PDA

Επιστροφή στο Forum : [Hasbro] Subbuteo

portarinos78
23-07-06, 23:55
Και το Subbuteo επιτραπεζιο θεωρουταν και ακομη ετσι ειναι. Για οποιον ενδιαφερεται η hasbro που εχει τα δικαιωματα του παιχνιδιου επανακυκλοφορησε καποιο πακετο μεσα στο 2005 αλλα ειναι δυστυχως αθλιο. Παντως Subbuteo παιζεται ακομη και μαλιστα σε αγωνιστικο επιπεδο σε ολο τον κοσμο και στην Ελλαδα. Για του λογου το αληθες www.poep.gr (ελληνικος ομιλος επιτραπεζιου ποδοσφαιρου) και www.peter-upton.co.uk (πραγματικα εκπληκτικο site - εγκυκλοπαιδεια του subbuteo). Θυμαστε επισης πως ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο. χε χε ωραιες εποχες. Εγω παντως ακομη ασχολουμαι ενεργα.

giorgos
24-07-06, 16:26
ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο

Εγω ξερω μονο το... Σαμπότερ !

(Ετσι ελεγε καποιος αγραμματος φιλος μου τον Σαμποτέρ στο Stratego)

AA+
04-09-06, 04:17
Θυμαστε επισης πως ο καθενας το προφερε διαφορετικα. Αλλος σομποτο, αλλος σουμπουτέο, αλλος σουμπούτεο, αλλος σομποτιο. χε χε ωραιες εποχες. Εγω παντως ακομη ασχολουμαι ενεργα.

Και ορίστε πως λεγόταν σωστά στα ελληνικά...
http://img58.imageshack.us/img58/9450/subbuteorx0.jpg

Σύντομα και μια έκπληξη που έφτιαξα σε παγκόσμιο επίπεδο... έτσι νομίζω τουλάχιστον...

portarinos78
13-02-07, 19:49
Αληθεια, ποσοι απο εσας παιζατε subbuteo και τι εχετε ακομη απο ομαδες, αξεσουαρ κλπ.?

keeper7k
13-02-07, 21:00
Εγω τα έχω πετάξει όλα, αλλα για ένα τουρνουά θα ήμουν μέσα εύκολα ...
(ελπίζω να μην το έχω ξεχάσει τελείως - μάλλον σαν το ποδήλατο θα είναι και αυτό :p)

akmakas
13-02-07, 21:11
Εγώ ήμουν φανατικός...Ευτυχώς και οι φίλοι μου τότε ήταν το ίδιο πωρωμένοι..Θα πάω αύριο κιόλας να διασώσω το κουτί με την τσόχα και τις ομάδες.....Από ότι θυμάμαι έχω γύρω στις 5,6 μπάλες τέσσερις ομάδες,την Αρσεναλ την ουρουγουαη γιουβέντους και Άρη..Αλλά δεν είμαι και πάλι σίγουρος πρέπει να πάω να τα δω!

supacoopa
14-02-07, 09:33
Το μονο που μου εχει μεινει ειναι η τσοχα (οχι Astropitch δυστυχως) καρφωμενη σε ενα τεραστιο κοντρα-πλακε, στο υπογειο μαζι με την υπολοιπη "σαβουρα". Απορω πως δεν την εχω πεταξει ακομα...

Εχετε δει πως το εχουν καταντησει το Subbuteo τωρα? Με χαρτινα παικτακια, θλιψη...

portarinos78
14-02-07, 20:50
Εχει δει κανεις σας subbuteo να πωλειται σε κανενα παλιο μαγαζακι? Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε. Εχω μεγαλη τρελα και θα με ενδιεφερε για τη συλλογη μου. Καποια στιγμη θα κανω upload φωτογραφιες

akmakas
28-04-07, 23:41
Αυριο portarine θα σε φτιάξω....Αυριο!!!!!!:D

miko63
29-04-07, 00:31
εγώ επάιζα σαν φανατικός. Είχα πάνω από είκοσι ομάδες και είχα φτιαξει γήπεδο με astrpitch προβολείς, θεατές και κερκίδες. Δυστυχώς με εφαγε η μανα μου και του σουταραμε. Πάντως πολύ ευχαρίστως θα επαιζα ακόμη αν κάποιος ενδιαφερεται...

akmakas
29-04-07, 10:21
Επιτέλους βρήκα την συλλογή μου portarine78!!!!!Την παραθέτω ενοποιών σας.Τυχερή μου ομάδα η Arsenal που με αυτή κέρδισα πολλούς αγώνες!:D
http://img170.imageshack.us/img170/9431/untitled1cw7.jpg

miko63
29-04-07, 10:31
ωχ τι μου κανεις πρωι πρωι. αυτες οι εγχρωμες μπαλες adidas ολα τα λεφτα. ειχα κι εγω πορτοκαλι...

portarinos78
29-04-07, 22:44
Akmakas εισαι κορυφη!! Παντως αν θελεις να ξαλαφρωσεις τη ταλαιπωρημενη σου ντουλαπα απο ολες αυτες τις σαβουρες, εδω ειναι ο...παλιατζης :biglaugh: :biglaugh:
Btw οι ομαδες ειναι στα οριτζιναλ κουτια τους? Απο ο,τι βλεπω προκειται για Ουρουγουαη, Αρσεναλ, Παοκ/Οφη/Wigan κλπ και Δανια με admiral εμφανιση?

akmakas
29-04-07, 23:13
Οι ομάδες είναι η Άρσεναλ Ουρουγουάη,Γιουβέντους,Ουγγαρία.Εσύ τι ομάδες έχεις?Βάλε φώτο αν έχεις!

portarinos78
30-04-07, 08:39
Α ρε Akmakas!! Με προκαλεις να πιασω καμερα και να τραβαω φωτογραφιες μεχρι αυριο αλλα τελος παντων συντομα θα ανεβασω μερικες συνοπτικες της συλλογης μου. Οφειλω να πω οτι κι εγω επεσα θυμα μαμας και ανιψιου ο οποιος στην ευαισθητη ηλικια των 4 δεν μπορουσε να καταλαβει τι εχει στα χερια του και την ειδε Γκιουλιβερ με τις μικρες φιγουρες του subbuteo οποτε ενα κουτι γεματο αγνοειται εδω και χρονια. Ο,τι απεκτησα προερχεται απο ανελεητο κυνηγι στο e-bay αλλα και απο δωρεες φιλων τα τελευταια 4-5 χρονια. Λιγη υπομονη και μεσα στην εβδομαδα θα ανεβασω φωτο απο ολα οσα εχω και απο ενα κομματι subbuteo που θα εκτιμηθει ιδιαιτερως εδω μεσα για τη ρετρο αξια του και οι περισσοτεροι το αγνοουν....

keeper7k
30-04-07, 12:50
Δείτε εδώ (http://www.rainews24.rai.it/ran24/speciali/europei2004/moviolo.asp), γκόλ απο το Euro 2004, σε Subbuteo version.

Φοβεροί οι τύποι ;)

miko63
30-04-07, 19:43
ωχ εντελώς κουλό....

akmakas
30-04-07, 21:39
Χα χα πολύ φάση το site ...Υπάρχει άραγε κανείς από Θεσσαλονίκη που να παίζει Subbuteo μου άνοιξε η όρεξη!!

portarinos78
01-05-07, 14:42
Η Θεσσαλονικη παραδοξως απεχει τουλαχιστον απο αγωνιστικες δραστηριοτητες και τουρνουα του ΠΟΕΠ. Πριν 1-2 χρονια ειχα κινηθει μεσω φορουμ για να βρω ατομα απο Θεσσαλονικη που να ασχολουνται εστω και λιγο αλλα τζιφος. Στο Βολο παντως ειμαστε 6-7 ατομα που μαζευσομαστε συστηματικα και κανουμε το κεφι μας. Προσφατα μαλιστα αποκτησαμε και δικο μας χωρο σε σαλα του τοπικου Πανεπιστημιου οπου και στησαμε 2 πληρη τραπεζια με αστροπιτς τσοχες και ολα τα απαραιτητα αξεσουαρ...

akmakas
01-05-07, 16:25
Ζηλεύω!!!!!!

portarinos78
01-05-07, 16:50
Σε περιμενουμε Βολο για ματσακι και τσιπουρακι!! Και ρετρο κουβεντουλα. Α και κανενα swos ματσακι δεν θα εβλαπτε!

akmakas
01-05-07, 17:59
Ευχαριστώ για την πρόσκληση φίλε θα το έχω στα υπ όψην!:thumb:

akmakas
01-05-07, 18:01
Α ρε Akmakas!! Με προκαλεις να πιασω καμερα και να τραβαω φωτογραφιες μεχρι αυριο αλλα τελος παντων συντομα θα ανεβασω μερικες συνοπτικες της συλλογης μου. Οφειλω να πω οτι κι εγω επεσα θυμα μαμας και ανιψιου ο οποιος στην ευαισθητη ηλικια των 4 δεν μπορουσε να καταλαβει τι εχει στα χερια του και την ειδε Γκιουλιβερ με τις μικρες φιγουρες του subbuteo οποτε ενα κουτι γεματο αγνοειται εδω και χρονια. Ο,τι απεκτησα προερχεται απο ανελεητο κυνηγι στο e-bay αλλα και απο δωρεες φιλων τα τελευταια 4-5 χρονια. Λιγη υπομονη και μεσα στην εβδομαδα θα ανεβασω φωτο απο ολα οσα εχω και απο ενα κομματι subbuteo που θα εκτιμηθει ιδιαιτερως εδω μεσα για τη ρετρο αξια του και οι περισσοτεροι το αγνοουν....

Με έφτιαξες πορταρινέ...περιμένω φώτο!!!!!!Επίσης οι συλλεκτικές ομάδες πως μετρούν και πόσο κοστίζουν?

portarinos78
01-05-07, 18:33
Οι φωτο ετοιμαζονται καθως επισης κι ενα μινι site. Οσον αφορα τη συλλεκτικη αξια κι εκτιμηση των ομαδων αυτη ποικιλλει αναλογα με το χρονο παραγωγης, τη σειρα παραγωγης και τον "τοπικο" χαρακτηρα των ομαδων. Π.χ πολλες ομαδες σε ολο το κοσμο εχουν κοινα χρωματα αλλα αυτο που μετραει ειναι τι γραφει το αυθεντικο κουτι και η ετικετα. Χαρακτηριστικη η περιπτωση της Δοξας Δραμας της οποιας τα χρωματα συμπιπτουν με απειρες αλλες ομαδες αλλα η συσκευασια με το ονομα της ελληνικης ομαδας μπορει να "πιασει" 20 με 30 ευρω.
Παντως σε γενικες γραμμες μη περιμενει κανεις υψηλες αξιες για ομαδες lightweight του 1980 (πρασινο κουτι με παραθυρακι, καινουριες machine printed φιγουρες, οπως οι δικες σου στη φωτογραφια). Λιγα νουμερα μπορουν να χαρακτηριστουν συλλεκτικα.

Το εχω ξαναδωσει αλλα μια καλη αρχη για υπενθυμιση ειναι αυτη η on-line εγκυκλοπαιδεια http://www.peter-upton.co.uk/sub1.htm

Επισης αναζητειστε το βιβλιαρακι Flick to kick www.amazon.co.uk/Flick-Kick-Illustrated-History-Subbuteo/dp/0752860836
για αψογο φωτογραφικο υλικο και ενημερωτικα κειμενακια. Μικρο αλλα περιεκτικο!

Captain Kal
01-05-07, 18:49
Εάν ενδιαφέρεστε, να σας δώσω διεύθυνση στην Αθήνα, που διοργανώνονται τουρνουά Subuteo.

portarinos78
01-05-07, 18:56
Οσο για τις ομαδες σου akmakas θα μπορουσαν να θεωρηθουν μεσης αξιας αφου το μοναδικο στοιχειο που τις κανει να ξεχωριζει ειναι το white netted box το οποιο οπως λεγεται παραγοταν μονο στην Ελλαδα κατα την περιοδο 1983-1987 περιπου. Κατα τ'αλλα βλεπω ξεκολλημενες ετικετες κουτιων, γραμμενες θηκες και φιγουρες που λειπουν. Οπως και να εχει για τον καθενα η αξια που μετραει παραπανω ειναι αυτη των αναμνησεων και των συγκινησεων και οχι των ευρω.:rolleyes:

Εάν ενδιαφέρεστε, να σας δώσω διεύθυνση στην Αθήνα, που διοργανώνονται τουρνουά Subuteo.

εννοεις το κλειστο της Ηλιουπολης οπου διοργανωνονται τα τουρνουα του ΠΟΕΠ?

miko63
01-05-07, 21:02

για πες...

akmakas
01-05-07, 21:03
Οσο για τις ομαδες σου akmakas θα μπορουσαν να θεωρηθουν μεσης αξιας αφου το μοναδικο στοιχειο που τις κανει να ξεχωριζει ειναι το white netted box το οποιο οπως λεγεται παραγοταν μονο στην Ελλαδα κατα την περιοδο 1983-1987 περιπου. Κατα τ'αλλα βλεπω ξεκολλημενες ετικετες κουτιων, γραμμενες θηκες και φιγουρες που λειπουν. Οπως και να εχει για τον καθενα η αξια που μετραει παραπανω ειναι αυτη των αναμνησεων και των συγκινησεων και οχι των ευρω.:rolleyes:

Τυπικά το ρώτησα πορταρινε..Δεν είχα σκοπό να τα δώσω πουθενά ακόμα και αν κόστιζαν πολλά λεφτά....:) Απλά μιας και είμαι συλλέκτης υπολογιστών με ενδιέφερε να ξέρω πως ξεχωρίζουν τη συλλεκτική ομάδα με την μη...Ακόμη μια ερώτηση φίλε μου..Τέτοιες ομάδες 3D πουλιούνται ακόμα καινούριες η δεν υπάρχουν πια?

portarinos78
01-05-07, 22:03
για πες...

Δες στη σελιδα www.poep.gr (http://www.poep.gr) στο ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ. Εκει υπαρχουν οι πληροφοριες για τα εν Ελλαδι τουρνουα. Απλα μια προειδοποιηση. Το παιχνιδι σε αυτα τα τουρνουα διεξαγονται μακρια απο τα ρετρο προτυπα με πειραγμενες, επαγγελματικες βασεις και φρεσκους κανονισμους. Οποιος ειναι Αθηνα παντως δεν χανει τιποτα να επισκεφτει ενα απο τα τουρνουα στην Ηλιουπολη. Και το "νεο" subbuteo εχει δυνατες συγκινησεις.

Τέτοιες ομάδες 3D πουλιούνται ακόμα καινούριες η δεν υπάρχουν πια?

Μακαρι αλλα οχι, τουλαχιστον απο την επισημη εταιρεια που εκμεταλλευεται το subbuteo και δεν ειναι αλλη απο τη Hasbro. Ευτυχως για τους λατρεις υπαρχουν υποκαταστατα που μαλιστα ειναι καλυτερης ποιοτητας και λεπτομερειας. Σχετικα με καινουριο υλικο αλλα οχι με το brand subbuteo κοιτα

www.stefancorda.co.uk/ (http://www.stefancorda.co.uk/)
http://www.thatsmagnificent.com/index.php?pid=10

Η τελευταια σειρα που βγηκε με την κλασσικη μορφη ηταν απο τον Ιταλο συνεργατη της Hasbro, Parodi αλλα μαλλον προκειται για σχετικα προχειρη παραγωγη με ομαδες βαμμενες στο χερι απο κακοπληρωμενους κινεζους τη διετια 2002-2004 (http://www.peter-upton.co.uk/parodi3.htm). Παρολα αυτα παντως αξιζει μια ματια ειδικα στις ομαδες της σεζον 2003-2004 οπου ειχαμε καποια καλα κομματια. Ουσιαστικα η τελευταια εμπορικη πραξη του subbuteo οπως το ξεραμε παιχτηκε τη σεζον 2002-2003 απο την ιδια τη Hasbro με την εξαιρετικη σειρα ολων των ομαδων της Premiership και 3 καταπληκτικα boxset εκ των οποιων το ενα ηταν της Manchester United

Παντως για να μην αδικησουμε ολοκληρωτικα τη Hasbro, οι σειρες που εβγαλε απο το 1995 μεχρι και το 2003 ηταν πραγματικα καλες και με αρκετα καλοτυπωμενες λεπτομερειες και σπονσορες. http://www.peter-upton.co.uk/sub24.htm

Captain Kal
02-05-07, 19:34
εννοεις το κλειστο της Ηλιουπολης οπου διοργανωνονται τα τουρνουα του ΠΟΕΠ?

Όχι στο Χαϊδάρι είναι. Ένας φίλος που έχει μαγαζί για κονσόλες και Η/Υ, κόλλησε με το Subbuteo. :D :biglaugh:

portarinos78
02-05-07, 19:52
Ωραιος ο παιχτης!!!!:thumb:

sandman
13-08-07, 02:15
Subbuteo...Η αγαπημένη μου παιδική ενασχόληση (μαζί με τον 6128+).
Είχα μαζέψει περίπου 15 ομάδες ( Ολυμπιακούς για να φτιάχνω 16αδα, ΠΑΟ με την άσπρη εμφάνιση και πράσινο σορτσάκι, πενιαρόλ για ΑΕΚ κλπ.)
Μάλιστα, επειδή όταν το πρωτοαγόρασα-καπου στα 89- δεν υπήρχε σε κουτί, τα πήρα όλα ως ανταλλακτικά, δλδ ξεχωριστά τσόχα, 2 ομάδες (Γιουβέντους, Γερμανία), τα τριγωνικά τέρματα με άσπρο δίκτυ, μπάλες κλπ.
Μετά περάσαν αρκετά πράγματα από τα χέρια μου. Τα κίτρινα τετραγωνικά τέρματα, αλα ΟΑΚΑ, τα τέρματα με τα δίκτυα του μουντιάλ της Ιταλίας το 90, πίνακας του σκορ, κύπελλο, τερματοφύλακες με ελατήριο, διαφόρων ειδών μπάλες κλπ....
Μάλιστα είχα και μια τσόχα που δεν ήταν η κλασσική πράσινη, αλλά λίιγο πιο μικρή και πιο λαχανί, που είχε το καλό ότι δεν τσαλακωνόταν εύκολα....

Κάπου πρέπει να είναι όλα αυτά...για να αρχίσω να ψάχνω.... ;)

portarinos78
24-09-07, 01:51
Όχι στο Χαϊδάρι είναι. Ένας φίλος που έχει μαγαζί για κονσόλες και Η/Υ, κόλλησε με το Subbuteo. :D :biglaugh:

Στο Χαιδαρι πρεπει να εννοεις το κλαμπ που εφτιαξαν με όνομα Highlanders και πραγματικα τα παιδια που το απαρτιζουν το εχουν δει με καλο ματι και πρεπει να περναν πολυ καλα. Οποιος ειναι κοντα καλο ειναι να παει μια βολτιτσα. Ακουγονται δραστηριοι.

Το υποσχεθηκα πριν πολυ καιρο και δεν το τηρησα. Για να μην αισθανομαι αλλο τοσο ασχημα :rolleyes: κανω upload μερικες φωτο με subbuteo υλικο απο τη συλλογη μου. Απο τοτε που τραβηχτηκαν οι φωτο βεβαια πολλα εχουν αλλαξει τοσο στη σοφιτα οσο και στη συλλογη μου προς το καλυτερο αλλα δεν πειραζει, θα επανελθω.

http://i211.photobucket.com/albums/bb5/portarinos/DSC00067.jpg
Μια πανοραμικη ενος μερους απο τις μονές ομαδες που εχω στη συλλογη μου.

http://i211.photobucket.com/albums/bb5/portarinos/DSC00063.jpg
http://i211.photobucket.com/albums/bb5/portarinos/DSC00059.jpg

Ενα απο τα "κομματια" για τα οποιαμπορω να καυχιεμαι ανετα :biglaugh::biglaugh:. Sport Billy + Subbuteo = Περιορισμενης κοπης box set για το Espana 82. Αν και unboxed ειναι mint και γι'αυτο ξαλαφρωσα τη τσεπη μου απο 80 ευρω (και λιγα ηταν)

http://i211.photobucket.com/albums/bb5/portarinos/DSC00054.jpg
Η λευκη κουτα ειναι γεματη με τα διπλα μου κομματια :D

http://i211.photobucket.com/albums/bb5/portarinos/DSC00068.jpg
Το ειδικα διαμορφωμενο τραπεζι στο οποιο μεγαλουργω αλλα οχι με classic subbuteo ομαδες. Η τσοχα ειναι μια Astropitch και τα τερματα ειναι μεταλλικα Astrobase (εξ'Ιταλιας) και οχι τα παλια πλαστικα

Αυτα για αρχη. Οι επομενες φωτο θα ειναι σαφως καλυτερες.

69215 69216 69217 69218 69219

Captain Kal
24-09-07, 09:25
Στο Χαιδαρι πρεπει να εννοεις το κλαμπ που εφτιαξαν με όνομα Highlanders και πραγματικα τα παιδια που το απαρτιζουν το εχουν δει με καλο ματι και πρεπει να περναν πολυ καλα. Οποιος ειναι κοντα καλο ειναι να παει μια βολτιτσα. Ακουγονται δραστηριοι.

Ναί αυτό είναι. Όχι απλώς παιρνάνε καλά, αλλά όταν πήγαινα στο μαγαζί έβρισκα ότι ήθελα μόνος μου, γιατί δεν μπορούσα να ξεκολλήσω τον Στέλλιο τον ιδιοκτήτη, από το γήπεδο.:biglaugh::biglaugh: Τώρα το μεγάλωσε πολύ το μαγαζί. Έχει περίπου δέκα γήπεδα.

miko63
25-09-07, 13:51
portarinos αααααα!!!!!

dim
26-09-07, 16:07
portarinos εγραψες!!!και μονο που αναμεσα στις ομαδες βλεπω την (κορυφαια για μενα) EVERTON...

Εγω ειχα μονο 2 ομαδες...Ρεαλ Μαδριτηςκαι Ατλετικο Μπιλμπαο...σημερα διασωζεται μονο η τσοχα...(τσαλακωμενη και αυτη)
http://img395.imageshack.us/img395/9130/sub2nz0.jpg

Επισης βρηκα αυτο σε ενα Σουπερ Μικυ του 1993...
http://img443.imageshack.us/img443/3724/sub1mf1.jpg

υγ.για ομαδες και σχετικα κατεβαιναμε με φιλους στο MINION...
http://img402.imageshack.us/img402/1990/miniontn7.jpg

portarinos78
29-09-07, 09:20
Παιδια θα χρειαστω τη βοηθεια σας. Επειδη προσπαθω να συγκεντρωσω οσο το δυνατον περισσοτερο έντυπο υλικο απο περιοδικα του '80 σχετικα με το subbuteo, θα παρακαλουσα οποιον εχει κατι σχετικο να το σκαναριζε και να μου το εστελνε σε καποιο email. Συνηθως οι διαφημισεις ηταν μονοσελιδες σε περιοδικα οπως το ΜΠΛΕΚ, ΠΟΠΑΥ, ΑΓΟΡΙ, ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ οποτε πιστευω οτι αρκετοι απο εδω μεσα θα μπορουσαν να συνδραμουν σ'αυτο το μικρο μου προτζεκτ χωρις πολυ κοπο. Μ'ενδιαφερουν φωτο, διαφημισεις, αφιερωματα στα τοτε πρωταθληματα κλπ.

portarinos78
01-10-07, 19:46
Κανενας δεν εχει κατι να σκαναρει απο εντυπα του '80 σχετικα με subbuteo. Μακαρι να ειχα τα ΜΠΛΕΚ και τα ΜΙΚΥ που βλακωδως πεταξε η μανα μου. Τεσπα. Αν μπορει καποιος εστω και μιση σελιδα μου κανει για το προτζεκτ μου. Θα αποκαλυψω λεπτομερειες σχετικα.....αλλα προς το παρον :help::help::help::help::help::help::help::help::h elp::help:

Dr Malcolm Betruger
01-10-07, 22:09
Portarinos_78, πολύ ωραίο το τραπεζάκι, με τα προστατευτικά, για να μη βγαίνει η μπάλα. Είχα σουμπούτο, αλλά οι συμφοιτητές μου δεν έδειξαν ενδιαφέρον και πετάχτηκε στη Θεσσάλονίκη κατα την επιστροφή στην Αθήνα όταν τέλειωσα. Οι δικοί μου δεν ήθελαν <<σαβούρα>>... Τί τους λες τώρα... Εντάξει είχαν βέβαια και ένα δίκιο πού να το βάλουμε.

FTL
01-10-07, 22:37
είχα και εγώ παιδιά 3 ομάδες και έχω παίξει αρκετά.
είχα την Σαντος, την Αργεντινή και νομίζω την Γερμανία, τσόχα μπάλλες τέρματα και διάφορα άλλα αξεσουάρ. Θα έλεγα ότι όλη η γειτονιά μου είχε κόλλημα με subbuteo. ο Amigos θα θυμάται :)

ωραία φάση και ωραίο παιχνίδι. νομίζω ότι και σήμερα αν τύχαινε θα έπαιζα, η θα καθόμουν να παρακολουθήσω. μου άρεσε.

AA+
20-02-08, 15:28
http://img205.imageshack.us/img205/2574/subbuteoqu3.jpg

Καλώ τα μέλη του GRM να παίξουμε κανά ματσάκι subbuteo. Υπάρχει χώρος, υπάρχει το βασικο υλικό (της εικόνας) βάλτε τις συμμετοχές σας! Θα είναι 5ώρο το πολύ μέρα Σάββατο. Φυσικά όποιος έχει πραγματάκια όπως ομάδες κάγκελα και θέλει να φέρει ακόμα καλύτερα. Λοιπόν τι λέτε θα έχουμε αγωνιστική;

portarinos78
20-02-08, 16:31
Παιδια καλα τα αυτοσχεδια τουρνουα για αναβιωση της πλακας αλλα να ξερετε οτι υπαρχει μια πολυ δραστηρια ομαδα ανθρωπων που διοργανωνει ημι-επισημα τουρνουα με συμμετοχες απο 50 - 100 ατομα ανα τακτα διαστηματα. Το προηγουμενο ΣΚ για παραδειγμα διοργανωθηκε κατι αναλογο στο Ξενοδοχειο President και παρα τη κακοκαιρια συμμετειχαν 50 ατομα! Για οποιον γουσταρει τα παιδια ειναι πολυ εξυπηρετικα και θα χαρουν να σας δου εκει. Εγω δυστυχως δε μπορω να ειμαι Αθηνα συχνα (μελλοντικος μπαμπας γαρ εχω αρχισει να εχω υποχρεωσεις:biglaugh:) αλλα απ'οσο ξερω ειναι απιστευο το κλιμα σ'αυτα τα τουρνουα και υπαρχουν 3 κατηγοριες δυναμικοτητας για ολα τα γουστα.

Δειτε εδω σχετικα:
http://www.pseaep.gr
http://www.subbuteo.gr/

filer30
28-02-08, 21:12
καλησπερα παιδια.καλως σας βρηκα.ειναι ετσι οπως τα λεει ο φιλος portarinos.στο president στις 17/2 παρολο τον χιονια μαζευτηκαμε 50 ατομα για το τουρνουα που γινεται μια φορα το μηνα.το παιχνιδι ξαναζωντανευει.παιδια σας καλω να μπειτε στο site www.subbuteo.gr
και εκει θα τα μαθετε και θα τα δειτε ολα.

nss65
02-03-08, 18:41
PORTARINE78 σε περιμενουμε στο επομενο τουρνουα στο President ( μαλλον στις 16 Μαρτη ) οπου αναμενετε απιστευτη κοσμοσυροη !!!Οσο για σενα filer30 στρωσου στην προπονηση γιατι η Γ κατηγορια προβλεπετε να ειναι πολυ σκληρη !!!Να σας δειξω και ενα απο τα σετ Subbuteo που εχω... CLUB EDITION TOY 1974 !!!

filer30
02-03-08, 19:00
Νικο καλωηρθες καταρχην στην παρεα μας.παιδια εισαστε ολοι προσκεκλημενοι στο επομενο τουρνουα.θα περασετε ωραια.

portarinos78
02-03-08, 22:55
filer και nss πραγματικα ξερω την ωραια κατασταση που επικρατει στο subbuteo ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ στην Ελλαδα. Η κατασταση με τα ατομα που ασχολουνται τωρα ειναι σαφως καλυτερη απο το παρελθον αφου τουλαχιστον το παιχνιδι εχει ανοιξει σε ευρυτερο κοινο σε συγκριση με το κλειστο κλαμπ των 30-40 που ηταν παλιοτερα. Και στο Βολο ειμαστε αρκετοι, εχουμε στησει μια ωραια αιθουσα σε κεντρικο σημειο της πολης και μαλιστα με 2 πληρη τραπεζακια και συναντιομαστε συστηματικα καθε Σαββατο απογευμα. Στο τουρνουα δε θα κατεβω σιγουρα γιατι μπορει στις 16/3 να εχω και γεννητουρια (απο μερα σε μερα ειμαστε) αλλα θα προσπαθησω να ειμαι στο Πρωταθλημα Ελλαδος στις 20/4 νομιζω. Οσοι ειστε Αθηνα παντως χανετε το ωραιο κλιμα αν δε πηγαινετε στα τουρνουα. Εστω και για να δειτε τι γινεται αξιζει το κοπο και θα παθετε πλακα και με το artwork των συγχρονων ομαδων table soccer οπως ειναι πιο σωστο να το αποκαλουμε πλεον. :) Η απορια μου, την οποια εχω θεσει και στα παιδια του συλλογου, ειναι γιατι δεν υπαρχει δυνατη κοινοτητα και στη Θεσσαλονικη. Ισως καποιοι φιλοι απο Θεσ/νικη να μας ριξουν λιγο φως. Ειναι παντως κριμα γιατι κι εκει υπηρχε ανεκαθεν κοσμος που επαιζε και θα μπορουσαμε να κανουμε ενα ωραιο πρωταθλημα Β. Ελλάδας (Λαρισα, Βολος, Θεσ/νικη και οσοι αλλοι ακολουθουσαν)

Omega
03-03-08, 00:12
Παιδιά περιμένουμε μια υπενθύμιση για το επόμενο τουρνουά στο President, έστω για να δούμε ....

portarinos78
03-03-08, 00:26
Μπειτε σε ενα απο τα παραπανω site, κατα προτιμηση του ΠΣΕΑΕΠ και παρτε μια ιδεα για καποια πραγματακια απο τωρα κι εμεις παλι θα εχουμε το νου μας για το ερχομενο τουρνουα:)

filer30
06-03-08, 16:54
παιδια καλησπερα .το επομενο τουρνουα ειναι την Κυριακη 16 Μαρτιου στο ξενοδοχειο president.ωρα προσελευσης το αργοτερο 9.30 το πρωι.για περισσοτερες πληροφοριες στο site www.subbuteo.gr
σας περιμενουμε ολους εκει πρωτα για γνωριμια με το νεο subbuteo και οποιος θελει μπορει να παιξει κιολας.μην στεναχωριεσται αν δεν εχετε τον καταλληλο εξοπλισμο.εκει υπαρχουν ατομα που θας εξυπηρετησουν με μεγαλη
χαρα.ολοι subbuteo.!!!!!!!!!!!!

phil_vr
07-03-08, 01:17
Τελικα πρεπει να ειμαι ο μονος στο GRM που δεν ειχε subbuteo οταν ηταν μικρος! Ειχαν μερικα παιδια στην γειτονια, αλλα δεν αφηναν κανεναν αλλον να παιξει. Και αν θυμαμαι ηταν αρκετα ακριβα τοτε. Παρηγορια μου ηταν εκεινα τα κλασικα ελληνικης πατεντας πλαστικα ποδοσφαιρακια που ειχαν μπλε και κοκκινους παιχτες με ελατηριο στην βαση και τον τερματοφυλακα που πηγαινε δεξια αριστερα!

Μου προκαλει παντως ενδιαφερον το ποσο οργανωμενοι εισαστε και το πως διατηρειτε αμειωτο το παθος σας για αυτο το παιχνιδι. Μου φαινεται πρεπει να παρω και εγω κανενα σετακι, εστω και με καθυστερηση 20αετιας!

..

portarinos78
16-03-08, 02:42
Οσοι ειστε απο Αθηνα, μη ξεχασετε οτι αυριο στο President υπαρχει τουρνουα subbuteo απο τις 9:30 π.μ. και μετα. Θα ειναι ακομη μια καλη διοργανωση κι ευκαιρια για πολλους να θυμηθουν τα παλια και να γνωρισουν και τα καινουρια δεδομενα στο επιτραπεζιο ποδοσφαιρο.

Olorin
07-04-08, 13:53
Ψιλοσχετικό-άσχετο με το thread...

Πριν λίγο καιρό προσπαθούσα να βρω κάποια ικανοποιητική υλοποίηση του Subbuteo σε video game. Πέρα λοιπόν από το κλασικό "Subbuteo" της Goliath Games (1990) (http://www.mobygames.com/game/amiga/subbuteo) και το συμπαθητικό μεν, ερασιτεχνικό δε "Virtua Subbuteo" (http://subbuteo.iougs.com/virtua.shtml), βρήκα μια ακόμα υλοποίηση, την οποία προσωπικά την θεωρώ ως ό,τι πιο κοντινό στο αυθεντικό παιχνίδι:

Ονομάζεται "Superbuteo" (http://www.mundijuegos.com/multijugador/superbuteo/) κι έχει δυστυχώς ένα μεγάλο κι ένα μικρό μειονέκτημα: Το μεγάλο μειονέκτημα είναι ότι παίζεται αποκλειστικά online και το λιγότερο σημαντικό, ότι η σελίδα που το φιλοξενεί είναι στην ισπανική γλώσσα. Το τελευταίο βέβαια ξεπερνιέται εύκολα, αφού τις βασικές επιλογές μπορεί να τις καταλάβει και κάποιος που δεν γνωρίζει τη γλώσσα...

Ναι, το ξέρω ότι είναι κατάντια να ψάχνω να βρω τρόπους να παίξω Subbuteo μέσω υπολογιστή, αλλά κάτι οι υποχρεώσεις, κάτι ότι δεν είναι εύκλο και να βρω άτομα, ε με ανάγκασαν...:xm:

Πάντως, πριν 2-3 χρόνια που ξαναέπαιξα Subbuteo με κάτι συμφοιτητές μου μετά από πάνω από καμιά δεκαετία, συνειδητοποίησα 2 πράγματα:

Κάθε άτομο/παρέα είχε ξεχωριστές παραλλαγές των βασικών κανόνων και...
...Είχαμε ξεχάσει όλοι εντελώς τους βασικούς κανόνες!!!#)8)

portarinos78
12-04-08, 09:19
Για οσους ενδιαφερονται,

Κυριακη 20/4, προσελευση 09:00 π.μ., Ξενοδοχειο President.

Λεγεται οτι θα ειναι το μεγαλυτερο απο πλευρας προσελευσης τουρνουα για τη φετινη σεζον (ακουγεται για 80+). Εγω παντως θα κατεβω απο Βολο. Οποιος θελει συμμετεχει ετσι απλα και το ευχαριστιεται. Ειναι απιστευτα ενδιαφερον ακομη και για οσους θελουν απλα να παρακολουθησουν.

demos8enes
12-04-08, 16:46
Αν θες παμε παρεα στο event μια και εγω θα ηθελα να το δω απο κοντα, και κανενα φιλικο αμα θες δεν με χαλαει...

portarinos78
13-04-08, 00:30
Κανενα προβλημα. Εγω βεβαια ερχομαι απο Βολο οπως λεω και παραπανω. Αν θελεις στειλε ΠΜ και συννενοουμαστε. Οσο για το φιλικο, επισης κανενα προβλημα αλλα ξαναλεω οτι εγω ειμαι Βολο. Αν θελεις ελα μια βολτα στην αιθουσα που εχουμε με το τοπικο μας κλαμπ "Αργοναυτες". Παραπανω info στο www.freewebs.com/volosubbuteo

filer30
27-08-08, 20:15
παιδες καλησπερα.πιστευω να περασατε καλα στις διακοπες σας.μπαινοντας ο Σεπτεμβριος αρχιζουνε και οι επισημες διοργανωσεις subbuteo.εμεις ειμαστε μια παρεα φιλων που ξανασχολουμαστε με το χομπι μας.το κλαμπ μας ειναι οι Μυρμιδονες και η προσωρινη εδρα μας στο Ν.Ψυχικο.Οποιος θελει μπορει να επισκεφτει και το site μας.
http://www.freewebs.com/panagios/index.htm.Επισης οποιος θελει μπορει να επικοινωνησει μαζι μου για περισσοτερες πληροφοριες.
φιλικα.
Σταυρος

gremlinakos
26-09-08, 11:43
εχω το subbuteo σε αριστη κατασταση, φυλαγμένο με τα υπολοιπα επιτραπέζια στο πατάρι...

γαλάζιος αετός
19-10-08, 22:48
Παίζει κανείς subbuteo στην Θεσσαλονίκη ; Αν ναι, ας επικοινωνήσει μαζί μου στο 6944876350 ! γαλάζιος αετός

Lux Interior
23-12-08, 21:14
Έχω και εγώ πολύ θέμα, αξεσουαρ, γύρω στις 40 ομάδες, οι περισσότερες still sealed και άθικτες.

Πρωτόπαιξα subbuteo στο πάτωμα, αργότερα πάνω σε τραπέζι, πριν από τρεις δεκαετίες.

(Btw, portarinos78, respect:
Kάτσε-καλά τραπεζάρα!!)

Έχω να θυμάμαι απίστευτες καταστάσεις.
Δυναμιτάκια πάνω στο φράκτη και εκρήξεις κατά την έξοδο της ομάδας μου.
(Αντε βρες τώρα, φράκτη με κάγκελα).

Χιονισμένο (με σπρέι της εποχής) γήπεδο για να αξιοποιηθούν οι tango κόκκινες μπάλες.
(Αθώο) ξύλο, φωνές, πανηγυρισμοί, κόρνες, κόλαση!

Πάνω από μια τσόχα.

Τώρα ψάχνω για μια brand new astropitch.
Το e-bay να ναι καλά.
Κι ας έχω να παίξω πάνω από 7-8, μπορεί και παραπάνω χρόνια.
Kι ούτε γνωρίζω το πότε θα ξαναστρωθώ.

Και τώρα, αγαπητοί μου φίλοι, μέρες που είναι, θα σας διηγηθώ, μια συγκλονιστική ιστορία που μου συνέβη, based on a true story, κάτι σαν το «Θαύμα των Χριστουγέννων»:

Πριν κάμποσο καιρό βρέθηκα σε ένα από αυτά τα τεράστια σημερινά super-market παιχνιδιών, που έχουν καταπιεί όλα τα παλιά μικρά παιχνιδάδικα που θυμάμαι με νοσταλγία.

Χαζεύοντας από δω κι από εκεί για κάποια δωράκια, το μάτι μου έπεσε σε μια μεταλλική κλούβα πεταμένη σε μια γωνιά, γεμάτη ως επάνω με στοκ παιχνίδια, κάποια με φθαρμένες συσκευασίες etc.
Μια στιγμή, έριξα την ματιά μου σε αυτόν τον όγκο παιχνιδομπάζων όταν στον πάτο αυτής της κλούβας, διέκρινα το "μαγικό πράσινο χρώμα".
Απορημένος, διστακτικός αρχικά, διαπίστωνα οτι είχε πεταμενα εκει μεσα, αε αυτό το χωνευτήρι παλιατζούρας, έναν σκασμό με είδη Subbuteo.
Πλησίασα, παραμέρισα κάτι λούτρινους γίγαντες και άπλωσα τα χέρια μου παίρνοντας ένα τυχαίο κουτί στα χέρια μου, ένα σετ με εστίες.
Είχε τιμή σε δραχμές.
Είχε μια απίστευτα γελοία τιμή σε δραχμές!

Κάπου εκεί, θυμήθηκα πώς μάτωνε η τσέπη μου, κάθε φορά που ήθελα κάτι για το αγαπημένο μου ποδοσφαιράκι.
400 δραχμές η ομάδα, 625 ο πίνακας, 30 το κάθε φύλλο με διαφανή νούμερα από το 1-16, ήμασταν και μερακλήδες βλέπεις, να ξέρουμε ποια παικτούρα κόλλησε το τεμάχιο, όχι ο, τι και όποιος να ναι.

Ρώτησα μια πωλήτρια, εάν έχουν κι άλλα «απ’ αυτά».
«Μα, σας ενδιαφέρουν αυτά;» απάντησε και με κοιτούσε σαν alien.
«Με ενδιαφέρουν» της ανταπάντησα, «εάν μού κάνετε 50%» της είπα σοβαρούτσικα. «Πού είναι η προϊσταμένη σου;» συμπλήρωσα.

Για να μην μακρηγορώ, τα φόρτωσα όλα.
Ο, τι είχαν και δεν είχαν.
Μου τα δωσαν και με σκόντο, τη μισή από την «απίστευτα γελοία τιμή» που σας έλεγα και παραπάνω.

Φόρτωσα ομάδες, εστίες, μπάλες, σημαιάκια, σκατ%κια, πίνακες ρετρό, τα πάντα.
Πήρα και καμιά δεκαριά starter’s editionγια ένα φίλο που τα εμπορεύεται στο e-bay, τα σκούπισα όλα και φεύγοντας τους είπα ότι «θα ξαναπεράσω μη τυχόν και βρουν τίποτα άλλο στις αποθήκες τους».

Απορούσαν.
Δεν ήξεραν.
Ίσως γελούσαν.
Εγώ, σίγουρα.

speedaristos
18-02-09, 16:11
ατελειωτες ωρες με τουρνουα.
η νεα γενια με pro k εμεις οι παλιοτεροι με subbutteo.

kujo79
18-02-09, 17:52
Πρωτο μου ποστ στο φόρουμ ,για το λατρεμένο subbuteo φυσικά...
Τι να πρωτοθυμηθώ,πονεμένα γόνατα από αγώνες στο πάτωμα,πρωταθλήματα με έπαθλα μπάλες και τέρματα, ντέρμπι που κατέληγαν σε κλωτσοπατινάδα για ένα αμφισβητούμενο φάουλ και άλλες τόσες αξέχαστες στιγμές.
Δυστυχώς ο χρόνος (και η βλακεία μου...) είναι αμείλικτος και έτσι από την κάποτε ζηλευτή συλλογή μου έχει μείνει μόνο ένα σετ γηπέδου και το ζευγάρι του τελικού του Εuro 92 Γερμανία- Δανία.
Μηπως να κοίταγα και εγώ για κείνη την Astropitch στο ebay και μετά να φωνάξω τον αδερφό μου για καφέ.....στο πατωμα;;););)

portarinos78
19-02-09, 02:42
Για περισσοτερες πληροφοριες και διαφορα αλλα που θα προστεθουν κατα καιρους για ριξτε μια ματια στο site της Λεσχης Επιτραπεζιου Ποδοσφαιρου που εχουμε δημιοργησει στο Βολο.

www.volosubbuteo.webs.com

Μαλιστα οποιος μενει στα γυρω μερη ας μας κανει ελευθερα μια επισκεψη οποτε θελει.

portarinos78
06-04-09, 15:31
Τουρνουα Subbuteo στο Βολο, Μ.Τεταρτη, 15:00. Οι συμμετοχή ειναι φυσικα ελευθερη και δωρεαν. Και να μην εχετε ομαδες ή αλλα αξεσουαρ θα χαρουμε να σας παρεχουμε εμείς για τη συμμετοχή σας. Οσοι πιστοι......

Για εξτρα ενημερωση καθως και για δηλωσεις συμμετοχης επισκεφθειτε το site μας:
http://volosubbuteo.webs.com/volos_cup.shtml

Wally
06-04-09, 15:34
Φιλε portarinos78 αν νομιζεις οτι μπορει να βοηθησει τη Λεσχη, κανε και ενα ξεχωριστο thread αποκλειστικα γι αυτη.
Ειναι χαρα μας να βλεπουμε να γινονται τετοιου ειδους προσπαθειες και ποσο μαλλον να προοδευουν...

Αντε να δουμε ποτε θα κανουμε κατι αντιστοιχο με "Καστρα και Πολιορκητες" ;)

portarinos78
06-04-09, 15:43
Wally εχεις δικιο, το σκεφτηκα αλλα θεωρησα σωστο να μη καταλαβω το πολυτιμο χωρο του φορουμε με ακομη ενα thread αφου υπαρχει το παρον. Παντως μαλλον θα πραγματοποιησω τη προταση σου αμεσα ωστε να ανεβαζω κατα καιρους διαφορα νεα (συλλεκτικης και αγωνιστικης φυσης).

ernie
10-04-09, 15:45
Καλησπέρα σε όλους.
Σκέφτομαι να φτιάξω ένα τραπέζι subbuteo και θα ήθελα την βοήθειά σας. Ποιά τσόχα πρέπει να πάρω. Τι ξύλο να χρησιμοποιήσω. Διαστάσεις τραπεζιού, ύψος κτλ Αν κάποιος έχει φτιάξει πρόσφατα και έχει χρόνο ας απαντήσει...
ευχαριστώ

portarinos78
10-04-09, 16:21
Φιλε μου στειλε μου με ΠΜ ενα mail σου για να σου δωσω οσες πληροφοριες θελεις.

ernie
12-04-09, 12:06
Φίλε portarinos78 σου το έστειλα το pm, το έλαβες?

portarinos78
12-04-09, 17:07
Mην ανησυχεις, εληφθη! Απλα ειμαι λιγο αργος στην επικοινωνια αυτες τις ημερες. Καποια στιγμη σημερα θα σου απαντησω.

Aardvark
03-05-09, 18:32
Tο'χε κανεις αραγες;;;;
Iσως να μην ειναι ακριβως subbuteo ,δεν γνωριζω δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το σπορ.:xm:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=394&pictureid=6949

pavlinio
24-07-09, 18:28
Καλησπερα στην ωραια σας παρεα.Το σιτε το ανακαλυψα απο το περιοδικο PC MASTER και ειδικα στην στηλη που γραφει ο κ.Κηβοπουλος.Θελω να ευχαριστησω τα παιδια για την προσπαθεια που εχουν κανει,θεωρω το συγκεγκριμενο σαιτ σαν χρονοκαψουλα οποτε πιστευω οτι αξιζει μια απλη καταχωρηση για το θρυλικο επιτραπεζιο ποδοσφαιρακι που μεγαλωσε γενιες.
Εχω ξεκινησει μια ενημερωση που περιλαμβανει παρα πολλα στοιχει,αλλα δυστηχως δεν την εχω τελειωσει ακομη.Υπολογιζω οτι στις διακοπες θα εχω τελειωσει οποτε και θα ανεβει.
Σημερα ομως ανοιγω αυτο το κεφαλαιο σαν μια αρχη για συζητηση και οποια παιδια πιστευουν οτι εχουν κατι να προσθεσουν,να γραψουν,να βοειθησουν,ετσι ωστε οι νεοι να μαθουν και οι παλιοι να θυμηθουν.Σας ευχομαι καλες διακοπες και να περνατε παντα καλα με τις παλιες σας ΑΓΑΠΕΣ.

manos426f
24-07-09, 18:51
Φίλε μου,αρχικά καλώς ήρθες στο GRM!
Υπάρχουν φυσικά threads για το subbuteo εδώ,για ρίξε μια ματιά...;)

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1701&highlight=subbuteo

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=2152&highlight=subbuteo

ακόμη κι αυτό

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=4048&highlight=subbuteo

Aardvark
28-09-09, 12:30
Θελει κανεις να παιξουμε;;;
Εγω θα παρω την ομαδα με τους Σπορτμπιλυδες.:xm:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=394&pictureid=10537

decadence
29-09-09, 09:03
το subuteo ειναι το μοναδικο παιχνιδι που εχει απομεινει στην ντουλαπα μου να μου θυμιζει τα παιδικα μου χρονια!
Εχω σαντος, εβερτον, παρι σεν ζερμεν, μπενφικα, μπαρτσελονα, εθνικη γαλλιας. περιττο να σας πω τι γινοταν στα παιχνιδια με τον αδερφο μου..μιλαμε για φοβερη ενταση..δεν ειναι λιγες οι φορες που παιζαμε και σφαλιαρες! ασε που δεν ειχαμε ποτε τσοχα αλλα 2 κουβερτουλες λευκες, λεπτες σε παχος οπου πανω ειχαμε ζωγραφισει τις γραμμες του γηπεδου, νεκροκεφαλες κτλ..χουλιγκανια!εχω και την μπαλα απο το μουντιαλ του 90 με το ανθρωπακι μασκοτ χαραγμενο πανω της!

Stormwatch
29-09-09, 10:41
ασε που δεν ειχαμε ποτε τσοχα αλλα 2 κουβερτουλες λευκες, λεπτες σε παχος οπου πανω ειχαμε ζωγραφισει τις γραμμες του γηπεδου

Subuteo Trial (ανωμάλου δρόμου) :D

Olorin
27-11-09, 04:57
Μια που το θυμήθηκα, κάτσε να το αναφέρω κι εδώ...;) (http://www.byteme.gr/node/3798)

buzzer
29-11-09, 12:18
Τα παραπάνω είναι διαθέσιμαι και για online παραγγελία από το http://www.marksandspencer.com/Marks-and-Spencer-Subbuteo%C2%AE-Football/dp/B002RH93A2?ie=UTF8&qid=1259489491&categoryNodeID=&ref=sr_1_1&page=&node=42966030&sr=1-1&mnSBrand=core&rh=#

Εγώ πάντως παράγγειλα το σετάκι!

Espana '82
02-01-10, 19:32
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Πρώτο μήνυμα στο φόρουμ φυσικά για Subbuteo :darkglasses:
Δύο φωτογραφίες για αρχή, μια από το κατάστημα Χάμλυς στο Λονδίνο πριν πολλά χρόνια και άλλη μια από τη συλλογή μου. Δυστυχώς μόνο το ebay μας απέμεινε για αγορές αν και στην Ελλάδα νομίζω υπάρχει κάποιο κατάστημα στη Γλυφάδα που έχει Subbuteo

Φίλε Aardvark (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=3) δικό σου είναι το σετ του Σπορτ Μπίλυ;

portarinos78
02-01-10, 19:55
Η μοκετιτσα απο κατω μαλλον αγγλικο σπιτι μυριζει οποτε πιθανον να ειναι stock foto. Εγω εχω το πακετο αλλα δυστυχως χωρις το κουτι. Το αγορασα πληρες κατα τ'αλλα και σε mint κατασταση για 70ε πριν 4-5 χρονια. Δυσκολο να βρεθει παντως. Ειναι ενα απο 20 τα πιο συλλεκτικα κομματια στην ιστορια του subbuteo. Δυο φωτο απο το δικο μου Sport billy δες στο παρακατω thread:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=1701&highlight=subbuteo&page=4

Espana '82
02-01-10, 20:47
για €70 αγοράζεις μόνο τη τσόχα τώρα :)

portarinos78
02-01-10, 20:56
Αναλογα με τη τσοχα. Αν προκειται για αστροπιτς φυσικα μπορει να φτασει και σ'αυτες τις τιμες αλλα κατα μεσο ορο μπορεις να βρεις και με 40-50ε (με μεταφορικα μεσα)

bhoy
31-01-10, 04:50
Εχει δει κανεις σας subbuteo να πωλειται σε κανενα παλιο μαγαζακι? Θα με βοηθουσατε πολυ αν μου λεγατε. Εχω μεγαλη τρελα και θα με ενδιεφερε για τη συλλογη μου. Καποια στιγμη θα κανω upload φωτογραφιες

Στα Εξάρχεια,γωνία Καλλιδρομίου-Ζωοδόχου Πηγής...

Σεβασμός στο παιχνίδι!
Εγώ φέτος συμμετέχω σε τουρνουά 10 ατόμων.Είχε αρχίσει πριν 3 χρόνια και πρόπερσυ με 8 (χωρίς εμένα,λόγω δουλειάς),δυστυχώς πέρσυ δεν έκατσε ενώ μπορούσα.

Είναι απίστευτο το συναίσθημα και χαίρομαι πολύ που κάποιοι δεν πετάξαμε όλο αυτόν τον εξοπλισμό κι ας μας κατσάδιαζαν οι μάνες...

Επίσης σε μια μικρή αναζήτηση που ξανάκανα γύρω από το subbuteo,ευτυχώς σας βρήκα!:)

condoras
09-02-10, 18:42
Την καλησπερα μου και τους φιλικους χαιρετισμους μου, σε ολη την παρεα του retromaniax!!Θα ηθελα να μου πει αν καποιος γνωριζει..αν υπαρχει μαγαζι στην Αθηνα που να πουλαει hw και lw ομαδες subbuteo (αξεσουαρ γενικοτερα).Επισης οποιος φιλος πουλαει ομαδες μπορει να επικοινωνησει μαζι μου στο karagiannisjgk@yahoo.gr
Ευχαριστω για τον χρονο σας.Γιαννης

dimious200
13-02-10, 18:02
πο σας ζηλεύω όλους που ζήσατε αυτό το παιχνίδι.μου αρέσει πάρα πολύ να βλέπω,δεν έχω παίξει ποτέ και μαλλον δεν πρόκειται ποτέ γιατ΄λι αν και θα μπορούσα να διαθέσω χρήματα για να το αγοράσω δεν υπάρχει ενδιαφέρον από τον περίγυρο μου (κaταραμένο pro!!!!).Τι να πεις...

portarinos78
13-02-10, 18:25
Ξαναγραφω μια ιστοσελιδα που εχει φτιαχτει με μερακι και καλυπτει και πολλα πραγματα σχετικα με το subbuteo και οχι μονο τα νεα του κλαμπ μας και το εσωτερικο πρωταθλημα. Αν και ειμαστε Βολο, οποιος νομιζει οτι χρειαζεται βοηθεια εδω ειμαστε:

Τσεκαρετε τα λινκς και το τομεα με την ιστορια του subbuteo οπως επισης και καποια βιντεακια απο αγωνες της λεσχης μας.

athanasios
22-02-10, 16:55
Καλησπέρα, σε όλους τους... συμπαίχτες! Τι μου θυμήσατε τώρα.
πρώτη ομάδα στο subbuteo και αυτός ήταν ο λόγος που έγινα και Everton στην Αγγλία από το 1980-81... Απίστευτες μάχες, ομηρικοί τσακωμοί και ένταση.
Να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά. Σήμερα δεν μπορείς να αγοράσεις subbuteo από τα παιχνιδάδικα? Μόνο από ιντερνετ?

portarinos78
24-03-10, 18:14
Οπως συνηθιζεται ενημερωνω εδω για τα τουρνουα που πραγματοποιει η λεσχη μας με εδρα το Βολο.

Και φετος θα πραγματοποιηθει τη Κυριακη 28/3 (εγγραφες μεχρι τις 15:00) στο Βολο και υπο την αιγιδα του τοπικου κλαμπ "Αργοναυτες", το καθιερωμενο πλεον πασχαλινο τουρνουα επιτραπεζιου ποδοσφαιρου με το ονομα "Volοs Cup 2010". Για πληροφοριες μπορειτε να επισκεφτειτε τη σελιδα μας www.volosubbuteo.webs.com και ειδικα την ενοτητα "Διοργανωσεις" ή απευθειας στα "Νεα". Συμμετοχες δεκτες ανεξαρτητως επιπεδου και φυσικα οπως παντα δωρεαν.

filer30
25-03-10, 17:32
καλησπερα και απο μενα φιλοι μου.ειμαστε μια παρεα και παιζουμε το αγαπημενο μας παιχνιδι.μπορειται να μπητε στη σελιδα μας www.myrmidonestsc.gr

bisakos
01-06-10, 02:57
Καλησπέρα παιδιά , θα ήθελα αμα γίνετε να μου πείτε αμα γνωρίζετε πως μπωρούμε να φτιάξουμε μια επίσημη ομάδα subbuteo και να πέρνουμε μέρος σε τουρνουά και γενικότερα σε όλες τισ διοργανώσεις.Ευχαρηστώ.

portarinos78
01-06-10, 07:14
Το να φτιαξεις ενα κλαμπ και να συμμετεχεις σε οποιες διοργανωσεις γινονται ειτε Ελλαδα ειτε εξωτερικο, ειναι απλο αρκει να ειστε μια παρεα καποιων ατομων, Το θεμα ειναι οτι για να ειστε ανταγωνιστικοι πρεπει να οργανωθειτε καλα και να ξερεις οτι στα "επισημα" τουρνουα πλεον αλλα και γενικοτερα, κανεις δε παιζει με τις ομαδες που ηξερες απο μικρος. Με αλλα λογια δε μιλαμε για κλασσικο Subbuteo αλλα για πειραγμενη εκδοση που αφορα κυριως νεες επιπεδες βασεις και φυσικα αλλους κανονισμους. Γενικοτερα ειναι μακρυς ο δρομος οποτε ισως καύτερα θα ηταν να ερθεις σε επαφη με καποιο απο τα ηδη υπαρχοντα κλαμπ στην Αθηνα ) εφοσον μενεις εκει και να ενημερωθεις σχετικα. Υπαρχουν εσωτερικα πρωταθληματα και κοσμος που μπορει να σε βοηθησει σε ολα τα επιπεδα..

bisakos
01-06-10, 22:18
portarinos78 ναι φίλε μου σευχαριστω για την απάντηση σου.Αλλά είμαι από θεσσαλονίκη και απ'οτι κατάλαβα δεν έχει εδω πέρα λέσχη,κατάλαβες? (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?u=142)

aims
05-06-10, 19:39
καλως σας βρηκα
φανατικος του subbuteo κ εγω..ατελειωτες ωρες αγωνων στα αθανατα 80s :darkglasses::darkglasses::darkglasses:

σημερα διαβασα πως επανακυκλοφορει σαν total soccer (http://www.sport-fm.gr/article/275947)σε συσκευασια με εθνικη ελλαδας κ αργεντινης κ 9 ακομα ομαδες να πωλουνται ξεχωριστα
:sealed::sealed::sealed:

εψαξα σε e-shops,πηγα κ σε 2 jumbo ομως δεν το βρηκα...

buzzer
05-06-10, 19:43
To είδα στον Μουστάκα στη Βαρυμπόμπη στα 39,99.

aims
05-06-10, 19:45
To είδα στον Μουστάκα στη Βαρυμπόμπη στα 39,99.

ευχαριστω πολυ :D:D

michpan
06-06-10, 01:24
Αυτό είναι με τις χάρτινες φιγούρες;

Μιχάλης

aims
06-06-10, 07:55
Αυτό είναι με τις χάρτινες φιγούρες;

Μιχάλης

Οχι,κανονικες φιγουρες με σημα και αριθμους πανω!να δες http://totalsoccer.astrobase.it/SchedeVedi.asp?IDCatSchede=4450&IDCatVar=

boukitsas
09-06-10, 16:19
παντως γινεται σκοτωμος για την καρεκλα στην ομοσπονδια οποτε το κλιμα δεν ειναι και το καλυτερο για τα τουρνουα. καλο ειναι να βρεις φιλαρακια απο σαλονικη να παιζεται για την πλακα σας.

αυτο το τοταλ σοκερ δεν ειναι καθολου κακο αν και δεν ειναι σουπερ επιπεδου. αλλα αν σκεφτεις οτι κανει το σετ 50 ευρω , ενω ΜΟΝΟ οι βασεις που χρησιμοποιουμε στα τουρνουα κανουν 60 ευρω , για ξεκινημα και μεχρι να παρεις το κολαι ειναι καλη λυση.

απο κει και περα, τα τερματα ειναι πλαστικα και η τσοχα δεν ειναι πλαστικοποιημενη. Για να καταλαβεις, στα τουρνουα τα τερματα ειναι μεταλικα και η τσοχα εχει πλαστικη πλατη. Ομως τα λεφτα του τα αξιζει και οι ομαδες ειδικα ειναι πολυ καλη δουλεια.

aims
09-06-10, 20:30
πηρα το τοταλ σοκερ απο τον μουστακα.κοστιζε 50 ευρω..

Θετικο: οι παικτες ειναι πιο ευλύγιστοι με νουμερακια κ σημερα

αρνητικα:1. αντι για μινιατουρα κυπελου εχει ΧΑΡΤΙΝΟ τροπαιο παγκοσμιου κυπελλου(αυτο με ξενερωσε τρελα).πρωτοφανες για set subbuteo να εχει χαρτινο τροπαιο.

2. τα τερματα ειναι ασπρα..θα μπορουσε να ειχε τερματα οπως τα σετ παλαιοτερων παγκοσμιων κυπελλων πχ του usa 1994 ειχαν τα χρωματα της σημαιας της αμερικης

3.ΔΕΝ εχει καθολου οδηγιες εκμαθησης του παιχνιδιου(αν κ τα παιχνιδια στο site της κατασκευαστριας εταιριας εχει τους κανονες παιχνιδιου σε 3 γλωσσες μαλιστα.αρα ενα παιδι ή ενας πρωταρης δεν ξερει πως παιζεται!!!

4.εχει μονο μια μπαλα εν αντίθεση με τα sets της κατασκευαστριας που εχουν 2 μπαλες με τα χρωματα του Π.Κ. (http://totalsoccer.astrobase.it/SchedeVedi.asp?IDCatSchede=4463&IDCatVar=)

5.κανει 50 ευρω ενω απο την astrobase το βρισκεις με 40ευρω (http://totalsoccer.astrobase.it/SchedeVedi.asp?IDCatSchede=4463&IDCatVar=)

για ακομα μια φορα η εταιρια εισαγωγης 'εκανε το θαυμα της' και το setακι ειναι χειροτερο απο αυτο που πουλαει πχ η astrobase αλλα κ παλι το θεωρω ωραια αγορα γιατι ειναι συλλεκτικη αγορα λογω του ΠΚ 2010

andreas
09-06-10, 20:55
στο Νο 5. εννοείς 40€ και οχι 10€ ,

για μεγάλη αγορά, 2-3 ομάδων το λιγότερο αξίζει νομίζω να γίνει από εξω.

αρνητικό επίσης για μενα είναι ο χορηγός στη φανέλα των παικτών (για συλλόγους). χαλάει πολύ την εμφάνισή τους.

aims
09-06-10, 21:13
στο Νο 5. εννοείς 40€ και οχι 10€ ,

για μεγάλη αγορά, 2-3 ομάδων το λιγότερο αξίζει νομίζω να γίνει από εξω.

αρνητικό επίσης για μενα είναι ο χορηγός στη φανέλα των παικτών (για συλλόγους). χαλάει πολύ την εμφάνισή τους.

ναι,εχεις δικιο εγραψα λαθος νουμερο

συμφωνω με ολα μαζι σου :)

teo214
09-06-10, 22:51
Στον Μουστάκα πουλάνε ξεχωριστά μόνο την Εθνική Ελλάδας?

portarinos78
09-06-10, 23:10
@boukitsas
Αν και γνωριζω γενικα τα εκ των εσω, να σου θυμισω οτι επι της ουσιας Ομοσπονδια δεν υπαρχει και ουτε υπηρξε ποτε αν εξαιρεσουμε τον Π.Ο.Σ. πριν απο αρκετα χρονια (που και παλι Ομοσπονδια δεν θα τον αποκαλουσες ακριβως). Ο ΠΣΕΑΕΠ που υπαρχει σημερα ειναι μια εκφραση καποιων ανθρωπων, κατα τη γνωμη μου αρκετα καλυτερη απο τις κοκορομαχιες που λαμβαναν χωρα πριν 6-7 χρονια. Και ο ΠΣΕΑΕΠ ξεκινησε καλα αλλα στη πορεια στραβωσαν καποια πραγματα. Παρ'ολα αυτα ομως δε νομιζω οτι ειναι σωστο ενα ατομο που θα θελησει να ξανασχοληθει με το subbuteo να το αποθαρρυνουμε ετσι. Τα τουρνουα ειναι εκει για οποιον θελει και φυσικα υπαρχουν αξιολογα ατομα ετοιμα να βοηθησουν. Ας μη μπλεκουμε κανεναν με γεγονοτα που δεν το ν αφορουν και φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με το αγνο ενδιαφερον για ενα χομπυ/"αθλημα" του παρελθοντος. Το subbuteo, με τα νεα δεδομενα κανονισμων κι εξοπλισμου, ειναι σε θεση να δωσει γερες συγκινησεις σε πολλους. Γνωμη μου στο φιλο απο Θεσσαλονικη: βρες αλλους 3-4, οργανωθειτε, επισκεφθειτε ενα τουρνουα στην Αθηνα ή ελατε πιο κοντα σας, στο Βολο και στο κλαμπ μας για να δειτε απο κοντα το νεο subbuteo. Στη συνεχεια θα δειτε οτι ολα θα ερθουν μονα τους.

www.subbuteo.gr
www.pseaep.gr

aims
09-06-10, 23:22
Στον Μουστάκα πουλάνε ξεχωριστά μόνο την Εθνική Ελλάδας?

Οχι μονο τις 9 υπολοιπες εθνικες

portarinos78
09-06-10, 23:47
Καλο το Total Soccer αλλα οχι "the real thing". Για να ειμαστε ειλικρινεις, subbuteo οπως το ξεραμε δυσκολα θα ξαναβγει. Αν θελει κανεις ομως τη καλυτερη (κατα τη ταπεινη μου γνωμη) σειρα subbuteo των τελευταιων 8-9 ετων καλα θα κανει να ριξει μια ματια στη σειρα "Subbuteo - La leggenda" που κυκλοφορει στην Ιταλια εδω και καποιους μηνες με μια γκαμα 100 ομαδων ολων των εποχων, με πολυ καλες λεπτομερειες και βαψιμο συν αρκετα αξεσουαρ (τερματα, μπαλλες, τσοχα κλπ). Δυστυχως στην Ελλαδα δεν ερχεται γιατι απλα στην Ιταλια κυκλοφορει ως προσφορα με καποια περιοδικα. Ειναι licensed by Hasbro οποτε ειναι αυθεντικο subbuteo μεχρι καποιο βαθμο και μπορει να βρεθει κυριως μεσω ebay.

για περισσοτερες πληροφοριες εδω:
http://www.fabbrieditori.it/Opere/Minisiti/60190/opera.html

Παντως επειδη τυγχανει να εχω στα χερια μου ορισμενες ομαδες αυτης της σειρας καθως και απειρες απο διαφορετικες εποχες του subbuteo, οφειλω να πω οτι ειναι απο τις καλυτερες κυκλοφοριες ολων των εποχων κυριολεκτικα. Μακαρι η μεγαλη ζητηση που εχει στην Ιταλια, να αφυπνισει και τη Hasbro για νεες κυκλοφοριες.

andreas
09-06-10, 23:53
Μόνο η Ελλάδα δεν θα με συγκινούσε να πάρω σαν ομάδα σε subbuteo, μη κοιτάτε την παγκόσμια έκπληξη στο σύνολο του αθλητισμού που έκανε η ποδοσφαιρική ομάδα της εθνικής μας στο euro2004.

aims
10-06-10, 00:14
Παντως η εταιρια που το εφερε εκανε λαθος που δεν εβαλε μεσα στο πακετο κανονισμους στα ελληνικα(ουτε καν στα αγγλικα)
πως θα γνωρισουν το subbuteo τα νεα παιδια που θα το παρουν στα χερια τους?

επισης κατα την γνωμη μου θα επρεπε να ειχε εισαγει κ τα αλλα sets(πχ ισπανια-βραζιλια,ισπανια-αργεντινη,αγγλια-βραζιλια,ιταλια-βραζιλια,ιταλια-γαλλια)

κ εμενα η ελλαδα δεν θα με συγκινουσε(εχω 3 διαφορετικες ελλαδες απο subbuteo 80s)αλλα αυτη της η εμφανιση ειναι ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ..το κουλο ειναι που κυκλοφορησε και η ιαπωνια :P

συμφωνω με τον portarinos78 πως ειναι απο τις καλυτερες κυκλοφοριες ολων των εποχων.δινει μεγαλο Plus το σηματακι(σε φανελα-σορτσακι) κ ο αριθμος καθε παικτη αλλα κ αλλες λεπτομερειες οπως πχ διαφορετικα χρωματα παπουτσιων κ μαλλιων(ο βερον κλασικα καραφλος :P )

στην αρχη που ειδα τους ευλύγιστους παικτες ξενερωσα γιατι μεσα στο κουτι ειχαν στραβωσει(ειναι αθλια η συσκευασια) και νομιζα οτι ειχαν στραβωσει οπως οι παλιοι παικτες που ηταν μισο κλικ απο το να σπασουν αλλα τελικα ειναι καλυτερη η τωρινη κατασκευη

ειναι ομορφη αγορα απλα την περιμενα πιο προσεγμενη δουλεια πχ σαν το set της premier league που ειχε κυκλοφορησει απο την hasbro το 2001 αν θυμαμαι καλα(ειχε κ 3 διαιτητες κ σημαιακια Premier league κ το τροπαιο)

παντως ειναι καλυτερη αγορα απο το Subbuteo Ultimate Stadium με τα χαρτινα παιχτακια..

teo214
10-06-10, 00:15
Για συλλεκτική και συναισθηματική αξία θέλω να πάρω μόνο την εθνική Ελλάδας. Δεν πηγαίνει και συχνά στο μουντιάλ. Όσο για το Euro 2004 συμφωνώ ότι ήταν μια έκπληξη που δύσκολα θα μπορούσε να ξανά πραγματοποιηθεί.
Στο μουντιάλ του 1982 μου είχε κάνει εντυπώσει η στολή της Περού με την διαγώνια κόκκινη γραμμή και πήγα και την αγόρασα . Για εκείνη την εποχή ήταν πρωτότυπη, καθώς εδώ στην Ελλάδα οι ομάδες φορούσαν μονόχρωμες στολές η με ρίγες από τα χρώματα τους.

aims
10-06-10, 00:25
Για συλλεκτική και συναισθηματική αξία θέλω να πάρω μόνο την εθνική Ελλάδας. Δεν πηγαίνει και συχνά στο μουντιάλ. Όσο για το Euro 2004 συμφωνώ ότι ήταν μια έκπληξη που δύσκολα θα μπορούσε να ξανά πραγματοποιηθεί.
Στο μουντιάλ του 1982 μου είχε κάνει εντυπώσει η στολή της Περού με την διαγώνια κόκκινη γραμμή και πήγα και την αγόρασα . Για εκείνη την εποχή ήταν πρωτότυπη, καθώς εδώ στην Ελλάδα οι ομάδες φορούσαν μονόχρωμες στολές η με ρίγες από τα χρώματα τους.

Αυτη ηταν και η φανελα της στο μουντιαλ του 1978 αν θυμαμαι καλα
οντως πολυ καλη εμφανιση

απο εθνικες,πανεμορφες ηταν και της σοβιετικης ενωσης και της Δυτικης γερμανιας(του 1990 κυριως)αλλα κ της δανιας του 1992

aims
10-06-10, 00:27
http://www.totalsoccer.gr/Soccer_World_Cup.html

εδω μπορειτε να δειτε κ τις υπολοιπες ομαδες που κυκλοφορουν στην ελλαδα

teo214
10-06-10, 00:30
Αυτη ηταν και η φανελα της στο μουντιαλ του 1978 αν θυμαμαι καλα
οντως πολυ καλη εμφανιση

απο εθνικες,πανεμορφες ηταν και της σοβιετικης ενωσης και της Δυτικης γερμανιας(του 1990 κυριως)αλλα κ της δανιας του 1992

Ναι συμφωνώ πολύ ωραία στολή αυτή της Γερμανίας στο μουντιάλ του 1990.

boukitsas
10-06-10, 09:01
Το βρισκεις με 40 ευρω αλλα θελεις και 10+ ταχυδρομικα (οποτε θυμιθει να στα στειλει ο Ιταλος που ειναι γνωστος καφρος). Για τις μπαλλες και το κυπελλο εχεις δικιο.

Τελος παντων, καλο ειναι το σετ, καλο ειναι να ασχοληθει και κανα παιδακι με αυτο το χομπυ γιατι εχει πλακα, μην το παρουμε και σοβαρα το θεμα ομως και ανοιγουμε μεγαλες κουβεντες, δεν το αξιζει.

@πορταρινος : φαινεται να ξερεις πολλα για καποιον που δεν εχει κατεβει ο ιδιος σε τουρνουα τα τελευταια 3 τουλαχιστον χρονια. εγω δεν αποθαρυνα κανεναν, για να ειναι σε 80ς φορουμ μαλλον καποιος ειναι 30+ σε ηλικια. απλα περιγραφω αυτο που εγω ζω και σαν ενηλικας κρινω. απορω πως εχεις αποψη αφου δεν ερχεσαι στα τουρνουα. Ξερω για το κλαμπ σας και μπραβο σας αλλα πρεπει να εισαι εκει για να κρινεις. σαν συλλεκτης-πωλητης εισαι αξιολογος και γνωστος αλλα για τα τεκταινομενα του χωρου ας μιλησει καλυτερα καποιος που το ζει και απο κοντα πιστευω.

Τωρα οσον αφορα στον απο Σαλονικη φιλο μας, σου προτεινω να ερθεις μια φορα αθηνα να παιξεις σε τουρνουα ΑΦΟΥ παιξεις αρκετο καιρο με τα φιλαρακια σου ΚΑΙ αποκτησεις κανονικη ομαδα ("επαγγελματικες" βασεις κατα προτιμηση απο extremeworks για να μην αγοραζεις ο,τι να ναι και πετας λεφτα) γιατι κανεις δεν θα ασχοληθει μαζι σου, θα κανεις ταξιδι αθηνα , θα παιξεις 2 ματς ολα ολα στον ομιλο , θα φας αρκετα γκολ και θα αναρωτιεσαι αν αξιζε τον κοπο να κανεις το ταξιδι.

Στην αρχη να προτιμας τα future, satellite και οχι τα International open kai Grand prix. εχεις ολο τον καιρο να ετοιμαστεις αν θες, εχει το επομενο σ/κ το grand prix (αυτο ειναι το μεγαλυτερο τουρνουα ΦΙΣΤΦ που γινεται στην ελλαδα) και μετα παμε παλι απο Σεπτεμβριο που ξεκιναει η νεα χρονια.

Αυτες οι μικρες συμβουλες

A1200
12-06-10, 10:16
Πήρα σήμερα το total soccer απο το max στο ελληνικό στα 49.99 οδηγίες στα Σε εμένα πάντως έχει ελληνικές οδηγίες μεσα στο κουτι.
Γενικα μου άρεσει οπότε δέν θα σταθω σε αυτο,θα σταθώ στα αρνητικα
που είδα
Οι παιχτες είναι ελλαστικοί,αλλα αν το χρώμα που εχουν δέν είναι
Επιγόντος πρέπει να περαστεί με βερνίκι TR αλιώς θα ριγματώσει το χρώμα
Και το αλλο,μονο μια μπάλα!!!!ελεος,και χάνετε ευκολα η ριμάδα!
Κατα τα αλλα ολα καλά.
http://www.astrobase.it/easyup/store/4463_argentina_.jpg

aims
12-06-10, 12:42
Oντως,για τα λεφτα του αξιζει να αγοραστει..
Μακαρι να συνεχιστει η προσπαθεια κ να βγαλουν κ αλλα πακετα..
Πλάκα θα ειχε να εβγαζαν setακια Παο-οσφπ-αεκ-παοκ-αρης κλπ το γραφω μιας κ αυτο το set ειναι μονο για ελλαδα οποτε,γιατι οχι?
ή ενα set για CL :P

παρεμπιπτόντως βρηκα κ ενα ελληνικο blog για subbuteo (http://tokefimou-subbuteo.blogspot.com/)
δεξια βλεπω εχει περιοδικακια για subbuteo..στα ελληνικα :)

A1200
12-06-10, 13:04
Παντώς εγώ ψήνομαι για τουρνουα,οχι τιποτα αλλο αλλα να μου μάθετε πως παίζετε :darkglasses:

portarinos78
12-06-10, 18:11
@boukitsas
επειδη μολις τωρα ειδα καποια πραγματα που γραφτηκαν, επισημαινω:

1) ξέρω οσα χρειαζεται να ξερω και καλως ή κακως εχω μιλησει και μιλω με πολυ κοσμο απο την Αθηνα. Εχω αποψη γιατι εχω επαφη και με τις 2.....ή καλυτερα να πω 3 μεριές. Υπαρχουν άτομα που σέβομαι απολυτα τόσο για το παικτικο επίπεδο τους όσο και για το ηθος και τη προσφορα τους στο χομπυ

2) σε τουρνουα Satellite, συμμετείχα μονο 1 φορα και αυτη ηταν οταν το διοργανωσαμε (με αρκετη....αποτυχια οπως ειπωθηκε τοτε) στο Βολο το 2004. Η προσπαθεια εγινε τοτε απο 3 ατομα ολα κι ολα, χωρις καν επισημο ή ανεπισημο club σε συσταση και πιστεψε με ο στοχος εδω επετευχθη γιατι σημερα μετραμε τουλαχιστον 15 ενεργα ατομα στο Βολο. Το θεμα ειναι οτι μ'αυτα και μ'αυτα που μπορουμε να καυτηριαζουμε επι ωρες, η παρεα εμεινε μονο εδω και δε κατεβηκε σε τουρνουα στην Αθηνα γιατι απλουστατα δεν θα ειχε ιδιαιτερο νοημα. Καποιες ανοητες, για να μη χρησιμοποιησω αλλη εκφραση, συμπεριφορες αποθαρρυναν καθεναν που ηθελε να συμμετασχει. Επιπλεον, δεν κατεβηκαμε ποτε σε κανενα τουρνουα για τον απλουστατο λογο οτι συνειδητοποιησαμε πως καλο θα ηταν να "προπονηθουμε" καμια πενταετια ωστε να κατεβουμε καπως πιο ενημεροι. Δεν το λεω ειρωνικα, ειναι η απολυτη αληθεια.

3) δεν ειπα οτι αποθαρρυνες καποιον εσυ προσωπικα. Ειπα απλα οτι καλυτερα θα ειναι για καποιον που θελει να ξαναμυηθει στο subbuteo, να μεινει εξω απο καθε ειδους παρασκηνιο, ειτε παλιο ειτε πιο φρεσκο. Εξαλλου, καλο θα ηταν επισης, οι πιο εμπειροι να δωσουν τα φωτα τους σε ολα τα επιπεδα και ο καθενας μετα να ειναι υπευθυνος για τις επιλογες του. Για παραδειγμα, αναφερεις στο φιλο τις βασεις της extreme. E και......;;;Ο "καημενος" δε ξερει καν οτι υπαρχουν καινουριες βασεις και νομιζει οτι θα τσιμπαει το παιχτη και θα φαλτσαρει οπως παλια. Αν δεν ερθει σε καποιο τουρνουα, ανεπηρεαστος απο φημες και κουτσομπολια, αν δε δει απο κοντα το νεο θαυμαστο κοσμο του Μοντερνου Επιτραπεζιου Ποδοσφαιρου, αν δε δει δεκαδες διαφορετικες βασεις, γυαλισμα, υλικα, αξεσουαρ, τεχνικες κλπ κλπ κλπ πως θα ξανασχοληθει αραγε; Αυτο εννοω οτι ειναι απαραιτητο: να ερχεται κοσμος πιο κοντα στο subbuteo χωρις να ενδιαφερεται για κλικες και ιντριγκες κι ας τρωει 15 γκολ σε καθε επισημο ματς, τουλαχιστον στην αρχη! Ολοι καπως ετσι ξεκινησαν αλλωστε.

4) συλλεκτης ειμαι, πωλητης δεν ειμαι. Απλα εβγαλα καποια στιγμη διαφορα διπλά αντικειμενα απο τη προσωπικη μου συλλογη. Ευχαριστω παντως για την αναγνωρισιμοτητα που μου προσδιδεις :) Ευχαριστω και για το καλο σου λογο για το κλαμπ μας στο Βολο. Ειναι αποτελεσμα διαθεσης και συνεργασιας διαφορων ατομων.

5) Στο ερχομενο GP θα κατεβουμε (μετα απο 6 χρονια απουσιας απο επισημα τουρνουα) 4 ατομα απο Βολο για πολλα γκολ.....(να φαμε εννοειται). Θα χαρω να με πλησιασεις και να τα πουμε απο κοντα. Εσυ θα μπορεσεις να μας αναγνωρισεις γιατι θα ειμαστε 4 ξεκαρφωτοι απο Βολο με μπλε μπλουζακια. Μακαρι να κουβεντιασουμε και τοτε.
:D:D

boukitsas
15-06-10, 13:43
εγω μεχρι τελος αυγουστου θα ειμαι αγιο ανδρεα (αττικης). εχω τραπεζι ομαδες μπαλες κλπ .οποιος επιθυμει να παιξουμε σουμπι ας μου στειλει πμ και τα βρισκουμε απο κει

portarinos78
15-06-10, 14:09
Σωστη προταση. Οποιος ειναι Αθηνα, ας κανει μια προσπαθεια. Αξιζει το κοπο.

Παντως το GP του Σ/Κ ηταν αρκετα ωραια εμπειρια. Την επομενη χρονια θα τα πουμε και πιο συχνα στην Αθηνα και γιατι οχι και εκτος Αττικης για κανενα τουρνουα ;)

athanasios
30-06-10, 16:14
Τους κανονισμούς που μπορούμε να τους βρούμε?

portarinos78
30-06-10, 16:37
Ποιους ακριβως; Αυτους του αγωνιστικού subbuteo ή του "απλού" παιχνιδιού;

Παρε μια ιδεα εδω:
http://volosubbuteo.webs.com/kanonismoi.shtml

athanasios
30-06-10, 22:23
Ευχαριστω πολυ για το λινκ!
Ποια η διαφορα στους κανονισμους μεταξυ απλου και επαγγελματικου?
εννοεις τις "απλοποιησεις" που κανουμε οταν παιζουμε σπιτι? αυτοι τοτε δεν ειναι κανονισμοι...

boukitsas
01-07-10, 09:42
Εχω βαρεθει να βλεπω τους παντες μολις τους ρωτανε για κατι να δινουν λινκ στο δικο τους κλαμπ. Απο τους Βολιωτες δεν το περιμενα μετα απο τα καλα που ακουσα στο ΓκρανΠρι. Αν θες τους επισημους κανονισμους του Επιτραπεζιου Ποδοσφαιρου πας στο www.fistf.info (http://www.fistf.info) και εχει link για το official handbook και τα rules. Αν θες κανονισμους σουμπουετο, ειναι διαφορετικοι. Μερικοι ειναι πιο απλοι μερικοι ομως οχι.

Wally
01-07-10, 09:47
Δεν νομιζω ο portarinos78 να ηθελε να προμοταρει κατι δικο του. Τοσα χρονια δεν εχει δωσει δικαιωμα. Ισως το εκανε επειδη εκει οι κανονες ειναι μεταφρασμενοι στα Ελληνικα.

Ας μην ειμαστε καχυποπτοι

boukitsas
01-07-10, 11:14
Ας αποδωσω δικαιοσυνη λοιπον. Μπηκα και ειδα οτι στο σαιτ τους τα παιδια εχουν τα αρχεια της παγκοσμιας ομοσπονδιας. Αυτο ειναι καλο... επειδη κυκλοφορουν καποιες απλοποιημενες μορφες λιαν εκτος τοπου και χρονου.
Απλα να προσθεσω οτι η επισημη Ελληνικη μεταφραση ειναι σε σημεια ασαφης και εχει και μικρα λαθη σε σημαντικους ομως κανονισμους. Οποτε καλο θα ειναι , αν υπαρχει επαρκεια κατανοησης η εκμαθηση να γινει απ ευθειας απο τους Αγγλικους κανονισμους.
Το προηγουμενο ποστ μου αφορουσε σε μια κακη συνηθεια των Ελληνων παικτων να αναφερονται ΜΟΝΟ στο κλαμπ τους για να συλλεξουν μελη. Ομως αναγνωριζω οτι οι Αργοναυτες δεν εχουν δωσει τετοια δικαιωματα και ημουν υπερβολικος.

athanasios
07-07-10, 16:26
Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς αν το πακετάκι Ελλάδα-Αργεντινη από Ιταλία (total-soccer) έχει κανονικό κυπελλάκι mundial και όχι χάρτινο όπως στο ελληνικό?

aims
07-07-10, 22:18
Ρε παιδιά, μήπως ξέρει κανείς αν το πακετάκι Ελλάδα-Αργεντινη από Ιταλία (total-soccer) έχει κανονικό κυπελλάκι mundial και όχι χάρτινο όπως στο ελληνικό?
χαρτινο εχει
βλακεια γιατι μονο κ μονο για το κυπελλακι το αγορασα :D:P:darkglasses:

portarinos78
07-07-10, 22:54
Τωρα εγω τι πρεπει να απαντησω ακριβως για τα σχολια περι Βολιωτων, κλαμπ, προσυλητισμου κλπ κλπ; Μαλλον τιποτα γιατι θα κρατηθω. Καλα ρε συ boukitsas, πρωτον αν δεν εχεις δει το site μας τοτε μη ξεκινας τα ασχετα σχολια. Οι κανονισμοι παρουσιαστηκαν ειναι αυτοι που πρεπει να ειναι και οχι αυτοι που εβγαλαν οι βολιωτες απο το μυαλο τους. Δευτερον, δε φτανει που κανουμε και το κοπο να ενημερωνουμε κοσμο για κατι που θα επρεπε θεωρητικα να κανουν αλλοι, θα βρουμε και το μπελα μας; Τριτον, υπαρχει ποτε περιπτωση να συζηταμε για προσυλητισμους σε μια χωρα στην οποια με το subbuteo ασχολουνται "αγωνιστικα" καμια 100αρια ατομα; Τεταρτον, να προβαλουμε το κλαμπ μας που ειναι στο Βολο για να τραβηξουμε νεα μελη που μενουν Αθηνα; Ελεος ρε παιδια. No further comment. Και σε τελικη αναλυση δεν εχουμε αναγκη να κανουμε κατι τετοιο. Αντι να πεις κι ενα μπραβο για την οργανωμενη δουλεια που εχει γινει στο site μας και τις πληροφοριες που μπορει να βρει καποιος μαζεμενες, μας τη λες κιολας; Δηλαδη αν του ελεγα να επισκεφτει το pseaep.gr θα ηταν καλα; Με το που θα εμπαινε εκει ακρη δε θα εβγαζε. Του εδωσα απλα μια ιδεα αν διαβασες καλα. Και επειδη προφανως δε παρακολουθεις τα οσα κατα καιρους (τα τελευταια 4 χρονια) εχω γραψει στο φορουμ αυτο περι Subbuteo να σε ενημερωσω οτι καθε φορα που γινεται ενδιαφερον στην Αθηνα ή καποιοι φιλοι ενδιαφερονται να μαθουν, ενημερωνονται αμεροληπτα και χωρις κανενα συμφερον απο τη μερια μου. Διακρινω και απο παλιοτερα ποστ σου μια αρνητικη σταση απεναντι μας (τους βολιωτες οπως γραφεις παραπανω). Αν τοσο πολυ σε χαλαει που για πρωτη φορα μετα απο αρκετα χρονια οργανωνεται κατι τοσο καλα και με διαρκεια και συμμετοχη στην επαρχια και οχι στην Αθηνα τοτε προβλημα σου. Εγω παντως αν θυμασαι σε καλεσα ωστε να γνωριστουμε και στο GP αλλα δεν εμφανιστηκες ή εμφανιστηκες και δε συστηθηκες ως boukitsas; ;)
Μεγαλη ιντριγκα για το τιποτα μου φαινεται αλλα τελικα μαλλον γι'αυτο ειμαστε 100 ατομα στην Ελλαδα και οχι πολλοι περισσοτεροι. Κριμα!!

Maddog
08-07-10, 00:02
Ας αποδωσω δικαιοσυνη λοιπον. Μπηκα και ειδα οτι στο σαιτ τους τα παιδια εχουν τα αρχεια της παγκοσμιας ομοσπονδιας. Αυτο ειναι καλο... επειδη κυκλοφορουν καποιες απλοποιημενες μορφες λιαν εκτος τοπου και χρονου.
Απλα να προσθεσω οτι η επισημη Ελληνικη μεταφραση ειναι σε σημεια ασαφης και εχει και μικρα λαθη σε σημαντικους ομως κανονισμους. Οποτε καλο θα ειναι , αν υπαρχει επαρκεια κατανοησης η εκμαθηση να γινει απ ευθειας απο τους Αγγλικους κανονισμους.
Το προηγουμενο ποστ μου αφορουσε σε μια κακη συνηθεια των Ελληνων παικτων να αναφερονται ΜΟΝΟ στο κλαμπ τους για να συλλεξουν μελη. Ομως αναγνωριζω οτι οι Αργοναυτες δεν εχουν δωσει τετοια δικαιωματα και ημουν υπερβολικος.

Αυτό θα έπρεπε να σε είχε καλύψει portarinos78. :xm:

Σαν τρίτος και άσχετος με το χώρο του Subbuteo πάντως, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με το κλείσιμο του μηνύματος σου...μόνο κίνητρο για να συμμετάσχει κάποιος νέος δεν είναι οι προφανείς "κόντρες" μεταξύ των υπαρχόντων χρηστών. Μήπως τελικά ο φανατισμός πάει πακέτο με κάθε είδος μπάλας; :flower:

portarinos78
08-07-10, 00:34
Maddog, τη προταση που επισημαινεις την ειδα προτου ποσταρω αλλα επιτηδες τα εγραψα ολα αυτα. Οταν καποιος κρινει ετσι αβιαστα μια καλη προθεση δεν αρκει μια διατυπωση 5 λεξεων. Και σε τελικη αναλυση δεν απευθυνθηκε στη λεσχη στην οποια δραστηριοποιουμαι αλλα σ'εμενα προσωπικα οποτε καλως τα εγραψα. Αν ειναι ποτε δυνατον να θελω να αποκτησω καποια αξια ή προβολη μεσω του Subbuteo που ειναι απλα ενα χομπυ για μενα! Τελος εδω. Ας μη χαλασουμε αλλο το thread. Και για να απαντησω και στο φιλο που ενδιαφερθηκε για τους κανονισμους απλα να πω οτι εφοσον παιζετε σπιτι σας ακολουθηστε απλα τους βασικους κανονες, συμπεριλαβετε την αμυντικη κινηση και το offside, που μικροι δεν τα λαμβαναμε υποψη. Φερτε το παιχνιδι στα μετρα σας και αν σας αρεσει περνατε και στους επομενους κανονισμους. Παρεπιπτοντως, αυτοι στους οποιους σας παρεπεμψα ειναι οι επισημοι κανονισμοι του Επιτραπεζιου Ποδοσφαιρου στα ελληνικα.

gallos_11
08-07-10, 01:34
Ποτέ μου δεν είχα Subbuteo και ποτέ δεν μου άρεσε πολύ... Καλά, μην βαράτε! :P

Μικρός είχα παίξει μερικές φορές με φίλους που είχαν, αλλά ποτέ δεν το αγάπησα...
Μάλλον γιατί είχε κερδίσει την καρδιά μου κάτι παρόμοιο, ένα επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι που είχα πάρει από το ΜΙΝΙΟΝ, σαν της εικόνας:

http://img94.imageshack.us/img94/2245/footballgb.jpg

Θυμάμαι πως ήταν πανάκριβο και κατάφερα να τους πείσω να μου το πάρουν μετά από πολλά πολλά παρακάλια! Είναι από τα ελάχιστα παιχνίδια που έχω κρατήσει! Το έχω σε κούτα στο βάθος αποθήκης, ελπίζω τις επόμενες μέρες να βρω χρόνο και να το βγάλω και να το παρουσιάσω...

boukitsas
08-07-10, 11:17
Για καποιο λογο δεν μπορω να δω την εικονα σου. Παντως το σουμπουτεο ηταν και ειναι μακραν το καλυτερο ποδοσφαιρακι απο αποψη τακτικης. Πιστευω οτι αυτο ηταν που το εκανε να ξεχωριζει. Τεχνικη ηθελε ακομα και αυτο με τα παικτακια με τις σουστες αλλα το σουμπουτεο ειναι το σκακι των ποδοσφαιρικων παιχνιδιων.

athanasios
08-07-10, 11:28
χαρτινο εχει
βλακεια γιατι μονο κ μονο για το κυπελλακι το αγορασα :D:P:darkglasses:
Από Ιταλία το αγόρασες online ή από εδώ?

aims
08-07-10, 16:41
Από Ιταλία το αγόρασες online ή από εδώ?

απο εδω το αγορασα αλλα τους εστειλα μειλ μετα γιατι ηθελα να αγορασω κ καποιο αλλο πακετο που θα ειχε μεσα κανονικο κυπελλακι..αλλα ειπαν πως ειναι χαρτινα κ δεν πηρα

athanasios
08-07-10, 21:27
Μήπως το ιταλικό έχει μέσα κυπελλάκι. Το μέιλ το έστειλες Ιταλία?

aims
08-07-10, 22:29
Μήπως το ιταλικό έχει μέσα κυπελλάκι. Το μέιλ το έστειλες Ιταλία?

το εστειλα σε αυτους totalsoccer.net/
να δες κ εδω (http://www.footballfigure.co.uk/product_info.php?products_id=722),γραφει Miniature Cardboard World Cup Trophy Cutout

athanasios
09-07-10, 09:22
¨εχεις δίκιο... τζίφος, πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά!

athanasios
11-07-10, 18:39
Σε παιχνιδάδικο στο Χολαργό και κατόπιν στο internet βρήκα αυτό http://www.insidefootball.eu/en/index.html το οποίο βγαίνει παράλληλα με το total soccer. Λεπτομέρειες περισσότερες γνωρίζει κανείς...?

Whiteulver
11-07-10, 20:14
Αυτό με το Inside Football, δεν το γνώριζα. Είχα ακούσει για το Total soccer παλαιότερα αλλα για το Inside Football το βλέπω τώρα με το post που έκανε ο athanasios.

Βασικά βλέπω πως έχει αρκετές ομοιότητες με το Total Soccer και δύσκολα θα τα ξεχώριζα.

Πάντως είναι καλή φάση που βγαίνουν "κλώνοι" του Subbuteo, αρκεί βέβαια να υπάρχει υποστήριξει και νο βγούν πολλές ομάδες.

Απ' οτι είδα για τιμές στο Total Soccer, η μία ομάδα κοστίζει περίπου 15 euro και να σκεφτεί κανείς οτι δύσκολα θα σπάσουν οι παίχτες με το υλικό που έιναι φτιαγμένοι.

aims
22-07-10, 17:06
Σε παιχνιδάδικο στο Χολαργό και κατόπιν στο internet βρήκα αυτό http://www.insidefootball.eu/en/index.html το οποίο βγαίνει παράλληλα με το total soccer. Λεπτομέρειες περισσότερες γνωρίζει κανείς...?

εχει λινκ το παιχνιδαδικο?
σετακι ειναι?με τι ομαδες μεσα?

Saulot
22-07-10, 20:02
Βρήκα αυτό (http://www.supermodel.com.gr/profile.php?lang=1), αν ενδιαφέρει κανένα...

boukitsas
30-07-10, 08:40
Και ποσταρω: αν καποιος μενει ανατολικα προαστια αθηνων με εμφαση στις περιοχες γυρω απο τον Χολαργο και ενδιαφερεται να φτιαξουμε κλαμπακι (της πλακας) μηπως και κατεβουμε στο πρωταθλημα ας στειλει πμ. Εννοειται οτι δεν χρειαζεται να ξερει (θα μαθει) να εχει εξοπλισμο (τα βασικα τα εχω ωστε να δοκιμασει). Αυτο που χρειαζεται ειναι να εχει διαθεση να παιξει. Τα υπολοιπα τα βρισκουμε στην πορεια.

boukitsas
31-08-10, 08:37
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1227&pictureid=21429http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1227&pictureid=21430

1η φωτο (ο θεος να την κανει) ενα απο τα νεα γηπεδα μου
2η φωτο η κουτα με τα παλια/νεα αλλα αχρηστα σε αγωνιστικο επιπεδο τεμαχια

aims
31-08-10, 09:58
ωραιος! :)

karsmit
15-09-10, 20:08
Ενα κομμάτι από την προσωπική μου συλλογή. Ο,τι απέμεινε από αυτήν δηλαδή. Εννοείται αντιπροσωπεύει άπειρες ώρες παιχνιδιού και πολύ έντονες και ευχάριστες αναμνήσεις!

aims
16-09-10, 21:07
σπανια κομματια βλεπω :)

DINO
24-10-10, 22:42
Ένα αφιέρωμα από τον "Μπλεκ" (Τεύχος 466 - 23 Νοεμβρίου 1988)...

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1251&pictureid=22955

portarinos78
24-10-10, 22:54
Εξαιρετικο Dino! Ευγε!!! :D Υπαρχει περιπτωση να κανει κανεις upload κι αλλο παραπλησιο υλικο κυριως απο Μπλεκ; Μ'ενδιαφερει εντονα γιατι μαζευω αναλογοα δημοσιευματα

DINO
24-10-10, 22:59
Thanx!
Επειδή κάνω ανασκαφές στις συλλογές μου, ό,τι βρω μπροστά μου, θα το ποστάρω... :)

EDIT: Άλλο ένα scan:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=1251&pictureid=22956

aims
27-10-10, 23:30
τον επομενο μηνα ερχεται πακετο total soccer με αεκ-παο μεσα...

portarinos78
27-10-10, 23:35
Συγγνωμη που το λεω αλλα το Total Soccer απλα ειναι μετριο απο παικτικης αποψης. Και απο αισθητικης εδω που τα λεμε αλλα.......αντε καλοριζικο

aims
28-10-10, 01:11
Συγγνωμη που το λεω αλλα το Total Soccer απλα ειναι μετριο απο παικτικης αποψης. Και απο αισθητικης εδω που τα λεμε αλλα.......αντε καλοριζικο

συμφωνω μαζι σου!αλλα ειναι συλεκτικο..οτι θυμιζει subbuteo ειναι Must
δεν το πηρα ακομα,θα κυκλοφορησει εννοουσα με το έρχεται' :)

aims
10-12-10, 00:57
βγήκε το Αθηναικό ντερμπι (http://totalsoccer.astrobase.it/SchedeVedi.asp?IDCatSchede=4703&IDCatVar=) ΑΕΚ-ΠΑΟ!!!
θα το παρω :)

athanasios
13-12-10, 17:38
@portarinos
Και με τι προτείνεις να παίζουμε σήμερα...?

aims
18-12-10, 16:31
@portarinos
Και με τι προτείνεις να παίζουμε σήμερα...?

Σωστότατος!το παιχνιδι τα σπαει!
που να το φανταζομασταν οτι θα εβγαιναν οι καλυτερες ομαδες του τσαμπιονς λιγκ με τα ονοματα,τα σηματα,τους χορηγους κ τα νουμερα των ομαδων!
δεν χανονται αυτες οι ομαδες!εστω κ για συλλεκτικους λογους(γιατι μου φαινεται οτι ξεβαφουν κ δεν εχω επιχειρησει να παιξω με αυτες :P )

athanasios
21-12-10, 14:59
[QUOTE=portarinos78;255565]Συγγνωμη που το λεω αλλα το Total Soccer απλα ειναι μετριο απο παικτικης αποψης. Και απο αισθητικης εδω που τα λεμε αλλα.......αντε καλοριζικο[/Q
Και με τι παιζουμε σήμερα ?

Μέσα είμαι για αγώνες subbuteo.Στείλε pm

pinkman
11-01-11, 22:22
ατελειωτες ωρες παιχνιδιου...θυμαμαι οτι ηταν πανακριβα...
Ειχαμε τα παντα μεχρι και προβολεις, κερκιδες, φιλαθλους ,μπατσους ,παγκους,τσοχες,μπαλες, τερματα(διπλα και τριπλα),πινακες,κικλιδωματα,cameraman,ομαδες ουτε ξερω ποσες ηταν...εχω την εντυπωση οτι η εθνικη ουγγαριας ηταν ψιλοσπανια...παιζαμε παγκοσμια κυπελλα και παρα πολλες φορες στον τελικο τσακωνομασταν τοσο αγρια μεταξυ μας(μεχρι ξυλο)που τα κυπελλα τελιωνανε με καποιον απ'τους 2 να τα σηκωνει ολα τουμπα...μια φορα τα ειχαμε στησει στο μπαλκονι και στον τελικο τα μισα πηγαν απο κατω!!!...τα ψαχναμε στον κηπο μετα αχχαχαχα ...θα κοιταξω στο παταρι να δω τι εχει απομεινει πρεπει να υπαρχει μια κερκιδα καμμενη στην μεση απο "επεισοδια" χαααχαχ....

aims
05-03-11, 12:25
ΣΤΗΝ ΝΕΑ ΙΤΑΛΙΚΗ ΑΠΟΒΑΣΗ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ "ΟΧΙ"

O Άγιος Βασίλης ξαναέρχεται μέσα στον Φλεβάρη.
Γιατί να περιμένουν τα μικρά και μεγάλα παΐδια σκέφτηκε το ΤΟΤΑL SOCCER και όλη σχεδόν η SERIE A θα βρίσκεται εντός του μηνά στις προθήκες των απανταχού παιχνιδιάρικων. Μίλαν, Ίντερ, Γιούβε, Φιορεντίνα, Ρόμα, Λάτσιο και άλλες πολλές ιταλίδες θα γίνουν το επόμενο όνειρο μας. ΑΒΑΝΤΙ ΜΑΕΣΤΡΟ.
Και για να μην νιώθουν μονές έρχονται και οι δευτέρες εμφανίσεις των ελληνικών και ισπανικών μεγάλων ομάδων. Για να μπορεί και ο μπαμπάς και ο γιος να παίζουν με την Μπάρτσα και να έχουν τον Μέσι στην ομάδα τους. Μας βλέπω όλους τους μπαμπάδες με πόνους στην ... μέση από το πολύ παιχνίδι.
Φωτιά στα πατζάκια μας. Τι να πρωτοδιαλέξουμε δεν θα ξέρουμε.
Και όπως επιβεβαιώθηκε ΝΑΙ ! ο Πειραιάς και η Θεσσαλονίκη θα έχουν σύντομα και αυτοί τους εκπροσώπους τους στα ράφια. Ολυμπιακοί Παοκτσήδες και Αρειανοί μην απογοητεύεστε. Η συμφωνία κλείστηκε και ξεκάνει η παράγωγη. Το μόνο που δεν προέβλεψαν την κατασκευή χιλιάδων αστυνομικών να επιβλέπουν τα ντέρμπυ...
Μας βλέπω σύντομα όλους γύρω από την πράσινη τσόχα να παίζουμε τα ματς πριν τα δούμε στη T.V.
ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ η τοταλ σοκερ και βάζει το επιτραπέζιο ποδοσφαιράκι μπροστά στο σκορ
http://www.subbuteo.gr/

εχετε δει καπου τις νεες ομαδες?μονο τις παλαιοτερες ομαδες total soccer εχω δει σε μεγαλα παιχνιδαδικα(πχ εθνικες κ παο-αεκ-ιντερ-γιουναιτεντ κλπ_

Rheinmetall
22-11-11, 13:22
Θυμάμαι ήταν η αγαπημένη μου απασχόληση στα '80ς. Συνήθως έχανα όταν έπαιζα με άλλους, αλλά η εμπειρία ήταν πάντα αξέχαστη. Θυμάμαι ένα παιχνίδι που είχα παίξει με ένα συμμαθητή μου που ήταν πολύ καλός σε αυτό και είχα χάσει 3-2. Θυμόμουν για πολύ καιρό τις φάσεις του αγώνα, περισσότερο απ'ό,τι ένα κανονικό ματς ποδοσφαίρου. Είχα μια μεγάλη συλλογή από ομάδες, πράσινη τσόχα και κερκίδες με θεατές, τα οποία διαλύθηκαν όλα, μετά από την μεγάλη πλημμύρα του 1993 στην Αθήνα και τους τόνους λάσπης που κατέστρεψαν τα πάντα που είχαμε στο υπόγειο...

Είχα τις εξής ομάδες:

Άντερλεχτ (με τις κλασικές μωβ-λευκές εμφανίσεις)
Μπορούσια Μ. Γκλάντμπαχ
Σέλτικ (με τις λευκές-πράσινες ρίγες... αντί Παναθηναϊκού)
Σαντερλαντ (με κοκκινες-μαύρες εμφανίσεις αντί Απόλλωνα Καλαμαριάς)
Dundee Utd. (πορτοκαλί φανέλες, μαύρα σορτσάκια)
Λίβερπουλ (η κίτρινη εμφάνιση εκτός έδρας)
Μπάγερν Μονάχου
Ρεάλ Μαδρίτης
Ουγγαρία (κόκκινες φανέλες, λευκά σορτσάκια, πράσινες κάλτσες)
Ελλάδα (λευκές φανέλες, μπλε σορτσάκια, αντί Ηρακλή και Εθνικού)
Πολωνία (λευκές φανέλες, κόκκινα σορτσάκια...αντί Ολυμπιακού)
Άρης Θεσσαλονίκης (ριγέ κιτρινόμαυρη εμφάνιση που την έπαιζα ως ΑΕΚ...καθότι ΑΕΚτζής)
Βάσκο Ντα Γκάμα (με εκείνη την περἰφημη μαύρη διαγώνια λωρίδα στην λευκή φανέλα)

και πολλές άλλες που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα..

JESTER21
24-11-11, 00:07
Εγώ πάντως ύστερα απόκάτι χρόνια (15),βρήκα σε ένα βιβλιοπωλειο γειτονιάς ένα πλήρες σετ subbuteo (όχι TOTAL SOCCER),με τσόχα, 2 ομάδες,σημαιάκια,πίνακα,μπάλες, κύπελλο,διαιτητές,και ξαναβρήκα τα παλιά που είχα...κορνερίστες,πλάγιους,τερματοφύλακες με ελατήριο,και ΞΑΝΑενεργοποίησα τους παλιου καλούς αγώνες!!!!!!!!!!πήρα και απο το ΕΜΑΡΚΕΤ μερικά σετ και τώρα είμαι SUPER!!!!!!!!!!!!!

aims
25-11-11, 01:02
Εγώ πάντως ύστερα απόκάτι χρόνια (15),βρήκα σε ένα βιβλιοπωλειο γειτονιάς ένα πλήρες σετ subbuteo (όχι TOTAL SOCCER),με τσόχα, 2 ομάδες,σημαιάκια,πίνακα,μπάλες, κύπελλο,διαιτητές,και ξαναβρήκα τα παλιά που είχα...κορνερίστες,πλάγιους,τερματοφύλακες με ελατήριο,και ΞΑΝΑενεργοποίησα τους παλιου καλούς αγώνες!!!!!!!!!!πήρα και απο το ΕΜΑΡΚΕΤ μερικά σετ και τώρα είμαι SUPER!!!!!!!!!!!!!το σετακι που βγηκε το 2001 της πρεμιερ λιγκ?ειχε αλλα?εδω αθηνα ειναι το βιβλιοπωλειο?

JESTER21
28-11-11, 20:05
Ναι αυτό το ωραίοι σετάκι,ηταν το τελευταιο κομμάτι και το ειχε για να το σκοτωσει γιατι κανείς δεν το προτιμούσε,πατησίων μετα την διασταυρωση για φωκίωνος νέγρη,αλλα δεν είχε άλλο!!!

aims
02-12-11, 11:19
Ναι αυτό το ωραίοι σετάκι,ηταν το τελευταιο κομμάτι και το ειχε για να το σκοτωσει γιατι κανείς δεν το προτιμούσε,πατησίων μετα την διασταυρωση για φωκίωνος νέγρη,αλλα δεν είχε άλλο!!!

ευχαριστώ για την απάντηση :)

stayros
14-12-11, 19:35
Καλησπερα.Ποσταρω μερικες φωτο απο το δικο μου Subbuteo που στηθηκε προχειρα πριν μερικες μερες για να παιχτει το Αργεντινη-Βραζιλια...421764217742178 Θα ακολουθησουν κι αλλες φωτο συντομα απο την συλλογη μου με Subbuteo .:)

stayros
17-12-11, 12:56
Οπως υποσχεθηκα πριν μερικες μερες,οριστε και η δικη μου συλλογη Subbuteo...4225042251

phil_vr
17-12-11, 14:13
Ωραια κομματια Σταυρο.. η πρωτη φωτο μου θυμισε στησιμο σε βιτρινα παιχνιδαδικων στα 80s :)

Δεν ξερω αν εχουμε ξαναβαλει εδω φωτο απο τον διαφημιστικο καταλογο που ειχαν τα σετ.. τις βαζω προχειρα μεχρι να βρεθει σκανερ..

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42254&d=1324123328
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42255&d=1324123330
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42256&d=1324123331
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42257&d=1324123333
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42258&d=1324123334
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42252&d=1324123325

metalcandyman
17-12-11, 14:33
Πολυ ωραια η συλογη σου φιλε σταυρο και ακομα καλητερο που ασχολεισαι παιζεις αγωνες κτλ.Εγω δεν εχω ιδεα απο subbuteo αλλα παντα μαρεσε να τα βλεπω ολα ετσι στημενα αν και ποτε δεν ετυχε να γνωρισω καποια ατομα που να παιζουν κτλ ωστε να παρακολουθησω καποιον αγωνα:(

stayros
17-12-11, 14:39
Τα εχω αλλα εχω να παιξω χρονια.Μονο πριν μερικες μερες ειχα στησει προχειρα την τσοχα και παιξαμε με ενα φιλο το Αργεντινη-Βραζιλια.Μην ρωτας πως πηγε το παιχνιδι...ουτε κανονες θυμομουν,ουτε τιποτα...ατιμο Αλτσαχαιμερ...χεχεχεχεχε:D

entexnon
18-12-11, 19:01
και ολίγα σωζόμενα και απο εμένα...ακομα δεν μπορω να ανακαλύψω που χάθηκε η astropitch !!!!!! :)

4233742338423394234042341

KonstantineSt
23-01-12, 11:48
[edit] αγγελία [edit]

aims
24-01-12, 18:24
απιστευτα νεα!επανακυκλοφορει το subbuteo και μαλιστα με το κανονικο ονομα του!
απο οτι βλεπω βγαινει αρχες μαρτη(το εβαλαν ηδη αγγελια εδω http://www.amazon.co.uk/Paul-Lamond-Subbuteo-The-Game/dp/B006ZX71M6/ref=sr_1_46?ie=UTF8&qid=1327154078&sr=8-46 )

δειτε και την παρουσιαση του σε εκθεση παιχνιδιων στην Αγγλια με καλεσμενο τον Μπαρνς http://www.flickr.com/photos/tomgrovesphoto/sets/72157629012940017/

Λογικα θα εχει και extra ομαδες http://yfrog.com/obyetzgsj

Λετε να ερθει Ελλαδα?Παντως το total soccer δυσκολευεσαι να το βρεις..Μονο σε καταστηματα Μουστακα το βρισκω και εκει οχι ολες τις ομαδες(πχ Ναπολι,Λατσιο,Μπαρτσελονα δεν τις βρηκα πουθενα)

Giorgio
28-01-12, 22:16
Γεια σας παιδιά είμαι από την κρήτη συγκεκριμένα από το Ηράκλειο, κάποτε υπήρχε το ΗΡΑΚΛΕΙΟ SUBBUTEO CLUB αλλά με τα χρόνια λιγοστευαν τα άτομα και έτσι το κλαμπ διαλήθικε. Τώρα προσπαθώ να το αναβιώσω ξανά το subbuteo στο Ηράκλειο, όποιος μένει Κρήτη και ενδιαφέρεται να ξανασχοληθεί ή αν ψάχνει άτομα για να παίξει κανένα ματς μπόρει να μπει εδώ : https://www.facebook.com/pages/ΗΡΑΚΛΕΙΟ-SUBBUTEO-CLUB/329765797045306

ή αλλιώς αν δεν έχει facebook μπόρει να στείλει σε αυτό το e-mail : george_metal_1991@hotmail.com

Γεια σας παιδιά καλή συνέχεια !!!

buzzer
13-03-12, 21:14
Θα έρθει σίγουρα Ελλάδα μέσα στον Μάρτιο, καθώς η εδώ αντιπροσωπεία εχει ήδη παρει προπαραγγελίες.

aims
22-03-12, 22:40
Θα έρθει σίγουρα Ελλάδα μέσα στον Μάρτιο, καθώς η εδώ αντιπροσωπεία εχει ήδη παρει προπαραγγελίες.
τέλεια νέα!σκωτία,λίβερπουλ,ΕΙΡΕ σίγουρες αγορές :P

caprice
22-03-12, 23:33
Μακάρι να είναι εφάμιλλα και καλύτερα των παλαιών. Δυστυχώς η όποια απόπειρα αναβίωσης μέχρι τώρα ήταν αποτυχημένη. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι να τα δω στην πράξη ;)

stayros
22-03-12, 23:46
Μακάρι να είναι εφάμιλλα και καλύτερα των παλαιών. Δυστυχώς η όποια απόπειρα αναβίωσης μέχρι τώρα ήταν αποτυχημένη. Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου μέχρι να τα δω στην πράξη ;)
Με εκπλησεις ευχαριστα!!!!!!:O:O:eek::eek:
Δεν περιμενα να εχεις ενεργη ενασχοληση
με το "αθλημα"!!!!!:D
Μπραβο!:thumb:

caprice
23-03-12, 00:15
Με εκπλησεις ευχαριστα!!!!!!:O:O:eek::eek:
Δεν περιμενα να εχεις ενεργη ενασχοληση
με το "αθλημα"!!!!!:D
Μπραβο!:thumb:

Δεν με παρακολουθείς (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?5983-%C7%F4%E1%ED-%EC%E1%E3%EA%E9%DC-%ED%E1-%DD%F7%E5%E9%F2-%EA%DC%F4%E9-%F4%DD%F4%EF%E9%EF!&p=347499&viewfull=1#post347499) φίλε stayros .... σου έχουν πάρει το μυαλό τα Playmobil:D

stayros
23-03-12, 01:36
.... σου έχουν πάρει το μυαλό τα Playmobil:D
Oπως ειχε πει και μια ψυχη απο τα βορεια...
ειμαι Playmobilακιας τι να κανω!!!!!!!!:D:D
Αφου το κατεχεις...προσκυνω...:worship:

caprice
27-03-12, 12:15
Για όσους δεν μπήκαν στον κόπο να πιάσουν από την αρχή το θέμα και να περιηγηθούν, σας θυμίζω ότι αυτό : www.volosubbuteo.webs.com (http://www.volosubbuteo.webs.com/) είναι το site της Λέσχης Επιτραπέζιου Ποδοσφαίρου που έχουν δημιουργήσει στο Βόλο ο portarinos78 μαζί με άλλους λάτρεις του Subbuteo.Επίσης δανείζομαι και μεταφέρω και εδώ από την Ασπρόμαυρη ρετρό έντυπη διαφήμιση (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?10295-%C1%F3%F0%F1%FC%EC%E1%F5%F1%E7-%F1%E5%F4%F1%FC-%DD%ED%F4%F5%F0%E7-%E4%E9%E1%F6%DE%EC%E9%F3%E7-%C4%E9%DC%F6%EF%F1%E5%F2) άλλη μία διαφήμιση για το Subbuteo (thanks krios)48983

panp
27-03-12, 13:25
Παραθέτω κι εγώ κάποια δικά μου στοιχεία, χωρίς να έχω διαβάσει όλες τις αναρτήσεις :

- Το Subbuteo νομίζω ότι στην αρχή το έφερνε μόνο η "Πανελλήνιος Αγορά" (Σταδίου, δεν υπάρχει πια).

- Με σκοπό τη διάδοση του αθλήματος, η Πανελλήνιος Αγορά κάποια στιγμή τη δεκαετία του 80 διοργάνωσε πανελλήνια πρωταθλήματα. Οι αγώνες γίνονταν σε "περιφερειακά" πρωταθλήματα διαφόρων clubs, και οι προκριθέντες συμμετείχαν στην τελική φάση. Έχω παίξει 2-3 φορές, στο ξενοδοχείο Park (Aλεξάνδρας) και στο Holiday Inn (Μιχαλακοπούλου, νυν Crown Plaza). Ψυχή του εγχειρήματος ο κύριος Ζαλώνης, που ήταν και ποδοσφαιριστής στον ΠΟΨ (Ποδοσφαιρικός Όμιλος Ψυχικού), στη Γ' ή Δ' Αθήνας, αν θυμάμαι καλά.

- Ένας από τους πανελλήνιους πρωταθλητές που θυμάμαι ήταν ο Γιώργος Φλαμουρίδης, συμμαθητής μου στο Ωδείο Νέας Σμύρνης.

- Άπειρη ψύχωση, είχαμε πάντα πρόχειρη μια LOGO να κολλάμε τους παίχτες που σπάγανε. Πρόλαβα τους πρώτους παίχτες, ή "φιγούρες", όπως τις λέγανε, σε ημικαθιστή στάση, καθώς και τους τερματοφύλακες με λυγισμένο κορμό. Μετά οι παίχτες γίναν όρθιοι σαν ρομπότ και οι τερματοφύλακες σε ημικάθισμα, μπήκαν ελατήρια στο βραχίονα κλπ.κλπ.

- Άλλα χαρακτηριστικά αξεσουάρ ο "κορνεράκιας" και ο "αραουτάκιας", ειδικά κομμάτια για ρεαλισμό στο κόρνες και το αράουτ αντίστοιχα.

- Η πρώτη μπάλλα που πρόλαβα ήταν η μεγάλη "καφέ", που τη λέγαμε "καρύδι", και τα πρώτα τέρματα με καφέ διχτάκι και "ποδαράκια", τα κρατούσες στη θέση τους με το χέρι. Μετά βγήκαν αυτά με τις πινέζες. Α, καλά που το θυμήθηκα, βάλε κι ένα κουτί πινέζες από δίπλα για να στερεώνεται η τσόχα και τα τέρματα σωστά πριν από τον αγώνα (σαν τον επόπτη που κοιτάει τα δίχτυα).

- Μεγάλη αγωνία να βρεις ένα σωστό κόντρα πλακέ να μη σκεβρώνει (γιατί άλλαζε τροχιά η μπαλλιά), αλλά και να αλφαδιάσεις σωστά με τις κατάλληλες σφήνες την όλη κατασκευή πάνω στο τραπέζι. Γιατι φυσικά το Subbuteo στο πάτωμα, ή πάνω σε κουβέρτες κλπ. ήταν...ξενέρα ! Κάποια στιγμή βγήκε το μεσαίο (official) μέγεθος μπάλας, αλλά και κάποια μικρή, με την οποία τα γκολ έμπαιναν...για πλάκα.

- Βάφαμε μόνοι μας εμφανίσεις που δεν υπήρχαν, με χρώματα αεροπλάνων AIRFIX (τι θυμήθηκε ο Θεός...) και λεπτά πινελάκια. Μάλιστα όταν βγήκαν και οι διαφημίσεις στις φανέλες, οι πιο πορωμένοι τις γράφαμε με ψιλό ραπιντογράφο !

- Όλα τα αξεσουάρ εκείνη την εποχή ήταν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Θυμάμαι κάποιος συγγενής μας είχε δώσει για δώρο ένα χιλιάρικο, και όταν πήγαμε και πήραμε 2 (μόνο) προβολείς, η μάνα μας μας μάλωσε και μας είπε να μη δει τι πήραμε, γιατί θεώρησε ότι "πετάξαμε" τα λεφτά μας αντί να πάρουμε κάτι καλύτερο.

- Πριν από "επίσημα" παιχνίδια γινόταν ακόμα και...σιδέρωμα της τσόχας ακόμα και με Meritto (!) ενώ κάποιοι περνούσαν και γυαλιστικό -α λα bowling- στις βάσεις των παιχτών για να γλυστράνε (ήταν χρήσιμο όταν έπρεπε να σουτάρεις από απόσταση από τη μάλλα, γιατί ο παίχτης στο δρόμο στριφογύριζε...). Γενικά ο καθένας έκανε ό,τι του φαινόταν απαραίτητο για να κερδίσει έναν αγώνα.

Στην πορεία θα θυμηθώ σίγουρα κι άλλα...

satan
07-04-12, 05:07
Με το subbuteo ήρθα σε επαφή όταν ήμουν στο δημοτικό ακόμα, ήταν δώρο στη γιορτή μου. Από τότε ότι λεφτά έπεφταν στα χέρια μου από κάλαντα, γιορτή κτλ.... κατάθεση στην τσόχα του subbuteo. Ήταν ωραίες εποχές.... κάπου πρέπει να υπάρχοθν όλα αυτά... σε κάποια αποθήκη. Θα ψάξω να τα βρώ. Είμαι 41 ετών και έχω αρκετά χρόνια που είχα ξεχάσει την παλιά μου αγάπη, να είστε καλά που μου την θυμήσατε.

Giorgio
08-04-12, 09:22
Γεια χαρά!!! Ποτέ δεν είναι αργά για να το ξαναρχίσεις Σαταν....καλή αρχή εύχομαι!

Nemo
19-06-12, 10:34
http://www.amazon.co.uk/gp/product/B006ZX71M6/ref=as_li_ss_tl?ie=UTF8&tag=twitter-gift-21&linkCode=as2&camp=1634&creative=19450&creativeASIN=B006ZX71M6

Subbuteo The Game £29.90 ~37.1€ (τα μεταφορικα free μια και ειναι >25£)

@adslgr

tomcat
07-07-12, 23:37
Αγαπητοι φιλοι καλως σας βρηκα και καλο καλοκαιρι σε ολους ευχομαι.
Οποιος θελει να εφοδιαστει με αυθεντικες ομαδες και αξεσουαρ του Subbuteo μπορει να παει στο καταστημα [edit] Διαφήμιση καταστήματος [edit]

aims
09-07-12, 11:37
αγορασε καποιος το νεο subbuteo να μας πει εντυπωσεις?αν ναι που το βρηκε?στα μεγαλα καταστηματα παιχνιδιων δεν το εχω βρει!

chkotr
13-08-12, 13:54
φίλοι

το σουμπούτεο της δεκ '80 ήταν με ημικυκλικές βάσεις. Οι παίκτες πήγαιναν κάνοντας καμπύλη και ευθεία στις πολύ μικρές αποστάσεις.

Στα μεσα της δεκ '90 λόγω κάθετης πτώσης πωλήσεων , η hasbro/subbuteo σταμάτησε την παραγωγή.

Οι λίγοι πάικτες που συνέχισαν εξέλιξαν το παιχνίδι, κατήργησαν τον όρο "σουμπούτεο" και χρησιμοποίησαν τον όρο table football/soccer kai επιτρ. ποδόσφαιρο στα ελληνικά.

΄Μικρότερες εταιρείες (κυρίως ιταλικες) συνέχισαν παραγωγή προιόντων τα οποία πωλούνταν διαδυκτιακά.

Στα καταστήματα επανήλθε το 2010 απο την total soccer η οποία εκμεταλλέυτηκε εμπορικά το μουντιάλ της Ν. Αφρικής για να κάνει εμπορική επιτυχία.

Στο σημερινό εξελιγμένο παιχνίδι οι παίκτες γλυστράνε ευθεία (οι βάσεις απο κάτω είναι επίπεδες) πάνω στην τσόχα και δεν κινούνται κάνοντας καμπύλη τροχιά. Για καλύτερο γλύστρημα οι παίκτες γυαλίζουν τις βάσεις πριν κάθε ημίχρονο. Ορισμένοι παλαιοί παίκτες μάλλον ξενερώνουν με αυτές τις αλλαγές.

Εγω έπαιζα με παρέες και σταμάτησα λόγω "ωρίμανσης" την δεκ 90, αλλά επανήλθα το 2010 λόγω γιου και επειδή είμαι εχθρός των ηλεκτρονικών.

Αν κανείς επιθυμεί πέρα από παρέες (δύσκολα βρίσκονται σήμερα) να παίξει αγωνιστικό σουμπούτεο , υπάρχουν γύρω στα 15 κλαμπ

Μπορειτε να τα βρειτε στο pseaep.gr

Sta νότια προάστια υπάρχουν oi Roligans Ilioupolis kai η Glyfada UTD

Αν κάποιος επιθυμεί να τα βρεί σε μαγαζί μάλλον θα πρέπει να ζητήσει τοταλ σόκκερ και όχι σουμπούτεο.

D@redevil
14-08-12, 11:55
Αν και λίγο ετεροχρονισμένα, καλώς μας ήρθες! :)

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις! Το δε site ούτε που το γνώριζα! Φαντάζομαι ότι θα χαρούν πολύ οι Subbuteo Fans του φόρουμ!

Ευχαριστούμε πολύ! :)

chkotr
15-08-12, 13:20
ευχαριστω για την απάντηση σου

δε θελω να κάνω διαφήμηση σε κανένα κατασκευαστή, όμως η τοταλ σοκερ είναι η μοναδική που έβγαλε σε καταστήματα.
Υπαρχει και ιστοσελίδα στα ελληνικα
http://totalsoccer.gr/total_soccer_products.html. Αναφέρει και τα καταστήματα που είχαν φέρει προιόντα.

επίσης ιντερνετικα εκτος απο τα γνωστα εβαυ και αμαζον μπορειτε να κοιταξετε εκει

http://www.subbuteotablesoccer.com/box_sets.htm
http://www.profibase.eu/
http://astrobase.it/en/store/1/playing-modern-table-soccer-70
http://www.subbuteodiscount.altervista.org/

μια ομαδα μάρκας zeugo κοστίζει 10-12 Ε, ένα πλήρες σετ 50-60 ευρώ. Δυστυχώς για τέλειο γλύστρημα χρειάζεσαι τσόχα αστρο με την βελούδινη υφή. Ο παίκτης αν είναι γυαλισμένος με ένα ακούμπημα μπορεί να διασχίσει όλο το γήπεδο. Μια τέτοια τσόχα κοστίζει΄γύρω στο 70 Ε. Οι παίκτες που κατεβαίνουν στα τουρνουά έχουν βάσεις προ. Μπορούν με το παραμικρό ακούμπημα να σηκώσουν την μπάλλα και να νικήσουν τους τερματοφύλακες. Δυστυχώς αυτές οι βάσεις κοστίζουν 40 Ε για μια ομάδα. Επίσης οι παίκτες έχουν μεταλλικους τερματοφύλακες με άνοιγμα χεριών περίπου 20 χιλ δηλαδή όσο η διάμετρος της μπάλλας.

Τέλος εννοείται ότι οι κανονισμοί έχουν αλλάξει. Οι βασικοί βέβαια είναι οι ίδιοι. Τρια ακουμπήματα ο παίκτης, σούτ μόνο στην περιοχή του σουτ. Το οφσαίτ εφαρμόζεται αυστηρα στην περιοχή σουτ ακόμα και αν ο εκτεθειμένος παίκτης δεν επηρεάζει τη φάση.

Για κάθε κίνηση του επιθετικού, υπάρχει και μια αμυντική κίνηση. Η αμυντική κίνηση δεν έχει δικαίωμα να κλέψει τη μπάλλα αλλά, κλείνει τους χώρους. Αυτό κάνει το παιχνίδι πολύ δύσκολο και μεταξύ καλών ισοδύναμων παικτών τα σκόρ είναι πάντα χαμηλά όπως και σε ένα ποδοσφαιρικό αγώνα.

Giorgio
18-08-12, 11:44
Γεια σας παιδιά είμαι από την κρήτη συγκεκριμένα από το Ηράκλειο, κάποτε υπήρχε το ΗΡΑΚΛΕΙΟ SUBBUTEO CLUB αλλά με τα χρόνια λιγοστευαν τα άτομα και έτσι το κλαμπ διαλήθικε. Τώρα προσπαθώ να το αναβιώσω ξανά το subbuteo στο Ηράκλειο, όποιος μένει Κρήτη και ενδιαφέρεται να ξανασχοληθεί ή αν ψάχνει άτομα για να παίξει κανένα ματς μπόρει να μπει εδώ : https://www.facebook.com/pages/ΗΡΑΚΛ...29765797045306 (https://www.facebook.com/pages/%CE%97%CE%A1%CE%91%CE%9A%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%9F-SUBBUTEO-CLUB/329765797045306)

ή αλλιώς αν δεν έχει facebook μπόρει να στείλει σε αυτό το e-mail: george_metal_1991<at>hotmail<dot>com

Γεια σας παιδιά καλή συνέχεια !!!

portarinos78
18-08-12, 17:23
@Giorgio

Στο Ηρακλειο βρισκεται ο φιλος Βαγγελης Λιολιος ο οποιος επισης εχει μεγαλη ιστορια και με το βαψιμο ομαδων. Ψαξε λιγακι στο google για στοιχεια επικοινωνιας μαζι του.

Κατα τ'αλλα πριν λιγο καιρο αγορασα μια ομαδα της καινουριας σειρας της Hasbro απευθειας απο Αγγλια. Στον 6ο οροφο των Hamley's υπαρχει μια ολοκληρη γωνια με νεο Subbuteo (5-6 ομαδες, τριο διαιτητων, μπαλλες, τερματα) και πραγματικα μου φανηκε απειρως συγκινητικο να (ξαν)αγοραζω Subbuteo απο καταστημα και να αποτελει φρεσκια παραγωγη. Σε γενικες γραμμες οι ομαδες ειναι καλες τοσο απο αποψη λεπτομερειας στις φανελες (σπονσορες κλπ) οσο και απο αποψη βασης. Σιγουρα οι βασεις θελουν αρκετη προσωπικη δουλεια για να θεωρηθουν σχετικα αξιολογες για τα νεα δεδομενα ωστοσο για καποιον ο οποιος δε θελει να ξοδευτει ιδιαιτερα, ειναι μια καλη αρχη! Στην ουσια προκειται για ομαδες ιδιες με τις Total soccer (λυγιζουν και δε σπανε οπως παλια) αλλα φερουν το brand Subbuteo τοσο στο κουτι οσο και στις βασεις. Το κοστος ηταν γυρω στα 15ε. Επωνυμες και με λογοτυπα ειναι μονο 6 ομαδες: Liverpool, Chelsea, M.Utd, England, Scotland, Ireland. Yπαρχουν κι αλλες 4 με κοινα χρωματα χωρις ονομα. Απο αξεσουαρ υπαρχουν επισης, φραχτες και καινουρια εξελιγμενη τσοχα λιγο πιο κατω απο τα στανταρ της κλασσικης astropitch και φυσικα υπαρχει και το καθιερωμενο boxset με ολα τα απαραιτητα.

http://www.paul-lamond.com/listings/?cat=4&sub=209
http://www.paul-lamond.com/listings/?cat=4&sub=208&page=1

Giorgio
19-08-12, 17:45
portarinos78 (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?142-portarinos78)

Γνωριζόμαστε με τον Βαγγέλη και προσπαθούμε να βρούμε κόσμο για να μεγαλώσει λίγο το παιχνίδι και στην Κρήτη, ευχαριστώ πάντως !!!

thouvou21
13-09-12, 20:49
Καλησπερα και απο μενα.Εγω ξεκινησα παλι το χομπυ αυτο που ειχα μικρος μαζι με την ανηψια μου.Ευτυχως ειχα κρατησει μερικες ομαδες αλλα πηρα μεσω ebay τσοχα και τερματα γιατι αυτα που ειχα εγω δεν κανα.Παρτε μια ιδεα απο τις φωτογρσαφιες59155591565915759158

Giorgio
13-09-12, 23:43
Καλή αρχή thouvou21 (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?8992-thouvou21) !!

Giorgio
24-10-12, 09:25
Subbuteo: Champions League και Europa League το Σαββατοκύριακο στο ΣΕΦ

(http://www.onsports.gr/media/k2/items/cache/c1235a06afe5cff5439cd7d389b7060f_XL.jpg)

Οι κορυφαίοι αστέρες και οι καλύτερες ομάδες του κόσμου στο επιτραπέζιο ποδόσφαιρο (Subbuteo) θα βρίσκονται στον Πειραιά, το Σαββατοκύριακο (27-28/10) και θα συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και Ευρωπαϊκό Κύπελλο, το οποίο διοργανώνει ο Δήμος Πειραιά και ο Οργανισμός Πολιτισμού Αθλητισμού Νεολαίας της πόλης.
Το Subbuteo έχει εκατομμύρια φίλους σε όλο τον πλανήτη και στην Ελλάδα είναι ιδιαίτερα αγαπητό, γεγονός που έχει σημάνει συναγερμό στις τάξεις των οπαδών του επιτραπέζιου ποδοσφαίρου. Και αποτελεί τη μέγιστη τιμή για το ελληνικό Subbuteo η φιλοξενεία της διοργάνωσης στο ΣΕΦ, όπου θα διεξαχθεί το αντίστοιχο Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα Λιγκ. Το Σάββατο θα διεξαχθούν οι προκριματικοί αγώνες και την Κυριακή από τις 3 το μεσημέρι και μετά θα διεξαχθεί η τελική φάση.

Γιάννης Τρ
31-10-12, 00:22
Παιδιά ποτέ δεν έμαθα να παίζω με τους κανόνες και γι αυτό δεν έπαιξα ποτέ σοβαρά με τις ομάδες subbuteo αλλά έκανα πάντρεμα με ότι μου κατέβαινε στο κεφάλι....!!!!απίστεθτο παινχίδι όμως.....πάντα ήθελα να φτίαξω ένα γήπεδο και στο τέλος τα κατάφερα...!!!!!

62647...... :P

JESTER21
10-12-12, 16:28
65464Σας έβγαλα μία φωτογραφία για σύγκριση της τσόχας από την PYROPLAST TOYS,και την τσόχα του SUBBUTEO(HASBRO) από το βασικό πακέτο2001-2002.

Ανέβασα φωτο της τσόχας της PYROPLAST TOYS H' AIRGAM TOYS ήταν η ίδια εταιρεία σχεδόν,αφού η πρώτη ήταν ελληνική και εισήγαγε την δεύτερη την ισπανική αν δεν κάνω λάθος!!!!!

lockpicker
23-12-12, 19:31
μολις σήμερα αγόρασα μόνο με 20 ευρώ τα εξής ....τσόχα - 3 ομάδες στα κουτιά τους (Δ. Γερμανία - Αργεντινή - Ολλανδία) πίνακα σκόρ - 2 φωτεινούς προβολείς - φράχτη - μια μικρή κερκίδα ......συγκινήθηκα χαχαχαχαχαχα

thouvou21
03-01-13, 12:47
μολις σήμερα αγόρασα μόνο με 20 ευρώ τα εξής ....τσόχα - 3 ομάδες στα κουτιά τους (Δ. Γερμανία - Αργεντινή - Ολλανδία) πίνακα σκόρ - 2 φωτεινούς προβολείς - φράχτη - μια μικρή κερκίδα ......συγκινήθηκα χαχαχαχαχαχα

Καλη Χρονια σε ολους...20 ευρω και πηρες ολα αυτα??Απο που αν επιτρεπεται???Για τοσα πραγματα (και ειδικα τους προβολεις ) πολυ λιγα μου φαινονται!!!

D@redevil
03-01-13, 12:58
Καλη Χρονια σε ολους...20 ευρω και πηρες ολα αυτα??Απο που αν επιτρεπεται???Για τοσα πραγματα (και ειδικα τους προβολεις ) πολυ λιγα μου φαινονται!!!

Καλή χρονιά thouvou! :)

Να σας προλάβω: προς αποφυγήν διαφήμισης, τέτοιες ερωτήσεις καλό θα ήταν να γίνονται μέσω πμ - οπότε κάνε έναν κόπο και στείλε ένα πμ στον φίλο lockpicker με την ερώτησή σου! ;)

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

thouvou21
03-01-13, 13:32
Οκ να εισαι καλα που μου το ειπες.Απλα μου εκανε εντυπωση το ποσο γιαυτο ρωτησα!!!

runner3
04-01-13, 19:53
Ακόμα θυμάμαι το πόσες ώρες αφιερώναμε σε αυτό το παιχνίδι!Σε πάρτι και γενικώς σε διάφορες μαζώξεις!

Θυμάμαι ότι όλοι είχαν το κλασικό γήπεδο που ήταν σαν ένα απλό ύφασμα και μόνο εγώ είχα καταφέρει να βρω από έναν φίλο μου την ΤΣΟΧΑ, που ήταν μεγαλύτερη σε μέγεθος σαν χαλί και όλοι την κοίταζαν με δέος!Απ'ότι θυμάμαι είχα κερκίδες,προβολείς,κύπελλο Champions League και πολλά άλλα!Πρέπει να υπάρχουν όλα στην αποθήκη διατηρημένα!

WalkerYannis
04-01-13, 22:42
Είχα συμμαθητή με 32 ομάδες, εξέδρες και προβολείς!
Πάντως, αν και έκανε ντόρο στην εποχή του, δεν ήταν για να μείνει.

subgr
13-01-13, 16:16
Βρηκα αυτο και ειναι οτι καλυτερο βρηκα ποτέ για το αγαπημενο μας παιχνιδι των "αγριων και αθωων" νιάτων μας :

http://www.facebook.com/pages/DIMITRIS-FILIPPIDIS-WORLD-WIDE-SUBBUTEO-EXPERT-SALESMAN-COLLECTOR/134633349943113

Απίστευτο ιστορικο και φωτογραφικό αρχείο, φοβερά video αλλα και ομαδες, αξεσουαρ και σετ για να το ξαναστήσουμε !!!

Είχα συμμαθητή με 32 ομάδες, εξέδρες και προβολείς!
Πάντως, αν και έκανε ντόρο στην εποχή του, δεν ήταν για να μείνει.

ΕΙΣΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΛΑΘΟΣ ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΣΒΗΣΕ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΣ, ΠΑΝΕΥΡΩΠΑΙΚΩΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΣ. 3 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΟ ΞΑΝΑΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΝΕΠΙΣΗΜΕΣ ΜΕ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΣΑΝ ΤΟΥ SUBBUTEO ΓΙΑ ΤΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΤΟΥ SUBBUTEO ΟΜΩΣ.

Kambia
13-01-13, 18:03
subgr gr γράφε σε παρακαλώ με μικρά γράμματα γιατί τα κεφαλαία κουράζουν στο διάβασμα και δηλώνουν οτι φωνάζεις.

bhragis
17-01-13, 09:39
Καλημερίζω με την σειρά μου. Εντελώς τυχαία ανακαλύπτω το forum και χαίρομαι που υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το παιχνίδι.
Μία γρήγορη ερώτηση: Σε ποιό σημείο βρίσκεται η αγορά του και πόσο εύκολα υποστηρίζεται το προϊόν (βρίσκονται εύκολα ομάδες, ανταλλακτικοί παίχτες κτλ)
Κάπου τα έχω βάλει και θα χρειαστεί να τα φρεσκάρω για τον μικρό μου.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

subgr
18-01-13, 22:24
Καλημερίζω με την σειρά μου. Εντελώς τυχαία ανακαλύπτω το forum και χαίρομαι που υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το παιχνίδι.
Μία γρήγορη ερώτηση: Σε ποιό σημείο βρίσκεται η αγορά του και πόσο εύκολα υποστηρίζεται το προϊόν (βρίσκονται εύκολα ομάδες, ανταλλακτικοί παίχτες κτλ)
Κάπου τα έχω βάλει και θα χρειαστεί να τα φρεσκάρω για τον μικρό μου.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Τα δικαιωματα του παιχνιδιου τα τελευταια 7 χρονια περασανε διαδοχικα με συγκεκριμενη ημερομηνια ληξης σε 4 εταιρειες. Η τελευταια (Paul Lamond Games) το κυκλοφορησε παλι την ανοιξη του 2012 και μονο στην Αγγλια. Επισης στην Ισπανια κυκλοφορησαν με την αδεια της Lamond μερικες επιπλεον ομαδες και μονο παλι για την αγορα της Ισπανιας. Εισαγωγη σε αλλες χωρες οπως την Ελλαδα και υποστηριξη δεν υπαρχει τα τελευταια χρονια. Μονο μεσω διαδικτυακων τοπων βρισκεις ειδη, τα πάντα, για το subbuteo ειτε το παλιο καλο κλασσικο και αυθεντικο είτε νεοτερες εκδοσεις του, οπως αυτες του 2005, του 2009, του 2012 κλπ. Βεβαια παντα υπαρχουν κινδυνοι και μαϊμουδιες, θελει πολυ προσοχη.

Πάντως εγω βρηκα αυτην τη σελιδα στο facebook που αναφερε και πιο πανω και το ξαναλατρεψα πάλι. Εχει και προϊοντα που πουλαει κυριως μονο αυθεντικα είδη και ολα σε αριστη κατασταση. Βρες τι εχεις και στειλτου μηνυμα για οτι θελησεις συμπληρωματικα, ειναι πολυ ευγενικος & αμεσος.

Οπως και να χει μπορεις σχετικα ευκολα να το ξαναστησεις, να το επεκτεινεις και μακαρι ολοι μας να τραβηξουμε τα πιτσιρικια απο τις κονσολες και να τα βαλουμε με φιλους τους σε μικρα ομορφα παρτακια ακομα και στα γονατα κατω οπως παιζαμε εμεις με μας διαιτητες ή φιλους τους και να ζησουν μαγικες στιγμες.

bhragis
19-01-13, 23:10
Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον.
Από το '83 είχα να σχοληθώ με το Subbuteo μου και τώρα με τον μικρό θα προσπαθήσω να τον μυήσω (όσο μπορώ) σε αυτό το μαγευτικό επιτραπέζιο.
Έχω διαβάσει το forum από την αρχή του και είναι αρκετά κατατοπιστικό. Θα σας κρατήσω ενήμερους για την πορεία του project.

lockpicker
19-01-13, 23:28
Απο έναν παλιό μου σθμμαθητ΄τα αγόρασα όλα αυτά ....τον συνάντησα τυχαία κ τον ρώτησα...μου είπε με 20ε πέρνεις ότι έχς κ δέχτηκα χωρίσ δεύτερη σκέψη

Giorgio
10-02-13, 21:42
Διοργανώνεται πρωτάθλημα επιτραπεζίου ποδοσφαίρου (Subbuteo) στο Ηράκλειο-Κρήτης , όποιος ενδιαφέρεται να συμμετάσχει μπορεί να στείλει εδώ : george_metal_1991 παπακι hotmail τελεία com

Giorgio
27-03-13, 10:01
Καλημέρα !! Δεν επιτρεπονται αγγελιες στο φορουμ

aims
01-05-13, 20:56
Τετοιες ημερες που ειχαμε σχολικες διακοπες καναμε τρομερα τουρνουα..Και παντα αφηναμε ανοιχτους λογαριασμους για τα τουρνουα του καλοκαιριου που αφηναν εποχη.. :darkglasses:

aims
03-10-13, 00:52
Κανενα ενδιαφερον για το αγαπημενο μας παιχνιδι?εδω και καιρο το θρεντ ειναι κολλημενο :xm:

foutix
03-10-13, 08:30
http://tokefimou-subbuteo.blogspot.gr/2009/10/subbuteo-40.html

Νομίζω μια καλή ιστορική αναδρομή. Και θεωρώ ότι κρατά ίσες αποστάσεις. Την παραθέτω καθώς δεν είδα και ανάλογο στις τελευταίες 10 σελίδες του θέματος.

theforce
14-11-13, 16:58
Είδατε μια διαφήμιση στην τηλεόραση που αναφέρεται στην επιστροφή του subbuteo;

Βρήκα κι αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=Nc1nHSN9eEI&amp;feature=youtu.be

aims
17-11-13, 23:58
μολις πριν απο λιγο προβαλε στο mega τη διαφημιση του νεου subbuteo!!!
ξερετε ποια καταστηματα το εφεραν και ποιες ομαδες εχουν φερει?

stayros
18-11-13, 08:58
Δεν ξερω για καινουργια διαφημιση,αλλα βρηκα μια συνομηλικη μου...:fafoutis:

http://www.youtube.com/watch?v=SK2ILHJtP-Y

aims
18-11-13, 10:41
αποτι ειδα στο ιντερνετ,το εχουν φερει 2-3 καταστηματα σε μια εκδοση που μεσα εχει ομαδες στα χρωματα παο-οσφπ αλλα οχι licensed...επισης ειδα πως εχουν φερει κ καποιες (νομιζω 8) μη Licensed εξτρα ομαδες...το ασχημο ειναι πως οι ομορφες ειναι οι licensed που εμοιαζαν εμφανισιακά με αυτες του total soccer(που ηταν πολυ ομορφες κ με φοβερες λεπτομερειες επανω) οι οποιες δυστυχως εχουν εξαφανιστει απο την ελληνικη αγορα(εχουν απομεινει μονο παο-αεκ-ιντερ)

pardalotzatziki
10-12-13, 00:35
Διαφημιση και αρθρο απο Μπλεκ.
Το αρθρο αφορα στο 5ο Κυπελλο Ελλαδας - 1988-89, απο το τευχος 468(1988)

aims
01-05-14, 21:41
Μουντιαλ ηρθε αλλα δεν ειδα να φερνουν στην ελλαδα τις νεες εθνικες ομαδες που κυκλοφορησαν απο προπερσι στις αλλες χωρες..
Εντωμεταξυ μαγαζια να πουλανε προιοντα απλα δεν υπαρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ...και ενα δυο που υπαρχουν εχουν μονο μεταχειρισμενα σε κακη κατασταση και πανακριβα(αγοραζουν με 5 ευρω απο ebay και πουλανε με 30)..
Μονο τα 2 σετ με τους κλωνους οσφπ,παο,παοκ υπαρχουν και οι εξτρα 10 ομαδες χωρις ομως αυθεντικες εμφανισεις σαν αυτες που κυκλοφορουν στις αλλες χωρες...
ουτε καν τα προιοντα total soccer που κυκλοφορησαν πριν 4-5 χρονια δεν φερνουν πλεον..
το παιχνιδι που κανει παταγο σε ολο τον κοσμο,στην ελλαδα δεν το εισαγει κανενας(μονο η γνωστη ιταλικη εταιρια φερνει τις ομαδες που δεν εχουν λογοτυπα κ αυθεντικες εμφανισεις)..
ελεος!

Saber Rider
30-09-14, 13:50
Καλησπερα παιδια...Βρηκα ξεχασμενα αυτη την ομαδα Subbuteo πρεπει να ναι πολλων χρονων...Μπορει να μου πει καποιος την αξια του? Ευχαριστω πολύ!115457115456

stayros
30-09-14, 16:07
Καλησπερα παιδια...Βρηκα ξεχασμενα αυτη την ομαδα Subbuteo πρεπει να ναι πολλων χρονων...Μπορει να μου πει καποιος την αξια του?

Στο αγγλικο ebay τις ομαδες με την συγκεκριμενη εικονογραφηση στο κουτι τις βρισκεις απο 2 με 4 λιρες.