PDA

Επιστροφή στο Forum : Γόητες του παλαιού Ελληνικού κινηματογράφου

αριαδνη
15-08-10, 14:39
Ποιόν θεωρειται τον ομορφότερο άνδρα του ελληνικού κινηματογράφου ;)που έκαψε τις περισσότερες, γυναικείες καρδιές στις δεαετίες 50' και 60'και έκοψε τα περισσότερα εισητήρια:P!

για μένα ο Ανδρέας Μπάρκουλης( κορίτσια ο Μπάρκουλης):flower:, ειδικά στην 'μουσίτσα', στις 'διακοπές στην αιγινα' και στην 'Χριστίνα' ήταν πολύ καλός! καλα στην Χριστίνα, ηταν μοναδικός..το ζευγάρι με την Τζενη! ειδικά όταν της τραγουδά..

μ' άρεσε και ο Αντρεας Ντούζος στις ' Φουσκοθαλασσιές' ως ναυτικός, ο ερωτοχτυπημένος Αυγουστής που σεβεται τον καπετάνιο Νικολή και χορευει τα βραδια στα μαγαζακια του λιμανιού..αλλα και σαν πλουσιος στο 'οταν λειπει η γατα'..

αλλα και ο ηθοποιος που παιζει τον Λουκί στο 'ποντικάκι' αν και δεν τον ξερω, τον θυμαμαι από τοτε! αλλα και ο Βαγγελης, στον 'Φανουρη και το σοι του', τελειος..χαρης στην μπαμπινελλα εμαθα το ονομα του..πολύ καλός..

:coolglasses:αλλοι ζεν-πρεμιε, ο Αλεξανδρακης εκανε πάταγο στην εποχη του, δεν μπορουσε καν να κοιμηθει σε εξωτερικά γυρίσματα από τις θαυμάστριες που τον κυνηγούσαν..ειδικα στο κλωτσοσκούφι, ηταν καταπληκτικός..και ο Νικος ο Γαλανός αλλα και ο Κουρκουλος, καρδιοκατακτητες της εποχής! ο Πολιτης επίσης και ο Φαιδων Γεωργίτσης που ειχε φοβερη γοητεια στους 'γοργόνες και μάγκες', ως τεμπελης γιος του Παπαγιανόπουλου! μην ξεχνάμε και τον Παπαμηχαήλ! αν ξεχνω και άλλους..

παιδιά αν ξερετε άγνωστους θα ηταν ακόμη καλύτερα, όπως τον ωραιο νεαρό που επαιζε στην 'ορφανή στους 5 δρόμους' και οποιον άλλο που εκανε αισθηση σε θεατρο και κινηματογράφο! Τελικά ποιον θα ονομάζαμε ζεν-πρεμιέ..

johnalepou
15-08-10, 14:44
Ο ηθοποιος στο ΠΟΝΤΙΚΑΚΙ ειναι ο Γιωργος Λευτεριωτης

Για την ΟΡΦΑΝΗ ΣΤΟΥΣ ΠΕΝΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ μαλλον λες τον Χρήστο Νέγκα

sunset89
15-08-10, 15:03
Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.

Εγώ θα προσθέσω όμως και το Γιάννη Φέρτη! Γούστα είναι αυτά :P

bambinella 100
15-08-10, 15:06
Ο οποιος Γιωργος Λευτεριωτης επαιξε ξανα με την Αλικη, 7 χρονια μετα το Ποντικακι, στο φιλμ Η Λιζα και η αλλη, του 1961.
Μου αρεσε ο Κωστας Καρρας στις πρωτες ταινιες του, της δεκαετιας του '60, οταν ακομα δεν ειχε μακρυ μαλλι - πραγμα που δεν αντεχω στους αντρες. Εγω τον αποκαλλω Ελληνα Ζαν - Λουι Τρεντινιαν, γιατι του βρισκω μεγαλη ομοιοτητα με το Γαλλο ηθοποιο, οσον αφορα εκεινη την εποχη.
Ενας αλλος που μου αρεσε τρομερα ομως, ειναι ο Βαγγελης Σειληνος. Εκτος απο το παρουσιαστικο του με γοητευε και η φωνη του οταν μιλαγε.
Ο Νικος Δαδινοπουλος φανταζε παντα υπεροχος στα ματια μου, το ιδιο και ο Χρηστος Νομικος.
Επειδη πιστευω οτι ο γοητευτικος αντρας θα παραμεινει γοητευτικος ως τα γεραματα του, εβρισκα ακαταμαχητο τον Αγγελο Μαυροπουλο, πατερα της Γκελης.
Μαλλον δεν υπαρχει γυναικα που να μην της αρεσε ο Κουρκουλος, αρα γιατι εγω να αποτελω εξαιρεση?
Αυτος που ποτε δεν καταλαβα γιατι εθεωρειτο ζεν πρεμιε, ηταν ο Κωστας Κακκαβας, που μου θυμιζε μπεμπη, παρα αντρα.

johnalepou
15-08-10, 15:22
Mερικοί από τους προαναφερθέντες σε ημίγυμνη έκδοση

http://img440.imageshack.us/img440/3725/96561376kd1.jpg http://img440.imageshack.us/img440/7082/53822313pv1.jpghttp://img373.imageshack.us/img373/6846/1960gr3.jpghttp://img508.imageshack.us/img508/594/90050722rk0.jpg http://img178.imageshack.us/img178/2396/24747090kc0.jpg http://img256.imageshack.us/img256/3118/60739512sp1.jpg http://img243.imageshack.us/img243/4457/scan093.jpg http://img266.imageshack.us/img266/2560/1959le5.jpg

bambinella 100
15-08-10, 16:57
Ο γυναικειος πληθυσμος του retromaniax σε ευχαριστει εκ βαθους καρδιας, johnalepou! ( Προσωπικα θα ηθελα κι αλλες του Σειληνου!)
Ξεχασα να αναφερω τον Σπυρο Φωκα, που μου εκοψε την ανασα στην ταινια Νταμα Σπαθι.
Επισης αλλος μεγαλος γοης ηταν ο Μιχαλης Νικολινακος. Φοβερος αντρας!
Τον Νικο Ξανθοπουλο βρισκω πολυ ερωτικο επισης, αν και ειναι εντελως διαφορετικου στιλ, απο τους προηγουμενους.

αριαδνη
15-08-10, 17:30
[QUOTE=sunset89;240284]Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.
δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..

και τον ξανθο γοη Αλέξη Κομνηνο τον ξεχασαμε!

bambinella 100
15-08-10, 17:40
Μαλλον τον Λακη Κομνηνο θα λες, αλλα εμενα δεν μου ερεσε ποτε ιδιαιτερα. Δε λεω, ωραιος αντρας, αλλα πολυ κρυος.

sunset89
15-08-10, 17:42
Ο Νέγκας ήταν πράγματι όμορφος ηθοποιός (εκτός από συμπατριώτης) και καλό παιδί. Είχε άδοξο τέλος... Κρίμα.
δεν ειχα ιδεα, οντως ωραιο παιδί, κριμα..
!

Ναι, χάθηκε πολύ πρόωρα. Πνίγηκε εδώ στην Αττική. Είχε γευματίσει και μπήκε στη θάλασσα κ έπαθε ανακοπή! Κάτω στο νησί τον τίμησαν, ονομάζοντας το θερινό δημοτικό σινεμά "Χρίστος Νέγκας".

Λίγο ακόμα και θα καταντήσω η μοιρολοΐστρα του φόρουμ. 8)

αριαδνη
15-08-10, 19:11
ο Κακκαβας μου αρεσε απέπνεε μια σιγουρια σαν ανδρας και στους ρόλους του:darkglasses:, ξερουμε όνομα απο εναν άλλο που επαιζε στο 'δολωμα' μαζί με την Αλίκη και στο τελος καταλήγει μαζί του ! αχ, ειναι ο Δαδινοπουλος, ναι!

τωρα θυμηθηκα και τον ηθοποιο που επαιζε με την Τζενη στο 'η νυφη το σκασε' τον φαντάρο..

johnalepou σ' ευχαριστουμε για τις φωτο και τις πληροφοριες!!

τον Νεγκα τον εχω δει και σε αλλες ταινιες αλλα θα ξαναδω το βιογραφικό του, ατυχια απο το τιποτα να χασει την ζωή του! ευτυχως που η Ζακυνθος τον τιμησε!

DINO
15-08-10, 19:18
Άλκης Γιαννακάς και Νίκος Βερλέκης...

bambinella 100
15-08-10, 19:37
Στο Δολωμα ειναι ο Βαγγελης Βουλγαριδης και στο Η Νυφη το' σκασε, ο Παρις Αλεξαντερ, ο οποιος υποδυεται τον συζυγο που προσπαθει να τρελλανει τη γυναικα του Βιβετα Τσιουνη, στην ταινια Αμφιβολιες, σε σεναριο Γιαννη Μαρη.

retrofan
15-08-10, 20:02
Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:

Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω.:P

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:

ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

Και ... παίρνω ασπίδα και κράνος και προφυλάσσομαι ...
Εμένα μου αρέσει ο Λάκης Κομνηνός #). Ε ναι λοιπόν! Τολμώ να το πω:darkglasses:
Υπάρχει μια πολεμική ταινία από αυτές που γυρίζανε στη δικτατορία με τη σέσουλα, το "η χαραυγή της νίκης", όπου ο ξανθός Λάκης παίζει τον καπετάνιο και αρχοντόπουλο Λευτέρη Σήφακα που ανταγωνίζεται τον αξιωματικό Δαδινόπουλο (στην πραγματικότητα αδελφό του) για την καρδιά της Μιράντας Κουνελάκη. Εγώ σ' αυτή την ταινία λιώνω :heartcloud:Κι έχω να την δω και χρόνια.
Το παίξιμό του είναι υπερβολικό σε σημείο άστα να πάνε αλλά εμένα κάτι μου κάνει. Ιδίως σε δύο σκηνές. Μία που έχει πάει στα βουνά να τον βρει ο Δαδινόπουλος για να γίνει μέρος της ομάδας και τον διώχνει με την φοβερή ατάκα "άκουσες γιε του ζήτουλα και τώρα του προδότη;" και μια που η Μπέττυ Αρβανίτη (αρχοντοπούλα αντάρτισα και απελπίδα ερωτευμένη μαζί του) τον απειλεί με όπλο κι εκείνος πλησιάζει, της αρπάζει το όπλο, την φιλάει, την αφήνει λίγο "δεν ξέρω πού πατώ και πού βρίσκομαι" :heartcloud:και μετά της λέει "επικίνδυνο παιχνίδι στα χέρια σου αυτό".

Θα περιοριστώ στους παραπάνω γιατί είναι αυτοί που μου βγάζουν με το "καλημέρα σας" την επιθυμία να πάω χωρίς πολλά - πολλά να μου δείξουν τη συλλογή γραμματοσήμων τους#).

Αν έπρεπε να περάσω πρώτα και ένα διάστημα (λίγων ωρών, μη φανταστείτε:P) στο σαλόνι, προσθέτω στη λίστα τον Δημήτρη Χορν και τον Γιώργο Παππά.

johnalepou
15-08-10, 21:17
Χαχα ετσι που παει θα το καταντησετε ακαταλληλο το θεμα... Για τον Βερλεκη και τον Γιαννακα που επεσημανε ο DINO βλεπω οι δεσποινιδες δεν διαρρυγνηουν τα ιματια τους... Τον Πρεκα τον ειπε καμια ή οχι LOL...

retrofan
15-08-10, 21:50
Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.
Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.
Της Ελένης Προκοπίου.
Στο "οι κυρίες της αυλής".
Όταν ορμάει με τα κατσαβίδια να της διορθώσει τη βλάβη.
Κι αυτή είναι με το κομπιναιζόν.
Και καταλήγουν, εχμχμχμ, ολίγον βρεγμένοι#)

Εκεί κάτι γίνεται και με τον Πρέκα.

αριαδνη
15-08-10, 22:04
[QUOTE=retrofan;240335]Αριάδνη διάβασα για την προτίμησή του στον Βουλγαράκη του "Δολώματος" και τον Πάρις Αλεξάντερ των μετέπειτα πολεμικών επών (η Βambinella έδωσε τα ονόματα) και μου ήρθε να αναφωνήσω "βοήθεια γειτόνοι" :nono:

Ο Βουλγαράκης ήταν για μένα ό,τι πιο ξενέρωτο έδωσε ο ελληνικός κινηματογράφος και ο Αλεξάντερ τρελή αμερικανόφατσα που δεν μου άρεσε καθόλου.

Εντάξει, εγώ θα πρωτοτυπήσω.:P

Εκτός συναγωνισμού σε όλες τις ταινίες και σε όλες τις εποχές

Νίκος Κούρκουλος :worship:

ΤΟ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

Ωραίοι άντρες αρκεί να μην παίζανε και πολύ ;) ο Φωκάς και ο Νικολινάκος. Μου αρέσει να τους βλέπω, δεν μου αρέσει τόσο να τους ακούω. Εξαίρεση κάνω για τον πρώτο σε μια σπονδυλωτή ταινία με θέμα τον κυπριακό αγώνα που παίζει έναν αγωνιστή που περνάει μια νύχτα με μια δόκιμη μοναχή που έχουν στείλει να τον ειδοποιήσει για κάτι (μου έβγαζε ερωτισμό αυτό το ζευγάρι, μη βαράτε) και για τον δεύτερο στον "Άγνωστο του τρένου" με τη Συνοδινού.

καλη μου ρετροφαν εμεις οι δυο δεν θα τσακωθούμε για ηθοποιο-ζεν πρεμιε με τίποτα! ο Κουρκουλος και ο Φωκάς δεν μου άρεσαν :wait2:

ουτε και οι αλλοι δυο που αναφερθηκες στον Αλεξαντερ και στον Βουλγαρακη!

Για μένα παιδιοθεν ο ωραιοτερος άνδρας του παλιου σινεμα ήταν ο Μπάρκουλης, στον έρωτα στους αμμόλοφους θα πεισθείς απο τα κοντινά του που ειναι ελαφρώς αξύριστος! είχε μια παιδικότητα στο βλέμμα του και στην εκφρασή του που δεν εβλεπα σε αλλους!

Τωρα οσον αφορά σαν Δημήτρη στην Χριστινα τον λάτρεψα.

Μετά ασυζητητι Αντρέας Ντούζος σαν Αυγουστής, θαλασσοδερμένος και ερωτοχτυπημένος αλλα και σαν πλουσιος νέος που ξενυκταει στο παραθυρι της αγαπημενης του ξανθιας και της τραγουδαει στο' οταν η γατα'!#)
και αυτος πολυ εκφραστικος!

Τελευταιος ο Δημητριεφ που τον βρισκω και σαν Δημητριου σαν Βαγγελης-απομηχανης , θεος:flower: για την Κατινα!

ενας από τους τρεις!

Paspartoo
15-08-10, 22:11
Ισως να μην εχω δουλεια σε αυτο το thread :P αλλα παντα πιστευα οτι ο Χορν με τον τροπο του εβγαζε κατι πολυ θετικο στο αλλο φυλο.

retrofan
15-08-10, 22:11
Αριάδνη μου, ό,τι θέλεις. Μπάρκουλης και Ντούζος; Μπάρκουλης και Ντούζος:). Δεν χαλάω χατήρια.

Μόλις έγινα ευτυχισμένη! Ψάχνοντας στο αρχείο της ερτ ανακάλυψα ότι μια σειρά που είχε σημαδέψει τα εφηβικά μου χρόνια, "η αναγέννηση ενός έθνους", προστέθηκε στη συλλογή τους:hurrah::hurrah::hurrah::hurrah:

Τρέχω να ξενυχτήσω ελπίζοντας αυτή τουλάχιστον ν' αντέξει στο πέρασμα του χρόνου και στο σημερινό γούστο μου.

Ευχαριστώ κύριοι της ΕΡΤ:gdance:

bambinella 100
15-08-10, 22:16
Βουλγαριδη τον λενε. Καποιον αλλον ξερω ως Βουλγαρακη.
Ενταξει, ουδεις εξ ημων αλαθητος και συνεχιζω παραθετοντας μια φωτογραφια του Ακαταμαχητου Αγγελου Μαυροπουλου, πατερα της Γκελης. Ο αντρας που με τη γοητεια του απεδειξε οτι τα χρονια δεν παιζουν κανεναν απολυτως ρολο.http://www.modeling.gr/Photos/34036.jpg

johnalepou
15-08-10, 23:32
Κι όμως αγαπητέ μου, ακόμα κι ο Πρέκας έχει μια θέση στον ήλιο.
Ή, για να είμαστε πιο συγκεκριμένοι, στη μπανιέρα.

Τώρα που το είπες αυτό με την μπανιέρα θυμήθηκα την ταινία ΝΥΧΤΕΣ ΣΤΟ ΜΙΡΑΜΑΡΕ οπου ο Πρέκας επιδιδεται σε κολυμβητικες επιδειξεις,δεν περιμενα να ειναι τοσο φετες στα νιατα του,νομιζω ηταν πρωταθλητης κολυμβησης ή κατι τετοιο...

mhmerotategiatipino
16-08-10, 08:14
Πρωταθλητής κολύμβησης ήταν και μετά τον πήρε η ηθοποιία. Και μετά η Λαμπίρη (Θου κύριε...).

NBJOGA
16-08-10, 08:39
Ναι, χάθηκε πολύ πρόωρα. Πνίγηκε εδώ στην Αττική. Είχε γευματίσει και μπήκε στη θάλασσα κ έπαθε ανακοπή! Κάτω στο νησί τον τίμησαν, ονομάζοντας το θερινό δημοτικό σινεμά "Χρίστος Νέγκας".

Λίγο ακόμα και θα καταντήσω η μοιρολοΐστρα του φόρουμ. 8)

...πρέπει να έγινε στον Άγιο Νικόλαο ο οποίος βρίσκεται ελάχιστα πριν από την Ανάβυσσο......έχω εξοχικό εκεί και θυμάμαι την μητέρα μου να μου λέει για αυτό το περιστατικό (χωρίς λεπτομέρειες) από μικρός....

αριαδνη
16-08-10, 12:17
Αριάδνη μου, ό,τι θέλεις. Μπάρκουλης και Ντούζος; Μπάρκουλης και Ντούζος:). Δεν χαλάω χατήρια.

Μόλις έγινα ευτυχισμένη! Ψάχνοντας στο αρχείο της ερτ ανακάλυψα ότι μια σειρά που είχε σημαδέψει τα εφηβικά μου χρόνια, "η αναγέννηση ενός έθνους", προστέθηκε στη συλλογή τους:hurrah::hurrah::hurrah::hurrah:

Τρέχω να ξενυχτήσω ελπίζοντας αυτή τουλάχιστον ν' αντέξει στο πέρασμα του χρόνου και στο σημερινό γούστο μου.

Ευχαριστώ κύριοι της ΕΡΤ:gdance:

τοσο εύκολα γινομαι και εγω ευτυχισμένη:cheers::happyjump:με μια παλιά σειρά, δεν θέλει πολύ, πρεπει να ήμουν πολυ μικρή γυρω στα 10 με 11 όταν εβαλε την αναγέννηση , την εχω ακουστά αλλα δεν θα την κατάλαβα αν αισθανθεις να γραψεις κάτι σε τοπικ , καντο να μάθουμε και εμείς τα της σειράς..ιστορικη ελπίζω.

είπαμε Μπάρκουλης , Ντούζος και Δημητρίου:flower:!

ο paspartoo εχει δίκιο και για τον Χορν , όντως ειχε γοητεια διαχρονική ο μεγάλος ηθοποιός, αλλα δεν τον εχω δει σε εναν ρόλο που θα μπορούσα να ταυτιστω μαζί του, ισως στο 'μεθύστακα', ναι που επαιζε κάποιον που απλως περνούσε τις ωρες του με τις κοπέλες, πλούσιος γαρ, ωσπου, ωσπου αγαπά το καλό και τίμιο κοριτσι με πατέρα αλκοολικο ;) τον Μακρή..και κεινο δεν πέφτει αμέσως στην αγκαλιά του, πράγμα που τον κάνει να την ερωτευτει σφόδρα..

τελικά μάλλον τους ρολους που ερμηνευσαν οι ηθοποιοι εχουμε στο νου μας και το κινηματογραφικό τους στυλ παρα αυτους τους ιδιους!

bambinella 100
16-08-10, 12:45
http://www.modeling.gr/Photos/33614@200x200.jpghttp://www.akazoo.gr/Media/Photo/d33839a3-7fed-4515-b886-4c4b4740c7df.adaptive.jpghttp://1.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/S9xKEPu6DJI/AAAAAAAAhOU/PLwFGc96XYM/s400/SILINOS.bmp

stakovios
17-08-10, 01:37
...πρέπει να έγινε στον Άγιο Νικόλαο ο οποίος βρίσκεται ελάχιστα πριν από την Ανάβυσσο......έχω εξοχικό εκεί και θυμάμαι την μητέρα μου να μου λέει για αυτό το περιστατικό (χωρίς λεπτομέρειες) από μικρός....
Από την εφημερίδα Μακεδονία, στις 23/6/1981: το περιστατικό έγινε στην παραλία της Αναβύσσου (κατά την εφημερίδα και επίσης κατά τον "Ριζοσπάστη" της ίδιας ημερομηνίας, στις 21/6/1981.

status
17-08-10, 02:19
Ισως να μην εχω δουλεια σε αυτο το thread :P αλλα παντα πιστευα οτι ο Χορν με τον τροπο του εβγαζε κατι πολυ θετικο στο αλλο φυλο.

Δεν το σώζεις.:flower: δώρο για τους λαιμούς μας λοιπόν:http://users.sch.gr/vaxtsavanis/koudounia%20aigoprovaton.jpg

Ο Στέφανος Στρατηγός οχι από εμφάνιση αλλά μου άρεσε η φωνή του (ως με επηρέασε πολύ σαν ραδιοφωνικό παραγωγό)

Juanita
17-08-10, 14:46
Θα έπρεπε να είχε γίνει γκάλοπ αυτό το θέμα αλλά ποιόν να βάλεις μέσα και ποιόν ν΄αφήσεις έξω... ::)

Ειλικρινά, δεν ξέρω ποιόν να διαλέξω...#)

Ο Κομνηνός και ο Δαδινόπουλος είναι σίγουρα στις πρώτες σειρές από τους πιό "νέους"... Μου άρεσε και ο Φούντας και ο Μπάρκουλης και και και...

Αυτός όμως που για μένα πιάνει κορυφή είναι ο Αλεξανδράκης...

Μιά σύντομη διαπίστωση: οι Έλληνες ηθοποιοί δεν είχαν τίποτα να ζηλέψουν από τους ξένους συναδέλφους τους... :)

bambinella 100
17-08-10, 15:06
Παρα πολυ καλη η ιδεα σου για γκαλοπ, juanita!
Προβλεπω οτι θα κερδισει ο Κουρκουλος, γιατι δεν εχω ακουσει γυναικα στη ζωη μου που να μην της αρεσε. Σε ολους τους αλλους υπαρχουν διαφωνιες και αντιθεσεις. Στον Κουρκουλο, προσωπικα δεν ακουσα ποτε.
Επειδη ομως ποτε δεν πρεπει να ειμαστε σιγουροι για τιποτα σ' αυτην τη ζωη, ας γινει αυτο το γκαλοπ να δουμε και τη σειρα που θα παρουν ολοι.
Αν μας διαβαζουν οι υπευθυνοι - που λογικα μας διαβαζουν - ζηταμε γκαλοπ, αγαπητοι κυριοι. Το προτεινε η Χουανιτα, αλλα συμφωνω κι εγω, και νομιζω πολλοι και ιδιως πολλες ακομη.
Δυο παρακλησεις μονο, απο την πλευρα μου:
Να εχουμε δικαιωμα να ψηφισουμε παραπανω απο εναν, και να συμπεριληφθει στη δημοσκοπηση ο Βαγγελης Σειληνος.
Και ναι, Χουανιτα! Οι δικοι μας γοηδες δεν υπολοιπονται σε τιποτα των ξενων!

Wally
17-08-10, 15:10
Ακουμε, ακουμε :)

Δυο τα προβληματα:
1)Μπορουμε να εχουμε poll μονο μεχρι δεκα υποψηφιους και θα ξεμαλιαστειτε.
2)Το retromaniax ψηφιζει δαγκωτο Κωστα Πρεκα!

Μπορειτε παντως αν θελετε να ανοιξετε thread, να βαζετε η καθεμια σας 5 "γοηδες" και καποια Moderator θα κανει edit το πρωτο ποστ βαζοντας τα σκορ και τους συμμετεχοντες οπως προκυπτουν. ;)

αριαδνη
17-08-10, 15:26
[QUOTE=bambinella 100;240642]Παρα πολυ καλη η ιδεα σου για γκαλοπ, juanita!
Προβλεπω οτι θα κερδισει ο Κουρκουλος, γιατι δεν εχω ακουσει γυναικα στη ζωη μου που να μην της αρεσε. Σε ολους τους αλλους υπαρχουν διαφωνιες και αντιθεσεις. Στον Κουρκουλο, προσωπικα δεν ακουσα ποτε.
Επειδη ομως ποτε δεν πρεπει να ειμαστε σιγουροι για τιποτα σ' αυτην τη ζωη, ας γινει αυτο το γκαλοπ να δουμε και τη σειρα που θα παρουν ολοι.

μπαμπινελλα, ειμαι η εξαιρεση στον κανόνα αλλα δεν μου πολυαρεσε ο Κουρκουλος, ισως γιατι ερμήνευε πάντα ρόλους σκληρων , ήθελα πιο ρομαντζάδα σαν τον Μπαρκουλη!

ναι μακάρι να γινει το γκάλοπ!

bambinella 100
17-08-10, 15:33
Wally, καταλαβαινω οτι μαλλον αστειευεσαι για το ξεμαλλιασμα.
Εαν ομως οχι, σου λεω πως αυτο αποκλειεται γιατι ειμαστε κυριες και αυτο δεν ειναι του επιπεδου ουτε του δικου μας, ουτε του retromaniax.
Aυτο που ειπες για τον Πρεκα ειναι ειρωνικο η οχι?
Μαλλον οχι, αν κρινω απο καποιες κουβεντες σου που θυμαμαι σ' αυτο το φορουμ. Ηταν και ειναι πολυ γοητευτικος αντρας κατα τη γνωμη μου.

Wally
17-08-10, 15:40
Φυσικα και αστειευομουν. Αλλωστε αντε να πιασεις μαλλια μεσω τηλεφωνικης γραμμης...:)

NBJOGA
18-08-10, 07:50
Από την εφημερίδα Μακεδονία, στις 23/6/1981: το περιστατικό έγινε στην παραλία της Αναβύσσου (κατά την εφημερίδα και επίσης κατά τον "Ριζοσπάστη" της ίδιας ημερομηνίας, στις 21/6/1981.

....μα πώς το βρήκες βρε !!!....για χρόνια αναρωτιόμουν εάν υπήρχε κάποια αναφορά....:xm:.....για την ιστορία....η ορολογία "Άγιος Νικόλαος" (που αφορά σε συγκεκριμένο τμήμα του κόλπου της Αναβύσσου) χρησιμοποιείται από τους κατοίκους (μόνιμους ή μη) της Αναβύσσου (και ακόμη πιο συγκεκριμένα της Παλαιάς Φώκαιας καθώς έτσι ονομάζεται ο εκεί παραλιακός οικισμός)....για όλους τους άλλους....είναι απλά η "Ανάβυσσος" ....οπότε γι' αυτό και μάλλον εμφανίζεται έτσι η εν λόγω αναφορά του τύπου της εποχής.....

bambinella 100
26-08-10, 11:15
Θα ημουν ασυγχωρητη αν δεν τον ανεφερα! Ευτυχως μου τον θυμισε σημερα ο johnalepou.
Θανασης Μυλωνας. Απο τα καλυτερα δειγματα του ανδρικου φυλου και θαυμασιος ηθοποιος ταυτοχρονα.

serano915
26-08-10, 15:25
Δηλαδή, μόνο σ'εμένα δεν αρέσει ο Μπάρκουλης;;; :P

Προσωπικά μου άρεσε πολύ ο Αλεξανδράκης! Τον θεωρώ κορυφή!
Επίσης ο Κούρκουλος, ο Παπαμιχαήλ (στα πολύ νιάτα του, μέχρι τα Κόκκινα Φανάρια όχι πιο μετα), ο Βουλγαρίδης και ο Σειληνός...

bambinella 100
26-08-10, 16:22
Serano, δεν εισαι η μονη που δεν της αρεσε ο Μπαρκουλης. Ουτε κι εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα, ιδιως το '50 και το '60. Αρκετα πιο γοητευτικος μου φανηκε οταν αρχισε να μεγαλωνει και να γκριζαρει, γυρω στο '70.
Νομιζω οτι στο απωγειο της γοητειας του βρισκοταν στην ταινια Μια τρελλη, τρελλη σαρανταρα, ειδικα εκει οπου παιζει βιολι και τραγουδαει - υπεροχα, πρεπει να πω - το τραγουδι Χαμενες ωρες.
Και με τον Παπαμιχαηλ, που δεν ηταν ποτε και τοσο του γουστου μου, συμβαινει ακριβως το αντιθετο και συμφωνω μαζι σου. Οσο ηταν το λεπτο, ντροπαλο παιδι, ηταν καλος. Μετα παχυνε, αλλαξε πολυ, το' ριξε στα ζειμπεκικα, και γενικα εγινε απωθητικος. Κατα τη γνωμη μου, στην ταινια Ερασται του ονειρου, δε βλεπεται. Καμμια σχεση με τον νεαρο δοκιμο του Ναυτικου.
Ο Βουλγαριδης δε μου αρεσε ποτε, μα ποτε, αλλα για τον Βαγγελη Σειληνο δε χρειαζεται να πω πολλα. Τοσες φωτογραφιες του εβαλα εδω!

αριαδνη
26-08-10, 17:05
Ο Μπαρκουλης ειχε πολυ κινηματογραφικο πρόσωπο, έγραφε στην κάμαρα, αν εκεινη την εποχη πήγαινε στην Ευρωπη θα έκανε καριερα, ειχε ελληνικη ομορφια συνδυαζόμενη με ευρωπαικη φινετσα! μου αρεσαν και οι ρολοι που ερμηνευσε, ηταν ως επι το πλειστον καλός χωρις εξάρσεις, λίγες φορες τον θυμαμαι ως 'κακό κινηματογραφικά'! εγω πάντως τον θεωρω κορυφή.

johnalepou
26-08-10, 17:16
Ο Μπάρκουλης δεν πήγε στην Ευρώπη για καριέρα ,αλλά πήγε στην Αμερική μετά από το σκάνδαλο για τα ναρκωτικά και τραγουδούσε στα μπουζούκια απ'ότι ξέρω!

serano915
26-08-10, 19:37
Serano, δεν εισαι η μονη που δεν της αρεσε ο Μπαρκουλης. Ουτε κι εμενα μου αρεσε ιδιαιτερα, ιδιως το '50 και το '60. Αρκετα πιο γοητευτικος μου φανηκε οταν αρχισε να μεγαλωνει και να γκριζαρει, γυρω στο '70.
Νομιζω οτι στο απωγειο της γοητειας του βρισκοταν στην ταινια Μια τρελλη, τρελλη σαρανταρα, ειδικα εκει οπου παιζει βιολι και τραγουδαει - υπεροχα, πρεπει να πω - το τραγουδι Χαμενες ωρες.
Και με τον Παπαμιχαηλ, που δεν ηταν ποτε και τοσο του γουστου μου, συμβαινει ακριβως το αντιθετο και συμφωνω μαζι σου. Οσο ηταν το λεπτο, ντροπαλο παιδι, ηταν καλος. Μετα παχυνε, αλλαξε πολυ, το' ριξε στα ζειμπεκικα, και γενικα εγινε απωθητικος. Κατα τη γνωμη μου, στην ταινια Ερασται του ονειρου, δε βλεπεται. Καμμια σχεση με τον νεαρο δοκιμο του Ναυτικου.
Ο Βουλγαριδης δε μου αρεσε ποτε, μα ποτε, αλλα για τον Βαγγελη Σειληνο δε χρειαζεται να πω πολλα. Τοσες φωτογραφιες του εβαλα εδω!

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου, εκτός από τον Βουλγαρίδη... Ειδικά στον Νόμο 4000 ήταν γοητευτικότατος κατά τη γνώμη μου.
Και τώρα κορίτσια, μη με κράξετε... Αλλά γοητευτικό θεωρώ με έναν εντελώς δικό του τρόπο τον Κώστα Βουτσά. Δεν ήταν το πρότυπο της ομορφιάς, οκ, αλλα εμένα μου αρέσει πολύ! (Σας κουφανα; :P)

bambinella 100
26-08-10, 19:55
Οι κωμικοι δεν ηταν "ωραιοι" η οι "ωραιοι" δε γινονταν κωμικοι, οπως θελεις πεστο, serano.
Γιατι να σε κραξουμε για τον Βουτσα? Εδω λεμε τη γνωμη και το γουστο μας ελευθερα, χωρις φοβο αλλα....με πολυ παθος!
Αν ειναι να φοβομαστε μη μας κραξουν, τοτε δεν εχει νοημα αυτο το ποστ.
Και γιατι δηλαδη να μεινουμε σε αυτους που θεωρουνται κλασσικα ωραιοι, και να μην αναφερουμε και τους αλλους, τους λιγοτερο ωραιους που ομως ειχαν "κατι"?
Εγω ανεφερα ηδη τον Αγγελο Μαυροπουλο και τον Νικο Ξανθοπουλο και δεν εφαγα κραξιμο (οχι φανερα τουλαχιστον!).
Αλλωστε κατα τη γνωμη μου στον αντρα δεν μετραει απαραιτητως η ομορφια, αλλα κι αλλα πραγματα που τον καθιστουν γοητευτικο.

WalkerYannis
26-08-10, 20:31
Ο Μπάρκουλης θα είναι για μένα ο ηθοποιός-ορόσημο της πρόωρης γήρανσης και παρακμής! Κρίμα! Πάντως συμφωνώ ότι λόγω του κοσμοπολίτικου στυλ του θα μπορούσε να κάνει καριέρα στην Ευρώπη.

αριαδνη
26-08-10, 21:17
Τον Γιωργο Παντζα δεν τον ειπε κανεις, η θεια μου τον θυμήθηκε απόψε, γι' αυτην ηταν πολυ ωραιος άνδρας, ο ομορφοτερος μετα τον Χορν, ετσι μου ειπε, οπως και ο Γκαρι Γκραντ από τους ξένους, αυτος χωρις συναγωνισμο! Ο παντζας ηταν κωμικος , αστειος αλλα ήταν και συμπαθητικός!

Ωραια ακουσαμε πολλες απόψεις, η πλειοψηφια μάλλον θέλει Κουρκουλο!

για τον Νικολινακο πλεον θα συμφωνησω με Μπαμπινελλα και Ρετροφαν, αυτος ηταν ο ζωγραφος στο 'εγκλημα το κολονάκι', οντως γοητευτικοτατος αλλα δεν εχει παιξει σε αρκετες ταινιες!

retrofan
27-08-10, 08:51
Τον Βουτσά κι εγώ τον θεωρώ ερωτεύσιμο με τον τρόπο του. Γόη δεν θα τον έλεγα αλλά σε μια παρέα πιθανότατα αυτός θα με κέρδιζε κι όχι ο μπλαζέ τύπος. Άλλο η οθόνη, άλλο η πραγματικότητα.
Κάπου μάλιστα είχα ακούσει ότι ο Κώστας Χατζηχρήστος ήταν μεγάλος καρδιοκατακτητής και είχε φάει γυναίκες μέχρι και από τον Μπάρκουλη:D

Δύο ακόμα ηθοποιοί που θεωρώ γοητευτικούς είναι ο Βύρων Πάλλης και ο Πέτρος Φυσσούν.

Ο Πάλλης πιστεύω ότι αδικήθηκε πολύ στους ρόλους που ερμήνευσε. Όλο κάτι μελοδράματα της σειράς και φτηνές παραγωγές. Πολύ αρρενωπή εμφάνιση όμως, απίστευτα βαθιά φωνή και καλός ηθοποιός. Ως ζευγάρι μ' αρέσανε ιδιαίτερα και με την γυναίκα του (στην πραγματικότητα) Αφροδίτη Γρηγοριάδου.

Ο Φυσσούν πάλι μου βγάζει γοητεία χωρίς να τον θεωρώ κλασικά όμορφο. Αυτό όμως το νευρικό και το οστεώδες δε μ' αφήνει ασυγκίνητη. Και μ' έναν καθόλου "ελληνικό" αέρα, μου είχε φανεί εξαιρετικά ερωτεύσιμος ως γερμανός αξιωματικός, στην "Προδοσία" με την Φωτίου (παρεμπιπτόντως, μια από τις πλέον άρτιες ελληνικές ταινίες).

αριαδνη
27-08-10, 14:45
Ο Λυναιος και ο Πάντζας ήταν μια χαρά παιδιά αλλα το κωμικό τους ταλέντο, υπερκάλυπτε τα πάντα:D, ετσι δεν μπορουσες εύκολα να τους δεις σαν γοηδες όπως τον Κουρκουλο που είχε αυτοπεποιθηση και σιγουριά και τυποποιηθηκε σε ρόλους σκληρου! αυτο συμβαινει και με συγχρονους Αμερικανους ηθοποιους που ενω παράλληλα είναι συμπαθητικοι, σου φερνουν γέλιο αμέσως όταν τους σκεφτείς.., οπότε ξεχνάς όλα τα άλλα!

ίσως αν δεν ειχαν αυτο το σπάνιο ταλεντο, να τους βλεπαμε με άλλο μάτι..

bambinella 100
27-08-10, 14:53
Ως προς τον Βυρωνα Παλλη, συμφωνω κι εγω, retrofan.
Παραλληλα με το ωραιο παρουσιαστικο του, ειχε και μια υπεροχη φωνη την οποια και εκμεταλλευτηκε ραδιοφωνικα.
Eκτος απο τον Χατζηχρηστο που ανεφερες, μεγαλοι γυναικοκατακτητες ηταν ο Νικος Ριζος κι ο Αλεκος Τζανετακος, που δεν τους ελεγες και ωραιους!

exetlaios
27-08-10, 21:09
Δε ξέρω αν εμπίπτει ακριβώς στην κατηγορία γόης, αλλά μάλλον ήταν το "καλό παιδί" που θα ήθελες
να προξενευτεί την κόρη σου, σε κάθε καθως-πρέπει ασπρόμαυρη ελληνική ταινία.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΕΓΚΑΣ.

http://90lepta.com/sa1177.html

αριαδνη
28-08-10, 18:51
Ξεχασαμε τον Γιωργο Καμπανελλη, οσο για τον Σειληνο, μ'αρεσε στο ρολο του πριγκηπα με τις φιλελευθερες ιδεες στο 'εμίρης και κακομοιρης'!

Για τον Πουλοπουλο τι λετε, γοητευτικος σαν άνδρας! δεν ηταν ηθοποιος αλλα όμως στολιζε τραγουδιστικα την κάθε ταινια με την αξεπέραστη φωνη του!

υπάρχει και κάποιος άλλος που επαιζε στο 'υπαρχει και φιλοτιμο' ο χωριατης που συναντα ο Κωνστανταρας στην Πλατανιά, τον εχω δει σε αλλες δυο, τρεις ταινιες..
Τον Γεωργιτση πάλι δεν τον ειπε κανένας!

bambinella 100
28-08-10, 19:20
Mε τον Φαιδωνα Γεωργιτση ειχα παντα προβλημα με το μαλλι του.
Σε ολες του ανεξαιρετως τις ταινιες ηταν ασουλουπωτο και ακουρευτο, ακομα κι οταν δεν ειχε ερθει ακομα η μοδα των μακριων μαλλιων στους αντρες.
Αν το επαιρνε λιγο, και ειδικα εκεινη την ανεκδιηγητη φραντζα του, θα ηταν πολυ ωραιοτερος.

Artemis
02-09-10, 15:28
Εγω σαν πρωτη προτιμηση και παιδικο μου ερωτα :D εχω τον Βαγγελη Σειληνο, ακολουθει Αλκης Γιαννακας, Καζακος και Κουρκουλος.

makri81
30-09-10, 14:34
Εμένα πάλι μου αρέσει ο Αλεξανδράκης και ο Κούρκουλος. Τους θεωρώ κορυφή. Ακολουθουν ο Κομνηνος και ο Φωκας.Τον Βουλγαριδη τον προτιμω σε μερικες ταινιες οπως νομος 4000... Ακομη θεωρω ωραιο και τον Αγγελο Αντωνοπουλο δηλαδη εχει τυπο!

Shakti
28-10-10, 18:56
Μου άρεσε πολύ ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ, ο Φαίδων Γεωργίτσης και ο Αλέκος Αλεξανδράκης.

Αυτοί όμως που πραγματικά μου έκαναν κλικ ήταν ο Νίκος Γαλανός και ο Άλκης Γιαννακάς. Ειδικά στα μεσα 60's και 70's που ήταν μαλλιάδες. :D

Έπίσης ένας πολύ όμορφος ηθοποιός είναι αυτός που στην ταινία "τι 30, τι 40, τι 50" παίζει τον γιο του Κωνσταντάρα. Δεν ξέρω πως τον λένε όμως. Το μόνο βίντεο που βρήκα έχει κακή ανάλυση.

http://video.google.com/videoplay?docid=8657515141779843243#docid=-2285873990538068351

bambinella 100
28-10-10, 19:05
Σε αντιθεση με εμενα Shakti, που μου αρεσαν παντα οι κοντοκουρεμενοι αντρες!...#)
Ο νεαρος στο βιντεακι με τον Κωνστανταρα δεν ειναι αλλος απο τον Νικο Βερλεκη στα νιατα του και χωρις τα χαρακτηριστικα γενια του.

krios
28-10-10, 19:29
Mιχάλης Νικολινάκος.Τελεία και παύλα._

Shakti
28-10-10, 19:44
Σε αντιθεση με εμενα Shakti, που μου αρεσαν παντα οι κοντοκουρεμενοι αντρες!...#)
Ο νεαρος στο βιντεακι με τον Κωνστανταρα δεν ειναι αλλος απο τον Νικο Βερλεκη στα νιατα του και χωρις τα χαρακτηριστικα γενια του.

Α, ο Νίκος Βερλέκης είναι; Πω πω, όμορφος ακόμα και τώρα! :flower: Ναι, ναι, έχω ένα κάτι με τα μαλλιά.

Ευχαριστώ Bambinella μου! :)

Domenica
06-11-10, 11:07
Ο Αλεξανδράκης ήταν απιστευτος,ωραιος άντρας, ταλαντούχος και σε κωμικους και δραματικούς ρόλους και καλός και ως σκηνοθέτης. Παπαμιχαήλ,Κουρκουλος,Μπάρκουλης είναι κλασσικές αξίες. Αλλά γιατί ξεχνάτε τους κακούς? Αναφέρω τον Γιάννη Βογλη,τον Στέφσνο Στρατηγό, τον Ανέστη Βλάχο στα νιάτα του (για πιο περίεργα γουστα!) και τον μεγάλο,αξεπέραστο Γιώργο Φούντα?

bambinella 100
11-12-10, 01:04
Eπειδη οπως ειπα και αλλη φορα, η φρεσκαδα και η ομορφια εχουν να κανουν με τα νιατα, αλλα η γοητεια οχι, νομιζω οτι ενας πολυ γοητευτικος ηθοποιος ηταν ο Μανος Κατρακης.
Σε ολες του τις ταινιες τον βλεπουμε σε αρκετα προχωρημενη ηλικια ομως αυτο ειναι κατι που δεν επηρεασε τη γοητεια του.
Υπηρξε αλλωστε λατρης του γυναικειου φυλου και μεγαλος καρδιοκατακτητης.

mariadegrecia
11-12-10, 02:36
Άρχισα να ασχολούμαι εκτενέστερα με παλιό κινηματογράφο απο πέρσυ τον Φλεβάρη περίπου και ήταν εξαιτίας του Αλέκου Αλεξανδράκη που είχα δει τυχαία κάποιες φώτος του από τη δεκαετία του 50... Από τους γοητευτικότατους κατέ εμέ... μετά "γνώρισα" τον Τάκη και νομίζω οτι και αυτός σου έβγαζε το κάτι αριστοκρατικό να το πω, δεν μπορώ να βρω λέξεις ( ε έχω πιει και 2 σανγκριές τώρα που γράφω χιχι ) οπότε αν γινόταν γκάλοπ οι 2 πρώτες προτιμήσεις μου θα ήταν αυτές.
Σχετικά πρόσφατα βέβαια πρόσεξα περισσότερο και τον Ανδρέα Ντούζο ( καλά ειδικά στις Φουσκοθαλασσιές που είπατε και άλλοι καθώς και στο Η κοροιδάρα που παίζει τον ευατό του ) αχχχ

Μπάρκουλης που λέτε πολλοί ούτε εμένα μάρεζε ποτέ . Μικρή όταν ήμουν θυμάμαι ήμουν της γενιάς Αλίκη+Δημήτρη ( Παπαμιχαήλ)

bambinella 100
01-02-11, 13:13
Απο τους πιο γοητευτικους αντρες ηθοποιους ειναι και ο Γιαννης Κατρανης.
Τον θυμαμαι απο την τηλεοραση περισσοτερο, τις δεκαετιες του '70 και του '80. Κριμα που δεν τον βλεπουμε πια.
Ταλαντουχος ηθοποιος και πολυ ομορφος αντρας!

http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TOVy1f5NMYI/AAAAAAAArtU/v15oKqQ4SM8/s400/j.bmp

αριαδνη
04-02-11, 19:02
Απο τους πιο γοητευτικους αντρες ηθοποιους ειναι και ο Γιαννης Κατρανης.
Τον θυμαμαι απο την τηλεοραση περισσοτερο, τις δεκαετιες του '70 και του '80. Κριμα που δεν τον βλεπουμε πια.
Ταλαντουχος ηθοποιος και πολυ ομορφος αντρας!

http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TOVy1f5NMYI/AAAAAAAArtU/v15oKqQ4SM8/s400/j.bmp

πολυ θα ελεγα, Μπαμπινελλα, ειναι ο Κυριακος, επαιξε και σε τηλεοραση, πολυ ωραίο παιδι οντως.., τι αν πω εισαι καταπληκτικη που τον θυμηθηκες, ελπιζω να ειναι εν ζωή..

παντως αν κάναμε δημοψηφισμα εδω , θα εβγαινε Κουρκουλος ειμαι βεβαιη, κανενας δεν ειπε Κακκαβά και όμως στην Στελλα, ηταν υπέροχος και μπραβο του που απεσυρθη απο ολο αυτο το life-style σημερα και δεν ξαναεδωσε συνεντευξη, τι να πει σημερα ενας τοσο μεγάλος ηθοποιος της γεννιας του..ηταν και κουραστος, 7 ταινιες τον χρονο εβγαζε..

αριαδνη
11-02-11, 12:38
http://www.youtube.com/watch?v=_8N1_M4_XFc

παιδια οτι υπήρχε αυτη η ταινία, ''ο ντελικανής'' δεν θα το φανταζόμουν ποτέ; ωραιος εδω ο Γιαννακάς στην πρωτη, πρωτη νιότη του!

Από την Κρητη ήταν; ειχε χαρακτηριστικά κρητικά και τωρα βλέποντας την ταινία, κάνω τον συνειρμό...έφερνε σε Κρητικό!

thanos75
11-02-11, 14:16
Mιχάλης Νικολινάκος.Τελεία και παύλα._

Συμφωνώ και επαυξάνω, προσθέτοντας και τη δική μου αντρική μου γνώμη. Πραγματικά γοητευτικός και αρρενωπός άντρας. Ανήσυχο επίσης πνεύμα γενικά...Νομίζω πως ήταν και ζωγράφος και μάλιστα πολύ καλός

Hlebouras
12-02-11, 20:26
Στο βιβλίο - σειρά χρονογραφημάτων - του Φρέντυ Γερμανού "Γράψ' το όπως το λέω" (πρώτη έκδοση 1968, επανέκδοση από τον Κάκτο το 1995), περιλαμβάνεται το χρονογράφημά του "Ζεν- πρεμιέ της γκαζόζας", όπου κάνει μια σπαρταριστή περιγραφή των ωραίων του κινηματογράφου της εποχής. Αναζητείστε το!

bambinella 100
16-04-11, 19:00
Γιωργος Σισκος.
Ξεκινησε την κινηματογραφικη του καριερα οταν ο παλιος ελληνικος κινηματογραφος βρισκοταν στην αρχη του τελους. Ισως γι' αυτο το λογο, αυτος ο γοητευτικος ηθοποιος δεν εγινε μεγαλο ονομα.
Μου αρεσε παντα το στυλ, η φωνη του και φυσικα το πολυ αρρενωπο παρουσιαστικο του. Πραγματικα υπεροχος.

http://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SaZWtnS1f7I/AAAAAAAAOzk/Ymo9GBcolB8/s400/iu%3Bu%3B.bmp

http://3.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TOLDHAQmlpI/AAAAAAAArhk/OM9asLOZ_Xo/s400/Giorgosiskos.jpg

Dimitrissss
16-04-11, 20:52
Σπύρος Φωκάς. Από τις γωνίες του προσώπου του μέχρι τη χροιά της φωνής του, ότι πιο γοητευτικό και αρρενωπό ταυτόχρονα έχει εμφανιστεί στο ελληνικό σινεμά.

Danailicious
01-06-11, 23:14
Κατ'αρχήν Παπαμιχαήλ και Αλεξανδράκης, ήδη από την πρώτη νιότη μου :P
Τώρα πια και Σειληνός και Κούρκουλος [δεν αποτελώ εξαίρεση].
Μ'αρέσει επίσης, χωρίς να τον θεωρώ τόσο γόη όσο γενικότερα ερωτεύσιμο και ο Χορν.

Rapide
02-06-11, 00:05
Αλέκος Αλεξανδράκης
Βαγγέλης Βουλγαρίδης
Δημήτρης Χορν
Άλκης Γιαννακάς
Νίκος Καζής

sypsi
02-06-11, 00:19
Μια θεία μου φανατική για Ερρίκο Μπριόλα!!!!!
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%81%CF%81%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%9C% CF%80%CF%81%CE%B9%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82

Nikosapothessaloniki
19-06-11, 00:11
Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου:
πρώτο αρσενικό (και πρώτο όνομα στη μαρκίζα) -ποιος άλλος;- o ασυναγώνιστος Eλληνας μάρλον μπράντο: NIKOΣ ΚΟΥΡΚΟΥΛΟΣ
Μετά, ακολουθούν:
Kώστας Πρέκας
Κώστας Καζάκος
Λάκης Κομνηνός
Χρήστος Νέγκας
Γιώργος Σίσκος
Χρήστος Πολίτης (Αλήθεια γιατί τον ξεχάσατε όλοι αυτό το ομορφόπαιδο; Tον θυμάστε στην ταινία "ΟΧΙ" στο ρόλο του Χέρμαν φον Σβάϊτσερ, με τη Βέρα Κρούσκα ή σαν νεαρό εύελπι Νικηφόρο Καλλέργη στην ταινία Η Μάχη της Κρήτης με τον Φ. Σάντσο κλπ);
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQeqjRSE7t9ped96xXoE5AZU8FxJJ2cq 3_VR5juOA8blTeajHa7qw&t=1http://3.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TRdREJed3tI/AAAAAAAAtaU/hbWv8WRcgG4/s1600/c0463a74730bd2dbab86cbb4dec094a0_XL.jpg

retrofan
19-06-11, 09:21
Σπύρος Φωκάς. Από τις γωνίες του προσώπου του μέχρι τη χροιά της φωνής του, ότι πιο γοητευτικό και αρρενωπό ταυτόχρονα έχει εμφανιστεί στο ελληνικό σινεμά.

Όλα τ' άλλα καλά, όμως η φωνή;:O

Το έχουμε σχολιάσει και σ' άλλη μεριά εδώ. Για πολλούς (και για μένα) από τις πιο ξενερωτικές του ελληνικού κινηματογράφου:P

GEORGE KOSTAKOPOULOS
27-09-11, 12:21
Ο ηθοποιός που έκανε τον Πανάγο στο:''Υπάρχει και φιλότιμο'',είναι ο Χάρης Παναγιώτου!Ο Βαγγέλης ο Σειληνός ''αναπάευται'' πλέον στο Κοιμητήριο Ζωγράφου[έχω δει τον τάφο του].Έχω ιδιαίτερη αδυναμία στον Χρήστο Νέγκα που τόσο πρόωρα και άδικα έφυγε από κοντά μας...