Μικρός πατέρας, μεγάλος γιος - Like Father Like Son (1987)

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
120
Είδος: Κωμωδία

Σκηνοθεσία: Rod Daniel

Πρωταγωνιστούν:

Dudley Moore/Dr. Jack Hammond

Kirk Cameron/Chris Hammond

Margaret Colin/Ginnie Armbruster

Catherine Hicks/Dr. Amy Larkin

Patrick O'Neal/Dr. Larry Armbruster

Sean Astin/Clarence / Trigger

Περίληψη :

Ένας πατέρας κι ένας γιος αλλάζουν σώματα κατά λάθος, μπλέκοντας έτσι σε πολλές περιπέτειες παρά τη θέλησή τους...

like-father-son-pochette-avant.jpg


YouTube - Like Father, Like Son (1987)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Νιοστή ταινια με αυτο το θεμα :)
 
Ναι , θυμάμαι ήταν και μία ακόμα ταινία , μεταγενέστερη , η οποία είχε το ίδιο θέμα ! Πρωταγωνιστούσε ο Judge Reinhold και λεγόταν Vice Versa (1988 ) .
 
ωραια ταινια και ας ειχε ελαφρυ πνευμα και θεμα..ηταν αισιοδοξη αρκετα και ο Καμερον όνομα στα 80'!
 
πολυ καλη ταινια :)
 
Αν δεν κάνω λάθος, ήταν η πρώτη με αυτό το θέμα. Αργότερα, φυσικά το εξάντλησαν. Ακόμη και πέρυσι γυρίστηκε μια παρόμοια.

Η συγκεκριμένη πάντως ταινία μου είχε αρέσει πολύ, γιατί ήταν χαβαλετζίδικη και, όπως λέει η Αριάδνη, αισιόδοξη. Ήταν μια από τις δύο ταινίες που είχα πάει τότε πιτσιρικάς να τη δω για δεύτερη φορά στον κινηματογράφο. Η άλλη ήταν το κλασικό Back to the Future...
 
Μαζι με τα 80s/90s εφυγαν και οι καλες αμερικανικες κωμωδιες, οι καλοι πρωταγωνιστες.

Που ειναι ενας αντιστοιχος Gene Wilder, Richard Pryor, Duddley Moore, Michael Fox, Chevy Chase, John Belushi, Marty Feldman κτλ σημερα?
 
Κρατήστε τον μακριά από 'μένα !
 
Μπεν Στίλερ και Greenberg

Rakeesh είπε:
Από περιέργεια και μόνο, δείτε τον στο Greenberg

http://www.imdb.com/title/tt1234654/

Παίζει έναν σαραντάρη κολλημένο στην εποχή του (εύχομαι αυτή η καρικατούρα να μην έχει σχέση με μας...). Πολύ διαφορετικός από αυτόν που ξέρετε.
 
Άλλη μια ωραία ταινία που είχε την τιμητική της (και αυτή) τα Σάββατα και φυσικά έχει μείνει στο χρονοντούλαπο.
 
Αγαπημενη ταινια.Δεν υπηρχε περιπτωση να την βαλει καποιο καναλι την δεκαετια του 90 και να μην κατσω να την δω.Πολλα χρονια εχω να την πετυχω στην τηλεοραση μια φορα θυμαμαι την ειχε παρει το ματι μου στη Nova η στον OTE TV.
 
Πίσω
Μπλουζα