PDA

Επιστροφή στο Forum : Ροδα Τσαντα και Κοπανα - Next Generation!

Σελίδες : [1] 2

Wally
15-04-10, 08:34
Ο Στάθης Ψάλτης είναι ο πρώτος πρωταγωνιστής που «έκλεισε» με τον Ομηρο Ευστρατιάδη για τη νέα βερσιόν της θρυλικής ταινίας «Ρόδα, τσάντα και κοπάνα». Θα υποδυθεί τον ρόλο ενός σπαγκοραμμένου και αφηρημένου λυκειάρχη που οι μαθητές του του κάνουν μεγάλη καζούρα. Αξίζει να τονίσουμε ότι ο γνωστός σκηνοθέτης θα βρεθεί στο ίδιο ...
πλατό με τον δημοφιλή κωμικό μετά από τριάντα χρόνια, αφού είχαν πρωτοσυνεργαστεί το 1980 στην ταινία «Τα καμάκια».

«Ο Στάθης χάρηκε πολύ με την πρόταση που του έκανα και μου είπε με το χαρακτηριστικό χιούμορ του: “Εσύ με ξεκίνησες στο σινεμά κι εσύ θα με τελειώσεις...” Κι αυτό γιατί εκτός από “Τα καμάκια” που τον έχρισα πρωταγωνιστή, του έδωσα την πρώτη ευκαιρία να παίξει στο σινεμά ένα μικρό, αλλά χαρακτηριστικό ρόλο στην ταινία “Διαμάντια στο γυμνό σου σώμα”» δήλωσε στην «Espresso» ο Ομηρος Ευστρατιάδης. Για τους άλλους πρωταγωνιστικούς ρόλους ο σκηνοθέτης έχει στο μυαλό του -αλλά ακόμα δεν έχει κλείσει την τελική συμφωνία- τον Κώστα Γκουσγκούνη, τον Σταμάτη Γαρδέλη, τη Βίνα Ασίκη, την Τέτα Κωνσταντά κ.ά. Το τελικό κάστινγκ θα οριστικοποιηθεί στις αρχές του καλοκαιριού.

Καλα, αν κατσει κανα τετοιο μας βλεπω convoy-RetroManiaX στο σινεμα με δανεικα FZR και Ascona! :)

Ethaniel
15-04-10, 08:57
WOW! just wow! νομιζω ειχε ξαναγινει προσπαθεια για remake αλλα δεν τελικα δεν εγινε ή κανω λαθος; οπως και να εχει, με τετοιο καστ θα τα σπαει!
fxaristo για την ειδηση Wally :)

joe
15-04-10, 09:14
υπερκαλτ το διχως αλλο....

DoctorGalifrean
15-04-10, 09:35
Πλακα κανεις!! Εδω και 5-6 χρονια συζητουσαμε με κατι φιλους οτι πλακα θα ειχε να βλεπαμε ενα sequel, με τους παλιους μαθητες οικογενειαρχες πλεον, και τα παιδια τους να κανουν τα ιδια, οσα εκαναν κι εκεινοι στο λυκειο...
Το χασμα των γενεων στην κωμικη του φαση.

joe
15-04-10, 09:39
Ο Ντουζος δεν θα σκασει? Τον εβλεπα αρκετα συχνα το καλοκαιρι στα Λουτρα Ωραιας Ελενης

DoctorGalifrean
15-04-10, 09:58
Ο Ντουζος δεν θα σκασει? Τον εβλεπα αρκετα συχνα το καλοκαιρι στα Λουτρα Ωραιας Ελενης

Ειναι λενε αδυνατος τωρα ε;; Που ακριβως τον εβλεπες; Κι εμεις εκει ημαστε τον Αυγουστο. Βεβαια για μπανιο κατεβαιναμε στην Αλμυρη, αλλα καθομασταν συχνα και τρωγαμε στα Λουτρα.

Haros
15-04-10, 10:00
Χαμός δικέ μου! Θα καραφλιάσει το σύμπαν!

joe
15-04-10, 10:03
Ειναι λενε αδυνατος τωρα ε;; Που ακριβως τον εβλεπες; Κι εμεις εκει ημαστε τον Αυγουστο. Βεβαια για μπανιο κατεβαιναμε στην Αλμυρη, αλλα καθομασταν συχνα και τρωγαμε στα Λουτρα.
Ακριβως στην Αλμυρη ημουν;) τον πετυχαινα στο Κοκοσι ειχε και ενα trailer με μια γουρουνα μικρη και εβαζε τον πιτσιρικα του να οδηγαει στην αλανα. Δεν ηταν χοντρος οπως παλια αλλα και αδυνατο δεν τον λες :P

DoctorGalifrean
15-04-10, 10:06
Ακριβως στην Αλμυρη ημουν;) τον πετυχαινα στο Κοκοσι ειχε και ενα trailer με μια γουρουνα μικρη και εβαζε τον πιτσιρικα του να οδηγαει στην αλανα. Δεν ηταν χοντρος οπως παλια αλλα και αδυνατο δεν τον λες :P

Καλη φαση!! Φετος θα εχω το νου μηπως τον δω:D
Μακαρι να παιξουν ολοι ή οι περισσοτεροι απο τα 2 πρωτα που ηταν φυσικα και τα καλυτερα...

video80
15-04-10, 10:08
Εαν πραγματικά γίνει η ταινια ,την περιμένω πως και πως!!
Θα είθελα και τον Νότη Πιτσίλο στο cast (τι κρίμα που πέθανε),super κομικός.
Ασίκη-Κωνσταντα-Γαρδέλης και συμπληρονω : Τέτα Ντουζου - Βανεσσα Τζελβέ -Σπυρος Ιωαννου - Πανος Σουπιαδης -Νίκος ζιαγγος -Νανα Βενέτη (υπάρχουν και αλλοι στο βάθος του μοιαλού μου αλλα δεν τους θυμάμε τώρα ...!)
Μακάρι αυτη η ιδέα να πραγματοποιοιθεί.Μακάρι

Wally
15-04-10, 10:15
Ειναι λενε αδυνατος τωρα ε;;

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7711

demis
15-04-10, 10:16
Άντε και το "Άγριες Πλάκες στα θρανία" τώρα! Τάσο Προύσαλη, Στηβ Ντούζο, ζούμε για να σας ξαναδούμε!

DoctorGalifrean
15-04-10, 10:19
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=7711

ΟΚ... οποτε και να τον ειχα δει στα Λουτρα, σιγουρα δεν θα τον γνωριζα. Τρομερος ειναι! Μεγαλωσε, αλλα παραμενει τρομερη μορφη! Μακαρι να τον ξαναδουμε στην ταινια!

video80
15-04-10, 10:28
''Αγριες πλάκες στα θρανια Νο3 '' πολυ καλύ ιδέα!!!
Αλλα με τους ιδιους συντελεστές.(αραγε ζουνε όλοι ? ρωταω γιατι έχουν εξαφανιστει απο προσωπου γής).

theoritikos
15-04-10, 14:50
Μόνο σε έμενα μου φαίνεται λίγο "ξεκάρφωτος" ο Ψάλτης στο κάστ που λέει η είδηση?
Εγώ είχα διαβάσει κάπου αλλού πως θα παίζουν οι ηθοποιοί των παλιών ταινιών αλλά θα κάνουν τους δασκάλους, οι οποίοι θα τραβάν τα πάνδεινα από τους καινούριους μαθητές του Λυκείου, και πως την διευθύντρια του σχολείου θα την κάνει η Πάνια!

joe
15-04-10, 14:53
Μόνο σε έμενα μου φαίνεται λίγο "ξεκάρφωτος" ο Ψάλτης στο κάστ που λέει η είδηση?
Εγώ είχα διαβάσει κάπου αλλού πως θα παίζουν οι ηθοποιοί των παλιών ταινιών αλλά θα κάνουν τους δασκάλους, οι οποίοι θα τραβάν τα πάνδεινα από τους καινούριους μαθητές του Λυκείου, και πως την διευθύντρια του σχολείου θα την κάνει η Πάνια!

ωχ... ειπαμε cult... οχι trash...

Wally
15-04-10, 20:32
ΕΥΣΤΡΑΤΙΑΔΗ ΑΝ ΘΕΣ ΑΜΙΣΘΙ ΚΟΜΠΑΡΣΟΥΣ...ΡΙΞΕ ΠΟΣΤ!! :)

video80
15-04-10, 20:41
Πόπω Wally super η ιδέα σου!!! Αυτο (τουλάχιστον για μένα) είναι ονειρο ζωής.

DoctorGalifrean
15-04-10, 22:19
Ναι ρε παιδια, καλη ιδεα, αλλα κομπαρσους-παιδια θα θελει ο ανθρωπος, για να κανουν τους μαθητες...
Τι να μας κανει εμας τους ρετρομαθητες;;

DianaTheSuperstar91
15-04-10, 22:39
Αν και δεν βίωσα τα αθάνατα 80s και παρόλο που έχω δει στο Alter την ταινία ίσα με 50 φορές, χάρηκα για το νέο, αλλά δεν θα πάρω μέρος στην audition έχω εγώ κοτζάμ Πανελλήνιες, χα, θα την δω στο σινεμά την ταινία.... . Θα ξαναζήσουμε retroκαταστάσεις.

Amstrad1981
15-04-10, 22:50
:);):D
Γιά να δούμε τι θα δούμε!!!

DoctorGalifrean
15-04-10, 22:52
Αν και δεν βίωσα τα αθάνατα 80s και παρόλο που έχω δει στο Alter την ταινία ίσα με 50 φορές, χάρηκα για το νέο, αλλά δεν θα πάρω μέρος στην audition έχω εγώ κοτζάμ Πανελλήνιες, χα, θα την δω στο σινεμά την ταινία.... . Θα ξαναζήσουμε retroκαταστάσεις.

Να σε ρωτησω κατι...;;
Αν γραφεις πανελληνιες και μπαινεις εδω... σε ποιο φορουμ θα μπαινεις σε 20 χρονια???
Εμεις μπαινουμε εδω για να θυμομαστε τα χρονια που διναμε πανελληνιες :D:D:D:D:D
Εννοειται πως κανω πλακα. Ειναι ωραιο να μοιραζομαστε πολλοι, ομορφες αναμνησεις.
(Εγω οταν ημουν στο γυμνασιο ειχα κολλημα με τα '60s, μια ζωη ρετρο ημουν...)

DianaTheSuperstar91
15-04-10, 23:04
Να σε ρωτησω κατι...;;
Αν γραφεις πανελληνιες και μπαινεις εδω... σε ποιο φορουμ θα μπαινεις σε 20 χρονια???
Εμεις μπαινουμε εδω για να θυμομαστε τα χρονια που διναμε πανελληνιες :D:D:D:D:D
Εννοειται πως κανω πλακα. Ειναι ωραιο να μοιραζομαστε πολλοι, ομορφες αναμνησεις.
(Εγω οταν ημουν στο γυμνασιο ειχα κολλημα με τα '60s, μια ζωη ρετρο ημουν...)

retromaniax φυσικά, δέχομαι την πλάκα καλέ...

don dokken
15-04-10, 23:16
σαν καλτ-ολογος σας λεγω οτι θα ειναι απογοητευτικη..
Μονο ο θεος Μπογρης μπορει να φερει εις περας τετοια εγχειρηματα..
σε 20 χρονια θα φανει η αξια της...:D

Wally
15-04-10, 23:22
Κοιτα. ο Ευστρατιαδης εχει το πεπονι, εχει και το μαχαιρι. Εχει την ευκαιρια να κανει τη πρωτη Ελληνικη κωμωδια των τελευταιων 20+ ετων που θα αξιζει να δει καποιος στο σινεμα.

Κουβαλα στο μανικι το γεγονος οτι ολοι ξερουν τα καθεκαστα των πρωτων ταινιων, ηδη οι ταινιες αυτες ειναι hyped και υπαρχει και στροφη μιας μεριδας κοσμου στους "retro-heroes" του 80.

Αν τα σκασουν σωστα στους "παλιους μαθητες", αν καταφερουν να εχουν τον ενθουσιασμο του οριτζιναλε, αν δουλεψουν το σεναριο με μυαλο στα 80s, αν επιτρεψουν αυτοσχεδιασμο και επιτελους προσπαθησουν να κανουν κατι διαφορετικο απο τις σαχλαμαρες της τελευταια 20αετιας...τοτε κατι μπορει να γινει.

Αραγε το RetroManiaX-Interview-Team εχει ακομα κανα "κονε" με τον Στηβ Ντουζο μηπως και μαθαιναμε πραγματα απο πρωτο χερι?

Edit: Ακομα δεν γεννηθηκε Γιαννη τον βαφτισαμε που λεγανε και οι γιαγιαδες αλλα αυτη η ταινια δεν θα ηταν εξαιρετικη ευκαιρια να ξαναβλεπαμε επιτελους τον Ακη Φλωρεντη στον κινηματογραφο???

RIO
15-04-10, 23:50
Και εγώ έχω την εντύπωση, οτι δεν θα λειτουργήσει η ταινία. Κάθε πράγμα στον καιρό του. Δύσκολο, να υπάρχει το ανέμελο και χαβαλεδιάρικο στυλάκι των 80ς. Αυτό πιο πολύ για αρπαχτή μου κάνει. Τέλος πάντων, θα δούμε το αποτέλεσμα. Πάντως, θυμάμαι που παλιότερα όταν ξανασκέφτονταν να γυρίσουν το ρόδα τσάντα, είχαν προτείνει ρόλο μαθητή και στον Σεφερλή!:O

Stormwatch
16-04-10, 07:16
Ναι ρε παιδια, καλη ιδεα, αλλα κομπαρσους-παιδια θα θελει ο ανθρωπος, για να κανουν τους μαθητες...
Τι να μας κανει εμας τους ρετρομαθητες;;

Εδώ κοτζαμ Θέμης Μάνεσης με την μουστακάρα του, πρωταγωνίστησε στις "Φυλακές Ανηλίκων".
Μια χαρά θα είμασταν για μαθητές (στη γαλαρία πάντα να μην πολυφαινόμαστε)

demis
16-04-10, 07:22
maximum RESPECT!
http://www.youtube.com/watch?v=IvSfFLa2ElA&feature=player_embedded#at=11

manos426f
16-04-10, 14:47
Μονο ο θεος Μπογρης μπορει να φερει εις περας τετοια εγχειρηματα..

Έλα βρε don,ποιος Μπόγρης τώρα,ακόμη και ο Νούσιας,που ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει σπουδάσει το αντικείμενο (δε ξέρω αν ο Μπόγρης το έχει σπουδάσει βέβαια,χώρια που αυτό δε λέει πάντα κάτι φυσικά..) έχει κάνει πολύ,μα πολύ,καλύτερες ταινίες από τον Μπόγρη...;)

Όσο για το νέο,θεωρώ ΣΙΓΟΥΡΗ τη συμμετοχή του Στηβ Ντούζου!
(όσο ΑΠΙΘΑΝΗ θεωρώ και την οποιαδήποτε περίπτωση συμμετοχής του Τάσου Προύσαλη...)

exetlaios
16-04-10, 19:46
Εμένα πάλι, γιατί μου φαίνεται σαν "ξαναζεσταμένο φαγητό" ;

Ποτέ δεν είναι σαν "την πρώτη φορά".

Σε κάθε περίπτωση, έτσι και παιχτεί σε κινηματογράφους,
προτείνω μαζική θέαση από όλους τους συνφορουμίτες !

don dokken
16-04-10, 23:58
Έλα βρε don,ποιος Μπόγρης τώρα,ακόμη και ο Νούσιας,που ο άνθρωπος ΔΕΝ έχει σπουδάσει το αντικείμενο (δε ξέρω αν ο Μπόγρης το έχει σπουδάσει βέβαια,χώρια που αυτό δε λέει πάντα κάτι φυσικά..) έχει κάνει πολύ,μα πολύ,καλύτερες ταινίες από τον Μπόγρη...;)

Όσο για το νέο,θεωρώ ΣΙΓΟΥΡΗ τη συμμετοχή του Στηβ Ντούζου!
(όσο ΑΠΙΘΑΝΗ θεωρώ και την οποιαδήποτε περίπτωση συμμετοχής του Τάσου Προύσαλη...)

Το καλτ δε το σπουδαζεις!η το χεις η δεν το χεις..:D:D και ο Αιζενσταιν εκανε καλυτερες ταινιες απ το Μπογρη..
So what?
τι καταλαβε;:D:D

exetlaios
17-04-10, 13:04
και ο Αιζενσταιν εκανε καλυτερες ταινιες απ το Μπογρη..
So what?
τι καταλαβε;:D:D

Το ΘΩΡΗΚΤΟ ΠΟΤΕΜΚΙΝ ; ;)

simonkey
17-04-10, 21:01
λυπαμαι αλλα πιστευω οτι δεν θα εχει σχεση με τα τοτε απλα και μονο γιατι η 80λα εχει φυγει...μαλλον αρπαχτη μακαρι να βγω ψευτης

don dokken
17-04-10, 21:22
εδω ,σ αυτη τη φραση του συντροφου περικλειεται το νοημα της ενστασεως μου..
τα 80ς δεν αποδιδωνται απο...80y.o.(τα γυρωφερνει ο ευστρατιαδης)
ΜΑΚΑΡΙ να βγουμε ψευτες οι εχοντες επιφυλαξεις..

Mr.Roboto
19-04-10, 12:25
Μακάρι να πάνε όλα καλά και να ξαναδούμε τον θεό Γαρδέλη να θυμηθούμε τα νιάτα μας

Wally
19-04-10, 12:32
Παντως ο Γαρδελης τους εχει λιωσει ολους στο καινουργιο reality του ANT1...:)

Nα πω επισης, χωρις να πω λεξη παραπανω, οτι ο Exetlaios ηδη κινειται παρασκηνιακα για να προσπαθησει να βαλει ενα λιθαρακι στην 80ς-ο-ποιηση του νεου Ροδα Tσαντα και Κοπανα...

video80
19-04-10, 13:03
Σύγουρα θα απέχει απο την πραγματικότητα των 80s η ταινία (δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα) ,αυτο ειναι στα μείον. Χωρίς να συμένει απαρέτητα οτι η ταινία θα αποτύχει.
Κατα τη γνώμη μου νομίζω οτι θα πεξει συμαντικό ρόλο η επιλογη των ηθοποιών(εκτος απο τους αστέρες των 1980s ,ποιοι άλλοι θα συμπεριλαμβάνονται στο κάστ).
1980s -οποιηση δυστιχος δεν θα υπάρξει.Αυτο είναι πρακτικά αδυνατο ,με την ενοια οτι δεν μπορεις να φέρεις ξαφνικα στην Αθήνα τα αυτοκινητα ,τις μηχανές ,τα κτιρια ,το χρήμα(δραχμή) , , ,κτλ,κτλ..εκεινης της εποχής.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι το να ντιθείς (περίπου) με τη μόδα εκεινης της εποχης.
(παρένθεση) είδα τη διαφήμηση του γερμανου : ''gps 1981 -με το χθες δεν σε συνδεει τιποτα'' που ειναι ένας τιπος πανω σε μιχανη και ρωτάει τον περιπτερα για να βρει ένα δρόμο. Εβαλα τα γέλια!
Πως αντιλαμβάνεσε δηλαδη την 1980s -οποιηση ?

Wally
19-04-10, 13:04
Ομιλω για το cast

Stormwatch
19-04-10, 13:29
Είναι σίγουρο οτι θα διαδραματίζεται στα 80s;

Aardvark
19-04-10, 16:04
Όσο είναι σίγουρο ότι θα γίνει.

thebest20
26-04-10, 13:35
Θυμάστε σε ποιο μέρος έπαιζε κάποιος με playmobil και συγκεκριμένα με το κάστρο της Lyra,και μετά θήλαζε από τη μάνα του η οποία ήταν και χοντρή?Θυμάμαι τον έλεγαν μπούλη κοροιδευτικά!

DINO
26-04-10, 13:41
Ο ηθοποιός ήταν ο Σωτήρης Τζεβελέκος, και συγκεκριμένα αυτή που έτρεξε να τον θηλάσει, ήταν η νταντά του... :D
Δε θυμάμαι όμως ποιό μέρος ήταν...

thebest20
26-04-10, 14:03
Σ'ευχαριστώ!Νόμιζα ότι ήταν μάνα του!Νομίζω ότι πρέπει να ήταν η ηθοποιός που έπαιζε και με το Βουτσά στο 20 γυναίκες κι εγώ και έλεγε (Ο θπύροθ δεν αρχιζει από θ,αρχιζει από θ)

von_dolofon
26-04-10, 14:21
Σαν wannabe-cult ταινία έχει τα φόντα να πετύχει(σε φάση ο Ψάλτης λυκειάρχης,κτλ) και θεωρώ πως ο κόσμος θα τη στηρίξει,το πρόβλημα όμως θα είναι στους δημοσιογράφους(οι οποίοι θα το θάψουν 6 feet under-μη γελιόμαστε) και στο κατα πόσο θα είναι αρπαχτή ή όχι,όπως ανέφερε και κάποιος φίλος νωρίτερα...

0raid
26-04-10, 14:25
κάποιες ταινίες είναι καλο να μην τι αγγίζουμε ούτε σε remake ούτε σε sequels........

μια από από αυτές είναι και η Ρόδα Τσάντα και Κοπανα...προτιμώ να θυμάμαι την πρώτη ταινία.....

von_dolofon
26-04-10, 14:51
κάποιες ταινίες είναι καλο να μην τι αγγίζουμε ούτε σε remake ούτε σε sequels........

μια από από αυτές είναι και η Ρόδα Τσάντα και Κοπανα...προτιμώ να θυμάμαι την πρώτη ταινία.....

Χμ...Έχεις ένα δίκιο.

Φαντάσου τη νίλα που θα φάμε αν δούμε κάποιον απο το κάστ να βγάζει κινητό τηλέφωνο.Ή έστω και σε κάποια σκηνή με μηχανές(που σίγουρα θα βάλουν) να δούμε λεωφορειόδρομους.Ή να γίνει κάπου αναφορά στο ίντερνετ.

Θα είναι σαν να βλέπουμε cyberpunk θρίλλερ...:(

0raid
26-04-10, 14:57
Χμ...Έχεις ένα δίκιο.

Φαντάσου τη νίλα που θα φάμε αν δούμε κάποιον απο το κάστ να βγάζει κινητό τηλέφωνο.Ή έστω και σε κάποια σκηνή με μηχανές(που σίγουρα θα βάλουν) να δούμε λεωφορειόδρομους.Ή να γίνει κάπου αναφορά στο ίντερνετ.

Θα είναι σαν να βλέπουμε cyberpunk θρίλλερ...:(

δυστυχώς έτσι θα είναι και αναφορά στο internet θα γίνει (facebook) , και θα έχουν και μηχανές χλιδάτες , και οι κοπέλες θα φοράνε super μινι φουστες (αυτο δεν με χαλαει βεβαια :)) και θα ειναι στην τρίχα.....οι μαθητές θα έχουν κινητά , ipod , mp3 players , και σίγουρα θα βάλουν και κάποια πλακα με αυτά μέσα , ίσως κάνουν και αντιγραφή την κλασσική σκηνή από το american pie (με την web camera)......

von_dolofon
26-04-10, 15:10
δυστυχώς έτσι θα είναι και αναφορά στο internet θα γίνει (facebook) , και θα έχουν και μηχανές χλιδάτες , και οι κοπέλες θα φοράνε super μινι φουστες (αυτο δεν με χαλαει βεβαια :)) και θα ειναι στην τρίχα.....οι μαθητές θα έχουν κινητά , ipod , mp3 players , και σίγουρα θα βάλουν και κάποια πλακα με αυτά μέσα , ίσως κάνουν και αντιγραφή την κλασσική σκηνή από το american pie (με την web camera)......

Για να πούμε τη μαύρη αλήθεια πάντως,οι μοναδικές μηχανές που δεν ήταν χλιδάτες στις τότε ταινίες,ήταν στο "Φυλακές Ανηλίκων". :D

Γενικώς πάντως αν είναι να κάνουν άλλη μια(Ελληνική-όχι απαραίτητα κακό αυτό,απλά αναγκαστικά σημαίνει και μικρότερο budget)αντιγραφή του American Pie ή οποιασδήποτε άλλης Αμερικάνικης teenager-movie και να δημιουργήσουν ένα υβρίδιο που αφ'ενός δεν θα βλέπεται και αφ'ετέρου θα ρεζιλέψουν και τους ίδιους τους εαυτούς τους συμμετέχοντας σε αυτό,ας το αφήσουν το όλο θέμα όπως το θυμόμασταν.Στο φινάλε ο μοναδικός που θα χάσει θα είναι ο Ψάλτης ο οποίος είναι ίσως ο μοναδικός που το βλέπει με "ρετρό" μάτι το όλο εγχείρημα.

Άσε που φοβάμαι και το τίτλο που θα έχει:"Ρόδα,τσάντα και κοπάνα 2000"?? "Ρόδα GSX-R,τσάντα Von Dutch και κοπάνα I-Phone?? :P

Για όλα ικανούς τους έχω.

simonkey
26-04-10, 15:29
εγω θα προτιμουσα το οριτζιναλ καστ σε προγραμμα επαγγελματικης καταρτισης του κρατους και καλα σαν ανεργοι των 50 ετων να ξανασμιγουν και να τα κανουν μπαχαλο......

Wally
26-04-10, 15:35
Simonkey φοβερη ιδεα!

Παντως σαφως και δεν θελουμε ενα remake.
Η ιδεα οι παλιοι μαθητες (με καποιον αγνωστο τροπο) να εχουν γινει καθηγητες ειναι επισης καλη φαση!

Παντως συντομα και καλως εχοντων των πραγματων θα εχετε (αποκλειστικα) νεα...;)

tsalk
26-04-10, 15:45
Ο ηθοποιός ήταν ο Σωτήρης Τζεβελέκος, και συγκεκριμένα αυτή που έτρεξε να τον θηλάσει, ήταν η νταντά του... :D
Δε θυμάμαι όμως ποιό μέρος ήταν...

Στο Νο 2 ήταν.

von_dolofon
26-04-10, 16:02
Παντως συντομα και καλως εχοντων των πραγματων θα εχετε (αποκλειστικα) νεα...;)

Ελπίζουμε πάντως αν είναι να γίνει,να βγεί κάτι καλό.Αντάξιο του ονόματος.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να έχουν σε κάποια σκηνή ένα είδος "αναπόλησης" σε φάση "θυμάστε τότε τι γινόταν?" και copy-paste 1-2 σκηνές απο τις παλιές ταινίες. ;)

thamonas
26-04-10, 18:57
και οι κοπέλες θα φοράνε super μινι φουστες (αυτο δεν με χαλαει βεβαια :))

Από ότι θυμάμαι, μια χαρά μινι φούστες φορούσαν οι κοπέλες και τότε.... Πάντως τα soundtrack στις ταινίες αυτές ήταν καταπλήκτικά. Για το remake άκουσα στις ειδήσεις (δεν θυμάμαι αν ήταν στο Star Channel ή στο CNBC) :) οτί θα παίξει η Αλεξανδράτου στην καινούργια ταινία..μήπως έτσι αλλάξει λίγο το genre της ταινίας, διότι απο τα λίγα που γνωρίζω, η συγκεκριμένη κοπέλα, έχει εμπειρία σε συγκεκριμένο είδος ταινιών και αυτό σίγουρα δεν είναι κωμωδία!

exetlaios
26-04-10, 19:08
Νομίζω ότι η τανία με τον Τζεβελέκο και την νταντά, δεν άνηκε στη σειρά ΡΟΔΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ.
Αν δεν απατώμαι, ήταν το ΕΝΑΣ ΠΡΩΤΑΡΗΣ ΣΤΟ ΚΟΛΕΓΙΟ.

DINO
26-04-10, 19:11
Αφιερωμένο εξαιρετικά:

http://www.youtube.com/watch?v=Z9OHgw_HsLM&feature=related

Προσοχή!!! NSFW!!!! :D:D:D

RIO
26-04-10, 19:15
Με Τζούλια και Πάνια (αν ισχύει τελικά), δεν την βλέπω καλά την ταινία. Είπαμε καλτ αλλά...

0raid
26-04-10, 19:22
Από ότι θυμάμαι, μια χαρά μινι φούστες φορούσαν οι κοπέλες και τότε.... Πάντως τα soundtrack στις ταινίες αυτές ήταν καταπλήκτικά. Για το remake άκουσα στις ειδήσεις (δεν θυμάμαι αν ήταν στο Star Channel ή στο CNBC) :) οτί θα παίξει η Αλεξανδράτου στην καινούργια ταινία..μήπως έτσι αλλάξει λίγο το genre της ταινίας, διότι απο τα λίγα που γνωρίζω, η συγκεκριμένη κοπέλα, έχει εμπειρία σε συγκεκριμένο είδος ταινιών και αυτό σίγουρα δεν είναι κωμωδία!

κωμωδία είναι και αυτά που γυρνάει πίστεψε με!! :D

exetlaios
26-04-10, 19:33
Να αναφέρουμε επίσης ότι η "νταντά" έχει εμφανιστεί και σε ελληνικές ΧΧΧ παραγωγές (ευτυχώς σε μη-ενεργό, κωμικό ρόλο).

RIO
26-04-10, 19:39
Να αναφέρουμε επίσης ότι η "νταντά" έχει εμφανιστεί και σε ελληνικές ΧΧΧ παραγωγές (ευτυχώς σε μη-ενεργό, κωμικό ρόλο).

Ευτυχώς! Δεν τολμώ να την φανταστώ σε "μάχιμη" υπηρεσιά. Μπρρρρ:xm:....

Stormwatch
27-04-10, 07:03
Exetlaios ξέρεις πως τη λένε; Φοβερά cult φιγούρα...

thebest20
27-04-10, 14:37
Αυτή τη σκηνή με το κάστρο των playmobil και τη νταντά,από την οποία θηλάζει,είναι σίγουρα από τη δεύτερη ταινία!Αλλά σε κάτι avi αρχεια που έχω και τα 4,δεν υπάρχει πουθενά!Η δεύτερη ταινία,όπως την έχω,είναι εγγραφή από το ALTER και διαρκεί 88 λεπτά,ενώ από ότι είδα αλλού,κανονικά διαρκεί 96 λεπτά!Βρήκα και μια άλλη εγγραφή από το ALTER και είναι 75 λεπτά.Οπότε λογικά το ALTER την παίζει κομμένη πάντα από ότι κατάλαβα,και μπορεί να κόβει διαφορετικά σημεία κάθε φορά!Πριν μια 10ετία την είχα πετύχει σε ένα παρακμιακό σταθμό,πρέπει να ήταν στο Αθήνα TV ή στο GTV και πάνω είχε το σήμα HT,και έδειχνε και τις σκηνές με τα playmobil και με τη νταντά!Παίζει τουλάχιστον να ανέβει αυτή η σκηνή στο youtube,για να δω και την ηθοποιό που κάνει τη νταντά?

DINO
27-04-10, 15:15
Παίζει τουλάχιστον να ανέβει αυτή η σκηνή στο youtube,για να δω και την ηθοποιό που κάνει τη νταντά?

Δες την προηγούμενη σελίδα...

thebest20
27-04-10, 15:57
Ευχαριστώ πολύ,δεν το είχα προσέξει!!!!Το alter σε 2 εγγραφές που βρήκα την κόβει αυτή τη σκηνή!!!!!!

video80
27-04-10, 20:05
Ρε παιδια ΟΚ συμφωνώ ωρέα σκηνη, αλλα καλό θα είταν να μην αναλόνεστε στα προιγουμενες ταινίες '' Ροδα τσαντα και κοπανα'' ,Νωμίζω οτι δεν θα χρησημοποιοιθουν ίδιες ιδέες μπορει πιο...sokin ,αλλα (έτσι νομιζω) θα ειπαρχουν κενουργια πραγματα.

tonytony
28-04-10, 01:46
Κάπου διάβασα (νομίζω στο yupi.gr) ότι ο Σταμάτης Γαρδέλης θέλει να πετάξει από πάνω του και "απαρνείται" τη 10ετία του '80 που τον ανέδειξε οπότε χλωμό να δεχτεί να συμμετάσχει στη ταινία!!!Δε θέλω να σχολιάσω για τον κύριο γιατί θα πω "κακά" λόγια...Κρίμα πάντως.

video80
28-04-10, 09:27
Tonytony για μενα θα λεγες κακά λόγια ? Το 1980s αυτό καθαυτό οσο και να προσπαθήσεις να το προσεγγίσεις ,νομίζω οτι καπου χαλάει η συνταγη (βλέπε διαφημιση Γερμανος GPS) ,συνεπώς θελοντας και μή , η τενία θα χει και πινελιές απο το σημερα.
Αν διαφονεί κανεις ας το πεί μέσα απο αυτο το thread.(αλλά με επιχειρήματα)

tonytony
28-04-10, 10:48
Αν είσαι ο κύριος Σταμάτης Γαρδέλης ναι για σένα εννοώ!!!

keropi
28-04-10, 11:03
ε και αν είναι; γιατί πρέπει να δώσει λογαριασμό τί δουλειά θα κάνει; ΕΛΕΟΣ

tonytony
28-04-10, 12:08
Για να μην παρεξηγούμαι , συμφωνώ απόλυτα ότι μια ταινία των 80'ς σαφώς και θα μοιάζει πολύ σημερινή και με τίποτα δεν θα έχει τη μαγεία εκείνη! Το ίδιο ισχύει και με τις ταινίες του '60 και του '70! (βλέπε τον "Ηλία του 16ου" με το remake που έγινε). Η δυσαρέσκειά μου είναι στη δήλωση του κυρίου Γαρδέλη να πετάει από πάνω του μια ολόκληρη 10ετία , τη 10ετία που τον ανέδειξε και που έκανε τον νεαρόκοσμο τότε (όλους εμάς) να τον αγαπήσουμε , μαζί με όλα τα άλλα αστέρια της εποχής. Αλλά και πάλι και να θέλει να νιώθει έτσι σαφώς και είναι δικαίωμά του!

keropi
28-04-10, 12:13
Μπορεί απλά να μην θέλει να συμμετάσχει διότι πολύ απλά δεν θα είναι ταινία του 80 , αλλά κάτι άλλο παρεμφερές... μην καταντήσει σαν κάτι παλιά ΤΕΡΑΣΤΙΑ συγκροτήματα του 80 που ξαναπαίζουν ανά τον κόσμο και πολλοί σκέφτονται καλύτερα να μην το είχαν κάνει... ότι και να λέμε περάσανε τα χρόνια και καλύτερα κάποια πράγματα να τα θυμόμαστε αυθεντικά και όπως ήταν και όχι "μπασταρδεμένα"

Wally
28-04-10, 12:22
Ο Γαρδελης (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Σταμάτης_Γαρδέλης), για να ειμαστε αντικειμενικοι, πληρωσε την 80-ιλα.

Οι περισοτεροι απο τους πρωταγωνιστες του 80 ακολουθησαν τα γεγονοτα και την εξελιξη.Καποιοι εμειναν πισω, ενας απο αυτους και ο Γαρδελης ο οποιος εξαφανιστηκε αποτομα απο το προσκηνιο. Αν θυμαμαι καλα επαιξε μετα απο χρονια, το 2000 σε ενα χιουμοριστικο σηριαλ (Πες το ψέματα) και μετα ξαναχαθηκε.

Τωρα πηρε καποια δημοσιοτητα και επειδη ο ανθρωπος μαλλον απο την ηθοποιια βγαζει το ψωμακι του, κανει δηλωσεις ωστε να βγαλει την σταμπα απο πανω του ωστε να βρει καινουργιες δουλειες (και καλα κανει).
Επειδη οτι προσφατες συνεντευξεις του ετυχε να διαβασω, οι ερωτησεις ειναι για γελια και για κλαματα, δεν ξερω σε τι φαση βρισκεται και αν "αποτασσεται" το παρελθον.

Ενας Exetlaios επρεπε να σκασει μυτη, να του κανει μια συνεντευξη της προκοπης ωστε να δουμε τι παιζει.

Παντως μου φαινεται ως ενας ιδιαιτερα προσγειωμενος ανθρωπος...

video80
28-04-10, 13:13
Παιδια ακουστε να δειτε, ο άνθρωπος θέλει να βγάλει την ''στάμπα'' των 1980s -και καλα κανει- για λόγους βιοποριστικους.'Ενας ηθοποιος πρεπει (καλός ή κακός ) να εξελίσετε.
Μην κοιτάτε εμας τους retromaniax ειπαρχει και πολλύς κοσμος (πολλυ περισοτερος απο μας) που θελει να βλεπει ηθοποιους και τενίες στο υφος του ''σήμερα''.
Άλλωστε οι αστερες του τοτε χαθηκαν για αυτον ακριβώς το λόγο-επιδη(και απο τις αρχες των 1990s ακόμα)είταν ξεπερασμένοι, η τους θεωρουσε ξεπερασμενους η τηλεωραση (δυστυχος,δυστυχος)

DoctorGalifrean
28-04-10, 14:07
Δε νομιζω οτι ο Σταματης Γαρδελης πληρωσε την 80ντιλα περισσοτερο απο αλλους. Αλλοι οχι μονο εχασαν τις δουλειες τους, αλλα εξαθλιωθηκαν αν μου επιτρεπετε την βαρια αυτη λεξη. Αυτο που συνεβη στην αδικοχαμενη και πολυαγαπημενη Ρενα Παγκρατη πριν λιγα χρονια με αφησε με το στομα ανοιχτο.
Καποιοι αλλοι ηθοποιοι γυρισαν ροτα οπως γυρισε και το ρευμα της εποχης. Για παραδειγμα η Εφη Πικουλα (πολυαγαπημενη μας εφηβη των 80ς) ακολουθησε το ρευμα και επαιξε σε γνωστο καθημερινο.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι, οτι πολλοι ηθοποιοι για δικους τους λογους (και καλα εκαναν) ισως απαξιωσαν την ιδιωτικη τηλεοραση τοτε και δεν θελησαν να ακολουθησουν.
Ο Γαρδελης ηταν ειδωλο. Δε νομιζω οτι αν ηθελε να παιξει στην τηλεοραση (και να συνεχιζει ακαθεκτος απο τοτε ως τωρα) θα του εκλεινε την πορτα η ιδιωτικη τηλεοραση.
Θυμαστε το Χαρη Ρωμα σε κατι δευτεροκλασατους και ισως τριτοκλασατους ρολους σε κατι βιντεοταινιες; Ειδατε τι εχει κανει απο την αρχη σχεδον της ιδιωτικης τηλεορασης και συνεχιζει.
Νομιζω πως οι ηθοποιοι του 80 εχουν και αυτοι προσωπικη ευθυνη που χαθηκαν.
Να σημειωσω οτι συμπαθω πολυ τον Σ. Γαρδελη, χαιρομαι που εμφανιζεται συχνοτερα τωρα στην TV και τον θαυμαζω που ΔΕΝ γερασε, αλλα απλα ωριμασε (οπως ελεγε και στην διαφημιση ο Κονερι).
Και σε περιπτωση που ειναι ο χρηστης Video80, προσωπικα εχω να προτεινω να μην απορριψει τη νεα ταινια πριν διαβασει το σεναριο. Για εναν και μοναδικο λογο. Μπορει να ειναι μια συνεχεια, μια ιστορια που να μας λεει τι απεγιναν εκεινοι οι μαθητες και οχι ενα κακεκτυπο των παλαιων ταινιων.
Ετσι αν εχει το κοινο την δυνατοτητα να δει πως μεγαλωσε ο Παυλος Κορτεσης θα δει εναν χαρακτηρα του σημερα, ωριμο που δεν εχει καμια σχεση με το παιδαρελι του τοτε.
Οπως ακριβως στην πραγματικη ζωη. Ετσι θα μπορεσει νομιζω να αποχαιρετησει για παντα εκεινον τον χαρακτηρα κι εκεινος αλλα και εμεις.

video80
28-04-10, 14:26
Θυμαστε το Χαρη Ρωμα σε κατι δευτεροκλασατους και ισως τριτοκλασατους ρολους σε κατι βιντεοταινιες; Ειδατε τι εχει κανει απο την αρχη σχεδον της ιδιωτικης τηλεορασης και συνεχιζει.
Νομιζω πως οι ηθοποιοι του 80 εχουν και αυτοι προσωπικη ευθυνη που χαθηκαν.
Να σημειωσω οτι συμπαθω πολυ τον Σ. Γαρδελη, χαιρομαι που εμφανιζεται συχνοτερα τωρα στην TV και τον θαυμαζω που ΔΕΝ γερασε, αλλα απλα ωριμασε (οπως ελεγε και στην διαφημιση ο Κονερι).
Και σε περιπτωση που ειναι ο χρηστης Video80, προσωπικα εχω να προτεινω να μην απορριψει τη νεα ταινια πριν διαβασει το σεναριο. Για εναν και μοναδικο λογο. Μπορει να ειναι μια συνεχεια, μια ιστορια που να μας λεει τι απεγιναν εκεινοι οι μαθητες και οχι ενα κακεκτυπο των παλαιων ταινιων.
Ετσι αν εχει το κοινο την δυνατοτητα να δει πως μεγαλωσε ο Παυλος Κορτεσης θα δει εναν χαρακτηρα του σημερα, ωριμο που δεν εχει καμια σχεση με το παιδαρελι του τοτε.
Οπως ακριβως στην πραγματικη ζωη. Ετσι θα μπορεσει νομιζω να αποχαιρετησει για παντα εκεινον τον χαρακτηρα κι εκεινος αλλα και εμεις.

Πολύ σωστή τοποθέτηση, πανω-κάτω συμφονώ και γω με τον φίλο
DoctorGalifrean.Θα γουσταρα πολύ να δω μια τενια ''Ροδα τσαντα και κοπανα'' με την εξελιξη που αναφέρει.Μια συνεχεια της ιστοριας (τι το καλύτερο).
Οχι φιλτατε δεν είμαι ο Σταματης Γαρδέλης ,είμαι θαυμαστης του ,κυρίως για το ''τότε'' και οχι για το σημερα.(μεχρι στιγμής)

DoctorGalifrean
28-04-10, 14:36
Δεν εχει σημασια αν εισαι εσυ ή οχι, αλλα καλο θα ηταν να μπορουσε να ακουσει τις γνωμες μας. Αλλωστε μερικες φορες οι φαν μεσω ιντερνετ μπορουν να βαλουν το χερακι τους. Τι εννοω; Ο ηθοποιος Ζακαρυ Κουϊντο, διαβασε σε φορουμ του ιντερνετ οτι ο κοσμος θα ηθελε να τον δει να παιζει τον Σποκ επειδη του μοιαζει, και οταν εγινε το καστινγκ αφου ωριμασε η σκεψη στο μυαλο του, αποφασισε να δωσει οντισιον. Πολλοι πιστευαμε οτι του προτειναν τον ρολο λογω της ομοιοτητας, αλλα στην συνεντευξη στα extras στο BluRay ειδα οτι εγινε με τον παραπανω τροπο.
Αν η νεα "Ροδα, τσαντα και κοπανα", ειναι τελειως ασχετη οπως πχ ηταν οι "Σειρηνες στο Αιγαιο" με την κλασσικη "Λουφα", τοτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα να παιζουν οι παλιοι ηθοποιοι. Τι να κανουν;; Για να παιξουν, πρεπει να ειναι κατι σα συνεχεια ωστε να τους δουμε στους ρολους τους κλασσικους, ετσι θα δουμε και το πως ωριμασαν.

theoritikos
28-04-10, 14:42
DoctorGalifrean, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για το σενάριο που προτείνεις, αλλά γιατί το αναλύετε τόσο πολύ το θέμα? Αφού το ξέρουμε όλοι μας αρκετά καλά πως η ταινία ΔΕΝ θα έχει καμιά σχέση με τις παλιές, αν παίξουν τα ονόματα που έχουμε ακούσει (οι οποίοι πιο πολύ trash, παρά cult μοιάζουν...) . Θα είναι μια ακόμα αρπαχτή, όπως τα καινούρια λούφα και παραλλαγή με σκοπό να πάρουν κάνα φράγκο.
Επίσης για τους παλιούς ηθοποιούς, θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να εμφανιστούν στην ταινία, μιας και έχουν πάρει διαφορετικό δρόμο από αυτόν της ηθοποιίας.

video80
28-04-10, 14:46
Αν η νεα "Ροδα, τσαντα και κοπανα", ειναι τελειως ασχετη οπως πχ ηταν οι "Σειρηνες στο Αιγαιο" με την κλασσικη "Λουφα", τοτε νομιζω οτι δεν υπαρχει κανενα νοημα να παιζουν οι παλιοι ηθοποιοι. Τι να κανουν;; Για να παιξουν, πρεπει να ειναι κατι σα συνεχεια ωστε να τους δουμε στους ρολους τους κλασσικους, ετσι θα δουμε και το πως ωριμασαν.

Aυτο το ''Σειρεινες στο Αιγαιο'' τι πατατα ειταν ρε παιδια.
ελπιζω να μην πεσει στην ''λουμπα'' και ο Ομηρος Ευστρατιαδης και κανει τετοια βλακεια!
Εαν φιλε μου ειναι δuνατο να γίνει μεσα απο FORUM το να επιρεασουμε σκηνοθετες και ηθοποιούς τοτε λεω ενα βροντερό ΝΑΙ στο να πέξει(φισικα) ο Στ. Γαρδέλης και η πλοκή να ειναι μια συνεχεια τον χαρακτηρων των προιγουμενων ταινιων,με τους ίδιους όσο γίνετε συντελεστες.

DoctorGalifrean
28-04-10, 14:49
Συμφωνω... ισως αυτο το thread να ειναι τελικα πολυ κακο για το τιποτα... γιατι αν ειναι τελειως ασχετη η ταινια, τσαμπα ολα. Ξερεις ομως, εχω την εντυπωση οτι αφου πλησιασε τον Σταθη Ψαλτη, εχω μια ελπιδα οτι θελει να κρατησει κατι απο 80ς μεσα, και αυτο μπορει να γινει μονο με τη μορφη του σικουελ. Ευελπιστω δηλαδη...
Αλλιως θα μπορουσε να παρει ο,τι πιτσιρικαρια κυκλοφορει, και να φτιαξει κατι εντελως νεο. Δεν ξερω... αφηστε με να ελπιζω οτι θα δουμε και κανα δυο παλιους χαρακτηρες...

video80
29-04-10, 10:01
Θα είναι μια ακόμα αρπαχτή, όπως τα καινούρια λούφα και παραλλαγή με σκοπό να πάρουν κάνα φράγκο.
Επίσης για τους παλιούς ηθοποιούς, θεωρώ πως είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να εμφανιστούν στην ταινία, μιας και έχουν πάρει διαφορετικό δρόμο από αυτόν της ηθοποιίας.

'Ολοι μας επλίζουμε να δούμε (τουλάχιστον) 2-3 παλιους ηθοποιούς.
Το οτι θα είναι αρπαχτή είναι σχεδόν βέβεο.Νομίζω οτι δεν έχει σημασία.
Σημασία έχει το αποτέλεσμα.
Μα και στις προιγούμενες τενίες (με εξερεση το 1ο) πιστευω για αρπαχτή γινανε.Μόνο που εκει είχαμε ηθοποιούς των 1960s ,(ριζος-γκιωνακης-δεμιρης-φοτοπουλος κτλ,κτλ...). Το ιδιο δεν θα λεγε ενας συμερινός νεος μεχρι 20 ετων για τους υθοποιούς των 1980s ?
Aρα επαναλαμβάνω, το αποτέλεσμα μετράει. Το αν ειναι trash ή αρπαχτή αυτο δε μου λέει τιποτα!

DoctorGalifrean
29-04-10, 13:14
Λετε το καστ να πλαισιωνεται και απο καμια τρομερη ομαδα ταλεντων οπως Κατελης, Βας Παρασκευας κλπ;;
:eeek::banghead::armed::frypan:

video80
29-04-10, 13:31
Tίποτα δεν αποκλειετε.Ο σκηνοθέτης επιλέγει.
Κατ εμέ οι συγκεκριμένοι (και πολλοί άλλοι) δεν έχουν ταλέντο ηθοποιοιας.

Stormwatch
29-04-10, 14:29
Πάντως μόνο και μόνο η διαφορά στην φωτογραφία και στην ποιότητα του φιλμ θα ξενίσει.
Δεν θα έχει αυτή την 80s χροιά στο χρώμα...

DoctorGalifrean
29-04-10, 17:42
Tίποτα δεν αποκλειετε.Ο σκηνοθέτης επιλέγει.
Κατ εμέ οι συγκεκριμένοι (και πολλοί άλλοι) δεν έχουν ταλέντο ηθοποιοιας.

Ελπιζω να μην πηρες στα σοβαρα την λεξη "ταλεντα" σε αυτο που εγραψα...

thebest20
04-05-10, 16:53
Και η Σοφία Καρβέλα στο «Ρόδα, τσάντα και κοπάνα»
Δημοσιεύθηκε: 04.05.10 09:15

Αν και έχει εγκαταλείψει οριστικά το κεφάλαιο υποκριτική, αφού πλέον ασχολείται επαγγελματικά με το styling, η Σοφία Καρβέλα δεν μπόρεσε να αρνηθεί την πρόταση που της έκανε ο Ομηρος Ευστρατιάδης να παίξει χαρακτηριστικό ρόλο στη νέα βερσιόν της παλιάς, επιτυχημένης ταινίας του «Ρόδα, τσάντα και κοπάνα». «Η Σοφία έχει από τη φύση της πολύ χιούμορ και είμαι σίγουρος πως της πάει πολύ η κωμωδία. Οταν έχω στα χέρια μου το σενάριο -το οποίο ολοκληρώνεται σε λίγο καιρό- θα βρούμε μαζί ποια ηρωίδα θα υποδυθεί. Το σίγουρο είναι ότι θα παίξει μια ανήσυχη μαθήτρια του Λυκείου» αποκάλυψε ο σκηνοθέτης. Τα γυρίσματα της ταινίας θα αρχίσουν το καλοκαίρι και εκτός από τη Σοφία Καρβέλα που ήδη επέστρεψε στην Αμερική, ο σκηνοθέτης έχει έρθει σε επαφή και με πολλούς άλλους επώνυμους της εγχώριας showbiz για να αναλάβουν γκεστ ρόλους. «Κρατάω ένα ακόμα “σπουδαίο χαρτί” από τον χώρο της τηλεόρασης που θέλω να κλείσω για τη “Ρόδα, τσάντα και κοπάνα”. Πρόκειται για έναν άνθρωπο που ανεβάζει τα μηχανάκια της AGB στα ύψη και ήδη έχουμε έρθει σε επικοινωνία για να βρούμε τον ρόλο του. Το πιο πιθανό είναι να παίξει τον εαυτό του. Αλλά το όνομά του θα σας το αποκαλύψω σε λίγες μέρες» λέει ο ίδιος.

Πηγή: Espresso

http://www.gossip-tv.gr/story/37248/kai-e-sophia-karbela-sto-roda-tsanta-kai-kopana

RIO
04-05-10, 19:26
H Καρβέλα, μετά το αλήστου μνήμης "31 δρόμοι" συνεχίζει τις ποιοτικές δουλειές;)...

video80
14-07-10, 12:15
Παιδια μολις εμαθα κατι δυσάρεστο απο την ΤV συγκεκριμένα απο το alter.
Κυνδυνεψε λεει να καει ζωντανος ο Νικος Παπαναστασίου στα γυρισματα της τενίας, απο οτι ειδα στα γυρίσματα που προβαλλε το alter ο Παπαναστασίου (κακώς για μένα) το πέζει ακομα παπα-σούζας 25 χρονια μετα!
Αν και δεν πιστευω οτι κανει αυτος τις επικύνδινες σκηνές (βάζουν κασκαντέρ) δεν θα μου άρεσε και τοσο να τον δώ σε ενα ρολο που υποδυθυκε 25 χρονια πριν. Στα 60φευγα που ειναι σημερα νομίζω οτι ειναι ''κάπος''. 1000 φορες να πεζε ρολο καθηγητη στην ταινια (δεν ξερω αν συμφονειτε)

Wally
14-07-10, 12:49
Ισα ισα, ενθουσιαστηκαμε οταν μας ειπε ο Ευστρατιαδης οτι θα σκασει ο Παπασουζας για τον αγιασμο!!!

flak32a
14-07-10, 13:51
βασικα και ολοι οι παλιοι ηθοποιοι που κανανε τουσ μαθητες να τουσ ξανακανε κ τωρα δεν θα με χαλαγε καθολου!!!!

pooky(1)
14-07-10, 13:52
Κάποιοι παραμένουν αιώνια έφηβοι........

joe
19-07-10, 00:12
βασικα και ολοι οι παλιοι ηθοποιοι που κανανε τουσ μαθητες να τουσ ξανακανε κ τωρα δεν θα με χαλαγε καθολου!!!!
γιατι οχι, θα εδινε ενα σουρεαλ τονο χεχε

status
19-07-10, 04:00
γιατι οχι, θα εδινε ενα σουρεαλ τονο χεχε

"Δια βίου εκπαίδευση." Αυτό λέω μονον:Ρ

joe
19-07-10, 10:07
"Δια βίου εκπαίδευση." Αυτό λέω μονον:Ρ

χεχε ετσι θα ειναι και στο κλιμα της εποχης. Παντως για να πω την αληθεια με αυτα που ακουω περι καστ, δεν περιμενω και πολλα.

θανος
21-07-10, 19:57
λοιπον επειδη τυχαινει να συμμετεχω στην ταινια αυτα που ακουγονται για την σοφια καρβελλα ειναι ραδιο αρβυλα εντελως δεν πατησε ουτε καν σε γυρισμα ταξης ποτε απο τους παλιουσ παιζουν ο ντουζος ο θεοδοσης και ο σταγοπουλος τους καθηγητες επισης παιζει η φιλινη υπαρχει συμμετοχη εκπληξη του κατμαν σαν σχολικου τροχονομου και ναι τα ακροβατικα του παπασουζα τα εκανε κασκαντερ(εννοειται)και μην ακουτε οτι γραφει η εσπρεσο ουτε καν επαθε ο παπαναστασιου εγκαυματα οπως γραψανε τα διαβαζαμε και γελαγαμε παντως εχω να σας πω πως θα κριθουν ολα στο αποτελεσμα εμεις προσπαθουμε για το καλυτερο

tzias57
21-07-10, 20:35
Τα στοιχεία που θα παραθέσω είναι από συνέντευξη του Όμηρου Ευστρατιαδη στην εκμπομπή SUPER STAR
α) Στην ταινία ο Λυκιάρχης θα είναι ο Κώστας Βουτσας.
β)Η κόρη του Κώστα Βουτσά , Θεοδλωρα Βούτσά θα είναι μια από τις μαθήτριες. Επίσης μαθητής θα είναι και ο Στάυρος Νικολαίδης (Μιχαλάκης από τα εγκλήματα)
γ) Ο Κώστας Τσάκωνας θα υποδειθεί τον υπέυθυνο του κυλυκείου
δ) Η μαλάμω (αυτη από την πάνια, που έλεγε το έξω από τα δόντια) θα κάνει την καθαρίστρια
ε) Η σοφία Καρβέλλα θα παίξει στην ταινία

Wally
21-07-10, 21:44
Αρα εχουμε 2 ρετρομανιακους συμμετεχοντες στο καστ!

Αναμενουμε περαιτερω λεπτομερειες.

Παντως το καστ εχει υποστει αλλαγες απο το ανεπισημο που μας ειχε πει off-the-record ο Ομηρος Ευστρατιαδης στη συνεντευξη (γι αυτο το λογο ηταν και ανεπισημο αφου ηταν ακομα ασαφες)

Θυμαμαι παντως πως οταν φευγαμε ετυχε να πετυχουμε στη πορτα τον Φράνκο Αλφόνσο...

θανος
22-07-10, 00:40
λοιπον εχουμε και λεμε ο μιχαλακης απ τα εγκληματα παιζει το παιδι για τους καφεδες επισης τον υπευθυνο κυλικειου τον παιζει ο τζωνι βαβουρας ο βουτσας οντως ειναι λυκειαρχης την καθαριστρια την παιζει η ματουλα την κορη του βουτσα δεω την ειδα σε κανενα γυρισμα σε ταξη οπως ουτε και την σοφια καρβελλα η στελλα γιαμπουρα υπαρχει στην ταξη οπως και η κορη του πανταζη και ο γιος του μιχαλη μοσιου

Rakeesh
22-07-10, 03:46
Σε συνεντευξη ο Ομηρος ειπε οτι η Σοφια Καρβελλα ειναι ΗΠΑ και δε θα συμμετασχει :|

joe
22-07-10, 09:25
9 ευρω εχει το εισητηριο του σινεμα ε?

status
22-07-10, 15:36
9 ευρω εχει το εισητηριο του σινεμα ε?

Αν συμμετάσχει και ο Wally θα μας δώσουν 9 ευρώ:Ρ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
22-07-10, 17:56
Εχω μερικες αποριες αν καποιος μπορη να μου της πει...
[1]Εγω εχω δει το 1,2,3 και το 4 και ο ευστρατηαδις λεει οτι θα ειναι αυτο το 4? εκτος και το 4 που δεν απο αυτον το θεωρη οτι θα ειναι το 4ταρτο και αυτο με τον προυσαλη ποιο θα ειναι??????
[2] Εχει μαζεψει την σαρα και την μαρα και δεν ενοω την θρασιβουληδου που καληστα θα μπορουσε να πεξει και αυτη και οχι κατμαν εξω απτα δοντια πανια κα για τον μονο που θελω παρα πολλυ ειναι ο ψινακης και θα ειναι και το γερο χαρτι του.
[3]τωρα για τον γαρδελη, εγω δεν τον παω καθολου αλλα τοτε που ηταν στα επανωτου και ολλο το80 ειχαι δουλια και εγεινε και φιρμα και τωρα το πεζει και δισκολος

Paspartoo
22-07-10, 18:13
Το 2 και το 3 δεν ειναι αποριες φιλε μου, ειναι προσωπικες σου αποψεις και οχι τοσο ευγενικα εκφρασμενες.

Wally
22-07-10, 18:40
To 1 εχει απαντηθει στη συνεντευξη που του καναμε...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
22-07-10, 21:30
Και βεβαια προσωπικες αποψεις αλλα οχι και σε ατομα που δεν εχουν καμια σχεση με το αντικημενο νομιζω??? Και για το 1 που ειναι η συνεντευξη

Wally
22-07-10, 21:37
Αποκλειστικές Συνεντεύξεις (http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?f=347)

video80
22-07-10, 22:16
[2] Εχει μαζεψει την σαρα και την μαρα και δεν ενοω την θρασιβουληδου που καληστα θα μπορουσε να πεξει και αυτη και οχι κατμαν εξω απτα δοντια πανια κα για τον μονο που θελω παρα πολλυ ειναι ο ψινακης και θα ειναι και το γερο χαρτι του.
[3]τωρα για τον γαρδελη, εγω δεν τον παω καθολου αλλα τοτε που ηταν στα επανωτου και ολλο το80 ειχαι δουλια και εγεινε και φιρμα και τωρα το πεζει και δισκολος

Θέλω να εκφράσω και γώ τις αποψεις μου. Λεω ΝΑΙ στη θρασυβουλίδου ,επισεις ΝΑΙ στον κατ-μαν , η Πάνια θα παιξει πιστευω για το λογο οτι ειναι φίλη του ,εμενα μου ειναι αδιαφορη (ουτε θετικη αποψη έχω ουτε αρνητική).
Ο Ψινάκης που κολάει ? ? ? Μεγα σφάλμα εαν χρησημοποιοιθεί(και 1 λογος για να ξενερώσει κανεις και να μην δει τελικά την ταινια!)

video80
20-08-10, 22:41
Διάβασα τυχαια το cast της ταινίας και ομολογώ οτι ειχε πολύ ευχαριστες εκπλήξεις!
Την ταινια θα την ....λιώσω οταν βγει!
2 ονοματα που ειθελα πολύ παιζουν στην ταινια (διορθωστε με αν κανω λαθος)
Ο μέγιστος Ηλίας Κωνσταντινου και η γλυκύτατη Τέτα Κωσταντά!Hθοποιοι που εξαφανίστηκαν για 10ετίες! Αχ ρε Όμηρε μπραβο!
Αν είχες και τη Βανέσσα Τζελβέ ακομα καλύτερα ,είτανε στο Νο 3, θα μπορουσε να πέξει και σ αυτο!

drspiros
21-08-10, 12:15
Εχω μερικες αποριες αν καποιος μπορη να μου της πει...
[1]Εγω εχω δει το 1,2,3 και το 4 και ο ευστρατηαδις λεει οτι θα ειναι αυτο το 4? εκτος και το 4 που δεν απο αυτον το θεωρη οτι θα ειναι το 4ταρτο και αυτο με τον προυσαλη ποιο θα ειναι??????

Δεν υπαρχει κινηματογραφικο 4, αυτο με τον Προυσαλη ηταν γυρισμενο κατευθειαν σε βιντεοκασετα (η μοδα, ή μαλλον, η μαστιγα της εποχης) και ηταν επιεικως αθλιο! Δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν καν του Ευστρατιαδη. Οπως και ναχει, στο "πανι" προβληθηκαν 3 ταινιες, και τουτη ειναι η τεταρτη. Καλως να 'ρθει.

chg
31-08-10, 21:13
'Οπως είδα σε κάποιο ρεπορτάζ ο Κώστας Βουτσάς υποδύεται έναν ελληνοαμερικανό κλέφτη ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα και αγοράζει το λύκειο. Λέτε μετά τον Παπασούζα να έχουμε και τον Τζακ τον Καβαλάρη;

video80
01-09-10, 13:13
'Οπως είδα σε κάποιο ρεπορτάζ ο Κώστας Βουτσάς υποδύεται έναν ελληνοαμερικανό κλέφτη ο οποίος έρχεται στην Ελλάδα και αγοράζει το λύκειο. Λέτε μετά τον Παπασούζα να έχουμε και τον Τζακ τον Καβαλάρη;

Μπααααα , πολύ ξεπερασμενο. Καμία συγκριση με το ''Ροδα τσαντα και κοπανα''

Artemis
02-09-10, 14:58
Πραγματικα θα εχει πλακα να δουμε την παλια παρεα με τους σκληροπυρηνικους και ατιθασους χαρακτηρες πως εχουν εξελιχθει τωρα, τι εχει σκεφτει ο σεναριογραφος οτι κανουν και πως ζουνε μετα απο τοσα χρονια. Αραγε σαν καλοι και υποδειγματικοι οικογενειαρχες :) που προσπαθουν να δωσουν το καλο παραδειγμα στα παιδια τους :) και απο την αλλοι τους κανακαρηδες τους να τους βγζουν το λαδι οπως καναν καποτε αυτοι σε γονεις και καθηγητες? :D

dim
16-09-10, 21:24
Στην ταινια θα εχει συμμετοχη και ο Κωστας Κατσουρανης (γνωστος ποδοσφαιριστης για οσους δεν τον γνωριζουν)

Το διαβασα πριν λιγο στο sport-fm.gr http://www.sport-fm.gr/article/293067

Η αρχικη πηγη βεβαια ειναι το gossip-tv.gr http://gossip-tv.gr/story/55813/oi-protes-photographies-tou-lamprou-konstantara-os-diaitete

nasos o "kalamatas"
16-09-10, 22:00
Παιδια μολις εμαθα κατι δυσάρεστο απο την ΤV συγκεκριμένα απο το alter.
Κυνδυνεψε λεει να καει ζωντανος ο Νικος Παπαναστασίου στα γυρισματα της τενίας, απο οτι ειδα στα γυρίσματα που προβαλλε το alter ο Παπαναστασίου (κακώς για μένα) το πέζει ακομα παπα-σούζας 25 χρονια μετα!
Αν και δεν πιστευω οτι κανει αυτος τις επικύνδινες σκηνές (βάζουν κασκαντέρ) δεν θα μου άρεσε και τοσο να τον δώ σε ενα ρολο που υποδυθυκε 25 χρονια πριν. Στα 60φευγα που ειναι σημερα νομίζω οτι ειναι ''κάπος''. 1000 φορες να πεζε ρολο καθηγητη στην ταινια (δεν ξερω αν συμφονειτε)

τη φωτιά την άναψα εγώ (!) κάτω απ΄το τραπέζι που είχαμε για τον αγιασμό... σκηνή που δε περιγράφεται... Συμμετείχα ως βοηθητικός ρόλος/κομπάρσος στη ταινία...

video80
16-09-10, 22:14
Σε ζηλευω φίλε, μόνο αυτο έχω να πώ!

retrotassos
17-09-10, 00:02
Ο Κώστας λογικά θα κάνει τον εαυτό του; Δηλαδή τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή; :tongue: Πολύ καλός ο Κωστάκης, αλλά καιρό τώρα και στη Πανάθα και στην Εθνική παίζει σα πρώην

θανος
27-09-10, 15:23
http://www.youtube.com/watch?v=nyZpr-A_QzQ&feature=player_embedded

circleag
27-09-10, 20:23
:thumb::thumb::thumb:

Ποτε θα βγει....

Θελω να το δω!!!!

RIO
27-09-10, 20:32
Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα:xm:! Είπαμε χαβαλέ, αλλά κάτι μου λέει οτι οι παλιες ερμηνειές των μαθητών, θα μοιάζουν οσκαρικές μπροστά σε αυτούς. Η εικόνα πάλι; Με κάμερα για βαφτίσια την γύρισαν;

Wally
27-09-10, 20:39
Στη συνεντευξη ο Ευστρατιαδης μας ειπε οτι θα ειναι ψηφιακη η καμερα. Απλα βλεπω οτι οσο αφορα το cast πρεπει να στραβωσαν αρκετα πραγματα διοτι τοσο στα δημοσιευμενα οσο και στα off-the-record της συνεντευξης ειχε αναφερει κλασικα 80s ονοματα που δεν βλεπω δυστυχως στο trailer.

Ουσιαστικα μονο ο Στηβ ειναι απο το παλιο cast?

Bλεπω και μια ανισοροπια μεταξυ του "βαρους" των καθηγητων και μαθητων οσο αφορα τα ονοματα κατι που δεν υπηρχε στα προηγουμενα.

Ηταν χρυση ευκαιρια παντως να βγουν απο την "αφανεια" (δεν το λεω με υποτιμητικο τροπο - αλλωστε αποτελει συνηθως επιλογη) πρωταγωνιστων του 80s σινεμα και βιντεο - δεν βλεπω να υλοποιηθηκε τελικα.

Ελπιζω να βγει καλη η ταινια διοτι το Ελληνικο σινεμα χρειαζεται νοτες αισιοδοξιας...

RIO
27-09-10, 21:00
Ίσως πολλοί από εκείνους τους ηθοποιούς, να θέλουν να αφήσουν πίσω οριστικά το 80ς παρελθόν τους. Μπορεί πάλι, να μην ήταν έτσι όπως το περίμεναν. Ποιός ξέρει...

moontraveller
28-09-10, 02:46
Δειτε και ενα video απο τα γυρισματα με καποιους θρυλους της τοτε εποχης να λενε δυο λογια:

http://www.youtube.com/watch?v=ClBmpSkf6W4&feature=related

Peter Pan
28-09-10, 04:14
Χαχα, φάση έχει έτσι όπως είδα το τρέιλερ!!!

tzias57
29-09-10, 12:52
Δειτε και ενα video απο τα γυρισματα με καποιους θρυλους της τοτε εποχης να λενε δυο λογια:
http://www.youtube.com/watch?v=ClBmpSkf6W4&feature=related

Θα ήθελα νακάνω μια ερώτηση ; Ποια είναι αυτή η ηλικιωμένη κυρία στην αρχη του video ;

Wally
29-09-10, 12:55
Σε ποιο απο τα δυο? Την ηλικιωμενη που βριζει την κανει η Ματουλα νομιζω

argy
29-09-10, 13:05
Εχω μεινει καγκελο........................................ :burn:
Τι ξενεραααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Θελω μια χρονομηχανη τωρα να μπω κ να χαθω για παντα σε εκεινες τις εποχες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!! :banghead::bash::rant::eviltongue:

tzias57
29-09-10, 13:15
Σε ποιο απο τα δυο? Την ηλικιωμενη που βριζει την κανει η Ματουλα νομιζω

Αυτή που λέει ότι είχε παίξει στην πρόκληση

video80
29-09-10, 15:23
Οτι και να ναι θα παω να το δω, πιο πολύ απο περιεργεια.
Θελω να δω εαν τελικα θα πετυχει ενα συκουελ 25 χρ. μετα(ανεξαρτητου cast) απο τον ίδιο δημιουργο.

circleag
29-09-10, 15:27
Οτι και να ναι θα παω να το δω, πιο πολύ απο περιεργεια.
Θελω να δω εαν τελικα θα πετυχει ενα συκουελ 25 χρ. μετα(ανεξαρτητου cast) απο τον ίδιο δημιουργο.

Σωστος ο video80!

tzias57
29-09-10, 19:48
Ευχαριστώ πολύ.Τελικά ναι η Ματούλα είναι που εγώ πρώτη φορά ακούω για αυτην

theoritikos
29-09-10, 19:54
Κάτι μου λέει πως η ταινία θα αναλωθεί σε αστεία βασισμένα σε "γαλλικά", κρίνοντας από το τρέιλερ..

don dokken
29-09-10, 22:49
ενταξει..σε καμμια 20ρια χρονια θα ειναι κι αυτη καλτ..
σαφως και θα τη δουμε,αλλα μη τρελλαθουμε τελειως..
ο Ευστρατιαδης ειναι ,οχι ο Λαρς Φον Τριερ..

spyros_s
29-09-10, 23:07
αν φτασαμε να κάνουμε σικουελ τις καλτ ταινίες τότε απλά παραδεχόμαστε ότι έχουμε ξεμείνει από ιδέες...προσωπικά τις παλαιές ταινίες της έβλεπα ευχάριστα τότε και εμ δυσκολία πλέον μόνο και μόνο για νοσταλγικούς λόγους...αυτη θα την δω μόνο απο περιέργεια...

argy
30-09-10, 08:55
Ισως του ριξω ενα βλεφαρο για να δω τους παλιους ηθοποιους.Θα ειναι πολυ επωδυνο ομως κ δεν ξερω αν θα το αντεξω!!!

Παντως εχω μια καλυτερη ιδεα:να προβαλουν την κανονικη τριλογια στο cinema κατι σαν επανεκδοση ας το πουμε!!!Σιγουρα θα ειχε επιτυχια αυτο το εγχειρημα μηπως να το ξανασκευτουν.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

video80
30-09-10, 11:27
ο Ευστρατιαδης ειναι ,οχι ο Λαρς Φον Τριερ..

Eγώ προτιμώ τον Ευστρατιαδη
Περι ορέξεως...κολοκυθοπιτα!

Kambia
30-09-10, 13:26
Σήμερα το πρωί είχε συνέντευξη, που αφορούσε την ταινία, τον Μπίλια στον Alpha.
Δυστυχώς την πρόλαβα στο τέλος :(

θανος
30-09-10, 17:18
παιδια δεν ειναι ριμεηκ ειναι σικουελ σαφως δεν μπορει να ανι ιδιο με το παλιο καποιος ρωτησε ποια ειναι η ματουλα ειναι η μανα του λορεντζο απ τους φιλους για παντα απ τους παλιους μαθητες παιζουν ο ντουζος ο σταγοπουλος και ο θεοδοσης ο οποιος μου ριχνει και την σφαλιαρα

http://www.youtube.com/watch?v=GWLT1O11Fo4

video80
01-10-10, 10:58
Τελικά παιζει ο Ηλίας Κωνσταντινου ?
Το ειδα σε μια παλιοτερη δημοσιευση περιοδικου ,αναφέρθηκε και το ονομα του (οπως και της Τετας Κωσταντα),αληθεύει?

θανος
01-10-10, 12:12
ναι αληθευει παιζουν και οι 2

Wally
01-10-10, 12:21
Ο οποιος Ιλιας Κωνσταντινου συμφωνα με αυτα που μας ειπε ο Ευστρατιαδης ειναι ο φυσικος κατοχος του ΨΙΤ και ισως γνωριζει σε ποιο οικοπεδο τον παρατησαν...

joe
01-10-10, 12:41
http://www.youtube.com/watch?v=nyZpr-A_QzQ&feature=player_embedded

για 9 γιουρα + 5 για παρελκομενα + 3 για παρκινγκ δεν ειναι σιγουρα..
Τωρα για να πατησω ''download'' το σκεφτομαι...

portarinos78
01-10-10, 12:55
Φολάρα μου μυρίζει. Σινεμα δε παιζει παντως να το δω. Ισως οι παραγωγοι να μυριστηκαν οτι οι ρετρολαγνοι "τσιμπανε" με το παρελθον αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειμαστε και μ@λ@κες. 9 ευρώ μπορουν να ξοδευτουν πολυ καλυτερα φυσικα. Απλα τραγικο, οπως αρχικα φαινεται απο το trailer!

Wally
01-10-10, 13:00
Πολλες φορες τα τρειλερ αδικουν. Αυτο ελπιζω και για το Ροδα. Καθηστε να βγει και κανουμε τις κρισεις μας.
Αλλωστε θυμηθειτε ποσες καλες Ελληνικες κωμωδιες εχουν βγει τα τελευταια 20 χρονια...:(

@portarinos78 δεν οριζοντιωνεις την υπογραφη σου?

pro_crossaro
01-10-10, 14:14
Ο οποιος Ιλιας Κωνσταντινου συμφωνα με αυτα που μας ειπε ο Ευστρατιαδης ειναι ο φυσικος κατοχος του ΨΙΤ και ισως γνωριζει σε ποιο οικοπεδο τον παρατησαν...

To oποίο και με ενδιαφέρει προσωπικά. Αν γίνεται κάποιος να μάθει τι απέγινε η CHevy που χρησιμοποιήθηκε στον Ιππότη της Λακούβας, θα το εκτιμούσα. :)

Wally
01-10-10, 14:16
O Ευστρατιαδης μας ειχε πει οτι το ειχαν παρατησει σε καποιο οικοπεδο. Μετα περασε η ωρα και ξεχασαμε να τον ρωτησουμε...

status
01-10-10, 14:25
O Ευστρατιαδης μας ειχε πει οτι το ειχαν παρατησει σε καποιο οικοπεδο. Μετα περασε η ωρα και ξεχασαμε να τον ρωτησουμε...

Εμ, νομίζω σας έχουν προλάβει άλλοι, εδώ και πολύ καιρό.:Ρ

pro_crossaro
04-10-10, 13:57
Tι εννοείς statusgr?

Γνωρίζω ότι γνωστός έμπορας παλαιών αυτοκινήτων στη Ν. Σμύρνη είναι ένα αυτοκίνητο ίδιο μοντέλο, ίδια χρονιά. Κάποιοι φίλοι που το χαν δει από κοντά είχαν πει ότι πιθανών να ήταν το ίδιο λόγω κάποιων λεπτομερειών όπως ένα ράγισμα στο παμπρίζ και το χρώμα. Δυστυχώς από έξω είχε τριφτεί οπότε δε γινόταν να δουν αν υπήρχαν οι φλόγες. Ο ίδιος ο έμπορος όμως από όσο γνωρίζω αρνιόταν ότι ήταν αυτό το αυτοκίνητο.

Οποιαδήποτε πληροφορία για αυτό το αυτοκίνητο, ή έστω που παρατήθηκε και που εθεάθει για τελευταία φορά θα ήταν κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη.

θανος
18-10-10, 17:20
οριστε το επισημο τρειλερ της ταινιας
http://www.youtube.com/watch?v=IkVzsknGjbI&feature=player_embedded

thebest20
24-10-10, 22:04
Το soundtrack της νέας ταινίας

http://www.youtube.com/watch?v=A7OIzWIhW4o

joe
25-10-10, 02:50
αθλιοτης... Ουτε για κατεβασμα το κοβω...

θανος
09-11-10, 18:04
αυτο το τραγουδι θα ακουγεται στους τιτλους αρχης της ταινιας
http://www.youtube.com/watch?v=2T3j31nA9jY

Wally
09-11-10, 18:06
Τελικα για ποτε στις αιθουσες?

θανος
09-11-10, 18:22
6 ιανουαριου οριστε και το επισημο site http://www.rodatsantakaikopana.com/

thorodor
12-12-10, 23:20
ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ FOROUM ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΟΥ ΡΟΔΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΕ DVD.

Kambia
12-12-10, 23:36
Καλώς όρισες. Γράφε μόνο σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία είναι κουραστικά στο διάβασμα και επιπλέον σημαίνουν οτι φωνάζεις :)

video80
29-12-10, 15:31
Παιδιά έκανε χθες πρεμιέρα στις αίθουσες και χαμπάρι δεν πηραμε! Τυχεα το είδα σε καποιο προινάδικο για την πρεμιέρα.
Τι 6 Ιανουαρίου? Χθές κυκλοφορησε στις αίθουσες (28/12) και είταν οι περισοτεροι εκει (Σταγόπουλος-Ντούζος-Φιλίνη -Ματούλα και πολλοί αλλοι).Εαν το ξερα θα πηγενα.
Θα το δώ απο βδομάδα ,πρώτα ο Θεός.

phantomlord
04-01-11, 18:02
To oποίο και με ενδιαφέρει προσωπικά. Αν γίνεται κάποιος να μάθει τι απέγινε η CHevy που χρησιμοποιήθηκε στον Ιππότη της Λακούβας, θα το εκτιμούσα. :)

εχω ακουσει οτι για χρονια ηταν παρατημενο σε οικοπεδο στην Νεα Σμυρνη , κοντα και στον πραγματικο κιτ που υπηρχε στην συγγρου τον οποιο καψανε.

θανος
06-01-11, 14:58
Παιδιά έκανε χθες πρεμιέρα στις αίθουσες και χαμπάρι δεν πηραμε! Τυχεα το είδα σε καποιο προινάδικο για την πρεμιέρα.
Τι 6 Ιανουαρίου? Χθές κυκλοφορησε στις αίθουσες (28/12) και είταν οι περισοτεροι εκει (Σταγόπουλος-Ντούζος-Φιλίνη -Ματούλα και πολλοί αλλοι).Εαν το ξερα θα πηγενα.
Θα το δώ απο βδομάδα ,πρώτα ο Θεός.
και να ερχοσουν δεν θα μπορουσες να μπεις ηταν πρεμιερα για τους ηθοποιους της ταινιας και εμπαινες μονο με προσκληση σημερα βγαινει κανονικα ενταξει εχει πλακα αλλα οσοι επιχειρησουν να κανουν συγκριση με τα παλια θα βρουν αρκετες διαφορες επισης εχουν κοπει πολλα πραγματα γιατι η ταινια εβγαινε μεγαλη και το σινεμα τους ειπε οτι δεν θα πρεπει να ξεπερναει την μιαμιση ωρα ομως αυτα που λειπουν θα μπουν αργοτερα σε dvd σαν directors cut(ετσι μου ειπανε)ελπιζω παντως να σας αρεσει http://www.youtube.com/watch?v=WzPuCzI2YeM

pooky(1)
06-01-11, 16:46
Θα το δω τελικά το Σάββατο μια και παίζει στο τοπικό μας σινεμά.

Θα μπω σε αίθουσα κινηματογράφου μετά από ολόκληρη 10ετία......... Ελπίζω να συνεχίσω.

tsalk
06-01-11, 22:31
Μόλις επέστρεψα από την προβολή της ταινίας.

Εντυπώσεις?????

Για μία φορά την ταινία την βλέπεις (εγώ τουλάχιστον δεν θα την ξαναέβλεπα). Βέβαια καλή η προσπάθεια γενικά που έγινε από όλους τους συντελεστές αλλά θέλω να σταθώ στο σχολιο μιας παρέας πιτσιρικάδων που ήταν στην μποστινή μου σειρά ''Το παλιό ήταν πολύ καλύτερο'' το οποίο είναι και απολύτως λογικό.
Πρέπει να ήμουν ο μεγαλύτερος στο σινεμά το οποίο είχε αρκετούς πιτσιρικάδες.

Πάω να πάρω την δόση μου.................

Να δω την δεύτερη έκδοση της ταινίας η οποία ήταν και η καλύτερη (κατά την γνώμη μου)

video80
06-01-11, 23:00
Aλλά θέλω να σταθώ στο σχολιο μιας παρέας πιτσιρικάδων που ήταν στην μποστινή μου σειρά ''Το παλιό ήταν πολύ καλύτερο'' το οποίο είναι και απολύτως λογικό.

Πάω να πάρω την δόση μου.................

Να δω την δεύτερη έκδοση της ταινίας η οποία ήταν και η καλύτερη (κατά την γνώμη μου)

Δυστιχός πάντα το παλιο κερδίζει τις εντυπωσεις (οπως έγινε και με άλλες πρόσφατες συνέχειες πχ : rocky, rambo , indiana jones...)αλλά ολο αυτο το κλίμα αναβίωσης αυτης της ταινίας φαντάζομαι θα άξιζε έστω και λίγο.
Να υποθέσω οτι (σχεδόν) σε τίποτα δεν θύμυζε 1980ς!

Οταν λές οτι θα δεις την 2η εκδοση της ταινίας τι ενοείς? Εχει ηδη κυκλοφορησει και σε 2η εκδοσή?Η απλα ενοεις οτι θα δεις το Νο2 ?
Τέλος αν έχεις χρονο θα είθελα να μου πεις απο το thread τι ρόλο κανουν οι Στ. Τζελεπης και Ηλιας Κωνσταντινου ,και πόση ωρα συμετεχουν στην ταινια?

θανος
06-01-11, 23:05
Δυστιχός πάντα το παλιο κερδίζει τις εντυπωσεις (οπως έγινε και με άλλες πρόσφατες συνέχειες πχ : rocky, rambo , indiana jones...)αλλά ολο αυτο το κλίμα αναβίωσης αυτης της ταινίας φαντάζομαι θα άξιζε έστω και λίγο.
Να υποθέσω οτι (σχεδόν) σε τίποτα δεν θύμυζε 1980ς!

Οταν λές οτι θα δεις την 2η εκδοση της ταινίας τι ενοείς? Εχει ηδη κυκλοφορησει και σε 2η εκδοσή?Η απλα ενοεις οτι θα δεις το Νο2 ?
Τέλος αν έχεις χρονο θα είθελα να μου πεις απο το thread τι ρόλο κανουν οι Στ. Τζελεπης και Ηλιας Κωνσταντινου ,και πόση ωρα συμετεχουν στην ταινια?
να σου απαντησω εσυ πιστευεις οτι καποιος θα πηγαινε να δει μια ταινια η οποια θα αναφεροταν στο 80 τωρα πια??εκτος απ τους παλιους θεατες εγινε προσπαθεια για κατι μοντερνο ο ηλιας κωνσταντινου κανει τον σηφη μποχακη κρητικο καθηγητη που μυριζει ενω ο σταματης τζελεπης τον επιθεωρητη του σχολειου

GI JOE
06-01-11, 23:06
Ειχα σκοπο να τη δω την ταινια σινεμα αυτη την εβδομαδα...ειδα ομως το τρειλερ χτες και εφαγα απιστευτη ξενερα...εν ετη 2011 και βγαζεις ταινια τοσο φθηνης παραγωγης? Γυρισμενη με βιντεο?? Και οχι φιλμ?? Δεν ξερω αν αυτο εγινε επιτιδες και καλα να ειναι στο υφος βιντεοταινιων του 80 αλλα για εμενα δε λειτουργησε...Τωρα θα μου πεις τρειλερ ειδες και οχι την ταινια..αλλα δε ξερω..ειχα καποια expectations για την αναβιωση της σειρας και καλα αλα american pie...αλλα θα μιλησω οταν την δω στο βιντεο!!

tsalk
07-01-11, 00:53
Και οι 2 ρόλοι συμπαθητικοί θα έλεγα.
Ο μεν Ηλίας Κωσταντίνου παίζει σε όλη την διάρκεια της ταινίας, ενώ ο ρόλος του Σταμάτη Τζελέπη είναι αρκετά μικρότερος και εμφανίζεται προς το τέλος της ταινίας (αρκετά διασκεδαστικός ο μικρός ρόλος του)

edit: αν έβλεπα το τρέιλερ πιθανόν να μην πήγαινα να την δω, όχι όμως ότι το μετάνοιωσα

(τώρα αν η ταινία θυμίζει τίποτα από 80s? Ναι θυμίζει τις 2-3 φορές που οι τότε μαθητές, νυν καθηγητές θυμούνται τα κατορθώματά τους)

Rakeesh
07-01-11, 01:05
Παντως κι εγω οταν ειδα το τρειλερ εφριξα. Στο σημειο που φαινεται ο Βουτσας, ειναι σαν να εχει ξεχασει τα λογια του και να προσπαθει να θυμηθει.

Αν ηθελαν επιτηδες να το κανουν κιτς, πιστευω θα μπορουσαν να το κανουν καλυτερα. Μαλλον αποτελεσμα ασχετοσυνης ειναι ;)

tsalk
07-01-11, 01:14
Και ο Κώστας Βουτσάς είναι από αυτούς που κάνουν την ταινία να βλέπεται!!!!!!!!!!!!!!

video80
07-01-11, 11:34
Και οι 2 ρόλοι συμπαθητικοί θα έλεγα.
Ο μεν Ηλίας Κωσταντίνου παίζει σε όλη την διάρκεια της ταινίας, ενώ ο ρόλος του Σταμάτη Τζελέπη είναι αρκετά μικρότερος και εμφανίζεται προς το τέλος της ταινίας (αρκετά διασκεδαστικός ο μικρός ρόλος του)

(τώρα αν η ταινία θυμίζει τίποτα από 80s? Ναι θυμίζει τις 2-3 φορές που οι τότε μαθητές, νυν καθηγητές θυμούνται τα κατορθώματά τους)

Σε ευχαριστώ για την ανταποκρηση , οπως και τον φίλο Θάνο. Είμαι θαυμαστης των 2 αυτών ηθοποιων και θα είθελα να ξέρω.
Το περιμενα να θυμύζει 1980ς η ταινία μονο σε στιλ ''αναπωλησης'' εκεινων των χρώνων (δεν γινοταν διαφορετικά).
Λοιπον αυριο θα δω και γώ την ταινια (το ελπίζω) να σας πώ και εντυπώσεις.

mariabbl
08-01-11, 04:31
Είδα κι εγώ την ταινία και δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα. Όχι, ότι περίμενα να δω "Το κινηματογραφικό αριστούργημα". Δεν με πείραξε τόσο που είναι γυρισμένη με βίντεο, αφού κι αυτό το ήξερα, όπως είχε πει ο ίδιος ο σκηνοθέτης σε συνεντευξή, που είχε δώσει πριν λίγους μήνες εδώ στο retromaniax.
Μπορώ να πω ότι "ίσιωσε" λίγο ο εγκέφαλός μου, με την ταινία. Έκαψα και λίγο φαιά ουσία, αλλά γέλασα επίσης. Και κυρίως με τη Ματούλα, που αν και κάθε της κουβέντα είναι μπινελίκι, ο τρόπος που τα λέει είναι απίστευτος.
Κι εδώ που τα λέμε, γιατί να περιμένει κάποιος κάτι άλλο, εκτός από κάψιμο πηγαίνοντας να δει μια ταινία, η οποία είναι σα να έρχεται από το παρελθόν, χωρίς ωστόσο να έχει ιδέα τι "παίζει" στο παρόν ή στο μέλλον. Εδώ στο TIFF, που πας υποτίθεται να παρακολουθήσεις ταινίας καλογυρισμένες, βλέπεις ταινίες που για 15' δείχνουν έναν άντρα να τρώει πατάτες ή να ξύνει τα πόδια του.
Όποιος θέλει να περάσει κάτι λιγότερο από 2 ώρες, χωρίς να σκέφτεται τα προβλήματα, που αντιμετωπίζουμε σαν κάτοικοι αυτής της χώρας το τελευταίο διάστημα (δηλ. οικονομική κρίση κ.λπ), πρέπει να την παρακολουθήσει οπωσδήποτε, γιατί βοηθάει να ξεχάσεις οτιδήποτε. Αν ωστόσο, λόγω κρίσης δεν του περισσεύουν και πολλά χρήματα, για σινεμά, ας περιμένει το DVD.

video80
08-01-11, 10:35
Αν ωστόσο, λόγω κρίσης δεν του περισσεύουν και πολλά χρήματα, για σινεμά, ας περιμένει το DVD.

Ειπάρχουν καποια πραγματα που είναι υπεράνω χρηματων και καποιοι απο μας δινουμε προτερεότητα.Εστω και αν έχω να πατήσω σε κινιματογραφική αίθουσα 5,5 περιπου χρονια ,σημερα θα κάνω (οποσδήποτε) την εξέρεση.

pooky(1)
08-01-11, 12:02
Κι εγώ περιμένω το απογευματάκι για ένα καλό κάψιμο. Άλλωστε ποτέ δεν ήμουν φαν του κουλτουριάρικου σινεμά. Ή θα έχει μπινελικοκαντηλανάφτες, ή θα έχει μπαμ - μπουμ.

Προβλήματα έχουμε αρκετά, δεν θέλω ταινίες που με φορτώνουν και με άλλα, δεν θέλω βαθυστόχαστες αναλύσεις.

Bring back the old Στάθης Ψάλτης!!!!! Πολύ kolopaido ο Κυριάκος!!!!!!!!!!!!!!

mariabbl
08-01-11, 15:42
Bring back the old Στάθης Ψάλτης!!!!! Πολύ kolopaido ο Κυριάκος!!!!!!!!!!!!!!

Συμφωνώ!! Αρκεί να μην προσπαθήσουν να τον φέρουν στο σήμερα, με εκείνα τα δεδομένα.

video80
08-01-11, 18:41
Καλησπέρα παιδες.
Μολις είδα και γώ με τη σειρά μου την ταινία.Λιγα λεπτά πριν μπώ στην αιθουσα την περιμενα σαν...κοσμοιστορικό γεγονός. Φυσικά μου άρεσε.Την ταινία θα την έβλεπα ευχαρίστως και 2η και 3η φορά! Επιδή ομως ή τιμή του εισιτιριου ειναι απαγορευτική θα περιμένω το dvd για να τη...λιώσω!
Ομως μου κανε εντυπώση που στην αιθουσα ειταν 5-6 άτομα.Αυτό με προβλιμάτισε λίγο.Εδώ που τα λέμε μια τέτοια τενία ειναι ειδικου ενδιαφέροντος εν έτη 2011 ,μόνο για τους ρετρο-1980ακηδες!
Να πουμε και 2 λόγια για την ταινία.
Είναι εμφανές οτι ο Ευστρατιαδης προσπαθεί να γεφυρώσει τα 1980ς με το σύμερα.Με τον γνωστο τροπο, δηλαδή δινοντας απλά μια συνέχεια στην ιστορία.Κατα ενα μεγάλο ποσοστο τα κατεφέρνει. Κατα τη γνώμη μου εκει που υστερεί η ταινία ειναι στις (νέες) πλακες των μαθητων προς τους καθηγητές τους .
Στην ταινία παρελαύνουν cult μορφες απο τα 1980ς και το ελληνικό video.Iσως αυτό απο μόνο του αποδειχθει μπουμερανγκ για την ταινία ,ναι μεν ειπαρχουμε πολλοι που αγαπαμε εκεινες τις εποχες και τους ηθοποιούς τους ,ομως στην περισσότερη νεολαια δεν λένε τιποτα.Για παράδειγμα ο Ηλίας Κωνσταντινου ή ο Φίλλιπας Γκιώνης ή ή Τετα Κωνσταντα για μένα ειναι στα top ,οχι ομως και για το περισσότερο κοινο(φανηκε εξαλου απο τα εισιτήρια).
Η Ματουλα μου άρεσε πάρα πολύ (πολύ αθυροστομη αυτη η γυνέκα!) ιδιως στην σκηνη που τις την επεφτε ο μαθητής.
Γενικά ολοι οι χαρακτήρες πολλοί καλοι ( ο Βουτσας στην ουσία απαναλαμβάνει κατα καποιο τροπο το ρολο του στα ''τουβλα'',ο αμορφοτος αυτοδιμιουργιτος πλουσιος ,δεν σας θυμιζει κατι αυτο?).
Επισεις κατι που δεν μου άρεσε ,αυτή η διακτητικη διαφήμιση των προιοντων των χορηγών μέσα απο την ταινία (το χει ξανακανει ο ευστρατιάδης αν θυμάστε στο ''Δυναστεία'').
Εν κατακλείδη : μια ''γερασμένη'' ροδα τσαντα και κοπανα ,για τους FUN της ταινίας? Η απλά μια κωμωδία για τους φίλους του Ελληνικού cinema?

Mandrake
09-01-11, 02:06
ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΣΥΧΝΑ ΤΟ FOROUM ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΙΝΙΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΚΕΙΜΕΝΗΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΤΑΙΝΙΑΣ ΤΟΥ ΡΟΔΑ ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ, ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΑΡΧΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΕ DVD.
Σε DVD απ' όσο γνωρίζω δεν έχουν κυκλοφορήσει, αλλά υπάρχουν σίγουρα και οι 4 ανεβασμένες στο διαδίκτυο από VHS ή TVRip!

pooky(1)
09-01-11, 02:23
Τελικά δεν πήγα γιατί η σύζυγος δεν ήθελε να πάει σινεμά για την συγκεκριμένη ταινία. Οπότε, μόνος μου, θα βαριόμουνα απίστευτα.

Μάλλον θα πάει για ενοικίαση.

Δεν με θέλει το σινεμά, τελικά. Και η σύζυγος να ήθελε, προβλέπω να κοβόταν το ρεύμα, να καιγόταν το φιλμ, να χάλαγε η μηχανή προβολής, να έπιανε φωτιά, να γινόταν σεισμός..........................

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
09-01-11, 09:33
εγω θα παω συμερα και αυριο θα πω τα σχολεια μου
που μαλον θα ειναι καλα

video80
09-01-11, 10:23
Τελικά δεν πήγα γιατί η σύζυγος δεν ήθελε να πάει σινεμά για την συγκεκριμένη ταινία. Οπότε, μόνος μου, θα βαριόμουνα απίστευτα.

Εγώ πάντος που πήγα μόνος μου δεν βαρεθηκα καθόλου.Απολαυσα την κάθε στιγμή της ταινίας.
Εχει να κανει με κατα ποσο θέλεις να δεις την συγκεκριμμένη ταινία.Για τους λάτρεις των ταινιών ''Ροδα τσαντα και κοπανα'' δεν θα απογοιτεύσει.

antonis_vet
09-01-11, 18:10
εγω δεν θελω να παω να την δω γιατι το θεωρω ιεροσυλια...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
09-01-11, 23:22
Λοιπον ολα καλα ολα ωραια με την ταινια, ειχε πλακα ειδαμε ηθοποιους που τωρα ειναι στην αφανεια μεγαλοσαν παρα πολυ.
ταινια οχι 80ς αλλα πολυ λιγο απο τοτε, θα την παρω σε dvd οταν βγει για να τους εχω και μαγαλους.
Αλλα μου εκανε εντιποσει ο μπιλιας στο τελος που ειπαι θα τα πουμε του χρονου, λεται και για αλλη κοπανα??????????????
εγω παντος ετση καταλαβα και θα το περειμενω με τους υποληπους που δεν θελανε η εκαναν κατη αλλο, αναμενουμε
κυριε ευστατιαδη.

Λώρα
11-01-11, 00:40
Πήγα χθες και απογοητεύτηκα...Δυστυχώς ότι χειρότερο έχω δει τον τελευταίο καιρό...

telonio
11-01-11, 01:28
Δεν με θέλει το σινεμά, τελικά. Και η σύζυγος να ήθελε, προβλέπω να κοβόταν το ρεύμα, να καιγόταν το φιλμ, να χάλαγε η μηχανή προβολής, να έπιανε φωτιά, να γινόταν σεισμός..........................

Απλά respect..

video80
11-01-11, 14:13
Πήγα χθες και απογοητεύτηκα...Δυστυχώς ότι χειρότερο έχω δει τον τελευταίο καιρό...

Eίναι λυπηρο να ακούς αρνητικά σχόλια για αυτήν την ταινία.Για μένα αυτή η ταινία ειταν οτι περίμενα.
Ο Ευστρατιαδης ...επέστρεψε και δεν απογοητευσε τους fun του.

Λώρα
11-01-11, 16:16
Eίναι λυπηρο να ακούς αρνητικά σχόλια για αυτήν την ταινία.Για μένα αυτή η ταινία ειταν οτι περίμενα.
Ο Ευστρατιαδης ...επέστρεψε και δεν απογοητευσε τους fun του.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και δεν είναι απαραίτητα σωστή.
Πάντως όποιος την είδε και μπορεί να μου πει τι γίνεται,κερδίζει. Εγώ είδα μια πρόχειρη ταινία χωρίς πλοκή, αρχή, μέση και τέλος. Μου φάνηκε περισσότερο σαν ενωμένα σκετσάκια μπαλωμένα με σκηνές από την παλιά ταινία. Άσε που όπως είπα δεν υπήρχε σενάριο, απλώς η ιστορία στεκόταν πάνω στις ατάκες που ήθελαν να βάλουν στην ταινία...

video80
11-01-11, 19:32
Πάντως όποιος την είδε και μπορεί να μου πει τι γίνεται,κερδίζει. Εγώ είδα μια πρόχειρη ταινία χωρίς πλοκή, αρχή, μέση και τέλος. Μου φάνηκε περισσότερο σαν ενωμένα σκετσάκια μπαλωμένα με σκηνές από την παλιά ταινία. Άσε που όπως είπα δεν υπήρχε σενάριο, απλώς η ιστορία στεκόταν πάνω στις ατάκες που ήθελαν να βάλουν στην ταινία...

Aπλά είταν η συνέχεια της ιστορίας οπως την οραματίστηκε ο Ομηρος Ευστρατιάδης. Τα χρόνια πέρασαν οι μαθητές μεγάλωσαν, γίνανε 50αρηδες ,καποιοι απο αυτους καθηγητές του ιστορικού λυκείου Χαβαλέ.Ειπήρχαν αρκετες συμετοχές απο ''θαμένους'' ηθοποιούς της βιντεοκασσέτας και καλώς έγινε. Οι προσθήκες παλιών σκηνων απαρέτητες κατ εμέ.
Οι περισσότεροι(για να μην πώ ολοι) οι χαρακτήρες πολύ καλοι ,σεναριο και να μην υπήρχε ,εμενα με αποζημίωσε και μονο το γεγονός οτι ειδα τους αγαπημένους μου αστερες της βιντεοκασσέτας σε μια κινηματογραφική αιθουσα εν ετη 2011!
Αλλά και τα νέα παιδιά καλά ειτανε, καλή προσπαθεια.

Rakeesh
11-01-11, 20:04
σεναριο και να μην υπήρχε ,εμενα με αποζημίωσε και μονο το γεγονός οτι ειδα τους αγαπημένους μου αστερες της βιντεοκασσέτας σε μια κινηματογραφική αιθουσα εν ετη 2011!
Μα εκει κυρίως βασιζεται η ταινια, απ'όσο έχω καταλάβει. Απλως πολλοι πιστευουν το μαρκετινγκ πανω σε νοσταλγια ισως δεν ειναι σοβαρη βαση για μια αντικειμενικα καλη ταινια.

Εμενα για παραδειγμα, δεν με ενδιαφερει να τη δω, πρωτον επειδη δεν εχω συνδυασει νοσταλγικά τα 80ς και τις βιντεοταινίες με την παιδική μου ηλικία και δευτερον επειδη ξερω οτι ποιοτικά δεν 'στεκει' μονη της ως ταινια (προϋποθετει τη νοσταλγία) :)

Προσωπικα πιστευω οτι τετοιες προσπαθειες τυπου 'η επιστροφη που περιμενατε' πρεπει να ειναι epic, καλοφτιαγμένες σαν φόρος τιμης, οπως "Το Κλαμα βγηκε απο τον Παράδεισο" (αν και ειναι αλλη κατηγορια αυτο). Παντως χαιρομαι που αρεσε στους νοσταλγους και φανς των 80ς :D

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
11-01-11, 23:56
Εγω παντος περιμενω και την αλλη συνεχεια που λει στο τελος ο μπιλιας
και το πιστευω οτι θα εχει και αλλη μια μπορη και δυο και μετα τελος.
οπος εκανε και ο περακης λουφα και παραλαγη τηλεταινια και μετα
της συρινες. Και στο φιναλε να πουμε οτι πολυ καλυτερι απο κατη αλες σαβουρες
που εχουν βγαλει κατα καιρους νομηζω. 80ς80ς80ς80ς για παντα αχχχχχ να ξανα ερχοντουσαν ξανα????????????

video80
12-01-11, 10:32
Μα εκει κυρίως βασιζεται η ταινια, απ'όσο έχω καταλάβει. Απλως πολλοι πιστευουν το μαρκετινγκ πανω σε νοσταλγια ισως δεν ειναι σοβαρη βαση για μια αντικειμενικα καλη ταινια.

Εμενα για παραδειγμα, δεν με ενδιαφερει να τη δω, πρωτον επειδη δεν εχω συνδυασει νοσταλγικά τα 80ς και τις βιντεοταινίες με την παιδική μου ηλικία και δευτερον επειδη ξερω οτι ποιοτικά δεν 'στεκει' μονη της ως ταινια (προϋποθετει τη νοσταλγία) :)

:D

θα συμφωνίσω μαζί σου ,ομως για μένα η νοσταλγία λειτουργησε θετικά.Οταν οι αγαπημένοι σου ηθοποιοι ειναι 20 χρονια στην αφάνεια και ξαφνικά τους βλέπεις σε μια καινουργια ταινία χαιρεσε.
Πολύ περισσότερο για τα δευτεροτρίτα ονοματα (οπως Θανασης Παπαδοπουλος , Φιλιππας γκιόνης , Ηλίας Κωνσταντίνου ,Σταματης Τζελέπης ,Βασίλης Καμίτσης κτλ...) οι cult καθημερινές μορφές των 1980ς βγένουν στο σήμερα (τι το καλλύτερο? κατα τη δική μου άποψη πάντα)

tzias57
12-01-11, 12:53
Mήπως ξέρει κανείς πόσα εισητήρια έχει κάνει η ταινία ως τώρα;

θανος
12-01-11, 12:58
συμφωνα με το ελληνικο box office ειναι δευτερη http://www.sevenart.gr/box-office-detail.php επισης θα σας αποκαλυψω κατι επομενη ταινια που ετοιμαζεται ειναι ενα remake των ποντιων που επαιζαν βουτσας-τσακωνας για οσους γνωριζουν

video80
12-01-11, 13:27
Eίχα την υποψία οτι η ταινία θα ...πάτονε. Λογο του οτι ειδα 5-6 ατομα στην αιθουσα οταν πήγα να την δώ.
Ευτιχώς πάει καλά.(γιατί το αξίζει).
Λές να δουμε και remake ποντιοι σε μερικους μήνες? Αντε μακάρι! Θα εξαρτηθεί συγουρα απο το τι απιχηση θα έχει το ροδα τσάντα ,εαν παει καλα τότε μαλλον θα έχουμε και νέα προσπαθεια.Στην τελική αυτό κανει πολλούς να ξαναπηγένουν στις αιθουσες(οπως εγω , οπου σε οποιαδιποτε αλλη ταινία με την καμία δεν θα χαλαγα 10 ευρω για cinema!)
Πηστεύεις οτι θα πέζει ο Τσάκωνας?

θανος
16-01-11, 23:25
σκηνη απ την ταινια
http://www.youtube.com/watch?v=gG5n7LpEAOY&feature=player_embedded

Frank213
23-01-11, 01:44
Είδα τη ταινία, και δυστυχώς ήταν απελπιστικά κατώτερη των προσδοκιών μου. Μάλιστα πριν μπω συζητούσα με ένα φίλο για το αν θα είναι καλύτερη ή χειρότερη από την Κάθαρση.
Ανύπαρκτο σενάριο, καμία συνοχή μεταξύ των σκηνών και αστεία τραβηγμένα από τα μαλλιά.
Είναι κρίμα το ότι μαζεύτηκαν πολλές ενδιαφέρουσες φάτσες οι οποίες θα μπορούσαν να βγάλουν πολύ γέλιο - αν είχαν σενάριο της προκοπής.
Αντί αυτού 2-3 σκηνές έκαναν κάποιους θεατές να γελάσουν αλλά πέρα από αυτό τίποτα. Ήταν τόσο μάπα που τα πιο κρύα από τα αστεία του Σεφερλή ήταν πολύ καλύτερα...

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
03-02-11, 23:53
οποιος ρωτα μαθενει. του χρονου οπος ειπαι καποις φιλος απο εδω μεσα νεα ταινια οι πονιοι αλλα εμαθα
και εγω νεα για το ροδα τσανα και κοπανα οτι ο ευστρατιαδης σηζηταει με την κρατικη τηλεορασι να το
κανει σειρα , με τους ιδιους ηθοποιους

Mandrake
04-02-11, 01:33
συμφωνα με το ελληνικο box office ειναι δευτερη http://www.sevenart.gr/box-office-detail.php επισης θα σας αποκαλυψω κατι επομενη ταινια που ετοιμαζεται ειναι ενα remake των ποντιων που επαιζαν βουτσας-τσακωνας για οσους γνωριζουν

Είναι σίγουρο και το αποκάλυψε ο ίδιος ο Όμηρος Ευστρατιάδης ως καλεσμένος (μαζί με άλλους συντελεστές της ταινίας) στην εκπομπή "Super Star" της Χριστίνας Λαμπίρη, πριν από 2 βδομάδες περίπου! Την περιμένω πως και πως! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά, είπε πως οι ηθοποιοί θα διατηρήσουν τα κανονικά τους επίθετα, απλά θα έχουν κατάληξη σε -ίδης (π.χ. Κώστας Βουτσίδης).

θανος
05-02-11, 17:40
οποιος ρωτα μαθενει. του χρονου οπος ειπαι καποις φιλος απο εδω μεσα νεα ταινια οι πονιοι αλλα εμαθα
και εγω νεα για το ροδα τσανα και κοπανα οτι ο ευστρατιαδης σηζηταει με την κρατικη τηλεορασι να το
κανει σειρα , με τους ιδιους ηθοποιους

λοιον τα πραγματα εχουν ως εξης:η αρχικη διαρκεια της ροδας ξεπερνουσε τις 2.5 ωρες ομως ο σπεντζος ηθελε η ταινια να ειναι μιαμιση ωρα ετσι υλικο γυρισματων και σκηνες ολοκληρες δεν μπηκαν καθολου ομως αυτα που εχουν κοπει εχουν κρατιθει απο τον ευστρατιαδη ο οποιος εχει σκοπο να τα βγαλει στο dvd οταν κυκλοφορισει ομως συζηταει και ενα αλλο ενδεχομενο να παρουσιαστει η ταινια σε μορφη σειρας μαζι με τις κομμενες σκηνες στο αλτερ

Dominion
07-02-11, 19:49
μια αρπαχτή απογοήτευση... το καταλαβαίνεις κι απ' το trailer.

ChrisTOS
07-02-11, 20:07
Τι να σχολιάσω που έδωσα πόσα λεφτά για να την δώ; Στο μισάωρο ήθελα να φύγω. Δεν είχε αρχή μέση ή τέλος. Δεν ήταν καν σουρεαλιστική, απλά ασυνάρτητη. Η δε ηθοποιϊα, βγαλμένη από τις οικογενειακές ιστορίες. Εγώ κι εσείς να πηγαίναμε καλύτερα θα παίζαμε. Το μόνο που ίσως είναι πιθανό είναι να είχε παρα πολλές κομμένες σκηνές. Κρίμα πάντως.

Πήγα Δευτέρα, στο σινεμά ήταν 7-8 άτομα. Αν με ρωτάτε 7-8 άτομα περισσότερα από ότι θα έπρεπε να πάνε. Τουλάχιστον τα pop corn ήταν καλά. Και για να δικαιολογηθώ, δεν είχα διαβάσει το thread και ήταν impulse entry μιας και δεν είχαμε πάει για συγκεκριμένη ταινία.

Λώρα
07-02-11, 20:19
Άντε μπράβο, και νόμιζα πως ήμουν εγώ η παράξενη...

Rakeesh
07-02-11, 20:49
στο σινεμά ήταν 7-8 άτομα. Αν με ρωτάτε 7-8 άτομα περισσότερα από ότι θα έπρεπε να πάνε.

Η ατακα του μηνα :D

tzias57
26-02-11, 22:44
Η ταινια έχει ήδη κυκλοφορήσει σε DVD

tonytony
27-02-11, 14:25
Νοίκιασα την ταινία σε dvd! Λυπήθηκα ως και το 1 ευρώ πραγματικά! Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα τη θεωρώ φρικτή! Φυσικά και εγώ δεν άντεξα πάνω από 20 λεπτά! Και ευτυχώς δεν πήγα στον κινηματογράφο να τη δω...Κρίμα , τελικά φαίνεται τις παλιές επιτυχίες δεν πρέπει να τις αγγίζουμε καν! Φανταστείτε ένα ριμέικ της "Μανταλένας" ας πούμε τι γελοίο που θα έβγαινε...

Rakeesh
27-02-11, 15:02
Δε συμφωνω ακριβως μαζι σου. Τα ρημέικς πιστεύω πρέπει να γίνονται με σεβασμό, και ισορροπία. Δηλαδή να ανανεώνονται με τα κατάλληλα στοιχεία, και να διατηρούνται τα στοιχεία που πρέπει.

Προφανώς, δεν εγινε κατι τετοιο με την ταινία, η οποία ηταν μαλλον χαβαλές και αρπαχτή.

status
28-02-11, 01:33
Μωρέ, άσχημη δεν την λες, ότι είπε ο ChrisTOS, αρχή μέση και τέλος δεν είχε.

Είχε μια δυό καλές φάσεις όμως.:)

θανος
28-02-11, 02:20
λοιπον αν και δεν θελω να το παιξω καποιος ουτε επεδιωξα ποτε κατι τετοιο στην ταινια παιζω και εγω θα σας πω λοιπον τι γινοταν μεσα στο γυρισμα πρωτα απολα σεναριο δεν ακολουθοταν καθολου πηγαιναμε και εκεινη την στιγμη μαθαιναμε τι θα πουμε τα ρουχα τα φερναμε μαζι και επρεπε να θυμομαστε τι φοραμε σε καθε σκηνη ωστε αν ξαναχρειαστει να το παμε να μην διαφερει υπηρχε μια καμερα μεσα με αποτελεσμα να γυρναμε την σκηνη στην ταξη πρωτα απο πισω και μετα να μετακμιζει η καμερα για να ξαναπαμε την σκηνη απο μπροστα η ταινια ειχε περισοτερες σκηνες που εξηγουνταν καποια πραγματα ομως δυστυχως στο μονταζ κοπηκαν ολα με αποτελεσμα να μην υπαρχει συνοχη σκηνες που της γυρναγαμε και 2 μερες δεν εχουν μπει καθολου ειχα την ενημερωση οτι ολα αυτα θα εμπαιναν στο dvd και θα σωζωταν καπως η κατασταση ομως δυστυχως δεν εγινε ετσι υπαρχει ομως σχεδον αλλη μιση ταινια κομμενες σκηνες τωρα αν κυκλοφορισουν καποτε δεν μπορω να το ξερω

joe
28-02-11, 02:49
Τωρα πειτε μου αληθεια. Μεγαλα παιδια ειμαστε, μεταξυ μας μιλαμε. Υπαρχει εστω και ενας (ο πιο αισιοδοξος και ρομαντικος) που να πιστεψε οτι αυτη η φαση ηταν κατι παραπανω απο μια ελεεινης μορφης αρπαχτη?
Περα απο αυτο. Εγω ρε παιδια και με τα πρωτα Τσαντα Ροδα και Κοπανα, δεν θυμαμαι ποτε να πεθαναμε στο γελιο. Ναι γελασαμε σε καποιες φασεις, ναι επαναλαβαμε και μια δυο ατακες οπως σημερα πχ επαναλαμβανουμε φρασεις τυπου ''τυχαιο? Δεν νομιζω!'', αλλα ποτε δεν ηταν η σουπερ αστεια κωμωδια που κλαιγαμε απο τα γελια. Δεν ηταν πχ στην ιδια κλιμακα με τις ταινιες Ροζ Πανθηρας, Μεγαλη των Μπατσων Σχολη, Τρελλες σφαιρες, Ακρως τρελο κι απορρητο, Το Παρτυ, η Πτηση, Θου Βου και αλλες. Θα μου πειτε τι συγκρινω? Ναι σωστα ειναι λιγο ανομοια μεγεθη. Εχετε δικιο. Ξερετε γιατι? Γιατι η Τσαντα Ροδα και Κοπανα δεν ηταν ποτε η φοβερα αστεια ταινια! Ηταν μια μετρια κωμωδιουλα με πρωτοτυπο θεμα για τα ελληνικα δεδομενα και ναι δημιουργησε μια ακολουθια/ειδος ταινιων. Αντε να παιξει και κανα απογευμα το καλοκαιρακι οταν δεν εχουν προγραμμα τα καναλια και μεχρι εκει. Δεν θα πιασει ποτε το υψος ενος ΘΟΥ ΒΟΥ ή αυτο που θα μπορουσε να ηταν το Κλασσικη περιπτωση Βλαβης (αν ειχε γυριστει κανονικα).

video80
28-02-11, 11:56
Νοίκιασα την ταινία σε dvd! Λυπήθηκα ως και το 1 ευρώ πραγματικά! Κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα τη θεωρώ φρικτή! Φυσικά και εγώ δεν άντεξα πάνω από 20 λεπτά! Και ευτυχώς δεν πήγα στον κινηματογράφο να τη δω...Κρίμα , τελικά φαίνεται τις παλιές επιτυχίες δεν πρέπει να τις αγγίζουμε καν! Φανταστείτε ένα ριμέικ της "Μανταλένας" ας πούμε τι γελοίο που θα έβγαινε...

Aγαπητέ , μην μηλας με ειρωνικό υφάκι!Σε μερικούς (στους περισσότερους δηλαδή) αρέσει αυτή η προσπάθεια.
Την ταινία την ειδα 1η φορά στο cinema και άλλες 2 φορές σε DVD ,ομολογώ οτι και τις 3 φορές την παρακολούθησα ευχάριστα ,ουδέποτε με κούρασε και ας είταν ...σκορποχώρι!
Η προσπάθεια άξιζε γιατί έγινε απο εναν καταξιωμένο retro-σκηνοθέτη και σε πολλά σημεια το στίσημο (ναι ειναι ή αλήθεια) θύμηζε ελληνικό video δεκαετίας του 80.

ChrisTOS
28-02-11, 12:42
Μωρέ, άσχημη δεν την λες, ότι είπε ο ChrisTOS, αρχή μέση και τέλος δεν είχε.

Είχε μια δυό καλές φάσεις όμως.:)

Πες μια! Εγώ δεν βρήκα.

Aγαπητέ , μην μηλας με ειρωνικό υφάκι!Σε μερικούς (στους περισσότερους δηλαδή) αρέσει αυτή η προσπάθεια.
Την ταινία την ειδα 1η φορά στο cinema και άλλες 2 φορές σε DVD ,ομολογώ οτι και τις 3 φορές την παρακολούθησα ευχάριστα ,ουδέποτε με κούρασε και ας είταν ...σκορποχώρι!
Η προσπάθεια άξιζε γιατί έγινε απο εναν καταξιωμένο retro-σκηνοθέτη και σε πολλά σημεια το στίσημο (ναι ειναι ή αλήθεια) θύμηζε ελληνικό video δεκαετίας του 80.

Ποιοι είναι οι περισσότεροι γιατί εγώ στο thread άλλο είδα. Φυσικά το ότι εσύ δεν απογοητεύτηκες οικτρά όπως οι περισσότεροι που την είδαν δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να κλαίμε τα χρήματα μας (εγώ τα 15 ευρώ τα οποία δεν βγάζω και με μεγάλη ευκολία τα κλαίω, αλλά πολύ περισσότερο τον χρόνο που έχασα). Και δεν καταλαβαίνω γιατί να παίρνεις προσωπικά την κριτική που γίνεται στον κύριο Ευστρατιάδη. Στο μόνο που δεν θα διαφωνήσω είναι στο ότι θύμιζε video του 80, και αυτό γιατί οι οικιακές ταινίες του 90 και μετά είχαν περισσότερη πλοκή και περισσότερη συνάφεια. Και τέλος πάντων όταν βλέπω ταινίες στο youtube που είναι κλάσεις ανώτερες και τζάμπα απογοητεύομαι οικτρά. Και για να μην με λες εντελώς άδικο, υπήρχε κάτι που μου άρεσε στην ταινία, το στήθος της Νένας Χρονοπούλου.

@θανος, σ'ευχαριστώ πολύ φίλε, έγιναν αρκετά πράγματα σαφή.

joe
28-02-11, 13:46

εσυ δεν πιανεσαι :P

video80
28-02-11, 14:01
Aγαπητέ φίλε (joe) ουδέν σχόλιο. Ολα είναι θέμα γούστου.
Ας πουμε εγώ θεωρώ χασιμο χρόνου τις ταινίες του Θου-Βου και γενικότερα το 99,99 % των ελληνικών ασπρόμαυρων ταινιών απο τα 50ς-60ς-70ς. Οπως και ολες τις ξένες παραγώγές που ανέφερες.
Η προσπάθεια του Ομηρου Ευστρατιάδη απο οτι άκουσα πήγε καλά (στα εισητήρια) και ετοιμάζετε για μέχρι το καλοκέρι να βγάλει και ''Ποντιους'' ,αυτό εμενα με χαροποιοεί ιδιέτερα.
Εν κατακλείδη (και επιδή ούτος ή άλλος δεν κρίνετε αυτή η προσπάθεια αποκλειστικά και μόνο απο το φορουμ)δεν αξίζει να χαλιώμαστε. Εξάλου ουτε εσυ μπορεις να μου αλλάξεις γουστα ,ούτε και γώ.

Shock
28-02-11, 14:51
Θα συμφωνήσω και εγώ ότι πρόκειται για θέμα γούστου.
Και να προσθέσω και τη λέξη "κακού" κάπου εκεί ανάμεσα.
Ρε παιδιά η ταινία ήταν τραγική από όποια πλευρά και να την προσεγγίσουμε. Κακόγουστη από την αρχή μέχρι το τέλος.
Σενάριο / σκηνοθεσία, ανύπαρκτα. Τον "Τσελεμεντέ" να τους έδιναν για σενάριο καλύτερη θα έβγαινε.
Πόσο γέλιο να βγάλουν κάποιοι αγαπημένοι ηθοποιοί όταν δεν τους δίνεται η παραμικρή ευκαιρία?
Τόσα πράγματα θα μπορούσαν να κάνουν και προτίμησαν τα μπινελίκια και τις χαζοατάκες.

Έλεος!

Που πήγε ο παλιός καλός κινηματογράφος ρε παιδιά?
Δεν υπάρχουν ιδέες? Δεν υπάρχουν χρήματα? Μήπως δεν υπάρχουν θεατές που είναι έτοιμοι να γεμίσουν τις αίθουσες μιας καλής παραγωγής?
Μήπως ο σημερινός Ελληνικός κινηματογράφος είναι και αυτός μέρος της κατάντιας μας σαν χώρα?

Δε μπορώ να δεχτώ ότι το 50-70 που έβγαιναν αριστουργήματα ο κόσμος είχε καλύτερο βιοτικό επίπεδο ή λιγότερα προβλήματα. Δέχομαι ότι υπήρχαν επιχορηγήσεις, μήπως όμως τη διαφορά την έκανε ο άνθρωπος που κρατούσε την πένα ή ο μουσικός ή ο ποιητής που έγραφε τους στοίχους στα μουσικά θέματα ή ο παραγωγός που ήξερε να επιλέγει τα σωστά άτομα για την κάθε δουλειά?

Νομίζω ότι πρέπει να ανοίξω κάποια στιγμή ένα thread πάνω σ' αυτό

Wally
28-02-11, 15:05
Το χειροτερο ειναι οτι το 50-70 δεν υπηρχαν επιχορηγησεις.
Δεν ειναι τυχαιο πιστευω που τελη 70 εκλεισε ο Φινος και αρχες 80 ξεκινησε ο κρατικα επιδοτουμενος κινηματογραφος που με ολη τη μαυριλα και την απαισιοδοξια του εδιωξε τον κοσμο απο τις αιθουσες (ή να πω τον εστρεψε 100% στο Αμερικανικο σινεμα?). Στρεβλωσε την εικονα της χωρας παρουσιαζοντας τη ζωη εδω σαν μαυρη, σκοτεινη και ασχημη. Μια αχαριστη κατ εμε σταση για την τοτε εικονα του τοπου.

Δηλαδη αν τοτε καθρεφτιζε (οπως λενε οι υπερασπιστες του στρατευμενου (ΙΜΗΟ) σινεμα) την πραγματικοτητα, τωρα που οντως ειμαστε στο πατο και στα σκατα τι επρεπε να προβαλλει?

Shock
28-02-11, 15:21
Άρα καταλήγουμε ότι μας λείπει ένας Σακελάριος, ένας Πλέσσας, ένας Αυλωνίτης, ένας Βέγγος μια Καρέζη και η λίστα συνεχίζεται.
Και μιας και χρειαζόμαστε συνδυασμό αυτών, με τη βοήθεια διακριτών μαθηματικών (Λωρένα:)) καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχει ελπίδα.

ΤΕΛΟΣ

joe
28-02-11, 15:35
Aγαπητέ φίλε (joe) ουδέν σχόλιο. Ολα είναι θέμα γούστου.
Ας πουμε εγώ θεωρώ χασιμο χρόνου τις ταινίες του Θου-Βου και γενικότερα το 99,99 % των ελληνικών ασπρόμαυρων ταινιών απο τα 50ς-60ς-70ς. Οπως και ολες τις ξένες παραγώγές που ανέφερες.
Η προσπάθεια του Ομηρου Ευστρατιάδη απο οτι άκουσα πήγε καλά (στα εισητήρια) και ετοιμάζετε για μέχρι το καλοκέρι να βγάλει και ''Ποντιους'' ,αυτό εμενα με χαροποιοεί ιδιέτερα.
Εν κατακλείδη (και επιδή ούτος ή άλλος δεν κρίνετε αυτή η προσπάθεια αποκλειστικά και μόνο απο το φορουμ)δεν αξίζει να χαλιώμαστε. Εξάλου ουτε εσυ μπορεις να μου αλλάξεις γουστα ,ούτε και γώ.
Mα δεν προσπαθω ουτε στο ελαχιστο να σου αλλαξω γουστα! Το θεμα ειναι ομως πως σαν φανατικος θεατης και μανιωδης συλλεκτης αυτου του ειδους ελληνικων ταινιων, δεν εισαι και οτι πιο αντικειμενικο κυκλοφορει στο φορουμ πανω σε αυτο το αντικειμενο.

joe
28-02-11, 16:07
Το χειροτερο ειναι οτι το 50-70 δεν υπηρχαν επιχορηγησεις.
Δεν ειναι τυχαιο πιστευω που τελη 70 εκλεισε ο Φινος και αρχες 80 ξεκινησε ο κρατικα επιδοτουμενος κινηματογραφος που με ολη τη μαυριλα και την απαισιοδοξια του εδιωξε τον κοσμο απο τις αιθουσες (ή να πω τον εστρεψε 100% στο Αμερικανικο σινεμα?). Στρεβλωσε την εικονα της χωρας παρουσιαζοντας τη ζωη εδω σαν μαυρη, σκοτεινη και ασχημη. Μια αχαριστη κατ εμε σταση για την τοτε εικονα του τοπου.

Δηλαδη αν τοτε καθρεφτιζε (οπως λενε οι υπερασπιστες του στρατευμενου (ΙΜΗΟ) σινεμα) την πραγματικοτητα, τωρα που οντως ειμαστε στο πατο και στα σκατα τι επρεπε να προβαλλει?

Κοιτα να δεις τι πιστευω. Για καθε δραση, υπαρχει αντιδραση. Ο κλασσικος ελληνικος κινηματογραφος που θελουμε να θυμομαστε ειχε κυριως εμπορικο προσανατολισμο και δεν ελλειπαν οι φθηνες ταινιες. Πολλες επιτυχιες επισης ηταν πρωτα θεατρικα σεναρια ηδη δοκιμασμενα, αρα και ψιλοασφαλεις λυσεις. Σε μια περιοδο που η Ελλαδα βασανιζοταν απο πολιτικες αναταραχες αλλα και φτωχια, ο κινηματογραφος εμπορικος ων ηταν ολο λαλαλα και ακομη και τα δραματικα στοιχεια ειχαν ενα τονο μοιρολατρειας τυπου ''οπου φτωχος και η μοιρα του'' για να ειναι μεσα στα πλαισια της τοτε πολιτικης ορθοτητας που δεν ηθελε αντιδρασεις. Σε αυτη την οπτικη ειναι λογικο οτι δεν εβλεπε την εκπροσωπηση του ενα μερος ατομων που και αλλες αποψεις πολιτικα ειχαν, αλλα και επιθυμουσαν και ενα σινεμα που θα εχει και ενα παραπανω μηνυμα περα απο το να περασει καλα η κυρα Κουλα για μια ωρα.

Οταν λοιπον ηρθε η μεταπολιτευση ακολουθησε μια αλλαγη που πολλες φορες ηταν μια απλη αντιστροφη προτυπων. Μαζι με αυτα που επρεπε να προβληθουν επιτελους ή να ειπωθουν ανοικτα ακολουθησε και μια δαιμονοποιηση οτιδηποτε σχετιζοταν με την παλαιοτερη κατασταση. Το βλεπουμε και απο τις ιστοριες με την ΕΡΤ αυτο. Αν το συνθημα πριν ηταν δωσε θεαμα, κλαμα και γελιο στον κοσμο, μετα εγινε δωσε προβληματισμο. Δωσε μηνυμα. Τι γινεται ομως οταν δεν εχεις μηνυμα να δωσεις? Τι γινεται οταν παρα το περισπουδαστο υφος δεν κανεις ουτε στο νυχακι των αβαντ γκαρντ δημιουργων που θαυμαζεις? Γινεται το πανηγυρι του καθε πικραμενου σκηνοθετισκου. Κρατικο χρημα ρεει στα καλα παιδια του νεου συστηματος και ολοι εχουν βαλθει να κανουν ''υψηλη τεχνη''. Με την διαφορα πως κανενας πραγματικα καλλιτεχνης δεν εχει συνειδηση οτι κανει ''υψηλη τεχνη''. Αυτο ειναι κατι που βγαινει αβιαστα και αναγνωριζεται απο το κοινο μονο.
Η ταινια Αρπα Κολλα σατυριζει απιστευτα καλα ολη αυτη την συγκρουση της εποχης.

Σαν επομενη αντιδραση αυτης της δρασης λοιπον ηρθαν οι βιντεοταινιες και η επιτυχια τους. Αρπακολα αισθητικη απο την κολαση κι ομως πολλοι τις ειδαν γιατι ηταν αυτο που βλεπεις. Ουτε μηνυματα ουτε νοηματα τιποτα. Καποιος επρεπε να απευθυνθει ξανα στην κυρα Κουλα.

Για μενα ο ελληνικος κινηματογραφος τεινει να ισορροπησει σημερα σε επιπεδο κατευθυνσης. Αν υπηρχαν τα χρηματα σημερα, θα βλεπαμε πια ταινιες που θα απευθυνονταν σε ολους και ολα τα γουστα. Και κουλτουρα και κωμωδια και σαχλαμαρα ακομη και καφριλα.

Rakeesh
28-02-11, 16:37
Η Ελλάδα είναι η χωρα της υπερβολης. Ο πολιτισμός μας αποτελείται απο εναλλαγές ακραίων δράσεων και αντιδράσεων προκειμένου να σχηματίσουμε ένα μέσο όρο για να μεινουν ολοι ικανοποιημενοι. Αφού ισορροπία μαλλον δεν μπορούμε να πετύχουμε.

Joey, πραγματικά διασκεδάζω με τις ανασκοπήσεις σου που δίνουν ταυτότητα σε κάποια φαινόμενα που όλοι έχουμε δει μικροί :)

Amigos
28-02-11, 16:42
joe respect τα είπες όλα και συμφωνώ απόλυτα.. δυστυχώς η ευτυχώς έτσι είναι κάπως τα πράγματα

telonio
28-02-11, 18:53
Χωρίς να έχω δει την ταινία. Σενάριο που δεν έχει αρχή, μέση και τέλος απλά δεν είναι ταινία. Τώρα αν είχε ολοκληρωμένο σενάριο πριν την παραγωγή δεν έχει απολύτως καμία δικαιολογία.

fonis
28-02-11, 19:21
egv πριν δω την ταινια καθησα κ ειδα για χιλιοστη φορα τισ παλιεσ ροδεσ ωστε να ειναι φρεσκα στο μυαλο μου μετα πηγα να δω την ταινια.... αν κ ειμαι απο τουσ κολιμενουσ με τη ροδα κ αυτεσ τισ ταινιες απογοητευθηκα ενταλοσ σεναριο ανυπαρκτο βομολοχιεσ αβερτα κ χωρισ να προσφερουν γελιο... οι μαθητες απιστευτα αταλαντοι μιλαμε καταλαβενεσ οτι με το ζορι τα λενε...
στο μονταζ ο χασαπησ εκοψε πολυ πραμα κ αυτο φανηκε.. καθε αλλαγη σκηνησ ηταν σαν ενα ξεκαρφοτο κακογουστο σκετσακι...
οτι ξεκολο υπηρχε απο ελαδα κ απο αλοδαπη ηταν μεσα.. κ προσοπικοτητες που εδναν κυροσ στην ταινια... οπωσ κατελης γαλατης πανταζης φλωρινιοτης κ η μοδιστρα ο γαβαλας τη να πω...εγω απειδη οκ εχω τη λοξα δεν εκλεγα τα λεφτα μου αλλα παιδια ειδα κοσμο να εχει ξενερωσει απο το μυαλο του μονο καλο οτι απο περιεργια ειδαμε πως αλλαξαν με το περασμα του χρονου η ηθοποιοι... εκτοσ απο τον επιστατη του σχολιου ονομα δε θυμαμαι κ την καθαριστρια οι αλοι ηταν για τα μπαζα...
βγηκα απο την εθουσα ξενερωμενος τελειως... ακομη κ τωρα οταν βλεπω το καμικαζη αγαπη μου η τα τσακαλια κ τη στροφη πορονομε τοσο πολυ παω στο γκαραζ παιρρνω το χτ μου κ κοβω βολτες γιατι παθιαζομαι....αυτη η ταινια δεν προσφερε το συναισθημα κ τη μαγεια των παλιων...φυσικα θα εχει κ συνεχεια αυτο ανηκε κ απο το τελος αλλα τωρα που ξερουμε τι παιζει δε θα παει κανεις στανταρ... στα εισητηρια πηγε καλα.... ολοι πηγαν απο περιεργια...
ολα τα λεφτα ο παπασουζασ με το αθανατο στογγυλοφαναρο χτ χαχα

θανος
08-03-11, 12:12
η ταινια ανεβηκε ολοκληρη στο YT για οποιον δεν την ειδε τελικα

DoctorGalifrean
09-03-11, 21:23
Οντως δεν ειχε αρχη, μεση και τελος, και οι πρωταγωνιστες δεν ηταν
τα παιδια πλεον αλλα οι καθηγητες.
Θα μπορουσε να ηταν πολυ καλυτερη αλλα την διασκεδασα καπως.
Χαρηκα που ειδα και τον παπασουζα :bow2: :)
Οσο για τον ρολο του πλουσιου καθηγητη, απορω πως και δεν επανεφερε τον
Τζεβελεκο στο ρολο του κακομαθημενου πλουσιοπαιδου Ταμπη.
Επισης μου αρεσαν τα τραγουδια. Εβγαζαν πολυ νοσταλγια.
Α, και να μη ξεχναμε οτι ουτε οι παλιες ταινιες
ειχαν αρχη, μεση και τελος.

video80
09-03-11, 22:08
απορω πως και δεν επανεφερε τον
Τζεβελεκο στο ρολο του κακομαθημενου πλουσιοπαιδου Ταμπη.

Eλα μορέ αυτό θα είταν τραβηγμένο ,60αρις μαθητής!!! ,εκτος και αν ενοείς να επεζε καποιο νέο παιδί το ρόλο του πλουσιοπαιδου οπως τον υποδύθηκε ο Τζεβελέκος παλιότερα.
(Αντε ακουσαμε επιτέλους και θετικά σχόλια απο κάποιον)

ChrisTOS
09-03-11, 22:28
Δεν νομίζω πάντως ότι ένας 60ρης μαθητής θα χαλούσε την ιστορία ή ότι θα μας έβγαζε από το νεανικό κλίμα της υπόλοιπης ταινίας. Έπειτα δεν ανησυχώ, το χω το σενάριο:

Περνάει έξω από το λύκειο Χαβαλέ ντυμένος τζόβενο και διαπιστώνει ότι ξανανοίγει κάνοντας ένα Α! Πηγαίνει να ξαναγραφτεί και του λέει ο διευθυντής μπράβο παιδί μου που τωρα στα γεράματα ήρθες να μάθεις γράμματα τα οποία εμείς στο Αμέρικα τα χαμε σε μεγάλη εκτίμηση. Μετά από 10 λεπτά στην πορεία της ταινίας πάει ξανά ντυμένος τζόβενο και λέει στον διευθυντή εμένα είπες στα γεράματα ρε μπάρμπα (που ακολουθεί από γενικές βρισιές που ταιριάζουν σε κάθε περίσταση). Εκείνη την στιγμή μπαίνει ένα οποιοδήποτε μέλος του καστ με μια τούρτα την οποία και πάει να φάει ρωτώντας αν είναι κατάλληλη για διαβητικούς. 20 λεπτά αργότερα τον ξαναβλέπουμε όπου γελάει σε μια τυχαία φάρσα που έκαναν οι μαθητές αλλά δεν είδαμε ποτέ ποια ήταν.

tzehos
09-03-11, 23:08
ότι ακριβώς θα έγραφα τα έγραψε πιο πάνω ο fonis. για το μόνο που χάρηκα ήταν ότι κάποιοι παλιοί ηθοποιοί μπόρεσαν να βγάλουν ένα μεροκάματο. Α και στην επόμενη ταινία να μπουν και εκφράσεις όπως , σπάσε, μαλάκα, ντάξει, μη μου τη βγαίνεις με κόκκινο κτλ όπως έγινε με τις μηχανές που είδαμε στη νέα ταινία προσπαθώντας να μας γυρίσουν στα 80s με αποτυχία φυσικά!!!

runner3
10-03-11, 00:52
Την είδα κι εγώ την ταινία χθες.....και την ολοκλήρωσα σήμερα!Κι όμως....την είδα σε 2 μέρη γιατί σκυλοβαρέθηκα!

video80...σε κάποιο Post έλεγες ότι για τους λάτρεις των προηγούμενων ταινιών θα ήταν ότι έπρεπε....σε πληροφορώ και λάτρης ήμουν αλλά επίσης οι προσδοκίες μου ήταν να δω μια απλή κωμωδία που θα γελάσω με καμιά φάρσα/ατάκα και που θα πάρουν μέρος αγαπημένες μου φάτσες από τότε!ΔΕΝ περίμενα ποιότητα ή κάτι τέτοιο!Ήθελα απλά να δω κάτι που θα περάσω ευχάριστα την ώρα μου!

Ετυμηγορία.....πολύ χειρότερη από ότι περίμενα!Αδιάφορη!

1.Ατάκες.....ούτε μία της προκοπής!Οι ατάκες αντικαταστάθηκαν με μπόλικο μπινελίκι!

2.Ερμηνείες....πολύ ψέμα!Εγώ να πήγαινα καλύτερα θα τα έλεγα!

3.Σενάριο....φυσικά δεν περίμενα σενάριο αλλά έστω και κάτι υποτυπώδες μπορούσε να υπάρχει!

4.Συνοχή.....πήδαγε από την μια σκηνή στην άλλη εντελώς ξαφνικά!Μέχρι και οι ΑΜΑΝ στα σκετσάκια τους πιο νορμάλ ροή έχουν!

5.Από την μία μας λένε σε ένα σημείο οι καθηγήτριες ότι θα πάνε να βγάλουν τα θέματα για τις εξετάσεις και από την άλλη στην αμέσως επόμενη σκηνή μπαίνει ο καθηγητής των θρησκευτικών και λένε από που θα....αρχίσουν την διδασκαλία για φέτος γιατί όλοι είναι άσχετοι....!!!!

6.Μέχρι και διαφήμιση/σκετσάκι έκαναν για το casino848.com συν οι διάφορες άλλες διαφημίσεις!

7.Πού είναι οι μαθητές ρε παιδιά;Σε όλη την ταινία κομπάρσοι ήταν!Πιο πολύ έπαιξαν οι καθηγητές!Πού είναι οι πλάκες/φάρσες;;;;

8.Τελική γνώμη.....με ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΠΛΗΡΩΣ!Ούτε σε ένα σημείο δεν γέλασα!Πιο πολύ πίεσα τον εαυτό μου να γελάσει παρά βγήκε αυθόρμητα!

Sorry video80 αλλά είσαι ο μοναδικός που λέει ότι του άρεσε τόσο!Αυτό που έγραψες ότι είδες κι άλλους να ενστερνίζονται την άποψή σου εγώ δεν το είδα πουθενά,ούτε σε αυτό το forum ούτε σε άλλα!

video80
10-03-11, 10:25
Περνάει έξω από το λύκειο Χαβαλέ ντυμένος τζόβενο και διαπιστώνει ότι ξανανοίγει κάνοντας ένα Α! Πηγαίνει να ξαναγραφτεί και του λέει ο διευθυντής μπράβο παιδί μου που τωρα στα γεράματα ήρθες να μάθεις γράμματα τα οποία εμείς στο Αμέρικα τα χαμε σε μεγάλη εκτίμηση. Μετά από 10 λεπτά στην πορεία της ταινίας πάει ξανά ντυμένος τζόβενο και λέει στον διευθυντή εμένα είπες στα γεράματα ρε μπάρμπα (που ακολουθεί από γενικές βρισιές που ταιριάζουν σε κάθε περίσταση). Εκείνη την στιγμή μπαίνει ένα οποιοδήποτε μέλος του καστ με μια τούρτα την οποία και πάει να φάει ρωτώντας αν είναι κατάλληλη για διαβητικούς. 20 λεπτά αργότερα τον ξαναβλέπουμε όπου γελάει σε μια τυχαία φάρσα που έκαναν οι μαθητές αλλά δεν είδαμε ποτέ ποια ήταν.

Eιλικρινά ΔΕΝ γέλασα καθόλου. Ευτιχός δεν εισε ο Ομηρος Ευστρατιάδης...

ChrisTOS
10-03-11, 10:35
Ναι, κι εγω μην νομίζεις, με θλίψη το έγραψα.

Τεσπα, μετά από αυτή την ιστορία μου ήρθε ιδέα για φανφικ: Ρόδα, τσάντα και Κάντι!

video80
10-03-11, 13:33
Την είδα κι εγώ την ταινία χθες.....και την ολοκλήρωσα σήμερα!Κι όμως....την είδα σε 2 μέρη γιατί σκυλοβαρέθηκα!

video80...σε κάποιο Post έλεγες ότι για τους λάτρεις των προηγούμενων ταινιών θα ήταν ότι έπρεπε....σε πληροφορώ και λάτρης ήμουν αλλά επίσης οι προσδοκίες μου ήταν να δω μια απλή κωμωδία που θα γελάσω με καμιά φάρσα/ατάκα και που θα πάρουν μέρος αγαπημένες μου φάτσες από τότε!ΔΕΝ περίμενα ποιότητα ή κάτι τέτοιο!Ήθελα απλά να δω κάτι που θα περάσω ευχάριστα την ώρα μου!

Ετυμηγορία.....πολύ χειρότερη από ότι περίμενα!Αδιάφορη!

1.Ατάκες.....ούτε μία της προκοπής!Οι ατάκες αντικαταστάθηκαν με μπόλικο μπινελίκι!

2.Ερμηνείες....πολύ ψέμα!Εγώ να πήγαινα καλύτερα θα τα έλεγα!

3.Σενάριο....φυσικά δεν περίμενα σενάριο αλλά έστω και κάτι υποτυπώδες μπορούσε να υπάρχει!

4.Συνοχή.....πήδαγε από την μια σκηνή στην άλλη εντελώς ξαφνικά!Μέχρι και οι ΑΜΑΝ στα σκετσάκια τους πιο νορμάλ ροή έχουν!

5.Από την μία μας λένε σε ένα σημείο οι καθηγήτριες ότι θα πάνε να βγάλουν τα θέματα για τις εξετάσεις και από την άλλη στην αμέσως επόμενη σκηνή μπαίνει ο καθηγητής των θρησκευτικών και λένε από που θα....αρχίσουν την διδασκαλία για φέτος γιατί όλοι είναι άσχετοι....!!!!

6.Μέχρι και διαφήμιση/σκετσάκι έκαναν για το casino848.com συν οι διάφορες άλλες διαφημίσεις!

7.Πού είναι οι μαθητές ρε παιδιά;Σε όλη την ταινία κομπάρσοι ήταν!Πιο πολύ έπαιξαν οι καθηγητές!Πού είναι οι πλάκες/φάρσες;;;;

8.Τελική γνώμη.....με ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ ΠΛΗΡΩΣ!Ούτε σε ένα σημείο δεν γέλασα!Πιο πολύ πίεσα τον εαυτό μου να γελάσει παρά βγήκε αυθόρμητα!

Sorry video80 αλλά είσαι ο μοναδικός που λέει ότι του άρεσε τόσο!Αυτό που έγραψες ότι είδες κι άλλους να ενστερνίζονται την άποψή σου εγώ δεν το είδα πουθενά,ούτε σε αυτό το forum ούτε σε άλλα!

K όμως αντιθετα με εσενα ,ειδα την ταινία 3 φορές (και παω για 4η) απολαμβανα την κάθε της στιγμή ,ο καθένας μας το προσεγγίζει διαφορετικά.Ευτιχός τα εύσημα η ταινία δεν τα περνει αποκλειστικα και μονο απο το thread ,εχω φιλους και γνωστους εκει εξω που την ειδαν και τους άρεσε πραγματικά.
Συνοπτικα να απαντησω και γω με τη σειρα μου στις ενστασεις σου για την ταινία :
1)Eδω μπορει και να χεις δικιο ,ατάκες δεν είχε τις προκοπής ,τα μπινελίκια μου άρεσαν καθώς ειταν κομμενα και ραμμενα στο ύφος των ελληνικών βιντεοταινιών του 80.(Να προσθέσω οτι και η Ματουλα ειταν πολύ ξεκαρδιστική).
2)Οι ηθοποιοι πολλοι απο αυτους ειταν δήθεν ,αλλά οι ρετρο-ηθοποιοί οχι.Απολαυστικοι για αλλη μια φορά.
3)Φισικά και ειναι στα + η προχειροτητα.(ελπίζω να καταλαβένεις γιατί το λέω)
4)Αυτό δεν το παρατήρησα ,αλλά και στο φινάλε η ταινία ουτος ή αλλος δεν θα πηγενε στις...Κάννες!
5)Νομίζω οτι αυτά συνέβεναν και στις προιγουμενες ταινίες ''Ροδα τσάντα και κοπάνα''
6)Ενταξει απο καπου επρεπε να υποστιριχτει αυτή η προσπαθεια (αλλωστε να θυμύσω οτι περιπου τα ιδια ειδαμε και στο ''Δυναστεία'' ,απο τις κοριφεες 1980ς ελληνικές κωμωδίες).Μέχρι ενα σημειο ειναι κ αυτό διασκεδαστικό.
7)Μα οι πραγματικοι πρωταγωνιστές της ταινίας ειταν οι αστερες του 80 και καλώς δοθικε εμφαση σε αυτους.
8)Ουδέν σχολιο.Ο καθένας το βλεπει διαφορετικά
Τελιωνοντας να πώ οτι ανυπομονώ να δώ το επομενο ρετρο-ριμεικ απο Ομηρο(οπου κατα πάσα πιθανοτητα θα είναι οι Ποντιοι),αλλά και πολλύς αλλος κοσμος.

DoctorGalifrean
10-03-11, 18:15
Oχι βρε παιδια...
Ο Τζεβελεκος το ρολο του πλουσιοπαιδου-καθηγητη θα εκανε!

Wally
10-03-11, 18:40
Οπως ειχα ξανα-αναφερει οταν καναμε με τον Exetlaio τη συνεντευξη στον Ευστρατιαδη μας ειχε αναφερει αρκετα καλτ ονοματα που ηθελε να συμπεριλαβει.
Μερικα (κυριως γυναικες) ηταν τεραστιες εκπληξεις. Επειδη ομως ηταν off-the-record δεν αναφεραμε κατι.

Δυστυχως, μαλλον λογω βιασυνης, γενικοτερων συνθηκων συνεταχθει ενα μικροτερων εκπληξεων και προσδοκιων καστ.

metal kristi
11-03-11, 08:44
σαν παιδι του 80 χαρηκα οταν ειδα οτι θα βγει αλλη μια ταινια με θεμα το αγαπημενο ροδα τσαντα και κοπανα
οταν ειδα το αποτελεσμα ομως καμια σχεση
σεναριο ανυπαρκτο
μεγαλα ονοματα ανεκμεταλευτα
αναφορα στην εποχη αντε να ηταν μονο οι μηχανες που ηταν απο γνωστο ρετρο κλαπ που και αυτες πεταγονταν μεσα στο εργο στο ασχετο
συνοχη και δεσιμο αναμεσα στισ σκηνες καμια
βρισιμο πολυ\διαφημισεις φισκα
προχειροδουλεια και παλι προχειροδουλεια
πηραν ενα καλο εργο και το κατεστρεψαν
ενας βιντεοκασετας τις εποχης θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα
γνωμη μου ειναι οτι καλο θα ηταν να μην βασανιζουν αλλο την κακομοιρα δεκαετια 80 και ας φτιαξουν πραγματα καινουργια
θα θελαμε να θυμομαστε απο την εφηβεια μας ωραια πραγματα και οχι τετοιες φρικες

video80
11-03-11, 10:15
σαν παιδι του 80 χαρηκα οταν ειδα οτι θα βγει αλλη μια ταινια με θεμα το αγαπημενο ροδα τσαντα και κοπανα
οταν ειδα το αποτελεσμα ομως καμια σχεση
σεναριο ανυπαρκτο
μεγαλα ονοματα ανεκμεταλευτα
αναφορα στην εποχη αντε να ηταν μονο οι μηχανες που ηταν απο γνωστο ρετρο κλαπ που και αυτες πεταγονταν μεσα στο εργο στο ασχετο
συνοχη και δεσιμο αναμεσα στισ σκηνες καμια
βρισιμο πολυ\διαφημισεις φισκα
προχειροδουλεια και παλι προχειροδουλεια
πηραν ενα καλο εργο και το κατεστρεψαν
ενας βιντεοκασετας τις εποχης θα ειχε καλυτερο αποτελεσμα
γνωμη μου ειναι οτι καλο θα ηταν να μην βασανιζουν αλλο την κακομοιρα δεκαετια 80 και ας φτιαξουν πραγματα καινουργια
θα θελαμε να θυμομαστε απο την εφηβεια μας ωραια πραγματα και οχι τετοιες φρικες

Bλέπω οτι συνεχίζετε το θάψιμο της ταινίας! Εύγε!

Shock
11-03-11, 11:33
Απόψεις είναι αυτές και καλό είναι να εκφράζονται. Εδώ είμαστε να πούμε τα καλά αλλά και τα άσχημα.

herco
11-03-11, 11:52
Δεν εχω διαθεση να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν - αλλα καπου τα εχετε μπερδεψει. Η αρχικη "Ροδα Τσαντα και Κοπανα" καμια σχεση δεν εχει με βιντεοκασσετες (και ειδικα με τη περιοδο της βιντεοκασσετας του 87-88-89).

Ηταν κινηματογραφικη παραγωγη - την ειδαμε στον κινηματογραφο το 82 - απευθυνοταν σε εκεινη τη γενια, αποτυπωνε (με τον τροπο που επελεξε ο Ομηρος Ευστρατιαδης) εκεινη την εποχη και μεχρι εκει.

Η σημερινη ταινια ειναι (ή θα επρεπε να ειναι) γυρισμενη με μια διαφορετικη ματια και να αποτυπωνει τα σημερινα προβληατα και τις σημερινες καταστασεις. Εγινε ετσι ? Ακομα και ο "δανεισμος" του τιτλου δεν ηταν απαραιτητος σε κατι τετοιο.

Λογικο ειναι λοιπον ο 40αρης που την ειδε το 82 να μην βρισκει αναγκαστικα θετικη μια τετοια αποπειρα - ενω ο 30αρης που ειδε την αρχικη ταινια 6 ή και 8 χρονια μετα σε καποια βιντεοκασσετα να εχει στο μυαλο του μια αισθηση καλτ χωρις ομως να εχει εμπειριες απο την εποχη κατα την οποια γυριστηκε.

Και οι 2 γενιες ομως "καλουνται" να δουν τη σημερινη δημιουργια και να την κρινουν. Αποκλειεται λοιπον να εχουν την ιδια αποψη - και ας μην μας "στεναχωρει" αυτο.

metal kristi
11-03-11, 11:57
μας υποχρεωνη καποιος να μας αρεσει?
δεν το καταλαβενω οπως επισης αν εχουμε κατι να χωρησουμε μεταξυμας?
βιντεο 80 θα σου ελεγα να συζητησεις λιγο με τον θανο το γνωριζει πολυ καλα το θεμα
και κατα δευτερον δεν σε κατηγορει κανεις που σου αρεσει μονο εσενα αυτη η ταινια και σε μενα εχει συμβει αυτο απλα δεν λες οτι πρεπει να αρεσει και σε ολους απλα δεξου την γνωμη μας
οπως και εμεις την δικη σου

video80
11-03-11, 13:26
Ηταν κινηματογραφικη παραγωγη - την ειδαμε στον κινηματογραφο το 82 - απευθυνοταν σε εκεινη τη γενια, αποτυπωνε (με τον τροπο που επελεξε ο Ομηρος Ευστρατιαδης) εκεινη την εποχη και μεχρι εκει.

Λογικο ειναι λοιπον ο 40αρης που την ειδε το 82 να μην βρισκει αναγκαστικα θετικη μια τετοια αποπειρα - ενω ο 30αρης που ειδε την αρχικη ταινια 6 ή και 8 χρονια μετα σε καποια βιντεοκασσετα να εχει στο μυαλο του μια αισθηση καλτ χωρις ομως να εχει εμπειριες απο την εποχη κατα την οποια γυριστηκε.

Και οι 2 γενιες ομως "καλουνται" να δουν τη σημερινη δημιουργια και να την κρινουν. Αποκλειεται λοιπον να εχουν την ιδια αποψη - και ας μην μας "στεναχωρει" αυτο.

Πολύ σωστή τοποθέτηση απο τον φίλο.Δεν μας είπες ομως ξεκάθαρα και τη δική σου γνώμη για την ταινία ,αλλά απο αυτά που γράφεις καταλαβένω οτι στους (τωρινους) 40αριδες δεν αρέσει.
Κοίτα εγώ σαν σημερινός 30αρις έχω διαφορετικους λογους για να γουστάρω την ταινία(και το στισιμο της), φισικά και δεν προλαβα την ταινία το 82 οταν προτοκυκλοφόρισε ,αρχές δεκαετιας 90 την ειδα για 1η φορα (καπου στο 91-92)και εκει βρισκετε η διαφορα με τι γενια των 40αριδων, η δική μου γενιά ξεκινησε βλέποντας ελληνικό video (κλασσική περιπτωση βλάβης, ταμτακος στο ναυτικό κτλ κτλ...)και ειδαμε την πρώτη ''ροδα τσαντα και κοπάνα'' ετεροχρονισμένα ,δεν ζήσαμε τις αρχές της δεκαετιας του 80(μέχρι το 83) ,για τις μεγαλύτερες γενιές οντος μπορεί να προκαλει ξενέρωμα.
Σκευτείτε ομως οτι ο σημερινος 30αρις (το ευρος βρισκετε 28-35)που σαν παιδί μεγάλωσε με το ελληνικό video,στην δική μου περιπτωση ακομα χειροτερα γιατι μου χει μεινει αποθυμένο, -δεν ειχαμε video σπιτι τότε και πηγενα σε σπιτια φίλων για να δώ ταινίες-βλέπει με επιηκέστερο ματι την ταινία.Και ενοο ολο το στισημο αυτό της υποκουλτουρας και του ανύπαρκτου σεναρίου που βλέπαμε στις βιντεοταινίες του 80.

Stratulator
11-03-11, 18:45
Ενταξει,( δεν ξερω αν το εχει αναφερει κανεις) πιστευω οτι αλλιως την ηθελε την ταινια ο Ευστρατιαδης και αλλιως του βγηκε... Δηλαδη, σε σχεση με αυτα που διαβαζω απο συνεντευξεις για συντελεστες και γενικα... Δεν θελω να την συγκρινω με τις προηγουμενες,γιατι για εκεινη την εποχη σαν "sequel" και τα τρια ηταν πολυ πετυχημενα και ακομα ειναι... Γι'αυτο δινω "ελαφρυντικα" στον κ. Ευστρατιαδη. Σιγουρα θα μπορουσε λιγο καλυτερα,αλλα αυτο που μου αρεσε, ηταν που ηθοποιοι που ειχαν να εμφανιστουν χρονια επαιζαν γιατι γουσταραν και το διασκεδαζαν και εκαναν πλακα. Και οχι για τα φραγκα... Οσο για τις Διαφημισεις... Σιγα,ολες οι ταινιες σημερα γινονται με "ΧΟΡΗΓΟΥΣ" !... Απλα δεν ειχε την ΕΡΤ ή το Mega. Καποιες λεπτομερειες δεν μου αρεσαν... Οπως η "Ποικιλια" στους Μαθητες και οτι οι περισσοτεροι ηταν Trendyδες, συν τη Hip-hop φαση με την Μουσικη...

Serafeim
11-03-11, 18:55
Για μένα αυτό που είδα κατά το ήμισυ στον κινηματογράφο (γιατί στο διάλειμμα αποχώρησα) δεν ήταν καν ταινία παρά μια αθλιότητα.

runner3
12-03-11, 00:42
video80

Όπως εσύ έχεις γνωστούς και φίλους έξω από το forum αντίστοιχα έχω μιλήσει κι εγώ με φίλους.,γνωστούς,πελάτες μου(οι οποίοι είναι πάρα πολλοί) και όσοι την είδαν απλά.....ξενέρωσαν!

1.Ατάκες απλά ΔΕΝ είχε!Τα μπινελίκια.....πλάκα μου κάνεις τώρα!Τα μπινελίκια που ακούγονταν σε ταινίες του 80 και συγκεκριμένα στα προηγούμενα Ρόδα,Τσάντα και Κοπάνα ήταν ελάχιστα και πολύ πιο light και τουλάχιστον είχαν μια ουσία αν μπορούμε να το πούμε έτσι!Οι άλλοι έβριζαν απλά για να βρίζουν!Και η Ματούλα απλά.....το παράχεσε με κάποια μπινελίκια ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!Τα μπινελίκια ωραίο είναι να λέγονται μετρημένα ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ όχι να τα χρησιμοποιούμε σαν το πιο εύκολο μέσο για να εκβιάσουμε το γέλιο!

2.Οι ρετρο-ηθοποιοί(όχι όλοι) ήταν καλοί αλλά μέχρι εκεί!Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος...!

3.Είμαι μέσα για την "προχειρότητα" στο σενάριο αλλά να...υπάρχει έστω και κάτι......εδώ ούτε αυτό υπήρχε!

4.Δεν το παρατήρησες;;;;Και την είδες τόσες φορές;;;;Αφού σε ΟΛΗ την ταινία φαινόταν ότι έλειπαν κομμάτια!Συνεχώς πήγαινε από την μια σκηνή στην άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΟ ΞΕΚΑΡΦΩΤΟ!

5.Αυτά που σου είπα ΔΕΝ ήταν τόσο έντονα στις αντίστοιχες παλιότερες ταινίες.....πήγαινε δες τες αν δεν τις θυμάσαι για να καταλάβεις τι εννοώ.

6.Ε όχι και να μου δικαιολογείς αυτόν τον τρόπο που αποφασίσανε να "προωθήσουν" τους χορηγούς!Σε τόσες κινηματογραφικές ταινίες και του τότε και του σήμερα έχουν προβληθεί χορηγοί με πολύ πιο ωραίο τρόπο,όχι απλά να πετάξουμε μια ΑΣΧΕΤΗ σκηνή για να διαφημίσουμε τον χορηγό....!

7.Κάνεις ΜΕΓΑΛΟ λάθος!Οι πρωταγωνιστές σε ΟΛΕΣ τις ταινίες της σειράς ήταν οι ΜΑΘΗΤΕΣ σε συνδυασμό με τους καθηγητές!Διάβασε ξανά τον τίτλο της ταινίας που σου άρεσε και πες μου που απευθύνεται(δηλαδή που απευθύνεται η λέξη ρόδα,που η τσάντα και που η...κοπάνα!)....!!!!Λογικό είναι να δοθεί μεγάλη σημασία στους παλιούς αστέρες αλλά.....ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!Μέχρι ενός σημείου!

8.Επίσης οι φάρσες που έκαναν οι μαθητές.....ΚΑΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...!Να κολλήσουν την άλλη στο στρώμα,να "ζεστάνουν" τον Μποχάκη κ.α.!!!!

8.Εγώ το βλέπω και αντικειμενικά και υποκειμενικά......και από τις δύο πλευρές απλά ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ!Μόνο το soundtrack στους τίτλους αρχής μου άρεσε σε συνδυασμό με το βιντεάκι,κάποια παλιά αποσπάσματα από τις παλιές ταινίες και....ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Υ.Γ.:Απλά να σου θυμίσω ωραίες ατάκες από το πουθενά ΧΩΡΙΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ για να καταλάβεις τι ποιότητας ήταν οι προηγούμενες ταινίες σε αυτό(μία από τις πολλές και οι διάλογοι στο περίπου):

Μπίλιας σκυμμένος κάτι καλύπτει στο τσιμέντο......τον κοιτάει ο Ρίζος και του λέει
-Παιδί μου Μπίλια τι κάνεις εκεί;
-Ε να κύριε καθηγητά......φροντίζω για εσάς!
-Για εμένα;Τι εννοείς;
-Ε να.....καλύπτω τις μυρμηγκοφωλιές μην πέσετε μέσα και σας χάσουμε!

RIO
12-03-11, 01:58
Δυστυχώς, μεγάλη απογοήτευση η ταινία...

witch king
12-03-11, 09:45
κριμα και παλι κριμα. :-(

argy
12-03-11, 18:20
Ουτε εμενα μου αρεσε.....(!)

video80
12-03-11, 20:51
Παιδιά μην το κουράζουμε άλλο ,σ οποιον άρεσε άρεσε ,σ οποιον δεν άρεσε δεν άρεσε...
Οσο περισσότερο θαβεται η ταινία τοσο περισσότερο κολλάω!

Alucard
12-03-11, 21:10
Γενικά μου άφησε μέτριες εντυπώσεις.
Θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο.

Λώρα
12-03-11, 22:00
Παιδιά μην το κουράζουμε άλλο ,σ οποιον άρεσε άρεσε ,σ οποιον δεν άρεσε δεν άρεσε...
:frypan:

Νομίζω πως το thread υπάρχει γι'αυτό το λόγο...

Garrett156
12-03-11, 22:25
διαβασα ολο το τοπικ και ειπα υπερβολες.εκατσα εχθες με αλλα 3 ατομα να το δουμε και στα 25 λεπτα περιπου βαλαμε και ειδαμε αλλη ταινια.τπτ αλλο.
κριμα

runner3
13-03-11, 01:10

Πληροφοριακά....."θάψιμο" δεν είναι να μιλάς με επιχειρήματα σε κάτι που λες!Εγώ σου αιτιολόγησα γιατί και πώς ΔΕΝ ήταν καλή και δεν είχε ΚΑΜΙΑ σχέση με τις παλιότερες επιτυχίες,πέρα από τα υποκειμενικά κριτήρια!ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ήταν καλή...!Υποκειμενικά....σε κάποιους μπορεί να άρεσε αλλά από ότι φαίνεται στην μεγάλη πλειοψηφία ΔΕΝ....!

tzehos
13-03-11, 03:12
εγώ πάλι κάθησα και είδα ξανά το νούμερο 1 και είδα πάλι την καλή σκηνοθεσία με τα άσχετα και χωρίς συνέχεια πλάνα. Είδα πάλι προχειρότητα αλλά είδα πραγματικούς μαθητές που πίστευαν αυτα που έλεγαν και καθηγητές που δεν έκλεβαν την παράσταση παρά όλοι μαζί έβγαζαν γέλιο. Ίσως και η μουσικής εποχής δίνει πλεονεκτήματα στην ταινία για μένα που εχω τέτοιες αναμνήσεις. Δεν είχε όμως καμία διαφήμιση. Δεν είχε χοντρές βρισιές. Είχε όμως πολύ μα πολύ μερακι.

video80
13-03-11, 11:52
Τα μπινελίκια.....πλάκα μου κάνεις τώρα!Τα μπινελίκια που ακούγονταν σε ταινίες του 80 ήταν ελάχιστα και πολύ πιο light και τουλάχιστον είχαν μια ουσία αν μπορούμε να το πούμε έτσι! η Ματούλα απλά.....το παράχεσε με κάποια μπινελίκια ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!Τα μπινελίκια ωραίο είναι να λέγονται μετρημένα ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ όχι να τα χρησιμοποιούμε σαν το πιο εύκολο μέσο για να εκβιάσουμε το γέλιο!

2.Οι ρετρο-ηθοποιοί(όχι όλοι) ήταν καλοί αλλά μέχρι εκεί!Στους τυφλούς ο μονόφθαλμος...!
4.Δεν το παρατήρησες;;;;Και την είδες τόσες φορές;;;;Αφού σε ΟΛΗ την ταινία φαινόταν ότι έλειπαν κομμάτια!Συνεχώς πήγαινε από την μια σκηνή στην άλλη ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΤΟ ΞΕΚΑΡΦΩΤΟ!
6.Ε όχι και να μου δικαιολογείς αυτόν τον τρόπο που αποφασίσανε να "προωθήσουν" τους χορηγούς!Σε τόσες κινηματογραφικές ταινίες και του τότε και του σήμερα έχουν προβληθεί χορηγοί με πολύ πιο ωραίο τρόπο,όχι απλά να πετάξουμε μια ΑΣΧΕΤΗ σκηνή για να διαφημίσουμε τον χορηγό....!

7.Κάνεις ΜΕΓΑΛΟ λάθος!Οι πρωταγωνιστές σε ΟΛΕΣ τις ταινίες της σειράς ήταν οι ΜΑΘΗΤΕΣ σε συνδυασμό με τους καθηγητές!Διάβασε ξανά τον τίτλο της ταινίας που σου άρεσε και πες μου που απευθύνεται(δηλαδή που απευθύνεται η λέξη ρόδα,που η τσάντα και που η...κοπάνα!)....!!!!Λογικό είναι να δοθεί μεγάλη σημασία στους παλιούς αστέρες αλλά.....ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!Μέχρι ενός σημείου!

8.Επίσης οι φάρσες που έκαναν οι μαθητές.....ΚΑΜΙΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑ...!Να κολλήσουν την άλλη στο στρώμα,να "ζεστάνουν" τον Μποχάκη κ.α.!!!!

Υ.Γ.:Απλά να σου θυμίσω ωραίες ατάκες από το πουθενά ΧΩΡΙΣ ΜΠΙΝΕΛΙΚΙΑ για να καταλάβεις τι ποιότητας ήταν οι προηγούμενες ταινίες σε αυτό(μία από τις πολλές και οι διάλογοι στο περίπου):

Μπίλιας σκυμμένος κάτι καλύπτει στο τσιμέντο......τον κοιτάει ο Ρίζος και του λέει
-Παιδί μου Μπίλια τι κάνεις εκεί;
-Ε να κύριε καθηγητά......φροντίζω για εσάς!
-Για εμένα;Τι εννοείς;
-Ε να.....καλύπτω τις μυρμηγκοφωλιές μην πέσετε μέσα και σας χάσουμε!

Kαλημέρα φίλε. Στο μόνο που θα συμφονήσω απο αυτά που έγραψες ,ειναι στο οτι ενω πραγματι ειναι μια σχολική κομωδία και έπρεπε να δοθεί έμφαση στους μαθητές ,δεν δώθηκε ειναι η αλήθεια και εκει μπορεί να χάλασε και η συνταγή(για ολους οσους δεν τους αρεσε φισικα).
Εμενα μου άρεσε η Ματουλα (σε ενα ρολο που της πήγενε κουτί, και τον έκανε με πολύ μεράκι) και η βομολοχίες της.Την βρήκα εντελώς αυθορμητη.Είναι κατι που το εκτιμω στον ηθοποιό.
Με εξέρεση τους χορηγους, που δεν αρεσει στον κόσμο (ειναι η αλήθεια) να προοθουνται με αυτον τον τροπο, δηλαδή την έμμεση διαφήμηση μεσα στην ταινία, σε όλες τις άλλες ενότητες που γράφεις καταλαβένω ευκολα οτι δεν εισε απο τα ατομα που τους αρέσουν οι βιντεοταινίες του 80 και κατ επέκταση και ολοι οσοι γραψατε αρνητικα σχολια για την ταινία.
Εχω δει εκατοντάδες (μπορει και χιλάδες) ελληνικές βιντεοταινίες του 80, και πιο εμπορικές ,αλλά(πολύ περισσότερο) και πιο undergraund , η ανυπαρξία σεναρίου αλλά και ο αυθορμητησμός των ηθοποιόν ειναι συνυθησμένο φαινόμενο σε αυτές.Ειπάρχουν πολλές βιντεοπαραγωγές που εχουν ξεκάρφωτες σκηνές ,που δεν έχουν συνοχη!
Σε παρακαλώ οι ρετρο-ηθοποιοί που σημετείχαν δεν νομίζω να ειταν ''μονοφθαλμοι'' ,εγώ τους ειδα σαν να πεζαν σε βιντεοταινία του 80 ,με μονη διαφορά την 25ετία στην πλάτη τους.
και κάτι άλλο, γιατι μπένεις στη διαδικασία να συγκρύνεις τις πλάκες που εκανε ο Ντουζος πρίν 30 χρόνια? Πολύ ξεπερασμενο.
Στην εποχή του msn και του facebook ο Ομηρος σκευτηκε πράγματα της τορινής εποχής ,αλλά και άλλες πλάκες που μου άρεσαν.(οπως πχ στην ομιλία του λυκιάρχη που του αλλαξαν οι μαθητές την ομιλία).
Και μια που μιλισα για Ντουζο θυμηθηκα και 1 ατάκα της καινουργιας ταινίας. (Παπασουζας με Μπίλια)
-Ακόμα τη βαράς ρέ ?
-Ποια?
-Τη καμπάνα.
-Ααα την καμπάνα οχι!

Shock
13-03-11, 12:08
Μα το ίδιο λέμε. Αντί για μια κινηματογραφική ταινία αυτοί γύρισαν βιντεοταινία, χωρίς σενάριο, χωρίς τίποτα. Γιατί να χαρούμε λοιπόν? Τι καλό να βρούμε να πούμε? Λες να θέλουμε εδώ μέσα να θάψουμε μια ταινία ενός ανθρώπου που έδωσε στο forum συνέντευξη πριν λίγο καιρό?

Το να ρίξουμε τα standards μας για χάρη του παρελθόντος να καταφέρει να περάσει "τη βάση" το έχουμε κάνει ήδη, αλλά και πάλι δε φτάνει μόνο αυτό.

video80
13-03-11, 12:30
Αντί για μια κινηματογραφική ταινία αυτοί γύρισαν βιντεοταινία, χωρίς σενάριο, χωρίς τίποτα.

Eίναι και αυτό που γουστάρουν οι fun του είδους.Εχω τρελό κολλημα με την νοοτροπια τους ,απο παιδί ακομα ,οπου θυμήθηκα τώρα τις πολλές διαφονίες που είχα με αλλους φιλους και γνωστους μου στο σχολείο για αυτές τις ταινίες.
Το ''τίποτα'' είναι μια λέξη που υποβαθμίζει την προσπάθεια ,είσε πολύ αυστηρός. Το κοινο του ελληνικου βιντεο (σας διαβεβεώ για αυτό) απολαμβάνει την καθε στιγμή της ταινίας.
Αν διαβάζει το thread o κ. Ομηρος Ευστρατιάδης πρωσοπικά θα του έλεγα να συνεχίσει τις βιντεοπαραγωγές(γιατί οχι και στις αίθουσες? να σπάσει το κατεστημένο.)εμπλουτίζοντας δέ και με άλλους ηθοποιούς της βιντεοκασσέτας.Ισως κερδίσει νέο κοινό.
(Η μόδα κυκλους κάνει!)

runner3
13-03-11, 15:41
video80

Σε πληροφορώ ότι έχω δει και έχω αγαπήσει πολλές ταινίες της δεκαετίας του 80!!!Την συγκεκριμένη ταινία ΠΡΕΠΕΙ να την συγκρίνεις με τις προηγούμενες από την στιγμή που είναι η συνέχειά τους!Τι σχέση έχουν οι άλλες πιο underground που μου λες κ.α.!Η ταινία έγινε γνωστή σε ΟΛΟΥΣ είτε fan είτε όχι!Για αυτό κι "έμεινε" στην ιστορία σαν τις πιο πετυχημένες και διαχρονικές τους είδους!

Για την ατάκα που είπες.....παίζει να ήταν η μοναδική καλή σε όλο το έργο που δεν είχε μπινελίκι και ταυτόχρονα είχε και νόημα!!Το θέμα είναι ότι οι παλιότερες ήταν ΓΕΜΑΤΕΣ με ατάκες τέτοιου είδους και έβγαινε αυθόρμητα το γέλιο!Η "μαγκιά" τότε ήταν ότι κατάφερνε ακόμα και άτομα που δεν ήταν φαν εκείνων των ταινιών να την παρακολουθούν ευχάριστα και να γελάνε με αυτά που έκαναν και έλεγαν!Αυτή είναι μία ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ της σημερινής ταινίας από τις άλλες!

Για τις φάρσες.....μου κάνεις πλάκα τώρα......εκτός που δεν είχαν ΚΑΜΙΑ φαντασία,ακόμα και οι αντιδράσεις των ηθοποιών ήταν εντελώς ψεύτικες!Για τις ερμηνείες των παλιών γενικά.....εκτός από τον Μπίλια οι άλλοι......λίγο καλύτεροι από τους εντελώς ατάλαντους μαθητές!Ούτε "νεύρο" ούτε τίποτα οι ερμηνείες συνολικά των ηθοποιών!Ακόμα μου λες για τις φάρσες και μου βάζεις μέσα την τωρινή εποχή με στο μσν κ.α.!Κι εγώ σου είπα.....ακόμα και άτομα του τώρα, που είδαν τις παλιές γέλαγαν με αυτές που και καλά "δεν ήταν της εποχής τους"!Η φάρσα είναι φάρσα ότι εποχή κι αν είναι!Η φαντασία,το αποτέλεσμα και η αντίδραση είναι που την κάνει "όλα τα λεφτά" είτε στην καθημερινότητα είτε σε μια ταινία!

Για την Ματούλα......κάτσε τώρα γιατί πας να μας τρελάνεις......τι αυθορμητισμός κ.α.!ΔΕΝ είναι δυνατόν να μιλάς ΟΛΗ την ώρα ασταμάτητα με μπινελίκια!ΔΕΝ γίνεται!Κάνει καραμπαμ το "ψεύτικο"!1-2 φορές άντε να χαμογελάσεις αλλά μέχρι εκεί!

Υ.Γ.:Οι fan του είδους,όχι fun!Επίσης σε διαβεβαιώ ότι κι εγώ ξέρω μεγάλο κοινό αυτής της κατηγορίας και μάλιστα επίσης απογοητεύτηκαν!

metal kristi
15-03-11, 09:26
" σε όλες τις άλλες ενότητες που γράφεις καταλαβένω ευκολα οτι δεν εισε απο τα ατομα που τους αρέσουν οι βιντεοταινίες του 80 και κατ επέκταση και ολοι οσοι γραψατε αρνητικα σχολια για την ταινία."
θα σε παρακαλουσα να σκεφτεις λιγο καλυτερα αυτο που εγραψες μην ξεχνας ειμαστε η γενια των 40αριδων και αν εχεις δει πραγματι τις ταινιες του 80 θα εχεις προσεξει οτι το βιντεο και το σινεμα ηταν απο τις βασικες μας διασκεδασης δεν ειναι τυχαιο οτι το βιντεο κυκλοφορισε την εποχη μας και αν δεν αγαπουσαμε αυτες τις ταινιες δεν θα ειχαν γινει και τοσο γνωστες οπως και οι ηθοποιοι που κοσμουσαν δωματια και βιβλια,ετσι πηστευουμε πως μπορουμε να κρινουμε καποια πραγματα μια και τα ζησαμε
σου τα λεω εντελως με φιλικη διαθεση παρολο που επιασα με αυτην την κουβεντα σου οτι καπου μας ακυρωνεις πραγμα που θα το δεχομουν αν ελεγες για κατι αποκλειστικα της γενιας σου
ελπιζω οτι δεν θα το παρεις στραβα και παλι

video80
15-03-11, 10:05
metal kristi

Καταρχήν δεν μίλισα για cinema ,απλά συγκρινα την κενουργια ''Ροδα τσάντα και κοπάνα ''(ως βιντεοπαραγωγή) με τις βιντεοταινίες των 1980ς και βρίκα πολλές ομοιότητες ως προς το στήσημο(κατι που γουστάρω τρελά!)

Προφάνώς εσύ οριοθετείς αστέρες των 1980ς και αν καταλαβα καλά σου αρεσαν αυτοι που κανα και τα 2(cinema + βιντεο)αναφέρω κλασσικα παραδείγματα : Πανος Μιχαλοπουλος , Στ. Γαρδέλης .
Είμαι σύγουρος οτι απο τα 100αδες δευτερο-τριτα ονοματα της βιντεοκασσέτας ουτε που να τα δεις ,σε αντιθεση με μενα οπου εχω λιοσει 5-6 video ,βλεποντας τα σε (περισσότερο) undergraund βιντεοταινίες.
Σε καμία περιπτωση δεν είπα οτι η γενια των 40+ του σήμερα δεν μεγαλωσε με τις βιντεοταινίες ,απλά συμπερανα οτι ο κοσμος που γραφει αρνητικά σχολια για την ταινία (ανεξαρτήτου ιλικίας)δεν είναι αυτού του επιπέδου ,των βιντεοτενιών δηλαδή.