PDA

Επιστροφή στο Forum : Bibi-bo : Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ

Σελίδες : 1 [2]

Αναστασια
16-05-10, 12:32
Επισης Πεννυ εχω να παρατηρησω οτι απο την μεση και κατω, προσεξα ενα μερος του σωματος που θα αρμοζε περισσοτερο να ηταν ..γκουχου γκουχου...απο την πισω πλευρα, για να ερθει το αλλο απο μπροστα , οχι τιποτα αλλο , να μπορει η κουκλα να ξερει πως θα βαλει το βρακι-pampers..!!!! :)

Απιστευτη ατακα!:D

Penny μου η κουκλιτσα σου ειναι σε πολυ καλο δρομο!:)

Penny
17-05-10, 21:17
Καλησπέρα!!
Λοιπόν....Κάνουμε την πρώτη δημόσια εμφανισή μας με ρούχα!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1011&pictureid=17609

Το μαλλάκι τελικά το ισιωσα με την πρέσα που ισιώνω και τα δικα μου (σε χαμηλη θερμοκρασία) και αυριο πάω βουρ για βλεφαρίδες!

Δεν είναι κούκλα??? :) :) :)

mytinyworld
17-05-10, 21:21
Penny συγχαρητήρια!!! Εχει γίνει πολύ καλή δουλειά!!:clap::clap:
Θα σου πρότεινα από βλεφαρίδες να διαλέξεις ένα σετ που να μην είναι πολύ πυκνές, μιας και δείχνουν καλύτερα πάνω στην κούκλα!;)

rapunjel
17-05-10, 21:21
Penny:cheers::cheers::cheers:
Υπέροχη!!!!Να σαι καλά να τη χαίρεσαι!!!Κούκλα την έκανες!!!Χίλια μπράβο!!!

Penny
17-05-10, 21:27
Ευχαριστώ!!! Εχω χαρεί πολύ :) :)
Αυριο παραλαμβάνω και αυθεντικό δικό της ρουχαλάκι και θα την ποστάρω ξανά αναζωογονημένη!!

rapunjel
17-05-10, 21:32
Penny κι εμείς έχουμε χαρεί με τη χαρά σου και περιμένουμε να δούμε την υπέροχη κουκλίτσα σου πολλές,πολλές φωτογραφίες!!!:D

Penny
17-05-10, 22:16
Επίσης, ένα ψιλο περιέργο που ανακαλυψα τυχαία, είναι ότι το ματάκι της ξεθόλωσε όταν έβαλα ενα ειδικό στεγνωτικό για μανό που εχω και έχει την υφή λαδιού..

Δεν έγινε τέλειο, αλλά ειναι σαφώς καλύτερο από πριν...

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1011&pictureid=17612

rapunjel
17-05-10, 22:27
Penny είναι υπέροχη! Τα χείλη της ονειρικά!Το λαδάκι έκανε την ίδια δουλειά που θα έκανε το στερεωτικό για τα βιτρό!¶λλη μία αγαπημένη bibi-bo στην παρέα μας!!!:D

Αναστασια
17-05-10, 23:30
Πεννυ μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ! :) :) :)

Λιγα μαλλακια να της βαλεις μονο στην χωριστρα, reroot δηλαδη! Και με τις βλεφαριδες θα γινει τελεια!!!!

Και εχει και σχεδον αθιχτη την σκια της στα ματια, το πιο δυσκολο να διορθωθει, αλλα αυτη δεν εχει αναγκη!!! Πανεμορφη γινεται! :D

Penny
18-05-10, 18:44
Για πείτε μου τη γνωμη σας!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1011&pictureid=17629

Θέλουν ψαλίδισμα οι βλεφαρίδες?
Και αν ξερετε, το φορεμα τι περιόδου ειναι? :) :) :)

rapunjel
18-05-10, 18:59
Penny το φόρεμα είναι Β΄περιόδου και είναι πολύ ωραίο!Να το χαίρεσαι! Οι βλεφαρίδες θέλουν κόντεμα και πέρασε τις με διαφανές μανό από πάνω για να γίνουν πιο στητές και γυαλιστερές!Μετά μας μένουν τα χεράκια!Πολύ καλή δουλειά!Μπράβο!!!:D

Penny
18-05-10, 19:06
ok!!Αν δεν είχα και σας, τι θα έκανα!!! :) :)

Πάω να την ανασκευασω λοιπόν..

Χεράκια που θα βρώ? Πρέπει να αγοράσω barbie και να την αφησω κουλή μάλλον ε??

Oi barbie παντως που έχω έχουν ενιαία χερια.. Υπάρχει έκδοση με σπαστά χεράκια?

rapunjel
18-05-10, 19:11
Κι εμείς Penny χαιρόμαστε που έχουμε εσένα!!!barbie fashionista!Έχει σπαστά χέρια!Σου βάζω φωτογραφία της Ανθισμένης για να δεις πως θα είναι η κούκλα σου με αυτά τα χεράκια!Καλή επιτυχία, που θα την έχεις!!!:D
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=451&pictureid=16773

Penny
20-05-10, 17:04
Καλησπέρα!
επανέρχομαι για να σας δείξω την τελική εικόνα της μπουμπούκας!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1011&pictureid=17685

καλή??:D:D

Τωρα έχουν μείνει μόνο τα χεράκια..Πήγα στο jumbo εχτές να πάρω μια barbie fasionista, αλλά τελευταία στιγή το μετάνιωσα! Πως θα την αφηνα κουλή την καημένη?? Οποτε μάλλον η bibibula θα μείνει ανευ παλαμών... Αλλά δεν πειράζει την αγαπάω και έτσι:P

mytinyworld
20-05-10, 18:15
Πεννυ, την έκανες πολύ όμορφη!! Συγχαρητήρια!!:award:

Να τη χαίρεσαι!:)

Ολο και κάτι θα βρεθεί από χεράκια, δεν μπορεί....:xm:

Penny
20-05-10, 18:28
Ευχαριστώ, ευχαριστώ!!
Θα δούμε τι θα γίνει από χεράκια, αλλά πραγματικά, την λυπήθηκα την barbie!

Θα κάνω καμιά άλλη πατέντα...Κατι θα σκεφτώ (τόσα χρόνια στο πολυτεχνειο...πρέπει να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μου στην αναπαλαίωση κτιρίων..εε...χμμμ..κουκλών!) :P:P

rapunjel
20-05-10, 18:35
Penny είναι πανέμορφη να τη χαίρεσαι και εύχομαι να βρεθούν χεράκια στο δρόμο μας και να στα στείλουμε...;)

Αναστασια
21-05-10, 00:34
Πανεμορφη!!! Και εχει πολυ γλυκο βλεμμα!!! Μπραβο Penny!!! :) Σε καταλαβαινω απολυτα για την Μπαρμπι...ειναι πικρα! Μηπως να ψαξεις στους πληστηριασμους για τιποτα κομματια απο σωμα sindy active? Τιποτα χερια σκετα, ετσι ωστε να μην θυσιασεις κουκλα?

mytinyworld
21-05-10, 12:43
Πέννυ υπομονή!! :) Νομίζω ότι ίσως να έχω χεράκια σε λίγο καιρό! Μου υποσχέθηκαν ότι θα μου βρουν χεράκια και λάστιχα και θα μου δείξουν πως αλλάζουν και τα λάστιχα!!! Εστελνε - μου είπαν- η ελ γκρέκο κουτιά με ανταλλακτικά στα μαγαζιά και σε κάποια αποθήκη βολοδέρνει ένα τέτοιο κουτί!:O

rapunjel
21-05-10, 12:47
Πολυαγαπημένη μου mytinyworld με την πρώτη ευκαιρία θα σου δείξω κι εγώ πως αλλάζουν λάστιχα!!!Στο χρωστάω σε σένα και στη λατρεμένη μας Αναστασία!;)

Penny
21-05-10, 13:25
Πέννυ υπομονή!! :) Νομίζω ότι ίσως να έχω χεράκια σε λίγο καιρό! Μου υποσχέθηκαν ότι θα μου βρουν χεράκια και λάστιχα και θα μου δείξουν πως αλλάζουν και τα λάστιχα!!! Εστελνε - μου είπαν- η ελ γκρέκο κουτιά με ανταλλακτικά στα μαγαζιά και σε κάποια αποθήκη βολοδέρνει ένα τέτοιο κουτί!:O

Aααα..δεν το ήξερα ότι υπήρχαν ανταλλακτικά!:O
Μακάρι να βρεθούν χεράκια!

Πάντως στο ebay πού έψαχνα, δεν βρήκα κάτι...ούτε από barbie ουτε από sindy!

Προς το παρόν της βάζω τα χέρια πίσω από την πλάτη...χιχιχιχι

fraoulitsa
30-05-10, 21:41
Χαίρετε κι εδώ! Κορίτσια μου, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξαναζητήσω βοήθεια... Σας είχα δείξει πριν λίγο καιρό τη νύφη μου της β περιόδου. H κούκλα αυτή ντυμένη είναι εντάξει. ¶μα της έβγαλα όμως τα ρούχα κόντεψα να πάθω κατάθλιψη... :( :( :( Εκτός από τα μαλλιά της τα οποία είναι "κολλημένα" έτσι όπως τα βλέπετε (οκ, αυτό λύνεται με ένα λούσιμο φαντάζομαι..),το σώμα της είναι σε αθλία κατάσταση. Τα πλαστικά της εχου λιώσει αρκετά. Είχε γύρω από τον κορμό της τυλιγμένο ένα κομμάτι χαρτί κουζίνας τυλιγμένο με σελοτέιπ. Το έβγαλα και είδα αυτό που βλέπετε στις φωτοραφίες. Σε ένα δυο σημεία το χαρτί δε φεύγει, έχει κολλήσει με το πλαστικό, έχει μια κορδελίτσα τυλιγμένη γύρω από τη μέση της η οποία έχει κολλήσει με το πλαστικό και έχει πετρώσει. Φαίνεται πως το πλαστικό σε εκείνο το σημείο έχει λιώσει κι έχει γίνει ένα με τη κορδέλα. Δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στη φωτογραφία αυτό που λέω.. Επιπλέον, το ένα της πόδι είναι λυγισμένο και έχει ξεκολλήσει το εσωτερικό ημικύκλιο του από το υπόλοιπο πόδι...
Δεν την άγγιξα, προτίμησα να την ποστάρω εδώ πρώτα γιατί φοβάμαι πολύ μη τη χαλάσω... :( :( :( :( Τι λέτε; Υπάρχει καμιά περίπτωση να φτιάξει; :(

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18013

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18012

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18011

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18010

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18009

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά!!!! :)

rapunjel
30-05-10, 22:14
fraoulitsa θα σου πω εγώ τι θα έκανα εαν είχα αυτή την κούκλα και άμα θες κάντο.
1.Θα την έβαζα σε μια λεκάνη με χλιαρό νερό και θα την άφηνα κάποια ώρα.Στη συνέχεια θα τραβούσα να βγάλω την κορδέλα και ύστερα θα έτριβα όπου ήταν το χαρτί να φύγει.
2.Θα την σκούπιζα στη συνέχεια και θα έβγαζα το πόδι που έχει ξεκολλήσει με το ημικύκλιο.
3.Με ένα ψαλιδάκι θα έκοβα κάθε λιωμένο πλαστικό και θα ξεκολλούσα το άλλο πόδι έτσι και το ημικύκλιο.Με κόλλα logo θα κολλούσα το ημικύκλιο με το πόδι το λυγισμένο.
4.Επειδή η έκταση των λιωμένων πλαστικών είναι πολύ μεγάλη,όπου έκοβα όσα κομμμάτια πλαστικό είχαν λιώσει θα έβαζα κόλλα logo από πάνω για να μην ξαναλιώσουν.
Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα όσα σου έγραψα.Καλή επιτυχία!

fraoulitsa
30-05-10, 22:25
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ rapunjel μου! Λες να μαλακώσει το σημείο με την κορδέλα με το χλιαρό νερό,ε? Τώρα η κορδέλα φαίνεται πετρωμένη...:( Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες σου, αύριο κιόλας! Με θλίβει αλήθεια πάρα πολύ να βλέπω κούκλες τόσο χαλασμένες... :( :( :( :( Ελπίζω να τα καταφέρω να τη συνεφέρω!
Χίλια ευχαριστώ! :)

rapunjel
30-05-10, 22:36
fraoulitsa μη με ευχαριστείς.Εδώ είμαστε για να βοηθάμε!Το ίδιο θα έκανες κι εσύ για μένα! Εύχομαι να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα που θα το έχεις γιατί σου έχω εμπιστοσύνη!;)

fraoulitsa
31-05-10, 20:06
Rapunjel μου μακάρι να μπορούσα να βοηθώ κι εγώ συχνότερα..
Τα νέα από την κούκλα μου: Τη μούλιασα όπως είπαμε σε χλιαρό νερό... Δυστυχώς δε μαλάκωσε καθόλου το σημείο με την κορδέλα, δεν τραβιέται και απ' όσο βλέπω την έχουν φέρει αρκετές βόλτες... Θα δω τι θα κάνω γι' αυτό..
Το πόδι της ξε-λύγισε. Τα χαρτιά έφυγαν με λίγο τρίψιμο με ένα μπαμπακάκι με ισοπροπυλική αλκοόλη (Ευχαριστώ bibibo 28!!!!), όπως και η συσσωρευμένη βρωμιά σε κάποια σημεία. Το εσωτερικό ημικύκλιο δεν το έπιασα να το φτιάξω ακόμα, αύριο. Τα μαλλιά της μετά από ένα καλό λούσιμο φαίνονται μια χαρα τώρα στεγνώνουν! :)
Οπότε... αύριο θα σχοληθώ με τα λιωμένα πλαστικά εκτενέστερα όπως μου είπες rapunjel μου. Ευχαριστω και πάλι!!! :) :) :)

rapunjel
31-05-10, 20:21
fraoulitsa πάρε ένα ψαλιδάκι νυχιών και χώνε το μέσα στην κορδέλα και κόβε την σε διάφορα σημεία ώστε να γίνει κομματάκια.Μετά τράβα το με το τσιμπιδάκι των φρυδιών!Καλή επιτυχία!Όλα καλά θα πάνε!:)

fraoulitsa
01-06-10, 01:00
Σε ευχαριστώ rapunjel μου για τη βοήθεια! Θα το δοκιμάσω κι αυτό αύριο.... :)

fraoulitsa
01-06-10, 18:13
Καλησπέρα!! Να κάνω μία ερώτηση στα γρήγορα; Η κόλλα με ασετόν δε φεύγει ή θυμάμαι λάθος; Προσπαθώ τώρα να βγάλω την κορδέλα από τη μέση της κούκλας και βλέπω ίχνη κόλλας στην πλάτη της.. Δε νομίζω να είναι από το πλαστικό αυτά..
Τελικά... εσωτερικό ημικύκλιο δεν υπάρχει... Έχει λιώσει... :( :( :( :( Λέω να αφαιρέσω τα περισσεύματα του πλαστικού και να αφήσω μόνο τις βίδες κι ό,τι έχει απομείνει..

rapunjel
01-06-10, 19:52
fraoulitsa χρησιμοποίησε ασετόν γιατί ήδη είναι πολύ επιβαρυμένο το πλαστικό στο σημείο εκεί.Αφαίρεσε τα περισεύματα του πλαστικού και πες μας την κατάσταση μετά να βοηθήσουμε σε ότι μπορούμε.;)

fraoulitsa
01-06-10, 20:02
Rapunjel μου, νομίζω πως έχει διορθωθεί αρκετά... Κατάφερα να βγάλω όλη την κορδέλα, η οποία εκτός από γεμάτη λιωμένο πλαστικό ήταν και κολλημένη στη μέση της κούκλας.. Βέβαια.. όταν έφυγε η κορδέλα η κούκλα κόπηκε στα δύο, αλλά την κόλλησα... Έκοψα τα περισσεύματα του πλαστικού μέσα από το πόδι της, το οποίο πλέον ίσιωσε... Και τα δύο πόδια πλέον κινούνται, σταμάτησαν να είναι κολλημένα. Τα λιωμένα πλαστικά από τη μπροστινή μεριά δεν τα πείραξα.. Νομίζω πως με ένα βρακάκι θα είναι καλά... Ουφ! :(

rapunjel
01-06-10, 20:52
fraoulitsa χαίρομαι που έφτιαξε!¶ξιζε τον κόπο!!!Να σαι καλά να τη χαίρεσαι!:D

fraoulitsa
01-06-10, 21:12
Και μετά από τόση ταλαιπωρία... είπαμε να κάνουμε την πρώτη μας δημόσια εμφάνιση...

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18148

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18147

Το βρακάκι τελικά κρύβει όλα τα προβλήματα, ε? :P

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1027&pictureid=18149

Nτυμένη θα την ποστάρω σε λιγάκι στο ανάλογο thread... ;)
Ραπουνζέλ μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα και πάλι!!!!!! :D

rapunjel
01-06-10, 22:35
fraoulitsa πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα! Γεια στα χέρια σου!!!Μια χαρά είναι με το βρακάκι!Να τη χαίρεσαι!!!:D

Αναστασια
02-06-10, 14:55
Απιθανη η κουκλιτσα, αποχτησε και παλι κινητικοτητα!!! Kαι γελασα πολυ με τον σχολιασμο στις φωτογραφιες!!! :) :D

Ειναι πολυ ομορφο να βλεπουμε μια κουκλα της El Greco τοσο αγαπημενη, ή μαλλον η πιο αγαπημενη, να ξαναβρισκει της λαμψη της! Αχ μακαρι να σωναμε ολες οσες ειναι ακομα στις αποθηκες, ξεχασμενες, ξεμαλλιασμενες και λιωμενες!!!
Μην σταματησετε ποτε να ψαχνετε εσεις που ειστε ακομα εκει στην πατριδα!!!:flower:

Amalia34
04-06-10, 17:39
Πες τα χρυσόστομη Αναστασία, σώστε τη Bibibo την ωραιότερη κούκλα που βγήκε ποτέ!
Φραουλίτσα συγχαρητήρια μια χαρά είναι τώρα η κουκλίτσα σου ανανεώθηκε να τη χαίρεσαι!
Και φυσικά χίλια μπράβο στη νεράιδα των Bibibo τη Ραπουνζέλ για τις πολύτιμες συμβουλές της :)

fraoulitsa
04-06-10, 18:12
Χαίρομαι που σας αρέσει και σ' εσάς κορίτσια όσο αρέσει και σ' εμένα!!! :D :D :D :D Αναστασία μου, όσο σκέφτομαι πόσες κούκλες λιώνουν σε αποθήκες και ξεχασμένα ράφια κάτι με πιάνει.... :( :( :( :( Μακάρι να μπορούσαμε να τις σώσουμε όλες.... Καλές είναι βρε παιδιά οι καινούργιες, αλλά νομίζω οι μεταχειρισμένες με όλα τους τα προβλήματα έχουν άλλη χάρη (κ ας τις ακριβοπληρώνουμε πλέον κι αυτές :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad: )....

rapunjel
04-06-10, 20:50
Amalia34 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Όποιος ή όποια χρειάζεται βοήθεια για μια κούκλα του ευχαρίστως να βοηθήσω!Είναι πολύ όμορφο συναίσθημα να βλέπεις το αγαπημένο σου παιχνίδι να ανασταίνεται από κει που το είχες ξεγραμμένο...
Λατρεμένη Αναστασία όσες πέσουν στο διάβα μας θα τις συντηρήσουμε και θα τις διατηρήσουμε.Θα υπάρχουν και κάποιες που θα έχουν άδοξο τέλος σε μια αποθήκη,σε μια ντουλάπα ή το χειρότερο σε μια χωματερή...:(
fraoulitsa όταν μου κάνανε δώρο μια καινούργια bibi-bo σε κουτί άγγιχτη το συναίσθημα που ένιωσα ήταν όπως τότε που με χίλιες στερήσεις αγόραζα μία.Υπέροχο συναίσθημα.Όταν βρίσκω κάποια μεταχειρισμένη είναι ένα τελείως διαφορετικό συναίσθημα.Εγώ πάντως να ακριβοπληρώσω bibi-bo δεν το κάνω.Θεωρώ ότι κάποιοι από αυτές τις κούκλες πλουτίζουν και δεν το θεωρώ σωστό.

fraoulitsa
04-06-10, 22:15
Θα συμφωνήσω μαζί σου rapunjel μου! Αυτό το συναίσθημα που έχεις όταν "ανασταίνεις" ένα παιχνίδι είναι ασύγκριτο!
Εμένα κούκλα δε μου έχουν χαρίσει ποτέ όσον καιρό ασχολούμαι, οπότε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με αυτό που λες... Τις καινούργιες που πήρα όμως με ανταλλαγή, δεν ξέρω... χάρηκα πάρα πολύ που τις πήρα, ωραίες ήταν στο κουτί, αλλά... δεεεεεεν ξέρω... είναι πάρα πολύ όμορφες, τις είχα και μικρή, αλλά από εκεί και πέρα... και πάλι προτιμώ τις μεταχειρισμένες με όλα τα προβλήματά τους. Αλήθεια. Ίσως να είναι και συναισθηματικός ο λόγος, μιας και κάπως έτσι θα ήταν κι οι δικές μου σήμερα... Μ' αρέσει και αυτή η διαδικασία της συντήρησης, θέλω να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα πράγματα προκειμένου να μπορώ να τις επαναφέρω όσο πιο κοντά γίνεται στο πώς ήταν αρχικά...
Όσο για το θέμα με το να τις ακριβοπληρώνουμε... δεν ξέρω, ειλικρινά! Έχω ακριβοπληρώσει bibi-bo δύο φορές, και τις δύο μεταχειρισμένες... Αλήθεια, όμως, το σκεφτόμουν σήμερα αυτό... Ποια είναι η πραγματική τους αξία; Μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις για μια κούκλα χωρίς να πεις πως την ακριβοπληρώνεις; Ειναι κι αυτό ένα μεγάλο θέμα... Πραγματικά, δεν ξέρω από τιμές, δεν χρειάστηκε ως τώρα να ασχοληθώ σοβαρά με τις τιμές της "αγοράς", αλλά τώρα που ψάχνω σοβαρά και μόνη μου προβληματίζομαι πολύ. :xm: :xm: :xm:

Amalia34
04-06-10, 22:55
Έχετε δίκιο κορίτσια είναι αλήθεια ότι κάποιοι εκμεταλλεύονται την αδυναμία μας στη Bibibo και τις πουλάνε πολύ ακριβά όπως αυτή την υπέροχη που πουλάει κάποιος τώρα 150$ τη Bibibo la bamba είναι βέβαια τελείως καινούρια αλλά πάλι, είναι δύσκολες οι εποχές που διανύουμε και δυσκολεύεται κάποιος να δώσει τόσα λεφτά. Αν όμως δεν είχα βρει τη Bibibo Rapunjel θα τα έδινα τα χρήματα κι εγώ γιατί είχα μεγάλη λαχτάρα να την ξαναπάρω στα χέρια μου αυτή την κούκλα.
Είναι τόσο πολύτιμη για μένα...
Ε

fraoulitsa
04-06-10, 23:59
Aχ βρε Αμαλία μου... Αυτή μας ακριβώς η λαχτάρα νομίζω πως είναι τελικά αυτό που ανεβάζει τις τιμές στο ταβάνι... Θυμάμαι τότε που πήρα την πρώτη μου Bibi-bo, έκανε 30 ευρώ και ήταν απούλητη για μήνες... Τώρα με 30 ευρώ ούτε μεταχειρισμένη δε βρίσκω... :( Πραγματικά, πάντως, θα ήθελα πολύ να κάνουμε μια συζήτηση περί τιμών, να δούμε τι γίνεται (όχι εδώ, στο κεντρικό θέμα της Bibi-bo ίσως).. Νομίζω πως είναι παραπάνω από χρήσιμη, τι λέτε κι εσείς;

rapunjel
05-06-10, 00:06
Amalia34 μου η ίδια κούκλα πέρυσι πουλήθηκε 80 ευρώ και πρόπερσι 30.Φαντάσου φέτος 150.Δηλαδή σε λίγα χρόνια θα κάνει 1.000 ευρώ;
Κι αυτοί ποντάρουν στη λαχτάρα μας.
fraoulitsa ότι συζήτηση κι αν κάνουμε για τις τιμές τίποτα δε θα βγει.Πάντα θα ανεβαίνουν χρόνο με το χρόνο...

fraoulitsa
05-06-10, 00:15
Ναι, αλλά θα έχουμε έναν μπούσουλα, έτσι νομίζω... Δηλαδή για να σου μιλήσω πρακτικά... Εγώ το Γενάρη είδα στο Μοναστηράκι κούκλες της β περιόδου προς 40 ευρώ έκαστη (μεταχειρισμένες παντα, έτσι?) σε παλαιοπωλείο, πριν καμιά βδομάδα τη μπαλαρίνα με 80 αλλού, βλέπουμε όλοι τις τιμές στο ebay και το emarket... Θέλω να πω... ίσως θα ήταν καλό να δούμε πόσο περίπου πάει κάθε τι για να ξέρουμε... Εγώ ειλικρινά δεν έχω ιδέα πόσα είναι καλά να δώσεις για μια μεταχειρισμένη κούκλα χωρίς να πεις πως ξεπαραδιάστηκες... Σίγουρα οι τιμές αλλάζουν συν τω χρόνω, αλλά νομίζω έτσι θα βοηθηθούμε όλοι μας... ;)

rapunjel
05-06-10, 00:31
fraoulitsa δεν ξέρω από τιμές.Πάντως αυτές που αναφέρεις μου φαίνονται τζιμπημένες.Είναι πολλά λεφτά για μία μεταχειρισμένη κούκλα...

fraoulitsa
05-06-10, 00:37
Αμ κι εμένα ραπουνζελ μου τσιμπημένες μου φαίνονται, γι' αυτό και ρωτάω να δούμε τι γίνεται γενικά στην αγορά... Όλοι λίγο πολύ ψάχνουμε και θα ήταν χρήσιμο να δούμε τι συναντά ο καθένας... Στις Barbie που ασχολιόμουν χρόνια θυμάμαι πως η αξία της κούκλας έπεφτε στο μισό αν δεν είχε το κουτί και μετά ανάλογα και με την κατάστασή της μειωνόταν κι άλλο... :xm: :xm: :xm:

rapunjel
05-06-10, 00:51
fraoulitsa ότι αναφέρεις για τη barbie πρέπει να ισχύει και για τη bibi-bo!
Πάλι αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο ας μας πει.

Amalia34
05-06-10, 10:38
Κορίτσια πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση για τις τιμές εγώ τη δικιά μου τη bibibo Rapunjel την αγόρασα 50 ευρώ πριν ενάμισι περίπου μήνα αλλά ήταν τελείως καινούρια στο κουτί της, βέβαια το κουτί ήταν πολύ ξεθωριασμένο και δεν το κράτησα. Τώρα τη μπαλαρίνα χωρίς κουτί και με χαλασμένη τη βάση και χωρίς τη φουστίτσα της μπαλαρίνας θα την πληρώσω γύρω στα 65 ευρώ και πάλι καλά λέω, γιατί βλέπω κάτι 100άρια για μεταχειρισμένες και τρελλαίνομαι νομίζω πως είναι εκμετάλλευση, έλα όμως που είναι δυσεύρετες.

fraoulitsa
05-06-10, 10:50
Ραπουνζέλ μου, λες να είναι τα ίδια, ε? Χμ... άρα οι τιμές που λέμε για τις μεταχειρισμένες δεν είναι και τόσο εξωπραγματικές λοιπόν.. :( :( :(
Αμαλία μου, κατάλαβα ποια μπαλαρίνα πήρες κι έχω να σου πω, επειδή την έχω δει από κοντά, πως είναι πού όμορφη! Η βάση σου μπορεί να φτιάχνει, όπως μας είπε και η veloudir σε άλλο θεμα! ;) Μη μου φωνάξετε, αλλά κι εγώ τόσα έδωσα για μια μεταχειρισμένη α περιόδου... #)#)#)#)#)#)#)#)#)#)#)#)#)#)#) Τα κατοστάρια για μεταχειρισμένες και μάλιστα β περιόδου, που είναι πιο εύκολο να τις βρεις από της α τα θεωρώ παράλογα... Προσωπική μου άποψη πάντα, έτσι? :O

rapunjel
05-06-10, 11:03
Καλή μου Amalia34 οι bibi-bo Β΄περιόδου είναι πιο φτηνές λόγω μειωμένης ζήτησης.Εκεί που γίνεται πανικός είναι στις Α΄περιόδου.Εγώ πάντως άλλη bibi-bo δεν θέλω.Ρουχαλάκια ναι αλλά κούκλα όχι.Προσπαθώ να συντηρώ και να έχω σε καλή κατάσταση αυτές που έχω.Αν βρω κάποια άλλη και δεν μου την κάνουν δώρο θα τη χαρίσω.Όσο για τη φουστίτσα της μπαλαρίνας Amalia34 θα τη ράψουμε...
fraoulitsa γιατί να σου φωνάξουμε;Ήθελες και την πήρες και με γεια.Αυτό που μετρά είναι να είσαι χαρούμενη.Κουμάντο κανείς δε σου κάνει και δεν έχει και δικαίωμα να σου κάνει.Να τη χαίρεσαι.Κάτι μου λέει πως άμα την παραλάβεις θα έχουμε θέμα συντήρησης;;)

Amalia34
05-06-10, 11:20
Σε ευχαριστώ Φραουλίτσα για τη διευκρίνηση για τη μπαλαρίνα, πιστεύω πως θα μου αρέσει κι εμένα πολύ όπως κι αν είναι και χαίρομαι που θα έχω 2 κούκλες για να μην νιώθει μοναξιά η bibibo Rapunjel μου έτσι? Η αλήθεια είναι όμως ότι κάθε μερα μπαίνω στο ebay και στο emarket και ψάχνω για bibibo τι να πω, στην αρχή παρακαλούσα για να βρω μια και τώρα που γλυκάθηκα θέλω κι άλλες. Είναι εθισμός τελικά αυτή η κούκλα :)
Ραπουνζέλ μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια είμαι σίγουρη πως αν τη φτιάξεις εσύ τη φουστίτσα της μπαλαρίνας θα γίνει καλύτερη και από την αυθεντική, γιατί δε ράβεις με τα χέρια σου αλλά με την ψυχή σου...

fraoulitsa
05-06-10, 11:38
Αμαλία μου, θα κοιτάξω μήπως έχω εγω τα ρούχα της μπαλαρίνας καμιά φορά ακόμα κι αν είναι θα σου τα δώσω! :) Σίγουρα το κορμάκι το έχω, για τη φούστα δε θυμάμαι καθόλου... :( Και φυσικά συμφωνώ μαζί σου, είναι εθισμός... Αχ!
Rapunjel μου, νομίζω πως δίνω πολλά, γι' αυτό και λέω να μη μου φωνάξετε, αλλά ναι.. μου άρεσε πάρα πολύ κι αφού δεν την έπαιρνε κανένας είπα να την πάρω εγώ, να τη φτιάξω και να την έχω παρέα με τις υπόλοιπες... :) Aπό θέμα συντήρησης δεν ξέρω τι χρειάζεται.. σίγουρα της λείπει το ένα χεράκι, το αριστερό, ευτυχως έχω ανταλλακτικό να της βάλω... Από εκεί και πέρα... θα δούμε άμα έρθει! ;)

rapunjel
05-06-10, 12:21
Γλυκιά Amalia34 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.Ξέρεις τι μπορεί να γίνει; Θα παίρνουμε υφασματάκια και θα αντιγράφουμε τα ρουχαλάκια που μας λείπουν και θα τα φτιάχνουμε.Η φούστα μπαλέτου είναι πάντως πανεύκολη και ευχαρίστως να στη φτιάξω!
Όσο για τον εθισμό τον πέρασα.Όταν μου χάρισαν την κούκλα Αλίκη Βουγιουκλάκη η bibi-bo πήρε τη θέση της και μου έφυγε ο εθισμός!Πάντα την αγαπάω πολύ αλλά δε ζηλεύω αν έχει κάποια άλλη ή άλλος κάτι που δεν έχω εγώ αλλά αντίθετα χαίρομαι!
fraoulitsa να σαι ευτυχισμένη αυτό μετρά!Η bibi-bo Α΄περιόδου που πήρες θέλει και το άλλο χεράκι άλλαγμα γιατί έχουν λιώσει τα δάχτυλα του.Επίσης το μαλλί θέλει φτιάξιμο αλλά ξέρω ότι εσύ θα τα καταφέρεις!!!;)
Καλώς να τη δεχτείς!

fraoulitsa
05-06-10, 12:27
Rapunjel μου είναι λίγο αστείο αυτό που συμβαίνει, αλλά δεν ξέρω γιατί, έχω μονάχα αριστερά χεράκια ανταλλακτικά, ούτε μισό δεξί... Οπότε ελπίζω να μην είναι τοσο λιωμένο το δεξί χεράκι που να χρειάζεται άλλαγμα... :(
Tώρα που είπες μαλλί.... είμαστε και στη συντήρηση... Ξέρει κανείς πώς να κάνουμε αυτό το χτένισμα με τα δύο πλεξιδάκια στο μέτωπο της κούκλας? Μου άρεσε πολύ στις φωτογραφίες που μπήκαν χθες στο κεντρικό θέμα.... :)

rapunjel
05-06-10, 12:32
fraoulitsa είναι πανεύκολο το χτένισμα!Παίρνεις μία τούφα μαλλί από το ένα πλάι και την πλέκεις και μια τούφα από το άλλο πλάι και την πλέκεις και τυλίγεις τα δύο πλεξουδάκια γύρω στο κεφάλι.Με ένα μικρό τσιμπιδάκι τις πιάνεις πίσω...

fraoulitsa
05-06-10, 12:48
Ωραία, σε ευχαριστώ, καλά το είχα καταλάβει! :) :) :) Θα το δοκιμάσω άμεσα! ;)

rapunjel
05-06-10, 13:52
fraoulitsa καλή επιτυχία!Περιμένω φωτογράφιση με το νέο χτένισμα!!!:D

Amalia34
05-06-10, 19:48
Φραουλίτσα μου σε ευχαριστώ για την καλή σου διάθεση να με βοηθήσεις με τα ρούχα της μπαλαρίνας, είσαι πολύ καλή! Αν κατάλαβα καλά αγόρασες κι εσύ από τον ίδιο τη bibibo singer που της λείπει το ένα χεράκι? Είναι πανέμορφη να σου πω την αλήθεια μπήκα κι εγώ στον πειρασμό να την πάρω ήμουν δηλαδή σε δίλημμα αυτή ή την μπαλαρίνα. Είναι όλες τους υπέροχες και μου άρεσε πολύ και σε αυτή που θα πάρεις η πλεξούδα στα μαλλιά θα τη δοκιμάσω κι εγώ. Εσενα σου την έστειλε? Εμένα είπε από Δευτέρα θα κοιτάξει να τη στείλει. Με το καλό να τις δεχτούμε :)
Ραπουνζέλ μου η ιδέα σου να ράβουμε ό,τι μας λείπει από τα ρούχα της bibibo μου αρέσει πάρα πολύ και νομίζω πως και τα χειροποίητα γίνονται πολύ όμορφα κι έχουν και συναισθηματική αξία :)

fraoulitsa
05-06-10, 19:56
Nαι, Αμαλία μου, αυτή πήρα. :) Μια από τα ίδια ξέρω κι εγώ για την αποστολή, αναμένω εναγωνίως! :) Μόλις με το καλό φτάσει εννοείται πρώτα εδώ θα τη δείξω! ;) Το χτένισμα με τις πλεξουδίτσες είναι πολύ εύκολο, το κατάφερα με την πρώτη κι ας μη φημίζομαι για τις... κομμωτικές μου ικανότητες! :P

Amalia34
05-06-10, 20:21
Ναι το πέτυχες το χτένισμα το είδα κι εγώ και θα το δοκιμάσω στη δική μου μου άρεσε πάρα πολύ. Κορίτσια λέτε να σταθώ τυχερή με το ebay και να καταφέρω να αγοράσω και τη ντουλάπα της? Την έχετε δει ποτέ να πουλιέται εδώ? Φαντάζομαι ότι για τα δωμάτια της αποκλείεται ε?

rapunjel
05-06-10, 22:40
Γλυκιά μου Amalia34 δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ντουλάπα της bibi-bo είναι πάρα πολύ σπάνια.Δωμάτιο είναι ευκολότερο να βρεις από ότι ντουλάπα!Βέβαια,ποτέ δεν ξέρεις!;)

fraoulitsa
06-06-10, 00:27
Χμμμμμ.... :xm: Αμαλία μου, νομίζω πως η ντουλάπα για το ebay είναι σχετικά σπάνια, γενικά δεν είναι και τόσο... Παλαιότερα θυμάμαι βγαίνανε συνέχεια ντουλάπες και σε χαμηλές τιμές, τώρα έχουν εξαφανιστεί... Για τα δωμάτια ιδέαν δεν έχω...

Amalia34
06-06-10, 10:25
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες θα έχω το νου μου αν βρω κανένα δωμάτιο θα το πάρω και για τη ντουλάπα δεν το συζητώ, αν και νομίζω ότι θα την ψάχνουν πολλοί...

rapunjel
06-06-10, 10:27
Γλυκιά Amalia34 θα κοιτάω κι εγώ κι ότι δω θα σε ενημερώσω!:D

Amalia34
06-06-10, 14:53
Σε ευχαριστώ πολύ Ραπουνζέλ μου πάντα βοηθάς :)

rapunjel
06-06-10, 21:29
Γλυκιά Amalia34 μη με ευχαριστείς!Ο καθένας και η καθεμία από μας το ίδιο θα έκανε.Εύχομαι να βρεις όλα αυτά που ζητάς!:D

Amalia34
06-06-10, 22:22
Το ίδιο εύχομαι κι εγώ σε σένα και σε όλους μας να βρίσκουμε πάντα πράγματα που μας λείπουν πολύ και μας δίνουν χαρά...

rapunjel
08-06-10, 20:34
Γλυκιά Amalia34 όταν κάτι θέλουμε πολύ και το αγαπάμε έρχεται σε μας!Αυτό γίνεται και με τη bibi-bo!;)

Amalia34
08-06-10, 20:44
Ναι συμφωνώ σ΄αυτό γιατί εκεί που τόσα χρόνια δεν την είχα τώρα έχω μία και άλλη μία είναι στο δρόμο και είμαι σίγουρη ότι πολλές φορές ακόμη θα μπω στον πειρασμό να ξαναπάρω κι άλλη αν βρεθεί στο δρόμο μου.
Αυτή τη στιγμή σκέφτομαι τι να της ράψω, την έχω παραμελήσει 2 μέρες και κάπως μου ρχεται...:)

rapunjel
08-06-10, 20:54
Γλυκιά Amalia34 ράβεις πολύ ωραία ρουχαλάκια και με χαρά θα περιμένω να δω το επόμενο!!!Είσαι χρυσοχέρα!;)

Amalia34
08-06-10, 21:19
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια να δω τι θα μπορέσω να φτιάξω ξεκίνησα να κάνω μια ρόμπα για την κούκλα και μου βγήκε κάτι σαν τσουβάλι :) σαν μπόγος χιχι...
Αλλά δε θα το βάλω κάτω θα ξαναπροσπαθήσω!

rapunjel
09-06-10, 20:53
Γλυκιά Amalia34 θα τα καταφέρεις και θα βγει υπέροχο όπως και τα άλλα που μας έδειξες!!!:D

Amalia34
09-06-10, 23:02
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια Ραπουνζελ μου.
Είναι ωραίο να φτιάχνει κανείς πράγματα για μια τόσο όμορφη κουκλίτσα, για αυτό και προσπαθώ να κρατάω ό,τι υλικό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό, όπως τούλια, δαντέλες, κορδέλες...

abbey
19-06-10, 09:30
Καλημέρα! Είμαι η abbey και αν και δεν ειχα γίνει μέλος μέχρι τώρα, σας παρακολουθώ και μαθαίνω όμορφα πράγματα για τις κούκλες και ιδιαίτερα για τις bibi-bo. Είναι και εμένα η αγαπημένη μου κούκλα κυρίως γιατί με αυτήν μεγάλωσα αν και δεν σώθηκε η κούκλα μου μετά από τόσα χρόνια και αρκετές μετακομίσεις.
Ψάχνω καιρό για μια α' περιόδου αλλα στάθηκα αρκετά τυχερή:):):) και βρήκα τρεις!!!!!
β' περιόδου αλλά αρκετά ταλαιπωρημένες καθώς είχαν λιώσει στην μέση και στους ώμους. Ακολούθησα τις συμβουλές σας και κατάφερα να ξεκολλήσω τα πόδια και οι δύο πια κάθονται. Θα τις βγάλω φωτογραφία σύντομα να σας τις δείξω.

Kambia
19-06-10, 09:41
Καλώς όρισες abbey :D
Αναμένουμε τις φωτογραφίες σου

rapunjel
19-06-10, 10:55
abbey καλώς μας ήρθες στη bibi-boπαρέα μας και χαίρομαι πολύ που οι συμβουλές μας σε βοήθησαν να φτιάξεις τις αγαπημένες μας κουκλίτσες!:D
Γλυκιά Amalia34 σου έχω εμπιστοσύνη ότι θα φτιάξεις πολύ όμορφα ρουχαλάκια και αξεσουάρ για τη bibi-bo μας!;)

Amalia34
19-06-10, 11:36
Καλωσόρισες abbey στην παρέα αυτή την υπέροχη, σε καταλαβαίνω απόλυτα για τη χαρά που πήρες με τις κούκλες που βρήκες τώρα, γιατί κι εγώ εκεί που δεν είχα καμία (αφού αυτή που είχα όταν ήμουν μικρή τη χάρισα) και τώρα βρήκα 2 και χαίρομαι πολύ γι΄αυτό. Να τις χαίρεσαι λοιπόν και να βάλεις σύντομα φωτογραφίες να τις καμαρώσουμε κι εμείς.
Γλυκιά μου Ραπουνζέλ πάντα με τον καλό λόγο για όλους. Σε ευχαριστώ :)

abbey
20-06-10, 20:02
Rapunjel, Kambia και Amalia σας ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.

Αυτές είναι οι τρείς bibi-bo :) χαρισμένες από παιδικές μου φίλες. Οι δύο φοράνε αυθεντικά φορέματα, στην τρίτη είχε δυστυχώς κολλήσει το φόρεμα στα πόδια κι έτσι την έντυσα με ένα ωραίο φορεματάκι από Barbie.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=19165

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=19164

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=19166

Τα μαλλιά τους τα έβαλα σε μαλακτικό σύμφωνα με τις συμβουλές σας και έγιναν πολύ ωραία. Στα μέρη που είχαν κολλήσει έβαλα την κόλλα που έχετε αναφέρει παραπάνω. Όπως βλέπετε και στις παρακάτω φωτογραφίες οι ώμοι έχουν λιώσει αρκετά και δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο. Επειδή το διαμέρισμά μου είναι αρκετά ζεστό και επειδή το πλαστικό των ώμων είναι πολύ μαλακό, από φόβο για περαιτέρω λιώσιμο τις έχω βάλει στο κάτω μέρος του ψυγείου τώρα με τον μίνι καύσωνα! (Ελπίζω να έκανα καλά. Δεν θέλω να μου πάθουν κάτι άλλο). Όλο το καλοκαίρι εκεί τις βλέπω να μένουν...

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=19168

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=19167

rapunjel
20-06-10, 23:55
abbey υπέροχες οι κούκλες σου!Να τις χαίρεσαι!Πολύ καλά έκανες και τις έβαλες στο ψυγείο.Μόνο οι Α΄περιόδου,οι άσπρες δεν κάνουν στο ψυγείο γιατί πρασινίζουν ή μπλεδίζουν στα γόνατα! Γύρω από τα χεράκια ψηλά όπου έχει λιώσει το πλαστικό μπορείς να βάλεις logo κόλλα να κάψει το πλαστικό κι έτσι δεν θα έρχεται σε επαφή με το βινύλιο του χεριού και δεν θα λιώνει.Το έχω αναφέρει εδώ παλιότερα!
Γλυκιά Amalia34 δεν κοστίζει ο καλός ο λόγος και όλοι τον έχουμε ανάγκη!;)
Υ.Γ.abbey το avatar σου είναι υπέροχο!

Αναστασια
21-06-10, 11:02
Αbbey ενα δροσερο καλωσορισμα και απο εμενα!!!:)

Οι κουκλιτσες σου ειναι γλυκυτατες!:flower: Εχουν τρια προσωπακια ολο ναζι!!!:D

Χαιρομαι πολυ που οι συμβουλες μας σε βοηθησαν στην συντηρηση τους:):):)

abbey
21-06-10, 14:05
Ευχαριστώ κορίτσια!!!:):):)
Τώρα θα οργανώσω σιγά - σιγά την καρνταρόμπα τους.
Βλέπω αυτά που έχετε ράψει και μπήκα και εγώ στον πειρασμό:D το καλοκαίρι με την άδεια να προσπαθήσω να φτιάξω κάτι. Πως θα γίνει αυτό δεν ξέρω γιατί μόνο κάλτσες έχω μαντάρει μέχρι τώρα:angry::angry::( αλλά θα δοκιμάσω!!!8)

rapunjel
21-06-10, 14:17
abbey είναι πιο εύκολο το ράψιμο από όσο φαίνεται.Θα χρησιμοποιήσεις πατρόν για αρχή,χάρτινο ή κάποιο ρούχο κούκλας για τις διαστάσεις.Θα ράβεις από την ανάποδη μεριά και θα έχεις κορδελίτσες,δαντελίτσες που αν κάνεις κάποιο λάθος μπορείς να ράψεις μία κορδέλα ή μία δαντέλα από πάνω και να μη φαίνεται.Επίσης να πάρεις κουμπωματάκια.Είναι σημαντικό να μπαίνει και να βγαίνει άνετα το ρούχο στην κούκλα!Καλή επιτυχία!!!:D

abbey
21-06-10, 14:37
Τον Αύγουστο με την άδεια θα το προσπαθήσω!!!!
Σε αυτό το site βρήκα δωρεάς πατρόν και οδηγίες. Δεν ξέρω αν μπορούν να σας φανούν χρήσιμα.
http://janelwashere.com/crafts/Brenda_Tyler_patterns.htm

rapunjel
21-06-10, 14:42
abbey μου σε ευχαριστούμε για το υπέροχο site και πιστεύω ότι θα φτιάξεις πολύ,πολύ όμορφα ρουχαλάκια!;)

Amalia34
21-06-10, 22:55
Συμφωνώ με την Ραπουνζέλ σίγουρα θα τα καταφέρεις να φτιάξεις υπέροχα ρουχαλάκια abbey και μπράβο για τις πανέμορφες κούκλες σου να τις χαίρεσαι!

rapunjel
24-06-10, 18:45
abbey μου τα πάντα είναι θέμα πείρας.Θα δεις ότι σιγά,σιγά θα φτιάξεις πολύ όμορφα πράγματα!Έτσι και η γλυκιά μας Amalia34 έφτιαξε πολύ πολύ όμορφα ρουχαλάκια!:D

Amalia34
28-06-10, 10:45
Ραπουνζέλ πάντα με τον καλό λόγο στα χείλη, εσύ μας εμπνέεις για να ράψουμε βλέποντας πώς τα καταφέρνεις εσύ παίρνουμε θάρρος κι εμείς για να προσπαθήσουμε :)

rapunjel
28-06-10, 17:20
Γλυκιά μου Amalia34, αν έχω εγώ τον καλό το λόγο,εσύ έχεις το μελένιο.Πάντα ευγενική και καλόψυχη!Να σαι καλά και καλά μας ραψίματα!;)

Artemis
03-08-10, 19:28
Καλησπερα. Ελπιζω να σας βρισκω ολες καλα. Θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε σε κατι, προσφατως βρηκα ενα birthday πονυ αλλα σε χαλια κατασταση γεματο μαρκαδορους μηπως ξερετε πως θα μπορουσα να του τους αφαιρεσω? Προσπαθησα με οινοπνευμα, ασετον μεχρι και με ενα ειδικο σπρευ που σβηνει γκραφιτι απο τους τοιχους αλλα τιποτα.
Ευχαριστω.

http://imgcdn.adoosimg.com/2232fc06a4a5a7b7b1c5bb7f4aba411d-1-4.jpg

http://imgcdn.adoosimg.com/2232fc06a4a5a7b7b1c5bb7f4aba411d-3-4.jpg

http://imgcdn.adoosimg.com/2232fc06a4a5a7b7b1c5bb7f4aba411d-4-4.jpg

rapunjel
03-08-10, 23:38
Artemis παλιότερα η fraoulitsa είχε αναφέρει για την Ισοπροπυλική Αλκοόλη (Isopropanol) που τη βρίσκουμε στα φαρμακεία.Σου παραθέτω τη συγκεκριμένη σελίδα για να το δεις αναλυτικότερα.Καλή επιτυχία!
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11454&page=24

Artemis
04-08-10, 00:07
rapunzel μου σε ευχαριστω. Θα καθισω να το διαβασω και θα προσπαθησω να το φτιαξω. Να σαι καλα!

rapunjel
04-08-10, 01:27
Artemis εγώ δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά αλλά τα κορίτσια λένε ότι βοηθάει πολύ.Καλή δύναμη και καλό αποτέλεσμα!

Artemis
14-09-10, 21:04
Κοριτσια την βοηθεια σας. Μπορει να μην ειναι κουκλα bibi bo ειναι ομως η ντουλαπα της και την αγαπω εξισου. Εξαλλου πιστευω οτι πολλες θα εχουμε αντιμετωπισει αυτο το προβλημα με τα βαλιτσακια της el greco ειτε ειναι της Happy Happy ειτε της bibi bo. Το θεμα με την κολλα που μετα απο τοσα χρονια εχει ξεραθει με αποτελεσμα εκει που ηταν κολλημενο τωρα να ανοιγει. Δοκιμασα σιλικονη, κολλα uhou την δυνατη αλλα τιποτα αυτα τα σκευασματα δεν κανουν δουλεια πανω σε αυτο το πλαστικο. Δε ξερω τι φταιει επειδη ειναι ενωση και δεν το κραταει η σε αυτο το πλαστικο δεν κανει αυτη η κολλα? Εχει κανεις να προτεινει κατι? Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εδω η ντουλαπα της bibi bo την στηριζω αναγκαστκα με σελοτειπ

http://img835.imageshack.us/img835/4436/2010091457961.jpg

http://img714.imageshack.us/img714/6417/2010091457996.jpg

http://img830.imageshack.us/img830/4175/2010091458043.jpg

http://img685.imageshack.us/img685/5673/2010091458089.jpg

http://img713.imageshack.us/img713/7540/2010091458103.jpg

rapunjel
14-09-10, 21:13
Artemis εγώ στη δικιά μου χρησιμοποίησα logo κόλλα,αυτή που δείχνει να σηκώνει το αμάξι, και κόλλησε.Χρησιμοποίησε την αλλιώς βάλε ταινία διπλής όψεως.Καλή επιτυχία!;)

Artemis
14-09-10, 21:43
Σε ευχαριστω rapunzel μου. Την δοκιμασα αυτη την κολλα που λες αλλα δεν κανει τιποτα, τι να πω θα ξαναπροσπαθησω. Τι εννοεις ταινια διπλης οψεως?

rapunjel
14-09-10, 22:05
Artemis η ταινία διπλής όψεως κολλά και από τις δύο μεριές.Φαντάσου πιο δυνατή από το σελοτέιπ και να κολλά και από τις δύο μεριές.Έτσι θα τη ζητήσεις.

Artemis
14-09-10, 22:10
Ενταξει. Και παλι σε ευχαριστω!

Δωροθέα
14-09-10, 22:12
Γεια σας!
Η κολλα UHU κανει πολυ καλη δουλεια, αρκει να πιασεις με πολλα μανταλακια τα σημεια που κολλησες για περιπου 2 ωρες!

rapunjel
14-09-10, 22:12
Artemis να σαι καλά και εύχομαι να κάνει!;)

soufle
20-09-10, 10:33
Κάτι κατάφερα επιτέλους!! Βρήκα μαλλιά από από μια παλιά πορσελάνινη κούκλα που έσπασε και σουλούπωσα την Hawaiian Barbie!!!

ΠΡΙΝ
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1173&pictureid=21015

ΜΕΤΑ

rapunjel
20-09-10, 12:52
Καλή μου soufle την έκανες πανέμορφη!!!Χίλια μπράβο!!!:D

Αναστασια
22-09-10, 19:51
soufle μου εγινε τελεια!!!! Τωρα ειναι πραγματικη κουκλαρα! :) Συγχαρητηρια!!!

soufle
24-09-10, 12:54
Ευχαριστώ πολύ κοριτσάκια μου για τα καλά σας λόγια!! Και εγώ χάρηκα πολύ που την έφτιαξα. Πιάνεται η ψυχή μου να βλέπω παιχνίδια κακομεταχειρισμένα.:(:( Από μικρή το είχα αυτό γι 'αυτό και τα πρόσεχα πολύ. Εξ ου και υπάρχουν ακόμα...

Αναστασια
25-09-10, 00:24
Μετα απο πολυ ψαξιμο παιδια βρηκα σωματακι active body για την τριτη μου Bibi-bo, η οποια ειναι απο την Α περιοδο.
Εδω την βλεπετε οταν πρωτοηρθε στα χερια μου το Πασχα. Το σωματακι της ηταν ενα basic body Sindy Pedigree, για αυτο και εχει αυτα τα χερακια και τον λαιμο που δεν λυγιζουν.
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=972&pictureid=16790

Στις συνημμενες φωτο που σας βαζω μπορειτε να δειτε πως εβγαλα τα ποδια απο αυτο το σωμα, το basic body, και τα μεταμοσχευσα στο active body που βρηκα,το οποιο ομως λογω της χαμηλης του τιμης δεν ηταν σε τελεια κατασταση.#) Τα ποδια ηταν πολυ χαλαρα και η κουκλα δεν στεκοταν καλα.:(

Δυστυχως εχει τελειωσει ο χωρος μου στο αλμπουμ, για αυτο δεν μπορω να σας ποσταρω φωτο και παραλληλα να σας τις σχολιαζω:cry: Οποτε σας τα γραφω χυμα και μετα σας βαζω και τις φωτο και ελπιζω να βγαλετε νοημα!!!:D

1. Τα ποδια της κουκλας εχουν βιδες. Τις ξεβιδωνουμε και βγαζουμε το καπακι τραβωντας το προσεχτικα.
2. Μεσα εκει θα δουμε ενα λαστιχακι. Με πολυ προσοχη και την βοηθεια ενος τσιμπιδακίου, τραβαμε προς τα εξω το μικρο καρφακι που το συγκρατει. Τα ποδια με αυτο τον τροπο φευγουνε τελειως απο το σωμα.

3. Ξεβιδωνουμε και το αλλο ποδι και βγαζουμε και απο εκει το καπακι και το καρφακι, διαφορετικα ειναι αδυνατον να τα ξαναβαλουμε!

4. Κανουμε την ιδια δουλεια και με το αλλο σωμα, το basic body.

Δυστυχως για να βαλω και τις επομενες 5 φωτο πρεπει να κανω συνεχομενα ποστ.
Για αυτο αν κανετε λιγη υπομονη θα ξαναποσταρω τις υπολοιπες αργοτερα:)

rapunjel
25-09-10, 11:07
Λατρεμένη Αναστασία περιττό να πω πως κάνεις επαγγελματική δουλεία!Χίλια μπράβο!!!:bow2:

soufle
25-09-10, 20:46
Φοβερή δουλειά Αναστασία μου:O:O!! Γεια στα χεράκια σου!! :cheers:Και να τη χαίρεσαι και την πανέμορφη bibi bo σου!! Έκανα και εγώ μια...εγχείρηση τελευταία στη Λίζα που δεν είχε χεράκια και δανειζόταν της Β. Θα περάσω φωτό asap.

Αναστασια
26-09-10, 13:29
Να στε καλα κοριτσια μου!:flower:

Βασικα η πρωτη μου εμπνευση για αυτην την τολμηρη "μεταμοσχευση" ηταν η αγαπημενη Rapunjel, γιατι εκεινη πρωτη μας εβαλε φωτο για το πως να διορθωσουμε το λαστιχακι που εσπασε στην bibi-bo μας
Εδω ειναι το ποστ της.
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=195259&postcount=61

Σας βαζω και τις υπολοιπες φωτο με την επεμβαση, πιο πολυ για να δειτε καλυτερα την ανατομια του σωματος και να ξερετε απο πριν τι θα αντιμετωπισετε!

Τα παλια ποδια, που εβγαλα απο το ενα σωμα, τα εβαλα στο αλλο ωστε να εχω παντα ενα ακομα σωμα σε περιπτωση που βρω κανα κεφαλι Σιντυ ασωματο!:D

rapunjel
26-09-10, 22:58
Λατρεμένη Αναστασία να σαι καλά!Πολύ ωραία δουλειά!Ξανά μπράβο για την επαγγελματική σου δουλειά!:D

Δωροθέα
28-09-10, 15:53
Απιστευτη δουλεια Αναστασια! Μπραβο για την υπομονη και το κουραγιο σου! Τωρα η bibi-bo σου ειναι ετοιμη για ποζες!

soufle
25-10-10, 10:13
Σας είχα υποσχεθεί να σας περάσω τη... μεταμόσχευση της Λίζας. Όπως σας είπα έχω χάσει τα χεράκια μαζί με τις ράβδους στήριξης οπότε είχα 2 προβλήματα να αντιμετωπίσω!! Πήρα λοιπόν τα χεράκια μιας κούκλας που χάλασε και τα έκοψα 1,5cm πάνω από τον καρπό. Μετά με κοφτερό ίσιο μαχαίρι έκοψα γύρω γύρω και άφησα ένα λεπτό κομμάτι που να χωράει μέσα στο χέρι αλλά όχι πολύ λεπτό για να μην πέφτει. Το αποτέλεσμα είναι ότι οι παλάμες μένουν στη θέση τους και συγχρόνως μπορείς να τις στριφογυρίσεις. Αυτά!!!

fraoulitsa
25-10-10, 13:40
Οπότε βρήκαμε και λύση σε περίπτωση που έχουμε χάσει τις ράβδους στήριξης για τα χεράκια!!! Σε ευχαριστούμε πολύ soufle!!! Χαρά στο κουράγιο σου, πραγματικά έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά!!! :D :D

Αναστασια
26-10-10, 22:34
:bow2:
Απλα συγχαρητηρια Soufle μας!!! Ποσο χαρουμενη ειναι τωρα η Λιζα!:) Ακομα μια πολυτιμη παιδικη bibi-bo βρηκε τα χαμενα της χερακια!

fraoulitsa
23-11-10, 02:22
Χάζευα τις προάλλες κάτι tutorials κι έπεσα πάνω σε αυτό εδώ που μου φάνηκε ενδιαφέρον...
http://www.puchicollective.com/tutorials/blythetutorials/pastel-makeup/
Μιας και δεν έχει δοκιμάσει κανείς τη μέθοδο του αερογράφου ακόμη, νομίζω πως αυτή εδώ η λύση, του περάσματος της σκιάς της κούκλας με κιμωλία (αν κατάλαβα καλά), νομίζω πως είναι μια καλή εναλλακτική... :xm:

Αναστασια
23-11-10, 11:39
Αααα πολυ ωραια ιδεα!!! Ευχαριστουμε Fraoulitsa!!! Ειχα και κατι κιμωλιες και δεν ηξερα τι να τις κανω. Θα το δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια!

makisimos
24-11-10, 02:19
Χάζευα τις προάλλες κάτι tutorials κι έπεσα πάνω σε αυτό εδώ που μου φάνηκε ενδιαφέρον...
http://www.puchicollective.com/tutorials/blythetutorials/pastel-makeup/
Μιας και δεν έχει δοκιμάσει κανείς τη μέθοδο του αερογράφου ακόμη, νομίζω πως αυτή εδώ η λύση, του περάσματος της σκιάς της κούκλας με κιμωλία (αν κατάλαβα καλά), νομίζω πως είναι μια καλή εναλλακτική... :xm:

Φραουλιτσα φίλη μου, μήπως θέλεις να μας πεις, γιατί επισκέπτεσαι τόσο συχνά αυτό το θρεντ με την αποκατάσταση παιχνιδιών??? χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχ:rofl::r ofl:
Αχ δεν μπορώ να κρατηθώ από τα γέλια που κάναμε, από τα δάκρυα στα μάτια μου δεν βλέπω ούτε να γράψω ο έρμος..!!!!!

Και για να κάνουμε ένα ευχάριστο διάλειμμα από την ΒΙΒΙ ΒΟ συντήρηση, μήπως θέλεις να μας δείξεις πως καταντάει ένας Φωτεινούλης μετά από ένα ερωτικό καβγαδάκι????? χαχααχαχαχαχα:animlaugh::animlaugh::animlaugh::poi nts::rofl::rofl:

Ρε συυυυ, σε παρακαλώ βγάλε την φωτογραφία του Φωτεινούλη, να επεμβουν οι κουκλομάνες μπας και μπορούμε να τον σώσουμε..!!
Είναι μάθημα ζωής, γιατί κοντά σε καβγαδάκια δεν πρέπει να υπάρχουν παιχνίδια..!! χαχαχαχαχ:rofl::rofl::points:

αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα: rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::ro fl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

mytinyworld
27-11-10, 10:59
Παιδιά, ήθελα να σας δώσω μια συμβουλή, δεν αφορά ακριβώς κούκλες, αλλά τα κουτιά τους (όπως και τα κουτιά των ρούχων της bibi-bo ή happy happy sisters). Αν λοιπόν πρέπει να κολλήσετε κάποιο κομάτι που σκίστηκε ή τη ζελατίνα που ξεκόλησε, μην χρησιμοποιήσετε την κλασική κόλα, γιατί μετά από καιρό το χαρτί φουσκώνει και αποκτά μια άσχημη όψη. Βάλτε UHU STICK.

makisimos
28-11-10, 03:15
MYTINY αυτη σου η συμβουλή ήταν τόοσο χρήσιμη, και πάνω που βρήκα κιτρινο κουτί με χαλασμένη-ξεκολλημένη ζελατίνα..!! Χίλια ευχαριστώ..!!! Ούτε να το ήξερες και το πόσταρες αυτό την καταλληλότερη στιγμή..!!! :D

mytinyworld
28-11-10, 19:40
Θυμήθηκα το κουτί της κούκλας της fraoulitsas, γι'αυτό είπα να το πω! ;)Το δικό μου κουτί bibi-bo ήταν πέρσι τέτοια εποχή περίπου που κόλησα με κόλλα μια ζελατίνα, γιατί δεν είχε, και τώρα το σημείο που έβαλα την κόλλα έχει φουσκώσει και είναι άσχημο...:(

makisimos
28-11-10, 20:40
MYTINY να σε ρωτήσω, είπες ότι το κουτί που είχες βρει δεν είχε καθόλου ζελατίνα? Ξέρεις δηλαδή τί παραπλήσιο υπάρχει στην αγορά και από που μπορούμε να το προμηθευτούμε? Το ζητάμε με κάποια συγκεκριμενη ονομασία?
Πο ποοο άνοιξες πολύ χρήσιμο θέμα γιατι θεωρώ ότι όσοι έχουν κουτιά, έχουν και πρόβλημα και με τις Ζελατίνες...!! :( Και έχω ένα κουτί χωρίς καθόλου ζελατίνα..!! "Έσπασε" λόγω του ήλιου...!

mytinyworld
28-11-10, 21:00
Makisime, εγώ έκανα επιδρομή στα ...προικιά μου :P και ξεκόλλησα τη ζελατίνα από ένα κουτί που είχε μέσα ένα σετ πετσέτες!!! Η ζελατίνα από αυτά τα κουτιά ξεκολλάει εύκολα. Αν είναι μεγαλύτερη, την κόβεις στο μέγεθος του κουτιού της bibi-bo. Αλλά και στα είδη χαρτοπωλείου υπάρχει ζελατίνα και στο ΠΛΑΙΣΙΟ έχω δει.

fraoulitsa
28-11-10, 23:15
Σ'ευχαριστούμε mytinyworld για τη χρησιμότατη υπόδειξη και ακόμη περισσότερο για το ότι μας είπες πού μπορούμε να βρούμε αυτή τη ζελατίνα! :) Έχω δύο κουτιά χωρίς ζελατίνα αυτή τη στιγμή (το κίτρινο το πρώτο και της μεγάλης ρετροκούκλας) και δεν ήξερα πού να βρω ζελατίνα να τα κλείσω.. Εγώ στο κουτί που είχε ξεκολλημένη ζελατίνα την έβαλα στη θέση της με σελοτέιπ. Το αναφέρω κι αυτό ως μία επιπλέον εναλλακτική...

pin y pon
29-11-10, 10:39
Γεία σας παιδία,, είμαι νέα στην παρέα παρακολουθώ όμως καιρό τα συγκεκριμένα θέματα και το βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα μιας κι είμαι φαν της μπιμπιμο και εγω...συγχαριτήρια στην ραπουνζελ για την αγάπη της στις υπεροχες αυτές κούκλες που αγαπήθηκαν οσο τίποτα.. συγχαρητηρία στην φραουλίτσα στην σουφλέ , στην Αναστασιά και σ ολα τα παιδιά για τις εξαιρετικές συμβουλές τους...

fraoulitsa
30-11-10, 12:59
Kαλώς ήρθες στην παρέα μας pin y pin! Ελπίζω σύντομα να δούμε και τη δική σου συλλογή! :)

Και, όπως σας υποσχέθηκα, οι οδηγίες για τον κότσο... Δεν βρήκα μικρά τσιμπιδάκια, οπότε χρησιμοποίησα λαστιχάκια... :( Για καλύτερο αποτέλεσμα, το ιδανικό θα ήταν η κούκλα να έχει ίσια μαλλια. (Φωτογραφία 1)
Βήμα 1ο: Χωρίζουμε τα μαλλιά της κούκλας σε τρία μέρη. Το κεντρικό, το δένουμε σε μία χαμηλή αλογοουρά. (Φωτογραφία 2)
Βήμα 2ο: Γυρίζουμε την αλογοουρά σε έναν μικρό κότσο και στο τέλος την στερεώνουμε με ένα λαστιχάκι ή -καλύτερα- με τσιμπιδάκια. (Φωτογραφία 3)
Βήμα 3ο: Τυλίγουμε σταυρωτά γύρω από τον κότσο τα δύο πλαϊνά μέρη και στο τέλος τα στερεώνουμε κι αυτά με ένα λάστιχάκι ή τσιμπιδάκια. (Φωτογραφία 4)
Αυτό ήταν! Έτοιμη! (Φωτογραφία 5) :coolglasses:

mytinyworld
30-11-10, 14:14
Σ'ευχαριστούμε fraoulitsa! :)
Μικρά τσιμπιδάκια δεν έχω βρει όσο κι αν έχω ψάξει, υπάρχουν όμως κάτι μικρά διάφανα λαστιχάκια σιλικόνης (πολύ μικρούλια) που είναι τέλεια για τα μαλλιά της κούκλας. Επίσης, είναι ότι πρέπει για να σταθεροποιήσεις τα παπούτσια να μη φεύγουν ή για να πιάσει κάτι η κούκλα στο χέρι της (μια ανθοδέσμη, μια ρακέτα κλπ).:darkglasses:

fraoulitsa
30-11-10, 15:02
Μικρά τσιμπιδάκια μου είπαν από κατάστημα καλλυντικών πως υπάρχουν στα Hondos Center, αλλά δεν έχω κοιτάξει, οπότε δεν ξέρω... Αυτά τα μικρά διάφανα λαστιχάκια, mytinyworld μου, πού τα βρίσκουμε και πώς τα ζητάμε? Ευχαριστώ!

Κι επειδή αυτές τις μέρες το θέμα "Συντήρηση" το έχω πάρει πολύ σοβαρά.. Σήμερα έκανα την πρώτη μου απόπειρα αποκατάστασης του μακιγιάζ μιας bibi-bo. Μου πήρε γύρω στα τρία τέταρτα και χρησιμοποίησα ακρυλικά χρώματα και αντί για πινέλο οδοντογλυφίδα (δεν ξέρω.. με βόλεψε καλύτερα). Τι λέτε κι εσείς; Το αποτέλεσμα είναι καλό;

mytinyworld
30-11-10, 16:05
Ωραία είναι fraoulitsa μου! Αν και πιστεύω ότι με ένα πινελάκι θα είχε ένα πιο "λείο" αποτέλεσμα. Αυτό που βάζουμε το eye liner ή το lip gloss (πωλούνται και σκέτα στο hondos) είναι ιδανικά! Τσιμπιδάκια μικρά δεν έχω βρει στα hondos (κοίταξα σε ομόνοια, ιπποκράτους και πατησίων). Εχουν όμως τα λαστιχάκια που προανέφερα. Είναι στα είδη κομμωτικής, εκεί που έχει και τα τσιμπιδάκια, λαστιχάκια, ρόλευ κλπ. Δεν τα έχω δει αλλού...

fraoulitsa
30-11-10, 20:45
Σ'ευχαριστώ mytinyworld μου! Δοκίμασα με πινελάκι, αλλά το αποτέλεσμα ήταν περίπου το ίδιο "τραχύ"... :( Μάλλον κάτι δεν έκανα καλά εγώ... Tώρα που στέγνωσε φαίνεται κάπως καλύτερο..
Για τσιμπιδάκια κ λαστιχάκια θα κοιτάξω και στα Hondos κοντά σ'εμένα και αν τυχόν βρω θα ενημερώσω! :)

Αναστασια
30-11-10, 21:07
Καλωσηρθες pin y pon στην κουκλοπαρεα μας και σε ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια!!! :flower:Προσπαθουμε οσο μπορουμε να δωσουμε πληροφοριες για να σωσουμε ολοι τα παιδικα μας παιχνιδια!

Το τουτοριαλ με τις φωτο και το κοτσο ειναι χρησιμοτατο Φραουλιτσα!!! Σε ευχαριστουμε πολυ!!!! Ο κοτσος παει πολυ στην bibi-bo μας, αλλα και στην Σιντυ Πεντιγκρι!

MytinyWorld μου εχεις παρει σβαρνα ολα τα υποκαταστηματα καλλυντικων!!!:Dρε τι τραβαμε για την εθνικη μας κουκλα...

pin y pon
01-12-10, 10:40
Καλώς σας βρήκα κορίτσια και ευχαρίστω πολύ για το καλωσόρισμα....

Kambia
01-12-10, 17:18
Nα πως κατέληξε η Bibi-bo μου αφότου την πήρε η αδερφή μου!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1111&pictureid=24137
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1111&pictureid=24138

Την βρήκα τυχαία ψάχνοντας στο πατάρι. Είχα την εντύπωση οτι χάθηκε αλλά να που την ξαναβρήκα. Προς στιγμή χάρηκα όταν είδα το κεφάλι της να ξεπροβάλει. Μόλις είδα όμως το υπόλοιπο σώμα... :cry:

Αξίζει να προσπαθήσω να την σουλουπώσω? Τι λέτε? Πείτε μου οτι έχετε δει και χειρότερες να πάρω τα πάνω μου... :cry:

mytinyworld
01-12-10, 17:24
Kambia μου, τίποτα δεν έχει το κορίτσι!!! :D Να την χαίρεσαι, είναι γλυκύτατη! :) Φυσικά και αξίζει να τη σουλουπώσεις! Ενα μπάνιο και ένα κομμωτήριο θέλει! Για τα κενά στα χέρια, μας έχει πει η ραπουνζέλ μας πως γεμίζουμε αυτές τις τρύπες με βαμβάκι και αν θέλουμε βάζουμε και κόλλα να σκληρύνει. Και για το πως θα ξεκολλήσεις τα πόδια υπάρχουν οδηγίες, νομίζω είναι στην αρχή του θρεντ... Καλή επιτυχία και να τη χαίρεσαι!!;)
Μακιγιάζ, βλεφαρίδες, καρπούς έχει, οπότε τα δύσκολα τα γλίτωσες!:darkglasses:

Kambia
01-12-10, 17:30
http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-happy032.gif (http://www.freesmileys.org/smileys.php) Ξεκινάω διάβασμα και πιάνω δουλειά αμέσως. Θα σας ενημερώνω για την κατάσταση της ασθενούς :D

makisimos
01-12-10, 17:31
Aυτό ακριβώς με την ΜΥΤΙΝΥ θα έλεγα κι εγώ...!! Ένα καλό μπάνιο, μαλλακτικό στα μαλλια για μπόλικη ωρίτσα να μουλιάσουν και να χτενιστούν άνετα, ένα καλό καθάρισμα και είναι έτοιμη..!
Το μονο να δεν κανω λαθος και δνε με γελασαν τα ματια μου ειναι οτι κατω απο τα γονατα αρχιζει η γνωστη μυκητο-μαυριλα, ή απλά είναι ο σκόνη? Αλλά ακόμη κι ο μυκητς να ειναι μην αγνωνεσαι, πάλι στο θρεντ της συντηρησης έχουν γραψει οι κουκλομάνες γι αυτό..!!
Και όσο γαι τις τρύπες στα χερια ενα θα σου πω..! Αυτες που έχω εγώ στην συλλογή μου,έχουν ΟΛΕΣ..! Δεν τις έκανε η αδερφή σου, αλλά ο συνδιασμός του κακού πλαστικού της Ελ Γκρεκο και τα ζεστά καλοκαίρια..!!

Kambia
01-12-10, 17:40
Δεν τις έκανε η αδερφή μου αλλά λίγη στοργή και προδερμ δεν θα ήταν κακό :)
Αυτό που βλέπεις στα γόνατα δεν είναι σκόνη. Ειναι "μελανιές" .

Αναστασια
01-12-10, 18:08
Καμπια μου βρηκες κελεπουρι, η κουκλιτσα ειναι σε αριστη κατασταση! Εχουμε δει και πολυυυυυυ χειροτερα!!! Τιποτα δεν εχει, οπως ειπανε και τα παιδια!
Ξεκιναει μια καινουρια ζωη!!! Δεν πειραζει για τις μελανιες, ενα ρουχαλακι θα της ριξεις και ετοιμη!

Μπορει καποια στιγμη να λυσουμε και το θεμα των μελανιων, αλλα τουλαχιστον απο μενα πρεπει να περιμενω το καλοκαιρι που εχουμε ηλιο!
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=262007&postcount=55

mytinyworld
02-12-10, 01:44
Βρέθηκε ζεύγος ταλαιπωρημένης bibi-bo και άψογου τζον τζον:xm:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=589&pictureid=24150

Ξεκίνησα την προσπάθεια σουλουπώματος της bibi-bo. Αφού την έγδυσα, ανακάλυψα ότι το σώμα (το οποίο ήταν σε άθλια κατάσταση και έσπασε μάλιστα) ήταν sindy pedigree. Χρειάστηκε να ξεβάψω τα χείλη της και να τα ξαναβάψω από την αρχή και να βγάλω τις λίγες βλεφαρίδες που είχαν μείνει στο δεξί της μάτι. Λούσιμο και καθαρισμός και... τύλιγμα μαλλιών!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=589&pictureid=24151

Χρειάστηκε να της γυαλίσω τα μάτια, όμως δυστυχώς το διάφανο υδροδιαλυτό βερνίκι τα θάμπωνε περισσότερο. Ετσι χρησιμοποίησα διάφανο μανό που τα γυάλισε μια χαρά!:O Πρόσθεσα βλεφαρίδες στο μάτι που δεν είχε.
Εβαλα το κεφάλι σε ένα σώμα bibi-bo β' περιόδου που είχα ακέφαλο και μάλιστα παρατήρησα ότι χρωματικά η διαφορά είναι μικρή. Η κούκλα αυτή αν και από τις πολύ παλιές, για κάποιο λόγο (κακουχίες?8)) έχει σκουρύνει. Και... voila!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=589&pictureid=24153

soufle
02-12-10, 09:34
Καλημέρα σε όλους!!!!!

Καλωσόρισες pin y pon στην παρέα μας και ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια!!

Fraoulitsa μου ευχαριστούμε πολύ για τον κότσο!! Αχ! Με βλέπω κομμώτρια! Μάθε τέχνη και άστηνε... Πανέμορφο και το μακιγιάζ! Σαν καινούρια την έκανες!! Φυσικό ταλέντο, έχω πάθει...:-o
Mytiny μου καταπληκτική δουλειά!! Ταιριάζει μια χαρά στο νέο σώμα! Το μπουρνουζέ παλτουδάκι είναι από τα πρώτα ΒΙΒΙ ΒΟ ρουχαλάκια έτσι?? Το έχω και εγώ σε παραλλαγή στο γαλάζιο!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=231519&postcount=213
Ευχαριστούμε πολύ και για τις πληροφορίες για τα κουτιά!!
Να προσθέσω επίσης ότι ίσως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε διαφάνειες που πωλούνται σε βιβλιοπωλεία σε μέγεθος Α4 τύπος clear. Eίναι πολύ φτηνές (γύρω στα 10 λεπτά) αλλά ελαφρώς πιο παχιές.
Kambia μου θεϊκή ΒΙΒΙ ΒΟ!! Καλή επιτυχία!! Αν χρειαστείς βοήθεια πες μου. Για κάτι τέτοια είναι οι γείτονες... ;)

pin y pon
02-12-10, 11:18
soufle σ ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα , kambia η κουκλίτσα είναι σε πολύ καλή κατάσταση μακάρι να εβρίσκα κι εγω έστω ενα απο τα παλια μου παιχνίδια αλλα με τοοοσές μετακομήσεις αδύνατο... mytinyworld η κουκλιτσα τωρα έγινε σαν καινουργια μπράβο!!!!

Αναστασια
02-12-10, 19:45
MytinyWorld μου με γεια σου!!!!!! Ειναι γλυκυτατη!!!! Το στοματακι της και το χρωμα του το εκανες τελειο!!!!
Ελαμψε η κουκλιτσα!!!!:flower::flower::flower:

Λοιπον εχω πατεντα για να γινουν τα μαλλακια της, αν εχεις ορεξη και χρονο μια μερα, πιο λεια, λιγοτερο φριζέ!
Bραζεις νερο και της το ριχνεις στα μαλλακια αργα!
Εδω ειναι το tutorial, προς το τελος της σελιδας. Γραφει και για την περμαναντ αλλα και για την ισιωτικη!
http://www.unofficialbarbiefanclub.com/tag/boil-perm-barbie/

Τι ομορφη που εγινε και ποσο τυχερη ειναι αυτη η κουκλιτσα!!!:)

Βαλε στην ακρη το σωμα που εσπασε MytinyWorld μου, μπορει αυριο μεθαυριο να χρειαστει για ανταλλακτικα!

mytinyworld
02-12-10, 20:16
Να'στε καλά κορίτσια!:)
Soufle μου, το πρόσεξα κι εγώ το μπουρνουζάκι! Θυμόμουν ότι το είχα δει στο άλμπουμ σου! Τώρα μου λείπει το από μέσα πετσετέ ολόσωμο φορμάκι, το οποίο λογικά θα είναι ροζ?:xm:
Αναστασία μου, ευχαριστώ για το τουτόριαλ για τα μαλλιά! Με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω! Τα μαλλιά της ήταν σχεδόν ράστα! :O Για το χρώμα στα χείλη έβαλα κόκκινο, άσπρο και μια ιδέα κίτρινο! Σήμερα της έβαλα ξανά βλεφαρίδες, γιατί κάτι δεν μου πήγαινε καλά και νομίζω ότι έγινε πολύ καλύτερη! Θα σας τη δείξω στο ΒΙΒΙ-ΒΟ Α' ΠΕΡΙΟΔΟΣ για να παρουσιάσει και το ρούχο της!;)

Artemis
08-12-10, 02:48
mytinyworld την εκανες σαν καινουργια πολυ καλη δουλεια!

fraoulitsa
18-12-10, 20:43
Ήρθα κι εγώ... Mytinyworld μου, δε θυμάμαι αν το είπα, αλλά καταπληκτική μεταμόρφωση της Στέλλας σου, γεια στα χέρια σου!!!

Θα σας πω κι εγώ για μια ταλαιπωρημένη Bibi-bo που βρήκα... Έχει ένα από τα πιο αψεγάδιαστα πρόσωπα που έχω δει, αλλά... γίδι!!!! Το σώμα της ήταν τυλιγμένο με χαρτί κουζίνας και σφιγμένο με σελοτέιπ, το οποίο έκοψα φυσικά και προσπάθησα να επιδιορθώσω σε ένα βαθμό τα πλαστικά της. Για να ξεκολλήσουν τα πόδια εύκολα έκανα μια δική μου πατέντα: άφησα να μουλιάσει η κούκλα σε πολύ ζεστό νερό για κανένα τέταρτο (το κεφάλι το είχα βγάλει). Το ζεστό νερό μαλάκωσε πολύ τα πλαστικά και ξεκόλλησαν πανεύκολα. :)
Πάμε στο θέμα μαλλιά: Τα έχω δει όλα!!! Δεν έχω ξανακάνει reroot και η... κεφάλα της Bibi-bo δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για αρχή. Πάρα πολλές τρύπες για μαλλιά, πάρα πολλές! Πολύ φοβάμαι πως τα δύο μεγάλα ματσάκια μαλλί που πήρα δε θα με φτάσουν... Ήδη έχω χρησιμοποιήσει το ένα, κομμένο στα τέσσερα, και είναι πάνω από το μισό κεφάλι άδειο ακόμα.... Στην τελευταία φωτογραφία έχω την κούκλα όπως είναι αυτή τη στιγμή, με περασμένο ήδη το ένα ματσάκι μαλλιά, μαζί με το δεύτερο ματσάκι και τις βελόνες που χρησιμοποίησα. Μέχρι στιγμής η διαδικασία μου έχει πάρει 8 ώρες περίπου κ η μέθοδος που ακολουθώ είναι λιγάκι πιο απλή από της rapunjel μας. Βρέχω τα μαλλιά για να διαχωρίζονται σχετικά εύκολα και στη συνέχεια παίρνω μια μικρή τούφα, την περνάω στο μάτι της βελόνας (περίπου στο 1/4 του μήκους της) και την περνάω από την τρύπα στο κεφάλι που έχω επιλέξει. Όταν το μικρό κομμάτι της τούφας βγει μαζί με τη βελόνα, αφού το βγάλω από το μάτι της βελόνας κάνω ένα μικρό κόμπο και τραβάω την τούφα μέχρι να φτάσει ο κόμπος να "κλειδώσει". Πολύ αργή διαδικασία, αλλά σχετικά εύκολη για εμένα που είμαι τελείως αρχάρια...
Στο χρώμα των μαλλιών.. εχμ... είπα να κουκλοπειραματιστώ λιγάκι, που λέει κι η Αναστασία μας... :P :P :P
26605266032660426602

soufle
19-12-10, 13:48
Καταπληκτική δουλειά fraoulitsa μου!! Χαρά στο κουράγιο σου!!!!
Πάντως το αποτέλεσμα σε δικαιώνει γιατί βγαίνει πραγματικά υπέροχη!! Πολύ όμορφη η απόχρωση που διάλεξες την κάνε μοναδική!! Καλή συνέχεια, περιμένουμε το τελικό αποτέλεσμα!!

Αναστασια
20-12-10, 21:55
Φραουλιτσα μου οντως το χρωμα των μαλλιων ειναι πολυ ξεχωριστο, μου αρεσει πολυ! Θα γινει κουκλα!!! Οσο για τον χρονο που χρειαζεται ....δυστυχως για αυτο το ρερουτ λεγεται και μανουρα!:D

Αλλα το αποτελεσμα θα σε δικαιωσει! :flower:

mytinyworld
20-12-10, 23:05
Συγχαρητήρια fraoulitsa! Γίνεται καταπληκτική και το χρώμα μαλλιών υπέροχο! :)
Εχω αφήσει κι εγώ μια σίντυ στη μέση, δυστυχώς δυο ματσάκια δεν έφτασαν για την κεφάλα της!:D

makisimos
22-12-10, 09:58
Φραουλιτσα το κεφαλι της ΒΙΒΙ ΒΟ χωρίς μαλλιά, είναι σαν μια....σεξογήινη..!!! χεχεχ
Αντε περιμενουμε και με ανυπομονησία επιτέλους να δούμε την πρώτη μαυρομαλλλούσα κοπελιά..!!!!!!
Προς το παρόν προηγείται η ξανθιά..!! Καλη δουλειά,,,,Περιμενουμε το τελικό αποτέλεσμα..! :D

fraoulitsa
22-12-10, 19:15
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια!!!! :) :) :) Είχα ένα άγχος, για να είμαι ειλικρινής, για το πώς φαίνεται, γιατί όπως και να το κάνουμε.. εεεε εμένα μ'αρέσει ούτως ή άλλως! :P
Σχεδόν τελείωσα και μια Sindy που ξεκίνησα στο ενδιάμεσο, καμία σχέση με τη Bibi-bo μας... :( Το κεφάλι της δε γεμίζει με τίποτα! :O :O :O
Αχ βρε Μακίσιμε... κι εγώ την ήθελα τη μαυρομαλλούσα κοπελιά πρώτα, τα έχουμε πει αυτά, αλλά τα μαλλιά που έχω δεν φτάνουν ούτε για ζήτω. :P :P :P Υπομονή και θα έρθει κι αυτή... ;)

timehunter
26-12-10, 21:15
Φραουλιτσα το κεφαλι της ΒΙΒΙ ΒΟ χωρίς μαλλιά, είναι σαν μια....σεξογήινη..!!! χεχεχ
Αντε περιμενουμε και με ανυπομονησία επιτέλους να δούμε την πρώτη μαυρομαλλλούσα κοπελιά..!!!!!!
Προς το παρόν προηγείται η ξανθιά..!! Καλη δουλειά,,,,Περιμενουμε το τελικό αποτέλεσμα..! :D
Μακισιμε καλη χρονια με υγεια και ευτηχια και αντε να τα πουμε και επιτελους οπως καταλαβες απο το ονομα ξερεις ποιος ειμαι.....οσο για την βιβι βο εξαιρετικη δουλεια κοριτσια .τα customs εχουν παντα πολυ ενδιαφερον γιατι η προσωπικη φροντιδα στο παιχνιδι το κραταει ζωντανο και πιο διαχρονικο.....

καλες γιορτες και καλες ανακαλυψεις

makisimos
26-12-10, 21:38
Timehunter χαχαχ παντου με αυτο το ονομα ε?? χεχε καλοριζικος..!! :D Καλη χρονια και με υγεια..!! Περιμενουμε να μας βαλεις καμια φωτο απο την συλλογή σου.,,! Λογικα θα υπαρχει και θρεντ με πατινια..! :D

timehunter
28-12-10, 23:37
δεν θα θελα να μπερδεψουμε το πατινι με την βιβι βο συντομα θα σας παρουσιασω και γω κατι επι του θεματος.ευχομαι να το ευχαριστηθεις μακισιμε.:D:D:D:D:D

να σε καλα και περιμενω νεα σου;););););)

makisimos
29-01-11, 14:32
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1111&pictureid=24137

Αξίζει να προσπαθήσω να την σουλουπώσω?

Κάποιος είχε πει ότι θα την σουλουπώωωωσειιιιι, κι ακόμη περιμένουμε να δουμε το τελικό αποτέλεσμα...!!:darkglasses: Γκουχου γκουχου...!!!!!!! Nτιν νταν....! Για ποιον χτυπά η καμπάνα??? :D :D :P

Kambia
29-01-11, 16:38
Εμ.... άκουσα καμπάνες :P
Από το βράδυ θα βρίσκεται στο κρεβάτι του Προκρούσ...ουπς του χειρουργείου για σουλούπωμα.

Eleni_ponaki
31-01-11, 16:07
Δεν έκατσα να διαβάσω όλα όσα γράφετε παραπάνω ,αλλά έχετε σκεφτεί ότι με λαστιχένιο καλούπι μπορούμε να φτιάξουμε παπουτσάκια,χεράκια και, γιατί όχι, καινούρια bibibo??:darkglasses:

Βέβαια δεν έχω σκεφτεί το υλικό πλήρωσης.Ίσως λιωμένο λάστιχο.Ή πορσελάνη :O

http://www.mercouris.gr/pdf/Dow_Corning/Silicones_for_moulds.pdf

Kambia
31-01-11, 16:16
Δε συμφέρει νομίζω! Μόνο το λάστιχο σιλικόνης για το καλούπι ειναι από μόνο του απαγορευτικό σαν τιμή.
Με σιλικόνη μπορείς να γεμίσεις το καλούπι αν θες. Πορσελάνη θα γίνει βαρύ, πολυεστερικό γυαλί είναι μια λύση, αλλά το ρετουσάρισμα θέλει δουλειά.

Lne
15-05-11, 19:49
το συγκεκριμενο βιντεο δειχνει πως να βαλεις αληθινες βλεφαριδες στις κουκλες. το βρηκα πολυ ενδιαφερον για τους λατρεις των αληθινων βλεφαριδων...!!

http://www.youtube.com/watch?v=iFOIuYEoDKQ&feature=related

επισης μου αρεσε κ το παρακατω βιντεο.αν καταλαβα καλα χρησιμοποιησε κομμενα φραπεδοκαλαμακια για ρολεϊ.προσωπικα παντως θα το δοκιμασω!!

http://www.youtube.com/watch?v=FjzT4FQhUCg&feature=related

αν βρειτε κατι αναρτηστε το!!θα ηταν ενδιαφερον για ooak barbies κ λοιπες:coolglasses:

Αναστασια
18-05-11, 11:06
το συγκεκριμενο βιντεο δειχνει πως να βαλεις αληθινες βλεφαριδες στις κουκλες. το βρηκα πολυ ενδιαφερον για τους λατρεις των αληθινων βλεφαριδων...!!

http://www.youtube.com/watch?v=iFOIuYEoDKQ&feature=related

επισης μου αρεσε κ το παρακατω βιντεο.αν καταλαβα καλα χρησιμοποιησε κομμενα φραπεδοκαλαμακια για ρολεϊ.προσωπικα παντως θα το δοκιμασω!!

http://www.youtube.com/watch?v=FjzT4FQhUCg&feature=related

αν βρειτε κατι αναρτηστε το!!θα ηταν ενδιαφερον για ooak barbies κ λοιπες:coolglasses:

Για την προσθετικη βλεφαριδων ειχαμε κανει και ενα τουτοριαλ εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=185088&viewfull=1#post185088

και εδω:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=185274&viewfull=1#post185274

Για τα μαλλια της μπιμπιπο περμαναντ με καλαμακια, εδω:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=204925&viewfull=1#post204925

:)

Kambia
18-05-11, 13:20
Xm.... Μήπως θα ήταν καλύτερα να τα χωρίσουμε τα ποστ? (Γιατί το ποστ της lne το έκανα μεταφορά ωστε να μη γεμίσουμε με ίδια θέματα)
Τί εννοώ. Να γίνει ξεχωριστό θρεντ για τα μαλλιά και τη συντήρησή τους και ξεχωριστό για το μακιγιάζ. Και επειδή πιστεύω οτι η ίδια τακτική ακολουθείται, πάνω κάτω, και στις άλλες κούκλες (αν κάνω λάθος πείτε το μου please) να συγχωνευτούν με τις barbie πχ

Lne
18-05-11, 17:50
αναστασια εχεις δικιο το ειδα μετα...;-)

kambia γι αυτο το λογο σκεφτηκα να ανοιξω νεο θεμα με το ποστ που εβαλες εδω.σημερα τελειωσα μια υποχρεωση που ειχα θα ξεκινησω κ το σχετικο αρθρο, ελπιζω να βοηθησει!!!

Lne
19-05-11, 17:47
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ!!!

συμφωνα με την πολυ λαμπρη ιδεα του spirtouli, πηρα την πρωτοβουλια να γραψω ενα αρθρο στο οποιο αναφερονται ολα οσα εχετε αναρτησει για την συντηρηση κουκλων bibi-bo, barbie κ αλλων σε αυτο το νημα αλλα κ στο bibi-bo συντηρηση, μαλλια, μακιγιαζ κ οταν καταφερω να το ολοκληρωσω να αναρτηθει στο retromaniax κ να ειναι στη διαθεση ολων.

ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης : στο εξωφυλλο στο οποιο εφτιαξα αναφερονται ενα ενα ολα τα ονοματα οσων εχουν δωσει τις ιδεες κ τις πληροφοριες τους. το θεμα ειναι οτι το μεγαλυτερο μερος του κειμενου ειναι αντιγραφη-επικολληση οσων σχολιων εχουν αναρτηθει κ πολλες φορες χρειαζεται να παραποιω ή να διαγραφω καποια σχολια ωστε το κειμενο να φαινεται ενιαιο. επισης χρειαζεται να αντιγραφω κ να προσθετω τις φωτογραφιες τις οποιες εχετε αναρτησει κ ακολουθουν τα σχολια σας ωστε να ειναι πιο κατανοητο αυτο που εκαστοτε περιγραφεται (οτι δλδ εχετε κανει κ σεις). κατω απο καθε σχολιο κ φωτογραφια που αντιγραφω βαζω το ονομα κ το λινκ του ποστ οπου το πηρα, αλλα σαφως επρεπε να ρωτησω κ να παρω την αδεια σας.

τελος σε καθε σελιδα υπαρχει υδατογραφημα του retromaniax.

θα ηθελα να σας παρακαλεσω να με ειδοποιησετε με οποιοδηποτε τροπο, ειτε εδω (η ανακοινωση υπαρχει κ στο θεμα συντηρηση διαφορων βινταζ κουκλων εχτος bibi-bo) ειτε με προσωπικο μηνυμα, αν υπαρχει προβλημα να χρησιμοποιησω τα σχολια κ τις φωτο σας για την συνταξη του αρθρου. αν υπαρχει προβλημα φυσικα τα σχολια κ οι φωτο οσων θελουν θα παραληφθουν.

ευχαριστω!!

Kambia
27-05-11, 15:41
Παιδιά υπάρχει καμία αντίρρηση πάνω σε αυτό που ετοιμάζει η lne ?
Αν ναι ας την ειδοποιήσετε ώστε να μην περιμένει τζάμπα ή να μην το ξεκινήσει και στην πορεία χρειάζεται να το αλλάξει. Κρίμα στον κόπο που θα κάνει. :)

fraoulitsa
28-05-11, 10:15
Από εμένα καμία απολύτως αντίρρηση! :) Πολύ καλή ιδέα lne, μπράβο! :) :) :)

soufle
30-05-11, 09:32
Ine μου χαρά στο κουράγιο σου!! Είναι πραγματικά πολύ δύσκολη δουλειά αλλά ξέρω πως θα είναι πολύ χρήσιμο και απολαυστικό να έχουμε μαζεμένες όλες αυτές τις πολύτιμες πληροφορίες. Δυστυχώς εγώ έχω συμβάλει ελάχιστα στο συγκεκριμένο θέμα αλλά αν χρειαστείς κάτι από εμένα έχεις το ελεύθερο. Γενικά δε νομίζω ότι θα έχεις κάποιο πρόβλημα και από τα άλλα μέλη είναι όλοι τους απίστευτα παιδιά, φυσικά όμως δεν μπορώ να απαντήσω εκ μέρους τους.
Ένα μεγάλο μέρος της συντήρησης το οφείλουμε στο Rapunjelaki μας που μας έχει λείψει πολύ :sad: και ελπίζουμε να την ξαναδούμε σύντομα... Πιστεύω όμως ότι θα χαιρόταν πολύ γιατί είναι ένας γλυκύτατος χαρακτήρας και ένας μοναδικός, δοτικός, ταλαντούχος άνθρωπος.
Καλή επιτυχία λοιπόν με το εγχείρημά σου και θα περιμένουμε με αγωνία το αποτέλεσμα!!

mytinyworld
30-05-11, 09:39
Ine μου, κι εγώ έχω συμβάλλει λίγο στο θέμα αυτό, η Αναστασία και η rapunjel μας είναι που μας έχουν δώσει τα φώτα τους! Αν θέλεις πάντως θέλεις κάτι από εμένα, ελεύθερα!

Lne
30-05-11, 09:51
το κανω με μεγαλη ευχαριστηση κ ελπιζω το αποτελεσμα να αρεσει σε ολους!! το προσεξα για τη rapunjel οπως κ για την αναστασια..! κ πως να μην ειναι ολοι τους απιστευτοι οταν ασχολουνται με κατι τοσο μοναδικο!

προσωπικα, θα συνεχισω αυτο που κανω με τις αναλογες παραπομπες κ βλεπουμε...το μονο που ζηταω ειναι λιγη υπομονη γιατι το υλικο ειναι τεραστιο. αν θυμαμαι καλα τα ποστ ξεκινουν απ το 2009 οποτε φανταζεσαι τι δουλεια εχω μπροστα μου!επισης καλυπτω 2 νηματα. αν κ το ενα αφορα στη bibi-bo κ τα αλλο σε barbie κ λοιπες σκεφτηκα να τα ενωσω μιας κ πολλα πραγματα ισχυουν για ολες τις κουκλες. εννοειται πως αν κατι ειδικευεται σε καποια κουκλα θα φροντισω να το αναφερω!

ευχαριστω λοιπον πολυ!

****κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!

Αναστασια
30-05-11, 10:51
Καλο κουραγιο Ine!!!! :) Εχει μαζευτει πολυ υλικο και πραγματικα γινεται χαμος!!!

Υ.Γ. Εμεις σε ευχαριστουμε για τον χρονο σου και για την καλη σου διαθεση!

Kambia
30-05-11, 10:53
Οπότε lne μπορείς να προχωρήσεις με το άρθρο σου. Καλό κουράγιο και αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε :)

Αναστασια
30-05-11, 12:57
Επεσε στα χερια σας βασανισμενη ασωματη κεφαλη bibi-bo? Με λιγη υπομονη και ακολουθωντας τις συμβουλες μας θα δειτε πως αυτη η κουκλα ειναι εφταψυχη!!!
Η αγαπημενη μας Mytimyworld διεσωσε ενα γλυκυτατο κεφαλακι μπιμπιμπο και μου το εστειλε γιατι το ξερει οτι μονο του σπανου τα γενια δεν γινονται!:flower::flower::flower:

(Σημειωση: θα με συγχωρησετε αλλα προς το παρον η κουκλα μου βγηκε κοκκινομαλλα μιας και ακομα περιμενω πακετο απο την αλλη ακρη της γης με ξανθα μαλλια τα οποια και θα προσθεσω, οταν και αν φτασει...)

Διαβαστε λοιπον μαζι μας το τουτοριαλ Bibi-bo: Extreme Make Over
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33012&d=1306750399

Προβληματα κεφαλιου.

Το κεφαλακι της κουκλας το ειχε επιμεληθει κοριτσακι που παρακολουθουσε, οπως ολοι μας οταν ημασταν μικρα, το πειραματικο σχολειο κομμωτικης "Koyremeno Gydi Hair Creations".

Δυστυχως το βυνιλιο ειχε υποστει επιθεση απο βακτηρια γυρω απο τα ματια, που ειχαν μαυρισει το υλικο εσωτερικα, και μαρκαδορος ή στυλος ειχε αφησει τα χωρις οικτο σημαδια του γυρω απο τα μαλλια.

Για καλη μας τυχη τα πλαστικα ματακια της κουκλας ηταν αθικτα, και κανενα μαχαιρι δεν την ειχε μετατρεψει στον Σημαδεμενο.:D

Mια χαρα δηλαδη!!! Την σωνουμε ανετα!:flower:

1. Καθαριζουμε τα κομμενα μαλλια της κουκλας, αφαιροντας τα με μια πενσουλα απο μεσα, αφου πρωτα τα κοψουμε συριζα
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=32997&d=1306748971

2. Βαζουμε στην κουκλα την κρεμα αφαιρεσης λεκεδων για βινυλια κουκλας (Stain Remover),
(ψαξτε στο web με λεξεις κλειδια Stain Remover dolls retro και θα δειτε διαφορα προιοντα για αυτην την δουλεια). Η κρεμα αυτη πρεπει να μεινει στην κουκλα για τουλαχιστον 1 μηνα. Οποτε υπομονη. To βυνιλιο καθαριστηκε με ασετον πριν του βαλουμε την κρεμα.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33009&d=1306749011

3. Το αποτελεσμα θα μας ανταμειψει μετα απο εναν μηνα

Τουτοριαλ της αγαπημενης Ραπουνζελ, για τα μαλλια (reroot) 3 parts.
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=185843&viewfull=1#post185843

Να και η bibi-bo μας με καθαρισμενο προσωπο και προσθετικη μαλλιων (παρακαλω μην με μαλωσετε που της εβαλα κοκκινα, ηταν ενα πειραμα και περιμενω να της προσθεσω και ξανθα!#))
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33008&d=1306749008

4. Η Φραουλιτσα μας μου ειχε δωσει μια φανταστικη ιδεα σε ενα ποστ της.:flower: Να χρησιμοποιησουμε για το μακιγιαζ της κουκλας κιμωλια, μιας και το δυσκολο μερος ειναι να πετυχεις το εφε sfumato της γαλαζιας σκιας της bibi-bo!
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33006&d=1306749002

5. Βαφουμε λοιπον με την γαλαζια κιμωλια την σκια και μετα σφουμαρουμε το επιπλεον για να πετυχουμε πανω κατω αυτο το effetto sfumato που λεγαμε. Κραταμε διπλα μια αλλη bibi-bo για να αντιγραφουμε.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33004&d=1306748995

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33000&d=1306748981

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33005&d=1306748998

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=32996&d=1306748968

6. Και τωρα βλεφαριδες (Για την προσθετικη βλεφαριδων ειχαμε κανει και ενα τουτοριαλ εδω:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...l=1#post185088 (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=185088&viewfull=1#post185088)
και εδω:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...l=1#post185274 (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6&p=185274&viewfull=1#post185274))
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=32995&d=1306748963

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33003&d=1306748991

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33001&d=1306748984

Να θυμαστε παντοτε 2 πραγματα, που δεν θα κουραστω ποτε να επαναλαμβανω

Να χρησιμοποιητε παντα υδροδιαλυτες κολλες (τυπο vinavil). Οι υπολοιπες θα καταστρεψουν το υλικο μετα απο μερικα χρονια και οι επομενες γενιες θα κλαινε.
Να ΜΗΝ χρησιμοποιειτε ποτέ βερνικια νυχιων και αλλα χημικα για να βαψετε την κουκλα γιατι και παλι θα κλαινε οι επομενες γενιες.
Να μην αφηνετε την κουκλα σε ηλιο, ζεστη κτλ.
Κοψτε τις βλεφαριδες μονο αφου πρωτα τις κολλησετε στα ματια της. Αν τις κοψετε πριν τις κολλησετε θα ειναι πολυ δυσκολο να τις πιασετε μετο τσιμπιδακι για να τις τοποθετησετε.

Ετοιμη η μικρη νεραιδουλα μας! Εδω φοραει ενα ρουχο winx! Το σωματακι ειναι vintage Sindy pedigree. Καλη επιτυχια!!!
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33007&d=1306749005

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33010&d=1306749015

mytinyworld
31-05-11, 19:48
Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!!!!!! Απλά ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ!!:bow2::bow2::bow2::bow2: Αναστασία μου, για ακόμη μια φορά έκανες τα αδύνατα δυνατά! Πες μας σε παρακαλώ πώς καταφέρνεις και κάνεις τα μάτια των κουκλών που συντηρείς να λάμπουν τόσο? Εχω τεράστιο θέμα με αυτό το κεφάλαιο....:cry::cry::cry:
Η ΒΙΒΙ ΒΟ κοκκινομάλλα είναι πολύ όμορφη! Της πάει πολύ! Να τη χαίρεσαι Αναστασία μου, ήρθε στο σωστό μέρος (κάτι ήξερα εγώ....:darkglasses:)

Αναστασια
31-05-11, 20:56
MytinyWorld μου εγω σε ευχαριστω για αυτο το κεφαλι, που στην τελικη δεν ειχε καποιο σοβαρο προβλημα! Μια χαρα ητανε!:flower: Σοβαρο προβλημα ειναι τα κοψιματα, εκει η επιστημη σηκωνει τα χερια ψηλα! Ολα τα αλλα διορθωνονται!

Για τα ματακια, εχεις δικιο, τωρα που ξαναειδα τις φωτο και το προσεξα οντως τα περασα με ενα γυαλιστικο ξυλου, με βαση το νερο (ειναι υδροδιαλυτο!!!! προσοχη δεν βρωμαει οπως εκεινο που θελει διαλυτικο.) Το ειχα ξεχασει αυτο το σταδιο παιδια, γιατι δεν το ειχα φωτογραφησει.
Το προιον αυτο το πηρα απο καταστημα με ειδη οικοδομης (κι οχι καλων τεχνων). Ονομαζεται Flatting per legno Holz Lack. Ειναι για εσωτερικους και εξωτερικους χωρους, αν θες να κανες την bibi-bo και μεσοτοιχια αμα λαχει.:D

Οσο ειναι νωπο πλενεται με νερο και ειναι αοσμο.

makisimos
31-05-11, 21:28
Kαλά...δεν έχω λόγια..!!! Μιλάμε έχεις το άγγιγμα του Μίδα...Ότι αγγίζεις γίνεται...bibi bo..!! Συγχαρητήρια...ΕΓΡΑΨΕΣ..!!!!:)

bibi-bo
31-05-11, 21:54
Αναστασία τι υπέροχη δουλειά που έκανες!!! :D Εχω απλά μείνει άφωνος με τη ρομαντική κοκκινομάλλα bibi-bo αλλα ακόμη περσσότερο με αυτό το κάτι έξτρα (γυαλιστικό ξύλου) που πέρασες στα μάτια της, και τα έκανε τόσο καθαρά. Στην αρχή βλέπω πως το Remove Zit έκανε δουλεία στο κοκκινωπό χρώμα γύρω απο τους κροτάφους της. χεχε :P Αυτό και άν βρωμάει! :O

Υπέροχη και μοναδική θα έλεγα η bibi-bo αυτή, όπως έτσι ειναι και η μαστόρισσα της! :flower:

Amalia34
01-06-11, 10:08
Πολλά συγχαρητήρια και από μενα Αναστασία μου, έκανες επαγγελματική δουλειά, είσαι απιστευτη! Και κοκκινομαλλα ειναι πανεμορφη η μπιμπιμπο σου! Μπραβο και στην Ine για τη δουλεια που ειναι προθυμη να προσφερει και καλη επιτυχια!

Lne
01-06-11, 10:30
παιδια σας ευχαριστω ολους πολυ!!
αναστασια τι εκανες παλι??? απλα συγχαρητηρια!! ειμαι σιγουρη οτι οταν κανεις κατι με αγαπη εχει 100 φορες καλυτερο αποτελεσμα! απλα μπραβο...!ανυπομονω να φτασω σε αυτο το σημειο του αρθρου κ να το προσθεσω!!!

ααα!ηθελα να μοιραστω μαζι σας τη νεα μου φιλη. ειναι η superstar barbie του 1977 - pop icon της σειρας pink label.
330413304233040

Αναστασια
01-06-11, 11:30
Ρετροφιλαρακια μου αγαπημενα, #)σας ευχαριστω για ολα οσα μου μαθατε εδω στο φορουμ μας. Χωρις εσας η bibi-bo θα ειχε μεινει για μενα μια γλυκεια μακρινη αναμνηση. Εσεις ομως την ξαναζωντανεψατε με τις πλουσιες πληροφοριες και το υλικο που μας ποσταρατε!:flower::flower::flower:

Αυτο με την κιμωλια για σκια που μας ειχε πει η Fraoulitsa μας πιστευω οτι εκανε την διαφορα στο θεμα της σκιας των ματιων της κουκλας.
Ηθελα να προσθεσω οτι για να χρησιμοποιησω την κιμωλια την εσπασα πρωτα σε πιο μικρο κομματι, κατα μηκος εννοω, γιατι ολοκληρη ηταν αδυνατον να την κουμανταρω χωρις να πασαλειψω τα παντα!

:)

Lne
01-06-11, 11:33
αναστασια να σε ρωτησω, αφου βαλεις την σκια-κιμωλια, βαζεις κατι απο πανω για να μεινει ή απλα δεν την αγγιζεις σε εκεινο το σημειο?

Αναστασια
01-06-11, 11:38
Προσωπικα δεν της εβαλα τιποτα, γιατι οταν προσπαθησα να της περασω το διαφανες βερνικι φυσικα της το χαλασε. Ομως αν και φευγει λιγο με τον καιρο το χρωμα μενει ορατο! Στο προσωπο η κουκλα ειναι σιγουρα πιο ευαισθητη. Δυστυχως ειναι κουκλες που δεν αντεχουν να ξανακανουν την παλια ζωη τους (ατελειωτο παιχνιδι με τις ωρες, οπως καναμε μικρουλες), ειναι πιο "συλλεκτικες". :) Αυτο ειναι το τιμημα.

ΥΓ. Amalia34μου,καλως μας ηλθες με το ομορφο avatar σου, την bibi-bo σου την τοσο ομορφα χτενισμενη!:)

Lne
01-06-11, 11:41
το ξερω...δυστυχως δεν εχω καμια bibi-bo....ουτε τις προλαβα ουτε εχω καταφερει να αποκτησω καμια ακομα....οσοι κ οσες εχετε, να τις χαιρεστε!
ευχαριστω κ για την πληροφορια!

Kambia
01-06-11, 13:20
Αναστασία όσον αφορά την κιμωλία. Επειδή συχνά ζωγραφίσω με κιμωλία για να την "φιξάρω" χρησιμοποιώ σπρέι λάκ για τα μαλλιά! Πειραματίσου σε κάποιο σημείο της κούκλας ή σε άλλη κούκλα και δες αν εχει κάποιο αποτέλεσμα.

makisimos
01-06-11, 14:18
Κambia.....κάτι περιμένουμε νομίζω ΚΑΙ από σένα..... Γκούχου γκούχου.........:P

Kambia
01-06-11, 14:21
(μα που έχει πάει η φατσούλα που σφυρίζει ανέμελα??? :P) Ναι, ναι δεν το ξέχασα. Πριν λίγες μέρες τελείωσα με την κόμη της. Θέλει στοργή και προδέρμ

kornizoliza
02-06-11, 17:00
Eχω μεινει εκπληκτη. Χιλια μπραβο Αναστασια. Εισαι αξια που απο ενα κεφαλι που για ολους μας θα ηταν αχρηστο, εσυ εφτιαξες μια μπιμπι μπο με τα σεα και τα μεα της:)

soufle
04-06-11, 17:34
Eχω μεινει εκπληκτη. Χιλια μπραβο Αναστασια. Εισαι αξια που απο ενα κεφαλι που για ολους μας θα ηταν αχρηστο, εσυ εφτιαξες μια μπιμπι μπο με τα σεα και τα μεα της:)

Μπορώ να προσθέσω και εγώ ταπεινά και με τα βυζαντινά της????:biglaugh: Απλά δεν υπάρχεις Αναστασάκι μου:bow2::bow2::bow2:!!!! Καταπληκτικό tutorial και απίθανα πανέμορφο αποτέλεσμα!!!!!!!!!!! Εγώ προσωπικά τη λάτρεψα και έτσι!! Θα είναι μία ΟΟΑΚ φλογερή κοκκινομάλλα!! Να τη χαίρεσαι κοριτσάκι μου!!!

EL GRECO
05-06-11, 10:36
Σήμερα φτιάχνοντας μια bibi-bo για να τη στείλω σε μια φίλη σκέφτηκα πως θα ενδιέφερε και αλλους και άλλες πως δε θα κολλήσουν τα πόδια με το υπόλοιπο σώμα τώρα το καλοκαίρι που ανεβαίνει η θερμοκρασία.
Παίρνουμε ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο και το τυλίγουμε όπως φαίνεται στις φωτογραφίες στην κούκλα, φτιάχνοντας της ένα εσώρουχο με αυτό.Προσέχουμε να μπει αρκετό από τη μέσα πλευρά έτσι ώστε να κοπεί η επαφή πλαστικού (σώμα) και βινυλίου (ποδιού). 'Ετσι δεν κολλάει πια το πόδι με το σώμα.

Ετοιμη η κούκλα.

Amalia34
05-06-11, 11:09
Υπεροχη η κουκλιτσα και σε ευχαριστουμε για τις πολυτιμες συμβουλες σου φιλε el greco εγω σε ευχαριστω ιδιαιτερα γιατι ξερω πως φροντισες πολυ αυτη την κουκλα για να τη χαρισεις και να δωσεις χαρα

Lne
05-06-11, 18:03
σιγουρα θα δωσει χαρα απεριγραπτη!!!

EL GRECO
06-06-11, 14:35
Eίναι ωραίο να βλέπεις χαρούμενους ανθρώπους πόσο πιο ωραίο είναι ακόμη να προκαλείς εσύ αυτό το συναίσθημα.

soufle
10-07-11, 14:25
EL GRECO μου φοβερή πατέντα!!Ευχαριστούμε που τη μοιράστηκες μαζί μας!!Περνάω μερικές φωτό για το χτένισμα της bibi bo με τα μπουκλάκια με άλλο μοντέλο βέβαια.

1,2. Λούζουμε την κούκλα με μαλακτικό και στεγνώνουμε ελαφρά τα μαλλιά της. Προσωπικά μου αρέσει να βάζω στα νωπά μαλλιά και λίγο λάδι μαλλιών ή σιλικόνη γιατί δίνει ωραία λάμψη ειδικά σε μαλλιά από πολύ ταλαιπωρημένες bibi bo.Ξεχωρίζουμε 2 τούφες μαλλιά δεξιά και αριστερά μπροστά και τις δένουμε πίσω με λαστιχάκι κρατώντας τα υπόλοιπα προς τα επάνω.
3452934530

3,4,5.Με δεύτερο λαστιχάκι πιάνουμε όλα μαζί τα μαλλιά ψηλά. Από εδώ και πέρα ξεκινάει το επίπονο κομμάτι με τα μπουκλάκια. Θα χρειαστούν από τα είδη χειροτεχνίας καθαριστές για πίπα. Πρόκειται για συρματάκια που έχουν μία χνουδωτή επικάλυψη. Το ίδιο βέβαια μπορεί να γίνει και με ρόλε'ι' για κούκλα αλλά με τους καθαριστές μπορείς να σφίξεις περισσότερο τη μπουκλίτσα και έχει καλύτερο αποτέλεσμα Παίρνουμε μικρές μικρές τούφες, μαγκώνουμε την άκρη ανάμεσα στο διπλωμένο σύρμα και στη συνέχεια τυλίγουμε όσο πιο σκοντά στη βάση γίνεται. Προσέξτε μόνο κάθε καινούρια μπουκλίτσα που τυλίγετε να είναι με τέτοια φορά όπως θα θέλατε να είναι το τελικό αποτέλεσμα, διότι μετά θα έχουν πάρει τη φόρμα και θα είναι δύσκολο να τα αλλάξετε. Αφήστε τα έτσι όλη τη νύχτα να στεγνώσουν. Προσέξτε την επόμενη μέρα πως θα τα ξετυλίξετε. Ο καλύτερος τρόπος για να μη χαλάσει είναι να τα ξετυλίξετε λίγο και να προωθήσετε το συρματάκι από την μεριά που είναι διπλωμένο. Θα το ξεδιπλώσετε καλά και μετά θα αφαιρέσετε το σύρμα σιγά σιγά κρατώντας με τα 2 σας δάχτυλα του άλλου χεριού τη μπούκλα για να μην ανοίξει.

345313453234533

Οκ είναι λίγο περίπλοκες οι οδηγίες αλλά θα το καταλάβετε πιο εύκολα στην πράξη...
Και εδώ το τελικό αποτέλεσμα!! En Joy

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=34534&d=1310300616

Lne
10-07-11, 16:33
συγχαρητηρια!! υπεροχη σινιον με μπουκλες!

mytinyworld
12-07-11, 17:50
Γεια στα χέρια σου soufle μου! Η Λίζα σου σε αυτή τη φωτογραφία είναι το κάτι άλλο!

EL GRECO
12-07-11, 18:22
Soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και που έδειξες αυτό το ωραίο χτένισμα.

Αναστασια
19-07-11, 13:02
Σουφλε μου, σε ευχαριστουμε πολυ!!! Να μαθω να κανω κι εγω ενα χτενισμα της προκοπης!!!

gigi
22-12-11, 21:11
Γεια σου Αναστασία!Είμαι η Χαρά,σου είχα στείλει κάποια στιγμή mail για να σε συγχαρώ για το ταλέντο σου και να σου ζητήσω κάποιες συμβουλές! :)
Ευτυχώς με παρέπεμψες εδώ και μου λύθηκαν αρκετές απορίες με τις υπέροχες έρευνες όλων σας!!!Μπράβο και πάλι!!!
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως για κάτι που με τρώει και θέλω οπωσδήποτε συμβουλή...
Έχω μια barbie της οποίας το πρόσωπο έχει ΄μαύρους λεκέδες περασμένους μέσα στο πλαστικό και δεν βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!Αποφάσισα λοιπόν να της κάνω repaint,όμως ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι με αερογράφο,ο οποίος είναι αρκετά ακριβός.Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να της περάσω χρώμα (πχ με κιμωλία)?Και επίσης την κιμωλία στη σκιά της bibi bo (και γενικά τα χρώματα στα πρόσωπα),τα φιξάρουμε με κάποιο ειδικό σπρέυ για να μην φεύγουν?
Please help!!! :S

Kambia
23-12-11, 00:57
Έχω μια barbie της οποίας το πρόσωπο έχει ΄μαύρους λεκέδες περασμένους μέσα στο πλαστικό και δεν βγαίνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!Αποφάσισα λοιπόν να της κάνω repaint,όμως ο μόνος τρόπος που ξέρω είναι με αερογράφο,ο οποίος είναι αρκετά ακριβός.
Αν θες κάτι επαγγελματικό θα πληρώσεις ακριβά. Αν είναι για χρήση μια στις τόσες αυτή η λύση είναι μια χαρά (και δοκιμασμένη από μένα αλλά όχι σε κούκλες)αερογράφος (http://www.art-time.gr/default.aspx?p=11&l=%C1%C5%D1%CF%C3%D1%C1%D6%CF%D3%20%D3%C5%D4%20%C5 %C6-STARTER-PAASCHE&id=026614130940). Υπάρχει και φτηνότερος. Προσοχή είναι εξωτερικής μίξης!

Και επίσης την κιμωλία στη σκιά της bibi bo (και γενικά τα χρώματα στα πρόσωπα),τα φιξάρουμε με κάποιο ειδικό σπρέυ για να μην φεύγουν?
Please help!!! :S
Μια λάκ για τα μαλλιά κάνει θαύματα στο φιξάρισμα :D

makisimos
23-12-11, 11:06
Φίλη Kambia βλέπω οι γνώσεις σου έχουν μεγαλώσει αφάνταστα και κάτι μου λέει ότι πλέον εχεις και προσωπική πείρα από την bibi-bo που επισκεύαsες..!! Μηπως ήρθε η ώρα να μας την δείξεις??? :flower:γκουχου γκουχου..!!:rant::rant::rant:

Και για να σε καλοπιάσω....!!!!!:tongue:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=41273&d=1322501827

Αναστασια
23-12-11, 15:10
Gigi μου καλοσηρθες στο φορουμ μας!!!:) Η Kambia μας σου εδωσε πολυ σωστη απαντηση!

Δυστυχως προσωπικα δεν εχωτυχει να χρησιμοποιησω αερογραφο σε κουκλα, και αερογραφο γενικα! Αυτα τα πραγματα θελουν πειραματα, (αν δεν κανουμε λαθη και δεν πειραματιστουμε πως θα μαθουμε!) οπότε μονο μια δοκιμασια μπορει να λυσει το προβλημα! Και αν αποφασισεις να κανεις το πειραμα να μας ποσταρεις φωτο, χωρις ντροπες,:flower: γιατι μονο ετσι θα μαθουμε κι εμεις!!!

Για το θεμα των λεκεδων που εχουν εισχωρησει στο βινυλιο της κουκλας διαβασε εδω.
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11018-%C7-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E1-%F4%E7%F2-%E5%F5%F1%F9%F0%E1%FA%EA%DE%F2-Barbie-1959-1980&p=292539&viewfull=1#post292539

Kambia
23-12-11, 16:03
Φίλη Kambia βλέπω οι γνώσεις σου έχουν μεγαλώσει αφάνταστα και κάτι μου λέει ότι πλέον εχεις και προσωπική πείρα από την bibi-bo που επισκεύαsες..!! Μηπως ήρθε η ώρα να μας την δείξεις??? :flower:γκουχου γκουχου..!!:rant::rant::rant:

Και γω νόμιζα οτι το ξεχάσατε :biglaugh:. Έκανα ένα καθάρισμα των λιωμένων πλαστικών αλλά δεν συνέχισα #) Θα βρω λίγο χρόνο και γι αυτό (αφού κερνάς Makisime :D :D :D)

gigi
24-02-12, 15:39
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω πάαααρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις πολύτιμες απαντήσεις σας!
Απαντώ με αρκετή καθυστέρηση καθώς ο χρόνος μου είναι ελάχιστος και σπάνια μπαίνω.
Σχετικά με το πρόβλημα της κούκλας με τους μαύρους λεκέδες,έβαλα ένα αφαιρετικό λεκέδων το οποίο πρέπει να αφήσω για αρκετό χρονικό διάστημα για να δω κάποιο καλό αποτέλεσμα.
Αναστασία,θα ήθελα να σε ρωτήσω συγκεκριμένα για την κοκκινομάλλα (ΥΠΕΡΟΧΗ!!!!!!) bibibo την οποία όλοι απ'όσο έχω καταλάβει λατρεύουν!Βλέπω ότι δεν είχε ιδιαίτερο χρωματικό προβλημα απ'την αρχή,όμως στο τέλος το δέρμα της είναι απίστευτα λαμπερό και απαλό!
Θέλω αν μπορείς να μου πεις τι τρόπο χρησιμοποίησες εσύ για να βγει αυτό το υπέροχο ροδαλό αποτέλεσμα στο δέρμα του προσώπου και το υλικό!Η δική μου παλιά bibibo είναι πολύ κιτρινισμένη και επειδή φοβάμαι να πειραματιστώ μην τυχόν και την καταστρέψω,παραδίνομαι στις έμπειρες απόψεις σου!!!
Ελπίζω να μην σας κουράζω!:D:D

mytinyworld
25-02-12, 15:41
Gigi, καλώς ήρθες και καλή επιτυχία στις συντηρήσεις σου! Δεν μας κουράζεις καθόλου και περιμένουμε να δούμε τη bibi-bo σου!

Ηθελα να σας δείξω τι θαύματα κάνει η πατέντα της Αναστασίας με το καυτό/κρύο νερό στα μαλλιά της κούκλας! Η Βίκυ πριν και μετά την περμανάντ!
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=41530&d=1323006334
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=46747&d=1330176818
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=46748&d=1330176860

Amalia34
25-02-12, 17:11
Μytinyworld πανέμορφη η κούκλα σου και τα μαλλιά της υπέροχα, θα μπορούσε κάλλιστα να διαφημίζει ένα σαμπουάν. Πολύ λαμπερά!
Το φόρεμα σαλούν της πάει καταπληκτικά. Της έχεις προσθέσει εσύ μαλλιά ή ήταν της κούκλας?

mytinyworld
25-02-12, 17:16
Σ'ευχαριστώ Αμαλία μου! Εγώ της έβαλα μαλλιά, η Βίκυ όταν μου τη χάρισαν ήταν έτσι
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=39341&d=1319623367

EL GRECO
25-02-12, 18:25
mytinyworld εκθαμβωτική η Βίκυ! Να σαι καλά να φτιάχνουν τα χρυσά σου χέρια πάντα τέτοια αριστουργήματα!

katerinak
25-02-12, 20:41
mytinyworld τι ομορφη που εφτιαξες τη Βικυ!!!!!!τα μαλλια της φαινονται σαν φυσικα με την περιφημη "πατεντα για μπουκλες" της Αναστασιας :)
θα το ξαναπω : κοριτσια ειστε ολες σας χρυσοχερες:cheers::cheers::cheers:

Amalia34
26-02-12, 14:51
Μπράβο σου φίλη μου mytinyworld που ξαναέδωσες ζωή και λάμψη στην κούκλα αυτή. Συγχαρητήρια!!!

mytinyworld
28-02-12, 23:13
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!:)

Αναστασια
02-03-12, 15:15
Κουκλομανα μου, συγχαρητηρια!!!!:) Της εβαλες και πλουσια μαλλια μακρυα και εγινε μοναδικη! Χαρα και στο κουραγιο σου γιατι πρεπει να εκανες ατελειωτες μερες για το ρερουτ!!! Τουλαχιστον η περμαναντ ειναι γρηγορη!!!

mytinyworld
03-03-12, 18:20
Αναστασία μου σ'ευχαριστώ! Οσο για τα μαλλιά, ένα θα σου πω... Μέχρι να την τελειώσω, γέννησα κι ένα παιδί!!:P Τώρα περιμένει μια fleur επίσης κεφάλα να της βάλω μαλλιά. Ισως να πάει και σχολείο η μικρή, μέχρι να την τελειώσω κι αυτή!:sealed:

Pebbles
22-03-12, 16:23
Καλησπερα σε ολους!!! Βρηκα μια Μπιμπι Μπο τυχαια περυσι σε ενα μπαζαρ κ της εβαλα ρουχα μπαρμπι αφου την επλυνα κτην χτενισα. :D 4854248543

spirtoulis
22-03-12, 18:50
Σε πολύ καλή κατάσταση την βρήκες pebbles.Να τη χαίρεσαι. Είναι bibi bo β περιόδου.

EL GRECO
23-03-12, 07:16
Pebbles είναι πολύ όμορφη.Να τη χαίρεσαι. Είναι η bibi-bo παραμυθένια ομορφιά.

Pebbles
23-03-12, 16:01
Nα ειστε καλά κ ευχαριστώ για τη πληροφορία. Πάλια που κυκλοφορούσαν ακόμα στην αγορά ειχα άλλες 2 αλλά τότε ημουν μικρή και δεν πρόσεχα και τις χάλασα :( Εχω την εντύπωση πως μια σειρά απο ΜπιμπιΜπο που είχαν κυκλοφορήσει ειχαν διαφορετικά σώματα, ισως μακρύτερα χέρια? Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Οσοι έχετε facebook υπάρχει κ αυτη η σελίδα https://www.facebook.com/pages/bibi-bo/138454419572348
Δυστυχως ειναι πολυ δύσκολο να τις βρείς σήμερα. Αυτην που έχω την είδα εντελως τυχαία.

EL GRECO
23-03-12, 16:31
Pebbles πάντα οι bibi-bo είχαν το ίδιο σώμα και τα ίδια χέρια. Απλά οι πρώτες ήταν άσπρες και και μετα το 87 γίνανε πιο σκούρες. Σίγουρα είναι δύσκολο να βρεις μία σήμερα αλλά άμα το θέλεις πολύ θα συμβεί.

Amalia34
23-03-12, 20:56
Pebbles όσον αφορά τα μακρύτερα χέρια της μπιμπιμπό έχω την εντύπωση πως η μπιμπιμπό μπαλαρίνα είχε μακρύτερα χέρια και ήταν πιο ψηλή από όσα έχω διαβάσει εδώ για αυτήν. Μήπως λοιπόν εννοείς αυτή την μπιμπιμπό?

Pebbles
26-03-12, 01:01
Pebbles όσον αφορά τα μακρύτερα χέρια της μπιμπιμπό έχω την εντύπωση πως η μπιμπιμπό μπαλαρίνα είχε μακρύτερα χέρια και ήταν πιο ψηλή από όσα έχω διαβάσει εδώ για αυτήν. Μήπως λοιπόν εννοείς αυτή την μπιμπιμπό?
Μάλλον έχεις δίκιο Αμαλία. Πρέπει να ήταν αυτή που μου είχαν πάρει τότε δώρο και που δεν είχα προσέξει.:cry:

Katerina82
22-01-13, 23:26
Γεια σας, έχω μια bibi Bo χωρίς χέρια το κλασσικό πρόβλημα , κι ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος απο αυτούς που ασχολούνται με restoration ένα ζευγάρι χεράκια [edit]αγγελία αγοράς - ζήτησης.

Archangel
10-02-13, 03:25
Γεια σας, διαβάσω τα post σας τακτικά και μου αρέσει αφτι η παρέα! Είμαι από Αυστραλία και ζητο συγνώμη αν τα ελληνικά μου είναι καπος ανάποδα! Does anyone know how to repair a Broken leg on a bibi-bo show? το κομμάτι στο γόνατο που είναι το σιδερακι ενομενο έχει σπάσει! Help anyone?

mytinyworld
14-02-13, 19:24
Archangel καλώς ήρθες στην παρέα μας! Δυστυχώς δεν γνωρίζω καθόλου πως να το επισκευάσεις, δεν έχω δει ποτέ αυτή την κούκλα... Αν έβαζες κοντινές φωτογραφίες από το σπασμένο γόνατο, ίσως η Αναστασία που είναι κορυφη στις πατέντες σε βοηθούσε πως να το φτιάξεις!

happyhappy
31-03-13, 12:48
Η μοναδική bibi bo μου από την παιδική μου ηλικία ήταν σε κακά χάλια! Ακολούθησα κάποιες από τις συμβουλές που βρήκα εδώ για τη συντήρησή της έκοψα τα λιωμένα πλαστικά για να ξεκολλήσουν τα πόδια , λίμαρα τις άκρες για να γίνουν λείες, την έπλυνα και την έλουσα προσεκτικά....ωστόσο κόπηκε το λαστιχάκι από τα πόδια....έβαλα καινούριο αλλά τα πόδια κουνιούνται πέρα δώθε, επίσης το πλαστικό στα χέρια από την πίσω μεριά είχε λιώσει πάρα πολύ με αποτέλεσμα να έχει δημιουργηθεί ένα τεράστιο κενό που ακόμα και με το βαμβάκι φαίνεται.....και το ένα ματάκι της έχει χτυπήματα. Υπάρχει σωτηρία???? Οποιαδήποτε συμβουλή καλοδεχούμενη! Απογοητεύτηκα λίγο γιατί περίμενα ότι θα την φτιάξω και της αγόρασα φόρεμα (Barbie) και υποτίθεται ότι θα μου έμενε μόνο η περμαναντ και οι καινούριες βλεφαρίδες, αντ' αυτού δεν έχει πλέον πόδια.

happyhappy
23-04-13, 20:15
νομίζω τελικά ότι κάτι κατάφερα, μια γυαλάδα από τη λακ μας έμεινε και το ματάκι δεν βλέπω να σώζεται .... χάρηκα με το αποτέλεσμα όμως.

7863278633

mytinyworld
25-04-13, 19:06
Συγχαρητήρια happyhappy! Η κούκλα σου ξανάνιωσε! Να τη χαίρεσαι!

marcha
18-07-13, 01:00
γεια σας!
ειμαστε σε φάση επιδιόρθωσης από πέρσι

83322833238332483325

αυτό το πλακέ λαστιχάκι που το βρίσκουμε; πως το ζητάμε; εβαλα ενα αλλο απλό αλλά δεν ειναι σταθερό στο σώμα

btw μήπως ξέρετε πως λέγεται η συγκεκριμένη; το αρχικό της φόρεμα ήταν αυτο στη φωτό της rapunzel http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=14604

spirtoulis
26-11-13, 14:01
'Εχω ένα σύνολο της bibi bo που έχει μόνο ένα παπούτσι, μήπως υπάρχει καμία κούκλα που να της κάνουν τα παπούτσια της ; Αν το έχει ρωτήσει κανείς και έχει απαντηθεί, ρωτάω συγνώμη εκ των προτέρων που δεν το πρόσεξα.

EL GRECO
26-11-13, 17:14
Φίλη spirtoulis τα παπούτσια της bibi-bo κάνουν στη Sindy Pedigree όπως και της Sindys στην bibi-bo.

Μάγια
27-02-14, 21:18
Το ότι γίνεται προσπάθεια επανακυκλοφορίας της αγαπημένης μας κούκλας δε σημαίνει ότι θα παρεκλίνουμε της πορείας μας και του στόχου μας: να φροντίζουμε και να δίνουμε ξανά ζωή σε ταλαίπωρες, βασανισμένες bibi bo που πέφτουν στα χέρια μας.. Έτσι λοιπόν, σας δείχνω τρεις κούκλες που απέκτησα πρόσφατα. Η κατάστασή τους είναι σχετικά καλή (??), αν εξαιρέσω τα λιωμένα πλαστικά, το κουτσοκουρεμένο μαλλί της μιας, τα ποτισμένα με μαρκαδόρο πρόσωπά τους, και τις πράσινες κηλίδες στα γόνατα τους.. (Μάλλον θα χρειαστούν παραπάνω φροντίδα απ'ό,τι νόμιζα:xm::sweat:).
9786297863978649786597866
P.S: Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα ένα tip για το πώς ν'αφαιρέσουμε το χρώμα που έχει ποτίσει το βινύλιο της κούκλας: Χρησιμοποιούμε υπεροξείδιο του βενζολίου, το οποίο περιέχουν οι κρέμες κατά της ακμής:what:. Το βάζουμε, λέει, πάνω στην προβληματική περιοχή, βάζουμε την κούκλα να λιαστεί για κάμποσες ώρες κάτω απ'τον ήλιο ή κάτω από μια λάμπα και υποτίθεται ότι το χρώμα εξαφανίζεται. Αν όχι, επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία έως ότου πετύχει! Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με νέα!

makisimos
27-02-14, 22:43
Μάγια είσαι μια κουκλομάνα με ιατρικές γνώσεις.. :)
Περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα...
Μια ερωτηση ..Το υλικό που ανέφερες είναι για το συγκεκριμένο πλαστικό , ή κάνει για κάθε είδους πλαστικού?

Μάγια
27-02-14, 23:09
Το υλικό δρα σε βινύλιο. Έτσι τουλάχιστον αναφέρει το tutorial που βρήκα. Αν θέλεις makisime ρίξε μια ματιά http://voices.yahoo.com/how-remove-ink-skin-face-vinyl-55369.html?cat=70

EL GRECO
28-02-14, 20:57
Μάγια να τις χαίρεσαι είναι πολύ όμορφες και σίγουρα θα τις φτιάξεις ακόμη καλύτερες!

olga_tz
02-03-14, 22:16
Καλησπερα,
Αρχικα να πω ενα ευχαριστω σε ολους,διαβαζοντας ολα οσα γραφετε μου εχετε φερει πολυ ομορφες αναμνησεις απο τα παιδικα μου χρονια..!Ως παιδι ειχα παααρα πολλα παιχνιδια αλλα κανενα αυτα δεν κρατησα καθως μεγαλωνοντας τα χαριζα σε αλλα παιδακια(τουλαχιστον εδωσαν αλλου χαρα)εδω και καποια χρονια προσπαθω να ξαναβρω καποια απο τα παιχνιδια που ειχα μικρη.

Προσφατα απεκτησα 2 bibi bo(απο το γνωστο site)θα ηθελα να την συμβουλη σας για μια απο τις bibi bo .Tα ματια της εχουν "ξεκολλησει" με τι κολλα πρεπει να τα κολλησω και πως ακριβως?

Ευχαριστω

EL GRECO
02-03-14, 22:54
olga_tz θα βοηθούσε πολύ μια φωτογραφία της κούκλας για να δούμε τι ακριβώς έχει.

olga_tz
05-03-14, 17:24
καλησπερα,

αυτη ειναι η φωτογραφια της κουκλας

98156

makisimos
05-03-14, 17:45
Λοιπον ακου να δεις Ολγα.. Μολις πριν τρεις μερες έπεσε τσα χερια μου μια τετοια ακριβως bibi bo και νομιζα κι εγω βλέποντας αυτά τα "κενά" ότι τα μάτια έχουν ξεκολήσει.. Ομως οχι..!! Βγάζοντας τα μάτια, έκπληκτος διαπίστωσα οτι αυτα ειναι τα κανονικα απο την εταιρία κενα στα ματια γιατι εκει κανονικα μπαινουν οι φυτευτες βλεφαρίδες...
Ομως, λογω του οτι αυτη η συγκεκριμενη μπιμπι μπο δνε εχει βλεφαριδες φυτευτές, δυστυχως ετσι φαινονται τα μάτια, με αυτα τα κενά!!
Αν δεν τα εβγαζα και τα δυο, δεν θα το πίστευα αυτό...LOL

EL GRECO
05-03-14, 18:38
olga_tz έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος makisimos. Έτσι είναι η κούκλα. Να τη χαίρεσαι πάντως είναι πανέμορφη!

Amalia34
05-03-14, 23:11
Φίλη Olga_tz κι εγω δεν κατάλαβα να εχει καποιο πρόβλημα η κουκλα. Είναι τέλεια ! Με γεια !Να σας πω εγω τωρα για μια μπιμπιμπο που εχω και είχε το ενα ματι θολο. Έβαλα σε μια βατονέτα λιγο ( ελαχιστη ποσοτητα ) ελαιολαδο φαγητου το εβαλα στο ματι και περιμενα να στεγνωσει φυσώντας λιγο στην αρχη. Η κουκλα παιδια εγινε ολοκαινουρια!!!Δεν το πιστευα ! Το δοκιμασα και σε μια ακομη που ειχε κι αυτη θολο λιγο το ματι της και ξαναπέτυχε. Αν εχει καποιος αυτο το προβλημα με κσποια μπιμπιμπο του ας το δοκιμασει. Μονο προσοχη οχι πολύ λαδι λιγακι μονο.

olga_tz
07-03-14, 12:57
Καλημερα,

Μakisime δεν θα σκεφτομουνα ποτε κατι τετοιο.Ευτυχως που μου το ειπες γιατι αν προσπαθουσα να κανω εγω..αυτο που εκανες εσυ..μπορει και να κατεστρεφα την κουκλα οποτε σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

Εl Greco και Αmalia34 σας ευχαριστω πολυ!

θα ανεβασω και φωτογραφιες απο τα δυο "κοριτσια" μου να μοιραστω την χαρα μου μαζι σας,αν και απ οτι θυμαμαι τις εχετε ξαναδει και απο αλλους ρετροφιλους!

makisvertis
21-04-14, 20:41
τα χρωματα στο προσωπο βγαινουν με ασετον το δοκιμασα , δε μενει τιποτα, απλα με προσοχι ,ασετον σε πανακι και κανεις μονο στο σημειο που θεσ για να μη ξεβαψεις καταλαθος καπου αλλου

EL GRECO
10-05-14, 17:01
Ένας καλός φίλος ο Γεράσιμος μου έστειλε μία κούκλα που όλοι τη θεωρούσαν ότι ήταν για πέταμα και δεν έφτιαχνε με τίποτα. Τον ευχαριστώ πολύ που μου την έστειλε. Πράγματι η συγκεκριμένη bibi-bo είχε μεγάλες φθορές αλλά με φροντίδα και αγάπη όλα φτιάχνονται. Θα σας δείξω βήμα βήμα πως έφτιαχνε η κούκλα με έμφαση στην αλλαγή ματιών μιας και δεν το έχουμε δει ξανα να γίνεται.Αυτός είναι ο δικός μου τρόπος και ενδεχομένως να βρείτε εσείς κάποιον καλύτερο.
Στην πρώτη φωτογραφία είναι η κούκλα όπως βρέθηκε:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103830&d=1399732422
Και σε ποιο κοντινό πλάνο:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103831&d=1399732491
Από τη συγκεκριμένη κούκλα αλλάχτηκαν τα μάτια και το πάνω μέρος του κορμού μιας και ήταν πάρα πολύ κατεστραμένος και δεν έφτιαχνε.
1.Πρώτα πλύθηκαν όλη η κούκλα και με μαλλακτικό ρούχων λούστηκαν τα μαλλιά της και ξεμπερδεύτηκαν. Εσείς μπορείτε να περάσετε με βαμβάκι με νερό τα διάφορα μέρη της κούκλας αν δε θέλετε να τα βάλετε όλοκληρα μέσα στο νερό.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103833&d=1399732776
Στη συνέχεια ασχολήθηκα πρώτα με το κεφάλι και μετά με το υπόλοιπο σώμα.
2. Αλλαγή ματιών.
Μερικές φορές τα μάτια της bibi-bo είναι τόσο κατεστραμένα που θέλουν αλλαγή. Βρίσκουμε μάτια ή από μία άλλη κούκλα bibi-bo που δεν θέλουμε ή από τυχερούληδες κουκλάκια ή από άλλα διάφορα κουκλάκια αλλά πάντα της ίδια εταιρίας της el greco. Βγάζουμε τα μάτια από τα κουκλάκια με τον ίδιο τρόπο που θα δείτε να βγάζουμε και τα μάτια της bibi-bo για να της βάλουμε μάτια από ένα κουκλάκι κλόουν της ίδιας εταιρίας.
Πάιρνουμε μία λίμα νυχιών και κρατώντας το κεφάλι τη χώνουμε προσεκτικά μέσα στο μάτι για να το ανασηκώσουμε και να το βγάλουμε. Το ίδο θα κάνουμε και με το δεύτερο μάτι.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103834&d=1399732823
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103843&d=1399733345
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103844&d=1399733382
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103845&d=1399733471
Αφού βγάλουμε και τα δύο μάτια της κούκλας παίρνουμε το ένα καινούργιο ματάκι προσεχτικά και το βάζουμε στη θέση του στο πρόσωπο προσεκτικά να μη χαλάσουμε τις βλεφαρίδες.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103846&d=1399733523
Στη συνέχεια προσεκτικά και κρατώντας το κεφάλι καλά πιέζουμε με τη λίμα πάνω στο άσπρο κομματί του ματιού που θα μπει μέσα για να το βάλουμε.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103847&d=1399733659
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103848&d=1399733728
Και έτσι βάζουμε τα καινούργια μάτια.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103849&d=1399733771
Αν χρειαστεί και χαλάσει η γαλάζια σκιά παίρνουμε μια μπατονέτα και την τρίβουμε σε γαλάζια κιμωλία και στη συνέχεια τη βάζουμε πάνω από το μάτι και επιδιορθώνουμε τη σκια που έχει χαλάσει. Στο εμπόριο σε καταστήματα με χρώματα ζωγραφικής υπάρχουν στερεοτικά,όπως για κάρβουνο που μπορούμε να βάλουμε πάνω από τη σκια για να μη φύγει.
3.Βάψιμο χειλιών.
Χρησιμοποιούμε ακρυλικά χρώματα και πινέλο νούμερο 10. Αν μας δυσκολεύει το περίγραμμα των χειλιών μπορούμε με ένα μολυβι που γράφουμε να το σχεδιάσουμε απαλά και να βάψουμε στη συνέχεια τα χείλη.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103850&d=1399733856
Το κεφάλι εδώ τελειώνει. Μπορείτε να κάνετε τα μαλλιά μπούκλες ή όχι. Αν θέλετε να τα κάνετε μπουκλές η χαρισματική Αναστασία στην αρχή αυτού του θρεντ σας λέει τον τρόπο αναλυτικά. Αυτόν ακολουθώ κι εγώ με μία μόνο διαφορά τυλίγω τα μαλλιά προς τα έξω κι όχι προς τα μέσα.
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11454-Bibi-bo-%D3%F5%ED%F4%DE%F1%E7%F3%E7-%CC%E1%EB%EB%E9%DC-%CC%E1%EA%E9%E3%E9%DC%E6#post470305

4. Επιδιόρθωση σώματος κούκλας.
Το σώμα της συγκεκριμένης κούκλας ήταν σε κακή κατάσταση.
Τα πόδια στους αστραγάλους καθώς και τα δάχτυλα των χεριών ήταν κομμένα. τα πόδια και τα δάχτυλα κολλήθηκαν με κόλλα στιγμής. Τα δάχτυλα που έλειπαν πάρθηκαν από ένα χεράκι που είχα περίσεμα πάλι bibi-bo και κολλήθηκε ένα ένα.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103851&d=1399734111
Στη συνέχεια ντύνουμε το κομμάτι της λεκάνης της κούκλας με αλουμινόχαρτο για να μην κολλήσουν ξανά τα πόδια.
(Οι φωτογραφίες είναι από προηγούμενη φορά που το είχα δείξει και από άλλη κούκλα)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33111&d=1307262315
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33112&d=1307262342
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33113&d=1307262363
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33114&d=1307262396
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33115&d=1307262431
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33116&d=1307262458
Στη συνέχεια περνάμε λάστιχο στα πόδια της κούκλας σπρώχνοντας το αργά και το τραβάμε με τη βοήθεια του τσιμπιδακιού φρυδιών. Το δένουμε αφού έχει περαστεί και από τα δύο πόδια.
Περνώντας το λάστιχο σε μια σακοράφα θα ενώσουμε και τον κορμό με την λεκάνη και θα δεθεί το λάστιχο μέσα στο λαιμό. Στα χέρια θα ανοίξουμε σε πλακέ λάστιχο μία τρύπα με ένα μυτερό ψαλίδι και θα βάλουμε το ένα χέρι. Θα το τεντώσουμε και θα ανοίξουμε άλλη μία τρύπα και θα βάλουμε και το άλλο.
Η κούκλα μας λοιπόν έγινέ έτσι:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103852&d=1399734490
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103853&d=1399735361
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103854&d=1399735402

katerinak
10-05-14, 20:09
φιλε EL GRECO πολλα πολλα συγχαρητηρια γιατι "εδωσες ζωη" σε μια ακομη Bibi bo:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:
Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Η η δουλεια που εκανες!!!!
δεν εχω να πω κατι αλλο:cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheer s::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers::cheers: :cheers:

D@redevil
10-05-14, 22:49
Από τις φορές που ευχήθηκα να είχε "thanks" button κάτω από τα posts....

Απίστευτη δουλειά! :thumb:

stayros
11-05-14, 07:56
Από τις φορές που ευχήθηκα να είχε "thanks" button κάτω από τα posts....

Μια απο τα ιδια επισης!!!!

Στο δια ταυτα....

Απο τα ποστ που απολαμβανω ιδιαιτερα (αυτα των περι κατασκευων,επιδιορθωσεων κλπ....) http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink009.gif (http://http://www.freesmileys.org/smileys/smiley-eatdrink009.gif)

Ομολογω οτι απο κουκλες δεν γνωριζω τιποτα...http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=71299&d=1360611697
Παραδεχομαι ομως οτι η δουλεια που εκανες ειναι αξια πολλων συγχαρητηριων!!!!!! :bow2:

Μπραβο και παλι μπραβο!!!!! http://www.picgifs.com/smileys/smileys-and-emoticons/applause/smileys-applause-806131.gif

Μάγια
11-05-14, 15:37
Εντάξει, RESPECT!!!!:bow2:Πόσο τυχερή η κούκλα που ήρθε στα χέρια σου φίλε EL GRECO! Έγινε πάλι καινούρια!! Συγχαρητήρια για το μεράκι και την αγάπη που έχεις για την κούκλα των παιδικών μας χρόνων και σ'ευχαριστούμε για τις πολύτιμες συμβουλές σου! :thanx2:
Ένα extra tip για την αλλαγή ματιών: για να βγάλουμε τα παλιά και να βάλουμε τα καινούρια μάτια πιο εύκολα στο κεφάλι της bibi bo το βυθίζουμε για 1-2 λεπτά σε ζεστό νερό. Έτσι, μαλακώνει το βινύλιο και αποκτά περισσότερη ελαστικότητα. Ελπίζω η συμβουλή να φανεί χρήσιμη στις επόμενες μεταμοσχεύσεις!:wink:

El_Greco_Fanatic
11-05-14, 16:23
WOWhttp://www.sherv.net/cm/emoticons/hand-gestures/clapping-smiley-emoticon.gifτρομερή δουλειά σου αξίζουν πολλά http://www.turkotek.com/VB37/images/smilies/bravo.gif ειδικά γιατί επανέφερες ένα παιχνίδι που για πολλούς απλά είναι άχρηστο εσύ του έδωσες και πάλι μορφή, αν και ως συλλέκτης του Τυχερούλη με χτύπησε λίγο το ότι ξεμάτιασες έναν:cry: για να σώσεις τη καλλονή αλλά το αξίζει, άλλωστε και στην ζωή το ίδιο δεν γίνετε:wait2:

EL GRECO
11-05-14, 21:05
Φίλοι και φίλες katerinak, D@redevil, stayros, Μάγια, El_Greco_Fanatic σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Φίλη Μάγια μου το έχουν πει αυτό για το κεφάλι να μπαίνει σε ζεστό νερό για να μαλακώνει το βινύλιο αλλά ότι δεν έχω δοκιμάσει προσωπικά δεν το αναφέρω.
Δεν είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω κούκλα που έχει υποστεί ζημιές. Απλά τώρα έβαλα την επισκευή της κούκλας εδώ για δύο λόγους:
1. Να βοηθήσω αν κάποιος ή κάποια χρειαστεί να επιδιορθώσει την κούκλα του/της.
2. Να μην πετιούνται παιχνίδια που μπορεί να φαίνονται άχρηστα. Επιδιορθώνονται.
Σας ευχαριστώ και πάλι.

Αναστασια
26-06-14, 17:30
Απλα ΥΠΟΚΛΙΝΟΜΑΙ στο ταλεντο σου αγαπημενε φιλε El Greco :bow2: Αυτο το ποστ σου πρεπει να γραφτει στην Επισημη Βιβλο της Bibi-bo. Εχω κι εγω να ριξω πολυ διαβασμα γιατι ο Μακισιμακος μου εστειλε να σωσω καποιες κουκλες πανεμορφες αλλα πολυ βασανισμενες. Οι αλλαγες που εκανες ειναι Advanced Level. Μετα απο αυτο παιρνεις το προφισιενσι!!!
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολοψυχα που ποσταρες με τοση αγαπη και γενναιοδωρια αυτο αυτες τις οδηγιες ολικου make over της bibi-bo. :thanx2::thanx2::thanx2:Ειναι οι ΜΟΝΑΔΙΚΕΣ σε ολο το διαδικτυο!

Εχω ξεκινησει κι εγω κατι πατεντες επιδιορθωσης της bibi-bo αλλα ειμαι ακομα στα μισα και για αυτο δεν εχω ποσταρει ακομα!

pardalotzatziki
26-06-14, 18:05
Ένας καλός φίλος ο Γεράσιμος μου έστειλε μία κούκλα που όλοι τη θεωρούσαν ότι ήταν για πέταμα και δεν έφτιαχνε με τίποτα.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=103843&d=1399733345

Μπραβο! Πολυ καλη δουλεια! Εγινε...εεεεε...κουκλα :D

Η συγκεκριμενη φωτο με φρικαρει αρκετα...βγαλμενη απο θριλερ :O

makisimos
26-06-14, 18:30
Η συγκεκριμενη φωτο με φρικαρει αρκετα...βγαλμενη απο θριλερ :O

χεχεχε Η πλαστική χειρουργική απαιτεί νυστέρι... :D :D :D

EL GRECO
27-06-14, 11:36
Φίλη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αν και λίγο υπερβολικά. Όλα φτιάχνουν με αγάπη,υπομονή κι επιμονή. Το να ξέρω κάτι και να μην το μοιραστώ με άλλους που θα τους χρειαστεί το θεωρώ το λιγότερο μικροπρέπεια. Οι κούκλες που σου έστειλε ο Γεράσιμος θα γίνουν σίγουρα καλλιτεχνικές δημιουργίες. Για μένα είσαι καλλιτέχνης πάνω από όλα και σε αγαπάμε όλοι πάρα πολύ.
Φίλε pardalotzatziki η φωτογραφία είναι επιτυχημένη αφού σου έβγαλε ένα τόσο δυνατό συναίσθημα.
Ο φίλος makisimos με κάλυψε.

soufle
28-06-14, 11:34
Αγαπητέ EL GRECO τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια!!!:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2 :
Εξαιρετική δουλειά!! χίλια μπράβο δεν έχω λόγια!!!

EL GRECO
28-06-14, 17:46
Φίλη soufle σε ευχαριστώ. Μακάρι να βρω κι άλλες πατέντες να τις δείξω.