PDA

Επιστροφή στο Forum : Bibi-bo Μέρος 5ο

Σελίδες : [1] 2 3

abbey
14-09-10, 21:39
Κορίτσια σας παρουσιάζω και την δική μου bibi-bo την οποία απέκτησα πρόσφατα! Δεν την απέκτησα ακριβώς ολόκληρη αλλά μονο το κεφάλι. Το σώμα είναι μια προσφορά από μια Sindy Pedigree. Επίσης και η στολή μπαλαρίνας είναι της Sindy. Δεν περίμενα ότι θα έβρισκα πρώτης περιόδου!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1109&pictureid=21800

rapunjel
14-09-10, 22:09
Καλή μου abbey είναι πανέμορφη και σπάνια γιατί λίγες της Α΄περιόδου είχαν αφέλειες!Το σώμα της Sindy είναι υπέροχο πολύ καλύτερα φτιαγμένο από της bibi-bo και για αυτό και αντέχει περισσότερο!Της ταιριάζει τέλεια!Να τη χαίρεσαι,είναι υπέροχη!!!

soufle
15-09-10, 10:42
Καλή μου abbey υπέροχη η ΒΙΒΙ ΒΟ σου!! Να τη χαίρεσαι!! Πανέμορφο και πολύ γλυκό προσωπάκι!!!
Rapunjelaki μου πάλι έγραψες!! Καταπληκτικό και το καινούριο δαντελένιο συνολάκι!!!

rapunjel
15-09-10, 13:36
Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Η Ανθισμένη φορά το σύνολο γραφείο...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21416

soufle
16-09-10, 10:30
Καλή μου Rapunjel πάλι μου το αλλάζεις το ΤΟΡ1000!!! Καλά το σακάκι και το μπλουζάκι δεν παίζονται :bow2:!!! Η δε φουστίτσα...δε θα παίρνει ο προϊστάμενος τα μάτια του από πάνω της!!:D;)

rapunjel
16-09-10, 13:44
Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Για τους άτακτους διευθυντές η Νόρα φοράει το σύνολο γραφείο 2,μία παραλλαγή του προηγούμενου...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21540

Αναστασια
25-09-10, 00:39
Rapunjel μου αγαπημενη πρεπει να μαζεψουμε ολες τις δημιουργιες σου σε ενα Bibi-bo-VOGUE, σε ενα Bibi-bo-MarieClaire ή κατι τετοιο τελος παντων!!!:flower:

Και μετα τις πανεμορφες κουκλες των κοριτσιων και μιας και ειδα το ομορφο βιντεο που μας ποσταρε η Δωροθεα μας, με την Σιντυ μπαλαρινα και το active body της, σας ποσταρω κι εγω την μοναδικη Bibi-bo που εχω απο την Α περιοδο, με το λευκο της χρωμα!
Εχει το νεο της σωματακι active body sindy pedigree, στο οποιο μεταμοσχευσα τα ποδια απο το προηγουμε basic body που ειχε.

Και επειδη η δωρεα οργανων ειναι μια ακρως χρησιμη και γενναιοδωρη κινηση που ομορφαινει τον, πολλες φορες, γκριζο κοσμο μας, η Bibi-bo για να το γιορτασει εβαλε υπεροχα ρουχα Στεφι Λοβ χαρισμενα απο ενα αγαπημενο φιλαρακι:)

Τα παπουτσακια ειναι οριτζιναλ μπαλαρινικα Σιντυ πεντιγκρι.

rapunjel
25-09-10, 11:01
Λατρεμένη Αναστασία σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Υπέροχη η bibi-bo σου και υπέροχη δουλειά έκανες με τα πόδια της κούκλας!Έχει μια απίστευτη φινέτσα!Να τη χαίρεσαι!:D
Η Ανθισμένη φορά το μαντό Τζάκι...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21417

soufle
25-09-10, 20:50
Με γεια σας κοριτσάκια μου!! Αναστασία μου τέλεια και η κουκλίτσα και το ρουχαλάκι!! Νομίζω είναι από τη σειρά Las Vegas ε; Rapunjel μου ουαου! Και η ίδια η Τζάκι θα το ζήλευε...:coolglasses:

rapunjel
26-09-10, 23:17
Καλή μου soufle σε ευχαριστώ!Δεν ξέρω αν η ίδια η Τζάκι θα το ζήλευε αλλά μόλις το έφτιαξα εκείνη μου θύμισε!
Η Ιωαλιάννα φορά το σύνολο buenos dies...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21533

Αναστασια
26-09-10, 23:37
Κοριτσια εγω παντως αυτο το buenos dies θα το βαζα κι ας ηταν και βραδυ, κι ας μην το λενε buonas νοτσες!!!!
Πολυ ομορφο Rapunjel μου!!! :):flower: Χρυσοχερα, τι να λεμε τωρα. Εμενα να μου δωσεις κατσαβιδι και πενσα μονο. Με την βελονα το πολυ πολυ να κανω κανα ρερουτ ή να τρυπησω κανα μπαλονι! Προικιο μην με βαλεις να κανω και κουκλορουχο γιατι την κατσαμε.:D

soufle
27-09-10, 13:51
Κοριτσια εγω παντως αυτο το buenos dies θα το βαζα κι ας ηταν και βραδυ, κι ας μην το λενε buonas νοτσες!!!!
Πολυ ομορφο Rapunjel μου!!!

Χαλαράαααααα.....
Καταπληκτικό όπως πάντα άλλωστε!!!:worship:

rapunjel
28-09-10, 13:46
Λατρεμένη Αναστασία και καλή μου soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!Κι εσείς φτιάχνετε υπέροχα και μοναδικά πράγματα!;)
Η Νόρα φοράει το βραδινό φόρεμα πεταλούδα...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21541

Δωροθέα
28-09-10, 15:51
Rapunjel, το φορεμα "πεταλουδα" ειναι σαν να βγηκε απο παραμυθι! Πολυ ομορφο!

abbey
28-09-10, 21:06
Rapunjel πολύ ονειρικό το φόρεμα πεταλούδα. Θα μπορούσε να το φοράει μια bibi-bo νεράιδα στα παραμύθια σου!!!!!

soufle
29-09-10, 12:10
Rapunjelaki μου :bow2: Φανταστική και η πεταλούδα!!! Είναι πραγματικά απίστευτη και αστείρευτη η φαντασία σου!! Μπράβο και πάλι!!!!!!!

rapunjel
01-10-10, 14:16
Γλυκιά Δωροθέα,ευγενική abbey και καλή μου soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!
Για σήμερα η Μυρτώ φοράει τις μαργαρίτες του φθινοπώρου ένα καθημερινό σύνολο...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21737

soufle
03-10-10, 13:00
Καλή μου πάλι μας έφερες την άνοιξη μέσα στο φθινόπωρο!! Υπέροχο φουστανάκι!! Αυτή η γιρλάντα με τις μαργαρίτες μέσα στην καρδιά μου είναι! Όπου και να τη βάλεις δείχνει υπέροχη! Μπράβο για την εκλογή!!:flower::flower:

rapunjel
06-10-10, 18:06
Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Πράγματι η γιρλάντα είναι πολύ χαρούμενη.
Για σήμερα βάζω ένα φουστανάκι που μου έστειλε μία μοναδική φίλη με σπάνια ψυχή η Candy4ever και την ευχαριστώ από την καρδία μου!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=22413
Υ.Γ. Το φουστανάκι δεν είναι bibi-bo.

soufle
07-10-10, 12:21
Rapunjelaki μου υπέροχο και αυτό!! Και ευχαριστούμε και την Candy4ever για την προσφορά της!! το ύφασμα του και το δέσιμο στη μέση με τη δαντέλα μου θυμίζει ένα παρόμοιο που έχω και εγώ και κλείνει πίσω με κουμπάκια. Λες να είναι από την ίδια κούκλα?? Δυστυχώς όμως μου το χάρισαν και μένα και δεν ξέρω ποιας είναι. Λέω για το λευκό εδώ
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=241386&postcount=529

rapunjel
09-10-10, 13:50
Και να που φτάσαμε στη bibi-bo 5!Είναι τελικά λατρεία αυτή η κούκλα!
Καλή μου soufle σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!Το φόρεμα που σου θυμίζει το δικό σου, που πράγματι μοιάζουν, γράφει στο κουτί του:abitinidi per ogni occasione και έχει σήμα A B.
Η φίλη με τη σπάνια καρδιά Candy4ever έστειλε όμως κι άλλα ρούχα αυθεντικά αυτά bibi-bo.Είναι του 1985 και σηματοδοτούν την αρχή της Β΄περιόδου.Έχουν ακόμη κουμπάκια...Candy4ever σε ευχαριστώ από καρδιάς που με σκέφτηκες!:thanx2:
Η bibi-bo rocker
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=22467

Αναστασια
11-10-10, 12:31
Λατρεμένη Αναστασία και καλή μου soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!Κι εσείς φτιάχνετε υπέροχα και μοναδικά πράγματα!;)
Η Νόρα φοράει το βραδινό φόρεμα πεταλούδα...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=712&pictureid=21541

Rapunjel μου αγαπημενη και χρυσοχερα, ειναι αριστουργημα αυτο το ρουχο!!!:flower::flower::flower: Μια νοτα παραμυθιου στην καθημερινη ζωη!:) Συγχαρητηρια!!!

Υ.Γ. Μηπως βγαινει και σε μεγαλο μεγεθος???? Μηπως εκτος απο bibi-bo προσφερθουν κι αλλες πελατισσες!

soufle
20-10-10, 11:20
Απίθανα τα ρουχαλάκια της Rocker Rapunjel μου!!Και ευχαριστούμε πολύ και την Candy4ever!! Να τα χαίρεσαι κοριτσάκι μου!! Να μας τα περάσεις και στο θρεντ για τα Β περιόδου να υπάρχουν και στη συλλογή!!! Έχουμε καιρό να σε δούμε ελπίζω να είναι όλα καλά!! Πολλά φιλιά!!!

Candy4ever
08-11-10, 13:41
Αγαπημένοι μου φίλοι, σας παρουσιάζω τους ...Rockers!
:darkglasses:

6151

makisimos
08-11-10, 18:34
CandyForEver, χαίρομαι που ένα τόσο συλεκτικό παιχνίδι έπεσε σε πάρα πολύ καλά χέρια..!!! Η συλλογή σου άρχισε να εμπλουτίζεται όλο και περισσότερο και βλέπω ότι σε μικρό χρονικό διάστημα έχεις καταφέρει να βρεις παιχνιδια-θησαυρούς, τα οποία και γλίτωσες από κακοτοπιές μιας και η τύχη τους, από καταστηματάρχες που δεν θα ήξεραν την αξία τους , θα ήταν να πανε στα σκουπίδια..!(Μου το έχουν πει κατάμουτρα ότι το είχαν κάνει σε δεκάδες παιχνίδια-ΒΙΒΙ ΒΟ-κάστρα και πολιορκητές και πόσα άλλα, και δεν σκέφτηκαν καν να τα δωρίσουν σε ορφανοτροφεία grrrrrrrrrrrrrrrr)
Πάντως οι ΡΟΚΕΡΣ θα μπορούν να τραγουδάνε πλέον με ασφάλεια στο σπίτι σου..!!! :D

Candy4ever
08-11-10, 19:03
Σε ευχαριστώ πολύ Makisime για τα καλά σου λόγια!! Αν και η δική μου μικρή συλλογή δεν πιάνει μια μπροστά στη δική σου!! Θα προσπαθήσω το συντομότερο δυνατό να φωτογραφήσω τη μικρή μου συλλογή (η οποία αποτελείται κυρίως από παιχνίδια που είχα ως παιδί και συνεπώς δεν βρίσκονται και στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...) και να τη μοιραστώ μαζί σας!

soufle
08-11-10, 19:25
Με γεια σου candy4ever!! Υπέροχοι οι Rockers και να τους χαίρεσαι!! Εχω και εγώ το Τζον Τζον από την παιδική μου συλλογή και νιώθω πολύ τυχερή τώρα ενώ τότε ούτε να τον φτύσω... (παιδιά :tsktsk:)είναι και ο μοναδικός με μαλλί έτσι δεν είναι?? Καταπληκτικοί και οι 3!! Ευχαριστούμε για τη φωτό!!!!!!!!!

fraoulitsa
08-11-10, 22:05
Με γειες και από εμένα Candy4ever, οι Ρόκερς σου είναι τέλειοι! Ευχαριστούμε που μας τους έδειξες! Εγώ σαν παιδί δεν είχα κανεναν περιέργως... :xm:
Makisime, κάθε φορά που σκέφτομαι πόσα παιχνίδια έχουν καταλήξει σε χωματερές με πιάνει ένα σφίξιμο... Είναι πραγματικά πολύ κρίμα παιχνίδια που είναι καινούργια ή σε καλή κατάσταση τέλος πάντων να μη δίνουν χαρά σε άλλα παιδάκια (ή σε μεγάλους που κρατάνε ζωντανό το παιδάκι μέσα τους σαν και εμάς, μη μας βγάζω απ' έξω) να φεύγουν στα σκουπίδια... :cry:

Candy4ever
08-11-10, 22:25
Soufle και fraoulitsa, χαίρομαι πολύ που σας άρεσαν οι ρόκερς μου! Τους βρήκα πριν από ενάμισυ μήνα εντελώς τυχαία σε ένα ρετρό βιβλιοπωλείο στην Κύπρο! Το αστείο είναι, Soufle μου, ότι ως παιδί έβλεπα τους ρόκερς (στις διαφημίσεις) εντελώς κιτς! Μη σου πω και τη Bibi-Bo (πάντα έπαιζε την "κακιά" της ιστορίας)..! Από τότε βέβαια που γράφτηκα στο retro, έχω αλλάξει τελείως γνώμη!!

mytinyworld
10-11-10, 18:05
Παιδιά, θα ήθελά λίγο την προσοχή σας και τα φώτα σας! :)
Με αφορμή τις πρόσφατες φωτογραφίες της Candy4ever με τους ρόκερς (μεγειά candy4ever!:)) και όσα είπαμε στο θέμα της χρονολόγησης για τους ρόκερς, παρατήρησα το εξής: όσες φορές έχουμε δει τους ρόκερς (παραθέτω 2 ποστ που θυμόμουν, αν υπάρχουν και άλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας)
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=219237&postcount=970
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=257978&postcount=24

σε αυτά τα ποστ λοιπόν, βλέπουμε 3 ρόκερς. Τον τζον τζον με μαλλιά, την περίεργη bibi-bo με το χαμόγελο που φαίνονται τα δόντια και την bibi-bo με κοντά μαλλιά. Που είναι η ρόκερ μπουλούκα
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=258105&postcount=192

οεο?:xm:

Και που θέλω να καταλήξω και να θέσω τελικά το ερώτημά μου: επειδή το σακάκι που βλέπετε και η ζώνη ανήκουν σε αυτήν τη συγκεκριμένη κούκλα που σας έδειξα (ήταν της ξαδέρφης μου) και τα είχα στην ντουλάπα μου από το 1985, όπως θυμάμαι, (την κούκλα μου την χάρισε πέρσι), υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς? Να μην είναι ρόκερ?:xm:

Αναστασια
10-11-10, 20:29
...υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς?
Να μην είναι ρόκερ?:xm:

Mytinyworld μου, μηπως να μην ειναι ροκερ και να ναι καμια μπουζουξου?8)

makisimos
11-11-10, 00:27
Και που θέλω να καταλήξω και να θέσω τελικά το ερώτημά μου: επειδή το σακάκι που βλέπετε και η ζώνη ανήκουν σε αυτήν τη συγκεκριμένη κούκλα που σας έδειξα (ήταν της ξαδέρφης μου) και τα είχα στην ντουλάπα μου από το 1985, όπως θυμάμαι, (την κούκλα μου την χάρισε πέρσι), υπάρχει περίπτωση αυτή η κούκλα να κυκλοφόρησε πριν τους ρόκερς? Να μην είναι ρόκερ?:xm:

Aυτές οι Ρόκερς μας έχουν μπερδέψει....!!:xm:
Επίσης, έχω να πω, ότι αυτή η ροκερ ΒΙΒΙ ΒΟ με τα ζωγραφιστά μάτια, είναι κακάσχημη κατά τη γνώμη μου..!!! Αυτή έπρεπε να λέγεται ΜΑDONNA, γιατί έχει την ίδια ασχήμια με την συνoνοματη τραγουδίστρια..!!:P

Τέλος θέλω να παραπονεθώ για την πιστή αντιγραφή από τα ξένα πρότυπα..! Στην Ελλάδα γαλουχήθηκε η ΒΙΒΙ ΒΟ..!!!
Έπρεπε να μην βγάλει η Ελ Γκρεκο την ΡΟΚΕΡ ΒΙΒΙ ΒΟ, αλλά την Λέ'ι'δη ΒΙΒΙ ΒΟ, μιας και το '80 ήταν η εποχή της Λέ'ι'δης Άντζελας..!:flower:

Και για να αποτελειώσω την σκέψη μου-κι εσάς-οι ΡΟΚΕΡΣ δεν μου αρέσουν καθόλου..!:sealed:

Τώρα φεύγω, πριν με πετροβολήσετε..!!!!#)

mytinyworld
11-11-10, 10:09
Mytinyworld μου, μηπως να μην ειναι ροκερ και να ναι καμια μπουζουξου?8)

Τι να σου πω Αναστασία μου...:xm: Το λαμέ και το μακιγιάζ λίγο φέρνει σε μπουζουξού, αλλά το πράσινο μαλλί??:P

Makisime, μήπως να πούμε στη hasbro να την βγάλει τώρα? Και σήμερα αν ανοίξεις την τηλεόραση, όλο την λέιδη βλέπεις!!!:P:xm::(

fraoulitsa
11-11-10, 20:51
Παιδιά, θα ήθελά λίγο την προσοχή σας και τα φώτα σας! :)
Με αφορμή τις πρόσφατες φωτογραφίες της Candy4ever με τους ρόκερς (μεγειά candy4ever!:)) και όσα είπαμε στο θέμα της χρονολόγησης για τους ρόκερς, παρατήρησα το εξής: όσες φορές έχουμε δει τους ρόκερς (παραθέτω 2 ποστ που θυμόμουν, αν υπάρχουν και άλλα θα ήθελα τη βοήθειά σας)
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=219237&postcount=970
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=257978&postcount=24

σε αυτά τα ποστ λοιπόν, βλέπουμε 3 ρόκερς. Τον τζον τζον με μαλλιά, την περίεργη bibi-bo με το χαμόγελο που φαίνονται τα δόντια και την bibi-bo με κοντά μαλλιά. Που είναι η ρόκερ μπουλούκα
http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=258105&postcount=192

οεο?:xm:

Μytinyworld, κι εγώ μπερδεύτηκα τώρα.. Κοίταξα λίγο στις φωτογραφίες που έχω μαζέψει από το ίντερνετ και βρήκα τη μπουλούκα Ρόκερ με ροζ μαλλάκια από μία δημοπρασία του ebay στο κουτί. Νομίζω πως και η rapunjel που την έχει μας είχε πει πως είναι Rocker... Μήπως ειχες κάνει καμία ξώφαλτση ανταλλαγή και δεν το θυμάσαι μετά το 1985? Είναι πραγματικά περίεργο... 8)
Ξέρω πως δεν βοηθάω και πολύ, μάλλον σε μπερδεύω περισσότερο, αλλά μιας και την βρήκα την εικόνα είπα να σου τη δείξω... #)

mytinyworld
12-11-10, 00:03
Σ'ευχαριστώ fraoulitsa για την πληροφορία και τη φωτογραφία! Αυτό απαντάει στην απορία μου, δεν υπάρχει αμφιβολία λοιπόν ότι κυκλοφόρησε έτσι η κούκλα αυτή! :)
Πωπω, το 1987 έπαιζα ακόμη με κούκλες?:precry:#):sealed:

makisimos
12-11-10, 01:28
Μην ανησυχεις mytiny, υπάρχου ν και χειρότερα, εδω το 2011 κοντά και ενδιαφέρομαι πια κι εγώ γι αυτές τις κούκλες..!! Κι ανησυχείς εσύ για το αν έπαιζες εσύ τότε??? :P :D

Αναστασια
12-11-10, 11:26
Τωρα MytinyWorld μου τι να λεμε... εγω μαζευα κρυφα λεφτα να παρω μπαρμπι στο Γυμνασιο...:xm:.Αμα το χεις το απωθημενο... άστα ρέστα:shtup:

Μακισιμακο οσο ενδιαφερεσαι, απο συλλεκτικης πλευρας, για τις κουκλες της ελ γκρεκο, μην ανησυχεις.
Τωρα αν αρχισεις να χαζευεις και τιποτα μανώ στον Χοντο ειναι αλλο μανικι, αλλα και τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα, εμεις θα σε αγαπαμε το ιδιο, να το ξερεις, στην κριση φαινεται ο φιλος.:)

fraoulitsa μου φοβερη η φωτο ντοκουμεντο με την μπουλουκα ροκερ!!! Δεν το περιμενα απο εκεινη τετοια μιζανπλι!!!:coolglasses:

Candy4ever μας δεν ειναι τυχαιο οτι οι κουκλιτσες σου βρεθηκαν στην Κυπρο, το νησι της Αφροδιτης, η θεά που ακομα κι αν βαλει το λαμέ ειναι παντα θεά.

soufle
12-11-10, 14:01
Πω! Πω! Νιώθω πολύ άσχετη βρε παιδιά!! Καταπληκτικές πληροφορίες!! Είμαι τελείως ότι να 'ναι με τις ημερομηνίες και τις περιόδους... Νομίζω πρέπει να το ρίξω λίγο στη μελέτη αλλά δεν τα ''παίρνω'' τα άτιμα... Έχετε δίκιο για τη μπουλούκα, σα να τη θυμάμαι στα χέρια μιας φίλης μου την εποχή που μου είχαν πάρει και μένα τον Τζον Τζον από τους Rockers. Αλλά πρέπει να ήταν αυτή με το ροζ μαλλάκι. Το θυμάμαι γιατί τους βάζαμε ζευγάρι να κάνουν τους κακούς μάγους... άβυσσος η παιδική φαντασία!!

Αναστασια
17-11-10, 18:54
Φετος το καλοκαιρι μια αγαπημενη κουκλομανα, η ΜytinyWorld:flower:, μου χαρισε το φουστανι απο την Α περιοδο της bibi-bo star.
Το εχω βαλει στην Χρυσομαλλουσα bibi-bo μου, χαρισμενη απο την Rapunjel :flower:μας, στην οποια αφιερωνω και την φωτογραφια, μιας και οσες φωτο κι αν βγαλω την bibi-bo δεν θα αγγιξω την μοναδικοτητα του δικου της αλμπουμ.

Οι αλλες 2 μου κουκλες, χαρισμενες απο τα ρετροαδερφακια μου, μολις ειδανε φωτογραφικη μηχανη πλακωσαν να βγουνε κι αυτες φωτο, καθοτι και πολυ ψωνια!:D

mytinyworld
17-11-10, 22:48
Κουκλάρες και οι τρεις και λάμπουν!!!:)

Αναστασία μου, μοναδικό όχι μόνο το άλμπουμ της, αλλά και η έμπνευση και η ενέργειά της! Θέλω κι εγώ να αφιερώσω μια φωτογραφία στην αγαπημένη μου rapunjel!

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=670&pictureid=23707

soufle
24-11-10, 11:57
Πανέμορφες κοριτσάκια μου!! Με γεια σου Αναστασία μου το ρουχαλάκι της star!! Δάκρυσα στο γέλιο με τις ΒΙΒΙ ΒΟ ψώνια να σαι καλά!!:D:D
Μας έχει λείψει πολύ το Rapunjelaki μας!! Και επειδή είναι η κορυφαία χρυσοχέρα μοντελίστ-μοδίστρα και έμπνευση για όλους, της αφιερώνω και εγώ το τελευταίο μου δημιούργημα. Μια προσπάθεια για το ΤIΦΑΝY. Το πουκαμισάκι είναι αυθεντικό.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1116&pictureid=23951

makisimos
24-11-10, 13:42
Θα ορκιζόιμουν ότι είναι το πρωτότυπο..!!! Μήπως στην προηγούμενη σου ζωή ήσουν μοδίστρα στην El Greco?????? :D

mytinyworld
24-11-10, 15:26
Καταπληκτικό soufle μου! Κι εσύ όπως και η αγαπημένη μας rapunjel είστε πρώτες στο ράψιμο!:clap:

Αναστασια
24-11-10, 19:40
Καταπληκτικό soufle μου! Κι εσύ όπως και η αγαπημένη μας rapunjel είστε πρώτες στο ράψιμο!:clap:

Συμφωνω α π ο λ υ τ α, ειστε χρυσοχερες soufle!!!! :)

(Αχ ποτε θα δουμε ενα ποστ της αγαπημενης Rapunjel...:icon_cry:)

fraoulitsa
24-11-10, 21:12
Το έχεις πετύχει απόλυτα soufle μου, χίλια μπράβο κι από εμένα! :) :) :)

soufle
07-12-10, 13:28
:[:[Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά!!!! Τώρα προσπαθώ να ''κατασκευάσω'' το Ύδρα beach αλλά μου αντιστέκεται σθεναρά...

soufle
29-12-10, 20:33
Έχει περάσει αρκετός καιρός που υποσχέθηκα να σας περάσω μερικά δείγματα από ρούχα που φορέθηκαν στο ελληνικό κινηματογράφο και ξαναείδα παρόμοια στην γκαρνταρόμπα της bibi bo. Η μόδα στις κούκλες δεν διαφέρει από τη μόδα στην πραγματική ζωή. Ακόμα και τα παραμυθένια φορέματα είναι ρούχα που κάποτε φορούσαν και οι πραγματικές γυναίκες. Μόδα και πάλι, απλά άλλης εποχής. Τα παρακάτω ρούχα είναι από την ταινία του Δαλιανίδη ''Ραντεβού στον αέρα''

Στην πρώτη φωτό η Προκοπίου με το ''καραμελοφόρεμα'' στο πράσινο.
Στη δεύτερη η Καραγιάννη με παρόμοιο συνολάκι με το Ντίβα όπως το είδαμε από τη domniki
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?11493-%C2%C9%C2%C9-%C2%CF-%CC%DD%F1%EF%F2-1%EF&p=150300&viewfull=1#post150300
Και στην τρίτη η Λάσκαρη με ένα φόρεμα που θυμίζει το Κορφού.
Δεν είναι βέβαια απόλυτα όμοια, αλλά νομίζω πως έχουν αρκετά κοινά στοιχεία τι λέτε??

fraoulitsa
29-12-10, 21:16
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που ανοίγεις, soufle μου! :) Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτογραφίες. Πράγματι, τα σχέδια των ρούχων μοιάζουν πολύ και αυτό είναι κάτι που μας αποδεικνύει πως η Bibi-bo είναι μια κούκλα της εποχής της και, τουλάχιστον στα πρώτα 2-3 χρόνια, καθαρά προσαρμοσμένη και εναρμονισμένη με τα ελληνικά δεδομένα...

mytinyworld
30-12-10, 01:35
η Bibi-bo είναι μια κούκλα της εποχής της και, τουλάχιστον στα πρώτα 2-3 χρόνια, καθαρά προσαρμοσμένη και εναρμονισμένη με τα ελληνικά δεδομένα...
Πάνω σε αυτό θα ήθελα να προσθέσω και εγώ μια μικρή πληροφορία για τη στολή νοσοκόμας! Αρχικά η στολή μας είχε φανεί (κάπου το είχαμε αναφέρει) εκτός εποχής και παλιομοδίτικη, από την εποχή των πολέμων... Ομως, μια θεία μου, συνταξιούχος νοσοκόμα, πρόσφατα μου είπε ότι μέχρι και τα τέλη του 70 οι νοσηλεύτριες (οι εκπαιδευόμενες αν κατάλαβα καλά) φορούσαν αυτή τη στολή!! Χωρίς το σταυρό βέβαια, που τον είχαν μόνο οι στολές του Ερυθρού Σταυρού. Η κάπα μάλιστα χρειαζόταν, γιατί όταν ήθελες να πας από τη μια πτέρυγα του νοσοκομείου στην άλλη το βράδυ, με την υγρασία που είχε από τα δέντρα, ή αν ήθελες να βγεις έξω να πάρεις κάτι από το περίπτερο, η κάπα ήταν απαραίτητη και όλες οι κοπέλες την έριχναν στην πλάτη τους!
Οπότε, ακόμα και στη στολή νοσοκόμας, δεν ήταν εκτός εποχής!
Soufle μου, καταπληκτικές οι συγκρίσεις που έκανες με τα ρούχα, ειδικά το κορφού είναι το ίδιο στο ανάποδό του!!

fraoulitsa
30-12-10, 02:23
Ευχαριστούμε mytinyworld για την πληροφορία σχετικά με τη στολή της νοσοκόμας!!! Αυτές οι λεπτομέρειες, νομίζω, είναι που κάνουν αυτή την κούκλα ξεχωριστή και είναι και αυτές που, σε τελική ανάλυση, μας δείχνουν το λόγο που, παρά τις ατέλειές της, αγαπήθηκε τόσο πολύ...

Αναστασια
14-02-11, 16:05
Επειδη οταν ειδα για πρωτη φορα αυτην την κουκλα, την πρωτη μου bibi-bo (σε ενηλικη ηλικια), την ερωτευτηκα σαν να προκειται για ενα εμψυχο ον, πιστευω πως το σωστο ειναι να την μοιραζομαι καθε τοσο μαζι σας. Μακαρι ο Αγιος Βαλεντινος να προστατευει παντα την μαγεια στην σχεση σας, και ποτε να μην παψετε να ψαχνετε την αληθινη αγαπη γυρω σας.:flower:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=29828&d=1297692219

makisimos
16-02-11, 01:06
Όπως πάντα υπέροχες καλλιτεχνικές φωτογραφίες απο την Αναστασία μας..!!! :)

mytinyworld
16-02-11, 17:24
Τέλεια φωτογραφία Αναστασία μου!!!:clap:

soufle
17-02-11, 23:09
Σε ευχαριστούμε πολύ Αναστασάκι μου για τις υπέροχες ευχές σου!! Καλά η φωτογραφία έργο τέλνης όχι αστεία...:bow2::bow2:

Αναστασια
18-02-11, 20:55
Να στε καλα παιδια!!! :flower:
Σημειωση: η γουνα ειναι οικολογικη, ψευτικη δηλαδη.:) Η bibi-bo μας ειναι πολυ φιλοζωη, αν θυμαστε εχει και 5/6 πιτσι και ντολυ!:D

Amalia34
01-06-11, 15:01
[edit] Μεταφορά από το θεμα Bibi-bo:Συντήρηση, Μαλλιά, Μακιγιάζ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16071-Bibi-bo-%CC%DD%F1%EF%F2-5%EF) [edit]

Αναστασια σε ευχαριστω για το καλωσορισμα σου σε θαυμαζουμε ολοι γιατι εισαι κι εσυ χρυσοχερα σαν την καλη μας Ραπουνζελ. Φιλη μου Ine σε καταλαβαινω απολυτα γιατι κι εγω δεν ειχα κρατησει τη μπιμπιμπο μου την ειχα χαρισει σε ενα κοριτσακι και φυσικα το μετανιωσα γιατι ειχα τις πιο ωραιες αναμνησεις με εκεινη την κουκλα. Ευτυχως βρηκα στο ebay αυτη που εχω τωρα που ειναι στη φωτογραφια, αν και εκεινη ηταν ακομη πιο ομορφη (ηταν απο τις μπιμπιμπο α περιοδου) και φυσικα ειχε πολυ μεγαλη συναισθηματικη αξια. Στο www.ebay.com πουλανε τωρα μπιμπιμπο ισως μπορεσεις να παρεις μια κοιταξε τες, θα παρεις μεγαλη χαρα, εγω απο κει την αγορασα .

Lne
02-06-11, 08:37
δε φανταζεσαι πως σε καταλαβαινω! η γιαγια μου χαρισε εν αγνοια μου καποιες barbie μου, αλλα εχω αρκετες. φυσικα μια bibi-bo μου λειπει πολυ κ επειδη δεν εχω καμια τοσο πιο πολυ θελω να την αποκτησω...εχω βγαλει ηδη προπληρωμενη καρτα για αγορες στο ιντερνετ αλλα δεν το εχω επιχειρησει ακομα! στην αθηνα σε παλαιοπωλεια πωλουν αλλα επειδη εχουν παρει χαμπαρι τους συλλεκτες, οι τιμες ειναι εξωφρενικες! 100 ευρω για 2 ρουχαλακια της bibi-bo κ επειδη ηταν στο κουτι τους! υπαρχουν κ οι παγκοι ομως κ καλο για μας κακο γι αυτους, σχεδον τις χαριζουν. ελπιζω να πετυχω εκει καμια αλλιως θα καταφυγω στο ebay...σε ευχαριστω κ καλως ηρθες Αμαλια34 μου!!

Amalia34
02-06-11, 11:48
πού βρισκονται αυτοι οι παγκοι που λες φιλη μου Ine? Εννοεις σε μοναστηρακι? Αν μενεις Αθηνα εισαι τυχερη ισως βρεις καποια σου το ευχομαι. Εγω δυστυχως ειμαι στα Γιαννενα δε νομιζω να βρω κατι εδω :(
πραγματι στο ebay ειναι ολα πια πανακριβα ενω περσι που την πηρα εγω ειχε 50 ευρω τωρα η ιδια ακριβως πωλειται 250 ευρω δεν πανε καλα:angry:
καλη επιτυχια στην ερευνα σου, αν τα καταφερεις να βρεις μπιμπιμπο α περιοδου κι εχουν αποθεμα θα ηθελα παρα πολυ κι εγω μια να μου παρεις και να σου στειλω τα χρηματα θα σου ειμαι ευγνωμων (με ενδιαφερει να ναι α περιοδου ξερεις αυτες χωρις αφελειες και με ασπρη επιδερμιδα) οποιαδηποτε εκτος απο την μπαλαρινα με ενδιαφερει

spirtoulis
02-06-11, 12:11
Amalia 34 είσαι άυτυχη και εσύ και εγώ γιατί στα Γιάννενα σε παλιό μαγαζί πουλούσαν bibi bo σε χαμηλές τιμές, μέχρι να πάω να ρωτήσω εγώ είχαν εξαφανιστεί. Κάτι μπιζουδάκια είχαν μείνει που τα πήρα 2 ευρώ, ενώ στο ίντερνετ τα έχουν 20 και .

Amalia34
03-06-11, 08:58
Μιλας σοβαρα σπιρτουλη? δεν το πιστευω...τοση ατυχια :(
δεν το σκεφτηκα κι εγω να ψαξω νωριτερα, κριμα

EL GRECO
18-06-11, 15:31
Εύχομαι να βρουν όλοι/ες τα πράγματα που τους/τις δίνουν χαρά και ευτυχία.
Μια bibi-bo που μου ήρθε στα χέρια μου ήταν από παιδικό χέρι που την είχε παίξει πολύ. Έτσι τα μαλλιά είχανε κοπεί,τα χέρια δεν είχανε παλαμες και θέλανε συντήρηση και τα πόδια είχανε κολλήσει. Όλα φτιάχτηκαν μόνο το εσωτερικό μέταλλο έχει αφήσει κηλίδες σε χέρια και πόδια και μάλλον αυτό δε διορθώνεται.
Η bibi-bo φτιαγμένη με μοβ μαλλί,αγαπημένο χρώμα, και ραμένη μιας και το φόρεμα είναι χειροποίητο.

mytinyworld
18-06-11, 16:46
Πανέμορφη είναι EL GRECO! Να τη χαίρεσαι! :) Εντυπωσιακό και το μοβ μαλλί, αλλά και το ρούχο! Εμπνευσμένο! :clap: Μου θύμισε τις δημιουργίες της καλής μας rapunjel...

makisimos
18-06-11, 17:32
Mytiny κι εγω αυτο θα έλεγα μόλις τώρα..!! Έφερε τον αέρα άλλης αποχής..!! :( Μπράβο EL GRECO..!!!

spirtoulis
18-06-11, 18:56
Μπράβο el greco. Κούκλα την έκανες .Το στυλ θυμίζει δεκαετία 80!

EL GRECO
18-06-11, 23:16
Σας ευχαριστώ mytinyworld, makisimo,spirtouli.Την καλή μας rapunjel δεν τη φτάνω στις δημιουργίες της. Ευχαριστώ και πάλι.

Amalia34
19-06-11, 19:38
Η αληθεια ειναι πως ο el greco ειναι χρυσοχερης και οσο ταλαιπωρημενη και να ναι μια κουκλιτσα της ξαναδινει ζωη, συγχαρητηρια υπεροχη σαν καινουρια εγινε, οσο για το ρουχο δεν εχω λογια, πανεμορφο...

soufle
20-06-11, 09:16
Amalia34 καλώς όρισες και πάλι!!!! Είχαμε πολύ καιρό να δούμε την υπέροχη bibi bo σου!!! Ελπίζω να σε βλέπουμε συχνότερα τώρα!!!
ΕL GRECO την έκανες απίθανη!!! Μία πραγματικά ΟΟΑΚ bibi bo με ένα πανέμορφο ΟΟΑΚ σύνολο!!Γεια στα χέρια σου και στην υπομονή σου!!! Είναι υπέροχη και πολύ τυχερή που κατέληξε στα χέρια σου να τη χαίρεσαι!!!;):D

EL GRECO
20-06-11, 13:41
Amalia34,soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Αυτή που σας δείχνω σήμερα είναι μία μπαλαρίνα bibi-bo που είχαν θαμπώσει εντελώς τα μάτια της και ήταν σαν τυφλή. Αναγκάστηκα λοιπόν να της αλλάξω μάτια. Τα μάτα της bibi-bo είναι πλαστικό διάφανο και από πίσω το μάτι,η κόρη, είναι από χαρτί. Δεν κράτησα φωτογραφίες από τη διαδικασία να σας το δείξω στη συντήρηση μιας και το επιχειρούσα πρώτη φορά. Στην επόμενη αλλάγη ματιών καρέ καρέ θα σας δειξω τα βήματα.
Ιδού η πρασινομάτα πλέον bibi-bo μπαλαρίνα.Τα μαλλιά της έχουν καστανές ανταύγειες.
33532 33533

Amalia34
21-06-11, 09:42
Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες για τα ματια el greco και η μπιμπιμπο πρασινοματα ειναι πανεμορφη. Μου αρεσει που την μεταμορφωνεις με τοση επιτυχια καθε φορα, τοσο στα μαλλια οσο και γενικοτερα στο στιλ, μπραβο και παλι μπραβο!!!!!!!!!

soufle σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια κι εγω χαιρομαι παλι που ειμαι σ' αυτη την υπεροχη κουκλοπαρεα :)

Lne
21-06-11, 15:20
πού βρισκονται αυτοι οι παγκοι που λες φιλη μου Ine? Εννοεις σε μοναστηρακι? Αν μενεις Αθηνα εισαι τυχερη ισως βρεις καποια σου το ευχομαι. Εγω δυστυχως ειμαι στα Γιαννενα δε νομιζω να βρω κατι εδω :(
πραγματι στο ebay ειναι ολα πια πανακριβα ενω περσι που την πηρα εγω ειχε 50 ευρω τωρα η ιδια ακριβως πωλειται 250 ευρω δεν πανε καλα:angry:
καλη επιτυχια στην ερευνα σου, αν τα καταφερεις να βρεις μπιμπιμπο α περιοδου κι εχουν αποθεμα θα ηθελα παρα πολυ κι εγω μια να μου παρεις και να σου στειλω τα χρηματα θα σου ειμαι ευγνωμων (με ενδιαφερει να ναι α περιοδου ξερεις αυτες χωρις αφελειες και με ασπρη επιδερμιδα) οποιαδηποτε εκτος απο την μπαλαρινα με ενδιαφερει

amalia34 μου σου ζητω συγνωμη γιατι δεν ηξερα οτι τα μηνυματα ειχαν μεταφερθει εδω κ γι αυτο δε σου απαντησα. ναι εννοω παγκους στο θησειο κ στο μαναστηρακι.αν καταφερω να βρω αυτο που ζητας θα την αγορασω κ θα σε ενημερωσω αμεσα ενταξει?

επισης, ο φιλτατος el greco μου χαρισε μια υπεροχη bibi bo χρυσομαλλουσα την οποια αγαπω πολυ πολυ!! κ επειδη το πιστευω κ ειμαι σιγουρη, οταν κανεις μια καλη πραξη απο καρδιας κ δινεις τοση χαρα, η χαρα αυτη δινει κ γουρι! οποτε επεσε στα χερια μου μια bibi bo (εκει που δεν ειχα καθολου, φανταστειτε χοροπηδαω σαν κατσικι απο χαρα!!) την οποια βρηκα σε παγκο κ αν σας πω τιμη ειμαι σιγουρη δε θα με πιστευετε....! ηταν σε κακα χαλια κ αφου ακολουθησα τις οδηγιες σας, τη φροντισα κ ειναι ετοιμη να την μοιραστω μαζι σας! δεν ξερω ομως ποτε γιατι το λαπτοπ μου τα φτυσε κ δυσκολευομαι να δουλεψω σε αλλο... μολις τα καταφερω θα ανεβασω φωτο!

υ.γ. el greco συγ χα ρη τη ρι α !!!

Lne
21-06-11, 15:54
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33637&d=1308664012

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33638&d=1308664018

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=33639&d=1308664026

λοιπον τα καταφερα πιο γρηγορα απ οτι φανταζομουν!! αρειστερα η χρυσομαλλουσα που μου χαρισε ο el greco! δεν ειναι πανεμορφη?? δεξια η αλλη που βρηκα στο παζαρακι. αν δεν κανω λαθος ειναι μια bibi bo πιτσι κ ντολυ κ το καταλαβα γιατι φορουσε μονο το μπλουζακι της. το εψαξα στο ιντερνετ, αλλα το αναφερουν κ τα κμοριτσια, η Αναστασια κ η mytinyworld εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?14056-Bibi-bo-%C2-%F0%E5%F1%E9%EF%E4%EF%F2-(%F1%EF%F5%F7%E1-%E1%EE%E5%F3%EF%F5%E1%F1)/page3.

υ.γ. την μπλε φουστιτσα κ την τσαντουλα που φοραει τα εφτιαξα εγω καθως ηθελα οσο γινεται να ταιριαζουν με το μπλουζακι της...αναμενει ενα σακακι

φιλια σε ολους κ ολες!!

mytinyworld
21-06-11, 16:05
Ine, οι φωτογραφίες σου δεν φαίνονται εδώ. Μπήκα στο άλμπουμ σου και τις είδα.
Με γεια, να τις χαίρεσαι!!Είναι πολύ όμορφες και οι δύο!:)
Αν θέλεις, τα ρούχα της πίτσι και ντόλυ μαζί με τα σκυλάκια, επειδή τα έχω δύο φορές, μπορώ να σου τα δώσω...;)

Lne
21-06-11, 16:15
το προσεξα οτι δεν τις δειχνει, καποιο προβλημα εχει αλλα οσο κ να το εψαξα δεν βρηκα ακρη...
αληθεια θα κανεις κατι τετοιο? σε ευχαριστω πολυ πραγματικα!!

EL GRECO
21-06-11, 17:30
lne να τις χαίρεσαι. Μακάρι να σαι πάντα χαρούμενη. Είναι πολύ όμορφες και οι δύο.

Lne
21-06-11, 19:54
3373933738
33740 ευχαριστω!!!
οριστε! ελπιζω τωρα να φαινονται!

Amalia34
21-06-11, 20:25
Ine μου καταλαβαίνω απόλυτα τον ενθουσιασμό σου κι εμένα μου χάρισε ο φίλος μας el greco μια πανέμορφη μπιμπιμπό και με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω φωτογραφία της να τη δείτε. Η χρυσομαλλούσα σου πανέμορφη το ίδιο και η άλλη που φαίνεται σαν καινούρια. Πολύ χαίρομαι για σένα.

Lne
21-06-11, 20:35
σε ευχαριστω πολυ! των υπολοιπων οσων ανεβασει τις εχω δει κ τις λαχταρουσα! περιμενω να δω κ τη δικη σου

spirtoulis
22-06-11, 20:37
Ερώτηση κρίσεως. 'Εχει κανείς καμία φωτογραφία με την ντουλάπα α περιόδου και το περιεχομενό της ?

EL GRECO
23-06-11, 10:45
spirtouli εγώ την ντουλάπα την αγόρασα άδεια χωρίς ρούχα με μια bibi-bo μέσα. Δεν ξέρω με τι ρούχα πουλιότανε μαζί. Αν θες φωτογραφία της ντουλάπας ευχαρίστως να σου βάλω.

spirtoulis
23-06-11, 11:13
El greco την έχω και εγώ την ντουλάπα, είπα μήπως έχει κανείς την ντουλάπα με τα αρχικά ρούχα και την κούκλα, η δική σου κούκλα είναι η ορίτζιναλ?

EL GRECO
23-06-11, 13:51
spirtouli είναι μία άσπρη bibi-bo. Αν ήταν η ορίτζιναλ της ντουλάπας ή όχι δεν το ξέρω. Μου την πουλήσανε για την ορίτζιναλ της ντουλάπας πάντως.

spirtoulis
23-06-11, 21:32
Και τα ρουχα που πήγαν δηλαδή? Σου είπαν?:O:O

EL GRECO
24-06-11, 00:14
Spirtouli δε μου είπαν αλλά όπως υποθέτω θα τα πουλήσανε μόνα τους. Έχω δει στο ebay να πουλάνε έτσι ρούχα bibi-bo σε σακουλάκι διάφανο μέσα. Τα ρούχα αυτά πρέπει να ήταν από κάποια ντουλάπα.

spirtoulis
24-06-11, 07:23
Λάθος. Ετσι χάνεται η αξία του παιχνιδιού. Στο εξωτερικό που έχω δει εκπομπές και ότι έχω διαβάσει σε βιβλία ένα παιχνίδι έχει μεγαλύτερη αξία όταν πουλιέται σαν σύνολο και η συλλεκτική του αξία χάνεται βεβαίως.

EL GRECO
24-06-11, 11:58
Spirtouli θα συμφωνήσω μαζί σου. Απλά σκέφτονται ότι αν τα πουλήσουν τμηματικά θα βγάλουν περισσοτερα λεφτά. Άλλες φορές έχουν πουλήσει ή έχουν αποπειραθεί να πουλήσουν και αξεσουάρ που λένε ότι είναι της bibi-bo ενώ στην ουσία είναι άλλης κούκλας. Δεν ξέρω αν το κάνουν επίτηδες ή από άγνοια.

spirtoulis
24-06-11, 14:36
Καλή είναι η έρευνα πριν αγοράσεις. Η δικιά σου bibi bo είχε κανά ρούχο El greco?Διαφήμιση της ντουλάπας πάντως, δεν βρίσκω πουθενά. Πάντως είναι αρκετά μεγάλη.

spirtoulis
24-06-11, 14:51
Μήπως θα μπορούσαμε να μαζέψουμε σ' ένα pdf έντυπες διαφημίσεις της bibi bo .Όσοι συλλέγουν κομικς μπορούν να βοηθήσουν αν θέλουν. Το προτείνω γιατί βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί λάτρεις της συγκεκριμένης κούκλας.

EL GRECO
24-06-11, 16:17
Spirtouli η δικιά μου bibi-bo φορούσε αυθεντικό ρουχαλάκι. Όσο για τις έντυπες διαφημίσεις το έχει κάνει ήδη ο makisimos http://www.retromaniax.gr/vb/showthr...l=1#post258402 (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16572-%D7%F1%EF%ED%EF%EB%FC%E3%E7%F3%E7-%D0%E1%E9%F7%ED%E9%E4%E9%FE%ED-El-Greco-%EC%E5-%E2%DC%F3%E7-%F4%E9%F2-%B8%ED%F4%F5%F0%E5%F2-%C4%E9%E1%F6%E7%EC%DF%F3%E5%E9%F2&p=258402&viewfull=1#post258402)
και έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

spirtoulis
24-06-11, 23:19
'Οντως πολύ καλή δουλειά, μπράβο στα παιδιά ! Πολύ λίγες διαφημίσεις είχε η el greco για μία κουκλα τόσο δημοφιλή, και μου κάνει εντύπωση που τόσοι συλλέκτες εδώ και οι κατάλογοι με το τι πουλούσε η εταιρεία, δεν είναι πολλοί, σήμερα που πήρα τα ντραμς της bibi bo , είδα στην συσκευασία από πισω , τι άλλο σε παρόμοιο στυλ, πουλούσε η εταιρεία. Για να κάνει κανείς χρονολόγηση και καταγραφή των παιχινιδιών χρειάζεται να ψάχνει συσκευασίες, διαφημίσεις κτλ. Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν βιβλία αναφοράς για συλλέκτες, όλα κινούνται σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Η αγάπη μόνο καποιων ανθρώπων και το ιντερνετ σε σώζει.

EL GRECO
25-06-11, 14:48
Spirtouli ότι διαφημιστικό υπήρχε αφορά μόνο τις πρώτες bibi-bo τις άσπρες. Μετά τους ρόκερς τελειώνουν οι διαφημίσεις και ούτε καταλόγους έχουμε με τα αξεσουαρ παρά μόνο στην αρχή που βγήκε η κούκλα. Πιστεύω ότι οικονομική λόγοι εκάνε την el greco να μην διαφημίζει τα προϊόντα της. Τα ντραμς και οι κιθάρες και οι πισίνες που βγήκαν αργότερα,δεν ξέρω πότε ακριβώς,δεν εικονίζουν απ΄έξω την bibi-bo αλλά άλλες κούκλες.:O
Έχεις απόλυτο δίκιο ότι μόνο η αγάπη κάποιων ανθρώπων για τη συγκεκριμένη κούκλα έχει σώσει ότι έχει σωθεί.

mytinyworld
25-06-11, 18:31
Παιδιά, γνωρίζει κανείς αν η κούκλα Bibi πουλιέται και κάπου αλλού εκτός από τα jumbo? Είναι αποκλειστική παραγωγή για τα jumbo?

bibi-bo
25-06-11, 20:10
Ναι νομίζω πως είναι εισαγωγή του Jumbo. Τις θυμάμαι γύρω στο 2001 που τις έβρισκα, απέναντι απο τις Barbie. Κλασσικά στις φθηνότερες κούκλες. Το ίδιο όμως μπορεί να ισχύει και για άλλα τέτοια μεγάλα τύπου Jumbo μαγαζιά παιχνιδιών. Δέν είμαι 100% σίγουρος για αυτό. :P

EL GRECO
25-06-11, 20:16
Mytinyworld εκτός από τα Jumbo δεν την έχω συναντήσει πουθενά αλλού τη bibi. Κι εγώ νομίζω ότι πουλιέται αποκλειστικά στα Jumbo.

mytinyworld
25-06-11, 20:32
Πρόσφατα, κάποιος (όχι τυχαίος στο χώρο του παιχνιδιού) μου είπε ότι η hasbro δεν έχει πλέον την bibi-bo. Σκεφτόμουν, μήπως η bibi είναι η εξέλιξη της bibi-bo και τα δικαιώματα τα έχει πλέον το jumbo...8)

EL GRECO
25-06-11, 20:48
Mytinyworld για να μην έχει η hasbro πια τη bibi-bo κάποιος αγόρασε τα δικαιώματα της.Η bibi δεν έχει καμία σχέση με τη bibi-bo.Αυτό είναι βέβαιο. Η bibi είναι κινέζικης κατασκευής.

Lne
25-06-11, 20:56
Mytinyworld να σου πω την αληθεια δεν εχω προσεξει την bibi που λες στα jumbo αν κ παω συχνα αλλα 99% την ειδα σε ενα αλλο παιχνιδαδικο ονοματι ζαχαριας, δεν ξερω αν το γνωριζεις, ειναι αρκετα μεγαλο. επισης για να ειμαι ακριβης, ηταν κουκλος. δεν θυμαμαι αν ειχε κ κουκλα αλλα σιγουρα ηταν κουκλος κ στο κουτι εγραφε bibi. τωρα δεν ξερω αν προκειται για την ιδια κουκλα που μιλας εσυ. το συγκεκριμενο παιχνιδαδικο εχει εναν πανικο απο κουκλες κλωνους τις barbie πραγματικα πολυ μεγαλη ποικιλια κ σκεφτομαι σιγα σιγα να αποκτησω τουλαχιστον μια απο αυτες. απο εκει μαλιστα αγορασα κ μια bratz οι οποιες οπως εμαθα απο εσας δεν κυκλοφορουν πια.

spirtoulis
25-06-11, 21:47
Διάβασα στο ίντερνετ ότι η el greco πουλήθηκε το 1987.

mytinyworld
25-06-11, 22:23
Ναι το ξέρω ότι είναι κινέζικης κατασκευής. Δεν είναι υποχρεωτικό η νέα bibi-bo (όποια κι αν είναι αυτή και αν ποτέ υπάρξει) να είναι ελληνικής κατασκευής, εξάλλου η πλειοψηφία των παιχνιδιών κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα. Ine, αν ποτέ ξαναπάς στο Ζαχαριά, μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν όντως είναι η ίδια η κούκλα με αυτή που λέμε? Και αλήθεια, το κουτί της τι γράφει?
SPirtoulis, μπορείς να μας παραθέσεις το λινκ με την ιστορία της el greco? Νομίζω ότι δεν έχουμε βρει ποτέ κάτι σχετικό και θα είχε ενδιαφέρον.

spirtoulis
25-06-11, 22:37
Αυτό είναι το λινκ :
www.dealnews.gr/leaders/item/16830-Jumbo-παιχνιδοπόλεμος-κόντρα-σε-κρίση-και-επιθέσεις

EL GRECO
26-06-11, 01:50
Spirtouli σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Το ότι πουλήθηκε το 1986,όπως λέει το άρθρο η el greco, εξηγεί πολλά για την αγαπημένη μας κούκλα και την πορεία της. Mytinyworld πολύ σωστά λες πως αν ποτέ ξανακυκλοφορήσει η bibi-bo μπορεί να είναι made in China.

makisimos
26-06-11, 09:28
Μytiny πολύ ενδιαφέρον αυτό που λές ότι η Ηasbro δεν έχει τα δικαιώματα της bibi bo..!! Αλλά αυτό τι σημαίνει? Ότι τα έχει κάποια άλλη εταιρεία σωστά? Και προφανώς θα είναι τα jumbo έτσι? Υπάρχει περίπτωση να μην τα έχει και κανένας??? Αν ειναι έτσι να αρχίσουμε να μαζεύουμε χρήμα να την ξανακυκλοφορήσουμε..!! :P

Lne
26-06-11, 14:29
mytinyworld πιθανοτατα οταν ξαναπαω θα την αγορασω οποτε θα εχω κ το κουτι κ την κουκλα να τα δειξω.υπαρχει φωτο να ανεβασεις της κουκλας bibi που λες εσυ?κοιταξα στο προφιλ σου αλλα νομιζω δεν την εχεις.

makisime φοβερη η ιδεα σου κ εγω μαζι σου!!κ με τοσα ταλεντα εδω μεσα θα ειναι ακομα πιο ξεχωριστη αυτη η κουκλα!!

mytinyworld
26-06-11, 19:14
Makisime, αυτή την υπόθεση έκανα, αλλά από την άλλη σκέφτομαι: πούλησε ολόκληρη επιχείρηση, γιατί να αγοράσει πίσω μόνο τη bibi-bo?:xm: Βέβαια, ήταν και η μεγαλύτερη επιτυχία της el greco, έτσι δεν είναι?

Εγώ δεν την έχω τη bibi σε φωτογραφία, δανείζομαι μια φωτογραφία της Αναστασίας, είναι η κούκλα που φαίνεται πίσω από το κεφάλι

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=17503&d=1264340592

EL GRECO
26-06-11, 23:33
Το να έχει αγοράσει κάποιος ή κάποια εταιρεία μόνο τα δικαιώματα της bibi-bo σημαίνει ή ότι αγαπάει πολύ την κούκλα και θα την κυκλοφορήσει ξανά ή αγοράζοντας τα δικαιώματα έχει εξασφαλίση ότι δεν θα την κυκλοφορήσει ποτέ ξανά κανείς. Ο χρόνος θα δείξει.

Lne
27-06-11, 06:07
Mytinyworld μου την ξερω την κουκλιτσα bibi, την εχω δει κ κυκλοφορει πολυ κ στις υπαιθριες αγορες ηδη!θα φροντισω συντομα ελπιζω να γινει η διασταυρωση με αυτη του ζαχαρια.
El greco συμφωνω απολυτα.απλα θα κανουμε υπομονη κ σιγουρα ο πρωτος που θα το μαθει θα τα μοιραστει μαζι μας!!

EL GRECO
27-06-11, 10:52
Μιας και γίνεται τόσος λόγος για τη bibi βάζω μια πρόχειρη φωτογραφία της ανάμεσα σε δύο bibi-bo. 33962
Ine δεν έχουμε παρά να περιμένουμε.

Αναστασια
27-06-11, 11:23
Παιδια μου και εγω την bibi απο την αγαπημενη μας Ραπουνζελ την ειχα γνωρισει, η οποια και μου την ειχε χαρισει (αυτη που ειδατε στην φωτογραφια απο την mytinyworld μας).

Τρελλαθηκα με την υπεροχη δουλεια που εχεις κανει στα ματια της πρασινοματας bibi-bo, El greco!!!! Απιστευτη ιδεα να κανεις την "μεταμοσχευση" ματιων. Εγινε πραγματικα μοναδικη! Οταν εχεις χρονο και ορεξη βαλε μας ενα τουτοριαλ! Θα ηταν παρα παρα πολυ χρησιμο!:flower:

Μου θύμισε τις δημιουργίες της καλής μας rapunjel...

Απο το στομα μου το πηρες Mytinyworld μου! Η προσοχη στους φοντους, στις κομμωσεις και στα χειροποιητα ρουχαλακια της Rapunjel μας, εχει κανει σχολή! ;)

EL GRECO
29-06-11, 10:35
Αναστασία μόλις μου πέσει στα χέρια μου μία bibi-bo με προβληματικά μάτια θα της τα αλλάξω και θα βάλω φωτογραφίες στο ανάλογο θρεντ από κάθε βήμα ξεχωριστα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
:bow2:Αυτό για τη Rapunjel, για σένα, το makisimo, τον bibi-bo, τη mytinyworld και τη fraoulitsa που έχετε προσφέρει τόσα πολλά στην bibi-bo και στα υπόλοιπα παιχνίδια και δεν τα αφήσατε να χαθούν.

bibi-bo
30-06-11, 16:24
Amalia34,soufle σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.
Αυτή που σας δείχνω σήμερα είναι μία μπαλαρίνα bibi-bo που είχαν θαμπώσει εντελώς τα μάτια της και ήταν σαν τυφλή. Αναγκάστηκα λοιπόν να της αλλάξω μάτια. Τα μάτα της bibi-bo είναι πλαστικό διάφανο και από πίσω το μάτι,η κόρη, είναι από χαρτί. Δεν κράτησα φωτογραφίες από τη διαδικασία να σας το δείξω στη συντήρηση μιας και το επιχειρούσα πρώτη φορά. Στην επόμενη αλλάγη ματιών καρέ καρέ θα σας δειξω τα βήματα.
Ιδού η πρασινομάτα πλέον bibi-bo μπαλαρίνα.Τα μαλλιά της έχουν καστανές ανταύγειες.
33532 33533

Να είσαι καλά EL GRECO! Δεν έχω λόγια. #) Όποτε μπορέσεις και έχεις χρόνο, θα ήθελα πολύ να δω τη διαδικασία αυτη. Εγώ νόμιζα πως τα μάτια της ήταν κάποια χυμική διαδικασία. χεχε.. :P Τα μάτια που αντικατέστησες είναι απίστευτα. Το ίδιο και οι σκούρες αντάυγιες στα μαλλιά της. Πάντα ήθελα να φτιάξω και εγώ μία με καστανά μαλλιά. Τα πράσινα μάτια την κάνουν πολύ πιο ανανεωμένη, σαν μία 3ης γενιάς bibi-bo. Απλά υπέροχη. :D :D

EL GRECO
30-06-11, 23:50
bibi-bo μόλις μου πέσει στα χέρια κάποια bibi-bo με θολά μάτια θα της αλλάξω τα μάτια και θα δείξω τη διαδικασία, η οποία είναι πολύ εύκολη. Επίσης αν μου πέσει άσπρη bibi-bo el greco (1981-1986) στα χέρια μου θα στην κάνω καστανή και θα στη στείλω.

makisimos
30-06-11, 23:59
Πο ποο el greco πολύ φρικιαστικά ακούγονται αυτά..!! Θα της αλλάξεις τα μάτια, την άσπρη θα την κάνεις μαύρη..!! χαχαχαχα Τι μαρτύρια θα περάσουν οι έρμες οι bibi bo ..!! :P :D
Πάντως αυτό με τα μάτια θα είναι πολύ χρήσιμο γιατι πέραν της πλάκας βλέπω κατά καιρούς πρόβλημα με τα θολωμένα μάτια..! Πωλούνται στο διαδίκτυο να υποθέσω σε ζευγάρια? Η τα παίρνεις από άλλες χαλασμένες κούκλες?

EL GRECO
01-07-11, 00:32
makisime τις κάνω 3ης γενιάς bibi-bo όπως είπε ο bibi-bo. Πωλούνται και ζευγάρια μάτια αλλά εγώ αγοράζω κάποιες κουκλίτσες made in china τους βγάζω τα μάτια και τα βάζω στις bibi-bo.Θέλω να είναι καινούργια τα μάτια. Αυτό ακούστηκε πιο φρικιαστικό;

bibi-bo
01-07-11, 17:48
Όσο περίεργο η φρικαστικό και αν ακούγεται, θα είναι όντως μια bibi-bo 3ης γενιάς. G3 δηλαδή. χεχε.. Και τα μάτια της bibi-bo που τα φτιάχνανε τότε? Στη Κίνα να υποθέσω? Να είσαι καλά EL GRECO, ευχαριστώ πολύ που με σκέφτηκες. :[ Το ξέρω πως είναι δύσκολο να βρεθεί κούκλα Α' περιόδου, οπότε αν βρώ καμία σε κακή κατάσταση θα σου τη στείλω! ;) Άν και όπως λέει ο makisimos, κάποιες κούκλες έχουνε ήδη αρχίσει να το παθαίνουνε, ασχέτως αν είναι άθικτες και καινούργιες στο κουτί τους. Ποιός ξέρει τι επηρεάζει αυτό το θόλωμα στο πλαστικό του ματιού. :xm:

Lne
01-07-11, 18:34
με μια πολυ συντομη ερευνα: ειτε με το νερο (π.χ. πλυσιμο) ειτε απο την πολυκαιρια (σε περιπτωση που ειναι ακομα στο κουτι τους), μπορει να αλλοιωθει η χημικη συσταση του πλαστικου με αποτελεσμα να θολωσει...ειναι δηλαδη αναγκαιο κακο...οποτε καλες δουλειες σε ολους!

mytinyworld
01-07-11, 19:15
Παιδιά, αυτό με τα θολωμένα μάτια με έχει πολύ ταλαιπωρήσει:(. Η Αναστασία μας έχει βρει ένα βερνίκι που τα γυαλίζει, εγώ πάντως αγόρασα ένα παρόμοιο και τα θόλωσε περισσότερο... :O Επίσης, το ένα μάτι της Στέλλας μου που είχε θολώσει, γυάλισε μια χαρά με διάφανο βερνίκι νυχιών:O:O. Με τίποτα όμως δεν κατάφερα να γυαλίσω τα θολωμένα μάτια της παιδικής κούκλας μιας φίλης μου που μου τη χάρισε και προσπαθώ να την σουλουπώσω γιατί ήταν χάλια:xm:. Βέβαια, τα μάτια της δεν ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα θολά, όμως αφού άπλωσα στο πρόσωπό της το stain remover για να βγάλω κάτι σημάδια από μπογιές που είχε, το οποίο παρέμεινε εκεί περίπου ένα μήνα (ενδεχομένως επηρεάζοντας και τα μάτια καθώς το άπλωσα στα βλέφαρα που η φίλη μου τα είχε βάψει με μπλε μαρκαδόρο), αφού λοιπόν την ξέβγαλα και την σαπούνισα...... τα μάτια είχαν πια θολώσει σε τραγικό βαθμό! Εγινε ζόμπι η κουκλίτσα! :cry::cry::cry::cry: Φοβάμαι ότι θα αναγκαστώ να τα αντικαταστήσω με την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ιδέα και μέθοδο που προτείνει ο φίλος ελ γκρέκο. Γι'αυτό θα παρακαλούσα, αν μπορούσες, έστω λίγο με λόγια να μας περιγράψεις πρόχειρα πώς έκανες την αντικατάσταση, μέχρι να καταφέρεις να βρεις μια άλλη και να επαναλάβεις τη διαδικασία φωτογραφίζοντάς τη βήμα βήμα! Πολλά συγχαρητήρια και από μένα ελ γκρέκο, το αποτέλεσμα είναι μαγευτικό!:dribble:

makisimos
01-07-11, 19:40
El Greco, αν και φρικιαστικό , θα το κάνω κι εγώ γιατί δυστυχως συμβαίνει το φαινομενο "Της θόλωσε το μάτι"..!! Όοοοποτε τα καταφερεις και κανεις αυτην την μεταμοσχευση, να μας την φωτογραφισεις για να σε αντιγράψουμε και όλοι οι υπόλοιποι..!! Μπρος λοιπόν , για bibi bo χωρίς μυωπία..!! :P Bibi bo με οραση G3...!!! :D
Kαι όντως τι να επηρεάζει άραγε τα μάτια και θολώνουν ακομη και σε άπαιχτες κουκλες που ειναι μεσα στα κουτιά τους οεο????
(El Greco άνοιξες μεγάλη συζήτηση με πολλές αναπάντητες απορίες.....)

με μια πολυ συντομη ερευνα: ειτε με το νερο (π.χ. πλυσιμο) ειτε απο την πολυκαιρια (σε περιπτωση που ειναι ακομα στο κουτι τους), μπορει να αλλοιωθει η χημικη συσταση του πλαστικου με αποτελεσμα να θολωσει...ειναι δηλαδη αναγκαιο κακο...οποτε καλες δουλειες σε ολους!

Αααα μόλις τώρα είδα οτι η φίλη ΙΝΕ αναφέρθηκε στην απορία μου λίγο νωρίτερα..!! Κοιτα να δεις..!!! :)

mytinyworld
01-07-11, 21:10
Μπρος λοιπόν , για bibi bo χωρίς μυωπία..!! :P Bibi bo με οραση G3...!!! :D

Φοβερό στιχάκι!!:rofl::rofl:Είσαι απίστευτος!

Lne
01-07-11, 21:47
κοιταξα κ ειδα!!χαχα!το κακο ειναι πως για συντηρηση αναφεροταν μονο σε πλεξιγκλας κ πλαστικα αυτοκινητων...τς τς τς ρατσισμος...!

EL GRECO
01-07-11, 22:20
bibi-bo χαρά μου να σου φτιάξω μία.
Makisime τα μάτια είναι από πλαστικό και χαρτί το μέσα. Το πλαστικό με τα χρόνια θαμπώνει. Για αυτό τυφλώνονται και αυτές που είναι στο κουτί. Με την πρώτη ευκαιρία θα φωτογραφίσω μεταμόσχευση ματιού μόλις βρω νέα ασθενής με όλα τα βήματα.
lne πολύ σωστά παρατήρησες τους λόγους που φθείρεται η αγαπημένη κούκλα.
Μytinyworld εγώ τις μπογιές θα τις έβγαζα με μπατονέτα βουτηγμένη σε παχύρευστη χλωρίνη.θα έτριβα το μέρος με τη μπογιά και θα το άφηνα έτσι πέντε λεπτά. Μετά θα το ξέπλενα καλά το σημείο με νερό.Έτσι έχω βγάλει μπογιάδες από πρόσωπο κούκλας.
Χατήρι δε σου χαλάω και σου περιγράφω τα βήματα: πρώτον με αυτό που αφαιρούμε τα πετσάκια από τα νύχια βγάζουμε τα παλιά μάτια.
Παίρνουμε μία κούκλα από το Jumbo της κόβουμε το πρόσωπο (φρικιαστικό λίγο) και βγάζουμε τα μάτια.Τα βάζουμε στις κόγχες των ματιών της bibi-bo, τα ισιώνουμε και τα κολλάμε με κόλλα στα πλάγια μέσα (δε φαίνεται από έξω) και είναι έτοιμα.Αν δεν τα καταφέρεις θα στη φτιάξω εγώ και όποιού άλλου δεν μπορεί.

Lne
01-07-11, 22:27
πολυ χρησιμο el greco αλλα φοβαμαι πως αν πεσει τετοια κουκλα στα χερια μου θα στη στειλω!
επισης θελω οπωσδηποτε να σας δειξω τις bibi bo μου (ναι καμαρωνω!).στη φωτο που φαινονται κ οι 2, αριστερα ειναι η πιτσι κ ντολυ με ρουχα που μου εστειλε η mytinyworld κ δεξια αυτη που μου εστειλε ο el greco με αλλα ρουχαλακια. σας ευχαριστω κ τους 2 παρα παρα μα παρα πολυ! (για χιλιοστη φορα)

341173411534116

EL GRECO
01-07-11, 23:33
lne να μου τη στείλεις να στη φτιάξω. Η τόση χαρά που σου έδωσε η bibi-bo που σου έστειλα είναι η πληρωμή μου. Πάντα να είσαι χαρούμενη.

mytinyworld
02-07-11, 08:22
Δηλαδή, EL GRECO, αν κατάλαβα καλά, όλη η διαδικασία γίνεται από έξω από την κούκλα και όχι μέσα από το κεφάλι, ε? Ηθελα επίσης να ρωτήσω, γιατί πρέπει να κόψουμε την φτηνή κούκλα για να πάρουμε τα μάτια, δεν μπορούμε να τα βγάλουμε με τον ίδιο τρόπο που θα βγάλουμε και της bibi-bo? #)Η μήπως δεν είναι το ίδιο κολλημένα και δεν βγαίνουν αλλιώς?:xm:
Σχετικά με αυτό που λες με τη χλωρίνη, η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ. Ομως στην περίπτωση της κούκλας αυτής, επρόκειτο για μπλε σκούρο μαρκαδόρο που είχε ποτίσει τα βλέφαρα για περίπου 30 χρόνια, δεν ξέρω αν θα έβγαινε τόσο εύκολα. Επίσης, έχω διαβάσει σε ένα αγγλικό φόρουμ για sindy ότι μια κοπέλα κατέστρεψε μια sindy χρησιμοποιώντας χλωρίνη για να της βγάλει λεκέδες και υπέθεσα ότι είναι προϊόν απαγορευτικό για το βινύλιο8).
Ine, τι βρήκες για τη συντήρηση του πλεξι γκλας? Νομίζω ότι είναι υλικό πολύ κοντινό στο υλικό που έχει χρησιμποιηθεί για τα μάτια.
Ηθελα να προσθέσω, ότι στης δικιάς μου κούκλας τα μάτια δεν θόλωσαν απλά, αλλά έκαναν κάτι μικρές "χαρακιές" που εντείνουν τη θαμπάδα. Και αν και χρησιμοποίησα ένα βερνίκι όχι υδροδιαλυτό, αλλά με διαλυτικό, μπορεί μεν να γυάλισαν λίγο, αλλά αυτές οι "χαρακιές" εξακολουθούν να δίνουν μια όψη θαμπάδας.

Ine, είναι πολύ όμορφες οι κουκλίτσες σου, να τις χαίρεσαι!

Lne
02-07-11, 10:05
ευχαριστω!
λοιπον θα προσπαθησω να βρω παλι το φορουμ για το πλεξιγκλας αλλα προς το παρον βρηκα κατι που αφορα αποκλειστικα στα θαμπα ματια κουκλας. μια κοπελα (σας παραπεμπω το λινκ) χρησιμοποιησε στις κουκλες της πιστολακι μαλλιων. αφησε το πιστολακι στα ματια της κουκλας για περιπου 5 λεπτα, προσοχη οχι πολυ κοντα για να μην αλλοιωθει κ να μην λιωσουν οι βλεφαριδες, κ οπως ισχυριζεται τα ματια ξεθαμπωσαν. για καλυτερα αποτελεσματα μετα εβαλε λαδι ραπτομηχανης. επειδη εχω κουκλα με θαμπα ματια, θα το προσπαθησω κ θα σας πω. θα προτιμησω ομως baby oil μετα που το χρησιμοποιουν στα μωρα κ εχει πολυ λιγοτερα χημικα.

http://dollykruger.tripod.com/id12.html

ΠΡΟΣΟΧΗ!!μην βαλετε λαδι στα ματια αν η βαση τους δεν ειναι πλαστικο.αν ειναι σιδερενια, οπως στις παλιες κουκλες, θα κανει μεγαλυτερη ζημια...

makisimos
02-07-11, 10:42
Ηθελα να προσθέσω, ότι στης δικιάς μου κούκλας τα μάτια δεν θόλωσαν απλά, αλλά έκαναν κάτι μικρές "χαρακιές" που εντείνουν τη θαμπάδα.

Πο ποοο όντως μιλάμε τότε για ζόμπι..!! Ειμαι πολύ περίεργος να δω αυτην την κούκλα..!! :D
Θέλω να την κοιτάξω...κατάματα..!! :D

Lne
02-07-11, 13:00
λοιπον οσο ψαχνεις βρισκεις...υπαρχει ενα προιον που διατιθεται στο εξωτερικο, το De-Solv-It. μπορεις να το αγορασεις απο τη σελιδα (οποιος ενδιαφερεται π.μ.). οι περισσοτεροι συλλεκτες το χρησιμοποιουν για ξεθολωμα των ματιων αν δε βγαλουν ακρη με το πιστολακι. χρησιμοποιειται μονο σε κουκλες βινιλιου οπως η bibi bo κ δε διαθετουν σιδερενιο μηχανισμο στο εσωτερικο.

EL GRECO
02-07-11, 13:42
mytinyworld όλη η διαδικασία γίνεται απ'έξω. Στη φτηνή κούκλα τα ματάκια ανοιγοκλείνουν και δε βγαίνουν απ'έξω.Δυστυχώς δε χωρά ο μηχανισμός στις κουφάλες των ματιών της bibi-bo για να ανοιγοκλείνουν.
Όσο για τη χλωρίνη εγώ έβγαλα έτσι μουτζαλιές στυλού από πρόσωπο κούκλας που είχαν γίνει χρόνια πριν. Δεν έβγαιναν με τίποτε άλλο.
Ine πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Σε ευχαριστώ.

bibi-bo
05-07-11, 02:07
Ναι το ξέρω ότι είναι κινέζικης κατασκευής. Δεν είναι υποχρεωτικό η νέα bibi-bo (όποια κι αν είναι αυτή και αν ποτέ υπάρξει) να είναι ελληνικής κατασκευής, εξάλλου η πλειοψηφία των παιχνιδιών κατασκευάζονται πλέον στην Κίνα. Ine, αν ποτέ ξαναπάς στο Ζαχαριά, μπορείς να δεις σε παρακαλώ αν όντως είναι η ίδια η κούκλα με αυτή που λέμε? Και αλήθεια, το κουτί της τι γράφει?
SPirtoulis, μπορείς να μας παραθέσεις το λινκ με την ιστορία της el greco? Νομίζω ότι δεν έχουμε βρει ποτέ κάτι σχετικό και θα είχε ενδιαφέρον.

Καλησπέρα στη ρετροπαρέα. EL GRECO να είσαι καλά. #) Masikime, η ατάκα σου είναι πολύ πρωτότυπη. :P Ολοι μαζί λοιπόν θα λύσουμε το μυστήριο της μυωπίας/θολώματος στη γλυκιά bibi-bo. :biglaugh: Τώρα στο άλλο θέμα! Αν και κάναμε μία μικρή πριβέ διατριβή με τη φίλη mytiny, Ωρίστε έστω και λίγο καθυστερημένα οι φωτογραφίες της κούκλας μυστήριο Bibi. Τις συγκεκριμένες τις είχα αγοράσει απο τα Jumbo το 2000. :D Μου είχε κάνει εντύπωση το καλούπι του προσώπου της, που έφερνε λίγο πολύ στη Tanya, και Sindy. 8) Ας μιλήσουν λοιπόν οι φωτογραφίες. :)

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/087.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/092.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/088.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/090.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/096.jpg

http://i224.photobucket.com/albums/dd279/twilight_unicorn1978/Bibi/108.jpg

spirtoulis
05-07-11, 19:03
34348343493435034351

Αυτά είναι τα ντραμς της bibi bo. Στο εξώφυλλο βέβαια η bibi bo δεν είναι. Όπως έχει προαναφερθεί προφανώς έπερναν το προιον και αλλάζαν την συσκευασία σε κάθε χώρα.

Αυτή είναι η ντουλάπα της bibi bo και είναι το νέο μου πρότζεκτ ως ερασιτέχνη ρετροσυλλέκτη, θέλω αν μπορώ να την κάνω όπως πουλιόταν στα καταστήματα. Αν θέλει να μου δείξει κανείς φωτογραφίες από αντικείμενα της ντουλάπας. Βρήκα καποιες πληροφορίες στο φόρουμ , αν υπάρχει κάτι επιπλέον θα ήθελα να το δω. Πάντως παιδιά συγχαρητήρια για την αποκατάσταση που κάνετε στα πραγματά σας.

Lne
06-07-11, 10:27
bibi bo πολυ ωραιες οι bibi σου!!εχεις δικιο μοιαζουν με την τανια. το καλουπι του προσωπου, τα μαλλια κ γενικα. το μικρο κοριτσακι σε φωτο με το μαγιω εχει ονομα? της ειναι κατι, αναφερει?
σπιρτουλη ωραια τα ντραμς να τα χαιρεσαι!! ειναι μεσα σε τσαντακι ε? χαριτωμενο!
εχω κ γω να σας δειξω κατι... ειναι δωρακι απ την caprice κ οσο κ να λεει εγω θα την ευχαριστησω που με εκανε να νιωσω σαν μικρο κοριτσακι που χαιρετε με το δωρο που της εκαναν! ειναι τα μπιζουδακια της bibi bo. εσωκλειονται σε βαλιτσακι μεσα σε ειδικες θηκουλες. περιεχει χτενακια, κοκαλακια, καρφιτσες, μενταγιον κ αλυσιδιτσες που μπορεις να κρεμασεις τα μενταγιον. επισης το καθενα απ αυτα εχει θηκουλα ωστε να μπουν χαρτακια (τα οποια εχει μεσα η συσκευασια) με διαφορες ζωγραφιες οι οποιες ειτε ειναι ετοιμες ειτε απ την πισω μερια μπορεις να τις ζωγραφισεις εσυ!! τελος εχει χαρτακια-οδηγους για να κοψεις δικες σου φωτο, ζωγραφιες κ.α. ... πρακατω οι φωτο (ξετρελαθειτε μαζι μου!)με το ζορι κρατηθηκα να μην τα φορεσω....!

υ.γ. μεσα ειχε κ χαρτι με οδηγιες το οποιο θα φροντισω να σκαναρω ωστε να τις δειτε καθαρα. οι οδηγιες ειναι πραγματικα εκπληξη κ πολυ πρωτοπορες!!!

34375343763437734378

spirtoulis
06-07-11, 11:01
Lne ωραία τα μπιζουδάκια σου, ξέρεις πότε κυκλοφορησαν?

Lne
06-07-11, 12:21
δυστυχως δεν καταφερα να βρω πληροφοριες. το μονο που βρηκα κ αν ειναι σωστο, ειναι οτι ανηκε στην πρωτη περιοδο. θα συνεχισω το ψαξιμο.

EL GRECO
06-07-11, 15:08
bibi-bo οι bibi σου δεν μοιάζουν με αυτές που έχει τώρα το Jumbo. Άρα εξελίχτηκαν και αυτές. Τα μικρά κοριτσάκια είναι και σήμερα τα ίδια. Είναι πάντως πολύ ξεχωριστές και τα ρούχα τους κάνουν μια χαρά στη bibi-bo.
spirtouli πολύ ωραία η ντουλάπα. Η πρώτη είναι και η καλύτερη από τις τρεις.
Τα ντραμς και κάτι άλλα μουσικά όργανα και μία πισίνα που έχει βγάλει η hasbro μάλλον αν έχει αυτή ακόμη τη bibi-bo αναφέρονται σε άλλες κούκλες με το μόνο κοινό σημείο με την αγαπημένη μας κούκλα το λογότυπο.
Lne πολύ γλυκά τα μπιζουδάκια.
34381
Η bibi-bo με ένα χειροποίητο μίνι μόδας 70 με πουά που είναι φέτος στη μόδα.

Lne
06-07-11, 17:36
el greco τι ομορφο φουστανακι!!!!μου αρεσει παρα πολυ! δεν βρηκα τιποτα για τα μπιζουδακια δυστυχως...

mytinyworld
07-07-11, 12:49
bibi-bo, πραγματικά οι bibi του σήμερα είναι διαφορετικές και δεν μοιάζουν με καμία κούκλα πιστεύω.Εχει αλλάξει εντελώς και το πρόσωπο και το σώμα. Επίσης, μου αρέσει πάρα πολύ το κλειστό στόμα τους, οι περισσότερες fashion dolls της εποχής μας έχουν το χαζοχαμόγελο της barbie..

Αναστασια
07-07-11, 20:18
Ποσο γελασα με τα σχολια του Μακισιμακου που ηθελε να κοιταξει καταματα την κουκλα μετα την μεταμοσχευση ματιου!!!! :D :D :D

Λοιπον αυτη η μπιμπι που μας εδειξε ο φιλος μας ο bibi-bo εχει το ιδιο καλουπι με την σιντοτανυα. Mytinyworld μου ειδες? Και εκει πηγε και μπλεχτηκε η δικια σου!!! :D
Πολυ χαριτωμενα τα μπιζουδακια καθως και η ντουλαπα που μας ποσταραν τα παιδια! Εχω κι εγω μια σουπερ ντουλαπα της bibi-bo που διεσωσε ο αγιος Μακισιμος και πρεπει να αξιωθω να την φωτογραφισω τωρα που την συντηρησα. Και εχω να την γεμισω με ενα σωρο ρουχαλακια χαρισμενα απο την mytinyworld μας και την soufle μας, που πραγματικα εχουν βρακωσει καθε ατυχησασα κουκλα μου.:flower:

EL GRECO
08-07-11, 00:28
Lne σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Τα μπιζουδάκια είναι πολύ όμορφα και δεν πειράζει που δε βρήκες κάτι για αυτά.
34446
Η bibi-bo με χειροποίητο ντε πιες μόδας 80.

makisimos
08-07-11, 01:26
Αναστασία μου δυστυχως η ντουλάπα που έχω εγω τελικά δεν μπορεσε να κολήσει με το υλικό που σου ειχα πει..οπότε κι ευτυχως που δεν στην κόλησα εγω..!Δηλαδή κόλησε για λίγο και μετά από λίγες μέρες ειχε και πάλι διαλυθεί..!! Οπότε ουτε με logo μου κόλησε, ούτε με πιστόλι σιλικόνης που ειναι και οτι πιο δυνατό διέθετα..!!:(
Θα ήταν χρησιμο να μας πεις πως έκανες την συντηρηση για να σε αντιγράψω..!! ;)

spirtoulis
08-07-11, 10:21
Το πρόβλημα που έχει o makisimos το έχω και εγώ με ένα σπιτάκι των happy happy sisters (το μπανιο συγκεκριμένα) . Σκέφτηκα το συρραπτικό, μα θα το κατέστρεφα. #) Τώρα έχω βάλει λαστιχάκια και το κράτανε, όταν το ανοίγω διαλύεται.

Lne
08-07-11, 21:36
εχετε δοκιμασει κολλα στιγμης? ειναι σχετικα ακριβη κ κολλαει σε δευτερολεπτα. επισης ρωτηστε σε μαγαζια με ειδη χειροτεχνιας περιγραφωντας το υλικο ή δειχνοντας το αντικειμενο. πολλες φορες βρισκουν κ καλες πατεντες.<br><br>el greco το φουστανακι ειναι υ πε ρο χο! εχεις πατρον για τα ρουχα ή μονο ιδεες?

EL GRECO
08-07-11, 23:48
Lne σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δε χρησιμοποιώ πατρόν. Σκέφτομαι το στυλ που θέλω και το φτιάχνω.
Spirtouli χρησιμοποίησε την απλή κόλλα που κολλάμε τα χαρτιά.Θα κρατήσεις λίγη ώρα το σημείο που θες να κολλήσει σφιχτά,αφού θα έχεις βάλει την κόλλα και θα κολλήσει.

soufle
10-07-11, 12:57
Αχ παιδιά μου έχω πάθει ρετρο-στέρηση!!!!!! Είχα κάποια πρωινά ελεύθερα και τώρα ούτε αυτά μου απέμειναν!!!!:cry: Ότι προλάβω λοιπόν σήμερα γιατί από αύριο... "...και από χρόνου πετσέτα, έχει να πέσει μπουρνούζι..." (Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι Λ. Κωνστανάρας)
Ξεκινώ λοιπόν και ελπίζω να μην τα μπερδέψω:

EL GRECO μου είσαι όλα τα λεφτά!! Εκπληκτική η πατέντα με τα μάτια!! Και ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες μαζί μας τη δουλειά σου, θα σώσει πολλές χμ...ματιασμένες bibi bo:D:D αλλά είναι κούκλα τι να κάνουμε?? Έχεις επίσης φοβερό ταλέντο στο ράψιμο!!! Έχω πάθει πλάκα το ένα καλύτερο από το άλλο!!!

Ιne μου με γεια τις πανέμορφες κουκλίτσες σου και τα καινούρια ρουχαλάκια και μπιζουδάκια!! Και σου εύχομαι πάντα τέτοια!!!!

Με γεια και σε σένα spirtouli μου τα ντραμς!!! Να τα χαίρεσαι!!!!! Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες!!!

bibi-bo μου ευχαριστούμε πολύ για τη φωτό με τις bibi και να τις χαίρεσαι!! Εκείνη η σειρά ήταν πολύ πετυχημένη και συνοδευόταν και από συλλογές με ρουχαλάκια που θα τα ζήλευε και η Barbie με την ατέλειωτη γκαρνταρόμπα!!! Οι τελευταίες που βγήκαν δεν είναι τόσο καλές. Πάντως δεν έχω δει πουθενά αλλού εκτός από τα Jambo.

Lne
10-07-11, 16:57
el greco ουτε εγω χρησιμοποιω πατρον αλλα σπανια βγαινει αυτο που εχω σκεφτει... ρουχα βγαινουν παντως...! χαχα!
soufle μου ευχαριστω για την ευχη σου!!

οσο για αυτο που σας ειχα πει για τα θολα ματια (πιστολακι για καποια λεπτα κ μετα baby oil) το δοκιμασα. μπορω να πω οτι λειτουργει. εβαλα το πιστολακι για καμποση ωρα μπροστα απ τα ματια κ μετα με μια μπατονετα κ λιγο λαδακι στην ακρη, εγιναν αστραφτερα! το δοκιμασα στις bibi bo κ σε μια πολυ παλια κουκλιτσα της οποιας τα ματια ηταν πολυ πολυ θολα κ ειδα το χρωμα τους! (ιριδιζον γκριζοπρασινα!!)

spirtoulis
10-07-11, 21:29
Πόσο σας ζηλεύω ρε παιδιά που μπορείτε να επισκευάζετε και να διορθώνετε πράγματα. Εγώ ούτε ίσια γραμμή με χάρακα (που λέει ο λόγος)#)

Lne
10-07-11, 23:11
spirtouli κ μεις γιατι ειμαστε εδω?? εγω τα περισσοτερα εδω μεσα τα μαθα κ ευχαριστω ολους παααααααααρα πολυ, αλλα αν μπορω να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι!!!!

spirtoulis
11-07-11, 07:41
spirtouli κ μεις γιατι ειμαστε εδω?? εγω τα περισσοτερα εδω μεσα τα μαθα κ ευχαριστω ολους παααααααααρα πολυ, αλλα αν μπορω να βοηθησω σε κατι εδω ειμαι!!!!

Lne, ευτυχώς για μένα και για τα παιχνίδια που έπεσαν στα χέρια μου δεν χρειαζόταν κανένα αποκατάσταση, λίγο μόνο καθάρισμα. Πάντως είναι χρήσιμες οι συμβουλές για τη Bibi bo. Υπάρχει δυνατότητα στο φόρουμ να βάλουμε τραγούδια από την κασέτα της bibi bo με τους ρόκερς, έχω περιέργεια να ακούσω κανένα τραγο.υδι.

Αναστασια
11-07-11, 12:40
Αναστασία μου δυστυχως η ντουλάπα που έχω εγω τελικά δεν μπορεσε να κολήσει με το υλικό που σου ειχα πει..οπότε κι ευτυχως που δεν στην κόλησα εγω..!Δηλαδή κόλησε για λίγο και μετά από λίγες μέρες ειχε και πάλι διαλυθεί..!! Οπότε ουτε με logo μου κόλησε, ούτε με πιστόλι σιλικόνης που ειναι και οτι πιο δυνατό διέθετα..!!:(
Θα ήταν χρησιμο να μας πεις πως έκανες την συντηρηση για να σε αντιγράψω..!! ;)

Μακισιμακο μου, απλο πιστολι σιλικονης εβαλα, το αφησα να λιωσει αρκετα και εβαλα μπολικο! Τιποτα το ιδιαιτερο. Βεβαια εχω παρατηρησει οτι σε καποια σημεια δεν εχει κανει τελεια επαφη, γενικα το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο, ομως την ανοιγω και την κλεινω προσεχτικα για να μην ξανανοιξει. Μηπως δεν εχεις καθαρισει καλα τις επιφανειες που προσπαθεις να κολλησεις; Πρεπει να ειναι πεντακαθαρες απο την προηγουμενη κολλα, χρησιμοποιησε ασετον!!! Διαφορετικα δεν κανει καλη επαφη. Ξαναπροσπαθησε και πες μας.
El Greco τα ρουχαλακια σου ειναι ανταξια τουλαχιστον μιας Rapunjel και μιας Soufle (και εκεινη τρομερη χρυσοχερα, ραβει απιστευτα)! Συγχαρητηρια!:)

makisimos
11-07-11, 12:48
Kι εγω πιστόλι ειχα βάλει αλλά όπως είπα κόλλησε προς στιγμήν..! Μετά από μέρες έφευγε με την παραμικρή κινηση..!! ίσως όμως να μην ειχα βγαλει εντελώς την προηγούμενη κόλλα όπως λες..!! Κάποια στιγμη θα το ξαναδοκιμάσω..!! :D

EL GRECO
11-07-11, 14:49
Spirtouli όπως είπε και η Lne αν χρειαστείς κάτι η βοήθεια μας είναι δεδομένη. Soufle σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και ευχαριστώ και εσένα, Αναστασία. Lne με ή χωρίς πατρόν πάντως ρούχο βγαίνει και απ΄ότι έχω δει και έχεις φτιάξει τα καταφέρνεις μια χαρά.
Στα χέρια μου πέσανε κάτι κατεστραμένα ρουχαλάκια περασμένης δεκαετίας και από την ένωση τους βγήκε αυτό που φορά η bibi-bo.
34566

mytinyworld
11-07-11, 18:00
Και η δική μου ντουλάπα έχει ανοίξει σε διάφορα σημεία (μιλάμε για την πρώτη ντουλάπα, την κίτρινη) αλλά στα σημεία που έχει ανοίξει (στην πόρτα μπροστά και στις τρύπες που στηρίζεται η ράγα που κρεμάμε τα ρούχα) δεν υπάρχει σημείο να βάλεις οποιαδήποτε είδους κόλλα.... Την έχω κολλήσει με το σελοτέιπ όχι το κλασικό που κιτρινίζει και αφήνει κόλλα με το πέρασμα του χρόνου, αλλά την άλλη διάφανη ταινία που ξεκολλάει ανά πάσα στιγμή και δεν αφήνει σημάδια. Αναστασία μου, ανυπομονώ να δω πώς έφτιαξες τη δική σου ντουλάπα!

spirtoulis
15-07-11, 22:24
Νομίζω ότι αξίξει ξεχωριστό θρεντ ως θέμα. Η bibi bo και το συγκροτημά της οι rockers, η Mandonna, η Sandra και ο Boss. Πωλούνταν όπως έχω διαβάσει στο ρετρομανιαξ τέσσερις κούκλες και από ότι έχω δει και σε ξεχωριστό κουτί η ντισκοτεκ που τραγουδούσαν. Πουλήθηκαν για πρώτη φορά το 1985.

makisimos
15-07-11, 22:36
Προσωπική μου γνώμη είναι όλα αυτα τα υπο-θέματα να συμπεριλαμβανόντουσαν μεσα στα ήδη υπάρχοντα μεγάλα θρεντ της bibi bo μιας και δεν υπάρχουν περιθώρια περαιτέρω ανάπτυξης τους και έχουν πολλαπλά αναλυθεί κι εκεί..!!
Το λέω με φιλική διάθεση, γιατι έτσι χάνουμε τα αυγα και τα πασχάλια για ένα παιχνιδι που αφορά καθαρά την bibi bo και για το οποίο υπάρχουν ήδη θρεντ....!!

QueenofHearts
15-07-11, 23:34
Τι σύμπτωση! Το μεσημέρι είχα βρει την κασσέτα με τα δυο τραγούδια. Το ένα ήταν διασκευή του Notorious των Duran Duran (http://www.youtube.com/watch?v=HGDmBLAPikU) και το άλλο δεν μου έρχεται τώρα αλλά είναι και αυτό κάποια διασκευή!

Kambia
16-07-11, 00:27
Θα συμφωνήσω με τον Μακισιμο. Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν στο παρον θέμα. Αν κάποια στιγμή μαζευτεί πολύ υλικό το σπάμε και το κάνουμε αυτόνομο :)

Αναστασια
19-07-11, 13:22
Kι εγω πιστόλι ειχα βάλει αλλά όπως είπα κόλλησε προς στιγμήν..! Μετά από μέρες έφευγε με την παραμικρή κινηση..!! ίσως όμως να μην ειχα βγαλει εντελώς την προηγούμενη κόλλα όπως λες..!! Κάποια στιγμη θα το ξαναδοκιμάσω..!! :D

Λοιπον....εχεις δικιο Μακισιμακο μου... Οσο την ειχα κολλημενη και κλεισμενη την ντουλαπα μου φαινοτανε οτι ειχε γινει η δουλεια. Αλλα τωρα που την ανοιξα και την εκλεισα 3/4 φορες μου ξεκολλησε...:(

Και οχι μονο....προσπαθησα τωρα να την ξανακολλησω χρησιμοποιωντας εκεινες τις κολλες τις πολυ δυνατες, τυπο σουπερ αττακ, και μαλιστα σταθεροποιωντας τα κομματια με μανταλακια. Κι ομως....ξεκολλησε παλι.

Οποτε παιδια για την σιλικονη που σας εγραφα...ειχα πει πατατα. Τζιφος η υποθεση.:O

Αλλα δεν πειραζει. Θα την κολλαω με σιλικονη μεχρι να βρουμε μια λυση πιο σταθερη! Ειναι τοσο ομορφη αυτη η ντουλαπα!!!!:)

spirtoulis
21-07-11, 07:22
Μία ερώτηση για την Bibi-Bo που αφορά τις επαγγελματικές φορεσιές που είχαν κατασκευαστεί γι' αυτή. Την έχω δει αστροναύτη, νοσοκόμα, με ρούχα γραφείου. Μία φίλη μου , όμως, μου είχε πει ότι την είχε αγοράσει ντυμένη ως καμαριέρα?'Εχει κανείς τέτοια φορεσιά?

mytinyworld
22-07-11, 15:33
Ωχ, Αναστασία μου, τώρα είδα την ντουλάπα!!:O Να τη χαίρεσαι και εύχομαι να είναι πάντα γεμάτη με πολλά πολλά όμορφα ρούχα!:)

Spirtouli, η φίλη σου προφανώς θυμάται τη στολή ΣΟΥΦΛΕ, η οποία έχει και ένα φτερό ξεσκονίσματος, ποδίτσα και μαντήλι για τα μαλλιά. Την έχουν η soufle μας και η fraoulitsa μας. Φυσικά μην ξεχνάς ότι η ΒΙΒΙ ΒΟ υπήρξε και σταρ, γι'αυτό και έχει και εντυπωσιακές τουαλέτες που προφανώς φορούσε στις ταινίες, τα θεατρικά της και τις εκδηλώσεις που εμφανιζόταν με τον καλό της ΤΖΟΝ ΤΖΟΝ (ο οποίος έχει μια πολύ όμορφη συλλογή από βραδυνά κοστούμια).

makisimos
22-07-11, 22:34
Την έχουν η soufle μας και η fraoulitsa μας. Αλήθεια η Φραουλίτσα που έχει χαθεί???

spirtoulis
23-07-11, 11:20
El greco μία πατέντα με χλωρίνη, που καθάρισες στυλό από κούκλα δούλεψε?

EL GRECO
23-07-11, 13:15
Spirtouli έσταξα σε μία μπατονέτα λίγη παχύρευστη χλωρίνη και έτριψα στη συνέχεια εκεί που ήταν στο βινύλιο το μελάνι. Στη συνέχεια άφησα έτσι το σημείο και μετά από δέκα λεπτά περίπου με μια βρεγμένη μπατονέτα με νερό το έτριψα. στη συνέχεια ξέπλυνα με νερό τρεχούμενο το σημείο και το μελάνι έφυγε. Αυτή είναι η διαδικασία και ελπίζω να σε βοήθησα.

spirtoulis
23-07-11, 14:16
Θα σου πω El greco, αφού το εφαρμόσω.Ευχαριστώ πάντως.:clap:

EL GRECO
23-07-11, 16:12
Spirtouli ελπίζω να βγει το μελάνι. Περιμένω να μου πεις. :)

EL GRECO
30-07-11, 02:10
Τρεις φωτογραφίες με τις δύο bibi-bo από τις δύο περιόδους όπου η καθεμία φοράει το νυφικό της. Το καλοκαίρι εκτός από τις διακοπές είναι και η εποχή με τους περισσότερους γάμους.
351623516335164

spirtoulis
02-08-11, 23:50
Εl greco, βγάζοντας τις κούκλες μου σήμερα να τις αερίσω, εφάρμοσα και την συμβουλή σου και τελικά δούλεψε.:)

EL GRECO
03-08-11, 20:16
Spirtouli πολύ χάρηκα που η συμβουλή μου σε βοήθησε.
35287H bibi-bo με το χρυσό ταγιέρ. Το σετ περιλαμβάνει και άσπρο εσώρουχο με λαστιχάκι. Νόμιζα ότι τα ρούχα της Β΄περιόδου είχαν το εσώρουχο που έδενε στα δύο πλάγια μόνο. Τελικά έχει και άλλο.

katerinak
21-08-11, 21:09
Η bibi bo "ΦΛΑΜΕΝΚΟ" ειναι B' περιοδου απο τις τελευταιες που εβγαλε η EL GRECO; γνωριζει καποιος την απαντηση;
βρηκα φωτο με τα ρουχα στην προσωπικη συλλογη του makisimos εδω:http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=538&attachmentid=14109

EL GRECO
22-08-11, 07:00
katerinak η bibi-bo πίτσι και ντόλυ είναι η τελευταία bibi-bo που κυκλοφόρησε. Θυμάμαι και τις bibi-bo που ήταν δεμένες πάνω σε λαμπάδες ως τελευταίες. Τα ρούχα τους ήταν άραφτα κομματάκια ύφασμα δεμένα πάνω στην κούκλα.Η bibi-bo "ΦΛΑΜΕΝΚΟ" είναι B' περιόδου αλλά δεν θυμάμαι να είχε τα δύο λογότυπα στο κουτί που έχουν οι τελευταίες bibi-bo: el greco και hasbro. Οι τελευταίες bibi-bo κυκλοφορούσαν μαζί με ένα μωράκι ή με τα σκυλάκια πίτσι και ντόλυ.

katerinak
22-08-11, 10:40
katerinak η bibi-bo πίτσι και ντόλυ είναι η τελευταία bibi-bo που κυκλοφόρησε. Θυμάμαι και τις bibi-bo που ήταν δεμένες πάνω σε λαμπάδες ως τελευταίες. Τα ρούχα τους ήταν άραφτα κομματάκια ύφασμα δεμένα πάνω στην κούκλα.Η bibi-bo "ΦΛΑΜΕΝΚΟ" είναι B' περιόδου αλλά δεν θυμάμαι να είχε τα δύο λογότυπα στο κουτί που έχουν οι τελευταίες bibi-bo: el greco και hasbro. Οι τελευταίες bibi-bo κυκλοφορούσαν μαζί με ένα μωράκι ή με τα σκυλάκια πίτσι και ντόλυ.

EL GRECO σ ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!απ οτι βλεπω στη φωτο της συλλογης του makisimos η bibi-bo "ΦΛΑΜΕΝΚΟ" εχει μονο το λογοτυπο el greco.
Μακαρι να βρεθει και καποια διαφημιση απ την τηλεοραση με τις κουκλες bibi-bo..

EL GRECO
22-08-11, 14:41
katerinak να σαι καλά. Για διαφήμιση από την τηλεόραση λίγο δύσκολο. Η μόνη που έχω δει είναι αυτή και έχει μέσα και τη bibi-bo: http://www.youtube.com/watch?v=Jn2Pn2URrbM
35674Η bibi-bo πίτσι και ντόλυ με τα σκυλάκια της.

katerinak
22-08-11, 14:55
katerinak να σαι καλά. Για διαφήμιση από την τηλεόραση λίγο δύσκολο. Η μόνη που έχω δει είναι αυτή και έχει μέσα και τη bibi-bo: http://www.youtube.com/watch?v=Jn2Pn2URrbM
35674Η bibi-bo πίτσι και ντόλυ με τα σκυλάκια της.

EL GRECO σ ευχαριστω και παλι :) την ειχα δει αυτη τη διαφημιση αλλα κραταει μονο 2 δευτερολεπτα η αναφορα που κανει στη bibi-bo λαμπαδα :(

EL GRECO
22-08-11, 17:05
katerinak δυστυχώς άλλη διαφήμιση δεν έχω δει με τη bibi-bo:(.

katerinak
24-08-11, 10:21
θυμαστε το αλμπουμ με αυτοκολλητα της bibi bo;το εχει καποιος για να μας βαλει καμμια φωτογραφια;
εδω(στην αναζητηση αλμπουμς) εγραψα αυτα που θυμαμαι http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15106-%C1%ED%E1%E6%DE%F4%E7%F3%E7-%C1%EB%EC%F0%EF%F5%EC%F2/page3
ο makisimos εχει καποια αυτοκολλητα του αλμπουμ στην προσωπικη του συλλογη

nexia
01-09-11, 15:58
δεν ξερω αν ειναι στο σωστο μερος να ρωτησω αλλα που της βρισκεται της μπιμπι μπο εχω ρωτησει τους παντες και κανεις απο τους γνωστους μας δεν τις εχει κρατησει...... εγω τη μια και μοναδικη που ειχα σαν παιδι η μαμα μου την εδωσε τοτε γιατι μεγαλωσα ειχε πει!!!!!!!αν μπορει καποιος να μου δωσει καποια ιδεα........

katerinak
01-09-11, 19:00
υπηρχε μια διαφημιση που ελεγε "εφτασε η μεγαλη μερα, εφτασε η στιγμη
λουλουδια βαζει στα μαλλια της" ... κλπ (μετα δε θυμαμαι)
στη bibi bo αναφεροταν αυτη η διαφημιση;σιγουρα παντως ηταν για κουκλα ντυμενη νυφη,αλλα δε θυμαμαι ποια..
μηπως καποιος γνωριζει περισσοτερα;

Lne
13-09-11, 09:11
katerinak δυστυχως εγω δε γνωριζω κατι...
η γλυκητατη mytinyworld μου χαρισε τη καταπληκτικη μηχαναρα της bibi bo!!εντυσα τη bibi bo μου μηχανοβια κ σας ανεβαζω φωτο να την μοιραστω μαζι σας!! ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!36450

katerinak
13-09-11, 09:28
katerinak δυστυχως εγω δε γνωριζω κατι...
η γλυκητατη mytinyworld μου χαρισε τη καταπληκτικη μηχαναρα της bibi bo!!εντυσα τη bibi bo μου μηχανοβια κ σας ανεβαζω φωτο να την μοιραστω μαζι σας!! ευχαριστω πολυ πολυ!!!!!36450

Lne πολυ ωραια η μηχανη με τη bibi bo που ποζαρει :) με γεια !!!!!!!
οσο για το τραγουδι της διαφημισης: ελπιζω να το θυμαται καποιος,δεν ξερω καν αν εκανα το ποστ στο σωστο μερος...

Artemis
13-09-11, 12:16
Συγνωμη ειχε κυκλοφορησει και album με sticker της bibi bo? Πρωτη φορα το μαθαινω αυτο.

katerinak
13-09-11, 12:53
Συγνωμη ειχε κυκλοφορησει και album με sticker της bibi bo? Πρωτη φορα το μαθαινω αυτο.

ναι υπηρχε,το ειχα κι εγω το αλμπουμ με καποια αυτοκολλητα,αν θυμαμαι καλα τα αυτοκολλητα ηταν μαζι με γκοφρετες bibi bo χρωματος λευκου και γεμιση φραουλας..Υπαρχουν και φωτο με τα αυτοκολλητα στο album του makisimos εδω http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=536&attachmentid=13987 και εδω
http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=536&attachmentid=13988

mytinyworld
13-09-11, 15:52
Μπλε ουρανός, αστεράκια και ουρανοξύστες? Θυμίζει το φόντο της σταρ

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=25617&d=1290105039

Αυτό το φόντο είχε για εξώφυλλο?
Εγώ πάντως δεν το θυμάμαι καθόλου, ούτε το άλμπουμ και τα αυτοκόλλητα, ούτε τη γκοφρέτα...

Τώρα, σχετικά με το τραγουδάκι, πέρα από το γεγονός ότι δεν θυμάμαι ποτέ να είδα διαφήμιση της bibi-bo στην τηλεόραση, ο στίχος του τραγουδιού δεν πολυταιριάζει, γιατί κανένα νυφικό της δεν είχε λουλούδια για το κεφάλι.... Λέμε τώρα, με βάση τη λογική και μόνο!

Lne, με γεια σου και καλές βόλτες στις κούκλες σου!

EL GRECO
13-09-11, 16:25
Lne πολύ ωραία η μηχανή της bibi-bo και πολύ ωραία η φωτογραφία. Να ναι καλά η mytinyworld και όλοι όσοι προσφέρουν.
Κι εγώ θυμάμαι τα χαρτάκια και τη γκοφρέτα bibi-bo. Πάντως η γκοφρέτα δεν είχε ωραία γεύση.

katerinak
13-09-11, 18:37
Lne πολύ ωραία η μηχανή της bibi-bo και πολύ ωραία η φωτογραφία. Να ναι καλά η mytinyworld και όλοι όσοι προσφέρουν.
Κι εγώ θυμάμαι τα χαρτάκια και τη γκοφρέτα bibi-bo. Πάντως η γκοφρέτα δεν είχε ωραία γεύση.

EL GRECO χαιρομαι που βρεθηκε καποιος που να τα θυμαται :) εχεις δικιο: η γκοφρετα δεν ηταν νοστιμη,αλλα ηθελα τα αυτοκολλητα... οποτε αναγκαστικα επρεπε να φαω και τις γκοφρετες γιατι αλλιως δεν θα μπορουσα να παρω αλλα αυτοκολλητα..

mytinyworld η μπιμπι μπο που ειχε η φωτο του αλμπουμ θυμαμαι οτι ηταν με μπουκλες,πολυ ομορφη,μονο το κεφαλι της ηταν στο εξωφυλλο του αλμπουμ.Το πιο πιθανο να ηταν πρωτης περιοδου( η σταρ δεν ξερω σε ποια περιοδο ανηκει).Το αλμπουμ σιγουρα κυκλοφορησε πριν το '87,δυστυχως δε θυμαμαι ακριβη χρονολογια (καπου μεταξυ '85 και '86). Επισης οι ουρανοξυστες φαινονταν λιγο οπως και στο αλμπουμ της μπαρμπι

soufle
14-09-11, 09:10
Lne μου με γεια η καινούρια μηχανή!!! Πανέμορφη και η φωτό σκέτη έμπνευση!! Την έκανες φοβερό ''τυπάκι'' με αυτά τα ρούχα:coolglasses:!! Όσο για τη mytiny δεν έχω λόγια πια!! Μας έχει προικίσει όλους εδώ μέσα...:flower:

Το άλμπουμ η αλήθεια είναι ότι δεν το θυμάμαι, αμυδρά όμως θυμάμαι να είχα κάποια αυτοκόλλητα ή χαρτάκια τα οποία όμως δεν έχω πια.

Lne
14-09-11, 20:11
σας ευχαριστω ολους πολυ!

EL GRECO
25-09-11, 18:54
Έκατσα και έγραψα ότι κυκλοφόρησε στη σειρά bibi-bo. Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι:
Στη σειρά bibi-bo κυκλοφόρησαν :
bibi-bo (Α΄περιόδου)
Tzon Tzon (Α΄περιόδου)
bibi-bo ρόλερ (Α΄περιόδου)
bibi-bo star
Tzon Tzon star
bibi-bo φωτεινό όνειρο
Tzon Tzon φωτεινό όνειρο
bibi-bo show
betty bo
Tom Tom
διδυμάκια
Lilli lei
bibi-bo Χαβάη
Tzon Tzon Χαβάη
Tzon Tzon Μύκονος
bibi-bo (Β΄περιόδου)
bibi-bo ρόκερ
bibi-bo Madonna
bibi-bo Sandra
Tzon Tzon Bruce Springsteen
bibi-bo χρυσά μαλλιά
bibi-bo Σεϊχέλες
Tzon Tzon Σεϊχέλες
bibi-bo ρόλερ Β΄περιόδου
bibi-bo νύχτες μαγικές
bibi-bo πάρτυ
bibi-bo lambaba
Η πρώτη μου bibi-bo
bibi-bo παραμυθένια ομορφιά
bibi-bo παραμυθένια συντροφιά
bibi-bo τριανταφυλλένια
Tzon Tzon (Β΄περιόδου)
bibi-bo super hair
bibi-bo Πίτσι και Ντόλυ
Tzon Tzon Πίτσι και Ντόλυ

Lne
25-09-11, 19:15
el greco πολυ καλη η λιστα! κατι σαν wish list επισης για οποιον θελει να ξεκινησει τη συλλογη ή του λείπει καποια...!

spirtoulis
25-09-11, 19:17
Μόλις είδα την super hair bibibο στο ιντερνετ. Πολύ ωραία κούκλα. Μπράβο el greco για τον συγκεντρωτικό κατάλογο.

lollipopmerenta
25-09-11, 19:21
πω πω!!! τα αυτοκολλητα και εγω τα θυμαμαι,αν και δε ξερω ποια ακριβως περιοδο βγηκανε.μηπως θυμαται καποιος?παντωςκαι γω το εξωφυλλο δε το θυμαμαι με τιποτα!!

katerinak
25-09-11, 20:37
EL GRECO σ ευχαριστουμε πολυ για τη λιστα : ειναι διαφωτιστικη και περιληπτικη:)
spirtoulis : τη super hair bibibο σε διαφημιση στο γιουτιουμπ την ειδες ή σε φωτογραφια στο γουγλη;

spirtoulis
25-09-11, 20:47
Σε ιστοσελίδα πωλήσεων, δεν ξέρω αν επιτρέπετε να βάλουμε link.

katerinak
25-09-11, 20:51
Σε ιστοσελίδα πωλήσεων, δεν ξέρω αν επιτρέπετε να βάλουμε link.

νομιζα οτι ηταν διαφημιση.. ευχαριστω για την ενημερωση

EL GRECO
25-09-11, 22:48
Lne,spirtoulis,katerinak xαίρομαι που σας άρεσε. Απλά την έφτιαξα σε μια σελίδα για τη bibi-bo και θεώρησα ότι δεν έπρεπε να λείπει και από δω.
Η bibi-bo super hair είναι αυτή.
37072
Εγώ ποτέ πριν δεν είχα δει την bibi-bo τριανταφυλένια παρά μόνο τη φορεσιά της.Την είδα στο ebay.
Απίστευτη πάντως ποικιλία υπήρχε.

spirtoulis
25-09-11, 22:54
Αυτή η κούκλα Εl greco μου θυμίζει το παραμύθι της Ραπουνζέλ , είχε και αξεσουάρ για να της φτιάχνεις το μαλλί?

katerinak
25-09-11, 22:57
Αυτή η κούκλα Εl greco μου θυμίζει το παραμύθι της Ραπουνζέλ , είχε και αξεσουάρ για να της φτιάχνεις το μαλλί?

εχεις δικιο,θυμιζει λιγο τη Ραπουνζελ αφου εχει πλουσιο και μακρυ μαλλι :)

EL GRECO
25-09-11, 22:58
spirtouli ήταν μαζί με ένα μωράκι, το κοριτσάκι από τα διδυμάκια και δεν είχε κανένα αξεσουάρ.
katerinak έχει μακρύ μαλλί αλλά όχι πλούσιο.

spirtoulis
25-09-11, 23:01
Το γνωστό μωρό με τη λαμέ πάνα? #)Πάντως σε μερικές bibi bo έχουν κουκλάκι που μοιάζει με τις happy happy sisters, που κατά την γνώμη μου είναι πιο ωραίο και το είχαν και πιο όμορφα ντυμένο.

EL GRECO
25-09-11, 23:05
Αυτό το γνωστό μωρό spirtouli. Η happy happy sister είναι στην bibi-bo παραμυθένια συντροφιά.

spirtoulis
25-09-11, 23:10
Την έχεις και αυτή el greco φωτογραφία? Πάντως ωραία η super hair σου.:dribble:

EL GRECO
26-09-11, 13:58
spirtouli σου βάζω το λινκhttp://www.ebay.com/itm/VINTAGE-80S-BIBI-BO-DOLL-FAIRYTALE-COMPANY-GREEK-EL-GRECO-RARE-/250899130145?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a6ac0e721 για να τη δεις πως ήταν σε συσκευασία με τη happy happy sister. Τη δικιά μου δεν την έχω σε φωτογραφία μόνο με το νυφικό της Β΄περιόδου. Χαίρομαι που σου αρέσει η super hair.
37103

spirtoulis
26-09-11, 18:44
Σαν μακιγιάζ el greco πιο ωραία είναι η super hair. Από την άλλη μου φαίνεται ότι η παραμυθένια συντρογιά έχει καλύτερο μαλλί?:O

EL GRECO
26-09-11, 19:52
spirtouli η super hair πράγματι έχει πιο ωραίο μακιγιάζ. Οι bibi-bo χωρίς βλεφαρίδες είχανε λίγο ροκ έντονο μακιγιάζ στα μάτια. Τα μαλλιά της super hair φαίνονται λιγότερα σε ποσότητα εξαιτίας του μάκρους. Οι τελευταίες πάντως bibi-bo είχανε πιο λίγα μαλλιά αν και έχω βρει bibi-bo Α περιόδου με λίγα μαλλιά.

spirtoulis
26-09-11, 20:44
El greco πάντως είναι γερά τα μαλλιά της bibi bo . σε αντίθεση με το σώμα που δεν ήταν πολύ αντοχής.

EL GRECO
27-09-11, 14:10
spirtouli οι περισσότερες bibi-bo έχουν πολύ γερά μαλλιά σε αντίθεση με το σώμα που το κρατάνε τρία λάστιχα.Το κεντρικό, των χεριών και των ποδιών. Ακόμη τα χεράκια στις Α΄περιόδου bibi-bo βγαίνανε και για αυτό οι περισσότερες που βρίσκουμε είναι χωρίς χέρια.

makisimos
27-09-11, 14:24
Φιλε EL GRECO ηθελα να σε ρωτησω, για ποιον λογο οι παλάμες απο τις Α περιόδου έβγαιναν τοσο ευκολα ενω της Β περιόδου όχι..!! Υπήρχε διαφορά στο υλικό η στην κατασκευή?

EL GRECO
27-09-11, 16:08
makisimo η διαφορά είναι στην κατασκευή.Αν τραβήξεις το χέρι στην bibi-bo Α περιόδου βγαίνει μόνο του. Στη Β περιόδου βγαίνει μαζί με το κομμάτι που μπαίνει μέσα στο μπράτσο. Πιστεύω ότι η εταιρία στις Β' περιόδου το διόρθωσε το πρόβλημα.

makisimos
27-09-11, 17:02
Να σαι καλα EL GRECO, το ειχα απορία..!! Δεν το έχω δοκιμασει να το δοκιμάσω αλλά θα το κανω, να το εξακριβώσω και πρακτικά..!! :D

EL GRECO
27-09-11, 18:30
Εγώ το ανακάλυψα όταν χρειάστηκε να βάλω χέρια στις άσπρες bibi-bo. Προσπάθησα να βγάλω από τις σκούρες και βγήκε μαζί με το κομμάτι που μπαίνει μέσα στο μπράτσο.

spirtoulis
27-09-11, 22:01
Δηλαδή πρέπει να κυκλοφορούν πολλές κουλές bibιbi bo εκεί έξω.:DΤις κουκλίτσες που μοιάζουν ως happy happy sisters ως τι τις διαφημίζαν?Ως δώρο μαζί με τη bibi bo?

EL GRECO
27-09-11, 22:13
spirtouli υπάρχουν αρκετές πιστεύω, μεταχειρισμένες και κουλές, όπως λες.Τις happy happy sisters μαζί με τη bibi-bo δεν τις διαφήμιζαν γιατί πολύ απλά είχε σταματήσει πια η διαφήμιση της κούκλας, πιστεύω για οικονομικούς λόγους.

spirtoulis
27-09-11, 22:19
Αρκεί να μην καταλήγουν στα σκουπίδια και με λίγη φροντίδα όλα τα παιχνίδια αποκτούν λάμψη. Παντως η κουκλίτσα όταν συνοδεύει την bibi bo από ότι παρατήρησα φοράει το ίδιο φόρεμα. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν συνέβαινε αυτό?

EL GRECO
27-09-11, 22:57
spirtouli πάντα φορούσε το μωράκι ή η happy happy sister το ίδιο φόρεμα ή κουρελάκι με την bibi-bo . Μόνο τα διδυμάκια φορούσανε δικά τους ρούχα όταν ήταν με τη betty bo, την αδερφή της bibi-bo.

soufle
28-09-11, 11:41
EL GRECO (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?4312-EL-GRECO) Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες και την εξαιρετική λίστα!! Θα προσπαθήσω να βρω λίγο χρόνο να περάσω τα links!!

EL GRECO
28-09-11, 14:27
soufle να σαι καλά. Έφτιαχνα μία σελίδα για την bibi-bo και σκέφτηκα να σας βάλω τη λίστα και εδώ.
Bρήκα και αυτό για την ιστορία της el greco: http://www.newpost.gr/post/77101/Μr-Jumbo%2c-ο-μεγιστάνας-της-κρίσης/

spirtoulis
28-09-11, 22:36
Την bibi bo φωτεινό όνειρο την έχει κανείς φωτογραφία? Έχω δει την διαφήμιση μα φωτογραφία από κοντά ποτέ.

katerinak
28-09-11, 22:44
Την bibi bo φωτεινό όνειρο την έχει κανείς φωτογραφία? Έχω δει την διαφήμιση μα φωτογραφία από κοντά ποτέ.

spirtouli, ειχε προσθεσει μια κοπελα 2 φωτογραφιες σε καποιο απ τα θρεντ με τη bibi bo αλλα δε θυμαμαι σε ποιο ακριβως,αν το βρω θα βαλω το λινκ με το θρεντ εδω

spirtoulis
28-09-11, 22:49
Αυτή η κούκλα Katerinak έχει καρφωθεί στην μνήμη μου από τότε που ήμουν παιδί και την έβλεπα στα περιοδικά εποχής. Νομίζω ότι είναι από τις πιο ωραίες κούκλες που έχουν βγει.

katerinak
28-09-11, 23:20
Αυτή η κούκλα Katerinak έχει καρφωθεί στην μνήμη μου από τότε που ήμουν παιδί και την έβλεπα στα περιοδικά εποχής. Νομίζω ότι είναι από τις πιο ωραίες κούκλες που έχουν βγει.

σιγουρα προκειται για μια απ τις πιο ωραιες κουκλες γιατι εχει και κατι παραπανω σε συγκριση με ολες τις αλλες bibi bo:φωσφοριζει τη νυχτα!!
μακαρι να πετυχω το θρεντ για να τη δεις,ειμαι σιγουρη οτι ανεβηκαν 2φωτο:η μια φωτο βγηκε τη μερα και η αλλη τη νυχτα για να μας δειξει τη διαφορα

Aggalitsas
30-09-11, 14:34
Ψάχνοντας, διάφορες πληροφορίες για τις κούκλες μας στο διαδίκτυο, έπεσα τυχαία πάνω στην ακόλουθη φωτογραφία.
Η κούκλα στα δεξιά κυλοφόρησε μάλλον τη δεκαετία του '70 και νομίζω ότι μοιάζει με μεγάλη bibi-bo!Τί λέτε κι εσείς?
37433

ΥΓ: Δεν είμαι σίγουρη ότι γράφω στο σωστό θέμα-αν υπάρχει άλλο περισσότερο σχετικό, παρακαλώ ενημερώστε με.

EL GRECO
30-09-11, 16:08
katerinak, spirtouli η bibi-bo φωτεινό όνειρο ήταν μία κανόνικη bibi-bo που αυτό που την έκανε να φωσφορίζει τη νύχτα ήταν τα ρούχα της. Δυστυχώς η κοπέλα που είχε ρούχα από το φωτεινό όνειρο δεν γράφει πια εδώ. Εγώ δεν έχω τέτοιο ρούχο,ούτε καμιά φίλη μου ή γνωστή μου για να σας το δείξω.
Aggalitsa στο σωστό θρεντ γράφεις και πράγματι αυτή η κουκλίτσα μοιάζει στην bibi-bo στην τρύπα του χεριού που πρέπει να μπαίνει η παλάμη και να στηρίζεται όπως στην bibi-bo και στο ότι έχει μάτια πρόσθετα και όχι ζωγραφιστά όπως η bibi-bo.

katerinak
30-09-11, 16:42
katerinak, spirtouli η bibi-bo φωτεινό όνειρο ήταν μία κανόνικη bibi-bo που αυτό που την έκανε να φωσφορίζει τη νύχτα ήταν τα ρούχα της. Δυστυχώς η κοπέλα που είχε ρούχα από το φωτεινό όνειρο δεν γράφει πια εδώ. Εγώ δεν έχω τέτοιο ρούχο,ούτε καμιά φίλη μου ή γνωστή μου για να σας το δείξω.
Aggalitsa στο σωστό θρεντ γράφεις και πράγματι αυτή η κουκλίτσα μοιάζει στην bibi-bo στην τρύπα του χεριού που πρέπει να μπαίνει η παλάμη και να στηρίζεται όπως στην bibi-bo και στο ότι έχει μάτια πρόσθετα και όχι ζωγραφιστά όπως η bibi-bo.

Γιαννη,εκανα λαθος στη διατυπωση..εννοουσα οτι το φορεμα φωσφοριζε οχι η ιδια η κουκλα,παντως στις 2 φωτο που εβαλε η κοπελα φαινοταν η διαφορα.Γραφεις οτι η κοπελα αυτη δε γραφει πια εδω,σβηστηκαν και οι φωτογραφοες που ειχε ανεβασει;

EL GRECO
30-09-11, 21:58
katerinak δυστυχώς σβήστηκαν και οι φωτογραφίες. Ελπίζω όποιος ή όποια έχει φορέματα από το φωτεινό όνειρο, κάποια στιγμή να μας βάλει μια φωτογραφία.

spirtoulis
01-10-11, 19:53
Εμένα,όλα μου άρεσαν στην bibibo φωτεινό όνειρο, τα μαλλί της δεκαετίας του 80 ,το φόρεμα υπερπαραγωγή.

EL GRECO
01-10-11, 23:13
spirtouli κάθε bibi-bo είναι ξεχωριστή. Εγώ έχω αδυναμία στις bibi-bo ρόλερ, στις μπουλούκες και στην bibi-bo Πίτσι και Ντόλυ.

spirtoulis
01-10-11, 23:24
Σε αυτό έχεις δίκιο φίλε El greco και αρέσει η κούκλα αυτή και στα σημερινά κοριτσάκια πολύ. Εγώ είχα δύο αλλά μου τις πήραν οι ανηψιές,αφού δεν ξεκολλούσαν από τα χέρια τους και κάθε φορά που έρχονται, λέμε ιστορίες της Bibi-Bo.

EL GRECO
02-10-11, 06:46
spirtouli πράγματι αρέσει πολύ η bibi-bo σε όποιον τη δει και τα παιδιά τη λατρεύουν. Είναι μια κούκλα που αγαπήθηκε πολύ και δεν ξεχνιέται.

spirtoulis
12-10-11, 21:24
Η bibi bo πόσα εκατοστά είναι σε ύψος?:xm:

EL GRECO
13-10-11, 16:54
spirtouli είναι 29 εκατοστά μαζί με τη γόβα. Αφαιρώντας το 1 εκατοστό που είναι το τακούνι είναι 28 εκατοστά.

katerinak
13-10-11, 18:20
παιδια,δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για να το προσθεσω αλλα επειδη προκειται για ενα θρεντ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?19728-%F3%F4%EF%F5%ED%F4%E9%EF-%E6%F9%E3%F1%E1%F6%E9%EA%E7%F2&p=317334#post317334 που ανοιξα πριν καιρο και μολις πριν λιγο βρηκα φωτογραφια με το κουτι που κυκλοφορησε στην Ελλαδα,ανακαλυψα οτι προκειται για το "στουντιο ζωγραφικης" της el greco και της bibi bo,φαινεται κι απ την αφιερωση στο κουτι "απο τη φιλη σας τη bibi bo με αγαπη" αλλα κι απ τα λουλουδακια που εχει το κουτι

EL GRECO
13-10-11, 19:03
katerinak σε ευχαριστώ που μας το έδειξες. Δεν το θυμόμουν καθόλου.

katerinak
13-10-11, 19:09
katerinak σε ευχαριστώ που μας το έδειξες. Δεν το θυμόμουν καθόλου.

να 'σαι καλα Γιαννη,το παρατηρησα κι εγω οτι δεν το θυμοταν σχεδον κανενας,αφου μονο ο boomer σχολιασε στο θρεντ

EL GRECO
13-10-11, 20:06
katerinak τελικά η el greco στο όνομα bibi-bo έχει βγάλει απίστευτα πράγματα και μας ξαφνιάζει ευχάριστα ακόμη και σήμερα.

makisimos
13-10-11, 20:12
Το ίδιο βεβαια μας ξαφνιάζουν και οι τιμες τους στο ΕΒΑΥ....! Κι εγω εχω πει οτι δικα τους ειναι όσο θελουν τα πουλάνε..και το υπερασπίζομαι ακόμη αυτο...αλλά νομίζω με το συμπάθιο ότι το έχουν [edit] !! Πάνε να βγάλουν έναν ακόμη μισθό απο αυτα..!
Οι περισσότεροι Ελληνες πωλητές έχουν ξεφυγει πραγματικά τελευταία..!! Αυτα τα χρηματα άραγε δηλωνονται σε εφορία..! Γιατι μιλάμε πλέον ότι βγαζουν εναν δευτερο μισθό..!!

katerinak
13-10-11, 20:14
katerinak τελικά η el greco στο όνομα bibi-bo έχει βγάλει απίστευτα πράγματα και μας ξαφνιάζει ευχάριστα ακόμη και σήμερα.

εχεις δικιο Γιαννη,εβγαλε υπεροχα παιχνιδια η el greco :) οπως εγραψα και στο θρεντ που ανοιξα,οι γονεις μου μου ειχαν αγορασει το στουντιο ζωγραφικης για πρωτοχρονιατικο δωρο: ο μπαμπας μου πηγε να το κρυψει πισω απο το πιανο αλλα αφου το ειδα,το ανοιξα την ιδια στιγμη,δε μπορουσα να αντισταθω:)

katerinak
14-10-11, 18:16

παιδια σας εχω καλα νεα,τυχαια ανακαλυψα στο θρεντ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17386-Bibi-bo-amp-Barbie-%C9%E4%DD%E5%F2-amp-%F3%F7%DD%E4%E9%E1-%F4%E7%F2-Mattel-%F0%EF%F5-%DD%E3%E9%ED%E1%ED-%DD%EC%F0%ED%E5%F5%F3%E7-%E3%E9%E1-%F4%E7%ED-%C5l-Greco&p=279331&viewfull=1#post279331 τη φωτογραφια που εβαλε η soufle στο ποστ 10 με τη bibi bo φωτεινό όνειρο :)

spirtoulis
14-10-11, 18:53
:dribble::dribble::cry::cry:(Γιατί δεν έχω και εγώ).Σε ευχαριστούμε katerinak που το βρήκες.

katerinak
14-10-11, 18:57
:dribble::dribble::cry::cry:(Γιατί δεν έχω και εγώ).Σε ευχαριστούμε katerinak που το βρήκες.

spirtoulis μη στενοχωριεσαι,τι να πω κι εγω που δεν εχω ουτε μια bibi bo;ειχα πολυ παλια τη χρυση οπτασια αλλα μου διαλυθηκε :(

EL GRECO
14-10-11, 19:01
katerinak φαντάζομαι την ανυπομονησία σου και τη χαρά σου.
makisimo συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και για αυτό πια δεν αγοράζω τίποτα από το ebay ακόμα κι αν θέλω κάτι από αυτά!
spirtouli μην κλαις. Αν βρω ποτέ το φωτεινό όνειρο θα στο χαρίσω.
katerinak πες εσύ ότι θες bibi-bo και έφτασε.

katerinak
14-10-11, 19:32
σ ευχαριστω πολυ Γιαννη,να εισαι καλα:)
οταν θα ειμαι στην Ελλαδα,θα ψαξω αν υπαρχει η κουκλα στην πολη μου κι αν οχι θα σου πω

spirtoulis
14-10-11, 19:40
Κaterinak ούτε εγώ έχω καμία. Μου τις πήραν οι ανηψιές. Που να πεις όχι σε παιδάκι, δεν σου πάει η καρδιά. Μία ντουλάπα έχω, ένα σετ και ένα σετ ρούχων είναι η προίκα μου για την bibi bo. Και με τα οικονομικά που έχω σε συνδυασμό με τι ζητάνε στο ιντερνετ (τι θες πλυντήριο ή bibi bo?),:D θα μείνω με την όρεξη. Φίλε El greco ευχαριστώ που με σκέφτεσαι.

EL GRECO
14-10-11, 19:47
katerinak,spirtouli θα χαρώ πολύ να σας δώσω χαρά. Μακάρι να βρείτε bibi-bo, μόνο και μόνο για το συναίσθημα που θα νιώσετε. Αν πιστέψετε ότι θα βρείτε θα βρείτε.

Lne
15-10-11, 12:13
παιδια καλησπερα σε ολους!θα ηθελα λιγο τη βοηθεια σας μιας κ στο θεμα bibi bo ειμαι σχετικα ασχετη οσο κ αν την αγαπω!μολις χτες απεκτησα καποια ρουχαλακια της (φυσικα οχι απο ιντερνετ δε θα το αντεχα οικονομικα κ σε καλες τιμες).

εχω λοιπον τις εξης αποριες: το κιτρινο κουτι με λουλουδακια ειναι 1ης περιοδου? πηρα το νυφικο της σε κουτι αθλιας καταστασης αλλα το φορεμα αψογο!

το ροζ-φουξια κουτι ειναι 2ης περιοδου?σε τετοιο κουτι πηρα 4 ρουχαλακια κ εχω ξετραλαθει!θα ψαξω στο αναλογο θρεντ 2ης περιοδου τι δεν εχουν ανεβασει κ να βρω κ ποια ειναι κ θα τα μοιραστω μαζι σας. εκει δεν πρεπει να ανεβασω τις φωτο???

το κακο για μενα ειναι οτι δεν εχω κουκλιτσες να τα βαλω καθως τα παπουτσακια ειναι μεγαλα κ ταιριαζουν ολα μονο σε bibi bo...η πιτσι κ ντολυ μου χαρη στη mytinyworld φοραει τα αυθεντικα της οποτε ολα τα καινουργια δοκιμαστηκαν κ φωτογραφηθηκαν στη χρυσομαλλουσα που μου χαρισε o el greco κ τον ευχαριστω για χιλιοστη φορα!!!τελικα της φορεσα ενα που της ταιριαζει κ τα υπολοιπα θα μπουν στα κουτια τους...:(

ανυπομονω να μου απαντησετε για να τα μοιραστω μαζι σας!!!

EL GRECO
15-10-11, 13:42
Lne τα κίτρινα κουτιά είναι της Α' περιόδου. Αν το νυφικό ήταν μέσα σε αυτό είναι τα άνθη λεμονιάς, αυτό είναι το όνομά του.
Τα ροζ-φούξια κουτιά είναι Β' περιόδου. Να τα χαίρεσαι. Μπορείς να αλλάζεις ρούχα τις bibi-bo σου ανά διαστήματα και να μας τις βάζεις φωτογραφίες στο ανάλογο θρεντ, όπως σωστά ανέφερες.
Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Θεωρώ ότι τα παιχνίδια πρέπει να μοιράζονται(ιδίως άμα τα έχεις διπλά), να χαίρονται πολλά παιδιά και πολλοί μεγάλοι-παιδιά. Να τα έχουμε τέσσερις,πέντε άνθρωποι και να λέμε κοίτα τι έχω εγώ και εσύ δεν το έχεις το βρίσκω πολύ παιδική αντίδραση.

donkix2000
16-10-11, 00:52
απ'οσο γνωρίζω μακισιμε οχι,ειναι"μαύρα" και δέν προβλέπει κάτι ο φορολογικός νόμος,ακόμα...
Μπορείς όμως να κάνεις μία λίστα με ονοματα και να βοηθησεις το δυσκολο έργο του Υπερ-υπουργού Μπουλντόζα να ανακαλύψει τους φοροφυγάδες αυτής της χώρας.
Και σιγουρα θα δώσεις μεγάλη χαρα σε πολλούς εδω μέσα που είναι ΜΑΛΛΟΝ απο τους τυχερούς-μαζι τα φάγαμε-που μπορούν να ζούν με έναν υπερ-μισθό χωρις να χρειαζεται να κανουν μια 2η ή και 3η δουλειά :)

Kambia
16-10-11, 01:18
Βγαίνουμε Off topic πάλι :) Σας παρακαλώ μην ασχολείστε με το αν πουλάνε και πόσο πουλάνε, όποιοι και αν πουλάνε. Θα καταλήξουμε πάλι να χαλάμε threads και είναι κρίμα. Στην τελική "Μαγκας" (για μένα) αυτός που πουλάει με τις όποιες τιμές έχει και ας πρόσεχε αυτός που το αγοράζει! Δεν τον υποχρεώνει κανείς να το αγοράσει. Τα έχουμε πει πολλές φορές :)
Και έχετε υπόψιν οτι πλέον το ΣΔΟΕ τα κυνηγάει και πέφτουν γερές "καμπάνες".

makisimos
16-10-11, 03:34
Donkix σιγα μην τους κανουμε την ζωη ευκολη και τους δινουμε και λίστες :) ..!! Απλά παρατηρησα οτι οι τιμες αυξηθηκαν ξαφνικά πολύ..και προφανως αυτο εντάσεται μεσα στην κριση..!!
Εννοειται οτι όπως είπε και η kambia, και έχω πολλάκις αναφερει κι εγω, ο καθενας πουλάει όσο θελει, απο τον αγοραστή εξαρτάται..!! Και όπως έχω πει, κι εγω πολλάκις τα έχω παρει σε τσουχτερες τιμες΄με την θέληση μου, πράγμα για το οποίο ειμαι υπεύθυνος..!! Οπότε δεν διαφωνούμε σε κάτι..!!

Οπότε και εδω κλεινει το θεμα προς αποφυγη παρεξηγησεων..

Και πάμε στην Lne....

το ροζ-φουξια κουτι ειναι 2ης περιοδου?σε τετοιο κουτι πηρα 4 ρουχαλακια κ εχω ξετραλαθει!θα ψαξω στο αναλογο θρεντ 2ης περιοδου τι δεν εχουν ανεβασει κ να βρω κ ποια ειναι κ θα τα μοιραστω μαζι σας. εκει δεν πρεπει να ανεβασω τις φωτο???

Eίδα ότι στο άλμπουμ σου ήδη τα εχεις ανεβασει οπότε και προσπαθησε να τα ανεβασεις κι εδω..!! Ειδικά ένα μπλε τουχαλάκι που είδα, νομίζω δεν το έχουμε ξαναδει
και θα είναι κατι που θα δουμε πρωτη φορά...νομίζω..!!! (σε μεγάλη εικόνα αν γινεται κι όχι σε μικρές, για να μεινει στο ρετρό..)
Kαι όταν το ανεβάσεις, θα ανεβάσω κι εγω κατι παρόμοιο, για να δουμε μια λεπτομέρεια..!! Αλλά κοίταξε να τα ανεβάσεις τα συγκεκριμένα στο θρεντ Β Περιόδου..!!
Οπότε και περιμένουμε..!! ;)

Lne
16-10-11, 12:46
ναι ναι τα ανεβασα ηδη γιατι ηθελα να χρησιμοποιησω μια φωτο.σας ευχαριστω κ τους 2 για την βοηθεια!! θα τις ανεβασω στο bibi bo 2ης περιοδου. θελω αν γινετε αλλη μια χαρη. πως θα ανεβασω σε μεγαλο μεγεθος τις φωτο???το δοκιμασα με διαφορους τροπους αλλα δεν τα καταφερα. πχ ανεβασα μια φωτο στο θρεντ κ αφου πατησα πανω της, στα πλαινα μου εβγαζε καποια βελακια τα οποια τραβηξα αλλα δε μεγαλωσε η φωτο. θα ψαξω αν υπαρχουν οδηγιες καπου αλλα αν δεν το βρω παρακαλω πειτε μου!

makisimos
16-10-11, 14:39
Δες το pm και κανε ακριβως οτι σου γραφω βημα βημα..!! ;)

EL GRECO
16-10-11, 16:54
Lne δες και τη φωτογραφική σου μηχανή στις ρυθμίσεις της.

Lne
16-10-11, 17:03
ευχαριστω!νομιζω τα καταφερα ανεβασα ηδη στο ποστ bibi bo α περιοδου!

mytinyworld
18-12-11, 12:58
Η bibi-bo εύχεται σε όλους ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42314&d=1324205604

makisimos
18-12-11, 20:22
Mytinyworld μου, σ ευχαριστούμε για τις ευχές σου και για την υπέροχη γιορτινή φωτογραφία της bibi-bo, να είσαι καλά κι εσύ με ΥΓΕΙΑ πάνω απ όλα..!!
Εύχομαι το 2012 να μας βρει ΟΛΟΥΣ ΥΓΕΙΕΙΣ...όλα τα άλλα μπορούν να περιμένουν..!! ;)

H φωτογραφία είναι περσινή, αλλά είναι εντός κλίματος και είπα να σας ευχηθώ με αυτή και φέτος, μιας και ειναι μια φωτογραφία υπερπαραγωγή..!! :P
XΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ λοιπόν, σε όλους τους ρετρο φίλους... :byebye::byebye::byebye:
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42346&d=1324232096

EL GRECO
18-12-11, 23:23
mytinyworld πολύ όμορφη φωτογραφια και πάρα πολύ όμορφη κούκλα. Για μια ακόμη φορά πολλά συγχαρτήρια!
makisimo πολύ όμορφη και ατμοσφαιρική η φωτογραφία σου.
Καλές γιορτές με υγεία, καλοτυχία,υπομονή και δύναμη. Δύσκολη χρονιά μας περιμένει αλλά με τη παιδικότητα που μας διακρίνει θα την κάνουμε πιο ανάλαφρη και χαρούμενη.
Στην Αμαλία μας, στις τρεις νεράιδες της bibi-bo: Αναστασία, sufle, mytinyworld, το makisimo,τον bibi-bο, τον donkix2000, την Lne, την Kambia, τη Σπιρτούλη και σε όλους τους μεγάλους με καρδιά παιδιού να φέρει η γέννηση του Χριστού ότι πιο όμορφο και αληθινό στη ζωή τους!
Μια φωτογραφία-κάρτα με ρετρό στολίδια δέντρου και με χειροποίητα φορέματα των bibi-bo για να στολίσουν τις ευχές.
42370