PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόκριες! Τί ντυθήκατε όταν ήσασταν μικροί;

audiodee
09-02-07, 15:49
Ήρθαν οι Απόκριες!

Τί ντυθήκατε στις Απόκριες όταν ήσασταν μικροί;

Τί 80s στολές κυκλοφορούσαν στα μαγαζιά τότε και φορέσατε στο σχολείο, σε πάρτυ, στο δρόμο;

Εγώ ντύθηκα, με χρονολογική σειρά,
καουμπόης, ζορό, νίντζα, ινδιάνος, και στην έκτη δημοτικού "αναρχικός"...
(:nervous: ήταν της μόδας τότε, ούτε που καταλάβαινα τι ήταν ο αναρχικος)

Alucard
09-02-07, 16:06
Απ' όσο μπορώ να θυμηθώ επίσης με χρονική σειρά:

1) Κοζάκος (ίσως η καλύτερη στολή που είχα δοκιμάσει ποτέ... Τιμημένη Ρωσία)
2) Spiderman (επίσης πολύ καλή αν και είχα βγάλει σχεδόν την ιλαρά από τη ζεστή)
3) Zorro (κλασσική στολή)
3) Ninja (ένα χρόνο περίπου πριν γίνει μόδα. Ναι, ήμουν trendy πιο νωρίς :cool: )
4) Punk (η διευθύντρια του σχολείου με κοιτούσε με μισό μάτι λόγω ραφτών και καρφιών. Τετάρτη δημoτικού και όλο το μαλλί γεμάτο gel)
5) Χταπόδι (ω ναι, είχε «σουξέ» πάντως)
6) Βρικόλακας (…θα με δαγκώσεις; .....εγώ φταίω που είμαι καλό παιδί....)

telonio
09-02-07, 16:16
Κάου-μπόι, νίντζα , σπάιντερμαν τα κλασσικά δηλαδή. Α ναί και σούπερμαν ή κάτι παρόμοιο handmade στολή απο την μάνα μου. Τελευταία φορά είχα ντυθεί κάλτσα μπεκάτσα σε ένα γκρούπ που είχα πάρει μέρος στο καρναβάλι της Πάτρας το '99. Μιλάμε για τρομερά γελοία εμφάνιση αλλα τουλάχιστο είχαμε πολύ χαβαλέ.

Alucard Χταπόδι; :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: Πεθαίνω για φωτογραφία!

Εμ μήπως το θέμα είναι άσχετο με το Επιτραπέζια-Μοντελισμός; Λεω εγω τώρα.

Omenforever
09-02-07, 16:27
Zorro/Αγελαδοαγόρι: Άγριο πιστολίδι, ακόμα έχω τη μυρωδιά των καψυλλίων(χιχι) στα ρουθούνια μου…

«Γέρος»: Με κάτι σακάκια και γραβάτες από 70s και φυσικά την κλασική μάσκα γέρου.

Γορίλας: Εχμ, βασικά μόνο μια μάσκα γορίλα έπαιζε… :)

Αλησμόνητα θα είναι πάντα τα ρόπαλα και το χτύπημά τους. (Ειδικά όταν περιείχαν εφημερίδες και άμμο(!)…:diablotin:)

:D

audiodee
09-02-07, 16:49
Εμ μήπως το θέμα είναι άσχετο με το Επιτραπέζια-Μοντελισμός; Λεω εγω τώρα.

Δεν έβρισκα τόπο και το άνοιξα στο ίδιο που υπάρχει και το thread "ρετρο ένδυση"!

akmakas
09-02-07, 17:02
Ντυνόμουν συνεχώς Κάου μπόι...Προς τα 13 μου ντύθηκα και ντεντέκτιβ πουαρό...Από τότε τίποτα!

Aardvark
09-02-07, 17:50
Kλασσικα καουμπου,ινδιανος,ζορο(ολα αυτα πριν εισχωρησει η αμερικανικη κουλτουρα στο εθιμο:D ).Αυτο που θυμαμαι εντονα ηταν η τρελα μου με καψουλια,δυναμιτακια,σπιρταδες,στρακαστρουκες και μερικα αυτοσχεδια που εφτιαχνα με τρυπιες σωληνες απο κεραια οπου τις γεμιζα με κεφαλια απο σπιρτα ειτε μπαρουτι (φυσιγκια) απο καραμπινα.Μην το δοκιμασετε κυκλοφορει και η αντιτρομοκρατικη.

exetlaios
09-02-07, 19:08
Καου-μπόι, Μπάτμαν, Εξωγήινος, Αναρχικός.

( Μόνο για το 4ο έχω μετανοιώσει ! )

jmj
08-03-07, 15:25
komanto οταν ειχε βγει το ραμπο και το ειδα στο σινεμα

pitsunami
24-06-08, 21:55
Όχι οτι υπάρχει λόγος ανάστασης του thread αλλά....anyway...
Κλασσικά γελαδάρης(ρε μανία όλοι),αστυνομικός,πειρατής, sexy γκόμενα (μινι κ'ετσι),sexy καλόγρια(σκίσιμο στο μπούτι,ρόζ περούκα...:D)! Πάντως οφείλω να παραδεχτώ πως το χταπόδι πρέπει να ήταν φοβερή επιτυχία!

Giama
24-06-08, 22:25
Καουμπόης, μάγειρας και... μουργόλυκος ("ληστής του Σκρουτζ" έλεγα τη δεύτερη φορά, μπας και καταλάβουν οι άλλοι τί είναι αυτό :P Άλλωστε τότε λεγόταν Συμμορία Λύκων, όχι μουργόλυκων, και οι άλλοι μόνο λύκο δεν έβλεπαν)

:cheers:

telonio
24-06-08, 23:35
Alucard θέλω φωτογραφία με την στολή του χταποδιού. Απλά δεν έχω τόση φαντασία να το σκεφτώ! :D

gtsamour
25-06-08, 07:07
To καλύτερο είναι να ντυθείς μεζές.... χρειάζεται μόνο μια μεγάλη οδοντοφλυφίδα LOL

Rakeesh
25-06-08, 11:50
Η τελευταια στολη που εβαλα ηταν 2α δημοτικου! Μια μαμάτη διαστημικη ασπρη στολη, που με εκανε να νιωθω 2 μετρα ψηλοτερος και κατα 10 εκατοστα φαρδυτερος στους ωμους :Ρ Οταν ειχα μπει στην ταξη, τα παιδια ειπαν 'ουααααααα!!!' 8) Ειχε και μια μασκα χαρτονενια με βελουδινη επενδυση, με κατι κεραιες-κερατα-φτερα-ματζαφλαρια και δε με γνωρισαν

Η επομενη φορα που ξαναντυθηκα για αποκριες ηταν 2 χρονια πριν, ως κατι σαν μαγος-Γκανταλφ :Ρ

Hera
25-06-08, 13:08
όταν ήμουν μικρό με έντυναν κοκκινοσκουφίτσα και μπαλαρίνα (ή κάτι τέτοιο- τούλια και κορώνες)
όταν μεγάλωσα επέλεγα αγορίστικες στολές όπως καου μπόι ή μπάτσος ή (στα 16 μου) φαντάρος !! άντε να μην πω για πολύ αργότερα (μετά τα 30 γιατί θα σοκάρω το φόρουμ) :D

ASiC
25-06-08, 16:38
Αγελαδάρης (αμάν πια!), μεξικάνος, νίντζα, ράμπο (είχα αρπάξει και μια μικρή φωτιά στη τσέπη απο τα πολλά σκορδάκια που κουβαλούσα!), στρουμφάκι, αγγελούδι, χίππης αλά τσιβιλίκας (ναι, είχα και κουδούνα κρεμασμένη μπροστά!), ο παπάς απο τον εξορκιστή με την αδερφή μου ντυμένη σαν το δαιμονισμένο και δύτης με φιάλη στην πλάτη γεμάτη ήλιο(!!!) για τους ευνόητους λόγους :D

exetlaios
25-06-08, 17:22
άντε να μην πω για πολύ αργότερα (μετά τα 30 γιατί θα σοκάρω το φόρουμ) :D

Διψάμε για ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ !

Λορένα
25-06-08, 17:27
Τιποτα το ιδιαιτερο. Οι στολες απο τις διαφορες πριγκιπισσες της, νυχτας, μερας, λουλουδιων, ουρανιου τοξου κλτ έπαιρναν φωτια. Μου άρεσαν τα μακριά φορεματα βλέπετε.
Αφου και τωρα, κατι παρομοιο κυνηγω, σε τσαρλεστον, τσιγγάνα, και ότι άλλο εποχής, όχι τόσο φανταχτερο όμως, και ούτε τόσο φουσκωτο. Πιο συμμαζεμενο.

Hera
25-06-08, 17:30
Διψάμε για ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ !

χμμμ κάποτε προαγωγός και άλλη μια φορά επιδειξίας (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες θα με μπανάρουν) LOL

pooky(1)
25-06-08, 17:31
Δυστυχώς μικρός δεν είχα καμία όρεξη να μετέχω στις απόκριες. Η οικονομική κατάσταση της οικογενείας μου τότε ήταν τόσο άθλια που μόνο κουράγιο δεν υπήρχε για τέτοιου είδους ξεσκάσματα.

Ειλικρινά ζήλευα τα υπόλοιπα παιδιά της ηλικίας μου για την ανεμελιά που είχαν τη στιγμή που εγώ δεν μπορούσα να έχω ούτε λίγη ησυχία.

Λόγω της όλης κατάστασης ποτέ δεν ζήτησα από τους δικούς μου τίποτε γιατί έβλεπα ότι τους πείραζε πάρα πολύ να μην μπορούν να μου δώσουν κάτι το οποίο άλλα παιδιά θεωρούσαν εντελώς αυτονόητο. Μάλιστα σε ερώτησή τους σε ηλικία 12 ετών αν με πειράζει που και εκείνη τη χρονιά θα κοίταζαν να κάνουν κανένα μεροκάματο αντί να το γιορτάσουμε όλοι μαζί, τους είχα απαντήσει ότι όλα αυτά είναι βλακείες και δεν ήθελα επουδενί να μετέχω.

Η ψυχή μου ήξερε πόσο ήθελα κι εγώ να μπορούσα να είχα ζήσει σαν παιδί όταν έπρεπε. Δεν πειράζει όμως.

Zώ σαν παιδί τώρα και το απολαμβάνω και διπλά. :darkglasses:

Λορένα
25-06-08, 17:42
Η ψυχή μου ήξερε πόσο ήθελα κι εγώ να μπορούσα να είχα ζήσει σαν παιδί όταν έπρεπε. Δεν πειράζει όμως.

Πολύ στεναχωρέθηκα τωρα! Και η δική μου οικογενεια, δεν ειχε και την καλυτερη οικονομικη κατασταση, αλλά προσπαθούσε σε πάρα πολλα πραγματα (γιατι ήμουν και μοναχοκορη), να μην μου λειπει κατι. Κυριως επειδη, δεν ειχα και πολλες παρεες, και στεναχωριοταν, και προσπαθουσαν να μου δινουν χαρα, εστω και στερουμενοι οι ίδιοι. Το κακο ήταν πως το ένιωθα, και ντρεπομουν, που χαιρομουν, όταν μου αγοραζαν πραγματα. Ειχα πολλες τυψεις γι'αυτο, και δεν τους ζητουσα και εγω πραγματα που ηξερα πως θα δυσκολευονταν

Dragon_K.
25-06-08, 20:08
Τα πρώτα χρόνια οι γονείς μου με έντυναν "καμπόη"... :D:D

Είναι γεγονός πάντως ένιωσα μια απέχθεια για τις απόκριες, σχετικά μικρός.

Δεν ξέρω, τις θεωρούσα πολύ κιτς...ειδικά όταν έβλεπα άντρες να ντύνονται γυναίκες δεν άντεχα :D:D

simonkey
25-06-08, 22:09
zorro παντα γιατι ειχε ισιο καπελο πιστολι αλλα και σπαθι !!!!ολα σε μια εμφανιση!!!!

pooky(1)
25-06-08, 22:29
Πολύ στεναχωρέθηκα τωρα! Και η δική μου οικογενεια, δεν ειχε και την καλυτερη οικονομικη κατασταση, αλλά προσπαθούσε σε πάρα πολλα πραγματα (γιατι ήμουν και μοναχοκορη), να μην μου λειπει κατι. Κυριως επειδη, δεν ειχα και πολλες παρεες, και στεναχωριοταν, και προσπαθουσαν να μου δινουν χαρα, εστω και στερουμενοι οι ίδιοι. Το κακο ήταν πως το ένιωθα, και ντρεπομουν, που χαιρομουν, όταν μου αγοραζαν πραγματα. Ειχα πολλες τυψεις γι'αυτο, και δεν τους ζητουσα και εγω πραγματα που ηξερα πως θα δυσκολευονταν

Δεν υπάρχει κανένας λόγος στεναχώριας αγαπητή Λορένα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς κάποιοι δεν μπορούν να ζήσουν την στιγμή που πρέπει κάποια πράγματα. Και φαντάσου αν οι απόκριες ήταν non matter για μένα τι ίσχυε σε κεφάλαια του τύπου "καλοκαιρινές διακοπές", "Χριστούγεννα και δώρα την Πρωτοχρονιά", "γενέθλια" και άλλα λοιπά που δίνουν χαρά σε κάποια παιδική ψυχή.

Ίσως για το λόγο αυτό έχω "κατεβάσει" στα 39 μου ένα ολάκερο Jumbo, παίζω ακόμα με αυτοκινητάκια και τρελαίνομαι στη θέα ενός απλού παιχνιδιού με μπαταρίες. Γιατί ενώ και οι δικοί μου πάλευαν να μη μου λείπει τίποτα, εγώ είχα επιλέξει από εξαιρετικά μικρή ηλικία να μην τους πιέζω και να μην τους επιβαρρύνω. Όσο μπορούσα.

Από τα παραπάνω φαντάζομαι, καταλαβαίνεις και γιατί είχα μπει στο περιθώριο από πολύ μικρός και γιατί είχα γίνει το κέντρο επίθεσης πολλών τρίτων, γιατί είχα ελάχιστους αλλά πραγματικούς φίλους και άλλα πολλά.

Για να μην το διαλύσουμε πλήρως, πέρυσι πάτως το είχα φχαριστηθεί τρελλά. Είχα βάλει ένα κράνος Darth Vader που μιλάς και αλλάζει τη φωνή σου, μαύρη μακριά καπαρτίνα και κράταγα ένα φωτόσπαθο. Η πλάκα που έγινε με τον ανηψιό μου ασύλληπτη.

Ειδικά στο σημείο που φώναζα δημοσίως στο δρόμο: "Luke I'm your father..."!!!!!!!!!!!!!!! ..... σκηνικό για ψυχιατρείο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!

exetlaios
26-06-08, 06:53
...φώναζα δημοσίως στο δρόμο: "Luke I'm your father..."!!!!!!!!!!!!!!! ..... σκηνικό για ψυχιατρείο λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!

Είσαι Θεός ! :bow2:

Zippo
26-06-08, 19:09
δεν ντυνόμουν πάντα, αλλα μικρούλης με έντυναν μέγα αλέξανδρο ή βασιλιά λολ.
Επανήλθα θεαμάτικα όμως πριν δύο χρόνια με στολή Ελ Λουτσαδόρ!!

Grendizer
29-06-08, 11:56
Εμμ..
Αρλεκίνος,σωματοφύλακας(ναι από εκείνους του Δουμά :D),Ρομπότ(όμως εγώ ήθελα να ντυθώ Lion O αλλα΄ήταν ακριβές οι στολές μάλλον),Μπάτμαν και έκτη δημοτικού ένα "πράγμα"-μια μάσκα ζόμπι και ένα καπέλο World Cup 94 ή Orlando Magic-lol ό,τι να'ναι :sweat:

Χταπόδι είχα ντυθεί σε ένα καλοκαιρινό σκετς χορευτικό στο νηπιαγωγείο υπό τους ήχους των τεσσάρων εποχών του Vivaldi(λογικά ήμουν στο καλοκαίρι)

Βρε τι μου θυμίσατε...Θυμήθηκα και τα σπαθιά με μπαταρίες που φωτιζόντουσαν στο σκοτάδι όπως και κάτι σετ πολεμιστών με ασπίδες κτλ απαραίτητα για τις Απόκριες.:D

MrCadillac
02-07-08, 20:30
στη πρωτη ταξη , η μανα μου θεωρησε χαριτωμενο να με ντηση αρλεκινο, εγω ομως ηθελα καμποις ... τελικα πηγα στο σχολειο αρλεκινος αλλα φορεσα τη ζωνη με τα πιστολια μου.....χαχαχαχχχαχαχααχα

sofiakosm
02-07-08, 21:07
χμ.. εμείς είχαμε μεγάλη λατρεία στις απόκριες σαν οικογένεια! έτσι κατά καιρούς είχα διάφορα κουστούμια, πολλά φτιαγμένα από τη μαμα! τα πιο χαρακτηριστικά ήταν:μπαλαρίνα, μάγισσα, γκέισα με φουλ μακιγιάζ κ περούκα, νύφη (λοολ!), κατάδικος, βαμπίρ:cheers:

Vag
02-07-08, 21:09
Πολύ ωραίο θέμα συζήτησης!
Εγώ έχω ντυθεί μάγειρας, γιατρός, spiderman, καουμπόι, κλόουν, πόρνη, παπάς κ.α.
Πάντα ήθελα να ντυθώ τρία πράγματα τις απόκριες, αλλά δεν τα κατάφερα:

Γυμνός
Τσολιάς
Άγιος Βασίλης

Giama
03-07-08, 00:01
κλόουν

Χα! Τώρα μου θύμισες έναν φίλο μου που είχε ντυθεί "κλόουν" στη Β΄ Δημοτικού.

Είχε απλά φορέσει ρούχα που είχαν χρησιμοποιηθεί σε βάψιμο και ήταν πιτσιλισμένα με μπογιά!!!

QueenofHearts
03-07-08, 02:29
Μόνο μικρή; Οι απόκριες είναι η γιορτή μου! Είμαι υπέρ του καρναβαλιού 365 μέρες τον χρόνο! Δε νομίζω να μην έχω ντυθεί μια φορά! Και να μην έχω ντυθεί, θα έχω τουλάχιστον βάλει μια μάσκα(έχω και μάρτυρες από εδωμέσα!). Απόκριες, Halloween, μασκέ παρτυ, cosplays, σ'όλα είμαι μέσα!! Μικρή πάντως με είχαν ντύσει μπαλαρίνα, Άννα Καρένιναhttp://i140.photobucket.com/albums/r10/RedQueenOfHearts/mine/annakarenina.jpg και Κινέζα. Μια φορά είχα φτιάξει και μόνη μου στολή μες το καλοκαιρι και είχα ντυθεί Μπερτόδουλος ( ο φίλος του Σαίνη). Επίσης κάποιο καλοκαίρι την είχα ψωνίσει και κυκλοφορούσα ως σερίφης και μάλιστα φιλοινδιανικός μιας και άφηνα τα τότε ίσια και μακρυά μαλλιά μου για να μοιάζω και με ινδιάνο. Επίσης ένα καλοκαίρι κυκλοφορούσα με ένα δίχτυ(απ'αυτα που είχαν μπάλες μέσα) στο κεφάλι παριστάνοντας τον μασκοφόρο. Ευτυχώς που ήμουν γλυκούλα δηλαδή γιατί θα με είχαν δώσει σε κανένα τσίρκο οι δικοί μου... Θα ταίριαζα τέλεια εκεί...

Τώρα για ενήλικη να σκεφτώ μερικές τουλάχιστον.. Μαύρη Βασίλισσα (σκακιού), αρλεκίνα, βαμπίρ (τι δαγκιές έπεσαν εκείνο το βράδυ...), Μάγισσα (με ένα φωσφοριζέ πράσινο κρανίο για "συνοδό" μου, τον Jorje), Sephiroth ( ο του FFVII για όσους ξέρουν), Πανδώρα (η μυθική.. ντυμένη αρχαιοελληνικά κυκλοφορούσα με ένα κουτί που είχε μέσα το βιβλίο "the miseries of human life"http://www.amazon.com/Miseries-Human-Life-James-Beresford/dp/0312154259 και ένα μπουκάλι ούζο που το είχα βαφτίσει ελπίδα) και πάει λέγοντας!!

Nemo
03-07-08, 03:21
Τιποτα ιδιαιτερα προτωτυπο (αλλωστε η τελευταία φορα που ντυθηκα καρναβαλι πρεπει να ηταν 4η ή 5η δημοτικου),Ρομπέν των (καμμένων)Δασών ,Καουμποι,,Ζορρό,και μια φορα Τσολιας (ναι σε αποκριατικο παρτι μικρος ,οταν την στολη του Ρομπεν των Δασων ειχε καπαρωσει ο αδελφος μου)

nasos
04-07-08, 13:02
Κι εγω μια απ' τα ιδια όπως οι πλειοψηφια των παιδιων, καουμπόϋς και Ζορό. Μια χρονια (καπου στην Εκτη νομιζω) ντυθηκα Λάϊονο απο τους Θαντερκατς με τη στολη ενος μεγαλυτερου ξαδερφου μου αλλά δεν με χαλασε καθόλου.

Στα χρόνια μετα, της εφηβειας και αργοτερα, αυτοσχεδιαζα πιο πολύ με σκισμενα ρουχα και τετοια και με μασκες τερατων. Μια φορα ειχα ντυθει γιαγια με τα ρουχα της γιαγιας μου και μια φορα (ημασταν και μεγαλη παρεα τότε) ειχα ντυθει νύφη με μάσκα της Μαντονα. Τρελή θραυση, δεν μπορουσαμε να κρατηθουμε απ' τα γελια καθ' όλη τη διαρκεια της βραδυας.
Το χειροτερο ειναι πως τα σταματησαμε αυτά, γιατι μετα το στρατο δεν ντυνεται κανενας απ' την παρεα μου πλέον, ίσως ουτε κι εγω.:precry::cry:

krios
09-06-09, 22:07
Τιρολέζα, βασίλισσα της νύχτας, και διάφορες βλακείες. Η καλύτερη στολή μου ήταν η στολή ΄΄κουνέλι΄΄.
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=434&pictureid=7644

Birlas_Korkos
10-06-09, 00:22
πόρνη,

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!ακομα γελαω με αυτη τη φορεσια..σε φανταζομαι με μινι με παχος οσο ενα πενταευρο και εξοφθαλμο βαψιμο!!!
<<Η Τζουλια(φιλος του Γιαννη) εφτασε στο τελευταιο χειλος του εξευτελισμου>>
<<Συγγρου?>>
<<Μεχρι στηλες Ολυμπιου Διος!!>>

5) Χταπόδι (ω ναι, είχε «σουξέ» πάντως)

Πρεπει να το δουμε αυτο!! λαικη απαιτηση να δουμε τη στολη χταποδι!!!

Οσο για μενα...τα κλασσικα..καουμποις ,νιντζα και ζορρο...η μανα μου μια πιο πρωτοτυπη ιδεα δεν μπορουσε να εχει!!

joe
10-06-09, 02:03
Οκ...
Η θεια μου ειναι μοντελιστ και η μανα μου ειχε την ραπτικη χομπυ. Οποτε επαιζαν συνεχεια καστομιες. Ποτε δεν εβαλα αγοραστη στολη. Εχουμε και λεμε απο οτι θυμαμαι.

Δεινοσαυρος. Στολη φτιαγμενη απο την μανα μου. Ηταν παραγεμισμενη με χαρτι μεχρι την ουρα η οποια οταν περπατουσα κουνιοταν. Η καλυτερη μακραν αμφιεση μου. Ενας δασκαλος στο σχολειο με το που εσκασα ειχε πεσει κατω απο τα γελια.

Ζορρο. Παλι καστομια με οδηγιες παρακολουθωντας καρε καρε την ταινια με τον Αλεν Ντελον.

Σωματοφυλακας. Εδω επαιξε υπερπαραγωγη. Ηθελα ιστορικη ακριβεια. Τι τραβηξε η θεια μου. Μου εφτιαξε τα παντα οπως στις ταινιες. Το μεγαλο πακετο ηταν το καπελο. Δεν υπηρχε στο εμποριο κατι αρκετα πλατυγυρο. Ετσι η μανα μου πηρε ενα κλασσικο καουμποικο, ξηλωσε το μπορ και εφτιαξε ενα νεο απο χαρτονι πολυ μαγαλυτερο για να ειναι γυριστο απο την μια πλευρα. Το εντυσε με μπλε τσοχα και εφαγε την κοινωνια για να μου βρει φτερα στρουθοκαμηλου. Εγινε χαμος. Μιλαμε για πολυ ξιφομαχια.

Batman. Τρελλη καστομια. Οι αγοραστες στολες ηταν ενα τρελο μουφιδι μπροστα στην δικη μου. Η μονη με τα σωστα αυτια οπως στην ταινια και οχι σαν γατι.

Rockstar. Γυμνασιο. Επαιξαν ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ και φυσικα η πρωτη μου κιθαρα.

Πορνη στην σχολη. Kαυτο μινι, μακιγιαζ (η μανα μου ηταν αισθητικος) επαγγελματικο, κατσαρωμενο το μαλλι μου με πολλα κοτσιδακια. Για καποιο διεστραμενο λογο η δικια μου γουσταρε τρελλα.

Μαεβιους Παχατουριδης. Ο τρελλος καλλιτεχνης απο το ΑΜΑΝ. Το μαλλι στο πλαι, μουσακι, μπερες, τρελλη πουκαμισα και παλεττα/πινελο.

Αραβας με ολα τα κολπα εισαγωγης απο ενα θειο και ενα μπετονι αξεσουαρ.

kostas
14-06-09, 16:59
Εντάξει πέθανα στο γέλιο απ' τις περιγραφές. Υπάρχουν φωτογραφίες;

judaspriest
18-06-09, 13:36
Εχουμε και λεμε...πολυ μικρο με εντυσαν...ως γατο, καουμποι.

Μετα που διαλεγα εγω...ηθελα μονο ενα πραγμα. Δρακουλας.Αχ ρε μπαμπα που μου παραγγειλες μπερτα handmade είσαι θεος!

Ε κατα καιρους εκανα και το ζομπι, τη μουμια, τον αστυνομο Σαινη (καλα μιλαμε πορωση)

Καποια φαση ειχα ντυθει γυναικα μαζι με αλλους δυο στο γυμνασιο.

για καποια περιοδο τιποτα.

Τις τελευταιες αποκριες ως ζευγαρι: την ειδα fetish δοκτωρας με pvc manga-like nurse , Pimp-Lee και η τσου-lee και εσχάτως κ.k Downing και Glen Timpton αν και η κυρια επρεπε να ντυθει Halford :):):):P:O

στις επομενες θα ερθει στη ζωη το εξωφυλλο του into glory ride των Manowar. Εχω βρει και κοσμο!

Snoopitsa
18-06-09, 13:54
Εμάς μας έραβε στολές η γιαγιά μου, η οποία έραβε πολύ καλά, θυμάμαι χαρακτηριστικά 2 χρονίες , την μία είχα ντυθεί "ζάρι" με ένα τεράστιο χαρτονένιο καπέλο-ζάρι στο κεφάλο μου και πρέπει να είχα καρφιτσωμένα κια τραπουλόχαρτα πάνω στην στολή μου και την άλλη με έντυσε "Νεφερτίτη" με ένα εξίσου εντυπωσιακό χρυσαφί καπέλο!!!!

Elena
18-06-09, 15:09
Δε μπορώ να πω..δεν έχω παράπονο..κι αν έχω βάλει στολές στη ζωή μου στις αποκριές! Αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι μπαλαρίνα, κοκκινοσκουφίτσα, πίπη φακκιδομύτη, πριγκίπισσα, νεράιδα, κλόουν, χανούμισσα,χίπισσα...αλλά και ιππότης :O ! Ακόμη τη ρωτάω.. καλά όλα τα άλλα βρε μαμά..αλλά εκείνο το ιππότης πώς σου ήρθε στα 5 μου να με ντύσεις έτσι!?? Και απάντηση..καλά και συ δε βαρέθηκες τόσες χρονιές με τα κοριτσίστικα..το έκανα για αλλαγή!! Δε μπορώ να πω, με κάλυψε..

DianaTheSuperstar91
02-07-09, 18:59
Θυμάμαι πολλές αμφιέσεις. Μέχρι το 2003 ντυνόμουν στις Απόκριες

Το 1997 είχα ντυθεί βασίλισσα/μπαλαρίνα θα με γελάσω!!! με άσπρο φόρεμα και πήγα τότε στον Εθνικό Κήπο και είχα ταίσει τις πάπιες ένα έντυπο χα χα!!!!.

Το 1999 είχα ντυθεί στρατιώτης, με αρβύλες (όχι ράδιο αρβύλα χα!) με στολή.

Το 2000 είχα ντυθεί βασίλισσα της νύχτας με μαύρο φόρεμα που είχε μια νύχτα και είχα πάει στην αποκριάτικη γιορτή του Δημοτικού.

Το 2003 ντύθηκα Κολωνακιότισσα κυρία, με ακριβό ρούχο, ντύσιμο, και μεγαλίστικο στύλ.

Καλά μετά έπαψα να ντύνομαι στις Απόκριες

krios
15-02-10, 18:53
Στολές αποκριάτικες. Θεωρώ πιο απλές από τις τωρινές. Αγνότητα ακόμα κι εκεί. Απόδειξη; Ορίστε οι στολές του Μινιόν της δεκαετίας του '70.
Είχα ντυθεί: κουνέλι (η αγαπημένη μου στολή), βασίλισσα της νύχτας :P, τιρολέζα :P, σπανιόλα :P (με αξεσουάρ ένα σιδερένιο σπαθί, άσχετο αλλά πολύ μου άρεσε γιατί τους έγδερνα όλους)
Εσείς τι στολίτσες είχατε; :coolglasses:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=801&pictureid=15249

georgeikos
15-02-10, 19:06
εγω μικρος ειχα ντυθει μελισσακι αλλα και ζορο!! (μεγαλη επιτυχια)

pooky(1)
15-02-10, 20:10
Το 2000 είχα ντυθεί βασίλισσα της νύχτας με μαύρο φόρεμα που είχε μια νύχτα και είχα πάει στην αποκριάτικη γιορτή του Δημοτικού.

Εγώ τώρα γιατί άρχισα να νοιώθω σαν παλιόγερος;;; :D:D

video80
15-02-10, 20:32
Aποκριες 1988 δεν τις ξεχνώ ,είχα ''φτιάξει'' στολή ninja και δεν την αποχοριζόμουνα σχεδον ποτέ. Με σπαθιά, αστεράκια και διαφορες άλλα εξαρτήματα του ''ninja'',εκεινη την περιοδο ειταν στις TOP προτημήσεις η συγκεκριμένη αμφίεση καθώς και αυτη του ''zoro''.
Τα σημερινα πεδάκια δειχνουν να μην τους αρέσει αυτο το εθιμο ,να μην το ζουν(ίσως είναι προς τη σωστη κατευθυνση βέβεα).

thebest20
15-02-10, 20:34
Πάντα ντυνόμουν Batman από το 1994 ως το 1999 εκτός από το νηπιαγωγείο που είχα ντυθεί φάντασμα!Συνήθως πηγαίναμε σε party φίλων,ή σε σχολικές γιορτές μαζί με τους γονείς.Υπήρχαν και λαχνοί και είχαμε κερδίσει πακέτο με 10 90άρες κασέτες TDK,πακέτα μακαρόνια,μικρά κουτιά playmobil Lyra κλπ.Για μεγάλο δώρο έδιναν κάποια συσκευή βίντεο ή 14άρα τηλεόραση.

RIO
15-02-10, 20:40
Eίχα ντυθεί ινδιάνος, φάντασμα(αν και λόγω μυτερής κουκούλας πιο πολύ με κου-κλουξ-κλαν έμοιαζα:() και τραπουλόχαρτο! Το τελευταίο θεωρώ οτι ήταν και το πιο επιτυχημένο...

bspus
15-02-10, 21:07
Aποκριες 1988 δεν τις ξεχνώ ,είχα ''φτιάξει'' στολή ninja και δεν την αποχοριζόμουνα σχεδον ποτέ. Με σπαθιά, αστεράκια και διαφορες άλλα εξαρτήματα του ''ninja'',εκεινη την περιοδο ειταν στις TOP προτημήσεις η συγκεκριμένη αμφίεση καθώς και αυτη του ''zoro''.
Τα σημερινα πεδάκια δειχνουν να μην τους αρέσει αυτο το εθιμο ,να μην το ζουν(ίσως είναι προς τη σωστη κατευθυνση βέβεα).

Και εγω τη δεκαετια του 80 στο δημοτικο ειχα μια μανια με τους ninja. Νοικιαζα οποια σχετικη ταινια υπηρχε και αποκριες παντοτε η αναλογη αμφιεση που μου επετρεπε να ειμαι ενα κινητο οπλοστασιο. Φυσικα στα παρτυ την εβγαζα με duels με τους αλλους καθε λογης "μαχητες".

Τελευταια μου αμφιεση ηταν τελη της δεκαετιας '90 που με ειχαν ντυσει (μετα απο πολυ ψησιμο) Πιπη Φακιδομυτη. Τοτε ειχα ακομα και το αναλογου μηκους μαλλι ωστε να μη χρειαζομαι περουκα.

Πλεον οταν τυχαινει παρτυ μασκε δεν ντυνομαι τιποτα, και ας με λενε ξενερωτο

Darth21
15-02-10, 21:11
Ninja βέβαια!

circleag
15-02-10, 22:38
Λοιπον! Εγω ειχα ντυθει :

1)καουμποι
2)Ζορρο
3)Σουπερμαν
4)Καρατε κιντ

vagosgta3
15-02-10, 22:54
-Zorro
-Lion (thundercats)
-Superman

stakovios
16-02-10, 00:40
Ξεκίνησα από καουμπόης, πολύ μικρός είχα ντυθεί κορίτσι (τόσο μικρός που δεν θυμάμαι λεπτομέρειες), μετά ξανα μανά καουμπόης κα με αστέρι στο μέσο του καπέλου, στα τέλη της δεκαετίας του ' 80 μαρκήσιος (με ωραία μανικέτια εποχής και γκέτες αλά 18ου αιώνος):P. Έπειτα καρδινάλιος (κάτι σαν Ρισελιέ) με μουστάκα και μουσάκι και πολυ΄αργότερα, το 2003 ντύθηκα... οξαποδός! Ε, αυτή ήταν και η τελευταία μου μεταμφίεση πριν ντυθώ το 2008 Άι-Βασίλης για... επαγγελματικούς λόγους.

BETTY BOOP
07-10-10, 21:22
-Πιτσιρίκα με είχαν ντύσει Σπανιόλα
-Α Δημοτικού νούφαρο
-Β-Γ Δημοτικού κλόουν
-Δ Δημοτικού άνοιξη
-Ε Δημοτικού χανούμισα
-ΣΤ Δημοτικού μάλλον δεν είχα ντυθεί κάτι...

Ήθελα να ντυθώ τίγρης μια χρονιά
Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν.superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...

Kissakias
07-10-10, 22:58
έζησα δεκαετία '70 σαν πιτσιρικάς οπότε δε θυμάμαι να υπήρχαν και άλλες στολές από zoro & cow-boy, αλλά η νονά μου έκανε μιά στολή ινδιάνου (φτερά ξέρετε από που τα πήρε, απλά πράματα) που τη φορούσα μέχρι το τέλος της δεκαετίας που σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτά

Imgema
07-10-10, 23:37
:xm::xm::xm::xm:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1068&pictureid=22436

Παρατηρήστε την βάση από το σπαθί μου. Ζορρό με διαστημικό εξοπλισμο εχετε ξαναδεί?

Παντως μετά ντυνόμουν Ninja. Mε Ninja σπαθί, οχι Thundercats :P

θανος
08-10-10, 00:20
αγαπημενη μου στολη ηταν χελονονιντζακι(ειχε και μασκα θυμαμαι την γιαγια που μου ελεγε θα σκασεις παιδι μου με αυτο το πραγμα)νταρτανιαν σκρημ ηταν μια στολη που δαιλεγαν ολοι ακομα ντυνομαι αν τυχει παρτυ περσυ ειχα ντυθει διαιτητης κορυφαια στιγμη που πηγα να βρω ενα φιλο μου να φυγουμε μαζι και ειχε ντερμπυ αεκ-παοκ και με κοιταζαν ολοι

demis
08-10-10, 00:38
http://cgi.di.uoa.gr/~bitsikas/v3/nimages/cover3.gif

gallos_11
08-10-10, 01:19
Οι στολές που θυμάμαι ήταν: Ninja, Πειρατής και Γορίλας!
Ο Γορίλας έκανε θραύση γιατί ήταν ολόσωμη στολή και δεν καταλάβαιναν ποιος είμαι με τίποτα! Είχαν γίνει πολλές φάσεις! Βέβαια όταν την έβγαζα είχα χάσει 2-3 λίτρα ιδρώτα, έσκαγες εκεί μέσα...

vortex-80
11-10-10, 12:51
Ωραίο thread!

Καου-μπόι
Superman
He-Man

και συγκεκριμένα θυμάμαι το γαιτανάκι στα παιδικά parties που ήταν must εξοπλισμός!
μοναδικά χρόνια :)

argy
11-10-10, 12:59
Σκυλος
Superman
Ιπποτης-πειρατης (μην ρωτησετε ηταν ενας συνδιασμος στολης ιπποτη με ενα γατζο στο χερι που ακομα δεν μπορω να το καταλαβω!)
Μυθολογικος ηρωας (κατι σαν Ηρακλης,Αχιλλεας κ τετοια)
Φυλακισμενος
Κ το καλυτερο Εξωγηινος αυτο ειχε κανει θραυση!!!;)

Ηθελα να ντυθω κ δολοφονος απο εργο αλλα δεν εβρισκα κατι που να εμοιαζε!!!:sealed:

kitsos7126
14-10-10, 00:34
Ραφαέλο από τα Χελωνονιτζάκια
Batman (με πεσμένα αυτιά στη μάσκα)
Superman
Ντ' Αρτανιάν
Λοκατζής
Ζορό
Ινδιάνος

και φέτος που βρίσκομαι Αγγλία και λόγω Halloween θα ντυθώ Ghostbuster!

dolly77
14-10-10, 01:05
Λοιπόν σίγουρα πρέπει να έχω ξανακάνει παράπονα σχετικά με την αδυναμία που είχαν οι γονείς μου στον αδελφό μου.... ε οι απόκριες ήταν το αποκορυφωμα και το μεγάλο μου παράπονο.... Βλέπετε ποτέ δεν μου πήραν μια κοριτσίστικη στολή (πχ πεταλούδα, Μαρία Αντουανέτα, νεραίδα)που ντύνονταν τα υπόλοιπα κορίτσια της ηλικίας μου... Η στολή που φορούσα κυρίως σε όλο το δημοτικό με μερικές μετατροπές ήταν του Ρομπέν των Δασών (που παρεπιμπόντως ανήκε αρχικά σε ένα μεγαλύτερο ξαδελφό μου) και όταν βαρέθηκε ο αδελφός μου του Ζορρό....:cry::cry::cry::cry::cry::cry:Α βρε τι τραύματα κουβαλάμε.....:cry::cry::cry::cry::cry:

Aardvark
14-10-10, 09:44
Πριν νεραιδες και Ζορο
Τωρα

http://img222.imageshack.us/img222/3411/1234zv.jpg

krhtikos
14-10-10, 10:42
Lolita....

spirosp
15-10-10, 11:24
Αρλεκινος(οτι να ναι..)
Καουμποης
Νιντζα

Amigovios
15-10-10, 12:11
Χρονολογικά Αρλεκίνος, cow-boy, Γκασμαδρομέας (όσοι έχουν υπηρετήσει στην Γκασμαδία ξέρουν τι ενοώ :P ), Shinobi (δηλαδή ninja!...Shi-no-bi ...στα Τζαπανέζικα σημαίνει Shi: o δράτων ενεργά , no: ειδικά, bi: συλλογή πληροφοριών..δηλαδή αυτός που δράτει ενεργά για την ειδική συλλογή πληροφοριών......*κοινώς πληροφορικάριος ! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧ.....*)

Haros
15-10-10, 12:19
Lolita....

Μόνο εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό; Κάποιος με nick "krhtikos" να λέει ότι ντύθηκε "Lolita"; :P

saboter
15-10-10, 21:55
Στο νηπιαγωγείο τσιγγάνα με φουστανάκι εμπριμέ και μπιζού της μαμάς..
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=760&pictureid=22645

Στην Α' Δημοτικού κινέζα με ρόμπα της μαμάς, σατέν σεμεδάκια, βελόνες πλεξίματος και βεντάλια από εξώφυλο βιβλίου...
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=760&pictureid=22644

misha
15-10-10, 22:11
Και εγώ ντυνόμουν στις απόκριες με στολές που μου έραβε η μητέρα μου
είχα ντυθεί αρλεκίνος στο νήπιο και μετά πάνκ,αρκουδάκι,σαουδάραβας
πετρελαιάς και άλλα που μου διαφέυγουν

krhtikos
19-10-10, 20:50
Μόνο εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό; Κάποιος με nick "krhtikos" να λέει ότι ντύθηκε "Lolita"; :P

χεχεχε περνάω απαρατήρητος συνήθως...... #)

Juanita
21-10-10, 18:55
Στο νηπιαγωγείο τσιγγάνα με φουστανάκι εμπριμέ και μπιζού της μαμάς..
...

Στην Α' Δημοτικού κινέζα με ρόμπα της μαμάς, σατέν σεμεδάκια, βελόνες πλεξίματος και βεντάλια από εξώφυλο βιβλίου...
....

Και στις δύο είσαι μιά κούκλα!!! :flower: Να που και τα σεμεδάκια και οι βελόνες πλεξίματος μπορούν να πιάσουν τόπο...:D

Shakti
21-10-10, 19:17
Πριν νεραιδες και Ζορο
Τωρα

http://img222.imageshack.us/img222/3411/1234zv.jpg

Έτσι Aardvark δυστυχώς. Τότε αυτά, σήμερα Eminem και blond bimbos για τα κοριτσάκια. Το επόμενο σουξέ θα είναι pimps και έτσι.

Θυμάμαι είχα ντυθεί ηλιαχτίδα που ήταν η πρώτη μου στολή, βασίλισσα της νύχτας, κλοουνάκι, μάγισσα, φανταράκι, και μέχρι και πρόσφατα που ζούσα στην Θεσσαλονίκη ντυνόμουν με την κολλητή μου. Αμερικανίδα αυτή παντρεμένη με Έλληνα, έκανε ότι κάνουν και στην Αμερική στο Halloween που το έχουν σε λίγο καιρό απο τώρα, φτιάχνουν τα κοστούμια τους μόνοι τους. Αυτή πέρυσι είχε ντυθεί Κλίνγκον και εγώ είχα βάλει στην ιππική μου στολή μαζί με κάτι μαντήλια, πλαστικά πιστολάκια, μια μεγάλη ζώνη και ένα καουμπόικο καπέλο, και το έπαιζα καουμποισσα! :)

Τώρα έφυγα και δεν έχει τέτοια πια...:sad:

Dartacan
21-10-10, 19:44
Λοιπόν...έχουμε και λέμε:

Καουμπόης (με το πλαστικό αστέρι του Σερίφη στο γιλέκο και πιστόλι με κόκκινα καψούλια, μονόσφαιρο, εξάσφαιρο και δωδεκάσφαιρο)
Ινδιάνος (με βεντουζένια βέλη για το τόξο)
Νίντζα (με τα πάντα όλα, αστεράκια-σπαθί-νουντσάκους)
Φυλακισμένος (με τίποτα-έκτη δημοτικού, είχα πια μεγαλώσει:P)
Dartacan (η αγαπημένη μου στολή;))

BETTY BOOP
03-11-10, 16:39
-Α Δημοτικού νούφαρο
-Β-Γ Δημοτικού κλόουν
-Δ Δημοτικού άνοιξη
-Ε Δημοτικού χανούμισα

Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν.superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...

Μου είχε κάνει εντύπωση που η κυρία μας στη Β δημοτικού είχε ντυθεί κότα(!) και στην ΣΤ τάξη η κυρία που είχαμε είχε ντυθεί τραπουλόχαρτο (ήταν και σε ενδιαφέρουσα!)

caprice
17-02-11, 00:00
Μια που έχει ανοίξει το Τριώδιο, επαναφέρω το θέμα για να απαντήσουμε και εμείς οι φτωχοί, πλην τίμιοι "νέοι" του forum.

Στο Δημοτικό είχα ντυθεί Τυρολέζα (ναι φίλη μου Κριέ, ταυτιζόμαστε), Βασίλισσα των Πειρατών (αν δεν κάνω λάθος ως προς τους υπηκόους που είχα) και Αμαζόνα. Αυτά θυμάμαι έντονα και συνέβησαν μέχρι την Έκτη Δημοτικού. Μετά αποφάσισα ότι δεν μου άρεσαν οι Απόκριες και έκτοτε δεν έχω ντυθεί ποτέ μου.

Ο μεγάλος μου γιος έχει διαλέξει κατά σειρά να ντυθεί σερίφης και ιππότης σταυροφόρος. Ο μικρός πέρσι πρώτη χρονιά ντύθηκε και αυτός σε άλλα χρώματα ιππότης σταυροφόρος.

Δεν διαπραγματεύτηκα ούτε στιγμή όλα αυτά της "τελευταίας κοπής" τα οποία φιγουράρουν στους καταλόγους που έχουν κυκλοφορήσει. Τα θεωρώ τρομερά κακόγουστα και απαράδεκτα ποιοτικά. Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.

Ανέκαθεν όμως θαύμαζα όλους όσοι έφτιαχναν μόνοι τους τις στολές τους !!!

αριαδνη
17-02-11, 10:02
Δεν ανήκα σε πλούσια οικογένεια, μου είχαν πάρει μόνο μια στολή στην β' δημοτικού, μέχρι τοτε με καμιά μάσκα με ξεγελούσαν και με κανενα ψευτικό πιστόλι και παρίστανα την καουμπόισσα ! Στο προκείμενο, ήταν μια ροζ στολή και αναπαριστούσε την πριγκήπισσα των λουλουδιών, αλλα τουλάχιστον ηταν πανέμορφη, οπότε μεχρι την έκτη δημοτικού με αυτη την έβγαλα στα πάρτι του σχολείου! βρε μανια με εμάς τα κοριτσάκια να ντυνόμαστε πάντα πριγκήπισσες!

τοτε γινονταν και πάρτι στην περιοχη μας, εστηναν εκεί στην πλατεία και χορευαμε μεχρι τα μεσάνυκτα με αποκριατικά τραγούδια και δεν πανα μην είχμε τις καλυτερες στολές, ειχαμε την καλύτερη διασκέδαση..

Shane
17-02-11, 11:05
Ινδιανος σ' ενα σχολειο γεματο καουμποηδες.

Domenica
17-02-11, 12:39
Γενικά στις απόκριες για τα κοριτσάκια αλλά και τις κυρίες υπάρχουν μόνο δυο τάσεις η αστεία (ντομάτα,πατάτα, κοτόπουλο, άντρας) και η μοιραία-χαριτωμένη (καμπαρετζού, βασίλισσα, νεράιδα, χανούμισσα, γατούλα, λουλοὐδι, ξωτικό). Γρήγορα τα κοριτσάκια καταλαβαίνουν πως το δεύτερο είναι σαφώς καλύτερο από το πρώτο! Εμένα ως κοριτσάκι με έντυναν πάντα με διάφορα χαριτωμένα όπως μπαλαρίνα,αμαζόνα, πριγκίπισσα, νεράιδα. Ειχα πάρει και μια στολή που έγραφε ᾽᾽Φιορούλα᾽᾽ σε στυλ 19ου αιώνα και δεν ήξερα τι είναι αποτελούταν από ένα πράσινο μακρύ φόρεμα με βολάν και δαντέλες και αντίστοιχο καπέλο. Την φόραγα σερί 4 χρόνια σε ολο σχεδον το Δημοτικο! Μετά μεγάλωσα και πέτυχα βιβλίο του Ξενόπουλου όπου λένε Φιορούλα μια ηρωίδα, κοίτα να δεις έμπνευση οι τότε ελληνικές βιοτεχνίες!Μετά άρχισα να φτιάχνω στολές μόνη μου με ότι έβρισκα από ρούχα που είχε φέρει ο ναυτικός μπαμπάς συν κάποιες διορθώσεις από μαμά και μοδίστρα.
Επιτυχείς στολές
1. Τσιγγάνα
Κλαρωτή φούστα, μαντίλι και πουκάμισο όλα από Ινδία με χαριτωμένη λεπτομέρεια ντέφι και γαρίφαλλο στα αυτί.
2. Γιαπωνέζα
Αυθεντική ρόμπα και βεντάλια από Ιαπωνία, βελόνες πλεξίματος στον κότσο και λευκή κάλτσα με ξύλινη σαγιοναρα με κόκκινες υφασμάτινες ταινίες (ήταν στην μόδα ένα φεγγάρι)
3. Εξωγηινη (κάπου στο ᾽89)
Κολλάν ροζ-ασημι, κορμάκι γυμναστικής μπλε-ασημί, μπότες σκέτο ασημί με τακουνάκι, χρυσή ζώνη και πλαστικές πορτοκαλί κεραίες. Μεικάπ ουράνιο τόξο. Μεγάλη επιτυχία!
4. Καρμεν (κάπου στο ᾽93)
Κοκκινο,μακρύ συνθετικό φουστάνι αγορασμένο 200δρχ από την λαική πιασμένο στο υψος του γόνατου με καρφιτσα - υφασμάτινο λουλουδι, γοβάκια με φιογκο και διχτυωτό καλτσόν.
Αποτυχημένες εμφανίσεις
1. πολιτικός
Ανδρικό κουστούμι και μάσκα γνωστού κακορίζικου και αντιπαθητικού πολιτικού. Φρίκη.
2. μάγισσα
Μαυρη φουστα,μπλουζα και σάλι,μυτερό καπέλο και γκόθικ μεικ απ. Μαλλι το φυσικο πλην αχτένιστο. Λουκ υπερβολικά κοντά στο φυζίκ μου!
3. Πειρατης
Το μονο κακό ήταν πως ειχα ντυθεί πειρατης και όχι πειρατινα πράγμα που διορθώθηκε βγάζοντας το ψευτικο γενι και την τάπα στο μάτι αλλά το υπόλοιπο δεν ήταν αρκετά εντυπωσιακό ειδικά όταν στο ιδιο πάρτυ υπήρχαν κάμποσες ᾽᾽μαρκησίες᾽᾽ και ᾽᾽καμπαρετζούδες᾽᾽!

video80
17-02-11, 12:58
Έπειτα καρδινάλιος (κάτι σαν Ρισελιέ) με μουστάκα και μουσάκι .

Ομολογώ οτι ουδέποτε το έχω ακουσει ,ουτε το έχω δει για αγορι. Εαν το κανες στα μέσα των 1980ς(που μαλλον τοτε το κανες),σύγουρα ειταν κατι το πολυ διαφορετικό των αποκριών.(θα περιτρυγηριζόσουνα απο νιντζα, σουπερμαν ,καουμποιδες ,μπατμαν κτλ κτλ).
Εμενα το αποθυμένο μου μικρος είταν να ντιθώ Λάιονο(απο τους Thandercats)αλλά οι γονεις μου δεν μου καναν ποτε το χατίρι.
Εαν γνωρίζει κανένας συνφορουμήτης τετοια περιπτωση σε ρετρο αποκριες ασ το πει μέσα απο το thread(διλαδη να έχει ντυθεί ή να έχει δει καποιον με τη συγκεκριμένη αμφίεση)

caprice
17-02-11, 15:21
Επιτυχείς στολές
1. Τσιγγάνα
Κλαρωτή φούστα, μαντίλι και πουκάμισο όλα από Ινδία με χαριτωμένη λεπτομέρεια ντέφι και γαρίφαλλο στα αυτί.
2. Γιαπωνέζα
Αυθεντική ρόμπα και βεντάλια από Ιαπωνία, βελόνες πλεξίματος στον κότσο και λευκή κάλτσα με ξύλινη σαγιοναρα με κόκκινες υφασμάτινες ταινίες (ήταν στην μόδα ένα φεγγάρι)
3. Εξωγηινη (κάπου στο ᾽89)
Κολλάν ροζ-ασημι, κορμάκι γυμναστικής μπλε-ασημί, μπότες σκέτο ασημί με τακουνάκι, χρυσή ζώνη και πλαστικές πορτοκαλί κεραίες. Μεικάπ ουράνιο τόξο. Μεγάλη επιτυχία!
4. Καρμεν (κάπου στο ᾽93)
Κοκκινο,μακρύ συνθετικό φουστάνι αγορασμένο 200δρχ από την λαική πιασμένο στο υψος του γόνατου με καρφιτσα - υφασμάτινο λουλουδι, γοβάκια με φιογκο και διχτυωτό καλτσόν.
Αποτυχημένες εμφανίσεις
1. πολιτικός
Ανδρικό κουστούμι και μάσκα γνωστού κακορίζικου και αντιπαθητικού πολιτικού. Φρίκη.
2. μάγισσα
Μαυρη φουστα,μπλουζα και σάλι,μυτερό καπέλο και γκόθικ μεικ απ. Μαλλι το φυσικο πλην αχτένιστο. Λουκ υπερβολικά κοντά στο φυζίκ μου!
3. Πειρατης
Το μονο κακό ήταν πως ειχα ντυθεί πειρατης και όχι πειρατινα πράγμα που διορθώθηκε βγάζοντας το ψευτικο γενι και την τάπα στο μάτι αλλά το υπόλοιπο δεν ήταν αρκετά εντυπωσιακό ειδικά όταν στο ιδιο πάρτυ υπήρχαν κάμποσες ᾽᾽μαρκησίες᾽᾽ και ᾽᾽καμπαρετζούδες᾽᾽!

Δεν αντέχω!!! Πραγματικά όμως!!!! 'Εχω πέσει ξερή. Μπράβο :bow2:

αριαδνη
17-02-11, 16:25
Λοιπόν σίγουρα πρέπει να έχω ξανακάνει παράπονα σχετικά με την αδυναμία που είχαν οι γονείς μου στον αδελφό μου.... ε οι απόκριες ήταν το αποκορυφωμα και το μεγάλο μου παράπονο.... Βλέπετε ποτέ δεν μου πήραν μια κοριτσίστικη στολή (πχ πεταλούδα, Μαρία Αντουανέτα, νεραίδα)που ντύνονταν τα υπόλοιπα κορίτσια της ηλικίας μου... Η στολή που φορούσα κυρίως σε όλο το δημοτικό με μερικές μετατροπές ήταν του Ρομπέν των Δασών (που παρεπιμπόντως ανήκε αρχικά σε ένα μεγαλύτερο ξαδελφό μου) και όταν βαρέθηκε ο αδελφός μου του Ζορρό....:cry::cry::cry::cry::cry::cry:Α βρε τι τραύματα κουβαλάμε.....:cry::cry::cry::cry::cry:

μια χαρά θα μου έκανε να ντυθώ Μαριαν και να πέσω στην αγκαλιά του Ρομπεν...που να υπερασπίζεται το δικιο,χι, χι, ντολλυ πραγματικά σε βρίσκω πολυ τυχερό κοριτσάκι, αντε και στο Σεργουντ!! μην κουβαλάς κανένα τραυμα το αντίθετο...

TERRY PANTHRO
05-10-11, 09:45
τα πάντα όλα είχα ντυθεί μικρός από άσπρος/κόκκινος power ranger μέχρι ninja spiderman και superman.

metalcandyman
05-10-11, 10:15
Και γω εχω ντυθει σχεδον τα παντα.Το πιο πετυχημενο ηταν με παρεα που ειχαμε ντυθει ο νταβαζης και τα ''κοριτσια'' του για ναν διαγωνισμο και ειχαμε κερδισει το πρωτο βραβειο.

Hamtaro
05-10-11, 10:25
Λίγο εκτός εποχής, αλλά έπεσα τυχαία στο θέμα μετά το bump του Λευτέρη από πάνω :P.
Από την αποκριάτικη γιορτή στο νηπιαγωγείο:
37701

katerinak
19-02-12, 20:13
δυο στολες εβαλα ολες κι ολες: η πρωτη (απο καπου την ειχαμε δανιστει) ηταν στολη ινδιανας,μονο το ινδιανικο καπελο με τα φτερα ηταν δικο μου
και η δευτερη(αυτη την αγορασε η μαμα μου πολυ αργοτερα,νομιζω στην 4η δημοτικου) ηταν μια ροζ στολη αλλα δε θυμαμαι το ονομα,ισως "κυρια των τιμων"

imperium
19-02-12, 20:33
στις λιγες φορες που ειχα ντυθει μικρος ηταν η νιντζα η καουμποι

thebest20
19-02-12, 20:41
Batman ντυνόμουν συνήθως στο δημοτικό!Στο νηπιαγωγείο ινδιάνος ή φάντασμα!

BILL72
06-03-12, 14:34
Κλασικά Σερίφης (για πολλά χρόνια) Ζορό και κάποια φορά Κοζάκος, καταπληκτική στολή, έχασα το καπέλο στο καρναβάλι της Νάουσας.

karsmit
22-08-12, 18:05
Εκτός από τα κλασικά, καμπόης ( σικ ), λοκατζής κτλ, η αγαπημένη μου στολή ήταν του Μαρκ από τη "Μάχη των Πλανητών". Θα παω στο πατρικό μου να ψάξω μπας και υπάρχει καμιά φωτογραφία. Πραγματικά τη λάτρευα αυτήν τη στολή!

Uskoke
22-08-12, 20:19
H πιο χαρακτηριστική μου μεταμφίεση ήταν ...Αραφάτ. Επίσης ντύθηκα άρρωστος (φορώντας την ρόμπα του νονού μου και μια κουβέρτα). Καουμπόυς, κλασσικά, επίσης είχα ντυθεί και κουτί, νομίζω (είχα μπει μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο κουτί).

spirtoulis
22-08-12, 22:05
Πάντα ήξερα τι θα ντυθώ τις απόκριες, γιατί κληρονομούσα τις στολές από τις αδερφές μου.:P Αγαπημένη στολή -που έχω και φωτογραφία -ήταν της μαρκησίας, με μακρύ κίτρινο φόρεμα εποχής και άναλογο καπέλο με λουλούδια.

stayros
16-03-13, 22:45
Μιας και ειμαστε στο κλιμα της αποκριας...
οριστε και οι δικες μου μεταμφιεσεις!:)

Σεριφης http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74819&d=1363466162
Με την διαφορα οτι το αστερι αντι για το στηθος,ηταν στο καπελο!!!:O
(Δεν θελω σχολια για την καραμουζα...καλω το Ιππικο...:biglaugh:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74812&d=1363464578

Μαγος http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74817&d=1363466161

Με αυτοσχεδια στολη.:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74813&d=1363464579

Κινεζος http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74818&d=1363466162
Το μπολακι με το ρυζι λειπει....:D
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74815&d=1363464582

Ινδιανος http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74816&d=1363466161
Το βελος οπως βλεπετε εχει ηδη παρει πορεια...για τα γυαλικα της μανας μου...:takethat:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74814&d=1363464580

Τις πιο πετυχημενες μεταμφιεσεις ομως τις εκανα
ως μεγαλυτερο παιδακι....:D:D

Την πρωτη οταν ειχα ντυθει Darth Vader...http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74820&d=1363466162
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=44965&d=1327756557

Και την δευτερη οταν ειχα ντυθει Darkman
απο την ομωνυμη ταινια....:D
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74821&d=1363466665

playmofreak
17-03-13, 08:26
εγώ θα μείνω στην πρώτη σου φωτογραφία Σταύρο....ξέρεις που κόλλησα μόλις την είδα....ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΖΗΤΑ ΕΛΛΑΣ!!!!με έστειλες.είχα πολλά χρόνια να τα δώ....απο μεταμφιέσεις..καουμπόι,ζορο,σουπερμαν.....πρόπερσι ο τσαολιάς της Ελληνφρένιας πέρσι ο ανπέρβλητος Τσακ Νορρις!!! και φέτος ....Πάππας Φραγκίσκος Α' *habemus pappas* χαχχαχα

BETTY BOOP
17-03-13, 10:54
-Α Δημοτικού νούφαρο
-Β-Γ Δημοτικού κλόουν
-Δ Δημοτικού άνοιξη
-Ε Δημοτικού χανούμισα

Επίσης μου άρεσαν και οι αγορίστικες στολές νίντζα,μπάτμαν, superman,καράτε κιντ,χελωνονιντζάκι κλπ...

Με τη στολή ''Νούφαρο'' φορούσα μακρυμάνικο μπλουζάκι και καλσόν (!) επειδή ήταν χειμώνας.

lordraiden
02-01-14, 22:23
Εχω ντυθει καου μπου, He-Man, ζορο, σουπερμαν, ινδιανος, καρατε κιντ... να ρωτησω και την μανα μου μπας και θυμαται κατι παραπανω γιατι δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο τωρα...:xm:

manos311
03-01-14, 07:51
Όσο πιο καλά θυμάμαι με σειρά: διαβολάκι, τιγράκι, τσαγκάρης, Ζορρό, Ρομπέν των Δασών, Σούπερμαν, σεϊχης, μεξικάνος, Φαντομάς, χούλιγκαν, και ρομπότ. Την τελευταία την είχα φτιάξει μόνος μου, είχα βάλει και διακόπτες που άναβαν φωτάκια μπροστά. Είχα πάει ντυμένος με αυτή σε πάρτυ της Σούπερ Κατερίνας, και στο διαγωνισμό για τις καλύτερες στολές είχα πάρει μια από τις 10 θέσεις. Κέρδισα ρούχα από τον Πανταζώνα και διπλό δίσκο συλλογή Veghera 2, και βγήκα και φωτογραφία στο περιοδικό. Πιο ρετρό πεθαίνεις!

johnny19818
03-01-14, 08:29
Στο νηπιαγωγείο Ζορρό, κάποια στιγμή Κάουμποϋ, στην Πέμπτη δημοτικού Νίντζα με μαύρη στολή που μου είχε ράψει η μάνα μου και είχα και ένα άσπρο σπαθί (!!) και η καλύτερη για μένα στην Έκτη δημοτικού που ντύθηκα μαζί με ένα φίλο μου πανκ! Πήρα τζην παντελόνι και το έσκισα σε διάφορα σημεία σχημάτισα κεραυνούς επάνω, έγραψα KISS με τή χαρακτηριστική γραμματοσειρά και φυσικά έβαψα μαλλί και μούτρα. Ήταν όλα τα λεφτά!
Ποιος να το περίμενε ότι το σκισμένο τζην τώρα είναι και στη μόδα...

Θύμήθηκα επίσης ότι μια αποκριά είχαμε κατάληψη στο Λύκειο. Εκεί να δείτε. Αμφιεσμένοι τύποι να μην αφήνουν τους καθηγητές να μπουν στο σχολείο και από πίσω να ετοιμάζονται σουβλάκια και να ακούγονται αποκριάτικα τραγούδια. Ακόμη στην 1η Λυκείου το
1997 κάποιοι από την 3η τάξη, γνωστοί "καμικάζι" του σχολείου, είχαν φορέσει τις στολές τους κράνη κτλ και εισέβαλλαν στο προαύλιο με τα καθαρόαιμα τους. Ο περίβολος γέμισε ΚΤΜ, Honda και Yamaha να κάνουν σούζες μαρσαρίσματα κτλ. Σαν σκηνή από ταινία δεκαετίας '80 είμασταν. Φυσικά οι καθηγητές κόντεψαν να πάθουν εγκεφαλικό. Ήταν και μεγάλοι άνθρωποι βλέπεις...
Αααχ εποχές!

stayros
03-01-14, 10:41
Καλε...ακομα δεν χωνεψαμε τους κουραμπιεδες και τα μελομακαρονα και πηγατε στις αποκριες??????!!!!!!!!!!:O

johnny19818
04-01-14, 22:08
Καλε...ακομα δεν χωνεψαμε τους κουραμπιεδες και τα μελομακαρονα και πηγατε στις αποκριες??????!!!!!!!!!!:O

Μας συνεπήραν οι φωτογραφίες με τις μεταμφιέσεις σου παραπάνω!! Ειδικά αυτή που κάνεις τον Κινέζο είναι όλα τα Yuan...

Υ.Γ. Στη φωτογραφία με τον Ινδιάνο λες και βλέπω το σαλόνι των δικών μου. Είχαν/έχουν ίδιο λαμπατέρ με αυτό δεξιά που ίσα φαίνεται και οι κουρτίνες μοιάζουν απίστευτα με κάτι παλιές που είχαν.

mariadegrecia
13-01-14, 23:06
χμμ μωρό σχεδόν κύκνος, μετά είχα μια στολή κούκλα κάτι τέτοιο που ήταν πολύ σούπα στο τότε, πιο πριν βασίλισσα της νύχτας και μετά χαβανέζα. αυτά θυμάμαι τουλάχιστο! ο αδερφός μου είχε πιο πετυχημένες στολές που σε συνδιασμό με τις εκφράσεις του ήταν all the money!

ps: πρέπει να αναρτήσουμε και φωτογραφικό υλικό? να συνδέσω το σκάννερ μου δλδ?#)

Deathshadow
14-01-14, 00:10
Λοιπον...εχουμε και λεμε:

Σεριφης...Το αγαπημενο μου :darkglasses:.
Ζορρο
Σαμουραι
Πειρατης
Καρατεκα
Σπαιντερμαν
Νιντζα

Φωτογραφιες υπαρχουν αλλα...#)

perlastar
14-01-14, 01:41
Aπό αυτά που θυμάμαι, κοκκινοσκουφίτσα, πριγκίπισσα, τσιγγάνα, βασίλισσα της νύχτας. Εγώ πάντως φάντασμα ήθελα να ντυθώ, αλλά οι μεγάλοι είχαν άλλη άποψη :)