PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Λάμψη (1991 ANT1)

ISOBITHS
19-01-07, 16:00
Η Λάμψη (1991-05), ΑΝΤ1
Πρεμιέρα: Σάββατο 14/9/1991
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%88%CE%B7

Το μόνο που'χε ενδιαφέρον ως παρακολούθηση ήταν οι υπηρέτριες αυτής της πολυ-πολυχρονης σειράς του ΑΝΤ1 αν και για να είμαστε ειλικρινείς έχουν παίξει μερικοί από τους κλύτερους Έλληνες ηθοποιούς. Τι θυμάστε για τις υπηρέτριες? Θυμάμαι στην αρχή μια πολύ καλή ηθοποιό που υποδυόταν μια υπηρέτρια που είχε ερωτευτεί τον άντρα της κόρης του Δράκου και μια σκηνή με ένα ποτήρι να το σπάει στα χέρια της. Άννα ήταν η υπηρέτρια. Ποια ηθοποιός ήταν? Όπως και μια Κατερίνα που ήταν Η κουτσομπόλα αλλά και ο σοβαρότερος λόγος για να δεις τη σειρά, πολύ καλή ηθοποιός η κοπέλα, τη θυμάστε?

Τελικά στην αρχή είχαν το κατιτίς τους οι σαπουνόπερες του Φώσκολου, ύστερα έγιναν όπως έγιναν. Τα πρώτα χρόνια ήταν ενδιαφέρουσες σειρές που έφεραν κάτι φρέσκο στην Ελλάδα. Δεν πρέπει απλά να τις κατηγορούμε...

koukri
20-01-07, 00:00
Η μία υπηρέτρια για κάμποσα φεγγάρια ήταν η Έφη Πίκουλα.

fontana
08-05-07, 08:04
Οι πρώτες ήταν η Κατερίνα Βακαλοπούλου (η Κατερίνα) και η Μαρία Γιαννοπούλου (στην πραγματικότητα σύζυγος του Γιώργου Πετρόχειλου, που τότε έκανε τον κηπουρό στο σίριαλ νομίζω).

anna_
23-11-09, 22:50
Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;http://http://www.ordino.gr/photos/small/717.jpg

Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...

DianaTheSuperstar91
23-11-09, 23:38
Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;http://http://www.ordino.gr/photos/small/717.jpg

Ναι μια μελαχρινή που έπαιζε και στις Μικρές Αμαρτίες του Star που υποδυόταν την ερωμένη.

serano915
23-11-09, 23:42
Αμέ! Έπαιζε την Αθηνά στο Λόγω Τιμής! Δεν ήξερα ότι είχε παίξει σε σίριαλ του Φώσκωλου!!! Βασικά είναι η μόνη από τους πρωταγωνιστές του Λόγω τιμής που έχει εξαφανιστεί... Όλοι οι υπόλοιποι έκαναν καριέρα...

sunset89
23-11-09, 23:44
@serano κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πρόκειται για συνωνυμία! :)

DianaTheSuperstar91
23-11-09, 23:45

Άλλη είναι η Αγγελική της Λάμψης μελαχρινή με μακριά μαλλιά
κι άλλη η Αγγελική του ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ με ξανθά κοντά μαλλιά.

thebest20
23-11-09, 23:51
Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!Στα πρώτα χρόνια υπηρέτριες ήταν η Άννα και η Κατερίνα,μετά η Έφη (Έφη Πίκουλα) και η Πέρσα (νομίζω Πετούση την έλεγαν στο επώνυμο αυτή και πρέπει να δάνειζε τη φωνή της σε μεταγλωτισμένα)

Τα έβλεπα,αναγκαστικά και τα έπαιζα στα playmobil μου,το νεοκλασικό σπίτι ήταν ότι πρέπει για να παίξει κανείς τη Λάμψη!

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!Και τον αδερφό του Γιάγκου τον υποδυόταν άλλος ηθοποιός στην αρχή και μετά μπήκε ο Νίκος Απέργης!Όπως και ο Τίμος άλλαξε τρεις φορές νομίζω (ο πρώτος έπαιξε και στις Τρεις Χάριτες,στα 2 επεισόδια "Οργισμένα Νιάτα")

Η Δανδουλάκη σε μερικά επεισόδια υποδύθηκε διπλό ρόλο,έπαιζε ότι την απήγαγαν και ότι πήρε τη θέση της μια δημοσιογράφος που το κανονικό της όνομα ήταν Αμαλία!

serano915
24-11-09, 00:07

Αααα, κοπελιά δεν ξέρω... εγώ ότι βλέπω λέω... :P

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_% CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE %BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!

Τη Giant "έπαιζε" ο γνωστός Πύργος των Αθηνών...

DianaTheSuperstar91
24-11-09, 00:14
Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!Στα πρώτα χρόνια υπηρέτριες ήταν η Άννα και η Κατερίνα,μετά η Έφη (Έφη Πίκουλα) και η Πέρσα (νομίζω Πετούση την έλεγαν στο επώνυμο αυτή και πρέπει να δάνειζε τη φωνή της σε μεταγλωτισμένα)

Τα έβλεπα,αναγκαστικά και τα έπαιζα στα playmobil μου,το νεοκλασικό σπίτι ήταν ότι πρέπει για να παίξει κανείς τη Λάμψη!

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!Και τον αδερφό του Γιάγκου τον υποδυόταν άλλος ηθοποιός στην αρχή και μετά μπήκε ο Νίκος Απέργης!Όπως και ο Τίμος άλλαξε τρεις φορές νομίζω (ο πρώτος έπαιξε και στις Τρεις Χάριτες,στα 2 επεισόδια "Οργισμένα Νιάτα")

Η Δανδουλάκη σε μερικά επεισόδια υποδύθηκε διπλό ρόλο,έπαιζε ότι την απήγαγαν και ότι πήρε τη θέση της μια δημοσιογράφος που το κανονικό της όνομα ήταν Αμαλία!

Η Πέρσα Κατερίνα Πετούση λεγόταν.

Καλά και εγώ με τα Playmobil 8 ετών έπαιζα την Λάμψη με το νεοκλασσικό σπίτι και στα 10 με το microsoft chat (εφαρμογή προ msn με comics αντί web cam) και έκανα την Λάμψη με τον σκύλο Hugh με τις πυτζάμες τις ακριβές και την Rebbeca με το sexy φόρεμα.

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΤΑΚΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΓΚΟ ΔΡΑΚΟ, ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;
ΚΑΛΑΑΑΑΑ

ΙΩΝΑΣ: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ
ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΛΑ ΚΑΤΙΑ: ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ!!

anna_
24-11-09, 00:25
Ναι μια μελαχρινή που έπαιζε και στις Μικρές Αμαρτίες του Star που υποδυόταν την ερωμένη.

λογω συνονημιας,το Μικρες Αμαρτιες ισχυει σιγουρα;
Eυχαριστω ολους!:)

DianaTheSuperstar91
24-11-09, 00:35
λογω συνονημιας,το Μικρες Αμαρτιες ισχυει σιγουρα;
Eυχαριστω ολους!:)

Ναι ισχύει, μια μελαχρινή με μακριά μαλλιά.

thebest20
24-11-09, 01:11
Την Τάνια Καψάλη την είχε σε συνέντευξη πρόσφατα!Και αυτή δεν έμεινε πολύ στη Λάμψη,την αντικατέστησε η Καλλιόπη Ευαγγελίδου!Από το 97-98 όλα τα παιδιά του Δράκου είχαν αντικατασταθεί!Άσχετο,θυμάστε κάτι άσχετες ιστορίες με τον Ευλογητό και με μία Λεϊλά?

anna_
24-11-09, 01:23
Ναι ισχύει, μια μελαχρινή με μακριά μαλλιά.

ok..θα το κοιταξω σε ευχαριστω παρα πολυ!

tzias57
24-11-09, 09:20
Σχετικά με την Αγγελική Δημητρακοπούλου ισχύει αυτό με την συνωνυμία. Επίσης στην Λάμψη πρωτοεμφανίστηκε ο Αλέξανδρος Σταύρου (ο Στράτος της Βέρας στο Δεξί που παίζει τώρα στα Μυστικά της Εδέμ). Είχε αντικαταστήσει τον Κώστα Σπυρόπουλο στον ρόλο του Αλέξη Δράκου.
Επίσης έπαιζε στην αρχή και ο Διονύσης Ξάνθος. Υποδύοταν έναν αξιωματικό του λιμενικού.
Στην αρχή της σειράς κείμενα έγραφε μαζί με τον Νίκο Φώσκολο η Άννα Ανδριαννού.
Την Λεϊλά υποδύοταν η Θεοδώρα Σιάρκου (Η διευθύντρια του εκδοτικού οίκου στο πιο γλυκό μου ψέμα)
Πάντως ο ηθοποιός που έχει παίξει τους περισσότερους ρόλους στην σειρά ήταν κατά την γνώμη μου ο Ζαχαρίας Ρόχας.

Rakeesh
24-11-09, 10:58
Η ο Κώστας Τσάκωνας; Αυτος εκανε καθε ειδους κακο :)

tzias57
24-11-09, 11:53
Εννοείς τον κωνστντίνο Τσάκωνα (ο καθηγητής στο Άγριες πλάκες στα θρανεία νο 2, ο βοηθός του Τσάκωνα στην ταινία ο ψευδομάρτυς).

Αλήθεια θυμάται κανείς το τέλος της Λάμψης ;

anna_
24-11-09, 15:45
Αλήθεια θυμάται κανείς το τέλος της Λάμψης ;[/QUOTE]

Καποια κομματια του τελους ηταν οτι ο Γ.Δρακος τρελαθηκε και πέθανε μόνος..

thebest20
24-11-09, 15:58
Αλήθεια?Πεθαίνει στο τέλος?

anna_
24-11-09, 18:29
Αλήθεια?Πεθαίνει στο τέλος?

για τον θανατο νομιζω..δεν το δειχνουν..απλα εννοειται..:)

DianaTheSuperstar91
24-11-09, 18:57
για τον θανατο νομιζω..δεν το δειχνουν..απλα εννοειται..:)

Παιδιά δεν πεθαίνει ο Γιάγκος Δράκος στο τέλος της Λάμψης, αλλά χάνει τα λογικά του και μιλά μόνος του και είναι η Έφη η υπηρέτρια και κοιτά με οδύνη τον τρελό Γιάγκο.

28/7/05 ήταν το τελευταίο επεισόδιο

sunset89
24-11-09, 20:44
Θρυλικό σηματάκι έναρξης του ΑΝΤ1 από 90ς!

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Εμένα πάντως μου έχει μείνει ο Αστέρης, η Σελήνη (που α-α-α-αγαπά..ει χο-χο) και η κουτσομπόλα υπηρέτρια. Το δε θρυλικό ζευγάρι Ελβίρα-Στράτος άλλο πράμα.
Λίγα επεισόδια έχω δει πάντως. Υπήρχαν άνθρωποι που μέχρι και τελευταία στιγμή υποστήριζαν το εγχείρημα και στεναχωρήθηκαν που κόπηκε η σειρά.

DianaTheSuperstar91
24-11-09, 20:57
Αααα, κοπελιά δεν ξέρω... εγώ ότι βλέπω λέω... :P

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_% CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE %BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

Τη Giant "έπαιζε" ο γνωστός Πύργος των Αθηνών...

Ενώ μετά το κτίριο ATRINA Babis Vovos επι της λεωφόρου Κηφισίας.
http://photos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs185.snc1/6200_1026652646706_1837017269_60814_6067765_n.jpg

Στην Λάμψη ο αστυνόμος Βλάσσης ήταν από τα πρώτα επεισόδια και η γραμματέας του Γιάγκου η Βαλέρια. Ποτέ δεν έφυγαν από το σίριαλ.

Επίσης θυμάμαι το story που πήγε ο Γιάγκος με την Αρετή και μετά παντρεύτηκε το γιο του.

Το 2002-2003 η Εύα Μαρία Λεονάρδου , μετά την συγκλονιστική ερμηνεία της "Μάγδας" στο Καλημέρα Ζωή, ως "Βέρα Κορυζή" που είναι τηλεπαρουσιάστρια και είχε αποδείξεις για τον Δράκο και μετά όμως τον ερωτεύεται αλλά στο τέλος μαθαίνει ότι είναι παιδί του Γιάγκου.

Αξέχαστος θα μείνει επίσης ο Ευλογητός. Παιδιά τελικά ποιος έκανε τον Ευλογητό και ποιος ήταν;.

Και επίσης κάθε φορά που γκαστρωνόταν κάποια από την οικογένεια 20 μέρες μετά το έχανε το παιδί. Η κατάρα των Δράκων αυτή ήταν θυμάμαι καλά.

thebest20
24-11-09, 22:00
τώρα που είδα τη Βάντα ότι την έκανε η Βαλσαμά,την είχε παίξει το 92-93 η Αλεξάνδρα Παλαιολόγου (που είχε μείνει τυφλή για κάποιο διάστημα)

Κλασική σκηνή η Δανδουλάκη με τα περιστέρια στο Σύνταγμα...όταν τέλειωνε έδειχνε αυτή την εικόνα παγωμένη!

tsalk
30-12-09, 16:34
Η ΛΑΜΨΗ: Η μακροβιότερη καθημερινή σειρά στην ιστορία όχι μόνο της ελληνικής τηλεόρασης, αλλά και παγκοσμίως! Το 1995, η "Λάμψη" του Νίκου Φώσκολου μπήκε στο βιβλίο Guinness. Ξεκίνησε στις 16/9/1991 και ολοκληρώθηκε στις 26/7/2005, έχοντας συμπληρώσει 3.457 επεισόδια.

Στις 9 Αυγούστου του 1995 προβλήθηκε το 1000στό επεισόδιο της σειράς στο οποίο είχε γίνει μια μικρή αναδρομή στα μέχρι τότε γεγονότα που συγκλόνισαν την έπαυλη Δράκου, καθώς και ο Νίκος Φώσκολος μίλησε για την σειρά.

Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από εκείνο το επεισόδιο, με τους τίτλους αρχής.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

DianaTheSuperstar91
30-12-09, 17:01
Στις 9 Αυγούστου του 1995 προβλήθηκε το 1000στό επεισόδιο της σειράς στο οποίο είχε γίνει μια μικρή αναδρομή στα μέχρι τότε γεγονότα που συγκλόνισαν την έπαυλη Δράκου, καθώς και ο Νίκος Φώσκολος μίλησε για την σειρά.

Ακολουθεί ένα μικρό απόσπασμα από εκείνο το επεισόδιο, με τους τίτλους αρχής.

http://www.youtube.com/watch?v=0F9jUvxxEV0

Άλκη τι να πω, μπράβο που το ανέβασες. Έπρεπε αύριο να το βάλει ο ΑΝΤ1 για την επέτειο αλλά την έχει γραμμένη την επέτειο.

Λορένα
30-12-09, 18:04
Κλασική σκηνή η Δανδουλάκη με τα περιστέρια στο Σύνταγμα...όταν τέλειωνε έδειχνε αυτή την εικόνα παγωμένη!

Η οποια νομιζω, πως ηταν η σκηνη αμεσως μετα, που η Βιρνα επιασε τον Γιαγκο αγκαλιά με την Σαντρα
(μετα πηγε στο Συνταγμα να ταισει τα περιστερια)

sunset89
30-12-09, 18:06
Η οποια νομιζω, πως ηταν η σκηνη αμεσως μετα, που η Βιρνα επιασε τον Γιαγκο αγκαλιά με την Σαντρα
(μετα πηγε στο Συνταγμα να ταισει τα περιστερια)

Κοίτα προχώ αντιμετώπιση της απιστίας.... Θα περίμενε κανείς το κλασικό. Τα σπάω, πίνω, μεθάω και μετά παίρνω το αμάξι, πέφτω στο γκρεμό και στο νοσοκομείο μεταξύ ζωής και θανάτου συγχωρώ τον άπιστο και αρχίζουμε από την αρχή.
Όχι, πραγματικά μπράβο για το εναλλακτικό, δεν το περίμενα! :O (:P).

serano915
30-12-09, 18:58
Κοίτα προχώ αντιμετώπιση της απιστίας.... Θα περίμενε κανείς το κλασικό. Τα σπάω, πίνω, μεθάω και μετά παίρνω το αμάξι, πέφτω στο γκρεμό και στο νοσοκομείο μεταξύ ζωής και θανάτου συγχωρώ τον άπιστο και αρχίζουμε από την αρχή.
Όχι, πραγματικά μπράβο για το εναλλακτικό, δεν το περίμενα! :O (:P).

Απ'το στόμα μου το πήρες! Καλά αυτή έπιασε τον άντρα της με άλλη και πήγε να ταϊσει τα περιστέρια; Μη χειρότερα! :P
Άλκη τα σπάει το βίντεο! Πολύ καλό! Αν και πολλά από αυτά δεν τα θυμάμαι, θυμάμαι το ειδύλιο Αλέξης-Βίρνα, τη Σελήνη και το λάθος που είχε γίνει με κάτι εξετάσεις της Ελβίρας και νόμιζε ότι είχε aids. Α, και φυσικά τον βιασμό της Βίρνας από έναν που μετά την ερωτεύτηκε!!! Πολλά θυμάμαι τελικά! :P
Να ρωτήσω, θυμάστε αν η σειρά μια εποχή έπαιζε και τα Σ/Κ σε επανάληψη τα επεισόδια της εβδομάδας; Νομίζω το είχαν καθιερώσει μια εποχή και ξεκινούσε κατά τις 3 και τελείωνε κατά τις 8... Overdose από Λάμψη... :O:O

sunset89
30-12-09, 19:17
Απ'το στόμα μου το πήρες! Καλά αυτή έπιασε τον άντρα της με άλλη και πήγε να ταϊσει τα περιστέρια; Μη χειρότερα! :P
Άλκη τα σπάει το βίντεο! Πολύ καλό! Αν και πολλά από αυτά δεν τα θυμάμαι, θυμάμαι το ειδύλιο Αλέξης-Βίρνα, τη Σελήνη και το λάθος που είχε γίνει με κάτι εξετάσεις της Ελβίρας και νόμιζε ότι είχε aids. Α, και φυσικά τον βιασμό της Βίρνας από έναν που μετά την ερωτεύτηκε!!! Πολλά θυμάμαι τελικά! :P
Να ρωτήσω, θυμάστε αν η σειρά μια εποχή έπαιζε και τα Σ/Κ σε επανάληψη τα επεισόδια της εβδομάδας; Νομίζω το είχαν καθιερώσει μια εποχή και ξεκινούσε κατά τις 3 και τελείωνε κατά τις 8... Overdose από Λάμψη... :O:O

Νομίζω ότι η Σελήνη που "αγαπάει χό-χο" άφησε εποχή. Σε ανάλογη ψηφοφορία με του Mega θα έβγαινε και "Φευγάτος ήρωας" και "Οικογένεια που λάτρεψες" και "Σέξυ πρωταγωνίστρια" μαζί. Μη σου πω και κατηγορία από μόνη της. Όπως και η Βίρνα θα έβγαινε ως "σέξυ τάρανδος" με τόση απιστία που είχε πέσει!

Πάντως αυτό που λες δε φαίνεται καθόλου απίθανο να είχε συμβεί, αν σκεφτεί κανείς ότι η Λάμψη από το 1992-1998 είχε τρελή τρελή επιτυχία, οπότε σιγά ο ΑΝΤ1 μην δεν το εκμεταλλευόταν στο έπακρο!

Εγώ αυτό που θυμάμαι σίγουρα και με το χέρι στη φωτιά, γιατί έβγαζαν ακόμα και τρέιλερ τότε, είναι οι συχνές αναδρομές. Πχ το 1996 είχε βγάλει ανακοίνωση και έλεγε "Λάμψη-Χίλια Επεισόδια πίσω" δεν ξέρω γιατί το έκαναν αυτό (διακοπές, έλλειψη έμπνευσης κτλ) πάντως πρέπει να είχε επαναληφθεί άλλη μια φορά.
Λογικά θα είχαμε ξεμπερδέψει νωρίτερα, χωρίς "πισωγυρίσματα".:P

Λορένα
30-12-09, 19:25
Ενα αλλο που θυμαμαι ηταν οι συχνες εγκυμοσυνες της Σαντρας, και που ποτε δεν ηθελε το παιδι ο Γιαγκος.
Απο την αλλη.. ειχε και αμετρητα εξωγαμα.

Με την Σεληνη, εγω ποτε δεν καταλαβα τι εγινε, ουτε και τι απεγινε θυμαμαι

serano915
30-12-09, 19:42
Νομίζω ότι η Σελήνη που "αγαπάει χό-χο" άφησε εποχή. Σε ανάλογη ψηφοφορία με του Mega θα έβγαινε και "Φευγάτος ήρωας" και "Οικογένεια που λάτρεψες" και "Σέξυ πρωταγωνίστρια" μαζί. Μη σου πω και κατηγορία από μόνη της. Όπως και η Βίρνα θα έβγαινε ως "σέξυ τάρανδος" με τόση απιστία που είχε πέσει!

χαχα! έγραψες!!! :rofl:

Λορένα, η Σελήνη ήταν κι αυτή παιδί του Γιάγκου, αν θυμάμαι καλά! (καλά, αυτός με τόσα εξώγαμα, επίδομα πολυτεκνου έπαιρνε;; ) και τελικά βρήκε τα λογικά της και έφυγε για το εξωτερικό (νομίζω)... Και φυσικά είχε πέσει ΚΑΙ ΑΥΤΗ θύμα απαγωγής και βιασμού! :P

Πάντως, από τη Λάμψη είχαν βγει και αρκετοί βουλευτές: Ελένη Κούρκουλα, Νόρα Κατσέλη, Γιώργος Βασιλείου και υποψήφιος βουλευτής ο Γιώργος Ματαράγκας. Δεν μετράω δημοτικούς συμβούλους είναι πολλοί.. :P

Λορένα
30-12-09, 19:51
Μεγαλο κεφαλαιο ηταν και η εμφανιση της πρωτης κυριας Δρακου (και μητερας των νομιμων παιδιων του).

Πριν απο αυτο.. εμφανιζοταν σαν φαντασμα (και νεοτατη) στην Βιρνα και της εδινε συμβουλες.
(νομιζω στα σκαλια, ηταν το σημειο που της αρεσε να εμφανιζεται)
Σαν Φαντασμα.. την υποδυοταν μια πρωην Σταρ Ελλας

serano915
30-12-09, 20:07
Αχ, καλά λες! Και μάλιστα για κάποιο διάστημα είχε παρουσιαστεί στον Αλέξη χωρίς να του πει ότι είναι η μητέρα του και του είχε παρουσιαστεί με ψεύτικο όνομα (νομίζω ένα γερμανικό όνομα ή έτσι μου φαινόταν τότε)...
Ο Αλέξης ήταν ψυχολόγος; Αυτός είχε υπό την προστασία του τη Σελήνη, ε;

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
30-12-09, 20:36
Το "φάντασμα" ήταν η Τζένη Μπαλατσινού κι έπαιζε κατά κάποιο τρόπο τη "συνείδηση" της Βίρνας. Το όνομα με το οποίο παρουσιάστηκε η πρώτη σύζυγος του Γιάγκου, η Έλενα Δράκου, ήτανε Χριστίνα Καίνιχ. Το ρόλο της, έπαιζε η Μάνια Τεχριτζόγλου.

nick
31-12-09, 00:21
Το φάντασμα δεν το θυμάμαι καθόλου. Εκείνο που θυμάμαι πάντως είναι τη Χριστίνα Κένιχ που ήταν ανάπηρη και κάποια στιγμή χωρίς να το καταλάβει και η ίδια, σηκώνεται και πετάει το μπαστούνι που κρατούσε για να τη βοηθάει.Απο τοτε αρχίζει να περπατάει. Ακόμα θυμάμαι οτι ήθελε να δει τα παιδιά της, ώσπου μια μέρα που παρακολουθούσε κρυφά το σπίτι των Δράκων κάποιος την αντιλήφθηκε και ειδοποίησε τον Γιάγκο. Η Χριστίνα Κένιχ όμως για να μη διαταράξει την ησυχία των παιδιών της έβαλε νομίζω μια σοσία της να κάνει την πεθαμένη(υποτίθεται οτι κάηκε σε κάποια φωτιά). Ο Γιάγκος πήγε στο νεκροτομείο για αναγνώριση του πτώματος (αναγνώρισε την αλυσίδα που είχε στο λαιμό της) ενω η πραγματική Κένιχ έφυγε για πάντα στο εξωτερικό. Όποιος θυμάται κάτι αν μπορεί ας το αναφέρει.

RIO
31-12-09, 00:50
Απο την Λάμψη, έμαθα τις λέξεις πυρηνικές κεφαλές και ουράνιο:D!Σε κάθε επεισόδιο του πρώτου χρόνου θα τις ανέφερε καμμιά δεκαριά φορές.Ήταν τότε, που ο αξιωματικός του λιμενικού και αδερφός της Βίρνας(ο Βασιλείου πριν μετακομίσει και γίνει θεοχάρης), κυνηγούσε εναν μυστηριώδη επιχειρηματία, που έκανε λαθρεμπόριο ουρανίου σε τρίτες χώρες.Όλα έδειχναν οτι θα ήταν ο Γιάγκος Δράκος, αλλά τελικά ο Φώσκολος έκλεισε την υπόθεση, χωρίς να δώσει καμμιά απάντηση.Βαρέθηκε το θέμα η δεν ήξερε άραγε πως να το τελειώσει:(...

don dokken
31-12-09, 01:18
..επειδη ολοι μας κρυβουμε ενα σκελετο στη ντουλαπα,θα ομολογησω οτι και εγω σε περιοδο αχαλινωτης ρεμπελιας ,ειχα γινει φαν της Λαμψης..(αργια μητηρ πασης κακιας κλπ)
Μου εχει μεινει ο Νικος Βασταρδης ως "Αρμαγεδων" ενας πληρωμενος κηλερ διεθνους φημης,που αναλαμβανει το συμβολαιο θανατου του Γιαγκουλα Δρακουλα..
Αφου αποτυγχανει καμμια δεκαρια φορες, τον μπουζουριαζουν η τα τιναζει -δε θυμαμαι-και αποκαλυπτεται οτι ο πληρωνων το συμβολαιο ηταν ο ..αδερφος του ο Σεβος..Αφου επικαλειται μια αστεια δικαιολογια ,αν θυμαμαι καλα, νομιζε οτι ο Γιαγκος ειχε πολιτικες βλεψεις και εποφθαλμιουσε τη θεση του,το ξεχασαν και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα!
Ακομα εντυπωση προκαλει οτι ολο το καστ σχεδον ειχε κανει αποπειρα αυτοκτονιας με οπλο στον κροταφο ..και ολοι ειχαν επιζησει!!

serano915
31-12-09, 01:45
Μην τα συζητάς! Όλοι είχαν αυτοκτονήσει, όλους τους είχαν απαγάγει, όλες τις είχανε βιάσει... για τους άντρες δεν είμαι σίγουρη.

Την ιστορία με τον Αρμαγεδών τη θυμάμαι κι εγώ, αλλά όχι με λεπτομέρειες... Γενικά, κατά καιρούς εμφανίζονταν διάφοροι killers με μάσκα, αλλά ο Αρμαγεδών είχε αφήσει εποχή.

ανμπιλίβαμπλ!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5bW8b10cXvU&feature=related

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
31-12-09, 02:46
Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ, η Έλενα Δράκου υποτίθεται ότι είχε σκοτωθεί σε αεροπορικό δυστύχημα. Ωστόσο, επέζησε αλλά με πολύ σοβαρά προβλήματα κι αναγκαζόταν να παίρνει ναρκωτικές ουσίες για να μην έχει πόνους. Όταν ήλθε στην Ελλάδα με το όνομα Χριστίνα Κένιχ, τα ναρκωτικά της τα προμήθευε ο Ανέστης Βλάχος (δε θυμάμαι το όνομα του ρόλου του) που ήξερε το πραγματικό της όνομα και την απειλούσε ότι θα τα πει όλα, αναγκάζοντάς την να του δίνει συνεχώς χρήματα. Τελικώς τον σκότωσε, συνελήφθη και στη δίκη έπεσε στα χέρια της Βίρνας ένα καμμένο διαβατήριο που έγραφε το πραγματικό της ονοματεπώνυμο...

1986
31-12-09, 03:40
Το soundtrack από τα κορυφαία!

Rakeesh
31-12-09, 12:52
Παντως νοσταλγω την εποχη Βιρνας-Αλεξη-Σεληνης-Σαντρας. Ηταν η καλυτερη περιοδος. Μετα......

nick
31-12-09, 16:48
Κάτι μου θύμησες με όσα έγραψες παραπάνω Τάσο. Αυτό που θύμαμαι σιγουρα όμως, είναι οτι η Χριστίνα Κένιχ ήταν ανάπηρη και κάποια στιγμή εντελώς ξαφνικά περπάτησε ξανά! Όταν έμαθε η Βίρνα οτι ζει η πραγματική μητέρα των παιδιών, θέλησε να φύγει απο το σπίτι. Η Χριστίνα Κένιχ όμως έβαλε αν θυμάμαι καλά φωτιά στο σπίτι της για να δείξει ότι τάχα κάηκε στη φωτιά. Πήγε και ο Γιάγκος για αναγνώριση του πτώματος στο νεκροτομείο. Η αλήθεια είναι όμως οτι Η Έλενα Δράκου το σκηνοθέτησε όλο αυτό για να μην διαταράξει τη γαλήνη των παιδιών της με τη Βίρνα!

don dokken
04-01-10, 02:10
Το soundtrack από τα κορυφαία!
Ρομπερτ Γουιλιαμς-Ζακκ Γουαιλντ..εεεε...Ζακ Ιακωβιδης.
ΦΛΑΣΙΑ! λοιπον, ορμωμενος απο αλλο θρεντ,να θυμησω οτι ειχε κανει περασμα ενας τυπας απο τολμη και αηδια,οχι γοητεια νομιζω ,ο Κλαρκ αν μου επιτρεπει ο κος Αλτζχαιμερ.
Εκανε τον πριστ,αλλα ως γοης,καποια καψουρεψε..την τανια μηπως..μετα πηρε τα υπολοιπα λεφτα του συμβολαιου και εφυγε και εζησε αυτος καλα και μεις χειροτερα..

Rakeesh
04-01-10, 03:01
Επεσες μεσα σε ολα ;)

latinsoapsfever
04-01-10, 04:31
ανμπιλίβαμπλ!!!

Μπιλίβιτ γιατί το κανάλι στο οποίο παίζει η Λάμψη στη Βουλγαρία, μέχρι πρότινος άνηκε στον όμιλο Κυριακού :)
http://www.novatv.bg/bg/series/view/8/
Το βιντεάκι το τράβηξα μια μέρα που ευνοούσε ο καιρός τις μακρυνές λήψεις τηλεοπτικού σήματος (από Βουλγαρία το σήμα ήρθε Λήμνο!)

Respect για τη περιγραφή σου Τάσο!
Όλα αυτά που με βοήθησες να θυμηθώ πρέπει να έγιναν στο τέλος της πρώτης χρονιάς, καλοκαίρι, τότε που είχαν ήδη φτάσει τα 300 επεισόδια και όλα τα τηλεπεριοδικά της εποχής έγραφαν "Κοινωνική σειρά που θα ολοκληρωθεί σε 250 ημίωρα επεισόδια"!
:P

nick
05-01-10, 23:11
Και ποιος πίστευε οτι θα φθάναμε τα 3.457 επεισόδια!

manos426f
11-02-10, 03:14
Ορίστε και ένα απόσπασμα (http://video.google.com/videoplay?docid=5504732145882159224#)από το 1ο επεισόδιο της Λάμψης!

Τρελό γέλιο!!!
(αλλά εμφανίζεται κι η θεά Τάνια Καψάλη,βεβαίως βεβαίως...)

DianaTheSuperstar91
15-02-10, 01:09
Μπιλίβιτ γιατί το κανάλι στο οποίο παίζει η Λάμψη στη Βουλγαρία, μέχρι πρότινος άνηκε στον όμιλο Κυριακού :)
http://www.novatv.bg/bg/series/view/8/
Το βιντεάκι το τράβηξα μια μέρα που ευνοούσε ο καιρός τις μακρυνές λήψεις τηλεοπτικού σήματος (από Βουλγαρία το σήμα ήρθε Λήμνο!)

Respect για τη περιγραφή σου Τάσο!
Όλα αυτά που με βοήθησες να θυμηθώ πρέπει να έγιναν στο τέλος της πρώτης χρονιάς, καλοκαίρι, τότε που είχαν ήδη φτάσει τα 300 επεισόδια και όλα τα τηλεπεριοδικά της εποχής έγραφαν "Κοινωνική σειρά που θα ολοκληρωθεί σε 250 ημίωρα επεισόδια"!
:P

Πάντως σήμερα που ήμουνα σε βιβλιοπωλείο - αντικερί στο Μοναστηράκι είδα ένα περιοδικό του 1992 που το έλεγε αυτό.

joe
15-03-10, 12:23
Παντα οι σαπουνοπερες ηταν ενα αινιγμα για εμενα. Οι Φωσκολικες δε αγγιζαν τα ορια του μεταφυσικου. Δεν μπορουσα να καταλαβω τι διαολο εβρισκαν σε αυτες, δεν ηξερα αν επρεπε να πιστεψω τις απιστευτες τηλεθεασεις που επικαλουνταν ή ηταν καποια συνομωσια. Στο σπιτι μου οχι απλα δεν εβλεπαν, αλλα πεταγαν καντηλες. Οι διαλογοι ηταν τοσο ηλιθιοι, οι καταστασεις τοσο απιθανες και οι ερμηνειες τοσο υπερβολικα τραβηγμενες που αγγιζαν τα ορια σουρεαλ κωμωδιας.
Εχω περισσοτερες αναμνησεις απο την καζουρα που επεφτε στην Λαμψη απο τον Ζουγα και κατα συνεπεια απο ολο το σχολειο, παρα απο την σειρα. Παντως θυμαμαι οτι η γιαγια ενος φιλου μου ηταν απιστευτα φαν. Μιλαμε για προσηλωση και να ζει την πλοκη. Επειδη συνηθως εκεινη την ωρα ετοιμαζομασταν να παμε καμια βολτουλα, καθε φορα καθομασταν κανα 10λεπτο και βλεπαμε την σειρα κοροιδευοντας ανελεητα. Ετσι θυμαμαι και το σκηνικο με τον Αρμαγεδων. Ειχαμε γελασει τοσο πολυ που μου εχει μεινει. Σκαει ο Βασταρδης με τσιγκελωτο μουστακι αν θυμαμαι καλα μετα απο αποτυχημενη προσπαθεια συλληψης του. Νομιζω οτι μιλαγε με τον Σκευος (ετσι λεγαμε τον αδερφο του Γιαγκου), ελεγε πως εκει που πηγαινε να φυγει ενα αυτοκινητο του εκλεισε τον δρομο. Ο αλλος με αγωνια του λεει ''και τι εκανες??'' για να παρει την κουλ απαντηση ''πατησα γκαζι και περασα απο πανω'' χαχαχαχαχαχχα ακομα γελαω. Για να καταφερεις να μπεις στην ψυχοσυνθεση του Φωσκολου και των συνεργατων του επρεπε να εχεις περασει τα 70 και να εχεις φαει 2-3 minor εγκεφαλικα.

Εξακολουθω να απορω με την επιτυχια ακομη και των συγκριτικα πιο νορμαλ κοινωνικων σειρων της Ακριτα.

BETTY BOOP
07-06-10, 14:53
Η σειρά ΛΑΜΨΗ υπήρξε η μακροβιότερη σειρά στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης. Πετυχημένο σενάριο,πολύ καλοί ηθοποιοί και αψογη σκηνοθεσία. Ιδιαίτερα μού άρεσαν οι τίτλοι έναρξης με την υπέροχη μουσική!Γενικότερα η σειρά αυτή είχε μεγάλη απήχηση για την εποχή της...

sparklingeagle
07-06-10, 18:14
Μου αρέσει πολύ το ομώνυμο τραγούδι των αρχικών τίτλων της σειράς με την εκρηκτική Bessy Αργυράκη!

http://www.cityofathens.gr/files/Bessi_420.jpg

stakovios
24-07-10, 01:22
Μία φωτογραφία με Λάμψη!

sparklingeagle
02-08-10, 16:59
Στα τελευταία επεισόδια της "Λάμψης" προστέθηκαν δύο ακόμη διάσημα ονόματα στο cast της σειράς: Τάκης Ανούσης και Μάνος Βακούσης. Ο τελευταίος έπαιζε τον ρόλο ενός ψυχοπαθούς εκβιαστή που ζήλευε με πάθος την Νάντια.

thebest20
02-08-10, 17:24
Στα τελευταία επεισόδια της "Λάμψης" προστέθηκαν δύο ακόμη διάσημα ονόματα στο cast της σειράς: Τάκης Ανούσης και Μάνος Βακούσης. Ο τελευταίος έπαιζε τον ρόλο ενός ψυχοπαθούς εκβιαστή που ζήλευε με πάθος την Νάντια.

O Ανούσης έπαιζε από το 1998 περίπου και είχε παντρευτεί την Αλεξάνδρα Παλαιολόγου (Βάντα).Ο θείος του έστησε πλεκτάνη στη Βάντα,βάζοντας φωτιά σε ένα κτίριο που είχε πάει η Βάντα και τελικά αυτή τυφλώθηκε παροδικά!Πρέπει να βρήκε το φως της από φωτιά πάλι!

Rakeesh
02-08-10, 22:32
Θυμαμαι οταν ειχε αρχισει η Λαμψη και ειχε γινει ενας καποιος ψιλοχαμος. Νομιζω ηταν η πρωτη Ελληνικη καθημερινη σαπουνοπερα (αλλα μπορει να κανω και λαθος). Τα δυνατα της χαρτια που την εκαναν να την ακουμε ολοι ηταν η χαρισματικη Δανδουλακη και το παρανομο ειδυλλιο με το θετο της γιο Σπυροπουλο, η Λουκια Παπαδάκη που ηταν μεταξυ των δυο αδελφων Δρακων, η υπηρετρια που εμεινε εγκυος με το γιο Δρακο, η κουκλαρα Τανια Καψαλη και φυσικα η Σεληνη.

Πιο μετα ειχαμε αρχισει να το βλεπουμε σπιτι και θυμαμαι φοβερες ιστοριες οπως με την Χριστινα Κενιχ, τον Ευλογητο, τον Αρμαγεδδων που θα σκοτωνε το Δρακο, ενα σωσια του Δρακου που πηρε τη θεση του και αλλα :)

Τα τελευταια χρονια πριν τελειωσει ομως, πιστευω ειχε παρατραβηξει... πολυ περισσοτερο απο οσο αντεχε. Ειχε τελειωσει εδω και καιρο και δεν το ηξερε. Και αποδειξη ηταν οτι πλεον οι ηθοποιοι αλλαζανε σαν πουκαμισα, ενω ιδιοι ηθοποιοι "στοκ" κανανε πολλους και διαφορους γκεστ σταρ, με ενα αποτελεσμα να μοιαζει απο φτηνιαρικο μεχρι κακογουστο.

Οσο για τα τελευταια "υποσεναρια" ηταν το ενα αντιγραφο του αλλου. Καποιος χαρακτηρας θα υφιστατο μια σκευωρια και η προσωπικη του ζωη θα εμπαινε σε κριση ή θα εμπαινε φυλακη. Θα φωναζε, θα ουρλιαζε, θα οδυρωταν οτι δεν ηταν ετσι, αλλα ματαια. Τελικα η αληθεια ελαμπε, αλλα αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να περασουν ΟΛΟΙ οι ηρωες απο μπουντρουμι.

Το σπαστικο ηταν οτι ενω καποιος μπατσος, πχ ο Ρενος ειχε ηδη βαλει 10 αθωους στη φυλακη και μετα ειδε να αποδυκνυεται η αθωοτητα τους, στην 11η θα ηταν το ιδιο αδιαλλακτος οπως και την πρωτη φορα. Καμια συναισθηση του οτι κατι τετοιο εχει ξαναγινει :D

Εντωμεταξυ τι να πουμε για τα επεισοδια που τα μισα (ή και ολόκληρα) ηταν "σου πα μου πες οτι του ειπα πως μου ειπε οτι ο Γιαγκος εχει συναχι" και ο αλλος να αντιδραει "τι ειπες; σοβαρολογεις; Ο Γιαγκος εχει συναχι;; για ξαναπες το!" και να το ακουμε αλλες 2-3 φορες! :D Μιλαμε για φρικαλεες καταστασεις που αναρωτιομουν τι μεσον ειχαν οι σεναριογραφοι! Ο Σεφερλης πιστευω καλα τους τα "εψελνε" στα σκετσακια του.

Η Λαμψη μαλλον τελειωσε αδοξα. Απο ενα τηλεοπτικο φαινομενο, απο "επιστροφη του Φωσκολου" και σειρα που μπηκε στο Γκινες, ειχε καταντησει ενα ανουσιο, επαναλαμβανομενο time filler του μεσημεριου.

Αν τελειωνε πιο πριν, πρωτου "σαπισει", μαλλον θα τη θυμομασταν ακομα με σεβασμο και περισσοτερη νοσταλγια.

thebest20
02-08-10, 23:34
Βασικά κάπου που αναφέρεις για σωσία του Δράκου,δεν είμαι 100% σίγουρος!Θυμάμαι σίγουρα σωσία της Βίρνας Δράκου,η οποία ήταν μια δημοσιογράφος που το όνομά της ήταν Αμαλία,και είχε μια φίλη που την έλεγαν Εκάτη.Αυτές μαζί με συνεργούς είχαν απαγάγει την πραγματική Βίρνα Δράκου!

Capten_x
28-08-10, 17:54
Λοιπόν οφείλω να ομολογήσω πως η ΛΑΜΨΗ είχε μια ατμόσφαιρα έτσι cult θα έλεγα. Ελάχιστες ήσαν οι φορές που την είχα δεί σε όλο το διάστημα της προβολής της, πάντα σε περιόδους τεμπελιάς. Ωστόσο κοιτάζοντας προς τα πίσω αρχίζω να την νοσταλγώ, ίσως επειδή μου θυμίζει πολλά πράγματα απο την δεκαετία αν δεν κάνω λάθος που παιζόταν.

DianaTheSuperstar91
02-09-10, 18:16
http://www.youtube.com/watch?v=hRn0t8bWgn8 και δείτε τι σας βρήκα ολοκληρωμένο το τελευταίο επεισόδιο της σειράς με τον Δράκο να χάνει τα λογικά του.

Και βρήκα και άλλο απόσπασμα από το 1000ο επεισόδιο (αφιερωμένο στο retromaniax)

http://www.youtube.com/watch?v=waIJ05Y1VFI

http://www.youtube.com/watch?v=YxpqM4_Shm8 ο Armageddon με την απόπειρα δολοφονίας (όλο το επεισόδιο)

http://www.youtube.com/watch?v=7QNedNTrYE0 και ο TERMINATOR a.k.a. Εξολοθρευτής σε Bulgaric Version!

vp74
02-09-10, 18:32
[edit]
Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο χρήστης έχει κλείσει το λογαριασμό του. [edit]

nick
02-09-10, 21:15
Σαν τώρα το θυμάμαι το επεισόδιο με την απόπειρα δολοφονίας του Γιάγκου απο τον Αρμαγεδών. Αλλά και ο Βασταρδής απίστευτος ηθοποιός! Έχω ανατριχιάσει.

mela
14-09-10, 19:38
Παιδιά θυμάται κανείς την ιστορία με την Τατιάνα που είχε μπει φυλακή στην Τουρκία για κατασκοπεία; Στην πραγματικότητα την είχε παγιδέψει η Λεϊλά με τη βοήθεια κάποιου Χασάν, ο οποίος όμως τελικά βοήθησε στην απόδραση. Γνωρίζει κανείς τι έγινε στα επεισόδια μετά την απόδραση και μέχρι την απόπειρα αυτοκτονίας του Φερχάτ (αδελφού του Αλή-Ίωνα) και τη διαφυγή της Τατιάνας και του Αλή στην Ελλάδα; Η περίφημη Λεϊλά και ο Χασάν τι απέγιναν τελικά;

sparklingeagle
14-09-10, 19:55
Τον ρόλο του Αρμαγεδδών/Εξολοθρευτή ερμήνευε ο Μάνος Βακούσης, αν και δεν είμαι σίγουρος 100% γι'αυτό.

Μου ήρθε ξαφνικά στο μυαλό μου μια σκηνή της "Λάμψης" με τον Γιάγκο να πυροβολεί κατά λάθος τη Βίρνα στην διάρκεια ενός οικογενειακού καυγά.

Προφανώς ο Γιάγκος ήθελε να σκοτώσει τον Αλέξη, αλλά η σφαίρα δεν βρήκε το στόχο της: η Βίρνα, η οποία μπήκε στη μέση για τους χωρίσει, τραυματίστηκε σοβαρά στον αυχένα και σωριάστηκε αναίσθητη στο έδαφος.

nick
14-09-10, 20:02
Μα στο ρόλο του αρμαγεδών ήταν ο Νίκος Βασταρδής!

Rakeesh
14-09-10, 20:04
Ο οποιος ειναι ο πατερας της Ανδριανου που εχεις στο αβαταρ :Ρ

RIO
14-09-10, 20:10
Θυμάμαι, ο Αρμαγεδών είχε παρουσιαστεί σαν δημοσιογράφος στον Γιαγκο και είχε γίνει φίλος του. Σε μια φάση που ήταν στο γραφείο του και μιλούσαν, παίρνει η Βίρνα που είχε ανακαλύψει ποιός ήταν, για να ειδοποιήσει τον άντρα της. Αντί για πέντε κουβέντες όμως, ο φώσκολος και πάλι έκανε τα γνωστά του. ποιός φυσιολογικός άνθρωπος καταρχήν, δεν θα ειδοποιούσε πρώτα την ασφάλεια8)...

nick
14-09-10, 20:25
Έχεις δίκιο Rio. Ήταν ο δημοσιογράφος Κρίστοφερ. Μάλιστα έχει ανέβει και σχετικό βίντεo στο youtube.

mela
16-09-10, 13:05
Πάντως παδιά συμφωνώ ότι η σειρά είχε κάνει απίστευτη "κοιλιά" προς το τέλος. Οι ιστορίες επαναλαμβάνονταν ενώ η απεγνωσμένη προσπάθεια ανανέωσης με νέα πρόσωπα (ακόμη και με την Καλομοίρα!) δεν απέδωσε. Θα έπρεπε να είχε τελειώσει όσο ακόμη ήταν στην ακμή της. Επιπλέον, τι "μαυρίλα" και ψυχοπλάκωμα ήταν αυτό στο τέλος; Θα μπορούσε να έρθει μεν η "κάθαρση" με την τιμωρία του Γιάγκου, αλλά να δοθεί και μία αισιόδοξη προοπτική. Άλλωστε αφού χάνει τα λογικά του δεν υποφέρει πλέον και άρα λυτρώνεται. Παρεμπιπτόντως, ξέρει κανείς πως τελείωσε η ιστορία με την απόδραση της Τατιάνας από τη φυλακή στην Τουρκία;

Rakeesh
16-09-10, 13:10
Νομιζω την ερωτευτηκε ο δεσμοφυλακας που ηταν κατι σαν Κουασιμοδος και συνεργαστηκε με τον αγαπημενο της ωστε να αποδρασει. Θυμαμαι απλα κατι με τούνελ και οτι τελικα συναντιουνται σε μια ακτη

mela
17-09-10, 13:40
Ναι, αυτός ήταν ο Χασάν. Ευχαριστώ

sparklingeagle
15-10-10, 06:17
Ο οποιος ειναι ο πατερας της Ανδριανου που εχεις στο αβαταρ :Ρ

Άλλαξα avatar και το αντικατέστησα με μια χαριτωμένη παιδική φατσούλα.

nick
05-12-10, 21:56

sunset89
05-12-10, 21:57
Νικ, διαπιστώνω ότι βρήκαμε ακόμα έναν ρετροσυλλέκτη με σπάνια αποσπάσματα εδώ μέσα! Ευχαριστούμε πολύ που τα μοιράζεσαι μαζί μας! :)

θανος
05-12-10, 22:42
θυμαμαι οτι στην λαμψη για ενα φεγγαρι επαιζε ο καλοου χωρις το χαρακτηριστικο μουστακι του ομως θυμαμαι και τον μανο βακουση που εκανε τον τρελλο που ειχε απαγαγει την τυπισα που ειχε το μπαρ την λιλη και επαιζε και ο διονυσης ξανθος στα πρωτα χρονια τον πλοιαρχο δερβο
http://www.youtube.com/watch?v=xkH08TAn16k&feature=related
(http://www.youtube.com/watch?v=xkH08TAn16k&feature=related)

sunset89
15-12-10, 16:32
Μία φωτό από τα παρασκήνια των πρώτων κύκλων της σειράς!

http://img338.imageshack.us/img338/5175/cea3ce95ce99cea1ce91100.jpg

nick
23-12-10, 20:44
Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.

cit91
01-01-11, 23:58
[edit] greeklish [edit]
Αν γράψεις στα ελληνικά θα σου λυθούν και οι απορίες. Καλή χρονιά :)

cit91
02-01-11, 01:17
Συγχωρεστε με για το λάθος και καλή χρονιά πρώτα απ'ολα με υγεία :-(. Αυτή τη φορά θα γράψω στα Ελληνικά!!!Αυτά τα βίντεο που βλέπουμε είναι πάρα πολύ ωραία και συγχατητήρια σ΄αυτόν που τα ανεβάζει!!!Έχω όμως δύο απορίες. Πρώτον τι απέγινε με την Ελβίρα και ποια σεζόν ανέλαβε η Καλλιόπη Ευαγγελίδου στη Λάμψη. Ευχαριστώ!!!

Rakeesh
02-01-11, 13:17
Σε περιπτωση που δεν μπορεσει καποιος να σου δωσει συγκεκριμενη απαντηση για την Ευαγγελίδου, μπορω να απαντησω τουλαχιστον οτι ανελαβε στη σεζόν 95-96 το αργότερο (ή πριν)

DianaTheSuperstar91
02-01-11, 22:25
Το 1996 η Καλλιόπη Ευαγγελίδου διαδέχτηκε την Τάνια Καψάλη στην Λάμψη στο ρόλο της Τατιάνας.

tzias57
02-01-11, 22:38
Συγχωρεστε με για το λάθος και καλή χρονιά πρώτα απ'ολα με υγεία :-(. Αυτή τη φορά θα γράψω στα Ελληνικά!!!Αυτά τα βίντεο που βλέπουμε είναι πάρα πολύ ωραία και συγχατητήρια σ΄αυτόν που τα ανεβάζει!!!Έχω όμως δύο απορίες. Πρώτον τι απέγινε με την Ελβίρα και ποια σεζόν ανέλαβε η Καλλιόπη Ευαγγελίδου στη Λάμψη. Ευχαριστώ!!!

Για την Ελβίρα : έφυγε στην Αργεντινή για να βρει το παιδί που είχε από τον πατριό και βιαστή της Μάνο (Γίωργος Σίσκος). Το παιδί αυτό της είπαν ότι είχε γεννηθεί νεκρό ενώ στην πραγματικότητα είχε υιοθετηθεί παράνομα.

mela
05-01-11, 13:37
Καλή χρονιά σε όλους! Θα ήθελα να μου λύσει μία απορία όποιος μπορεί: Η Λεϊλά (η αρραβωνιαστικιά του Αλή-Ίωνα, η οποία είχε παγιδέψει την Τατιάνα) και ο συνεργός της ο Χασάν τι απέγιναν; Επίσης: η Τατιάνα έμαθε ποτέ ποιος οργάνωσε τη σκευωρία εναντίον της, ώστε να κατηγορηθεί για κατασκοπεία;

Rakeesh
05-01-11, 17:30
Ναι, και νομιζω η Λειλα αυτοκτονησε

η μηπως μετανιωσε και εφυγε; :/

tzias57
27-01-11, 13:17
Η Λειλά αυτοκτόνησε και ο χασάν σκοτώθηκε. Τον χασάν υποδύοταν ο μακαρίτης πλέον Άρτο Απαρτιάν.

DianaTheSuperstar91
30-01-11, 02:31
http://www.youtube.com/watch?v=n0uWHK92WJc
http://www.youtube.com/watch?v=3Wji1XFD5UM
http://www.youtube.com/watch?v=Ds6D-FQXzhQ
http://www.youtube.com/watch?v=Qj1eV6Ba_nc (όταν γνωρίζει την Χριστίνα Κενίχ ή Έλενα Δράκου. Η σκηνή που κάνει το βήμα και περπατάει περιλαμβάνεται στο video)
http://www.youtube.com/watch?v=fl0ipnApMH8 (όταν ανακοινώνει η Σάντρα στην Βίρνα ότι είναι έγκυος από τον Γιάγκο για δεύτερη φορά)
http://www.youtube.com/watch?v=4xlfUWdktWQ
http://www.youtube.com/watch?v=Pu4SDKvGYv8
http://www.youtube.com/watch?v=JHpydKWJB9E
http://www.youtube.com/watch?v=ojM3x0WzvrQ (η παρθενική εμφάνιση του Αλέξανδρου Σταύρου στην Λάμψη το 1995 ως Αλέξης Δράκος)
http://www.youtube.com/watch?v=QA3R70wc3AU
http://www.youtube.com/watch?v=y6TYlFpMyHw

DianaTheSuperstar91
03-02-11, 01:02
http://www.youtube.com/watch?v=BXArtzXRmko&feature=related

Ο Θεοχάρης πριν γίνει αστυνόμος/ταξίαρχος/στρατηγός ήταν και αντιπλοίαρχος. Ακριβώς λες και βλέπαμε τον Θεοχάρη , που ενσάρκωσε 1 χρόνο μετά στο Καλημέρα Ζωή.

Angel88
04-02-11, 01:37
Ναι, και νομιζω η Λειλα αυτοκτονησε

η μηπως μετανιωσε και εφυγε; :/

Λεϊλά Οσγιούντ, θυμάμαι ότι ο Αλί είχε και αυτός έναν αδερφό που όταν τον είδε να φεύγει με την Τατιάνα για Ελλάδα "αυτοκτόνησε", δηλαδή πυροβολήθηκε στο κεφάλι αλλά τελικά δεν είχε πεθάνει όπως όλοι νόμιζαν, επέστρεψε και μετά....τι έγινε μετά;

Βασικά κάπου που αναφέρεις για σωσία του Δράκου,δεν είμαι 100% σίγουρος!Θυμάμαι σίγουρα σωσία της Βίρνας Δράκου,η οποία ήταν μια δημοσιογράφος που το όνομά της ήταν Αμαλία,και είχε μια φίλη που την έλεγαν Εκάτη.Αυτές μαζί με συνεργούς είχαν απαγάγει την πραγματική Βίρνα Δράκου!

Υπήρξε και σωσίας του Γιάγκου και της Βίρνας, μάλιστα όταν επέστρεψε ο πραγματικός Γιάγκος κανείς δεν πίστευε ότι αυτός ήταν ο αληθινός, όλοι εκτός από την Βίρνα φυσικά...

tzias57
04-02-11, 08:43
Ο αδερφός του Αλί ο Φερχάτ όντως δεν είχε αυτοκτονήσει αλλά σχεδίαζε να απάγει τον Αλί και να βάλει στην θέση του έναν σωσία επειδή ο Αλί εργάζοταν σε καίριο πόστο στην ελληνική κυβέρνηση. Κάτι το οποίο έγινε τελικά. Με τον τρόπο αυτό οι τούρκοι θα έπερναν πληροφορίες πού ήθελαν.

mela
04-02-11, 12:40
@Angel88: Όταν ο Αλή και η Τατιάνα διέφυγαν στην Ελλάδα, αναγκάστηκαν να αποκαλύψουν στον Φερχάτ ότι η οικογένειά του είχε ελληνικές ρίζες και τότε αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει. Βρισκόταν για αρκετό καιρό σε κώμα, αλλά οι δικοί του τον θεωρούσαν νεκρό. Όταν συνήλθε, αναγκάστηκε (για να μην υπάρξει αμφιβολία για την αφοσίωσή του στην Τουρκία) να λάβει μέρος στην επιχείρηση αντικατάστασης του αδελφού του, του Αλή, από τον σωσία του. Ωστόσο, ένας δεσμοφύλακας ήταν στην πραγματικότητα πράκτορας των ελληνικών μυστικών υπηρεσιών και αποκάλυψε την αλήθεια στις οικογένειες Δράκου και Μπαρκίζ. Έτσι η ελλ. κυβέρνηση παγίδεψε τον σωσία δίνοντάς του τις πληροφορίες που εκείνη ήθελε. Τελικά συνέλαβαν τον σωσία και τον Φερχάτ, ο οποίος τον είχε συναντήσει κρυφά στην Ελλάδα για να του δώσει οδηγίες, και τους αντάλλαξαν με τον Ίωνα.

DianaTheSuperstar91
22-04-11, 00:29
Η απαγωγή του Αλέξη και της Σελήνης από τον Ιάγο (συλλεκτικό για όλους σας)

http://www.youtube.com/watch?v=4T0F2ynq_6E&feature=related

Άλλο ένα ντοκουμέντο. Τα παρασκήνια της σειράς από την εκπομπή "Πανικός" της Σεμίνας Διγενή το 1992. Και στο video συμπεριλαμβάνεται και οι τίτλοι αρχής της Λάμψης από την 1η σεζόν.

http://www.youtube.com/watch?v=DNTlErZLYSk&feature=related

nick
28-04-11, 19:12
Αφιέρωμα στην Λάμψη.
Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.

Mandrake
28-04-11, 20:02
Βρε παιδιά, για να δούμε μπας και θυμάται κανείς... Δεν υπήρχε ένας επαγγελματίας δολοφόνος με κωδικό όνομα "Αρμαγεδδών" που είχε συμβόλαιο να σκοτώσει τον Γιάγκο Δράκο; Νομίζω πως τον υποδυόταν ο ηθοποιός Νίκος Βασταρδής αλλά δε μπορώ να διασταυρώσω την πληροφορία. Θυμάται κανείς;

nick
28-04-11, 20:45
Βέβαια τον έλεγαν "Κρίστοφερ". Ορίστε και το απόσπασμα.

http://www.youtube.com/watch?v=YxpqM4_Shm8

Mandrake
28-04-11, 22:02
Άψογος!! Να 'σαι καλά!

mela
09-05-11, 08:58
Μπράβο σε όσους ανέβασαν το βίντεο, αποτελούν πλέον ντοκουμέντα για μας που ήμασταν τότε μικροί και δεν τα είχαμε δει!
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση: η Τατιάνα, μετά την απόδρασή της από τις φυλακές στην Τουρκία, έμαθε ποιος (καλύτερα ποιοι) οργάνωσαν τη σκευωρία της κατασκοπείας εις βάρος της; Αν ναι, και κάποιος έχει το αντίστοιχο υλικό θα ήταν ευχής έργο να το ανεβάσει στο You Tube. Ευχαριστώ.

titika
13-05-11, 22:43
Άσχετο,θυμάστε κάτι άσχετες ιστορίες με τον Ευλογητό και με μία Λεϊλά?
Θυμαμαι αυτη με τη ΛΕΙΛΑ.Λεγοταν "ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΣ ΚΑΙΡΟΣ"...Ηταν εμπνευσμενη απο την προσφατη υποθεση ΟΤΣΑΛΑΝ κ θυμιζε κ κατι απο MIDNIGHT EXPRESS.

Η ΤΑΝΙΑ ενοσο απο καπριτσιο δουλευε στην αστυνομια, ειχε την τυχει να σωθει απο εναν εναν Τουρκο,που δε θυμαμαι γιατι βρεθηκε παρανομως στην Ελλαδα.Ερωτευτηκαν παραφορα κ ο ΑΛΗ(Τερζακης)δεν την ξεχασε οταν γυρισε στην Τουρκια οπου ζουσε με τν μακροθυμο παππου ΟΣΜΑΝ κ την ευαισθητη γιαγια ΕΜΙΝΕ.

Ο Τουρκος προεκυψε σπουδαγμενος,ιδεαλιστης ,ελληνολατρης -με αδελφο το ΦΕΡΧΑΤ ενα φανατικο,τυπολατρη Τουρκο στρατιωτικο των Μυστικων Υπηρεσιων,που μισησε τους Ελληνες οταν εμαθε οτι η μανα του τν ειχε αποκτησει απο παρανομο δεσμο με Ελληνα...

.Ο ΑΛΗ ηταν αρραβωνιασμενος με τη ΛΕΙΛΑ(Θοδωρα Σιαρκου -εκδοτρια της ΑΛΙΜΠΕΡΤΗ στο ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΜΟΥ ΨΕΜΑ) -κρυφο ποθο του αδελφου του,του ταμμενου στην πατριδα ΦΕΡΧΑΤ.

Ο ερωτας ΤΑΝΙΑΣ -ΑΛΗ ,σαρωσε τα παντα οδηγησε στο χωρισμο του με τη ΛΕΙΛΑ που ονειρευοταν τ γαμο τους απο κοριτσακι και πυροδοτησε το μισος της ΛΕΙΛΑ.Αυτη μεσω του ΦΕΡΧΑΤ βρηκε προσβαση σε αρχεια των μυστικων υπηρεσιων,τα εκλεψε κ οταν η ΤΑΝΙΑ πηγε ν βρει τον ΑΛΗ στη Σμυρνη,η ΛΕΙΛΑ της τα εβαλε στην τσαντα κ ειδοποιησε ανωνυμα τις Μυστικες Υπηρεσιες ισχυριζομενη πως η ΤΑΝΙΑ ηταν κατασκοπος.

Η καλοστημενη συνωμοσια αυτη εστειλε την ΤΑΝΙΑ σε φυλακες- κολαστηρια της Ανατολιας,οπου ρακενδυτη ,τσακισμενη κ τοσο ευθραυστη ειχε μονη συντροφια τον παραμορφωμενο ,κουτσο κ καμπουρη Κουασιμοδο δεσμοφυλακα ,ΧΑΣΑΝ ΝΤΟΥΝΑΝ(Αρτο Απαρτιαν-συγκλονιστικος κ αξεχαστος!).Κρυο,βρωμια,πεινα κ αρρωστιες η νεα πραγματικοτητα της ΤΑΤΙΑΝΑΣ...

Την καθημερινοτητα της ΤΑΝΙΑΣ εμπλουτιζουν οι ανακρισεις του ΣΟΥΧΡΙ ΑΥΝΑΝ κ του ΦΕΡΧΑΤ,οι γεματες μισος θριαμβολογιες της ΛΕΙΛΑ που της προαναγγελλει την επικειμενη εκτελεση της ως κατασκοπος κ οι απελπισμενες επισκεψεις του ΑΛΗ κ των οικειων της.Ο δυσμορφος δεσμοφυλακας ομως σταδιακα την ερωτευεται παραφορα,γι αυτο αποφασιζει να της απαλυνει τα μαρτυρια της.Την περιποιειται τρυφερα,τη ζεσταινει,της φερνει φαρμακα κ παντα παραμενει ταπεινος απεναντι της σαν προσκυνητης μπροστα σε μια θεα-κι ας μπορουσε να την κανει ο,τι ηθελε...Η ΤΑΝΙΑ στην αρχη τον αποστρεφοταν κ τον φοβοταν παρα πολυ.Τον αποδιωχνε παντα

Μια μερα ο ΧΑΣΑΝ την εσωσε απο κατι αλλους μεθυσμενους δεσμοφυλακες,που αποπειραθηκαν να τη βιασουν κ τοτε η ΤΑΝΙΑ ξεψυχη καταλαβε ποσο καλοψυχος ειναι κ τον πλαισιωσε με λατρεια"Δεν επαθα τιποτα γιατι ο καλος μου ο "αγγελος"ηταν εδω "συνηθιζε να του λεει ευγνωμονωντας τον βαθια.

Με συγκινει ο σπασμωδικος τροπος που ο ΧΑΣΑΝ αποτραβιοταν πανικοβλητος οταν η ΤΑΝΙΑτου μιλουσε γλυκα κ τον χαιδευε με ευγνωμοσυνη...Με συγκινουσε η χαρα που ενιωθε,γιατι η ΤΑΝΙΑ ηταν ο πρωτος ανθρωπος που του εδειχνε αγαπη κ αποδοχη του παραμορφωμενου ΧΑΣΑΝ,που ως τοτε μονο το μισος κ το χλευασμο ειχε γνωρισει...

Ο ΔΡΑΚΟΣ θελοντας να ευχαριστησει το φτωχο ΧΑΣΑΝ,που φροντιζε την κορη του, του δινει κατα τ επισκεπτηριο ενα ιλιγγιωδες ποσο ,που εκεινος αρνειται σπρωχνοντας του το χερι.Υποσχεται με αξιοπρεπεια ν σωσει την ΤΑΝΙΑ με οποιο κοστος,γιατι την ΑΓΑΠΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ.

Ξεπερνωντας τον εαυτο του, αποφασιζει να την αποχωριστει την Τανια "του" κ να μεθοδευσει την αποδραση της για να τη δει να γυριζει ευτυχισμενη στην αγκαλια του ΑΛΗ κ στην ελευθερια.Το πετυχαινει μια μερα πριν το Στρατοδικειο ανοιγοντας δρομο απο τους υπονομους ,οπου κουβαλα στα χερια το εξαντλημενο κοριτσι μεσα απο λασπονερα-μαζι με τον ΑΛΗ.

Διαφευγουν με το ελικοπτερο της οικογενειας ΔΡΑΚΟΥ-ομως η Τανια με πονο ψυχης βλεπει το ΧΑΣΑΝ να μενει πισω γιατι ζητησε να μεινει να καλυψει τους δραπετες...Φοβερη φιγουρα αγαπης ο ΧΑΣΑΝ...Νομιζω σκοτωθηκε ο Χασαν.Αλλωστε ηδη γνωρισε κ εχασε στο προσωπο της ΤΑΝΙΑΣ την ευτυχια...

Η ΛΕΙΛΑ οδηγειται στην τρελα κ αυτοκτονει κ ο ΦΕΡΧΑΤ μεθοδευει την εικονικη του αυτοκτονια για να επανελθει με σχεδιο εδικησης την επομενη χρονια μετα το γαμο ΤΑΝΙΑΣ-ΑΛΗ.

Το σχεδιο περειλαμβανε απαγωγη του ΑΛΗ κ αντικατασταση του απο σωσια πρακτορα που θα κατεστρεφε το γαμο του με την ΤΑΝΙΑ κ θα εκλεβε κυβερνητικα εγγραφα απο το θειο της ΣΕΒΑΣΤΟ ΔΡΑΚΟ.

(Προηγουμενο μελος τα λεει καλυτερα απο μενα γ αυτο τ δευτερο σκελος της ιστοριας...)

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ηταν η μονη ιστορια που με αγγιξε πραγματικα απο τη ΛΑΜΨΗ...Aν τα exete ,η εχετε προσβαση σε αυτα ,σας ικετευω aνεβαστε ta καπου.Θα τα αγοραζα ακομη.

ΣχετικΟ link

http://www.youtube.com/watch?v=xM9ddAj8yWw&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=xM9ddAj8yWw&feature=related)

Rakeesh
13-05-11, 22:49
Θυμασαι μηπως ποιος ηθοποιος εκανε τον Φερχάτ; Γνωστή φάτσα αλλά δεν μπορω να θυμηθω απο που :(

titika
13-05-11, 22:55
ΦΕΡΧΑΤ-ΣΠΥΡΟΣ ΜΑΒΙΔΗΣ -πολυ ομορφος κ καιριος...Αχ ρε παιδια δε γινεται ν τα βρουμε αυτα τα επεισοδια απο κανενα Αntenna Gold ,MΑΚΕΔΟΝΙΑ tv κλπ???

sunset89
13-05-11, 23:11
Μόνο εάν ανέβουν στο web tv ;)

sunset89
24-05-11, 14:56
Φωτό της σειράς από τα πρώτα χρόνια
http://3.bp.blogspot.com/_25DqgxSP1Ec/Sr3MKsu1IuI/AAAAAAAAA5Y/a0mT_aIdM70/s1600/Lampsi3.jpg

sypsi
24-05-11, 15:57
Τι λενε οι δημοσιογράφοι όταν δεν θέλουν να πάρουν θέση;;;;;

"Ας τον κρίνει η ιστορία!"

Και γιατί να μην πάρω θέση;;; Γιατί λόγω του ότι μεγάλωσα/αμε με τους πρώτους κύκλους της Λάμψης, δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός! Ρετρό είμαι, τυφλός όχι!!!!

Όσο γενικά για την πορεία του Φώσκολου, είναι μεγάλη ιστορία κ σηκώνει πολλή συζήτηση!!!!

sunset89
12-09-11, 14:53
http://img689.imageshack.us/img689/9623/lampsi.jpg

64274

thebest20
12-09-11, 14:59
Συλλεκτικότατες photos!Τελικά η σειρά είχε πολύ πλοκή,και δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά!

sunset89
12-09-11, 15:26
http://img13.imageshack.us/img13/816/25489522527401416838122.jpg http://img4.imageshack.us/img4/3073/24849522527319416846322.jpg

64275 64276

FORD231
01-11-11, 12:50
Τρέιλερ από την τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1
((Η Λάμψη)) που μεταδόθηκε το 1991

mhmerotategiatipino
01-11-11, 13:45
Αν ανεβει στο σαιτ του ΑΝΤ1 ξεχαστε με θα παρω sabbatical! :)

metalcandyman
01-11-11, 14:55
Και μενα μου αρεσαν αρκετες απο της ιστοριες της λαμψης αλλα απο ενα σημειο και μετα ειχε καταντησει αηδια.

tonytony
08-11-11, 16:23
Σαρώνει η "Λάμψη" στη Βουλγαρία!!!

Σαρώνει η «Λάμψη» στη Βουλγαρία

http://1.bp.blogspot.com/-qlNktbr5rOw/Tc9F4rcTEEI/AAAAAAAAANw/aM58jWsCPhQ/s320/Lampsi-1.jpg (http://1.bp.blogspot.com/-qlNktbr5rOw/Tc9F4rcTEEI/AAAAAAAAANw/aM58jWsCPhQ/s1600/Lampsi-1.jpg)
Μπορεί οι τούρκικες σειρές να έχουν κατακλύσει την ελληνική τηλεόραση, όμως και η δική μας σειρά «Λάμψη» του Νίκου Φώσκολου έχει τρομερή επιτυχία στη Βουλγαρία. Από (http://tvnea.blogspot.com/2011/11/blog-post_1398.html#) το 2000 μέχρι την άνοιξη η σειρά προβαλλόταν με τεράστια επιτυχία σε βουλγαρικό κανάλι και μάλιστα με δυο επεισόδια τη μέρα. Τώρα που τέλειωσε οι τηλεθεατές ζητούν να βάλουν τη σειρά σε επανάληψη.

Διαβάστε περισσότερα http://tvnea.blogspot.com/2011/11/blog-post_1398.html#ixzz1d7jwhRfl
Under Creative Commons License: Attribution (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)

video80
08-11-11, 19:15
Μπορεί να θεωρειθει ρετρο η σειρά μιας που ξεκήνησε το 1990.Απο τη σειρα (ιδίως τα πρώτα χρόνια) παρελάσανε ουκ ο λοίγοι αστέρες της βιντεοταινίας!Ο δέ Κώστας Τερζάκης οπου εδρεώθηκε για αρκετά χρονια -οι φίλοι του ελληνικού βιντεο θα ξέρετε άλλωστε οτι είταν το πεδί της HI-TECH ,Bαγγελη Φουρνιστάκη,Ανδρομέδα και δε συμαζεύετε!!!-
Για να μη μιλήσουμε για Εφη Πίκουλα ,Χρ. Κάλοου ,Σταμάτη Γαρδέλη και Βανέσσα Τζελβέ...(βεβέως βεβέως)

nwntas
08-11-11, 21:29
Μετά το Big in Japan έχουμε το Big in Bulgaria!
Είχα πετύχει βίντεο στο youtube με το βουλγάρικο dubbing πριν κάτι χρόνια, αλλά δεν περίμενα να έχει τόση επιτυχία στη γείτονα χώρα Βουλγαρία.

don dokken
08-11-11, 23:33
...μην παραμυθιαζεστε..
γριες και γεροι ελληνες συνταξιουχοι ειναι που ανεβαζουν την τηλεθεαση στη γειτονα χωρα..
αυτοι που εχουν εγκαταλειψει τη χωρα λογω κρισης και με το πεντακοσαρικο της συνταξης την περνανε κοτσανι..

:D

nick
12-11-11, 19:08
Τίτλοι τέλους:

Lampsi91
25-12-11, 22:59
Η Giant δεν ήταν ο πύργος Αθηνών αλλά ο Πύργος Attrina στο Μαρούσι.

FORD231
13-04-12, 06:39
Τρέιλερ για την τηλεοπτική σειρά του ΑΝΤ1
((Η Λάμψη)) μεταδόθηκε το 1993

imperium
13-04-12, 18:20
τι μου θυμισες τωρα...:)

nick
13-04-12, 21:50
Καταπληκτικό Ford 231. Θα χαρώ πολύ να δώ και άλλα αποσπάσματα.

antpao
06-11-12, 02:11
Καλησπερα παιδια,κοιταξτε τι βρηκα στο youtube.Δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχουν αποσπασματα απο την ελληνοτουρκικη ιστορια.Μπειτε και δειτε τα http://www.youtube.com/user/trifyllaras83

tzias57
06-11-12, 16:22
ερώτηση στο παρακάτω βίντεο τον στάμο υποδύεται ο Γιάννης Κατράνης;

[edit] To video εχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]

thebest20
06-11-12, 18:19
Να ρωτήσω,γνωρίζετε την υπόθεση με αυτό τον δήθεν ανάπηρο,τι ειχε παίξει με αυτόν?Ήταν βασικό μέρος της ιστορίας?Και ποιος ηθοποιός είναι?

Gifra
17-11-12, 15:55
Ήμουν μικρό παιδί όταν βγήκε αυτή η σειρά. Θυμάμαι ρώταγα συνέχεια την μητέρα μου ποιό θα είναι το τέλος της σειράς (τι θα γίνει στο τέλος) και πότε επιτέλους θα τελειώσει.
Η μητέρα μου μου έλεγε οτι οι σαπουνόπερες δεν έχουν τέλος και μου προξενούσε μεγάλη έκπληξη.
Θυμάμαι αμυδρά τον αντ1 να διαφημίζει την σειρά πριν αρχίσει και θυμάμαι ίσως και το πρώτο επεισόδιο που είχε παίξει σαββατοκύριακο (με επιφύλαξη - δεν είμαι καθόλου σίγουρος). Στην αρχή δεν την παρακολουθούσα, την βαριόμουν, αλλά μετά την έβλεπα περιστασιακά και ειδικά μου άρεσαν οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα.

Θυμάμαι τον πρώτο κακό, ποτέ δεν συγκράτησα το όνομά του, που στο τέλος αποδείχθηκε οτι ήταν μυστικός αστυνομικός ή κάτι τέτοιο. Ήταν ο Χρήστος Μάντακας και θυμάμαι μια χαρακτηριστική σκηνή (την θυμάται κάποιος άλλος; ) όπου φοράει χειροπέδες και πιάνει την Βίρνα Δράκου απ'τον λαιμό χρησιμοποιώντας την ως ασπίδα και εν συνεχεία το σκάει πηδώντας απ'το παράθυρο. Θυμάμαι κάτι αναφορές για παράνομη διακίνηση πλουτωνίου ή κάτι παρεμφερές (μπορεί να λέω και ανοησίες τώρα) που με εντυπωσίαζαν πολύ ως παιδί.

Μερικά χρόνια αργότερα ήρθε και η ιστορία με τον ευλογητό (ή μήπως ήταν στο καλημέρα ζωή) όπου όμως ήμουν αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία και ήμουν ψιλιασμένος με τα 'κόλπα' του Φώσκολου. Από την αρχή είχα καταλάβει οτι ο λιγότερο ύποπτος ήταν ο κακός της υποθέσεως.

nick
25-11-12, 00:29
Ένα απόσπασμα απο τα πρώτα χρόνια της Λάμψης με τον Χρήστο Πολίτη (Γιάγκο Δράκο) και τον Χρήστο Κωνσταντόπουλο (Σέβο Δράκο):

http://youtu.be/-kdUzYZNv-Y

tzias57
25-11-12, 01:00
Ήμουν μικρό παιδί όταν βγήκε αυτή η σειρά. Θυμάμαι ρώταγα συνέχεια την μητέρα μου ποιό θα είναι το τέλος της σειράς (τι θα γίνει στο τέλος) και πότε επιτέλους θα τελειώσει.
Η μητέρα μου μου έλεγε οτι οι σαπουνόπερες δεν έχουν τέλος και μου προξενούσε μεγάλη έκπληξη.
Θυμάμαι αμυδρά τον αντ1 να διαφημίζει την σειρά πριν αρχίσει και θυμάμαι ίσως και το πρώτο επεισόδιο που είχε παίξει σαββατοκύριακο (με επιφύλαξη - δεν είμαι καθόλου σίγουρος). Στην αρχή δεν την παρακολουθούσα, την βαριόμουν, αλλά μετά την έβλεπα περιστασιακά και ειδικά μου άρεσαν οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα.

Για να

Θυμάμαι τον πρώτο κακό, ποτέ δεν συγκράτησα το όνομά του, που στο τέλος αποδείχθηκε οτι ήταν μυστικός αστυνομικός ή κάτι τέτοιο. Ήταν ο Χρήστος Μάντακας και θυμάμαι μια χαρακτηριστική σκηνή (την θυμάται κάποιος άλλος; ) όπου φοράει χειροπέδες και πιάνει την Βίρνα Δράκου απ'τον λαιμό χρησιμοποιώντας την ως ασπίδα και εν συνεχεία το σκάει πηδώντας απ'το παράθυρο. Θυμάμαι κάτι αναφορές για παράνομη διακίνηση πλουτωνίου ή κάτι παρεμφερές (μπορεί να λέω και ανοησίες τώρα) που με εντυπωσίαζαν πολύ ως παιδί.

Μερικά χρόνια αργότερα ήρθε και η ιστορία με τον ευλογητό (ή μήπως ήταν στο καλημέρα ζωή) όπου όμως ήμουν αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία και ήμουν ψιλιασμένος με τα 'κόλπα' του Φώσκολου. Από την αρχή είχα καταλάβει οτι ο λιγότερο ύποπτος ήταν ο κακός της υποθέσεως.

οι αναμνήσεις σου σε βιντεο. Η απόδραση του κακοποιού Φάνη Βαρβέρη από το γραφείο της Βίρνας

http://www.youtube.com/watch?v=BBXTxmS2cr0

nick
25-11-12, 20:22
Διονύσης Ξάνθος - Αλεξάνδρα Παλαιολόγου:

http://youtu.be/DJIqcU3EwtA

nick
30-11-12, 23:00
Ο Τζώνυ Θεοδωρίδης (Στράτος) και η Μαρίνα Ψάλτη (Ελβίρα):

http://youtu.be/SBihAL8h3fI

Και ένα απόσπασμα με την αγαπημένη μας Κάτια Δανδουλάκη:
[edit] Αρκετά μεγάλο απόσπασμα από το επεισόδιο. Δυστυχώς λόγω πνευματικών δικαιωμάτων το link αφαιρείται [edit]

katerinak
01-12-12, 18:30
:thanx2::thanx2:για τα αποσπασματα Νικο!! στο τελευταιο βιντεο η κοπελα υποτιθεται οτι ειναι κορη της Βιρνας;καποιος πρεπει να την ξεγελασε ομως αλλά δε θυμαμαι για ποιο λογο,ισως για χρηματα; η "πραγματικη" κορη της ηταν αλλη ,η Τζενη Ιωακειμιδου

nick
01-12-12, 18:56
Υποτίθεται οτι είναι κόρη της Βίρνας... Απο κει και κάτω όμως δεν θυμάμαι τι έγινε...

Ouknos
11-12-12, 21:34
:thanx2::thanx2:για τα αποσπασματα Νικο!! στο τελευταιο βιντεο η κοπελα υποτιθεται οτι ειναι κορη της Βιρνας;καποιος πρεπει να την ξεγελασε ομως αλλά δε θυμαμαι για ποιο λογο,ισως για χρηματα; η "πραγματικη" κορη της ηταν αλλη ,η Τζενη Ιωακειμιδου

Οντως... αυτος που την ξεγελασε ειναι ο ντεντεκτιβ που δειχνει την ωρα που αγκαλιαζονται με την δηθεν κορη της ονοματι Κουλαξης,η Βιρνα τον πληρωσε για να βρει την χαμενη της κορη και την πασαρε ως αληθινη για να της φανε λεφτα στο τελος αποκαλυφθηκε η απατη και ο Κουλαξης κατεληξε στη φυλακη αλλα μετα απο καποια επεισοδεια απεδρασε.

Kambia
16-01-13, 11:53
christos1977gr μη συνεχίζεις να διαφημίζεις σελίδες του facebook σε παρακαλώ! Και μη γράφεις με κεφαλαία. Strike two.....

christos1977gr
16-01-13, 11:56
[edit] Greeklsih. Διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ [edit]

christos1977gr
16-01-13, 12:37

Eπαιζε επισης κ' στις 'Μικρες Αμαρτιες' του Δαλιανιδη καποτε στο star ...

Μεγαλο κεφαλαιο ηταν και η εμφανιση της πρωτης κυριας Δρακου (και μητερας των νομιμων παιδιων του).

Πριν απο αυτο.. εμφανιζοταν σαν φαντασμα (και νεοτατη) στην Βιρνα και της εδινε συμβουλες.
(νομιζω στα σκαλια, ηταν το σημειο που της αρεσε να εμφανιζεται)
Σαν Φαντασμα.. την υποδυοταν μια πρωην Σταρ Ελλας
Η πρωτη νομιμη συζυγος του Γιαγκου Δρακου ηταν η Ελενα Δρακου που την υποδηθηκε η Μανια Τεχριτζογλου ,που γυρισε πισω μετα απο χρονια στο αναπηρικο καροτσακι .... που εγινε κ η πολυκροτη δικη ....κ μαθευτηκε πλεον σε ολους οτι ζει στο δικαστηριο απο την Βιρνα....τρομερο επεισοδιο... οσο για το οραμα της Βιρνας ,ηταν η Τζενη Μπαλατσινου κοριτσακι τοτε ακομα.........οντως απο τα καλλιστεια.....

68512Αρχικοι τιτλοι της Λαμψης

christos1977gr
28-01-13, 05:49
http://www.youtube.com/watch?v=7busny8OFuA&feature=youtu.be

Android
28-01-13, 08:05
Ευλογητός και ξερό ψωμί.

christos1977gr
29-01-13, 11:44
http://www.youtube.com/watch?v=HQ0i2_pkxKM&feature=youtu.be

Aγγελίνα
29-01-13, 18:21
Ευλογητός και ξερό ψωμί.

I 'll say!:bow2:

Aγγελίνα
30-01-13, 13:33
Επίσης, μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση που όταν ο Γιάγκος έπιασε τη Βίρνα με τον Αλέξη...χμμμ ξέρετε...δεν τον πείραξε το γεγονός καθαυτό, αλλά το ότι "κυλιόντουσαν σαν τα σκυλιά στο πάτωμα"!!! :animlaugh::animlaugh: Το 'λεγε και το ξανάλεγε τουλάχιστον για τα επόμενα 3 επεισόδια! :P

christos1977gr
31-01-13, 22:51
http://www.youtube.com/watch?v=KnGMsOF6nKw&feature=youtu.be

nick
11-02-13, 23:24
Η Ελένη Κούρκουλα και ο Κώστας Σπυρόπουλος στην σειρά:
71336

Απο την σειρά:
71339

combinatorics
18-03-13, 16:11
ρε παιδιά,εχει παίξει ο γιάγκος δράκος και στην καλημερα ζωή;

D@redevil
18-03-13, 16:24
ρε παιδιά,εχει παίξει ο γιάγκος δράκος και στην καλημερα ζωή;

Σύμφωνα με τη RetroDB (http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CF%81%CE%B1_% CE%B6%CF%89%CE%AE) μας, ναι! ;)

playmofreak
18-03-13, 19:08
ώραίες εποχές.και μόνο που είναι το '91 δεν χρειάζεται να πείς τιποτα άλλο.να πώ την αλήθεια δεν την έβλεπα τη σειρά.μόνο κάποια αποσπάσματα.αυτό που θυμάμαι πολυ χαρακτηριστικά όμως είναι την Ελένη Κούρκουλα να λέει στον Σπυρόπουλο (αν θυμάμαι καλά) 'Σελήνη πάει άσυλο?

combinatorics
18-03-13, 19:26
υπάρχει κάποιο υλικό σχετικά με την συμμετοχη του γιάγκου στην καλημέρα ζωή;έχω περιέργεια να δω σε ποιο σημείο έφτανε ο φώσκολος!!!

margy92
29-04-13, 17:49
Παιδιά θυμάστε τον Ρενο τον σκηνοθέτη στην Λάμψη, που τον υποδυόταν ο Κώστας ο Διγκας ??? Που τον ήθελε η Τατιάνα και η υπηρέτρια αλλά αυτός αγαπούσε την υπηρέτρια εεεεε???? Τι όμορφο παλικάρι ήταν αυτό, έχω πολλά χρόνια να τον δω στην τηλεόραση ,, μήπως ξέρει κανείς τι απέγινε ??? Τελευταία φορά τον είδα στο Κωνσταντίνου και Ελένης ως Γεράσιμος Κηπουρός, Ξέρει κανένας τι απέγινε ??

johnmar94
29-04-13, 19:02
http://www.kostasdigas.gr/ Η επίσημη ιστοσελίδα του ηθοποιού

D@redevil
29-04-13, 22:55
Παιδιά θυμάστε τον Ρενο τον σκηνοθέτη στην Λάμψη, που τον υποδυόταν ο Κώστας ο Διγκας ??? Που τον ήθελε η Τατιάνα και η υπηρέτρια αλλά αυτός αγαπούσε την υπηρέτρια εεεεε???? Τι όμορφο παλικάρι ήταν αυτό, έχω πολλά χρόνια να τον δω στην τηλεόραση ,, μήπως ξέρει κανείς τι απέγινε ??? Τελευταία φορά τον είδα στο Κωνσταντίνου και Ελένης ως Γεράσιμος Κηπουρός, Ξέρει κανένας τι απέγινε ??

Καλησπέρα και καλώς ήρθες! :)

Η απορία που πόσταρες έχει απαντηθεί, τόσο στο παρόν thread....

....όσο κι εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15080-%B8%EB%EB%E7%ED%E5%F2-%E7%E8%EF%F0%EF%E9%EF%DF-%D4%E9-%E1%F0%DD%E3%E9%ED%E1%ED&p=421075&viewfull=1#post421075

....κι εδώ:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15080-%B8%EB%EB%E7%ED%E5%F2-%E7%E8%EF%F0%EF%E9%EF%DF-%D4%E9-%E1%F0%DD%E3%E9%ED%E1%ED&p=420993&viewfull=1#post420993

Ήδη έχουν επέμβει admins & smods κι έχουν διαγράψει δημοσιεύσεις σου. Σε παρακαλώ θερμά, μην ξαναρωτήσεις το ίδιο πράγμα. Κάθε ποστ που θα κάνεις και θα ρωτάς το ίδιο πράγμα, θα το διαγράφουμε. Κάθε θέμα που ανοίγεις, επίσης. Ό,τι απάντηση ήταν να πάρεις, εφόσον ξέραν τα παιδιά, σου την έδωσαν. Δεν έχει νόημα να ρωτάς συνέχεια το ίδιο - κάπου κουράζονται και τα υπόλοιπα μέλη! ;)

margy92
29-04-13, 23:41
Έχετε δίκιο , λάθος μου , δεν θα ξαναγίνει , με συγχωρείτε για την αναστάτωση

Gus
05-09-13, 11:46
http://www.youtube.com/watch?v=7QNedNTrYE0 και ο TERMINATOR a.k.a. Εξολοθρευτής σε Bulgaric Version!

Πωπω τι μου θύμισες!!

Αυτή η φάτσα του Εξολοθρευτή είχε στοιχειώσει τα παιδικά μου χρόνια. Συγκεκριμένα, η σκηνή που μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό είναι όταν καταφτάνει μια κασέτα VHS στο τμήμα και στο βίντεο εμφανίζεται ο Εξολοθρευτής λέγοντας διάφορα ασυνάρτητα και γράφοντας με κόκκινη μπογιά... Είχα ..... πάνω μου όταν το είχα δει. Πρέπει να ήταν τέλη 90's αρχές 00's, ε;

Ευχαριστώ προσωπικά για το βίντεο! :)

EDIT: Μόλις βρήκα την επίμαχη σκηνή :P

http://youtu.be/pbMGYtotHiE

nick
05-09-13, 16:36
Απο το αρχείο της ηθοποιού Μάρθας Κουμπάρου:
86082

hannele
02-11-13, 09:43
Η ΤΑΝΙΑ ενοσο απο καπριτσιο δουλευε στην αστυνομια, ειχε την τυχει να σωθει απο εναν εναν Τουρκο,που δε θυμαμαι γιατι βρεθηκε παρανομως στην Ελλαδα.Ερωτευτηκαν παραφορα κ ο ΑΛΗ(Τερζακης)δεν την ξεχασε οταν γυρισε στην Τουρκια οπου ζουσε με τν μακροθυμο παππου ΟΣΜΑΝ κ την ευαισθητη γιαγια ΕΜΙΝΕ.

O Aλή ψάρευε με τη βάρκα του ανοιχτά της Σμύρνης και χάλασε η μηχανή. Τον περιμάζεψε ένα καΐκι, το οποίο όμως ήταν δουλεμπορικό μεταφέροντας λαθρομετανάστες από τα Τουρκικά παράλια στα Eλληνικά νησιά. Πάνω στην ώρα, το Ελληνικό Λιμενικό κάνει έφοδο στο καΐκι συλλαμβάνοντας τους Τούρκους δουλέμπορους και μαζί με αυτούς και τον Αλή που τον πέρασαν για συνεργάτη τους.
Τους μεταφέρουν στην Αθήνα, αλλά ο Αλή καταφέρνει και τους το σκάει στο λιμάνι του Πειραιά. Η Τάνια, η οποία βρισκόταν ήδη στο λιμάνι για κάποια άλλη δουλειά που της είχε αναθέσει η Αστυνομία, δέχεται επίθεση από ένα τύπο. Ο Αλή καθώς έτρεχε να κρυφτεί, βλέπει την Τάνια να παλεύει με τον τύπο, επεμβαίνει και τη σώζει. Εκείνη τη στιγμή όμως εμφανίζονται οι λιμενικοί που τον έψαχναν, τον συλλαμβάνουν ξανά και μεταφέρεται στη ΓΑΔΑ. Προς έκπληξη του στη ΓΑΔΑ συναντάει πάλι την Τάνια (που δεν γνώριζε όταν την είχε δει στο λιμάνι ότι ήταν αστυνομικός) και από εκεί και πέρα αρχίζει ο έρωτας τους μέσα στα κρατητήρια.
Με τη σύλληψη του Αλή, καταφθάνει στην Ελλάδα και όλο το Τουρκοσόι από την Σμύρνη (παππούς Οσμάν, αρραβωνιαστικιά Λειλά, αδερφός Φερχάτ, Σουχρί) προσπαθώντας να αποδείξουν στις Ελληνικές Αρχές ότι ο Αλή δεν είναι δουλέμπορος αλλά φιλέλλην με σπουδές στον ελληνικό πολιτισμό, ευυπόληπτος και φιλήσυχος πολίτης και όλα τα σχετικά. Παράλληλα τους πέφτει και ο ουρανός στο κεφάλι ανακαλύπτοντας ότι ερωτεύτηκε την Ελληνίδα αστυνομικό.
Από την άλλη, οι Ελληνικές Αρχές που δεν πίστεψαν στην αθωότητα του Αλή, σκόπευαν να τον καταδικάσουν για δουλεμπορία. Παραμονές της δίκης, η Τάνια τον βοηθάει να δραπετεύσει και να επιστρέψει κρυφά στην Τουρκία προκειμένου να ξεχάσει ο ένας τον άλλον, θεωρώντας πως ο έρωτας αυτός δεν έχει μέλλον. Ο Αλή επιστρέφει στην πατρίδα του, αλλά η απόσταση που τους χωρίζει δεν είναι ικανή για να ξεχάσουν. Έτσι η Τάνια αποφασίζει να πάει για λίγες μέρες στην Σμύρνη να τον επισκεφθεί και η ιστορία συνεχίζεται όπως ακριβώς περιγράφηκε σε προηγούμενα posts με τη σύλληψη της Τάνιας στην Τουρκία για κατασκοπεία κλπ κλπ.

Συγνωμη αν σας κουρασα αλλα αυτη ηταν η μονη ιστορια που με αγγιξε πραγματικα απο τη ΛΑΜΨΗ...

Και εμένα επίσης! Η ιστορία Τάνιας -'Ιωνα (Αλή) ήταν η μοναδική ιστορία στα 13 χρόνια της Λάμψης που είχα παρακολουθήσει και μάλιστα απο το πρωτο επεισόδιο μέχρι και το τέλος αυτης της σχεσης με την αυτοκτονία του Ιωνα-Αλή.

Όταν ο Αλή και η Τατιάνα διέφυγαν στην Ελλάδα, αναγκάστηκαν να αποκαλύψουν στον Φερχάτ ότι η οικογένειά του είχε ελληνικές ρίζες και τότε αποπειράθηκε να αυτοκτονήσει. Βρισκόταν για αρκετό καιρό σε κώμα, αλλά οι δικοί του τον θεωρούσαν νεκρό. Όταν συνήλθε, αναγκάστηκε (για να μην υπάρξει αμφιβολία για την αφοσίωσή του στην Τουρκία) να λάβει μέρος στην επιχείρηση αντικατάστασης του αδελφού του, του Αλή, από τον σωσία του. Ωστόσο, ένας δεσμοφύλακας ήταν στην πραγματικότητα πράκτορας των ελληνικών μυστικών υπηρεσιών και αποκάλυψε την αλήθεια στις οικογένειες Δράκου και Μπαρκίζ. Έτσι η ελλ. κυβέρνηση παγίδεψε τον σωσία δίνοντάς του τις πληροφορίες που εκείνη ήθελε. Τελικά συνέλαβαν τον σωσία και τον Φερχάτ, ο οποίος τον είχε συναντήσει κρυφά στην Ελλάδα για να του δώσει οδηγίες, και τους αντάλλαξαν με τον Ίωνα.

Αν το θυμάστε, εκτός από τον Αλή, απαγωγή και αντικατάσταση με σωσία είχε και η Τάνια. Ήταν η επόμενη ιστορία στη σχέση Ίωνα (Αλή)-Τάνιας.

Η Σάντρα είχε βρει σε ένα καταγώγιο μια τραγουδίστρια, σωσία της Τάνιας, την οποία αφού πρώτα "μεταμόρφωσε" σε κυρία της αριστοκρατίας, απήγαγε την Τάνια και την έβαλε στη θέση της. Δεν θυμάμαι ποιο ήταν το κίνητρο της, νομίζω για να μπορει να κλέψει η σωσίας χρήματα και πολύτιμα χρυσαφικά των Δράκων, κάτι τετοιο....
Η τραγουδίστρια είχε ένα μικρό αδερφό, τον οποίο η Σάντρα είχε απαγάγει προκειμένου να την αναγκάσει να δεχτεί το "ρόλο". Αρχικά κανείς στο Δρακέϊκο δεν είχε καταλάβει την αντικατάσταση, ούτε καν ο 'Ιωνας.
Η σωσίας ερωτεύτηκε τον Ίωνα και όταν αποκαλύφθηκε η απάτη και συνελήφθη, ο Ίωνας την επισκεπτόταν συνέχεια στα κρατητήρια, γεγονός που εξόργιζε την Τάνια. Δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες από την συγκεκριμένη ιστορία, όμως θυμάμαι ότι είχε happy end με την Τάνια να συγχωρεί τον Ίωνα που δεν κατάλαβε την αλλαγή της με τη σωσία, γιατί ούτε και αυτή είχε καταλάβει την δική του αλλαγή με το δικό του σωσία.

Και για να συμπληρώσω στην ιστορία Τάνιας-Ίωνα (Αλή), το τέλος αυτής της σχέσης πραγματικά ήταν μεγάλο ξενέρωμα σε σχεση με όλη αυτή την ιστορία αγάπης.

Η Σάντρα ήταν υπεύθυνη για το τέλος Τάνιας - 'Ιωνα.
Εμφανίστηκε στον Ίωνα-Αλή παριστάνοντας την κατατρεγμένη. Αυτός τη λυπήθηκε, της έδωσε χρήματα για να την βοηθήσει και αυτή τον κατηγόρησε για βιασμό (αν θυμάμαι καλά ότι δήθεν την βίασε επειδή αρνήθηκε να κοιμηθεί μαζί του ως αντάλλαγμα των χρημάτων που της είχε δώσει).
Στην παγίδα έπεσε και η Τάνια που όχι μόνο πίστεψε πως ο Ίωνας είχε όντως βιάσει την Σάντρα, αλλά έγινε και η συνήγορος υπεράσπισης της Σάντρας στο δικαστήριο, καθίζοντας στο εδώλιο τον ίδιο της τον άντρα.
Ακολούθησε δίκη (πολλών επεισοδίων) όπου φυσικά στο τέλος αποδείχθηκε πανηγυρικά η αθωότητα του Ίωνα και η πλεκτάνη της Σάντρας.
Η Τάνια με την ουρά στα σκέλια έπεσε στα πόδια του Ίωνα να την συγχωρέσει για το λάθος της, όμως εκείνος μη μπορώντας να ξεπεράσει το γεγονός ότι η γυναίκα που αγάπησε τόσο πολύ τον πρόδωσε, αυτοκτόνησε με το αυτοκίνητο του πέφτοντας στο γκρεμό, αφήνοντας της ένα σημείωμα που της εξηγούσε το λόγο της αυτοκτονίας του.

Κατά τη διάρκεια της δίκης του Ίωνα έγινε για μια ακόμη φορά αλλαγή στο ρόλο της Τανιας, όπου η Μαίρη Βλουτή αντικατέστησε την Καλλιόπη Ευαγγελίδου, η οποία υποδυόταν την Τάνια Δράκου μέχρι τότε.

Πάντως μετά το θάνατο του Ίωνα, η Τάνια δεν άργησε και πολύ για να παρηγορηθεί ξανά. Ερωτεύτηκε ένα μουσικό, ο οποίος ήταν ο πρώτος έρωτας της Αρετής. Με αυτόν η Αρετή είχε αποκτήσει μια κόρη την οποία την μεγάλωνε αυτός στο εξωτερικό, γεγονός που η Αρετή το έκρυβε από τους Δράκους. Εμφανίζεται λοιπόν αμέσως μετά το θάνατο του Ίωνα ο πρώην αγαπημένος της Αρετής με την κρυφή κόρη τους - αν θυμάμαι καλά τον υποδυόταν ο Σταμάτης Γαρδέλης- και το Δρακέϊκο μπήκε σε νέες περιπέτειες…
Στο τέλος όμως της Λάμψης, η Τάνια χάνει τα λογικά της και την κλείνουν σε ψυχιατρική κλινική.

Mandrake
02-11-13, 15:36
Η πρωτη νομιμη συζυγος του Γιαγκου Δρακου ηταν η Ελενα Δρακου που την υποδηθηκε η Μανια Τεχριτζογλου ,που γυρισε πισω μετα απο χρονια στο αναπηρικο καροτσακι .... που εγινε κ η πολυκροτη δικη ....κ μαθευτηκε πλεον σε ολους οτι ζει στο δικαστηριο απο την Βιρνα....τρομερο επεισοδιο...

Ισχύει αυτό με την Έλενα Δράκου για τη Μάνια Τεχριτζόγλου; Στην βάση το έχουμε ως Χριστίνα Kenich. Μήπως ήταν Χριστίνα Δράκου και το Kenich είναι το πατρικό της; Τον Εξολοθρευτή ποιος τον υποδύονταν; Η Αγγελική Δημητρακοπούλου ήταν είχε τον βαθμό του ταξίαρχου αλλά ήταν όντως αρχηγός της αστυνομίας; Είχε άλλον βαθμό νωρίτερα; Όποιος θυμάται ας μας πει για να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις. :)

nick
02-11-13, 16:00
Ισχύει αυτό με την Έλενα Δράκου για τη Μάνια Τεχριτζόγλου; Στην βάση το έχουμε ως Χριστίνα Kenich. Μήπως ήταν Χριστίνα Δράκου και το Kenich είναι το πατρικό της;
Αυτό που θυμάμαι εγώ Μandrake ήταν οτι το Χριστίνα Κένιχ, ήταν το όνομα (ψεύτικο) με το οποίο ήρθε στην Ελλάδα η Έλενα Δράκου. Δεν ήταν δηλαδή το πατρικό άλλα ψεύτικο, για να μην την αναγνωρίσουν.

atanasio
02-11-13, 16:24
Μια που μιλάμε για την Έλενα Δράκου -που, όντως, όπως λέει ο nick, ήρθε στην Ελλάδα με το ψευδώνυμο Χριστίνα Κένιχ, για να μην γίνει αντιληπτή- ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί την έπαιξε η νεότατη τότε Μάνια Τεχριτζόγλου. Πολύ καλή ηθοποιός, δεν λέω, αλλά υπερβολικά νέα για τον συγκεκριμένο ρόλο.

hannele
02-11-13, 16:24
Ισχύει αυτό με την Έλενα Δράκου για τη Μάνια Τεχριτζόγλου; Στην βάση το έχουμε ως Χριστίνα Kenich. Μήπως ήταν Χριστίνα Δράκου και το Kenich είναι το πατρικό της; Τον Εξολοθρευτή ποιος τον υποδύονταν; Η Αγγελική Δημητρακοπούλου ήταν είχε τον βαθμό του ταξίαρχου αλλά ήταν όντως αρχηγός της αστυνομίας; Είχε άλλον βαθμό νωρίτερα; Όποιος θυμάται ας μας πει για να κάνω τις απαραίτητες διορθώσεις. :)

Ναι, η Μάνια Τεχριτζόγλου είχε παίξει την Έλενα Δράκου.

Η Ελένα Δράκου υποτίθεται ότι είχε σκοτωθεί σε αεροπορικό δυστύχημα όταν ακόμη ο Αλέξης, η Τάνια και ο Τίμος ήταν μικρά. Για αυτό άλλωστε και ο Γιάγκος παντρεύτηκε τη Βίρνα, που ουσιαστικά εκείνη τα μεγάλωσε ως μητριά τους. Ομως εν αγνοία της οικογένειας όλα αυτά τα χρόνια που την θεωρούσε νεκρή, η Έλενα είχε επιζήσει της πτώσης έχοντας σοβαρά κινητικά πρόβλημα και πρόσωπο απανθρακωμένο που από τις πλαστικές αποκατάστασης είχε αλλάξει εντελώς η μορφή της και δεν θύμιζε σε τίποτα την παλιά Έλενα.
Εμφανίζεται λοιπόν στη ζωή των Δράκων, όχι με το πραγματικό της όνομα, Έλενα Δράκου, άλλα με το ψεύτικο όνομα Χριστίνα Kenich. Δεν ήθελε να μάθει κανείς από το Δρακέϊκο οτι είχε επιζήσει της πτώσης. Ήθελε απλώς να έχει επαφή μαζί τους, να βλέπει τα παιδιά της, χωρίς να τα ταράξει ότι είναι η μητέρα τους. Και ο Γιάγκος και τα 3 παιδιά, της έδειχναν ιδιαίτερη συμπάθεια και αγάπη χωρίς να ξέρουν ποια ήταν στην πραγματικότητα. Ο άνθρωπος όμως που την προμήθευε μορφίνες για τους πόνους που είχε λόγω των κινητικών προβλημάτων, γνώριζε την πραγματική της ταυτότητα και την απειλούσε ότι θα πει όλα στους Δράκους, για να της τρώει λεφτά. Τον ρόλο υποδυόταν ο Ανέστης Βλάχος. Προκειμένου να του κλείσει το στόμα, τον σκότωσε. Στη δίκη για τη δολοφονία του, εισαγγελέας ήταν η Βίρνα (και δεν θυμάμαι πως) αποκαλύφθηκε ότι το "Χριστίνα Kenich" ήταν ψεύτικο όνομα γιατί στην πραγματικότητα ήταν η Έλενα Δράκου. Σοκ στο Δρακέϊκο! Κάγκελο όλοι! Εκείνη όμως (η Ελένα-Χρίστινα) για να μην γίνει αιτία να διαλυθεί η οικογένεια, σχεδιάζει την εικονική αυτοκτονία της. Πυρπολεί το σπίτι της και όλοι πίστεψαν πως ήταν μέσα και κάηκε, ενώ αυτή διέφυγε στο εξωτερικό. Από τότε δεν εμφανίστηκε ξανά στη Λάμψη και όλοι έμειναν με την εντύπωση πως αυτή τη φορά όντως είχε πεθάνει.

Και τον Ευλογητό και τον Εξολοθρευτή, τους υποδύθηκε ο Κώστας Τερζακης (αυτός δηλαδη ο ηθοποιος φορούσε τις μάσκες των ρόλων), ο οποιος μετά επαιξε τον Αλή-Ιωνα.

atanasio
02-11-13, 16:27
hannele, καλώς όρισες στην παρέα. Υποκλίνομαι στο μνημονικό σου.

hannele
02-11-13, 16:33
Ευχαριστώ anatasio καλως σας βρηκα. Η αληθεια ειναι ότι η Λάμψη είχε στοιχειώσει τα παιδικα΄μου χρόνια :D γιατί και να μην ήθελα να το δω, απο τη στιγμή που καθε απογευμα στήνοταν μπροστά στην tv ολη η οικογενεια και κοιτουσαν αποσβολωμένοι, θέλοντας και μην έπεφτε το ματι μου στο τι γινόταν.....
Πάντως τα πρώτα χρόνια είχε παρα πολυ ωραίες ιστορίες...στο τελος πια ειχε κανει μεγάλη κοιλιά με ιστορίες που απλά επαναλαμβάνονταν με διαφορετικά πρόσωπα....

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
02-11-13, 17:54
Αυτή η ιστορία με την Έλενα Δράκου είχε παρουσιαστεί στα μέσα του 1993 και ολοκληρώθηκε γύρω στο Νοέμβριο, αν θυμάμαι καλά. Ο Ανέστης Βλάχος λεγόταν "Μιλτιάδης Μπέρκας". Η "Έλενα" είχε και μια βοηθό που τη λέγανε "Βερόνικα" και την υποδυόταν η Μάρθα Πολίτου, ενώ αν δεν απατώμαι τότε έκανε και την πρώτη εμφάνισή της η Νόρα Κατσέλη ως "Ήρα", φίλη της "Έλενας"...
Όσο για την αποκάλυψη, θυμάμαι ότι την τελευταία μέρα της δίκης κι ενώ επρόκειτο να βγει η απόφαση, η Βίρνα εμφανίστηκε στην έδρα κρατώντας ένα κουρελιασμένο διαβατήριο που είχε σταλεί νομίζω από τον τόπο που έγινε το αεροπορικό δυστύχημα. Τρέμοντας διάβασε το όνομα "Έλενα σύζυγος Γιάγκου Δράκου"...
Αυτά θυμάμαι έτσι πρόχειρα, τώρα που διάβασα τη συζήτηση...

Ναι, η Μάνια Τεχριτζόγλου είχε παίξει την Έλενα Δράκου.

Η Ελένα Δράκου υποτίθεται ότι είχε σκοτωθεί σε αεροπορικό δυστύχημα όταν ακόμη ο Αλέξης, η Τάνια και ο Τίμος ήταν μικρά. Για αυτό άλλωστε και ο Γιάγκος παντρεύτηκε τη Βίρνα, που ουσιαστικά εκείνη τα μεγάλωσε ως μητριά τους. Ομως εν αγνοία της οικογένειας όλα αυτά τα χρόνια που την θεωρούσε νεκρή, η Έλενα είχε επιζήσει της πτώσης έχοντας σοβαρά κινητικά πρόβλημα και πρόσωπο απανθρακωμένο που από τις πλαστικές αποκατάστασης είχε αλλάξει εντελώς η μορφή της και δεν θύμιζε σε τίποτα την παλιά Έλενα.
Εμφανίζεται λοιπόν στη ζωή των Δράκων, όχι με το πραγματικό της όνομα, Έλενα Δράκου, άλλα με το ψεύτικο όνομα Χριστίνα Kenich. Δεν ήθελε να μάθει κανείς από το Δρακέϊκο οτι είχε επιζήσει της πτώσης. Ήθελε απλώς να έχει επαφή μαζί τους, να βλέπει τα παιδιά της, χωρίς να τα ταράξει ότι είναι η μητέρα τους. Και ο Γιάγκος και τα 3 παιδιά, της έδειχναν ιδιαίτερη συμπάθεια και αγάπη χωρίς να ξέρουν ποια ήταν στην πραγματικότητα. Ο άνθρωπος όμως που την προμήθευε μορφίνες για τους πόνους που είχε λόγω των κινητικών προβλημάτων, γνώριζε την πραγματική της ταυτότητα και την απειλούσε ότι θα πει όλα στους Δράκους, για να της τρώει λεφτά. Τον ρόλο υποδυόταν ο Ανέστης Βλάχος. Προκειμένου να του κλείσει το στόμα, τον σκότωσε. Στη δίκη για τη δολοφονία του, εισαγγελέας ήταν η Βίρνα (και δεν θυμάμαι πως) αποκαλύφθηκε ότι το "Χριστίνα Kenich" ήταν ψεύτικο όνομα γιατί στην πραγματικότητα ήταν η Έλενα Δράκου. Σοκ στο Δρακέϊκο! Κάγκελο όλοι! Εκείνη όμως (η Ελένα-Χρίστινα) για να μην γίνει αιτία να διαλυθεί η οικογένεια, σχεδιάζει την εικονική αυτοκτονία της. Πυρπολεί το σπίτι της και όλοι πίστεψαν πως ήταν μέσα και κάηκε, ενώ αυτή διέφυγε στο εξωτερικό. Από τότε δεν εμφανίστηκε ξανά στη Λάμψη και όλοι έμειναν με την εντύπωση πως αυτή τη φορά όντως είχε πεθάνει.

Και τον Ευλογητό και τον Εξολοθρευτή, τους υποδύθηκε ο Κώστας Τερζακης (αυτός δηλαδη ο ηθοποιος φορούσε τις μάσκες των ρόλων), ο οποιος μετά επαιξε τον Αλή-Ιωνα.

Κι επειδή ένα-ένα μου 'ρχονται, θυμήθηκα ότι στη δίκη της "Κένιχ" συνήγορος υπεράσπισης ήταν ο ίδιος ο γιος της ο "Αλέξης" και τότε πρέπει να έκανε και την πρώτη εμφάνισή της η αδικοχαμένη Ελευθερία Βιδάκη ως "Έλλη Δέργου", βοηθός του. Το "Δέργου" το θυμάμαι καλά γιατί μου έφερνε στο νου το επώνυμο "Βέργος" που είχε ο Σωτήρης Τσόγκας στους "Ιερόσυλους"...

hannele
02-11-13, 18:17
Κι επειδή ένα-ένα μου 'ρχονται, θυμήθηκα ότι στη δίκη της "Κένιχ" συνήγορος υπεράσπισης ήταν ο ίδιος ο γιος της ο "Αλέξης"

Τρομερή λεπτομέρεια αυτο. Τώρα που διαβασα το post το θυμήθηκα. Οντως έτσι ήταν. Ο Αλέξης ήταν ο σύνηγορος υπεράσπισης της ίδιας του της μητέρας (δεν το ήξερε βεβαια τότε ποια ήταν). Και επιπλεον θυμάμαι, οτι η Βίρνα ζήλευε τρομερά που ο Γιάγκος και τα παιδιά, ειδικά ο Αλέξης, ενιωθαν μια ανεξήγητη έλξη για αυτην την μυστηριώδη Χριστίνα, την οποια επισκέπτονταν συχνά πυκνά. Είχε γίνει οργισμένη εχθρός της οτι δήθεν της ξεμυαλισε τον άντρα, οτι ήθελε να της κλεψει την οικογενεια και ενα σωρο. Μάταια η καημένη η Ελενα-Χριστίνα προσπαθουσε να την πείσει οτι δεν συνέβαινε κατι τετοιο, αλλα δεν μπορουσε και να της πει οτι "ειμαι η Ελενα" (η Ελενα έτρεφε εκτιμηση για την Βίρνα γιατί είχε σταθεί στα παιδιά της ως μάνα). Και οταν βεβαια αποκαλυφθηκε στη δική ποια ήταν τελικά, η Βίρνα έπαθε την πλάκα της ζωής της γιατί ουσιαστικά με την εμφανιση της Α συζύγου, ο γάμος της με τον Γιάγκο ήταν άκυρος.

D@redevil
02-11-13, 18:46
Hannele, αφού σε καλωσορίσω ανεπίσημα (για επίσημο welcome και γλυκάκι, κάνε μια βόλτα από εδώ (http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203)! ;)), να θαυμάσω κι εγώ με τη σειρά μου το εξαιρετικό μνημονικό σου για τη συγκεκριμένη σειρά!

Να υποθέσω ότι την είχες δει όλη, ε? :)

hannele
02-11-13, 20:20
Καλώς σας βρήκα D@redevil.
Τι είναι αυτό http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203 γιατί ως νέο μέλος δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα του forum πως πρέπει να κινηθώ.
Όχι δεν την έχω δει όλη. Πολύ λίγες ιστορίες έχω δει, άλλα έστω αυτές τις λίγες τις θυμάμαι αρκετά καλά, όπως τώρα αυτή της Έλενας. Έβλεπαν τη σειρά στο σπίτι και αν παρατηρούσα κάτι που μου κινούσε το ενδιαφέρον, καθόμουν να δω την ιστορία. Όπως προείπα την μόνη ιστορία που έχω δει από το πρώτο επεισόδιο μέχρι και το τελευταίο ήταν η ιστορία του Τούρκου Αλή και της Τάνιας. Θεωρώ ότι ήταν από τις ωραιότερες ιστορίες αγάπης της Λάμψης και σχετικά "ευσυγκίνητο" θα έλεγα θέμα μια και είχε να κάνει με χαμένες πατρίδες, Μικρά Ασία κλπ, αλλά με ένα τέλος πραγματικά ξενέρωμα!

D@redevil
02-11-13, 21:40
Καλώς σας βρήκα D@redevil. Τι είναι αυτό http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203 γιατί ως νέο μέλος δεν γνωρίζω ακόμα καλά τα του forum πως πρέπει να κινηθώ.

Κανένα πρόβλημα - ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε! :)

Ο σύνδεσμος που σου παρέθεσα είναι από το μέρος του φόρουμ που γράφουν τα νέα μέλη! Αν και δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς ν' ανοίξεις ένα θέμα εκεί, να μας πεις μερικά πράγματα για σένα (π.χ. πώς μας βρήκες, τι σου αρέσει από τις παλιές, καλές, ρετρό εποχές, τι περιμένεις να βρεις στο φόρουμ) και να σε καλωσορίσουμε εδώ, παλιά και νέα μέλη!

Όχι δεν την έχω δει όλη. Πολύ λίγες ιστορίες έχω δει, άλλα έστω αυτές τις λίγες τις θυμάμαι αρκετά καλά, όπως τώρα αυτή της Έλενας. Έβλεπαν τη σειρά στο σπίτι και αν παρατηρούσα κάτι που μου κινούσε το ενδιαφέρον, καθόμουν να δω την ιστορία. Όπως προείπα την μόνη ιστορία που έχω δει από το πρώτο επεισόδιο μέχρι και το τελευταίο ήταν η ιστορία του Τούρκου Αλή και της Τάνιας. Θεωρώ ότι ήταν από τις ωραιότερες ιστορίες αγάπης της Λάμψης και σχετικά "ευσυγκίνητο" θα έλεγα θέμα μια και είχε να κάνει με χαμένες πατρίδες, Μικρά Ασία κλπ, αλλά με ένα τέλος πραγματικά ξενέρωμα!

Τις θυμάσαι πολύ ζωντανά, ομολογουμένως! Μπορώ να πω ότι δημιουργείς στον άλλον τη βεβαιότητα ότι έχεις κάνει εκτεταμένη έρευνα πάνω στη σειρά! :)
Γενικά από τη Λάμψη, έχω πολύ συγκεχυμένες αναμνήσεις.... Κυρίως κάτι "Σελήνη πάει άσυλο?", "Σελήνη αγαπάει Χοχο" κτλ... Από ένα σημείο και μετά, είχε τραβήξει το σενάριο υπερβολικά πολύ, είχαν γίνει ριζικές αλλαγές στο καστ και κοντολογίς, έχασα τη μπάλα!....

Όπως και να 'χει, ανήκω κι εγώ (γενικά, όλοι εμείς!) στη γενιά που πρόλαβε τη Λάμψη εν τη γεννέση της και για την εποχή της ήταν τρομερά πρωτοποριακή (εφάμιλλη των αντίστοιχων Bold & the Beautiful / Santa Barbara)...

Mandrake
02-11-13, 23:33
Επομένως η Ελευθερία Βιδάκη είχε παίξει και αυτή στη "Λάμψη"! Νίκο, hannele και Τάσο Κριτσιώλη σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και τις πληροφορίες σας αυτές! Περάστηκαν όλα στο λήμμα της "Λάμψης". Εάν δεν βρεθούν όλοι οι ηθοποιοί (μέχρι τον τελευταίο κομπάρσο) της σειράς αυτής, θα σκάσω! :) Σε σχέση με το νούμερο ηθοποιών που ακούγεται πως έχουν περάσει, αυτοί που είναι στη βάση (αν και περισσότεροι απ' οπουδήποτε αλλού) είναι ελάχιστοι... Γνωρίζει κανείς ποιοι έπαιζαν τους γονείς του Αλή (Τερζάκη) στη σειρά και τα ονόματα των χαρακτήρων; Είχε αναφερθεί ποιο ήταν το επώνυμο του Αλή; Τους χαρακτήρες που υποδύθηκε ο Κώστας Τερζάκης, τους έχω με σωστή σειρά εμφάνισης στο λήμμα;

Η Βιργινία Θέου ήταν εισαγγελέας αν θυμάμαι καλά. Σωστά; Ο Μπέμπης δεν ήταν ο κηπουρός της έπαυλης;

atanasio
03-11-13, 00:26
Τον παππού και τη γιαγιά του Αλή έπαιζαν ο Γιώργος Τζώρτζης και η Όλγα Τουρνάκη. Οι γονείς του δεν ζούσαν, σύμφωνα με το σενάριο.

Λορένα
03-11-13, 01:11
Εβλεπα Λαμψη κατα καιρους. Την ιστορια με τον Ευλογητο παντως δεν την ειχα παρακολουθησει.

Τεσπα..

Μου εκαναν εντυπωση οι ερωτες του Γιαγκου. Απο τις ερωμενες (παλιες και μελλοντικες), τις πρωην, νυν και μελλουσες επισημες γυναικες του, μεχρι και σε οσες γινοταν απλη αναφορα στο ονομα τους, εχοντας αφησει φυσικα στον Γιαγκο ενα παιδι.
Σημ. και η Ναντια Μουρουζη ηταν ενα απο τα παιδια του (δεν θυμαμαι την καταληξη της)

Κατηγορια ολοκληρη κανουμε μονο μ'αυτες.

Εντυπωση μου ειχε κανει η προ-τελευταια παρολιγον γυναικα του, που αποδειχτηκε οτι ηταν κορη του, απο εναν μεγαλο ερωτα του Γιαγκου, που παραλιγο να χωρισει με την Ελενα Δρακου τοτε για χατηρι της. Η κοπελα αυτοκτονησε με την αποκαλυψη (το πηρε πολυ βαρια παντως..) την μερα του γαμου της, ενω επασχε και απο μια ανιατη ασθενεια που με την ιδια ειχε πεθανει και η μανα της.

Εν τω μεταξυ τωρα θυμηθηκα οτι ο Γιαγκος ξαναπαντρευτηκε επισης μικρουλα, και ενας του γιος ηταν ερωτευμενος με την νεα γυναικα του Γιαγκου.

Επισης τα παιδια του Γιαγκου, εχουν και αυτα τις λιστες τους απο αποτυχημενους ερωτες. Ο Αλεξης περα απο την αιωνια αγαπημενη Βιρνα, ειχε παντρευτει με μια κοπελα (που ειχε γινει πορνη για να βρει λεφτα για την ασθενεια της αδερφης της), και ο ερωτας με την υπηρετρια που του εκανε τον γιο του.

Ο Τιμος που καποια στιγμη τα εφτιαξε με την Σαντρα (αλλες δεν θυμαμαι).

και η Τανια που περα απο τον Αλη, με ενδιαφερον επισης παρακολουθησαμε τον γαμο της (κατι χρονια νωριτερα), με καποιον που ειχε ερωτευτει την καμαριερα της, και τις αφησε ταυτοχρονα και τις δυο εγκυες. ΟΛΟΙ ειχαμε παρει το μερος της υπηρετριας θυμαμαι..

Υ.Γ, μολις θυμηθηκα την Καλομοιρα που εκανε και αυτη την κορη του Γιαγκου. Πρεπει να ειχε πεσει πολυ σε τηλεθεαση τοτε η σειρα και την εφεραν, και στα περισσοτερα επεισοδια τραγουδουσε (εντελως στο ασχετο)

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
03-11-13, 04:44
Για να ολοκληρώσω την παρουσία της Μάρθας Πολίτου ως "γραμματέως" της Κένιχ, το πλήρες ονοματεπώνυμό της στη σειρά ήτανε "Βερόνικα Ορφανίδου".
Ο Βογιατζής λεγόταν "Μπέμπης Πράσινος" και θυμάμαι ότι είχα λυθεί στα γέλια όταν το πρωτοάκουσα.
Τώρα μου ήρθε στο μυαλό η παρουσία της Γεωργίας Ζώη στη σειρά. Λεγότανε "Σαντρίκ Χάσνα" (!!!!!), αλλά δε θυμάμαι την ιδιότητά της. Θυμάμαι πάντως ότι τη φλέρταρε έντονα -ποιος άλλος;- ο Γιάγκος...Δε θυμάμαι αν η Ζώη ξανάπαιξε στη "Λάμψη" και σε ποιο ρόλο...
Επίσης, μου έκανε εντύπωση ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης που λεγόταν "Μάνος Σταραμόπουλος", ονοματεπώνυμο συναδέλφου αθλητικού συντάκτη...!!!!
Τώρα μόλις έριξα μια ματιά στη retrodb της "Λάμψης" και είδα ότι οι παραπάνω "ρόλοι" δεν υπήρχαν. Οπότε, μαζί μ' αυτούς ας βοηθήσω λιγάκι θυμούμενος και κάποιους άλλους:
Νάντια Μουρούζη: Εμφανίστηκε αρχικά ως Σεμίνα, κόρη του Γιάγκου και τοξικομανής...
Η "Πέρσα", η "Έφη" και η "Νάσια" είχανε το επώνυμο "Μπαλατσούκα" (η "Νάσια" έγινε "Φωτεινού" όταν παντρεύτηκε τον "Στράτο").
Το πατρικό της Βίρνας ήτανε "Λιόση".
Το επώνυμο της Σελήνης ήτανε "Λάσκου".
Τον Λάκη Κομνηνό τον λέγανε "Θέμη", αλλά δε θυμάμαι επώνυμο...
Ο Διονύσης Ξανθός ήταν ο "πλοίαρχος Ορέστης Δέρβος"...
Ο Γιώργος Χριστοδούλου έπαιζε διπλό ρόλο, ο ένας εκ των οποίων ο "αιδεσιμότατος" που είχε ερωτευτεί η "Τάνια". Δε θυμάμαι το όνομα, ούτε τον δεύτερο ρόλο του...
O Dan McVicar είχε το ρόλο του "αιδεσιμότατου Angel" που επίσης ερωτεύτηκε η "Τάνια"...
Το σωστό όνομα της Βουράκη είναι Μαράϊα κι όχι Μαρία...
Ο "Ρένος" νομίζω ότι είχε το επώνυμο "Βελμίρας". Της "Σάντρας" πάντως ήτανε σίγουρα "Ρολάνδου"...
Η Μαρία Γιαννοπούλου ήταν η "Άννα Βεντήρη", υπηρέτρια στο σπίτι του Δράκου και "αντίζηλος" της "Τάνιας" για το "Ρένο"...
Ο Ζαχαρίας Ρόχας αρχικά έπαιξε το ρόλο του "Ορφέα Δημηνιού" που ήθελε ν' ανατινάξει τη Giant βάζοντας δυναμίτη στα υπόγειά της για να εκδικηθεί τον Δράκο που είχε απολύσει τον αδελφό του, Κλέαρχο (δε θυμάμαι ποιος τον ενσάρκωσε).
Η Μαρία Νίκα ήταν η "Ρενάτα Δημηνιού", αδελφή των ανωτέρω. Είχε κι ένα ξένο επώνυμο, αλλά δεν το θυμάμαι...
Ο Πάνος Κατέρης έπαιξε ένα πολύ μικρό ρόλο περίπου ενός λεπτού στο πρώτο επεισόδιο, ένα γιατρό ονόματι "Στέφανος"...
Η Ναταλία Παπαϊωάννου ήταν η "Νόρα", σύζυγος του Αλέξη στο τέλος της σειράς...Σημειωτέον ότι είναι η πρώτη γυναίκα στην Ελλάδα που γέννησε με τοκετό στο νερό...
Η Καίτη Παπανίκα ήταν η μητέρα της "Ελβίρας", αλλά δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομά της. Πάντως, "παντρεύτηκε" τον Βουλγαρίδη που όμως άφησε έγκυο την "κόρη" της...
Το επώνυμο του Ανούση ως "Λίνου" ήτανε "Σερέτης"...
Ο Κώστας Τερζάκης στα τελευταία επεισόδια έπαιξε και το ρόλο του "Μάρκου Αγγελίδη", ετεροθαλή αδελφό του Δράκου.
Ο Ορφέας Ζαφειρόπουλος έπαιζε τον "Τάσο Αγγελίδη", γιο του Μάρκου και το πρόσωπο που αποτέλεσε την αρχή του τέλος για τον Δράκο...
Η Νόνη Ιωαννίδου ήταν η "Αμαλία Αγγελίδη", αδελφή του Μάρκου.
Δεν είδα επίσης τον Στέλιο Δαλέζιο που έπαιζε αστυνομικός ονόματι "Χριστόφορος"...
Στη "Λάμψη" έπαιξε ένα διάστημα και ο Θάνος Καληώρας, στο ρόλο ενός απατεώνα που πούλησε αισθήματα στην Έφη, της έφαγε τα λεφτά και την παράτησε...
Η Κατερίνα Γαβαλά έπαιξε για ένα διάστημα διπλό ρόλο, της "Κατερίνας" και της "Τζίνας", μιας πόρνης..."Χρυσολωρά" λεγόταν στο "Καλημέρα Ζωή", όχι στη "Λάμψη"...Παντρεύτηκε τον Γιάγκο και στο τέλος έγινε ζευγάρι με τον "Μάρκο Αγγελίδη"...
Η Έλενα Καστανά λεγότανε "Μάρθα".
Ως τελευταία "Τάνια" είδαμε την Ελευθερία Ρήγου...
Αυτά θυμήθηκα έτσι πρόχειρα -και χωρίς σκονάκι για τους καχύποπτους...!!!! Αν θυμηθώ κάτι άλλο, φυσικά και θα το προσθέσω.

hannele
03-11-13, 08:39
Γνωρίζει κανείς ποιοι έπαιζαν τους γονείς του Αλή (Τερζάκη) στη σειρά και τα ονόματα των χαρακτήρων; Είχε αναφερθεί ποιο ήταν το επώνυμο του Αλή; Τους χαρακτήρες που υποδύθηκε ο Κώστας Τερζάκης, τους έχω με σωστή σειρά εμφάνισης στο λήμμα;

Όπως σωστά είπε και ο anatasio oι γονείς του Φερχάτ και του Αλή δεν ζούσαν, τους είχαν μεγαλώσει ο παππούς Οσμάν (Γιώργος Τζώρτζης) και η γιαγιά Εμινέ (Ολγα Τουρνάκη).
Επίσης θυμάμαι ότι ήταν και ένα άλλο πρόσωπο, μια θεία, άδερφή της γιαγιάς που έμενε μαζί τους, αλλά δεν θυμάμαι ποια ηθοποιός την υποδυόταν και πως την έλεγαν σαν ρόλο. Μια κυρία με κοντό ξανθό μαλλί, είχε παίξει στη Λάμψη διάφορους ρόλους κατά καιρούς...

Η οικογένεια είχε ελληνική ρίζα. Ο πατέρας του παππού Οσμάν ήταν Ελληνας με το επίθετο Ρωμανός. Είχε πει μια φορά την ιστορία σε ένα επεισόδιο ο παππούς Οσμάν πως ο πατέρας του από Ελληνας άλλαξε και έγινε Τούρκος...άλλα δεν το θυμάμαι καθόλου :(.
Το επίθετο Ρωμανός πήρε και ο Αλή στην Ελλάδα, οταν παντρεύτηκε με την Τάνια. Βαφτίστηκε και απο Αλή έγινε Ίωνας (Ίωνας για να θυμίζει λεει το όνομα την πατρίδα του την Ιωνία). Το Τούρκικο επίθετο της οικογενειας ήταν Μπαρκίζ. Λεγόταν δηλαδη Αλή Μπαρκίζ και μετά έγινε Ίωνας Ρωμανός.
Ο Αλή γνώριζε από μικρός την ελληνική τους καταγωγή (για αυτό ήταν και Ελληνολάτρης), σε αντίθεση με τον Φερχάτ που είχε πλήρη άγνοια, και δεν του το έλεγαν κιόλας, γιατί από μικρός ήταν φανατισμένο Τουρκαλάκι :P. Ο Φερχάτ ήταν ανώτερος αξιωματικος της Τουρκικής Αστυνομίας.
Επίσης θυμάμαι ότι ο Φερχάτ ήταν κρυφά ερωτευμένος με την Λεϊλά, αυτή όμως δεν είχε μάτια μόνο για τον Αλή.
Τα δυο αδέρφια της Λεϊλά (στρατιωτικοί και οι δυο) έπαιξαν ο Βύρων Κολάσης και ο Σπύρος Κουβαρδάς. Νιαζίτ και Σουχρί ήταν αν θυμάμαι καλά τα ονόματα τους. Το επίθετο τους ήταν Οζγκιούν. Απο τα αδέρφια της η Λεϊλά έκλεψε τα απόρρητα τουρκικά έγγραφα και τα έβαλε κρυφά στην βαλίτσα της Τάνιας, όπου στη συνέχεια κατηγορήθηκε για κατασκοπεία υπερ της Ελλάδας και την έκλεισαν στα μπουντρούμια.
Επίσης ούτε η Λεϊλά είχε γονείς. Την είχαν μεγαλώσει τα 2 αδέρφια της και την είχαν αρραβωνιάσει με τον Αλή από τότε που ήταν 8 ετών! Ουσιαστικά η Λεϊλά ειχε μεγάλωσει με το σκεπτικό οτι ανήκει στον Αλή, για αυτό της "γύρισε το μάτι ανάποδα" όταν ο Αλή ερωτεύτηκε την Τάνια ;)

Αυτά είναι τα μοναδικά αποσπάσματα που υπάρχουν στο youtube απο την ιστορία Τάνιας-Αλή

Στο πρωτο η Τάνια κλεισμένη στην Τουρκική φυλακή φαντάζεται πως είναι ελεύθερη και τρέχει στην αγκαλιά του Αλή (διακρινονται μεσα στο βιντεο και ο Σπύρος Μαβίδης (Φερχάτ) και ο Σπύρος Κουβαρδάς)
http://www.youtube.com/watch?v=KzF5d0YEeEM

και αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=fPGZhC3CvdY
που ο Αλή και ο Χασάν την βοηθούν να δραπετεύσει

sunset89
03-11-13, 10:34
Διαβάζοντας τις ιστορίες της Λάμψης, απορώ πραγματικά πού τα έβρισκαν όλα αυτά τα κλισέ και τι έχει περάσει επιτέλους από αυτην την έρμη τη μικρή οθόνη.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανέναν και χωρίς πρόθεση παρεξήγησης, απλά μου ρθαν λίγο μαζεμένες όλες αυτές οι πληροφορίες της πλοκής και με αποτέλειωσαν :P

D@redevil
03-11-13, 12:58
Διαβάζοντας τις ιστορίες της Λάμψης, απορώ πραγματικά πού τα έβρισκαν όλα αυτά τα κλισέ και τι έχει περάσει επιτέλους από αυτην την έρμη τη μικρή οθόνη.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω κανέναν και χωρίς πρόθεση παρεξήγησης, απλά μου ρθαν λίγο μαζεμένες όλες αυτές οι πληροφορίες της πλοκής και με αποτέλειωσαν :P

Έλα ντε! :D

Παιδιά, εντάξει... Υποκλίνομαι στο απίστευτο μνημονικό σας! Παρακολούθησα έναν πολύ μεγάλο όγκο επεισοδίων, αλλά δεν μου έχει μείνει ούτε το 1/10 ως ανάμνηση!..... :D

Πείτε κι άλλα! :flower:

katerinak
03-11-13, 13:23
θυμαμαι τη Σεμινα(Ναντια Μουρουζη) ερωτευμενη με τον αιδεσιματατο Έιντζελ Ντορφ ("αδερφο" του Γιωργου Χριστοδουλου,διπλος ρολος για τον ιδιο)
το ονομα το ακουσα σε βιντεο που υπαρχει στο ΥΤ

αυτος ο ηθοποιος στο ρολο του γκαρσονιου ποιος ειναι;
90216

Mandrake
03-11-13, 14:14
Κάποια ονόματα που δεν βρήκε ο Τάσος, υπήρχαν ήδη μέσα, κάποια χαρακτήρες που ανέφερε επίσης. Αλλά ελάχιστα σε σχέση με αυτά που δώσατε!! Περάστηκαν όλα στο λήμμα της βάσης και σας ευχαριστώ! Αν δείτε ότιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε! Για παράδειγμα, την Λεϊλά ποια την υποδυόταν; Ποιος ήταν ο Χασάν; Η Τάνια Δράκου ήταν κόρη του Γιάγκου Δράκου; Η Σεμίνα ήταν Δράκου στο επώνυμο; Όσον αφορά το πραγματικό όνομα της Μαράια Βουράκη, περάστηκε η πληροφορία ότι είναι το πραγματικό στο δικό της λήμμα. Όπως έχουμε πει πολλές φορές τα λήμματα ανοίγουν ανάλογα με τις περισσότερες εμφανίσεις που έχει κάνει ένας ηθοποιός σε τίτλους διαφόρων παραγωγών. Εάν βρεθούν περισσότερες εμφανίσεις με το "Μαράια", τότε το λήμμα θα αλλάξει, όπως και το trivia.

Υ.Σ. Μόλις είδα ότι την Ειρήνη Κακαβούλη ως εισαγγελέα Βιργινία Θέου είχαμε περασμένη και στην σειρά "Καλημέρα Ζωή". Οπότε καλά θυμόμουν πως ήταν εισαγγελέας. Πρέπει να έπαιζε στη "Λάμψη" όμως, έτσι δεν είναι; Και αν ναι, είχε κανένα ρόλο στο "Καλημέρα Ζωή" η συγκεκριμένη ηθοποιός, άραγε, ή να την αφαιρέσω απ' το λήμμα;

katerinak
03-11-13, 15:45
Mandrake οταν ο Γιαγκος συστηνει την "κορη" του στον αιδεσιμοτατο την αναφερει ως Σεμινα Δρακου,δε θυμαμαι αν ειχε καποιο επιθετο πριν την αναγνωρισει

Ο Daniel Mc Vicar ποιος ειναι;οπως εγραψα και πιο πανω τον αιδεσιμοτατο Είντζελ Ντορφ τον ερμηνευσε ο Γιωργος Χριστοδουλου,το ονομα του ως σωφερ ηταν Ζαχος αλλά δε θυμαμαι επιθετο.

Η Μπαλατσινου υποδυεται τη "συνειδηση" της Βιρνας

Ο εικονιζομενος ειναι ο Νοτης Περγιαλης; παρουσιαζεται στην οικογενεια Δρακου ως κλοουν στο πρωτοχρονιατικο επεισοδιο αλλά στο τελος καταλαβαινουν οτι ηταν ο Αγιος Βασιλης
90222

Θυμαμαι ποια ηθοποιος ειχε το ρολο της Λεϊλα(αρραβωνιαστικια του Αλη) αλλά δεν ξερω το ονομα της.Η ιδια απ οτι θυμαμαι ειχε υποδυθει αργοτερα κι αλλο ρολο στη "Λαμψη".Υπαρχει ηδη το ονομα της περασμενο στη retrodb

(http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B5%CE%BF%CE%B4%CF%8E%CF%81%CE%B1_%CE%A3% CE%B9%CE%AC%CF%81%CE%BA%CE%BF%CF%85)

nick
03-11-13, 17:11
Ο εικονιζομενος ειναι ο Νοτης Περγιαλης; παρουσιαζεται στην οικογενεια Δρακου ως κλοουν στο πρωτοχρονιατικο επεισοδιο αλλά στο τελος καταλαβαινουν οτι ηταν ο Αγιος Βασιλης
90222

Ο εικονιζόμενος Κατερίνα είναι ο Τίμος Περλέγκας.

tina
03-11-13, 17:32
Να ρωτησω κατι , εναν κακο με κρανος,μπερτα και δερματινο παντελονι τον θυμαται κανεις? Πρεπει να ηταν στα πρωτα χρονια.....

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
03-11-13, 17:44
Να προσθέσω επίσης:
Άγγελος Προβελέγγιος (Ιάγος, απαγωγέας της Σελήνης και -νομίζω- της Σεμίνας).
Ο Στέλιος Γεράνης έπαιξε τον "Αποστόλη Μπαλατσούκα", αδελφό των Έφης, Πέρσας και Νάσιας. Θυμάμαι ότι ήτανε κακοποιός ή ναρκομανής και στο τέλος σκοτώθηκε...
Διπλό ρόλο έπαιξαν οι Πολίτης-Δανδουλάκη σε διαφορετικές χρονικές στιγμές, όταν κάποιοι απήγαγαν Γιάγκο και Βίρνα και βάλανε στη θέση τους κάποιους σωσίες τους για να καταστρέψουνε την οικογένεια Δράκου.
Πίκουλα, Πετούση και Βογιατζής εμφανίστηκαν στη σειρά γύρω στο '94, αφού μέχρι τότε το υπηρετικό "τρίο" ήταν οι Πετρόχειλος, Γιαννοπούλου και Βακαλοπούλου. Α, φλασιά. Η Βακαλοπούλου ήταν η "Κατερίνα Μπαλατσούκα" κι έφερε τις δύο αδελφές της ως αντικαταστάτριες της "Άννας" και του "Αστέρη".
Επίσης, δεν είδα το όνομα του αείμνηστου Ανδρέα Ντούζου που είχε παίξει την εποχή του Βασταρδή-"Αρμαγεδώνα". Ήταν εκείνος που του έδινε οδηγίες για το τι θα κάνει...

Mandrake
03-11-13, 18:25
Για να τα βάλουμε σε μία σειρά. Άρα η Σεμίνα και όχι η Τάνια ήταν ερωτευμένη με τον Γιώργο Χριστοδούλου (αν και μικρό το κακό, γιατί τέτοια πληροφορία δεν περνάω στην βάση) και όχι με τον David McVicar. Επίσης ο Γιώργος Χριστοδούλου είχε έναν δεύτερο ρόλο όπου έκανε τον αδερφό του αιδεσιμότατου και ήταν σοφέρ! Σωστά; Επιβεβαιώνεται κι ο Τίμος Περλέγκας στην φωτογραφία της Κατερίνας, που αναφέρει παραπάνω ο Nick. Σας ευχαριστώ και τους τρεις! Κατερίνα, πως γνωρίζεις ότι αυτή που υποδύονταν τη Λεϊλά είναι στην βάση εφόσον δεν γνωρίζεις το όνομα της ηθοποιού; Έχεις κάποια υποψία για κάποια; Πες μας την και ίσως θυμηθεί κάποιος άλλος φίλη ή φίλη αν είναι όντως αυτή! :)

katerinak
03-11-13, 18:34
ευχαριστω Νικο!
Mandrake ακομα δεν καταλαβα ποιος ειναι αυτος ο David McVicar,εμφανιστηκε στους τιτλους αυτο το ονομα;
Ο Γιωργος Χριστοδουλου υποδυοταν τον σωφερ Ζαχο (επιθετο δε θυμαμαι)
και καποια στιγμη επαιξε διπλο ρολο: τον αιδεσιμοτατο Έιντζελ (ηταν αδερφος του Ζαχου του σωφερ) και τον Ζαχο το σωφερ
90223 στο ιδιο επεισοδιο ως "Ζαχος"
90224και ως αιδεσιμοτατος "Έιντζελ"

Για τη Λέιλα: τη βρηκα στη retrodb στο λινκ με τη "Λαμψη" αφου ηταν ηδη περασμενη

Η "Τανια" Τανια Καψαλη δε θυμαμαι να ηταν ερωτευμενη με τον αιδεσιμοτατο (Γιωργος Χριστοδουλου) αφου στα επεισοδια που εμφανιστηκε αυτος ηταν παντρεμενη με το "Ρενο"
Παλιοτερα (στις αρχες) μου φαινεται οτι ηταν ερωτευμενη με το Ζαχο το σωφερ (Γιωργος Χριστοδουλου)

Κατι αλλο που αναφερθηκε πιο πανω: οτι ο "Ρενος" αφησε εγκυο και την "Αννα" και την "Τανια" εγω θυμαμαι μονο για την "Αννα"
Η "Τανια" αποκαλυφθηκε αργοτερα οτι ειχε ενα εξωγαμο παιδι(πατερας του πρεπει να ηταν ο Ζαχαριας Ροχας) αλλά το μυστικο της το ειπε μονο στη "Βιρνα" και τοτε εκεινη πηρε την ευθυνη πανω της(για να μη χωρισουν η "Τανια" κι ο "Ρενος") και το παρουσιασε σε ολους ως δικο της εξωγαμο κινδυνευοντας να τη χωρισει ο "Γιαγκος" (ποιος; αυτος που δεν ηξερε στην τελικη ποσα παιδια ειχε..καθε τοσο "ξεφυτρωνε" κι απο ενα.. Χειροτερα κι απ την "τολμη και γοητεια" ειχε καταντησει..)

RIO
03-11-13, 19:16
Να ρωτησω κατι , εναν κακο με κρανος,μπερτα και δερματινο παντελονι τον θυμαται κανεις? Πρεπει να ηταν στα πρωτα χρονια.....

Πέρασαν τόσοι εκδικητές με μάσκες και μπέρτες, από αυτή την σειρά. Ποιον να πρωτοθυμηθείς...:D

hannele
03-11-13, 19:45
ευχαριστω Νικο!
ακομα δεν καταλαβα ποιος ειναι αυτος ο David McVicar,εμφανιστηκε στους τιτλους αυτο το ονομα;

Ο Daniel Mc Vicar (όχι David) ήταν ηθοποιος απο τη Αμερικάνικη σειρα "Τόλμη και Γοητεία" και για λιγα επεισόδια επαιξε στη Λάμψη!! Απίστευτο και όμως αληθινο, αλλα ναι, ηθοποιος απο το "Τόλμη και Γοητεία" επαιξε στη Λάμψη.

Μπορείς να δεις εδω: http://img489.imageshack.us/img489/9859/42270611jk8.png

90227

katerinak
03-11-13, 19:48
Ο Daniel Mc Vicar (όχι David) ήταν ηθοποιος απο τη Αμερικάνικη σειρα "Τόλμη και Γοητεία" και για λιγα επεισόδια επαιξε στη Λάμψη!! Απίστευτο και όμως αληθινο, αλλα ναι, ηθοποιος απο το "Τόλμη και Γοητεία" επαιξε στη Λάμψη.

Μπορείς να δεις εδω: http://img489.imageshack.us/img489/9859/42270611jk8.png

ευχαριστω hannele,αυτος ειναι ο "Κλαρκ" της σειρας "τολμη και γοητεια",δε θυμομουν τη συμμετοχη του στη "Λαμψη"
90228

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
04-11-13, 04:07
Επίσης, συμμετείχαν και οι Μάκης Ρευματάς, Γιώργος Σίσκος, Αθηνά Μαυρομάτη, αλλά και η Πηγή Δεβετζή, η γνωστή Ολυμπιονίκης του τριπλούν.
Το επώνυμο της "Λίλυ" (Λίνα Μαρκάκη) ήταν "Αγραφιώτη" και της "Ελβίρας" (Μαρίνα Ψάλτη) "Κατακουζηνού" -ήταν ανιψιά του Αννίβα Κατακουζηνού που υποδυόταν ο Φαίδων Γεωργίτσης...
Ο Γιώργος Βασιλείου έπαιζε τον "Βάσο", τον αδερφό της Βίρνας που υπηρετούσε στο ναυτικό κι ένα διάστημα είχε σχέση με τη Σάντρα.

Αμάν αυτές οι φλασιές μου νυχτιάτικα. Ο Σίσκος αντικατέστησε τον Βουλγαρίδη στο ρόλο του "Μάνου Σταραμόπουλου"...

mhmerotategiatipino
04-11-13, 08:00
Τη Σεμίνα (Μουρούζη) της την είχαν στήσει και τη δολοφόνησαν, δεν ενθυμουμαι ιατι. Σαλος τοτε με τον ΜακΒικαρ! :)

hannele
04-11-13, 09:20
Αμάν αυτές οι φλασιές μου νυχτιάτικα. Ο Σίσκος αντικατέστησε τον Βουλγαρίδη στο ρόλο του "Μάνου Σταραμόπουλου"...

Εφαγα και εγω φλασιά :D.
Ο Δημήτρης Δρακόπουλος πριν γίνει "Αλέξης Δράκος", είχε παίξει ενα τύπο που είχε βιάσει την Τάνια (Καλλιοπη Ευαγγελιδου). Η Τάνια τότε ήταν παντρεμένη με τον 'Ιωνα-Αλή. Ο βιαστής, είχε προηγούμενα με το Γιάγκο (κάτι του είχε κάνει ο Δράκος, αλλά δεν θυμάμαι τι) και ήθελε να τον εκδικηθεί. Και έτσι βίασε την κόρη του, την οποία παρακολούθουσε από μέρες προκειμένου να την πετύχει κάπου μόνη της.
Η Τάνια στην πορεία ανακαλύπτει ότι είναι έγκυος, αλλά δεν ξερει ποιανού είναι το παιδί... του άντρα της? ή του βιαστή? :P
Αναγκάζεται αν και έγκυος, να κάνει εξέταση dna παίρνοντας αίμα από το έμβρυο. Το μωρό τελικά ήταν του βιαστή και ο Ίωνας, μαζί με όλη την οικογένεια, την πιέζουν να κάνουν έκτρωση. Η Τάνια να θέλει να το κρατήσει, το Δρακέϊκο απο την άλλη να επιμένει να το ρίξει. Στο τέλος ο Ίωνας συμβιβάζεται και της λεει "κράτησε το, θα γίνω πατέρας του, αφου το θελεις τοσο πολυ". Τελικά το έχασε το μωρό, ο βιαστής (Δημήτρης Δρακόπουλος) συνελήφθη...και μετα απο λιγο καιρο επανερχεται ο Δημήτρης Δρακόπουλος στη Λάμψη πλεον ως Αλέξης Δράκος.

nick
05-11-13, 21:42
Ας προσθέσουμε και τους τίτλους αρχής του 2005:

http://youtu.be/wCkdUq1zeKo

hannele
06-11-13, 16:59
O Νίκος Απέργης σχεδόν 10 χρόνια στο ρόλο του Σέβου Δράκου "Guest Star" ήταν πάντα στους τίτλους. Τι guest ήταν αυτο, ποτέ δεν καταλαβα...:P
Ο Γιώργος Τζώρτζης (παππούς Οσμάν Μπαρκίζ) αργότερα έπαιξε τον αρχηγό της Αστυνομίας. Ειναι στους τίτλους αρχής του 2004.
Ο Σπύρος Μαβίδης (Φερχάτ Μπαρκίζ) έπαιξε και τον "Ρομπέρτο Καστίγιο" το 2001.

Το Δρακέϊκο πηγαίνουν στο μνημόσυνο της Ελενας Δράκου, νομίζοντας ότι όντως η Ελενα κάηκε στο σπίτι, ενώ αυτή είχε διαφύγει στο εξωτερικό για να μην χαλάσει το γάμο του Γιάγκου με την Βίρνα.

http://www.youtube.com/watch?v=YnFhJoisNHM

RIO
06-11-13, 17:17
O Νίκος Απέργης σχεδόν 10 χρόνια στο ρόλο του Σέβου Δράκου "Guest Star" ήταν πάντα στους τίτλους. Τι guest ήταν αυτο, ποτέ δεν καταλαβα...:P

Και μενα μου έκανε αυτό εντύπωση. Μάλλον θα ήταν όπως οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, που με τον καιρό, δημιουργούν καθεστώς μονιμοποίησης...:D

angel_grig
06-11-13, 18:14
Ας προσθέσουμε και τους τίτλους αρχής του 2005:

http://youtu.be/wCkdUq1zeKo

Kαμμια σχεση με την μουσικη της παλιας εναρξης...ψηφιζω original...

hannele
06-11-13, 22:13
Και μενα μου έκανε αυτό εντύπωση. Μάλλον θα ήταν όπως οι συμβασιούχοι στο δημόσιο, που με τον καιρό, δημιουργούν καθεστώς μονιμοποίησης...:D

"Αρμένικη" επίσκεψη μάλλον :P :D

Πωπω τι μου θύμισες!!

Αυτή η φάτσα του Εξολοθρευτή είχε στοιχειώσει τα παιδικά μου χρόνια. Συγκεκριμένα, η σκηνή που μου έχει αποτυπωθεί στο μυαλό είναι όταν καταφτάνει μια κασέτα VHS στο τμήμα και στο βίντεο εμφανίζεται ο Εξολοθρευτής λέγοντας διάφορα ασυνάρτητα και γράφοντας με κόκκινη μπογιά... Είχα ..... πάνω μου όταν το είχα δει. Πρέπει να ήταν τέλη 90's αρχές 00's, ε;

Ευχαριστώ προσωπικά για το βίντεο! :)

EDIT: Μόλις βρήκα την επίμαχη σκηνή :P

http://youtu.be/pbMGYtotHiE

Ο "Εξολοθρευτής" ήταν γυναίκα.
Τη μάσκα τη φορούσε φυσικά ο Κώστας Τερζάκης και αυτός "έκανε τα εγκλήματα ως "Εξολοθρευτής", αλλά στο τελευταίο επεισόδιο του "Εξολοθρευτή" που τον συλλαμβάνουν και του βγάζουν τη μάσκα, κάτω από τη μάσκα υποτίθεται ότι ήταν γυναίκα Και μάλιστα αστυνομικός στην ομάδα που βοηθούσε κιόλας στην σύλληψη του :P.

Η γυναίκα που υποτίθεται ότι ήταν ο "Εξολοθρευτής" ήταν η ηθοποιός που είχε υποδυθεί στην ιστορία Τάνιας-Αλή, τη θεία που έμενε μαζί με την οικογένεια Μπαρκίζ, δηλαδή τον Αλή, τον Φερχάτ, τον παππού Οσμάν και την γιαγιά Εμινέ. Σε προηγούμενο post την είχα αναφέρει, αλλά δεν γνωρίζω το όνομα της.
90536

atanasio
06-11-13, 22:33
Η ηθοποιός που έπαιξε τον υποτιθέμενο ''Εξολοθρευτή'' και κατόπιν τη θεία του Αλή ονομάζεται Μαρία Διακουμάκου. Αλήθεια, θυμάστε κάποια σύντομα περάσματα λίγων επεισοδίων που είχαν κάνει στη ''Λάμψη'' η Τζένη Ρουσσέα και η Τόνια Καζιάνη; Τι ρόλους είχαν υποδυθεί;

mhmerotategiatipino
07-11-13, 08:15
Μαλλον η Βιρνα και η Τανια μπερδεψαν την κηδεια με τις ιπποδρομιες του Ασκοτ! :) Η μουσικη τα σπαει!!!!!

Jackie dragon
07-11-13, 13:51
Εγω χθες τελειως τυχαια ανακαλυψα σ'ενα παλιο δισκοπωλείο ενα LP της Λάμψης του 1992 που τη μουσική υπογράφει ο Robert Williams και ο Γιώργος Μπουσουρής..
Το εβγαλα φωτογραφια να το δειτε:
90569
Η τιμη που ειχαν στο μαγαζι ειναι στα 4 ευρω ενω σε ψαξιμο στο διαδύκτικο ειδα οτι το πουλάνε μεχρι και 155 ευρω!

hannele
07-11-13, 17:48
Πάντως ο ηθοποιός που έχει παίξει τους περισσότερους ρόλους στην σειρά ήταν κατά την γνώμη μου ο Ζαχαρίας Ρόχας.

Kαι ο Τερζάκης νομίζω. Εκτός απο το ρόλο του Αλη-Ίωνα (που κρατησε πανω απο 4 χρόνια) ειχε παιξει όλους τους "μασκοφόρους" :P και στο τέλος μετά την αυτοκτονία του Ίωνα επανεμφανίστηκε στην Λάμψη στο τελος της πια, ως Μάρκος Αγγελίδης ετεροθαλής αδερφός του Γιάγκου. Από "γαμπρός" του, έγινε "αδερφός" του :D.

Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!

O Ρένος δεν ήταν ανηψιός του Δράκου, ήταν γαμπρός του, ήταν ο πρωτος συζυγος της Τάνιας. Αυτός αγαπούσε την Άννα απο πιο πριν, αλλά παντρευτηκε την Τάνια. Αυτό ήταν εις γνώση της Τάνιας, η οποια σκύλιαζε απο το κακό της, αφενός γιατί ο άντρας της αγαπούσε την Αννα, αφετέρου γιατί η Αννα γέννησε το παιδί του, ενω εκείνη που ήταν και αυτή εγκυος, το έχασε. Την Τανια τότε επαιζε η Τανια Καψαλη. Οταν πλεον είχε χωρισει με την Ρενο, μετα απο αρκετό καιρό, η Τανια εφυγε στο εξωτερικο και μετα όταν επεστρεψε, "Τάνια" ήταν η Καλλιοπη Ευαγγελίδου.

mk193
07-11-13, 18:12
Κι εγώ ανήκω σε εκείνους που έχουν περάσει πολλά απογεύματα μπροστά στην τηλεόραση, βλέποντας οικογενειακώς τη, θρυλική πλέον, "Λάμψη". Πολλές σκηνές και περιστατικά μου έχουν μείνει ανεξίτηλα στη μνήμη, όπως και ρόλοι συγκεκριμένων ηθοποιών. Κατ' αρχάς, θυμάμαι και αγαπώ το κλασικό μουσικό θέμα από τους τίτλους αρχής (τους πρώτους, αμυδρά θυμάμαι ότι είχαν αλλάξει προς το τέλος της σειράς...), του Ρόμπερτ Ουίλλιαμς, μαζί με τη σκηνή της "Βίρνας" να ταΐζει τα περιστέρια στο Σύνταγμα. Θυμάμαι ότι στο πρώτο επεισόδιο είχε ένα φόνο ενός άντρα (μπορεί να κάνω λάθος...). Θυμάμαι επίσης, το βιασμό της "Βίρνας", μου είχε κάνει εντύπωση ο κυνισμός, ο ρεαλισμός και η ένταση της σκηνής εκείνης (παρεμπιπτόντως, ο Φώσκολος είχε κάνει άρτια σκηνοθεσία και παραγωγή σε ολόκληρη τη σειρά, παρόλο που στο σενάριο υπήρχε συχνά η ανακύκλωση μοτίβων). Οι ίντριγκες, τα πάθη, οι έρωτες, οι συνωμοσίες, οι έντονες ανθρώπινες σχέσεις, στοιχεία που αποτελούν τα απαραίτητα συστατικά μιας σαπουνόπερας που σέβεται τον εαυτό της, ήταν και στην "Λάμψη" παρόντα, και κρατούσαν αμείωτο το ενδιαφέρον του θεατή μέχρι το τέλος της κάθε ιστορίας. Και, επειδή οι ιστορίες είχαν άμεση σχέση η μία με την επόμενή της, το ενδιαφέρον κρατούσε σε μάκρος! Αυτό ήταν, πιστεύω, το σημείο-κλειδί, που οδήγησε τη σειρά να κρατήσει 14 ολόκληρα χρόνια. Έχω αναμνήσεις και από τα επεισόδια με τους Τούρκους, μου τα θύμισαν πιο έντονα οι προηγούμενοι φίλοι και φίλες, τον "Ευλογητό" και το μυστήριο που τον ακολουθούσε μέχρι την αποκάλυψή του, τον ρόλο που έκανε ο Στάθης Ψάλτης (ήταν ψυχοπαθής δολοφόνος; ), ενώ καλύτερα θυμάμαι μια από τις τελευταίες ιστορίες (ή μήπως ήταν Η τελευταία; ), όπου ο "Γιάγκος" είχε ερωτευτεί μια κοπέλα (ήταν η, όμορφη, Κατερίνα Γαβαλλά) που του είχε σώσει τη ζωή σε μια (ακόμα) δολοφονική επίθεσή εναντίον του, έξω από μια εκκλησία. Μετά την είχε παντρευτεί νομίζω... Πολλή έντονη δράση αυτά τα επεισόδια. Νομίζω τότε ήταν που ο "Αλέξης" συγχυζόταν συνέχεια με κάποιον, που τον αποκαλούσε "μπακάλη". Θυμάμαι έντονα πώς έλεγε τη λέξη ο "Αλέξης"/Δημήτρης Δρακόπουλος!!! Αν κάποιος θυμάται ακριβώς τις σκηνές και την πλοκή, ας γράψει κάτι...

Διαβάζω ότι είχαν περάσει από τα πλατώ περίπου 1500 ηθοποιοί, απίστευτος αριθμός για μια ελληνική παραγωγή!!! Πόση φαντασία και τι ταλέντο "'εριξε", αλήθεια, ο μεγάλος δάσκαλος του κινηματογράφου, Νίκος Φώσκολος, στην παραγωγή αυτή; Αλησμόνητες μέρες... Η "Λάμψη" ήταν σίγουρα ένα από τα πράγματα που έχουν σημαδέψει τη γενιά μου, 1980-1990, ένα φαινόμενο που αναφερόταν και αναφέρεται εδώ κι εκεί, με θετικό για πάρα πολλούς ή αρνητικό για πολλούς άλλους αντίκτυπο, αλλά οπωσδήποτε σημαντικό κομμάτι της καθημερινότητας εκείνης της εποχής και των τηλεοπτικών δρώμενων!

hannele
07-11-13, 19:10
Δεν είναι τυχαίο οτι η σειρά κράτησε 14 χρόνια. Βεβαια μέσα σε αυτά τα χρόνια, παρα πολλές φορες επαναλήφθηκαν οι ιδιες και οι ιδιες ιστορίες απλά με διαφορετικούς ηρωες (π.χ. απαγωγή και αντικατάσταση με σωσία, εγω θυμαμαι τουλαχιστον 4: Γιάγκου, Βίρνας, Αλή, Τανιας) ( ή π.χ. "μασκοφόροι" ψυχοπαθείς εκδικητές που ήθελαν να σωσουν την κοινωνία δολοφονόντας τους κακούς).
Θυμαμαι το Νίκο Φώσκολο οταν τον ειχαν ρωτήσει πως περίπου ειχε στο μυαλο του το τελος της Λάμψης ειχε πει πως σκεφτόταν στο τελος ο Γιάγκος να αποκτήσει και ενα νομιμο εγγονι, το οποιο ομως θα ήταν ανάξιο (σωματικά? νοητικά? ψυχικά? ποτε δεν το καταλαβα τι εννοουσε με αυτό). Ετσι θα επιβεβαιώνοταν η "κατάρα των Δράκων" οτι το εξώγαμο εγγόνι του, δηλαδη ο γιος της υπηρετριας Πέρσας, θα ήταν ο μοναδικός συνεχιστής της δυναστείας Δράκου. Τελικά δεν εδωσε αυτό το τελος στη Λάμψη, αφου ολη η οικογενεια ξεκληρίστηκε και ο Γιάγκος έμεινε ολομόναχος με τα λεφτά του.

Επίσης θυμάμαι οτι στη Λάμψη είχε παιξει και η κόρη του Φαίδωνα Γεωργίτση (το ονομα της δεν το θυμαμαι). Επαιζε μια πριγκιπισσα που ήταν ερωτευμένη με τον Ζαχαρία Ρόχα, ο οποιος τότε επαιζε ένα πρίγκιπα. Επαιζε και ο Μάκης Ρευματάς σε αυτην την ιστορία με τους πριγκιπες, αλλα δεν θυμαμαι το ρόλο του. Νομίζω Βασιλιάς...

sunset89
07-11-13, 19:56
Κοιτα να δεις και μετα κοροιδευα την Τολμη και Γοητεια που ειχε μπλεξει ενα Μαχαραγια στο στορι :p

Εγώ το μόνο επεισόδιο που παρακολούθησα ήταν το τελευταίο, έτσι για την εμπειρία :''D

Και γενικά στα 90s θυμάμαι ότι γίνονταν αρκετές επαναλήψεις, γιατί έπαιζαν συνεχώς τρέιλερς τύπου "Λάμψη - 500 επεισόδια πίσω". Λογικα θα ειχαν ξεμεινει απο Τουρκους και με τα Σκοπια ειχαμε εντονα θεματα τοτε, ωστε να μπουν στην πλοκη οι Γιουγκοσλαβοι.

Παντως ευγε για το μνημονικό σας, η retrodb πρέπει να έχει εμπλουτιστεί πλήρως. :)

hannele
07-11-13, 22:01
Οι δυο κυρίες Γιάγκου Δράκου: η Α σύζυγος και μητέρα των 3 παιδιών του Δράκου, Ελενα Δράκου (Μάνια Τεχριτζόγλου) με το ψεύτικο όνομα Χριστίνα Kenich και η Β σύζυγος Βίρνα Δράκου (Κάτια Δανδουλάκη).

http://www.youtube.com/watch?v=Qj1eV6Ba_nc

http://www.youtube.com/watch?v=4xlfUWdktWQ

hannele
08-11-13, 19:56
Κοιταζοντας στο youtube, στο επεισοδιο 2533 ο Σπυρος Μαβίδης (μετα το ρόλο του ως Φερχάτ Μπαρκίζ, αξιωματικο της Τουρκικης Αστυνομίας) παιζει τον Ρομπέρτο Καστίγιο, υπαρχηγό της Περουβιανής Αστυνομίας, που συνεργαζόταν με την Ελληνική για την συλληψη ενος εγκληματία.
Ποιον κυνηγούσαν τότε?? Θυμαστε? Δεν βρισκω και τη συνέχεια για να θυμηθω.
Πάντως δεν ήταν ο "Ευλογητός", γιατί ο "Ευλογητός" ήταν πριν την Τουρκικη ιστορία...

mhmerotategiatipino
10-11-13, 12:03
Εγω χθες τελειως τυχαια ανακαλυψα σ'ενα παλιο δισκοπωλείο ενα LP της Λάμψης του 1992 που τη μουσική υπογράφει ο Robert Williams και ο Γιώργος Μπουσουρής..

Μπορείς να μου πεις πού; Θα με ενδιέφερε να το αποκτήσω (αν κι δεν έχω πικ-απ!) :))

RIO
10-11-13, 13:46
Κοιταζοντας στο youtube, στο επεισοδιο 2533 ο Σπυρος Μαβίδης (μετα το ρόλο του ως Φερχάτ Μπαρκίζ, αξιωματικο της Τουρκικης Αστυνομίας) παιζει τον Ρομπέρτο Καστίγιο, υπαρχηγό της Περουβιανής Αστυνομίας, που συνεργαζόταν με την Ελληνική για την συλληψη ενος εγκληματία.
Ποιον κυνηγούσαν τότε?? Θυμαστε? Δεν βρισκω και τη συνέχεια για να θυμηθω.
Πάντως δεν ήταν ο "Ευλογητός", γιατί ο "Ευλογητός" ήταν πριν την Τουρκικη ιστορία...

Επειδή όλοι έχουμε έναν σκελετό στην ντουλάπα μας ( που θα λεγε και ο Don Dokken) και είχε τύχει να δω εκείνα τα επεισόδια, θυμάμαι oτι κυνηγούσαν ένα διεθνή βομβιστή τον Destroyer ή El Loco. Ο οποίος τελικά, δεν ήταν άλλος από τον καστίγιο, που παρίστανε τον αστυνόμο. μετά από αυτό, πάω να δω 10 ταινίες τρόμου για συγχώρεση...:D:takethat:

katerinak
10-11-13, 14:11
προσθεστε τη φωτογραφια του Γιωργου Βουτσινου (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CE%B9%CF%8E%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%82_%CE%92% CE%BF%CF%85%CF%84%CF%83%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82)(Β ουρβαχης)
90676

Η Βαντα(Αλεξανδρα Παλαιολογου) κι αργοτερα η Ευαγγελια Βαλσαμα ηταν νυφη του Βουρβαχη
Η Βαντα(Αλεξανδρα Παλαιολογου) υπηρξε και μια απ τις πολλες ερωμενες του Γιαγκου(δεν ειχε αφησει ουτε θηλυκια γατα να του ξεφυγει)
Γιος του Βουρβαχη ηταν ο Μανος Βακουσης,νομιζαν οτι ειχε πεθανει αλλά τελικα εμφανιζεται σε καποια επεισοδια.
Ο Βακουσης αν δεν κανω λαθος εμφανιζεται και ως ψυχασθενης και ερωτευεται τη γιατρο του Λιλη(Λινα Μαρκακη).
Τη Λιλη Μαρκακη ενα φεγγαρι την ειχε παντρευτει και ο Αλεξης(Κωστας Σπυροπουλος),νομιζω οτι αυτη ηταν η πρωτη του τηλεοπτικη συζυγος

darkheart
10-11-13, 18:24
Θυμάται κανένας τί είχε γίνει ο Λάζαρος, ένας μασκοφόρος τυπάς που στην ουσία ήταν ο Βουρβαχης νομίζω, που σκότωνε εμπόρους ναρκωτικών?

nasos kolias
10-11-13, 19:30
Δυο φωτογραφίες του Γιώργου Βουτσίνου, μπήκαν στην σελίδα. Η μία από την βιντεοταινία "Ο τσιγγάνος" και η άλλη από την Λάμψη". Πιστεύω ότι αυτή που μπήκε είναι καλύτερη από την προτεινόμενη.

hannele
11-11-13, 18:14
Επειδή όλοι έχουμε έναν σκελετό στην ντουλάπα μας ( που θα λεγε και ο Don Dokken) και είχε τύχει να δω εκείνα τα επεισόδια, θυμάμαι oτι κυνηγούσαν ένα διεθνή βομβιστή τον Destroyer ή El Loco. Ο οποίος τελικά, δεν ήταν άλλος από τον καστίγιο, που παρίστανε τον αστυνόμο.

Δεν τη θυμάμαι καθόλου αυτή την ιστορία. Δεν πρέπει να την είχα παρακολουθήσει. Πάντως για μια ακόμη φορά δηλαδή ο αστυνομικός που κυνηγούσε τον παρανοϊκό, ήταν ο ίδιος ο παρανοϊκός εγκληματίας :D (όπως και με τον Ευλογητό που ήταν ο αστυνομικός Πήτερ Αλεξ, οπως και με τον Εξολοθρεύτη...)

RIO
21-11-13, 15:29
Υ.Γ, μολις θυμηθηκα την Καλομοιρα που εκανε και αυτη την κορη του Γιαγκου. Πρεπει να ειχε πεσει πολυ σε τηλεθεαση τοτε η σειρα και την εφεραν, και στα περισσοτερα επεισοδια τραγουδουσε (εντελως στο ασχετο)

Άλλο πάλι και εκείνο...

Το απόσπασμα που ακολουθεί είναι για γερά νεύρα και παρακαλούνται οι θεατές με μικρές αντοχές, να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί...

http://www.youtube.com/watch?v=_qqG3QiTfh0

D@redevil
21-11-13, 21:40
Οk, it's retro, αλλά δε βλέπεται βρε παιδιά...

Ή τουλάχιστον, τώρα δε μπορώ να το αντέξω...

angel_grig
21-11-13, 21:50
Οk, it's retro, αλλά δε βλέπεται βρε παιδιά...

Ή τουλάχιστον, τώρα δε μπορώ να το αντέξω...

Καλα,ουτε τοτε δεν βλεποταν (τουλαχιστον για εμενα..).Το μονο που εβλεπα ηταν η μουσικη των τιτλων..

gademosauros
21-11-13, 22:13
Καλα,ουτε τοτε δεν βλεποταν (τουλαχιστον για εμενα..).Το μονο που εβλεπα ηταν η μουσικη των τιτλων..

To θέμα είναι ότι τότε δεν είχε ανταγωνισμό. Ήταν αυτό που λέμε «στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος». Κι αργότερα που απέκτησε ας πούμε ανταγωνισμό, είχε πια καθιερωθεί.

D@redevil
21-11-13, 22:23
To θέμα είναι ότι τότε δεν είχε ανταγωνισμό. Ήταν αυτό που λέμε «στους τυφλούς βασιλεύει ο μονόφθαλμος». Κι αργότερα που απέκτησε ας πούμε ανταγωνισμό, είχε πια καθιερωθεί.

Εύστοχη παρατήρηση κι απόλυτα αληθής!... Πράγματι, όταν δεν έχεις εναλλακτικές, το βλέπεις και σου φαίνεται και πανέμορφο....

atanasio
21-11-13, 22:41
RIO, το απόσπασμα με την Καλομοίρα είναι όντως για θεατές με πολύ γερά νεύρα...

katerinak
21-11-13, 22:44
Στη "Λαμψη" ηταν η ιστορια που μια εισαγγελεας ή ανακριτρια ηταν εμπορος ναρκωτικων και ειχε μια κορη(νομιζω την υποδυοταν η Αριελ Κωνσταντινιδη) που μαθαινε απ τη μητερα της για τη διακινηση του "εμπορευματος" και τους χαλουσε τη "δουλεια"; θυμαμαι που η κορη ειχε ενα ειδος κασσετοφωνου που αλλαζε τη φωνη της οταν επαιρνε τηλεφωνο στη μητερα-εμπορο για να μην παει το μυαλο της στην κορη που ηθελε να αποδωσει δικαιοσυνη

ευτυχως και τη "Λαμψη" σταματησα να τη βλεπω πριν παρει ανεπιστρεπτι την κατιουσα

οσο για το παραπανω βιντεο..δε θα πω τιποτα γιατι με καλυπτει το εμοτικον ::rant::rant:

mhmerotategiatipino
22-11-13, 08:43
Νομίζω ότι η ανατροπή στις σαπουνόπερες και στη μονοκρατορία ήρθε με τη Βέρα στο δεξί ή είχε ήδη σταματήσει η Λάμψη;

angel_grig
22-11-13, 12:24

Χμμ..δεν θα το ελεγα..Ανταγωνισμος υπηρχε απο την Λατινικη Αμερικη..απο την Ελλαδα ισως δεν υπηρχε...

bambinella 100
22-11-13, 12:37
Νομίζω ότι η ανατροπή στις σαπουνόπερες και στη μονοκρατορία ήρθε με τη Βέρα στο δεξί ή είχε ήδη σταματήσει η Λάμψη;
Οχι, δεν ειχε σταματησει η Λαμψη, αλλα η Βερα στο δεξι ηταν ο λογος που τελικα σταματησε.
Το σηριαλ του Φωσκολου ηρθε δευτερο και αυτο ο Φωσκολος δεν το αντεξε.

atanasio
22-11-13, 15:07
Έχει ενδιαφέρον, πάντως, ότι στα πρώτα χρόνια της ''Λάμψης'' πρωταγωνίστρια ήταν η Κάτια Δανδουλάκη, η οποία μετά συμμετείχε και στο ''Βέρα στο δεξί''.

gademosauros
22-11-13, 17:05
Χμμ..δεν θα το ελεγα..Ανταγωνισμος υπηρχε απο την Λατινικη Αμερικη..απο την Ελλαδα ισως δεν υπηρχε...

οι σειρές από τη Λ. Αμερική δεν είχαν διάρκεια... τη μια σεζόν ήταν, την άλλη δεν ήταν. Δεν ασχολούνταν κανείς μαζί τους, πέρα από ένα μικρό μομέντουμ λίγων εβδομάδων. Αν θες από εξωτερικό, πραγματικά αντίστοιχα ήταν τα Τόλμη και Γοητεία και Ατίθασα νειάτα που και ρεύμα είχαν και διάρκεια. όσο για την ελληνική αγορά... μετά τις δυο σειρές του Φώσκολου, ποια ήταν η επόμενη μακροβιότερη σειρά στην τηλεόραση; Ειλικρινά δεν γνωρίζω, αλλά δε νομίζω ότι υπήρξε σειρά που κράτησε πάνω από 3-4 χρονιές.

Σχετικό-άσχετο, θυμάμαι σε μια συνέντευξή του ο Φώσκολος, όταν είχε φτιάξει και τρίτη απανωτή σειρά το "Εις θάνατον" με το Νινιό για όσους θυμούνται, είχε δηλώσει ότι αρχικός του σχεδιασμός, που δεν τον δέχτηκε όμως το κανάλι, ήταν να είναι ΚΑΙ αυτή η σειρά καθημερινή, πριν το Καλημέρα Ζωή. Με τον τρόπο αυτό θεωρούσε ότι κανείς δεν θα μπορούσε να χτυπήσει σε θεαματικότητα την συγκεκριμένη ιδιότυπη ζώνη που θα δημιουργούσε, κι αν ήθελε να την χτυπήσει κάποιος θα έπρεπε να κάνει τεράστια προσπάθεια αφιερώνοντας δυσανάλογα πολλούς πόρους.

hannele
23-11-13, 15:45
Λορένα, η Σελήνη ήταν κι αυτή παιδί του Γιάγκου, αν θυμάμαι καλά! (καλά, αυτός με τόσα εξώγαμα, επίδομα πολυτεκνου έπαιρνε;; ) και τελικά βρήκε τα λογικά της και έφυγε για το εξωτερικό (νομίζω)... Και φυσικά είχε πέσει ΚΑΙ ΑΥΤΗ θύμα απαγωγής και βιασμού! :P

H Σελήνη δεν ήταν παιδί του Δράκου, την είχε βρει ο Αλέξης στο δρόμο φοβισμένη σε κατάσταση αμοκ και την περιμάζεψε.

Η Σελήνη, οταν ήταν ακομη παιδι, είχε δει τους γονεις της να πεθαίνουν μπροστά στα ματια της (νομιζω απο δολοφονία) και έτσι επαθε σοκ χανοντας τα λογικά της. Την εβαλαν σε Ιδρυμα γιατί δεν ειχε κανενα δικο της, αλλα η κατασταση της οσο μεγάλωνε και περνουσαν τα χρονια χειροτερευε γιατί υποτιθεται οτι οι συνθηκες στο Ιδρυμα ήταν απαίσιες και κακομεταχειριζονταν τα παιδιά. Το εσκασε απο το ίδρυμα, οντας αγρίμι στη συμπεριφορά, την βρηκε ο Αλεξης στο δρόμο, τη λυπηθηκε στην κατάσταση που ήταν και την περιμάζεψε. Ο Αλέξης τότε είχε παρει δίπλωμα ψυχιάτρου. Με την "εκπαιδευση" του ψυχίατρου Αλεξη και με την φροντιδα που ειχε μεσα στο σπιτι των Δράκων, η Σελήνη ηρεμησε και αρχισε σιγα-σιγα να επανερχεται, μεχρι που "ξυπνησε" η γυναικα μεσα της και τον ερωτευτηκε :P.
Στο τελος εμφανιστηκε μια θεια της που δεν εμενε στην Ελλάδα, η οποία όλα αυτά τα χρόνια μετα το θανατο των γονιων της Σελήνης είχε χασει τα ίχνη της ανηψιάς της, δεν γνωρίζε που βρισκόταν και έτσι την πηρε μαζί της στο εξωτερικο. Συν οτι αποδείχτηκε και πλουσιοκοριτσο, μοναδικη κληρονομος μιας μεγάλης περιουσιας (απο τους γονεις της). Η θεια δεν είχε παιδιά, η Σεληνη ήταν η μοναδική συγγενής της, και επιπλεον ήταν και αυτή παμπλουτη. Οταν η Σελήνη εφυγε για το εξωτερικο, ήταν πλεον καλά, δεν ήταν πια σε κατάσταση "Σελήνη αγαπάει χο-χο"...:D
Μου εχει μεινει μια εικονα μεσα στο μυαλο με την Σεληνη να φοράει μια ριγε στολη θαλασσι με ασπρο οι ρίγες, αγκαλια με τον αρκουδο, και κρυμμένη πισω απο κατι θαμνους...πρεπει να ήταν η μερα που το ειχε σκασει απο το Ιδρυμα και την βρηκε ο Αλεξης στο δρομο...

atanasio
23-11-13, 18:08
hannele και λοιπή παρέα, μήπως θυμάστε ποια ηθοποιός έκανε τη θεία της Σελήνης;

katerinak
23-11-13, 18:41
hannele και λοιπή παρέα, μήπως θυμάστε ποια ηθοποιός έκανε τη θεία της Σελήνης;

atanasio η εικονιζομενη υποδυοταν τη θεια
9149491495

atanasio
23-11-13, 19:27
Κατερίνα, σε ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία της ηθοποιού που έπαιξε τη θεία της Σελήνης στη''Λάμψη''. Η ηθοποιός που έχεις βάλει τη φωτογραφία της στο παραπάνω μήνυμα -216- είναι η Ελένη Κριτή, που έπαιζε την Ελένη στο τηλεοπτικό ''Λούνα παρκ'' και είχε εμφανιστεί σε χαρακτηριστικούς ρόλους στις ταινίες ''Ένα έξυπνο έξυπνο μούτρο'' και ''Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα'' -όπου έκανε την ''αντίζηλο'' της Μάρθας Καραγιάννη.

hannele
23-11-13, 19:33
http://www.youtube.com/watch?v=4rXkp6kr5tg
Η Σελήνη, υγιής πλεον, φευγει στο εξωτερικο...

katerinak
23-11-13, 22:08
Κατερίνα, σε ευχαριστώ πολύ για τη φωτογραφία της ηθοποιού που έπαιξε τη θεία της Σελήνης στη''Λάμψη''. Η ηθοποιός που έχεις βάλει τη φωτογραφία της στο παραπάνω μήνυμα -216- είναι η Ελένη Κριτή, που έπαιζε την Ελένη στο τηλεοπτικό ''Λούνα παρκ'' και είχε εμφανιστεί σε χαρακτηριστικούς ρόλους στις ταινίες ''Ένα έξυπνο έξυπνο μούτρο'' και ''Πεθαίνω κάθε ξημέρωμα'' -όπου έκανε την ''αντίζηλο'' της Μάρθας Καραγιάννη.

atanasio ευχαριστουμε για το ονομα της ηθοποιου(δεν τη γνωριζα) και για τις πληροφοριες
Να ειναι καλα η κοπελα που διεσωσε και το υλικο που θυμομουν οτι εδειχνε τη "θεια" γιατι χωρις το στιγμιοτυπο του βιντεο δε θα μαθαιναμε το ονομα της
Πολυ δυσκολο το βλεπω να βρεθουν ολα τα ονοματα των ηθοποιων που περασαν απ τη "Λαμψη"

bambinella 100
23-11-13, 23:01
H Ελενη Κριτη επισης, εκανε μια μικρη αλλα χαρακτηριστικη εμφανιση στην ταινια Μια τρελη τρελη οικογενεια.
Υποδυθηκε την ψευτικη ερωμενη του Παπαγιαννοπουλου που τον συναντα δηθεν τυχαια στο Λαγονησι και τον αποκαλει χαϊδευτικα "Λιολιο μου".

don dokken
24-11-13, 01:01
Οταν εφυγε απο τη "λαμψη"πηγε σε μια κεντροαφρικανικη χωρα οπου λογω...του"θειου" (οχι της θειας)την κανουν μελος της κυβερνησης κ σε καιριο υπουργειο!τελικα τα σεναρια της ζωης ξεπερνουν τη φαντασια του καθε Φωσκολου..

omorfoped
26-11-13, 03:44
6. Aπαγορεύονται αυστηρά τα αντιαισθητικότατα GREEKLISH, δηλαδή τα Ελληνικά γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες. Μηνύματα που θα είναι γραμμένα σε φραγκοχιώτικα θα διαγράφονται ΑΜΕΣΑ από τους διαχειριστές & τους συντονιστές χωρίς δεύτερη προειδοποίηση ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ τους μεγέθους τους ή της ποιότητας του περιεχομένου τους. Εξαιρέσεις δε θα γίνονται για κανέναν. Ο συγκεκριμένος κανόνας αποτελεί μια άριστη ευκαιρία να αποδειχθεί ποιοί πραγματικά νοιάζονται για την εμφάνιση και την ποιότητα αυτού του δικτυακού τόπου, για την οποία τόσο έχουν κοπιάσει οι συντελεστές του. Συνίσταται επίσης να αποφεύγετε όσο μπορείτε το ατονικό σύστημα.

BETTY BOOP
02-06-14, 20:00
Η σειρά ΛΑΜΨΗ υπήρξε η μακροβιότερη σειρά στα πρώτα χρόνια της ιδιωτικής τηλεόρασης. Πετυχημένο σενάριο,πολύ καλοί ηθοποιοί και αψογη σκηνοθεσία. Ιδιαίτερα μού άρεσαν οι τίτλοι έναρξης με την υπέροχη μουσική!Γενικότερα η σειρά αυτή είχε μεγάλη απήχηση για την εποχή της...

Μου άρεσε η παρακάτω μουσική από τους τίτλους έναρξης
https://www.google.gr/url?q=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3D7busny8OFuA&sa=U&ei=h7qMU-LKEqfO0AWruIDQCA&ved=0CCoQtwIwAQ&usg=AFQjCNH3FrY--xCg-ev58CzLWSTqT3MPAA

metalcandyman
02-06-14, 20:03
Oτι τρελαιονομουνα για την λαμψη δεν μπορω να το πω αλλα αν σημερα ειχα την δυνατοτητα να ξαναδω αυτη την σειρα θα το εκανα ευχαριστως ειδιικα τα επεισοδια με τον ''Ευλογητο''.

johnny19818
02-06-14, 20:33
Από τις σειρές που δε θα έβλεπα ούτε με σφαίρες.

perlastar
02-06-14, 23:32
Η μητέρα μου την έβλεπε και είχα δει μόνο τα πρώτα επεισόδια. Βαρέθηκα πολύ γρήγορα και δεν με ένοιαζε καθόλου τι θα γίνει μετά. Μόνο η μουσική άξιζε για μένα. Γενικά δεν μπορώ τις σειρές που εξιστορούν τις ζωές των πλουσίων, θέλω πιο ρεαλιστικά πράγματα.

leona25
18-06-14, 02:51
Καλησπέρα. Ο Βαγγέλης Βουλγαρίδης σε ποιο επεισόδιο(ή χρονιά της Λάμψης)έχει παίξει;

Υπάρχει κάποιο βίντεο του επεισοδίου; ή καμια πρόσφατη του φωτογρ.?

Rakeesh
18-06-14, 08:53
Τα επεισοδια με τον Βουλγαριδη πρεπει να ηταν γυρω στο 1992

leona25
20-06-14, 02:32
Μήπως υπάρχει και κανένα βίντεο των τότε επεισοδίων? Ή καμια πρόσφατη φωτογρ.του? Απλως έχω περιέργεια να δω πώς είναι μεγάλος..

thebest20
20-06-14, 19:46
https://www.youtube.com/watch?v=34SnkCXqrUM

Ο Ευλογητός είναι ο Μαλτέζος,δηλαδή ο Αλέξανδρος Σταύρου:sealed::sealed:

leona25
20-06-14, 21:34
aaaa,Εσυ έλεγες την ''μουσούδα'' που φόραγε ο Ευλογητός...Χαχααχα...κι εγω νομιζα ότι εννοουσες ότι αυτος ο ηθοποιός έκανε τον ευλογητο.

thebest20
21-06-14, 01:39
Αυτός ο ηθοποιός δεν έκανε τον Ευλογητό?Αφού τον βλέπω καθαρά στο trailer!Γιατί μετά έχω την εντύπωση ότι προέκυψαν κι άλλοι με τέτοιες μάσκες.Δεν θυμάμαι,ήμουν μικρός τότε και με τρόμαζε,γι'αυτό και δεν το έβλεπα πολύ.

leona25
21-06-14, 18:42
Όχι,τον Ευλογητό τον έκανε ο Κώστας Τερζάκης. (Έλεγα να στο πω από την αρχη,αλλα νόμιζα ότι το έλεγε αστιευτικά,επειδη η μάσκα που φόραγε ο Τερζάκης έμοιαζε σαν του σταυρου...μαλλια μουσια,ξερεις). Ο Αλέξανδρος Σταύρου στην Λάμψη εμφανίστηκε εως γιος του Γιάγκου Δράκου!!! Τον Αλέξη νομίζω έκανε...ισα που το θυμάμαι αμυδρά!!! Αλλα στον Ευλογητό ημουν μεγάλη και το θυμάμαι.Κι τον βλέπεις καθαρά στο τρειλερ,αλλα είναι ως γιος του Γιάγκου!!! Κι αυτό που εβλεπες,ευλογητος...εννοείται πως ηταν μασκα,κι όχι το αληθινο προσωπο του ηθοποιο...Να κι ένα βιντεο αμα θες...

https://www.youtube.com/watch?v=hRPN6IchNYo

thebest20
21-06-14, 21:29
A οκ πίστευα ότι ο Ευλογητός ήταν ο Αλέξανδρος Σταύρου,επειδή από ότι θυμάμαι με τρόμαζε κι αυτός.Δεν είχα δει videos με την αποκάλυψή του τώρα τα είδα.

hannele
05-07-14, 23:07
Δείτε εδω (http://www.youtube.com/watch?v=HQ0i2_pkxKM)τη σύλληψη και το τελος του Ευλογητου. Τη μάσκα τη βγαζει η κορη του Δράκου, η Τανια (τότε που δουλευε στην αστυνομία) η οποια ήταν χωρίς να το γνωρίζει αρραβωνιασμένη με τον "Ευλογητό". :P

Ο Ευλογητός, είχε απαγαγει ένα αστυνομικό της Scotland Yard, ονόματι Πήτερ, που θα ερχοταν στην Ελλαδα να βοηθήσει στην συλληψη του. Απήγαγε τον Βρετανό και παρουσιαστηκε αυτός στην αστυνομία ως Πήτερ. Οι Ελληνες αστυνομικοι δεν τον γνωριζαν και το πίστεψαν. Ετσι ο Ευλογητός, το πρωι παρίστανε τον αστυνομικό που βοηθουσε στη συλληψη του και το βραδυ έκανε τα εγκληματα. Eκει λοιπον στην αστυνομία, γνωρίστηκε με την Τανια, ερωτεύτηκαν και αρραβωνιαστηκαν. Οταν η Τανια συνελαβε τον Ευλογητο και του εβγαλε τη μασκα, διαπιστωσε οτι απο κατω ήταν τελικά ο "αρραβωνιαστικός" της.

Μόλις ολοκληρωθηκε η ιστορία με τον Ευλογητό όπου και σκοτώνεται, ο Κώστας Τερζάκης επανεμφανίζεται στην Λάμψη μετα απο 1-2 μήνες ώς Τουρκος Αλή πλεον. Δηλαδη μόλις τελειωσε η ιστορία με τον Ευλογητό, ξεκίνησε η ιστορία με τους Τούρκους.

Η ηθοποιός που έπαιξε τον υποτιθέμενο ''Εξολοθρευτή'' και κατόπιν τη θεία του Αλή ονομάζεται Μαρία Διακουμάκου. Αλήθεια, θυμάστε κάποια σύντομα περάσματα λίγων επεισοδίων που είχαν κάνει στη ''Λάμψη'' η Τζένη Ρουσσέα και η Τόνια Καζιάνη; Τι ρόλους είχαν υποδυθεί;

anatasio τις θυμάμαι σαν ονειρο που λενε, αλλα δεν θυμαμαι αν ήταν στη Λάμψη ή στο Καλημερα ζωή ή αν είχαν περασει και απο τα δυο.
Νομιζω η Τζενη Ρουσσεα ειχε παιξει και στα 2 εργα...αυτη την αίσθηση εχω...
Η Καζιανη ειχε παιξει σιγουρα στη Λάμψη και για να είμαι ειλικρινής, η μορφη της μου ερχεται στο μυαλό φευγαλέα απο σκηνή που φορουσε καπελο και κολιέ με μαργαριτάρια να μιλάει με το Δρακο στο γραφειο του... σιγουρα κυρια της αριστοκρατίας θα υποδυόταν αλλα δεν θυμαμαι τιποτα άλλο...:(

gademosauros
06-07-14, 22:12
Ο καλτ χαρακτήρας της σειράς επιβεβαιώνεται από την αυθόρμητη επιλογή πολλών youtubers να ντύνουν με την μουσική της λάμψης διάφορες ιντριγκαδόρικες ξένες σειρές ή/και ταινίες, τελείως ενδεικτικά γκουγκλάρετε
Game of Thrones Λάμψη
Harry Potter Λάμψη
κτλ

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα :D

RIO
06-07-14, 23:04
Ο καλτ χαρακτήρας της σειράς επιβεβαιώνεται από την αυθόρμητη επιλογή πολλών youtubers να ντύνουν με την μουσική της λάμψης διάφορες ιντριγκαδόρικες ξένες σειρές ή/και ταινίες, τελείως ενδεικτικά γκουγκλάρετε
Game of Thrones Λάμψη
Harry Potter Λάμψη
κτλ

Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα :D

Τα βιντεάκια με τους τίτλους αρχής ε ; Ναι αρκετά αστεία...:D