PDA

Επιστροφή στο Forum : STAR CHANNEL

FORD231
24-05-10, 11:43
STAR CHANNEL εναρξη Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 1993
με πολυ καλες ταινιες ξενες και ελληνικες αλλα και πολυ καλες σειρες

joe
24-05-10, 12:21
Το Σταρ οταν ειχε πρωτοανοιξει ειχε ενα τελειως διαφορετικο προφιλ απο σημερα (μπλιαξ). Ή καλυτερα ειχε το προφιλ του μικρομεσαιου καναλιου ψυχαγωγιας οπως το αντιλαμβανονταν στα 90ς. Πολλες ξενες ταινιες καθημερινα (πολλες β κατηγοριας περιπετειες και θριλερ), ξενες σειρες και ελαχιστο ελληνικο προγραμμα.
Στην ουσια γεμισε το κενο που αφησε ο Αντ1 μιας και παλιοτερα το Μεγκα ''ειδικευοταν'' στις σειρες ενω ο Αντ1 στις ξενες ταινιες και σειρες.
Αργοτερα οταν σταθηκε καλυτερα αρχισε τις ψυχαγωγικες εκπομπες και τις ελληνικες σειρες, με καλουτσικη ανταποκριση απο το κοινο. Μετα ηρθε η καταιγιδα του trash, των gossip εκπομπων και εν τελη η οριστικη μεταμορφωση του σταθμου σε σημειο προβολης εμετικων περσονων και βουτιων στην Μυκονο.

Απο καιρο εις καιρο βεβαια εξακολουθει να με εκπλησει. Ειναι απο τα λιγα καναλια που ακομη σεβονται τις αργιες και εορταστικες περιοδους προσαρμοζοντας το προγραμμα τους. Επισης διατηρει τη παιδικη ζωνη του.

tanan
24-05-10, 12:23
Και πολύ ξύλο ρε παιδιά:D:D:D

(Καλύτερο πρόγραμμα από το σημερινό πάντως;) )

nicksofar
24-05-10, 12:37
ακόμα βάζει ωραίες ταινίες και έχει ελλατώσει και τις διαφημίσεις;)

DianaTheSuperstar91
24-05-10, 12:39
Το παλιό Star με Διαπλεκόμενους και Comfuzio μου άρεσε. Θυμάμαι μικρή αμιδρά ότι το Star είχε πολύ προχωρημένο για την εποχή του πρόγραμμα.

Τώρα έγινε το Κανάλι του Κραξίματος και της Μυκόνου. Ανάθεμα το Big Brother που το κατέστρεψε το δελτίο και το έκανε gossip.

Wally
24-05-10, 15:34
Μην ξεχναμε οτι το ξεκινημα του Star επιμεληθηκε ο Μαστορακης εξου και η στροφη σε παλιες κλασικες επιτυχημενες Αμερικανικες σειρες.

RIO
24-05-10, 16:21
Πραγματικά, οι ξένες ταινίες που έβαζε στις αρχές του το κανάλι, ήταν πολύ καλές. Από ότι θυμάμαι, κάθε σάββατο μεσημέρι θα έβαζε μια ωραία ταινία, συνήθως κωμωδία η περιπέτεια. Οι ελληνικές σειρές δεν ήταν ποτέ, το δυνατό σημείο. Η πρώτη του ειδικά, ήταν απλά τραγική. Λεγόταν Δόκτωρ τζούλια και μις... Χάιδω8)! Σενάριο και σκηνοθεσία περίπου ανύπαρκτα...

Rakeesh
24-05-10, 17:20
Νομιζω μια πρωτη αλλαγη του σταθμου ηταν καπου το 1996 οταν εφυγε ο Μαστορακης και ο σταθμος στραφηκε πιο πολυ σε επιχειρηματικοτητα και διαφημιση.

Θυμιζω πχ τα κομικς της Modern Times (Μοντερνοι Καιροι σε πιο σοβαρες εκδοσεις) τα οποια διαφημιζε σχεδον συνεχεια. Επισης απο τις MT κυκλοφορουσαν σε κομικς σειρες που επαιζε το καναλι (Ηρακλης, Ζινα, X-files)

Επισης οταν ανοιξε το Village Center (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11707) το διαφημιζε μονο το Σταρ αλλα δεν καταλαβα ποτε σε ποιον ανηκε τι

btw σημερα τη Modern Times την εχει "αναλαβει" το Αλτερ. Μαλιστα η εκφωνητρια στις (γκουχ, ενοχλητικες) διαφημισεις ειναι η ιδια που ελεγε τοτε τα τραιλερ του Σταρ :)

angel_grig
24-05-10, 19:11
Μπορει το star εχει γινει "το Κανάλι του Κραξίματος και της Μυκόνου "αλλα ειναι το μοναδικο που βαζει καλες ξενες σειρες ακομη και καμμια καλη ξενη ταινια,που και που,οποτε απο καναλια του στυλ alter το προτιμω

joe
24-05-10, 19:49
Το alter, Σκαι και Alpha στην ουσια ξεκινησαν σαν καναλια ''ενημερωσης''. Αρχικα δεν ειχαν τιποτα αλλο απο talkshows και ειδησεις. Μετα εριξαν λιγο νερο και επαιζαν και καμια ταινια ή σειρα. Το alpha προσπαθησε να γινει Mega στην θεση του Mega οσο ειναι δυνατον, παιζοντας αρκετα καλα προς αυτη την κατευθυνση αλλα δυστυχως η πιτα ειχε μοιραστει και τα λεφτα του δεν το εβγαζαν. Αποτελεσμα να καταντησει τηλεοπτικο οινομαγειρειο.. Το alter ή καναλι 5 ακομη και τωρα βασιζεται σε εκπομπες και ειδησεις με 2 δελτια καπακι που συχνα αλληλοκαλυπτονται (ελληνικη πατεντα).

Το Σταρ παντως εχει παει στην κολαση της ιδιωτικης τηλεορασης πλεον. Επιβεβαιωνει βεβαια την πεπεποιθηση μου πως τα καναλια πλαθουν τους τηλεθεατες και οχι το αντιθετο. Οι τραγικο διευθυνοντες που εχουν και υφος 50 καρδιναλιων, κορδωμενοι γα το οτι κατεστησαν ειδηση το οτι χυνονται καφεδες στο Τουρκολιμανο.

thebest20
24-05-10, 23:42
Ο Alpha ως ΣΚΑΙ (και A-Sky),το 1998-1999 έκανε δελτίο ειδήσεων παρόμοιο με αυτό που κάνει τώρα το STAR.Είχε καλλιτεχνικά,ζωντανές συνδέσεις με Άννα Βίσση και άλλους εγχώριους stars,συνεντεύξεις από διάσημους latin stars,όπως Thalia,Leticia Calderon (μιας και τότε ήταν στη μόδα τα μεξικάνικα).

DianaTheSuperstar91
24-05-10, 23:44
Ο Alpha ως ΣΚΑΙ (και A-Sky),το 1998-1999 έκανε δελτίο ειδήσεων παρόμοιο με αυτό που κάνει τώρα το STAR.Είχε καλλιτεχνικά,ζωντανές συνδέσεις με Άννα Βίσση και άλλους εγχώριους stars,συνεντεύξεις από διάσημους latin stars,όπως Thalia,Leticia Calderon (μιας και τότε ήταν στη μόδα τα μεξικάνικα).

Αγάπη μου ήταν στο Alpha Sky τότε ο Μαλέλης. Θυμάσαι Esmeralda, Maria και όλο τα ρεπορτάζ για αυτό. Όπως και μετά τις αποκαλύψεις του Μάκη με το σκάνδαλο του Κορκολή, που οι ειδήσεις του καναλιού είχαν τα πάντα για το σκάνδαλο , και με τον Ασλάνη που έγινε την ίδια περίοδο το σκάνδαλο. Επίσης να προσθέσω με την Χειλουδάκη και τον εισαγγελέα trash και πούλησε το θέμα.

joe
25-05-10, 14:03
Δεν ξερω σιγουρα αλλα εχω την εντυπωση πως οφειλουμε πολυ απο το νεο στυλ της ελληνικης τηλεορασης στο Μαλελη και τις μοδες που δημιουργησε.

Θυμαμαι χαρακτηριστικα σε μια εκπομπη της Σεμινας στον Alpha με θεμα την τηλεοραση, ηταν καλεσμενοι αρκετοι ανθρωποι της τηλεορασης. Αναμεσα τους και ο πολυς Μαλελης, οπου με ενα μαλλον κυνικο υφος ανελυε την θεωρεια του ''ολα επιτρεπονται''. Δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του καλεσμενου. Ηταν ενας νεος σχετικα σε ηλικια συγγραφεας, καμια φορα σκαει μυτη σε καμια εκπομπη και φαινεται φευγατο ατομο. Ηταν ο μονος που ειχε το θαρρος να εγκαλεσει τον Μαλελη και τους υπολοιπους ιδιου μηκους κυματος για την καταντια της τηλεορασης.
Αυτο ενω ειχε πρωτοεμφανιστει το σημερινο μοντελο του Σταρ, το οποιο διατηρουσε ακομη αληθινες ειδησεις αλλα με πολλα εμβολιμα ''χιουμοριστικα'' (ο Σεφερλης μπροστα τους ειναι Monty Pythons) σποτακια απο καθε πικραμενο δημοσιογραφισκο.

Ισως θα επρεπε καποια στιγμη να φτιαξουμε ενα θεμα ανασκοπηση της πορειας της ελληνικης τηλεορασης και τους χαρακτηρες κλειδια που επαιξαν ρολο. Πχ το φαινομενο Μικρουτσικος...

Omenforever
25-05-10, 14:07
Ηταν ενας νεος σχετικα σε ηλικια συγγραφεας, καμια φορα σκαει μυτη σε καμια εκπομπη και φαινεται φευγατο ατομο.

Πέτρος Τατσόπουλος

joe
25-05-10, 14:43
Πέτρος Τατσόπουλος
Σωστοστ!! ;)

Joy-toy
01-06-10, 01:30
Δὲν εἶχα καλὲς σχέσεις μὲ τὴν τηλεόραση μετὰ τὸ '90 καὶ πρὶν τὸ 2000 τὶς εἶχα πρακτικὰ διακόψει. Τί θυμᾶμαι ἀπὸ τὸ Star; Τὶς πρῶτες του μέρες. Τὸ κανάλι διαφήμιζε κάποιες τρισδιάστατες ταινίες ποὺ γιὰ νὰ τὶς δῇ κάποιος καταλλήλως ἔπρεπε νὰ ἐφοδιαστεῖ μὲ γυαλάκι σοῦπερ. Κάποια μέρα στὸ Σύνταγμα εἶδα πρὸς πώληση σὲ ἕνα περίπτερο κάτι περίεργα γυαλιὰ ἡλίου: «Γυαλιὰ Μαστοράκη» ἔγραφε τὸ χαρτόνι ἀπὸ κάτω καὶ μπῆκα ἀμέσως στὸ νόημα! Νομίζω ὅτι στοιχίζαν 350 δραχμές.

«Γυαλιὰ Μαστοράκη». Ἑλληνικὸ δαιμόνιο…

Dr. SLUMP
01-06-10, 03:12
Περιέργως ήταν ανοιχτό μωβ και κίτρινα, με αποτέλεσμα η εικόνα να φαίνεται και έγχρωμη αλλά και τρισδιάστατη! Τι είδους πατέντα ήταν αυτή; Ακόμα δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο!

nektarios1451
12-02-13, 11:07
to star θυμαμαι την μερα που ηταν να ξεκινησει το προγραμμα ειχε το σημα και μια αντιστροφη μετρηση και ξεκινησε μεσα απο το καναλι 29 στην επαρχια οπου εβγαινε αυτο το αναλι ξεκινησε το σταρ εκει.Θυμαμαι το πρωτο καιρο εβαζε ειδησεις απο την πρωτη μερα στις 8 και στις 9 εβζε τους σιμσονς.Επεισεις τα σαββατοκυριακα αλλαζε το σημα απο σταρσε σουπερσταρ και το ειχε απο την αλλη μερια της οθονης οπως τα συνδρομητικα καναλια.Παιδικο προγραμμα τον πρωτο καιρο δεν εβαζε καπου τ 1995 ξεκινησε να βαζει, θυμαμαι την εκπομπή που εκανε αργα ο μαστορακης.Το σταρ απο ειδησεις μπορει να ειναι οτι ναναι αλλα τουλαχιστον εκει δεν θα δεις τουρκικο σηριαλ δεν νομιζω να πεσει εκει το σταρ

Gus
26-08-13, 20:15
Επεισεις τα σαββατοκυριακα αλλαζε το σημα απο σταρ σε σουπερσταρ και το ειχε απο την αλλη μερια της οθονης οπως τα συνδρομητικα καναλια.

Αυτό μπορεί να το επιβεβαιώσει και το παρακάτω βίντεο από την συνέντευξη της Άννας Βίσση στην εκπομπή του Πέτρου Κωστόπουλου, Ο Πέτρος Κι Ο Λύκος.

http://www.youtube.com/watch?v=nYOi6K9T9ME

nektarios1451
15-09-13, 21:21
ποια ηταν εκεινη η αισθησιακη σειρα που εβαζε το σταρ το 1995 τα βραδια μετα τις 1?

θανος
17-09-13, 18:30
ποια ηταν εκεινη η αισθησιακη σειρα που εβαζε το σταρ το 1995 τα βραδια μετα τις 1?

αυτη http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Shoe_Diaries

nektarios1451
24-09-13, 22:31
αυτο ειναι, ευχαριστω

kathren_sky
27-09-13, 00:02
Και να που λίγους μήνες μετά έσκασε το τούρκικο... ΚΑΤΑΝΤΙΑ!!!!

Vetus
28-09-13, 03:11
Kαι το δελτίο ειδήσεών του ξαφνικά σταμάτησε να δίνει βαρύτητα στα κουτσομπολιά της showbiz.

Gus
29-09-13, 03:03
Αυτή την στιγμή παίζει μια σειρά με τους Καστάνη, Κώνστα, Βλασιάδου, Μπεγνή, Κουρή και Χριστοφορίδου. Ξέρετε πως λέγεται;

D@redevil
29-09-13, 12:02
Αυτή την στιγμή παίζει μια σειρά με τους Καστάνη, Κώνστα, Βλασιάδου, Μπεγνή, Κουρή και Χριστοφορίδου. Ξέρετε πως λέγεται;

Οι θειοσεβούμενοι. (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CF%83%CE%B5% CE%B2%CE%BF%CF%8D%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9) :)

old fashioned
08-10-13, 23:55
Ξερουμε απο ποτε μεχρι ποτε λεγοταν ''superstar'';;

thebest20
13-10-13, 02:31
Ξερουμε απο ποτε μεχρι ποτε λεγοταν ''superstar'';;

Τα Σαββατοκύριακα μόνο,λεγόταν Superstar.Νομίζω μέχρι καλοκαίρι 94.

cloud
14-10-13, 00:36
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν είδα κάποιον ως τώρα να αναφέρει ότι στην αρχή είχε "3D" προγράμματα, που για να τα δεις "3D" ήθελες ειδικά γυαλιά, τα κλασικά με την μπλε και κόκκινη ζελατίνα..
Τώρα αν ήταν πραγματικά "3D".. Τι να πω.. Εγώ δεν θυμάμαι να είχα δει και καμία φοβερή διαφορά πέρα από την συνεχώς κινούμενη κάμερα..:P

Τα Σαββατοκύριακα μόνο,λεγόταν Superstar.Νομίζω μέχρι καλοκαίρι 94.

Σωστός.. Για αρκετό καιρό (Νομίζω όσο ήταν στα χέρια του Μαστοράκη.) τα Σαββατοκύριακα "μετονομάζονταν" σε Superstar με διαφορετικά σήματα κλπ..

angel_grig
14-10-13, 04:13
Μου έχει κάνει εντύπωση που δεν είδα κάποιον ως τώρα να αναφέρει ότι στην αρχή είχε "3D" προγράμματα, που για να τα δεις "3D" ήθελες ειδικά γυαλιά, τα κλασικά με την μπλε και κόκκινη ζελατίνα..
Τώρα αν ήταν πραγματικά "3D".. Τι να πω.. Εγώ δεν θυμάμαι να είχα δει και καμία φοβερή διαφορά πέρα από την συνεχώς κινούμενη κάμερα..:P

.

Και ομως εχει αναφερθει στο ποστ 16..

Aardvark
14-10-13, 07:47
Καπου τα χω ξαναβαλει ,ας μπουνε αλλη μια.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=11768&d=1241250749

cloud
14-10-13, 13:37
Και ομως εχει αναφερθει στο ποστ 16..

Όπα, μου ξέφυγε..:P

@Aardvark: Ναι, αυτά ήταν..

nwntas
14-10-13, 14:00
Όπως λέει και η Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Pulfrich_effect), πρόκειται για μια τεχνική 3D που χρησιμοποιήθηκε στην Αμερική στα τέλη της δεκαετίας του '80 και στις αρχές της δεκαετίας του '90.
Επειδή η Αμερική ήταν η χώρα αντιγραφής.... (έμπνευσης, ήθελα να πω :P ) για την ελληνική τηλεόραση, πήραν αυτή την τεχνική από κει. Απλά σαν τχνική έχει θεματάκια (που δεν κατάλαβα ακριβώς) και γι αυτό δε μακροημέρευσε.

Θα ήθελα να δω μια φορά με αυτή την τεχνική. Η εικόνα δεν ήταν "κουνημένη", όπως με τις άλλες μορφές 3D;

thebest20
19-10-13, 16:07
Πάντως έχουμε ελπίδα,να δούμε Κωστόπουλο και Μαστοράκη.To STAR ανεβάζει στο αρχείο του στο youtube παλιές εκπομπές,και ξέρω ότι θα ανεβάσει σύντομα και άλλα επεισόδια της εκπομπής "Πες το στη Σεμίνα",απλά χρειάζονται ψηφιοποίηση και επεξεργασία,η οποία παίρνει πολύ χρόνο.

warrior21
19-10-13, 19:49
Πάντως έχουμε ελπίδα,να δούμε Κωστόπουλο και Μαστοράκη.To STAR ανεβάζει στο αρχείο του στο youtube παλιές εκπομπές,και ξέρω ότι θα ανεβάσει σύντομα και άλλα επεισόδια της εκπομπής "Πες το στη Σεμίνα",απλά χρειάζονται ψηφιοποίηση και επεξεργασία,η οποία παίρνει πολύ χρόνο.
Πότε θα βάλουν και το βίντεο με την πρώτη μέρα λειτουργίας του STAR; Εγώ ξέρω πως το έχουν κάνει και στο MAD. Μπορείτε να ρωτήσετε τους υπεύθυνους αρχείου του καναλιού;

Aardvark
04-12-13, 14:40
20 χρονων το Star σημερα,πηξαμε στα επετειακα.
Ενα 3D κατι ρε παιδι μου να θυμηθουμε την εναρξη,κριμα κριμα.

nektarios1451
06-12-13, 11:52
τοτε το σταρ οπως ξεκινησε και για κανα χρονο οπως το ειχε ο μαστορακης εβαλες ολες τις παλιες αμερικανικες σειρες χαβαη 5-0 και πολλα αλλα και παντα τα βραδια μεχρι σημερα θα παιξει ξενη ταινια

johnny19818
27-05-14, 20:23
Το Star channel πραγματικά είναι πλέον πολύ διαφορετικό από το κανάλι που βλέπαμε παλιά. Θυμάμαι είχε και ωραία παιδική ζώνη.