PDA

Επιστροφή στο Forum : Λούνα Παρκ (1974 ΕΙΡΤ)

Σελίδες : [1] 2

johnalepou
17-05-07, 10:04
Λούνα Παρκ (1974-81), ΕΙΡΤ
Πρεμιέρα: Πέμπτη 11/7/1974
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λούνα_Παρκ

tsalk
18-12-07, 16:20
Το λούνα πάρκ δυστιχώς παιδιά δεν υπάρχει πλεον, εκτός από κάποιες σκηνές από διάφορα επεισόδια τα οποία είχαν παιχτεί (ορισμένα) στην εκπομπή Το σήριαλ των σήριαλ το 1991 και σε επανάληψη το 1995.
Δεν ξέρω αν ο παράγωγος της σειράς ο Ντένης Πετρόπουλος έχει κάτι παράπανω. Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να έχει κάποια επεισόδια σαν αρχείο.
Πάντως η σειρά πριν ολοκληρωθεί πρόλαβε να δει τα επεισόδια της να γίνονται 333 των 60 λεπτών. Προβλήθηκε από το ΕΙΡΤ στις 11 Ιουλίου του 1974 και το φιλάνε έγινε στις 7 Μαίου 1981. 19,55 κάθε πέμπτη παιζόταν.Κάποια απο τα αποσπάσματα που παίχτηκαν πρέπει να είναι γύρω στο 1978.
Για περισσότερα p.m.

tsalk
21-07-08, 00:27
Τίτλοι αρχής

bernard.c
21-07-08, 01:03
Από ποια εκπομπή της ΕΤ1 είναι οι τίτλοι του "Λούνα Παρκ"?
Μπορείς να μας περάσεις το βίντεο?

:please:

tsalk
21-07-08, 01:10
To σήριαλ των σήριαλ - 1991

Από ποια εκπομπή της ΕΤ1 είναι οι τίτλοι του "Λούνα Παρκ"?
Μπορείς να μας περάσεις το βίντεο?

:please:

Δικό σας το video

http://www.youtube.com/watch?v=qG-lf9hrAMo

morten9836
23-07-08, 19:06
Εγώ παθαίνω με αυτή την μουσική !!!:bow2:Υπέροχη !!!

Κλασσική ατάκα "Πέντε κρίκοι ,ένα τάλιρο " ...

Juanita
23-07-08, 20:19
Tsalk, δεν το πιστεύω...:bow2:

Φλας μπακ στην παιδική μου ηλικία. Τρελλές θύμησες με τη γιαγιά μου μπροστά στην ασπρόμαυρη ΤιΒι Πέμπτη βράδυ να περιμένουμε να δούμε τον αγαπημένο μας γκρινιάρη!!!

:thanx2::thanx2::thanx2:

tsalk
23-07-08, 22:34
Oύτε εγώ το πίστευα το 1991 όταν το βρήκα (το έβλεπα συνέχεια την πρώτη εβδομάδα), άλλα και κάθε φορά που το βλέπω οι αναμνήσεις μου είναι πολύ έντονες από αυτό το σήριαλ.
Δυστυχώς από 333 επεισόδια υπάρχει απελπιστικά πολύ λίγο υλικό (κάποι κομμάτια επεισόδιων εκεί γύρω στο 1978) τα οποία θα τα δείτε σύντομα.

ChristosM
24-07-08, 01:49
Τα αποσπασματα αυτα που προβληθηκαν το 1991 απο την εκπομπη "Το σηριαλ των σηριαλ" ειναι απο ενα επεισοδιο απο το καλοκαιρι του 1978. Επισημα η ΕΡΤ λεει πως εχει μονο αυτο το ενα, ανεπισημα ομως εχει και αλλα επεισοδια...

mhmerotategiatipino
24-07-08, 06:54
Αυτό το ρημαδιασμένο σήριαλ των σήριαλ που στον κόρακα κυκλοφορεί εκεί στην ΕΡΤ και δεν το ξαναπροβάλλουν να σπάσουν οι δέκτες από κόσμο και τηλεθέαση; Α στο καλό πια.

tsalk
24-07-08, 09:57
Το είχαν βάλει και το 1995 πάλι, την μία και μοναδική μέχρι στιγμής επανάληψη.

Juanita
24-07-08, 10:06
Δεν έχουμε κάτι παραπάνω από εκείνη την επανάληψη;;;; :what:

Ρε παιδιά, τόσο χρόνια κανείς μα κανείς δε σκέφτηκε να γράψει κάτι;;;;

ChristosM
24-07-08, 12:32
Juanita απ οσο ξερω υπαρχουν αρκετα απο τα τελευταια επεισοδια του Λουνα Παρκ γραμμενα σε κασετες απο καποιους ανθρωπους. Η Ρενα Παγκρατη, μαλιστα, ειχε καμια 15αρια, το ειχε πει και σε ενα αφιερωμα του mega. Το "προβλημα" ειναι να εντοπιστουν αυτοι που τα εχουν. Οσο για το αρχειο της Παγκρατη, ευχομαι να μην κατελειξε στα σκουπιδια...
Η ΕΡΤ σε ολα τα αφιερωματα δειχνει παντα σκηνες απο αυτο το ενα επεισοδιο του καλοκαιριου του 1978 που επισημα εχει καταχωρημενο στο αρχειο της.
Το mega και ο Alpha εχουν δειξει σκηνες απο αλλα επεισοδια.

Juanita
24-07-08, 12:47
Christo, μπορεί να ανεβεί διαφορετικά;;; :xm:

Δεν μπορώ να δω τα rapidshare :cry:

ChristosM
24-07-08, 13:01
Christo, μπορεί να ανεβεί διαφορετικά;;; :xm:

Δεν μπορώ να δω τα rapidshare :cry:

Ειναι πολυ μεγαλο σε μεγεθος και αυτο για να διατηρηθει η αρχικη ποιοτητα της εικονας που ειναι πολυ καλη. Οποιο απο τα παιδια το κατεβασει ας το περασει στο youtube (αν και προσωπικα δεν μ αρεσει γιατι ριχνει την ποιοτητα της εικονας παρα πολυ).

tsalk
24-07-08, 14:49
To 1976 είχε κυκλοφορήσει και το soundtrack του λούνα πάρκ σε δίσκο 33 στροφών, το οποίο επανακυκλοφόρησε το 1995 και σε cd με την φωτογραφία του δίσκου.
Περιλαμβάνει 13 τραγούδια και σκέτς των ηθόποιων της σειράς.

johnalepou
25-07-08, 14:14
Ωωωωωω ευχαριστουμε παρα πολυ Christo!Εξαιρετικο ντοκουμεντο!

tsalk
26-08-08, 20:11
Απόσπασμα από το Σήριαλ των σήριαλ το 1991

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=0UendQ0OSdY"]YouTube - ΀� Σ�Α��� ΀Ω� Σ�Α���[/video]

Ζητώ συγνώμη για τον κακό ήχο

Gdikastis
20-10-08, 14:28
Ζητάς συγνώμη για τον κακό ήχο???Εδώ πήξαμε στο κλάμα.Μπράβο ρε παιδιά..Ελπίζω να βρούμε κάποτε έστω ένα ολοκληρωμένο επεισόδιο που βλέπαμε μικροί....Αλλά και αυτό το λίγο από το καθόλου φτάνει και περισσεύει... ..

Juanita
20-10-08, 14:39
Kαι εγώ... πλάνταξα...

Μπράβο Τσαλκ :bow2:. Σ' ευχαριστούμε!

Αν και τα λόγια είναι πολύ λίγα για να περιγράψουν το συναίσθημα αρα και περιττά...

tsalk
20-10-08, 14:57
Ζητάς συγνώμη για τον κακό ήχο???Εδώ πήξαμε στο κλάμα.Μπράβο ρε παιδιά..Ελπίζω να βρούμε κάποτε έστω ένα ολοκληρωμένο επεισόδιο που βλέπαμε μικροί....Αλλά και αυτό το λίγο από το καθόλου φτάνει και περισσεύει... ..

Θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχει εκ μέρους μου συνέχεια. Ψάχνω μετά μανίας

stam1370
21-10-08, 08:05
To 1976 είχε κυκλοφορήσει και το soundtrack του λούνα πάρκ σε δίσκο 33 στροφών, το οποίο επανακυκλοφόρησε το 1995 και σε cd με την φωτογραφία του δίσκου.
Περιλαμβάνει 13 τραγούδια και σκέτς των ηθόποιων της σειράς.

Θυμάμαι πως σε κάποια από τις ιστορικές εκπομπές του μεγάλου Φρέντυ Γερμανού "Αλάτι και Πιπέρι" παρουσίαζε το δίσκο. Προφανώς είχε καλεσμένους τους πρωταγωνιστές.

Υ.Γ. Εννοείται πως το θυμάμαι από κάποιο μεταγενέστερο αφιέρωμα και όχι από την πρώτη προβολή -παραθέτω ημ/νια γέννησης στο προφίλ!!!...

ChristosM
21-10-08, 11:46

Τα πλανα που εχω βαλει απο ενα απο τα τελευταια επεισοδια τα ειχες ξαναδει φιλε tsalk? Ο υπεροχος κυρ-Γιωργης ειχε ανοιξει ψιλικατζιδικο. Πολυ γελιο....

Θυμάμαι πως σε κάποια από τις ιστορικές εκπομπές του μεγάλου Φρέντυ Γερμανού "Αλάτι και Πιπέρι" παρουσίαζε το δίσκο. Προφανώς είχε καλεσμένους τους πρωταγωνιστές.

Υ.Γ. Εννοείται πως το θυμάμαι από κάποιο μεταγενέστερο αφιέρωμα και όχι από την πρώτη προβολή -παραθέτω ημ/νια γέννησης στο προφίλ!!!...

Ηταν στην εκπομπη "Το πορτραιτο της Πεμπτης" το 1976 με καλεσμενους ολους τους πρωταγωνιστες τοτε. Ευτυχως η εκπομπη δεν σβηστηκε απο την ΕΡΤ.

tsalk
21-10-08, 14:28
Τα πλανα που εχω βαλει απο ενα απο τα τελευταια επεισοδια τα ειχες ξαναδει φιλε tsalk? Ο υπεροχος κυρ-Γιωργης ειχε ανοιξει ψιλικατζιδικο. Πολυ γελιο....

Εγώ ακόμα γελάω με όλους αυτούς τους παράξενους (κατά τον κυρ Γιώργη) πελάτες που ό ένας του ζητούσε βοήθεια να συμπληρώσει ένα δελτίο προ-πο, ο άλλος αγόραζε πράγματα άξιας 5 δρχ και ήθελε ρέστα από χιλιάρικο και πόσα άλλα. Τα πλάνα αυτά είναι από την εκπομπή του alpha η μηχανή του χρόνου αν δεν κάνω λάθος.

tsalk
10-11-08, 17:48

Και όπως είναι γνωστό όποιος ψάχνει όλο και κάτι βρίσκει. Δικό σας το video.

http://www.youtube.com/watch?v=KKKa5gdapHs

ChristosM
11-11-08, 14:22
Σε ευχαριστουμε tsalk. Αυτο το αποσπασμα ειναι απο το πρωτοχρονιατικο επεισοδιο του 1981.

bernard.c
12-11-08, 21:57
tsalk είσαι αρχηγός!
Το απόσπασμα είναι από αφιέρωμα της ΕΤ2 στον Παπαγιαννόπουλο? (τύπου "Τα Αστέρια λάμπουν για πάντα"). Η συγκεκριμένη εκπομπή με τα αφιερώματα λογικά πρέπει να έχει πολλά στιγμιότυπα από διάφορες σειρές.

tsalk
12-11-08, 22:30
tsalk είσαι αρχηγός!
Το απόσπασμα είναι από αφιέρωμα της ΕΤ2 στον Παπαγιαννόπουλο? (τύπου "Τα Αστέρια λάμπουν για πάντα"). Η συγκεκριμένη εκπομπή με τα αφιερώματα λογικά πρέπει να έχει πολλά στιγμιότυπα από διάφορες σειρές.

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Το απόσπασμα είναι πράγματι από την εκπομπή Τα αστέρια λάμπουν για πάντα της ΕΤ-2 αν δεν κάνω λάθος γύρω στο 1991-92.

bernard.c
16-11-08, 06:32
Η δημοφιλής σειρά του Γιάννη Δαλιανίδη με το Διονύση Παπαγιαννόπουλο.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τη σειρά στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%81% CE%BA

tsalk
20-11-08, 15:21
Προσπάθησα να βελτώσω το video από το Λούνα Πάρκ και σας το παρουσιάζω εκ νέου με τους τίτλους και κάποιες καινούργιες σκηνές. Ελπίζω να σας αρέσει.

http://www.youtube.com/watch?v=RNVDVRUyA2A

stam1370
20-11-08, 17:50
Δεν περίμενα να δω τον Πάριο! Θα πρέπει να ήταν στο τελευταίο ή τελευταία χρόνια της σειράς, αν κρίνω από το πρόσωπό του! Δηλαδή καλούσαν και καλλιτέχνες; Δεν ήταν μόνο "ιστορίες"; Και όταν λέμε "την εκπομπή παρουσιάζει ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης", τι εννοούμε;
Ξαφνικά, μου βγήκαν απορίες...

ChristosM
20-11-08, 18:18
Το "Λουνα Παρκ" ηταν ταυτοχρονα τηλεπαιχνιδι, μουσικο σωου και σηριαλ. Παντα υπηρχαν τραγουδιστες μεταξυ των παιχνιδιων και των σκετς. Υπηρχαν πολλες ιστοριες αλλα η καλυτερη και παντα αστεια ηταν η τελευταια, στο καθε επεισοδιο, που διαδραματιζοταν στο σπιτι του κυρ-Γιωργη και της Ουρανιας με την Θεομουρλη Καθριν και τους υπολοιπους χαρακτηρες του Λουνα Παρκ. Ο Παπαγιαννοπουλος εδεινε ρεστα με το τεραστιο κωμικο ταλεντο του.

stam1370
20-11-08, 18:32
Κυριολεκτικά σαν λούνα παρκ δηλαδή...!!! ...την ΕΡΤ μου μέσα!!!

tsalk
20-11-08, 18:59
Απόσπασμα από το τηλεπαιχνίδι σε λίγο.......

tsalk
21-11-08, 20:01
και η συνέχεια του Λούνα Πάρκ

www.youtube.com/watch?v=3kieCxQZZdg

tsalk
04-12-08, 17:51
Το "Λουνα Παρκ" ηταν ταυτοχρονα τηλεπαιχνιδι, μουσικο σωου και σηριαλ. Παντα υπηρχαν τραγουδιστες μεταξυ των παιχνιδιων και των σκετς. Υπηρχαν πολλες ιστοριες αλλα η καλυτερη και παντα αστεια ηταν η τελευταια, στο καθε επεισοδιο, που διαδραματιζοταν στο σπιτι του κυρ-Γιωργη και της Ουρανιας με την Θεομουρλη Καθριν και τους υπολοιπους χαρακτηρες του Λουνα Παρκ. Ο Παπαγιαννοπουλος εδεινε ρεστα με το τεραστιο κωμικο ταλεντο του.

Δυστυχώς αυτό είναι το τελευταίο απόσπασμα που έχω στο αρχείο μου, από το παιχνίδι του λούνα πάρκ

http://www.youtube.com/watch?v=_51PnDYX164

stelliana
04-12-08, 18:50
Δυστυχώς αυτό είναι το τελευταίο απόσπασμα που έχω στο αρχείο μου, από το παιχνίδι του λούνα πάρκ

http://www.youtube.com/watch?v=_51PnDYX164
Θέλω να σε ευχαριστήσω για τις ωραίες αναμνήσεις που μου έφερες στο νου.. Η ζωή που πάντα προχωράει σταματά και υποκλίνεται κάτι τέτοιες στιγμές...

mhmerotategiatipino
05-12-08, 08:41
Ένα ανεμιστηράκι κι αυτό της κακιάς ώρας. Αχ εποχές...Άσε που τους μίλαγε στον πληθυντικό. Άσε που φόραγε μπλουζάκι πανηγυριού κι όχι στημένο σακάκι-κοστούμι. Τι αγνότητα, τι ήθος, τι απλότης... Όχι δεν ειρωνεύομαι, απλά είμαστε τόσο μακρια από το τότε...

tsalk
05-12-08, 09:55
και απομακρυνόμαστε με μεγάλη ταχύτητα από το τότε (δυστυχώς)

tsalk
07-12-08, 14:51
Ο δημιουργός της σειράς Γιάννης Δαλιανίδης καθώς και κάποιοι από τους λοιπούς συντελεστές μιλούν στην Ρένα Θεολογίδου για το Λούνα Πάρκ (εκπομπή Το Σηριάλ των σήριαλ 1991)

http://www.youtube.com/watch?v=PCNKntNZge4

Dominion
07-12-08, 17:48
Ένα μεγάλο μπράβο tsalk για .. τις "Ανασκαφές"

- ρε παιδία αλήθεια υπάρχει τέτοιος τομέας σε ότι αφορά τα τηλεοπτικά και όλα γενικά τα ρετρό, εννοώ κάτι σαν ειδικότητα: Aρχαιολόγος Συντηρητής Τηλεόρασης :) - πέρα από την πλάκα στο εξωτερικό παίζουνε τέτοιοι αρκετοί

tsalk
07-12-08, 19:00
Ένα μεγάλο μπράβο tsalk για .. τις "Ανασκαφές"

- ρε παιδία αλήθεια υπάρχει τέτοιος τομέας σε ότι αφορά τα τηλεοπτικά και όλα γενικά τα ρετρό, εννοώ κάτι σαν ειδικότητα: Aρχαιολόγος Συντηρητής Τηλεόρασης :) - πέρα από την πλάκα στο εξωτερικό παίζουνε τέτοιοι αρκετοί

Μου άρεσε πολύ αυτή η ειδικότητα "Αρχαιολόγος Συντηρητής Τηλεόρασης (με εξιδείκευση στα σήριαλ της ΥΕΝΕΔ θα πρόσθετα εγώ)

stam1370
07-12-08, 21:14
Στο εξωτερικό μόνο. Εδώ ευδοκιμεί το "Σβήστης Τηλεοπτικού Αρχείου"!!!

tsalk
07-12-08, 21:56

Στην οποία ειδικότητα τα τζιμάνια της ΕΡΤ είναι πρωταθλητές. (χα χα)

ChristosM
07-12-08, 22:01

Σωστος..............

bernard.c
14-12-08, 17:34
@Αρχαιολόγο-Συντηρητή Τηλεόρασης (με εξιδείκευση στα σήριαλ της ΥΕΝΕΔ):
Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα τα βίντεο του Λούνα Παρκ - τα πέρασα και στη RetroDB!

Juanita
14-12-08, 18:08
Μικρά τηλεοπτικά διαμαντάκια με απλούς καθημερινούς ανθρώπους!!!

Ευχαριστούμε Tsalk για μιά ακόμη φορά... Μακάρι να καταφέρεις να "ξεθάψεις" και άλλα τέτοια!.

tsalk
14-12-08, 18:09
@Αρχαιολόγο-Συντηρητή Τηλεόρασης (με εξιδείκευση στα σήριαλ της ΥΕΝΕΔ):
Σε ευχαριστούμε πολύ για όλα τα βίντεο του Λούνα Παρκ - τα πέρασα και στη RetroDB!

Ευχαριστώ bernard με την σειρά μου (όπως θα είδες λείπει ένα video με κακό ήχο δικό μου το οποίο το έχω κατεβάσει, και έχω ανεβάσει σχεδόν το ίδιο με καλύτερο ήχο. Το δεύτερο στην retrodb).

tsalk
02-01-09, 14:02
Μικρά τηλεοπτικά διαμαντάκια με απλούς καθημερινούς ανθρώπους!!!

Ευχαριστούμε Tsalk για μιά ακόμη φορά... Μακάρι να καταφέρεις να "ξεθάψεις" και άλλα τέτοια!.

Ευτυχώς για όλους μας ανακαλύπτω ¨καινούργια¨ βίντεο από το Λούνα Πάρκ
Εδώ ο αγαπητός κυρ Γιώργης σχολιάζει με τον δικό μου μοναδικό τρόπο το παγκόσμιο κύπελο ποδοσφαίρου του 1978
(πλάνα από το επεισόδιο του 1978 που η ΕΡΤ έχει μόνο - όπως λέει η ίδια)

http://www.youtube.com/watch?v=2v5Vh

ChristosM
02-01-09, 15:24
Α ρε κυρ-Γιωργη! Υπεροχος. Να σαι καλα tsalk.

johnalepou
07-01-09, 23:13
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=212&pictureid=4292

tsalk
08-01-09, 00:07
Η κλασσική φωτογραφία του Λούνα πάρκ με όλους τους ηθοποιούς και συντελεστές της σειράς
Thanks johnalepou

ChristosM
08-01-09, 09:53
Και μια σκηνη απο την πρωτη χρονια του Λουνα Παρκ στο ΕΙΡΤ.

892

tsalk
08-01-09, 10:20
σπανιότατη φωτογραφία Χρήστο. Σε ευχαριστούμε

bernard.c
19-01-09, 03:55
Και μια σκηνη απο την πρωτη χρονια του Λουνα Παρκ στο ΕΙΡΤ.

Τέλεια φωτογραφία - σπάνιο ντοκουμέντο!
:thanx2:

tsalk
10-02-09, 15:43
Και ο Χούλιο Ιγκλέσιας πέρασε από το Λούνα Πάρκ. Πέντε κρίκοι ένα τάληρο του λένε οι Γ. Δαλιανίδης και Δ. Λαζαρίδης

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=296&pictureid=5709

johnalepou
10-02-09, 15:59
Aχχχχχχχχχ τωρα δεν μπορω να το βαλω στο Κουιζ!:D:D:D

akisdal
12-02-09, 21:00
καταπληκτικη σειρά

AEON
12-02-09, 22:39
tsalk σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τα πολύ συγκινητικά αποσπάσματα που έχεις κατά καιρούς ανεβάσει. Επειδή γεννήθηκα το '75 το Λούνα Πάρκ (και τον Μεθοριακό Σταθμό) κυριολεκτικά τα θυμάμαι να τα βλέπω στην τηλεόραση από τότε που θυμάμαι και τον εαυτό μου. Επειδή ήμουν πολύ μικρός θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι δεν είχα πολυκαταλάβει ποτέ τι ακριβώς έτρεχε... μια σκετς και θεατρικό κομμάτι, μια μουσικοχορευτικά και διαγωνισμοί, μια στο σπίτι του κυρ-Γιώργη με την Ουρανία. Ήταν λίγο ποτ-πουρί και η πρώτη φορά που ερχόμουν αντιμέτωπος με την έννοια της 'σπονδυλωτής' σειράς. Τότε η τηλέοραση διέπλαθε ήθη, δεν τα διέστρεφε, ούτε τα διαστρέβλωνε και πίσω από κάθε τι κρύβονταν κι από ένα δίδαγμα. Αυτό που ήταν σίγουρο ήταν ότι γούσταρα τρελά και δεν έχανα επεισόδιο με τον πολυαγαπημένο κυρ-Γιώργη, που τότε τον έβλεπα λίγο-πολύ σαν τον παππού μου. Όταν είπαν ότι θα προβαλλόταν το τελευταίο επεισόδιο, απλά δεν μπορούσα να το χωνέψω (περιέργως είχα μείνει με την ψευδαίσθηση ότι θα παιζόταν για πάντα)!

tsalk
13-02-09, 10:24
Όλες αυτές οι καταπληκτικές σειρές θα παίζονται για πάντα στην καρδιά μας. Μεγαλώσαμε με αυτές και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς,και ευτυχώς που υπάρχουν αυτά τα αποσπάσματα για να μας τις θυμήζουν. Προσπαθώ τα τελευταία 15 χρόνια να βρώ και άλλες σκηνές αυτών των αγαπημένων μας σειρών (γιατί σίγουρα υπάρχει κάτι περισσότερο από αυτά που ήδη έχω, και ανεβάσει εδώ αλλά δυστυχώς βρίσκω από άλλες πηγές τα πλάνα που ήδη έχω)
Δεν το βάζω κάτω και πιστεύω ότι όλο και κάτι περισσότερο θα βρώ. Άλλωστε ειδικά με το Λούνα Πάρκ έχουν τρελαθεί πολλοί εδώ μέσα (και δικαίως) γιατί ίσως να ήταν και το πρώτο σήριαλ που είδαμε πιτσιρίκια τότε στην τηλεόραση.
Ελπίζω ξαναψάχνωντας το αρχείο μου να βρώ και κάτι που μου έχει ξεφύγει. (αν και έχω την εντύπωση ότι έχω ανεβάσει το σύνολο των πλάνων που έχω ειδικά στο Λούνα Πάρκ)

bernard.c
13-02-09, 23:40
tsalk σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για τα πολύ συγκινητικά αποσπάσματα που έχεις κατά καιρούς ανεβάσει. Επειδή γεννήθηκα το '75 το Λούνα Πάρκ (και τον Μεθοριακό Σταθμό) κυριολεκτικά τα θυμάμαι να τα βλέπω στην τηλεόραση από τότε που θυμάμαι και τον εαυτό μου. Επειδή ήμουν πολύ μικρός θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι δεν είχα πολυκαταλάβει ποτέ τι ακριβώς έτρεχε... μια σκετς και θεατρικό κομμάτι, μια μουσικοχορευτικά και διαγωνισμοί, μια στο σπίτι του κυρ-Γιώργη με την Ουρανία. Ήταν λίγο ποτ-πουρί και η πρώτη φορά που ερχόμουν αντιμέτωπος με την έννοια της 'σπονδυλωτής' σειράς. Τότε η τηλέοραση διέπλαθε ήθη, δεν τα διέστρεφε, ούτε τα διαστρέβλωνε και πίσω από κάθε τι κρύβονταν κι από ένα δίδαγμα. Αυτό που ήταν σίγουρο ήταν ότι γούσταρα τρελά και δεν έχανα επεισόδιο με τον πολυαγαπημένο κυρ-Γιώργη, που τότε τον έβλεπα λίγο-πολύ σαν τον παππού μου. Όταν είπαν ότι θα προβαλλόταν το τελευταίο επεισόδιο, απλά δεν μπορούσα να το χωνέψω (περιέργως είχα μείνει με την ψευδαίσθηση ότι θα παιζόταν για πάντα)!

Φίλε AEON, με εκφράζεις απόλυτα με αυτά που γράφεις.
Το "Λούνα Παρκ" είναι και από τις δικές μου πρώτες (αμυδρές) τηλεοπτικές αναμνήσεις.
tsalk, σε ευχαριστούμε πολύ για όλα τα βίντεο του Λούνα Παρκ που έχεις ανεβάσει κατά καιρούς στο forum.
:thanx2: :thanx2:

tsalk
19-02-09, 10:44
Kαι πάλι σας ευχαριστώ παιδιά για τα καλά σας λόγια. Το Λούνα πάρκ όπως έχω ξαναπεί ήταν μια πολύ γλυκιά ανάμνηση για όλους μας (της γενιάς μας)
Δυστυχώς δεν έχω κάτι άλλο να ανεβάσω από βίντεο (ότι είχα το ανέβασα)

ChristosM
06-04-09, 10:14
Σημερα η εκπομπη του Αρναουτογλου στο MEGA, εκανε ενα μικρο αφιερωμα στο Λουνα Παρκ με εικονες αποκλειστικες (χα, χα) απο το youtube και τα βιντεο που εχει ανεβασει ο φιλος tsalk. Φροντισαν να καλυψουν το σημα της ΕΡΤ πανω αριστερα, αλλα και το σημα του tsalk κατω αριστερα και ανενοχλητοι επαιξαν τις σκηνες.
Περα απο την πλακα, προσωπικα εχω γινει εξαλλος με αυτη την τακτικη των ιδιωτικων καναλιων, οταν μαλιστα οι "δημοσιογραφοι" που κανουν τα "αφιερωματα" διαφημιζουν το υλικο ως δικο τους. Πριν μια εβδομαδα το ιδιο εγινε απο αυτη την εκπομπη για την "Κραυγη των Λυκων".
Ηδη διεγραψα αρκετα απο τα βιντεακια που ειχα ανεβασει στο youtube και φυσικα δεν προτιθεμαι να ανεβασω αλλα, παρολο που ειχα εντοπισει καποια απο την ασπρομαυρη ΕΡΤ. (Δυστυχως καποια πλανα απο το Λουνα Παρκ που ειχα ανεβασει πριν ενα χρονο χωρις κανενα λογοτυπο, εχουν ηδη αντιγραφτει και τωρα φιγουραρουν στο youtube απο αλλο μελος ως δικα του. Ευτυχως δεν τα ειχα ανεβασει ολα...)

tsalk
06-04-09, 11:00
H γνωστή τακτική των καναλιών να βρίσκουν σπάνια βίντεο σειρών και εκπομπών και στην συνέχεια να τα παρουσιάζουν για δικά τους. Η εικόνα που παρουσιάστηκε σήμερα το πρωί με τα δικά μου βίντεο ήταν τεχνικά άθλια,αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να το δείξουν το βίντεο που ανέβασα από την σειρά.
Βέβαια εντύπωση προκαλέι το γεγονός ότι το mega έχει προβάλει σκηνές από το Λούνα Πάρκ που σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ (που τις βρήκαν δεν ξέρω) σπανιότατες,αλλά στην προκειμένη περίπτωση προτίμησαν την εύκολη λύση του youtube.
Βίντεο της ασπρόμαυρης tv υπάρχουν αρκετά, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι θα δουν το φως της δημοσιότητας.

bernard.c
06-04-09, 23:58
...Βέβαια εντύπωση προκαλέι το γεγονός ότι το mega έχει προβάλει σκηνές από το Λούνα Πάρκ που σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ (που τις βρήκαν δεν ξέρω) σπανιότατες,...

Σοβαρά μιλάς? Πάρα πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις tsalk.
Τι σκηνές έδειξαν? Με Παπαγιανόπουλο ή με άλλους ηθοποιούς? Με το "κλασικό" καστ των πρώτων ετών ή με το μετέπειτα καστ?
Επίσης, πόσο πρόσφατα ήταν που έδειξε αυτές τις σκηνές το MEGA και μέσα στα πλαίσια ποιου αφιερώματος/ποιας εκπομπής? Μήπως ήταν σκηνές που έδωσε στο MEGA κάποιος από τους καλεσμένους της εκπομπής στην οποία προβλήθηκαν τα αποσπάσματα και έτσι δεν τα έχει στην κατοχή του το MEGA?

tsalk
07-04-09, 00:22
Έδειξαν το 7 λεπτο βίντεο που είχα φτιάξει με τους τίτλους, τον Πάριο και διάφορες σκηνές που είχα κολήσει. Ήταν καλυμένο το σήμα της ΕΡΤ και το λογότυπό μου Τsalk κάτω αριστερά.

bernard.c
07-04-09, 09:46
Έδειξαν το 7 λεπτο βίντεο που είχα φτιάξει με τους τίτλους, τον Πάριο και διάφορες σκηνές που είχα κολήσει. Ήταν καλυμένο το σήμα της ΕΡΤ και το λογότυπό μου Τsalk κάτω αριστερά.

Μάλιστα - αυτά όσον αφορά την χτεσινή εκπομπή του MEGA.
Εγώ ρωτούσα για τις "σκηνές από το Λούνα Πάρκ που σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ (που τις βρήκαν δεν ξέρω) σπανιότατες" που ανέφερες στο προηγούμενο post σου. Ποιες σκηνές ήταν αυτές από το "Λούνα Παρκ", πότε προβλήθηκαν από το MEGA και από ποια εκπομπή? Αναρωτιέμαι αν είναι από τα πρώτα ή από τα τελευταία χρόνια της σειράς...

tsalk
07-04-09, 09:53
Λογικά είναι από τα τελευταία χρόνια (1981) και το mega τις βρήκε από ιδιώτες οι οποίοι τις δώσαν (δεν ξέρω αν υπήρχε αντάλαγμα). Οι σκηνές αυτές είναι άλλες από αυτές που έχω ανεβάσει εγώ τουλάχιστον, αλλά δεν θυμάμαι σε ποιά εκπομπή ήταν και πότε. Ίσως ο ChristosM γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα

ChristosM
09-04-09, 16:40
Το MEGA στο BRAVO με την Κορομηλα και στο πρωινο "Σαν στο σπιτι σας", εχει δειξει αρκετες σκηνες απο τα τελευταια επεισοδια, απο εγγραφες σε VHS. Σιγουρα υπαρχουν σε καποια χερια...

tsalk
01-05-09, 11:16
Το θέμα είναι σε ποιά, και άντε να τους βρείς (βέβαια η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, οπότε δικαιούμαστε να ελπίζουμε)

tsalk
22-05-09, 13:23
Βρισκόμαστε στις αρχές του 1977 και συγκεκριμένα στις αρχές του Φλεβάρη.
Το αγαπημένο Λούνα πάρκ γιορτάζει τότε δύο ευτυχή γεγονότα. Το πρώτα είναι ότι συμπληρώνονται 130 επεισόδια (από τα συνολικά 333 που έκανε), και το δεύτερο και σπουδαιότερο είναι ότι τότε τελικά και μετά από μεγάλες δυσκολίες παντρεύονται τελικά ο Νίκος (Νίκος Δαδινόπουλος) με την Ρένα (Μαίρη Ευαγγέλου).
Καλεσμένοι στο Γάμο ήταν φυσικά όλοι οι πρωταγωνιστές του Λούνα Πάρκ με κουμπάρο ποιόν άλλο από τον Κυρ Γιώργη.
Μακάρι να υπήρχε κάπου το συγκεκριμένο επεισόδιο για να το ξαναθυμηθούμε (όλοι εμείς που λατρέψαμε αυτή την σειρά) αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει.
Ευτυχώς που υπάρχει και η μεγάλη φωτογραφία των νεονύμφων (μαζί με όλους τους λοιπούς πρωταγωνιστές της σειράς).

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=213&pictureid=7215

ChristosM
22-05-09, 16:59
Πω πω τι ομορφη φωτογραφια, τι υπεροχες τηλεοπτικες στιγμες. Σε ευχαριστουμε πολυ tsalk.

tsalk
24-05-09, 16:39
Και κάτι ακόμα που βρήκα

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=296&pictureid=7327

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=296&pictureid=7328

ChristosM
24-05-09, 20:56
Καλα αυτο το εξωφυλλο ειναι αυτο που λεει η νεολαια σημερα..."ολα τα λεφτα"!!

mhmerotategiatipino
25-05-09, 10:13
Πραγματικά τέλειο. Οπότε η φωτό από το συγκεκριμένο τεύχος θα είναι. ΤΈΛΕΙΑ!!!

Juanita
25-05-09, 10:27
Τσαλκ, είναι καταπληκτικές όλες!!! :D

Μπράβο, για μιά ακόμη φορά!!! :bow2:

tsalk
25-05-09, 11:05
Πραγματικά τέλειο. Οπότε η φωτό από το συγκεκριμένο τεύχος θα είναι. ΤΈΛΕΙΑ!!!

Απ το ίδιο είναι όλες

Τσαλκ, είναι καταπληκτικές όλες!!! :D

Μπράβο, για μιά ακόμη φορά!!! :bow2:

Μερσί Χουάνα. Χαίρομαι που σας άρεραν

ChristosM
30-05-09, 15:55
Αλλος ενας γαμος στο Λουνα Παρκ, αυτη τη φορα της αξεχαστης και θεοπαλαβης Καθριν με τον Τολη.

1539

tsalk
30-05-09, 17:43
:thanx2: Χρήστο για το εξύφυλλο αυτό. Πλάκωσαν οι Γάμοι στο Λούνα Πάρκ.

bernard.c
01-06-09, 23:24
tsalk και ChristosM, ευχαριστούμε για τα πολύ ωραία εξώφυλλα!
ChristosM, τι ημερομηνία έχει το συγκεκριμμένο εξώφυλλο του ΤΗΛΕΡΑΜΑΤΟΣ?

ChristosM
01-06-09, 23:42
tsalk και ChristosM, ευχαριστούμε για τα πολύ ωραία εξώφυλλα!
ChristosM, τι ημερομηνία έχει το συγκεκριμμένο εξώφυλλο του ΤΗΛΕΡΑΜΑΤΟΣ?

Αν δεν κανω λαθος (γιατι δεν το εχω αυτη τη στιγμη στα χερια μου) ειναι 1979.

ChristosM
03-07-09, 14:18
"Εφυγε" η γλυκια μας Ουρανια, η υπεροχη Αννα Παιταζη. Οποιος εβλεπε το Λουνα Παρκ την ειχε σιγουρα λατρεψει και δεν θα την ξεχασει ποτέ.
Τωρα θα σκαρωνει λαχταρες στον κυρ-Γιωργη εκει ψηλα.
Καλο ταξιδι πολυαγαπημενη μου Ουρανια...

tsalk
03-07-09, 14:38
Πολύ λυπήθηκα. Θα την θυμόμαστε πάντα με αγάπη και απέραντη νοσταλγία.
Καλό ταξίδι Ουρανία.

AEON
03-07-09, 16:30
Πολύ κρίμα.....έφυγε ένας γλυκύτατος άνθρωπος. Συμφωνώ σε κάθε λέξη με τον Χρήστο. Θεός σχωρέστην κι αυτήν...

Και να μην ξεχνάμε, όπως λέει η αναφορά του in.gr, ότι υπήρξε μεταξύ άλλων η πρώτη τηλεοπτική Μαντάμ Σουσού:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1029636&lngDtrID=253

tsalk
03-07-09, 17:48
Αν και το συγκεκριμένο video είναι ελαφρώς offtopic (άλλη σειρά, κοντινή όμως) το βάζω για να (ξανα)πάρουμε μια μικρή γεύση από την Άννα Παιταζή

http://www.youtube.com/watch?v=GXN43-ZaAfo

Ας είναι ελαφρύ το χώμα.

ChristosM
04-07-09, 08:37
tsalk παλι ειχες την τιμητικη σου χθες. Το δελτιο του star εδειξε αποσπασμα απο βιντεακι σου στο youtube σχετικα με το Λουνα Παρκ με το σημα σου μαλιστα, καθαρο καθαρο!

tsalk
04-07-09, 09:48
Έχω γίνει φίρμα ως γνωστό (προφανώς αυτές οι σκηνές δεν υπάρχουν πουθενά αλλού). Πλάκα θα έχει να τις παίξει και η ΕΡΤ από την μια με το δικό της σήμα πάνω αριστερά και κάτω το δικό μου. Θα γελάσω πάρα πολύ.

billysaek21gr
12-09-09, 19:13
Φιλοι και φιλεs καλησπερα.ειμαι και γω εναs απο τουs αρκετουs [αs πουμε συλλεκτεs]παλαιων αναμνησεων απο την ελληνικη καλη τηλεοραση.Η ΕΡΤ αυτη την περιοδο προβαλει ξανα καλεs παλιεs ελληνικεs σειρεs.Δεν ξερω πωs μπορω να ανταλλαξω αν γινεται καποιεs σειρεs.

tsalk
12-09-09, 19:40
Κατ αρχήν καλώς ήρθες φίλε μου στην παρέα μας. Ρίξε όμως μια ματιά και στους κανονισμούς του φόρουμ για να ενημερωθείς για το τι επιτρέπεται να κάνουμε και τι όχι . Δεν ζητάμε οποιοδήποτε υλικό, ούτε να ανταλάσουμε σειρές μεταξύ μας . Υπάρχουν για τον λόγο αυτό και τα pms.
Kαλώς όρισες και πάλι

Kambia
14-10-09, 20:25
Περίληψη επεισοδίου της Πέμπτης 29/5/1980

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=465&pictureid=11064

tsalk
28-10-09, 02:06
11 Ιουλίου 1974

Επεισόδιο 1ο

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=213&pictureid=11441

ChristosM
04-11-09, 14:38
Σημερα-αυριο, στο μεσημεριανο της Βασιας Λοη, το ALTER θα προβαλλει ενα μικρο αφιερωμα στο Λουνα Παρκ.

bernard.c
05-11-09, 01:04
Σημερα-αυριο, στο μεσημεριανο της Βασιας Λοη, το ALTER θα προβαλλει ενα μικρο αφιερωμα στο Λουνα Παρκ.

Πώς ήταν το αφιέρωμα? Ήταν καλοφτιαγμένο και πόση ώρα κράτησε?

tsalk
05-11-09, 01:11
Ενώ προαναγγέλθηκε η συνέντευξη του Κυρίου Δαλιανίδη (με πλάνα από το Λούνα Πάρκ) το αφιέρωμα δεν το έβαλαν (προφανώς λόγω κακού προγραμματισμού των υπόλοιπων θεμάτων). Λογικά θα παίξει αύριο το αφιέρωμα αυτό.

bernard.c
05-11-09, 01:24
Ενώ προαναγγέλθηκε η συνέντευξη του Κυρίου Δαλιανίδη (με πλάνα από το Λούνα Πάρκ) το αφιέρωμα δεν το έβαλαν (προφανώς λόγω κακού προγραμματισμού των υπόλοιπων θεμάτων). Λογικά θα παίξει αύριο το αφιέρωμα αυτό.

Είπα κι εγώ... Το ALTER και να μας κάνει τόσες ευχάριστες εκπλήξεις! "Μου είχε έρθει κάπως", αλλά τώρα ηρέμησα...:coolglasses:

tsalk
05-11-09, 17:30
Τελικά το αφιέρωμα στο Λούνα πάρκ με την μικρή συνέντευξη του Γιάννη Δαλιανίδη και της Καίτης Ιμπροχώρης προβλήθηκε σήμερα πριν από λίγο από το alter και από της μεσημεριανή εκπομπή του σταθμού.
Πάλι τα βίντεο μου προβλήθηκαν κανονικότατα από το κανάλι με το λογότυπο tsalk να εμφανίζεται στις οθόνες των τηλεοράσεων.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε επικοινωνία που είχα αμέσως μετά με την εκπομπή (προκειμένου να τους διευκρυνύσω ότι καλό θα ήταν να αναφέρουν που βρήκαν αυτά τα βίντεο) ο κύριος με τον οποίο μίλησα (ο οποίος ήταν ευγενέστατος μαζί μου) με ευχαρίστησε λέγοντας μου ότι χάρη στα βίντεο μου που βρήκαν στο internet προβλήθηκε αυτό το ρεπορτάζ.

Είναι και αυτό κάτι!!!!!!! (τα σχόλια δικά σας)

sunset89
05-11-09, 17:35
Τελικά το αφιέρωμα στο Λούνα πάρκ με την μικρή συνέντευξη του Γιάννη Δαλιανίδη και της Καίτης Ιμπροχώρης προβλήθηκε σήμερα πριν από λίγο από το alter και από της μεσημεριανή εκπομπή του σταθμού.
Πάλι τα βίντεο μου προβλήθηκαν κανονικότατα από το κανάλι με το λογότυπο tsalk να εμφανίζεται στις οθόνες των τηλεοράσεων.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι σε επικοινωνία που είχα αμέσως μετά με την εκπομπή (προκειμένου να τους διευκρυνύσω ότι καλό θα ήταν να αναφέρουν που βρήκαν αυτά τα βίντεο) ο κύριος με τον οποίο μίλησα (ο οποίος ήταν ευγενέστατος μαζί μου) με ευχαρίστησε λέγοντας μου ότι χάρη στα βίντεο μου που βρήκαν στο internet προβλήθηκε αυτό το ρεπορτάζ.

Είναι και αυτό κάτι!!!!!!! (τα σχόλια δικά σας)

Άξιος, άξιος! Μπράβο Tsalk κράτα το ελληνικό τηλεοπτικό ιδεώδες ψηλά! :)

(Σημ1:πάλι καλά που δε σου αφαίρεσαν το λογότυπο
Σημ2:Να τα δει και η ΕΡΤ και να ψάξει τους χαμένους της θησαυρούς)

ChristosM
05-11-09, 17:49
Α ωραια, ολα και καλυτερα παει το πραγμα. Δηλαδη χρησιμοποιωντας τα βιντεο μας αλλα και τα γραφομενα μας στην retrodb θα φτιαχνουν ρεπορταζ και θα βγαζουν λεφτα αυτοι και τα καναλια τους. Ε τοτε να παμε ολοι να κανουμε την ιδια δουλεια. Ευκολη δεν ειναι? Ολα ετοιμα, στο πιατο!

tsalk
05-11-09, 18:06
To γεγονός ότι εσύ θέλεις να μοιραστείς με άλλους κάποιες από τις αναμνήσεις σου ερμηνεύεται από κάποιους (τα β......κάναλα εκεί αναφέρομαι) ως ένας τρόπος για να κάνουν τζάμπα ρεπορτάζ αφού τα πάντα τους προσφέρονται έτοιμα.

DianaTheSuperstar91
14-01-10, 20:59
To γεγονός ότι εσύ θέλεις να μοιραστείς με άλλους κάποιες από τις αναμνήσεις σου ερμηνεύεται από κάποιους (τα β......κάναλα εκεί αναφέρομαι) ως ένας τρόπος για να κάνουν τζάμπα ρεπορτάζ αφού τα πάντα τους προσφέρονται έτοιμα.

Άλκη σου έχω και ένα νέο, σήμερα το ρέτρο πρόγραμμα του Φώτη και της Μαρίας live @ youtube είχε βίντεο δικά σου. Είχε αφιέρωμα στα 70s και στο top ελληνικά και ξένα σίριαλ έδειξαν το Λούνα Πάρκ κάλυψαν το logo tsalk.

Aardvark
14-01-10, 22:36
Ειδα οτι δειξανε πολλα βιντεακια απο το Gold TV οπου εκει επεσε κανονικη αναφορα απο που τα βρηκαν με πολλα προφορικα ευχαριστω.
Εμ βεβαια ας τολμαγαν εκει να κανουν το ιδιο με τα βιντεο του Τsalk και θα τους εκοβε τον... τα ποδια ο Κυριος Μαστορακης.
Αντε μην τα παρω.
Λουνα Παρκ rules τελος παντων,απο τις πρωτες τηλεοπτικες σχεδον σβησμενες αναμνησεις μου...

tsalk
17-01-10, 22:43
Λουνα Παρκ rules τελος παντων,απο τις πρωτες τηλεοπτικες σχεδον σβησμενες αναμνησεις μου...

Και δική μου φυσικά. Οσο για την εν λόγω εκπομπή......και την κάθε ανάλογη εκπομπή τα έχουμε πει, η εύκολη λύση τα βίντεο στο internet (των μη επωνύμων)!!!!!!!!

Τουλάχιστον θα μπορούσαν να αναφέρουν από που βρήκαν......τα όποια πλάνα

tsalk
07-02-10, 10:59
Αποκριές και στο Λούνα Πάρκ (από το 1977)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=295&pictureid=14870

stakovios
30-03-10, 04:16
Και μία ακόμη χαρούμενη φωτογραφία με τους συντελεστές και πρωταγωνιστές της σειράς.

durion
16-04-10, 10:54
Εγώ ήμουνα πολύ μικρός,αλλά θυμάμαι αμυδρά την σειρά.Μου έχει μείνει μια ατάκα του αξέχαστου κυρ-Γιώργη (όπου κάποιος δικός του ήθελε να πάρει HI-FI):
"πέντε μήνες να μην φάει,για να πάρει HI-FI"!!!
Εννοώντας φυσικά ότι τα στερεοφωνικά συγκροτήματα ήχου της εποχής ήταν πανάκριβα!!!!

Aardvark
16-04-10, 11:11
Ναι την θυμαμαι και εγω να την λεει την φραση ο Παπαγιανοπουλος αλλα δεν θυμαμαι να την λεει σε αυτην την σειρα,οχι οτι το αμφισβητω.
Αnyway ελεγε "Οποιος θελει HI-FI, πέντε μήνες να μην φάει,για να πάρει HI-FI"!!!

stakovios
17-04-10, 03:21
Ναι την θυμαμαι και εγω να την λεει την φραση ο Παπαγιανοπουλος αλλα δεν θυμαμαι να την λεει σε αυτην την σειρα,οχι οτι το αμφισβητω.
Αnyway ελεγε "Οποιος θελει HI-FI, πέντε μήνες να μην φάει,για να πάρει HI-FI"!!!
΄Μήπως το έλεγε στον κινηματογραφικό κυρ Γιώργη; (σε καμιά ανιψιά του προφανώς).

ChristosM
17-04-10, 08:31
Εγώ ήμουνα πολύ μικρός,αλλά θυμάμαι αμυδρά την σειρά.Μου έχει μείνει μια ατάκα του αξέχαστου κυρ-Γιώργη (όπου κάποιος δικός του ήθελε να πάρει HI-FI):
Εννοώντας φυσικά ότι τα στερεοφωνικά συγκροτήματα ήχου της εποχής ήταν πανάκριβα!!!!

Ο γλυκος μου ο κυρ-Γιωργης... Ουτε αυτον τον υπεροχο ηθοποιο δεν σεβαστηκαν τοτε στην ερτ. Τον εξαφανισαν, ετσι για να μην μπορει η νεοτερη γενειά να τον δει και να απολαυσει το τεραστιο ταλεντο του.

tsalk
07-05-10, 16:34
Μια μέρα σαν την σημερινή πριν από 29 χρόνια προβλήθηκε το 333ο και τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Το θυμάμαι πολύ καλά σαν να ήταν χτες.

Το παρήγορο της υπόθεσης (για μένα) είναι ότι υπάρχει ακόμα το μέσο με το οποίο έβλεπα τα επεισόδια τότε.

http://www.youtube.com/watch?v=5uAuEMC4Lb0

Ζητώ συγνώμη για τον όχι και τόσο καλό ήχο (βλέπεται είναι και 38 ετών η τηλέοραση)

FORD231
07-05-10, 17:12
Μια μέρα σαν την σημερινή πριν από 29 χρόνια προβλήθηκε το 333ο και τελευταίο επεισόδιο της σειράς. Το θυμάμαι πολύ καλά σαν να ήταν χτες.

Το παρήγορο της υπόθεσης (για μένα) είναι ότι υπάρχει ακόμα το μέσο με το οποίο έβλεπα τα επεισόδια τότε.

Ζητώ συγνώμη για τον όχι και τόσο καλό ήχο (βλέπεται είναι και 38 ετών η τηλέοραση)
Πολυ ομορφο και νοσταλγικο
το θυμαμαι σαν τωρα που περιμεναμε να δουμε τον
κυρ γιωργη τη τουλα την μαρια τον νικο......και τοσους αλλους!!!
Να εισαι καλα tsalk με γυρισες πισω....με την τοσο γλυκεια μελωδια....:sure::sure::sure::sure::sure::sure:

ChristosM
07-05-10, 18:00
Πολυ ωραια η ιδεα σου tsalk. Μπραβο και σε ευχαριστουμε.

stakovios
08-05-10, 02:27
Η υπέροχη μουσική του Μίμη Πλέσσα και οι τίτλοι. Ίσως αυτή η ημέρα να είναι και η πρώτη μου τηλεοπτική εμπειρία στη ζωή μου. Αυτό το λούνα παρκ που ήταν "μια ρόδα που γυρνούσε" και η μουσική... Ήμουν 4 ετών! Ευχαριστούμε, Τσαλκ!

bernard.c
08-05-10, 11:07
Πολύ όμορφα ρετρό... Ωραίος tsalk!

lolisman
08-05-10, 11:41
πολυ ωραιο tsalk... σε ευχαριστουμε πολυ!!!!

tsalk
16-05-10, 21:31
Αλλη μια ωραία φωτογραφία από έντυπο της εποχής

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=17563

nick
16-05-10, 21:44
Πολύ καλή η φωτογραφία αλλα ακομα πιο καλό το παραπάνω τέχνασμα με την παλιά τηλεόραση. Νοιώθεις σαν να συνεχίζεται να παίζεται ακόμη και σήμερα η σειρά!

Juanita
16-05-10, 23:18
Νιώθω πως θα καθίσω απέναντι από το χαζοκούτι με τη γιαγιά μου παρεούλα και θα απολαμβάνουμε τον κυρ Γιώργη...

Τσαλκ, :bow2:για μιά ακόμη φορά!!!

tsalk
16-05-10, 23:25
Πολύ καλή η φωτογραφία αλλα ακομα πιο καλό το παραπάνω τέχνασμα με την παλιά τηλεόραση. Νοιώθεις σαν να συνεχίζεται να παίζεται ακόμη και σήμερα η σειρά!

Ποιό τέχνασμα? Η τηλεόραση αυτή δεν είναι ένα απλό ντεκόρ, όλα τα σήριαλ πρό της ιδιωτικής τηλεόρασης (ότι έχω τέλος πάντων) τα βλέπω σ αυτήν.

Είμαι κολλημένος άσχημα, τι να κάνω. Πειράζει?

Νιώθω πως θα καθίσω απέναντι από το χαζοκούτι με τη γιαγιά μου παρεούλα και θα απολαμβάνουμε τον κυρ Γιώργη...

Τσαλκ, :bow2:για μιά ακόμη φορά!!!

Ευχαριστώ πολύ

Joy-toy
29-05-10, 04:49

Φίλε Τσαλκ εἶσαι ὁ μάγος τῆς ρετρὸ τηλεόρασης! Μὲ μεγάλη μου χαρὰ διαπιστώνω ὅτι εἴχαμε τὸ ἴδιο μοντέλο τηλεοπτικοῦ δέκτη! Αὐτὴν τὴν ἀθάνατη SABA μὲ τὰ ἑφτὰ κανάλια… Ἂν καὶ παροπλισμένη, τὴν ἔχουμε ἀκόμα! Μὲ αὐτὴν τὴν συσκευὴ βλέπαμε -μωρὰ τότε, ὅπως καὶ ἡ ΕΡΤ ἄλλωστε!- τὴν κρατικὴ τηλεόραση νὰ κάνει τὰ πρῶτα της βήματα, τὰ ὁποῖα μὅλη τὴν ἔλλειψη προηγμένων τεχνικῶν μέσων ἦταν στὴν σωστὴ κατεύθυνση, σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὸ σεβασμὸ στὸν τηλεθεατὴ καὶ τὸ ἐπίπεδο τῆς ψυχαγωγίας.
Ὅσο γιὰ τὸ Λούνα-Πὰρκ, λόγῳ ἡλικίας (75άρης) ἔζησα τὰ τελευταῖα του χρόνια. Χωρὶς νὰ θυμᾶμαι λεπτομερῶς τὰ σκετσάκια, στὴν μνήμη μου ἔχει χαραχτεῖ ἡ ἐμβληματικὴ παρουσία τοῦ μέγα Διονύση Παπαγιαννόπουλου καὶ ὁρισμένων ἄλλων ἠθοποιῶν καὶ βέβαια ἡ μουσικὴ τῶν τίτλων τοῦ Μίμη Πλέσσα τὴν ὁποία ἀκούω συχνὰ-πυκνά (εὐτυχῶς αὐτὴ κυκλοφόρησε σὲ cd καὶ δὲν καταστράφηκε). Δυστυχῶς, ὁ κρεττινισμὸς ὁρισμένων στὴν ΕΡΤ ἰσοπέδωσε πολλὰ πολύτιμα ἀρχεῖα ἱστορικῆς σημασίας γιὰ τὴν γέννηση καὶ τὴν ἐξέλιξη τῆς ἑλληνικῆς τηλεόρασης. Ἀνάμεσα στὰ θύματα ἦταν καὶ αὐτὴ ἡ σειρά ποὺ τὴν ἀγκάλιασε ὅλο τὸ πανελλήνιο… Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες).
Θέλω νὰ κλείσω θετικὰ αὐτὸ τὸ μήνυμα. Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!

ChristosM
29-05-10, 19:39
Φίλε Τσαλκ εἶσαι ὁ μάγος τῆς ρετρὸ τηλεόρασης! Μὲ μεγάλη μου χαρὰ διαπιστώνω ὅτι εἴχαμε τὸ ἴδιο μοντέλο τηλεοπτικοῦ δέκτη! Αὐτὴν τὴν ἀθάνατη SABA μὲ τὰ ἑφτὰ κανάλια… Ἂν καὶ παροπλισμένη, τὴν ἔχουμε ἀκόμα! Μὲ αὐτὴν τὴν συσκευὴ βλέπαμε -μωρὰ τότε, ὅπως καὶ ἡ ΕΡΤ ἄλλωστε!- τὴν κρατικὴ τηλεόραση νὰ κάνει τὰ πρῶτα της βήματα, τὰ ὁποῖα μὅλη τὴν ἔλλειψη προηγμένων τεχνικῶν μέσων ἦταν στὴν σωστὴ κατεύθυνση, σὲ ὅ,τι ἀφορᾶ τὸ σεβασμὸ στὸν τηλεθεατὴ καὶ τὸ ἐπίπεδο τῆς ψυχαγωγίας.
Ὅσο γιὰ τὸ Λούνα-Πὰρκ, λόγῳ ἡλικίας (75άρης) ἔζησα τὰ τελευταῖα του χρόνια. Χωρὶς νὰ θυμᾶμαι λεπτομερῶς τὰ σκετσάκια, στὴν μνήμη μου ἔχει χαραχτεῖ ἡ ἐμβληματικὴ παρουσία τοῦ μέγα Διονύση Παπαγιαννόπουλου καὶ ὁρισμένων ἄλλων ἠθοποιῶν καὶ βέβαια ἡ μουσικὴ τῶν τίτλων τοῦ Μίμη Πλέσσα τὴν ὁποία ἀκούω συχνὰ-πυκνά (εὐτυχῶς αὐτὴ κυκλοφόρησε σὲ cd καὶ δὲν καταστράφηκε). Δυστυχῶς, ὁ κρεττινισμὸς ὁρισμένων στὴν ΕΡΤ ἰσοπέδωσε πολλὰ πολύτιμα ἀρχεῖα ἱστορικῆς σημασίας γιὰ τὴν γέννηση καὶ τὴν ἐξέλιξη τῆς ἑλληνικῆς τηλεόρασης. Ἀνάμεσα στὰ θύματα ἦταν καὶ αὐτὴ ἡ σειρά ποὺ τὴν ἀγκάλιασε ὅλο τὸ πανελλήνιο… Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες).
Θέλω νὰ κλείσω θετικὰ αὐτὸ τὸ μήνυμα. Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!

Τι ομορφη που ηταν η ελληνικη γλωσσα στον γραπτο της λογο. Δυσκολη, αλλα ωραια. Βλεποντας το μηνυμα σας με πηγατε πολλα χρονια πισω. (Εγω παλι απο τεμπελια εχω καταργησει και την οξεια οταν γραφω στο κομπιουτερ!)

bambinella 100
30-05-10, 18:54
Μοναδικη η γλωσσα μας και στον γραπτο και στον προφορικο της λογο.
Μοναδικος και ο tsalk που μας χαριζει τοσες ωραιες στιγμες.
Νομιζω πως η μουσικη τιτλων της σειρας ειναι διασκευη του τραγουδιου Μαυρη ειν' η Νυχτα Παραπονο μου. Το τραγουδουσαν ντουετο Γιαννης Πουλοπουλος - Φαιδων Γεωργιτσης στην ταινια Οι Θαλασσιες οι Χαντρες του 1966. Αμφιβαλλω ομως εαν η φωνη ανηκε οντως στον Γεωργιτση.

tsalk
31-05-10, 00:26
Νὰ ἐκφράσω μεταξὺ ἄλλων τὴν ἀηδία μου γιὰ τὴν ἀλητεία τῶν ἰδιωτικῶν καναλιῶν ποὺ μνημονεύουνε μὲ ξένα κόλυβα (ἀναφέρομαι στὰ φιλμάκια σου στὸ youtube ποὺ κάποιοι ἀχρεῖοι πῆγαν νὰ οἰκειοποιηθοῦν μὲ ματσαράγκες).
Εὖγε καὶ ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ φίλε γιὰ τὴν μερακλήδικη δουλειὰ ποὺ ἔχεις κάνει ἕως τώρα. Θὰ σὲ παρακολουθῶ συστηματικά!

Mα τι λες τώρα κάνουν τέτοια πράγματα τα ιδιωτικά κανάλια???

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=18016

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=18017

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=18015

Μοναδικος και ο tsalk που μας χαριζει τοσες ωραιες στιγμες.

Ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τα καλά σας λόγια

sunset89
31-05-10, 00:36
Η Παλαιτσάκη βλέπει το όνομα "Tsalk" και συγκλονίζεται!!!! :P:P:P

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=18017

Αστειεύομαι βεβαίως! Άλκη σε ευχαριστούμε πολύ-πολύ για όλες τις όμορφες τηλεοπτικές στιγμές που μας χαρίζεις! Εδώ κολλάει το "Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι". Go on! ;) :D

drspiros
31-05-10, 01:37

Κλασικος Δαλιανιδης. Την ιδια ατακα εχει επαναλαβει ο φαρμακοτριφτης Νικος Κουρος στο "Ρετιρε" οταν η αδερφη του η "ξινη" τον πιεζει να δωσει λεφτα στην ανηψια του για να παρει Hi-Fi.

ChristosM
01-06-10, 08:02
Κλασικος Δαλιανιδης. Την ιδια ατακα εχει επαναλαβει ο φαρμακοτριφτης Νικος Κουρος στο "Ρετιρε" οταν η αδερφη του η "ξινη" τον πιεζει να δωσει λεφτα στην ανηψια του για να παρει Hi-Fi.

Οντως. Σκεφτειτε βεβαια την διαφορα οταν το ελεγε ενας Παπαγιαννοπουλος...

tsalk
01-06-10, 08:45
Οντως. Σκεφτειτε βεβαια την διαφορα οταν το ελεγε ενας Παπαγιαννοπουλος...

Δεν μιλάμε για διαφορά, μιλαμε για χάος αλλά τέλος πάντων.

tsalk
22-06-10, 14:39
Μέχρι να βρούμε κάποιο επεισόδιο του Λούνα Πάρκ (αν βρούμε ποτέ δηλαδή), πάρτε μια όμορφη φωτογραφία.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=821&pictureid=19188

nick
22-06-10, 15:15
Πολύ ωράια η φωτογραφία. Γνωρίζεις μήπως χρονολογία?

stakovios
18-07-10, 00:48
Και μία ακόμη φωτογραφία αφιερωμένοι σε όλες και σε όλους που πρόλαβαν τη σειρά αλλά και σε όσους την αγάπησαν ακόμα κι αν δεν την πρόλαβαν. Δεν γνωρίζω χρονολογία, είναι από αφιέρωμα στο έτος 1977 πάντως σε Τηλέραμα.

ChristosM
18-07-10, 08:11
Και μία ακόμη φωτογραφία αφιερωμένοι σε όλες και σε όλους που πρόλαβαν τη σειρά αλλά και σε όσους την αγάπησαν ακόμα κι αν δεν την πρόλαβαν. Δεν γνωρίζω χρονολογία, είναι από αφιέρωμα στο έτος 1977 πάντως σε Τηλέραμα.

Σε ευχαριστουμε stakovios. Οντως ειναι απο το 1977 διοτι τοτε (και για πολυ λιγο) τον καφετζη τον εκανε ο Σταματης Φασουλης.

nick
18-07-10, 20:08
Πολύ καλή η φωτογραφία stakovie. Ευτυχώς βέβαια που έχουμε και τις φωτογραφίες απο αυτές τις ωραίες σειρές αλλιώς .... Κρίμα πάντως να υπάρχει μονο ένα επεισόδιο επίσημα στην ΕΡΤ.

ChristosM
19-08-10, 13:12
Σήμερα στην Ραδιοτηλεόραση αφιέρωμα στο λατρεμένο μας Λούνα Παρκ!

tsalk
20-08-10, 21:18
Πωςςςςςς???? Τι???????? Άργησα πάλι να ξυπνήσω

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=295&pictureid=21024

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=295&pictureid=21025

bernard.c
21-08-10, 00:16
Οι φωτογραφίες του αφιερώματος ωραίες!

Όσον αφορά το κείμενο; Για άλλη μια φορά, ας είναι καλά οι πηγές του κ. Ιωάννη Παπουτσάκη (βλ. RetroDB - http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Λούνα_Παρκ).

Τι περίεργο όμως... Πάλι ξέχασε να μας αναφέρει...:(

tsalk
19-12-10, 16:05
Συνένευξη στο βίντεο που ακολουθεί του μεγάλου μας ηθοποιού Διονύση Παπαγιανόπουλου για την εκπομπή Παρασκήνιο της ΕΡΤ στην οποία προβάλονται και πλάνα από το θρυλικό Λούνα Πάρκ (τα οποία έχω ανεβάσει ήδη). Το ενδιαφέρον είναι στην αρχή του βίντεο όπου η κάμερα της εκπομπής Παρασκήνιο βρίσκεται στα γυρίσματα του Λούνα Πάρκ και έτσι βλέπουμε το ντεκόρ της εκπομπής, και κάποιος από τους συντελεστές - ηθοποιούς να ετοιμάζονται για το γύρισμα.

http://www.youtube.com/watch?v=S9Wj1ZsRxZ0

bernard.c
02-01-11, 21:43
Συνένευξη στο βίντεο που ακολουθεί του μεγάλου μας ηθοποιού Διονύση Παπαγιανόπουλου για την εκπομπή Παρασκήνιο της ΕΡΤ στην οποία προβάλονται και πλάνα από το θρυλικό Λούνα Πάρκ (τα οποία έχω ανεβάσει ήδη). Το ενδιαφέρον είναι στην αρχή του βίντεο όπου η κάμερα της εκπομπής Παρασκήνιο βρίσκεται στα γυρίσματα του Λούνα Πάρκ και έτσι βλέπουμε το ντεκόρ της εκπομπής, και κάποιος από τους συντελεστές - ηθοποιούς να ετοιμάζονται για το γύρισμα.

Όντως πολύ ενδιαφέρον το βιντεάκι φίλε tsalk. Σε ευχαριστούμε που το ανάρτησες εδώ.

tsalk
04-01-11, 10:39
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=27432&d=1294130065

Ο Αγαπημένος μας κυρ Γιώργης με την επίσης αγαπημένη μας Ουρανία

bernard.c
05-01-11, 22:08
Ο Αγαπημένος μας κυρ Γιώργης με την επίσης αγαπημένη μας Ουρανία

Όμορφη είναι η φωτογραφία που είναι και οι δύο γελαστοί! Σε εκκλησία είναι;

tsalk
05-01-11, 22:43
Ακριβώς. Και συγκεκριμένα στον Γάμο της Κάθριν με τον Τόλη!!!!!!

tsalk
26-01-11, 13:24
Ακόμα δύο φωτογραφίες της αγαπημένης μας σειράς!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=28470&d=1296040856

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=28469&d=1296040824

nick
26-01-11, 19:28
Μπράβο Άλκη! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες!

bernard.c
29-01-11, 01:23
Μπράβο Άλκη! Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες!
Πραγματικά...

Rinus Cesar
05-02-11, 20:31
Λοιπόοον .... μπορώ εδώ να "ξεχαρμανιάσω" γράφοντας για το Λούνα Παρκ, ένα από τα ομορφότερα πράγματα [για να μην πω ... το ομορφότερο] που πέρασε ποτέ από την ελληνική τηλεόραση ..... Και ναι ... όσοι το προλάβαμε μπορούμε να νιώθουμε πολύ - πολύ τυχεροί .....

Αν κάποιος 18 - 20χρονος, που δεν το πρόλαβε, με ρωτήσει "τι ήταν αυτό το Λουνα Παρκ" ???, θα του απαντήσω "... έλα ντε ... " .... Ήταν σκετσάκια .... ήταν σήριαλ .... ήταν μουσικό πρόγραμμα .... ήταν τηλεπαιχνίδι [!!!] .... Ήταν ... ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΙ !!! Τα πάντα "περιστρέφονταν" γύρω από ένα λουνα παρκ και, με αφορμή όσους εργάζονταν σε αυτό, η σειρά παρουσίαζε σκετσάκια με τις ιστορίες τους ή αυτοτελείς ιστορίες που απεικόνιζαν την καθημερινότητά τους [μας]. Και ανάμεσα σε αυτά .... φιλοξενούμενοι τραγουδιστές .... και τηλεπαιχνίδι παρακαλώ, με τους παίκτες να προσπαθούν να βρουν τις σωστές λέξεις με βάση τα λίγα γράμματα που έβλεπαν σε ... περιστρεφόμενες ταμπελίσες [μάλιστα, μια φορά σε αυτό το παιχνίδι πήρανε μέρος ο κυρ Γιώργης και η κυρα Ουρανία !!! Οι δύο λέξεις που, όπως θυμάμαι, έπρεπε να βρουν τη σωστή ορθογραφία τους, ήταν "Μυτιλήνη" και ... "σκουληκομυρμηγκότρυπα" !!! Κι επειδή στην ομάδα κυρ Γιώργης / Ουρανία τύχαιναν όλες οι δύσκολες λέξεις, άρχισε ο κυρ Γιώργης τις απολαυστικές γκρίνιες του και ... τα διέλυσε όλα !!!! ] !!! Κι όλα αυτά [σκετσάκια, τηλεπαιχνίδι, κλπ κλπ] "έδεσαν" με τον καλύτερο τρόπο χάρις στη μαεστρία και το ταλέντο του πολύ αγαπημένου μας Γιάννη Δαλιανίδη [r.i.p. .... τη χρονιά που πέρασε έφυγε από κοντά μας ... ] ....

Οι εκπομπές του Λουνα Παρκ, απ' ό,τι θυμάμαι, κρατούσαν αρκετή ώρα [νομίζω ήταν 3ωρες]. Και, πραγματικά, όποτε παιζόντουσαν, είχες την εντύπωση ότι στις ασπρόμαυρες τηλεοράσεις στηνόταν ένα ... πανηγύρι, όπου πρωταγωνιστούσε ... η ίδια η ζωή !!! Επίσης, επρόκειτο για μια εκπομπή 100% Ελληνική !!! Ω ναι, με αυτήν την εκπομπή η Ελλάδα απέδειξε ότι μπορούσε να "κάνει τηλεόραση" με δικό της, προσωπικό ύφος, που δεν έχει καθόλου ανάγκη τα "ξένα δάνεια" και τις "εξ Αμερικής αντιγραφές" .... Το Λούνα Παρκ ήταν 100% Ελληνική τηλεόραση !!! ΚΑΙ "τηλεόραση" ΚΑΙ "Ελληνική" ....

Τα πάντα άρχιζαν από τις υπέροχες ζωγραφιές του Μίνωος Αργυράκη [κατάφερε και ζωγράφισε με τα χεράκια του ολόκληρο Λουνα Παρκ !!!] και ... συνεχίζονταν με την πολύ εμπνευσμένη μουσική του Μίμη Πλέσσα .... Και συνεχιζόταν με εκείνη την υπέροχη ομάδα ηθοποιών. Από εκεί θυμάμαι να έχουν παρελάσει : Ο Διονύσης Παπαγιαννόπουλος [ο πολυ - αγαπημένος μας κυρ Γιώργης], η Ρένα Παγκράτη που εργαζόταν στη σκοποβολή ["πέντε κρίκοι ένα τάληρο, για περάστε παρακαλώ, πλούσια δώρα"], ο Βασίλης Τσιβιλίκας, η Καίτη Λαμπροπούλου, η Καίτη Ιμπροχώρη, ο Μίμης Φωτόπουλος και τόσοι τόσοι άλλοι .... Κι όλοι αυτοί "ανέβαζαν", χωρίς ίχνος μιζέριας, στιγμές της δικής μας καθημερινότητας ....

Έτσι, για παράδειγμα, από τις ιστορίες του Λούνα Παρκ θυμάμαι κάποια με πρωταγωνιστή τον Τσιβιλίκα !!! Αυτός διάβαζε σε μια εφημερίδα "UFO προσγειώθηκε στη Μακεδονία" [!!!!] και ξαφνικά ... άρχισε να πανηγυρίζει : "Το βρήκα, το βρήκα" !!! Και τι έκανε ο μπαγάσας : εξαφανίσθηκε για λίγες μέρες από "προσώπου γης" και ... συνεννοήθηκε με τον φίλο του τον Θόδωρο [νομίζω έτσι τον λέγανε] να βγει και να πει σε όλους ότι ..... τον απήγαγαν εξωγήινοι !!! Κι έτσι έκανε ο φίλος : διέδωσε στους δημοσιογράφους ότι πήγανε, λέει, εκδρομή στον Υμηττό κι εκεί .... προσγειώθηκε ένας ιπτάμενος δίσκος και άρπαξε τον Τσιβιλίκα !!! Όμως, μετά από λίγες μέρες εμφανίστηκε ξανά ο Τσιβιλίκας, ο οποίος, χρησιμοποιώντας αυτήν την ιστορία [ότι, δλδ όλο αυτό το διάστημα ήταν ... αιχμάλωτος των εξωγήινων !!!], έγινε ... ήρωας !!! Έβγαλε δίσκο, παρόλο που ήταν ατάλαντος τραγουδιστής, ο οποίος ... πούλησε τρελά !!! Κέρδισε την κοπέλα που αγαπούσε [νομίζω η Καίτη Ιμπροχώρη] κλπ κλπ ... Αν και σε ένα επεισόδιο θυμάμαι να τον έχουν πιάσει τύψεις, και να λέει "ώρες ώρες μού έρχεται να πω σε όλους την αλήθεια, ότι η ιστορία με τους εξωήινους ήταν παραμύθι .... " .....

Αλλά το καλύτερο .... μάς το φύλαγε για το τέλος !!! Σκετσάκι με κυρ Γιώργη, το οποίο .... περιμέναμε πώς και πώς να απολαύσουμε !!! Ο αγαπημένος μας γκρινιάρης, που με όλα γκρίνιαζε, αλλά .... δυστυχώς είχε πάντα δίκιο ... Κι από κοντά η γυναίκα του η Ουρανία [η ατάκα του κυρ Γιώργη : "Ουρανίαααα, φρόνιμααα"], η οποία ... πώς τον άντεχε η καημένη !!!

Έτσι, θυμάμαι μια φορά τον κυρ Γιώργη να γκρινιάζει σε ένα "κυριλέ εστιατόριο" επειδή, με το που πήγε να διαβάσει το μενού ... ήταν όλα τα φαγητά γραμμένα στα Αγγλικά [ή Γαλλικά, δεν θυμάμαι] !!! Ή άλλη μια φορά που τα ανίψια του τον πήγαν σε ντισκοτέκ. Κι αυτός, βλέποντας τους νέους να χορεύουν, αναρωτήθηκε : "καλά, τι χορός είν' αυτός" ??? "ντίσκο θείε, βγαίνεις στην πίστα και .... χορεύεις όπως θέλεις, δοκίμασε κι εσύ". Και σηκώνεται ο κυρ Γιώργης στην πίστα, ανάμεσα στους νέους ανθρώπους και .... αρχίζει να κάνει ασκήσεις γυμναστικής !!!! Πολύ γέλιο μιλάμε ...

Σε κάποια άλλα επεισόδια, άρχισαν τα προβλήματα υγείας [καρδιακά κλπ] του κυρ Γιώργη να επιδεινώνονται !!!! Ο γιατρός του συνέστησε "αυστηρή δίαιτα" !!! Κι έτσι κι έγινε : Η κυρα - Ουρανία τον υπέβαλε σε αυστηρή δίαιτα .... Έλα, όμως, που ο κυρ Γιώργης δεν άντεχε στη δίαιτα !!! Τη λύση του την έδωσε ο ανιψιός του [ο Τόλης ???? δεν θυμάμαι ακριβώς ... ] : Θα κάνεις τα βράδυα τον υπνοβάτη {!!!}, θα υπνοβατείς μέχρι το ψυγείο και ... θα τσιμπολογάς κατιτίς !!! Και μάλιστα η θεία Ουρανία δεν θα μπορεί να σε ξυπνήσει επειδή, ως γνωστόν, αν ξυπνήσεις κάποιον την ώρα που υπνοβατεί, δεν αποκλείεται να πεθάνει στον ύπνο του !!!

Κι έτσι ακριβώς έγινε : Για κάμποσα επεισόδια η ασπρόμαυρες τηλεοράσεις μας γινόντουσαν πηγή .... άφθονου γέλιου, καθόσον βλέπαμε σε αυτές τον αγαπημένο μας κυρ Γιώργη να υπνοβατεί μέχρι το ψυγείο, να το ανοίγει και .... να αδειάζει το περιεχόμενό του !!! Κι από δίπλα η κυρα Ουρανία να τον κοιτάζει έντρομη και .... να προσέχει να μην τον ξυπνήσει, επειδή, η παραμικρή ενόχληση στον υπνοβάτη, μπορούσε να προκαλέσει το θάνατό του !!!

Όσο για τον κυρ Γιώργη ... το φαϊ, που στερούταν όλη τη μέρα, το έβρισκε - και με το παραπάνω - το βράδυ που υπνοβατούσε !!! Μάλιστα, σε ένα επεισόδιο, κάνοντας τον υπνοβάτη, ευχαριστήθηκε τόσο πολύ το φαγητό που .... άνοιξε κι ένα μπουκάλι κρασί και το κατέβασε και .... έβαλε και το ραδιοφωνάκι να παίζει !!! Κι όλα αυτά στον ύπνο του, με την κυρά Ουρανία να τον παρακολουθεί έντρομη .....

Κάποια στιγμή, όμως, το πράγμα είχε φτάσει "στο απροχώρητο" !!! Σε μια συζήτηση της κυρα Ουρανίας με τον Τόλη [???] είπε η Ουρανία :
- Ααααχ, εγώ δεν τον φοβάμαι τον υπνοβάτη .... εγώ άλλο πράγμα φοβάμαι : ότι, επειδή το βράδυ σηκώνεται και τρώει τόσο πολύ, η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε ξανά, πάει από το κακό στο χειρότερο ....
Και τότε, ο Τόλης αποκάλυψε την αλήθεια :
- Αυτά με τις υπνοβασίες ήτανε κόλπο !!! Και του το πρότεινα του θείου Γιώργη με τη συμφωνία "θα σηκώνεσαι και θα τσιμπολογάς κατιτίς" !!! Αλλά ο θείος το παράκανε με τις βραδινές μάσες του !!!
Έτσι, αποφάσισαν να τον "τιμωρήσουν" ....

Και αυτός ο "κύκλος επεισοδίων" τέλειωσε ως εξής : Σηκώνεται ο κυρ Γιώργης το βράδυ για να υπνοβατήσει, ανοίγει το ψυγείο, αρπάζει ένα τάπερ, το ανοίγει και .... άδειο !!! Αρπάζει άλλο τάπερ, τάχα για να φάει στον ύπνο του .... άδειο κι αυτό !!! Βγάζει απ' το ψυγείο μια πιατέλα .... άδεια κι αυτή !!! Και αρχινάει μια γκρίνια [υποτίθεται μες στον ύπνο του] ... άλλο πράγμα !!!

tsalk
11-02-11, 15:48
Λοιπόοον .... μπορώ εδώ να "ξεχαρμανιάσω" γράφοντας για το Λούνα Παρκ, ένα από τα ομορφότερα πράγματα [για να μην πω ... το ομορφότερο] που πέρασε ποτέ από την ελληνική τηλεόραση

Nα ''ξεχαρμανιάσεις'' φίλε μου ελεύθερα. Άλλωστε όλοι μας αυτό κάνουμε ειδικά με το Λούνα Πάρκ!

Πάντως σε ευχαριστούμε πολύ για όλες τις υπέροχες στιγμές που θυμάσαι και μοιράστηκες μαζί μας.
Με Φωτό........και ότι άλλο θα επανέλθω σύντομα!!

stakovios
23-02-11, 01:26
Αλλά το καλύτερο .... μάς το φύλαγε για το τέλος !!! Σκετσάκι με κυρ Γιώργη, το οποίο .... περιμέναμε πώς και πώς να απολαύσουμε !!! Ο αγαπημένος μας γκρινιάρης, που με όλα γκρίνιαζε, αλλά .... δυστυχώς είχε πάντα δίκιο ... Κι από κοντά η γυναίκα του η Ουρανία [η ατάκα του κυρ Γιώργη : "Ουρανίαααα, φρόνιμααα"], η οποία ... πώς τον άντεχε η καημένη !!!

Έτσι, θυμάμαι μια φορά τον κυρ Γιώργη να γκρινιάζει σε ένα "κυριλέ εστιατόριο" επειδή, με το που πήγε να διαβάσει το μενού ... ήταν όλα τα φαγητά γραμμένα στα Αγγλικά [ή Γαλλικά, δεν θυμάμαι] !!! Ή άλλη μια φορά που τα ανίψια του τον πήγαν σε ντισκοτέκ. Κι αυτός, βλέποντας τους νέους να χορεύουν, αναρωτήθηκε : "καλά, τι χορός είν' αυτός" ??? "ντίσκο θείε, βγαίνεις στην πίστα και .... χορεύεις όπως θέλεις, δοκίμασε κι εσύ". Και σηκώνεται ο κυρ Γιώργης στην πίστα, ανάμεσα στους νέους ανθρώπους και .... αρχίζει να κάνει ασκήσεις γυμναστικής !!!! Πολύ γέλιο μιλάμε ...

Σε κάποια άλλα επεισόδια, άρχισαν τα προβλήματα υγείας [καρδιακά κλπ] του κυρ Γιώργη να επιδεινώνονται !!!! Ο γιατρός του συνέστησε "αυστηρή δίαιτα" !!! Κι έτσι κι έγινε : Η κυρα - Ουρανία τον υπέβαλε σε αυστηρή δίαιτα .... Έλα, όμως, που ο κυρ Γιώργης δεν άντεχε στη δίαιτα !!! Τη λύση του την έδωσε ο ανιψιός του [ο Τόλης ???? δεν θυμάμαι ακριβώς ... ] : Θα κάνεις τα βράδυα τον υπνοβάτη {!!!}, θα υπνοβατείς μέχρι το ψυγείο και ... θα τσιμπολογάς κατιτίς !!! Και μάλιστα η θεία Ουρανία δεν θα μπορεί να σε ξυπνήσει επειδή, ως γνωστόν, αν ξυπνήσεις κάποιον την ώρα που υπνοβατεί, δεν αποκλείεται να πεθάνει στον ύπνο του !!!

Κι έτσι ακριβώς έγινε : Για κάμποσα επεισόδια η ασπρόμαυρες τηλεοράσεις μας γινόντουσαν πηγή .... άφθονου γέλιου, καθόσον βλέπαμε σε αυτές τον αγαπημένο μας κυρ Γιώργη να υπνοβατεί μέχρι το ψυγείο, να το ανοίγει και .... να αδειάζει το περιεχόμενό του !!! Κι από δίπλα η κυρα Ουρανία να τον κοιτάζει έντρομη και .... να προσέχει να μην τον ξυπνήσει, επειδή, η παραμικρή ενόχληση στον υπνοβάτη, μπορούσε να προκαλέσει το θάνατό του !!!

Όσο για τον κυρ Γιώργη ... το φαϊ, που στερούταν όλη τη μέρα, το έβρισκε - και με το παραπάνω - το βράδυ που υπνοβατούσε !!! Μάλιστα, σε ένα επεισόδιο, κάνοντας τον υπνοβάτη, ευχαριστήθηκε τόσο πολύ το φαγητό που .... άνοιξε κι ένα μπουκάλι κρασί και το κατέβασε και .... έβαλε και το ραδιοφωνάκι να παίζει !!! Κι όλα αυτά στον ύπνο του, με την κυρά Ουρανία να τον παρακολουθεί έντρομη .....

Κάποια στιγμή, όμως, το πράγμα είχε φτάσει "στο απροχώρητο" !!! Σε μια συζήτηση της κυρα Ουρανίας με τον Τόλη [???] είπε η Ουρανία :
- Ααααχ, εγώ δεν τον φοβάμαι τον υπνοβάτη .... εγώ άλλο πράγμα φοβάμαι : ότι, επειδή το βράδυ σηκώνεται και τρώει τόσο πολύ, η κατάσταση της υγείας του επιδεινώθηκε ξανά, πάει από το κακό στο χειρότερο ....
Και τότε, ο Τόλης αποκάλυψε την αλήθεια :
- Αυτά με τις υπνοβασίες ήτανε κόλπο !!! Και του το πρότεινα του θείου Γιώργη με τη συμφωνία "θα σηκώνεσαι και θα τσιμπολογάς κατιτίς" !!! Αλλά ο θείος το παράκανε με τις βραδινές μάσες του !!!
Έτσι, αποφάσισαν να τον "τιμωρήσουν" ....

Και αυτός ο "κύκλος επεισοδίων" τέλειωσε ως εξής : Σηκώνεται ο κυρ Γιώργης το βράδυ για να υπνοβατήσει, ανοίγει το ψυγείο, αρπάζει ένα τάπερ, το ανοίγει και .... άδειο !!! Αρπάζει άλλο τάπερ, τάχα για να φάει στον ύπνο του .... άδειο κι αυτό !!! Βγάζει απ' το ψυγείο μια πιατέλα .... άδεια κι αυτή !!! Και αρχινάει μια γκρίνια [υποτίθεται μες στον ύπνο του] ... άλλο πράγμα !!!
Όλα θυμίζουν "Ρετιρέ" αλλά φαντάζομαι ότι οι ηθοποιοί του διαμετρήματος του Παπαγιαννόπουλου θα τα έπαιζαν με μοναδικό τρόπο. Εγώ πάλι από τη σειρά το μόνο που θυμάμαι είναι οι τίτλοι, η "ρόδα" του Λούνα Παρκ και ότι τον Παπαγιαννόπουλο τον φωνάζαμε "Μπαρμπα-Γιώργο...". ΠΟλύ αργότερα, το 1995, όταν πρωτοείδα την εκπομπή της Ρένας Θεολογίδου (τότε σε επανάληψη), άρχισα να ψάχνω το φαινόμενο- Λούνα Παρκ και να ξετυλίγω την θλιβερή αλλά και ντροπιαστική για την ελληνική κρατική τηλεόραση ιστορία του (με την έννοια ότι το εξαφάνισαν!). Για να επιστρέψω στα υπέροχα σκηνικά, δείτε μια φωτογραφία με το προσχέδιο του Μίνωα Αργυράκη.
30305

Λορένα
23-02-11, 02:09
Όλα θυμίζουν "Ρετιρέ"

Τωρα επιτελους μαθαινω τι ηταν το Λουνα Παρκ (γιατι δεν το θυμαμαι καθολου)

τον Παπαγιαννόπουλο τον φωνάζαμε "Μπαρμπα-Γιώργο...".

Τον Παπαγιαννοπουλο τον φωναζα απο μικρη ετσι και δεν ηξερα γιατι. Μετα μου ειπε η μαμα μου, πως απο μια σειρα τον λεγαν ετσι. Προφανως το βλεπαμε και δεν το θυμαμαι

tsalk
21-03-11, 17:29
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31201&d=1300721232

Γιάννης Δαλιανίδης (Σκηνοθέτης) και Βασίλης Βλαχοδημητρόπουλος (Τηλεσκηνοθέτης) να λένε πριν από κάποιο γύρισμα

LambrosKon
21-03-11, 20:49
31202312033120531204

Oι τρεις πρωτες φωτογραφιες ειχαν δημοσιευθει απο τον tsalk το 2009.Η μονη διαφορα στις παραπανω φωτογραφιες ειναι το συνοδευτικο κειμενο.

bernard.c
21-03-11, 21:34
Τέλειες οι φωτογραφίες - σας ευχαριστούμε tsalk και LambrosKon!

ChristosM
22-03-11, 22:50
Καταπληκτική η φωτογραφια tsalk. Μπραβο!

nick
22-03-11, 23:02
Καταπληκτικό Άλκη το απόσπασμα με τις φωτογραφίες !

tsalk
23-03-11, 16:34
Ο Κυρ Γιώργης μαθαίνει τα μυστικά των καλών λήψεων!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31362&d=1300890795

ChristosM
23-03-11, 17:22
Κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό !!!!!!!!!!!

evarlam
24-03-11, 09:38
Πω πω!! Μια τέτοια Α/Μ στούντιο κάμερα Thorn EMI με την περίφημη "τουρέττα" είχα δει από κοντά στην αίθουσα αναμονής κοινού στο Studio ATA στα Μελίσσια.

tsalk
05-04-11, 17:26
Mια μάλλον σπάνια φωτογραφία ακολουθεί.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31643&d=1302016970

η οποία στους περισσότερους (αν όχι σε όλους) δεν λέει απολύτως τίποτα

κι όμως πρόκειται για τον άνθρωπο χάρη στον οποίον (μάλλον και χάρη σ αυτόν) έγινε το Λούνα Πάρκ. Μιλάμε για τον Ντένη Πετρόπουλο τον παραγωγό της θρυλικής σειράς Λούνα Παρκ!!!

FORD231
08-04-11, 19:44
Ένα μικρό απόσπασμα από το θρυλικό
(Λούνα Παρκ) του ΕΙΡΤ που προβλήθηκε το 1974
μεταδόθηκε το 1991 από την εκπομπή (Σήριαλ των Σήριαλ)
με την Ρένα Θεολογίδου της ΕΤ1

To βίντεο δεν υπάρχει πλέον λόγω κατάργησης του λογαριασμού

tsalk
20-04-11, 21:54
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31896&d=1303328999

Μήπως να πούμε κάλαντα.............και το Πάσχα?????????

μάλλον είμαι εκτός τόπου και χρόνου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

bambinella 100
20-04-11, 22:07
μάλλον είμαι εκτός τόπου και χρόνου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Καθε αλλο. Εισαι εντος τοπου (retromaniax) και εντος χρονου (τα χρονια των παιδικων μας αναμνησεων).
Αρα εισαι εκει που πρεπει!

nick
22-04-11, 23:51
Απο το αφιέρωμα της εφημερίδας "Το Βήμα"

«Λούνα παρκ»

(ΕΙΡΤ, 1974 -1981). Από τις πλέον δημοφιλείς εκπομπές του ελληνικού «κουτιού», με ένα μαυρόασπρο λούνα παρκ «στημένο» από τον Μίνωα Αργυράκη. Ενα παράδοξο για τα δεδομένα της εποχής μείγμα τηλεπαιγνίου, σίριαλ και σόου που μόνο ένας Γιάννης Δαλιανίδης θα μπορούσε να σκαρφιστεί. Ο κυρ Γιώργης (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος) ανακηρύσσεται στον πιο καλτ (αν και αντιδραστικούλη) θυμόσοφο της εγχώριας TV. Τον πλαισιώνουν η πέρα βρέχει σύζυγός του (Αννα Παϊτατζή), η μοντέρνα ανιψιά του Κάθριν (η Ρένα Παγκράτη με εκείνο το αλησμόνητο «Δέκα κρίκοι ένα τάλιρο»), το ερωτευμένο ζεύγος (Νίκος Δαδινόπουλος και Μαίρη Ευαγγέλου), η χαρτορίχτρα Μαρία (Αλέκα Στρατηγού), που μόνο για τον εαυτό της δεν προβλέπει τη μοίρα, κ.ά. Παρουσιαστής ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης. Συνολικά 333 ωριαία επεισόδια.

Rinus Cesar
23-04-11, 17:04

«Λούνα παρκ»

(ΕΙΡΤ, 1974 -1981). ...... η μοντέρνα ανιψιά του Κάθριν (η Ρένα Παγκράτη με εκείνο το αλησμόνητο «Δέκα κρίκοι ένα τάλιρο»), .

Εεεεεπ .... "Πέντε κρίκοι ένα τάληρο, για περάστε παρακαλώ, πλούσια δώρα", έλεγε πριν πολλάααα χρόνια η αξιολάτρευτη κοπέλα που εργαζόταν στη σκοποβολή του Λούνα Παρκ [η οποία, δυστυχώς, "έφυγε" νωρίς από κοντά μας] .....

ChristosM
23-04-11, 17:23
Η "Τούλα", δηλαδή η Κάτια Αθανασίου έλεγε αυτό το σλογκαν.

Φίλε nick πότε και με ποιά αφορμή δημοσιευθηκε αυτο το κείμενο στο "ΒΗΜΑ";

nick
23-04-11, 20:01
Απο ένα άρθρο της εφημερίδας το 1999, το οποίο είχε εκτενές αφιέρωμα στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης.

ChristosM
24-04-11, 07:49
Απο ένα άρθρο της εφημερίδας το 1999, το οποίο είχε εκτενές αφιέρωμα στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης.

Σ ευχαριστώ πολύ nick. Αν θες μας δινεις και την ακριβή ημερομηνία;

bambinella 100
29-04-11, 19:36
Ποσα μας θυμιζει αυτη η μουσικη!
Αγαπημενο μουσικο θεμα, που φερνει στο νου μας τα χρονια της αθωοτητας μας. Τοτε που μαζι με τους γονεις μας καθομασταν ανυπομονα μπροστα στην τηλεοραση για να δουμε Λουνα Παρκ....
Ο Μιμης Πλεσσας εγραψε αυτο το κομματι το 1966 για την ταινια Οι Θαλασσιες οι Χαντρες.
Εμελλε ομως να γινει γνωστο και ταυτοσημο με μια σειρα που αγαπηθηκε οσο λιγες!

http://www.youtube.com/user/PareDose#p/a/u/0/6w-9y14Ym3c

tsalk
29-04-11, 19:49

Και που χάθηκε τόσο άδοξα όπως και τόσες άλλες σειρές εκείνης της εποχής

nick
29-04-11, 21:11
Σ ευχαριστώ πολύ nick. Αν θες μας δινεις και την ακριβή ημερομηνία;
Το άρθρο δημοσιεύτηκε στις 21/11/1999.

tsalk
07-05-11, 10:13
7 Μαίου 1981 δηλαδή πριν από ακριβώς 30 Χρόνια προβλήθηκε το τελευταίο (333ο) επεισόδιο του θρυλικού Λούνα Παρκ. Πέρασαν κιόλας 30 ολόκληρα χρόνια. Μου φαίνετια απίστευτο!!!!!!!

Στην μικρή αυτή επέτειο θα ήθελα να θυμηθούμε κάτι ''καινούργιο'' από την σειρά που ''μας μεγάλωσε''

http://www.youtube.com/watch?v=v1qTU8tobfU

Μιά μικρή λεπτομέρεια είναι ότι τελικώς το 333ο και τελευταίο επεισόδιο προβλήθηκε το Σάββατο 9 Μαίου 1981 (εξαιτίας μιας ποδοσφαιρικής μετάδοσης την Πέμπτη 7 Μαίου)

nick
07-05-11, 11:45
Καλά Άλκη είσαι καταπληκτικός. Που το βρήκες αυτό; Πρώτη φορά το βλέπω. Ήταν και η Στυλιανοπούλου μέσα;

mhmerotategiatipino
31-05-11, 06:58
Αυτο το ειδατε; :) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18946-ΛΟΥΝΑ-ΠΑΡΚ

Rinus Cesar
31-05-11, 09:01
Ο Μιμης Πλεσσας εγραψε αυτο το κομματι το 1966 για την ταινια Οι Θαλασσιες οι Χαντρες.

http://www.youtube.com/user/PareDose#p/a/u/0/6w-9y14Ym3c

Περισσότερο από τον ήχο του μπουζουκιού, λατρεύω τον ήχο από το παλιό αρμόνιο που ακούγεται σε αυτό το θέμα !!! Ήχος ταξιδιάρικος, γεμάτος συναίσθημα !!! Όποτε ακούω αυτό το παλιό αρμόνιο, με πιάνουν ανατριχίλες ....

Shock
31-05-11, 09:04
Άλκη μια μέρα πρέπει να μας μιλήσεις για τις πηγές σου. Φοβάμαι ότι το χαμένο αρχείο της ΕΡΤ μπορεί να οφείλεται σε σένα :)

tsalk
31-05-11, 10:41
Άλκη μια μέρα πρέπει να μας μιλήσεις για τις πηγές σου. Φοβάμαι ότι το χαμένο αρχείο της ΕΡΤ μπορεί να οφείλεται σε σένα :)

Mακάρι αγαπητέ Αντώνη να είχα το 1/1000000 του χαμένου αρχείου της ΕΡΤ. Όσο για τις πηγές μου προσπαθώ να αναζητώ το οτιδήποτε από τον οποιοδήποτε.

johnalepou
21-06-11, 10:50
Παιδιά όσοι το βλέπατε θυμάστε ποια ατάκα έλεγε συνηθώς ο Πάνος Μιχαλόπουλος?

johnalepou
22-06-11, 17:11
Ο Πάνος Μιχαλόπουλος σε πρόσφατη συνέντευξή του:

"Ηταν δύσκολα, μα υπέροχα χρόνια. Δεν ήταν όλα ρόδινα, μα είχες να κάνεις με ιερά τέρατα, όχι με σκέτα τέρατα! Μπήκα θυμάμαι στο "Λούνα Παρκ" και η ατάκα που έλεγα "έγραφε", είχε γίνει σλόγκαν: "Βασικά, εκ πρώτης όψεως" που μετά έγινε για τις ανάγκες της ταινίας του Δαλιανίδη "Βασικά, καλησπέρα σας". Μπήκα στη σειρά νέο και ωραίο παιδί -έτσι έλεγαν!- και δεν με αγκάλιασαν αμέσως. Θυμάμαι, ο Παπαγιαννόπουλος μου έλεγε "Κάτσε πιο μακριά, παιδί μου!". Γενικά οι καλοί κωμικοί δεν ήθελαν κοντά τους έναν ζεν πρεμιέ. Κι ο Ηλιόπουλος το έκανε! Γυναικάδες κι οι δύο! Διόλου δεν τους άρεσε που ερχόταν το νέο αίμα!"

peterpapas
29-07-11, 12:00
το μουσικο κομματι που ακουγοταν στην αρχη,και αργοτερα κοσμησε και τους τιτλους της εκπομπης ΤΟ ΣΗΡΙΛ ΤΩΝ ΣΗΡΙΑΛ.ειναι το truck 7,απο το δισκο οι θαλασσιες οι χαντρες και λεγονταν[η βολτα των ερωτευμενων]

lolisman
15-09-11, 11:17
Η Μίλλη Κάραλη τραγουδά στο Λούνα Παρκ...

http://www.youtube.com/watch?v=TSf5s5bSYvM

tonytony
10-10-11, 19:48
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/57/368857/12.jpg

tonytony
12-10-11, 11:11
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38098&d=1318410605
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38097&d=1318410602
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38096&d=1318410599
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38095&d=1318410597

tonytony
12-10-11, 11:14
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38101&d=1318410822
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38100&d=1318410820
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38099&d=1318410816

tonytony
12-10-11, 22:21
Και μια φωτογραφία από το αποκριάτικο επεισόδιο του "Λούνα Παρκ"!
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38191&d=1318450773

tonytony
14-10-11, 01:04
Νομίζω το πιο όμορφο αλλά και θλιβερό απόκομμα για τη σειρά...
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/83/368883/25.jpg

ChristosM
27-10-11, 11:45
Μόλις ανέβασε η ΕΡΤ στο επίσημο site της το τελευταίο επεισόδιο του λατρεμένου μας "Λούνα Παρκ".

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=89782&tsz=0&act=mMainView

katerinak
27-10-11, 13:31
Μόλις ανέβασε η ΕΡΤ στο επίσημο site της το τελευταίο επεισόδιο του λατρεμένου μας "Λούνα Παρκ".

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=89782&tsz=0&act=mMainView

επιτελους θα δω κι εγω για πρωτη φορα το ενα και μοναδικο επεισοδιο της σειρας για την οποια βλεπω συχνες αναφορες:)

johnalepou
27-10-11, 21:37
Είναι πραγματικά απίστευτο το ότι έγινε αυτό...και πάλι μπράβο στα 2 παιδιά μας Christo και bernard που πίεσαν την ΕΡΤ!

nick
27-10-11, 21:40
Πράγματι αξίζουν στα παιδιά πολλά μπράβο. Μόλις είδα και εγώ το επεισόδια από μια σειρά την οποία δυστυχώς δεν έχω δεί ποτέ μου και πραγματικά ήταν θαυμάσιο. Μακάρι να μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω.

ChristosM
28-10-11, 11:04
Στην εφημερίδα "ΛΟΙΠΟΝ" που κυκλοφόρησε χθες, ο Κώστας Παναγιωτόπουλος (ο γνωστός BAR-BAR) στο αφιέρωμα για τον ένα χρόνο χωρίς τον Γιάννη Δαλιανίδη δημοσιεύει μία καταπληκτική ανέκδοτη φωτογραφία των συντελεστών του Λούνα Παρκ!

thanos75
31-10-11, 10:51
Έχω πάντως και μια απορία...δεν σώζεται από το Λούνα Παρκ και το επεισόδιο του 78 που τραγουδά και ο Πάριος? Άρα είναι συνολικά δύο τα επεισόδια που πρέπει να έχει η ΕΡΤ

ChristosM
31-10-11, 11:03
Έχω πάντως και μια απορία...δεν σώζεται από το Λούνα Παρκ και το επεισόδιο του 78 που τραγουδά και ο Πάριος? Άρα είναι συνολικά δύο τα επεισόδια που πρέπει να έχει η ΕΡΤ

Δυστυχώς όχι και αυτό ήταν και για εμάς μεγάλη (δυσάρεστη) έκπληξη. Το επεισόδιο από το καλοκαίρι του 1978 απ' όσο έχουμε καταλάβει δώθηκε από τον παραγωγό Ντένη Πετρόπουλο (που ζούσε τότε) για την εκπομπή "Το σήριαλ των σήριαλ". Προφανώς μετά την χρησιμοποίηση του για την εκπομπή επεστράφη στον παραγωγό. Τώρα γιατί δεν κράτησαν αντίγραφο τότε (το 1991) είναι μεγάλο θέμα. Σίγουρα αποδεικνύεται για άλλη μια φορά η μεγάλη διαφορά του τότε με το τώρα στην ΕΡΤ.

bambinella 100
31-10-11, 11:55
Με λιγα λογια, οι εγκληματικες ανοησιες συνεχιζονταν ακομα και το 1991, που υποτιθεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να ειχαν καταλαβει τα σφαλματα τους.

thanos75
31-10-11, 13:32
Κρίμα πάντως, τουλάχιστον ας επικεντρωθούμε στο πιο αισιόδοξο τώρα. Εννοείται Χρήστο & bernard πολλά μπράβο και από εμένα:)

ChristosM
31-10-11, 14:30
Με λιγα λογια, οι εγκληματικες ανοησιες συνεχιζονταν ακομα και το 1991, που υποτιθεται οτι μεχρι τοτε πρεπει να ειχαν καταλαβει τα σφαλματα τους.

Ναι. Ειναι αδιανόητο αλλά δυστυχώς πέρα για πέρα αληθινό. Ευτυχώς που όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν.

drspiros
31-10-11, 15:21
Αναρωτιεμαι ποιοι να ηταν οι φανατικοι... πολεμιοι της σειρας που μνημονευει η φωτογραφια που ανβασε ο tony(x2). Επισης, βλεποντας το τελευταιο επεισοδιο της σειρας συνειδητοποιησα (οσο υπερβολικο κι αν ακουστει) οτι αυτοι οι (απ)ανθρωποι που εσβησαν τις κασετες, εσβησαν μαζι και ενα κομματι της ιστοριας μας.

MrRetromemories
31-10-11, 21:35
το φιναλε της συγκεκριμενης θρυλικης σειρας δεν ηταν αναλογο της δημοφιλιας του,της αγαπης που ειχε το κοινο γι αυτη αλλα και των πολλων ετων που "παιζοταν" στον αερα..περιμενα την ατμοσφαιρα περισσοτερο συγκινησιακα φορτισμενη,ο Δαλιανιδης στο τελος μας ειπε δυο λογια και αυτα μου φανηκαν λιγο τυπικα σα να παρουσιαζε το τελος μιας οποιασδηποτε "τυχαιας" σειρας..προσωπικα περιμενα να δω κατι πιο ευαισθητο..

επισης,μου προκαλεσε εντυπωση οτι ο Δαλιανιδης ανεφερε την σειρα ως "εκπομπη"..το ιδιο συνεβαινε στους τιτλους αρχης-τελους και αλλων σειρων της δεκαετιας του 70 οπως και σε καποιες του 80 (πχ Τρεις και ο Κουκος) οπου οι τιτλοι εγραφαν "η ΕΡΤ παρουσιαζει την εκπομπη" λες και επροκειτο για τα "Ανοικτα Χαρτια" η το "Εδω και Σημερα"..

bernard.c
31-10-11, 22:43
το φιναλε της συγκεκριμενης θρυλικης σειρας δεν ηταν αναλογο της δημοφιλιας του,της αγαπης που ειχε το κοινο γι αυτη αλλα και των πολλων ετων που "παιζοταν" στον αερα..περιμενα την ατμοσφαιρα περισσοτερο συγκινησιακα φορτισμενη,ο Δαλιανιδης στο τελος μας ειπε δυο λογια και αυτα μου φανηκαν λιγο τυπικα σα να παρουσιαζε το τελος μιας οποιασδηποτε "τυχαιας" σειρας..προσωπικα περιμενα να δω κατι πιο ευαισθητο..

Δυστυχώς, ο Γιάννης Δαλιανίδης δεν συνήθιζε να δίνει ένα "τέλος" στις κωμικές (και αυτοτελείς) τηλεοπτικές του σειρές. Και αν αυτό το γεγονός "προσπερνάται" πιο "εύκολα" σε σειρές όπως τα Καθημερινά, τα Λιονταράκια και το Ρετιρέ που κράτησαν 1-2 σεζόν το κάθε ένα, στην περίπτωση του Λούνα Παρκ, με τα 7 (!!) χρόνια τηλεοπτικήες ιστορίας, αυτό είναι ακόμαι πιο "χτυπητό" (και στενάχωρο για εμάς, τους τηλεθεατές). Ωραίο θα ήταν στο τελευταίο επεισόδιο να συγκεντρωνόντουσαν όλοι οι βασικοί χαρακτήρες που είχαν περάσει από τη σειρά αυτά τα 7 χρόνια και να δινόταν ένα "κλείσιμο"! Θα ήταν και πολύ πιο συγκινησιακά "φορτισμένη" η ατμόσφαιρα κατ'αυτόν τον τρόπο...

katerinak
31-10-11, 23:51
ειδα ενα και μοναδικο επεισοδιο της σειρας και ηταν το τελευταιο:για να πω την αληθεια περιμενα και ηθελα πολυ να δω ολους τους πρωταγωνιστες για πρωτη και τελευταια φορα αλλα δυστυχως κατι τετοιο δεν εγινε και ειναι κριμα γιατι αρκετες φορες αναφερθηκατε σ αυτη τη σειρα. Παντως το να δει καποιος μονο το τελος του "λουνα παρκ" δυσκολευεται να μπει στο νοημα και να καταλαβει τους ρολους των πρωταγωνιστων

ChristosM
01-11-11, 12:22
Το Λουνα Παρκ τους τελευταίους μήνες της ζωης του είχε αλλάξει πολύ. Και αυτό είχε αντίκτυπο στην δημοτικότητά του. Οι περισσότεροι ήρωες είχαν πια φύγει. Η αρχή είχε γίνει πολύ νωρίτερα όταν έφυγε το ζευγάρι Νίκος - Ρένα (Νίκος Δαδινόπουλος - Μαίρη Ευαγγέλου) καθώς και οι μητέρες τους, (οι περίφημες συμπεθέρες που διαρκώς μάλωναν), η Λουίζα και η Αγγέλα (Λουίζα Ποδηματά - Μήτση Κωνσταντάρα). Μεγάλη απώλεια για την σειρά ήταν η αναχώρηση στις αρχές του 1981 της Ουρανίας (Άννα Παϊταζή), συζηγου του κυρ-Γιώργη, η οποία μαζί με την γειτόνισα Ελένη (Ελένη Κριτή) που επίσης είχε φύγει και την Καθριν (Ρένα Παγκράτη) σκάρωναν ένα σωρό λαχτάρες στον κυρ-Γιώργη. Έτσι λοιπόν, τους τελευταίους μήνες μπήκαν στην σειρά πολλοί νέοι ηθοποιοί (Πάνος Μιχαλόπουλος, Μαρία Νίκα, Γιάννης Ευαγγελίδης...) οι ιστορίες των οποίων, κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν δυνατές γι αυτό και δεν άρεσαν πολύ. Ευτυχώς η Κάθριν με τον συζηγο της Τόλη εξακολουθούσαν να "ενοχλούν" τον κυρ-Γιώργη μέχρι το τέλος και έτσι οι τηλεθεατές απολάμβαναν αστείες καταστάσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι σ' ένα από τα τελευταία επεισόδια η Κάθριν, η οποία ζηλεύει τον Τόλη και καταλήγει να πιαστεί μαλλί με μαλλί με τις κοπέλες του Λουνα Παρκ!

Συμφωνώ με την γνώμη των παιδιών για το τελευταίο επεισόδιο το οποίο θα έπρεπε να είχε εορταστικό χαρακτήρα. Όπως ακριβώς είχε συμβεί στο πρωτοχρονιάτικο επεισόδιο 5 μήνες νωρίτερα όπου εμφανίστηκαν αρκετοί ηθοποιοί από τα παλιά.
Βέβαια ο κυρ-Γιώργης ακόμα και στο τελευταίο επεισόδιο είναι έκτακτος και μας προσφέρει γέλιο μέσα από απλές φράσεις και ατάκες, που όμως χάρη στο πολύ μεγάλο ταλέντο που είχε αποκτούν άλλο μέγεθος.

Mandrake
01-11-11, 21:28
επισης,μου προκαλεσε εντυπωση οτι ο Δαλιανιδης ανεφερε την σειρα ως "εκπομπη"..το ιδιο συνεβαινε στους τιτλους αρχης-τελους και αλλων σειρων της δεκαετιας του 70 οπως και σε καποιες του 80 (πχ Τρεις και ο Κουκος) οπου οι τιτλοι εγραφαν "η ΕΡΤ παρουσιαζει την εκπομπη" λες και επροκειτο για τα "Ανοικτα Χαρτια" η το "Εδω και Σημερα"..

Την ονομάζει "εκπομπή" γιατί ο όρος, στην ουσία, περιγράφει οποιαδήποτε τηλεοπτική και ραδιοφωνική παραγωγή και εκείνη την περίοδο χρησιμοποιούνταν συχνότερα. Απλά έτυχε και δε νομίζω πως προσπαθεί να κάνει κάποιον, τέτοιου είδους, συσχετισμό όπως αυτόν που αναφέρεις.

bernard.c
01-11-11, 21:58
Το Λουνα Παρκ τους τελευταίους μήνες της ζωης του είχε αλλάξει πολύ. Και αυτό είχε αντίκτυπο στην δημοτικότητά του. Οι περισσότεροι ήρωες είχαν πια φύγει. Η αρχή είχε γίνει πολύ νωρίτερα όταν έφυγε το ζευγάρι Νίκος - Ρένα (Νίκος Δαδινόπουλος - Μαίρη Ευαγγέλου) καθώς και οι μητέρες τους, (οι περίφημες συμπεθέρες που διαρκώς μάλωναν), η Λουίζα και η Αγγέλα (Λουίζα Ποδηματά - Μήτση Κωνσταντάρα). Μεγάλη απώλεια για την σειρά ήταν η αναχώρηση στις αρχές του 1981 της Ουρανίας (Άννα Παϊταζή), συζηγου του κυρ-Γιώργη, η οποία μαζί με την γειτόνισα Ελένη (Ελένη Κριτή) που επίσης είχε φύγει και την Καθριν (Ρένα Παγκράτη) σκάρωναν ένα σωρό λαχτάρες στον κυρ-Γιώργη. Έτσι λοιπόν, τους τελευταίους μήνες μπήκαν στην σειρά πολλοί νέοι ηθοποιοί (Πάνος Μιχαλόπουλος, Μαρία Νίκα, Γιάννης Ευαγγελίδης...) οι ιστορίες των οποίων, κατά τη γνώμη μου, δεν ήταν δυνατές γι αυτό και δεν άρεσαν πολύ. Ευτυχώς η Κάθριν με τον συζηγο της Τόλη εξακολουθούσαν να "ενοχλούν" τον κυρ-Γιώργη μέχρι το τέλος και έτσι οι τηλεθεατές απολάμβαναν αστείες καταστάσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι σ' ένα από τα τελευταία επεισόδια η Κάθριν, η οποία ζηλεύει τον Τόλη και καταλήγει να πιαστεί μαλλί με μαλλί με τις κοπέλες του Λουνα Παρκ!

Από το "κλασικό" καστ της σειράς, στο τέλος είχαν παραμείνει αυτοί που προανέφερες + η Αλέκα Στρατηγού;
Η Κάτια Αθανασίου, είχε και αυτή αποχωρήσει πριν από το τέλος της σειρας;

ChristosM
01-11-11, 22:55
Από το "κλασικό" καστ της σειράς, στο τέλος είχαν παραμείνει αυτοί που προανέφερες + η Αλέκα Στρατηγού;
Η Κάτια Αθανασίου, είχε και αυτή αποχωρήσει πριν από το τέλος της σειρας;

Ναι, αυτοί οι τέσσερις είχαν μείνει. Η Καίτη Ιμπροχώρη και ο Βασίλης Τζιβιλίκας, που έμειναν μέχρι το τέλος, είχαν μπεί κάπου στα μέσα της σειράς. Η δε Τούλα (Κάτια Αθανασίου) είχε φύγει νωρίτερα απ' όλους όπως και ο Άρης (Σωτήρης Τζεβελέκος).

bernard.c
01-11-11, 23:27
Ναι, αυτοί οι τέσσερις είχαν μείνει. Η Καίτη Ιμπροχώρη και ο Βασίλης Τζιβιλίκας, που έμειναν μέχρι το τέλος, είχαν μπεί κάπου στα μέσα της σειράς. Η δε Τούλα (Κάτια Αθανασίου) είχε φύγει νωρίτερα απ' όλους όπως και ο Άρης (Σωτήρης Τζεβελέκος).

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

drspiros
02-11-11, 17:47
Το Λουνα Παρκ τους τελευταίους μήνες της ζωης του είχε αλλάξει πολύ....Μεγάλη απώλεια για την σειρά ήταν η αναχώρηση στις αρχές του 1981 της Ουρανίας (Άννα Παϊταζή), συζηγου του κυρ-Γιώργη, η οποία μαζί με την γειτόνισα Ελένη (Ελένη Κριτή) που επίσης είχε φύγει και την Καθριν (Ρένα Παγκράτη) σκάρωναν ένα σωρό λαχτάρες στον κυρ-Γιώργη....

Διαβαζοντας Χρηστο το σχολιο σου, θυμηθηκα εκεινο το σκηνικο με την Ουρανια που ειχε παθει κατι και της ειχε στραβωσει το στομα. Μου ειχε φανει πολυ αστειο τοτε και μου ειχε μεινει εντονα η σκηνη (δεν ημουν ουτε 8 χρονων οταν τελειωσε η σειρα, αλλα την εβλεπα με τον παππου μου φανατικα, οπως και τον Καραγκιοζη!)

tsalk
06-11-11, 16:43
Ναι, αυτοί οι τέσσερις είχαν μείνει. Η Καίτη Ιμπροχώρη και ο Βασίλης Τζιβιλίκας, που έμειναν μέχρι το τέλος, είχαν μπεί κάπου στα μέσα της σειράς.

Και συγκεκριμένα είχαν προστεθεί στο κάστ της σειράς τον Μάρτιο του 1979.

ChristosM
06-11-11, 19:31
Και συγκεκριμένα είχαν προστεθεί στο κάστ της σειράς τον Μάρτιο του 1979.

Να διορθώσω ότι η Καίτη Ιμπροχώρη "μπήκε" στη σειρά τον Ιούλιο του 1977.

thanos75
06-11-11, 21:16
Μόλις παρακολούθησα στο ert-archives το τελευταίο επεισόδιο! Εμένα δεν σας κρύβω ότι μου άρεσε. Βρήκα super χιουμοριστικό (και άκρως ρετρο) το σκετσάκι με τις κασέτες που αποφασίζει να βάλει η Κάθριν στο μαγαζί του κυρ Γιώργη και τα ευτράπελα με τους πελάτες (όπως το τηλεφωνικό καμάκι μετά καντάδος- αλήθεια πως τον έλεγαν το συγκεκριμένο ηθοποιό?). Να αναφέρω πως η κασέτα με την Αλεξίου που θέλει η κοπέλα να ακούσει ολόκληρη εκνευρίζοντας τον κυρ-Γιώργη είναι από το δίσκο "Ξημερώνει" (σύνθεση: Αντώνης Βαρδής, κυκλοφορία: 1980). Επίσης είχε φάση το τέλος με τη βράβευση και το έπαθλο με το προκάτ σπίτι και η ερώτηση του Δαλιανίδη στον νικητή παίκτη που το κέρδισε "Έχετε οικόπεδο?"!
Δική μου μεταφυσική απορία: άραγε αυτό το προκάτ σπίτι να υπάρχει ακόμα κάπου? Μακάρι ο τότε φοιτητής κύριος Γεωργίου που το κέρδισε να το απολαμβάνει ακόμα και σήμερα -30 χρόνια μετά και ώριμος πια άντρας!
Τί άλλο να πω: πραγματικά αθάνατη σειρά που μας μεγάλωσε όλους

tsalk
06-11-11, 22:28
Να διορθώσω ότι η Καίτη Ιμπροχώρη "μπήκε" στη σειρά τον Ιούλιο του 1977.

Aναφερόμουν στον Βασίλη Τσιβιλίκα και την Δέσποινα Στυλιανοπούλου, αυτοί μπήκαν την άνοιξη του 1979 και δεν ξέρω αν ήταν οι τελευταίοι που μπήκαν ή όχι

bernard.c
06-11-11, 22:38
Aναφερόμουν στον Βασίλη Τσιβιλίκα και την Δέσποινα Στυλιανοπούλου, αυτοί μπήκαν την άνοιξη του 1979 και δεν ξέρω αν ήταν οι τελευταίοι που μπήκαν ή όχι

Νομίζω ότι η Αλίκη Καμινέλη (Αλέκα) προστέθηκε αργότερα - τον Νοέμβριο του 1979.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

tsalk
10-11-11, 17:45
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=39950&d=1320589719

O σεναριογράφος και σκηνοθέτης της σειράς Γιάννης Δαλιανίδης μαζί με τον παρουσιαστή Βαγγέλη Βουλγαρίδη σε ένα διάλειμμα των γυρισμάτων.

thanos75
14-11-11, 09:11
Μέχρι πότε ήταν ο Βουλγαρίδης παρουσιαστής και πότε ανέλαβε η Ισμήνη Καλέση?

bernard.c
14-11-11, 10:04
Μέχρι πότε ήταν ο Βουλγαρίδης παρουσιαστής και πότε ανέλαβε η Ισμήνη Καλέση?

Ας με διορθώσει ο ChristosM αν οι χρονικές περίοδοι δεν είναι απόλυτα ακριβείς:

Πρώτος παρουσιαστής του παιχνιδιού ήταν ο Τέρενς Κουίκ (από τον Ιούλιο του 1974 μέχρι τον Μάρτιο του 1975). Μετά ανέλαβε την παρουσίαση η Μάρω Κοντού (από τον Μάρτιο του 1975 μέχρι τον Μάρτιο του 1976). Επόμενος παρουσιαστής ήταν ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης (από τον Μάρτιο του 1976 μέχρι τον Φεβρουάριο του 1979), όταν τη σκυτάλη παρέλαβε πλέον η Ισμήνη Καλέση μέχρι το τέλος (Μάιο του 1981).

thanos75
14-11-11, 14:53
Ας με διορθώσει ο ChristosM αν οι χρονικές περίοδοι δεν είναι απόλυτα ακριβείς:

Πρώτος παρουσιαστής του παιχνιδιού ήταν ο Τέρενς Κουίκ (από τον Ιούλιο του 1974 μέχρι τον Μάρτιο του 1975). Μετά ανέλαβε την παρουσίαση η Μάρω Κοντού (από τον Μάρτιο του 1975 μέχρι τον Μάρτιο του 1976). Επόμενος παρουσιαστής ήταν ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης (από τον Μάρτιο του 1976 μέχρι τον Φεβρουάριο του 1979), όταν τη σκυτάλη παρέλαβε πλέον η Ισμήνη Καλέση μέχρι το τέλος (Μάιο του 1981).

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ bernard μου για τις πληροφορίες! Προσωπικά μνήμες έχω μόνο από την Ισμήνη Καλέση! Μάλιστα είχα ξαφνιαστεί όταν στο απόσπασμα από το επεισόδιο του 1978 με τον Πάριο (που τελικά δεν έχει η ΕΡΤ) είδα τον Βαγγέλη Βουλγαρίδη να το παρουσιάζει!

Rinus Cesar
14-11-11, 15:35
όταν τη σκυτάλη παρέλαβε πλέον η Ισμήνη Καλέση μέχρι το τέλος (Μάιο του 1981).

Ναι ρε συυυ ... το θυμήθηκα κι εγώ !!! Η Καλέση παρουσίαζε το τηλεπαιχνίδι του Λούνα Παρκ [τους προηγούμενους παρουσιαστές δεν τους θυμάμαι] !!! Μάλιστα, στο επεισόδιο όπου το ... αχτύπητο δίδυμο κυρ Γιώργης - Ουρανία πήραν μέρος στο τηλεπαιχνίδι, παρουσιάστρια ήταν η Καλέση !!!

katerinak
06-02-12, 19:53
βρηκα ενα αποσπασμα στο youtube με το τηλεπαιχνιδι που παρουσιαζε η Καλεση και συμμετειχε και ο Διονυσης Παπαγιαννοπουλος ,δεν ξερω αν ειναι το επεισοδιο που εννοει ο Rinus Cesar

http://www.youtube.com/watch?v=Zd7EqftwrOY

tsalk
06-02-12, 20:18
Aυτή ακριβώς την σκηνή μας περιέγραψε ο Rinus και την βλέπουμε και στο βίντεο. Πρόκειται για σπάνιο βίντεο του μέλους ''ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ'' όπως είχε προβληθεί από την πρωινή εκπομπή Σαν το σπίτι σας το 1996 (αν δεν κάνω λάθος). Το επεισόδιο αυτό του Λούνα Πάρκ πρέπει να είναι από το 1980! Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

tsalk
11-02-12, 11:00
Η Λίτσα Διαμάντη καλεσμένη στο Λούνα Πάρκ τραγουδά την επιτυχία της ''Αυτά τα χέρια''

http://www.youtube.com/watch?v=3i5otiLBEqw

bernard.c
14-02-12, 00:15
Η Λίτσα Διαμάντη καλεσμένη στο Λούνα Πάρκ τραγουδά την επιτυχία της ''Αυτά τα χέρια''

Πανέμορφο - φίλε tsalk, σε ευχαριστούμε πολύ!

Γνωρίζεις ποιου επεισοδίου είναι αυτό το απόσπασμα;

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
14-02-12, 01:21
Από τη στιγμή που το "Αυτά τα χέρια" υπάρχει στο δίσκο της Διαμάντη "Είσαι μια συνήθεια" που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1978, υποθέτω ότι το επεισόδιο θα πρέπει να προβλήθηκε χειμώνα του 1979...

ΥΓ: Γιατί δεν έχει ήχο το βίντεο;

bernard.c
14-02-12, 01:35
Από τη στιγμή που το "Αυτά τα χέρια" υπάρχει στο δίσκο της Διαμάντη "Είσαι μια συνήθεια" που κυκλοφόρησε το Νοέμβριο του 1978, υποθέτω ότι το επεισόδιο θα πρέπει να προβλήθηκε χειμώνα του 1979...
Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία φίλε ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ!!

ΥΓ: Γιατί δεν έχει ήχο το βίντεο;
Δεν έχει; Εγώ το ακούω κανονικά!

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
14-02-12, 02:01
Κι όμως. Ενώ τα ηχεία μου είναι εντάξει με όλα τα βίντεο, αυτό δεν ακούγεται καθόλου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει...

D@redevil
14-02-12, 08:27
Κι όμως. Ενώ τα ηχεία μου είναι εντάξει με όλα τα βίντεο, αυτό δεν ακούγεται καθόλου. Δεν ξέρω τι συμβαίνει...

Μήπως έχεις mute τον ήχο του βίντεο? Και σε μένα παίζει κανονικά! ;)

P.S. Μιλάω για το βιντεάκι που έβαλε ο Tsalk στις 11/2

tsalk
24-02-12, 14:37
Και μια φωτό από την πρώτη περίοδο του Λούνα Πάρκ όταν ο Τέρενς Κουίκ ήτσν στην σειρά.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=46721&d=1330086927

katerinak
24-02-12, 14:56
ευχαριστουμε πολυ για τη φωτογραφια tsalk !!!!!εχω μια απορια: ο Τερενς Κουίκ τι ρολο ειχε στη σειρα;του δημοσιογραφου ή του ηθοποιου;

atanasio
24-02-12, 16:56
Ο Τέρενς Κουίκ ήταν για ένα διάστημα παρουσιαστής του "Λούνα Παρκ". Μετά τον διαδέχτηκε ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης, ο οποίος αργότερα παραχώρησε τη σκυτάλη στην Ισμήνη Καλέση.

bambinella 100
24-02-12, 17:01
Oυτε του δημοσιογραφου, ουτε του ηθοποιου, katerinak.
Ο Τερενς Κουικ ηταν ο πρωτος παρουσιαστης του Λουνα Παρκ, απο το καλοκαιρι του 1974 μεχρι την ανοιξη του 1975.
Οι αλλοι τρεις παρουσιαστες ηταν κατα σειρα, η Μαρω Κοντου, ο Βαγγελης Βουλγαριδης και η Ισμηνη Καλεση.

atanasio
24-02-12, 17:05
Bambinella, καλησπέρα. Ομολογώ ότι είχα ξεχάσει το πέρασμα της Μάρως Κοντού από το "Λούνα Παρκ".

bambinella 100
24-02-12, 17:47
Καλησπερα, atanasio. Ναι, πολυς κοσμος εχει ξεχασει το περασμα της Μαρως απο τη σειρα. Οπως και του Τερενς, αλλωστε.
Πιο πολυ εντυπωθηκε ο Βαγγελης και η Ισμηνη. Μαλλον επειδη ηταν οι πιο προσφατοι.

katerinak
24-02-12, 18:20
σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις πληροφοριες bambinella και atanasio!!
αν δεν κανω λαθος στο youtube τα ελαχιστα βιντεο που υπαρχουν ειναι με την Ισμηνη Καλεση

tsalk
24-02-12, 18:27
Από τα βίντεο που υπάρχουν internet υπάρχουν της Καλέση που είναι από το 1979 και μετά και του Βουλγαρίδη που είναι από το 1978.

katerinak
24-02-12, 19:21
Από τα βίντεο που υπάρχουν internet υπάρχουν της Καλέση που είναι από το 1979 και μετά και του Βουλγαρίδη που είναι από το 1978.

σ ευχαριστω για την ενημερωση,μονο με την Καλεση ειδα βιντεο στο youtube.Με το Βουλγαριδη δε βρηκα,ισως να εχουν σβηστει

tsalk
25-02-12, 20:43
σ ευχαριστω για την ενημερωση,μονο με την Καλεση ειδα βιντεο στο youtube.Με το Βουλγαριδη δε βρηκα,ισως να εχουν σβηστει

Θα ξαναβγούν στην επιφάνεια!

katerinak
25-02-12, 21:09
Θα ξαναβγούν στην επιφάνεια!

μακαρι να ξαναεμφανιστουν αυτα τα βιντεο για να προλαβουμε να τα δουμε κι εμεις

tsalk
01-03-12, 23:50
μακαρι να ξαναεμφανιστουν αυτα τα βιντεο για να προλαβουμε να τα δουμε κι εμεις

Για να δούμε αν θα προλάβεις αυτή την φορά.

Ορίστε!

http://www.youtube.com/watch?v=rjZSIWpr6zs&list=UUnu0ImwXN1i6s8T8xOu6d5g&index=2&feature=plcp

katerinak
01-03-12, 23:59
ευχαριστουμε πολυ tsalk!!!!!!!!!!!!!!το προλαβα το βιντεο αυτη τη φορα:cheers::cheers::cheers::cheers:

atanasio
02-03-12, 10:34
Tsalk, ευχαριστούμε πολύ για το ωραίο απόσπασμα!!

Rinus Cesar
02-03-12, 12:01
Ταμπελίτσες με γράμματα που τις γυρίζεις με το χέρι [γενικώς, αυτό που με πόρωνε στο Λούνα Παρκ ήταν το γεγονός ότι όλα μα όλα ήταν χειροποίητα ... σαν να τα έφτιαξε ένας παλιός μερακλής μάστορας της λαϊκής τέχνης !!!] .... και στο τέλος δώρο ένας ανεμιστήρας .... Πολύ γουστάρωωωωωω !!!!

Αλλά ... το βίντεο κόβεται "στο καλύτερο" : Οι μικρές κουρτίνες τι έκρυβαν από πίσω ??? Ποια κανούρια δοκιμασία περίμενε τους παίκτες του "χειροποίητου" τηλεπαιχνιδιού του Λούνα Παρκ ??? οεο ???? Αχ, ας είχαν σωθεί ... 3-4 δευτερόλεπτα ακόμη, κι όχι ακριβως... στο άνοιγμα των κουρτινών !!!

katerinak
02-03-12, 14:22
Αλλά ... το βίντεο κόβεται "στο καλύτερο" : Οι μικρές κουρτίνες τι έκρυβαν από πίσω ??? Ποια κανούρια δοκιμασία περίμενε τους παίκτες του "χειροποίητου" τηλεπαιχνιδιού του Λούνα Παρκ ??? οεο ???? Αχ, ας είχαν σωθεί ... 3-4 δευτερόλεπτα ακόμη, κι όχι ακριβως... στο άνοιγμα των κουρτινών !!!

κι εμενα μου ηρθε καπως που το βιντεο κοπηκε τη στιγμη που θα ανοιγε το κουρτινακι..
παλι καλα ομως που σωθηκαν εστω κι αυτα τα λεπτα και μπορεσαμε να δουμε αυτο το αποσπασμα με παρουσιαστη τον Βουλγαριδη
ευχαριστουμε και παλι tsalk!!!

thanos75
02-03-12, 15:12
Ο οποίος Βουλγαρίδης κατά τη γνώμη μου πολύ πιο γοητευτκός το 1978 σε σχέση με τη δεκαετία του 60 και το πως τον θυμόμαστε στις τότε ταινίες...χίλια μπράβο και από εμένα και κρίμα που τελικά η ΕΡΤ δεν φαίνεται να το έχει αυτό το επεισόδιο

tsalk
02-03-12, 16:03
To επεισόδιο αυτό είναι από τον Αύγουστο του 1978 (έχει αναφερθεί ήδη αρκετές φορές) και ανήκει στον παραγωγό της σειράς Ντένη Πετρόπουλο ο οποίος το είχε δώσει στην ΕΡΤ με αφορμή την αναδρομή στα παλιά σήριαλ της εκπομπής ''Το σήριαλ των σήριαλ'' το 1991. Πολύ πιθανόν πλέον είναι να μην υπάρχει το συγκεκριμένο επεισόδιο στην ΕΡΤ σήμερα.

Όσο αφορά τώρα το άνοιγμα της κουρτίνας που σχολιάστηκε πιο πάνω, η κουρτίνα μόλις άνοιγε υπήρχαν κάποιες λέξεις που προφανώς πρέπει οι διαγωνιζόμενοι να έπρεπε να βάλουν στην σωστή σειρά. Μιλάμε για 1 δευτερόλεπτο (στην συνέχεια) ότι είναι αυτό που σας περιγράφω και στην συνέχεια κόβεται το βίντεο

ChristosM
20-09-12, 20:00
Πριν λιγο καιρο η εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ εκανε καθε μερα αφιερωμα σε ενα παλιο σηριαλ. Το ξεκινημα εγινε με το Λουνα Παρκ, ακολουθησε ο Αγνωστος πολεμος, οι Πανθεοι, ο Γιουγκερμαν, η Αναδυομενη και μερικα ακομα. Την περασμενη εβδομαδα το περιοδικο ΤΗΛΕΘΕΑΤΗΣ ξεκινησε και αυτο αφιερωματα στα παλια σηριαλ με πρωτο τους Πανθεους. Αυτη την εβδομαδα εχει το Λουνα Παρκ. Τελικα ολο και περισσοτεροι κοιτουν με νοσταλγια το παρελθον της Ελληνικης τηλεορασης, μια τηλεορασης που ψυχαγωγουσε τους τηλεθεατες με ηθος, με σοβαροτητα, με ωραιο χιουμορ, με δυνατες συγκινησεις. Τυχεροι οσοι την προλαβαμε αλλα και ταυτοχρονα ατυχοι γιατι θα ζουμε παντα μονο με τις αναμνησεις μας... Αυτη η μηχανη του χρονου αργει πολυ ακομα για να φτιαχτει;

sunset89
20-09-12, 20:07
Σε ευχαριστουμε πολυ Χρηστο για την ενημερωση! :)

gomfaios
28-10-12, 19:43
εδω θα βρειτε ενα φωτογραφικο αφιερωμα στη σειρα που σκαναρα απο το περιοδικο Κατερινα:

(http://grcomics.blogspot.gr/2012/10/blog-post_28.html) παρά την πολύ καλή σου πρόθεση, δυστυχώς το link παραπέμπει σε blog που υπάρχει copyrighted υλικό

mhmerotategiatipino
29-10-12, 15:40
οκ αν δεν υπαρχει προβλημα ανεβασε τα εδω η στο προφιλ σου εδω μεσα! :)

Kambia
29-10-12, 16:10
Kαι για να προλάβω ώστε να αποφύγουμε τυχών παρεξηγήσεις ΌΧΙ ολόκληρο το άρθρο, λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. 2-3 σελίδες το πολύ μπορείς να τις παραθέσεις εδώ :)

gomfaios
29-10-12, 23:23
εχω ανεβασει 2 σελιδες σε αλμπουμ στο προφιλ μου για οσους θελουν να ριξουν μια ματια....;)

D@redevil
29-10-12, 23:35
εχω ανεβασει 2 σελιδες σε αλμπουμ στο προφιλ μου για οσους θελουν να ριξουν μια ματια....;)

Παπαγιαννόπουλος & Τζεβελέκος: Μορφές! :thumb:

Είναι πάρα πολύ ωραίες! Ευχαριστούμε πολύ! :flower:

tsalk
29-10-12, 23:54
Ευχαριστουμε πολυ για τις υπεροχες φωτογραφιες.

lalakinos
02-04-13, 20:42

«Λούνα παρκ»

(ΕΙΡΤ, 1974 -1981). Από τις πλέον δημοφιλείς εκπομπές του ελληνικού «κουτιού», με ένα μαυρόασπρο λούνα παρκ «στημένο» από τον Μίνωα Αργυράκη. Ενα παράδοξο για τα δεδομένα της εποχής μείγμα τηλεπαιγνίου, σίριαλ και σόου που μόνο ένας Γιάννης Δαλιανίδης θα μπορούσε να σκαρφιστεί. Ο κυρ Γιώργης (Διονύσης Παπαγιαννόπουλος) ανακηρύσσεται στον πιο καλτ (αν και αντιδραστικούλη) θυμόσοφο της εγχώριας TV. Τον πλαισιώνουν η πέρα βρέχει σύζυγός του (Αννα Παϊτατζή), η μοντέρνα ανιψιά του Κάθριν (η Ρένα Παγκράτη με εκείνο το αλησμόνητο «Δέκα κρίκοι ένα τάλιρο»), το ερωτευμένο ζεύγος (Νίκος Δαδινόπουλος και Μαίρη Ευαγγέλου), η χαρτορίχτρα Μαρία (Αλέκα Στρατηγού), που μόνο για τον εαυτό της δεν προβλέπει τη μοίρα, κ.ά. Παρουσιαστής ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης. Συνολικά 333 ωριαία επεισόδια.

Διορθωση : Την ατακα '' 5 κρικοι ενα ταληρο '' δεν την ελεγε η Ρενα Παγκρατη (η οποια βεβαιως δεν δουλευε στο Λουνα -παρκ ) αλλα η τηλεοπτικη ''Τουλα'' την οποια ενσαρκωνε η ηθοποιος Κατια Αθανασιου η οποια ηταν επισης και συζυγος του συνθετη Ζακ Ιακωβιδη

iosif
09-05-13, 14:46
ιστορική στιγμή: http://www.ert.gr/eidiseis/politismos/nea-politismos/story/159781#.UYuaMVc5rcs

"Πηγή: Αρχείο ΕΡΤ - RetroDB"

bernard.c
09-05-13, 19:57
ιστορική στιγμή: http://www.ert.gr/eidiseis/politismos/nea-politismos/story/159781#.UYuaMVc5rcs

"Πηγή: Αρχείο ΕΡΤ - RetroDB"

Μπράβο στον συντάκτη του κειμένου, κ. Ιωσήφ Βικτωράτο, που θυμήθηκε και που πήρε την πρωτοβουλία να τιμήσει την αξέχαστη αυτή σειρά!!
(και που δεν παρέλειψε να αναφέρει τις πηγές του!!)

Να ελπίζουμε και σε άλλες, ανάλογες "εκπλήξεις" από την ΕΡΤ;
Να αναμένουμε και τον περαιτέρω εμπλουτισμό του site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ με κάποιες ακόμα σειρές που έχουμε πολλά χρόνια να δούμε;

stakovios
09-05-13, 22:49
79606
Για την επέτειο...

nick
16-10-13, 23:57
Ο τραυματισμός του Διονύση Παπαγιαννόπουλου και ο θάνατος της ηθοποιού Χάρις Λουκέα:
88918
88919