PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Τροχός της Τύχης (1990 ANT1)

stakovios
07-03-10, 01:07
Ο τροχός της τύχης (1990)
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_τροχός_της_τύχης_(1990)

Ο τροχός της τύχης ( ΑΝΤ1, 1990-96, σκηνοθεσία: Μεγακλής Βιντιάδης)
Το παιχνίδι στην πορεία του στο χρόνο είχε 4 παρουσιαστές:
1.Γιώργος Πολυχρονίου-Κρίστα (η όμορφη Κρίστα ήταν μοντέλο που γύριζε τα πλακίδια στα παζλ, ώστε να φαίνονται τα γράμματα)
2.Παύλος Χαϊκάλης
3. Δάνης Κατρανίδης
4. Γιάννης Κουτράκης (MEGA 1997-98)

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82_%CF%84 %CE%B7%CF%82_%CF%84%CF%8D%CF%87%CE%B7%CF%82

Και ποιος δεν θυμάται την ελληνική έκδοση του "Τροχού της Τύχης", με τα παζλ, που έπρεπε π.χ. να βρεις τίτλο τραγουδιού με 5 λέξεις. Κατά τη γνώμη μου ο τροχός που έμεινε περισσότερο στη μνήμη μας ήταν εκείνος με παρουσιαστή τον γνωστό από το ραδιόφωνο αλλά και από τη φωνή του σε πάμπολλες διαφημίσεις, Γιώργο Πολυχρονίου.

Μια έγχρωμη φωτογραφία με τον "Τζι-Πόλυ", όπως αρεσκόταν να τον φωνάζουν, και την Κρίστα, από το τηλεπαιχνίδι (σόρυ για την χαμηλή ποιότητα),

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=847&pictureid=15219

και ένα βίντεο με μόλις 10 δευτερόλεπτα από το παιχνίδι , με πολλές διαφημίσεις της εποχής.

Το τηλεπαιχνίδι αυτό ήταν το πρώτο στον ΑΝΤΕΝΝΑ, καθώς έκανε πρεμιέρα γενεθλίων την 1η Ιανουαρίου 1990.

http://www.youtube.com/watch?v=TQOupX3wYDc

Για να παίξουμε, αν θέλετε, ένα παζλ, χωρίς να χρειάζεται να γυρνάμε τροχό και να έχουμε κίνδυνο μην τύχουμε χρεωκοπία:

Τίτλος φόρουμ:)

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Nemo
07-03-10, 03:15
Νομιζω οτι ηταν μαλλον το πρωτο τηλεπαιχνιδι σε καναλι πανελλαδικης εμβελειας που μπορουσαν να συμμετεχουν ζωντανα-τηλεφωνικα τηλεθεατες σε καποιο mini game ,κατι που μιμηθηκαν και αλλα τηλεπαιχνιδια εκεινη την εποχη ...

latinsoapsfever
09-04-10, 18:47
Ένα επεισόδιο από τον τροχό της τύχης του MEGA, 1998:

http://www.youtube.com/watch?v=_s77kFHJDpw&feature=PlayList&p=97C3E1E9EDD6BD8B&playnext_from=PL&index=0&playnext=1

copyrights

DianaTheSuperstar91
09-04-10, 22:06
Ένα επεισόδιο από τον τροχό της τύχης του MEGA, 1998:

http://www.youtube.com/watch?v=_s77kFHJDpw&feature=PlayList&p=97C3E1E9EDD6BD8B&playnext_from=PL&index=0&playnext=1

copyrights

Αν και γεννημένη το 1991 προτιμώ του ΑΝΤ1 με τον G Poly και την Crista.

latinsoapsfever
10-04-10, 00:02
Αυτό είχα να βάλω, τι να κάνουμε :)

bibi-bo
10-04-10, 23:21
Πόλυ καλό το βιντεάκι latinsoapsfever. ;) Εγώ πάλι θυμάμαι αυτό με τον Πολυχρονίου και τη Μενεγάκη. χεχε :P

DianaTheSuperstar91
11-04-10, 20:53
Πόλυ καλό το βιντεάκι latinsoapsfever. ;) Εγώ πάλι θυμάμαι αυτό με τον Πολυχρονίου και τη Μενεγάκη. χεχε :P

Αυτό που λες είναι η Mega Banca του 1993 με 1995

RIO
11-04-10, 21:59
Θυμάμαι και το επιτραπέζιο που κυκλοφορούσε τότε:)...

FORD231
24-04-10, 10:02
ο τροχος της τυχης
με τον
Γιώργο Πολυχρονίου με την Κρίστα

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

stakovios
25-04-10, 03:15
Ρισπέκτ ιδιαίτερα για τον τροχό. Πιστεύω πρέπει να μπει το βιντεάκι σου και στο σχετικό θρεντ, οπότε το τοποθετώ αμέσως.

tzimakos
05-05-10, 02:38
Θυμάμαι και το επιτραπέζιο που κυκλοφορούσε τότε:)...

Τους είχα ζαλίσει τους γονείς μου να μου το πάρουν! Και τελικά μου το πήρε ο ¶γιος Βασίλης! Νομίζω πως το έχω ακόμα...

joe
05-05-10, 10:04
Η πρωτη μου αναμνηση απο το 1990 ειναι πως ξυπνησα απογευμα μετα τον εορτασμο της πρωτοχρονιας. Ανοιξα την τηλεοραση και στο νεο καναλι (Αντ1) επαιζε το πρωτο επεισοδιο του τροχου της τυχης. Θυμαμαι πως για τα δεδομενα της εποχης ο τροχος της τυχης ηταν το πρωτο παιχνιδι που εδινε αληθινα δωρα περαν απο τα συμβολικα ενθυμια που συνηθιζονταν.
Φυσικα μετεπειτα τα τηλεοπτικα παιχνιδια απογειωθηκαν σε σημειο του να μοιραζουν περιουσιες. Οι συσκευες και το φουσκωτο που εδινε ο τροχος της τυχης σημερα θα φανταζαν απιστευτα ευτελη.

stakovios
05-05-10, 20:57
Συμφωνώ με τον Τζο, το παιχνίδι όντως ταυτίστηκε με την ιστορία του ΑΝΤΕΝΝΑ. Στα ισχυρά χαρτιά του σταθμού, πόσο μάλλον για έναν νεοσύστατο σταθμό, ήταν το συγκεκριμένο τηλεπαιχνίδι.

DianaTheSuperstar91
23-05-10, 22:45
Το είχα και εγώ το παιχνίδι 6 χρονών , αρκετά χρόνια μετά.

Η Κρίστα στην πραγματικότητα λέγεται Στέλλα Μανωλά, για όσους δεν γνωρίζατε.

grtt
23-05-10, 23:23
Κάτι που ίσως δε θυμάστε αλλά το θυμάμαι καλά εγώ είναι ότι ο Antenna όταν ξεκίνησε επισήμως την παραμονή της πρωτοχρονιάς του 1990, παρουσίασε τον Τροχό της Τύχης με παρουσιαστή τον Τέρενς Κουίκ, αυτός το παρουσίασε μόνο και μία φορά, παραμονή πρωτοχρονιάς και νομίζω με μια παραλλαγή του τροχού, όπου χρησιμοποιησαν τον τροχό αλλά οι παίκτες κέρδιζαν τα λεφτά που αυτός έφερνε ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, ήταν live εκείνη η εκπομπή.

DianaTheSuperstar91
23-05-10, 23:57
Κάτι που ίσως δε θυμάστε αλλά το θυμάμαι καλά εγώ είναι ότι ο Antenna όταν ξεκίνησε επισήμως την παραμονή της πρωτοχρονιάς του 1990, παρουσίασε τον Τροχό της Τύχης με παρουσιαστή τον Τέρενς Κουίκ, αυτός το παρουσίασε μόνο και μία φορά, παραμονή πρωτοχρονιάς και νομίζω με μια παραλλαγή του τροχού, όπου χρησιμοποιησαν τον τροχό αλλά οι παίκτες κέρδιζαν τα λεφτά που αυτός έφερνε ή κάτι τέτοιο. Μάλιστα, αν δεν κάνω λάθος, ήταν live εκείνη η εκπομπή.

Λάθος την Τηλερουλέτα παρουσίαζε αγαπητέ μου.

thebest20
24-05-10, 12:58

Είναι η ίδια που εμφανίζεται σε αυτό το site?

http://www.imdb.com/name/nm1644483/?ref=search&sid=skjB1pIheTy2iAtUndRnFQ.3611484927..1

Παλιά νόμιζα ότι ήταν μοντέλο από το εξωτερικό

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Βρήκα όμως κι αυτό ψάχνοντας στο facebook

ANT1
Σκηνοθεσία:
Μεγακλής Βιντιάδης
Περιγραφή Σεναρίου:
Το δημοφιλέστερο και αγαπημένο τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1 , που άφησε εποχή κ μας ψυχαγωγούσε, μοιράζοντας πολλά πλούσια δώρα κ αυτοκίνητα, από το 1990 ώς κ το 1996. Μοναδικός στο είδος του ο Γιώργος Πολυχρονίου ως παρουσιαστής, με την φράση σλόγκαν 'ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΚΥΡΙΕΣ Κ ΚΥΡΙΟΙ..', έδωσε το βάπτισμα στο παιχνίδι με συμπαρουσιάστρια την Στέλλα Μανωλά κ έπειτα την όμορφη γλυκιά Κρίστα. Αργότερα την σκυτάλη της παρουσίασης, πήρε ο Παύλος Χα'ι'κάλης κ το παιχνίδι έκανε φινάλε στον ΑΝΤ1 με τον Δάνη Κατρανίδη. Σκηνοθεσία ο Μεγακλής Βιντιάδης . Την υπέροχη φωνή του στην αφήγηση των δώρων κ των events, χάριζε ο Αλέξανδρος Μολφέσης...

ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
ΠΑΝΟΣ ΖΩΗΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ
ΣΑΚΗΣ ΓΩΓΟΣ

ΑΝΙΜΑΤΕΡ
ΠΑΝΟΣ ΤΡΙΚΑΛΙΩΤΗΣ
ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΤΑΦΛΟΣ

Ο ''τροχός'' έκανε την εμφάνισή του πάλι το 1997-98 στο ΜΕGA με παρουσιαστή τον Γιάννη Κουτράκη.

http://www.facebook.com/pages/%CE%9F-%CE%A4%CF%81%CE%BF%CF%87%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%A4%CF%8D%CF%87%CE%B7%CF%82-%CE%91%CE%9D%CE%A41-1990-96/132112046952049?fref=ts

Επομένως δεν είναι το ίδιο πρόσωπο σύμφωνα με τη σελίδα!

grtt
24-05-10, 19:00
Λάθος την Τηλερουλέτα παρουσίαζε αγαπητέ μου.

Χμμ, ναι έχεις δίκιο τελικά, αλλά μου έμεινε διότι πρέπει να χρησιμοποίησαν τον τροχό από τον Τροχό της Τύχης για την Τηλερουλέτα!

Mitch Bucannon
24-05-10, 20:42

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. ¨Αλλη η Μανωλά και άλλη η Κρίστα.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=306568&dt=25/12/2009 Διάβασε την παράγραφο που αναφέρεται στον Πολυχρονίου :)

DianaTheSuperstar91
24-05-10, 20:48
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. ¨Αλλη η Μανωλά και άλλη η Κρίστα.
http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=4&artId=306568&dt=25/12/2009 Διάβασε την παράγραφο που αναφέρεται στον Πολυχρονίου :)

thanks γιατί έγινε ένα μπέρδεμα.

thebest20
24-05-10, 23:37
Η Κρίστα πρέπει να ήταν ξένη,αγγλικά μιλούσε!

stakovios
25-05-10, 03:05
Η Κρίστα πρέπει να ήταν ξένη,αγγλικά μιλούσε!
Αμερικάνα ήταν, αν θυμάμαι καλά την προφορά.

Serafeim
25-05-10, 14:22
Κρίστα Φλέσνερ πρέπει να λεγόταν ή κάπως έτσι. Ελληνίδα πάντως δεν ήταν.

amigabill
25-05-10, 14:38
Ωραίο τηλεπαιχνίδι.Εγώ το είχα γνωρίσει από το '89 που το είχε το γερμανικό SAT1, με μεγαλύτερα ποσά βέβαια.

sparklingeagle
29-05-10, 21:36
Κρίστα Φλέσνερ πρέπει να λεγόταν ή κάπως έτσι. Ελληνίδα πάντως δεν ήταν.

Krista Fleischer.

Σήμερα εργάζεται στον ANT-1 Satellite ως εκφωνήτρια του αγγλόφωνου δελτίου ειδήσεων (μπορεί ίσως να την έδιωξε ο Κυριακού από το κανάλι στα πλαίσια των περικοπών του budget και του προγράμματος εθελουσίας εξόδου λόγω της κρίσης.)

thebest20
29-05-10, 22:55
Σε τι ηλικία είναι τώρα αυτή,από περιέργεια?Περίπου 45?Όταν είχε ξεκινήσει ήταν 25 χρονών περίπου?

sparklingeagle
30-05-10, 04:26
Δεν γνωρίζω ακριβώς την ηλικία της κοπέλας.

FORD231
27-08-10, 19:32
Τρειλερ απο το τηλεπαιχνιδι του ΑΝΤ1 με τον Γιωργο Πολυχρονιου και την Κριστα
μεταδοθηκε το 1992

"Ο Τροχος της Τυχης Α..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

nick
27-08-10, 22:59
Πολύ καλό το τρέιλερ, αν και ο Πολυχρονίου μου άρεσε περισσότερο στo Ρίσκο ή Πάσο του MEGA.

FORD231
24-09-10, 22:22
Τρειλερ απο τον Τροχο της Τυχης

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

stakovios
26-10-10, 23:10
"ΠΑΛΙΕΣ CULT ΔΙΑΦΗΜΙΣΕ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

Ο Τροχός της Τύχης μεταδιδόταν στον ΑΝΤΕΝΝΑ το 1994, αλλά με παρουσιαστή τον Παύλο Χαϊκάλη.

thebest20
26-10-10, 23:17
Το θυμάμαι ότι το παρουσίαζε ο Παύλος Χαϊκάλης,από το 94,νομίζω για 2 χρόνια.Απλά δεν θυμάμαι αν η κοπέλα που άνοιγε τα γράμματα ήταν η Κρίστα ή κάποια άλλη.Στο video μου φάνηκε σαν την Κρίστα.

tzias57
26-10-10, 23:25
Το θυμάμαι ότι το παρουσίαζε ο Παύλος Χαϊκάλης,από το 94,νομίζω για 2 χρόνια.Απλά δεν θυμάμαι αν η κοπέλα που άνοιγε τα γράμματα ήταν η Κρίστα ή κάποια άλλη.Στο video μου φάνηκε σαν την Κρίστα.

Οι παρουσιαστές άλαζαν η ΚΡΊΣΤΑ ομως σταθερή αξία. Μιλάω για όταν ήταν το παιχνίδι στο ΑΝΤ1.

sparklingeagle
27-11-10, 17:59
Ξεχάσατε τον αφηγητή Αλέξανδρο Μολφέση, ο οποίος παρουσίαζε το "τηλεφωνικό" μέρος του παιχνιδιού παρέα με δυό συνεργάτες του που δούλευαν εκείνα τα χρόνια στον ΑΝΤ-1 FM.

Μιλάω ασφαλώς για το puzzle το οποίο ο τηλεθεατής έπρεπε να λύσει σε μέσα σε 15 δευτερόλεπτα τηλεφωνικώς.

FORD231
19-12-10, 18:26
Τρέιλερ από το τηλεπαιχνίδι ((Ο Τροχός της Τύχης)) με τον Παύλο Χαικαλη
και την Κρίστα
μεταδόθηκε το 1993 από τον ΑΝΤ1

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ΠΑΥΛΟΣ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

bernard.c
02-01-11, 21:14
Τρέιλερ από το τηλεπαιχνίδι ((Ο Τροχός της Τύχης)) με τον Παύλο Χαικαλη
και την Κρίστα
μεταδόθηκε το 1993 από τον ΑΝΤ1

Καλός ο Παύλος Χαϊκάλης, χαμογελαστός πάντα και συμπαθέστατος, αλλά ο Τροχός της Τύχης, "ήταν" ο Γιώργος Πολυχρονίου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά οποισδήποτε άλλος στη θέση του Πολυχρονίου, έμοιαζε "ξένος" στο παιχνίδι - τόσο πολύ είχε συνδεθεί ο "GPoly" στο μυαλό μου με το παιχνίδι...

tsalk
02-01-11, 21:37
Καλός ο Παύλος Χαϊκάλης, χαμογελαστός πάντα και συμπαθέστατος, αλλά ο Τροχός της Τύχης, "ήταν" ο Γιώργος Πολυχρονίου. Δεν ξέρω γιατί, αλλά οποισδήποτε άλλος στη θέση του Πολυχρονίου, έμοιαζε "ξένος" στο παιχνίδι - τόσο πολύ είχε συνδεθεί ο "GPoly" στο μυαλό μου με το παιχνίδι...

Συμφωνώ απόλυτα. GPoly ο ένας και μοναδικός!!!!

evarlam
07-02-11, 13:51
Νικήτρια του παιχνιδιου, θυμάμαι, η οποία κέρδισε το φοβερό και τρομερό Citroen AX ήταν παλιά συμμαθήτρια μου στο Λύκειο...είχα δει την εκπομπή εκείνη και βεβαίως και το έπαθλο παρκαρισμένο στη γειτονιά. Την είχα ρωτήσει μάλιστα για το παιχνίδι και χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι μου είχε πει πως χρειάστηκε να πληρώσει τα έξοδα φακέλου και τις πινακίδες για να κυκλοφορήσει το αυτοκίνητο.....

FORD231
08-04-11, 17:34
Δείτε τον Τροχό της Τύχης με τον Γιώργο Πολυχρονίου και την Κρίστα
μεταδόθηκε το 1990 από τον ΑΝΤ1

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ (Α..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

tonytony
08-04-11, 18:17
Super!!!¶ξιος FORD!!!

imperium
08-04-11, 18:21
απο τα αγαπημενα μου τηλεπαιχνιδια
ο Πολυχρονιου καλυτερος απο ολους
το ειχα και σε παιχνιδι τοτε

Retrospectiva
12-04-11, 12:44
Επεισόδιο του τηλεπαιχνιδιού Ο Τροχός της Τύχης με παρουσιαστή τον Δάνη Κατρανίδη!
Μπόνους: Η Κρίστα μιλάει πολύ σε αυτό το επεισόδιο!

Προβλήθηκε 06 Ιανουαρίου 1994.
"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ(1A)-ΑΝΤ1..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ(1B)-ΑΝΤ1..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ(1Γ)-ΑΝΤ1..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ(1Δ)-ΑΝΤ1..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

sunset89
19-05-11, 14:45
[dead picture]

sunset89
13-06-11, 23:07
Ακόμα μια φωτό της εκπομπής
http://img814.imageshack.us/img814/6176/troxos.jpg77227

FORD231
02-11-11, 17:04
Απόσπασμα από το τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1
((Ο Τροχός της Τύχης)) με τον Παύλο Χαικάλη
μεταδόθηκε το 1992

"Ο ΤΡΟΧΟΣ ΤΗΣ ΤΥΧΗΣ ((Α..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

Sorry about that.

katerinak
02-11-11, 17:50
Απόσπασμα από το τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1
((Ο Τροχός της Τύχης)) με τον Παύλο Χαικάλη
μεταδόθηκε το 1992

tsalk σ ευχαριστουμε πολυ για το βιντεο!!δεν ηξερα οτι ηταν και ο Χαϊκαλης παρουσιαστης του τροχου της τυχης

FORD231
02-11-11, 18:22
tsalk σ ευχαριστουμε πολυ για το βιντεο!!δεν ηξερα οτι ηταν και ο Χαϊκαλης παρουσιαστης του τροχου της τυχης
tsalk!!!!!!!! εγώ είμαι ο FORD231!!!

katerinak
02-11-11, 18:30
tsalk!!!!!!!! εγώ είμαι ο FORD231!!!

FORD231 χιλια συγγνωμη!!!!!!!!! δεν ξερω πώς μπερδευτηκα ετσι...

Serafeim
02-11-11, 19:24
Πάντως μόνο ο Πολυχρονίου ταίριαζε στον "τροχό". Ούτε ο Χαϊκάλης ούτε, ακόμα περισσότερ, ο Κατρανίδης κατάφεραν να τον φτάσουν.

christos1977gr
29-01-13, 07:05
69629Ο Γιώργος Πολυχρονίου και η Κρίστα!

69630 Γιώργος Πολυχρονίου και Κρίστα !

69631προσκληση στο studio για τον 'τροχο'

panp
29-01-13, 11:34
Μου φαινόταν βαρετό το πρώτο μέρος (μάλλον με κούραζε το ότι έδειχνε συνέχεια τον τροχό να γυρίζει και ζαλιζόμουν !), αλλά κόλλαγα πάντα στην τελευταία δοκιμασία, να βρεις τη φράση από τα κρυμμένα γράμματα ! Αυτό το έβλεπα πάντα !
Να ρωτήσω κάτι, το παρουσίασε ποτέ ο Μίλτος Μακρίδης;

christos1977gr
29-01-13, 21:05
Μου φαινόταν βαρετό το πρώτο μέρος (μάλλον με κούραζε το ότι έδειχνε συνέχεια τον τροχό να γυρίζει και ζαλιζόμουν !), αλλά κόλλαγα πάντα στην τελευταία δοκιμασία, να βρεις τη φράση από τα κρυμμένα γράμματα ! Αυτό το έβλεπα πάντα !
Να ρωτήσω κάτι, το παρουσίασε ποτέ ο Μίλτος Μακρίδης;

oχι, ο Μιλτος Μακριδης δεν παρουσιασε ποτε τον 'τροχο'. ο 'τροχος' ηταν με Πολυχρονιου-Κατρανιδη-Χαικαλη... ο Μακριδης παρουσιαζε το' ο καλυτερος κερδιζει'..

RIO
30-01-13, 02:34
Κάποτε πήγαν να ξαναρχίσουν τροχό της τύχης στο Mega, αλλά η προσπάθεια πάτωσε μετά από λίγα επεισόδια. Εκτός του ότι φαινόταν πια ξεπερασμένο, για παρουσιαστή είχαν βάλει έναν τύπο, που η ομιλία του ήταν ότι καλύτερο για την αϋπνία...

θανος
30-01-13, 16:38
ωραιο παιχνιδι ειχαμε παει καποτε με την μητερα μου κοινο και παρολο που δεν κραταγε πολυ ωρα το γυρισμα ηταν μεγαλο και μου εκανε εντυπωση

christos1977gr
17-03-13, 22:52
75517Γιώργος Πολυχρονίου κ' Κρίστα

75518Δάνης Κατρανίδης κ' Κρίστα

75519εξωφυλλο στο 7μερεςtv της εποχης...

75520εξωφυλλο εποχης με την Κριστα!

retrofrog
17-03-13, 23:17
Αγαπημένη Κρίστα..Ο "τζιπολυ" στις μεγάλες του δόξες..Νομίζω ότι απείχε παρασάγγας από τους άλλους παρουσιαστές, οι οποίοι συμπαθέστατοι μεν αλλά τελείως΄"έξω από τα νερά τους"..(Εδώ ισχύει το "έκαστος εφ ω ετάχθη" και ο Πολυχρονίου νομίζω ότι ήταν ιδανικός για τηλεπαιχνίδια..) Μιας και αναφέρθηκε, αν δεν λανθάνω, η (όντως ατυχής) προσπάθεια αναβίωσης από το Μέγκα, έγινε το 1998,με παρουσιαστή τον Γιάννη Κουρτάκη, ένα από τους 3 παρουσιαστές της νεανικής εκπομπής του καναλιού στις αρχές της δεκαετίας "το τελευταίο θρανίο" ενώ στη θέση της Κρίστας,η (ζουμερή τότε) Νίκη Κάρτσωνα..Παρεμπιπτόντως, Χρήστο, πολύ ωραίο το τελευταίο εξώφυλλο...7 μέρες tv 1990..Αυτά είναι..Τώρα είδα και το τελευταίο που προσέθεσες και επαναλαμβάνω:"Αγαπημένη Κρίστα";)

mhmerotategiatipino
19-03-13, 08:28
Το 7 μερες tv εχει ημερομηνια; :(

retrofrog
19-03-13, 10:56
Το συγκεκριμένο εξώφυλλο υπάρχει στο επετειακό τεύχος του περιοδικού (για τα 900 του τεύχη) και απ'ότι διαβάζω το αναφέρει ως "τεύχος 28" που σημαίνει ότι κυκλοφόρησε...μια στιγμή να κάνει τους υπολογισμούς ο βάτραχος...γύρω στις 28 Σεπτεμβρίου 1990..

υ.γ: mhmerotategiatipino ακόμα περιμένω το 1000 τεύχος του "Τηλεράματος"...:P (βάτραχος με μνήμη καμήλας...:D)

Aardvark
19-03-13, 11:06
Μιας και αναφέρθηκε, αν δεν λανθάνω, η (όντως ατυχής) προσπάθεια αναβίωσης από το Μέγκα, έγινε το 1998,με παρουσιαστή τον Γιάννη Κουρτάκη, ένα από τους 3 παρουσιαστές της νεανικής εκπομπής του καναλιού στις αρχές της δεκαετίας "το τελευταίο θρανίο" ενώ στη θέση της Κρίστας,η (ζουμερή τότε) Νίκη Κάρτσωνα..
Επισης θυμαμαι και Χαϊκαλη σαν παρουσιαστη,οπως και Δανη Κατρανιδη σε καποια φαση του παιχνιδιου,πιθανον να εχει αναφερθει βεβαια..

mhmerotategiatipino
20-03-13, 15:44
Το Τηλεραμα ΘΑ σκαναριστει οταν μπω αποθηκη (και δεν θα μπω αμεσα, τωρα ακομη μαζευω και σκαναρω απο τη δουλεια μου, οταν εξαντληθει το υλικο που δεν...τοτε θα στραφω σε αυτο που εχω μες στα ποδια μου!). :) Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

retrofrog
20-03-13, 19:24
Πώπω...Με βλέπω να καταλήγω έτσι..http://myfrog.ca/images/kids_max.gif περιμένοντας το σκανάρισμα...:P Να'σαι καλά!Μακάρι να είχα και περισσότερες!:)

77228

BETTY BOOP
20-03-13, 20:06
Μου άρεσε αυτό το τηλεπαιχνίδι! Σκέτη σπαζοκεφαλιά! Μου άρεσε να βλέπω τον τροχό να γυρίζει καθώς και τα γράμματα που εμφανίζονταν στον πίνακα του παιχνιδιού και σχημάτιζαν τις λέξεις.

Ozzaros
08-04-13, 03:21
Απο τα αγαπημενα μου... Ισως το πιο αγαπημενο τηλεπαιχνιδι απο την ιδιωτικη, και βεβαια μονο με G-Poly. (Με Χαικαληδες και σια επεσε το ενδιαφερον αποτομα, ισως εφταιγε και το οτι εβγαιναν και αλλα παιχνιδια τοτε και αρχισε να φθειρεται καπως ο Τροχος).

Θυμαμαι που το βλεπαμε οικογενειακως πολλες φορες, κι ενω ολοι κοιταγαν το 'παζλ', το δικο μου βλεμμα ηταν καρφωμενο στα ποδια της Κριστας.... Τι γυναικαρα ηταν αυτη... (εγω εμπαινα στην εφηβεια τοτε). Και σχεδον παντα εβγαινε με κοντη φουστα...

Θυμαμαι επισης το καμακι που της εκανε ο G-Poly (παντα ευπρεπες καμακι και καλογουστο, ηταν πολυ χιουμοριστας ο ατιμος).

Το πηραμε και σε επιτραπεζιο (οπως πολλοι), και πρεπει να το'χω ακομα...

christos1977gr
23-05-13, 01:52
[edit] Christos1977gr αν έχεις την καλοσύνη ανέβασε ένα μικρό απόσπασμα 2-3 λεπτών. Ολόκληρη η εκπομπή υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα (ANT1) οπότε και το λινκ αφαιρέθηκε. [edit]

perlastar
28-10-13, 04:32
ωραιο παιχνιδι ειχαμε παει καποτε με την μητερα μου κοινο και παρολο που δεν κραταγε πολυ ωρα το γυρισμα ηταν μεγαλο και μου εκανε εντυπωση

Κι εγώ είχα πάει με τη μητέρα μου και ήμουν στο κοινό σε ένα επεισόδιο του 91. Θυμάμαι τον μεγάλο τροχό να γυρίζει, τον απίθανο, πάντα στην πρίζα Πολυχρονίου και έναν τύπο που μας διασκέδαζε στα διαλείμματα με ωραία ανέκδοτα, δεν θυμάμαι πώς τον έλεγαν!

mhmerotategiatipino
05-11-13, 10:24
Το 1994 η Κρίστα πολιτογραφήθηκε Ελληνίς και παντρεύτηκε! :)

spirtoulis
05-11-13, 19:57
Ωραίο τηλεπαιχνίδι, μακάρι να ξαναπαιζόταν στην ελληνική τηλεόραση.Mhmerotategiatipino που το ξετρύπωσες αυτό το ντοκουμέντο?

mhmerotategiatipino
06-11-13, 13:08
Περιοδικό ΓΑΜΟΣ, τεύχος άνοιξη-καλοκαίρι 1994, εκεί ανακάλυψα φωτογράφιση των μοντέλων: Μπαλατσινού, Κουλιανού, Καγιά (ανήλικη! :ρ ) και Μενεγάκη!

SBerdesis
18-11-13, 20:20
Ξέρει κανείς που μπορω να βρω επεισοδεια με τον Πολυχρονιου απο 1990?

D@redevil
18-11-13, 21:00
Ξέρει κανείς που μπορω να βρω επεισοδεια με τον Πολυχρονιου απο 1990?

Kαλησπέρα και καλωσόρισες! :)

Μόνο αν ανέβουν στον official ιστότοπο του καναλιού (Ant1 WebTV).

Αλλιώς, και να τα έχει κάποιος, δεν επιτρέπεται να τα διαμοιράσει, καθώς είναι υλικό που υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα! ;)

thebest20
21-11-13, 18:41
Με αφορμή την εκπομπή,είχαν κυκλοφορήσει και 2 μουσικές συλλογές,το 1991 (http://www.greekbooks.gr/music/silloges/o-trohos-ton-epitihion.product) και 1992 (http://www.greekbooks.gr/music/silloges/o-trohos-ton-epitihion-92.product) με επιτυχίες της εποχής,με τίτλο "Ο τροχός των επιτυχιών"

nasospakos
24-11-13, 21:55
χα χα όντως thebest20, best of για οτιδήποτε έφτιαχναν τότε τα κανάλια! Μεγάλες αρπαχτές λέμε! Διπλοτριπλοτετραπλό-βινύλια και δεν συμμαζεύεται. Πάντως ο Κώστας Πολυχρονίου από τους καλύτερους παραγωγούς ever. Εκατομμύρια δίσκοι! Έκανε πρόσφατα ΚΑΙ διαδικτυακό ραδιόφωνο, δεν ξέρω αν συνεχίζει.

thebest20
25-11-13, 01:27
Γιώργο τον λένε τον Πολυχρονίου!Όσο για τα άλλα συμφωνώ,αλλά τη στιγμή που ο κόσμος δεν είχε χρήματα να παίρνει πολλούς δίσκους,προτιμούσε να πάρει μία συλλογή με επιτυχίες κοντά στις γιορτές!!!!!Ακόμα και μέχρι πριν μερικά χρόνια κυκλοφορούσαν στα δισκοπωλεία συλλογές με επιτυχίες σε τιμές άνω των 20 ευρώ.Βέβαια και σήμερα κυκλοφορούν καθιερωμένες συλλογές που βγάζει η κάθε εταιρεία,αλλά βγαίνουν με εφημερίδες.

nasospakos
25-11-13, 02:29
χε χε, όντως Γιώργο τον λένε, καλά λέμε...Έχεις δίκιο ναι, best of να έχεις τα hits και καθάρισες. Να βρήκα και μερικούς σ 'αυτό το μοτίβο από τη δισκοθήκη μου! Τα χτύπαγα και 'γω κάτι τέτοια παρότι «μέταλος»! :)
91592

nwntas
09-01-14, 21:02
Πριν λίγες μέρες στην εκπομπή "Τα Καρντάσιανς" ήταν καλεσμένος ο Γιώργος Πολυχρονίου. Στην εκπομπή προβλήθηκαν αποσπάσματα από τον πρώτο Τροχό της τύχης, στον οποίο καλεσμένοι και παίκτες ήταν ο Λευτέρης Πανταζής, η Πωλίνα και η Αλέξια, δηλαδή τα πρώτα ονόματα της ελληνικής δισκογραφίας της εποχής. Φυσικά, ο Πολυχρονίου δήλωσε ότι αν θα επέστρεφε στην τηλεόραση σήμερα, το μόνο που θα ήθελε να κάνει είναι τον Τροχό της τύχης. Δυστυχώς δεν βρήκα πλάνα στο youtube για να δείτε το απόσπασμα από τον πρώτο Τροχό, αλλά μπορείτε να ψάξετε στο webtv του ΑΝΤ1 για την εκπομπή της 7ης Ιανουαρίου 2014.

thebest20
09-01-14, 23:46
Απόσπασμα από την πρώτη εκπομπή "Ο τροχός της τύχης" την Πρωτοχρονιά του 1990, η οποία ήταν εορταστική,με καλεσμένους το Λευτέρη Πανταζή,την Αλέξια και την Πωλίνα.Στην παρουσίαση ο Γιώργος Πολυχρονίου και το μοντέλο Στέλλα Μανωλά.Το απόσπασμα προβλήθηκε στην εκπομπή "Τα Καρντάσιανς" στις 7-1-2014.

http://www.youtube.com/watch?v=x38XNNatU_s

Αυτό είναι το απόσπασμα απλά το μόνταρα.

nwntas
10-01-14, 00:28
Ωραίος! Και να φανταστείς πριν από 1-2 λεπτά ξαναέπαιξε το βίντεο, γιατί απόψε το είχαν το επεισόδιο σε επανάληψη... Να 'σαι καλά!

Nemo
10-01-14, 01:48
Ξεχάσατε τον αφηγητή Αλέξανδρο Μολφέση, ο οποίος παρουσίαζε το "τηλεφωνικό" μέρος του παιχνιδιού παρέα με δυό συνεργάτες του που δούλευαν εκείνα τα χρόνια στον ΑΝΤ-1 FM.

Μιλάω ασφαλώς για το puzzle το οποίο ο τηλεθεατής έπρεπε να λύσει σε μέσα σε 15 δευτερόλεπτα τηλεφωνικώς.

Αραγε ειχε την τυχη(και υπομονη να προσπαθει φανταζομαι)/καταφερε κανενας retromaniax να συμμετασχει ή εστω να πιασει γραμμη ????

johnny19818
04-04-14, 21:15
Πασίγνωστο ανά την υφήλιο παιχνίδι που πραγματικά με παρουσιαστή τον G Poly έδειχνε πάρα πολύ καλό. Μου έχει μείνει αξέχαστη η Λαρίσα που γύριζε τα γράμματα αλλά και η..."Χρεωκοπία" ωωωω (απογοήτευση)!!

RIO
04-04-14, 22:15
Πασίγνωστο ανά την υφήλιο παιχνίδι που πραγματικά με παρουσιαστή τον G Poly έδειχνε πάρα πολύ καλό. Μου έχει μείνει αξέχαστη η Λαρίσα που γύριζε τα γράμματα αλλά και η..."Χρεωκοπία" ωωωω (απογοήτευση)!!

Νομίζω Κρίστα λεγόταν η κοπέλα...ή όχι;

nwntas
04-04-14, 22:40
Νομίζω Κρίστα λεγόταν η κοπέλα...ή όχι;

Ναι, Κρίστα λεγόταν! Η Λαρίσα που αναφέρει ο φίλτατος Τζόνυ, ήταν γυμνάστρια στον Πρωϊνό καφέ. Λογικά τις μπέρδεψε.

johnny19818
05-04-14, 14:13
Ναι, Κρίστα λεγόταν! Η Λαρίσα που αναφέρει ο φίλτατος Τζόνυ, ήταν γυμνάστρια στον Πρωϊνό καφέ. Λογικά τις μπέρδεψε.

Ουπς!:eek:

Μήπως η Κρίστα ήταν από τη Λάρισα και τα μπέρδεψα :);

thebest20
05-04-14, 18:48
Όχι η Κρίστα ήταν από το εξωτερικό,νομίζω από Νέα Υόρκη.Στην αρχή στη θέση της Κρίστας ήταν το μοντέλο Στέλλα Μανωλά.

johnny19818
05-04-14, 20:05
Όχι η Κρίστα ήταν από το εξωτερικό,νομίζω από Νέα Υόρκη.Στην αρχή στη θέση της Κρίστας ήταν το μοντέλο Στέλλα Μανωλά.

Φυσικά και δε θα ήταν από τη Λάρισα πλάκα έκανα :).

perlastar
07-04-14, 01:04

Αλήθεια, αυτή η γυμνάστρια έχει καμμία σχέση με την καστανομάλλα Λαρίσα του 3,2,1 Αντ1 ή πρόκειται για συνωνυμία;