PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικές ταινίες - Πληροφορίες εντός

bambinella 100
03-11-10, 11:50
Αυτο το θεμα δημιουργηθηκε για ολους εμας που αναζητουμε πληροφοριες για γνωστες και αγνωστες ταινιες. Ερωτηματα που αφορουν παντος ειδους αποριες για τιτλο, υποθεση, συντελεστες, ετος γυρισματος, λεπτομερειες, διευκρινισεις και ο,τι αλλο θα θελαμε να μαθουμε.
Ολοι μαζι θα δινουμε απαντησεις σε οσους ρωτουν και θελουν να μαθουν και ισως ετσι σιγα - σιγα λυθουν αποριες ετων που σιγουρα ο καθενας μας εχει λιγο - πολυ μεσα στην πληθωρα των ελληνικων παραγωγων.
Εγω ας πουμε πολυ θα ηθελα να μαθω ποιο ειναι το ονομα μιας ηθοποιου στην ταινια Μαρια Πενταγιωτισσα, που η τηλεοραση εχει χρονια να προβαλει. Ηταν αντιζηλος της Βουγιουκλακη, αφου κι οι δυο αγαπουσαν τον Ανδρεα Μπαρκουλη, και ειμαι σχεδον βεβαιη οτι αυτη ηταν η υπαιτια για την αδικη κατηγορια Αλικης - Ανδρεα για φονο.
Την ηθοποιο αυτη, τουλαχιστον εγω, δεν την ειδα σε αλλη ταινια εκτος απο αυτην που ανεφερα κι ετσι δεν καταφερα ποτε να μαθω το ονομα της.

tonytony
03-11-10, 11:53
Μαρία Μοσχολιού. Προφανώς αυτή λες.

bambinella 100
03-11-10, 12:03
Τonytony, θυμαμαι οτι η γυναικα αυτη ζηλευε αφανταστα την ευτυχια του ζευγους των πρωταγωνιστων και τους εκανε κακο. Αν ολα αυτα τα εκανε η Μαρια Μοσχολιου, τοτε μου ελυσες απορια πολλων ετων και σε ευχαριστω!

tonytony
03-11-10, 12:38
Ναι αυτή είναι ακριβώς που λες!

bambinella 100
03-11-10, 12:44
Ηταν τοσο απλο τελικα!
Τρια λεπτα αφοτου εθεσα το ερωτημα μου πηρα την απαντηση!
Να' σαι καλα...

tonytony
03-11-10, 12:46
Εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία που δε ξέρω αν το έχετε προσέξει...Αν όχι προσέξτε το! Στη Νεράιδα και το Παλικάρι στους τίτλους μετά από όλους τους ηθοποιούς αναφέρεται ακριβώς "...και η Νίτσα Μαρούδα"! Την οποία δε τη βλέπουμε πουθενά στην ταινία!!!Τι ακριβώς να έχει συμβεί άραγε??? Να κόπηκε σκηνή? Και αν κόπηκε κόπηκε μόνο με τη συγκεκριμένη ηθοποιό και δε φαίνεται πουθενά???Χλωμό μου φαίνεται! Να έγινε λάθος? Πάλι απίθανο γιατί μιλάμε για ταινία της Φίνος Φιλμ! Πραγματικά έχω μεγάλη απορία για αυτό αλλά δε νομίζω να μπορέσει να μου τη λύσει κανείς δυστυχώς...

bambinella 100
03-11-10, 13:00
Να εγινε λαθος δεν το νομιζω ουτε εγω. Το πιθανοτερο ειναι να ειχε η Μαρουδα εναν μικρο ρολο μεσα στην ταινια, μια σκηνουλα κωμικη μαλλον, που τελικα δεν αρεσε στο Φινο η στο Ντινο Δημοπουλο και κοπηκε. Δεν θα ηταν και η πρωτη φορα αλλωστε. Γινονταν κατι τετοια.

johnalepou
03-11-10, 13:00
Πράγματι αυτό με τη Νίτσα είναι απορίας άξιον...εκτός αν εμφανίζεται μεταμφιεσμένη

Η Μαρία Μοσχολιού ήταν νομίζω και συμφοιτήτρια της Αλίκης στο Εθνικό...

bambinella 100
03-11-10, 13:20
Ηταν συμφοιτητρια της Αλικης στο Εθνικο; Πολυ ενδιαφερον αυτο!
Αν και την ειδα μονο σ' αυτη την ταινια, με εντυπωσιασε η ερμηνεια της που ηταν εξαιρετικη, και η εμφανιση της. Ξανθια, ψηλη, γαλανοματα, αρχοντογυναικα, που λενε!

mhmerotategiatipino
04-11-10, 07:55
Ποια ηθοποιος ηταν που εκανε δυσκολο το γυρισμα της Αλικης και εμπαινε παντα μπροστα της, με αποτελεσμα να παιρνει περισσοτερα πλανα και η Αλικη να γινει εξαλλη και να κανει σκηνη; Σας θυμιζει κατι το περιστατικο; Και σε ποια ταινια;

johnalepou
04-11-10, 10:36
Η Μπέμπη Κούλα? (Νίκη Λινάρδου) στο ΞΥΛΟ?

johnalepou
04-11-10, 10:41
με εντυπωσιασε η ερμηνεια της που ηταν εξαιρετικη, και η εμφανιση της. Ξανθια, ψηλη, γαλανοματα, αρχοντογυναικα, που λενε!

Έχεις απόλυτο δίκαιον και γι αυτό ακριβώς η Μαρία Μοσχολιού έχει μετάσχει, στις περισσότερες τελετές αφής Ολυμπιακής Φλόγας, ως Πρωθιέρεια. Συνολικά τέσσερις φορές σε θερινούς αγώνες (1968, 1972, 1976, 1980).

http://www.hoc.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=355&catid=44&Itemid=112&lang=el

johnalepou
04-11-10, 11:13
Η Μαρία Μοσχολιού στο Εθνικό Θέατρο: από το ψηφιακό τους αρχείο

Δόνα Ροζίτα 1958
http://194.177.217.108/TELIKA_PRODUCTS/screen/photos/YE1959_03_PH007_sc.jpg

Κροίσος 1963
http://194.177.217.108/TELIKA_PRODUCTS/screen/photos/YE1963_01_PH016_sc.jpg

Τα χέρια του ζωντανού Θεού 1957
http://194.177.217.108/TELIKA_PRODUCTS/screen/photos/YE1957_07_PH006_sc.jpg

http://194.177.217.108/TELIKA_PRODUCTS/screen/programs/Y1963PL08PR1PG008_sc.jpg

bambinella 100
04-11-10, 13:53
Johnalepou, ευχαριστω για ολο αυτο το υλικο που παρεθεσες. Μου καλυψες πολλα κενα.
Mhmerotategiatipinο, ναι ηταν η Μπεμπη Κουλα η ηθοποιος που ειχε την κοντρα με την Αλικη στο Ξυλο. Ηταν μια κοντρα που την υπεθαλπε και ο ιδιος ο Σακελλαριος που ηταν ερωτευμενος με τη Μπεμπη και λιγο αργοτερα την παντρευτηκε. Ο γαμος τους διηρκεσε δεκα χρονια.

Clemence
14-11-10, 09:01
δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί κάπου ήδη, αλλά στην πανεπιστημίου πολύ κοντά στην ομόνοια, άνοιξε πρόσφατα ένα μικρό μαγαζί με παλιές ελληνικές ταινίες :) είναι όμως μίας συγκεκριμένης εταιρίας ... βρήκα πάντως δύο που έψαχνα καιρό.

bambinella 100
17-11-10, 12:24
Σε ευχαριστουμε, Clemence, για τη χρησιμη πληροφορια.
Ελπιζω παντως οι ταινιες να μην ανηκουν στην εταιρια Καραγιαννης - Καρατζοπουλος γιατι σε προσωπικο επιπεδο η εταιρια αυτη με αφηνει αδιαφορη, και στις κωμωδιες της ακομη περισσοτερο.

Clemence
17-11-10, 15:53
παιδιά, είναι της φίνος φιλμς αλλά ακριβή διεύθυνση δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή, αν βρω την απόδειξη θα την γράψω, είναι πανεπιστημίου στο πεζοδρόμιο του ρεξ και προς την ομόνοια.

bambinella 100
17-11-10, 16:32
Oι ταινιες ειναι προς πωληση, προς ενοικιαση, η και τα δυο;
Παντως εαν εχει καποια σπανια κομματια, πραγματικα αξιζει. Clemence, αν θελεις αναφερε μας ποιες ηταν οι δυο ταινιες που εψαχνες καιρο και τις βρηκες εκει.

argy
17-11-10, 17:03
Α καταλαβα ποιο μαγαζι εννοεις clemence !!!!!
Πουλαει μονο Φινος Φιλμ και πιο συγκεκριμενα ειναι αυτες οι νεες εκδοσεις που εβγαλαν με το ασπρο κουτι και τα διαφορετικα εξωφυλλα!!

Bambinella ειναι για να τις αγορασεις !! Βασικα ειναι σαν αυτες που εχουν φερει σε αρκετα μαγαζια απλα τις εχει πιο συγκεντρωμενα γιατι πουλαει μονο αυτες!!

bambinella 100
17-11-10, 17:22
Αrgy, σε ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Μπορει να περασω καμια βολτα απο κει αφου μενω στην Αθηνα, αλλα για σενα θα ειναι λιγο δυσκολο να πας. Οσο να πεις, απο την Elm Street ειναι δρομος!

argy
17-11-10, 17:25
Ναι πρεπει να ξεφυγω πρωτα απο τον Freddy Krueger κ μετα!!:thumb:

Παντως γενικα το συγκεκριμενο μαγαζι δεν εχει και πολυ σπανιες ταινιες εχει οτι εχουν και τα αλλα που εχουν φερει τη συγκεκριμενη σειρα!!!

bambinella 100
17-11-10, 17:33
Θα σε αφησει ο Freddy. Eιναι αλλωστε τοσο ευγενικος κυριος! 8)
Εγω παντως καποια στιγμη θα παω μηπως τυχει και βρω καμια ταινια απο αυτες που δεν εδωσαν τα περιοδικα.

Clemence
17-11-10, 18:07
χμμμ εγώ bambinella μ πήρα τα: ''η άγνωστος'' και το ''θέμα συνειδήσεως'', δε γνωρίζω αν είναι σπάνια αλλά είναι αυτά που έψαχνα (μαζί με την ''έξοδο κινδύνου'' και τη δούκισσα της πλακεντίας'', που όμως δεν τα βρήκα).

στη ρόδο πριν λίγες μέρες, σε γνωστό δισκοπωλείο φίλου μου στο κέντρο, είδα μια σειρά dvd με τίτλο ''σπάνιες ελληνικές ταινίες'' (ή κάπως έτσι) - αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να σας πω περισσότερα από δευτέρα ;)

bambinella 100
17-11-10, 18:32
Clemence, εννοειται οτι θα ενδιαφερονται πολλα μελη του φορουμ για τις Σπανιες Ταινιες, και μαζι τους κι εγω! Οποια στιγμη μπορεσεις πες μας νεα...
Τις δυο πρωτες ταινιες που ανεφερες τις εδωσε ο Τηλεθεατης και οχι, δεν ειναι και τοσο σπανιες, ειναι ομως υπεροχες.
Την Εξοδο Κινδυνου την εδωσε το TiVo, και αν ενδιαφερεσαι ακομα μπορεις να επικοινωνησεις με το περιοδικο. Οσο για τη Δουκισσα της Πλακεντιας, εδω οντως μιλαμε για σπανια ταινια και δεν εκπλησσομαι που δεν τη βρηκες.
Σε ευχαριστουμε, και περιμενουμε νεοτερα...

Clemence
17-11-10, 18:38
αρπάζω λοιπόν απ΄τα μαλλιά την ευκαιρία να ρωτήσω κάτι για την άγνωστο: πρόκειται για διασκευή κάποιοι μυθιστορήματος, για ριμέικ κάποιας παλιότερης ξένης ταινίας? γιατί όταν έψαξα στο imdb είδα πως μια παρόμοια ταινία με την λάνα τάρνερ είναι μεταγενέστερη από τη δική μας :sealed:

bambinella 100
17-11-10, 19:07
H ταινια Η Αγνωστος, με την Κυβελη ειναι μια απο τις 11 ταινιες που γυριστηκαν παγκοσμιως και εχουν ως κοινη βαση το θεατρικο Madame X, του Γαλλου συγγραφεα Alexandre Bisson, το οποιο εγραψε το 1908.
Ανεβηκε σε παρα πολλες θεατρικες σκηνες ανα την υφηλιο και οπως ειπαμε γυριστηκε και ταινια αρκετες φορες.
Η εν λογω ταινια ηταν η εβδομη μεταφορα του θεατρικου στη μεγαλη οθονη (1955) και η αμεσως επομενη ηταν αυτη με τη Lana Turner και τον John Forsythe, τον γνωστο μας ηθοποιο απο τη Δυναστεια, το 1966.
Η Κυβελη εκανε την ερμηνεια της καριερας της, αλλα και η Lana Turner δεν πηγε πισω, καθως ηταν εξαισια στο ρολο της οταν την ειδα πριν απο μερικα χρονια στην τηλεοραση.

Clemence
17-11-10, 19:28
σ΄ευχαριστώ πολύ bambinella mia! από περιέργεια, αυτά τα ήξερες ή τα έψαξες τώρα?

bambinella 100
17-11-10, 19:36
Tα ηξερα, εκτος απο τη χρονολογια του φιλμ με τη Lana και τη σειρα μεταφορας του εργου στο σινεμα, για τα οποια δεν ημουν καθολου σιγουρη! :darkglasses:

ntsmrtz
17-11-10, 20:19
εάν είναι το μαγαζί που υποθέτω, τότε για τους fun του είδους είναι ότι πρέπει.
εκτός όμως από ελληνικές έχει πολύ καλό τομέα από παγκόσμιο κινηματογράφο!

Clemence
18-11-10, 21:54
εάν είναι το μαγαζί που υποθέτω, τότε για τους fun του είδους είναι ότι πρέπει.
εκτός όμως από ελληνικές έχει πολύ καλό τομέα από παγκόσμιο κινηματογράφο!.

με τίποτα, αυτό που λέω άνοιξε πριν κανένα μήνα το πολύ και έχει μόνο ελληνικές.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
27-11-10, 00:48
Ο ΑΝΤ1 ενέταξε και πάλι στο πρόγραμμά του κάθε Σαββατοκύριακο στις 6 μ.μ. , παλιές ελληνικές ταινίες.

bambinella 100
27-11-10, 13:17
Aυτο απο μονο του ειναι καλο νεο. Εχω καποιες ενστασεις ομως.
Οι ταινιες που προβαλλει το συγκεκριμενο καναλι κινουνται στο ιδιο μοτιβο με τις ταινιες που προεβαλλε μεχρι προτινος το STAR καθε Κυριακη βραδυ.
Σημερα ας πουμε, εχει τις Διπλοπενιες και αυριο τον Αισιοδοξο. Που ειναι οι καλες ταινιες της Φινος Φιλμ; Που ειναι τα ασπρομαυρα δραματα του Δαλιανιδη και του Δημοπουλου; Γιατι νομιζουν οτι θελουμε να βλεπουμε αποκλειστικα και μονο κωμωδιες;

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
27-11-10, 19:49
Οι ταινιες που προβαλλει το συγκεκριμενο καναλι κινουνται στο ιδιο μοτιβο με τις ταινιες που προεβαλλε μεχρι προτινος το STAR καθε Κυριακη βραδυ.
Σημερα ας πουμε, εχει τις Διπλοπενιες και αυριο τον Αισιοδοξο. Που ειναι οι καλες ταινιες της Φινος Φιλμ; Που ειναι τα ασπρομαυρα δραματα του Δαλιανιδη και του Δημοπουλου; Γιατι νομιζουν οτι θελουμε να βλεπουμε αποκλειστικα και μονο κωμωδιες;
Έχετε απόλυτο δίκιο. Τις ίδιες και τις ίδιες πάλι βάζουν.

bambinella 100
27-09-11, 21:30
To ερωτημα που θα θεσω εδω ειναι ενα ερωτημα που εχω εδω και πολλα χρονια, απο τοτε που ημουν παιδι.
Πρωτοειδα την ταινια Κοριτσια στον ηλιο, περιπου 10 ετων και ποτε δεν καταλαβα κατι:
Τι μπορει επιτελους να ηταν αυτο που εμποδισε την Ανναμπελ να επιστρεψει στην Ελλαδα το επομενο καλοκαιρι, η εστω καποιο απο τα επομενα και να βρεθει και παλι κοντα στον αγαπημενο της;
Στα τελευταια λεπτα του εργου εκεινος τη ρωτα αν θα ξαναρθει κι αυτη αποφευγει να του απαντησει φευγοντας βιαστικα. Ο σκηνοθετης μας καθιστα σαφες οτι ο χωρισμος τους ειναι οριστικος. Γιατι ομως; Ειναι τοσο αδυνατο να ξαναπαρει η Ανναμπελ το αεροπλανο και καποια στιγμη να βρεθει και παλι στην Ελλαδα; Στο κατω κατω, ο ερωτας δε χαμπαριαζει απο εμποδια.
Εχω καποιες σκεψεις στο μυαλο μου, αλλα δε με καλυπτουν.
Θα ηθελα τη δικη σας γνωμη σ' αυτο. Περιμενω πιθανα σεναρια....

drspiros
27-09-11, 21:39
Που ειναι οι καλες ταινιες της Φινος Φιλμ; Που ειναι τα ασπρομαυρα δραματα του Δαλιανιδη και του Δημοπουλου;

Απαντησες μονος σου: Οι καλες ταινιες της Φινος Φιλμ δεν εχουν καμμια σχεση με τις αθλιες (τοσο σκηνοθετικα, οσο και ερμηνευτικα) και πανω απ' ολα παρωχημενες ταινιες των Καραγιαννη-Καρατζοπουλου (με ελαχιστοτατες εξαιρεσεις). Αφενος λοιπον οι ταινιες του Φινου ειναι πιο ακριβες (και δικαιως), αφετερου η ωρα προβολης εχει μικροτερο διαφημιστικο χρονο (δεν ειναι prime-time), κατι που οδηγει τους υπευθυνους σε αγορες πιο low budget ταινιων (αν στη θεση δε του ΑΝΤ1 ηταν η ΕΡΤ, θα εβλεπες μονο ταινιες της Κλακ Φιλμς - Ταινιες για ολη την οικογενεια)

ARETARA
27-09-11, 21:41
To ερωτημα που θα θεσω εδω ειναι ενα ερωτημα που εχω εδω και πολλα χρονια, απο τοτε που ημουν παιδι.
Πρωτοειδα την ταινια Κοριτσια στον ηλιο, περιπου 10 ετων και ποτε δεν καταλαβα κατι:
Τι μπορει επιτελους να ηταν αυτο που εμποδισε την Ανναμπελ να επιστρεψει στην Ελλαδα το επομενο καλοκαιρι, η εστω καποιο απο τα επομενα και να βρεθει και παλι κοντα στον αγαπημενο της;
Στα τελευταια λεπτα του εργου εκεινος τη ρωτα αν θα ξαναρθει κι αυτη αποφευγει να του απαντησει φευγοντας βιαστικα. Ο σκηνοθετης μας καθιστα σαφες οτι ο χωρισμος τους ειναι οριστικος. Γιατι ομως; Ειναι τοσο αδυνατο να ξαναπαρει η Ανναμπελ το αεροπλανο και καποια στιγμη να βρεθει και παλι στην Ελλαδα; Στο κατω κατω, ο ερωτας δε χαμπαριαζει απο εμποδια.

Είναι ο τύπος της γυναίκας που αφήνει τους άντρες σύξυλους. Και στον Ομφαλό τα ίδια δεν κάνει; Θα προτίμησε το Berkeley στην Καλιφόρνια που είναι και πιο κοσμοπολίτικο από τα...μύγδαλα. Πηγή φωτογραφίας (http://www.moviepicturedb.com/picture/51d568b3).

37204

bambinella 100
27-09-11, 22:00
Drspiros, οι χαρακτηρισμοι σου για τις ταινιες του Φινου και του Καραγιαννη με βρισκουν απολυτα συμφωνη. Θα καταλαβες απο αυτη την τελευταια λεξη οτι ειμαι γυναικα....:)
Εγω Aretara πιστευα οτι η Ανναμπελ αγαπησε αληθινα τον Βογλη. Ακομα και την ωρα που ειναι στο αεροπλανο και αναχωρει, τα ματια της ειναι δακρισμενα. Δε μου εδωσε την εντυπωση οτι εκανε το κεφι της με τον ωραιο βοσκο και μετα τον αφησε συξυλο.
Εσυ πιστευεις οτι μονο για εκεινον ηταν αληθινη αγαπη; Η Ανναμπελ επαιξε κι εφυγε;

Danailicious
27-09-11, 22:12

Αχ,την ίδια απορία έχω Bambi και μαλλιοτραβιέμαι χρόνια! Έχουμε λιώσει να βλέπουμε τις -κατά τη γνώμη μου- άθλιες ταινίες των Καραγιάννη-Καρατζόπουλου με πρωταγωνιστές κυρίως Κωνσταντάρα-Βουτσά-Αλίκη.
Γιατί δεν βάζουν μια ''Στεφανία'', μια ''Μανταλένα'', ένα ''Κορίτσι με τα μαύρα'',μια ''Στέλλα'' τον ''Δράκο'' ; Ok,ζητάω πολλά. Όταν ήμουν μικρότερη,θυμάμαι ότι έβαζαν και τέτοιες ταινίες τα μεγάλα κανάλια...τώρα δε ξέρω γιατί και πως ξεζούμιζεται ο Καραγιάννης της δεκαετίας του '60.

ARETARA
27-09-11, 22:14
Εγω Aretara πιστευα οτι η Ανναμπελ αγαπησε αληθινα τον Βογλη. Ακομα και την ωρα που ειναι στο αεροπλανο και αναχωρει, τα ματια της ειναι δακρισμενα. Δε μου εδωσε την εντυπωση οτι εκανε το κεφι της με τον ωραιο βοσκο και μετα τον αφησε συξυλο.
Εσυ πιστευεις οτι μονο για εκεινον ηταν αληθινη αγαπη; Η Ανναμπελ επαιξε κι εφυγε;

Θα μπορούσες να το ονομάσεις "Καλοκαιρινή περιπέτεια". Εντάξει, δεν λέω ότι έπαιξε μαζί του ή ότι ήταν αδιάφορη. Απλά ίσως εκτίμησε ότι αυτή η ιστορία να μην μπορούσε να έχει θετική εξέλιξη για τους δικούς της λόγους και να αποφάσισε να την τελειώσει πρόωρα. Εδώ με τη Ζωρζ Σαρρή και τον Σταύρο Ξενίδη στην πρώτη της ταινία, "Το νησί της Αφροδίτης" (1965).

37205

katerinak
27-09-11, 22:20

Βιβη εγω προσεξα οτι οταν αποχαιρετα το Βογλη και ενω τους χωριζει και τους δυο πισω το παραθυρο,εκτος του οτι του λεει πως τον αγαπαει,κατι του υποσχεται στο τελος

http://www.youtube.com/watch?v=oJuJCSDyg6c κοιταξε το βιντεο σε αυτο το σημειο 01:17:18 φαινεται να λεει " i promise to be back" ή κατι παρομοιο,λογικα επιστρεφει,εγω αυτο καταλαβα

bambinella 100
27-09-11, 22:32
"Νεοι οριζοντες ανοιγονται, Μικε!" ατακα του Κωνστανταρα απο το Υιε μου, υιε μου, που μου βγηκε αυθορμητα μολις διαβασα το μηνυμα της katerinak.
Προσπαθησα να διαβασω τα χειλη της Ανναμπελ. Στην αρχη λεει I must go now και μετα Ι promise.....δεν το καταλαβα αυτο, αλλα κατι υποσχεται.
Οτι θα επιστρεψει, λογικα.
Λες;;;;;;;;;
Τοτε προς τι τοσος κλαυθμος και οδυρμος; :D

ARETARA
27-09-11, 22:36
..Προσπαθησα να διαβασω τα χειλη της Ανναμπελ. Στην αρχη λεει I must go now και μετα Ι promise.....δεν το καταλαβα αυτο, αλλα κατι υποσχεται.
Τοτε προς τι τοσος κλαυθμος και οδυρμος; :D

Μήπως, "I promιse I won't forget you"; Μια υπόθεση είναι κι αυτή.

bambinella 100
27-09-11, 22:45
Δε νομιζω να επιστρεφει παντως. Γενικα το ολο σκηνικο ειναι σκηνικο παντοτινου χωρισμου.
Ενταξει, δοθηκαν καποιες ερμηνειες, αλλα θα ηθελα κι αλλες.
Γιατι;;;;;;;;;;;

argy
29-09-11, 13:11
Και εγω καταλαβα οτι λεει I promise I'll come back!
Mπορει η Ανναμπελ εκει που μενει να εχει καποιο προβλημα.Το προβλημα αυτο μπορει να ειναι ενας ανεπιθυμητος γαμος,να ειναι με καποιον που δεν θελει,να εχει σκληρο πατερα και να μην την αφηνει κτλ.
Γιαυτο αποφευγει να μιλησει για το γυρισμο της.
Επομενως μολις ξεμπερδεψει με το προβλημα της θα επιστρεψει,μονο που αυτο μπορει να χρειαστει καποιο χρονικο διαστημα η μπορει και να μην το λυσει ποτε γιαυτο και η συναισθηματικη ενταση.
Αλλα ολο αυτο ειναι ακομη μια εικασια !! ;)

bambinella 100
29-09-11, 14:00
Παιδια, σας ευχαριστω ολους παρα πολυ! Η αληθεια ειναι οτι με τις παρατηρησεις σας με κανατε να δω το φιναλε της ταινιας με αλλο ματι.

drspiros
01-10-11, 20:48
Drspiros, οι χαρακτηρισμοι σου για τις ταινιες του Φινου και του Καραγιαννη με βρισκουν απολυτα συμφωνη. Θα καταλαβες απο αυτη την τελευταια λεξη οτι ειμαι γυναικα....:)

(Offtopic) Ουπς, σορυ, κεκτημενη ταχυτητα! Φυσικα και το ξερω, απλα δεν προσεξα το nickname στο σχολιο...

ioli1453
02-02-12, 16:36
Καλησπερα.
Μηπως ξερετε σε ποιο μερος γυριστηκε η ελληνικη ταινια" Ραντεβου με μια αγνωστη", με την Ελενα Ναθναηλ;
ψαχνω παντου μηπως βρω ποιο μερος ειναι αλλα δεν το βρισκω.
Ξερετε μηπως ποιο μερος ειναι αυτο?

θλον και τεμνον
02-02-12, 18:58
Nομιζω στη Λιμνη Ευβοιας

miki-mik7
03-02-12, 02:23
Σχεδόν όλη η ταινία είναι γυρισμένη στην Καστέλλα του Πειραιώς. Το σπίτι που "κατοικούσε" ο Δ. Μυράτ υπάρχει ακόμα.
Και όλα τα πλάνα που δείχνουν την Ναθαναήλ να φεύγει με την βάρκα της είναι στην θάλασσα, ακριβώς κάτω από το σπίτι.
Δίπλα στο νησάκι του Κουμουνδούρου, για όσους γνωρίζουν.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι που βρίσκεται το σπίτι του "ζωγράφου", Γ. Βόγλη. Στο Καβούρι ίσως;

ioli1453
03-02-12, 07:30
Σχεδόν όλη η ταινία είναι γυρισμένη στην Καστέλλα του Πειραιώς. Το σπίτι που "κατοικούσε" ο Δ. Μυράτ υπάρχει ακόμα.
Και όλα τα πλάνα που δείχνουν την Ναθαναήλ να φεύγει με την βάρκα της είναι στην θάλασσα, ακριβώς κάτω από το σπίτι.
Δίπλα στο νησάκι του Κουμουνδούρου, για όσους γνωρίζουν.
Αυτό που δεν γνωρίζω είναι που βρίσκεται το σπίτι του "ζωγράφου", Γ. Βόγλη. Στο Καβούρι ίσως;miki-mik7 σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου μου ελυσες μια απορια ετων για το που βρισκεται αυτο το ωραιο μερος με τους φοινικες βλεποντας την ταινια " Ραντεβου με μια αγνωστη".
Να ρωτησω επισης αν ξερεις οταν πηγαινουν εκδρομη ο Μυρατ με την Ναθαναηλ με το αυτοκινητο δειχνει καποια ωραια μερη.
Μηπως ξερεις ποια μερη ειναι αυτα με το γραφικο χωριο?

miki-mik7
03-02-12, 14:42
Έχω πολλά χρόνια να δω αυτή την ταινία και δεν θυμάμαι καν τις σκηνές που πήγαιναν εκδρομή...

αριαδνη
08-09-13, 13:10
Εμένα παιδιά η απορία μου είναι η εξης: Γιατι ειναι τοσο δυσευρετες ταινίες όπως ο δρομος με τις ακακίες , η κερένια κούκλα και η βιλλα με τα νουφαρα( αν θυμάμαι καλά τον τιτλο) που έπαιζε η Κάιτη Πάνου; Ταινίες για αμετανόητους ρετρομανιακούς αλλά τι να γίνει:flower:θα ήθελα να τις δω, ειμαι του παλιού ασπρόμαυρου.

tonytony
08-09-13, 14:53
Εμένα παιδιά η απορία μου είναι η εξης: Γιατι ειναι τοσο δυσευρετες ταινίες όπως ο δρομος με τις ακακίες , η κερένια κούκλα και η βιλλα με τα νουφαρα( αν θυμάμαι καλά τον τιτλο) που έπαιζε η Κάιτη Πάνου; Ταινίες για αμετανόητους ρετρομανιακούς αλλά τι να γίνει:flower:θα ήθελα να τις δω, ειμαι του παλιού ασπρόμαυρου.

Oι δύο πρώτες υπάρχουν αν και δυσεύρετες όντως όπως λες. Η βίλλα με τα νούφαρα είναι χαμένη ταινία σύμφωνα με τη Φίνος Φιλμ. Έχουν χαθεί τα ίχνη της ούτε καν η εταιρεία δεν την έχει...:(

αριαδνη
08-09-13, 15:02
Αντωνη θα κάνω γιορτη αν ποτέ τις προβάλει η δημόσια τηλεόραση:)γιατι απο αλλού δε νομίζω να υπάρχουν ελπίδες

αριαδνη
09-09-13, 10:30
http://www.youtube.com/watch?v=ccaYGJ6aoVE

εδω βλέπουμε την πανέμορφη ζινετ Λακάζ από μια ταινία τα χειροκροτήματα στο πλευρό του Χορν. Ξέρουμε αν ήταν Ελληνίδα;

ALFIE
19-09-13, 22:48
Εχει δει κανείς την ταινία ''Καταναλωτική Κοινωνία" του 1971 των Καραγιάννη-Καρατζόπουλου?

tonytony
20-09-13, 09:12
Εχει δει κανείς την ταινία ''Καταναλωτική Κοινωνία" του 1971 των Καραγιάννη-Καρατζόπουλου?

Δεν είναι από τις ταινίες που βλέπεις ευχάριστα ξανά και ξανά...:)

ALFIE
20-09-13, 16:22
Το 2007 είχε κυκλοφορήσει σε dvd μια σειρά ταινιών του Νίκου Αβραμέα,μεταξύ των οποίων η "Βαρώνη και ο Προκόπης" με τη Βασιλειάδου,οι"Αντίζηλοι"με Χρήστο Νέγκα και Χλόη Λιάσκου κλπ.Ενώ επρόκειτο να κυκλοφορήσουν και άλλες τελικά δεν κυκλοφόρησαν.Ξέρετε μήπως τι συνέβη? Ηταν όλες αρκετά σπάνιες, έχουν πολλά χρόνια να προβληθούν.