PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Γυμνό Κορίτσι

Aardvark
15-11-06, 20:20
Το Γυμνό Κορίτσι (1982), ΕΡΤ
Πρεμιέρα: Τρίτη 9/11/1982
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Γυμνό_κορίτσι

Θυμαται κανενας μια ελληνικη τηλεοπτικη σειρα με την Μαρια Τζομπανακη στα νιατα της (αυτη που επαιζε με τον ακαλυπτο Αντωνη Καφετζοπουλο) στις αρχες-μεσα δεκαετιας 80 με τον παραπανω τιτλο .Το μονο που μου εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη ηταν οτι εβγαινε περπατωντας εξω απο την θαλασσα προς την παραλια ολογυμνη (μπορει να ηταν και το πρωτο γυμνο που ειδα στην T.V:biglaugh: ).Και επισης οτι αυτη η σειρα ειχε και μια υπερφυσικη χροια:nervous: κατι παιζοταν με το γυμνο κοριτσι.:confused: Υ.Σ θυμηθηκα επισης οτι η αυτη η σειρα ειχε σχεση με πολυ νερο,θαλασσα,παραλιες πρεπει να ειχε γυριστει σε νησι.

Nemo
15-11-06, 22:59
http://www.imdb.com/title/tt0871644/

Paspartoo
15-11-06, 23:16
Δεν ειχα χασει επεισοδιο :thumb:

Omenforever
15-11-06, 23:52
Χμ, το μόνο γυμνό κορίτσι που θυμάμαι ήταν στην τσοντοκοινωνική ταινία «Όστρια, το τέλος του παιχνιδιού» (http://www.imdb.com/title/tt0163779/)… :D
* Exetlaie, περιμένω αναλυτικό review αυτής της ταινίας… * :biglaugh:

:thumb: ;)

exetlaios
16-11-06, 00:14
Χμ, το μόνο γυμνό κορίτσι που θυμάμαι ήταν στην τσοντοκοινωνική ταινία «Όστρια, το τέλος του παιχνιδιού» (http://www.imdb.com/title/tt0163779/)… :D
* Exetlaie, περιμένω αναλυτικό review αυτής της ταινίας… * :biglaugh:
:thumb: ;)

Την συγκεριμένη ταινία, δεν την είδα ποτέ.
Δεν με έπειθε ούτε το σενάριο, ούτε οι ηθοποιοί.

Αν γουστάρεις καλό ελληνικό arthouse-thriller (με τις δέουσες δόσεις γυμνού), τσέκαρε το Singapore-Sling του Νίκου Νικολαίδη.

Γενικά βέβαια, σαν σκηνοθέτης δε με πείθει ιδιαίτερα και τον θεωρώ υπερ-προβλημένο για τις πραγματικές δυνατότητές του, αλλά η συγκεκριμένη ταινία είναι ομολογουμένως ψαρωτική και πρωτότυπη.

http://mov99.com/movie/newposter/poster42/015/po2006715645195.L.jpg

Dominion
16-11-06, 08:38
Το singapore sling είναι ταινιάρα και σημείο αναφορά για τους BDSMERS εν ελλάδι ;)
Έχει κάτι από την γοητεία μιας pinku eiga ιαπωνικής ταινίας της δεκαετίας του 1970 (όπως το Wife To Be Sacrificed-1974)
Ο Νικολαιδης γενικά είναι από τους καλύτερους filmaker που διαθέτουμε.

Shock
16-11-06, 09:12

Εγώ πάλι δεν έχω ιδέα γιατί μιλάτε:confused:

Wally
16-11-06, 09:31
Ο Νίκος Νικολαίδης ειναι ο μονος που για τα γουστα μου διασωζεται απο τον αχταρμα που λεγεται ελληνικος κινηματογραφος-κρατικες επιδοτησεις-ψευτοκουλτουρα...

exetlaios
16-11-06, 09:52
Εγώ θα παρομοίαζα τον Νικολαίδη με τον Jess Franco !

Όπως ο Franco γύριζε από σκουπιδάρες (π.χ. EROTIC RITES OF FRANKENSTEIN) μέχρι ποιήματα (π.χ. EYGENIE : THE STORY OF HER JOURNEY INTO PERVERSION),
έτσι και ο Νικολαίδης, αντίστοιχα γύριζε απο ΤΑ ΚΟΥΡΕΛΙΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΝΕ ΑΚΟΜΑ μέχρι το SINGAPORE SLING.

Hera
19-11-06, 13:23
Θυμαται κανενας μια ελληνικη τηλεοπτικη σειρα με την Μαρια Τζομπανακη στα νιατα της (αυτη που επαιζε με τον ακαλυπτο Αντωνη Καφετζοπουλο) στις αρχες-μεσα δεκαετιας 80 με τον παραπανω τιτλο .Το μονο που μου εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη ηταν οτι εβγαινε περπατωντας εξω απο την θαλασσα προς την παραλια ολογυμνη (μπορει να ηταν και το πρωτο γυμνο που ειδα στην T.V:biglaugh: ).Και επισης οτι αυτη η σειρα ειχε και μια υπερφυσικη χροια:nervous: κατι παιζοταν με το γυμνο κοριτσι.:confused: Υ.Σ θυμηθηκα επισης οτι η αυτη η σειρα ειχε σχεση με πολυ νερο,θαλασσα,παραλιες πρεπει να ειχε γυριστει σε νησι.

είχε γυριστεί στην Μυτιλήνη και υποτίθεται πως η Αγγέλα (Τζομπανάκη) μεταμορφωνόταν σε δελφίνι και ζευγάρωνε με τον Μεγάλο Δέλφινα του Νησιού. Αντίζηλος του Δέλφινα ήταν ο Δημήτρης (?)-δεν καλοθυμάμαι τ όνομά του στη σειρά- (Ντίνος Αυγουστίδης)
:rolleyes:

rigardie
19-11-06, 20:51
Στο τέλος η τζοπανακη γίνεται δελφίνι το θυμάμαι καλά αυτό αρχές 80 είχε έντονο το μεταφυσικό στοιχειό (μου θυμίζει και ένα τραγούδι της εποχής από τον μεγάλο τζιμακο το «μ…. και το δελφίνι να ησυχάσω δεν με αφήνει» τι εποχές τότε !!)

Επίσης άλλη ταινία που είχε έντονο το μεταφυσικό στοιχειό ήτανε η «σκιαχτρα» με άλκη κούρκουλο

Hera
20-11-06, 12:28
Αυτή δεν την ξέρω....

:rolleyes:

Nemo
20-11-06, 12:55
btw συνειρμικα ,
μια αλλη σειρα που συνδυαζε το υγρο με το υπερφυσικο στοιχειο -στα πλαισια μιας κωμικης σειρας παντα -
,και που διαδραματιζεται σε ενα νησι ,οπου υποτιθεται οτι ,ο καρχαριας που εμφανιζεται , ειναι η μετεσαρκωση
1) ενος προσφατως -αποδημημησαντος εις κυριον- και
2)τεως συζηγος μιας ζωηρης χηρας
,την θυμαται κανενας ???

Dominion
21-11-06, 20:13
Nαι ρε παιδιά Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ έτσι λεγότανε καταπληκτικη σειρά έπαιζε ο Ανέστης Βλάχος και η Ρένα καζάκου

1980 κάτι

Η τσομπανάκη έπαιζε πάντα την πολύ όμορφη:)

johnalepou
27-11-06, 09:37
TO ΓΥΜΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ,διασκευη του μυθιστορηματος του Ν.Αθανασιαδη εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ στις 9 Νοεμβριου 1982,ημερα Τριτη .Ηταν μια μινι σειρα 6 επεισοδιων σε σκηνοθεσια Φρανσις Καραμποτ. Εδω εχουμε και την πρωτη γυμνη εμφανιση απο αντρα ηθοποιο στην ελληνικη TV.Εκτος απο το μετεπειτα ζευγος που αναφερατε,επαιζαν και οι Βικυ Βανιτα,Χρηστος Τσαγκας.Γυριστηκε στη Λεσβο.

Ο ΚΑΡΧΑΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΝΕΑ ΚΥΜΑΤΑ τωρα εκανε πρεμιερα στην ΕΡΤ2 στις 9 -6-1983. (13 επεισοδια,καθε Πεμπτη).Με τον Ανεστη Βλαχο (που ηταν και παραγωγος),Αλμπερτο Εσκεναζυ (λιμεναρχης),Βυρων Παλλης,Μαρκος Λεζες,Δ.Καλλιβωκας. Ηταν απο τις πρωτες παραγωγες-αναθεσεις που ειχαν γινει επι ΠΑΣΟΚ και εχει τις αναμενομενες σοσιαλιστικες κορονες και οντως ηταν αλληγορικο...

Aardvark
27-11-06, 11:19
Αν βγηκε το 82 πρεπει να ημουνα πανω κατω 7 χρονων:D παντως μνημονικο που το ειχα πιτσιρικος, μου ειχε κανει εντυπωση το γυμνο κοριτσι ηταν πανεμορφο. Εκτος αν παιχτηκε σε επαναληψη αργοτερα αλλα χλωμο.

Dominion
27-11-06, 19:40
Καταρχάς να δώσω τα συγχαρητήρια Μου στο johnalepou (επιτέλους βρίσκω το μάστορα μου σε μνήμη)
Ο Καρχαρίας και τα 9 κύμματα (είχε προβληθεί και σε επανάληψη το 1992-3 από ερτ-2) είναι από τα αγαπημένα μου (πως να ξεχάσω σκηνές όπως εκείνη με τον Ανέστη Βλάχο να κοντεύει να πάθει συγκοπή από τρέξιμο στα πόδια ενος σαδιστικού μαυρομάλικου κοριτσιού ντυμένου στα λευκά ή πως από καιρό σε καιρό έσκαγε επί της οθόνης το φατσόνι ενός σκυλόψαρου- μάλλον από ντοκυμαντέρ το είχανε πάρει) αγαπημένο γιατί είναι γυρισμένο στα 16 χιλιοστά κινηματογραφικά να πούμε και όχι σε βίντεο. Χαρακτηριστικά αναφέρω και άλλες κινηματογραφημένες σειρές. ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983 ΕΡΤ-2), ΙΟΛΗ (1986 ΕΡΤ), Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ (1982), Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ (1985 η 1986 ΕΡΤ), ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ (1986 ΕΡΤ-2), Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ ΑΚΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ (1983- ΕΡΤ-2), επίσης 2 σήριαλ παιδικά (όποιος θυμάται τίτλους ας γράψει)...στο ένα έχουμε τις περιπέτειες μιας πιτσιρίκας με αφάνα μαλλί που είναι κάτι σαν αρχηγίνα να πούμε σε μια συμμορία παιδιών σκέτος διάλος - χαρακτηριστικές σκηνές - κατασκευή με αλευρόκολλα φιγούρες καραγκιόζη και βασανιστήριο γαργαλητού πατούσας σε ενα μαρτυριάρικο παιδί. Στην άλλη έπαιζε ενας μεγάλος ηθοποιός ο Σταύρος Ξενίδης ένα χειρούργο που πάει σε ένα χωριό να μείνει και αναλαμβάνει τα μαθήματα ενος παιδιού.

Θα ήθελα από το φίλο johnalepou να μας πει αν έχει περισσότερα στοιχεία για τις σειρές που ανέφερα καθώς και για τη σειρά ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ (ΤΑ ΣΠΑΓΕ)

Wally
27-11-06, 21:25
Τα "Διοδια" μονο εγω τα θυμαμαι? (εξαιρετικη νεανικη σειρα...)

Hera
28-11-06, 11:09
αμ η... "Μάχη των Πελαργών" ??? Ντρέπομαι που το λέω σήμερα, αλλά εκείνη την εποχή μου άρεσε ο Πάρις Κατσίβελος! :D

επίσης του Ξενόπουλου η "Αναδυομένη" με Νόρα Βαλσάμη, Πάνο Χατζηκουτσέλη και Δάνη Κατρανίδη (άλλος έρωτας αυτός)
lol πολύ ερωτιάρα λέμε

johnalepou
08-12-06, 11:22
ΤΟ ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983 ΕΡΤ-2), ΙΟΛΗ (1986 ΕΡΤ), Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ (1982), Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ (1985 η 1986 ΕΡΤ), ΧΑΙΡΕ ΤΑΣΟ ΚΑΡΑΤΑΣΟ (1986 ΕΡΤ-2), Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ ΑΚΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ (1983- ΕΡΤ-2.

Θα ήθελα από το φίλο johnalepou να μας πει αν έχει περισσότερα στοιχεία για τις σειρές που ανέφερα καθώς και για τη σειρά ΘΡΙΛΕΡ ΛΟΙΠΟΝ (ΤΑ ΣΠΑΓΕ)

Για το ΜΙΝΟΡΕ εχω κανει μια καλη αναλυση βρισκεται στο http://clubs.pathfinder.gr/PEGYSTATHAKOPOULOUclub

Ναι εχω πληροφοριες για καποιες απο αυτες τις σειρες αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βαζω εδω,γιατι δεν εχω τοσο πολυ χρονο.

Θα ηταν ωραιο να καναμε ενα club στον Pathfinder για παλαιοτερες σειρες δεκαετιας 70 και 80, τι λετε? Εκει θα βαζουμε και φωτο και βιντεακια και αναλυσεις σειρων, ενω απο εδω να συνεχιζουμε να μιλαμε γιατι βολευει πιο πολυ το συστημα αυτο.

Α, επισης Η ΚΥΡΙΑ ΝΤΟΡΕΜΙ με Ανουσακη-Ραντου ειναι διαφορετικη απο Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΜΑΤΙΑ με Δανδουλακη,Φερτη,Τσανακλιδου και Guest Star τον Τσακιρογλου (1979,ΕΡΤ)

ΘΡΙΛΕΡ, ΛΟΙΠΟΝ (13 αυτοτελη επεισοδια,45΄)

Πρεμιέρα: Παρασκευη 31 Δεκεμβριου 1988 (ΕΤ-2)

Σεναριο: Γιωργος Μανιωτης
Σκηνοθεσια: Μιχαλης Παπανικολαου

Ηθοποιοι: Α.Μπαρκουλης,Π.Πιτσουλη,Γ.Τζωρτζης,Λ.Λενωση,Σπ.Κων σταντοπουλος,Π.Γκιωνακη

johnalepou
08-12-06, 11:48
η... "Μάχη των Πελαργών" ??? Ντρέπομαι που το λέω σήμερα, αλλά εκείνη την εποχή μου άρεσε ο Πάρις Κατσίβελος! :D

επίσης του Ξενόπουλου η "Αναδυομένη" με Νόρα Βαλσάμη, Πάνο Χατζηκουτσέλη και Δάνη Κατρανίδη (άλλος έρωτας αυτός)

:loveyou:

Αναλυτικη αναλυση για την ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ, καθως και τρια τραγουδια που ελεγε η Νορα Βαλσαμη στο soundtrack που ειχε κυκλοφορησει τοτε,εχει στο http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub

http://img208.imageshack.us/img208/1726/anagq4.jpg

Η Μάχη των Πελαργών (13 επ. x 45΄)

Πρεμιέρα: 29 Απριλίου 1981 (ΥΕΝΕΔ)

Παραγωγή: Τζέιμς Παρις

Σκηνοθεσία: Μαριος Ρετσιλας

Ηθοποιοι: Νικος Γαλανος,Γιαννης Κατρανης,Λαζος Τερζας,Βασιλης Τσαγκλος,Γκαρυ Βοσκοπουλου,και προφανως και ο Παρις Κατσιβελος!

johnalepou
05-05-07, 15:51
Μια σπανια σκηνη απο το ΓΥΜΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ:

http://rapidshare.com/files/24927254/mariatsompanaki8.avi

FTL
17-09-07, 16:47
Ημουν πολύ μικρός αλλά την 'Αναδυομένη' την θυμάμαι και εγώ. Κουκλάρα που ήταν η Νόρα. Θυμάμαι ένα επεισόδιο που κάποιος είχε πέσει στον γκρεμό προσπαθώντας να της κόψει ένα λουλούδι. Είχα πάθει σόκ.. :)

Paspartoo
17-09-07, 21:44
O Χατζηκουτσελης ηταν (ο γκρεμοτσακιστασας) :biglaugh:

FTL
18-09-07, 21:20
Τον φουκαρά. Δεν πειράζει. Χαλάλι της. :D

CreationT
31-01-08, 22:40
Εγω δεν την εχω δει ποτε

Aardvark
09-02-08, 13:10
Ελληνικη τηλεοπτικη σειρα με την Μαρια Τζομπανακη στα νιατα της ,η οποια μεταδοθηκε το 1982 απο την κρατικη τηλεοραση.
Πληροφοριες οπως και φωτο απο αυτην την σειρα αναζητουνται.
Το μονο που μου εχει μεινει χαραγμενο στην μνημη ηταν οτι εβγαινε περπατωντας εξω απο την θαλασσα προς την παραλια ολογυμνη (μπορει να ηταν και το πρωτο γυμνο που ειδα στην T.V ).Και επισης οτι αυτη η σειρα ειχε και μια υπερφυσικη χροια κατι παιζοταν με το γυμνο κοριτσι.
Επισης θυμαμαι οτι η σειρα ειχε γυριστει σε νησι μιας και ηταν πλουσια σε παραλιες νερο και αλατι και κατα πασα πιθανοτητα το "κοριτσι" μεταμορφωνοταν σε δελφινι μεσα στην θαλασσα και το αντιθετο μολις εβγαινε εξω.
Η σειρα ηταν "μινι" και μεταδοθηκαν 6 επεισοδια των 45' λεπτων.

Συμφωνα με το imdb το καστ της σειρας ειχε ως εξης

Σκηνοθετης........Francis Carabott
Μαρια Τζομπανακη.....Δελφινοκοριτσο
Ντινος Αυγουστιδης......Δημητρης
Βικυ Βανιτα........Ελιζα

http://www.imdb.com/title/tt0871644/

Hera
10-02-08, 16:06
Πράγματι, είχε γυριστεί στη Μυτιλήνη και αυτό το παραφυσικό που παιζόταν εκεί, ήταν πως η Αγγέλα (Μαρία Τζομπανάκη) όταν έμπαινε στη θάλασσα μεταμορφωνόταν σε δελφίνα.
Στην ξηρά ο παρτενέρ της ήτο ο Δημήτρης (Ντίνος Αυγουστίδης και σύζυγός της στη πραγματική ζωή).
Υπήρχαν αντιζηλίες μεταξύ Δημήτρη-Δελφίνου απ ό,τι θυμάμαι, αν και τον Δημητράκη τον διεκδικούσε και μιά αρραβωνιαστικιά (Ελίζα)

:)

Hera
01-04-08, 07:53
Η Μάχη των Πελαργών (13 επ. x 45΄)

Πρεμιέρα: 29 Απριλίου 1981 (ΥΕΝΕΔ)

Παραγωγή: Τζέιμς Παρις

Σκηνοθεσία: Μαριος Ρετσιλας

Ηθοποιοι: Νικος Γαλανος,Γιαννης Κατρανης,Λαζος Τερζας,Βασιλης Τσαγκλος,Γκαρυ Βοσκοπουλου,και προφανως και ο Παρις Κατσιβελος!

ξεχνάς την Έφη Πίκουλα, απίστευτες ερωτικές σκηνές με τον Πάρι Κατσίβελο!!

asilipti
07-05-08, 11:45
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ,ΑΝ ΗΞΕΡΕΣ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 7 ΧΡΟΝΩΝ!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ .

ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΥΜΝΟ ΚΟΡΙΣΤΣΙ

ChristosM
31-10-08, 07:06
Απο την ερχομενη Πεμπτη θα το δινει η Ραδιοτηλεοραση σε dvd. Ενα επεισοδιο σε καθε dvd. (Εχουν αρχισει τις τσιγκουνιες...)

Aardvark
31-10-08, 12:47
Good ,Τζομπανακη στα νειατα της,το πρωτο επεισοδιο θα το παρω σιγουρα.:thumb:

girionis
30-03-09, 00:58
Παιδιά τα πήρε κανείς όλα τα DVD; [edited by manos426f:Διάβασε τους κανονισμούς του forum φίλε μου....]

stakovios
14-02-10, 23:16
Θυμάμαι τη σειρά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους τη θυμούνται καλύτερα, ήταν χαρακτηρισμένη ακατάλληλη για ανηλίκους; Σαν να θυμάμαι ότι είχε κάποιο "Α" επάνω.

ChristosM
15-02-10, 07:41
Θυμάμαι τη σειρά αλλά θα ήθελα να ρωτήσω όσες και όσους τη θυμούνται καλύτερα, ήταν χαρακτηρισμένη ακατάλληλη για ανηλίκους; Σαν να θυμάμαι ότι είχε κάποιο "Α" επάνω.

Νομιζω, οχι.

Wally
13-05-11, 14:03
Όσοι ενδιαφέρονται να ξαναδούν τη σειρά, θυμίζουμε ότι είναι ανεβασμένη στο site του Αρχείου της ΕΡΤ:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/index.aspx

Rinus Cesar
17-09-11, 22:37
Πριν λίγο βρήκα στο site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ το πρώτο επεισόδιο από το "Γυμνό Κορίτσι" !!! :D:D !!! Πολύ αγαπημένη σειρά εκεί στα 80ς [αν και οι γονείς μας εκείνα τα χρόνια δεν ήθελαν εγώ και ο αδελφός μου να τη βλέπουμε, καθόσον ήμασταν μικρά για εκπομπές με ... έντονο το ερωτικό στοιχείο !!! Παρόλα αυτά, κάμποσα επεισόδιά της τα είδαμε και μάς είχαν αρέσει πολύ !!! ] !!!

www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=62322&tsz=0&act=mMainView

Η Μαρία Τζομπανάκη [ως .... δελφινοκόριτσο Αγγέλα], με τα μακριά μαλλιά της να κολυμπά στο γαλάζιο του Αιγαίου .... τα σχόλια μάλλον περιττεύουν !!! Όμως, η αγαπημένη μου στιγμή από το βίντεο είναι από το 31ο λεπτό περίπου, όταν ο Βασίλης Τσάγκλος, άρρωστος στο κρεβάτι, διηγείται την ιστορία της Αγγέλας !!! Τι μεγάλος ηθοποιός, τι άρθρωση, τι φωνή .... δεν χορταίνω να τον ακούω να μιλάει !!!! Και ακόμη περισσότερο, να αποδίδει, με αυτή τη φωνή, τον υπέροχο λόγο του συγγραφέως Νίκου Αθανασιάδη, όπως, περίπου, είναι στο βιβλίο !!! [αν βρείτε το ομώνυμο βιβλίο του Μυτιληνιού συγγραφέως Νίκου Αθανασιάδη... διαβάστε το, σας το προτείνω "με χίλια" !!! ¶λλωστε, το βιβλίο γνώρισε μεγάλη επιτυχία΄, μεταφράστηκε σε πολλές γλώσσες και ... έκανε τη Λέσβο γνωστή στα πέρατα της γης !!!! ] !!!

bernard.c
18-09-11, 09:42
¶λλο ένα απολαυστικό και περιγραφικό ποστ του αγαπημένου μας μέλους Rinus Cesar που εμπλουτίζει πάντα την κοινότητά μας με τις έντονες αναμνήσεις του!

Σε ευχαριστούμε Rinus για άλλη μια φορά! :)

Rinus Cesar
19-09-11, 16:15
Πάντως, όσα επεισόδια είχα δει από το Γυμνό Κορίτσι την εποχή που προβλήθηκε [ήμουν περίπου 11-12 ετών] δεν τα είχα δει το χειμώνα !!! Τα είχα δει στην καλοκαιρινή επανάληψη του σήριαλ !!! Συγκεκριμένα, το θυμάμαι να παίζεται κάτι βραδινές ώρες τον Αύγουστο [πιθανώς του 1983], οπότε και παραθερίζαμε οικογενειακώς στο νησάκι καταγωγής μου !!!

Όπως έχω ξαναγράψει, το νησάκι μου ανήκει στην "άγονη γραμμή Κυκλάδων" και εκείνη την εποχή δεν είχαμε, ακόμη, κουβαλήσει τηλεόραση στο σπιτάκι μας [ω ναι, τα καλοκαίρια στις αρχές των 80ς που παραθερίζαμε στο νησάκι τα περνούσαμε χωρίς τηλεόραση .... σκεφθείτε, 2 μήνες χωρίς τηλεόραση :O:O !!! ] !!! Όμως, εκτός από το δικό μας το σπιτάκι, εκείνη την εποχή ελάχιστα σπίτια στο νησάκι διέθεταν τηλεόραση !!! Κάποιο αυγουστιάτικο βράδυ, όμως, πήγαμε επίσκεψη σε έναν οικογενειακό φίλο των γονέων μου, στο σπίτι του οποίου .... υπήρχε μια ασπρόμαυρη τηλεόραση !!! Και την ώρα που οι μεγάλοι συζητούσαν, εγώ, ο αδελφός μου και ο Στ., γιος του οικογενειακού μας φίλου, που είναι συνομήλικός μας, χαζεύαμε την τηλεόραση [εγώ κι ο αδελφός μου με περισσότερη "βουλιμία", καθόσον μας είχε λείψει] !!! Κι εκείνη τη στιγμή .... η τηλεόραση έπαιζε το "Γυμνό Κορίτσι" !!! Με το που τελείωσε το επεισόδιο, εμείς τα πιτσιρίκια είχαμε ενθουσιασθεί !!! "Εεεπ, πώς είπαμε ότι λέγεται το σήριαλ, "Το γυμνό κορίτσι" ??? Θα το "σταμπάρουμε" για να το βλέπουμε όποτε το δείχνει η τηλεόραση", προέτρεψε ο Στ. !!! "Ααααπ, αυτό ξεχάστε το!!!", ακούσθηκε η φωνή του πατέρα μου !!! "Το σήριαλ αυτό έχει αρκετό γυμνό το οποίο δεν είναι, ακόμη, για την ηλικία σας, δεν πρέπει να το βλέπετε" !!! Κι έτσι .... όσα επεισόδια είδαμε από το "Γυμνό Κορίτσι" τα είδαμε κρυφά από τους γονείς μας !!!! Όποτε οι γονείς μας με τους γονείς του Στ. έβγαιναν βραδινή βολτούλα [τρόπος του λέγειν ... το μικρό λιμάνι στο νησάκι μου, εκτός από ένα καφενείο / εστιατόριο κλπ κλπ δεν είχε άλλο μέρος για να πάνε είτε οι μικροί, είτε οι μεγάλοι], η οποία (βολτούλα) συνέπιπτε με την προβολή του σήριαλ ... η συμβουλή / απαγόρευση των μεγάλων πήγαινε στράφι !!! Ο Στ. μάς έβαζε στο σπίτι του, ανοίγαμε την τηλεόραση και .... βλέπαμε το Γυμνό Κορίτσι !!!

Και .... μάλλον πολύ καλά κάναμε !!!! Όλα τα επεισόδιά του είναι "υψηλής ποιότητας" !!! Όσο για το λίγο "γυμνό" που έδειξε [για το οποίο "υπεύθυνη" είναι η Τζομπανάκη] .... σιγά τα ωά !!! Το "γυμνό" παρουσιάζεται εκεί απαλλαγμένο από κάθε "προστυχιά" και με τον πλέον "ποιητικό" τρόπο, πλαισιωμένο από το γαλάζιο του Αιγαίου και τα υπέροχα θαλασσινά τοπία της Λέσβου !!!! Συν το γεγονός ότι η παρουσία του Βασίλη Τσάγκλου του έδινε .... πολλούς παραπάνω πόντους !!! Τον θυμάμαι στο σήριαλ να διηγείται τα ψαρέματά του : "ήταν ένα μεγάλο χταπόδι" και .... κρεμόμουν από τα χείλια του !!!!

Και ... μια λεπτομέρεια από το τελευταίο επεισόδιο : Ο πρωταγωνιστής της σειράς έχει πάρει το καράβι της επιστροφής [μετά από όλα τα τραγικά γεγονότα που συνέβησαν] !!! Όμως .... η Αγγέλα έχει μεταμορφωθεί ξανά σε δελφίνι και ακολουθεί το καράβι !!! Το δε καράβι είναι το Αλκαίος, το οποίο εκείνα τα χρόνια έκανε το δρομολόγιο Χίο - Μυτιλήνη - Λήμνο - Καβάλα [προσωπικά το πρόλαβα στα τελευταία του δρομολόγια περί το 2000, όταν το πήρα για να πάω από την Καβάλα στον ¶η Στράτη !!! ] !!!! Αυτήν την πληροφορία την έδωσα στο φόρουμ του nautilia.gr [το οποίο ασχολείται με τα καράβια] και τα μέλη του ... με γέμισαν με "ευχαριστήρια ποστς" #)#)#)!!!!

nick
23-09-11, 17:13
Με την χθεσινή ραδιοτηλεόραση κυκλοφορεί αφιέρωμα στην σειρά, η οποία γυρίστηκε στο Σίγρι της Λέσβου.