Handheld από την Nvidia στα μέσα του 2013 (Shield)

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.296
Named Shield (codename: Thor)Runs on pure android (no bloat-ware or skins)

Games are download from: "NVIDIA TegraZone" and "Google's app store"

No retail games

Tegra 4 (72 cores)

Most powerful mobile console

It can play 4k videos and "drive" 4k TV sets

5-inch, 720p Retinal multitouch display with 294ppi pixel density

Custom bass reflex system with tuned ports for sound.

Controls are all the controls a gamer would expect (pressure sesitve triggers, clickable sticks etc.)

Micro SD support.

Audio out, Hdmi Out, USB support

Battery lasts from 5-10 hours

Can stream from PC


i6PAT.png


Προβολή συνημμένου 67961

vld2423.jpg
 
Χμμ υποστηριξη 4Κ σε μορφη multimedia,η πρωτη αραγε απο τις next gen;;


Hdmi,microUSB κ.τ.λ κ.τ.λ ,γιατι ολες οι δευτεραντζες εχουν ολα αυτα που θα θελαμε να δουμε σε handhelds των μεγαλων;;



Κατσε να κυκλοφορησει πρωτα..
 
Οτι και να κυκλοφορησει απο οποιον και να κυκλοφορισει και ωσο ισχυρο και να ειναι ο βασιλιας του χωρου σαυτο το θεμα(και γενικοτερα) ειναι ενας και μοναδικος και λεγετε

Ν Ι Ν Τ Ε Ν D O
 
Εμενα παντως θα μου αρεσε αυτο το gadgetaki !! :D αναλογα και την τιμη βεβαια το φανταζομαι media player , android games , Emulators , browser !! τα κανει ολα και συμφερει :D
 
Ajax87 είπε:
Εμενα παντως θα μου αρεσε αυτο το gadgetaki !! :D αναλογα και την τιμη βεβαια το φανταζομαι media player , android games , Emulators , browser !! τα κανει ολα και συμφερει :D
Και το κινητο μου τα κανει ολα αυτα φιλε γιαννη ποιος ο λογος να παρω ενα αχρειαστο φορητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις πάρει ήδη αχρείαστο φορητό. Το λένε 3DS... :p
 
Maddog είπε:
Έχεις πάρει ήδη αχρείαστο φορητό. Το λένε 3DS... :p
Της παιχνιδαρες που εχω παιξει εγω και τα 20 και εκκατομυρια που εχουν αγορασει το 3DS εσυ γιατρε απο την πεθαμενη εταιρια που υποσστηριζεις δεν θα τα δεις ουτε σε δεκα ζωες.Γιαυτο ασχολησου με τα ανυπαρκτα και ''μικρα'' Nomad και game gear και ασε της παιχνιδαρες και τα φορητα με πολλα κυλα καρυδια για αλλους.
 
metalcandyman είπε:
Και το κινητο μου τα κανει ολα αυτα φιλε γιαννη ποιος ο λογος να παρω ενα αχρειαστο φορητο.
Εμενα το κινητο μου δεν τα κανει!! :p επισης εχει κουμπια και μπαινει στην TV .
 
Πάντως κρίμα θα είναι να βγει αυτό και να παίζει τα φτωχά games των smartphone. Ο μόνος τρόπος να ανταγωνιστεί το 3DS (το Vita είναι εκτός πλέον) είναι να έχει παιχνίδια επιπέδου deticated κονσόλας. Και φυσικά πάλι θα χάσει γιατί θα κάνει το ίδιο λάθος που κάνουν οι ανταγωνιστές τις Nintendo στα φορητά:

Ρίχνει πολύ βάρος στα γραφικά και τις Hardware δυνατότητες.

Οπότε θα έχουμε άλλο ένα πανάκριβο gadget γεμάτο graphic demos και ελάχιστα καλά παιχνίδια. Μια ζωή τα ίδια και τα ίδια, δεν μαθαίνουν οι εταιρίες.
 
Δεν κατάλαβα . Τι θα παίζει ; Παιχνίδια από PC ; Ή θα έχει δικό του format ;
 
Μετά την Razer με το Fiona, ήρθε η ώρα της ΒΑΣΙΛΗΣΣΑΣ να κυκλοφορήσει portable συσκευή για gaming.

Όμως διαβάζοντας κάποιο forum, είδα ότι αναφέρουν ότι θα έχει λειτουργικό Pure Android 4.2 Jellybean και θα μπορεί να παίζει και παιχνίδια για PC!!!(???). Με wine ( :p ).

Δεν καταλαβαίνω πως, με emulator για Windows 7-8??? Δεν θα είναι βαρύ για μια portable συσκευή?

Πάντως, το να έχεις 72 Cuda cores και Retina συγχρόνως στο χέρι σου... είναι πρόκληση!!!

Εάν είχε και δική της platform θα ήταν ακόμα καλύτερα!!!
 
Αν δεν κανω λαθος θα κανει Stream παιχνιδια απο PC! δεν θα τα παιζει αυτο. Επισης θα παιζει και ολα τα παιχνιδια του google play + ενως Market της Nvidia .
 
A genuinely exciting element of Project Shield is the ability to utilise its onboard video decoder for streaming gameplay from PC systems equipped with Kepler GTX graphics cards - the entry-level offering being the surprisingly capable GeForce GTX 650, currently available at the £85-£90 mark (we'll be running a feature assessing all the major £90-£130 graphics cards soon). This feature is Kepler-only, owing to the onboard h.264 video encoder incorporated into the silicon. Instead of rendering out completed frames to the display, Kepler encodes them at the driver level with no hit to CPU performance and the PC beams out the video feed to Shield. The new handheld decodes the stream and transmits control inputs back to the PC, the whole process taking place over Wi-Fi.
The result is a gameplay experience similar to what we find with the Nintendo Wii U, and in theory every game available on your PC should be able to be streamed over to the Shield (Nvidia taking time to point out that the Steam library in particular is compatible). In essence, what we are seeing here is a localised rendition of cloud gaming, with Nvidia utilising the higher bandwidths and lower latencies inherent in a home network to overcome the genuine quality issues we witnessed with OnLive in terms of dodgy picture quality and muggy controls.

We have high hopes for Shield's streaming performance considering the overall hardware and software set-up. First up, there's the fact that the device has a 1280x720 screen. PC-side, there's no apparent on-screen rendering meaning that the software can pour all of its resources into a native 720p framebuffer, so even the entry-level GTX 650 should be able to produce decent visuals and frame-rate on virtually every game. Secondly, the resolution limit means that vast amounts of bandwidth won't be required to maintain excellent image quality - 15-20mbps would be lavish by OnLive standards and unattainable on the majority of broadband internet connections, but should be easy to work with on any modern router."
Πηγη: DigitalFoundry
 
Είναι ενδιαφέρον. Να δούμε πως θα πάει. Ποια θα είναι η τιμή του άραγε;

Επίσης αυτό το επιχείρημα πως αυτά τα κάνει και το κινητό μου δεν το καταλαβαίνω. Εγώ όσο και αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να παίξω με το touch πολύπλοκα παιχνίδια. Άντε κάποια που είναι φτιαγμένα ειδικά για το touch.

Π.χ. μου λένε "εεε, τί το θες το Caanoo, με τα μισά λεφτά το κινητό μου παίζει τους ίδιους emulator. Ναι, κάτσε παίξε με το touch mario!"

Αυτό μάλιστα! Αυτό είναι ενδιαφέρον. Επίσης τώρα πια έχουν βγει και πιο σοβαρά παιχνίδια (που πάλι δεν μπορώ να τα παίξω με το touch) με 3d graphics που θα έλεγα ότι είναι τουλάχιστον PS2 και κάτω από PS3. Αυτό με την Tegra 3 σε ένα Android Tablet που δοκίμασα. Έχει καλό πράγμα δηλαδή πέρα από Angry Birds. Απλώς που να τα παίξω χωρίς controls; Ξέρω πως έχουν βγει external hardware για να συνδέεις πληκτρολόγιο, mouse, gamepad π.χ. και για το Google Nexus που πήρα, αλλά για το σπίτι. Το Shield ίσως μπορείς να το κουβαλάς και μαζί σου.

Από την άλλη μια ζωή homebrew handhelds είμαι, και τώρα που βγήκε kickstarter και το gcw zero προσεύχομαι να πιάσει!
 
Εγώ πάλι ξενερώνω με οτιδήποτε τρέχει android. Όσο καλό και να είναι το hardware, χάνει από το framework.

Αυτό το τσάμπα είναι να το βάλουμε παντού δε με βρίσκει σύμφωνο. Πάμε πάλι για lowest denomination, καμία εξέλιξη.

Κρίμα :(
 
Την επομενη βδομαδα ξεκινανε οι προπαραγγελιες για το Nvidia Shield και η Nvidia κυκλοφορησε ενα βιντεο που δειχνει τα τελικα χαρακτηριστικα τη συσκευης αλλα και καποιες πληροφοριες για το πως θα το προπαραγγηλη καποιος.Το Nvidia shield λοιπον εχει οθονη 5 ιντσων αναλυσης 1080p,τετραπυρηνο επεξεργαστη Tegra 4 και 4GB ram.Eπισης θα διαθετει υποδοχη για micro SD καρτες μνημης,GPS,WiFi,BlueTooth,ενσωματωμενο μικροφωνο αλλα και υποδοχη για USB και mini-HDMI.Απο λειτουργικο θα τρεχει το android jellybeam και μεσα θα περιεχει το sonic 4 episode 2 και Expendables: Rearmed.Kαι για να μπουμε και στο ψητο θα κοστιζει 359 δολλαρια.Για προπαραγγελιες μπορει να ενημερωθει οποιος θελει απο το site της εταιριας http://shield.nvidia.com/

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι το συγκεκριμενο ειναι μια αδιαφορη συσκευη που θα την φαει η μαρμαγγα και δεν μπορω ακομα να καταλαβω για ποιο λογο το κυκλοφορησε η Nvidia.

 
Πίσω
Μπλουζα