PDA

Επιστροφή στο Forum : Retro Τηλεοράσεις

candy
31-12-06, 03:47
Θυμάστε την πρώτη σας τηλεόραση;
Αυτό το μαγικό κουτάκι στο οποίο βλέπατε τις αγαπημένες σας σειρές, σίγουρα αποτελεί και το ίδιο κομμάτι των αναμνήσεών σας. Εμείς είχαμε την αθάνατη Barco, σκέτο θηρίο, έγχρωμη (μοντέλο δεν θυμάμαι) την οποία κρατάμε ακόμα και σήμερα (χωρίς όμως να λειτουργεί φυσικά) για να μας θυμίζει τις άλλοτε ένδοξες εποχές της...:rolleyes:

Αφιερωμένο στους tv maniacs (http://www.youtube.com/watch?v=67mhra6csNA) του forum...:biglaugh:

akmakas
31-12-06, 04:02
Ποια αυτή?
http://img139.imageshack.us/img139/9780/rcalj8.jpg
Χε χε πλάκα κάνω αυτή την βρίσκεις μόνο σε μουσείο....:D
Candy ο τραμπάκουλας είναι μοναδικός και ανεπανάληπτος.Ιδικά στην συνέντευξη του με το τέρας του λοχνες.:biglaugh:

candy
31-12-06, 22:10
Γενικά, η ταινία αλαλούμ είναι ανεπανάληπτη!!!Ειδικά όταν απαγγέλλει στίχους ο Αρτέμης :biglaugh: ...Τελικά τι τηλεόραση είχες akmakas;

akmakas
31-12-06, 22:52
Μια ασπρόμαυρη SABA Από ξύλο..Την έχω ακόμα στην αποθήκη..Θα την ποστάρω σύντομα!

Wally
01-01-07, 10:07
akmaka +1 :D

krios
27-05-09, 21:12
Ξύλινη loeve opta πολύ καλή, και μια πορτοκαλί urania παλμοελεκτρόνικ!!!! Φυσικά ασπρόμαυρες και ακόμα πιο φυσικά χωρίς τηλεκοντρόλ. Έτσι καίγαμε τις θερμίδες. Σήκω άλλαξε κανάλι, άλλαξε κοντράστ, άνοιξε τη φωνή, για βάλε το άλλο τέλειωσαν οι διαφημήσεις κλπ.

Dimitrissss
27-05-09, 21:22
Μία ασπρόμαυρη Philips με λυχνίες αλλά και ξύλινη επένδυση (σωστό έπιπλο!) Πάταγες το κουμπί και περίμενες κανένα πεντάλεπτο μέχρι να ανάψει...

spyros_s
27-05-09, 22:00
Μία ασπρομαυρη saba με ξύλινο πλαίσιο η οποία είχε ένα κουμπί που έδινε έντονο μπάσο παρά την μονοφωνική εγκατάσταση! Έβλεπα συχνά εκεί το μουσικόραμα και τα έχωνα ενώ εκεί πρωτοσύνδεσα το 1983 τον σπέκτρουμ μου. Επίσης είχε μια δυνατότητα που το πάνελ έδειχνε σαν πράσινο μόνιτορ. Δεν ξέρω ακόμα πως γίνονταν αυτό!

Kambia
27-05-09, 23:14
Ηταν μια τεραστια, ασήκωτη, αχαρη Radiomarelli

Spartan_X
28-05-09, 09:50
Η οικογένεια της μητέρας μου ανάμεσα στα πράγματα που είχαν φέρει απο τη Αίγυπτο οταν ήρθαν απο εκεί το 1967 ήταν και μια Βρεττανικής κατασκευής τηλεόραση DECCA. Ασπρόμαυρη ( φυσικά ), με ξύλινη επένδυση, χωρίς τηλεκοντρόλ ( εννοείται - κανάλια, ήχος, κοντράστ κλπ, τα άλλαζες με μοχλούς σε ένα πάνελ δεξιά της οθόνης ), και τεράστεια. Η τηλεόραση αυτή δούλευε μέχρι το 1985, όπου και χάλασε οριστικά, και αντικαταστάθηκε απο μια ένχρωμη Thomson.... Δυστηχώς δεν υπάρχει πλέων. Εχω φωτογραφίες απο αυτήν πάντως, και κάποια στιγμή οταν θα έχω Scanner, θα τις ανεβάσω.

Gryzor
28-05-09, 10:22
H SABA ήταν πολύ δημοφιλής... την είχαν πάρει οι γονείς μου όταν έμεινε έγγυος η μητέρα μου στην αδερφή μου, το 1973. Μας συντρόφεψε για πολλά χρόνια, μέχρι τα τέλη 80s, κι έβλεπα Thundercats χωρίς χρώμα μέχρι αρκετά αργά!

Aardvark
28-05-09, 10:29
Πρεπει να το εχω ξαναγραψει ITT η πρωτη εγχρωμη,η ασπρομαυρη δεν θυμαμαι.:xm:

LIONHEART
28-05-09, 10:42
εμεις ειχαμε ενα απιστευτο κολλημα με της salora ειληκρινα φοβερη ποιοτητα κατασκευης και αξιοπιστιας η πρωτη που θυμαμαι ηταν ενα μπαουλο ασπρομαυρη (ερε εποχες !! ) το τελευταιο μοντελο που βγηκε της salora (montelo του 90 ) την εχω ακομα θα βαλω φωτο συντομα ....

snakeyes08
01-06-09, 14:55
Από τις αρχές της δεκαετίας του 80 μέχρι το 1994 τη βγάλαμε με μια έγχρωμη Blaupunkt. Μέχρι που κάηκε η οθόνη και πήραμε Philips (quelle decadence!)

audiodee
01-06-09, 15:40
Τη θυμάμαι την πρώτη και την κλαίω γιατί πετάχτηκε στα σκουπίδια.
Ήταν μια πολύ μικρή Philips, πλαστική, όλο καμπύλες, σαν "σπέις" 70's συσκευή. Τα κανάλια τα άλλαζες δίπλα πατώντας το μοχλό, και τη συχνότητα του σταθμού την έβρισκες γυρνώντας τον κάθε μοχλό, σύνολο 9 ή 7.
Τέτοια τηλεόραση έπρεπε να είχε μείνει σε μια γωνία ως διακοσμητική...

video80
01-06-09, 18:45
καλησπερα και απο μένα. Εμείς είχαμε μια Nordmente του 81 , η οποία χάλασε 3 φορές συνολικά ,ακομα ειπάρχει η δινατοτητα επισκευής της αλλα παιδιά το σκεύτομαι ,το κόστος κυμένετε γυρο στα 100 ευρω!!Εχει προβλημα στην οθόνη (κλασσικά).

circleag
01-06-09, 19:46
Εμεις ειχαμε την κλασσικη Sony με την ξυλινη κασα και με το τηλεκοντρολ που ειχε το μεγεθος τουβλου :)

Αθανατες TV φτιαχνανε τοτε....

Dr. SLUMP
02-06-09, 01:15
Πρεπει να το εχω ξαναγραψει ITT η πρωτη εγχρωμη,η ασπρομαυρη δεν θυμαμαι.:xm:
Same here. Η ασπρόμαυρη χαρίστηκε μόλις αποκτήσαμε την ITT Nokia το 89, λίγες μέρες πριν την ιδιωτική τηλεόραση και την απόκτηση NES ως δώρο εορτών.

judaspriest
02-06-09, 14:22
Η πρώτη τηλεόραση που μπήκε στο σπίτι αλλα εγώ δεν την πρόλαβα σε δράση ως καινούργια, καθώς είχε παροπληστεί από μια έγχρωμη μεγάλη phillips, ήταν μια ασπρόμαυρη zanussi με τα κουμπιά στο επάνω μέρος τα οποία περιστρέφονταν.

Όταν όμως η phillips έπαθε βλάβη ένα ωραίο απόγευμα και το βράδυ είχε ...αγώνα τον οποίο εγώ δεν θα κατάφερνα να δω και ειχα βαλει τα κλαμματα η μαμα κατεβασε από το παταρι την Zanussi ένα χαμόγελο άστραψε και κατάφερα να δώ τον αγώνα.

tsalk
04-06-09, 23:37
Η πρώτη μας τηλεόραση ήταν μια ξύλινη Saba μοντέλο Τ-248 1972 (όπως βλέπεται και στην φωτογραφία)
Η τηλεόραση φυσικά ζει και βασιλεύει και θα την βάλω και σε περίοπτη θέση όταν (πρώτα ο Θεός) φτιάξω το retro playroom που ονειρεύομαι. Και τι δεν έχω δει σ αυτήν δεν λέγεται μέχρι το 1984 που την αντικαταστήσαμε με έγχρωμη. Φυσικά πάντα δούλευε από τότε ως σήμερα. Περιττό να σας πω ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έπαθε τίποτα.
Δίπλα η διαφήμηση από έντυπο της εποχής.

Gryzor
05-06-09, 08:52
ΝΑΙ! ΝΑΙ! ΝΑΙ!!!! ΑΥΤΗ ΕΙΧΑΜΕ! ΝΑΙ! (αλλά σε μαύρο). Με το ελεεινό σύστημα tuning, τα ***7*** κανάλια που έπιανε...

Λυγμ... μπορώ να έρθω να την αγκαλιάσω;

tsalk
05-06-09, 09:49
.

Λυγμ... μπορώ να έρθω να την αγκαλιάσω;

Άκου λέει, φυσικά όποτε θέλεις....να δούμε και καμιά ταινία ή κανένα σήριαλ σ αυτήν. Είναι άλλο πράγμα να βλέπεις το αγαπημένο σου σήριαλ των 70s πάλι σ αυτή την τηλεόραση.

Gryzor
07-06-09, 09:03
Θυμάμαι μια φορά που ήρθαν κάτι φίλοι/συμμαθητές σπίτι και είδαμε Thundercats (έτσι θυμάμαι, αν και οι Thundercats "κατέβηκαν" από την ενήλικη ζώνη αρκετά αργά... μάλλον τα έχω μπλέξει). Γκρίνιαξαν πολύ που ήταν ασπρόμαυρο, και μου έκανε εντύπωση γιατί εμένα δεν μ'ένοιαζε καθόλου :D

tsalk
07-06-09, 09:28
Θυμάμαι που μου είχαν πει οι γονείς μου κάποια στιγμή, όταν την είχαν αγοράσει τους είχαν κάνει δώρο και το ιδίου χρώματος τραπεζάκι (το οποίο επίσης το έχω) καθώς και κεραία για να βλέπουν ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ τότε. Όσο για το πόσο είχε τότε η συγκεκριμένη τηλεόραση δεν θυμόταν να μου πουν.

Spartan_X
07-08-09, 21:49
Εδώ είναι μια πολύ παλία φορητή ασπρόμαυρη τηλεόραση με ραδιοφωνικό δέκτη της Crown που έχω στη κατοχή μου... Και η οποία διασώθηκε απο τη ανακύκλωση τη τελευταία στιγμή. Είναι σε καλή κατάσταση, αλλα αυτό που δεν γνωρίζω με σιγουρία είναι η ηλικία της... Τη κάνω γύρω στα μέσα με τέλη δεκαετίας 70 πάντως.
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9169

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9164

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9167

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9166

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9165
Οπως βλέπετε η τηλεόραση λειτουργεί. Βέβαια τα ρυθμιστικά της και ο έλενχος της δε είναι και τόσο απλός όπως στις σύνχρονες τηλεοράσεις... Αν δε ξέρεις καλά, τι κανάλια θα πιάσεις και τι θα δείς, είναι λίγο θέμα τύχης :)

Απο τη τηλεόραση επίσης έχω το ενχειρίδιο της. Με το οποίο μαζί παρέχονται και τα σχέδια των κυκλωμάτων του μηχανήματος! Να κάτι που δεν βλέπεις ιδιαίτερα συχνά στις μέρες μας :D

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9177

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=515&pictureid=9176

Επίσης αυτό που βλέπω στο manual είναι πως διαφημίζει στο εξόφυλλο οτι έχει "IC" μέσα της - Intergrated Circuits, Ολοκληρωμένα κυκλώματα... δηλαδή τσιπάκια. Αρα του πότε να είναι η άτιμη ; Δεν γράφει και χρονολογία κατασκευής πουθενά... Γύρω στα τέλη δεκαετίας 70 πιστεύω εγώ πάντως.

tsalk
07-08-09, 22:21
Εξαιρετικό κομμάτι και φυσικά μιλάμε και για προσεγμένη κατασκευή από όλες τις απόψεις.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=213&pictureid=9180

5TV 524 Μοντέλο 1982

Προφανώς η δική σου είναι 1 μοντέλο κάτω από αυτό (ίσως και παραπάνω)
Οπότε είναι ή αρχές του 80 ή τέλος 70 λογικά

Imgema
08-08-09, 04:26
Το 1981-82 περιπου (ειμουν βρεφος), ο πατερας μου αποφασισε να παρει μια καλη τηλεοραση για το σαλονι (τοτε το να εχεις τηλεοραση στο υπνοδωματιο ηταν μαλλον πολυτελεια). Ετσι εσκασε ενα σωρο λεφτα και πηρε μια ξυλινη Telefunken 22 ιντσων, η οποια ηταν και στερεοφωνική παρακαλω. Ηταν τοσο καλη που ακομα και μετα απο 12-13 χρονια δεν χρειαζοταν να παρω καινουρια τηλεοραση για τις νεες, τοτε, 16μπιτες κονσολες. Μαλιστα η εικόνα ηταν καλυτερη απο μερικες αλλες νεότερες που ειχαν καποιοι φιλοι μου, ενω ο ηχος (αν και δεν μπορουσε να παιξει στερεοφωνικα με κονσολες γιατι ειχε μονο RF εισοδο) ηταν πολύ δυνατός και μπασος.

Η τηλεοραση δεν χρειαστηκε να επισκευαστεί ποτε και ο μονος λογος που το 1998 πια αγορασα καινουρια ηταν γιατι χρειαζομουν μια τηλεόραση με περισσοτερες εισοδους και SCART. Ακομα και σημερα παντως δουλευει μια χαρα, αν και ειναι παρατημενη στο υπογειο και σπανια την χρησιμοποιουμε (Δυστηχως, λογο μεγάλου μεγεθους και βαρους οι δικοι μου θέλουν να την ξεφορτωθουν πλεον). Ειμαι παντως περιεργος για αν η νεα μου LCD τηλεοραση θα λειτουργει ακομα μετα απο 20-30 χρονια. (Μωρε ας δουλευει για τα επομενα 5 και θα ειμαι ευχαριστημένος)

noobsaibot
08-08-09, 10:33
Η πρωτη τηλεοραση που ειχαμε ηταν μια uranya ασπρομαυρη,τo 1985 πηραμε μια brandt στερεοφωνικη me scart παρακαλω στην υψηλη(για εκεινη την εποχη)τιμη των 150.000δρχ(αν θυμαμαι καλα)μετα πηρε ο πατερας μου και για το εξοχικο στην λουτσα μια loeve opta μεταχειρισμενη(μεταξυ 86-87 πραγματικο επιπλο!) μαλλον μοντελο 70s.To 1989 τα φτυσε η uranya που χαμε στο δωματιο των γονιων μου και πηραμε μια toshiba 14αρα με 16 καναλια η οποια πρεπει να ηταν παλαιοτερο μοντελο και ειχε μεινει στοκ γιατι ενας γειτονας ειχε παρει μια την ιδια εποχη με πολλα καναλια και μενου στην οθονη.Η toshiba και η brandt(την εχουμε παει 4 φορες στον μαστορα βεβαια) δουλευουν ακομα.Πιστευω συντομα να ποσταρω και φωτο.

tsalk
08-08-09, 10:40
Πω πω τι ακούω uranya, loeve opta. Mάλλον δεν θα τις έχεις μέχρι σήμερα ούτε την μία ούτε την άλλη ή μήπως υπάρχει η loeve opta τουλάχιστον?

Gryzor
08-08-09, 11:03
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=213&pictureid=9180

5TV 524 Μοντέλο 1982

Σνιφ... μια τέτοια ψάχνω απεγνωσμένα για την κανούργια μου κουζίνα, αλλά φεύ... :( :( :(

didie
09-08-09, 09:22
Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.
Η τηλεόραση που θα ήθελα να έχω στον χώρο μου είναι αυτή.

http://www.tvhistory.tv/1970-Keracolor-UK.JPG

Οι Keracolour βγαίνουν ακόμα αλλά είναι πανάκριβες.Πάντως από design σκίζουν.

noobsaibot
09-08-09, 10:04
Πω πω τι ακούω uranya, loeve opta. Mάλλον δεν θα τις έχεις μέχρι σήμερα ούτε την μία ούτε την άλλη ή μήπως υπάρχει η loeve opta τουλάχιστον?
Δυστυχως ουτε η loeve! Τα φτυσε και αυτη!τωρα στο εξοχικο εχουμε την toshiba που ειναι σκυλι!μια φορα χαλασε μονο απο μετασχημαστη!Α μια και λεμε για retro τηλεορασεις εχω και την οθόνη του amstrad 6128 με το modulator

Perseas
10-08-09, 11:42
Εγώ πάντως έχω συνδυάσει τις retro τάσεις μου με high tech.
Και flat και 100hz 32" wide και made in UK. To 2002 έκανε 2300€ (!), την πήρα πέρσι μεταχειρισμένη 300€.

http://www.procontrol.hu/SZORAK/TV/PANASON/TX36PF10.jpg

Και δεν την αλλάζω με TFT!

Maddog
10-08-09, 12:44
Σωστός.
Και εγώ έχω μια Sony 32" CRT με αντίστοιχες προδιαγραφές και καμμία ιδιαίτερη διάθεση να την αντικαταστήσω...

tsalk
10-08-09, 13:30
εγώ πάντως σκέφτομαι να σντικαταστήσω την 29άρα crt philips matchline που έχω........με την προαναφερθείσα σε προηγούμενο πόστ μου saba t-248. (αλλά φοβάμαι μετά ότι θα με χωρίσει η γυναίκα μου)

GinaP
18-08-09, 02:34
Και εμάς, η πρώτη έγχρωμη τηλεόραση με την οποία μεγάλωσα βλέποντας εκεί τα αγαπημένα μου παιδικά, ήταν Telefunken. 'Όντως είχε στερεοφωνικό ήχο και ήταν τεράστια. Είχε και σύστημα που φιλτραριζε την εικόνα για να προστατεύει τα μάτια! Το τηλεκοντρόλ? σωστό τούβλο!!!η Τ.v συνοδεύοταν από ένα άπιστευτο για την εποχή vhs National-Panasonic!!!του '88. 250.οοο χιλιαρικα παρακαλώ!

miko63
18-08-09, 20:39
εμείς είχαμε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ!! Siemens ασπρόμαυρη μέχρι και το 1982 οπότε μας έφερε κάποιος θείος ναυτικός μια έγχρωμη 12ιντση Toshiba την οποία και έχουμε ακόμη (και η οποία το 1990 ήταν το μόνιτόρ μου στον atari st. μετά πήρα amiga είδα το φώς μου και πήρα και κανονικό μόνιτορ)

thebest20
18-08-09, 20:56
Unanya και Grundig,φυσικά έγχρωμες αλλά τεράστιες

seleukos36
06-02-11, 20:10
Η πρώτη μας τηλεόραση ήταν εν έτει 1972 μία ασπρόμαυρη Brandt, γαλλική. Γύρω στο 1982-1983, πήραμε μία Loewe-Opta έγρωμη, "για να βλέπουν τα παιδιά έγχρωμα τα γουέστερν και τον Ταρζάν", όπως ήταν το επιχείρημα του πατέρα μου προκειμένου να πειστεί η μητέρα μου που αντιδρούσε :)

johnalepou
17-04-11, 23:07
http://img849.imageshack.us/img849/2471/secam.jpg (http://img849.imageshack.us/i/secam.jpg/)

Marioland
18-04-11, 00:31
Ο πατέρας μου έφτιαχνε τηλεοράσεις και είχε μαγαζί κάποτε. Θυμάμαι περάσανε άπειρες συσκευές απο τα χέρια του. Saba, ITT, Schaub Lorenz, Grundig κλπ. Θυμάμαι ιδιέτερα μερικές φορητές. Μου έχει μείνει μια φορητή ασπρόμαυρη Sony που είχε μαζί του όταν πήγαινε να τεστάρει πόσο καλά πιάνουν οι κεραίες. Πρέπει να υπάρχει ακόμα κάπου στο σπίτι και να δουλεύει. Έμοιαζε πολύ με αυτή.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51uqi%2Bb3VQL.jpg

αλλά θυμάμαι οτι είχε περισσότερα κουμπιά μπροστά. Δεν θα ξεχάσω ποτέ το τακ-τακ-τακ που έκανε όταν άλλαζες κανάλια.
Επίσης θυμάμαι μια άλλη παλιά ασπρόμαυρη Saba που είχε που το πλαστικό της ήταν έντονο πορτοκαλί με στρογγυλεμένες γωνίες. Απομεινάρι του μινιμαλισμού των 60's και μας την είχε φορτώσει για να βλέπουμε παιδικά τα πρωινά.

Αν ποτέ πάω καμμιά βόλτα απο την αποθήκη του πατέρα μου, θα φροντίσω να φωτογραφίσω τίποτα. Πρέπει να βρω εκείνη την Sony...

freaktmp
18-04-11, 09:54
31839

Τετοια TV ειχε ο θειος μου. Το τηλεχειριστηριο χρησιμοποιει υπερηχους, και οχι υπερυθρες ως συνηθως.

MrRetromemories
23-04-11, 17:12
η πρωτη εγχρωμη τηλεοραση που ειχαμε στο σπιτι ηταν μια ITT SCHAUB LORENZ..την ειχαμε αγορασει λιγο πριν το μουντιαλ του 1982 τοτε που οι αγορες εγχρωμων δεκτων ειχαν διαφημιστει παρα πολυ λογω του παγκοσμιου κυπελλου..αρκετα χρονια πριν οι γονεις μου ειχαν μια ασπρομαυρη URANYA η οποια "επαιζε" μεχρι και τις αρχες των 90s..
στις πρωτες τηλεορασεις θα προσθεσω και μια VOXSON,κατασκευης 1984-85,που την ειχαμε παρει σαν "δευτερη" για το δωματιο..

Spartan_X
13-05-11, 23:37
Αυτή είναι η καλύτερη φωτογραφία που κατάφερα να βρώ απο τη πρώτη μας τηλεόραση στα παλία οικογενειακά αλμπούμ που έχω.. Δυστηχώς δεν έχω πολλές απο αυτή :(

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=32443&d=1305322167

...

Ξέρω μόνο ότι ήταν μαρκας Decca, μαυρόασπρη, και τη είχε φέρει μαζί της η οικογένεια της μητέρας μου απο τη Αίγυπτο το 1968 οταν ήρθαν στη Ελλάδα... Χάλαγε συχνά, και τελικά αντικαταστάθηκε με μια ένχρωμη Τhompson το '85

supacoopa
14-05-11, 14:46
Η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι μας, πριν περιπου 35 χρονια.

Υπαρχει ακομα αλλα δυστυχως δεν λειτουργει. Ειναι Ελληνικης κατασκευης, μαρκα "Πιτσος" και απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.

Domenica
14-05-11, 21:15
Η γιαγιά μου απέκτησε μια στα 70ς και οπως έλεγε με καμάρι απο τις πρώτες τηλεορασεις στο νησι. Ηταν ασπρόμαυρη και ηταν ενσωματωμένη σε έπιπλο με ποδαράκια. Για τις ανοιξεις έσερνες ένα συρταρωτο κάλυμμα. Η ιδεα ηταν να μην μοιαζει με τηλεοραση οταν δεν έπαιζε. Ειχε βεβαια και σεμεδάκι πάνω. Δεν ξέρω τι απέγινε. Μετά εμεις αγοράσαμε στα 80ς μια Γκρούντιγκ που παιζει ακομα και την έχει η μάμα μου. Ξερει κανεις τι μάρκα μπορει να ηταν αυτη της γιαγιάς;

Uskoke
15-05-11, 18:39
Εμείς είχαμε την παλιά ασπρόμαυρη της μάνας του νονού μου, η οποία δουλευε με λυχνίες. Θυμάμαι ότι ήθελε δυο-τρία λεπτά για να πάρει μπρος. Τότε βρίσκαμε ακόμα ανταλλακτικά, μετασχηματιστές υψηλής (τάσης) κλπ. μέχρι που χάλασε ολοκληρωτικά, και μας έστειλε η θεία μου από Αθήνα (Νέα Σμύρνη) αλλή μια ασπρόμαυρη. Δεν θυμάμαι καθόλου την μάρκα της. Πάντως θυμάμαι ότι ανέβηκα μαζί με τον ηλεκτρολόγο στην ταράτσα να εγκαταστήσουμε την κεραία, από τότε είχα κλίση σε μαστορέματα, κεραίες, τρυπάνια, κολλητήρια κλπ.

CostasGR
15-05-11, 20:05
απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.
Σε ποιό κανάλι ? Δεν υπάρχει λογότυπο.

tsalk
15-05-11, 21:11
Αυτή είναι η καλύτερη φωτογραφία που κατάφερα να βρώ απο τη πρώτη μας τηλεόραση στα παλία οικογενειακά αλμπούμ που έχω.. Δυστηχώς δεν έχω πολλές απο αυτή :(

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=32443&d=1305322167

...

Ξέρω μόνο ότι ήταν μαρκας Decca, μαυρόασπρη, και τη είχε φέρει μαζί της η οικογένεια της μητέρας μου απο τη Αίγυπτο το 1968 οταν ήρθαν στη Ελλάδα... Χάλαγε συχνά, και τελικά αντικαταστάθηκε με μια ένχρωμη Τhompson το '85

Υπαρχει ακομα αλλα δυστυχως δεν λειτουργει. Ειναι Ελληνικης κατασκευης, μαρκα "Πιτσος" και απαθανατιστηκε στην κλασσικη ταινια Λουφα και Παραλλαγη, απ'οπου και η φωτογραφια.

Eξαιρετικά κομμάτια και τα 2. Είναι γνωστή νομίζω η ''λόξα μου'' με τις παλιές ασπρόμαυρες τηλεοράσεις και όχι μόνο. Θυμάσε μήπως ποιά χρονολογία είναι αγορασμένη η Πίτσος?

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να έχω μια Πίτσος φορητή όμως. Πρέπει να σκαλίσω λίγο την αποθήκη μου.

supacoopa
16-05-11, 15:55
CostasGR, η φωτογραφια ειναι screenshot απο το DVD της ταινιας "Λουφα και Παραλλαγη" (1984) του Ν. Περακη.
Η τηλεοραση εμφανιζεται στην σκηνη του ΚΨΜ οπου οι φανταροι παρακολουθουν σε αυτην, υποτιθεται στην ΥΕΝΕΔ, την εκπομπη μοδας του Καρλατου (Μ. Μανιατης)

Tsalk, η τηλεοραση αγοραστηκε καπου μεταξυ 1974-1975...

pooky(1)
16-05-11, 16:05
Μια General Electric με λυχνίες, ξύλινη φυσικά, ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Αργούσε αρκετά να ξεκινήσει από τη στιγμή που πάταγες το διακόπτη και θυμάμαι μου άρεσε να πηγαίνω πίσω, να ανεβαίνω σε καρέκλα και να κοιτάζω τις αναμμένες λυχνίες στο εσωτερικό!

Ακόμα η μυρωδιά που ανέδυαν είναι στο μυαλό μου!

Χάλαγε συχνά, μέχρι που κάποια φορά δεν άξιζε να φτιαχτεί, το κόστος ήταν τεράστιο και αποφασίστηκε να αλλαχθεί με μια έγχρωμη TELECHROME (Ελληνικό παρακλάδι της Philips μάλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρος... ) το 1982.

Spartan_X
17-05-11, 11:55
Αυτό που μου έχει μείνει εμένα απο τη DECCA και θυμάμαι ( δε ξέρω γιατί ! ) είναι πόση ώρα της έπερνε να πάρει μπροστά! Τη πάταγες, μετα απο λίγο έβλεπες μια άσπρη τελεία στο κέντρο της οθονης, και σιγά σιγά μετά εβλεπες τη εικόνα! Μαλλον ο λόγος ηταν οτι έπρεπε να ζεσταθούν οι λυχνίες μέσα, δεν ξέρω.

Πάντως είχε πλάκα και ο τρόπος που χάλασε οριστικά. Κάποια μέρα θυμάμαι σταμάτησε να δειχνεί εικόνα ( το είχε κάνει αρκετές φορές ) και κάλεσε η μητέρα μου ενα ηλεκτρόνικο της περιοχης να τη φτιάξει. Θυμάμαι οτι ειπε οτι της άλλαξε κάτι πολύ ουσιαστικό στη λειτουργία της μέσα και θα έδειχνε καλύτερα μετά. Οταν τη έφερε όντως η είκονα ηταν καλύτερη! ποιό λαμπρή, ποίο καθαρή, κάτι τετοιό.
... Και ξαφνικά κάνει μετά απο λίγο ενα "ΤΣΑΦ!" και πάει :P

Τη αντικαταστήσαμε με μια pitsos μαυρόασπρη τη οποία δε τη κρατήσαμε όμως ουτε για 5 μέρες, γιαυτό εκείνη δε τη υπολογίζω ... τη γύρισαν στο μαγαζί ( στο κλασσικό κάταστημα του κωτσόβολου στη αριστείδου ) οι γονείς μου, και πήραν τη ένχρωμη thompson που είχα πεί πρίν :D

Dimitris Koutsomitsos
19-05-11, 15:31
γεια σας και από εμένα! Ξέρει κανείς πόσο κόστιζε περίπου μια τηλεόραση το 1976? στην Ελλάδα φυσικά! :)

stakovios
23-05-11, 02:07
32771
Η πρώτη μου τηλεόραση σε έγχρωμη φωτογραφία του 1978. Αγοράστηκε εκεί γύρω στο 1974-75. Grundig, Είχε τα περίφημα ροδάκια και κουμπάκια που άλλαζαν κανάλι στρίβοντάς τα (στο κουτάκι που είχε καπάκι, πάνω δεξιά). Ως το 1991, οπότε πήραμε την έγχρωμη, λειτουργούσε μια χαρούλα. Λίγα χρόνια μετά, κάπου στο 1996-97, συγχωρέθηκε και χάθηκε.

Δρ.Χού
11-06-11, 10:21

Πω πω αυτή είχαμε κι εμείς, μόνο που τα ποτενσιόμετρα τα είχε από πάνω και ήταν κατακόρυφα αν θυμάμαι καλά

Wally
11-06-11, 10:50
Βολταρωντας στο ebay προσεξα αυτα...

http://modculture.typepad.com/.a/6a00d83451cbb069e2014e88ff2ae7970d-pi

Philips G17T320-02 (η μεγαλη)

JVC Videosphere (η υπεροχη στρογγυλη στη φωτο. Πολυ θα γουσταρα μια τετοια)

The Videosphere was a JVC CRT television that was shaped in the form of a space helmet. It was first introduced in 1970, and was sold up until the early-80s. The design of the videosphere is said to have been inspired by the film '2001: A Space Odyssey' though the videosphere's shape in itself, remains as one of the most iconic examples of the early 1970's design ethos. The sci-fi look of the TV saw a red model appear as a background prop in the film The Matrix & it appears in many Design Museums around the World.

Sony 9-90UB (τελειο design)

The Sony 9-90UB TV was the first transistorised portable TV and supported both 405/625 lines. First Manufactured 1969.

και μια Loewe (η πορτοκαλι)

Εξαιρετικα κομματια!

angel_grig
11-06-11, 16:23
Η JVC Videosphere ειναι δυστυχως πανάκριβη αφου την ψάχνουν όλοι οι συλλέκτες,οπότε στο ebay πιάνει τρελές τιμές..H πρώτη πάντως transistorized Sony tv κυκλοφορησε το 1960 και είναι αυτή

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33208&d=1307801771

panp
31-03-12, 09:09
Δεν πρόσεξα, έγραψε κανείς για την περίφημη GRUNDIG με τα πλήκτρα από το 1 έως το 7, που είχε το διαφημιστικό σλόγκαν "Χαϊδεύεις κι αλλάζει κανάλι;" Αυτή ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Κάτω από τους αριθμούς υπήρχε μια "επαφή" που ακουμπώντας το δάχτυλο πήγαινε στο κανάλι αυτό. Είχε ένα τεράστιο τετράγωνο μαύρο κουμπι on-off, κα πρέπει να έβγαινε με άσπρο και μαύρο πλαστικό κάλυμμα. Ασπρόμαυρη φυσικά, εποχής 78-80.
Η επόμενη, μια επίσης ασπόμαυρη National Technicks (νυν Panasonic). Είχε δύο ελάσματα ασημί, που "γεφυρώνοντάς τα" με το δάχτυλο, άνοιχε με ένα χαρακτηριστικό "τσικ" (μάλιστα άναβε αμέσως - κάποτε υπήρξε και το σλόγκαν "εικόνα πριν να προλάβετε να καθίσετε στη θέση σας" !). Είχε το περιστροφικό σύστημα κλακ-κλακ για τα VHF, και επάνω, στη θέση U έμπαινε στα UHF και έκανες χειροκίνητο tunning, όπως σε κάποιες Sony που βλέπω παραπάνω. Πρώτη έγχρωμη, μια Sony Trinitron το 90 (αργά, για ιδεολογικούς λόγους...).
Λατρεμένες "ξένες" έγχρωμες, πριν πάρουμε τη δικιά μας, η Saba και η Philips με το ξύλο και την οθόνη έκκεντρα ως προς το πλαίσιο, και το περίφημο χρυσό τηλεκοτρόλ-τούβλο...

prisma
31-03-12, 12:41
Εγώ τη πρώτη τηλεόραση που θυμάμαι (βασικά και η 1η που υπήρξε από πριν γεννηθώ) ήταν μια Graetz, Γερμανικής προελεύσεως. Ασπρόμαυρη φυσικά και χωρίς tv control, αλλά με επένδυση απομίμησης ξύλου.
Αντικαταστάθηκε λίγο μετά το 83 ή 84 με έχρωμη Philips. Πάντως αν εξαιρέσει κανείς το γεγονός πως στο τέλος έκανε αρκετά λεπτά για να πάρει μπροστά, η Graetz ήταν σκυλί.

tsalk
31-03-12, 13:59
Μια General Electric με λυχνίες, ξύλινη φυσικά, ήταν η πρώτη μας τηλεόραση. Αργούσε αρκετά να ξεκινήσει από τη στιγμή που πάταγες το διακόπτη και θυμάμαι μου άρεσε να πηγαίνω πίσω, να ανεβαίνω σε καρέκλα και να κοιτάζω τις αναμμένες λυχνίες στο εσωτερικό!

Ακόμα η μυρωδιά που ανέδυαν είναι στο μυαλό μου!

Aυτή η μυρωδιά είναι όλα τα λεφτά (βίτσιο θα μου πείτε.....ίσως και να είναι).
Το δικό μου ''καμάρι" σε περίοπτη θέση στο γραφείο μου και φυσικά εν λειτουργία. Θυμίζω είναι μια saba t-248 μoντέλο 1972 (40 ετών ΜΟΝΟ!!!!!!!)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=49429&d=1333194908

Wally
31-03-12, 14:10
Saba λειτουργικοτατη εν ετει 2012!!!

Συγχαρητηρια για το μερακι σου Αλκη!! Εισαι και κυριολεκτικα RetroTV Maniac!

pooky(1)
31-03-12, 21:51
Άλκη μέγιστο respect. Βάλε κι άλλες φωτό αν μπορείς από το μέρος που έχεις τα μηχανήματα.

Η μεγάλη μου αγάπη (που υποσκέλιζε και τους υπολογιστές) ήταν τα video και οι τηλεοράσεις τη δεκαετία του '80. Ειδικά οι συσκευές tv ήταν μέγιστος έρωτας μια και πάνω συνδέονταν υπολογιστές και πάιζαμε παιχνίδια.

Και να σκεφτείς ότι η LG που έχω τώρα έκλεισε 4ετία και τη θεωρώ μουσειακό είδος......... :(

θανος
31-03-12, 23:01
η πρωτη τηλεοραση που αντικρισα ποτε μου ηταν μια ιττ ξυλινη η οποια δυστυχως μια μερα που σκουπιζε η αδερφη μου το επιπλο της τραβηξε το καλωδιο και μας αφησε χρονους οι καινουργιες τηλεορασεις δεν μου αρεσουν αναγκαστηκαμε να παρουμε μια για το σαλονι γιατι χαλασε η sony trinitron που ειχαμε απο το 97 και καθε μερα ζω με την αγωνια μηπως καταλαθος καποιος την χτυπησει και παει για πεταμα πολυ ευθραυστες εχουν γινει πλεον

katerinak
31-03-12, 23:15
Η πρώτη μας τηλεόραση ήταν μια ξύλινη Saba μοντέλο Τ-248 1972 (όπως βλέπεται και στην φωτογραφία)
Η τηλεόραση φυσικά ζει και βασιλεύει και θα την βάλω και σε περίοπτη θέση όταν (πρώτα ο Θεός) φτιάξω το retro playroom που ονειρεύομαι. Και τι δεν έχω δει σ αυτήν δεν λέγεται μέχρι το 1984 που την αντικαταστήσαμε με έγχρωμη. Φυσικά πάντα δούλευε από τότε ως σήμερα. Περιττό να σας πω ότι ποτέ μέχρι τώρα δεν έπαθε τίποτα.
Δίπλα η διαφήμηση από έντυπο της εποχής.

μαλλον αυτη πρεπει να ειχαμε κι εμεις στο σπιτι,την ειχε φερει η γιαγια μου οταν δουλευε στη Γερμανια και την εβαλε στο δωματιο της.Ηταν η πρωτη τηλεοραση που μπηκε στο σπιτι,δε θυμαμαι ποια χρονια την αλλαξαν με μια εγχρωμη.Ο,τι παιδικες σειρες και εκπομπες εχω δει σ αυτη την τηλεοραση ειναι και οι αγαπημενες μου κι ας τις εβλεπα ασπρομαυρες στο δωματιο των παππουδων.Το 1991 μπηκε και δευτερη τηλεοραση στο σπιτι αλλα αυτη τη φορα στο σαλονι και ηταν εγχρωμη.Αυτη την εγχρωμη την εχουμε μεχρι σημερα αν και εχει καμποσα προβληματα..

Dr. SLUMP
01-04-12, 00:50
21 χρόνια και παίζει ακόμα; :O

Κανονικά ο καθοδικός σωλήνας των έγχρωμων δεν έχει πάνω από 15 χρόνια ζωής...

tsalk
01-04-12, 20:17
Saba λειτουργικοτατη εν ετει 2012!!!

Συγχαρητηρια για το μερακι σου Αλκη!! Εισαι και κυριολεκτικα RetroTV Maniac!

Ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Άλκη μέγιστο respect. Βάλε κι άλλες φωτό αν μπορείς από το μέρος που έχεις τα μηχανήματα.

(

Επειδή εσύ μου το ζήτησες!!! (Βέβαια το ποστ αυτό είναι λίγο off topic μιας και ουσιαστικά πρόκειται για φωτό από τον χώρο μου)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=49540&d=1333304115

panp
01-04-12, 21:27
Ευχαριστώ πολύ Πάνο.

Επειδή εσύ μου το ζήτησες!!! (Βέβαια το ποστ αυτό είναι λίγο off topic μιας και ουσιαστικά πρόκειται για φωτό από τον χώρο μου)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=49540&d=1333304115
Από ραδιόφωνο σου ρίχνω ! Έχω μια κονσόλα Grundig του 64 πε πικάπ. Δες βιντεάκι του ίδιου από youtube (http://www.youtube.com/watch?v=bxfTNtCsOfc).
Λειτουργεί κανονικά, με πικάπ με αυτόματο τροφοδότη 45άρηδων δίσκων. Πέρσι κάηκαν κάποιες λυχνίες (EC900), τις βρήκα από το internet και το όλο restauration ανέλαβε ο γνωστός κύριος από την Πετρούπολη, που ασχολείται με παλιά ραδιόφωνα.
Μάλιστα μου είπε ότι πιάνει τέλεια διεθνείς σταθμούς από Shortwaves (μου το έδειξε συνδεδεμένο στη δική του κεράια), αλλά εγώ δεν έχω φτιάξει τέτοια κεραία στην ταράτσα...

Επίσης, μια που το ξέχασα πριν, ένα φεγγάρι διαθέταμε μια Α/Μ WEBER, με ξύλινο πλαίσιο χρώματος...κόκκινου !

pooky(1)
01-04-12, 22:46
Άλκη ΧΙΛΙΑ και άλλα τόσα ευχαριστώ!!!!!

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ χώρος πραγματικά! Κομμάτια ιστορίας, όχι αστεία!!!!!!!!!!

Spartan_X
02-04-12, 16:49
Η μεγάλη ξύλινη τηλεόραση στη ποίο πάνω φωτογραφία τι μάρκα είναι; Θα ορκιζόμουν οτι είναι ακριβώς ίδια με τη ασπρόμαυρη Decca που είχαμε στο σπίτι μέχρι το '85 !

EDIT: τώρα το είδα τι είναι :) Πανέμορφα κόμματια όλα!

and1
17-12-12, 01:36
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=66291&d=1355700769

Ήταν έξω από ένα κάδο κ είπα προτού την μαζέψει η σκουπιδιάρα να την φωτογραφίσω.

nektarios1451
03-03-13, 15:00
7384273843

Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!

supacoopa
04-03-13, 10:51
7384273843

Η πρωτη εγχρωμη τηλεοραση που μπηκε σπιτι μας. Πραγματικο σκυλι πολεμου οπως το ειπες, και η δικη μας επαιζε αξιοπρεπως στο χωριο μεχρι πριν 2-3 χρονια.
Θυμαμαι χαρακτηριστικα το ηλεκτρονικο της ρολόι να φωτιζει στο σκοταδι, καθως και τα ρυθμιστικα ροδακια για τα καναλια που ειναι κρυμμενα πισω απο το μεγαλο πορτακι.
Αγαπημενη μου ασχολια να παιζω με τα ρυθμιστικα του ηχου και να κανω τις φωνες να ακουγονται διαφορετικα.
Το τηλεκοντρολ της πραγματικο "τουβλο", εκανε ομως αισθηση εκεινη την εποχη.
Αν δεν κανω λαθος ηταν ελληνικης συναρμολογησης, πρεπει να υπαρχει αυτοκολλητακι πισω που λεει "ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΘΕΝ ΕΝ ΕΛΛΑΔΙ".

Επισης ηταν η τηλεοραση που ειχε την τιμη να συνδεθει πανω της το πρωτο μου computer, ο Spectrum +.

Μπραβο και για την αψογη ρετροφωτογραφια με τα σεμεδακια, απαραιτητο αξεσουαρ ολων των τηλεορασεων της εποχης!

nektarios1451
04-03-13, 12:32
το μονο κακο που εχει αυτη η τηλεοραση δεν εχει εισοδο σκαρτ και για να της βαλω το playstation να παιξει το συνδεα στο βιντεο και αυτο μεσω του RF εδινε σημα στην τηλεοραση.Σκεψου δεν ειχε σκαρτ αυτη η τηλεοραση που ηταν μοντελο που βγηκε το 1985 και ειχε η grunding ενος φιλου μου που ηταν ποιο παλια νομιζω του 1982 αλλο σκυλι του πολεμου εκεινη

nwntas
04-03-13, 13:03
7384273843

Ενχρωμη τηλεοραση philips αγορασμενη το δεκεμβριο του 1986 με ξυλινη επενδυση σκυλι του πολεμου μεχρι σημερα ζει αν και τωρα εχει μια ζημια που φτιαχνεται ολο αυτη εβγαζε παντα να καιει ενα πυκνωτη και να μην αναβει δεν εκατσα να την φτιαξω γιατι σπανια βλεπω τηλεοραση απο το pc οποτε αυτη μονο για το ρολοι καθεται που παει κανονικα και ποτε δεν εχανε ουτε μπροστα εφευγε.Το 8 που ειναι κολλημενο το κολλησα εγω καποτε πιτσιρικας ειχα βαρυ χερι για τις συσκευες οπως και το 4 που και που να κολαει και να σου αλλαζει το καναλι και να σου σπαει τα νευρα.Τα κουμπια ειναι σε αυτο το χαλι γιατι το τηλεκοντρολ αγνοειται η τυχη του εδω και χρονια!!!!!

Αυτήν ακριβώς την τηλεόραση την είχαμε στο σαλόνι! Νομίζω ότι είναι μοντέλο του 1984, γιατί κάπου τότε μου είχαν πει οι γονείς μου ότι την αγόρασαν. Μπορεί να βγήκε και το 1985, δεν ξέρω.
Αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αυτή ήταν η τηλεόραση των παιδικών μου χρόνων! Θυμάμαι ακόμα λίγο πολύ τις θέσεις των καναλιών, ειδικά το 5, το Junior's TV, το είχα λιώσει! Στο 12 βάζαμε το βίντεο. Το τηλεκοντρόλ δεν το πρόλαβα στα ντουζένια του, γιατί το θυμάμαι σπασμένο. Είχαμε πάρει ένα άλλο, αλλά δε με χάλαγε που πηγαινορεχόμουν για να αλλάξω κανάλι. Σε μια τέτοια τηλεόραση έχω δει άπειρα τηλεοπτικά προγράμματα! Καθόμουν μπροστά της και χάζευα με τις ώρες, με τα παιχνίδια μου παρέα. Τις περισσότερες τηλεοπτικές μου αναμνήσεις που εκμυστηρεύομαι εδώ τις είδα σε μιά τέτοια!
Δυστυχώς κατά διαστήματα την έπιανε κάτι, είτε δεν άνοιγε, είτε άνοιγε και από κόλλημα δυνάμωνε στο τέρμα την ένταση από μόνη της... Αλλά με ένα σκούπισμα με την ηλεκτρική, βγάζοντας το πίσω καπάκι, έστρωνε. Άφησε την τελευταία της πνοή στις 31 Δεκεμβρίου του 2005, ύστερα από 20+ χρόνια εν δράσει. Απίστευτη συσκευή που με έχει σημαδέψει!

nektarios1451
04-03-13, 15:06
to 2004 βλεπαμε ντερμπι Ολυμπιακου Παναθηναικου και στο ημιχρονο εκανε ενα παφ ο πυκνοτης πεταξε καπνους και εσβησε αλλα με 10 ευρω ηταν ετοιμη σε 2 μερες.εμενα η δικια μου εχει δει ολη την εξελιξη της τηλεορασης απο τοτε που ηταν τα δυο κρατικα μεχρι τωρα τα ψηφιακα.οταν δεν θα βαριεμαι θα φερω τον μαστορα να την ζωντανεψει παλι.

averkis
22-10-13, 00:16
η πρωτη μας τηλεοραση ητανε μια ITT ασπρομαυρη και η δευτερη,που δουλευει ακομα,η εγχρωμη METZ capri color.αθανατη ακομα παιζει! μοντελο του 1985 εισαγωγη απο γερμανια.με τηλεχειρισμο.

Spartan_X
24-10-13, 10:21
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90

prisma
24-10-13, 10:37
Να σας ρωτήσω, θυμάται κάποιος πότε σταμάτησαν να κυκλοφορούν στο εμπόριο οι ασπρόμαυρες τηλεοράσεις; Ποία χρονία περίπου ήταν η τελευταία που είδατε τέτοια να πωλείται σε μαγαζί ; Είχαμε μια τέτοια συζήτηση με παλίο συνάδελφο ο οποίος δουλεύει πωλητής σε κατάστημα ηλεκτρωνικών συσκευών, και εκείνος ( ο οποίος έχει κάπου 20 χρόνια στο επάγγελμα ) θυμάται περίπου κάπου για αρχές δεκαετίας '90

Eγώ δε θυμάμαι να έχω δει σε κατάστημα ασπρόμαυρη τηλεόραση. Οι έγχρωμη tv ξεκίνησε ουσιαστικά στην Ελλάδα το 1980. Τώρα αν μιλάμε για κάτι πολύ μικρές φορητές ίσως. Δε θυμάμαι αν μετά την εμφάνιση της έγχρωμης εξακολούθησαν να υπάρχουν ασπρόμαυρα μοντέλα προς πώληση. Νομίζω πως όχι. Άρα μιλάμε για πάνω από 30 χρόνια.

PT8
24-10-13, 10:59
Προσωπικά θυμάμαι να αγοράζουμε με τον πατέρα μου μικρή ασπρόμαυρη τηλεόραση zenith με δύο περιστροφικούς διακόπτες στο δεξί μέρος, κάπου το '84 με '85.

Έμοιαζε με την εικονιζόμενη, αλλά σε πιο φρέσκια γραμμή

89339

Aardvark
24-10-13, 11:11

Και εμενα τελευταια που μπηκε αρχες 90 ηταν,μιλαμε για μοντελα σε μικρες ιντσες 14" ιντσων,τις πουλαγαν σαν οικονομικες alternative των εγχρωμων,που ηταν πανακριβες σχετικως ακομη και οι μικρες.

nwntas
24-10-13, 12:54

Σε μια σκηνή του ρετιρέ, αν θυμάμαι καλά, είναι μια πελάτισσα και θέλει να αγοράσει τηλεόραση. Στις επίμονες ερωτήσεις που απευθύνει προς τον Ιάσονα, απευθύνει και την ερώτηση "είναι έγχρωμη;", για να εισπράξει την απάντηση "βεβαιώς, κυρία μου. μα ποιός πουλάει ασπρόμαυρες τηλεοράσεις σήμερα;". Οπότε σίγουρα το 1990 δεν υπήρχαν στα καταστήματα, εκτός αν ήταν τελείως συνοικιακά.

ΦΖΠ1
24-10-13, 13:22
Στα πολύ μικρά μεγέθη (10"), τις λεγόμενες τηλεοράσεις περίπτερου, Α/Μ πουλιόνταν σίγουρα μέχρι το 95 και ίσως μέχρι και σήμερα. Είχα αγοράσει μια το 95 από τη στοά Φέξη.

angel_grig
24-10-13, 14:25
Στα πολύ μικρά μεγέθη (10"), τις λεγόμενες τηλεοράσεις περίπτερου, Α/Μ πουλιόνταν σίγουρα μέχρι το 95 και ίσως μέχρι και σήμερα. Είχα αγοράσει μια το 95 από τη στοά Φέξη.

Tα πολύ μικρά μεγέθη υπηρχαν εως τις αρχες του 2000.14αρες Α/Μ μπορουσες να βρεις εως τα μεσα των 90s (στην στοα Φεξη σιγουρα)

ΦΖΠ1
24-10-13, 16:03
Για δείτε κι εδώ, μια ανακάλυψη μέσα στα μπάζα !

89348 89349

tsalk
25-10-13, 06:51
Ωραίο κομμάτι. Ελπίζω να την κράτησες.
Στο e-bay νομίζω ότι σαν να την βρήκα προσφάτως (ή τουλάχιστον έμοιαζε πολύ)

ΦΖΠ1
25-10-13, 09:34
Δεν είναι δική μου, την έβγαλα φωτογραφία βιαστικά, ειδικά για το site. Κι έχει και μια άλλη από κάτω αλλά αυτή δεν την πρόλαβα..

potis21
21-11-13, 03:49
91200 Εμείς είχαμε αυτήν εδώ, πρέπει να ειναι σε μιά αποθήκη, εκανε (21 ιντσες) 170.000 δρχ. το 1985 και το σχέδιό της (και η κατανόηση του) ηταν απο τις κύριες αιτίες για τις οποίες κατέληξα ηλεκτρονικός.

Κάηκε το 1993. Εχω πεί απο τότε πως κάποια στιγμή, θα την ανοίξω, θα την στεγνώσω, θα την φτιάξω, και θα της ξανασυνδέσω την AMIGA μου!!!!!!

tsalk
21-11-13, 14:45
91200 Εμείς είχαμε αυτήν εδώ, πρέπει να ειναι σε μιά αποθήκη, εκανε (21 ιντσες) 170.000 δρχ. το 1985 και το σχέδιό της (και η κατανόηση του) ηταν απο τις κύριες αιτίες για τις οποίες κατέληξα ηλεκτρονικός.

Κάηκε το 1993. Εχω πεί απο τότε πως κάποια στιγμή, θα την ανοίξω, θα την στεγνώσω, θα την φτιάξω, και θα της ξανασυνδέσω την AMIGA μου!!!!!!

Ωραίο κομμάτι. Τις γούσταρα πολύ τις ITT τηλεοράσεις.

και η σχετική διαφήμιση

https://www.youtube.com/watch?v=zL9_RRp-BGs

nektarios1451
21-11-13, 23:47
Τηλεοραση νοκια τι μου θυμισες τωρα.
91347
μια τετοια ειχε αγορασει ο παππους μου το δεκεμβριο 1992 θυμαμαι ειχε 40 μνημες αν θυμαμαι καλα.οταν αποθηκευες τα καναλια εβαζες και ενα συστημα S1, S2 kai S3. Στο S1 επαιζε και παλ και σεκαμ, στο 2 επαιζε μονο παλ και στο 3 μονο σεκαμ και τα καναλια της ΕΡΤ τοτε παιζανε και τα δυο συστηματα αναλογα το προγραμμα και βαζει την ετ2 στο 2 με S2 και μια να παιζει ενχρωμα μια ασπρομαυρα και να νομιζει οτι χαλασε η τηλεοραση.ευτυχως βρηκαμε τι φταιει και γλυτωσαμε πολλα.μεχρι το 2000 εζησε η τηλεοραση γιατι μια υπερταση τιναξε κατι πυκνωτες στην πλακετα και ο κουλοχερης μαστορας που την πηγα την αποτελειωσε.η εικονα που ειχε ηταν πολυ καλη καμια σχεση με την 14αρα sony trinitron την οποια πηραμε το 1995 σε κουραζει οταν βλεπεις σε αυτην , εχει χαλασει 4 φορες αλλα ζει ακομα η ρουφιανα δουλευει τα καλοκαιρια στο εξοχικο

a

geotsi.
29-12-13, 23:15
Η πρώτη τηλεόραση HANTAREX
9364293643936469364793645

που είχαμε στο πατρικό από το 1978, ασπρόμαυρη, με 7 κανάλια, και ξύλινο πλαίσιο...
Μέχρι το 1990 δούλευε μια χαρά, με την έλευση της έγχρωμης μεταφέρθηκε στο παιδικό δωμάτιο, αλλά σιγά σιγά αρχίσαν οι βλάβες μέχρι που αποσύρθηκε...
Νόμιζα ότι θα είχε λάμπες στο εσωτερικό της, επειδή από άλλες ασπρόμαυρες που είχα δει διαλυμένες είχαν, αλλά σε ένα άνοιγμα του πίσω καλύμματος διαπίστωσα ότι δεν είχε. εξου και λεγόταν ''elektronic''...
Που την δοκίμασα πιάνει κάποια αναλογικά με χιόνια και με τρέμουλα... στάθηκε παλικάρι πάντως...

pardalotzatziki
30-12-13, 03:31
Η πρώτη τηλεόραση HANTAREX

Ωραια η Hantarex.
Και συναρμολογηση στην Ελλαδα.....?!?!?!

Dr. SLUMP
30-12-13, 05:09
Εννοείται! Είχαμε μεγάλη βιομηχανία σε πραγματικά οτιδήποτε εκτός από αυτοκίνητα, [edit] Ας μη δίνουμε πολιτικές προεκτάσεις στο θέμα. [edit]

Stanfromgreece
05-02-14, 08:56
Την προηγούμενη εβδομάδα "αποχαιρέτησα" την αγαπημένη μου JVC Videosphere που είχα στο σπίτι της μητέρας μου... Στεναχωρήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να την κρατήσω άλλο, όπως και πολλά άλλα πράγματα που είχα σε αυτό το σπίτι... Ήταν καταπληκτική, και άκρως λειτουργική... Σε αυτήν έβλεπα τις αγαπημένες μου παιδικές σειρές όταν ήμουν πιτσιρίκι...

Wally
05-02-14, 09:44
JVC Videosphere = απιστευτο design! Δεν ηξερα οτι ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα

Welcome back Stan!

pardalotzatziki
05-02-14, 13:22
Την προηγούμενη εβδομάδα "αποχαιρέτησα" την αγαπημένη μου JVC Videosphere που είχα στο σπίτι της μητέρας μου... Στεναχωρήθηκα πολύ που την έδωσα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούσα να την κρατήσω άλλο, όπως και πολλά άλλα πράγματα που είχα σε αυτό το σπίτι... Ήταν καταπληκτική, και άκρως λειτουργική... Σε αυτήν έβλεπα τις αγαπημένες μου παιδικές σειρές όταν ήμουν πιτσιρίκι...

Δεν την ηξερα...πολυ ωραια σχεδιαστικα.

tsalk
05-02-14, 22:41

Kρίμα που αναγκάστηκες να την δώσεις, μιας που ήταν και εν λειτουργία. Ξέρω αρκετούς (εκτός εμού φυσικά) που θα ενδιαφερόταν για ένα τέτοιο κομμάτι.

Stanfromgreece
06-02-14, 15:54
JVC Videosphere = απιστευτο design! Δεν ηξερα οτι ειχε κυκλοφορησει Ελλαδα

Welcome back Stan!

Δεν ήταν από Ελλάδα... ο πατέρας μου ήταν ναυτικός... οπότε καταλαβαίνεις!
Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα φίλε! :)

johnny19818
05-03-14, 16:02
Πρόλαβα κι εγώ την ασπρόμαυρη τηλεόραση που αγόρασαν οι γονείς μου το 1979. Μάρκα δεν θυμάμαι να είδα πουθενά να γράφει μάλλον δεν το παρατήρησα. Ελληνικής συναρμολόγησης που μπροστά είχε εννοείται κουμπιά και ρύθμιζες τις συχνότητες από τα κανάλια. Θυμάμαι επίσης ότι στα αριστερά έπαιρνε κασσέτα ήχου, μια μεγάλη σαν βιντεοκασσέτα. Κάποια στιγμή είχα συνδέσει (ο θεός να το κάνει σύνδεση δηλαδή) και το Master System αλλά είχε χαλάσει ο ήχος και είχα μόνο εικόνα. Αργότερα μας άφησε και η εικόνα. Έτσι αποχωριστήκαμε μια για πάντα την παλιά μας TV που τα τελευταία χρόνια στόλιζε τη γωνιά του σαλονιού μας. Από το 1988 βέβαια είχαμε μια Siemens...

dj_sak
22-10-14, 02:06
Γιάννη η κασέτα ήχου που λες πρέπει να ήταν η 8 track που είχαν πολλά αυτοκίνητα τη δεκαετία του 70. Εμένα ο παππούς μου είχε μια Grundig το 1970-71 και έπιανε Ιταλικά κανάλια!! Πάντως έχω βρει αυτό το site: http://www.marcelstvmuseum.com/photoalbum.html που έχει διάφορες vintage τηλεοράσεις και VCR!