PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι τηλεοπτικές σειρές που σώζονται στο Αρχείο της ΕΡΤ

bernard.c
26-10-11, 23:01
Καλημέρα σε όλους,

Το τελευταίο διάστημα μαζί με τον ChristosM καταβάλαμε μια συστηματική προσπάθεια προκειμένου να καταγράψουμε τις τηλεοπτικές σειρές (μυθοπλασία) οι οποίες σώζονται σήμερα στο Αρχείο της ΕΡΤ και να πληροφορηθούμε σχετικά με την πρόοδο της καταγραφής, διάσωσης και ψηφιοποίησης του αρχειακού υλικού.

Η έρευνά μας αυτή μας οδήγησε στο να αποκτήσουμε μια πλήρη και ξεκάθαρη εικόνα την οποία θέλουμε να μοιραστούμε σήμερα μαζί σας. Έχοντας αγάπη στο αρχειακό οπτικοακουστικό υλικό, επιλέξαμε την σημερινή ημέρα, Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, για την δημοσίευση των πληροφοριών, διότι σήμερα είναι η Παγκόσμια Ημέρα Οπτικοακουστικής Κληρονομιάς. Όλοι μας εδώ αγαπούμε και σεβόμαστε το αρχειακό οπτικοακουστικό υλικό και έχουμε μεγάλο ενδιαφέρον να μάθουμε τι υλικό σώζεται, σε ποια έκταση και σε ποια μορφή.

Αποτέλεσμα της έρευνάς μας είναι ότι, πέρα από τις τηλεοπτικές σειρές και εκπομπές που σώζονται στο ακέραιο, υπάρχουν και μεμονωμένα επεισόδια κάποιων παλαιών σειρών που έχουν σωθεί στο Αρχείο. Το αρχειακό αυτό υλικό της ΕΡΤ, αφού ψηφιοποιηθεί, γίνεται στη συνέχεια διαθέσιμο για θέαση μέσω του ιστότοπου του Αρχείου της ΕΡΤ: www.ert-archives.gr (http://www.ert-archives.gr)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=39305&d=1319499444

Τα στοιχεία που ακολουθούν λοιπόν είναι αποτέλεσμα αυτής της έρευνας που διενεργήσαμε και τα στοιχεία αυτά έχουν επιβεβαιωθεί από τη Διεύθυνση Μουσείου - Αρχείου της ΕΡΤ, την οποία και ευχαριστούμε θερμά για την θετική ανταπόκριση στην έρευνά μας και για την βοήθεια.

Η Διεύθυνση Μουσείου - Αρχείου μας ενημέρωσε ότι το υλικό που δηλώνεται ότι υπάρχει σε film δεν έχει ταυτοποιηθεί πλήρως ακόμη. Επιπλέον, κινηματογραφημένες τηλεοπτικές σειρές που δεν έχουν ακόμα βρεθεί στο Αρχείο υπάρχει πιθανότητα να ανευρεθούν από την λεπτομερή καταγραφή που βρίσκεται σε εξέλιξη.

Οι τηλεοπτικές σειρές που σώζονται στο Aρχείο της ΕΡΤ είναι (με χρονολογική σειρά) οι ακόλουθες:

* Όπου "film", σημαίνει ότι η σειρά είναι κινηματογραφημένη και σώζεται στο Αρχείο

1972:
Παράξενος ταξιδιώτης (1 επεισόδιο: 1η προβολή 9/3/1973)
Στα δίχτυα της αράχνης (film)

1973:
Αστυνομικές ιστορίες
Ισιδώρα
Στα δίχτυα του τρόμου (film)

1974:
Αληθινές ιστορίες (film)
Γυφτοπούλα
Μεθοριακός σταθμός (2 επεισόδια - τα δύο τελευταία (348ο & 349ο))
Λούνα παρκ (1 επεισόδιο - το τελευταίο (330ο))
Πολεμικές ιστορίες (film)

1975:
Τερέζα Βάρμα Δακόστα (2 επεισοδια)
Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (στην αρχική μορφή των 50 επεισοδίων και στη μορφή των 18 επεισοδίων)

1976:
Γαλήνη
Γιούγκερμαν (1 επεισόδιο: 1η προβολή 20/4/1977 (109ο))
Εκείνες και εγώ (1 επεισόδιο: 1η προβολή 7/6/1977 (54ο))
Μικροί ήρωες (film)

1977:
Μια υπέροχη γλωσσού (2 επεισόδια - το πρώτο και άλλο ένα)
Οι Πανθέοι (2 επεισόδια: το πρώτο και το τελευταίο (100ο))
Ο φωτογράφος του χωριού

1978:
Λεηλασία μιας ζωής
Λεμονοδάσος
Ναυτικές ιστορίες (film)
Ταξιτζής (film)
Η τύχη της Μαρούλας
Φάκελος 38 (film)

1979:
Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια
Εκάτη (film)
Ο συμβολαιογράφος
Το ημερολόγιο ενός θυρωρού (1 επεισόδιο)

1980:
Αστροφεγγιά
Για την τιμή και το χρήμα (film)
Λωξάντρα
Μεθυσμένη πολιτεία
Τα παλιόπαιδα τʼ ατίθασα (13 επεισόδια)
Το φως του αυγερινού (1 επεισόδιο: το πρώτο)

1981:
Οι ακροβάτες
Ο κήπος με τα αγάλματα
Οι κληρονόμοι (1 επεισόδιο)
Οι φρουροί της Αχαίας
Κίτρινος φάκελος
Σκλάβοι στα δεσμά τους
Τʼ ανάποδα
Λούμπεν (film)
Η μάνα
Η μάχη των πελαργών (film)
Το μυθιστόρημα των τεσσάρων (film)
Παράξενα Ελληνικά διηγήματα (film)

1982:
Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες
Οι αξιόπιστοι
Οι απόμαχοι
Αχ αυτοί οι φίλοι μου (film)
Γιάννης και Μαρία
Το γυμνό κορίτσι
Οι δεσμώτες (film)
Οι δικηγόροι
Έλληνες διηγηματογράφοι (film)
Η επιστροφή
Ο ζητιάνος
Τα Λαυρεωτικά
Το μυστικό του άσπρου βράχου (film)
Ορκιστείτε παρακαλώ (24 επεισόδια - ο τρίτος κύκλος της σειράς)
Ρόκκος Χοϊδάς
Ο Καπιταλιστής (film)

1983:
Άγονη γραμμή (film)
Η απέναντι όχθη (film)
Τα αρραβωνιάσματα
Αρχαία σκουριά (film)
Γʼ Χριστιανικό παρθεναγωγείο (film)
Γκασταρμπάιτερ (film)
Η κάθοδος
Ο κατάδικος
Η κυρία Ντορεμί
Η λάμψη των άστρων (1 επεισόδιο: το δεύτερο)
Μαντώ Μαυρογένους
Το μινόρε της αυγής
Τα ξύλινα σπαθιά (film)
Οικογένεια Ζαρντή
Ουράνιο τόξο
Σκληρά καρύδια (film)
Χαμογελάστε παρακαλώ
Καθημερινά (1 επεισόδιο: το πρώτο)
Ιερόσυλοι (1 επεισόδιο)

1984:
Αληθινές ιστορίες
Άννα Πετρή (film)
Ο δικός μας άνθρωπος
Ο θείος μας ο Μίμης
Οι υπάλληλοι
Μέσα από το πλήθος
Μικρές αγγελίες (film)
Το πάθος
Παραμύθια πίσω από τα κάγκελα
Το πάρκινγκ
Προς οφρύνιο
Τοπική εφημερίδα (film)
Χατζημανουήλ

1985:
Ακυβέρνητες πολιτείες
Ο Ανδροκλής και τα λιοντάρια του
Άννα Χ
Η εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη
Η ζωή του Αττίκ
Καπνισμένος ουρανός
Κλέφτες κι αστυνόμοι σε δράση (1 επεισόδιο)
Τα λιονταράκια του κυρʼ Ηλία (6 επεισόδια: τα τελευταία (26o-31o))
Ρεμπέτικο
Στον αργαλειό του φεγγαριού (film)
Οι συμμαθήτριες (film)
Οι συνυπάρχοντες (film)
Χαίρε Τάσο Καρατάσο

* Όπου "film", σημαίνει ότι η σειρά είναι κινηματογραφημένη και σώζεται στο Αρχείο

Η καταγραφή (από εμάς) σταματάει στο 1985. Από το 1986 και έπειτα, μπορούμε ασφαλώς να θεωρήσουμε ως δεδομένο ότι όλες οι Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές (μυθοπλασία) που προβλήθηκαν από την ΕΡΤ και την ΕΡΤ-2 σώζονται στο Αρχείο (επομένως δεν έχει νόημα να τις παραθέσουμε).

Επειδή είναι πιθανό (και εύλογο) να έχετε κάποιες απορίες σχετικά με την παραπάνω λίστα των τηλεοπτικών σειρών, θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε όποιες απορίες έχετε να τις γράψετε εδώ, για να τις συγκεντρώσουμε και να τις απευθύνουμε όλες μαζί στη Διεύθυνση Μουσείου - Αρχείου.

Τέλος, θέλουμε με χαρά να σας πληροφορήσουμε ότι η ΕΡΤ μας επιφυλάσσει αρκετές εκπλήξεις μέσω του επίσημου site www.ert-archives.gr (http://www.ert-archives.gr). Μία από αυτές είναι η ανάρτηση του τελευταίου επεισόδιου (αρ. 330) της θρυλικής σειράς «Λούνα Παρκ».

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=39365&d=1319660937

Πρέπει όμως να επισημάνουμε το εξής: Όλοι μας αγαπούμε το αρχειακό υλικό, όμως πρέπει να έχουμε κατά νου ότι το αρχειακό υλικό της ΕΡΤ ανήκει στην ΕΡΤ, η οποία το διαχειρίζεται σύμφωνα με το πώς πρέπει, καταβάλλοντας δηλαδή τα πνευματικά δικαιώματα όπου αυτά ανήκουν. Δεν μπορεί το υλικό αυτό να τεμαχίζεται, να αλλοιώνεται και να χάνει την αξία του αναρτώμενο σε sites εκτός του επίσημου της ΕΡΤ. Πρέπει όλοι μας να δείχνουμε τον απαιτούμενο σεβασμό προς τους νόμιμους κατόχους και δημιουργούς του υλικού αυτού.

Αυτά από εμάς και το πεδίο είναι ανοιχτό για τις ερωτήσεις σας σε σχέση με το Αρχείο της ΕΡΤ...

Ευχαριστούμε πολύ,

bernard.c & ChristosM

Wally
26-10-11, 23:20
Η συγκεκριμενη λιστα ειναι η χειροπιαστη απαντηση στο βασικο ερωτημα που αφορα την Ελληνικη τηλεοπτικη ιστορια.

Μπραβο στην GRM TV-Team που με απιστευτη επιμονη, διακριτικοτητα, ευγενεια καταφερε ακομα μια φορα οχι μονο να μας εκπληξει αλλα να παρουσιασει κατι μοναδικο.

Ευγε παιδια! Μιλαμε για πραγματικη βομβα.

bambinella 100
26-10-11, 23:22
Αν ειναι αυτη η προαναγγελθεισα εκπληξη, τοτε ειναι σιγουρα πολυ ευχαριστη!

tonytony
26-10-11, 23:27
Πόσα ευχαριστώ να γράψω ρε παιδιά??? Πόσα??? Να είστε όλοι καλά για την έρευνα που κάνατε πραγματικά...Αλλά και πόσο πολύ ΛΥΠΗΘΗΚΑ που δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ επεισόδιο από κάποιες (τι κάποιες...πάρα πολλές!) σειρές...:(

bernard.c
26-10-11, 23:32
Πόσα ευχαριστώ να γράψω ρε παιδιά??? Πόσα??? Να είστε όλοι καλά για την έρευνα που κάνατε πραγματικά...Αλλά και πόσο πολύ ΛΥΠΗΘΗΚΑ που δεν είδα ΚΑΝΕΝΑ επεισόδιο από κάποιες (τι κάποιες...πάρα πολλές!) σειρές...:(

Ο Χρήστος κι εγώ σε καταλαβαίνουμε απόλυτα φίλε tonytony, διότι κι εμείς, μαζί με τη χαρά, νιώσαμε και λύπη για όλα αυτά που έχουν χαθεί (για πάντα...; )

metalcandyman
26-10-11, 23:33
Χιλια μπραβο σε ολους ωσους δουλεψαν για να μας παρουσιασουν αυτο το θεμα.Ειναι πολυ μεγαλο κριμα ομως να μην εχουν καταφερει να σωσουν ολα τα επεισοδια απο εκπληκτικες σειρες οπως ειναι ο παραξενος επισκεπτης,ιεροσυλοι και να εχουν μονο ενα επεισοδιο απ'οτι βλεπω.

katerinak
26-10-11, 23:44
συγχαρητηρια παιδια για το καταπληκτικο εργο σας!!!!!!!!!ευχαριστουμε παρα πολυ!!!!!!!!μαθαμε ποιες σειρες σωζονται στο αρχειο της ΕΡΤ και δεν εχουμε παρα να περιμενουμε την ψηφιοποιηση τους

sunset89
26-10-11, 23:46
Πολύ συγκινητική και σημαντική η προσπάθεια, η λίστα, το αποτέλεσμα, και η αποκλειστικότητα της ομάδας, που με επιμονή και υπομονή κατάφερε να συλλέξει τέτοιες σπάνιες πληροφορίες!!! :D
Ακριβώς στις τελευταίες γραμμές θα συμφωνήσω με ακόμα πιο πολύ με τον Bernard , ότι όλες οι προσπάθειες ψηφιοποίησης υλικού, πρέπει να γίνουν σεβαστές και όχι να καπηλευτούν απο επιτήδειους!!

Πολλά συγχαρητήρια!! :)

katerinak
26-10-11, 23:58
παιδια εχω μια απορια:πως μπορω να δω το τελευταιο επεισοδιο του "λουνα παρκ" (λογω ηλικιας ποτε δεν ειδα ουτε ενα επεισοδιο αλλα βλεπω συχνα να αναφερεται η σειρα σε καποια θρεντς) ;μηπως δεν ανεβηκε ακομα στο αρχειο της ΕΡΤ;Εγραψα στην αναζητηση τον τιτλο αλλα δε βρισκω πουθενα το επεισοδιο,τι κανω λαθος;

bernard.c
27-10-11, 00:02
παιδια εχω μια απορια:πως μπορω να δω το τελευταιο επεισοδιο του "λουνα παρκ" (λογω ηλικιας ποτε δεν ειδα ουτε ενα επεισοδιο αλλα βλεπω συχνα να αναφερεται η σειρα σε καποια θρεντς) ;μηπως δεν ανεβηκε ακομα στο αρχειο της ΕΡΤ;Εγραψα στην αναζητηση τον τιτλο αλλα δε βρισκω πουθενα το επεισοδιο,τι κανω λαθος;

katerinak, τουλάχιστον το τελευταίο επεισόδιο του θρυλικού "Λούνα Παρκ" που κράτησε για 7 ολόκληρα χρόνια και για 330 επεισόδια θα το δεις πολύ σύντομα μέσω της ΕΡΤ! :)

Έχεις δίκιο - το επεισόδιο δεν έχει ακόμα ανέβει στο www.ert-archives.gr, αλλά θα ανέβει άμεσα. Ας έχουμε το νου μας αυτές τις μέρες...

tonytony
27-10-11, 00:06
Στις σειρές που δεν αναφέρονται νούμερα σώζονται ολόκληρες???

katerinak
27-10-11, 00:07
katerinak, τουλάχιστον το τελευταίο επεισόδιο του θρυλικού "Λούνα Παρκ" που κράτησε για 7 ολόκληρα χρόνια και για 330 επεισόδια θα το δεις πολύ σύντομα μέσω της ΕΡΤ! :)

Έχεις δίκιο - το επεισόδιο δεν έχει ακόμα ανέβει στο www.ert-archives.gr (http://www.ert-archives.gr), αλλά θα ανέβει άμεσα. Ας έχουμε το νου μας αυτές τις μέρες...

ευχαριστουμε πολυ για ολα!!! απ οτι καταλαβα οτι δε μπορουμε να δουμε προς το παρον στο ψηφιοποιημενο αρχειο της ΕΡΤ σημαινει οτι υπαρχει καπου και οτι θα ανεβει συντομα στο σαιτ
Οσον αφορα τους ιεροσυλους αν και δεν ειμαι 100% σιγουρη νομιζω οτι τους ειχα πετυχει σε μια επαναληψη αρχες με μεσα δεκαετιας '90 σε καποιο θεσσαλικο καναλι..

circleag
27-10-11, 00:17
Συγχαρητήρια και απο μένα! :)

Μπράβο στο TV-Team του Retromaniax για την καταγραφή του πολυτίμου και ιστορικοί αρχείου της ΕΡΤ!

bernard.c
27-10-11, 00:39
Στις σειρές που δεν αναφέρονται νούμερα σώζονται ολόκληρες???

Πολύ σωστά! Στις σειρές που δεν αναφέρονται νούμερα επεισοδίων σημαίνει ότι σώζονται ολόκληρες :)

tonytony
27-10-11, 00:42
Πολύ σωστά! Στις σειρές που δεν αναφέρονται νούμερα επεισοδίων σημαίνει ότι σώζονται ολόκληρες :)
Ε τότε ας ελπίσουμε κάποτε να δούμε τη Μαντώ Μαυρογένους...

bernard.c
27-10-11, 00:45
Ε τότε ας ελπίσουμε κάποτε να δούμε τη Μαντώ Μαυρογένους...

Ασφαλώς! Και επίσης, τα έστω μεμονωμένα επεισόδια από σειρές όπως ο "Γιούγκερμαν", το "Εκείνες κι εγώ", οι "Πανθέοι", η "Τερέζα Βάρμα Δακόστα", η "Μια υπέροχη γλωσσού" και τόσες άλλες...

... και ας μην λησμονούμε να αναφέρουμε και κάποια από τα πολλά "μικρά διαμαντάκια" του Αρχείου, όπως "Τ’ ανάποδα" του Γιάννη Δαλιανίδη, που είναι σαν να λέμε "Λούνα Παρκ Νο. 2"... Και δεν έχουν προβληθεί και ποτέ...!! :(

konkar
27-10-11, 00:53
Έχει να πέσει πολύυυυ δάκρυ εδώ μέσα όταν ανέβει το τελευταίο επεισόδιο από το Λούνα Παρκ. :D

tonytony
27-10-11, 00:53
Ασφαλώς! Και επίσης, τα έστω μεμονωμένα επεισόδια από σειρές όπως ο "Γιούγκερμαν", το "Εκείνες κι εγώ", οι "Πανθέοι", η "Τερέζα Βάρμα Δακόστα", η "Μια υπέροχη γλωσσού" και τόσες άλλες...

... και ας μην λησμονούμε να αναφέρουμε και κάποια από τα πολλά "μικρά διαμαντάκια" του Αρχείου, όπως "Τ’ ανάποδα" του Γιάννη Δαλιανίδη, που είναι σαν να λέμε "Λούνα Παρκ Νο. 2"... Και δεν έχουν προβληθεί και ποτέ...!! :(
Σωστά! Παράλειψή μου! Αυτό που το πας? Ή τους Φρουρούς της Αχαίας ή τους Ακροβάτες που δεν προβλήθηκαν ποτέ! Ευτυχώς σώζονται καλά κομμάτια αλλά πραγματικά κλαίω:( και για κάποια που δεν υπάρχει ούτε ένα επεισόδιο...Τι να πρωτοαναφέρω...ας μην επαναλαμβανόμαστε...

bernard.c
27-10-11, 01:01
Σωστά! Παράλειψή μου! Αυτό που το πας? Ή τους Φρουρούς της Αχαίας ή τους Ακροβάτες που δεν προβλήθηκαν ποτέ! Ευτυχώς σώζονται καλά κομμάτια αλλά πραγματικά κλαίω:( και για κάποια που δεν υπάρχει ούτε ένα επεισόδιο...Τι να πρωτοαναφέρω...ας μην επαναλαμβανόμαστε...

Παιδιά, μιλήστε και για τις σειρές που θα θέλατε να βλέπατε μέσα στη λίστα, δεν υπάρχει θέμα, κουβέντα κάνουμε... :)

Εκφράστε επίσης τις απορίες σας...

Για να κάνω εγώ την αρχή, θα ήθελα να πω:

1) Από σειρές που θα ήθελα να δω μέσα στη λίστα και δεν είδα είναι πολλές από τις σειρές της ΥΕΝΕΔ, όπως όλοι οι Ξενόπουλοι (πέρα από το "Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες" που σώζεται). Δηλαδή θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν ήξερα ότι σώζονται η "Αφροδίτη", η "Αναδυομένη", οι "Τυχεροί και άτυχοι", οι "Μυστικοί Αρραβώνες", η "Λάουρα", η "Απερίγραπτη" και "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς". Επίσης, η "Γειτονιά μας", το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού", το "Πορφύρα και αίμα" και η "Κραυγή των λύκων"...

2) Θα ήθελα να μάθω: Ποια είναι τα 2 επεισόδια που σώζονται από τον "Μεθοριακό Σταθμό", ποια τα 2 επεισόδια από τους "Πανθέους", κοκ...

Γράψτε κι εσείς τις απορίες και/ή τις σκέψεις σας... :)

johnalepou
27-10-11, 01:17
Μπράβο παιδιά μου! Κάτι που φάνταζε αδύνατον εσείς το καταφέρατε!!!

Σοκαριστική η λίστα!

Εχω τοσες απορίες!

Δηλ. ο Αγνωστος Πολεμος τελικα τπτ ε?Και που βρεθηκαν οι σκηνες?
Και το ΕΝ ΤΟΥΤΩ ΝΙΚΑ που υπηρχε μια φημη οτι σωζοταν ολοκληρο?
O Φώσκολος δλδ βλέπω πετάχτηκε συλλήβδην...

Μα είναι δυνατόν ομως να διασωζονται ολοκληρα τα ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ και ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ? Ειναι αρκετα επεισοδια...Πάλι τυχερή η Δανδουλάκη λόγω φιλμ!

Ειδικά δε οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ που αναφέρετε,ειναι 68 επεισόδια...μου κανει τεραστια εντυπωση

Καλά,ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ διασώζεται ολόκληρος??? Και γιατι δεν τον εδωσαν στα DVD τότε??

Εκείνες κι εγώ 1 επεισόδιο??? Μου φαίνεται απίστευτο οτι θα το δούμε

Πάντως είναι απίστευτο ότι απουσιάζουν αρκετές σειρές που ήταν ολόκληρες με φιλμ οπως Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ και Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ με την Αλιφέρη, ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΑΠΟΡΡΗΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ 27,Η ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ κ.α. Τα σαίνια της ΕΡΤ καταφεραν να εξαφανισουν ακομα και αυτες.

Από το 1978 λείπει η ΕΓΝΑΤΙΑ που λογικά πρέπει να σώζεται αφού είχε μπει σε επανάληψη γύρω στο 1992

Είναι τραγικό πάντως να έχουν διασωθεί καποιες "άκυρες" σειρες οπως ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΛΩΣΣΟΥ και να εχουν χαθει ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ και η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΜΑΛΙΑ...

Επίσης παράδοξο να έχουν διασωθει σειρες του 1981 που δεν βγηκαν ποτε στον αέρα...(φυσικά όσα επεισόδια είχαν προλάβει να γυριστούν)

Ντροπή για άλλη μια φορά στους άθλιους που ευθύνονται για την καταστροφή της τηλεοπτικής μας κληρονομιάς

Α ρε Νόρα γιατι να εχεις κανει τα περισσοτερα στην ΥΕΝΕΔ! Πάνε όλα! Ευτυχως βλεπω ανακαλυψατε οτι σωζεται το ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ οπου ηταν guest,παλι καλα...

Γενικά παιδιά από τη λίστα βλεπουμε οτι εχουν διασωθει σειρές κυρίως του James Paris που ήταν κινηματογραφημένες 100%

Dimitrissss
27-10-11, 01:26
Η Κραυγή των Λύκων πρέπει να σώζεται. Πριν αρκετά χρόνια την είχε προβάλλει τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης με τον τίτλο «Οι Μεγιστάνες».

tonytony
27-10-11, 01:27
Εδώ δε σώζεται το "Τραγουδιστάδες της λευτεριάς" που είναι σειρά του '80 τι να λέμε τώρα...Τα "Λιονταράκια" του ΄85 μόνο 6 επεισόδια??? Ντροπή τους!!! Πάντως πάντα θα κλαίω με μαύρο δάκρυ για την Αλίκη...Πίστευα πως κάποτε θα με αξίωνε ο Θεός να δω έστω "κάτι" από Αμαλία ή Θεατρίνα...Αλλά δυστυχώς κάποιοι δεν είχαν Θεό μέσα τους...(Τι έπαθα βραδιάτικα...:()

bernard.c
27-10-11, 01:28

Σοκαριστική η λίστα!

Εχω τοσες απορίες!

Μα είναι δυνατόν ομως να διασωζονται ολοκληρα τα ΔΙΧΤΥΑ ΤΟΥ ΤΡΟΜΟΥ και ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ? Ειναι αρκετα επεισοδια...Πάλι τυχερή η Δανδουλάκη λόγω φιλμ!

Ειδικά δε οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ που αναφέρετε,ειναι 68 επεισόδια...μου κανει τεραστια εντυπωση

Καλά,ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ διασώζεται ολόκληρος??? Και γιατι δεν τον εδωσαν στα DVD τότε??

Πάντως είναι απίστευτο ότι απουσιάζουν αρκετές σειρές που ήταν ολόκληρες με φιλμ οπως Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΟΙΞΗ και Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ με την Αλιφέρη, ΛΕΣΧΗ ΜΥΣΤΗΡΙΟΥ,ΑΠΟΡΡΗΤΟΣ ΦΑΚΕΛΟΣ 27,Η ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΟΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ κ.α. Τα σαίνια της ΕΡΤ καταφεραν να εξαφανισουν ακομα και αυτες.

Από το 1978 λείπει η ΕΓΝΑΤΙΑ που λογικά πρέπει να σώζεται αφού είχε μπει σε επανάληψη γύρω στο 1992

Είναι τραγικό πάντως να έχουν διασωθεί καποιες "άκυρες" σειρες οπως ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΓΛΩΣΣΟΥ και να εχουν χαθει ΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΤΩΝ ΕΘΝΩΝ και η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΑΜΑΛΙΑ...

Επίσης παράδοξο να έχουν διασωθει σειρες του 1981 που δεν βγηκαν ποτε στον αέρα...(φυσικά όσα επεισόδια είχαν προλάβει να γυριστούν)

Ντροπή για άλλη μια φορά στους άθλιους που ευθύνονται για την καταστροφή της τηλεοπτικής μας κληρονομιάς

Α ρε Νόρα γιατι να εχεις κανει τα περισσοτερα στην ΥΕΝΕΔ! Πάνε όλα! Ευτυχως βλεπω ανακαλυψατε οτι σωζεται το ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ οπου ηταν guest,παλι καλα...

Γενικά παιδιά από τη λίστα βλεπουμε οτι εχουν διασωθει σειρές κυρίως του James Paris που ήταν κινηματογραφημένες 100%

Εύλογες οι απορίες σου johnalepou, τις συγκεντρώνουμε μαζί με τις απορίες άλλων μελών για να τις απευθύνουμε στην ΕΡΤ.

Από αυτά που γράφεις συγκρατώ επίσης ότι πέρα από την Δανδουλάκη και τον James Paris :), "τυχερές" ήταν όντως οι περισσότερες σειρές γυρισμένες σε φιλμ, έναντι αυτών που ήταν γυρισμένων σε 1 ή 2 ίντσες (βίντεο)... Εκεί είναι οι μεγάλες απώλειες.... :(

tonytony
27-10-11, 01:28
Η Κραυγή των Λύκων πρέπει να σώζεται. Πριν αρκετά χρόνια την είχε προβάλλει τοπικό κανάλι της Θεσσαλονίκης με τον τίτλο «Οι Μεγιστάνες».
Φυσικά και σώζεται! Με τον ίδιο τίτλο το είχε προβάλλει και το TRT Λάρισας!

ChristosM
27-10-11, 06:54

Σοκαριστική η λίστα!

Εχω τοσες απορίες!

Πρώτα απ' όλα σ' ευχαριστούμε πολύ Johnalepou, καθώς και όλα τα παιδιά, για τα καλά σου λόγια. Και ο Bernard και εγώ είμαστε ιδιαίτερα συγκινημένοι με αυτό το θέμα και
έχουμε και εμείς αρκετές απορίες ακόμα.
Διαβάζοντας τις δικές σου απορίες και παρατηρήσεις θα ήθελα να σχολιάσω μερικά πράγματα και να απαντήσω σε ορισμένα που γνωρίζω.

Το "Εν τούτω Νίκα" σώζεται ολόκληρο (ναι και τα 116 επεισόδια) αλλά όχι από την ΕΡΤ. Ανάλογη ιστορία είναι το σήριαλ "Η Κραυγή των Λύκων" το οποίο υπάρχει ολόκληρο αλλά όχι στην ΕΡΤ.
Η σειρά "Εγνατία" του 1978 πρέπει να δώθηκε στην ΕΡΤ για μία και μόνο επαναπροβολή το 1992 από τον παραγωγό. Λογικά ο παραγωγός θα την έχει ακόμα.
Όπως βλέπουμε το αρχείο της ΥΕΝΕΔ είναι αυτό που υπέστη την μεγαλύτερη καταστροφή εκείνα τα χρόνια (με την αλλαγή από ΥΕΝΕΔ σε ΕΡΤ-2). Δυστυχώς το κανάλι της ΥΕΝΕΔ είχε πολλές αξιόλογες και ιδιαίτερα δημοφιλείς σειρές. Ίσως και περισσότερες σε αριθμό.

Κάποια κινηματογραφημένα σήριαλ, όπως αυτά που αναφέρεις, είναι πιθανό να βρεθούν στο άμεσο μέλλον μια και η καταγραφή των film συνεχίζεται. Γενικά πιστεύω πως θα ακούσουμε κι άλλα ευχάριστα και η λίστα με τις σωζώμενες σειρές θα μεγαλώσει!

Είναι όντως πολύ κρίμα για τους "Εμπόρους των Εθνών και την "Βασίλισσα Αμαλία" (και πόσες ακόμα σειρές...), όμως η "Υπέροχη Γλωσσού" πρέπει να ήταν αρκετά καλή αν σκεφτούμε πως τα κείμενα της σειράς ήταν του μοναδικού Ψαθά που μας χάρισε την απολαυστική Μαντάμ Σουσού.

Τέλος συμφωνώ και επαυξάνω ότι ήταν έγκλημα που στα μέσα της δεκαετίας του 80 κάποιοι αποφάσισαν να σβήσουν όλες αυτές τις θρυλικές τηλεοπτικές σειρές για λόγους που δεν είχαν σχέση με την "οικονομία"...

Ας μείνουμε όμως στο σημαντικό, ότι σήμερα Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2011 κάποια αγαπημένα τηλεοπτικά προγράμμα "επιστρέφουν" στους τηλεθεατές που τα αγάπησαν.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ τους ανθρώπους του αρχείου της ΕΡΤ που δουλεύουν σήμερα εκεί, χάρη στους οποίους θα τα ξαναδούμε μετά από 30 και πλεον χρόνια. Ανυπομονωωωώ

tsalk
27-10-11, 07:10
Τουλάχιστον καταφέραμε να μάθουμε τι υπάρχει και τι δεν υπάρχει (επίσημα στην ΕΡΤ). Τα συγχαρητήριά μου στον φίλο bernard για την υπομονή και την επιμονή του, αλλά και στον ChristosM για την πολύτιμη βοήθειά του.

Dimitrissss
27-10-11, 07:17
Μία ιστορία που είχα ακούσει πριν πάρα πολλά χρόνια και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματική ή κατά πόσο μεταφέρθηκε αλλοιωμένη, είναι η εξής:

Όταν γύρω στα 1982 - 1983 είχε δοθεί εντολή να σβηστεί «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται», κάποιοι Κρητικοί στην καταγωγή υπάλληλοι της ΕΡΤ πήγαν στο γραφείο του γενικού διευθυντή και του είπαν: Τις πομπίνες με το Χριστός ξανασταυρώνεται δεν θα τις σβήσουμε. Θα τις κάψουμε, την ώρα που θα καίγεται ολόκληρη η ΕΡΤ!

Δεν ξέρω τελικά τι έγινε κι αν το σίριαλ τελικά σβήστηκε ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΡΤ δεν κάηκε.

ChristosM
27-10-11, 07:19
Μία ιστορία που είχα ακούσει πριν πάρα πολλά χρόνια και δεν ξέρω κατά πόσο είναι πραγματική ή κατά πόσο μεταφέρθηκε αλλοιωμένη, είναι η εξής:

Όταν γύρω στα 1982 - 1983 είχε δοθεί εντολή να σβηστεί «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται», κάποιοι Κρητικοί στην καταγωγή υπάλληλοι της ΕΡΤ πήγαν στο γραφείο του γενικού διευθυντή και του είπαν: Τις πομπίνες με το Χριστός ξανασταυρώνεται δεν θα τις σβήσουμε. Θα τις κάψουμε, την ώρα που θα καίγεται ολόκληρη η ΕΡΤ!

Δεν ξέρω τελικά τι έγινε κι αν το σίριαλ τελικά σβήστηκε ή όχι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ΕΡΤ δεν κάηκε.

Φίλε Dimitrissss όπως θα διάβασες παραπάνω «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται» δεν έχει σβηστεί. Και τα 50 επεισόδια της σειράς υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ.

Dimitrissss
27-10-11, 07:29
Φίλε Dimitrissss όπως θα διάβασες παραπάνω «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται» δεν έχει σβηστεί. Και τα 50 επεισόδια της σειράς υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ.

Συνεπώς οι απειλές των Κρητικών έπιασαν τόπο. Μπράβο σύντεκνοι! (αν αληθεύει βέβαια η ιστορία).

johnalepou
27-10-11, 09:16
Είναι πραγματικό σοκαριστικό ότι καταφερατε αυτο το πραγμα Christos kai Bernard! Μπράβο και πάλι μπράβο!

Βεβαίως ας ελπίσω ότι οι ολόκληρες διασωζόμενες σειρες δεν θα ανεβουν μονο στο ιντερνετ,αλλα θα προβληθουν και κανονικά από κάποιο κρατικό κανάλι! Άλλη η χάρη της TV!

lolisman
27-10-11, 09:16
Ενα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ και ενα ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ μέσα από την καρδιά μου για αυτούς που κατάφεραν και θα δούμε ολόκληρα επεισόδια από σερές όπως Λούνα Παρκ , Εκείνες κι εγώ ,Μεθοριακός σταθμός.

:)

caprice
27-10-11, 09:34
Χαίρομαι ιδιαιτέρως που υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που εργάζονται με ανιδιοτελή κίνητρα και πραγματική αγάπη και χωρίς να αποθαρρύνονται από τους δύσκολους καιρούς. Φέρατε εις πέρας bernardc & ChristosM ένα δύσκολο έργο δίνοντας χαρά σε όλους εμάς που μεγαλώσαμε με την ασπρόμαυρη (καταρχήν) τηλεόραση. Πανηγυρίζω για ό,τι διασώθηκε, θλίβομαι για τις απώλειες ..... Ένα μεγάλο ευχαριστώ και από μένα. Επιτέλους και μία ακτίδα φωτός !!!

mhmerotategiatipino
27-10-11, 10:24
Κι εγω σας ευχαριστω παω να συμπληρωσω με τη λιστα μου!!!!Μετροποντικες και ρετροποντικες!!!!!

Rinus Cesar
27-10-11, 10:37
Πω πωωω .... είστε φοβεροίιιιιιι !!! Σαν ψέματα μού φαίνεται ότι μετά από πολλάααα χρόνια θα ξανακούσω το τραγούδι των τίτλων της σειράς Γκασταρμπάιτερ που, όποτε, ως παιδάκι, το άκουγα κοντεύαν να με πιάσουν τα κλάματα .... Ή τα στοιχειωμένα συνθεσάιζερς του Σταμάτη Σπανουδάκη της σειράς "Οι υπάλληλοι" .... Αλλά και όλα τα επεισόδια της "Απέναντι Όχθης" με την πανέμορφη Λίλα Καφαντάρη .... Και πρώτο επεισόδιο από "Φως του Αυγερινού" με Λουκή, Φιλιώ και Μπαρμπα Λια .... και Μάχη των Πελαργών .... και τόσα, τόσα άλλα .... Θα περιμένω πώς και πώς μέχρι να ανεβούν όλα τα σωσμένα στο ψηφιακό αρχείο για να τα τιμήσω δεόντως !!!!

Φυσικά, στεναχωριέμαι κι εγώ που ένα σωρό όμορφα πράγματα, που πέρασαν από τις μικρές μας οθόνες, δεν θα τα ξαναβρούμε μπροστά μας .... Για παράδειγμα, είναι κρίμα που δεν έχει σωθεί τίποτε από το "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς", που, κατά την ταπεινή μου άποψη, περιλαμβάνεται σίγουρα στα 4-5 ωραιότερα σήριαλς που είδαμε στην ελληνική τηλεόραση .... που δεν σώθηκαν ούτε λίγα λεπτά από την "Αργώ" [τηλεοπτική μεταφορά του μυθιστορήματος του Θεοτοκά], τουλάχιστον θα άξιζε να διασωθεί η εισαγωγή με το μελαγχολικό βαλσάκι που έγραψε γι' αυτήν ο Γιάννης Ζουγανέλης, παιγμένο με ένα ξεθωριασμένο ακορντεόν ... ή "Η τελευταία νύχτα της γης", για να μάς "εξάψει" ξανά τη φαντασία για το "τι θα γινόταν αν ο κομήτης του Χάλεϋ συγκρουόταν με τη γη" .... Ή, έστω ένα επεισόδιο από το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού", για να θυμηθούμε ξανά τα κυριακάτικα βραδάκια που το βλέπαμε μαζί με τους γονείς μας και τους παππούδες μας .... ή από τον "Δρόμο", για να ευχαριστηθεί ξανά η ψυχή μας Νίκο Ρίζο ....

Επίσης : Θα μού άρεσε να δω αρχείο με τις σωσμένες αγαπημένες μας παιδικές εκπομπές : Παραμυθάς, Φρίξος και Νέλλη, Άγκυρες και Ρόδες, Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι, Επιχείρηση Ιφιγένεια, Ελάτε τωρα να γίνουμε φίλοι, Θησαυρός της Βαγίας κλπ κλπ κλπ : Απ' όλα αυτά τι έχει σωθεί ??? Με αυτά μεγαλώσαμε και ... θέλουμε να τις δείξουμε και στα δικά μας παιδιά !!!!

Όμως .... ας απολαύσουμε αυτά που έχουμε στη διάθεσή μας και για τα άλλα .... ας μη χάνουμε τις ελπίδες μας !!! Ίσως στο μέλλον να ανακαλυφθεί κάτι και από αυτά που μάς λείπουν .......

johnalepou
27-10-11, 10:39
...και να πούμε ότι είναι πολύ πιθανόν πως χωρίς τις εντατικές προσπάθειες των δύο παιδιών μας να μην βλέπαμε ποτέ το διασωθέν υλικό!

Shock
27-10-11, 10:39
Από τη μια να πω συγχαρητήρια, για άλλη μια φορά, και από την άλλη να παραπονεθώ που με αφήσατε στην απέξω! :cry:

Θέλουμε TV Team στο διοικητικό συμβούλιο της ΕΡΤ ΤΩΡΑ!

ChristosM
27-10-11, 10:45
Μόλις ανέβηκε στο επίσημο site της ΕΡΤ ένα επεισόδιο από "Τα Καθημερινά" του Γιάννη Δαλιανίδη. Καλή αρχή παιδιά!

johnalepou
27-10-11, 10:46
Ολέεεεεεεε πάμε ξεκινήσαμεεε!!!!

ChristosM
27-10-11, 10:48
Ανέβηκε το πρώτο επεισόδιο της σειράς "Το Φως του Αυγερινού" !!!!!!!!!!!!! Τρέξτε...

Aardvark
27-10-11, 10:59
Aπο παιδικες εκπομπες και τηλεοπτικα παιχνιδια τι να γινετε αραγε;
Μιλαμε για τηλεπαιχνιδια με Αλιφερη και Ασπροι γιγαντες, καρτουνς με original μεταγλωτισεις κ.τ.λ κ.τ.λ,ισως oμως να μην εχουν το ιδιο ενδιαφερον προβολης με τις σειρες για μη ρετρολαγνους.
But still.
Xαρηκα με τα "Αναποδα" λυπηθηκα με αλλα,αλλες σειρες περιμενα απο του Δαλιανιδη και αλλες φανερωθηκαν ,anyway ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια απο καταβολης ελληνικου ιντερνετ εφτασε στο τελος του.:thumb:

ChristosM
27-10-11, 11:44
Στο επίσημο site της ΕΡΤ ανεβαίνουν ασταμάτητα νέα βίντεο.

Μόλις ανέβηκε ένα επεισόδιο από τον "Μεθοριακό Σταθμό"!! Θα τρελαθώ! Πάω να (ξανα)χαθώ στα παιδικά μου χρόνια. Ευχαριστούμε ΕΡΤ.

Να το και το λατρεμένο μας "Λούνα Παρκ". Εχω κατασυγκινηθεί...

Μόλις ανέβηκε και το πρώτο επεισόδιο από την κωμική σειρά "Μια υπέροχη γλωσσού" του Δημήτρη Ψαθά !!

bambinella 100
27-10-11, 12:26
Ναι βεβαιως, ευχαριστουμε ΕΡΤ που δεν κατεστρεψες ολοκληρη την τηλεοπτικη πολιτιστικη μας κληρονομια και μας αφησες καποια κομματια της για να' χουμε να πορευομαστε.
Μπερναρ και Χρηστο, σας ευχαριστουμε απο καρδιας για την πρωτοβουλια και το δυναμισμο σας.
Ειμαι πολυ χαρουμενη που προσφατως σας γνωρισα και απο κοντα!!

stakovios
27-10-11, 12:32
Μπράβο στον Μπέρναρντ , στο Χρήστο και σε όλους τους ανθρώπους που βοήθησαν - και συνεχίζουν να βοηθούν- στην ευόδωση αυτής της προσπάθειας. Θα "εκτροχιάσω" λίγο το θέμα του θρεντ και θα ρωτήσω και για τα τηλεπαιχνίδια που πιθανόν σώζονται ή δεν σώζονται στο αρχείο της ΕΡΤ. Ενδεικτικά θα αναφέρω το θρυλικό "Ζωντανό Σταυρόλεξο" (1983-86), το "Λίγο από όλα" με την Αλιφέρη, το "Τυχερή πτήση". Τουλάχιστον να βλέπαμε αποσπάσματα από ένα και μόνο παιχνίδι!

EL GRECO
27-10-11, 12:44
Σας χιλιοευχαριστώ για όλο αυτόν τον κόπο που κάνατε. Η σειρά Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες είναι του Γρηγορίου Ξενόπουλου αν δεν κάνω λάθος. Σας παρακαλώ πείτε μου μπορώ να τη δω και αν ανέβηκε στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ. Θλίβομαι πάρα πολύ για τη Βασίλισσα Αμαλία, τη σειρά που γνώρισα και αγάπησα την Αλίκη, και για τους Ξενόπουλους με τη Νόρα.Μακάρι να υπήρχε έστω ένα επεισόδιο.

Rinus Cesar
27-10-11, 13:09
Ναι βεβαιως, ευχαριστουμε ΕΡΤ που δεν κατεστρεψες ολοκληρη την τηλεοπτικη πολιτιστικη μας κληρονομια και μας αφησες καποια κομματια της για να' χουμε να πορευομαστε.
!!

Πολύ - πολύ σωστά το θέτεις το ζήτημα !!! Για παράδειγμα, ο φίλος πιο πάνω ευχαριστεί την ΕΡΤ που φρόντισε να διασωθούν δύο επεισόδια από το Μεθοριακό Σταθμό !!! Στην πραγματικότητα, όμως, η ΕΡΤ όφειλε να φροντίσει να διασωθούν όλα τα επεισόδια του Μεθοριακού Σταθμού !!! Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε θα τα είχαμε πραγματικά ανάγκη, για να μας θυμίζουν μιαν άλλη Ελλάδα, που τη χαρακτήριζε το ήθος, οι αξίες, η ανθρωπιά, η αξιοπρέπεια και τόσα τόσα άλλα .... μιαν άλλη Ελλάδα που στους καιρούς που διανύουμε τη βλέπουμε σιγά - σιγά να χάνεται :(:(:( .....

Και φυσικά... να μην παραλείψω να πω κι εγώ ένα μεγάλο "ευχαριστώ από καρδιάς" στους συμφορουμίτες που συνέβαλαν σε όλη αυτήν την προσπάθεια .....

ChristosM
27-10-11, 13:29
Πολύ - πολύ σωστά το θέτεις το ζήτημα !!! Για παράδειγμα, ο φίλος πιο πάνω ευχαριστεί την ΕΡΤ που φρόντισε να διασωθούν δύο επεισόδια από το Μεθοριακό Σταθμό !!! Στην πραγματικότητα, όμως, η ΕΡΤ όφειλε να φροντίσει να διασωθούν όλα τα επεισόδια του Μεθοριακού Σταθμού !!! Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε θα τα είχαμε πραγματικά ανάγκη, για να μας θυμίζουν μιαν άλλη Ελλάδα, που τη χαρακτήριζε το ήθος, οι αξίες, η ανθρωπιά, η αξιοπρέπεια και τόσα τόσα άλλα .... μιαν άλλη Ελλάδα που στους καιρούς που διανύουμε τη βλέπουμε σιγά - σιγά να χάνεται :(:(:( .....

Και φυσικά... να μην παραλείψω να πω κι εγώ ένα μεγάλο "ευχαριστώ από καρδιάς" στους συμφορουμίτες που συνέβαλαν σε όλη αυτήν την προσπάθεια .....

Το "ευχαριστώ" φίλε μου το απευθύνω στην σημερινή ομάδα της ΕΡΤ και ειδικότερα στην ομάδα του μουσείου-αρχείου, γιατί χάρη σε αυτούς έχουν σωθεί αυτά τα μεμονωμένα επεισόδια. Δυστυχώς το κακό έγινε πριν από 25 περίπου χρόνια όταν στην ΕΡΤ εργαζόντουσαν άλλοι άνθρωποι, ενδεχομένως λιγότερο ευαίσθητοι και με λιγότερες γνώσεις.
Όμως 25 και 30 χρόνια μετά έρχονται κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι προφανώς έχουν καταβάλει μεγάλη προσπάθεια για να βρούν και να διασώσουν αυτό το σπάνιο, πια, οπτικοακουστικό υλικό και γι αυτό το λόγο πέρα από το "ευχαριστώ" τους αξίζει και ένα μεγάλο μπράβο. Εύχομαι να συνεχίσουν τις αναζητήσεις και να καταφέρουν να βρούν κι άλλο τέτοιο υλικό για όλους εμάς που το αγαπούμε.

tsalk
27-10-11, 13:52
Όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ChristosM το ευχαριστώ ανήκει στους τωρινούς ανθρώπους της ΕΡΤ που προσπαθούν να σώσουν και να αναδείξουν ότι δεν ξεπούλησαν, έσβησαν, πέταξαν οι προκάτοχοι τους (στις αρχές κυρίως της δεκαετίας του 80).
Οι θερμές μας ευχαριστίες σε αυτούς για το εργο που κάνουν και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι, όσο για τους άλλους θα προτιμούσα να μην σχολιάσω καλύτερα.

ΦΑΝΗΣ
27-10-11, 15:28
Επιτέλους θα δούμε τον πρώτο Δόγκανο!!!!!! Η λίστα που αναρτήσατε, θα ψηφιοποιηθεί στο μέλλον ή έχει ήδη ψηφιοποιηθεί?
Υ.Γ. : Συγχαρητήρια για τη δουλειά σας!

atanasio
27-10-11, 15:55
Bernard και Χρήστο, πραγματικά αξίζετε τον έπαινο και τον θαυμασμό για τις επίμονες προσπάθειές σας, που απέδωσαν καρπούς! Και ένα μεγάλο μπράβο στην τωρινή διοίκηση και τους ανθρώπους της ΕΡΤ που προσπαθούν να περισώσουν ό,τι θα έπρεπε να είχαν ήδη περισώσει οι διοικήσεις των προηγούμενων σαράντα ετών (αλήθεια τι να απέγιναν η "Αναδυομένη", οι "Μυστικοί αρραβώνες", η "Μαρίνα Αυγέρη", η "Βασίλισσα Αμαλία", οι "Έμποροι των εθνών", σειρές που πέρασαν πλέον στην περιοχή του θρύλου;) Τέλος, μια απορία: πώς γίνεται να μην υπάρχει στη λίστα ούτε ένα επεισόδιο από τον "Άγνωστο πόλεμο" και το "Εν τούτω νίκα", τη στιγμή που το "Σε χρόνο TV" έχει μεταδώσει σκηνές ολόκληρες από τις παραπάνω σειρές; Και σε τίνος τα χέρια βρίσκονται τα 116 επεισόδια του "Εν τούτω νίκα";

Ευπαλίνος
27-10-11, 16:20
Οι επαινοι και από μενα στους σκαπανεις αυτής της προσπαθειας:). Συντονισαν και τροχιοδρομησαν αυτό που ηταν το απωτερο ονειρο μας, οι μυχιες ελπιδες μας. Από κει και περα: 1 μονο επεισοδιο σωσμενο στον «Παραξενο ταξιδιωτη»; Εστω…! Είναι μια παρηγορια.

Από κει και περα η κραυγη απελπισιας: Που είναι ο «Αγνωστος πολεμος»;:O Να προσθεσω και άλλα αγαπημενα;

-Εν τουτω νικα
-Οι εμποροι των εθνων
-Ο ανθρωπος διχως προσωπο
-Οι Δικαιοι
-Ο ονειροπαρμενος
-Κεκλεισμενων των θυρων
-Η κοκκορομυαλη
-Μυστικοι αρραβωνες

Μια απορια Χρηστο. Όταν λες ότι το «Εν τουτω νικα» σωζεται όχι από την ΕΡΤ τι εννοεις;

Aardvark
27-10-11, 16:39
Ισως απο παραγωγους,σκηνοθετες ,ιδιωτικα τηλεοπτικα καναλια που εχουν αγορασει τα δικαιωματα,ιδιωτες (βλεπε Καθημερινα-Λιονταρακια) κ.τ.λ κ.τ.λ
Αυτο που θελω να πω ειναι να μην απογοητευομαστε αν δεν ειδαμε σειρες στην ,λιστα,ποτε δεν ξερεις...

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
27-10-11, 19:05
Ότι και να πω, παιδιά, είναι λίγο. Οι λέξεις "συγχαρητήρια" ή "ευχαριστούμε" δε λένε τίποτε. Να 'ναι καλά τα παιδιά που έκαναν όλον αυτό τον αγώνα για να μάθουμε επιτέλους τι υπάρχει εκεί στην ΕΡΤ, αλλά και μπράβο στους νυν υπευθύνους που χωρίς να έχουνε την παραμικρή ευθύνη για την καταστροφή του αρχείου δείξανε την ανάλογη ευαισθησία και κατέγραψαν αναλυτικά τι υπάρχει.
Είδα κάποια από τα επεισόδια που ανεβήκανε στη σελίδα της ΕΡΤ και συγκινήθηκα...Αλλά το μέγα ερώτημα παραμένει: Αφού υπάρχει ολόκληρος ο "Χριστός" γιατί δεν προβλήθηκε ποτέ από το '75-'76 και μετά, παρά μόνο τα 18 πετσοκομμένα επεισόδια; Να υποθέσω ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση και προς προβολή; Κάνω αυτή την υπόθεση γιατί το ίδιο συμβαίνει με τη "Γαλήνη" που έχει να παιχθεί πολλά χρόνια και στα DVD που έδωσε η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ η εικόνα είναι συχνά αλλοιωμένη.
Ανυπομονώ να δω τους "Αξιόπιστους" που δεν τους έχω δει ποτέ κι έστω αυτό το ένα επεισόδιο των "Ιερόσυλων" που λατρεύω, αλλά δε θα ξαναδώ ποτέ εξαιτίας κάποιων άλλων "ιερόσυλων"...Χτυπάω το κεφάλι μου που δεν τους έγραψα πριν 10-15 χρόνια που προβληθήκανε σε δύο τοπικά κανάλια της Θεσ/νίκης με τον τίτλο "Αρχαιοκάπηλοι", αλλά...

nick
27-10-11, 19:36
Ευχαριστούμε Bernard και ChristosM για την υπέροχη δουλειά που κάνατε. Σήμερα όντως έχουμε μια πιο σαφή εικόνα για το "περιβόητο" αρχείο της ΕΡΤ. Τουλάχιστον τώρα γνωρίζουμε πάνω - κάτω τι μπορεί κάποια στιγμή να ξαναδούμε.

ChristosM
27-10-11, 20:01
Όλες τις απορίες και τις ερωτήσεις θα τις μαζέψουμε και θα τις απευθύνουμε στην ΕΡΤ.
Προς το παρόν, πέρα από τις πολλές ευχαριστίες σε όλους, θέλω να πω ότι συγκινούμαι ιδιαίτερα που τόσοι άνθρωποι εδώ μοιραζόμαστε σήμερα την ίδια χαρά.

Ο φίλος Aardvark έχει δίκιο. Πιστεύω κι εγώ ότι θα δούμε κι άλλες σειρές να προστίθενται στην λίστα.
Κάποια από τα σήριαλ της πρώτης περιόδου, όπως το "Εν Τούτω Νίκα", τελικά βρίσκονται στα χέρια των παραγωγών και όχι της ΕΡΤ.
Προφανώς οι ίντσες με το πρόγραμμα ανήκαν στις εταιρείες παραγωγής.

Στον φίλο Τάσο Κριτσιωλη θέλω να πω ότι κάποια σήριαλ, όπως οι Ιερόσυλοι, ευτυχώς έχουν "σωθεί" από ιδιωτική πρωτοβουλία. Σε αυτή την περίπτωση μιλάμε για μία ξεχωριστή λίστα σωζώμενων σειρών επίσης σημαντική.

Και πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στα μέλη του φόρουμ που έγραψαν τόσα καλά λόγια. Θα υπάρξει και συνέχεια...

bernard.c
27-10-11, 20:14
Ευχαριστούμε θερμά όλους παιδιά για τα καλά σας λόγια! #)

Μαζί με τον Χρήστο, πέρα από την χαρά που νιώσαμε μόλις συλλέξαμε τα στοιχεία πριν από λίγες μέρες, ήταν μεγάλη μας χαρά να τα μοιραστούμε μαζί σας, γνωρίζοντας πόσο πολύ όλοι αγαπάτε αυτές τις τηλεοπτικές παραγωγές που έγραψαν ιστορία!

Τα πραγματικά ευχαριστώ όμως ανήκουν στους σημερινούς ανθρώπους του Μουσείου - Αρχείου της ΕΡΤ, χάρις στους οποίους καταφέραμε να δούμε σήμερα όλα αυτά τα επεισόδια από τις πολυαγαπημένες μας τηλεοπτικές σειρές των περασμένων δεκαετιών!

Τα υπόλοιπα... τα γράφει ο ChristosM στο παραπάνω μήνυμά του! :)

Τρέχω να δω "Λούνα παρκ", "Μεθοριακό σταθμό", "Μια υπέροχη γλωσσού", "Καθημερινά" και "Το φως του Αυγερινού"!!

katerinak
27-10-11, 21:09
θα ηθελα κι εγω να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να ανεβουν στο αρχειο της ΕΡΤ καποια παιδικα τηλεπαιχνιδια και παιδικες εκπομπες,πολυ θα μου αρεσε να ξαναδω "το καλαθι με τα λαθη" , "τα παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη" και καποιες αλλες παραγωγες της οικογενειας Σοφιανου
Προς το παρον στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ εντοπισα αυτες τις παιδικες εκπομπες:

Ιολη
και μιλαει.. και λαλαει
καραγκιοζης με τον Ευγενιο Σπαθαρη
το καπλανι της βιτρινας
ο κηπος με τα αγαλματα
φρουτοπια

δεν ξερω αν υπαρχουν κι αλλα στη λιστα

peterpapas
28-10-11, 09:58
το φακελλος 38 θυμαμαι, λιγα επεισοδια 13 νομιζω,αλλα ωραιες αστυνομικες υποθεσεις.τα διχτυα της αραχνης,τοτε εκαναν μεγαλη ακροαματικοτητα.αν υπαρχουν και τα 36 επεισοδια θα ειναι η κορυφη αυτων που βρεθηκαν.εγω βεβαια εχω συνδεση 15κβ/δευτ και ειναι ακατορθωτο να δω ζωντανα,μονο απο τορρεντ.δυστηχως.

bambinella 100
28-10-11, 10:52
Ως λατρις του μυστηριου, να ρωτησω κι εγω κατι:
Υπαρχει τιποτα απο τις σειρες, Υποψιες, Οι ενοχοι, Λεσχη μυστηριου;

nikos669
28-10-11, 15:23
ενα μεγαλο Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω και απο μενα παιδια....!!!μπραβο!!!

Dominion
28-10-11, 15:46
Mπράβο στον κόπο των παιδιών!!!

kossyfa
28-10-11, 16:22
Παιδια μπαινω στο αρχειο της ερτ αλλα είναι κενο απο ολες τις εκπομπες γνωριζουμε να συμβαινει κατι με το αρχειο της ερτ; αν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει .

retrofan
28-10-11, 17:22
Βουτιά στον χρόνο η λίστα σας παιδιά:)
Κάτι σα να κάνω ψυχανάλυση ("μιλήστε μου για τις πρώτες αναμνήσεις σας":P)
Διάβαζα και διάβαζα και λίγο ακόμα θα έβγαινα να πάω στο περίπτερο να ζητήσω αυτοκόλλητα για να συμπληρώσω το άλμπουμ μου της Χάιντι:darkglasses:

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις ώρες που δαπανήσατε:)

nasos kolias
28-10-11, 19:29
Ένα πολύ μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ bernard και christosM και από μένα.
Εκπληκτική η προσπάθεια, η επιμονή και το αποτέλεσμα.
Πρωτοπόροι για άλλη μια φορά και συντάκτες ενός καταλόγου ελληνικής τηλεοπτικής ιστορίας.
Κάθε κίνηση και μια ακόμα μεγάλη και ανατρεπτική "έκπληξη".
ΜΠΡΑΒΟ!

vosporos
28-10-11, 21:38
ενα πολυ μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ και στους 2 παιδια ηταν πραγματικα μια εξαιρετικη προσπαθεια,σας ευχαριστουμε

MrRetromemories
29-10-11, 15:01
ο καταλογος που εβγαλε η ΕΡΤ ειναι απογοητευτικος..το μεγεθος του αρχειου (και απο τα δυο καναλια) που εχει "σβηστει" ειναι ανυπολογιστο.το οτι εχει σωθει 1 επεισοδιο απο το "Λουνα Παρκ" ,τον "Μεθοριακο Σταθμο" και τον "Γιουγκερμαν" ενω προβληθηκαν απο τις συγκεκριμενες σειρες εκατονταδες επεισοδια ΔΕΝ λεει απολυτως τιποτα..οι ιδιωτες(αναμεσα σε αυτους και παιδια απο το site) εχουμε υλικο που η ΕΡΤ ΔΕΝ το εχει η ενδεχεται να το εχει αλλα ΔΕΝ ασχολειται κανενας σοβαρα να το διασωσει η να το εκμεταλλευτει αναλογα (ειτε με upload στο site της ΕΡΤ ειτε μεσω της Ραδιοτηλεορασης)..

τα ιδια και χειροτερα ισχυουν και για τις σειρες της δεκαετιας του 80,που υποτιθεται θα επρεπε να υπαρχει σωστη ταινιοθηκη και αρχειοθετηση απο την ΕΡΤ,ομως η "προχειροτητα" πανω στο θεμα και η γενικοτερη πολιτικη τους σε θεματα αρχειου (σβηνουμε τις σειρες της προηγουμενης πολιτικης καταστασης) εφερε το απογοητευτικο αποτελεσμα του ενος επεισοδιου απο τα "Καθημερινα",των 6 τελευταιων απο τα "Λιονταρακια",την εξαφανιση δυο σεζον απο το "Ορκιστειτε Παρακαλω" και τοσων αλλων σειρων που χαθηκαν "περιεργα" (?) ,σβηστηκαν (?) κτλ

το μονο παρηγορο απο τον καταλογο ειναι οτι θα δουμε επιτελους τον Κωνστανταρα στον ρολο του Ζαχου Δογκανου..κατα τα αλλα μια απ τα ιδια και λιγο πολυ γνωστα για οσους ασχολουνται με τον χωρο και ξερουν τι υπαρχει (μεχρι στιγμης) στο αρχειο της ΕΡΤ..ας ελπισουμε οτι στο μελλον θα αποφασισουν να ασχοληθουν σοβαρα με την υποθεση αυτη,να "ξεσκαρταρουν" ολες τις "μπομπινες" και τις U-MATIC κασετες που εχουν(χωρις διαθεσιμο μηχανημα) απο τις αποθηκες τους, με την προσδοκια να βρεθει υλικο που νομιζαμε οτι ειχε σβηστει η χαθει..

ΥΓ1 στο κρατικο καναλι της Πολωνιας (TVP Historia) προβαλλουν καθημερινα ενα ολοκληρο δελτιο ειδησεων απο το παρελθον..αναλογη κινηση δεν εχουμε δει απο την ΕΡΤ ουτε καν στο site(μας εχουν "φλομωσει" απο το 2009 μεχρι σημερα)..αμφιβαλλω εαν υπαρχουν παλια δελτια ειδησεων στην ταινιοθηκη τους και αυτα θα ειναι ελαχιστα..
ΥΓ2 η σελιδα των αθλητικων στο site της ΕΡΤ εχει "βαλτωσει"..εχουν να ανεβασουν απο περυσι,ιδιως η δεκαετια του 80 ειναι "πλημμυρισμενη" με τον μαγικο αριθμο των 15 βιντεο..!!! εκει η κατασταση ειναι ελαφρως καλυτερη,απο το 1982 και μετα τα εχουν ολα,τα "σβησιματα" εντοπιζονται οπως παντα στην σεζον 1978-1981..πειτε κατι και γι αυτα,ΔΕΝ ειναι μονο οι σειρες και οι εκπομπες,ενα μεγαλο μερος των retrofan θελει να δει παλιο ποδοσφαιρο..

drspiros
29-10-11, 15:30

Συμφωνα με την εκπομπη "Το σηριαλ των σηριαλ" (1ο επεισοδιο) η ιστορια ειναι αληθινη, και μαλιστα οι Κρητικοι ειχαν πει με πολλα υποσχομενο υφος "Καζαντζακης δε σβηνεται!" Αλλωστε δεν εχουν περασει πολλα χρονια απο τοτε που ολοκληρη τη σειρα διεθεσε η Ραδιοτηλεοραση στους αναγνωστες της.

bernard.c
29-10-11, 17:41
ο καταλογος που εβγαλε η ΕΡΤ ειναι απογοητευτικος..το μεγεθος του αρχειου (και απο τα δυο καναλια) που εχει "σβηστει" ειναι ανυπολογιστο.το οτι εχει σωθει 1 επεισοδιο απο το "Λουνα Παρκ" ,τον "Μεθοριακο Σταθμο" και τον "Γιουγκερμαν" ενω προβληθηκαν απο τις συγκεκριμενες σειρες εκατονταδες επεισοδια ΔΕΝ λεει απολυτως τιποτα..οι ιδιωτες(αναμεσα σε αυτους και παιδια απο το site) εχουμε υλικο που η ΕΡΤ ΔΕΝ το εχει η ενδεχεται να το εχει αλλα ΔΕΝ ασχολειται κανενας σοβαρα να το διασωσει η να το εκμεταλλευτει αναλογα (ειτε με upload στο site της ΕΡΤ ειτε μεσω της Ραδιοτηλεορασης)..

τα ιδια και χειροτερα ισχυουν και για τις σειρες της δεκαετιας του 80,που υποτιθεται θα επρεπε να υπαρχει σωστη ταινιοθηκη και αρχειοθετηση απο την ΕΡΤ,ομως η "προχειροτητα" πανω στο θεμα και η γενικοτερη πολιτικη τους σε θεματα αρχειου (σβηνουμε τις σειρες της προηγουμενης πολιτικης καταστασης) εφερε το απογοητευτικο αποτελεσμα του ενος επεισοδιου απο τα "Καθημερινα",των 6 τελευταιων απο τα "Λιονταρακια",την εξαφανιση δυο σεζον απο το "Ορκιστειτε Παρακαλω" και τοσων αλλων σειρων που χαθηκαν "περιεργα" (?) ,σβηστηκαν (?) κτλ

Αυτά που γράφεις φίλε MrRetromemories είναι γνωστά:

Εδώ και πολλά χρόνια και συγκεκριμένα ήδη από το 1991 που η Ρένα Θεολογίδου παρουσίασε το "Σήριαλ των σήριαλ" πληροφορηθήκαμε ότι έχουν χαθεί / σβηστεί για πάντα από το Αρχείο της ΕΡΤ πολλά από τα τηλεοπτικά προγράμματα της κρατικής τηλεόρασης (της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2 δηλαδή) - και κυρίως οι τηλεοπτικές σειρές (μυθοπλασία).

Αυτό είναι κάτι που μας έχει όλους στεναχωρήσει, μας έχει εξοργίσει, το έχουμε πολλάκις συζητήσει και το έχουμε πλέον πάρει απόφαση ότι έχει συμβεί...
Και ναι, το έχουμε ξαναγράψει (και μάλιστα πολλές φορές σε αυτό το forum) ότι, ειδικά στο ξεκίνημα της Ελληνικής τηλεόρασης δεν υπήρχε η λογική (και ίσως και τα μέσα) για την τήρηση του αρχείου (αναφέρομαι στην περίοδο 1966-1972 περίπου), αλλά κυρίως ότι αφού ξεκίνησε να τηρείται αρχείο, δυστυχώς στις αρχές με μέσα περίπου της δεκαετίας του '80, από συγκεκριμένες διοικήσεις (που έχουμε σε άλλα σημεία του forum συζητήσει, βάση δημοσιευμάτων του τύπου της εποχής) συντελέστηκε μια μεγάλου βαθμού "σάρωση" του υλικού που είχε "κληρονομηθεί" από τις προηγούμενες διοικήσεις της εταιρίας, με αποτέλεσμα τηλεοπτικές σειρές και των δύο σταθμών (της ΕΡΤ, αλλά κυρίως της ΥΕΝΕΔ), όπως οι Ξενόπουλοι, το "Πορφύρα και αίμα" και άλλες πολλές που είχαν προβληθεί σε επανάληψη (άρα υπήρχαν) μέχρι και τα τέλη του 1981-αρχές του 1982, αλλά και άλλες σειρές ή εκπομπές που δεν ήταν τόσο "τυχερές" ώστε να έχουν προλάβει να προβληθούν σε επανάληψη (βλ. "Πανθέοι", "Μαρία Πάρνη", "Κραυγή των λύκων", "Τα Τετράγωνα των Αστέρων", κοκ) σβήστηκαν για πάντα. Και η "συνήθεια" (ας το πούμε κομψά έτσι) του σβησίματος συνεχίστηκε και με κάποιες σειρές του 1982, του 1983 (βλ. "Καθημερινά" και "Ιερόσυλοι"), του 1984 και του 1985 (βλ. "Λιονταράκια"), επιλεκτικά (και συνήθως με "στόχο" τις περισσότερο επιτυχημένες σειρές!!)

Αυτά όλα μας είναι γνωστά εδώ και πολλά χρόνια και δεν ήρθε να τα ανετρέψει η πρόσφατη λίστα με τις σειρές που υπάρχουν στο Αρχείο της ΕΡΤ (δεν είναι δυνατόν άλλωστε να γίνει αυτό, εκτός αν μπορούσαμε να γυρίσουμε πίσω τον χρόνο!). Το γεγονός όμως ότι σώζεται έστω 1 επεισόδιο από το "Λούνα Παρκ" και τον "Γιούγκερμαν" και 2 επεισόδια από τον "Μεθοριακό Σταθμό", αλλά και 1 επεισόδιο από τον "Παράξενο ταξιδιώτη", 2 επεισόδια από τους "Πανθέους", 2 επεισόδια από την "Υπέροχη γλωσσού", 2 επεισόδια από την "Τερέζα Βάρμα Δακόστα" και 1 από το "Εκείνες κι εγώ", δεδομένης της παραπάνω γνώσης, είναι "θαύμα"! Είναι θαύμα, διότι, έστω με την μορφή "δείγματος", θα μπορέσουμε να (ξανα)δούμε (ήδη μπορέσαμε σε πολλές από αυτές τις περιπτώσεις), ύστερα από τόοοοσα χρόνια, επιτέλους τουλάχιστον ένα ολοκληρωμένο επεισόδιο από την κάθε μία από αυτές τις σειρές, από τις οποίες, είτε δεν έχουμε δει, είτε έχουμε δει μόνο κάποια ολιγόλεπτα αποσπάσματα. Το ότι θα δούμε (ή είδαμε ήδη την Πέμπτη) τουλάχιστον ένα ολοκληρωμένο επεισόδιο σημαίνει ότι θα δούμε τους τίτλους αρχής, την αρχή, την εξέλιξη της υπόθεσης, το τέλος ενός επεισοδίου και τους τίτλους τέλους του. Θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της υπόθεσης (σεναριακά), τις σκηνοθετικές ικανότητες του εκάστοτε σκηνοθέτη, τα σκηνικά, τα κοστούμια, την μουσική, την φωτογραφία, το μοντάζ και φυσικά τις ερμηνείες των πρωταγωνιστών. Θα έχουμε επιτέλους, έστω 1 επεισόδιο σαν δείγμα, βάση του οποίου θα ξέρουμε σε ποια πλαίσια πχ "κινούνταν" το "Λούνα Παρκ", ο "Μεθοριακός Σταθμός" και ο "Γιούγκερμαν". Και αυτό είναι πολύ σημαντικό - και για αυτό είμαστε χαρούμενοι! :)

Από εκεί και πέρα, υλικό υπάρχει και εκτός ΕΡΤ, στους παραγωγούς, στους συντελεστές, στους fans, σε ιδιωτικά αρχεία. Και αυτό είναι πολύ θετικό, διότι κάποιο υλικό μερίμνησαν οι ίδιοι οι πολίτες να το διασώσουν και τα κατάφεραν!

το μονο παρηγορο απο τον καταλογο ειναι οτι θα δουμε επιτελους τον Κωνστανταρα στον ρολο του Ζαχου Δογκανου..κατα τα αλλα μια απ τα ιδια και λιγο πολυ γνωστα για οσους ασχολουνται με τον χωρο και ξερουν τι υπαρχει (μεχρι στιγμης) στο αρχειο της ΕΡΤ..ας ελπισουμε οτι στο μελλον θα αποφασισουν να ασχοληθουν σοβαρα με την υποθεση αυτη,να "ξεσκαρταρουν" ολες τις "μπομπινες" και τις U-MATIC κασετες που εχουν(χωρις διαθεσιμο μηχανημα) απο τις αποθηκες τους, με την προσδοκια να βρεθει υλικο που νομιζαμε οτι ειχε σβηστει η χαθει..

Όσον αφορά την ίδια την ΕΡΤ, αυτό που είναι σημαντικό είναι ότι έχει πλέον καταγράψει ένα μεγάλο μέρος του υλικού που φυλάσσεται στο Αρχείο της και ότι έχει ξεκινήσει σταδιακά να μεταγράφει το υλικό αυτό σε σύγχρονα μέσα, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή η θέασή του μέσω του site του ψηφιακού Αρχείου. Και αυτές οι πολύ σημαντικές ενέργειες έχουν συντελεστεί τα τελευταία χρόνια από τους ανθρώπους του Αρχείου της ΕΡΤ. Λίγη υπομονή λοιπόν και η διαδικασία που έχει ξεκινήσει θα ολοκηρωθεί! Θα μπορούσαμε επίσης να απευθύνουμε την ερώτηση σχετικά με την πρόοδο της καταγραφής του υλικού που σώζεται στο Αρχείο για να έχουμε μια πιο πλήρη ενημέρωση.

ΥΓ2 η σελιδα των αθλητικων στο site της ΕΡΤ εχει "βαλτωσει"..εχουν να ανεβασουν απο περυσι,ιδιως η δεκαετια του 80 ειναι "πλημμυρισμενη" με τον μαγικο αριθμο των 15 βιντεο..!!! εκει η κατασταση ειναι ελαφρως καλυτερη,απο το 1982 και μετα τα εχουν ολα,τα "σβησιματα" εντοπιζονται οπως παντα στην σεζον 1978-1981..πειτε κατι και γι αυτα,ΔΕΝ ειναι μονο οι σειρες και οι εκπομπες,ενα μεγαλο μερος των retrofan θελει να δει παλιο ποδοσφαιρο..

Εδώ, δεν μας βρίσκεις "ειδικούς" επί του θέματος! :) Το κρατάμε και αυτό το ερώτημα (σχετικά με τους παλιούς ποδοσφαιρικούς αγώνες και το αθλητικό αρχείο εν γένει) για να το απευθύνουμε προς την ΕΡΤ.

ChristosM
29-10-11, 17:58
Φίλε MrRetromemories αυτά που γράφεις είναι γνωστά εδώ και πολλά χρόνια και τα έχουμε συζητήσει και κατακρίνει επανειλημένα σε αυτό το φόρουμ. Δυστυχώς κάποιοι ανεγκέφαλοι στα μέσα τις δεκαετίας του '80 έδωσαν εντολή να σβηστούν όλα αυτά τα αγαπημένα στο τηλεοπτιικό κοινό προγράμματα. Αυτά, δε, που υπέστησαν την μεγαλύτερη καταστροφή ήταν τα σήριαλ. Τώρα όμως αυτό που συζητούμε εδώ είναι το γεγονός ότι πολλά χρόνια μετά κάποιοι άλλοι άνθρωποι, υπεύθυνα, με σοβαρότητα και γνώσεις πασχίζουν να διασώσουν ότι μπορούν. Το γεγονός αυτό μόνο χαρά μπορεί να μας δώσει καθώς και ελπίδα. Χάρη σε αυτή την προσπάθεια μπορούμε να ξαναδούμε μερικά από τα πιο αγαπημένα μας σήριαλ, όπως το "Εκείνες και Εγώ", οι "Πανθέοι", το "Λούνα Παρκ", ο "Μεθοριακός Σταθμός", ο Γιούγκερμαν" έστω και μέσα από ένα ή δύο επεισόδια κάτι το οποίο ήταν ξεγραμμένο για πολλά χρόνια. Το κακό έγινε πριν 25 χρόνια. Το καλό γίνεται τώρα.
Όσο για το τι υπάρχει από τα άλλα προγράμματα (παιδικά, τηλεπαιχνίδια, αθλητικά, μουσικά) είναι και δικές μας απορίες τι οποίες και συγκεντρώνουμε για να τις απευθύνουμε όλες μαζί στην διεύθυνση μουσείου-αρχείου.

bernard.c
29-10-11, 18:42
...Επίσης : Θα μού άρεσε να δω αρχείο με τις σωσμένες αγαπημένες μας παιδικές εκπομπές : Παραμυθάς, Φρίξος και Νέλλη, Άγκυρες και Ρόδες, Κόκκινοι Γίγαντες Άσπροι Νάνοι, Επιχείρηση Ιφιγένεια, Ελάτε τωρα να γίνουμε φίλοι, Θησαυρός της Βαγίας κλπ κλπ κλπ : Απ' όλα αυτά τι έχει σωθεί ??? Με αυτά μεγαλώσαμε και ... [B]θέλουμε να τις δείξουμε και στα δικά μας παιδιά !!!!

Aπο παιδικες εκπομπες και τηλεοπτικα παιχνιδια τι να γινετε αραγε;
Μιλαμε για τηλεπαιχνιδια με Αλιφερη και Ασπροι γιγαντες, καρτουνς με original μεταγλωτισεις κ.τ.λ κ.τ.λ,ισως oμως να μην εχουν το ιδιο ενδιαφερον προβολης με τις σειρες για μη ρετρολαγνους...

... Θα "εκτροχιάσω" λίγο το θέμα του θρεντ και θα ρωτήσω και για τα τηλεπαιχνίδια που πιθανόν σώζονται ή δεν σώζονται στο αρχείο της ΕΡΤ. Ενδεικτικά θα αναφέρω το θρυλικό "Ζωντανό Σταυρόλεξο" (1983-86), το "Λίγο από όλα" με την Αλιφέρη, το "Τυχερή πτήση". Τουλάχιστον να βλέπαμε αποσπάσματα από ένα και μόνο παιχνίδι!

... Τέλος, μια απορία: πώς γίνεται να μην υπάρχει στη λίστα ούτε ένα επεισόδιο από τον "Άγνωστο πόλεμο" και το "Εν τούτω νίκα", τη στιγμή που το "Σε χρόνο TV" έχει μεταδώσει σκηνές ολόκληρες από τις παραπάνω σειρές;...

... Είδα κάποια από τα επεισόδια που ανεβήκανε στη σελίδα της ΕΡΤ και συγκινήθηκα...Αλλά το μέγα ερώτημα παραμένει: Αφού υπάρχει ολόκληρος ο "Χριστός" γιατί δεν προβλήθηκε ποτέ από το '75-'76 και μετά, παρά μόνο τα 18 πετσοκομμένα επεισόδια; Να υποθέσω ότι δεν είναι σε καλή κατάσταση και προς προβολή; Κάνω αυτή την υπόθεση γιατί το ίδιο συμβαίνει με τη "Γαλήνη" που έχει να παιχθεί πολλά χρόνια και στα DVD που έδωσε η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ η εικόνα είναι συχνά αλλοιωμένη..

θα ηθελα κι εγω να μαθω αν υπαρχει περιπτωση να ανεβουν στο αρχειο της ΕΡΤ καποια παιδικα τηλεπαιχνιδια και παιδικες εκπομπες,πολυ θα μου αρεσε να ξαναδω "το καλαθι με τα λαθη" , "τα παραμυθια του Ευγενιου Χρυσοβελονη" και καποιες αλλες παραγωγες της οικογενειας Σοφιανου...

Φίλοι μου, σημειώνουμε τα ερωτήματά σας και τα συγκεντρώνουμε για να τα απευθύνουμε στην ΕΡΤ.

... Η σειρά Ανάμεσα σε τρεις γυναίκες είναι του Γρηγορίου Ξενόπουλου αν δεν κάνω λάθος.
Πολύ σωστά! :)

Σας παρακαλώ πείτε μου μπορώ να τη δω και αν ανέβηκε στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ.
Η σειρά αυτή δεν είναι ακόμα διαθέσιμη μέσω του site του Αρχείου της ΕΡΤ. Ξέρουμε όμως πλέον ότι σώζεται, οπότε ελπίζουμε ότι σύντομα θα την ξαναδούμε! :)

Ως λατρις του μυστηριου, να ρωτησω κι εγω κατι:
Υπαρχει τιποτα απο τις σειρες, Υποψιες, Οι ενοχοι, Λεσχη μυστηριου;
Προς το παρόν δεν έχει βρεθεί τίποτα από αυτές τις τρεις σειρές στην ΕΡΤ, για αυτό και δεν είναι στη λίστα.
Για τις "Υποψίες" και τη "Λέσχη μυστηρίου" που ήταν γυρισμένες σε φιλμ, μπορούμε να διατηρήσουμε κάποιες ελπίδες μήπως βρεθούν στην καταγραφή (για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις δύο αυτές σειρές, δες και τα αντίστοιχα ενδιαφέροντα threads στο forum μας).
Για τη σειρά "Ένοχοι" που ήταν γυρισμένη σε βίντεο, μάλλον δεν θα πρέπει να ελπίζουμε εφ' όσον δεν βρέθηκε ήδη... :(

Παιδια μπαινω στο αρχειο της ερτ αλλα είναι κενο απο ολες τις εκπομπες γνωριζουμε να συμβαινει κατι με το αρχειο της ερτ; αν γνωριζει καποιος κατι ας μου απαντησει .
Το πρόσεξα κι εγώ! Το site ήταν "κάτω" από το απόγευμα της Παρασκευής (χθες) μέχρι πριν από κάποιες ώρες. Τώρα όμως έχει επανέλθει!!
Μήπως "υπερφορτώθηκε" από όλους εμάς; :D

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
30-10-11, 00:20
Αυτό με τα αθλητικά μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ, κυρίως λόγω της δουλειάς μου (αθλητικός συντάκτης). Ξέρω ότι κι εκεί έχει σβηστεί πολύ πράγμα, με αποκορύφωμα τον τελικό του Γουέμπλεϊ. Έχω ακούσει τον Βαγγέλη Φουντουκίδη να λέει ότι την επόμενη του αγώνα ζήτησε για το δελτίο κάποια πλάνα και δεν υπήρχε τίποτε!!! Το είχανε σβήσει επιτόπου. Κι όχι μόνον αυτό, αλλά φαντάζομαι και κάποια σπουδαία ματς της Εθνικής (λ.χ. με τους Σοβιετικούς το '77 στο Καυτανζόγλειο και το '79 στη Λεωφόρο, τα τρία παιχνίδια της στο EURO 80 κλπ), ακόμα και "Αθλητικές Κυριακές". Ειδικά από το 77-78 ως το 80-81 έχει γίνει απίστευτο πετσόκομμα, αφού όποτε βάζουν αφιερώματα σ' εκείνη την περίοδο δείχνουνε συνέχεια τα ίδια ματς. Στα πρώτα αθλητικά DVD της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ βάζανε μέχρι και ματς Κυπέλλου, ενώ το σπικάζ ήτανε σύγχρονο και πολλές φορές λανθασμένο.
Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ παλιά "Αθλητική Κυριακή" και θα ήθελα από τα παιδιά αν έχουνε την καλοσύνη να ρωτήσουνε τι ακριβώς υπάρχει από αυτή την εκπομπή κι από παλιούς -κυρίως ασπρόμαυρους- αγώνες...

Ευπαλίνος
30-10-11, 02:55
Επαυξάνω σε αυτά που γράφει ο Τάσος και προσθέτω ερώτημα για τους παλιους Ολυμπιακους αγωνες και τις διοργανωσεις στιβου(Πανευρωπαϊκοι προ του 1990, Βαλκανικοι δεκ. 70 κλπ)

MrRetromemories
30-10-11, 15:07
Αυτό με τα αθλητικά μ' ενδιαφέρει πάρα πολύ, κυρίως λόγω της δουλειάς μου (αθλητικός συντάκτης). Ξέρω ότι κι εκεί έχει σβηστεί πολύ πράγμα, με αποκορύφωμα τον τελικό του Γουέμπλεϊ. Έχω ακούσει τον Βαγγέλη Φουντουκίδη να λέει ότι την επόμενη του αγώνα ζήτησε για το δελτίο κάποια πλάνα και δεν υπήρχε τίποτε!!! Το είχανε σβήσει επιτόπου. Κι όχι μόνον αυτό, αλλά φαντάζομαι και κάποια σπουδαία ματς της Εθνικής (λ.χ. με τους Σοβιετικούς το '77 στο Καυτανζόγλειο και το '79 στη Λεωφόρο, τα τρία παιχνίδια της στο EURO 80 κλπ), ακόμα και "Αθλητικές Κυριακές". Ειδικά από το 77-78 ως το 80-81 έχει γίνει απίστευτο πετσόκομμα, αφού όποτε βάζουν αφιερώματα σ' εκείνη την περίοδο δείχνουνε συνέχεια τα ίδια ματς. Στα πρώτα αθλητικά DVD της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ βάζανε μέχρι και ματς Κυπέλλου, ενώ το σπικάζ ήτανε σύγχρονο και πολλές φορές λανθασμένο.
Θα ήθελα πολύ να ξαναδώ παλιά "Αθλητική Κυριακή" και θα ήθελα από τα παιδιά αν έχουνε την καλοσύνη να ρωτήσουνε τι ακριβώς υπάρχει από αυτή την εκπομπή κι από παλιούς -κυρίως ασπρόμαυρους- αγώνες... επειδη εχω καποια σχετικη πληροφορηση για την "Αθλητικη Κυριακη",στην ταινιοθηκη τους δεν αρχειοθετουσαν ολοκληρη την εκπομπη με τους παρουσιαστες αλλα ΜΟΝΟ τα στιγμιοτυπα των αγωνων της Α εθνικης..οσον αφορα ολοκληρους αγωνες δυστυχως απ οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω,με πασα επιφυλαξη,αφου με την ΕΡΤ δεν μπορεις να εισαι ποτε σιγουρος, ειναι οτι μεχρι και τις αρχες της δεκαετιας του 90 κρατουσαν στο αρχειο τους μονο καποια 20λεπτα(οι σπουδαιοτερες φασεις) απο τους αγωνες και το υπολοιπο του ματς γινοταν "παρελθον",δηλαδη "σβησιμο"..στα πρωτα dvd της ραδιοτηλεορασης το σπηκαζ σε καποιους ποδοσφαιρικους αγωνες ειναι συγχρονο διοτι δεν εχει διασωθει απο την ΕΡΤ ο ηχος της ΕΡΤ 2 που ειχε την αποκλειστικη ζωντανη μεταδοση των ματς..(πχ 1986 ΠΑΟ-Ολυμπιακος 4-0 , 1988 ΠΑΟ-Ολυμπιακος 2-2 κτλ)

αυτο που θα μπορουσαν να κανουν στο site οσον αφορα το αθλητικο αρχειο ειναι να προσθετουν καθημερινα ολα τα στιγμιοτυπα της Α Εθνικης απο το 1981/82 και μετα,οι υπευθυνοι του ert archives εχουν να ανεβασουν βιντεο στο αθλητικο αρχειο απο το καλοκαιρι του 2010!!!!!!..και αναφερω ως αφετηρια το 1981/82 διοτι απο τοτε υπαρχει σχεδον πληρες υλικο με τις φασεις των ποδοσφαιρικων αγωνων του Ελληνικου πρωταθληματος,με εξαιρεση καποιες αγωνιστικες στα μεσα του β γυρου του 1982/83.πριν απο το 81/82 το αρχειο με τις φασεις της Αθλητικης Κυριακης ειναι "φτωχο"..να φανταστειτε απο τα 306 ματς που διεξηχθησαν την σεζον 1979/80 δεν υπαρχει ουτε το 1/3 των αγωνων,ομοιως και για την περιοδο 1980/81..

θα ειναι μια καλη ιδεα να ξεκινησουν με τα στιγμιοτυπα της Αθλητικης Κυριακης σοβαρα και επαγγελματικα οπως εκαναν αντιστοιχα με το σπανιο υλικο(των φιλμ της ΥΕΝΕΔ) που εχουν αναρτησει απο την δεκαετια του 70 οπου εχει πολλους ποδοσφαιρικους αγωνες και συνεντευξεις απο μεγαλους παικτες της εποχης..

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
30-10-11, 16:46
E, κι αυτά τα φιλμάκια της ΥΕΝΕΔ που έβαλαν έχουν απίστευτα λάθη ως προς τις ημερομηνίες, τους αγώνες και τα αποτελέσματα. Τα σύγχρονα σπικάζ στα DVD της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ δεν είναι μόνον από τους τελικούς Κυπέλλου του '86 και του '88, αλλά κι από φάσεις των αγώνων των περιόδων 79-80 και 80-81, όπου μάλιστα έχουνε βάλει και αγώνες Κυπέλλου (συνέβη σε μια περίπτωση και στο DVD 81-82 με το Αιγάλεω-ΟΦΗ).
Άραγε όμως, γιατί οι τελικοί Κυπέλλων του '83 και του '84 υπάρχουνε με την περιγραφή του Αργυρίου που ήτανε στην ΕΡΤ-2; Όσο για τα δικαιώματα των άλλων δύο τελικών, από τη στιγμή που ενωθήκανε τα κανάλια της δημόσιας τηλεόρασης νομίζω ότι πάψανε να ισχύουν οι περιορισμοί...

EL GRECO
30-10-11, 22:04
Φίλε bernard.c σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και για όλα αυτά που έχεις προσφέρει.

vosporos
30-10-11, 22:15
συμφωνω με τις αποψεις των παραπανω για το αθλητικο κομματι του αρχειου,και απλα να παρατηρησω οτι θα ηταν καλο -αν υπαρχουν-βεβαια να ανεβουν και ολοκληρες εκπομπες και οχι απαραιτητα τα στιγμιοτυπα..εαν υπαρχουν φανταζομαι θα ηταν και πιο ευκολο..το παραδοξο ειναι που αναφερουμε συχνα ποσα σηριαλ η αλλες εκπομπες για χαρη του αθλητικου τμηματος εχουν σβηστει,ωστοσο οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο mr retromemories σε προηγουμενη αναφορα του στο site εχουν ανεβει μονο 15!!! εκπομπες και αυτες οχι τοσο παλιες..

MrRetromemories
31-10-11, 01:25
E, κι αυτά τα φιλμάκια της ΥΕΝΕΔ που έβαλαν έχουν απίστευτα λάθη ως προς τις ημερομηνίες, τους αγώνες και τα αποτελέσματα. Τα σύγχρονα σπικάζ στα DVD της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ δεν είναι μόνον από τους τελικούς Κυπέλλου του '86 και του '88, αλλά κι από φάσεις των αγώνων των περιόδων 79-80 και 80-81, όπου μάλιστα έχουνε βάλει και αγώνες Κυπέλλου (συνέβη σε μια περίπτωση και στο DVD 81-82 με το Αιγάλεω-ΟΦΗ).
Άραγε όμως, γιατί οι τελικοί Κυπέλλων του '83 και του '84 υπάρχουνε με την περιγραφή του Αργυρίου που ήτανε στην ΕΡΤ-2; Όσο για τα δικαιώματα των άλλων δύο τελικών, από τη στιγμή που ενωθήκανε τα κανάλια της δημόσιας τηλεόρασης νομίζω ότι πάψανε να ισχύουν οι περιορισμοί... η περιγραφη του Αργυριου των τελικων 83 και 84 υπαρχει στην ΕΡΤ διοτι προφανως καποιος διεσωσε το υλικο με τον φυσικο ηχο η υπαρχουν οι κοπιες των τελικων απο το αρχειο της ΕΡΤ 2..παντως ο τελικος του 1983 μεταξυ ΑΕΚ-ΠΑΟΚ ειναι σε κακο χαλι,δεν εχει ουτε καν χρωματα και με πολυ "χιονι"..οσον αφορα το ματς κυπελλου Αιγαλεω-ΟΦΗ προφανως μπηκε απο λαθος στο μονταζ..την ωρα που εκαναν την διαλογη του ματς υπηρχε στην "μπομπινα" το συγκεκριμενο παιχνιδι και αυτος που ειχε επιφορτιστει την επιλογη των αγωνων ΑΓΝΟΟΥΣΕ οτι ηταν ματς κυπελλου η εστω να γνωριζει οτι το Αιγαλεω εκεινη την σεζον αγωνιζοταν στη Β εθνικη..!! αυτο για να καταλαβετε το μεγεθος της "ασχετοσυνης","προχειροτητας" που χαρακτηριζει μεγαλη πλειοψηφια του εμψυχου δυναμικου της δημοσιας τηλεορασης..

nkatech
31-10-11, 01:34
Αφού ευχαριστησω και συγχαρω με τη σειρα μου τα παιδια για την προσπαθεια λεω να το "τραβηξω" λιγο παραπανω και να προτεινω εφοσον εγινε η αρχη και μπαινει μια σειρα στο τι υπαρχει και τι δεν υπαρχει στο αρχειο της ΕΡΤ και καταλαβαινω οτι στο αρμοδιο τμημα εργαζονται ανθρωποι με υπευθυνοτητα και μερακι σε αντιθεση με τους προ 30ετιας συναδελφους τους να δουμε τι μπορουμε να μαζεψουμε απο τις ιδιωτικες συλλογες. Και εξηγουμαι. Διαβαζω σε διαφορα posts η ταδε σειρα υπαρχει ολοκληρη η δεινα σειρα παιχτηκε το 1992 πχ απο ιδιωτικο καναλι να τα βαλουμε ολα αυτα κατω να κανοθμε μια λιστα και μιας και υπαρχει πλεον ανοιχτος διαυλος επικοινωνιας με σωστους ανθρωπους στην ΕΡΤ να τα δουμε και ψηφιοποιημενα στο αγαπημενο μας οπως παει να γινει ert-archives. Ειμαι απολυτως σιγουρος οτι αν γινει τελικα και φτασουμε μεχρι τελους τα αποτελεσματα θα ειναι "τρομακτικα" με την καλη εννοια βεβαια................. Λοιπον ??? Τι λετε??

mhmerotategiatipino
31-10-11, 09:41
Δηάδη ολα τα αλλα σηριαλ σβηστηκαν και διαγραφηκαν η επειδη η ερευνα ειναι σε εξελιξη θεωρειται αυθαιρετο συμπερασμα;
Επισης οι σειρες: Στα διχτυα της αραχνης, Στα διχτυα του τρομου, Ισιδωρα, Μαχη των πελαργων ειχαν γυριστει και προβληθει μονταρισμενες σε ταινια. Αυτεες τις ταινιες τις εχω στην κατοχη μου.

thanos75
31-10-11, 10:43
Έλειπα εκτός Αθήνας από την Πέμπτη και μόλις μπήκα στο site μετά από 4 ημέρες και ειλικρινά όχι απλά μου φτιάξατε την ημέρα, αλλά δεν ξέρω και εγώ τί άλλο, διαβάζοντας τα πορίσματα της έρευνας:). Τί άλλο και εγώ να πω πέρα από χίλια μπράβο!!! Όταν υπάρχει ενδιαφέρον και καλοπροαίρετη διάθεση εκατέρωθεν, νομίζω πως γίνονται θαύματα! Χίλια ευχαριστώ από καρδιάς bernard & Χρήστο. Κατορθώσατε έναν άθλο και ένα σημαντικό έργο ζωής με δική σας πρωτοβουλία Επίσης να πούμε και μια καλή κουβέντα και για την ΕΡΤ που μέσα σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς, κάποιοι υπάλληλοί της έχουν το μεράκι και ανεβάζουν με πυρετώδεις ρυθμούς στο archives έστω και αυτά τα λίγα σωσμένα επεισόδια σπουδαίων σειρών! Νομίζω πως όλα τα βράδια αυτής της εβδομάδας θα τα περάσω βλέποντας αυτές τις σειρές! ;) Παράλληλα καλό θα ήταν αυτή η δουλειά να παρακινήσει παραγωγούς, σκηνοθέτες, ηθοποιούς, και άλλους γενικά ανθρώπους του χώρου που ενδεχομένως έχουν αρχειακό υλικό που δεν έχει η ΕΡΤ, ώστε να ανοίξει ένας δίαυλος συνεργασίας μαζί της προκειμένου στο μέλλον να βρεθεί κι άλλο υλικό που θεωρείται χαμένο. Υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις πως υπάρχει κι άλλο υλικό, πέρα από αυτό που η "σκαπάνη" της ΕΡΤ κατάφερε (και μπράβο της δεδομένου και του κλίματος των ημερών) και εντόπισε στους αρχειακούς της χώρους!

krios
02-11-11, 12:58
Τώρα το είδα. Χιλιάδες συγχαρητήρια και από μένα. Τρομερή δουλειά, ευχαριστούμε πάρα πολύ!

tsalk
12-11-11, 20:38
Συγκινήθηκα πάρα πολύ βλέποντας το προτελευταίο επεισόδιο του Μεθοριακού Σταθμού σαν ολοκληρωμένο επεισόδιο γιατί κάποια αποσπάσματα του όπως έχει ήδη αναφερθεί σε σε προηγούμενο πόστ είχαν προβληθεί το 1991 από την εκπομπή Το σήριαλ των σήριαλ, φυσικά την ίδια συγκίνηση είχα βλέποντας και το τελευταίο επεισόδιο του Λούνα Πάρκ. Δυστυχώς από όλες αυτές τις θρυλικές σειρές έχουν μείνει ελάχιστα πράγματα που τουλάχιστον μας έδωσε η ΕΡΤ μετά από τόσα χρόνια την δυνατότητα να τα ξαναδούμε και οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ για αυτό ελπίζοντας βέβαια και σε ανάλογη συνέχεια από μεριάς της γιατί όπως τελικά αποδείχτηκε σώθηκαν μεμονομένα επεισόδια από σειρές που θεωρούσαμε τελείως χαμένες και αναφέρομαι στον Γιούγκερμαν και στο Εκείνες και εγώ που τελικώς έχουν σωθεί από ένα επεισόδιο που θέλω να πιστεύω ότι θα δούμε σύντομα μέσω του ψηφιακού αρχείου.
Επίσης μεγαλύτερη είναι η έκπληξή μας βλέποντας να υπάρχουν ακόμα στο αρχείο σειρές που δεν προβλήθηκαν ποτέ και κόπηκαν από την τότε διοίκηση της ΕΡΤ (και αναφέρομαι για πριν από 30 χρόνια). Θυμίζω ότι οι σειρές αυτές είναι Τα Ανάποδα του Γιάννη Δαλιανίδη, Ο Κίτρινος Φάκελος και Οι Φρουροί της Αχαίας του Γιώργου Μιχαηλίδη, Οι σκλάβοι στα δεσμά τους του Αντώνη Τέμπου και ο Καπιταλιστής του Γιώργου Πετρίδη.
30 Χρόνια μετά νομίζω ότι έχει έρθει η ώρα να τις δούμε (αφού κατάφεραν και έμειναν στο αρχείο).

tonytony
12-11-11, 21:10
Πολύ σωστά Άλκη και στις "κομμένες σειρές" που αναφέρεις να συμπληρώσω και τους "Ακροβάτες" που (νομίζω ) και αυτή υπάρχει...

washcloud
16-11-11, 23:26
...μόλις διάβασα το σενάριο του "Καπιταλιστή" στην RetroDB κι εύχομαι να μπει σύντομα στο βραδυνό πρόγραμμά της με επαναλήψεις πρωί-μεσημέρι, που να συνεχιστούν καθημερινά για χρόνια, μετά το πέρας της σειράς...

bernard.c
28-11-11, 22:50
Με μεγάλη συγκίνηση, παραθέτω το μήνυμα του επί 7 χρόνια σκηνοθέτη των 349 επεισοδίων της σειράς "Μεθοριακός σταθμός", κ. Γιώργου Πετρίδη, σχετικά με το ανέβασμα του προτελευταίου (348ου) επεισοδίου της σειράς στο site της ΕΡΤ:

http://www.ert-archives.gr/V3/public/main/page-assetview.aspx?tid=90937&autostart=0

"Είδα με απέραντη λαχτάρα και χαρά το προτελευταίο επεισόδιο του «Μεθοριακού Σταθμού» και όχι μόνο συγκινήθηκα αλλά δάκρυσα. Και ήταν φυσικό. Ήταν σα να έβρισκα ένα από τα χαμένα μου «παιδιά» μετά από 29 ολόκληρα χρόνια. Περιμένω με λαχτάρα να δω και το «στερνοπαίδι» μου και θα τα ξαναπούμε. Και μια λεπτομέρεια: Στο επεισόδιο που είδαμε, το προτελευταίο, υπήρχε μια έντονη συγκίνηση από όλους όσους έπαιζαν γιατί ήξεραν πως με το επόμενο θα τελείωνε η σειρά. Προσπαθούσαν όλοι να μη φαίνεται η συγκίνηση αλλά για εμένα ήταν φανερή και μόλις το είδα θυμήθηκα το κλίμα που επικρατούσε στο πλατό.

Χαίρομαι ειλικρινά που με την έμπρακτη αγάπη σας για το παρελθόν προσφέρετε και σε εμάς τους παλιότερους μεγάλη συγκίνηση. Να είστε όλοι καλά.

Γιώργος Πετρίδης
27 Νοεμβρίου 2011"

Mandrake
22-12-11, 03:54
Μπράβο κι από μένα για την καλή δουλειά που κάνατε! Προσωπικά θα ήθελα να μάθω για τηλεοπτικές σειρές που δεν αναφέρονται πουθενά. Θα ήθελα να ρωτήσω, λοιπόν, εάν υπάρχουν τηλεοπτικές σειρές που έχουν θεατρικές παραστάσεις όπως:
1. "Το Μεγάλο Θέατρο"/"Το Θέατρο Του Σαββάτου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF_ %CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF) ('71-'74)
2. "Το Μεγάλο Τηλεοπτικό Θέαμα"/"Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%80%CF%84%CE%B9%C E%BA%CF%8C_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CE%BC%CE%B1) ('74-'76)
3. "Το Μικρό Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C_%CE%B8 %CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF) ('71-'74)
4. "Το Μονόπρακτο Της Πέμπτης" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81% CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%BF_%CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A0% CE%AD%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%B7%CF%82) ('72)
5. "Το Θέαμα Της Τετάρτης" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CE%BC%CE%B1_%CF%84 %CE%B7%CF%82_%CE%A4%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%84% CE%B7%CF%82) ('74-'75)
6. "Παγκόσμιο Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%B9%C E%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF) ('75)
7. "Το Θέατρο Της Δευτέρας (1972)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD% CF%81%CE%B1%CF%82_%281972%29) ('72-'73)
8. "Το Θέατρο Της Δευτέρας (1997)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%94%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%AD% CF%81%CE%B1%CF%82_%281997%29) ('97)
9. "Οι Νέοι Στο Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CE%B9_%CF%83%CF%84 %CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF) ('89)
10. "Βραδιά Θεάτρου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%92%CF%81%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC_%CE%B8%CE%B5% CE%AC%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85) ('94-'95) (αν και από αυτό έχει ήδη κυκλοφορήσει θεατρική παράσταση, αν θυμάμαι καλά, απ' την "Ραδιοτηλεόραση")
11. "Το Θέατρο Στην ΕΤ-1" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%95%CE%A4-1) ('97-2000)
12. "Παιδικό Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B8% CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_%281976%29) ('76)
13. "Το Θέατρο Των Νέων" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%BD%CE%AD%CF%89%CE%BD) ('73-'74)
14. "Το Θέατρο Της Κυριακής" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1% CE%BA%CE%AE%CF%82) ('78)
15. "Το Θέατρο Της Εβδομάδος" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%B5%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC% CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%82) ('73)
16. "Ο Θίασος Της Κυριακής" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B8%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%BF%CF%82_%CF%84 %CE%B7%CF%82_%CE%9A%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B1%CE%BA% CE%AE%CF%82) ('75)
17. "Από Την Κωμωδία Στο Δράμα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%B7%CE%BD_%CE%BA%CF%89 %CE%BC%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1_%CF%83%CF%84%CE%BF_ %CE%B4%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%B1) ('75-'80)
18. "Ελληνικό Και Ξένο Μονόπρακτο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C_% CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BE%CE%AD%CE%BD%CE%BF_%CE%BC% CE%BF%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE %BF) ('79-'81)
19. "Το Σημερινό Θέατρο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9% CE%BD%CF%8C_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF) ('80)
20. "Ελληνικά Παραμύθια" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_% CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%B9%CE %B1) ('75-'76)

Τηλεοπτικές σειρές με θέατρο σκιών όπως:
1. "Καραγκιόζης... Καραγκιόζης" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B9%CF%8C%C E%B6%CE%B7%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE %BA%CE%B9%CF%8C%CE%B6%CE%B7%CF%82) ('83)
2. "Και Μιλάει Και Λαλάει" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CE%B1%CE%B9_%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%AC%CE%B5% CE%B9_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BB%CE%B1%CE%BB%CE%AC% CE%B5%CE%B9) ('95)

Αλλά και παιδικές τηλεοπτικές σειρές και κουκλοθέατρο όπως:
1. "Ο Μπάρμπα Μυτούσης" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%9C%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%BC%CF%80%CE%B1_ %CE%9C%CF%85%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%83%CE%B7%CF%82) ('66)
2. "Ντενεκεδούπολη" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9D%CF%84%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CE%B5%CE%B4%C E%BF%CF%8D%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7) ('83)
3. "Γύρω-Γύρω Όλοι" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CF%8D%CF%81%CF%89-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89_%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9_ %281988%29) ('88-'89)
4. "Το Παραμύθι Των Μεγάλων" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%93%CF%8D%CF%81%CF%89-%CE%B3%CF%8D%CF%81%CF%89_%CF%8C%CE%BB%CE%BF%CE%B9_ %281988%29) ('82-'83)
5. "Μια Φορά Κι Έναν Καιρό (1976)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%B1_%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC_%CE%BA %CE%B9_%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CE%BD_%CE%BA%CE%B1%CE%B9 %CF%81%CF%8C_%281976%29) ('76-'77)
6. "Τα Παραμύθια Του Ευγένιου Χρυσοβελόνη" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D% CE%B8%CE%B9%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%95%CF%85% CE%B3%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%BF%CF%85_%CE%A7%CF%81%C F%85%CF%83%CE%BF%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%8C%CE%BD%CE% B7) ('86)
7. "Παραμύθια Για Μικρούς Και Μεγάλους" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%B9%C E%B1_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%C E%BF%CF%8D%CF%82_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BC%CE%B5%C E%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82) ('82)
8. "Παιδική Χαρά (1970)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CF%87% CE%B1%CF%81%CE%AC_%281970%29) ('70)
9. "Άνθρωποι Και Κούκλες" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%86%CE%BD%CE%B8%CF%81%CF%89%CF%80%CE%BF%CE%B9_% CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CE%BA%CE%BB%C E%B5%CF%82) ('82)
10. "Οι Περιπέτειες Του Μαϊντανούλη" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CE%B9_%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%80%CE%AD% CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82_%CF%84%CE%BF%CF%85_% CE%9C%CE%B1%CF%8A%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF %8D%CE%BB%CE%B7) ('83)
11. "Μαριονέττες" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%84%C F%84%CE%B5%CF%82) ('79)
12. "Ψαροκωστούλα Αγάπη Μου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A8%CE%B1%CF%81%CE%BF%CE%BA%CF%89%CF%83%CF%84%C E%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B1_%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CF%80%CE %B7_%CE%BC%CE%BF%CF%85) ('91-'92)
13. "Λαϊκές Ιστορίες Απ' όλο Τον Κόσμο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9B%CE%B1%CF%8A%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B9%CF%83% CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82_%CE%B1%CF%80%2 7_%CF%8C%CE%BB%CE%BF_%CF%84%CE%BF%CE%BD_%CE%BA%CF% 8C%CF%83%CE%BC%CE%BF) ('82-'83)
14. "Ο Παραμυθάς" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CF%85%CE%B8% CE%AC%CF%82_%281978%29) ('78-'8?)
15. "Ουράνιο Τόξο (1986)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F%CF%85%CF%81%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%BF_%CF%84% CF%8C%CE%BE%CE%BF_%281986%29) ('86-'89)
16. "Φώτα Παρακαλώ" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A6%CF%8E%CF%84%CE%B1_%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1% CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8E) ('88-'89)
17. "Πατατούφ" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%8D%CF%86) ('83-'85)
18. "Η Ελληνική Μυθολογία" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA% CE%AE_%CE%BC%CF%85%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%C E%AF%CE%B1) ('8?)
19. "Ελληνικοί Μύθοι" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%C E%AF_%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CE%B9) ('75)

Γι' αυτές δεν υπάρχει γενικά καμία πληροφορία και πολύς κόσμος θα ήθελε ενδεχομένως να ξέρει αν υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ και αν προτίθενται κάποια στιγμή να τις κυκλοφορήσουν/διανέμουν ή να τις ανεβάσουν στο ψηφιακό τους αρχείο. Γνωρίζετε, τουλάχιστον, αν έχουν στο αρχείο τους έστω κάποιες απ' αυτές και ποιες;

bernard.c
22-12-11, 04:33
Προσωπικά θα ήθελα να μάθω για τηλεοπτικές σειρές που δεν αναφέρονται πουθενά...

Σημειώνουμε τα ερωτήματά σου, Mandrake και θα προσπαθήσουμε να τα απευθύνουμε στην ΕΡΤ, μαζί με τα υπόλοιπα.

Σημείωσε μόνο ότι η "Ψαροκωστούλα αγάπη μου" προβλήθηκε από τον ΑΝΤ1 και όχι από την ΕΡΤ - οι υπόλοιπες απορίες σου έχουν ενδιαφέρον (φαντάζομαι) για πολύ κόσμο!

katerinak
22-12-11, 15:55
ενδιαφερουσες οι αποριες του Mandrake,ειδικα αυτες που αναφερονται σε παιδια!
ηθελα να ενημερωσω οτι η παιδικη εκπομπη "και μιλαει..και λαλαει" υπαρχει εδω και πολλους μηνες στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ

Mandrake
22-12-11, 17:30
Εκ παραδρομής περάστηκε η "Ψαροκωστούλα Αγάπη Μου"... :burn: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Άρα το "Και Μιλάει Και Λαλάει" υπάρχει, τουλάχιστον, εκεί. Κάτι είναι κι αυτό! Αν και τα θέματα "ποιότητας" είναι τα γνωστά που έχουμε συζητήσει ξανά κι εδώ μέσα... Και δε θυμάμαι και την σειρά με θέατρο σκιών του Ευγένιου Σπαθάρη. Έχω "κολλήσει" τώρα (ενώ ο τίτλος είναι κλασσικότατος!) αλλά η RetroDB δε βοήθησε με τις λέξεις-κλειδιά που έδωσα για να την βρω αν υπάρχει. Αν κατάλαβε κανείς σε ποια αναφέρομαι, ας μας την πει εδώ! :) Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα επανέλθω. Έχουμε και ανιψάκια που θα θέλανε να δούνε παιδικές σειρές, βλέπεις (να κρύψουμε και λίγο τον παλιμπαιδισμό μας. :biglaugh:)!

bambinella 100
22-12-11, 19:26
Εμενα τα παιδικα δε με ενδιαφερουν σχεδον καθολου (ουτε καν οταν ημουν παιδι δεν τα εβλεπα πολυ) αλλα τοσο πολυ Θεατρο υπηρχε στην τηλεοραση;;;!!!!
Μενω εκπληκτη με την πληθωρα εκπομπων που εβγαιναν τοτε στον αερα ιδιως τη δεκαετια του '70. Οι πιο πολλοι γνωριζουν μονο το Θεατρο της Δευτερας, αλλα τελικα υπηρχε πολυ υλικο ακομα και θα ειναι κρμα αν δεν εχει μεινει τιποτα απ' αυτο.
Θα με ενδιεφερε πολυ κι εμενα να μαθω τι απεγιναν ολες αυτες οι εκπομπες.

Mandrake
23-12-11, 04:47
Τα έχουμε καταγράψει με πολύ κόπο και ιδιαίτερα ο Νάσος που του έχουν κυριολεκτικά βγει τα μάτια!! Δε νομίζω να υπάρχουν πάρα πολλές θεατρικές παραστάσεις που να μας έχουν ξεφύγει, αλλά πάλι ποτέ δεν ξέρεις. Σίγουρα τα λήμματα χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Τουλάχιστον ξέρουμε πλέον ότι όλα αυτά προβλήθηκαν και καλό θα ήταν να δούμε αν υπάρχουν στο αρχείο της ΕΡΤ. Μακάρι να υπάρχουν και να τα κυκλοφορήσουν κάποια στιγμή! Οι χρονολογίες στα θεατρικά είναι με βάση τις θεατρικές παραστάσεις που έχουν καταγραφεί, αλλά σ' αυτό τουλάχιστον μάλλον πως έχουμε καταλήξει. Οι χρονολογίες που προβάλλονταν πρέπει να είναι σωστές. Ίσως ξεχνάω και κάποια τηλεοπτική σειρά απ' αυτές. Δεν πέρασα σίγουρα τα "Ελληνικά Μονόπρακτα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ελληνικά_μονόπρακτα) (2006-2007), την "Το Θέατρο Της Δευτέρας (1976)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_θέατρο_της_Δευτέρας_(1976)) ('76-'96) μιας και ξέρουμε πλέον ότι πάρα πολλά θεατρικά διασώζονται και φυσικά την σειρά "Θεατρικές Αναμνήσεις" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Θεατρικές_αναμνήσεις) (2000-2001) που μέχρι στιγμής δεν έχει εντοπιστεί κάποιο επιπλέον θεατρικό. Αλλά ακόμη κι αν υπάρχει και δεν έχει καταγραφεί στην βάση, είναι σχεδόν απίθανο να μην το έχουν στο αρχείο τους. Υπάρχουν κι άλλα σκόρπια θεατρικά στην τότε δημόσια τηλεόραση που δε φαίνεται να ανήκουν σε κάποια απ' τις παραπάνω σειρές που αναφέρω, αλλά δεν είναι εύκολο να τα εντοπίσεις στην βάση και δεν τα έβαλα. Ας δούμε αν θυμούνται καν ότι υπήρχαν τέτοιες σειρές και αν πρόκειται να τις επιμεληθούν και να τις κυκλοφορήσουν και τα υπόλοιπα θα τα δούμε εν καιρώ.

bambinella 100
23-12-11, 10:52
Ας δούμε αν θυμούνται καν ότι υπήρχαν τέτοιες σειρές και αν πρόκειται να τις επιμεληθούν και να τις κυκλοφορήσουν και τα υπόλοιπα θα τα δούμε εν καιρώ.
Νομιζω οτι η τελευταια φραση σου τα λεει ολα. Την κραταω και προσπαθω να ελπιζω για το καλυτερο.

tsalk
12-01-12, 16:11
Ανέβηκε ολόκληρη πριν από λίγες μέρες στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ η σειρά Ρόκκος Χοιδάς - Το ξεκίνημα της φωτιάς.

Ελπίζω και εύχομαι η σημαντική αυτή προσπάθεια από την πλευρά της ΕΡΤ να έχει και συνέχεια ώστε να δούμε όλο αυτό το σπάνιο υλικό (ότι έχει απομείνει φυσικά - και αναφέρομαι ειδικά στα μεμονομένα επεισόδια σειρών όπως Το εκείνες και εγώ, Μεθοριακός Σταθμός, Πανθαίοι κλτ).

bernard.c
12-01-12, 23:21
Ανέβηκε ολόκληρη πριν από λίγες μέρες στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ η σειρά Ρόκκος Χοιδάς - Το ξεκίνημα της φωτιάς.

(σήμερα ανέβηκε!)

ΜΠΡΑΒΟ στην ΕΡΤ, περιμένουμε με λαχτάρα και συνέχεια...! :)

Mandrake
13-01-12, 21:29
Ωραία πράματα!! Αλλά περιμένω να βγουν σε DVD κάποια στιγμή... Κανένα νεότερο με την "Ραδιοτηλεόραση", έχουμε; Θα συνεχίσει κανονικά την κυκλοφορία της; Όπως και να το κάνουμε, είναι ένα μέσον που διοχετεύεται υλικό της δημόσιας τηλεόρασης στον κόσμο, κάτι πολύ σημαντικό! Και προσωπικά, αν σταματούσε κάποια στιγμή τα DVDs, θα συνέχιζα να την αγοράζω αρκεί να συνεχίσει να έχει τα ωραία της δισέλιδα αφιερώματα, που μακάρι (γιατί όχι;) να γίνουν και τετρασέλιδα! Σημασία έχει να συνεχίσει το περιοδικό την κυκλοφορία του!

prisma
14-01-12, 17:19
Ελπίζω και εύχομαι η σημαντική αυτή προσπάθεια από την πλευρά της ΕΡΤ να έχει και συνέχεια ώστε να δούμε όλο αυτό το σπάνιο υλικό (ότι έχει απομείνει φυσικά - και αναφέρομαι ειδικά στα μεμονομένα επεισόδια σειρών όπως Το εκείνες και εγώ, Μεθοριακός Σταθμός, Πανθαίοι κλτ).

Tελικά απο το "Εκείνες και εγώ" (του 76) υπάρχουν επεισόδια που διασώζονται? Γιατί εγώ έχω διαβάσει πως μάλλον μόνο ένα μπορεί να υπάρχει.

Mandrake
15-01-12, 02:05
Το περίμενα ότι όλο και κάποια τηλεοπτική σειρά με θεατρικές παραστάσεις θα είχα ξεχάσει παραπάνω... Να έχετε στα υπόψιν λοιπόν για να ρωτήσετε και για την τηλεοπτική σειρά "Μικρή Σκηνή" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE_%CF%83%CE%BA%CE%B7% CE%BD%CE%AE) ('82-'83)!

bernard.c
15-01-12, 02:53
Tελικά απο το "Εκείνες και εγώ" (του 76) υπάρχουν επεισόδια που διασώζονται? Γιατί εγώ έχω διαβάσει πως μάλλον μόνο ένα μπορεί να υπάρχει.

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το πρώτο post του παρόντος thread...
Έχουμε επιβεβαιώσει με την ΕΡΤ ότι σώζεται ένα επεισόδιο του "Εκείνες κι εγώ" στο Αρχείο της.

Το περίμενα ότι όλο και κάποια τηλεοπτική σειρά με θεατρικές παραστάσεις θα είχα ξεχάσει παραπάνω... Να έχετε στα υπόψιν λοιπόν για να ρωτήσετε και για την τηλεοπτική σειρά "Μικρή Σκηνή" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9C%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%AE_%CF%83%CE%BA%CE%B7% CE%BD%CE%AE) ('82-'83)!

Βεβαίως - το προσθέτουμε και αυτό στη λίστα! :)

Mandrake
15-01-12, 03:20
Μια μικρή διόρθωση! Το "Καραγκιόζης Καραγκιόζης" που υπάρχει στην RetroDB, κανονικά νομίζω πως είναι "Ο Καραγκιόζης... Καραγκιόζης" ο τίτλος του και είναι σίγουρα παράσταση (http://www.kedros.gr/product_info.php?manufacturers_id=390&products_id=1093) του συγγραφέα Γιώργου Σκούρτη! Δεν ξέρω αν είναι σειρά (αν και είχα βρει και περάσει τις πληροφορίες ότι είναι συνολικά 8 επεισόδια και ότι προβλήθηκε το 1983, αλλά δε θυμάμαι πηγή...). Ενδεχομένως να είναι τηλεταινία ή τέλος πάντων επεισόδιο/θεατρική παράσταση κάποιας σειράς. Προσέξτε τι θα ρωτήσετε! Αν υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες σε κάποιο απ' αυτά που έδωσα, καλό θα είναι να τα αποφεύγατε για σιγουριά!

prisma
15-01-12, 04:26
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει το πρώτο post του παρόντος thread...
Έχουμε επιβεβαιώσει με την ΕΡΤ ότι σώζεται ένα επεισόδιο του "Εκείνες κι εγώ" στο Αρχείο της.

ΟΚ, thanx....καλό νέο μέσα στη καφρίλα της εξαφάνισης όλης της υπόλοιπης σειράς.

tsalk
15-01-12, 22:05

Με αφορμή το ανέβασμα της σειράς Ρόκκος Χοιδάς στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ έλαβα το παρακάτω μύνημα του σκηνοθέτη της σειράς Κώστα Λυχναρά το οποίο σας το παραθέτω

Κατ αρχήν ευχαριστώ, και ειδικά το site του www.retromaniax.gr για την είδηση που μου μεταφέρατε όσον αφορά την ψηφιοποίηση από την ΕΡΤ όλων των επεισοδίων της ιστορικής σειράς ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (Ρόκκος Χοϊδάς)

12 επεισοδίων, που σκηνοθέτησα πριν τριάντα (30) χρόνια.

Στη συνέχεια να συγχαρώ την ΕΡΤ (και φυσικά τους αρμόδιους υπαλλήλους) που μέσω του site του αρχείου της, δίνουν τη δυνατότητα στους τηλεθεατές και σε όλους εμάς τους δημιουργούς τόσων μεγάλων επιτυχιών, οι παλαιότεροι να ξαναθυμηθούν, οι νεότεροι να γνωρίσουν και τελικά όλοι οι Έλληνες να χαρούν γιά την πολιτιστική μας κληρονομιά που μέχρι τώρα περνούσε απαρατήρητη. Θεωρώ ότι όλες αυτές οι δουλειές πρέπει να σωθούν και να υπάρχουν γιά τις επόμενες γενηές και να μπορεί ο τηλεατής, ο ιστορικός, ο κριτικός του μέλλοντος να ανατρέξει σε αυτές όταν το θελήσει.

Κλείνοτας, ζητώ από την ΕΡΤ να συνεχίσει την προσπάθεια ανεύρεσης και διάσωσης των τηλεοπτικών αυτών παραγωγών που αποτελούν κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας

Με εκτίμηση

Κώστας Λυχναράς

bernard.c
16-01-12, 00:16
Με αφορμή το ανέβασμα της σειράς Ρόκκος Χοιδάς στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ έλαβα το παρακάτω μύνημα του σκηνοθέτη της σειράς Κώστα Λυχναρά το οποίο σας το παραθέτω

Κατ αρχήν ευχαριστώ, και ειδικά το site του www.retromaniax.gr για την είδηση που μου μεταφέρατε όσον αφορά την ψηφιοποίηση από την ΕΡΤ όλων των επεισοδίων της ιστορικής σειράς ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ (Ρόκκος Χοϊδάς) 12 επεισοδίων, που σκηνοθέτησα πριν τριάντα (30) χρόνια.

Στη συνέχεια να συγχαρώ την ΕΡΤ (και φυσικά τους αρμόδιους υπαλλήλους) που μέσω του site του αρχείου της, δίνουν τη δυνατότητα στους τηλεθεατές και σε όλους εμάς τους δημιουργούς τόσων μεγάλων επιτυχιών, οι παλαιότεροι να ξαναθυμηθούν, οι νεότεροι να γνωρίσουν και τελικά όλοι οι Έλληνες να χαρούν γιά την πολιτιστική μας κληρονομιά που μέχρι τώρα περνούσε απαρατήρητη. Θεωρώ ότι όλες αυτές οι δουλειές πρέπει να σωθούν και να υπάρχουν γιά τις επόμενες γενηές και να μπορεί ο τηλεατής, ο ιστορικός, ο κριτικός του μέλλοντος να ανατρέξει σε αυτές όταν το θελήσει.

Κλείνοτας, ζητώ από την ΕΡΤ να συνεχίσει την προσπάθεια ανεύρεσης και διάσωσης των τηλεοπτικών αυτών παραγωγών που αποτελούν κομμάτι της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδας

Με εκτίμηση

Κώστας Λυχναράς

Πολύ όμορφο μήνυμα από τον σκηνοθέτη της σειράς "Το ξεκίνημα της φωτιάς (Ρόκκος Χοϊδάς)", κ. Κώστα Λυχναρά και τον ευχαριστούμε κι εμείς από την μεριά μας που μοιράστηκε τις σκέψεις του μαζί μας.

Είναι πολύ συγκινητικό το γεγονός ότι μαζί με εμάς, τους τηλεθεατές, είναι και οι ίδιοι οι δημιουργοί των σειρών αυτών, οι οποίοι παίρνουν χαρά από τις προσπάθειες της διάσωσης και ψηφιοποίησης που καταβάλλουν οι άνθρωποι του Αρχείου της ΕΡΤ! Μακάρι να υπάρξει συνέχεια!

vasiliskatman
18-01-12, 13:47
θα ηθελα να πω στο θεμα των σωσμενων τηλεοπτικων σειρων το εξησ.γιατι η ερτ δεν φτιαχνει ενα καναλι ρετρο το οποιο να δειχνει ρετρο σειρεσ-αθλητικα-πολιτιστικα-και αλλα θεματα?μπορει η ερτ να ειναι η 'μανα'ολων αυτων των σειρων η εκπομπων αλλα να μην ξεχναμε και την συνδρομ ητου ελληνα πολιτη με χρηματικη παγεια νντολη στα εσοδα τησ ερτ μεσω τησ ΔΕΗ.ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΣΒΗΣΑΝ ΑΞΙΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ?ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ[ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ]ΝΑ ΑΝΑΠΟΩΛΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΕ ΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ.ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΛΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΑΡΧΕΙΑΚΟ ΥΛΙΚΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΧΝΑΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ[ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ]

bernard.c
19-01-12, 00:32
... ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΦΤΑΙΜΕ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΣΕΒΑΣΤΗΚΑΝ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ.ΚΑΙ ΕΣΒΗΣΑΝ ΑΞΙΕΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ?ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ[ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ]ΝΑ ΑΝΑΠΟΩΛΗΣΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΕ ΛΛΗΝΙΚΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΡΕΛΘΟΝΤΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ?ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ.ΝΑΙ ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΧΑΛΙΑ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΑΡΧΕΙΑΚΟ ΥΛΙΚΟ.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΚΥΡΙΟΣ ΛΥΧΝΑΡΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΑΡΧΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΥΠΑΡΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ[ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΙΡΩΝΕΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ]

Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να προσωποποιούμε τη συζήτηση - αντιθέτως, θα ήθελα να σημειώσω τα ακόλουθα για να μιλάμε με στοιχεία:

Από τις συνολικά 179 τηλεοπτικές σειρές που δεν σώζονται πλέον στο Αρχείο της ΕΡΤ, οι 166 είναι της περιόδου 1970-1981 (ποσοστό 92,7%).

Μόνο 13 σειρές είναι της περιόδου 1982-1985 - και συγκεκριμένα οι:

- 1982: Ο φονιάς, Κομμωτήριο (Ιστορίες του σεσουάρ), Άνθρωποι και ανθρωπάκια, Η παρέα, Αυλές και ρετιρέ, Κούρσα του θανάτου, Λαϊκές ιστορίες απ' όλο τον κόσμο
- 1983: Κυρία Αρσενία σ' αγαπώ, Τα Καθημερινά, Οι Ιερόσυλοι, Αστέρια από χώμα, Η λάμψη των άστρων
- 1985: Τα Λιονταράκια του κυρ' Ηλία

Τα οικιακά βίντεο άρχισαν να πωλούνται στην Ελλάδα περίπου το 1979 - και σε τιμές σχεδόν απαγορευτικές μέχρι το 1985 περίπου. Πόσα βίντεο κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα μέχρι το 1982; Ας αναλογιστούμε λίγο πόσοι είχαν βίντεο στο σπίτι τους και επιπλέον πόσοι είχαν τη δυνατότητα παράλληλα να αγοράζουν και τις ακριβές τότε άγραφες VHS βιντεοκασέτες για να μην αναγκάζονται να γράφουν και να σβήνουν κατ` εξακολούθηση. Επομένως, για ποια διάσωση αρχειακού υλικού από τους δημιουργούς / ηθοποιούς / συντελεστές των σειρών μιλάμε;

Επιπλέον, δεν ήταν δική τους ευθύνη να διασώσουν το έργο αυτό από την καταστροφή, το σβήσιμο και/ή την φθορά του χρόνου, αλλά των ακολούθων:
1) των παραγωγών των σειρών αυτών
2) της ΕΡΤ
Και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, αυτοί ήταν που είχαν πληρώσει και που κατείχαν τα δικαιώματα προβολής των έργων αυτών και αυτοί ήταν αυτοί που είχαν προμηθευτεί την ίντσα / τις δύο ίντσες / την UMATIC εγγραφή με το έργο και όφειλαν να το διαφυλάξουν.

Πολλοί παραγωγοί ήταν (δυστυχώς) αδιάφοροι ή οικονομικά αδύναμοι για να κρατούν πλήρες αρχείο των δουλειών τους. Άλλοι κράτησαν αρχείο για κάποια χρόνια, αλλά δεν είχαν απογόνους ή τα παιδιά τους ήταν αδιάφορα και δεν σεβάστηκαν το έργο των γονιών τους και το έργο αυτό... αγνοείται σήμερα. Όσο για την ΕΡΤ, τα σβησίματα έπεσαν βροχή με εντολή των Διοικήσεων την τριετία 1982-1985, με τα γνωστά αποτελέσματα.

Το κακό έχει λοιπόν συντελεστεί πριν από πολλά χρόνια. Και σήμερα, 30 χρόνια μετά το 1982, σε τι μπορούμε να ελπίζουμε - τι μπορούμε να προσδοκούμε;
Σήμερα, μπορούμε να ελπίζουμε ότι η ΕΡΤ (και συγκεκριμένα, οι σημερινοί υπάλληλοι του Αρχείου) θα διασώσουν, θα μεταγράψουν και ψηφιοποιήσουν το υλικό που σώζεται - όποιο και αν είναι αυτό: κάποιες σειρές ολόκληρες, μεμονωμένα επεισόδια από άλλες, κοκ. Και η ΕΡΤ έχει δείξει το τελευταίο διάστημα ότι έχει δραστηριοποιηθεί στο κομμάτι αυτό. Επομένως, θα πρέπει να έχουμε λίγη υπομονή και να ελπίζουμε ότι σύντομα θα (ξανα)δούμε υλικό που δεν έχει παιχτεί για περισσότερο από 30 χρόνια... Αυτά ήθελα να πω επί του θέματος.

ΥΓ vasiliskatman, θα σε παρακαλούσαμε να μην γράφεις με ΚΕΦΑΛΑΙΑ. Είναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ, ενώ εδώ είμαστε για κουβέντα και ανταλλαγή απόψεων :)

Dr. SLUMP
19-01-12, 01:13
Όσον αφορά το χαμένο υλικό, έχω την αίσθηση ότι σχεδόν όλα υπάρχουν κάπου. Αποθήκη θανόντα ηθοποιού, ξεχασμένο betamax ερασιτέχνη, αγορά από Μοναστηράκι το 92, τσαντίρι ρακοσυλλέκτη και αμέτρητα άλλα σενάρια κάνουν πιθανή την ανεύρεση τεράστιου μέρους του υλικού εάν υπάρξει ευρεία ενημέρωση όπως για παράδειγμα εάν μπει σποτάκι σε τηλεοπτικό σταθμό πως αυτά αναζητούνται.

tonytony
19-01-12, 01:55
Πόσο θλιβερή και δυστυχώς πόσο αληθινή είναι η ανάλυσή σου Βερνάρδε...Πράγματι όποτε διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα θλίβομαι...Πολλές φορές θα ήθελα να έμπαινα σε μια "χρονομηχανή" και να γύριζα το χρόνο πίσω , να μπορούσα να δω κάποια πράγματα που τώρα απλά τα φαντάζομαι και τα...ονειρεύομαι!:(

vasiliskatman
19-01-12, 10:22
καλημερα σε ολουσ τουσ φιλοθσ και τισ φιλεσ που αναπολουν το παρελθον.φιλε καλε δεν ειχα καμια σκοπιμοτητα να με τον γραφικο χαρακτηρα να προκαλεσω.καθε αλλο.τωρα στα λεγωμενα σου.εγω ασχολουμαι με αρχειακο υλικο [ποδοσφαιρο-ολοκληροι αγωνεσ και σιγμιοτυπα απο το 1970 εωσ και σημερα.]ομωσ εχω και αρκετο υλικο απο σειρεσ και εκπομπεσ τησ ελληνικησ τηλεορασησ απο το 1973 και μετα.τωρα οσο αφωρα τα βιντεο και την αγορα τουσ.φυσικα ενασ μεροκαματιαρησ αστοσ δεν θα ειχε την δεκαετια του '70[βετα]και την αρχη τησ δεκαετιασ του '80 να αγορασει βιντεο.ομωσ φιλε καλε.μην μου πεισ οτι η βουγιουκλακη ο παπαμιχαηλ η καρεζη ο δανδουλακη κ.α μεγαλοι καλυτεχνεσ δεν ειχαν χρηματα να αγορασουν βιντεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εχω την εντυπωση γι'αυτο ειπα οτι μαλλον θα τα παρουν μαζι τουσ.οτι τα λρυβουν καποιοι χωρισ να καταλαβουν οτι αυτα τα αρχεια κρυβουν μερικη απο την πολιτιστικη κλοιρονομια μασ.τελοσ οσο για την ερτ σου λεω οτι αυτοι που δουλευουν στην περιγραφη των αρχειων οι περισσοτεροι ειναι ασχετοι.μακαρι και το ευχομαι να υπαρξη η στιγμη που θα βγουν οι ιδιοι οι καλυτεχνεσ[ηθοποιοι σκηνοθετεσ παραγωγοι]και να δωσουν στο κοσμο αρχειο απο την περιοδο[μαγικη για μενα]τησ δεκαετιασ του '70.

tsalk
19-01-12, 15:34
Πόσο θλιβερή και δυστυχώς πόσο αληθινή είναι η ανάλυσή σου Βερνάρδε...Πράγματι όποτε διαβάζω το συγκεκριμένο θέμα θλίβομαι...Πολλές φορές θα ήθελα να έμπαινα σε μια "χρονομηχανή" και να γύριζα το χρόνο πίσω , να μπορούσα να δω κάποια πράγματα που τώρα απλά τα φαντάζομαι και τα...ονειρεύομαι!:(

Όλοι μας νοιώθουμε αυτή την θλίψη, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο. Μακάρι να γυρνούσαμε 40 χρόνια πίσω!!!!

ChristosM
19-01-12, 22:44
Για μια ακομα φορα ο Bernard με το μηνυμα του εδωσε μια πολυ καθαρη εικονα της καταστασης. Ειναι πολυ λυπηρο αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.
Βεβαια, ποτέ δεν μπορουμε να αποκλεισουμε την πιθανοτητα να υπαρχει σημαντικο υλικο καπου ξεχασμενο ή ακομα και κρυμμενο απο καποιους και μακαρι να δει το φως. Ομως κατι το οποιο γνωριζω καλα και θελω να πω στο νεο φιλο μας τον vasiliskatman ειναι πως οι περισσοτεροι απο τους μεγαλους καλλιτεχνες μπορει να ειχαν την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουν τα πρωτα βιντεο στις αρχες του 1980 (και εδω να σημειωσω οτι κοστιζαν αναλογικα περιπου οσο ειναι σημερα 4000 ευρω), ομως ειτε δεν θεωρουσαν σκοπιμη μια τετοια αγορα μια και δεν υπηρχε ακομα συνειδηση αρχειου, ειτε ειχαν αγορασει αλλα το χρησιμοποιουσαν περισσοτερο ως το "τριτο καναλι", για να βλεπουν δηλαδη κατι αλλο περα απο τα προγραμματα της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ. Μια και ανεφερες την Αλικη Βουγιουκλακη να σου πω πως οσο και αν σου φαινεται απιστευτο δεν κρατουσε αρχειο σε βιντεοκασετες.

tonytony
19-01-12, 23:21
Δεν ξέρω αν το έχουμε αναφέρει παραπάνω αλλά αυτό που "ακούγεται" ότι υπάρχει μεγάλο αρχείο στο Κυπριακό ΡΙΚ , το οποίο η ΕΡΤ έδινε αντίγραφα (?) σειρών και τις έπαιζαν και εκεί μετά από την Ελλάδα? Από την άλλη και να υπάρχει ποιος να το επιβεβαιώσει και ποιος να ασχοληθεί θα μου πεις...:xm:

bernard.c
19-01-12, 23:48
Και για να προσθέσω σε αυτό που γράφει παραπάνω ο ChristosM σχετικά με την μη ανεπτυγμένη συνείδηση αρχείου των πολιτών και των συντελεστών των σειρών αυτών εκείνα τα χρόνια, να αναφέρω επίσης το εξής:

Οι πρώτες επαναλήψεις προγραμμάτων στην Ελληνική τηλεόραση ξεκίνησαν στα μέσα της δεκαετίας του '70. Για παράδειγμα, μία από τις πρώτες επαναλήψεις τηλεοπτικών σειρών (ή ήταν η πρώτη; ) ήταν η επαναπροβολή της σειράς "Η Γυφτοπούλα" του 1974 από την ΥΕΝΕΔ το 1976. Και μέχρι και το 1981, οι επαναλήψεις παλαιότερων σειρών που είχαν σημειώσει επιτυχία ήταν πολλές: "Αναδυομένη" (1980), "Πορφύρα και αίμα" (1980), "Γαλήνη" (1980), "Λεμονοδάσος" (1980), "Λεηλασία μιας ζωής" (1980), "Αφροδίτη" (1981), "Η τύχη της Μαρούλας" (1981).

Επομένως, είχε αρχίσει να σχηματίζεται η εντύπωση στους τηλεθεατές ότι οι σειρές αυτές προβλήθηκαν πρώτη φορά, επαναπροβλήθηκαν και επειδή σώζονται (καθότι νόμιζαν ότι τηρείτο Αρχείο στην ΕΡΤ), θα ξαναπροβληθούν στο μέλλον. Επομένως, ποιος ο λόγος να γράψουμε την τάδε αγαπημένη μας σειρά αυτή την φορά και όχι στην επόμενη προβολή της; Πού να ήξεραν (ξέραμε) ότι πολλές από αυτές θα σβήνονταν ένα χρόνο μετά την 2η προβολή τους και ότι άλλες (βλ. "Ιερόσυλοι", "Καθημερινά" και "Λιονταράκια"), λίγους μόλις μήνες μετά την πρώτη προβολή τους;

Πολύ μετά "έσκασε η βόμβα" ότι οι περισσότερες από αυτές τις σειρές σβήστηκαν (και συγκεκριμένα το 1991, μέσα από την σειρά εκπομπών "Το σήριαλ των σήριαλ" της Ρένας Θεολογίδου). Αλλά τότε, ήταν πλεόν ήδη πολύ αργά.... :(

tsalk
20-01-12, 09:43
Πολύ μετά "έσκασε η βόμβα" ότι οι περισσότερες από αυτές τις σειρές σβήστηκαν (και συγκεκριμένα το 1991, μέσα από την σειρά εκπομπών "Το σήριαλ των σήριαλ" της Ρένας Θεολογίδου). Αλλά τότε, ήταν πλεόν ήδη πολύ αργά.... :(

Και εδώ κολλάει η ατάκα ευτυχείς όσοι τις είδαν (τότε) γιατί σε μας (που είμασταν τότε πιτσιρίκια) έχει μείνει μια θολή γλυκιά ανάμνηση!

Mandrake
13-02-12, 15:03
Ας προστεθούν ακόμη οι εξής που είχα ξεχάσει εδώ, για τυχόν ερώτηση σε επόμενη συνέντευξη/επικοινωνία:

1. "Η Γυναίκα Στη Μονόπρακτη Κωμωδία" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B3%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%AF%CE%BA%CE%B1_ %CF%83%CF%84%CE%B7_%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CF%80% CF%81%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B7_%CE%BA%CF%89%CE%BC%C F%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1) ('84)
2. "Θεατρικά Μονόπρακτα: 120 Χρόνια Γέλιου" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B5%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC_% CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CF%80%CF%81%CE%B1%CE%BA%CF %84%CE%B1_-_120_%CF%87%CF%81%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1_%CE%B3%C E%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%85) ('89-'90) και
3. "Το Θέατρο Της Τετάρτης" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%B8%CE%AD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF_ %CF%84%CE%B7%CF%82_%CE%A4%CE%B5%CF%84%CE%AC%CF%81% CF%84%CE%B7%CF%82) ('84-'85) (η οποία, τελευταία, ανακαλύφθηκε απ' τον Νάσο!)

katerinak
21-02-12, 22:04
ειχα δει ενα επεισοδιο της παιδικης σειρας "καπεταν Σβουρας" αρχες Δεκεμβριου στην τηλεοραση(οταν ημουν στην Ελλαδα) οποτε λογικα θα υπαρχει στο αρχειο της ΕΡΤ τουλαχιστον αυτο το επεισοδιο που ειδα

Lampsi91
05-03-12, 22:28
Τελικά όλοι υπάρχουν στο αρχείο εκτός απ' τον Άγνωστο Πόλεμο του Νίκου Φώσκολου και κάτι άλλα ψιλοπράγματα!!!:D Με χαροποίησε ιδιαίτερα ότι υπάρχει έστω και ένα επεισόδιο των σειρών Οι Πανθέοι, Εκείνες κι Εγώ με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και Γιούγκερμαν με τον Αλέκο Αλεξανδράκη. Ποιος είναι αρκετά μεγάλος ώστε να τις είδε και να μου λίγο την υπόθεση του Γιούγκερμαν;

sunset89
05-03-12, 22:44
Τελικά όλοι υπάρχουν στο αρχείο εκτός απ' τον Άγνωστο Πόλεμο του Νίκου Φώσκολου και κάτι άλλα ψιλοπράγματα!!!:D Με χαροποίησε ιδιαίτερα ότι υπάρχει έστω και ένα επεισόδιο των σειρών Οι Πανθέοι, Εκείνες κι Εγώ με τον Λάμπρο Κωνσταντάρα και Γιούγκερμαν με τον Αλέκο Αλεξανδράκη. Ποιος είναι αρκετά μεγάλος ώστε να τις είδε και να μου λίγο την υπόθεση του Γιούγκερμαν;

Για να μάθεις την υπόθεση του Γιούγκερμαν, καθώς και των Πανθέων, δεν είναι ανάγκη να στην πει κάποιος που πιθανόν, την είδε! :) Μπορείς να διαβάσεις τα δύο υπέροχα μυθιστορήματα από τα οποία προήλθαν:
Γιούγκερμαν - Μ. Καραγάτσης, Εκδόσεις Εστία
Πανθέοι - Τάσος Αθανασιάδης, Εκδόσεις Εστία

:)

Mandrake
06-03-12, 17:55
Βρέθηκε απ' τον Νάσο μία ακόμη τηλεοπτική σειρά με θεατρικές παραστάσεις και θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχουν τα θεατρικά/επεισόδια που υπάγονται σε αυτήν! Πρόκειται για την σειρά "Η Παράσταση Της Κυριακής" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_παράσταση_της_Κυριακής) ('83-'84) της ΕΡΤ2! Μέχρι στιγμής βρέθηκε και μία θεατρική παράσταση που ανήκει στο "Θέατρο Της Δευτέρας (1976)" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_θέατρο_της_Δευτέρας_(1976)) και προβλήθηκε σε επανάληψη από την σειρά αυτήν.

Τελικά όλοι υπάρχουν στο αρχείο εκτός απ' τον Άγνωστο Πόλεμο του Νίκου Φώσκολου και κάτι άλλα ψιλοπράγματα!!!:D
Απ' τον "Άγνωστο Πόλεμο" υπάρχουν, τουλάχιστον, οι δύο βιντεοσειρές σε 4 VHS, με τίτλους "Καταδικασμένη Σε Θάνατο" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Άγνωστος_πόλεμος_1:_Καταδικασμένη_σε_θάνατο) και "Ο Άνθρωπος Με Τα Δύο Πρόσωπα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Άγνωστος_πόλεμος_2:_Ο_άνθρωπος_με_τα_δυο_πρόσωπα). Αλλά και πάλι, το μεγαλύτερο μέρος της σειράς θεωρείται χαμένο... 226 επεισόδια είναι αυτά!

atanasio
06-03-12, 19:43
Οι βιντεοταινίες που αναφέρεις Mandrake για τον "Άγνωστο πόλεμο" είναι γυρισμένες για την αγορά του βίντεο το 1986 και δεν έχουν καμία σχέση με την πρωτότυπη σειρά των 226 επεισοδίων της περιόδου 1971-1974 (πέρα από το γεγονός ότι και στα δύο το σενάριο είναι του Φώσκολου και πρωταγωνιστεί ο Άγγελος Αντωνόπουλος). Από το πρωτότυπο σώζονται τουλάχιστον δύο σκηνές (η πρώτη με τον Άγγελο Αντωνόπουλο και τον Νίκο Απέργη και η δεύτερη με την Γκέλλυ Μαυροπούλου και τον Κώστα Καραγιώργη), οι οποίες είχαν μεταδοθεί παλαιότερα (νομίζω το 2006) από την εκπομπή "Σε χρόνο tv".

ChristosM
08-03-12, 11:21
Οι βιντεοταινίες που αναφέρεις Mandrake για τον "Άγνωστο πόλεμο" είναι γυρισμένες για την αγορά του βίντεο το 1986 και δεν έχουν καμία σχέση με την πρωτότυπη σειρά των 226 επεισοδίων της περιόδου 1971-1974 (πέρα από το γεγονός ότι και στα δύο το σενάριο είναι του Φώσκολου και πρωταγωνιστεί ο Άγγελος Αντωνόπουλος). Από το πρωτότυπο σώζονται τουλάχιστον δύο σκηνές (η πρώτη με τον Άγγελο Αντωνόπουλο και τον Νίκο Απέργη και η δεύτερη με την Γκέλλυ Μαυροπούλου και τον Κώστα Καραγιώργη), οι οποίες είχαν μεταδοθεί παλαιότερα (νομίζω το 2006) από την εκπομπή "Σε χρόνο tv".

Από τον αυθεντικό Αγνωστο Πόλεμο έχει σωθεί ένα επεισοδιο αλλα όχι ολοκληρωμένο.

atanasio
08-03-12, 20:03
Χρήστο, ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία σχετικά με τον πρωτότυπο "Άγνωστο πόλεμο". Δεν θα μπορούσε άραγε αυτό το επεισόδιο να μπει στο ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ;

Lampsi91
11-03-12, 19:14
Οι σειρές που υπάρχουν ψηφιοποιούνται αλλά δεν έχουν βγει ακόμα στο αρχείο! Επιθυμώ να δω τον Γιούγκερμαν, τους Πανθέους και το αυθεντικό Εκείνες κι Εγώ με τον Λάμπρο Δόγκανο. Μήπως έχουμε καμία πληροφορία πότε θα βγουν ετούτες οι σειρές στην δημοσιότητα;

bernard.c
11-03-12, 19:38
Οι σειρές που υπάρχουν ψηφιοποιούνται αλλά δεν έχουν βγει ακόμα στο αρχείο! Επιθυμώ να δω τον Γιούγκερμαν, τους Πανθέους και το αυθεντικό Εκείνες κι Εγώ με τον Λάμπρο Δόγκανο. Μήπως έχουμε καμία πληροφορία πότε θα βγουν ετούτες οι σειρές στην δημοσιότητα;

Πράγματι, η διαδικασία της ψηφιοποίησης προχωράει σε σειρές όπως αυτές που προανέφερες. Ελπίζουμε ότι μέσα στους επόμενους μήνες θα είμαστε σε θέση να δούμε αυτά τα πραγματικά "ντοκουμέντα" από το site του Ψηφιακού Αρχείου της ΕΡΤ... Μετά από τόσα χρόνια, μοιάζει ότι η ώρα που θα τα (ξανα)δούμε πλησιάζει... :)

Mandrake
23-03-12, 20:39

Το διάβασα πριν λίγες μέρες εδώ, στο φόρουμ. Δεν το γνώριζα... Ευχαριστώ για την πληροφορία! Μένει το επεισόδιο που λέει ο ChristosM κι αυτό όχι ολόκληρο (και που να υπάρχει, άραγε...). Άρα, τζίφος.

jimijoop
13-04-12, 09:25
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν αυτες τις σειρες στο αρχειο της ερτ;
Τέσσερις εποχές του μεταξιού (1990)
Μακρινοί δρόμοι (????)
Ζαπ (1995)
Ξημερώνει και βραδιάζει (1991)
Ρίκι (1988)
Ρίκι και η φαμίλια της (1989)
Πίστευε και ερεύνα (2000)
Καλό πολύ καλό (1992)

Dr. SLUMP
13-04-12, 12:59
Οτιδήποτε από 1990 και μετά το έχουν (δεν ξέρω για online).

twilight_wayfarer
13-04-12, 18:50
Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την όλη προσπάθεια τους! Αν και δεν είναι ακριβώς του θέματος, θα ήθελα να ρωτήσω αν σώζονται οι αρχικές μεταγλωτίσεις κινούμενων σχεδίων όπως:
1. Νιλς Χολγκερσον
2. Ταο Ταο
3. Στρουμφάκια
4. Αστυνόμος Σαινης

ευχαριστώ και πάλι!

Dr. SLUMP
13-04-12, 22:06
Όλα αυτά υπάρχουν αλλά το που είναι άλλο ζήτημα... για παράδειγμα τα στρουμφάκια είχαν προβληθεί σε επανάληψη την περασμένη δεκαετία.

Μερικά VHS πάντως νομίζω ότι έχουν τις μεταγλωττίσεις της ΕΡΤ, οπότε απλά πρέπει να ψάξεις για video clubs που έχουν ακόμα παιδικές κασέτες.

twilight_wayfarer
13-04-12, 23:34
Όλα αυτά υπάρχουν αλλά το που είναι άλλο ζήτημα... για παράδειγμα τα στρουμφάκια είχαν προβληθεί σε επανάληψη την περασμένη δεκαετία.

Μερικά VHS πάντως νομίζω ότι έχουν τις μεταγλωττίσεις της ΕΡΤ, οπότε απλά πρέπει να ψάξεις για video clubs που έχουν ακόμα παιδικές κασέτες.

Ρωτάω αν τα έχουν στο αρχείο της ΕΡΤ. (τις vhs με τα στρουμφ τις έχω βρει στο youtube παλιότερα)

Dr. SLUMP
14-04-12, 06:59
Όχι, δυστυχώς στα on-line αρχεία των καναλιών δεν έχουν ασχοληθεί με cartoons.

Έχω στείλει emails σε ΕΡΤ, Mega και Ant1 και όλοι μου είπαν πως θα το σκεφτούν. Πέρασε πάνω από χρόνος και τίποτα.

dromoipalioi
26-05-12, 18:24
Πολύ καλή και αξιέπαινη προσπάθεια εκ μέρους σας,σε ενα απο τα πολλά θέματα που ανήκουν στην ιδια
την πολιτιστική μας κληρονομιά.
εύχομαι να συνεχίσετε να παρουσιάζετε ανάλογες εργασίες με ουσία και νόημα!

hlias74
21-11-12, 12:40
ξερει κανεις αν στο αρχειο θα ανεβουν και κινουμενα σχεδια,και ξενες ταινιες-σειρες;
π.χ το μυστηριο του χρυσου πιθηκου οπου ξαναμεταδωθηκε το90

cloud
21-11-12, 13:19
ξερει κανεις αν στο αρχειο θα ανεβουν και κινουμενα σχεδια,και ξενες ταινιες-σειρες;
π.χ το μυστηριο του χρυσου πιθηκου οπου ξαναμεταδωθηκε το90
Μάλλον δύσκολο γιατί τα δικαιώματα από αυτά δεν ανήκουν στην ΕΡΤ (Τουλάχιστον 100%..).

Dr. SLUMP
21-11-12, 21:12
Όπως είπα και πιο πάνω, δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα τα δικαιώματα, όσο το ότι δίνουν μικρή σημασία σε ξένες παραγωγές, παρά τις ελληνικές μεταγλωττίσεις.

Gifra
28-11-12, 00:41
Θα ακουστώ κάπως γκρινιάρης αλλά ελπίζω οι σειρές που θα ανέβουν στο αρχείο της ΕΡΤ να είναι στο σωστό aspect ratio διότι η εικόνα της σειράς 'Εκτός Πορείας (http://www.ert.gr/webtv/et1/itemlist/category/233-ektos-poreias)' ειναι παραμορφωμένη (από 4:3 σε 16:9).

drspiros
03-12-12, 14:58
Μάλλον δύσκολο γιατί τα δικαιώματα από αυτά δεν ανήκουν στην ΕΡΤ (Τουλάχιστον 100%..).

Δεν πειράζει μωρέ, ας ανεβάσουν μόνο το ηχητικό track και θα ασχοληθούμε εμείς με το dubbing...;)

celestial
09-06-13, 15:17
Καλησπέρα παιδιά! Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ σας και το παρόν θέμα ήταν η αφόρμηση της εγγραφής μου. Εδώ και πολύ καιρό ψάχνω να βρω μια εκπομπή που προβλήθηκε στην ΕΤ1 τη δεκαετία του '80. Για την ακρίβεια ξεκίνησε να γυρίζεται το '86. Πρόκειται για την εκπομπή "Ομιλείτε ελληνικά". Στην πρώτη ανάρτηση του παρόντος θέματος γράφει πως οτιδήποτε από το '86 και μετά υπάρχει ακέραιο, παρ'όλα αυτά όμως δεν έχω καταφέρει να βρω την εν λόγω εκπομπή πουθενά και μάλιστα την αναζητώ επί μακρόν. Στο αρχείο της ΕΡΤ δυστυχώς δεν υπάρχει καταχωρημένη. Μήπως γνωρίζει κανείς πού μπορώ να την ψάξω ή τουλάχιστον εάν μέσα στο επόμενο διάστημα υπάρχει περίπτωση να αναρτηθεί στο αρχείο του καναλιού; Εντωμεταξύ υπάρχει και μια πιο πρόσφατη εκδοχή της εκπομπής η οποία ξεκίνησε να γυρίζεται μόλις προ δεκαετίας, αλλά ούτε αυτή μπορώ να βρω πουθενά. Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

herco
09-06-13, 15:45
Σχετικα με το Ομιλειτε Ελληνικα εχουμε μιλησει εδω http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?3113-%CF%EC%E9%EB%E5%DF%F4%E5-%C5%EB%EB%E7%ED%E9%EA%DC&highlight=%EF%EC%E9%EB%E5%E9%F4%E5+%E5%EB%EB%E7%ED %E9%EA%E1

Κλιπακια ουτε εγω εχω βρει - πλην καποιων στο youtube (http://www.youtube.com/results?search_query=%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%B 5%CE%B9%CF%84%CE%B5+%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD %CE%B9%CE%BA%CE%B1&oq=%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%B 5&gs_l=youtube.1.0.0.21615284.21616970.0.21618541.8. 6.0.2.2.0.391.1802.2-4j2.6.0...0.0...1ac.1.11.youtube.8tVOD_c_MLc)

Παντως δεν ειναι κακη ιδεα να επικοινωνησεις με το ιδιο το τμημα του Αρχειου της ΕΡΤ - ειναι και οι μονοι που εχουν τις απαντησεις.

ChristosM
09-06-13, 17:39
"celestial" το παρον θεμα εχει να κανει μονο με τις τηλεοπτικες σειρες που σωζονται στο αρχειο της ΕΡΤ. Επ' ευκαιρια να πω οτι απο το 2011 που εγινε αυτη η ερευνα και καταγραφη μεχρι και σημερα εχουν ευτυχως βρεθει και αλλες σειρες, ειτε ολοκληρες ειτε με μεμονωμενα επεισοδια.

zxspec83
12-06-13, 13:09
Διαβάζω το thread και σχεδόν με πιάνουν τα κλάματα.

Είμαι στο εξωτερικό και όταν το άκουσα το πρωί το ένιωσα σαν μια γροθιά στο στομάχι.

Είναι σαν να σου κόβουν τις ρίζες με την παιδική σου ηλικία, με το παρελθόν σου. Της γενιάς μας και όχι μόνο.

Ποιος ξέρει πού θα πάει όλος αυτός ο πνευματικός πλούτος; Δεν μ' αρέσει αυτό που θα πω, αλλά μακάρι να τα αγόραζαν κάποιοι και ας τα μοσχοπουλούσαν μετά. Το ζήτημα είναι να μη χαθούν / καταστραφούν.

Αυτοί που θα τα ζητούν θα είναι μόνο αυτοί που τα έζησαν. Για μια άλλη μεγάλη μερίδα, που μεγάλωσαν με reality και life-style εκπομπές δεν έχουν καμιά αξία. Σύμφωνα με την αγοραία λογική, ό,τι δεν μπορεί πλέον να πουληθεί είναι άχρηστο και άνευ αξίας.

Η χθεσινή μέρα ήταν ιστορική. Αλλά από αυτές τις ιστορικές στιγμές τις οποίες δεν θα θέλαμε να θυμόμαστε.

Kambia
12-06-13, 13:23
Παιδιά θα σας παρακαλέσω να μην αρχίσουμε να μαντεύουμε τί θα γίνει και που θα καταλήξει το αρχείο της ΕΡΤ και κυρίως να μην ξεφύγουμε από το θέμα και πιάσουμε να μιλάμε για τα σημερινά γεγονότα. :)

bernard.c
12-07-14, 13:59
Ωστόσο, το σβήσιμο των παλιών σειρών είχε ξεκινήσει πριν το 1981.

Σωστά λες, γίνονταν σβησίματα υλικού από το Αρχείο και πριν το 1981. Συγκεκριμένα, την περίοδο λίγο μετά το 1970 περίπου (όταν ξεκίνησε να χρησιμοποιείται πιο ευρέως το βίντεο από ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ - και πάλι σε συγκεκριμένα σειρές, διότι κάποιες προβάλλονταν ακόμα ζωντανές, όπως "O κύριος συνήγορος") μέχρι το 1974.

Από την μεταπολίτευση στα τέλη του 1974, οι σειρές ορισμένου αριθμού επεισοδίων (όχι δηλαδή σειρές-ποταμός, όπως το "Λούνα Παρκ", ο "Μεθοριακός σταθμός", η "Γειτονιά", "Ο δρόμος" και το "Ημερολόγιο ενός θυρωρού") κρατούνταν στα Αρχεία της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ, αρκεί ο κάθε ένας από τους δύο αυτούς σταθμούς να είχε αγοράσει τη σειρά (να του "ανήκε" δηλαδή), σε αντίθεση με άλλες σειρές οι οποίες προβάλλονταν απλά από την ΕΡΤ ή την ΥΕΝΕΔ και έπειτα επιστρέφονταν στον εκάστοτε παραγωγό.

Για του λόγου το αληθές, να αναφέρω κάποιες σειρές εκείνης της περιόδου (για τις οποίες υπάρχουν πληροφορίες) που είχαν γυριστεί σε βίντεο οι οποίες υπάρχουν ακόμα σήμερα ή κάποιες άλλες που επεστράφησαν στους παραγωγούς (κάποιες από αυτές ήταν και σε film) ή αυτές τις σειρές σε βίντεο που σβήστηκαν την περίοδο 1983-1986:

1974
- Αληθινές ιστορίες (1974) (film) (ΕΙΡΤ) (επεστράφη στον παραγωγό (Τζέιμς Πάρις))
- Η γυφτοπούλα (1974) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ) (σώζεται ολόκληρη)

1975
- Ο Χριστός ξανασταυρώνεται (1975) (βίντεο) (ΕΙΡΤ/ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Τερέζα Βάρμα Δακόστα (1975) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 11/9/1985...!!)

1976
- Γαλήνη (1976) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)

1977
- Αφροδίτη (1977) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ) (διεγράφη - δεν ξέρουμε πότε διότι δεν υπάρχουν στοιχεία από το παλιό Αρχείο της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, αλλά μετά τον Φεβρουάριο του 1982 που τελείωσε η επανάληψή της)
- Μια υπέροχη γλωσσού (1977) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 11/9/1985, εκτός από τα δύο επεισόδια που σώζονται σήμερα)
- Οι Πανθέοι (1977) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 14/10/1985, εκτός από τα δύο επεισόδια που σώζονται σήμερα)
- Υποψίες (1977) (film) (ΕΡΤ) (επεστράφη στον παραγωγό (Σούλη Γεωργιάδη))
- Πορφύρα και αίμα (1977) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ) (διεγράφη - δεν ξέρουμε πότε διότι δεν υπάρχουν στοιχεία από το παλιό Αρχείο της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, αλλά μετά τον Ιούλιο του 1981 που τελείωσε η επανάληψή της)

1978
- Έρωτας και επανάσταση (1978) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Αναδυομένη (1978) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ) (διεγράφη - δεν ξέρουμε πότε διότι δεν υπάρχουν στοιχεία από το παλιό Αρχείο της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, αλλά μετά τον Οκτώβριο του 1980 που τελείωσε η επανάληψή της)
- Η τύχη της Μαρούλας (1978) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Λεηλασία μιας ζωής (1978) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)

1979
- Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια (1979) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Ο συμβολαιογράφος (1979) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Εισβολή από άλλο πλανήτη (1979) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Οι παραστρατημένοι (1979) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)

1980
- Αργώ (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 9/2/1984)
- Οι άθλιοι των Αθηνών (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 9/2/1984)
- Αστροφεγγιά (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Λωξάντρα (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Μεθυσμένη πολιτεία (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Τα παλιόπαιδα τʼ ατίθασα (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (τα επεισόδια 14-30 της σειράς διαγράφηκαν στις 30/8/1985 και τα επεισόδια 31-40 της σειράς διαγράφηκαν στις 11/9/1985 - σήμερα σώζονται μόνο τα πρώτα 13 επεισόδια της σειράς)
- Ιούλιος και Ιουλιέτα (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Κόντρα στον άνεμο (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1984)
- Νύχτα (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Το φως του αυγερινού (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη, εκτός από το ένα επεισόδιο που σώζεται σήμερα - τον Ιανουάριο του 1983 πωλήθηκε από την ΕΡΤ για προβολή στον Αυστραλιανό σταθμό SBS, επομένως σωζόταν μέχρι τότε)

1981
- Ο κήπος με τα αγάλματα (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Μάνα (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σώζεται ολόκληρη)
- Όλα του γάμου δύσκολα (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 6/7/1983)
- Οι κληρονόμοι (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983) (πριν σβηστεί, πωλήθηκε τον Αύγουστο του 1982 από την ΕΡΤ για προβολή στον Αυστραλιανό σταθμό SBS)
- Η κραυγή των λύκων (1981) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ) (διεγράφη - δεν ξέρουμε πότε διότι δεν υπάρχουν στοιχεία από το παλιό Αρχείο της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, αλλά μετά τον Ιούνιο του 1983 που πωλήθηκε από την ΕΡΤ2 για προβολή στον Αυστραλιανό σταθμό SBS)
- Μαρία Πάρνη (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Μοναστηράκι (1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)

Επομένως, τουλάχιστον όλες οι παραπάνω σειρές σώζονταν στα Αρχεία της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ μέχρι το 1982...

Για την ιστορία, θα αναφέρω ακόμα μερικές καταγεγραμμένες στην ΕΡΤ ημερομηνίες σβησιμάτων σειρών / εκπομπών του Αρχείου της:

Από σειρές:
- Ορκιστείτε παρακαλώ (1982) (βίντεο) (ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2) (τα πρώτα 66 επεισόδια (των 2 πρώτων κύκλων) της σειράς έχουν διαγραφεί - δεν ξέρουμε πότε διότι δεν υπάρχουν στοιχεία από το παλιό Αρχείο της ΥΕΝΕΔ/ΕΡΤ2, αλλά μετά το 1986 που τελείωσε η επανάληψή τους)
- Κυρία Αρσενία σ' αγαπώ (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 4/4/1984)
- Αστέρια από χώμα (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Τα καθημερινά (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 13/12/1985, εκτός από το ένα επεισόδιο που σώζεται σήμερα) (πριν σβηστούν, αντίγραφα των πρώτων 12 επεισόδια πωλήθηκαν το 1985 για κυκλοφορία σε VHS στην εταιρεία "Audio Video Magnetics")
- Κλέφτες και αστυνόμοι σε δράση (1985) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1985)
- Τα λιονταράκια του κυρ Ηλία (1985) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 13/12/1985, εκτός από τα 6 τελευταία επεισόδια που σώζονται σήμερα - τα επεισόδια 13-25 επεστράφησαν στην παραγωγό εταιρία TPS)

Από εκπομπές:
- Να η ευκαιρία (1977-1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη - σήμερα σώζονται μόνο 3 εκπομπές από το 1982-83)
- Ένα σώου που σας αρέσει (1978-1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Πρόσωπα και πράγματα (1979) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη - σήμερα σώζονται μόνο 6 εκπομπές)
- Πράματα και θάματα (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη - σώζεται μόνο η Πρωτοχρονιάτικη εκπομπή της 1/1/1983)

Από τηλεπαιχνίδια:
- Αν έχεις γνώσεις διάβαινε (19761-1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1981)
- Γράμματα και αριθμοί (1976-1981) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1981)
- Τα τετράγωνα των αστέρων (1980) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1983)
- Κόκκινοι γίγαντες άσπροι νάνοι (1982) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1985 - σήμερα σώζονται μόνο 6 παιχνίδια)
- Στούντιο Φούσκοι (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1985, εκτός από το 1 παιχνίδι)
- Ζωντανό Σταυρόλεξο (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (9 παιχνίδια του Β' κύκλου επεστράφησαν στον παραγωγό (Τάκη Εμμανουήλ))
- Λαβύρινθος (1983) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1984)
- Κορώνα γράμματα (1985) (βίντεο) (ΕΡΤ) (σήμερα σώζεται μόνο 1 παιχνίδι)
- Σφυγμομέτρηση (1985) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 16/4/1987)
- Ομιλείτε Ελληνικά; (1986) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη μεταξύ 1988 και 1992)
- Ποιος; Τι; Πως; (1986) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη στις 5/3/1987)
- Εσείς τι λέτε; (1987) (βίντεο) (ΕΡΤ) (τα πρώτα 26 παιχνίδια διαγράφηκαν στις 23/6/1988 - σήμερα σώζονται μόνο τα τελευταία 6 παιχνίδια)
- Καρέ-καρέ (1989) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη)
- Τυχερή πτήση (1990) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη)
- Με το κλειδί στο χέρι (1991) (βίντεο) (ΕΡΤ) (διεγράφη το 1997)

katerinak
12-07-14, 14:08
bernard.c αυτα τα επεισοδια που διασωθηκαν "ανεβηκαν" ολα στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ;
υπαρχουν και αυτα των τηλεπαιχνιδιων που αναφερεις στη λιστα;

bernard.c
12-07-14, 14:28
bernard.c αυτα τα επεισοδια που διασωθηκαν "ανεβηκαν" ολα στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ;
υπαρχουν και αυτα των τηλεπαιχνιδιων που αναφερεις στη λιστα;

Μόνο ορισμένα επεισόδια των σειρών έχουν ανέβει στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ, Κατερίνα - αυτά που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς στα επιμέρους threads ή σε αυτό το thread. Τα υπόλοιπα δυστυχώς καταστρέφονται μέρα με την ημέρα στο Αρχείο, διότι δεν έχουν ψηφιοποιηθεί ακόμα...

Από τηλεπαιχνίδια, σώζονται αυτά που αναφέρω παραπάνω, αλλά κι εδώ ισχύει το ίδιο - καταστρέφονται μέρα με την ημέρα στο Αρχείο, διότι δεν έχουν ψηφιοποιηθεί ακόμα...

katerinak
12-07-14, 14:33
Μόνο ορισμένα επεισόδια των σειρών έχουν ανέβει στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ, Κατερίνα - αυτά που έχουμε αναφέρει κατά καιρούς στα επιμέρους threads ή σε αυτό το thread. Τα υπόλοιπα δυστυχώς καταστρέφονται μέρα με την ημέρα στο Αρχείο, διότι δεν έχουν ψηφιοποιηθεί ακόμα...

Από τηλεπαιχνίδια, σώζονται αυτά που αναφέρω παραπάνω, αλλά κι εδώ ισχύει το ίδιο - καταστρέφονται μέρα με την ημέρα στο Αρχείο, διότι δεν έχουν ψηφιοποιηθεί ακόμα...

ευχαριστω bernard.c , δηλαδη μπορει αυτη τη στιγμη που γραφουμε να εχουν καταστραφει και τα ελαχιστα επεισοδια που διασωθηκαν..:cry:
τι να πω; :rant::rant:

bernard.c
12-07-14, 14:44
ευχαριστω bernard.c , δηλαδη μπορει αυτη τη στιγμη που γραφουμε να εχουν καταστραφει και τα ελαχιστα επεισοδια που διασωθηκαν..:cry:
τι να πω; :rant::rant:

Πιθανόν - δεν το ξέρω αυτό. :(

Το θέμα είναι ότι ο χρόνος δρα καταστροφικά προς το παλαιό υλικό (film ή βίντεο) που δεν έχει συντηρηθεί, αποκατασταθεί και ψηφιοποιηθεί. :(

Αναλογίσου τις (λιγοστές) ταινίες της Φίνος Φιλμ που δεν μπορούν πλέον να ψηφιοποιηθούν από την εταιρία, λόγω του ότι το φιλμ έχει καταστραφεί ή ταινίες που ανήκουν σήμερα στην Καραγιάννης-Καρατζόπουλος με κατεστραμμένα κομμάτια του φιλμ, στα οποία χρειάστηκε να "επέμβει" ο κ. Καρατζόπουλος όπως έγραψε ο ίδιος στην επιστολή του.

Έτσι και το Αρχείο της ΕΡΤ - το υλικό που δεν έχει συντηρηθεί-ψηφιοποιηθεί, σε λίγα χρόνια (αν όχι ήδη) θα είναι πλέον κατεστραμμένο... Για αυτό το λόγο γκρινιάζουμε τόσα χρόνια..... :cry:

katerinak
12-07-14, 14:53
φανταζομαι οτι παιζει σημαντικο ρολο και το ενδιαφερον των υπευθυνων για τη διασωση και ψηφιοποιηση του υλικου,αν αυτοι δεν ενδιαφερθουν να συνεχισουν το εργο της ΕΡΤ τοτε κλαφτα Χαραλαμπε:cry:

bernard.c
12-07-14, 14:57
φανταζομαι οτι παιζει σημαντικο ρολο και το ενδιαφερον των υπευθυνων για τη διασωση και ψηφιοποιηση του υλικου,αν αυτοι δεν ενδιαφερθουν να συνεχισουν το εργο της ΕΡΤ τοτε κλαφτα Χαραλαμπε:cry:

Δυστυχώς ένας άνθρωπος που γνωρίσαμε το 2011 όταν κάναμε την καταγραφή με τον Χρήστο στο Αρχείο της ΕΡΤ, δεν είναι πλέον στην θέση του... Σήμερα είναι άλλοι, αλλά δεν προχωράει τίποτα... :(

ChristosM
15-07-14, 14:20
Bernard, δεν εχω λογια για αυτη την λεπτομερεστατη και κατατοπιστικοτατη λιστα που εφτιαξες. Ειναι να τρελαινεται κανεις οταν βλεπει σειρες οπως οι θρυλικοι Πανθεοι να σβηνονται μετα απο 5 χρονια ή η Τερεζα Βαρμα Δακοστα να εχει επιβιωσει 10 χρονια στα υπογεια της ΕΡΤ και να ρχετε ενας ...... και να την σβηνει το 1985. Αυτα μονο στη Ελλαδα εχουν συμβει. Γιατι η ΕΡΤ αντιμετωπιστηκε και αυτη σαν μια δημοσια υπηρεσια οπως οι υπολοιπες σε αυτη τη χωρα οπου επικρατουσε ενα μπαχαλο και εκανε ο καθενος οτι ηθελε. Εδω ομως τα αποτελεσματα της ηλιθιοτητας (και κακιας) των υπευθυνων ηταν απολυτως καταστροφικα διοτι εξαφανισαν υλικο που θα αποτελουσε πολιτιστικη κληρονομια για την Ελλαδα. Και οταν λεμε οτι σβησανε σχεδον ολα τα σηριαλ, φυσικα δεν αναφερομαστε μονο στο οτι χασαμε ενα καλο σηριαλ, την υποθεση, τις ερμηνειες, τις μουσικες επενδυσεις, κλπ, αλλα εξαφανισαν ηθοποιους που μεγαλουργησαν εκεινα τα χρονια μεσα απο την τηλεοραση, εξαφανισαν την αποτυπωση σε εικονα μιας Ελληνικης κοινωνιας πιο λαικης αλλα και πιο αυθεντικης. Εικονες, διαλογοι, εκφρασεις, λεξεις μιας αλλης εποχης, σβηστηκαν και ετσι χαθηκαν για παντα...

tsalk
15-07-14, 17:28
Tα συγχαρητήρια μου Μπερνάρ για την λεπτομερη καταγραφή και παρουσίαση που έκανες. Είναι πραγματικά εξοργιστικό αυτό που έχει συμβεί στο αρχείο της τέως ΕΡΤ. Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο που μου είχε κάνει εξαιρετική εντώπωση όταν το πρωτοάκουσα, όπως εντύπωση είχε κάνει και στον Μπερνάρ αλλά και στον Χρήστο που είμασταν μαζί εκείνη την στιγμή.

Συνομιλούσαμε με τον κ. Λυχναρά με αφορμή την συνέντευξη που έδωσε στο retromaniax το 2011. Κάποια στιγμή η κουβέντα ήρθε στο αρχείο των επεικαίρων του υπουργείου προεδρίας, αλλά και στο αρχείο της ΕΡΤ.

Παραθέτω ακριβώς το περιστατικό που του συνέβη περί τα μέσα της δεκαετίας του 80.

Θα σας διηγηθώ το εξής: Όταν γύριζα την εκπομπή “...ήντα και κάτι” το 1985 για το δεύτερο κανάλι (ΕΡΤ2), ζήτησα από το σταθμό μία κασέτα για να αντιγράψω το επεισόδιο που έπρεπε να τους παραδώσω. Απευθύνθηκα στον υπεύθυνο του αρχείου / της ταινιοθήκης και μου είπε: “Κενές ταινίες δεν υπάρχουν στον σταθμό. Επομένως, εγώ θα φύγω και θα σε αφήσω για 20 λεπτά μόνο σου, κοίτα στο αρχείο, πάρε μια γραμμένη κασέτα και χρησιμοποίησέ την για να κάνεις τη δουλειά σου”. Και πράγματι έφυγε. Εγώ τα έχασα... Φυσικά δεν μου πήγαινε να κάνω κάτι τέτοιο, οπότε πήγα και αγόρασα μια κασέτα με δικά μου λεφτά και αντέγραψα το επεισόδιο...

Αυτή ήταν η τακτική που επικρατούσε τότε δυστυχώς στο αρχείο, πέραν της μανίας καταστροφής του υλικού λόγω πολιτικών διαφορών (έχω στην κατοχή μου ηχητικό ντοκουμένο ανθρώπων που αναφέρονται σ αυτές τις διαφορές!)

bernard.c
15-07-14, 21:30
Φίλοι μου, σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :)

Ειναι να τρελαινεται κανεις οταν βλεπει σειρες οπως οι θρυλικοι Πανθεοι να σβηνονται μετα απο 5 χρονια ή η Τερεζα Βαρμα Δακοστα να εχει επιβιωσει 10 χρονια στα υπογεια της ΕΡΤ και να ρχετε ενας ...... και να την σβηνει το 1985. Αυτα μονο στη Ελλαδα εχουν συμβει. Γιατι η ΕΡΤ αντιμετωπιστηκε και αυτη σαν μια δημοσια υπηρεσια οπως οι υπολοιπες σε αυτη τη χωρα οπου επικρατουσε ενα μπαχαλο και εκανε ο καθενος οτι ηθελε. Εδω ομως τα αποτελεσματα της ηλιθιοτητας (και κακιας) των υπευθυνων ηταν απολυτως καταστροφικα διοτι εξαφανισαν υλικο που θα αποτελουσε πολιτιστικη κληρονομια για την Ελλαδα. Και οταν λεμε οτι σβησανε σχεδον ολα τα σηριαλ, φυσικα δεν αναφερομαστε μονο στο οτι χασαμε ενα καλο σηριαλ, την υποθεση, τις ερμηνειες, τις μουσικες επενδυσεις, κλπ, αλλα εξαφανισαν ηθοποιους που μεγαλουργησαν εκεινα τα χρονια μεσα απο την τηλεοραση, εξαφανισαν την αποτυπωση σε εικονα μιας Ελληνικης κοινωνιας πιο λαικης αλλα και πιο αυθεντικης. Εικονες, διαλογοι, εκφρασεις, λεξεις μιας αλλης εποχης, σβηστηκαν και ετσι χαθηκαν για παντα...
Στέκομαι ιδιαίτερα στα σημεία που έχω κάνει BOLD στο κείμενό σου - δεν θα μπορούσα να είχα γράψει καλύτερα τα παραπάνω...

...Συνομιλούσαμε με τον κ. Λυχναρά... : “Κενές ταινίες δεν υπάρχουν στον σταθμό. Επομένως, εγώ θα φύγω και θα σε αφήσω για 20 λεπτά μόνο σου, κοίτα στο αρχείο, πάρε μια γραμμένη κασέτα και χρησιμοποίησέ την για να κάνεις τη δουλειά σου”.
Αυτή ήταν η τακτική που επικρατούσε τότε δυστυχώς στο αρχείο, πέραν της μανίας καταστροφής του υλικού λόγω πολιτικών διαφορών (έχω στην κατοχή μου ηχητικό ντοκουμένο ανθρώπων που αναφέρονται σ αυτές τις διαφορές!)
Αυτό ακριβώς συνέβη - η μυθοπλασία (ο Ξενόπουλος, ο Αθανασιάδης, ο Δαλιανίδης, η Πιερράκου, ο Φώσκολος, κτλ) μπλέχτηκε μέσα σε κομματικές αντιπαλότητες!! Αν είναι ποτέ δυνατόν - μόνο στο Ελλάντα.... :(

Ήθελα απλά να προσθέσω ότι αποφάσισα πριν από 3 μέρες να μοιραστώ με όλους την πληροφορία αυτή για τις ημερομηνίες, για να μπορεί να βγάλει ο κάθε ένας τα συμπεράσματά του. Οι ημερομηνίες αυτές είναι πραγματικές και είναι καταγεγραμμένες στην ΕΡΤ - δυστυχώς, προφανώς στην ΕΡΤ2 ούτε αυτή η στοιχειώδης καταγραφή δεν γινόταν στα μέσα της δεκαετίας του '80 (βλ. μπάχαλο, βλ. ιστορία κ. Κ. Λυχναρά παραπάνω), επομένως, δεν υπάρχουν σήμερα στοιχεία για το πότε σβήστηκαν κάποια αριστουργήματα της τηλεόρασης, όπως οι σειρές του Ξενόπουλου... :(

Θα μου πείτε, "τι σημασία έχει πια, σημασία έχει ότι έχουν σβηστεί". Συμφωνώ. Απλά με πονάει ότι εξακολουθεί να υπάρχει αδιαφορία στην ΕΡΤ/ΔΤ/ΝΕΡΙΤ (πείτε την όπως θέλετε τέλος πάντων). Τον τελευταίο 1,5 χρόνο δεν έχει γίνει ΤΙΠΟΤΑ. Καμία ψηφιοποίηση παλαιού υλικού. Έχετε δει καμία νέα ψηφιοποίηση παλαιού υλικού στο Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ; Καμία! Αντί να σωθεί μέσω συντήρησης και ψηφιοποίησης το παλαιό υλικό που υποφέρει και φθείρεται μέρα με την ημέρα, το "βάρος" έχει πέσει στην ψηφιοποίηση του νέου (καθημερινού) ειδησεογραφικού υλικού που παράγεται σήμερα...!! Το οποίο είναι ήδη αποθηκευμένο σε σύγχρονα μέσα. Και το οποίο δεν έχει ανάγκη συντήρησης, διότι δεν έχει τον κίνδυνο φθοράς. Διότι όλη η δουλειά που έγινε σχετικά με το παλαιό υλικό στην ΕΡΤ πριν από 2-3 χρόνια (η βοήθεια που μας δόθηκε σε αυτή την καταγραφή, οι ψηφιοποιήσεις των σειρών που έγιναν και άλλα πολλά), έγινε χάρη στην αγάπη, την φροντίδα, το μεράκι ενός ανθρώπου που κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες για αυτό τον σκοπό. Και τώρα που αυτός ο άνθρωπος δεν είναι πλέον στο πόστο του, δεν γίνεται τίποτα. Ε, λοιπόν, αυτή δεν είναι η Δημόσια Τηλεόραση της οποίας τα τέλη θέλω να πληρώνω μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ κάθε τόσο...

tsalk
17-07-14, 15:32
Το παρόν μύνημα αφορά κυρίως τους διαχειριστές (πρόκειται για μια προσθήκη), απλά το αναφέρω και από εδώ προκειμένου να ενημερώσω αυτούς που ίσως δεν προσέξουν την αλλαγή στο πρωτο πόστ αυτού του θρέντ.

Πρόκειται για την ψηφιοποίηση του 16ου επεισοδίου της τηλεοπτικής σειράς Σκοτεινές δυνάμεις που είχε προβληθεί στις 24 Αυγούστου του 1976.

Παρακαλώ να ενημερώσεται το πρώτο πόστ του θρέντ. (Η πληροφορία υπάρχει ήδη στην retrodb)

ChristosM
17-07-14, 16:38
Ειναι "τραγικο" οτι ενω μετα απο παρα πολλα χρονια αδιαφοριας και αδρανιας ειχε επιτελους ξεκινησει στην ΕΡΤ η ερευνα και διασωση των παλαιων εκπομπων, κυριως οσων ηταν σε μορφη δυο ιντσων, με σπουδαια αποτελεσματα, τωρα, μετα το κλεισιμο της ΕΡΤ και την απομακρυνση των υπαλληλων που αγαπουσαν το αρχειο, γυρισαμε παλι στην αρχικη κατασταση. Δεν γινεται απολυτως τιποτα. Οσα δεν προλαβαν να ψηφιοποιηθουν (και ειναι παρα πολλα) σαπιζουν και παλι μια και η αδιαφορια και η ασχετοσυνη ξαναβρηκε την καρεκλα της εκει στο τμημα του αρχειου. Τραγικο αλλα και εγκληματικο, μια και ολα αυτα ειναι μερος της Ελλαδας και των Ελληνων και δεν εχει κανενας "κυριος" το δικαιωμα να τα απαξιει επειδη δεν τα γνωριζει ή απλα δεν του αρεσουν. ΑΙΣΧΟΣ.

Δημήτρης Σκορπιός
17-07-14, 17:30
Ειναι "τραγικο" οτι ενω μετα απο παρα πολλα χρονια αδιαφοριας και αδρανιας ειχε επιτελους ξεκινησει στην ΕΡΤ η ερευνα και διασωση των παλαιων εκπομπων, κυριως οσων ηταν σε μορφη δυο ιντσων, με σπουδαια αποτελεσματα, τωρα, μετα το κλεισιμο της ΕΡΤ και την απομακρυνση των υπαλληλων που αγαπουσαν το αρχειο, γυρισαμε παλι στην αρχικη κατασταση. Δεν γινεται απολυτως τιποτα. Οσα δεν προλαβαν να ψηφιοποιηθουν (και ειναι παρα πολλα) σαπιζουν και παλι μια και η αδιαφορια και η ασχετοσυνη ξαναβρηκε την καρεκλα της εκει στο τμημα του αρχειου. Τραγικο αλλα και εγκληματικο, μια και ολα αυτα ειναι μερος της Ελλαδας και των Ελληνων και δεν εχει κανενας "κυριος" το δικαιωμα να τα απαξιει επειδη δεν τα γνωριζει ή απλα δεν του αρεσουν. ΑΙΣΧΟΣ.

Η μονη ελπιδα ισως τα προσωπικα αρχεια των πολιτών.....κριμα....

bernard.c
17-07-14, 18:31
Καλησπέρα Άλκη,

Η ΕΡΤ δεν έχει επίσημα επιβεβαιώσει ότι έχει στην κατοχή της το 16ο επεισόδιο των Σκοτεινών Δυνάμεων - ή μήπως έχασα κάτι; :)

Το παρόν μύνημα αφορά κυρίως τους διαχειριστές (πρόκειται για μια προσθήκη), απλά το αναφέρω και από εδώ προκειμένου να ενημερώσω αυτούς που ίσως δεν προσέξουν την αλλαγή στο πρωτο πόστ αυτού του θρέντ.

Πρόκειται για την ψηφιοποίηση του 16ου επεισοδίου της τηλεοπτικής σειράς Σκοτεινές δυνάμεις που είχε προβληθεί στις 24 Αυγούστου του 1976.

Παρακαλώ να ενημερώσεται το πρώτο πόστ του θρέντ. (Η πληροφορία υπάρχει ήδη στην retrodb)

D@redevil
17-07-14, 20:17

Καλησπέρα Άλκη,

Η ΕΡΤ δεν έχει επίσημα επιβεβαιώσει ότι έχει στην κατοχή της το 16ο επεισόδιο των Σκοτεινών Δυνάμεων - ή μήπως έχασα κάτι; :)

Εγώ ενημέρωσα το αρχικό ποστ του θέματος. Αν τελικά δεν ισχύει η υπόδειξη του Άλκη, παρακαλώ ενημερώστε με να το επαναφέρω στην προγενέστερη κατάσταση.

Ευχαριστώ! :)

Ευπαλίνος
18-07-14, 23:43
Και ο δικός μου έπαινος bernard.c για τις πληροφορίες. Αληθεια με τους "μυστικούς αρραβώνες" της περιοδου 1980-81 τι γινεται; Να σχολιάσουμε παράλληλα την απίστευτη καταστροφή και του αθλητικού υλικού της περιόδου 1970-80, είτε αθλητικών εκπομπών είτε ζωντανών μεταδόσεων.

bernard.c
19-07-14, 10:55
Και ο δικός μου έπαινος bernard.c για τις πληροφορίες. Αληθεια με τους "μυστικούς αρραβώνες" της περιοδου 1980-81 τι γινεται; Να σχολιάσουμε παράλληλα την απίστευτη καταστροφή και του αθλητικού υλικού της περιόδου 1970-80, είτε αθλητικών εκπομπών είτε ζωντανών μεταδόσεων.

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε μου. :)

Πριν ξεκινήσω, να αναφέρω απλά ότι οι ημερομηνίες διαγραφής κάποιων τηλεοπτικών προγραμμάτων προστέθηκαν ως πρόσθετη πληροφορία σε σχέση με την αρχική λίστα του πρώτου post. Για σειρές για τις οποίες δεν υπάρχει καταγεγραμμένη η ημερομηνία διαγραφής δεν σημαίνει (δυστυχώς....) ότι η σειρά σώζεται στο Αρχείο, απλά ότι δεν είναι καταγεγραμμένη η συγκεκριμένη πληροφορία... :( Η λίστα που έχει αναρτηθεί στο πρώτο post του παρόντος thread εξακολουθεί να ισχύει, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι.

Αν προσέξετε τις τηλεοπτικές παραγωγές στις οποίες αναφέρονται συγκεκριμένες ημερομηνίες σβησίματος ("διαγραφής") από το Αρχείο, αυτές είναι όλες της ΕΡΤ (ΕΡΤ1). Αυτό συμβαίνει, διότι υπάρχει χειρόγραφη καταγραφή από εκείνα τα χρόνια. Δυστυχώς, από το (πρώην ξεχωριστό, πλέον ενοποιημένο) Αρχείο της ΥΕΝΕΔ (ΕΡΤ2) στην Κατεχάκη δεν υπάρχει κανένα ντοκουμέντο από εκείνη την περίοδο.

Αυτό πώς εγώ το ερμηνεύω; Ότι στην μεν ΕΡΤ, τα πρώτα δείγματα μιας πρόθεσης για αρχειοθέτηση φάνηκαν ήδη από το 1975 - 1976 περίπου, καθώς σώθηκαν σειρές σε βίντεο όπως "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται", η "Τερέζα Βάρμα Δακόστα" (άλλο αν σβήστηκε 10 χρόνια μετά...!!) και η "Γαλήνη". Βεβαίως οι τηλεοπτικές σειρές στην ΕΡΤ εκείνη την περίοδο (ήδη από το 1970 μέχρι το 1976, ίσως και λίγο αργότερα) ήταν λιγότερες σε αριθμό από τις τηλεοπτικές σειρές της ΥΕΝΕΔ, η οποία είχε περισσότερο ψυχαγωγικό χαρακτήρα έναντι της πιο "σοβαρής" ΕΡΤ. Τα επόμενα χρόνια, δηλαδή από το 1977 και μέχρι το 1981, σχεδόν όλες οι σειρές της ΕΡΤ σε βίντεο είχαν διατηρηθεί στο Αρχείο (για τις σειρές που δεν υπήρχαν καθόλου στοιχεία στο Αρχείο της ΕΡΤ και μας έκανε εντύπωση, ήταν για τις δύο σειρές της Βουγιουκλάκη - "Βασίλισσα Αμαλία" και την "Θεατρίνα". Και για την μεν πρώτη, καθώς ήταν του 1975, δεν μας παραξένεψε και τόσο, αλλά για την δεύτερη μας έκανε μεγάλη εντύπωση, καθώς υπήρχαν πληροφορίες για όλες τις άλλες σειρές του 1977!). Γίνεται η αλλαγή της Διοίκησης στην ΕΡΤ τον Οκτώβριο του 1981. Το 1981 και το 1982 κυλάει ομαλά για το Αρχείο. Από το 1983 όμως αρχίζουν οι διαγραφές. Μάλιστα αυτό γράφεται και σε δημοσιεύματα εφημερίδων εκείνη την περίοδο. Γράφουν ότι η ΕΡΤ, εν' όψει των Ολυμπιακών Αγώνων του 1984 στο Λος Άντζελες σβήνει κασέτες διότι δεν έχει χρήματα για να αγοράσει νέες και χρειάζεται βίντεο για εγγραφές. Αυτό επιβεβαιώνεται και από το Αρχείο της ΕΡΤ. Οι πρώτες διαγραφές με αποφάσεις του ΔΣ της ΕΡΤ έγιναν το 1983. Ο λόγος; Εξοικονόμηση χρημάτων; Έχθρα προς τις παλαιότερες διοικήσεις; Συνδυασμός των δύο αυτών; Πιθανόν. Άλλωστε ο Β. Βασιλικός είχε πει όταν ανέλαβε το 1982 περίπου ότι "Σήμερα είναι το έτος μηδέν της Ελληνικής τηλεόρασης" - υπαινισσόμενος προφανώς ότι τα προγράμματα των προηγουμένων ετών ήταν για τα σκουπίδια. Όπως και να έχει, από το 1983 μέχρι και το 1985, με αποφάσεις του ΔΣ της ΕΡΤ, η Διοίκηση δεν δίστασε να διαγράψει πολλές σειρές του Αρχείου που είχαν σωθεί από το 1975 ήδη (βλ. "Τερέζα Βάρμα Δακόστα") ή από το 1977 (βλ. "Οι Πανθέοι"). Τουλάχιστον αυτά αποφασίζονταν επίσημα (με αποφάσεις ΔΣ) και καταγράφονταν σε κλασέρ (μεγάλους φακέλους) τα οποία υπάρχουν ακόμα στην ΕΡΤ και τα οποία συμβουλευτήκαμε για αυτήν εδώ την καταγραφή που παρουσιάσαμε.

Στην ΥΕΝΕΔ (ΕΡΤ2) τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα (αν αυτό είναι δυνατόν να συμβεί - προφανώς ήταν όμως!!). Στην Κατεχάκη δεν γνωρίζουμε αν υπήρχε η αίσθηση του Αρχείου και πότε ξεκίνησε μια σωστή αρχειοθέτηση. Η μόνη πληροφορία που έχουμε σήμερα είναι οι επαναλήψεις κάποιων σειρών από τον ίδιο τον σταθμό (όποτε και σε όποιες σειρές (λίγες εκείνα τα χρόνια) αυτό συνέβη), καθώς και οι επαναπροβολές κάποιων σειρών (όπως και της ΕΡΤ) από το ΡΙΚ λίγο μετά την προβολή τους στην Ελλάδα. Ξέρουμε για παράδειγμα, ότι σειρές όπως το "Ταξίδι" του 1976 (τρεις επιμέρους ιστορίες, από το 1976, το 1980 και το 1981) προβλήθηκαν και στην Κύπρο από το ΡΙΚ. Αυτό το φαινόμενο βεβαίως της προβολής Ελληνικών σειρών στο ΡΙΚ είχε ξεκινήσει ήδη από το 1972 με τον "Άγνωστο πόλεμο". Εκείνα τα χρόνια προβλήθηκαν πολλές σειρές στο ΡΙΚ, όπως το "Βίβα Κατερίνα" το 1973, οι "Δίκαιοι" το 1974, ο "Γιούγκερμαν" και το "Εκείνες κι εγώ" το 1976, κτλ. Αυτό που δεν έχουμε καταφέρει να επαληθεύσουμε είναι αν οι σειρές δίνονταν σε αντίγραφα στο ΡΙΚ από το Αρχείο της ΕΡΤ / ΥΕΝΕΔ ή από το αρχείο του εκάστοτε παραγωγού. Το σίγουρο είναι όμως ότι για να προβάλλονται κάποιους μήνες αργότερα (ή και χρόνια αργότερα κάποιες φορές...!!), τα προγράμματα αυτά δεν σβήνονταν αμέσως μετά την πρώτη προβολή τους. Αυτό είναι βέβαιο. Επίσημη καταγραφή από το πρώην Αρχείο της Κατεχάκη σήμερα δεν υπάρχει στο Ραδιομέγαρο. Και ούτε είχε βρεθεί κάτι στην Κατεχάκη. Τι σημαίνει αυτό; Μάλλον αυτό που ξεκάθαρα είπε ο σκηνοθέτης κ. Κώστας Λυχναράς στη συνέντευξη που μας παραχώρησε εδώ. Ότι επικρατούσε μπάχαλο. Όποιος ήθελε έμπαινε, ό,τι ήθελε έπαιρνε, ό,τι ήθελε έσβηνε, κοκ. Χωρίς να υπάρχει καμία επίσημη καταγραφή του τι σώζεται και τι σβήνεται (ή... "χάνεται"!!) από το δεύτερο κανάλι. Για αυτό ίσως σειρές της ΕΡΤ2 όπως οι "Ιερόσυλοι" που δεν σώζονται πια στο Αρχείο έχουν παιχτεί σε διάφορους περιφερειακούς σταθμούς ανά την Ελλάδα την δεκαετία του '90 και του '00, εν αγνοία του παραγωγού κ. Δημήτρη Ποντίκα, όπως τουλάχιστον ο ίδιος μας είπε στη συνέντευξη που επίσης μας παραχώρησε εδώ. Η μόνη βέβαιη πληροφορία για το Αρχείο της ΥΕΝΕΔ (ΕΡΤ2) είναι οι επαναλήψεις που έγιναν από τον ίδιο τον σταθμό. Και αυτές είναι οι επαναλήψεις των σειρών "Αφροδίτη" (1977) στα τέλη του 1981, του "Πορφύρα και αίμα" (1977) το 1980-81 και της "Αναδυομένης" (1978) στα τέλη του 1980. Επομένως αυτό σημαίνει ότι η ΥΕΝΕΔ κρατούσε αρχείο, τουλάχιστον μέχρι το 1982, οπότε έγινε η αποστρατικοποίηση του σταθμού και επικράτησε... αυτό που περιγράφει ο Κ. Λυχναράς.

Το μόνο που ξέρουμε για το Αρχείο της πρώην ΥΕΝΕΔ (ΕΡΤ2) είναι ότι, με εξαίρεση τις σειρές γυρισμένες σε φιλμ (το οποίο δεν σβήνεται, παρά μόνο καταστρέφεται (είτε σκόπιμα, είτε από την φθορά του χρόνου)), η μόνη σειρά σε βίντεο της ΥΕΝΕΔ πριν το 1982 η οποία σώζεται ακέραιη στο Αρχείο είναι η "Γυφτοπούλα" του 1974. Υπάρχουν επίσης σοβαρές πιθανότητες άλλη μία σειρά σε βίντεο της ΥΕΝΕΔ να σώζεται και αυτή είναι η σειρά "Αστυνομικές ιστορίες" του 1973, αλλά αυτό δεν είναι σίγουρο, καθώς δεν έχει γίνει θέαση της σειράς για να επαληθευτεί ότι είναι αυτή και όχι κάποια συνωνυμία. Υπάρχουν βεβαίως και σειρές της πρώην ΥΕΝΕΔ σε βίντεο από τις οποίες σώζονται μεμονωμένα επεισόδια ("Γιούγκερμαν", "Εκείνες κι εγώ", "Μεθοριακός σταθμός" και "Το ημερολόγιο ενός θυρωρού"), αλλά αυτά είναι αφ' ενός μοναδικά και είναι άξιον απορίας πώς αυτά διέφυγαν την διαγραφή. Είναι επίσης πιθανόν να περιήλθαν στο Αρχείο της ΕΡΤ από δωρεά της παραγωγού εταιρίας (πχ Αστήρ TV) ή από ανταλλαγή υλικού.... από το ΡΙΚ λίγα χρόνια πριν..!! Σαφή απάντηση δεν πήραμε σε αυτό. Μακάρι να ισχύει το δεύτερο σενάριο και το ΡΙΚ να έχει και άλλο υλικό της ΕΡΤ στην κατοχή του...

Όσον αφορά στο αθλητικό αρχείο, για αυτό δεν μπορούμε να μιλήσουμε, διότι δεν το είχαμε συζητήσει τότε με τους ανθρώπους του Αρχείου της ΕΡΤ. Αυτό διότι υπάρχει ξεχωριστό αθλητικό Αρχείο μέσα στην ΕΡΤ και νομίζω ότι ακόμα δεν έχει ενοποιηθεί και μεταφερθεί μέσα στον χώρο του Αρχείου στο Ραδιομέγαρο. Είχαμε σκοπό να ρωτήσουμε, αλλά δεν έτυχε να ξαναπάμε, μετά έκλεισε και η ΕΡΤ... Όλα πήγαν ανάποδα δυστυχώς... :(

Τέλος, για το θέμα των τηλεοπτικών παραγωγών σε βίντεο μορφή, αξίζει πιστεύω να αναφερθεί ότι όλες οι εγγραφές σε δυ-ιντσα και μονό-ιντσα από την πρώην ΕΡΤ (Ραδιομέγαρο) και ΕΡΤ2 (Κατεχάκη) έχουν συγκεντρωθεί και ταξινομηθεί στο Αρχείο της (πρώην) ΕΡΤ (νυν ΔΤ/ΝΕΡΙΤ) στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής. Όλα έχουν καταγραφεί ανάλογα με τις ετικέτες που υπάρχουν κολλημένες απέξω και στα περισσότερα έχει γίνει θέαση για την επιβεβαίωση της ύπαρξης του αντίστοιχου υλικού μέσα. Επομένως, οι πιθανότητες πλέον να βρεθεί νέο υλικό σε μορφή βίντεο εντός ΕΡΤ είναι μηδαμινές. Μόνο από εξωτερικές πηγές ίσως, όπως σταθμοί του εξωτερικού (βλ ΡΙΚ) ή από εταιρίες παραγωγής ή ιδιωτικά αρχεία.

Όσον αφορά στις τηλεοπτικές παραγωγές σε μορφή φιλμ, αυτές είναι επίσης όλες συγκεντρωμένες πλέον στο Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής. Τα φιλμ (λόγω του ότι δεν σβήνονταν) είναι πολλά περισσότερα σε ποσότητα και δεν έχει γίνει ακόμα θέαση και πλήρης καταγραφή, επομένως είναι πιθανόν να βρεθούν και άλλες τηλεοπτικές παραγωγές σε film, οι οποίες δεν έχουν ακόμα προστεθεί στη λίστα.

Ευπαλίνος
20-07-14, 02:58
Η "πραγματεία" σου bernard.c ρίχνει φως στο σκοτάδι που επικρατεί εδώ και δεκαετιες στο τηλεοπτικό αρχείο. Και μόνο ο κόπος που έκανες για να γράψεις όλα αυτά αρκεί για τις ευχαριστίες μας. Σχολιάζω σύντομα.
1)Ελάχιστες ελπίδες υπάρχουν για να βρεθεί κατι αξιο λογου στο αθλητικο αρχειο της ΕΡΤ. Οταν ο τελικος του ΠΑΟ στο Γουεμπλει (αλλα και τα αλλα παιχνιδια στην πορεια για τον τελικο) δεν υπαρχει τοτε τι να πουμε; Ας αφησουμε Ολυμπιακους, Παγκοσμια κυπελλα, την Αθλητικη Κυριακη του Διακογιαννη κλπ.
2)Δεν θυμαμαι αν σχολιαστηκε αλλου παλαιοτερα: Πώς διασωθηκε η σειρά "Ισιδώρα" του 1973 με Κατρανη-Κουνελάκη; Ειναι μάλλον η παλαιοτερη διασωθείσα σειρα. Υποθετω χαρη στον παραγωγο.

bernard.c
20-07-14, 11:02
1)Ελάχιστες ελπίδες υπάρχουν για να βρεθεί κατι αξιο λογου στο αθλητικο αρχειο της ΕΡΤ. Οταν ο τελικος του ΠΑΟ στο Γουεμπλει (αλλα και τα αλλα παιχνιδια στην πορεια για τον τελικο) δεν υπαρχει τοτε τι να πουμε; Ας αφησουμε Ολυμπιακους, Παγκοσμια κυπελλα, την Αθλητικη Κυριακη του Διακογιαννη κλπ.
Πράγματι - τι να πει κανείς; Σαν μόνη ελπίδα - αποκλείεται τουλάχιστον ο τελικός να σώζεται στα αρχεία της Βρετανικής τηλεόρασης (BBC) (διοργανώτριας χώρας) ή της Ολλανδικής τηλεόρασης; (Ajax)

2)Δεν θυμαμαι αν σχολιαστηκε αλλου παλαιοτερα: Πώς διασωθηκε η σειρά "Ισιδώρα" του 1973 με Κατρανη-Κουνελάκη; Ειναι μάλλον η παλαιοτερη διασωθείσα σειρα. Υποθετω χαρη στον παραγωγο.
Δεν θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος παραγωγός (Κατσάρης) κρατούσε έστω και στοιχειώδες αρχείο, διότι, ειδικά από τις παραγωγές της εταιρίας "Δυάς TV" δεν σώζεται τίποτα από τις ακόλουθες:

- Γραφείο συνοικεσίων (1971)
- Κάπου υπάρχει η αγάπη μου (1972)
- Ένα υπέροχο ζευγάρι (1973)
- Βίβα Κατερίνα (1973)
- Ο μικρός ήρωας (1973)
- Οι δίκαιοι (1974)
- Βασίλισσα Αμαλία (1975)
- Ρωμαίος και Ιουλιέττα '75 (1975)
- Πικρά χαμόγελα (1976)
- Το ταξίδι (1976)*
- Εύθυμες ιστορίες (1977)
- Η ετυμηγορία (1978)*
- Το ξενοδοχείο (1981)
* Μόνο από τις σειρές το "Ταξίδι" και η "Ετυμηγορία" προβλήθηκαν αποσπάσματα της 1ης και της 3ης ιστορίας αντίστοιχα το 1991 στο "Σήριαλ των σήριαλ" - έκτοτε αγνοείται η τύχη τους...

Θεωρώ μάλιστα ότι η συγκεκριμένη εταιρία ήταν από τις λιγότερο "ευαίσθητες" στο θέμα της διατήρησης αρχείου - οι περισσότερες άλλες μεγάλες εταιρίες της εποχής, όλο και κάποιο βίντεο είχαν κρατήσει...

Κατά την γνώμη μου, ο μόνος λόγος που η σειρά "Ισιδώρα" σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ (και είναι πράγματι από τις παλαιότερες τηλεοπτικές σειρές του Αρχείου της ΕΡΤ - με εξαίρεση το "Στα δίχτυα της αράχνης" (1972)), είναι ότι η αρχική μορφή εγγραφής της σειράς ήταν σε film (το οποίο δεν σβηνόταν). Κάποια στιγμή (ενδεχομένως για την επανάληψη της σειράς το 1997; ) έγινε η μεταγραφή σε βίντεο και έκτοτε παρέμεινε σε αυτή την μορφή στο Αρχείο...

stam1370
20-07-14, 16:16
Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω λίγο "παράδοξα" τα όσα θέλω να πω....

Τι εννοώ; Δεν θα ξεκινήσω με τις ευχαριστίες, αλλά με το ότι ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ γιατί αυτό και μόνο το thread αποδεικνύει το μέγεθος της αποχής μου όλα αυτά τα χρόνια από την GRM-TV (αποχή που έχω εξηγήσει στους φίλους που ξεκινήσαμε την GRM-TV) και το site γενικότερα, μίας και το είδα ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ...

Τέλος με τα "παράδοξα"! Πάμε στο θέμα μας:

ΘΛΙΒΟΜΑΙ γιατί η (τότε) ΕΡΤ πιστοποίησε όλα όσα ήμασταν 200% σίγουροι ότι συνέβησαν όλα εκείνα τα χρόνια, αλλά ΘΛΙΒΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ γιατί το "μαύρο" του περυσινού Ιουνίου έχει γίνει ακόμα πιό ΣΚΟΥΡΟ, σε ό,τι αφορά το Αρχείο... "Νά 'ναι καλά" η ξενέριτ και οι "συν αυτής"...

Από εκεί και πέρα, το ότι αυτό το thread ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΑΙΝΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ, προσθέτοντας και τα δικά μου σ' αυτά, είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση των κόπων του Μπερνάρ και του Χρήστου να ψάξουν, να μάθουν, να ανακαλύψουν, να συγκεντρώσουν και να δημοσιεύσουν όλες αυτές τις υπερπολύτιμες πληροφορίες!

Όπως ΑΞΙΟΣ ΜΟΝΙΜΩΝ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΩΝ είναι και ο Άλκης (tsalk) για τα τρεξίματα, τα ταξίδια και τον χρόνο που έχει αφιερώσει για να πραγματοποιήσει συνεντεύξεις με σημαντικότατους ανθρώπους της Ελληνικής Τηλεόρασης!!!

Επαινώ, λοιπόν, με την ευκαιρία, τα παιδιά για ακόμη μιά φορά για τη δουλειά που έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζουν!!!

Ευπαλίνος
20-07-14, 16:28
Επαινώ, λοιπόν, με την ευκαιρία, τα παιδιά για ακόμη μιά φορά για τη δουλειά που έχουν κάνει όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζουν!!!

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Κατά την γνώμη μου, ο μόνος λόγος που η σειρά "Ισιδώρα" σώζεται στο Αρχείο της ΕΡΤ (και είναι πράγματι από τις παλαιότερες τηλεοπτικές σειρές του Αρχείου της ΕΡΤ - με εξαίρεση το "Στα δίχτυα της αράχνης" (1972)), είναι ότι η αρχική μορφή εγγραφής της σειράς ήταν σε film (το οποίο δεν σβηνόταν). Κάποια στιγμή (ενδεχομένως για την επανάληψη της σειράς το 1997; ) έγινε η μεταγραφή σε βίντεο και έκτοτε παρέμεινε σε αυτή την μορφή στο Αρχείο...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέποντας τη λίστα λυπάμαι ιδιαίτερα που "εξαφανίστηκε" μια τόσο αγαπημένη σειρά "Οι Δίκαιοι" αλλά και η "Βασίλισσα Αμαλία"

Πράγματι - τι να πει κανείς; Σαν μόνη ελπίδα - αποκλείεται τουλάχιστον ο τελικός να σώζεται στα αρχεία της Βρετανικής τηλεόρασης (BBC) (διοργανώτριας χώρας) ή της Ολλανδικής τηλεόρασης; (Ajax)

Ο τελικός σώζεται στα ξένα αρχεία αλλά το ζητούμενο είναι να σωζόταν η ελληνική μετάδοση με την περιγραφή του Γιάννη Διακογιάννη. Εδώ είναι η ευθύνη της ΕΡΤ.

bernard.c
20-07-14, 16:52
Καλέ μου Σταμάτη, τα λόγια σου είναι συγκινητικά - σε ευχαριστούμε πάρα πολύ! :)

Δεν πρέπει να "ντρέπεσαι" όπως λες - η ζωή του κάθε ένα μας έχει διάφορα σκαμπανεβάσματα και διαφορετικές απαιτήσεις κάθε δεδομένη χρονική στιγμή. Για κάποια συγκεκριμένη περίοδο, κάποιοι έχουν περισσότερα τρεχάματα και λιγοστό ελεύθερο χρόνο να αφιερώσουν στα χόμπυ τους και άλλοι έχουν πιθανόν λιγότερα τρεχάματα και συνεπώς περισσότερο χρόνο για να ασχοληθούν με τις αγαπημένες ασχολίες τους. Ο καιρός έχει γυρίσματα. Μην νομίζεις, άλλωστε, και η δική μας ενασχόληση ποικίλλει από καιρό σε καιρό... Το σημαντικό είναι ότι είμαστε ακόμα και οι 4 εδώ παρόντες, έπειτα από 6 χρόνια, τη στιγμή που άλλοι έχουν έρθει και έχουν φύγει... Αυτό δεν είναι το πιο σπουδαίο; ;)

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Βλέποντας τη λίστα λυπάμαι ιδιαίτερα που "εξαφανίστηκε" μια τόσο αγαπημένη σειρά "Οι Δίκαιοι" αλλά και η "Βασίλισσα Αμαλία"
Πραγματικά... Και δεν έχουμε δει κάνενα απόσπασμα από τις δύο αυτές σειρές της "Δυάς TV" ποτέ σε επανάληψη.... :(

Ο τελικός σώζεται στα ξένα αρχεία αλλά το ζητούμενο είναι να σωζόταν η ελληνική μετάδοση με την περιγραφή του Γιάννη Διακογιάννη. Εδώ είναι η ευθύνη της ΕΡΤ.
Έχεις απόλυτο δίκιο... Σε καταλαβαίνω απόλυτα... Είναι τουλάχιστον κάπως παρήγορο που υπάρχουν οι ξένες μεταδόσεις...

stam1370
20-07-14, 18:05
Το σημαντικό είναι ότι είμαστε ακόμα και οι 4 εδώ παρόντες, έπειτα από 6 χρόνια, τη στιγμή που άλλοι έχουν έρθει και έχουν φύγει... Αυτό δεν είναι το πιο σπουδαίο; ;)

Ναι! Έχεις απόλυτο δίκιο! Είπες τα πιό σωστά λόγια! ΑΥΤΟ είναι το πιό σπουδαίο, πραγματικά....!!! #)

Ελάχιστες ελπίδες υπάρχουν για να βρεθεί κατι αξιο λογου στο αθλητικο αρχειο της ΕΡΤ. Οταν ο τελικος του ΠΑΟ στο Γουεμπλει (αλλα και τα αλλα παιχνιδια στην πορεια για τον τελικο) δεν υπαρχει τοτε τι να πουμε; Ας αφησουμε Ολυμπιακους, Παγκοσμια κυπελλα, την Αθλητικη Κυριακη του Διακογιαννη κλπ.

Παλιότερα έδειχναν πού και πού αποσπάσματα (τα γκολ, δηλαδή) από τη ζωντανή μετάδοση της ρεβάνς του ημιτελικού με τον Ερυθρό Αστέρα στη Λεωφόρο. Θυμάμαι, εκτός της έντασης της φωνής του Διακογιάννη, ότι ήταν αρκετά "ταλαιπωρημένη" (να το πω απλά) η εικόνα. Πρέπει να έχω πετύχει αυτό το απόσπασμα τουλάχιστον δύο φορές στην τηλεόραση. Ομολογώ ότι δεν το είχα ψάξει ποτέ στο Ψηφιακό Αρχείο. Εκεί, όμως, υπάρχει το ντοκιμαντέρ της ΥΕΝΕΔ "Στη Λεωφόρο της δόξας", που είναι σχετικό με την πορεία του ΠΑΟ. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί εκεί βρήκα, φωτογράφησα (!) και πόσταρα στο φόρουμ το πρώτο σήμα της ΥΕΝΕΔ! (Υ.Γ. είμαι Ολυμπιακός, αλλά τρελλαίνομαι κι εγώ για το "ασπρόμαυρο" ποδόσφαιρο......!!!!)

tsalk
20-07-14, 19:50
Θα ήθελα ένα σχόλιο να κάνω σε κάποιο από τα πολλά θέματα και τις πληροφορίες που γράφτηκαν σε κάποιο από τα παραπάνω πόστ.
Πρόκειται για το ανύπαρκτο αρχείο της εταιρίας Δυάς tv των αδερφών Κατσάρη. Η εταιρία δεν κρατούσε αρχείο των παραγωγών της (του λόγους για αυτό τους έχουμε αναφέρει αρκετές φορές).

Έτσι δεν ξέρουμε ποιός κράτησε την Ισιδώρα που είναι η παλιότερη σειρά που σώζεται ολόκληρη. Το πθθανότερο όπως ήδη αναφέρθηκε είναι λόγω το ότι γυρίστηκε σε φίλμ.

Από τις λοιπές παραγωγές της Δυάς tv, τα μόνα πράγματα που υπήρχαν σαν αρχείο ήταν οι τίτλοι των σειρών Το ταξίδι, και οι τίτλοι από την Ετυμηγορία.
Ο λόγος είναι ότι ήταν κινηματογραφημένοι και προφανώς τους κράτησε σαν ενθύμιο ο κ. Κώστας Κατσάρης.

Αυτό ίσχυει τουλάχιστον στις αρχές της δεκαετίας του 90, μιας και είχαν προβληθεί από την εκπομπή της Ρένας Θεολογίδου.
Αυτό τον καιρό βρίσκομαι σε μια συνενόηση με τον κ. Τέμπο ( δημιουργό αρκετών σειρών την παραγωγή των οποίων είχε ο κ. Κατσάρης) προκειμένου να διαπιστώσουμε αν αυτά τα πράγματα υπάρχουν ακόμη, καθώς και οποιοδήποτε άλλο υλικό.

Ευπαλίνος
21-07-14, 19:51
Παλιότερα έδειχναν πού και πού αποσπάσματα (τα γκολ, δηλαδή) από τη ζωντανή μετάδοση της ρεβάνς του ημιτελικού με τον Ερυθρό Αστέρα στη Λεωφόρο. Θυμάμαι, εκτός της έντασης της φωνής του Διακογιάννη, ότι ήταν αρκετά "ταλαιπωρημένη" (να το πω απλά) η εικόνα. Πρέπει να έχω πετύχει αυτό το απόσπασμα τουλάχιστον δύο φορές στην τηλεόραση. Ομολογώ ότι δεν το είχα ψάξει ποτέ στο Ψηφιακό Αρχείο. Εκεί, όμως, υπάρχει το ντοκιμαντέρ της ΥΕΝΕΔ "Στη Λεωφόρο της δόξας", που είναι σχετικό με την πορεία του ΠΑΟ. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά γιατί εκεί βρήκα, φωτογράφησα (!) και πόσταρα στο φόρουμ το πρώτο σήμα της ΥΕΝΕΔ! (Υ.Γ. είμαι Ολυμπιακός, αλλά τρελλαίνομαι κι εγώ για το "ασπρόμαυρο" ποδόσφαιρο......!!!!)

Σταμάτη έχεις δίκιο όσον αφορά τα εκτεταμένα αποσπάσματα απο τον ημιτελικό του 1971 ΠΑΟ-Ερυθρός Αστήρ με τη φωνή του Διακογιάννη. Η διαφορά είναι ότι δεν πρόκειται για το φιλμ(ή βίντεο) της τηλεοπτικής μτάδοσης της ΕΡΤ(που δεν υπάρχει δυστυχώς) αλλά για λήψη που γίνεται την ώρα της μετάδοσης σε κλειστό χώρο, δηλαδή κάποιος καταγράφει την οθόνη της Τιβι ενώ μεταδίδει το παιχνίδι.

stam1370
21-07-14, 23:06
Η διαφορά είναι ότι δεν πρόκειται για το φιλμ(ή βίντεο) της τηλεοπτικής μτάδοσης της ΕΡΤ(που δεν υπάρχει δυστυχώς) αλλά για λήψη που γίνεται την ώρα της μετάδοσης σε κλειστό χώρο, δηλαδή κάποιος καταγράφει την οθόνη της Τιβι ενώ μεταδίδει το παιχνίδι.

Τι λες τώρα!!! Δεν το ήξερα αυτό!!! Το ψάχνω στο youtube να το δω, αλλά δεν υπάρχει, παρά μόνο σαν "ντοκιμαντέρ"...

EDIT: ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ-ΑΡΗΣ 0-3, από αρχείο ιδιώτη, βέβαια, σε πολύ καλή ποιότητα (ΕΓΧΡΩΜΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΜΕ ΔΙΑΚΟΓΙΑΝΝΗ)! Η ΞΕΝΕΡΙΤ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;;;;

EDIT 2: Συγγνώμη Μπερνάρ για την παρέκκλιση από το θέμα...παρασύρθηκα!!!

Ευπαλίνος
22-07-14, 16:16
EDIT: ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΕΡΟΥΤΖΙΑ-ΑΡΗΣ 0-3, από αρχείο ιδιώτη, βέβαια, σε πολύ καλή ποιότητα (ΕΓΧΡΩΜΗ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΕΡΤ ΜΕ ΔΙΑΚΟΓΙΑΝΝΗ)! Η ΞΕΝΕΡΙΤ ΤΟ ΞΕΡΕΙ;;;;

'Οντως το παιχνίδι αυτό κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και είναι απο τα παλαιότερα σωζόμενα με ελληνική περιγραφή.

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
23-07-14, 04:13
Τα "κομμάτια" από το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα ΠΑΟ-Ερ. Αστέρα γράφτηκαν από τον γνωστό σκηνοθέτη Λάκη Παπαστάθη, ο οποίος την ώρα του αγώνα είχε στηθεί μπροστά στην τηλεόραση με μία κάμερα ή βιντεοκάμερα. Είχε καταγράψει όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλά στο VCD που κυκλοφόρησε προ ετών με καθημερινή αθλητική εφημερίδα που δεν υπάρχει πια, επελέγησαν τα πιο "καθαρά" κι ευκρινή στιγμιότυπα (γύρω στα 25 με 30 λεπτά περίπου). Αν προσέξετε στα δύο γκολ του ΠΑΟ (Αντωνιάδης και Φυλακούρης), θα δείτε ότι η κάμερα πάει πάνω-κάτω από τους πανηγυρισμούς του Παπαστάθη!!!

Στο ίδιο VCD υπήρχε και ολόκληρη η εκπομπή που προβλήθηκε πριν τον τελικό του Γουέμπλεϊ, την οποίαν ο Παπαστάθης έγραψε με τον ίδιο τρόπο.

Όσο για το Περούτζια-Άρης, ελάχιστοι τότε είχαν έγχρωμους δέκτες. Άλλωστε, τα πλάνα που έχει (????) η πάλαι ποτέ ΕΡΤ στο αρχείο της (ουσιαστικά μόνο τα τρία γκολ) είναι ασπρόμαυρα. Το ωραίο είναι ότι τελειώνει η έγχρωμη μετάδοση κι εμφανίζεται ο μέγιστος Βαγγέλης Φουντουκίδης...ασπρόμαυρος -και περιχαρής- από το στούντιο της ΕΡΤ.

Πληροφοριακά, στο youtube "ανέβηκαν" πριν λίγες ημέρες ολόκληρα διεθνή παιχνίδια όπως τα μετέδωσε η ΕΡΤ (η οποία φυσικά δεν τα έχει στο αρχείο της) και με τις αυθεντικές περιγραφές. Κάποια από αυτά είναι: Τα ιστορικά ματς του Μουντιάλ 82 Ιταλία-Βραζιλία, Γαλλία-Δ. Γερμανία και Ιταλία-Δ. Γερμανία, ο τελικός Κυπελλούχων του 82 μεταξύ Μπαρτσελόνα και Σταντάρ Λιέγης, ο τελικός του Χέϊζελ Γιουβέντους-Λίβερπουλ κ.α.

Ευπαλίνος
23-07-14, 23:21
Λεπτομερέστατη πληροφόρηση Τάσο.