PDA

Επιστροφή στο Forum : Bibi-bo Μέρος 2ο

rapunjel
19-08-09, 01:23
Συνεχίζω σε νέο μήνυμα μιας και δεν ανεβάζει πάνω από πέντε φωτογραφίες σε ένα μήνυμα.
Παραπάνω έβαλα το κουτί των ρούχων της Α' περιοδου.
Συνεχίζω με το κουτί ρούχων της Β' και Γ' περιόδου σε φωτογραφίες.

domniki
19-08-09, 06:58
Θυμαμαι μονο τα κουτια της α' περιοδου.

Επισης μαζι με την κουκλα σου εδιναν δωρο και μια μεγαλη αφισα με την Βibi-bo νυφη, που την ειχα κολλησει στην ντουλαπα μου. Αυτο συνεβαινε μονο στις αρχες, μετα το σταματησαν. Η αφισα την υπεροχη, αλλα μετα απο καμια 10αρια χρονια ξεβαψε απο τον ηλιο και την πεταξα :cry: Ηταν μια κοντινη φωτογραφια του προσωπου της κουκλας. Επισης στην αδερφη μου ειχαν δωσει μια αλλη αφισα με την κουκλα ντυμενη μπαλαρινα.

rapunjel
19-08-09, 10:37
Καλή μου Domniki, θυμάμαι κι εγώ την αφίσα μπαλαρίνα. Εγώ δεν την είχα κολλήσει μιας και όλοι οι τοίχοι του δωματιού είχαν αφίσες από την Αλίκη. Η καημένη η αδερφή μου ενώ δεν της άρεσε δεν έλεγε τίποτα.
Σου στέλνω τα πίσω μέρη από τις ντουλάπες. Το ένα είναι η μπαλαρίνα. Νομίζω ότι η αφίσα την είχε πιο κοντινή. Και βέβαια την αγαπημένη σου μουτρίτσα bibi bo!
Πιστεύω ότι η bibi-bo, όπως και η Sindy της Α' περιόδου ήτανε οι καλύτερες. Μετά τις χάλασαν. Δεν ξέρω γιατί. Ίσως οι πρώτες ήταν πανακριβες, που ήταν, και μετά έριξαν την ποιότητα για να πέσουν και οι τιμές!

thebest20
19-08-09, 14:33
Τις κασέτες της τις είχε κανένας?Η αδερφή μου είχε την κασέτα "H Bibibo πάει διακοπές"

rapunjel
19-08-09, 15:29
Έχω το ημερολόγιο της bibi-bo: Η bibi-bo στην πόλη , με κασέτα, βιβλίο,μαρκαδόρους και την κασέτα bibi-bo και rockers. Υπάρχουν ακόμη : Η bibi-bo στην εξοχή και η γειτονιά της bibi-bo.
Επισυνάπτω φωτογραφίες τους.

thebest20
19-08-09, 16:27
ναι,αυτό με την εξοχή είχε η αδερφή μου!έπαιζε το ίδιο και από τις 2 πλευρές!Σβήστηκε με κάτι χαρτάκια που έβαλα πάνω στις εγκοπές,και χώρεσε μόνο 5 τραγούδια στην κάθε πλευρά

rapunjel
19-08-09, 23:10
thebest20 τι κατάλαβες που την έσβησες?
Η αδερφή σου μάλλον ήταν μεγαλύτερη κι εσύ της χαλούσες τα παιχνίδια!
Ευτυχώς που δεν ήμουν εγώ η αδερφή σου!!!
Η δικιά μου αδερφή μια bibi-bo χάλασε, έκανε την κομμώτρια, και από τους λυγμούς μου και τον πόνο μου έπαθε σοκ και ποτέ δεν ξαναπείραξε παιχνίδι μου αλλά το πρόσεχε πιο πολύ από ότι εγω!
Σου στέλνω thebest20 μια ζωγραφιστή bibi-bo φωτογραφία από αυτές τις συσκευασίες, που μια από αυτές χάλασες!

domniki
20-08-09, 06:27
ναι,αυτό με την εξοχή είχε η αδερφή μου!έπαιζε το ίδιο και από τις 2 πλευρές!Σβήστηκε με κάτι χαρτάκια που έβαλα πάνω στις εγκοπές,και χώρεσε μόνο 5 τραγούδια στην κάθε πλευρά

Mα γιατι επρεπε να χαλασεις την κασετα της αδερφης σου? Ποτε δεν το καταλαβα αυτο! Σ'ευχαριστουσε να την βλεπεις στεναχωρημενη? Αυτες οι κασετες ηταν οι επισημες και γι'αυτο ειχαν προστασια επανεγγραφης.

@rapunjel, εχεις και τετοιες ιστοριες? Η ξαδερφη μου ειχε μια τετοια ιστορια με την αντιστοιχη κασετα. Η κασετα ηταν ροζ :)

Λορένα
20-08-09, 08:00
Τις κασέτες της τις είχε κανένας?Η αδερφή μου είχε την κασέτα "H Bibibo πάει διακοπές"

εχω μια κασετα : η Bibibo στην εξοχη (μπορει και διακοπες ομως.. δεν θυμαμαι)

Candy4ever
20-08-09, 10:45
Λοιπον έχω ένα ευχάριστο νέο το οποίο το διάβασα στην κυριακάτικη ελευθεροτυπία..!!! Αν δεν το γνωρίζετε, αυτός που έχει το JUMBO, είναι ο γιος αυτού που είχε την el greco...!!!!!!
Μάλιστα σε συνέντευξή του έιχε πεί ότι στο εργοστάσιο της el greco στην Ζάκυνθο, ηταν διευθυντής το 1986 με 1989..!!!
Και στην συνέντευξη είπε, ότι γνωρίζει πόσο αναρπαστες έχουν γίνει οι BIBI BO και την μάχη που γίνεται γι αυτε΄ς στο ebay, και προτείθεται ξανακυκλοφορήσει 4 διαφορετικές bibi bo μέσα στο 2010, καθώς και την οικογένοια ΒΟ..!!! όπως ήταν οι αρχικές, ακριβώς πανομοιότυπες και ακριβώς με το ίδιο πλαστικό..! Ακόμη και τα κουτία θα είναι τα ίδια(τα παλιά κίτρινα κουτια)!!!!!
Θα είναι όμως σε περιορισμένο αριθμό, και ουσιαστικά "θα απευθύνεται σε ενηλίκους που θέλουν να κοιτάξουν και πάλι κατάματα ένα κομμάτι των παιδικών τους χρόνων" όπως ακριβώς δήλωσε..!!!
Επίσης είπε ότι πριν μερικά χρόνια είχε ξανακυκλοφορήσει στα jumbo τα πιγκουινακια με τις σκαλες..!! Και ρωτώ εγώ..!!!!! Πως δεν τα πήραμε χαμπαρι???????????

Τελικά ίσως (ΙΣΩΣ) ισχύει η παραπάνω πληροφορία. Τις προάλλες ήμουνα στο Jumbo και έπαιζε συνεχώς την παρακάτω διαφήμιση: "Τη δεκαετία του '80, που καταργήθηκε η σχολική ποδιά..." κ.λπ. κ.λπ. Όπως είναι γνωστό, τα διαφημιστικά σποτ του JUMBO τα επινοεί ο ίδιος ο ιδρυτής τους. Και ερωτώ: γιατί ειδικά τώρα να γίνεται αναφορά στα 80s;
Όσο για την αρνητική απάντηση που λάβατε από την υπάλληλο, μην τη λαβαίνετε υπόψη. Συχνά οι υπάλληλοι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

rapunjel
20-08-09, 11:44
Καλή μου Domniki μου, έμενα η αδερφή μου μου κούρεψε όταν ήταν μικρή μια bibi-bo. Κασέτα δε μου χάλασε. Από το κλάμα μου δύο καινούργιες μου αγοράσανε. Άμα έκλαιγα δε σταματούσα για μέρες.
Λορένα μου, η Bibibo στην εξοχή είναι, η bibi-bo διακοπές δεν υπάρχει.
Candy4ever μου, είναι μόδα η δεκαετία του '80 φέτος πολύ. Μπορεί για αυτό.
Πιστεύεις ότι η Hasbro θα έδινε τα δικαιώματα της bibi-bo, για να φτιαχτεί μια ανταγωνιστική κούκλα στις δικές της που δεν έχουν και υψηλές πωλήσεις;
Δε νομίζω αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Μακάρι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επισυνάπτω Τζον Τζον λόγότυπο, μαζί με την αγαπημένη του, μια ακόμη συσκευασία που βρήκα από τα ρούχα της Β'περιόδου και βέβαια την αγαπημένη της καλής μου Domnikis.

domniki
20-08-09, 12:59
Mα δεν εχει πανεμορφα ματια!!! :hurrah:

rapunjel
20-08-09, 13:13
Καλή μου Domniki, αφού την αγαπάς τόσο θα της δώσω το όνομά σου!
Σου στέλνω λοιπόν κι αλλές φωτογραφίες από τη συνονόματη σου!!!

thebest20
20-08-09, 14:11
thebest20 τι κατάλαβες που την έσβησες?

μαζί με την αδερφή μου τη σβήσαμε την κασέτα!

εχω μια κασετα : η Bibibo στην εξοχη (μπορει και διακοπες ομως.. δεν θυμαμαι)

στην εξοχή είναι το σωστό,ναι αυτή είχε κι η αδερφή μου

rapunjel
20-08-09, 14:36
thebest20 δεν κρατήσατε με την αδερφή σου τίποτα από τη bibi-bo να μας το δείξετε?
Σου στέλνω μια φατσούλα bibi-bo!

makisimos
20-08-09, 15:03
Rapunjel μόλις την έφτιαξα την μία και πάω για την άλλη..!!!!! Βέβαια περιττό να σου πω ότι εχει μείνει πια στήλη άλλατος η κακομοιρα......!!! Δεν κάνει την παραμικρή κίνηση πια..!!!!! απλά κοιτάει χωρίς να μπορεί ουτε το κεφαλι της να γυρίσει..!! χεχεχε

thebest20
20-08-09, 15:24
Τις έδωσε η αδερφή μου όλες τις κούκλες της σε μια ξαδέρφη μου,περίπου 5 bibibo,25 barbie,15 sindy και άλλες 10 άσχετες,και επίσης έδωσε και όλα τα σαλόνια,κουζίνες,υπνοδωμάτια,αυτοκίνητα,τροχόσπιτα κλπ,και τώρα η ξαδέρφη μου έχει γίνει κι αυτή 15 χρονών,ολα αυτά κατέληξαν στα σκουπίδια τους (ζήτημα αν έμειναν 5 κούκλες)

rapunjel
20-08-09, 16:16
thebest20 κρίμα! Δεν πειράζει εσύ κι αδερφή σου να στε καλά!
Makisime χαίρομαι που έφτιαξες τη bibi-bo! Όσο μπορείς να τις κολλάς προσεκτικά και να κινιούνται όσο γίνεται. Αυτές που είναι πολύ κατεστραμένες δεν θα κινιούνται πια. Θα αποκτήσεις πείρα και θα τις φτιάχνεις τέλεια!!!! Θα δεις πόσο εύκολο είναι!
Σου στέλνω μια φωτογραφία wallpaper bibi-bo!

thebest20
20-08-09, 23:56
Άσχετο αλλά πάλι καλά που κράτησα τα playmobil μου και δεν πέταξα τίποτα!Και πάλι τα λεφτά που πετάχτηκαν οι κούκλες,αντικαταστάθηκαν από δίσκους-βινύλια που μου έδωσε ο θείος μου που είχε παλιό δισκοπωλείο!

rapunjel
21-08-09, 00:46
thebest20 κράτησες κάτι. Τα playmobil σου. Κι εγώ μάζευα βινύλια,cd, βιβλία, αυτόγραφα,bibi-bo,Sindy,Barbie.... Μερικές φορές αναρωτιέμαι τι τα μάζευα όλα αυτά! Απλά η bibi-bo είναι ότι πιο γλυκό και αγνό. Για αυτό την αγαπώ πολύ!

thebest20
21-08-09, 02:18
Μια από αυτές που είχε η αδερφή μου ήταν κερδισμένη από κουπόνι παγωτού!Είχε ένα άσπρο φόρεμα σαν νυφικό

rapunjel
21-08-09, 04:16
Αυτά ήταν δώρα παγωτών! Σήμερα τι δίνουν; Νομίζω ότι χάσαμε πια τη μαγεία από τη ζωή μας και το παραμύθι, για αυτό αναπωλούμε τα παλιά...
Σου στέλνω φωτογραφία bibi-bo με άσπρο φόρεμα νυφικό!

domniki
21-08-09, 07:07
Καλή μου Domniki, αφού την αγαπάς τόσο θα της δώσω το όνομά σου!
Σου στέλνω λοιπόν κι αλλές φωτογραφίες από τη συνονόματη σου!!!

Σ'ευχαριστω πααααρα πολυ rapunjel :thanx2::thanx2::thanx2:
H δευτερη φωτογραφια ειναι καταπληκτικη :wub: Πολυ ωραιο αυτο το ροζ φορεμα. Στο πισω μερος βλεπω κατι σαν πορτα? Εχεις και το σπιτι της? Πριν ποσα χρονια αγορασες αυτη την πανεμορφη Bibi-bo? Φοβαμαι μην στη ματιασω, τοσο που την θαυμαζω :hurrah:

@makisimos, κολλησες το σωμα και το κεφαλι οπως μας ειπε η rapunjel? Βαλε καμια φωτογραφια να δουμε πως εγινε ;)

@thebest20, ομολογω οτι εδωσα ολα τα κουζινικα μου σε ενα κοριτσακι (γειτονισσα μας) πριν καμια 10αρια χρονια και η αδερφη μου δεν το εχει ξεπερασει, παρολο που οταν ειμασταν μικρες ηταν μαστροχαλαστης και τα εσπαγε ολα. Τις κουκλες ομως δεν θα τις εδινα ποτε#) Ειναι πιο ιδιαιτερες :P Ειδικα οι Bibi-boυδες μου -αυτος ηταν ο πληθυντικος της Βibi-bo :P

rapunjel
21-08-09, 11:10
Καλή μου Domniki αυτό είναι το διαμαντένιο κάστρο τηςbarbie που είδες πίσω από τη bibi-bo. Το σπίτι της bibi-bo ήταν χάρτινά δωμάτια με έπιπλά. Το θυμάσαι; Το είχα αλλά από το πολύ παιξιμο με την αδερφή μου χάλασε...:cry:
Στο στέλνω φωτογραφίες από το κρεβάτι της bibi-bo καθώς και την αγαπημένη σου....το πρωί όταν ξυπνάει!
Καλέ μου Makisime, καλά λέει η Domniki μας: βάλε μας φωτογραφίες από τις επισκευασμένες bibi-bo και την Πατατούφα.

Σας στέλνω σε φωτογραφίες τα έπιπλα της bibi-bo που βρήκα. Αυτά είναι της Β' περιόδου. Τότε είχε βγει και το μηχανάκι της το ροζ, το λεγόμενο παπίνι. Δεν έχουν σχέση με τα τέσσερα πρώτα χάρτινα δωμάτια με τα παχιά χαλιά, που ομολογουμένως ήταν ονειρικά!

Snoopitsa
21-08-09, 11:40
εγω μικρος επαιρνα την bibi bo και τον jonjon τηs αδερφης μου και εκανα καμα σουτρα..........!:)

μπήκε κι ένας άντρας στην παρέα εκεί που εμείς-αθώα κοριτσάκια-μιλούσαμε για Bi Bi Bo και δείτε τι πόσταρε...χαχαχχ!!!!

την είχα κι εγώ την ντουλάπα της BIBIBO, δεν μ άρεσε ποτέ η Μπάρμπι!! Δεν ξέρω τι απέγινε, κάπου θα είναι καταχωνιασμένη...

rapunjel
21-08-09, 11:51
Snoopitsa άμα τη βρεις τη ντουλάπα βάλε μας μια φώτο. Όσο για τον μήνυμα του κυρίου δε θα το σχολιάσω...
Σου στέλνω μια φωτογραφία από τη δικία μου ντουλάπα.

Snoopitsa
21-08-09, 12:08
Domniki φαντάζομαι ότι εννοείς πως είχες αυτόν τον αγκαλίτσα..!!!!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=8673
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=445&pictureid=8674

Ax μα γιατί η νέα γενιά να μην παίξει με τέτοια παιχνίδια??? Ειλικρινά νιώθω τόσο τυχερός που ανήκω στα παιδιά του '80...!!!!!

Δεν κοιμόμουν χωρίς τον αγκαλίτσα μου! Πολύ ωραίες φωτογραφίες, ευχαριστούμε!

rapunjel
21-08-09, 12:33
Snoopitsa δε μπορείς να πεις έχουμε φτιάξει μια πολύ ωραία παρέα με πολύ ωραία μηνύματα και σπάνιες φωτογραφίες... Είμαστε παιδικές ψυχές σε ένα ενήλικο κόσμο...
Βάζω φωτογραφίες: τη τελευταία bibi-bo που κυκλοφόρησε με τα σκυλάκια , μία από τις πρώτες και την αγαπημένη της domnikis bibi-bo...

domniki
21-08-09, 13:06
Απο τα δωματια της Bibi-bo ειχαμε με την αδερφη μου την κρεββατοκαμαρα, το σαλονι και την κουζινα. Η κρεβατοκαμαρα ηταν ροζ, το σαλονι πρασινο και η κουζινα κιτρινη. Τα εχουμε ακομα ολα, τα εχει τακτοποιησει η αδερφη μου στο παταρι μας :) Ειναι πανεμορφα! Αν καταφερω να την πεισω να τα βγαλουμε και να τα στησουμε, θα τα φωτογραφισω! Ειναι πολυ σπανια :)

rapunjel
21-08-09, 13:30
Καλή μου Domniki σε ευχαριστώ.
Πως μπορώ να μη σου στείλω την αγαπημένη σου Mary;
Φωτογραφίες για την καλή μου Domniki....

makisimos
21-08-09, 23:26
Domniki, το χρωστάς στο retro-κοινό σου μια φωτογραφία από τα δωμάτια..!!!!!!
Είναι ιερό σου καθήκον, να γνωρίσουμε και τα δωμάτιά της, μιας και ποτέ δεν έχω δει..!!!!!!!

Rapunjel, σύντομα θα ανεβάσω φωτό από την διόρθωση 2 ΒΙΒΙ ΒΟ σύμφνα με τις οδηγίες σου..!!!! Την είχα για τελειωμένη κατάσταση και όντως η μία επανήλθε σε πλήρη κίνηση..!!
Βεβαια η άλλη δυστυχώς ήταν σε τέτοια κατάσταση που μπορούσα μονο να την κολλήσω αλλα οριστικα χωρίς να μπορεί να κινηθεί τίποτε άλλο εκτος των χεριών..!
Η παταπούφα ζωντάνεψε στην κυριολεξία..! Τα χρώματά της επανήλθαν πλήρως..!!!
Οι συμβουλές σου για όλα ήταν σωτήριες και σε ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ..!!

Snoopitsa καλώς όρισες στην παρέα..!!!!! Όπως είπε και η φίλη rapunjel, πραγματικά έχουμε φτιάξει μια πολύ ωραία παρεά και τα λέμε σχεδόν καθημερινά..!!!!
Θα περιμένουμε ότι φωτό έχεις κι εσύ να μας τις ανεβάσεις..!!!
Σύντομα θα έχω και κάποια άλλα ρετρο-πραγματακια στην συλλογή μου.. με το που τα παραλάβω θα τα φωτογραφίσω και θα τα μοιραστούμε..!!

Παρακάτω μια πολύ παλιά ΒΙΒΙ ΒΟ-αστροναύτης..!!!!Δείτε και βιβλίο που είχε κυκλοφορήσει και κούκλα και φορεσιά και αν προσέξετε από το κουτί της φορεσιάς ανήκει στις ΠΟΛΥ ΠΑΛΙΕΣ ΒΙΒΙ ΒΟ που ειχαν κυκλοφορήσει..! ΣΠΑΝΙΟΤΑΤΕΣ..!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9425
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9426
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9427
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9428
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=524&pictureid=9429

Δειτε το αλμπουμ μου! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?u=4488)

thebest20
21-08-09, 23:51
Όντως σπανιότατη φαίνεται!Πλάκα έχει,δεν περίμενα ποτέ να δω bibi-bo αστροναύτη!

rapunjel
22-08-09, 00:26
Καλέ μου Makisime αυτή τη φορεσιά βρήκες; Είδα κι έπαθα να τη βάλω στη bibi-bo να σας τη δείξω. Πράγματι είναι πολύ παλιά. Που τη θυμήθηκες... Μη με ευχαριστείς. Είσαι φίλος και σε ότι μπορώ ευχαρίστως να σε βοηθήσω. Περιμένω φώτο από τις όμορφες επιδιορθωμένες κούκλες σου...
Σου παραθέτω τη bibi-bo αστροναύτη!!!
Επειδή η bibi-bo είναι νομοταγής πολίτης έχει πάει και στρατό, και μάλιστα ξηράς! Δεν βρήκα το μπερέ της αλλά σας την παραθέτω με την υπόλοιπη στολή της!!!

makisimos
22-08-09, 11:22
E όχι που δεν θα την είχες και αυτή Rapunjel μου...!!!!!!
Μα καλά τι απίστευτη συλλογή έχεις τελικά..!!!!!!!!!
Όσο για την ΒΙΒΙ ΒΟ ΕΠΟΠ, ε τι να πω πια..!! Πολυ προχωρημένη η EL GRECO για τη εποχή της..!!!

domniki
22-08-09, 11:38
rapunjel ποσες φορεσιες εχεις?? :clap: :clap: :clap:
Κ'εγω που νομιζα οτι ειχα πολλες!! Μα εσυ εισαι απιστευτη! Πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να κανονισουμε συναντηση για να δω απο κοντα τις φορεσιες σου!!! Ειμαι κατενθουσιασμενη!!! Θα κανονισω να φερω και τις δικες μου να παιξουμε!!!! Αχου, εχω ξετρελαθει :hurrah: (οχι οτι δεν ημουν τρελη απο μονη μου!!). Θα σου στειλω pm!!!!
Η Βibi-bo αστροναυτης και στρατιωτης ειναι απιστευτη!

@makisimos, θα ειχα ηδη ποσταρει τα δωματια της Bibi-bo, αλλα ειναι λιγο δυσκολη η προσβαση (τα εχει πακεταρει ολα η αδερφη μου και ειναι στο παταρι) και δυστυχως ειναι 513km μακρια απο την πολη οπου δουλευω :cry:

rapunjel
22-08-09, 21:23
Καλή μου Domniki σε ευχαριστώ πολύ! Είμαστε λίγο μακριά! Όμως ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.
Makisime, κι εσυ καλέ μου έχεις μεγάλη συλλογή.
Ελπίζω να 'στε καλά με τις φωτιές.
Θα βάλω κι άλλες φωτογραφίες ίσως αύριο γιατί λόγω των φωτιών που βλέπω στην τηλεόραση δεν είμαι σε καλή συναισθηματική κατάσταση...
Καλό βράδυ

rapunjel
24-08-09, 17:08
Καλοί μου φίλοι Domniki, Makisime και οι υπόλοιποι γεια σας ξανά! Τώρα που πάνε καλύτερα τα πράγματα με τις φωτιές σας στέλνω κι άλλες φώτο με τη bibi-bo τις φορεσιές της και μια με τον αγαπημένο της μαζί Τζον Τζον και μια μουτρίτσα την αγαπημένη της Domnikis!

domniki
24-08-09, 20:13
rapunjel, οπως παντα, με εχει μαγεψει το γλυκο μουτρακι της Bibi-bo :hurrah: Μ'αρεσουν οι ποζες που χρησιμοποιεις, ειδικα για το ζευγος Bo :wub: Εχεις πολυ ωραιο background, με την Bibi-bo μπαλαρινα και το οπισθοφυλλο του κουτιου των φορεσιων :clap: Αυτη η εικονα με την μπαλαρινα ηταν στο πισω της ντουλαπας μου (και στης αδερφης μου την ντουλαπα). Απο τις 4 φορεσιες που εχει στο οπισθοφυλλο, η αδερφη μου ειχε και τις 4 φορεσιες, ενω εγω ειχα το νυφικο και το μωβ φορεμα (τα εχω ηδη ποσταρει). Τωρα που θυμαμαι καλυτερα, η αδερφη μου ειχε πολλες περισσοτερες φορεσιες απο μενα (μαλλον η μαμα με "εριχνε" στα παιχνιδια, πρεπει να της διαμαρτυρηθω με καθυστερηση 25-30 χρονια, χαχαχαχαχα).

Μου κανει παντως εντυπωση που δεν εχω δει πουθενα αυτα τα φορεματα που εχεις. Τα δικα μου ηταν ολα παρομοια με αυτα που ειχε ποσταρει ο Aardvark στα χαρτακια. Θυμαμαι οτι υπηρχε και ενα πολυ μικρο βιβλιαρακι με τις φορεσιες της Bibi-bo και αυτο δεν περιειχε καμια απο τις δικες σου φορεσιες! Μπορεις να μας αναφερεις ποια περιοδο τα αγορασες? Οι δικες μου ηταν ολες της περιοδου '80-'85.

Σ'ευχαριστουμε για τις ωραιες φωτογραφιες. Ειναι παρα πολυ σπανιες :clap:

thebest20
25-08-09, 00:53
Υπήρχε κάποιο διαφημιστικό που έβγαινε κάθε χρόνο και περιείχε όλες τις Bibi-Bo που κυκλοφορούσαν και τα έπιπλά τους?

rapunjel
25-08-09, 08:05
Καλή μου Domniki εσύ έχεις και ξέρεις τα ρούχα της Α΄περιόδου. Τα κόκκινα τα κουτιά με τα ρούχα δεν τα ξέρεις. Τα περισσότερα είναι μετά το 1985. Σου στέλνω φωτογραφίες αρχικά με τα ρούχα στα κουτιά τα κίτρινα bibi-bo star, οι φωτογραφίες των κουτιών είναι από το ιντερνετ και παράλληλα φορεμένα από τη bibi-bo μου. Δεν ξέρω το βιβλιαράκι. Πρέπει να είναι πριν το 1985. Στην τελευταία φοράει την μπλούζα που φορούσε η bibi-bo Sandra (υπάρχει στη σελίδα 6 αυτού του forum φωτογραφία της μαζί με τη Madonna και τον Τζον Τζον rocker ) από το μέλος Aardvark.
(http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=3)thebest20 υπήρχε πολλή διαφήμιση στα περιοδικά θυμάμαι για έπιπλα και για ρούχα.
(http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=3)

candy
25-08-09, 22:00
Υπήρχε κάποιο διαφημιστικό που έβγαινε κάθε χρόνο και περιείχε όλες τις Bibi-Bo που κυκλοφορούσαν και τα έπιπλά τους?

Υπήρχε ένα μικρό βιβλιαράκι που μαζί με τις φορεσιές τους είχε και τα έπιπλα σε μορφή δωματιών πχ.κρεβατοκάμαρα,σαλόνι.

rapunjel
26-08-09, 01:39
Καλή μου Candy εγώ δεν το θυμάμαι το βιβλιαράκι. Ίσως επειδή bibi-bo μου αγοράσανε μετά το 1985. Για αυτό έχω και κάποιες bibi-bo χωρίς βλεφαρίδες και ρούχα, τα περισσότερα, από τα κόκκινα κουτιά. Θυμάμαι άμα έβρισκα bibi-bo της Α'περιόδου , τα κίτρινα κουτιά, ή ρούχα μου έκαναν μεγάλη εντύπωση και έκανα στο σπίτι πόλεμο δακρύων μέχρι να μου τα πάρουν. Απλά είχαν αρχίσει να σπανίζουν και να κυκλοφορούν ευρέως τα κόκκινα κουτιά και μάλιστα αργότερα η bibi-bo παραμυθένια ομορφιά που η συγκεκριμένηδεν είχε πια βλεφαρίδες αληθινές.
Άμα έχει κάποιος αυτό το βιβλιαράκι ας το βάλει να το δούμε.
Σας παραθέτω φωτογραφίες από ρούχα Β' περιόδου.( Οι φωτογραφίες των ρούχων μέσα στα κουτιά είναι από το ίντερνετ. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους αυτούς που τις έβαλαν στο ιντερνετ.)Απλά εγώ τα έχω πια ή πάνω στις κούκλες φορεμένα ,όπως στις φωτογραφίες μου, ή στην ντουλάπα μέσα.

rapunjel
26-08-09, 13:16
Αυτά είναι τα διδυμάκια και μια happy happy sister που κυκλοφόρησε μαζί με τη bibi-bo σε μια συσκευασία την παραμυθένια ομορφιά.

makisimos
28-08-09, 08:34
Αχαχαχαχα...!!! Πολύ καλή η ιδέα σου να της φορέσεις ρούχα μπαρμπι..!!
Ετσι για να καταλάβουν όλοι πως αμέσως δείχνει τόσο...φτηνή για να μην πώ κάτι χειρότερο..!!!!!!!!!!! Ενώ τα ρούχα bibi bo el greco είχαν άλλη φινέτσα ετσι??
Περεπιπτόντως πως και βρέθηκε η μία bibi bo με τοσο κοντο μαλλί? :)

rapunjel
28-08-09, 09:35
Καλέ μου Makisime τα ρούχα της bibi-bo ήτανε πιο φανταχτερά και πιο πλούσια. Ήταν κουκλίστικα. Της barbie είναι πιο γυναικεία και πιο απλά συνήθως.Η bibi-bo με κοντά μαλλιά και η μόνη χωρίς γυάλινα μάτια είναι η bibi-bo Madonna η τραγουδίστρια. Κυκλοφόρησε με τους rockers, Sandra και Bruss, το 1985 με 1986 περίπου. Την έχει βάλει σε φωτογραφία ο Aardvark στη σελίδα 6 αυτού του forum. Σου παραθέτω τη φωτογραφία του και από δω μαζί με άλλες από τη συγκεκριμένη κούκλα!

makisimos
28-08-09, 18:05
Μου θυμίζει λίγο barbie ή μου φαίνεται?
Όμορφη είναι πάντως αν κι εμενα αυτή η ιδέα περί rockers, δεν ξέρω αλλά δεν μου αρέσει καθόλου..!!!!!!
Και τώρα θα σας κάνω μια ερώτηση..!!! Αν η ΒΙΒΙ ΒΟ ήταν αληθινό πρόσωπο, και ετσι τουλάχιστον όπως την έχει παρουσιάσει η el greco , τι γυναίκα πιστεύετε ότι θα ήταν, σε ποια εποχή και τι ηλικίας..????
Για παράδειγμα εγώ ο λόγος που λέω ότι δεν μου αρέσει η rocker bibi bo , είναι επιδή την έχω φανταστεί σαν γυναίκα κάπου στα 27, να φλερτάρει μονίμως με τον τζον τζον, καπου στο 1978, φινετσάτη,πολύ μοντένα για την εποχή της.., να περιποιείται πολύ τον εαυτό της και να δουλευει στην επιχε'ιρηση του πατερα της..!!!
Τον τζον τζον πάλι τον έχω φανταστεί ως μπετατζή, να δείχνεται με τα κουστουμια για να της φάει τα λεφτά..!!!!!
Για να ακουσω τις απόψεις σας..!! :)

rapunjel
29-08-09, 04:01
Καλέ μου Makisime η bibi-bo είναι μοναδική. Πιστεύω αν ήταν πρόσωπο θα έμοιαζε στην Αλίκη Βουγιουκλάκη, ιδίως οι bibi-bo μετά το 1985 οι πιο σκουρόχρωμες. Ακόμη μου θυμίζει την Τζακλιν Σμιθ , την Κελλυ , από τους Άγγελους του Τσάρλι.

rapunjel
29-08-09, 04:07
Για Τζον Τζον μου κάνει ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης. Καλό παιδί, αυτό μου βγάζει ο Τζον Τζον.

makisimos
29-08-09, 08:53
χμ............
Πολύ καλή η απάντησή σου ειδικά για τον τζον τζον..!! Νομίζω καλύτερη δεν μπορεί να υπάρξει..!! :)

georgeikos
29-08-09, 09:59
χμ............
Πολύ καλή η απάντησή σου ειδικά για τον τζον τζον..!! Νομίζω καλύτερη δεν μπορεί να υπάρξει..!! :)
καλημερα και απο εμενα..παρακολουθω την συζητηση σας και ηθελα και εγω να προσθεσω την πληροφορια μου..απ οσο ξερω η ελ γκρεκο εφτιαξε την μπιμπιμπο στα προτυπα της αλικης βουγιουκλακη που μεσορανουσε εκεινη την εποχη..αλλωστε οταν η οικογενεια βακακη ηρθε στην ελλαδα και ανοιξε την εταιρεια παιχνιδιων ονομαζοντας την ελ γκρεκο η πρωτη κουκλα που εφτιαξε ηταν η κουκλα "αλικη βουγιουκλακη" η οποια εμοιαζε και εκεινη στην μεταγενεστερη μπιμπιμπο..ελπιζω να βοηθησα..

rapunjel
29-08-09, 11:51
Ο georgeikos έχει δίκιο. Η Αλίκη πράγματι έγινε κούκλα από την el greco το 1967. Η συγκεκριμένη κούκλα μοιάζει πάρα πολύ με τη bibi-bo. Η συγκεκριμένη κούκλα φαίνεται στην ταινία Το πιο λαμπρό αστέρι που την κρατάνε τα παιδάκια καθισμένα στα σκαλιά παρακολουθώντας την Αλίκη να τραγουδά: Ήλιος πάνω, ήλιος κάτω.

georgeikos
29-08-09, 12:01
Ο georgeikos έχει δίκιο. Η Αλίκη πράγματι έγινε κούκλα από την el greco το 1967. Η συγκεκριμένη κούκλα μοιάζει πάρα πολύ με τη bibi-bo. Η συγκεκριμένη κούκλα φαίνεται στην ταινία Το πιο λαμπρό αστέρι που την κρατάνε τα παιδάκια καθισμένα στα σκαλιά παρακολουθώντας την Αλίκη να τραγουδά: Ήλιος πάνω, ήλιος κάτω.
ακριβως!! τι καλυτερο λοιπον απο εμπορικης πλευρας μετα απο χρονια να φτιαχτει μια κουκλα στα προτυπα της μεγαλυτερης ελληνιδας σταρ που τοτε ηταν σημειο αναφορας? και εννοειται οτι η μπιμπιμπο η κουκλα με τις μεγαλυτερες πωλησεις οχι μονο κουκλας αλλα και γενικοτερα ελληνικου παιχνιδιου φτιαχτηκε ακριβως οπω ηταν η αλικη την εποχη 70-80....το εχς διαβασει παλιοτερα σε εφημεριδα...

rapunjel
29-08-09, 17:03
Για αυτό μου αρέσει τόσο η bibi-bo; Πάντα μου άρεσε πάρα πολύ η Αλίκη.
Και οι δύο βγάζουν πάρα πολύ θετική ενέργεια. Πάντα όταν έπαιζα με την αδερφή μου ονόμαζα τη bibi-bo Αλίκη γιατί μου τη θύμιζε έντονα. Georgeike σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μας έδωσες!

rapunjel
31-08-09, 12:50
Μερικές ακόμη φωτογραφίες της bibi-bo, της αγαπημένης μας κούκλας!

thebest20
31-08-09, 13:41
υπάρχει καμια photo της κούκλας Αλίκης?

georgeikos
31-08-09, 21:54
υπάρχει καμια photo της κούκλας Αλίκης?
οριστε λοιπον και η κουκλα αλικη απο την ελ γκρεκο

domniki
01-09-09, 09:10
Δεν το ηξερα αυτο για την κουκλα Αλικη! Εντυπωσιακο :clap:

makisimos
02-09-09, 19:45
Οντως πολυ εντυπωσιακό..! Ούτε εγώ το ήξερα ότι είχε βγει σε κούκλα η Αλίκη..! Που την βρήκες ρε θηρίο georgeiko???
Παρεπιπτόντως, ετοιμαστείτε σε λίγες μέρες να δείτε και την συλλογή της φίλης Ιωάννας που τελικά την καταφέραμε και την κάναμε κι αυτήν συναισθηματική συλλεκτρια παιχνιδιών του 80..!!!! Και την αναφέρω σαν συναισθηματική, γιατί πήξαμε από τους εμπορικούς συλλέκτες που το έχουν βρει για επάγγελμα και δεν έχουν αφήσει τίποτα όρθιο..!!!! Ιωάννα welcome......!!!!!! :)

rapunjel
02-09-09, 23:29
Georgeikos τέλεια η κούκλα Αλίκη!
Makisime καλωσορίζουμε κι εμείς τη φίλη Ιωάννα και περιμένουμε τη συλλογή της.
Σας βάζω μερικά wallpaper που έφτιαξα με τη bibi-bo!

Cococinel
03-09-09, 13:02
Ευχαριστώ Maksime !!!!!!!!!!! Και για το καλωσόρισμα και για την βοήθεια σου !!! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες ! :)

rapunjel
06-09-09, 00:34
Η bibi-bo μάθαμε ότι έγινε στα πρότυπα της Αλίκης. Ο Τζον Τζον με βάση ποιον έγινε, γιατί Παπαμιχαήλ δε θυμίζει..
Είδα στο e-bay να πωλείται η bibi-bo ρόλλερ 141 ευρώ! Πολύ ακριβή! Πιστεύω ότι ή αγαπάς τη bibi-bo και την κρατάς , όπως εμείς ή την πουλάς σε κάποιον που την αγαπά αλλά σε λογική τιμή.

makisimos
06-09-09, 15:02
Συμφωνώ απόλυτα..!!!!!! Δυστυχώς το έχουμε ξαναπεί είναι θλιβερό ότι κάποιοι το έχουν δει σαν επάγγελμα και μάλιστα άκρως παράνομο και κερδοφόρο σε υπερβολικό βαθμό να ξεπουλάνε με τέτοιο τρόπο παιχνίδια που έχουν συναισθηματική αξία για κάποιους..!!
Αξιολύπητοι πραγματικά..!!! Αλλά νομίζω θα ικανοποιούμουν να τουσ καταγγείλουν γιατί αυτή η πώληση χωρίς αποδείξεις και σε τέτοια ποσά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΕΣ..!!!!!!!!!

rapunjel
06-09-09, 22:06
Αν κανείς δεν αγόραζε τη bibi-bo σε αυτές τις τιμές τι θα έκαναν? Πιστεύω ότι το κέρδος τους είναι τρελά λεφτά. Τέλοσπάντων αρκετά ασχοληθήκαμε. Και αυτωνών λιώνουν τα χέρια και κολλάνε τα πόδια κι έτσι σε λίγο καιρό δεν θα τους πουλιούνται... Η bibi-bo χωρίς πια συντήρηση θα διαλύει .

domniki
07-09-09, 06:29
Κ'εγω εχω δει ποσο ακριβες ειναι οι Bibi-bo στο ebay. Μια και υπαρχει ζητηση, και η προσφορα ειναι ελαχιστη, οι τιμες θα ειναι ψηλα. Δεν νομιζω οτι αυτοι που τις πουλανε εχουν καποιο συναισθηματικο δεσμο με τις κουκλες. Τις βλεπουν απλα σαν προϊοντα.

@rapunjel, φοβερη η φωτογραφια με τις 3 Bibi-bo kαι τον Τζον-Τζον! Τυχερος ο Τζον-Τζον: περιβαλλεται απο αιθεριες παρουσιες :hurrah:

rapunjel
07-09-09, 18:37
Και στο e-market πωλείται 150 ευρώ η bibi-bo με τα σκυλάκια. Οι άνθρωποι που αγοράζουν μια κούκλα τόσα ευρώ πόσο πολύ την προσέχουν και πόση επιδιόρθωση θα θέλει ,μιας και ο χρόνος είναι αμείλικτος...
Καλή μου Domniki χαίρομαι που σου άρεσε ο Τζον Τζον και οι τρεις bibi-bo.

Αναστασια
09-09-09, 19:06
Παιδια καλο χειμωνα!!! Διαβασα προσεχτικα ολα οσα γραψατε τοσο καιρο που λειπω και τρελλαθηκα με τις φανταστικες φωτογραφιες της Rapunjel και του Makisimou!!! Εξαιρετικες οι πληροφοριες που ποσταρησαν και τα παιδια για την κουκλα Αλικη!!! Συγχαρητηρια!

Μετα απο μερες ερευνας στο σπιτι μου στην Ελλαδα δυστυχως καταληξαμε στο απελπιστικο αποτελεσμα.... :( ουτε σαλιο απο Bibibo... ουτε τριχα απο Sindy... κι οχι μονο αυτο...ο Αγκαλιτσας εχαθη αφηνοντας πισω του μονο το καπελο του!!! Μονο την σκουφιτσα του βρηκα...

Το μονο που κατορθωσα να διασωσω ηταν μια Πατατουφα...

Α ρε μανα κακουργα...

Ευτυχως που εχω εσας και χαζευω τις υπεροχες φωτογραφιες σας παιδια!!! :)

rapunjel
09-09-09, 20:44
Καλή μου Αναστασία καλώς ήρθες. Λυπάμαι για τα παιχνίδια σου. Αχ αυτές οι μαμάδες!!! Μη στενοχωριέσαι όμως.
Σου στέλνω μερικές φωτογραφίες της αγαπημένης μας!
Μόλις έχω χρόνο θα σου κάνω τη φθινοπωρινή κολεξιόν με τη bibi-bo και θα βάλω τις φωτογραφίες της με ρούχα φθινοπωρινά bibi-bo και μη...

rapunjel
10-09-09, 18:52
Η καλή μας φίλη bibi-bo μας εύχεται καλό φθινόπωρο και καλή σχολική χρονιά!

Αναστασια
11-09-09, 16:40
Ετσι μου ρχεται να παω να παρω και μια σχολικη ποδια να την βαλω να παω σχολειο!!! Τι ομορφες που ειναι Rapunjel!!!! :) :)

rapunjel
12-09-09, 00:40
Λοιπόν σας παρουσιάζω τη φθινοπωρινή κολεξιόν της bibi-bo. Τα ρούχα είναι νεότερα από την κούκλα. Στην επόμενη φωτογράφιση θα της βάλω τα αυθεντικά της με μοντέλο την αγαπημένη της Domnikis.

rapunjel
15-09-09, 18:41
Η bibi-bo ντυμένη ρομαντικά και φθινοπωρινά...

fraoulitsa
18-09-09, 21:13
Χαιρετώ! Εδώ και καιρό σας διαβάζω, αλλά όλο διστάζω να γράψω... Έχετε βάλει πολύ όμορφες φωτογραφίες εδώ, παιδιά! Έχω κι εγώ μια μικρή συλλογή, την οποία σιγά σιγά βάζω σε άλμπουμ εδώ. Παραθέτω ως δείγμα μια πολύ αγαπημένη μου κουκλίτσα.

mytinyworld
18-09-09, 21:47
Γεια σας παιδιά! Τέλειο το forum σας, έψαχνα καιρό κάτι τέτοιο! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σας, εγώ δυστυχώς έχω μόνο μία bibibo και αυτή είναι με σώμα sindy που αγόρασα πρόσφατα στο ebay! Για όσους έχουν μόνο κεφάλι της αγαπημένης μας κούκλας, να ξέρουν ότι το σώμα της sindy pedigree ταιριάζει τέλεια! Αν δεν σας πειράζει το.... ελαττωματάκι της, θα αρχίσω και εγώ να βάζω φωτογραφίες της γιατί από ρούχα της αυθεντικά έχω αρκετά! Πείτε μου αν είναι σωστό...

rapunjel
18-09-09, 23:37
Καλή μου mytinyworld καλωσόρισες στην παρέα μας! Βεβαίως να βάλεις φωτογραφίες. Κι εγώ το έχω σκεφτεί αν διαλύσει το σώμα της bibi-bo θα βάλω το κεφάλι της στο σώμα της Sindy!
Καλή μου fraoulitsa καλώς ήρθες και εσύ! Πολύ όμορφη η bibi-bo σου!!!

Αναστασια
19-09-09, 01:37
Καλως ηρθατε στην παρεα μας mytinyworld και fraoulitsa! Θα παθετε πλακα με τις Bibibo της Rapunjel, αλλα το σημαντικο ειναι οτι μια κουκλα ομορφη την εχετε! Αλοιμονο απο μας, τα θυματα της μαμαδικης εκκαθαρισης που δεν αφησε τιποτα στο περασμα του! :)
Περιμενουμε φωτογραφιες!!!

rapunjel
19-09-09, 08:53
Καλή μου Αναστασία μη μου στενοχωριέσαι!
Σου ετοίμασα μια φθινοπωρίνη φωτογραφίση της bibi-bo με γυαλιά, ομπρέλα και κινητό τηλέφωνο! Ελπίζω να σε κάνω να χαρείς λίγο...

fraoulitsa
19-09-09, 20:09
Κορίτσια ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! :D Αναστασία μου υπήρξα κι εγώ θύμα της.. μαμαδικής εκκαθάρισης και από τις Bibi-bo που είχα μικρή δε σώθηκε ούτε τρίχα (αχεμ, οκ, τις μισές τις χάρισα μόνη μου όταν θεώρησα πως είχα... μεγαλώσει αρκετά :zip:).
rapunjel αυτή σου η Bibi-bo με τα γυαλάκια πολύ μου αρέσει! Να σας ρωτήσω... η ιδέα μου είναι ή όντως οι πρώτες είχαν πιο μεγάλο κεφάλι από τις μεταγενέστερες; :xm:

rapunjel
19-09-09, 22:53
Καλή μου fraoulitsa με τις bibi-bo συμβαίνει κάτι παράξενο. Καθεμία έχει και κάποιες μικρές διαφορές. Μπορεί να βρεις και της ίδιας χρονικής περιόδου bibi-bo και να έχουν μικρή διαφορά στο κεφάλι. Πάντως και οι τελευταίες μεγάλο κεφάλι είχαν, απλά τις είχαν λίγο χαλάσει και είχαν λιγότερα μαλλιά. Ίσως το νομίζεις αυτό γιατί μετά το 1986 περίπου άλλαξε μακιγιάζ η bibi-bo στα μάτια και έφυγαν και οι αληθινές βλεφαρίδες. Με το να είναι τεράστιο το μακιγιάζ ματιών το κεφάλι φάνηκε μικρότερο σε σχέση με παλιότερα.
Σου βάζω, για του λόγου το αληθές, φωτογραφίες από μία bibi-bo που είναι από τις πρώτες και μία, ίσως και η τελευταία, από τις τελευταίες.

fraoulitsa
20-09-09, 20:03
Σαν να έχεις δίκιο... Δεν πρέπει να είναι θέμα χρονολογίας το μέγεθος του κεφαλιού! Αλήθεια, τόσο νωρίς άλλαξε το μακιγιάζ; Έχω την αίσθηση πως αυτό πρέπει να έγινε αργότερα, γιατί εγώ που είμαι γεννημένη το '85 είχα αρκετές κούκλες με βλεφαρίδες, αν κ σκουρόχρωμες οι περισσότερες. :xm: :xm: Κ για να υποστηρίξω τον ισψυρισμό μου περί... μικρότερου κεφαλιού, παραθέτω μια Bibi-bo μου ντυμένη νύφη που μου φαίνεται πως έχει μικρότερο μέτωπο. :P

Αναστασια
20-09-09, 22:01
Αχ Rapunjel μου, παλι με συγκινησες, εισαι παρα πολυ καλη!!! Σε ευχαριστουμε πολυ!!!:sweet_kiss:
Θελει και καποιον χρονο να την ετοιμασεις την Bibibo, να της βαλεις τα ρουχαλακια, τα αξεσουαρ, να της αλλαξεις χτενισμα! Ολοκληρη δουλεια ειναι!
Fraoulitsa και εσυ επεσες "θυμα" μαμαδικης Bibibo-εξολοθρευσης ε; Και τωρα μαζευεις φωτογραφιες τους σαν και μενα;:O

fraoulitsa
20-09-09, 22:11
Fraoulitsa και εσυ επεσες "θυμα" μαμαδικης Bibibo-εξολοθρευσης ε; Και τωρα μαζευεις φωτογραφιες τους σαν και μενα;:O

Αναστασία μου, εγώ εκτός της μαμαδικής εξολόθρευσης (που τώρα που το σκέφτομαι η μαμά μου μόνο ό,τι ήταν πολύ χάλια... εξολόθρευσε) έπεσα θύμα και της ... γενναιοδωρίας μου και χάρισα σε μια φίλη μου (κυρίως) όλες σχεδόν τις Bibi-bo που είχα! :angry: Το μόνο που διασώθηκε ήταν το κοριτσάκι από τη Χαρούμενη Οικογένεια κι αυτό ... από σπόντα! :sealed:
Τώρα έχω ξεκινήσει και μαζεύω Bibi-bo ξανά και ό,τι φωτογραφία βλέπεις εδώ και στο άλμπουμ μου είναι από τη συλλογή μου! :coolglasses:

Αναστασια
20-09-09, 22:17
Τελεια!!!! Εχεις υπεροχες κουκλες!!! Με υπεροχα φορεματα!!!:D
Εγω το ριξα στις Barbie silkstone και στις Barbie repro, ειναι δηλαδη ρεπλικες της πρωτης του 1956, για να ξεχασω εκεινη την μονη.. την μοναδικη μου Bibi-bo!:cry:

Που πραγματικα κανεις δεν ξερει τι της συνεβει και πως χαθηκε ακριβως. Αφου δεν ειχα ξαδερφια πιο μικρα...

fraoulitsa
20-09-09, 22:31
Δε φαντάζεσαι πόσο σε καταλαβαίνω! #) Κι εμένα μ' αρέσουν οι διάφορες Barbie repro που βγαίνουν κατά καιρούς και οι άλλες συλλεκτικές. Έχω μάλιστα και μια μικρή συλλογή από τέτοιες...:flower:

rapunjel
20-09-09, 22:46
fraoulitsa πράγματι κάποιες bibi-bo έχουν μικρότερο μέτωπο γιατί τα μαλλιά τους ξεκινάνε πιο κοντά στα μάτια κι άλλες μεγαλύτερο γιατί ξεκινάνε από πιο πάνω. Αυτό είναι θέμα εργοστασίου και τυχαίνει. Από την bibi-bo παραμυθένια ομορφιά άρχισε να μην έχουν οι bibi-bo βλεφαρίδες και να έχουν άλλο μακιγιάζ ματιών. Δε σταμάτησε η παραγωγή των bibi-bo με βλεφαρίδες , μιας και η bibi-bo Πίτσι και Ντόλυ που θεωρείται η τελευταία είχε βλεφαρίδες. Απλά άρχισαν να βγαίνουν περισσότερες χωρίς, όπως και η τελευταίες bibi-bo λαμπάδα που βγήκαν.
Αναστασία πρέπει να σου βρούμε bibi-bo. Πώς τη θες; Δε θέλω να κλαις και να στενοχωρίεσαι!
Η πρώτη φωτογραφία είναι για την καλή μου φίλη Domniki!
Η δεύτερη για τη γλυκεία Αναστασία μου!
Η τρίτη για τη νέα καλή μας φίλη fraoulitsa!
Στην τέταρτη φωτογραφία φαίνεται που έβαλα μαλλιά στην κούκλα μιας και στις τελευταίες bibi-bo είχαν ρίξει πολύ την ποιότητα! Δεν ξέρω γιατί. Αν θέλει κάποια ή κάποιος ευχαρίστως να της/του πω πως γίνεται!

fraoulitsa
20-09-09, 23:00
Αχα! Τώρα κατατοπίστηκα πλήρως, ευχαριστώ!!! :D Αχ, εμένα με ενδιαφέρει πώς βάζουμε μαλλάκια στις κούκλες γιατί μου έχουν δώσει μια κουρεμένη και θέλω να τις κάνω ένα γενικό... ρεκτιφιέ! #) Κι επίσης... με τις βλεφαρίδες τι γίνεται; Μπορούμε με κάποιον τρόπο να τους περάσουμε καινούργιες; (Πολλές ερωτήσεις...)

mytinyworld
21-09-09, 10:20
Καλοί μου φίλοι! Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Πανέμορφες οι κούκλες σας, είναι τόσες πολλές! Εγώ δεν υπήρξα θύμα μαμαδικής εκκαθάρισης, αλλά.... μαμαδικής αυστηρότητας! Η μαμά μου θεωρούσε υπερβολή τα πολλά παιχνίδια και έτσι μου είχε πάρει μόνο μια sindy μπαλαρίνα (μιας και λάτρευα το μπαλέτο εκείνη την εποχή) και μια bibi bo που απ'το πολύ παίξιμο, αφού ήταν μοναδική, διέλυσε το σώμα της και μου έμεινε το κεφάλι.... Ευτυχώς έχω την ντουλάπα (δώρο χριστουγεννιάτικο) με αρκετά ρούχα που πρόσφατα συμπλήρωσα τις ελλείψεις τους. Σας τα λέω αυτά γιατί νιώθω λίγο περίεργα που είχατε τόσες κούκλες και εγώ μόνο δύο! Παιδικά τραύματα (χα! χα!) Τώρα έχω μια πολύ μεγάλη συλλογή (είδατε τα απωθημένα?) την οποία θα οργανωθώ σιγά σιγά και θα τη δούμε μαζί εάν θέλετε!

Αναστασια
21-09-09, 12:23
Rapunjel, σε ευχαριστω για τις φωτο!!
Πως να θελω την Bibibo? :D
Δεν με πειραζει αν εχει μαλλια, και κουρεμενη να ειναι γουλι εγω θα της βαλω. Αβαφτη να ναι, θα την μακιγιαρω.
Κουτση/κουλη να ειναι , θα της βρω ποδια και χερια στο ιντερνετ, ολοι ξερουμε που.

Το μονο να, μεταξυ μας, που μου αρεσει ειναι αυτο το προσωπακι με το μικρο στοματακι, οχι δηλαδη το χαμογελαστο, το αλλο το σοβαρο.::)

Ενα κεφαλι να ειχα δηλαδη, Απο καπου να ξεκιναγα! Γιατι στο ιντερνετ αν βρεις ειναι ολες σε τρελες τιμες και ολοκαινουριες. Εγω μια βασανισμενη θελω, να της δωσω ενα σπιτι της φουκαριαρας...

Mytinyworld και εγω θυμα της οικονομικης λιτοτητας ημουν αλλα τωρα εχω 35 κουκλες. :) Αλλα ουτε ενα κεφαλι Βibibo...

Fraoulitsa σε ενα απο τα θεματα του Παιχνιδια->Για κοριτσια, εκτος απο αυτο εδω της Bibibo εχουμε και ενα θεμα για την Sindy Pedigree. Εκει, στην πρωτη σελιδα, δεν ειναι πολλες οπως εδω, εχω δωσει οδηγιες για το πως μπαινουνε τα μαλλια στις κουκλες και το μακιγιαζ. Πιστευω να σε βοηθησαμε!

fraoulitsa
21-09-09, 16:37
Σε ευχαριστώ πολύ Αναστασία μου! Θα το κοιτάξω και θα... αναλάβω δράση το συντομότερο δυνατόν! Και φυσικά θα βάλω κι εδώ το αποτέλεσμα! :D Έχω μερικές κουκλες που μου τις δώσανε με διάφορες ατέλειες (ξεβαμμένο μακιγιάζ, μία κουρεμένη, κάποιες με λιγότερες βλεφαρίδες κλπ κλπ), οπότε έχω πολλήηηηη δουλειά να κάνω. :xm::xm:

rapunjel
21-09-09, 16:40
Καλή μου Αναστασία θα προσπαθήσω να σου βρω bibi-bo. Αν βρω κάποια σε λογική τιμή στο e-bay ή στο e-market. Δεν έχω κουρεμένη ούτε μόνο κεφάλι.
Εάν δεν είχα την αδερφή μου δε θα είχα ούτε εγώ κάποιες bibi-bo. Αυτές που έχω είναι των δύο μας. Τις αγόραζε πάρα πολύ δύσκολα η μαμά μας, για αυτό και δεν τις πέταξε ποτέ. Φανταστείτε έχουμε ακόμη και τα κουτιά!
fraoulitsa η Αναστασία έχει πάρα πολύ καλές συμβουλές για το πως μπαίνουνε μαλλιά στις κούκλες. Εγώ πάντως πήρα μία σακοράφα και μαλλιά barbie , από τη barbie rapunjel που έχει μαλλιά που μπαίνουν και βγαίνουν. Χώρισα τα μαλλιά σε τούφες , τα χτένισα, τα έκανα στη μέση κόμπο και πέρασα τη μία μεριά στη σακοράφα και τρύπησα το κεφάλι της κούκλας. Μετά πέρασα την άλλη άκρη και ξανατρύπησα σε άλλο σημείο το κεφάλι.Τέντωσε στη συνέχεια η τούφα και δεν έφυγαν τα μαλλιά λόγω κόμπου. Εσύ μπορείς να βγάλεις τα μαλλιά στις ήδη υπάρχουσες τρύπες αφού κόψεις εντελώς και βγάλεις τα παλιά κουρεμένα μαλλιά! Θέλει πάρα πολύ ώρα. Όσο για βλεφαρίδες έχει το e-bay αυτοκόλλητες. Ελπίζω να βοήθησα!
mytinyworld περιμένουμε τη συλλογή σου!

fraoulitsa
21-09-09, 17:30
Αχα! Αυτό για τις αυτοκόλλητες βλεφαρίδες δεν το ήξερα! Σε ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες σχετικά με τα μαλλιά! :flower:
Πραγματικά είστε αξιοθαύμαστες εσύ κι η αδερφή σου! Εγώ μόνο ένα μωρό κράτησα κι αυτό όχι επειδή το κράτησα εγώ, αλλά η αδερφή μου! :P
Κι επειδή βλέπω πως η διατήρηση των Bibi-bo φαίνεται πως είναι... οικογενειακή υπόθεση, ας βάλω και μια φωτογραφία της οικογένειας Βο (κάποια στιγμή στο μέλλον θα βάλω και την... πολύτεκνη εκδοχή της οικογένειας μαζί με το βαλιτσάκι τους :coolglasses:).

rapunjel
21-09-09, 20:19
fraoulitsa εμείς δε χαλούσαμε τις bibi-bo. Μας θύμιζαν την Αλίκη Βουγιουκλάκη που την λατρεύαμε! Ότι θύμιζε ή ήταν της Αλίκης το φυλούσαμε πάρα πολύ καλά! Κάποιες τις πήραμε μεγάλες, έφηβες πια και έτσι ούτε καν τις παίξαμε. Η νονά της αδερφής μου ζούσε στην Αμερική και μας έστελνε barbie. Συνολικά θα είχαμε 4-5 barbie .Τότε δεν πουλούσαν barbie εδώ. Αυτές δεν υπάρχουν πια εκτός απ΄τη barbie γιατρό που τη λάτρευε η αδερφή μου και την έχουμε σχεδόν άθικτη. Αυτές τα πλήρωσαν όλα.
Σας βάζω τη bibi-bo βασίλισσα του χιονιού...

mytinyworld
21-09-09, 23:47
Αυτή είναι η ομορφιά μου! :darkglasses: Δεν θυμάμαι αν τα μαλλάκια της ήταν ίσια ή έγιναν έτσι από το πολύ λούσιμο! Δυστυχώς το σώμα της είναι sindy basic δεν έχω καταφέρει να βρω sindy active σε λογική τιμή και να λειτουργούν έστω τα γόνατα και οι αγκώνες.... Ως αποτέλεσμα η κουκλίτσα μου έχει μια μικρή.... δυσκαμψία!
Για το rerooting fraoulitsa υπάρχουν διάφορα tutorials που δείχνουν διάφορους τρόπους, είναι όμως απ'οτι φαίνεται δυσκολούτσικο...
rapunjel έγραψες και πάλι... Πόσες bibi bo έχεις?
23542355

fraoulitsa
22-09-09, 08:38
mytinyworld είναι πολύ γλυκιά η κουκλίτσα σου!! :) Να τη χαίρεσαι και να την προσέχεις!
rapunjel πολύ όμορφο αυτό το φόρεμα! :D Κι εγώ τις κούκλες μου τις φυλούσα ως κόρη οφθαλμού, μονάχα μία είχα χαλάσει, τη Betty Bo, από το πολύ παιχνίδι (ήταν η αγαπημένη μου...#)). Μεγαλώνοντας όμως, αποφάσισα να τις χαρίσω. Για να είμαι ειλικρινής, δεν το έχω μετανιώσει καθόλου γιατί πήγαν όλες σε πολύ καλά χέρια! Αλήθεια, μιας κ το αναφέρεις, θυμάσαι πότε περίπου ήρθαν οι Barbie στην Ελλάδα;
Σας παραθέτω εδώ το τελευταίο μου απόκτημα. Τέτοιο κουτί δεν έχω ξαναδεί ποτέ, οπότε υποθέτω πως η κούκλα πρέπει να είναι αρκετά παλιά!

rapunjel
22-09-09, 17:45
Καλή μου mytinyworld πάρα πολύ γλυκειά η κούκλα σου! Έχω τρεις bibi-bo εγώ και τρεις η αδερφή μου.
Καλή μου fraoulitsa αυτή η bibi-bo που έβαλες είναι από τις πρώτες. Μάλιστα πρέπει να έχει και δώρο ένα πόστερ της bibi-bo. Μία από τις δικές μου είχε τέτοιο κουτί και θυμάμαι ότι είναι η παλιότερη. Οι πρώτες είχαν πιο πλακουτσωτό κεφάλι και μπούκλες. Οι barbie ήρθαν στην Ελλάδα μετά που πουλήθηκε η el greco στη hasbro. Στη δεκαετία του 90. Μετά τη bibi-bo μεσουράνησε η Sindy της hasbro, από τις ασχημότερες κούκλες. Θυμάμαι μας είχανε φέρει μία δώρο. Άθικτη είναι από τότε.
Στη συνέχεια κατά το 1995 περίπου κυκλοφόρησαν ευρέως οι barbie.
fraoulitsa σου βάζω φωτογραφίες με τη bibi-bo τη συνομήλικη με τη δική σου.

fraoulitsa
22-09-09, 18:13
Σε ευχαριστώ για ακόμη μία φορά για τις διευκρινήσεις rapunjel μου! Τα φορέματά σου είναι υπέροχα! Εγώ δυστυχώς έχω πιο πολλές κούκλες παρά φορέματα... :( Όσον αφορά την κούκλα που παρέθεσα, το πόστερ, όπως και το διάφανο πλαστικό της συσκευασίας δυστυχώς λείπουν... :(
Καλά το θυμόμουν για τις Barbie... Εγώ την πρώτη μου την πηρα την άνοιξη του '90 και την έχω ακόμη, ευτυχώς! Όσο για τη Sindy της Ηasbro θα διαφωνήσω, εμένα μου άρεσε πολύ. :coolglasses:
Και τώρα, ας βάλω κι εγώ μια ακόμη Bibi-bo... Δεν είναι από αυτές τις πολύ φροντισμένες με τα τέλεια φορέματα κλπ, αλλά αντίθετα είναι πολύ ταλαιπωρημένη και τα χρώματά της έχουν ξεβάψει (κ μεταξύ μας νομίζω πως είναι και λίγο κουρεμένα τα μαλλιά της). Βέβαια, όταν ήρθε στα χέρια μου ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση... Εμένα μ' αρέσει πολύ πάντως, ακόμη κι έτσι.

rapunjel
22-09-09, 23:03
Καλή μου fraoulitsa χαίρομαι που σου αρέσουν τα φορέματα. Το πρώτο το έραψα εγώ. Στη bibi-bo που έβαλες φώτο πέρασε τα χείλη της με κόκκινο μανό νυχιών προσεχτικά και θα δεις πόσο ωραία θα γίνουν. Είναι πάντως όμορφη κούκλα!
Σου βάζω φώτο τη Sindy που δε μου αρέσει και μία πολύ κοντινή με τη bibi-bo για να σε βοηθήσω να φτιάξεις το στόμα στη δικιά σου.

mytinyworld
22-09-09, 23:26
Γεια σε όλους! Οργανώθηκα και είπα να δείξω λίγο πιο... φροντισμένες φωτογραφίες! Στην πρώτη είναι η κουκλίτσα μου με ρούχο αυθεντικό δικό της (ζώνη vintage original barbie). Μαζί της τα διδυμάκια της, δύο sindy petite (για όσους αναρωτιούνται ποιά ήταν η τελευταία μορφή της sindy πριν... πεθάνει και σημειωτέον είναι πάλι pedigree και όχι hasbro αφού επέστρεψε τα δικαιώματα πίσω). Στην δεύτερη, φοράει ένα ρούχο της αμερικάνικης κούκλας candi (ψάξτε τα, έχουν απίστευτη ποιότητα με σούστες και όχι σκρατς για κούμπωμα!). Τέλος, στο κομμωτήριο που έχω από την παιδική μου ηλικία (τώρα ανακάλυψα ότι είναι της ολλανδικής fleur), φορώντας ρούχο vintage original της γερμανικής petra, παπούτσια sindy pedigree. Κομμώτριά της η αγαπημένη μου sindy hasbro. Συγχωρέστε με τις sindy δεν τις βγάζω από τα κουτιά τους, γιατί τις κάνω συλλογή boxed. Καλή μου rapunjel εγώ τις λατρεύω και τις μαζεύω σαν τρελή!#) Στόχος μου να αποκτήσω όλες όσες έχουν απομείνει!:D
237123722373

makisimos
22-09-09, 23:30
Μετά από πολύ καιρό που έχω να μπώ και να γράψω, για δίαφορους λόγους, αλλά όλα καλά τώτα, σας χαιρετώ όλους και σας εύχομαι καλό χειμώνα να έχουμε..!!!!
Rapunjel μου, όπως πάντα ΤΕΛΕΙΕΣ οι φωτογραφίες σου..!!!!!!
Πλέον όταν κάποιος με ρωτάει οτιδήποτε για αποκατάσταση και πληροφορίες σχετικά με τις ΒΙΒΙ ΒΟ, τους παραπέμπω κατευθείαν σε σένα χωρίς δεύτερη κουβέντα..!Και βλεπω ότι άρχισες να στήνεις και σκηνικά πίσω από τις ΒΙΒΙ Βο που ποστάρεις και είναι πολύ όμορφο σαν ιδέα..!!!
Mynityworld καλωςήρθες στην παρέα μας..!!! Έχω κι εγώ μια τέτοια ΒΙΒΙ ΒΟ και είναι από τις πολύ όμορφες..! Εγώ τέτοιο φόρεμα το είχα βρει μέσα στην ντουλάπα της ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Κι εσυ το ίδιο η σε κουτί???
Ιδιαίτερο καλωσόρισμα θα μου επιτρέψετε να στείλω στην Φραουλίτσα την οποία και γνωρίζω και νομίζω ότι πρέπει όλοι να της δώσουμε συγχαρητήρια για την απόφασή της να κάνει επένδυση πάνω στις ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Έχει φτιάξει πλέον μια απίστευτη συλλογή με πάνω από 20 ΒΙΒΙ ΒΟ και δεν ξέρω κι εγώ πόσα παιδιά..!!! Νομίζω ότι το επίδομα πολυτέκνων το έχεις σίγουρο..! Άσε που πρέπει τώρα αναγκαστικά να πάρεις κι άλλους ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ γιατι τι να φτουρήσουν οι 2 που έχεις..!!!! Καταλαβαίνεις πως θα έχουμε πρόβλημα υπογεννητικότηατας..! ;) χεχε
Περιμένουμε να μας παρουσιάσεις όλη την συλλογη σου...
Βεβαια επειδή ξέρω ότι κάποες από αυτές που έχεις, έχουν αδαμιαία περιβολή, καλό θα ήταν δανειστούν κανα φορεματάκι από τις ξυλάγκουρες τις barbie..!! ;) χεχεχε (αναγκαίο κακό μιας και EL GRECO φορεματάκια δεν υπάρχουν πια..)
Αναστασία μου, καλό χειμώνα αν και τα είπαμε prive εμεις..!!!! Ευχομαι αυτός ο χειμώνας να σου χαρίσει απλόχερα μια ΒΙΒΙ ΒΟ και μια PΕDIGREE..!!!! Για την πρώτη περίπτωση όταν θέλεις, ξέρεις εσυ..!!!! Δεν είναι αργά ακόμη..!! ;)
Για την Αναστασία να πω ότι με ξάφνιασε η γνώση της για ένα θέμα με τους ΚΥΡΙΑΡΧΟΥΣ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ όπου και χάρη στις πληροφορίες της ανακάλυψα ένα παιχνίδι που έψαχνα πολλαααααάαα χρόνια..!!!!!!! THANKS γι αυτό..!!
Μην ξεχάσω να πώ ότι και η φίλη Ιωάννα, με λίγη βοήθεια, βρήκε και πάλι κάποια από τα παιχνίδια που έψαχνε..!!!!!!! Χάρηκα πολύ γι αυτο και γενικά θα χαρώ να βοηθήσουμε όλοι από εδώ μέσα άτομα που ψάχνουν τέτοια παιχνίδια της γενιάς μας,χωρίς εμπορικούς σκοπούς ..!!! Πιστεύω ότι στην περίπτωση της Ιωάννας πήγαν στα πιο κατάλληλα χέρια..!!! Λίγο με τα κουτιά είχαμα ένα προβληματάκι, ενα ψιλοεγκεφαλικό, ένα καρδιακό, αλλά ενταξει επέζησα..!!! ;) χεχεχεχεχ
Τέλος να ευχαριστήσω τον φίλο WALLY αν και έκανα πατάτα και στην προσπάθειά μου να φτιάξω τα αλμπουμ μου, χάλασα πολλά ποστ, είδα ότι βρήκε λύση και τα έφτιαξε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο..!! Σ ευχαριστώ που δεν με αφόρισες..!!!! :D χεχεχε

mytinyworld
23-09-09, 02:03
Γειά σου makisimos, αναρωτιόμουν αν εγκατέλειψες την παρέα, τώρα που σας βρήκα και έχω τόσα πολλά να μοιραστώ μαζί σας! :P Εχω δει τη συλλογή σου, είναι super! Το φόρεμα το πρώτο (στην άθλια φωτογραφία από το άθλιο κινητό μου) καθώς επίσης και το πουά κόκκινο άσπρο που έβαλα σήμερα είναι από τα αγαπημένα μου της παιδικής μου ηλικίας και πρέπει να είναι 1983-1984. Ο,τι ρούχο bibi-bo έχω αυθεντικό, είναι από εκείνα τα χρόνια, δεν έχω ξαναγοράσει από τότε, γιατί πολύ απλά δεν βρίσκω. Εχω εμπλουτίσει τη συλλογή μου και έχω καλύψει ελλείψεις με μερικά barbie vintage, sindy pedigree και μερικά candi και vintage petra. Μπορεί να έχω μία bibi-bo, αλλά της έχω πολλά ρούχα να παρηγοριέται!:D
Ειλικρινά αναρωτιέμαι που βρήκες ντουλάπα στις μέρες μας! Αν έχεις ανακαλύψει καμιά πηγή... πες μας κι εμάς!! #) Ξαναβάζω μια φωτογραφία με το φόρεμα γιατί νομίζω ότι το αδίκησα!
Παιδιά, περιμένω φωτογραφίες, έχω πάθει εξάρτηση!!

fraoulitsa
23-09-09, 12:24
Καλημέρα παιδιά!
mytinyworld η τελευταία σου φωτογραφία είναι πολύ όμορφη! Πολύ καλό σκηνικό! :) Δυστυχώς, για ό,τι έχει σχέση με τις Bibi-Bo (ρούχα, ντουλάπα κλπ κλπ) μόνο στο Ebay κοιτάμε πια... Μας έχουν προλάβει και τα έχουν μαζέψει άλλοι από τα παλιά παιχνιδάδικα..:(
Makisime σ' ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Ελπίζω τώρα να σε βλέπουμε πιο συχνά! ;) Λες να μη το σκέφτηκα αυτό για τα φορέματα από τις Barbie? Τα πιο πολλά είναι ραμμένα πάνω στις κούκλες που έχω κ δε βγαίνουν ούτως ή άλλως... ασε που είναι και μεγάλα για τις Bibi-bo. Μόνο τα φορέματα των Sindy είναι στα μέτρα τους. :( Τέλος πάντων, κάτι θα κάνω, δε θα τις αφήσω έτσι. :P Θέλω να σε ευχαριστήσω και δημόσια που μου έδωσες την ώθηση που χρειαζόμουν για να πάρω τις Bibi-bo που πήρα! :flower: Και βάζω και μια καλή φωτογραφία από μια κούκλα που ξέρω πως σου αρέσει πολύ!

Wally
23-09-09, 12:33
@makisimos απο τωρα προσοχη. εχεις και φρεσκο χωρο στο αλμπουμ σου πλεον ;)

rapunjel
23-09-09, 13:04
Makisime τι κάνεις καλέ μου φίλε; Μου έλειψες! Σε ότι μπορώ να βοηθήσω για τις bibi-bo ευχαρίστως! Όποιος χρειάζεται κάτι με τις λίγες γνώσεις που έχω να κάνω ότι μπορώ!
Καλή μου fraoulitsa τέλεια η bibi-bo star που έβαλες!
Καλή μου mytinyworld πάνγλυκεια η bibi-bo σου!
Βάζω κι εγώ φωτογραφίες της bibi-bo λουλουδένιας βασίλισσας...

mytinyworld
23-09-09, 13:36
Καλό μεσημέρι (πια) και από μένα!
Fraoulitsa η κούκλα σου είναι πανέμορφη! Τι δεν θα 'δινα να χα κι εγώ μια star! Τα ρούχα της sindy είναι τέλεια για την bibi-bo και στο ebay βγάζουν κατά καιρούς κάτι lots από μεταχειρισμένα παλιά που όλο και κάτι καλό υπάρχει. Εγώ τα πλένω αμέσως με soflan, ράβω ότι χρειάζεται, έχω προμηθευτεί και δαντέλες, κουμπάκια, σούστες κλπ και τα επιδιορθώνω!;)
Rapunjel οι κούκλες σου είναι πάντα ονειρεμένες, τα ρούχα τα ράβεις όλα εσύ? Ηθελα επίσης να σου πω ότι το σαββατοκύριακο μου έδωσε (για επιδιόρθωση) μια ξαδέρφη μου μετά από πολύ ψηστήρι, τη συλλογή της με 5 bibibo, οι οποίες δυστυχώς είχαν λιώσει! (εγώ πρώτη φορά το αντίκρυζα αυτό το πράγμα μιας και το σώμα της κούκλας το έχω πετάξει εδώ και χρόνια). Ακολούθησα λοιπόν τις συμβουλές σου και οι κούκλες (τί θαύμα!) απέκτησαν και πάλι κίνηση! Θα σας βάλω φωτογραφίες για του λόγου το αληθές! Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να την ψήσω να μου χαρίσει καμία από αυτές....:(:(:(
Αναστασία βρήκες τελικά την πολυπόθητη κούκλα???:coolglasses:

rapunjel
23-09-09, 18:33
Καλή μου mytinyworld τα περισσότερα ρούχα είναι αυθεντικά bibi-bo. Κάποια είναι από ρούχα που πουλούνται σε συσκευασία, άλλα τα ράβω εγώ. Ακόμα και μπομπονιέρες τις κάνω φόρεμα.
Η ξαδέρφη σου σου χρωστάει μια bibi-bo αφού τις επιδιόρθωσες πέντε. Άλλη φορά να το διαπραγματεύεσαι από την αρχή. Όλοι και όλες μια μέρα θα έχουμε κεφάλια bibi-bo σε σώματα Sindy pedigree. Καλά έκανες και πήρες το απλό σώμα και όχι της Sindy μπαλαρίνας γιατί εγώ που έχω και Sindy μπαλαρίνα παθαίνει το σώμα της ότι και το σώμα της bibi-bo απλά σε πιο αργό ρυθμό γιατί ποιοτικά είναι καλύτερο πλαστικό και έχει ζήσει σε ψυχρότερο κλίμα από της Ελλάδας.
Makisime καλέ μου φίλε πρέπει να αγοράσουμε μια bibi-bo της Αναστασίας. Εγώ μπορεί να μη ζω στην Αθήνα αλλά προτίθεμαι να συμβάλω οικονομικά. Σε παρακαλώ εσύ που ακόμα βρίσκεις bibi-bo πάρε της μία να της τη δώσουμε και να στην πληρώσω. Σε ευχαριστώ!
Η bibi-bo είναι η πιο γλυκειά του κόσμου και αξίζει να την έχουμε και να μας δίνει χαρά.
Αφού έβαλα φωτογραφία τη bibi-bo λουλουδένια βασίλισσα, βάζω και τη bibi-bo ροζ λουλούδι...

mytinyworld
23-09-09, 22:23
Rapunjel μου, διαπραγματεύομαι μια bibi-bo rocker από την ξαδέρφη!! :) Νομίζω την αξίζω! Τα φορέματά σου κυρίως ποιας εποχής είναι? Το λέω γιατί δεν θυμάμαι κανένα από αυτά... :O Σχετικά με το σώμα sindy, έχω δύο μπαλαρίνες, μία την παιδική μου Made in Hong Kong (από το 1980 περίπου, μιας και πρώτα είχα sindy και μετά, περίπου το 1982-1983 πήρα και bibi-bo) και μία που πήρα φέτος από το ebay από αγγλία, made in England, πρέπει να είναι 1983-1984. Μου περισσεύει βέβαια και ένα κεφάλι, μιας και πήρα μία για το σώμα της μόνο, θυσία στην αγαπημένη μου bibi-bo! Καμία δεν μου έχει λιώσει ευτυχώς! Λοιπόν, είστε έτοιμοι για σοκαριστικές φωτογραφίες?23822383238423852386
Ετσι έδειχναν οι καημενούλες όταν τις παρέλαβα! Προχωρημένη οστεοαρθρίτιδα!

makisimos
23-09-09, 23:01
Mytinyworld, όντως σοκαριστικό το θέαμα αλλα προσωπικά έχω και με μεγαλύτερη αναπηρία, όπως κομμένη μέση,κεφάλι, πόδι κ.λ.π...!!! Οπότε καταλαβαίνεις..!!!!
Νομίζω ότι, όχι απλά δικαιούσε την μία, αλλά πρέπει να πατήσεις και πόδι στην ξαδέρφη, γιατί τής έκανες πολύ δουλειά..!!! Μην σου πώ ότι απλά θα της εξηγήσεις ότι η μία ΒΙΒΙ ΒΟ ήταν δωρητής οργάνων και χρειάστηκε να δωθούν τα μέλη της στις φίλες της, για την σωτηρία τους..!!!χαχαχαχαα
Fraoylitsa, είναι αλήθεια ότι αυτη η ΒΙΒΙ ΒΟ με το μαγιό είναι θεωρώ κατά την γνώμη μου η πιο εντυπωσιακή κούκλα που υπάρχει..!!! Είναι πολύ μπροστά από την εποχή της..!!! Να σκεφτείς ότι κάτι παρόμοιο πρέπει να είδα πέρισυ, εν έτη 2008, να φοράει η Αννούλα Φλωρινιώτη..!!!!! χεχεχεχχεχεχε Και πλάκα πλάκα με το μαλλί που είχε, μάλλον αντέγραφε την ΒΙΒΙ ΒΟ..!!! Ιδίως όταν δεν μιλάει κιόλας, ίδιες είναι..!!
Να βάλεις την φωτό με τα διδυμάκια στο κουτί που έχεις με τα σωσίβια να το θαυμάσουν όλοι..!!!
Rapunjel μου, στην Αναστασία της έχω προτείνει κάτι αλλά δεν θέλει μια οποιαδήποτε αλλά μια συγκεκριμένη..!!!!!! Νομίζω ότι θα πρέπει να της εξηγήσεις κι εσύ ένα χεράκι την αξία τους όποια ΒΙΒΙ ΒΟ κι αν είναι αυτή..!!!!!Έτσι μου έρχεται να της την στείλω στην Ιταλία με το ζόρι..!!!!!!!!!! :)
Aναστασία ΠΡΕΠΕΙ να αποκτήσεις κι εσύ μία μέσα στο 2009...!!!!!!Σου το επιβάλλουμε..!!!!! :D

fraoulitsa
23-09-09, 23:15
Να 'μαι κ εγώ! Mytinyworld μου, θα συμφωνήσω κι εγώ πως δικαιούσαι μία από τις κούκλες που διόρθωσες! :P Κι εγώ, όπως και ο Makisimos έχω κούκλες με πολύ μεγαλύτερα προβλήματα. Μία μάλιστα, τις έχουν φύγει τα πόδια, όλες οι βλεφαρίδες, το μακιγιάζ και είναι και κουρεμένη (δε μιλάω για λιωμένα πλαστικά...) . Έχετε χειρότερο; :(:(:( Ελπίζω να καταφέρω να τη φτιάξω. :xm:
Makisime αυτό για την Αννούλα Φλωρινιώτη ούτε που το είχα σκεφτει! :P:P:P:P Με έκανες και γέλασα πάντως! Και για να μη σου χαλάσω χατίρι, επισυνάπτω τα καλοκαιρινά διδυμάκια και το "Σπιτοβαλιτσάκι" της Χαρούμενης Οικογένειας, μαζί με την οικογένεια σε απαρτία (γιατί βάζω στοίχημα πως αυτά θα ζητούσες μετά!;))!

rapunjel
23-09-09, 23:22
Καλή μου mytinyworld τα φορέματα που έχω της bibi-bo είναι κυριώς μετά το 1985 τα κόκκινα κουτιά. Από τα κίτρινα κουτιά έχω λιγότερα. Αμά θες να στα βάλω φώτο με τα κουτιά από το ιντερνετ. Κάποιες από τις bibi-bo που έβαλες τις έχω. Σου παραθέτω με την ίδια σειρά που τις έβαλες τις δικές μου φτιαγμένες. Η πρώτη σου είναι η bibi-bo Sandra,η δεύτερη είναι μετα το 1985 και είναι η bibi-bo rocker, η τρίτη,αυτή να πάρεις,είναι του 1983-84 περίπου,το ίδιο και η πέμπτη, η τέταρτη είναι η bibi-bo Madonna, η μόνη χωρίς γυάλινα μάτια.
Στις βάζω φώτο με την ίδια σειρά ,εκτός τη bibi-bo rocker ,φώτο σου 3,που δεν την έχω, φτιαγμένες!
Καλέ μου Makisime ποια bibi-bo θέλει η Αναστασία; Σε παρακαλώ πάρε της μία και θα της την στείλουμε.
Αναστασία μου γλυκειά σε παρακαλώ ας σου πάρουμε μία, μα ζώντας μαζί της και φροντίζοντας την θα την αγαπήσεις πολύ!!!
Fraoylitsa αν και δε μου αρέσει η οικογένεια bo το βαλιτσάκι τους είναι εντυπωσιακό!

fraoulitsa
24-09-09, 12:22
Καλό μεσημέρι σε όλους! Τι κάνετε; Rapunzel μου χαίρομαι που σου αρέσει το βαλιτσάκι! Σε αντίθεση όμως με εσένα, εμένα μου αρέσει πολύ η οικογένεια και μάλιστα η Betty bo ήταν ο λόγος που άρχισα να ψάχνομαι πάλι με τις κούκλες αυτές, μιας και είναι η πρώτη που θυμάμαι και ήταν η αγαπημένη μου! #)
Βάζω μία φωτογραφία με την Bibi-bo και τον Τζον - Τζον μαζί με καθημερινό απλό ντύσιμο, μιας και είναι μεσημέρι ακόμα. Ελπίζω να σας αρέσουν! :)

rapunjel
24-09-09, 12:33
Καλή μου fraoulitsa δεν μου αρέσουν οι bibi-bo με το στόμα που έχει η betty bo. Αυτός είναι και ο λόγος που δε μου αρέσει.
Πάνγλυκοι η bibi-bo σου και ο Τζον Τζον. Έχω τη φόρμα του σε μπλέ και της bibi-bo σε ροζ. Τους στέλνω για μεσημεριανό ύπνο!!!

makisimos
24-09-09, 14:00
Aααααααααααα Rapunjel μου θα διαφωνήσω σφόδρα μαζί σου, και θα συμφωνήσω δυναμικά με την Φραουλίτσα...!!!!!!! Η οικογένεια ΒΟ νομίζω ήταν ότι πιο πρωτοποριακό υπήρξε για το 80 και η ΒΕΤΤΥ ΒΟ έμοιαζε πολύ στην ΒΙΒΙ ΒΟ σαν δίδυμη αδερφή..!! Πόυ σημαίνει ότι και οι δύο ήταν κουκλάρες..!! Άσε που η ΒΙΒΙ ΒΟ τελικά τι κατάλαβε..!!! Μια ζωή ανύπαντρη έμεινε, να γκομενίζει με τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ..!! Ενώ η αδερφή της έκανε και οικογένεια..!! :D χαχαχαχαχαχαχα
ΓΙ αυτό είχε τόσα ρούχα η ΒΙΒΙ ΒΟ...!! Γιατί δεν είχε υπχρεώσεις και όλα τα λεφτά εκεί τα χάλαγε..!! Ενώ η κακομοίρα η αδερφή της μια ζωή εκείνο το δαντελωτό ροζ φουστάνι φοράει......!!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΧ

rapunjel
24-09-09, 15:37
Καλέ μου Makisime είτε παντρεμένη , είτε ανύπαντρη η betty bo και κάθε bibi-bo με αυτό το κλειστό λεπτό στόμα εμένα δε μου αρέσει. Ούτε η bibi-bo roller με το κλειστό λεπτό στόμα μου αρέσει που ξέρεις τι αδυναμία έχω στη bibi-bo roller . Φαίνονται πολύ μπουλούκες. Μία έχω με τέτοιο στόμα και την έχω στολισμένη πάνω σε ένα ράφι. Δεν είναι θέμα γάμου ή ανυπαντρης. Είναι θέμα στόματος.
Μια ακόμα αγαπημένη μου bibi-bo είναι αυτή με τα χρυσά μαλλιά. Ήταν μόδα περίπου το 1986-87.Σας βάζω φωτογραφίες της. Είχε κάνει μεγάλη τότε καμπάνια διαφήμισης για αυτή τη bibi-bo η el greco. Στόλιζε όλα τα κόκκινα κουτιά της στο οπισθόφυλλο!

fraoulitsa
24-09-09, 16:01
Makisime μου φαίνεται έχεις κέφια αυτές τις μέρες! :P:P:P:P

Rapunjel μου κι εμένα μου αρέσουν αυτές με τα χρυσά μαλλιά πολύ! :coolglasses: Βάζω κι εγώ τη μία και μοναδική τέτοια που έχω. Ξέρεις τι θέλω να σε ρωτήσω; Στη συγκεκριμένη κούκλα δεν μπορώ να "κατεβάσω" με τίποτα τις αφέλειες. Τις είχε πίσω όταν μου την έδωσαν και όσο και να έχω προσπαθήσει δεν κατεβαίνουν με τίποτα. Στέκονται στη θέση τους άμα είναι βρεγμένες και μετα.. πάλι τα ίδια. Έχεις να μου προτείνεις καμία λύση; #)

Αναστασια
24-09-09, 16:35
Καλα βρε παιδια μια μερα ελειψα απο το φορουμ και γραψατε 10 σελιδες!!! Ειστε φοβεροι!!! Τελειες οπως παντα οι φωτογραφιες!!! Καλα τι λετε τωρα που θα μου στειλετε την Bibibo????? Για καθηστε φρονιμα, η Rapunjel κυριως!!! :) :)

Και μονο που το σκεφτηκατε αυτο με συγκινησατε!!!

Αλλα μην ανυσηχειτε και αν θελει η μοιρα θα καταληξω κι εγω με μια που θα παει!!!
Οπως ελεγε και ο Οσκαρ Ουαιλντ το χειροτερο πραγμα απο το να μην αποκτησεις αυτο που θελεις ειναι να το αποκτησεις!!! Γιατι εκεινη την στιγμη παυεις να το ονειρευσαι!
Εγω χαιρομαι που χαζευω τις φωτογραφιες των δικων σας κουκλων γιατι ξαναγινομαι παιδι και τις ονειρευομαι!!! Αυτος ειναι αλλωστε ο σκοπος του φορουμ! Κι εχω μαθει και ενα σωρο πραγματα απο σας για την ιστορια αυτης της υπεροχης κουκλας! :)

@fraoulitsa: μια ιδεα για τις αφελειες! Τυλιξε σε ενα κομμενο πλαστικο καλαμακι τις βρεγμενες αφελειες, αφου τους βαλεις και λιγο τζελ. Στερεωσε το καλαμακι με τα τυλιγμενα μαλλια στο κεφαλι της κουκλας με μια λεπτη καρφιτσα (η καρφιτσα θα διαπερασει το καλαμακι, τα μαλλια και θα μπηχτει στο κεφαλι της κουκλας, μην ανυσηχεις δεν θα αφησει σημαδι!!!)
Μετα θα βυθισεις το σημειο αυτο σε καυτο νερο για 10 δευτερολεπτα, (προσοχη στο μακιγιαζ!) μετα σε κρυο για αλλα 10, μετα παλι ζεστο, παλι κρυο, και αφου το κανεις μερικες φορες θα καταληξεις σε ζεστο. Αφηνεις τα μαλλια να στεγνωσουν μερικες μερες και ετοιμες η αφελειες! Ειναι λιγο μανουρα αλλα εχει αποτελεσμα!

rapunjel
24-09-09, 17:26
Καλή μου Αναστασία κάθομαι φρόνιμα. Ότι πεις. Εμείς φταίμε που σε νοιαζόμαστε τόσο πολύ;
Καλή μου fraoulitsa σε αυτή την πολύ όμορφη χρυσή bibi-bo θα τις κρατήσεις προς τα κάτω τις αφέλειες και θα τις ψικάσεις με λακ. Προσοχή να μην πάει η λακ στο πρόσωπο της κούκλας! Συνεχίζεις να τις κρατάς και αυτές θα κοκαλώσουν προς τα κάτω. Με το καιρό θα μαλακώσουν αλλά δεν θα ξανασηκωθούν. Εάν δε σου πετύχει αυτό τις βρέχεις και με πυκνό χτένι τις κρατάς προς τα κάτω και με το μπιστολάκι τις στεγνώνεις κρατημένες με το χτένι. Μπορείς μετά να τις ψικάσεις πάλι με λακ. Αποκλείεται να μην κατέβουν. Οι πρώτες bibi-bo είναι πιο όμορφες αλλά εγώ σε αυτές αυτής της περιόδου έχω λίγη παραπάνω αδυναμία. Ίσως γιατί βοηθούσα τη μαμά μου στη δουλεία της για να τις πάρω.
Καλή μου fraoulitsa αυτή η χρυσή μαζί με τη bibi-bo χρυσό μαγιό και αυτή με το σκυλάκι με το μακιγιάζ του ΄80 πιστεύω ότι είναι οι πιο ομορφές σου. Κάθε μία είναι ξεχωριστή και για μένα η κούκλα η όμορφη έχει τύπο. Αυτό κάνει τη διαφορά. Όμορφες πολλές, τυπούδες όμορφες όμως λίγες...

Αναστασια
24-09-09, 17:35
Αχ Rapunjel μου!!! Γιατι να μην σε ειχα νονα οταν ημουν μικρη!!! Η δικη μου ηταν πολυ στριμμενη και ποτε δεν μου εφερε δωρο εκτος απο τα βαφτιστικα!!! Α ρε μαμα που την βρηκες κι αυτην...

Fraoulitsa η ιδεα της Rapunjel για τις αφελειες μου φαινεται πιο καλη! Γλυτωνεις πολυ χρονο και περι Bibibo εκεινη ειναι η ειδικη!!! :) Η δικη μου ειναι λιγο αγαρμπη.

makisimos
24-09-09, 17:48
Makisime μου φαίνεται έχεις κέφια αυτές τις μέρες! :P:P:P:P

Rapunjel μου κι εμένα μου αρέσουν αυτές με τα χρυσά μαλλιά πολύ! :coolglasses: Βάζω κι εγώ τη μία και μοναδική τέτοια που έχω. Ξέρεις τι θέλω να σε ρωτήσω; Στη συγκεκριμένη κούκλα δεν μπορώ να "κατεβάσω" με τίποτα τις αφέλειες. Τις είχε πίσω όταν μου την έδωσαν και όσο και να έχω προσπαθήσει δεν κατεβαίνουν με τίποτα. Στέκονται στη θέση τους άμα είναι βρεγμένες και μετα.. πάλι τα ίδια. Έχεις να μου προτείνεις καμία λύση; #)
Ναι η αλήθεια είναι οτί έχω πολλά κέφια..!!!!!
Γι αυτό και πειράζω τις αδερφές ΒΟ...!!!!!!!! :D

rapunjel
24-09-09, 18:00
Μακάρι να ήμουν νονά σου Αναστασία μου. Κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα bibi-bo θα σου έπαιρνα. Ξέρεις τι γραφεία έχω σκουπίσει και σφουγγαρίσει με τη μαμά μου Σαββατοκύριακα στις 5 τα ξημερώματα για να πάρω τις bibi-bo;
Ήμασταν φτωχοί αλλά η μαμά μας για να μην μας λείψει τίποτα έκανε τρεις δουλειές και όπου μπορούσαμε βοηθούσαμε από μικρά. Την αδερφή μου την άφηναμε σπίτι να κάνει τις δουλειές εκεί. Πες μου μετά πως να μην τις προσέχω τις bibi-bo και να μην τις διατηρώ; Είναι παρμένες κυριολεκτικά με τον ιδρώτα μου.
Η νονά μου μία φορά μου έφερε ένα τηλεφωνάκι και ποτέ άλλοτε τίποτα!
Βάζω τη bibi-bo χρυσή με άλλα ρουχαλάκια μια και σήμερα ασχολούμε με αυτήν!

Αναστασια
24-09-09, 18:25
Rapunjel μηπως να με υιοθετησεις;;;; Καλα αμα σε ειχα νονα πιστευω θα ημουν το πιο κακομαθημενο βαφτιστηρι με τοσες κουκλες!!! Ενω εαν τις κουκλες τις εχεις αγορασει με τον ιδρωτα σου, και μαλιστα παιδικο, πιστευω πως αξιζουνε περισσοτερο και απο ολο το χρυσαφι του κοσμου!!!! Ειναι πλεον ενα σπαρταριστο κομματι της ψυχης μας.

Αυτες οι νονες μερικες φορες ητανε τρισαθλιες... Φτου να μου χαθουνε οι ξεφτιλισμενες. Αφου το ειχαν γραμμενο το βαφτιστηρι γιατι αναλαμβανανε τετοιο σημαντικο ρολο;

Τωρα που εμαθα την ιστορια των Bibi-bo της Rapunjel φανταζουνε στα ματια μου πιο ομορφες και πιο πολυτιμες απο την Μονα Λιζα του Λεοναρντο Ντα Βιντσι!!!! :)

mytinyworld
24-09-09, 18:48
Να'σαι καλά makisimos, έχω ρίξει πολύ γέλιο με τις ιδέες σου! :D Τελικά την έπεισα την ξαδέρφη και μου χάρισε αυτήν με τα πράσινα μαλλιά, τη sandra, όπως έμαθα από την καλή μου rapunjel. Ούτε κουβέντα να μου χάριζε κάποια από τις δύο ξανθούλες της rapungel μου. Βρε παιδιά, πότε κυκλοφορούσε αυτή η οικογένεια bo κι εγώ δεν τη θυμάμαι? Μάλλον είμαι ο... μαθουσάλας της παρέας, μιας και από το 1985 και μετά σταμάτησα να παίζω με την bibi bo. Πάντα όμως τις φρόντιζα τις κούκλες μου, στολισμένες στο δωμάτιο, αλλάζοντας ρούχα και.... κεφάλια, αφού μοιράζονταν το ίδιο σώμα για πολλά πολλά χρόνια! Είχα πάψει όμως να ασχολούμαι...
Rapunjel, θέλεις να μας λες κάθε φορά τι ρούχο φοράνε οι κούκλες σου? Δεν χρειάζεται να κουριάζεσαι ψάχνοντας τα κουτιά τους...
Σήμερα σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα της εργασίας μου. Ο πρώτες τέσσερις είναι ντυμένες με ρούχα από την γκαρνταρόμπα της ξαδέρφης (την οποία έπλυνα, έραψα και σιδέρωσα παρακαλώ!) και η τελευταία, η sandra, που κέρδισα κι εγώ με τον ιδρώτα μου rapunjel τώρα στα.... γεράματα φοράει κολάν και φόρεμα repro της vintage barbie rocker, τα υπόλοιπα (σακάκι και ζώνη) βρίσκονταν για χρόνια στην ντουλάπα μου (προφανώς προϊον ανταλλαγής από την ξαδέρφη) και πάντα αναρωτιόμουν που τα είχα βρει. Μάλιστα αγόρασα τα δύο κομάτια της barbie rocker για να τα ολοκληρώσω το σύνολο. Ευτυχώς που βρήκα τη sandra να τα φορέσει, γιατί στην κουκλίτσα μου δεν νομίζω ότι θα ταίριαζαν! Rapunjel, έχεις ιδέα πότε κυκλοφόρησε η sandra? Ετσι για να ξέρω και λίγο την ιστορία της! ;)24052406
24072408

rapunjel
24-09-09, 19:25
Καλή μου Αναστασία σε ευχαριστώ. Με συγκίνησες. Να ξέρεις ότι αυτή την καρδιά που έχεις την αγαπώ πολύ...
Καλή μου mytinyworld η bibi-bo rocker, Sandra , Madonna, Tzon Tzon rocker γίνανε μόδα νομίζω το 1987-88. Όταν έκανε μεγάλη επιτυχία στην Ελλάδα το τραγούδι της Sandras.
Τις έκανες τέλειες!!!!!!!!!!!!!! :cheers:Η πρώτη είναι the best!
Η Sandra σου είναι άψογη!!!!!!!!
Η καρδούλα σου η όμορφη τις ομόρφυνε. Να το ξέρεις αυτό. Μπορεί να έχουμε πολλοί άνθρωποι την ίδια κούκλα και να είναι διαφορετική του καθενός αν την παρατηρήσεις! Τυχερές οι κούκλες σου είναι γιατί έχουν εσένα! Έγραψες!!!!
Βάζω φωτογραφία το ζακετάκι που έραψα σήμερα από μια μπομπονιέρα από βαφτίσια σε δύο μανεκεν bibi-bo... Στην πρώτη είναι με ζωνάκι άσπρο και στη δεύτερη με σουστίτσα ασημί!

Penny
24-09-09, 20:35
Γειά σας!!
καλα...έχω ενθουσιαστεί με τις bibibo!#)#)
και επειδη το έχω καημό, θα βάλω και τη δική μου, για να γίνουν πολλές!!

rapunjel
24-09-09, 20:52
Penny μας καλώς όρισες στην bibi-bo παρέα μας! Πολλή όμορφη η bibi-bo σου... Καταπληκτικό και το φόρεμα. Περιμένουμε κι άλλες της φωτογραφίες...
Κι εγώ σου βάζω τη χρυσή bibi-bo με ένα βεραμάν φόρεμα που το αγαπάω πολύ κι ας μην είναι αυθεντικό ρούχο!

Penny
24-09-09, 21:02
ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
όταν κατέβω στο πατρικό μου (εν όψη εκλογών..) θα βγάλω και άλλες φώτο, δυστυχώς μόνο ρουχαλάκια έχω...
αυτή είναι νεοαποκτηθήσα και h μοναδική bibibo που έχω στην κατοχή μου...Αυτές που είχα μικρή πετάχτηκαν!
το χειρότερο είναι ότι ένας συναδερφος εχτές, καθώς μιλούσαμε για παλιά παιχνίδια και βιβλία, μου είπε (όλο θράσσος!!!:P) ότι το σαββατοκύριακο, ΠΕΤΑΞΕ στα σκουπίδια ένα σορό bibibo της αδερφής του, ρούχα και ντουλάπα, σε μια κρίση εκκαθάρισης της αποθήκης του σπιτιού του..
έπαθα ένα μικρό σοκ ειναι η αλήθεια!!:(:(
μου υποσχέθηκε ωστόσο ότι θα ψάξει μήπως και έχει μείνει τιποτα...

mytinyworld
24-09-09, 23:53
Καλώς ήρθες penny! Περιμένουμε φωτογραφίες, δεν πειράζει και με μία bibibo γίνεται δουλειά εάν έχεις ρουχαλάκια!
Καλή μου rapunjel, σ'ευχαριστώ για τα πανέμορφα λόγια σου, με έκανες και δάκρυσα...#) Κι εσένα η καρδούλα σου, όπως και όλων μας εδώ μέσα, είναι γεμάτη από εκείνη την αγνή παιδικότητα που μας εμπνέουν τα παιδικά μας παιχνίδια...
Συγχαρητήρια για τις... μοδιστρικές σου ικανότητες, αυτά τα ρουχαλάκια που ράφτηκαν με πολλή αγάπη και έμπνευση είναι καμιά φορά πιο όμορφα και πιο πολύτιμα από τα αυθεντικά!:)
Λοιπόν, σας έχω μιλήσει πολύ γι'αυτή, ήρθε η ώρα να σας τη συστήσω. Είναι η κολλητή, παιδική φίλη της bibibo μου, για περίπου 20 χρόνια μάλιστα υπήρξε και δωρήτρια σώματος στην καλή της φίλη! Είναι η παιδική μου sindy. Ηταν η πρώτη μου κούκλα, την αγαπάω σε όλες τις μορφές της, pedigree, hasbro, vivid imaginations... Βέβαια αυτή η sindy είναι λατρεμένη. Η bibi bo φοράει ένα φόρεμα που δεν θυμάμαι αν είναι δικό της ή της sindy, πάντως είναι ίσως το πιο παλιό μου. Η sindy φοράει ένα ιδίων αποχρώσεων αυθεντικό δικό της, το μοναδικό που μου αγόρασαν ποτέ, γιατί ήταν πανάκριβα. Θυμάμαι ότι το πήρα χριστούγεννα απ'το μινιόν, το 1982, έκανε 1.000δρχ. Για την ιστορία, είναι δημιουργία του Emmanuel προσωπικού σχεδιαστή της λαίδης Νταιάνα, που σχεδίασε εκείνη τη χρονιά μια σειρά από τουαλέτες της sindy!2414

2415 Φίλες αδερφικές!

rapunjel
24-09-09, 23:59
Καλή μου Penny έχεις μία και καλή. Πρέπει να είναι η πρώτη μου bibi-bo σε κόκκινη στενό κουτί. 1988-1989 έχει κατασκευαστεί. Περιμένω να φέρεις ρουχαλάκια να την αλλάζεις και να την βάζεις φωτογραφίες!
Ο συνάδελφος μπορεί να πέταξε bibi-bo, Sindy,Barbie και να τις λέει όλες bibi-bo. Μπορεί να ήταν κομμάτια. Συνήθως οι άνθρωποι μεγαλοποιούν κάποια πράγματα όταν δουν ότι τραβάνε την προσοχή των άλλων.
Αυτή στις φώτο είναι η λεγόμενη πρώτη μου bibi-bo 1988-1989 σαν και τη δικιά σου.

fraoulitsa
25-09-09, 10:32
Καλημέρα κορίτσια! Τελικά κινείται πολύ γρήγορα αυτό το θέμα, ειδικά τώρα που αρχίζουμε και μαζευόμαστε πολλές! :D:D:D
Rapunjel και Αναστασία, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Θα τις εφαρμόσω σήμερα κ θα δούμε μαζί το αποτέλεσμα!! διαβάζοντας όσα γράφετε, σκέφτομαι ότι το πιο όμορφο πράγμα σε μία κούκλα είναι η ιστορία που κρύβει πίσω της...
Mytinyworld μου, συγχαρητήρια για τις.. μεταμορφώσεις! Απίστευτη δουλειά, μπράβο! Να χαίρεσαι την καινούργια σου κούκλα! :) Όσο για την οικογένεια Βο που ρώτησες, πρέπει να κυκλοφόρησε κοντά στα Χριστούγεννα του '88.
Penny, καλώς ήρθες στην παρέα μας! Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνά! Πολύ όμορφη η κούκλα σου, να τη χαίρεσαι! Περιμένουμε κ άλλες φωτογραφίες! ;)

Παραθέτω δύο φιλενάδες που πήγαν για πρωινά ψώνια. Τα φορέματα δεν είναι αυθεντικά, προέρχονται από την γκαρνταρόμπα της αδερφής μου (ευτυχώς κράτησε μερικές από τις παιδικές μας κούκλες η μικρή κι έχουμε κανένα ρουχαλάκι :P:P:P)

mytinyworld
25-09-09, 12:28
Καλημέρα σε όλους!
Λίγες σκέψεις που έκανα διαβάζοντας ξανά τα τελευταία μηνύματα:
Penny, είναι γεγονός ότι πολλοί (και κυρίως άντρες) λένε bibi-bo όλες τις κούκλες αυτού του είδους, πολλοί μάλιστα δεν ξέρουν ότι η bibi bo ήταν ελληνική και ότι δεν κυκλοφορεί πια και ξαφνιάζονται όταν το μαθαίνουν! Εχω ακούσει άλλους να λένε "της πήρα δώρο μια bibi bo" και φυσικά εννούν barbie! Πάντως είναι λυπηρό να πετάει κάποιος τα παιδικά του παιχνίδια... Αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν δέθηκε με αυτά. Την εποχή τη δική μου πάντως (γεννήθηκα το 1973) τα παιχνίδια ήταν λίγα και ακριβά και κάθε απόκτημα ήταν πολύτιμο και αγαπημένο. Πώς να το πετάξεις?
Makisimos και Fraoulitsa τί σκέφτεστε να κάνετε με τις διαλυμένες bibi bo?8)
Αναστασία, δεν έχω καταλάβει: θέλεις μια οποιαδήποτε bibi-bo ή κάποια συγκεκριμένη? Εχω μπερδευτεί!:xm:
Rapunjel καταλαβαίνω απόλυτα τί σημαίνει αγαπημένο παιχνίδι που απέκτησες δύσκολα και πραγματικά θαυμάζω την αγάπη που δείχνεις στις κουκλίτσες σου!
Αυτά για την ώρα, το βράδυ θα προσπαθήσω να βάλω και καμιά φωτογραφία!:sweet_kiss::sweet_kiss::sweet_kiss:

georgeikos
25-09-09, 14:09
καλησπερα ξανα και απο μενα...παραθετω λοιπον και εγω μια απο τις μπιμπιμπο της συλλογης..η συγκεκριμενη ηταν της αδερφης μου..νεγκλιζε βεβαια αλλα ειναι ολα τα λεφτα!!!

fraoulitsa
25-09-09, 14:55
Makisimos και Fraoulitsa τί σκέφτεστε να κάνετε με τις διαλυμένες bibi bo?8)

Γεια! Τις διαλυμένες μου Bibi-Bo έχω σκοπό να τις κρατήσω και ΦΥΣΙΚΑ να τις επιδιορθώσω. Ευτυχώς δεν είναι πολλές. Για τη μία, την πιο διαλυμένη, σας έχω ήδη μιλήσει. Αυτή μου δόθηκε για "ανταλλακτικά". Αποφάσισα να την κρατήσω και να τη φτιάξω γιατί όλες της οι βλάβες διορθώνονται, αλλά θέλει δουλειά. Μία ακόμα κούκλα που πήρα σε πολύ πολύ κακή κατάσταση ήταν η νύφη. Πρώτα απ' όλα τα μαλλιά της ήταν σηκωμένα και... μαύρα! Χρειάστηκα 2-3 λουσίματα για να τα επαναφέρω. Έπειτα, διέκρινα μέσα από το νυφικό κάτι μαύρο στη μέση της κούκλας κι επειδή είμαι περίεργη είπα να δω τι είναι. Τελικά, αυτό το μαύρο ήταν μία μαύρη ζώνη με κουμπί η οποία κράταγε την κούκλα ενωμένη. Μόλις την έβγαλα, η κούκλα κόπηκε στα 2. Την κόλλησα φυσικά, αλλά έχει αφήσει σημάδι στο πλαστικό της κούκλας (χμ, σκεφτείτε πόσον καιρό ήταν εκεί:(). Διόρθωσα κ τα λιωμένα πλαστικά σε πόδια κ χέρια, κόλλησα και το ένα πόδι που έφυγε, ελουσα κ τα μαλλάκια της και... στα συνημμένα βλέπετε την κούκλα σήμερα. Τώρα, μου μένει να διορθώσω το πέπλο της, γιατί όπως ήταν τριπλοπερασμένο στην αλογοουρά της κούκλας έχει σπάσει το λάστιχο κ έχει γίνει τεράστιο... :P
Τι λέτε.... άξιζε όλος αυτός ο κόπος;

georgeikos χαίρομαι πολύ που σε βλέπω εδώ πάλι! Πολύ όμορφη η κούκλα κ αυτό που φοράει, ελπίζω να μας δείξεις κ άλλα κομμάτια της συλλογής σου! :coolglasses:

rapunjel
25-09-09, 14:56
Καλή μου mytinyworld πολύ γλυκεία η Sindy σου και πολύ όμορφα τα ρούχα που τους φόρεσες. Το ρούχο της Sindy είναι ονειρικό. Θυμάμαι η Sindy είχε βγει πριν τη bibi-bo και δεν μπορούσα να την πάρω. Ήμουν πολύ μικρή τότε. Πήγαινα συχνά έξω από το παιχνιδάδικο και την έβλεπα. Την αγόρασα 10 χρόνια μετά. Της έχω μια μεγάλη λατρεία. Είναι η μόνη κούκλα που αγαπώ όσο η bibi-bo. Για αυτό και όταν αγόρασε η hasbro τη Sindy και την έκανε όπως την έκανε στενοχωρήθηκα και δεν ήθελα με τίποτα τη Sindy της hasbro.
Γλυκεία μου fraoulitsa με αυτό το όνομα μου έρχεται στο μυαλό η κούκλα φραουλίτσα η μόνη κούκλα που κυκλοφόρησε τελευταία και αγαπώ πολύ.
Τέλεια τα ρούχα αλλά θεσπέσια τα παπουτσια που φορά η ταλαιπωρημένη bibi-bo. Από που είναι αυτά τα παπούτσια;
Καλέ μου georgeike ονειρική η bibi-bo νεγκλιζέ!
Σου βάζω mytinyworld μια φωτογραφία της Sindy μου και κάποιες της bibi-bo.
Υ.Γ. fraoulitsa έκανες πάρα πολύ ωραία την κούκλα σου. Κολλησε της μόνο αν θες με λακ τις αφέλειες να πέφτουν πιο ωραια και να φαίνονται πλούσιες.

fraoulitsa
25-09-09, 15:09
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, rapunjel μου! :sweet_kiss: Θα τις φτιάξω και τις αφέλειες, δεν το είχα σκεφτεί.. #) Τα παπούτσια είναι από μία Sindy (Hasbro) της αδερφής μου που λεγόταν Edwardian Dream (αν δεις στο άλμπουμ μου έχω και το φόρεμα). Η κούκλα αγνοείται, οπότε τα ρούχα περάσανε στις Bibi-Bo. :P Η κούκλα που έχεις βάλει είναι ΤΕΛΕΙΑ! Το φόρεμα είναι πάρα πολύ όμορφο.!!

rapunjel
25-09-09, 15:25
Γλυκεία μου fraoulitsa και το φόρεμα είναι θεσπέσιο! Το φόρεμα που σου άρεσε της bibi-bo είναι 25 χρονών, τότε πολύ της μόδας στη bibi-bo . Δυστυχώς έχω χάσει την εσάρπα του και την κορόνα. Συνοδευόταν από σκουλαρίκια και μενταγιόν.
Έπιασα κι εγώ ένα νυφικό άλλης κούκλας, πήρα μπομπονιέρες και το μεταποίησα και σας το παρουσιαζώ. Έτσι να παντρέψω τη bibi-bo να μη λέει ο makisimos ότι έμεινε ανύπαντρη.

fraoulitsa
25-09-09, 16:19
Α! Υπέροχο το νυφικό σου, λιτό και πολύ όμορφο! Μπράβο. Βάζω κι εγώ το αυθεντικό νυφικπο της αγαπημένης μας κουκλίτσας (με το γνωστό πρόβλημα στο πέπλο).

rapunjel
25-09-09, 17:13
Γλυκειά fraoulitsa μπορείς να το σουρώσεις το πέπλο και να το ράψεις σε ένα ασπρο κορδελάκι να πιάνει σαν κορδέλα στα μαλλιά. Έτσι θα πέφτει και ωραία το πέπλο.
Τα ρούχα των φωτογραφιών αυτών είναι από την εποχή του ΄80. Μας τα είχαν στείλει από την Αμερική τότε...

mytinyworld
25-09-09, 18:09
Fraoulitsa τέλεια η κουκλίτσα σου! Ούτε που φαίνεται η ταλαιπωρία της! Θα συμφωνήσω κι εγώ με τη rapunjel, θέλουν λίγο κατέβασμα οι αφέλειες.. Οσο για το πέπλο, επειδή αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το πέπλο της ξαδέρφης, παραθέτω φωτογραφία πώς το έφτιαξα ράβοντας ένα μικρό κομάτι λάστιχο. Μετά της το φόρεσα σαν λαστιχάκι στα μαλιά, μπορείς να δεις λίγο πιο πάνω το αποτέλεσμα!
Rapunjel μου τέλειο το νυφικό, τελικά πιάνουν τα χέρια σου! Μπράβο! Το αμερικάνικο φορεματάκι πολύ όμορφο και ταιριάζει στην κουκλίτσα σου!
Κι επειδή σήμερα ασχολούμαστε με νύφες, η δική μου πήγε στην εκκλησία με το νυφικό της petra. Μαζί της και δύο αγαπημένες νύφες sindy, η δεξιά είναι η πιο παλιά!
Α! να μην ξεχάσω, μιας και αναφέρθηκες rapunjel στην κούκλα φραουλίτσα... Ωραία η φραουλίτσα που επανακυκλοφόρησε από την playmates, αλλά η πρώτη έκδοσή της ήταν αυτή που έχω παρακάτω. Πολύ αγαπημένο κουκλάκι κι αυτό! Είναι από το 1983! Τώρα την πήρε η hasbro και έγινε πάνινη:(2433243424352436

rapunjel
25-09-09, 18:27
Καλή μου mytinyworld πάρα πολύ ωραίο το νυφικό της petra! Από τα πιο ωραία που έχω δει. Βάλαμε τόσες νύφες αλλά γαμπρό κανένα! Βάζω λοιπόν και το γαμπρό και μια παραλλαγη του νυφικού με γουνάκι αντί για δαντέλα ζακέτα για τις νύφες bibi-bo του χειμώνα...

Αναστασια
25-09-09, 18:29
Αναστασία, δεν έχω καταλάβει: θέλεις μια οποιαδήποτε bibi-bo ή κάποια συγκεκριμένη? Εχω μπερδευτεί!:xm:

Βασικα εγω και με ενα κεφαλι κουρεμενο ειμαι ενταξει, γιατι τα υπολοιπα τα βρισκω!!!:)
Η συγκεκριμενη bibi-bo που ηθελα, ηταν εκεινη η πρωτη η μοναδικη που μου ειχαν χαρισει και που τωρα ουτε το Φως στο Τουνελ δεν την βρισκει!:(
Η θυμηση της ηταν τετοια που οταν ηρθα Ελλαδα αντι να τσακιστω να παω να βρω μια εκεινη την ημερα που ειχα κενο, αποφασισα να παω στο Μουσειο την Ακροπολης, ως υποχρεωση πατριωτικου και καλλιτεχνικου χαρακτηρος. Και επισης δεν βλεπω κανεις απο την οικογενεια να βοηθα γιατι εχω και 20 barbie και το κανουνε για το καλο μου να με αποτοξινωσουνε μαλλον!!!

Αυτο ειναι το αμαρτημα μου!:cry:

@Penny καλως ηρθες!!! Κουκλα η κουκλα!!
@fraoulitsa, @mytinyworld, @georgeikos υπεροχες οι φωτο!
Για την χρυσοχερα Rapunjel τι να πω; Mani di fata λενε οι Ιταλοι = Χερια νεράιδας! :)

Penny
25-09-09, 18:54
Ευχαριστώ όοοολα τα κοριτσάκια για το καλωσόρισμα!!!
Θα βγάλω φωτογραφίες μεσα στο επόμενο σκ...
συνεχίστε εσείς να ποστάρετε...έχω ξετρελαθεί!!!

fraoulitsa
25-09-09, 18:59
Rapunjel κ mytinyworld σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας για το πέπλο και τις αφέλειες! Θα τα φτιάξω αύριο κιόλας! :) Mytinyworld μου, πολύ όμορφο το νυφικό της Petra! Την Sindy που έχεις στα δεξιά, την πιο παλιά, την είχα κι εγώ, αλλά τώρα... χμ.. αγνοείται μάλλον! :P
Αναστασία μου, είμαι σίγουρη πως θα καταφέρεις κι εσύ να βρεις μια Bibi-bo αργά ή γρήγορα! :)
Κι επειδή είμαστε πολύ του γάμου σήμερα και δεν έχω άλλη Bibi-bo Νύφη ή κανέναν γαμπρό να βάλω, σκέφτηκα να σας δείξω δύο νύφες από τη συλλογή μου με τις Barbie, ένα μεγάλο κομμάτι της οποία "θυσίασα" για να πάρω τις Bibi-Bo μου (κ μεταξύ μας, δεν το μετάνιωσα καθόλου)...#)#)

rapunjel
25-09-09, 22:07
Αγαπημένη μου Αναστασία εγώ θα σου βρω κάποια στιγμή μια bibi-bo. Μόνο και μόνο για να χαρεί η καρδούλα σου!
Νέα μας φίλη Penny αδυμονούμε για τις φωτογραφίες σου!
Καλή μου fraoulitsa έχεις πεντάμορφες bibi-bo αλλά στις barbie, συγνώμη για την έκφραση, δίνεις ρέστα! Είναι τέλειες!!!
Ανάλογες μόνο η πολυαγαπημένη μου Αναστασία έχει!
Μήπως να κάνετε οι δυο ένα forum για τη barbie;
Μια φωτογραφία με τις bibi-bo παρέα όπως κι εμείς είμαστε μια bibi-bo παρέα!

makisimos
26-09-09, 13:25
Ααααααα κοιτάξτε τι βρήκα στο ίντερνετ...!!!!!!!!!! Απίστευτη έτσι??

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=536&pictureid=10460

fraoulitsa
26-09-09, 13:56
Makisime όντως, πολύ όμορφη. Δε σχολιάζω άλλο γιατί θα συγχυστώ πρωί πρωί...
Rapunjel Μου χαίρομαι που σ' αρέσουν οι Barbie μου! Εγώ εξακολουθώ να προτιμώ τις Bibi-Bo γιατί αν κ δεν είναι τόσο εντυπωσιακές, έχουν μια πιο "γήινη" ομορφιά κ τεράστιο συναισθηματικό βάρος! #)

rapunjel
26-09-09, 15:37
Καλέ μου makisime μια τέτοια bibi-bo πρέπει να βρούμε της Αναστασίας μας!
Είναι μετά τη bibibo-roller , όχι αυτή με τα λεπτά χείλη η άλλη, η πιο όμορφη που έχω δει.
Γλυκεία μου fraoulitsa ξέρω πόσο αγαπάς τη bibi-bo! Όλοι μας τη λατρεύουμε. Απλά έχεις μια συλλογή barbie που θα έπρεπε και αυτή να τη δείξεις.
Στη φωτογραφία είναι η πιο αγαπημένη μου bibi-bo με μπουφανάκι φθινοπωρινό!

makisimos
26-09-09, 16:43
Rapunjel μακάρι να υπήρχαν τέτοιες κούκλες πια..!!! Δυστυχώς μόνο στο ΕΒΑΥ και ξέρεις σε τι τιμές τις βρίσκεις..!!! Εδώ στην Αθήνα δεν υπάρχουν πια μαγαζιά με παιχνίδια..! Μάλλον εσύ μόνο τώρα πια μπορείς να βρεις στην επαρχία..!!!

fraoulitsa
26-09-09, 17:05
makisime παιδί μου δεν έχεις ιδέα πόσα μπορεί να κοστίσει μια σπάνια Bibi-Bo. Πριν μερικές μέρες άκουσα πως υπάρχει συλλέκτης που δίνει 2 χιλιάρικα για μία συγκεκριμένη... :O:O:O:O:O:O:O:O:O Οπότε οι του ebay είναι... φθηνούλες! :P:P:P:P Εκμετάλλευση κανονική! :angry:
Rapunjel Μου τις Barbie μου τις βάζω σιγά σιγά σε ξεχωριστό άλμπουμ στο προφίλ μου, αν και... μόνο ρετρό δεν είναι! :P
Στη φωτογραφία, σας δείχνω τη μοναδική διασωθείσα παιδική μου Bibi-Bo, την οποία βρήκε και μου έδωσε η μαμά μου μόλις προχθές! Ήταν ξεχασμένη στην αποθήκη, μαζί με κάτι καλοκαιρινά μου κουβαδάκια, απροσδιορίστου χρονολογίας. Την έπλυνα, τη χτένισα, της επιδιόρθωσα και τα πλαστικά και... ιδού! Το φόρεμά της δυστυχώς είναι σε αθλία κατάσταση, οπότε της φόρεσα ένα άλλο που μου αρέσει πολύ.

mytinyworld
26-09-09, 19:58
Να'μαι και γω! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για την κουκλίτσα μου! :flower:
Fraoulitsa υπέροχες οι barbie σου, ονειρεμένες, αλλά ακόμα πιο υπέροχη η διασωθείσα bibi bo σου, η οποία έχει τις πιο όμορφες βλεφαρίδες που έχω δεί! Να τη χαίρεσαι! :D
Georgeikos η bibi bo νεγκλιζέ σου, πολύ γλυκειά! Μου έδωσε έμπνευση για μια φωτογράφιση, επιφυλάσσομαι... ::)
Makisimos δείξε μας ξανά τα αποκτήματά σου να χαζεύουμε και καμία που επιδιόρθωσες επίσης!;)
Rapunjel πανέμορφες οι κουκλίτσες σου, συνέχισε να μας ταξιδεύεις με τις παραμυθένιες εμφανίσεις τους!:hurrah:
Η αγαπημένη μου κουκλίτσα σήμερα σας παρουσιάζει δύο πολύ αγαπημένα αυθεντικά ρουχαλάκια της. Από το δεύτερο είχα χάσει το πουκαμισάκι, το οποίο αντικατέστησα με ένα vintage barbie.2453

2454

Αναστασια
27-09-09, 00:01
Υπεροχες κουκλες!!! Της fraoulitsas εχει και ενα πολυ ωραιο χρωμα! καλοκαιρινο! Rapunjel μου οντως δεν εχει περασεi τετοια κουκλα, σαν αυτην στην φωτο του Makisimos, ουτε απο το ebay, απο οσο ξερω βεβαια τον τελευταιο χρονο, πριν βρω αυτο το φορουμ και ανακαλυψω οτι υπαρχουν ακομα οι μπιμπιμπο, εστω και ελαχιστες ελευθερες!!! Κι αν περασει ποτε φανταζομαι θα ξεκινα ανετα απο 350 ευρω. Εχει τρελλαθει ο κοσμος, αλλα και αυτες ειναι πλεον συλλεκτικα κομματια. Μια barbie vintage του 56 ή του 60 μιντ, δηλαδη σε αριστη κατασταση, φτανει και τα 2000. Και απο αυτες υπαρχουν αρκετες στον κοσμο. Μια bibibo ομως ειναι μοναδικη γιατι φτιαχτηκε μονο για την ελληνικη αγορα. Η μεγαλη διαφορα μεταξυ προσφορας και ζητησης ανεβαζει τις τιμες. Ετσι ειναι. Οι κουκλες σας δεν ειναι μονο ανεκτιμητης συναισθηματικης αξιας αλλα και οικονομικη επενδυση, αν και δυσκολευομαι να δω ενα παιχνιδι με τετοιο τροπο. Εγω δεν θα την πουλαγα γιατι ειναι σαν να πουλαγα ενα κομματι της παιδικης μου ηλικιας!

rapunjel
27-09-09, 00:23
Γλυκειά μου Fraoulitsa η παιδική bibi-bo σου είναι η καλύτερη σου που έχω δει μέχρι τώρα! Να τη χαίρεσαι!
Καλή μου mytinyworld πλύ ωραία η bibi-bo σου! Η δεύτερη φορεσιά είναι τέλεια!
Πολυαγαπημένη μου Αναστασία για μένα δεν έχουν τα λεφτά αξία. Ούτε ποτέ κι εγώ πούλησα μόνο χάρισα δύο. Μία στην ανηψιά μου και μία σε μία κοπέλα που τη λάτρευε και δεν είχε πια καμμιά. Αν χρειαστεί μπορεί και να ξαναχαρίσω για να γίνει ένας ακόμη άνθρωπος χαρούμενος κι ευτυχισμένος!
Σας βάζω ένα μαύρο με ασημί πρόχειρο συνολάκι που έφτιαξα στη bibi-bo.

georgeikos
27-09-09, 14:10
Να'μαι και γω! Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια για την κουκλίτσα μου! :flower:
Fraoulitsa υπέροχες οι barbie σου, ονειρεμένες, αλλά ακόμα πιο υπέροχη η διασωθείσα bibi bo σου, η οποία έχει τις πιο όμορφες βλεφαρίδες που έχω δεί! Να τη χαίρεσαι! :D
Georgeikos η bibi bo νεγκλιζέ σου, πολύ γλυκειά! Μου έδωσε έμπνευση για μια φωτογράφιση, επιφυλάσσομαι... ::)
Makisimos δείξε μας ξανά τα αποκτήματά σου να χαζεύουμε και καμία που επιδιόρθωσες επίσης!;)
Rapunjel πανέμορφες οι κουκλίτσες σου, συνέχισε να μας ταξιδεύεις με τις παραμυθένιες εμφανίσεις τους!:hurrah:
Η αγαπημένη μου κουκλίτσα σήμερα σας παρουσιάζει δύο πολύ αγαπημένα αυθεντικά ρουχαλάκια της. Από το δεύτερο είχα χάσει το πουκαμισάκι, το οποίο αντικατέστησα με ένα vintage barbie.2453

2454
καλα ε...το φουστανακι σου με τις ροζ καρδιες ολα τα λεφτα...σουπερ..αυτα ειναι ρουχα..οχι τα αλλα που βγηκαν μετα....ψαχνω και εγω παλια ρουχαλακια στα κιτρινα κουτια και δεν μπορω να βρω πουθενα..:(

mytinyworld
27-09-09, 15:21
Καλέ μου Georgeikos, όχι μόνο είναι υπέροχα, έχουν και απίστευτη δουλειά! Κάποια είναι και χειροποίητα! Δυστυχώς τόσο παλιά ρούχα είναι δύσκολο να βρεις στα κουτιά τους. :( Εγώ ψάχνω έστω μεταχειρισμένα από τις φίλες μου και γενικά γνωστούς, αλλά είναι απίστευτο ότι το 90% αυτών τα έχουν πετάξει! Κάποιοι μου έχουν υποσχεθεί να ψάξουν αποθήκες, πατάρια, περιβόλια (αυτό ήταν το πιο αστείο, αλλά μου το είπε μια γνωστή), υπόγεια..... Ελπίζω να βρεθεί τίποτα! Ρίξτε μια ματιά στη σελίδα 11 παραπάνω, η καλή μας domniki που έφτιαξε αυτό το θέμα και την ευχαριστούμε πολύ, έχει μια απίθανη συλλογή. Domniki αν έχεις και άλλα ρουχαλάκια δείξτα μας σε παρακαλώ!
Καλή μου rapunjel όχι μόνο νεράιδας, είναι και χρυσά τα χεράκια σου! Καλά πώς το έφτιαξες? Με πατρόν? Μπορείς να βρεις στο ebay στην κατηγοριά dolls and bears, dollshouse miniatures, υφάσματα με μικρά ντεσέν και να φτιάξεις ισάξια των παλιών ρούχων της el greco! Γιατί όχι? Εμένα δυστυχώς τα χέρια μου πιάνουν μέχρι ένα κουμπάκι, μια σουστίτσα και γενικά μικρές επιδιορθώσεις...
Σήμερα η φίλη μας bibi bo πήγε έναν περίπατο στην εξοχή! Δεν είναι αυθεντικά ρούχα της bibi bo, αλλά εξίσου ποιοτικά. Είναι της sindy το πουκάμισο με το γιλέκο (με αυτό πρωτοτοκυκλοφόρησε το 1963) και της vintage barbie από το 1959 το τζινάκι, το οποίο έχει κανονικό μικροσκοπικό φερμουάρ!2462

makisimos
27-09-09, 16:12
ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ...!!!!!!!! Παιδιά η Αναστασία άνοιξε θέμα για την barbie και έχω εντυπωσιαστεί από το παρελθον της σημερινης "χαζογκόμενας"..!! Το γνωρίζατε όλοι ότι η κούκλα αυτή ήταν κάποτε πιο.....συνεσταλμενη???? Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι σε αυτόν τον πλανήτη δεν έχουν ιδέα..!! Δεν πιστεύω και η ΒΙΒΙ ΒΟ να μας βγει με κανενα παρελθόν μελαχρινου χρώματος στα μαλλιά?????

rapunjel
27-09-09, 20:29
Καλή μου mytinyworld σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Χρησιμοποιώ άλλα ρουχαλάκια για πατρόν. Είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις! Τέλεια τα ρουχαλάκια της κούκλας σου!!!!
Πολυαγαπημένε μου makisime η λατρεμένη μας Αναστασία είναι πάρα πολύ προκομένη και έχει καταπληκτικές κούκλες!
Σας βάζω τη bibi-bo με ένα ρουχαλάκι που εμένα μου θυμίζει λουλούδι. Είναι από τη bibi-bo lambada.

mytinyworld
27-09-09, 22:21
Rapunjel μου το ρουχαλάκι που μοιάζει με λουλούδι νομίζω ότι είναι αυτό που φοράει η Σάντρα στην παρακάτω φωτογραφία!
2471

rapunjel
27-09-09, 22:39
Καλή μου mytinyworld είναι το ίδιο με μια παραλλαγή στη φουστίτσα.
Βάζω την αγαπημένη μου bibi-bo με ένα φορεματάκι που δεν είναι bibi-bo αλλά θα το χρησιμοποιησώ για πατρόν για να φτιάξω ένα άλλο πιο παραμυθένιο...
Η bibi-bo Sandra στα χέρια σου τα μαγικά ξαναγεννήθηκε. Είσαι πολύ άξια, καλή μου φίλη!

mytinyworld
28-09-09, 20:15
Και επειδή η bibi-bo πάνω απ'όλα ήταν μια star, παραθέτω άλλα δύο αυθεντικά πιο.... γκλαμουράτα ρουχαλάκια της! Στο πρώτο έχω αντικαταστήσει τα... απωλεσθέντα γουνάκι και γάντια με vintage barbie (repro).
Rapunjel μου αναμένουμε με ανυπομονησία χειροποίητα, πολύτιμα ρουχαλάκια!
24782479

rapunjel
28-09-09, 22:34
Καλή μου mytinyworld τέλεια τα ρούχα! Το πρώτο το έχεις σε πιο καλή κατάσταση από το δικό μου. Εμένα κουβαλάει πάνω από είκοσι χρόνια και όσο κι αν το προσέχω φαίνεται. Το δεύτερο το είχα κι εγώ και μας το διέλυσε ένα σκυλάκι που είχαμε τότε. Λατρεμένο φόρεμα! Να σαι καλά που το έβαλες και το ξανάδα! Μόνο σαββατοκύριακο αν κάτσω θα ράψω το φόρεμα. Ωστόσο βάζω άλλη μια φωτογραφία τη μπλούζα που έραψα.

Αναστασια
28-09-09, 22:47
Υποκλινομαι στην μαεστρια της Rapunjel!!! Τι Γκουτσι και Donna Karan μου λες τωρα!! Αυτα που φτιαχνεις ειναι αριστουργηματα κουκλα μου!!! Μιλαμε εχω παθει!!!! Και η Sandra της mytinyworld ειναι σαν ενα σπανιο ειδος λουλουδιου εξωτικου! Πιο ομορφη κι απο τις Winx!!! Αρε να σας ειχε στυλιστες η Ελ Γκρεκο... δεν θα φαληριζε ποτε! Θα εξοντωνατε και την Mattel!

rapunjel
29-09-09, 18:23
Καλή μου Αναστασία σε ευχαριστώ αλλά είναι λίγο υπερβολικά τα λόγια σου!
Προχθες βρήκα τα ρουχαλάκια που με αυτά είχα φυλάξει τη bibi-bo μου για χρόνια! Είναι αυτά στη φωτογραφία!

mytinyworld
30-09-09, 01:27
Η bibi bo με τη φίλη της sindy!
25082509

rapunjel
01-10-09, 20:19
Γλυκεία μου mytinyworld πολύ ωραίες φωτογραφίες!
Βάζω κι εγώ τη bibi-bo με ένα ασημί ροζ φόρεμα...

Αναστασια
01-10-09, 23:00
Αχ τι ομορφη που ειναι!!! Τοσες Barbie ειδα σημερα αλλα η Bibibo ειναι ξεχωριστη παιδια!!! Εχει αλλη γλυκα! :) Με εχει φαει η εννοια να ερθει και η δικη μου απο εναν καλο αγγελο της γης! :)

mytinyworld
01-10-09, 23:24
Πού είστε βρε παιδιά! Rapunjel μου, μου έλειψες! :) Μου έλειψε και αυτό το γλυκό μουτράκι που όλο σκέρτσο ποζάρει στο φακό! Αχ, η δική μου με τη δυσκαμψία της δεν μπορεί και πολλά πολλά.... :( Πρέπει επειγόντως να βρεθεί ένα πιο... κινητικό σώμα για την γλυκιά μου κουκλίτσα...8)
Συνεχίζω με δύο ακόμη αυθεντικά φορέματα της πρώτης εποχής της καλής μας bibi-bo:coolglasses:25532554

rapunjel
02-10-09, 10:24
Καλή μου mytinyworld υπέροχη η κούκλα σου και τα ρούχα ,ιδίως το δεύτερο το ονειρικό! Μη στενοχωριέσαι και η δική μου σε λίγα χρόνια το ίδιο σώμα θα έχει. Από τώρα την περιμένει!
Σου στέλνει φωτογραφίες με φθινοπωρινά....
Λατρεμένη Αναστασία οι άγγελοι δεν ξεχνούν ποτέ ότι τάξουν. Απλά κάνουμε λίγο υπομονή μέχρι να γίνει αυτό που θέλουμε!

Λορένα
02-10-09, 11:07
Τα φορέματα της bibi-bo σου mytinyworld (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=5250) ειναι.. εκ π λ η κ τ ι κ α

(τετοια μου αρεσε να της φορω και εγω.. κριμα που δεν εχω πια τιποτα απο κεινη:()

rapunjel
02-10-09, 15:49
Σήμερα πήγα στα παλαιοπωλεία της πόλης ψάχνοντας μια bibi-bo για μια φίλη.
Βρήκα δύο. Η μια που θα κρατήσω είχε ΤΑ ΧΑΛΙΑ: κομμένο με ψαλίδι αυτί, γραμμένο όλο το πρόσωπο με στυλό, λείπανε τα χέρια,γδαρσίματα στα πόδια, μαλλιά κοτσιπιδιασμένα (δηλαδή κατεστραμένα πάρα πολύ στις άκρες). Δεν έχω ξαναδεί μεγαλύτερη κακοποίηση παιχνιδιού. Τέσσερις ώρες την έφτιαχνα. Το χειρότερο μου ήταν όταν έπρεπε να της κόψω 3-4 πόντους τα μαλλιά λόγω ολικής καταστροφής στις άκρες. Με μανό διάφανο μπορώ να της γυαλίσω τα μάτια; Ή θα τα κάνω χειρότερα; Φτιάχνω στις bibi-bo οτιδήποτε αλλά σε αυτή την κούκλα τα είδα όλα!!!!
Της έβαλα ένα πολύ όμορφο φουστανάκι της Α΄περιόδου και ήδη την αγαπώ πολύ γιατί έχει περάσει στα ξένα χέρια τα πάνδεινα!:cry:
Σας βάζω φωτογραφίες της μετά το φτίαξιμο. Το πριν δεν άντεχα καν να το αποτυπώσω. Ήταν όλη γραμμένη με στυλό!!! Όλη μα όλη μπλε!

makisimos
02-10-09, 17:33
Έλα ρε συ Rapunjel...!!! Πω πωωω έσωσες άλλη μία εξαθλιωμένη ΒΙΒΙ ΒΟ..Μπράβο σου..!!!
Και την συνέφερες αρκετά..!Τώρα όντως κάτι πρέπει να της φτιάξεις στα μάτια γιατι είναι λίγο τρομαχτικό το βλέμμα..! Νομίζω ότι ενα απλό γυαλιστικό θα την φέρει στην παλιά της κατάσταση..!!!!!! Αλλά αξίζεις συγχαρητήρια που ήδη την έχεις μεταμορφώσει σε σχέση με αυτό που μας περιέγραψες..!!!
Αναστασία μου, ο άγγελος πιστεύω ότι θα έχει λάβει το μήνυμά σου και θα έχει ανταποκριθεί ήδη..!!!! Απλά είναι μεγάλη η απόσταση...από το ουρανό στην γη..!!!!
Εγώ πιστεύω ότι οι άγγελοι είναι και κουκλάκια ζωγραφιστά της...el greco..!! αχαχαχαχαχα

mytinyworld
02-10-09, 18:11
Rapunjel μου έκανες ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά! Μα πως έβγαλες το στυλό?? Μπράβο, χίλια μπράβο, έδωσες ζωή σε ένα κακοποιημένο παιχνίδι. Τυχερό όμως που βρέθηκε στο δρόμο σου! Μη βάλεις μανό.... Το μανό με τον καιρό θα κιτρινίσει και θα ξεφλουδίσει... Πρέπει να μάθουμε ποιό γυαλιστικό κάνει για διάφανο πλαστικό. Πήγαινε σε ένα χρωματοπωλείο και ρώτα καλύτερα!
Εγώ σήμερα δεν δούλευα και πήρα σβάρνα τα παιχνιδάδικα στο κέντρο της Αθήνας σε αναζήτηση... θησαυρών. Βρήκα μόνο ένα κουτί με ρουχαλάκια της αγαπημένης μας κούκλας, από τα κίτρινα (!)(θα σας το δείξω σύντομα) αλλά από bibi bo ΦΥΣΙΚΑ ούτε τρίχα! Οι μαγαζάτορες γελάγανε μαζί μου...#) Αγόρασα επίσης ρούχα της sindy περιόδου 1989-1992, νομίζω ότι θα ταιριάζουν πολύ στη sandra μου! Και βρήκα και μία πανέμορφη sindy πριγκίπισα με ένα χτένισμα που παρόμοιο δεν έχω δει σε αυτή την κούκλα! Καλό το αποτέλεσμα, άξιζε το ξεποδάριασμα!
Η bibi bo της πρώτης εποχής είχε αρκετά ρούχα σε βικτωριανό στιλ. Ενα τέτοιο σας παρουσιάζω σήμερα!
Ευχαριστώ όλους σας για τα καλά σας λόγια για τα ρουχαλάκια, τα περισσότερα από αυτά είναι της ξαδέρφης μου και τα κράτησα λίγο να τα φωτογραφίσω και να σας τα παρουσιάσω. Σύντομα θα ξαναπάνε σπίτι τους!:cry:
2561

rapunjel
02-10-09, 19:02
Καλέ μου φίλε makisime είναι λίγο γκοθού η bibi-bo μου. Έχει τρομαχτικό βλέμα γιατί είχε μπλε στυλό και στα μάτια. Παντού. Κάτω από τα μάτια έμεινε λίγο γιατί αν το πιέσω ,τρίβοντας να βγει θα πεταχτεί το μάτι.Έκανα μια χαρά κι εγώ που βρήκα bibi-bo σήμερα πρώτη φορά βλέποντας την πρώτη και τον Τζον Τζον. Όταν είδα τη δεύτερη στην αρχή νόμιζα ότι ήταν η Στρουμφίτα bibi-bo ένεκα μπλε χρώματος. Τελοσπάντων πήρα και ρουχαλάκια και θα τα βάζω σιγά σιγά. Τα Χριστούγεννα πάλι θα πάω να δω αν έχουν νέα σοδειά. Δύο είναι όλα κι όλα τα παλιοπωλεία στην πόλη!
Γλυκεία μου mytinyworld χρησιμοποίησα καυτό νερό με skip. Αφού την άφησα ώρα μέσα στο νερό άρχισα με μπατονέτα και ασετόν να τρίβω προσεχτικά. Στη συνέχεια με μπατονέτα και βενζίνη και ύστερα με μπατονέτα και οινόπνευμα. Κάθε λίγο τη βουτούσα στο νερό και σκούπιζα και πάλι από την αρχή. Τα είδα όλα. Δύο ώρες έκανα αυτό και άσπριζε λίγο λίγο...
Η ξαδέρφη σου έχει τέλεια φορέματα!!!
Σας βάζω την αγαπημένη μου με ένα κόκκινο αυθεντικό φορεματάκι bibi-bo.
Το φορούσε η bibi-bo ένα Πάσχα πάνω σε μία λαμπάδα δεμένη! Και μία φωτογραφία μαζί με την κακοποιημένη....

makisimos
02-10-09, 20:24
Πολύ ενδιαφέρον που βρήκες σε παλαιοπωλείο ΒΙΒΙ ΒΟ..! Δεν ήξερα ότι πουλάνε κι εκει τέτοια..! Βάλε μας την πρώτη που λες με τον ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ..!! Τι ρουχαλάκια βρήκες στο παλαιοπωλείο??? Αυθεντικά της ΒΙΒΙ ΒΟ με τα κουτιά τους?

rapunjel
02-10-09, 21:00
Καλέ μου φίλε makisime εδώ στην Κρήτη μόνο στα παλαιοπωλεία βρίσκεις παλιά παιχνίδια. Τα παιχνιδάδικα έχουν μόνο καινούρια. Έχω βρει Sindy, barbie παλιά με την αλογουρά και άλλες, αυθεντικά ρούχα bibi-bo αυτά που φοράνε οι κούκλες στις φωτογραφίες το κόκκινο και το γαλάζιο με τις καρδούλες . Συνήθως είναι σε σακουλάκια νάυλον γιατί είναι μεταχειρισμένα. Σπάνια να βρεις καινούρια. Ο Τζον Τζον στεγνώνει από την απολύμανση. Κάθε κούκλα που αποκτώ περνά απολύμανση, επιδιόρθωση, styiling. Τη bibi-bo που μου ζήτησες στη βάζω φωτογραφία με άλλα ρούχα μιας και στο παλαιοπωλείο ήταν χωρίς. Βάζω και τη βασανισμένη ομορφιά με γυαλισμένο μάτι!

Αναστασια
02-10-09, 22:54
Τρελαθηκα με την δουλεια που εκανες Rapunjel μου!!!! Μια βασανισμενη ομορφια, αλλα παντα ομορφια!!!! Τα ματακια της ειναι τελεια!!!! Πετυχε η εγχειρηση!!!!! Μπραβο Rapunjel!!!!!!!
Αναστηθηκε η κουκλα μιλαμε!!! Το προσωπο της λαμπει, και πραγματικα μας εδωσες πολυ σημαντικη πληροφορια Rapunjel μας για το πως βγαινει το στυλο απο το βινυλιο της κουκλας!!!! Ξερεις ποσο καιρο εψαχνα μια λυση για κατι Barbie χιλιοταλαιπωρημενες που με φωναζανε μεσα απο τα κουτια του ιταλου παλιατζη να της παρω αλλα εγω δεν ηξερα πως να τις διορθωσω;;;
Και να σας πω κατι; Aυτη η βασανισμενη ομορφια αξιζει πιο πολυ αγαπη απο ολες. Ειναι ενα παιχνιδι με ιστορια!!! Τοσος κοπος και τοση φροντιδα για να σωθει ενα μοναδικο παιχνιδι σαν κι αυτο, το κανουν να εχει μια ξεχωριστη θεση στην καρδια μας. Για μενα τα παιχνιδια ειναι σαν τα παιδια και σαν τα ζωακια, συμβολα της ειρηνης στον κοσμο, κι ολα πρεπει να μεγαλωνουν μαζι ευτυχισμενα και να μαθαινουν σε εμας τους ενηλικες οτι η πραγματικη ευτυχια δεν βρισκεται στα λουσα μα στην αγαπη και στον σεβασμο.

Η σοκολατενια ομορφια της Bibibo με τα χρυσα μαλλια ειναι μοναδικη!!!!! Τι στοματακι ροζ που εχει!!!! Και τι εκφραση!!! Ερωτας!!! Αχ γιατι δεν βγαζουν πια τετοιες κουκλες ρε παιδια.... ετσι μου ρχεται να παω να αλυσοδεθω εξω απο το JUMBO, για διαμαρτυρια!!

rapunjel
03-10-09, 01:18
Οι δύο νεοαποκτηθείσες κούκλες φτιαγμένες κάθονται στον κήπο ...
Η αδερφή μου είπε ότι πίσω από ένα βασανισμένο παιχνίδι κρύβεται ένα κακοποιημένο παιδί..

mytinyworld
03-10-09, 10:05
Πανέμορφες οι κούκλες rapunjel μου! Η βασανισμένη έγινε και η πιο όμορφη! Θα έλεγα να της βάψεις λίγο τα μαγουλάκια και θα είναι κάτι παραπάνω από τέλεια! ΜΠΡΑΒΟ! Τυχερή είσαι που βρίσκεις θησαυρούς στα παλαιοπωλεία. Εδώ στην Αθήνα λετε να υπάρχουν? Πού, στο μοναστηράκι? Makisimos αν ανακαλύψεις κάτι, πες μας!

Σήμερα σκέφτηκα να σας βάλω φωτογραφίες από τα μονά παπουτσάκια της bibi bo που κάποια στιγμή έχασα το ζευγάρι τους και θα παρακαλούσα αν μπορούσατε να με βοηθήσετε να βρω τα ζευγάρια τους! Επίσης, βάζω φωτογραφίες από αγαπημένα αυθεντικά αντικείμενα της bibi bo! Στην τελευταία φωτογραφία η bibi bo φοράει ένα φόρεμα της sindy, από την bridemaid collection. Νομίζω ότι της ταιριάζει!

Penny, Gina P, πού χαθήκατε κορίτσια???

25852586

2587

makisimos
03-10-09, 10:58
Καλά Rapunjel, μιλάμε κοιτούσα τις φωτογραφίες και προσπαθούσα να δω ποια ήταν η κακοποιημένη..!! Απίστευτη αλλαγή αυτό με τα μάτια..!!!! Δεν ξεχωρίζει πλέον από τις άλλες..!!!!!! Σου αξίζουν συγχαρητήρια..!!

rapunjel
03-10-09, 11:49
Καλή μου φίλη mytinyworldσε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Σε λίγο καιρό και αυτή θα έχει σώμα Sindy γιατί δεν έχει χέρια. Με τι λες να της βάψω τα μαγουλάκια;
Στα δύο χρόνια μόλις μια φορά τώρα συνάντησα bibi-bo στα παλαιοπωλεία. Είναι να σου τύχει. Πιστεύω ότι στα παλαιοπωλεία στο μοναστηράκι κάποια θα έχουν.
Πολύ ωραία τα αντικείμενα της bibi-bo και το φόρεμα ωραιότερο. Αν βρω κάποιο από τα παπούτσια διπλό να έχω θα στο στείλω. Εγώ έχω πολλά μονά του Τζον Τζον!
Γλυκέ μου φίλε Makisime ένα πόνο τον έχει η βασανισμένη ομορφιά. Αλλά την αγαπάω για τα βάσανα της πιο πολύ! Σε ευχαριστώ για τα συγχαρτήρια σου.
Σας τη βάζω ντυμένη πριγκίπισσα. Έτσι θα την έχω.

mytinyworld
03-10-09, 12:32
Νομίζω ότι οι κούκλες από βινύλιο βάφονται με ακρυλικά χρώματα. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ! Η Αναστασία θα ξέρει σίγουρα γιατί έχει μεταμορφώσει τις barbie της!
Βρήκα όμως αυτό ψάχνοντας, νομίζω έχει ενδιαφέρον!:):)

http://collectdolls.about.com/library/weekly/aa081800e.htm

rapunjel
03-10-09, 12:35
Η βασανισμένη ομορφιά επισκέφτηκε το κομμωτήριο της Sindy και έφτιαξε την κουπ της. Αφιερωμένο στην καλή μου φίλη mytinyworld.
Ευχαριστώ για την πληροφορία καλή μου mytinyworld, αν και εγώ στα βαψίματα είμαι πολύ επιφυλακτική. Λες επειδή τυρανήστηκα να βγάλω τόσο το στυλό από το πρόσωπο;

mytinyworld
03-10-09, 16:58
Ευχαριστώ για την αφιέρωση! Το φόρεμα αυτό είναι υπέροχο! Είναι αυθεντικό bibi bo? Οπως επίσης και αυτό το φούξια με την τούλινη φούστα! Αυτό είναι που βρήκες στο παλαιοπωλείο?
Λέω να σας παρουσιάσω άλλη μια φίλη της bibi bo μου, όχι παιδική, αλλά επίσης αγαπημένη. Είναι μια sindy pedigree, όσο κι αν σας φαίνεται περίεργο! Είναι η τελευταία προσπάθεια της pedigree να σώσει την κούκλα που είχε αρχίσει να μην στέκεται καλά στην αγορά. Πρέπει να ήταν το 1986, λίγο πριν πάρει τα δικαιώματα η hasbro και την ξαναλλάξει και την ξαναλλάξει και την ξαναλλάξει....

Οι τρεις φίλες!2596

Ξέχασα να σας πω, ότι στο χώρο των συλλεκτών, η sindy αυτή λέγεται smirky sindy, επειδή χαμογελάει!

rapunjel
03-10-09, 19:23
Καλή μου mytinyworld είναι αυθεντικά bibi-bo παραμυθένια ομορφιά!
Η smirky Sindy είναι η τελευταία χαριτωμένη Sindy. Μετά το χάος! Που να τη δεις τη σημερινή. Απογοήτευση πλήρης!
Άλλο ένα αυθεντικό φουστανάκι bibi-bo....και μια ρόμπα που δεν έχει τελειώσει ακόμη το ράψιμο. Έχει κάποιες μικρολεπτομέρειες...

Αναστασια
03-10-09, 22:21
Η αδερφή μου είπε ότι πίσω από ένα βασανισμένο παιχνίδι κρύβεται ένα κακοποιημένο παιδί..

Και εγω το πιστευω εν μερει αυτο Rapunjel μου. Κι αν δεν ειναι κακοποιημενο ειναι σιγουρα παραμελημενο. Ετσι πιστευω. Μακαρι να κανω λαθος αλλα ο Φροιντ ειχε πει οτι, οταν ενα παιδι βασανιζει τα παιχνιδια του, συνηθως αυτο συμβαινει γιατι ενα μικροτερο αδερφακι ηρθε στην οικογενεια και ολη η προσοχη εχει επικεντρωθει σε αυτο. :O Φυσικα δεν μιλαμε για πολυ μικρα μωρα που δεν καταλαβαινουν και πολλα. Μιλαω για παιδια. Εγω ας πουμε που προερχομαι απο μια οικογενεια που με λατρευει, οταν κουρεψα την Ηαppy Happy Sister (ποτε δεν θα της κατεστρεφα το προσωπο ομως) αισθανομουνα παραμελημενη γιατι ολοι ασχολιοντουσαν με την αδερφουλα μου, την οποια και λατρευω, αλλα τοτε ειχα γινει πολυ ανησυχο παιδι γιατι απο μοναχοπαιδι επι 5 χρονια βρεθηκα λιγο δευτερη...8) τα παιδια ειναι πολυ ευαισθητα...

@mytinyworld σε ευχαριστω γιατι την πληροφορια περι τελευταιας sindy pedigree! Βρηκα και εγω μια sindy pedigree petite πολλη μικρουλα, απο ενα παζαρακι di solidarietà, τα χρηματα πηγαιναν δηλαδη σε καλο σκοπο, και ηταν στο κουτι! Ειναι βεβαια του 2007 αλλα δεν πειραζει. Θα την πασαρω σε καμια φωτο με την πρωτη ευκαιρια!

Oσο για το μακιγιαζ της πανεμορφης, πρωην βασανισμενης πριγκηποπουλας, αρκει μια σταγονιτσα κοκκινου ακριλικου στο δαχτυλο σου και μετα στο μαγουλακι της σαν ρουζ, το απλωνεις. Μην ανησυχεις αποκλειεται να γινει λαθος γιατι το ακριλικο οσο ειναι νωπο καθαριζεται με νερο, κι αν στεγνωσει με ασετον. Εγω την Barbie με το μωβ φορεμα που ειδατε και τα καστανα μαλλια την εβαψα και την ξεβαψα ολοσχερως 4 φορες γιατι δεν με ικανοποιουσε το αποτελεσμα. Οποτε μην φοβασαι και προχωρα χρυσοχερα Rapunjel!!!:)

Ερωτηση: ρε παιδια οταν πηγαινω σε ενα παλαιοπωλειο εδω στην Λουκα, εχει μεσα σε 4 κουτες Barbie χυμα χωρις ρουχα, ετσι; Γιατι οταν ψαχνω αναμεσα τους για καμια της προκοπης (φυσικα ΔΕΝ ειναι βινταζ αλλιως θα επαιρνα ολη την κουτα) νομιζω πως ζωντανευουν, τις "ακουω" να φωναζουν να τις σωσω!!! Λες και μου απλωνουν τα χερια να τις παρω απο εκει! Στο τελος καταληγω με 3 τουλαχιστον την φορα. Τωρα μεταξυ μας εσεις το παθαινετε με τις bibi bo ή μονο εγω με τις Barbie; Πιστευω πως το ιδιο συναισθημα, μονο σε πολυ σοβαροτερο επιπεδο, θα το αισθανεται καποιος που επισκεπτεται ενα ορφανοτροφειο. Ειναι ενα συναισθημα πολυ βαρυ και μελαγχολικο.

rapunjel
03-10-09, 23:07
Πολλές φορές οι κούκλες μιλάνε στις παιδικές ψυχές. Εμένα η βασανισμένη ομορφιά νομίζω ότι μου γελάει καμιά φορά! Λέτε να είμαστε για Δρομοκαϊτειο ή πολύ ρομαντικές ψυχές;
Καλή μου φίλη Αναστασία ευχαριστώ για τη συμβουλή σου!
Το μελάνι επίσης φεύγει με λεμόνι. Βάζεις στην μπατονέτα λεμόνι και τρίβεις. Αν είναι μεγάλη επιφάνεια λερωμένη με στυλό βάζεις το λεμόνι πάνω στην επιφάνεια και το αφήνεις να δράσει. Μετά το παίρνεις με μπατονέτα. Στο τέλος ξεπλένεις την επιφάνεια γιατί αλλιώς γυαλίζει.
Έτσι έκανα στη βασανισμένη ομορφιά και σας παρουσιάζω το αποτέλεσμα.

makisimos
03-10-09, 23:17
Αναστασία μου χωρίς πλάκα την τελευταία ΒΙΒΙ ΒΟ πυ πήρα ένιωσα ότι την έσωσα..!!!!!!! Ειλικρινά σου μιλάω αυτό που είπες με άγγιξε πολύ..! Μα ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι δεν παίζω με ΒΙΒΙ ΒΟ, ούτε ποτέ έπαιζα, ούτε ίσως τις νιώθω όπως εσείς, απλά έχω λατρέψει τα απιχν'ίδια εκίνης της εποχής και ότι αναγράφει πάνω el greco και lyra..! Και κάθε φορά που αγοράζω κάτι νιώθω ότι το σώζω από βέβαιο "πέταγμα"!!!!
Έτσι κι εγώ λοιπόν τα αγοράζω όλα, αγορίστικα κοριτσιστικα παιχνίδια εποχής 80 γιατί απλα δεν έχουν ταυτότητα αλλά πλεόν μεγάλη ιστορία και ενδιαφέρον..!!

mytinyworld
03-10-09, 23:27
Χμ, εγώ αυτόν τον πόνο που λες Αναστασία μου τον νιώθω με κάθε sindy που βρίσκω στα παιχνιδάδικα... Σαν να μου λέει: Δεν είμαι της μόδας, κανένα παιδάκι δεν θα με αγοράσει, σε κάποιους μάλιστα δεν αρέσω, πού θα καταλήξω?
Rapunjel μου θα διαφωνήσω για άλλη μια φορά για τις sindy... Κοίταξέ τες καλύτερα, ίσως βρεις την ομορφιά της κούκλας.. Ναι, κι εγώ λατρεύω τη vintage pedigree, ήταν εξάλλου η πρώτη μου κούκλα, όμως και αυτή η κούκλα έχει μια κλασική ομορφιά! Και δεν βγάζει κάτι το χαζοχαρούμενο. Θα προσπαθήσω να αποκαταστήσω την... κακή της φήμη, βάζοντας μερικές φωτογραφίες από τις πιο αγαπημένες μου!
26052606260726082609

mytinyworld
03-10-09, 23:35
Και μερικές ακόμα.....
26102611261226132614

Makisimos, λέγαμε το ίδιο πράγμα, ακριβώς την ίδια ώρα!:)

makisimos
03-10-09, 23:50
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧ
Γέλασα τόσο πολύ με την Minytiworld..!!!!!! H κοπέλα ακούει τόσο καιρό τόσα για την κακομοίρα την sindy εδώ μέσα, και τώρα έβγαλε το άχτι της και έχει ανεβάσει ότι φωτό από sindy έχει και δεν έχει..!!! ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Έτσι miytiworld πάρε το αίμα σου πίσω..!!!!! Απεκατέστησε την φήμη της αγαπημένης σου κούκλας που έχει ακούσει τα εξ'αμάξης εδώ μέσα..!!!!!!! :)

mytinyworld
03-10-09, 23:52
#)#)Makisimos έχω κι άλλες αλλά κουράστηκα!#)#)

Αναστασια
04-10-09, 00:44
Μα ελπίζω να έχετε καταλάβει ότι δεν παίζω με ΒΙΒΙ ΒΟ, ούτε ποτέ έπαιζα, ούτε ίσως τις νιώθω όπως εσείς, απλά έχω λατρέψει τα απιχν'ίδια εκίνης της εποχής και ότι αναγράφει πάνω el greco και lyra..!

Makisimo ενα θα σου πω: ο ανδρας ο αληθινος που ποτε δεν επαιξε με Bibibo, (ο ανηρ ο βαρυς και ο καραμπουζουκλης) φαινεται απο το οτι τις κουκλες τις κραταει μεσα στο κουτι τους κι ας εχουνε αναγκη απο ενα χτενισμα.
Κι εσυ τις κρατας.
Ποτε δεν τεθηκε θεμα οτι εισαι ανδρας αληθινος, και μαλιστα ο πιο σοβαρος συλλεκτης El Greco και Lyra που εγω προσωπικα γνωριζω (μονο ιντερνετικα, δυστυχως, λογω αποστασης), στο web.

Εχω ξεραθει απο τα γελια μιλαμε.... Τοσο ωραιες Sindy δεν εχω δει σαν και τις δικες σου Mytinyworld, τo ομολογω!!!... μηπως ειναι και αυτες παρεξηγημενες?

Rapunjel οπως παντα κανεις κατι χτενισματα απιθανα στην Βibibo! Σαν την Αλικη Βιουγιουκλακη ειναι, που και μενα μικρη ηταν το ειδωλο μου...ναι ρε παιδια τι να κανω...

rapunjel
04-10-09, 08:32
Καλή μου mytinyworld υπέροχη η συλλογή σου με τις Sindy! Συνεχίζω και πιστεύω ότι η Hasbro τη χάλασε σταδιακά. Έχεις δει αυτή που κυκλοφορεί το 2009; Θα αγοράσω μια να στη βάλω φωτογραφία. Κρίμα όπως έγινε. Καμία μετέπειτα για μένα Sindy δεν είναι όπως η Sindy pedigree.
Καλέ μου φίλε makisime κανενός ο ανδρισμός δεν κινδυνεύει από μια κούκλα και ιδίως από τη bibi-bo. Υπάρχουν άντρες που έπαιξαν και χτένισαν κούκλες και μεγάλοι δεν άφηναν ούτε θηλυκή γάτα. Υπάρχουν και άντρες που ποτέ δεν έπαιξαν με κούκλες και μεγάλοι ήθελαν άντρες, αν και εγώ προσωπικά συμπαθώ τους gay.
Για μας είσαι ο αγαπημένος μας Makisimos! Αυτό τα λέει όλα!
Φίλη μου Αναστασία έχουμε το ίδιο είδωλο την Αλίκη Βουγιουκλάκη.
Ας λέει ο καθένας ότι θέλει. Δε με ενδιαφέρει αν υπήρχαν ομορφότερες ή πιο ταλαντούχες. Όλες τις είδα από κοντά μα καμιά δεν έλαμπε σαν τον ήλιο όπως η Αλίκη.
Η βασανισμένη ομορφιά σε φωτογραφίες με χειροποίητα πλεκτά!

Αναστασια
04-10-09, 13:14
Πολυ σωστη η παρατηρηση της Rapunjel. Και εγω αγαπαω πολυ τους γκει και μου την δινει στα νευρα οταν το κρατος μονο τους φορους τους ξερει να παιρνει αλλα δεν τους αφησει να επισημοποιησουν στο δημαρχειο την σχεση τους και να εχουν την προστασια του νομου κτλ κτλ αλλα τωρα φευγω εκτος θεματος. Ο αγαπημενος μου ζωγραφος Λεοναρντο Ντα Βιντσι, ο αγαπημενος μου ποιητης Καβαφης, ο Μικελαντζελο, ο Οσκαρ Ουαιλντ, για να μην πιασω τους αρχαιους φιλοσοφους μας... και οχι μονο τις ιδιοφυιες μα και καθε ανθρωπο της καθημερινης μας ζωης. (και ο μπειμπι σιττερ μου ηταν γκει, και δεν επαιρνε και λεφτα)
Και εγω επισης μαλλον την Bibibo την αγαπουσα πολυ επειδη εμοιαζε στην Αλικη ή αγαπουσα την Αλικη επειδη εμοιαζε στην Bibibo;8) Ιδου το ερωτημα.

rapunjel
04-10-09, 22:57
Οι χαρισματικοί άνθρωποι δεν καθορίζονται από τη σεξουαλική τους ταυτότητα. Γλυκειά μου Αναστασία αυτούς που ανέφερες είναι και οι δικοί μου αγαπημένοι μαζί με τον Τσαϊκόφσκι και τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν.
Βάζω φωτογραφίες τη βασανισμένη ομορφιά με το φουστανάκι που τέλειωσα.

mytinyworld
06-10-09, 00:22
Καλή μου rapunjel, μην μπεις στο έξοδο να αγοράσεις μια κούκλα που δεν αγαπάς! Τις ξέρω τις sindy όλες!
Καταπληκτικό το χτένισμα της bibi bo, μοιάζει σαν να της έβαλες καινούρια μαλλιά!! Μπράβο!
Αναστασία μου, εκτός από καλές νεράιδες/νονές υπάρχουν και καλές κουμπάρες/κολλητές! Χάρη στη δική μου κουμπάρα/κολλητή, η οποία ανακάλυψε θησαυρούς σε ένα παιχνιδάδικο στην επαρχία, έχω τώρα, στα γεράματα, μία bibi bo ρόλερ, δύο σειχέλες, μία λαμπάμπα, ένα τζον τζον πίτσι ντόλι, έναν σειχέλες και έναν με κοστούμι! ΤΕΛΕΙΟ????? Και να φανταστείτε ότι με πήρε τηλέφωνο να με ρωτήσει τί θέλω από όλα αυτά!!!! Φυσικά τη διέταξα να τα πάρει ΟΛΑ!! Με περηφάνεια θα σας τα παρουσιάσω μόλις φτάσουν στα χέρια μου!!!!
Η καλή μου κουκλίτσα φωτογραφίζεται μπροστά στην ντουλάπα της και στο τηλέφωνο!
26562657

rapunjel
06-10-09, 18:37
Καλή μου φίλη mytinyworld χαίρομαι πολύ για σένα που θα έχεις τόσες bibi-bo πια. Η bibi-bo roller είναι η αγαπημένη μου!
Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου!
Έτριψα ξανά το πρόσωπο της βασανισμένης ομορφιάς και το καθάρισα καλύτερα. Επίσης έχει πια και χέρια!

Αναστασια
06-10-09, 18:57
Κοριτσια ποτε προλαβαινει η ΒΙΒΙΒΟ και χτενιζεται και ειναι παντα τοσο ομορφη (η βασανισμενη ομορφια ειναι πλεον η πιο φροντισμενη ομορφια!!! Το ρουχο σουπερ!!!) οταν εχει να ξεσκονισει τοσα επιπλα που της εχετε;
Eιστε φοβερες!!!
@MytinyWorld με ολες αυτες τις ΒΙΒΙΒΟ που εχεις τωρα μπορεις να ζητησεις και επιδομα απο το κρατος!!! Εγω μια εχω και θελει ηδη να δοκιμασει ολα τα ρουχα απο τις Barbie :) :) ! Δεν βγαινω μανα μου, δεν βγαινω!!!Αναμενουμε με αγωνια!!! Πολλες απο αυτες τις κουκλες που λες δεν τις εχω δει ποτε μου!!!:O
@Rapunjel οι κουκλες σου εχουν παντοτε μια γλυκα μοναδικη! Τα μαλλια τους τα κανεις σαν να ειναι μεταξενια!!!

και τωρα.....................:D:D:D:D:D:D:D
μια αποκλειστικοτητα μετα το περασμα του Αγιου Βασιλη εν μεσω του φθινοπωρου.
Συγχωρηστε τον φωτισμο αλλα εδω εχουμε τουλουμι βροχη και ειμαστε στο σκοταδι!!!
η θεα ΒΙΒΙΒΟ ντυθηκε στα γρηγορα, εριξε κατι απλο επανω της γιατι δεν προλαβα να κανω πολλα, αλλα θα επανερχεται συχνα με διαφορα ρουχα!!!!
Η πιο γλυκεια του κοσμου!!!!!:D:D:D:D:D:D:D
ΗΡΘΕ Η ΑΝΟΙΞΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ!!!!
Oταν εχω λιγο χρονο θα την χτενισω και θα της αλλαξω ρουχαλακι, τωρα της εβαλα οτι βρηκα μπροστα μου!!! Παρηγγειλα απο την Κινα νεα ρουχα!!!

mytinyworld
06-10-09, 19:54
Τί νάζι είναι αυτό!!!!!!!!!!!!! Αναστασία έγραψες! Επιτέλους, ο καλός άγγελος την έστειλε στα σωστά χέρια! Περιμένουμε κι εμείς με ανυπομονησία τη δική σου έμπνευση!:flower:
Rapunjel μου, η ρόλερ μου μάλλον δεν θα σου αρέσει, γιατί απ'ότι μου είπε η κουμπάρα μου, είναι από τις... μπουλούκες, με το χαμογελαστό πρόσωπο!:)
Και επειδή ζήλεψα τις πόζες της κούκλας της Αναστασίας, είπα να βάλω κι εγώ τις κουκλίτσες μου, με τα όποια κινητικά... προβλήματα έχουν, να σας χορέψουν λίγο μπαλέτο!!! Αυτή η sindy είναι η δεύτερη που έχω, όχι η παιδική μου, αγορασμένη από το ebay από αγγλία!
266626672668

Ξέχασα να σας πω, η φουστίτσα που φοράει η bibi bo είναι ραμένη από παλιά, από τα παιδικά μου χρόνια, από μια πολύ καλή παιδική φίλη που η μαμά της ήταν μοδίστρα και την βοήθησε να την φτιάξουν.

Αναστασία μου, ο άντρας μου κοντεύει να με χωρίσει για τη μούρλια που με έχει πιάσει! Ασε που έχω κάνει κατάληψη στην ντουλάπα του και έχει αρχίσει να γκρινιάζει και γι'αυτό ο.... γρουσούζης! Ευτυχώς, οι κούκλες έκαναν όλες από 10€, όχι αυτές τις τρελές τιμές που βλέπουμε όλοι στο ebay! Είναι βέβαια αλήθεια, ότι ένα επίδομα... κούκλας, δεν θα ήταν κακό, μόνο να σας πω ότι το μήνα Σεπτέμβριο, βγήκα εκτός προϋπολογισμού όχι του μήνα,,,, αλλά του εξαμήνου! Θα πάρω κουκλοδάνειο!:cry:

Αναστασια
06-10-09, 20:26
Πολυ Πλακα!!!!! :D :D :D :D
MytinyWorld μου, εγω που εχω γεμισει το γραφειο του αμορε, το μοιραζομαστε γιατι προς το παρον δουλευω στο σπιτι, με κουκλες, και μαλιστα και ενα ολοκληρο κομμωτηριο της Ηappy Happy Sister, συν Πιν Πον και αξεσουαρ, γιατι ο αγιος Βασιλης ειπε, αφου τους ξεκιναγε που τους ξεκιναγε τους ταρανδους για ταξιδι δεν τους ξεπατωνε κιολας;
Αλλα κανει υπομονη το παιδι γιατι σου λεει ειναι που ειναι για δεσιμο αυτη εδω και 10 χρονια που την ξερω, ας μην την πιεζω κιολας και μου τα κανει εδω ολα λιμπα... Ασε τον τρελο στην τρελα του!!! :)

rapunjel
06-10-09, 21:35
Λατρεμένη φίλη μου Αναστασία έγραψες!!! ΚΟΥΚΛΑΡΑ την έκανες! Μήπως να σου στείλουμε και τις δικές μας να τις κάνεις τόσο όμορφες! Αξίζεις να έχεις bibi-bo και το δείχνεις! Είμαι υπερήφανη που είσαι φίλη μου!
Καλή μου φίλη mytinyworld η sindy σου αυτή είναι τέλεια!!!!!!!!!!Για μένα είναι η καλύτερη σου κούκλα! Μαζί βέβαια με τη bibi-bo!
Πάλι η bibi-bo μπουλούκα; Όχι!!! Μία έχω και την έχω στολισμένη!
Καλά οι άλλες θα είναι τέλειες όμως!!!
Υπομονή μήνας είναι θα περάσει. Αυτό για τα έξοδα!
Επίσης όποιος μας αγαπά μας αγαπά όπως είμαστε! Όπως αγαπάμε κι εμείς!
Βασανισμένη ομορφιά πριγκίπισσα γιατί το αξίζει!!!

Αναστασια
07-10-09, 00:07
Σε ευχαριστω γλυκεια μου Rapunjel!!!! Εγω στις ΒΙΒΙΒΟ εχω εσενα ειδωλο και προσπαθω οσο μπορω να παρω καμια ιδεα!!!

Καθομαι και την κοιταω σαν μωρο παιδι, και χανομαι μεσα στα μπλε ματακια της, που κι ας ειναι πλαστικα, για μενα εχουν πολυ βαθος!
Σαν να περναω μεσα απο αυτα στον κοσμο των παραμυθιων.

Και εχει κι αυτο το χρωμα το σοκολατι!
Για μενα αυτη η κουκλα, ακομα μια που θα την δειτε στην Σιντυ Pedigree, και η διδυμη αδερφουλα της που ερχεται και εκεινη απο την Ελλαδα εως εδω, αξιζουν πιο πολυ απο ολες οσες εχουν περασει απο το ebay.
Γιατι ειναι χαρισμενες με μια σπανια ανιδιοτελη Φιλια. Κατι τοσο μαγικο και ανελπιστο που τις κανει να λαμπουν σαν εικονισμα, σαν βαφτιστικος σταυρος! :) Τετοιου ειδους συναισθηματα γεννιουνται πιο ευκολα μεταξυ δυο παιδιων στο δημοτικο, κι οχι τοσο ευκολα μεταξυ ενηλικων ανθρωπων, που επιπλεον ζουν και σε διαφορετικες χωρες.
Ειναι δηλαδη ενα Θαυμα αληθινο!
Κατι σαν την μεταμορφωση της βασανισμενης ομορφιας απο την Rapunjel μας!

jchristiana
07-10-09, 02:20
nomizw oles eixame auth th balitsa:-)

mytinyworld
07-10-09, 08:59
Καλή μου Αναστασία, η rapunjel μας είναι κάτι σαν προστάτιδα των bibi bo. Εγώ έτσι την έχω φανταστεί, κάτι σαν... εθελόντρια του ερυθρού σταυρού για την καλή μας κουκλίτσα! Θα ήθελα μάλιστα να είχε επιζήσει από τη λαίλαπα της θείας μου, η στολή νοσοκόμας της bibi bo που απεικονίζεται στα οπισθόφυλλα των κίτρινων κουτιών, την οποία φορούσε η bibi bo μιας άλλης αγαπημένης μου ξαδέλφης. Μου έχει υποσχεθεί ότι αν βρεθεί ποτέ θα μου τη χαρίσει και εγώ με τη σειρά μου υπόσχομαι ότι θα την στείλω στην καλή μας rapunjel! Γιατί το αξίζει!:award:
Καλή μου rapunjel, την έχεις δει την κουκλίτσα μου πολλές φορές, την έχεις μάθει πια! Εχεις δει και το... θεματάκι που έχει με τα μαλλιά της. Αυτό έγινε από τα πολλά λουσίματα και χτενίσματα που της έκανα όταν ήμουν μικρή. Τώρα δεν τολμάω να της τα πειράξω, φοβάμαι μη μου μείνουν στο χέρι τα μαλλιά! Βλέπω όμως ότι εσύ με τα μαλλιά τα πας περίφημα! Τι θα με συμβούλευες να κάνω??:O
jchristiana καλώς ήρθες στην bibi bo παρέα μας! Περιμένουμε να δούμε και τη δική σου βαλίτσα και κουκλίτσα! Προσπάθησε όμως να γράφεις στα ελληνικά, γιατί είναι ένας από τους κανόνες του forum!:)
Καλέ μου makisimos, αγαπημένε ιντερνετικέ φίλε, που είσαι??????:(:(:(:(

rapunjel
07-10-09, 16:47
καλές μου φίλες Αναστασία και mytinyworld ξεφύγατε λίγο. Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά μη με έχετε ούτε σαν είδωλο, ούτε σαν κάτι παραπάνω από σας. Ξέρετε πάρα πολλά και αξίζετε περισσότερα. Κι εγώ από σας μαθαίνω.
Καλή μου mytinyworld, αν δε σου εύρισκε η κουμπάρα σου bibi-bo θα σου έσττελνα εγώ μία. Τέσσερις μέχρι τώρα έχω χαρίσει. Η bibi-bo χαρίζεται δεν πωλείται! Η γλύκα της αξίζει να μοιραστεί ώστε όλες και όλοι να είμαστε ευτυχείς. Σε ευχαριστώ για τη στολή νοσοκόμας αλλά δε χρειάζεται. Είσαι ούτως ή άλλως μέσα στην καρδιά μου!
Για τα μαλλιά συμβουλές: 1. Λούζεις τα μαλλιά με σαμπουάν.2 Βάζεις ξεμπερδευτικό από τη μέση ως τις άκρες και το ξεπλένεις. 3.Με ένα χτένι χτενίζεις από πάνω προς τα κάτω τα μαλλιά και στεγνώνεις με το μπιστολάκι.
4.Τις άκριες τις γυρνάς με στρογγυλή βούρτσα προς τα μέσα και τις στεγνώνεις με το μπιστολάκι. 5. Δίνεις φόρμα προς τα πίσω στα μαλλιά.
ΠΡΟΣΟΧΗ να μην είναι καυτό το μπιστολάκι. Στη δεύτερη σκάλα να το βάλεις. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν θέλεις οτιδήποτε είμαι στη διάθεση σου.

Καλή μου Αναστασία, αν πάψει η ανιδιοτέλεια στον κόσμο θα καταστραφεί η γη. Η καλοσύνη πρέπει να υπάρχει. Είμαστε περαστικοί από ένα κόσμο και τα αντικείμενα πρέπει να μοιράζονται. Δεν είναι αξία τα λεφτά αλλά το χαμόγελο αυτού που θα ανοίξει ένα κουτί με μιά κούκλα μέσα. Η ευτυχία που θα κυλήσει στην ψυχή του είναι για μένα το καλύτερο δώρο!
Καλώς ήρθες στην παρέα μας jchristiana!
Καλή μου mytinyworld σου βάζω φωτογραφίες με τη βασανισμένη ομορφιά κοντινές μήπως και σε βοηθήσουν στα μαλλιά της πολυαγαπημένης μας κούκλας σου!

makisimos
07-10-09, 23:28
Καλησπέρα κι από μένα..!!!! Καιρό είχα πάλι να γράψω...!!!!!!!!!!!
Θα ξεκινήσω από Αναστασία και θα πω καλορίζικη η ΒΙΒΙ ΒΟ...!!! Είναι, ή μάλλον για να είμαι αντικειμενικός, την έκανες πανέμορφη..!!!!!!!!!!! Ο Αγιος Βασίλης ήξερε που την έδωσε..!!!!!!!! Πραγματικά πήρε ζωντάνια ύστερα από τόοοοσα χρόνιοα..!!! Η κακομοιρα επιτέλους θα αναφώνησε, "στα γεράματά μου έγινα...κούκλα"..!!!! χεχεχε
Πάντως δεν ξέρω αλλά αυτά τα el greco μάτια πραγματικά δεν έχουν ξαναυπάρξει σε κούκλα..!!!!! Νομίζω αυτά της δίνουν αυτή την ιδιαίτερη ζωή..!!!!
Rapunjel, όπως πάντα οι φωτό σου απίστευτες..!!!!!! Και πραγματικά η βασανισμένη ομορφια με τόση περιποιήση τείνει να γίνει μια εξωπραγματική ομορφιά..!!!
Minytiworld, όπως είπα και για την Αναστασία, οι κούκλες χαίρομαι που πηγαίνουν στα χέρια που τους πρέπουν..!!! Έτσι και με σένα, δεν είναι τυχαίο που έμελλε να τις ανακαλύψεις εσύ..!! Και σε τόση καλή τιμή..!!!!! Και τοοοόσες πολλές..!!! Θα περιμένουμε αγωνιοδώς να τις ποστάρεις..!!!!!!

Αναστασια
08-10-09, 12:49
Λοιπον τωρα εγω εβαλα το κοριτσι εδω με ρουχα της δεκαετιας του '80;8) του '90;8) , δυστυχως δεν το γνωριζω, αν μπορειτε να βοηθησετε, ειναι παντως σιγουρα της Barbie γιατι το γραφει επανω.

Η ΒΙΒΙΒΟ μου δεν προλαβε να αλλαξει μαλλι γιατι ειχε ερθει και η φιλεναδα της η Sindy Pedigree Μπαλαρινα, (για περισσοτερες πληροφοριες ετοιμαζω ποστ στο αντιστοιχο thread) και χαζευανε.
Προκειται για μια απο τις τελευταιες εκδοσεις της Ελ Γκρεκο, εχει και τα δυο σκυλακια, Πιτσι και Ντολυ, και φοραει φοβερα ρουχα. Που θα τα δειτε προσεχως:)

rapunjel
08-10-09, 18:39
Καλέ μου φίλε Makisime τι κάνεις; Η βασανισμένη ομορφιά προσπαθεί να επανενταχθεί στον κόσμο των bibi-bo. Σε ευχαριστώς πάντως για τα καλά σου λόγια! Της μένει να αποκτήσει περισσότερα μαλλιά. Θα δουλέψει πάλι σακοράφα...
Λατρεμένη φίλη Αναστασία έχεις κάνει κουκλάρα τη bibi-bo! Κάνε τις μόνο μπούκλες τα μαλλιά. Αυτό θέλει μόνο να αγγίξει την τελειότητα.
Η Sindy σου είναι τέλεια! Μαζί με τη bibi-bo είναι οι καλύτερες σου κούκλες.
Ελπίζω σύντομα να προσθεθεί και μια με χρυσά μαλλιά που ταξιδεύει...
Κάνεις τέλειο μακιγιάζ πάντως!
Βασανισμένη ομορφιά χωρίς το επιπρόσθετο μαλλί ακόμα!

Αναστασια
08-10-09, 18:52
Σε ευχαριστω Rapunjel μου!!! :) :) :)

Και της ειπα, κατσε μωρη κατω να σου βαλω μπιγκουτι να μην εισαι σαν κατσιβέλα! Τιποτα αυτη...
Ε καθησα και εγω να δουλεψω στο κομπιουτερ. Δεν θα την κυνηγαω κιολας!!!
Το σαββατοκυριακο αν ειναι θα την περιποιηθω!

Την χρυση νεραιδα την χρυσομαλλουσα που ερχεται δεν θα την αγγιξω γιατι θα της χαλασω το νεραιδοαγγιγμα.

Η βασανισμενη ομορφια εχει τελεια μαλλια, θα της βαλεις λες κι αλλα;
Δεν την γλυτωνει την σακοραφα ε; Παντως ειναι μεταξενια τα μαλλια της, και πλουσια! Χαρα στο κουραγιο σου Rapunjel μου!!! :)

@jchristiana: καλωσήρθες στην παρέα μας!!!

rapunjel
08-10-09, 20:16
Λατρεμένη φίλη Αναστασία η bibi-bo χρυσά μαλλιά επειδή έχει νάιλον χρυσά στα μαλλιά δεν επιδέχεται και πολλές αλλαγές. Έχει λατρεμένα μαλλιά απαλά,μυρωδάτα. Εσύ όμως θα κρίνεις.
Η βασανισμένη ομορφιά θέλει ανανέωση στα μαλλιά και ήδη ετοιμάζεται να ανανεωθεί. Ελπίζω μέσα στο Σαββατοκύριακο.
Αυτή την κούκλα την αγαπάω επειδή βασανίστηκε πάρα πολύ και όταν την αγόρασα είχε μια έκφραση κλάματος. Τώρα όποιος τη δει μου λέει ότι χαμογελά!
Η ολοκλήρωση της θα γίνει όταν βάλει και το σώμα της Sindy Pedigree που περιμένω. Ειναι αρκετά όμοιο με της bibi-bo αλλά από καλύτερο πλαστικό φτιαγμένο.
Αναστασία τρεις κοντινές φώτο από τη βασανισμένη ομορφιά !!

Αναστασια
08-10-09, 21:01
Πω πω ρε παιδι μου, πραγματικα σαν να μιλαει αυτη η κουκλιτσα!! Λες και ειναι αληθινο κοριτσακι! Τα ματακια της λαμπουνε σαν χαρα μετα απο κλαμα! Και ακριβως αυτην την ιστορια ειχε!!! Ειναι ασφαλης μετα απο μια περιπετεια στα χερια καποιου παραμελημενου παιδιου, που αντι να τρεχει και να παιζει ευτυχισμενο με την μαμα του ή με τον μπαμπα του ειχε πιασει εναν στυλο και βασανιζε την κουκλα...:O

Τωρα τους παιρνουνε και κατι μαραφετια ηλεκτρονικα και αποχαυνωνονται τα μικρα! Εγω, αν με αξιωσει ποτε ο Θεος να εχω ενα μικρο αυριο μεθαυριο, δεν θα του/της παρω ποτε τετοια εργαλεια του διαβολου, κι ας δουλευω στην πληροφορικη. Χρωματα να ζωγραφισει σε χαρτι κι οχι στυλο να ζωγραφιζει τις κουκλες! Τι να πει και η βασανισμενη ομορφια, συμφωνει το κοριτσι μας.:)

rapunjel
09-10-09, 00:05
Εμείς τουλάχιστον λατρεμένη μου Αναστασία παίζαμε και είχαμε και πληθώρα παιχνιδιών. Άλλες εποχές τώρα! Ευτυχώς που δεν είμαι παιδί τη σημερινή εποχή. Αυτή είναι μεγάλη κουβέντα... και θέλει πολλή ώρα!
Πολλή ώρα ήθελε και η προσθετική μαλλιών της βασανισμένης ομορφιάς. Τώρα την τέλειωσα και σας τη βάζω φωτογραφίες με πλούσια μαλλιά πια!

Αναστασια
09-10-09, 00:24
Μαγικο το αποτελεσμα!!!! Ειναι μια ΣΤΑΡ!!! Μπραβο Rapunjel μου!!! Την εκανες κουκλα!!! Πρεπει τωρα να παρεις την αποφαση να της περασεις ενα φρεσκαρισμα στα μαγουλακια, δεν ειναι τιποτα, με το ακριλικο χρωμα. Αν γινει λαθος διορθωνεται χωρις προβλημα! Αν βρεις και ακριλικο γαλαζιο της περνας και την σκια. Ελα μια αποφαση ειναι!!! Στην χειροτερη των περιπτωσεων μου την στελνεις, σου την μακιγιαρω και σου την ξαναστελνω πισω!!! Ελλαδα/Ιταλια/Ελλαδα!!! Aλλα δεν θα χρειαστει, καινουρια απο το πακετο θα την κανεις!!!

mytinyworld
09-10-09, 10:10
Αναστασία μου, μου έβαλες ιδέες να σου στείλω τις κούκλες μου όλες να μου τις κάνεις θεές, γιατί εγώ δεν τολμάω να τις πειράξω! :) Η bibi bo σου είναι η πιο ναζιάρα, η πιο τσαχπίνα απ'όλες εδώ μέσα! Η δική μου μοιάζει σαν άγαλμα... Περιμένω τις καινούριες, μπας και καταφέρουν να κάνουν καμιά κίνηση!
Rapunjel μου, είναι πανέμορφη η κουκλίτσα! Είσαι τυχερή και είναι τυχερή που συναντηθήκατε εκείνη τη μέρα στο παζάρι! :)
Makisimos, ένα παιχνίδι φτιάχνεται να δώσει χαρά σε ένα παιδί! Καμιά φορά, χάνει το δρόμο του, μπορεί να αργήσει λίγο, μπορεί οι συγκυρίες να το κρατήσουν για χρόνια στο ράφι, αλλά τελικά θα βρεθεί στα σωστά χέρια, κάποια στιγμή, και αν ακόμη αυτά τα χέρια δεν είναι χέρια παιδιού, σίγουρα ένα παιχνίδι έχει τη δύναμη να δώσει αγνή χαρά παιδιού! Ο καλός άγγελος πετάει από πάνω μας, το μόνο που χρειάζεται είναι λίγος χρόνος για να τα ταιριάξει!
Αγαπημένοι μου φίλοι, σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Θέλω να ετοιμαστείτε γιατί σε λίγες ώρες (πιστεύω να τα καταφέρω από άποψη χρόνου) θα σας παρουσιάσω κάτι πραγματικά πολύ vintage bibi bo, το οποίο μου χάρισε η καλή μου ξαδέρφη που μου χάρισε και την sandra!!!! Απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

rapunjel
09-10-09, 12:58
Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Να σε ρωτήσω από που θα πάρω τα ακριλικά χρώματα; Από κει μήπως που πουλάνε είδη ζωγραφικής; Συγνώμη αλλά είμαι άσχετη με αυτά!
Καλή μου mytinyworld σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και περιμένω να δω το μοναδικό και σπάνιο που σου χάρισε η ξαδέρφη σου με ανυπομονησία!
Έβαλα στη βασανισμένη ομορφιά το σώμα της Sindy που ήθελα! Νομίζω ότι γίνεται σιγά σιγά μια Σταρ που λέει κι η λατρεμένη Αναστασία!

mytinyworld
09-10-09, 17:37
Λοιπόοοοοοοον! Είναι το σαλόνι της bibi-bo! :):):)
Ναι, το αυθεντικό σαλόνι των αρχών της δεκαετίας του ΄80, που δεν έχει καμία σχέση με τα έπιπλα που ακολούθησαν τα επόμενα χρόνια! Είναι vintage, είναι αυθεντικό και είναι σε άψογη κατάσταση γιατί φυλασσόταν σε ένα πατάρι μέσα στο αυθεντικό κουτί του (μια μεγάλη χαρτονένια βαλίτσα που γράφει bibi bo el greco!). Απολαύστε το!
Κι εγώ αναρωτιόμουν που είχα βρει την τηλεόραση, την κοκα κολα και την μπανάνα!
27042705270627072709

rapunjel
09-10-09, 18:00
Σας έχω πρήξει με την ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά αλλά είναι τόση η χαρά μου που μεταμορφώνεται...
Πολύ ωραίο το σαλόνι καλή μου mytinyworld! Τα γούνινα χαλιά του, όπως και στα υπόλοιπα δωμάτια ήταν υπέροχα.
Είναι σε άψογη κατάσταση. Σε ευχαριστώ πολύ που μας το έδειξες!!!

mytinyworld
09-10-09, 19:02
Rapunjel μου, αυτό το φορεματάκι, όπως και το κίτρινο, είναι πανέμορφα! Πες μου ότι τα έφτιαξες εσύ να..... σκάσω από τη ζήλια μου!#)
Πραγματικά, η μεταμόρφωση της βασανισμένης ομορφιάς είναι εκπληκτική! Για τη γυαλάδα στο βινύλιο του προσώπου, πουδράρω με λίγο ταλκ και δουλεύει καταπληκτικά!

Αναστασια
09-10-09, 19:27
Το σαλονι της ΒΙΒΙΒΟ ειναι απλως ΦΟΒΕΡΟ!!!!! Μου φαινεται οτι το ειχα δει σε ενα σπιτι οταν πηγαινα στο δημοτικο!!! Θυμαμαι τα μαξιλαρακια!!! Τι ομορφο!!! Και ειναι σε τελεια κατασταση!!! Εδωσες μια στεγη σε αυτες τις κουκλες MytinyWorld!!! :) :) :)

Rapunjel μου τα ακριλικα χρωματα θα τα παρεις απο μαγαζι με ειδη ζωγραφικης, ή ακομα καλυτερα ενα απλο βιβλιοπωλειο! Οσο για πινελακι θα χρησιμοποιησεις το πιο λεπτο που υπαρχει, ή ενα πινελακι απο τελειωμενο eye liner! Σου προτεινω να παρεις 4 χρωματα: κοκκινο, κιτρινο, μπλε, ασπρο και μαυρο. Σε οσο πιο μικρες συσκευασιες βρεις γιατι θα χρησιμοποιεις λιγη ποσοτητα και θα σου φτασει για χρονια.
Επισης τα ακριλικα χρησιμοποιουνται και σε καθε μαστορεμα ή αισθητικη παρεμβαση του σπιτιου!

Το κορμι της βασανισμενης ομορφιας ειναι κορμαρα! Και επισης το χρωμα του ειναι πολυ ομορφο και της ταιριαζει τελεια! :)

rapunjel
09-10-09, 21:09
Λατρεμένη μου φίλη Αναστασία σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες σου! Θα τις ακολουθήσω...
Καλή μου φίλη mytinyworld το κίτρινο είναι αυθεντικό bibi-bo και το άσπρο με χρυσό αυθεντικό Sindy φόρεμα. Δεν έχεις λόγο να ζηλεύεις, έχεις μοναδικά κομμάτια,υπέροχα και εσύ είσαι μοναδική και υπέροχη!
Άλλες δύο φωτογραφίες με την ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά ντυμένη πρόχειρα!

mytinyworld
10-10-09, 00:51
Νομίζω ότι τώρα τελευταία έχω παραμελήσει λίγο τη sandra.....
Να΄τη λοιπόν με φόρεμα barbie!!!

271727182719

rapunjel
10-10-09, 12:09
Κλαή μου φίλη mytinyworld πολλή ωραία η Sandra σου. Μόνο αν μπορείς κατέβασε της τα μαλλιά.
Αυτή είναι η αγαπημένη μου και της domnikis η bibi-bo roller.

Αναστασια
10-10-09, 14:57
Αχ τι ομορφες που ειναι ολες!!! πορωση μιλαμε!!!

Λοιπον εχω μια πριγκηποπουλα εδω τωρα που την λενε Χρυσομαλλουσα. Ειναι ενα μπουμπουκι του κηπου! Οταν ηρθε ηταν μοναδικη!!! Εχθες μεσα στην αγρια νυχτα προσθεσα μονο μερικα ματοκλαδα που της λειπανε!
Της εβαλα και δυο σκουλαρικακια στα αυτια μιας και ειχε ηδη τρυπουλες, και της τονισα το κραγιον και ελαχιστα την σκια για να ειναι τελεια.

Ομως μαλλον θα επιστρεψω στο προηγουμενο ροζ χρωμα οπως ηταν..

Στην αλλη μικρη της εκανα περμαναντ στο κομμωτηριο της Happy Happy Sister! Μιλαμε για ντελιριο στο γραφειο μου... αλλα ή τα σωνουμε τα παιχνιδια και τα κανουμε γνωστα στο πλατυ κοινο ή τα κραταμε κλειδωμενα!!

Στις φωτογραφιες (ειναι σκουρες γιατι παιδια εδω περιμενω να μου φερουν το τριποδο για την μηχανη...:xm:) που ακολουθουν το πριν και το μετα των βλεφαριδων.
Kατι μου λεει οτι σιγουρα θα ρωτησετε πως τις προσθεσα!:)

makisimos
10-10-09, 21:53
Πο ποοοοοο κάτι ομορφιές...!!!!!!!!!!!!!!! Νομίζω ότι όλοι θέλουμε τισ δύο σου ΣΤΑΡ σε κοινή φωτογράφηση..!!!! Ξέρω είναι και οι δύο μεγάλα ονόματα αλλά ελπίζω να δεχτουν..!!!! :)

rapunjel
11-10-09, 00:10
Λατρεμένη Αναστασία η Χρυσομαλλούσα είναι πανέμορφη με το κόκκινο κραγιόν! Κράτα το μην βάλεις το ροζ. Την έκανες ΘΕΑ!
Η άλλη bibi-bo , πρέπει και εκείνης να βγάλεις ένα όνομα, είναι κυρία ιταλιάνα με το σγουρό μαλλί. Είσαι μοναδική και κάνεις και τις κούκλες σου μοναδικές!
Ξαναβάζω την ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά φωτογραφίες που περιμένει πότε θα πάω στην πόλη να της αγοράσω τα ακριλικά χρώματα για να της επιδιορθώσω το μακιγιάζ της!

mytinyworld
11-10-09, 00:12
Αναστασία μου τις έκανες υπέροχες! :clap:Εκπέμπουν αγάπη αυτές οι δυο κούκλες! :heartcloud:
Αγαπημένη rapunjel, η roler σου είναι μια αποκάλυψη! Είσαι πολύ τυχερή που έχεις μια τέτοια κούκλα και σε τόσο καλή κατάσταση!
Για τα μαλλιά της sandra: αν εννοείς τις αφέλειες, είναι αδύνατο, έχω προσπαθήσει πολύ, δεν νομίζω ότι μπορώ περισσότερο.... Αν εννοείς για το φούντωμα στο σύνολο, χμ.... εγώ έκανα αγώνα να τα φουντώσω για να δείχνει πιο '80ς!!! Είναι χάλια???? Δημοψήφισμα τώρα! Αν δεν της πάνε να προσπαθήσω να τα κατεβάσω, αν και σαν μαλλιά δεν είναι καθόλου υπάκουα.... Το υλικό τους είναι πιο σκληρό από το ξανθό μαλλί.
Οσο η κουκλίτσα μου στεγνώνει στο κομμωτήριο μετά τις οδηγίες της αγαπημένης rapunjel, σας βάζω τρεις φωτογραφιούλες ακόμη. Στην πρώτη με αυθεντικά ρούχα bibi bo, στη δεύτερη με μπλούζα sindy και φούστα bibi bo, που απ'ότι θυμάμαι ήταν κάποτε καπαρντίνα, αλλά είχε ένα.... ατύχημα και την έκανα φούστα και στην τρίτη σορτσάκι bibi bo, νομίζω από το η bibi bo πάει διακοπές και μια κλασική μπλούζα της sindy.
273827402742

rapunjel
11-10-09, 10:21
Καλή μου φίλη mytinyworld τέλειες οι φωτογραφίες της bibi-bo σου!
Προσωπικά πιστεύω ότι θέλουν τα μαλλιά της Sandra κατέβασμα.Θα είναι πιο ωραία. Χαίρομαι που σου άρεσε η bibi-bo roller!
Σου βάζω άλλη μια bibi-bo φωτογραφίες κι αυτή πολύ αγαπημένη...φοράει ένα φόρεμα barbie πριγκίπισσα του μαγικού νησιού!

mytinyworld
12-10-09, 00:15
Ακολούθησα λοιπόν τις συμβουλές περί κομμωτικής της rapunjel μας και ιδού το αποτέλεσμα! Χμ, εμένα μου φαίνεται ίδια πάντως!!! Τέλος πάντων, ίσως να είναι λίγο πιο λαμπερά... Και επειδή τώρα έχει πιο λαμπερά μαλιά, είπα να της βάλω και ένα λαμπερό φόρεμα barbie!:)
27512752275327542755

bibibo 28
12-10-09, 21:51
ολες τελειες ,μπραβο παιδια!!!!πολυ καλες οι συμβουλες περι μακιγιαζ και τα συναφη ....οι δικες μου ειναι λιγο καπως θελουν πολυ περιποιηση ....ασχετο μηπως εχετε υποψιν αν μπορω καπου να βρω bibibo κουκλιτσες ξερω θα μου ειτε σιγουρα οτι αν ξερατε δν υπηρχε περιπτωση να μην το ειχατε ηδη αδειασει αλλα θελω να παρω μια να την εχω και με τις αλλες να παιζω...αυτα...

Αναστασια
12-10-09, 21:51
@Mytinyworld μου: κι ομως μου φαινεται οτι τα μαλλακια της τωρα ειναι πιο ισια και καλοχτενισμενα! Να ναι οι μαγικες οδηγιες της Rapunjel μας;;!!!

Οδηγιες για μεταμοσχευση βλεφαριδων, για μια τελεια ΒΙΒΙΒΟ!!!

1. Παιρνουμε ψευτικες βλεφαριδες και κοβουμε ενα μικροσκοπικο κομματακι.

2. Μετα βαζουμε λιγη κολλα vinavil, που ειναι και υδροδιαλυτη, σε ενα πιατακι.

3. Παιρνουμε με ενα τσιμπιδακι το κομματακι βλεφαριδας και βυθιζουμε την ακρουλα του στην κολλα. Το βυθιζουμε στην εσοχη του ματιου της ΒΙΒΙΒΟ εκει που ειναι και οι αλλες. Κονταινουμε τις βλεφαριδες ωστε να ειναι στο ιδιο υψος με τις αλλες. Τα ματακια της κουκλας επειδη εχουν ακριβως αυτην την εσοχη απο πανω διευκολυνουν παρα πολυ αυτην την μεταμοσχευση!
------------------------------------
Ακολουθουν φωτογραφιες με τις δυο νεραιδουλες, ειναι η Χρυσομαλλουσα και η Αμαρυλις!
Δυστυχως δεν ειχα ισια ξανθα μαλλια και της εβαλα οτι σγουρο περισσεψε απο μια μεταμοσχευση μαλλιων της Σιντυ Pedigree. Επισης το μαλλι σγουρυνε και απο την περμαναντ στο κομμωτηριο της Happy Happy Sister!

Την Χρυσομαλλουσα Αλικη στην Χωρα των Θαυματων την χρυσωσα απο πανω μεχρι κατω ειδικα για την Rapunjel μου!!!
Αχ τωρα θα μου πειτε οτι η καθε κουκλομανα, τα κοριτσια της ομορφα τα βλεπει, αλλα αυτες τις κουκλες ρε παιδια, οταν εχω τελειωσει την δουλεια και σβηνω το pc, τις χαζευω και μου φευγουνε τα αγχη γιατι ξαναγινομαι παιδι!

Οι φωτογραφιες των 2 σταρ μαζι εγιναν μετα απο αιτημα του καλου μου Makisimo! :)

rapunjel
12-10-09, 23:32
Λατρεμένη Αναστασία μου έγραψες πάλι!!!Τέλειες οι κούκλες! Αυτά τα κόκκινα χειλάκια της Χρυσομαλούσας είναι για φάγωμα! Σαν κερασάκι. Η άλλη bibi-bo τέλεια με τη μπούκλα! Θέλει το μαλλί αυτής της κούκλας μπούκλα! Έχει άλλο αέρα!
Βάζω κι εγώ μερικές φωτογραφίες μίας bibi-bo μπαλαρίνας!
Υ.Γ.Καλή μου mytinyworld φαίνονται πολύ ωραία τα μαλλιά της κούκλας σου! Εάν έχει χάσει μαλλιά τότε τα εναπομείναντα μπερδεύουν και δε χτενίζονται. Τότε θέλει προσθετική. Αν θεωρείς ότι δεν πέτυχε βάλε πολύ ξεμπερδευτικό μόνο στις άκρες, λούσε τα και στέγνωσε τα με το μπιστολάκι χρησιμοποιώντας λεπτό χτένι.
(http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=5250)

bibibo 28
13-10-09, 15:50
αναστασια μου κατρχην σε ευχαριστω για το π.μ.,η αληθεια ειναι πως με κατατοπισες...αν και το ειχα υποψιν.....και οι κουκλιτσες σου σκετη γλυκα...φοβερη δουλεια ευγε!!!!εν καιρω θα σας δειξω και τις δικες μου.
Aγαπητη rapunzel τελειες καταπληκτικες και σωτηριες οι συμβουλες σου

mytinyworld
13-10-09, 16:02
Bibibo 28, γειά σου! Εχεις το κατάλληλο όνομα για το thread! Bibi bo πιστεύω υπάρχουν ακόμη σε μαγαζιά στην επαρχία. Το αποκλείω να υπάρχουν σε πολλά στην Αθήνα, έχω ήδη ψάξει σε αρκετά από αυτά. Αν ψάξεις πιστεύω θα βρεις. Εμένα μου πήρε περίπου δύο χρόνια, αλλά σε ένα μαγαζί στην επαρχία βρήκα 4 bibi bo και 3 τζον τζον! Μη με ρωτήσεις ποιο, δεν έχει νόημα, τις πήρα όλες! Φυσικά συμβαίνει σπανίως να βρεις ποσότητα.... και μάλλον υπήρξα ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΤΥΧΕΡΗ!!!!! Κατά καιρούς βγαίνουν στο emarket και στο ebay, αλλά οι τιμές τους είναι απλησίαστες. Πάντως, αν ακολουθήσεις τις συμβουλές της Αναστασίας και της rapunjel θα μεταμορφώσεις τις δικές σου και θα δεις οτι αυτό έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον και μεγαλύτερη αξία από το να αγοράσεις μερικές καινούριες! Εγώ για παράδειγμα κυνηγάω το ιδανικό σώμα για την δική μου εδώ και κάτι μήνες και πριν δυο μέρες ΤΟΛΜΗΣΑ να τη λούσω και να τη χτενίσω, χάρη στη rapunjel μας!:flower:
Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα και περιμένουμε φωτογραφίες!
Αναστασία έχεις δυο κούκλες.... κούκλες!:D
Επιφυλάσσομαι για νέες φωτογραφίες!

georgeikos
13-10-09, 18:43
καλησπερα και απο εμενα..παιδια καταπληκτικες οι bibibo σας!!! εφχομαι παντα να τις φροντιζετε και να τις αγαπατε...και τωρα με πολυ αγαπη μια δικη μου εποχης...bibibo my fair lady!!! για σας

mytinyworld
13-10-09, 19:25
Georkeikos με έστειλες τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Τι οπτασία είναι αυτή!!!!!!!!! Δώσε πληροφορίες.... Τι κούκλα είναι, τί φόρεμα, πώς που πότε!!!

georgeikos
13-10-09, 19:32
η κουκλιτσα ειναι η κλασσικη bibi-bo!! το φορεμα το καπελο και το ομπρελινο εποχης ειναι απο την σειρα της barbie-hollywood legends collection και πιο συγκεκριμενα της barbie eliza doolittle apo to my fai lady..με λιγα λογια απο το "ωραια μου κυρια"..επισης συνοδευεται απο γαντια τα οποια και δεν εβαλα..δεν της πανε πολυ??

rapunjel
13-10-09, 23:40
Καλή μου bibibo 28 ότι συμβουλέυω πρώτα το έχω κάνει στις δικές μου bibi-bo.
Καλή φίλη mytinyworld ελπίζω τώρα η bibi-bo σου η γλυκειά να έχει καλύτερα μαλλιά.
georgeike μας έβαλες σε όλες τα γυαλιά! Αχ, ο άντρας κάνει τη διαφορά! Όνειρεμένη η bibi-bo σου!
Λατρεμένη moy Αναστασία πήρα ακριλικά χρώματα, έβαλα τη βασανισμένη ομορφιά κάτω και άρχισα την επιδιόρθωση. Κάπως διορθώθηκε. Απλά με τα ακριλικά άρχισαν να ζωντανεύουν και τα παλιά που της είχαν βάψει το πρόσωπο.
Τέλοσπαντων σας τη βάζω φωτογραφίες. Έχω αρχίσει και πιστεύω ότι ποτέ δεν θα γίνει όπως ήταν αρχικά αλλά έχει τόση αγάπη που βγάζει τρομερή γλυκύτητα!

rapunjel
13-10-09, 23:58
Της έβγαλα το ακριλικό χρώμα από τα μάγουλα και πήραν μαζί τους και το χρώμα που της είχαν βάψει κάποτε το πρόσωπο,ότι είχε απομείνει. Νομίζω ότι τώρα έγινε καλύτερη!!! :D

mytinyworld
14-10-09, 07:30
Ναι rapunjel μου, στην τελευταία φωτογραφία είναι καλύτερη από ποτέ!!! Και αν την πουδράρεις λίγο με ταλκ και φύγει αυτή η γυαλάδα που έχει, θα είναι τέλεια!!! Καλά, για το μαλλί της δεν μπορώ να πω τίποτα! Νομίζω ότι αν και βασανισμένη, έχει τα ωραιότερα μαλλιά απ'όλες!
Μπράβο rapunjel!!
:cheers::cheers::cheers:

bibibo 28
14-10-09, 09:21
καλημέρα παιδιά, κατπληκτικές όμορφες απίστευτες...μπράβο!!σκεφτηκα να χρησιμοποιησω ακρυλικα αλλα να το κανω με αερογρφο ,θα μου δειξουν βεβαια πως γινεται αυτο...κι οταν το κανω υποσχομαι φωτογραφιες!!!σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες ....φιλια!!

mytinyworld
14-10-09, 17:37
Τι λέτε για λίγο χορό? Με ρούχα barbie, που δυστυχώς της έπεσαν λίγο μεγάλα....:precry:
27742775

Αύριο θα παραλάβω (επιτέλους) τις καινούριες μου κούκλες και κούκλους! Εχω τρελή αγωνία.....:O

Αναστασια
14-10-09, 20:26
@Georkeikos η κουκλα σου ειναι τρελα!!!!!:) Ιδια η Αλικη Βιουγιουκλακη στο Ωραια μου Κυρια!!!
@bibibo 28 μου εδωσες τελεια ιδεα για τον αερογραφο!!! Οταν τον χρησιμοποιησεις περιμενω αγωνιωδως εντυπωσεις και συμβουλες!!!

@mytinyworld σε ευχαριστω πολυ!!! Οντως αυτες τις κουκλες τις εχω σαν νεραιδες του σπιτιου! Ολη μερα γυριζουν στο γραφειο μου και διπλα στο mouse!!! Mιλαμε φωτιζουν τον χωρο!!!:):):) Εχεις απολυτο δικιο για αυτο που λες, ενα παιχνιδι που το συντηρεις και του ξαναδινεις ομορφια αξιζει πιο πολυ απο ενα ολοκαινουριο!!! Ειμαι αυτης της αποψης ΚΑΙ στα αντικειμενα (επιπλα αναπαλαιωμενα shabby chic, αμπαζουρ κτλ)!!! ;)

@rapunjel μου η ανθισμενη ομορφια γινεται κουκλα!!!! Ξερεις τι λειπει τωρα μονο; Ματοκλαδα!!! Αυτο θα ειναι το τελευταιο βημα πριν την τελειοτητα!!!
Ειδες που δεν ειχες προβλημα με τα ακριλικα χρωματα;

rapunjel
14-10-09, 20:44
Καλή μου φίλη mytinyworld χαίρομαι που θα παραλάβεις τις καινούργιες σου bibi-bo!:D Με το καλό να τις δεχτείς! Και με το καλό να μας τις βάλεις και φωτογραφίες!
Καλή μου bibibo 28 καλή επιτυχία με τα ακριλικά χρώματα!
Λατρεμένη μου φίλη Αναστασία δυσκολεύτηκα με τα ακριλικά ιδίως στα μαγούλα. Τα έβαφα και τα ξέβαφα. Απλά ξεβάφοντας έφευγε και λίγο από το παλιό χρώμα που την είχαν μουτζαλώσει. Την βάζω δύο φωτογραφίες με το τελευταίο μακιγιάζ της. Βλεφαρίδες δεν ξέρω που θα βρω αλλά κι έτσι που έγινε εγώ είμαι τρισευτυχισμένη αν σκεφτώ πως ήταν!

bibibo 28
14-10-09, 21:44
καλησπερα παιδια
καταρχην καλως να δεχτεις τις νεες σου κουκλιτσες αγαπητη μου φιλη mytinyworld
αναστασια μου κι εγω θα πειραματιστω αρχικα με τον αερογραφο και θα σας δειξω φωτογραφιες και θα σας πω και τις μεθοδους
καλη μου φιλη rapunjel σου προτεινω επισκεψη στα hondo's center για αγορα ψευτικων βλεφαριδων πιστευω με τα χρυσα σου τα χερακια και την δεξιοτεχνια σου θα τα καταφερεις....ευχομαι να σου εδωσα ιδεα....φιλια!!!

Αναστασια
15-10-09, 12:18
Rapunjel μου γλυκεια κι εγω ξερεις ποσες φορες βαφω και ξεβαφω πριν πετυχω το επιθυμητο αποτελεσμα; Πιο πολυ ωρα χανω στο να την ξεβαψω καλα παρα να την βαψω! :D
Αλλες φορες βγαινει με την πρωτη αλλες με την δεκατη.
Εννοειται οτι μιλαω για Barbie που ειναι και πιο ευκολη, γιατι η ΒΙΒΙΒΟ ειναι απο τις πιο δυσκολες, επειδη τα χρωματα της ειναι με τον αερογραφο αν καταλαβα.

Περιμενω με αγωνια νεα απο το πειραμα της bibibo 28 με τον αερογραφο, γιατι εχω ακουσει τα καλυτερα λογια. Αν και φυσικα δεν μιλαγανε για την χρηση του στο μακιγιαζ κουκλας!

Περιμενω κατι ρουχαλακια απο την Κινα σε εξευτελιστικη τιμη...μακαρι να φτασουνε!!! Γιατι τα κοριτσια εδω περα, Αμαρυλλις και Χρυσομαλλουσα Αλικη στην χωρα των Θαυματων, ηδη θελουν να αλλαξουν ρουχο!!! Στην Χρυσομαλλουσα εβαλα ενα ρουχαλακι που μοιαζει με αυτο της Ανελιζ που ποσταρε η Rapunjel στο θεμα "Iστορια της Barbie" ομως δεν ειναι ακριβως το ιδιο και δεν ξερω απο τι κουκλα ειναι γιατι το πηρα χυμα απο ιμπει, ειναι παντως σιγουρα Ματελ.

Οχι τιποτε αλλο αλλα επειδη ειναι και δυο, εχω γδυσει κατι Barbie για να τις ντυσω!!!:D:D

Για τις βλεφαριδες: κι εγω στο Χοντος Σεντερ τις ειχα παρει προ αμνημονευτων χρονων αλλα ειδα οτι στο ebay οι Κινεζοι τις πουλανε σε τιμη κινεζικη... Εγω τωρα βρηκα εναν με 100% positive feedback και πηρα, αλλα δεν ξερω αν θα φτασουνε. Θα σας κρατω ενημερους. :)

rapunjel
15-10-09, 19:29
Καλή μου bibibo 28 σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Θα πάω να πάρω ψεύτικες βλεφαρίδες και θα πειραματιστώ.
Λατρεμένη μου Αναστασία πάνγλυκες οι bibi-bo σου! Το ότι τους βάζουμε ρούχα barbie δείχνει πόσο θέλουμε να συνεχίσουν να υπάρχουν οι bibi-bo!
Η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά ελαφρώς διορθωμένη στο βάψιμο.
Τα ακριλικά χρώματα φτιάχνουν τέλεια χειλάκια πάντως. Βάζω την αδερφούλα της bibi-bo της Αναστασίας με κατακόκκινα χειλάκια!

Αναστασια
15-10-09, 19:34
Ειναι γλυκα!!!! Τι στοματακι κοκκινο που εχουνε!!!! :) :)
Ειναι για διαφημιση της Max Factor!!!!

mytinyworld
16-10-09, 01:18
Ο αη βασίλης πέρασε και από εδώ!!!!!!!!!!!!!!!!:D:D:D
Μύρισε το σπίτι el greco!;)
Φυσικά οι κουκλίτσες είχαν το γνωστό (πλέον) πρόβλημα με τα πλαστικά τους, αλλά οκ, ευτυχώς απέκτησαν κίνηση και πάλι! Τελικά είναι δύο la bamba και μία σειχέλες, η κουμπάρα τα είχε μπερδέψει! Σήμερα θα σας παρουσιάσω τις δύο la bamba, έβγαλα τα κουρέλια που φόραγαν (απίστευτο, ένα ύφασμα που δεν ήταν καν ραμένο, τυλιγμένο πάνω τους!) διότι είχε κολήσει από τα πλαστικά... χαζομάρα μου δεν έβγαλα μια φωτογραφία πριν τις ανοίξω, με έπιασε αμόκ εκείνη την ώρα!#)
Φοράνε φορέματα sindy hasbro της σειράς party lights.
2802280328042805

Αναστασια
16-10-09, 13:49
Ειναι Υπεροχες!!!!!!!!! :) :) :)
Με γεια Mytinyworld!!!!!!!:D :D
Σε αριστη κατασταση και τα φουστανακια που τους εβαλες ειναι φτιαγμενα για αυτες!!!!

Ειναι τελειες, δεν χρειαζονται τιποτα!!! Μονο αγαπη!!!

Και επειδη η καθε κουκλομανα τις κουκλες της τις θεωρει τις πιο ομορφες του κοσμου βαζω κι εγω τα κοριτσια μου με την μικρη αδερφουλα τους την Very Happy Ma Poly Happy Sister!!! Ειμαστε ακομα με το ιδιο φορεμα...λιγη υπομονη!

makisimos
16-10-09, 15:31
Πο ποοο..!! Πολύ el greco φωτογραφία..!!!! Μπράβο Αναστασία..!!!!
Rapunjel και mynityworld, το γνωρίζατε ότι προς το τέλος της δεκαετίας 80 η el greco λάνσαρε τις happy happy σαν μικρή αδερφή της ΒΙΒΙ ΒΟ??? Αρκετά κουτιά είχαν μέσα μαζί με την ΒΙΒΙ ΒΟ και την μικρότερη αδερφή της...!!! Αν και διαφορετικά project παιχνιδιών, νομίζω ότι σωστά έκανε η εταιρεία αυτό το δέσιμο μιας και έχουν πολλές ομοιότητες..!!! Μεγάλο κεφάλι, ίδια "γυάλινα" μάτια, βλεφαρίδες κ.λ.π..!!!

mynityworld μεγιά τα νέα σου αποκτήματα, πολύ όμορφες αλλά κρίμα που δεν έβγαλες μια φωτό με τα αυθεντικά τουσ ρούχα στα κουτιά τους..!! Ποτέ δεν έχει τύχει να δω το κουτί λαμπάντα..!!!! :(

mytinyworld
16-10-09, 15:43
Αναστασία και makisimos ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!!!!! Είμαι πανευτυχής κουκλομάνα!!!!!:D:D:D
Αναστασία είναι υπέροχη η οικογενειακή φωτογραφία, μήπως πρέπει να βρεις και έναν τζον τζον? Λέω μήπως?? :xm:
Κουκλάρες όλες!
Makisimos μου μη μου στενοχωριέσαι, όλα τα κρατάω τίποτα δεν πετάω! Ρακοσυλέκτης σωστός! :P:P Θα σου φτιάξω τη μία ακριβώς όπως ήταν, θα τη βάλω στο κουτί και θα τη βγάλω φωτο να τη δεις! Το βράδυ γιατί τώρα έχει δουλειά!
Φιλιά

rapunjel
16-10-09, 23:29
Καλή μου φίλη mytinyworld πάνγλυκες οι κούκλες σου! Να τις χαίρεσαι. Από όλες η πιο ωραία είναι η bibi bo σειχέλες. Στα χέρια σου ήδη όλες ξαναγεννιούνται!
Λατρεμένη Αναστασία οι κούκλοι είναι χάλια. Ούτε στην εξώπορτα σου. Μοιάζουν με βιαστές,δολοφόνους,κλέφτες, αλήτες. Μη τους βάλεις μαζί με τις κούκλες θα τις βιάσουν!
Τέλειες οι bibi-bo σου!!!
Γλυκέ μου makisime το ξέρω για τις happy happy sisters ότι λανσαριστίκανε για αδερφές της bibi-bo. Έχω μια τέτοια αδερφούλα της.
Οι σημερινές φωτογραφίες είναι αφιερωμένες στη καλή μου φίλη mytinyworld που μου έστειλε μια φορεσιά νοσοκόμας Sindy και υφασματάκια για να ράψω ρουχαλάκια. Τι να πω; Έχει καρδιά διαμάντι και την ευχαριστώ και δημόσια γιατί τους μοναδικούς ανθρώπους πρέπει να τους ευχαριστούμε που είναι δίπλα μας!
Ιδού η ανθισμένη βασανισμένη ομορφιά νοσοκόμα!

mytinyworld
17-10-09, 00:25
#)#)Αγαπημένη μου rapunjel, τι να πω??? #)#)#)Σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, σ'ευχαριστώ και για την αφιέρωση... Να ξέρεις ότι πρώτα έλαμψε το δικό σου διαμάντι! Νομίζω ότι η βασανισμένη ομορφιά, βρήκε σπίτι, αγάπη, ξανάνιωσε και τώρα βρήκε και ένα επάγγελμα που της πάει πολύ! Είναι πανέμορφη με τη στολή, ιδίως στην τελευταία φωτογραφία είναι καταπληκτική! Κάποιος που έχει βασανιστεί, καταλαβαίνει καλύτερα τους αρρώστους, έτσι δεν είναι? Θα είναι μια άψογη νοσοκόμα!
Πράγματι η σειχέλες είναι πιο όμορφη, δεν έχει αυτό το έντονο μακιγιάζ, όμως της έχουν κολλήσει λίιιιιιγο στραβά το ένα της ματάκι και μου αλλοιθωρίζει λίγο.... Δεν με πειράζει καθόλου, αυτό την κάνει και πιο ιδιαίτερη! Αυτό που με στενοχωρεί σ'αυτές τις κουκλίτσες είναι που δεν έχουν βλεφαρίδες, κρίμα για την el greco που υπέκυψε σε αυτό, έχασε λίγη από τη λάμψη και τη μοναδικότητά της η bibi bo με τις ζωγραφιστές βλεφαρίδες! Μα πόσο μεγάλο έξοδο τους ήταν πια!
Makisimos εγώ από αυτό που είπες για τις happy happy κόλησα στο "τέλη της δεκαετίας του 80". Πόσο τέλη?? Γιατί έχω κι εγώ μια happy happy και αναρωτιέμαι σε τι ηλικία να την αγόρασα! Υποτίθεται ότι τέλη του 80 δεν έπαιζα με κούκλες....:O:O:O Αυτό που λες για αδελφούλα της, όχι δεν το ξέρω, όπως δεν ήξερα για την οικογένεια bo και ποιος ξέρει και πόσα άλλα..... Πείτε βρε παιδιά κι άλλες bibi bo αναμνήσεις.... Είναι ωραίο να ανακαλύπτεις και να ξαναθυμάσαι!

Αναστασια
17-10-09, 21:00
Κοιτα τι ομορφο φουστανακι που της εραψε η νεραιδοχερα!!!! :D :D
Και βεβαια μπορεις να τις βαλεις τις βλεφαριδες απο πανω Rapunjel μου!!! Πρεπει να εχει χωρο μεταξυ των προηγουμενων και του ματιου, αυτες ειναι πολυ λεπτες σαν τριχες μαλλιων. Σιγουρα χωρανε γιατι η χαραμαδα στο ματι ειναι πιο χοντρη απο τις βλεφαριδες.
Επισης θελω να προσπαθησουμε να τις προσθεσουμε και στις Barbie, μηπως τις κανουμε πιο εντυπωσιακες. Θα κανω εγω το πειραμα εδω και μετα θα σου/σας πω να κανετε το πειραμα και στα ελληνικα εδαφη.

Γλυκεια μου Rapunjel... τι θα κανω με σενα!!!#)#)#)
θα γινει ανταλλαγη πληθυσμων Τανυα/ΒιΒι !!!