PDA

Επιστροφή στο Forum : Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Σελίδες : [1] 2 3

Αναστασια
27-09-09, 15:25
Λιγοι ισως γνωριζουν οτι η παρεξηγημενη Barbie δεν ηταν παντα μια ξανθια χαζοκοτα με ηλιθιο χαμογελο. Στην πραγματικοτητα η κουκλα αυτη εχει μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια, και μια συγκλονιστικη ζωη.
Ακομα και τα χιλιοκαταραμενα πλουσια στηθη της εχουν μια σημαντικη αξια: η Ruth Handler (1916-2002), η γυναικα που την κατασκευασε, οταν χτυπηθηκε και επιβιωσε απο τον καρκινο του μαστου, αποφασισε να ιδρυσει μια εταιρεια την Nearly Me, που κατασκευαζει τεχνικες προσθηκες μαστου, ωστε να βοηθησει τις γυναικες που εχουν υποστει εγχειριση (μαστεκτομη) να αντεπεξελθουν με θετικοτητα και πιστη οτι τιποτε δεν χαθηκε απο την θηλυκοτητα τους. Η Βarbie εγινε απο τοτε ενα ακομα συμβολο, και υπενθυμιση, της προληψης κατα του καρκινου στις γυναικες, και υποστηριξη σε περιπτωση απωλειας.

Και τωρα η ιστορια της κουκλας: Το 1956 στην Ελβετια, η αμερικανα Ruth Handler, κατασκευαστρια κουκλων σε μια εποχη που λιγες ηταν οι χειραφετημενες γυναικες, βλεπει την βιτρινα ενος μαγαζιου την BILD-LILLY. Η LILLY ηταν φτιαγμενη απο πλαστικο και ειχε υψος 29,5 εκατ. Η κουκλα εμοιαζε πολυ σε μια αλλη θεα της εποχης, την Brigitte Bardot. Αυτη η κουκλα ηταν η τριασδιαστατη εκδοση μιας πανεξυπνης και τσαχπινας ηρωιδας γερμανικου κομικ, σχεδιασμενο απο τον O.M. Hausser, και χαριζοταν μαζι με ενα κουτι ταμπακο, πουρα, ή κατι τετοιο, μιας και ειχε επινοηθει αρχικα ως μπιμπελο για το γραφειο ενος αντρα, βαρυ και καραμπουζουκλη. Αντι ρε παιδι μου να του αγορασεις μια ζωνη, ενα αφτερ σειβ, του αγοραζες μια κουκλα, ντυμενη λιγο νεγκλιζε. Ειμαστε στο 1955

να συνεχισω ή βαρεθηκατε;:sleep:

makisimos
27-09-09, 15:54
Τώρα κάνεις πλάκα έτσι..??? Δεν υπάρχει αυτή η ιστορία..!!!!!!! Έχεις απίστετο αφηγηματικό ταλέντο , λες και διαβάζω μυθηστόρημα..!!!! Δεν θα ξαναρωτήσεις αν βαρεθήκαμε απλώς συνέχισε την ιστορία..! Είναι τόσο ενδιαφέρον όσο φαντάζομαι κανένας δεν γνώριζε και δεν είχε φανταστεί...!!!!!!

Αναστασια
27-09-09, 16:24
Κι ομως! Οταν εμαθα την πραγματικη της ιστορια, τοτε ηταν που γεμισαμε εδω περα Barbie, 30 χρονων κοριτσι!!! Για αυτο εβαλα και την φωτογραφια για να μην με πειτε μυθομανη! :)

Η Ruth Handler αγορασε 3 Lilli, και επεστρεψε στην Αμερικη οπου και εβαλε κατω την κουκλα, την σπουδασε και εβγαλε το νεο της project για την Mattel: την Barbie. Οχι πια για ως μπιμπελο για την διακοσμηση καποιου ανδρικου γραφειου, μα ως παιδικο παιχνιδι για ατελειωτα κοριτσιστικα ονειρα!
H Mattel εψαξε να βρει το καλυτερο υλικο για την Barbie, και κατεληξε στο βινυλιο της Ιαπωνιας. Η Ιαπωνια ηταν σε αυτα τα υλικα μανα καημενη. Απο το 1957 μεχρι το 1954 η κατασκευη της κουκλας απλωνεται απο Ηοng Kong μεχρι Κορεα. Η αξια μιας τετοιας κουκλας ειναι μουσειακη. Την εχω δει απο κοντα σε μια μουσειακη εκθεση παιχνιδιου εδω στην Ιταλια.

Η πρωτη Barbie εμφανιστηκε στις 9 Μαρτιου του 1959 στην Εκθεση Παιχνιδιου της Νεας Υορκης. Και οπως βλεπεται μοιαζει υπερβολικα στην ευρωπαικη Lilli. Συγνωμη που εχω πιασει απο τοσο παλια αλλα πιστευω πως για να φτασω στο 1980 και για να βγαλω απο την ρετσινια χαζογκομενας την Barbie, πιστευω πως θα με συγχωρησετε!

mytinyworld
27-09-09, 17:05
Καλή μου Αναστασία! Πόσο χαίρομαι για το θέμα που άνοιξες, έχουμε πολλά να πούμε! Ευχαριστώ makisimos που μας ενημέρωσες!
Η Ruth λοιπόν διαπίστωσε ότι η μικρή κορούλα της χαιρόταν να παίζει με την Lilli και σκέφτηκε ότι ίσως θα ήταν ωραίο να φτιαχτεί μια ενήλικη κούκλα, μιας και μέχρι τότε οι κούκλες είχαν τη μορφή μωρού ή παιδιού. Βέβαια η πρώτη barbie η λεγόμενη ponytail No 1 (ονομάστηκε ponytail από την αλογουρά που είχε -σήμερα πωλούνται από 2.500$ και πάνω, είναι αυτές που κυκλοφόρησαν μόλις ένα εξάμηνο, με τις τρύπες στις πατούσες για να στηρίζεται σε βάση, μετά την άλλαξαν λίγο) αν προσέξετε είναι ακριβής αντιγραφή της Lilli. Η Mattel πριν χρόνια ανάγκασε τη Hasbro δικαστικά να αλλάξει ξανά τη μορφή της ταλαιπωρημένης sindy όταν την άλλαξε λίγο για να μπορέσει να σταθεί και στην αμερικάνικη αγορά. Ο λόγος ήταν ότι έμοιαζε απλά με την barbie, φαίνεται όμως το 1959 η βιομηχανική και η πνευματική ιδιοκτησία ήταν πολύυυυυυ πίσω ακόμα!
Εγώ έχω μια bubblecut No 1 του 1961, κοκκινομάλα, με μια πολύ ενδιαφέρουσα γκαρνταρόμπα, εάν θέλετε, καθώς θα εκτυλίσσεται η ιστορία μας, να σας την παρουσιάζω κιόλας.
Επίσης, Αναστασία μου, πεθαίνω να δω φωτογραφίες από τις barbie σου!

thebest20
27-09-09, 23:37
Kάπου είχα ακούσει ότι η Barbie ως άνθρωπος (με κανονικό όνομα Barbara και χαϊδευτικό Barbie) γεννήθηκε το 1940,και το 1956 σε ηλικία 16 ετών η μητέρα της που έφτιαχνε κούκλες κατασκεύασε μια που έμοιαζε με την κόρη της,και λίγο αργότερα την έθεσε σε κυκλοφορία!

Από ότι φαίνεται υπάρχουν πολλοί "μύθοι" ή αλήθειες για τη Βarbie και την προέλευσή της!Αν μπορείτε να μου πείτε η Barbie είναι υπαρκτό πρόσωπο?Ή τουλάχιστον υπήρχε κάποια κοπέλα ως πρότυπο στην οποία βασίστηκε ο κατασκευαστής?

mytinyworld
27-09-09, 23:46
Κάπου στη μέση πρέπει να είναι η αλήθεια.... Εγώ όπου έχω διαβάσει, Barbara έλεγαν την κόρη της Ruth. Η κούκλα δεν έμοιαζε στην Barbara αλλά στην Bild Lilli όπως μας είπε η καλή μας φίλη Αναστασία, εμπνεύστηκε όμως να τη φτιάξει όταν είδε την κόρη της να παίζει με την Lilli. Και της έδωσε το όνομα της κορούλας της! Αλλά σίγουρα η Αναστασία που επιμελείται και την ιστορία αυτή θα ξέρει περισσότερα να μας πει! :)

Αναστασια
28-09-09, 12:44
Οπως πολυ σωστα ειπε η Mytinyworld, Barbara ελεγαν την μικρη κορη της Ruth, η οποια επαιζε η κακομοιρα με κατι κουκλες του μεσαιωνα, και παλευε να τις ντυσει με ρουχα της προκοπης...
Τι να κανει και η δολια η μανα Ruth, αποφασισε να ψιλο/αντιγραψει την ευρωπαικη Lilli και να βγαλει την πολυ κομψη Barbie. Η ponytail No1 βγηκε στην αγορα με μαγιο μονο (σαν να λεμε ηρθε απο την Αμερικη με ενα βρακι). Ο λογος ηταν να αναγκασει τα κοριτσακια να λυσσαξουνε να αγορασουνε ξεχωριστα τα ρουχα της, ωστε να ανεβει το κασσέ του Αγιου Βασιλη και της Ματτελ, και να αδειασουνε οι τσεπες του νονου. (ολοι ξερουμε ποσο σημαντικο το ειναι να εχεις εναν σοβαρο και υπευθυνο νονο). ;)
:sweet_kiss: σε ολους τους καλους νονους του κοσμου!

Η ponytail No1 ειχε τις ιριδες των ματιων της ασπρες, και τα φρυδια της ειχαν πιο εντονες γωνιες. Μετα ομως ξαναβγηκε με χρωματιστες ιριδες και τα φρυδια της μαλακωσαν τις γωνιες τους, δινοντας στην κουκλα μια πιο ηρεμη εκφραση.

Οι φωτογραφιες που σας βαζω τωρα ειναι απο την προσωπικη μου συλλογη, προκειται για αμερικανικες ρεπλικες απο βινυλιο, και οχι φυσικα για αυθεντικες! Αριστερα με τις ασπρες ιριδες η πρωτη ponytail και δεξια η επομενη εκδοση. Και ετσι ειμαστε στο 1960 περιπου. Εχουμε λιγο ακομα, πολυ λιγο για να φτασουμε στο 80, συγχωρηστε με!!! Θα ειμαι πολυ συντομη για να μην βγουμε εκτος θεματος απο το Retromaniax, που ως κυρια χρονικη περιοδο οριζει την δεκαετια του 80!

Η bubblecut No 1 του 1961, που εχει η Mytinyworld, πρεπει οπωσδηποτε να κανει την εμφανιση της στο φορουμ και μαλιστα συντομα!!! Περιμενουμε με αγωνια!!!!

mytinyworld
28-09-09, 19:58
http://www.youtube.com/watch?v=9hhjjhYGQtY
Το πρώτο διαφημιστικό της barbie! Το όνειρο των κοριτσιών θα στοίχιζε στους αη βασίληδες/νονούς μόλις 3$. Για αρχή.....

thebest20
28-09-09, 20:23
3$ για το 1959 λογικά θα ήταν πολλά χρήματα

makisimos
28-09-09, 21:47
Πο πο απιστευτο βιντεο minytiwold...!! Και ακόμη πιο απιστευτο αν αναλογιστεί κανείς ότι ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ άνθρωποι δεν ξέρουν ούτε 1% από την ιστορία της σημερινής barbie..!!!!¶σε που ιδιως όποιο αγόρι και να ρωτήσεις δεν καταλαβαίνει την διαφορά ανάμεσα στην barbie και bibi bo, το παραδεχομαι κι εγώ ότι μόνο τότε που άρχισσα να συλλέγω el greco παιχνιδια κατάλαβα ότι οι ΒΙΒΙ ΒΟ πλέον δεν υπάρχουν και ότι η μπάρμπι είναι η συνέχειά της..! Πόσο μάλλον όλο αυτό το ιστορικό της..!!!
ΜΠΡΑΒΟ στην Αναστασία που άνοιξε το θέμα και μας έδωσε τα φώτα της, καθώς και στην Minytiworld για τις συνεχείς πληροφορίες της..!!!

Αναστασια
28-09-09, 22:37
Μπραβο και στην γλυκυτατη Rapunjel που μου εβαλε την ιδεα, και στην φανταστικη Μytinyworld που βρηκε το βιντεο και εχει και αληθινη Bubblecut, oχι σαν εμενα με τις μαιμουδες ρεπλικες. #)

To 1959 πουληθηκαν περισσοτερες απο 350 χιλιαδες Barbie. Βρωμησε ο τοπος δηλαδη.
Οι τρυπες στα ποδαρακια της, οπως παρα πολυ σωστα ειπε η Μytinyworld (τελειο το σποτ που εβαλες!!! Δεν το ειχα ακομα δει στο youtube!), βοηθανε τον συλλεκτη να ξεχωριζει την Νο1 του 1959 απο την Νο2 του 1960.
Τα αξεσουαρ της Ponytail υπολογιζονται γυρω στα 4800. Τυφλα να χει ο Σπορτ Μπιλυ και η βαλιτσα του...
To 1961 να σου και πεταγεται ο αιωνιος αρραβωνιαρης της ο Κεν. Το 1963 να την και την Midge, την φιλη της Barbie.
Το 1964 η Barbie αλλαζει εντελως φυσιογνωμια και μακιγιαζ. Εχει συνθετικα ματοκλαδα, τα ματια της ειναι πιο μεγαλα και τα μαλλια. Μια νεα πατεντα, καλυτερη απο αυτην του μασαζοκαλσον σλιμ, επιτρεπει στην κουκλα να περιστρεφεται γυρω απο την μεση της. Ειναι η twist 'n turn.

Το 1968 η Barbie μιλαει, επειδη ειναι και ξανθια ;) δεν βγαζει και πολιτικο λογο το κοριτσι, 3 φρασεις λεει ολες κιολες. Αλλα τις λεει καλα.

Στις φωτο, οχι φυσικα δικες μου, η Bubblecut, και οι twist 'n turn.

rapunjel
28-09-09, 22:59
Τέλειο το forum για τη barbie. Λατρεμένη μου Αναστασία χίλια μπράβο!:cheers:Συνέχισε με την ιστορία της και βάλε μας και φωτογραφίες από τη θαυμάσια συλλογή σου!
Καλή μου mytinyworld συγχαρτήρια! Ξέρεις πάρα πολλά για τις barbie!
Εγώ σας βάζω φωτογραφία τη barbie malibu 1976 που έχω από μικρή. Μας την είχε φέρει μια θεία της μαμάς μου από την αμερικάνικη βάση που δούλευε ο θείος. Εδώ στα Χανιά barbie είδαμε να πωλείται από το 1993 και μετά!

Αναστασια
28-09-09, 23:53
Τι πλασμα ειναι αυτο! Απο τις πιο ομορφες που εχω δει!!! Μπραβο Rapunjel μου!!! Οι δικες σου οι κουκλες ειναι ολες μια και μια!!!

Εχω κι εγω δυο κουκλες του 1976, ετσι τουλαχιστον γραφει το κεφαλι τους απο πισω. Δεν ξερω ποτε βγηκανε στο εμποριο, ισως και αργοτερα. Μα σιγουρα μεσα στο 80.
Μαζευτηκαν απο δυο παζαρακια φετος! Την καστανη απο την Ιταλια, και την ξανθια απο ενα παζαρακι της Αθηνας, η μαμα μου την πηρε γιατι την εφαγαν οι τυψεις που δεν εβρισκε τις κουκλες μου που ειχα μικρη!

Η καστανη ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση για αυτο την εβαψα απο την αρχη και της εκανα περμαναντ το παρα πολυ μακρυ μαλλι της. Ειναι δηλαδη μια ΟΟΑΚ, Οne Of a Kind Doll!

Μου βγηκε λιγο ψηλομητα, αλλα τι να κανει και αυτη... απο τα αλωνια στα σαλονια... Ησουνα ξυπολητη και μαζευες ραδικια, τωρα που πηρα εγω γυρευεις σκουλαρικια.

Growing up Skipper
Το 1975 βγαινει στο εμποριο η Growing up Skipper. Γιατι Growing up;
Η Skipper ηταν η μικρη αδερφη της Barbie, και ως μικρη που ητανε δεν ειχε το πλουσιο στηθος της αδερφης της. Το αποτελεσμα ηταν να μην της καθονται τα ρουχα της Barbie δημιουργωντας δυσαρεσκεια στις μικρες, γιατι ητανε η Skipper σαν μικρομεγαλο.
Και τι σκεφτηκανε οι αθεοφοβοι της Μattel????
Με εναν σατανικο μηχανισμο και γυριζοντας τα μπρατσα της κουκλας, το στηθος της Skipper μεγαλωνε και το σωμα της αποκτουσε τις διαστασης της Barbie! EΛEOS!!!!
Ωρε και το βλεπουνε οι φεμινιστριες και γινεται χαμος!!! Η Mattel αναγκαστηκε να αποσυρει την Growing up Skipper απο το εμποριο μετα απο 2 χρονια. Και μεταξυ μας καλα εκανε γιατι αντε τωρα...:angry:.

mytinyworld
29-09-09, 01:21
Εχω πάθει πλάκα με τις μεταμορφώσεις των barbie σου Αναστασία! :)Και σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια#)Το διαφημιστικό αυτό ήταν ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι με την παλιά barbie, η σημερινή δεν μου λέει τίποτα...
Αυτό για τη Σκιπερ δεν το ήξερα, όμως έχω διαβάσει ότι η ομιλούσα barbie έλεγε και τη φράση "Μισώ τα μαθηματικά" ή κάτι παρόμοιο και πάλι έγινε χαμός από τις μανάδες.... Γενικά έχει γίνει αρκετές φορές θέμα με τις barbie.. Θα σας δείξω και μια skipper αργότερα.... Η barbie είχε και μια ακόμα μικρότερη αδελφή, την tutti, κάτι σαν τη σημερινή shelly σε μέγεθος, πολύ σπάνια κούκλα, την κυνηγάω καιρό, αλλά... ανεβαίνει πολύ η τιμή της ....!
Οι bubblecut (πάλι πήραν το όνομά τους λόγω κουρέματος) βγήκαν το 1961 σε ξανθές, κοκκινομάλες και μελαχροινές. Εχω την χαρά να έχω μια κοκκινομάλα, υποτιθέται είναι οι πιο σπάνιες γιατί ήταν μικρότερη η παραγωγή τους! Και αυτή είναι η ομορφιά μου, με repro μαγιό, mules, γυαλιά και κουτί! Η κούκλα όμως είναι original No1!
2500

2501

2502

2503

Για δείτε και αυτό!

http://cgi.ebay.com/Stunning-Vintage-1959-1-Blonde-Ponytail-Barbie-W-Box_W0QQitemZ140347804223QQcmdZViewItemQQptZLH_Def aultDomain_0?hash=item20ad618a3f&_trksid=p3286.c0.m14

makisimos
01-10-09, 12:36
¶ντε που είσαι Αναστασία???? Κι εσύ minytiworld????? Περιμένουμε την συνέχεια της ιστορίας..!! Ήδη εγώ αυτές τις μέρες έχω εντυπωσιάσει τους πάντες με τις πληροφορίες αυτές..!! Απορώ πως δεν έχει γυριστει σε ταινία όλο αυτό το story..!!!!

thebest20
01-10-09, 13:11
Τι εννοείτε σε παραπάνω post ότι η Βarbie μιλάει?Υπήρχε Barbie που μιλούσε?Προφανώς θα έπαιρνε μπαταρίες!Εγώ θυμάμαι πριν καμιά 10ετία που υπήρχε Barbie οδοντίατρος,και η φωνή της Barbie έβγαινε από την οδοντιατρική καρέκλα που έπαιρνε μπαταρίες (είχε πολλές φωνές η οδοντιατρική καρέκλα,και ήχους όπως κάνει το μηχάνημα για τα σφραγίσματα κλπ)

Αναστασια
01-10-09, 13:29
και συνεχιζουμε...:)
Απο τοτε που βγηκε η Βarbie στην πιατσα, αλλαξε πανω απο 90 επαγγελματα. Ιατρος, οδοντιατρος, παλαιοντολογος κτλ.
Το αγαπημενο της επαγγελμα ηταν δασκαλα ξεκινωντας απο το 1965 και συνεχιζοντας το 1985 και μετα. Διδαξε την ιστορια των δεινοσαυρων, μουσικη, γεωγραφία. Το 1999 η Barbie εγινε δασκαλα της νοηματικης γλωσσας. Οριστε το κοριτσι!:)

Αυτα παιδια δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου μα μεταφραζω το δοκιμιο της Lorrie Blair, Art Teacher Barbie: Friend or Foe?

Οταν η Barbie αποφασισε να γινει δασκαλα Ιστοριας της Τεχνης εκανε και μια αλλαγη στο ρουχο. Ενώ το 1985 φοραγε μπλε φορεμα μεχρι το γονατο και γιλεκο, ως δασκαλα Ιστοριας της Τεχνης ντυθηκε σιγουρα πιο σεξυ, με μινι φουστα και τακουνια. Βγηκε σε πολλες εκδοσεις-ρατσες: αφροαμερικανικη, καυκασια, ασιατική και ισπανικη, ενω στο κουτι πουλιοταν μαζι και η Kelly, ως μαθητρια, της ιδιας παντα εθνικοτητας. Και ολα αυτα αποδεικνυουν οτι η Barbie δεν ηταν ποτε μονο χαζη ξανθια μα ανηκε σε ολες τις φυλες. Τωρα αν εμεις την γνωριζουμε μονο ως ξανθια για αυτο δεν φταιει η φουκαριαρα η Barbie αλλα το καταραμενο συστημα. Εμ αν τα κοριτσακια της Ευρωπης αγοραζαν μονο την ξανθια γιατι ειναι πιο φιγουρατζου τι να σου κανει και ο μαγαζατορας; Παρηγγειλε μονο αυτην, μην και του μεινει στα ραφια...

Tα προσωπα της Barbie.

Στο βιβλιο της, Forever Barbie: The Unauthorized Biography of a Real Doll, η M.G.Lord μας θυμιζει ποσα ανδρικα φετιχ εχουν μαζευτει στην κουκλα: τα μακρυα της μαλλια, τα μικρα της ποδια και το υπερβολικο της στηθος.

Μεσα στο δευτερο μισο της δεκαετιας του 60 και μετα την Twist and Turn η Barbie αλλαξε διαφορα καλουπια στο προσωπο της, οπως και μακιγιαζ και μαλλια.
Ετσι εχουμε την
Living Barbie και Dramatic New Living Barbie, με ισιες πατουσες! Χανει μερικα εκατοστα υψος, μπορει και κινει ακομα πιο πολυ μπρατσα και γαμπες ομως τα κοριτσακια αφηνιαζουν γιατι δεν της μπαινουν τα τακουνια!!
Πως να το βαλει μαναρι μου το τακουνι με το ποδοσφαιρικο ποδι το κοριτσι;
H Talking Barbie με κορδονακι στο λαιμο που οταν το τραβουσες ελεγε μεγαλες σοφίες οπως "Παμε σινεμα", "Αποψε εχω ραντεβου με τον Κεν"

Η Growing Pretty Hair, ή Barbie Μαγικα Μαλλια, βγαινει το 1971. Στο κεντρο του κεφαλιου εχει μια τουφα που τραβωντας της τα μαλλια της κουκλας μακραινουν, ή κονταινουν.
Γενικα η Barbie ηταν πολυ του τραβατε με κι ας κλαιω...

Απο το 1971 μεχρι και το 1976 βγαινει η κουκλα της Rapunjel, η Sunset Malibu Barbie. Ειναι μαυρισμενη, και χαμογελαει! Εμ σε διακοπες ειναι το κοριτσι. Αν προσεξετε εχει αλλαξει και το καλουπι της στο προσωπο. Προκειται για ενα απο τα πιο σημαντικα μοντελα της Ματτελ, γιατι αρεσε παρα πολυ στα κοριτσια και εγινε αμεσως μεγαλη επιτυχια. Ακομα ειναι μια απο της πιο αγαπημενες στους πλειστηριασμους online.

Η Live action Barbie εχει φρατζα και ειναι ενα παιδι των λουλουδιων.

Η Free Moving Barbie φοραει κατω απο την φουστα μια φορμα τενιστριας, και μεσα στο κουτι της εχει ρακετα, μπαλακια του τεννις κτλ. Θεεελεις να σου μαθω τεννις?

mytinyworld
01-10-09, 17:14
Εκτός από το πρόσωπο και τις πατούσες, χρειάστηκε να αλλάξουν γενικά το σώμα της barbie. Η τόσο στενή μέση με το μεγάλο στήθος ήταν ιδανικά για τα ρούχα των 1960's, όχι όμως και για τη μόδα που ακολούθησε...
Ενα άλλο αγαπημένο επάγγελμα της κούκλας ήδη από τα '60s ήταν και babysitter. Επίσης συλλεκτικές είναι και όσες barbie κυκλοφόρησαν σε συνεργασία με διάφορες αεροπορικές εταιρίες, ντυμένες φυσικά αεροσυνοί!
Το ebay είναι ο παράδεισος των συλλεκτών! Ενας συλλέκτης που σέβεται τον εαυτό του (όχι κάτι ερασιτέχνες σαν εμένα#)) έχουν τα βιβλιαράκια κάθε χρονιάς, όπου παρουσιάζονται όλα τα outfits που κυκλοφόρησαν ανά έτος και στόχος τους είναι να αποκτήσουν τα πάντα, μέχρι και τα original μπαλάκια του τέννις!
Η barbie δεν αντιμετώπισε ποτέ πρόβλημα με λιωμένα πλαστικά και χέρια που βγαίνουν (βλ. την αγαπημένη μας bibi-bo) όμως μια ασθένεια που μπορεί να σκοτώσει την λατρεμένη κούκλα που απέκτησες μετά από μια... γερή κατάθεση χρημάτων, είναι το green ear. Ακόμα και η Mattel μπορεί να κάνει λάθη.. Τα μεταλλικά σκουλαρίκια που φοράει η κούκλα μπορούν να την μετατρέψουν σε πράσινο τέρας, κάτι σαν τον Hulk. Ξεκινάει από το αυτί και επεκτείνεται δραματικά! Είναι να μην σου συμβεί!
25292530

25312537

Αναστασια
01-10-09, 17:50
Ετσι ακριβως Mytinyworld!!! Και για του λογου το αληθες ριξτε και μια ματια στις φωτο να δειτε το συνδρομο του Πρασινου Αυτιου...και σε...προχωρημενη φαση...:O

Στην δεκαετια του 80 εχουμε μια ατελειωτη σειρα απο Barbie και οποιος κανει το "λαθος" να αποφασισει να ξεκινησει συλλογη καλο θα ηταν να νοικιασει ενα σπιτι για να εχει χωρο να της βαλει μεσα...εγω ας πουμε τωρα κινδυνευω ηδη να φαω εξωση κι ας εχω μονο 3 Barbie απο αυτην την δεκαετια.8)

Η Angel Face Βarbie φοραει μια ροζ φουστα και ενα ασπρο πουκαμισακι με δαντελα.

H Busy Talking Barbie ειναι κολλημενη στο τηλεφωνο και ποιος ξερει τι σαχλαμαρες λεει...:P δεν υπηρχαν και τα κινητα τοτε.

Στην τελευταια φωτογραφια εβαλα μια Βarbie του 1987, την Fun-To-Dress, η οποια ερχεται κυριολεκτικα με ενα βρακι και χωρις παπουτσια, ωστε να ξεφραγκιασει και τους νονους του καθε παιδιου να παρουν τα αξεσουαρ.
Διπλα της εβαλα την ρεπλικα της Νο1 Ponytail ωστε να μπορεσετε να δειτε την διαφορα στα προφιλ των δυο εποχων.

Ποτε γελασε η Barbie?
Το 1971 η χαμηλοβλεπουσα κοπελια Barbie σηκωσε το βλεμμα και κοιταξε το κοινο της μεσα στα ματια. Ηταν μια απαντηση της Ματτελ συμφωνα με το φεμινιστικο κινημα της εποχης.
Το 1977 ομως εκτος απο το βλεμμα αλλαξε και το στομα, και αυτο θεωρηθηκε η αρχη της "ηθικης καταρρευσης" της κουκλας, γιατι απο απομακρη και λιγο σνομπ εγινε ανιαρη και χαζοκοτα.
Αλλα τι φταιει η Barbie? Δεν ειναι χαζη... ειναι που την σχεδιασανε ετσι...

H Barbie και τα μαθηματικα

Α ρε Barbie...
η Μattel ειχε την φαενη ιδεα να την βαλει να πει το φοβερο "Math is tough".
Και μεταξυ μας δεν ειχε και αδικο το κοριτσι. Τα μαθηματικα δεν ειναι και ευκολα! Αλλα πεσανε να την φανε. Στο κατω κατω της γραφης, δεν ειχε πει "Math is tough...for girls" αλλα την κατηγορησανε οτι και καλα υποτιμα την νοημοσυνη των κοριτσιων κτλ κτλ.

Η ηλικια της Barbie

Η Barbie δεν ειναι απλως μια κουκλα. Ειναι ενα κοινωνικο συμβολο.
Η πρωτοποριακη ιδεα της Barbie ως μια fashion doll ηταν η αιτια της εξαπλωσης της σε ολες τις ηπειρους. Ενω μεχρι τοτε οι κουκλες εμοιαζαν συχνα με μωρα και ηταν φτιαγμενες για να προετοιμαζουν τα κοριτσακια στον ρολο τους ως μητερες η Barbie εχει μια ηλικια απροσδιοριστη. Το ιδιο ισχυει και για την Βibibo.

Ειναι μια κουκλα μεταξυ εφηβειας και ενηλικιωσης. Με την Barbie ο γονιος εξαφανιζεται.
Δεν ειναι μανα κανενος και γυναικα κανενος. Ειναι μια κοπελα ελευθερη.
Για να καταλαβουμε λοιπον τον κοσμο που περιστρεφεται γυρω απο την Barbie πρεπει να αναλυσουμε την ιστορικο-κοινωνική στιγμη στην οποια γεννηθηκε! Φιλοσοφικη η συζητηση ετσι?

Η Barbie γεννηθηκε στην δεκαετια του 50, την εποχη του Baby Boom, του Ψυχρου Πολέμου και της καταναλωσης. Την ιδια εποχη εχουμε την αποθεωση της Εφηβειας, οι teenagers γινονται το κεντρο της κουλτουρας. Ειναι η εποχη του ροκ, της γυναικας Ντιβας (Ava Gardner, Marilyn Monroe). To Baby Boom, με τοσα μικρα στην πιατσα, δινει καινουριους καταναλωτες στην βιομηχανια παιχνιδιου. Η Barbie ειναι το εμβλημα αυτης της νεας εποχης.

rapunjel
01-10-09, 20:07
Το 1987 κυκλοφόρησε η barbie γιατρός, η μεγάλη αγάπη της αδερφής μου! Αυτή κρατούσε τη barbie γιατρό κι εγώ τη bibi-bo και παίζαμε. Τη barbie γιατρό η αδερφή μου την έχει βάλει μέσα στο κουτί και την έχουμε σε πολύ καλή καταστασή κρατήσει! Την αγαπά γιατί δεν είναι η απλή ξανθιά κοπέλα αλλά μια ξανθιά με εππίπεδο... Εμένα μπροστά στη bibi-bo μου φαινότανε πολύ δεύτερη.
Η barbie γιατρός του 1987 σε φωτογραφίες...
Υ.Γ. Αναστασία μου λατρεμένη σε ευχαριστώ για τις τόσο πλύ πολύτιμες πληροφορίες!
Γλυκειά mytinyworld μου σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες γνώσεις σου!

Αναστασια
01-10-09, 22:25
Υπεροχη οπως παντα η Rapunjel!!! :)
Πραγματικα σε ΑΡΙΣΤΗ κατασταση η Barbie Γιατρος!!! :) :)

H Barbie μεταξυ Ευρωπης και Αμερικης.
Η μαζικη κουλτουρα πολλες φορες πηρε στοιχεια απο την Ευρωπη πριν γινει μαζικη. Ομως μετα το προιον επρεπε πρωτα να παρει την επιβεβαιωση στην Αμερικη και μετα να ξαναεισαχθει στην Ευρωπη.
Ετσι και η Barbie. Το μοντελο της προερχεται απο την ευρωπαικη κουκλα Bild-Lilli ομως για να γινει γνωστη στο πλατυ κοινο επρεπε πρωτα να παει στην Αμερικη και απο κει σε ολον τον κοσμο. Το ιδιο συνεβαινε και με την μοδα τον 19 αιωνα. Απο το Παρισι γινοταν εξαγωγη της μοδας χρησιμοποιωντας τις κουκλες! Ρουχα σε μινιατουρα, φορεμενα σε κουκλες παιρναν τον δρομο για την μακρινη Αμερικη και απο κει γινονταν γνωστα σε ολον τον κοσμο! Τον 20 αιωνα την ιδια δουλεια την εκανε η Barbie, εκεινη ηταν που εκανε γνωστο στην Ευρωπη το αμερικανικο Pret A Porter .

Η εδρα της Ματτελ
Η Ματτελ εχει εδρα στο El Segundo της Καλιφορνιας. Εχει 24 θυγατρικες και 8 βιομηχανιες σε διαφορες χωρες.
Η κουκλα στην αρχη κατασκευαστηκε στις ΗΠΑ, μετα στην Ιαπωνια, μετα στην Μαλαισια, στις Φιλιππινες, στην Φορμοζα, στην Κορεα, στην Κινα, στο Hong Kong και τελος στο Μεξικο.

Η τεχνικη εξελιξη της Barbie

Στην αρχη η Barbie ηταν σαν αγγουρι, αν μου επιτρεπεται η εκφραση. Δεν κινουσε ουτε ποδια ουτε χερια. Το 1964 αρχιζει να λυγιζει τα γονατα και να ανοιγοκλεινει τα ματια. Το 1967 μπορει και λυγιζει την μεση. Στις αρχες του 70 κινει χερια και αντιχειρες. Το 1975 η Growing Up Skipper με τον σατανικο μηχανισμο που λεγαμε σε προηγουμενο ποστ. Το 1976 η Barbie μπαλαρινα που σηκωνει την γαμπα αλλα και το κεφαλι. Το 1979 η Barbie δινει φιλια και κινει και το μπρατσο χαρη σε ενα κουμπι που εχει στην πλατη της. Μπορει και μακιγιαρεται με ενα μικρο κραγιον που εχει μαζι της.

Η Barbie σε διαφορες ρατσες.

Ηδη απο το 1967 υπαρχει η εγχρωμη Barbie, σε σκουρο σοκολατενιο χρωμα. Την λενε Francie. Μετα απο αυτην εμφανιζεται η ασιατικη Μarina, η ισπανικη Τereza και η αφροαμερικανα Christie. To προβλημα ειναι οτι για αυτες τις κουκλες γινοταν χρηση του ιδιου καλουπιου, και αλλαζε μονο το χρωμα. Οι μαυροι της Αμερικης ειχαν δυσανασχετησει, και με το δικιο τους, γιατι η αφρικανικη ρατσα εχει και καποια συγκεκριμενα χαρακτηριστικα φυσιογνωμιας, η μυτη ειναι διαφορετικη, τα χειλη πιο σαρκωδη κτλ. Η Μαυρη Barbie ηταν μεν καλοδεχουμενη στην αγορα αλλα δεν ηταν εθνολογικα σωστη. Για αυτον τον λογο η Ματτελ εβγαλε τις Shani. Προκειται για Barbie με πιο εντονα αφροαμερικανικα χαρακτηριστικα. Σας εβαλα και την δικη μου σε ανφας και προφιλ για να δειτε την διαφορα. Ηταν κι αυτη πεταμενη σε ενα παζαρακι... Ειναι οι μαυρες θεες.
Ιδια ιστορια και για την Ιαπωνια. Η κουκλα που πωληθηκε ως Barbie στην Ιαπωνια το 1981-83 ηταν εντελως διαφορετικη απο αυτην που γνωριζουμε εμεις. Ο γιαπωνεζος καταναλωτης ηθελε μια κουκλα με ματακια ελαφινας, μυτουλα προς τα επανω και μικρο στοματακι. Οποτε τι να κανει και η Ματτελ, αποφασισε να συνεργαστει με μια γιαπωνεζικη εταιρεια μπας και πουλησει καμια κουκλα και εκει, γιατι δεν εβγαινε μανα μου...
Φτιαχτηκε λοιπον ειδικα και μονο για την ιαπωνικη αγορα η Takara Barbie. Και βουρ ολα τα γιαπωνεζακια να την αγορασουνε!
Οταν εληξε η αδεια της Ματτελ στην Ιαπωνια η Takara Barbie αλλαξε ονομα και εγινε Jenny!!! Και αν καταλαβα καλα υπαρχει ακομα!

Σας βαζω και μια φωτογραφια την Takara Barbie με το κουτι της για του λογου το αληθες.

makisimos
01-10-09, 22:42
Αναστασία μου τι να πώ εγώ τώρα..!! Απίστευτο παρελθόν και με όλα αυτά που διαβάζω για εκείνη την εποχή μου φαίνεται ότι πλέον στην Μπάρμπι δεν έχει γίνει καμιά μεγάλη πρόοδος μέχρι και σήμερα,,..!! Εννοώ φυσικά ότι για την εποχή του 70 και 80 ήταν απίστευτο τι εξέλιξη και πόσο μπροστά ήταν,..!
Παρατήρησα ότι ηΓιαπωνέζικη κούκλα έχει τα χαρακτηριστικά που έχουν όλα τα Ιαπωνικά κομικσ και κινούμενα σχεδια..! Μεγάλα μάτια..! Όπως της Κάντυ για παράδειγμα..!!! Μάλλον επειδή έχουν μάτια αυτοί σαν κουμπότρυπες είπαν να ξεσπάσουν το απωθυμένο τους πάνω στις Μπάρμπι..!
Απίστευτες πληροφορίες, ειλικρινά είναι λες και διαβάζω μυθηστόρημα..!!!!!
Συνεχίστε έτσι..! Νομίζω ότι στο μέλον πολλοί θα περάσουν απ αυτην την σελίδα και θα μείνουν με τον στόμα ανοιχτό όπως κι εγω..!!!!!!! ΜΠΡΑΒΟ...!!!!!!!!!

mytinyworld
02-10-09, 19:49
Μ'αυτά και μ'αυτά η barbie και η mattel κυρίευσαν τον κόσμο. Τίποτα δεν μπόρεσε να κουνήσει τη βασίλισσα από τη θέση της. Ακόμα και όταν η καημένη η sindy, εμφανώς αλλαγμένη, προσπάθησε να ανοίξει τα φτερά της έξω από την αγγλία, έφαγε τα μούτρα της. Κυριολεκτικά! Η mattel δεν είναι τυχαία εταιρία.
Ομως, το 2001, μια δυσάρεστη έκπληξη περίμενε την πολυαγαπημένη κούκλα. H έκπληξη λεγόταν Bratz. Τα κοριτσάκια έδειξαν την προτίμησή τους πολύ γρήγορα στην νέα κούκλα, έτσι ώστε το 2005 η barbie δεν ήταν πια η πρώτη σε πωλήσεις κούκλα σε ορισμένες χώρες, όπως η αγγλία, και γενικά οι πωλήσεις της έπεσαν περίπου 30% κάτω. Η απάντηση της mattel ήταν οι My scene και φυσικά ένας δικαστικός αγώνας, τον οποίο και κέρδισε. Η παραγωγή των bratz έχει διακοπεί με δικαστική απόφαση, καθώς κρίθηκε ότι ο δημιουργός τους Carter Bryant, πρώην στέλεχος της mattel, χρησιμοποίησε τεχνογνωσία και υλικά της εταιρίας για να τις κατασκευάσει. Και έτσι όλα ήρθαν πάλι στη θέση τους, με τη barbie και τη My scene να κυριαρχούν στο χώρο των fashion dolls.
Παρακάτω σας παραθέτω φωτογραφίες από barbie τριών εποχών, 1961, 1976, 2005, όπως επίσης και αυθεντικά ρούχα της vintage barbie.
2568

256925702571

rapunjel
02-10-09, 23:15
Βρήκα κι εγώ μια barbie με αλογοουρά και σας τη βάζω φωτογραφίες!
Θα την ντύσω,θα τη στολίσω και θα τη βάλω και με τις άλλες φωτογραγίες των άλλων δεκαετιών.
Καλή μου mytinyworld πολύ ωραίες οι barbie σου!

Αναστασια
02-10-09, 23:26
Mytinyworld παρα πολυ ωραια ιδεα να βαλεις τις 3 εποχες την μια διπλα στην αλλη γιατι ετσι φαινεται και η εξελιξη του σωματος της κουκλας. Η τωρινη, η τριτη, εχει την μεση της πιο φυσιολογικη, και το στηθος πιο μικρο, οχι γιατι την φαγανε την κακομοιρα ανορεξικια και ανορεξικια... Τα ρουχα βινταζ εξαιρετικα, η μοδα της εποχης μοναδικη.

Rapunjel μου η Barbie σου τι γραφει πισω στο λαιμο και στο σωμα της; Πρεπει να εχει ιστορια επανω της! Δωσε μας περισσοτερες πληροφοριες οταν βρεις χρονο (που φτιαχτηκε, πως ηταν το κουτι της αν θυμασαι, ποτε φτιαχτηκε ακριβως)! Ειναι μια πραγματικη vintage!

rapunjel
03-10-09, 00:07
Λατρεμένη Αναστασία τη βρήκα στο παλαιοπωλείο σε κακή κατάσταση. Πρέπει να γράφει 196... το άλλο δε φαίνεται. Βάζω φωτογραφία μία από κάθε δεκαετία: 1960,1970,1980,1990,2000. Οι δύο τελευταίες έχουν αληθινές βλεφαρίδες. Μου αρέσουν πολύ οι barbie με αληθινές βλεφαρίδες. Η τελευταία μαζί με τη barbie Rapunjel είναι οι αγαπημένες μου.

mytinyworld
03-10-09, 17:12
Θησαυροί στα παλαιοπωλεία! Προσπαθώ σήμερα πολύ ώρα να ανακαλύψω ποιά barbie είναι, αλλά δυστυχώς δεν οδηγούμαι πουθενά.... Πρέπει να καταφέρεις να διαβάσεις τα markings στο σώμα της!
Είναι όλες πανέμορφες κούκλες!
Οπως είπε παραπάνω η καλή μας Αναστασία, η barbie ήταν πάντα ένα ελεύθερο κορίτσι και ως ελεύθερο κορίτσι είχε και πολύ ελεύθερο χρόνο! Ετσι λοιπόν από παλιά αγαπούσε τα σπόρ και τα χόμπι!

259725982599

Αναστασια
03-10-09, 22:36
Βρηκα αυτο το βιντεο στο youtube με τον επιστημονικης φαντασιας μηχανισμο της Growing Up Skipper.
Αν και ομολογω οτι ειναι πανεξυπνος, τον βρισκω απλως εντελως κακογουστο γιατι πιστευω οτι το μυνημα του μπορει να παρεξηγηθει απο το υποσυνειδητο ενος παιδιου και απο τα 16 να θελει σιλικονη στο στηθος... γκρρρρρ:angry:

http://www.youtube.com/watch?v=GVhTo4IarNg

Αμερικανικη υποκουλτουρα...:xm:

makisimos
04-10-09, 00:29
Καλά είναι απίστευτο αυτό Αναστασια..!!!!!Να κάνω μια ερώτηση τώρα..!!!!!
Μήπως είχε βγεί τίποτα ανάλογο και στον αντίστοιχο growing up ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ???
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :)

Αναστασια
04-10-09, 00:57
Καλά είναι απίστευτο αυτό Αναστασια..!!!!!Να κάνω μια ερώτηση τώρα..!!!!!
Μήπως είχε βγεί τίποτα ανάλογο και στον αντίστοιχο growing up ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ???
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ :)
:D
Eυτυχως την γλυτωσε η Ματτελ απο τετοιο σκανδαλο.

Χαιρομαι που δεν ειμαι λοιπον μονο εγω που παω για μια barbie και ερχομαι με 3,4,5!!!
Rapunjel μου δεν ειμαστε για το Δρομοκαιτειο, ειμαστε απο τους τελευταιους ρομαντικους. Αλλωστε και το retromaniax απο ρομαντικους εραστες του παρελθοντος γεννηθηκε, και αυτο προσπαθουν ολοι εδω να διαφυλαξουν: Τις ομορφες αναμνησεις των παιδικων μας χρονων και να τις περασουμε στην μεγαλη ανθρωπινη εγκυκλοπαιδεια που λεγεται WWW = World Wide Web! :)

rapunjel
04-10-09, 08:07
Αθεράπευτα ρομαντικοί (για να βάλω και το Makisimo μέσα)!
Η barbie είναι ιστορία , έχεις δίκιο γλυκεία Αναστασία.
Σας βάζω τις barbie που αγόρασα μόλις άνοιξε το Jumbo το 1998 στα Χανιά!
Στις φωτογραφίες υπάρχουν και δύο μετέπειτες του 1998.

mytinyworld
06-10-09, 00:31
Ξέρετε? Η barbie πήγε και πανεπιστήμιο! Αποφοιτήσαμε μάλιστα την ίδια χρονιά!!!:)

2658

Η τεχνικη εξελιξη της Barbie

Το 1967 μπορει και λυγιζει την μεση.

http://www.youtube.com/watch?v=TB0va0jaFYE

Σατανικό ε? Για να μην γκρινιάζουν οι γονείς που τα κοριτσάκια θα ζητάνε νέα barbie ακόμα δεν πήραν την παλιά, κάνανε..... απόσυρση της barbie στη μισή τιμή! Και όπως βλέπετε 8 χρόνια τώρα, η barbie κρατάει την ίδια τιμή! Μπράβο στην Mattel για ακόμη μια φορά και για το marketing της!

Αναστασια
06-10-09, 18:45
ΦΟΒΕΡΟ!!!! Η αποσυρση της barbie για μια καινουριας τεχνολογιας!!!! ΑΑΑΑ εγω δεν θα μπορουσα να το κανω αυτο!!! Και τι ειναι η barbie; Παλια καλτσα που τρυπησε...; :(
Poor Barbie...τα ξενα χερια ειναι μαχαιρια!!! Εγω παντως με τιποτα δεν θα αποχωριζομουνα την παλια μου barbie, ρε δεν πα' να εκανε και κολοτουμπες η τουιστ εντ τερν!!! Αμερικανικη κουλτουρα παιδι μου, ο καταναλωτισμος σε ολο του μεγαλειο!!!

rapunjel
06-10-09, 23:23
Καλή μου φίλη mytinyworld είναι φρικιαστικό η αποσυρση της παλιάς κούκλας και η αγορά της καινούργιας στη μισή τιμή. Πάντως οι σημερινές barbie έχουν την ίδια τιμή αλλά έχουν χάσει πολύ σε ποιότητα.
Λατρεμένη μου φίλη Αναστασία συμφωνώ. Καμαρώνω για τα παλιά μου παιχνίδια όχι να τα αποσύρω!
¶λλη μια barbie μου παλιά,του 90 κάτι....

Αναστασια
07-10-09, 00:20
Λοιπον φιλη Rapunjel εγω ετσι σε φανταζομαι, σαν αυτην την Barbie Raperonzolo που εβαλες! :)Την ειχα δει μια φορα στην Μπολωνια της Ιταλιας, σε ενα μαγαζι. Ειχε αυτα τα μακρυα μαλλια, για να τα ριχνει απο το παραθυρο του πυργου και να ανεβαινει ο ιπποτης.

Την ελεγαν εδω στην Ιταλια Barbie Raperonzolo, Rapunjel δηλαδη. Μολις λοιπον ειδα το ονομα σου αμεσως αυτην σκεφτηκα!!! :)Ειναι οντως πολυ ευχαριστο να γραφεις σε ενα φορουμ και να σκεφτεσαι οτι στην αλλη μερια σου απανταει η φιλη σου η Raperonzolo Rapunjel. :D

Αυτο κι αν ειναι μαγκια!!!

Καλη μου MytinyWorld η κουκλα σου που απεφοιτησε ειναι πραγματικα μοναδικη!!! Εκανε παταγο! οχι για να μην λενε για τις ξανθιες παλι... Μηπως λεει το κουτι σε τι ακριβως πηρε το πτυχιο;8)

mytinyworld
07-10-09, 09:05
Αναστασία μου, δεν λέει δυστυχώς από ποιά σχολή αποφοίτησε! Μήπως είναι η γιατρός της rapunjel??? H μήπως είναι η δασκάλα/παλαιοντολόγος??:D:D:D:D

mytinyworld
10-10-09, 01:12
Για να μη ξεχνιόμαστε, μερικές barbie φωτογραφίες! Με αυθεντικά vintage barbie ρούχα!
2723

2724

rapunjel
10-10-09, 10:47
Καλή μου φίλη mytinyworld πολύ κομψή η vintage barbie σου.
Έχω μαζέψει όλες τις ηρωίδες barbie που έβγαιναν κάθε χρόνο.
Σας βάζω τη Ζενέτ από τις 12 βασιλοπούλες και τη barbie Μαριπόζα.

Αναστασια
10-10-09, 14:40
πρεπει να εξομολογηθω παιδια οτι εγω ειδα και τα εργα σε 3D : Le 12 principesse danzanti, οι 12 χορευτριες πριγκηποπουλες και την Μαριποζα! Φυσικα στο σπιτι και στα κρυφα...:) :) Η κουκλα Μαριποζα της Ραπουνζελ ειναι φανταστικη!!!

mytinyworld
10-10-09, 18:05
Πολύ όμορφες κούκλες rapunjel μου, δεν τις έχω ξαναδεί!
Βέβαια, δεν είμαι ειδήμων στις barbie, όμως εσύ αναστασία μου, που το.... κατέχεις το αντικείμενο, μπορείς να με βοηθήσεις και να μου βρεις ποιά barbie μοιάζει στην αγαπημένη μου όλων των εποχών ηθοποιό Ιλυα Λιβυκού? Παραθέτω μια φωτογραφία της!
http://1.bp.blogspot.com/_mOBg-LI9zKE/SgrBJY4PXmI/AAAAAAAAAfQ/Fc1rgPuVjlY/s320/%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CF%85%CE%BA%CE%BF%CF%851.jpg

rapunjel
11-10-09, 10:25
Χαίρομαι που σας αρέσουν οι barbie ηρωίδες. Σιγά, σιγά θα σας τις βάλω όλες!
Για σήμερα η βασιλοπούλα και η χωριατοπούλα ή αλλιώς η Ανελίζ και Έρικα!

Αναστασια
15-10-09, 13:17
Στην Ιταλια του 1970 και του 1980 επειδη η Barbie που κυκλοφορουσε ηταν πολυ ακριβη, τι να σου κανουν και οι Ιταλοι, για να κανουν ευτυχισμενα ολα τα κοριτσακια βγαλανε τις κουκλες "δεν βγαινω μανα μου δεν βγαινω".

Εβλεπε η μικρη την Barbie στο ραφι, τραβαγε την φουστα της μαμα της, κι ελεγε "Mamma mamma, voglio questa bambola Barbie!!!!:cry::cry::cry:"

Η δολια η μανα, ελεγε της μικρης, "Δεν βγαινω μανα μου δεν βγαινω" ή κατι παρομοιο στα ιταλικα, "Μπορω ομως να σου παρω την Τανια!!!":)

Η Tanya ειναι μια ιταλικη κουκλα που αγαπηθηκε πολυ απο τις μικρες εδω, και ακομα αγαπιεται!
Το επιπεδο της, ως κατασκευη, δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο την Barbie, και μαλιστα τολμω να πω οτι σε μερικες λεπτομερειες ειναι και ανωτερο.

Η Tanya κυκλοφορει απο τo 1971. H εταιρεια της ειναι η Ceppiratti, η οποια αγοραστηκε το 1993 απο την Giochi Preziosi. Δεν ειχε αρραβωνιαρη αλλα ωραια ρουχα με ιταλικο ντιζαιν, και χαμηλη τιμη!

Υ.Γ. Που ειναι ο φιλος μου ο Makisimos??????? Παλι ενα κενο στο φορουμ...

rapunjel
15-10-09, 19:45
Λατρεμένη Αναστασία μου πολύ όμορφη η κούκλα Tanya! Σε ευχαριστούμε για τις υπέροχες πληροφορίες που μας έδωσες!
Σήμερα βάζω τις δύο Rapunjel φωτογραφίες συνεχίζοντας τις ηρωίδες barbie...

Αναστασια
15-10-09, 20:07
Rapunjel μου χαθηκα στα ξανθα μαλλια τους!!! Ειναι σκετο ονειρο!!:)

Βαζω κι εγω καμια φωτο απο την Tanya οπως ειναι τωρα, αυτη με την κοντη φουστιτσα ειναι δικη μου!!
Οι αλλες δεν ειχαν μεγαλη διαφορα στην τιμη αλλα ο αγαπημενος μου με κραταγε με νυχια και με δοντια να μην αγορασω μια με αξεσουαρ!
Οποτε αρκεστηκα κι εγω στην "δεν βγαινω μανα μου δεν βγαινω"!!!:D:D:D

Μεταξυ μας, η Tanya εχει παρα πολυ ωραια χερακια, της εχουνε κανει μεχρι και μανικιουρ. Στα ποδαρακια της εχει και δαχτυλακια ενα ενα. Αφου σας λεω ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας!
Το μακιγιαζ της εχει μια γλυκεια νοσταλγια vintage! Ειναι ιταλιδα αληθινη!!:)

makisimos
15-10-09, 23:48
Αναστασία είναι πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που μας γράφεις..!!!! Πάντα μπροστά οι Ιταλοί..!!!!!!
Δηλαδή αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι παντού κυρίευσε η barbie αλλά κάθε χώρα είχε και την πατριώτισα κούκλα της!! Οι Ιταλοί την ΤΑΝΥΑ, οι Έλληνες την ΒΙΒΙ ΒΟ...!!
Εμείς της δικιάς μας, της δώσαμε κι επίθετο....χαχαχαχχααχαχαχαχ!!!
Όταν μπορείς βάλε μια κοντινή από το πρόσωπο της ΤΑΝΥΑ για αν δούμε και αν συγκρίνουμε..!!! Ενδιαφέρουσα πάντως φαίνεται..!!
Αναστασία τελικά αν ήσουν παιχνίδι από el greco, θα ήσουν ο ΦΩΤΕΙΝΟΣ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΗΣ..!!! ;)

Αναστασια
16-10-09, 14:10
Νατονε τον Makisimo μας!!! Εισαι ο μοναδικος αντρας εδω περα και οπως καταλαβαινεις σου εχουμε και μια αδυναμια! :)

Εδω παιδια εχει ηλιο με κρυο της αρκουδας και ειμαστε με πουλοβερ!!!
Δεν εχει πολυ φως και βγηκα εξω για να βγαλω τις φωτο αλλα κοκκαλωσε η κουκλα, και εγω!
Λοιπον οριστε μια σειρα απο κοντινα για να δειτε την ιταλιδα ανταγωνιστρια της Barbie, την Τανυα, οπως ειναι τωρα.
Vintage δυστυχως δεν εχω....(σσσσσσσσσ, μην με ακουσουνε γιατι την εβαψα, με εχουν υπο παρακολουθηση κουκλοαποτοξινωσης) ακομα.

Αυριο εχει το mercatino di antiquariato στην Λουκα, ποιος ξερει αν βρω καμια πικραμενη Τανυα του 80....

rapunjel
16-10-09, 22:19
Λατρεμένη Αναστασία πολύ όμορφη η Τάνυα! Μοιάζει αρκετά με μια κούκλα τη bibi που πωλείται εδώ στην Ελλάδα. Σου τη βάζω δύο φωτογραφίες.
Στις επόμενες τρεις είναι η barbie Ηλιάνα από το Διαμαντένιο κάστρο. Τραγουδάει δύο τραγούδια , αλλάζει με μηχανισμό το φόρεμα και ακούγεται ήχος ενώ αλλάζει και ανάβει το μενταγιόν της.

Αναστασια
17-10-09, 11:47
Ααααα!!! Ειναι πολυ ομορφη η ΒΙΒΙ!!! Γιατι δεν την ειδα ποτε στην Ελλαδα;;;;; Πανεμορφη! Αν επιτρεπεται ποσο κοστιζει και ποιας εταιρειας ειναι γλυκεια μου Rapunjel?

Η Ηλιανα ειναι ομορφη σαν τον ηλιο! Και τι δεν κανει! Τραγουδαει, αναβει το μενταγιον... αν μαθει να ανοιγει και φυλλο σφολιατα θα μας φαει τους αντρες. :D

rapunjel
17-10-09, 13:42
Λατρεμένη μου Αναστασία είναι κινέζικη και την πουλάει το Jumbo. Νομίζω ή 3 ή 5 ευρώ. Θα πάω σήμερα να σου πάρω μια και να στη στείλω.
Η Ηλιάνα δεν ανοίγει πάντως φύλλο, μην ανησυχείς!:D
barbie ηρωίδες συνέχεια:Η πριγκίπισσα του μαγικού νησιού ,η Ροζέλα, πολύ αγαπημένη μου barbie!

Αναστασια
17-10-09, 16:01
Ωχ Rapunjel μου!!!! Σε παρακαλω, δεν το ειπα για αυτο!!! Απλα να την εχω υποψην μου, γιατι στην πολη που μενω στην Ελλαδα, δεν εχουμε Jumbo, και δεν εχω την ευκαιρια να παρακολουθω τα παιχνιδια οπως εδω που χαζευω απο το ενα μαγαζι στο αλλο! :)

H Ροζέλα ειναι πανεμορφη οπως και ολες οι πριγκηπισσες της Ματελ! Αυτην ας πουμε την εχω δει κι εδω! Αλλα οταν τις εχουν φροντιζει τα νεραιδοχερα της Rapunjel αποχτουν αλλη χαρη.

rapunjel
17-10-09, 18:49
Λατρεμένη μου Αναστασία θα σου στείλω μια bibi. Ότι έχω πάνω από μια φορά δε πειράζει να το δίνω να το έχει και κάποιος άλλος. Θα σου τη στείλω αλλά χωρίς κουτί. θα σου στείλω τη bibi μπαλαρινούλα.
barbie ηρωίδες: Εδώ έχουμε την πρώτη κακιά barbie την Κάρολ από την ταινία barbie το πνεύμα των Χριστουγέννων. Στο τέλος έγινε καλή πάντως κι έτσι δεν χάλασε η παράδοση!

mytinyworld
18-10-09, 02:39
Rapunjel έχω εντυπωσιαστεί από τις barbie ηρωίδες!!! Αλήθεια, τι είναι αυτές οι κούκλες? Εννοώ, είναι η αποτύπωση σε κούκλες όλων αυτών των ταινιών barbie που παίζονται κατά καιρούς και από το Alter? Μπορείς να μας δώσεις λίγες πληροφορίες για αυτές? Πχ πότε κυκλοφόρησαν, πόσες είναι κλπ.
Αναστασία μου, η Tanya είναι πολύ τυπάκι! Εδώ θα στενοχωρήσω ίσως τη rapunjel, αλλά νομίζω ότι και η sindy hasbro έχει ένα ανάλογο τύπο/class. Γενικά οι ευρωπαίες barbie competitors ήταν πιο classy πιστεύω.
Στις φωτο Sindy (Αγγλία), Fleur(Ολλανδία), Petra(Γερμανία).
285928602864

rapunjel
18-10-09, 09:09
Καλή μου φίλη mytinyworld οι barbie ηρωίδες είναι από τις ταινίες. Συνολικά είναι 16 ταινίες μέχρι σήμερα. Η πρώτη ήταν ο Καρυοθραύστης. Την κούκλα του Καρυοθραύστη την Κλάρα την πήρα το 1998. Συνήθως γνωστά παραμύθια και ιστορίες διασκευάζονται για την barbie. Σημερα λοιπόν βάζω την Κλάρα από την πρώτη ταινία της barbie.
Καλή μου φίλη mytinyworld η Fleur(Ολλανδία) έχει πολύ τύπο και απέχει παρασάγκας από την Sindy της Hasbro και την Petra(Γερμανία). Είναι πολύ όμορφη!

mytinyworld
18-10-09, 10:09
Ενδιαφέρον! Περιμένω να δω και τις υπόλοιπες!
Εκτός από τις ευρωπαίες ανταγωνίστριες, η barbie είχε και τις ντόπιες (αμερικάνικες δηλαδή) κλώνους! Γνωστές στο χώρο ως barbie clones.
Εδώ σας παρουσιάζω ίσως τις πιο γνωστές, της εταιρίας Uneeda. ¶υτές οι φωτο είναι από τις κούκλες Suzette και Wendy!
28692870287128722873

Και για τη συνέχεια, πάλι από την Uneeda, o Bob, η Betsy και η Donna!

287428752876

Αν και εκείνη την εποχή λογικά ήταν πιο φτηνές από την barbie (φαντάζομαι ότι αυτή είναι η λογική του να φτιάξεις κλώνους) σήμερα είναι εξαιρετικά συλλεκτικές, ίσως και γιατί είχαν μικρότερη παραγωγή!

rapunjel
18-10-09, 23:05
Καλή μου φίλη mytinyworld πολύ ενδιαφέρουσες και όμορφες οι barbie clones.
barbie ηρωίδες: Για φέτος η barbie γίνεται σωματοφύλακας από την ταινιά η barbie και οι τρεις σωματοφύλακες! Η φούστα του φορέματος γίνεται κάπα για να έχει άνεση να ξιφομαχεί! Το στέμα γίνεται μάσκα. Αυτή είναι η barbie Κορίν...

Αναστασια
19-10-09, 23:23
πριν ξεκινησω πρεπει να δωσω συγχαρητηρια στην Rapunjel μας γιατι μου εδωσε την ευκαιρια να δω απο κοντα, στις φωτογραφιες που ποσταρε ο,τι κουκλα πριγκηποπουλα χαζεψα στο μαγαζι με τα παιχνιδια μεσα στο κουτι. Επιτελους τις βλεπω εξω απο το κουτι και μαλιστα συνειδητοποιησα οτι εχω να δω και αλλα εργα με την Barbie.:D:D:D:D
Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω στην MytinyWorld μας που μας δειχνει τοσες Barbie-clone vintage τις οποιες δεν γνωριζα καθολου! Θα ψαξω κι εγω να βρω στο διαδικτυο γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον.

Και τωρα η ιστορια του Κεν.

Το 1961 η Barbie αρχισε να σκυλοβαριεται... ασε που ειχε ξεπατωθει να κουβαλαει τις τσαντες απο τα ψωνια μονη της χωρις βοηθεια. Ειχε βαρεθει να σκοτωνει κατσαριδες, να βγαζει τον σκυλο για πιπι κτλ.

Τελος παντων η Ματελ καταλαbε οτι η Barbie ειχε αναγκη απο ενα καλο παληκαρι για ολες τις παραπανω δουλειες.
Και ετσι βγαινει στην αγορα ο Carson, Ken Carson.
Οπως λεμε Μποντ Τζειμς Μποντ.

Ο πρωτος Κεν μαλλον ειχε προβλημα με τις ψειρες, για αυτο η Ματελ τον εκανε με πλαστικα μαλλια, που δεν ειχαν αναγκη απο πολλη φροντιδα, και ποτε δεν υπηρχε περιπτωση να εμφανιστει στην Barbie με το μαλλι αχτενιστο ή με καμια φουστα στο κεφαλι. (βλεπε θεμα Τζον τζον στην ΒΙΒΙΒΟ)

Οταν ο Κεν αποχτησε αληθινα μαλλια, παλι ειχε προβλημα γιατι ηταν πολυ ευαισθητα και γινοντουσαν πολυ χαλια.

Αλλαξε 40 δουλειες απο τοτε που βγηκε, μαλλον για να ζησει την Barbie την λουσού. Εγινε απο χρυσος ολυμπιονικης 2 φορες (1974 και 1997) μεχρι κομμωτης. Το 1993 βγηκε ο Fashion Earring Ken, ο οποιος εκανε παταγο μεταξυ των gay.
Ομολογουμενως ο κουκλος ειναι πολυ κουκλος, σκετος παιδαρος. Εκανε τρελες πωλησεις γιατι ηταν πολυ λαμπερος και λουσατος, αρεσε πολυ και στα μικρα αλλα αγοραστηκε και ως φετιχ απο την κοινοτητα των gay η οποια ταυτιστηκε με την λαμψη και την αυτοπεποιθηση του νεου κουκλου.

Το προβλημα ομως ηταν οτι ο καημενος ο κουκλος εγινε θεμα κουτσομπολιων και η Ματελ αποφασισε να τον αποσυρει.

Μμμμμ λες και θα γινοταν γκει κανενα κοριτσακι. Τελος παντων, δυστυχως ο Fashion Earring Κεν δεν ξαναβγηκε. :(
Λες και ηταν καλυτερος ο αγροικος ο Big Jim... τι να πω...:xm:

Η Ματελ εκανε ενα πειραμα μαρκετινγκ. Δηλαδη: ειχε την φαενη ιδεα να δημιουργησει ρουχα που μπορουσαν και καλα να φορεθουν και απο τις 2 κουκλες, και απο την Barbie και απο τον Κεν.

Κατι τετοιo ειχε προσπαθησει να κανει και με την Growing Skipper, την κουκλα που αλλαζε τις αναλογιες της μπας και κλεψει κανα ρουχο απο την αδερφη της.
Μην φανταστειτε οτι η Ματελ εβαλε τον Κεν Κεν να αποχτα πλουσιο στηθος! Αυτο το γλυτωσαμε.

Απλα εβγαλε μια σειρα απο ρουχα, φλωρινιοτικα, οπως θα λεγαμε και με την γλυκεια Rapunjel μας, τα οποια και καλα μπορουσανε να φορεθουν και απο τους δυο.
Και καλα η Barbie το βαζει το λαμέ και δεν τρεχει τιποτα, ειναι λιγο χαχουλικο αλλα μοδα ειναι. Αυτος ο Κεν Κεν πως να βαλει χωρις να γινει λιγο λιγοτερο αρρενωπος το ρουχο που προηγουμενως φοραγε η φιλεναδα του;
Η Ματελ για καλο το εκανε, μπας και γλυτωσει κανα φραγκο τους γονεις και δεν χρειαστει να παρουν δυο διαφορετικες σειρες απο ρουχα, μια για Barbie και μια για Κεν.
Αλλα τα μικρα τα πηραν στο κρανιο γιατι οπως και να το κανεις φιλε δεν μπορεις και εσυ και η κοπελια να φορατε ακριβως τα ιδια ρουχα, συγνωμη αυτο δεν το δεχομαι. Ο κοσμος ειναι ομορφος επειδη ειναι ποικιλος, οπως λενε και οι Ιταλοι.
Η κοινοτητα των gay ειδε τον Κεν σαν συμβολο, οκει κανενα προβλημα, τους αγαπαμε πολυ το εχουμε πει. Αλλα να μου φορας το ιδιο ρουχο την στιγμη που εχεις αναγκαστικα ανατομικα διαφορετικο σωμα δεν γινεται, για τον απλουστατο λογο οτι άλλα θα τονισει στο θηλυκο και άλλα στο αρσενικο. Νομιζω; Αλλο gay και αλλο κιτσ. Ισα ισα ο κοσμος gay φημιζεται για την κομψοτητα του (βλεπε ολους μα ολους τους μεγαλους στυλιστες μοδας!)

Η Ματελ αποφασισε οτι εκανε πατατα, μιας και κανεις δεν αγοραζε τα εν λογω ρουχα που δεν ηταν κολακευτικα ουτε για την Barbie ουτε για τον Κεν ειτε gay ειτε straight ειτε bisex. Τελος παντων, καλυτερα να του βαζε την χαβανεζικη φουστα.

Το 2004 ο vice president του τομεα marketing της Ματελ ανακοινωσε οτι η Barbie και ο Ken χωριζουνε γιατι ο Ken δεν ηθελε να παντρευτει την Barbie.(εμ με αυτα που ξοδευε κι αυτη... τι να σου κανει ο ανθρωπος).

Το 2006 επεστρεψαν και παλι μαζι.
Ο τριτος ειναι προσφατος και μου αρεσει πολυ! Οι υπολοιποι ειναι βινταζ,

rapunjel
19-10-09, 23:50
Λατρεμένη Αναστασία πολύ ενδιαφέρουσα η ιστορία του Ken. κάποια στιγμή θα σου βάλω και τους δικούς μου σε φωτογραφίες να τους δεις.
Χαίρομαι που σου αρέσουν οι barbie ηρωίδες!
barbie ηρωίδες συνέχεια: Δε θα μπορούσαν να λείπουν οι κλασσικές ηρωίδες των παραμυθιών βέβαια. Η ωραία κοιμωμένη βγήκε πολλές φορές με κάποιες παραλλαγές. Παραθέτω δύο από αυτές. Μια του 1998 και μία του 2008. Στη δεύτερη ανάβει η κορόνα και της πατάς ένα κουμπί και ακούγονται τα κύμματα του Δούναβη του Strauss!

Αναστασια
20-10-09, 00:12
Ποπο!!! Παραμυθενιες και οι δυο!!! Αυτη του 2008 με τα πιο εντονα ματοκλαδα ειναι σουπερ!
Μπραβο Rapunjel μου!! Οταν βρεις χρονο και μας βαλεις καμια φωτο απο τους Κεν σου θα τους δουμε καλυτερα γιατι στο διαδικτυο δεν βλεπω να κυκλοφορει πολυ υλικο!!! Ειναι τελειοι και οι φοντοι σου! Με γυριζουν πισω σαν να ειμαι μικρο κοριτσακι! Σε ευχαριστω!!!

rapunjel
20-10-09, 14:29
Λατρεμένη Αναστασία μου μη με ευχαριστείς. Εδώ μέσα ο ένας και η μια μαθαίνει από τον άλλο, την άλλη. Μόλις τελειώσω με τις barbie ηρωίδες θα ασχοληθώ με τον Κεν.
barbie ηρωίδες: Η πιο γνωστή ηρωίδα στα παραμύθια είναι η Σταχτοπούτα. Ιδού λοιπόν η barbie Σταχτοπούτα του 1998.

rapunjel
22-10-09, 21:49
barbie ηρωίδες: Η επόμενη barbie ηρωίδα έρχεται πάλι από το 1998 και είναι η πριγκίπισσα από το παραμύθι: Η πριγκίπισσα και το μπιζέλι.

Αναστασια
23-10-09, 00:24
Ααααα!!! Πολυ ομορφες! Εκεινη η καστανομαλλα πριγκιπισσα με το μπιζελι!!! Με τα πρασινα ματια!! Και το παραμυθι πολυ αστειο ειναι! Βρισκω πολυ ομορφες τις μελαχροινες, καστανομαλλες, κοκκινομαλλες Μπαρμπι. Αν και στο τελος τινω να αγοραζω κι εγω σαν ολες τις μικρες μια ξανθια, στο τελος επιστρεφω σπιτι και λεω γιατι δεν πηρα την μελαχροινη! Το αιωνιο σοβαρο προβλημα.

Φανταστειτε οτι εγω το 1998 ντρεπομουνα να απλωσω το χερι να αγορασω μια Μπαρμπι. Ποιος ξερει αν τις κοιταγα καν. Το 2000 ειχα παει στο Carefour εδω στην Ιταλια και θυμαμαι οτι το χερι μου σαν να απλωθηκε και μετα να ξαναμαζευτηκε απο ντροπη... σιγα λες και θα αγοραζα ποιος ξερει τι...:O

Το 2005 ομως δεν αντεξα, γιατι θυμαμαι οτι εγινε το μεγαλο ανακατεμα οταν η Ματελ δεχτηκε το μεγαλο χτυπημα απο τις Bratz!!!:O:O:O:O
Και τοτε θυμαμαι χαζευα τα ραφια να εχουνε γεμισει Bratz και εγω να εχω μεινει μπροστα σε μια Bratz μελαχροινουλα ντυμενη τζινι και να λεω τωρα θα την ζητησω για δωρο, οποτε να μην φανει οτι την παιρνω εγω! Και μετα βλεπω μια απο τις πιο ομορφες για μενα Μπαρμπι, την Χιονατη! και αντι για ενα εφυγα με 2 κουτια απο το σουπερ μαρκετ, ευτυχισμενη σαν μωρο παιδι!!! Ο αγαπημενος μου ειχε κουφαθει γιατι για κανενα δωρο δεν με ειχε δει τοσο ενθουσιασμενη!!! Αααα δεν παει η τρελα στα βουνα!
Εδω η πρωτη κουκλα που αγορασα ποτε ως ενηλικη, ειναι η Bratz Τζινι, με σουπερ μακιγιαζ στα ονειροπολα ματια και καταμαυρα μακρυα μεταξενια μαλλια. Ουτε προστυχοφατσα ειναι πιστευω, ουτε τιποτα. Ισα ισα ειναι πολυ φρονιμη!

Μετα απο 5 λεπτα ειχα παρει και το κουτι της Μπαρμπι Χιονατης, με κατασπρο δερμα, τελειο ρουχο μπαλαρινα, οι αγαπημενες μου, με καταμαυρα μαλλια, σε τιμη ουτε του παπά, γιατι κανεις δεν την αγοραζε, ακου καταστροφη που ειχε κανει η Bratz! Και ημουν σαν το ηλιθιο ορθια κανα τεταρτο να προσπαθω να αποφασισω πια να παρω. Στο τελος ο αγαπημενος μου βαρεθηκε και μου τις αγορασε και τις 2 δινοντας λυση στο αδιεξοδο!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=584&pictureid=10328

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=582&pictureid=10324

mytinyworld
24-10-09, 01:06
Ονειρεμένες οι ηρωίδες! Εχουν μια παιδική αθωότητα, είναι τόσο γλυκές! Και η χιονάτη πάνγλυκια!
Οι bratz δεν μου άρεσαν ποτέ, έχω βέβαια δύο collectors edition 2003 για όταν γίνουν συλλεκτικές! Αλλά μέχρι εκεί. Ωστόσο το χανουμάκι είναι γλυκούλι!
Η πρώτη κούκλα που αγόρασα ως ενήλικη ήταν ένα λαχανόπαιδο! Οταν ήταν πολύ της μόδας στα τέλη του '80. Μετά κατά καιρούς έπαιρνα από τα jumbo και τα carefour ρουχαλάκια barbie για τις δυο κουκλίτσες (μιάμισυ κουκλίτσα για την ακρίβεια) που ήταν πάντα στολισμένες στο ράφι στο πατρικό μου. Αργότερα έμπλεξα (κυριολεκτικά έμπλεξα) με τα κουκλόσπιτα και τις μινιατούρες και τις κούκλες της κλίμακας 1/12. Αργότερα από περιέργεια αγόρασα μια barbie του 1976 να δω πως ήταν, μιας και ποτέ δεν έπαιξα με barbie. Μετά αποφάσισα να πάρω μια sindy pedigree για να βάλω στο σώμα της το κεφάλι της bibi bo μου. Μετά τη μπαλαρίνα που σας έχω δείξει στο θέμα sindy pedigree. Μετά κόλλησα με τις sindy hasbro και παράλληλα πήρα την bubblecut κλπ, κλπ, κλπ..... Τώρα πια ξέρω πως είμαι εθισμένη στο χειρότερο βαθμό! Αλήθεια υπάρχει γιατρειά?
Πάντως όλα αυτά τα έκανα... ξεδιάντροπα, Αναστασία μου!:D:D:D
2957
Αυτή είναι η πρώτη barbie που αγόρασα ποτέ, το 2007 από το ebay. Η κοπέλα που την πούλαγε την περιέγραφε σαν παιδική της κούκλα. Την πούλησε για το ποσό των 4 δολαρίων περίπου:O:(
Φοράει ένα αυθεντικό ρούχο barbie της δεκαετίας του 1970.

rapunjel
24-10-09, 10:57
Λατρεμένη μου φίλη Αναστασία τέλεια η Χιονάτη και η Bratz. Φέτος αγόρασα μια Bratz την Κλόε την ξανθιά και θέλω να πάω να πάρω και τις άλλες. Εδώ δεν βρίσκεις πουθενά Bratz. Τυχαία ανακάλυψα μερικές σε ένα σούπερ μάρκετ. Δεν ξέρω γιατί δεν τις φέρνουν. Μου αρέσουν πολύ.
Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld πολύ όμορφη η πρώτη σου barbie!
barbie ηρωίδες: Μια άλλη του 1998 είναι η barbie μικρή σειρήνα από το ομώνυμο παραμύθι, αλλά κυκλοφόρησε μελαχροινή μόνο. Δεν ξέρω γιατί. Σας την παραθέτω.

Αναστασια
24-10-09, 11:19
Αμαν βαλαμε μαζι το ποστ Rapunjel μου!!! και δεν ειχα δει την Κοκκινομαλλα Barbie!!! Επαθα!!! Ειναι σαν την Ριτα Χειγουορθ!!! ΘΕΑ!
Ξερεις γιατι δεν τις βρισκεις γλυκεια μου Rapunjel τις Μπρατζ;;; Γιατι η Ματελ μεσω δικηγορου την σταματησε την κυκλοφορια τους απο περσι, και οτι πουληθει μεσα στο 2009 πουληθηκε. Μετα αντιο για παντα και Καλωσηρθατε στον κοσμο του συλλεκτη!!! Τωρα δηλαδη με την πανεμορφη Κλόε που ειναι οντως ατελειωτη ξανθια εχεις μια κουκλα σε μερικα χρονια συλλεκτικη.

ΠΟΠΟ!!!! Πολυ ομορφη η Barbie του 1970! Tι προσωπο και τι μαλλια ωραια! Ειναι πολυ vintage!:)

Ωστε ετσι MytinyWorld;;;;:O
Πηγες και εμπλεξες με τετοιες παλιοπαρεες! Μου αρεσε το οτι χωρις να σου αρεσουν οι bratz εχεις δύο collectors edition 2003!!! Που να σου αρεσαν κιολας!!!:D:D:D

Να δειτε εμενα που αφηνα το καροτσι στον συντροφο να κανει τα ψωνια κι εγω πηγαινα και χωνομουνα με ολες τις μικρες για το ποιος θα προλαβει την πιο ομορφη και οικονομικη κουκλα! Εκει παλι ντρεπομουνα... Η μικρη να τραβαει την μανα της να της παρει την κουκλα, η μανα της να βλεπει την τιμη και να παθαινει μικρο εγκεφαλικο και να ψαχνει αν υπαρχει κατι σε προσφορα, αλλα που; Αφου ειχα προλαβει εγω, με το μυαλο της μικρης και την τσεπη της μανας, να βρω την ευκαιρια!!! Και αν εβρισκα πιο πολλες τις επαιρνα στο χερι και καθομουνα κανα τεταρτο να διαλεξω ποια να παρω. Και μετα με εβρισκε ο αγαπημενος μου, μου εριχνε το βρισιδι και μετα διαλεγε αυτος μπας και τελειωναμε και φευγαμε.:D:D:D
Αυτο ειναι αληθινη αγαπη. Να αγαπας τον αλλον με το προβλημα του...

Κι εγω με τις bratz ειχα ενα κολλημα στην αρχη. Περιμενα και μηνες ολοκληρους να πεσει η τιμη κι οταν την ξεπουλαγαν με 70% την τσακωνα!

Αλλα μετα οταν συγκρινα την κατασκευη τους με την Barbie δυστυχως καταλαβα οτι ηταν ενας μετεωριτης. Οποτε σταματησα να αγοραζω. Αν και μερικες εχουν φοβερες ιδεες για μακιγιαζ.;)

Τα μαλλια της Barbie εχουν μια συνεπεια, ακομα κι αν της βαλουν λιγα εχει παντα ωραια μαλλια. Ενω η κεφαλα η bratz, ακομα κι αν τα ρουχα της ειναι χλιδη τους βαζανε τα μαλλια ετσι ωστε η μια τριχα για να φτασει στην αλλη επρεπε να παρει το τρολευ. Πολυ οικονομια ρε παιδι μου...
Αφηστε που ειχε βγει και η βρωμα οτι γινονταν τετοια καταπατηση των ανθρωπινων δικαιωματων στην παραγωγη τους στην Κινα, 1 ευρω επαιρναν για την καθε κουκλα που μετα εδω πουλιοταν και 22 ευρω!!! 8)8)

Μιλαμε Η ΞΕΦΤΙΛΑ. Και η Ματελ εχει δωσει δικαιωματα για τετοιες ασκημες ιστοριες αλλα αυτο με την bratz παρα ηταν.

Και εγω περιπου το ιδιο γυρο με σενα εκανα, προσπαθωντας να αποφυγω τις αγριες συλλεκτικες, Bubblecut κτλ, και μενοντας σε 2 μονο Silkstone, γιατι με κρατησε η ντροπη, το πορτοφολι και ο αγαπημενος μου...Αλλιως θα ειχα πεσει παρα πολυ χαμηλα!!!
Σας βαζω φωτο απο τις Σιλκστοουν, το σωμα τους ειναι πιο βαρυ και πιο σκληρο, αλλα μαλακο σαν μεταξι, εξου και το ονομα.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=581&pictureid=10321
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=581&pictureid=10320
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=581&pictureid=10322

mytinyworld
24-10-09, 14:53
Οι silkstone Αναστασία μου είναι για μένα ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί από κούκλα στις μέρες μας μαζί με τις blythe που λατρεύω επίσης. Είσαι πολύ πολύ τυχερή που έχεις αυτές τις κούκλες! Είναι απλά θεϊκές. Είναι η έκπληξη από την Mattel! Μπράβο. Θα πρότεινα να συνεχίσεις με αυτές την συλλογή σου. ΒέΒαια αυτά είναι γούστα. Εχω δώσει σκληρή μάχη με τον κακό, σπάταλο και αχόρταγο εαυτό μου και έχω κρατηθεί να μην αγοράσω καμία. Να δω για πόσο, γιατί αλίμονο....
Rapunjel μου πράγματι η ιστορία των bratz έληξε άδοξα γι'αυτές φέτος. Βέβαια εκκρεμεί μια έφεση να εκδικαστεί, αλλά νομίζω ότι με το σταμάτημα της παραγωγής για ένα χρόνο περίπου η ζημιά που πάθανε είναι ανεπανόρωτη. Δεν ξέρω για την πόλη σου, αν έρθεις όμως ποτέ Αθήνα, μπορώ να σου πω που να βρεις πολλές και όμορφες. Σε μεγάλη ποικιλία. Αν θέλεις κάποια συγκεκριμένη, μπορώ να ψάξω να δω αν υπάρχει και να σου τη στείλω.

rapunjel
24-10-09, 20:32
Ένα πράγμα με χαροποιεί πολύ που μέσα από τις πανέμορφες κούκλες γνώρισα δύο πανέμορφες ψυχές της Αναστασίας και της mytinyworld. Σας ευχαριστώ και τις δύο για ότι έχετε κάνει για μένα! Είστε μοναδικές!
Χρυσόκαρδη μου mytinyworld σε ευχαριστώ θα πάω στο σούπερ μάρκετ να πάρω και τις άλλες bratz. Σε ευχαριστώ ξανα . Απόψε ελπίζω να τελειώσω μια εσάρπα που χρωστάω...
Λατρεμένη μου Αναστασία κούκλα η barbie σου! Πολύ κυρία! Μοναδική!
Σας βάζω κι εγώ την barbie του 2007...

Αναστασια
24-10-09, 21:21
Εγω σε ευχαριστω νεραιδοχερα Rapunjel μου για οτι εχεις κανει για μενα, και μαλιστα για καποιον που ειναι μακρυα απο την μαμα Ελλαδα ειναι ακομα πιο σημαντικο!!!:)

MytinyWorld μου, θα με πιστεψεις αν σου πω οτι δεν θελω αλλη Σιλκστοουν;;;;8)8)8) Αυτες οι δυο που εχω εχουν τετοια συναισθηματικη αξια που οποιαδηποτε αλλη μου ειναι αδιαφορη.
Θα με πιστεψεις αν σου πω οτι αυτες οι κουκλες ειναι μεν κατι παραπανω απο υπεροχες και πανεμορφες με φανταστικα ρουχα και υλικο, τελειο μακιγιαζ, ΑΛΛΑ δεν εχουν αυτο το κατι που εχει η απλη κουκλα της διπλανης πορτας που ειναι φτιαγμενη για παιχνιδι;;;

Οσο για την τιμη τους... την μια την πηρα γυμνη σε πληστηριασμο απο Αμερικη 20 ευρω ολα μεσα εξοδα αποστολης ουτε στον παπα, και η αλλη ειναι δωρο που μου κανανε για το δευτερο πτυχιο. Ειναι και οι δυο ντυμενες γιατι η μια φοραει τα επιπλεον εσωρουχα της αλλης, φουρω δαντελενιο κτλ. Περιττο να πω οτι τα ρουχα τους κανουν σχεδον ισα με τα δικα μου οποτε βαζοντας την λογικη δεν συμφερουν.
Μα οτι αξιζουν το αξιζουν γιατι ειναι εργα τεχνης. Αφηστε που θεωρω κατι σαν προδοσια να βαλω μια αλλη διπλα τους!!!:xm::xm::xm:8):O Το ιδιο αισθανομαι και για τις ΒΙΒΙΒΟ, δεν θα ηθελα αλλες, αυτες που εχω τις αγαπαω τοσο πολυ και τις εχω συνδεσει με τετοια υπεροχα συναισθηματα που οποια αλλη και να τυχαινε στα χερια μου δεν θα ειχε ποτε την ιδια αξια, και καινουργια απο την Ελ Γκρεκο να ητανε.

Μαλλον ξερετε τι εχω παθει; ειμαι μονογαμικος τυπος... Σαν να λεμε εχω 40 κορες και δεν θελω αλλες για να τις προλαβαινω... να παω σε ψυχολογο λετε... ;

Αλλα ας αφησω τις αερολογιες να γραψω και τιποτα χρησιμο για την ρημαδα την Barbie

Τα καλουπια (headmolds) της Barbie.

Το καλουπι της Barbie αν το παρατηρησουμε με λιγη προσοχη δεν ειναι παντα το ιδιο. Υπαρχουν πολλες παραλλαγες και την δημιουργια αλλων προσωπων / φιλεναδων της ξανθιας μας κουκλας.

Ετσι εχουμε την Teresa η οποια με την σειρα της αλλαξε διαφορα καλουπια

1. Cool Times Teresa, του 1989, το καλουπι ειναι ομως το Spanish headmold
του 1983

2. Benetton Teresa, του 1991, το καλουπι ειναι ομως το Steffie headmold
του 1971. Η κουκλα αυτη πουληθηκε μονο στην Ευρωπη με την αδεια της ιταλικης Benetton.

3. Baywatch Teresa, με καλουπι το Teresa headmold του 1990

4. Florida (Vacation) Teresa, με καλουπι το Mackie (απο τον σχεδιαστη της Ματελ Bob Mackie) ή Closed mouth mold (καλουπι με κλειστο στομα) του 1992

5. Chic Teresa, του 2006 με καλουπι του ιδιου ετους.

rapunjel
26-10-09, 01:22
Λατρεμένη Αναστασία μας έχεις δώσει τόσα πολλά και τόσες γνώσεις που σου αξίζουν 1.000.000.000.000 ευχαριστώ!
Τα καλουπια (headmolds) της Barbie είναι τέλεια και η προτελευταία πιο κούκλα!
Σου είχα υποσχεθεί άμα τελειώσουν οι ηρωίδες να σου βάλω τον Ken το φίλο της Barbie. Μπορεί οι ηρωίδες να μην τέλειωσαν αλλά μια παρενθεσούλα για τον Κεν δεν πειράζει νομίζω. Ο συγκεκριμένος της φωτογραφίας είναι του 1983 και ήρθε κατευθείαν από την Αμερική τότε ως δώρο. Φοράει τα αυθεντικά του ρούχα και παπούτσια...

Αναστασια
26-10-09, 12:15
Πολυ ομορφο και ηλιοκαμμενο παληκαρι o Ken Rapunjel μου!!!:)

Περιττο να πω οτι δεν βλεπω την ωρα να δω ολες τις ηρωιδες της Rapunjel, γιατι παραλληλα ψαχνω να βρω και τα εργα, με τρισδιαστατα σχεδια! Επισης Rapunjel μου γλυκεια σου κανω απο τωρα παραγγελια να μας βαλεις φωτογραφιες απο ολες τις Barbie γοργονες που εχεις!!!:):)

Σας βαζω και φωτογραφιες απο την Barbie Τοπ Μοντελ με κοκκινα μαλλια, που ειναι μεν λιγο ανορεξικη αλλα πηγα στην αλλη ακρη του κοσμου να την παρω γιατι την ειχαν στην μιση τιμη οι Πιζάνοι! Και μια φωτογραφια πολυ ενδιαφερουσα πιστευω με μια σειρα απο τα καλουπια της Ματελ!

rapunjel
26-10-09, 17:27
Λατρεμένη μου Αναστασία πολύ όμορφη η barbie τοπ μόντελ. Εδώ τις έφερε μόνο ένα σούπερ μάρκετ αλλά δεν τις αγόρασα γιατί δεν μπορούσαν να βρουν τι τιμή είχαν και έτσι δεν τις πουλούσαν!
barbie ηρωίδες: ¶λλη μία Ραπουντζέλ με τον πρίγκιπά της μαζί...

mytinyworld
27-10-09, 00:54
Rapunjel μου αγαπημένη, σ'ευχαριστώ! Είσαι μοναδική, είσαι η έμπνευση όλων μας!
Υπέροχες οι κουκλίτσες σας!
Η πρώτη μου barbie που σας έδειξα παραπάνω, είναι αυτή! Με αυθεντικά barbie ρουχαλάκια!
3012

Αναστασια
27-10-09, 16:36
Υπεροχες πραγματικα!!! Τι ατελειωτα μαλλια και τι ομορφος πριγκηπας Rapunjel!!!:D
Και η πρωτη barbie της Mytinyworld εχει πολυ ωραια λακακια στο χαμογελο.

Στο παζαρακι του πονου, οπου μαζευω κατα καιρους βασανισμενες barbie, ειχα βρει το καλοκαιρι μια με αληθινα ματοκλαδα.
Της ειχαν κοψει τα φτερα και της ειχε φυγει το χρωμα στα ποδια. Τα μαλλια της ηταν γεματα αμμο.:cry:
Ειναι υπο κατασκευη ακομα, θα την δειτε λιγο ξεμαλλιασμενη, δεν την εχω τελειωσει. Την μεταμορφωνω σε αγγελο! Μου τελειωσαν τα πουπουλα στην μεση.

Η αλλη με τα λυτα μαλλια μοιαζει λιγο στην προηγουμενη, μονο που την εχω ζωγραφισει εγω απο την αρχη και της εβαλα και ματοκλαδα. Φοραει το γνωστο φορεμα... το βαρεθηκα να το βλεπω!!! Αντε κινεζε!!!

Η γοργονιστα ειναι δωρο απο την αδερφουλα μου, ερχεται απο την Παρο!
Εχει λιγο τεραστιο στομα...της εβαλα και εκεινης βλεφαριδες αλλα δεν με ενθουσιαζει το αποτελεσμα. Ηταν ενα πειραμα, αλλα η γοργονιτσα ειναι χαρουμενη και την αγαπαω γιατι ειναι η μοναδικη που εχω!:D
Η ουρα της εχει σχεδια που φαινονται οταν την βρεξεις με παγωμενο νερο. Τωρα εχει τοσο κρυο εδω που τα σχεδια φαινονται και χωρις βρεξιμο!

rapunjel
27-10-09, 16:41
Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld πολύ όμορφη και ξεχωριστή η barbie σου, όπως κι εσύ.
barbie ηρωίδες: Η Αννίκα και ο μαγικός πήγασος. Αυτή τη barbie την αγαπώ πολύ,ίσως περισσότερο από τις άλλες γιατί τη βρήκα στο παλαιοπωλείο σε άθλια κατάσταση και την έφτιαξα από την αρχή....
Λατρεμένη Αναστασία μου πανέμορφες οι κούκλες σου αν και στέκονται στην πρώτη φώτο δύο bibi-bo στη γωνία και κλέβουν την παράσταση.....

mytinyworld
28-10-09, 18:09
Μπράβο κορίτσια! Τις μεταμορφώσατε κυριολεκτικά!
Αναστασία μου, τις έκανες υπέροχες, χωρίς να έχω δει πως ήταν πριν. Φαντάζομαι όμως.... Και τα ματόκλαδα τους πάνε, δεν είναι άσχημα!
Rapunjel μου αγαπημένη, παραμυθένιες οι barbie σου. Τη λάτρεψα την Αννίκα σου, έχει μια γλυκύτητα μοναδική!
Για τη συνέχεια, η barbie ferrari από το 2004. Αγριο θηλυκό!
30833084308530863087

Με παίδεψε τόσο πολύ αυτή η φωτογράφιση (δεν στεκόταν η κούκλα, έφευγαν τα παπούτσια, έπεφταν οι τσάντες.... )
Τελικά ολοκληρώθηκε όπως όπως, όμως τώρα που βλέπω τις φωτο, διαπίστωσα ότι το κακό κορίτσι δεν φοράει ζώνη ασφαλείας ενώ οδηγεί και... η ψηλομύτα, ούτε που γύρισε να δει λίγο το φακό!:P

rapunjel
29-10-09, 00:10
Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld τέλεια η barbie ferrari και πολύ ωραίες πόζες!
Χαίρομαι που σου αρέσουν οι barbie ηρωίδες.
Για σήμερα φωτογραφίες από ένα ξανθό Ken.

Αναστασια
29-10-09, 16:56
Αμαν τι Φεραρι ειναι αυτη!!! Πως να μην ειναι ψωνιο η Barbie MytinyWorld μου! Κοιτα αυτοκινηταρα!! Ασε το ρουχο και την ποζα!!!:D
Ο Κεν Κεν της Rapunjel μας ειναι πολυ παιδι. Και πολυ ωραιο και το ντιζαιν του σπιτιου στον φοντο!!:D

Και τωρα λιγα λογια για την Midge την φακιδομουρω.

Η Midge ειναι μια απο τους πολλους χαρακτηρες της σειρας Barbie απο την Mattel.
Επειδη την αμοιρη την Barbie μια ζωη την συκοφαντουσαν ως χαζη ξανθια και σεξ symbol, η Ματελ απαντησε με την δημιουργια της Midge, μη ξανθιας, μη χαζης και σιγουρα μη σεξοβομβας... Η Midge κυκλοφορησε ως η καλυτερη φιλη της Barbie, λιγο γκαντεμω και μεσα στην φακιδα.

Κυκλοφορησε το 1963, μετα σταματησε για ολην την δεκαετια του 70 και μετα ξαναβγηκε το 1988.
Το 1993 και 1998 βγηκανε δυο ρεπλικες για τους νοσταλγικους συλλεκτες.

Η Midge ειχε συνηθως κοκκινα μαλλια, πολλη φακιδα, και μπλε ή πρασινα ματια. Μαζι βγηκε και ο φιλος της ο Allan.
Στο κουτι της Midge η Ματελ εγραφε και το βιογραφικο της κουκλας μπας και ξεστραβωθουν τα μουλικα και αγορασουν ολη την οικογενεια ξεζουμιζοντας τον Αγιο Βασιλη, τους νονους κτλ.
Το κουτι λοιπον εγραφε οτι η Midge εχει 3 παιδια με τον Αλαν, τα ονοματα τους ειναι Ryan, Nikki και το τελευταιο ειναι αβαπτιστο. Μαλλον το κανανε για να πασαρουν και κανα νονο να το βαφτισει.

Η σειρα αυτη της Midge ονομαζονταν Happy Family line, και η κουκλα πουληθηκε εγκυος με ενα μωρο επιπλεον στην αγκαλια. Μερικοι γονεις σκανδαλιστηκαν γιατι λεει η Midge ηταν πολυ νεα για να κανει παιδια.
Απο το που καταλαβαν την ηλικια της κουκλας αυτο ειναι αλλο θεμα.
Οι κακεντρεχεις κατηγορησαν την Ματελ οτι προπαγανδιζει την εφηβικη εγκυμοσυνη. Οχι μονο αυτο, η Midge δεν φοραγε βερα και πουληθηκε και χωρις τον Αλαν στο κουτι.
Κατα την γνωμη τους δηλαδη ηταν καλυτερα να πληρωσει ο γονιος ολο το πακετο νταγκα νταγκα παρα να παρει την οικογενεια σε δοσεις, πρωτα την Midge, μετα τον Αλαν, κτλ. Αυτο κι αν ειναι μαζοχισμος.

Η εποχη Vintage

Οταν ειχε πρωτοβγει η Barbie την ειχαν κριτικαρει οτι παραηταν σοβαρη και ωριμη για να ειναι το παιχνιδι ενος μικρου κοριτσιου. Η Midge ειχε ενα καλουπι προσωπου πιο παιδικο, και λιγοτερο σεξοβομβικο. Το σωμα της ηταν ακριβως το ιδιο με αυτο της Barbie ετσι ωστε να μπορει να μοιραζεται και κανα ρουχο, (Γαρουφω βγαλτο ξενο ρουχο)

Η εκδοση ανευ φακιδων ειχε πιο μακρυ μαλλι, ειναι πιο δυσκολο να βρεθει και τωρα σφαζονται για αυτην οι συλλεκτες.
Η πλακα ειναι οτι τα μικρα μουλικα διασκεδαζανε πολυ με το βγαζουνε τις φακιδες απο την μουρη της Midge οποτε καταλαβαινετε τι μπαχαλο γινεται στον αμοιρο συλλεκτη...

Εκτος απο κοκκινομαλλα κυκλοφορησε και σε μελαχροινο και σε ξανθο.

Η επιστροφη

Η Midge πουληθηκε μεχρι το 1967, μετα σταματησε για 20 χρονια και ξανακυκλοφορησε το 1988. California Dream Midge, Cool Times Midge, All Stars Midge, The Beat Midge, Wedding Day Midge, Hawaii Midge. Δεν κυκλοφορησε η Midge φουρναρης, ουτε η Midge χασαπης. Ολα τα υπολοιπα ομως ναι.
Στις φωτο εχουμε την
1 Midge κοκκινομαλλα
2 Midge μελαχροινακι με ποτισες φαρμακι
3 Midge εγκυος
4 Midge ρεπρο, ρεπλικα για τον συλλεκτη
5 Midge και Allan

rapunjel
30-10-09, 18:25
Λατρεμένη Αναστασία μου η Midge την φακιδομουρω πολύ ενδιαφέρουσα.
Σου βάζω μια καστανή barbie φώτο που ξέρω πόσο σου αρέσουν οι καστανές...και ελπίζω αύριο να ανοιξώ τη βαλίτσα με τις φυλαγμένες barbie και να βάλω και τις άλλες ηρωίδες.

mytinyworld
31-10-09, 18:58
H Midge πράγματι ήταν το άλλοθι της Mattel! Η καλή ασχημούλα φίλη της κουκλάρας barbie.
Rapunjel μου, η καστανή σου barbie είναι πανέμορφη! Και της πάει πολύ το σπορ ντύσιμο. Αργότερα, θα σας βάλω και εγώ την καστανή μου barbie, τη Little Debbie.
Σήμερα όμως η barbie, ως γνήσια αμερικανίδα, θέλει να σας ευχηθεί

HAPPY HALLOWEEN!!!!!!

3123

Αναστασια
01-11-09, 20:08
Οπως παντα η γλυκεια μας Rapunjel ειναι η αυτοκρατειρα κουκλομανα, και ειδικα μπαρμπικουκλομανα!!!:) Κουκλαρα η καστανη και εχει και ματαρες!!!

Mytinyworld μου ευχαριστουμε για τις ευχες της κουκλιτσας μαγισσουλας!!!:D

Εχθες εκανα την τελευταια για φετος εφοδο στο μαγαζακι του τρομου με τις βασανισμενες κουκλες!!! Και λεω τελευταια γιατι πρεπει τωρα να βρω που στα κερατα θα τις βαλω ολες αυτες. Αλλα τις λυπομουνα τις κακομοιρες, ειχα και κατι ψηλα απο τον σινεμα που δεν πηγα οποτε αποφασισα να κανω ενα ψυχικο...::)

Βρηκα λοιπον αναμεσα στα αλλα κελεπουρια που σιγα σιγα θα σας δειξω και μια Stacie κουρεμενη ευτυχως οχι ως γιδι που παει στο πανηγυρι αλλα περιπου. Εχει ενα απαλο μαυρισμα και πολυ μαλακα μαλλια. Κριμα που επαθε τετοια νιλα με το κουρεμα...:(
Σας βαζω φωτογραφιες και σας παρακαλω να μου πειτε αν την εχετε δει στην Ελλαδα στα μαγαζια που συχναζετε, και τι σκεφτεστε για αυτην.

Η πρωτη Stacie βγηκε το 1988, Stacie High School Jazzie, και ηταν μια μικρη φιλεναδιτσα της Barbie. Το καλουπι ειναι διαφορετικο με αυτο της δεκαετιας του 90 ή του 2000.

Στις φωτογραφιες εχω βαλει και την Stacie οπως επρεπε να ηταν ΠΡΙΝ το κοψιμο των μαλλιων απο αγνωστο κοριτσακι με τασεις κομμωτικου σαδισμου.

rapunjel
02-11-09, 19:36
Αγαπημένη μου φίλη mytinyworld πάραπολύ όμορφη η μαγισσούλα σου.
Λατρεμένη Αναστασία πολύ όμορφες οι κούκλες και ιδίως η δεύτερη. Είναι όμορφη ακόμη και κουρεμένη!
barbie ηρωίδες: Πέρυσι κυκλοφόρησε η barbie θαμπελίνα. Ενα μικροσκοπικό νεραϊδάκι που προστάτευε μια έκταση με λουλούδια και δέντρα στην εξοχή.
Παρόμοια κούκλα barbie δεν έχω ξαναδεί...

Αναστασια
05-11-09, 12:17
Καλη μου Rapunjel η μικρη κουρεμενη σε ευχαριστει για τα καλα σου λογια και αποφασισε να ερθει να σε βρει!;)

Και τωρα η μερικες πληροφοριες για τα αδερφακια της Barbie

To 1966 η Ματτελ ξεφουρνισε κι αλλα 2 μουλικα :). Την Tutti και τον Todd, που ειναι διδυμακια. Η ηλικια τoυς κυμαινεται γυρω στα 2-3.
Το σωματακι τους ηταν πιο μαλακο και το βινυλιο μπορουσε να λυγισει ευκολα, οπως αυτο των χεριων της ΒΙΒΙΒΟ. Ειχαν και εναν φίλο: τον ψύλλο εεεε τον Chris.

Τα μαλλακια των μικρων διδυμακιων ηταν κοκκονιξανθα αλλα στην Ευρωπη μονο κυκλοφορησε και μια μελαχροινη βερσιον.

Η κυκλοφορια τους σταματησε το 1971. :cry:
Το 1991 ομως ξανακυκλοφορησαν μεσα απο την σειρα της Midge,:D ως παρανυμφακια στον γαμο της με τον Alan, εδω η ηλικια τoυς κυμαινεται γυρω στα 6-9 χρονων.

Πιο μετα, το 1993/5 ο Todd ξανακυκλοφορησε με το ιδιο καλουμπιτου 1991 ως αδερφος παντα της Barbie αλλα αυτην την φορα με την διδυμη αδερφη του την Stacie! Καπου δηλαδη εχασε στον δρομο την Tutti ή η μικρη αλλαξε ταυτοτητα, μουρη και ονομα.8)

Ολα για το μαρκετινγκ.:xm:
Στις φωτογραφιες:

1. Τα δυο αδερφακια σε εναν καφενε περιμενουν να δωσουν παραγγελια

2. Τα δυο αδερφακια με την παραγγελια και μεσα στο κουτι.

3. Η Kelly, η τριτη αδερφουλα της Tutti και του Τοντ

4. Φοβερο πακετο δωρο με ολο το σοι: Barbie, Tutti, Midge, Alan, Todd & Ken. Το ονειρο καθε μικρης που σεβοταν τον εαυτο της και δεν χρειαζοταν να προσπαθησει πολυ.:ccool: Και κλααααααμα η τσεπη του νονου ρε παιδακι μου.:cry::cry:

5. Η Μπαρμπι με τα νεα αδερφακια της Stacie και Todd σπονσορισμενο απο την γνωστη αλυσιδα υγιεινης διατροφης για τα παιδια, τα μακντοναλντς, με συμβολο τον χαριτωμενο φοβιστικο κλοουν απο το βιβλιο/φιλμ ΙΤ του Stephen King. :O:O
Αμα δεν φας το πλαστικο σου τσιζμπουργκερ, μουλικο, θα σε δωσω στον κλοουν! :precry2:

rapunjel
06-11-09, 00:45
Λατρεμένη μου Αναστασία πολύ όμορφα τα αδερφάκια της barbie και τέλειες όπως πάντα οι πληροφορίες σου! Είσαι μοναδική και αξιαγάπητη! Σε ευχαριστούμε!
Barbie ηρωίδες: Η Οντέτ είναι από τη Λίμνη των κύκνων από τις πιο ωραίες ταινίες της barbie!

mytinyworld
06-11-09, 23:11
H Stacie είναι πολύ γλυκούλα. Οχι, Αναστασία μου, δεν την έχω δει σε κανένα παιχνιδάδικο. Μόνο τη skipper έχω δει από σόι της barbie να πωλείται και αυτή σπάνια. Μεγάλη πληγή έξυσες με την tutti.... Θέλω πολύ να αποκτήσω μία και δεν τα καταφέρνω...
Εχω διαβάσει ότι η Stacie, η Tutti και ο Todd ήταν τρίδυμα8)8)8)
Σήμερα σας παρουσιάζω την Little Debbie, μια όμορφη καστανομάλλα, αγορασμένη χωρίς αξεσουάρ από το ebay, της οποίας την ιστορία δεν γνωρίζω. Πίσω στο κεφάλι γράφει 1978. Αναστασία, μπορείς να μας πεις κάτι για αυτήν???
320632073208

Εχω δει τη θαμπελίνα στο Αλτερ, είναι τόσο ωραία ιστοριούλα!! Δεν ήξερα ότι είναι barbie!

rapunjel
07-11-09, 01:48
Πολυαγαπημένη φίλη μου mytinyworld υπέροχη η Little Debbie!
Ναι η Θαμπελίνα είναι barbie και μάλιστα με αφορμή αυτήν βγήκαν οι barbie σταλίτσες, κάτι barbie πάρα πολύ μικρές!
Τελικά οι καστανομάλλες barbie είναι πιο όμορφες όπως και οι μαυρούλες αν και δεν έχω καμμία μαύρη barbie παρά μόνο μαύρη my shine!
Σας βάζω άλλη μία καστανομάλλα barbie....

Αναστασια
07-11-09, 18:08
Κουκλες οι μελαχροινες Barbie κοριτσια ε? Μπραβο!!! Εχουν προσωπικοτητα!!!

Μετα απο μια γυρα στο web λυσαμε το μυστηριο της Little Debbie Barbie, της καλης μας Mytinyworld!
Tο 1960 ο McKee ιδρυσε μια εταιρεια μπισκοτων, γλυκων και σνακ (web site: www.littledebbie.com (http://www.littledebbie.com)). Η εταιρεια πηρε το ονομα Little Debbie απο την τετραχρονη εγγονη του κυριου McKee και το λογοτυπο της εγινε μια φωτογραφια της μικρης που την εδειχνε ντυμενη με τα αγαπημενα της ρουχα!

Απο το 1992 μεχρι το 2001 η εταιρεια Little Debbie, της McKee Foods, σε συνεργασια με την Ματελ κυκλοφορησε μια σειρα απο συλλεκτικες κουκλες τις Barbie Little Debbie.
Να λοιπον απο πουθε ειναι η κουκλιτσα της Mytinyworld! Δυσευρετη πλεον! To κεφαλακι της γραφει βεβαια 1978 αλλα μαλλον επειδη χρησιμοποιει το καλουπι εκεινης της περιοδου κι οχι επειδη κυκλοφορησε τοτε!
Στις φωτογραφιες
1. Το λογοτυπο της εταιρειας
2, 3. Μερικες απο τις Barbie Little Debbie στο κουτι και
4. Μια σειρα με ολες τις κουκλιτσες σε πορσελανη? ή πλαστικο????. Παντως σιγουρα δεν ειναι βυνιλιο και ειναι πιο μικρες σαν μπιμπελο.

mytinyworld
07-11-09, 19:19
Να'σαι καλά βρε Αναστασία! Για δες που με 10 δολάρια πήρα μια συλλεκτική κούκλα! Μου άρεσε που είναι καστανή, μου φάνηκε και συμπαθητικό το φόρεμά της και με ένα bid μόνο, το δικό μου, την πήρα έτσι απλά! Να΄ναι καλά και η μεγάλη διαφορά ώρας που έχουμε με την Αμερική, γιατί προφανώς οι αμερικάνοι κοιμόντουσαν εκείνη την ώρα και στους ευρωπαίους δεν έλεγε τίποτα η little debbie!:D

mytinyworld
13-11-09, 00:10
Βρε παιδιά, παραμελήσαμε λίγο την barbie.....:(
Οι συλλέκτες λοιπόν της barbie έχουν τους καταλόγους και στόχος τους είναι να συγκεντρώσουν όλες τις κολεξιόν! Εμείς οι πιο ερασιτέχνες συλλέκτες#), ευχαριστούμε τον καλό θεούλη αν μας αξίωσε να αποκτήσουμε μια καλή συλλεκτική κούκλα και κανα δυο αυθεντικά συλλεκτικά ρουχαλάκια! Την bubblecut μου σας την έχω δείξει. Δεν νομίζω ότι θα προσπαθήσω να αποκτήσω άλλη τόσο σκληροπυρηνικά συλλεκτική, εκτός αν μου κάτσει και καμιά tutti που την έχω μαράζι.
Από ρούχα, έχω καταφέρει να πάρω ένα καταπλητικό κομμάτι του 1960, το φόρεμα silken flame με το βελούδινο παλτό του red flare. Θεωρούνται "ιστορικά" κομάτια, γι'αυτό λοιπόν κι εγώ σαν καλή συλλέκτης:P, τα έχω βάλει στη βιτρίνα του σαλονιού μου, κάτι σαν διακοσμητικό! Η αλήθεια είναι ότι το φόρεσα στην bubblecut και σαν ρούχο χάνει λίγο πάνω της.
Σας το παρουσιάζω λοιπόν. Ηθελα μόνο να σας απολογηθώ για τη ζώνη, δεν έχω καταφέρει να βρω την αυθεντική. Είναι πάντως χρυσή η αυθεντική και αυτή η απομίμηση ελπίζω κάποια στιγμή να αντικατασταθεί από την original! To κολιέ είναι sindy pedigree, αλλά το έβαλα γιατί νομίζω ότι ταιριάζει.
32893290329132923293

Αναστασια
13-11-09, 16:09
Εξαιρετικο κομματι!!! Αν καταλαβα καλα "χανει" λιγο στην κατα τα αλλα παρα πολυ σικατη bubblecut, επειδη χρειαζεται μια κουκλα με τα μαλλια μαζεμενα σε ponytail, αλογοουρα!

Βρηκα μια φωτο με την σειρα silken flame της MytinyWorld μας!

Μακαρι να βρεις την Tutti!!! Βεβαια γουστα ειναι αυτα αλλα... γιατι μαναρι μου σου αρεσει αυτο το μουλικο;;;; :P Να πεις ειναι ομορφουλικο μπα.... εχει ετσι μια μουριτσα...που την ειδες και την ζηλεψες;

Ειδα οτι το κολιε που συνδιαζει ειναι με μαργαριταρακια! Θα σου κανω ενα απομιμηση, μεχρι να βρεις το αληθινο!

mytinyworld
13-11-09, 20:12
Σ'ευχαριστώ για τα μαργαριταράκια Αναστασία μου! :D:D
Εχω μια ένσταση για το καπέλο, έχω δει να το φοράνε ανάποδα από τον τρόπο της φωτο, έτσι δηλαδή όπως το έχω βάλει στη φωτο! Θα το ξαναψάξω, σίγουρα κάποιος μας κάνει λάθος!
Οσο για την tutti, πραγματικά δεν ξέρω γιατί μου έχει κάτσει, ίσως επειδή έχω και τη skipper και θα ήθελα να έχει και την άλλη αδερφούλα της η barbie μου. Κι εμένα δεν μου αρέσει και πολύ αυτή η χαμογελαστή φατσούλα, αλλά έλα που μου έχει καρφωθεί να την αποκτήσω!!!

Αναστασια
13-11-09, 22:52
Σε αυτο το φορουμ εχουμε παντα ενα προβληματακι με τα καπελα!!!!! :D :D :D

Παντως η tutti, εχει μια μαγεια βινταζ, πρεπει να ομολογησω.... Εγω παλι εχω κολλημα με τις κουκλες κλωνους...πιο πολυ και απο τις Σιλκστοουν....αυτο κι αν ειναι διαστροφη!!!
Τις μελετω ως φαινομενο!!!

mytinyworld
16-11-09, 23:20
Ξέχασα να πω ότι η φωτογραφία που ανέβασες Αναστασία μου με τα silken flame είναι όνειρο! Σκέψου να έχεις όλα αυτά τα κομμάτια! Πραγματική επένδυση!
Στην bubblecut χάνει ίσως γιατί είναι κοκκινομάλλα, ίσως γιατί δεν κάθεται και τόσο ωραία στο στήθος... Πραγματικά δεν μπορώ να εντοπίσω τι φταίει και προτιμώ να το βλέπω φορεμένο στο stand παρά στην κούκλα! Οσο για τους κλώνους, εάν πραγματικά έκανες μια μελέτη πάνω σε αυτές θα είχε τεράστιο ενδιαφέρον γιατί δεν νομίζω να έχει ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με αυτές! Νομίζω ότι έχεις πει ότι έχεις και Steffi Love. Αυτές συγκαταλέγονται στις κλώνους, ή είναι πρωτότυπες και εμπορικές από μόνες τους? Τις έχω δει στα παιχνιδάδικα και θα ήθελα να μάθω γι'αυτές αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο.

Αναστασια
17-11-09, 11:57
Steffi Love ειναι μια κουκλα γερμανικης καταγωγης, την οποια ειχα βρει μια φορα στο σουπερ μαρκετ εδω. Πηρα λοιπον και εγω αυτη την Κλωνο/Barbie, αλλα επειδη μου φανηκε πολυ λιγο μακιγιαρισμενη της περασα ενα χερι βαψιμο το οποιο ομως αλλαξε εντελως την φυσιογνωμια της! Μετανιωμενη, πηγα να ξαναπαρω μια αλλη, τουλαχιστον να την εχω οπως ητανε αλλα δεν την ξαναεφεραν!!!!:(
Σαν βαζω λοιπον μια φωτογραφια της Steffi Love οπως ητανε πριν την...μεταποιηση....
Εχει πολυ ανθεκτικο σωμα, οι γερμανοι σε αυτα ειναι πρωτοι, και γενικα σου δινει μια αισθηση γερμανικης ποιοτητας...Τι φολκσβαγκεν μου λες τωρα...
H δευτερη φωτογραφια δειχνε μια Steffi Love της δεκαετιας του 80 ή 90. Δυστυχως δεν μπορω να βρω πληροφοριες. Σιγουρα βινταζ παντως.

Η Steffi Love κυκλοφορησε απο την Simba Toys, μια γερμανικη εταιρεια που ιδρυθηκε το 1983 περιπου. Η Ματελ προσπαθησε να εμποδισει την Simba Toys να κυκλοφορησει την Steffi Love, ως αντιζηλο της Barbie.

mytinyworld
17-11-09, 23:44
Αχ αυτή η Ματτέλ, όλα δικά της τα θέλει τέλος πάντων! Λοιπόν Αναστασία, τελικά οι κλώνοι έχουν ενδιαφέρον γιατί δεν υπάρχουν επαρκείς πληροφορίες και είναι γοητευτικό το ψάξιμο! Η πρώτη φωτογραφία πρέπει να είναι όπως κυκλοφορεί η κούκλα τώρα?
Το σάββατο, βρήκα σε ένα παιχνιδάδικο της επαρχίας, τρία ρούχα της steffi love, ήταν ό,τι παλιότερο είχε το παιχνιδάδικο από κατηγορία fashion dolls. Δεν γράφει χρονολογία, ο μαγαζάτορας μου λέει είναι σίγουρα 20ετίας. Βάζω μια φωτογραφία από το οπισθόφυλλο, να δούμε λίγο πως ήταν αυτές οι steffi love εκείνη την εποχή. Πράγματι Αναστασία μου, έχουν κυκλοφορήσει από την εταιρία Simba. Το φόρεμα το φοράει μια κούκλα sindy hasbro, λίγο εκτός θέματος, αλλά ήθελα να το δείτε για να ολοκληρώσω αυτή την παρένθεση με τα barbie clones.
33533354

Marianna
20-11-09, 13:17
καλησπερα την ομορφη παρεα,
σαν κοριτσακι ειχα και εγω μια barbie!!!!!
μου την ειχε φερει ο πατερας μου απο την αμερικη!
φοραγε ενα μπικινι ασπρο με ροζ ψιλα λουλουδακια και μου ειχε παρει επιπλεον δυο φορεματα.
το ενα ηταν ροζ στενο που εδενε στο λαιμο με ντεκολτε μπροστα και απο το γονατο και κατω ανοιγε.ειχε και ασορτι κατι που δεν μπορω να το πω καπελο αλλα και ενα σακακι που το εδενεσ κομπο μπροστα στο υψος των γοφων.
το αλλο ηταν κιτρινο αλλα δεν μπορω να θυμηθω καθολου πως ηταν!!
ισως φταιει το γεγονος οτ μου εκανε πολυ εντυπωση το ροζ και παντα ονειρευομουν να κανω και για μενα ενα τετοιο φορεμα!!!!!!
ημουν σε ηλικια 5-6 χρονων!!μπορει και λιγο λιγοτερο οσο ομως και αν σας φαινεται περιεργο θυμαμαι χαρακτηριστικα καποια πραγματα!
οπως την μυρωδια της κουκλας μολις ανοιξα το κουτι!!!
δυστυχως ομως οταν επαιζα καθησε πανω ο αδερφος μου στην κουκλα και της εφυγε το κεφαλι!!!
απο τοτε δεν ξερω τι να κανω για να την φτιαξω και ειχα στενχωρηθει γιατι μου αρεσε πολυ αυτη η κουκλα...ισως εφταιγε και το γεγονος πως μου την εφερε ο μπαμπας μου απο την αλλη ακρη της γης (ηταν ναυτικος).
οταν παω στο εξοχικο θα την βρω μαζι με τα φορεματα που προανεφερα και θα ανεβασω φωτο!!!

Αναστασια
23-11-09, 13:56
Επιτελους σας ποσταρω μια φοβερη κουκλιτσα που βρηκα στο μαγαζακι του τρομου ενα μηνα πριν. Ειναι της δεκαετιας του 80 και η εταιρεια που την εκανε λεγοτανε Tong. Ετσι γραφει πισω στο κεφαλι της. Τιποτε αλλο. Ειναι μια γερμανικη αντιζηλος της Barbie, και το σωμα της θυμιζει παρα πολυ την Steffi Love. Εχει υπεροχα μαλλια, που της ξεμπλεξα, αληθινα ματοκλαδα και μια ηρεμη εκφραση. Της προσθεσα μονο λιγο κραγιον. Τιποτε αλλο. Δεν της αλλαξα τα χαρακτηριστικα.

Πολυ λιγα πραγματα εχω βρει για αυτην την κουκλα κλωνο. Στο flirck.com καποια παιδια εχουν βαλει φωτογραφιες απο αυτες τις κουκλες. Ομως στο web γενικα δεν εχω καταφερει ακομα να βρω πως ητανε στην αρχη αυτη η κουκλα.
Αν μπορειτε να βοηθησετε στην ανακαλυψη της ταυτοτητας της θα κανετε μεγαλο ψυχικο γιατι η Barbie βινταζ εδωσε ωθηση στην κατασκευη πολλων κλονων Barbie που ομως ειναι μερος της ιστοριας της.
Οι κλωνοι, οπως πολυ σωστα ειπε και η MytinyWorld, εχουνε πολυ σασπενς και ιντριγκα, για αυτο και τους εχω αδυναμια!

mytinyworld
24-11-09, 00:38
Ομορφη και ιδιαίτερη η Tong! Ποιός ξέρει πόσες κλώνοι να βγήκαν όλα αυτά τα χρόνια! Μπράβο Αναστασία μου, συνέχισε να μας παρουσιάζεις όμορφες άγνωστες κουκλίτσες, έχει πολύ ενδιαφέρον!
Για τη συνέχεια, σας δείχνω τη μοναδική μαύρη barbie μου, που φοράει τους διδύμους από τη σειρά των ζωδίων της barbie.
34523453

makisimos
24-11-09, 16:57
Aπ ότι είδα κάθε Χριστούγενα έβγαζαν και μια συλεκτική Μπάρμπι..!!!!
Και να η φετινή...!!!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=659&pictureid=12113
Πο ποοοο που να δει τέτοιες χλιδές η ΒΙΒΙ ΒΟ...

Κάποιος στο ΕΒΑΥ εχει βάλει όλες τις κούκλες τις Χριτουγεννιάτικες κάπου στα 1800 δολλάρια..!!!

Αναστασια
24-11-09, 21:11
Πανεμορφη η εξωτικη Μπαρμπι της MytinyWorld!
Τωρα για την φετινη χριστουγεννιατικη Barbie τι να πει κανεις!:O:O:O Αυτες τις κουκλες τις τοποθετουν ψηλα στα ραφια εδω, ωστε να μην φτανουν τα κοριτσακια μονα τους να τις πιασουν και να κλαινε μετα γιατι λογω οικονομικης κρισης οι γονεις αδυνατουν να τις αγορασουν!!!! Ειναι οι λεγομενες "Barbie - παιδικο τραυμα"!!!!:cry::cry::cry: Αφου τωρα εχουμε οικονομικη κριση τι τις ντυνεις μωρη Mattel με χρυσα και φιογκους?????
Ριχτης εκει μια φουστα μπλουζα και ενα σπορτεξ να πεσει η τιμη!!!!

Σας βαζω μια ακομα Barbie κλωνο, που βρηκα μαζι με την Tong στο μαγαζακι στον δρομο με τις λευκες!
Ειναι μια αληθινη vintage Tanya του 1983 απο την ιταλικη εταιρεία Ceppiratti με φιρμα στο κεφαλι. Δεν ειχε ποδια αλλα ειχε ρουχα!!! Εψαξα μεσα στην κουτα και μετα απο πολυ σκαψιμο βρηκα και ενα ακεφαλο σωμα! Και ηταν το δικο της!!!! Τωρα ειναι κουκλα!!!!! Της περασα μονο το κραγιον. Τα υπολοιπα ειναι δικα της! Εχει πανεμορφα κοκκινα μαλλια!

mytinyworld
24-11-09, 23:32
Ωραία η Τάνυα! Να'σαι καλά Αναστασία μου που της ξανάδωσες ζωή! Λοιπόν Αναστασία, στο μεταβατικό στάδιο που η Hasbro παραχωρούσε σε διάφορες εταιρίες τα δικαιώματα για να παράγει τις sindy, μέχρι τελικά να αγοράσει τα δικαιώματα η εταιρία vivid imaginations, βγήκαν διάφορες sindy που μπερδεύουν τους συλλέκτες, μιας και δεν έχουν χρονολογίες τα κουτιά. Ομως, πίσω στο κεφάλι τους οι sindy που παραθέτω, γράφουν Ceppiratti, made in china! Οπότε η εταιρία που έφτιαχνε (φτιάχνει ακόμη?) την Τάνυα, έφτιαξε και sindy!
346834693470

Αν παρατηρήσεις αυτές οι τρεις sindy είναι τελείως διαφορετικές από όλες τις άλλες. Και οφείλω να ομολογήσω ότι ποιοτικώς είναι οι χειρότερες από όσες έχω στα χέρια μου...:(

Αναστασια
26-11-09, 12:36
Η ιταλικη εταιρεια Ceppi Ratti, οπως και η Migliorati και η Gig ηταν οι πρωταγωνιστριες της δεκαετιας του 80-90 στα παιχνιδια, στην Ιταλια. Ομως αγοραστηκαν ολες σιγα σιγα απο την Giochi Preziosi. Οποτε αν λεει η κουκλιτσα σου Ceppiratti, made in china, παλι βινταζ ειναι τωρα πια MytinyWorld μου γιατι δεν υπαρχει πια Ceppiratti!!
Η Ceppiratti εφτιαχνε τις sindy με αδεια απο την Hasbro, αν καταλαβα καλα.

mytinyworld
26-11-09, 12:44
Ναι, η hasbro κράτησε τα δικαιώματα αλλά σταμάτησε την παραγωγή νομίζω το 1997. Εκτοτε, παραχωρούσε την άδεια σε διάφορες εταιρίες να την κατασκευάζουν. Και είναι αλήθεια ότι τα κουτιά αυτών των sindy, όπως και μερικών άλλων με διαφορετικό καλούπι, γράφουν giochi preziozi! Γενικά, γίνεται ένα ψιλομπάχαλο, που δεν έχω καταφέρει ακόμη να διαλευκάνω. Οπως και με το μπάχαλο του καπέλου του red flare, που έχω δει να το φοράνε και έτσι και αλλιώς! Δύσκολη η δουλειά του μελετητή κουκλών!:P

makisimos
26-11-09, 18:09
Aπ ότι είδα κάθε Χριστούγενα έβγαζαν και μια συλεκτική Μπάρμπι..!!!!
Και να η φετινή...!!!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=659&pictureid=12113
Πο ποοοο που να δει τέτοιες χλιδές η ΒΙΒΙ ΒΟ...

Κάποιος στο ΕΒΑΥ εχει βάλει όλες τις κούκλες τις Χριτουγεννιάτικες κάπου στα 1800 δολλάρια..!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=659&pictureid=12137

Τι ψηφίζουμε???? ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑΤΙΚΗ ΜΠΑΡΜΠΙ 2008 ή 2009????????????????

Αναστασια
26-11-09, 18:53
Εμεινα χαζευοντας τις ξανθιες θεες.... ειναι αδυνατον να δωσει κανεις ψηφο...
Τα μαλλια τους μοναδικα, τα ρουχα τους, τα σκουλαρικια τους... τι να πω. Για αυτο βγαζουν μια τον χρονο!!! Για να μην μενει ο αλλος μπροστα στο ραφι του παιχνιδοπωλειου εκατο μηνες για να διαλεξει!!!
Μεχρι να διαλεξεις αυτην του 2008 μπηκε το 2010!!!!

Και επειδη ο Μακισιμος μας μας κακομαθαινει με τις χλιδες και τις μοντερνες θεες της Ματελ, οριστε και μια πραγματικη Barbie vintage της δεκαετιας του 80. Το κεφαλακι της γραφει 1976, το σωμα της 1966, Made in Indonesia, αλλα το μακιγιαζ δηλωνει δεκαετια 80 πατημενη και την βρηκε η μαμα μου σε ενα παζαρακι να κλαιει αυτο το καλοκαιρι.

Την μαζεψα, την επλυνα και ανακαλυψα οτι εχει υπεροχα πλουσια μαλλια, σε ολο της το κεφαλι, οχι οικονομια στο μαλλι.
Το ρουχαλακι που φοραει ειναι χαρισμενο απο την ΜytinyWorld μας! Μηπως εχουμε καμια πληροφορια παραπανω γαιι το ρουχαλακι; Ειμαι ασχετη εγω παιδια με τα αξεσουαρ!!! Ολες με δανεικα ρουχα ειναι!!!

Κοιταχτε την τι γλυκεια που ειναι μεσα στην απλοτητα της! Ειναι το κοριτσι της διπλανης πορτας!!!

fraoulitsa
26-11-09, 19:55
Μα τι γλυκειά κουκλίτσα είναι αυτή; Τέτοιες είχα εγώ σαν παιδί ουυυυυυυυυ πολλές! Σήμερα αντί για Bibi-Bo θα σας δείξω την πρώτη μου Barbie, αγορασμένη το Μάρτιο του 1990. Το όνομά της είναι Fantasy Barbie (ευρωπαϊκή παραλλαγή της αμερικάνικης Costume Ball Barbie). Ρούχα και αξεσουάρ δεεεεεν σώθηκαν, δυστυχώς! Φοράει το ιρλανδικό σετάκι που φόραγε προχθές και η Bibi- Bo Star.

mytinyworld
26-11-09, 19:59
Πολύ όμορφη η barbie σου Αναστασία! Απλό καθημερινό κορίτσι που φοράει φουστίτσα και μπλουζίτσα barbie (αν δεις μέσα έχει τις ταμπελίτσες με το Β) και ένα πουκαμισάκι που δένει μπροστά με τον κρίκο και είναι κλασικό late 80's ρούχο της sindy hasbro! Μην ψάξεις για ετικέτα, γιατί η hasbro δεν έβαζε ετικέτες στα ρούχα της, όπως ποτέ δεν έβαλε και η el greco, βεβαίως βεβαίως!;)
Οσον αφορά τις συλλεκτικές, ψηφίζω 2008 γιατί κάτι δεν μου κάθεται καλά στο μακιγιάζ της φετεινής! Πάντως είναι και οι δύο.... κούκλες! Αχ, έχω μείνει πίσω με τις φωτογραφίσεις, αλλά έχω εδώ μια "κούκλα "που κλέβει πάντα την παράσταση και η φωτογράφιση αναβάλλεται από μέρα σε μέρα!:flower:

Ουπς, πάλι γράφαμε μαζί με τη φραουλίτσα! Πανέμορφη κι αυτή η barbie! Αφού σώθηκε η κούκλα, για τα ρούχα δεν σκάμε φραουλίτσα, υπάρχουν σε αφθονία!

makisimos
26-11-09, 20:49
Παρεπιπτόντος η ΜΠΑΡΜΠΙ 2009 μου θυμιζει πολύ στομακιγιάζ των ματιών της Καίτης Γαρμπή..!!!! Είδατε παρατηριτικότητα??

joe
02-12-09, 19:57
Αν και διαβαζοντας αυτο το θεμα νιωθω σαν να μπηκα κατα λαθος στις τουαλετες κοριτσιων, θα ηθελα να συγχαρω τις κοπελες που το ψαχνουν τοσο πολυ! Πραγματικα γουσταρω και σεβομαι οποιονδηποτε προσπαθει να κατεχει ενα αντικειμενο στον μεγιστο δυνατο βαθμο.

Με κρατησε να διαβαζω ενα θεμα που δεν με ενδιαφερει βασικα, αυτο ακριβως το πραγμα.
Μπραβο ρε κοριτσια.

Αναστασια
02-12-09, 20:26
Θελω να ευχαριστησω τον φιλο Joe για το υπεροχο κομπλιμεντο που μας εκανε!!!:D :DΕιναι τιμη μας να διαβαζομαστε και απο τα αγορια, γιατι και εμεις εχουμε παιξει με Playmobil και Lego, και προσωπικα ζηλευα και τους Masters Of the Universe!;) Μανα μας γεννησε κι εμας κι ας ειμαστε κοριτσια!!!!

Εδω κανουμε διατριβες επι της κουκλας! Για να μην χαθει η ιστορια της, και για να προστατεψουμε την τιμη καθε παιχνιδιου που παρεξηγηθηκε! Ακομα και της τρελογκας της χαζογκομενας Barbie! Στην πραγματικοτητα ειναι καλο κοριτσι!

Ελπιζω να μας τιμας με την παρουσια σου, οπως βλεπεις τον Μακισιμο τον κραταμε με νυχια και με δοντια, οπως και τον Georgeikos για να μην γινεται κοριτσοκρατουμενο το θεμα αυτο!!!

Αφου μας τρελλανε παλι ο Μακισιμος μας με τις αριστοκρατισσες του 2000
ας επιστρεψουμε στην δεκαετια του 80!

Το 1980/81 βγηκε η Golden Dream Barbie, μεσα στο χρυσο του φλωρινιωτη και του χρυσομπαμπουρα.

Κυκλοφορησε σε δυο βερσιον, Ξανθο και Μαυρο (Black and Gold ενα πραγμα). Οι σχεδιαστες της επηρεαστηκαν απο την κουκλαρα Fara Fawcett οταν πρωταγωνιστουσε στην σειρα Charlie's Angels, οι Αγγελοι του Τσαρλι!
Φοραγε λοιπον λαμέ χρυσο ρουχο ή κοκκινο μακρυ για την μαυρη εκδοση.
Περιττο να πω οτι πουλησε σαν το ψωμι, οπως λενε και οι ιταλοι. Ηταν μια απο τις πιο αγαπημενες!

Η φωτο ειναι απο το http://sprinklepuffball.blogspot.com/2009/04/barbie-get-it-girl.html

Αυτη ειναι η διαφημιση της

http://www.youtube.com/watch?v=Mf_6P7GafpY

bibibo 28
03-12-09, 16:58
μολις εχθες απεκτησα την barbie midge pregnant και ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι εχει σχεδον ολη την συλλογη το μονο που ελειπε ηταν τα εξτρα ρουχα κατα τα αλλα εχει ολο το σετ κι ολο αυτο με 30 ευρω.....οταν καταφτασει θα σας την δειξω

mytinyworld
03-12-09, 19:26
Joe, ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Εύχομαι να συνεχίσεις να μας επισκέπτεσαι και γιατί όχι να συμμετέχεις σε αυτή την παρέα της barbie!
Bibi bo 28, με γεια! Πολύ σπάνια κούκλα ακούγεται και ευκαιρία! Αναμένουμε φωτογραφίες!

OOAK: One Of A Kind. Δηλαδή μοναδική. Δηλαδή δεν υπάρχει δεύτερη ίδια στον κόσμο!
Πολλοί ταλαντούχοι φίλοι της barbie (και άλλων κουκλών βέβαια) που έχουν την απαιτούμενη έμπνευση, υλικά και ΤΑΛΕΝΤΟ, παίρνουν μια κούκλα του εμπορίου, καινούρια, ταλαιπωρημένη, ξεμαλλιασμένη, καθόλου δεν έχει σημασία και την μεταμορφώνουν σε ένα μοναδικό έργο τέχνης.
Εχω την τιμή και τη χαρά να έχω στη συλλογή μου μία τέτοια κούκλα. Η αξία της ΟΟΑΚ γίνεται ακόμη μεγαλύτερη, όταν την έχει φτιάξει και χαρίσει κάποιο αγαπημένο πρόσωπο!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=12259
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=12260http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=12261

Αναστασια
03-12-09, 23:26
Μιλαμε ΤΟ παπουτσι....και ΤΟ φοντο!!!!!!
Ητανε ξυπολητη και μαζευε ραδικια, τωρα που την πηρες εσυ γυρευει σκουλαρικια!!!!!:D
Θελω να μας πεις Mytinyworld μας, το μυστικο για τοσο καθαρες φωτογραφιες.
Χρησιμοποιεις καποιο σετ, με δικο του φωτισμο?
Δωσε καμια πατεντα γιατι σε θαυμαζω.:D

mytinyworld
03-12-09, 23:39
Παπούτσι τρακαδόρικο κινέζικο Αναστασία μου! :D:D:D
Μια ξυπόλητη πριγκίπισσα!:flower:
Το μυστικό στις φωτογραφίες, λέγεται καλή φωτογραφική μηχανή υποθέτω, γιατι τις τραβάω όλες στα σκοτάδια, μιας και τις φωτογραφήσεις τις κάνω όταν κοιμάται μια άλλη πριγκίπισσα εδώ πέρα που δεν θέλει πολλά φώτα στον ύπνο της!! Είναι μια ΝΙΚΟΝ SLR, δώρο του συζύγου για τις φωτογραφήσεις μου! (τον είχα πρήξει τον άνθρωπο, δεν λέω....)
Το φόντο είναι ένα χαρτί κανσόν που τσάκισα στα δύο!
Αντε, όλα τα μυστικά τα είπα!:sealed:

Ξέχασα να πω, μπαίνει αυτόματα φλας! Εγώ το μόνο που κάνω ρυθμίζω το ζουμ. Φυσικά έχει και άλλες δυνατότητες η μηχανή, αλλά βαριέμαι να διαβάζω μάνιουαλ, μέχρι θανάτου!...

Αναστασια
03-12-09, 23:58
Ελα μπραβο!!!! Γιατι το ηξερα οτι οι φωτογραφησεις γινονται στα κρυφα και στα αγρια μεσανυχτα, σαν την εποχη της ποτοαπαγορευσης, και αναρωτιομουνα μηπως εχουμε διαφορα στην ωρα τοσο μεγαλη, οταν εδω ειναι νυχτα, εκει ειναι μερα...

Kαι μιας και λεμε για επαγγελματικο φωτογραφικο σετ οριστε και το κουτι του
Barbie Dance Magic Photo Studio του 1989 (πηγη: www.1000barbies.com (http://www.1000barbies.com))

Kαι το διαφημιστικο σποτ!!!:)

http://www.youtube.com/watch?v=lrFwr8A0Kns
Η χαρα της αμερικανοφατσας...

mytinyworld
05-12-09, 01:27
Οι κλώνοι όπως είδαμε, είχαν περισσότερο ως στόχο να αντιγράψουν την barbie και να προσφέρουν μια φτηνότερη λύση. Ομως, υπήρξαν και κάποιες κούκλες που δεν χαρακτηρίζονται ως κλώνοι (clones) αλλά ως ανταγωνίστριες (competitors). Συνήθως είχαν καλή ποιότητα και ήταν αρκετά εμπορικές. Στη γερμανική αγορά, τη δουλειά αυτή την είχε αναλάβει η κούκλα Petra!
Σήμερα η bubblecut μου φοράει ένα αυθεντικό ρούχο της Petra από τα τέλη του 1960, αρχές 1970. Το βινύλιο σε όλο του το μεγαλείο!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=12325
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=12324

rapunjel
05-12-09, 15:52
Καλά Χριστούγεννα από τη barbie!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=512&pictureid=12348

Αναστασια
05-12-09, 20:24
Rapunjel μου, πολυ μωρο η κουκλαρα!!! Φοβερο μαλλι και φοβερο ρουχο!!!

Ας επιστρεψουμε τωρα παλι στην ρετροιστορια μας:

Η Ματελ αποφασισε το 1986 να κυκλοφορησει την πρωτη συλλεκτικη σειρα κουκλων Barbie, την Barbie Porcelain Collection. Ηταν απο bisquit, δηλαδη απο πορσελανη ψημενη 2 φορες (bis) και απευθυνοταν στο ενηλικο συλλεκτικο κοινο.
Για το καλουπι του προσωπου η Ματελ χρησιμοποιησε αυτο της SuperStar Barbie.
Οσο για τα ρουχα...εχεις δει πορσελανινη τσαγιερα με ωτ κουτιρ;;;
Το ρουχο ηταν μπλε βαθυ, και η κουκλα ονομαζονταν Blue Rhapsody.

Οπως ολες οι κουκλες της σειρας Barbie Porcelain Collection η καθεμια φοραγε εσωρουχα, ειχε τον δικο της κωδικο και ερχονταν με εγγυηση αυθεντικοτητας. Φτιαχτηκαν μονο 6000 κουκλες Blue Rhapsody.

rapunjel
06-12-09, 01:40
Λατρεμένη μου Αναστασία και πολυαγαπημένη μου mytinyworld σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες και τις μοναδικές φωτογραφίες που βάζετε! Πάντα θεωρούσα υπεύθυνη τη barbie που χάθηκε η bibi-bo και την αντιπαθούσα. Με τα χρόνια κατάλαβα πως ότι κι αν κάνουν οι άνθρωποι ποτέ δε φταίει μια κούκλα και πως μέσα στην δική σου αγκαλιά παίρνει από την ενέργεια σου και γίνεται ένα κομμάτι σου. Τώρα πια έχω μια αδυναμία στις barbie με βλεφαρίδες. Τέτοια είναι και η Κατρίν στη φωτογραφία τη χριστουγεννιάτικη, τέτοια είναι και η barbie fairytopia που δεν ξέρω γιατί μου θυμίζει εσένα λατρεμένη μου Αναστασία!
Ιδού η Αναστασία μας barbie fairytopia...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=512&pictureid=12367
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=512&pictureid=12369

pooky(1)
06-12-09, 03:02
Αν και διαβαζοντας αυτο το θεμα νιωθω σαν να μπηκα κατα λαθος στις τουαλετες κοριτσιων, θα ηθελα να συγχαρω τις κοπελες που το ψαχνουν τοσο πολυ! Πραγματικα γουσταρω και σεβομαι οποιονδηποτε προσπαθει να κατεχει ενα αντικειμενο στον μεγιστο δυνατο βαθμο.

Με κρατησε να διαβαζω ενα θεμα που δεν με ενδιαφερει βασικα, αυτο ακριβως το πραγμα.
Μπραβο ρε κοριτσια.

Βασίζομαι στο σχόλιο του φίλου Joe, για να σας δώσω κι εγώ τα δικά μου συγχαρητήρια για το έξοχο thread. Keep up the good work.....!!!!!!!!!!!!

mytinyworld
07-12-09, 23:28
Τέλεια η (Αναστασία) barbie fairytopia, αγαπημένη μου rapunjel! Ολες αυτές οι ηρωίδες είναι παραμυθένιες!

Ευχαριστούμε Pooky(1) για τα καλά σου λόγια!

Ποπο! τσαγιέρα barbie! Τι της έμελλε της καημένης.... Προσωπικά δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε αυτής της κατηγορίας τις κούκλες άλλο υλικό από το πλαστικό και το βινύλιο... Αλλά θα μου πείτε, γούστα είναι αυτά! Οχι μόνο θα πούλησαν, αλλά είναι και σούπερ συλλεκτικές με τόσο περιορισμένο αριθμό κυκλοφορίας.

Η barbie είναι μια fashion doll, κούκλα μόδας, η κορυφαία θα έλεγα, μιας και η γκαρνταρόμπα της δεν μπορεί να συγκριθεί σε ποικιλία, στιλ και κομψότητα με καμία άλλη. Τα κοριτσάκια, στην Αμερική της ευημερίας του 1960, έσπευδαν να αγοράσουν τα συνολάκια που λάνσαρε ανά σεζόν η mattel για να ντύσουν την αγαπημένη τους κούκλα. Το μίνι αμερικάνικο όνειρο! Σύντομα όμως προέκυψε το ζήτημα: που στο καλό να βάλω όλα αυτά τα ρούχα, να μπορώ και να τα βλέπω, να διαλέγω, να κάνω και τα mix and match? Η λύση ήταν φυσικά μια μίνι ντουλάπα. Λέγεται trunk και είναι πάρα πολύ πρακτική και για μας τα μεγαλύτερα κοριτσάκια του σήμερα!:D
Αυτή που παραθέτω, είναι από το 1965 και είναι της barbie και της ξαδέρφης της francie!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=667&pictureid=12463
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=667&pictureid=12464

bibibo 28
07-12-09, 23:33
φοβερη ψαχνω κι εγω μια ....με την μονη διαφορα οτι θα ηθελα να ειναι ηδη γεματη με ρουχα.....χιχιχιχι

mytinyworld
07-12-09, 23:43
Καλή μου bibibo28 κι εγώ την πήρα γεμάτη με τα περισσότερα ρούχα που βλέπεις και με την bubblecut μαζί, σε τιμή που ΟΥΤΕ του παπά!:D:D

bibibo 28
07-12-09, 23:51
ebay να φανταστω...κι εγω ειχα βρει κατι αλλα ο τσιγκουνης και κρυοπλαστος αγγλος δν ηθελε να τα στειλει ελλαδα....μπραβο για την αγορα καταπληκτικη

Αναστασια
08-12-09, 00:06
Με την συνονοματη barbie fairytopia, μην νομιζετε....μοιαζουμε αρκετα κι ας μην φαινεται. Εχουμε καταρχην τα ιδια φτερα και τα ιδια ρουχα. Εγω βεβαια αντι για λουλουδι σε λουλουδι πεταω απο μαρουλι σε μαρουλι!:P

Αλλα αμα εχεις την γλυκεια ψυχουλα της Rapunjel μας καπως ετσι τους βλεπεις ακομα και τους πιο στριμμενους ανθρωπους:)
Η ντουλαπα της Barbie ειναι τρομερη!!!!! Καταπληκτικο κομματι!!!!!!:D

Συγχαρητηρια MytinyWorld μας!!!!:)

mytinyworld
08-12-09, 00:11
Κορίτσια, για barbie μην ψάχνετε σε αγγλικό ebay. Εκεί μόνο για sindy. Το αμερικάνικο ebay είναι ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ για barbie. Είναι αλήθεια ότι πολλοί δεν στέλνουν Ελλάδα, αλλά οι περισσότεροι στέλνουν, απλά πάει καμιά 20ριά ευρώ η αποστολή.

Οι αγγλοι γενικώς δεν στέλνουν Ελλάδα... Μετά άπό 3 χρόνια αγορών στο ebay, κυρίως αγγλικό, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν μας πολυσυμπαθούν...

Ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια!
Αναστασία, το μαρούλι λόγω δίαιτας?

rapunjel
08-12-09, 00:31
Πολυαγαπημένη mytinyworld μοναδικό κομμάτι η ντουλάπα.Ονειρική! Είσαι άπιαστη στις barbie!
Λατρεμένη Αναστασία και σένα και την πολυαγαπημένη mytinyworld σας βλέπω σαν τις πιο όμορφες κούκλες του κόσμου με διάφανη διαμαντένια ψυχή... κι ας έχεις αδυναμία στο μαρούλι! Ουδείς τέλειος!

mytinyworld
08-12-09, 00:39
Αγαπημένη μου rapunjel#)#):thanx2:

Αναστασια
16-12-09, 19:34
Φετος ανακαλυψα ενα φοβερο παζαρακι, διοργανωμενο απο την ενορια του Αγιου Ετζίντιου, San Egidio, εδω στην Ιταλια, απο πολη σε πολη.
http://www.yeslife.it/Milano-Rigiocattolo?id_rubrique=22
Ονομαζεται Rigiocattolo = Ανακυκλo-Παίχνιδο!!!

Ενωνει δηλαδη την φιλοσοφια Ανακυκλωσης με την Σωτηρια του παλιου παιχνιδιου, με κατι ακομα πιο σημαντικο: η οργανωση του San Egidio, εδω και 10 χρονια ασχολειται με την καταγραφη καθε παιδιου στις υποαναπτυκτες χωρες.

Πουλωντας τα παιχνιδια που μαζευει απο τους εθελοντες καταγραφει, δινει ταυτοτητα στα παιδακια ωστε να μην χαθουν τα ιχνη τους, να μην καταληξουν στα εμποριο οργανων, στα πεζοδρομια, και σε οτι η κολαση του ανθρωπινου μυαλου παρασερνει και σκοτωνει οτι πιο αγνο υπαρχει σε αυτην την γη.

Οποτε καταλαβαινετε οτι δεν θελαμε και πολυ...πηραμε το τρενο και πηγαμε Πιζα να βοηθησουμε τα παιδακια και.... τις Barbie και μαλιστα με ρουχα!!!:D
Το τερπον μετα του ωφελιμου!!!!

Και σιγα σιγα ξεκινω την ανακαλυψη της ταυτοτητας τους.
Η πρωτη που θα σας δειξω ειναι μαγικη. Γιατι οταν βρηκα ποια ειναι ανακαλυψα οτι ειναι σπανια!
Κυκλοφορησε στην Γαλλια, στις αρχες του 90, με το ονομα
Barbie Bulles Enchantee, στα αγγλικα Barbie Bubble Angel.
Στο κουτι, του οποιου την φωτογραφια βρηκα στο διαδικτυο, ειχε μαζι ενα μπουκαλακι για να κανεις αληθινες μπουρμπουληθρες!!!

Η δικη μου εχει χασει το κολιε, και τα φτερα της, μαζι με το μπουκαλι, γιατι ηταν σε μια σακουλιτσα. Ομως ηταν χαρισμενη στον αγιο Ετζίντιο με αγαπη απο καποιαν εθελοντρια, για εναν καλο σκοπο. Αυτο την κανει μαγικη και ακομα πιο πολυ αγαπημενη:)
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12860 http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12861
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12862
Και εδω οπως ηταν η Barbie πριν κανει ολη αυτην την υπεροχη διαδρομη αγαπης, και φτασει στα χερια μου!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12863 http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12864 http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=12865

bibibo 28
17-12-09, 12:04
υπεροχη δεν εχω λογια ..μονο αυτο θα πω....
ο θεος του κοσμου να φροντιζει αυτα τα παιδια...

mytinyworld
20-12-09, 20:41
Τέλεια Αναστασία μου και ακόμη πιο τέλειος ο σκοπός για τον οποίο "ανακυκλώθηκε"

Διαβάζοντας το επετειακό λεύκωμα της barbie, αγάπησα ακόμη περισσότερο αυτή την κούκλα και με βοήθησε να καταλάβω καλύτερα την ιστορία της! Επίσης κατάλαβα ότι η malibu σου αγαπημένη μου rapunjel είναι σπάνια και ξεχωριστή!
Λάτρεψα την barbie superstar που έχει έναν μοναδικό αέρα ρετρό. Επίσης λάτρεψα τα "ψυχεδελικά" σχέδια του τέλους του 1960 και αρχών του 1970.
Θα σας το πρότεινα ανεπιφύλακτα!

mytinyworld
21-12-09, 21:26
Και επειδή αυτές τις μέρες έχει μπει πολύ στη σκέψη μου η barbie, έντυσα την πρώτη μου barbie χειμωνιάτικα με το "it's cold outside" (1964-1966) το οποίο όμως δεν έχει την αυθεντική του ζώνη! Η κούκλα αυτή δεν θεωρείται ακόμη vintage μιας και είναι από τα τέλη των 70΄s, τα ρούχα της όμως είναι vintage!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=13008
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=13009

fraoulitsa
21-12-09, 23:52
Γεια σας κι εδώ! Αναστασία μου, πολύ όμορφη η κούκλα σου κι ακόμη πιο όμορφος ο σκοπός του παζαριού όπου τη βρήκες!
Mytinyworld μου, τέλεια τα ρούχα της κούκλας σου. Έχω την αίσθηση πως τα πιο παλιά ρούχα της Barbie είναι κάπως πιο "γήινα", μ' αρέσουν προσωπικά πάρα πολύ!
Ήθελα να σας ρωτήσω.... Σήμερα βρήκα στα συρτάρια μου ένα βιβλίο σχετικό με τις συλλεκτικές Barbie, το οποίο είχα για χαμένο εδώ και κάτι μήνες, που στις πρώτες σελίδες του έχει αναφορά σε όλα τα facemolds της Barbie από το 1959 μέχρι σήμερα. Θέλετε να σκανάρω το σχετικό κομμάτι και να το παραθέσω εδώ; Νομίζω έχει κάποιο ενδιαφέρον...
Τέλος, να σας ευχηθώ κι εδώ μαζί με μια από τις πολύ αγαπημένες μου Barbie, η οποία δεν είναι καθόλου μα καθόλου vintage, να έχετε όλοι καλές γιορτές κι ό,τι επιθυμείτε!

mytinyworld
22-12-09, 01:39
Πολύ κουκλάρα η barbie σου φραουλίτσα! Μπορεί να μην είναι vintage, όμως η φρεσκάδα της την κάνει να λάμπει!
Φυσικά και να βάλεις τις φωτο που λες φραουλίτσα, θα μας βοηθήσει σίγουρα. Δεν σας κρύβω ότι παρόλο που διάβασα το άλμπουμ με την ιστορία της κούκλας, μετά τα 1980s και την superstar barbie μου φαίνεται λίγο μπερδεμένο το πως εξελίχτηκε η μορφή της....

mytinyworld
31-12-09, 12:36
Ετοιμη για το ρεβεγιόν και η barbie, η οποία φόρεσε τα καλά της που της χάρισε η καλή της νεράιδα και το γαλάζιο γουνάκι που επιτέλους βρήκε τη θέση του (μιας και αγοράστηκε.... κατά λάθος) και είναι έτοιμη να υποδεχτεί τον καινούριο χρόνο!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ BARBIE!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=13225http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=13226

Αναστασια
03-01-10, 18:00
Εδω εχουμε δυσκολη δουλεια παιδια...8)8)8)
Θελω την βοηθεια σας!!!!
Αυτη η δευτερη πανεμορφη vintage Barbie, απο το παζαρακι του San Egidio, εχει μακιγιαζ της δεκαετιας του 80, αν και στο σωμα της γραφει MATTEL INC 1966 MALAISIA, οπως οι περισσοτερες κουκλες της εποχης.
Τα μαλλακια της ειναι μακρυα και πολυ πολυ μαλακα. Εχουν ιριδιζουσες ανταυγειες που κανουν την κουκλα να λαμπει.:)

Το ρουχαλακι που φοραει ειναι οριτζιναλ Barbie MATTEL, αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι δεν ειναι το δικο της.:xm:
Τα σκουλαρικια δεν ειναι δικα της, εχει τρυπουλα στο χερι γιατι προφανως φοραγε και δαχτυλιδι.

Δυστυχως ο μονος τροπος για να βρω ακρη ειναι να ξεφυλλισω ολες τις Μπαρμπι του web για να βρω ποια ειναι!!! Προς το παρον σας την ποσταρω και ξεκιναω την ερευνα!!!!:D
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=13280
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=13279
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=13281
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=13282

mytinyworld
04-01-10, 00:30
Πολύ όμορφη η χρυσομαλλούσα Αναστασία μου, θα ψάξω κι εγώ να βρω ποιά είναι!

Η barbie μας, είχε κατά καιρούς διάφορα σπίτια και αντίστοιχη επίπλωση... Σήμερα θέλω να σας δείξω τρία κομμάτια από την ίδια σειρά από τα τέλη της δεκαετίας του 1980!

Πλυντήριο στεγνωτήριο: πατώντας το κάθε κουμπί "δουλεύει" η αντίστοιχη συσκευή! Μου το χάρισε φίλος ιδιοκτήτης παιχνιδάδικου.
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=667&pictureid=13304

Επιπλο-σύνθετο. Αποτελείται από τρία κομμάτια και μέσα έχει κανονικά ράφια που χωράνε πολλά πράγματα. Το βρήκα σε παλαιοπωλείο.
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=667&pictureid=13305

Επιπλάκι με λαμπατέρ και τηλέφωνο. Οταν σηκώνεις το τηλέφωνο, ακούγεται η barbie να απαντά στο τηλέφωνο και ανάβει και το λαμπατέρ! Ανεπιθύμητο προϊόν σε μαγαζί παιχνιδιών που είχε μπει σε ράφι προσφορών!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=667&pictureid=13306

Αναστασια
04-01-10, 01:13
Απιθανο νοικοκυριο!!!!!! :) :) Με γεια MytinyWorld μας!!!!

Εγω τις εχω σχεδον ολες πριγκηποπουλες οποτε στην εποχη τους δεν υπηρχαν τετοια μαραφετια εφευρεσεις!!!!! Τα πλενουν στο ποταμι τα ρουχα!!!!:D

Υ.Γ. Δυστυχως τζιφος η ερευνα για την χρυσομαλλουσα Barbie που σας ελεγα πριν...:( Δεν εχω αρκετα στοιχεια και δεν βρηκα αλλη κουκλα που να εχει τετοια μαλλια εκτος απο την Barbie Mermaid 1991, η οποια ομως εχει διαφορετικες βλεφαριδες στα ματια...

rapunjel
09-01-10, 12:25
Κορίτσια πολύ όμορφες οι κούκλες σας!
Λατρεμένη Αναστασία η barbie σου είναι του 1985 με 1986. Τότε όλοι βγάζανε κούκλες με χρυσά στα μαλλιά.
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld υπέροχα τα επιπλάκια! οι κούκλες σου έχουν όλο το νοικοκυριό τους μαζέψει!
Μια barbie με σπαστό σώμα. Αν και δε συμπαθώ πολύ τις barbie, όταν είδα αυτή με μάγεψε...

mytinyworld
09-01-10, 13:05
Πολύ όμορφη rapunjel μου! Είναι η fashionistas νομίζω?

rapunjel
09-01-10, 13:39
Ναι πολυαγαπημένη μου mytinyworld η Glam με σπαστό σώμα. Πρώτη φορά τα 20 τελευταία χρόνια που είδα τόσο καλή barbie κατασκευαστικά. Υπάρχει άλλη μια στη σειρά πολύ όμορφη και μια μαυρούλα γλυκειά! Όλες είναι έξι.

Αναστασια
09-01-10, 14:08
Επεσα κι εγω στον πειρασμο παιδια...Μια ωρα με το αμορε να αποφασισω πια να παρω...το αμορε ηθελε να παρω εκεινη της Ραπουνζελ που ειναι οντως θεα, στο τελος ομως εμενα με τραβηξε εκεινη με τις αφελειες! Δεν ειχα ξαναδει Μπαρμπι με τετοιο μαλλι!

Ραπουνζελ μου πρεπει οντως η Βarbie που σας εδειξα να ειναι του 85/86 γιατι ολες οι κουκλες που ειχε το παζαρακι ηταν απο εκεινη την εποχη!!!! Ποιος ξερει αν μπορεσουμε να βρουμε ποια ηταν ακριβως!! Δεν πειραζει θα εχει παντα ενα μυστηριο νεραιδενιο!!!

rapunjel
09-01-10, 14:24
Λατρεμένη Αναστασία καλά έκανες και δεν πήρες την Ραπουντζέλ! Σου έχω αγοράσει μια Ραπουντζέλ και περιμένει πότε θα στη στείλω. Θέλω να έχεις από μένα μια Ραπουντζέλ για ευνόητους λόγους!

mytinyworld
10-01-10, 04:24
Μπράβο κορίτσια που (σαν και μένα:P:P) είστε σταθερές στην απόφαση να μην πάρετε άλλες κούκλες!:biglaugh:
Εγώ πάντως αντιστάθηκα στις φασιονίστας, με χάλασαν τα σπασίματα στις κλειδώσεις, ξέρω αυτά δίνουν την κίνηση του μοντέλου, αλλά δεν.... Τα πρόσωπά τους πάντως και οι πόζες τους είναι το κάτι άλλο!
Μέσα στα πλαίσια της πρωτοχρονιάτικης υπόσχεσής μου να μην πάρω άλλη κούκλα εκτός από μερικές συγκεκρμένες που μου λείπουν, απέκτησα την sunset malibu που έχει και η ραπουνζέλ μας, την έπλυνα, την απολύμανα και την έντυσα (αφού μου ήρθε γυμνούλα και πολύ βρωμικούλα) και ιδού με τζιν και πουλόβερ vintage barbie!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=13620
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=13621

Για την κούκλα αυτή έχω να πω ότι εκτός από το γεγονός ότι γυρνάει η μέση και λυγίζουν τα γόνατα, σαν "σουλούπι" το σώμα μοιάζει με της bubblecut!
H κούκλα αυτή είναι από το 1971!

rapunjel
10-01-10, 09:56
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld δεν νομίζω ποτέ να σταματήσουμε να παίρνουμε κούκλες...
Η κούκλα που απέκτησες είναι από τις αγαπημένες μου! Πολύ ξεχωριστή. Βάλε μας την με κάτι καλοκαιρινό! Να τη χαίρεσαι καλή μου φιλή !!!:D

mytinyworld
11-01-10, 21:21
Αναστασία μου, ψάχνονας στις σίντυ ανακάλυψα ότι τα μαλλιά με χρυσό σαν της barbie που ψάχνουμε να βρούμε ποιά είναι λέγονται tinsel hair. Εκανα μια αναζήτηση σε google/ebay δεν βρήκα κάτι, αλλά να το έχουμε στο νου μας να ψάχνουμε με αυτή τη λέξη κλειδί!;)

rapunjel
12-01-10, 18:16
¶λλη μια barbie fashionista! Μπορεί στην πολυαγαπημένη μου mytinyworld να μην αρέσουν οι barbie με τα σπαστά μέλη αλλά εμένα όσα πιο πολλά μέλη τους κινιούνται τόσο περισσότερο μου αρέσουν!

Αναστασια
17-01-10, 18:23
Να το εχω υποψην μου αυτο το tinsel hair, μιας και οπως μας κονφερμαρε η Rapunjel, αυτο το μαλλι ηταν κατεξοχην δεκαετια του 80!!!

Αυτη εδω η Μπαρμπι, που ειναι μεν του 70 ως καλουπι, αλλα η κουκλα κυκλοφορησε στην δεκαετια του 80, εχει υποστει ολικο ριμεικ. Μονο μερικα μαλλια της ειναι οριτζιναλ.
Σας την βαζω μονο και μονο για να σας δειξω οτι οι χαμογελαστες Barbie που χαρακτηριζαν αυτην την δεκαετια, επιδεχονται και αφαιρεση οδοντοστοιχιας!!! Της εβγαλα τα δοντια και της εκλεισα το στομα. Σατανικο ε;:precry:
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14032

Και επειδη σας αρεσει η βινταζ Barbie Superstar, ας ασχοληθουμε λιγο μαζι της να καταλαβει και ο κοσμος. Εψαξα λοιπον να βρω πληροοφοριες.
Αυτη η κουκλα εκανε το ντεπουτο της το 1977 και ειχε ενα χαμογελο πιο ελαφρυ, και πιο φιλικο(οχι σαν την προηγουμενη που σας εδειξα που χαζογελαγε και στο τελος της αλλαξα το χαμογελο:D:D).
Η Ματελ την ξαναεβγαλε συλλεκτικη για τους νοσταλγικους με μακρυα ξανθα μαλλια χωρισμενα στο πλαι και πολυ γλαμουρ ροζ φορεμα!
H φωτογραφια της ρεπλικας ειναι απο το
http://www.barbiecollector.com

Εδω το βιντεο του youtube με την διαφημιση για την οριτζιναλ πρωτη Barbie Superstar του 76/77

http://www.youtube.com/watch?v=fQKERzbNcbo

Το βιντεο απο το ιταλικο youtube για την Barbie Superstarστην δεκαετια του 80

http://www.youtube.com/watch?v=FhAYCPiq3Do

Εσεις κοριτσια ποια απο τις δυο λετε; Μηπως ξερετε γιατι τις λενε και τις 2 σουπερσταρ;8)

rapunjel
17-01-10, 23:20
Λατρεμένη Αναστασία την έκανες άλλη τη barbie. Κυρία σωστή. Την barbie superstar του 80 την είχαμε και έχω πια μόνο τα ρούχα της.Ήταν θυμάμαι χάλια ποιοτικά. Μου αρέσει του 77. Τη θυμάμαι αδρά και τώρα που την είδα ένιωσα το ίδιο με τότε. Ένα σφίξιμο...

mytinyworld
18-01-10, 00:08
Το καλλιτεχνικό σου "ξεδόντιασμα" της χαζογελούσας, είναι και η υπογραφή σου Αναστασία μου. Αλλη μια ΟΟΑΚ από την σπεσιαλίστα του είδους!:coolglasses:
Αν αποκτήσω την superstar του 1977 και την twist n' turn του 1967, θα αρχίσω να κοιμάμαι ήσυχα τα βράδια... Προς το παρόν μαζεύω λεφτά!:precry:

rapunjel
18-01-10, 00:15
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τις αποκτήσεις και σύντομα!:D

rapunjel
20-01-10, 18:47
Πήρα άλλη μια barbie fashionista...τη μαύρη! Είδατε κορίτσια κρατάω το λόγο μου και δεν αγοράζω άλλες κούκλες...:D

Αναστασια
20-01-10, 19:12
Ποσο γελασα με το "καλλιτεχνικό "ξεδόντιασμα" της χαζογελούσας" που λεει η Μytinyworld μου!!!!!:D:D:D
Ετσι οπως το εγραψε μοιαζει πολυ επιστημονικο!!! Να το προσθεσω και στο βιογραφικο!!!:D

Ολο και καποιος θα βαρεθηκε την χαζοχαρουμενη μπαρμπι της δεκαετιας του 80 και θελει μια ριζικη αλλαγη!!!:D Λοιπον ειμαι ειδικευμενη και σε αυτο!:darkglasses:

Ευτυχως που οι κουκλουποσχεσεις του στυλ "Δεν θα ξανααγορασω κουκλα" δεν πιανονται στο κουκλοθρεντ μας!!!!:) Οποτε Rapunjel μου απο εμενα εισαι ελευθερη να αγορασεις οποια κουκλα θελεις!!!

Γιατι ειναι καλυτερα δηλαδη να την παρει καποιο μικρο κοριτσακι, που εχει ηδη καμια δεκαρια, και να της αλλαξει τα φωτα;;;;:P

mytinyworld
20-01-10, 19:29
Πόσες να'ναι άραγε οι φασιονίστας? Για να δούμε πόσο χώρο χρειάζεσαι στη βιβλιοθήκη ραπουνζέλ μου, όχι τίποτε άλλο!..;)
Κουκλοσέρβις-κουκλορετουσάζ "η Αναστασία". Ειδικεύεται σε καλλιτεχνικό ξεδόντιασμα χαζογελούσας μπάρμπι του 80. Δεχόμαστε και πιστωτικές κάρτες!:P:P:P

Αναστασια
20-01-10, 19:45
Κουκλοσέρβις-κουκλορετουσάζ "η Αναστασία". Ειδικεύεται σε καλλιτεχνικό ξεδόντιασμα χαζογελούσας μπάρμπι του 80. Δεχόμαστε και πιστωτικές κάρτες!:P:P:P

Αμεσο αποτελεσμα! Τωρα και στο σπιτι σας με εχεμυθεια!:D

Αναλαμβανομεν και περιπτωσεις καραφλοτητος, περιπτωσεις ακεφαλες, ασωματες και αβλεφαρωτες.

Κουκλοσέρβις-κουκλορετουσάζ "η Αναστασία"

Εχουμε την λυση

στο προβλημα σας.

rapunjel
21-01-10, 01:35
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld τώρα καταλαμβάνουν και το μεγάλο τραπεζάκι του καθιστικού...Οι φασιονίστες είναι έξι και ένας ο μπάρμπος φασιονίστας που δεν τον βρήκα ακόμη.Δηλαδή εφτά.Οι άλλες τρεις πάντως δεν μου αρέσουν!
Λατρεμένη Αναστασία βρήκες δουλειά για κάθε άσχημη,παραμορφωμένη κούκλα! Ειδικές τιμές για το μανεκέν!Όλικη κατεδάφιση και νέα ανέγερση!

Αναστασια
24-01-10, 16:36
Μέσα στα πλαίσια της πρωτοχρονιάτικης υπόσχεσής μου να μην πάρω άλλη κούκλα εκτός από μερικές συγκεκρμένες που μου λείπουν, απέκτησα την sunset malibu που έχει και η ραπουνζέλ μας, την έπλυνα, την απολύμανα και την έντυσα (αφού μου ήρθε γυμνούλα και πολύ βρωμικούλα) και ιδού με τζιν και πουλόβερ vintage barbie!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=13621

Για την κούκλα αυτή έχω να πω ότι εκτός από το γεγονός ότι γυρνάει η μέση και λυγίζουν τα γόνατα, σαν "σουλούπι" το σώμα μοιάζει με της bubblecut!
H κούκλα αυτή είναι από το 1971!

Η πιο σημαντικη Barbie του 1970, μετα απο την Superstar Barbie που τοσο αγαπαει η Rapunjel μας και η MytinyWorld μας ηταν η
Barbie Sunset Malibu, η οποια κυκλοφορησε απο το 1971 μεχρι και το 1977. Κατασκευαστηκε σε Ιαπωνια, Κορεα και Taiwan.

Για το καλουπι τους χρησιμοποιηθηκαν και το "Stacey" face και το Superstar face.
Στο κουτι της, το ποιο αλλαξε με τα χρονια αρκετες φορες, η Barbie Sunset Malibu φορουσε μαγιω και ειχε φυσικα μαυρισμενο χρωμα.

Επειδη ακριβως ειναι μια αρκετα βινταζ κουκλα για το σωμα της χρησιμοποιηθηκε ενα απο τα αρχικα καλουπια, και αυτο φαινεται απο τα χερια και τους αστραγαλους που μοιαζουν πολυ με εκεινη την πρωτη Μπαρμπι του 50. Αυτος ειναι ο λογος που η MytinyWorld μας, αναφερει οτι το σωμα της Sunset Malibu μοιαζει με της Βubblecut.

Εδω ειναι το διαφημιστικο της

http://www.youtube.com/watch?v=Xg8_RB_3rEw

Και εδω μια σειρα απο φωτογραφιες για την μεταμορφωση μια μοναδικης κουκλας, εκεινης της λιγοτερο τυχερης, η οποια ειχε κουρευτει αλα γκαρσον, και της ειχε κοπει ενα μικρο κομματακι απο το σαγονακι της.

Με αυτην λοιπον, που σωθηκε χαρη στην χρυση καρδια μιας νεραιδομανας, ασχοληθηκα εχθες, και νατην που ξαναελαμψε με νεο μαλλι, μακιγιαζ που δεν αλλοιωνει την φυσιογνωμια της. Made in Japan 1966 U.S. Patended

To αποτελεσμα ειναι αφιερωμενο στην MytinyWorld μου, με παρα πολλη αγαπη απο εδω την παγωμενη Ιταλια. Αυτη η κουκλιτσα με το καλοκαιρινο χρωμα ζεστανε το σπιτι!
Η βασανισμενη απο καποιο σαδιστικο παιχνιδι Sunset Malibu
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14362
Το υποχρεωτικο της κουρεμα γουλι για να φυγουν τα παλια μαλλια
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14363
Το ξεκινημα του πολυωρου reroot (στον φοντο κομματια απο Ελλαδα και μια rerooted μοσχομυριστη Bibi χαρισμενη απο την Rapunjel μου!)
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14364
Να το το κοριτσι!:)
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14365
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14371

Η νεραιδα κουκλομανα μου εστειλε και μια αλλη, πολυ πιο τυχερη που θα σας την δειξω αργοτερα. Τωρα ηθελα να σας δειξω την πιο πονεμενη, που τιποτα δεν εχει πια να ζηλεψει απο τις αλλες κουκλες!:):D

rapunjel
24-01-10, 16:54
Καλά λατρεμένη Αναστασία κουκλάρα την έκανες!Έβαλες και στη bibi μαλλιά; Τέλεια είναι! Είσαι χαρισματική! Ελπίζω η Ραπουντελ που θα σου στείλω να μη χρειαστεί μαλλί!:D

Αναστασια
24-01-10, 17:10
Rapunjel μου η bibi ειχε ζηλεψει κατι μπουκλες που ειχαν περισσεψει απο την Μπαρμπι τοπ μοντελ!!! Κι ετσι για να μην πανε χαμενες τις ριζωσα σε εκεινης το κεφαλακι!!!
Αχ βρε Barbie Ραπουνζελ, να αφησεις το μαγικο σου καστρο εκει στην Ελλαδιτσα και να ερθεις εδω στο κρυο;;; Παλι με σκλαβωνει η κουκλομανα σου!!!

Παιδια να και το αλλα το κοριτσι που εστειλε η νεραιδοκουκλομανα μας, η διδυμη αδερφουλα της Sunset Malibu που ειδατε.
Παλι γδυσαμε το τοπ μοντελ Μπαρμπι, να δωσει τα ρουχα του, δεν πειραζει.

Εδω μπορειτε να δειτε τα χερακια και τον αστραγαλο που ξεχωριζει σε μια βινταζ μπαρμπι εκεινης της γενιας.

Ειχε και τρυπουλες στα αυτια οποτε της πεταξα και 2 σκουλαρικια λιγο προχειρα...

Αυτη η κουκλιτσα εχει τα οριτζιναλ μαλλια της. Ενα φρεσκαρισμα ελαφρο στο μακιγιαζ και ειναι ετοιμη!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14372
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14373
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14374

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14375
MytinyWorld μου και Rapunjel μου σας ευχαριστω και παλι για ολα...#)

rapunjel
24-01-10, 17:20
Λατρεμένη έκανες καρακουκλάρα τη bibi! Μη με ευχαριστείς.Όταν θα σου στείλω τη Ραπουντζέλ και την παραλάβεις θα μου πεις αν σου αρέσει! Κουκλά και η ξανθιά αλλά η καστανή είναι άλλο πράγμα! Χίλια μπράβο! Να ναι καλά και το χρυσό μας κορίτσι η mytinyworld.Σαν τις ψυχές σας τις παραμυθένιες λίγες υπάρχουν,πολύ λίγες...

mytinyworld
24-01-10, 17:35
Ο,τι και να πω είναι λίγο! Αυτές οι κούκλες ήταν πολύ τυχερές που έφτασαν στα χέρια σου αγαπημένη μου Αναστασία! Νομίζω ότι η πανέμορφη συλλογή σου απέκτησε δύο μοναδικές κούκλες! Να τις χαίρεσαι! Φανταστικό αποτέλεσμα, έχω μείνει άφωνη!:D

rapunjel
24-01-10, 18:49
Κορίτσια και οι δυο είστε μοναδικές και αξεπέραστες! Σας θαυμάζω!:D
Η μία από τις δύο barbie που πήρα από το παλαιοπωλείο καθαρισμένη,χτενισμένη,ντυμένη μπαλαρίανα. Η άλλη πλύθηκε,χτενίστηκε και περιμένει να ταχυδρομηθεί σε μια καλή φίλη...

mytinyworld
29-01-10, 22:57
Τώρα την είδα την κουκλίτσα σου αυτή ραπουνζέλ μου! Με γεια σου, λάμπει μετα απο τόση περιποίηση!

Αμάρτησα, το παραδέχομαι, αλλά δεν είχα καμία barbie από το μιλένιουμ#)

Ορίστε λοιπόν, για την ιστορία της αγαπημένης κούκλας, πώς ήταν στην αλλαγή της χιλιετίας! Barbie από το 2000, με τα πιο παράξενα μαλλιά που έχω δει σε κούκλα, μιας και η κάθε τρίχα είναι χοντρή σαν λεπτό κορδόνι:O. Το αποτέλεσμα είναι να φαίνονται τα μαλλιά της σαν... λαδωμένα:xm:
Κορίτσια εμψυχώστε με, δεν ξέρω γιατί, αλλά την ψιλοακριβοπλήρωσα αυτή την κυρία:cry:
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=14581

rapunjel
30-01-10, 00:41
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld χαίρομαι που σου άρεσε η barbie.Είναι η μία από τις δύο που πήρα από το παλαιοπωλείο. Η άλλη πακεταρίστηκε και αρχές της άλλης εβδομάδας ταχυδρομείται και σου έρχεται!
Η κούκλα σου έχει τέλειο πρόσωπο και ρούχα.ΜΕ ΓΕΙΑ!!!
Δεν πειράζει για το μαλλί.Να έχεις και μία τέτοια στη συλλογή σου! Τα μαλλιά τα περνάνε με κάτι και φαίνονται σαν λαδωμένα.Έχω και εγώ με τέτοια μαλλιά και την έλουσα και δεν φαίνονται πια σαν λαδωμένα! Αυτό το μαλλί δεν παθαίνει τίποτα με το λούσιμο!

Αναστασια
30-01-10, 12:25
Οι κουκλες της Rapunjel ρε παιδια εχουν παντα ενα μαλλι που το ζηλευει και η κουκλα στο κουτι!!!:) Η κουκλα ειναι καραδεκαετια του 80, αραγε να ειναι και το ρουχαλακι? Ετσι μοιαζει παντως.

Αμαρτωλη MytinyWorld, καλα εκανες και αμαρτησες!!! Εμ με τετοια γκαρνταρομπα που εχει αυτη η Μπαρμπι, πως να αντισταθει μια γυναικα!!!!:D
Και εχει και ζακετακι!
Προτιμας λαδωμενο μαλλι ή reroot με γαιδουροτριχα?:P
Λοιπον εχω κι εγω μια λαδωμενη, που αφου το ειπε η Rapunjel μας, την βλεπω να λουζεται μπας και στανιαρει. Λουσου με ουλτρεξ Μπαρμπι και θα δεις!

rapunjel
30-01-10, 12:31
Λατρεμένη Αναστασία με σαμπουάν,ξεμπερδευτικό,όχι στις ρίζες ,χτένια,χτενάκια,βούρτες και μπιστολάκι πως να μην έχουν φτιαγμένο μαλλί!
Αυτή η barbie είναι του 80 και το ρουχαλάκι της είναι και αυτό του 80 και είναι στολή μπαλέτου!Σε κυνηγάει το μπαλέτο!:D

Αναστασια
01-02-10, 23:18
Eψαχνα πολυ ωρα να βρω πληροφοριες της στο web!
Ειχα αρχισει να υποθετω οτι θα μου μεινει αγνωστη!
Κι ομως βρηκα τα χναρια της!:)
Αυτη η barbie που θα σας δειξω ειναι απο εκεινο το χριστουγεννιατικο παζαρακι που λεγαμε, του San Egidio, του Αγιου Ετζιντιο. Τοσες κουκλες που πηρα απο εκεινον ουτε οι μοναχές του στο μοναστηρι δεν πηρανε!
Αυτη παιδια ειναι η τελευταια.

Την λενε Princess of the Incas, εχει σωμα του 1991 made in indonesia, και κεφαλι 1998. Το καλουπι του κεφαλιου λεγεται Angel facemold. Και ειναι μαυρος αγγελος οπως βλεπετε. Η σειρα ονομαζοταν Dolls of the World

Τα μαλλια της δεν ειναι απο κανονικη τριχα αλλα μοιαζουν σαν πολυ ψιλο ραστα, σαν κλωστες.

Αυτη η μαυρη θεα ξεχωριζε μεσα στις ξανθοψειρες σαν την μυγα μες το γαλα.
Το ρουχο ειναι κινεζικο και ηρθε ανελπιστα μετα απο 3 μηνες...:)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14781

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14782

Και εδω η Πριγκηπισσα των Ινκας πριν απο αυτα που της ετυχαν και βρεθει εθελοντρια στον αγιο Ετζιντιο. Φοραγε στεμμα με τον θεο Ηλιο και ειχε υπεροχα κοσμηματα. Αν με πιασει το δημιουργικο μου θα προσπαθησω να της δωσω κατι απο την αρχαια της αιγλη αν και δυστυχως υπεστη μεγαλη νιλα διοτι εχασε απο στεμμα μεχρι πεδιλο.
Πηγη http://bcollectibles.es/productos/colecciones/barbie-princess-of-the-incas/
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14783
πηγη http://users.telenet.be/ayiana/DOTW.htm
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14784

mytinyworld
01-02-10, 23:37
Είναι πανέμορφη Αναστασία μου, είναι θεά! Οι barbie με κλειστό στόμα και ειδικά οι angel face είναι πολύ όμορφες! :)Καταπληκτική επιλογή, μπράβο! Τα μαλλιά της που λες σαν ψιλοράστα, πρέπει να είναι ίδια με της fashion designer παραπάνω! Είμαι σίγουρη ότι θα της δώσεις σύντομα την παλιά της αίγλη!;)
Πόσο γέλασα με τον κινέζο που έστειλε μετά από τρεις μήνες το ρούχο! :D
Κι εμένα τα σταντ για τα ρούχα, όποτε θέλουν τα στέλνουν... Ακόμα λαμβάνω σταντ που έχω παραγγείλει πριν τα χριστούγεννα!8)

Αναστασια
02-02-10, 13:30
Είναι πανέμορφη Αναστασία μου, είναι θεά! Οι barbie με κλειστό στόμα και ειδικά οι angel face είναι πολύ όμορφες! :)Καταπληκτική επιλογή, μπράβο! Τα μαλλιά της που λες σαν ψιλοράστα, πρέπει να είναι ίδια με της fashion designer παραπάνω! Είμαι σίγουρη ότι θα της δώσεις σύντομα την παλιά της αίγλη!;)
Πόσο γέλασα με τον κινέζο που έστειλε μετά από τρεις μήνες το ρούχο! :D
Κι εμένα τα σταντ για τα ρούχα, όποτε θέλουν τα στέλνουν... Ακόμα λαμβάνω σταντ που έχω παραγγείλει πριν τα χριστούγεννα!8)

Ενα σας λεω παιδια, οτι ο καημενος ο κινεζος μου ειχε κανει και refund στο paypal, επιστροφη χρηματων δηλαδη, γιατι νομιζαμε οτι το πακετο ειχε χαθει.
Ηταν πολυ ενταξει κινεζος, και εμεις του ξαναεπιστρεψαμε τα λεφτα και δεν πιστευαμε στην τυχη μας ουτε αυτος ουτε εμεις!!! Τρεις μηνες μετα!!!:D
Χαρα ολες οι βινταζ Barbie!!! Και ολες οι νεες δηλαδη.

Εχω ξεφυγει λιγο στην εποχη της Barbie. Γιατι αγγιξαμε πλεον το 1998.
Μηπως να μαζευομαι προς το 80 παλι!!!8) Μου ελειψε αυτη η χαζογελουσα μουρη της, η αμερικανοφατσα!:D

1981/82 + 1983: H Barbie Happy Birthday

Το 1981 η Ματελ κυκλοφορει την Barbie Happy Birthday μπας και ξεφραγκιαστει κανας γονιος στα γενεθλια της κορης του! Εχει λεει και δωρο μεσα για σενα...Ποιος ξερει τι να ειναι..εσκασα τωρα. Ειναι μια κουκλα με το μαλλι ετσι!:)

Πηγη http://www.1000barbies.com/

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14802

Πηγη http://www.oldtoys-on-line.com/

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14806

Οποιος γονιος την ειχε γλυτωσει και δεν ειχε ξεφραγκιαστει το 1981/2, σιγουρα δεν την σκαπουλαρε γιατι το 1983 η Ματελ τον περιμενε στην γωνια με την νεα Barbie Happy Birthday σε δυο εκδοσεις, απλη

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14803

ή με 15 συμπραγκαλα: (Over 15 pieces in all, λεει στο κουτι)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14804

mytinyworld
02-02-10, 13:34
Α ρε γέλιο! Εκείιιιιι η mattel, κάθε χρόνο γενέθλια! :O Δεν την πήρε στα έξι της, θα την πάρει στα εφτά, στα οκτώ, στα εννιά βρε παιδί μου!:D
Ομορφη η χαζογελούσα! Ωραία ρομαντικά φορέματα!

rapunjel
02-02-10, 13:58
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14803
Λατρεμένη Αναστασία αυτή η barbie είναι πολύ αθώα και γλυκειά!
Η πρώτη με το μισό μαλλί κοντό και το άλλο μακρύ πολύ αμερικάνα!
Δυστυχώς η ποιότητα των φορεμάτων της bibi-bo είναι αρκετά χαμηλότερη από της barbie...:cry:
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld η matell όλο γιορτάζει και βγάζει επαιτειακές κούκλες...

Αναστασια
02-02-10, 14:38
Α ρε γέλιο! Εκείιιιιι η mattel, κάθε χρόνο γενέθλια! :O Δεν την πήρε στα έξι της, θα την πάρει στα εφτά, στα οκτώ, στα εννιά βρε παιδί μου!:D

Η φαση ειναι αλλη, Μytinyworld, οτι και στα εννια να την σκαπουλαρει, θα την πατησει στα 29 ή στα 30 και βαλε!!!!:D:D:D
Και θα του ερθει ο λογαριασμος ολος μαζεμενος!!!

Και ερωτω κυριε προεδρε
Δεν ηταν καλυτερα να την αγοραζε τοτε σιγα σιγα, αντι για ολες μαζι στα 40?:D
Αμα εμενα, τοτε που επρεπε, μου ειχαν αγορασει την Happy Birthday Barbie, δεν θα ειχα ξεμωραθει τωρα, ουτε θα εκοβα απο τα λουσα και το φαι για να παρω μια.

rapunjel
02-02-10, 15:06
Λατρεμένη ποια πήρες τελικά από τις τρεις; Ή και τις τρεις πήρες που πόσταρες;:O

Αναστασια
02-02-10, 15:49
Καμια δεν πηρα Rapunjel μου!!!! :)Απλα χαζευα αυτην του 1981.:O
Δειχνω ομως χαρακτηρα. Αν ειναι να αγοραζω καθε Μπαρμπι που θελω...την εκατσα.

Επισης αποφασισα να μην ξανααγορασω Barbie απο μαγαζι, εκανα μια κουτσουκελα με την Φασιονιστα αλλα ηταν εξαιρετικη η κατασταση. Ημουν λιγο νταουν...ε αντι να ξεκινησω το καπνισμα λεω δεν παιρνω μια κουκλα?:D

Απο εδω και στο εξης μονο απο τον Αγιο Ετζιντιο μια φορα τον χρονο, που πανε τα λεφτα και σε καλη μερια.

Επιστρεφοντας στην Barbie του 1983, αυτο που χαριζε ηταν ενα μπαλονι?:O
Oχι γιατι συνηθως τετοια εχουμε στα παρτυ γενεθλιων, αν περιμενουμε την Μπαρμπι να μας το φερει...σωθηκαμε.

rapunjel
02-02-10, 15:55
Πήρα κι εγώ τρεις barbie fashionistas! Καλά έκανες και αγόρασες μία!
Κι εγώ είπα πια να αγοράζω μόνο από τα παλαιοπωλεία, ότι έχει σχέση με bibi-bo και ότι άλλο σας λείπει από ότι αγαπάτε...;)

Αναστασια
04-02-10, 23:53
Η Ραπουνζελ μας οταν παιρνει Μπαρμπι τις παιρνει χυμα!!!:D
Μηπως πρεπει η Ματελ να σoυ βγαλει μια καρτα μελους;;;:O

Και τωρα θα δειτε δυο μοναδικα κομματια, μιας και μιλησαμε για τις γοργονες στην ΒΙΒΙΒΟ, να μην αφησουμε και την ερμη την Μπαρμπι να ζηλευει.

Την Barbie γιατρο την ειδαμε, την Barbie δασκαλα την ειδαμε, την Barbie πτυχιουχο την ειδαμε.

Την Barbie συντριβανι την ειδαμε;:O
Δεν την ειδαμε;

Οριστε λοιπον η Barbie Fountain Mermaid, η γοργονα αυτη εχει κορονα που πεταει νερο σαν συντριβανι!
Ειμαστε στις αρχες του 90.

Πηγες
http://www.pdsoriginals.com/barbie.html
http://www.mylinuxisp.com/~appelomega/ABB/images/Fountain_Mermaid.jpg (http://www.mylinuxisp.com/%7Eappelomega/ABB/images/Fountain_Mermaid.jpg)
amazon.com

Η μαυρη Barbie Fountain Mermaid
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14836

Η ξανθια Barbie Fountain Mermaid

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14837

Την Barbie Μπουρμπουληθρα την ειδαμε;
Οριστε λοιπον μια βινταζ Barbie Bubbling Mermaid, η γοργονα που αλλαζει χρωμα η ουρα της στο ζεστο νερο και πατωντας την βγαζει μπουρμπουληθρες απο την μαγικη της κορονα!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14840
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14838

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=14839

Δυστυχως αυτες οι Barbie Mermaid αρεσαν πολυ στα μουλικα του 90 με αποτελεσμα οι τιμες τους να ειναι παρα πολυ τσουχτερες. Και ακομα και τωρα οι γοργονες αυτες κοστιζουν τιμες ισα με μια σιλκστοουν γυμνη εξ Αμερικης...
Οποτε τις χαζευουμε στις φωτογραφιες και μια χαρα ειμαστε!:)

mytinyworld
05-02-10, 00:23
Ακου τώρα! κεφάλι συντριβάνι! 8) σαν νεροπίστολο δηλαδή? :O Η δεκαετία του 1990 ήταν γεμάτη εφευρετικότητα στις κούκλες. Επρεπε κάτι να κάνουν: να χορεύουν, να κολυμπάνε, να πιτσιλάνε, κάτι τέλος πάντων....:D:xm:

rapunjel
05-02-10, 00:35
Έχει δίκιο η πολυαγαπημένη mytinyworld! Πολυμίξερ την έκανε η mattel τη barbie! Τα κάνει όλα και συμφέρει!
Λατρεμένη Αναστασία πειράζει που μου αρέσει περισσότερο η bibi-bo γοργόνα;
:cry:Δεν παίρνω barbie χύμα! Με το κιλό τις παίρνω...:DΈνα κιλό,δύο κιλά,τρία κιλά...

mytinyworld
11-02-10, 00:56
Ενιωσε κάτι κρυάδες η bubblecut μου και έβαλε κάτι vintage χειμωνιάτικα ρουχαλάκια που βρήκε πρόχειρα! :)
Εχει κι έναν παλιόκαιρο!:(

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=15055
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=15056

leykh
11-02-10, 00:58
σαν πραγματική κυρία!Αλλά μήπως κρυώσει με τα πεδιλάκια η κουκλοψυχούλα μου?:sweet_kiss:

mytinyworld
11-02-10, 01:02
Ε, πρόχειρα ντύθηκε το κορίτσι, που να ψάχνει τις μπότες!

leykh
11-02-10, 01:03
κορυφαίο θα ήταν να φορούσε καλσόν με ραφή πίσω...;)

El_Greco_Fanatic
11-02-10, 01:38
Έχω κάνει άνω κάτω το YouTube μήπως και βρω καμιά διαφήμιση από σπιρτούλη τζίφος!!!:cry:
Έχω συναντήσει πολλές διαφήμισης από κούκλες γενικά και ότι μου κάνει εντύπωση το περνώ εδώ;)

http://www.youtube.com/watch?v=71d9-tCdCCc

http://www.youtube.com/watch?v=HD3xWuCibCM

Αυτό είναι πολύ χαζό άλλα μέσα από όλη την χαζομάρα το σκας το γέλιο ..λατρεύω την έκφραση του σκύλου:P:P

http://www.youtube.com/watch?v=sxqmBOPasSo

mytinyworld
11-02-10, 01:57
Εγώ κόλλησα με το δεύτερο βιντεάκι! :OΤι ΤΕΛΕΙΟ! :OΟλη η ιστορία της barbie σε λίγα λεπτά με όμορφες εικόνες!:D Σ'ευχαριστώ el greco fanatic! :flower:

ΥΓ: στο πρώτο βίντεο μου γυάλισε η ρόκερ... Λετε να την προσθέσω στη wish list κι αυτή!:xm:

Αναστασια
11-02-10, 15:34
Leykh μου ειχα δει μια φορα σε εναν πληστηριασμο κατι καλτσες με πισω ραφη για την Barbie! Μιλαμε εκαναν ακριβως οσο ενα ζευγαρι αληθινο!!! Σκανδαλο εεεε! :D Ασε που πηγα μια μερα να τις ραψω μονη μου και βγηκε ενα εκτρωμα κοπτοραπτικης!!!:D:D Που να το εβλεπε η χρυσοχερα η Rapunjel μας!!! Θα γελαγε κι ο καθε πικραμενος!!!!:D:D:D

Η Bubblecut της MytinyWorld ειναι, αν δεν κανω λαθος, απο τις λιγες οριτζιναλ βινταζ Barbie της δεκαετιας του 60 (4 Malibu + 1 Bubblecut αν θυμαμαι καλα) που εχουμε δει σε αυτο το θρεντ, και που ειναι στα χερια μας!

Ειναι φοβερη κουκλα με φοβερη γκαρνταρομπα. Ειναι τοσο κυριλατη που και με ενα τσοκαρο ειναι παντα κυρια! Αυτο το συνολακι το προχειρο το εβαλε μαλλον για να περασει μια φασίνα το σπιτι ή γιατι εχει βαλει κατι σωβρακα στην χλωρινη;:D

Ποσο σικατη κουκλα ειναι αυτη η Bubblecut!
Βλεπω αυτην, βλεπω και τις αλανιαρες τις ξανθιες του σημερα, (τις αγαπαω πολυ κι αυτες ετσι!) και καταλαβαινω πως αλλαζουν οι εποχες και πως η Μπαρμπι βινταζ ειναι παντα μοναδικη. Σαν τις ντιβες του παρελθοντος.

El greco Fanatic, τα βιντεακια ειναι πολυ ωραια! Στο πρωτο ειδα την Μπαρμπι Malibu χειρουργο και καραφλιασα! Στο δευτερο ονειρευτηκα και ΔΕΝ ζηλεψα οποιον εχει τοσες κουκλες και τοσα μαραφετια αξεσουαρ στο σπιτι του! Μακαρι να υπηρχε ενα μουσειο να παω να τα δω!
Στο τριτο βιντεο, παρατηρησα οτι ο τυπος ειχε ονειρο να κανει τον Σπιλμπεργκ, αλλα το μπατζετ ηταν πολυ χαμηλο, οποτε η μονη που προσφερθηκε για τον πρωταγωνιστικο ρολο ηταν η Μπαρμπι!!!:P:D
Πολυ πλακα ετσι!!!:D

rapunjel
11-02-10, 16:45
Πολυαγαπημένη mytinyworld η bubblecut είναι πανέμορφη.Από τις πιο ωραίες κούκλες που έχω δει! Ακόμη και ένα κουρέλι να φορέσει αυτή η κούκλα πάνω της θα φαίνεται υπέροχο!
Τέλεια τα χειμωνιάτικα ρουχαλάκια της και μου αρέσουν πολύ που τα συνδύασες με το πέδιλο. Έτσι γυρνάνε οι κοσμικές αφού από το αμάξι πάνε φιλανθρωπίες,δεξιώσεις και δεν περπατάνε καθόλου στο κρύο. Είναι μια κοσμική λοιπόν!
Λατρεμένη δε θα γελούσα με το καλτσόν. Μάλλον πρέπει να ράψω και να σου στείλω!;)
El_Greco_Fanatic σε ευχαριστώ για τα υπέροχα βιντεάκια.Το δεύτερο είναι ονειρικό! Το τρίτο μένει ασχολίαστο....

rapunjel
13-02-10, 02:15
Μία barbie της δεκαετίας 80(πίσω στο κεφάλι της γράφει 1979) με γυάλινα μάτια. Δεν έχω ξαναδεί barbie με γυάλινα μάτια!

Αναστασια
13-02-10, 02:21
Rapunjel μου τι ομορφη που ειναι!!! Ουτε εγω εχω δει τετοια Μπαρμπι ποτε! Εδω θελει ψαξιμο η υποθεση... Με γυαλινα ματια... ακου τωρα...

Μου αρεσει πολυ και το ρουχαλακι της, ειναι σαν baby-doll! Και εχει και ωραια πολυ μακρυα μαλλια. Ποιος ξερει ποια ειναι...

rapunjel
13-02-10, 02:34
Λατρεμένη Αναστασία τα κανονικά της ρουχαλάκια είναι μέσα στο πλυντήριο.Μόλις απλωθούν και στεγνώσουν θα την ξαναβάλω φωτογραφία με αυτά. Μου τη φέρανε δώρο μαζί με άλλες του 80.Απλά αυτή έχει όλη την κόρη του ματιού γυάλινη...Ψάξε και πες μου ποια είναι;

mytinyworld
14-02-10, 15:23
Με γεια ραπουνζέλ μου! Πολύ πρωτότυπη κούκλα! Ποια να είναι άραγε?:xm:

Αναστασία μου και Λευκή, το καλσόν που λέτε το έχω και όχι, δεν το έχω παρει πολύ ακριβά! Το κακό είναι ότι αν της το φορέσω, μετά δεν μπαίνει κανένα μαύρο παπούτσι από αυτά που έχω, γι'αυτό και δεν της το φόρεσα. Να σας θυμίσω ότι η bubblecut No1 του 1961 (δεν ξέρω για τις επόμενες) έχει σκληρό πλαστικό σώμα και ΔΕΝ μπορείς να ζορίσεις κανένα παπούτσι στις πατούσες της. Το αποτέλεσμα όσες φορές το έχω δοκιμάσει είναι κλασικό: κομένα λουράκια! Δυστυχώς το πόδι δεν έχει την δυνατότητα (όπως στις επόμενες barbie) να "πιεστεί" μέσα στο παπούτσι και για τον λόγο αυτό το καλύτερο που μπορεί να φορεσει με ασφάλεια είναι τα mules με τα οποία και κυκλοφόρησε!;)

rapunjel
14-02-10, 17:59
Σε ευχαριστώ πολυαγαπημένη mytinyworld! Ποια είναι δεν ξέρω. Θα μας βοηθήσει η λατρεμένη Αναστασία να τη βρούμε.
¶λλη μια barbie του 80 με το χαρακτηριστικό μαλλί τοστιέρα που ήταν τότε μόδα!!!
Υ.Γ. Η bubblecut σου είναι πάνκομψη με ή χωρίς καλτσον! Το πεδιλάκι είναι όνειρο...

leykh
14-02-10, 23:38
δεν είναι ρετρό αλλά θα σας πω, πως εχθές ήρθε μια φίλη μου απο Αθήνα, και μου έφερε δώρο μια barbie harley συλλεκτική...
http://s.ecrater.com/stores/74388/4b177c0adb74b_74388n.jpg
http://farm3.static.flickr.com/2540/4173220188_a33f63e3bb.jpg

Η κοπέλα μου την πήρε λόγω της μοτομανίας μου,Η κούκλα θα μείνει στο κουτί της για τα χρόνια που έρχονται...
ένα θα σας πω...έχει το ίδιο τατού που έχω κι εγω στην πλάτη.Θα σας την βγαλω
φωτογραφία αυριο να την δείτε.:D είμαι πολύ χαρούμενη!:flower:

makisimos
14-02-10, 23:54
Ελααα ρεεεεεεεεε..!!!! Και ηθελα να σου το πω αυτο με το ταττου..!!!!
Πο ποοοο το μονο που πρεπει τωρα ειναι να της παρεις μια χαρλευ....!!!!!!
Μεγειες μεγειες!!!
Οντως συλλεκτικη, φαινεται η ποιοτητα πως να το κανουμε..!!!:)

leykh
15-02-10, 00:04
Ελααα ρεεεεεεεεε..!!!! Και ηθελα να σου το πω αυτο με το ταττου..!!!!
Πο ποοοο το μονο που πρεπει τωρα ειναι να της παρεις μια χαρλευ....!!!!!!
Μεγειες μεγειες!!!
Οντως συλλεκτικη, φαινεται η ποιοτητα πως να το κανουμε..!!!:)
εννοείται πως θα της πάρω την μηχανή της(αν και δεν είμαι Χαρλευ φαν!):D

leykh
15-02-10, 00:06
http://images04.olx.com/ui/2/92/60/f_36819260_1.jpeg

Η μηχανή της!

rapunjel
15-02-10, 00:17
leykh να τη χαίρεσαι! Έχει πολύ στυλ και σε κάνει χαρούμενη! Πάντα να είσαι χαρούμενη!!!:D

leykh
15-02-10, 00:29
leykh να τη χαίρεσαι! Έχει πολύ στυλ και σε κάνει χαρούμενη! Πάντα να είσαι χαρούμενη!!!:D
εσείς με ξεσηκώσατε :D:D

Αναστασια
16-02-10, 19:52
Πολλη ομορφη η Μπαρμπι Χαρλευ Leykh (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=6348)!!! Με γεια σου!!! Φοβερη γυναικαρα!!!!

Rapunjel μου δυστυχως δεν εχω βρει τιποτα για την βινταζ κουκλα σου με τα γυαλινα ματακια... εφαγα τον κοσμο αλλα δεν εχω αρκετα στοιχεια!!!:( Ελπιζω καποια στιγμη να λυθει το μυστηριο που την τυλιγει!!!:)Που θα μας παει!!!

Και εδω μια φοβερη χρυση τουαλετα βινταζ 80, της σειρας Barbie Fancy Date Fashion! Το πακετο μπροστα, το παρουσιαζει μια μοντερνα Barbie fashionista που φαγωθηκε να βγει στην φωτογραφια... α ρε ψωνιο...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15279
πισω
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15280
και μια πρωην ξυπολητη και με ενα βρακι Barbie, απο τα αλωνια στα σαλονια, χαρη στην φανταστικη αυτη τουαλετα που της εστειλε η καλη νεράιδα κουκλομανα MytinyWorld!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15282

rapunjel
16-02-10, 19:59
Λατρεμένη Αναστασία υπέροχες φωτογραφίες και υπέροχο το συνολάκι και πανέμορφη η κούκλα που το φορά!
Που θα πάει θα βρούμε και στοιχεία για τη barbie μου γυάλινα μάτια!;)
Υ.Γ. Ευχαριστούμε την πολυαγαπημένη mytinyWorld για την υπέροχη τουαλέτα!

mytinyworld
16-02-10, 20:14
Αυτό είναι παιδί μου, άμα η barbie φοράει barbie fashion είναι άλλο πράγμα! :) Με γεια τους Αναστασία μου!:flower:

Αναστασια
16-02-10, 20:58
Κουκλομανες μου αυτη η τουαλετα μου αρεσει τοσο πολυ που την βλεπω να την φοραει για παντα!!! Εχει και φοβερο υλικο. Πρεπει να της κρεμασω και το μισοφεγγαρο που εχει μαζι σαν κοσμημα! Το ξεχασα!!!! Απο εσας μαθαινω να τις κανω λουσουδες τις γυφτοπουλες μου!!! Απαξ και βρουν ωραιο ρουχο το φορανε σε ολες τις εκδηλωσεις!!!

1989: H Barbie γινεται πρεσβειρα καλης θελησης για την UNICEF

Η Barbie, στην δεκαετια του 80 εγινε και πρεσβειρα καλης θελησεως σαν την Αντζελινα Ζολι και την αξεχαστη Audrey Hepburn.

Φοραγε κοκκινο/ασπρο/μπλε φουστανι και λευκα γαντια. Μαζι στο κουτι υπηρχε και ενα ποστερ που εγραφε "Τα Δικαιωματα του Παιδιου".

Κυκλοφορησε με δερμα σκουρο, ισπανικο.
Πηγη
http://www.goodhousekeeping.com/family/teens/barbie-dolls-careers
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15312

Αλλα και σε ξανθο!
Πηγη
http://toysihaveloved.blogspot.com/2007/05/unicef-barbie.html

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15313
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15314

ειναι δηλαδη σαν τις δικες μου απο το παζαρακι του Αγιου Ετζιντιο αλλα σε πιο γλαμουρ!!!:D

Αναστασια
17-02-10, 20:46
Μηπως θυμαστε αυτην την Barbie που σας ειχα δειξει;

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=13279
Για την κουκλα δεν βρηκα πληροφοριες ομως τελειως τυχαια επεσα στο φορεματακι που φοραει, οπως βλεπετε στην πρωτη φωτογραφια, και μιας και κραταγε τουρτα σκεφτηκα οτι προφανως ειναι καμια Happy Birthday, μια απο τις πολλες εκδοσεις που εβγαλε και βγαζει η Ματελ.

Ετσι εψαξα και βρηκα πια ειναι! Στην δευτερη φωτογραφια βλεπετε το κουτι της (πηγη: http://cdn1.ioffer.com/img/item/120/877/683/sBy5.jpg)

Κυκλοφορησε, κατα πασα πιθανοτητα στις αρχες της δεκαετιας του 90.
Θα εσκαγα αν δεν την εβρισκα....:)

mytinyworld
17-02-10, 21:09

Ποπο Αναστασία μου!!!:D:D Απέκτησες χωρίς να το ξέρεις την birthday barbie που σου αναλογούσε στα 6 ή 7 που λέγαμε και η κακούργα η νονά σου συνέχιζε να μη σου φέρνει ούτε στα 8 ούτε στα 18!8) Ετσι, σιγά σιγά όλα τα κοριτσάκια να αποκτάμε την birthday barbie μας να κάνει απόσβεση και η mattel με τόσες που έβγαλε!:flower:
Είναι μόνο το φόρεμα Αναστασία, ή όλη η κούκλα η birthday? Τα tinsel hair? Τι λέει η έρευνα??

Αναστασια
17-02-10, 21:20
Ειδες το πεπρωμενο Mytinyworld μου!!! Αμα σου τα χρωσταει στα φερνει καμια φορα και μαλιστα σε ανυποψιαστες στιγμες!!!!:D:D:) Ποτε να μην χανουμε τις ελπιδες μας ειτε για κουκλα προκειται, ειτε για οτιδηποτε αλλη χαρα :flower:

Μονο το ρουχο ειναι Happy Birthday... η κουκλα και το μαλλι της αγνοουνται.:O

Να βαλω ιδιωτικο ντετεκτιβ;

διορθωση
Παιδια συγνωμη, αλλα δεν ειναι Happy Birthday, το κουτι λεει Birthday σκετο!!!! Ρε μηπως ειναι για εμας τις μεγαλοκοπελες που καθε γενεθλια ειναι στιγμη διαλογισμου και φιλοσοφιας αντι για Happy ανεμελιας?
Μηπως το πεπρωμενο κατι ηθελε να μου πει ωρε...:xm:

rapunjel
17-02-10, 21:40
Λατρεμένη Αναστασία υπέροχη η κούκλα για τη UNICEF!
Birthday ή μητο φόρεμα είναι υπέροχο και η κούκλα κουκλάρα!!!

Αναστασια
17-02-10, 21:49
Αστα Rapunjel μου, με την Birthday μαλλον πηραμε πικρα:D Μαλλον μας την ειπε η Ματελ με πλαγιο τροπο:D8)!!!

Κριμα παντως που η UNICEF δεν εβγαλε αλλη τετοια κουκλα. Θα χωνομασταν λιγο αλλα θα την αγοραζαμε για τον καλο σκοπο!:)

rapunjel
17-02-10, 21:55
Λατρεμένη Αναστασία μάλλον η matell μας πήρε χαμπάρι...
Μη μου βάζεις ιδέες για τη Unicef και αρχίσω να τη θέλω....
Έχω κι ένα εθισμό στις κούκλες...και τελευταία εκτός από τη bibi-bo και στις barbie 80 και στις μεγάλες ρετροκούκλες!!! Δεν υπάρχει φάρμακο για μένα... το πήρα απόφαση...

mytinyworld
17-02-10, 22:40
Η mattel κορίτσια έχει τέτοιο μάρκετινγκ που θα την βγάλει και πορσελάνινη συλλεκτική, μη σας πω και τσαγιέρα και φλυτζάνι του τσαγιού... Σου λέει, και στα 30 βρε παιδί μου αν δεν την πάρει και στα 40 και στα 50, θα την πάρει στα 60 να πίνει το τσαγάκι της και το χαμομηλάκι της! Κορίτσια, καμια δεν θα γλιτώσει από την birthday!:sweat:

Καλύτερα barbie από το ανακυκλοπαίχνιδο Αναστασία μου, δεν υπάρχουν και μεσολαβητές και γίνεται και η οικολογία πράξη!

Καλή μου ραπουνζέλ, αν αρχίσεις και με τις μεγάλες ρετροκούκλες και ιδίως αυτές τις πολύ μεγάλες που περπατάνε κιόλας, την έβαψες, δεν χωράνε και σε βαλίτσα, δεν χωράνε και σε βιβλιοθήκη, το στάδιο που έλεγε η Αναστασία δεν βλέπω να το γλιτώνεις!:D

Αναστασια
18-02-10, 12:49
Τι γελιο ρε παιδια εχω ριξει μεταξυ Μπαρμπι και Σιντυ :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh: !!!!!:D:D:D

Κι εγω προτιμω τις εθελοντριες των παζαρακίων και τις πανινες κουκλες, τις pigotte, της ιταλικης Unicef. Αμαν! Oλα η Barbie θα τα κανει;

Και οντως οπως τα λες ειναι, Μytinyworld μου...αυτη η birthday, ειτε με happy ειτε με το χαπι της πιεσης και των αρθρητικων, ειναι η πιο υπουλη γιατι καραδοκει εκει καθε χρονο! Την ατιμη...

Και μαλιστα μεταλλασσεται απο βινυλιο σε πλαστικο (πλαστικη μπαρμπι για σαμπουαν), σε βινυλιοκαουτσουκ, (βλεπε silkstone), και απο εκει πορσελανη (limited edition για διακοσμητικο). Μονο σε χαρτι υγειας δεν εχει βγει ακομα, και με το μπαρδόν εεεε.:sealed:

Την Rapunjel μας την βλεπω σε εντατικο προγραμμα κουκλοαποτοξινωσης!!! Ετσι κι επιασες το σταδιο "μεγαλη ρετροκουκλα" την εχεις βαμμενη...
Μηπως να αρχισεις θεραπεια με μικρο Σπιρτουλη;8)

rapunjel
18-02-10, 14:01
Κορίτσια έχετε απόλυτό δίκιο αλλά είναι τόσο γλυκές!
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld αυτές δε φυλάγονται. Σου πιάνουν μια καρέκλα και αυτό. Μετά κάθονται οι κούκλες και όχι εγώ!!!
Λατρεμένη Αναστασία να με στείλεις από τη μεγάλη ρετροκούκλα στο σπιρτούλη είναι μεγάλη η διαφορά στο μέγεθος!!!Κάτι άλλο;;)

vassoftr
21-02-10, 17:49
Γεια σας κορίτσια! Πριν 2 εβδομάδες απέκτησα μια Barbie Fashionista 2009! Μου αρέσουν πολύ τα μαλλιά της και είναι γλυκειά, σε αντίθεση με τις περισσότερες καινούριες που έχουν μια παγωμένη μούρη, σαν να έχουν υποστεί 40 μπότοξ!

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.3a04d9aa1a.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?3a04d9aa1a.jpg)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.4c2e5794a9.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?4c2e5794a9.jpg)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.1d27848872.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?1d27848872.jpg)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.4a08882294.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?4a08882294.jpg)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/th.ca3b1b9663.jpg (http://www.freeimagehosting.net/image.php?ca3b1b9663.jpg)

mytinyworld
22-02-10, 02:07
Vassoftr να την χαίρεσαι την κουκλίτσα σου! Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

vassoftr
22-02-10, 09:40
Σε ευχαριστώ πολύ mytinyworld!!

rapunjel
22-02-10, 19:40
vassoftr να τη χαίρεσαι. Και για μένα είναι μια από τις πιο όμορφες barbie με πολύ στυλ και σε λογική τιμή!

mytinyworld
22-02-10, 23:17
Το ρουχαλάκι αυτό της Petra από τα 60'ς-70'ς, το έχουμε δει να το φοράει η bubblecut. Ομως ρε παιδιά, όταν το φόρεσα στην Malibu νομίζω ότι δεν είχε καμιά σχέση! Τι λέτε?

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=15450

Αφιερωμένη αυτή η φωτογραφία στην αγαπημένη μου rapunjel που ήθελε να δει αυτή την κούκλα με κάτι πιο καλοκαιρινό!

Αναστασια
23-02-10, 00:30
Ετσι ειναι!!!
Τα μαλλια της, το μακιγιαζ της, το μαυρισμενο της χρωμα ειναι δεκαετιας 60/70! Ειναι φτιαγμενη για τετοιο ρουχο η Μαλιμπου, MytinyWorld μου!!! Ενω η Bubblecut ειναι πολυ κυρια ρε παιδι μου. Αυτο το ρουχαλακι το φορα ετσι για μεσα στο σπιτι, ενω η Μαλιμπού το βαζει και βγαινει και για ενα παρτυ, εναν καφε.

rapunjel
23-02-10, 16:30
Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ για τη φωτογραφία.Είναι πανέμορφη η κούκλα και τα ρούχα υπέροχα.Της πάνε πολύ!Σε ευχαριστώ ξανά!

Αναστασια
24-02-10, 21:57
Παιδια εδω εχω ξεκινησει ενα θρεντ, μπας και μοιρασω λιγο την ιστορια της Μπαρμπι, μεσα απο διαφημιστικα στον ιταλικο μικυ μαους.

Επειδη το καθε τευχος εχει επανω του και ακριβη χρονολογια μπορουμε να παρακολουθησουμε την Ματελ και τα διαφορα που εβγαλε! Ετσι αν εχετε κανα ρουχο της Barbie σας που δεν θυμοσαστε πια απο ποτε ειναι μπορει να το πετυχουμε και εκει ως διαφημιση!
Εγω ας πουμε ανακαλυψα επιτελους οτι ο Κεν μου, που ειναι μεν του 68 ως καλουπι στο σωμα, στην πραγματικοτητα, επειδη ειναι μαυρισμενος πιστευω οτι κυκλοφορησε γυρω στο 1991 με την Barbie Hawaii!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=206641#post206641

mytinyworld
02-03-10, 23:58
Αλλη μια εμφάνιση της μαλιμπού με αυθεντικό ρούχο vintage barbie

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=596&pictureid=15603

rapunjel
03-03-10, 01:15
Πολυαγαπημένη πολύ κυρία έγινε η μαλιμπού!Το φόρεμα είναι πολύ μοντέρνο και ξεχωριστό!!!
Το έχω απορία και για τη δικιά μου μαλιμπού:γιατί τόση τσιγκουνιά σε αυτή την κούκλα στο μαλλί;

vassoftr
03-03-10, 09:44
Εκτυφλωτικό χρώμα!!!

Αναστασια
03-03-10, 12:30
Εκτυφλωτικό χρώμα!!!
Συμφωνω απολυτα με τη vassoftr μας! Το γαλαζιο παει τελεια στην μαυρισμενη Μαλιμπου! Το ρουχο ειναι πολυ προχωρημενο!:)

Ραπουνζελ μου, οντως, στην Μαλιμπου η Ματελ το τσιγκουνευτηκε λιγο το μαλλι...:D Και εχει και ενα πολυ ιδιαιτερο χρωμα, χρυσο/ξανθο, που δεν βρισκεται ευκολα για να κανεις reroot.

Αλλα ειναι τοσο ομορφη!!!!:flower:

mytinyworld
03-03-10, 12:35
Ταιριάζει και με το χρώμα των ματιών της! :flower:
Να σημειώσω ότι το ύφασμα του συγκεκριμένου ρούχου είναι πολύ χοντρό και "βαρύ".
Συμφωνώ απόλυτα για τα μαλλιά! Και είναι και τέτοια η ποιότητά τους που ηλεκτρίζονται και πετάνε. Η τρίχα είναι κάπως πιο σκληρή και σαν "πλαστική".... Νομίζω ότι έχω εντοπίσει τα μαλλιά της, αλλά εγώ έχω άλλο πρόβλημα..... Πώς βγαίνει ένα κεφάλι barbie? Και μετά ξαναμπαίνει με ασφάλεια?:xm:#)

Αναστασια
03-03-10, 13:08
Ναι ναι MytinyWorld μου! To κεφάλι barbie vintage βγαινει πιο ευκολα και απο τις σημερινες! Η κατασκευη του μοιαζει με τις παλιες Σιντυ/ΒΙΒΙΒΟ, και οχι οπως οι καινουριες barbie που εχουνε ενα πλαστικο κομματι που ενωνει κεφαλι και σωμα και κινδυνευει συχνα να σπασει.

Οι barbie vintage ομως ειναι φτιαγμενες διαφορετικα, το σωμα εχει μια προεξοχη στην οποια σταθεροποιειται το κεφαλι. Οποτε δεν κινδυνευει να σπασει, ουτε να κοπει τιποτα!
Μπορεις να το αφαιρεσεις με μεγαλη ευκολια!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=15615

rapunjel
07-03-10, 11:02
Η barbie αυτή είναι του 1990 και λέγεται barbie united colors of benetton.
Προφανώς φοράει ρούχα benetton.

Αναστασια
07-03-10, 20:35
Ακριβως Rapunjel μου. Ειναι πολυ συλλεκτικη κουκλα απο οτι ειδα:)
Βαζω και φωτογραφια απο το κουτι της απο εναν πληστηριασμο ονλαιν.

Σε αυτην την φωτογραφια φαινεται ολοκληρωμενο το ρουχαλακι της, καθως και ολο το αλλο σόι της δηλαδη Κεν, Κριστι, Μαρινα κτλ! :D

rapunjel
08-03-10, 00:06
Λατρεμένη σε ευχαριστώ για τη φωτογραφία με όλο το σόι της barbie!
Μια barbie γοργόνα του 1991 αφιερωμένη στη λατρεμένη Αναστασία...

Αναστασια
08-03-10, 00:29
Σε ευχαριστω Rapunjel μου!:) Eιναι πολυ βινταζ και πολυ ομορφη!

Οι γοργονες ειναι πολυ ιδιαιτερες υπαρξεις.
Σαν τα μυαλα μας! Το ενα μερος τους ζει στην πραγματικοτητα και το αλλο, οποτε μπορει, μακρυα απο την γκριζα ζωη, κρυβεται μεσα στην φαντασια, και ονειρευεται κοσμους θαλασσιους, μαγικους και μπλε.:)

Τα μυαλα στα καγκελα δηλαδη. Τι πειραζει;#)
Οριστε και η διαφημιση αυτης της πανεμορφης κουκλιτσας σου!

Αν καταλαβα καλα αλλαζε το χρωμα στα μαλλια της;

http://www.youtube.com/watch?v=MbQ5_Z9s5fc

rapunjel
08-03-10, 00:37
Λατρεμένη αυτή που έχω έχει μερικά μαλλιά πιο σκούρα και μάλλον πια από τα χρόνια δεν αλλάζει χρώμα μαλλιών. Υπέροχο το βίντεο! Σε ευχαριστώ!

mytinyworld
08-03-10, 00:49
Πολύ όμορφες οι barbie σου ραπουνζέλ μου! Ευχαριστούμε την Αναστασία που μας βρίσκει πάντα τις αγνοούμενες/ανώνυμες μπάρμπι!:)

Να σας δείξω κι εγώ την μία και μοναδική barbie της δεκαετίας του ΄80 που έχω, αν και αρχικά νόμιζα ότι είναι του 1976 γιατί έτσι έλεγε στα χαρακτηριστικά στο κεφάλι της, αλλά μετά από όλα αυτά που έχω διαβάσει στο παρόν θρεντ και στο λεύκωμα της barbie, καταλήγω ότι είναι του '80. Αναστασία, μπορείς να μου "ταυτοποιήσεις" την χύμα αγορασμένη ανώνυμη κούκλα μου?#)
Σήμερα φοράει και ένα χύμα αγορασμένο ρούχο που αναφερόταν ως στολή μπαλέτου από τα 80'ς, όμως δεν είναι κορμάκι, αλλά φόρεμα!8)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=668&pictureid=15779

rapunjel
08-03-10, 00:52
Πολυαγαπημένη mytinyworld είναι υπέροχη.Από τα μαλλιά φαίνεται ότι είναι δεκαετίας 80 και από το μακιγιάζ.Είναι πανέμορφη!

Αναστασια
08-03-10, 13:35
MytinyWorld μου το καλουπι (mold) του 1976 χρησιμοποιηθηκε μεχρι και το δευτερο μισο της δεκαετιας του 90! Ηταν το πιο μακροβιο!

Αυτο το καλουπι ειχε φτιαχτει για την Barbie Superstar του 76, και με τον καιρο το μακιγιαζ γινοταν ολο και πιο caroon-ιστικο! Tα ματια μακιγιαρονται πιο μεγαλα ενω τα μαλλια ειναι πλουσια και πολυ μαλακα.

Αυτη η Barbie του 80 εχει πολυ oνειροπολο βλεμμα.:)

Καποια στιγμη θα βρουμε και καμια πληροφορια για εκεινη, ποιος ξερει!

Εδω βρηκα ενα λινκ για την Τutti και κατι αλλα αδερφακια της Μπαρμπι που χαθηκαν μεσα στην δεκαετια του 70. Η Τutti αρεσει στην MytinyWorld, αλλα μονο απο συλλεκτικης πλευρας ευτυχως.:P:D:flower:
http://www.barbiedollplace.eu/amici/tutti_todd.htm

mytinyworld
09-03-10, 10:46
Πάντως εμένα μου αρκεί να εντοπίσουμε τη χρονολογία της και ας μη μάθω ποτέ πως ήταν στο κουτί όταν αγοράστηκε! Εξάλλου δεν έχω κανένα ρούχο της για να γίνει η.... αναγνώριση!:P
Χμ, αυτά τα τέσσερα παιδάκια κάτω ποια είναι Αναστασία μου?:wait2:

Η Chris νομίζω ότι είναι ένα τρίδυμο που εμφανίστηκε ξαφνικά για Tod και Tutti?8)

Αναστασία μου, πότε άλλαξε μούρη η barbie μετά από αυτή της κούκλας που σας έδειξα και ποια ήταν η επόμενη??:confused:

Αναστασια
09-03-10, 14:14
Mytinyworld μου εδω μπορεις να δεις πως ηταν το καλουπι της Σουπερ Σταρ, που το ξερετε ηδη, απλα να δειτε λιγο το μακιγιαζ στο δευτερο μισο του 70
http://www.webalice.it/pisapia/70s.htm

Εδω ειμαστε στο 80
http://www.webalice.it/pisapia/80s/80s.htm

Και εδω στα 90.
http://gruolt.free.fr/barbie/90.htm

Την δικη σου την υπολογιζω τελη 80/αρχες 90 το πολυ.

Μην με ρωτατε για τα τριδυμα γιατι ειναι πολυ ασκημα και δεν μπορω να τα κοιταω πολυ...:P Και τα 4, Chris, Carla, Buffy και Angie, ηταν φιλαρακια της Τουτι και του Τοντ!:)

rapunjel
09-03-10, 19:19
Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα τρία υπέροχα site της barbie που μας έβαλες!!!:thanx2:

rapunjel
21-03-10, 12:08
Μου χαρίσανε μια barbie superstar σε κακά χάλια. Κουρεμένη,με σβησμένο στόμα,με κομμένα πόδια στα δάχτυλα στο ένα και στο κουτεπιέ στο άλλο. Εκτός τα πόδια που κανένα πόδι δεν ταιριάζει από το νοσοκομείο της barbie που έχω, την υπόλοιπη την έφτιαξα όπως μπορούσα και σας τη δείχνω.

Tywien
21-03-10, 13:54
Ακομα και τα χιλιοκαταραμενα πλουσια στηθη της εχουν μια σημαντικη αξια: η Ruth Handler (1916-2002), η γυναικα που την κατασκευασε, οταν χτυπηθηκε και επιβιωσε απο τον καρκινο του μαστου, αποφασισε να ιδρυσει μια εταιρεια την Nearly Me, που κατασκευαζει τεχνικες προσθηκες μαστου, ωστε να βοηθησει τις γυναικες που εχουν υποστει εγχειριση (μαστεκτομη) να αντεπεξελθουν με θετικοτητα και πιστη οτι τιποτε δεν χαθηκε απο την θηλυκοτητα τους. Η Βarbie εγινε απο τοτε ενα ακομα συμβολο, και υπενθυμιση, της προληψης κατα του καρκινου στις γυναικες, και υποστηριξη σε περιπτωση απωλειας.

Δηλαδη πως εγινε αντικαρκινικο συμβολο δεν καταλαβα?

Αλλαξε εκτοτε κατι στο προιον Μπαρμπι προς αυτο το σκοπο? (θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν πχ πια συνοδευεται απο καποιο φυλλαδιο; η αν βγαινουν καποιες συλλεκτικες/επετειακες με ενα μαστο η κουρεμενα/πεσμενα μαλλια απο χημειοθεραπεια; η αν απο καθε μπαρμπι η ματελ δινει καποια λεφτα σε νοσοκομεια)

Πως και απο ποιον χρεωνεται και στη Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου;

Ευχαριστω.

Αναστασια
21-03-10, 14:14
Δηλαδη πως εγινε αντικαρκινικο συμβολο δεν καταλαβα?

Αλλαξε εκτοτε κατι στο προιον Μπαρμπι προς αυτο το σκοπο? (θα ηθελα καποιες πληροφοριες αν πχ πια συνοδευεται απο καποιο φυλλαδιο; η αν βγαινουν καποιες συλλεκτικες/επετειακες με ενα μαστο η κουρεμενα/πεσμενα μαλλια απο χημειοθεραπεια; η αν απο καθε μπαρμπι η ματελ δινει καποια λεφτα σε νοσοκομεια)

Πως και απο ποιον χρεωνεται και στη Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου;

Ευχαριστω.

Δεν χρεωνεται στην Μπαρμπι ο αγωνας για την υπενθυμιση / προληψη κατα του καρκινου του μαστου, Tywien, εκφραστηκα ισως λαθος,:xm: χρεωνεται στην Ruth Handler την γυναικα που κατασκευασε την Μπαρμπι και σε πολλους συλλεκτες.

Εδω μπορεις να δεις ενα ιταλικο αρθρο με τιτλο
Barbie? Va all'asta per la ricerca contro il cancro
(μεταφραση:Μπαρμπι; Παει στον πληστηριασμο για την ερευνα κατα του καρκινου)

Αυτο ειναι το αρθρο
http://www.affaritaliani.it/culturaspettacoli/barbie_asta251109_1.html

Ben 46 barbie vestite, truccate, pettinate e fotografate da Vogue Italia sono state protagoniste dell'asta benefica ospitata da Christie's a Milano. Il ricavato sarà devoluto a favore dell'Airc, l'associazione italiana per la ricerca sul cancro.

μεταφραση: 46 Barbie ντυμενες, χτενισμενες και μακιγιαρισμενες απο την Vogue της Ιταλιας, εγιναν πρωταγωνιστριες ενος φιλανθρωπικου πληστηριασμου που φιλοξενηθηκε στον οικο Christie του Μιλανου. Τα εσοδα θα δωθουν στην Airc, Αssociazione Italiana Ricerca sul cancro. Την ιταλικη Εταιρεια ερευνας του καρκινου.

Και εδω μπορειτε να δειτε μια σειρα απο συλλεκτικες Μπαρμπι που πουλιουνται για να μαζευτουν εσοδα για την Ερευνα κατα του Καρκινου.
http://www.affaritaliani.it/sociale/barbie_asta241109_mm_175623_mmc_1.html

Τετοιοι πληστηριασμοι γινονται συχνα και παγκοσμιως. Και επειδη αυτη η κουκλα ειναι πολυ διασημη τα εσοδα που συγκεντρωνονται ειναι αρκετα σημαντικα!

Μου χαρίσανε μια barbie superstar σε κακά χάλια. Κουρεμένη,με σβησμένο στόμα,με κομμένα πόδια στα δάχτυλα στο ένα και στο κουτεπιέ στο άλλο. Εκτός τα πόδια που κανένα πόδι δεν ταιριάζει από το νοσοκομείο της barbie που έχω, την υπόλοιπη την έφτιαξα όπως μπορούσα και σας τη δείχνω.

Rapunjel μου την εκανες κουκλα την barbie superstar!!! Ειναι original Σουπερ Σταρ και την εσωσες και απο τα σκουπιδια να λερωνει το περιβαλλον με το καταραμενο το υλικο απο το οποιο φτιαχνουν ολες αυτες τις fashion dolls. :(Τωρα εγινε πριγκηπισσα!!!!:):):)
Τα μαλλια που της εβαλες ειναι μεταξενια, το προσωπακι της τελειο, και αντε το πολυ πολυ να της βαλεις καμια μποτα να της καλυψεις το κουτεπιε!!!! Ποσο γελασα με αυτην την λεξη!!! Η μαμα μου την χρησιμοποιει!!!!:D:D

Αναστασια
21-03-10, 16:49
Ο φιλος μας ο bibi-bo, που ειναι πολυ πιο ενημερωμενος σε αυτα τα θεματα παιχνιδιων, και τον ευχαριστω, μου ανεφερε την Dramatic New Living Barbie:) Πηγα λοιπον κι εγω να διαβασω μερικα πραγματα για αυτην! Γιατι κι εγω, μην νομιζετε, δεν ειμαι και παντογνωστης αυτης της κουκλας, διαβαζω και σας τα μεταφερω.#)

Η Dramatic New Living Barbie λοιπον, βγηκε το 1969, σε ξανθο, κοκκινομαλλικο και μελαχροινο.

Τα ματια της ηταν μπλε και ειχε φυτευτες βλεφαριδες. Το κεφαλι ηταν φτιαγμενο στην Ιαπωνια, οπου ειπαμε οτι γινοταν το καλυτερο και πιο προχωρημενο βυνιλιο.

Το σωμα αντιθετα φτιαχνοταν στην Taiwan.

Τα ποδια της ηταν ισια, κι οχι στις μυτες οπως οι προηγουμενες, για αυτο ηταν και πιο κοντη στο υψος.

Παρολο που ειχε μεγαλη ευχερεια κινησεων, οπως βλεπετε και στην φωτογραφια, δεν αρεσε πολυ στις μικρες της θαυμαστριες γιατι λογω αυτων των ποδιων δεν της εμπαινε το τακουνι!!!!:O

Αμ που να ξερανε τα πουλακια μου οτι ηταν καλυτερα το αθλητικο παπουτσακι παρα το ψιλοτακουνο...αλλα αυτα εχει η κοινωνια...εκειιιιιι η καημενη η κουκλα/γυναικα να υποφερει με την τακουναρα και να μην μιλαει... 8)

πηγη φωτογραφιας
http://www.fashion-doll-guide.com
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=718&pictureid=16036

rapunjel
22-03-10, 18:49
Πολύ ιδιαίτερη αυτή η barbie λατρεμένη!Πάντα μου άρεσαν οι κούκλες με τις βλεφαρίδες!
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για τη barbie superstar! Κάποια στιγμή θα βρω κάποια δεκαετίας 70 και θα της αντικαταστήσω τα πόδια.Πάντως οι barbie μέχρι το 80 ήταν πολύ όμορφες και αγνές!Μετά τις χάλασαν!

Αναστασια
22-03-10, 19:19
Rapunjel μου, και εγω θα ψαχνω να σου βρω σωμα του 70!!!

Μηπως μπορεις να μας δειξεις κανα ποδι απο Barbie, γιατι προσωπικα δεν εχω κανει ανατομια σε αυτη την κουκλα! :O
Μονο το κεφαλι της εχω βγαλει. Παραπερα δεν εχει τυχει...ευτυχως δηλαδη:D

Μπαινουν και βγαινουν τα ποδια;

rapunjel
22-03-10, 19:31
Λατρεμένη έχει το ίδιο ακριβώς σώμα με τη barbie Μαλιμπού. Σε ευχαριστώ και μόνο που το σκέφτηκες! Τα πόδια μπαίνουν και βγαίνουν. Θα βρεθούν πόδια.;)

mytinyworld
23-03-10, 12:50
Χμ, δηλαδή Αναστασία μου, η dramatic new living barbie, ήταν σαν την twist n' turn του 1967 με ίσιες πατούσες, ή είχε και άλλες διαφορές? :what:Πράγματι, η κούκλα που έχει ίσια πατούσα, χωρίς δυνατότητα να κουνηθεί (σε αντίθεση με το active σώμα της sindy pedigree και της bibi-bo) είναι χάλια με τακούνια. Ετσι είναι τα πόδια της vivid sindy και όταν τους βάζω τακούνια κάνουν οι μύτες τσαρούχια!:biglaugh: Πρόσφατα, είδα τι παπούτσια τους έκανε η vivid για τις ποδάρες τους και είναι για γέλια!!!:D

Αναστασια
23-03-10, 15:09
Λοιπον σας βρηκα αυτα τα διαφημιστικα βιντεακια με την μια και την αλλη κουκλα! Ετσι μπορειτε να δειτε τις διαφορες τους! Στο προσωπο μοιαζουν πολυ αλλα η δευτερη εχει μεγαλυτερη ανεση κινησεων συν τσαρουχικο ποδι.:D
1967 Vintage Twist N Turn Barbie Commercial

http://www.youtube.com/watch?v=m1JfEkjSEAw

1970 Living Barbie Commercial with Maureen McCormick

http://www.youtube.com/watch?v=WflZT24CSOI

mytinyworld
23-03-10, 15:15
Ουάου!!! Απίστευτο! Δεν ήξερα ότι υπήρξε barbie που λύγιζε χέρια και καρπούς!
Ευχαριστούμε πολύ Αναστασία και bibi-bo για την πολύτιμη πληροφορία!:)

rapunjel
23-03-10, 23:36
Το έχω ξαναπεί: η barbie μέχρι το 1980 ήταν ονειρική,υπέροχη.Μετά χάλασε πολύ.Δεν ξέρω γιατί....:(
Λατρεμένη :thanx2:για τα βιντεάκια!Υπέροχα....

rapunjel
10-04-10, 15:03
Μία barbie brunette bubble cut ,αντίγραφο, του 1962.Για μένα από τις πιο όμορφες barbie.

mytinyworld
12-04-10, 00:52
Πραγματικά πιστεύω ότι η bubblecut υπήρξε μια από τις ομορφότερες και κομψότερες barbie που κυκλοφόρησαν!
Να την χαίρεσαι ραπουνζέλ μου!

rapunjel
12-04-10, 20:42
Πολυαγαπημένη mytinyworld σε ευχαριστώ! Αυτή και μια άλλη barbie μου τις φέρανε δώρο. Η άλλη είναι η σούπερσταρ.Πιστεύω ότι οι παλιότερες barbie ήταν πιο ωραίες, πιο κούκλες!

rapunjel
16-04-10, 14:56
Αυτή η barbie γράφει πίσω στο κεφάλι 1958.Κυκλοφόρησε ξανά το 1993 για να γιορτάσει η matell τα 35 χρόνια,τότε,από την κυκλοφορία της πρώτης barbie. Είναι αντίγραφο της πρώτης barbie...

Penny
20-04-10, 20:06
Θα σας δειξω μια Barbie του 1992 που απέκτησα πρόσφατα, και είναι αρκετά ιδιαίτερη, γιατί είναι Barbie με ευχούληδες!!

έχει υποδοχή να κολλάς τις τουφίτσες στο κεφάλι της, και έναν ευχουλη μενταγιον, στον οποίο μπορείς να αλλάζεις μαλλια!

Επίσης το παντελόνι και τα σκουλαρίκια της ειναι με τρολάκια!

στην πρώτη εικόνα, κατα λάθος, της κάνει παρέα ο Φασουλετάκος μου!!:P

rapunjel
20-04-10, 23:26
Penny πολύ ωραία και πρωτότυπη η barbie σου.Ευχαριστώ που μας την έδειξες!
Γλύκας και ο Φασουλέτος!;)