PDA

Επιστροφή στο Forum : My SNES Games Collection.

kiiraklis94
26-12-09, 00:06
Σε αυτο το θέμα θα μπορούμε να postάρουμε τις SNES συλλογές μας παιχνιδιών...

Κάνω την αρχή :D

(Είμαι κάτοχος SNES μώλις για 2 μέρες έτσι η συλλογή μου δεν είναι μεγάλη:biglaugh:)

Donkey Kong Country
Donkey Kong Country 2: Diddy's Kong Quest
Donkey Kong Country 3: Dixie Kong's Trouble!

Συνεχίστε εσείς... :D

pooky(1)
26-12-09, 00:15
Μην αρχίσει μόνο να γράφει ο...... GEOANAS τι έχει, θα διαβάζουμε μέχρι το 2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kiiraklis94
26-12-09, 02:45
Μην αρχίσει μόνο να γράφει ο...... GEOANAS τι έχει, θα διαβάζουμε μέχρι το 2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!hahaha!!! :animlaugh:
Άντε όμως snesάδες ξεκινήστε να γράφετε... XD:D

geo2004z
02-01-10, 14:05
Επειδή το Snes τυχαίνει να είναι η αγαπημένη μου κονσόλα έχω αρκετά παιχνίδια πλήρη στα κουτιά τους:

Aladdin
Bomberman
Bomberman 2
Bugs Bunny: Rabbit Rampage
Chrono Trigger (US)
Donkey Kong country
Donkey Kong Country 2
Donkey Kong country 3
Doom
Earth Worm Jim
Earth Worm Jim 2
Fifa International Soccer
Fifa Soccer 96
Fifa Soccer 97
Final Fantasy II (US)
Final Fantasy III (US)
Final fantasy: Mystic Quest (US)
F-Zero
Goof Troop
Home Alone
Illusion of Time
International Super Star Soccer
International Super Star Soccer Deluxe
Jungle Book
Killer Instinct
Lion King
Lord of the Rings
Mickey Mania
Mortal Kombat
Mortal Kombat II
NBA Jam
Pac Man 2
Pilotwings
Pinball
Plok
Prehistoric Man
Secret of Evermore
Secret of Evermore (big box)
Secret of Mana
Spirou
Street Fighter II
Street Fighter II Turbo
Super Castlevania IV
Super Ghouls ‘n Ghosts
Super Mario All Stars
Super Mario Kart
Super Mario World
Super Mario World 2: Yoshi’s Island
Super Metroid
Super Probotector
Super Soccer
Super Street Fighter
Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters
Terranigma
The Lost Vikings
The Magical Quest starring Mickey Mouse
Timon & Pumba
TinTin in Tibet
Tiny Toon Adventures: Buster Busts Loose!
Toy Story
Zelda: a Link to the Past

Λείπουν 20 αμερικάνικα παιχνίδια πλήρη αλλά θα συμπληρώσω τη λίστα αργότερα.

TallMan
02-01-10, 20:34
Επειδή το Snes τυχαίνει να είναι η αγαπημένη μου κονσόλα έχω αρκετά παιχνίδια πλήρη στα κουτιά τους:

Τέτοια μεγάλη συλλογή οφείλεις να τη παρουσιάζεις και με την ανάλογη φωτογραφία...;)

Κι όλα κουτάτα, ε; Ωραίος!

kiiraklis94
02-01-10, 21:16

Aladdin
Bomberman
Bomberman 2
Bugs Bunny: Rabbit Rampage
Chrono Trigger (US)
Donkey Kong country
Donkey Kong Country 2
Donkey Kong country 3
Doom
Earth Worm Jim
Earth Worm Jim 2
Fifa International Soccer
Fifa Soccer 96
Fifa Soccer 97
Final Fantasy II (US)
Final Fantasy III (US)
Final fantasy: Mystic Quest (US)
F-Zero
Goof Troop
Home Alone
Illusion of Time
International Super Star Soccer
International Super Star Soccer Deluxe
Jungle Book
Killer Instinct
Lion King
Lord of the Rings
Mickey Mania
Mortal Kombat
Mortal Kombat II
NBA Jam
Pac Man 2
Pilotwings
Pinball
Plok
Prehistoric Man
Secret of Evermore
Secret of Evermore (big box)
Secret of Mana
Spirou
Street Fighter II
Street Fighter II Turbo
Super Castlevania IV
Super Ghouls ‘n Ghosts
Super Mario All Stars
Super Mario Kart
Super Mario World
Super Mario World 2: Yoshi’s Island
Super Metroid
Super Probotector
Super Soccer
Super Street Fighter
Teenage Mutant Ninja Turtles: Tournament Fighters
Terranigma
The Lost Vikings
The Magical Quest starring Mickey Mouse
Timon & Pumba
TinTin in Tibet
Tiny Toon Adventures: Buster Busts Loose!
Toy Story
Zelda: a Link to the Past

Λείπουν 20 αμερικάνικα παιχνίδια πλήρη αλλά θα συμπληρώσω τη λίστα αργότερα.just... WOW!!! :D

Amstrad1981
02-01-10, 21:29
Μην αρχίσει μόνο να γράφει ο...... GEOANAS τι έχει, θα διαβάζουμε μέχρι το 2012!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελπίζω ώς τις 31-12-2011 επειδή όπως είναι γνωστό την επόμενη... :(:P

geo2004z
02-01-10, 22:11
Έχετε δίκιο παιδιά. Έπερεπε να ποστάρω φωτογραφία:

http://www.ninty.gr/forum/picture.php?albumid=87&pictureid=1219

http://www.ninty.gr/forum/picture.php?albumid=87&pictureid=1221

TallMan
02-01-10, 22:24
Φανταστική συλλογή με πολύ καλά παιχνίδια και σε άψογη κατάσταση απ'ότι βλέπω!

Τα συγχαρητήριά μου!:thumb:

kiiraklis94
02-01-10, 22:26
Ελπίζω ώς τις 31-12-2011 επειδή όπως είναι γνωστό την επόμενη... :(:P ναι... σορρυ που επεμβαίνω αλλά το γνωστό γεγονώς θα γίνει στις 21-12-2012... :D... αρα ντάξει...έχουμε χρόνο ακόμα...
:D

Plink
02-01-10, 22:33
Εντυπωσιακό geo!!!
μπράβο μπράβο...πολύ ωραία συλλογή! :)

geo2004z
03-01-10, 09:57
Ευχαριστώ παιδιά! Και μη νομίζετε ότι τα έχω και κάθονται σε κάποια γωνιά του δωματίου μου. Έχω πάντα "οπλισμένη" την κονσόλα στην τηλεόραση διότι παίζω συχνά, καθώς θεωρώ το Snes μία αρκετά πληθωρική κονσόλα, διαχρονική και παντός καιρού!

kiiraklis94
03-01-10, 13:13
Ευχαριστώ παιδιά! Και μη νομίζετε ότι τα έχω και κάθονται σε κάποια γωνιά του δωματίου μου. Έχω πάντα "οπλισμένη" την κονσόλα στην τηλεόραση διότι παίζω συχνά, καθώς θεωρώ το Snes μία αρκετά πληθωρική κονσόλα, διαχρονική και παντός καιρού!Συγχαητήρια φίλε μου... Φοβερή συλλογή... και καλά κάνεισ κι παίζεις ακόμα... τέτοιες κονσόλες δεν πεθαίνουν τόσο εύκολα...:D

moontraveller
03-01-10, 15:40
Τι να πω geo!!Εχεις απο τα καλυτερα games που εχουν κυκλοφορησει για snes!!Και εγω μικροτερος ειχα μεγαλη συλλογη και τα εδωσα για ψιχουλα πριν 15 χρονια...Τωρα ξαναμαζευω απο την αρχη!!Εχω καμια 20αρια και συνεχιζω!

Jedah
11-03-10, 00:50
Κάπως έτσι την είχα πατήσει κι εγώ. Έδωσα για ψίχουλα το μηχάνημα και ένα σωρό παιχνίδια σε συσκευασία και τώρα τα κλαίω. Κάτι ορφανά carts έχω και μηχάνημα χωρίς κουτί. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

moontraveller
20-04-10, 00:27
Ετσι οπως τα λες ειναι Jedah!Με εμενα το μονο καλο ειναι οτι εσωσα καμποσα κουτια απο παιχνιδια και την κουτα της παιχνιδομηχανης!

bullethell
24-05-10, 23:17
Και εγώ την πάτησα. Αντάλλαξα Super Nintendo με Ζelda, Final Fantasy VI, Super Mario World και κανα 2 ακόμα παιχνίδια για ένα playstation και το wipeout :(

mike
25-05-10, 00:45
Τωρα μπορει να φαινεται λαθος,
αλλα τοτε που το εκανες, μπορει και να αξιζε.
Το ps1 μετρουσε πολυ πριν 10 χρονια.

morfeas-dsl-
28-06-10, 19:46
geo να κανω μια ερωτηση? Το spirou τι Rarity value εχει?
Το βρηκα καινουριο στα 19 ευρω και σκεφτομαι να το παρω ή οχι.
Ευχαριστω!

keropi
28-06-10, 20:43
Ευχαριστω!

το θέλεις να το παίξεις ή θέλεις να το έχεις σαν ακριβή αντίκα;

morfeas-dsl-
28-06-10, 20:48
Το δευτερο. Οχι με την εννοια να το πουλησω καποτε αλλα να ξερω πως εχω κατι που δεν υπαρχει ακομα και στο περιπτερο να το θεσω ετσι ;)

theoritikos
28-06-10, 22:03
Αν το παιχνίδι είναι σφραγισμένο θεωρώ πως είναι καλή τιμή τα 19 ευρώ.

geo2004z
29-06-10, 09:44
Ευχαριστω!

19 ευρώ κοστίζει το παιχνίδι και είναι σφραγισμένο να φανταστώ με την ταινία την κόκκινη που σφράγιζαν τα παιχνίδια στη Γαλλία. Α σου αρέσει πάρτο, μην το σκέφτεσαι....

rouvinetis_dimitris
23-08-10, 19:48
Εγώ είχα τα παιχνίδια looney tunes, cool spot, elite striker, super mario kart, tetris. Μεγάλες μούφες και γενικά μούφα όλο τοπ snes αποτυχία σκέτη. Ψηφίζω playstation.

mike
23-08-10, 20:08
Καλα συγκρινεις ανομοια πραγματα. Αλλο 16μπιτ, αλλο 32μπιτ.
Καλα που δεν ψηφισες και x-box 360.
Αν και νομιζω οτι το SNES ειναι καλυτερο απο το x-box 360.
Ενταξει, δεν ειναι καλυτερο απο το playstation1.

Paspartoo
23-08-10, 20:29
Να σας θυμησω το θεμα του thread ? :-)

geo2004z
23-08-10, 21:00
Εγώ είχα τα παιχνίδια looney tunes, cool spot, elite striker, super mario kart, tetris. Μεγάλες μούφες και γενικά μούφα όλο τοπ snes αποτυχία σκέτη. Ψηφίζω playstation.

:takethat:

Peter Pan
02-09-10, 02:25
Καλή κονσόλα, την είχα κι εγώ εν έτει 1993. Είχα θυμάμαι τα εξής παιχνίδια-κασέτες:

1. Super Mario All Stars
2. Super Soccer
3. NBA Jam Tournament Edition.
4. Warlock
5. Claymates
6. Ultimate Mortal Kombat 3
7. Super Mario Kart
8. Super Street Fighter 2
9. Street Fighter 2 Turbo

leaosnes
04-11-10, 20:11
το snes είναι η καλύτερη κονσόλα ! την κληρονόμησα από τα αδέρφια μου αφού ήμουν μικρός! τα αδέρφια μου είχαν γύρο στις 8 με 10 κασέτες και τις έκανα γύρο στις 75 τα παιχνίδια που έχω είναι :

donkey kong
donkey kong 2
donkey kong 3
super mario
super mario world 2
super mario world 3
super mario kart
super mario all stars
asterix
asterix and obelix
lycky luke
die strumfe
les strumfe
mickey mania
the magical quest starring
donald in maui mallard
bugs banny rabbit rampage
tiny toon buster bust loose
aladdin
tin tin in tibet
lion king
toy story
pinoccio
porky pigs
daffy dack the marvin mission
black hawk
hagane
super turrican
super probotector
indiana jones
magic sword
legend
dragon's lair
lost viking
capten america
super widget
total carnage
michael jordan
super soccer
fifa international soccer
international super star socccer deluxe
given go
street fighter 2
street fighter 2 turbo
super street fighter 2
mortal compat 2
mortal combat 3
dragon bruce lee story
demon's crest
spawn
super turrican 2
super embire strice back
super starwars return of the jendi
judge dredd
king of dragon
gods
wolfchild
mega man x
jurrasic park
jurrasic park 2
u.n. squandron
starwing
axelay
f1 pole position
f-zero unirraly
music is the weapon
push over
super rtype
phalanx
hyperzone
the lord of the rings volume 1
lagoon
illusion of gaia
the legend of zelda alink to the past
chrono triger
adaptor
nakitek game saver
3 console
7 controls
2 adaptors
2 candle of tv

έχω κάποιες απορίες για κάποια συστήματα του snes [edit]

Paspartoo
04-11-10, 20:44
Αν εχεις καποιες αποριες, ανοιξε ενα thread και ανεφερε τες να σε βοηθησουμε - ο τροπος που επιλεγεις δεν ειναι ο σωστος.

Garrett156
04-11-10, 21:30
εγω αυτη τη στιγμη εχω με τα κουτακια τους τα εξης
killer instict
mystic quest legend
earthworm jim 2
flashback
earth defense force
international superstar soccer deluxe
ultimate mortal kombat 3
prince of persia 2
primal rage
toy story
push-over
super soccer
jungle strike
fifa 96-97-98
yoshis island
super street fighter II
the pagemaster
street racer
true lies
justice league task force
les schtroumpfs

και σκετα cartridges

blazing skies και street fighter II οπως και απο σποντα αλλα δεν εχω ιδεα πως βρεθηκε στα games μου το final fight 3 ntsc ομως(!!!)
ψαχνω πολλα ακομα οπωτε εχει συνεχεια

να σημειωσω οτι ολα αυτα ειναι παλια games και δεν τα πηρα απο το e bay ολα στα κουτια αψογα!

manitari666
04-11-10, 22:13
καλησπερα.εχω την κονσολα απ το 93 και κατεχω τα εξης παιχνιδια:
super mario all stars
lion king
killer instict
mortal kombat 3
starwing
(με κουτια)
zelda a link to the past
doom
super mario world
super metroid
f zero
(χωρις)

Jackie dragon
04-11-10, 23:04
Παρομοιως για το SNES κι εμενα θεωρω πως ειναι η καλυτερη κονσολα.. Αξιζει να αναφερουμε πως στην Ιαπωνια συνεχιζαν να κυκλοφορουν νεα παιχνιδια για το SNES εως το 1999 με 2000 (!) λογω της μεγαλης αγαπης που εδειξαν οι Ιαπωνες για την κονσολα! Απιστευτο και ομως αληθινο! Εγω απο τη πλευρα μου απο την αρχη που πρωτογνωρισα την κονσολα ενιωσα μια ξεχωριστη μαγεια.. Ειναι κατι το τρομερο!

Paspartoo
04-11-10, 23:21
Συμφωνω και εγω - αλλα ας μην αρχισουμε να θιγουμε το θεμα της καλυτερης ή οχι κονσολας - εχω σβησει ενα καρο posts σε αυτο το thread. Ας postαρουμε τη συλλογη μας απο SNES games.

Jackie dragon
04-11-10, 23:31
Συμφωνοι! Αλλωστε δεν ειχα σκοπο να ανοιξω τετοιο θεμα για πολεμο και λοιπα. Αυριο θα σας πω κι εγω τη συλλογη απο τα παιχνιδια μου στο SNES!

leaosnes
04-11-10, 23:31
σήμερα πήρα τα :soule blazer και
harvest moon .αλλα δεν το πιστεύω η γλώσσα τους είναι γερμανικά ka ξενέρωσα

geo2004z
04-11-10, 23:51
σήμερα πήρα τα :soule blazer και
harvest moon .αλλα δεν το πιστεύω η γλώσσα τους είναι γερμανικά ka ξενέρωσα

Καλή αγορά φίλε μου αλλά δυστυχώς τα δύο αυτά παιχνίδια μόνον στη Γερμανική γλώσσα μπορείς να τα βρεις καθώς πωλούνται άφθονα. Οι Αγγλικές εκδόσεις είναι τα πιο σπάνια παιχνίδια του Snes και η τελευταία φορά που είχα δει το αγγλικό κασετάκι του Soul Blazer στο Ebay ήταν πριν από δύο χρόνια και η δημοπρασία είχε τερματίσει πάνω από 400 ευρώ. Παραδόξως το Harvest Moon στην Αγγλική γλώσσα είναι ακόμη πιο σπάνιο και δυσεύρετο καθώς κυκλοφόρησε σε ελάχιστα κομμάτια. Να φανταστείς ακόμη και οι Άγγλοι ισχυρίζονται ότι δεν κυκλοφόρησε το παιχνίδι στη χώρα τους. Αυτό βέβαια είναι αναληθές διότι έχω την αγγλική έκδοση στο κουτί της και μπορώ να το αποδείξω. Παρομοίως και με το Soul Blazer. Ακόμη ένα αγγλικό copy έχω δει από άγγλο συλλέκτη. Ενώ τόσα χρόνια που κοιτάω σε ebay και σε άλλα παρόμοια site δεν έχω δει ποτέ μου το Harvest Moon προς πώληση.....ποτέ. Οπότε, αν εμφανιστεί κάποτε, φαντάζομαι η τιμή του θα φτάσει στα ύψη.

Kain
05-11-10, 01:36
Terranigma
Προσκυνώ!
Θέλω να το παραγγείλω από το e-Bay πάνω από χρόνο, αλλά όποτε το βρίσκω στα Αγγλικά είναι πανάκριβο! Το άτιμο μόνο στα Γερμανικά κυκλοφορεί!

geo2004z
05-11-10, 09:59
Προσκυνώ!
Θέλω να το παραγγείλω από το e-Bay πάνω από χρόνο, αλλά όποτε το βρίσκω στα Αγγλικά είναι πανάκριβο! Το άτιμο μόνο στα Γερμανικά κυκλοφορεί!

Πολύ όμορφο παιχνιδάκι αλλά οφείλω να ομολογήσω ότι από την τριλογία το Soul Blazer ήταν το καλύτερο ενώ το Illusion of Time μέτριο. Για μένα όμως, το καλύτερο RPG που κυκλοφόρησε στην Ευρώπη ήταν το Secret of Mana.....ένα παιχνίδι επικό!!!!!

Όντως, η Αγγλική η έκδοση και η Αυστραλιανή είναι οι πιο ακριβές. Για μένα λάθος που ψάχνεις στο ebay διότι θα πληρώσεις πολλά. Κοίτα και καμιά αγγελία στην Ελλάδα, διότι η έκδοση που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα είναι η αγγλική και ευτυχώς πουλήθηκαν αρκετά κομμάτια στη χώρα μας. Και επίσης, οι τιμές με τις οποίες πωλούνται τα παιχνίδια στη χώρα μας είναι ικανοποιητικές.

mike
05-11-10, 10:16
Εγω παντως βρηκα το terranigna για 20 ευρω, αγγλικο, μονο κασετα.

Καποτε υπηρχε ενα μαγαζι που ειχε 10 αγγλικα σφραγισμενα, καποιος εξυπνος
τα πηρα και τα 10 για 50 ευρω. Εγω τοτε ειχα 5-6 παιχνιδια, δεν ηξερα την αξια του.
Τα final fight ψανχω, σε οποιαδηποτε εκδοση, αλλα δεν τα βρισκω.

manitari666
10-11-10, 16:05
μολις σημερα προστεθηκαν στη συλλογη μου τα:
arkanoid
kirby's fun pak
tetris attack

geo2004z
10-11-10, 16:38
Όμορφες οι προσθήκες σου manitari, ειδικά το Kirby που είναι εξαιρετικό παιχνίδι. Αν, όμως, μπορούσαν να συνοδευτούν και από εικόνες θα ήταν ακόμη καλύτερα.

manitari666
11-11-10, 22:21
δε χαλαω χατιρι :P
http://i56.tinypic.com/v4s7wi.jpg

θανος
12-11-10, 01:53
τι μου θυμισε το kirby εχω να παιξω χρονια

geo2004z
12-11-10, 13:25
Αχχχ.... όταν βλέπω αυτό το αυτοκόλλητο της Itochu με πιάνει μία νοσταλγία!! Φοβερές οι προσθήκες σου manitari!!

morfeas-dsl-
12-11-10, 13:53
Μικρη η συλλογη μου για snes αλλα ποσταρω για να δω σε καποια χρονια ( να μα στε καλα πρωτα) ποσο θα εχει μεγαλωσει. Ολα σε αριστη κατασταση, pal, με οδηγιες-κουτια :)

breath of fire 2
desert fighter
kirby's fun pak
mario paint
secret of mana
street fighter 2
street racer
super mario all stars
terranigma
tetris and dr mario

manitari666
12-11-10, 17:40
το τι τηλέφωνο ειχα ριξει στην itochu πιτσιρικας!ασ τα να πανε.αν δε με απατα η μνημη μου και η κουτα του N64 με αυτοκολλητο itochu ειναι(αγορασμενο φεβρουαριο του 97)

geo2004z
12-11-10, 23:08
το τι τηλέφωνο ειχα ριξει στην itochu πιτσιρικας!ασ τα να πανε.αν δε με απατα η μνημη μου και η κουτα του N64 με αυτοκολλητο itochu ειναι(αγορασμενο φεβρουαριο του 97)

Το δικό μου το Nintendo 64 είναι αγορασμένο κάπου το Μάιο του 1997, ίσως και λίγο αργότερα, ενώ έχει σίγουρα το αυτοκόλλητο της Itochu. Όμως δε μπορώ να ξέρω με σιγουριά πότε άλλαξε η αντιπορσωπεία και έγινε Nortec, διότι έχω δει αρκετά παιχνίδια του Snes με την ταινία της nortec, καθώς και αρκετές Snes Κονσόλες....

morfeas-dsl-
12-11-10, 23:31
Το δικό μου το Nintendo 64 είναι αγορασμένο κάπου το Μάιο του 1997, ίσως και λίγο αργότερα, ενώ έχει σίγουρα το αυτοκόλλητο της Itochu. Όμως δε μπορώ να ξέρω με σιγουριά πότε άλλαξε η αντιπορσωπεία και έγινε Nortec, διότι έχω δει αρκετά παιχνίδια του Snes με την ταινία της nortec, καθώς και αρκετές Snes Κονσόλες....

μου επιτρεπεις ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1344&pictureid=23433

geo2004z
13-11-10, 11:40
Έχετε σκοπό να με τρελάνετε με όλα αυτά τα itochu-κόλλητα!!! :wub:

Το Breath of Fire είναι ένα αξιόπιστο RPG που αποδεικνύει ότι και η Capcom μπορεί να φτιάξει παιχνίδια ρόλων. Σε σχέση όμως με άλλα παιχνίδια ρόλων τους Snes είναι αρκετά μέτριο, όμως από τα λίγα pal RPG που υπήρχαν, δε μπορεί να περάσει απαρατήρητο!

Εφ' όσον κυκλοφόρησε στην Ελλάδα πριν το 1997 είναι λογικό να έχει το αυτοκόλλητο της Itochu. Υπάρχουν όμως ορισμένα παιχνίδια του Snes που κυκλοφόρησαν πριν την κυκλοφορία του Nintendo 64 και έχουν την ταινία της Νόρτεκ, σε αντίθεση με το Nintendo 64 που έχει Itochu.

Επίσης, η άλλη απορία που μου γεννάται είναι αν υπάρχουν κάποια παιχνίδια του Nintendo 64 που έχουν αυτό της Itochu.

mike
13-11-10, 14:20
Εχω κλειστο το pilot wings 64 για τσεκαρε

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=940&pictureid=23563

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=940&pictureid=23564

geo2004z
13-11-10, 16:22
Για αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ....διότι λύνονται οι απορίες μου άμεσα!!! Thanks Mike!:D

manitari666
13-11-10, 18:49
ναι οντως εχω δει παιχνιδια Ν64 απο itochu.η αλλαγη αντιπροσωπιας πρεπει να εγεινε απριλιο-μαιο του 97.

Mojo
26-11-10, 15:49
Λοιπον εδω ειναι(ηταν) και τα δικα μου games..

1.Asterix & Obelix
2.Bubsy (Ηταν δωρο με την αγορα της κονσολας)
3.Fifa '97
4.Killer Instinct
5.Mortal Kombat 3
6.Super Punch Out!!
7.Super Soccer
8.Weaponlord
9.Simcity
Αυτα ειναι που θυμαμαι.. αν ξερετε καποιο site με λιστες απο τα παιχνιδια του SNES (εκτος απο το wikipedia) πειτε το να ψαξω και εκει μηπως βρω και τα υπολοιπα...

NBA Jam
Mortal Kombat Ultimate

*Σημερα εχω στην κατοχη μου μονο τα δυο τελευταια games (αυτα με το bold ) εξ αιτιας μιας ατυχεστατης παρεξηγησης , η οποια ειχε ως συνεπεια να πεταχθουν στα σκουπιδια ολα τα υπολοιπα παιχνιδια μου... loool ... - τα δανεισα σε ενα φιλο μου , και τα πεταξε η μητερα του.....- :cry:

Saulot
26-11-10, 15:54
*Σημερα εχω στην κατοχη μου μονο τα δυο τελευταια games (αυτα με το bold ) εξ αιτιας μιας ατυχεστατης παρεξηγησης , η οποια ειχε ως συνεπεια να πεταχθουν στα σκουπιδια ολα τα υπολοιπα παιχνιδια μου... loool ... - τα δανεισα σε ενα φιλο μου , και τα πεταξε η μητερα του.....- :cry:

Πλάκα κάνεις...

Mojo
26-11-10, 16:42
Πλάκα κάνεις...

Οχι φιλε μου δυστυχως.... :(
του τα πεταξε απο τα νευρα γιατι δεν διαβαζε... χαχαχα (κι εγω τι εφταιγα looool) βεβαια δεν ηξερε οτι ηταν δικα μου ... τι να κανουμε συμβαινουν αυτα ..(ετσι δεν ειναι ??? :xm: )

Saulot
26-11-10, 17:01
τι να κανουμε συμβαινουν αυτα

Καλό αυτο, πρέπει να το χρησιμοποιήσεις στο δικαστήριο.
Φτιάξτης ενα λογαριασμό πόσο έκαναν αυτα τα παιχνίδια να τα πάρεις τώρα (αν είσαι κακός βαλε τιμές απο το gamexplorers) Δείξτο της και πες της οτι πρέπει να τ'αντικαταστήσει. η καλλιτερα, βαλε την μητερα σου να το κάνει.
Το οτι δεν ήξερε οτι ήταν δικά σου, δέν είναι δικαιολογία για να τα πετάξει, καποιος (οι γονείς σου μαλλον) εδωσαν λεφτα για αυτα τα παιχνίδια.
Αν δανήσει ένα φόρεμα στη μαμα σου και εσυ το πετάξεις για οποιοδήποτε λόγο, θα άκουγες τα σχολιανά σου ασε που θα ήσουν τιμωρία για ν+1 χρόνια.

geo2004z
26-11-10, 20:00
Οι γονείς πάντα είχαν αυτό το πρόβλημα. Νομίζουν ότι πετώντας τα παιχνίδια ή απομακρύνοντάς τα θα καταφέρουν να μας κάνουν να διαβάσουμε. Δυστυχώς, αυτές οι αντιλήψεις κυριαρχούν ακόμη και σήμερα. Τι να πω?? Κρίμα....

Εγώ, προσωπικά, έχω να δανείσω παιχνίδι πάνω από 10 χρόνια. Κανείς δεν προσέχει τα παιχνίδια μας όπως εμείς οι ίδιοι και πάντα τα λάμβανα πίσω σε κακή κατάσταση και όχι όπως τα είχα στην αρχή. Όταν ορισμένοι δε σέβονται και δεν εκτιμούν τα ξένα αντικείμενα , δεν αξίζει να ξανά δανείσεις στα ίδια άτομα.

Πλέον δε δανείζω σε κανέναν και ειδικά τα παιχνίδια του Snes που φοβάμει και εγώ ο ίδιος ορισμένες φορές να τα βγάλω από το κουτάκι τους μη φθαρούν. Μάλιστα, αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι της συλλογής μου, θα προτιμήσω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο κασετάκι παρά να χρησιμοποιήσω το δικό μου. Φίλε, το Snes είναι "θρησκεία"!!!!

Getta Robo
27-11-10, 02:15
Η itochu ειχε κλεισει ΕΛΑΧΙΣΤΟ καιρο μετα απο τοτε που εφερε το nintendo 64. Σιγουρα κατω απο τριμηνο. Αν θυμαστε, υπηρχε και ελειψη Ν64, λογω του οτι δεν υπηρχε αντιπροσωπεια για ενα διαστημα! Οσοι κανανε δικη τους εισαγωγη, θυμαμαι το πουλουσανε παναπανακριβα.. Ενας συμμαθητης μου το ειχε αγορασει σχεδον διπλο το μηχανημα γιατι δεν μπορουσε να το βρει αλλιως.
Η nortec στο πρωτο χρονο τουλαχιστον, ειχε φερει και καποια παιχνιδια snes.. Θυμαμαι σιγουρα το donkey kong country, και το goof troop, οπου μου ειχανε πει και πως ειναι απο τα παιχνιδια με τις καλυτερες πωλησεις στην Ελλαδα!
Πολυ καλη φαση η κυκλοφορια του Breath of fire 2 στην Ελλαδα, δεν ειχα ιδεα πως το ειχανε φερει εδω επισημα. Παντως, αν βασιζομασταν αποκλειστηκα στις εισαγωγες των δυο τοτε αντιπροσωπειων, δηλαδη της zegetron και της itochu, οι nintendo fans θα ειχαμε παιξει το 1/10 των παιχνιδιων.. στην καλυτερη περιπτωση κιολας..

manitari666
27-11-10, 08:52
Εγώ, προσωπικά, έχω να δανείσω παιχνίδι πάνω από 10 χρόνια. Κανείς δεν προσέχει τα παιχνίδια μας όπως εμείς οι ίδιοι και πάντα τα λάμβανα πίσω σε κακή κατάσταση και όχι όπως τα είχα στην αρχή. Όταν ορισμένοι δε σέβονται και δεν εκτιμούν τα ξένα αντικείμενα , δεν αξίζει να ξανά δανείσεις στα ίδια άτομα.

Πλέον δε δανείζω σε κανέναν και ειδικά τα παιχνίδια του Snes που φοβάμει και εγώ ο ίδιος ορισμένες φορές να τα βγάλω από το κουτάκι τους μη φθαρούν. Μάλιστα, αν θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι της συλλογής μου, θα προτιμήσω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο κασετάκι παρά να χρησιμοποιήσω το δικό μου. Φίλε, το Snes είναι "θρησκεία"!!!!

φιλε μου δεν αντιλεγω στο οτι το snes ειναι θρησκεια,αλλα διαφωνω στο να μη παιζεις καν με τα παιχνιδια σου για να μη τα χαλασεις!χανεις ολο το νοημα για μενα με αυτη την κινηση.τα παιχνιδια ειναι για να παιζουμε οχι για να τα χαζευουμε.ξερω οτι διαφωνειτε καποιοι(και γω ο ιδιος δε τα ακουμπαω,οχι για να μη τα χαλασω ομως.απλα επειδη βαριεμαι)το θεμα του δανεισμου ειναι αλλο κεφαλαιο.παλιοτερα δε δανειζα ευκολα.περιμενα μια καλη "ανταλλαγη"
για να δανεισω.τωρα πλεον δεν εχω προβλημα(ουτε παλιοτερα ειχα δηλαδη απλα επρεπε λιγο να με πιεσεις:p).ειναι ωραιο να δανειζομαστε πραγματα και καταστασεις(περα απο παιχνιδια).ετσι μεγαλωνει η αξια τους.(ενα κοινωνικο μυνημα απ το μανιταρι :P)

Garrett156
27-11-10, 14:07
εγω ποτε μου δεν δανεισα video games..βεβαια εκανα κατι χειροτερο στην πορεια,πουλησα αρκετα!

leaosnes
02-12-10, 00:11
σήμερα έλαβα αυτά τα παιχνιδάκια
αλλα δεν ξερω πως να βαλω φωτό :
secret of evermore και secret of mana 2 (στο οποιο με δούλεψε ότι είναι original αγγλικο αλλα ο τυπάς έχει πειράξει κάτι και το έχει φτιάξει μονος του, εννοώ την αγγλική γλώσσα)

Saulot
02-12-10, 00:22
δεν υπάρχει αγγλικό Secret of Mana 2 (Seiken Densetsu 3), Υπάρχει μια καλή μετάφραση. Απορώ τι έκανε ο τύπος, μαλλον το φόρτωσε σε Rom.

Kambia
02-12-10, 00:22
...
αλλα δεν ξερω πως να βαλω φωτό :

Δημιουργία albums κι ανέβασμα photos στον server μας http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7907

leaosnes
02-12-10, 00:44
καμπια εισαι μεγαλος thanx
τωρα γιατο τι εκανε ο τυπος δεν καταλαβα αλλα οταν αρχιζει το παιχνιδι ,αρχιζει με την ιαπονικι ονομασια Seiken Densetsu 3 αλλα ολα τα υπολοιπα ειναι στα αγλικα και απλα παιζω κανονικα
φωτο ειναι εδω ( παρεπιπτοντος η ημερομηνια ειναι σημερινη απλα δεν εχω ρυθμισει τη φωτογραφικη μιχανη)
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1364&pictureid=24148
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1364&pictureid=24149

Saulot
02-12-10, 00:47
τρελή δουλειά ο τύπος!! παρε περισσότερες πληροφορίες (http://en.wikipedia.org/wiki/Seiken_Densetsu_3)

Paspartoo
02-12-10, 00:57
καμπια εισαι μεγαλος thanx

Ειναι ο ατιμος !

leaosnes
02-12-10, 01:07
ο τυπας ειναι λογο απιστευτος, ειχαι και αυτο zelda parallel wards για το snes!!!
αλλα ζηταγε πολλα και δεν το πηρα.

geo2004z
02-12-10, 08:15
Το Secret of Mana 2 έχει μεταφραστεί από φανς και κυκλοφορεί κανονικά σε Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά περικαλώ!! Η έκδοση που έχεις είναι η γερμανική και απορώ πως έχει την αγγλική μετάφραση μέσα. Ο πιο γνωστός που κάνει αυτή τη δουλειά, είναι ένας συλλέκτης Γάλλος, ο οποίος κάνει εξαιρετικές κατασκευές. Φτιάχνει παιχνίδια που δεν κυκλοφόρησαν στην ευρώπη σε pal έκδοση με κουτί, εγχειρίδιο και τα πουλάει πανάκριβα. Να μια από τις αγαπημένες μου φωτό!!

http://i67.servimg.com/u/f67/15/67/70/21/iii_iu12.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=54&u=15677021)

pooky(1)
02-12-10, 08:19
Όλα αυτά τα κάνει χωρίς την άδεια της Ninty; Αν ναι, εκπλήσσομαι, που δεν τον έχουν μπουζουριάσει ακόμα. Η Ninty είναι χειρότερη από την Apple πολλές φορές......

(Και φυσικά και οι δύο πουλάνε overpriced παρωχημένη τεχνολογία. Ναι, είμαι fan και των δύο.... )

Paspartoo
02-12-10, 09:48
Το Secret of Mana 2 έχει μεταφραστεί από φανς και κυκλοφορεί κανονικά σε Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά περικαλώ!!

Αυτο το "κανονικα" ομως χωραει την Ερυθρα θαλασσα :D

Παντως ο τυπος κανει καλη "δουλεια"

http://www.generation-snes.fr/Forum/index.php?showtopic=205

geo2004z
02-12-10, 10:37
Αυτο το "κανονικα" ομως χωραει την Ερυθρα θαλασσα :D

Ναι, όντως!!!

Πάντως, θεωρώ ότι αυτό θα έπρεπε να το κάνει η ίδια η Square και η Enix πριν από χρόνια, να κυκλοφορήσουν δηλαδή τους τίτλους αυτούς στην Ευρώπη. Πάλι καλά που κυκλοφόρησαν και ένα Secret of Mana και το Terranigma. Σήμερα, έπειτα από τόσα χρόνια, απορώ πως έφτασαν αυτά τα έπη στην Ευρώπη με την νοοτροπία που επικρατούσε εκείνη την εποχή στην Ιαπωνία για την ήπειρό μας.

Mojo
04-12-10, 03:33
Κι αλλο ενα που μου ηρθε (επισης δεν σωζεται σημερα.)

10.NCAA BASKETBALL.... http://en.wikipedia.org/wiki/NCAA_Basketball_(SNES)

DREDD
05-12-10, 10:11
Ωραιες συλογες παιδια μπραβο σας!!

mike
09-12-10, 18:25
Aσχετο, αλλα σχετικο με SNES συλλογες:
Θυμασαι φιλε geo2004z που γραφαμε για το starfox και τις εκδοσεις του,
πριν καμια δεκαρια μερες. Αυτο ειναι το competion?

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=609&pictureid=24330

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=609&pictureid=24329

geo2004z
09-12-10, 19:31
Αυτό είναι το competition Mike. Αλλά βγάλε μία πιο καθαρή εικόνα να δούμε ποια έκδοση είναι. Ή, αν βαριέσαι, γράψε τον κωδικό του cartridge, Που ευρίσκεται στην κάτω αριστερή γωνία. Αυτό δικό σου είναι??

mike
10-12-10, 01:14
Μην μου πεις οτι υπαρχουν και διαφορετικες εκδοσεις. Δεν την παλευω αλλο.
PAL ειναι σιγουρα.

geo2004z
10-12-10, 08:18
Καλά, μην αγχώνεσαι, δεν υπάρχουν πολλές. Μία η σκανδιναβική έκδοση και μία η Γερμανική!!! Λογικά, την αγγλική θα έχεις με κωδικό SNSP-FU-UKV

UNCLE CARL
10-12-10, 09:56
Ωραίο κομμάτι Mike, δεν ήξερες την αξία του όταν έπεσε στα χέρια σου; Γιατί από ότι μου έχεις πει δεν σε ενδιαφέρουν τα συλλεκτικά κομμάτια!

mike
10-12-10, 11:06
Μαλλον η αγγλικη ειναι. Οχι δεν μαζευω συλλεκτικα, οτι τυχει αγοραζω.
Εχω πολλα "περιεργα" πραγματα, αλλα δεν τα πηρα για συλλογη, τα πηρα
για να τα παιξω.

manitari666
25-03-11, 22:35
δε χαλαω χατιρι :P
http://i56.tinypic.com/v4s7wi.jpg
Σημερα προοστεθηκε και το donkey kong country!

imperium
27-03-11, 01:52
η δικια μου συλλογη

1)Donkey Kong Country
2)Street Fighter 2 super
3)Street Fighter 2 the world warrior
4)super Mario all stars
5)super Mario World
6)U.N. Squadron
7)Yoshis Island
8)Super Soccer

manitari666
25-04-11, 13:14
Λιγες ακομα προσθηκες με:
world league basketball
lamborghini
super ghouls n ghosts
super castelvania 4

Jackie dragon
09-06-11, 03:14
Eγω δε μπορω να πω οτι εχω πολλα απο SNES.. εχω μερικα απο τα βασικα οπως ολη τη τριλογια Donkey Kong country, mario all stars, street fighter alpha 2, sunset riders, super metroid, dr mario & tetris, pinocchio, toy story, yoshi's island, dragon the Bruce Lee story..

glaros
23-10-11, 01:12
SNES game list

39201
39199
39200

DK Country
Moto gp1
Axelay
Secret of mana
Zelda link to past
Double dragon
Ghouls n ghosts
Cybernator
Aero acrobat
Turrican
Mortal Kombat
Mario all stars
Tom n jerry
Super mario world
Toy story
Castlevania iv
Batman returns
Metroid
Terranigma
Mega Man X
The Lost Vikings
Συγχαρητήρια σε όλους τους κάτοχους snes games.

circleag
23-10-11, 14:10
@Glaros Παρα πολύ ωραία η συλλογή σου!!

Μια παράκληση μονο επειδή οι φωτογραφίες σου είναι στο imageshack και χάνονται μετά απο κάποιο καιρό,
θα ήταν καλύτερα να τις περάσεις εδώ στο προφίλ σου οπού υπάρχει το section albums στο οποίο μπορείς να καταχωρείς τις φωτογραφείς σου.

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά.

sephirothson
05-12-11, 20:48
[Edit] Ζήτηση παιχνιδιών στο αντίστοιχο υποφόρουμ [edit]

leaosnes
15-12-11, 23:34
2 φωτό με τα παιχνίδια που πρόσθεσα στη συλλογή μου!!!4222242223
ten ten the prisoners of the sun,
tekkaman blade,
mickey in the circus 2,
gradius 3,
zenki,
valis iv,
casper.

geo2004z
16-12-11, 08:05
Ωραίος leaosnes!! Επι τη ευκαιρία, το Gradius είναι κορυφαίο παιγνίδι!

leaosnes
16-12-11, 19:39
thanx!!!:)

sephirothson
17-12-11, 16:29
mortal kombat 1-2, lion king, demolition man, donkey kong country 1-2, zelda
super metroid, starwing και διαφορα αλλα.Δυστυχως ομως ολα μου τα παιχνιδια εκτος το DK 1 το οποιο ειναι πληρες(κουτι,βιβλιαρακι κτλ)αποτελουνται μονο απο το cartridge.Γιαυτο τωρα αρχιζω να ψαχνω ολα μου τα παιχνιδια στο ebay με το κουτι και το βιβλιαρακι.
Οταν ημουν μικροτερος δεν τα πολυ προσεχα οποτε καποια κουτια χαθηκαν,αλλα καταστραφηκαν και τα σχετικα,και τωρα φυσικα το εχω μετανοιωσει.
Αυτα τα παιχνιδια μου φερνουν τοσες πολλες αναμνησεις απο τα παιδικα μου χρονια.

snes rulesssssssss

Tupamaro
31-12-11, 16:41
Μόνο 4 έχω πλέον με μόνο το cartridge, ποτέ δεν είχα συλλογή γιατί τότε όταν είμασταν πιτσιρίκια δεν έπαιζε πολύ χρήμα και όταν έπερνα ένα παιχνίδι έδινα το προηγούμενο για να γλιτώσω κανα φράγκο.Μετά απο ένα σημείο τα νοίκιαζα απο ένα console club γιατί κάποια παιχνίδια δεν βρισκόντουσαν με τίποτα,απο τα τελευταία που θυμάμαι πως είχα αγοράασει ήταν το final fantasy: mystic quest, το είχα νοικιάσει στην αρχή αλλά επειδή δεν άρεσε στον αδερφό μου το τερμάτισα στα γρήγορα και το γύρισα για να πάρω άλλο.Αλλά γι όποιον θυμάται το παιχνίδι, δεν χρειάζοταν να νικήσεις ΟΛΟΥΣ τους εχθρους διότι ήταν φανεροί σε σταθερά σημεία και μπορούσες απλά να νικήσεις αυτούς που σε εμπόδιζαν για να προχωρήσεις.Επειδή εμένα όμως αυτή η βιαασύνη μου είχε κάτσει άσχημα, το βρηκα μετά απο λίγο σε ένα μαγαζάκι, το αγόρασα με ότι λεφτά είχα, το τερμάτισα κρυφά απο τον αδερφό μου νικόντας ΟΛΟΥΣ τους εχθρους και κάνοντας τα ΠΑΝΤΑ και... ανακουφιστηκα.:P

metalcandyman
31-12-11, 16:55
Μόνο 4 έχω πλέον με μόνο το cartridge, ποτέ δεν είχα συλλογή γιατί τότε όταν είμασταν πιτσιρίκια δεν έπαιζε πολύ χρήμα και όταν έπερνα ένα παιχνίδι έδινα το προηγούμενο για να γλιτώσω κανα φράγκο.Μετά απο ένα σημείο τα νοίκιαζα απο ένα console club γιατί κάποια παιχνίδια δεν βρισκόντουσαν με τίποτα,απο τα τελευταία που θυμάμαι πως είχα αγοράασει ήταν το final fantasy: mystic quest, το είχα νοικιάσει στην αρχή αλλά επειδή δεν άρεσε στον αδερφό μου το τερμάτισα στα γρήγορα και το γύρισα για να πάρω άλλο.Αλλά γι όποιον θυμάται το παιχνίδι, δεν χρειάζοταν να νικήσεις ΟΛΟΥΣ τους εχθρους διότι ήταν φανεροί σε σταθερά σημεία και μπορούσες απλά να νικήσεις αυτούς που σε εμπόδιζαν για να προχωρήσεις.Επειδή εμένα όμως αυτή η βιαασύνη μου είχε κάτσει άσχημα, το βρηκα μετά απο λίγο σε ένα μαγαζάκι, το αγόρασα με ότι λεφτά είχα, το τερμάτισα κρυφά απο τον αδερφό μου νικόντας ΟΛΟΥΣ τους εχθρους και κάνοντας τα ΠΑΝΤΑ και... ανακουφιστηκα.:PΤα ιδια γουστα εχουμε φιλε Tupamaro και οπως και συ ετσι και γω δεν υπηρχε χρημα τοτε με αιματηρες οικονομιες τα αγοραζαμε.Απλα εμενα με εμειναν γιατι δεν υπηρχε στο χωριο μου η στης σερρες μαγαζι που τα εδεινες για να παρεις αλλο με λιγοτερα λεφτα κτλ.Ωσο για το Mystic quest legend πριν κατι μηνες το ξανατερματισα και μπορει να ειναι RPG για αρχαριους αλλα παιζεται πολυ ευχαριστα.Α ρε μεγαλε Tristam:D

Tupamaro
31-12-11, 17:07
Τα ιδια γουστα εχουμε φιλε Tupamaro και οπως και συ ετσι και γω δεν υπηρχε χρημα τοτε με αιματηρες οικονομιες τα αγοραζαμε.Απλα εμενα με εμειναν γιατι δεν υπηρχε στο χωριο μου η στης σερρες μαγαζι που τα εδεινες για να παρεις αλλο με λιγοτερα λεφτα κτλ.Ωσο για το Mystic quest legend πριν κατι μηνες το ξανατερματισα και μπορει να ειναι RPG για αρχαριους αλλα παιζεται πολυ ευχαριστα.Α ρε μεγαλε Tristam:D

http://www.youtube.com/watch?v=F-M8fuegtVc
πάνω απο όλα είχε και μουσικάρα, ήμουν και μεταλλάς τότε και καραγούσταρα.;)
Τώρα τελευταία δεν έχω πάιξει κάποιο γιατί έχω τερματίσει όλα τα rpg του snes ψάχνοντας και το τελευταίο σάιτ για να βρω καμιά νέα μεταγλώτιση.Σε τέτοιο στυλ παιχνιδιού την βγαζω με κάποια rpg ερασιτεχνικά που έχουν φτιάξει στο rpgmaker vx, υπάρχουν διαμαντάκια εκεί.Μακάρι να έβρισκα την όρεξη να ξανατερματίσω κάποια αλλά δεν μου πάει το χέρι, δεν ξέρω.Μάλλον θα βαρεθώ και θα μου χαλάσουν τις ωραίες αναμνήσεις.

metalcandyman
31-12-11, 18:16
http://www.youtube.com/watch?v=F-M8fuegtVc
πάνω απο όλα είχε και μουσικάρα, ήμουν και μεταλλάς τότε και καραγούσταρα.;)
Τώρα τελευταία δεν έχω πάιξει κάποιο γιατί έχω τερματίσει όλα τα rpg του snes ψάχνοντας και το τελευταίο σάιτ για να βρω καμιά νέα μεταγλώτιση.Σε τέτοιο στυλ παιχνιδιού την βγαζω με κάποια rpg ερασιτεχνικά που έχουν φτιάξει στο rpgmaker vx, υπάρχουν διαμαντάκια εκεί.Μακάρι να έβρισκα την όρεξη να ξανατερματίσω κάποια αλλά δεν μου πάει το χέρι, δεν ξέρω.Μάλλον θα βαρεθώ και θα μου χαλάσουν τις ωραίες αναμνήσεις.Ετσι ακριβως ειμαι και γω φιλε.μπορει να φανει υπερβολικο αλλα εχω τερματισει οτι RPG υπαρχει σε nes,master system,snes,mega drive(sega cd,32x),playstation,playstation 2,n64,saturn,Dremcast,game cube wii τα μεχρι τωρα και δεκαδες αλλα σε φορητες κονσολες.δεν με παει η καρδια να τα ξαναπαιξω οχι για τιποτα αλλο αλλο γιατι τα εχω τερματισει 3 και 4 φορες το καθενα.

Jackie dragon
09-01-12, 05:59
Δινω κι εγω σε πληρη λίστα τα παιχνίδια της δικής μου συλλογής:

Asterix & Obelix
Super Metroid
Super Mario world 2: Yoshi's island
Super punch out
Super Castlevania IV
Super Mario all stars
Donkey Kong country
Donkey Kong country 2
Donkey Kong country 3
Super Mario world
Tiny Toons : Buster Busts Looses
Dragon: The Bruce Lee story
Lamborghini American challenge
Super Mario kart
Super ghouls and ghosts
Zelda a link to the past
Tetris & dr.Mario
Starwing
Pinocchio
Toy story
UN squadron
Street fighter alpha 2
Street fighter II
The Magical Quest Mickey Mouse
Ultimate Mortal Kombat 3
Sunset riders
F zero
Spirou

Tupamaro
28-02-12, 23:11
Δινω κι εγω σε πληρη λίστα τα παιχνίδια της δικής μου συλλογής:

Asterix & Obelix
Super Metroid
Super Mario world 2: Yoshi's island
Super punch out
Super Castlevania IV
Super Mario all stars
Donkey Kong country
Donkey Kong country 2
Donkey Kong country 3
Super Mario world
Tiny Toons : Buster Busts Looses
Dragon: The Bruce Lee story
Lamborghini American challenge
Super Mario kart
Super ghouls and ghosts
Zelda a link to the past
Tetris & dr.Mario
Starwing
Pinocchio
Toy story
UN squadron
Street fighter alpha 2
Street fighter II
The Magical Quest Mickey Mouse
Ultimate Mortal Kombat 3
Sunset riders
F zero
Spirou

Mάζεψες ότι καλό platform παίζει βλέπω, σωστός.ένα που προτείνω σε όλους και το ψάχνω ο ίδιος γιατί θυμήθηκα πως πιτσιρικάς το είχα λιώσει είναι αυτό:
Maui Mallard in Cold Shadow
http://www.youtube.com/watch?v=BsRgfcpyVko
Τέλεια γραφικά, ζόρικο gameplay, πανέμορφη μουσική, must have για το snes.

sephirothson
29-02-12, 10:55
Mάζεψες ότι καλό platform παίζει βλέπω, σωστός.ένα που προτείνω σε όλους και το ψάχνω ο ίδιος γιατί θυμήθηκα πως πιτσιρικάς το είχα λιώσει είναι αυτό:
Maui Mallard in Cold Shadow

http://www.youtube.com/watch?v=BsRgfcpyVko

Τέλεια γραφικά, ζόρικο gameplay, πανέμορφη μουσική, must have για το snes.

Τι θυμηθηκες τωρα ρε φιλε.Απιστευτο παιχνιδι.Θυμαμαι να διαβαζω review στο αλμανακο οταν πρωτοκυκλοφορησε.Τωρα πιστευω ειναι δυσκολο να βρεθει το παιχνιδι σε pal!!

UNCLE CARL
29-02-12, 23:42
Τι θυμηθηκες τωρα ρε φιλε.Απιστευτο παιχνιδι.Θυμαμαι να διαβαζω review στο αλμανακο οταν πρωτοκυκλοφορησε.Τωρα πιστευω ειναι δυσκολο να βρεθει το παιχνιδι σε pal!!

Αλμανάκο, τι μου θύμισες... Το είχα διαβάσει και εγώ το review, όπου είχε πάρει εκπληκτική βαθμολογία και το ήθελα σα τρελός για το mega drive μου αλλά που να το βρεις επαρχία! Ηταν και πανακριβα τα παιχνίδια τότε! Ισως πρέπει να το ξαναψάξω!

Tupamaro
02-03-12, 12:04
Tρέμε geo2004z ,όπου να 'ναι σε φτάνω.:P
46976

Spyke88
19-05-12, 16:45
1.Super Mario All-Stars
2.Super Mario Kart
3.Starwing
4.Pilotwings

Jackie dragon
23-07-13, 17:56
Koιταχτε παιδια τι μου ηρθε σημερα απο ταχυδρομείο! Αμφιλεγόμενος Castlevania τιτλος για πολλους αλλα για μενα προσωπικα που ειμαι hardcore retro gamer το γούσταρα τρομερά το παιχνιδι γι'αυτο και το απέκτησα χωρις δευτερη σκεψη! Castlevania vampire's kiss λοιπον για το SNES, περιμενω τα σχόλια σας!!
83662

mike
23-07-13, 18:32
Γιατι ρε συ Γιαννη αμφιλεγομενος τιτλος? Απλα δεν ηταν πολυ διαδεδομενο, κατα τα αλλα ηταν castlevania.

Jackie dragon
23-07-13, 18:49
Αμφιλεγόμενος για το λογο του οτι μετα το Super Castlevania IV οι φαν της σειράς ειχαν πολυ υψηλές προσδοκίες σχετικά με τον επομενο τίτλο Castlevania στο SNES.. Οταν βγηκε το Vampire's kiss (Dracula X) σχεδον ολοι "στράβωσαν", αν το δει ομως καποιος σαν stand alone τιτλο και αγνοήσει οτι προκειται για μια ετεροχρονισμένα πετσοκομένη βερσιόν του Rondo of blood τοτε ολα καλα.. Το παιχνιδι εχει πληθωρικό σχεδιασμό επιπέδων, πανέμορφη μουσική αλλα ο χειρισμός ειναι που χαντακώνει το τιτλο, ακαμπτος ως προς τα physics του χαρακτηρα (οταν εισαι στον "αερα" μετα απο αλμα δε μπορεις να στρέψεις το χαρακτηρα στην αντιθετη μεριά) και φυσικα το μαστίγιο δεν εχει τη δυνατοτητα να χτυπάει σε διαφορετικές οριζοντιακές κατευθήνσεις (σε αντιθεση με το Castlevania IV)

metalcandyman
23-07-13, 18:57
Πολυ καλα τα λεει ο γιαννης και εχει δικειο για το αμφιλεγομενο.To castlevania vampire's kiss η Dracula X ειναι ειναι απλα ενα πολυ μετριο παιχνιδι που θα ειναι παντα στην σκια του εκπληκτικου castlevania Rondo of blood.Εχει την ιδια ιστορια και την ιδια πλοκη αλλα με τραστιες διαφορες οπως ειναι τα πιο χαμηλης ποιοτητας γραφικα αλλα με καποια συν χαρις το mode 7,οι εντελως αλαγμενες πιστες και διαφορετικες διαδρομες που εχει το Rondo of blood αλλα και η επιλογη να μπορουμε να παιξουμε και ως Maria το παιχνιδι.Αν ειχε αλλο ονομα το συγκεκριμενο παιχνιδι και δεν ειχε καμια σχεση με το Rondo of blood θα ηταν μια χαρα παιχνιδι αλλα δυστηχως στη συγκριση ειναι πολυ ''λιγο''.

Το original castlevania rondo of blood υπαρχει στην Virtual console του Wii και αν δεν το εχει παιξει καποιος ας φροντισει να το κανει αν εχει Wii γιατι ειναι ενα απο τα 4,5 κορυφαια castlevania.

Αναλυτικο review και πληροφοριες εχω γραψει παλαιοτερα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23533-Castlevania-Rondo-Of-Blood-%28Review%29-Dracula-X-%28Vampire-s-Kiss%29-mini-review&highlight=castlevania+rondo+blood

Jackie dragon
20-05-14, 15:37
Μετα απο ενα μακροχρόνιο "σαφάρι" ρετρο-αναζήτησης σε συνδιασμό με μια κυριολεκτικά άψογη συνεργασία με ενα απο τα πιο εκλεκτά μέλη του φόρουμ (το Μike) απέκτησα με 25 ευρω το σπάνιο μεγάλο πακέτο του "Super Metroid" που περιλαμβάνει εκτος απο το κυρίως παιχνίδι κι ενα πολύχρωμο οδηγό στρατηγικής 72 σελίδων.. (Δειτε photo απο κατω) Γενικά το τελευταίο 10μηνο και ειδικά το περασμένο καλοκαίρι ειχα αρκετά μεγάλη ρέντα σε ρετρο αποκτήματα που κατα κυριο λογο βοήθησαν και καποια άτυπα "donations" απο φίλους και γνωστους που ετυχε να δω στις διακοπές οπου μου πάσαραν οσα παλια games δεν ηθελαν (κυρίως απο NES, SNES και N64) και πλεον μπορω να πω οτι εχω ολα οσα ηθελα ν'αποκτησω για το κλείσιμο της συλλογης μου!

104598

metalcandyman
20-05-14, 15:38
Ωραιος:thumb:

Ajax87
20-05-14, 16:48
Καλοριζικο!

geo2004z
20-05-14, 19:57
Ωραίος Jackie!!!

Είσαι σίγουρος όμως ότι ο οδηγός είναι 72σέλιδος? έχω την εντύπωση ότι έχει λιγότερες σελίδες ο γερμανικός οδηγός από ότι ο αγγλικός...

Jackie dragon
20-05-14, 20:34
Ωραίος Jackie!!!

Είσαι σίγουρος όμως ότι ο οδηγός είναι 72σέλιδος? έχω την εντύπωση ότι έχει λιγότερες σελίδες ο γερμανικός οδηγός από ότι ο αγγλικός...

Ναι ειναι 72 σελίδες ο οδηγός, θεωρω οτι σε συγκριση με τον αγγλικό ειναι κλάσεις ανώτερος αφου περιλαμβάνει πλούσια σκίτσα σε καθε κεφάλαιο που απουσιάζουν εντελώς απο τον αντίστοιχο αγγλικό!

johnny19818
20-05-14, 20:46
Καλό διάβασμα!! Από γερμανικά πως πας :) ?

sephirothson
20-05-14, 22:25
Καλορίζικό.Μόνο 25 ευρώ??:O

geo2004z
20-05-14, 22:30
Ναι ειναι 72 σελίδες ο οδηγός, θεωρω οτι σε συγκριση με τον αγγλικό ειναι κλάσεις ανώτερος αφου περιλαμβάνει πλούσια σκίτσα σε καθε κεφάλαιο που απουσιάζουν εντελώς απο τον αντίστοιχο αγγλικό!

Όλοι οι Γερμανικοί οδηγοί είναι επίσημοι της Νιντέντο και για αυτό είναι καλλίτεροι από τους Αμερικανικούς και τους Αγγλικούς. Αν παρατηρήσεις οι Αμερικανικοί οδηγοί είναι από περιοδικά, της Prima κυρίως ενώ οι Αγγλικοί φαίνεται να μην έχουν την επίσημη άδεια της Νιντέντο. Για αυτό και οι άγγλοι δανείζονται αρκετά συχνά τους Αμερικανικούς οδηγούς στα παιγνίδια τους και αγοράζουμε το DK Country 2 πχ με PAL κουτί και κασετάκι ενώ NTSC οδηγό στρατηγικής....

mike
21-05-14, 12:09
Και εδω το αποκλειστικο φωτορεπορταζ της αποκτησης του Super Metroid (ναι με 25 ευρω), πατηστε επανω να δειτε σε μεγαλο μεγεθος

104701

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1955&attachmentid=104368

104702

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1955&attachmentid=104369

104703

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1955&attachmentid=104370

Το παιχνιδι ειναι "NOS" απο μαγαζι, αλλα δυστυχως ειχε μεινει πολυ καιρο στο ραφι, διπλα απο αλλα παιχνιδια, και απο το βαλε-βγαλε εχει καποιες εξωτερικες φθορες. Εσωτερικα ομως ειναι καινουργιο, με το παιχνιδι να ειναι σε σακουλακι κτλ.

Με τον Jackie Dragon ειμαστε πολλα χρονια φιλοι, και εχουμε ασχοληθει με την αναζητηση ρετρο και τον χαβαλε που εχει αυτο το εγχειρημα.
Οποτε ενα καινουργιο Super Metroid στην τιμη των 25 ευρω ειναι κατι λογικο απο τη γνωριμια μας.

Other_Reality
21-05-14, 12:29
Αυτά είναι ! Και στο μεγάλο του το κουτάκι, τσίλικο ! Και φυσικά για την συναλλαγή, ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη ρομαντικοί ρετροκυνηγοί που δεν κάνουν δολλάρια τα μάτια τους με κάθε "υπερσπάνιο" παιχνίδι. Πιο σπάνιο πράγμα απο την κοινή αγάπη και το ενδιαφέρον μεταξύ φίλων δεν υπάρχει.

Jackie dragon
21-05-14, 18:41
Πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες Geo για τους γερμανικούς οδηγους στρατηγικης σε σχεση με τους αντιστοιχους αμερικανικους/αγγλικους! Ετσι εξηγειται λοιπον η διαφορα τους! Παντως οσο αφορα το μεγαλο πακέτο Super Metroid θεωρω οτι εμφανισιακά τουλάχιστον ειναι πολυ πιο ωραίο με το κόκκινο περίγραμμα της αγγλικής έκδοσης! Απο γερμανικά δε τα παω καλα (Αν και τα 4 πρωτα χρόνια της ζωης μου τα έζησα στη Γερμανια, τα εχω ξεχάσει εντελως..) οποτε το μονο που θα χαιρομαι απο τον οδηγο στρατηγικης θα ειναι τα πληθωρικά σχέδια!

Jackie dragon
07-07-14, 13:57
Μου ήρθε σήμερα απο το ταχυδρομείο το Turtles in time (παραγγελία απο ebay) Το παιχνίδι δε χρειάζεται ιδιαίτερες συστάσεις αφου πρόκειται για ενα απο τα καλύτερα brawl/ beat em' up της κονσόλας με εφάμιλλη μεταφορά απο την αντίστοιχη έκδοση arcade.. Με το που το ανέβασα σπίτι το έβαλα και το έλιωσα μεχρι το τερματισμό.. Let's kick sell!
109930

geo2004z
07-07-14, 14:25
Πολύ καλό το TINT, καλό κάψιμο αν και κάηκες ήδη από ότι κατάλαβα....:P

johnny19818
07-07-14, 15:16
Πραγματικά τρομερό παιχνίδι. Πάρε κι ένα αντάπτορα για τετραπλό και λιώστε το...

Diddy Kong
07-07-14, 15:23
Έχω την εντύπωση ότι το Super Metroid στο μεγάλο κουτί με τον οδηγό στρατηγικής έχει κυκλοφορήσει ευρέως στην χώρα μας.

Τουλάχιστον το 2004 που το αγόρασα εγώ από γνωστό μαγαζί στην Χαλκοκονδύλη με videogames είχε καμιά 10ριά στο ράφι και το είχα πάρει (αν θυμάμαι καλά) 10 ευρώ.

Tότε δεν ήξερα τι αγόραζα, αλλιώς θα τα είχα πάρει όλα :banghead:

Ajax87
07-07-14, 15:44
Καλοπαιχτο το νεο αποκτημα Jackie!

Jackie dragon
07-07-14, 20:08
Πραγματικά τρομερό παιχνίδι. Πάρε κι ένα αντάπτορα για τετραπλό και λιώστε το...

Γινεται σιγουρα αυτο? Δεν ειναι εφικτό κατι τέτοιο απ'οσο γνωρίζω, μονο αν γινει χακάρισμα στο παιχνιδι κι αυτο σε περίπτωση emulator (Και παλι τίθεται υπο αμφισβήτηση το ζήτημα) Το SNES καθαυτό δε θα μπορούσε να "σηκώσει" τη δράση με 4 παίκτες ταυτόχρονα στην οθόνη (και αρα περισσότερους εχθρούς) θα γονάτιζε απο το "λαγκάρισμα"!

johnny19818
08-07-14, 05:30
Γινεται σιγουρα αυτο? Δεν ειναι εφικτό κατι τέτοιο απ'οσο γνωρίζω, μονο αν γινει χακάρισμα στο παιχνιδι κι αυτο σε περίπτωση emulator (Και παλι τίθεται υπο αμφισβήτηση το ζήτημα) Το SNES καθαυτό δε θα μπορούσε να "σηκώσει" τη δράση με 4 παίκτες ταυτόχρονα στην οθόνη (και αρα περισσότερους εχθρούς) θα γονάτιζε απο το "λαγκάρισμα"!
Το υπέθεσα εφόσον έχει 4 παίκτες... Θα ήταν καλή φάση. Το Top Gear πάντως υποστηρίζει 4 παίκτες αν δεν κάνω λάθος.

mike
08-07-14, 10:50
Eχω εαν 4player ανταπορα, να τον φερω να το δοκιμασουμε?

johnny19818
08-07-14, 12:25
Δυστυχώς μάλλον όχι.

GameplayUp to four players (two players in the Super Famicom/SNES version) can take control of Leonardo (http://www.retromaniax.gr/wiki/Leonardo_(Teenage_Mutant_Ninja_Turtles)), Michaelangelo (http://www.retromaniax.gr/wiki/Michelangelo_(Teenage_Mutant_Ninja_Turtles)), Donatello (http://www.retromaniax.gr/wiki/Donatello_(Teenage_Mutant_Ninja_Turtles)), and Raphael (http://www.retromaniax.gr/wiki/Raphael_(Teenage_Mutant_Ninja_Turtles)).

πηγή (http://en.wikipedia.org/wiki/Teenage_Mutant_Ninja_Turtles:_Turtles_in_Time)

Jackie dragon
11-07-14, 11:25
Εντύπωση μου προκάλεσε το γεγονος οτι το turtles in time (οπως και το Sunset riders, γέννημα θρέμα της Konami κι αυτο..) δε σου επιτρέπει να δεις τα end credits αν δε το τερματήσεις στο hard mode.. Τελος θεωρώ οτι αν "ξεζούμιζαν" λιγο περισσότερο τις αντοχές του SNES θα μπορούσαν να ειχαν κρατήσει τα vocals στην εισαγωγή του παιχνιδιού με το γνωστό κομμάτι, οπως και στην arcade εκδοχή..

mike
11-07-14, 11:33
Δεν ειναι θεμα "αντοχων" του μηχανηματος, ειναι θεμα χωρητικοτητας του cartidge. Τα samples τρωνε πολυτιμα ΚΒ απο τα cartidge, και οπως ολοι ξερουν τα ΚΒ στα cartidge κοστιζαν. Kαλυτερα να εχει λιγοτερα samples και περισσοτερο παιχνιδι.

Jackie dragon
11-07-14, 11:59
Kι εγω σε γενικές γραμμές αυτο εννοω, το "ξεζούμισμα" συμπεριλαμβάνει ολες τις υποδιαίστερες έννοιες σχετικά με το θέμα cartridge-χωρητικότητα-specs κονσόλας με αποκορύφωμα τη πρόταση που ακούγεται στην εισαγωγή του Super Metroid η οποία ειναι η μεγαλύτερη σε διάρκεια για παιχνίδι του Super Nes (8 συνεχόμενα δευτερόλεπτα!)..

https://www.youtube.com/watch?v=aLPY-ODuNmE

mike
11-07-14, 14:23
Οταν εχεις ενα παιχνιδι π.χ. 1.9ΜΒ δεν συμφερει με τιποτα να γραψεις ενα ακομα sample για αυτο, γιατι πας σε αλλη κατηγορια cartidge, και το cartidge των 2.5ΜΒ ειναι σαφως πιο ακριβο απο το cartidge των 2ΜΒ.
Δεν ξερω ποση χωρητικοτητα ειχε το cartidge του συγκεκριμενου παιχνιδιου και εαν ειχε αρκετο χωρο για ενα ακομη sampling. Ασε που δεν ειναι και οτι καλυτερο τα samples στο ΣΝΕΣ, οι μουσικουλες ακουγονται καλυτερα.

Diddy Kong
11-07-14, 14:54
To Tales of Phantasia από όσο γνωρίζω έχει το περισσότερο sample speech για παιχνίδι SNES. Η μουσική των τίτλων αρχής είναι όλη με λόγια!

Tales of Phantasia SNES Opening

http://www.youtube.com/watch?v=W3SA9LuqQgA

Ωστόσο το απόλαυσαν μόνο οι Γιαπωνέζοι...:cry:

metalcandyman
11-07-14, 16:08
Μπορεις να το απολαυσεις και συ σε καποιον emulator αν δεν το εχεις κανει ηδη φιλε Diddy.

mike
11-07-14, 19:36
Διαβαστε και τα σχολια απο κατω απο το βιντεο, ειναι κατατοπιστικα για τον τροπο του sampling, το μεγεθος του cartidge, την χρονολογια κυκλοφοριας, το τροπο αναπαραγωγης, ολα αυτα εχουν σημασια. Ειδικα η χρονολογια κυκλοφοριας (αρχες 1996) εχει σημασια, γιατι τα ΜΒ ειχαν φθηνηνει.