PDA

Επιστροφή στο Forum : Ντόναλντ ή Μίκυ;

αριαδνη
08-09-11, 11:28
Ποιος από τους δυο μας συντροφευσε καλύτερα στα παιδικα μας , ρετρό, αγαπημένα ταξιδια;:) ποιος μας χαρισε περισσότερο γελιο;

Ντοναλντ Ντακ: Λίγο αργόσχολος, λίγο φωνακλάς , πάντα μπατιρης, παντα αυθεντικος επιρρεπής, επιπολαιος, αστειος χωρις να το θέλει, περιπετειωδης κατα τυχη::), ο Ντοναλντ χαριζει αφθονο γελιο και μαλλον συμβολίζει τον μεσο άνθρωπο που ονειρευεται μια αλλη ζωή από αυτη που εχει! ειναι ο ηρωας της μερας χωρις την συγκαταθεση του..

''τεμπέλαρε, αναξιε, ηλιθιε, τρακαδορε'', μερικα απο τα επιθετα που ο Σκρουτζ τον περιλουζει καθημερινά!! τα δε τρια ανηψακια τον προσεχουν μιας και μπορουν να ανταπεξερθουν καλυτερα στις απαιτησεις της ζωης! συντροφος της ζωης του η ωραιοπαθης Νταιζη..την πίστη του την βγαζει ποιος αλλος ο τσιφουταρος θειος απο τον οποιο παιρνει δανεια με μεγαλο αντάλλαγμα και τον σερνει σε επικινδυνα ταξιδια μονο για το κερδος του θειου! Η Λιμνουπολη ακουει συχνα τις φωνες του ! φιλος του ο ευφευρετης ο Κυρος Γραναζης , μιας και ο Ντοναλντ κολλητους δεν εχει !

Μικυ Μαους: ευφυης , καλος φιλος, καλος συντροφος για την μινυ, πολυμηχανος, εργατικος αξιαγάπητος συμμαχος για τον καφατζη Γκουφυ, καλος ψαράς, υπομονετικος με όλους, λυνει καθε μυστηριο που βρισκεται στο δρόμο του, οξυτατη ευφυια και εξυπναδα σε ενα μειγμα με πολυ χιουμορ!!! ο επιθεωρητης Ο' χαρα δειχνει να τον εκτιμα και μαζι με εκεινον και όλο το Μικυ σιτη, τελειομανης στην δουλεια που αναλαμβανει!! μαλλον ο Μικυ συμβολιζει τον ανθρωπο που ολοι θα θελαμε να ειμαστε#)

imperium
08-09-11, 11:40
τι ερωτηση ειναι αυτη??
μετα απο πολυ σκεψη Ντοναλντ
γιατι μαρεσουν οι γκριματσες του,πως κανει οταν εκνευριζεται,η τεμπελια του,η ατυχια του,που ειναι ζημιαρης,
που προσπαθει να ανταγωνιστει τον Γκαστονε,οι περιπτειες με τον θειο Σκρουτζ.

ολο αυτο μου το χαλασε η σειρα που εκανε τον Φαντομ Ντακ που παρουσιαζει οτι δεν εκανε οταν ηταν απλως Ντοναλντ

krem13
08-09-11, 11:42
ωχ,πολύ δύσκολο να επιλέξεις κάποιον (να μην πω αδύνατο)...αν πρέπει όμως να κάνω όπωσδηποτε την επιλογή μου,με απειροελάχιστη διαφορά επιλέγω τον ντόναλντ,κατά τη γνώμη έχει πιο ενδιαφέρουσα προσωπικότητα από τον μίκυ και "μπλέκει" σε πιο ενδιαφέρουσες περιπέτειες.ο μίκυ από την άλλη καταφέρνει να ισοφαρίσει όταν αναλαμβάνει το ρόλο του ντετέκτιβ όμως γενικά τις περιπέτειές του τις βρίσκω λίγο αφελείς,φταίει μάλλον η εποχή που δημιουργήθηκε χαρακτηριστικά τις οποίας "κουβαλάει" ακόμα.

Kambia
08-09-11, 11:58
Ντοναλντ και τα μυαλά στα κάγκελα. Έτσι με φώναζε και η μάνα μου όταν με έπιαναν τα νεύρα μου και φώναζα :))

Τον Μίκυ, να πω την αλήθεια, μικρή τον βαριούμουν 8). Αυτό το σοβαρό που έβγαζε στις περιπέτειές του δεν το μπορούσα!
Μάλιστα και το κριτήριο μου για να αγοράσω, τότε, Μίκυ Μαους περιοδικό ήταν αν θα είχε περισσότερες σελίδες με Ντόναλντ.

kajwbtfe
08-09-11, 12:00
Ντοναλντ με τα χιλια!!!!Απλα αγαπημενος!!!

sunset89
08-09-11, 12:51
Λάτρευα όλους τους βασικούς ήρωες του Ντίσνευ, αλλά τώρα που το ξαναφέρνω στο νου, νομίζω ότι οι ιστορίες της Λιμνούπολης, μου προκαλούσαν μεγαλύτερη ευχαρίστηση από εκείνες του Μίκυ Σίτυ!! Άρα, χωρίς να υποτιμώ τον "αρχηγό", ψηφίζω Ντοναλτίνιο! :D

alkis21
08-09-11, 13:00
Μου αρέσουν και οι δύο εξίσου. Όμως προτιμώ με τα χίλια τους supporting characters του Donald από τους αντίστοιχους του Μίκυ, καθώς και τις ιστορίες του παπιού. Θεωρώ πως αν ο Μίκυ έμενε στη Λιμνούπολη θα ήταν ακόμα πιο αγαπητός χαρακτήρας. Ως έχει όμως... Ντόναλντ!

cutlaroc
08-09-11, 13:03
Ντόναλντ λόγω Φάντομ Ντάκ!!! :)

nkarytia
08-09-11, 13:09
Ο Γκούφη, αλλά μιας και λείπει από τις επιλογές ο δεύτερος καλύτερος, ο Ντόναλντ.

Shock
08-09-11, 13:41
Hardcore, μόνο Ντοναλντ. Ο Μίκυ μου θύμιζε απουσιολόγο.... δεν ξέρω γιατί

circleag
08-09-11, 13:55
Ντοναλντ Ντακ γιατι με εκανε να γελαω παρα πολυ με τι γκαφες του και την ατυχια του.

Η γυναίκα μου λέει οτι του μοιάζω επειδή είμαι γκρινιάρης πολλές φορές και για αυτο
υποστηρίζω το αδελφάκι μου Ντόναλντ :D

Amigovios
08-09-11, 14:05
Donald duck, o Mickey είναι "μυκονιάτης" ;)

Maddog
08-09-11, 14:40
Φυσικά Donald!
Ο Μίκυ είναι και βαρετός και πολύ "clean". Τουλάχιστον το παπί ρίχνει και κανά καλό μπινελίκι όταν παραζορίζεται. :P

katerinak
08-09-11, 14:43
ψηφιζω Ντοναλντ γιατι μου αρεσε περισσοτερο,ειδικα οι ταινιες μικρου μηκους στις οποιες πρωταγωνιστουσε ειναι φοβερες :)

boomer
08-09-11, 14:54
Εχει πολύ πλάκα ο φίλος μας ο ''πάπιας'' και σε συνδυασμό με το υπόλοιπο καστ μας προσφέρουν άφθονη δόση γέλιου και διασκέδασης, πράγμα που δε γίνετε σε τέτοιο βαθμό με το μίκυ και την παρέα του!! Ο Ντόναλντ είτε λυπημένος, είτε σοβαρός, είτε τρομαγμένος, είτε χαρούμενος, είτε θυμωμένος είναι πάντα ξεκαρδιστικός!!

iliekater
08-09-11, 16:06
Σωστά ! Και οι περιπέτειες στις οποίες έμπλεκε ήταν συχνα εξωαστικές . Πόσες φορές έμπλεξε ο Μίκυ με Ίκνας, με δεινόσαυρους , σε ζούγκλες , στο διάστημα κτλ ; Πολύ λιγότερες έως ποτέ , σε σύγκριση με τον Ντόναλντ ! Ε , πώς να το κάνουμε ; Ο Ντόναλντ "πάει" παντού ! Τώρα που σκεύτομαι , είναι και η "φύση" του καθενός ! Ο Ντόναλντ ως πάπιος ( ! ) εκ φύσεως έχει να κάνει περισσότερο με εξοχή , αγροκτήματα κτλ , ενώ ο Μίκης εκ φύσεως είναι πιο "σπιτίσιος" !

johnny_salonica
08-09-11, 16:14
Ντόναλντ και απο εμένα γιατί είναι πιο "ανθρώπινος" και αθεράπευτα γκαφατζής ενώ ο Μίκυ πιο "άγγιχτος" και μπλαζέ.

sunset89
08-09-11, 16:21
Κοίτα να δεις ήττα ο πόντικας!!! :P

theoritikos
08-09-11, 16:35
Εννοείτε donald! Έχουμε τον ίδιο χαρακτήρα (ειδικά όταν θυμώνω! :D)

RIO
08-09-11, 17:02
Nτόναλντ! Γκρινιάρης και γκαντέμης :D . Όχι σαν τον ποντικό, τον ατσαλάκωτο και ξενέρωτο...

drspiros
08-09-11, 18:19
Ντόναλντ με τα χιλια, ο αλλος ειναι πολυ... τελειος. Μικρος ειχα ταυτιστει πολυ μαζι του, κυριως λογω χαρακτηρα, ειχαμε... πολλες ομοιοτητες! Και φυσικα, αγαπημενες ιστοριες ολες με τον Φαντομ Ντακ (ειχα τσαντιστει απιστευτα με εκεινη την ιστορια οπου η Νταιζη ανακαλυπτει την ταυτοτητα του)

Υ.Γ. Υποκλινομαι στο avatar του boomer!

Wally
08-09-11, 18:51
Τις ιστοριες του Ντοναλντ που ειχαν Θειο Σκρουτζ, περιπετεια, "υπερπαραγωγη" τις προτιμω.

Οι ιστοριες με Ντοναλντ-Γκαστονε δεν μου αρεσουν καθολου.

Αρκετες απο τις ιστοριες του Μικυ (ιδιαιτερα με ΗΒ) ειχαν πολυ μυστηριο και τις αγαπω εξισου.

Θεωρως παντως οτι η κακη ιστορια Μικυ ειναι σχεδον παντα χειροτερη απο μια κακη ιστορια Ντοναλντ.

Θα ψηφισω Ντοναλντ

kingtiger077
08-09-11, 22:55
Ντόναλντ και πάλι Ντόναλτ. Το σύμπαν των παπιών με περιπέτειες στο χρόνο στο χώρο και μη, δεν μπορεί να συγκριθεί με τη νωχελική ζωή σε μια πόλη όπως το Μίκυ Σίτυ ή στα περίχωρα αυτής. Ούτως η άλλως, με παπιά μεγάλωσα. Αν είχε Μίκυ μέσα το Μίκυ Μάους απλά δεν το έπαιρνα!

Rio Blast
08-09-11, 23:00
Χε-χε, απίστευτο ρεύμα ο Ντόναλντ! Και εγώ ψηφίζω Ντόναλντ δαγκωτό, ποτέ δεν συμπάθησα ιδιαίτερα τον Μίκυ ή τον Γκούφη.

caprice
09-09-11, 00:03
Αντιγράφω από τη Βικιπαίδεια:

Ονόματα του Ντόναλτ ανά τον κόσμο
Αραβικές χώρες: Μπατούτα, Βουλγαρία: Πατόκα Ντόναλντ, Δανία: Άντερς Αντ, ΗΠΑ: Ντόναλντ Ντακ, Ινδονησία: Ντόναλ Μπέμπεκ, Ισλανδία: Αντρές Εντ, Ισπανία: Ελ Πάτο Ντόναλντ, Ιταλία: Παπερίνο, Κίνα: Τανγκ Λάο Για, Ουγγαρία: Ντόναλντ Κάτσσα, Σερβία-Κροατία:Πάγια Πάτακ, Σουηδία: Κάλε Άνκα, Φινλανδία: Άκου Άνκα

Ονόματα του Μίκυ ανά τον κόσμο
Βουλγαρία: Μίκυ Μάους, Γαλλία: Μίκυ (προφέρεται Μικέ), Γερμανία, Ελλάδα, ΗΠΑ: Μίκυ Μάους, Ιαπωνία: Mikku Sakku, Ινδονησία: Μίκυ Τίκους, Ισλανδία: Μίκυ Μους, Ισπανία: Ελ Ρατόν Μίκυ, Ιταλία: Τοπολίνο, Κίνα: Μι Λάο Σου, Πολωνία: Μίσζκα Μίκυ, Ρωσία: Μίκυ Μάους, Σουηδία: Μούσε Πιγκ, Τουρκία: Μίκυ, Φινλανδία: Μίκυ Χίιρι

Τον καημένο το Μίκυ. Θα τον ψηφίσω μόνο και μόνο επειδή ο μεγάλος μου γιος λέει: "Μαμά, πάρε μου ένα Μίκυ Μάους" :)

Imgema
09-09-11, 00:18
Ντοναλντ. Εκτος του ότι μου θυμίζει τον εαυτό μου (άφραγκος-τεμπέλης-στραβωμένος-γκαντέμης-γεροπαράξενος) μου αρέσουν οι ιστορίες του πολύ περισσότερο από του Μικυ.

Maddog
09-09-11, 00:26
LOL, ούτε εκλογές σε μπανανία δεν θα "έγερναν" τόσο πολύ. :D :D :D

apositive
09-09-11, 06:17
Ντόναλντ άνετα! Απολαυστικός στις περισσότερες ιστορίες! Ενώ ο χαρακτήρας του απο την στιγμή που έγινε και Φάντομ Ντακ αποκτά αρκετό βάθος!
Τον Μίκυ τον έβρισκα λίγο βαρετό μικρός! Όμως απο την σειρά 'Μίκυ Μυστήριο' και μετά ,τον λάτρεψα!

αριαδνη
09-09-11, 06:25
Ντοναλντ και τα μυαλά στα κάγκελα. Έτσι με φώναζε και η μάνα μου όταν με έπιαναν τα νεύρα μου και φώναζα :))

Τον Μίκυ, να πω την αλήθεια, μικρή τον βαριούμουν 8). Αυτό το σοβαρό που έβγαζε στις περιπέτειές του δεν το μπορούσα!
Μάλιστα και το κριτήριο μου για να αγοράσω, τότε, Μίκυ Μαους περιοδικό ήταν αν θα είχε περισσότερες σελίδες με Ντόναλντ.

Kambia, Kingtiger007, κοιτα να δεις το ακριβως αντιθετο:P , αγόρασα Μικυ, κλασσικά κτλ. οταν οι ιστοριες είχαν περισσότερο χαρακτηρες μικυ μεσα!!

caprice, υποκλίνομαι απλά για τα ονόματα:)! Καλή δουλειά
:clap:
Τελικά αν ο Μικυ εβαζε υποψηφιότητα εναντι του Ντοναλντινιο, ουτε την δική του ψηφο δεν θα εβρισκε και το καταλαβαίνω αφου ο Ντοναλντ εκπροσωπεί πολύ καλύτερα τον μέσο χαρακτήρα αλλά και ο Μικυ είναι ιππότης!!!

βασικα τον Ντοναλντ θα τον ηθελα πιο μαχητικό εναντι του Σκρουτζ που πάντα τον ισοπεδωνει, πάντως μεγάλο πλεονεκτημα τα ταξίδια σε εξωτικά μερη και χαμένους πολιτισμούς !

DINO
09-09-11, 08:07
Έχασα την ευκαιρία να προβλέψω τη σαρωτική νίκη του Ντόναλντ, στην αρχή του thread!
Θεωρώ πως ήταν αναμενόμενο. Δε θα αναφέρω τους λόγους, διότι τα είπατε όλα...

Ντόναλντ και από εμένα, αλλά για λόγους συμπαράστασης στον καψερό το Μίκυ, η ψήφος μου θα πάει σε αυτόν! ;)

metalcandyman
09-09-11, 08:40
Εννοοιται ντοναλντ.θυμαμαι χαρακτηριστηκα μια πολυ αγαπημενη ιστορια που ειχε λιωσει ολη η περιουσια του θειου σκρουτζ και επεσε στο κεντρο της γης και ο κυρος γραναζης κατασκευασε ενα οχημα με το ονομα αυγοπτερο και κατεβηκαν κατω για να βρουν το χρυσαφι.Αν θυμαμαι καλα η ιστορια ηταν σε δυο μερη αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.

krem13
09-09-11, 08:58
Εννοοιται ντοναλντ.θυμαμαι χαρακτηριστηκα μια πολυ αγαπημενη ιστορια που ειχε λιωσει ολη η περιουσια του θειου σκρουτζ και επεσε στο κεντρο της γης και ο κυρος γραναζης κατασκευασε ενα οχημα με το ονομα αυγοπτερο και κατεβηκαν κατω για να βρουν το χρυσαφι.Αν θυμαμαι καλα η ιστορια ηταν σε δυο μερη αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.

όπως το περιγράφεις μου θυμίζει τον "παγκόσμιο διαλύτη",μπορεί να είναι αυτό...

Maddog
09-09-11, 09:45
Απαιτώ ένα δεύτερο poll, Ντόναλντ vs Σκρουτζ!
Πιό ενδιαφέρουσα μάχη θα γίνει. ;)

metalcandyman
09-09-11, 10:36
Φιλε krem13 δεν θυμαμαι τον τιτλο της ιστοριας αλλα ηταν απο της καλητερες που εχω διαβασει.

krem13
09-09-11, 10:43
Φιλε krem13 δεν θυμαμαι τον τιτλο της ιστοριας αλλα ηταν απο της καλητερες που εχω διαβασει.

πάντως αυτό που σου λέω,ήταν του ντον ρόσα και δημοσιεύτηκε στο κόμιξ,εδώ (http://coa.inducks.org/hr.php?normalsize=1&image=http://outducks.org/webusers/webusers/2006/04/gr_kx_0147a_001.jpg) το εξώφυλλο.

@Maddog
ή ακόμα καλύτερα ντόναλντ εναντίον όλων :D !

metalcandyman
09-09-11, 10:55
πάντως αυτό που σου λέω,ήταν του ντον ρόσα και δημοσιεύτηκε στο κόμιξ,εδώ (http://coa.inducks.org/hr.php?normalsize=1&image=http://outducks.org/webusers/webusers/2006/04/gr_kx_0147a_001.jpg) το εξώφυλλο.

@Maddog
ή ακόμα καλύτερα ντόναλντ εναντίον όλων :D !Για να το λες αυτη θα ειναι αλλα ειμαι 100% σιγουρος οτι εγω δεν ειχα στο κομιξ αυτη την ιστορια αλλα η στο κανινικο μικυ μαους η καπου αλλου δεν θυμαμαι και την ειχα πριν το 2000.Φανταστικες ιστορις και με πολλες συνεχειες ηταν η ζωδιακη πετρα και το μυστικο του τοτεμ.

αριαδνη
09-09-11, 11:29
Έχασα την ευκαιρία να προβλέψω τη σαρωτική νίκη του Ντόναλντ, στην αρχή του thread!
Θεωρώ πως ήταν αναμενόμενο. Δε θα αναφέρω τους λόγους, διότι τα είπατε όλα...

Ντόναλντ και από εμένα, αλλά για λόγους συμπαράστασης στον καψερό το Μίκυ, η ψήφος μου θα πάει σε αυτόν! ;)

Με τίποτα δεν θα προεβλεπα την συντριπτική ήττα των Μικυ φανς αφου ειμαι ετοιμη να ετοιμάσω τον καφέ της παρηγοριάς:(!!

Χωρις Μικυ όμως θα αλλωνιζε ο μαυρος πιτ....

angel_grig
09-09-11, 11:54
Ντοναλτ και εγω!Παντα εβρισκα τον Μικυ βαρετο!

iliekater
10-09-11, 11:38
Απαιτώ ένα δεύτερο poll, Ντόναλντ vs Σκρουτζ!
Πιό ενδιαφέρουσα μάχη θα γίνει. ;)
Νομίζω πως πάλι θα έχει εύκολη νίνη ο Ντόναλντ . Πιστεύω πως μία δημοσκόπιση Ντόναλντ ντ Ανιψακίων θα έχει εγαλύτερο ενδιαφέρον :D !

αριαδνη
10-09-11, 12:45
Τα ανηψάκια ειναι ασυναγωνιστα , σκετη γλύκα αλλά κατα την γνωμη μου πάλι Ντοναλντ θα βγει, μεγάλο ρευμα..μεχρι και ο Φοιβος!!

http://www.youtube.com/watch?v=QjN1iaTvNxc&feature=related

μές στα στενά της λιμνούπολης ο Ντοναλντ Ντακ...!!!!;)

Stanfromgreece
10-09-11, 13:19
Ντόναλντ και πάλι Ντόναλντ! Άπλά "θεός"! Κάποτε, είχα πάρει και το "ρολογάκι" που είχε βγεί προσφορά στα "Μίκυ Μάους". Είχα διαλέξει να έχει ταν φάτσα του Ντόναλντ επάνω. Το καντράν ήταν μαύρο, και όποτε ο δείκτης των "sec" έφτανε στο 12 ή στο 6, εμφανιζόταν ο Ντόναλντ σχεδόν "μαγικά"... Δυστυχώς αυτό το ρολόι το έχασα :(

Imgema
10-09-11, 20:16
όπως το περιγράφεις μου θυμίζει τον "παγκόσμιο διαλύτη",μπορεί να είναι αυτό...
Στον παγκοσμιο διαλύτη κατεβαινουν στο κέντρο της γης για να μαζέψουν τον ίδιο τον διαλυτη, όχι το χρυσάφι. Δεν θυμάμαι να κυνδύνευε το χρυσάφι του Σκρουτζ στην συγκεκριμένη ιστορία αλλά όλος ο πλανήτης.

DINO
11-09-11, 21:22
Ρε τι άκουσε ο καημένος ο Μίκυ!
Ατσαλάκωτος, ξενέρωτος, απουσιολόγος!!!

Μάλιστα τώρα που το σκέφτομαι, θα μπορούσε να ξεκινήσει μια σειρά ανεκδότων, αν και δε θα του ταίριαζε, γιατί μαζί του γαλουχήθηκαν γενιές και γενιές...π.χ.
Ο Μίκυ, είναι ικανός, όταν παίζει GTA, να σταματάει στα φανάρια! :biglaugh:

Συγχωρήστε τον ιερόσυλο... Άλλωστε του έδωσα την ψήφο μου... :)

Maddog
11-09-11, 22:51
Άλλωστε του έδωσα την ψήφο μου... :)

Από λύπηση...

don dokken
11-09-11, 23:32
"μαλλον ο Μικυ συμβολιζει τον ανθρωπο που ολοι θα θελαμε να ειμαστε"...
Να μιλατε για παρτη σας!χεχεχε..Ο Μικυ ειναι η επιτομη της πολιτικης ορθοτητας!
Αρα περιττο να αναφερω την προτιμηση μου..

ScarletBeherit
12-09-11, 02:03
Περίεργη επιλογή παιδιά.
Μπορεί ο Μίκυ ώρες ώρες να ακούγεται βαρετός με την πολιτική ορθότητά του και την "τελειότητά" του, αλλά τουλάχιστον δεν τον κοροϊδεύει μια ζωή ένας εξηνταβελονής θείος του, ούτε ξεσπάει στα ανήψια του για τις δικές του ανοησίες. (ειδικά σε πολλές παλαιότερες ιστορίες, άστα βράστα)

Από την άλλη ο Ντόναλντ είναι σχεδόν "δικό μας παιδί", μονίμως άνεργος, κατεργαράκος, αφελής... και έτοιμος να πλακωθεί άμα το απαιτεί η ανάγκη (βλ. Γκαστόνε που τα χρειάζεται κάθε τόσο).
Από ειλικρίνεια και επειδή πάντα τον ένιωθα περισσότερο, ψηφίζω Ντόναλντ.:)

Περίπου ό,τι ειπώθηκε και σ'ένα προηγούμενο post: ο πρώτος είναι αυτός που θα θέλαμε να είμαστε, ενώ ο δεύτερος είναι σε μεγάλο μέρος αυτός που είμαστε ή συμμεριζόμαστε περισσότερο. Ωραίο poll πραγματικά!

DINO
12-09-11, 08:37
Από λύπηση...

Well... Κάτι είναι κι αυτό....
Άλλωστε στις περισσότερες δημοσκοπήσεις που ψήφισα από καρδιάς, ήμουν με τη μειοψηφία...

Joaquin Sorolla
12-09-11, 13:58
Ντόναλντ! Πιο κοντά στο μέσο άνθρωπο. Και τρελό γέλιο.

Ο Μίκυ είναι πιο βαρύς.

mytinyworld
12-09-11, 16:27
Ντόναλντ, γιατί οι ιστορίες του ήταν πιο ανάλαφρες και έβγαζαν γέλιο! Στις ιστορίες του Μίκυ, όλο το γέλιο το έβγαζε ο Γκούφυ, αλλά δεν ήταν πάντα μαζί του αν θυμάμαι καλά.

Stanfromgreece
12-09-11, 19:55
Λοιπόν, κάτι που μόλις αυτό το ΣουΚου το πρόσεξα... Στην κορούλα μου, της έχω πάρει όλο το "σετ" από κουκλάκια με τον Μίκυ, την Μίνι, τον Γκούφη, τον Ντόναλντ και την Νταίζη... Ενώ παίζει με ΟΛΑ, αυτό που προτιμάει να παίρνει μαζί της εκτός σπιτιού, είναι ΜΟΝΟ ο Ντόναλντ!!! Κουφό δεν είναι; Βιβλιαράκια δεν μπορεί να διαβάσει ακόμα (3ων ετών είναι), αλλά τους βλέπει σε DVD. Έχει πολλά Μίκυ Club (δεν μου πολυαρέσουν, λόγω ψευδο-3D),στα οποία δεν παίζει και πολύ ενεργό ρόλο ο Ντόναλντ, όλο ο Μίκυ τα κάνει όλα, αλλά η αγαπημένη της ταινία είναι "Οι 3 σωματοφύλακες"! Εκεί ο Ντόναλντ δίνει πραγματικό ρεσιτάλ!

Uskoke
12-09-11, 22:37
Στον παγκοσμιο διαλύτη κατεβαινουν στο κέντρο της γης για να μαζέψουν τον ίδιο τον διαλυτη, όχι το χρυσάφι. Δεν θυμάμαι να κυνδύνευε το χρυσάφι του Σκρουτζ στην συγκεκριμένη ιστορία αλλά όλος ο πλανήτης.
Και μάλιστα ο Κύρος δοκιμάζει στην αρχή της ιστορίας τον διαλύτη σε ένα μέταλλο που λέγεται "ξεροκεφαλόνιο".
Εγώ ψηφίζω Ντόναλντ!

αριαδνη
12-09-11, 23:05
Ντόναλντ, γιατί οι ιστορίες του ήταν πιο ανάλαφρες και έβγαζαν γέλιο! Στις ιστορίες του Μίκυ, όλο το γέλιο το έβγαζε ο Γκούφυ, αλλά δεν ήταν πάντα μαζί του αν θυμάμαι καλά.

ναι, πολύ καλά θυμάσαι γιατι ο Γκουφυ κάποιες φορες εκτελούσε χρεη εφευρετη ή τυπογραφου με τον γαντζο!και πάντα, μα πάντα αποτυγχαναν...

θανος
15-09-11, 16:03
ψηφισα ντοναλντ γιατι παντα μου ηταν πιο συμπαθης σαν χαρακτηρας ακομα και στα κομιξ οι ιστοριες με τον μικυ ειναι καπως πιο βαριες πιο σοβαρες ενω με τον ντοναλντ ειναι μεσα στον χαβαλε γκαφες ταυτιζεσαι μαζι του οποτε σιγουρα τον προτιμο

Dominion
15-09-11, 17:20
Nτόναλτ γιατί ο Μίκυ (από το 1940 και μετά που ο σχεδιασμός του άλλαξε και έγινε πιο "ανθρωπομορφικός) είναι πολύ politically correct για τα γούστα μου, άσε που δεν έχει κάτι το αστείο, απλά είναι ένα καλοσχεδιασμένο ποντίκι.

atanasio
16-09-11, 13:59
Τους λατρεύω και τους δύο, αλλά ψήφισα Μίκυ, για τη μοναδική φινέτσα του!

Hrysaor
23-12-11, 00:36
Ψηφίζω Ντόναλντ! Από μικρός όποτε προσπαθούσα να κάνω παρόμοιο γκάλοπ όλα τα παιδιά απαντούσαν ότι είμαι λάθος κι η απάντηση είναι "Σκρουτζ"! Πράγματι ο Σκρουτζ τα πιάνει όλα, και Φάντομ Ντακ, και Γκαστόνε και Τζένη κλπ...
Εγώ μικρός διάλεγα να βρω Μίκυ Μάους με τον Μίκυ, λόγω της σπανιότητάς του, πράγματι μοιάζει με απουσιολόγο, αλλά κι εγώ έτσι είμαι! :darkglasses: Μοιάζω όμως και με τον Ντόναλντ, όπως όλη η Ελλάδα! Είμαι αδέκαρος, τεμπελάκος, καλόκαρδος, θύμα, όποτε με θυμάται συγγενής δεν είναι για καλό κλπ...
Ο Μίκυ είχε καταπληκτικές και καθόλου βαρετές ιστορίες, όπως η Μάγκον 777, Το Μυστικό των Κούζκο, Το Άστρο του Νότου, όλα του Σκάρπα! Επίσης Το Σπίτι του Κακού, όπου εμφανιζόταν ο ίδιος ο διάβολος, αν θυμάστε!.. Οι πιο ωραίες πάντως ιστορίες όλων των εποχών έχουν πρωταγωνιστή τον Γκούφυ: Το Σπαθί των Πάγων και Οι Κυρίαρχοι του Γαλαξία! Σωστός?42494

D@redevil
23-12-11, 08:41
Ντόναλντ κι εγώ! :)

Ο πολύ-καθώς-πρέπει-μίστερ-τέλειος Μίκυ, ανέκαθεν με ψιλο-εκνεύριζε!... Δυστυχώς, δε μπορούσες να ταυτιστείς μαζί του, όσο κι αν προσπαθούσες, γιατί υπήρχε ο Ντόναλντ! Το παπί που συμπυκνώνει την έννοια του γκαντέμη μέσα μας!

Γενικά, ο Ντόναλντ έχει μια απίστευτη κυκλοθυμικότητα που τη συναντάς μονάχα σε "καρκινάκια" (στο ζώδιο, ε!)....

ndial
23-12-11, 10:21
Ντόναλντ για εμενα!
πιο αστείος και γκαφατζης!
ο ποντικός (Μικυ) μου εδινε την εντυπωση του "πιο σοβαρου" καρτουν. βεβαια μου αρεσε να διαβαζω τις ιστοριες του.

Solid
18-01-12, 00:11
Όπως είναι προφανές, ψηφίζω Ντόναλντ με απίστευτη ευκολία. Οι λόγοι πολλοί. Υποκειμενικά, έχω πολλά κοινά μαζί του. Αντικειμενικά, είναι ξεκάθαρα πιο αυθεντικός ήρωας από τον Μίκυ, ο οποίος είναι μια χοντροκομμένη εξιδανίκευση, ένα ίνδαλμα του "πολιτικά ορθού" αμερικάνου, καλού ανθρώπου κλπ κλπ. Δεν είναι τυχαίο που είναι η προμετωπίδα της Ντίσνει, αλλά η δημοτικότητα του είναι πολύ χαμηλή σε σχέση με του Ντόναλντ.

BETTY BOOP
15-03-13, 19:25
Μου άρεσαν και οι δύο χαρακτήρες κινουμένων σχεδίων. Όμως έχω μια επιλογή γι' αυτό ψήφισα το Ντόναλντ. Μου άρεσαν οι αντιδράσεις του σε στιγμές αμηχανίας και αυτό δημιουργούσε περισσότερο γέλιο. Ο Μίκυ επειδή ήταν μαύρο ποντικάκι με παραξένευε...

Thor
15-03-13, 19:48
Ντόναλντ και εγώ. ο άλλος είναι εντελώς μούχλας :P

stayros
15-03-13, 21:40
Δυσκολη επιλογη...:wait2:

Ωστοσο...

Ο Μίκυ είναι και βαρετός και πολύ "clean". Τουλάχιστον το παπί ρίχνει και κανά καλό μπινελίκι όταν παραζορίζεται.

...ο γιατρος το εθεσε σωστα!!!:D

Και μιας και απ' οτι βλεπω ο ποντι-(φικας) http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74792&d=1363376199http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=73044&d=1361550016εφαγε ηττα...http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74794&d=1363376200

Και το παπι εχει λογους να χαιρεται...http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=74793&d=1363376200

Ντοναλντ κι απο μενα!!!!;)

metalcandyman
15-03-13, 21:44
Ντοναλντ και απο μενα.Παντα βαριομουνα να διαβαζω ιστοριες με τον μικυ ενω της ιστοριες με τον ντοναλντ της γουσταρα πολυ και ειχαν για μενα πιο πολυ ενδιαφερον.

Σώτος Σώτος
17-03-13, 22:07
ολο αυτο μου το χαλασε η σειρα που εκανε τον Φαντομ Ντακ που παρουσιαζει οτι δεν εκανε οταν ηταν απλως Ντοναλντ
Θα διαφωνήσω φίλε μου για τον Φάντομ Ντακ... Για μένα φαινόταν πολύ συναρπαστική η κρύπτη πίσω από την ντουλάπα, με το ασανσέρ που κατέβαινε στο κρησφύγετο... Άσε που έπαιρνα εκδίκηση για τον ατζαμή και φοβερά γκαντέμη Ντόναλντ...
Και φυσικά ψήφισα, ποιόν άλλον, Ντόναλντ!!!

iliekater
18-03-13, 00:38
Πω πω ! Συντριπτική νίκη !

The_Kopanos
18-03-13, 01:03
Συγνώμη αλλα κατα λάθος ψήφισα μικυ.Θέλω Ντόναλτ.Μπορεί να γίνει η αλλαγή?

Kambia
18-03-13, 01:45
Συγνώμη αλλα κατα λάθος ψήφισα μικυ.Θέλω Ντόναλτ.Μπορεί να γίνει η αλλαγή?

Όχι δεν μπορούμε να το αλλάξουμε :)

The_Kopanos
18-03-13, 10:54
Όχι δεν μπορούμε να το αλλάξουμε :)
Μα γιατί;Αφού έκανα λάθος.Ακυρώστε την ψυφοφορία για να ξαναψηφίσουμε.:biglaugh:

αριαδνη
18-03-13, 14:27
Πω πω ! Συντριπτική νίκη !

ναι σαφεστατη:)
και να σκεφτεί κανείς πως το ποντίκι ήταν ο πρώτος, πρώτος χαρακτηρας Ντισνει!

D@redevil
18-03-13, 14:34
Ναι, αλλά τελικά, τι να τον κάνεις τον σούπερ τέλειο και άμεμπτο Κο Μίκυ? :)

Η αλήθεια είναι ότι όλοι είμαστε λίγο σαν τον Ντόναλντ - με τα ελαττώματα, τις αδυναμίες μας και τη μεγάλη καρδιά! ;)

Γι' αυτό όλοι είμαστε Donald Fans! :D

PAPPOYS
18-03-13, 15:26
ducktales for ever !!!
+1 Ντόναλντ κι από εμένα !!!

Maddog
19-03-13, 00:16
Ούτε εκλογές σε Μπανανία αυτή η ψηφοφορία. :D

αριαδνη
19-03-13, 09:32
Ούτε εκλογές σε Μπανανία αυτή η ψηφοφορία. :D

Μιλάμε αν έβαζαν υποψηφιότητα οι δυο τους για τον δημαρχιακό θώκο της λιμνούπολης , Ο ντόναλντ το έπαιρνε όλο το χαρτί άνετα απο τον πρώτο γύρο:)

Aardvark
19-03-13, 10:04
Mπαα για κανα reality τυπου Big Brother την εχει την πρωτια,για δημαρχος... Μικυ η σιγουρη λυση που θα οδηγησει την Λιμνουπολη στο μελλον.

Thor
19-03-13, 10:16
Mπαα για κανα reality τυπου Big Brother την εχει την πρωτια,για δημαρχος... Μικυ η σιγουρη λυση που θα οδηγησει την Λιμνουπολη στο μελλον.

Θα συμφωνήσω (αν μάλιστα φτιάξει και λίγο την προφορά του και την κάνει κρητική ή βλάχικη...)

Juanita
20-03-13, 10:39
Καλά... εγώ δεν έχω απαντήσει τόσο καιρό σ΄αυτό το θέμα :O;;;

Εννοείται ο Ντόναλντ... ο Μίκυ ήταν πολύ σοβαρός για τα δικά μου δεδομένα και εξακολουθεί να είναι...:coolglasses:

Κάποια στιγμή στα τέλη του '80 διάβασα ένα βιβλίο που ανέλυε το θέμα του "καπιταλιστικού μοντέλου" που προωθούσε η Ντίσνεϋ και προσωρινά όλοι οι ήρωές της είχαν καταβαραθρωθεί από εμένα...
Ε, μετά είδα τον Αλαντίν, http://www.freesmileys.org/emoticons/emoticon-alladin-007.gif (http://www.freesmileys.org/emoticons.php)την Ποκαχόντας, τη -για πολλοστή φορά- Φαντασία, τον Ταρζάν κ.α. οπότε ο Ντόναλντ επέστρεψε πανηγυρικά στο θρόνο του. http://www.freesmileys.org/emoticons/emoticon-cartoon-005.gif (http://www.freesmileys.org/emoticons.php)Μάλιστα, επειδή ως Φάντομ Ντακ είναι μοναδικός προσπαθούσα να μαζέψω ξανά όλες τις παλιές του ιστορίες...

Saulot
20-03-13, 10:46
Donald χωρίς δεύτερη σκέψη, ο Mickey μου άρεσε ΜΟΝΟ στα Μίκυ Μυστήριο, ίσως και στις περιπέτειες του Γκουφυ στα παλιά κόμικ του Δραγούνη.

thanos75
20-03-13, 11:31
Ντόναλντ και από εμένα....και μόνο με τη φωνή του γελούσα

WalkerYannis
20-03-13, 16:59
Κι εγώ τον πάπιο!
Παρότι οι ιταλικές ιστορίες δεν του συμπεριφέρονταν με το δέοντα σεβασμό (υπερβολικά τεμπέλης και κακός με τα ανήψια του) - στις αμερικανικές, ολλανδικές και σκανδιναυικές είναι αυθεντικότερος - τον προτιμώ σαφώς περισσότερο από τον πόντικα, ο οποίος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στα κόμικ έγινε η καρτουνίστικη εκδοχή του Σέρλοκ Χολμς.
Σύμφωνα με δήλωση ενός παλιού στελέχους της Ντίσνευ, "εμπνεόμασταν 1 ιστορία με το Μίκυ και 3 με τον Ντόναλντ".
Επίσης, ούτε σε μένα άρεσαν οι ιστορίες με τον Γκαστόνε.

αριαδνη
04-08-14, 10:19
http://www.playbuzz.com/jonb10/how-well-do-you-know-mickey-mouse
ποσα ξερετε για τον μικυ;

τα δικα μου: 10/15 πολλα αγνοουσα

http://cdn.playbuzz.com/cdn/87cc47f5-74b4-49bc-9b47-297f4d61ab77/e2668719-3b34-406e-822c-23d002aad524.jpg

PT8
04-08-14, 12:27
It could be worse! You've got a decent knowledge of ol' Mickey.

http://www.en.kolobok.us/smiles/artists/cherna/Cherna-facepalm.gif δεν το περίμενα αυτό από εμένα..

Kambia
04-08-14, 14:16
111798
Καλούτσικα τα πήγα

RIO
04-08-14, 15:47
It could be worse! You've got a decent knowledge of ol' Mickey.

http://www.en.kolobok.us/smiles/artists/cherna/Cherna-facepalm.gif δεν το περίμενα αυτό από εμένα..

Το ίδιο μου έβγαλε...:cry:

johnny19818
04-08-14, 19:43
Ψήφισα χωρίς 2η σκέψη Ντόναλντ.

Στο κουίζ μετά βίας 10/15.

Imgema
04-08-14, 21:07
11/15 εγώ, το ένα το πέτυχα μάλλον στη τύχη.

Η τελευταία ερώτηση.... άντε βρες το.

prisma
04-08-14, 22:10
Ντόναλντ... δαγκωτό!

perlastar
05-08-14, 01:34
9/15 μου έβγαλε και "looks like you know Mickey quite well". Πάλι καλά, γιατί δεν ξέρω πολλά και το περίμενα χειρότερο...Όσο για την ψηφοφορία, έστω και καθυστερημένα θα πω Ντόναλντ, αλλά με μικρή διαφορά, γιατί μου αρέσει και ο Μίκυ. Με τον Μίκυ ταυτίζομαι με τη φύση του ντετέκτιβ που έχει, αλλά ο Ντόναλντ είναι πολύ πιο διασκεδαστικός, ειδικά όταν τη λέει στον Σκρουτζ! Από περιέργεια, μάζεψα όλους τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιήσατε για τον Μίκυ και Ντόναλντ (περιορίστηκα κυρίως στα επίθετα, όχι στις πιο αναλυτικές περιγραφές), όσοι απαντήσατε στο θέμα. Για τον Ντόναλντ έχουν ειπωθεί τα χειρότερα ελαττώματα κι όμως τον προτιμάμε, αφού όπως έχει ειπωθεί ήδη, ταυτιζόμαστε με τον ανθρώπινο κι όχι με τον τέλειο. :)

Μίκυ
ευφυής
πολυμήχανος
εργατικός
αξιαγάπητος
υπομονετικός
τελειομανής
μυκονιάτης
βαρετός
clean
σπιτίσιος
άγγιχτος
μπλαζέ
ατσαλάκωτος
ξενέρωτος
απουσιολόγος
βαρύς
politically correct
μούχλας
σούπερ τέλειος
άμεμπτος
σοβαρός

Ντόναλντ
αργόσχολος
φωνακλάς
μπατίρης
αυθεντικός
επιρρεπής
επιπόλαιος
αστείος
περιπετειώδης
ζημιάρης
γκρινιάρης
ξεκαρδιστικός
ανθρώπινος
γκαφατζής
γκαντέμης
άφραγκος
τεμπέλης
στραβωμένος
γεροπαράξενος
απολαυστικός
άνεργος
κατεργαράκος
αφελής
αδέκαρος
καλόκαρδος
θύμα
ατζαμής

αριαδνη
05-08-14, 08:05
Καθησες και μαζεψες όλα τα επίθετα για τους δυο:bow2::beer:
και όμως αρχικα όλα τα χαρακτηριστικά του ντοναλντ τα ειχε ο μίκυ:Dαλλα όταν εγινε ο ντοναλντ αλλαξαν τα πραγματα, ο μικυ έπρεπε πια να είναι ο αμεμπτος της παρέας, το λέει το τεστ και δεν το πίστευα