PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλληνες ηθοποιοί - Τι απέγιναν;

Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

bambinella 100
01-08-10, 13:28
Εδω και καιρο ηθελα να ανοιξω αυτο το θεμα, οπου θα ρωταμε και θα δινουμε πληροφοριες για ρετρο προσωπα που χαθηκαν ξαφνικα απο τη δημοσιοτητα. Αφορα παντος ειδους καλλιτεχνες, ελληνες και ξενους.
Ο Stakovios με ρωτησε σημερα αν γνωριζω τι απεγινε η Σονια Ζωιδου. (Ειναι η ανηψια του Λογοθετιδη στην ταινια Ενας ηρωας με παντουφλες, που κλεβει τον αρραβωνιαστικο της Ιλιας Λιβυκου, Βυρωνα Παλλη).
Η πανεμορφη και ελκυστικοτατη Σονια, φιλε Στακοβιε, ειχε βγει Σταρ Ελλας στα Καλλιστεια του 1955. Την ιδια χρονια που βγηκε Μις Ευρωπη η Ντεπυ Μαρτινη του Εφιαλτη και του Καλημερα Αθηνα.
Η Σονια λιγο μετα την εκλογη της εφυγε για την Αμερικη κι εκανε μια βραχυβια καριερα εκει, με συμβολαιο απο τη UNIVERSAL. Επιστρεφοντας στην πατριδα μας, εκανε μερικες ταινιες κι εδω και τη γνωρισαμε καλυτερα. Για προσωπικους της λογους απoχωρησε γρηγορα απο τον καλλιτεχνικο χωρο και το 1970 παντρευτηκε τον αρχιτεκτονα Βασιλη Κουρακο. Σημερα ζει στη Νοτιο Καρολινα με τον αντρα της και τον γιο τους Ηλια. Ειχε ακουστει μαλιστα, οτι η Σονια ειχε πεθανει απο το 1960, αλλα ευτυχως αυτα ηταν φημες και μονο.
Να ρωτησω τωρα κατι κι εγω με τη σειρα μου:
Μηπως ξερει κανεις τι απεγιναν δυο αγαπημενες μου ελληνιδες ηθοποιοι?
Η Ποπη Λαζου και η Λιλιαν Μηνιατη?http://www.retrodb.gr/wiki/images/thumb/9/95/Popilazou2.JPG/102px-Popilazou2.JPG http://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TAtrh017U5I/AAAAAAAAjnQ/ki-Ic5W5JAA/s400/lilian+miniath.bmp http://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/2980675/2/istockphoto_2980675-wanted-dead-or-alive.jpg 88210

αριαδνη
01-08-10, 17:01
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν 4 όμορφες κυριες του παλιου ελληνικού κινηματογράφου!

Η Νελλυ Παππα και η Τριάντη απο την ταινία της κακομοιρας!

Η Γκέλλυ Μαυροπουλου, η πραγματικά θαυμάσια αυτη ηθοποιος που δεν ξερω αν εκτιμήθηκε το ταλέντο της όσο θα έπρεπε!

και μια αλλη πανέμορφη ξανθιά που πρωταγωνιστουσε στο'οταν λεπει η γατα ' εκανε μια υπηρετρια, αδελφη της Βλαχοπουλου και του Αυλωνιτη ή στο'θα σε κάνω βασιλισσα ' ως γυναικα του Βεγγου, η Νικη Λιναρδου!

α, και τωρα που το θυμηθηκα απο την ταινια 'φουσκοθαλασσιές' η κοπέλα που επαιζε την πρωτοτοκη του καπετάνιου Νικολή, που ήταν ερωτευμένη με τον Ντουζο, η καστανουλα και για κεινη δεν ξανακουσαμε!!!

Σαν πολλά να ρωτησα!!!!!!!!

bambinella 100
01-08-10, 18:22
Αριαδνη, θα σου απαντησω για ολες εκτος απο την τελευταια.
Η Νελλη Παππα εχει σταματησει να ασχολειται και δεν ξερω καν αν ζει. Στα τελη της δεκαετιας του '80 γυρισε αρκετες θρησκευτικες ταινιες και μαλλον στραφηκε προς τη θρησκεια.
Η τελευταια εμφανιση της Ντινας Τριαντη, απο οσο ξερω ηταν στην τηλεοπτικη σειρα του 1993 Γοβα Στιλετο, οπου υποδυοταν τη μητερα της Ακριτα.
Η Γκελυ Μαυροπουλου, μετα το θανατο της μητερας της, Μαρικας Κρεβατα, το 1994, ζει μονη με τα σκυλακια της. Εχει γραψει και ενα βιβλιο αφιερωμενο στη μνημη της με τιτλο Οσα Δεν Ειπαμε Τοτε.
Η Νικη Λιναρδου εχει μεγαλη ιστορια. Ξεκινησε το 1955 στην ταινια Λατερνα Φτωχεια Και Φιλοτιμο, στο ρολο της τσιγγανας που ανταλλασει ρουχα με την Καρεζη, μελαχρινη, αγνωριστη, και με βαρια προφορα. Ειχε μαλιστα το ονομα Μπεμπη Κουλα.
Σε χρονο ρεκορ η προφορα εφυγε, η Μπεμπη εγινε ξανθια, και λιγο αργοτερα αρχισε να εμφανιζεται στις ταινιες της με το αληθινο της ονομα Νικη Λιναρδου. Επαιξε σε καμποσες ταινιες του Σακελλαριου, οπως το Ξυλο, και ηταν τοτε η αδυναμια του. Αυτη η αδυναμια που της ειχε εκανε την Αλικη εξαλλη μαζι του. Τελικα, ηταν μαλλον κατι παραπανω, γιατι ο Σακελλαριος την εκανε συζυγο του. Αρκετα χρονια αργοτερα χωρισαν κι εκεινος ξαναπαντρευτηκε.
Την ειχα δει πριν απο καμμια δεκαρια χρονια σε μια εκπομπη να λεει δυο λογια για τον τεως αντρα της και ηταν αρκετα καλοδιατηρημενη. Νομιζω οτι ζει ακομη.

αριαδνη
01-08-10, 19:18
Bambinella, συγκινηθηκα από το ποστ σου, πιο πολύ για την αγαπημένη μου Γκελλυ Μαυροπούλου !! αλλα και για την Νελλυ Παππά με την εκπληκτική φωνή!!:thanx2:

don dokken
02-08-10, 00:36
παιδια,δεν ξερω ποια απ τις 2 ειναι η Φιφικα..εχω κουτσομπολιο παντως.:)

stee
02-08-10, 12:03
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν 4 όμορφες κυριες του παλιου ελληνικού κινηματογράφου!

Η Νελλυ Παππα και η Τριάντη απο την ταινία της κακομοιρας!

Η Γκέλλυ Μαυροπουλου, η πραγματικά θαυμάσια αυτη ηθοποιος που δεν ξερω αν εκτιμήθηκε το ταλέντο της όσο θα έπρεπε!

και μια αλλη πανέμορφη ξανθιά που πρωταγωνιστουσε στο'οταν λεπει η γατα ' εκανε μια υπηρετρια, αδελφη της Βλαχοπουλου και του Αυλωνιτη ή στο'θα σε κάνω βασιλισσα ' ως γυναικα του Βεγγου, η Νικη Λιναρδου!

α, και τωρα που το θυμηθηκα απο την ταινια 'φουσκοθαλασσιές' η κοπέλα που επαιζε την πρωτοτοκη του καπετάνιου Νικολή, που ήταν ερωτευμένη με τον Ντουζο, η καστανουλα και για κεινη δεν ξανακουσαμε!!!

Σαν πολλά να ρωτησα!!!!!!!!

Η Νέλλη Παπά ζει μια χαρά αλλά έχει αποσυρθεί χρόνια τώρα. Κάτι ασχολείται με θέατρο από όσο γνωρίζω αλλά όχι και πολύ ενεργά. Αν ενδιαφέρεσαι πολύ να ρωτήσω να μάθω. Είναι αδερφή της νονάς μου.

bambinella 100
02-08-10, 15:45
Η Νελλη Παππα, στο ρολο της Φιφικας, αγαπημενης του Ζηκου που του την τρωει στο τελος ο Ριζος.
http://www.youtube.com/watch?v=JKhpCb-ykmw

αριαδνη
02-08-10, 15:55
Η Νέλλη Παπά ζει μια χαρά αλλά έχει αποσυρθεί χρόνια τώρα. Κάτι ασχολείται με θέατρο από όσο γνωρίζω αλλά όχι και πολύ ενεργά. Αν ενδιαφέρεσαι πολύ να ρωτήσω να μάθω. Είναι αδερφή της νονάς μου.

α, αυτο και αν θα ηταν αποκλειστικότητα!!#)#)

παντως ειναι πολυ καλο που ειναι καλά!!

όμορφη και δροσερή στα νιάτα της, την θυμάμαι και στην ταινια ο Κλέαρχος, ο κοντός και η Μαρινα αλλά με τον Ζηκο, δινει ρέστα!!

don dokken
03-08-10, 00:49
....αμα ειναι αδερφη της νονας σου δεν εχει κουτσομπολιδι.;)

Wally
03-08-10, 08:39
Χαρά Αγγελούση. Η φιλη του Χηνα στο Vortex, η ζωντοχηρα στο Μινορε της Αυγης.

Καπου στα μεσα του 80 εξαφανιστηκε (?)

bambinella 100
03-08-10, 12:56
Το μονο που ξερω για τη Χαρα Αγγελουση, ειναι οτι δανειζε τη φωνη τις σε τηλεοπτικες διαφημισεις μεχρι τα τελη δεκαετιας του '90.

stakovios
03-08-10, 22:25
Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. Θα διαψεύσω κι εγώ τη φήμη για μία ακόμα ηθοποιό ότι είχε σκοτωθεί σε τροχαίο. Δυστυχώς, όμως, σε αντίθεση με τη Σόνια Ζωίδου, δεν υπάρχει πια. Είναι η θρυλική "Ευδοκία" , Μαρία Βασιλείου, η οποία απέκτησε μία κόρη και διαγνώστηκε με την επάρατη νόσο κάπου στη δεκαετία του '80, οπότε και χάθηκε από το προσκήνιο. Στην Ελλάδα τότε, οι φήμες έλεγαν ότι είχε σκοτωθεί σε τροχαίο, κάπου στο 1977, ενώ η γυναίκα ζούσε και έδινε τη δική της μάχη στο Λονδίνο. Επικοινώνησα με την κόρη της και μου επιβεβαίωσε ότι η ηθοποιός απεβίωσε τον Ιούλιο του 1989 στο Ηνωμένο Βασίλειο. Όπως έμαθα, ακόμα και ο Θόδωρος Αγγελόπουλος δεν ήξερε τι είχε απογίνει. Αξέχαστη ηθοποιός.

sjiannis
11-08-10, 20:26
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν γνωρίζει κανείς τι απέγινε η Αλίκη Ζάννου; Πρέπει να έπαιξε σε 5 ταινίες από το 1973 μέχρι το 1975. Ένα ατίθασο κορίτσι με μακριά ίσια μαλλιά.
..http://www.retrodb.gr/wiki/images/9/9d/Alikizannou.JPG

Dominion
11-08-10, 23:58
Τι να απέγινε ο Αγης Γυφτόπουλος και ο Λευτέρης Γυφτόπουλος από τις Φυλακές Ανηλίκων? (πατέρας και γιος να υποθέσω)

Ο Πάνος Σουπιάδης?

Ο Γιαννης Ζωγράφος (ΨΙΤ) που έκανε τον χαχανούλη και τον γκρινιάρη στα στρουμφάκια?

ioli1453
15-08-10, 19:58
Πολυ ωραια ενοτητα αυτη που ανοιξατε συγχαρητηρια.Κατα καιρους αναρωτιεμαι κι εγω τι απεγιναν καποιοι ηθοποιοι του παλιου ελληνικου κινηματογραφου καθως και της δεκαετιας του 80 την εποχη της βιντεοταινιας.Καποιοι ηθοποιοι που δεν τους ξαναειδα και θελω να μαθω τι απεγιναν σημερα ειναι οι εξης Βουλα Χαριλαου,Μαριαννα Κουρακου,Ελενη Προκοπιου,Μιρκα Καλαντζοπουλου,Γοργω Χρελια,Βιβετα Τσιουνη,Μιραντα Κουνελακη(εγραψα και πολλους μαλιστα) απλως αναρωτιεμαι τι απεγιναν καθως δεν τους ξαναειδαμε παλι σε ταινια ή σειρα και τους ειχαμε αγαπησει μεσα απο τις ταινιες τους.

stakovios
15-08-10, 20:03
Για τη Βιβέτα Τσιούνη, υπάρχει ένα θρεντ με συνέντευξή της εδώ και φυσικά, μια φωτό της από την έκτακτη συμμετοχή της στις "Τρεις Χάριτες" (είναι η κυρία που είχε τη σκυλίτσα με την οποία ζευγάρωσε ο Πατσατσούφας, ο σκύλος της Όλγας!).

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=13749

bambinella 100
15-08-10, 20:20
Ευχαριστω ioli για τα καλα σου λογια. Προσπαθουμε ολοι λιγο - πολυ να περισυλλεξουμε πληροφοριες απο δω κι απο κει, γιατι ειναι πολλα τα προσωπα που "χαθηκαν" και λιγες οι πηγες.
Μπορω να σου απαντησω για δυο κυριες απο αυτες που μας ρωτας.
Η Μαριαννα Κουρακου εχει αποσυρθει απο το χωρο εδω και παρα πολλα χρονια οταν απεκτησε εναν πολυ ευκαταστατο συζυγο.
Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια, δεν θελει να μας δειχνει πια το αλλοτε υπεροχο προσωπο της. Πριν απο πολυ λιγα χρονια ειχα μαθει απο την τηλεοραση οτι αυτο το αποφευγει συστηματικα, γιατι θελει να τη θυμομαστε οπως ηταν νεα.

ioli1453
16-08-10, 17:23
Ευχαριστω ioli για τα καλα σου λογια. Προσπαθουμε ολοι λιγο - πολυ να περισυλλεξουμε πληροφοριες απο δω κι απο κει, γιατι ειναι πολλα τα προσωπα που "χαθηκαν" και λιγες οι πηγες.
Μπορω να σου απαντησω για δυο κυριες απο αυτες που μας ρωτας.
Η Μαριαννα Κουρακου εχει αποσυρθει απο το χωρο εδω και παρα πολλα χρονια οταν απεκτησε εναν πολυ ευκαταστατο συζυγο.
Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια, δεν θελει να μας δειχνει πια το αλλοτε υπεροχο προσωπο της. Πριν απο πολυ λιγα χρονια ειχα μαθει απο την τηλεοραση οτι αυτο το αποφευγει συστηματικα, γιατι θελει να τη θυμομαστε οπως ηταν νεα.Να εισαι καλα πολυ ωραια ιδεα αυτη η ενοτητα που ανοιξες.Ευχαριστω για τις πληροφοριες για τις δυο κυριες αυτες οποτε σημερα θα πρεπει να εχουν οικογενεια και παιδια πια αφου τα παρατησαν νωρις απο επιλογη τους.Επισης ξερεις τιποτα για τις κυριες Λιλη Παπαγιαννη,την Κλεω Σκουλουδη,την Μαρλεν Παπουλια,την Κια Μποζου και την τραγουδιστρια Λαουρα?

stakovios
18-08-10, 01:20
Η Φρόσω Κοκκόλα, σύζυγος του Λαυρέντη Διανέλλου. Έπαιξε και σε πολλές τηλεοπτικές σειρές.

bambinella 100
18-08-10, 01:47
Με τη Λιλη Παπαγιαννη συνεβη κατι περιεργο. Ειχα ακουσει πριν απο καποιους μηνες οτι μολις ειχε αποβιωσει, και τωρα τελευταια μου ειπε ενας γνωστος, οτι κατι τετοιο δεν ισχυει. Δεν ξερω τι να πιστεψω γιατι και τις δυο ειδησεις μου τις εδωσαν δυο διαφορετικοι ανθρωποι, που δεν ειναι καν φιλοι μου. Παντως η λογικη λεει οτι θα συμβαινει δυστυχως το πρωτο, γιατι ειναι πολυ δυσκολο να ακουστει κατι τετοιο εαν δεν ισχυει.
Η Φροσω Κοκκολα, εδω και πολλα χρονια δε βρισκεται αναμεσα μας.
Ηταν πολυ καλη στον Μεθοριακο Σταθμο, ως πεθερα της Ελενης Θεοφιλου. Αληθεια, ξερει κανεις τι εγινε και μ΄αυτην?

msiffredi
19-08-10, 10:55
Κατ' αρχή χαίρομαι που ανακάλυψα το site. Για τη συγκεριμένη ηθοποιό πιστεύω ότι είναι μια από τις ομορφότερες και πιο αισθησιακές ελληνίδες που έχω ποτέ δει. Ωστόσο, έχουν περάσει πολλά χρονιά μετά από την ταινία με τον Ξάνθο (Ο ζιγκολό της Αθήνας) που είχε παίξει και πλέον δεν έχει ακουστεί τίποτε γί' αυτή. Αλήθεια, ξέρει κάποιος που βρίσκεται;

johnalepou
19-08-10, 12:47
Μηπως ξερει κανεις τι απεγιναν δυο αγαπημενες μου ελληνιδες ηθοποιοι?
Η Ποπη Λαζου και η Λιλιαν Μηνιατη?http://www.retrodb.gr/wiki/images/thumb/9/95/Popilazou2.JPG/102px-Popilazou2.JPGhttp://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TAtrh017U5I/AAAAAAAAjnQ/ki-Ic5W5JAA/s400/lilian+miniath.bmp

Τελευταία εμφανιση της Λιλιαν Μηνιατη ηταν νομιζω μαζι με τη Νόρα στην τηλεοπτικη ΣΤΗΣΙΧΟΡΟΥ 73.Εκτοτε αγνοειται η τυχη της!!!

Επισης ξερεις τιποτα για τις κυριες Λιλη Παπαγιαννη,την Κλεω Σκουλουδη,την Μαρλεν Παπουλια,την Κια Μποζου και την τραγουδιστρια Λαουρα?

Η Σκουλούδη έπαιξε πρόσφατα στη ΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΚΑΓΟ με την Άννα Παναγιωτοπούλου

johnalepou
19-08-10, 13:04

Εκεί νομίζω βρίσκεται και η αιτία "εξαφάνισης" πολλών πρωταγωνιστριών!!!

sunset89
19-08-10, 13:07
Εκεί νομίζω βρίσκεται και η αιτία "εξαφάνισης" πολλών πρωταγωνιστριών!!!

Κακέ! :P

Είναι μία μεγάλη αλήθεια για παντός είδους... καλλιτέχνες

bambinella 100
19-08-10, 13:11
Σε οσους δεν εχω απαντησει για προσωπα που σας ενδιαφερουν, να μην νομιζετε οτι σας ξεχασα. Απλως δε γνωριζω την απαντηση, δυστυχως!
Ομως αυτο που δεν μπορω να κανω εγω, ισως το μπορει καποιος αλλος απο το φορουμ, και περιμενουμε απαντησεις απο ολους.
Για πιο επιτυχη αποτελεσματα νομιζω πως θα ηταν καλο να βαζουμε και καμμια φωτογραφια των "χαμενων" προσωπων, εαν και εφ' οσον κατι τετοιο ειναι δυνατον.

bambinella 100
26-08-10, 22:03
Η πληροφορια δεν ειναι δικη μου. Μου την εδωσε η sunset89.
H ηθοποιος Γιουλα Γαβαλα εχει φυγει απο τη ζωη, απο το καλοκαιρι του 2004.
Σειρες στις οποιες τη θυμαμαι ειναι, Αστερια απο χωμα, Το μυστικο του Αρη Μπονσαλεντη, Το τελευταιο αντιο.
Μια γυναικα με ταλεντο, παιδεια και γοητεια απαραμιλλη, εφυγε νεα ακομη, χτυπημενη απο τη νοσο της εποχης μας.

sunset89
26-08-10, 22:08
Η πληροφορια δεν ειναι δικη μου. Μου την εδωσε η sunset89.
H ηθοποιος Γιουλα Γαβαλα εχει φυγει απο τη ζωη, απο το καλοκαιρι του 2004.
Σειρες στις οποιες τη θυμαμαι ειναι, Αστερια απο χωμα, Το μυστικο του Αρη Μπονσαλεντη, Το τελευταιο αντιο.
Μια γυναικα με ταλεντο, παιδεια και γοητεια απαραμιλλη, εφυγε νεα ακομη, χτυπημενη απο τη νοσο της εποχης μας.

Η Γιούλα Γαβαλά στο "Μυστικό του Άρη Μπονσαλέντη":
http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=326853&pic_id=2

johnalepou
27-08-10, 18:19
Ποιος ρωτησε για τη Ντέπυ Μαρτίνη?

http://www.facebook.com/group.php?gid=51541584945&v=photos#!/group.php?gid=51541584945&v=wall

Wally
30-08-10, 12:44
Πολυ ομορφη παρουσια η Γιουλα Γαβαλα. Κριμα.

Ο Λευτέρης Γυφτόπουλος τι απεγινε?
http://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SjN59-2n56I/AAAAAAAATdM/LcLsvBcRE1w/s320/CB+MM.bmp

bambinella 100
30-08-10, 13:25
Και ο Dominion ρωτησε εδω για τον Λευτερη και τον Αγη Γυφτοπουλο, αλλα μεχρι τωρα δεν λαβαμε καμμια απαντηση.

Artemis
02-09-10, 14:08
Αραγε η Βούλα Χαριλάου η κορη Ελιζα στην ταινια η Δουκισσα της πλακεντιας τι να απεγινε, πολυ γλυκια παρουσια...

johnalepou
03-09-10, 23:58
Ε τι να απεγινε? Θα καλοπαντρευτηκε κι αυτη...

sunset89
04-09-10, 00:04
Ε τι να απεγινε? Θα καλοπαντρευτηκε κι αυτη...

Τς, τς, τς... Τις έχεις ξεβαφτίσει όλες πια.

:)

johnalepou
04-09-10, 00:05
Αδικο εχω??? Δεν ειδες η συμπατριωτισσα σου η Τζενη πρωτη και καλυτερη (αλλα αυτη τουλαχιστον παιζει ακομα)

sunset89
04-09-10, 00:07
Αδικο εχω??? Δεν ειδες η συμπατριωτισσα σου η Τζενη πρωτη και καλυτερη (αλλα αυτη τουλαχιστον παιζει ακομα)

Χα, χα! Άντε βρε (αυτή ίσως και να χώρισε - θα ρωτήσω και θα ενημερώσω :P )

johnalepou
04-09-10, 00:12
Εμ βεβαια θα χωρισε...οχι αφιλοκερδως φανταζομαι

sunset89
04-09-10, 00:13
Εμ βεβαια θα χωρισε...οχι αφιλοκερδως φανταζομαι

Προκαταλήψεις... Προκαταλήψεις! Μπορει να μην ισχυει αυτο που λες! Με βαζεις στο τριπακι να μαθω αμεσα and I will do it. :darkglasses:

Artemis
04-09-10, 12:27
Επισης ξερει κανεις τι απεγινε η Μεμα Σταθοπουλου μετα απο την αποχωρηση της απο τον κινηματογραφο και πριν τον θανατο της? Καποιες φημες την θελαν κλεισμενη σε μοναστηρι δε ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο.

sunset89
04-09-10, 12:38
Επισης ξερει κανεις τι απεγινε η Μεμα Σταθοπουλου μετα απο την αποχωρηση της απο τον κινηματογραφο και πριν τον θανατο της? Καποιες φημες την θελαν κλεισμενη σε μοναστηρι δε ξερω κατα ποσο αληθευει αυτο.

Αν είχε μπει σε μοναστήρι θα είχαν αφιέρωμα κάθε Πάσχα τα κανάλια, μην ανησυχείς...
Όχι. Δες εδώ κάτι λέει:
http://lefobserver.blogspot.com/2008/11/blog-post_6412.html

Artemis
05-09-10, 10:48
Σε ευχαριστω sunset89 ειχα πολυ καιρο να διαβασω κατι σχετικο με αυτη...

bambinella 100
06-09-10, 11:20
Πραγματικα δεν γνωριζω αν η Μεμα Σταθοπουλου ειχε μπει σε μοναστηρι, αλλα ειχα ακουσει και διαβασει λιγα χρονια προτου πεθανει, πως ειχε στραφει στη θρησκεια. Τη θυμαμαι σε ενα περιοδικο να λεει ποσο αγαπουσε την Ορθοδοξια, ενω σε μια φωτογραφια του ιδιου περιοδικου φοραγε στο λαιμο της εναν πολυ μεγαλο σταυρο.
Ευτυχως που προλαβε να φυγει πριν απο το τραγικο δυστυχημα με την κορη της.

argy
06-09-10, 12:41
Bambinella, συγκινηθηκα από το ποστ σου, πιο πολύ για την αγαπημένη μου Γκελλυ Μαυροπούλου !! αλλα και για την Νελλυ Παππά με την εκπληκτική φωνή!!:thanx2:
Την Γκελλυ Μαυροπουλου την ειχα δει φετος καλεσμενη στο εχει γουστο με την Μπηλιω Τσουκαλα γιατι καναν αφιερωμα στην Γεωργια Βασιλιαδου!Μου φανηκε λιγο περιεργη ομως γιατι δεν φαινοταν κ πολυ προσιτη κ μαλιστα εφυγε στα μισα της εκπομπης κ η Τσουκαλα ειχε απορησει!Παρολα αυτα ομως ειναι εξαιρετικη ηθοποιος κ πολυ θα ηθελα να εβλεπα κ αλλες δραματικες ταινιες της αλλα τα καναλια τον χαβα τους!!!!!!!!

msiffredi
07-09-10, 12:22
Η Μέμα Σταθοπούλου, πάντως, δεν κλείστηκε σε μοναστήρι. Απλά ζούσε τα τελευταία χρόνια της ζωής της στην ιδιαίτερή της πατρίδα, την Πάτρα, ιδιωτεύοντας.

georgeikos
07-09-10, 13:00
τα τελευταια χρονια η μεμα σταθοπουλου εμενε στην πατρα και τις πολυ λιγες φορες που ετυχε να δωσει συνεντευξη στην τηλεοραση ειχε μια πικρια για το θεατρο και την τηλεοραση γιατι δεν μπορουσε να βρει δουλεια και γενικοτερα επειδη την ειχαν ξεχασει...ειχε μαλιστα νομιζω χωρις να ειμαι απολυτως βεβαιος οτι ειχε και βιοποριστικο προβλημα...καποια στιγμη ειχε ανοιξει αν θυμαμαι καλα στην πατρα ενα καταστημα ρουχων η κατι τετοιο συνεταιρικα, αλλα ο η συνεταιρος την "εριξε" και καταστραφηκε οικονομικα...λιγο αργοτερα μαθαμε για τον χαμο της..κηδευτηκε στην πατρα παρουσια πολυ λιγων συναδελφων της οι οποιοι "δικαιολογηθηκαν" απο την εκπροσωπο τους Κα αννα φονσου..εκει ηταν βεβαιως και ο φιλος της και συνπρωταγωνιστης της λειβαδιτης...εκεινες τις μερες μαλιστα μαθαμε αναμεσα σε αλλα οτι ηταν κρυφα ερωτευμενη μαζι του και δεν του το αποκαλυψε ποτε!!!
ελπιζω να βοηθησα..:xm:

bambinella 100
07-09-10, 13:52
Sunset89, argy, msiffredi και georgeikos, ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες.
Georgeikos, και βεβαια βοηθησες, αλλα μου δημιουργησες και καποιες αποριες συγχρονως.
Ειναι γνωστο σε ολους οτι για πολλα χρονια η Μεμα ηταν η επισημη αγαπημενη του Θανου, αφου οι δυο τους διατηρουσαν ερωτικο δεσμο απο τον καιρο που γυριζαν μαζι ασπρομαυρες ταινιες μελο.
Πως ειναι λοιπον δυνατον να ηταν κρυφα ερωτευμενη μαζι του και να μην του το αποκαλυψε ποτε?

georgeikos
07-09-10, 15:19
Sunset89, argy, msiffredi και georgeikos, ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες.
Georgeikos, και βεβαια βοηθησες, αλλα μου δημιουργησες και καποιες αποριες συγχρονως.
Ειναι γνωστο σε ολους οτι για πολλα χρονια η Μεμα ηταν η επισημη αγαπημενη του Θανου, αφου οι δυο τους διατηρουσαν ερωτικο δεσμο απο τον καιρο που γυριζαν μαζι ασπρομαυρες ταινιες μελο.
Πως ειναι λοιπον δυνατον να ηταν κρυφα ερωτευμενη μαζι του και να μην του το αποκαλυψε ποτε?
ετσι ειχε ειπωθει τοτε στα καναλια και οτι εντελει δεν ηταν ζευγαρι ποτε...τι να πω μπορει να εχεις και δικιο;)

retrotassos
08-09-10, 01:52
Μακάρι να μπορούσα να βρω επίσης, τι απέγιναν οι Νικήτας Αστρινάκης, από τις φυλακές ανηλίκων και ο Διονύσης Ξάνθος

Artemis
10-09-10, 15:22
Ευχαριστω για τις πληροφοριες. Παντως λυπαμαι που της συμπεριφερθηκε ετσι σκληρα η ζωη τα τελευταια της χρονια. Μου αρεσε και την συμπαθουσα σαν ηθοποιο. Σκληρο για εναν ηθοποιο που εχει να προσφερει να τον βαζουν στο περιθωριο και να το ξεχνανε ολοι. Κριμα!

sunset89
10-09-10, 15:25
Μακάρι να μπορούσα να βρω επίσης, τι απέγιναν οι Νικήτας Αστρινάκης, από τις φυλακές ανηλίκων και ο Διονύσης Ξάνθος

Για τον δεύτερο ρώτα εδώ (χωρίς να κάνω διαφήμιση-στο ίντερνετ το βρήκα από το google)
http://www.facebook.com/group.php?gid=49418549478#!/group.php?gid=49418549478&v=wall

bambinella 100
28-09-10, 20:27
Ξερει κανεις τι απεγινε η Μαρινα Χαριτου?
Ειναι η ομορφη μελαχρινη που υποδυεται τη φιλη της Ελενης Ερημου στην Τελευταια Πτηση.
Εδω τη βλεπουμε απο το 4.22 και υστερα...

http://www.youtube.com/watch?v=vNcv6x4MeuM

ARETARA
28-09-10, 21:47
Μήπως κάνει πρόγραμμα στον Αθήνα 9.84; Δες κι εδώ...http://www.radiofono.gr/view-schedule-pref.php?dateStart=2006/02/28&prefecture_id=1&category_id=1

bambinella 100
28-09-10, 22:00
Ευχαριστω, ARETARA. Μπορει να ειναι αυτη. Θα ακουσω τις Ασφαλεις Προσπερασεις και αν ειναι το προσωπο που ψαχνω, τοτε πιστευω οτι θα αναγνωρισω αμεσως τη φωνη.
Μα που το ξετρυπωσες???

ARETARA
28-09-10, 22:09
Λίγο η διαίσθηση στο googliasma...λίγο κάτι άλλο που διάβασα για θεατρικές παρουσίες της όπως εδώ (http://greek-theatrical-evenings.blogspot.com/2010_04_01_archive.html)

HARANGEL
29-09-10, 23:04
Το μονο που ξερω για τη Χαρα Αγγελουση, ειναι οτι δανειζε τη φωνη τις σε τηλεοπτικες διαφημισεις μεχρι τα τελη δεκαετιας του '90.

ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΥΝΕΧΙΖΩ..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!ΧΑΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣΗ...*-)))

Χαρά Αγγελούση. Η φιλη του Χηνα στο Vortex, η ζωντοχηρα στο Μινορε της Αυγης.

Καπου στα μεσα του 80 εξαφανιστηκε (?)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ....ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ Κ ΜΕ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ!!!!ΙΣΩΣ ΘΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΕΙΤΕ!!!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!! ΧΑΡΑ ΑΓΓΕΛΟΥΣΗ.....-)))

Wally
30-09-10, 08:16
Πολυ ευχαριστη συγκυρια. Πρωτη φορα στο thread εμφανιστηκε καποιο προσωπο που "ψαχνουμε". Να ειστε καλα κ. Αγγελουση

tzias57
30-09-10, 08:24
Η ηθοποιός Νίκη Τριανταφυλλίδη ξέρει κανείς τι απέγινε ;

bambinella 100
30-09-10, 12:07
Αυτη ηταν μια αναπαντεχη....Χαρα!
Ειμαστε πολυ χαρουμενοι, κυρια Αγγελουση, που εισαστε καλα και που συνεχιζετε την καλλιτεχνικη σας πορεια.
Ευχαριστουμε για την τιμη που μας κανατε να απαντησετε η ιδια στο φορουμ μας και μακαρι το παραδειγμα σας να το μιμηθουν και αλλοι καλλιτεχνες.
Ελπιζουμε κι ευχομαστε να ξαναπολαυσουμε συντομα το ταλεντο σας, την πολυ ωραια παρουσια σας, και την υπεροχη φωνη σας!

ioli1453
04-10-10, 11:22
Παιδιά στην espresso το Σαββατο ειχε ενα μικρο κομματι για την ηθοποιο Λιλλη Παπαγιαννη και για τις πολυ δυσκολες στιγμες που περναει. Συγκεκριμενα εγραφε η εφημεριδα οτι η Λιλλη Παπαγιανη απο τον ιανουαριο του 1989 που εφυγε απο τη ζωη ο συζυγος της ο επισης ηθοποιος Ανδρεας Φιλιππιδης εχει απομονωθει εντελως και δεν ερχεται σε επαφη με πολυ κοσμο παρα ελαχιστους φιλους μονο απο την εποχη του εθνικου θεατρου οπως με την ηθοποιο Νελλη Αγγελιδου που ειχε φιλικη επαφη.Η εφημεριδα εγραφε οτι σημερα η λιλλη παπαγιαννη εχει χαθει απο ολους και ουτε οι φιλοι της ξερουν τιποτα γιαυτην δεν ξερουνλενε ουτε αν μενει ακομα στο σπιτι της στην Κυψελη και οτι ουτε αν χτυπησεις το κουδουνι ανοιγει την πορτα και ανησυχουν γιαυτη.Εμενε με μια γυναικα που τη φροντιζε μια οικιακη βοηθο αλλα τωρα δεν ξερουν.Οσο ζουσε η Δεσπω Διαμαντιδου η οποια υπηρξε η πρωτη συζυγος του Ανδρεα Φιλιππιδη οι δυο γυναικες εκαν κολλητη παρεα στο σπιτι της Δεσπως Διαμαντιδου στο Κολωνακι μεχρι που εφυγε απο τη ζωη και η Δεσπω Διαμαντιδου ενα γεγονος που βυθισε ακομα περισσοτερο στη θλιψη τη Λιλλη Παπαγιαννη.Επισης η ιδια εφημεριδα φιλοξενει συνεντευξη της ηθοποιου Μιραντας Κουνελακη που οπως αναφερει η ιδια η ηθοποιος ειχε μεγαλα οικονομικα προβληματα και ηταν για μεγαλα διαστηματα χωρις δουλεια και οτι εκανα πραγματα που δεν ηταν επιλογη της απλως για να εχει δουλεια.Ειπε επισης οτι παντρευτηκε νωρις και χωρισε νωρις και οτι υπηρξε μαμοθρευτο κατι που προσπαθουσε να αλλαξει.

bambinella 100
04-10-10, 15:35
Ioli, απο σενα παιρνω μια θετικη απαντηση για το αν ζει η Λιλη Παπαγιαννη γιατι οπως ειδες εδω, ειχα παρει δυο αντιθετες πληροφοριες για εκεινη. Χαιρομαι που ειναι ζωντανη, αλλα βεβαια ειναι κριμα που περνα αυτες τις δυσκολες ωρες. Ενδιαφεροντα και οσα μας γραφεις για την Μιραντα Κουνελακη.
Ευχαριστουμε πολυ, ioli, για τις τοσο ενδιαφερουσες ειδησεις που μας εδωσες!

saboter
04-10-10, 17:20
Πριν 2 χρόνια βρέθηκα να παρακολουθώ την "Αλίκη στη χώρα των θαυμάτων" και είχα κολλήσει με τον τρελο-Κάπελα.. μου φαινόταν γνώριμη και η φωνή και η φάτσα του. Τελικά πριν πετάξω το εισιτήριο, διάβασα ότι επρόκειτο για το παιδικό θέατρο του ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΣΟΥΠΙΑΔΗ, που έκανε τουρνέ στην επαρχία με ένα μίνι θίασο 3 ατόμων, σκηνικά ταλαιπωρημένα και κοστούμια επιπέδου σχολικής παράστασης, ήχο φασαριόζικο και εισιτήριο κάτω των 5 ευρώ...ο ίδιος πάντως πολύ καλύτερος από τις βιντεοπαραγωγές του '80.

bambinella 100
04-10-10, 18:45
Πολυς χαμενος κοσμος βρεθηκε σημερα!
Saboter, ευχαριστουμε για οσα νεα μαθαμε για τον Πανο Σουπιαδη. Ελπιζω ο Dominion να διαβασει συντομα την απαντηση σου, μια και ηταν αυτος που εκανε την ερωτηση.

Wally
04-10-10, 18:53
Για τον Σουπιαδη (τον οποιο αναζητουμε στον Ωρωπο...

Ο ψηλόλιγνος με την αστεία εικόνα των 80s εξαφανίστηκε και άλλαξε... Πολύ παχύς με γκρίζα μαλλιά δύσκολα πλέον αναγνωρίζεται από τους φαν της βιντεοκασέτας. Έχει αποσυρθεί στο εξοχικό του στον Ωρωπό, όπου κατασκευάζει σε συνεργασία με δήμους σκηνικά για παιδικά θέατρα, στα οποία μάλιστα κατά καιρούς πρωταγωνιστεί. Όπως λέει πάντως σε φίλους του, του αρέσει πολύ η ζωή του σήμερα.

Πηγη (http://www.womenonly.gr/loipon/kosmikaarticle.asp?catid=13944&subid=2&pubid=1176376&tag=10741)

Ωραιος τυπας. Κανει το κεφι του χωρις να απασχολει εν ειδει ρεαλιτυ τα media...

argy
05-10-10, 09:57
Ξερει κανεις τι εχει απογινει η Ζινετ Λακαζ??:what:
Εκεινη η ηθοποιος που επαιξε στα χειρικροτηματα,προσωπα λησμονιμενα,καταδρομη στο Αιγαιον & τα 4 σκαλοπατια κ γιατι σταματησε τοσο αποτομα!!!!!!!!!8)

bambinella 100
05-10-10, 10:35
Η Ζινετ Λακαζ εμφανιστηκε σε πολυ λιγες ταινιες και ηταν μια ηθοποιος καθαρα κινηματογραφικη, καθως δεν επαιξε ποτε της στο θεατρο.
Αν ζει σημερα θα πρεπει να ειναι σε πολυ προχωρημενη ηλικια.
Παραθετω το βιντεο οπου τη βλεπουμε απο το 0.36 και μετα, μηπως καποιος φιλος του φορουμ θυμηθει περισσοτερα απο ο,τι εγω.

http://www.youtube.com/watch?v=ccaYGJ6aoVE

argy
05-10-10, 10:46
Τελικα φαινεται δυσκολο!Δεν πειραζει μπορει καποιος να εχει ακουσει κατι!Εντυπωση μου κανει που στις εκπομπες δεν της εχουν κανει εστω ενα μικρο αφιερωμα εστω μια αναφορα!!!!Ποιο πολυ θα με ενδιεφερε να μαθω φυσικα πρωτα αν ζει κ με τι ασχοληθηκε οταν σταματησε με τις ταινιες!!! Φανταζεστε να ζει κ να μας απαντησει η ιδια!!!!:O

bambinella 100
05-10-10, 11:55
Μια που μας εκανε την αρχη η Χαρα Αγγελουση, καιρος ειναι να ακολουθησουν κι αλλοι!
Αν και δε νομιζω η Ζινετ Λακαζ να ασχολειται με υπολογιστες στην ηλικια που θα βρισκεται σημερα! #)

ioli1453
05-10-10, 12:05
Ioli, απο σενα παιρνω μια θετικη απαντηση για το αν ζει η Λιλη Παπαγιαννη γιατι οπως ειδες εδω, ειχα παρει δυο αντιθετες πληροφοριες για εκεινη. Χαιρομαι που ειναι ζωντανη, αλλα βεβαια ειναι κριμα που περνα αυτες τις δυσκολες ωρες. Ενδιαφεροντα και οσα μας γραφεις για την Μιραντα Κουνελακη.
Ευχαριστουμε πολυ, ioli, για τις τοσο ενδιαφερουσες ειδησεις που μας εδωσες!

Να εισαι καλα Βambinella και εγω ξαφνιαστικα με τα οσα διαβασα για τη Λιλλη Παπαγιαννη γιατι και εγω ηθελα να μαθω οπως και για τη Μιραντα Κουνελακη επισης.

Ξερει κανεις τι εχει απογινει η Ζινετ Λακαζ??:what:
Εκεινη η ηθοποιος που επαιξε στα χειρικροτηματα,προσωπα λησμονιμενα,καταδρομη στο Αιγαιον & τα 4 σκαλοπατια κ γιατι σταματησε τοσο αποτομα!!!!!!!!!8)

Και εγω θα ηθελα παρα πολυ να μαθω για τη Ζινετ Λακαζ παιδια μου αρεσε πολυ στα 4 σκαλοπατια μακαρι να μαθουμε κατι γιαυτη την ηθοποιο γιατι εξαφανιστηκε πολυ νωρις απο τον κινηματογραφο και ειναι κριμα.

ARETARA
07-10-10, 23:31
Αναζητώ κι εγώ τα ίχνη του καλού ηθοποιού Δημήτρη Ιωακειμίδη (http://3.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/Spf3EPId4oI/AAAAAAAAV5g/8yQRxqrzDdg/s1600-h/NERHRE.bmp), που συνήθως όμως έπαιζε το ρόλο του "κακού" στις ταινίες. Η τελευταία εμφάνιση που βρήκα στο διαδίκτυο αφορά θέατρο και ήταν το 1999, όπως φαίνεται εδώ (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=80&artid=98872&dt=31/10/1999). Έχουμε καμία πληροφορία επ' αυτού;

demis
07-10-10, 23:51
Αναζητώ κι εγώ τα ίχνη του καλού ηθοποιού Δημήτρη Ιωακειμίδη (http://3.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/Spf3EPId4oI/AAAAAAAAV5g/8yQRxqrzDdg/s1600-h/NERHRE.bmp), που συνήθως όμως έπαιζε το ρόλο του "κακού" στις ταινίες. Η τελευταία εμφάνιση που βρήκα στο διαδίκτυο αφορά θέατρο και ήταν το 1999, όπως φαίνεται εδώ (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=46&ct=80&artid=98872&dt=31/10/1999). Έχουμε καμία πληροφορία επ' αυτού;

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=K7M4FG6tQlE"]http://www.youtube.com/watch?v=K7M4FG6tQlE[/video]

Στο 2:38!!! Φοβερός!!! Δυστυχώς δεν ξέρω ούτε εγώ.

marba1065
15-10-10, 22:39
Μια χαρα είναι ο Δημήτρης Ιωακειμίδης (ο τρομερός Αρναούτης της "Βαβυλωνίας", θυμάστε?

Τον είχα δει πρόσφατα στο κυλικείο της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή, μάλλον για δουλειά έψαχνε.

johnalepou
19-10-10, 00:28
Η Ζινετ Λακαζ εμφανιστηκε σε πολυ λιγες ταινιες και ηταν μια ηθοποιος καθαρα κινηματογραφικη.
Αν ζει σημερα θα πρεπει να ειναι σε πολυ προχωρημενη ηλικια.

Bambi εάν ζει σήμερα η Ζινέτ Λακάζ θα μας την πάρει η ΝΑΣΑ για πειράματα!

bambinella 100
19-10-10, 11:10
Ελα βρε john... Δεν θα ειναι κι 150 η γυναικα!
Αν υποθεσουμε οτι στα Χειροκροτηματα, του 1944 ηταν 24 - 25, σημερα θα ειναι γυρω στα 90. Φτανει και σε τετοια ηλικια ενας ανθρωπος.

dver
24-10-10, 00:25
Γεια χαρά και από μένα!
Θα ήθελα να ρωτήσω για την Σίβα Μάριον (http://lefobserver.blogspot.com/2010/04/blog-post_6904.html), τραγουδίστρια του ελαφρού τραγουδιού και ηθοποιό σε λίγες ταινίες των αρχών του 60. Μάλιστα, την είδα σήμερα σε μια ταινία με τον Θανάση Βέγγο. Διάβασα ότι αυτοκτόνησε το 1981. Γνωρίζει κανείς άλλες πληροφορίες?
Επίσης για τον Κώστα Σταυρινουδάκη (http://90lepta.com/sa3432.html), κλασικό ρολίστα σε ταινίες του Βέγγου.
Ευχαριστώ!

ioli1453
28-10-10, 16:43
Ξερει κανεις σας τι απεγινε η ηθοποιος που επαιζε στο δρακο, στη θεια απο το σικαγο και αλλου Μαργαριτα Παπαγεωργιου?

bambinella 100
28-10-10, 17:40
Ειναι αληθεια οτι η ηθοποιος και τραγουδιστρια Μαριον Σιβα αυτοκτονησε κι αυτο εγινε τον Δεκαπενταυγουστο του 1981, πεφτοντας απο το μπαλκονι του σπιτιου της. Ηταν παντρεμενη με Ελληνοαμερικανο και γι' αυτο εζησε πολλα χρονια της ζωης της στις Η.Π.Α. οπου και εδωσε αρκετες συναυλιες.
Ioli προς το παρον δε γνωριζω τιποτα για τη συμπαθεστατη Μαργαριτα Παπαγεωργιου. Το ιδιο ερωτημα εχω κι εγω για την τυχη της.

Η Μαριον Σιβα σε ευθυμο ντουετακι με τον Ηλιοπουλο, απο την ταινια Καλημερα Αθηνα

http://www.youtube.com/watch?v=JJdWPMM01TQ

Η Μαργαριτα Παπαγεωργιου, τριτη κορη του Ορεστη Μακρη στη Θεια απ' το Σικαγο, σε ψαρεμα γαμπρου στην πλαζ

http://www.youtube.com/watch?v=vNUWU1u-Usg

Shakti
28-10-10, 18:44
Ξέρουμε τι απέγινε ο κούκλος Άλκης Γιαννακάς; Ξέρω μόνο πως σήμερα αν ζει πρέπει να είναι περίπου στα 70 του. Μα τι όμορφος! :flower:

http://i204.photobucket.com/albums/bb25/Ariadni_Nefeli/Retromaniax/GIANAKAS.jpg

tzias57
29-10-10, 12:28
Η Μαργαρίτα Παπαγεωργίου πρέπε να έχει πεθάνει. Μια τελευταία συνέντευξη της που βρήκα ήταν το 2002

Ο Άλκης Γιαννακάς έχει (ή είχε) μια εταρεία παραγωγής ντοκυμαντέρ ή μεταγλωτίσεων. Πάντως σε όσους δημοσιογράφους έχουν πάει να τον βρουν ,έχει απαγορέψει να τραβήξουν φωτογραφίες του. Θέλει ο κόσμος να τον θυμάται όπως ήταν τότε. Ο Ηλίας Κακλαμάνης είχε πει ότι ήταν (μέσα δεκαετίας 80) πολύ πιο παχύς και καραφλός.

Wally
29-10-10, 12:41
Στα μεσα του 80 εκανε πεντε-εξι βιντεοκασετες (Η χήρα με τα κόκκινα, Όλοι τους τρελοί εκτός από εμένα κτλ) αλλα δεν τον θυμαμαι ουτε χοντρο, ουτε καραφλο.

Ισως αυτο του προεκυψε στα μεσα του 90...

mariadegrecia
30-10-10, 02:31
Να ρωτήσω και εγώ τι απέγινε ο Λυκούργος Καλλέργης? Πρέπει να είναι 96 χρονών τώρα πάντως και η wikipedia δεν λέει πληροφορίες αν ζει ή όχι.

dver
30-10-10, 07:41
Εμβόλιμα εδώ να σας πω πως υπάρχει ένα εξαιρετικό βιβλίο της Πηνελόπης Μασούρη με φωτογραφικά πορτρέτα ηθοποιών του "ασπρόμαυρου" ελληνικού κινηματογράφου. Τα πορτρέτα είναι αποτυπωμένα στο "σήμερα" της έκδοσης του βιβλίου (1999)- πολλοί από αυτούς δε ζουν πια... Το βιβλίο (για όσους ενδιαφέρονται) λέγεται "σχεδόν ανεπαισθήτως τον βίον συμπληρούσα" και είναι εκδόσεις Αιγόκερως- άγνωστο αν κυκλοφορεί πια.

Shakti
30-10-10, 14:43
Στα μεσα του 80 εκανε πεντε-εξι βιντεοκασετες (Η χήρα με τα κόκκινα, Όλοι τους τρελοί εκτός από εμένα κτλ) αλλα δεν τον θυμαμαι ουτε χοντρο, ουτε καραφλο.

Ισως αυτο του προεκυψε στα μεσα του 90...

Όντως, εδώ είναι στην Χήρα με τα κόκκινα, απο το 1:00 και μετά.

http://www.youtube.com/watch?v=Olt-cVjz36k

tzias57
30-10-10, 18:42
Να ρωτήσω και εγώ τι απέγινε ο Λυκούργος Καλλέργης? Πρέπει να είναι 96 χρονών τώρα πάντως και η wikipedia δεν λέει πληροφορίες αν ζει ή όχι.

Φυσικά και ζει ο Λυκούργος Καλέργης

snoopy
30-10-10, 22:56
Τον Ιανουάριο του 2008 ο Λυκούργος Καλλέργης είχε δώσει συνέντευξη (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=30&ct=19&artid=52621&enthDate=19012008) με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου του "Στο διάβα του πολυτάραχου 20ου αιώνα (http://www.ebooks.gr/details.php?id=227686)". Τον Μάιο του 2007 αναγορεύτηκε επίτιμος διδάκτορας του Πανεπιστημίου Αθηνών.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
31-10-10, 00:59
Η Πόπη Λάζου και η Νίτσα Μαρούδα τι απέγιναν;

bambinella 100
31-10-10, 21:04
Για την Ποπη Λαζου εξεφρασα κι εγω την ιδια απορια στην αρχη αυτου του θεματος.
Πριν απο οχτω περιπου μηνες ειχα διαβασει για τη Νιτσα Μαρουδα οτι ζουσε και ηταν καλα. Ελπιζω να ειναι ετσι και σημερα.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
01-11-10, 01:38
Μακάρι και οι 2 να είναι καλά.

Η Μαρία Μαρτίκα ("Κυρά-Θάλεια" από το "Ρετιρε") και ο Νίκος Κούρος ("Χρήστος ο φαρμακοποιός" πάλι από το "Ρετιρέ") τι απέγιναν;

tzias57
01-11-10, 10:01
Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Κούρου ήταν το 2000 στους Παπούδες εν δράση.
Το 2005 εξέδωσε ποιητική συλογή με τίτλο "Κέρχνος λόγος και λόγος λιγύς έρχνος λόγος και λόγος λιγύς"

Τελευταία κινηματογραφική εμφάνιση της Μαρίας Μαρτικά ήταν το 2006 στην ταινία Λίστα Γάμου.

tonytony
01-11-10, 12:26
Είχα και γω την απορία για το τι απέγινε η Νίτσα Μαρούδα την οποία συμπαθούσα πολύ. Επίσης έχω την πληροφορία πως εκτός από τον Θανάση Βέγγο στην εντατική είναι και η Λίλη Παπαγιάννη από την επάρατη νόσο και η Σμάρω Στεφανίδου επίσης... Όρκο δεν παίρνω πάντως! Τέλος , θέλω να σας δείξω μια φωτογραφία ενός παλιού ηθοποιού πως είναι σήμερα! Προσπαθήστε να τον αναγνωρίσετε και θα σας πω ποιός είναι...Η φωτό βέβαια είναι 3 χρόνια πριν...

Wally
01-11-10, 12:30
Δεν παει το μυαλο μου...

tzias57
01-11-10, 12:35
Κόβω το κεφάλι μου ότι είναι ο Άλκης Γιαννακάς

bambinella 100
01-11-10, 12:42
Aλκης Γιαννακας, και απο μενα. Αυτο το χαμογελο εκεινον μου θυμιζει.

tonytony
01-11-10, 12:45
Ναι ο Άλκης Γιαννακάς είναι!

bambinella 100
01-11-10, 12:50
Κατι τετοιες φωτογραφιες βλεπω και καταλαβαινω γιατι οι αρχαιοι μας προγονοι αποκαλουσαν τον χρονο "πανδαματορα".
Δε θα μπορεσω ποτε να συμβιβαστω με αυτην την ιδεα!

tzias57
01-11-10, 13:08
Κατι τετοιες φωτογραφιες βλεπω και καταλαβαινω γιατι οι αρχαιοι μας προγονοι αποκαλουσαν τον χρονο "πανδαματορα".
Δε θα μπορεσω ποτε να συμβιβαστω με αυτην την ιδεα!

Που να δεις και παρομοια φωτοφραφία του Κώστα Κακαββά δηλαδή

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
01-11-10, 13:19
Τελευταία τηλεοπτική εμφάνιση του Νίκου Κούρου ήταν το 2000 στους Παπούδες εν δράση.
Το 2005 εξέδωσε ποιητική συλογή με τίτλο "Κέρχνος λόγος και λόγος λιγύς έρχνος λόγος και λόγος λιγύς"

Τελευταία κινηματογραφική εμφάνιση της Μαρίας Μαρτικά ήταν το 2006 στην ταινία Λίστα Γάμου.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
01-11-10, 13:21
Είχα και γω την απορία για το τι απέγινε η Νίτσα Μαρούδα την οποία συμπαθούσα πολύ. Επίσης έχω την πληροφορία πως εκτός από τον Θανάση Βέγγο στην εντατική είναι και η Λίλη Παπαγιάννη από την επάρατη νόσο και η Σμάρω Στεφανίδου επίσης... Όρκο δεν παίρνω πάντως! Τέλος , θέλω να σας δείξω μια φωτογραφία ενός παλιού ηθοποιού πως είναι σήμερα! Προσπαθήστε να τον αναγνωρίσετε και θα σας πω ποιός είναι...Η φωτό βέβαια είναι 3 χρόνια πριν...
Δεν ήξερα ότι έχει καρκίνο η Παπαγιάννη. Προ ημερών έγραψε η ESPRESSO ότι περνάει πολύ δύσκολες ώρες. Και η Σμάρω Στεφανίδου είναι στην εντατική σε πολύ σοβαρή κατάσταση. Ο Βέγγος είναι καλύτερα και βγήκε από την εντατική.

Domenica
01-11-10, 13:36
Λοιπον παιδιά για την Νικη Λινάρδου
Πριν από μερικά χρόνια λέγαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα σπιτι στα Πατησια.Μπαινω λοιπον σε πολυκατοικια αριστουργημα του 50 στη οδο Καραμανλάκη και το πρωτο που βλεπω στο τελειως βινταζ διαμέρισμα ειναι μια ολοσωμη αφισα του ῾᾽Θα σε κάνω βασιλλισα῾᾽. Ιδιοκτητρια ήταν η κ.Λινάρδου που το πουλουσε για να παει κάπου στα βορεια προσαστια. Ζουσε με ένα σκυλακι και μια οικιακή βοηθο. Παιδια δεν είχε μου ειπε γαιτι την ρωτησα γιαιτ δεν δινει το σπιτι στα παιδιά ή στα εγγόνια. Ηταν υπερκομψη και Κυρια με Κ κεφαλαιο. Ηταν ντυμενη καλά αλλά οχι εξηζητημενα και πολυ καλοδιατηρημένη,λεπτη με περιποιημένα μαλλιά,νυχια και ωραια παπουτσια. Το δε σπιτι αριστουργημα πολύ καλό γουστο. Πουλαγε και τα επιπλα. Δυστηχως το έδινε ακριβα και ηθελε και διορθωσεις λογω παλαιοτητας. Τελικά σπιτι δεν πηραμε και αντι να μπουμε σε δανεια φυγαμε εξω. Η περιοχη ἐχει αφεθει στη μοιρα της και οταν περασα απο κει πριν μερικους μηνες δεν πουλιοταν πια. Χαρηκα ομως για την εμπειρια να γνωρισω τη Νικη Λιναρδου.
Μπορειτε να μου πειτε τι απεγινε η Ζετα Αποστολου, η Νίτσα Μαρουδα, η Νικη Τριανταφυλλιδη και η Καιτη Παπανικα.Αν ειναι αληθεια αυτα για τη ΛιΛη Παπαγιαννη κριμα,δεν μπορουμε να τη βρουμε?Αρεσε πολυ στν αντρα μου.

bambinella 100
01-11-10, 13:50
Tonytony, σε ευχαριστουμε πολυ για το μινι - κουιζ. Μαθαμε επιτελους πως ειναι σημερα ο Αλκης Γιαννακας!
Tzias, τον Κωστα Κακκαβα τον ειχα δει πριν απο τρια - τεσσερα χρονια σε κατι θεατρικα μονοπρακτα που εβαζε η ΕΤ1. Το συγκεκριμενο ειχε τιτλο Η Αγγελια, και ειδα εναν Κακκαβα γερο, αδυνατο, με μουσι, και λιγα μαλλια.
Σκετη απογοητευση δηλαδη για εναν αντρα που καποια εποχη υπηρξε το ονειρο πολλων κοριτσιων και γυναικων.
Domenica, τι ωραια πραγματα ηταν αυτα που μας ειπες για τη Νικη Λιναρδου! Ελπιζω να διαβασες οσα γραφω στην αρχη του thread για αυτην και το οτι υπηρξε συζυγος του Αλεκου Σακελλαριου. Ηταν παντοτε γυναικα εντυπωσιακη με ωραιο παραστημα. Σε ολες τις ταινιες της ειναι η πιο ψηλη απο ολες τις αλλες γυναικες ηθοποιους!

Ο Κωστας Κακκαβας σημερα...
http://www.espressonews.gr/files/ArticlePhotos/20091115/thumbs/veggos3_494x320.jpg

tzias57
01-11-10, 14:03
DOMENIKA εδώ ένα βίντεο από εκδήλωση που έγινε στο δίστομο το Ιούνιο του 2010 και τιμήθηκε η Καίτη Ππαπανικά.

http://www.youtube.com/watch?v=Y3My6PEKg2Q

Σε αυτήν την σελίδα υπάρχει και φωτογραφία του πρώιν συζύγου της Θόδωρου Κατσαδράμη αλλά και κάποια νέα για αυτήν.
http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=3&artID=850209

βέβαια είναι από το 2008

Για την Νίκη Τριανταφυλλίδη είχα εκφράσει και εγώ κάποια απορία.

Domenica
01-11-10, 14:12
Ναι το διαβασα πολυ καλες πληροφορίες και ωραιο thread δεν το ηξερα πως ηταν συζηγος του Σακελλαριου τοτε που ειδα το σπιτι. Με εξαιρεση του οτι δεν εκανε οικογενεια (αν δηλ. αυτο θεωρηται προβλημα) ηταν μια χαρα και αναπολουσε αυτα τα χρονια της δοξας χωρις θλιψεις και μιζεριες και ζουσε στο παρόν. Νομιζω πως πολλοι απο τους παλιους ηθοποιούς κάναν το λάθος να πιστεύουν πως αυτό θα κρατουσε για πάντα. Οσο για τις γυναικες ειναι παντα σοκ όταν γερνουν.Λιγες μεγαλωνουν αξιοπρεπως. Συν πως τα λεφτά τότε δεν είχαν καμμια σχέση με τα τωρινα ποσα στην τηλεοραση και ολοι οσοι τα έκαναν σπιτια αγορασαν ακριβα (τοτε) διαμερισματα στο κεντρο, Πατησια και Κυψέλη κυριως, απο τα οποια δεν έκαναν καν αποσβεση. Πολλες παλιες δοξες ζουν με φωτογραφιες και αναμνησεις μονοι και μονες σε αυτες τις περιοχες. Νομιζω στην Αχαρνων υπηρχε ῾᾽το σπιτι του ηθοποιου῾᾽σαν ξενωνας για βετερανους σταρ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.

Domenica
01-11-10, 14:13
Ευχαριστω για το ωραιο βιντεάκι!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
01-11-10, 15:05
Η Βούλα Ζουμπουλάκη και η Τασσώ Καββαδία τι κάνουν άραγε;

ioli1453
01-11-10, 16:28
Λοιπον παιδιά για την Νικη Λινάρδου
Πριν από μερικά χρόνια λέγαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα σπιτι στα Πατησια.Μπαινω λοιπον σε πολυκατοικια αριστουργημα του 50 στη οδο Καραμανλάκη και το πρωτο που βλεπω στο τελειως βινταζ διαμέρισμα ειναι μια ολοσωμη αφισα του ῾᾽Θα σε κάνω βασιλλισα῾᾽. Ιδιοκτητρια ήταν η κ.Λινάρδου που το πουλουσε για να παει κάπου στα βορεια προσαστια. Ζουσε με ένα σκυλακι και μια οικιακή βοηθο. Παιδια δεν είχε μου ειπε γαιτι την ρωτησα γιαιτ δεν δινει το σπιτι στα παιδιά ή στα εγγόνια. Ηταν υπερκομψη και Κυρια με Κ κεφαλαιο. Ηταν ντυμενη καλά αλλά οχι εξηζητημενα και πολυ καλοδιατηρημένη,λεπτη με περιποιημένα μαλλιά,νυχια και ωραια παπουτσια. Το δε σπιτι αριστουργημα πολύ καλό γουστο. Πουλαγε και τα επιπλα. Δυστηχως το έδινε ακριβα και ηθελε και διορθωσεις λογω παλαιοτητας. Τελικά σπιτι δεν πηραμε και αντι να μπουμε σε δανεια φυγαμε εξω. Η περιοχη ἐχει αφεθει στη μοιρα της και οταν περασα απο κει πριν μερικους μηνες δεν πουλιοταν πια. Χαρηκα ομως για την εμπειρια να γνωρισω τη Νικη Λιναρδου.
Μπορειτε να μου πειτε τι απεγινε η Ζετα Αποστολου, η Νίτσα Μαρουδα, η Νικη Τριανταφυλλιδη και η Καιτη Παπανικα.Αν ειναι αληθεια αυτα για τη ΛιΛη Παπαγιαννη κριμα,δεν μπορουμε να τη βρουμε?Αρεσε πολυ στν αντρα μου.Αχ τι ωραια η Νικη Λιναρδου ειναι απο τις αγαπημενες μου ηθοποιους εκεινης της χρυσης εποχης και πολυ ομορφη γυναικα. Ποσο θα ηθελα κι εγω να τη γνωρισω απο κοντα οπως εσυ θα το ηθελα πολυ.Και χαιρομαι πολυ που ηταν ευγενικη οπως λες.Μπραβο που την γνωρισες.Της ειπες οτι καταλαβες οτι ειναι η ηθοποιος οτι την γνωρισες? Επισης ηταν η παραγωγος τη δεκαετια του 1990 σε πολλα ντοκυμαντερ στην τηλεοραση και ενα ντοκυμαντερ που ειδα πριν λιγες μερες ειναι παραγωγη δικη της.Τη δεκαετια του 1990 εκανε παραγωγες στην τηλεοραση δεν ξερω ομως αν συνεχιζει ακομα.Μακαρι να την γνωριζα κι εγω απο κοντα οπως εσυ μακαρι.

argy
01-11-10, 17:50

Για την Τασσω Καββαδια ειχα ακουσει οτι εχει σταματησει,αν κ γυρω στο 2000 ηταν σε δραση γιατι αν θυμαστε επαιζε σε κατι σειρες!! Οποτε συμπεραινουμε οτι ζει μια ησυχη ζωη μακρια απο τα φωτα!!! Κ ειναι σε πολυ μεγαλη σε ηλικια!!!!

Για την Βουλα Ζουμπουλακη και εγω αναρωτιεμαι!!!!!!!!

Greeksexycgn
01-11-10, 18:03
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν η Ξένια Καλογεροπούλου ? (http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQhgIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Fbiographies%2F 71&rct=j&q=ksenia%20kalogeropoulou&ei=h-TOTNujG8KCOrO86JoB&usg=AFQjCNF0HImLwetuRRw7cAuZ5XBS3C3mBg&cad=rja)

sunset89
01-11-10, 18:09
Να ρωτησω και εγω με την σειρά μου τι απέγιναν η Ξένια Καλογεροπούλου ? (http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQhgIwAA&url=http%3A%2F%2Fwww.sansimera.gr%2Fbiographies%2F 71&rct=j&q=ksenia%20kalogeropoulou&ei=h-TOTNujG8KCOrO86JoB&usg=AFQjCNF0HImLwetuRRw7cAuZ5XBS3C3mBg&cad=rja)

Καλά είναι, έδωσε πρόσφατα μια συνέντευξη.
Ασχολείται με το θέατρο μόνο πια και η τηλεόραση στη μορφή που έχει πάρει, την αφήνει αδιάφορη.

ioli1453
01-11-10, 18:10
Για την Τασσω Καββαδια ειχα ακουσει οτι εχει σταματησει,αν κ γυρω στο 2000 ηταν σε δραση γιατι αν θυμαστε επαιζε σε κατι σειρες!! Οποτε συμπεραινουμε οτι ζει μια ησυχη ζωη μακρια απο τα φωτα!!! Κ ειναι σε πολυ μεγαλη σε ηλικια!!!!

Για την Βουλα Ζουμπουλακη και εγω αναρωτιεμαι!!!!!!!!Η Τασσω καβαδια καπου διαβασα οτι μενει εδω και λιγα χρονια στη Γερμανια εκει που μενουν τα τρια της παιδια.Μενει με τα παιδια της στη Γερμανια καπου διαβασα.Η Βουλα Ζουμπουλακη απο οσο ξερω πρεπει να ζει αλλα δεν παιζει πια απο δικη της επιλογη.

bambinella 100
01-11-10, 18:12
Eιχα δει την Ξενια Καλογεροπουλου πριν απο πολυ λιγα χρονια στην τηλεοραση και ελεγε οτι το μονο που την απασχολει πλεον επαγγελματικα ειναι το Παιδικο Θεατρο.
Σημερα ειναι ετσι...
http://praticabile.files.wordpress.com/2010/06/dspphoto.jpg

argy
01-11-10, 18:28
Η Τασσω καβαδια καπου διαβασα οτι μενει εδω και λιγα χρονια στη Γερμανια εκει που μενουν τα τρια της παιδια.Μενει με τα παιδια της στη Γερμανια καπου διαβασα.Η Βουλα Ζουμπουλακη απο οσο ξερω πρεπει να ζει αλλα δεν παιζει πια απο δικη της επιλογη.

Το οτι ειναι στη Γερμανια κ εμενα το πηρε το αυτι μου αλλα ηθελα να το επιβεβαιωσω οποτε αν το διαβασες κ εσυ ενταξει ισχυει!!!

Με προλαβες Bambinella γιατι ηθελα εγω να πω τα νεα για την αγαπημενη μου Ξενια !!!!!!!!!!:P :P
Πραγματικα κυρια και ισως μια απο τις διακριτικοτατες παρουσιες στο χωρο!!!!!!!!!

Domenica
01-11-10, 18:35
Ναι της ειπα πως την γνώρισα και χάρηκε πολύ. Φαινεται σαν να θεωρούσε τον κινηματογράφο απλώς ένα σημαντικό σταδιο στη ζωή της και όχι να κλαιει για περασμένα μεγαλεία. Πολύ αξιοπρεπής. Βεβαια οπως ειπα δεν φαινοταν να έχει οικονομικά προβλήματα και φαινιταν να έκανε ενδιαφέροντα πράγματα, δεν ήξερα πως ασχολιόταν με ντοκιμαντερ. Η Βουλα Ζουμπουλάκη είναι επίσης αντιστοιχη περίπτωση. Ειχε συνέντευξη πριν 2 ή 3 χρόνια στο περιοδικο Σινεμά. Ελεγε πως έκανε θέατρο για αυτό δεν έπαιξε σε πολλές ταινίες. Ηταν επισης πολυ περιποιημένη και κομψη και έμοιαζε πολύ νεωτερη χωρίς όμως πλαστικές και λιφτιγκ. Ηταν αγνωριστη, έμοιαζε σαν παλιά μεγαλοαστή κυρία απο πίνακα καμμια σχέση με τη ζουμερή πιτσιρίκα από τις ταινίες. Εχω πετάξει αυτό το τευχος δεν ειναι ομως τοσο παλιο και κάπου θα κυκλοφορεί.

bambinella 100
01-11-10, 18:52
Η sunset μας προλαβε και τους δυο, argy, γιατι εχει πιο φρεσκα νεα απο μενα για την Καλογεροπουλου!
Η Ξενια ελεγε σε μια παλαιοτερη της συνεντευξη οτι απο τη στιγμη που ειδε την ταινια Κλεοπατρα, με την Ελιζαμπεθ Ταιηλορ, της αρεσε τοσο πολυ η εμφανιση της πρωταγωνιστριας που απο τοτε και για πολλα χρονια υιοθετησε το ιδιο στυλ με εκεινη, δηλαδη: εντονη μαυρη γραμμη στα ματια που τραβιεται προς το πλαι, ψηλος κοτσος, και φραντζα που εφτανε στα μισα του μετωπου.
Πιο πολυ για σενα τα λεω αυτα, argy, που ξερω οτι η Ξενια σου αρεσει πολυ.

ioli1453
01-11-10, 18:59
Ναι της ειπα πως την γνώρισα και χάρηκε πολύ. Φαινεται σαν να θεωρούσε τον κινηματογράφο απλώς ένα σημαντικό σταδιο στη ζωή της και όχι να κλαιει για περασμένα μεγαλεία. Πολύ αξιοπρεπής. Βεβαια οπως ειπα δεν φαινοταν να έχει οικονομικά προβλήματα και φαινιταν να έκανε ενδιαφέροντα πράγματα, δεν ήξερα πως ασχολιόταν με ντοκιμαντερ. Η Βουλα Ζουμπουλάκη είναι επίσης αντιστοιχη περίπτωση. Ειχε συνέντευξη πριν 2 ή 3 χρόνια στο περιοδικο Σινεμά. Ελεγε πως έκανε θέατρο για αυτό δεν έπαιξε σε πολλές ταινίες. Ηταν επισης πολυ περιποιημένη και κομψη και έμοιαζε πολύ νεωτερη χωρίς όμως πλαστικές και λιφτιγκ. Ηταν αγνωριστη, έμοιαζε σαν παλιά μεγαλοαστή κυρία απο πίνακα καμμια σχέση με τη ζουμερή πιτσιρίκα από τις ταινίες. Εχω πετάξει αυτό το τευχος δεν ειναι ομως τοσο παλιο και κάπου θα κυκλοφορεί.Ναι αν δεν κανω λαθος η Νικη Λιναρδου σταματησε πολυ νωρις τον κινηματογραφο το 1968 επαιξε την τελευταια της ταινια ο Ρωμιος εχει φιλοτιμο μετα σταματησε και δεν την ξαναειδαμε πουθενα ουτε στην τηλεοραση ποτε σε σηριαλ.Ναι τη δεκαετια του 1990 εκανε την παραγωγη σε ντοκυμαντερ στην ερτ εχω δει αρκετα σε επαναληψη πριν 2 μηνες περιπου και μαλιστα ενα ντοκυμαντερ δικο της ηταν το 2001 μαλιστα.Να ρωτησω ομως το πραγματικο της ονομα ηταν το Μπεμπη Κουλα ή το Νικη Λιναρδου?Αχ τι τυχερη εισαι που την γνωρισες απο κοντα μακαρι να την γνωριζα κι εγω ζηλευω τωρα.

argy
01-11-10, 19:03
@ Bambinella
Αυτην τη δηλωση δεν την ειχα ακουσει ποτε!!!!! Ομως δεν ειναι και δυσκολο να το καταλαβεις αφου σε ορισμενες ταινιες οι ομοιοτητες τους ειναι εκπληκτικες!!!!!!! Πιο προσφατα την ειχα δει σε μια εκπομπη στη ΝΕΤ και φαινοταν πολυ παθιασμενη με το παιδικο θεατρο!!!!!:)

Πολυ χαρουμενος θα ειμουν αν μας παραχωρουσε καμια συνεντευξη!!!:D

thouvou21
01-11-10, 19:26
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ SITE.ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟΣ ΟΣΟ ΤΟΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ.ΝΙΚΟΣ ΤΣΑΧΙΡΙΔΗΣ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΑ ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΧΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ.ΧΘΕΣ ΤΟΥ ΠΑ ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΑΙΡΕΤΗΣΕ.ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΛΟΙ...

Wally
01-11-10, 19:54
Θα παραθεσω τα λογια του Ηλια Kακλαμανη στη συνεντευξη (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8306) που ειχε δωσει στην RetroManiaX Intervew Team

ΝΙΚΟΣ ΤΣΑΧΙΡΙΔΗΣ ;
«Ρολίστας» που λείπει από την τηλεόραση της πλάκας του σήμερα. Σήμερα ο ίδιος ηθοποιός, κάνει και το γιό και τον πατέρα και τον ωραίο και τον άσχημο. Ο Τσαχιρίδης ήταν «ρολίστας» «σκληρός». Τώρα τους ρόλους του Τσαχιρίδη τους δίνουν σε κάτι βουτυρόπαιδα. Ο Νίκος ήταν ηθοποιάρα.

thouvou21
01-11-10, 20:02
ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ..ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟ ΕΡΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΒΓΑΖΕ ΜΙΑ ΣΚΛΗΡΑΔΑ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΕΡΑΣΑΝ...

bambinella 100
01-11-10, 22:00
Ioli, το κανονικο ονομα της ηθοποιου ειναι Νικη Λιναρδου. Τη δεκαετια του 1950 που ξεκινησε την καριερα της ηταν πολυ της μοδας τα μωρουδιστικα ψευδωνυμα και γι' αυτο η Νικη επελεξε το Μπεμπη Κουλα.
Ετσι αλλωστε τη φωναζαν ολοι οι δικοι της απο μωρο. Νικουλα - Κουλα - Μπεμπη Κουλα!
Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!

snoopy
01-11-10, 23:33
...
Νομιζω στην Αχαρνων υπηρχε ῾᾽το σπιτι του ηθοποιου῾᾽σαν ξενωνας για βετερανους σταρ αλλα δεν ξερω αν υπαρχει ακομα.

Το "σπίτι του ηθοποιού" είναι ένα κοινωφελές ίδρυμα με βασικό σκοπό την φιλοξενία ηθοποιών που χρειάζονται βοήθεια. Στεγάζεται σε μια μονοκατοικία στην Παναθηναίων 1 και και σε μια 6όροφη πολυκατοικία στην Παναθηναίων 5, στα Πατήσια.

Εμπνευστής του η Άννα Φόνσου η οποία έδωσε πολύ μεγάλο αγώνα για την υλοποίησή του και είναι και πρόεδρός του.
Πέρυσι τέτοια εποχή (http://www.espressonews.gr/default.asp?pid=79&catid=1&artID=1089165), η Άννα Φόνσου πάλευε για τα χρήματα που είχε υποσχεθεί το κράτος να δώσει για την αποπεράτωση της αναδιαρρύθμισης των κτιρίων αυτών. Δεν γνωρίζω τι έγινε τελικά...

ioli1453
01-11-10, 23:59
Ioli, το κανονικο ονομα της ηθοποιου ειναι Νικη Λιναρδου. Τη δεκαετια του 1950 που ξεκινησε την καριερα της ηταν πολυ της μοδας τα μωρουδιστικα ψευδωνυμα και γι' αυτο η Νικη επελεξε το Μπεμπη Κουλα.
Ετσι αλλωστε τη φωναζαν ολοι οι δικοι της απο μωρο. Νικουλα - Κουλα - Μπεμπη Κουλα!
Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!Ευχαριστω bambinella για την πληροφορια παντως δεν ξερω αν συμφωνεις κι εσυ αλλα το πραγματικο της ονομα ειναι καλυτερο απο το Μπεμπη Κουλα και πιο καλλιτεχνικο πιστευω απο το ψευδωνυμο.

bambinella 100
02-11-10, 00:26
Το ονομα Μπεμπη Κουλα το θεωρω παρωχημενο ακομη και για τη δεκαετια του '60, κατι που ευτυχως το καταλαβε και η ιδια η ηθοποιος στις αρχες της δεκαετιας αυτης, και το αλλαξε με το πολυ ωραιο πραγματικο της ονομα.
Παντως η τελευταια εμφανιση της Νικης στο σινεμα δεν ηταν στην ταινια Ο Ρωμιος εχει Φιλοτιμο, αλλα στην Κομισσα της Κερκυρας. Εκει ειχε εναν μικρο ρολο στην αρχη του εργου στο ρολο της μητερας ενος πιτσιρικα που συμφωνα με τη Βλαχοπουλου δεν ειχε ιδεα απο μουσικη. Και μαλιστα ειναι και λιγο αγνωριστη θα ελεγα, με καταμαυρα μαλλια. Ενα χρωμα που ειχε και στο ξεκινημα της στον κινηματογραφο.

drspiros
02-11-10, 00:38
Το "Λιναρδος-Λιναρδου" ειναι ενα τυπικο Κερκυραϊκο επωνυμο, απ' οπου και η καταγωγη της ηθοποιου. Μην ξεχνατε αλλωστε και το Σπυρο Λιναρδο, μετεωρολογο του Αnt-1, επισης Κερκυραιο.

ioli1453
02-11-10, 00:46
Το ονομα Μπεμπη Κουλα το θεωρω παρωχημενο ακομη και για τη δεκαετια του '60, κατι που ευτυχως το καταλαβε και η ιδια η ηθοποιος στις αρχες της δεκαετιας αυτης, και το αλλαξε με το πολυ ωραιο πραγματικο της ονομα.
Παντως η τελευταια εμφανιση της Νικης στο σινεμα δεν ηταν στην ταινια Ο Ρωμιος εχει Φιλοτιμο, αλλα στην Κομισσα της Κερκυρας. Εκει ειχε εναν μικρο ρολο στην αρχη του εργου στο ρολο της μητερας ενος πιτσιρικα που συμφωνα με τη Βλαχοπουλου δεν ειχε ιδεα απο μουσικη. Και μαλιστα ειναι και λιγο αγνωριστη θα ελεγα, με καταμαυρα μαλλια. Ενα χρωμα που ειχε και στο ξεκινημα της στον κινηματογραφο.Ναι το ξερω αλλα εκει εκανε ενα περασμα μονο δεν επαιξε ρολο γιαυτο δεν το ανεφερα η τελευταια της ταινια ως πρωταγωνιστρια ειναι το 1968.Επισης μαυρο μαλλι ειχε και στην ταινια η αδερφη μου θελει ξυλο το 1966.

ioli1453
02-11-10, 00:48
Το "Λιναρδος-Λιναρδου" ειναι ενα τυπικο Κερκυραϊκο επωνυμο, απ' οπου και η καταγωγη της ηθοποιου. Μην ξεχνατε αλλωστε και το Σπυρο Λιναρδο, μετεωρολογο του Αnt-1, επισης Κερκυραιο.Ωστε η Νικη Λιναρδου ειναι Κερκυραια ε? Πολυ ωραια δεν το ηξερα αυτο.

bambinella 100
02-11-10, 01:06
Βεβαια και στην ταινια Η Αδελφη μου θελει Ξυλο παλι μαυρο μαλλι εχει!
Πολυ σωστη η επισημανση σου ioli.
Drspiros δεν ηξερα ουτε εγω οτι το επωνυμο αυτο ειναι κερκυραικο. Σε ευχαριστουμε πολυ που χαρη στο ποστ σου μαθαμε τον τοπο καταγωγης αυτης της αγαπημενης ηθοποιου!

mhmerotategiatipino
02-11-10, 09:00
Η Μαριον Σιβα σε ενα και μοναδικο εξωφυλλο που καταφερα να βρω. :)

dver
02-11-10, 09:43
Η Μαριον Σιβα σε ενα και μοναδικο εξωφυλλο που καταφερα να βρω. :)

Ποιο έτος αυτό το εξώφυλλο?

dver
02-11-10, 09:47
Λοιπόν, δεν είναι ελληνίδα ηθοποιός, αλλά είναι ...σαν να είναι! Πρόκειται για την Αnne Lonnberg, την "Άνναμπελ" του "Κορίτσια Στον Ήλιο" (1968), στο οποίο συμπρωταγωνιστούσε με τον Γιάννη Βόγλη. Η Lonnberg έχει παίξει και σε άλλες ελληνικές ταινίες και φαντάζομαι πως είναι μια πολύ οικεία μορφή για τους περισσότερους από εμάς. Σημερα ζει στην Γαλλία, παίζει (για το κέφι της) banjo σε μια jazz μπάντα και δείχνει περίφημα!!!

(http://www.youtube.com/watch?v=DKQhm0BIRSU&NR=1)

tzias57
06-11-10, 20:23

Δυστυχώς έχω άσχημα νέα για την Τασσώ Καβαδία

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/blog-post_9862.html#more

FORD231
06-11-10, 20:32
Πριν 40 ημερες εφυγε απο την ζωη ο αγαπημενος ηθοποιος Αλεκος Μαυριδης (Ταρνανας)
η κηδεια εγινε εκει και οπου ζουσε τα τελευταια χρονια στην Αλιστρατη Σερρων

bambinella 100
06-11-10, 21:06
Δυο πολυ δυσαρεστα νεα για δυο αγαπημενους μας ηθοποιους...
Ευχαριστουμε, tzias και FORD.

θανος
07-11-10, 02:18
ρε παιδια ειχα δει πριν καιρο στην τηλεοραση ενα ρεπορταζ για την κουλα αγαγιωτου που επαιζε την μανα του ψαλτη στο καμικαζι αγαπη μου και την μανα της γιουλακη στο ρετιρε και την εδειχνε να ζει σε γηροκομειο 97 ετων και ξεχασμενη απο ολους επισης ξερει κανεις αν ζει ακομα ο νικος βασταρδης?

DianaTheSuperstar91
07-11-10, 02:33
ρε παιδια ειχα δει πριν καιρο στην τηλεοραση ενα ρεπορταζ για την κουλα αγαγιωτου που επαιζε την μανα του ψαλτη στο καμικαζι αγαπη μου και την μανα της γιουλακη στο ρετιρε και την εδειχνε να ζει σε γηροκομειο 97 ετων και ξεχασμενη απο ολους επισης ξερει κανεις αν ζει ακομα ο νικος βασταρδης?

Η Κούλα Αγαγιώτου δυστυχώς έχει πεθάνει εδώ και λίγα χρόνια.

stakovios
07-11-10, 04:10
Η Κούλα Αγαγιώτου δυστυχώς έχει πεθάνει εδώ και λίγα χρόνια.

Το Δεκέμβριο του 2006.
http://archive.enet.gr/online/online_text/c=113,id=80687524

Domenica
07-11-10, 05:57
Μην θυμαστε μονο την Κουλα Αγαγιωτου από το ρετιρέ θυμηθειτε και την ῾Ευδοκία῾᾽ ηταν συγκλονιστική! Η Νιτσα Μαρουδα και η Ζετα Αποστολου αγνοουνται?

θανος
07-11-10, 06:04
η νιτσα μαρουδα εχει παιξει στο κωνσταντινου και ελενης νομιζω σε καποια επεισοδια που εκανε την μαναβισα

tzias57
07-11-10, 07:39
η νιτσα μαρουδα εχει παιξει στο κωνσταντινου και ελενης νομιζω σε καποια επεισοδια που εκανε την μαναβισα

Καμία σχέση. Ναι ζει η Νίτσα Μαρούδα. Η κόρη της έχει παντρευτει τον πρωιν υπουργό Βαγγέλη Μειμαράκη. Ο Νίκος Βασταρδής ζει επίσης και διατηρεί δραματική σχολή.
Για τον Νίκο Βασταρδή ιδόυ ένα βίντεο (Μάιος 2010)

http://www.youtube.com/watch?v=joMeVc-tuNk

tzias57
10-11-10, 09:31
Ευχάριστα νέα για τον Θανάση Βέγγο. Αυτός ο άνθρωπος ήταν, είναι και θα είναι παλικάρι.
http://news.in.gr/culture/article/?aid=1231066776

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
10-11-10, 13:24
Δυστυχώς έχω άσχημα νέα για την Τασσώ Καβαδία

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2010/11/blog-post_9862.html#more
Περαστικά στην Τασσώ Καβαδία.

stakovios
16-11-10, 02:06
Πριν 40 ημερες εφυγε απο την ζωη ο αγαπημενος ηθοποιος Αλεκος Μαυριδης (Ταρνανας)
η κηδεια εγινε εκει και οπου ζουσε τα τελευταια χρονια στην Αλιστρατη Σερρων

Στις 25/9/2010... Γνωρίζουμε πόσο χρονών ήταν; Σε ευχαριστούμε, Φορντ, για την πληροφορία. Θα περαστεί και στην ΡετροDB.

stakovios
11-12-10, 15:09
Ο Γιώργος Ολύμπιος, ο κυρ Σωτήρης στο "Της κακομοίρας" (1963) έχει γράψει και σενάρια και έχει σκηνοθετήσει πολλές ταινίες. Πού βρίσκεται τώρα;

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%9F% CE%BB%CF%8D%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%BF%CF%82Μάλλον τον είδα και σε επεισόδιο στα "Παλιόπαιδα τα ατίθασα" (1980).

http://www.youtube.com/user/tsalk#p/a/u/0/zbrp_ki7Rjc

lolisman
11-12-10, 15:18
http://www.cine.gr/PeopleImages/608014.jpgνομιζω stakovie πως κανεις λαθος...
στη φωτογραφια που μας δειχνεις ειναι Νασος Κεδρακας
ο Γιωργος Ολυμπιος ειναι αυτος

stakovios
11-12-10, 15:28
http://www.cine.gr/PeopleImages/608014.jpgνομιζω stakovie πως κανεις λαθος...
στη φωτογραφια που μας δειχνεις ειναι Νασος Κεδρακας
ο Γιωργος Ολυμπιος ειναι αυτος

Ευχαριστώ, είχα κι εγώ αμφιβολίες. Ο Ολύμπιος σίγουρα έπαιζε τον κυρ Σωτήρη, σύμφωνα με την IMDB. Ωστόσο, δεν κατάφερα να βρω κάτι για το τι απέγινε.

http://www.imdb.com/name/nm1031751/

bambinella 100
11-12-10, 15:44
Πολυ γλυκος και συμπαθητικος ανθρωπος ο Γιωργος Ολυμπιος.
Δεν φανταζομαι να ζει πλεον γιατι αν υποθεσουμε οτι ηταν καμια 60ρια χρονων το 1963 που εκανε τον κυρ - Σωτηρη, τωρα θα εχει περασει τα 100 αρκετα, που ειναι πολυ δυσκολο να συμβει.

stakovios
11-12-10, 15:59
Ένας ακόμα ηθοποιός που έχει χαθεί από τους δέκτες μας αλλά και από τις αναφορές είναι ο Ραφαήλ Ντενόγιας. Το 1977 έπαιξε τον ρόλο του στρατηγού στο "Ο κυρ Γιώργης εκπαιδεύεται"/ Γεννημένος το 1911, τα ίχνη του χάνονται μετά το τέλος της δεκαετίας του ' 70. Εξαιρετικοί καρατερίστες που δεν ξέρουμε τι έχουν απογίνει...

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A1%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%AE%CE%BB_%CE%9D%CF%84% CE%B5%CE%BD%CF%8C%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%82

bambinella 100
11-12-10, 16:24
Σωστος αρχοντανθρωπος ο Ραφαηλ Ντενογιας, εγινε ιδιαιτερα γνωστος μεσα απο τις ταινιες του Σακελλαριου Η Αλικη στο Ναυτικο και Ο Ρωμιος εχει Φιλοτιμο, κατι που δεν ειδα να αναφερεται στη retrodb.

http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TNg5v52cmhI/AAAAAAAAqtw/ef6e8who6s8/s400/__1_~1.JPG (http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TNg5v52cmhI/AAAAAAAAqtw/ef6e8who6s8/s1600/__1_~1.JPG)

ioli1453
16-12-10, 20:16
Ψαχνοντας πληροφοριες για τη Βουλα Χαριλαου βρηκα οτι σημερα ειναι 73 ετων ειναι παντρεμενη και εχει 2 παιδια.Παντως δεν επαιξε σε πολλες ελληνικες ταινιες και μετα το τελος του κινηματογραφου δεν επαιξε στην τηλεοραση νομιζω εκτος κι αν κανω λαθος οποτε διορθωστε με.

dillon
15-01-11, 13:42
Παιδια καλησπερα κ καλη χρονια, πραγματικα παρα πολυ ωραιο post, το ανακαλυψα σημερα κ το διαβαζω απο την αρχη. Τρομερες φωτος Γιαννακα κ Κακκαβα.
Να προσθεσω κ γω μια ηθοποιο για την οποια δεν ξερουμε κ πολλα αν κ φαινεται να σταματησε νωρις ειναι η παρτενερ του Βεγγου στον Καταφερτζη αλλα κ στη Σχολη για σωφερινες Σιμονη Κυριακιδου. Χαρακτηριστικο το χορευτικο του Triny Lopez κ στις δυο ταινιες.
Ξερει κανεις τιποτα?

bambinella 100
15-01-11, 14:16
Χαριτωμενη κοπελα, με παρα πολυ ωραιο σωμα η Σιμονη.
Πιστευω οτι πρεπει να ειχε καποια σχεση με το χορο γιατι χορεψε σε αρκετες ταινιες της. Βεβαια εκανε μονο εξι - εφτα στο διαστημα 1963 - 65 και σταματησε.
Πιθανοτερος λογος για μενα, ο γαμος. Ακολουθει ενα βιντεο με το πιο γνωστο της χορευτικο απο οσα ειχε κανει.

http://www.youtube.com/watch?v=rixaWZ4MKOc

stakovios
24-01-11, 19:42
Ο Γιώργος Ξύδης ήταν ηθοποιός του μουσικού θεάτρου. Τον βρίσκουμε στον κινηματογράφο σε ταινίες με τον Βέγγο (θυμηθείτε τη σκηνή που στον τουρτοπόλεμο από τον Πράκτορα Θου-Βου, μπαίνει ανυποψίαστος να πάρει μία τούρτα για το σπίτι του και ο Βέγγος του λέει: "Δεν πειράζει, θα την φάτε εδώ μαζί μας"). Επίσης, έπαιζε συχνά τον γιατρό. Πέθανε στην δεκαετία του ' 70 μάλλον. Βρήκα δύο αναφορές στον Τύπο, που επιβεβαιώνουν ότι ζούσε το 1972 και το 1973. Το 1972 παίζει στο κατοχικό δράμα του Γεράσιμου Σταύρου "Καληνύχτα Μαργαρίτα", με τον θίασο Νώτη Τσεκούρα, στο μακρινό Σικάγο. Το 1973 παίζει στο έργο "Ένας Ιππότης για τη Βασούλα", των Γιαλαμά-Πρετεντέρη επίσης στο Σικάγο.

bambinella 100
24-01-11, 20:00
Ο Γιωργος Ξυδης γεννηθηκε το 1891 και εχει πολυ πλουσια φιλμογραφια απο το 1959 εως το 1969. Ηταν ο αλλος "κοντος" του κινηματογραφου μας, μετα τον Νικο Ριζο.

http://1.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TNkTNfaIUQI/AAAAAAAAqw4/_WXQAt8fL_s/s400/vv%2Bnvc.jpg (http://1.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TNkTNfaIUQI/AAAAAAAAqw4/_WXQAt8fL_s/s1600/vv%2Bnvc.jpg)

αριαδνη
02-02-11, 21:42
παιδιά , μηπως ξερετε τι απεγιναν και οι αδελφες Μπρόγιερ, μια απο τις δυο, ειχε παιξει και στην Παριζιανα, ηταν πολυ ωραια κοπέλα και θα επρεπε να την συμπεριλάβουμε και αυτή στις όμορφες γυναικες στο δημοψιφησμα, ηταν σαν νεραιδα, ειχε παντρευτει και τον Βουτσά, ετσι δεν ειναι; και απο χορό μια χαρά, την εχω συνδυασει στο μυαλο μου με τον Πουλόπουλο!!

tzias57
03-02-11, 09:23
Η Έρικα Μπρόγερ είναι μια χαρά. Εδώ μια συνέντευξη της απο 2009

http://www.gossip-tv.gr/story/18408/errika-mprogier-metaniosa-pou-khorisa-me-ton-boutsa

Λέει πως μετάνιωσε για τον χωρισμό της με τον Κώστα Βουτσά.
Η Μαργαρίτα Μπρόγερ παντρεύτηκε τον επιχειρηματία Τσολακάκη. Από τον γάμο αυτό απέκτησε μια κόρη την Κρίστη Τσολάκάκη που είναι συζυγος του Νίκου Χατζηνικολάου
Δες την εδώ στο 1:55 στην βάφτηση της εγγονης της το 2009

http://www.youtube.com/watch?v=9l817o3Ukc4

bambinella 100
03-02-11, 14:44
Δεν το χωραει ο ανθρωπινος νους το ποσο ατιμος μπορει να ειναι ο χρονος. Για τη Μαργαριτα Μπρογερ μιλαω και νυν κα Τσολακακη.
Εντελως αγνωριστη! Απο τις δυο αδελφες Μπρογερ, παντα αυτη μου αρεσε περισσοτερο. Οχι επειδη ηταν η ψηλοτερη. Αυτο ειναι το λιγοτερο.
Την εβρισκα πολυ ομορφοτερη απο την Ερρικα, πιο γλυκια, πιο χαριτωμενη, πιο ντροπαλη......με ενα τσαχπινικο λακακι σε καθε της μαγουλο, αληθινη καλλονη.
Τουλαχιστον ειναι καλα κι οι δυο τους.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
03-02-11, 15:49
Η Ηρώ Κυριακάκη (η καθαρίστρια στα "Κόκκινα φανάρια") και η Αντιγόνη Κουκούλη (υπηρέτρια στον "Ζηλιαρόγατο" και φίλη της Σμαρούλας Γιούλη στον "Θόδωρο και το δίκανο") τι απέγιναν;

migmalion
05-02-11, 23:14
Σχετικα με την Λιλιαν Μινιατη, που αναφερεται στο πρωτο μυνημα αυτης της ενοτητας, υπαρχει ενα video στο youtube στο οποιο καποιος κανει ενα σχολιο οτι ειναι γιος της. Φυσικα δεν ξερω αν αυτο ειναι αληθεια. Το video ειναι εδω:
http://www.youtube.com/watch?v=oZCt4LJ0n-A&feature=related

Παντως η ιστορια αυτης της ηθοποιου ειναι οντως παραξενη, οπως και η ομορφια της. Εκανε καμια 10ρια ταινιες απο το 1964 ως το 1967 και λιγο μετα εξαφανιστηκε... Δεν αναφερεται πουθενα στο ιντερνετ τι απεγινε.

appoul
08-02-11, 22:24
Στο δεύτερο μισό της δεκαετίας του '80 η Αντιγόνη Κουκούλη έπαιζε σε παραγωγές του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών. Έκτοτε δεν θυμάμαι να την έχω δει/ακούσει κάπου αλλού. Ίσως να πήγε σε κάποιο άλλο ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Για ένα διάστημα τα ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. φιλοξενούσαν ηθοποιούς που είχαν κάνει κάποια καριέρα στις δεκαετίες '70 και '80 και δεν έβρισκαν πλέον δουλειά στην... κεντρική αγορά του θεάματος.

RIO
10-02-11, 20:22
Ξέρει κάποιος τι απέγινε ο Γιώργος Οικονόμου, ένας ηθοποιός με σγουρά μαλλιά και μούσια, που έκανε πάντα τον κακό σε ταινίες των 70ς και 80ς; Μετά τις βιντεοκασέτες δε έπαιξε πουθενά...

evarlam
10-02-11, 20:44
Ο Γιώργος Β. Οικονόμου σήμερα μένει στο Καπανδρίτι, την γενέτειρά του και τα τελευταία χρόνια έχει τραβήξει τον δικό του δρόμο αθόρυβα και μακριά από τα φώτα της δημοσιότητας, ασχολούμενος με το θέατρο σαν συγγραφέας, σκηνοθέτης και ηθοποιός. Παράλληλα ασχολείται και με την ιστοριογραφία. Τελευταίο του βιβλίο είναι "Εμείς οι Αρβανίτες", στο οποίο επιχειρεί να αποδείξειι και να τεκμηριώσει την ελληνικότητά τους (είναι και ο ίδιος Έλληνας Αρβανίτης). Έχει πέσει στα χέρια μου το βιβλίο αυτό και φαίνεται αξιόλογο. Φαντάζεστε βέβαια την έκπληξη μου όταν είδα τη φωτό του στο οπισθόφυλλο.
Να και ένα λινκ με την φωτό και το βιβλίο του:
http://www.bibliopolio.gr/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%BF%C F%85-%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%92-h-86065.html?sort=3a&page=1&op=list

RIO
10-02-11, 21:00
Ευχαριστώ πολύ evarlam!:)

stakovios
18-02-11, 03:35
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82_%CE%9B%CE%B1%CE%BC% CF%80%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CF%82
Χθες έμαθα, στην εκπομπή της Τζούλιας Παπαδημητρίου, όπου εμφανίστηκε και μίλησε ένα μέλος του φόρουμ μας (ο ChristosM) ότι έχει πεθάνει ο ηθοποιός Τάσος Λαμπράκος, γνωστός από την "Κραυγή των Λύκων".

Να ρωτήσω και για δύο ακόμη: τι απέγιναν ο Χρήστος Δακτυλίδης, γνωστός από τις δικαστικές σειρές με τον Θάνο Λειβαδίτη και η Φρόσω Κοκκόλα, σύζυγος του Λαυρέντη Διανέλλου (οι άνθρωποι μπορεί και να ζουν).

tzias57
18-02-11, 09:33
Μήπως ξέρετε τι απέγιναν η Νίκη Τριανταφυλλίδη και ο Ορφέας Ζάχος (ο Κίμων, αδερφός του Γ.Κωνσταντίνου στην ταινία Καλως ήρθε το δολάριο);

bambinella 100
18-02-11, 12:55
Νομιζω πως ο Χρηστος Δακτυλιδης δε ζει πια. Την πληροφορια τη δινω με επιφυλαξη και αν καποιος γνωριζει το αντιθετο - πραγμα που το ευχομαι - τον παρακαλω να με διορθωσει.
Ουτε η Φροσω Κοκκολα ζει πλεον. Εχει απαντηθει το ερωτημα στο post 20.
Για τον Ορφεα Ζαχο δεν ξερω, αλλα η Νικη Τριανταφυλλιδη ευτυχως βρισκεται σιγουρα αναμεσα μας.

http://profile.ak.fbcdn.net/hprofile-ak-snc4/hs455.snc4/50510_122069904485829_5830006_n.jpg
Ορφεας Ζαχος

evarlam
18-02-11, 13:59
Από το ψάξιμο που έκανα στο Internet, δεν κατάφερα να βρω κάτι για τόν Ορφέα Ζάχο...είναι ήδη 77 ετών και πιθανόν να έχει αποσυρθεί. Μακάρι να είναι τουλάχιστον καλά στην υγεία του. Η Νίκη Τριανταφύλλίδη, παρά τις φοβερές (οικονομικές) δυσκολίες που αντιμετώπισε επί χρόνια προσπαθώντας να ορθοποδήσει σαν θιασάρχης και ιδιοκτήτρια δραματικής σχολής, εξακολουθεί και σήμερα να είναι ενεργή, ακολουθώντας μάκριά από τα φώτα της (τηλεοπτικής) δημοσιότητας τον δικό της προσωπικό θεατρικό δρόμο.

stakovios
18-02-11, 14:45
Από ψάξιμο, είδα ότι η Κοκκόλα έκανε την τελευταία δημόσια εμφάνισή της το 1982 και το 1989 ο Τύπος γράφει για την αυτοβιογραφία της. Εκτός από ηθοποιός ήταν και αγωνίστρια και τραγουδίστρια του δημοτικού τραγουδιού. Δεν κατάφερα να βρω έστω το έτος θανάτου της, αλλά υποψιάζομαι ότι δεν θα πέθανε πριν το 1989.

ioli1453
19-02-11, 00:05
Αναρωτιομουν εδω και καιρο τι να απεγινε η πανεμορφη ηθοποιος Ολγα Καρλατου που επαιξε σε λιγες ταινιες στην Ελλαδα και μετα εκανε καριερα στην Ιταλια για καποια χρονια ως το 1985 και μετα εξαφανιστηκε απο το καλλιτεχνικο προσκηνιο.Ψαχνοντας πληροφοριες για εκεινη για το που βρισκεται σημερα βρηκα μια ιστοσελιδα που δινει συνεντευξη η ιδια η Ολγα Καρλατου πριν 4 μηνες περιπου.Σημερα ειναι 64 ετων και το 2007 πηρε το πτυχιο Νομικης και τωρα δουλευει ως δικηγορος στις Βερμουδες τοπο καταγωγης του δευτερου συζυγου της και εχει πια το ονομα Olga Rankin.Aπο τη στιγμη που παντρευτηκε σταματησε απο τα καλλιτεχνικα.Σημερα ειναι δικηγορος.

Σαυτη τη διευθυνση http://bernews.com/2010/10/65-year-old-called-to-bermuda-bar/
μπορειτε να διαβασετε τη συνεντευξη της(ειναι στα αγγλικα) και να δειτε πως ειναι εμφανισιακα σημερα η Ολγα Καρλατου εχει φωτογραφια της.

tzias57
19-02-11, 00:27
Ευχαριστω για τις πληροφοριες για την Νίκη Τριανταφυλλίδη.Εντυπωσιακό το εύρημα για την Όλγα Καρλάτου.

tonytony
19-02-11, 10:25
Πω πω εντυπωσιάστηκα πολύ με το πως είναι σήμερα!!! Αγνώριστη θα έλεγα...Και ήταν τόσο ωραία γυναίκα...

ioli1453
19-02-11, 10:35
Πω πω εντυπωσιάστηκα πολύ με το πως είναι σήμερα!!! Αγνώριστη θα έλεγα...Και ήταν τόσο ωραία γυναίκα...Μολις το βρηκα το δημοσιευμα και ειδα πως ειναι σημερα κι εγω εντυπωσιαστηκα παρα πολυ γιατι ειδα οτι δεν εκανε καμια επεμβαση να σταματησει το χρονο και αφησε να μεγαλωσει φυσικα.Ηταν μια πανεμορφη γυναικα σημερα ειναι πραγματικα αγνωριστη και συνειδητοποιημενη για το χρονο που περναει και αυτο που με γοητευσε ειναι οτι σε αρκετα μεγαλη ηλικια πια πηρε το πτυχιο της Νομικης και εκανε το ονειρο της πραγματικοτητα οπως λεει η ιδια.

don dokken
19-02-11, 11:57
ελπιζουμε να την κερδισει η νομικη επιστημη και να μην επιστρεψει στην υποκριτικη..
(καιρο ειχα να πω κακια..)

bernard.c
19-02-11, 20:40
Ένας ηθοποιός που, πέρα από το θέατρο και τον κινηματογράφο, συμμετείχε σε ένα πολύ μεγάλο αριθμό ρετρό τηλεοπτικών σειρών (περισσότερες από 25), είναι ο Πάρις Κατσίβελος (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Πάρις_Κατσίβελος).

Με αφορμή μάλιστα την πρόσφατη εκπομπή για τις χαμένες Ελληνικές σειρές στο kontra, επικοινώνησε με τον ChristosM και δήλωσε παρών στην προσπάθεια εξεύρεσης τηλεοπτικού υλικού - τον ευχαριστούμε θερμά για την υποστήριξή του στην προσπάθεια αυτή!

Με την ευκαιρία, να ενημερώσουμε ότι ο ηθοποιός/καθηγητής δραματικής τέχνης Πάρις Κατσίβελος, μπορεί να έχει "αποσυρθεί" από τα τηλεοπτικά πλατό, εντούτοις εξακολουθεί να συνεισφέρει στα πολιτιστικά του τόπου μας, μέσα από την ιδιότητα του Καθηγητή Δραματικής Τέχνης.

Επιπλέον, πρόσφατα εκδόθηκε και το νέο του βιβλίο "Με Πυξίδα το Φως", το οποίο κυκλοφορεί στα βιβλιοπωλεία.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=30095&d=1298141851

Clemence
19-02-11, 21:39
μπράβο της! μια χαρά τη βρίσκω!

ευχαριστούμε ιόλη!

ioli1453
19-02-11, 23:37
μπράβο της! μια χαρά τη βρίσκω!

ευχαριστούμε ιόλη!Να εισαι καλα Clemence.

bambinella 100
21-02-11, 12:00
Χρονια ειχα να ακουσω για τον Παρι Κατσιβελο και σε ευχαριστουμε bernard, που μας τον θυμισες!
Οτι θα εγραφε και βιβλιο ηταν αλλη μια εκπληξη για μενα. Τον θυμαμαι στα παλια σηριαλ, ψηλο, ξανθο, γαλανοματη, με μια ψυχρη γοητεια και ενα παρουσιαστικο εξω απο τα ελληνικα δεδομενα, σαν να ηταν Γερμανος! :)
Οσο για την Ολγα Καρλατου, επεσα απο τα συννεφα με την τωρινη της εμφανιση!!
Εχει αφησει τον εαυτο της τελειως! Οχι λιφτινγκ και πλαστικες, ουτε το μαλλι της δε βαφει! Απαραδεκτη!
Ενταξει, ο χρονος κανει τη δουλεια του, αλλα κι εμεις, ως γυναικες, κανουμε τη δικη μας.

georgeikos
21-02-11, 12:16
συμφωνω με bambinella!!!! και ειδικα να εχεις στο μυαλο σου τοσααα χρονια εκεινη την κουκλαρα και να σου ρχεται η φωτο και με τιβενο και περουκα!!!!! ειναι και λιγο κωμικη-απογοητευτικη

ioli1453
21-02-11, 13:57
Χρονια ειχα να ακουσω για τον Παρι Κατσιβελο και σε ευχαριστουμε bernard, που μας τον θυμισες!
Οτι θα εγραφε και βιβλιο ηταν αλλη μια εκπληξη για μενα. Τον θυμαμαι στα παλια σηριαλ, ψηλο, ξανθο, γαλανοματη, με μια ψυχρη γοητεια και ενα παρουσιαστικο εξω απο τα ελληνικα δεδομενα, σαν να ηταν Γερμανος! :)
Οσο για την Ολγα Καρλατου, επεσα απο τα συννεφα με την τωρινη της εμφανιση!!
Εχει αφησει τον εαυτο της τελειως! Οχι λιφτινγκ και πλαστικες, ουτε το μαλλι της δε βαφει! Απαραδεκτη!
Ενταξει, ο χρονος κανει τη δουλεια του, αλλα κι εμεις, ως γυναικες, κανουμε τη δικη μας.Βambinella αποκλειεις την περιπτωση να βαρεθηκε να φτιαχνεται συνεχεια? Τοσα χρονια ηταν καλλονη πανεμορφη γυναικα μπορει βα βαρεθηκε πια να τη βλεπουν ολοι ως ομορφη μονο και να θελει να εστιασει και σε αλλα πραγματα πια.Επειτα την ομορφια τη χαρηκε δεν ειναι κατι που δεν το βιωσε ποτε τοσα χρονια ηταν πολυ ομορφη μπορει να βαρεθηκε επειτα μην ξεχνας οτι δεν ειναι ακομα 30χρονων σημερα ειναι 64 πια και δεν μπορει να ειναι οπως ηταν τοτε.Εγω μαλλον συνειδητοποιημενη τη βρισκω.

bambinella 100
21-02-11, 14:30
Οχι, δεν αποκλειω καθολου να βαρεθηκε να περιποιειται. Για την ακριβεια, αυτος ειναι ο λογος που πιστευω οτι σταματησε. Βαρεθηκε!
Κακο του κεφαλιου της, κατα τη γνωμη μου. Κακα τα ψεματα, αλλα μια ωραια γυναικα τραβαει παντα την προσοχη, και αν θελει να τη γνωρισουν για τα ψυχικα της χαρισματα, πρεπει να φροντιζει την εικονα της γιατι ο καθενας αυτο βλεπει πρωτα. Αλλιως δε θα πλησιασει περισσοτερο.

ioli1453
21-02-11, 14:38
Οχι, δεν αποκλειω καθολου να βαρεθηκε να περιποιειται. Για την ακριβεια, αυτος ειναι ο λογος που πιστευω οτι σταματησε. Βαρεθηκε!
Κακο του κεφαλιου της, κατα τη γνωμη μου. Κακα τα ψεματα, αλλα μια ωραια γυναικα τραβαει παντα την προσοχη, και αν θελει να τη γνωρισουν για τα ψυχικα της χαρισματα, πρεπει να φροντιζει την εικονα της γιατι ο καθενας αυτο βλεπει πρωτα. Αλλιως δε θα πλησιασει περισσοτερο.Δυστυχως ετσι ειναι ζουμε πια στην εποχη της επιφανειας και της εικονας και δεν ειναι απολυτα κακο αυτο οταν γνωριζεις για πρωτη φορα εναν ανθρωπο ειναι λογικο να κοιταξεις στην αρχη την εμφανιση αλλα μια γυναικα σαν αυτην που εχει περασει απο αυτο το σταδιο της ομορφιας και μπορει να την εχει κουρασει πια μαλλον αδιαφορο θα της ειναι πια στα 64 χρονια της αν θα αρεσει πια ή αν θα θεωρειται ομορφη.Συμφωνω μαζι σου οτι πρεπει μια γυναικα να περιποιειται τον εαυτο της σε καθε ηλικια και να μην τον αφηνει ποτε ειναι θεμα αισθητικης και καλης διαθεσης οταν αισθανεσαι ομορφη.

bambinella 100
21-02-11, 14:50
Παντως, ioli, σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες αυτες τις χρησιμες πληροφοριες για τη σημερινη ζωη της Ολγας Καρλατου.
Πολυς κοσμος αναρωτιοταν τι απεγινε αυτη η ηθοποιος που δεν την ειδαμε σε πολλες ταινιες η τηλεοπτικες σειρες, αλλα παρ'ολα αυτα εμεινε αξεχαστη.

ioli1453
21-02-11, 15:02
Παντως, ioli, σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες αυτες τις χρησιμες πληροφοριες για τη σημερινη ζωη της Ολγας Καρλατου.
Πολυς κοσμος αναρωτιοταν τι απεγινε αυτη η ηθοποιος που δεν την ειδαμε σε πολλες ταινιες η τηλεοπτικες σειρες, αλλα παρ'ολα αυτα εμεινε αξεχαστη.Ευχαριστω πολυ bambinella να εισαι καλα.Ναι κι εγω αναρωτιομουν τι να κανει σημερα γιαυτο το εψαξα.Οντως εμεινε αξεχαστη σε πολλους και κυριως αντρες ειδικα στην ταινια Εξοδος Κινδυνου σε αυτη την ταινια ηταν πανεμορφη.Δεν την ειδαμε σε πολλες ταινιες ή τηλεοπτικες σειρες γιατι εφυγε πολυ νωρις για το εξωτερικο και συνεχισε εκει την καριερα της για καποια χρονια ωσπου τα εγκατελειψε τελειως και ασχοληθηκε με αλλα πραγματα μετα.

bernard.c
21-02-11, 21:15

Κι εγώ χάρηκα πολύ που μάθαμε νέα του Πάρι Κατσίβελου! Επίσης, κι εγώ τον θυμάμαι από τους ρόλους τους στις τηλεοπτικές σειρές της δεκαετίας του 1980, ακριβώς όπως τον περιέγραψες! Νεαρός, γοητευτικός, με μια "αύρα" σαν από το εξωτερικό.

Ο κ. Κατσίβελος έδειξε μάλιστα ενεργό ενδιαφέρον για τη RetroDB και για τις πληροφορίες που είναι καταχωρημένες στη βάση μας, με αποτέλεσμα να μας υποδείξει κάποιες καίριες διορθώσεις / προσθήκες - τον ευχαριστούμε θερμά για τις παρατηρήσεις του και για το ενδιαφέρον του!

thanos75
21-02-11, 22:35
Ξερουμε τι απεγινε η ηθοποιος Ποπη Λαζου? Ειχε παιξει σε πολλες ταινιες με Αυλωνιτη και Βασιλειαδου. Κορυφαιος ο ρολος της ως πετρα του σκανδαλου στην ταινια "Ο Κλεαρχος, η Μαρινα και ο κοντος". Εξαφανιστηκε ομως και αυτη καπως νωρις και προσωπικα ποτε δεν την εχω δει στην τηλεοραση, εστω σε συνεντευξη!

bambinella 100
21-02-11, 22:55
Ξερουμε τι απεγινε η ηθοποιος Ποπη Λαζου?
Aκριβως το ιδιο ερωτημα εθεσα κι εγω απο το πρωτο post αυτου του θεματος, αλλα δεν απαντησε κανεις μεχρι στιγμης.
Φαινεται οτι τα ιχνη της ηθοποιου εχουν χαθει για τα καλα....

thanos75
21-02-11, 23:12
Aκριβως το ιδιο ερωτημα εθεσα κι εγω απο το πρωτο post αυτου του θεματος, αλλα δεν απαντησε κανεις μεχρι στιγμης.
Χιλια συγγνωμη bambinella, τωρα μολις ειδα οτι ειχες ρωτησει και εσυ στο πρωτο post. Ελπιζω παντως να καταφερουμε να μαθουμε κατι. Παντως απο ενα πρωτο γρηγορο searching στο internet δεν καταφερα να βρω κατι

stakovios
21-02-11, 23:13

Η Πόπη Λάζου ήταν πρωταγωνίστρια του θιάσου της όταν έγινε ένα τροχαίο δυστύχημα (με ανατροπή ΙΧ) στις 12/1/1978, έξω από τα Φάρσαλα. Η ίδια και οι συνάδελφοί της (ανάμεσα στους οποίους ο "κυρ Γιώργης" του Λούνα Παρκ, Διονύσης Παπαγιαννόπουλος), τραυματίστηκαν. Η επίσης ηθοποιός Χάρις Λουκέα, σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών. Στο α΄μισό της δεκαετίας του ' 80 εντάχθηκε στον θίασο της Ανουσάκη και τον Ιανουάριο του 1984 παρουσίασε παραστάσεις στη Ρόδο. Κάποιες πληροφορίες που ίσως μας βοηθήσουμε να βρούμε τα ίχνη της.

ioli1453
22-02-11, 15:31
Κι εγω ψαχνω να βρω πληροφοριες για την Ποπη Λαζου αλλα δεν καταφερα να βρω πολλα πραγματα και κυριως τι κανει σημερα.Το μονο που βρηκα ειναι αυτη η σελιδα http://www.ell.gr/actors.pdf που αναφερεται σε πολλους ηθοποιους και μεταξυ αλλων και στην Ποπη Λαζου που λεει οτι γεννηθηκε στα Καλαβρυτα το 1937.Δεν γνωριζω αν αυτες οι πληροφοριες ειναι αληθινες ή οχι.Μπορειτε να επισκεφτειτε τη σελιδα να δειτε και μονοι σας το μετεφερα οπως το γραφει.Ελπιζω να βρουμε περισσοτερες πληροφοριες για αυτην την ηθοποιο.

bambinella 100
22-02-11, 16:20
Παιδια, ευχαριστω απο καρδιας που επιτελους εμαθα καποια πραγματα για την Ποπη Λαζου. Πολλες και σημαντικες οι πληροφοριες σας. Να ειστε καλα!
Stakovios, η Χαρις Λουκεα, η ηθοποιος που σκοτωθηκε, ποια ειναι; Εχω δει το ονομα της στους τιτλους μερικων ταινιων, αλλα δεν ξερω το προσωπο της.
Θυμισε μου σε παρακαλω κανενα ρολο της, αν τυχαινει να γνωριζεις, η βαλε καμια φωτογραφια της, αν υπαρχει.

stakovios
22-02-11, 22:13
Παιδια, ευχαριστω απο καρδιας που επιτελους εμαθα καποια πραγματα για την Ποπη Λαζου. Πολλες και σημαντικες οι πληροφοριες σας. Να ειστε καλα!
Stakovios, η Χαρις Λουκεα, η ηθοποιος που σκοτωθηκε, ποια ειναι; Εχω δει το ονομα της στους τιτλους μερικων ταινιων, αλλα δεν ξερω το προσωπο της.
Θυμισε μου σε παρακαλω κανενα ρολο της, αν τυχαινει να γνωριζεις, η βαλε καμια φωτογραφια της, αν υπαρχει.
Η Λουκέα ήταν καλή ηθοποιός και όλοι μιλούσαν για το ήθος της. Ήταν όμως άτυχη και δεν πρόλαβε να γίνει πρωταγωνίστρια. Στην τηλεόραση έπαιξε στο πρώτο ελληνικό σίριαλ του 1970. στο "Σπίτι με το Φοίνικα". Από την εφημερίδα "Μακεδονία", 13/1/1978 παραθέτω δύο αποσπάσματα που μιλούν γι' αυτήν και μία φωτογραφία από το σάιτ (όπου αναφέρεται ότι η Λουκέα συνεργαζόταν με τη Μαρία Αλκαίου).

http://koyinta.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=2570&Itemid=98

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A7%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%82_%CE%9B%CE%BF%CF%85% CE%BA%CE%AD%CE%B1
303003030130302

ioli1453
22-02-11, 22:33
Η Λουκέα ήταν καλή ηθοποιός και όλοι μιλούσαν για το ήθος της. Ήταν όμως άτυχη και δεν πρόλαβε να γίνει πρωταγωνίστρια. Στην τηλεόραση έπαιξε στο πρώτο ελληνικό σίριαλ του 1970. στο "Σπίτι με το Φοίνικα". Από την εφημερίδα "Μακεδονία", 13/1/1978 παραθέτω δύο αποσπάσματα που μιλούν γι' αυτήν και μία φωτογραφία από το σάιτ (όπου αναφέρεται ότι η Λουκέα συνεργαζόταν με τη Μαρία Αλκαίου).

303003030130302Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.

stakovios
22-02-11, 22:46
Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.

http://90lepta.com/m631.html

http://www.imdb.com/title/tt0201246/
Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά τα λινκς.

georgeikos
22-02-11, 23:13
απο το 80 και, και μετα ομως τι να απεγινε η ποπη λαζου? ειναι πολυ πιθανο βεβαια να ζει...αλλα ακομα και απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 θα ηθελα να δω μια φωτογραφια της....παντως μου αρεσε παρα πολυ σαν ηθοποιος...

ioli1453
22-02-11, 23:28
απο το 80 και, και μετα ομως τι να απεγινε η ποπη λαζου? ειναι πολυ πιθανο βεβαια να ζει...αλλα ακομα και απο τα μεσα της δεκαετιας του 80 θα ηθελα να δω μια φωτογραφια της....παντως μου αρεσε παρα πολυ σαν ηθοποιος...Νομιζω οτι πρεπει να ζει ακομα αν δε ζουσε θα το ειχαμε μαθει σιγουρα καπου θα γραφοταν.Κι εμενα μου αρεσε σαν ηθοποιος ειδικα στην ταινια ΟΙ Γαμπροι της Ευτυχιας που υποδιοταν την μνηστη του Βασιλη Αυλωνιτη και θα ηθελα κι εγω να δω φωτογραφια της ή να της επαιρναν μια συνεντευξη απο καποια εκπομπη να τη δουμε.

ioli1453
22-02-11, 23:31
Δεν ξέρω αν σε βοηθούν αυτά τα λινκς.Ναι stakovios με βοηθησαν τα λινκ που εδωσες και βρηκα ποια ηταν η Χαρις Λουκεα στην ταινια 4 νυφες κι ενας γαμπρος ηταν η υπηρετρια του Αυλωνιτη.Ευχαριστω πολυ stakovios.

georgeikos
22-02-11, 23:59
εμενα μου αρεσε πολυ στο "ο κλεαρχος η μαρινα και κοντος"

stakovios
23-02-11, 00:35
Stakovios να σε ρωτησω σαυτα που παραθετεις για την Χαρις Λουκεα αναφερεται οτι επαιξε και στην ταινια τεσσερις νυφες κι ενας γαμπρος με τον Αυλωνιτη το 1958.Ποια ηταν σαυτη την ταινια η κοπελα που εκανε την υπηρετρια του Αυλωνιτη? Γιατι αυτες που εκαναν τις τεσσερις κορες του ηταν γνωστες ηθοποιοι.
Τώρα που βλέπω την χρονολογία της ταινίας, σαφώς η Λουκέα ήταν πολύ μικρή σε ηλικία. Επειδή διασταύρωσα από περισσότερα από ένα έντυπα-πηγές του 1978 ότι η ηθοποιός σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών, αυτό σήμαινε ότι είχε γεννηθεί το 1943. Το 1958 λοιπόν ήταν 15 ετών κοριτσάκι. Άρα, σε τέτοιο ρόλο θα πρέπει να την ψάξουμε στην ταινία, την οποία σημειωτέον δεν την έχω δει.

ioli1453
23-02-11, 11:27
Τώρα που βλέπω την χρονολογία της ταινίας, σαφώς η Λουκέα ήταν πολύ μικρή σε ηλικία. Επειδή διασταύρωσα από περισσότερα από ένα έντυπα-πηγές του 1978 ότι η ηθοποιός σκοτώθηκε σε ηλικία 35 ετών, αυτό σήμαινε ότι είχε γεννηθεί το 1943. Το 1958 λοιπόν ήταν 15 ετών κοριτσάκι. Άρα, σε τέτοιο ρόλο θα πρέπει να την ψάξουμε στην ταινία, την οποία σημειωτέον δεν την έχω δει.stakovios επειδη την ταινια 4 νυφες κι ενας γαμπρος την εχω δει πολλες φορες παιζουν μονο 6 γυναικες απο τις οποιες οι 5 ειναι παρα πολυ γνωστες ειναι η Νιτσα Τσαγανεα,η Σμαρουλα Γιουλη,η Μπεατα Ασημακοπουλου,η Βουλα Χαριλαου,η Νινα Γιαννιδου αυτες εκαναν τις κορες και την αδερφη του Αυλωνιτη και αλλη μια γυναικα υπηρχε μονο που εκανε την υπηρετρια και λογικα αφου δεν υπαρχει αλλη γυναικα στο εργο ειναι η Χαρις Λουκεα και δεν ειναι 15 χρονων ειναι τουλαχιστον 20 χρονων σιγουρα αν δεις την ταινια θα το διαπυστωσεις δεν ηταν μικρο κοριοτσακι.

ioli1453
23-02-11, 11:29
εμενα μου αρεσε πολυ στο "ο κλεαρχος η μαρινα και κοντος"Ναι georgeikos και σαυτη την ταινια ηταν πολυ καλη ως πετρα του σκανδαλου καταπληκτικη.Iσως ηταν και η καλυτερη της ταινια αυτη που αναφερεις.

bambinella 100
23-02-11, 16:16
Stakovios και ioli, ευχαριστω για τη δυναμικη σας παρουσια στο thread!
Κι εμενα η Λαζου στον Κλεαρχο μου αρεσε περισσοτερο, και ως ρολος, και ως ερμηνεια, και ως εμφανιση. Ωραια γυναικα! Πραγματικη πετρα του σκανδαλου!
Και οπως λεει και ο Αυλωνιτης στην ταινια:
Ηλιος, θαλασσα, και η ρομπα! :D:D

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=327070&pic_id=32http://static.pathfinder.gr/Clubs/images/spaceball.gif

ARETARA
24-02-11, 00:01
Η Πόπη Λάζου τιμήθηκε μαζί με πολλούς άλλους ηθοποιούς και λοιπούς κινηματογραφικούς συντελεστές, σε σχετική εκδήλωση του Δήμου Αθηναίων στις 19/9/2006. Τα 91 συνολικά άτομα που μνημονεύονται στο σχετικό άρθρο υποθέτω ότι στην εκδήλωση ήταν όλα εν ζωή διότι όπως αναφέρεται μέσα "Πρωταγωνιστές, σκηνοθέτες, τεχνικοί και ένας μουσικοσυνθέτης παρέλαβαν από τον Δήμαρχο Αθηναίων το μετάλλιο της πόλεως των Αθηνών σε μια συγκινητική τελετή για την αναγνώριση της μεγάλης προσφοράς τους στην εβδόμη τέχνη.". Νομίζω ότι το συγκεκριμένο γεγονός είναι χρησιμότατο για μαρτυρία ζωής για πολλούς που αναζητούμε. Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ (http://www.hotstation.gr/article1103.html).

bambinella 100
24-02-11, 11:11
Να και η Ποπη Λαζου στο Νο 34!
Ευχαριστουμε παρα πολυ ARETARA! Πραγματικα δεν μπορω να πω αν ολοι αυτοι οι ηθοποιοι βρισκονταν εν ζωη το Σεπτεμβριο του 2006, [Edited η κυρια Καλο ειναι ζωντανη και μια χαρα!!]

http://www.retrodb.gr/wiki/images/2/2d/Kalikalo2.JPG (http://www.retrodb.gr/wiki/images/2/2d/Kalikalo2.JPG)
Καλη Καλο

ioli1453
24-02-11, 14:50
bambinella αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι η Καλη Καλο ζει ακομα και μαλιστα παλι αν δεν κανω λαθος πριν λιγους μηνες ηταν στο Αλ Τσαντιρι στην εκπομπη καλεσμενη γιατι ειπαν και το ονομα της.Ελπιζω μονο να μην κανω λαθος που πιστευω πως οχι.Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι απεγιναν σημερα οι ηθοποιοι Γιωτα Σοιμοιρη που εκανε τη γυναικα του Ριζου στην ταινια η κομησσα της φαμπρικας, η Νινα Σγουριδου που εκανε την κορη του Τσαγανεα στο Τζο ο τρομερος και η Μαργαριτα Παπαγεωργιου.Μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτες τις ηθοποιους τι κανουν σημερα?

stakovios
24-02-11, 15:51
bambinella αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι η Καλη Καλο ζει ακομα και μαλιστα παλι αν δεν κανω λαθος πριν λιγους μηνες ηταν στο Αλ Τσαντιρι στην εκπομπη καλεσμενη γιατι ειπαν και το ονομα της.Ελπιζω μονο να μην κανω λαθος που πιστευω πως οχι.Εγω θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι απεγιναν σημερα οι ηθοποιοι Γιωτα Σοιμοιρη που εκανε τη γυναικα του Ριζου στην ταινια η κομησσα της φαμπρικας, η Νινα Σγουριδου που εκανε την κορη του Τσαγανεα στο Τζο ο τρομερος και η Μαργαριτα Παπαγεωργιου.Μηπως ξερει κανεις τιποτα για αυτες τις ηθοποιους τι κανουν σημερα?
Κι εγώ επιβεβαιώνω ότι ήταν στην εκπομπή του Λαζόπουλου. Την είχε παρουσιάσει ο ίδιος και εισέπραξε φυσικά χειροκρότημα.

bambinella 100
24-02-11, 16:09
Αρα εγω μπερδεψα την Καλη Καλο με αλλη παλια ηθοποιο. Ευχαριστω παρα πολυ, παιδια!!
Ioli, για τις τρεις ηθοποιους που ρωτας, μπορω να σου απαντησω για τη Μαργαριτα Παπαγεωργιου. Συμφωνα με οσα διαβασα σ' αυτο το thread, μαλλον δε ζει πια.

ioli1453
24-02-11, 16:14
Αρα εγω μπερδεψα την Καλη Καλο με αλλη παλια ηθοποιο. Ευχαριστω παρα πολυ, παιδια!!
Ioli, για τις τρεις ηθοποιους που ρωτας, μπορω να σου απαντησω για τη Μαργαριτα Παπαγεωργιου. Συμφωνα με οσα διαβασα σ' αυτο το thread, μαλλον δε ζει πια.stakovios ευχαριστω για την επιβεβαιωση για την Καλη Καλο οποτε καλα θυμομουν οτι την ειδα στο Λαζοπουλο.bambinella τι εννοεις οτι απο οσα διαβασες μαλλον δε ζει πια? Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω? Εγω ψαχνοντας πληροφοριες για την Μαργαριτα Παπαγεωργιου βρηκα οτι γεννηθηκε το 1935 στο Νεο Φαληρο και οτι ηταν γειτονισσα του Θαναση Βεγγου αλλα δεν ειχε ημερομηνια θανατου οποτε υποθετω οτι μαλλον θα ζει ακομα.

bambinella 100
24-02-11, 16:27
Ioli, εψαξα και βρηκα το post που αναφερει οτι η Μ. Παπαγεωργιου μαλλον δε ζει. Ειναι το Νο 77, στη σελιδα 8.
Απαντα ο tzias, υστερα απο ερωτημα σου λιγο πιο πανω.

ioli1453
24-02-11, 16:30
Ioli, εψαξα και βρηκα το post που αναφερει οτι η Μ. Παπαγεωργιου μαλλον δε ζει. Ειναι το Νο 77, στη σελιδα 8.
Απαντα ο tzias, υστερα απο ερωτημα σου λιγο πιο πανω.bambinella ευχαριστω θα το κοιταξω τωρα αυτο που μου λες γιατι δεν το ειχα δει ως τωρα.

ioli1453
24-02-11, 16:33
Η Μαργαρίτα Παπαγεωργίου πρέπε να έχει πεθάνει. Μια τελευταία συνέντευξη της που βρήκα ήταν το 2002

Ο Άλκης Γιαννακάς έχει (ή είχε) μια εταρεία παραγωγής ντοκυμαντέρ ή μεταγλωτίσεων. Πάντως σε όσους δημοσιογράφους έχουν πάει να τον βρουν ,έχει απαγορέψει να τραβήξουν φωτογραφίες του. Θέλει ο κόσμος να τον θυμάται όπως ήταν τότε. Ο Ηλίας Κακλαμάνης είχε πει ότι ήταν (μέσα δεκαετίας 80) πολύ πιο παχύς και καραφλός.Αυτη τη συνεντευξη της Μαργαριτας Παπαγεωργιου το 2002 που μιλαει για το Θαναση Βεγγο τι βρηκα κι εγω αλλα μπορει και να ζει ακομα και το λεω αυτο γιατι αν ειχε πεθανει νομιζω θα ειχε γραφτει καπου πιστευω.

bambinella 100
24-02-11, 16:45
Δεν εχεις αδικο. Ειναι πιθανο να ζει, λοιπον. Μακαρι!

ioli1453
24-02-11, 16:58
Δεν εχεις αδικο. Ειναι πιθανο να ζει, λοιπον. Μακαρι!Ναι ειναι πολυ πιθανο να ζει μακαρι κιολας γιατι εδω http://lefobserver.blogspot.com/2010/08/blog-post_3926.html που βρηκα ποτε γεννηθηκε και που δεν αναφερει ημερομηνια θανατου πιστευω αν ειχε πεθανει θα το ελεγε εκτος κι αν κανω λαθος απλως μπορει αφου εχει αποσυρθει να μην θελει να δινει συνεντευξεις πια.

audiodee
24-02-11, 17:04
Πριν από 3 χρόνια σε αναζήτηση κατοικίας, πέτυχα την κυρία Σούλα Γαλάτη του παλιού ελληνικού κινηματογράφου, που διέθετε διαμέρισμα προς ενοικίαση μένοντας στην ίδια πολυκατοικία στα Άνω Πετράλωνα. Πολύ εύθυμη και ζωηρή κυρία και καλός άνθρωπος.
Σαν ηθοποιό όμως δεν τη γνωρίζω καλά.

bambinella 100
24-02-11, 17:17
Audiodee, εξ' ακοης τη γνωριζω μονο τη Σουλα Γαλατη. Δεν ξερω ποια ειναι αν τη δω.
Ηταν ωραιο παντως που πετυχες μια παλια ηθοποιο μας και μιλησες μαζι της. Κριμα που τελικα δε νοικιασες το διαμερισμα της. Θα ηταν σπιτονοικοκυρα σου τωρα. :)

RIO
24-02-11, 18:41
Εκείνη η κοπέλα, που έκανε την κόρη της οικογένειας στο "Μικροί-μεγάλοι" και αργότερα την κόρη του ξανθόπουλου στην "κόψη του ξυραφιού", τι απέγινε;

sunset89
24-02-11, 19:27
Εκείνη η κοπέλα, που έκανε την κόρη της οικογένειας στο "Μικροί-μεγάλοι" και αργότερα την κόρη του ξανθόπουλου στην "κόψη του ξυραφιού", τι απέγινε;

Η Βαλσαμά ή η Ηλιοπούλου( http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CF%85%CE%B4%CE%AF%CE%B1_%CE%97%CE%BB%CE%B9% CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85) ;

Εάν εννοείς την πρώτη, παντρεύτηκε και έχει χαθεί τα τελευταία 4 έτη, ενώ η δεύτερη αγνοείται από το χώρο της υποκριτικής και αν δεν εννοείς καμία από τις δύο, συγγνώμη, δική μου παρανόηση! :P :D

RIO
24-02-11, 19:54
Η Βαλσαμά ή η Ηλιοπούλου( http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CF%85%CE%B4%CE%AF%CE%B1_%CE%97%CE%BB%CE%B9% CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85) ;

Εάν εννοείς την πρώτη, παντρεύτηκε και έχει χαθεί τα τελευταία 4 έτη, ενώ η δεύτερη αγνοείται από το χώρο της υποκριτικής και αν δεν εννοείς καμία από τις δύο, συγγνώμη, δική μου παρανόηση! :P :D

Tην Ηλιοπούλου. Κρίμα που εξαφανίστηκε από τα τηλεοπτικά...

ioli1453
24-02-11, 19:59
bambinella ειδα σε διαφημηση(και ελπιζω να μην κανω λαθος) οτι αυτο το σαββατο στην εκπομπη στην υγεια μας του Παπαδοπουλου ειναι και η Καλη Καλο καλεσμενη.

bambinella 100
24-02-11, 20:17
Ωραια, ioli, ευχαριστω! Κι εγω την πεθανα τη γυναικα! :D

ioli1453
24-02-11, 21:14
Ωραια, ioli, ευχαριστω! Κι εγω την πεθανα τη γυναικα! :DΝα εισαι καλα bambinella.

αριαδνη
24-02-11, 22:36
Αλκης Γιαννακας και Κακκαβας τι κανουν; αυτοι και αν εχουν εξαφανιστει! τους εχουμε σε καμια προσφατη φωτο, αυτους τους ωραιους; τουλαχιστον ειναι καλά;

bambinella 100
24-02-11, 22:55
Αριαδνη, κοιτα στα post Νο 88 και Νο 98, και θα τους δεις οπως ειναι σημερα.

αριαδνη
25-02-11, 01:47
Tonytony, σε ευχαριστουμε πολυ για το μινι - κουιζ. Μαθαμε επιτελους πως ειναι σημερα ο Αλκης Γιαννακας!
Tzias, τον Κωστα Κακκαβα τον ειχα δει πριν απο τρια - τεσσερα χρονια σε κατι θεατρικα μονοπρακτα που εβαζε η ΕΤ1. Το συγκεκριμενο ειχε τιτλο Η Αγγελια, και ειδα εναν Κακκαβα γερο, αδυνατο, με μουσι, και λιγα μαλλια.
Σκετη απογοητευση δηλαδη για εναν αντρα που καποια εποχη υπηρξε το ονειρο πολλων κοριτσιων και γυναικων.
Domenica, τι ωραια πραγματα ηταν αυτα που μας ειπες για τη Νικη Λιναρδου! Ελπιζω να διαβασες οσα γραφω στην αρχη του thread για αυτην και το οτι υπηρξε συζυγος του Αλεκου Σακελλαριου. Ηταν παντοτε γυναικα εντυπωσιακη με ωραιο παραστημα. Σε ολες τις ταινιες της ειναι η πιο ψηλη απο ολες τις αλλες γυναικες ηθοποιους!

Ο Κωστας Κακκαβας σημερα...
http://www.espressonews.gr/files/ArticlePhotos/20091115/thumbs/veggos3_494x320.jpg

τον Γιαννακα δεν θα τον γνωριζα ουτε με σφαιρες, οσο για τον Κακκαβα γερασε όμορφα.. σ ' ευχαριστω για μια ακομη φορά..

fonis
03-04-11, 18:24
η βερα γκουμα τι απεγινε ? ειναι αληθεια οτι ηταν παντρεμενη για μικρο χρονικο διαστημα ε τον τσακωνα?
η στελλα κωνσταντινιδου αληθευει οτι ηταν αδερφη στα αληθια του ταμτακου??(μοσιου)

tzias57
03-04-11, 22:30
η βέρα γκούμα είχε εκπομπή στο polis

drspiros
05-04-11, 00:58
Tην Ηλιοπούλου. Κρίμα που εξαφανίστηκε από τα τηλεοπτικά...

Ας προσθεσει καποιος στο retrodb τη (ευρεια) συμμετοχη της στο 2ο κυκλο "Τα 7 κακα της μοιρας μου" στο ρολο της νοσοκομας.

sunset89
05-04-11, 01:43
Ας προσθεσει καποιος στο retrodb τη (ευρεια) συμμετοχη της στο 2ο κυκλο "Τα 7 κακα της μοιρας μου" στο ρολο της νοσοκομας.

Έγινε . Σε ευχαριστούμε

mariadegrecia
06-04-11, 02:22
Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :
http://www.ell.gr/actors.pdf
επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω

thanos75
07-04-11, 14:01
Βασικα βρηκα αυτο το λινκ που μας ενημερωνει για το ποσοι ειναι εν ζωη και ποσοι όχι και επειδη δεν ξερω που να το ποσταρω το βαζω εδω :
επρεπε να ειχα κοιμηθει πριν μια ωρα και καθομαι και το χαζευω! Και να σχολιαζουμε στο fb με τη κοπελα που μου εδωσε τη σελιδα.... κ φυσικα σκεφτηκα αν δεν υπαρχει να τη βαλουμε και εδω
Χάζεψα πραγματικά με τη λίστα και εγώ. Πλήρες ηλικιακό φακέλωμα για πολλές ειδικά γυναίκες ηθοποιούς:D. Με λύπησε πάντως που η λίστα φέρει τη Σιμόνη (Σούλα) Κυριακίδου ως αποβιώσασα. Θα πρέπει-ένα όντως ισχύει- να ήταν πάρα πολύ νέα

stakovios
07-04-11, 14:40
Στον κατάλογο υπάρχουν και κάποια χρονολογικά λάθη. Έτσι, οι θάνατοι της Χριστίνας Σύλβα και του Χρήστου Νέγκα ΔΕΝ έγιναν Πρωτοχρονιά, ενώ η Μαίρη Μεταξά δεν πέθανε το 1991, αλλά το 1987. Μνεία θα κάνω στον Γιώργο Λουκάκη, γνωστό από αστυνομικές σειρές, ο οποίος απεβίωσε το 1995. Απουσιάζουν από τη λίστα αρκετοί καρατερίστες, όπως ο Φραγκούλης Φραγκούλης (+1994), Γιώργος Ξύδης, Χάρις Λουκέα, Κώστας Σταυρινουδάκης, Διονυσία Ρώη, Γιώργος Ρώης και άλλοι.

sunset89
07-04-11, 16:40
Ε, προφανώς ο Νέγκας ειδικά, δεν χάθηκε Πρωτοχρονιά, καθώς πνίγηκε στη θάλασσα, κατακαλόκαιρο... :(

Μαρία πάντως σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες... Είναι ένας μπούσουλας... ;)

ioli1453
07-04-11, 17:34
Χάζεψα πραγματικά με τη λίστα και εγώ. Πλήρες ηλικιακό φακέλωμα για πολλές ειδικά γυναίκες ηθοποιούς:D. Με λύπησε πάντως που η λίστα φέρει τη Σιμόνη (Σούλα) Κυριακίδου ως αποβιώσασα. Θα πρέπει-ένα όντως ισχύει- να ήταν πάρα πολύ νέαΜα η λιστα δεν αναφερει την Σιμονη Κυριακιδου ως αποβιωσασα ισα ισα ειναι κενο στο ονομα της που σημαινει οτι δεν ξερουν αν εχει πεθανει.

mariadegrecia
08-04-11, 02:04
Αχα τόσες λεπτομέρειες παιδιά δεν ξέρω για το αν ειναι σωστά ή όχι αλλά αν μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το τυπά που έκανε τη σελίδα για τις διορθώσεις, καλό θα ήταν.

thanos75
08-04-11, 13:16
Μα η λιστα δεν αναφερει την Σιμονη Κυριακιδου ως αποβιωσασα ισα ισα ειναι κενο στο ονομα της που σημαινει οτι δεν ξερουν αν εχει πεθανει.
Το ονομά της όμως ήταν σε μπλε φόντο (όπως και των υπολοίπων αποβιωσαντων), απλα δεν φαινεται να ειναι γνωστη η ημερομηνια θανάτου της, εάν όντως ισχύει. Τί να πω πάντως... Μακάρι η γυναίκα να ζει και να είναι καλά!

ioli1453
10-04-11, 12:06
Argy, αυτη η μανια της Ξενιας με την Κλεοπατρα φαινεται και στις πρωτες σκηνες της ταινιας Γαμος αλα Ελληνικα, οπου λογω Τριωδιου φορα τη στολη της βασιλισσας της Αιγυπτου!bambinella διαβαζα ενα βιβλιο για τον Αλεκο Σακελλαριο και γινοταν και αναφορα και στη Νικη Λιναρδου(η οποια υπηρξε συζυγος του) και ελεγε οτι και το Μπεμπη Κουλα που χρησιμοποιησε στην αρχη της καριερας της αλλα και το Νικη Λιναρδου που χρησιμοποιησε απο το 1962 και μετα στην υπολοιπη καριερα της ειναι και τα δυο ψευδονυμα και οτι κανενα απο τα δυο δεν ηταν το αληθινο της ονομα ετσι ελεγε.Δεν ξερω αν ειναι αληθεια ή οχι απλως εγω μεταφερω αυτο που διαβασα στη βιογραφια.

bambinella 100
10-04-11, 13:22
Ημουν σιγουρη οτι το Μπεμπη Κουλα ηταν ψευδωνυμο, γιατι το ειχα διαβασει.
Δεν φανταστηκα ομως το ιδιο και για το Νικη Λιναρδου. Αφου ομως το διαβασες σε βιβλιο σχετικο με τον Σακελλαριο, ετσι θα ειναι!

ioli1453
10-04-11, 13:34
Ημουν σιγουρη οτι το Μπεμπη Κουλα ηταν ψευδωνυμο, γιατι το ειχα διαβασει.
Δεν φανταστηκα ομως το ιδιο και για το Νικη Λιναρδου. Αφου ομως το διαβασες σε βιβλιο σχετικο με τον Σακελλαριο, ετσι θα ειναι!bambinella ναι ετσι ελεγε ελπιζω μονο να ειναι αληθεια.Και εγω δεν μπορουσα να το φανταστω οτι και το Νικη Λιναρδου ειναι ψευδονυμο κριμα ομως που στο βιβλιο δεν εγραφε το πραγματικο της ονομα για να το μαθουμε αν οντως ισχυει η πληροφορια αυτη που τη μεταφερω με επιφυλαξη.

erika
12-04-11, 20:21
http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#!/group.php?gid=107358012650398 (http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#%21/group.php?gid=107358012650398) ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΣΚΗΝΗΣ ΑΠΟΝΤΕΣ" ΠΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΠΛΑΝΑ ΜΑΣ..

Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ 1968 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 19880. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΘΑΝΟ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 1993. Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ. ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ..

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..

ioli1453
12-04-11, 22:02
http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#!/group.php?gid=107358012650398 (http://www.facebook.com/profile.php?id=1240901777#%21/group.php?gid=107358012650398) ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ "ΣΚΗΝΗΣ ΑΠΟΝΤΕΣ" ΠΟΥ ΧΡΩΜΑΤΙΣΑΝ ΤΑ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΑ ΠΛΑΝΑ ΜΑΣ..

Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΖΥΓΟΣ ΤΟΥ ΑΛΕΚΟΥ ΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ. ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΝ ΤΟ 1968 ΚΑΙ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 19880. ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕ ΤΟΝ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ ΤΗΣ ΝΕΤ ΘΑΝΟ ΧΡΥΣΟΒΕΡΓΗ ΜΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΧΩΡΙΣΑΝ ΤΟ 1993. Η ΝΙΚΗ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΗΤΑΝ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΤΗΣ. ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟΤΑΤΗ..

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..erika σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τις πληροφοριες που μας εδωσες για τη Νικη Λιναρδου.Ειναι απο τις αγαπημενες μου ηθοποιους και ηθελα να μαθω για εκεινην και χαιρομαι πολυ που οπως λες ειναι μια χαρα.Ηξερα οτι ηταν συζυγος του Αλεκου Σακελλαριου αλλα δεν ηξερα ποτε ακριβως παντρευτηκαν.Επισης γνωριζα οτι ηταν παραγωγος πολλων εκπομπων και μαλιστα πριν λιγο καιρο ειχε προβαλλει η ΕΡΤ1 σε επαναληψη καποιες εκπομπες στις οποιες ηταν παραγωγος.Δεν γνωριζα οτι το πραγματικο της ονομα ειναι Ανδρονικη Κουλα τωρα το μαθαινω απο σενα erika σε ευχαριστουμε πολυ να εισαι καλα.

sunset89
12-04-11, 22:24

ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ ΛΙΝΑΡΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΔΡΟΝΙΚΗ ΚΟΥΛΑ..

Έρικα, καλώς όρισες και καλή παραμονή, μόνο σε παρακαλώ γράφε με μικρά γιατί τα κεφαλαία απαγορεύονται-είναι σα να φωνάζεις!

nick
12-04-11, 23:01
Πάντως ο Χρήστος Δακτυλίδης ζεί. Την Δευτέρα μάλιστα παρουσίασε και το νέο του βιβλίο με τίτλο "Γλυκειά - ξινή ζωή αβάστακτη" απο τις εκδόσεις άγκυρα. Όσο για την Φρόσω Κοκκόλα έχει πεθάνει. Δεν γνωρίζω πότε.

georgecy
16-04-11, 16:14
Έχει διαβάσει κανείς σας την ποίηση της Κατερίνας Γώγου; Είναι απίστευτο αυτό που έκρυβε μέσα της. Έπαιζε συνήθως ρόλους χαζοχαρούμενους ενώ από μέσα της πρέπει να το πάλευε. Δεν ξέρω. Όταν ανακάλυψα τα ποιήματα της πριν από πάρα πολλά χρόνια δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Στο ιντερνετ υπάρχουν διάφορες ιστοσελίδες αφιερωμένες γι αυτή καθώς επίσης και σελίδα στα facebook http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=23955501190
georgecy

imperium
17-04-11, 01:04
Έχει διαβάσει κανείς σας την ποίηση της Κατερίνας Γώγου; Είναι απίστευτο αυτό που έκρυβε μέσα της. Έπαιζε συνήθως ρόλους χαζοχαρούμενους ενώ από μέσα της πρέπει να το πάλευε. Δεν ξέρω. Όταν ανακάλυψα τα ποιήματα της πριν από πάρα πολλά χρόνια δεν πίστευα αυτά που διάβαζα. Στο ιντερνετ υπάρχουν διάφορες ιστοσελίδες αφιερωμένες γι αυτή καθώς επίσης και σελίδα στα facebook http://www.facebook.com/home.php#!/group.php?gid=23955501190
georgecy

παντα επαιζε τετοιους ρολους.δεν ειδαν μαλλον τη μεγαλη πρωταγωνιστρια για να κανει πρωτο ρολο και την μαθαμε
να κανει περισσοτερο την υπηρετρια και την κοπελα που χορευε στα κλαμπ.
κριμα που εφυγε ετσι

imperium
17-04-11, 01:11
ποιημα της που εγινε και τραγουδι απο τουσ Magic de Spell

Εμένα οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά
που κάνουν τραμπάλα στις ταράτσες ετοιμόρροπων σπιτιών
Εξάρχεια Πατήσια Μεταξουργείο Μέτς.
Κάνουν ότι λάχει.
Πλασιέ τσελεμεντέδων και εγκυκλοπαιδειών
φτιάχνουν δρόμους και ενώνουν έρημους
Διερμηνείς σε καμπαρέ της Ζήνωνος
επαγγελματίες επαναστάτες
παλιά τους στρίμωξαν και τα κατέβασαν
τώρα παίρνουν χάπια
και οινόπνευμα για να κοιμηθούν
αλλά βλέπουν όνειρα και δεν κοιμούνται.
Εμένα οι φίλοι μου είναι σύρματα τεντωμένα
στις ταράτσες παλιών σπιτιών
Εξάρχεια Βικτόρια Κουκάκι Γκύζη.
Πάνω τους έχετε καρφώσει εκατομμύρια σιδερένια μανταλάκια
Τις ενοχές σας αποφάσεις συνεδρίων
δανεικά φουστάνια
σημάδια από καύτρες περίεργες ημικρανίες
απειλητικές σιωπές κολπίτιδες
ερωτεύονται ομοφυλόφιλους
τριχομονάδες καθυστέρηση
το τηλέφωνο το τηλέφωνο το τηλέφωνο
σπασμένα γυαλιά το ασθενοφόρο κανείς.
Κάνουν ότι λάχει.
Όλο ταξιδεύουν οι φίλοι μου
γιατί δεν τους αφήσατε σπιθαμή για σπιθαμή
Όλοι οι φίλοι μου ζωγραφίζουνε με μαύρο χρώμα
γιατί τους ρημάξατε το κόκκινο
γράφουνε σε συνθηματική γλώσσα
γιατί η δικιά σας μόνο για γλείψιμο κάνει.
Οι φίλοι μου είναι μαύρα πουλιά και σύρματα
στα χέρια σας. Στο λαιμό σας.
Οι φίλοι μου.

video80
23-04-11, 18:42
Για τους φίλους του ελληνικού βίντεο οι ηθοποιοι : Mιχάλης Γούναρης και Νίκος Μαγδαληνός ασχολούνται με το Κ.Θ.Β.Ε. στη Θεσαλλονικη ,αποψε φιλοξενουνται στην εορταστική (μαγνητοσκοπιμένη) εκπομπή ''Θεάτρου Φώς'' με παρουσιαστρια την Ελσα Ποιμενίδου ,οσοι τους πεθυμίσατε σπευσατε το βραδυ να ανοιξετε τους δέκτες σας στις 12 και μισή στην ΕΤ-3.
Είδα και το σχετικό τρειλερ και ομολογώ τρομαξα να γνωρίσω τον Μιχάλη Γούναρη.

Nemo
29-04-11, 15:51
Η Ελενη Προκοπιου, η γυναικα με την τοσο ασυνηθιστη και εξωτικη ομορφια,

Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .

Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????
Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....
Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"
Συγνωμη για το offtopic.

bambinella 100
10-05-11, 12:50
Nemo, δεν εχω ακουσει ποτε τιποτα για την καταγωγη της Ελενης Προκοπιου, αλλα κατα πασαν πιθανοτητα ειναι ελληνικη.
Ξερεις, επειδη και τα δικα μου ματια τυχαινει να ειναι μακροστενα, κατα καιρους ακουω διαφορα και για τη δικη μου καταγωγη, η οποια σε βεβαιω ομως οτι ειναι ελληνικη.
Απλως συμβαινει και στην Ελλαδα, οπως και παντου στον κοσμο φαναταζομαι, καποιοι ανθρωποι να μη φερουν τα γνωστα και συνηθη χαρακτηριστικα της φυλης τους, χωρις ομως αυτο να σημαινει και οτι δεν ανηκουν σ' αυτην.

thanos75
11-05-11, 09:36
Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου που έπαιζε το γιουσουφάκι στον "Χριστό Ξανασταυρώνεται", αλλά και την κόρη του Φούντα στη "Γαλήνη" τί απέγινε? Είχα βρει από αναζήτηση στο internet ότι τη δεκαετία του 80 ασχολούνταν με το παιδικό θέατρο... δεν κατάφερα όμως να βρω κάποια πιο πρόσφατη πληροφορία. Άμα γνωρίζει κάποιος κάτι, ας αναφέρει. Φαινόταν ταλαντούχα, και πραγματικά συμπαθέστατη

bambinella 100
13-05-11, 15:44
Είχα εδώ και καιρό μια απορία: Η ηθοποιός Τζένη Φωτίου τί απέγινε?

Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.
Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.

Matsablokos
13-05-11, 17:53

Ενδιαφέρον, αν και από τη λίστα απουσιάζουν πολλοί παλιοί και γνωστοί ηθοποιοί. Επίσης, υπάρχουν κάποια χτυπητά λάθη (την Προσοτσάνη, γνωστότατη κωμόπολη της Δράμας και γενέτειρα του Ανέστη Βλάχου, την έχουν γράψει... Προσσουτσάνι) και αμφιβάλλω για την εγκυρότητα κάποιων ημερομηνιών. Η Λέχου π.χ. είχε δηλώσει σε περσινή της συνέντευξη ότι ήταν 43 ετών (άρα δεν έχει γεννηθεί το '72) ενώ και ο Νέγκας αποκλείεται να πέθανε το '74.

Χρήσιμο, πάντως, όπως και να 'χει.

bambinella 100
13-05-11, 18:27
Ο Νέγκας αποκλείεται να πέθανε το '74.

Ο Χρηστος Νεγκας πεθανε απο ανακοπη, τον Ιουνιο του 1981.

irene00
16-05-11, 18:26
Μια λιγο παραξενη και λιγο off topic απορια σε σχεση με το ευστοχο σχολιο της bambinellaς .

Γνωριζετε κατι για την ιδιαιτερη καταγωγη της Ελενης Προκοπιου ????
Θα λεγα μοιαζει περισσοτερο ... με ουγγαρεζα ή να ελκει την καταγωγη της απο την πρωην Σοβιετικη ενωση , παρα με μεσογειακη ελληνιδα ....
Btw θυμαμαι μαλιστα χαρακτηριστικα ενα στιγμιοτυπο οπου ο συμπρωταγωνιστης της (Παντζας ή Ριζος) την αποκαλει γλυκα/χαιδευτικα "Μογγολα μου"
Συγνωμη για το offtopic.

Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους.
Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.
Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά
άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.

ioli1453
16-05-11, 19:59
Καινούρια εγώ εδώ... Γεια χαρά σε όλους.
Ξέρω ότι η Ελένη Προκοπίου είχε συγγένεια με κάποιους γνωστούς μου Κωνσταντινουπολίτες.
Φαντάζομαι ότι κι αυτή θα καταγόταν από εκεί.

Επίσης πριν καμιά δεκαετία η Σιμόνη Κυριακίδου έμενε στη Δροσιά Αττικής και ήταν σοβαρά
άρρωστη και δεν πολυέβγαινε από το σπίτι. Είχα γνωρίσει το γιο της. Δεν ξέρω τι απέγινε.irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.

thanos75
16-05-11, 20:49
Ειχα δει πριν απο λιγα χρονια στην τηλεοραση, απο τη ΝΕΤ νομιζω, ενα αφιερωμα στον σκηνοθετη Βασιλη Γεωργιαδη, και σε ενα σημειο του αφιερωματος μιλουσε η Τζενη Φωτιου για την εποχη που γυριζοταν η σειρα Ο Χριστος Ξανασταυρωνεται.
Η Τζενη, οπως την ειδα, ηταν νεα και χαριτωμενη. Ελπιζω να ειναι καλα και σημερα.

Σ'ευχαριστω bambinella για την αμεση απαντηση σου...μακαρι να καταφερουμε να μαθουμε κατι και για την τωρινη της καλλιτεχνικη δραση!

irene καλως ορισες.Σε ευχαριστουμε πολυ που μας εδωσες καποιες πληροφοριες για την Ελενη Προκοπιου και κυριως για την Σιμονη Κυριακιδου η οποια επαιξε σε ελαχιστες ταινιες και μετα εξαφανιστηκε απο τα καλλιτεχνικα δρωμενα και ολοι θελαμε να μαθουμε νεα της.Ας ελπισουμε να ειναι καλα.

Ας ελπισουμε να μην επαληθευτει η βαση δεδομενων του post 224 που την εφερε ως αποβιωσασα!