Atari 1040STE

Τι λες τώρα..μιλάμε απίθανο utility....Αυτό που μένει τώρα είναι να αγοράσω επιτέλους και ένα falcon030...
 
Rygar είπε:
Έτσι ε; Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αυτό το Utility γιατί τον έχω λυμένο. Ούτε καν δισκέτα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα. Αρα μου έδιωξες και τον προβληματισμό επί του θέματος της μεταφοράς.
ΧΑΧΑ!!! Ακόμα δε στέγνωσαν....... :D Οταν σου λέω πάρε το μπιστολάκι, δε μ' ακούς!!! :D
 
Μπράβο akmakas. Φοβερό το αφιέρωμα σου στον STE. To λιγότερο που αξίζει ειναι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Και η φωτό είναι φοβερή. Μας πάει σε "άλλες" εποχές....

Δεσμέυομαι στο forum με ένα εκτενές αφιέρωμα στο Atari Falcon030 μιας και δεν βλέπω άλλον να γνωρίζει αρκετά "καλά" το μηχάνημα, χώρια που κάποιοι (ονόματα δεν λέμε, ιεραρχίες δεν θίγουμε) το βάφτισαν "16-bit". Άλλωστε, έχω και το πλεονέκτημα όντας κάτοχος 5 εξ' αυτών, σε διάφορες εκδόσεις και χρήστης τους επί σειρά ετών....χώρια πιο πριν με τα STfm και τα STe...
 
Xμμμμ :D

Κοιτα να δεις παντως που και η Wikipedia συμφωνει μαζι μου :biglaugh:

The Falcon's performance was not as great as it could have been, mostly due to Atari's decision to put the 32-bit 68030 microprocessor on a 16-bit data bus.
 
Wally είπε:
Xμμμμ :D
Κοιτα να δεις παντως που και η Wikipedia συμφωνει μαζι μου :biglaugh:
Αυτο δεν σημαίνει ότι ο falcon030 έχει άδικο μιας και η bus ήταν όντως 32-bit. Ούτε η wikipedia έχει άδικο επίσης. Πάντως το εντυπωσιακό είναι το γιατί η Atari έκανε ότι έκανε με την bus και ακόμα εντυπωσιακότερη είναι η σύγκριση με την 1200. Αυτά.
 
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...falcon030 ανυπομονώ να διαβάσω ένα special review σου για falcon!!!

Επίσης καλός γνώστης του μοντέλου είναι ο geoanas....
 
Wally είπε:
Xμμμμ :D
Κοιτα να δεις παντως που και η Wikipedia συμφωνει μαζι μου :biglaugh:
Ναι, για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί επί του θέματος (ή και άλλων θεμάτων) το Wikipedia είναι καλή πηγή. Αλλά αυτά που γράφονται δεν είναι πάντα έγκυρα, εξ'ου και η λειτουργία του Wiki, για να μπορούν να γίνονται διορθώσεις.

Είναι αλήθεια, όπως γράφω παρακάτω, πως το bus σε κάποια σημεία είναι αλλού 16-bit, αλλού 24-bit και αλλού 32-bit. Γι αυτό, αν έχει κάποιος κάτσει να προγραμματίσει σε assembly στο Falcon, θα συναντήσει προβλήματα λόγω των διαφορετικών κομματιών του bus, άρα και του δύσκολου bus timing μεταξύ τους.

Είπα και στο post μου το εξής: αν είναι 16-bit το bus bandwidth , ΠΩΣ γίνεται προσπέλαση σε πχ. 128 MB fastRam? Και ποιο είναι τελικά το 16-bit (αν δεχθούμε ότι είναι)? το data-bus, το address-bus ή και τα 2? Αν υπάρχει η στοιχειώδης γνώση δυαδικού συστήματος, θα καταλάβεις τι εννοώ. :rolleyes:

Μήπως λόγω του 24-bit bus που καθόταν η ST-Ram (2^24=16777216 δλδ 16ΜΒ STRam limitation), να πούμε πως το μηχανημα ήταν 24-μπιτο? Λόγω του 24-bit DSP 56001? Ένα σύστημα χαρακτηρίζεται σαν xx-bit κυρίως από τον κεντρικό επεξεργαστή που φοράει, οπότε ότι και να λέτε για το μηχάνημα, αυτό παραμένει 32-bit, θεωρητικά και κυριολεκτικά.

No offence
 
Xμμμ αν υπάρχει η στοιχειώδης γνώση Ελληνικων θα αντιληφθεις οτι πουθενα δεν ανεφερα οτι ο Falcon ειναι 16bit.:rolleyes:

Τωρα...ναι οσοι δεν εχουμε φαγουρα για το Falcon,η Wiki ειναι μια ευκολη-ευπεπτη λυση.Παντως καταλαβαινω μιας και ειμαι προγραμματιστης...

Τωρα για το ποσα bit ειναι τι...στο Atari-Age δεν εχουν ακομα καταληξει :D

Νο offence either
 
Wally είπε:
Xμμμ αν υπάρχει η στοιχειώδης γνώση Ελληνικων θα αντιληφθεις οτι πουθενα δεν ανεφερα οτι ο Falcon ειναι 16bit.:rolleyes:
Αυτό όμως θέλησες να εννοηθεί.....

έγραψα τα εξής:

"χώρια που κάποιοι (ονόματα δεν λέμε, ιεραρχίες δεν θίγουμε) το βάφτισαν "16-bit".

Στη συνέχεια γράφεις:

"Xμμμμ

Κοιτα να δεις παντως που και η Wikipedia συμφωνει μαζι μου"

και παραθέτεις το εξής του Wikipedia που μιλάει για το bus:

The Falcon's performance was not as great as it could have been, mostly due to Atari's decision to put the 32-bit 68030 microprocessor on a 16-bit data bus.

Άλλο είπα, εσύ όμως αυτό θέλησες να εννοηθεί μα άλλο παρέθεσες. Λοιπόν......

Εγώ και Ελληνικά ξέρω και Αγγλικά ξέρω να διαβάζω. Υπαινίχθηκα πως το βάφτισες "16-μπιτο" και αμέσως έσπευσες να παραθέσεις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σχόλιο για το data-bus , απλά επειδή είδες το "..16-bit" . Προτιμώ να σταματήσω εδώ τον σχολιασμό, κάναμε το thread του akmaka απο 16-bit σε ....32-ΒΙΤ!!! :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Άκου να δεις! Είπανε το 32μπιτο 16μπιτο! Ώρε προσβόλααα!!!
 
@Falcon

Χμμμμμ^2...εκτος GRM κλιματος...μας ξενερωσες

 
Wally, είσαι αντι-Atarikos και μας το έδειξες αυτό. Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να κοντραριστώ. Ο καθένας, ούτως ή άλλως, έχει συγκεκριμένα "γούστα". Από την πλευρά μου, προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται και να μην προσβάλω (π.χ. παραδέχομαι ανωτερότητες της Amiga σε αρκετά θέματα και έχω postarei αντίστοιχα σχόλια ή δεν κάθομαι να λέω άσχημα σχόλια για κάποιον που έχει ή καραγουστάρει c64 επειδή εγώ δεν είμαι fun της συγκεκριμένης πλατφόρμας). Τώρα το ποιός είναι ο ξενέρωτος (και προκατειλλημένος) στην όλη ιστορία, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω......
 
Φιλε falcon030gr, μην τρελλαίνεσαι με τον Wally...

Απλά, τα είχε πάρει χοντρά από την Commodore (rip) κάποτε, για να προμοτάρει σε ένα μελλοντικό forum, όπως αυτό, τα μηχανήματά της, όπως και εξακολουθεί να τα παίρνει από τον Billάκο (Hot Gates), για να "σπρώχνει" το σιχαμερό XBOX! :D

Φήμες λένε οτι του έστειλαν πακέτο από το Playboy Mansion, 4 ολόκληρα κουνελάκια και με την υπογραφή του Hefner! Συλλεκτικότατα δηλαδή! :D

Φυσικά και αστειεύομαι...

Δε θα κάτσουμε όμως εν έτει 2007 να τσακωθούμε για τα retro μηχανήματά μας... Αυτά άλλωστε ήταν η αιτία (και όχι μόνο), που μαζευτήκαμε όλοι εδώ...

Απλά θα "πειράξουμε" λιγάκι ο ένας τον άλλο, αποφεύγοντας πάντα τους χαρακτηρισμούς...

Cool Boyz!

Α! BTW..... ATARI & PLAYSTATION 3 RULEZZZZZZZZZZZ!!!!! :headbangdude: :headbangdude: :headbangdude:
 
Falcon δεν εχεις ακομα καταλαβει τι παιζει εδω μεσα.Τα πειραγματα ειναι στην ημερησια διαταξη.

Προσπαθησα να σου το εξηγησω με χιουμοριστικο τροπο (δις) και συνεχιζεις να μην το πιανεις.

Εν κατακλειδι δεν ξανα-ασχολουμε μαζι σου μιας και δεν "συντονιζομαστε" (εκτος αν παρεκτραπεις των κανονισμων βεβαιως βεβαιως)

FYI ειμαι Atarι-κος της "καλης περιοδου" οπερ σημαινει πριν την ST-era

Και με αυτη τη εν-δυναμει χιουμοριστικη προταση κλεινουμε την οποια επικοινωνια ειχαμε...over n out
 
Εγώ καταλαβαίνω το τι πείραγμα πέφτει εδώ.... Ήθελα να σε "τσιτώσω", να ανάψουν λίγο τα "αίματα" αλλά μάλλον παίρνεις δύσκολα "εμπρός"....Είπαμε να κάνουμε καμιά "διαφωνία" στυλ παλιού καιρού, αλλά....μάταιη η προσπάθεια...

No offence....

P.s. Τουλάχιστον έχεις ένα avatar image της προκοπής.....I give you that.
 
Πίσω
Μπλουζα