PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγκάθα Κρίστι: Η Γυναίκα - Φαινόμενο [Agatha Christie]

Σελίδες : [1] 2

bambinella 100
27-10-10, 13:00
Ο χαρακτηρισμος δεν ειναι δικος μου γιατι τον εχω ακουσει αρκετες φορες απο αλλους, αλλα με βρισκει απολυτα συμφωνη....
Η Αγκαθα γεννηθηκε στις 15 Σεπτεμβριου του 1890 στην Αγγλια, ως Αγκαθα Μιλλερ και πεθανε στις 12 Ιανουαριου του 1976.
Κατα τη διαρκεια της ζωης της παντρευτηκε δυο φορες και απεκτησε μια κορη απο τον πρωτο της συζυγο στον οποιον και ανηκει το επωνυμο Κριστι.
Ενα απογευμα που η νεαρη Αγκαθα βρισκοταν στο καθιστικο με τη μητερα της και επληττε, εκεινη την παροτρυνε να αρχισει να γραφει κανενα μυθιστορημα για να περασει την ωρα της. Η Αγκαθα (ευτυχως) ακουσε τη συμβουλη της και ξεκινησε το πρωτο της βιβλιο. Οταν μετα απο καιρο το ολοκληρωσε, και αφου διαπιστωθηκε απο τα μελη της οικογενειας της η εφεση της στο γραψιμο, συνεχισε να γραφει μερικα βιβλια ακομη, ρομαντικου περιεχομενου που δεν εκδοθηκαν ποτε. Λιγο καιρο αργοτερα ο ρομαντισμος πηγε περιπατο δινοντας τη θεση του στο μυστηριο.
Η πιο διασημη συγγραφεας αστυνομικων βιβλιων ειχε γεννηθει!
Τα υπολοιπα ανηκουν στην Ιστορια, αφου μετα απο μια - δυο αποτυχημενες αποπειρες να εκδοθουν τα μυθιστορηματα της, εκδοθηκε τελικα το πρωτο της βιβλιο το 1920. Τιτλος του, The Mysterious Affair at Styles (Κουκουβαγια σε Καπνοδοχο).
Η συνεχεια ειναι γνωστη, με τις πωλησεις των βιβλιων της να εκτινασονται στα υψη, τη φημη της, την παγκοσμια αναγνωριση της, τα ρεκορ των μυθιστορηματων και των θεατρικων της, και τελος λιγα χρονια προτου φυγει, την απονομη του τιτλου της Λαιδης του Ταγματος της Βρετανικης Αυτοκρατοριας εν ετει 1971.
Η Αγκαθα Κριστι εζησε μια ζωη γεματη, εντονη, και ταξιδεψε σε πολλες χωρες με τον δευτερο συζυγο της που ηταν αρχαιολογος, κατι που τη βοηθησε πολυ στη συγγραφη μερικων βιβλιων της με θεμα τους ανασκαφες και εξωτικους προορισμους.
Ολα τα παραπανω τα αναγνωρισε και η ιδια στην αυτοβιογραφια της που τελειωνει με αυτα τα λογια:
"Eνα παιδι λεει, Σε ευχαριστω Θεε μου για το φαγητο μας.
Εγω τι να πω στα εβδομηντα πεντε μου; Σε ευχαριστω Θεε μου για την καλη μου ζωη και για ολη την αγαπη που μου εδωσες".

11 Οκτωβριου 1965.

ΠΟΥΑΡΟ
Μια σφαιρα στο κρανιο
Το πετρινο φερετρο
Θανατος υπο δοκιμην
Στοιχημα με το διαβολο
Σιωπηλος μαρτυς
Μια κραυγη αγωνιας
Ο μπαλαντερ του θανατου
Εγκλημα στο Νειλο
Τραγικο ιντερμετζο
Ραντεβου με το θανατο
Εφιαλτικα Χριστουγεννα
Το παρτυ
Σφηκα σε ψαθινο καπελο
Στιγμα στο προσωπο
Ο σατανας με την πλερεζα
Στον αστερισμο της Παρθενου
Το κρυφο αγκαθι
Οι ελεφαντες θυμουνται
Πεντε μικρα γουρουνακια
Το χαμογελο της Μεδουσας
Εγκλημα στο Οριαν Εξπρες
Στην κοψη του φεγγαριου
Το τσιμπημα της καρφιτσας
Το συμπλεγμα του Καιν
Για γαμο η για κηδεια
Ποιος σκοτωσε τον Ακροιντ
Οι μεγαλοι τεσσερις
Το θλιμμενο κυπαρισσι
Κουκουβαγια σε καπνοδοχο
Εγκλημα στο γκολφ
Το γαλαζιο τραινο
Η υπογραφη του δολοφονου
Πικρος καφες
Οι αθλοι του Ηρακλεους
Αυλαια

ΜΙΣ ΜΑΡΠΛ
Οι δυο οψεις ενος εγκληματος
Ενα αλλοθι για τρια εγκληματα
Προσκληση σε φονο
Διπλο ειδωλο σε σπασμενο καθρεφτη
Ο παραβατης της εβδομης εντολης
Ο φονος δεν ειναι παιχνιδι
Νεμεσις
Το σπιτι με τους ιβισκους
Δηλητηριο σε μικρες δοσεις
Ενα πτωμα στη βιβλιοθηκη
Ρετρο στην ομιχλη
Καθε Τριτη κι ενα εγκλημα
Σκοτεινες υποθεσεις
Ξενοδοχειο Μπερτραμ

ΤΟΜΜΥ ΚΑΙ ΤΟΥΠΕΝΣ
Μια σκια στην ομιχλη
Οι αγγελοι δεν φλυαρουν
Η πυλη του πεπρωμενου
Συνεταιροι στο εγκλημα
Το κυνηγι των κατασκοπων

ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ
Ενα σχεδιο δολοφονιας
Ποντικοπαγιδα
Φονοι υπο εχεμυθειαν
Ενα μηνυμα για φονο
Οκτω κοκκοι μορφινης
Οι εξι υποπτοι
Τα πεντε δαχτυλα του σατανα
Η σοφιτα με τις αραχνες
Ταξιδιωτης για τη Φραγκφουρτη
Η δοκιμασια της αθωοτητας
Ατελειωτη νυχτα
Ραντεβου στη Βαγδατη
Ταξιδι προς το αγνωστο
Κρυφος αντιπαλος
Δεκα μικροι νεγροι
Ο φονος ειναι ευκολος
Μαρτυς κατηγοριας
Τα επτα ρολογια
Τα αστρα μιλουν για θανατο
Ο μυστηριωδης Μιστερ Κουιν
Κυκνειο ασμα μιας σοπρανο
Οι δωδεκα υποθεσεις του Μ. Πυν
Απροσμενος επισκεπτης
Ο ιστος της αραχνης

ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ
Περιπετειες στη Συρια
Η αυτοβιογραφια μου

Saulot
27-10-10, 14:02
Όσο και να μου αρέσουν οι χαρακτήρες και το ύφος γραφής, ποτέ δεν της συγχωρεσα οτι κρύβει στοιχεία απο τον αναγνώστη.
Κυρίως στις Ιστορίες του Πουαρώ.
Κατα τα άλλα δημιουργεί απιστευτη ατμόσφαιρα.

bambinella 100
27-10-10, 19:16
Μαλλον θα εννοεις τις κρυφες συγγενειες μεταξυ των ηρωων πολλων βιβλιων της, που αποκαλυπτονται στο τελος.
Ναι, αυτο ειναι ενα παιχνιδι που αρεσε πολυ στην Αγκαθα και προσωπικα δεν ειναι απο τα αγαπημενα μου. Νομιζω ομως οτι κατα τα αλλα σε γενικες γραμμες εδινε το κλειδι για τον ενοχο με πολυ περιτεχνο τροπο.
Τη στιγμη που το διαβαζεις δεν το συνειδητοποιεις, οταν ομως ο ενοχος αποκαλυπτεται καταλαβαινεις οτι φταις εσυ που δεν το ελαβες υποψιν σου, ενω το ειχες δει. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολλες φορες αυτο το συναισθημα!

Saulot
27-10-10, 19:33
Οι κρυφές συγγένειες δεν με πείραξαν ποτέ, το λάμβανα πάντα υπ όψιν.
Το πρόβλημα είναι οταν λείπουν στοιχεία, οπως στο The Mysterious Affair at Styles οπού γίνεται παιχνίδι με το obsessive compulsion του Poirot και ενα βάζο φυτίλια.

bambinella 100
27-10-10, 19:53
Αυτο που αναφερεις ηταν και το πρωτο της δημοσιευμενο αστυνομικο βιβλιο και ως αρχαρια εχει καποια ελαφρυντικα.

bambinella 100
11-12-10, 18:24
Ορισμενες απο τις παλαιοτερες εκδοσεις του πρωτου αστυνομικου μυθιστορηματος της Αγκαθα, Κουκουβαγια σε Καπνοδοχο (The Mysterious Affair at Styles).

http://farm4.static.flickr.com/3083/2770211803_dbe3d00af3_z.jpg?zz=1
http://mondialbooks.netfirms.com/bookstore/nfoscomm/catalog/images/agathe-agatha-christie.jpg
http://library.fayschool.org/Pages/images/mysterious_styles.jpg
http://www.cyberread.com/covers/07/94/22/MYSTERIOUSAFFAIRAT-COVER_coverlarge.jpg

Shakti
11-12-10, 18:36
Έγκλημα στο Νείλο, το αγαπημένο μου μαζί με την σχετική ταινία με την Μία Φάροου. :flower:

Sakis_tou_Peiraia
24-12-10, 20:25
Έχω διαβασει καποια και "οι δεκα μικροι νεγροι" ειναι το αγαπημενο μου. Αυτο που δεν μπορω παντως ειναι οι εκδοσεις "λυχναρι" λογω της πολυ χαμηλης τους ποιοτητας. Ενα βιβλιο δεν ειναι μονο περιεχομενο αλλα ΚΑΙ εμφανιση.

Dimitrissss
25-12-10, 03:51
Συμφωνώ με τον Σάκη του Πειραιά (αλήθεια Σάκη, θα σε δούμε και του χρόνου να ξαναπροσπαθείς στο X-Factor;), οι Δέκα μικροί Νέγροι είναι το ωραιότερο μυθηστόρημά της. Οι εκδόσεις «Λυχνάρι» ήταν κάτι σαν Βίπερ. Τα βιβλία της έχουν εκδοθεί κι από άλλους εκδοτικούς οίκους.

Επίσης έτυχε πριν αρκετά χρόνια να επισκεφθώ το δωμάτιο που διέμενε στο ξενοδοχείο «Πέρα Παλάς» της Κωνσταντινούπολης, εκεί έγραψε το Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές. Οι ιδιοκτήτες του ξενοδοχείου μετέτρεψαν το δωμάτιο αυτό σε μικρό μουσείο.

bambinella 100
09-02-11, 14:14
Ενα οχι και τοσο γνωστο, αλλα υπεροχο βιβλιο της Αγκαθα Κριστι, ειναι το After The Funeral. Στα ελληνικα κυκλοφορει με τον τιτλο, Ο Σατανας με την Πλερεζα.
Οταν το διαβασα, ειδα για αλλη μια φορα ποσο μεγαλη συγγραφεας υπηρξε αυτη η γυναικα. Μου εδειχνε καθαρα τον ενοχο και ταυτοχρονα τον εκρυβε τοσο αριστοτεχνικα, που θα ηταν πολυ δυσκολο να τον βρω. Θυμωσα με τον εαυτο μου για τα στοιχεια που τοσο φανερα ηταν μπροστα στα ματια μου και ομως τα αγνοησα. Υπαρχει ενα σημειο στις αρχες του βιβλιου, που αν το προσεξει κανεις, θα μπει αμεσως σε υποψια για το ποιος ειναι ο δολοφονος, και η Κριστι το σημειο αυτο το χειριζεται αψογα.
Ειναι ενα βιβλιο που εχει μεταφερθει σε τηλεοραση και κινηματογραφο αρκετες φορες, αλλα που κατα τη γνωμη μου, αξιζει πολυ περισσοτερο αν διαβαστει.
Το συνιστω ανεπιφυλακτα σε οσους αγαπουν αυτο το ειδος.

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51BvKEpo6GL._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU01_.jpg (http://www.amazon.com/gp/reader/0425173909/ref=sib_dp_pt#reader-link)

αριαδνη
21-02-11, 12:12
η καλη μας bambi, μας παρεθεσε με μεγάλη προσοχή τα εργα της Αγκάθα, εγω να σκεφειτε την έμαθα αποτο doctor who του bbc ! τοσο καλά, αλιμόνο!

ηταν με άλλα λόγια η μητέρα του μυστηριου.., τωρα ψαχνω την αυτοβιογραφια της, αν καταφερω μάλιστα και διαβάσω ενα , δυο βιβλια της θα επιστρεψω..

bambinella 100
21-02-11, 12:40
Αριαδνη, ξεκινα με την αυτοβιογραφια της Αγκαθα, για να γνωρισεις καλα την ιδια, αλλα και τα εργα της. Οταν ερθει η ωρα, θα σου προτεινω με ποια αστυνομικα της θα ειναι καλυτερα να αρχισεις....
Το βιβλιο Η Αυτοβιογραφια μου, κυκλοφορει στα ελληνικα απο τις Εκδοσεις Λυχναρι.

http://www.ianos.gr/images/titles/0007795.jpg

Domenica
12-03-11, 02:13
Οταν ημουν μικρούλα αγαπούσα πολύ την Αγκάθα Κρίστι. Η κ. Κρίστι με έκανε φαν της αστυνομικής λογοτεχνίας και αν δεν ήταν εκείνη δεν θα είχα ανακαλύψει τον Ντάσιελ Χάμμετ, τον Ρέημοντ Τσάντλερ, την Πατρίτσια Χάισμιθ, τον Τζέημς Τσέιζ... (Ασχετα τώρα που όλοι αυτοί απέριπταν εν χορώ τα who–done–it της Lady Agatha! και έγραφαν και πειστικότατα δοκίμια επί του θέματος!). Και τώρα την διαβάζω ξανά ευχαρίστως! Δεν έχω διαβάσει την αυτοβιογραφία της αλλά ακουγεται καλἠ. Για μένα τα καλύτερα ειναι
1. Ποιος σκότωσε τον Ρότζερ Ακρόυντ;
2. 10 μικρά νεγράκια
3. Φόνος στο Οριεν Εξπρές
(Σε όλα τα παραπάνω είναι πραγματικά αδύνατο να βρεις τον δολοφόνο). Το αγαπημένο μου σε σχέση με τους χαρακτήρες είναι το ''Θλιμμένο κυπαρίσσι᾽᾽. Παραδόξως ολα όσα διάβασα ήταν δανεικά, είχα μόνο το ᾽Ἐγκλημα στο Νείλο᾽᾽, την (μετρια)᾽᾽Μαυρη πένα᾽᾽και το ᾽᾽4.50 από το Πάντιγκτον᾽᾽ με το οποίο έδωσα και Lower ετών 14! Μου έχει μείνει πάντως καημός που δεν είδα ποτέ την ''Ποντικοπαγίδα᾽᾽ αν και μπορουσα!

Το κακό με την Αγκάθα Κρίστι είναι πως πλέον έχοντας διαβασει καμμιά τριανταριά από 2-3 φορές το καθένα και έχοντας ζήσει σε 6 πόλεις της Μ.Βρεταννίας σε διάστημα κοντά 10 χρόνων μπορώ να την δώ κυρίως ως ηθογραφία και χρονικό ενός τόπου που δεν υπάρχει πια. Ας πουμε ξέρω πλέον πως σαν την πλειοψηφία των ηρώων της ζει το 10% του πληθυσμού (και πολύ λέω), πως τα ᾽᾽χωριά᾽᾽που αναφέρει με εξαίρεση διάφορα απομωνωμενα μέρη σε Ουαλλία και Σκωτία υπάρχουν μεν αλλά πλέον ειναι κυρίως καταφύγια πολύ (μα πολύ!) ευκατάστατων ανθρώπων (ζω προς το παρόν σε ένα και έχω επισκευτεί και μερικά) όπου ναι μεν υπάρχει η εκκλησία και ο εφημέριος και 1-2 πάμπ αλλά το μόνο μαγαζί που υπάρχει είναι ένα παντοπωλείο-ταχυδρομείο και οι κάτοικοι φορτώνουν στα SUV τους τα πάντα από την κοντινότερη πόλη και οι συγκοινωνίες είναι κάκιστες. Τα βιβλία της βγάζουν μια νοσταλγικά ρετρό αίσθηση για πράγματα που έχουν χαθεί δυστηχώς για πάντα.

Προσωπικά προτιμώ τα βιβλία από τις ταινίες αν και βέβαια τις βλέπω με χαρά κάθε φορά!

bambinella 100
17-03-11, 17:11
Οταν μια παρεα φιλων της Μις Μαρπλ, προτεινει να βρισκονται ολοι μαζι καθε εβδομαδα και να διηγουνται ιστοριες μυστηριου, η Μις Μαρπλ βρισκει την ιδεα εξοχη.
Πραγματι, η συναντησεις οριζονται για τα βραδια της Τριτης και το καθε μελος της παρεας λεει τη δικη του ιστορια, που ομως παντα γνωριζει και τη λυση της. Στην περιπτωση αυτη, προτου καν την αποκαλυψει, η Μις Μαρπλ δινει την απαντηση με τον δικο της αφοπλιστικο τροπο!
Ενα υπεροχο βιβλιο για οσους δε θελουν να παιδευονται με μακροσκελη μυθιστορηματα και για οσους ειναι ανυπομονοι και θελουν γρηγορα να ξερουν τον ενοχο. :D
Το βιβλιο αποτελειται απο 13 ιστοριες που ειναι οι εξης:

1. Λεσχη της Τριτης
2. Το ειδωλο της Ασταρτης
3. Θησαυροι στο βυθο της θαλασσας
4. Αιμα στο πλακοστρωτο
5. Κινητρο και ευκαιρια
6. Το αποτυπωμα του Αγιου Πετρου
7. Το μπλε γερανι
8. Δυστυχημα η εγκλημα
9. Οι τεσσερις υποπτοι
10. Χριστουγεννιατικη τραγωδια
11. Το χορτο του θανατου
12. Ληστεια στο Μπανγκαλοου
13. Θανατος απο πνιγμο

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTqNKkRR_wMYi1SNdoMfQZzlVZs45UwB VnmuRjF18y3rTlAMDS5&t=1

Domenica
19-03-11, 09:31
Λέω, μια και προς το παρόν μένω σε ένα χωριό από αυτά που ενέμπευσαν την Αγκάθα Κρίστι δεν βάζω και μια δυο φωτογραφίες; Ακομα και άτομα που μπορει να μένουν Αγγλία χρόνια ισως να μην έχουν δει ένα αγγλικο χωριο διότι οι συγκοινωνίες ειναι περίεργες. Νομιζεις πως θα βγει η Μις Μαρπλ. Κάνουν και αναγνώσεις βιβλίων της Κριστι στο ᾽᾽πρεσβυτέριο᾽᾽. Σας βάζω και το σπιτάκι του εφημέριου καθώς και την εκκλησία!

bambinella 100
19-03-12, 21:37
Ενα απο τα πεντε καλυτερα βιβλια της Κριστι, κατα τη γνωμη μου.
Αγωνια, ανατροπες, μυστηριο ως εκει που δεν παιρνει αλλο και ενα φιναλε που εμενα προσωπικα με ανατριχιασε.
Λιγα λογια για την υποθεση:
Σε μια επαρχιακη πολη πεφτει επιδημια θανατων αποδεκατιζοντας τους κατοικους της. Μοναχα η μις Φουλερτον, μια ηλικιωμενη δεσποινις κατοικος της πολης, θα κανει λογο για κατι αλλο. Δεν προκειται απλως για επιδημια, αλλα για φονους τελεια μελετημενους απο εναν αδιστακτο και απολυτα ψυχραιμο δολοφονο.
Ενα βιβλιο καθηλωτικο που με κανει να αναρωτιεμαι γιατι δεν ειναι διασημο.

http://www.ibid.gr/Thumbnails2/6600223.jpg

Wally
19-03-12, 22:22
Θα το αγορασω αυριο κιολας!

elephadas
19-03-12, 23:08
Ποιος είναι ο Αγγλικός του τίτλος?

Μου αρέσει αρκετά η Κρίστι, δεν βρίσκω βέβαια ποτέ τον δολοφόνο αλλά δεν πολυσκάω γι' αυτό γιατί απολαμβάνω τη γραφή, τις περιγραφές και το διάλογο (ειδικά από τότε που μπορώ να διαβάζω στα αγγλικά). Ε, να έχουμε και κανα-δυο φόνους για να υπάρχει δικαιολογία για τη συγγραφή του βιβλίου, αλλά και να μην υπήρχαν θα διασκέδαζα με την ηθογραφία. Γι' αυτό μ' αρέσει ακόμη περισσότερο η Dorothy L. Sayers.

bambinella 100
19-03-12, 23:15
Ο αγγλικος τιτλος ειναι ενας απο τους μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου, που δεν αλλαξε εντελως το Λυχναρι: Murder is easy.
Στην Αμερικη κυκλοφορησε με τον τιτλο Easy to kill.

retrofan
23-03-12, 10:05
Ωραίο θέμα bambi που τώρα το ανακάλυψα!

Μάλλον φταίνε οι εκδόσεις "Λυχνάρι" αλλά η Αγκάθα Κρίστι δεν κατάφερε ποτέ να με πορώσει. Ίσως και το αστυνομικό μυστήριο να μην είναι το φόρτε μου. Δεν μπορώ όμως παρά ν' αναγνωρίσω πόσο έξοχες εμπνεύσεις ήταν τόσο ο χαρακτήρας του Πουαρό, όσο και της Μις Μαρπλ. Και σε μερικά βιβλία, πέρα από το "ποιος είναι ο δολοφόνος", με γοήτευσε η πλοκή ως πλοκή, το σύνολο των χαρακτήρων και τα ψυχογραφήματά τους.
Τ' αγαπημένα μου, όπως τα θυμάμαι μέσα από το σύννεφο των χρόνων:

1. Νομίζω αυτό που λες "Θλιμμένο Κυπαρίσσι". Δεν είναι μ' έναν άντρα που έχει χωρίσει τη γυναίκα του για να παντρευτεί μια άλλη και υποτίθεται ότι αυτή έχει πέσει σε βαθιά μελαγχολία ενώ στην πραγματικότητα η αιτία της μελαγχολίας της είναι σε ακριβώς αντίθετη κατεύθυνση από το διαζύγιο; Μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση μία χιτσκοκικής ατμόσφαιρας σκηνή που ο άντρας της τής φοράει το σκουλαρίκι που εκείνη έχει χάσει.

2. "5 κόκκοι μορφίνη" ή κάποιο άλλο δηλητήριο τέλος πάντων. Ο ανέμελος γιος εφημέριου που βρίσκει τον ετοιμοθάνατο (και καλά από ατύχημα) άντρα με την τελευταία απορία. "Γιατί δεν κάλεσαν την Έβανς;" Πολύ ευφάνταστη εξέλιξη και ιδιαίτερα δροσερό το νεαρό ζευγάρι των ερασιτεχνών ντετέκτιβ, ο γιος του εφημέριου και η κόρη του λόρδου της περιοχής.

3. Πώς το λένε, πώς το λένε; Με μια γυναίκα που έχει υιοθετήσει πολλά παιδιά, ανόμοια μεταξύ τους και υποτίθεται ότι δολοφονείται από τον "άσωτο" υιό που πεθαίνει στη φυλακή. Μόνο που αρκετό καιρό μετά ένας επισκέπτης δίνει άλλοθι στον νεκρό γιο και η οικογένεια αρχίζει και ξαναψάχνεται. Εξαιρετικός χειρισμός των σχέσεων γονιών - παιδιών σε όλες τις πιθανές παραμέτρους. Είχε άραγε διαβάσει Φρόυντ η Άγκαθα;

4. Άλλο που δεν θυμάμαι τον τίτλο του. Μ' έναν πλούσιο γιατρό της Χάρλει Στριτ που έχει "μια ζωή στρωμένη, με γυναίκα κι ερωμένη και ξαφνικά παθαίνει συγκοπή":) Ε συγγνώμη! Δολοφονείται ήθελα να πω στο εξοχικό mansion συγγενών. Επίσης άκρως ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ιδίως η φτωχή ξαδέλφη που αναγκάζεται να δουλεύει σε πολυκατάστημα (δύσκολες εποχές για την άλλοτε κραταιά αριστοκρατία) και η ερωμένη Ενριέτα που μένει πιστή στον νεκρό εραστή μέχρι τέλους.

5. Η "αυλαία". Αυτό δεν είναι που ο Πουαρό μας αποχαιρετά; Ωραίο το εύρημα με το πώς "στριμώχνεται" ο μοναδικός δολοφόνος που δεν μπορούσε να πιάσει διαφορετικά. Και δένει καλά με τον εμμονικό χαρακτήρα του μουστακαλή Βέλγου μας.

Θυμάμαι επίσης μια φράση του Πουαρό που μου είχε κάνει εντύπωση και που, όσο περνάνε τα χρόνια, επιβεβαιώνω τη σοφία της. "Οι άνθρωποι θέλουν να μιλούν για τον εαυτό τους. Αν τους ακούσεις υπομονετικά και τους δώσεις τον χρόνο που χρειάζονται, θα σου προσφέρουν, από μόνοι τους, όλα τα στοιχεία".

Το μόνο που σε μερικά βιβλία της Κρίστι με είχε ξενίσει - ενοχλήσει, ήταν η αμηχανία της και απροθυμία της να περιγράψει και να δεχτεί την αλλαγή της αγγλικής κοινωνίας μετά τον πόλεμο. Αγγλίδα μεσοαστή σε όλο της το μεγαλείο, με τον συντηρητισμό της και την μόλις κρυμμένη έπαρση πως ανήκει στην "κραταιά βρεττανική αυτοκρατορία". Τα σχόλιά της για μαύρους, Ινδούς, Εβραίους, Κυπρίους και λοιπούς τέως αποίκους που πια αριβάρουν στην Αγγλία και αλλοιώνουν την κοινωνική και ιδεολογική διαστραμάτωση αιώνων στάζουν χολή. Ευτυχώς που υπάρχουν σε ελάχιστα βιβλία της καθώς τα περισσότερα εξελίσονται στο γραφικό χωριουδάκι που λέει και η Δομινίκη. Θυμάμαι χαρακτηριστικά, πόσο αστείο μου είχε φανεί το σχόλιο του οικονόμου της Τούπενς και του συζύγου της που είχε πάει διακοπές με τη γυναίκα του στην Ισπανία και είχε περάσει χάλια γιατί "αυτοί οι άνθρωποι, αν πιστεύετε σε Θεό, δειπνούν στις 10 και τρώνε κάτι απαίσια πράγματα". Μα να σχολιάζει Άγγλος οποιαδήποτε κουζίνα του κόσμου;:P

ntsmrtz
23-03-12, 13:17
η 2η φωτο της domenica (ωραίες φωτος, βάλε και άλλες!) με τις ταφόπλακες πέριξ της εκκλησίας, μου θυμίζει απίστευτα την εκκλησία στο Tristram από το Diablo1..! για τσεκάρετε στο 1:50 (http://www.youtube.com/watch?v=bCNbpXCYSsM)... ακόμα και οι εξωτερικοί δοκοί αντιστήριξης είναι σχεδόν ίδιοι!

elephadas
23-03-12, 19:16
"Οι άνθρωποι θέλουν να μιλούν για τον εαυτό τους. Αν τους ακούσεις υπομονετικά και τους δώσεις τον χρόνο που χρειάζονται, θα σου προσφέρουν, από μόνοι τους, όλα τα στοιχεία".

Κοίτα που υπήρχε από τότε το Facebook!

Wally
07-04-12, 17:56
Τρεφω αγαπη για την αστυνομικη λογοτεχνια αλλα λογω χρονου εδω και χρονια το μονο που προλαβαινω ειναι λιγες σελιδες τη μερα.

Ξεκινησα να διαβαζω τα βιβλια της Αγκαθα Κριστι διοτι ειχα διαβασει ελαχιστα στο παρελθον.

Κανω το ποστ για να πω δυο λογια για ενα συναρπαστικο της βιβλιο, το οποιο μου το προτεινε η Bambinella.

Ο Φονος ειναι Ευκολος

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=50130&d=1333813402

Νομιζω οτι προκειται για τον πιο σκοτεινο τιτλο της Κριστι. Δυσειδαιμονιες, προληψεις, φονοι κατα συρροη, παραξενοι χαρακτηρες, λιγο ρομαντζο, πολλοι και υπερανω υποψιας υποπτοι...ολα σε ενα μικρο απομονωμενο Βρετανικο χωριο που κατα το Μεσαιωνα εκαιγαν μαγισσες. Το στοιχειο μου!!

Δεν ξερω αν το χωριο Witchwood υπαρχει πραγματικα μιας και δεν το βρηκα στα Locations του χαρτη στο site της (http://agathachristie.com/map/story-locations/murder-is-easy/).

Πολυ "πυκνο" γραψιμο. Υπαρχουν σημεια που τα διαβασα δυο φορες διοτι υπηρχε πολυ πληροφορια μαζεμενη. Πχ καπου στη μεση που δινει τα υπερ και κατα καθε υποπτου και η Κριστι εκπλησσει με το ποσα ανουσια κατα τη πρωτη θεωρηση γεγονοτα/φρασεις ειχαν τελικα σημασια.

Δεν υπαρχει Μαρπλ ή Πουαρω. Μαλιστα ο ηρωας δεν εχει σχεση με τους δυο εξωγηινης εξυπναδας ηρωες της Κριστι. Ειναι ενας απλος και πολυ ανθρωπινος πρωην αστυνομικος. Κανει παντως μια "καμεο" εμφανιση ο επιθεωρητης Μπατλ.

Η μεταφραση ηταν ΟΚ. Κανα δυο φορες βρηκα καπως υπερβολικα καποια επιθετα αλλα δεν εχω το πρωτοτυπο να συγκρινω. Ειναι εκδοσεων Λυχναρι - καλτ εκδοτικος οικος με πολυ καλες τιμες (με αντικτυπο στη ποιοτητα χαρτιου) - που συμπαθω ιδιαιτερα.

Κριμα που δεν το ειδαμε σε καποιο Θεατρο της Δευτερας. Θα μπορουσα να σκεφτω πολυ καλο καστ Ελληνων ηθοποιων.

Σκαλιζοντας την IMDB ειδα οτι δεν υπαρχει καποια τηλεοπτικη/κινηματογραφικη μεταφορα της προκοπης.

Συνισταται ανεπιφυλακτα στους λατρεις της αστυνομικης λογοτεχνιας και τους φανς των σκοτεινων λογοτεχνικων εργων.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=50131&d=1333813406

D@redevil
08-04-12, 21:19
@Wally: Σου 'χω πει ότι δε σταματάς να με εκπλήσεις με τις επιλογές σου! :D

Πριν λίγο καιρό, μου έκαναν δώρο το βιβλίο στην αγγλική του έκδοση (http://www.amazon.com/Murder-Is-Easy-Agatha-Christie/dp/0061003700) και το διάβασα μανιωδώς σε μια μέρα (που σημειωτέον, ο χρόνος δεν είναι πλεονάζων ούτε και στη δική μου περίπτωση! ;)).
Αν τα αγγλικά σου είναι καλά, σου συνιστώ να δοκιμάσεις και την πρωτότυπη εκδοχή! Θα σ' ενθουσιάσει!

Μου έβαλες ιδέες, θα ψάξω να το βρω και στα ελληνικά! ;)

bambinella 100
09-04-12, 13:14
Χαιρομαι που σ' αρεσε το βιβλιο, Wally. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα την αποψη μου τα βιβλια της Κριστι απο τα οποια απουσιαζουν η Μαρπλ και ο Πουαρο, ειναι τα καλυτερα.
Ενα τετοιο ενδιαφερον βιβλιο ειναι και η Ατελειωτη Νυχτα.
Λιγα λογια για την υποθεση:

Ο Μαϊκλ Ροτζερς γνωρισε τον Τοπο της Τσιγγανας, που οπως ελεγαν οι ντοπιοι ηταν σημαδεμενος απο μια βαρια καταρα.
Ολα αυτα τον διασκεδαζαν και τα εβρισκε φαιδρα και παιδαριωδη, ακομα κι οταν συναντησε την τσιγγανα απο κοντα.
"Μη γελας, νεαρε μου και γρηγορα το γελιο σου θα γινει κλαμα" του ειπε εκεινη οταν αυτος γελασε κοροϊδευτικα.
Αρνηθηκε ομως να του πει περισσοτερα και τον συμβουλεψε μοναχα να φυγει οσο το δυνατον γρηγοροτερα απο κεινον τον τοπο.
Ποσο δικιο ειχε η γρια τσιγγανα, ο Μαϊκλ δε θα το μαθαινε παρα μοναχα οταν θα ηταν πια πολυ αργα.

Ενα μυθιστορημα που διαβαζεται απνευστι και μια απο τις καλυτερες δημιουργιες της Κριστι.
Το φιναλε ξαφνιαζει γιατι ειναι τοσο αναπαντεχο που ελαχιστοι αναγνωστες θα μπορουσαν να υποπτευθουν τον ενοχο.
Και πανω απ' ολα: Το βιβλιο αυτο εχει ενα χαρακτηριστικο που μοναχα αλλο ενα βιβλιο απο τα τοσα της συγγραφεως εχει ακομα. Ενα χαρακτηριστικο που το κανει εντελως ξεχωριστο και το αναγει απο απλη αστυνομικη ιστορια σε μεγαλοφυες δημιουργημα.
Λυπαμαι που δεν μπορω να το αποκαλυψω, αλλα δε συνηθιζω να χαλαω τις εκπληξεις!

https://encrypted-tbn0.google.com/images?q=tbn:ANd9GcSIAoMsWCrq1NpkWQaMASHSJO1NC7JcQ kgKo7dKSLiaoE01RZZm

Wally
09-04-12, 13:28
Αγκρρρ! Μολις ξεκινησα το "Παρτυ"! Οταν το τελειωσω θα πιασω την "Ατελειωτη Νυχτα" ;)

domniki
09-04-12, 14:40
Χαιρομαι που σ' αρεσε το βιβλιο, Wally. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι κατα την αποψη μου τα βιβλια της Κριστι απο τα οποια απουσιαζουν η Μαρπλ και ο Πουαρο, ειναι τα καλυτερα.

Αν δεν έχεις διαβάσει το "Tα αστρα μιλουν για θάνατο", στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Ειναι το πιο τρομακτικο βιβλιο της Κριστι που έχω διαβάσει. Εκτυλισσεται στην αρχαια Αίγυπτο. Ειναι ατμοσφαιρικο και πολυ ενδιαφέρον.
http://www.protoporia.gr/ta-astra-miloyn-gia-thanato-p-35463.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Death_Comes_as_the_End

Για τον 2ο σύζυγό της, που ήταν κατά πολλά χρόνια μικρότερος της, είχε δηλώσει πώς κάνει το ιδανικότερο επάγγελμα. Ήταν αρχαιολόγος, που σημαίνει ότι όσο γερνούσε η ίδια, τόσο πιο ενδιαφέρουσα θα γινόταν για τον αρχαιολόγο σύζυγο, χαχαχαχα....ήταν καταπληκτικη γριούλα :)

bambinella 100
09-04-12, 15:11
Δεν το εχω διαβασει ποτε αυτο το βιβλιο, domniki.
Πολυ πρωτοτυπο βρισκω το γεγονος οτι η ιστορια εκτυλισσεται στην αρχαια Αιγυπτο! Αν και δεν συμπαθω τα βιβλια της Κριστι που εχουν υποθεση εκτος Αγγλιας, αφου μου λες οτι ειναι το πιο τρομακτικο της, με βαζεις σε μεγαλο πειρασμο!
Σε ευχαριστω παρα πολυ!

domniki
09-04-12, 20:32
Δεν το εχω διαβασει ποτε αυτο το βιβλιο, domniki.
Πολυ πρωτοτυπο βρισκω το γεγονος οτι η ιστορια εκτυλισσεται στην αρχαια Αιγυπτο! Αν και δεν συμπαθω τα βιβλια της Κριστι που εχουν υποθεση εκτος Αγγλιας, αφου μου λες οτι ειναι το πιο τρομακτικο της, με βαζεις σε μεγαλο πειρασμο!
Σε ευχαριστω παρα πολυ!

Έχω διαβάσει καμια 20αρια με τον Ηρακλη Πουαρώ, που τον θεωρώ τον καλυτερο της ήρωα και αρκετα με την Μις Μαρπλ. Αυτο που σου συστησα, "Τα αστρα μιλουν για θανατο", μου είχε κάνει τρομερη εντυπωση και είχα πραγματικα φοβηθεί! Σε κανένα άλλο βιβλίο της δεν φοβήθηκα. Όλα ήταν ενδιαφέροντα (συνήθως τα διαβάζω σε 1 μέρα) και ποτέ δεν μπορώ να καταλάβω τον δολοφόνο. Αυτό είναι για μένα πολυ θετικό, γιατί μ'αρεσει να αιφνιδιάζομαι (βαριέμαι όταν βρίσκω τον δολοφόνο, δεν έχει ενδιαφέρον το βιβλίο). Αλλά φόβο ενιωσα μόνο σ'αυτο που εκτυλισσεται στην αρχαια Αίγυπτο. Ίσως η ατμόσφαιρα να το κάνει πιο τρομακτικό για μενα... ελπιζω να φοβηθείς κ'εσυ, αλλιώς δεν έχει αξια :P Καλή ανάγνωση.

bambinella 100
09-04-12, 20:46
Εγω παλι μοναχα με το βιβλιο που ανεφερα λιγα μηνυματα πιο πανω, φοβηθηκα: Ο φονος ειναι ευκολος.
Κι αυτο δε συνεβη καθ' ολη τη διαρκεια της αναγνωσης, αλλα μονο τη στιγμη της αποκαλυψης του δολοφονου, οπου γινεται μια σκηνη πραγματικα πολυ ασχημη.
Με οσα γραφεις και ιδιως με το οτι συνηθως τελειωνεις το καθε βιβλιο σε μια μερα, καταλαβαινω οτι αγαπας κι εσυ πολυ την Αγκαθα!
Με την πρωτη ευκαιρια, θα αγορασω το βιβλιο που μου προτεινες και θα περιμενω με ανυπομονησια να τρομαξω!

stayros
22-04-12, 12:08
Λοιπον οπως εχω εξηγησει σε αλλο θρεντ
σημερα το πρωι γλυτωσα απο το "τσουναμι"
που λεγεται μανα καποια βιβλια.
Αναμεσα τους ηταν και το συγκεκριμενο...
Ελπιζω να σας αρεσει...:D

Το Εξωφυλλο
50701

Η Ταυτοτητα του βιβλιου
50702

Τα υπολοιπα της σειρας
50703

Το Οπισθοφυλλο
50704

bambinella 100
22-04-12, 19:30
Υπεροχα, Σταυρο! Σε ευχαριστουμε.
Πολυ χαιρομαι που δεν πεταχτηκαν. Θα ηταν κριμα!

D@redevil
22-04-12, 19:34
Πώς έχω την εντύπωση ότι το εξώφυλλο είναι φωτό από το τρένο που είχε χρησιμοποιηθεί στην ταινία?! :xm:

Για δώστε τα φώτα σας! :)

bambinella 100
19-06-12, 21:00
Ενα σαϊτ αφιερωμενο στη δαιμονια συγγραφεα.
Εδω θα βρειτε πολλα και ενδιαφεροντα για τη ζωη και το εργο της μεγαλης Αγκαθα:

http://home.insightbb.com/~jsmarcum/index.html

Wally
19-06-12, 21:04
To Παρτυ ακομα να το τελειωσω!
Ειχες δικιο Βιβη. Με παιρνει ο υπνος στις 6 σελιδες. Ασε που το "κεντρικο" εγκλημα μου πεφτει ιδιαιτερα βαρυ...

bambinella 100
19-06-12, 21:16
Γι' αυτο σου λεω. Ακου με ως παλαιοτερη στην αναγνωση βιβλιων της Αγκαθα. Στα 8 με 9 ξεκινησα να τη διαβαζω και εκτοτε δε σταματησα.
Αν δεν μπορεσεις να φτασεις το Παρτυ μεχρι τελους, πιασε την Ατελειωτη Νυχτα, που προτεινα στο ποστ 25.
Διαβασε την και θα με θυμηθεις. ;)

Wally
03-07-12, 22:19
Εχω ξεκινησει το Μυστηριο του Γαλαζιου Τρενου και ειμαι καπου στη μεση. Ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον! Εξαιρετικοι χαρακτηρες

bambinella 100
04-07-12, 11:50
Εχω ξεκινησει το Μυστηριο του Γαλαζιου Τρενου και ειμαι καπου στη μεση. Ειναι πολυ πολυ ενδιαφερον! Εξαιρετικοι χαρακτηρες
Η Αγκαθα λεει στην αυτοβιογραφια της οτι θα ηθελε να μην ειχε γραψει ποτε αυτο το βιβλιο, καθως το θεωρουσε ενα απο τα χειροτερα της.
Δεν το εχω διαβασει, αλλα πριν απο λιγα χρονια η τηλεοραση ειχε προβαλει το Γαλαζιο Τραινο σε μορφη τηλεταινιας και πρεπει να πω οτι δεν ξετρελαθηκα οταν την παρακολουθησα.

Wally
04-07-12, 12:18
Και για το Παρτυ τα sites με Αγκαθομανιακους το ειχαν στο Top5 και προσωπικα μου χαρισε αγγελικους υπνους.

Δεν ξερω αν γινει σουπα μετα παντως μεχρι στιγμης μου αρεσαν πολυ οι πρωταγωνιστες και το γεγονος οτι ο Πουαρω βγαινει ξανα σε δραση μετα απο αποφαση του να σταματησει το επαγγελμα.

Και στη τελικη εχει και τρενο. Αφου περιεχει τρενο και δολοφονια ειναι καλο χαχαχαχα

D@redevil
08-07-12, 14:50
Και για το Παρτυ τα sites με Αγκαθομανιακους το ειχαν στο Top5 και προσωπικα μου χαρισε αγγελικους υπνους.

Δεν ξερω αν γινει σουπα μετα παντως μεχρι στιγμης μου αρεσαν πολυ οι πρωταγωνιστες και το γεγονος οτι ο Πουαρω βγαινει ξανα σε δραση μετα απο αποφαση του να σταματησει το επαγγελμα.

Και στη τελικη εχει και τρενο. Αφου περιεχει τρενο και δολοφονια ειναι καλο χαχαχαχα

Αυτά τα ανώτερα κριτήρια που έχεις, με γοητεύουν όπως πάντα!.... :biglaugh:

Προσωπικά, μου άρεσε γιατί είναι Άγκαθα Κρίστι!... Γενικά όμως, μου έδωσε την αίσθηση ότι διάβαζα ένα μείγμα του Εγκλήματος στο Νείλο (ξέρω, λίγο άσχετο με το θέμα μας! :D) & φυσικά του Όριαν Εξπρές (καθαρά λόγω τρένου! :D)

Ο δε Πουαρώ είναι από τις απόλυτες αδυναμίες μου, οπότε ό,τι ατόπημα και να είχε το βιβλίο, το συγχωρώ ασυζητητί!....

Wally
09-07-12, 13:30
Το βιβλιο ηταν πολυ καλο.

Ειχε το κοσμοπολιτικο στυλ που μου αρεσει (Αριστοκρατια, Νικαια κτλ). Μεγαλες ανατροπες και επαναλαμβανω...πολυ δυνατους χαρακτηρες. Καποιες ενστασεις υπαρχουν φυσικα (πχ η ψυχραιμια του Αμερικανου εκατομυριουχου, μερικα "βολικα" παρουσιασμενα γεγονοτα κτλ) αλλα δεν ξενιζουν. Επισης ειχε 2-3 πολυ ευστοχες χιουμοριστικες ατακες που δεν ειχα συνηθισει στα βιβλια της Κριστυ.

Το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Wally
13-07-12, 08:24
Ξεκινησα τα 5 Μικρα Γουρουνακια.

Εξαιρετικη ιδεα: ανευ spoilers...Μια 20 χρονη κοπελα επισκεπτεται τον Πουαρω για να του αναθεσει να αναψηλαφησει την προ 15ετιας υποθεση δολοφονιας του πατερα της απο τη μητερα της. Η ιδια πιστευει οτι η μητερα της ηταν αθωα και οτι η οικογενειακη τραγωδια/διαλυση που επηλθε ηταν αδικη.

Ειμαι στο 1/3 και μπορω να παρατηρησω οτι ειναι ιδιαιτερα "καθαρο". Καθε κεφαλαιο και μια συναντηση του Πουαρω με καποιον απο τους πρωταγωνιστες της ιστοριας που ο καθενας ξετυλιγει πτυχες της ιδιας ιστοριας απο τη σκοπια του.

D@redevil
13-07-12, 08:44
Ξεκινησα τα 5 Μικρα Γουρουνακια.

Εξαιρετικη ιδεα: ανευ spoilers...Μια 20 χρονη κοπελα επισκεπτεται τον Πουαρω για να του αναθεσει να αναψηλαφησει την προ 15ετιας υποθεση δολοφονιας του πατερα της απο τη μητερα της. Η ιδια πιστευει οτι η μητερα της ηταν αθωα και οτι η οικογενειακη τραγωδια/διαλυση που επηλθε ηταν αδικη.

Ειμαι στο 1/3 και μπορω να παρατηρησω οτι ειναι ιδιαιτερα "καθαρο". Καθε κεφαλαιο και μια συναντηση του Πουαρω με καποιον απο τους πρωταγωνιστες της ιστοριας που ο καθενας ξετυλιγει πτυχες της ιδιας ιστοριας απο τη σκοπια του.

Πάνο, είναι εξαιρετικό βιβλίο - το είχα διαβάσει στα αγγλικά & μάλιστα είχα κάνει κι εργασία πάνω σε αυτό. Μιλάμε για ένα από τα καλύτερα βιβλία της Κρίστυ, κατά τη δική μου άποψη... Πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία, καθαρή & διακριτή δομή, σωστή πλοκή του μύθου - είναι διαμάντι τρόπου γραφής της αστυνομικής λογοτεχνίας. Απλά υποδειγματικό σε όποιον wanna-be συγγραφέα θέλει ν' ασχοληθεί με το είδος (και κάποια φάση της ζωής μου, είχα γράψει μερικά διηγήματα, ακολουθώντας αυτή τη δομή στην πλοκή).

Τέλος, θεωρώ ευφυέστατο το πλαίσιο της ιστορίας: την προσπάθεια εξιχνίασης της υπόθεσης μόνο με την ανάκριση των μαρτύρων - σε χαώδη αντιδιαστολή με τον αεικίνητο Σέρλοκ Χολμς, ο οποίος βάσιζε όλα του τα ευρήματα και τις θεωρίες του, αποκλειστικά και μόνο στη μελέτη του χώρου του εγκλήματος. Θεωρούσε δε, τρομερά λάθος την εξαγωγή συμπερασμάτων χωρίς να έχεις συλλέξει όλα τα στοιχεία στα χέρια σου και ειδικά αυτά που αποκομίζεις από το σημείο που διαπράχθηκε το έγκλημα! :)

Wally
20-07-12, 15:22
Ηταν εξαιρετικο και με πολυ τακτοποιημενη αφηγηση.

Παντως ηταν απο τις ελαχιστες φορες που καταλαβα τον δραστη πριν το (πολυ εντυπωσιακο) φιναλε.

αριαδνη
21-07-12, 10:21
Αν εχετε παρατηρηση εχει βγει πια σειρα βιβλίων της Κριστι για την παραλία σε βιβλιοπωλεία και περίπτερα, με κιτρινο εξώφυλλο σε οικονομικη τιμή- ελπίζω μόνο να ειναι μόνο όλο το κειμενο του αυθεντικού βιβλιου!

Thor
21-07-12, 10:47
Εννοείς αναδιανομή από τις εκδόσεις λυχνάρι ή νέα έκδοση?

αριαδνη
21-07-12, 10:54
Εννοείς αναδιανομή από τις εκδόσεις λυχνάρι ή νέα έκδοση?

εκδοσεις λυχνάρι!!

Thor
21-07-12, 11:06
Σε αυτή την περίπτωση το κείμενο νομίζω ότι είναι οκ απλά πάσχει το βιβλίο στα θέματα τίτλος (κατά κανόνα του έχουν αλλάξει τα φώτα πχ The mysterious affair at Styles γίνεται Κουκουβάγια σε καπνοδόχο) και διαμόρφωση σελίδας (μικρά γράμματα και μικρά περιθώρια καμιά φορά είναι κουραστικό στο διάβασμα και δεν έχεις από πού να το πιάσεις)

αριαδνη
21-07-12, 11:09
Thor, δεν αμφισβητώ καθόλου τα λεγόμενά σου αλλά ειναι οικονομική η τιμή, μετά ειναι μικρή και η συσκευασία και το παίρνεις μαζί σου παντού!

Thor
21-07-12, 11:14
Έχεις δίκιο και η τιμή μετράει και το ότι δεν σου πιάνει πολύ χώρο και προσωπικά εγώ θεωρώ δευτερεύον το θέμα της αλλαγής του τίτλου (όχι όμως και εντελώς ασήμαντο) και τελικά εγώ ότι έχω διαβάσει από Κρίστι είναι από εκδόσεις λυχνάρι (μερικά βέβαια ήταν επανεκδόσεις σε συνεργασία με - και για - το Βήμα) όμως το αναφέρω γιατι για κάποιον μπορεί να μετρά

Wally
26-07-12, 12:36
Ξεκινησα το βιβλιο Ο Μυστηριωδες Μιστερ Κουιν

Ειναι μια συλλογη μικρων αστυνομικων ιστοριων που σε ολες πρωταγωνιστουν σταθερα δυο χαρακτηρες. Ο κυριος Σατερθγουεητ και ο πραγματικα μυστηριωδης κυριος Κουιν.

Ο Σατερθγουεητ ειναι ενας ευγενης με μεγαλο κυκλο που ειναι καλος "παρατηρητης δραματων". Τοσο καλος που νιωθει οτι σπαταλησε τη ζωη του παρατηρωντας και οχι δρωντας. Αυτο ερχεται να το αλλαξει ο κυριος Κουιν.

Ερχεται παντα απο το πουθενα, στην αποκορυφωση του καθε δραματος και με ερωτησεις προς τον Σατεργουεητ φτανουν μαζι στην αληθεια.

Φοβεροι χαρακτηρες και οι δυο. Θα γινοταν εξαιρετικο θεατρικο νομιζω...

Ειμαι στην τεταρτη ιστορια και αυτο που με βεβαιοτητα μπορω να πω ειναι οτι το σκηνικο καθε ιστοριας ειναι αψογα στημενο (λατρεψα αυτα της πρωτης και τριτης ιστοριας - παλιο αρχοντικο, διπλα στο τζακι, παραμονη Πρωτοχρονιας - ερημο πανδοχειο στην Βρετανικη υπαιθρο εν τω μεσω καταιγιδας).

Θελει προσεχτικο διαβασμα (εγω συνηθως διαβαζω βιβλια περιμενοντας τα μικρα στο κολυμβητηριο ή στο μπαλκονι που συνηθως υπαρχει συμπλοκη Απατσι με Σιου)

Δεν ξερω αν στο τελος του βιβλιου υπαρξει καποιο δραματικο φιναλε οσο αφορα αποκαλυψεις για το προσωπο του κυριου Κουιν...

αριαδνη
22-08-12, 15:25
Διαβασα την ''δοκιμασία της αθωότητας'' και ηταν πολύ καλό- μάλλον δεν εχω εξασκηθεί στην αστυνομική λογοτεχνία γιατί άλλον είχαν στο μυαλό μου για δολοφόνο, τελείως άλλον, έπεσα έξω! πάντως το συνιστώ, αν το πιασετε στα χέρια σας δεν θα το αφήσετε, είναι ιδιαιτερα καλογραμμένο! μαζί με την καλή δομή στο αστυνομικό δράμα, η Αγκάθα εχει κάνει και πολύ καλή ανάλυση στον χαρακτήρα των ηρώων κυρίως της νεαρής υιοθετημένης Εσθερ, της κεντρικής ηρωιδας του βιβλίου που βρίσκεται στην σκιά πολλών συνταρακτικών γεγονότων σε εξέλιξη..

stayros
05-10-12, 19:13
Πώς έχω την εντύπωση ότι το εξώφυλλο είναι φωτό από το τρένο που είχε χρησιμοποιηθεί στην ταινία?! :xm:

Για δώστε τα φώτα σας! :)

Δεν ειναι ακριβως της ταινιας αλλα
ταιριαζει (http://thebigfoto.com/welcome-to-the-orient-express) αρκετα θα ελεγα...;)

D@redevil
05-10-12, 20:20
Δεν ειναι ακριβως της ταινιας αλλα
ταιριαζει (http://thebigfoto.com/welcome-to-the-orient-express) αρκετα θα ελεγα...;)

I love you! :heartcloud:

Άρα δεν τα είχα συνδυάσει λάθος! ;) Είδα δε με απάντησε κανείς και φανταζόμουν ότι λάθος θα κατάλαβα / θυμόμουν!

Ευχαριστώ!

Εν τω μεταξύ, χάρη στο link μπόρεσε το μυαλό μου και θυμήθηκε αποσπάσματα της ταινίας, σαν στοπ-καρέ! (...και ας έχω να τη δω κάτι χρόνια! :))

stayros
06-10-12, 01:29
I love you! :heartcloud:

Άρα δεν τα είχα συνδυάσει λάθος! ;) Είδα δε με απάντησε κανείς και φανταζόμουν ότι λάθος θα κατάλαβα / θυμόμουν!

Ευχαριστώ!

Εν τω μεταξύ, χάρη στο link μπόρεσε το μυαλό μου και θυμήθηκε αποσπάσματα της ταινίας, σαν στοπ-καρέ! (...και ας έχω να τη δω κάτι χρόνια! :))

Anytime at your services!:flower:
Την ειδα προσφατα...παραμενει υπεροχη ταινια!:D

αριαδνη
07-03-13, 14:38
Προχθες το πήρα και σε μια μέρα το τελειωσα, εννοω το βιβλίο ''10 μικροί νεγροί', φανταστικο απλά με υπόθεση που σε κρατά σε αγωνια και δεν γινεται αν δεν το τελειωσεις την ιδια μερα ! υπάρχει και σαν θεατρικο απο το θεατρο της Δευτερας με πολύ καλούς ηθοποιους!

Τον δολοφονο τον αντιληφθηκα αν και δεν ειμαι εξασκημένη στα αστυνομικά, λίγη παρατηριτηκότητα χρειαζεται μόνο .

υπάρχει και σαν παλια νουαρ ταινια θα πρεπει να ειναι πολύ καλή και αυτη.

bambinella 100
07-03-13, 15:02
Εγω, αριαδνη, πρωτογνωρισα τους 10 μικρους νεγρους στο Θεατρο της Δευτερας. Το δολοφονο δεν τον ανακαλυψα, αλλα βεβαια ημουν αρκετα μικρη ακομα, γυρω στα 8. Εχω ξαναγραψει γι' αυτην την πολυαγαπημενη παιδικη μου αναμνηση.
Αρκετα χρονια αργοτερα διαβασα και το βιβλιο το οποιο εχει πολλες διαφορες απο το θεατρικο (το φιναλε ας πουμε, ειναι εντελως αλλαγμενο) και με συνεπηρε.
Γνωριζα φυσικα το δολοφονο, αλλα νομιζω πως και παλι δε θα τον εβρισκα. Μπραβο σου που τον καταλαβες λοιπον!
Γενικα, αυτο το εργο εχει περασει απο παρα πολλες εκδοχες. Εγω ας πουμε το εχω δει τουλαχιστον σε τρεις μεταφορες του στο σινεμα.

αριαδνη
07-03-13, 16:18
οχι να το παινευτω αλλά για αρχάρια πήγα καλά;) ναι θα δω και το θεατρικο το Σαββατοκυριακο. Αλλο το φινάλε, αλλος και ο δολοφονος για να δούμε. Ωραια θα συγκρινω

αριαδνη
07-04-13, 10:50
Διάβασα το ''ένα μήνυμα για φόνο'' και ομολογώ πως είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς τον δολοφόνο, απίστευτα δύσκολο, γιατί του δίνονται πολύ λίγα στοιχεία καλά κρυμμένα και προσεκτικά συγκαλημμένα! Λαγωνικό η πανέξυπνη Εμιλυ που τον ανακαλύπτει τελικά και μου αρέσει που μια νεαρή ερωτευμένη, αποφασιστική δεσποινίς έχει τον τελευταίο λόγο και κάνει αυτή την δύσκολη ανακάλυψη. Επίσης πολύ γλυκός και γοητευτικός χαρακτήρας αναδυκνείεται και στο τέλος με την επιλογή της να γυρίσει πάλι στον αδύναμο Τζιμ και να μην τον ''προδώσει'' αλλά να τον στηρίξει. Τελικά η Αγκάθα δεν κατείχε μόνο τα του μυστηρίου αλλά και την καθημερινότητα την γνώριζε καλά και δίνει κάποιες σοφές συμβουλές .

αριαδνη
12-04-13, 07:24
Κουκουβάγια σε καπνοδόχο: Δεν καταλαβαίνω τον ελληνικό τίτλο καθόλου:what:ο ξένος νομίζω ταιριάζει αρκετά καλύτερα, mysterious affair at styles!

Το τέλος του μυστηρίου είναι αρκετά λογικοφανές αλλά δεν πάει το μυαλό με τίποτα, είναι τόσο δαιδαλώδης όλη η υπόθεση και έχει τόσους παράδρομους που δύσκολα κανείς βρίσκει την άκρη εστω και αν έχει μαζί του τον μίτο της Αριάδνης::) ο Πουαρό και αν είναι λαγωνικό( η λεπτομέρεια κάνει τον κάλο επιθεωρητή και πράγματι οι μέδοθοι που χρησιμοποιεί είναι αρκετά εναλλακτικοί). Όσο για τον νεαρό που τον βοηθά , οικιωθελώς πάντα αφου επλέκετε στην υπόθεση, νομίζω πως απλά δεν το'χει .

Thor
12-04-13, 09:29
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι και το πρώτο βιβλίο της Αγκάθα Κρίστι (οι μεταφράσεις των τίτλων από το Λυχνάρι είναι πραγματικά άλλα αντί άλλων)

αριαδνη
12-04-13, 12:49
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να είναι και το πρώτο βιβλίο της Αγκάθα Κρίστι (οι μεταφράσεις των τίτλων από το Λυχνάρι είναι πραγματικά άλλα αντί άλλων)

εντάξει γιατί έψαχνα την κουκουβάγια και την καπνοδόχο:) βέβαια ένα τζάκι παίζει ρόλο στην υπόθεση μεγάλο..

αριαδνη
23-06-13, 15:55
Πολύ ωραιο το ''τραγικό ιντερμέτζο''( για όσους δεν το εχουν διαβάσει το καλοκαίρι προσφέρεται). Μπορώ να πω πως μου άρεσε πιο πολύ από όλα τα άλλα της Κρίστι που έχω διαβάσει μέχρι τωρα μάλλον γιατι επεξηγει τόσο εύστοχα και αιστοτεχνικά τον χαρακτήρα πέντε τελείως διαφορετικών γυναικών μεταξύ τους : Της άβουλης Γκέρτας, της πολύ ανθρώπινης και καλοσυνάτης Μιντζ, της''εκκεντρικής'' λαίδης Ανγκατελ του βιβλίου ,της δημιουργικής και πανέξυπνης Ερριέτας αλλά και της πανέμορφης και εγωιστριας Βερόνικας που θέλει τα πάντα και όσα μπορει αν αποκτησει, σταρ βεβαια της μεγαλης οθόνης. Παιδιά το έχω ακούσει και απο το ραδιοφωνο στο δευτερο πρόγραμμα( σαν να μην πέρασε μια μέρα) με την Ναθαναήλ ως Μιντζ και ήταν υπέροχη ( η Ναθαναήλ), το έχει ακούσει κανείς άλλος; Λεγοτανε εξι κουτιά σπίρτα και είχε το ιδιο τελος με αυτό του βιβλιου, λιγο διαφοροποιημένο όμως αρκετα θα έλεγα, εξου και ο τιτλος το προηγούμενο.

Wally
24-06-13, 06:36
Οντως,πολυ ομορφη η ραδιοφωνικη μεταφορα του εργου

αριαδνη
24-06-13, 09:53
Οντως,πολυ ομορφη η ραδιοφωνικη μεταφορα του εργουΚαι ελπίζω κάποια στιγμη να το ξανακούσουμε Wally, μέσω της Ναθαναήλ αγάπησα την Μιντζ, το κορίτσι της διπλανής πόρτας που εργαζεται για το προς το ζην, ενω ταυτόχρονα ειναι πολύ λογική και θέλει την ανεξαρτησία της και εκπροσωπεί την μεση Αγγλίδα της εποχής... της έδωσε ζωή και χρώμα η Ναθαναήλ αλλά και η ηθοποιος που χάρισε την φωνή της στην λαίδη ήταν πολύ καλή. Μαλιστα η λύση Wally, αν θυμάμαι καλά ερχότανε η λύση του μυστηριου μέσω των σπίρτων, κατι που δεν γινεται στο βιβλίο!

αριαδνη
14-07-13, 13:04
Ξεκινησα το βιβλιο Ο Μυστηριωδες Μιστερ Κουιν

Ειναι μια συλλογη μικρων αστυνομικων ιστοριων που σε ολες πρωταγωνιστουν σταθερα δυο χαρακτηρες. Ο κυριος Σατερθγουεητ και ο πραγματικα μυστηριωδης κυριος Κουιν.

Ο Σατερθγουεητ ειναι ενας ευγενης με μεγαλο κυκλο που ειναι καλος "παρατηρητης δραματων". Τοσο καλος που νιωθει οτι σπαταλησε τη ζωη του παρατηρωντας και οχι δρωντας. Αυτο ερχεται να το αλλαξει ο κυριος Κουιν.

Ερχεται παντα απο το πουθενα, στην αποκορυφωση του καθε δραματος και με ερωτησεις προς τον Σατεργουεητ φτανουν μαζι στην αληθεια.

Φοβεροι χαρακτηρες και οι δυο. Θα γινοταν εξαιρετικο θεατρικο νομιζω...

Ειμαι στην τεταρτη ιστορια και αυτο που με βεβαιοτητα μπορω να πω ειναι οτι το σκηνικο καθε ιστοριας ειναι αψογα στημενο (λατρεψα αυτα της πρωτης και τριτης ιστοριας - παλιο αρχοντικο, διπλα στο τζακι, παραμονη Πρωτοχρονιας - ερημο πανδοχειο στην Βρετανικη υπαιθρο εν τω μεσω καταιγιδας).

Θελει προσεχτικο διαβασμα (εγω συνηθως διαβαζω βιβλια περιμενοντας τα μικρα στο κολυμβητηριο ή στο μπαλκονι που συνηθως υπαρχει συμπλοκη Απατσι με Σιου)

Δεν ξερω αν στο τελος του βιβλιου υπαρξει καποιο δραματικο φιναλε οσο αφορα αποκαλυψεις για το προσωπο του κυριου Κουιν... Τελικά μας αφήνει λίγο μετέωρους η Αγκάθα σχετικά με την ταυτότητα του κυρίου Κουην, μέσες -άκρες κατάλαβα, εσύ Wally αποδηκοποίησες το μυστήριο;

Wally
14-07-13, 15:16
Εχω δυο θεωριες...να σου πω οτι εντελως τυχαιως το ξαναδιαβαζω απο εχτες...

αριαδνη
14-07-13, 15:21
Εχω δυο θεωριες...να σου πω οτι εντελως τυχαιως το ξαναδιαβαζω απο εχτες... να σου πω Wally , δεν το θεωρω μέσα στα πολύ καλά της Αγκάθας αλλά φυσικά αξίζει. Ε, ο αρλεκίνος που συναντάτε παντού, ειτε ως όνομα ξενοδοχειου, ειτε ως πρόσωπο, ειτε ως πίνακας, ίσως κρατα την λύση...

Wally
14-07-13, 15:25
Καπου εκει προσανατολιζομαι και εγω. ;)

Παντως το θεωρω ενα απο τα 4-5 καλυτερα της και κριμα που δεν ειδαμε και αλλες ιστοριες με αυτο το "ντουετο".

bambinella 100
14-07-13, 17:24
Ο Μυστηριωδης κυριος Κουιν μου αφησε την αισθηση οτι δε γραφτηκε μονοκοπανια. Και εξηγουμαι:
Οι πρωτες ιστοριες εχουν ολα τα γνωριμα στοιχεια της Αγκαθα. Απο ενα σημειο και μετα ομως (δε θυμαμαι ακριβως απο ποια ιστορια κι υστερα - θα πρεπει να το ελεγξω) ξεφευγουν απο το υφος της συγγραφεως. Γινονται πιο μοντερνες, πιο κουλτουριαρικες αν θελετε.
Προσωπικα παντως, μου δινουν την αισθηση οτι δε γραφτηκαν απο εκεινη η οτι γραφτηκαν με αποσταση πολλων ετων μεταξυ των δυο γκρουπ.

Wally
14-07-13, 17:38
Βλεπω ενα pattern που θεωρω οτι δειχνει πως ολες οι ιστοριες ειχαν σκοπο και γραφτηκαν απο την Κριστι. Βλεπουμε στις αρχικες ιστοριες οτι ο ηρωας μας συναντουσε τυχαια τον κυριο Κουιν. Οσο προχωραμε φαινεται να τον αποζητα. Οχι τυχαιο κατα τη γνωμη μου...

Και στο ασχετο,παραθετω ενα υπεροχο κομματι απο το βιβλιο:

You say your life is your own, … But can you dare to ignore the chance that you are taking part in a gigantic drama under the orders of a divine Producer?

Your cue may not come till the end of the play; it may be totally unimportant, a mere walk-on part, but upon it may hang the issues of the play if you fail to give the cue to another player.

The whole edifice may crumple. You, as you, may not matter to anyone in the world but you as a person in a particular place and context may matter unimaginably

αριαδνη
14-07-13, 19:10
Βλεπω ενα pattern που θεωρω οτι δειχνει πως ολες οι ιστοριες ειχαν σκοπο και γραφτηκαν απο την Κριστι. Βλεπουμε στις αρχικες ιστοριες οτι ο ηρωας μας συναντουσε τυχαια τον κυριο Κουιν. Οσο προχωραμε φαινεται να τον αποζητα. Οχι τυχαιο κατα τη γνωμη μου...

Και στο ασχετο,παραθετω ενα υπεροχο κομματι απο το βιβλιο: Wally, από όλο το βιβλίο , αυτο το σημειο/ κομμάτι με εντυπωσιάσε και μενα και με έκανε να σκεφτώ πιο ώριμα:)

αριαδνη
15-07-13, 11:44
Ο Μυστηριωδης κυριος Κουιν μου αφησε την αισθηση οτι δε γραφτηκε μονοκοπανια. Και εξηγουμαι:
Οι πρωτες ιστοριες εχουν ολα τα γνωριμα στοιχεια της Αγκαθα. Απο ενα σημειο και μετα ομως (δε θυμαμαι ακριβως απο ποια ιστορια κι υστερα - θα πρεπει να το ελεγξω) ξεφευγουν απο το υφος της συγγραφεως. Γινονται πιο μοντερνες, πιο κουλτουριαρικες αν θελετε.
Προσωπικα παντως, μου δινουν την αισθηση οτι δε γραφτηκαν απο εκεινη η οτι γραφτηκαν με αποσταση πολλων ετων μεταξυ των δυο γκρουπ.
μπαμπι να τολμήσω να ρωτήσω αν εσύ κατάλαβες την ταυτότητα του μυστηριώδους κυριου Κουήν;

Thor
15-07-13, 11:50
... κοιτα να δεις που θα με κάνετε να ψάχνω το βιβλίο :)

bambinella 100
15-07-13, 12:03
μπαμπι να τολμήσω να ρωτήσω αν εσύ κατάλαβες την ταυτότητα του μυστηριώδους κυριου Κουήν;
Οχι, Αριαδνη, δεν την καταλαβα. Θα πρεπει να σου πω ομως πως με εξαιρεση τις πρωτες ιστοριες, ηταν ενα βιβλιο που το διαβασα διεκπεραιωτικα, δηλαδη με τη λογικη του "μια που το αγορασα ας το τελειωσω".

αριαδνη
15-07-13, 12:08
... κοιτα να δεις που θα με κάνετε να ψάχνω το βιβλίο :) Θορ, μάλλον ναι για να μας βοηθήσεις, χα, χα, να βγάλουμε συμπέρασμα, μιας και το παλεύουμε τόσοι άνθρωποι εδώ, ενας ακόμα θα φανεί χρήσιμος( και μάλιστα κάποιος που αγαπά την αστυνομική λογοτεχνία και έχει πείρα, για να διασταυρωσουμε απόψεις). Μπάμπι ούτε εμένα με ενθουσίασε, όχι όπως άλλα της Αγκάθας σίγουρα αλλά δεν το βρήκα και άσχημο, απόλαυσα ως ένα βαθμό τους χαρακτήρες και φυσικά το μυστήριο του Κουην ακόμα με απασχολεί. Επίσης να πω πως μου άρεσαν οι τελευταίες ιστορίες, εκεί που προσεγγιζουμε κάτι από τον''ατσαλάκωτο'' κύριο Κουήν.

Wally
15-07-13, 12:25
Nα προσθεσω την (καλοδεχουμενη για μενα) νοτα του "μεταφυσικου", το οποιο υπαρχει και που σπανια (εως ποτε) εχω συναντησει σε οσα αλλα βιβλια της Κριστυ εχω διαβασει. Το καλυτερο μαλιστα ειναι οτι αυτο το "μεταφυσικο", δεν λυνει μυστηρια, δεν διελευκανει εγκληματα και αρα δεν ειναι το ξενερωτικο "μεταφυσικο" τεμπεληδων συγγραφεων ή σεναριογραφων τυπου πχ Lost :)

D@redevil
15-07-13, 18:01
Λοιπόν, μου έχετε εξάψει την περιέργεια!!! Θα με κάνετε να ξεθάψω το βιβλίο και να το ξαναδιαβάσω (έχουν περάσει και μερικά χρόνια από τότε! :P)....

Μήπως να το (ξανα)κάνω "αστυνομικό" το καλοκαίρι?! ;)

αριαδνη
15-07-13, 21:13
Λοιπόν, μου έχετε εξάψει την περιέργεια!!! Θα με κάνετε να ξεθάψω το βιβλίο και να το ξαναδιαβάσω (έχουν περάσει και μερικά χρόνια από τότε! :P)....

Μήπως να το (ξανα)κάνω "αστυνομικό" το καλοκαίρι?! ;) Γιατι όχι; Εγω θα συνεχίσω με Κρίστι! οπότε νοερά και λογοτεχνικά θα κάνουμε παρέα.

Lexter
18-07-13, 18:27
Δεν διάβασα ποτέ κάποιο βιβλίο της Κρίστι αλλά έχω δει στην τηλεόραση μερικά επεισόδια με τον Πουαρό και ήταν πολύ ωραία. Θα ψάξω και για βιβλία.

D@redevil
18-07-13, 18:37
(...) Θα ψάξω και για βιβλία.

Ψάξε και θα μας θυμηθείς! Η γυναίκα είναι εκπληκτική! Αν δεν κάνω λάθος, διατίθενται από τις εκδόσεις "Λυχνάρι" σε συσκευασία τσέπης, αλλά σίγουρα υπάρχουν και από άλλες εκδοτικές!

Το μόνο σίγουρο είναι ότι μόλις διαβάσεις κανα-δυο, θα μπεις και θα πεις "είχατε δίκιο! καμιά σχέση οι ταινίες με τα βιβλία!" ;)

Lexter
18-07-13, 18:45
Θα πάρω ότι βρώ γιατί δεν ξέρω τί θα πετύχω και όταν το τελειώσω θα πώ εντυπώσεις.

bambinella 100
18-07-13, 19:13
Μπορει ο Ηρακλης Πουαρο να μην ειχε τη μυικη δυναμη του Ελληνα Ημιθεου, ειχε ομως τεραστια δυναμη μυαλου (εξωπραγματικων διαστασεων, θα ελεγα).
Ετσι λοιπον ο Βελγος ιδιωτικος ντετεκτιβ καταφερνει μεσα απο 12 Αθλους να μας δειξει για αλλη μια φορα (η μαλλον για δωδεκα):) οτι μπορει ανταξια να φερει το ονομα "Ηρακλης". Αυτο το εργο της Αγκαθα Κριστι αποτελειται απο δυο τομους με εξι Αθλους εκαστος. Οι Αθλοι εχουν ακριβως τα ιδια ονοματα με τους μυθολογικους, αλλα βεβαια εντελως διαφορετικο περιεχομενο. Παρ' ολα αυτα, φτανοντας στο τελος του καθενος απο αυτους, ο αναγνωστης αντιλαμβανεται οτι το ονομα της ιστοριας - Αθλου ταιριαζει απολυτα με οσα εκτυλισσονται μεσα σ' αυτην και στο σημειο αυτο, νομιζω πως η συγγραφεας θα πρεπει να κατεβαλε ιδιαιτερο νοερο κοπο.
Σε προσωπικο επιπεδο, λατρευω τα διηγηματα της Αγκαθα και οσες φορες τα διαβασα, εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις, εμεινα ενθουσιασμενη. Ειναι γρηγορα, ευχαριστα, πανεξυπνα και δεν κουραζουν τον αναγνωστη με περιττες φλυαριες που ενιοτε βρισκουμε στα μυθιστορηματα.
Οι Αθλοι του Ηρακλεους ανηκουν στις καλυτερες αυτοτελεις ιστοριες της συγγραφεως και θεωρω πολυ καλη κινηση τον παραλληλισμο του Ηρακλη Πουαρο με τον δικο μας Ηρακλη γιατι δεν εχει μονο το ονομα, αλλα και τη χαρη του!

http://www.greekbooks.gr/ProductImages/XtraLarge/Book/%CE%9B%CE%A5%CE%A7%CE%9D%CE%91%CE%A1%CE%99/138979.jpg

83362

Wally
18-07-13, 19:24
Θα τα αγορασω αυριο κιολας και θα τα βαλω καβα για τις διακοπες

bambinella 100
18-07-13, 19:40
Αριστα θα πραξεις, Wally.
Καθε διηγημα αποτελειται κατα μεσον ορο απο εικοσι σελιδες και αυτο το θεωρω πολυ καλο και χρησιμο για τωρα το καλοκαιρι γιατι δε σε δεσμευει να ξεκινησεις και να τελειωσεις ολοκληρο μυθιστορημα. Εχεις μιση ωριτσα καιρο την ωρα που κοιμουνται οι αλλοι για μεσημερι, παιρνεις το βιβλιο με τους Αθλους και περνας υπεροχα!
Αν και οσον αφορα εμενα, παντα προτιμουσα να διαβαζω αστυνομικα το καταχειμωνο παρα το καλοκαιρι. Ταιριαζουν απολυτα με κρυο, μουντο καιρο και καταιγιδα! :)

texter
24-07-13, 20:41
εχω διαβασει τα περισσότερα βιβλια της κριστι και μπορω να πω οτι με εχει συνεπαρει ενα βιβλιο για εμενα στα 6 καλυτερτο Ο ΦΟΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ που ενω δεν ειναι πολυ γνωστό εγω πιστευω πως θα μπορουσε να κατεχει μια πολυ καλυτερη θεση. για εμενα το καλυτερο της μαρπλ γιατι εχει αγωνια απο το πρωτο κεφαλαιο μεχρι το τελυταιο. στο τελευταιο κεφαλαιο η αγκαθα κριστι μας δειχνει αλλη μια φορα το ποσο μεγαλη ειναι. γιατι ο δολοφονος ειναι υπερανο πασησ υποψιας!!! δεν ξερω εγω ημουν 50-50 αναμεσα στους δυο υποπτους αν και εκλεινα στον σεντρικ και ταραχτικα μολις ηδα οτι αυτος ειναι ο ενοχος δεν ξερω παντως εγω ξετραιλαθηκα

texter
26-07-13, 17:37
φυσικα τωρα παει στα 7 καλυτερα βιβλια ο φονος δεν ειναι παιχνιδι αφου διαβασα τους δεκα μικρους νεγρους ειπα το καλυτερο να το αφησω για το τελος.ειναι περιτονα πω οτι ειναι με διαφορα το καλυτερο. απλα εχω μια απορια, δεν ξερω αν υπαρχει πιθανοτητα να το βρει ο αναγωστης δηλαδη αν υπαρχει κάποιος στιχος που μπορει να <<πιαστεί>> ο αναγωστης και να βγαλη το συμπερασμα για το ποιος ειναι ο ενοχος. οχι οτι θα αλλαξει η γνωμη μου για το βιβλιο ασχτα με την απαντηση απλα εχω αυτην την απορια.

bambinella 100
26-07-13, 19:55
Δε νομιζω πως υπαρχει κανενας συγκεκριμενος στιχος απο το ποιηματακι των Δεκα μικρων νεγρων που να υπαινισσεται το δολοφονο.
Καθε στιχος απο αυτο, σχετιζεται με τον τροπο που θα γινει ο καθε φονος.

texter
26-07-13, 23:47
συμφωνω απολυτα μαζι σου!οταν διαβασα το βιβλιο(το διαβασα σε δυο μολις μερες αοι την αγωνια μου) κάθισα και προσπαθησα να καταλαβω ποιο θα ηταν το θυμα σε καθε διστυχο του ποιηματος. τους πρωτους δυο δεν τους βρηκα αλλα μετα καταλαβα οτι θα παιθανει ο μακ αρθουρ απο το ποιημα. το σκεπτικο μου ηταν οτι αν τους εβρισκα όλους ο τελευταιος που θα αυτοκτονουσε θα ηταν ο δολοφονος αφου επιτελεσε το εργο του να σκωτωσει τους υπολυπους. δεν μπορω να πω οτι ανακαλυψα πολλους πιο πολύ τον τροπο οπως λες και εσυ. ομως οταν εμειναν πεντε αρχισε ο καθενας να σκεφτεται κατι. το διαβασα με προσοχη και εκανα σχεδιαγραμμα να καταλαβω ποιος ειναι αυτος που ομολογουσε. βεβαια απεκλεισα καποιους γιατι καταλαβα απο το νοημα των φρασεων και απο το σχεδιαγραμμα που εκανα και ημουν αναμεσα στον δικαστη και στον γιατρο. ομως αυτο που πιστευω ηταν οτι δεν μας δοθηκαε κανενα κινητρο για να υποπτευθουμε οτι ηταν θεατρο. το ιδιο θα μπορουσε να γινει και με την κυρια ρορζερς. εικει θελω να καταλειξω οτι δεν μπορω να φανταστω κανεναν ανθρωπο που να εχει τοση φαντασια για να το βρει. αρα προφανως ειναι αδυνατο να το βρει κανεις και ευκολα πιστευει σε υπαρξει και αλλου προσώπου ωστοσο εξακολουθει να βρισκεται στην κορυφη με διαφορα.

texter
29-07-13, 13:19
αρα τωρα που ο ξανασκεφτομαι με αυτα τα δεδομενα ειναι τελειος απιθανο να βρουμε τον δολοφονο απο καποιο βιβλιο της κριστι και στην ουσια ειναι ανωφελη η προσπαθεια να τον μαντεψουμε τον δολοφονο αφου δεν μας δίνη καμια ενδειξη ενάντιων του.

bambinella 100
29-07-13, 14:52
Οχι, texter, διαφωνω με το τελευταιο σου σχολιο.
Αυτο που λες μπορει να ισχυει για τους Δεκα μικρους νεγρους, αλλα οχι για ολα τα βιβλια της Κριστι.
Νομιζω πως στη συντριπτικη τους πλειονοτητα η συγγραφεας αφηνει σαφεις υπαινιγμους για το δολοφονο. Στο ποστ Νο 10 γραφω πως η Κριστι δειχνει τον ενοχο στην αρχη του βιβλιου και συναμα τον κρυβει αριστοτεχνικα. Κι αυτο βεβαια δεν ισχυει μονο στο Σατανα με την πλερεζα γιατι αν ηταν ετσι δε θα το ανεφερα. Ισχυει σχεδον σε ολα της τα βιβλια.
Ενα πολυ προσεκτικο ματι που εχει εμπειρια στα αστυνομικα της συγγραφεως, μπορει καποιες φορες αν οχι να καταλαβει με απολυτη βεβαιοτητα, τουλαχιστον να θεσει σοβαρες υποψιες εναντιον του αληθινου ενοχου.
Οι Δεκα μικροι νεγροι ειναι μια απο τις λιγες εξαιρεσεις και οχι ο κανονας.

texter
29-07-13, 17:07
κοιτα προσπαθησα πολυ να βρω αν μπορουσε να βρει κανεις τους δεκα μικρους νεγρους αλλα απο οτι φαίνεται δεν μπορει να το βρει ο αναγνωστης. μπορει να ειναι μια εξαίρεση σωστα δεν διαφωνω. ομως και στο οριεν εξπρες εγινε το ιδιο εκτος φυσικα αν το βρηκε κανεις αλλα σε αυτην την περιπτωση θα τον παρακαλουσα να μου πει πως το βρηκε γιατι ψαχνω χωρις αποτελεσμα. τωρα αυτη η περιπτωση που συμβαινει στον σατανα με την πλερεζα συμβαίνει και στο 8 κοκοι μορφίνης ομως μετα σου εξαφανιζει τελειως της υποψιες εναντιων του ενοχου. απλα επειδή και εγω πιστευα μεχρι τωρα αυτο που λες συμφωνω. ομως το θεμα ειναι μπορει να βρει καποιο εμπειρο αστυνομικο ματι τον ενοχο η απλως να θεσει καποιες υποψιες εναντιων του

D@redevil
29-07-13, 17:36
Δυστυχώς, δε μπορείς να βασιστείς σε καθαρά ορθολογιστικά κριτήρια για να βρεις το δολοφόνο. Δεν σου δίνει τα καθαρά γεγονότα ή απτές ενδείξεις. Όχι, η Άγκαθα φροντίζει και σου ρίχνει "σπόντες", όπως πολύ σωστά είπε η BB....
Καταρχάς, αν όχι σε όλα, στα περισσότερα βιβλία δε μοιράζεται τα "ευρήματα" των ηρώων με σένα! Π.χ. ο Πουαρώ παίρνει ένα τηλεγράφημα το διαβάζει, πετά δυο -φαινομενικά άσχετα- πράγματα και πολύ αργότερα καταλαβαίνεις τι είχε εντοπίσει κι έστειλε το τηλεγράφημα κι έφτασε στο συμπέρασμα κτλ!...

Γενικά, θέλει λίγο "εκπαίδευση" στο ύφος γραφής της και μετά από μερικά βιβλία, θα δεις ότι θ' αρχίσεις να το "μυρίζεσαι"! ;)

texter
29-07-13, 20:04
σε αυτο εχεις δικιο οτι η αγκαθα κριστι δεν σου δινει σημαντικες πληροφοριες που τις μαθαινει ο πουαρο η η μαρπλ η οποιδηποτε αλλος ντετεκτιβ. ωστόσο πιστευω οτι μπορεις να το βρεις και χωρις αυτα με αλλες πληροφοριες που δου δινει στο βιβλιο που ξεφεύγει σε μια συζήτηση κατι απο τον δολοφονο που αν το προσεξεις τον καταλαβαινεις κατευθειαν οπως στο ραντεβου στην βαγδατη οκτω κοκοι μορφινης και σε αλλα αλλα φυσικα πρεπει να ειναι εμπειρο αστυνομικό ματι και οχι ο καθένας.

αριαδνη
17-08-13, 15:11
Αγαπητέ texter καλως μας ήρθες , κατα την γνώμη μου πάντα στους 10 μικρούς νέγρους ένα επεισόδιο δείχνει τον δολοφόνο, όπως και στα ''άστρα μιλούν για θάνατο''. Φυσικά δεν μπορώ να γράψω τις σκηνές γιατι θα αποκαλύψω πολύτιμα στοιχεία σε παιδιά που θέλουν να διαβάσουν:)τα αντίστοιχα βιβλία. Επίσης και στον ''παραβάτη της 7 εντολής'', ένας άθλος της μις Μαρλπ είναι βατό, λέμε τώρα, να βρεις τον δολοφόνο! Το δύσκολο είναι στο ΄΄διπλό είδωλο στον σπασμένο καθρέπτη'' πάλι άθλος της μις μαρλπ, εκεί είναι ακατόρθωτο ουσιαστικά γιατι πρέπει να έχεις κάποιες γνώσεις και δεν θα πω πάνω σε ποιό αντικείμενο, γιατί πάλι θα σας στερήσω την δική σας γνώμη.

texter
19-08-13, 18:44
συμφωνω απολυτα!

τωρα διαβαζω τον μυστηριώδη μίστερ κουην και εχω μια απορια στο δευτερο κεφαλαιο. αφου το τζαμι ειχε αλλαχτει πως φαινοταν το φαντασμα αφου οσες φορες αλλαχτηκε χρειαστηκε εναν μηνα για να φανει ξανα

δηαλδη αριαδνη βρηκες τον ενοχο στους δεκα μικρους νεγρους;

στο ποστ 14 η bambinella 100 μας παρουσιαζει το καθε τριτη και ενα εγκλημα και αρκετα αργοτερα ενα αλλο διήγημα τους αθλους του πουαρο. ηθελα να συμπληρωσω οτι υπαρχει και αλλο δηιγημα με τον πουαρο το <<υψηλη τεχνη το εγκλημα>> ή poirot's early cases. οταν ο λαχαγος Χαστιγκς γυριζει στο Λονδινο, εξαιτιας της αποστρατειας του, θα μείνει στο διαμερισμα του πουαρο. ο πουαρο δεν ηταν ομως τοτε διασημος οπως τον ξερουμε σημερα ηταν στην αρχη της καριερας του ακομη. και αυτο το διήγημα αφηγείται μια σειρα υποθέσεων τις οποιες διηγείται ο λοχαγος Χαστιγκς.

Οι υποθεσεις ειναι 15
1:Η Υποθεση του Βικτορι Μπωλ
2:Η Περιπέτεια της μαγειρίσσας
3:Το Μυστηριο στην Κορνουαλη
4:Η Περιπετεια του Τζονυ Γουέιβερλι
5:Τα δύο ενοχοποιητικά στοιχεία
6:Ο Ρηγας κουπα
7:Η Κληρονομιά των Λε Μεζιριερ
8:Το χαμενο ορυχειο
9:το Πλυμουθ εξπρες
10:Το κουτι με τις σοκολατες
11:Τα σχέδια του υποβρυχίου
12:Το διαμερισμα του τριτου οροφου
13:Διπλη απατη
14:Το μυστηριο του Μαρκετ Μπεισινκ
15:Η φωλια με τις σφηκες

το βιβλιο εχει απο 8-16 σελιδες.

Kambia
19-08-13, 18:59
texter για να μην κάνεις συνεχόμενες αναρτήσεις πάτα την επιλογή edit κάτω από το ποστ σου και συμπλήρωσε εκεί ότι θες :)

texter
19-08-13, 19:28
ευχαριστω ναι αυτο θα κανω απλα ειμαι καινουργιος και δεν το ηξερα

αριαδνη
19-08-13, 20:28
ναι τεξτερ, πες το διαίσθηση σε αυτό το συγκεκριμένο βιβλίο, τον βρήκα! γιατί στα άλλα καμία σχέση, ήμουν πολύ μακρυά:) εκτος φυσικά ''από τα άστρα μιλούν για θάνατο''που πάλι ένα γεγονός προς το τέλος με κάνει να καταλάβω. Να σου πω για το φαντασμα που ρωτάς δεν πολυθυμάμαι αλλά με την λύση της υπόθεσης τελικά δεν είχε και μεγάλη σχέση.

texter
19-08-13, 20:38
αριαδνη εισαι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!! απιθανη μπραβο!!!!!!!!!!!! τελικα δεν ειναι και τοσο αλυτο οσο λενε. σχετικα με το φαντασμα καταλαβα οτι λογικα δεν θα εχει σχεση με το τελος απλα δεν θελω να αφηνω καμια απορια αλυτη αυτο ειναι ολο. μπορεις να στειλεις πρωσωπικο μυνημα η δεν γίνετε;

αριαδνη
20-08-13, 11:52
Μάλλον το φαντασμα ήταν θέμα ατμόσφαιρας:) της Αγκάθας, πως και στο παρελθόν κάτι είχε γίνει στο μέρος εκείνο.

Αγαπητέ τεξτερ το φαντασμα είναι λεπτομέρεια αφου δυσκολευόμαστε να καταλάβουμε το ποιος είναι ο Κύριος Κουήν και το μυστήριο καλά κρατεί;)

Wally
20-08-13, 16:27
Συμφωνω...

Προτεινω σε μια απο τις επερχομενες συναντησεις του RetroManiaX ολοι οι ενδιαφερομενοι να μαζευτουμε να συζητησουμε περι του κυριου Κουιν...για να μην κανουμε και αποκαλυψεις σ δυνητικους αναγνωστες απο εδω ;)

αριαδνη
20-08-13, 16:58
Χε, χε μας έβαλε σε μπελάδες ο κύριος Κουήν:)-οπότε περιμένουμε και την γνώμη του τεξτερ αμα τελειώσει με το καλό το βιβλίο και πάντα υπό την σκια του να μην αποκαλυφθούν πολλά και χαλάσουμε την αγωνία και αυτών που δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα . Διακριτικά πράγματα:)

texter
20-08-13, 17:36
σχεδον το τελειωσα! ειμαι στο 10 κεφαλαιο

texter
22-08-13, 11:09
Το τελειωσα!!!!!!

bambinella 100
22-08-13, 12:40
Επειδη βλεπω πως υπαρχει ενδιαφερον για τα βιβλια της Κριστι που περιεχουν διηγηματα, σημερα θα σας παρουσιασω ενα ακομα και επεται συνεχεια....Οπως εχω ξαναγραψει, παντα προτιμουσα τις αυτοτελεις ιστοριες γιατι ενα τετοιο βιβλιο δεν ειναι δεσμευτικο.
Ηρωιδα αυτη τη φορα ειναι η πανεξυπνη γεροντοκορη, Μις Μαρπλ που και παλι βρισκει τη λυση σε εννεα σκοτεινες υποθεσεις.
Οι υποθεσεις αυτες ειναι:

1. Άσυλο
2. Φόνος με μεζούρα
3. Η περίπτωση της επιστάτισσας
4. Μια τέλεια υπηρέτρια
5. Η Μις Μαρπλ λέει μια ιστορία
6. Η σκιά στον καθρέφτη
7. Ατύχημα
8. Το δεύτερο γκονγκ
9. Η κούκλα της μοδίστρας

Αυτο ειναι το βιβλιο, αλλα εγω το εχω με διαφορετικο εξωφυλλο. To δικο μου απεικονιζει την ηθοποιο Margaret Rutherford που το 1961 εδωσε για πρωτη φορα σαρκα και οστα στην ηρωιδα της Κριστι μεσα απο την κινηματογραφικη ταινια Murder she said.

85010

texter
22-08-13, 12:49
προσφατα αγορασα ενα βιβλιο της κριστι με τον τιλο <<φονος χωρις ενοχο>> το εψαξα και βρηκα οτι ειναι το γνωστό ο φονος ειναι ευκολος. το εχω ξεκινήσει πολυ ενδιαφέρον!!!

θα ηθελα να συμπληρώσω οτι η αγκαθα κριστι εχει γραψει και συλογικα εργα δηλαδη μαζι με αλλους συγγραφεις!!! οχι φυσικα οτι ειναι καλυτερα απο σολο κριστι αλλα δεν ειναι και ασχημα!

Ιστοριες μυστηριου Agatha Christie (http://www.biblionet.gr/author/1045/Agatha_Christie), Charles Dickens (http://www.biblionet.gr/author/493/Charles_Dickens), Nathaniel Hawthorne (http://www.biblionet.gr/author/145/Nathaniel_Hawthorne), Morley Roberts (http://www.biblionet.gr/author/62414/Morley_Roberts), Sir Arthur Conan Doyle (http://www.biblionet.gr/author/1048/Sir_Arthur_Conan_Doyle)

Χριτσουγενιατικες αστυνομικες ιστοριες Άγκαθα Κρίστι (http://www.biblionet.gr/author/1045/%CE%86%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1_%CE%9A%CF%81% CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B9), Άρθουρ Κόναν Ντόιλ (http://www.biblionet.gr/author/1048/%CE%86%CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%81_%CE%9A%CF%8C% CE%BD%CE%B1%CE%BD_%CE%9D%CF%84%CF%8C%CE%B9%CE%BB), Π. Ντ. Τζέιμς (http://www.biblionet.gr/author/13861/%CE%A0._%CE%9D%CF%84._%CE%A4%CE%B6%CE%AD%CE%B9%CE% BC%CF%82), Έλις Πίτερς (http://www.biblionet.gr/author/27656/%CE%88%CE%BB%CE%B9%CF%82_%CE%A0%CE%AF%CF%84%CE%B5% CF%81%CF%82), Κόλιν Ντέξτερ (http://www.biblionet.gr/author/64529/%CE%9A%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%BD_%CE%9D%CF%84%CE%AD% CE%BE%CF%84%CE%B5%CF%81),Σάρα Παρέτσκι (http://www.biblionet.gr/author/13442/%CE%A3%CE%AC%CF%81%CE%B1_%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%AD% CF%84%CF%83%CE%BA%CE%B9)

Ο πλωτός ναύαρχος Dorothy Sayers (http://www.biblionet.gr/author/21894/Dorothy_Sayers), G. K. Chesterton (http://www.biblionet.gr/author/11965/G._K._Chesterton), Agatha Christie (http://www.biblionet.gr/author/1045/Agatha_Christie)

Οι μαγοι της ανατριχηλας Άγκαθα Κρίστι (http://www.biblionet.gr/author/1045/%CE%86%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CE%B8%CE%B1_%CE%9A%CF%81% CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B9), Ρίτσαρντ Κόνελ (http://www.biblionet.gr/author/76910/%CE%A1%CE%AF%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84_% CE%9A%CF%8C%CE%BD%CE%B5%CE%BB), Δάφνη Ντι Μοριέ (http://www.biblionet.gr/author/667/%CE%94%CE%AC%CF%86%CE%BD%CE%B7_%CE%9D%CF%84%CE%B9_ %CE%9C%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%AD), Ρόμπερτ Άρθουρ (http://www.biblionet.gr/author/11530/%CE%A1%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%84_%CE%86% CF%81%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%81), Πάτρικ Κουέντιν (http://www.biblionet.gr/author/76911/%CE%A0%CE%AC%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA_%CE%9A%CE%BF% CF%85%CE%AD%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD)

και το τρομερο Ανθολογια αγγλικου αστυνομικου διηγήματος Α Clarence Rook (http://www.biblionet.gr/author/69468/Clarence_Rook), Arthur Conan Doyle (http://www.biblionet.gr/author/1048/Arthur_Conan_Doyle), R. Austin Freeman (http://www.biblionet.gr/author/69469/R._Austin_Freeman), Arthur Morrison (http://www.biblionet.gr/author/69470/Arthur_Morrison), G. K. Chesterton (http://www.biblionet.gr/author/11965/G._K._Chesterton), E. C. Bentley (http://www.biblionet.gr/author/69471/E._C._Bentley), H. C. Bailey (http://www.biblionet.gr/author/69472/H._C._Bailey), Freeman Willis Crofts (http://www.biblionet.gr/author/69474/Freeman_Willis_Crofts), John Rhode (http://www.biblionet.gr/author/69475/John_Rhode), Ronald Knox (http://www.biblionet.gr/author/69476/Ronald_Knox), Roy Vickers (http://www.biblionet.gr/author/69477/Roy_Vickers), G. D. H. Cole (http://www.biblionet.gr/author/69478/G._D._H._Cole), M. Cole (http://www.biblionet.gr/author/69479/M._Cole), Agatha Christie (http://www.biblionet.gr/author/1045/Agatha_Christie), Anthony Berkeley (http://www.biblionet.gr/author/69480/Anthony_Berkeley),Dorothy Sayers (http://www.biblionet.gr/author/21894/Dorothy_Sayers)

οχι bb το εψαξα και αλλου αλλα δεν το βρηκα. βασικα χαρις τον κουην τον βρηκα!!! σημερα το τελειωσα και στην τελευταια σελιδα παρουσιαζε και αλλα βιβλια. ειχα διαβασει λιγο απο αυτο το βιβλιο και αφου διαβασα την περίληψη απο το φονος ειναι ευκολος καταλαβαινεις!! ειναι εκδοσεις ελικων.

υπαρχουν και αλλα διηγηματα της Κρίστι; εγω για να πω την αληθεια ηξεερα μονο αυτο που παρουσιασα και τους αθλους.

bambinella 100
22-08-13, 13:24
Ναι, texter, υπαρχουν κι αλλα διηγηματα της Κριστι. Θα σας τα παρουσιασω μεσα στις επομενες μερες.

texter
22-08-13, 13:27
τωρα το εψαξα και το βρηκα (http://outloud.gr/ViewItem.asp?itemid=7584180)ακριβως αυτο εχω!
ωραια! μου αρεσουν πολυ τα διηγήματα! εχουν την χαρη τους!

bambinella 100
22-08-13, 13:30
Ωραια....Εγω μονο απο Λυχαρι εχω αγορασει μεχρι στιγμης.

texter
22-08-13, 13:58
καπου ειδα οτι ο κουην εμφανιζεται και σε αλλα δυο βιβλια!!!
τελικα θα κανουμε συνάντηση;; ανυπομονώ!

texter
23-08-13, 19:38
το διαβασα το ο φονος ειναι ευκολος! να ρωτησω κατι θελω. εγω το εχω στις εκδοσεις ελικων αλλα ειδα οτι στις εκδοσεις λυχναρι γραφει αθλος του λιουκ φιτζγουιλιαμς. θα τολμησω να ρωσησω γιατι;;;;

αριαδνη
07-09-13, 14:40
Ποντικοπαγίδα: Εχοντας πια στο ενεργητικό μου αρκετή Κρίστι,άρχισα να καταλαβαίνω και να μπαίνω στο νόημα ποιός δεν θα μπορούσε να είναι ο ένοχος στο εν λόγω βιβλίο:)και ποιος θα μπορούσε να είναι:darkglasses:!

Για την αγάπη του Τέρρυ!: Πολύ συγκηνιτική ιστορία( η Αγκάθα θα μπορούσε άνετα να γράψει και άλλο είδος βιβλίων). Απο τις ωραίοτερες ιστορίες που έχω διαβάσει:cry:αν και κάπως μελαγχολική, πολύ δυνατή όμως και δυστυχως πολύ σύντομη. Η αυθεντική αγάπη μιας νεαρής, άνεργης κοπέλας για ενα γέρικο τεριέ που την καλεί να κάνει θυσίες και συμβιβασμούς που πριν δεν είχε σκεφτεί...

texter
07-09-13, 22:23
μπορει να μπορουσε να γραψει και αλλο ειδος βιβλιων αλλα φυσικα δεν θα μπορουσε να ειναι κορυφια. γενικα δεν μπορεις να εισαι κορυφαιος σε ολα. και πιθανός να ηθελε να κρατησει το ονομα της στην κορυφη αλιως θα συνεχιζε τα ρομαντικα η οπιοδοτε αλλο βιβλιο.

αριαδνη
08-09-13, 08:54
Texter, εχεις απόλυτο δίκιο, δεν θα ονομαζότανε'' βασίλισσα του μυστηρίου ''αν απλά είχε γράψει ρομαντικές ιστορίες. Αλλά ''για την αγάπη του Τερρυ ''ήταν μια πανέμορφη, συγκηνιτικη ιστορία και θύμιζε Λόντον:). Θα μπορούσε να γίνει και ταινία;)

texter
10-09-13, 15:00
μηπως εχει διαβασει κανεις το ολοι μπορουν να κανουν φονο;

bambinella 100
12-09-13, 14:43
το διαβασα το ο φονος ειναι ευκολος! να ρωτησω κατι θελω. εγω το εχω στις εκδοσεις ελικων αλλα ειδα οτι στις εκδοσεις λυχναρι γραφει αθλος του λιουκ φιτζγουιλιαμς. θα τολμησω να ρωσησω γιατι;;;;

Ο Λουκ Φιτζγουιλλιαμ ειναι ο βασικος πρωταγωνιστης του βιβλιου.
Ως πρωην αστυνομικος, διαισθανεται τον κινδυνο οταν ο δολοφονος αποφασιζει να ξαναχτυπησει και την τελευταια στιγμη σωζει τη Μπριτζετ απο βεβαιο θανατο.

texter
12-09-13, 15:22
ναι ομως δεν διαισθανεται τον κινδυνο η κορη του γιατρου του λεει ποιος ειναι ο δολοφονος οπως και ο αστυνομικος στο τελος υποξιαζεται τον δολοφονο. φυσικα δεν μπορουμε να αγνοησουμε οτι χαρις αυτον δημιουργηθηκε το μυστηριο αλλα πιστευω οτι ο καθε ενας εξυπνος υστερα απο αυτα που θα το ελεγε μια κυρια στο τραινο και θα καταλαβαιναι οτι ηταν αληθεια αφου η ιδια <<παιθενει>>. θελω να πω και σε αλλα βιβλια και καποιοι που δεν ειναι αστυνομικοι καταλαβαινουν πει τινος προκειται. τωρα δεν θελω να πω περισσοτερα για να μην προδωσω πληροφοριες αλλα εκτος απο την πρωτη διαπιστωση ολλες οι αλλες ειναι ασχετες. αλλα απο οτι βλεπω το κειμενο απο το λυχναρι εχει αρκετες διαφορες απο το κειμενο στις εκδοσεις ελικων οποτε μπορει να ειναι και δικο μου λαθος. παντως σε αυτο που διαβασα δεν νομιζω να λεγοταν αθλος του φιτζγουιλαμς

Wally
12-09-13, 15:33
Κυριες και κυριοι να αποφευγουμε λιγο τα spoilers ;)

bambinella 100
12-09-13, 15:33
Κοιτα, και για μενα κακως μπηκε αυτος ο υποτιτλος.
Ο Φιτζγουιλλιαμ δεν ειναι ενας απο τους βασικους ηρωες της Κριστι που ανακαλυπτουν παντα το δολοφονο, οπως ας πουμε ο Πουαρο και η Μαρπλ. Μονο στο συγκεκριμενο βιβλιο εμφανιζεται και πουθενα αλλου. Αντιλαμβανεται τον ενοχο με τελειως διαφορετικο τροπο απο ο,τι οι αλλοι γνωστοι ηρωες της συγγραφεως και κυριως χωρις ιχνος απο τη μεθοδικη τους σκεψη.
Σε τελικη αναλυση, θα μπορουσε ανετα να ανηκει κι αυτος στους υποπτους και, γιατι οχι, να εχει διαπραξει και καποιο φονο.
Αστοχη λοιπον η επιλογη του εκδοτικου οικου να αναφερει το ονομα του κατω απο τον τιτλο του βιβλιου γιατι μας χαλαει την εκπληξη.

drspiros
21-09-13, 20:05
Παιδιά, λίγο off-topic, αλλά ξέρετε αν το συγκεκριμένο βιβλίο είχε γυριστεί σε ταινία; Είναι από τα πιο γνωστά, κι όμως δεν μπόρεσα να το βρω πουθενά.

bambinella 100
21-09-13, 20:47
Τα περισσοτερα εργα της Κριστι που δεν εχουν μεσα Μαρπλ η Πουαρο δεν τα ειδαμε ποτε στη μικρη η στη μεγαλη οθονη.
Το συγκεκριμενο ευτυχως μεταφερθηκε στην αμερικανικη τηλεοραση το 1982.

Μurder is easy

http://www.youtube.com/watch?v=OsNk1R9pL9E

texter
21-09-13, 22:28
Επίσης εχει γινει μεταγραφη σε μαρπλ απο διαφορες ηθοποιους αλλα εχει αρκετες διαφορες απο το βιβλιο γιατι το προσαρμοζει σε μαρπλ ενω αυτο της ΒΒ ειναι πιο αυθεντικο.

perlastar
23-09-13, 04:05
Τέλειο θέμα Bambinella! Tι να πρωτοπώ για την Κρίστι! Είναι η αγαπημένη μου συγγραφέας, αφού τρελαίνομαι για έγκλημα και μυστήριο. Έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της και η συλλογή μου σχετικά με την Κρίστι περιλαμβάνει τα εξής:

Όλα τα παλιά βιβλία του Λυχναριού και μάλιστα με τα διαφορετικά εξώφυλλα που βγήκαν για κάθε βιβλίο. Πρέπει να μου λείπουν μόνο κάπου 3 εξώφυλλα του Λυχναριού για ένα-δύο βιβλία, πάντως τα έχω όλα τα βιβλία με αρκετά διαφορετικά εξώφυλλα για το καθένα. Κρίμα που δεν τα έχω εκεί που μένω τώρα και δεν μπορώ να σας τα σκανάρω προς το παρόν.

Αρκετά βιβλία από άλλες εκδόσεις, αγγλικές και ελληνικές, όπως Καλοκάθη, κάτι παλιές εκδόσεις με σκληρό εξώφυλλο και πολύ ωραίες εικόνες.

Συλλογή με σχεδόν όλες τις ταινίες του David Suchet ως Ηρακλής Πουαρό (ο άνθρωπος απλά είναι ο Πουαρό, καταπληκτικός!)

Συλλογή με όλες τις ταινίες της Joan Hickson στο ρόλο της Μις Μαρπλ, η οποία πάλι για μένα ήταν η καλύτερη Μαρπλ.

Τα pc games "Αnd then there were none" και " Murder on Orient Express. Πολύ καλά για τους fans, μόνο που η τελική λύση είναι κάπως αλλαγμένη, για να έχει σασπενς. Επίσης, χωρίς ιντερνετικό λυσάρι δεν βγαίνουν με τίποτα σε κάποια σημεία, είναι πολύ δύσκολα!

Αυτά πάνω κάτω! Χαίρομαι πολύ που υπάρχουν κι άλλοι λάτρεις της Κρίστι εδώ! Έχω να πω ότι όντως είναι πολύ δύσκολο να βρεις τη λύση, κι εννοώ να βρεις και τα κίνητρα, όχι απλά να πεις είναι ο τάδε. Πάντως, αν έχεις λίγο το αστυνομικό δαιμόνιο κι αν έχεις αποκτήσει εμπειρία πάνω στο θέμα, μπορείς να βρεις κάποιες λύσεις, γιατί υπάρχουν κάποια μοτίβα που επαναλαμβάνονται, όπως το πολύ γνωστό ερωτικό τρίγωνο, όπου υπάρχει ένα ερωτευμένο ζευγάρι που αρχίζει να διαλύεται, όταν ο ένας από τους δύο "μαγεύεται" από κάποιον άλλον, πολύ όμορφο και λαμπερό, αλλά τελικά ο όμορφος είναι το θύμα και το "άμοιρο ζευγάρι" ήταν οι θύτες από την αρχή. Δεν θα πω πού συμβαίνει αυτό, παντως είναι ένα γνωστό μοτίβο, που αν το έχεις διαβάσει μία φορά, μπορεί με βάση αυτό να βρεις τη λύση σε άλλο βιβλίο. Έτσι κι εγώ, έχω καταφέρει να βρω τη λύση σε κάποια, γενικά όμως είναι πολύ δύσκολο. Και η αλήθεια είναι ότι σε αυτά που βρήκα τη λύση απογοητεύτηκα, γιατί μου φάνηκε πολύ απλό και μου χάλασε το σασπενς. Ένα άλλο πράγμα που έχω πάθει τώρα πλέον που έχω διαβάσει όλα τα βιβλία της, είναι κάτι σαν σύνδρομο στέρησης, θα ήθελα να είχα κι άλλα! Κάποια έχω αρχίσει να τα ξαναδιαβάζω. Θέλω να προσθέσω και μερικά trivia:

- Η συγγραφέας αστυνομικών ιστοριών Αριάδνη Όλιβερ που συναντάμε σε πολλά βιβλία, συμβολίζει την ίδια την Κρίστι. Σε αυτήν έχει βάλει κομμάτια του εαυτού της, όπως το ότι σιχαινόταν τη δημοσιότητα ή ότι λάτρευε τα μήλα! (Σε μία έκδοση του απρόσεχτου Λυχναριού τα αναφέρει ως αχλάδια, μεγάλη γκάφα!) Η Όλιβερ αν το παρατηρήσετε ήταν πολύ ιδιότροπη κι έτσι ήταν και η Κρίστι. Είναι οι ιδιοτροπίες ενός συγγραφέα.

- Η Κρίστι βάσισε το χαρακτήρα της Μις Μαρπλ στη γιαγιά της και η ίδια λάτρευε αυτόν τον χαρακτήρα. Η ίδια η Κρίστι είχε ρωτήσει κάποτε την ηθοποιό Joan Hickson αν θα δεχόταν να παίξει την αγαπημένη της Μαρπλ.

-Τον Πουαρό τον είχε βαρεθεί και ανυπομονούσε να τον "σκοτώσει" στο τέλος. Βασικά το βιβλίο "Αυλαία" (Curtain), που είναι το τελευταίο του Πουαρό, στην πραγματικότητα γράφτηκε πολύ πιο πριν από κάποια άλλα με αυτόν, απλά φυλάχτηκε για να εκδοθεί την κατάλληλη στιγμή. Ως αποτέλεσμα της βαρεμάρας της με τον Πουαρό βγήκε κι ένας άλλος χαρακτήρας της, ο Πάρκερ Πάιν, που δεν συγκρίνεται με τον Πουαρό, αλλά η συγγραφέας χρειαζόταν το διάλειμμά της!

- Κάποτε η Κρίστι εξαφανίστηκε μυστηριωδώς και βρέθηκε τελικά σε κάποιο ξενοδοχείο, όπου είχε δώσει ψεύτικα στοιχεία. Δεν σχολίασε ποτέ ιδαίτερα αυτή την πράξη, αλλά γενικά χαρακτηρίστηκε ως ανάγκη για φυγή.

- Ο μυστηριώδης Μιστερ Κουην που συζητούσατε (Harley Quinn το ονοματεπώνυμο, δηλαδή Harlequin->Αρλεκίνος), είναι ο μοναδικός μεταφυσικός χαρακτήρας της Κρίστι. Κανείς δεν ξέρει στα σίγουρα τι αντιπροσωπεύει, η Κρίστι αφήνει σκόπιμα το πέπλο μυστηρίου πάνω του, απλά κάποια στοιχεία μπορούμε να τα δούμε. Το μυστικό βρίσκεται στον παραλληλισμό με τον Αρλεκίνο. Ο Αρλεκίνος, ήταν μια δραματική θεατρική φιγούρα που συνήθως ήταν υπηρέτης κάποιου πλούσιου και ήταν ερωτευμένος με μία άλλη δραματική φιγούρα, την Κολομβίνα (σε μία ιστορία αναφέρεται κι αυτή) και προσπαθούσε να την κατακτήσει. Έτσι έμεινε στην ιστορία ως ένας δραματικός, ρομαντικός χαρακτήρας. Αυτό πήρε η Κρίστι και έπλασε τον Κουήν. Ο Κουήν είναι ένας υπηρέτης από έναν άλλο κόσμο που ποτέ δεν καταλαβαίνουμε ποιόν υπηρετεί και αποστολή του ως ρομαντική φιγούρα είναι να ξεδιαλύνει εγκλήματα-μυστήρια που είχαν ως αποτέλεσμα τη διάλυση δύο ερωτευμένων. Είναι κάτι σαν προστάτης των ερωτευμένων. Αυτά είναι τα μόνα στοιχεία που μπορώ να σκεφτώ γι'αυτόν και αν διαβάσετε όλες τις ιστορίες του, θα καταλάβετε καλύτερα τη γενική του εικόνα.

Wally
23-09-13, 08:59
Perlastar σε καλωσοριζω στην retromaniax-ομαδα-φιλων-της-Κριστυ :)

texter
23-09-13, 14:11
perlastar αν και δεν το εγραψα στην σχετικη συζήτηση αυτο πιστευω και εγω σχετικα με τον κουην. Ολα το μαρτυρουν αυτο το ονομα του οι μυστηριωδες εξαφανισεις του αλλα θεωρώ οτι η μεγαλυτερη αποδειξει ειναι στην πνευματικη συνκεντρωση. Επίσης αν οχι ολοι οι περισσοτεροι τιτλοι των κεφαλαιων ειναι συμβολικοι: τα πολυχρωμα κουδουνια, εστιοταριο αρλεκινος, ο θανατος του αρλεκινου και πολλα πολλα αλλα. Και γενικα υπαρχουν πολλα συμβολικα πραγματα σε αυτο το βιβλιο ιδίως στο τελος. Και ολες οι ιστοριες (εκτος απο λιγες εξαιρεσεις) ειναι ρομαντικες και αγαπης. Η Κριστι πίστευε στο μεταφυσικο και το εχει αποδειξει σε πολλα βιβλια. Σχετικα με την λυση ειναι αναλογα με το αστυνομικο μυαλο του καθενος θελω να πω οτι καποιοι βρισκουν μεγαλο μερος της λυσης αλλοι μικρο αλλοι καθολου κτλ... Αλλα πιστευω οτι αν λιγο πριν την λυση ο αναγνωστης κατσει και σκεφτεί με τα γεγονοτα (απαιτει ομως πολυ προσεκτικο διαβασμα) εχει πολλες ελπιδες να το αποκωδικοποιησει εντελως!!! Στην ουσια ειναι ενα παζλ που πρεπει να ενωσεις τα κομματια. Εγω το εχω κανει γιαυτο το λεω και ειχε πολλυ μεγαλη επιτυχία!

perlastar
23-09-13, 17:49
Eυχαριστώ Wally, καλώς σας βρήκα!

Texter, ναι συμφωνώ για τον Κουήν και η Κρίστι όντως έχει κι άλλες ωραίες υπερφυσικές ιστορίες. Ισχύει και αυτό που λες για το παζλ, κι εγώ το έχω κάνει σε κάποια βιβλία. Υπάρχουν εννοείται κι άλλα που όσα κομμάτια παζλ και να βάλες δεν βγαίνει τίποτα, όπως το "Murder on Orient Express" και το "Ten Little Nigers". Aυτό το τελευταίο είναι και το αγαπημένο μου βιβλίο (και των περισσότερων fan της Κρίστι). Το δεύτερο αγαπημένο μου είναι το "Pale Horse", "Φόνοι υπό εχεμύθειαν" κατά το Λυχνάρι. Αυτά τα δύο τα θεωρώ τα πιο ανατρχιαστικά της βιβλία.

bambinella 100
23-09-13, 18:40
Καλωσορισες κι απο μενα perlastar και σ' ευχαριστω.
Κατ΄αρχας, να σου πω οτι συμφωνω απολυτα οσον αφορα τον David Suchet και τη Joan Hickson. Ιδανικοι στους ρολους τους και οι δυο. Τα βιβλια με την Αριαδνη Ολιβερ ομως, δε μου αρεσουν και τοσο. Τα θεωρω τα λιγοτερο συναρπαστικα της Κριστι.
Το βιβλιο Αυλαια δε φυλαχτηκε απλως για να εκδοθει την καταλληλη στιγμη. Ειχε ζητηθει εξ' αρχης απο την ιδια τη συγγραφεα να εκδοθει λιγο καιρο μετα το θανατο της και ετσι εγινε. Εκδοθηκε οταν επεσε η αυλαια της ζωης της.
Οσο για την εξαφανιση της Κριστι, αυτη εγινε οταν ο συζυγος της την εγκατελειψε για μια αλλη γυναικα και η Κριστι εφθασε στα προθυρα της καταθλιψης.
Ευτυχως, ο δευτερος συζυγος της της φερθηκε καλυτερα και εμεινε διπλα της σε ολη την υπολοιπη ζωη της, αν και ηταν αρκετα χρονια νεωτερος της.
Αυτα και πολλα αλλα ακομα, τα περιγραφει η συγγραφεας στην αυτοβιογραφια της (εκδοσεις Λυχναρι) την οποια δεν ειδα να εχεις ακομη στη συλλογη σου, αλλα ειμαι σιγουρη οτι συντομα θα γινει κι αυτο!

perlastar
23-09-13, 20:41
Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα και τις διευκρινίσεις Bambinella! Nαι, όπως τα περιγράφεις είναι, εσύ το ανέλυσες καλύτερα. Συμφωνώ για την Αριάδνη Όλιβερ, εμένα ειλικρινά με εκνευρίζει πολύ ο ιδιότροπος χαρακτήρας της και δεν μου αρέσουν τα βιβλία στα οποία εμφανίζεται. Σωστά, την αυτοβιογραφία δεν την έχω ακόμα, πρέπει να την πάρω κάποια στιγμή!

αριαδνη
24-09-13, 11:02
Παιδιά να κάνω την ανατροπή: Τα δύο πιο σκοτεινά βιβλία της Κριστι κατα την γνώμη μου μέχρι τωρα που διάβασα είναι ''οι άγγελοι δεν φλυαρούν'' και το ''πάρτυ'' που εμφανίζεται η Αριάδνη Όλιβερ και καλεί επίσης μετά τον Πουαρό.

Επίσης τεξτερ και περλασταρ έχετε κάνει πολύ καλή μελέτη και ανάλυση πάνω στον Κουίν το δίχως άλλο. Παιδιά θα ξαναεκδοθεί νέο, συγχρονο βιβλίο με τον Πουαρό, έχετε ακούσει κάτι, φυσικά από άλλη συγγραφέα:)

bambinella 100
24-09-13, 11:30
Παιδιά θα ξαναεκδοθεί νέο, συγχρονο βιβλίο με τον Πουαρό, έχετε ακούσει κάτι, φυσικά από άλλη συγγραφέα.
Προσωπικα δεν εχω ακουσει τιποτα, αλλα για να το λες κατι θα ξερεις. Για πες μας περισσοτερα....
Μακαρι να μη γινει ομως. Καποια πραγματα πρεπει να τα αφηνουμε οπως ειναι και εκει οπου ανηκουν. Και ο Πουαρο ανηκει στην Αγκαθα!

αριαδνη
24-09-13, 11:33
Μπάμπι δεν μπορώ να βρω λινκ:)ειδάλλως θα σας έλεγα περισσότερα για το εγχείρημα

bambinella 100
24-09-13, 11:56
Δεν πειραζει. Ισως καποια αλλη στιγμη....

Wally
24-09-13, 12:21
Βρηκα την αναφορα εδω (http://www.telegraph.co.uk/culture/books/booknews/10283628/New-Poirot-book-to-be-published-with-permission-of-Agatha-Christies-family.html)

bambinella 100
24-09-13, 12:30
Aντε να βγει και κανενας καινουργιος Σερλοκ Χολμς, Σαϊμον Τεμπλαρ, Φιλιπ Μαρλοου και παει λεγοντας.
Αφηστε ησυχους τους νεκρους και παψτε να τα ξεπουλατε ολα για το παραδακι. Τοσο πολυ πεινατε;

αριαδνη
24-09-13, 12:51
Βρηκα την αναφορα εδω (http://www.telegraph.co.uk/culture/books/booknews/10283628/New-Poirot-book-to-be-published-with-permission-of-Agatha-Christies-family.html)

οπότε είναι αλήθεια:). Να πω επίσης πως συμπάθησα πολύ τον Πουαρό στο ''έγκλημα στον νείλο'', νομίζω πως εδώ φάνηκε τέλεια ο χαρακτήρας του.

Thor
24-09-13, 14:30
Aντε να βγει και κανενας καινουργιος Σερλοκ Χολμς, .....

Σέρλοκ Χολμς έχει βγει και μάλιστα έχει κυκλοφορήσει και στα ελληνικά (http://www.anubis.gr/books.asp?BID=1519) Το έχω διαβάσει και κατά τη γνώμη μου δεν είναι κακό, όμως μοιραία θα συγκρίνεται με τον αυθεντικό Σέρλοκ Χολμς και μοιραία θα χάνει από αυτή τη σύγκριση. Αν ο ήρωάς του είχε ένα διαφορετικό όνομα θα ήταν πολύ καλύτερα

bambinella 100
24-09-13, 14:55
Koιτα να δεις που ανεφερα τυχαια τον Σερλοκ Χολμς και τελικα εγινε κι εκει το κακο!
Τελος παντων, εγω ο,τι ειχα να πω το ειπα. Ευχαριστω, Thor.

αριαδνη
24-09-13, 14:55
Οποτε θορ, θα περιμένουμε σίγουρα να μεταφραστεί και το νέο βιβλίο του Πουαρό , ελπίζω να έχει κάτι από Αγκάθα!

bambinella 100
24-09-13, 15:00
Eλπίζω να έχει κάτι από Αγκάθα!
Θα εχει. Την καταρα της. :D

αριαδνη
24-09-13, 15:03
Χα, χα, λες;;; τοτε πρέπει να γραφτεί ένα άλλο βιβλίο, ''η κατάρα της Αγκάθα'':)σε στυλ μεταφυσικό

Thor
24-09-13, 15:06
Η γνώμη μου είναι ότι αν το βιβλίο είναι αξιοπρεπές και θα μπορούσε να σταθεί μόνο του αδικείται από το συγγραφέα του γιατί πάντα θα είναι στη σκιά των αυθεντικών βιβλίων της Αγκάθα Κρίστι. Αν είναι αρπαχτή μόνο για βγει το μεροκάματο δεν έχει λόγο ύπαρξης. Όπως και να χει είμαι ενάντιος σε τέτοιες κινήσεις

texter
24-09-13, 15:44
Προσωπικα δεν εχω ακουσει τιποτα, αλλα για να το λες κατι θα ξερεις. Για πες μας περισσοτερα....
Μακαρι να μη γινει ομως. Καποια πραγματα πρεπει να τα αφηνουμε οπως ειναι και εκει οπου ανηκουν. Και ο Πουαρο ανηκει στην Αγκαθα!

Εννοειτε μακαρι να μην γινει. οσο μου αρεσει η αγκαθα (ανυσηχητικα πολλυ :)) τοσο δεν θελω να βγει δηλαδη θα ειναι απελπισια δεν το σχολιαζω καν. Και με ποιο δικαιωμα μπορει να το κανει αυτο. Εχει τα πνευματικα δικαιωματα και ολα αυτα; Υπαρχει η αυλαια τι θα κανει Μαγικα;;;;;;; Ελεος.

bambinella 100
24-09-13, 16:38
Τα πνευματικα δικαιωματα παραχωρηθηκαν απο την οικογενεια της Αγκαθα, texter. Δεν ειναι εκει το θεμα.
Ειναι ολα τα υπολοιπα.

perlastar
24-09-13, 17:43
Παιδιά να κάνω την ανατροπή: Τα δύο πιο σκοτεινά βιβλία της Κριστι κατα την γνώμη μου μέχρι τωρα που διάβασα είναι ''οι άγγελοι δεν φλυαρούν'' και το ''πάρτυ'' που εμφανίζεται η Αριάδνη Όλιβερ και καλεί επίσης μετά τον Πουαρό.

Επίσης τεξτερ και περλασταρ έχετε κάνει πολύ καλή μελέτη και ανάλυση πάνω στον Κουίν το δίχως άλλο. Παιδιά θα ξαναεκδοθεί νέο, συγχρονο βιβλίο με τον Πουαρό, έχετε ακούσει κάτι, φυσικά από άλλη συγγραφέα:)

Σ'ευχαριστώ Αριάδνη, λατρεύω τις ιστορίες με τον Κουίν και έχει πολύ ζουμί για μελέτη! Τώρα το μαθαίνω αυτό που λέτε για τον Πουαρό κι έγινα έξω φρενών! Ντροπή στην οικογένεια της Κρίστι αν όντως γίνει αυτό, κανείς δεν έχει αφήσει τίποτα όρθιο για το χρήμα! Θα τρίζουν τα κόκκαλα της Άγκαθα!

texter
25-09-13, 13:22
Σε ευχαριστω και εγω με την σειρα μου Αριαδνη! Ειναι ενα ενδιαφερον βιβλιο για μελετη οπως ειπε και η Περλασταρ.

Τωρα σχετικα με το αλλο θεμα. Ελεος γιατι να δοθουν τα δικαιωματα. Το θεμα ειναι οτι δεν καταλαβαινουν απλα πραγματα. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΩΣΟΠΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΑΛΛΑ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ. Δηαλδη επειδη ειναι ο Πουαρο θα ειναι ωραιο;;;;;;;;;;;;;;;; Θα μπορουσε να κανει μονη της ενα αλλο δεν ειναι αναγκη να αντιγραφει και αν δεν μπορει ας κανει κατι αλλο. Αλλα σε αυτον τον κοσμο το ΠΑΝ ειναι το λεφτα.

bambinella 100
09-10-13, 11:42
Κατι που αρεσε πολυ στην Αγκαθα και το χρησιμοποιουσε συχνα ηταν τα ποιηματακια και τραγουδακια, παιδικα συνηθως, που εβαζε στους τιτλους των βιβλιων της.
Οταν η γλυκια αθωοτητα ενος ποιηματος αποτελει τη βαση ενος σχεδιου δολοφονιας, αυτο ειναι κατι που καθισταται φοβερα ανατριχιαστικο.
Προσπαθησα να συγκεντρωσω τους τιτλους αυτους:

A pocket full of rye
And then there were none
Sad cypress
Postern of fate
Three blind mice
By the pricking of my thumbs
Come tell me how you live
Endless night
Five little pigs
Taken at the flood
Hickory dickory dock
Mrs McGinty's dead
One two buckle my shoe
Four and twenty blackbirds
The mirror crack'd from side to side

perlastar
09-10-13, 13:13
Kαλή δουλειά έκανες! Το πιο ανατριχιαστικό ποιηματάκι για μένα, αλλά και για πολλούς πιστεύω, είναι του And then there were none. Ξέρω ότι μάζεψες μόνο τους τίτλους των βιβλίων, απλά να προσθέσω ότι το ποιηματάκι στην ιστορία Τhree blind mice είναι το δεύτερο που με ανατριχάζει περισσότερο.

bambinella 100
09-10-13, 13:33
Σ' ευχαριστω, perlastar. Το Three blind mice ειναι το ποιηματακι του διασημου εργου της Αγκαθα, Ποντικοπαγιδα.
Ωστοσο, εκτος απο την Ποντικοπαγιδα η συγγραφεας το χρησιμοποιησε ως τιτλο μιας μικρης ιστοριας που αργοτερα εγινε και ραδιοφωνικο εργο.
Οποτε το προσθετω κι αυτο...

texter
09-10-13, 14:20
Πολυ καλη δουλεια. Πολλες φορες η Αγκαθα Κριστι χρησιμοποιουσε ποιματακια σαν σχεδιο δοδλοφονιας αλλα και χωρις να αποτελουν μερος του σχεδιου οπως για παραδειγμα στο ο <<φονος ειναι ευκολος>>.

bambinella 100
12-10-13, 10:44
Διαγωνισμος αστυνομικου βιβλιου στο σαϊτ της Κριστι.
Oτι και καλα, ολοι αυτοι θα γινουν Αγκαθα....
Δε λεω πως δεν υπαρχουν αλλοι αξιολογοι συγγραφεις αστυνομικων εργων και καποιοι απο αυτους εκκολαπτομενοι και αγνωστοι ακομα, αλλα σαν την Αγκαθα εξαιρετικα δυσκολο να γινει κανεις. Και ποσοτικα να το παρουμε, η γυναικα εμπνευστηκε καμια διακοσαρια πανεξυπνα εγκληματα, αν συμπεριλαβουμε και τα διηγηματα της.
Ποιος αλλος το κατορθωσε αυτο μεχρι στιγμης;

texter
12-10-13, 12:53
Γινεται διαγωνισμος με κριτες τον ανιψιό της Αγκαθα τον εκδοτη της και εναν συγγραφεα θριλερ. Θ βλεπουν πιο ειναι το καλυτερο κφαλαιο καθε διαγωνιζομενου και θα συνθεσουν το βιλιο.

Στην αρχη θα την παρουν βοηθεια απο το murder is anounced.

Eπησις η τετραδα πουρο χαστινγκς τζαπ και λεμον ξαναγυρνα. στο οι μεγαλοι τεσσερις.

bambinella 100
12-10-13, 13:17
Εχω διαβασει, texter, τους Μεγαλους τεσσερις. Ειναι κατασκοπικου στυλ και σιγουρα δεν ανηκει στα αγαπημενα μου.

perlastar
12-10-13, 14:18
Συμφωνώ bambinella ότι σαν την Κρίστι είναι πολύ δύσκολο και σχεδόνα απίθανο να γίνει κανείς. Επίσης συμφωνώ για τους Μεγάλους τέσσερις. Πολύ μπέρδεμα και κατασκοπεία έπεσε κι επίσης...

ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILER!!!

Μου την έδωσε στα νεύρα που για λίγο νόμισα ότι έχασα τον πολυαγαπημένο μου Πουαρό. Τέτοια παιχνίδια με τον αγαπημένο μου ντετέκτιβ δεν μου αρέσουν! Αχιλλέας Πουαρό και βλακείες...

bambinella 100
12-10-13, 17:48
Δεν το ειχα στο νου μου για σημερα, αλλα υστερα απο μια κουβεντα που ειχα ... με τον Pulp, και αφου σας εχω ταξει περισσοτερα διηγηματα της Αγκαθα, σημερα θα μιλησουμε για το βιβλιο Σταχτη στα ματια (Dead man's mirror).
Ειναι μια συλλογη πεντε αστυνομικων γριφων εκ των οποιων τη λυση του πρωτου βρισκει ο διασημος Ηρακλης Πουαρω, ενω στους υπολοιπους τεσσερις δε συμμετεχει. Αυτη η πρωτη ιστορια ειναι και η μεγαλυτερη σε ογκο, καθως καλυπτει περισσοτερο απο το μισο βιβλιο και ειναι αυτη που του δανειζει και τον τιτλο της.
Oι ιστοριες ειναι οι εξης:

1. Σταχτη στα ματια
2. Το κοκκινο σινιαλο
3. Ατυχημα
4. Ο τεταρτος ανθρωπος
5. Η τρελα του Γρηνσω

http://www.lyhnari.gr/photos/a206.jpg

texter
12-10-13, 20:52
Δεν ειναι το θεμα να γινει καποιος Κριστι δεν γινεται γιαυτο ο διγωνισμος κανεις δεν μπορει να την φτασει. Απλως το κανουν για διασκεδαση και μια ευχαριστη εμπειρια.

perlastar
12-10-13, 21:22
Ναι, συμφωνώ ότι είναι για την εμπειρία και τη διασκέδαση, απλά με ενοχλεί που η αρχή θα γίνει με βάση βιβλίο της Κρίστι και επίσης το ότι θα το συνθέσουν με κεφάλαια από διαφορετικούς διαγωνιζόμενους. Δεν θα είχα πρόβλημα αν έκαναν έναν πιο αξιοπρεπή διαγωνισμό και καλούσαν τους διαγωνιζόμενους να γράψουν ένα ολόκληρο διήγημα ή μυθιστόρημα. Αυτές οι μίξεις με ενοχλούν, επειδή ασχολούμαι κι εγώ γενικά με τη συγγραφή και το θεωρώ ένα σοβαρό θέμα, δεν μου αρέσουν τέτοια παιχνίδια.

bambinella 100
12-10-13, 22:42
Τωρα αυτο με τη συνθεση κεφαλαιων απο διαφορετικους διαγωνιζομενους τι αποτελεσμα θα βγαλει;
Δυο λαλουν και τρεις χορευουν.

texter
13-10-13, 15:47
Εμενα μου αρεσε πολυ σαν ιδεα αλλα ειναι καποια σημεια που δεν μου αρεσουν. Για παραδειγμα η συνθεση κεφαλαιων δεν μου αρεσει γιατι ο καθενας γραφει διαφορετικα με αλλο στυλ. Οπως και η αρχη απο την Κριστι δεν μου φαινεται πολυ καλο.

bambinella 100
28-11-13, 13:07
Ενα εκπληκτικο μυθιστορημα της Αγκαθα Κριστι που το εγραψε το 1931 με τιτλο The Sittaford mystery, χωρις να περιλαμβανει κανενα απο τα γνωστα λαγωνικα που βρισκουν τη λυση του μυστηριου.
Πολλοι οι υποπτοι σε ενα χιονισμενο τοπιο και η διηγηση της Κριστι απο αυτες που δε σου επιτρεπουν να αφησεις το βιβλιο απ' τα χερια σου. Πρεπει να ηταν στις πολυ καλες στιγμες της οταν το εγραφε. Οσο για τον ενοχο, πραγματικη αποκαλυψη!
Βιβλιο που ενδεικνυται απολυτα τωρα με το κρυο και με τα Χριστουγεννα που ερχονται. Δεν ειναι χριστουγεννιατικο, αλλα το χειμωνιατικο σκηνικο και η ολη ατμοσφαιρα που αποπνεει το καθιστουν ιδανικο για την εποχη.
Η υποθεση εχει με λιγα λογια ως εξης:
Εξι ανθρωποι συγκεντρωνονται στο σπιτι του ενος απο αυτους για μια παρτιδα μπριτζ.
Τελικα το μπριτζ αναβαλλεται γιατι εχουν μια καλυτερη ιδεα: Να παιξουν ενα πνευματιστικο παιχνιδι γυρω απ' το μεγαλο δρυινο τραπεζι. Το παιχνιδι αρχικα ειναι πολυ διασκεδαστικο μεχρι τη στιγμη που προφητευεται ο βιαιος θανατος ενος ανθρωπου στις 5.25΄το απογευμα της ιδιας μερας.
Πραγματι, λιγα χιλιομετρα πιο περα ενας ανθρωπος δεχεται ενα βαρυ χτυπημα στο κεφαλι με μια σακουλα γεματη αμμο ακριβως την ωρα που λεει το πνευμα!

http://pics.ricardostatic.gr/14_716711430_Big/logotexnika/ena-minuma-gia-fono-minuma-apo-to-uperperan-agkatha-kristi.jpg

metalcandyman
28-11-13, 13:23
Πολυ ενδιαφερον ακουγεται θα ψαξω να το βρω και να το διαβασω.Εδω και λιγο καιρο παρακολουθω απο την αρχη την σειρα ''poirot'' που πραγματικα την λατρευω και ποτε δεν εχω δει ολα τα επεισοδια απο την αρχη.Το επεισοδιο που ειδα χθες και πραγματικα μαρεσε παρα πολυ και ειναι μεγαλου μηκους ειναι το ''The ABC Murders''.Εξαιρετικο πραγματικα.

bambinella 100
28-11-13, 13:53
Εσυ, metalcandyman, που εχεις ολοκληρη συλλογη απο εργα της Κριστι, δεν μπαινεις καν στο μπελα να βγεις εξω να αγορασεις το βιβλιο που θελεις να διαβασεις.
Απλως πηγαινεις μεχρι τη βιβλιοθηκη σου! :)
Κι εγω ξαναπιασα τον τηλεοπτικο Πουαρω το καλοκαιρι που μας περασε και ειδα ολα τα επεισοδια ενα - ενα ως το τελος. Εξαιρετικη σειρα και ο David Suchet ο καλυτερος Πουαρω που ειδα ποτε. Μοναδικος!
Το ABC murders ειναι σιγουρα ενα απο τα καλυτερα εργα της συγγραφεως. Μεταφερθηκε πολυ ωραια στη μικρη οθονη, αλλα το απολαυσα ακομα περισσοτερο οταν το διαβασα. Ειχες δικιο που σου αρεσε τοσο.
Ξεχωρισα κι εγω καποια τηλεοπτικα επεισοδια και αφου τα ειδα σχετικως προσφατα, τα θυμαμαι καλα:
Τhe sad cypress, One two buckle my shoe, The clocks, Hickory dickory dock, The murder of Roger Ackroyd και το πολυαγαπημενο μου After the funeral που το ειδα δυο - τρεις φορες.
Αυτο που δε μου αρεσε καθολου ηταν το Murder on the Orient Express. Ουτε ως βιβλιο μου αρεσε ποτε, αλλα το συγκεκριμενο επεισοδιο ειχε πολλα μειονεκτηματα στην τηλεοπτικη μεταφορα του. Δε θελω ομως να επεκταθω ακομα περισσοτερο γιατι βρισκομαι ηδη εκτος θεματος.

metalcandyman
28-11-13, 14:03
Ετσι ακριβως οπως τα λες ειναι bambinella.Παντως σε περιπτωση που δεν το ξερεις εχει παιχτει και ο κυκλος νουμερο 13 και συγκεκριμενα το πεμπτο και τελευταιο επεισοδιο του κυκλου με το ονομα Curtain: Poirot's last case παιχτηκε στης 13 νοεμβριου και δεν ξερω αν υπαρξει και κυκλος νουμερο 14.Εξαιρετικος ο David Suchet επισης παρα τα 67 του χρονια.

bambinella 100
28-11-13, 14:40
Ελπιζω να ερθει ο 13ος κυκλος και σε εμας. Ειδικα την Αυλαια θα ηθελα πολυ να τη δω, μια που δεν εχω διαβασει το ομωνυμο βιβλιο.
Ειναι η τελευταια υποθεση του Πουαρω που γερος πια επιστρεφει στο Σταϊλς εκει οπου ξεκινησε την πρωτη του υποθεση. Συγκινηση!

metalcandyman
28-11-13, 14:50
Για να δωσω και ενα μικρο spoiler ο πουαρο στο τελευταιο επεισοδιο ειναι σε αναπηρικο καροτσακι και γενικα ειναι πολυ συγκηνητικο;)

bambinella 100
28-11-13, 14:55
Το δαιμονιο πνευμα του ομως, δεν φαινεται να ειναι καθολου αναπηρο. Αλλωστε μονο μ' αυτο δουλευε.
Παντα ειναι πολυ συγκινητικο οταν υστερα απο πολλα χρονια επιστρεφεις εκει οπου ξεκινησες.

perlastar
28-11-13, 18:07
To The Sittaford mystery είναι πράγματι πολύ ωραίο Bambinella, και όντως για χειμώνα ότι πρέπει!

Για το Murder on the Orient Express εγώ έχω άλλη άποψη, είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία της Κρίστι, ενώ για την ταινία συμφωνώ.

Όσο για το Curtain, είχα την τύχη να το δω στην πρεμιέρα που έκανε στις 13 του μήνα που λέει και ο metalcandyman, εδώ στο UK. To περίμενα πώς και πώς και ήξερα ότι θα συγκινηθώ. Όντως συγκινήθηκα, αλλά δεν ήταν αυτό που περίμενα. Καλό γενικά, αλλά στο τέλος μου τα χάλασε, νομίζω ότι θα έπρεπε να το είχαν κλείσει διαφορετικά και πιό ανθρώπινα. Δεν λέω άλλα, μέχρι να το δείτε κι εσείς :)

bambinella 100
28-11-13, 19:20
Εισαι τυχερη που ειδες το Curtain, perlastar! Μακαρι να το δουμε συντομα κι εμεις.
Σ' ευχαριστω για τις τοσο ενδιαφερουσες πληροφοριες που μας εδωσες γι' αυτο.

αριαδνη
28-11-13, 19:25
Το ένα μηνυμα για φόνο είναι ότι πρέπει για Χριστούγεννα, μιας και η υπόθεση ξετυλίγεται στο χιονι που παιζει ρόλο. Ετοιμάζομαι να διαβάσω το ''ποιος σκότωσε τον Ακρουντ'', ελπίζω να αξίζει:)

katerinak
28-11-13, 21:31
Το ένα μηνυμα για φόνο είναι ότι πρέπει για Χριστούγεννα, μιας και η υπόθεση ξετυλίγεται στο χιονι που παιζει ρόλο. Ετοιμάζομαι να διαβάσω το ''ποιος σκότωσε τον Ακρουντ'', ελπίζω να αξίζει:)

αριαδνη μου αξιζει και με το παραπανω το βιβλιο ''ποιος σκοτωσε τον Ακροϊντ'',ειναι το 1ο βιβλιο που διαβασα και ενθουσιαστηκα γιατι ειναι ανατρεπτικο..:sealed:

D@redevil
28-11-13, 22:35

....και αν μπορείς, διάβασέ το στα αγγλικά! ;) ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΟ! ;)

bambinella 100
29-11-13, 12:03
Ποστ #25

Και πανω απ' ολα: Το βιβλιο αυτο εχει ενα χαρακτηριστικο που μοναχα αλλο ενα βιβλιο απο τα τοσα της συγγραφεως εχει ακομα. Ενα χαρακτηριστικο που το κανει εντελως ξεχωριστο και το αναγει απο απλη αστυνομικη ιστορια σε μεγαλοφυες δημιουργημα.

Το Ποιος σκοτωσε τον Ακροϊντ ειναι αυτο το αλλο βιβλιο που μαζι με την Ατελειωτη νυχτα εχουν το χαρακτηριστικο που εντυπωσιαζει.

katerinak
29-11-13, 12:27
Ποστ #25

Το Ποιος σκοτωσε τον Ακροϊντ ειναι αυτο το αλλο βιβλιο που μαζι με την Ατελειωτη νυχτα εχουν το χαρακτηριστικο που εντυπωσιαζει.

ΒΒ το βιβλιο "ατελειωτη νυχτα" δεν το διαβασα αλλά μ αυτο το ποστ που εκανες νομιζω οτι καταλαβα ποιο ειναι το κοινο χαρακτηριστικο..:sealed:

αριαδνη
29-11-13, 12:53
Ανυπομονώ;)να το πιάσω με τόσα που άκουσα

bambinella 100
29-11-13, 18:02
ΒΒ το βιβλιο "ατελειωτη νυχτα" δεν το διαβασα αλλά μ αυτο το ποστ που εκανες νομιζω οτι καταλαβα ποιο ειναι το κοινο χαρακτηριστικο.

Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταλαβει κανεις αυτο το χαρακτηριστικο, αν δεν εχει διαβασει και τα δυο βιβλια.

Thor
01-12-13, 12:04
Και εγώ το πρώτο βιβλίο της Κρίστι που διάβασα ήταν το Ποιος σκότωσε τον Ακρόϊντ. Σε χριστουγεννιάτικη Κρίστι να πρωτείνω τα Εφιαλτικά Χριστούγεννα με τον Πουαρό που (όπως φαίνεται και από τον τίτλο) λαμβάνει χώρα Χριστούγεννα

Aγγελίνα
01-12-13, 19:46
To πρώτο βιβλίο της Κρίστι που διάβασα, στο γυμνάσιο ήμουν, ήταν η "Ποντικοπαγίδα". Μου είχε κόψει την ανάσα! Αργότερα, που το ξαναδιάβασα, απόρησα γιατί. Έχει γράψει πολύ καλύτερα. Τα έχω διαβάσει σχεδόν όλα και στα ελληνικά και στο πρωτότυπο. Κάποια αριστουργήματα, κατά την άποψή μου, όπως το "Τaken at the flood" ή το "Five little pigs" είναι παραγνωρισμένα, ενώ άλλα, όπως το "Έγκλημα στο Όριαν Εξπρές", τα θεωρώ υπερτιμημένα.

Το "Ποιος σκότωσε τον Ακρόϋντ" και το "Ατελείωτη νύχτα" είναι από τα πολύ πολύ καλά της. Πάντως, αυτό που με φρίκαρε νομίζω περισσότερο από όλα, ήταν το "Οι άγγελοι δε φλυαρούν".

Το "Αυλαία" είναι ελεεινό! ΕΛΕΕΙΝΟ! Όποιος το διάβασε, πιστεύω πως καταλαβαίνει τι λέω.

perlastar
02-12-13, 01:28
Ειναι εξαιρετικα δυσκολο να καταλαβει κανεις αυτο το χαρακτηριστικο, αν δεν εχει διαβασει και τα δυο βιβλια.

Όντως έτσι είναι. Εγώ αυτό που έπαθα με αυτό το κοινό χαρακτηριστικό, είναι να το βρω εκνευριστικό στην περίπτωση του Ακρόυντ και ωραίο στην περίπτωση της Ατελείωτης Νύχτας. Δεν ξέρω ακόμα γιατί, ίσως η γενικότερη ατμόσφαιρα μυστηρίου και ο ρομαντισμός της Ατελείωτης Νύχτας βοήθησε σ'αυτό.

Όσο για την Αυλαία, εγώ δεν θα το χαρακτήριζα "ελεεινό" όπως η Αγγελίνα, κατά τη γνώμη μου είναι αρκετά ωραίο, απλά έχει κάποια ενοχλητικά στοιχεία, κυρίως από ιδεολογικής άποψης. Είναι έξυπνα τα ερωτήματα που θέτει, αλλά διαφωνώ με τη στάση του Πουαρό σ'αυτό το βιβλίο.

αριαδνη
02-12-13, 14:20
Αγγελίνα και εγω με το οι άγγελοι δεν φλυαρούν φρίκαρα, θα γινότανε σπουδαίο θρίλερ κάτι σαν τα πουλιά του χιτσόσκ

texter
02-12-13, 21:54
αδιαμφισβήτητα το <<οι αγγελοι δεν φλυαρουν>> ειναι το πιο ανατριχιαστικο εργο της Αγκαθα. πολυ αγωνια μυστηριο και στο τελος η κορυφωση! Παντως αν και υπαρχουν χριστουγεννιάτικα βιβλία της Αγκάθα προτιμαω να διαβαζω Ντίκενς τα Χριστούγεννα.

Aγγελίνα
03-12-13, 09:19
Αλήθεια, γιατί δεν έχει γίνει ταινία το "Οι άγγελοι δε φλυαρούν;" Μπορώ να το φανταστώ με τη Maggie Smith πρωταγωνίστρια...εντάξει, κάποια χρόνια νωρίτερα. Τη λατρεύω αυτή την ηθοποιό, τη βρήκα εξαιρετική στο "Εγκλημα στο Γκόσφορντ Παρκ", που ήταν κάπως σχετικό θεματολογικά. Ξέρει κανείς αν έχει παίξει σε άλλη ταινία μυστηρίου;

texter, συμφωνώ για τον Ντίκενς! Πριν από κανένα χρόνο διάβαζα μανιωδώς και ακαταλήπτως Κρίστι κι είχα πάθει overdose. Ήταν η εποχή που συμπλήρωσα τη συλλογή μου. Τώρα κάνω διάλειμμα με συγγραφείς των φιορδ. :D

Δε μπορώ να δεχτώ ότι, στο ηλιοβασίλεμα της ζωής και της καριέρας του, ο Πουαρώ θα έκανε φόνο, ούτε θα αυτοκτονούσε, whatever the reason. Ενα κάρο σαχλαμάρες. Ακριβώς επειδή συνολικά θαυμάζω τόσο το έργο της Κρίστι, για μένα, σαν αναγνώστρια, ήταν προδοσία και μάλιστα άνευ λόγου και αιτίας. Μια αψυχολόγητη και βλακώδης κίνηση που εξακολουθεί να με εξοργίζει, όποτε το θυμάμαι.

texter
03-12-13, 19:41
το <<οι άγγελοι δεν φλυαρούν>> έχει γινει ταινία στα γαλλικά με τους catherin frot και andre dussollier πρωσοπικά δεν μου αρεσε και πολυ αλλα ξερω οτι εχει γίνει και με την μις Μαρπλ αν και δεν την εχω δει.

αριαδνη
07-12-13, 18:26
Παιδιά ο ''Ακρούντ'' δεν μου πολύαρεσε , επίσης η ανατροπή στο τέλος που γίνεται μου θύμισε ένα άλλο βιβλίο της Αγκάθας, όχι πάντως αυτό που σχολίασε η Κατερίνα με την μπάμπι, δεν λέω φυσικά ποιο! επίσης το τέλος μου φάνηκε αξιοπερίεργο:Oκαθως δεν καταλαβαινω γιατι ο δολοφόνος δεν δίδεται στην δικαιοσύνη( άλλο ένα σκοτεινό σημείο) Πιο δυνατά μέχρι σημερα θεωρω το ''οι αγγελοι δεν φλυαρουν'' . ''τα αστρα μιλούν για θάνατο'' το εγκλημα στο νείλο'' και το ''πάρτυ'' και ''10 μικροί νέγροι''!

Aγγελίνα
07-12-13, 18:43
το <<οι άγγελοι δεν φλυαρούν>> έχει γινει ταινία στα γαλλικά με τους catherin frot και andre dussollier πρωσοπικά δεν μου αρεσε και πολυ αλλα ξερω οτι εχει γίνει και με την μις Μαρπλ αν και δεν την εχω δει.

Για τη γαλλική δε γνωρίζω αλλά δε θα το ψάξω, γιατί δεν έχω την παραμικρή επιθυμία να ακούσω τον Τόμμυ και την Τούπενς να μιλάνε γαλλικά, έκανα στο γυμνάσιο και τα απεχθάνομαι. Το άλλο επίσης δεν το γνωρίζω, είναι του BBC? Πάντως αναφερόμουν σε επεισόδιο-τηλεταινία, αλλά κινηματογραφική. Νομίζω το σενάριο έχει όλα τα φόντα.

Αριάδνη, σου απαντάω σε spoiler.

Στον Ακρόυντ, η εξιστόριση γίνεται από το δολοφόνο, στο σημείωμα που αφήνει πριν αυτοκτονήσει. Αν θυμάμαι καλά, ο Πουαρώ τον "αφήνει" να επιλέξει ανάμεσα στην παράδοση και την αυτοκτονία, όπως κάνει και με άλλους ενόχους σε άλλα βιβλία. Προφανώς, σου θύμισε το "Ατελείωτη νύχτα", όπου αφηγητής είναι και πάλι ο δολοφόνος, λίγο πριν του επιβληθεί η θανατική ποινή.

αριαδνη
08-12-13, 16:57
Αγγελίνα δεν μπορω να βάλω πλοκή αλλιως θα σου ελεγα κάποια πράγματα πιο λεπτομερώς:) γυρω από τον Ακρουντ, όχι δεν μου έρχεται στο μυαλό η ατελείωτη νύκτα, την οποια δεν έχω διαβάσει κιολας:Dαλλά άλλο βιβλίο. Δεν ήξερα πως ο Πουαρό αφήνει κάποιους ενόχους να επιλέξουν...φυσικά υπήρχε και η θανατική ποινή τοτε...

Aγγελίνα
08-12-13, 17:18
Ποιο βιβλίο σου θυμίζει ο Ακρόυντ;

Παρόμοια περίπτωση, όπου ο Πουαρώ αφήνει το δολοφόνο να επιλέξει το τέλος του, υπάρχει και σε ένα άλλο υπέροχο βιβλίο, το "Τραγικό ιντερμέτζο". Από τα καλύτερα της Κρίστι, για μένα.

αριαδνη
09-12-13, 09:49
Αγγελίνσ θα σου έγραφα λεπτομερως την σκέψη μου αλλά δεν μπορω να βάλω σποιλερ, οπότε δωρον-άδωρον και εδώ πρέπει να μπουν, είναι το θέμα;)τέτοιο, πάντως ουτε το τραγικό ιντερμετζο μου θύμισε που το βρηκα και εγω καταπληκτικό και περισσότερο ψυχογραφικό! Τωρα που το λες καλή μου, εχει στοιχεία

Aγγελίνα
09-12-13, 18:54
Ξανάρχισα να διαβάζω τον Ακρόϋντ, για νιοστή φορά. :)

perlastar
09-12-13, 19:56
Παιδιά ο ''Ακρούντ'' δεν μου πολύαρεσε , επίσης η ανατροπή στο τέλος που γίνεται μου θύμισε ένα άλλο βιβλίο της Αγκάθας, όχι πάντως αυτό που σχολίασε η Κατερίνα με την μπάμπι, δεν λέω φυσικά ποιο! επίσης το τέλος μου φάνηκε αξιοπερίεργο:Oκαθως δεν καταλαβαινω γιατι ο δολοφόνος δεν δίδεται στην δικαιοσύνη( άλλο ένα σκοτεινό σημείο) Πιο δυνατά μέχρι σημερα θεωρω το ''οι αγγελοι δεν φλυαρουν'' . ''τα αστρα μιλούν για θάνατο'' το εγκλημα στο νείλο'' και το ''πάρτυ'' και ''10 μικροί νέγροι''!

Συμφωνώ για τον Ακρόυντ Αριάδνη, δεν μου άρεσε και με εκνεύρισε κιόλας. Δεν μου βγαίνει να το διαβάσω δεύτερη φορά. Τα άλλα βιβλία που αναφέρεις ανήκουν και στα δικά μου αγαπημένα, είναι όντως υπέροχα!

αριαδνη
07-01-14, 10:50
http://www.allthetests.com/quiz11/quiz/1102727600/Which-Agatha-Christie-Detective-Are-You

ένα ωραιο κουιζ, παιδιά μπορει να σας βγει ντετέκτιβ του αντιθετου φυλλου, δεν εχει σημασία! είναι αν ο τροπος που ψάχνετε τα πράγματα ταιριαζει με τον εκάστωτε ντετέκτιβ της Αγκάθας, εμενα μου βγαινει ανδρας:)πχ

bambinella 100
07-01-14, 13:42
Στο μεγαλυτερο ποσοστο ειμαι η Μις Μαρπλ!

katerinak
07-01-14, 13:55
Στο μεγαλυτερο ποσοστο ειμαι η Μις Μαρπλ!

ΒΒ κι εγω Μις Μαρπλ με ποσοστο γυρω στο 40%
ενω το ποσοστο για να ειμαι "Πουαρω" ειναι γυρω στο 20%

Kambia
07-01-14, 17:43
Lol 20% από όλους! Με πρώτο προφίλ 20% Miss Marple και τελευταίο 20% Poirot

D@redevil
07-01-14, 18:51
Και μένα με πενταχοτόμισε!

For 20 % you are: You are Parker Pyne!
For 20 % you are: You are Hercule Poirot!
For 20 % you are: You are Tuppence and Tommy Beresford.
For 20 % you are: You are Satterthwaite!
For 20 % you are: You are Miss Marple!
Όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα! :D

αριαδνη
07-01-14, 19:28
Καλά σε μενα σε μεγαλο βαθμό μου βγαζει τον Παρκερ αλλά δεν ξερω ποιος είναι , δεν τον έχω ακόμα συναντησει;)πιστευω!
μετα την Τουμπενς και τον Τομμυ! κορίτσια καντε και το τεστ της Ωστεν, εχει πλάκα

perlastar
08-01-14, 03:30
Σ'ευχαριστώ Αριάδνη, λατρεύω αυτά τα τεστ! Εγώ βγαίνω 30% Πάρκερ Πάιν, 20% Πουαρό, Μαρπλ και Σατερθγουέιτ και 10% Τόμμυ-Τούπενς. Ο Πάιν δεν είναι από τους πολύ αγαπημένους μου χαρακτήρες, αλλά τι να κάνουμε, έτσι λέει το τεστ!

Dare και Kambia, φοβερά τα αποτελέσματά σας, τέλεια σταθερότητα και ισορροπία χαρακτήρα :)

Thor
08-01-14, 09:40
Εγώ βγαίνω 40% Πάρκερ Πάιν.

Ο Πάρκερ Πάιν, Αριάδνη δεν έχει μεγάλη συμμετοχή στο έργο της Κρίστι. Σύμφωνα με την Βικιπέδια εμφανίζεται σε μόλις 3 βιβλία της, από τα οποία εγώ έχω διαβάσει το ένα στα φοιτητικά μου χρόνια, Το Οι 12 υποθέσεις του Μίστερ Πιν (ορθότερη μετάφραση του αυθεντικού τίτλου θα ήταν Ο Πάρκερ Πιν ερευνά, 1934) που αποτελεί και το κύριο βιβλίο του. Είναι μια συλλογή 12 διηγημάτων, τα οποία προσωπικά δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα. Επιπλέον εμφανίζεται σε άλλα 2 διηγήματα που εκδόθηκαν σε διαφορετικές συλλογές.

αριαδνη
08-01-14, 09:44
ω, ευχαριστω. Τι χαρακτήρα έχει θορ μου, να δουμε αν εχουμε στοιχεια του;

stayros
08-01-14, 09:58
For 40 % you are: You are Hercule Poirot!

For 30 % you are: You are Tuppence and Tommy Beresford.

For 20 % you are: You are Satterthwaite!

For 10 % you are: You are Parker Pyne!

Λιγο απ'ολα....:D

Thor
08-01-14, 10:06
Πάει καιρός που διάβασα το βιβλίο, απ'ότι θυμάμαι όμως Ο Πάιν είναι ένας μεγαλόσωμος συνταξιούχος κυβερνητικός υπάλληλος, που σκοπός των ερευνών του είναι να βοηθήσει τους πελάτες του να ξαναγίνουν ευτυχισμένοι. Οι πελάτες του τον πλησιάζουν παρακινημένοι από την διαφήμισή του στα προσωπικά των εφημερίδων όπου γράφει "Είσαι ευτυχισμένος; Αν όχι συμβουλέψου τον κύριο Πάρκερ Πάιν". Δεν ερευνά φόνους αλλά βοηθά τους πελάτες του να ξαναβρούν την χαρά στη ζωή τους. Βλέπεις ότι είναι ένας πιο χαμηλών τόνων ντετέκτιβ σε σχέση με τους Πουαρό και Μάρπλ οπότε δεν είναι παράξενο το ότι δεν είχε την επιτυχία των 2 άλλων :)

αριαδνη
08-01-14, 13:45
ωραια θορ, γιατι βγηκα 60% από Πάρκερ:)

perlastar
08-01-14, 22:55
Nα προσθέσω Αριάδνη, ότι ο Πάρκερ στην ουσία είναι ένας τσαρλατάνος! Τα μέσα που χρησιμοποιεί για να ικανοποιήσει τους πελάτες του μόνο δεοντολογικά δεν είναι. Τους κοροϊδεύει ελεύθερα, τους λέει ψέμματα, αλλά στο τέλος δεν έχουν τι να του πουν, γιατί με τον τρόπο του όντως τους αφήνει ικανοποιημένους! Άρα στην ουσία δεν είναι καν κανονικός ντετέκτιβ κι αυτό το έβρισκα εκνευριστικό πολλές φορές.
Όμως αν διαβάσεις όλες τις ιστορίες του, θα δεις ότι σε μερικές όντως λύνει δύο-τρία μυστήρια, αλλά πιο ελαφριάς φύσεως, καμία σχέση με τον Πουαρό. Νομίζω μία φορά μόνο διαλευκάνει έναν φόνο. Πάντως με τον καιρό τον συνήθισα και μου αρέσει το ότι, όπως και ο Πουαρό και η Μαρπλ, ο Πάιν γνωρίζει πολύ καλά την ανθρώπινη φύση και την ψυχολογία και είναι παρατηρητής των ανθρώπων, γι'αυτό και ξέρει τι θέλουν, παρ'όλο που είναι σαν ψεύτικος ντετέκτιβ τις περισσότερες φορές. Σε αντίθεση όμως με τους άλλους ντετέκτιβς της Κρίστι, του λείπει το συναίσθημα και λειτουργεί περισσότερο με ψυχρή λογική και στατιστικά στοιχεία της συμπεριφοράς των ανθρώπων (νομίζω ότι το προηγούμενο επάγγελμά του ήταν στατιστικολόγος).

Stratulator
22-01-14, 17:17
Αν και δεν είναι 'ρετρό' ,ίσως ενδιαφέρει τους "φανς" της Α.Κρίστι...

Παίζεται θεατρικό εμπνευσμένο από Κρίστι ,με τον Φερεντίνο ως Πουαρό.
Δηλαδή...ΕΛΕΟΣ!!

95493

Aγγελίνα
22-01-14, 17:42
Έλεος!!! Και τι γλυκανάλατο υφάκι είναι αυτό;; (εμότικον που φασκελώνει) Άπατο θα πάει, δεν το συζητώ! Μα σε ποιους απευθύνονται; :confused:

bambinella 100
22-01-14, 19:00
Δε γνωριζα τιποτε απολυτως για την υπαρξη της συγκεκριμενης παραστασης.
Η ζωη με διδαξε να κραταω σχεδον παντα μια επιφυλαξη για το καθετι, αλλα προσωπικα δεν αισθανομαι την παραμικροτερη επιθυμια να δω ενα τετοιο εργο.
Ακολουθει μια σελιδα με κριτικες του κοινου:

http://www.athinorama.gr/theatre/performanceratings.aspx?id=10031971

perlastar
24-01-14, 02:40
Φερεντίνος ως Πουαρό; Δεν χρειάζεται να μάθω τίποτα άλλο :banghead:

Aγγελίνα
24-01-14, 17:22
Πολύ αντιφατικές οι κριτικές. :xm:

perlastar
28-01-14, 18:54
Βρήκα κι εγώ ένα ωραίο κουιζ για την Κρίστι, το ποιό βιβλίο της είμαστε. Εμένα μου βγήκαν αυτά τα αποτελέσματα:
And then there were none-you enjoy making justice no matter what the cost. You like making murder into a game. Μου αρέσει αυτό, μιας και το συγκεκριμένο βιβλίο της είναι και το αγαπημένο μου. Και μου ταιριάζουν αρκετά μπορώ να πω. (Σημείωση: Επειδή κάποιοι παίρνουν τέτοια τεστ πιό πολύ στα σοβαρά απ'όσο πρέπει και ενδεχομένως μπορεί να παρεξηγούνται εάν σχολιάσει κάποιος π.χ το βιβλίο ή το χαρακτήρα της Κρίστι που τους βγήκε στο τεστ, να μην ξεχνάνε ότι αυτά τα τεστ είναι περισσότερο για διασκέδαση, ούτε έγκυρα είναι ούτε αξιόπιστα, οπότε τα αποτελέσματα δεν σημαίνουν τίποτα για το χαρακτήρα κάποιου και εάν κάποιος σχολιάσει κάτι, ΔΕΝ υπονοεί τίποτα για το χαρακτήρα του ατόμου.) Αυτά! Απολαύστε το λοιπόν:

http://www.youthink.com/quiz.cfm?action=go_detail&sub_action=take&obj_id=184479

Thor
28-01-14, 19:12
Εμένα μου βγήκε το Στον αστερισμό της Παρθένου (Cat among the pigeons). Δεν το έχω διαβάσει όμως :wait2:

bambinella 100
28-01-14, 19:55
Πολυ διασκεδαστικο το κουιζ, perlastar. Ευχαριστουμε!
Εμενα μου βγηκε οτι ειμαι το Παρτυ (The Halloween's party). Και να σκεφτειτε οτι ως βιβλιο το βρηκα πολυ ανιαρο. Μονο στην τηλεοπτικη του μεταφορα με τον David Suchet μου αρεσε επειδη ελειπαν καποιες κουραστικες και, κατα τη γνωμη μου, πλεοναζουσες σκηνες σε σχεση με το βιβλιο.
Μα να ειμαι το Παρτυ; :banghead:

D@redevil
28-01-14, 20:26
Α, ωραία! Κι εγώ στο ίδιο club με την Perlastar! :D

And then there were none

you enjoy making justice no matter what the cost. You like making murder into a game.

Παρεπιπτόντως, είναι από τα αγαπημένα μου κι εμένα (όχι το μοναδικό, γιατί δεν έχω καταλήξει σε ένα της Christie! :))....

Disclaimer: Σας διαβεβαιώ, είμαι τελείως ακίνδυνη! :diablotin: Τη μεγάλη μου διασκέδαση να κάνω φόνους, την έχω περιορίσει αισθητά σε μόνο μια φορά το μήνα! :P

perlastar
28-01-14, 22:02
Δηλώνω κι εγώ ακίνδυνη όπως η Dare! Αλήθεια, δεν ΚΑΝΩ φόνους, απλά είμαι ο εγκέφαλος που τους οργανώνει :darkglasses:

bambinella 100
28-01-14, 22:34
Εγω παλι δηλωνω ακρως επικινδυνη. :darkglasses:

tzias57
29-01-14, 00:29
Αν και δεν είναι 'ρετρό' ,ίσως ενδιαφέρει τους "φανς" της Α.Κρίστι...

Παίζεται θεατρικό εμπνευσμένο από Κρίστι ,με τον Φερεντίνο ως Πουαρό.
Δηλαδή...ΕΛΕΟΣ!!

95493
επίσης παίζεται και η ποντικοπαγίδα σε σκηνοθεσία Μανούσου Μανουσάκη. Πληροφορίες έδω
http://www.athinorama.gr/theatre/performance.aspx?id=10031965

όσο για το κουίζ μου βγήκε το "έγκλημα στο Νείλο" πολύ ενδιαφέρον θα έλεγα

Aγγελίνα
29-01-14, 22:26
And then there were none...ο τρελοδικαστής! Γκλουπ! :O

texter
03-02-14, 17:55
πολυ ωραιο το τεστ. 40% πουαρο 30% παρκερ παιν 20% τουπενς 10% σατερθγουειτ και 0% μαρπλ.

αριαδνη
06-05-14, 11:52
Παιδια τι διαφορα μεγάλη ανάμεσα στους 10 μικρούς νέγρους του βιβλίου και στο θεατρο της δευτερας, ειδικά στο τέλος( γι'αυτο πρόκειται:flower:) εγω πάλι σαν ρομαντική φυση διαλέγω την εκδοχή του θεατρου της δευτέρας
θα ηθελα η Βερα να μην ειχε διαπραξει το έγκλημα για το οποιο κατηγουρούνταν και να καταλήξει σε ειδύλλιο με τον Λόμπαρτ, νομίζω, αν κάνω λάθος διορθωστε με και όχι να τον σκοτώσει, μπρρρ:sealed:
περλασταρ μου, κριμα δεν μπορω να κανω το κουιζακι γιατι δεν εχω διαβασει όλα τα βιβλια της κριστι και δεν ξερω για το αγαπημενο μου
πειτε μου εντυπωσεις για το κοσμοπολίτικο ''φονος κάτω από τον ήλιο'' υπάρχει και σε ταινια, την εχει δει κανεις;

perlastar
06-05-14, 13:29
Δεν πειράζει Αριάδνη, κάνε το όταν τα διαβάσεις, είναι ωραίο να έχεις μέλλον ακόμα με τα βιβλία της Κρίστι, γιατί εγώ που τα έχω διαβάσει όλα εύχομαι να είχα κι άλλα! Για το Evil Under the Sun, εγώ το έχω δει μόνο με τον Suchet, δεν ξέρω αν έχει βγει κι άλλη ταινία. Σε αντίθεση με τα περισσότερα του Suchet, αυτό ανήκει στην κατηγορία εκείνων που δεν μου άρεσαν πολύ, επειδή είχαν κάνει κάτι παράλογες αλλαγές στην ιστορία, που απορώ ακόμα και τώρα: Το κορίτσι που μας παρουσιάζεται στο βιβλίο και ασχολείται ερασιτεχνικά με διάφορα τεχνάσματα μαγείας, το έκαναν αγόρι, που ασχολείται ερασιτεχνικά με διάφορα τεχνάσματα χημείας. Για μένα έτσι χαλάσανε την ισορροπία και την ψυχολογία πίσω από τις σχέσεις των χαρακτήρων, γιατί η Κρίστι ήταν πολύ προσεκτική όταν διαμόρφωνε τις ανθρώπινες σχέσεις και το καθετί είχε λόγο που υπήρχε.
Επίσης η συγκεκριμένη ταινία με ξενέρωσε λίγο γιατί όταν διάβαζα το βιβλίο ονειρευόμουν ωραίες παραλίες, θάλασσα και ήλιο, έτσι μας το περιγράφει η Κρίστι τουλάχιστον, αλλά οι Βρετανοί που δεν έχουν φυσικά τέτοια πράγματα, έκαναν τα γυρίσματα σε παραλίες με τον γνωστό μουντό τους καιρό. Έτσι, το "Φόνος κάτω από τον ήλιο" έγινε "Φόνος κάτω από τα σύννεφα".

αριαδνη
06-05-14, 13:41
Είναι ταινια με τον Ουστινωφ, δεν ξερω αν λες την ιδια:)χα, χα φονος κάτω από τα συννεφα. Εχω μέλλον με την κριστι και λίγα βιβλιοπωλεία που να΄χουν βιβλια της:D

perlastar
06-05-14, 13:57
Όχι, εγώ έλεγα αυτήν με τον γνωστό David Suchet ως Πουαρό, δεν έχω δει του Ustinov. Μόνο το Death on the Nile έχω δει με αυτόν και δυστυχώς, αν και μου αρέσει πολύ ο συγκεκριμένος σαν ηθοποιός, με ξενέρωσε στο ρόλο του Πουαρό, γιατί ο νους του ήταν μόνο στο φαί. Δεν πίστευα στα μάτια μου όταν είδα τον Πουαρό να μπαίνει για να ανακρίνει υπόπτους, να βλέπει ένα πιάτο με φαγητό στο τραπέζι και να αρχίζει να το τρώει λαίμαργα την ώρα της ανάκρισης. Ο Πουαρό της Κρίστι ήταν άνθρωπος με βίτσια και δυσκολίες στο φαγητό και με πολύ λεπτούς τρόπους, δεν ήταν πεινάλας. Εννοείται βέβαια ότι δεν φταίει ο ίδιος ο Ustinov γι'αυτό. Πάλι καλά που υπάρχει ο Suchet, δεν θα υπάρξει ποτέ καλύτερος Πουαρό από αυτόν.

bambinella 100
06-05-14, 14:20
Πάλι καλά που υπάρχει ο Suchet, δεν θα υπάρξει ποτέ καλύτερος Πουαρό από αυτόν.
Συμφωνω απολυτως. O Σατσετ ΕΙΝΑΙ ο Πουαρω.
Εχω δει και τις δυο εκδοχες του Evil under the sun, και παρ' ολο που εξεφρασα την ανωτερω αποψη, πιστευω ακραδαντα πως η ταινια με τον Πητερ Ουστινωφ ειναι σαφως πολυ καλυτερη απο εκεινη με τον Ντεϊβιντ Σατσετ. Και πολυ πιο πιστη στο βιβλιο της Κριστι, επισης.
Αν επαιζε και ο Σατσετ, θα ηταν τελεια!

Thor
07-05-14, 13:08
Εγώ πάντως προτιμώ τον Ουστίνοφ σαν Πουαρώ, αν και ομολογώ ότι δεν μου άρεσε το Ραντεβού με τον θάνατο (http://www.imdb.com/title/tt0094669/?ref_=nm_flmg_act_20). Και ο Φίνεϊ νομίζω ότι ήταν καλός στον φόνο στο Όριεντ εξπρές, αλλά τελικά ίσως αυτές οι all star cast ταινίες τραβάνε την προσοχή λόγω των πολλών διάσημων ηθοποιών τους βάζοντας σε δεύτερη μοίρα την υπόθεση (και φυσικά όταν τις είδα, δεν είχα διαβάσει τα βιβλία στα οποία βασίζονται).

D@redevil
07-05-14, 21:45
Kudos to Thor! :)

Κι εγώ έχω άπειρη αδυναμία στον Ουστίνοφ - ίσως γιατί όταν διάβαζα τα βιβλία, ήδη τον είχα "ζωγραφίσει" στο μυαλό μου! Οπότε, όταν τον είδα να παίζει, ήταν απλά η εικόνα προσωποποιημένη!

Για μένα, ού γαρ έσονται άλλοι Πουαρώ πλην αυτού! ;)

perlastar
08-05-14, 17:47
Οκ, γούστα είναι αυτά, πάντως όσους θαυμαστές και να έχει ο Ustinov, o Suchet είναι ο Πουαρό, όπως είπε και η Bambinella. Προσωπικά τον Ustinov τον προτιμώ σε ρόλους βασιλιάδων, να τρώει ψητό κρέας, να πίνει κρασί, να διασκεδάζει με τους ευγενείς του παλατιού και να τιμωρεί και να καταδικάζει ανθρώπους σε θάνατο! Πάντα ευχόμουν, για παράδειγμα, να τον δω να παίζει τον σκληρό βασιλιά Ερρίκο τον 8ο που σκότωνε τις γυναίκες του. Νομίζω ότι ο ρόλοι που του πάνε γάντι είναι αυτοί, όπως πάει γάντι στον Suchet να είναι ο Πουαρό.

Και τελευταία θαύμασα ακόμα περισσότερο το ταλέντο του Suchet, όταν είδα δύο ντοκυμαντέρ, ένα που ταξιδεύει σε διάφορα μέρη στα οποία είχε πάει και η Κρίστι κι ένα που ταξιδεύει σε όλη την Ευρώπη με το θρυλικό Orient Express. Eκεί είδα πόσο γνήσια βρετανική προφορά και κουλτούρα έχει ο άνθρωπος αυτός, άλλωστε είναι γέννημα θρέμμα Λονδίνου, και τον θαύμασα για το πως κάνει αυτή την υπέροχη γαλλική προφορά ως Πουαρό, αλλά και όλο το ταμπεραμέντο του αλλάζει, θυμίζοντας έναν μέσο Ευρωπαίο και καθόλου ψυχρό Βρετανό. Τη στιγμή που υποδύεται το ρόλο του, φαίνεται πραγματικά σαν να είναι ξένος και να έχει διαφορετική κουλτούρα από τους άλλους Βρετανούς συμπρωταγωνιστές του, τον Xέηστινγκς ας πούμε, ενώ στην πραγματική ζωή είναι κι αυτός το ίδιο με αυτούς! Αυτό είναι πολύ δύσκολο να το πετύχει ένας ηθοποιός κι εύχομαι πραγματικά να τον είχε δει η Κρίστι, σίγουρα θα ήταν πολύ ικανοποιημένη.

Τέλος έχει να κάνει και η πολύ καλή βρετανική παραγωγή που έχει κάνει τις ταινίες του τόσο πετυχημένες, αυτό το έχει παραδεχτεί και ο ίδιος άλλωστε. Οι αμερικάνικες παραγωγές είναι ωραίες, αλλά δεν έχουν καταφέρει να πιάσουν το κλίμα της Κρίστι όπως οι βρετανικές, ακριβώς γιατί είναι ξένο προς αυτούς στοιχείο. Αλλά μιας και η Κρίστι ήταν Βρετανίδα και περιέγραψε πολλά βρετανικά μέρη καθώς και τη βρετανική κουλτούρα, είναι φυσικό οι συμπατριώτες της να το αποδίδουν πολύ καλύτερα αυτό στην οθόνη.

mhmerotategiatipino
12-05-14, 11:54
http://www.thetimes.co.uk/tto/arts/books/fiction/article4083523.ece Νέο βιβλίο με ήρωα τον Πουαρό ΟΧΙ από την Αγκάθα! :)

cancerelen
13-05-14, 22:08
Θέλετε να φτιάξουμε μια λέσχη με βιβλία της Αγκάθα Κρίστι;;; Αναγνώρισα στις απόψεις σας.... την αγάπη και τους προβληματισμούς μου για τα έργα της... Λατρεύω τα βιβλία της, μου κρατούν συντροφιά και μακράν ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Ηρακλής Πουαρώ που τον ενσάρκωσε ο David Suchet... είμαι σίγουρη ότι κάποιοι θα είχαμε πολλά να πούμε...

αριαδνη
14-05-14, 16:01
Θέλετε να φτιάξουμε μια λέσχη με βιβλία της Αγκάθα Κρίστι;;; Αναγνώρισα στις απόψεις σας.... την αγάπη και τους προβληματισμούς μου για τα έργα της... Λατρεύω τα βιβλία της, μου κρατούν συντροφιά και μακράν ο αγαπημένος μου ήρωας είναι ο Ηρακλής Πουαρώ που τον ενσάρκωσε ο David Suchet... είμαι σίγουρη ότι κάποιοι θα είχαμε πολλά να πούμε...
πολύ ωραια ιδεα, μπορει να γινει και σε μπλογκ η σε γκρουπάκι στο ιντερνετ κάτι τετοιο

Wally
14-05-14, 16:02
Η πλατφορμα μας εχει και Blog δυνατοτητες και Group δυνατοτητες

αριαδνη
14-05-14, 19:11
Μια αγκαθα το αξίζει:)

D@redevil
14-05-14, 19:20
Ε, πείτε τι χρειαζόμαστε να το φτιάξουμε:

104140

αριαδνη
14-05-14, 19:22
Ε, πείτε τι χρειαζόμαστε να το φτιάξουμε:

104140
από τεχνικα ζητήματα δεν σκαμπαζω μαριαννα μου καθολου! παντως θα ηταν πολύ ωραιο εγχείρημα :)

metalcandyman
14-05-14, 19:34
Για να ξαναγυρισω λιγο στα της αγκαθα κριστι να πω πως χθες βρηκα ευκαιρια να δω το προ τελευταιο επεισοδειο του 13ου κυκλου απο το ''Poirot'' Τhe labours of hercules και πραγματικα εγειναι αμεσως ενα απο τα αγαπημενα μου.Εξαιρετικη πλοκη και ιστορια και απιστευτη φωτογραφια και θεα εκει πανω στο ξενοδοχειο στο βουνο.Φοβερο επεισοδιο.

Επισης θελω μια χαρη.Αν μπορεις καποιος ας με πει με PM αν δεν επιτρεπεται απο δω καποιο η καποια online ελληνικα βιβλιοπωλεια που θα μπορουσα να βρω ολα τα βιβλια της αγκαθα κριστι ωστε να μπορεσω να βρω αυτα που δεν εχω.

ΕDIT: Tα βρηκα τελικα ολα τα βιβλια μαζεμενα και απορω πως δεν πηγε το μυαλο μου εκει.

αριαδνη
17-05-14, 10:28
Μολις διαβασα και την ''κραυγη αγωνίας'' και ειδα πόσο μεγάλη συγγραφεας είναι η αγκάθα και πόσο εξαιρετικά περιέγραψε και την ωραια Λουιζ, την συζυγο του αρχαιολόγου που εχει αναλάβει ανασκαφες στην ανατολή. Από το πως ντύνεται μεχρι το τι βιβλία προτιμά , όλα συνθετουν άρρηκτα την προσωπικότητα μιας ασυνήθιστης γυναικας

Thor
17-05-14, 11:46
Αν σκεφτείς βέβαια ότι ο δεύτερος σύζυγος της Αγκάθα Κρίστι ήταν αρχαιολόγος που συχνά δούλευε σε ανασκαφές στην Μέση Ανατολή, ίσως να μην της ήταν τόσο δύσκολο να περιγράψει μία σύζυγο αρχαιολόγου (από την άλλη μιας και δεν έχω διαβάσει το βιβλίο μπορεί να λέω βλακείες)

αριαδνη
17-05-14, 11:53
Αγαπητε thor, είναι μια γυναικα-ασυνηθιστη, όχι πολύ νεα για την εποχή και ο καλύτερος τροπος να την περιγραψεις είναι με ένα επίθετο ναρκισίστρια/ προξενει τα ανδρικά βλέμματα πάνω της χωρις διολου προσπάθεια, δεν είναι ουτε καλή, μητε κακη και δεν το λέω με την εννοια όπως πάντα περιγραφει η αγκάθα πως ο κάθε ήρωας έχει και την σκοτεινη του πλευρα, αυτή είναι ολουσδιόλου διαφορετική από τον μέσο άνθρωπο, εχει κάτι το απόκοσμο( αν διαβάσεις το βιβλίο θα με καταλάβεις απόλυτα). Μα είναι και διαφορετικη και από άλλες γυναικες που περιεγραψε η αγκάθα με έναν δικο της μοναδικό τύπο.
Από τις λίγες φορες που βρηκα τον δολοφόνο αλλα φυσικά δεν κατορθωσα να βρω και τι κρυβότανε από πίσω του...

konc
17-05-14, 20:11
Για να ξαναγυρισω λιγο στα της αγκαθα κριστι να πω πως χθες βρηκα ευκαιρια να δω το προ τελευταιο επεισοδειο του 13ου κυκλου απο το ''Poirot'' Τhe labours of hercules και πραγματικα εγειναι αμεσως ενα απο τα αγαπημενα μου.Εξαιρετικη πλοκη και ιστορια και απιστευτη φωτογραφια και θεα εκει πανω στο ξενοδοχειο στο βουνο.Φοβερο επεισοδιο.

Επισης θελω μια χαρη.Αν μπορεις καποιος ας με πει με PM αν δεν επιτρεπεται απο δω καποιο η καποια online ελληνικα βιβλιοπωλεια που θα μπορουσα να βρω ολα τα βιβλια της αγκαθα κριστι ωστε να μπορεσω να βρω αυτα που δεν εχω.

ΕDIT: Tα βρηκα τελικα ολα τα βιβλια μαζεμενα και απορω πως δεν πηγε το μυαλο μου εκει.
Εννοείς τον νόμιμο εκδότη "λυχνάρι", έτσι? Δεν εννοώ κάτι άλλο, απλά μιας και εγώ προσπαθώ ακόμα να βρω μερικά, είπα να σιγουρευτώ...

αριαδνη
18-05-14, 06:48
Παιδια το 'χω ξαναγραψει , μονο ένα βιβλιοπωλείο στην πόλη μου φέρνει αγκάθα, κάθε τοσο περνω από κει και ρωτω τον βιβλιοπώλη ''ποτε θα φερεις αγκάθα'':) ( καλα αυτος μου λέει με μια αγκάθα πάνε κάτω τα φαρμάκια:D) οπότε αυτή την φορα, εφερε την ''κραυγη αγωνιας'' ( την συνιστω ανεπιφύλακτα) και την νεμεσις, που θα πάρω μεθαύριο( ελπίζω να΄ναι καλό, είναι με την μις μαρλπ)

Wally
20-05-14, 18:25
Τσιμπησα αλλα πεντε βιβλια σε τιμη χωμα που δεν εχω διαβασει.

Ιδου η φωτο
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=104646&d=1400603098

Με ποιο να ξεκινησω?

bambinella 100
20-05-14, 19:10
Wally, ασε το Σατανα με την πλερεζα τελευταιο, γιατι κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο. Πραγματικο αριστουργημα!
Ξεκινα με τον Ιστο της αραχνης, που δε μου αρεσε και τοσο.

αριαδνη
20-05-14, 19:12
εχω διαβασει μονο τα πρωτα δυο από πάνω, δηλ. τα αστρα μιλούν για θανατο, κραυγη αγωνιας( ένα βιβλιο που εχει μια θηλυκη πλευρα κατά με), από τα δυο το δευτερο μου αρεσε πιο πολύ/τσιμπησα και εγω σημερα την νεμεσις, α, επίσης ηρθε και ο μπαλαντέρ του θανατου:)

perlastar
20-05-14, 20:30
Πολύ ωραία βιβλία και τα δύο κατά τη γνώμη μου Αριάδνη. Σαν μυστήριο, είναι πιό ποιοτικό το Ο μπαλαντέρ του θανάτου, όπως τα περισσότερα με τον Πουαρό, αλλά το άλλο της Μαρπλ, παρ'όλο που ο τρόπος που εκείνη λύνει τα μυστήρια είναι κάπως ταχυδακτυλουργικός, σαν θέμα έχει πολύ περισσότερο ενδιαφέρον πιστεύω.

αριαδνη
21-05-14, 13:10
Περλασταρ μου, τι να πούμε είναι έξαρτηση, αυτή η γυναικα και η χαρα μου δεν λέγεται όταν θα βρω βιβλία της:cheers:

αριαδνη
24-05-14, 18:50
Πολύ καλο το ''πέτρινο φερετρο'', πολύ καλό, για όποιον δεν το'χει διαβασει και το βρει να το πάρει, μπορει να υποψιαστητε τον δολοφόνο αλλα το τι κρυβεται από πίσω και τι παιζεται παρασκηνιακα αδυνατον, μεχρι και ο Πουαρο αποτυγχανει αρχικα και φευγει νικημένος για λονδινο/ Η Αριαδνη Ολιβερ, νομιζω πως είναι το αλτερ εγκο της αγκάθας, αριαδνη πως διαλεξε αυτό το όνομα:Dαπορω, ελληνικότατο όνομα
οσο για την νεμεσις: νομιζω πως είναι σιγουρα πιο βατη σαν υπόθεση αλλα οι πολλοι υποψήφιοι και τα προσωπα κάπου σε αναστατωνουν, αλλα να βρεις το προσωπο και το κινητρο, είναι κάπως βατο
wally, διαβασες κανενα τελικά, την αγκαθα μεσα σε 2 μερες την ξεπετάς, δεν γινεται να περιμενεις και άλλο, τρως τα νυχια σου:P

bambinella 100
24-05-14, 19:33
Αριαδνη Ολιβερ, νομιζω πως είναι το αλτερ εγκο της αγκάθας, αριαδνη πως διαλεξε αυτό το όνομα:Dαπορω, ελληνικότατο όνομα.
Η Αγκαθα, απο οτι φαινεται, ειχε εκτιμηση στην Ελλαδα. Αριαδνη Ολιβερ, Ηρακλης Πουαρω, Οι αθλοι του Ηρακλεους....
Ολα αυτα μαλλον κατι τετοιο δειχνουν.

αριαδνη
25-05-14, 08:12
Η Αγκαθα, απο οτι φαινεται, ειχε εκτιμηση στην Ελλαδα. Αριαδνη Ολιβερ, Ηρακλης Πουαρω, Οι αθλοι του Ηρακλεους....
Ολα αυτα μαλλον κατι τετοιο δειχνουν.
Παντως εχω δικιο πως η αριαδνη είναι η αγκαθα τουλάχιστον συγγραφικα, όπως ο χιτσκοκ εκανε καμεο περασματα, ετσι και η αγκάθα ως Αριάδνη κάνει την εμφάνιση της στα βιβλια της σαν πρωταγωνιστρια πια στο πλαι του πουαρο, α, λατρευε και την μαρλπ

perlastar
26-05-14, 00:27
Παντως εχω δικιο πως η αριαδνη είναι η αγκαθα τουλάχιστον συγγραφικα, όπως ο χιτσκοκ εκανε καμεο περασματα, ετσι και η αγκάθα ως Αριάδνη κάνει την εμφάνιση της στα βιβλια της σαν πρωταγωνιστρια πια στο πλαι του πουαρο, α, λατρευε και την μαρλπ

Όπως το λες, ασφαλώς και είναι η Αγκαθα! Πολλές φορές ο δημιουργός νιώθει την ανάγκη να εκφραστεί μέσα από έναν χαρακτήρα. Γι'αυτό και η Αριάδνη Όλιβερ πολλές φορές είναι σπαστική, ανασφαλής και ιδιόρρυθμη, κυρίως όταν πρόκειται για τη συγγραφικό της έργο, αυτή ήταν μία πλευρά της ίδιας της Αγκαθα.

αριαδνη
26-05-14, 07:38
Ναι περλα , και η περιγραφή της αριαδνης είναι κατι σαν αγκάθα, αητισιο προφιλ ευσωμη, ασημι-λευκωπα μαλλια, με περιτεχνες κομμωσεις:)

texter
31-05-14, 08:22
κοιτα καταρχην, αν και δεν τα εχω διαβασει ολα αυτα, μονο που τα εγραψε η Αγκαθα θα ειναι ωραια. εχω διαβασει δυο απο αυτο το ο Σατανας με την πλερεζα και το ο φονος δε ειναι παιχνιδι. για να πω την αληθεια το ο Σατανας με την πλερεζα παρολου που εχω ακουσει πολυ καλες κριτικες, και απο εδω και γενικα, θα τολμησω να πω οτι δεν μου αρεσε και πρωσοπικα το βρισκω απο το μετρια της Κριστι(οσο μετρια μπορει να γραφει η Κριστι.) αντιθετα το ο φονος δεν ειναι παιχνιδι με εξεπληξε το θεωρω αριστουργημα πορολο που δεν ειναι καθολου γνωστο (και εγω πιο πολυ για τον τιτλο το πηρα) αλλα ειναι απο τα αγαπημενα μου. εγω προσωπικά θα σου ελεγα να τα διαβασεις με με οποια σειρα θελεις. π.χ. μπορει να υπαρχουν καποιοι ηρωες σε αυτα τα βιβλια που σου αρεσουν πιο πολυ οποτε αστα τελευταια η αναλογα με την περιληψη αλλα κατα την γνωμη μου δεν τιθεται θεμα.

αριαδνη
07-07-14, 11:53
Παιδια στο ένα πτωμα στην βιβλιοθηκη με την μις μαρλπ καταλάβατε γιατι γινεται ο δευτερος φονος;
δεν καταλαβα γρι γιατι έπρεπε να πεθάνει και η 16 χρονη προσκοπίνα; και γιατι τετοια ιντριγκα;

perlastar
07-07-14, 13:20
Είναι όντως μπερδεμένο Αριάδνη, στο εξηγώ εδώ:

Όλα έγιναν για να εξασφαλίσει ένα τέλειο άλλοθι το ένοχο ζευγάρι. Σκοτώνοντας την καημένη 16χρονη και πλασάροντάς την για τη χορεύτρια Ruby, είχαν άλλοθι γιατί την κοπέλα τη σκοτώσανε άλλη στιγμή, κι ο ιατροδικαστής διέγνωσε μία συγκεκριμένη ώρα θανάτου της "ψεύτικης Ruby". Eκείνη την ώρα, οι ένοχοι είχαν άλλοθι, γιατί δεν είχαν αφήσει στην πραγματικότητα την αίθουσα χορού καθόλου. Εκεί ήταν που σκότωσαν και την πραγματική Ruby με έξυπνο τρόπο: Της έβαλαν ένα ναρκωτικό στο ποτό και όταν εκείνη δεν ένιωθε καλά, πήγε στο δωμάτιο της Josie να ξαπλώσει. Κάποια στιγμή που η Josie πήγε να αλλάξει ρούχα για το χορό, σκότωσε τη Ruby αμέσως, χωρίς να καταλάβει κανείς τίποτα, μιας και ήταν ήδη ναρκωμένη άλλωστε. Όπως έκαναν την προσκοπίνα σαν τη Ruby, έτσι έντυσαν τη Ruby σαν την προσκοπίνα και της έβαλαν φωτιά για να μην μπορούν να την αναγνωρίσουν σωστά, και να κρίνουν από τα ρούχα ότι ήταν η 16χρονη. Ομοίως, η 16χρονη περάστηκε για Ruby (και η ίδια η Josie άλλωστε την αναγνώρισε επίτηδες ως Ruby). Άρα, κανείς δεν μπορούσε να τους κατηγορήσει, αφού υποτίθεται δεν έφυγαν καθόλου από το χορό και κανείς δεν ξέρει τι έκανε η Ruby από τη στιγμή που έφυγε από την αίθουσα. Όλοι πίστεψαν ότι ο ένοχος ήταν ο Basil, ο οποίος ήταν ο αποδιοπομπαίος τράγος που διάλεξαν οι ένοχοι, αφού του φόρτωσαν το πτώμα της ψεύτικης Ruby. H Mαρπλ, από 2 λεπτομέρειες αρχίζει να καταλαβαίνει ότι έχει γίνει "ανταλλαγή των κοριτσιών". Από τα νύχια, καθώς βρήκε τα κομμένα νύχια της Ruby στον κάδο του δωματίου της, ενώ το πτώμα στη βιβλιοθήκη είχε απεριποίητα, φαγωμένα νύχια, κι από τα δόντια, γιατί το πτώμα είχε δόντια που προεξείχαν, ενώ η Ruby είχε περιγραφεί σαν κοπέλα με ίσια δόντια. Ελπίζω να βοήθησα!