PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγαπημένη Ελληνική ταινία για το έπος του 40

Wally
28-10-10, 10:07
Δεν θυμαμαι να εχουμε κανει τετοιο poll. Εβαλα τις πρωτες ταινιες που μου ηρθαν στο μυαλο...
Δειτε και καμμια, χρονιαρες μερες που ειναι.

Κοντσέρτο για πολυβόλα

http://www.youtube.com/watch?v=r23EgUJ_YiM

Στη Μάχη της Κρήτης

http://www.youtube.com/watch?v=VrgIhveSSVc

28η Οκτωβρίου Ωρα 5:30

Οχι

http://www.youtube.com/watch?v=BzD1Sj-nSlQ

Οι τελευταίοι του Ρούπελ

http://www.youtube.com/watch?v=hFyxAloFg5o

Υποβρύχιο: Παπανικολής

http://www.youtube.com/watch?v=tDEDHz_M0Pw

Αέρα Αέρα Αέρα

http://www.youtube.com/watch?v=rkR9mFvaimQ

Υπολοχαγός Νατάσσα

http://www.youtube.com/watch?v=rEcHsQ5vcIM

Η Χαραυγή της Νίκης

http://www.youtube.com/watch?v=RXnndEdxNSE

Η Μεσόγειος φλέγεται

http://www.youtube.com/watch?v=mHzI9cD_GEg&feature=related

tonytony
28-10-10, 11:09
Ψήφισα φυσικά την Υπολοχαγό Νατάσσα! Είναι υπέρ παραγωγή , είναι συγκινητική και η Αλίκη εκεί πιστεύω είναι και στις μεγαλύτερές της ομορφιές αλλά και στις καλύτερές της ερμηνείες. Φυσικά και όλοι οι υπόλοιποι στη ταινία αυτή νομίζω είναι εξαιρετικοί!

RIO
28-10-10, 11:35
Ψήφισα το ΟΧΙ. Εντυπωσιακή παραγωγή, καλογυρισμένες σκηνές μάχης και πολύ καλή μουσική. Αποτυπώνει πολύ καλά τις συγκρούσεις στην Πίνδο και στην Αλβανία και είναι προσεγμένη και στον οπλισμό, που χρησιμοποιήθηκε...

pooky(1)
28-10-10, 12:00
Φυσικά το "ΟΧΙ" για τους λόγους πoυ ανέφερε ο RIO παραπάνω.

tsalk
28-10-10, 12:11
Κοντσέρτο για πολυβόλα. Εξαιρετικές ερμηνείες από την Καρέζη και τον Καζάκο, χωρίς να παραβλέπω και τους υπόλοιπους ρόλους. Είναι η αγαπημένη μου ταινία.

bambinella 100
28-10-10, 12:25
Πολυ ωραιο το θεμα. Επιβαλλεται τετοιες μερες να θυμομαστε, εστω και μεσα απο ταινιες, το μεγαλειο του επους του '40.
Ηταν για μενα ισως η πιο ευκολη ψηφος που εδωσα ποτε σ' αυτο το φορουμ. Χωρις δευτερη σκεψη ψηφισα Κοντσερτο για πολυβολα γιατι ειναι εργο της Φινος Φιλμ που οσο να' ναι εχει αλλη ποιοτητα, εχει μια υπεροχη και αντρεπτικη ιστορια (ο Φωσκολος στα καλυτερα του), θειικη μουσικη απο τον Κωστα Καπνιση, και καταπληκτικες ερμηνειες ιδιως απο Κατρακη και Καρεζη.
Στα γυριματα αυτης της ταινιας αναπτυχθηκε και ο μεγαλος ερωτας Καρεζη - Καζακου γι' αυτο και το κινηματογραφικο τους φλερτ ειναι τοσο αληθοφανες.

Amigos
28-10-10, 14:37
Υποβρύχιο Παπανικολής

Wally
28-10-10, 21:05
Οπως πολλακις εχω αναφερει, οι πολεμικες ταινιες του τελους του 60 με μεσα του 70 ειναι το αγαπημενο μου κομματι οσο αφορα το Ελληνικο σινεμα.

Ψηφιζω το Οχι αφου αποτελει μια αρτια και ακριβη παραγωγη με 3 βραβεια στο Φεστιβαλ Θεσ/κης το 1969. Περα απο τον Δαδηρα, το μεγαλο ατου του εργου θεωρω οτι ειναι ο Πρεκας. Σε ολες τις ιστορικες-πατριωτικες ταινιες ειναι μεσα στο πετσι του ρολου, τον ζει πραγματικα οχι μονο λογω ταλεντου αλλα και μιας γραμμης ζωης ακολουθει και στην κανονικη του ζωη απαρεγκλιτα.

Ελπιζω μεσα σε αυτο το καινουργιο υποφορουμ για τις ιστορικες/πολεμικες Ελληνικες ταινιες να ασχοληθουμε με πολλα εργα, ξεχασμενα και μη. Να μαθουμε κατι παραπανω γι αυτα και να δωσουμε κινητρα να τα παρακολουθησουν και ανθρωποι που δεν ειναι λατρης του παλιου Ελληνικου σινεμα.
Θα επιθυμουσα τη βοηθεια ολων σας για την ποιοτικη/ποσοτικη αναβαθμιση του συγκεκριμενου section.

bernard.c
28-10-10, 21:06
Πολύ ωραίο θέμα για την Εθνική μας Επέτειο!

Ήμουν μεταξύ των ταινιών "Κοντσέρτο για Πολυβόλα" και "Υπολοχαγός Νατάσσα" για τους λόγους που προανέφεραν tsalk-bambinella 100 και tonytony αντίστοιχα.
Τελικά "με κέρδισε" η δεύτερη!

Ελπιζω μεσα σε αυτο το καινουργιο υποφορουμ για τις ιστορικες/πολεμικες Ελληνικες ταινιες να ασχοληθουμε με πολλα εργα, ξεχασμενα και μη. Να μαθουμε κατι παραπανω γι αυτα και να δωσουμε κινητρα να τα παρακολουθησουν και ανθρωποι που δεν ειναι λατρης του παλιου Ελληνικου σινεμα.
Θα επιθυμουσα τη βοηθεια ολων σας για την ποιοτικη/ποσοτικη αναβαθμιση του συγκεκριμενου section.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο! Θα ήταν πολύ ευχάριστο να "αγκαλιάσετε" το νέο αυτό υπο-φόρουμ για τις Ελληνικές ταινίες, όπως έχετε αγκαλιάσει εδώ και καιρό το υπο-φόρουμ των Ελληνικών σειρών. Το νέο αυτό υπο-φόρουμ δημιουργήθηκε με πολύ κέφι από τους administrators και ελπίζω να καταφέρει να σας κρατήσει όμορφη συντροφιά, διότι έχουμε πολλά να συζητήσουμε. Άλλωστε, η "οικογένεια" του Retromaniax, δηλαδή όλοι εμείς, τα μέλη του, έχουμε πολλά να δώσουμε και να μοιραστούμε σε αυτό τον χώρο που δημιουργήθηκε για αυτόν ακριβώς το σκοπό! :)

phil_vr
28-10-10, 21:14
Υποβρυχιο Παπανικολης και απο εμενα.. terror from the deep!

Wally
28-10-10, 21:16
Να ζητησω συγνωμη για το γεγονος οτι αντικατεστησα την επιλογη "Αλλη" με το "Η Μεσόγειος φλέγεται". Σορρυ αλλα θα ηταν εγκληματικο να μην περιληφθει.

Δυστυχως το οριο των 10 επιλογων του vbulletin δημιουργει δυσκολια...

Για να μην μεινουν εξω διαφοροι συντελεστες και να μην επαναληφθουν αλλοι, δεν περιεληφθησαν διαμαντια οπως Στα σύνορα της προδοσίας, Εσχατη Προδοσία κτλ

retrofan
28-10-10, 21:30
Καλά, να μην έχει βρεθεί άλλος να ψηφίσει "Χαραυγή της Νίκης"; Πολύ στενοχωρήθηκα τώρα :(:P

Αγαπημένη ταινία για εντελώς δικούς μου λόγους ή μάλλον μόνο για έναν ...
... Λάκης Κομνηνός:flower:

Γενικώς οι πολεμικές ταινίες δεν είναι το καλύτερό μου. Ήμουν και είμαι από τα κοριτσάκια που με δυσκολία ξεχωρίζουν το αντιτορπιλικό από το ρυμουλκό:darkglasses: οπότε και η πιο άρτια παραγωγή θα μ' αφήσει ασυγκίνητη αν δεν έχει δύο απαραίτητα στοιχεία:
1.Ηρωικό και όμορφο πρωταγωνιστή
2.Ρομάντζο

Στη λεβεντογέννα Κρήτη πάει λοιπόν η προτίμησή μου για το έπος του 40΄ όπου δύο αδέλφια (που δεν το ξέρουν ότι είναι αδέλφια), το αρχοντόπουλο Λευτέρης Σήφακας (Λάκης Κομνηνός) και ο φτωχός Νικήτας Πετράκης (Νίκος Δαδινόπουλος) συγκρούονται για την αγάπη της Μιράντας Κουνελάκη. Ο Λευτέρης δεν μπορεί να ξεπεράσει την απόρριψη της κοπέλας για κάποιον που κουβαλάει το επιπλέον στίγμα να είναι ο γιος του "λεβαντίνου" (δεν είναι τυχαίο το όνομα Φραντζέσκος που έχει και δηλώνει αμέσως την αντίθεση με τη γνήσια και καλά ελληνικότητα) και μεθύστακα Δήμου Σταρένιου.
Η ώρα της εκδίκησης φτάνει όταν ο Νικήτας, που είναι αξιωματικός του ελληνικού στρατού, ζητάει, επιστρέφοντας από την Αλβανία, να μπει στην αντάρτικη ομάδα του Λευτέρη για να εισπράξει μια προσβλητική άρνηση (το τι εντύπωση μου είχε κάνει η ατάκα "γιε του ζήτουλα και τώρα του προδότη" δεν λέγεται). Επειδή στο μεταξύ ο "πατέρας" του είχε γίνει συνεργάτης των Γερμανών.
Φεύγει λοιπόν για τη Μέση Ανατολή αλλά επιστρέφει με αποστολή την ανατίναξη ενός στρατιωτικού αεροδρομίου και απαραίτητη προϋπόθεση την συνεργασία με τον αρχηγό των ανταρτών Λευτέρη.
Ιδιαίτερα πετυχημένη (κι αγαπημένη μου) παρουσία η Μπέττυ Αρβανίτη στον ρόλο της αρχοντοπούλας κι ανταρτοπούλας Χρύσας που βγήκε στο βουνό από απέλπιδο έρωτα για τον Λευτέρη.

Σειρά μ' ένα σωρό κλισέ αλλά ωραίες ερμηνείες (παίζει κι η Ίλια Λιβυκού στον ρόλο της μάνας του Νικήτα), δράση, συναίσθημα κι έναν Κομνηνό που μαγνητίζει την οθόνη (δεν είναι τυχαίο ότι τον ανέφερα σ' αυτήν την ταινία και στο τόπικ με τους "γοητευτικούς πρωταγωνιστές του ελληνικού κινηματογράφου").

"Χαραυγή της Νίκης" δαγκωτό λοιπόν:):):)

bernard.c
28-10-10, 21:39
Ωραία ανάλυση retrofan! :thanx2:

Και μην στεναχωριέσαι για την "Χαραυγή της Νίκης".
Είναι πρώτη μέρα ακόμα, έχουμε ακόμα καιρό...! ;)

Nemo
28-10-10, 23:58
(Mε τετοιο nick ...) Υποβρυχιο Παπανικολης φυσικα :P

appoul
29-10-10, 00:29
Θα ήθελα να ψηφίσω το "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" του πρόσφατα χαμένου Γιάννη Δαλιανίδη. Όπως έχουν κάποιοι/ες κριτικοί, είναι η πιο σεμνή ταινία που γυρίστηκε για την περίοδο αυτή. Αφού όμως απουσιάζει από το ψηφοδέλτιο, θα ψηφίσω το "Κοντσέρτο για πολυβόλα".

Ωραία ιδέα αυτό το δημοψήφισμα!

argy
29-10-10, 12:08
Εγω θα ψηφιζα το "Με Την Λαμψη Στα Ματια" 1966 με τους Λαυρεντη Διανελλο,Γιωργο Φουντα,Ξενια Καλογεροπουλου,Γιαννη Φερτη,Ζωρα Τσαπελη κ.α ! Αλλα δεν ειναι στην λιστα!!!!!!!! Μου αρεσει γιατι εχει πρωτοτυπο σεναριο κ πολυ αγωνια!!

Επισης "Στρατιωτες Διχως Στολη" (ειδικα η τελευταια σκηνη που δειχνει τον Μιχαλη Νικολινακο να ανηφοριζει σε ενα βουνο κ ο εκφωνητης να λεει "ο κρυος χειμωνας περασε ολα θα πανε καλα" ειναι φοβερη) Ακομα "Αυτοι Που Μιλησαν Με Τον Θανατο" & ''Ματωμενα Χριστουγεννα"

tzias57
29-10-10, 13:01
Έγώ ψήφισα την ταινία "κονσέρτο για πολυβόλα" λόγω των ερμηνειών Καρέζη, Καζάκου , Κατράκη.

bambinella 100
29-10-10, 13:02
O argy εχει απολυτο δικιο για την ταινια Στρατιωτες διχως στολη. Ειναι εξαιρετικη. Το σεναριο της ειναι ενδιαφερον και πρωτοτυπο, εχει ωραια σκηνοθεσια απο τον Δημητρη Ιωαννοπουλο, και ειναι προσεγμενη στη λεπτομερεια μολονοτι δεν ανηκει στα πρωτα ονοματα εταιρειων παραγωγης. Ακομα και ο πιτσιρικος που ειναι φιλος της Καλογεροπουλου λεει "Το εφερα αυτο για τη δεσποινις" αντι για "τη δεσποινιδα" για να ειναι οι διαλογοι αληθοφανεις αφου θα ηταν εξαιρετικα δυσκολο για ενα παιδι της Κατοχης να ξερει σωστη γραμματικη.
Παραγνωρισμενη ταινια σιγουρα και ελαχιστα προβεβλημενη στην μικρη οθονη, αν και τωρα τελευταια αυτο αρχισε ευτυχως να μην ισχυει και τοσο.

Λορένα
29-10-10, 13:07
Υπολοχαγος Νατασα εβαλα.

Stormwatch
29-10-10, 13:57
"ΟΧΙ" για μένα. Ο Πρέκας είναι όλα τα λεφτά, ιδανικός για το ρόλο.

argy
29-10-10, 15:25
@ Bambinella

Περισυ την ειχε βαλει κανα 2 φορες η ΕΤ1 φετος ομως δεν την τιμησαν!!!
Εχεις δικιο ειδες μεχρι και τα λεγομενα του παιδιου προσεξαν και ας ηταν μικρος ο ρολος του!!

Επισης εξαιρετικη ειναι η ερμηνεια του Αλεκου Λειβαδιτη οπου στο τελος οδηγειται για εκτελεση και φαινεται το ποσο ψυχραιμος και περηφανος ειναι που βοηθησε στο εργο του Νικολινακου και δεν τον πειραζει που θα πεθανει.
Εξαιρετικη δουλεια!!

nasos o "kalamatas"
29-10-10, 15:33
Ψήφισα το ΟΧΙ. Εντυπωσιακή παραγωγή, καλογυρισμένες σκηνές μάχης και πολύ καλή μουσική. Αποτυπώνει πολύ καλά τις συγκρούσεις στην Πίνδο και στην Αλβανία και είναι προσεγμένη και στον οπλισμό, που χρησιμοποιήθηκε...

Το ίδιο κ εγώ.

georgeikos
29-10-10, 15:49
υπολοχαγος νατασα και εγω:)

Haros
29-10-10, 16:15
Αγαπημένο θέμα οι Ελληνικές πολεμικές ταινίες.

Ψηφίζω "Υποβρύχιο Παπανικολής" γιατί εκτός από ωραία ταινία έχει και θέμα τα υποβρύχια, θυμίζει και λίγο "das boot" και αυτά την κάνουν ακόμα πιο cool! :D

Χωρίς να θέλω να τρολλάρω, το υπολοχαγός Νατάσα οκ είναι καλή ταινία αλλά δεν μπορεί να συγκριθεί με το "OXI" ή το "Κονσέρτο για πολυβόλα"... Προσωπική άποψη...

denim13
01-11-10, 23:11
Εγώ πάλι ψήφισα 28η Οκτωβρίου γιατί εκεί ....έπαιζε και ο μπαμπάς μου. Οταν γυριζόταν η ταινία το 1970 ο μπαμπάς μου υπηρετούσε στο στρατόπαιδο Καραντάσιου στην Θεσσαλόνίκη και οι σκηνές με τους πυροβολισμούς στα πολυβολεία , γυρίστηκαν απο πραγματικούς στρατιώτες αλλά και όταν παρελάμβανα τα άρματα κάτω απο το Λευκό Πύργο , βρισκόταν μέσα σε ένα απο αυτά.

chg
19-11-10, 20:29
Μιας και λέμε για το "Υποβρύχιο Παπανικολής". Η ταινία έχει γυριστεί στο 2ο υποβρύχιο που πήρε το όνομα "Παπανικολής", το συγκεκριμένο υποβρύχιο είναι όντως του 2ου παγκοσμίου. Είναι το αμερικάνικο "USS Hardhead", Balao class.

seleukos36
08-02-11, 21:30
Αν ήταν η ψηφοφορία ανοιχτή θα ψήφιζα το "ΟΧΙ". Εκτός από οικογενειακούς λόγους -ο παππούς μου ήταν στο Ιππικό στην Αλβανία-, ο Κώστας Πρέκας όντως ζει τον ρόλο του.

Wally
08-02-11, 21:37
Μπορεις να ψηφισεις. Την ανοιξα

seleukos36
08-02-11, 21:44
Ευχαριστώ Wally!

αριαδνη
09-02-11, 21:28
wally, ευχαριστουμε που ανοιξες την ψηθοφορια ξανα και για εμας που δεν ειχαμε δει το θέμα.. φυσικα την 28η Οκτωβρη, ωρα 5 και μισή , η ωρα δηλ. που σταμάτησε η ζωή για κάποιους ανθρώπους, οι λογοι εχουν γραφει, αφου έκανα και ολόκληρο νημα για την υπέροχη αυτη ταινία, σαν παιδι και μένα με είχε τραβήξει ο έρωτας της Ελένης με τον Στέλιο, τον καλοκαρδο, απλο γαμπρό του Πλατανιά..αλλα και ο ηρωισμός του Κυριακου, που τοσα τράβηξε αλλα δεν το έβαλε ποτέ κάτω, μεχρι την υστατη στιγμή , αν υπάρχουν τετοιες ψυχες, τοτε η ιστορια μπροστά τους σταματά ή μάλλον οι ιδιοι γραφουν την ιστορια που μετα εμεις διαβάζουμε ,ειναι παιδικη ανάμνηση, η μάλλον προεφηβικη ανάμνηση και δεν μπορουσα να κάνω αλλιως, για χαρης της ειχα παει χάλια σε δυο διαγωνίσματα την άλλη μέρα, το ένα ηταν στην ιστορία, ετσι μου ηρθε να γραψω για την ταινια στην κολλα χαρτί που ειχα μπροστά μου, μετά λεω , δεν βαριεσαι, ποιος ακουει την καθηγητρια! όμως δεν την διαλεξαν πολλοι, δεν πειραζει..εμενα μου εχει εντυπωθεί βαθιά στο μυαλό..

Domenica
28-03-11, 23:33
Δυσκολη η επιλογή, ειδικά ανάμεσα στο ᾽Υποβρυχιο Παπανικολής᾽ και την ᾽Υπολοχαγό Νατάσα᾽, η μάχη του καλτ και νικησε η Νατάσα! Αν υπήρχε ομως το ᾽Νησι των γενναίων᾽ θα ψηφιζα αυτό χωρις καμμια ειρωνια με την Καρέζη να τραγουδα το Ἀγαπη μου,αγάπη μου η νυχτα θα μας πάρει᾽ λιγο πριν την συλλάβει ο κακός ναζί.

Μηπως να κάναμε και μια ψηφοφορία και για την κατοχή ωστε να ψηφίσω το υπέροχο ᾽Με την λάμψη στα μάτια᾽ και να χαρούν και οι φαν του Αρτέμη Μάτσα;

tasos66
17-05-11, 12:59
Υπολοχαγος νατασσα φυσικα.
(Νατασσα)Και αντι να τελειοποιηθεις στο πιανο τελειοποιηθηκες στη Γκεσταπο
(Μαξ)Μα δεν ειμαι της Γκεσταπο αυτα ειναι διακριτικα των Ες Ες

bambinella 100
17-05-11, 13:11
Αν υπήρχε ομως το ᾽Νησι των γενναίων᾽ θα ψηφιζα αυτό χωρις καμμια ειρωνια με την Καρέζη να τραγουδα το Ἀγαπη μου,αγάπη μου η νυχτα θα μας πάρει᾽ λιγο πριν την συλλάβει ο κακός ναζί.

To τραγουδι που αναφερεις, Domenica, λεγεται κανονικα Αστερι μου, φεγγαρι μου και ακουγεται στην ταινια Φαιδρα.
Η Καρεζη ερμηνευει στο Νησι των γενναιων το τραγουδι Μην τον ρωτας τον ουρανο.

Domenica
18-05-11, 01:01
Εχεις δικο βεβαια καλή μου! Συγνωμη λάθος. Να και το τραγουδι. Και η ταινια δεν ηταν κακή.

http://www.youtube.com/watch?v=CUBtfHYG7i8

Γενικά ομως για την Κατοχη γενικώς, γυριστηκαν καλυτερες ταινιες και σε δράματα αλλά και σε αξέχαστες κωμωδιες. Δεν το αναλύω ομως μια και δεν ειναι αυτό το θέμα μας.

atanasio
19-05-11, 21:31
Οι αγαπημένες μου ταινίες από αυτές της λίστας είναι η "Υπολοχαγός Νατάσα" και το "Κοντσέρτο για πολυβόλα". Προτιμώ, πάντως, κάποιες ταινίες που δεν υπάρχουν στη λίστα, όπως "Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές", "Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο", "Το μπλόκο" και "Με τη λάμψη στα μάτια", καθώς και την κωμωδία "Ψηλά τα χέρια Χίτλερ".

Dominion
29-08-11, 23:56
Mε την Λάμψη στα Μάτια και το Νησί των Γενναίων που δεν υπάρχουν στην λίστα (απίστευτη κινηματογράφηση και ερμηνείες ειδικά από το 1ο) και φυσικά το αντιπολεμικό Τι Έκανες στον Πόλεμο Θανάση με τον θρύλο (πλέον) Θανάση Βέγγο. Οι υπόλοιπες που αναφέρονται, εγώ προσωπικά, μόνο σαν παρωδίες μπορώ να τις εκλάβω κι έτσι τις αντιμετωπίζω (με εξαίρεση το υλικοτεχνικό τους κομμάτι που είναι στις περισσότερες άρτιο, οι ερμηνείες υπερβολικές και το σενάριο είναι κάτω του μετρίου)

Wally
30-08-11, 09:20
Δυστυχως μονο 10 επιλογες χωρανε στη δημοσκοπηση. Ετσι παντα κατι "τρωγεται" αδικως

mariadegrecia
25-10-11, 22:58
Εγώ πάλι σήμερα είδα τους Γενναίους του Βορρά , δεν έχω δει και πολλές το παραδέχομαι, οπότε θα σας εμπιστευτώ και αύριο θα δω είτε το ΟΧΙ είτε το ώρα 5,30.

D@redevil
26-10-11, 11:23
Οκ, εγώ διχάστηκα πολύ, ανάμεσα στο υποβρύχιο Παπανικολής & στην υπολοχαγό Νατάσσα....

Δεδομένου ότι το κλάμα που έχω ρίξει στην υπολ/γο Νατάσσα είναι πολλαπλάσιο του Παπανικολή, ψήφισα Βουγιουκλάκη!

Stanfromgreece
26-10-11, 11:30
Μία ψήφο στον "Παπανικολή" και από εμένα... Αφού έχω μεγαλώσει λίγα μόλις μέτρα από το Ναυτικό Μουσείο στη Μαρίνα Ζέας στον Πειραιά, δεν θα μπορούσα να διαλέξω κάτι άλλο... Άσε που γενικά ότι έχει να κάνει με υποβρύχια, πολεμικά πλοία και αεροπλανοφόρα είναι για εμένα αγαπημένο θέμα!

bambinella 100
26-10-11, 15:48
Αντε παιδια, ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για τη μεγαλη μας Επετειο, οσοι δεν ψηφισατε ακομη.....
Σε λιγο μονο αυτες οι ταινιες θα υπαρχουν για να μας τη θυμιζουν.

katerinak
26-10-11, 16:12
ψηφισα κι εγω την ταινια "υπολοχαγος Νατασσα" γιατι εκτος των αλλων δειχνει και το στρατοπεδο συγκεντρωσης στο Νταχαου..Βεβαια αυτο δε σημαινει οτι δε μου αρεσαν οι υπολοιπες ταινιες,ομως ειναι καποιες απ τη λιστα που δεν τις γνωριζω καθολου( "οι τελευταιοι του Ρουπελ" και "η χαραυγη της νικης" )

mariadegrecia
26-10-11, 21:51
Εγώ θα ψηφίσω όταν τις δω όλες αλλά θα είναι σύντομα έχω μπει στο κλίμα της 28ης... ;)

Wally
26-10-11, 21:57
Θα σε βαλω ακομα περισοτερο στο κλιμα
39362

Ας βαλουμε και καμια σημαια αυριο στο μπαλκονι μας!

Βιβη συμφωνω 101% με τα λογια σου!

exetlaios
27-10-11, 06:43
Αντε παιδια, ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για τη μεγαλη μας Επετειο, οσοι δεν ψηφισατε ακομη.....
Σε λιγο μονο αυτες οι ταινιες θα υπαρχουν για να μας τη θυμιζουν.

Ίσως οι επόμενες γενιές, να μην έχουν καν την ευκαιρία να τις δούν στην τηλεόραση
(μπορεί να χαρακτηριστούν ότι προκαλούν "εχθροπάθεια") και όποιος θέλει να τις δει, να τις ψάχνει αναγκαστικά στο Internet.

Μέχρι τότε ... ας ψηφισουμε ...

Wally
27-10-11, 11:47
Kαι μια "επικαιρη" σκηνη απο τη Χαραυγη της Νικης με τον Σταρενιο να λεει τη κλασικη ατακα (που θα ακουσουμε και σημερα το απογευμα :))

http://www.youtube.com/watch?v=Has9Bvlyxdk

Wally
28-10-11, 13:55
28η Οκτωβρη χωρις Κωστα Πρεκα δεν γινεται

http://www.youtube.com/watch?v=wcZKGDtxm9c

BTW κοιταω στο ιντερνετ το σημερινο τηλεοπτικο προγραμμα και δεν βρισκω καμμια προβολη Ελληνικης ταινιας που να αναφερεται στο επος του 40! Eλπιζω να κανω λαθος!

Τα προηγουμενα χρονια βαζαν και κανα δυο για ξεκαρφωμα...

bambinella 100
28-10-11, 14:09
BTW κοιταω το σημερινο τηλεοπτικο προγραμμα και δεν βρισκω καμμια προβολη Ελληνικης ταινιας που να αναφερεται στο επος του 40! Κανω λαθος?

.

Θα προβληθει σημερα στις 7.00 απο την ΕΤ3 η ταινια Μια γυναικα στην αντισταση (1970) και αυτη τη στιγμη το Star παιζει το ΟΧΙ, με τον Πρεκα.

Wally
28-10-11, 14:19
Καλη φαση που τουλαχιστον ακολουθουν την παραδοση των τελευταιων ετων (δυο ταινιες).

Παω να δω STAR

D@redevil
28-10-11, 16:52
Βάλτε στα κανάλια και την TV100 - παίζει το νησί των γενναίων.

georgeman
02-11-11, 15:06
Κοντσέρτο για πολυβόλα φυσικά..

Wally
26-10-12, 08:16
Πρεπει να ετοιμασω το φετινο playlist για την οικογενεια.

Το ΟΧΙ ειναι σε ολα τα playlists.

http://www.youtube.com/watch?v=PLsu3IzOCYQ

Για το δευτερο εργακι...μαλλον Τελευταιος των Κομιτατζηδων

Thor
26-10-12, 09:11
Για συναισθηματικούς λόγους θα ψήφιζα το Νησί των γενναίων αν υπήρχε στη λίστα :P. Από τα υπόλοιπα μάλλον το κονσέρτο για πολυβόλα...

Aardvark
26-10-12, 09:13
Κανενα ,τα Κανονια του Ναβαρονε!

bambinella 100
26-10-12, 13:47
Τριτη χρονια φετος, και αυτη η δημοσκοπηση παραμενει σταθερη αξια!
Οσοι δεν εχετε ψηφισει, καντε το τωρα.

panp
26-10-12, 14:04
Στοιχειό των παιδικών μου χρόνων το "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο". Επίσης θυμάμαι εξίσου έντονα τους τίτλους "Έκλαψα πικρά για σένα" και "Στέγνωσαν τα δάκτυά μου", που δνε ξέρω όμως αν είναι "κατοχικές".
Ψηφίζω πάντως "Η Μεσόγειος φλέγεται", σαν σπάνια επική και Πρεκική ταινία...

Wally
27-10-12, 23:04
Κρεμαστε και καμια σημαια στο μπαλκονι (πιο πολλα βρακια βλεπω απλωμενα, παρα σημαιες οσο περνανε τα χρονια) και μαζευτε την φαμιλια/παρεα και παρακολουθησετε καποια απο τις παραπανω ταινιες ενεκα της ημερας.

οσοι δεν εχετε ψηφισει...ψηφιστε :)

mariadegrecia
28-10-12, 02:35
Εγώ δεν έχω ψηφίσει ακόμα γιατί δε τις έχω δει όλες! Τις 5 έχω δει. Και θέλω να δω και άλλες αυτές τις μέρες για να μπω στο κλίμα αλλά δεν πρόλαβα. Από Δευτέρα!

Wally
29-10-12, 13:07
Ανεβασαν στο YT την συνεντευξη του Κωστα Πρεκα στην Μιχαλονακου (ανημερα της Εθνικης εορτης). Δεν εχω προλαβει να τη παρακολουθησω για να δω αν εχει πληροφοριες για τις μεγαλες κινηματογραφικες του επιτυχιες.

peterpapas
01-11-12, 14:49
το μπλοκο.το με τη λαμψη στα ματια,το ξυπολητο ταγμα.τις ξεχωριζω.

bambinella 100
25-10-13, 17:24
Ψηφιστε την αγαπημενη σας ταινια για τη μεγαλη Εθνικη μας Επετειο!

Wally
26-10-13, 15:23
Να δουμε...ποιες ταινιες θα παιξουν φετος στα καναλια

bambinella 100
26-10-13, 16:22
Να δουμε...ποιες ταινιες θα παιξουν φετος στα καναλια
Δυο ταινιες ολες κι ολες.
Αυριο Κυριακη, στις 9.00 το βραδυ στον Alpha θα εχει Υπολοχαγο Νατασα. Η ταινια θα επαναληφθει το πρωι της Δευτερας, στις 8.15.
Στις 28 του μηνος, στις 9.15 το βραδυ ο Αντεννα θα προβαλει την ταινια 28η Οκτωβριου ωρα 5.30.

ΦΖΠ1
26-10-13, 17:53
Λείπουν αρκετές ταινίες για τη γερμανική Κατοχή, π.χ. το "Αυτοί που μίλησαν με το θάνατο". Από τις υπάρχουσες ψήφισα τον έναν Πρέκα (Η Μεσόφειος φλέγεται).

left
27-10-13, 11:55
στη μαχη της κρητης
ειναι η αγαπημενη μου

Wally
27-10-13, 23:16
Καθε χρονια γκρινιαζω...καθε χρονια τα καναλια περιφρονουν περισσοτερο τις Ελληνικες ιστορικες ταινιες...

Ευτυχως υπαρχουν και τα DVD...

http://www.youtube.com/watch?v=P3JUko682nY

bambinella 100
27-10-13, 23:23
Εβαλα να δω πριν απο λιγο τους Τελευταιους του Ρουπελ και συγκλονιστηκα απο τη μουσικη του!
Ειδα οτι ανηκει στον Τζωρτζ Παρης. Ο γιος του Τζαιημς να υποθεσω; Ο οποιος εγραφε μουσικη η απλως εκανε την επιμελεια και το κομματι των τιτλων εναρξης ανηκει σε αλλον;
Οπου κι αν ανηκει παντως, ειναι σιγουρα μαγευτικο!

ΦΖΠ1
27-10-13, 23:55
Πάντως από πολλούς, είναι και η ταινία "Ουρανός" (εποχής 63-65) που θεωρείται πολύ αντιπροσωπευτική των γεγονότων του 40...

RIO
28-10-13, 01:57
Φέτος δεν είδα να διαφημίζει κάποιο κανάλι το ΟΧΙ (1969). Δεν θα το δείξουν;

tonytony
28-10-13, 09:09
Φέτος δεν είδα να διαφημίζει κάποιο κανάλι το ΟΧΙ (1969). Δεν θα το δείξουν;

Το έπαιξε χτες βράδυ το Ε.

johnny19818
01-06-14, 18:36
Δεν τις έχω δει όλες τις ταινίες αλλά ψήφισα την Υπολοχαγό Νατάσσα.