PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Θέατρο της Δευτέρας

vaszio
15-12-06, 06:34
Το Θέατρο της Δευτέρας (1970-90?), ΕΙΡΤ
Πρεμιέρα: Δευτέρα
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κατηγορία:Θεατρικές_Παραστάσεις

Έχει κανείς κανένα επεισόδιο... Απίθανο κάθε Δευτέρα 9 η ώρα... αχ ΕΡΤ τα έχεις φυλάξει άραγε;

Dominion
15-12-06, 08:42
Αάααχ τι μας θύμισες.... Δον Καμίλο (με φωτόπουλο)

Aardvark
15-12-06, 20:56
Αμυδρα θυμαμαι ενα επεισοδιο που με ειχε τρομαξει πιτσιρικα με θεμα ενα κομμενο ποδι (νομιζω παραμορφωμενο απο λεπρα).:nervous:

johnalepou
16-12-06, 01:56
Ναι, τα εχει η ΕΡΤ τουλαχιστον τα πιο προσφατα.Αποσπασματα βαζει συχνα στην εκπομπη ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV (ΣΑ-ΚΥ στις 14.00) Στειλτε e mail στην ΕΡΤ να τα βαλει! Keep@ert.gr

Και ενα μινι-κουιζ: Η Τζενη Καρεζη ,η Αλικη Βουγιουκλακη ή η Ζωη Λασκαρη εχει εμφανιστει στο Θεατρο της Δευτερας???

Να και φωτο απο δυο επεισοδια που βρηκα στο http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub

ΔΟΝΑ ΡΟΖΙΤΑ του Φ.Γ.Λορκα (1984)

http://img141.imageshack.us/img141/8201/19842fr1.jpg

ΠΙΚ-ΝΙΚ του William Ing (1978)

http://img342.imageshack.us/img342/7586/19783dl4.jpg

64064 64065

fontana
18-12-06, 09:44
Πω πω πω αναμνήσεις! Κάθε Δευτέρα βράδυ ήταν δεδομένο το θέατρο στην ΕΡΤ. Μακάρι να τα έβαζε η Ραδιοτηλεόραση σε dvd! Η Ζωή Λάσκαρη έπαιζε σε ένα θεατρικό γαλλικό μπουλβάρ που τώρα δεν θυμάμαι τον τίτλο, έκανε μια αρτίστα του καμπαρέ και έλεγε το χαρακτηριστικό "Γεια χαρά πώς παν τα κέφια" και έλεγε τον εραστή της "γαριδούλα μου". Δυστυχώς δεν θυμάμαι τον τίτλο αλλά νομίζω ότι ήταν του Φειντό.

johnalepou
18-12-06, 13:45
Σωστα fontana! H Ζωη Λασκαρη εμφανιστηκε το 1980 στην ΚΥΡΙΑ ΤΟΥ ΜΑΞΙΜ του Ζωρζ Φεϊντό, μεταφορα της θεατρικης της επιτυχιας...

Η Τζενη Καρεζη εμφανιστηκε το 1990 στο ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΟ...

Αλλα και η Αλικη Βουγιουκλακη εμφανιστηκε στο εορταστικο επεισοδιο του 1990...

http://img204.imageshack.us/img204/3937/laskarhhkyriatoumaxim2hm1.jpg

64066

fontana
08-05-07, 08:06
Τελικά υπάρχει ελπίδα να βρεθεί καμιά παράσταση από το Θέατρο της Δευτέρας????

johnalepou
08-05-07, 18:51
Ναι,ισως να υπαρχει ελπιδα.Απ οτι μου απαντησαν απο την ΕΡΤ υπαρχει η σκεψη να δοθουν απο την Ραδιοτηλεοραση σε DVD καποια στιγμη!
Εαν οχι πιστευω να προβληθουν συντομα απο την ΕΡΤ,γιατι εχει περασει πολυς καιρος απο την τελευταια προβολη τους.

Aardvark
08-05-07, 20:01
Υπομονη να μπει για τα καλα η ψηφιακη (στην Ελλαδα ολα αργουν:animangry: ) να βγουν ειδικα καναλια και οτι υπαρχει απο το αρχειο της ΕΡΤ θα παιχτει.:thumb:

TallMan
08-05-07, 23:26
Υπομονη να μπει για τα καλα η ψηφιακη (στην Ελλαδα ολα αργουν:animangry: ) να βγουν ειδικα καναλια και οτι υπαρχει απο το αρχειο της ΕΡΤ θα παιχτει.:thumb:

Εννοεις ο,τι εχει σωθει!:mad: Αντε, μην το συνεχισω...

starsky
15-05-07, 12:40
Εννοεις ο,τι εχει σωθει!:mad: Αντε, μην το συνεχισω...
αντε να μη το συνεχισουμε ολοι μας.......τι να πει κανεις για τη παρτη τους ......ωραια σειρα παντως

miko63
15-05-07, 15:50
γιατι παιδιά εχουν χαθεί όλα αυτα από τα αρχεία τους;;;

johnalepou
17-05-07, 10:06
γιατι παιδιά εχουν χαθεί όλα αυτα από τα αρχεία τους;;;
1. Για λογους οικονομιας : Οι μπομπινες ηταν τοτε ακριβες και ετσι πχ εσβηναν τους Πανθεους για να γραψουν απο πανω το ματς ΠΑΟΚ-Αρη

2. Οταν ανελαβε το ΠΑΣΟΚ ειπε "Τωρα αρχιζει η ελληνικη TV" και εσβησε πολλες σειρες της ΝΔ

Aardvark
17-05-07, 13:27
Σωστος το Νο2 πρωτη φορα το ακουω αλλα δεν μου κανει και ιδιαιτερη εντυπωση.:D

TallMan
17-05-07, 13:46
1. Για λογους οικονομιας : Οι μπομπινες ηταν τοτε ακριβες και ετσι πχ εσβηναν τους Πανθεους για να γραψουν απο πανω το ματς ΠΑΟΚ-Αρη

2. Οταν ανελαβε το ΠΑΣΟΚ ειπε "Τωρα αρχιζει η ελληνικη TV" και εσβησε πολλες σειρες της ΝΔ

1.Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος.

2.LOL!Πολύ πιθανό και αυτό στο Ελλάντα...:D

miko63
17-05-07, 16:09

όμορφα, α ρε ελλαδάρα αθάνατη :icon_cry:

domniki
22-10-07, 18:57
Φυσικα και θυμαμαι το Θεατρο της Δευτερας. Παντα το παρακολουθουσαμε. Φοβερες παραστασεις. Θυμαμαι χαρακτηριστικα τον Κιμουλη απιστευτα νεο, στην Πινακοθηκη των Ηλιθιων. Νομιζω επαιζε και η Πεγκυ Σταθακοπουλου, σε βρεφικη ηλικια κ'αυτη.

crystallgirl
24-01-08, 22:41
H Πεγκυ Σταθακοπούλου είχε παίξει με τον Γιάννη Βούρο στο "Ψηλά τα χέρια".Καταπληκτικό!Το θυμάμαι τόσο γλυκά και καθαρά κι ας ήμουν πάρα πολύ μικρή..

Captain Kal
24-01-08, 23:45
Αάααχ τι μας θύμισες.... Δον Καμίλο (με φωτόπουλο)

Τι φοβερό έργο ήταν αυτο. :thumb:

Δημητρης
25-01-08, 16:46
Τη θυμαμαι ακομα τη χαρακτηριστικη φωνη του Φωτοπουλου γεματη απελπισια...

'Μου τηγανισες το θαυμα... Εφαγα το θαυμα."

(Κατα λαθος του ειχαν τηγανισει τα αυγα στα οποια απο 'θαυμα' (απατη) ειχε εμφανιστει σταυρος).

Δημητρης

johnalepou
06-04-08, 23:22
~~~ΠΙΚ-ΝΙΚ~~~

του William Inge

ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ (ΕΡΤ)

http://img391.imageshack.us/img391/7593/19785wk8.jpg

Στο πρωϊνο της εργατικης Πρωτομαγιας, ενας τυχοδιωκτης,ο Χαλ Καρτερ φτανει σε μια μικρη πολη για να επισκεφτει τον παλιο του φιλο απο το κολλεγιο,Αλαν Μπενσον, γιο του πλουσιοτερου ανθρωπου στην πολη. Ο εγωκεντρικος Χαλ γνωριζει την μνηστη του Αλαν και βασιλισσα ομορφιας της πολης, Ματζ Όουενς και τοτε...

NOΡΑ ΒΑΛΣΑΜΗ....................Ματζ Όουενς

ΤΑΚΗΣ ΧΡΥΣΙΚΑΚΟΣ..............Χαλ Κάρτερ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ......Άλαν Μπένσον

Σκηνοθεσία: ΕΡΡΙΚΟΣ ΑΝΔΡΕΟΥ

nefelli
30-04-08, 10:32
Εγώ θυμάμαι το "Παγωτό μες στο χειμώνα". Πρωταγωνιστούσαν Λίλα Καφαντάρη και Πάνος Μιχαλόπουλος.
Πάντος κρίμα, θα έπρεπε τουλάχιστον τα κρατικά κανάλια να ξαναπροβάλουν θεατρικά έργα είτε παλιά είτε καινούργια. Καλός ο Σεφερλής αλλά ..........σώνει πια

johnalepou
30-05-08, 20:52
Το Φιντανάκι,1972:

http://img80.imageshack.us/img80/8835/19720331zd2.jpg

Το Νυφικό Κρεββάτι, 1972:

http://img77.imageshack.us/img77/4413/19720225hh2.jpg

63573 63574

mhmerotategiatipino
02-06-08, 07:41
Συμπληρωματικά να ξέρετε σύμφωνα με μια έρευνα που κάνω τώρα ότι το Θέατρο της Δευτέρας ξεκίνησε αρκετρά αργότερα. Τη δεκαετία του 1970 είχαμε Το Θέατρο στην Τηλεόραση, το Μεγάλο Θέατρο, Το Θέατρο των Νέων και το Μικρό Θέατρο που όλα κόπηκαν απότομα το 1974. Θα επανακάμψω με ειδήσεις εν τη πορεία της έρευνας. :)

johnalepou
04-06-08, 13:27
~~~IΔΙΩΤΙΚΗ ΖΩΗ~~~

PRIVATE LIVES

του NOWEL COWARD

Από την εκπομπή "ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΑΤΡΟ"

ΥΕΝΕΔ 1973

O 'Eλιοτ και η Σύμπιλ παντρεύονται σε μία μεγάλη τελετή στην εκκλησία. Η Αμάντα και ο Βίκτορ παντρεύονται σε ένα Ειρηνοδικείο. Και τα δύο ζευγάρια περνούν τη νύχτα του γάμου τους στο ίδιο ξενοδοχείο. Τα δωμάτια τους είναι δίπλα και οι βεράντες τους συγκοινωνούν.Όλα πάνε μια χαρά μέχρι που η Αμάντα βλέπει τον πρώην...σύζυγό της Έλιοτ στη διπλανή βεράντα!

Σκηνοθεσία: Μηνάς Χρηστίδης

Σκηνικά: Ιωάννα Παπαντωνίου

ΔΙΑΝΟΜΗ:

Κώστας Καρράς .... Έλιοτ Τσέις

Έλενα Ναθαναήλ .... Αμάντα Πράιν

Νόρα Βαλσάμη ... Σίμπυλ

Ρένος Φέσσας ... Βίκτορ

manos426f
04-06-08, 23:33
Θα παρακαλέσω θερμά να μην κάνετε πολιτικές αναφορές σ' αυτό το,κατά τα άλλα,υπέροχο thread,μη το καταστρέψουμε....

bernard.c
04-06-08, 23:53

Η καταστροφή της πολιτιστικής μας κληρονομιάς είναι πραγματικά πολύ θλιβερό φαινόμενο.

misspepper77
01-10-08, 16:29
Θυμάμαι πως η τηλεόραση τότε δεν άνοιγε αδιάφορα όπως τώρα. Μαζεύοντουσαν απο γιαγιά και θεία, μέχρι το μπέμπη στο ρηλάξ, για να δουν το θέατρο της Δευτέρας ή ορκιστείτε παρακαλώ . Είχε η τηλεόραση ,ένα χαρακτήρα λίγο παρείστικο:beer: κάτι που δύσκολα συμβαίνει σήμερα.Μια όμορφη αναλαμπή ήταν το παρα πέντε :D αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.:wait2:

ChristosM
01-10-08, 17:59
Απο την Δευτερα ξεκινα σε επαναληψη το θεατρο της Δευτερας στο ψηφιακο καναλι Cine+ . Επιτελους μια σωστη κινηση της ΕΡΤ.

tsalk
01-10-08, 21:03
Στις 7 το απόγευμα πιο συγκεκριμένα.
Δεν λέει όμως πιό έργο θα παίξουν. Τέλος πάντων είναι κάτι που εγώ τουλάχιστον περίμενα πως και πως.

ChristosM
02-10-08, 08:16
Στις 9 το βραδυ θα προβαλεται και το πρωτο θεατρικο ειναι το Δον Καμιλο με τον Φωτοπουλο.

tsalk
02-10-08, 11:17
Εξαιρετική επιλογή

manosdark
18-10-08, 14:38
ΕΧΩ ΣΕ ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΣΕΤΕΣ ΑΠΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ ΤΟΤΕ ΠΟΥ Η ΕΡΤ ΕΚΑΝΕ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 30 ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ''ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΞΑΝΑΡΧΟΝΤΑΙ'' ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟ, ''ΨΗΛΑ ΤΑ ΧΕΡΙΑ'' ΒΟΥΡΟΣ-ΠΕΓΚΥ ΣΤΑΘΑΚΟΠΟΥΛΟΥ (ΕΓΧΡΩΜΟ) ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΤΟ ''ΠΑΓΩΤΟ ΜΕΣ΄ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ'' ΠΑΝΟΣ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ, ΤΣΙΒΙΛΙΚΑΣ,ΛΙΛΑ ΚΑΦΑΝΤΑΡΗ, ΜΑΡΘΑ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ. ΕΚΕΙΝΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΝΤΟΝΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩ ΕΙΝΑΙ ''ΤΟ ΚΙΟΣΚΙ'' ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ''Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΟΣ'' ΤΣΙΒΙΛΙΚΑΣ, ''ΤΟ ΦΙΟΡΟ ΤΟΥ ΛΕΒΑΝΤΕ'', ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΘΡΙΛΕΡ ''''ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ (Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ)''''' ΚΟΒΩ ΦΛΕΒΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ

johnalepou
18-10-08, 14:53
Στο Φως του Γκαζιου ποιος επαιζε? Η Βαλακου που το ειχε κανει και στο θεατρο?

Italodisco
18-10-08, 15:51
απλα απο τις καλυτερες παραγωγες της ΕΡΤ.

Wally
18-10-08, 19:48
Δευτερες καρφωτος στο Ψηφιακο...

manos426f
18-10-08, 20:33
Φίλε manosdark,γράφε με μικρούς χαρακτήρες,τα κεφαλαία είναι σα να "φωνάζεις" εδώ μέσα...
Και καλώς ήρθες στο GRM φυσικά...

johnalepou
24-10-08, 10:02
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=206&pictureid=3758

alkis21
24-10-08, 10:36
Παιδιά μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως στο Θέατρο της Δευτέρας ήταν... θυμάμαι σαν όνειρο ένα sci-fi (!) επεισόδιο όπου προσγειώνεται ένα διαστημόπλοιο και μια οικογένεια προσπαθεί να βοηθήσει έναν εξωγήινο (τον Τσιβιλίκα αν δεν κάνω λάθος) να προσαρμοστεί στη Γη... Θυμίζει σε κανέναν κάτι;

Wally
24-10-08, 10:41
Το θυμαμαι.Θυμαμαι οτι ο Τσιβιλικας ως εξωγηινος επαιρνε ενα χαπι που υποκαθιστουσε τον υπνο.

Οταν προχωρησει η καταγραφη του Θεατρου της Δευτερας στη retrodb θα εχουμε πιο απτες πληροφοριες...

alkis21
24-10-08, 10:56
Άλλες φάσεις από το συγκεκριμένο που μου ήρθαν ξαφνικά σ'αυτό το χάος που ονομάζω μυαλό...

Ο Τσιβιλίκας έσκασε μύτη τσιτσίδι οπότε χρειάστηκε να τον ντύσουν... και τα πήρε όταν πήγαν να του φορέσουν γραβάτα! :)

Το όνομά του ήταν μια σειρά από αριθμούς... Και του λέει χαρακτηριστικά κάποιος πως αν κινδυνεύεις να σου έρθει κάτι στο κεφάλι, είναι πιο εύκολο να σου φωνάξουν "Μήτσο!" και να το αποφύγεις παρά όλο αυτό το μακρινάρι... Κι εκείνος απάντησε πως και οι γήινοι έχουν μια μεγάλη σειρά από στοιχεία και αριθμούς, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας, ημερομηνία γέννησης κτλ. αλλά δεν τους χρησιμοποιούν πάντοτε όλους, έτσι λοιπόν κι αυτός άκουγε στο όνομα 165; 145; κάτι τέτοιο... Θυμάμαι ότι το είχα βρει πολύ έξυπνο!

WolfBack
25-10-08, 00:36
Εγώ θυμάμαι το "Παγωτό μες στο χειμώνα". Πρωταγωνιστούσαν Λίλα Καφαντάρη και Πάνος Μιχαλόπουλος.

http://img37.picoodle.com/img/img37/3/10/24/f_000055m_f1e6588.jpg

http://img02.picoodle.com/img/img02/3/10/24/f_004722m_4330d4f.jpg

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/10/24/f_005433m_01bb683.jpg

Ax, και να ξερες το πόσο καιρό την ψάχνω το εν λόγο θεατρικό!!!
Το μόνο που κατάφερα να περισώσω απ'αυτό ήταν μόνο ένα απόσπασμα μιας ώρας και αυτή ασπρόμαυρη!
Μακάρι να γίνει κάτι και να βρεθεί κάπου... έστω και σε VHS, αλλά ολοκληρωμένο!
:bow2:

Παιδιά μπορεί να πω βλακεία αλλά νομίζω πως στο Θέατρο της Δευτέρας ήταν... θυμάμαι σαν όνειρο ένα sci-fi (!) επεισόδιο όπου προσγειώνεται ένα διαστημόπλοιο και μια οικογένεια προσπαθεί να βοηθήσει έναν εξωγήινο (τον Τσιβιλίκα αν δεν κάνω λάθος) να προσαρμοστεί στη Γη... Θυμίζει σε κανέναν κάτι;
Άγιοι Απόστολοι!!!!
Τι είπες τώρα;;;
Καταλαβαίνεις τι φως έριξες σε ένα μαύρο χάσμα των παιδικών μου χρόνων;
Μόλις διάβασα την αναφορά, αμέσως ήρθαν στιγμιότυπα του θεατρικού στο μυαλό μου!
Θεός!

Stormwatch
25-10-08, 07:48

Εγώ γιατί θυμάμαι ένα παρόμοιο, αλλά με πρωταγωνιστή το Δημήτρη Πιατά;...

alkis21
25-10-08, 10:24
Νομίζω πως ο Πιατάς ήταν ο γήινος που βοηθούσε τον Τσιβιλίκα να προσαρμοστεί!

WolfBack
25-10-08, 13:02
Νομίζω πως ο Πιατάς ήταν ο γήινος που βοηθούσε τον Τσιβιλίκα να προσαρμοστεί!
Σωστά.
Κάτι τέτοιο θυμάμαι κι εγώ!
:darkglasses:

drspiros
14-11-08, 23:50
Άλλες φάσεις από το συγκεκριμένο που μου ήρθαν ξαφνικά σ'αυτό το χάος που ονομάζω μυαλό...

Ο Τσιβιλίκας έσκασε μύτη τσιτσίδι οπότε χρειάστηκε να τον ντύσουν... και τα πήρε όταν πήγαν να του φορέσουν γραβάτα! :)

Το όνομά του ήταν μια σειρά από αριθμούς... Και του λέει χαρακτηριστικά κάποιος πως αν κινδυνεύεις να σου έρθει κάτι στο κεφάλι, είναι πιο εύκολο να σου φωνάξουν "Μήτσο!" και να το αποφύγεις παρά όλο αυτό το μακρινάρι... Κι εκείνος απάντησε πως και οι γήινοι έχουν μια μεγάλη σειρά από στοιχεία και αριθμούς, ονοματεπώνυμο, αριθμό ταυτότητας, ημερομηνία γέννησης κτλ. αλλά δεν τους χρησιμοποιούν πάντοτε όλους, έτσι λοιπόν κι αυτός άκουγε στο όνομα 165; 145; κάτι τέτοιο... Θυμάμαι ότι το είχα βρει πολύ έξυπνο!
Εισαι απιστευτος! Τη θυμαμαι αυτη τη σκηνη, το εργο πρεπει να λεγοταν "ο ουρανοκατεβατος" (καμια σχεση με την ομωνυμη ταινια με το Φωτοπουλο)

manosdark
01-12-08, 22:45
Παιδιά τι γίνεται μ'αυτό το sine+? Ξεκίνησε να βάζει Θέτρο της Δευτέρας και μας έχει ταράξει στην κουλτούρα με αποκορύφωμα την Ιφιγένεια εω Ληξουρίω σήμερα. Έλεος. Είπαμε ότι κάτι άλλαξε στην ΕΡΤ αλλά βλέπω ότι τα μυαλά εκεί μέσα δεν έχουν προχωρήσει ούτε μέρα. Που είναι το κιόσκι, το φιόρο του λεβάντε, η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός, παγωτό μες τον χειμώνα, το φως του γκαζιού και τόσα άλλα θέατρα που τα ρουφάγαμε στην κυριολεξία? Και μην μου πείτε υπομονή θα τα δείξει όλα γιατί η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται.

Επίσης θυμήθηκα ένα θέατρο με τον Πιατά που τσακώνονταν με κάποιους άλλους για το που θα φτιάξουν το αεροδρόμιο και είχαν μπροστά τους ένα χάρτη και έβαζαν σημαιάκια εκέι που ήθελαν να γίνει το αεροδρόμιο και ένας που δεν συμφωνούσε τους έκλεψε το ένα σημαιάκι.

manos426f
01-12-08, 22:51
και μας έχει ταράξει στην κουλτούρα

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Να είσαι καλά ρε συνονόματε,πέθανα στο γέλιο με την ατάκα σου αυτή !!! :rofl:

Dominion
02-12-08, 08:55
Φίλε Wolfback σε ευχαριστούμε για τα vidcaps του "Παγωτό Μες το Χειμώνα" που πρέπει να παίχτηκε από ετ-1 γύρω στα 1988-9. Η σκηνή με το ασβεστομένο γεράνι ήταν όλα τα λεφτά.

Δημητρης
02-12-08, 11:50
Σχετικα με το θεατρικο εργο 'Ο Ουρανοκατεβατος' με τον εξωγηινο :

Πραγματι, ενας απο τους πρωταγωνιστες ηταν ο Δ. Πιατας που βοηθουσε τον εξωγηινο.

Οσο για τον ιδιο τον εξωγηινο ΔΕΝ ηταν ο Βασιλης Τσιβιλικας αλλα ο Γιωργος Κοτανιδης. Το ονομα του στο εργο ηταν '528'.

Δημητρης

ChristosM
05-12-08, 17:58
http://img37.picoodle.com/img/img37/3/10/24/f_000055m_f1e6588.jpg

http://img02.picoodle.com/img/img02/3/10/24/f_004722m_4330d4f.jpg

http://img33.picoodle.com/img/img33/3/10/24/f_005433m_01bb683.jpg

Το μόνο που κατάφερα να περισώσω απ'αυτό ήταν μόνο ένα απόσπασμα μιας ώρας και αυτή ασπρόμαυρη!

Το "Παγωτο μες στο χειμωνα" προβληθηκε για πρωτη φορα στις 4-6-84 απο την ΕΡΤ.

Dominion
07-12-08, 01:04
Σε ευχαριστούμε ChristosM...
οπότε από τα caps και το σήμα, όντως πρόκειται για επανάληψη του 1989 (το λέω γιατί το είχα γράψει σε κασσέτα)

alkis21
07-12-08, 01:11
Παιδιά επειδή έχω ακούσει κι από άλλους ότι οι παλιές βιντεοκασέτες παίζουν ασπρόμαυρες, έχω να πω ότι αυτό οφείλεται πιθανότατα στο ότι όταν τις γράψατε τα κανάλια στην Ελλάδα εξέπεμπαν σε MESECAM αντί για PAL. Δείτε αν υπάρχει η σχετική ρύθμιση στο βίντεο σας, αν υπάρχει και το αλλάξετε σε MESECAM λογικά θα παίζουν κανονικά.

WolfBack
07-12-08, 19:29
Άλκη, έχεις απόλυτα δίκιο σ'αυτό.
Το "Παγωτό μεσ'το χειμώνα" το είχα γράψει σε ένα παλιό JVC video (από εκείνα που έπρεπε να φοράς ζώνη αρσιβαρίστα για να το σηκώσεις) και διαπίστωσα πριν το δελτίο των 12 ότι το είχα γράψει σε SECAM. Όταν άλλαξα την ρύθμιση -επιτέλους- μετά το δελτίο, πρόλαβα μερικές σκηνές έγχρωμες και έπειτα... τελείωσε η βιντεοκασέτα!
Παρόλ'αυτά, το απόσπασμα αυτό της 1 ώρας και κάτι λεπτών, το έχω δει εκατοντάδες φορές και δεν το χορταίνω. Μακάρι να βρεθεί στην λίστα στις νέες προβολές του Θεάτρου της Δευτέρας και να το δούμε στο άμεσο μέλλον στις οθόνες μας.
Σε λίγο ανεβάζω μερικά κλιπάκια στο youtube...

Be aware!!!!!

Και μιας και το ανέφερα:

http://www.youtube.com/watch?v=HDkyY4xgYiE

[edit] αφαίρεση λινκ λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

ChristosM
07-12-08, 22:02
Χιλια ευχαριστω. Χρονια ειχα να το δω...

WolfBack
07-12-08, 22:05
Να'σαι καλά, Χρήστο. Η ευχαρίστηση είναι και δική μου.
Ας ελπίζουμε να το θυμηθεί και η ΕΡΤ κάποια στιγμή.

ChristosM
07-12-08, 22:08
Να'σαι καλά, Χρήστο. Η ευχαρίστηση είναι και δική μου.
Ας ελπίζουμε να το θυμηθεί και η ΕΡΤ κάποια στιγμή.

Αχ αυτη η ΕΡΤ, πολλα πρεπει να θυμηθει... (και την πληρωνουμε την ρημαδα)

manosdark
22-12-08, 21:58
Μπορεί κάποιος να γράψει αν ξέρει τους πρωταγωνιστές του θεάτρου της Δευτέρας <<Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε>> που δειχνει σήμερα (22-12-2008) το cine+, γιατί δεν έγραψε κανένα στην αρχή.

ChristosM
22-12-08, 23:07
Μπορεί κάποιος να γράψει αν ξέρει τους πρωταγωνιστές του θεάτρου της Δευτέρας <<Έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε>> που δειχνει σήμερα (22-12-2008) το cine+, γιατί δεν έγραψε κανένα στην αρχή.

Τους εγραψε λιγο μετα την αρχη.
Τσακιρογλου, Διαβατη, Κωνσταντοπουλος, Φωκα, Γρηγοριαδου, Γρηγορατου, Ρευματας, κλπ.
Υπεροχο ηταν και αρκετα σπανιο. Πρεπει να ηταν του 1976. Ειχε το πρωτο σημα της ΕΡΤ (οταν επαψε να ειναι ΕΙΡΤ).

manosdark
22-12-08, 23:28
Ευχαριστώ Χρήστο. Το έβαλα και το είδα ξανά τώρα. Τους έγραψε μετά απο 6 λεπτά. Να είσαι καλά.

tsalk
03-02-09, 22:03
Μήπως μπορούμε να έχουμε μια λίστα με όλες τις παραστάσεις που έπαιξαν μέχρι τώρα από το σινέ+ (ο Χρήστος μάλλον είναι ο αρμόδιος μάλλον)

Ελπίζω αυτή η προσπάθεια να έχει και συνέχεια από το σινέ+ (γιατί πρόκειται για πολύ αξιόλογες δουλειές)

Wally
03-02-09, 22:06
Ισως θα ηταν σκοπιμο αφενος να προσπαθησω να σπασω το υπομνημα αυτου του subforum σε threads παραστασεων και αφετερου να ανοιγουμε ενα thread καθε εβδομαδα με προαναγγελια και επειτα κριτικες και σχολια της παραστασης που θα μεταδιδει το Cine

manosdark
06-02-09, 15:54
Το Θέατρο της Δευτέρας.. από το cine+ έχει δείξει τις εξής παραστάσεις...
1. Δον Καμίλο 2. Το μυστικό της κοντέσσας Βαλέραινας 3. Οι βλαβερές συνέπειες του γάμου 4. Μπράβο Κολλονέλο 5. Η μικρή μας πόλη 6. Βόϋτσεκ 7. Μικροαστοί (Μέρος Α') 8. Μικροαστοί (Μέρος Β') 9. Ιφιγένεια [Εν Ληξουρίω] 10. Γυάλινος κόσμος 11. Βαθειά γαλάζια θάλασσα 12. <<Αριστοφάνη Όρνιθες>> 13. Έτσι είναι ... αν έτσι νομίζετε 14. Ψύλλοι στ' αυτιά 15. Πόθοι κάτω από τις λεύκες 16. Ανδόρρα 17. Η μαύρη κωμωδία 18. Η ζωή που σου έχω δώσει

ChristosM
06-02-09, 19:32
Σε ευχαριστουμε πολυ manosdark.

johnalepou
18-02-09, 15:56
Ακόμα μερικά έργα για προσθήκη στη λίστα

1979

" Ο ΞΕΝΟΣ " του Νίκου Ζακόπουλου

* Σκηνοθεσία Κώστας Κουτσομύτης
ΕΡΤ

1979

" ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΣΥ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΟΥ " ( ΑΝΩΝΥΜΟ ΑΣΤΕΡΙ ) του Μιχαήλ Σεμπαστιάν

* Σκηνοθεσία Κώστας Ασημακόπουλος
ΕΡΤ

1982

" Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗ " του Βαγγέλη Γκούφα

* Σκηνοθεσία Κώστας Κουτσομύτης
ΕΡΤ

1982

'' TA OΠΛΑ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ '' του Δημήτρη Χριστοδούλου

* Σκηνοθεσία Γιάννης Νικολαϊδης
ΕΡΤ

1982

" ΠΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑΜΑΤΑ " των Γιάννη Νεγρεπόντη -- Ναπολέων Ελευθερίου

* Επιθεώρηση
ΕΡΤ

1983

" ΟΙ ΦΙΛΟΙ " του Κώστα Μουρσελά

* Σκηνοθεσία Θανάσης Παπαγεωργίου
ΕΡΤ

1990

" ΝΕΚΡΟΙ ΔΙΧΩΣ ΤΑΦΟ " του Ζαν Πωλ Σάρτρ

* Σκηνοθεσία Στέλιος Παυλίδης
ΕΡΤ

1990

" Ο ΜΑΓΟΣ ΜΕ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ " του Γιάννη Ξανθούλη

* Σκηνοθεσία Θανάσης Θεολόγης
ΕΡΤ

drspiros
20-02-09, 22:44
Αντε και θα σας τρελανω. Βρηκα το εργο σε VHS (και εγχρωμο!!) και θα το ανεβασω συντομα!;)

mhmerotategiatipino
25-02-09, 10:07
Ραδιοτηλεόραση 20/8/1972 και 5/11/1972.

ChristosM
25-02-09, 10:36
Ραδιοτηλεόραση 20/8/1972 και 5/11/1972.

Σε ευχαριστουμε πολυ. Αυτες οι παραστασεις, δυστυχως, δεν σωζωνται...

thebest20
25-02-09, 21:54
Πρέπει να είναι πολύ σπάνια τα επεισόδια!

mhmerotategiatipino
04-03-09, 08:41
Ραδιοτηλεόραση 6 και 27 Μαΐου 1973.

zkdekp
08-03-09, 13:55
Καλημέρα σε όλους ,μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το έργο (παγωτό μεσ'το Χειμώνα) με τους Τσιβιλίκα Μιχαλόπουλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

drspiros
08-03-09, 22:01
Το θεατρικο εργο "Παγωτο μες' το χειμωνα" εχει ανεβει σε γνωστα φορουμ. Δυστυχως δεν μπορω να τα δημοσιευσω εδω, εφ'οσον τα δικαιωματα ανηκουν στην ΕΡΤ. (τι ειρωνια, αυτη η ΕΡΤ να εχει μονο "δικαιωματα" και καθολου "υποχρεωσεις" για την τυχη τετοιων παραγωγων!)

thebest20
09-03-09, 20:00
Είδα το ματωμένο γάμο και με έπιασε πλάκωμα!δεν μπορώ με τίποτα να τα δω αυτά!

ChristosM
23-03-09, 16:27
Είδα το ματωμένο γάμο και με έπιασε πλάκωμα!δεν μπορώ με τίποτα να τα δω αυτά!

Ε ξεκινησες κι εσυ με τα "βαριά". Υπαρχουν πολλα θεατρα της Δευτερας τα οποια ειναι ακρως διασκεδαστικα. Αν θελησει η ερτ και μας τα ξαναδειξει...

mhmerotategiatipino
24-03-09, 08:48
Από τη Ραδιοτηλεόραση 21/10/1973.

DINO
24-03-09, 12:28
Καλημέρα σε όλους ,μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το έργο (παγωτό μεσ'το Χειμώνα) με τους Τσιβιλίκα Μιχαλόπουλο
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δες εδώ μερικά αποσπάσματα...

http://www.youtube.com/watch?v=HDkyY4xgYiE&feature=channel

Το θυμάμαι που το είχα παρακολουθήσει κάποτε (mid '80s νομίζω)...
Άλλη μια πολύ καλή ανάμνηση...

thebest20
25-03-09, 20:25
Η ψηφιακή ΕΡΤ δείχνει το θέατρο της Δευτέρας?????????Τουλάχιστον με την επέκταση της ψηφιακής στην Ελλάδα,πιστεύω να φτιάξει κάθε κανάλι και το αντίστοιχο extra του ώστε να απολαύσουμε τις παλιές σειρές!

SATVVA
04-04-09, 13:37
edit by tsalk Απαγορεύεται η πρόταση για αναζήτηση copyright υλικού στο forum. Δες τους κανονισμούς του forum

SIDERIS
16-04-09, 20:36
edit by tsalk Φίλε μου δεν υπάρχουν κρυφά αρχεία για download στο φόρουμ μας. Διάβασε τους κανονισμούς για να δεις τι επιτρέπεται και τι όχι εδώ

manosdark
22-06-09, 21:51
Ρε παιδιά τι θα γίνει μ'αυτούς τους [edit] της ΕΡΤ και του CINE+ ? Μας έχουν ταράξει στις αρχαίες τραγωδίες. Την άλλη Δευτέρα έχει ΟΡΕΣΤΕΙΑ. Ξυπνήστε επιτέλους βρεεεεεεεεε. Βάλτε θέατρα που έχει αγαπήσει ο κόσμος. Ε Λ Ε Ο Σ.

ChristosM
23-06-09, 07:31
Ρε παιδιά τι θα γίνει μ'αυτούς τους [edit] της ΕΡΤ και του CINE+ ? Μας έχουν ταράξει στις αρχαίες τραγωδίες. Την άλλη Δευτέρα έχει ΟΡΕΣΤΕΙΑ. Ξυπνήστε επιτέλους βρεεεεεεεεε. Βάλτε θέατρα που έχει αγαπήσει ο κόσμος. Ε Λ Ε Ο Σ.

Υποθετω πως λογω καλοκαιριου γινεται αυτο. Ταιριαζει.

mhmerotategiatipino
29-06-09, 09:09
Ραδιοτηλεόραση 10/9/1977

sunset89
04-07-09, 15:32
"Οι θεατές"
Όλγα Τουρνάκη - Νίκος Λυκομήτρος

D@redevil
04-07-09, 22:10
Βρε παιδιά.... Θυμάμαι μια σκηνή μέσα στο μυαλό μου, με τη Μιμή Ντενίση (σίγουρα) και τον Κώστα Σπυρόπουλο (νομίζω, γιατί ήταν πιτσιρικάς...) κι έχω την εντύπωση ότι ήταν από το Θέατρο της Δευτέρας... Σας θυμίζει κάτι ή έχω εκλάμψεις?!

ChristosM
05-07-09, 08:03
Βρε παιδιά.... Θυμάμαι μια σκηνή μέσα στο μυαλό μου, με τη Μιμή Ντενίση (σίγουρα) και τον Κώστα Σπυρόπουλο (νομίζω, γιατί ήταν πιτσιρικάς...) κι έχω την εντύπωση ότι ήταν από το Θέατρο της Δευτέρας... Σας θυμίζει κάτι ή έχω εκλάμψεις?!

Προσωπικα το αποκλειω.

mhmerotategiatipino
15-07-09, 09:51
Αφιέρωμα του περιοδικού ΤΕΤΑΡΤΟ στο Θέατρο της Δευτέρας (Ιούλιος-Αύγουστος 1987).

johnalepou
15-07-09, 10:07
Τελειοοοοοοοοο το αφιερωμα

johnalepou
08-08-09, 15:40
ΠΙΚ ΝΙΚ - Απόσπασμα

http://www.youtube.com/watch?v=i8x0WCKmBpk&feature=channel_page

Clemence
08-08-09, 21:08
στις αρχές του 2007 η ερτ είχε ξαναξεκινήσει ένα (νέο) θέατρο της δευτέρας, με σύντομη πορεία μάλλον ... μήπως ξέρει κανείς τί έγινε ακριβώς?

το φως του γκαζιού (-εφιάλτης) που αναφέρθηκε είναι το aka gaslight που είχε γυριστεί κάποτε με ingrid bergman?

http://www.imdb.com/title/tt0036855/

ChristosM
09-08-09, 07:36
στις αρχές του 2007 η ερτ είχε ξαναξεκινήσει ένα (νέο) θέατρο της δευτέρας, με σύντομη πορεία μάλλον ... μήπως ξέρει κανείς τί έγινε ακριβώς?

το φως του γκαζιού (-εφιάλτης) που αναφέρθηκε είναι το aka gaslight που είχε γυριστεί κάποτε με ingrid bergman?

http://www.imdb.com/title/tt0036855/

Δεν ειχε ιδιαιτερη επιτυχια, μαλλον δικαιολογημενα.....

johnalepou
09-08-09, 15:09
Ναι,o ΄"Εφιάλτης" ηταν το "Gaslight". Το είχε κάνει και στο θέατρο παλιά η κυρία Κατερίνα νομίζω...

Clemence
09-08-09, 15:54
είδα το ''κυρία κατερίνα'' και θυμήθηκα το κράξιμο που έφαγα εχμμμ πρόσφατα :P

lolisman
24-08-09, 16:13
Υπαρχει ενα θεατρικο με πεμη ζουνη, γιαννη μορτζο << το μελτεμακι>>. ειμαι σιγουρος γιαυτο. αλλα γιατι ο νασος κολιας δεν το εχει στις λιστες του; ουτε στο retro database υπαρχει...

nasos kolias
26-08-09, 13:29
Έχεις απόλυτο δίκιο.
Πρόκειται για "Το μελτεμάκι" του Χορν του 1984 με τους Πέμυ Ζούνη, Γιάννη Μόρτζο, Μελίνα Μποτέλη, Άννα Βαγενά, Ράνια Οικονομίδου και Τάσο Περζικιανίδη.
Θα το δεις σύντομα στη retro db μια και υπάρχουν πολλές θεατρικές παραστάσεις που δεν είναι ακόμα καταχωρημένες.

lolisman
26-08-09, 14:04
ημουνα σιγουρος οτι θα το εβρισκες... ελπιζω τωρα να το βαλει και η ραδιοτηλεοραση.

doomos
07-09-09, 23:08
Μια κορυφαία παράσταση που είχε παιχτεί ήταν το "Δεν πληρωνω δεν πληρωνω" με το Λιναιο, τη Φωτίου και το Σταυρίδη. Το είχα δει δυο τρεις φορές και ακόμα θυμάμαι τις περίφημες φράσεις με το "σκατό παξιμάδι" και τη "σαλαμούρα". Αν ξέρει και κανείς που μπορώ να το βρω...

ChristosM
08-09-09, 07:27
Μια κορυφαία παράσταση που είχε παιχτεί ήταν το "Δεν πληρωνω δεν πληρωνω" με το Λιναιο, τη Φωτίου και το Σταυρίδη. Το είχα δει δυο τρεις φορές και ακόμα θυμάμαι τις περίφημες φράσεις με το "σκατό παξιμάδι" και τη "σαλαμούρα". Αν ξέρει και κανείς που μπορώ να το βρω...

Λογικα αργα ή γρηγορα θα παιχτει ξανα απο το cine+ ή θα το βγαλει η Ραδιοτηλεοραση. Τα περισσοτερα θεατρα της Δευτερας ευτυχως δεν σβηστηκαν μεσα στα 80s που εγινε η μεγαλη "σφαγη"...

Perseas
10-09-09, 22:37
Κι εγώ το "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" περιμένω. Κορυφαίο!
Ληναίος: "Κύριε αστυνομικέ εγώ είμαι καλός άνθρωπος! Έχω και χιούμορ! Να σας πω ένα ανέκδοτο? Δυο σπίρτα παίζαν τριανταμία, και κάηκαν και τα δύο! Καλό?"
Καλά είχα πεθάνει στα γέλια. Κι ο Ξενίδης μαζί φοβερός.

Επίσης περιμένω το "Οι κόρες μου κι εγώ" και το "Δον Καμίλλο", και τα δύο με το Μίμη Φωτόπουλο.

ChristosM
11-09-09, 06:50
Κι εγώ το "Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω" περιμένω. Κορυφαίο!
Ληναίος: "Κύριε αστυνομικέ εγώ είμαι καλός άνθρωπος! Έχω και χιούμορ! Να σας πω ένα ανέκδοτο? Δυο σπίρτα παίζαν τριανταμία, και κάηκαν και τα δύο! Καλό?"
Καλά είχα πεθάνει στα γέλια. Κι ο Ξενίδης μαζί φοβερός.

Επίσης περιμένω το "Οι κόρες μου κι εγώ" και το "Δον Καμίλλο", και τα δύο με το Μίμη Φωτόπουλο.

Το Δον Καμιλλο προβληθηκε δυο φορες μεσα σε αυτη τη σεζον. Μαλλον σου ξεφυγε.

zxspec83
11-09-09, 16:13
Αν και δεν ήμουν φανατικός του θεάτρου, έβλεπα που και που Θέατρο της Δευτέρας.

Θυμάμαι τα εξής:

Έργο μάλλον ξένου θεατρικού συγγραφέα, αφορούσε μια οικογένεια που φιλοξενούσε έναν εξωγήινο (κανονικός άνθρωπος, μη φανταστείτε τον Ε.Τ. ή Alfie...). Ο εξωγήινος σχολίαζε τα κακώς κείμενα της ανθρώπινης κοινωνίας, αλλά και τα καλά σε σύγκριση με τη ζωή στο δικό του πλανήτη.

Μου έρχεται στο μυαλό αυτό που είπε για τον ύπνο:
"στο δικό μου κόσμο δεν κοιμόμαστε. Παίρνουμε κάθε απόγευμα ένα χαπάκι και μας διώχνει την κούραση. Έτσι μπορούμε να παράγουμε περισσότερο. Στην αρχή, όταν ήρθα εδώ, φοβόμουν τον ύπνο. Τον θεωρούσα κάτι σαν μικρό θάνατο. Τώρα όμως που τον συνήθισα, μου αρέσει. Όταν κοιμάσαι, οι δυσάρεστες σκέψεις που μπορεί να έχεις χάνονται, ξεχνιούνται... Αν μένεις ξύπνιος, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό."

Και τι δεν έκανα στο Google για να βρω μια ένδειξη... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες.

Παίχθηκε στο Θέατρο της Δευτέρας μάλλον εκεί στα 1986 με 1988. Θα είμαι ευγνώμων για κάθε στοιχείο που θα οδηγήσει στον ύποπτο...

ChristosM
11-09-09, 16:41
Με επιφυλαξη το γραφω. Μηπως προκειται για το "Καλα νεα απο την Αφροδιτη" με τον Ληναιο και τη Ναθαναηλ?

zxspec83
11-09-09, 16:57
Ευχαριστώ ChristosM.

Το είδα (http://www.kastaniotis.com/book/960-03-2399-2), αλλά η ιστορία δεν μου φαίνεται να κολλάει. Νομίζω ότι τον φιλοξενούσε οικογένεια, όχι μια μόνη γυναίκα

manosdark
29-09-09, 20:40
Αν και δεν ήμουν φανατικός του θεάτρου, έβλεπα που και που Θέατρο της Δευτέρας.

Θυμάμαι τα εξής:

Έργο μάλλον ξένου θεατρικού συγγραφέα, αφορούσε μια οικογένεια που φιλοξενούσε έναν εξωγήινο (κανονικός άνθρωπος, μη φανταστείτε τον Ε.Τ. ή Alfie...). Ο εξωγήινος σχολίαζε τα κακώς κείμενα της ανθρώπινης κοινωνίας, αλλά και τα καλά σε σύγκριση με τη ζωή στο δικό του πλανήτη.

"στο δικό μου κόσμο δεν κοιμόμαστε. Παίρνουμε κάθε απόγευμα ένα χαπάκι και μας διώχνει την κούραση. Έτσι μπορούμε να παράγουμε περισσότερο. Στην αρχή, όταν ήρθα εδώ, φοβόμουν τον ύπνο. Τον θεωρούσα κάτι σαν μικρό θάνατο. Τώρα όμως που τον συνήθισα, μου αρέσει. Όταν κοιμάσαι, οι δυσάρεστες σκέψεις που μπορεί να έχεις χάνονται, ξεχνιούνται... Αν μένεις ξύπνιος, δεν μπορείς να το κάνεις αυτό."

Και τι δεν έκανα στο Google για να βρω μια ένδειξη... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες.

Παίχθηκε στο Θέατρο της Δευτέρας μάλλον εκεί στα 1986 με 1988. Θα είμαι ευγνώμων για κάθε στοιχείο που θα οδηγήσει στον ύποπτο...

Στο Θεατρικό αυτό πρωταγωνιστουσαν σίγουρα ο Τσιβιλικας και ο Πιατας. Τον εξωγήινο τον έκανε ο Τσιβιλικας. Δεν θυμάμαι όμως τον τιτλο του έργου. Ο τσιβιλικας ειχε παιξει και στο <<Η σημασία του να είναι κανείς σοβαρός>> του Οσκαρ Ουαιλντ και σε ενα θεατρικό που εκανε τον υπηρετη και παριστανε τον πλουσιο Κυριο του οταν εκεινος ελειπε, για να βγαζει καμμια γυναικα.

meneas
18-10-09, 17:32
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε.
Συγχωρέστε τα όποια μου λάθη σε αυτό το πρώτο μου πόστ καθώς και επίσης αν παραβαίνω κάποιον από τους όρους χρήσης του φόρουμ, μιας και λόγω της "βιασύνης" μου να αναζητήσω απαντήσεις δεν προσπάθησα να τους διαβάσω.

Το ερώτημα-παράκληση μου είναι ποιό το όνομα μίας εκ των ηθοποιών που συμμετείχε στην τηλεοπτική μεταφορά του έργου του Άρθουρ Σνίτσλερ για την κρατική τηλεόραση ΕΤ1 στα τέλη της δεκαετίας του 80.
Αφορά την τελευταία σκηνή της παράστασης όπου παίζει με τον Νικήτα Τσακίρογλου.
Η απάντηση πιθανολογώ πως βρίσκεται μεταξύ των τριών : Έφη Σαντοριναίου (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%88%CF%86%CE%B7_%CE%A3%CE%B1%CE %BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%B F%CF%85&action=edit&redlink=1) , Μαρίνα Υψηλάντη (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE% B1_%CE%A5%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B 7&action=edit&redlink=1) , Ελένη Χατζή (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7_%CE %A7%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AE&action=edit&redlink=1)

Σας παραθέτω για βοήθεια παρακάτω, κάποιο screencap από την τηλεοπτική παράσταση. Αν παραβαίνει τους όρους χρήσης ας διαγραφεί.

Ευχαριστώ.

http://img5.imageshack.us/img5/6061/gaitanaki.th.jpg (http://img5.imageshack.us/i/gaitanaki.jpg/)

bernard.c
18-10-09, 18:55
Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε.
Καλησπέρα και σε εσένα φίλε meneas και καλώς ήρθες στο forum και στην παρέα μας. Ελπίζουμε να βρεις ενδιαφέροντα θέματα εδώ για να συμμετάσχεις στις συζητήσεις.

Συγχωρέστε τα όποια μου λάθη σε αυτό το πρώτο μου πόστ καθώς και επίσης αν παραβαίνω κάποιον από τους όρους χρήσης του φόρουμ, μιας και λόγω της "βιασύνης" μου να αναζητήσω απαντήσεις δεν προσπάθησα να τους διαβάσω.
Καλό θα ήταν να διαβάσεις τους όρους λειτουργίας του forum - δε θα σου πάρει πάνω από 3 λεπτά. Πάντως, μην ανησυχείς - με αυτό σου το post δεν τους έχεις παραβεί.

Το ερώτημα-παράκληση μου είναι ποιό το όνομα μίας εκ των ηθοποιών που συμμετείχε στην τηλεοπτική μεταφορά του έργου του Άρθουρ Σνίτσλερ για την κρατική τηλεόραση ΕΤ1 στα τέλη της δεκαετίας του 80.
Η απάντηση πιθανολογώ πως βρίσκεται μεταξύ των τριών : Έφη Σαντοριναίου (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%88%CF%86%CE%B7_%CE%A3%CE%B1%CE %BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%B F%CF%85&action=edit&redlink=1) , Μαρίνα Υψηλάντη (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE% B1_%CE%A5%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B 7&action=edit&redlink=1) , Ελένη Χατζή (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7_%CE %A7%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AE&action=edit&redlink=1)Σας παραθέτω για βοήθεια παρακάτω, κάποιο screencap από την τηλεοπτική παράσταση. Ευχαριστώ.http://img5.imageshack.us/img5/6061/gaitanaki.th.jpg (http://img5.imageshack.us/i/gaitanaki.jpg/)[/B]
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω - κάποιος άλλος μήπως?

meneas
19-10-09, 18:28
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω για να σε βοηθήσω - κάποιος άλλος μήπως?

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση σου φίλε bernard.c
Ας ελπίσουμε πως κάποιος θα δώσει την απάντηση για το όνομα της κυρίας.
Οχι πως έχει και κάποια ιδιαίτερη σημασία, απλά για το ιστορικό της υπόθεσης μιας και είναι η μόνη ηθοποιός του αποσπάσματος που διαθέτω από αυτή τη τηλεοπτική παράσταση και της οποίας μου διαφεύγει το όνομα.
Ας περιμένουμε λοιπόν την ανταπόκριση και των υπολοίπων.

Ευχαριστώ

ChristosM
22-10-09, 21:13
Για οσους παρακολουθουν το θεατρο της Δευτερας απο το cine + θα ηθελα να τους ενημερωσω πως το καναλι το δειχνει και Παρασκευη πρωι.

migmalion
23-10-09, 04:47
Αξεχαστες βραδιες. Καλο θα ηταν να υπηρχε κατι αναλογο και σημερα.

zxspec83 και manosdark, το θεατρικο με τον εξωγήινο λεγεται ’ο ουρανοκατεβατος’ και επαιζε οντως ο πιαττας, αλλα στο ρολο του εξωγήινου ηταν ο Κοτανιδης. Υπαρχει και καποια αναφορα σε προηγουμενες σελιδες.

meneas, ξερεις αν το ΕΡΩΤΙΚΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ που εχεις βαλει σε φωτο υπαρχει πουθενα σε βιντεο;

ευχαριστω

tsalk
23-10-09, 09:23
καλως ήρθες στην παρέα μας migmalion και καλά ποστ. Χαίρομαι που βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον για τις παραστάσεις του Θεάτρου της Δευτέρας. Ήταν πράγματι όμορφες βραδιές εκείνες. Το έργο που ψάχνεις προφανώς υπάρχει στην ΕΡΤ, αλλά δεν μπορούμε να δώσουμε άλλες πληροφορίες αν υπάρχει κάπου (στο διαδίκτυο) ή αλλού καθως παραβιάζουμε τους κανονισμούς του φόρουμ

migmalion
23-10-09, 13:40
Ευχαριστω tsalk καλως σας βρηκα ;)

τελικα αυτοι οι κανονισμοι φυτρωνουν εκει που δεν τους σπερνεις. Θα το βρω ομως που θα μου παει; θα ακολουθησω το αρωμα της Πεμης Ζουνη...

tsalk
23-10-09, 14:48
Έτσι είναι, πάντα όμως υπάρχει ένας τρόπος για να βρούμε αυτό που θέλουμε.

meneas
24-10-09, 18:27
meneas, ξερεις αν το ΕΡΩΤΙΚΟ ΓΑΪΤΑΝΑΚΙ που εχεις βαλει σε φωτο υπαρχει πουθενα σε βιντεο;

ευχαριστω

Αν και δεν επιτρέπεται από τους όρους του φόρουμ, η απάντηση μου είναι πως όχι δεν γνωρίζω να υπάρχει κάπου το συγκεκριμένο επεισόδιο.
Τα videocaps που είδες αφορούν εικόνες από τα αποσπάσματα της παράστασης αποκλειστικά από την προσωπική μου VHS συλλογή.
Ο λόγος που τα παράθεσα ήταν η ταυτοποίηση της ηθοποιού που ρώτησα. Αλλά δυστυχώς δεν πήρα απάντηση ακόμη :(

manosdark
24-10-09, 22:40
Για οσους παρακολουθουν το θεατρο της Δευτερας απο το cine + θα ηθελα να τους ενημερωσω πως το καναλι το δειχνει και Παρασκευη πρωι.

Το προγραμμα της Ραδιοτηλεορασης και του cine+ δεν λεει τιποτα. Κατι πιο συγκεκριμενο για να βαλουμε μπροστα τα recorder?

ChristosM
25-10-09, 08:41
Το προγραμμα της Ραδιοτηλεορασης και του cine+ δεν λεει τιποτα. Κατι πιο συγκεκριμενο για να βαλουμε μπροστα τα recorder?

Το προγραμμα που δημοσιευουν καποια τηλεοπτικα περιοδικα αναφερει τι θα περιλαμβανει το "Θεατρο της Δευτερας" και για την Παρασκευη. Για παραδειγμα την περασμενη Παρασκευη προβληθηκε ο Γυαλινος κοσμος και την ερχομενη θα προβληθει το Μπραβο Κολονελο.

meneas
26-10-09, 12:49
Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχει ή αν θα προβληθεί το παρακάτω από την κρατική?

Το σπίτι των τεσσάρων κοριτσιών (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9_%CF%84 %CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81% CF%89%CE%BD_%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%83%C E%B9%CF%8E%CE%BD)

Ευχαριστώ

tzias57
26-10-09, 12:51
Σήμερα θα προβληθεί η παρασταση "ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ"

ChristosM
26-10-09, 14:26
Μήπως γνωρίζει κανείς αν έχει ή αν θα προβληθεί το παρακάτω από την κρατική?

Το σπίτι των τεσσάρων κοριτσιών (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9_%CF%84 %CF%89%CE%BD_%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%AC%CF%81% CF%89%CE%BD_%CE%BA%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%84%CF%83%C E%B9%CF%8E%CE%BD)

Ευχαριστώ

Οχι δεν εχει προβληθει (ακομα).

Το αποψινο θεατρο ειναι υπεροχο, μην το χασετε!

Perseas
26-10-09, 14:31
Για την άλλη εβδομάδα δεν έχει παράσταση (βάσει προγράμματος). Το "Καληνύχτα Μαργαρίτα" μάλλον δεν το προλαβαίνω :(

Είσαι σίγουρος γι'αυτό? Δεν το βλέπω κάπου στο πρόγραμμα.

ChristosM
26-10-09, 14:42
Είσαι σίγουρος γι'αυτό? Δεν το βλέπω κάπου στο πρόγραμμα.

Ναι, στις 9.30 το πρωι.

johnalepou
04-11-09, 15:53
Η απάντηση πιθανολογώ πως βρίσκεται μεταξύ των τριών : Έφη Σαντοριναίου (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%88%CF%86%CE%B7_%CE%A3%CE%B1%CE %BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%B F%CF%85&action=edit&redlink=1) , Μαρίνα Υψηλάντη (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%BD%CE% B1_%CE%A5%CF%88%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B 7&action=edit&redlink=1) , Ελένη Χατζή (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%BD%CE%B7_%CE %A7%CE%B1%CF%84%CE%B6%CE%AE&action=edit&redlink=1)

http://img5.imageshack.us/img5/6061/gaitanaki.th.jpg (http://img5.imageshack.us/i/gaitanaki.jpg/)

Είναι η Μαρίνα Υψηλάντη που έπαιζε και την κόρη του ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΥ το 1979...

ChristosM
04-11-09, 16:59
Μπραβο βρε Γιαννη! Σε ευχαριστουμε πολυ.

bernard.c
05-11-09, 01:29

Γεια σου johnalepou! :byebye:

Μας έλειψες και εσύ και το Κουίζ των τηλεοπτικών σειρών...

johnalepou
05-11-09, 03:12
Φόρτος "εργασιας" με κωλύει Bernard μου,αλλα θα επανελθω συντομα!

ChristosM
15-03-10, 23:20
Αποψε στο cine+ θα δουμε μια υπεροχη παρασταση απο το Θεατρο της Δευτερας με την Μαρια Αλιφερη. Σε ρολο εκπληξη η Σαπφω Νοταρα! Μην την χασετε!

Wally
16-03-10, 09:28
Κριμα :(
Τωρα διαβασα το ποστ...

ChristosM
16-03-10, 14:45
Κριμα :(
Τωρα διαβασα το ποστ...

Πιθανοτατα να βγει σε dvd απο την Ραδιοτηλεοραση στο προσεχες μελλον.

bernard.c
16-04-10, 01:29
Σήμερα θα προβληθεί η παρασταση "ΚΑΛΥΝΥΧΤΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ"

Το αποψινο θεατρο ειναι υπεροχο, μην το χασετε!
Παιδιά, επειδή αυτό το Θεατρικό έργο δεν έχει ακόμα διατεθεί με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ξέρετε να μας πείτε ποιοι ηθοποιοί πρωταγωνιστούσαν? Ήταν ο Στέφανος Ληναίος και η Έλλη Φωτίου?
Ευχαριστώ πολύ!

ChristosM
16-04-10, 08:35
Παιδιά, επειδή αυτό το Θεατρικό έργο δεν έχει ακόμα διατεθεί με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ξέρετε να μας πείτε ποιοι ηθοποιοί πρωταγωνιστούσαν? Ήταν ο Στέφανος Ληναίος και η Έλλη Φωτίου?
Ευχαριστώ πολύ!

Ναι ακριβως.

bernard.c
16-04-10, 09:01
Thanks, ChristosM!

bambinella100
10-05-10, 18:57
Στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ ειδα ξανα μετα απο χρονια θεατρικα εργα λατρεμενα, οπως οι Δεκα Μικροι Νεγροι γυρισμενο το 1979, αν δεν απατωμαι. Επιχειρησα να ακουσω και θεατρο ραδιοφωνου, αλλα δεν ειναι ακομα ετοιμο. Ανυπομονω...

tonytony
10-05-10, 19:28
Πως κάνετε την αναζήτηση για θεατρικά έργα της Δευτέρας? Πατάω "θέατρο" και μου βγάζει άπειρες σελίδες και άσχετα!

Wally
10-05-10, 21:03
Κοιτα εδω. Εχει γινει εξαιρετικη δουλεια στο συμαζεμα των λημματων σε ενα κεντρικο

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_θέατρο_της_Δευτέρας

tonytony
10-05-10, 23:47
Όχι συγνώμη ίσως δε διευκρίνισα. Μιλάω για το site της ΕΡΤ και το ψηφιακό της αρχείο , για εκεί πως κάνουμε αναζήτηση για να δούμε ποια θεατρικά έχει βάλει.

stakovios
11-05-10, 00:38
Νομίζω ότι η Ρετρο- DB μας καλύπτει απόλυτα και την προτιμώ από το αρχείο της ΕΡΤ. Εκεί δεν έχει γίνει ακόμα και τόσο συγκροτημένη δουλειά: έβαλα ψαχτήρι για Αγάθου και μου έβγαλε ένα "ντοκουμέντο" το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο το βίντεο, αλλά γράφει ας πούμε, τους συντελεστές...

bambinella 100
18-05-10, 22:26
tonytony, αμα θελεις να παρακολουθησεις θεατρικο απο το θεατρο της
Δευτερας στο αρχειο της ΕΡΤ, μπαινεις ταινιοθηκη τηλεορασης για αρχη.
Πας σκοπος ψυχαγωγια, μετα στο ειδος επιλεγεις αναπαρασταση - θεατρο.
Τον χαρακτηρισμο αγνοησε τον. Στον τιτλο, απο τους πολλους, επιλεγεις θεατρο της Δευτερας. Θα σου βγαλει καμποσες σελιδες. Περιηγησου και διαλεξε ο,τι σου αρεσει να δεις. Πες μας κι εμας αν βρεις τιποτα καλο.

tonytony
19-05-10, 00:01
Σε υπέρ ευχαριστώ!!!

bambinella 100
19-05-10, 08:59
tonytony, να' σαι καλα. Επειδη λατρευω το θεατρο της Δευτερας, αν ανακαλυψεις τιποτα πολυ ενδιαφερον, δωσε σημα.

tonytony
19-05-10, 12:08
Αυτό που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι το μιούζικαλ "Αννυ" με τη Μάρθα Βούρτση το οποίο δεν ήξερα καν ότι είχε γυριστεί. Το άσχημο είναι ότι δεν έχουνε καλή εικόνα δυστυχώς γιατί δεν είναι με μεγάλη ανάλυση...

bambinella 100
20-05-10, 11:51
Eυχαριστα νεα για οσους τρελλαινονται για Θεατρο της Δευτερας.
Δυο μερες πριν, ειχα μπει στο αρχειο της ΕΡΤ για να δω ενα θεατρικο - το Τσαι και Συμπαθεια, συγκεκριμενα, με την Ολγα Πολιτου.
Εκεινη τη μερα μου εβγαζε 73 θεατρικα. Μπαινω ξανα σημερα και μου βγαζει 155. Παω σε ολες τις σελιδες, μια προς μια, και πραγματι βλεπω να εχουν προστεθει πολλα καινουργια εργα. Τα πιο πολλα, μαλιστα, ασπρομαυρα. Βεβαια, οταν ελεγε 73 η 155 τωρα, δεν σημαινει και τοσα αντιστοιχα εργα, γιατι το καθε θεατρικο αποσπαται σε δυο - τρια κομματια,
συνηθως. Δεν εχει ομως και τοση σημασια. Σημασια εχει οτι τα εργα υπερδιπλασιαστηκαν. Οσοι πιστοι, λοιπον, προσελθετε στο αρχειο της ΕΡΤ.

Joy-toy
31-05-10, 17:48
Αυτό που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι το μιούζικαλ "Αννυ" με τη Μάρθα Βούρτση το οποίο δεν ήξερα καν ότι είχε γυριστεί. Το άσχημο είναι ότι δεν έχουνε καλή εικόνα δυστυχώς γιατί δεν είναι με μεγάλη ανάλυση...

Μάρθα Βούρτση, ἡ μεγάλη μου ἀδυναμία. Οἱ λίγες ταινίες μελὸ ποὺ γύρισε τὴν δεκαετία τοῦ '60, εἶχαν σὰν ἀποτέλεσμα νὰ «σημαδέψουν» τὸ γλυκὸ κορίτσι μὲ τὰ θλιμένα μάτια (τί μάτια… ματάρες!) σὲ Μάρθα Κλάψη. Μεγάλη ἀδικία, γιατὶ ἡ Μάρθα Βούρτση στάθηκε ἐπάξια σὲ πολλὲς ἄλλες ταινίες (κωμικὲς καὶ μὴ) πλάϊ σὲ σπουδαίους ἠθοποιούς. Δὲν συζητῶ γιὰ τὴν σπουδαία της πορεία στὸ ἑλληνικὸ θέατρο.

Τὸ θέατρο τῆς Δευτέρας ἦταν ἕνα μεγάλο σχολεῖο. Μπορεῖ σὰν παιδάκι 7 καὶ 10 χρονῶν νὰ μὴν ἤμουν σὲ θέση νὰ πιάσω τὰ νοήματα μεγάλων παραστάσεων, ἀλλὰ ἀκόμα θυμᾶμαι κάποιες ἐκπληκτικὲς παραστάσεις μὲ λεπτομέρεια. Τὸ θέατρο τῆς Δευτέρας ἔφερε τὸ Θέατρο στὸ ἑλληνικὸ νοικοκυριὸ καὶ διέπλασε ἤθη. Καὶ ὅταν μιλᾶμε γιὰ Θέατρο, μιλᾶμε γιὰ Θέατρο ποιότητας, κλασικὰ ἔργα, ἀλλὰ κι νέα ἔργα Ἑλλήνων καὶ ξένων συγγραφέων σκηνοθετημένα καὶ ἑρμηνευμένα ἀπὸ ταλαντούχους συντελεστές. Μακάρι νὰ βγεῖ ὁλοκληρωμένη ἡ σειρὰ σὲ DVD ὴ ἔστω σταδιακὰ σειρὰ ἀπὸ παραστάσεις γιὰ νὰ ζήσουμε μεγάλες θεατρικὲς στιγμές, ἔστω καὶ στὸ σπίτι μας.

ChristosM
01-06-10, 08:10
[B] Μακάρι νὰ βγεῖ ὁλοκληρωμένη ἡ σειρὰ σὲ DVD ὴ ἔστω σταδιακὰ σειρὰ ἀπὸ παραστάσεις γιὰ νὰ ζήσουμε μεγάλες θεατρικὲς στιγμές, ἔστω καὶ στὸ σπίτι μας.

Μα βγαινουν. Και μαλιστα σε συνδυασμο με τις προβολες του cine+ εχουμε δει ενα μεγαλο μερος τους τα τελευταια δυο χρονια.

ChristosM
08-07-10, 16:10
Την επομενη Δευτερα στο cine+ παρασταση οπου παιζει και η Νορα Βαλσαμη. Γιαννη ακους?

johnalepou
08-07-10, 20:56
Ακουωωω! ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕκκλησιάζουσεςςςςςςςςςςς επιτελους!!!!!!:dribble::dribble::dribble::dribble ::cheers::cheers::cheers::cheers::2beers::2beers:: 2beers::2beers::clap::clap::clap::clap::clap::hurr ah::hurrah::hurrah::hurrah::hurrah:

sunset89
08-07-10, 20:58
Ακουωωω! ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕκκλησιάζουσεςςςςςςςςςςς επιτελους!!!!!!:dribble::dribble::dribble::dribble ::cheers::cheers::cheers::cheers::2beers::2beers:: 2beers::2beers::clap::clap::clap::clap::clap::hurr ah::hurrah::hurrah::hurrah::hurrah:

Πού μένεις; Να στείλουμε κάνα γιατρό για τα εμφράγματα! :P:D
Άντε Γιάννη τυχερέ! ;)

mhmerotategiatipino
09-07-10, 11:14
Γιάννη ξέρεις τι θα κάνεις όταν το δεις ε;Χτύπα ένα τηλέφωνο!

nick
09-07-10, 13:42
Απο οτι κατάλαβα Γιάννη θα πρέπει να είσαι πολύ fun της Βαλσάμη. Καλά κάνεις! Όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας, σε αυτό το forum.

johnalepou
10-07-10, 14:31
...Δυστυχως απ οτι βλεπω στο 7Μερες TV δεν ειναι οι Εκκλησιαζουσες με Νορα,Ηλιοπουλο,Αρωνη κλπ! Εκει στο Σινε+ εχουν βαλθει να μου κανουν τα νευρα κροσσια! Δεν εχουν βαλει ακομα κανενα απο τα τρια της Νορας που εχουν!

ChristosM
10-07-10, 18:58
...Δυστυχως απ οτι βλεπω στο 7Μερες TV δεν ειναι οι Εκκλησιαζουσες με Νορα,Ηλιοπουλο,Αρωνη κλπ! Εκει στο Σινε+ εχουν βαλθει να μου κανουν τα νευρα κροσσια! Δεν εχουν βαλει ακομα κανενα απο τα τρια της Νορας που εχουν!

Σοβαρα? Με ποιους ειναι?

johnalepou
11-07-10, 15:02
Με την Ληδα Τασοπουλου και τον Σπυρο Μαβιδη :cry::cry::cry::shake::shake::shake::shake::shake: :shake::frypan::frypan::frypan::frypan::frypan:

Τωρα βεβαια μ αυτους ποτε δεν ξερεις...κι αλλη φορα αλλο ειχαν πει κι αλλο εβαλαν!

johnnyace
19-08-10, 18:41
Αμυδρα θυμαμαι ενα επεισοδιο που με ειχε τρομαξει πιτσιρικα με θεμα ενα κομμενο ποδι (νομιζω παραμορφωμενο απο λεπρα).:nervous:
Θυμάμαι μια θεατρική παράσταση από το Θέατρο της Δευτέρας,με τίτλο:΄΄Χορεύει η Κρυστάλλω μάμπο''.Είχε προβληθεί την πρώτη εβδομάδα μετά την Πρωτοχρονιά του 1988(εδώ δεν είμαι σίγουρος),είχε μεγάλη διάρκεια και θυμάμαι ήταν σπονδυλωτή παράσταση....Ίσως η πιο περίεργη παράσταση που είχα δεί από Θέατρο της Δευτέρας...Το θυμάται κανένας?

nasos kolias
21-08-10, 17:36
Η θεατρική παράσταση προβλήθηκε από την ΕΤ1 το 1988.
Μπες στη Retrodb, στις παραστάσεις του Θεάτρου της Δευτέρας ή στο λήμμα
"Χορεύει η Κρυστάλλω Μάμπο" για να δεις τους συντελεστές.

bambinella 100
15-09-10, 20:50
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46528&tsz=0
Οι Περιθωριακοι - Αννυ Πασπατη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46543&tsz=0
Δατς ολ - Θαλεια Παπαζογλου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46466&tsz=0
Προσωπο με προσωπο - Τζενη Καρεζη, Κωστας Καζακος

Mandrake
20-09-10, 16:51
Τελικά ισχύει αυτό που είπες Johnny; Γιατί στην βάση βλέπω την Σοφία Σπυράτου να κάνει την κόρη του σιορ Τάπα.

bambinella 100
22-09-10, 18:00
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46395&tsz=0
Oιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46391&tsz=0
Γλυκο του Κουταλιου - Δημητρης Ποταμιτης, Αννα Φονσου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46411&tsz=0
Ανδρας, Γυναικα, Διαβολος - Φιλιππος Σοφιανος, Σοφια Κακαρελιδου (κορη στην πραγματικοτητα της Γεωργιας Βασιλειαδου)

FORD231
25-09-10, 11:55
Ττλοι απο την παρασταση ((Εταιρια Θαυματων)) του Δημητρη Ψαθα απο το θεατρο της Δευτερας της ΕΡΤ
με τους Κατερινα Γιουλακη Σπυρο Δημητρακοπουλο Νικο Καποιο Ζαχαρια Ροχα
Γιαννη Μποσταντζογλου Τετη Σχοινακη κ.α.
μεταδοθηκε απο την ΕΤ3 το 1989

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

bernard.c
25-09-10, 12:11
Ττλοι απο την παρασταση ((Εταιρια Θαυματων)) του Δημητρη Ψαθα απο το θεατρο της Δευτερας της ΕΡΤ
με τους Κατερινα Γιουλακη Σπυρο Δημητρακοπουλο Νικο Καποιο Ζαχαρια Ροχα
Γιαννη Μποσταντζογλου Τετη Σχοινακη κ.α.
μεταδοθηκε απο την ΕΤ3 το 1989
Σε ευχαριστούμε μέγιστε FORD231 για το απόσπασμα!
Η πρώτη προβολή της συγκεκριμένης θεατρικής παράστασης από την ΕΡΤ ήταν την Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 1983.

ChristosM
25-09-10, 13:10
Υπέροχη παρασταση. Σ ευχαριστουμε πολυ!! Τελικα και η ΕΤ3 εδειχνε παλια αρκετο αρχειακο υλικο της ΕΡΤ. Τωρα πια τιποτα...

Mandrake
25-09-10, 16:54
Μπράβο βρε Ford! Συμπληρώθηκαν και κάποιοι ηθοποιοί στην βάση μας με το βίντεό σου! Ευχαριστούμε επίσης όποιους συνεισφέρουν με φωτογραφίες και επιπλέον πληροφορίες!!

bambinella 100
25-09-10, 20:03
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46523&tsz=0
H Bιλλα των Οργιων - Τανια Καψαλη, Πεγκυ Σταθακοπουλου, Θανασης Θεολογης, Κωστας Ρηγοπουλος, Τασος Χαλκιας, Πανος Σκουρολιακος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46532&tsz=0
Ταξιτζης σε Δυο Πιατσες - Νικος Κουρος, Ζωη Ρηγοπουλου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46561&tsz=0
Μια του Κλεφτη, Δυο του Κλεφτη - Θαλεια Παπαζογλου, Χρηστος Μπιρος

bambinella 100
01-10-10, 14:07
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=24042&tsz=0
H Τελευταια Θυσια - Βασος Ανδρονιδης, Βερα Κρουσκα, Τζεσυ Παπουτση

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46414&tsz=0
Ανδρας, Γυναικα, Διαβολος - Φιλιππος Σοφιανος, Σπυρος Μισθος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46474&tsz=0
Εχετε Γεια Βρυσουλες - Μαιρη Χρονοπουλου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46421&tsz=0
Ο Ντετεκτιβ - Αντωνης Καφετζοπουλος, Χριστινα Θεοδωροπουλου, Τρυφων Καρατζας

FORD231
10-10-10, 21:22
Δειτε τους τιτλους αρχης και τελους
απο το θεατρο της δευτερας το εργο του Νικου Ζακοπουλου
((Χαριλαος Τρικουπης))
τηλεοπτικη διασκευη και σκηνοθεσια Γρηγορης Μασαλας
παιζουν οι
Γιωργος Χριστοπουλος
Κωστας Αρζογλου
Σπυρος Ιωαννου
Κωστας Μπακαλης
Αριστεα Βεανου
Χριστινα Κουτσουδακη
Γιαννης Ευαγγελιδης
Αννυ Πασπατη
Κωστας Καστανας
Νικος Κουρος
Φιλιππος Βλαχος
Σπυρος Μισθος
Τωνης Γιακωβακης
Ορφεας Ζαχος
Νικος Δαφνης
Νικος Γαλιατσος
Πανος Βελιας
Μουσικη επιμελεια Κωστας Μυλωνας
Παραγωγη ΕΤ-1 1987
Μεταδοθηκε στις 27 Μαρτιου 1989

http://www.youtube.com/watch?v=zUDKA3nU6ck

bambinella 100
18-10-10, 12:14
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46478&tsz=0
Ξενοδοχειο ο Παραδεισος - Τασος Κωστης, Κατιανα Μπαλανικα, Γιαννης Μπεζος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46418&tsz=0
Σκληρος Αγγελος - Ερση Μαλικενζου, Αννυ Πασπατη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46401&tsz=0
Φον Δημητρακης - Καιτη Γρηγορατου, Γιωργος Παρτσαλακης, Αγνη Βλαχου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46430&tsz=0
Τσαι και Συμπαθεια - Ολγα Πολιτου, Νικος Δουκας

bernard.c
18-10-10, 19:21
Σε ευχαριστούμε πολύ bambinella 100 για τις πολύ όμορφες φωτογραφίες που μοιράζεσαι μαζί μας κάθε τόσο!! :thanx2:

bambinella 100
18-10-10, 19:40
bernard.c η ευχαριστηση ειναι ολη δικη μου, αφου το Θεατρο της Δευτερας, αλλα και το θεατρο γενικοτερα ειναι μεγαλη αγαπη για μενα!

bernard.c
18-10-10, 19:49
Φαίνεται αυτό και σε ευχαριστούμε! :)

Tsestos
25-10-10, 19:15
Καταρχήν, ως καινούριο μέλος της παρέας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πολύ ωραιά δουλειά που κάνετε. Αν και μικρός σε ηλικία θυμάμαι αραιά το θέατρο της δευτέρας, πιο πολύ από τη μάνα μου που δεν έχανε επεισόδιο. Μακάρι να μπορέσουμε να βρούμε όλα αυτά τα θεατρικά σε dvd. Αλήθεια η εταιρία θαυμάτων έχει βγεί σε dvd; Πολούς χαιρετισμους από ένα φίλο του θεατρού. Σας ευχαριστώ.

mhmerotategiatipino
26-10-10, 08:51
Οι Εκκλησιάζουσες της προηγούμενης Παρασκευής προβλήθηκαν το 2004. Είχαμε Θέατρο Δευτέρας το 2004; :)

Mandrake
26-10-10, 11:28
Καταρχήν, ως καινούριο μέλος της παρέας θα ήθελα να σας συγχαρώ για την πολύ ωραιά δουλειά που κάνετε. Αν και μικρός σε ηλικία θυμάμαι αραιά το θέατρο της δευτέρας, πιο πολύ από τη μάνα μου που δεν έχανε επεισόδιο. Μακάρι να μπορέσουμε να βρούμε όλα αυτά τα θεατρικά σε dvd. Αλήθεια η εταιρία θαυμάτων έχει βγεί σε dvd; Πολούς χαιρετισμους από ένα φίλο του θεατρού. Σας ευχαριστώ.

Δεν έχει κυκλοφορήσει με την "Ραδιοτηλεόραση" πάντως. Κι εγώ το περιμένω μήπως βγει!

Οι Εκκλησιάζουσες της προηγούμενης Παρασκευής προβλήθηκαν το 2004. Είχαμε Θέατρο Δευτέρας το 2004; :)

Δεν είχαμε σίγουρα, αλλά εσένα η "πηγή" σου τι λέει; Και το "Δον Καμίλο" αν προσέξεις έχει επαναπροβληθεί αρκετές φορές αυτόνομα (κυρίως στην ΝΕΤ αν θυμάμαι καλά)! Υπάρχουν περιπτώσεις που έχουν παιχτεί αυτόνομα θεατρικές παραστάσεις απ'το "Θέατρο της Δευτέρας" σε όλα τα κρατικά κανάλια! Σε ποιο κανάλι παίχτηκε το 2004 για να το σημειώσουμε; Ή μάλλον..γιατί δεν το περνάς ο ίδιος; ;)

tzias57
26-10-10, 11:31
Μήπως ξέρετε αν υπάρχει και αν σώζεται η ποντικοπαγίδα της Άγκαθα Κρίστι από το θέατρο της Δευτέρας ;

bambinella 100
26-10-10, 11:44
Νομιζω οτι η Ποντικοπαγιδα δε σωζεται. Σωζονται οι Δεκα Μικροι Νεγροι, ασπρομαυρη παραγωγη του 1978, αν ενδιαφερεσαι tzias.

Mandrake
26-10-10, 11:54
Προσωπικά δεν γνωρίζω αλλά μέχρι στιγμής δε φαίνεται να έχει επαναπροβληθεί στο "Σινέ+". Οι παραστάσεις και οι ημερομηνίες προβολής τους είναι εδώ (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD% CF%81%CE%B1%CF%82)! Για πληροφορίες όπως επαναλήψεις ή το ποιά έχουν κυκλοφορήσει απ'την "Ραδιοτηλεόραση", δεν έχετε παρά να μπείτε στο αντίστοιχο θεατρικό! Έχει αρκετές ελλείψεις αλλά προσπαθούμε να το ανανεώνουμε με ότι στοιχεία βρίσκουμε κάθε φορά. :)

Υ.Σ. Η Agatha Christie μ'αρέσει κι εμένα πολύ! Το καλοκαίρι είδα (επιτέλους!) σε θερινό μάλιστα το "Δέκα Μικροί Νέγροι" ("Ten Little Indians") (http://www.imdb.com/title/tt0061075/) ('65) του George Pollock!

bambinella 100
26-10-10, 12:16
Η Αγκαθα Κριστι ηταν γυναικα - φαινομενο και οι Δεκα Μικροι Νεγροι ενα εργο ασυλληπτης εξυπναδας, κατι που βεβαια διεθετε η συγγραφεας του.
Εδω θα πρεπει να πω οτι το θεατρικο εχει διαφορετικο τελος απο το μυθιστορημα, και αυτη η αλλαγη εγινε απο την ιδια την Αγκαθα για να δωσει το λεγομενο happy end στη θεατρικη σκηνη.
Κακως για μενα, γιατι ετσι μειωνεται το ευρος της πανεξυπνης ιδεας στην οποια στηριχτηκε η δημιουργια του εργου αυτου.

tzias57
26-10-10, 12:31
Έχω δει τους Δέκα μικρούς νέγρους στο ψηφιακό αρχείο της Ερτ και έχω διαβάσει το βιβλίο. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

drspiros
26-10-10, 22:57
Η Αγκαθα Κριστι ηταν γυναικα - φαινομενο και οι Δεκα Μικροι Νεγροι ενα εργο ασυλληπτης εξυπναδας, κατι που βεβαια διεθετε η συγγραφεας του.
Αν και ξεφευγω λιγο απ' το θεμα, θα ηθελα να προσθεσω οτι θεωρω το συγκεκριμενο εργο ισως το 2ο ωραιοτερο εργο της Αγκαθα Κριστι, με πρωτο και καλυτερο το "Ποιος σκοτωσε τον Ροτζερ Ακρόυντ", για το οποιο δε θελω να πω απολυτως τιποτα για οσους δεν το εχουν ακομα διαβασει. Πιστευω οτι κανεις δεν θα ειναι σε θεση να προβλεψει εστω και κατα διανοια την εξελιξη της υποθεσης. Πραγματικα σε αυτο το μυθιστορημα, η συγγραφεας με αφησε αφωνο.

Mandrake
26-10-10, 23:57
Γιατί στα υπόλοιπα μπορείς να προβλέψεις; Επειδή δεν ξέρω το έργο που αναφέρεσαι Σπύρο, έχει μέσα κάποιον απ'τους γνωστούς χαρακτήρες (Ηρακλής Πουαρό, Μις Μαρπλ) ή όχι; Ότι έχω δει απ'αυτούς το'χω λατρέψει!

drspiros
27-10-10, 07:28
Γιατί στα υπόλοιπα μπορείς να προβλέψεις; Επειδή δεν ξέρω το έργο που αναφέρεσαι Σπύρο, έχει μέσα κάποιον απ'τους γνωστούς χαρακτήρες (Ηρακλής Πουαρό, Μις Μαρπλ) ή όχι; Ότι έχω δει απ'αυτούς το'χω λατρέψει!
Σε κανενα δεν μπορεις να προβλεψεις, αλλα ολο και καποιες σκεψεις μπορεις να κανεις. Στο συγκεκριμενο ανατρεπονται τα παντα. Πρωταγωνιστει ο Πουαρω, ο οποιος εχει αποσυρθει για να ξεκουραστει σε ενα χωριουδακι και εκει καλειται να εξιχνιασει ενα φονο.
Επισης να προσθεσω οτι στα κορυφαια της πρεπει να ειναι και η Ποντικοπαγιδα, για την οποια εχω ακουσει τα καλυτερα, ομως δεν ετυχε ακομα ουτε να τη διαβασω ουτε να τη δω σε καποια παρασταση.

mhmerotategiatipino
27-10-10, 08:02
Οταν διαβασα την Ποντικοπαγιδα λατρεψα τη συγγραφεα. Οταν διαβασα το θεατρικο κοντεψα να μεινω στον τοπο και παραλιγο να πεταξω το βιβλιο. Μετα απο καιρο διαβασα οτι η ιδια η συγγραφεας το διεσκευασε και μουθε να τη σφαλιαρισω! Τεσπα.

Ως προς τις Εκκλησιαζουσες μου κανει εντυπωση και το αναφερω εδω γιατι εγραφε στους τιτλους αρχης Το Θεατρο της Δευτερας και στο τελος επισης κοπυραιτ 2004. Γιαυτο ξαφνιαστηκα, εκτος κι αν ηταν σποραδικες αρπαχτες! (να θυμηθω Επαγγελματιες, Επαγγελματιες, βλ. βαση...μουμπλε μουμπλε...σκεφτομαι, μη μου δινετε σημασια, χικ)

Retrospectiva
27-10-10, 20:17
Αύριο στην ΕΤ1 (http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3231721&chid=8) με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα προβληθεί στις 12.45 το μεσημέρι η παραστάση από το θέατρο της Δευτέρας "Οι Γερμανοί ξανάρχονται (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD% CE%BF%CE%AF_%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%87%C E%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9_%281977%29)" με τους Γιάννη Μιχαλόπουλο και Βασίλη Τσιβιλίκα.

RIO
27-10-10, 20:59
Αύριο στην ΕΤ1 (http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3231721&chid=8) με αφορμή την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου θα προβληθεί στις 12.45 το μεσημέρι η παραστάση από το θέατρο της Δευτέρας "Οι Γερμανοί ξανάρχονται (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD% CE%BF%CE%AF_%CE%BE%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%87%C E%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9_%281977%29)" με τους Γιάννη Μιχαλόπουλο και Βασίλη Τσιβιλίκα.

Το είχε ξαναβάλει πριν καμμιά δεκαριά χρόνια η κρατική. καλή μεταφορά και έδινε το δικό του στυλ ο Μιχαλόπουλος...

bambinella 100
27-10-10, 22:13
Το συγκεκριμενο θεατρικο απο το Θεατρο της Δευτερας ειναι παρα πολυ καλο και μπορει να μην παιζει ο μεγας Λογοθετιδης, αλλα εχουμε σιγουρα μια αξιολογη μεταφορα.
Ειχε προβληθει και πιο προσφατα, ενα βραδυ εκτακτως πριν απο δυο χρονια περιπου.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46585&tsz=0
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=23993&tsz=0
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46584&tsz=0

bambinella 100
29-10-10, 13:33
Το θεατρικο του 1977 προβληθηκε χθες - με ημιωρη καθυστερηση - και φυσικα δε θα το εχανα με τιποτα!
Το προλογισε ο ιδιος ο Αλεκος Σακελλαριος και ειπε οτι ειχε πρωτοανεβει στη θεατρικη σκηνη το 1946, στην καρδια του Εμφυλιου Πολεμου, με πολλα προβληματα λογω της δυσκολης εκεινης εποχης.
Ενα εργο παντοτε επικαιρο και διαχρονικο που θα επρεπε να το δουνε ολοι οι Ελληνες οπως και το ονειρο που ειδε ο ηρωας του, συμφωνα αλλωστε και με τα τελευταια λογια του ιδιου λιγο πριν κλεισει η αυλαια.
Πολυ καλοι ολοι οι ηθοποιοι στους ρολους τους και προσωπικα ξεχωρισα τον Γιαννη Μαλουχο στον ρολο του ουδετερου Ζηση "για να βαλουμε τα πραγματα στη θεση τους"! Νεοτατη και πολυ δροσερη και η Βινα Ασικη στο ρολο της νοσοκομας της νευρολογικης κλινικης.
Και φυσικα αφανταστα γοητευτικη η ασπρομαυρη εικονα του θεατρικου της Δευτερας που μας πηγε πισω σε αλλες εποχες!

Mandrake
30-10-10, 14:24
Γνωρίζει κανείς αν σταμάτησε το "Θέατρο της Δευτέρας" στο "Σινέ+"; Δεν το βλέπω πλέον στο πρόγραμμα τηλεόρασης εδώ και 4 βδομάδες... Ότι είχε να παίξει, το έπαιξε; Δηλαδή τα DVDs στην "Ραδιοτηλεόραση" να υποθέσω ότι έχουν "ζωή" μερικές βδομάδες ακόμη; :/

Retrospectiva
31-10-10, 20:37
Mandrake από την Κυριακή 07 Νοεμβρίου η ΕΤ1 (http://tvradio.ert.gr/tv/details.asp?pid=3234569&chid=8) θα παρουσιάζει στις 16.00 το Θέατρο της Δευτέρας.
Συγκεκριμένα την προσεχή Κυριακή θα δείξει την παράσταση: "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" με τους Βασίλη Τσιβιλίκα, Καίτη Ιμπροχώρη, Ντάνο Λυγίζο, Μαίρη Κυβέλου, Τούλα Αγαπητού, Λίνα Βρεττού, Κωνσταντίνο Τζούμα και Γιώργο Κιμούλη σε σκηνοθεσία του αξέχαστου Αλέκου Σακελλάριου.

bambinella 100
31-10-10, 21:13
Retrospectiva, με κανεις ευτυχισμενη...
Τα νεα ειναι υπεροχα! Καθε Κυριακη θα βλεπουμε θεατρικο της Δευτερας και μου αρεσει πολυ που ξεκινησαν απο τα παλια, καλα κομματια. Επιτελους λοιπον!
Το εργο που θα προβληθει την Κυριακη ειναι απο τα καλυτερα στο πλαισιο αυτης της εκπομπης και δεν πρεπει να το χασει κανεις μας!

Retrospectiva
01-11-10, 19:33
Bambinella ήμουν σίγουρος ότι αυτά τα νέα θα σε χαροποιούσαν.:)
Ας ελπίσουμε ότι η κρατική τηλεόραση θα κρατήσει τον αρχικό προγραμματισμό και δε θα κάνει αλλαγές την τελευταία στιγμή.
Η ώρα προβολής πάντως άλλαξε από 16.15 σε 16.00.

Mandrake
01-11-10, 19:52
Την επόμενη Κυριακή λοιπόν θα δούμε το συγκεκριμένο. Τι γίνεται με τις προηγούμενες βδομάδες; Προβλήθηκε κάτι; Τις βδομάδες που μας πέρασαν δεν είδα τίποτα στο πρόγραμμα... Γνωρίζεις Retrospectiva αν θα παίζετε Κυριακές απο'δω και στο εξής και θα καθιερωθεί την Κυριακή ή μήπως είναι έκτακτο; Ευχαριστώ για την πληροφορία όπως και να'χει!

Retrospectiva
01-11-10, 20:14
Την επόμενη Κυριακή λοιπόν θα δούμε το συγκεκριμένο. Τι γίνεται με τις προηγούμενες βδομάδες; Προβλήθηκε κάτι; Τις βδομάδες που μας πέρασαν δεν είδα τίποτα στο πρόγραμμα... Γνωρίζεις Retrospectiva αν θα παίζετε Κυριακές απο'δω και στο εξής και θα καθιερωθεί την Κυριακή ή μήπως είναι έκτακτο; Ευχαριστώ για την πληροφορία όπως και να'χει!

Από το θέατρο της Δευτέρας προβλήθηκε εκτάκτως όπως είχα αναφέρει το έργο "Οι Γερμανοί ξανάρχονται".Δεν έδειξε τίποτα άλλο τις προηγούμενες εβδομάδες.
Το πλάνο είναι κάθε Κυριακή να βάζουν πλέον Το Θέατρο της Δευτέρας αντί ελληνικής ταινίας στην ΕΤ1.(Από έγκυρη πηγή που με ενημέρωσε και για την αποψινή αλλαγή: βλέπε επαναλήψεις τηλεοπτικών σειρών).
Βέβαια κρατάω μικρό καλάθι γιατί περί της ΕΡΤ μιλάμε.
Για οτιδήποτε νεότερο θα υπάρξει έκτακτο ποστ.:)

bambinella 100
01-11-10, 21:42
Eυχαριστουμε, Retrospectiva, για την πληρεστατη ενημερωση, ακομη και για την αλλαγη των 15 λεπτων. Δε θα ηθελα με τιποτα να χασω το πρωτο τεταρτο!

bernard.c
01-11-10, 22:05
Τυχεράκηδες! :)

Εγώ θα αρκεστώ στο να περιμένω (και να ελπίζω!) ότι το θεατρικό "Ο φίλος μου ο Λευτεράκης" θα διατεθεί με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...

Mandrake
02-11-10, 21:00
Ευχαριστώ με την σειρά μου τον Retrospectiva!! Να ξέρουμε και πως ακολουθεί απο'δω και πέρα η σειρά.

bambinella 100
06-11-10, 21:42
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=24003&tsz=0
H Γυναικα του Λωτ - Ληδα Πρωτοψαλτη, Θανασης Παπαγεωργιου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46400&tsz=0
Αδιεξοδο - Σταυρος Ξενιδης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46484&tsz=0
Φυγη στον Αμβρακικο - Ιωαννα Τσιριγκουλη, Πετρος Φυσσουν

Retrospectiva
07-11-10, 19:51
Bambinella ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες με τις οποίες διανθίζεις συνεχώς το θέμα.:thanx2:

Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.
Το θέατρο της Δευτέρας δε θα συνεχίσει από την άλλη Κυριακή.
Σύμφωνα με δελτίο τύπου η ΕΡΤ αποφάσισε σήμερα να τιμήσει την επέτειο γέννησης του Αλέκου Σακελλάριου (97 χρόνια) και έβαλε το συγκεκριμένο θεατρικό καθώς και μια εκπομπή αφιέρωμα.
Άγνωστο πότε θα ξαναπρογραμματίσει Το θέατρο της Δευτέρας.
:(

bernard.c
07-11-10, 20:02
Δυστυχώς έχω άσχημα νέα.
Το θέατρο της Δευτέρας δε θα συνεχίσει από την άλλη Κυριακή.
Σύμφωνα με δελτίο τύπου η ΕΡΤ αποφάσισε σήμερα να τιμήσει την επέτειο γέννησης του Αλέκου Σακελλάριου (97 χρόνια) και έβαλε το συγκεκριμένο θεατρικό καθώς και μια εκπομπή αφιέρωμα.
Άγνωστο πότε θα ξαναπρογραμματίσει Το θέατρο της Δευτέρας.
:(

Retrospectiva, σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Σίγουρα αυτό είναι ένα στενάχωρο νέο, αλλά αν συνεχίσει να διαθέτει τα Θεατρικά έργα η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ σε DVD, τουλάχιστον θα μπορούμε να τα βλέπουμε από εκεί...

bambinella 100
08-11-10, 02:27
Χαρα μου, Retrospectiva!
Bernard.c, μη στεναχωριεσαι... Υπαρχει και το αρχειο της ΕΡΤ, οπως επισης και το youtube το οποιο εχει και θεατρικα που ακομα η ΕΡΤ δεν προσθεσε στο αρχειο της, και γενικα υπαρχει παντα το διαδικτυο.
Κριμα ομως που κατι τοσο ωραιο διεκοπη τοσο γρηγορα...

Wally
08-11-10, 10:10
Παντως απολαυσα εχτες τον Τσιβιλικα στο "Ο Φιλος μου ο Λευτερακης (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_φίλος_μου_ο_Λευτεράκης_(1981))". Μαλιστα το ειδα πρωτη φορα εγχρωμα. Την πρωτη προβολη αν και μικρος τοτε, την θυμαμαι - την ειχα παρακολουθησει σε ασπρομαυρη TV.

Πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα δουμε και αυτο να ανεβαινει απο καποιο θιασο σε καποια Αθηναικη θεατρικη σκηνη...

bambinella 100
08-11-10, 13:47
Πολυ φοβαμαι οτι συντομα θα δουμε και αυτο να ανεβαινει απο καποιο θιασο σε καποια Αθηναικη θεατρικη σκηνη...

H ακομα χειροτερα, να γυριζεται ταινια....
Ημουν εκτος Αθηνων ολη μερα εχθες, οποτε δουλεψε εγγραφη και πολυ συντομα θα δω κι εγω το θεατρικο!
Παντως ειχε ξαναπροβληθει σε επαναληψη και στα τελη δεκαετιας '90.
Απο τοτε εχω να το δω.

bambinella 100
10-11-10, 22:52
Τον ειδα κι εγω τον Λευτερακη, λιγη ωρα πριν.
Πολυ διαφορετικες οι ερμηνειες Τσιβιλικα, Ιμπροχωρη, Κιμουλη απο τις αντιστοιχες κινηματογραφικες Ηλιοπουλου, Κοντου, και Βουτσα, αλλα το θεατρικο της Δευτερας ειχε τη δικη του χαρη και ειδαμε κατι αλλο απο αυτο που ξεραμε.
Αλλωστε ο Σακελλαριος παντα υπεροχος ειναι!

sunset89
10-11-10, 22:56
Παντως απολαυσα εχτες τον Τσιβιλικα στο "Ο Φιλος μου ο Λευτερακης (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_φίλος_μου_ο_Λευτεράκης_(1981))". Μαλιστα το ειδα πρωτη φορα εγχρωμα. Την πρωτη προβολη αν και μικρος τοτε, την θυμαμαι - την ειχα παρακολουθησει σε ασπρομαυρη TV.

Μα.... είχε ανέβει το καλοκαίρι και μάλιστα ήταν σε περιοδεία! :P

bambinella 100
17-11-10, 13:03
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46393&tsz=0
Αγιουτο - Γιωργος Χριστοδουλου, Αννα Φονσου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46396&tsz=0
Οιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα, Χρηστος Φραγκος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46427&tsz=0
Το Ονομα - Μιχαλης Μητρουσης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46425&tsz=0
Το Ονομα - Βασιλης Παπανικας, Ντινα Τριαντη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46512&tsz=0
Οι Εμιγκρεδες - Τασος Χαλκιας, Γιωργος Παρτσαλακης

Mandrake
10-01-11, 17:46
Πλάκα πλάκα υπάρχουν φωτογραφίες από παραστάσεις της 1ης περιόδου του "Θεάτρου της Δευτέρας"; Ίσως έτσι βρούμε τίποτε από καστ και τίτλους που λείπουν... Μέχρι στιγμής πάντως, ότι έχει προβληθεί σε επανάληψη απ' το "Σινέ+" και έχει δωθεί σε DVD μέσο της "Ραδιοτηλεόρασης", ανήκει στην 2η περίοδο. Δεν ακούγεται πολύ ελπιδοφόρο για το αν υπάρχει υλικό της 1ης...

Mandrake
19-01-11, 19:20
Τα τελευταία ποστ που είχαμε κάνει εδώ και συζητούσαμε για την "Οικογένεια Βλαμμένου", τι απέγιναν;

bambinella 100
01-02-11, 13:00
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46392&tsz=0
Aγιουτο - Δημητρης Καλλιβωκας, Γιωργος Χριστοδουλου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46477&tsz=0
Ξενοδοχειον Ο Παραδεισος - Κατιανα Μπαλανικα - Γιαννης Μπεζος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46534&tsz=0
Μια Νυχτα Ανω Κατω - Χρηστος Τσαγκας, Τζενη Ρουσσεα

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46597&tsz=0
Δεν Πληρωνω, Δεν Πληρωνω - Ελλη Φωτιου, Σταυρος Ξενιδης, Στεφανος Ληναιος

bambinella 100
24-02-11, 13:00
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46422&tsz=0
Ο Ντετεκτιβ - Τρυφων Καρατζας, Χριστινα Θεοδωροπουλου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46480&tsz=0
Ευτυχως Τρελαθηκα - Ελενη Ραντου, Θανος Καληωρας

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46573&tsz=0
Δονα Ροζιτα - Νορα Βαλσαμη, Ελενη Χατζηαργυρη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=23978&tsz=0
Ενα Κρεβατι για Τρεις - Λευτερης Βουρνας, Κωστας Ρηγοπουλος, Κακια Αναλυτη

bernard.c
24-02-11, 23:02
Τα τελευταία ποστ που είχαμε κάνει εδώ και συζητούσαμε για την "Οικογένεια Βλαμμένου", τι απέγιναν;

Φίλε Mandrake, συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά μόλις διάβασα το μήνυμά σου.
Τα posts που αφορούν την "Οικογένεια Βλαμμένου" μεταφέρθηκαν στο αντίστοιχο thread που ανοίχτηκε στις Τηλεοπτικές σειρές:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17404-Οικογένεια-Βλαμμένου

Rinus Cesar
25-02-11, 01:13
Στο Θεατρικό αυτό πρωταγωνιστουσαν σίγουρα ο Τσιβιλικας και ο Πιατας. Τον εξωγήινο τον έκανε ο Τσιβιλικας. Δεν θυμάμαι όμως τον τιτλο του έργου. .

Θυμάμαι τα εξής:

Αγαπητοί συμφορουμίτες, επιτρέψατέ μου να σας απαντήσω : Αυτό το θεατρικό έργο λέγεται "Ο Ουρανοκατέβατος" και το έχει γράψει, παρακαλώ, ο Αλέκος Σακελλάριος !!! Το έργο αυτό είναι ... σκέτη απόλαυση !!! Ο "ουρανοκατέβατος / εξωγήινος" είναι ο πολύ αγαπημένος μου ηθοποιός Γιώργος Κοτανίδης !!! Επίσης, πρωταγωνιστούσε ο Δημήτρης Πιατάς, ο οποίος φιλοξενούσε τον εξωγήινο, υποκρινόμενος ότι ήταν "ξάδελφός του" !!! Μάλιστα στη θεατρική σκηνή είδαμε .... μέχρι και ιπτάμενο δίσκο [ένα μικρούλι απαστράπτον ufo, μέσα απ' το οποίο βγήκε ο Κοτανίδης και η πρώτη κουβέντα που είπε, αμήχανα, ήταν : "καλησπέρα !!! Το είπα καλά;" !!!

Καλύτερα να μη διηγηθώ περισσότερα !!! Μια από τις ατάκες του "εξωγήινου" που μου έχει μείνει είναι αυτή που απηύθυνε στις γυναίκες που έβλεπε και του άρεσαν : "Μού φαίνεστε πολύ υγιής !!! Θα ήθελα να κάνω μαζί σας ένα παιδί" !!!

billy
25-02-11, 02:20
Απο αυτό το έργο είναι άραγε μία σκηνή που θυμάμαι, όπου βγάζει το χέρι του απο τον ιπτάμενο δίσκο κρατώντας κάτι σαν... αναπτήρα; (?)

viewmaster
16-03-11, 03:49
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46395&tsz=0
Oιδιποδεια Παιχνιδια - Τζενη Ρουσσεα

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46391&tsz=0
Γλυκο του Κουταλιου - Δημητρης Ποταμιτης, Αννα Φονσου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46411&tsz=0
Ανδρας, Γυναικα, Διαβολος - Φιλιππος Σοφιανος, Σοφια Κακαρελιδου (κορη στην πραγματικοτητα της Γεωργιας Βασιλειαδου)

παιδια καλησπερα!
μολις τωρα ειδα αυτο που γραφετε οτι η Σοφια Κακαρελιδου ειναι κορη της Γεωργιας Βασιλειαδου και μου εκανε μεγαλη εντυπωση!Ειναι κατι που ισχυει διασταυρωμενα?Γιατι απ οτι ξερουμε η Βασιλειαδου ειχε μια κορη που την ελεγαν Φωτεινη και τη γεννησε γυρω στο ΄30κατι..

bambinella 100
16-03-11, 13:13
Ειναι απολυτως σιγουρο, viewmaster, οτι η Σοφια Κακαρελιδου ειναι κορη της Γεωργιας Βασιλειαδου. Εχω δει μεχρι και την ιδια τη Σοφια να το λεει σε τηλεοπτικη της συνεντευξη.
Αλλωστε αν την προσεξεις καλα, θα δεις οτι μοιαζει στη μητερα της.

bambinella 100
19-03-11, 16:16
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46358&tsz=0
Ο Θειος Βανιας - Τιτικα Βλαχοπουλου, Χρηστος Τσαγκας, Αννυ Πασπατη, Ζωρας Τσαπελης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46355&tsz=0
Ο Θειος Βανιας - Χρηστος Τσαγκας

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46497&tsz=0
Πρωινο Αστρο - Σοφοκλης Πεππας, Τατιανα Λυγαρη, Χρηστος Τσαγκας

αριαδνη
27-03-11, 14:00
αυτη τη στιγμη εχει το φιορε του λεβάντε , ενα εργο του Ξενόπουλουη ετ-1, ελπιζω όλοι οι θεατροφιλοι να ειναι συντονισμένοι!!!

bambinella 100
27-03-11, 14:37
Μπραβο που το εντοπισες, αριαδνη, και σε ευχαριστουμε πολυ!! Πατησα το κουμπι της εγγραφης πριν απο λιγο.
Τελικα προβαλλεται το Φιορο, αν και οπως ειδα μολις τωρα, αρχικα ειχε προγραμματιστει το Μελτεμακι. Ας μη χαιρομαστε παντως. Το σημερινο θεατρικο μπηκε στο προγραμμα λογω της παγκοσμιας ημερας θεατρου, και μαλλον δε θα υπαρξει συνεχεια. http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=26309&d=1292357336 (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1379&attachmentid=26308)

sunset89
27-03-11, 15:26
ουφ ! ευτυχως εβαλα να γραψω το Μελτεμακι και τωρα που εχει το Φιορο, 2 φορες καλυτερα, γιατι θυμιζει πατριδα! :D

mhmerotategiatipino
31-03-11, 07:53
Ξερεις τι πρεπει να κανεις για σημερα το απογευμα!!! :)

bambinella 100
12-04-11, 11:14
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=24045&tsz=0
Ενας βλακας και μισος - Δημητρης Πιατας, Παυλος Κοντογιαννιδης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46574&tsz=0
Ζωρζ Νταντεν - Θανος Καληωρας, Χλοη Λιασκου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46378&tsz=0
Η Διαθηκη μου - Γιαννης Βουρος, Ολγα Πολιτου

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46375&tsz=0
Τριτη και 13 - Νικος Τσουκας, Σασα Καστουρα

Mandrake
23-04-11, 01:54
Την Δευτέρα 25 Απριλίου 2011 θα προβληθεί η θεατρική παράσταση "Ο Φιάκας" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%A6%CE%B9%CE%AC%CE%BA%CE%B1%CF%82) ('82), του "Θεάτρου Της Δευτέρας", στα πλαίσια του αφιερώματος του Σπύρου Ευαγγελάτου, που απ' ότι φαίνεται συνεχίζεται, στο κανάλι "Βουλή". Ελπίζω σιγά σιγά να διατηρήσουν τηλεοπτικό χρόνο κάθε Δευτέρα, έστω, για Ελληνικό θέατρο μιας και οι υπόλοιποι δημόσιοι σταθμοί, έχουν παραμελήσει πάλι το κομμάτι αυτό.

bambinella 100
23-04-11, 12:07
Ελπίζω σιγά σιγά να διατηρήσουν τηλεοπτικό χρόνο κάθε Δευτέρα, έστω, για Ελληνικό θέατρο μιας και οι υπόλοιποι δημόσιοι σταθμοί, έχουν παραμελήσει πάλι το κομμάτι αυτό.

Μακαρι! Ειναι τοσο κριμα, πραγματικα, να αμελειται απο τα καναλια το καλο Θεατρο!
Ευχαριστουμε πολυ Mandrake, για την τοσο ενδιαφερουσα πληροφορια.....

Mandrake
23-04-11, 13:25
Ευχαρίστησή μου! Όποιος ενημερώνεται έγκαιρα ας ενημερώνει για να μην τα χάνουμε κάτι τέτοια!

Mandrake
29-04-11, 01:13
Στα πλαίσια του αφιερώματος, του Σπύρου Ευαγγελάτου, πάλι το "Βουλή" προβάλλει δύο θεατρικές παραστάσεις. Την Δευτέρα 2 Μαϊου 2011 θα προβληθεί η παράσταση "Ιφιγένεια Εν Ληξουρίω" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%99%CF%86%CE%B9%CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%C E%B1_%CE%B5%CE%BD_%CE%9B%CE%B7%CE%BE%CE%BF%CF%85%C F%81%CE%AF%CF%89) ('80) ενώ την Τρίτη 3 Μαϊου 2011 η παράσταση "Πλούτος" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%BF%CF%82_%281979 %29) ('79)!

sunset89
06-05-11, 14:03
Τη Δευτέρα 9/5 το κανάλι της Βουλής θα προβάλλει στις 00.30 το έργο "Του Κουτρούλη ο Γάμος" (Αλέξανδρου Ρίζου) και την Τρίτη 10/5 στις 23.30 τον "Ρήσο" του Ευρυπίδη.

(Υπολογίστε και καμιά ώρα πάνω, καμιά ώρα κάτω γιατί οι έκτακτες ολομέλειες συχνά τη χαλάνε τη δουλειά).

sunset89
24-05-11, 10:19
Λοιπόν, την Δευτέρα 30/5 το κανάλι της Βουλής, θα προβάλλει τους Βατράχους, πάλι σε σκηνοθεσία Σπύρου Ευαγγελάτου και την Τρίτη 31/5 θα προβληθεί η Άλκηστις του Ευρυπίδη.

Αυτό το κανάλι πρέπει επιτέλους να τηρήσει τις ώρες που αναγράφει για τις προβολές, γιατί δεν είναι κατάσταση αυτή να προσπαθούμε να κρατήσουμε ένα αρχείο και στο τέλος να γράφουμε μισή παράσταση λόγω λανθασμένου προγραμματισμού. Θερμή παράκληση αν μας ακούει κανείς!

Mandrake
24-05-11, 12:57
Εεεεπ!! Παράνομο υλικό; :P Ευχαριστούμε για τις σπουδαίες πληροφορίες!! :) Αρχίσαμε κι εκεί τις επαναλήψεις, πάντως. Η παράσταση "Ρήσος" έχει προβληθεί ξανά στο "Βουλή". Προσωπικά δε με πειράζει, βέβαια!

sunset89
30-05-11, 15:01
Τη Δευτέρα 6/6 στις 23.30 θα προβληθεί από τη Βουλή, ο "Αγαμέμνων" του Αισχύλου, παραγωγής 1988! Παίζει ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ με την Χατζηαργύρη και την Τασοπούλου.

sunset89
31-05-11, 13:03
Την Τρίτη 7/6 στις 00.30, οι "Ευμενίδες" (1986) με Γρηγοριάδου, Τασοπούλου και Θεοδωρακόπουλο, πάντα στο κανάλι της Βουλής.

ChristosM
31-05-11, 18:49
Λοιπόν, την Δευτέρα 30/5 το κανάλι της Βουλής, θα προβάλλει τους Βατράχους, πάλι σε σκηνοθεσία Σπύρου Ευαγγελάτου και την Τρίτη 31/5 θα προβληθεί η Άλκηστις του Ευρυπίδη.

Δυστυχως η "Αλκηστις" δεν μπορει να προβληθει λογω φθορας του βιντεο. Κριμα...

sunset89
31-05-11, 18:53
Δυστυχως η "Αλκηστις" δεν μπορει να προβληθει λογω φθορας του βιντεο. Κριμα...

Αλήθεια??? Πολύ λυπηρό γιατί πρόκειται για μια από τις πιο αγαπημένες μου τραγωδίες...Φαντάζομαι και άλλων! :(

Ευχαριστούμε πολύ Χρήστο για την ενημέρωση. :)

dralex
04-06-11, 12:43
Το Μια Νύχτα Άνω Κάτω με τον Αρζόγλου το θυμάστε? [edit]

sunset89
06-06-11, 14:03
Τη Δευτέρα 13/06, θα προβληθεί η Μαρία Στιούαρτ (1997), από το κανάλι της ΒΟΥΛΗΣ, πάντα σε σκηνοθεσία Σπύρου Ευαγγελάτου.

johnalepou
06-06-11, 14:14
Μακάρι και το ΑΜΟΡΕ και τα άλλα θέατρα όταν έκλειναν να έδιναν τις παραστάσεις τους στην TV!

sunset89
06-06-11, 14:17
Ειδικά οι παραστάσεις του ΑΜΟΡΕ θα έπρεπε να προβάλλονται σε πραγματικά άγριες ώρες! :P

sunset89
07-06-11, 21:17
Τρίτη , 14/6 στη ΒΟΥΛΗ, το εκπληκτικό έργο ΜΗΔΕΙΑ του Ευριπίδη.

Εύχομαι μόνο να μην προκύψει κάποια αναποδιά, όπως με την Άλκηστη.....

doolis
07-06-11, 22:12
Καλησπέρα παιδιά,

Να κάνω και εγώ μια άσχετη (με τα υπόλοιπα αρχεία) ερώτηση.

Μήπως κανείς σας έχει ή ξέρει που μπορώ να βρω βιντεοκασέτες ή/και DVD από τα παιδικά θεατρικά έργα "Ιστορίες του Παππού Αριστοφάνη" με σκηνοθεσία Δημήτρη Ποταμίτη??
Τα παιδιά μου με αυτά μεγάλωσαν και τώρα περιμένω εγγονάκι που πολύ θα ήθελα και αυτό να βλέπει τέτοια παιδικά.

sunset89
07-06-11, 22:21
Καλησπέρα doolis.
Δυστυχώς στο φόρουμ αυτό δεν επιτρέπεται να λέμε για εύρεση/αναζήτηση τέτοιων παραγωγών. Ψάξε στα βιντεοκλαμπς και τα δισκοπωλεία, μήπως έχουν κυκλοφορήσει επίσημα. Το Retromaniax αποφεύγει συστηματικά να ανοίγει μέτωπα για τα πνευματικά δικαίωματα! ;)
Καλά ποστς εύχομαι!

Mandrake
07-06-11, 23:45
Ο άνθρωπος ρώτησε, απλά, αν ξέρει κανείς που μπορεί να τ' αγοράσει... Απαγορεύεται στο φόρουμ να υποδείξουμε καταστήματα αγοράς; Φίλε μου δυστυχώς, απ' όσο γνωρίζω, δεν κυκλοφορούν στην αγορά... Δεν ξέρω αν έχουν βγει σε audio CD όμως!

Kambia
08-06-11, 00:11
Mandrake η Sunset απάντησε ότι του απάντησε στο
Μήπως κανείς σας έχει του doolis. Το έχει λοιπόν συνειρμικά σε πάει στην αντιγραφή. Δεν τον έπιασε ούτε από τα μούτρα ούτε του είπε κάτι που δεν ισχύει.
Οχι δεν απαγορεύτεται η υπόδειξη καταστήματος για το που θα μπορούσε να τα βρει (αρκεί να μην γίνεται διαφήμιση)
Οι υπόλοιπες διαφορές με πμ και τα off topic θα καθαριστούν σε κανα δυο μερες

Mandrake
08-06-11, 00:20
Είδα το "βιντεοκασσέτες" και το "DVDs" και το προσπέρασα γρήγορα. Δεν το πρόσεξα, να με συμπαθάτε! :/ Αυτό με το "πμ" δεν το κατάλαβα... Προφανώς εννοείς posts.

Μα που τα βρίσκεις πριν βγει πρόγραμμα; Μέχρι στιγμής έχεις πέσει μέσα όμως και σ' ευχαριστούμε! Μια παρατήρηση μόνο. Δεν ανήκουν όλες εδώ μιας και δεν προβλήθηκαν απ' το "Θέατρο της Δευτέρας" ποτέ... Γι' αυτό κι εγώ ενημέρωνα μια εδώ και μια στον "Κατάλογο τηλεοπτικών και θεατρικών παραστάσεων" (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10435-%CA%E1%F4%DC%EB%EF%E3%EF%F2-%F4%E7%EB%E5%EF%F0%F4%E9%EA%FE%ED-%E8%E5%E1%F4%F1%E9%EA%FE%ED-%F0%E1%F1%E1%F3%F4%DC%F3%E5%F9%ED). Δεν υπήρχε άλλο thread και μου κολλούσε καλύτερα για τις υπόλοιπες! :)

jimijoop
05-03-12, 20:27
ο ηλιας κακλαμανης στο θεατρο της δευτερας

http://www.youtube.com/watch?v=vwyc5Wcmu8M&amp;feature=g-all&amp;context=G2833a0bFAAAAA8AAAAA
ευχαρισουμε τον ηλια κακλαμανη για το βιντεο

bambinella 100
11-03-12, 19:20
Πολυ ωραιο αποσπασμα. Σε ευχαριστουμε jimijoop.
Ειναι απο το θεατρικο εργο Ρομανσερο, με πρωταγωνιστες τη Μαρω Κοντου και το Λακη Κομνηνο στους ρολους μια ιεροδουλης και ενος ιερεα που προσπαθει να την επαναφερει στον ισιο δρομο.

Mandrake
24-03-12, 02:58

Ξεθάβω αυτό εδώ που έπεσα πάνω του τυχαία, μιας και τα δεδομένα της βάσης είναι πολύ περισσότερα από τότε. Ο Κώστας Σπυρόπουλος εμφανίζεται σε μία μόνο παράσταση της σειράς "Το Θέατρο Της Δευτέρας" και συγκεκριμένα στην παράσταση "Ο Πρωτευουσιάνος" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%80%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BF% CF%85%CF%83%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%82) ('86), αλλά όχι με την Μιμή Ντενίση. Η Μιμή Ντενίση δεν πρέπει να εμφανίζεται σε καμία θεατρική παράσταση της τηλεοπτικής αυτής σειράς.

Αυτή την βδομάδα θα προβληθούν σε επανάληψη 2 θεατρικές παραστάσεις στην ΕΤ1 και είναι οι εξής:

1. "Παντρολογήματα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%C E%B3%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1) ('76) (24 Μαρτίου 2012 στις 14:00)
2. "Δεν Πληρώνω, Δεν Πληρώνω" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%94%CE%B5%CE%BD_%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E% CE%BD%CF%89_%CE%B4%CE%B5%CE%BD_%CF%80%CE%BB%CE%B7% CF%81%CF%8E%CE%BD%CF%89) ('86) (27 Μαρτίου 2012 στις 22:45)

D@redevil
24-03-12, 11:42
Ξεθάβω αυτό εδώ που έπεσα πάνω του τυχαία, μιας και τα δεδομένα της βάσης είναι πολύ περισσότερα από τότε. Ο Κώστας Σπυρόπουλος εμφανίζεται σε μία μόνο παράσταση της σειράς "Το Θέατρο Της Δευτέρας" και συγκεκριμένα στην παράσταση "Ο Πρωτευουσιάνος" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_πρωτευουσιάνος) ('86), αλλά όχι με την Μιμή Ντενίση. Η Μιμή Ντενίση δεν πρέπει να εμφανίζεται σε καμία θεατρική παράσταση της τηλεοπτικής αυτής σειράς.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Μάλλον θυμάμαι λάθος (διόλου απίθανο κιόλας...)! Θα κοιτάξω να μαζέψω πληροφορίες για τον Πρωτευουσιάνο, μιας και μάλλον αυτό είναι το θεατρικό που ψάχνω! ;)

Μερσί! :thanx2:

jimijoop
22-04-12, 08:10
αποσπασμα απο την θεατρικη παρασταση Αλαλούμια
http://www.youtube.com/watch?v=oBJA0vLoQLs&amp;feature=g-all-u&amp;context=G278435eFAAAABaAATAA

panp
22-04-12, 08:42
Κάπου αλλού έχω αναφέρει ότι θυμάμαι μια εκπομπή που μεταδόθηκε Καθαρή Δευτέρα, κάπου προς το 80-82 (επί έγχρωμης TV), μέρα που είχε χιονίσει στην Αθήνα, με τον Τέλη Ζώτο που έκανε κάποιον μπάτλερ σε βίλλα, αν θυμάμαι καλά, ή κάτι τέτοιο...Θυμάμαι που έφερναν το φαγητό σ' εκείνα τα πιάτα με το ασημένιο σκέπαστρο.

Από τη retrodb το μόνο που "κολλάει" είναι το "Μια νύχτα έξω", 21 Φεβρουαρίου του 83, και μάλλον θα πρέπει να εννοεί "Μαρτίου". Απομένει να βρω αν η 21η Μαρτίου του 83 ήταν Καθαρή Δευτέρα και είχε χιονίσει.

Και μετά από έρευνες με τα αντίστοιχα εργαλεία (http://www.eortologio.gr/arthra/pasxa.php) πράγματι αυτή η ημερομηνία ήταν η Καθαρή Δευτέρα ! Έτσι λοιπόν μάλλον κάπου καταλήξαμε !
Υπάρχει άραγε τώρα,κάποιο απόσπασμα από αυτό το έργο;

lass
24-08-12, 20:11
ΣΑΒΒΑΤΟ 25/08/2012
(ΕΤ1, 14:20)

«ΟΡΝΙΘΕΣ» του Αριστοφάνη

Θεατρική παράσταση από την εκπομπή «Το Θέατρο της Δευτέρας»
Α’ Προβολή: 12 Ιουλίου 1976
Σκηνοθεσία: Κάρολος Κουν , Ντίνος Γιαννόπουλος
Σενάριο: Βασίλης Ρώτας (μετάφραση & διασκευή κειμένου)
Μουσική σύνθεση:
Ποίηση: Αριστοφάνης
Παίζουν: Βασίλης Διαμαντόπουλος , Στέλιος Καπάτος , Δημήτρης Βάγγος , Διονύσης Καδάς , Γιώργος Ντουμούζης , Αρετή Σελβεβάκη
Υπόθεση: Προς αναζήτηση του Τσαλαπετεινού και της ιδανικής πόλης για να κατοικήσουν, δύο Αθηναίοι, ο Ευελπίδης και ο Πειθέτερος, σκαρφίζονται μια πρωτότυπη ιδέα. Μια αλληγορική και ουτοπική κωμωδία, που παίχτηκε πρώτη φορά στα "Εν Άστει Διονύσια" το 414 π.Χ. Ένα έργο που διέπεται από εμφανή στοιχεία κοινωνικής σάτιρας, αλυσιδωτά ευτράπελα, εξωτική θεαματικότητα και τα ομορφότερα ποιητικά στάσιμα του Αριστοφάνη ("Ξύπνημα Της Αηδόνας", "Δημιουργία Του Κόσμου" κτλ.).

adi32
04-09-13, 10:39
το Κιοσκι υπαρχει πουθενα ?

Mandrake
04-09-13, 11:10
Κάπου αλλού έχω αναφέρει ότι θυμάμαι μια εκπομπή που μεταδόθηκε Καθαρή Δευτέρα, κάπου προς το 80-82 (επί έγχρωμης TV), μέρα που είχε χιονίσει στην Αθήνα, με τον Τέλη Ζώτο που έκανε κάποιον μπάτλερ σε βίλλα, αν θυμάμαι καλά, ή κάτι τέτοιο...Θυμάμαι που έφερναν το φαγητό σ' εκείνα τα πιάτα με το ασημένιο σκέπαστρο.

Από τη retrodb το μόνο που "κολλάει" είναι το "Μια νύχτα έξω", 21 Φεβρουαρίου του 83, και μάλλον θα πρέπει να εννοεί "Μαρτίου". Απομένει να βρω αν η 21η Μαρτίου του 83 ήταν Καθαρή Δευτέρα και είχε χιονίσει.

Και μετά από έρευνες με τα αντίστοιχα εργαλεία (http://www.eortologio.gr/arthra/pasxa.php) πράγματι αυτή η ημερομηνία ήταν η Καθαρή Δευτέρα ! Έτσι λοιπόν μάλλον κάπου καταλήξαμε !
Υπάρχει άραγε τώρα,κάποιο απόσπασμα από αυτό το έργο;

Δεν "εννοεί" φίλε μου κάτι διαφορετικό απ' αυτό που βλέπεις στην RetroDB. Δεν έχουμε λόγω να δώσουμε ψευδή στοιχεία και για όσα δεν έχουμε πληροφόρηση θα τα βρεις κενά. Άνευ ημερομηνίας προβολής, είτε λειψής. Οι ημερομηνίες είναι τσεκαρισμένες από προγράμματα τηλεόρασης. Εάν υπήρξε κάποια αλλαγή στο πρόγραμμα δε μπορούμε να το γνωρίζουμε, αλλά σύμφωνα με τις πληροφορίες, στις 21 Μαρτίου 1983 είχε προβληθεί η θεατρική παράσταση "Της Μαμάς Μου Είναι Η Καλύτερη" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B7%CF%82_%CE%BC%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%82_ %CE%BC%CE%BF%CF%85_%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9_ %CE%B7_%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8D%CF%84%CE%B5%CF%81% CE%B7) ('83), στο "Θέατρο Της Δευτέρας" ('76-'95). Εάν δεν προβλήθηκε τελικά αυτή αλλά προβλήθηκε σε επανάληψη η "Μια Νύχτα Έξω", πάω πάσο. Η προηγούμενη ημερομηνία όμως, δεν είναι λάθος και αν είχε ακυρωθεί το θεατρικό "Της Μαμάς Μου Είναι Η Καλύτερη", δε νομίζεις ότι θα έπρεπε να είχε προβληθεί σε άλλη ημερομηνία αργότερα; Εάν ρίξεις μια ματιά εδώ (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD% CF%81%CE%B1%CF%82_%281976%29), θα δεις ότι σημειώνουμε αρκετές παραστάσεις που έχουν αλλάξει ημερομηνία για το πότε, τελικά, προβλήθηκαν.

Τώρα, το να βρεθούν οι θεατρικές παραστάσεις αυτές που ζητάς εσύ ή ο/η adi32, απ' την στιγμή που έκλεισε το "Ψηφιακό Αρχείο Της ΕΡΤ" και η "Ραδιοτηλεόραση", κομματάκι δύσκολο...