PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναζήτησις (1972)

bambinella 100
24-07-10, 15:32
Αναζήτησις (1972)
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αναζήτησις...

Αλλη μια παραγωγη του Κλεαρχου Κονιτσιωτη, αλλη μια κοσμοπολιτικη ταινια. Γυρισμενη το 1972, με την Ελενα Ναθαναηλ και τον Αγγελο Αντωνοπουλο, πλαισιωμενους απο την Τασω Καββαδια, τον Βασο Ανδρονιδη, τον Ντινο Καρυδη, κ.α.
Πολλες οι τολμηρες σκηνες του εργου, κατι που συνηθιζε ο Κονιτσιωτης στις ταινιες του '70. Πλουτος, ερωτας, μυστηριο, και το καυτο ελληνικο καλοκαιρι, συνθετουν μια ταινια ενδιαφερουσα, υπο τη σκηνοθετικη καθοδηγηση του Ερρικου Ανδρεου. Η μουσικη και τα τραγουδια απο τον οπως παντα εξοχο Γιαννη Σπανο.

http://www.youtube.com/watch?v=WYGW8L1036g&feature=related

Και καποιες σκηνες του εργου...

http://www.youtube.com/watch?v=XgZNkpWhdRY&feature=related

ntsmrtz
24-07-10, 18:12
το τραγούδι -σήμα κατατεθέν- της ταινίας

http://www.youtube.com/watch?v=sCGPr6kCJLo&feature=related

οι σουρεαλιστικοί διάλογοι πάντως μεταξύ αντωνόπουλου και μπάτλερ-βοηθού είχαν πολύ γέλιο :) :)

V.I.Smirnov
24-07-10, 21:38
Ξέρω ότι κάποιοι θα με παρεξηγήσουν αλλά είναι η (υποκειμενική) άποψή μου.
Το παραπάνω είναι ένα συνηθισμένο έργο, μέτριο και ανούσιο.
Έχει ελάχιστα πράγματα που αξίζει να θυμάσαι εκτός ίσως από τη μουσική του Γ. Σπανού.
(μετά συγχωρήσεως...)

Πέραν αυτού, μου κάνει εντύπωση που σε ότι αφορά την Ε. Ναθαναήλ μνημονεύονται πάντα 2-3 ταινίες της μάλλον μέτριες
ενώ σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται το "Ραντεβού με μια άγνωστη" που είναι η καλύτερή της.
Εκεί φαίνεται πραγματικά το ταλέντο της και δικαίως της χάρισε βραβείο ερμηνείας το 1968
(ο Β. Γεωργιάδης σκηνοθέτησε).

αριαδνη
25-07-10, 09:33
Ηταν λιγο τολμηρο το φιλμ για τα δεδομένα του 70', μου θυμιζει λιγο η ατμόσφαιρα της το 'αγκιστρι' άλλη κοσμοπολιτικη, τολμηρη για τα δεδομένα της εποχης ταινία!! και μια αλλη το'εγω και εσύ' , αυτες οι τρεις ταινιες έχουν καποιες ομοιοτητες στην καταγραφη των χαρακτηρων τους!::)

παιδακι που την ειχα δει δεν ειχα καταλάβει ακριβως το πολυκροτο θέμα της:O μετα μου λυθηκαν οι αποριες, πως μπορεσε η ηρωιδα να αγαπησει αυτον τον κινηματογραφικο ήρωα:xm:, αξιο αποριας!!!

Wally
25-07-10, 10:18
Παντως οι "κοσμοπολιτικες" εγχρωμες Ελληνικες ταινιες που δημιουργηθηκαν χοντρικα επι "επταετιας" ή καλυτερα (για να μην υπαρξει ακυρη υπονοια περι πολιτικης νοτας!) τελη 60 με μεσα 70 ηταν οι αγαπημενες μου.

Φροντισμενες οσο αφορα τη φωτογραφια και τη παραγωγη, διανθισμενες με εξαιρετικες και ταιριαστες φατσες πρωταγωνιστων, ντυμενες με υπεροχες μουσικες και που ξεχειλιζαν με τις ομορφιες της χωρας μας.

Oσο αποτομα εμφανιστηκαν, τοσο αποτομα εσβησαν.

btw, η RetroManiaX Interview Team να ξερετε οτι δεν καθεται ποτε φρονιμη ;)

johnalepou
25-07-10, 10:20
Πέραν αυτού, μου κάνει εντύπωση που σε ότι αφορά την Ε. Ναθαναήλ μνημονεύονται πάντα 2-3 ταινίες της μάλλον μέτριες
ενώ σχεδόν ποτέ δεν αναφέρεται το "Ραντεβού με μια άγνωστη" που είναι η καλύτερή της.

Και Ο ΦΟΒΟΣ του '66 κατ εμε ειναι απο τις καλυτερες της!

Fasuletos
02-08-10, 17:43
"ΑΝΑΖΗΤΗΣΙΣ" και " Ένα Καλοκαίρι"
Απίστευτα υπέροχες ταινίες και μια ακομα πιο απίστευτα υπέροχη Έλενα..!
Ρούχα, μαλλιά, ατμόσφαιρα.. όλα ύπεροχα..
Οι ταινίες που συντροφεύουν τα καλοκαίρια μας..!

Artemis
02-09-10, 16:30
Κατι σαν βιπερ της εποχης. Με διασκεδασε η αμηχανια της Ελενας την πρωτη φορα που βρεθηκε γυμνη μπροστα του οπως και το πως τον παρεσυρε η δολοπλοκα :) στο να την καψουρευτει οσο μπορει δηλαδη ενα τετοιο κρυομπλαστο πλασμα σαν τον Αντωνοπουλο. Μου αρεσε το πως αλλαξαν οι ρολοι οπως επισης και το χαστουκι που εισεπραξε προς το τελος της ταινιας για ολο το θεατρο που του ειχε παιξει.

DianaTheSuperstar91
02-09-10, 17:37
Έπρεπε κάποιο κανάλι να προβάλλει την ταινία αυτή ένα βράδυ.

Στενοχωριέμαι που μόνο 10 ταινίες παίζουν ξανά και ξανά ή το θυσιάζουν για reality τον χρόνο.

Καταπληκτική ταινία, υπέροχες ερμηνείες και η μουσική.

bambinella 100
19-09-10, 22:05
Ειχα διαβασει πριν απο καιρο, οτι ο ρολος του Αντωνοπουλου προοριζοταν αρχικα για τον Κωστα Πρεκα, αλλα δεν ξερω κατα ποσον αληθευει κατι τετοιο... γι' αυτο δινω την πληροφορια με επιφυλαξη.

http://www.youtube.com/watch?v=OXhPXhxZ3xM

bambinella 100
11-11-10, 01:16
Μια αλλη εκδοχη του μουσικου θεματος του Γιαννη Σπανου, Call girls, με στιχο αυτη τη φορα...

http://www.youtube.com/watch?v=33TG5suNrY8&feature=recentu

Retrospectiva
11-11-10, 01:23
Υπέροχη μελωδία και η φωνή της Μαρίας Δημητριάδη αξεπέραστη!
Bambinella σε ευχαριστώ που μας χάρισες αυτο το βιντέο.
:)

bambinella 100
11-11-10, 01:26
Να εισαι καλα, Retrospectiva!
To βιντεο ειναι αρτι αφιχθεν στο youtube, αφου μολις σημερα ανεβηκε!

sparklingeagle
11-11-10, 03:59
Έπρεπε κάποιο κανάλι να προβάλλει την ταινία αυτή ένα βράδυ.

Στενοχωριέμαι που μόνο 10 ταινίες παίζουν ξανά και ξανά ή το θυσιάζουν για reality τον χρόνο.

Καταπληκτική ταινία, υπέροχες ερμηνείες και η μουσική.

Συμμερίζομαι απόλυτα την άποψή σου, αγαπητή μου Diana. Αλλά δεν είναι μόνο η "Αναζήτηση" θύμα των reality shows και των απανωτών επαναλήψεων.

Υπάρχουν και άλλες ταινίες (πραγματικά αριστουργήματα!) αυτού του είδους οι οποίες άφησαν ανεξίτηλα την σφραγίδα τους στην ιστορία του καλού ελληνικού κινηματογράφου και που για ευνόητους λόγους δεν προβάλλονται.

Paspartoo
11-11-10, 09:04
Υπάρχουν και άλλες ταινίες (πραγματικά αριστουργήματα!) αυτού του είδους οι οποίες άφησαν ανεξίτηλα την σφραγίδα τους στην ιστορία του καλού ελληνικού κινηματογράφου και που για ευνόητους λόγους δεν προβάλλονται.
Βεβαιως, αλλα στο thread αυτο αναφερομαστε στην "Αναζητηση".

ARETARA
11-11-10, 10:57
Η φίλη της Έλενας Ναθαναήλ (Έλενα Χρυσού), Ίρις (Danielle Launder (http://90lepta.com/sg4833.html)) έπαιξε και στην ταινία του Βασίλη Γεωργιάδη "Μην ερωτεύεσαι το Σάββατο (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=250719382289)" (1962).

takispapadakis
04-02-11, 17:34
την ειχε προβαλει η ερτ το 1979 και την αλλη μερα αρχισαν τα ποινικα

LadyNaty
27-10-13, 15:22
Καλησπέρα! Είπα να ανοίξω αυτό το θρεντ με αφορμή την ταινία "Αναζήτησις" που προέβαλε στις 01.00 τη νύχτα η ΔΤ (ελπίζουμε να συνεχίσουν τις ενδιαφέρουσες προβολές τους). Ομολογώ ότι όσες φορές και να τη δω δεν τη βαριέμαι! Βεβαίως δεν έχω καταλήξει αν είναι exploitation ή αστυνομική, αν και τείνω πιο πολύ προς το πρώτο. Οφείλω να ομολογήσω όμως, ότι για ταινία του 1971 (συνομίληκή μου δηλ.) είναι πολύ τολμηρή και πολύ κυνική! Ειδικά ο χαρακτήρας του Άγγελου Αντωνόπουλου, ο κατ' επάγγελμα πλούσιος "Θάνος Βεργής" ενίοτε είναι για ξύλο, έτσι που μεταχειρίζεται τα μοντέλα (γράφε κολ-γκερλς) με τα οποία "εκτονώνεται". Βεβαίως έχει ενδιαφέρον κοινωνιολογικό η ταινία από την άποψη ότι είναι από τις λίγες σχετικά παλιές ελληνικές ταινίες που θίγουν το θέμα των αμφιλεγόμενων σχέσεων μεταξύ του μόντελινγκ και της "πορνείας πολυτελείας". Νομίζω ότι μόνο μια ταινία παλαιότερη (ένα δράμα με την Κάκια Αναλυτή) κάνει άλλη μια νύξη στο θέμα αυτό, αλλά δεν είμαι βέβαιη. Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ, μ' αρέσει το παίξιμο του κυνικού πρωταγωνιστικού ζεύγους, το τοπίο του Αστέρα της Βουλιαγμένης (όταν ήταν ακόμα "μακρινή" παραλία) και τα τοπία της Μυκόνου (που ελάχιστα φαίνεται να έχει αλλάξει από τότε).
Και επι τη ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι: η ξανθιά μεσήλικη πιθανότατα Γερμανίδα (αν κρίνω από τα χαρακτηριστικά του προσώπου της) που παίζει την "Ίριδα", τη φίλη της Ναθαναήλ, ποια είναι; Ξέρουμε κάτι παραπάνω γι' αυτήν;
Ευχαριστώ πολύ,
LadyNaty

bambinella 100
27-10-13, 17:47
Και επι τη ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι: η ξανθιά μεσήλικη πιθανότατα Γερμανίδα (αν κρίνω από τα χαρακτηριστικά του προσώπου της) που παίζει την "Ίριδα", τη φίλη της Ναθαναήλ, ποια είναι; Ξέρουμε κάτι παραπάνω γι' αυτήν;
Ειναι Αμερικανιδα και λεγεται Danielle Loder. Το 1962 πρωταγωνιστησε στην ταινια Μην ερωτευεσαι το Σαββατο, διπλα στο Δημητρη Παπαμιχαηλ.

Λενα
31-10-13, 18:10
Καλησπερα ,ειμαι νεο μελος,και εχω μια ερωτηση που πρεπει να μαθω γιατι θα σκασω χαχαχχαα αυτη η υπεροχη βιλα της Ελενας Χρυσου που ειναι ακριβως??και ειναι Βιλα η καποιο ξενοδοχειο πολυτελειας?(Αν υπαρχει φυσικα ακομα)απο μικρο κοριτσι αυτο το γεφυρακι της Πισινας μου ειχε κανει εντυπωση!!!!!!!Οπως και η περιφημη Ball chaire με το τηλεφωνο,που δεν την βρηκα ιδια πουθενα!!!αλλα μονον ετσι. http://www.1stdibs.com/furniture/seating/lounge-chairs/extreme-rare-ball-chair-eero-aarnio-made-asko/id-f_764366/

bambinella 100
31-10-13, 18:57
Καλησπερα, Λενα, και καλωσηρθες.
Στο πρωτο σου ερωτημα για τη βιλλα της Ελενας δεν μπορω να σε βοηθησω, αλλα επειδη οπως βλεπω σε ενδιαφερει η Space Age, σε παραπεμπω σε ενα πολυαγαπημενο μου θεμα που υπαρχει στο φορουμ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18452-60s-και-70s-ντεμοντέ-Δεν-νομίζω!&p=286510&viewfull=1#post286510

LadyNaty
31-10-13, 19:11
@ Λένα: νομίζω ότι αυτή η βίλα είναι ένα μέρος μόνο από ένα συγκρότημα εξοχικών κατοικιών στην Σαρωνίδα (το ξέρω επειδή κ εμείς έχουμε εκεί εξοχικό)

Λενα
31-10-13, 19:26
Καλησπερα και σας ευχαριστω πολυ :)

LadyNaty
31-10-13, 19:42
@ Λένα: Να σαι καλά. Να εικάσω ότι είδες κ εσύ την ταινία από τη ΔΤ το περασμένο Σάββατο

Λενα
31-10-13, 23:27
Χαχαχαχα ναι!!και τρελαθηκα απο την χαρα μου γιατι ειναι απο τις αγαπημενες μου!!

andrianna
02-01-14, 17:58
Διάβασα κάπου αλλά δεν ξέρω αν αληθεύει, οπότε το λέω με επιφύλαξη...

στο 43.41 της ταινίας, ο ημίγυμνος αντρας με το τζην παντελόνι,που κάθεται στα σκαλιά είναι ο Γιώργος Τσαγκάρης ο σύντροφος τότε της Ελενας Ναθαναήλ και πατέρας της κόρης της !

ΦΖΠ1
02-01-14, 23:16
H ταινία είναι η μοναδική, μαζί με την "Παριζιάνα" που καταγράφει τη Μύκονο στο ξεκίνημα της κοσμοπολίτικης δόξας της !

thanos75
13-01-14, 10:32
Από τις πλέον αγαπημένες μου ταινίες η "Αναζήτησις"....νομίζω μάλιστα πως η Έλενα εδώ είναι ομορφότερη από ποτέ. Συμφωνώ απόλυτα πως μαζί με την Παριζιάνα δείχνουν μια Μύκονο που δεν υπάρχει ίσως πια. Να επισημάνω επίσης πως εκτός από το υπέροχο soundtrack "Σε αναζητώ" με την αξέχαστη Μαρία Δημητριάδη, στην ταινία ακούγεται επίσης και το υπέροχο τραγούδι του Σταμάτη Κόκκοτα "Πες πως μ'αντάμωσες μια νύχτα σ'ένα όνειρο"...
Όμως βρε παιδιά κάθε φορά που βλέπω την ταινία μου δημιουργείται η εξής απορία: Υποτίθεται πως ο Αντωνόπουλος και η Ναθαναήλ έμεναν σε γειτονικές καμπάνες (η Ναθαναήλ άκουγε μέχρι και τις ερωτικές του περιπτύξεις), και ο Αντωνόπουλος μέσα στο ξενοδοχείο να μην την έχει δει ποτέ πιο πριν (π.χ στην πισίνα ή στο εστιατόριο) όταν του πρωτοπαρουσιάστηκε ως Τζένη? Μεταξύ μας δε νομίζω ότι πολυστέκει...
Και δύο ενδιαφέροντα highlights της ταινίας: Φοβερός ο μπάτλερ Ιωσήφ του Αντωνόπουλου και οι ατάκες του (ειδικά αυτή που λέει: "εγώ θα του ετοιμάσω το τραπέζι, δεν έχω δει ποτέ πλούσιο να κάθεται πάνω από 1 ώρα σε αστυνομικό τμήμα"-διαχρονικά αιχμηρή ατάκα αν μη τι άλλο), αλλά και οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα όπου πάνω από το γραφείο του Ανδρονίδη φιγουράρει περίοπτα η φωτογραφία του δικτάτορα Παπαδόπουλου και δίπλα ακριβώς μια μικρότερη του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου.
Και εδώ οι παλιότεροι ας μου λύσουν μια πολιτική απορία λίγο ίσως off-topic: η δικτατορία δεν είχε τελείως αποστασιοποιηθεί από τη συνταγματική μοναρχία (ο τέως Κων/νος νομίζω ήταν στη Ρώμη τότε)? Μπορούσαν στα αστυνομικά τμήματα επί χούντας να υπάρχουν και φωτος του Κων/νου?

andrianna
17-01-14, 23:47
Όμως βρε παιδιά κάθε φορά που βλέπω την ταινία μου δημιουργείται η εξής απορία: Υποτίθεται πως ο Αντωνόπουλος και η Ναθαναήλ έμεναν σε γειτονικές καμπάνες (η Ναθαναήλ άκουγε μέχρι και τις ερωτικές του περιπτύξεις), και ο Αντωνόπουλος μέσα στο ξενοδοχείο να μην την έχει δει ποτέ πιο πριν (π.χ στην πισίνα ή στο εστιατόριο) όταν του πρωτοπαρουσιάστηκε ως Τζένη? Μεταξύ μας δε νομίζω ότι πολυστέκει...

Και εδώ οι παλιότεροι ας μου λύσουν μια πολιτική απορία λίγο ίσως off-topic: η δικτατορία δεν είχε τελείως αποστασιοποιηθεί από τη συνταγματική μοναρχία (ο τέως Κων/νος νομίζω ήταν στη Ρώμη τότε)? Μπορούσαν στα αστυνομικά τμήματα επί χούντας να υπάρχουν και φωτος του Κων/νου?

Mε κάθε επιφύλαξη, απαντώ...
1) υποτίθεται ότι ο Αντωνόπουλος δούλευε πολλές ώρες και πήγαινε στην καμπάνα επί τούτου για τις κοπέλες. Η Έλενα πάλι ήθελε την απομόνωση της. Και δεν ήταν ακριβώς ξενοδοχείο με κοινή πισίνα και εστιατόριο, ήταν καμπάνες, κάτι σαν bangalows.
2) Για τη φώτο του τέως, σωστά ήταν στην ταινία. Με το δημοψήφισμα έφυγε τελείως.

thanos75
24-01-14, 01:01
Mε κάθε επιφύλαξη, απαντώ...
1) υποτίθεται ότι ο Αντωνόπουλος δούλευε πολλές ώρες και πήγαινε στην καμπάνα επί τούτου για τις κοπέλες. Η Έλενα πάλι ήθελε την απομόνωση της. Και δεν ήταν ακριβώς ξενοδοχείο με κοινή πισίνα και εστιατόριο, ήταν καμπάνες, κάτι σαν bangalows.
2) Για τη φώτο του τέως, σωστά ήταν στην ταινία. Με το δημοψήφισμα έφυγε τελείως.

Σε ευχαριστώ Αντριάννα, νομίζω πως η εξήγηση ΄που δίνεις στην πρώτη απορία μου είναι πραγματικά λογικότατη

lolota
25-01-14, 23:50
... οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα όπου πάνω από το γραφείο του Ανδρονίδη φιγουράρει περίοπτα η φωτογραφία του δικτάτορα Παπαδόπουλου και δίπλα ακριβώς μια μικρότερη του τέως βασιλιά Κωνσταντίνου.

τυπικα ο Κωνσταντινος ηταν Βασιλας μεχρι το 1973 οποτε ο Παπαδοπουλος εκανε το δημοψηφισμα, εγινε Προεδρευομεη Δημοκρατια και εγινε ο ιδιος Προεδρος... Μεχρι τοτε ομως ηταν Αντιβασιλεας ο Ζωιτακης αλλα συνηθως ΔΕΝ ειχαν τη φωτογραφια του στα δημοσια κτηρια

elephadas
26-01-14, 03:21
Συμπληρώνω: Ο Κων/νος την κοπάνησε για τη Ρώμη μετά το λεγόμενο αντιπραξικόπημα-οπερέττα το Δεκέμβριο του 1967. Αλλά εξακολουθούσε τυπικά να είναι βασιλιάς (και να εισπράττει το μισθο του κανονικότατα, βεβαίως βεβαίως) μέχρι το 1973 και το κίνημα του ναυτικού (και την ανταρσία του αντιτορπιλλικού "Βέλος" υπό το Νίκο Παππά) μετά από το οποίο βρήκε αφορμή να τον ξεφορτωθεί ο Παπαδόπουλος παρότι δεν υπήρχε καμία ένδειξη ότι ήταν ανακατεμένος ο (τέως από τότε) Μεγαλειότατος. Ο Ζωιτάκης όμως είχε πάψει να είναι αντιβασιλιάς από τις αρχές του 1972, αν θυμάμαι καλά τη χρονιά. Έχω διαβάσει ότι παραιτήθηκε από μόνος του λόγω διαφωνιών, δεν τον "παραίτησε" ο Παπαδόπουλος, τότε όμως φάνηκε σαν να τον είχε απολύσει ο δικτάτορας, μετά πολλών τιμών και επαίνων βεβαίως. Έπειτα από την παραίτηση Ζωιτάκη ο Π. αυτοανακηρύχτηκε αντιβασιλιάς, κρατώντας ταυτόχρονα και το αξίωμα του πρωθυπουργού, και μπορεί και κάποιο υπουργείο από αυτά που έδωσε στον εαυτό του κατά καιρούς. Οπότε ουσιαστικά το ερώτημα στο δημοψήφισμα του 1973 ήταν τι τίτλο θα έχει ο Παπαδόπουλος, αντιβασιλιάς ή πρόεδρος :D. Ως τότε όμως η φωτό του Κων/νου και συχνά και της Άννας Μαρίας φιγουράριζε ακόμη στους επίσημους τοίχους.

ARETARA
23-03-14, 17:11
Και μια μικρή έκπληξη: Ένα από τα φορέματα της Έλενας Ναθαναήλ που χρησιμοποιήθηκαν στα γυρίσματα της ταινίας εκτίθεται στο φουαγιέ του θεάτρου "Αριστοτέλειον" στη Θεσσαλονίκη αυτές τις μέρες στα πλαίσια σχετικής εκδήλωσης. Παραθέτω και τη σχετική σκηνή από την ταινία για σύγκριση.

Το φόρεμα σε έκθεση.

99562

Το φόρεμα στην ταινία.

99561