Ένας Atari με τα όλα του!!!!

Panos_Gr

Retro Member
Joined
29 Αύγ 2006
Μηνύματα
159
Αντιδράσεις
5
Τα μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου

Atari STE:

Εξωτερικό Cdrom 2x scsi

Zip drive scsi

Cartridge digitizer

2o floppy 1.44!

Vga adaptor (για την υψηλή ανάλυση)

4ΜΒ ram

Pc ditto (Hardware PC XT emulator)

Scsi Steinberg Controller

Atari TT:

SCSI CDROM 40X

10Mb ST RAM

32Mb Fast RAM

2Gb HD

SYQUEST 88 MB

Iomega Zip 100

Η διόρθωση έγινε προσφατα στο post μια και απέκτησα τον πολυπόθητο ΤΤ το ν οποίο ζητούσα ;)
 
Δύσκολα τα πράγματα φίλε Panos. Το ΤΤ δεν είχε ευρεία αποδοχή.

Με την ευκαιρία καλωσήλθες στην παρέα μας!!!!!!
 
Όντως pooky έχεις δίκιο. Ήταν ένα πανάκριβο μηχάνημα για την εποχή (όπως και η Αμιγκα 3000 ξαι μετα η 4000) και δεν έγινε γνωστό στους Ελληνικούς χώρους της πληροφορικής γιατι για τις "σοβαρές" δουλειές υπήρχαν τα PC. Θα ρίξω μια ματιά προς Γερμανία που εκεί ήταν απλά θεσμός.
 
Πάντως αν ενδιαφέρεσαι, μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνο του φίλου που μου πούλησε την Amiga μου, όταν πήγα στο σπίτι του να την παραλάβω είδα ότι είχε αρκετά δυσεύρετα μηχανήματα. Ανάμεσα στα καλούδια ένας σφραγισμένος Acorn Archimedes και μια κονσόλα Socrates που την έβλεπα για πρώτη φορά.

Πες μου αν ενδιαφέρεσαι.
 
Pooky με ενδιαφέρει αυτό που λές.Στείλε μου message να επικοινωνήσω μαζί του. Εν τω μεταξύ τι μου θύμισες με τον Arcimedes 3000 της Acorn. Τι φανταστικό μηχάνημα και αυτό. Την στιγμη που ο Αταρι και η Αμιγκα μετα βίας έπιαναν τον 1 MIPS αυτός έπαιζε στα τέσσερα Mips!!!. Συν τοις άλλοις είχε μια φανταστική Basic που έφτιαχνες απλά τα πάντα με ταχύτητα που μόνο σε assembly θα έβλεπες στα άλλα μηχανήματα. Αλλ η έλλειψη software έκανε άλλο ένα υπέροχο μηχάνημα να δύσει...
 
.... Κάτι σαν τον QL .......
 
pooky επικοινώνησα με τον παραπάνω φίλο για ανεύρεση ΤΤ αλλα και Falcon και δυστυχώς δεν υπηρχαν. Ειναι πλέον συλλεκτικότατα κομμάτια όπως μου επισήμανε και ο ίδιος αλλα και να τους βρώ θα έχουν απλησίαστες τιμές, Κατι θα παίζει όμως απο Αρχιμήδη 3000 τις προσεχείς ημέρες. Είδωμεν...
 
Εγω εχω βρει εναν 520ST θα κοιταξω να δω μπας και τον τσιμπησω!!!
 
Αν είναι να τον χρησιμοποιήσεις φίλε Akmaka πάρε τον με 1ΜΒ και κατα προτίμηση να είναι STE. ;)
 
Φιλαράκι μου θα τον πάρω τζάμπα οπότε και 520ST καλός είναι...

Το θέμα είναι πως θα τον βρω....Λες να είναι σακατεμένος? Ιδωμεν!
 
Ta atari einai athanata..

Atari kai na einai sakatemeno ligo dyskolo! O dikos moy antekse sxedon 17 xronia me to idio drive, kai milame gia poly zorisma sto drive (zhleya ta 880K poy edine to format tis Amiga kai ekana to idio me to Fcopy kai me termatismena ta sectors kai tracks!)

Kai akoma doyleyei opws ton protopira to 1989 (o prwtos moy h/y).

Kai exw akoma ta koytia toy opws kai to POWER PACK poy dinotan tote

mono gia ton 520STFM me 20 paixnidia kai 3 programmata..

Ta pragmata htan pio omorfa kai apla tote.. home computers, home micros..

Moy leipoyn aytes oi ekfraseis..
 
φίλε phil_vr άμα βρεις κανένα drive για 6128plus εκι στο μακρινό αμερικα στύλε ένα μήνυμα...(ο καθένας με τον πόνο του)
 
Στο Αμέρικα ο CPC (πόσο μάλλον ο plus!) ήταν μάλλον άγνωστη ποσότητα Amigos...

Για τέτοια πράγματα θα ψάξεις Ευρώπη (Γαλλία και Αγγλία έχουν τις περισσότερες πιθανότητες νομίζω).
 
phil θα σε συμβουλευα οσο εισαι εκει να χτυπησεις ενα Timex.

Ειναι ηδη πολυ σπανιο κομματι και οσο παει η αξια του ανεβαινει...
 
Wally είπε:
phil θα σε συμβουλευα οσο εισαι εκει να χτυπησεις ενα Timex.Ειναι ηδη πολυ σπανιο κομματι και οσο παει η αξια του ανεβαινει...
Με την πρώτη ευκαιρία wally. Πρέπει να κρατήσω μια ισοροπία μεταξύ home-

computing, video game consoles, guitars, board games, flashlight collection

vintage electronic gadgets, και τον περιορισμένο χρόνο που σου δίνει το

lifestyle εδώ. Εδώ κυνηγάς το day off με το τουφέκι! Από τα μόνα μειονεκτήματα

που έχει το να ζείς στην Αμερική.

H πλάκα είναι ότι ενας φίλος μου απο εδώ είδε για πρώτη φορά το CPC 6128

και με έχει πρήξει να του βρώ ένα! Και αυτό είναι αδύνατο εδώ. Κάθε μέρα

θα με δεί και θα με ζαλίσει με αυτό το θέμα. Κατέβασε όλα τα games και

emulators για CPC, μέχρι που βρήκε και όλα τα tools για 3.5" conversion και

περιμένει να κάνει την "εγχείρηση"!
 
Πίσω
Μπλουζα