PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι

Niki
13-10-09, 11:33
Εγώ στο Γυμνάσιο είχα για συμμαθητή τον Γιώργο Πυρπασόπουλο , που έπαιξε σε πάμπολλα σήριαλ τη δεκαετία του 90. Τωρα παρουσιάζει θαρρώ μια χαζομάρα. Πήγαινα στο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης

Wally
13-10-09, 11:57
Xαχαχαχαχα
Πολυ πρωτοτυπο θεμα! :)

Ουδεις απο τους συμμαθητες μου βγηκε απο την αφανεια. Μαλλον θα φταιει το νερο στους Αμπελοκηπους, οι κεραιες στον Υμητο, το υψομετρο ή καποια παγκοσμια συνομωσια.

Παντως καποιοι εξωσχολικοι γνωστοι μου εγιναν celebrities. Πχ η μονη Ελληνιδα παρουσιαστρια ειδησεων με καλη αρθρωση (Alter - δεν λεω το ονομα της μιας και ειναι εκ πεποιθησεως υπερβολικα low profile).

Juanita
13-10-09, 12:11
A... και εγώ είχα την Πάνια...

Ασχολίαστο... :shtup:

alkis21
13-10-09, 12:29
Juanita πως ήταν η Πάνια από χαρακτήρα στο σχολείο; Είμαι πολύ περίεργος...

Μόνο αθλητές μου έρχονται στο μυαλό. Διάφοροι ποδοσφαιριστές που έκαναν αργότερα επαγγελματικό συμβόλαιο, με πιο γνωστό τον Άγγελο Γεωργίου που έπαιξε και μια σεζόν τερματοφύλακας στον Ολυμπιακό. Επίσης μια τάξη μικρότερός μου ήταν ο Γιάννης Λάππας, μπασκετμπολίστας σήμερα της Ολυμπιάδας με αξιόλογη καριέρα στον Άρη.

Βέβαια την μεγαλύτερη δημοσιότητα έμελε να τη γνωρίσω στη θητεία μου στην αεροπορία, όπου ένας μυστήριος τύπος με γυαλιά ερχόταν και με ξυπνούσε μες στα άγρια μεσάνυχτα για να κάνω σκοπιά. Αργότερα ίδρυσε το Retromaniax...

kajwbtfe
13-10-09, 12:31
Στο δικο μου γυμνασιο και λυκειο(πρωτο Λυκειο και Γυμνασιο Ηλιουπολης)ειχαμε παντα πολυ καλη ομαδα στο Βολει.Ενας απο αυτους που συνεχισε και εγινε παιχτης του Ολυμπιακου(ΟΛΕΕΕΕΕΕ)και της εθνικης ειναι και ο Β.Κουρνετας.

mike
13-10-09, 12:51
Δεν ειμαστα συμμαθητες ακριβως, πηγαιναμε στο ιδιο φροντηστηριο, αλλα αυτη σε αλλο τμημα. Στην αρχη ηταν μια συμπαθητικουλα (δεν την ηξερα προσωπικα). Μετα εγινε ξαφνικα "hot". Υπηρχαν και ομορφοτερες. Μιλαω για την

ΒΙΚΥ ΚΑΓΙΑ !!!!!

Rygar
13-10-09, 12:53
Βέβαια την μεγαλύτερη δημοσιότητα έμελε να τη γνωρίσω στη θητεία μου στην αεροπορία, όπου ένας μυστήριος τύπος με γυαλιά ερχόταν και με ξυπνούσε μες στα άγρια μεσάνυχτα για να κάνω σκοπιά. Αργότερα ίδρυσε το Retromaniax...

χαχαχαχαχαχαααααααααααααααααααααααα φοβερό!!! Οντως η μεγιστη διασημοτητα. :D

DINO
13-10-09, 13:02
Πρωτότυπο θέμα πράγματι!

Εγώ ήμουν συμμαθητής στο Νηπιαγωγείο και στο Δημοτικό, με την Κωνσταντίνα Γιαχαλή!
Είναι η σεναριογράφος αλλά και συμμετείχε στο Λίτσα.com και σε κάποια επεισόδια της σειράς "7 θανάσιμες πεθερές".

sunset89
13-10-09, 13:15
Πώς και δεν είχε ανοιχτεί τέτοιο θέμα; Πολύ ενδιαφέρον!
Το "νέο αίμα" έφερε και νέες ιδέες. Καλώς όρισες Νίκη...
Εγώ είμαι λίγο πιο μικρή σε ηλικία και ακόμα τα επίδοξα ταλέντα της γενιάς μου δεν έχουν δείξει κάτι, μόνο δυο-τρεις συμμαθήτριες από το δημοτικό έγιναν μοντέλα και η μία εξ αυτών προκρίθηκε πρόσφατα σε γνωστό διαδικτυακό διαγωνισμό... Κάτι πιο... αξιοπρόσεκτο όχι.

Juanita
13-10-09, 13:16
Juanita πως ήταν η Πάνια από χαρακτήρα στο σχολείο; Είμαι πολύ περίεργος...

...

:zip::zip::zip::zip::zip:

Emmm... όπως τη βλέπεις.... ::) Δεν άλλαξε και πολύ...

buzzer
13-10-09, 13:18
Ωραίο θέμα...

Eίχα συμμαθήτρια την Σαμπρίνα (φαντάζομαι μετράει για celebrity), μόνο που τότε την ξέραμε ως Αλεξία.

Την θυμάμαι μάλιστα να κάνει επίδειξη καράτε!!! σε ένα πάρτυ.

Επίσης ήμουν συμπαίκτης του Άκη Ζήκου στην πρώτη του ομάδα τον Παπάγου στα παιδικά μου χρόνια!

thebest20
13-10-09, 13:23
Ωραίο θέμα...

Eίχα συμμαθήτρια την Σαμπρίνα (φαντάζομαι μετράει για celebrity), μόνο που τότε την ξέραμε ως Αλεξία.

Την θυμάμαι μάλιστα να κάνει επίδειξη καράτε!!! σε ένα πάρτυ.

Επίσης ήμουν συμπαίκτης του Άκη Ζήκου στην πρώτη του ομάδα τον Παπάγου στα παιδικά μου χρόνια!

Είχες αυτή τη θεά συμμαθήτρια?Ήταν κουκλάρα και τότε????????

Niki
13-10-09, 13:35
Σε μία τάξη μεγαλύτερη από εμένα ήταν και μία Πόπη , που και αυτή αρχές δεκαετίας ενενήντα στην Ιδιωτική Τηλεόραση παρουσίαζε΄ένα πρωϊνάδικο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το επώνυμό της. Ηταν και Πρόεδρος του 15μελούς και νομίζω αγότερα είχε σπουδάσει δικηγόρος.
Νίκη

sunset89
13-10-09, 13:40
η Χατζηδημητρίου??

buzzer
13-10-09, 13:45
Είχες αυτή τη θεά συμμαθήτρια?Ήταν κουκλάρα και τότε????????

Στο δημοτικό τότε δεν ασχολούμασταν ακόμα με τα κοριτσάκια!

Rygar
13-10-09, 14:01
η Χατζηδημητρίου??

Κατά 99%. Αυτή ήταν που επαιζε στο Οχι τα νεα του Αντ1, ως Ποπη Χατζηποπη και ψεύδιζε περίεργα για χάρη του ρόλου της. Αλλά κατά 1% μπορεί να κάνω και λάθος :D

sunset89
13-10-09, 14:03
α μάλιστα... :D
Πάντως αν είναι αυτή, καλούνται οι μάρτυρες να την αναγνωρίσουν από αυτήν την φώτο
http://media2.feed.gr/filesystem/images/20090326/engine/assets_LARGE_t_1661_2765248_type11104.jpg

mike
13-10-09, 14:13
Σας εκανε εντυπωση η Χατζηδημητριου και οχι η Καγια που εγραψα.
Μου φαινεται θα αναγκαστω να δωσω περισσοτερες πληροφοριες.
Λοιπον το φροντηστηριο που πηγαιναμε λεγοταν "Εκπαιδευση" στο Σταθμο Αμαρουσιου. Αντε μην τα βγαλω ολα στην φορα!

mytinyworld
13-10-09, 14:17
Χα χα, όλα θα τους τα βγάλουμε στη φόρα!
Λοιπόν, στο 32ο Λύκειο Αθηνών, στα Πατήσια, εγώ είχα συμμαθητή τον Γιώργο Χρανιώτη, πολύ γνωστό από τη συμμετοχή του σε διάφορα σήριαλ, το πρώτο του αν θυμάμαι καλά ήταν "Τα μπακούρια" όπου και έπαθα σοκ όταν τον είδα! Μετά πρωταγωνιστούσε σε ένα άλλο με τον Πάνο Μιχαλόπουλο και τη Λίνα Σακκά (νομίζω έτσι τη λένε) το "Για μια γυναίκα και ένα αυτοκίνητο". Ηταν ο ωραίος του Λυκείου! Με μακριά μαλλιά που για το έτος 1989 για το συγκεκριμένο λύκειο ήταν..... ΣΚΑΝΔΑΛΟ! Στο διάλειμα πριν τα γαλλικά ερχόταν να του κάνω τις ασκήσεις (εγώ ήμουν η φυτούκλα!)#)#)#)
Και φυσικά η πιο διάσημη είμαι εγώ, αλλά δεν σας λέω ποιά είμαι!!!!:D:D:D

sunset89
13-10-09, 14:19
Λοιπον το φροντηστηριο που πηγαιναμε λεγοταν "Εκπαιδευση" στο Σταθμο Αμαρουσιου. Αντε μην τα βγαλω ολα στην φορα!

Την Καγιά ντάξει την ξέρουμε... Απλά ψάχνουμε την ... "Πόπη που αγνοείται".:P:P

alkis21
13-10-09, 14:22

Εμπρός καλό μου OMNI...

mike
13-10-09, 14:36
Τι ειναι το omni, για εξηγησε μου και εμενα τον ασχετο...

alkis21
13-10-09, 14:41
Το gadgetάκι που χρησιμοποιώ σαν avatar, το οποίο είναι μηχανή του χρόνου (Voyagers! (http://www.imdb.com/title/tt0083500/)). :)

Olorin
13-10-09, 15:08
Εγώ στο Γυμνάσιο είχα για συμμαθητή τον Γιώργο Πυρπασόπουλο , που έπαιξε σε πάμπολλα σήριαλ τη δεκαετία του 90. Τωρα παρουσιάζει θαρρώ μια χαζομάρα. Πήγαινα στο Γυμνάσιο Νέας Σμύρνης
Λογικά πρέπει να φοιτούσαμε στο ίδιο σχολείο, απλώς εγώ υποθέτω πως πήγα κάποια χρόνια αργότερα (ως ΛΑΝΣ/1ο Λύκειο Ν. Σμύρνης).

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η "πρωινάδικη" Πόπη που αναφέρεις είναι η Χατζηδημητρίου, γιατί από όσο ξέρω είναι Νεοσμυρνιώτισσα...

Προσωπικά τώρα, ήμουν συμμαθητής από την Α' Δημοτικού μέχρι το τέλος (αν και Γυμνάσιο-Λύκειο ήμασταν σε άλλα τμήματα) με τη Λένα Παπαρρηγοπούλου, που είχε βγει Σταρ Ελλάς πριν από κάποια χρόνια. Μάλιστα ειδικά στο Δημοτικό και σε μικρότερο βαθμό Γυμνάσιο-Λύκειο κάναμε αρκετή παρέα...

Όταν το πρωτοάκουσα ότι θα έπαιρνε μέρος στα Καλλιστεία εξεπλάγην (είχε γίνει θέμα μέχρι και στην Τατιάνα γιατί ήταν φοιτήτρια Θεολγίας, αν και από ό,τι ξέρω, ουσιαστικά πήγε εκεί, γιατί εκεί "την έστειλε" το μηχανογραφικό της στις Πανελλήνιες...). Όχι πως δεν είχε τα προσόντα για μοντέλο... Ήταν ψηλή, αδύνατη, ξανθιά (αν και στα Καλλιστεία βγήκε με μαύρα μαλλιά!), αλλά ας πούμε πως απο χαρακτήρα δεν έκανε για μοντέλο, αφού παραήταν "φυσιολογικό" άτομο και δεν είχε το "ψώνιο" που απαιτείται για να το κάνεις... Υποθέτω βέβαια πως επιβεβαιώθηκα στη συνέχεια, αφού πρέπει να είναι η πιο αφανής Σταρ Ελλάς στην ιστορία των Καλλιστείων και από ό,τι μου είπε πλέον δεν ασχολείται με τον χώρο...

Α ναι, πριν 2 χρόνια περίπου με βρήκε στο facebook (ω ναι, ΑΥΤΗ με βρήκε... για αυτό λέω πως παραήταν φυσιολογικό άτομο για να γίνει μοντέλο!), ενώ τα είπαμε και πέρσι σε σχολικό reunion που κάναμε και σε 1-2 φορές που την έχω πετύχει έκτοτε στην Πλατεία της ΝΣ...

Στο ίδιο σχολείο επίσης, αν και δυο χρόνια μικρότερός μου και συμπαίκτης μου στο εφηβικό του Πανιωνίου, ήταν ο Φάνης Κουμπούρας που παίζει τώρα στο Μαρούσι (αν και το καλοκαίρι είχε σοβαρό τραυματισμό με την Εθνική στους Μεσογειακούς Αγώνες και δεν ξερω σε πόσους μήνες θα ξαναπαίξει)

Και αυτόν πλέον, τον πετυχαίνω μόνο καμιά φορά τυχαία στην Πλατεία και τα λέμε...

pooky(1)
13-10-09, 15:28
Στη δική μου γενιά (ίδια με της Νίκης μια και τελείωσα κι εγώ το 1987) δεν είχαμε διάσημους.

Εκτός από το πιο διάσημο nerd της Ελλάδας (και Βαλκανίων) την αφεντομουτσουνάρα μου που το μόνο που με ενδιέφερε ήταν τα παιχνίδια και οι υπολογιστές. Ναι, κυρίες και κύριοι δεν πρέπει άλλος εκτός από μένα να έχει εισπράξει περισσότερη καζούρα και δούλεμα στο πανελλήνιο.

Βέβαια..... έβγαλα το άχτι μου μετά το σχολείο, αλλά αυτό είναι άλλο πακέτο.....

Περίεργο.... χτες μπήκα στα 40 και ακόμα και σήμερα, 22 χρόνια μετά το τέλος του σχολείου τα ίδια ακριβώς με ενδιαφέρουν.........

spyros_s
13-10-09, 16:13
Βέβαια..... έβγαλα το άχτι μου μετά το σχολείο, αλλά αυτό είναι άλλο πακέτο.....

.

Δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το άχτι σου...εκτός και αν εννοείς την καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη από τους...μάγκες του σχολείου που λόγω προσόντων ασχολήθηκαν με χειρωνακτικές ή entry level εργασίες μετέπειτα. Αν όχι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...

e-teo
13-10-09, 17:45
Εγω που είμαι όπως κατάλαβα από τους παλιότερους ήμουν με τον αδελφό του ποδοσφαιριστή Σάββα Κωφίδη (Ηρακλής-Ολυμπιακός-Αρης) και γνώρισα και αυτόν πολύ καλά. Συμμαθητής ήμουν με τον μπασκετμπολίστα του Ηρακλή που είχε παίξει και στην Εθνική και λεγόταν Μάντης

mike
13-10-09, 17:50
respect στον pooky : παντα ηξερε τι ηθελε, ακομα και μικρος!

tsalk
13-10-09, 17:57
respect στον pooky : παντα ηξερε τι ηθελε, ακομα και μικρος!

και τα χρόνια που πέρασαν δεν άλλαξαν τις συνήθειές του (στο ελάχιστο)

pooky(1)
13-10-09, 20:11
Δεν καταλαβαίνω πως έβγαλες το άχτι σου...εκτός και αν εννοείς την καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη από τους...μάγκες του σχολείου που λόγω προσόντων ασχολήθηκαν με χειρωνακτικές ή entry level εργασίες μετέπειτα. Αν όχι συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...

Δεν θα ήθελα ούτε να βγούμε off topic, ούτε να κάνω hijack το παρών thread.

Απλά οι "μαμάω" του τότε που μου φέρονταν απαίσια λόγω της οικονομικής μου θέσης (λέγε με άφραγκο, μπατήρη, looser που δεν έχει να βγει για καφέ πόσο μάλλον να θέλει και γυναίκα) και είχα φάει το δούλεμα της αρκούδας, σήμερα είναι εκεί που ήμουν εγώ, ενώ εγώ από το τέλος του σχολείου και μετά ζούσα άρχοντας στο σκυλάδικο της οικογένειας κάνοντας ότι γουστάρω μη δίνοντας σημασία σε τίποτε και σε κανένα. Μέχρι εδώ και πολλά είπα. :darkglasses:

Ζητώ συγνώμη από όλους για το offtopic. Δεν ήταν πρόθεσή μου.

Αν και εγώ δεν είχα κανένα διάσημο, η αδερφή μου είχε στο τμήμα της τον Λαέρτη Μαλκότση που αν θυμάμαι καλά έπαιζε και στο "αραχτοί και λάιτ". Το αναφέρω για να επανέλθουμε εκεί που έπρεπε να είμαστε......

theoritikos
13-10-09, 20:57
Στο δικό μου σχολείο δεν είχα κάποιον συμμαθητή που έγινε διάσημος, λόγω επαρχίας.
Αν θυμάμαι καλά όμως στο Γυμνάσιο που πήγαινα, μερικά χρόνια πριν από εμένα πρέπει να ήταν ο Ευθύμης Ρετζιάς.
Αν και δεν είναι ρέτρο, είχα δυο "διάσημες" στο ιδιωτικό κολλέγιο που πήγαινα μερικά χρόνια πριν. Μια ήταν η Νάνσυ από το fail συγκρότημα hi-five, και το (σχεδόν ξεχασμένο πλέον) φωτομοντέλο- γυμνάστρια Γιάννα Νταρίλη.

krios
13-10-09, 21:18
Στο φροντιστήριο των Αγγλικών, είχαμε με τη Χουανίτα συμμαθητή τον τραγουδιστή Μάνο. (Τότε ήταν πολύ διάσημος, μετά χάθηκε το δι)

Juanita
13-10-09, 21:26
Τον είχα ξεχάσει αυτόν... :D

Χιχι μεγαλωμένη ανάμεσα σε διασημότητες είμαι... :P

Επιπλέον, η αδερφή ενός συμμαθητή μου παρολίγο να πάει στη γιουροβίζιον το '88... :D

Rakeesh
13-10-09, 21:37
Προσωπικα (και πειτε με ανωμαλο) στην εφηβεια εβρισκα πιο ενδιαφερουσα την Χατζηποπη απο την Καγια, που δεν τη χωνεψα ποτε :D (ως μοντελο)

Το σχολειο μου ειναι πιο διασημο απο τους μαθητες. Εχει "παιξει" σε μια ταινια, μερικες σειρες και σε αρκετες διαφημισεις :)

Επισης εχουμε πιο διασημους καθηγητες παρα μαθητες. Ο Πατάκης (ναι αυτος με τα λυσάρια) ηταν εκει καθηγητης, φυσικα πολλα χρονια πριν τον προλαβω. Επίσης καθηγητής εκεί ήταν και ο πρόεδρος της ΟΙΕΛΕ που εμφανιζεται καμια φορα στις ειδήσεις (νομιζω οτι δεν ειναι πλεον)

Στην τηλεοραση παντως εχω δει καποια Δαφνη Δελατόλλα, η οποια επαιζε σε μια καθημερινη σειρα του Μεγκα, νομιζω τη Βερα στο Δεξι. Απο μικρουλα που ηταν τη θυμαμαι πανεμορφο κοριτσάκι με κοκκινα μαλια

pooky(1)
13-10-09, 22:13
Πατάκης = μορφή.

Χρωστάω ότι δεν έμεινα σε δαύτον και τα λυσάριά του. Που χρήματα για φροντιστήρια και που όρεξη να κάτσεις να "διαβάσεις" το συνονθύλευμα των αηδιών του "σχολείου".....

don dokken
14-10-09, 02:04
..δεν εισαι ανωμαλος αγορι μου,απλα κατεχεις απο γυναικες.Οσο για το αλλο τι να πω,ας μιλησει κανας συμμαθητης μου για το διασημο Ντον..Ο Κωστας ο Μητσοτακης η ο Ξενοφων Ζολωτας..:D

mhmerotategiatipino
14-10-09, 08:22
Εγώ είχα στο Βαρβάκειο εναν Φοιβο στην Α λυκειου (που έγραψε ενα επισοδιο της σειρας Αληθινοι ερωτες (νομιζω) στην Α΄ σαιζον. Και τη Μαριλενα Ντανια, κορη του Ζανο Ντανια, που επαιξε στην Ελλη και Αννα την κορη της Παπακωνσταντινου. Αξιολογη κοπελα πολυ προσεγγισιμη κι απλη. Κι εξω απο το σχολειο γυριζοταν το Ταυρος με Τοξοτη κι εβλεπα καθε μερα την μπλε Ροβερ καμπριο. Κουκλα!!!!!!

Stormwatch
14-10-09, 08:40
Πρέπει να ήμουν για μια χρονιά στο φροντηστήριο (σε μικρότερη τάξη αυτή) με την Πηνελόπη Αναστασοπούλου (http://greekperiodika.wordpress.com/2009/06/06/pinelopi_anastasopoulou_jun09/)
Σε μικρότερο μέγεθος τότε...

Paspartoo
14-10-09, 10:05
Στο γυμνασιο της Ιωνιδειου το 82 ειχα στο διπλανο θρανιο ενα παλικαρι ονοματι Γιωργος Μαγουλας με μακρυα νυχια στο δεξι του χερι. Τον ψιλοκοροιδευαμε και τον φωναζαμε Δρακουλα.

Τα χρονια περασαν το παλικαρ (http://www.magoulas.com/)ι τελειωσε με αριστειο το Εθνικο Ωδειο - συνεθεσε μουσικη για θεατρο, κινηματογραφο και τηλεοραση - πηρε και εναν Χρυσο Ερμη και τωρα ασχολειται με τη μουσικη της Εμπολεμης Ζωνης στο MEGA.

Οι υπολοιποι μειναμε να βλεπουμε ταινιες με τον Κριστοφερ Λι...

AEON
14-10-09, 10:06
Βέβαια την μεγαλύτερη δημοσιότητα έμελε να τη γνωρίσω στη θητεία μου στην αεροπορία, όπου ένας μυστήριος τύπος με γυαλιά ερχόταν και με ξυπνούσε μες στα άγρια μεσάνυχτα για να κάνω σκοπιά. Αργότερα ίδρυσε το Retromaniax...Ο υπνοβάτης υπαξιωματικός αλλαγής σε ώρες δόξης :-P Eυτυχώς για εμένα υπήρξες από τους πιο σωστούς φαντάρους εκεί μέσα και δε με ταλαιπώρησες (θυμάμαι ότι κάποιους τους τραβούσα από τις αρβύλες να πέσουν από το κρεβάτι μπας και ξυπνήσουν. Μερικές υπέρτατες φυσιογνωμίες εξακολουθούσαν βέβαια να κοιμούνται ακόμα κι αφού έπεφταν!)

Hera
14-10-09, 10:12
Καλά και διάσημο δεν τον λες, πάντως κάποιοι ίσως τον ξέρουν

Πάνος Σακελλαρόπουλος (στο σχολείο τον ξέραμε Τάκη) εμφανίστηκε στο 2ο κύκλο του big brother και σε ένα δύο επεισόδια της Λάμψης. Τώρα αν δεν κάνω λάθος κάνει δημόσιες σχέσεις σε νυχτερινά μαγαζιά.

http://img201.imageshack.us/img201/1174/n1000002033611656136.jpg (http://img201.imageshack.us/i/n1000002033611656136.jpg/)

audiodee
14-10-09, 11:05
Στο γυμνάσιο για μια χρονιά είχα καθηγητή αδερφό ενός διάσημου ηθοποιού θεάτρου-τηλεόρασης, γνωστό για τη σχέση του με σταρ του παλιού κινηματογράφου και μετά με πολιτικό... :zip:

alkis21
14-10-09, 11:11
Σαφέστατο.. σαν είδηση του STAR Channel. :D

DINO
14-10-09, 11:13
ΧΑΧΑΧΑ!!!! :biglaugh:
Παρακαλώ, υποψηφιότητα για ποστ της χρονιάς!!! :D

alkis21
14-10-09, 11:47
Πλάκα πλάκα νομίζω ότι το βρήκα, στον Κώστα Σπυρόπουλο αναφέρεσαι;

sunset89
14-10-09, 11:49
Μου φαίνεται ότι εδώ μέσα πρέπει να λύσουμε γρίφους! Μία η "Πόπη" που μάλλον είναι "κατά 99%" η Χατζηδημητρίου (πού να τη φανταζόταν η Ποπάρα τέτοια επιτυχία στο ποστ) και μία ο Αγνωστος - Χ ηθοποιός. Μήπως εννοείς το Σπυρόπουλο? Αποκάλυψη τώρα!:P:P:P

Rakeesh
14-10-09, 12:24
(αδελφος) Κιμουλης;

Juanita
14-10-09, 12:39
Τα είχε με πολιτικό ο Σπυρόπουλος;;;; :xm:

Και εγώ τον Κιμούλη (αδερφό) υποψιάζομαι...

Imgema
14-10-09, 12:50
Βικη Καγιά.

Συμμαθητρια στο λυκειο, την προλαβα για 2-3 μερες μετα αλλαξε σχολειο για καποιο λογο.

serano915
14-10-09, 18:02
κι εγώ Κιμούλη ψηφίζω...:P

εγώ που έτρωγα όλο το φοιτητικό μου χαρτζηλίκι στο μαγαζί-μπουάτ που τραγουδούσε ο Οικονομόπουλος στην Κομοτηνή, προ Dream Show πιάνεται;;; δεν ήμουν μαθήτρια, ήμουν φοιτήτρια...:P:P:P:P ε;;;;;

thamonas
14-10-09, 19:34
...και γω λόγω επαρχίας, δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον απο το Λύκειο που έγινε διάσημος...
Στο πανεπίστήμειο και στο στρατό βέβαια είχα αρκετούς...αυτός που αξιζει πιο πολύ να αναφέρω είναι ο Shawn Fanning ..Είμασταν σε μια τάξη μαζί στο πανεπιστήμειο..αυτος πρωτοετής στο πρώτο τρίμηνο και γω στον τελευταίο ετος.

Το μάθημα ήταν "ανοιχτό" κοινονιολογία ή κατι τέτοιο και καθόμασταν δίπλα...Ο τυπάκος κλασικο αμερικανάκι με το baseball cup δεν του φαινόταν με τίποτα τι genious ήταν..μιλήσαμε λίγο και είχε πλάκα...μάλιστα μια φορά μιλoύσαμε για games και μου είχε φέρει "πειρατικό" το fallout 2 :) το πολύ να ήρθε 10 φορές στην τάξη. Από ότι ξέρω πάντως δεν τελείωσε κάν το πανεπιστήμειο

Olorin
14-10-09, 20:07
το πολύ να ήρθε 10 φορές στην τάξη.
Η αλήθεια είναι πως είχε σοβαρή δουλειά ο άνθρωπος...;)

After graduating from Harwich High School in 1998, Shawn enrolled at Boston's Northeastern University. Shawn rarely attended class and spent Christmas break working at the Hull, Massachusetts chess.net office with his uncle John pushing himself to get the Napster system completed. The system was launched in early 1999.

Αν πατούσε στη σχολή σου δεν θα μπορούσε όλη η δική μου σχολή (και πολλές σχολές ακόμα φαντάζομαι...) να αποκτήσει σε δευτερόλεπτα την ηλεκτρονική δισκοθήκη των ονείρων τους...;)

//Σου έφερε το Fallout 2 πειρατικό??? :D ΡΟΦΛΟΛΜΑΟ!!! Φαινόταν πάντως από τότε...#)

alkis21
14-10-09, 20:16
Ο thamonas είναι ασυζητητί ο νικητής του thread! :eek:

Olorin
14-10-09, 22:11
Ο thamonas είναι ασυζητητί ο νικητής του thread! :eek:
Ε ναι... νομίζω θα χρειαστεί κάτι πολύ δυνατό για τον ξεπεράσει...

Maddog
14-10-09, 22:52
Ποιός νοιάζεται για τον Shawn Fanning όταν άλλοι δηλώνουν συμμαθητές με την Βίκυ Καγιά;;; :xm:

Rakeesh
14-10-09, 22:53
Καλα αν δεν ηταν ο Πατακης να σας εβλεπα :Ρ

pooky(1)
14-10-09, 23:15
Πες τα για το Πατάκη!!!!!

Όσο για τη καγιανά Γιατρέ μου who cares; Έχουμε κλιματιστικά που μας παγώνουν οικονομικότερα το καλοκαίρι.......

Maddog
14-10-09, 23:16
Καλά, κράτα τον Shawn Fanning εσύ! :P

thebest20
15-10-09, 00:45
Στο δημοτικό τότε δεν ασχολούμασταν ακόμα με τα κοριτσάκια!

Θα γίνω λίγο αδιάκριτος,αλλά έχεις περάσει τα δεύτερα -άντα?Αν θες μου λες φυσικά!Ή είσαι 37-38?Πάντως σε ένα site με βιογραφικό της Σαμπρίνας λέει ότι γεννήθηκε το 1973,απλά θέλω να μάθω την ηλικία της τόσο πολύ,χρόνια έλιωνα για αυτή,είναι τόσο sexy!

Πάντως κι εγώ αν και δεν είχα τόσο διάσημους συμμαθητές,στο σχολείο που πήγαινα για λίγα χρόνια όταν είχα φύγει από Αθήνα και φοιτούσα στην Ηλεία είχα συμμαθητή αυτόν που βγήκε "καλύτερα οπίσθια" σε διαγωνισμό στην Ελλάδα και στη συνέχεια πήγε στο εξωτερικό χωρίς να πάρει καλή θέση,και επίσης στο ίδιο σχολείο αλλά σε μεγαλύτερη τάξη πήγαινε ο γιος του Μαραγκού,ενός ποδοσφαιριστή παλιού!Και στη σχολή που σπουδάζει ένας φίλος μου και έχω γνωστούς,είχε περάσει η Ελεάνα Παπαιωάννου,αλλά μετά πήρε μετεγγραφή για Θεσσαλονίκη!

Imgema
15-10-09, 01:58
Μιας και κάποιοι ανεφεραν παιδια διασημοτητων θα πω κι εγώ για καποιους που γνωρισα.

Ο ένας ειναι ο γιος του ηθοποιου Τασου Κωστη (ο παχουλος φιλος του Δόγκανου, ο "Δημούτρης"). Τον γνωρισα στον στρατό πριν απο 9 χρονια, ειμασταν στον ιδιο λόχο. 'Εχει ίδια μάγουλα με τον πατερα του :D:D

Επεισης γνωριζω και τον γιο του Γιώργου Κωνσταντίνου (Χρειαζονται συστασεις?) Είναι φίλος ενος κολλητου μου και όταν τον είδα πρωτη φορα ειπα στον φίλο μου "ρε αυτος μοιαζει με τον Κωνσταντινου" και μου ειπε απλα στην ψύχρα "ναι ειναι ο γιος του" :O. Ο τυπος παντως ειναι πολυ καλο παιδι και πηγαινουμε καμια φορα σπιτι του και παιζουμε πολυπλοκα επιτραπεζια φαντασιας που αγοραζει απο το εξωτερικο (κανουν το Hero Quest να μοιαζει με φιδακι)....

thamonas
15-10-09, 08:56
Ποιός νοιάζεται για τον Shawn Fanning όταν άλλοι δηλώνουν συμμαθητές με την Βίκυ Καγιά;;; :xm:

Συμφωνω και γω!!! προτιμούσα να είχα στην τάξη μου την Καγιά αλλά τι να κάνουμε τώρα...τωρα εαν είναι να διαλέξω ανάμεσα σε Πατάκη και Καγία, προτιμώ την δεύτερη οπότε νικήτης του thread είναι ο Mike!!:D

Βέβαια αν ο Rakeesh ήξερε τον Πατάκη αλλά και τον Τζιράκη θα ήταν διαφορετικά τα πραγματα :) :) :) :)

p.s. Στον στρατό ήμουν μαζί με τον Μπακατσιά...(:O) ψαρωσατε τώρα εεε?

Rygar
15-10-09, 10:26
(στο τέλος το θρεντ θα έχει τίτλο "Ποιους διάσημους έχετε γνωρίσει" :P)

pooky(1)
15-10-09, 10:36
Μπροστά σε ένα εκπληκτικό nerd δεν πιάνει μία το καλύτερο μοντέλο του κόσμου.

Το nerd θα σου μιλήσει για τη τρέλα του και θα σου δώσει τα φώτα του. Δωρεάν πληροφορίες.

Από την άλλη στο "μοντέλο" τίποτε δωρεάν δεν υπάρχει. Ακόμα και αν σου μιλήσει θα πρέπει να τα σκάσεις!!!!!!!!! :D:D:D

Πάρτε το κι αλλιώς. Το nerd είναι genius και θα παραμείνει έτσι και όταν περάσουν τα χρόνια. Το μοντέλο, όταν γεράσει, θα γίνει μια υστερικιά μπαμπόγρια που θα σφάζεται από διάσημους πλαστικούς, μπας και ξεγελάσει το χρόνο...... Αποτέλεσμα θα είναι ένα μεταλλαγμένο έκτρωμα που ούτε να πυροβολήσεις δεν θα θες.... :D:darkglasses:

Niki
16-10-09, 07:41
...ναι η Πόπη Χατζηδημητρίου ήταν.(Δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα το επώνυμό της) Χάθηκε και αυτή σαν την Αννα Μαρία Λογοθέτη, έκανε μία φούσκα για λίγο και μετά χάθηκε. Πάντως, χαίρομαι που η ερώτησή μου είχε τόσο μεγαλη ανταπόκριση.Ευχαριστώ
Νίκη

Hayate
16-10-09, 13:09
Εγω που είμαι όπως κατάλαβα από τους παλιότερους ήμουν με τον αδελφό του ποδοσφαιριστή Σάββα Κωφίδη (Ηρακλής-Ολυμπιακός-Αρης) και γνώρισα και αυτόν πολύ καλά. Συμμαθητής ήμουν με τον μπασκετμπολίστα του Ηρακλή που είχε παίξει και στην Εθνική και λεγόταν Μάντης

Τον Μαντη (επαιζε τοτε στον Ηρακλη) τον ειχα γυμναστη στο δημοτικο, τον συναντησα ξανα πριν απο πολλα χρονια πολυ καλο ατομο.

Omenforever
16-10-09, 14:07
Και μια δική μου συμμαθήτρια(ίσως το μικρό της να είναι Γιώτα), είχε παίξει αρκετά χρόνια πριν σε μία σειρά με τον Κιμούλη στην κρατική τηλεόραση. Το όλο εγχείρημα μάλλον κράτησε ένα χρόνο, χωρίς επιτυχία. Η συμμαθήτρια μου είχε την ίδια, ψυχρή, ομορφιά με τότε. Έκτοτε δεν την έχω δει σε κάτι άλλο.

Dr. SLUMP
16-10-09, 14:42
Ήμουν συμμαθητής με την Άξια Ανδρεαδάκη, τότε γνωστή ως Ταξιαρχούλα.
Πολύ όμορφο κοριτσάκι και (τουλάχιστον τότε) πολύ αγνή ψυχή...
Πάντως μην ρωτήσετε εάν μου άρεσε, οι μελαχρινές δεν είναι του τύπου μου. =]

Wally
16-10-09, 15:48
Αξιος αξιος! :)

spyros_s
16-10-09, 16:33
Ήμουν συμμαθητής με την Άξια Ανδρεαδάκη, τότε γνωστή ως Ταξιαρχούλα.
Πολύ όμορφο κοριτσάκι και (τουλάχιστον τότε) πολύ αγνή ψυχή...
Πάντως μην ρωτήσετε εάν μου άρεσε, οι μελαχρινές δεν είναι του τύπου μου. =]

:sealed: Όταν την συνέλαβαν για 2 αδικήματα που δεν θα ονοματίσω ούτε εκείνοι την ρώτησαν....:sealed:

Ναι...είναι πανέμορφη παρόλα αυτά!

Rakeesh
16-10-09, 19:36
Α πως μπορεσα να το ξεχασω;;; Εκανα παρεα με τον τραγουδιστη των Ανωριμων :D

exetlaios
17-10-09, 19:43
Δεν ξέρω αν ανήκει ακριβώς στην κατηγορία των "διάσημων" ,
πάντως στο σχολείο μου (ίδια τάξη, άλλο τμήμα),
ήταν ο "έγχρωμος" συνεργάτης του Μητσικώστα.

Ο Σταύρος, θυμάμαι ότι ήταν πολύ καλό παιδί και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση
ότι μετά το σχολείο, υπηρέτησε εθελοντικά στις Ειδικές Δυνάμεις !

spyros_s
17-10-09, 19:51
Γιατί να μην είναι...το παλικάρι το έχω πετύχει και σε κάποιες εκπομπές παλαιότερα ως συνομιλητή και μου άρεσε τόσο ο τρόπος του όσο και οι απόψεις του. Μπράβο του!

circleag
18-10-09, 02:00
Δεν ξέρω αν ανήκει ακριβώς στην κατηγορία των "διάσημων" ,
πάντως στο σχολείο μου (ίδια τάξη, άλλο τμήμα),
ήταν ο "έγχρωμος" συνεργάτης του Μητσικώστα.

Ο Σταύρος, θυμάμαι ότι ήταν πολύ καλό παιδί και μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση
ότι μετά το σχολείο, υπηρέτησε εθελοντικά στις Ειδικές Δυνάμεις !

Exetlaios στα συγκροτήματα στην Τζαβέλλα πήγαινες σχολείο ;;;;

exetlaios
18-10-09, 10:39
Exetlaios στα συγκροτήματα στην Τζαβέλλα πήγαινες σχολείο ;;;;

Ναι, στο 2ο.

Maverick
11-12-09, 15:17
Καθηγητές που αργότερα έγιναν διάσημοι μετράνε;
Γιατί είχα θεολόγο στο Λύκειο τον παπα-Τσάκαλο...
Ήταν από τους αγαπημένους μου καθηγητές και ποτέ δεν έχανα μάθημά του, ακόμα και όταν μας έλεγε να πάμε όσοι θέλουμε (χωρίς απουσία) για μπάσκετ στην αυλή.
Με χαρά και ευχαρίστηση συμπλήρωνα τις απαντήσεις στις ερωτήσεις των διαγωνισμάτων του γιατί ήταν όλες ερωτήσεις κρίσεως και δε χρειαζόταν να έχω αποστηθίσει κάτι απ' έξω... Όλοι παίρναμε 20 ή σχεδόν 20...
Απολάμβανα και τις συζητήσεις που είχε με συμμαθητές μου (εγώ δεν τόλμησα να του θέσω προσωπικά κάποιο θέμα) οι οποίοι των φώναζαν "Σπύρο" και του μιλούσαν στον ενικό. Ποτέ δεν ήταν μαύρος κι άραχνος, αλλά φορούσε μωβ ή μπλε ράσα, κρατούσε στα διαλείμματα κομπολόι στο ένα χέρι και τσιγάρο στο άλλο.
Είχε χορέψει και στη ντισκοτέκ με τα παιδιά στην πενταήμερη, μου είπαν μεγαλύτεροι μαθητές του Λυκείου μας.
Μια μέρα όμως, τον είδα να παίρνει μέρος ως ιερέας στον εκκλησιασμό που είχαμε με το σχολείο μου... Εκεί μου φάνηκε παπάς σαν όλους τους παπάδες χρησιμοποιώντας τη γλώσσα των παπάδων, τις κινήσεις των παπάδων και αυτό μου δημιούργησε μια σύγχυση...

don dokken
12-12-09, 02:31
:D δεν ξερω για ποτε μιλας αλλα ο Παπα-Τσακαλος ηταν διασημος απο αρχες δεκαετιας 80..Μυθος.
βεβαια μετα με την τηλεοραση τον εμαθε το πανελληνιο.

spyros_s
12-12-09, 08:55
Εγώ τον ξέρω από την ενορία που λειτουργούσε πριν συνταξιοδοτηθεί κοντά στο σπίτι μου...έκανε πολλά για εκείνους αλλά ήταν και ιδιόρρυθμος...κάποτε πριν μια δεκαετία, ίσως και παραπάνω, χωρίς να ξέρω ποιος οδηγεί βάλαμε ...κόντρα στο δρόμο! Είχε ένα χιουνται κουπε και πήγαινε...τέζα! Δυστυχώς για εκείνον το Άγιο Πνεύμα είναι με τους ιδιοκτήτες αμίγκα οπότε τον πέρασα. Μόλις είδα ποιος οδηγούσε με αγριοκοίταξε και συνέχισε εκνευρισμένος την διαδρομή του. Καλτ φιγούρα πλέον με καλές προθέσεις γενικά αλλά και με απόλυτο τρόπο προσέγγισης που τον έκανε να εξοργίζεται συχνά με τους συνομιλητές του όταν διαφωνούσε, με αποτέλεσμα, να είναι η χαρά των παραθύρων στα ιδιωτικά τηλεοπτικά παράθυρα!

tonytony
12-12-09, 09:41
Τώρα το είδα το θέμα! Πολύ καλό!!!Λοιπόν 2 τάξεις μικρότερες από μένα αλλά στο ίδιο σχολείο ήταν ο Αλέξης Γεωργούλης , ο οποίος ήταν...150 κιλά τότε!!!Ένα "γεια" ακόμα και σήμερα το λέμε...Το καλοκαίρι κάναμε διπλανές ξαπλώστρες "ζεσταίναμε" στη θάλασσα!

Rakeesh
12-12-09, 12:58
ΕΓω τον παπα-Τσακαλο πρωτη φορα τον θυμαμαι απο το Ερωτοδικειο, μεσα 90ς

Maverick
12-12-09, 16:33
:D δεν ξερω για ποτε μιλας αλλα ο Παπα-Τσακαλος ηταν διασημος απο αρχες δεκαετιας 80..Μυθος.
βεβαια μετα με την τηλεοραση τον εμαθε το πανελληνιο.
Μιλάω για την τριετία 82-85 που πήγαινα Λύκειο

RIO
13-12-09, 07:59
Στο ίδιο γυμνάσιο, όχι όμως και ίδια τάξη ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΚ και τώρα του Παναθηναικού.

dandy245
15-12-09, 14:34
Στο φροντιστήριο των Αγγλικών, είχαμε με τη Χουανίτα συμμαθητή τον τραγουδιστή Μάνο. (Τότε ήταν πολύ διάσημος, μετά χάθηκε το δι)

Oh my God, είχα μια συμμαθήτρια που είχε πάρει τον δίσκο του Μάνου και είχε κολλήσει και πόστερ στο δωμάτιό της! Ένας ξανθός με κούρεμα Beatles δεν ήταν? Ακόμα θυμάμαι και το τραγουδάκι "Με λένε Μάνο".. :O καθώς στο δημοτικό στο τέλος κάποιας χρονιάς κάναμε γιορτή και τα τραγούδια του Μάνου έπαιζαν non-stop! Με τέτοιο overdose πού να σβηστεί το cookie από το μυαλό μου...:brick:

thebest20
26-02-10, 23:15
Να ρωτήσω?Ο τραγουδιστής Μάνος που λέτε είναι αυτός?

http://www.youtube.com/watch?v=08eAREG28pM&feature=player_embedded

Αυτό είναι νέο κομμάτι!

Σχολή Μωραίτη
27-02-10, 00:48
Πολύ ωραίο post αυτό!

Το σχολείο μου, η Σχολή Μωραϊτη στο Ψυχικό, είχε πάντοτε στενές σχέσεις με τον Ελληνικό καλλιτεχνικό χώρο. Και οι σχέσεις αυτές συνήθως είχαν μία από τις δύο (ενίοτε είχαν και τις δύο) ακόλουθες μορφές:
1. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών
2. Απόφοιτοι - καλλιτέχνες
3. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών & καλλιτέχνες

1. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών
Παραδείγματα (κατά σειρά ηλικίας):
- Γιάννης Παπαμιχαήλ (γιος Δημ. Παπαμιχαήλ και Αλ. Βουγιουκλάκη, απόφοιτος 1987)
- Πανδώρα Ξαρχάκου (κόρη Σταύρου Ξαρχάκου, απόφοιτος 1989)

2. Απόφοιτοι - καλλιτέχνες
- Χάρης Ρώμας (σεναριογράφος-ηθοποιός, ok, είπαμε δεν είναι "τέλειο" το σχολείο... :) )
- Άριελ Κωνσταντινίδη (ηθοποιός, απόφοιτος 1989, έπαιξε στο μιούζικαλ "Άννυ" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη όσο ήταν μαθήτρια του σχολείου)
- Ναταλία Δραγούμη (ηθοποιός, απόφοιτος 198?)
- Μυρτώ Αλικάκη (ηθοποιός, απόφοιτος 1991 αν θυμάμαι καλά)
- Χριστόφορος Παπακαλιάτης (σεναριογράφος-ηθοποιός, απόφοιτος 1992, έκανε τις πρώτες του τηλεοπτικές εμφανίσεις όσο ήταν ακόμα μαθητής του σχολείου)
- Δώρα Χρυσικού (ηθοποιός, απόφοιτος 1994, έπαιξε στην ταινία "Το μετέωρο βήμα του πελαργού" του Θόδωρου Αγγελόπουλου όσο ήταν μαθήτρια του σχολείου)

3. Απόφοιτοι - παιδιά καλλιτεχνών & καλλιτέχνες
- Κωνσταντίνος Καζάκος (ηθοποιός, γιος Κ. Καζάκου και Τζ. Καρέζη, απόφοιτος 1987)
- Χάρης Βαρθακούρης (συνθέτης-τραγουδιστής, γιος Γ. Πάριου, απόφοιτος 1989)

και άλλος ένας απόφοιτος:
- Κωνσταντίνος Ζούλας (δημοσιογράφος, γιος δημοσιογράφου Στ. Ζούλα, απόφοιτος 1987)

Και κάτι που έχει ενδιαφέρον:
Οι μαθητές του Λυκείου (κατά τα έτη 1985-87 περίπου): Γιάννης Παπαμιχαήλ, Κωνσταντίνος Καζάκος, Κωνσταντίνος Ζούλας και ενίοτε και ο μικρότερος Χάρης Βαρθακούρης είχαν σχηματίσει το μαθητικό ροκ συγκρότημα: "Αχτύπητα Φιλέτα" (το οποίο φυσικά χαλούσε κόσμο στο σχολείο...!)

thebest20
27-02-10, 14:17
Ο πατέρας ενός παιδιού από τη σχολή μου στην Κύπρο πήγαινε στο ίδιο σχολείο,με τη Δέσποινα Ολυμπίου,που έγινε γνωστή ως σχέση του Χατζηγιάννη,ήταν 2 τάξεις παραπάνω αυτός.

Nemo
27-02-10, 14:38
Ο πατέρας ενός παιδιού από τη σχολή μου στην Κύπρο πήγαινε στο ίδιο σχολείο,με τη Δέσποινα Ολυμπίου,που έγινε γνωστή ως σχέση του Χατζηγιάννη,ήταν 2 τάξεις παραπάνω αυτός.

Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=207077#post207077) = ????

misha
27-02-10, 14:42
Σε μία τάξη μεγαλύτερη από εμένα ήταν και μία Πόπη , που και αυτή αρχές δεκαετίας ενενήντα στην Ιδιωτική Τηλεόραση παρουσίαζε΄ένα πρωϊνάδικο. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το επώνυμό της. Ηταν και Πρόεδρος του 15μελούς και νομίζω αγότερα είχε σπουδάσει δικηγόρος.
Νίκη
Μηπως εννοεις την Ποπη Παπαδημητριου?

thebest20
27-02-10, 15:09
Συμμαθητές που αργότερα έγιναν διάσημοι (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=207077#post207077) = ????

Γνωστη είναι η Ολυμπίου,έχει κάνει 5 δίσκους!Απλά οι περισσότεροι την ξέρουν ως πρώην του Χατζηγιάννη και όχι ως τραγουδίστρια.

Μηπως εννοεις την Ποπη Παπαδημητριου?

Χατζηδημητρίου...αυτό νομίζω έγινε γνωστό σε προηγούμενες σελίδες

sunset89
27-02-10, 15:12
Γνωστη είναι η Ολυμπίου,έχει κάνει 5 δίσκους!

Προφανώς αναφέρεται στο γεγονός ότι δεν είναι δική σου συμμαθήτρια αλλά γνωστού σου. :xm:

nasos o "kalamatas"
27-02-10, 20:30
Στο ίδιο σχολείο αλλά μικρότερη τάξη απο μένα ήταν ο διεθνής Έλληνας κεντρικός αμυντικός της Τζένοα και πρώην παίκτης της ΑΕΚ Σωκράτης Παπασταθόπουλος.
Στην ίδια γειτονιά μέναμε και κάναμε παρέα -μέχρι που έφυγε για σπουδές Αθήνα- και ο Φαίδων Κεφαλέας, γνωστός απο το πέρασμα του στο team της Ελένης Μενεγάκη στο πρωϊνάδικο.

Nemo
27-02-10, 23:26

Προφανώς αναφέρεται στο γεγονός ότι δεν είναι δική σου συμμαθήτρια αλλά γνωστού σου. :xm:

Ακριβως .Thanx sunset89

konkar
28-02-10, 12:04
Εμένα μια θεία μου πριν αρκετά χρόνια καθόταν στο ίδιο θρανίο με την Ιέρεια της ελληνικής μουσικής, ΑΝΝΑ ΒΙΣΣΗ. Όταν μου το είπε εκτοξεύτηκα στην στρατόσφαιρα αλλά προσγειώθηκα πολύ απότομα όταν είπε ότι δεν έχει κρατήσει επαφές.:cry:

jumaru17
28-02-10, 13:15
Τώρα το είδα το θέμα! Πολύ καλό!!!Λοιπόν 2 τάξεις μικρότερες από μένα αλλά στο ίδιο σχολείο ήταν ο Αλέξης Γεωργούλης , ο οποίος ήταν...150 κιλά τότε!!!Ένα "γεια" ακόμα και σήμερα το λέμε...Το καλοκαίρι κάναμε διπλανές ξαπλώστρες "ζεσταίναμε" στη θάλασσα!

Αλήθεια, υπάρχει μια φήμη ότι στο παρελθόν είχατε διατελέσει... εύσωμος. Την επιβεβαιώνετε;

Ναι. Την περίοδο που ήμουν στη Θεσσαλονίκη είχα φθάσει 103 κιλά!

Τώρα, πόσα κιλά είστε;

Είμαι περίπου 83, αλλά έχω παχύνει!

Και πώς έγινε αυτό;

Με το πού πήγα στη Θεσσαλονίκη άρχισαν οι κραιπάλες! Ετρωγα μόνο delivery, πίτσες, πίτες και έπινα πολλές μπύρες. Κάποια στιγμή ένιωσα ότι κάλυπτα δύο θέσεις, δηλαδή είχα φθάσει δίπλα, και άρχισα να το μαζεύω

Είναι από αυτή τη συνέντευξη http://www.men.gr/123/georgoulis/ και δεν αναφέρει πουθενά αν ήταν μικρός παχύσαρκος. Πως και έτσι;

tonytony
28-02-10, 18:44
Επίσης να πω ότι ακόμα και σήμερα διατηρεί κατάστημα ρούχων στο κέντρο της Λάρισας. Φυσικά δεν το δουλεύει ο ίδιος!!! Τώρα , γιατί δεν το λέει για τα...πάχη του...που να ξέρω???

Aris_7
28-02-10, 18:57
Εγώ είχα τον ένα τον μοναδικό τον ανεπανάλυπτο τον Big Sofo για μια τάξη,δευτέρα γυμνασίου στο πολύκλαδικο της Καβάλας.Ίδιος όπως είναι τώρα..

stakovios
28-02-10, 22:46
Κι εγώ στο σχολείο δεν έτυχε να έχω διάσημους, λόγω επαρχίας, αλλά στο στρατό είχα γνωρίσει ένα μέλος του συγκροτήματος "Ενδελέχεια". Μας έκανε και μιμήσεις μάλιστα, από την Άντζελα Δημητρίου ως τον Σφακιανάκη...

cpt
07-03-10, 15:35
Εχεις αλλη μια φιλε.. Την Φωτεινη Δαρα..

Wally
07-03-10, 16:45
Φιλε δεν την θυμαμαι...Αλτσχαιμερ μαλλον...

Vag
07-03-10, 17:30
Στο δικο μου γυμνασιο και λυκειο(πρωτο Λυκειο και Γυμνασιο Ηλιουπολης)ειχαμε παντα πολυ καλη ομαδα στο Βολει.Ενας απο αυτους που συνεχισε και εγινε παιχτης του Ολυμπιακου(ΟΛΕΕΕΕΕΕ)και της εθνικης ειναι και ο Β.Κουρνετας.
Πήγαμε στα ίδια σχολεία, την ίδια εποχή.
Να σου θυμίσω ότι στην Φιλία και στο σχολείο έπαιζε επίσης ο Μιχαλόπουλος, επίσης μετέπειτα παίκτης του Ολυμπιακού.

thebest20
07-03-10, 20:48
Εχεις αλλη μια φιλε.. Την Φωτεινη Δαρα..

Ήσασταν συμμαθητές με το Wally?Η Φωτεινή Δάρρα πήγαινε σε ωδεία κλπ αν θυμάσαι?

Annitanguera
09-04-10, 21:20
Παίζει στο Θέατρο Τέχνης τώρα "Τα μάτια τέσσερα" λέγεται το έργο.

karsmit
14-09-10, 14:35
Εγώ ήμουν για ένα χρόνο συμμαθητής στο φροντιστήριο γαλλικών με την Κατερίνα Καραβάτου. Πολύ ωραία κοπέλα και καθόλου σνομπ. Out of our league βέβαια για όλους εμάς τους συμμαθητές της..δυστυχώς.

bambinella 100
14-09-10, 16:00
Δεν ηταν συμμαθητης μου, αλλα καθηγητης μου.
Ηταν ο Χρηστος Ντουβλης, ο μαθηματικος - αστρολογος που παρουσιαζε την ενοτητα της αστρολογιας σε πρωινη εκπομπη και εγραφε για το ιδιο θεμα και στο Τηλεραμα. Αν και δεν ασχολουμαι με ζωδια, για εναν περιεργο λογο ο κυριος Ντουβλης ηταν παντα εξαιρετικα ακριβης οσον αφορα το ζωδιο που με ενδιεφερε, αφου εκει ανηκω, τον Σκορπιο.
Ηταν ο Μαθηματικος μου στις δυο πρωτες ταξεις του Λυκειου και πολυ αυστηρος. Εγω με τα μαθηματικα δεν ειχα ποτε μου καλες σχεσεις κι ετσι τα βρηκα αρκετα σκουρα μαζι του.
Θυμαμαι μαλιστα, μια φορα στην πρωτη Λυκειου μιλαγα μεσα στην ταξη και μου ζητησε αυστηρα να βγω εξω προτου με εκσφενδονισει!
Περιττο να σας πω βεβαια, για την εκπληξη μου οταν τον πρωτοειδα πριν μερικα χρονια στην τηλεοραση να παρουσιαζει τα ζωδια! Ως μαθητρια του δεν ειχα ιδεα τοτε για αυτη του την ιδιοτητα!

Σημερα ανακαλυψα αυτο το θεμα στο φορουμ, και βλεπω οτι οι περισσοτεροι λιγο - πολυ, ολο και καποιον διασημο γνωριζουμε. Δεν το περιμενα οτι θα ειμαστε τοσο πολλοι!

Rakeesh
14-09-10, 17:15
Οταν ειχε εμφανιστει στην τηλεορασ μου ειχε κανει μεγαλη εντυπωση, γιατι το στυλ του ηταν πολυ σοβαρο σε συγκριση με τους αστρολογους και φαινοταν γενικα επαγγελματιας και επιστημονας. Σε καποια εκπομπη ειχε αναφερει οτι ειναι μαθηματικος και οτι αναγνωριζει την αστρολογια ως στατιστικη, χωρις μυστικισμους και συμβολισμους

bambinella 100
14-09-10, 17:32
Ναι, μεχρι σημερα εχει διατηρησει αυτο το αυστηρο στυλ, ακομη και στην τηλεοραση!
Ηταν λιγομιλητος, αλλα πολυ εξυπνος και με ενα δικο του λεπτο και ενιοτε κυνικο χιουμορ που μου αρεσε πολυ.

soufle
20-10-10, 09:54
Πολύ καλό το θέμα παιδιά!! Στο δημοτικό που πήγαινα αλλά όχι στην ίδια τάξη (πρέπει να του ρίχνω 1-2 χρονάκια) πήγαινε ο Θανάσης Τσαλταμπάσης. Πρόκειται για το 49-50 δημοτικό σχολείο Άνω πόλεως Θεσσαλονίκης. Ακόμη τον πετυχαίνω καμιά φορά Πάσχα κ Χριστούγεννα στους Αγ. Αναργύρους. Υπήρξε ένας απίθανος σβίγγος που δεν τον προλάβαινε το μάτι σου!! Χαίρομαι πολύ γι' αυτόν! Και εις ανώτερα!!!:D

alkis21
20-10-10, 10:20
[EDIT-Δεν φιλοδοξουμε να κανουμε συλλογη αγωγων - θα προτιμησουμε τις κονσολες. Stay on topic plz]

Soufle, τι σημαίνει σβίγγος; :confused:

nkarytia
20-10-10, 10:25
Πρέπει να δεις το "Η Λίμνη των Σβίγγων" για να καταλάβεις τι σημαίνει : ))))

soufle
20-10-10, 11:41
[EDIT-Δεν φιλοδοξουμε να κανουμε συλλογη αγωγων - θα προτιμησουμε τις κονσολες. Stay on topic plz]

Soufle, τι σημαίνει σβίγγος; :confused:

Εεεεεεεεεε, δεν πρόλαβα να το διαβάσω!!!:cry: Έτσι καλούμαι να απαντήσω μόνο στην ερώτηση για τους σβίγγους!!! Αν και δεν έχω δει τη λίμνη με τους σβίγγους η απάντηση στην ερώτηση είναι στην...κουζίνα! Πρόκειται για παραδοσιακό νησιώτικο γλυκό (το όνομα ψιλοαλλάζει από περιοχή σε περιοχή) που μοιάζει πολύ με τους χρυσόξανθους (κανελομουσταρδοπορτοκαλοκοραλοχρυσαφένιους:coolgl asses: ) λουκουμάδες. Είναι πολύ μικρά μπαλάκια ζύμης ή στριφτάρια που τηγανίζονται φουσκώνουν και σιροπιάζονται. Χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει μικροκαμωμένα αλλά πολύ συμπαθητικά και τσαχπίνικα άτομα ιδού και ο λόγος που το χρησιμοποίησα για τον Τσαλταμπάση!! Εδώ τελειώνει το of topic για μένα!! Μη με κόψετε, μη με κόψετε, μη με κόψετε pleeeeeeseeeee!! :cry::please:Επιτελώ κοινωνικό έργο!!! :rofl::rofl::rofl:

alkis21
20-10-10, 11:52
Εεεεεεεεεε, δεν πρόλαβα να το διαβάσω!!!

Μην ανησυχείς, το edited κομμάτι δεν αφορούσε εσένα, απλά ήταν μια γενική γκρίνια για τους αστρολόγους που αναφέρονται πιο πάνω.

Χρησιμοποιείται για να χαρακτηρίσει μικροκαμωμένα αλλά πολύ συμπαθητικά και τσαχπίνικα άτομαΕυχαριστώ για την επεξήγηση. Λέω να το χρησιμοποιώ για τον εαυτό μου λοιπόν.

Optimus
20-10-10, 13:04
Πολύ ωραίο θέμα. Δυστυχώς δεν θυμάμαι κάποιον διάσημο εκτός και αν δεν γνωρίζω γιατί έχω χαθεί με τους περισσότερους. Θυμάμαι μόνο στο φροντηστήριο που ο καθηγητής μας έλεγε πως την προηγούμενη χρονία είχαν την μαρίνα τσιντικίδου.

snoopy
20-10-10, 13:15
Διασημότητες λοιπόν...
Συμμαθητής μου, σε σχολείο της επαρχίας αλλά σε διαφορετικό τμήμα και για μια μόνο τάξη (μετά έφυγα) ήτανε.... το καλύτερο παιδί. ;)
(Ναι, μπορώ να πω ότι πάντα ήτανε πάρα πολύ καλό παιδί).

lukaluka
13-11-10, 16:36
Snoopy μη μου πεις οτι εννοεις τον Γιαννη! Ζηλευωωωω!!!

θανος
13-11-10, 17:06
στο σχολειο μου πηγαινε η λυδια παπαιωαννου(ασχολιαστο)και η αντωνια φιλιππακου που ειχε κανει φωτογραφιση στο μαξιμ και επισης υπευθυνη βιβλιοθηκης ειχαμε την μιρελα που αργοτερα εβαλε ξανθια περουκα και εκανε καριερα σε ταινιες του σειρηνακη(ελληνιδες φοιτιτριες σε κριση,ο ταξιτζης)με το ονομα κατια

snoopy
13-11-10, 18:01
Snoopy μη μου πεις οτι εννοεις τον Γιαννη! Ζηλευωωωω!!!

Ένα είναι "το καλύτερο παιδί". ;)

Butterfly
13-11-10, 19:22
ξέρω γω, εμάς ήταν όλοι φλωράκια κ φυτά :P δεν έγινε κανείς γνωστός...

Stanfromgreece
13-11-10, 22:32
Εγώ στην σχολή ήμουν μαζί με τον... γνωστό Πετρίδη... ναι ναι... τον Αλέξανδρο με τα γυαλιστερά δόντια! Δεν ήταν κακό παιδί... απλά λιγάκι ψώνιο από τότε! :D

Playmolover
13-11-10, 23:40
Εγώ δεν έχω και πάρα πολλά να πω πέρα από το ότι.... είχαν την τιμή να με έχουν μαθητή τους το 4ο Δημοτικό, το 3ο Γυμνάσιο και το 1ο Λύκειο Αμαλιάδας!

Supernikos
24-11-10, 14:43
Λογικά πρέπει να φοιτούσαμε στο ίδιο σχολείο, απλώς εγώ υποθέτω πως πήγα κάποια χρόνια αργότερα (ως ΛΑΝΣ/1ο Λύκειο Ν. Σμύρνης).

Επίσης, είμαι σχεδόν σίγουρος πως η "πρωινάδικη" Πόπη που αναφέρεις είναι η Χατζηδημητρίου, γιατί από όσο ξέρω είναι Νεοσμυρνιώτισσα...

Προσωπικά τώρα, ήμουν συμμαθητής από την Α' Δημοτικού μέχρι το τέλος (αν και Γυμνάσιο-Λύκειο ήμασταν σε άλλα τμήματα) με τη Λένα Παπαρρηγοπούλου, που είχε βγει Σταρ Ελλάς πριν από κάποια χρόνια. Μάλιστα ειδικά στο Δημοτικό και σε μικρότερο βαθμό Γυμνάσιο-Λύκειο κάναμε αρκετή παρέα...

Όταν το πρωτοάκουσα ότι θα έπαιρνε μέρος στα Καλλιστεία εξεπλάγην (είχε γίνει θέμα μέχρι και στην Τατιάνα γιατί ήταν φοιτήτρια Θεολγίας, αν και από ό,τι ξέρω, ουσιαστικά πήγε εκεί, γιατί εκεί "την έστειλε" το μηχανογραφικό της στις Πανελλήνιες...). Όχι πως δεν είχε τα προσόντα για μοντέλο... Ήταν ψηλή, αδύνατη, ξανθιά (αν και στα Καλλιστεία βγήκε με μαύρα μαλλιά!), αλλά ας πούμε πως απο χαρακτήρα δεν έκανε για μοντέλο, αφού παραήταν "φυσιολογικό" άτομο και δεν είχε το "ψώνιο" που απαιτείται για να το κάνεις... Υποθέτω βέβαια πως επιβεβαιώθηκα στη συνέχεια, αφού πρέπει να είναι η πιο αφανής Σταρ Ελλάς στην ιστορία των Καλλιστείων και από ό,τι μου είπε πλέον δεν ασχολείται με τον χώρο...

Α ναι, πριν 2 χρόνια περίπου με βρήκε στο facebook (ω ναι, ΑΥΤΗ με βρήκε... για αυτό λέω πως παραήταν φυσιολογικό άτομο για να γίνει μοντέλο!), ενώ τα είπαμε και πέρσι σε σχολικό reunion που κάναμε και σε 1-2 φορές που την έχω πετύχει έκτοτε στην Πλατεία της ΝΣ...

Στο ίδιο σχολείο επίσης, αν και δυο χρόνια μικρότερός μου και συμπαίκτης μου στο εφηβικό του Πανιωνίου, ήταν ο Φάνης Κουμπούρας που παίζει τώρα στο Μαρούσι (αν και το καλοκαίρι είχε σοβαρό τραυματισμό με την Εθνική στους Μεσογειακούς Αγώνες και δεν ξερω σε πόσους μήνες θα ξαναπαίξει)

Και αυτόν πλέον, τον πετυχαίνω μόνο καμιά φορά τυχαία στην Πλατεία και τα λέμε...
Στον Άρη παίζει τώρα ο Κουμπούρας

Supernikos
24-11-10, 14:46
Βασίλης Μάντης? Και στη Δάφνη δεν έπαιξε μετά?

Butterfly
24-11-10, 14:49
Εγώ στην σχολή ήμουν μαζί με τον... γνωστό Πετρίδη... ναι ναι... τον Αλέξανδρο με τα γυαλιστερά δόντια! Δεν ήταν κακό παιδί... απλά λιγάκι ψώνιο από τότε! :D

:biglaugh: δεν τυφλώθηκες από τη γυαλάδα???

Stratulator
24-11-10, 16:40
Και εγω σε καθηγητη θα αναφερθω,αφου με τις Διασημοτητες (απο το λυκειο-2 πολυ γνωστοι αοιδοι)δεν ημουν συμμαθητης... Ειχα ομως την τιμη να εχω καθηγητη τον θεολογο Δρ. Ν.Χαρακακο... Ιδιαιτερα γνωστος σε οσους ασχολουνται με "περιεργα" θεματα. Αργοτερα τον εβλεπα σε διαφορες εκπομπες!...

Stanfromgreece
24-11-10, 16:47
:biglaugh: δεν τυφλώθηκες από τη γυαλάδα???

Δεν είχε κάνει ακόμα λεύκανση τότε ::)

status
24-11-10, 16:48
Και εγω σε καθηγητη θα αναφερθω,αφου με τις Διασημοτητες (απο το λυκειο-2 πολυ γνωστοι αοιδοι)δεν ημουν συμμαθητης... Ειχα ομως την τιμη να εχω καθηγητη τον θεολογο Δρ. Ν.Χαρακακο... Ιδιαιτερα γνωστος σε οσους ασχολουνται με "περιεργα" θεματα. Αργοτερα τον εβλεπα σε διαφορες επομπες!...

http://www.youtube.com/watch?v=IDRKQaPo9Gk

Αυτόν; Ε, ρε κάτι θρησκευτικά που θα κάνατε..:sleep::sleep: ;ρ

Stratulator
24-11-10, 16:55
Ναι... Και στο σχολειο ηταν πολυ cult φιγουρα!(το συγκεκριμενο βιντεο τον αδικει...:)::):darkglasses:)

status
24-11-10, 17:02
Ναι... Και στο σχολειο ηταν πολυ cult φιγουρα!(το συγκεκριμενο βιντεο τον αδικει...:)::):darkglasses:)

Να πω ότι δεν φαίνεται; Μπαμ κάνει..

Για να μην είμαι Οφφτόπικ.
Έχω 2 τοπικά σελέμπριτι φίλους/συμμαθητές και γείτονες.

Ο πρώτος είναι ο Μάνος Παπαδάκης, τραγουδιστής.

http://www.youtube.com/watch?v=HkKWVPX0O2w

Κ ο Ιάκωβος Πατεράκης, λυράρης.

http://www.youtube.com/watch?v=RXDjP8WM4Ug&feature=related

Με τον δεύτερο να ακούγεται ένας τρικούβερτος καυγάς από το σπίτι τους στην διπλανή πολυκατοικία όταν ανακοίνωσε στον πατέρα του ότι ΔΕΝ θα ακολουθήσει την νομική αλλά θα γίνει επαγγελματίας μουσικός. [edit]

Olorin
25-11-10, 02:46
Στον Άρη παίζει τώρα ο Κουμπούρας
Ναι, το ξέρω... Τον είχα πετύχει μάλιστα το καλοκαίρι (κλασικά στην Πλατεία) και μου έλεγε ότι δεν είχε ιδέα πού θα πάει, αλλά σίγουρα θα έφευγε από το Μαρούσι, αφού φαινόταν ότι ήταν υπό διάλυση και μάλιστα μου είχε πει ότι το σκεφτόταν πολύ σοβαρά να πάει σε ιταλική ή ισπανική ομάδα γιατί εδώ "μόνο σε κανέναν Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, άντε και Άρη μπορείς να περιμένεις να πάρεις πάνω από τους μισούς μισθούς σου"...

Και δεν έχει άδικο... Ακόμα και στις χαμηλότερες κατηγορίες που δεν είναι θέμα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, άλλαξα πάνω από 7-8 ομάδες και την τελευταία πενταετία σίγουρα πήρα λιγότερα από το 50% όσων μου οφείλονταν...

Anyway, το offtopic-ιασα εντελώς νομίζω...#)

thanos75
25-11-10, 08:59
Στο φροντιστήριο είχα συμμαθήτρια τη Φωτεινή Δάρρα...θεωρώ τώρα πως είναι πολύ πιο όμορφη. Επίσης θυμάμαι ότι τότε την ενδιέφερε το θέατρο και γενικά η δραματική τέχνη. Τελικά όμως έγινε τραγουδίστρια.
Ήταν πάντως από τις πιο φιλάρεσκες κοπέλες της τάξης. Ήξερε ήδη από τα 16της πως να ντύνεται και να βάφεται σωστά...και είχε γενικώς αυτό που λέμε..."αέρα"!

metal kristi
25-11-10, 09:13
εγω παιδια ειμουν στην δευτερα και τριτη λυκειου με την δημητρα κωστακη μοντελο σταρ ελλας και με μεγαλη καριερα στο εξωτερικο
την εδειξε και το τοπ μοντελ
τοτε ηταν αγριο μεταλο και ο δικος της ο πιο δημοφιλης μεταλ κιθαριστας του σχολειου

patousaki
04-12-10, 12:14
Είναι καιρός που λέω ότι θα γράψω για το δικό μου σχολείο, και όλο το αναβάλω!

Σήμερα όμως ήρθε η στιγμή να αναδείξουμε τον Χολαργό (όχι ότι το χρειάζεται…) και να μνημονεύσουμε όλους τους (διάττοντες ορισμένες φορές) αστέρες που ανέδειξε.

Η πρώτη φυσιογνωμία που θυμάμαι ήταν ο Κρατερός Κατσούλης.
Παρουσίαζε τις συνταγές στη «Χιλιοποδαρούσα».

Ο Κρατερός στα μάτια μας τότε φάνταζε ως ένα από αυτά τα παιδιά που τα είχαν όλα…

Ο καλός μη-σπασίκλας μαθητής, ο δημοφιλής τύπος με το ωραίο χιούμορ, ο πρόεδρος του 15μελούς στο Λύκειο, ο αθλητικός χαρακτήρας με τη μπάλα του μπάσκετ (ναι, δεν είχε τους «προκοιλιακούς» τότε…).

Μαθητής Γ’ Λυκείου όταν εγώ ήμουν στην Α’ και μου φαινόταν «κάπως» .

Επόμενη φυσιογνωμία η οποία έγινε αργότερα γνωστή, άλλος ένας δημοφιλής, εξαιρετικά αγαπητός από όλους, ήταν ο Κώστας Παπαγεωργίου
(you know… ίσως να τον θυμόμαστε κάπως έτσι http://www.krotalo.gr/index.php?profile=51 )

Αυτόν τον θυμάμαι ως πάλι πρόεδρο 15μελούς (έλεος με την υστερία της εξουσίας πια!), στο Γυμνάσιο αυτή τη φορά, να μιμείται με εξαιρετική επιτυχία πολιτικούς της εποχής… Αστείρευτο γέλιο, αλλά το κύριο γνώρισμά του ήταν αυτό, το «καλό παιδί»!

Φροντιστήριο αγγλικών ίδιας εποχής (του χαλκού δλδ)… και έχω συμμαθήτρια μια κοπελίτσα όμορφη μεν, ψωνισμένη δε.

Από αγγλικά δε… αφήστε το καλύτερα!
Δε θα έλεγα ότι «τα έπαιρνε τα γράμματα» (που θα έλεγε και η γιαγιά μου!). Αλλά όταν είσαι καλλονή, δε νοιάζεσαι αν δεν ξέρεις τα ανώμαλα ρήματα και το γερούνδιο!
Δε μου έκανε καμιά εντύπωση όταν την είδα στα καλλιστεία του ΑΝΤΕΝΝΑ λίγα χρόνια μετά… Πρόκειται για την Κατερίνα Μιχαλοπούλου, που όμως δυστυχώς δε βρήκα φωτογραφία αντάξια της ομορφιάς της. Ό,τι βρήκα στο net την αδικεί τρελά.
"The photograph doesn't do her justice…" που θα μας έλεγε και η ίδια αν δεν ήταν απασχολημένη με τα δικά της και διάβαζε και τπτ!!!

Πέρα από αυτούς τους ευρέως γνωστούς υπήρξαν και άλλοι, λιγότερο δημοφιλείς που ειλικρινά, θαύμασα το μνημονικό μου που τους θυμάμαι ακόμη!
Τυπικό Alzheimer (Pooky ακούς???)… Απώλεια προσφάτου μνήμης, αλλά θυμάσαι κάτι πράγματα που έγιναν 300 χρόνια πίσω!
Βέβαια, τυπικά δεν ανήκουν εδώ, μια που χάθηκαν από τη δημοσιότητα, αλλά είπα να τους αναφέρω.

Θυμάμαι λοιπόν

Τη Γιάννα Τσέλιου, μια φωτομοντέλα της εποχής εκπάγλου καλλονής. Ένα πολύ καλό παιδί, απλό και σχεδόν αέρινο. Δε μπόρεσα να τη βρω πουθενά δυστυχώς.

Την Ευάννα [(?) σόρρυ κιόλας, αλλά με αυτό το όνομα, πού να ξέρω πως στην ευχή γράφεται].
Στο ίδιο γυμνάσιο, τη συναντούσαμε συνήθως στις τουαλέτες όπου περνούσε τα διαλείμματα… καθρεφτιζόμενη!!! «Φτου σου κούκλα μου» και τέτοια!
Είχε πάρει διαστάσεις θρύλου μια φωτογράφηση μόδας στο περιοδικό «ΠΑΝΘΕΟΝ» (πού το θυμήθηκα αυτό ?). Μετά από αυτό εξαφανίστηκε, όπως ακριβώς είχε εμφανιστεί… Κομμήτης!

Αν θυμάται κανένας άλλος Χολαργιώτης κάτι, ας το προσθέσει.

alkis21
29-03-11, 09:13
Είναι απίστευτο που δεν μου είχε έρθει την πρώτη φορά που έγραψα σε αυτό το topic, δεδομένου ότι είναι μακράν ο πιο γνωστός στο ευρύ κοινό από τους παλιούς συμμαθητές μου... το είχα ξεχάσει όμως και το θυμήθηκα μόλις λίγους μήνες πριν. Στην Α' Λυκείου στην Λάρισα σε άλλο τμήμα από μένα φοιτούσε ένας μακρυμάλλης, μεταλλάς και ολίγον τι μπουλούκος ονόματι Αλέξης Γεωργούλης.

cutlaroc
02-04-11, 10:52
Στο δικό μου σχολείο είχαμε διασημότητες αλλά πρέπει κάποιος να ασχολείται με το συγκεκριμένο χώρο για να τις γνωρίζει...

Έτσι λοιπόν αναδείξαμε 2 κοπέλες που έκαναν καριέρα στο γυναικείο μπάσκετ...

Η πρώτη είναι η Αναστασία Κωστάκη αδερφή του γνωστού μοντέλου Δήμητρα Κωστάκη (που αν δε με απατά η μνήμη μου ήταν συμμαθήτρια της metal kristi) και η δεύτερη έιναι η Δήμητρα Καλέτζου

Τη δεύτερη δε την είχα και στην τάξη μου...

Εκείνα τα χρόνια το σχολείο μας είχε κατακτήσει το παγκόσμιο στο γυναικείο μπάσκετ και στο λύκειο είχαμε κορίτσια απ όλες τισ περιοχές της Αθήνας...

Επίσης στην τάξη μου ήταν και το γνωστό μοντέλο Ντέιβιντ Σαμαράς... ΛΟΛ

nikostoum
04-04-11, 14:59
εγω στο Μαρουσι ειχα σε μια ταξη μεγαλυτερη τον Κοτσιρα(οπου γιορτη δεν εχανε την ευκαιρια να τραγουδησει) και την Ντενια Σαρακινη (παρουσιαστρια του κεντρικου δελτιου ειδησεων της ΝΕΤ)

nikostoum
04-04-11, 15:03
επισης διπλανο σε καποιες σχολικες ωρες τον Παντελη Τζουλη(παιχτη του πανιωνιου) αν θυμαστε εναν αγωνα ΠΑΟ-Πανιωνιος 4-3 το 92(τεσσερα γκολ ο Βαζεχα και 3 ο Τζουλης).Απο τοτε ηταν μια ομαδα μονος του στο σχολειο

Rakeesh
04-04-11, 15:06
και την Ντενια Σαρακινη (παρουσιαστρια του κεντρικου δελτιου ειδησεων της ΝΕΤ)
Χμ πρεπει να ειχε πολυ σουξε ε; πραγματικα πανεμορφη :)

nikostoum
05-04-11, 13:13
Χμ πρεπει να ειχε πολυ σουξε ε; πραγματικα πανεμορφη :)

Τωρα ειναι κουκλα με μαλι αφανα τοτε...μαλλον εφερνε προς Ντενιση(με λουκ εποχης)

Maria Tsitiridou
23-05-11, 19:38
Πήγαινα στο ίδιο γυμνάσιο (Γιαννιτσά) με την Μελίνα Ασλανίδου. Γλυκύτατη κοπέλα!! Ο αδερφός μου πήγε στο Λύκειο (βερολίνου) με την γνωστή Εύη Αδάμ.

Ρ.Λ. ΣΤΑΙΝ
08-09-11, 15:54
Κι εμείς στο σχολείο μας είχαμε κάποια παιδιά που τώρα είναι γνωστά.

Στην χρονιά μου ήταν η Δούκισα Νομικού, μια πολύ απλή κοπέλα που δεν την ένοιαζε να φτιάχνεται πολύ για να έρθει στο σχολείο και συνήθως φόραγε απλά ρούχα (φόρμες κ.λ.π.) ενώ όλες οι άλλες κοπέλες έκαναν υπερπαραγωγές κάθε πρωϊ. Όλα τα αγόρια του σχολείου ήταν ερωτευμένα μαζί της.

2 τάξεις πιο πάνω ήταν ο Μύρωνας Στρατής που δεν τον θυμάμαι πολύ καλά σαν άτομο.

Επίσης έναν χρόνο μεγαλύτερος απο εμένα ήταν ο Παναγιώτης Βλάχος (γνωστός κυρίως από την σειρά "η ζωή της άλλης")

Αυτά από το μικρό 1ο λύκειο Βούλας....

Maddog
09-09-11, 00:08
Πρόσφατα μου το ξεφούρνισε η αδερφή μου -γιατί εγώ δεν είχα πάρει χαμπάρι ως συνήθως- ότι ο παιδικός μου φίλος Μάρκος Κούμαρης είναι ο τραγουδιστής και "ψυχή" των Locomondo. Με το ράστα βέβαια είδα και έπαθα να τον αναγνωρίσω στις φωτογραφίες! :)

alkis21
09-09-11, 08:04
Μικρός ο κόσμος. :) Τον Μάρκο τον γνώρισα πριν 2 χρόνια στο σπίτι του Νικόλα Σιδερή (συνθέτη του Diamonds in the Rough) καθώς είναι και δικός του παιδικός φίλος.

retrofan
09-09-11, 08:54
Αυτό το θέμα πώς μου ξέφυγε;:darkglasses:

Στο σχολείο μου, μια ή δυο τάξεις μεγαλύτερη, ήταν η Άννα - Μαρία Παπαχαραλάμπους:)
Ένα ψηλό κορίτσι, λίγο άχαρο (η άτιμη η εφηβεία βλέπετε), με ωραίο μακρύ μαλλί (που ως ατού της τσιγγάνας Ερατούς έκαψε καρδιές στους "Ψιθύρους καρδιάς"). Λιγόλογη και καλή στη γυμναστική.

Την πέτυχα πέρσι τυχαία και χάζεψα:P Η κοπέλα είναι πανέμορφη και κάθε στοιχείο αγαρμποσύνης εννοείται ότι έχει χαθεί (αχ η άτιμη η εφηβεία:darkglasses:)

manitari666
09-09-11, 18:23
εγω ημουν συμαθητης με το Γιαννη απ τους rec.πρωην stavento.

makisimos
25-11-11, 02:56
Κυρίες και κύριοι, ειδικά οι κύριοι.....πριν αρκετά χρονάκια ξημεροβραδιαζόμουν κυριολεκτικά κάτω απο το φροντιστηριο του Φλωρόπουλου στην Αθήνα για την κοπέλα μου η οποια ειχε φαγωθει να ξαναδωσει πανελληνιες..!!
Τελικά καλά έκανε, διότι έτσι γνωρισα την μικρή τότε ΤΖΟΥΛΙΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΤΟΥ..!!!
Πολύ σεμνή και ιδιαιτέρως χαμηλών τόνων τότε, φορώντας κάθε μέρα τα ίδια σχεδόν ρούχα -το μωβ κολάν μου έχει μεινει- και μου έκανε πολύ εντυπωση..!! Φυσικά, όμορφη από τότε , την κοίταζα και πραγματικά νόμιζα ότι πάθαινα απανωτα εγκεφαλικα και εφράγματα..!! Ειναι αυτο που λενε , ένιωθα οτι σταματαγε η καρδιά μου για λίγα δευτερόλεπτα και κυριολεκτώ που το λέω..!!! Βέβαια τοτε θα ηταν 17 χρονών...!! Κι εγω ενα μεγαλύτερό της πιπινάκι..!!:sweet_kiss:
Πήγαινα βεβαιως για να δω την κοπέλα μου, αλλά κρυφό μου αποθυμένο ήταν η Τζούλια..!!

Ευτυχώς που έβγαλε κι αυτα τα dvd και μου έφυγε το αποθυμένο...!!http://www.retromaniax.gr/vb/images/smilies/tinysmile_tongue_t.pnghttp://www.retromaniax.gr/vb/images/smilies/tinysmile_classes_t.png

D@redevil
25-11-11, 08:47
Θυμάμαι στο σχολείο να έχω συμμαθήτρια την αδερφή της Λένας Δανιηλίδου. Η δε Λένα, 2 τάξεις μικρότερη από μένα, μου χάρισε ένα παιχνίδι τέννις, στο οποίο με είχε ισοπεδώσει! :)

Πολύ καλή κοπέλα (οικογενειακώς, καλά παιδιά!) και εξαιρετική αθλήτρια!

(P.S. Για όσους δεν ασχολούνται και δε γνωρίζουν: η Λένα Δανιηλίδου βρίσκεται μέσα στις καλύτερες τεννίστριες παγκοσμίως!)

Hagi
25-11-11, 11:52
Για ένα φεγγάρι ήμαστε στο ίδιο σχολείο με την αδερφή της Μενεγάκη.
Τώρα που το σκέφτομαι δεν έψαξα ποτέ αν η Μενεγάκη έχει ή όχι αδερφή...

Και φυσικά πολύ θα ήθελα σε καμιά δεκαριά χρόνια να με αναφέρουν στο forum οι δικοί μου συμμαθητές χαχαχα!!!

drspiros
25-11-11, 18:44
Πριν απο πολλα χρονια στο Γυμνασιο, η παιδικη μου φιλη Δημητρα μου ζητησε να σκηνοθετησω και να βιντεοσκοπησω μια σχολικη παρασταση που θα ανεβαζαν η ιδια και δυο συμμαθητριες της, η Κατερινα και η Φαιη, ενα πανεμορφο κοριτσι με ξανθες μπουκλες, γαλαζια ματια και παχουλα μαγουλακια. Μετα απο πολλα χρονια η Δημητρα εγινε δικηγορος, η Κατερινα ασχοληθηκε νομιζω με τα καλλιτεχνικα, και η Φαιη εχασε τα παχουλα μαγουλακια της και εγινε η γνωστη σε ολους Φαιη Ξυλα. Νομιζω οτι ειχα την τιμη να ειμαι ο πρωτος σκηνοθετης της ζωης της, εστω και απο σποντα... (φυσικα τα κοριτσια ηταν μικροτερα μου, ετσι;)

manitari666
07-12-11, 11:57
Α να συμπληρωσω και το Γιωργο Πριντεζη που παιζει στον ολυμπιακο.Αν και 2 χρονια μικροτερος μου πηγαιναμε στο ιδιο σχολειο.

stelliana
08-12-11, 11:08
Ημουν συμμαθήτρια (στα αγγλικά) με τον Φάνη Χριστοδούλου (παίκτης της "θρυλικής" Εθνικής Ομάδας μπάσκετ στο EURO '87). Γείτονας και πολύ καλό παιδί... Στο φροντιστήριο πηγαίναμε με τον αδελφό του Σταμάτη Γαρδέλη (έτσι έλεγε τουλάχιστον). Στο σχολείο για ένα φεγγάρι ερχόταν η Αγγελική Κανελοπούλου (η τεννίστρια), έχω την εντύπωση ότι ήταν ανηψιά ενός καθηγητού μας...

...ναι η Πόπη Χατζηδημητρίου ήταν.(Δεν μπορούσα να θυμηθώ με τίποτα το επώνυμό της) Χάθηκε και αυτή σαν την Αννα Μαρία Λογοθέτη, έκανε μία φούσκα για λίγο και μετά χάθηκε. Πάντως, χαίρομαι που η ερώτησή μου είχε τόσο μεγαλη ανταπόκριση.Ευχαριστώ
Νίκη

Δεν χάθηκε η Πόπη Χατζηδημητρίου, είναι παραγωγός στον Galaxy. Προσωπικά την ακούω καθημερινά 8-11 το πρωί σχεδόν 12 χρόνια!!!

Rygar
08-12-11, 13:25
Τώρα θυμήθηκα ότι πηγαίναμε στο ίδιο σχολείο μαζί με το γιο της Κατερίνας Κούκα, 2 χρονια μικρότερός μου.

Σώτος Σώτος
19-04-12, 11:03
Εγώ καθόμουν στην Α' Γυμνασίου στη Σαλαμίνα στο ίδιο θρανίο με τον Μέμο Μπεγνή (ηθοποιός και ζεν πρεμιέ). Καλό παιδί και εξαιρετικός πιανίστας(θυμάμαι είχε διακριθεί και σε Πανελλήνιο διαγωνισμό τότε...)

BETTY BOOP
28-08-12, 20:27
Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο είχα συμμαθητές δύο από τα μέλη του μουσικού συγκροτήματος ''Ένα βήμα μπροστά'' (ξεκίνησε το 2001), τον Άγι Αγγελομάτη και τον Κωνσταντίνο Πολυχρονίου καθώς και την Ισμήνη Πεπέ (ένα χρόνο μικρότερή μου) που ασχολείται και αυτή με τη μουσική.

mariadegrecia
19-09-12, 22:15
Εμείς στο γυμνάσιο ( Θεσσαλονίκης ) στο άλλο τμήμα όμως από το δικό μου, ήταν ο Νίκος Ζήσης, ο μπασκεμπολίστας.

panp
20-09-12, 00:07
Χωρίς να έχουμε συμπέσει, από το συστεγαζόμενο με εμάς (4ο) και πιο...high στο όνομα, 1ο Λύκειο Νέας Σμύρνης (ΛΑΝΣ όπως έχει αναφερθεί πιο πριν), πέρασε στην αρχή της δεκαετίας του 80 ο μετέπειτα γνωστός πιανίστας Βασίλης Τσαμπρόπουλος.
Μάλιστα στα δικά μου χρόνια είχε κάνει μια-δυο εμφανίσεις ως φτασμένος πια, στην αίθουσα του Γυμναστηρίου...

nckontis
15-10-12, 22:54
5-3! 5 ο Βαζέχα και 3 ο Παντελής! Τον Παντελή τον έχω λογιστή.

johnny19818
17-10-12, 14:13
Και πάνω που ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δεν θα είχα κανέναν να αναφέρω καθώς πήγα σχολείο στην επαρχία, θυμήθηκα δύο γνωστά ονόματα που μεν ήταν στο ίδιο σχολείο με μένα, αλλά άλλες χρονιές. Ο ένας είναι ο τραγουδιστής Γιάννης Χαρούλης ένα χρόνο μεγαλύτερος

61533

και ο άλλος (ένα χρόνο μικρότερος) ο αδερφός του Μάνου Παπαγιάννη που έπαιξε στο "Μαρία η άσχημη". Δεν ξέρω αν ο Μάνος πήγαινε στο ίδιο σχολείο. Πολύ πιθανόν.
61532

Ελευθερια
17-10-12, 21:59
Ο Χαρουλης;;;Τυχερεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!! <3

mantw
31-10-12, 19:18
Δεν έχω να προσθέσω κάποια πολύτιμη πληροφορία, έχω χάσει τα ίχνη όλων των συμμαθητών μου από Αθήνα, ενώ από την επαρχία που συνέχισα το σχολείο..ουδείς γνωστός! Έχω όμως να πω ότι εκεί που ζήλεψα ήταν με το καλύτερο παιδί.....ααχ Γιάννη...

Rinus Cesar
31-10-12, 21:52
Συμμαθητής μου στο Λύκειο υπήρξε ο πολύ πετυχημένος συνθέτης και στιχουργός Φοίβος, που πρόσφατα γιόρτασε τα 20 χρόνια παρουσίας του στο ελληνικό τραγούδι με μια μεγαλειώδη συναυλία στο ΟΑΚΑ !!! Και μάλιστα όχι μόνο ήταν συμμαθητής μου, αλλά κάναμε και παρεούλα [παρόλο που ήμασταν σε διαφορετικά τμήματα, καθόσον τα αρχικά των επιθέτων μας αρχίζουν από γράμματα "μακρινά μεταξύ τους"] !!! Είχαμε, τότε, ΄"κοινό σημείο αναφοράς" μας την αγάπη μας για τη μουσική και, συγκεκριμένα, για τη χέβι μέταλ !!! Έτσι, όποτε βρισκόμασταν στο προαύλιο του σχολείου, πάναμε κουβεντούλα για τη μουσική : Για το "πόσο χάλια μουσική ακούνε οι "φλώροι"" [εντάξει, έφηβοι ήμασταν, έτσι σκεφτόμασταν #)#):P] ... Για το "ποια χέβι μέταλ συγκροτήματα ή τραγούδια μάθαμε τις τελευταίες ημέρες είτε από το ραδιόφωνο είτε από το περιοδικό Χέβι Μέταλ" .... Στις συζητήσεις μας έπαιρνε μέρος και ο κολλητός του Φοίβου, και διπλανός του στο θρανίο, ο Σωτήρης !!! Μερικές ατάκες του Φοίβου που θυμάμαι από τις τόοοτε συζητήσεις μας [η άχρηστη μνήμη μου έχει συγκρατήσει πολλά] :

- Χθες η Δήμητρα Γκουντούνα στην τηλεόραση ανέφερε τη συναυλία των Motorhead [την οποία, φυσικά, ο Φοίβος περίμενε πώς και πώς] !!!
- Χθες στο ραδιόφωνο ακούσαμε εκείνο το πολύ γνωστό τραγούδι των Toto, που αρχίζει με πιάνο και πάει : "τα τα τα τα" [και με κινήσεις των δαχτύλων του - είχε πολύ ωραία δάχτυλα, δάχτυλα "μουσικού" - έκανε ότι παίζει πιάνο "στον αέρα" την εισαγωγή του Hold The Line]
- Παιδιά, κοιτάξτε τι ωραίο που είναι το εξώφυλλο του Kill 'em All των Μetallica [κι εμείς "ψαρωμένοι" θαυμάζαμε το εξώφυλλο του βινυλίου που κρατούσε στα χέρια του ο Φοίβος] !!!

Ο Φοίβος, μαζί με τον κολλητό του τον Σωτήρη, ήταν ... πιο "χεβιμεταλλάδες' απ' όλους μας !!! Καταρχήν είχαν πολύ - πολύ μακριά μαλλιά [στον Φοίβο, που ήταν καστανά προς το ξανθό, προσέθεταν ένα εντυπωσιακό παρουσιαστικό] !!! Ο Φοίβος στο πίσω μέρος του τζην μπουφάν του είχε γράψει με μαρκαδόρο ένα σωρό ονόματα χέβι μέταλ καλλιτεχνών, αλλά με πιο έντονα γράμματα είχε γράψει BRUCE [εννοείται, Bruce Dickinson] !!! Ω ναι, ο Φοίβος "έπινε νερό" στο όνομα των Iron Maiden, τον θυμάμαι να ... μετράει τις μέρες μέχρι τη συναυλία τους στο γήπεδο της Νεας Φιλαδέλφειας [ενώ ο Σωτήρης αγαπούσε πολύ Rory Gallagher. Στην 5ήμερη εκδρομή εγώ και ο συγκάτοικός μου στο δωμάτιο του ξενοδοχείου τον είχαμε προσκαλέσει στο δωμάτιο του ξενοδοχείου μας, ακούγαμε από το κασετόφωνο το Moonchild και ο Σωτήρης ... κόντευε να βάλει τα κλάματα] !!!

Και σαν να μην έφτανε αυτό ... Φοίβος και Σωτήρης είχανε φτιάξει χέβι μέταλ συγκρότημα : Ο Φοίβος στα ντραμς και ο Σωτήρης στην ηλεκτρική κιθάρα !!! Αυτή ήταν η μεγάλη λατρεία του Φοίβου στα σχολικά χρόνια : τα ντραμς !!! Ονειρευόταν να γίνει ντράμερ σε χέβι μέταλ μπάντα !!! Αν και, παρόλο που, όποτε συναντιόμασταν στο προαύλιο του σχολείου, μού διηγιόταν ότι "παίζει ντραμς", δεν έτυχε ποτέ να τον ακούσω !!! Όσοι ξέραμε να παίζουμε μουσικό όργανο το είχαμε δηλώσει στους καθηγητες, για να παίρνουμε μέρος σε σχολικές γιορτές και, φυσικά, να μάς γλυκοκοιτάξει καμιά συμμαθήτριά μας #)#) ... Ο Φοίβος, όμως, δεν είχε δηλώσει ότι παίζει ντραμς !!! Όμως, στην 3η Λυκείου τον άκουσα τελείως "από σπόντα" !!! Σε ένα λυόμενο που είχαμε στο σχολείο [που χρησίμευε ως τάξη] η ... νιου γουέηβ μπάντα [!!!] της 2ης Λυκείου [ω ναι, είχαμε και τέτοια μπάντα, με ... προτίμηση στα μαύρα ρούχα, στα "μυτερά" παπούτσια κλπ] είχε στήσει, μετά το τέλος του μαθήματος, όργανα και επιδιδόταν σε τζαμάρισμα !!! Πίσω απ' τα ντραμς καθόταν ο Φοίβος [ο οποίος ξεχώριζε με τη ... "χεβιμεταλλάδικη εμφάνισή" του] !!! Εγώ σκέφτηκα : "σήμερα θα πάω πιο αργά στο σπίτι, θα κάτσω να απολαύσω τα παιδιά που παίζουν μουσική" !!! Και μόλις είδα τον Φοίβο να παίζει ντραμς ... έπαθα πλάκα !!! Απίθανος !!! Και μάλιστα έπαιζε ρεπερτόριο πανκ / νιου γουέηβ μπάντας, στο οποίο δεν είχε "εντρυφήσει" !!! Όμως, πίσω απ' τα ντραμς, ανταποκρινόταν περίφημα !!! "Βρε, εσύ παίζεις καταπληκτικά, πού ήσουνα τόσο καιρό κρυμμένος???", τον ρώτησα ... Αν συνέχιζε να ασχολείται με τα ντραμς, πιστεύω ότι θα γινόταν ένας απ' τους καλύτερους ντράμερ στην Ελλάδα ....

Άλλο πράγμα που μού είχε κάνει εντύπωση στον Φοίβο : Το ότι έχει την ικανότητα να επηρεάζει τους γύρω του, και μάλιστα χωρίς να φαίνεται !!! Έτσι, στην 3η Λυκείου όλοι οι συμμαθητές του στο ίδιο τμήμα ... είχανε γίνει "χεβιμεταλλάδες", ακολουθώντας το παράδειγμά του !!! Επίσης, ήταν ο πρώτος που έκανε δεσμό με συμμαθήτριά του και μετά από αυτόν ... ακολούθησαν κι άλλα ζευγαράκια που σχηματίσθηκαν !!! [άλλωστε ... το ίδιο δεν έκανε και στα χρόνια που ακολούθησαν ??? Χωρίς να φαίνεται, έκανε΄ένα ... πολύ μεγαλύτερο σχολείο, την Ελλάδα, να τον "ακολουθήσει"} ....

Η τελευταία φορά που είχα επαφή με τον Φοίβο και τον Σωτήρη ήταν περί το 1989 μέσω μιας ... αγγελίας στο περιοδικό Χέβι Μέταλ !!! Ω ναι ... μετά τη λήξη της σχολικής χρονιάς, η σχολική χέβι μέταλ μπάντα, που είχανε φτιάξει οι δύο συμμαθητές μου, είχε, πλέον, όνειρα και φιλοδοξίες για ... να πάει πολύ μακριά !!! Στο ίδιο τεύχος του Μ.Χ., λοιπόν, εκείνης της χρονιάς, είχαν καταχωρηθεί δύο αγγελίες. Τη μία αγγελία την είχε στείλει ο Φοίβος και έγραφε ότι : "Χέβι μέταλ μπάντα ζητάει τραγουδιστή για σοβαρή συνεργασία !!! Απαραίτητο : Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας" !!! Την άλλη αγγελία την είχε στείλει ο Σωτήρης και έγραφε : "Χέβι μέταλ μπάντα ζητάει οργανίστα για σοβαρή συνεργασία !!! Απαραίτητο : Καλά δικά του όργανα" !!! Ο δικός μου κολλητός με είχε πάρει τηλέφωνο και μού λέει : "Πάρε το καινούριο τεύχος του "Χέβι Μεταλ", ο Φοίβος κι ο Σωτήρης βάλανε αγγελίες" !!! Οι αγγελίες αυτές ήταν μια πραγματική έκπληξη για εμάς : "Βρε το φαντάζεσαι, οι συμμαθητές μας να φτιάξουν ένα μεγάλο χέβι μέταλ συγκρότημα, που θα σταδιοδρομήσει και στο εξωτερικό, που θα φτάσει πιο μακριά από εκεί που έφτασαν και οι αγαπημένοι μας Spitfire ???", αρχίσαμε να συζητάμε ....

Όμως ... από τότε δεν είχα ξανά επαφή ούτε με τον Φοίβο, ούτε με τον Σωτήρη ... Μέχρι που από το 1994 κι εφεξής, όποτε έπεφτα σε βιντεοκλίπς της Γαρμπή ή της Βανδή, διάβαζα συνεχώς τα στοιχεία : "Στίχοι - μουσική : Φοίβος" !!! Κι όταν έμαθα το επίθετο που έχει αυτός ο Φοίβος .... έμεινα άφωνος !!! Όμως ... δεν πρόκειται να γράψω ούτε για τα τραγούδια του, ούτε για την πορεία του στη μουσική, την προσφορά του στο ελληνικό τραγούδι κλπ !!! Άλλωστε, από τον Φοίβο προτιμώ χίλιες φορές να κρατήσω εκείνες τις πολύ γλυκιές αναμνήσεις και τις, "εμποτισμένες" με αρκετή αθωότητα, στιγμές μας στα λυκειακά μας χρόνια ....

Το παραπανω ποστ δεν θα το έγραφα ποτέ αν ο ίδιος ο Φοίβος δεν είχε δώσει στοιχεία από τα σχολικά του χρόνια !!! Στην πρώτη του συνέντευξη στο ραδιόφωνο, που έδωσε το Σεπτεμβρη στην εκπομπή του Χατζηνικολάου στον Real FM [σκεφθείτε ... τόσα χρόνια στο τραγούδι και ... έδωσε για πρώτη φορά συνέντευξη] είπε πολλά πράγματα για τα λυκειακά του χρόνια ΄!!! Η συνέντευξη υπάρχει στο site του σταθμου [και, ακούγοντάς την, δεν μπόρεσα να αποφύγω τη συγκίνηση, μιας και μού ξύπνησαν αναμνήσεις ... όπως, επίσης, δεν μπόρεσα να μη θαυμάσω την ευστροφία του πρώην συμμαθητή μου, που είναι φανερή σε όλες τις απαντήσεις του] :

[edit by D@redevil] http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=171431&catID=7

atanasio
01-11-12, 00:00
Στο Λύκειο ήμουν συμμαθητής με τον δημοσιογράφο Θέμη Μάλλη. Στο Πανεπιστήμιο ήμουν συμφοιτητής με την ηθοποιό Ελευθερία Βιδάκη, που χάθηκε πολύ πρόωρα από τη ζωή.

pimenikos
16-11-12, 02:26
Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγα χρόνια πριν από μένα ο ηθοποιός Σταμάτης Γαρδέλης τον βλέπαμε συχνά την εποχή των επιτυχιών του ,κάναμε παρέα με τον μικρότερο του αδερφό , επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω και ήμουν στο ίδιο θρανίο στην Α' Γυμνασίου με το μέλος των Ενδελέχεια, Αντώνη Δημητρίου .

panp
16-11-12, 10:39
Στο δικό μου σχολείο ήταν λίγα χρόνια πριν από μένα ο ηθοποιός Σταμάτης Γαρδέλης τον βλέπαμε συχνά την εποχή των επιτυχιών του ,κάναμε παρέα με τον μικρότερο του αδερφό , επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω και ήμουν στο ίδιο θρανίο στην Α' Γυμνασίου με το μέλος των Ενδελέχεια, Αντώνη Δημητρίου .

Εκείνο το σχολείο της Δάφνης, έβγαλε διάφορους διάσημους τα χρόνια 80-83, όπως οι παραπάνω που ανέφερες, ο δημοσιογράφος του Real FM Γιώργος Χουδαλάκης αλλά και ο αδερφός μου, λιγότερο γνωστός, ηθοποιός.

Σώτος Σώτος
16-11-12, 13:02
...επίσης οι μπασκετμπολίστες Φάνης Χριστοδούλου -Νάσος Γαλακτερός, μάλιστα θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα παλικάρι συμμαθητή του Χριστοδούλου που στους αγώνες μπάσκετ του σχολείου τον είχε λιώσει τον Φάνη , αλλά τελικά εκείνος ακολούθησε την Ιατρική νομίζω...

Μας έστειλες φίλε pimenike... Για να έλιωσε ο τύπος τον Φάνη, έναν από τους σπουδαιότερους ευρωπαίους μπασκετμπολίστες όλων των εποχών, φανταστείτε τι παιχταράς θα γινόταν...:darkglasses:

Knight_Rider
28-01-13, 02:28
Χα χα, όλα θα τους τα βγάλουμε στη φόρα!
Λοιπόν, στο 32ο Λύκειο Αθηνών, στα Πατήσια, εγώ είχα συμμαθητή τον Γιώργο Χρανιώτη, πολύ γνωστό από τη συμμετοχή του σε διάφορα σήριαλ, το πρώτο του αν θυμάμαι καλά ήταν "Τα μπακούρια" όπου και έπαθα σοκ όταν τον είδα! Μετά πρωταγωνιστούσε σε ένα άλλο με τον Πάνο Μιχαλόπουλο και τη Λίνα Σακκά (νομίζω έτσι τη λένε) το "Για μια γυναίκα και ένα αυτοκίνητο". Ηταν ο ωραίος του Λυκείου! Με μακριά μαλλιά που για το έτος 1989 για το συγκεκριμένο λύκειο ήταν..... ΣΚΑΝΔΑΛΟ! Στο διάλειμα πριν τα γαλλικά ερχόταν να του κάνω τις ασκήσεις (εγώ ήμουν η φυτούκλα!)#)#)#)
Και φυσικά η πιο διάσημη είμαι εγώ, αλλά δεν σας λέω ποιά είμαι!!!!:D:D:D

Έλα βρε, πατησιώτισσα είσαι?
Έτσι να βλέπω την περιοχή μας να βγάζει celebrities!!!

- Εκτός θέματος αλλά δεν μπορούσα να μην μιλήσω! - χι χι

phantomlord
16-03-13, 14:22
Κι εμείς στο σχολείο μας είχαμε κάποια παιδιά που τώρα είναι γνωστά.

Στην χρονιά μου ήταν η Δούκισα Νομικού, μια πολύ απλή κοπέλα που δεν την ένοιαζε να φτιάχνεται πολύ για να έρθει στο σχολείο και συνήθως φόραγε απλά ρούχα (φόρμες κ.λ.π.) ενώ όλες οι άλλες κοπέλες έκαναν υπερπαραγωγές κάθε πρωϊ. Όλα τα αγόρια του σχολείου ήταν ερωτευμένα μαζί της.

2 τάξεις πιο πάνω ήταν ο Μύρωνας Στρατής που δεν τον θυμάμαι πολύ καλά σαν άτομο.

Επίσης έναν χρόνο μεγαλύτερος απο εμένα ήταν ο Παναγιώτης Βλάχος (γνωστός κυρίως από την σειρά "η ζωή της άλλης")

Αυτά από το μικρό 1ο λύκειο Βούλας....

ημουν συμμαθητης με τον Μυρωνα και τον Βλαχο τον θυμαμαι αλλα η Νομικου αν δεν κανω λαθος πηγαινε λυκειο Βουλιαγμενη , εκτος και αν δεν την ειχα προσεξει :p

LadyNaty
16-03-13, 14:56
Χμ, και το δικό μας σχολείο (39ο Αθηνών) έβγαλε κάποιους που αργότερα έγιναν με κάποιον τρόπο διάσημοι. Έτσι λοιπόν, μία χρονιά πριν από μένα αποφοίτησε η πρώην Μις Γιανγκ και μετέπειτα παρουσιάστρια μόδας στον "Πρωινό Καφέ" Νεκταρία (Τάρια) Μπούρα, εγώ η ίδια ήμουν συμμαθήτρια (στην -τότε- 3η Δέσμη) με την Μαριλένα Παπαγεωργίου, (πρώην πλέον) γυναίκα και μάνατζερ του τραγουδιστή Γιάννη Κότσιρα, ενώ οι δύο αδελφές μου ήταν συμμαθήτριες η μία με τον βουλευτή και κυβερνητικό στέλεχος Χρίστο Σταϊκούρα και η άλλη με τον ηθοποιό και σκηνοθέτη Γιώργο Νανούρη.

denim13
05-04-13, 13:59
Λοιπόν , εμείς στην τρίτη δημοτικού 1987-88 στο χωριό μου στο Παγγαίο Καβάλας για ένα εξάμηνο περίπου είχαμε στην τάξη μας την μετέπειτα Μις Ελλάς Βαλεντίνη Δασκαλούδη.
Είχα να την δω από τότε όταν την είδα έξαφνα στην τηλεόραση το 2001 που ήταν και υποψήφια για τα καλλιστεία.
Δεν φαινόταν από μικρή που θα ακολουθούσε αυτόν τον δρόμο αλλά ίσως έπαιξε το ρόλο του το ότι η οικογένεια της είχε παράδοση στον χώρο της μόδας και της ραπτικής κυρίως στην Θεσσαλονίκη απλά εκείνο το διάστημα βρέθηκε σε μας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων των γονιών της.
Ηταν πάντως πολύ συμπαθητική και πολύ καταδεκτική! Ποτέ δεν θυμάμαι να την είδα νευριασμένη ή τσαντισμένη.

johnny19818
05-04-13, 15:20
Κάπου στην Τετάρτη Δημοτικού ήρθε μια μέρα στην τάξη μας ένα αγοράκι τον οποίο μας τον σύστησαν ως Ανδρεά Παπανδρέου, εγγονό του γνωστού Ανδρέα. Μια μέρα κάναμε μάθημα κι έφυγε αμέσως. Τώρα που το σκέφτομαι απορώ τι ήταν αυτό το ξαφνικό!!

RIO
05-04-13, 17:17
Κάπου στην Τετάρτη Δημοτικού ήρθε μια μέρα στην τάξη μας ένα αγοράκι τον οποίο μας τον σύστησαν ως Ανδρεά Παπανδρέου, εγγονό του γνωστού Ανδρέα. Μια μέρα κάναμε μάθημα κι έφυγε αμέσως. Τώρα που το σκέφτομαι απορώ τι ήταν αυτό το ξαφνικό!!

με τόσες "γνωριμίες" που είχε στην ζωή του ο μακαρίτης, άντε να βγάλεις άκρη....:D;)

johnny19818
05-04-13, 19:30
με τόσες "γνωριμίες" που είχε στην ζωή του ο μακαρίτης, άντε να βγάλεις άκρη....:D;)
:O:O:O!!!!

sunset89
05-04-13, 22:28

Toν γιο του ΓΑΠ απ' τον 1ο γαμο λενε ετσι, που ειχε δηλωσει οτι ματωνει για τη χωρα :biglaugh:

Μαλλον αυτος ηταν ο συμμαθητης σου της μιας μερας :)

maroussi mz
20-04-13, 01:00
Προφανως εννοεις το 2ο Αμαρουσιου. Δεν τον προλαβαινα ουτε στο Γυμνασιο ουτε στο Λυκειο καθοτι ημουν 3 χρονια μικροτερος αλλα τον ηξερα καλα καθως ειμασταν γειτονες και ειχαμε παιξει τελη 70 αρχες 80 απειρες ωρες μπαλλα μαζι στην αλανα που υπηρχε τοτε ακριβως εξω απο την εισοδο του σχολειου. Ηταν παντως πολυ καλο παιδι. Στην ιδια ταξη εκτος απο αυτον και το Τζουλη ηταν και ο πασαδορος του Παναθηναικου και της Εθνικης Χρηστος Παπαθανασιου ενω 2-3 χρονια μετα απο μενα ηταν οι γνωστοι ηθοποιοι σημερα Δημητρης Λιολιος (αν δεν κανω λαθος προεδρος του 15λους) και Αργυρης Ξαφης.

hannele
09-11-13, 19:41
Συμμαθητές/τριες διάσημους δεν είχα, όμως απόφοιτοι απο το σχολειο που πηγαίνα και εγω υπήρξαν οι Δημήτρης Παπαμιχαήλ και Κώστας Πρέκας.
(Για τον Παπαμιχαήλ είναι σίγουρο...για τον Πρέκα, μου το ειπαν, δεν το γνώριζα).
Μιλάω για το πρώην Β Εξατάξιο Γυμνάσιο Αρρένων Πειραιά, στην οδο Αφεντούλη στην περιοχή Βρυώνη, που σήμερα λεγεται 6ο Λύκειο Πειραιά.

johnny19818
24-02-14, 15:21
Επίσης μια χρονιά μικρότερος από μένα ήταν στο σχολείο μου ο ξάδερφος του ΝΙΒΟ (aka Νικος Βουρλιώτης).
Μου ήρθε φλασιά. Στην τάξη μου από δημοτικό αλλά μέχρι στην ίδια σχολή πήγαινα με τον ανηψιό του Μίμη Ανδρουλάκη.