PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Θέατρο στο Γ' Πρόγραμμα

Wally
19-08-10, 10:57
Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων. Κυριως επαναληψειςς απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.

Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.

Το προγραμμα του Γ (http://tvradio.ert.gr/radio/radioprogram.asp?id=16&pday=3)

ΑΘήνα 95,6 ή 90,9,
Θεσσαλονίκη στους 92,
Ακαρνανικά 102,5,
Έβρος 88,1,
Ηράκλειο 91,3,
Γιάννενα 103,3,
Καβάλα 97,5,
Καλαμάτα 89,3,
Καστοριά 103,1,
Κέρκυρα 89,8,
Κεφαλλονιά 104,3,
Μυτιλήνη 106,4,
Πήλιο 96,8,
Ρόδος 103,4,
Τρίπολη 90,3
Χανιά 106,
http://tvradio.ert.gr/radio/liveradio/trito.asp

Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.
Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...

johnalepou
19-08-10, 11:10
Κρίμα ρε παιδί μου να μην γίνονται πια καινούριες ηχογραφήσεις...Θα ήταν ωραία να έχουμε και τη νέα γενιά των ηθοποιών σε αυτή τη μορφή θεάτρου...Επίσης παλαιότεροι ηθοποιοί που δεν παίζουν πια στο θέατρο (πχ. Συνοδινού) θα μπορούσαν να κάνουν καινούριες ηχογραφήσεις.

Παρ όλα αυτά φέτος έγινε μια καινούρια ηχογράφηση για το Β Πρόγραμμα ! Με εξαιρετικό καστ . (αν και δεν το λες ακριβώς θεατρικό έργο)

Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ

... το κείμενο είναι άκρως ποιητικό και συμβολικό (μια ραψωδια για το τελος του κοσμου) και αξίζει να το διαβάσει κανείς εκτός από θρησκευτικούς λόγους και κάτω από αυτό το πρίσμα.

Η ηχογραφηση της για το Δευτερο Προγραμμα της Κρατικης Ραδιοφωνιας εγινε μολις το 2010 με ενα εκλεκτο επιτελειο ηθοποιων:

Γιωργος Κιμουλης..................... Ιωαννης
Γρηγορης Βαλτινος....................Χριστος
Αντιγονη Αμανιτου..................Βαβυλωνα
Ηλιας Λογοθετης...................Πλασματα
Χρηστος Στεργιογλου............Πρεσβυτερος
Νικος Κουρης........................Αγγελος
και Αντιγονη Βαλακου.............φωνη

Η μεταφραση φιλοτεχνηθηκε σε δεκαπεντασυλλαβο στιχο απο τον Γιωργο Παυριανο,ο οποιος ανελαβε επισης και την ευθυνη της σκηνοθεσιας καθως και της μουσικης επιμελειας του εργου.Η μουσικη επενδυση ειναι απο διασημες συνθεσεις του Βαγγελη Παπαθανασιου

Η Αντιγόνη Βαλάκου επέστρεψε στις ραδιοφωνικές ηχογραφήσεις μετά από πολλάααααααααααααα χρόνια!

bambinella 100
19-08-10, 11:20
Τα ραδιοφωνικα θεατρικα της Κυριακης, μου χαριζουν παντα υπεροχες ωρες χαλαρωσης και ευχαριστησης. Τα εργα διασημων συγγραφεων, μαζι με τις γοητευτικες ερμηνειες ηθοποιων που οι περισσοτεροι δεν ειναι πια κοντα μας, ειναι ο,τι καλυτερο.
Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα. Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.
Εξαιρετικο το καινουργιο σου θεμα, Wally! Eλειπε απο αυτο το φορουμ.

V.I.Smirnov
19-08-10, 11:30
Κοιτωντας το προγραμμα ειδα οτι αυτη την εβδομαδα στις 18:15 ο Γιώργος Κοροπούλης διαβαζει το υπεροχο ΠΑΠΠΙΣΑ ΙΩΑΝΝΑ του Ροΐδη.
Υποθετω οτι ειναι στα πλαισια εκπομπης που διαβαζει εργα μεγαλων συγγραφεων...

Είναι σε επανάληψη. Το έχω ακούσει έτσι ακριβώς πριν χρόνια...

Για τους φιλους του ραδιοφωνικου θεατρου, να θυμουνται οτι καθε Κυριακη στις 22:00 το Γ Προγραμμα της Ελληνικης Ραδιοφωνιας
παρουσιαζει απο την εκπομπη ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ θεατρικες παραστασεις Ελληνων και ξενων συγγραφεων.
Κυριως επαναληψεις απο το ανεκτιμητο αρχειο του σταθμου.

Το "ΘΕΑΤΡΟ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΣΤΟ ΤΡΙΤΟ" είναι πραγματικά ανεκτίμητο.
Έχω ακούσει εκεί έργα όλων των ειδών, συχνά εξαιρετικά και ερμηνείες από πολύ και λιγότερο γνωστούς ηθοποιούς.
Δεν μου αρέσουν όλα και πάντα αλλά το έχω πάντα κατά νου τα Κυριακάτικα βράδια όταν είμαι σπίτι.

Επισης καθημερινα (εκτος Σαββατου και Κυριακης) στις 17:00 υπαρχει η εκπομπη ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ που παρουσιαζει αποσπασματα από μεγαλες θεατρικες ερμηνειες.

Οι "ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ" είναι επίσης ενδιαφέρουσες.
Κάποτε είχαν μόνον αποσπάσματα, μετά για ένα μεγάλο διάστημα το άλλαξε και βάζει έργα σε συνέχειες. Τώρα νομίζω είναι ανάμικτα...
Να, μια περίοδο είχε το "Τρίτο στεφάνι" με την Ρ. Βλαχοπούλου που ήταν πραγματικά έξοχη.
Επίσης θυμάμαι ένα έργο (ραδιοφωνικό) με την Βουγιουκλάκη, νομίζω λεγόταν "Ο μεγάλος χορός" που μου είχε κάνει εντύπωση.

Γενικά σε αυτές τις εκπομπές αποκαλύπτεται μιαν άλλη πλευρά των ηθοποιπών που δεν φαίνεται από τις ταινίες τους που ξέρουμε κι' εδώ είναι το ενδιαφέρον...

Saulot
19-08-10, 11:36
Ημουν 8 χρονών και χρειάστικε να μέινω στο Παίδων για μια μακριά χρονική περίοδο.
Η γιαγιά μου μου έφερε τότε ενα ραδιφωνάκι ΑΜ αν και το απαγόρευαν και θυμάμαι το βράδυ να πιάνω 3ο πρόγραμα και να ακούω αστυνομικές ιστορίες.
Ηταν η πρώτη μου επαφή με radio drama κατί που είναι πολύ διαδεδομένο στο εξωτερικό αλλα όχι εδώ.
BTW οποιος δέν εχει ακούσει το Hitchikers Guide to the Galaxy απο το BBC χάνει.

V.I.Smirnov
19-08-10, 11:38
Αν και εχω διαβασει το βιβλιο του Ροιδη, θα με ενδιεφερε να ακουσω την αναγνωση του στο ραδιοφωνο εστω και αποσπασματικα.
Ενα μυθιστορημα που εκανε παταγο - υπο πολλες εννοιες - και χαρακτηριζεται απο το δηκτικο και πολυ ξεχωριστο υφος του συγγραφεα του.

Άκουσέ την. Εγώ την άκουσα ολόκληρη πριν πολλά χρόνια (η τωρινή είναι προφανώς επανάληψή της) χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο.
Η χροιά της ανάγνωσης είναι πειστική για το περιεχόμενο του μυθιστορήματος.

nkatech
20-08-10, 08:42
Αν και νόμιζα οτι την "λόξα" για το ραδιοφωνικό θέατρο την έχουμε λίγοι μέσα απο αυτο το πόστ διαψεύδομαι ευχάριστα. Να προσθεσω οτι εχω κι εγω στην κατοχή μου ουκ ολίγα ραδιοφωνικά θεατρικά και να ξεχωρισω την "Πριγκηπέσσα Ιζαμπώ" του Άγγελου Τερζάκη που ηχογραφήθηκε το 1968 σε 4 συνέχειες με τις καταπληκτικές ερμηνείες του Γιώργου Τζώρτζη στον ρόλο του Νικηφόρου Σγουρού και της αείμνηστης Ελένης Χατζυαργύρη στον ρόλο της αρχοντοπούλας Ιζαμπώ με την συγκλονιστική κατ'εμέ αφήγηση του Μάκη Ρευματά. Τέλος πρέπει να αποδόσουμε και τα εύσημα στους υπαλλήλους της ΕΡΑ που σε αντίθεση με τους συναδέλφους τους στην ΕΡΤ μπόρεσαν και διατήρησαν όλα αυτά τα ραδιοφωνικά θεατρικά.

V.I.Smirnov
20-08-10, 09:07
@nkatch

"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!

nkatech
20-08-10, 09:14
@nkatch

"Πριγκιπέσσα Ιζαμπώ"

Ναι, το έχω ακούσει από το "θέατρο της Κυριακής στο τρίτο" σε 4 συνέχειες, πριν 6-7 χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο (ούτε έχω την ηχογράφηση) αλλά η συγκεκριμένη μετάδοση ήταν πραγματικά έξοχη, έμεινα ενθουσιασμένος...

Must Hearing !!!

Έχω διαβασει και το βιβλίο και έχω και την ηχογράφηση (χεχε!!!!!!!). By the way μιας και βλέπω και ειμαστε καμποσοι μήπως να φτιαχναμε και μια database για ραδιοφωνικα θέατρα?? Υλικο - Δοξα το θεο- υπαρχει καμποσο

Wally
20-08-10, 09:20
Aν εννοεις αφιερωματα ή εντυπωσεις κτλ, αυτα ειναι και καλοδεχουμενα και χρησιμα!

Αν εννοεις links σε audiobooks δυστυχως υπαρχει copyright παρολο που εκπεμπονται απο το δημοσιο ραδιοφωνο! :(

nkatech
20-08-10, 09:24
Aν εννοεις αφιερωματα ή εντυπωσεις κτλ, αυτα ειναι και καλοδεχουμενα και χρησιμα!

Αν εννοεις links σε audiobooks δυστυχως υπαρχει copyright παρολο που εκπεμπονται απο το δημοσιο ραδιοφωνο! :(
Οχι δεν εννοω links εννοω οτι ακριβως εχει γινει και με τις σειρες στη retrodb π.χ. χρονολογια που παιχτηκαν συντελεστες κτλ

johnalepou
20-08-10, 11:22
μήπως να φτιαχναμε και μια database για ραδιοφωνικα θέατρα?? Υλικο - Δοξα το θεο- υπαρχει καμποσο

Μμμμμ συμφωνω!

bambinella 100
20-08-10, 14:00
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=47051&tsz=0Στους ραδιοθαλαμους του Ζαππειου, Διαμαντιδου, Παπαμιχαηλ, Μερκουρη.

bambinella 100
20-08-10, 14:17
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46703&tsz=0Κατρακης, Κατσελη, Χατζισκος, Αργυρης.

bambinella 100
20-08-10, 14:20
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46663&tsz=0
Αλεξανδρακης, Βουτσας, Καρεζη.

johnalepou
24-08-10, 21:48
Αυτή την Κυριακή θα μεταδοθεί το πρώτο μέρος απο το κλασσικο μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Δουμά (πατρός βεβαίως βεβαίως) ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ με καραμπινάτο καστ:

Καζάκος,Ληναίος,Πρέκας,Μιχαλακόπουλος,Γ.Μιχαλόπουλ ος,Ξενίδης,Περγιάλης,Βογιατζής,Γιώργος Τζώρτζης,Μίμης Χρυσομάλλης,Μαρία Φωκά,Άννα Κυριακού

bambinella 100
06-09-10, 09:40
Αυτή την Κυριακή θα μεταδοθεί το πρώτο μέρος απο το κλασσικο μυθιστόρημα του Αλέξανδρου Δουμά (πατρός βεβαίως βεβαίως) ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ με καραμπινάτο καστ:

Καζάκος,Ληναίος,Πρέκας,Μιχαλακόπουλος,Γ.Μιχαλόπουλ ος,Ξενίδης,Περγιάλης,Βογιατζής,Γιώργος Τζώρτζης,Μίμης Χρυσομάλλης,Μαρία Φωκά,Άννα Κυριακού

Χθες το βραδυ καταφερα να ακουσω τα τελευταια 25 - 30 λεπτα του εργου, ενω βρισκομουν μεσα στο αυτοκινητο.
Πολυ εντονο το θρησκευτικο και πατριωτικο στοιχειο στο εν λογω θεατρικο, αφου αναφεροταν συνεχως στον Προτεσταντισμο, την ενδοξη Αγγλια και Γαλλια, κ.τ.λ. Στο τελος ο Δουμας αφηνει link για τη συνεχεια του βιβλιου του, η οποια εχει τιτλο "Μετα εικοσι ετη".
Να πω επισης οτι ηταν μια απο τις πολυ λιγες φορες που ακουσα τοσα ονοματα ηθοποιων σε θεατρικο ραδιοφωνου. Εκτος απο τα ηδη αναφερθεντα απο τον johnalepou, θυμαμαι την Ελλη Φωτιου και τη Βετα Προεδρου. Συμμετειχαν και αρκετοι αλλοι ακομα των οποιων ομως τα ονοματα δεν καταφερα να συγκρατησω.

bambinella 100
11-09-10, 22:20
Αυριο, Κυριακη βραδυ στις 10.00 θα παρουσιαστουν δυο ραδιοφωνικα θεατρικα κωμειδυλλια με μικρη διαρκεια το καθενα.
Το πρωτο ειναι Η Λυρα του Γερο - Νικολα, του Δημητριου Κοκκου.
Παιζουν, Χριστοφορος Νεζερ, Αλικη Ζωγραφου, Χρηστος Ευθυμιου, Τζολυ Γαρμπη.
Δευτερο θεατρικο για αυριο Ο Αγαπητικος της Βοσκοπουλας, του Δημητριου Κορομηλα.
Παιζουν, Αλεκα Κατσελη, Νικος Χατζισκος, Χρηστος Τσαγανεας, Νιτσα Τσαγανεα.

bambinella 100
13-09-10, 12:10
Ακουσα εχθες το πρωτο εκ των δυο θεατρικων, Η Λυρα του Γερο - Νικολα.
Ενα θεατρικο γεματο τραγουδια ερμηνευμενα απο τους ιδιους τους ηθοποιους, οι οποιοι διεθεταν υπεροχες φωνες.
Η ιστορια ηταν απλη αλλα πολυ ουσιαστικη.
Σε μια φτωχογειτονια της Παλιας Αθηνας ζει μια οικογενεια με τρια αγορια κι ενα κοριτσι. Ειναι παραμονες του γαμου του κοριτσιου κι ολοι πινουν και χαιρονται αγαπημενοι. Ενας πολυ πλουσιος γνωστος τους μπαινει ξαφνικα μεσα στο γλεντι και ρωτα τον πατερα της οικογενειας πως ειναι δυνατον μεσα στη φτωχεια τους να βρισκουν παντα τοση χαρα. Ο πατερας απαντα πως δε γινεται να τα εχουν ολα και πως τους αρκει η αγαπη που εχουν μεταξυ τους. Τοτε ο πλουσιος για να κανει τη χαρα τους μεγαλυτερη και να μην τους λειπει τιποτα πια, δωριζει στην οικογενεια, το τεραστιο για τα τελη του 19ου αιωνα, ποσο των 5.000 δρχ.
Μετα απο αυτο ο μελλων συζυγος της κορης φανταζει λιγος στα ματια του πατερα και χωριζει το μελλονυμφο ερωτευμενο ζευγαρι. Καθε δευτερολεπτο που περνα ο πλουσιος πλεον πατερας και η γυναικα του τρεμουν μη χασουν τον νεοαποκτηθεντα θησαυρο τους, με αποτελεσμα η ζωη ολων να γινει μαρτυριο.
Στο τελος, κι εχοντας πια κατανοησει οτι το χρημα που απεκτησαν τους εκανε μονο κακο αντι για καλο, επιστρεφουν τις 5.000 στο δωρητη τους, και αγκαλιαζουν παλι με αγαπη τον μελλοντα γαμπρο.

Η ηχογραφηση του εργου εγινε το 1954 και ειχε διαρκεια μιας ωρας, αφου μετα ακολουθουσε Ο Αγαπητικος της Βοσκοπουλας, σε ηχογραφηση του 1955.
Για τον συγγραφεα του θεατρικου που ακουστηκε πρωτο, ειπωθηκαν καποια λογια κατα την εναρξη της εκπομπης.
Η Λυρα του Γερο - Νικολα πρωτοπαιχτηκε στο θερινο θεατρο Ομονοια, το 1891. Ενα βραδυ που ο συγγραφεας της, Δημητριος Κοκκος εβγαινε απο εκει, πυροβοληθηκε εν ψυχρω απο εναν αξιωματικο του πυροβολικου, και λιγο καιρο μετα αφησε την τελευταια του πνοη. Ηταν μολις 36 χρονων.
Ο δραστης επικαλεσθηκε λογους τιμης, αφου κατα τη γνωμη του το εργο γραφτηκε με σκοπο να θιγει ο πατερας του.

johnalepou
13-09-10, 14:58
Φοβερη θεατρικη ιστορια,κοιτα να δεις τι γινεται! Πωπω και ξεχασα να τα ακουσω,κριμα!

V.I.Smirnov
13-09-10, 16:09
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το ακούσω διότι ήμουν κουρασμένος και κοιμήθηκα νωρίς.

Αλλά η υπόθεση όπως την περιέγραψες είναι διασκευή ενός παλιού διηγήματος που είχα διαβάσει στο δημοτικό.
Δεν θυμάμαι τον συγγραφέα ή την έκδοση. Ήταν στην καθαρεύσουσα, συνεπώς ανάγεται στις αρχές του αιώνα ή πιο πριν.
Η υπόθεση :
Σε ένα πλουσιόσπιτο κατοικεί ένα εύπορο ζευγάρι περασμένης ηλικίας.
Η σύζυγος που πλήττει διαρκώς παρακολουθεί συχνά από το παράθυρο την αυλή ενός γειτονικού σπιτιού όπου κατοικεί μια πολυμελής οικογένεια, πάμφτωχη αλλά πανευτυχή.
Τα παιδιά χορεύουν, τραγουδούν και χαίρονται και αυτά και οι γονείς τους. Η ηλικιωμένη σύζυγος ζηλεύει την ανεμελιά και την ευτυχία τους.
Ο άντρας της της λέει "κοίτα να δεις τι θα τους κάνω". Δίνει χρήματα (ένα πουγκί με λίρες νομίζω) στον φτωχό γείτονα.
Οι έννοιες που φέρνουν τα χρήματα αλλάζουν την συμπεριφορά του, μαλλώνει με τα παιδιά του και τη γυναίκα του και γενικά η χαρούμενη ατμόσφαιρα καταστρέφεται.
Τελικά τα επιστρέφει πίσω...
Θυμάμαι ακόμη κάποιες φράσεις από το κείμενο...τι υπάρχει στο μυαλό μου μετά από τόσα χρόνια....
Λυπάμαι που δεν άκουσα την ραδιοφωνική διασκευή.

Wally
13-09-10, 20:29
Πολυ ωραια περιγραφη bambinella. Βαθια "γηινη" ιστορια. Κριμα που δεν την προλαβα την Κυριακη.

johnalepou
13-09-10, 22:46
Αυτή την Κυριακή ένα έργο που παρουσίασαν παλαιότερα οι Χορν-Λαμπέτη και φέτος ο Δ.Κατρανίδης:

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΗΣ ΜΟΝΑΞΙΑΣ
του Ουίλλιαμ Γκίμπσον
Μετάφραση – Αλέξης Σολομός
Μουσική επιμέλεια – Ελλη Σολωμονίδη
Σκηνοθεσία – Κωστής Μιχαηλίδης
Πρώτη μετάδοση 31.3.1965
Παίζουν η Ελένη Χατζηαργύρη και ο Πέτρος Φυσσούν

bambinella 100
14-09-10, 13:44
Eνα εργο που οπως βλεπω, αποτελειται απο μονο δυο προσωπα.
Μου θιμιζει Το Νυφικο Κρεβατι, του ντε Χαρτογκ, και πρεπει να ειναι ενδιαφερον, αφου συνηθως τα θεατρικα αυτου του ειδους εχουν αυτο που λεμε, ουσια.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46701&tsz=0

Μαιρη Αρωνη, Αρτεμης Ματσας

bambinella 100
15-09-10, 16:07
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46694&tsz=0
Xoρν, Κυριακου, Βογιατζης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46672&tsz=0
Κυρια Κατερινα

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46700&tsz=0
Αντωνιου, Λιβανου

johnalepou
21-09-10, 01:22
Aυτή την Κυριακή ΑΝΝΑ ΚΑΡΕΝΙΝΑ του Λέοντος Τολστόι

bambinella 100
21-09-10, 16:44
Aυτή την Κυριακή ΑΝΝΑ ΚΑΡΕΝΙΝΑ του Λέοντος Τολστόι

Την τελευταια Κυριακη καθε μηνα εργα του Ρωσου συγγραφεα, για τη συμπληρωση 100 ετων απο τον θανατο του.
Το θεατρικο που θα ακουστει μεταδοθηκε πρωτη φορα στις 15 Μαρτιου 1967. Παιζουν οι:
Βασω Μανωλιδου, Γιωργος Τζωρτζης, Λουιζα Ποδηματα, Σταυρος Ξενιδης, Μαιρη Λαλοπουλου, και μια πλειαδα γνωστων ηθοποιων ακομη.

bambinella 100
28-09-10, 12:40
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46693&tsz=0
Δημητρης Χορν

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46660&tsz=0
Νεζερ, Βαλακου, Ξενιδης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=47052&tsz=0
Ζερβος, Πρωτοπαπππας, Σκουρα, Μπιρμπιλης

demis
30-09-10, 19:45
Τι ωραίες φωτογραφίες! Τι ωραίοι ηθοποιοί!

bambinella 100
02-10-10, 12:06
Aυριο βραδυ στις 10.00 θα ακουσουμε το θεατρικο Ο Εμπορος της Βενετιας, του Σαιξπηρ.
Παιζουν οι ηθοποιοι: Βιβετα Τσιουνη, Ανδρεας Μπαρκουλης, Βερα Ζαβιτσιανου,
Γιωργος Μουτσιος, Τρυφων Καρατζας, Σπυρος Κωνσταντοπουλος, κ.α.

Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 30 Δεκεμβριου 1968.

bambinella 100
03-10-10, 23:40
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46695&tsz=0
Αλικη Βουγιουκλακη

bambinella 100
09-10-10, 18:37
Aυριο, Κυριακη βραδυ στις 10.00 θα μεταδοθει η αστυνομικη κωμωδια Αρσενικο και Παλια Δαντελα, του συγγραφεα Τζοτζεφ Κεσερλινγκ.
Παιζουν οι ηθοποιοι:
Νελλη Αγγελιδου, Γιωργος Λεφας, Ντινα Κωνστα, Μιχαλης Μητρουσης, Κωστας Σπυροπουλος, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 21 Μαιου 1995.

Προκειται για ενα εξοχο εργο που εχει ανεβει σε πολλες θεατρικες σκηνες σε παγκοσμια κλιμακα και που το 1944 μεταφερθηκε και στη μεγαλη οθονη απο τον Frank Capra με πρωταγωνιστη τον ανεπαναληπτο Cary Grant.

bambinella 100
11-10-10, 12:08
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46704&tsz=0
Γρηγορης Βαφιας, Μαλαινα Ανουσακη, Θανος Κωτσοπουλος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46671&tsz=0
Δημητρης Σβολοπουλος, Μαρικα Κοτοπουλη

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46667&tsz=0
Ερρικος Κονταρινης, Ντινος Ηλιοπουλος, Γιαννης Αργυρης,
Μαιρη Εγιπιδου, Μιμης Φωτοπουλος, Βιλμα Κυρου

bambinella 100
15-10-10, 22:20
Μεθαυριο Κυριακη και ωρα 22.00 θα ακουσουμε το εργο του Βασιλη Ρωτα,
Γραμματιζουμενοι.
Παιζουν οι ηθοποιοι:
Φοιβος Ταξιαρχης, Μαλαινα Ανουσακη, Κωστας Χαλκιας, Ευα Μουστακα, κ.α.
Το θεατρικο μεταδοθηκε για πρωτη φορα στις 11 Ιουλιου 1982.

bambinella 100
23-10-10, 19:07
Aυριο βραδυ στις 10.00 το εργο του Μπερτολντ Μπρεχτ, Ο Τρομος και η Αθλιοτητα του Τριτου Ραιχ.
Ακουγονται οι ηθοποιοι:
Bασος Ανδρονιδης, Γιαννης Καρατζογιαννης, Λυδια Κονιορδου, Μιμης Κουγιουμτζης, Τακης Παπαματθαιου, Γιαννης Δεγαιτης, Χριστινα Τσαφου, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του θεατρικου εγινε στις 25 Μαιου 1987.

bambinella 100
29-10-10, 15:00
Δυο θεατρικα μικρης διαρκειας το καθενα αυτη την Κυριακη το βραδυ στις 10.00.
Καπεταν Γιακουμης, κωμειδυλλιο του Δημητριου Κοκκου.
Παιζουν οι ηθοποιοι, Δεσπω Διαμαντιδου, Χριστοφορος Νεζερ, Τζολυ Γαρμπη, Αλικη Ζωγραφου, Γιωργος Νεζος, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 22 Φεβρουαριου 1954.

Μυλωναδες, ιταλικη ηθογραφια αγνωστου συγγραφεως.
Παιζουν οι ηθοποιοι, Χριστοφορος Νεζερ, Τζολυ Γαρμπη, Χρηστος Ευθυμιου, Ναντια Χωραφα, Γιωργος Πλουτης, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 21 Αυγουστου 1956.

Ο συγγραφεας του πρωτου θεατρικου, Δημητριος Κοκκος εγραψε και το εργο Η Λυρα του Γερο - Νικολα και εξ' αιτιας αυτου δολοφονηθηκε.
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=15274&page=2
Post No 19.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ad/Dimitrios_Kokkos.JPG/250px-Dimitrios_Kokkos.JPG (http://www.retromaniax.gr/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF:Dimitrios_Kok kos.JPG)
Δημητριος Κοκκος

bambinella 100
06-11-10, 11:35
Πολιτεια των τιμιων, λεγεται το θεατρικο που θα μεταδοθει αυριο στις 22.00. Συγγραφεας ο Μαρκ Τουαιην, και οι ηθοποιοι που ερμηνευουν τους ρολους ειναι οι:
Ριτα Μουσουρη, Σπυρος Καλογηρου, Γιαννης Μιχαλοπουλος, Μακης Ρευματας, Ιακωβος Ψαρρας, Γιωργος Μοσχιδης, Γιωργος Κυριτσης, Νικος Πιλαβιος.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 5 Μαρτιου 1969.

ntsmrtz
08-11-10, 07:46
Πολιτεια των τιμιων, λεγεται το θεατρικο που θα μεταδοθει αυριο στις 22.00. Συγγραφεας ο Μαρκ Τουαιην, και οι ηθοποιοι που ερμηνευουν τους ρολους ειναι οι:
Ριτα Μουσουρη, Σπυρος Καλογηρου, Γιαννης Μιχαλοπουλος, Μακης Ρευματας, Ιακωβος Ψαρρας, Γιωργος Μοσχιδης, Γιωργος Κυριτσης, Νικος Πιλαβιος.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 5 Μαρτιου 1969.

η τηλεόραση χθες το βράδυ έμεινε κλειστή και άκουσα το παραπάνω θεατρικό από το τρίτο.
thanks bambinella :thumb:

bambinella 100
09-11-10, 12:14
Ntsmrtz, ελπιζω το εργο να ηταν καλο και να περασες ευχαριστες ωρες.
Εγω δυστυχως δεν το ακουσα, παρ' ολο που αγαπω πολυ τα ραδιοφωνικα θεατρικα. Η αληθεια ειναι οτι ως τωρα εχω χασει αμετρητα και πολυ ενδιαφεροντα.
Ο λογος ειναι πως για τα εργα που μεταδιδονται απο το ραδιοφωνο απαιτειται διωρη απομονωση και ησυχια, και μαλιστα Κυριακη βραδυ, κατι εξαιρετικα δυσκολο για καποιον που δεν ζει μονος του.

bambinella 100
13-11-10, 18:18
H αυριανη θεατρικη βραδια ειναι αφιερωμενη στη Σμαρω Στεφανιδου, ακριβως μια εβδομαδα απο τη μερα που εφυγε απο κοντα μας.
Θα παρουσιαστει το εργο Μιας Πενταρας Νιατα, των Ασημακη Γιαλαμα και Κωστα Πρετεντερη.
Ακουγονται οι ηθοποιοι:
Σμαρω Στεφανιδου, Γιωργος Γαβριηλιδης, Στεφανος Ληναιος, Χριστινα Συλβα, Ανδρεας Μπαρκουλης, Γιαννης Βογιατζης, Σουλη Σαμπαχ, Γιαννης Μιχαλοπουλος, κ.α.
Η ηχογραφηση εγινε τον Δεκεμβριο του 1966 και η μεταδοση του εργου την Πρωτοχρονια του 1967.

http://1.bp.blogspot.com/_Jtxb9AL8XfY/TNcyZUrCKsI/AAAAAAAAUyY/WI4GY3uh8Ks/s1600/b_1628_07smarw.jpg

bambinella 100
21-11-10, 12:00
Αποψε στις 10.00 θα μεταδοθει το θεατρικο της Καρινας Ιωαννιδου, Περιπετεια Μιας Σφραγιδας.
Ακουγονται οι ηθοποιοι:
Αμιλια Υψηλαντη, Σπυρος Κωνσταντοπουλος, Κατερινα Βασιλακου, Δημητρης Καμπεριδης, Λαμπρος Κοτσιρης, Χαρης Εμμανουηλ, κ.α.

Το εργο απεσπασε το πρωτο βραβειο θεατρικου κειμενου στο Φεστιβαλ Ιθακης 1985.
Η πρωτη του ραδιοφωνικη μεταδοση εγινε στις 3 Αυγουστου 1986.

sunset89
21-11-10, 13:54
Σε ευχαριστούμε πολύ που μας ενημερώνεις για τα θεατρικά δρώμενα του ραδιοφώνου! :)

bambinella 100
21-11-10, 14:20
Χαρα μου! Μακαρι να ειχα τη δυνατοτητα να τα ακουγα παντα ολα αυτα τα θεατρικα για τα οποια γινεται λογος εδω. :icon_cry:

bambinella 100
28-11-10, 11:50
Σημερα το βραδυ θα ακουσουμε το δραματικο εργο του Αυγουστου Στριντμπεργκ, Ο Πατερας. Η σημερινη εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον Αλεξη Μινωτη για τα 20 χρονια απο τον θανατο του, στις 11-11-1990.
Το θεατρικο ανεβηκε το 1988 στην Κεντρικη Σκηνη του Εθνικου Θεατρου και ηχογραφηθηκε για το ραδιοφωνο το καλοκαιρι εκεινης της χρονιας με την ιδια διανομη. Παιζουν οι ηθοποιοι:
Αλεξης Μινωτης, Ιακωβος Ψαρρας, Γιωργος Παρτσαλακης, Νελλη Αγγελιδου, Γιωργος Τσιτσοπουλος, Πενυ Παπουτση.
Σκηνοθεσια: Αλεξης Μινωτης.
Πρωτη μεταδοση στις 12 Ιουνιου 1988.

http://www2.rizospastis.gr/getImage.do?size=medium&id=289152&format=.jpg
Αλεξης Μινωτης

bambinella 100
04-12-10, 21:10
Ενας Εχθρος του Λαου, ειναι το θεατρικο του Ερρικου Ιψεν που θα μεταδοθει αυριο στις 22.00. Ακουγονται οι ηθοποιοι:
Δημητρης Μυρατ, Ανδρεας Φιλιππιδης, Σπυρος Καλογηρου, Μαιρη Χρονοπουλου, Ζωρας Τσαπελης, Ριτα Μουσουρη, Γιαννης Βογιατζης, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 8 Νοεμβριου 1961.

http://www.modeling.gr/Photos/33429@200x200.jpg
Δημητρης Μυρατ

http://www.salamina-online.com/images/tsapelis.jpg
Ζωρας Τσαπελης

bambinella 100
12-12-10, 00:26
Στο Θεατρο της Κυριακης στο Τριτο, θα ακουσουμε σημερα στις 10.00 μ.μ. το εργο του Αλεσαντρο Κασονα, Το Στερνο Καραβι.
Παιζουν οι ηθοποιοι:
Αντιγονη Βαλακου, Νελλη Αγγελιδου, Γιαννης Αργυρης, Βουλα Χαριλαου, Ματινα Καρρα, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 2 Φεβρουαριου 1972.

http://www.retrodb.gr/wiki/images/thumb/7/7f/Nelliaggelidou.JPG/104px-Nelliaggelidou.JPG
Νελλη Αγγελιδου

bambinella 100
14-12-10, 00:10
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46685&tsz=0
Αλκης Παππας, Βασιλης Διαμαντοπουλος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46662&tsz=0
Λαμπρος Κωνστανταρας, Τζενη Καρεζη, Κωστας Μουσουρης

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46688&tsz=0
Καρυοφυλλια Καραμπετη, Νικητας Τσακιρογλου, Σοφη Μυρμηγκιδου

bambinella 100
18-12-10, 20:55
Το Θεατρο της Κυριακης στο Γ' Προγραμμα δεν θα μεταδοθει αυριο λογω των εορτων.

bambinella 100
21-12-10, 10:40
http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=47048&tsz=0
Γιωργος Κιμουλης, Ερση Μαλικενζου, Γιωργος Γεωγλερης, Χρηστος Λετονος

http://www.ert-archives.gr/V3/public/getMedia.aspx?tid=46661&tsz=0
Χρηστος Ευθυμιου, Ορεστης Μακρης, Μιμης Φωτοπουλος

bambinella 100
26-12-10, 13:03
Ο Ταρτουφος, του Μολιερου, ειναι το θεατρικο που θα ακουσουμε αποψε στις 10.00.
Παιζουν οι ηθοποιοι: Αλεκα Κατσελη, Ελενη Χαλκουση, Παντελης Ζερβος, Ευαγγελος Πρωτοπαππας, Ρανια Οικονομιδου, Θανος Λειβαδιτης, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 11 Μαρτιου 1968.

http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SgfLBvd2iOI/AAAAAAAARk0/X4RwZOqc_fA/s400/%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%9D%CE%97+%CE%A7%CE%91%CE%9B% CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%97.bmp
Ελενη Χαλκουση

http://www.modeling.gr/Photos/33378@200x200.jpg
Παντελης Ζερβος

bambinella 100
31-12-10, 14:44
Ξυπολητη στο Παρκο, του Νηλ Σαιμον, ειναι το εργο που θα παρουσιασει το Θεατρο της Κυριακης στο Τριτο Προγραμμα τη δευτερη μερα του 2011.
Παιζουν οι καλλιτεχνες: Βασω Μανωλιδου, Στεφανος Ληναιος, Σμαρω Στεφανιδου, Δημος Σταρενιος, Τωνης Γιακωβακης, Αντωνης Αντωνιου.
Η πρωτη μεταδοση του θεατρικου εγινε στις 6 Μαρτιου 1966 και η διαρκεια του ειναι 107'.

http://radiobubble.gr/files/u450/BASO_MANOLIDOY_f.jpgΒασω Μανωλιδου

johnalepou
31-12-10, 18:53
Αυτό το έχει ανεβάσει 2 φορές η Νόρα στο θέατρο (άσχετο)

bambinella 100
09-01-11, 13:03
Αποψε στις 10.00 θα μεταδοθει το θεατρικο Η Διηγηση της Υπηρετριας Τσερλινε, του Χερμαν Μπροχ.
Προκειται για ηχογραφηση της παραστασης που ανεβηκε στο Απλο Θεατρο το 1993. Παιζουν η Αλεκα Παιζη και ο Τακης Ασημακοπουλος.
Το εργο μεταδιδεται σημερα για πρωτη φορα.

http://sup.kathimerini.gr/kathnews/photos/04-02-09/04-02-09_266115_1.jpg
Αλεκα Παιζη

bambinella 100
10-01-11, 21:35
Απο τα πρωτα χρονια της Ελληνικης Ραδιοφωνιας. Σε αυτο το στουντιο ηχογραφηθηκαν πολλα θεατρικα εργα που ευτυχως εχουμε τη χαρα να τα ακουμε μεχρι σημερα.
Κλεινω τα ματια και φανταζομαι ολους τους μεγαλους καλλιτεχνες την ωρα της ηχογραφησης.
Μαγευτικο!

http://www.ellinikiradiofonia.gr/photos/studio-1227535234.jpg

bambinella 100
15-01-11, 20:50
Αυριο, Κυριακη 16 Ιανουαριου, συμπληρωνονται 13 χρονια απο τοτε που ο Δημητρης Χορν εφυγε απο κοντα μας.
Για τον λογο αυτο, το Θεατρο της Κυριακης στο Γ' Προγραμμα εχει ετοιμασει δυο θεατρικα εργα μικρης διαρκειας το καθενα, με πρωταγωνιστη τον μεγαλο μας ηθοποιο.
Πρωτο εργο που θα παρουσιαστει αυριο βραδυ, Εγω και ο Αλλος, των Ροτζερ Μακ Νταγκαλ και Τεντ Αλλαν. Παιζουν ακομη:
Σμαρω Στεφανιδου, Βετα Προεδρου, Στελιος Βοκοβιτς, Αλεκος Πετσος, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 14 Σεπτεμβριου 1960.

Δευτερο εργο που θα παρουσιαστει, Το Γυαλινο Αλογο, του Νοτη Περγιαλη. Παιζουν ακομη:
Αντιγονη Βαλακου, Βασω Μεταξα, και Τακης Γαλανος.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 12 Ιουλιου 1959.

http://1.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/S5Xm3WZsD_I/AAAAAAAAewA/OBLvUW-rHMM/s400/512302tmp_med.jpg
Δημητρης Χορν, 9 Μαρτιου 1921 - 16 Ιανουαριου 1998

bambinella 100
23-01-11, 00:02
Σημερα Κυριακη στις 10.00 το βραδυ, θα ακουσουμε το εργο του Γρηγοριου Ξενοπουλου, Φοιτηται.
Η αποψινη εκπομπη ειναι αφιερωμενη στον συγγραφεα για τα 60 χρονια απο το θανατο του, στις 14 Ιανουαριου 1951.
Τους ρολους του θεατρικου ερμηνευουν οι, Βασω Μανωλιδου, Κωστας Καστανας, Ριτα Μουσουρη, Σταυρος Ξενιδης, Δημητρης Μαλαβετας, Χριστοφορος Νεζερ, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 9 Ιουλιου 1967.

http://3.bp.blogspot.com/_4BlyMBstzpY/TQCh8i_3LwI/AAAAAAAAAE8/x7ucZkycJRU/s1600/3enopoulos.JPG
Γρηγοριος Ξενοπουλος, 9 Δεκεμβριου 1867 - 14 Ιανουαριου 1951

bambinella 100
29-01-11, 15:33
Aυριο Κυριακη, συμπληρωνονται 4 χρονια απο τη μερα που ο Νικος Κουρκουλος εφυγε απο κοντα μας.
Σε αυτον ειναι αφιερωμενο και το ραδιοφωνικο θεατρικο που θα ακουσουμε. Τιτλος του, Περιμενοντας στις Κουιντες, του Νοελ Καουαρντ.
Παιζουν οι καλλιτεχνες:
Nικος Κουρκουλος, Ριτα Μουσουρη, Βασω Μεταξα, Βασιλης Ανδρεοπουλος, Ριτα Μυρατ, Ελλη Ξανθακη, Σπυρος Μουσουρης, Αθανασια Μουστακα, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 22 Ιανουαριου 1964.

http://www.pollanetsquad.it/asp/attori/img/A712_00.jpg
Νικος Κουρκουλος, 5 Δεκεμβριου 1934 - 30 Ιανουαριου 2007

ertfan
30-01-11, 02:21
Κούρκουλος - τρελή καψούρα η mother στα 60ς. Τεσπα - η αλήθεια είναι ότι το Εθνικό έχει πάρει την κάτω βόλτα από τότε που έφυγε ο Κούρκουλος (η γνωστή ιστορία στην Ελλάδα φίλων & γνωστών). Είμαι off-topic όμως, sorry bambi. #)

αριαδνη
30-01-11, 11:12
Μπαμπινέλλα τι γνωσεις ειναι αυτές πάνω στο θεατρο του τριτου προγράμματος..ευγε!!! όλα αυτα τα ιερά τερατα μας τα μάζεψες μαζί και που να πρωτοκοιτάξει κανείς! Επαρχία δεν θα παιζει, σίγουρα..τεσπα, αυτα που γραφεις ειναι υπέροχα, εχω μεινει να χαζευω εικόνες και ντοκουμέντα, ευγε και στον wally για το θέμα!!!

Wally
30-01-11, 11:59
Αριαδνη το Γ' Προγραμμα της Ελληνικης ραδιοφωνιας εκπεμπει πανελλαδικα (και βρισκεται ακομα και στο πακετο της Digea!) ;)

sunset89
30-01-11, 12:21
Κούρκουλος - τρελή καψούρα η mother στα 60ς. Τεσπα - η αλήθεια είναι ότι το Εθνικό έχει πάρει την κάτω βόλτα από τότε που έφυγε ο Κούρκουλος (η γνωστή ιστορία στην Ελλάδα φίλων & γνωστών). Είμαι off-topic όμως, sorry bambi. #)

Εμ... συγγνώμη αλλά θα βγω λίγο εκτός θέματος επίσης, απαντώντας στην επισήμανση του ertfan.
Όσο καλός διευθυντής κι αν ήταν ο Νίκος Κούρκουλος για το Εθνικό, δεν σημαίνει ότι ΚΑΙ επί εποχής του δεν υπήρχαν οι Γνωστές Παρέες. Μάλιστα, αρκετοί υπάλληλοι του Εθνικού που δεν άνηκαν στην ... κλίκα, μεταφέρθηκαν στο άσχετο, σε άλλους πολιτιστικούς φορείς.
Συγγνώμη και πάλι, εκτιμώ το έργο του αλλά μη λέμε και ανακρίβειες.

Bambinella, ευχαριστούμε για την ενημέρωση που μας προσφέρεις. :)

bambinella 100
30-01-11, 13:20
Εγω σας ευχαριστω!
Αριαδνη, η ενημερωση για το θεατρικο της Κυριακης γινεται βαση του προγραμματος που δημοσιευει το Γ' Προγραμμα Ραδιοφωνου. Και φυσικα ειναι πολυ ωραιο που υπαρχουν εδω μαζεμενοι ολοι αυτοι οι τεραστιοι καλλιτεχνες!
Λυπαμαι μονο που αυτο το θεμα δεν ειναι δικο μου. Λυπαμαι πολυ!

ertfan
31-01-11, 07:37
Συγγνώμη και πάλι, εκτιμώ το έργο του αλλά μη λέμε και ανακρίβειες.

Ανακρίβειες, ε; ΟΚ - ότι πεις...

sunset89
31-01-11, 21:43
Ανακρίβειες, ε; ΟΚ - ότι πεις...

Δεν το υπονόησα σε καμία περίπτωση για σένα, γενικώς το είπα για το θέμα "Εθνικό-Κούρκουλος" και αν θεώρησες τη λέξη κάπως "σνομπίστικη" ή οτιδήποτε παρόμοιο, σου ζητώ συγγνώμη! Δε μου αρέσει να θίγονται από τα γραφόμενά μου, ειδικά σε περιπτώσεις που δεν το επιδιώκω! ;) :)

bambinella 100
04-02-11, 18:10
Μεθαυριο το βραδυ στις 10.00, θα ακουσουμε το θεατρικο εργο του Ουιλλιαμ Σαιξπηρ, Το Ιδιο Μετρο.
Παιζουν οι ηθοποιοι:
Θυμιος Καρακατσανης, Πετρος Φυσσουν, Σταυρος Ξενιδης, Μακης Ρευματας, Αλικη Αλεξανδρακη, Χρηστος Παρλας, Δημητρης Ιωακειμιδης, Αννα Μπρατσου, Δανης Κατρανιδης, Γιωργος Τσιτσοπουλος, Πενυ Παπουτση, κ.α.
Η πρωτη μεταδοση του εργου εγινε στις 15 Ιουνιου 1977 και η διαρκεια του ειναι 118'.

http://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SaO3ClLIgNI/AAAAAAAAOqI/fF1FC694lM4/s400/KTKK.bmp (http://4.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SaO3ClLIgNI/AAAAAAAAOqI/fF1FC694lM4/s1600-h/KTKK.bmp)
Μακης Ρευματας

bambinella 100
12-02-11, 15:20
Οπως Με Ποθεις, ειναι ο τιτλος του θεατρικου που θα ακουσουμε το βραδυ της Κυριακης απο το Τριτο Προγραμμα.
Συγγραφεας του εργου ο Λουιτζι Πιραντελλο και συμμετεχουν οι ηθοποιοι:
Αννα Συνοδινου, Θεοδωρος Μοριδης, Μακης Ρευματας, Νικος Βασταρδης, Μαρια Μοσχολιου, Λουκιανος Ροζαν, Γιωργος Νεζος, Νελλη Μαρσελλου, κ.α.
Η πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση του θεατρικου, εγινε στις 9 Φεβρουαριου 1966 και η διαρκεια του ειναι 100'.

http://content9.flixster.com/photo/11/52/08/11520819_tml.jpg
Αννα Συνοδινου

Wally
12-02-11, 17:21
Aααααα! Ποτε θα βαλουν κανα αστυνομικο επιτελους??

bambinella 100
12-02-11, 20:26
Wally, και οσοι αγαπατε τα αστυνομικα θεατρικα ραδιοφωνου, η ΕΡΤ εχει στο Αρχειο της πανω απο 60 τετοια εργα που απλως δεν εχουν ψηφιοποιηθει ακομη.
Στην παραγματικοτητα μαλιστα, ειναι πολυ περισσοτερα απο 60, αν σκεφτουμε ποσα αστυνομικα υπαρχουν σκορπια σε εκπομπες οπως, Θεατρικη Βραδια, Απο το Ελληνικο και Ξενο Δραματολογιο, Το Θεατρο της Κυριακης, Το Θεατρο της Τεταρτης, και πολλες αλλες.
Αναφερω ενδεικτικα μερικους τιτλους για να εξαψω την φαντασια οσων ενδιαφερονται.....:)

Το χερι του τρομου
Μια σφαιρα στην καρδια
Το μυστικο του πορτραιτου
Εφιαλτικη νυχτα
Ο δολοφονος του δασους
Το κοκκινο φεγγαρι
Θανασιμη παγιδα
Μια υποπτη οικογενεια
Ο δολοφονος πιαστηκε στη φακα
Ενα τελειο σχεδιο
Εγκλημα στο πρασινο σαλονι
Μια πορτα οδηγει στο θανατο

bambinella 100
23-08-11, 13:50
Την ερχομενη Κυριακη, 28 Αυγουστου στις 10.00 το βραδυ, θα ακουσουμε το β' μερος απο το θεατρικο του Εντμον Ροσταν, Σιρανο Ντε Μπερζερακ.
Παιζουν οι ηθοποιοι: Χρηστος Παρλας, Αλεξανδρος Αντωνοπουλος, Κωστας Καστανας, Αννυ Πασπατη, Γιωργος Γεωγλερης, Ιακωβος Ψαρρας, Σπυρος Μπιμπιλας, κ.α.
Το εργο μεταδοθηκε για πρωτη φορα στις 26 Αυγουστου 1990 στα πλαισια της εκπομπης Θεατρικη Βραδια.

Χρηστος Παρλας http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/TNly8QOhMVI/AAAAAAAAq08/mdkuJxXHVII/s400/Hristosparlas2.jpg

bambinella 100
03-11-11, 15:27
Μια Γυναικα χωρις Σημασια, ειναι ο τιτλος του θεατρικου εργου που θα ακουσουμε απο το Τριτο Προγραμμα την Κυριακη στις 10.00 μ.μ.
Συγγραφεας ειναι ο Οσκαρ Ουαιλντ και το εργο αυτο ειναι μια απο τις τεσσερις κλασικες του κωμωδιες, γραμμενη το 1893.
Θα ακουστουν οι ηθοποιοι:
Αννα Παναγιωτοπουλου, Αγγελος Αντωνοπουλος, Γιαννης Μπεζος, Ναταλια Τσαλικη, Σοφια Ολυμπιου, Γιωργος Μοσχιδης κ.α.

bambinella 100
11-11-11, 17:30
To εργο του Μπρενταν Μπηαν, Ενας ομηρος, παρουσιαζει το Τριτο Προγραμμα την Κυριακη στις 22.00.
Η υποθεση εκτυλισσεται σε ενα κακοφημο σπιτι στο Δουβλινο και παρουσιαζονται τα γεγονοτα γυρω απο την εκτελεση ενος 18χρονου μελους του IRA. O Mπηαν εγραψε το θεατρικο το 1961 στο Παρισι.
Ακουγονται οι ηθοποιοι:
Παναγιωτης Σουπιαδης, Θανασης Θεολογης, Ιλεανα Παναγιωτουνη, Τακης Χρυσουλης, Ελενη Οικονομιδου, κ.α.
Μουσικη: Μικης Θεοδωρακης.
Η πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση εγινε στις 29 Ιανουαριου 1984.

bambinella 100
19-11-11, 13:03
Το Θεατρο της Κυριακης στο Τριτο, παρουσιαζει αυριο στις 10 μ.μ. το α' μερος απο το αριστουργημα του Λεοντος Τολστοϊ, Ανασταση.
Ο Τολστοϊ εγραψε το μυθιστορημα του το 1899 και σε αυτο εκδηλωνει ολη τη συγγραφικη του μαεστρια και ιδιοφυια.
Παιζουν οι ηθοποιοι:
Σπυρος Καλογηρου, Κωστας Καζακος, Τανια Σαββοπουλου, Μαρια Φωκα, Γιωργος Τζωρτζης, Σπυρος Κωνσταντοπουλος, Κιτυ Αρσενη, Ληδα Πρωτοψαλτη, Γιωργος Μοσχιδης, κ.α.
Η πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση του θεατρικου εγινε στις 8 Δεκεμβριου 1965.

Wally
19-11-11, 13:05
Αυτο δεν χανεται με τιποτα! Να σαι καλα bambi!

bambinella 100
24-11-11, 13:00
To β' μερος του εργου του Τολστοϊ, Ανασταση, θα ακουσουμε την Κυριακη στις 22.00.
Η πρωτη ραδιοφωνικη του μεταδοση εγινε στις 12 Δεκεμβριου 1965.

Λεων Τολστοϊ
http://www.linguadex.com/tolstoy/tolstoy_big.jpg

bambinella 100
09-12-11, 15:40
Το βραδυ της Κυριακης στις 10.00, θα ακουσουμε το β' και τελευταιο μερος του θεατρικου Η Αλικη στη χωρα των θαυματων, του Λιουις Καρολ. Ενα κλασικο εργο της παιδικης και φανταστικης λογοτεχνιας που κυκλοφορησε σε πρωτη εκδοση το 1865.
Περιγράφει με λεπτή φαντασία και παιδικό αυθορμητισμό τις περιπέτειες ενός κοριτσιού, της Αλίκης, η οποία μετά την πτώση της σε μία λαγότρυπα, περιπλανιέται σε έναν φανταστικό κόσμο. Η ιστορία χαρακτηρίζεται από έντονα στοιχεία αλληγορίας, μέσα από τα οποία ο Κάρολ καυτηριάζει γεγονότα και αντιλήψεις της εποχής του. Υποστηρίζεται, μάλιστα, ότι η φανταστική εξιστόρηση του Κάρολ λειτουργεί, εν μέρει, με στόχο την κριτική της Βικτωριανής κοινωνίας και των Αγγλοσαξονικών νοοτροπιών, εκφράζοντας παράλληλα τη φιλοσοφία της λογοτεχνίας του σε σχέση με το πώς επηρεάζεται η ταυτότητα του ανθρώπου όταν παύουν να υφίστανται οι παγιωμένοι κανόνες που την καθορίζουν.
Παιζουν οι ηθοποιοι: Αλικη Βουγιουκλακη, Νικος Κουρκουλος, Λουιζα Ποδηματα, Αγνη Βλαχου, Σπυρος Ολυμπιος, Αθηνα Μιχαηλιδου, κ.α.
Πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση: 1959.
Διαρκεια: 107'.

http://pds.exblog.jp/pds/1/201006/03/82/d0080882_21221184.jpg

ntsmrtz
09-12-11, 16:14
Περιγράφει με λεπτή φαντασία και παιδικό αυθορμητισμό τις περιπέτειες ενός κοριτσιού, της Αλίκης, η οποία μετά την πτώση της σε μία λαγότρυπα, περιπλανιέται σε έναν φανταστικό κόσμο. Η ιστορία χαρακτηρίζεται από έντονα στοιχεία αλληγορίας, μέσα από τα οποία ο Κάρολ καυτηριάζει γεγονότα και αντιλήψεις της εποχής του. Υποστηρίζεται, μάλιστα, ότι η φανταστική εξιστόρηση του Κάρολ λειτουργεί, εν μέρει, με στόχο την κριτική της Βικτωριανής κοινωνίας και των Αγγλοσαξονικών νοοτροπιών, εκφράζοντας παράλληλα τη φιλοσοφία της λογοτεχνίας του σε σχέση με το πώς επηρεάζεται η ταυτότητα του ανθρώπου όταν παύουν να υφίστανται οι παγιωμένοι κανόνες που την καθορίζουν.

ή αλλιώς, τι προκαλεί η υπερσυγκέντρωση ντοπαμίνης στις συνάψεις των εγκεφαλικών νεύρων.

(αστειεύομαι, πρόκειται περί αριστουργήματος που δεν πρόκειται να χάσω:) )

bambinella 100
29-12-11, 14:44
Στο Πρωτοχρονιάτικο Θέατρο της Κυριακής του 2012 περιέχονται μοναδικές ερμηνείες από σπάνιες ηχογραφήσεις που φυλάσσονται στο αρχείο της ΕΡΤ.
Είναι μια παραγωγή που είχε σχεδιαστεί από τον Δημήτρη Φραγκουδάκη και την Αιμιλία Κτενά με τεχνική επιμέλεια της Χριστίνας Σκάντζικα , για το Α΄Πρόγραμμα της ΕΡΑ., την Πρωτοχρονιά του1992.
Διάρκεια : 90΄
Συγκεκριμένα θ΄ ακούσουμε :΄
Τη Μαίρη Χρονοπούλου στη ΄΄Βασιλόπιτα΄΄ του Δημήτρη Γιαννουκάκη.
Την Μαίρη Αρώνη, το Νίκο Τζόγια, τη Τζόλυ Γαρμπή, την Μιράντα Ζαφειροπούλου, τον Τάκη Βουλαλά, και τον Κώστα Κανγξίδη, στην ΄΄Χαρτοπαίχτρα΄΄ του Δημήτρη Ψαθά.
Τον Γιάννη Γκιωνάκη, στα ΄΄Μισθώματα΄΄ του Δημήτρη Γιαννουκάκη.
Τον Ντίνο Ηλιόπουλο, τη Ρένα Βλαχοπούλου, τον Μίμη Φωτόπουλο, την Νάντια Χωραφά και τον Χρήστο Τσαγανέα στα ΄΄Ετερώνυμα έλκονται ΄΄ του Βαγγέλη Λυκιαρδόπουλου.
Τον Τάσσο Γιαννόπουλο στον ΄΄Ποδοσφαιρικό Αγώνα του 1965΄΄ του Δημήτρη Γιαννουκάκη
Τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και τη Μάρω Κοντού στο ΄΄Η χήρα μου κι εγώ΄΄ των Νόρμαν Μπάρας και Κάρολ Μουρ.
Την Κυβέλη, την Βάσω Μεταξά και τη Ρίτα Μυράτ στην ΄΄Τρελή του Σαγιώ΄΄ του Ζιρωντού.
Την Βίλμα Κύρου, τον Γιάννη Γκιωνάκη και την Μαίρη Αρώνη στο ‘’40 και…΄΄ των Αλέκου Σακελλάριου και Χρήστου Γιαννακόπουλου.
Την Χρυσούλα Διαβάτη, τον Χρήστο Βαλαβανίδη, τον Θάνο Καληώρα την Χλόη Λιάσκου, τον Νίκο Κάπιο και τον Μίμη Χρυσομάλλη στην ΄΄Κόμισα της φάμπρικας΄΄ των Γιαλαμά- Πρετεντέρη.
Την Έρση Μαλικένζου, τον Θόδωρο Έξαρχο την Ντενίζ Μπαλτσαβιά και τον Τάσο Παπαδάκη στην ΄΄Επέτειο΄΄ του Άντον Τσέχωφ
Την Βάσω Μανωλίδου, τον Στέφανο Ληναίο και την Σμάρω Στεφανίδου στο ΄Ξυπόλητη στο πάρκο΄΄ του Νήλ Σάιμον
Την Έλλη Λαμπέτη στην ΄΄Πέπσυ΄΄ της Πιερέτ Μπρινώ.

http://www.searchenginemarketing.gr/graphics/santa-claus-google-earth.jpg

V.I.Smirnov
24-01-12, 17:22
Κάπως καθυστερημένα το αναφέρω αλλά δεν πειράζει - μέχρι να ολοκληρωθεί έχει πολλά επεισόδια ακόμη.

Αυτή την περίοδο, το τρίτο πρόγραμμα παρουσιάζει σε συνέχειες το "Τρίτο στεφάνι".
Δεν είμαι φανατικός της νουβέλλας αυτής αλλά στο ρόλο της Μίνας (αφηγήτρια) είναι η Ρένα Βλαχοπούλου, εξαιρετική πραγματικά.
Το ενδιαφέρον είναι ότι προβάλλεται η μη κωμική πλευρά της μεγάλης ηθοποιού, κάτι διαφορετικό απ' αυτό που μας έχει συνηθίσει.
Στον ρόλο της Εκάβης είναι η Σμάρω Στεφανίδου.
Αυτά για μένα αποτελούν τους λόγους να το παρακολουθήσω.

Είναι κάθε μέρα στις 17:00 - 17:15 (εκτός Σ/Κ).
Έχω ξανακούσει την ηχογράφηση αυτή στο παρελθόν, στην ίδια εκπομπή, αλλά δεν λέω όχι σε μιαν ακρόαση ακόμη...

Για όσους δεν έχουν διαθέσιμο ραδιόφωνο μπορούν και μέσω του υπολογιστή τους :
http://tvradio.ert.gr/radio/liveradio/trito.asp

-

bambinella 100
03-02-12, 20:44
Την Κυριακη στις 10.00 το βραδυ θα ακουσουμε το θεατρικο Περι ονου σκιας. Συγγραφεας ο Φρειδερικος Ντυρενματ στον οποιον ανηκει και το γνωστο εργο Η επισκεψη της γηραιας κυριας.
Παιζουν οι ηθοποιοι: Ελενη Χαλκουση, Γρηγορης Βαφιας, Νασος Κεδρακας, Ευαγγελος Πρωτοπαπας, Ολγα Τουρνακη, Δημητρης Καλλιβωκας, Λουιζα Ποδηματα, κ.α.
Η πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση εγινε στις 4 Νοεμβριου 1970.
Διαρκεια 97'.

Ελενη Χαλκουση
http://2.bp.blogspot.com/_KCuHoU9QBUU/SgfLBvd2iOI/AAAAAAAARk0/X4RwZOqc_fA/s1600/%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%9D%CE%97+%CE%A7%CE%91%CE%9B% CE%9A%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%97.bmp

elephadas
04-02-12, 18:53
Πρέπει να βάλω ξυπνητήρια, συναγερμούς, κουδούνια να βαράνε... συνέχεια ξεχνάω να βάλω να ακούσω το θέατρο, ενώ λατρεύω αυτά τα παλιά θεατρικά. Είναι και στις 3 το μεσημέρι εδώ οπότε πάντα κάνω κάτι άλλο, δεν είμαι στον υπολογιστή...

Domenica
08-02-12, 15:57
Στην Ελλαδα δεν τα χανω με τιποτα αλλα εδω περα μπερδευομαι με τις ωρες, ειναι και εδω μεσημερι και τρωμε οικογενειακως. Νομιζω πως μπορουμε να τα βρουμε απο το αρχειο της ΕΡΑ. Το καλοκαιρι νομιζω ειχα ακουσει τους ᾽᾽Βρυκολακες᾽᾽ του Ιψεν και ενα θεατρικο για την ζωη της Λελας Καραγιαννη (ασχετο μεσα στον καυσωνα).

Wally
08-02-12, 16:08
Υπαρχει αρχειο της ΕΡΑ με θεατρικα?

Domenica
08-02-12, 16:20
Δεν ξερω αν ειναι αρχειο ακριβως αλλα καθε φορα στην ΕΡΑ διαφημιζουν πως αν θελεις μια εκπομπη μπορεις να πληκτρολογησεις τον τιτλο και αν την εχασες να την ξανακουσεις. Δεν το εχω κανει ποτε για αυτο και ρωταω! Ακουω κυριως δευτερο και τριτο -στην Ελλαδα ειμαι μεγαλη φαν των θεατρικων και το ακουω συνεχεια που το λενε, ελεγα αν οντως ισχυει και για ποσο διαστημα υπαρχουν διαθεσιμες οι εκπομπες.

elephadas
09-02-12, 01:04
Καλιφόρνια, Domenica?

Πάντως στο αρχείο της ΕΡΤ λέει "Τη Θεατρική Βιβλιοθήκη Ραδιοφώνου: Διαθέτει κατάλογο περιεχομένου με θεατρικά έργα. Από αυτά υπάρχει αντιστοιχία κειμένου και ηχογραφημένου έργου για 800 έργα. Η ψηφιοποίηση τους έχει ξεκινήσει και σύντομα θα είναι διαθέσιμα στο δικτυακό τόπο."

Τι εννοούν "σύντομα" εκείνοι ξέρουν

bambinella 100
09-02-12, 13:37
Ενα εργο του Harold Pinter, γραμμενο το 1951, θα ακουσουμε το βραδυ της Κυριακης απο το Τριτο Προγραμμα.
Προκειται για το θεατρικο Ο Επιστατης, εργο που καθιερωσε τον συγγραφεα απο την αρχη της σταδιοδρομιας του.
Στο κεντρικο ρολο ο Σταυρος Ξενιδης και μαζι του ο Στρατος Αλεξιου και ο Γιαννης Ψαλτης.
Η πρωτη μεταδοση εγινε στις 5 Ιουνιου 1974.
Διαρκεια: 115'.

Harold Pinter
http://graphics8.nytimes.com/images/2008/12/25/obituaries/26268641.JPG

Wally
17-03-12, 20:14
Ωραια νεα.

Το Τρίτο Πρόγραμμα 90,9 μεταδίδει το ομηρικό έπος Ιλιάς, στη μετάφραση του Δημήτρη Μαρωνίτη, όπως παρουσιάστηκε στο Εθνικό Θέατρο, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του κτιρίου Τσίλλερ, τη θεατρική περίοδο 2010-2011.
Τις 24 ραψωδίες της «Ιλιάδας» απέδωσαν σε πρωτότυπη σκηνική εκδοχή 24 από τις σημαντικότερες Ελληνίδες ηθοποιούς με τη συμβολή εξίσου σημαντικών καλλιτεχνών στη σκηνοθετική επιμέλεια και τη μουσική.
Από την Κυριακή 18 Μαρτίου και κάθε Κυριακή στις 10 το βράδυ από το Τρίτο Πρόγραμμα 90,9 και 95,6.

Βιβη κανε προθερμανση...θα τρεχει για 24 βδομαδες (μια ραψωδια καθε Κυριακη)

bambinella 100
17-03-12, 20:36
Αρχισα ηδη το ζεσταμα γιατι 24 εβδομαδες ειναι μεγαλο διαστημα.
Αυτη την Κυριακη λοιπον, ξεκιναμε με τη Ραψωδια Α' σε μεταφραση Δημητρη Μαρωνιτη και αποδοση Λυδιας Κονιορδου.
Μετα το τελος της Ιλιαδος, μην κλεισετε το ραδιοφωνο σας γιατι η θεατρικη απολαυση συνεχιζεται στις 23.15' με ενα μονοπρακτο του Ζαν Ζιροντου. Απολλων του Μπελλακ, ο τιτλος του και ακουγονται οι ηθοποιοι, Βασω Μανωλιδου, Χρηστος Τσαγανεας, Κωστας Γεννατας, Σταυρος Ξενιδης, Δημητρης Βορρες, Καιτη Λαμπροπουλου, κ.α.
Διαρκεια 33'.

Woman in Blogs
12-07-12, 02:28
Αγαπημένες οι ραδιοφωνικές βραδιές θεάτρου! Από μικρή και μέχρι σήμερα λατρεύω να ακούω τις φωνές και να "φτιάχνω" σκηνικά!!!

lass
24-08-12, 20:06
ΜΙΚΡΗ ΑΥΛΑΙΑ 17:00-17:30

ΣΑΙΞΠΗΡ :ΡΩΜΑΙΟΣ ΚΑΙ ΙΟΥΛΙΕΤΑ
ΗΘΟΠΟΙΟΙ Τάκης Βουλαλάς, Τρύφων Καρατζάς, Κάκια Παναγιώτου, Τζόλυ Γαρμπή, Πέμη Ζούνη, Χρήστος Πάρλας, Λευτέρης Ελευθεριάδης, Γιάννης Βούρος, Πάνος Χατζηκουτσέλης, Τάσος Παπαδάκης, Αλέξανδρος Αντωνόπουλος, Κώστας Καποδίστριας, Μαρία Σταύρακα
ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ Στέλιος Παπαδάκης
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ Κλεάνθης Καρθαίος
Επιμέλεια : Μάρα Καλούδη

Την ∆ευτέρα θα παρουσιαστεί το 3ο και τελευταίο μέρος.

Από 28/08/2012:ΛΟΠΕ ΝΤΕ ΒΕΓΚΑ: ΦΟΥΕΝΤΕ ΟΒΕΧΟΥΝΑ
ΗΘΟΠΟΙΟΙ Τζένη Καλύβα, Ξανθή Κριτσινέλη, Λαμπρινή Λίβα,
Μπάμπης Αλατζάς, Γιώργος Πάλλης, Κώστας Σκόκκος, Βύρων
Πάλλης Γιώργος Κοτανίδης, Άννα Συμεωνίδου, Νίκος Γαροφάλλου,
Ανδρέας Βαρούχας, Δημήτρης Μπάνος, Βαγγέλης
Επιμέλεια : Μάρα Καλούδη

thebest20
26-08-12, 01:03
Είχε γίνει και το Τρίτο Στεφάνι στο ραδιόφωνο με συνέχειες,και έπαιζε πάλι η Νένα Μεντή?Έχω την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο έχω ακούσει και μάλιστα πρέπει να το έχει πει η ίδια!

lass
26-08-12, 17:27
Η Νένα Μεντή στη φετινή παράσταση. Στο ραδιόφωνο ήταν η Ρένα Βλαχοπούλου
στο ρόλο της Νίνας-αφηγήτριας (τέλεια επιλογή για τον συγκεκριμένο ρόλο).

Τρίτο στεφάνι (ηχογράφηση από το ραδιόφωνο)
Πληροφορίες:
Ηχογράφηση του μυθιστορήματος που σκηνοθέτησε ο Γιώργος Παυριανός σε μουσική επιμέλεια του Δημήτρη Λέκκα.
Στον ρόλο της Νίνας ακούγεται η Ρένα Βλαχοπούλου και στον ρόλο της Εκάβης η Σμάρω Στεφανίδου.

Το τρίτο στεφάνι μεταδόθηκε για πρώτη φορά τον Μάρτιο του 1979. Η ηχογράφησή του ξεκίνησε αρκετά επεισοδιακά: αρχικά ο Γιώργος Παυριανός πρότεινε τους δυο ρόλους στη Μελίνα Μερκούρη και τη Δέσπω Διαμαντίδου, οι οποίες αρνήθηκαν, στη συνέχεια σκέφτηκε τη Ρένα Βλαχοπούλου και τη Γεωργία Βασιλειάδου, η Βασιλειάδου όμως δεν τα κατάφερε στα δοκιμαστικά και ο Ταχτσής απέρριψε την πρόταση, και τελικά ο ρόλος δόθηκε στη Σμάρω Στεφανίδου, στις ηχογραφήσεις γίνονταν διάφορα ευτράπελα, πότε λόγω των αστείων που έλεγε η Ρένα, πότε λόγω της ελλιπούς προετοιμασίας της, και τελικά ο Ταχτσής μάλλον δεν έμεινε πολύ ικανοποιημένος από την ερμηνεία της (δείτε εδώ).

Ωστόσο χάρη στην επιμονή του Γιώργου Παυριανού έχουμε σήμερα την ευκαιρία να απολαμβάνουμε τη Ρένα Βλαχοπούλου σε κάτι διαφορετικό. Κάποιες φορές μπορεί να ακούσει κανείς ότι δεν έχει προετοιμαστεί αρκετά για την ηχογράφηση, πολλές φορές όμως είναι πραγματικά υπέροχη (όπως στα επεισόδια που αφηγείται τον θάνατο του Δημήτρη και της Εκάβης). Και βέβαια είναι εξαιρετική η ερμηνεία της Σμάρως Στεφανίδου (και πολύ απολαυστικοί οι διάλογοι των δύο γυναικών).

Η σειρά ήταν "χαμένη" κάπου μέσα στο αρχείο της ΕΡΤ για 30 περίπου χρόνια μέχρι τον Αύγουστο του 2008 που την ανακάλυψε η τότε υπεύθυνη των θεατρικών εκπομπών της ΕΡΑ Αιμιλία Κτενά και επιμελήθηκε την αναμετάδοσή της σε εξήντα συνέχειες.

Όπως σημείωνε ο ίδιος ο Ταχτσής το 1979 στο κείμενο που δημοσιευόταν στον Τύπο με αφορμή την έναρξη της μετάδοσης (έστω και αν τελικά άλλαξε γνώμη), θα ακούσετε το μυθιστόρημα να "μεταμορφ[ώνεται], χάρη σε δυο τόσο χαρακτηριστικές ελληνικές φωνές, σε ζωντανό λόγο, ίσως όχι ακριβώς αλλά περίπου όπως τον άκουγα στο μυαλό μου όταν τον έγραφα".

Από το http://vlahopoulou.blogspot.gr (http://vlahopoulou.blogspot.gr/)

Ομήρου «Ιλιάς»
Το Τρίτο Πρόγραμμα 90,9 μεταδίδει το ομηρικό έπος, στη μετάφραση του Δημήτρη Μαρωνίτη,
όπως παρουσιάστηκε στο Εθνικό Θέατρο, στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του κτιρίου Τσίλλερ, τη θεατρική περίοδο 2010-2011.

Κυριακή 26 Αυγούστου 2012
Ραψωδία Ω'
Ερμηνεία: Αμαλία Μουτούση. Σκηνοθετική επιμέλεια: Βίκος Ναχμίας.
Επιμέλεια ήχου: Δημήτρης Καμαρωτός.
Ζωντανή ηχογράφηση από την Αίθουσα Εκδηλώσεων του Εθνικού Θεάτρου στις 31 Μαρτίου 2011.

bambinella 100
23-09-12, 18:10
Αποψε στις 11.05' θα ακουσουμε το εργο του Νικολαϊ Γκογκολ, Η Μυτη.
Το σημερινο θεατρικο ειναι αφιερωμενο στη μνημη του Γιωργου Μουτσιου που εφυγε απο τη ζωη στις 17 Ιουλιου του 2012.

Μια μυτη αποσπαται απο τον κατοχο της, ζει μια ανεξαρτητη ζωη και υστερα απο ενα διαστημα επιστρεφει στη θεση της.
Ακουγονται οι ηθοποιοι: Γιωργος Μουτσιος, Μανος Βενιερης, Ελενη Κριτη, Γιωργος Παληος, Ρενα Μανιστακη, Γιωργος Χριστοπουλος, Μανθος Ραπτης, κ.α.
Πρωτη ραδιοφωνικη μεταδοση: 1991
Διαρκεια: 79'.

Γιωργος Μουτσιος
http://2.bp.blogspot.com/-3VmhhPf92Yw/UAVgVJDpcmI/AAAAAAAAAYE/fig2CVL9aD4/s200/Γιώργος+Μούτσιος.jpg

Wally
13-03-14, 11:53
Ποσταρω το link με μεγαλη επιφυλαξη αφου ειδα ποιοι ειναι πισω (http://www.os3.gr/gr_id_id.htm) απο το περιοδικο ως3

Πολλα θεατρικα εργα για ακροαση (http://www.os3.gr/archive_radio_theatre/gr_radiotheatre.html)

Wally
16-03-14, 22:23
Ξεκινησε απο αυτη τη Κυριακη το ραδιοφωνικο θεατρο στο Γ Προγραμμα (ή οπως το λενε τωρα) με την επωνυμια Θεατρο Κυριακης (http://program.hprt.gr/radio/radioprogram.asp?id=48&pday=0) (21:00 - 23:00)

johnalepou
18-05-14, 12:09
Ελπίζω να ξεκινήσουν και καινούριες ηχογραφήσεις!!! Αντε πια!!!

αριαδνη
18-05-14, 16:45
Θα ξαναβαλει και τις παλιες; εχει κλεισει το τριτο πρόγραμμα από καιρο

appoul
17-06-14, 21:08
Το τρίτο πρόγραμμα λειτουργεί και πάλι στην παλιά του συχνότητα! Με αρκετούς από τους παλιούς του παραγωγούς αλλά και νέους. Ένας από τους νέους (αλλά "παλιός" στο δεύτερο πρόγραμμα της ΕΡΑ) είναι και ο Σιδερής Πρίντεζης που επιμελείται την εκπομπή "Από το γραμμόφωνο στο μαγνητόφωνο" κάθε Κυριακή στις 7. Εκεί μεταδίδει και αποσπάσματα από θεατρικά της ΕΡΑ. Και αμέσως μετά στις 9μμ μεταδίδεται ένα ολόκληρο θεατρικό έργο από το αρχείο της ΕΡΑ.

bambinella 100
17-06-14, 21:50
Σε ευχαριστουμε πολυ, appoul, για τις πληροφοριες σχετικα με τα λατρεμενα μας θεατρικα ραδιοφωνου. Μια αγαπη που δεν τελειωνει ποτε....