PDA

Επιστροφή στο Forum : DVDs των ταινών της FINOS FILM στο περιοδικό Τηλεθεατής

tonytony
10-10-09, 20:31
ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ (1988-σήμερα)
Εκδότης: Όμιλος Αττικών Εκδόσεων
site: http://www.atticamedia.gr/mag.php?id=17

Δ/νση περιοδικού: Λεωφόρος Κηφισίας 40, Μαρούσι 151 25, Αθήνα
Τηλ.: 210 619 9080 και 210 615 4200
e-mail: tiletheatis@atticamedia.gr

Αναδρομή στις κινηματογραφικές ταινίες της FINOS FILM που έχει διαθέσει ο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ (ξεκινώντας τον Μάρτιο του 2007):

1 Η ΝΕΡΑΪΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ
2 ΚΑΤΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΑ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ
3 Η ΚΥΡΑ ΜΑΣ Η ΜΑΜΗ
4 ΝΥΧΤΑ ΓΑΜΟΥ
5 ΜΙΑ ΤΡΕΛΗ ΤΡΕΛΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
6 Η ΚΟΜΙΣΣΑ ΤΗΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
7 ΞΥΠΝΑ ΒΑΣΙΛΗ
8 ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΓΙΑ ΔΥΟ
9 ΤΟ ΞΥΛΟ ΒΓΗΚΕ ΑΠΌ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ
10 ΤΑ ΚΙΤΡΙΝΑ ΓΑΝΤΙΑ
11 Η ΧΑΡΤΟΠΑΙΧΤΡΑ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
12 Ο ΚΛΕΑΡΧΟΣ, Η ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΙ Ο ΚΟΝΤΟΣ
13 ΟΙ ΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΟΙ ΧΑΝΤΡΕΣ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
14 ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΦΙΛΗΜΑ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
15 ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ) (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
16 ΜΑΡΙΧΟΥΑΝΑ ΣΤΟΠ
17 ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΚΡΥΟ
18 ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΙΕΙ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
19 ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΣΤΑ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΑ
20 ΓΟΡΓΟΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΕΣ
21 ΟΡΑΤΟΤΗΣ ΜΗΔΕΝ
22 ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ
23 ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ
24 ΚΑΤΑΧΡΗΣΙΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ
25 ΔΕΣΠΟΙΝΙΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
26 ΤΖΕΝΗ ΤΖΕΝΗ
27 ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ)
28 Η ΠΑΡΙΖΙΑΝΑ
29 ΜΑΚΡΥΚΩΣΤΑΙΟΙ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΓΙΩΡΓΗΔΕΣ
30 ΒΙΛΛΑ ΤΩΝ ΟΡΓΙΩΝ
31 ΥΠΟΛΟΧΑΓΟΣ ΝΑΤΑΣΣΑ
32 ΚΟΝΣΕΡΤΟ ΓΙΑ ΠΟΛΥΒΟΛΑ
33 Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΜΕ ΤΑ ΞΑΝΘΑ ΜΑΛΛΙΑ
34 ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ
35 Η ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ
36 ΛΑΤΕΡΝΑ, ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΤΙΜΟ
37 ΟΥΤΕ ΓΑΤΑ, ΟΥΤΕ ΖΗΜΙΑ
38 Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ Η ΧΙΠΙΣΣΑ
39 Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ Ο ΛΕΥΤΕΡΑΚΗΣ
40 Η ΚΑΦΕΤΖΟΥ
41 Η ΝΥΦΗ ΤΟ ΣΚΑΣΕ
42 ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ
43 Ο ΗΛΙΑΣ ΤΟΥ 16ΟΥ
44 ΜΑΝΤΑΛΕΝΑ
45 ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΣΤΟ ΧΑΡΕΜΙ
46 ΦΩΝΑΖΕΙ Ο ΚΛΕΦΤΗΣ
47 Η ΩΡΑΙΑ ΤΩΝ ΑΘΗΝΩΝ
48 ΜΙΑ ΙΤΑΛΙΔΑ ΑΠ' ΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ
49 Ο ΘΟΔΩΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΝΟ
50 ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
51 ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ
52 ΜΙΑ ΤΡΕΛΛΗ...ΤΡΕΛΛΗ...ΣΑΡΑΝΤΑΡΑ
53 ΛΟΛΑ
54 Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΙΤΗ
55 Η ΨΕΥΤΡΑ
56 ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΨΕΥΤΗΣ
57 ΝΟΜΟΣ 4000
58 Ο ΓΟΗΣ
59 Η ΑΡΧΟΝΤΙΣΣΑ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΤΗΣ
60 Ο ΜΕΘΥΣΤΑΚΑΣ (ΣΥΜΠΑΡ. Δ-Μ)
61 ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ
62 Ο ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΝΔΡΑΣ
63 ΕΝΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ
64 ΕΝΑ ΕΞΥΠΝΟ ΕΞΥΠΝΟ ΜΟΥΤΡΟ
65 ΛΑΤΕΡΝΑ, ΦΤΩΧΕΙΑ ΚΑΙ ΓΑΡΙΦΑΛΟ
66 Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ
67 Η ΡΕΝΑ ΕΊΝΑΙ ΟΦ-ΣΑΪΝΤ
68 Η ΛΙΖΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ
69 Ο ΞΥΠΟΛΗΤΟΣ ΠΡΙΓΚΗΨ (ΌΧΙ ΣΙΝΕΜΑΣΚΟΠ)
70 ΟΙ ΚΥΡΙΕΣ ΤΗΣ ΑΥΛΗΣ
71 Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΕ
72 ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ
73 ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ
74 ΙΛΙΓΓΟΣ
75 ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ
76 Η ΣΤΕΦΑΝΙΑ
77 ΑΣΤΕΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ
78 ΤΟ ΚΛΩΤΣΟΣΚΟΥΦΙ
79 ΓΑΜΠΡΟΣ ΑΠ' ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ
80 Ο ΔΗΜΟΣ ΑΠ' ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ
81 ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΓΑΜΠΡΟΣ
82 ΤΟ ΛΕΒΕΝΤΟΠΑΙΔΟ
83 ΕΛΑ ΣΤΟ ΘΕΙΟ
84 Η ΛΕΩΦΟΡΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ
85 Η ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ
86 Ο ΑΤΣΙΔΑΣ
87 Ο ΜΑΓΚΑΣ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΚΥΚΛΟ
88 ΠΥΡΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ
89 ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΧΤΥΠΑ Η... ΚΟΥΔΟΥΝΑ
90 ΟΤΑΝ Η ΠΟΛΙΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ
91 Η ΖΟΥΓΚΛΑ ΤΩΝ ΠΟΛΕΩΝ
92 ΕΝΑΣ ΞΕΝΟΙΑΣΤΟΣ ΠΑΛΑΒΙΑΡΗΣ
93 Η ΜΑΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ
94 ΕΝΑΣ ΙΠΠΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΟΥΛΑ
95 Ο ΨΕΥΤΗΣ
96 ΟΛΓΑ, ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
97 Ο ΜΙΚΕΣ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ
98 Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ
99 ΧΩΡΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ
100 Ο ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ
101 Ο ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ
102 ΕΝΑ ΑΣΤΕΙΟ ΚΟΡΙΤΣΙ
103 ΕΙΚΟΣΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΚΙ ΕΓΩ
104 ΤΟ ΑΜΑΞΑΚΙ
105 Ο ΚΑΤΕΡΓΑΡΗΣ
106 ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
107 ΠΕΝΤΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΨΕΜΑΤΑ
108 ΜΕ ΦΟΒΟ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ
109 ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ
110 ΤΟ ΘΥΜΑ
111 ΔΑΚΡΥΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΑ
112 ΕΝΑ ΤΑΝΚ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΟΥ
113 ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ
114 Ο ΚΥΡ ΓΙΩΡΓΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΕΤΑΙ
115 ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΠΟΠΟΛΑΡΟΣ
116 ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ
117 ΟΙ ΣΦΑΙΡΕΣ ΔΕ ΓΥΡΙΖΟΥΝ ΠΙΣΩ
118 ΤΟ ΚΟΡΟΪΔΑΚΙ ΤΗΣ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣΣΑΣ
119 Σ' ΑΓΑΠΩ
120 Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΣΦΑΛΙΑΡΑΣ
121 ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΜΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ
122 ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΣΕ ΈΝΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙ
123 Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ
124 Ο ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣ
125 Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ
126 ΕΚΕΙΝΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΟΥΝ
127 Η ΑΓΝΗ ΤΟΥ ΛΙΜΑΝΙΟΥ
128 ΑΝΤΙΟ ΖΩΗ
129 ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ
130 Η ΑΛΙΚΗ ΔΙΚΤΑΤΩΡ
131 ΤΟ ΣΩΦΕΡΑΚΙ
132 ΕΝΑΣ ΝΟΜΟΤΑΓΗΣ ΠΟΛΙΤΗΣ
133 ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ
134 Η ΩΡΑΙΑ ΤΟΥ ΚΟΥΡΕΑ
135 ΑΜΟΚ
136 ΠΟΛΎ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΔΑΚΡΥΑ
137 Η ΔΙΚΗ ΤΩΝ ΔΙΚΑΣΤΩΝ
138 Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ
139 ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ
140 ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ
141 ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ
142 Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ
143 ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ
144 ΟΙ ΕΧΘΡΟΙ
145 Ο ΒΑΛΤΟΣ
146 ΑΣΤΕΡΩ
147 Η ΑΓΝΩΣΤΟΣ
148 ΓΚΟΛΦΩ
149 ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑ
150 ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ

Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...

ioli1453
10-10-09, 20:46
μηπωσ ξερεισ αν θα δωθει και η ταινια οι ουρανοι ειναι δικοι μασ και ο γρουσουζησ με τον μακρη?

ChristosM
10-10-09, 20:46
Το παρατήρησα και μου κανε εντύπωση και μένα! Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...

Και εγω ακουσα πως το Aliki my love θα βγει σε dvd. Για να δουμε...

ioli1453
10-10-09, 20:51
μηπωσ ξερεισ αν θα δωθει και η ταινια οι ουρανοι ειναι δικοι μασ και ο γρουσουζησ με τον μακρη?επισησ να ρωτησω οι ταινιεσ τησ φινοσ φιλμ στη νετ εχουν τηλεθεαση?

Και εγω ακουσα πως το Aliki my love θα βγει σε dvd. Για να δουμε... το aliki my love το ειδα δε μου αρεσε δεν εχει καμια σχεση με τισ αλλεσ ταινιεσ τησ αλικησ

bernard.c
10-10-09, 21:33
Και μια και ανέφερες τη Φίνος (μια και είμαι λάτρης της εταιρίας αυτής) να πω πως αυτή τη Πέμπτη ολοκληρώνεται άλλη μία κασετίνα από τον "Τηλεθεατή" και πως μένουν ακόμη 32 ταινίες για να ολοκληρωθούν όλες οι ταινίες!!!
Κι εγώ την αγαπώ πολύ τη FINOS FILMS. Νομίζω όμως φίλε tonytony ότι έχουν παραμείνει πολλές περισότερες ταινίες (οι οποίες δεν έχουν διατεθεί ακόμα σε DVD) από τις 32 που αναφέρεις. Συγκεκριμένα:
Ο συνολικός αριθμός των ταινιών που παράχθηκαν από την εταιρία είναι άνω των 185. Αυτός ο αριθμός επιβαβαιώνεται (αν θυμάμαι καλά) στο βιβλίο "Φίνος Φιλμ 1939-1977 Ο μύθος και η πραγματικότητα" (Άγκυρα, 2003) του διευθυντή παραγωγής της FINOS FILMS, Μάρκου Ζέρβα. Ακόμα πιο ακριβής πηγή, το επίσημο site της εταιρίας, www.finosfilms.gr, επιβεβαιώνει ότι ο συνολικός αριθμός είναι 186 ταινίες. Τέλος, σύμφωνα με το site www.imdb.com, η FINOS FILMS εμφανίζεται σαν εταιρία παραγωγής συνολικά σε 198 ταινίες, εκ των οποίων μόνο οι 5 γυρίστηκαν έπειτα (2006-2009) από την ταινία "Ο κυρ-Γιώργης εκπαιδεύεται" του 1977, που αποτελεί το κύκνειο άσμα της εταιρίας.
Ο Τηλεθεατής έχει διαθέσει μέχρι στιγμής συνολικά 137 ταινίες (συμπεριλαμβάνοντας την "Δίκη των Δικαστών" που θα βγει την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου).
Αν θεωρήσουμε επομένως ακριβή τον αριθμό των 186 ταινιών που αναφέρεται στο επίσημο site της εταιρίας, τότε απομένουν 49 ταινίες. Βεβαίως και οι 49 εναπομείνασες ταινίες δεν θα βγουν (δυστυχώς!) σε DVD για πολλούς και διάφορους λόγους. Συγκεκριμένα, η 2η ή 3η ταινία που παράχθηκε από την FINOS FILMS, το "Παπούτσι από τον τόπο σου" του 1946 δεν υπάρχει πλέον, διότι έχουν χαθεί οι κόπιες του φιλμ... Άλλες ταινίες όπως το "Αγάπη μου Ουα-Ουα" του 1974 με τον Ρηγόπουλο και την Αναλυτή δεν έχει προβληθεί για χρόνια, διότι (όπως με έχει πληροφορήσει ένας πολύ καλός φίλος από το forum μας) τα δικαιώματα για τη διασκευή του πρωτότυπου έργου από την FINOS FILMS έχουν λήξει...

Τώρα πια έχουν μείνει πραγματικά τα διαμάντια και οι πιο σπάνιες ταινίες που δεν έχουν δοθεί ακόμα! Απορία μου...:Θα δοθούν άραγε οι ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη "Αστέρω" και "Aliki My Love"?Ο "Τηλεθεατής" με διαβεβαίωσε πως ναι...
Αυτό θα ήταν κάτι που όλοι οι φαν (και μη) της Αλίκης περιμένουν πάρα πολλά χρόνια! Μακάρι!!

Πάντως, εκτός από τις προαναφερθείσες, γνωστές ταινίες της FINOS FILMS που δεν έχουν ακόμα διατεθεί είναι και οι ακόλουθες:
- ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΙΜΑ (1968 ) (Καρέζη, Καζάκος)
- Ο ΚΑΤΗΦΟΡΟΣ (1961) (Λάσκαρη, Κούρκουλος, Βουλγαρίδης, Τσιτσόπουλος, Ζαφειρίου, Ζερβός, Βουτσάς)
- ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΙΑΣ ΖΩΗΣ (1965) (Λάσκαρη, Κατράκης, Βουρνάς, Αρβανίτη)
- ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ (1970) (Λάσκαρη, Φέρτης)
- ΟΙ ΕΡΑΣΤΕΣ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ (1974) (Λάσκαρη, Παπαμιχαήλ)
- ΔΙΚΤΑΤΩΡ ΚΑΛΕΙ ΘΑΝΑΣΗ (1973) (Βέγγος)
- Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ (1961) (Παπαμιχαήλ, Διαμαντίδου)
- ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ (1973) (Αντωνόπουλος, Μαυροπούλου)
- ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΒΑΣΟΥΛΑ (1975) (Βαλσάμη)
- Ο ΒΑΛΤΟΣ (1973) (Βόγλης, Κρούσκα)
- ΓΥΜΝΟΙ ΣΤΟ ΧΙΟΝΙ (1974) (Υψηλάντη)
- Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ (1972) (Υψηλάντη, όχι η αισθηματική/δραματική τηλεοπτική σειρά με την Μαρία Αλιφέρη)
- ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ (1971) (Πρέκας, Ρουσέα)
- Ο ΑΣΤΡΑΠΟΓΙΑΝΝΟΣ (1970) (Κούρκουλος)
- ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ (1970) (Καζάκος, Χρονοπούλου)
- ΈΝΑ ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ ΚΟΡΟΪΔΟ (1969) (Βέγγος)
- ΠΕΘΑΙΝΩ ΚΆΘΕ ΞΗΜΕΡΩΜΑ (1969) (Καραγιάννη, Καζάκος, Αντωνόπουλος, Βαλσάμη)
- ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ (1962) (Βέγγος)
- Ο ΓΡΟΥΣΟΥΖΗΣ (1952) (Μακρής, Βασιλειάδου)
- ΗΛΕΚΤΡΑ (1962) (Παππά, Κατράκης)

(για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις ταινίες, κοιτάξτε στη retrodb, www.retrodb.gr)

Ας ελπίσουμε ότι θα τις δούμε όλες αυτές και τις υπόλοιπες σύντομα στον Τηλεθεατή!

tonytony
10-10-09, 22:46
Εν μέρει συμφωνώ με όσα λες. Ξέρω πως δε θα δοθεί η "Τελευταία αποστολή" του 1949.Επίσης ξέχασες τις ταινίες "Η φωνή της καρδιάς" 1943 , "Μαρίνα" 1947 , "Νεκρή πολιτεία" 1951 , "Ο δρόμος με τις ακακίες" 1954 , "Η Γκόλφω" 1955 , "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας" 1955 , "Η άγνωστος" 1956 , "Οι παράνομοι" 1959 , "Οι εχθροί" 1965 , "Παράνομοι πόθοι" 1966 , "Χαμένη ευτυχία" 1966 , "Ο μικρός δραπέτης" 1968 , "Πανικός" 1969 , "Οι αμαρτωλοί" 1971.Βασικά όσες σου αναφέρω τις έχω όλες οπότε αφού τις έχω εγώ χλωμό να μη τις έχει η Φίνος!!!
Η "Ηλέκτρα" έχει κυκλοφορήσει σε dvd όπως και το "Τελευταίο ψέμα" , όπως και το "Ναι μεν αλλά..." , όπως και τα "Τραγούδια της φωτιάς" , όπως και οι "Δουλειές του ποδαριού" που αναφέρεις γι αυτό θεωρώ πως ίσως δε βγουν ξανά...Ο "Αστραπόγιαννος" (νομίζω) έχει πάει στην Καραγιάννης Καρατζόπουλος αλλά με επιφύλαξη το λέω...
Η ταινία "Η τελευταία άνοιξη" ποια είναι???Πρώτη φορά την ακούω!
Επίσης σε κάποιους καταλόγους φαίνεται και σαν ταινία της Φίνος το φιλμ "Μια μέρα ο πατέρας μου" με την Έλλη Λαμπέτη!...Σπανιότατη κι αυτή! Ποιος ξέρει τελικά τι θα γίνει...

bernard.c
11-10-09, 00:05
Πάρα πολύ ενδιαφέροντα αυτά που λες φίλε tonytony.

Ξέρω πως δε θα δοθεί η "Τελευταία αποστολή" του 1949.
Δεν την έχω υπόψη μου αυτή την ταινία. Από ό,τι διάβασα στη retrodb (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%C E%B1_%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE %AE) είναι του Νίκου Τσιφόρου με την Σμαρούλα Γιούλη. Ξέρεις τους λόγους για τους οποίους δε θα δοθεί? Δεν σώζεται?

Επίσης ξέχασες τις ταινίες "Η φωνή της καρδιάς" 1943 , "Μαρίνα" 1947 , "Νεκρή πολιτεία" 1951 , "Ο δρόμος με τις ακακίες" 1954 , "Η Γκόλφω" 1955 , "Ο αγαπητικός της βοσκοπούλας" 1955 , "Η άγνωστος" 1956 , "Οι παράνομοι" 1959 , "Οι εχθροί" 1965 , "Παράνομοι πόθοι" 1966 , "Χαμένη ευτυχία" 1966 , "Ο μικρός δραπέτης" 1968 , "Πανικός" 1969 , "Οι αμαρτωλοί" 1971.Βασικά όσες σου αναφέρω τις έχω όλες οπότε αφού τις έχω εγώ χλωμό να μη τις έχει η Φίνος!!!
Δεν τις ξέχασα, απλά ανέφερα κάποιες εξ' αυτών. Κι εγώ πιστεύω ότι οι περισότερες από τις παραπάνω θα βγουν - φτάνει να θεωρηθεί από την FINOS και από τον ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ ότι θα "πουλήσουν", διότι κάποιες είναι αρκετά παλιές και άλλες δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές/αγαπητές.

Η "Ηλέκτρα" έχει κυκλοφορήσει σε dvd όπως και το "Τελευταίο ψέμα" , όπως και το "Ναι μεν αλλά..." , όπως και τα "Τραγούδια της φωτιάς" , όπως και οι "Δουλειές του ποδαριού" που αναφέρεις γι αυτό θεωρώ πως ίσως δε βγουν ξανά...
Μάλιστα, αυτό δεν το γνώριζα. Όταν λες ότι οι παραπάνω ταινίες έχουν κυκλοφορήσει σε dvd εννοείς από την FINOS FILMS ή από άλλη εταιρία?

Ο "Αστραπόγιαννος" (νομίζω) έχει πάει στην Καραγιάννης Καρατζόπουλος αλλά με επιφύλαξη το λέω...
Κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Και κάτι τελευταίο (και άσχετο): Ξέρετε αν το 7 ΜΕΡΕΣ TV σταμάτησε την διάθεση των ταινιών της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος? Διότι οι ταινίες που διαθέτει τις τελευταίες εβδομάδες (μετά την ταινία "Φουκαράδες και Λεφτάδες" στο σετ της Στυλιανοπούλου) είναι "επανάληψη" ταινιών που έχει ήδη διαθέσει το περιοδικό ("BEST OF" (!!)).
Υπάρχουν ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος (ή άλλων εταιριών τα δικαιώματα των οποίων ανήκουν στην Κ-Κ) οι οποίες δεν διατέθηκαν, όπως:
- ΜΑΝΤΩ ΜΑΥΡΟΓΕΝΟΥΣ (Καρέζη)
- ΝΤΑΜΑ ΣΠΑΘΙ (Ναθαναήλ)
- Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΦΛΕΓΕΤΑΙ
- ΘΥΜΗΣΟΥ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
- ΜΙΑΣ ΠΕΝΤΑΡΑΣ ΝΕΙΑΤΑ
- ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ
- ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΜΑΡΤΩΛΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
- ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΨΕΥΤΕΣ
- ΕΜΠΑΙΝΕ ΜΑΝΩΛΙΟ!
- Ο ΜΑΝΩΛΙΟΣ ΞΑΝΑΧΤΥΠΑ
- ΥΠΟΒΡΥΧΙΟ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ
- ΥΒ! ΥΒ!
- ΑΕΡΑ! ΑΕΡΑ! ΑΕΡΑ!
- ΟΡΓΙΑ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ
- ΕΓΚΛΗΜΑ ΣΤΟ ΚΑΒΟΥΡΙ
- Ο ΨΑΡΟΓΙΑΝΝΟΣ
- Ο ΑΝΕΜΟΣ ΤΟΥ ΜΙΣΟΥΣ
- ΜΑΡΙΑ ΠΕΝΤΑΓΙΩΤΙΣΣΑ
- 2000 ΝΑΥΤΕΣ ΚΑΙ ΈΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙ
- ΔΙΑΒΟΛΟΥ ΚΑΛΤΣΑ
- ΖΗΤΩ Η ΤΡΕΛΛΑ
- Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΓΚΑΦΑΣ
- ΠΟΛΥΤΕΧΝΙΤΗΣ ΚΑΙ ΕΡΗΜΟΣΠΙΤΗΣ
- Η ΕΦΟΠΛΙΣΤΙΝΑ
- Η ΚΟΜΙΣΣΑ ΤΗΣ ΦΑΜΠΡΙΚΑΣ
Αυτές γιατί δεν κυκλοφόρησαν?

Η ταινία "Η τελευταία άνοιξη" ποια είναι???Πρώτη φορά την ακούω!
Ούτε εγώ την έχω δει. Την έχω βρει σε λίστα ταινιών της FINOS FILMS. Είναι πάντως του 1972 με την Αιμιλία Υψηλάντη...

tonytony
11-10-09, 00:21
Η "Τελευταία αποστολή" είναι μια ταινία κατοχής η οποία χάθηκαν τα δικαιώματά της από τη Φίνος...Να φανταστείς πως εγώ την έχω από το...παιδικό κανάλι 06!!!Παίζουν ο Βασίλης Διαμαντόπουλος , η Σμαρούλα Γιούλη κ.α.

Οι ταινίες που σου λέω πως έχουν κυκλοφορήσει , ναι έχουν βγει στα video clubs άλλες από τη ΝΕW STAR και άλλες από την AUDIO VISUAL.Η ταινία "Δουλειές του ποδαριού" έχει κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2008 από το γνωστό σταυρολεξικό περιοδικό "Γρίφος"!

Όσο για το 7 Μέρες TV και γω ξενέρωσα με τις επαναλήψεις και τους πήρα τηλέφωνο!!Ρώτησα αν θα συνεχίσουνε με νέες ταινίες κάποια στιγμή και αν κόψουν τα BEST OF (και καλά...).Η απάντηση της κοπέλας ήταν πως "προς το παρών δεν έχουν καμιά ενημέρωση"...Βγάλε άκρη εσύ τώρα...

Τέλος όσον αφορά για τις "άγνωστες" και "μη αγαπητές" ταινίες που λες , ίσως είναι έτσι αλλά είναι με μεγάλους ηθοποιούς όλες! Ειρήνη Παπά , Αλέκο Αλεξανδράκη , Άγγελο Αντωνόπουλο , Γιώργο Φούντα , Μπέττυ Λιβανού , Κώστα Καζάκο , Κατερίνα Χέλμη , Αλέκα Κατσέλη , Λευτέρη Βουρνά , Νίκο Γαλανό και πάρα πολλούς ακόμα...

bernard.c
11-10-09, 00:32
Η "Τελευταία αποστολή" είναι μια ταινία κατοχής η οποία χάθηκαν τα δικαιώματά της από τη Φίνος...Να φανταστείς πως εγώ την έχω από το...παιδικό κανάλι 06!!!Παίζουν ο Βασίλης Διαμαντόπουλος , η Σμαρούλα Γιούλη κ.α.
Οι ταινίες που σου λέω πως έχουν κυκλοφορήσει , ναι έχουν βγει στα video clubs άλλες από τη ΝΕW STAR και άλλες από την AUDIO VISUAL.Η ταινία "Δουλειές του ποδαριού" έχει κυκλοφορήσει το καλοκαίρι του 2008 από το γνωστό σταυρολεξικό περιοδικό "Γρίφος"!
Thanks!! Θα τις ψάξω!

Όσο για το 7 Μέρες TV και γω ξενέρωσα με τις επαναλήψεις και τους πήρα τηλέφωνο!!Ρώτησα αν θα συνεχίσουνε με νέες ταινίες κάποια στιγμή και αν κόψουν τα BEST OF (και καλά...).Η απάντηση της κοπέλας ήταν πως "προς το παρών δεν έχουν καμιά ενημέρωση"...Βγάλε άκρη εσύ τώρα...
Όχι ότι έχουν τα διαμάντια της FINOS FILMS να βγάλουν από το Αρχείο τους (άλλωστε τις περισσότερες καλές ταινίες της Δαμασκηνός-Μιχαηλίδης τις έχουν δώσει), αλλά υπάρχουν ακόμα κάποιες καλές.

Τέλος όσον αφορά για τις "άγνωστες" και "μη αγαπητές" ταινίες που λες , ίσως είναι έτσι αλλά είναι με μεγάλους ηθοποιούς όλες! Ειρήνη Παπά , Αλέκο Αλεξανδράκη , Άγγελο Αντωνόπουλο , Γιώργο Φούντα , Μπέττυ Λιβανού , Κώστα Καζάκο , Κατερίνα Χέλμη , Αλέκα Κατσέλη , Λευτέρη Βουρνά , Νίκο Γαλανό και πάρα πολλούς ακόμα...
Δεν αντιλέγω σε καμία περίπτωση με αυτό που λες - οι συντελεστές είναι όλοι πρώτα ονόματα. Απλά δεν είναι οι ταινίες "κράχτες" της εταιρίας, αυτές δηλαδή που παραδοσιακά προβάλλονταν από τα ιδιωτικά κανάλια τα Σαββατόβραδα σε ώρα μεγάλης τηλεθέασης. Μακάρι να τις δούμε όλες σύντομα σε DVD!

tonytony
15-10-09, 08:53
Οι ταινίες της επόμενης κασετίνας...
1. Ο Κατήφορος
2. Εραστές του ονείρου
3. Δικτάτωρ Καλεί Θανάση
4. Οι Βάσεις Και Η Βασούλα
5. Ο Θάνατος Θα Ξανάρθει
6. Ιστορία Μιας Ζωής
7. Οι Εχθροί
8. Ο Βάλτος
Τα σχόλια μου...Με ανησυχούν πολύ οι ταινίες αυτής της κασετίνας γιατί είναι κάτι σαν "...να ξεμπερδεύουμε"!!!Δεν είναι δυνατόν να "καις" ένα γερό όνομα που σου έμεινε , τη Ζωή Λάσκαρη βάζοντας 3 ταινίες της στην ίδια κασετίνα!!!Επίσης αυτή η σειρά δεν έχει καμία παλιά ταινία του '50 και επίσης δε δίνουν καμία σημασία στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου που έχουν άλλες 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ πολεμικές που δεν έχουν δοθεί!!!...Πολύ φοβάμαι μήπως τελειώσει η προσφορά αυτή χωρίς να δοθούν όλες οι ταινίες...Τι να πω θα είναι πολύ κρίμα...

ioli1453
15-10-09, 09:59
Αυτεσ οι ταινιεσ τησ λασκαρη δεν ειναι αγνωστεσ στο κοινο προσωπικα τισ εχω δει πολλεσ φορεσ.δεν εχουν βαλει πολλεσ ταινιεσ και κυριωσ του 50 οπωσ η φωνη τησ καρδιασ, ο γρουσουζησ με το μακρη, οι ουρανοι ειναι δικοι μασ με βαλακου-αλεξανδρακη επισησ πολεμικα οπωσ οι γενναιοι πεθαινουν 2 φορεσ με μαυροπουλου-αντωνοπουλο,αυτοι που μιλησαν με το θανατο κτλ.Μακαρι να μην τελειωσει εδω η προσφορα και να συνεχιστει αλλα απο την αλλη μπορει να φοβουνται οτι τισ πολυ αγνωστεσ μπορει να μην τισ παρουν αλλα θα κανουν λαθοσ γιατι ο κοσμοσ δεν τισ εχει δει ποτε και θα τισ παρει

bernard.c
17-10-09, 16:35
Οι ταινίες της επόμενης κασετίνας...
1. Ο Κατήφορος
2. Εραστές του ονείρου
3. Δικτάτωρ Καλεί Θανάση
4. Οι Βάσεις Και Η Βασούλα
5. Ο Θάνατος Θα Ξανάρθει
6. Ιστορία Μιας Ζωής
7. Οι Εχθροί
8. Ο Βάλτος
Τα σχόλια μου...Με ανησυχούν πολύ οι ταινίες αυτής της κασετίνας γιατί είναι κάτι σαν "...να ξεμπερδεύουμε"!!!Δεν είναι δυνατόν να "καις" ένα γερό όνομα που σου έμεινε , τη Ζωή Λάσκαρη βάζοντας 3 ταινίες της στην ίδια κασετίνα!!!
Φίλε tonytony, ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν έμαθα ποιες ταινίες θα συμπεριλαμβάνει η επόμενη (21η) κασετίνα! Πώς είναι δυνατόν να βάζουν 3 ταινίες της Λάσκαρη σε κασετίνα των 8 συνολικά ταινιών? Έχουν "στριμώξει" σχεδόν όλες τις τελευταίες "αγαπημένες" από το κοινό ταινίες της FINOS FILMS στην ίδια κασετίνα. Οπότε, τι θα επακολουθήσει? Ή μάλλον, θα υπάρξει και επόμενη κασετίνα?

Επίσης αυτή η σειρά δεν έχει καμία παλιά ταινία του '50...
Αυτό εμένα δε με ανησυχεί ιδιαίτερα - έχει ξαναγίνει άλλωστε και σε άλλες κασετίνες, με πρόσφατα παραδείγματα την 17η και την 18η. Θέλω να πιστεύω ότι (τουλάχιστον) κάποιες από τις παλιές ταινίες του '50 (όπως η πολύ γνωστή "Ο γρουσούζης") θα βγουν σε DVD.

και επίσης δε δίνουν καμία σημασία στην επέτειο της 28ης Οκτωβρίου που έχουν άλλες 2 ταινίες της Φίνος Φιλμ πολεμικές που δεν έχουν δοθεί!!!...
Αυτό μου έκανε εντύπωση κι εμένα. Υπάρχουν οι ταινίες "ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ" και "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" που ακόμα δεν έχουν διατεθεί - σε αυτές δεν αναφέρεσαι?

Πολύ φοβάμαι μήπως τελειώσει η προσφορά αυτή χωρίς να δοθούν όλες οι ταινίες...Τι να πω θα είναι πολύ κρίμα...
Όχι απλά κρίμα... Είναι οι υπόλοιπες "σπάνιες" ταινίες που θέλουμε να αποκτήσουμε σε DVD!! Εκτός από τις ταινίες του '50 που βλέπουμε σπάνια στην τηλεόραση, υπάρχουν και οι δύο ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη που ήλπιζα ότι θα βλέπαμε: την "Αστέρω" (1959) και την "Αλίκη" (1962). Αυτές τελικά δεν θα μας τις διαθέσουν? :(

Αυτεσ οι ταινιεσ τησ λασκαρη δεν ειναι αγνωστεσ στο κοινο προσωπικα τισ εχω δει πολλεσ φορεσ.
ioli1453, κατ' αρχάς, Καλώς Ήρθες στο forum και στην παρέα μας!
Αυτό ακριβώς γράφει και ο tonytony παραπάνω - οι ταινίες αυτές με την Ζ.Λάσκαρη μόνο άγνωστες δεν είναι.

δεν εχουν βαλει πολλεσ ταινιεσ και κυριωσ του 50 οπωσ η φωνη τησ καρδιασ, ο γρουσουζησ με το μακρη, οι ουρανοι ειναι δικοι μασ με βαλακου-αλεξανδρακη επισησ πολεμικα οπωσ οι γενναιοι πεθαινουν 2 φορεσ με μαυροπουλου-αντωνοπουλο,αυτοι που μιλησαν με το θανατο κτλ.
Ακριβώς, αυτές τις ταινίες θέλουμε να δούμε τώρα!

Μακαρι να μην τελειωσει εδω η προσφορα και να συνεχιστει αλλα απο την αλλη μπορει να φοβουνται οτι τισ πολυ αγνωστεσ μπορει να μην τισ παρουν αλλα θα κανουν λαθοσ γιατι ο κοσμοσ δεν τισ εχει δει ποτε και θα τισ παρει
Συμφωνούμε 100%. Ας ελπίσουμε ότι οι υπεύθυνοι της FINOS FILMS και του Τηλεθεατή θα αποφασίσουν να συνεχίσουν τη διάθεση των ταινιών και ότι δε θα σταματήσουν εδώ!

Και κάτι τελευταίο - το σίγμα το τελικό είναι το πλήκτρο "w" στο αγγλικό πληκτρολόγιο ή το πλήκτρο πάνω από το "σ" στο Ελληνικό. Όταν γράφεισ έτσι είσαι σα να ψευδίζεισ.

tonytony
17-10-09, 18:25
Ακριβώς bernard αναφέρομαι στους Γενναίους και στο Αυτοί που μίλησαν...Τόσο μα τόσο άσχετοι στον προγραμματισμό??? Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!

ioli1453
18-10-09, 15:18
Φίλε tonytony, ακριβώς την ίδια σκέψη έκανα κι εγώ όταν έμαθα ποιες ταινίες θα συμπεριλαμβάνει η επόμενη (21η) κασετίνα! Πώς είναι δυνατόν να βάζουν 3 ταινίες της Λάσκαρη σε κασετίνα των 8 συνολικά ταινιών? Έχουν "στριμώξει" σχεδόν όλες τις τελευταίες "αγαπημένες" από το κοινό ταινίες της FINOS FILMS στην ίδια κασετίνα. Οπότε, τι θα επακολουθήσει? Ή μάλλον, θα υπάρξει και επόμενη κασετίνα?

Αυτό εμένα δε με ανησυχεί ιδιαίτερα - έχει ξαναγίνει άλλωστε και σε άλλες κασετίνες, με πρόσφατα παραδείγματα την 17η και την 18η. Θέλω να πιστεύω ότι (τουλάχιστον) κάποιες από τις παλιές ταινίες του '50 (όπως η πολύ γνωστή "Ο γρουσούζης") θα βγουν σε DVD.

Αυτό μου έκανε εντύπωση κι εμένα. Υπάρχουν οι ταινίες "ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΝ ΜΕ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ" και "ΟΙ ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ" που ακόμα δεν έχουν διατεθεί - σε αυτές δεν αναφέρεσαι?

Όχι απλά κρίμα... Είναι οι υπόλοιπες "σπάνιες" ταινίες που θέλουμε να αποκτήσουμε σε DVD!! Εκτός από τις ταινίες του '50 που βλέπουμε σπάνια στην τηλεόραση, υπάρχουν και οι δύο ταινίες της Αλίκης Βουγιουκλάκη που ήλπιζα ότι θα βλέπαμε: την "Αστέρω" (1959) και την "Αλίκη" (1962). Αυτές τελικά δεν μας τις διαθέσουν? :(

ioli1453, κατ' αρχάς, Καλώς Ήρθες στο forum και στην παρέα μας!
Αυτό ακριβώς γράφει και ο tonytony παραπάνω - οι ταινίες αυτές με την Ζ.Λάσκαρη μόνο άγνωστες δεν είναι.

Ακριβώς, αυτές τις ταινίες θέλουμε να δούμε τώρα!

Συμφωνούμε 100%. Ας ελπίσουμε ότι οι υπεύθυνοι της FINOS FILMS και του Τηλεθεατή θα αποφασίσουν να συνεχίσουν τη διάθεση των ταινιών και ότι δε θα σταματήσουν εδώ!

Και κάτι τελευταίο - το σίγμα το τελικό είναι το πλήκτρο "w" στο αγγλικό πληκτρολόγιο ή το πλήκτρο πάνω από το "σ" στο Ελληνικό. Όταν γράφεισ έτσι είσαι σα να ψευδίζεισ.Σε ευχαριστω για τη βοηθεια να βρω το ς το τελικο και το ψαχνα.Οσο για τισ ταινιες μακαρι να μην σταματησουν εδω ειναι τοσες που δεν εχουν βαλει ακομα κι κυριως αυτες που δεν εχουμε δει ποτε στην τηλεοραση.παντως το αλικη my love αν θελεις μπορω να σου πω που υπαρχει αν ενδιαφερεσαι.

bernard.c
18-10-09, 20:23
Ακριβώς bernard αναφέρομαι στους Γενναίους και στο Αυτοί που μίλησαν...Τόσο μα τόσο άσχετοι στον προγραμματισμό??? Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!
Θα προσπαθήσω να τηλεφωνήσω κι εγώ μέσα στην εβδομάδα και θα σε ενημερώσω.

bernard.c
18-10-09, 20:23
παντως το αλικη my love αν θελεις μπορω να σου πω που υπαρχει αν ενδιαφερεσαι.
Φίλη ioli1453, σε ευχαριστώ πολύ για την καλή σου διάθεση να βοηθήσεις, αλλά αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε μέσω του forum, διότι απαγορεύεται από τους κανονισμούς του να μιλάμε για υλικό που υπάρχει στο internet.

bernard.c
21-10-09, 20:59
Κάντε μου μια χάρη ρε παιδιά (όσοι τουλάχιστον ενδιαφέρονται για το θέμα αυτό). Εμένα πια στον Τηλεθεατή τη γνωρίζουν τη φωνή μου (πότε θα με βρίσουν δε ξέρω αν και ομολογουμένως είναι ευγενέστατες οι κοπέλες). Πάρτε ένα τηλ (είναι στη 1η σελ του περιοδικού) και ρωτήστε πολύ απλά ως πότε θα υπάρχει αυτή η προσφορά???Το καλοκαίρι που είχα πάρει μου είχαν πει μέχρι τέλος του έτους!!!!Αν δοθούν όλες πρέπει να πάει ως Ιούνη!

Τηλεφώνησα στον Τηλεθεατή την Δευτέρα το μεσημέρι και μίλησα με μια ευγενέστατη κοπέλα (προφανώς δεν είναι μεταγραφή από το τηλεφωνικό κέντρο του MEGA ή του ΑΝΤ1).
Αυτό που μου είπε όταν τη ρώτησα για το τι μέλει γενέσθαι με τις κασετίνες της FINOS FILMS ήταν να μου απαντήσει πολύ ειλικρινά ότι προς το παρόν δεν έχει κάποια ενημέρωση, αλλά ότι θα γνωρίζει ποια θα είναι η συνέχεια κατά την 6η με 7η εβδομάδα της νέας κασετίνας (δηλαδή τέλη Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου). Δεν είναι κάποια είδηση, αλλά τουλάχιστον από ότι φαίνεται θα μάθουμε τότε - υπομονή παιδιά...!!

tonytony
21-10-09, 22:07
Επικοινώνησα μαζί τους και με email!!!Αρχικά το email που έστειλα...(μέσα στην ευγένεια!!!)
ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΣΑΣ! ΕΙΣΤΕ ΜΑΚΡΑΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΗ ΑΥΤΟ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΗΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ? ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΟΛΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΥΤΗ Η ΠΡΟΣΦΟΡΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ!
(Συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά το έκανα με copy paste - Ιδού και η απάντηση...)
Σας ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια. Όσο για τις ταινίες, δεν
ξέρουμε ακόμα μέχρι πότε θα κυκλοφορούν, όμως το σίγουρο είναι ότι θα
βάλουμε όλες τις ταινίες της Φίνος που υπάρχουν και για τις οποίες έχει τα
δικαιώματα.

----- Original Message -----
From: "Kosma Georgia" <kosma@atticamedia.gr (http://gr.mc269.mail.yahoo.com/mc/compose?to=kosma@atticamedia.gr)>
To: "Katakouzinou Vasiliki" <katakouzinou@atticamedia.gr (http://gr.mc269.mail.yahoo.com/mc/compose?to=katakouzinou@atticamedia.gr)>
Sent: Monday, October 19, 2009 12:19 PM
Subject: [Fwd: ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΙΝΟΣ ΦΙΛΜ]
Αυτά! Λες και απαντά η Πυθία!!!Τι να πω...

ChristosM
23-10-09, 20:16
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω.
Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.

ioli1453
23-10-09, 20:38
Ασχημα νεα. Η Finos Films ενω αρχικα ειχε συμφωνησει να δωσει την ταινια "ALIKI MY LOVE" για να βγει σε dvd αλλαξε γνωμη και δεν την δινει. Πιθανοτατα, μαλιστα, να σταματησει η διαθεση των ταινιων απο το περιοδικο νωριτερα του προβλεπομενου, αφηνοντας τουλαχιστον 25 ταινιες εξω.
Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.Ολα αυτα σου τα ειπανε απο τον τηλεθεατη οτι θα τις σταματησουν νωριτερα τις ταινιες και οτι δε θα βαλουν το aliki my love?τι κριμα και εγω που τις περιμενα πως και πως τις αγνωστες ταινιες μακαρι να αλλαξουν γνωμη και να τις βαλλουν τις περιμενει πολυς κοσμος

ChristosM
23-10-09, 20:47
Ολα αυτα σου τα ειπανε απο τον τηλεθεατη οτι θα τις σταματησουν νωριτερα τις ταινιες και οτι δε θα βαλουν το aliki my love?τι κριμα και εγω που τις περιμενα πως και πως τις αγνωστες ταινιες μακαρι να αλλαξουν γνωμη και να τις βαλλουν τις περιμενει πολυς κοσμος

Οχι, τα νεα δεν ηρθαν απ το περιοδικο.

ioli1453
23-10-09, 23:49
Οχι, τα νεα δεν ηρθαν απ το περιοδικο.
Αν ειναι αληθεια αυτο που σου ειπανε τοτε δε σεβονται καθολου τον κοσμο που περιμενει.

bernard.c
24-10-09, 23:52
Αυτο ειναι απαραδεκτο και προτεινω σε οσους αγοραζουν εδω και 2 χρονια ολες τις ταινιες τις FF με σκοπο να εχουν μια ολοκληρωμενη συλλογη, να διαμαρτυρηθουν εντονα με email και τηλεφωνηματα στα γραφεια της Finos.
Απαράδεκτο! Τώρα θα δουν τι έχουν να ακούσουν!
Το site της εταιρίας είναι: www.finosfilms.gr
Είναι πολύ πρόσφατα ενημερωμένο - από το τέλος του 2006 έχει να ενημερωθεί.
Για να πάρετε μία ιδέα του τι εστί FINOS FILMS εν έτει 2009, το επίσημο site της εταιρίας αναφέρει την πρώτη κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Nisco LTD (από Ιαν.2006 μέχρι Ιαν.2007) και δεν έχει την παραμικρή αναφορά για την κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Victory Media (και τον Τηλεθεατή) από τον Μάρτιο του 2007 και έπειτα.
Βεβαίως το site της FF δεν παραλείπει να αναφέρει ότι "Αγαπητοί επισκέπτες, σας πληροφορούμε ότι οι κυκλοφορίες του Δεκεμβρίου (σημείωση συντάκτη: ποιου Δεκεμβρίου?) ενδέχεται να καθυστερήσουν. Ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν μέσα στον Ιανουάριο του 2007 (σσ α, τώρα μάλιστα! Μιλάμε για τον Δεκέμβριο του 2006!). Θα ενημερωθείτε σύντομα... (σσ ακόμα περιμένουμε!!!!)
Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνετε τι έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση παρέχει στο κοινό η εταιρία σχετικά με την κυκλοφορία των ταινιών της.
Όσο για τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εταιρίας μέσω του site? Αν κάνετε "κλικ" στο πεδίο "Επικοινωνία" (κάτω και προς τα δεξιά στην σελίδα του site), τα στοιχεία επικοινωνίας είναι της εταιρίας Nisco LTD, η οποία (όπως γράψαμε και παραπάνω) έχει σταματήσει να διαθέτει τις ταινίες της FF σε DVD από τον Ιανουάριο του 2007, οπότε, γιατί να τους ενοχλήσουμε τους ανθρώπους?
Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS?:wait2:

Αν ειναι αληθεια αυτο που σου ειπανε τοτε δε σεβονται καθολου τον κοσμο που περιμενει.
Φίλη ioli1453, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μήπως μας σέβονται όταν βγάζουν τις σινεμασκόπ ταινίες στο "κανονικό" μέγεθος "κόβοντας τις δύο μεριές" του φιλμ? Και μάλιστα σε "επίσημη κυκλοφορία" των ταινιών της εταιρίας?

tonytony
25-10-09, 01:13
Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS?
Μπορούμε νομίζω να επικοινωνήσουμε και ηλεκτρονικά μέσω email και στη victory media εδώ http://www.victorymedia.org/ αλλά και στον Τηλεθεατή εδώ tiletheatis@atticamedia.gr που όπως σας είπα μου απάντησαν εμένα ήδη! Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτό το θέμα βρε παιδιά στείλτε όλοι και στα δυο! Είναι κρίμα 34 ταινίες έμειναν!!!Έλεος δηλαδή!

bernard.c
25-10-09, 17:32
Μπορούμε νομίζω να επικοινωνήσουμε και ηλεκτρονικά μέσω email και στη victory media εδώ http://www.victorymedia.org/ αλλά και στον Τηλεθεατή εδώ tiletheatis@atticamedia.gr που όπως σας είπα μου απάντησαν εμένα ήδη! Όσοι ενδιαφέρεστε για αυτό το θέμα βρε παιδιά στείλτε όλοι και στα δυο! Είναι κρίμα 34 ταινίες έμειναν!!!Έλεος δηλαδή!
Σύμφωνοι, μα από ό,τι κατάλαβα το "φταίξιμο" για την πιθανή διακοπή της διάθεσης των ταινιών δεν είναι ούτε της Victory Media, ούτε του Τηλεθεατή...
Την FINOS FILMS πρέπει να "πλακώσουμε" στα τηλέφωνα, οι άλλες δύο εταιρίες δεν χρωστάνε κάτι να μας ακούνε να παραπονιόμαστε.

tonytony
25-10-09, 19:22
Σύμφωνοι, μα από ό,τι κατάλαβα το "φταίξιμο" για την πιθανή διακοπή της διάθεσης των ταινιών δεν είναι ούτε της Victory Media, ούτε του Τηλεθεατή...
Την FINOS FILMS πρέπει να "πλακώσουμε" στα τηλέφωνα, οι άλλες δύο εταιρίες δεν χρωστάνε κάτι να μας ακούνε να παραπονιόμαστε.
Το ξέρω φίλε μου εγώ απλά λέω να μάθουμε από κει αν όντως ισχύει η είδηση...Την Φίνος δυστυχώς δε μπορούμε να τη βρούμε...Το site όπως είπαμε είναι "νεκρό"...Από την άλλη καιαν τους βρίσκαμε θα ίδρωνε το αυτί τους???Δε νομίζω...:(

ioli1453
25-10-09, 20:12
Απαράδεκτο! Τώρα θα δουν τι έχουν να ακούσουν!
Το site της εταιρίας είναι: www.finosfilms.gr (http://www.finosfilms.gr)
Είναι πολύ πρόσφατα ενημερωμένο - από το τέλος του 2006 έχει να ενημερωθεί.
Για να πάρετε μία ιδέα του τι εστί FINOS FILMS εν έτει 2009, το επίσημο site της εταιρίας αναφέρει την πρώτη κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Nisco LTD (από Ιαν.2006 μέχρι Ιαν.2007) και δεν έχει την παραμικρή αναφορά για την κυκλοφορία των ταινιών της σε DVD σε συνεργασία με την εταιρία Victory Media (και τον Τηλεθεατή) από τον Μάρτιο του 2007 και έπειτα.
Βεβαίως το site της FF δεν παραλείπει να αναφέρει ότι "Αγαπητοί επισκέπτες, σας πληροφορούμε ότι οι κυκλοφορίες του Δεκεμβρίου (σημείωση συντάκτη: ποιου Δεκεμβρίου?) ενδέχεται να καθυστερήσουν. Ενδεχομένως να κυκλοφορήσουν μέσα στον Ιανουάριο του 2007 (σσ α, τώρα μάλιστα! Μιλάμε για τον Δεκέμβριο του 2006!). Θα ενημερωθείτε σύντομα... (σσ ακόμα περιμένουμε!!!!)
Από αυτό και μόνο, καταλαβαίνετε τι έγκαιρη και έγκυρη ενημέρωση παρέχει στο κοινό η εταιρία σχετικά με την κυκλοφορία των ταινιών της.
Όσο για τα τηλέφωνα επικοινωνίας της εταιρίας μέσω του site? Αν κάνετε "κλικ" στο πεδίο "Επικοινωνία" (κάτω και προς τα δεξιά στην σελίδα του site), τα στοιχεία επικοινωνίας είναι της εταιρίας Nisco LTD, η οποία (όπως γράψαμε και παραπάνω) έχει σταματήσει να διαθέτει τις ταινίες της FF σε DVD από τον Ιανουάριο του 2007, οπότε, γιατί να τους ενοχλήσουμε τους ανθρώπους?
Ξέρει κανείς το τηλέφωνο των γραφείων της FINOS FILMS?:wait2:

Φίλη ioli1453, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Μήπως μας σέβονται όταν βγάζουν τις σινεμασκόπ ταινίες στο "κανονικό" μέγεθος "κόβοντας τις δύο μεριές" του φιλμ? Και μάλιστα σε "επίσημη κυκλοφορία" των ταινιών της εταιρίας?Αυτο να μου πεις κατι απαιτησεις που εχω κι εγω Bernard!Ακου και το αλλο ο alpha εδω και μια εβδομαδα εδειξε την ιδια ταινια με τη βουγιουκλακη 2 φορες.τι να πεις κανενας σεβασμος στον τηλεθεατη πια

bernard.c
05-11-09, 01:44
Παιδιά, έχετε μάθει κανένα νεότερο σχετικά με τον Τηλεθεατή και τις ταινίες της FINOS FILMS? Το ξέρω ότι δεν έχει... έρθει ακόμα η ώρα για ανακοινώσεις από τη μεριά του περιοδικού, αλλά επειδή με ενδιαφέρει πάρα πολύ το θέμα, δεν μπορούσα να περιμένω και είπα να σας ρωτήσω μήπως έχετε ακούσει/μάθει κάτι...

tonytony
05-11-09, 15:57
Εγώ έμαθα κάτι αλλά επειδή πολλές φορές πέφτει "ράδιο αρβύλα" δε σας το πα γιατί δε ξέρω αν αληθεύει...Έμαθα λοιπόν ότι θα έχει άλλη μια κασετίνα με 5 ταινίες και τέλος!!!Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν 29 ταινίες απ έξω!!!Μακάρι να μην ισχύει αυτό αλλά θα δούμε...Η 11η Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία αυτής της σειράς έρχεται...

bernard.c
06-11-09, 05:01
Εγώ έμαθα κάτι αλλά επειδή πολλές φορές πέφτει "ράδιο αρβύλα" δε σας το πα γιατί δε ξέρω αν αληθεύει...Έμαθα λοιπόν ότι θα έχει άλλη μια κασετίνα με 5 ταινίες και τέλος!!!Αν γίνει αυτό σημαίνει ότι θα μείνουν 29 ταινίες απ έξω!!!Μακάρι να μην ισχύει αυτό αλλά θα δούμε...Η 11η Δεκεμβρίου που είναι η τελευταία αυτής της σειράς έρχεται...

Γεια σου tonytony και σε ευχαριστούμε πολύ για την πληροφορία. Ας ελπίσουμε να είναι όντως "ράδιο αρβύλα" και να συνεχιστεί η διάθεση ταινιών της FINOS FILMS από τον Τηλεθεατή για περισσότερες από 5 εβδομάδες, προκειμένου να δούμε και τις πραγματικά σπάνιες ταινίες.

Μήπως σου είπαν και ποιες ενδέχεται να είναι αυτές οι 5 ταινίες που αναφέρεις παραπάνω?

tonytony
06-11-09, 16:15
Βασικά μου είπαν πως η αρχική συμφωνία ήταν 150 ταινίες και ότι με 5 ταινίες συμπληρώνονται οι 150 και τέλος!!!Πραγματικά δε ξέρω και ελπίζω να μην αληθεύει...Η πηγή μου μάλιστα ήταν τόσο "σίγουρη" που μου είπε πως ήταν να μπει η ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και ότι τελευταία στιγμή άλλαξε και στη θέση της θα μπει "Η άγνωστος"!!!Τέτοια λεπτομέρεια!
Εγώ όλα αυτά τα ακούω βερεσέ πριν δω κάτι με τα ίδια μου τα μάτια...Από το περιοδικό ή από τη Victory στάνταρ θα ξέρουνε τι θα γίνει , για τον πολύ απλό λόγο ότι οι ταινίες θέλουνε υποτιτλισμό , μενού , εξώφυλλα κτλ και όλα αυτά δε μπορεί να γίνονται τελευταία στιγμή!Ξέρουνε λοιπόν τι θα γίνει αλλά δυστυχώς δεν μας ενημερώνουνε...Εγώ θα ξαναπάρω τηλ αρχές του μήνα και ότι νεότερο έχω θα σας πω...

bernard.c
06-11-09, 19:07
tonytony, σε ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!
Μακάρι να βλέπαμε την ταινία "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" και μάλιστα την 28η Οκτωβρίου...
Ας ελπίσουμε (αν οι πληροφορίες για 5 ταινίες τελικά επαληθευθούν) ότι στις 5 ταινίες θα υπάρχουν και κάποιες ευχάριστες εκπλήξεις! Εγώ πολύ θα ήθελα να συμπεριλαμβάνεται στο σετ η "Αστέρω" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη, μια ταινία που έχουμε χρόνια να δούμε, καθώς την "Αλίκη" / "Aliki my love" από ότι φαίνεται δεν θα μας κάνουν την χάρη να μας τη δείξουν ούτε για τα επόμενα 47 χρόνια...

tonytony
06-11-09, 20:35
Η "Αστέρω" χλωμό αλλά η "Αλίκη" ίσως τι να πω...Θα δείξει ας μην απελπιζόμαστε ακόμα...

TZANNSPY
06-11-09, 21:32

Λιγάκι άσχετο, αλλά μάζευα τις Ελληνικές Ταινίες που έδινε παλιότερα η εφημερίδα ο ΚτΕ, και ενώ είχα φτάσει μέχρι τις 160+ από τις 200 που υποτίθεται θα κυκλοφορούσαν, ξαφνικά και χωρίς καμία προειδοποίηση σταμάτησε αυτή η προσφορά, και σε αντίθεση με τα παραπάνω εμένα ούτε που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν στα 2-3 email που τους έστειλα...:rant:

Πάντως το μόνο καλό (?) που μου έκανε η όλη φάση ήταν να μη ξαναγοράσω ποτέ από τότε κανένα έντυπο λόγω κάποιας προσφοράς...

tonytony
26-11-09, 12:38
Άσχημα τα νέα. Όπως σας είχα πει οι πληροφορίες μου ήταν πως η αρχική συμφωνία με το περιοδικό ήταν 150 ταινίες. Σήμερα με την Ιστορία μιας ζωής είναι η 143η , την άλλη βδομάδα οι Εχθροί η 144η και η κασετίνα τελειώνει με τον Βάλτο η 145η. Σήμερα λοιπόν έμαθα ότι η επόμενη κασετίνα θα έχει μόνο 5 ταινίες (ενώ πάντα έβαζε 8 ταινίες) που σημαίνει ότι 145+5=150 ταινίες!!!Ρώτησα αν θα είναι η τελευταία κασετίνα και δεν μου απάντησε όπως δε μου είπε και ποιές θα είναι αυτές οι 5. Μακάρι να μην επιβεβαιωθώ αλλά πολύ φοβάμαι πως θα είναι η τελευταία κασετίνα αυτή που θα βγει και πολύ λυπάμαι γι αυτό γιατί θα μείνουν απέξω 25 ταινίες τουλάχιστον...Κρίμα...Εκτός πια και αν είναι σύμπτωση η κασετίνα με τις 5 και συνεχιστεί , τι να πω...

bernard.c
28-11-09, 11:21
Άσχημα τα νέα. Όπως σας είχα πει οι πληροφορίες μου ήταν πως η αρχική συμφωνία με το περιοδικό ήταν 150 ταινίες. Σήμερα με την Ιστορία μιας ζωής είναι η 143η , την άλλη βδομάδα οι Εχθροί η 144η και η κασετίνα τελειώνει με τον Βάλτο η 145η. Σήμερα λοιπόν έμαθα ότι η επόμενη κασετίνα θα έχει μόνο 5 ταινίες (ενώ πάντα έβαζε 8 ταινίες) που σημαίνει ότι 145+5=150 ταινίες!!!Ρώτησα αν θα είναι η τελευταία κασετίνα και δεν μου απάντησε όπως δε μου είπε και ποιές θα είναι αυτές οι 5. Μακάρι να μην επιβεβαιωθώ αλλά πολύ φοβάμαι πως θα είναι η τελευταία κασετίνα αυτή που θα βγει και πολύ λυπάμαι γι αυτό γιατί θα μείνουν απέξω 25 ταινίες τουλάχιστον...Κρίμα...Εκτός πια και αν είναι σύμπτωση η κασετίνα με τις 5 και συνεχιστεί , τι να πω...
Ωχ, ωχ, ωχ, νάτα τα κακά μαντάτα... Αυτό που φοβόμασταν... Κι εγώ το πιστεύω ότι η επόμενη θα είναι η τελευταία κασετίνα ταινιών της FINOS FILMS...

Ποιες θα ήθελα να είναι οι 5 τελευταίες ταινίες:
1. Αστέρω
2. Aliki my love
3. Αγάπη μου ουά ουά
4. Παπούτσι από τον τόπο σου
5. Αγάπη και Αίμα / Ο γρουσούζης
Τις δύο ταινίες της Αλίκης είναι μάλλον πολύ δύσκολο να τις δούμε, δεδομένου ότι, όπως έγραψε και ο φίλος ChristosM στις 23/10, η ίδια η FINOS FILM "έκανε πίσω" και αρνήθηκε να διαθέσει το "Aliki my love".
Το "Αγάπη μου ουά ουά" επίσης αποκλείεται να το δούμε, καθώς, όπως με έχει πληροφορήσει ένας πολύ καλός και πάντα ενημερωμένος φίλος, η FF δεν έχει πλέον τα δικαιώματα για το έργο αυτό.
Το "Παπούτσι από τον τόπο σου" πιθανότατα να μην το δούμε ποτέ, καθώς οι κόπιες της ταινίας αυτής έχουν χαθεί...
Τέλος, το "Αγάπη και Αίμα" και τον "Γρουσούζη" μακάρι να τις δούμε - μου έχει κάνει εντύπωση μάλιστα πώς και δεν έχουν ήδη διατεθεί με το περιοδικό.

Ποιες θα είναι οι 5 τελευταίες ταινίες:
????

tonytony
28-11-09, 12:50
Θα προσπαθήσω να τις μάθω όσο νωρίτερα γίνεται και θα σας ενημερώσω.Πιστεύω πως θα είναι "Η άγνωστος" , το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , το "Εν ονόματι του νόμου" , το "Αγάπη και αίμα" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο". Οι κάπως πιο γνωστές δηλαδή...

bernard.c
29-11-09, 16:51
Θα προσπαθήσω να τις μάθω όσο νωρίτερα γίνεται και θα σας ενημερώσω.Πιστεύω πως θα είναι "Η άγνωστος" , το "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" , το "Εν ονόματι του νόμου" , το "Αγάπη και αίμα" και το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο". Οι κάπως πιο γνωστές δηλαδή...
Είμαι σίγουρος ότι θα το ψάξεις το θέμα και θα βγάλεις άκρη. Πρέπει να τους έχεις μάθει πλέον στον Τηλεθεατή! ;)
Όχι πως διαφωνώ με τις ταινίες που αναφέρεις, απλά μου φαίνεται δύσκολο ταινίες όπως "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές", "Εσχάτη προδοσία" και "Ο γρουσούζης" να μείνουν απ' έξω... Δεν μπορώ να τους καταλάβω γιατί πάνε να μας το χαλάσουν κυριολεκτικά στο "παρά πέντε"...

tonytony
02-12-09, 14:33
Καράφλιασα!!!!Οι 5 ταινίες της κασετίνας του Τηλεθεατή που ακολουθεί είναι η Αστέρω , το Εν Ονόματι Του Νόμου , η Άγνωστος , η Γκόλφω και το Αγάπη Και Αίμα!!!

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:Δεν περίμενα με τίποτα Αστέρω γιατί είναι συμπαραγωγή. Περίμενα πιο γνωστές ταινίες αν είναι όντως η τελευταία κασετίνα!Δεν είναι δυνατόν να αφήσανε απ' έξω ταινία με Λάσκαρη ("Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" ή "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (γνωστότατη επίσης...) και να επιλέξανε τη "Γκόλφω" ας πούμε...Το γεγονός αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ίσως συνεχιστεί...Τι να πω...Το Aliki My Love τελικά???Για την "Αστέρω" είχα την εντύπωση πως η Φίνος έχασε τα δικαιώματα.Γιατί δεν παιζότανε τόσα χρόνια από τη TV (έχει να παιχτεί από το 1992).Αυτά τα νέα...ας ελπίσουμε πως θα συνεχιστεί να βγούνε και οι υπόλοιπες - μέχρι 15 Γενάρη είμαστε καλυμμένοι...

ChristosM
02-12-09, 14:43
Σε ευχαριστουμε πολυ για την αμεση ενημερωση. Μακαρι τελικα να γινει κατι και να βγουν ολες οι ταινιες του Φινου, ωστε να συμπληρωθουν οι συλλογες των ανθρωπων που τις αγοραζουν.

tonytony
02-12-09, 21:02
Ελπίζω...Έστειλα και mail μόλις μου απαντήσουν , αν μου απαντήσουν θα σας πω...

bernard.c
03-12-09, 03:00
Καράφλιασα!!!!Οι 5 ταινίες της κασετίνας του Τηλεθεατή που ακολουθεί είναι η Αστέρω , το Εν Ονόματι Του Νόμου , η Άγνωστος , η Γκόλφω και το Αγάπη Και Αίμα!!!
Απίστευτο!! Έχω χαρεί πάρα πολύ για την Αστέρω!! Τις ταινίες αυτές στις επιβεβαίωσαν από τον Τηλεθεατή?

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:Δεν περίμενα με τίποτα Αστέρω γιατί είναι συμπαραγωγή... Για την "Αστέρω" είχα την εντύπωση πως η Φίνος έχασε τα δικαιώματα.Γιατί δεν παιζότανε τόσα χρόνια από τη TV (έχει να παιχτεί από το 1992).
Είναι λες και έγινε κάποιο θαύμα! Την είχα αποκλείσει κι εγώ!

Περίμενα πιο γνωστές ταινίες αν είναι όντως η τελευταία κασετίνα! Δεν είναι δυνατόν να αφήσανε απ' έξω ταινία με Λάσκαρη ("Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο" ή "Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα" (γνωστότατη επίσης...) και να επιλέξανε τη "Γκόλφω" ας πούμε... Το γεγονός αυτό με κάνει να πιστεύω ότι ίσως συνεχιστεί...Τι να πω...
Συμφωνώ απόλυτα με τον συλλογισμό σου και ελπίζω να επιβεβαιωθείς!

Το Aliki My Love τελικά???
Έλα μου ντε! Θα μας το κάνουν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ το χατήρι...?

tonytony
03-12-09, 15:17
Μου απάντησαν στο μήνυμα και μου είπαν απλά πάλι τις 5 ταινίες με την ακόλουθη σειρά : Αστέρω , Η Άγνωστος , Γκόλφω , Αγάπη Και Αίμα , Εν Ονόματι Του Νόμου.Για τις επόμενες...σιγήν ιχθύος!!!

bernard.c
04-12-09, 03:06
Για τις επόμενες...σιγήν ιχθύος!!!

Μήπως δεν ξέρουν ακόμα ούτε οι ίδιοι...?

appoul
10-12-09, 16:23
Πήρα σήμερα τον "Τηλεθεατή" και διάβασα ότι η νέα κασετίνα που θα δίνεται από την επόμενη εβδομάδα θα έχει όντως μόνο 5 ταινίες:

Αστέρω
Η Άγνωστος
Γκόλφω
Αγάπη και αίμα
Εν ονόματι του νόμου

Αν όντως σταματήσει η προσφορά θα μου λείψει ιδιαιτέρως ο "Γρουσούζης" που δεν προβάλλεται συχνά από τα κανάλια. :(

tonytony
10-12-09, 23:08
Και γω το φοβάμαι αυτό.Αν όντως σταματήσει μένουν απ' έξω 22 ταινίες!!!Ας ελπίσουμε να δοθούν και αυτές...Εγώ θα ξαναπάρω κάποια στιγμή τηλέφωνο και θα σας ενημερώσω. Πάρτε όμως και σεις να φαίνεται ότι τις ζητάει ο κόσμος!

bernard.c
13-12-09, 17:56
Και γω το φοβάμαι αυτό.Αν όντως σταματήσει μένουν απ' έξω 22 ταινίες!!!Ας ελπίσουμε να δοθούν και αυτές...Εγώ θα ξαναπάρω κάποια στιγμή τηλέφωνο και θα σας ενημερώσω. Πάρτε όμως και σεις να φαίνεται ότι τις ζητάει ο κόσμος!

Συμφωνώ απολύτως!
Τα στοιχεία του περιοδικού, μαζί με τη λίστα των ταινιών που έχουν κυκλοφορήσει με τον Τηλεθεατή, μπορείτε να τα βρείτε στο πρώτο post του παρόντος thread.

appoul
16-12-09, 15:54
Λυπάμαι που θα σας φέρω κακά νέα, αλλά μόλις είδα τηλεοπτικό σποτ για τη νέα κασετίνα, στο οποίο ακούγεται η φράση "Ολοκληρώστε τη συλλογή σας με την καινούρια κασετίνα".

Να ελπίζουμε ότι οι υπόλοιπες ταινίες θα κυκλοφορήσουν ανεξάρτητα από το περιοδικό; Χλωμό το βλέπω, αλλά λέω, μήπως...

tonytony
16-12-09, 16:21
Mόλις είδα και γω το διαφημιστικό σποτ (έπαιξε στο διάλειμμα των Χαρίτων και το έγραψα κιόλας) και δεν λέει πουθενά τη φράση αυτή που λες!!!5 φορές την είδα και τη ξαναείδα!!!

appoul
16-12-09, 20:56
Λες να παράκουσα; Μακάρι. Νομίζω μετά τις "χάριτες" το είδα. Μήπως έχουν δυο διαφημιστικά;

mhmerotategiatipino
17-12-09, 08:16
Εγω παντως ακουσα το Ολοκληρωστε. Και τρομαξα ολιγον...

appoul
17-12-09, 16:04
Είπα κι εγώ, τόσο να παράκουσα; Πάντως κρατώ στα χέρια μου την καινούρια κασετίνα και πουθενά στο περιοδικό δεν λένε ότι θα είναι η τελευταία! Τι να πει κανείς;

tonytony
04-01-10, 12:28
Δυστυχώς τέλος!!! Σήμερα πήρα και μου είπε κατά λέξη "έχω την εντύπωση πως σταματάει εδώ"! Μόλις με άκουσε ότι αγρίεψα λίγο στο τηλ και της είπα τι λέτε κυρία μου είναι κι άλλες ταινίες ακόμα μου τα γύρισε ως εξής..."Όχι κύριε θα βγούνε και οι υπόλοιπες μέσα στο χρόνο απλά σταματάει για λίγο καιρό"!!!Και κει φυσικά το βούλωσα γιατί δεν είχα κάτι άλλο να πω έτσι όπως το έθεσαν...Τώρα , ή είναι δικαιολογία απλά για να με αποφύγει ή όντως για κάποιους λόγους που δε ξέρω σταματάει όντως για λίγο καιρό και θα συνεχιστεί...κάποτε! Αυτά!

Επειδή λοιπόν "τα πήρα" με το συγκεκριμένο θέμα , έκανα καταγγελία στο troktiko και προς τιμήν τους τη δημοσιεύσανε τη καταγγελία μου!!!Ελπίζω οι υπεύθυνοι να δώσουν μια απάντηση...Δείτε τη καταγγελία που έκανα εδώ (τον τίτλο δεν τον έβαλα εγώ...)
http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_769.html

sunset89
08-01-10, 19:51
Επειδή λοιπόν "τα πήρα" με το συγκεκριμένο θέμα , έκανα καταγγελία στο troktiko και προς τιμήν τους τη δημοσιεύσανε τη καταγγελία μου!!!Ελπίζω οι υπεύθυνοι να δώσουν μια απάντηση...Δείτε τη καταγγελία που έκανα εδώ (τον τίτλο δεν τον έβαλα εγώ...)
http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-post_769.html

Καλά μιλάμε μόλις το διάβασα πριν καμία ώρα, ήμουν σίγουρη ότι κρυβόσουν εσύ πίσω από την καταγγελία! Χα,χα δεν παίζεσαι!! :P

tonytony
08-01-10, 19:59
Ναι και πολύ θα ήθελα παιδιά όσοι ενδιαφέρεστε και για τις υπόλοιπες ταινίες , στείλτε και σεις το μήνυμά σας ίσως κάτι καταφέρουμε...
troktikos@gmail.com

Το φέρνω πάλι "ψηλά" μήπως δεν το είδατε όσοι ενδιαφέρεστε...Πρέπει να στείλουμε κι άλλοι mail είναι κρίμα γμτ...

ChristosM
09-01-10, 09:27
Καλα εκανες και το εγραψες μηπως και υπαρξει καποια επισημη απαντηση απο το περιοδικο.

sunset89
12-01-10, 15:17
Tonytony, έχεις απάντηση στο τροκτικό! :P:P

" Απάντηση στην καταγγελία αναγνώστη του περιοδικού Τηλεθεατής που δημοσιεύθηκε στο blog troktiko " (http://troktiko.blogspot.com/2010/01/blog-troktiko_12.html)

«Δεν υπάρχει καμία “κομπίνα” στις ταινίες της Φίνος Φιλμ από το περιοδικό Τηλεθεατής»
Σε απάντηση της καταγγελίας αναγνώστη του περιοδικού Τηλεθεατής που δημοσιεύθηκε στο troktiko στις 8/1/2010, θα θέλαμε να γνωστοποιήσουμε εκ μέρους της εταιρίας παραγωγής Victory Media A.E., ότι ο αρχικός στόχος μας ήταν η κυκλοφορία όλων των ταινιών της Φίνος Φιλμ μέσω του περιοδικού Τηλεθεατής, ωστόσο οι ταινίες που μπορούσαν πρακτικά...
να κυκλοφορήσουν σε dvd ανέρχονται στις 150.

Αυτή η απόφαση ήταν επιβεβλημένη και χωρίς καμία διάθεση «εξαπάτησης» του κοινού, δεδομένου ότι το σχετικό εγχείρημα που ξεκίνησε πριν τρία χρόνια στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία και γνώρισε ενθουσιώδη ανταπόκριση από το κοινό.

Συγκεκριμένα, οι υπόλοιπες ταινίες της Φίνος Φιλμ είναι αδύνατον να εκδοθούν για τους λόγους που αναφέρονται παρακάτω:

Πολλές από τις ταινίες που δεν κυκλοφόρησαν είναι με συμπαραγωγή και δεν ανήκουν πλέον στην Φίνος Φιλμ.
Για κάποιες ταινίες έχουν χαθεί τα αρχικά master.
Ορισμένες ταινίες έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματα.
Αρκετές ταινίες έχουν σοβαρά τεχνικά προβλήματα.

Είμαστε πάντα στη διάθεση του κοινού για περαιτέρω διευκρινίσεις.

Με εκτίμηση,

Victory Media

tsalk
12-01-10, 20:21
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε (τουλάχιστον) σε ποιά κατηγορία είναι κάθε μία από αυτές (τις υπόλοιπες) ταινίες.

Έτσι για να έχουμε τουλάχιστον αυτή την ενημέρωση αφού δεν μπορούμε να έχουμε τις εν λόγω ταινίες.

ChristosM
12-01-10, 22:10
Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε (τουλάχιστον) σε ποιά κατηγορία είναι κάθε μία από αυτές (τις υπόλοιπες) ταινίες.

Έτσι για να έχουμε τουλάχιστον αυτή την ενημέρωση αφού δεν μπορούμε να έχουμε τις εν λόγω ταινίες.

Σωστος, συμφωνω. Γιατι πολυ αοριστη μου φανηκε η αιτια...

tonytony
12-01-10, 23:10
Αυτό μπορεί να ισχύει για τις ταινίες Η Βίλα Με Τα Νούφαρα (1945) , Πρόσωπα Λησμονημένα (1946) , Παπούτσι Από τον Τόπο Σου (1946). Όλες τις υπόλοιπες ΤΙΣ ΕΧΩ!!! Είναι δυνατόν να τις έχω εγώ και όχι η Φίνος Φιλμ???
Ορισμένες ταινίες έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματα
Αυτό προφανώς ισχύει για τις ταινίες Τελευταία Αποστολή (1949) , Οι Παράνομοι (1959 - Νίκος Κούνδουρος) , Aliki My Love (1964 - Lionex Film) , Ο Αστραπόγιαννος (1970 - Γιάννης Κανδύλας)
Όλες οι υπόλοιπες ταινίες που απομένουν έχουν κυκλοφορήσει σε VHS από τη Φίνος Φιλμ στο παρελθόν και έχουν προβληθεί και από τη τηλεόραση οπότε δεν ισχύει τίποτα τέτοιο από ότι λένε!!!Ενδεικτικά αναφέρω τους τίτλους Ο Γρουσούζης (1952) , Χαμένη Ευτυχία (1966) , Παράνομοι Πόθοι (1966) , Ο Μικρός Δραπέτης (1968 , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα (1969) , Πανικός (1969) , Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο (1970) , Οι Αμαρτωλοί (1971) , Εσχάτη Προδοσία (1971) , Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές (1973) , Αγάπη Μου Ουα Ουα (1974)
Στο βιβλίο της ανιψιάς του αείμνηστου Φίνου , της Μαρικαίτης Καμβασινού , καμία από τις παραπάνω ταινίες δεν αναφέρεται ως συμπαραγωγή!!!
Επειδή αγαπητοί κύριοι της Victory Media δεν μιλάτε σε άσχετους όπως ίσως νομίζετε , και επειδή όπως αναφέρετε "είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινίσεις"...περιμένουμε τις διευκρινίσεις αυτές...και πιο ουσιαστικές απαντήσεις...
Το παραπάνω θα το στείλω στο troktiko και να δούμε αν απαντήσουνε...

ChristosM
12-01-10, 23:34
Αυτό μπορεί να ισχύει για τις ταινίες Η Βίλα Με Τα Νούφαρα (1945) , Πρόσωπα Λησμονημένα (1946) , Παπούτσι Από τον Τόπο Σου (1946). Όλες τις υπόλοιπες ΤΙΣ ΕΧΩ!!! Είναι δυνατόν να τις έχω εγώ και όχι η Φίνος Φιλμ???
Ορισμένες ταινίες έχουν πρόβλημα με τα δικαιώματα
Αυτό προφανώς ισχύει για τις ταινίες Τελευταία Αποστολή (1949) , Οι Παράνομοι (1959 - Νίκος Κούνδουρος) , Aliki My Love (1964 - Lionex Film) , Ο Αστραπόγιαννος (1970 - Γιάννης Κανδύλας)
Όλες οι υπόλοιπες ταινίες που απομένουν έχουν κυκλοφορήσει σε VHS από τη Φίνος Φιλμ στο παρελθόν και έχουν προβληθεί και από τη τηλεόραση οπότε δεν ισχύει τίποτα τέτοιο από ότι λένε!!!Ενδεικτικά αναφέρω τους τίτλους Ο Γρουσούζης (1952) , Χαμένη Ευτυχία (1966) , Παράνομοι Πόθοι (1966) , Ο Μικρός Δραπέτης (1968 , Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα (1969) , Πανικός (1969) , Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο (1970) , Οι Αμαρτωλοί (1971) , Εσχάτη Προδοσία (1971) , Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές (1973) , Αγάπη Μου Ουα Ουα (1974)
Στο βιβλίο της ανιψιάς του αείμνηστου Φίνου , της Μαρικαίτης Καμβασινού , καμία από τις παραπάνω ταινίες δεν αναφέρεται ως συμπαραγωγή!!!
Επειδή αγαπητοί κύριοι της Victory Media δεν μιλάτε σε άσχετους όπως ίσως νομίζετε , και επειδή όπως αναφέρετε "είμαστε πάντα στη διάθεσή σας για περαιτέρω διευκρινίσεις"...περιμένουμε τις διευκρινίσεις αυτές...και πιο ουσιαστικές απαντήσεις...

Μπραβο tonytony εισαι αψογος. Προτεινω να στειλεις αυτο το μηνυμα στο troktiko για να δουν οτι δεν ειμαστε ηλιθιοι οπως μας νομιζουν...

tonytony
12-01-10, 23:39
Το έχω ήδη στείλει και στο troktiko και στον Τηλεθεατή...Ξέρω ότι δεν θα καταφέρω τίποτα (ποιός είμαι εγώ άλλωστε να τα βάλω με δαύτους???) αλλά τουλάχιστον αυτό! Να μην νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδεύουν τον κόσμο γιατί κάποιοι ΔΕΝ είμαστε άσχετοι όπως ίσως νομίζουν...

tsalk
12-01-10, 23:52
[/B]

Είμαι περίεργος να δω την αντίδρασή τους (γιατί πιστεύουν ότι απευθύνονται σε άσχετους και ανθρώπους που δεν γνωρίζουν)

Για να δούμε.

bernard.c
13-01-10, 06:55
Το έχω ήδη στείλει και στο troktiko και στον Τηλεθεατή...Ξέρω ότι δεν θα καταφέρω τίποτα (ποιός είμαι εγώ άλλωστε να τα βάλω με δαύτους???) αλλά τουλάχιστον αυτό! Να μην νομίζουν ότι μπορούν να κοροιδεύουν τον κόσμο γιατί κάποιοι ΔΕΝ είμαστε άσχετοι όπως ίσως νομίζουν...

Θα συμφωνήσω με όλους τους προλαλήσαντες:
Μπράβο tonytony - "ο επιμένων νικά"!
Θα καταλάβουν ότι έχουν να κάνουν με κάποιον που γνωρίζει εις βάθος το θέμα των ταινιών και όχι με κάποιον "τυχαίο". Άντε, διότι η απάντηση της Victory Media ήταν αρκετά αόριστη και ασαφής. Ας μας πουν σε ποια ταινία αντιστοιχεί ποια αιτία, διότι κάποιες από αυτές δεν εμπίπτουν σε καμία από τις κατηγορίες στις οποίες αναφέρθηκαν κατά τη γνώμη μου...

tonytony
13-01-10, 09:59
Ναι αυτό είναι το θέμα πως εγώ που δεν ανήκω σε καμιά εταιρία απαντάω με στοιχεία ενώ εκείνοι αόριστα...Τουλάχιστον αυτό , να ξέρουν ότι δεν μπορούν να κοροιδεύουν άλλο! Το troktiko δυστυχώς δε το δημοσίευσε ακόμα και το ξανάστειλα...Την ίδια απάντησή μου την έστειλα και στον Τηλεθεατή. Ξέρω πως δε πρόκειται να γίνει τίποτα...

Για να δείτε λοιπόν πόσο πολύ μας κοροιδεύουν η Victory και ο Τηλεθεατής , πήρα εγώ ο ίδιος τηλέφωνο στη Φίνος Φιλμ (2108218255) και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο για 15 λεπτά περίπου! Ήταν πρόθυμος και μου απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις! Καταρχήν μου είπε πως εξαρχής ζητήσανε αυτές τις 150 ταινίες και πως αν τους ζητήσουν και τις υπόλοιπες ευχαρίστως θα τις δώσουνε. Δεν μπορεί η Φίνος να "εκβιάσει" την εταιρεία να τις πάρει με το ζόρι αν δε θέλει!(Μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς!). Του είπα πως είναι κρίμα γιατί έμειναν απ έξω οι πιο ωραίες και οι πιο σπάνιες ταινίες και μου είπε πως συμφωνεί μαζί μου και πως δυστυχώς και από τα κανάλια παίζονται μόνο οι κωμωδίες πια...Μου είπε πως ίσως έπρεπε εξαρχής να τους έλεγαν "πάρε 5 κωμωδίες αλλά και 3 κοινωνικές μαζί" (κάπως έτσι το είπε).
Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση αυτές που έμειναν να τις κυκλοφορήσει η εταιρεία μόνη της και μου είπε πως όχι.Αλλά είναι στη διάθεση οποιουδήποτε εντύπου ή τηλεοπτικού σταθμού να τις πάρει.
Τέλος τον ρώτησα για το Aliki my love και μου είπε χαρακτηριστικά "αυτή τη ταινία ξεχάστε την"!!!Μου είπε πως προβλήθηκε τότε 4-5 μέρες και από τότε ο Φίνος δεν επιθυμεί να ξαναπροβληθεί και σέβονται την επιθυμία του. Μου είπε πως το negative της ταινίας υπάρχει στις αποθήκες τους , πως πολλά κανάλια την έχουνε ζητήσει αλλά δεν τη δίνουνε με τίποτα! Γνωρίζει , μου είπε , πως η ταινία κυκλοφόρησε αλλά δεν κυκλοφόρησε από αυτούς αλλά από το εξωτερικό...
Αυτά είπαμε μέσες άκρες , sorry αν σας κούρασα , απλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η κοροιδία τους!!!Τις δίνουνε και δεν τις πέρνουνε γιατί φοβούνται πως ίσως δεν πουλήσουν...Μόνο το κέρδος και τίποτα άλλο...

sunset89
13-01-10, 15:10
Καλά μιλάμε ο Antony δίνει ρέστα!! Τη δημοσιεύσανε την απάντησή σου βρε! :D

http://troktiko.blogspot.com/2010/01/victory-media.html

Πάντως μπράβο σου γιατί είναι μία απάντηση προς όλους ότι οι τηλεθεατές/συλλέκτες κτλ δεν κοιμούνται.

tonytony
13-01-10, 22:37
Ναι το είδα!!!Περιμένουμε απάντηση αλλά όχι αποτελέσματα δυστυχώς...

bernard.c
13-01-10, 22:44
Για να δείτε λοιπόν πόσο πολύ μας κοροιδεύουν η Victory και ο Τηλεθεατής , πήρα εγώ ο ίδιος τηλέφωνο στη Φίνος Φιλμ (2108218255) και μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο για 15 λεπτά περίπου! Ήταν πρόθυμος και μου απάντησε σε όλες μου τις ερωτήσεις! Καταρχήν μου είπε πως εξαρχής ζητήσανε αυτές τις 150 ταινίες και πως αν τους ζητήσουν και τις υπόλοιπες ευχαρίστως θα τις δώσουνε. Δεν μπορεί η Φίνος να "εκβιάσει" την εταιρεία να τις πάρει με το ζόρι αν δε θέλει!(Μεταφέρω τα λόγια του ακριβώς!). Του είπα πως είναι κρίμα γιατί έμειναν απ έξω οι πιο ωραίες και οι πιο σπάνιες ταινίες και μου είπε πως συμφωνεί μαζί μου και πως δυστυχώς και από τα κανάλια παίζονται μόνο οι κωμωδίες πια...Μου είπε πως ίσως έπρεπε εξαρχής να τους έλεγαν "πάρε 5 κωμωδίες αλλά και 3 κοινωνικές μαζί" (κάπως έτσι το είπε).
Αααααα, αυτό αλλάζει τα πράγματα! Διότι εγώ ήμουν με την εντύπωση ότι η FINOS δεν ήθελε να δώσει τις υπόλοιπες ταινίες στη VICTORY MEDIA και στον Τηλεθεατή...! Πολύ ενδιαφέρουσα αυτή η πληροφορία λοιπόν!

Τον ρώτησα αν υπάρχει περίπτωση αυτές που έμειναν να τις κυκλοφορήσει η εταιρεία μόνη της και μου είπε πως όχι.Αλλά είναι στη διάθεση οποιουδήποτε εντύπου ή τηλεοπτικού σταθμού να τις πάρει.
Γιατί δεν θέλουν να τις κυκλοφορήσουν μόνοι τους από την FINOS? Θα βρεθεί κάποιο έντυπο που θα ενδιαφερθεί?

Τέλος τον ρώτησα για το Aliki my love και μου είπε χαρακτηριστικά "αυτή τη ταινία ξεχάστε την"!!!Μου είπε πως προβλήθηκε τότε 4-5 μέρες και από τότε ο Φίνος δεν επιθυμεί να ξαναπροβληθεί και σέβονται την επιθυμία του. Μου είπε πως το negative της ταινίας υπάρχει στις αποθήκες τους , πως πολλά κανάλια την έχουνε ζητήσει αλλά δεν τη δίνουνε με τίποτα! Γνωρίζει , μου είπε , πως η ταινία κυκλοφόρησε αλλά δεν κυκλοφόρησε από αυτούς αλλά από το εξωτερικό...
Αυτό είναι λίγο-πολύ γνωστό! Μα καλά, τόσο "κακή" είναι αυτή η ταινία? Είχε γυριστεί με σκοπό να προμοτάρει την Αλίκη στο εξωτερικό - ούτε επίτηδες να το έκαναν...

Αυτά είπαμε μέσες άκρες , sorry αν σας κούρασα , απλά για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η κοροιδία τους!!!Τις δίνουνε και δεν τις πέρνουνε γιατί φοβούνται πως ίσως δεν πουλήσουν...Μόνο το κέρδος και τίποτα άλλο...
Όχι μόνο δεν μας κούρασες, αλλά χαιρόμαστε για την επιμονή που επιδεικνύεις και την αγάπη που έχεις για αυτές τις ταινίες. Πάλι καλά που τους "στριμώχνεις" και "αναγκάζονται" να σου δώσουν κάποιες απαντήσεις και πέφτει κάποιο φως στην υπόθεση...!

appoul
14-01-10, 15:10
Στο νέο τεύχος του "Τηλεθεατή" που έχω στα χέρια μου (τα τυχερά της επαρχίας!), φυσικά δεν υπάρχει καμιά διαφήμιση για ταινίες επόμενου τεύχους ενώ το κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη ξεκινάει με τη φράση: "Με το 'Εν ονόματι του νόμου' που σας προσφέρει την επόμενη εβδομάδα ο 'Τηλεθεατής' στη σειρά με τις κλασικές στιγμές της Φίνος Φιλμ κλείνει ο κύκλος των ταινιών της Φίνος Φιλμ που εδώ και τρία χρόνια σας προσέφερε ο ΄Τηλεθατής'"

Μόνο που η ταινία "Εν ονόματι του νόμου" δίνεται αυτή την εβδομάδα, συνεπώς ο Ιάσονας δεν θα μπορέσει να πραγματοποιήσει την υπόσχεση που δίνει στο τέλος του κειμένου "Για τον Φίνο, όμως, και την υπόλοιπη πορεία του και ζωή του θα κλείσουμε την επόμενη εωδομάδα..."

Στο κείμενο ο Ιάσονας αναφέρει ότι "ο 'Τηλεθεατής' βέβαια θα συνεχίσει με κάποιες επίσης πολύ σημαντικές ταινίες του ελληνικού ψυχαγωγικού κινηματογράφου, κλασικές στο είδος τους, που γυρίστηκαν όμως εκτός Φίνος Φιλμ. Όμως, η Φίνος Φιλμ δεν γύρισε μόνο 150 ταινίες. Γύρισε γύρω στις 180. Από κάποιες δεν υπάρχουν πια οι κόποιες, από κάποιες έχουν καταστραφεί αρνητικά (...) ενώ κάποιες άλλες που ήταν συμπαραγωγές με άλλες εταιρίες ή ανεξάρτητους παραγωγούς μετά χωρίστηκαν και άλλαξαν χέρια τα δικαιώματά τους".

tonytony
14-01-10, 15:52
Για να δείτε πόσο κορόιδα μας πιάνουν , από την άλλη βδομάδα στο "αδερφό" περιοδικό , το Τηλέραμα (Αττικές εκδόσεις και αυτό - καμιά κουβέντα για Εγκλήματα) ανακοινώνει τις "40 Καλύτερες ταινίες της Φίνος Φιλμ"!!!Ξανά μανά από την αρχή με 2 ταινίες την εβδομάδα και με αρχή Τα Κίτρινα Γάντια & το Κορίτσια Για φίλημα!!!
Όσο για τις ταινίες που ανακοινώνει ο κ.Τριανταφυλλίδης για τον Τηλεθεατή , οι πληροφορίες μου λένε για κάποιες από τις ταινίες του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου που έχουν πάρει...Πολύ φοβάμαι όμως πως νομίζουν πως θα μας πιάσουνε κορόιδα και εκεί , αφού έχουν ήδη δοθεί οι πιο γνωστές από το 7 Μέρες TV!!!Μα τέτοιο μπάχαλο πια???

ChristosM
15-01-10, 09:28
Στο κείμενο ο Ιάσονας αναφέρει: Όμως, η Φίνος Φιλμ δεν γύρισε μόνο 150 ταινίες. Γύρισε γύρω στις 180. Από κάποιες δεν υπάρχουν πια οι κόποιες, από κάποιες έχουν καταστραφεί αρνητικά (...) ενώ κάποιες άλλες που ήταν συμπαραγωγές με άλλες εταιρίες ή ανεξάρτητους παραγωγούς μετά χωρίστηκαν και άλλαξαν χέρια τα δικαιώματά τους".

Απ' εξω το μαθανε το ποιημα, ευγε!

georgeikos
15-01-10, 09:47
κριμα...για αλλη μια φορμα προσπαθουν να κοροιδεψουν τον κοσμο..μην νομιζετε ομως οτι πολλοι δεν πευτουν στην παγιδα ...να αγοραζουν αβερτα..τεσπα..εγω περα απο τις αλλες τις φινος περιμενα και την ¨βιλλα με τα νουφαρα" αλλα αφου λετε οτι δεν υπαρχει....κριμα...

bernard.c
16-01-10, 01:39
... το Τηλέραμα (Αττικές εκδόσεις και αυτό - καμιά κουβέντα για Εγκλήματα) ανακοινώνει τις "40 Καλύτερες ταινίες της Φίνος Φιλμ"!!!Ξανά μανά από την αρχή με 2 ταινίες την εβδομάδα και με αρχή Τα Κίτρινα Γάντια & το Κορίτσια Για φίλημα!!!
Δεν πιστεύω να διαθέσουν τις σινεμασκόπ ταινίες στην αρχική τους μορφή (όπως τις δείχνει η ΝΕΤ αυτό τον καιρό). Πείτε μας για το "Κορίτσια για φίλημα" του Τηλεράματος όταν μάθετε περισσότερα παρακαλούμε!

Όσο για τις ταινίες που ανακοινώνει ο κ.Τριανταφυλλίδης για τον Τηλεθεατή , οι πληροφορίες μου λένε για κάποιες από τις ταινίες του Καραγιάννη-Καρατζόπουλου που έχουν πάρει...
Ξέρεις μήπως τίποτα πιο συγκεκριμένο (δηλαδή ποιες ταινίες της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος πρόκειται να είναι αυτές?)

tonytony
16-01-10, 01:43
Όχι φίλε μου δυστυχώς δε ξέρω τίποτα ακόμα... Έμαθα πως πήραν 40 ταινίες του Καραγιάννη αλλά από αυτές που έχουν ήδη δοθεί!!!Κουφό μου φαίνεται δε ξέρω σίγουρα όμως τι να πω...

xristosk
16-01-10, 09:53
τι να πω κι εγω........
κριμα που δεν ολοκληρωθηκε η σειρα της φινος
ηλπιζα η μαλλον ημουν σιγουρος πως θα κυκλοφορουσαν ολες οι ταινιες
μια και μενω στο εξωτερικο,παντα σε αυτο το διαστημα οταν κατεβαινα στην ελλαδα επαιρνα με παραγγελια απο την victory media τις κασετινες που ειχαν ηδη κυκλοφορησει,παντα ρωτουσα βεβαια για αυτες τις σπανιες ταινιες και η κοπελα μου ελεγε, πως ολες οι ταινιες θα κυκλοφορουσαν μια και η σειρα ειχε σπασει ολα τα ρεκορ.................
ηλπιζα κι εγω λοιπον πως θα βλεπα επιτελους ταινιες οπως
νεκρη πολιτεια
ο δρομος με τις ακακιες
μαρινα
προσωπα λησμονημενα
ο αγαπητικος της βοσκοπουλας
οι παρανομοι
τελευταια αποστολη
αλλα απο οτι βλεπω και ακουω ,μονο στα ονειρα
βασικα πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ευχαριστω και στον tonytony
για ολες αυτες τις πληροφοριες να σαι καλα φιλε

tonytony
16-01-10, 11:08
Να σαι καλά και συ ευχαριστώ και ελπίζω να τις δούμε κάποτε κι αυτές καθαρές και επεξεργασμένες...

xristosk
18-01-10, 16:38
γεια σε ολους
θελω να μαθω , αν γινετε ποσες και ποιες ταινιες εμειναν απ εξω
εψαξα λιγο αλλα δεν ξερω ακριβως
ασε που σπαστικα κιολας γιατι αφησαν απ εξω
παρα πολυ καλες ταινιες
οπως το πεθαινω καθε ξημερωμα
τον γρουσουζη,οι ουρανοι ειναι δικοι μας,εσχατη προδοσια
αγαπη μου ουα ουα , και επισης μια ταινια της λασκαρη
αυτοι που μιλησαν με το θανατο
αν ειναι ευκολο σε καποιον ας κανει μια λιστα με αυτες που δεν κυκλοφορησαν, για να δουμε
tony tony,μαλλον για σενα χτυπα η κουδουνα, μια και εισαι απαιχτος
γι αυτο και σε ευχαριστω εκ των προταιρων

tonytony
18-01-10, 17:44
Άντε να τα γράψω άλλη μια φορά αναλυτικά...
1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940 (Σκούρας Φιλμ - σκηνοθέτης ο Φίνος)
2. Η Φωνή Της Καρδιάς - 1943
3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945 (μάλλον χαμένη...)
4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946
5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946 (μάλλον χαμένη...)
6. Μαρίνα - 1947
7. Τελευταία Αποστολή - 1949 (μάλλον ανήκουν αλλού τα δικαιώματα - την έχω από το παιδικό κανάλι 0-6)
8. Νεκρή Πολιτεία - 1951
9. Ο Γρουσούζης - 1952
10. Οι Ουρανοί Είναι Δικοί Μας - 1953
11. Ο Δρόμος Με Τις Ακακίες - 1954
12. Ο Αγαπητικός Της Βοσκοπούλας - 1955
13. Οι Παράνομοι - 1959 (μάλλον τα δικαιώματα ανήκουν αλλού - την έχω από VHS New Star
14. Aliki My Love - 1964 (δεν τη δίνει η Φίνος Φιλμ όπως μου είπαν...)
15. Παράνομοι Πόθοι - 1966
16. Χαμένη Ευτυχία - 1966
17. Ο Μικρός Δραπέτης - 1968
18. Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα - 1969
19. Πανικός - 1969
20. Ο Αστραπόγιαννος - 1970 (μάλλον τα δικαιώματα ανήκουν στον Γιάννη Κανδύλα)
21. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970
22. Οι Αμαρτωλοί - 1971
23. Εσχάτη Προδοσία - 1971
24. Οι Γενναίοι Πεθαίνουν Δυο Φορές - 1973
25. Αγάπη Μου Ουα Ουα - 1974
26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974 (μάλλον χάθηκαν τα δικαιώματα - την έχω από VHS New Star)
Αυτά!!!

xristosk
18-01-10, 19:38
ευχαριστω.........παρα πολυ
να σαι καλα
βασικα, πολλες απο αυτες τις εχω
αλλα ειναι απο VHS ........................χαλια γραμμενες
μερικες δεν βλεπονται εχω προσπαθησει να τις περασω σε dvd
αλλα παλι το αποτελεσμα ειναι αστα να πανε
τελος παντων.........
ας οψεται ο καθε υπευθυνος που αποφασισε να σταματησει αυτην
σειρα που ειχε ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΡΕΚΟΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ
οπως ελεγαν

appoul
18-01-10, 21:09
tonytony, τι εννοείς με τη φράση "μάλλον χάθηκαν τα δικαιώματα" για το "Γυμνοί Στο Χιόνι";

konkar
18-01-10, 22:40
Γιατί ο αστραπόγιαννος και το πεθαινω κάθε ξημέρωμα δεν κυκλοφόρησαν? Η πρώτη δε νομιζω να έχει να κάνει με δικαιώματα και τετοια καθώς την ειχα δει πριν λιγα χρονια να κυκλοφορει σε κασετα. Οσον αφορα τη δευτερη νομιζω την πηρε το ματι μου σε γνωστο site.

tonytony
18-01-10, 23:54
Ο "Αστραπόγιαννος" είχε όντως βγει σε VHS όπως λες αλλά όχι από τη Φίνος Φιλμ! Το ίδιο και το "Γυμνοί Στο Χιόνι".Το "Πεθαίνω Κάθε Ξημέρωμα" είναι καθαρή ταινία Φίνος Φιλμ. Όπως και οι 18 που ΟΦΕΙΛΑΝ να μας δώσουν (από αυτές που δεν έδωσαν οι 18 είναι ΜΟΝΟ Φίνος Φιλμ!).

xristosk
19-01-10, 19:16
λοιπον,απο οτι γνωριζω ο αστραπογιαννος ειναι μια ταινια που ειχε ξεκινησει εκτος φινος φιλμ και οτι ο φινος μπηκε
ως συμπαραγωγος αλλα καθολου απιθανο τα δικαιωματα να ανηκουν αυτην την στιγμη στην φινος
το ιδιο ειχε γινει και με την ταινια η νυφη το σκασε με την καρεζη,που ξεκινησε εκτος αλλα τωρα τα δικαιωματα τα εχει η θρυλικη εταιρια μια και η ταινια κυκλοφορησε στην 7η σειρα......................................

περα απο αυτα θα θελα να ξερα τι αλλο θα μπορουσαμε να κανουμε
για να κυκλοφορησουν και οι υπολοιπες ταινιες

tonytony
19-01-10, 21:20
...Ίσως υπομονή???Ίσως να "σπάσουμε" τα τηλέφωνα στον Τηλεθεατή και στη Victory??? Ίσως και τίποτα δε ξέρω...

appoul
21-01-10, 15:10
Πήρα σήμερα το "Τηλέραμα", γιατί με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ταινίες της Ρένας Βλαχοπούλου και ήθελα να δω μήπως το "Κορίτσια για φίλημα" είναι διαφορετικό από το DVD που έδωσε ο "Τηλεθεατής". Όχι απλώς είναι το ίδιο DVD της Victory Media αλλά πρόκειται προφανώς για τα DVD που δεν είχαν πουληθεί με τον "Τηλεθεατή". Δηλαδή, μπορεί να είναι πλαστική η θήκη αλλά ο δίσκος έχει όλα εκείνα τα ενοχλητικά σημάδια που είχαν οι δίσκοι λόγω της χαρτονένιας τους θήκης...

Για όποιον/αν τυχόν ενδιαφέρεται, να σας πω επίσης ότι μαζί με τα δύο DVD δίνεται μια χαρτονένια θήκη (συλλεκτική κασετίνα την ονομάζουν) που θα χωράει 16 πλαστικές θήκες, δηλαδή 16 ταινίες.

Την επόμενη βδομάδα θα δοθούν "Δόλωμα" και "Χαρτοπαίχτρα".

appoul
21-01-10, 15:24
Α, και όσον αφορά τον "Τηλεθεατή" (επειδή και αυτόν τον αγόρασα λόγω "Μήτσων" με εμφάνιση της Βλαχοπούλου), δημοσιεύει τελικά το τελευταίο κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη για τον Φίνο, ενώ διαφημίζει τη νέα σειρά που ξεκινάει στις 29 Ιανουαρίου με τις ταινίες της "Καραγιάννης Καρατζόπουλος". 2 DVD: "Η Αλίκη στο Ναυτικό" και "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", και μαζί δώρο η συλλεκτική θήκη.......

ChristosM
21-01-10, 17:40
Σ' ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση. Κριμα για το "Κοριτσια για φιλημα", ειχα μια ελπιδα... Την ταινια αυτη ειχα την χαρα και την τυχη να την δω σε σιναμασκοπ (και στερεοφωνικη) πριν 8 περιπου χρονια σε κινηματογραφο στα πλαισια ενος τιμητικου αφιερωματος και ηταν σα να την εβλεπα για πρωτη φορα. Ας ελπισουμε η ΕΡΤ να την αγορασει και να μας την προβαλλει, μια και η εταιρεια που εφτιαξε τα dvd (ισως και η Φινος) αδιαφορησε στο να κυκλοφορησουν οι ταινιες στο σωστο φορμά τους.
Το γεγονος δε, οτι μας ξαναπουλανε τις ιδιες κοπιες ταινιων, δηλαδη τα ιδια ακριβως dvd, πιστευω πως γρηγορα θα το χρεωθουν.

appoul
21-01-10, 19:04
Ναι, το έχω δει κι εγώ δυο φορές σε μεγάλη οθόνη το "Κορίτσια για φίλημα", σε αφιερώματα του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης. Πραγματικά, ξεχωριστή εμπειρία.

Ελπίζω κι εγώ ότι αργά ή γρήγορα θα μας το δείξει η ΕΡΤ στο κανονικό του φορμάτ.

tonytony
21-01-10, 20:45
Με ποιά λογική ο Τηλεθεατής βάζει ξανά ταινίες που τις έδωσε ανταγωνιστικό περιοδικό , το 7 ΜΕΡΕΣ TV???Τόση κοροιδία πια???

bernard.c
22-01-10, 03:48
Πήρα σήμερα το "Τηλέραμα", γιατί με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ταινίες της Ρένας Βλαχοπούλου και ήθελα να δω μήπως το "Κορίτσια για φίλημα" είναι διαφορετικό από το DVD που έδωσε ο "Τηλεθεατής". Όχι απλώς είναι το ίδιο DVD της Victory Media αλλά πρόκειται προφανώς για τα DVD που δεν είχαν πουληθεί με τον "Τηλεθεατή"... Την επόμενη βδομάδα θα δοθούν "Δόλωμα" και "Χαρτοπαίχτρα".

Α, και όσον αφορά τον "Τηλεθεατή"..., δημοσιεύει τελικά το τελευταίο κείμενο του Ιάσονα Τριανταφυλλίδη για τον Φίνο, ενώ διαφημίζει τη νέα σειρά που ξεκινάει στις 29 Ιανουαρίου με τις ταινίες της "Καραγιάννης Καρατζόπουλος". 2 DVD: "Η Αλίκη στο Ναυτικό" και "Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα", και μαζί δώρο η συλλεκτική θήκη.......
Πολύ χρήσιμα αυτά που μας λες, σε ευχαριστούμε πολύ που μας ενημερώνεις εγκαίρως "για να μην την πατήσουμε"...

Κριμα για το "Κοριτσια για φιλημα", ειχα μια ελπιδα... Το γεγονος δε, οτι μας ξαναπουλανε τις ιδιες κοπιες ταινιων, δηλαδη τα ιδια ακριβως dvd, πιστευω πως γρηγορα θα το χρεωθουν.
Κι εγώ το ίδιο...:(
Όσο για αυτό που λες για τα "τερτίπια" των περιοδικών, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Με ποιά λογική ο Τηλεθεατής βάζει ξανά ταινίες που τις έδωσε ανταγωνιστικό περιοδικό , το 7 ΜΕΡΕΣ TV???Τόση κοροιδία πια???
Είναι απαράδεκτοι! Ανακυκλώνουν τα ίδια και τα ίδια, ενώ έχουν αφήσει μερικές ταινίες στην άκρη, τις οποίες δεν ξέρουμε αν θα μας τις διαθέσουν ποτέ... Και οι Μήτσοι πανάκριβοι! "Μποϊκοτάζ" τους χρειάζεται!

xristosk
22-01-10, 10:25
τελικα ,μαλλον δεν γινετε τιποτα απο οτι βλεπω και ακουω, θελουν να μας προσφερουν τα περιοδικα παλι μασημενη τροφη ταινιες που μαλλον εμειναν στο ραφι θελουν να ξεφορτοθουν ,και αρχιζουν παλι να τις προσφερουν
το μονο που με στενοχωρει,ειναι που αφησαν εξω πολυ καλες ταινιες...........
τοσο πολυ φοβηθηκαν δηλαδη το οτι δεν θα πουλησουν
και δεν φοβουνται τωρα που δινουν παλι τις ιδιες
τουλαχιστον ας δοσουν ,τις ταινιες που ειναι γνωστες,γιατι αναμεσα σε
αυτες που δεν εδωσαν ,υπαρχουν και πολλες που εχουν παιχτει και στην τηλεοραση
μου ειναι αδιανοητο να εχω την συλλογη των 150 ταινιων που εδωσαν
χωρις να ειναι μεσα
το πεθαινω καθε ξημερωμα
η τον γρουσουζη,οι ουρανοι ειναι δικοι μας,η φωνη της καρδιας(την πρωτη ταινια της φινος φιλμ(
το αυτοι που μιλησαν με το θανατο
οι γενναιοι πεθαινουν δυο φορες..................................

ΕΛΕΟΣ

ChristosM
22-01-10, 12:09
Μολις ειδα το Τηλεραμα. Ζητουν 9 ευρω για ουσιαστικα δυο αδεια κουτια!
Το ιδιο απο την επομενη εβδομαδα και ο Τηλεθεατης. Απαραδεκτο! Αληθεια, περιμενουν να πουλησει αυτο το πραγμα?

xristosk
28-01-10, 12:30
καλημερα σε ολη την παρεα
εχω μια ερωτηση,βρηκα καπου μια λιστα με τις ταινιες της φινος
και αναφερει δυο ταινιες τους παρανομους,και το ποταμι
μηπως μιλαμε για την ιδια ταινια;
και κατι αλλο
στην ταινια αγαπη και αιμα με την καρεζη και τον καζακο
που ευτυχως μας εδωσε στο παρα πεντε ο τηλεθεατης
υπαρχουν κομμενες σκηνες;
ευχαριστω......................................... ..............

1986
19-05-10, 00:17
Συγνώμη για το ξέθαμα!

Μπορεί να γράψει κάποιος ποιες ταινίες κυκλοφόρησαν τελικά σε DVD?

Ευχαριστώ

Υ.Γ.: Μια λίστα σαν του 1ου μηνύματος θα ήταν το ότι καλύτερο!

tonytony
19-05-10, 12:11
Να γράψουμε δηλαδή 150 τίτλους??? Τις ξέρω ποιές είναι αλλά μήπως θα σε βοηθούσε να σου πω ποιές τελικά δεν βγήκαν?

drspiros
19-05-10, 12:51
Θα μπεις εδω
http://www.victorymedia.org/ViewShopCategoryL2.aspx?LangId=1&id=19471
και θα βρεις ποιες ταινιες δοθηκαν σε DVD και ποτε.

1986
20-05-10, 18:37
Να γράψουμε δηλαδή 150 τίτλους??? Τις ξέρω ποιές είναι αλλά μήπως θα σε βοηθούσε να σου πω ποιές τελικά δεν βγήκαν?

Όχι φυσικά από την αρχή! Σαν συμπλήρωμα του 1ου μηνύματος.

Αν και αυτό που προτείνεις πάλι με εξυπηρετεί

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έκανε μια συγκεντρωτική αναφορά!

tonytony
20-05-10, 19:10
Δε μπήκες στο link της Victory που σου έδωσε ο djspiros? Τέλος πάντων μπορώ να σου πω ποιές ΔΕΝ βγήκαν...
1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940
3. Η Βίλα Με Τα Νούφαρα - 1945
5. Παπούτσι Από Τον Τόπο Σου - 1946
6. Μαρίνα - 1947
7. Τελευταία Αποστολή - 1949
8. Νεκρή Πολιτεία - 1951
9. Ο Γρουσούζης - 1952
13. Οι Παράνομοι - 1959
14. Aliki My Love - 1964
19. Πανικός - 1969
20. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970
21. Ο Αστραπόγιαννος - 1970
22. Οι Αμαρτωλοί - 1971
26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974
Όλες οι υπόλοιπες (αν έχεις τον κατάλογο της Φίνος Φιλμ ) έχουν κυκλοφορήσει σε dvd. Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.

1986
20-05-10, 19:17
Τώρα κοιτούσα το site της Victory Media

150 ταινίες σε DVD (όπως τις υπολόγισα)

Ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας!

konkar
21-05-10, 13:35
Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.
Για τη Βίλα με τα Νούφαρα δε ξέρω, πάντως την ταινία Παπούτσι από τον τόπο σου αποκλείεται να τη βρεις καθώς η κόπια της έχει χαθεί και δε σώζεται σήμερα. Το Aliki my love που το βρήκες????????

tonytony
21-05-10, 16:58
Το βρήκα φίλε μου αρκετά χρόνια τώρα έναντι αδράς αμοιβής βέβαια...

bambinella 100
21-05-10, 20:49
Πολυ χρησιμη η λιστα σου, tonytony. Eισαι τυχερος που εχεις στην κατοχη σου τοσο σπανιες ταινιες. Το κυνηγησες κι εσυ, βεβαια. Εγω πριν απο 2 χρονια, περιπου σταθηκα τυχερη και καταφερα να αγορασω απο ενα video club τον Μικρο Δραπετη σε VHS. Mε οχι και τοσο καλη εικονα, δυστυχως. Στο βιβλιο του Ζερβα για τη Φινος Φιλμ, δεν αναφερεται καθολου το Νο 26 της λιστας σου. Προσωπικα αγνοουσα και την υπαρξη της. Μηπως μπορεις να μας δωσεις κανενα στοιχειο για τους συντελεστες της? Το ιδιο θα ηθελα και για το Νο 4. Την ξερω ως μια ταινια του Φινου, αλλα τιποτα παραπανω.

tonytony
21-05-10, 21:44
Το "Πρόσωπα Λησμονημένα" είναι ταινία του 1946 με τους Γιώργο Παππά και Μιράντα Μυράτ. Το δε "Γυμνοί Στο Χιόνι" του 1974 με την Αιμιλία Υψηλάντη και τον Χρήστο Σπυρόπουλο.

bambinella 100
22-05-10, 12:26
Ευχαριστω, tonytony.
Για μενα, και για τους περισσοτερους Ελληνες, η Φινος Φιλμ ειναι η κορυφαια εταιρια παραγωγης. Δευτερη τοποθετω τη Δαμασκηνος - Μιχαηλιδης και τριτη την Καραγιαννης - Καρατζοπουλος, την οποια και δεν συμπαθω ιδιαιτερα. Ομως επειδη πρεπει να τα λεμε ολα, εχω να κανω μια παρατηρηση για τη Φινος. Σε πολλες ταινιες της εταιριας εχω δει το μικροφωνο να φαινεται πανω απο τα κεφαλια των ηθοποιων. Αυτο με κανει να αναρωτιεμαι πως ο Φιλοποιμην που παντα επιζητουσε αρτιο αποτελεσμα, επετρεπε να γινεται το ιδιο σφαλμα επανειλημμενα. Πραγματικα, λυπηρο.

tonytony
22-05-10, 13:41
Χα χα ναι το παρατήρησα και γω αλλά δε μ' ενοχλεί! Έχει τη μαγεία του κι αυτό νομίζω. Πάντως για τις 2 ταινίες που μου ζήτησες λεπτομέρειες , εκτός από τη συλλεκτική τους αξία...δε βλέπονται με τίποτα!!!

bambinella 100
22-05-10, 14:00
Mιλας για κακη εικονα η για χαλια σεναριο - σκηνοθεσια?
Η για ολα τα παραπανω?

tonytony
22-05-10, 16:07
Πιο πολύ για την υπόθεση ναι. Μη ξεχνάς ότι η 1η είναι και του 1946!!!

xristosk
25-05-10, 16:43
Δε μπήκες στο link της Victory που σου έδωσε ο djspiros? Τέλος πάντων μπορώ να σου πω ποιές ΔΕΝ βγήκαν...
1. Το Τραγούδι Του Χωρισμού - 1940
6. Μαρίνα - 1947
7. Τελευταία Αποστολή - 1949
8. Νεκρή Πολιτεία - 1951
9. Ο Γρουσούζης - 1952
13. Οι Παράνομοι - 1959
14. Aliki My Love - 1964
19. Πανικός - 1969
20. Αυτοί Που Μίλησαν Με Τον Θάνατο - 1970
21. Ο Αστραπόγιαννος - 1970
22. Οι Αμαρτωλοί - 1971
26. Γυμνοί Στο Χιόνι - 1974
Όλες οι υπόλοιπες (αν έχεις τον κατάλογο της Φίνος Φιλμ ) έχουν κυκλοφορήσει σε dvd. Προσωπικά (έστω και από την tv) μου λείπουν μόνο οι 3 και 5.

να μας ελεγες τουλαχιστον και που τις βρηκες............................................ .........τελος παντων να ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΧΑΙΡΕΣΕ
βασικα εμενα μου λειπουν σχεδον ολες#)

Paspartoo
25-05-10, 16:57
Εχουν παιχτει σχεδον ολες, παραπανω απο μια ντουζινα φορες στη τηλεοραση - αν το ειχες οργανωσει (οπως πχ ο tonytony) θα τις ΧΑΙΡΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΣΥ.

tonytony
25-05-10, 23:13
...Κάπως έτσι...

xristosk
26-05-10, 16:14
μακαρι να ειχαν παιχτει στην τν θα τις ειχα αλλα ειναι οι περισσοτερες
πολυ σπανιες

mhmerotategiatipino
27-05-10, 08:30
Το παπουτσι απο τον τοπο σου θεωρειται χαμενη δυστυχως.

bernard.c
02-06-10, 01:35
Όχι φυσικά από την αρχή! Σαν συμπλήρωμα του 1ου μηνύματος.

Αν και αυτό που προτείνεις πάλι με εξυπηρετεί

Θα το εκτιμούσα αν κάποιος έκανε μια συγκεντρωτική αναφορά!

Πέρα από την πολύ χρήσιμη λίστα του φίλου tonytony με τις ταινίες που δεν διατέθηκαν από τον ΤΗΛΕΘΕΑΤΗ, σε ενημερώνω 1986 ότι η λίστα των ταινιών στο πρώτο post δεν είναι ημιτελής, αλλά περιλαμβάνει το σύνολο των ταινιών (150 τον αριθμό) που διέθεσε το περιοδικό...

johnalepou
26-06-10, 05:28
Εγω προσωπικα εχω παρει μεχρι στιγμης απο τα Public την κασετινα Λασκαρη (28 euro?) και αλλη μια με 8 ταινιες (48 euro?) ----> Ψευτρα/Λολα/Νομος 4000 κλπ
Μου αρεσει πολυ το βιβλιαρακι που εχουν μεσα

Artemis
27-07-10, 12:46
Καλησπερα. Πηρα το dvd εκεινος και εκεινη με τον Φαιδων Γεωργιτση και την Τζενη Καρεζη (το βρηκα απο μαγαζι στο Μοναστηρακι) απο την σειρα αυτη των dvd που εβαζε τοτε η εφημεριδα και ειχε μεσα ενα ακυρο εργο το τσιου!
Το ξαναπηρα δευτερη φορα προχτες υποθετοντας οτι ισως στο συγκεκριμενο dvd ειχαν κανει το λαθος η τουλαχιστον θελοντας να το πιστεψω γιατι ετσι με συνεφερε αλλα ειδα οτι και στο δευτερο dvd παλι το εργο τσιου ηταν μεσα δηλαδη εντελως τσιου τσιου η κατασταση! Σε εσας αυτο το dvd δειχνει το εργο Εκεινος και Εκεινη η ειναι μεσα αυτο το τσιου το εχετε ελεγξει?
Και ειναι και πολυ σπανιο εργο δεν το εχει προβαλει για χρονια η τηλεοραση αλλα ουτε να το βρεις απο πουθενα να το κατεβασεις μπορεις. Κριμα :(

james1980
27-07-10, 13:28
Εγώ πάντως,τώρα που το τσέκαρα,είναι κανονικά η ταινία 'Εκείνος Κι Εκείνη'.
Κάτι που παρατήρησα όμως,είναι προς το τέλος της η ταινία γίνεται ασπρόμαυρη από έγχρωμη,και μετά επανέρχεται.Γιατί άραγε?

tonytony
27-07-10, 14:03
Από ασπρόμαυρη σε έγχρωμη όντως γίνεται κι αυτό γιατί το ασπρόμαυρο υποτίθεται πως είναι κάποιες "αναμνήσεις" της Τζένης Καρέζη. Είναι έτσι γυρισμένο δηλαδή!

johnalepou
12-09-10, 17:33
...νομίζω δηλαδή ότι είναι καινούριες.Πρόκειται για μεμονωμένα DVD με 5 ευρώ το ένα,πάλι από τη Victory. Ξέρει κανείς αν έχουν διαφορά στην εικόνα?Επίσης αν έχουν κανένα booklet μέσα?

Μηπως είναι οι επεξεργασμένες που λέει εδώ ο Βουτσάς?

http://www.youtube.com/watch?v=c08LSGH_8aE

tonytony
12-09-10, 18:36
Είναι ακριβώς τα ίδια που έδινε ο Τηλεθεατής! Καμιά απολύτως διαφορά ούτε στο μενού ούτε πουθενά! Ούτε βοβλιαράκι έχει μέσα. Μόνο καινούρια εξώφυλλα κάνανε και μερικά από αυτά μάλιστα έχουνε και λάθη...

johnalepou
12-09-10, 18:55
E μα το ηξερα οτι θα το κατειχες το θεμα! Σε ευχαριστω πολυ! Μονο για τα εξωφυλλα και τα οπισθοφυλλα αξιζουν τελικα,τα οποια εχουν ομολογουμενως ωραιες φωτο τα περισσοτερα

tonytony
12-09-10, 19:54
Όντως ωραία τα εξώφυλλα αλλά όπως σου είπα έχουν κάποια λάθη 3-4 απ αυτά. Αυτός που τα έφτιαξε ή απρόσεκτος ήταν ή ψιλοάσχετος...

johnalepou
13-09-10, 15:49
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω...με ποιο κριτήριο έχουν βάλει την αρίθμηση των ταινιών σε κάθε κασετίνα? Πχ. λέει DVD1:Η Αλίκη δικτάτωρ,DVD2:Το Σωφεράκι κλπ
Διότι βλέπω ότι ούτε χρονολογικά,ούτε αλφαβητικά,ούτε με αριθμό εισητηρίων έχουν μπει...Μαλλον τις έβαλαν φίρδην μίγδην...Εκτός από καποιες κασετινες που εχουν θεματικη πχ. Λασκαρη,Κουρκουλος,Οι Κωμωδιες κλπ

Παντως εγω νομιζω οτι επρεπε να τις βαλουν χρονολογικα ολες τις κασετινες πχ η πρωτη κασετινα να εχει τις ταινιες της Φινος 1946-50 κλπ κλπ. Με σειρα προβολης.Ετσι που τις εχουν,οταν καποιος εχει ολες τις κασετινες,πρεπει να τις ψαξει ολες για να βρει αυτην που θελει...δεν ξερω αν συμφωνεις

argy
13-09-10, 16:02
Δεν λεω καλο ειναι αυτο που τις ξανακυλοφορουν αλλα ειμαι κατα της ψηφιοποιησης της εικονας!!!!Το βρισκω γοητευτικο οταν μια παλια ταινια εχει παλια εικονα γιατι καθε μαυρος πορος εχει ζωη οπως λεει κ ο Spielberg κ δινει αλλη βαρυτητα!!!!
Για τον ηχο δεν εχω προβλημα καλα κανουν κ τον φτιαχνουν για να μην ακουγεται το ενοχλητικο βουητο!!!!
Παντως τα εξωφυλλα δεν μου αρεσαν,θα τους παραδεχομουν αν βαζαν τα αυθεντικα απο τοτε που παιζονταν στο cinema!!

Peter Pan
28-09-10, 04:34
Μαζεύω εγώ του Βέγγου από την Victory, η σειρά που ανέφερες. Όντως, δεν υπάρχει booklet μέσα παρά μόνο το DVD. Εγώ συγχαίρω αυτή την προσπάθεια, γιατί είναι και φτηνά τα DVD και βρίσκεις πολύ σπάνιες και καλές ταινίες της "Φίνος Φιλμς".

saintc
25-10-10, 11:57
Εχώ πάρει όλη τη συλλογή της finos από τον τηλεθεατή και εχει σπασει ένα dvd απο μια κασετίνα. Η ταινια '' Η βιλλα των οργιων''.
Μηπως ξερει κανεις απο που μπορω να αγορασω ξανα την ταινία??
Απο το site της victory μπορω μόνο αν αγορασω ολοκληρη τη κασετινα.

tonytony
25-10-10, 11:59
Μπορείς να πάρεις και μεμονομένες ταινίες από τη victory. Πάρτους τηλέφωνο.

bernard.c
31-10-10, 22:30
Επί τη ευκαιρία να σε ρωτήσω...με ποιο κριτήριο έχουν βάλει την αρίθμηση των ταινιών σε κάθε κασετίνα? Πχ. λέει DVD1:Η Αλίκη δικτάτωρ,DVD2:Το Σωφεράκι κλπ
Διότι βλέπω ότι ούτε χρονολογικά,ούτε αλφαβητικά,ούτε με αριθμό εισητηρίων έχουν μπει...Μαλλον τις έβαλαν φίρδην μίγδην...Εκτός από καποιες κασετινες που εχουν θεματικη πχ. Λασκαρη,Κουρκουλος,Οι Κωμωδιες κλπ

Παντως εγω νομιζω οτι επρεπε να τις βαλουν χρονολογικα ολες τις κασετινες πχ η πρωτη κασετινα να εχει τις ταινιες της Φινος 1946-50 κλπ κλπ. Με σειρα προβολης.Ετσι που τις εχουν,οταν καποιος εχει ολες τις κασετινες,πρεπει να τις ψαξει ολες για να βρει αυτην που θελει...δεν ξερω αν συμφωνεις

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω μαζί σου johnalepou ότι δεν υπήρχε λογική στις κασετίνες της FINOS FILMS όπως αυτές εκδόθηκαν από την VICTORY MEDIA. Για αυτό το λόγο, αν και τις πήρα όλες, σήμερα τα DVDs μου τα έχω ταξινομήσει με τις θήκες τους ξεχωριστά στη συλλογή μου (που είναι με χρονολογική σειρά ανά πρωταγωνιστή - πχ Βουγιουκλάκη, Καρέζη, Λάσκαρη, Βλαχοπούλου, Βουτσάς, Κωνσταντάρας, κοκ).
Έτσι μπορώ πολύ εύκολα κάθε φορά να βρω την ταινία που αναζητώ...

xristosk
22-11-10, 18:32
εδω και καιρο ο τηλεθεατης δινει ταινιες σε πρωτη προβολη ,ειναι ταινιες που μαλλον τωρα ανακαλυψαν οτι δεν τις εχουν δωσει και τις κυκλοφορουν
καλλιο αργα παρα ποτε οπως λενε
λετε να ξυπνησουν και να αρχισουν να δινουν ετσι μεμονομενα οπως τωρα τις ταινιες τις φινος που δεν εδωσαν ?????

λεω τωρα εγω.................μακαρι

alexpc32
23-11-10, 07:57
εδω και καιρο ο τηλεθεατης δινει ταινιες σε πρωτη προβολη ,ειναι ταινιες που μαλλον τωρα ανακαλυψαν οτι δεν τις εχουν δωσει και τις κυκλοφορουν
καλλιο αργα παρα ποτε οπως λενε
λετε να ξυπνησουν και να αρχισουν να δινουν ετσι μεμονομενα οπως τωρα τις ταινιες τις φινος που δεν εδωσαν ?????

λεω τωρα εγω.................μακαριΑπ'το στόμα σου και στου Θεού τ'αυτί!

kokobill
15-01-11, 11:10
Μαλλον κανεις καποιο λαθος φιλε στην λιστα σου λειπουν οι ταινιες που δεν εχουν βγει σε dvd ...το ποταμι του κουνδουρου ο λαμπιρησ εναντιον κατασκοπων..και πρεπει να σου λειπει και η 4. Πρόσωπα Λησμονημένα - 1946 που δεν την εχει κανεις. οσο για ολη την αλλη φινοσ την εχω και εγω εκτοσ απο
και το ποταμι

tonytony
15-01-11, 13:06
Το Πρόσωπα Λησμονημένα υπάρχει αλλά φυσικά δεν έχει βγει σε dvd. Η Βίλα και το Παπούτσι όμως θεωρούνται χαμένες από όσο ξέρω...

Rapide
15-01-11, 15:42
Μία ακόμα ταινία της Φίνος Φιλμ που δεν κυκλοφόρησε σε DVD είναι "Η τελευταία άνοιξη" του 1972 του Τάκη Κανελλόπουλου.
Και να προσθέσω πως ο "Αστραπόγιαννος" κυκλοφόρησε σε DVD.

tkleo
07-07-11, 11:28
Βρήκα σχετικά με το θέμα μας από το google την εταιρία που έχει τα δικαιώματα της Φίνος Φιλμ. Απλά όποιος ενδιαφέρεται επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω Link και δεν θέλω να προσβάλω το Forum ας κοιτάξει στο google με την κανονική ελληνική ονομασία.