PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετρό επαγγέλματα που χάθηκαν

gremlinakos
10-02-12, 16:45
Και εννοώ φυσικά τα επαγγέλματα που τουλάχιστον στην δεκαετία 80 με αρχές 90, υπήρχαν και μεσουρανούσαν.
(ούτως ή άλλος υπάρχουν πάρα πολλά χαμένα επαγγέλματα από τις αρχές του 20ου αιώνα.)

-Την πρωτιά την έχει φυσικά ο Βιντεοκλαμπάς. Μπορεί καμιά φορά να αναφέρουμε τον όρο βέβαια, αλλά στην ουσία δεν υπάρχουν βιντεοκλαμπάδες, εφόσον δε υπάρχουν VHS και VHS clubs.

-Ρετρό επάγγελμα επίσης θεωρώ τον κλασσικό ψιλικατζή. Μπορεί και αυτόν τον όρο τον χρησιμοποιούμε ακόμα αλλά τα ψιλικατζίδικα πλέον δεν θυμίζουν τίποτα από τα παλιά εκείνα που ήταν ο παράδεισος των παιδιών. Που έμπαινες μέσα και μοσχοβολούσε τσιχλόφουσκα όλο το μαγαζάκι. Και κρέμονταν από παντού παιχνιδάκια, τυχερά φακελάκια γαριδάκια κτλ κτλ κτλ...

-<<Ο γανωτηηηηςςς>>. Πήγαινε από γειτονιά σε γειτονιά και φώναζε. Ο γανωτής-γανωματής-καλαϊτζής φρόντιζε να <<γανώνει>> τα χάλκινα κουζινικά των νοικοκυριών για να διαιρούνται. Φυσικά μιλάμε για πολύ πιο παλιό επάγγελμα αλλά μέχρι τα 80s οι γανωματήδες ήταν ακόμα αναμεσά μας και στις γειτονιές μας. Οπότε αξίζει να τον αναφέρω. Τον θυμάμαι αμυδρά, έναν γέροντα με παλιό σακάκι να ανηφορίζει στις γειτονιές εκεί στα προσφυγικά του Αγρινίου που μεγάλωσα, και να φωνάζει: Ο γανωτηηηςςς...!!!

-Ο κάπελας. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος,αλλά καπηλιά υπήρχαν μέχρι τα τέλη του 80 σωστά?

-Τσαγκάρης. Οκ υπάρχουν ακόμα τσαγκαράδικα ίσως, αλλα κλασσικοί παραδοσιακοί ρετρό γερο-τσαγκάρηδες δεν υπάρχουν.

-Πλασιέ Εγκυκλοπαιδειών. Ή αλλιώς αυτοί που αναγκάστηκαν να αλλάξουν επάγγελμα και βρίζουν το wikipedia χαχαχαχα. Και φυσικά οι εγκυκλοπαίδειες πάντα ήταν ΔΩΡΟ, αλλά για να την πάρεις, πλήρωνες κάτι άλλο μικρούλι, αξίάς 70000 δρχ. Καλα θεικές εποχές.

-Ιδιοκτήτες αμιγκάδικων, ουφάδικων, futurelands και τέτοια. Εδώ τα λόγια είναι περιττά. Στις στοές παρέλασαν τα arcades οι 16bit κονσόλες, οι αμίγκες, εώς ακόμα και τα PCs και τα Playstations. Τελικά έμελλε τα τελευταία να είναι και εκείνα που θα κλείσουν και την αυλαία των στοών. Οι τύποι ύστερα άνοιξαν Internet cafe, που κι αυτά τώρα αρχίζουν και σβήνουν σιγά σιγά.

Θυμάστε τίποτε άλλο να βάλουμε στην λίστα?

alkis21
10-02-12, 16:49
Θυρωρός! Έχουν σχεδόν εκλείψει, μόνο σε παλιά κτίρια με πολλά γραφεία στο κέντρο της Αθήνας τους συναντώ πια.

circleag
10-02-12, 17:15
πολύ ωραίο θέμα και πολύ νοσταλγικό!
Λοιπόν έχουμε και λέμε.. :)

1. Λούστρος
2. Γαλατάς
3. Μπαρμπέρης ο οποίος ξύριζε με λεπίδα/φαλτσέτα
4. Αλευράς ιδιοκτήτης Μύλου
5. Φαροφύλακας
6. Χωροφύλακας

αυτά για αρχή και θα επανέλθω... :)

metalcandyman
10-02-12, 17:28
Ωραιο θεμα φιλε gremlinako.Να διορθωσω ομως οτι δεν εχουν χαθει ολα τα επαγγελματα που αναφερονται παραπανω.Επειδη μενετε οι περισοτεροι κυριως στην αθηνα η εχετε μεγαλωσει σε αλλες Πολεις απλα νομιζετε οτι χαθηκαν.Εχω μεγαλωσει και μενω σε χωριο και υπαρχει και μπαρμπερης και γανωτης και τσαγκαρης και γαλατας και αλευρας ιδιοκτητης μυλου αλλα και ψιληκατζης με την κλασικη εννοια.Μεχρι και πεταλωτη ειχαμε.

Rinus Cesar
10-02-12, 17:45
Ο εισπράκτορας στα αστικά λεωφορεία !!!
Αρχικώς αντικαταστάθηκε από τα διαφανή πλαστικά κουτιά με τη σχισμή όπου έριχνες μέσα κέρματα [καθώς, επίσης, και κουμπιά] !!! Στη συνέχεια από τα αυτόματα μηχανήματα που "χτυπάνε" τα εισιτήρια τα οποία υφίστανται μέχρι σήμερα ......

Τουλάχιστον ο Φέρμας στην ταινία "Της Κακομοίρας" [ο πατέρας της Λίτσας / Ντίνας Τριάντη], που υποδύεται έναν τύπο που ασκεί αυτό το επάγγελμα, έμεινε για να μας θυμίζει ότι .... "κάααποτε έμπαινες στο λεωφορείο και ... έδινες το αντίτιμο του εισιτηρίου σε άνθρωπο" .....

Όσο για μένα .... δεν θα ξεχάσω τους εισπράκτορες στα λεωφορεία της Θεσσαλονίκης, που τους πρόλαβα ως πρωτοετής φοιτητής !!! Το εισιτήριο έκανε 25 δραχμές, αλλά το πιο δυσεύρετο νόμισμα ήταν το τάληρο !!! Γι' αυτό στα λεωφορεία που εκτελούσαν τα μεγάλα δρομολόγια [π.χ. Επανωμή, Μηχανιώνα] θυμάμαι κάποιες φορές να συμβαίνει η εξής σκηνή : Σηκωνόταν ο εισπράκτωρ από τη θέση του [η οποία ευρίσκετο δίπλα στην πίσω πόρτα του λεωφορείου] και έκανε πέρα - δώθε βόλτες τον διάδρομο ρωτώντας τους εναπομείναντες επιβάτες : "ταληράκια έχει κανείς ??? ταληράκια ???", προκειμένου να "χαλάσει" τα δεκάρικα και τα εικοσάρικα σε "δυσεύρετα" τάληρα !!! Θυμάμαι [νομίζω στο λεωφορείο της Καλαμαριάς] είχα απαντήσει σε έναν : "μπααα, δεν έχω" και αυτός με κοίταξε μού απάντησε κάπως θυμωμένα : "τό 'ξερα ... τι κάθομαι και ρωτάω .... " :O:O

Dimitrissss
10-02-12, 17:55
Κάποια από τα επαγγέλματα αυτά, δεν αποκλείεται να επανεμφανισθούν (π.χ. τσαγκάρης). Γιατί με την διαγραφόμενη φτώχεια, ξεχάστε τα Prada και τα Testoni της επίπλαστης οικονομικής ευμάρειας του πρόσφατου παρελθόντος.

Rinus Cesar
10-02-12, 17:58
- Ο ιδιοκτήτης βιντεοκλάμπ [αφου εξαφανίσθηκαν το βίντεο με τις βιντεοκασέτες ... εξαφανίσθηκε κι αυτό το επάγγελμα] !!! Ένας συμφοιτητής μου τον έλεγε, θυμάμαι, "ο βιντεοκλαμπάς" !!!:O:O

gremlinakos
10-02-12, 18:35
- Ο ιδιοκτήτης βιντεοκλάμπ [αφου εξαφανίσθηκαν το βίντεο με τις βιντεοκασέτες ... εξαφανίσθηκε κι αυτό το επάγγελμα] !!! Ένας συμφοιτητής μου τον έλεγε, θυμάμαι, "ο βιντεοκλαμπάς" !!!:O:O

φιλε Rinus Cesar δεν το είδες. Ενοείται πως αυτό το ανέφερα πρώτο πρώτο γιατί είναι και γαμ.. τα ρετρό επαγγέλματα!

Α επίσης να βάλουμε και τον ηλεκτρονικό οπτικοακουστικών συστημάτων (Τηλεορασάς-Βιντεάς-Ραδιάς). Πλεόν δεν υπάρχουν οι καθοδικοί σωλήνες, τα βίντεο και τα τρανζιστοράκια. Αυτό το επάγγελμα έχει σχεδόν πεθάνει, αν δεν έχει ήδη. Μας έφαγε η ψηφιακή εποχή

Rinus Cesar
10-02-12, 18:42
Έχεις δίκιο, διάβασα από τον "ψιλικατζή" και κάτω :P:P

Maddog
10-02-12, 19:35
O μπακάλης, παιδιά.
Βασικότατο στοιχείο της κάθε γειτονιάς τότε, τον φάγανε λάχανο τα σούπερ μάρκετ. Και όχι, για όποιον έχει δει μπακάλικο το μίνι-μάρκετ ούτε κατά διάνοια δεν είναι το ίδιο...

D@redevil
10-02-12, 19:43
Α επίσης να βάλουμε και τον ηλεκτρονικό οπτικοακουστικών συστημάτων (Τηλεορασάς-Βιντεάς-Ραδιάς). Πλεόν δεν υπάρχουν οι καθοδικοί σωλήνες, τα βίντεο και τα τρανζιστοράκια. Αυτό το επάγγελμα έχει σχεδόν πεθάνει, αν δεν έχει ήδη. Μας έφαγε η ψηφιακή εποχή

Φίλε gremlinako, όντως πολύ ωραίο θέμα! :)

Να πω ότι εδώ στη Θεσσαλονίκη, μπορείς ακόμα να βρεις τηλεορασά - βιντεά - ραδιά, τέλος πάντων ηλεκτρονικό που να επισκευάζει ηλεκτρικές & ηλεκτρονικές συσκευές. Από εκεί που παίρνω ηλεκτρονικά αναλώσιμα & εργαλεία, υπάρχει μια ολόκληρη στοά με τέτοια μαγαζιά! ;)

[edit]
Ο μπακάλης, παιδιά.
Βασικότατο στοιχείο της κάθε γειτονιάς τότε, τον φάγανε λάχανο τα σούπερ μάρκετ. Και όχι, για όποιον έχει δει μπακάλικο το μίνι-μάρκετ ούτε κατά διάνοια δεν είναι το ίδιο...

Αυτό δεν είναι ή δεν έγινε τόσο άμεσα αντιληπτό, γιατί σχεδόν όλοι ψωνίζουμε από λαϊκή αγορά πλέον...

Σωστό, όμως! ;)

Kambia
10-02-12, 19:51
Δεν έχει χαθεί τελείως αλλά πλεον ρολογά δε βρίσκεις εύκολα! Μόλις τους πας ρολόι και δουν γρανάζια σηκώνουν τα χέρια ψηλά!

Dimitrissss
10-02-12, 19:55
O μπακάλης, παιδιά.

Έτσι ακριβώς. Και μάλιστα πρόλαβα μπακάλικα με την πλειοψηφία των προϊόντων χύμα, από τσουβάλια. Σου έβαζε με την σέσουλα στην χάρτινη συσκευασία ζάχαρη, όσπρια, ρύζι κλπ. στην ποσότητα που ήθελες και τα ζύγιζε στις παλιού τύπου ζυγαριές, όχι τις ηλεκτρονικές, μ' εκείνα τα κουρσούμια που έδειχναν το βάρος. (Και που παρεμπιπτόντως μία φορά το μήνα όφειλε ο μπακάλης να τα πάει σε δημόσια υπηρεσία και να πάρει βεβαίωση ότι είναι ακέραια και δεν κλέβει τον πελάτη!) Στα χύμα, να προσθέσω ακόμα ότι πωλούταν και το μαγειρικό λίπος τύπου Φυτίνης, σε λαδόκολλα.

Ψιλοκόλαση η ζωή του μπακάλη, αλλά γλυκιά εικόνα για έναν πιτσιρικά που χάζευε όλη αυτήν την διαδικασία σχεδόν αποσβολωμένος.

RIO
10-02-12, 22:08
Πρόσφατα, ανακάλυψα ότι στην περιοχή μου υπάρχει τσαγκάρης! Ποιος τολμάει να πετάξει σήμερα παπούτσι, για μια μικρή ζημιά...

Rinus Cesar
10-02-12, 22:14
Πλανόδιος παγωτατζής ... Ξέρετε, με το καροτσάκι του [συνήθως τρίτροχο] και την άσπρη ποδιά να περιφέρεται στις γειτονιές .... Ο τελευταίος που θυμάμαι ήταν στην περιοχή της Ακρόπολης στις αρχές των 80ς ....

Επίσης ο λατερνατζής .... Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα ... άντε να υπάρχουν μια-δυο λατέρνες [τις οποίες, όπως έχω παρατηρήσει, τις "σέρνουν" κάτι παππούδες που ... αρνούνται πεισματικά να πιστέψουν ότι "το επάγγελμά τους έχει (σχεδόν) εξαφανισθεί ... Αν, πάντως, χαθεί από προσώπου γης αυτό το "γκλιγκ γκλιγκ" της λατέρνας, προσωπικά θα μού λείψει πολύ ... πάρα πολύ ... : http://youtu.be/EpDX41cKhVU ] ....

Nemo
10-02-12, 22:21
...ο λατερνατζης (εχουν μεινει 1-2 στην αθηνα νομιζω ) , ο πλανωδιος φωτογραφος , ο αμαξας (εχει στην παραλια θεσσαλονικης), ο ποδηλατας (οχι αυτος που πουλουσε ,αυτος που αποκλειστικα επιδιορθωνε τα ποδηλατα) , ο ακονιστης μαχαιριων ψαλιδιων , ο μασιστας ...

Υπηρχε στα κρατικα καναλια και σχετικη εκπμπη/ντοκυμανταιρ
"ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΑΝΟΝΤΑΙ

οπως επισης και η εκπομπη
Συνάντησα κι ευτυχισμένους μαστόρους ...

01. Ο καμπανάς (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3256111&chid=8) |
02. Ξυλογλύπτης: Δημήτρης Χρηστίδης (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3302550&chid=8) |
03. Ο Τρομάρας (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3303686&chid=8) |
04. Ο κυρ Γιάννης Τσούμπρης, τεχνίτης νερόμυλων (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3305254&chid=8) |
05. Ο σιδεράς (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3306708&chid=8) |
06. Ο καροποιός (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3311187&chid=8) |
07. Ο σαμαράς (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3312179&chid=8) |
08. Η λατέρνα (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3314451&chid=8) |
09. Ο αμαξάς (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3315745&chid=8) |
10. Τα Βοτσαλωτά της Χίου (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3316595&chid=8) |
11. Τα ξυστά στο Πυργί της Χίου (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3317878&chid=8) |
12. Παραδοσιακές στολές - Τσαρούχια (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3319905&chid=8) |
13. Ο βιβλιοδέτης (http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3321396&chid=8) - τελευταία

Upd Rinus Cesar κλεβεις .... :P
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rinus Cesar : Σήμερα στις 22:21

Rinus Cesar
10-02-12, 22:24
ο λατερνατζης (εχουν μεινει 1-2 στην αθηνα νομιζω ) , ... ο πλανωδιος πωλητης παγωτου .....

Χε χε χε .... την ίδια, σχεδόν, στιγμή γράφαμε τα ίδια, σχεδόν, πράγματα :P
:P

Upd Rinus Cesar κλεβεις .... http://www.retromaniax.gr/vb/images/smilies/tinysmile_tongue_t.png
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rinus Cesar : Σήμερα στις 22:21

Μπααα, όχι .... Διότι ο λόγος της "επεξεργασίας" ήταν για να προσθέσω στο κείμενό μου link με τη μελωδία της λατέρνας από τα "Χαμένα Όνειρα" ;)

saboter
10-02-12, 22:35
Κάποτε οι "ντήλερ", κυρίες με κατακκόκινα νύχια και κραγιόν, οργάνωναν επιδείξεις τάπερ, άλλων ειδών κουζίνας και νεωτερισμών γενικότερα, σε οικιακές μαζώξεις των νοικοκυρών...σήμερα έχουν ανατικατασταθεί από τις τσούπρες των telemarketing stores.

Κάποτε υπήρχε ο "μωσαϊκτσής", εξειδικευμένος του οικοδομικού επαγγέλματος. Ολόκληρα συνεργεία ασχολούνταν αποκλειστικά με αυτά τα πιτσιλωτά ρετρό πατώματα...τώρα, επειδή ούτε με τα μάρμαρα βγάζουν μεροκάματο, πολλοί το έχουν γυρίσει σε "συνεργείο επίστρωσης ψευδοπατωμάτων", τα γνωστά laminate.

Κάποτε συναντούσες κράχτες έξω από τα καταστήματα -αξέχαστος ο κράχτης των Αφών Δημητριάδη στη Θεσσαλονίκη- οι οποίοι στέκονταν στο πεζοδρόμιο προς άγρα πελατών...σήμερα και με το δίκανο να βγει κανείς, πελάτη δε σταυρώνει.

Domenica
11-02-12, 00:19
1. Ο σιδερας με αμονι και σφυρι ειναι ειδος προς εξαφανιση αλλα μερικοι υπάρχουν ακομα.
2. Η μοδιστρα που εραβε ρουχα και οχι μονο μικροδιορθωσεις - μεχρι και τα μεσα των 80ς κυριαρχουσε, καποιες αντεξαν μεχρι και τα 90ς, μετα ολοι ηθελαν φιρμες.
3. Φοβαμαι πως ο κλασσικος φουρναρης που ζυμωνει σε λιγο δεν θα υπαρχει-θα πηγαινουν ολοι στα σουπερ μαρκετ για να αγοραζουν ψωμια με γευση και υφη λαστιχου.
4. Ο κατασκευαστης παιχνιδιων- σπανιο ειδος στην χωρα μας.
5. Ο πλανοδιος σαλεπιτζης, ο πλανοδιος λουκουματζης κτλ.

Μωσαικτζηδες υπαρχουν αλλα απευθυνονται σε πολυ λιγους και ειναι πανακριβοι.

caprice
11-02-12, 00:49
Εγώ πάλι θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά τον ψαρά. Περνούσε με τρίκυκλο πρωί πρωί, συγκεκριμένες μέρες, με την κλασική ζυγαριά με την αλυσίδα και το πιατάκι, έβγαινε η μητέρα μου ψώνιζε και οι άλλες νοικοκυρές της γειτονιάς και όλα μια χαρά.

Πολύ παλιά περνούσε και παγοπώλης. Μετά θα πιάσουμε και τον Μπαρμπα Γιάννη με τις στάμνες, οπότε σταματώ εδώ :D διότι θα αναρωτιέστε πόσο χρονών είμαι τελικά.

Για τις μοδίστρες διαφωνώ λίγο. Υπάρχουν κυρίες που ράβονται ακόμα !!!

Κράχτες γύρω στο 88 - 90 θυμάμαι και εγώ στην Πατησίων κυρίως στα μαγαζιά που πωλούσαν ρούχα

Domenica
11-02-12, 01:59
Υπαρχουν αλλα ειναι πανακριβες στην Ελλαδα. Μαζευω ρετρο πατρον (θα ανεβασω υποσχομαι!) και ενα απο τα στυλιστικα μου ονειρα ειναι σε δεκα χρονια ας πουμε να μπορω και εγω κυριως να ραβομαι (τι λεω τετοιες εποχες Θεε μου!). Ετσι μεγαλωσα εξαλλου, μεχρι τα 15 μου περιπου καναμε τα πιο πολλα ρουχα της οικογενειας σε μοδιστρες (τι λεω, τι λεω -αληθεια ειναι ομως και εχω και αρκετα ρουχα απο τοτε). Ελπιζω να μην ακουγομαι σαν την Μαρια Αντουανετα. Μετα οταν περασαν αυτα ανακαλυψα τα βινταντζαδικα και τις Αμερικανικες Αγορες.

Ρετρο επαγγελμα μου φαινοταν αυτοι που πουλανε ξυλα για τζακι αλλα εκαναν δυναμικο comeback. Και οι ενεχυροδανειστες επισης για ενα φεγγαρι ειχαν εξαφανιατει σχεδον...

Παπουτσηδες παντως εγω ξερω μαλιστα και ενας φτιαχνει και χειροποιητα παπουτσια απο σχεδιο της αρεσκειας σας.

Νομιζω πως χανονται γαζωτριες, κοπτοραπτουδες και κατασκευαστες δερματινων.

Van_M
11-02-12, 05:34
Ο Δικολάβος.

Νομικός σύμβουλος ή και εκπρόσωπος ο οποίος ασχολούταν αποκλειστικά και μόνο με 'ευτελείς' υποθέσεις ειρηνοδικείων. Φυσικά η αμοιβή του ήταν ένα μικρό μέρος από αυτό που θα σου ζητούσε ένας δικηγόρος. Το επάγγελμα εξαφανίστηκε λόγω του πληθωρισμού που προέκυψε στο επάγγελμα των δικηγόρων.

Edit: Αυτό που δεν ξέρω είναι, αν υπήρχαν σήμερα δικολάβοι η αμοιβή τους θα ήταν χαμηλότερη από την ελάχιστη αμοιβή δικηγόρου για υπόθεση ειρηνοδικείου, φυσικά λαμβάνοντας υπ'όψη τον πληθωρισμό όλων τον ετών που μεσολάβησαν από την εποχή της εξαφάνισης του επαγγέλματος.

Rinus Cesar
11-02-12, 10:51
- Με επιφύλαξη το γραφω : Ο καθηγητής των Θρησκευτικών !!! Νομίζω ότι το μάθημα αυτό κοντεύει να καταργηθεί [αν κάνω λάθος με διορθώνετε] !!! Συνεπώς ... δεν θα υπάρχει καθηγητής Θρησκευτικών !!!

- Η καθηγήτρια Οικοκυρικών !!! Η μητέρα μου μού έχει διηγηθεί ότι, την εποχή που πήγαινε Γυμνάσιο, είχαν και μάθημα Οικοκυρικών που ήταν ... μόνο για τα κορίτσια !!! Σε αυτό μάθαιναν ό,τι ήταν απαραίτητο για μια καλή νοικοκυρούλα : κέντημα, ράψιμο, στρώσιμο κρεβατιού, μαγειρική κλπ κλπ !!! Αυτο το μάθημα, όμως, ήταν το ... αγαπημένο των αγοριών, καθόσον κατά τη διδασκαλία του είχαν κενή ώρα !!! Εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" προλάβαμε το μάθημα της "Οικιακής Οικονομίας" [που .. διαδέχθηκε το μάθημα των Οικοκυρικών] !!! Άραγε αυτό το μάθημα διδάσκεται ακόμη [και, άραγε, η καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας υπάρχει ακόμη ??? ] ???

gremlinakos
11-02-12, 11:22
Πάντως είναι γεγονός οτι μέχρι τα 80s υπήρχαν ακόμα τα επαγγέλματα που τα περισσότερα προϋπήρχαν από τις αρχές του αιώνα. Ένας ακόμα λόγος που δικαιολογεί τον όρο <<Χρυσή δεκαετία>>. Είναι η πόρτα στο παρελθόν κυριολεκτικά.

@Rinus Cesar
Λέγοντας παγωτατζή, εννοείς αυτόν που πουλούσε παγωτά ή τον παγοπώλη?
Όπως και να, χει είναι και τα 2 ρετρό επαγγέλματα. Άλλωστε δεν νομίζω πλέον να πουλάνε παγοκολόνες. Θύμάστε? που τις βάζανε μέσα στα βαρέλια για να παγώνουν οι μπύρες στα πανηγύρια.

Ένα ακομα ρετρό επάγγελμα είναι ο γυψαδόρος. Η μοντέρνα διακόσμηση δεν επιτρέπει πλέον γύψινα στο ταβάνι, ακόμα και ροζέτα στην λάμπα. Επίσης κάποτε βάζανε μετώπες στην εξωτερική πλαϊνή φάτσα της πλάκας του σπιτιού. Ένα καραρετρό κόλπο τον γυψάδων ήταν οι σταλακτίτες στο ταβάνι.Πολύ μοντέρνα διακόσμηση στα τέλη του 80. Τελικά τους γυψαδόρους τους έσωσε η γυψοσανίδα, παρόλο που δεν έχει καμία σχέση με τις γύψινες διακοσμήσεις.

Alucard
11-02-12, 11:52
Ας αναφέρουμε όμως κι ένα retro επάγγελμα που αναβίωσε πρόσφατα.
Αυτό του σαράφη.

alkis21
11-02-12, 12:23
Κάποτε οι "ντήλερ", κυρίες με κατακκόκινα νύχια και κραγιόν, οργάνωναν επιδείξεις τάπερ, άλλων ειδών κουζίνας και νεωτερισμών γενικότερα, σε οικιακές μαζώξεις των νοικοκυρών...

Φοβερή σύμπτωση! Τώρα διάβασα το post σου και πριν από λίγο έφυγε μια κυρία από το σπίτι μου αφού τελείωσε την επίδειξη τάπερ στη γυναίκα μου. Άρα υπάρχει ακόμα.

Dimitrissss
11-02-12, 19:45
Άλλωστε δεν νομίζω πλέον να πουλάνε παγοκολόνες. Θύμάστε? που τις βάζανε μέσα στα βαρέλια για να παγώνουν οι μπύρες στα πανηγύρια.

Σαφώς και δεν πωλούνται πλέον παγοκολώνες. Αν και ακόμα παλιότερα, η χρησιμότητα του πάγου δεν ήταν μόνο τα πανηγύρια, αλλά κυρίως τα σπίτια. Τα χρησιμοποιούσαν στις παγωνιέρες, που ήταν ξύλινες κατασκευές με ειδική υποδοχή για πάγο και βρυσάκι για να φεύγει το νερό μετά το λιώσιμο, και ήταν ο «πρόγονος» του μετέπειτα ηλεκτρικού ψυγείου.

Maddog
12-02-12, 00:42
Παγοκολώνες δεν πωλούνται μάλλον, αλλά η αγορά πάγου δεν είναι τόσο νεκρή όσο νομίζετε. Έχω δει αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια φορτηγάκια να ανεφοδιάζουν καφετέριες ή άλλα συναφή μαγαζιά με μεγάλες σακούλες γεμάτες παγάκια. Το ίδιο πράγμα είναι στην ουσιά, απλά άλλοι οι αγοραστές πλέον.

thebest20
12-02-12, 01:24
Το επάγγελμα του καστανά,έχει μειωθεί σε μεγάλο βαθμό,αν και υπάρχουν μερικοί πλανόδιοι!

miss x
12-02-12, 12:30
Λοιπόν λοιπόν...
Να σας ενημερώσω ότι από τα επαγγέλματα που αναφέρατε στο νησί μου υπάρχουν ακόμα : γαλατάς, μπαρμπέρης, μπακάληδες, ψαράδες(που τριγυρνάνε σε γειτονιές) τσαγκάρηδες (3 παρακαλώ) και μοδίστρες.. Δυστυχώς πλέον οι βυρσοδέψες έχουν εκλείψει..

Επίσης ο κλασσικός δάσκαλος έχει εκλείψει όπως και το σχολείο στην παλιά του μορφή που προσωπικά αν και δε το έζησα πιστεύω ότι ήταν κάπως καλύτερο..
Επίσης δεν υπάρχουν πλέον βιβλιοθηκάριοι ή βιβλιοπώλες με την παλαιά έννοια.. εδώ πας σε βιβλιοπωλείο να ζητήσεις γνώμη για ένα βιβλίο και δε ξέρουν τι να σου πουν.. Παλιά είχαν γνώσεις σε οτιδήποτε υπήρχε στα ράφια του μαγαζιού τους ή της βιβλιοθήκης και σε κατατόπιζαν πλήρως..

Domenica
07-03-12, 17:21
Θυμηθηκα και αλλα!

1. Ο βαλσαμωτης ζωων
Παλια υπηρχε στις γειτονιες καποιος που βαλσαμωνε κατοικιδια που αφησαν προωρα τον ματαιο τουτο κοσμο και αγρια ζωα ή πουλια που σκοτωθηκαν στο κυνηγι.

2. Ο κατασκευαστης φυλλου
Παλια υπηρχαν μαγαζακια-εργαστηρια που εφτιαχναν φυλλο για πιτες πασης φυσης, σφολιατα, κρουστα και καταιφι. Εκπληκτικα μερη με τα φυλλα σε παγκους σαν σεντονια, κριμα δεν υπαρχουν πια.

3. Η κονσονματρις
Δηλαδη εργαζομενη σε κλαμπ οπου ο καθε πονεμενος ελεγε τον πονο του στην ᾽᾽κονσοματρις᾽, κοπελια που η δουλεια της ηταν κυριως να ακουει βαζοντας τον πελατη να την κερναει. Αντιθετα με τον μυθο σεξ δεν επαιζε ή τουλαχιστον δεν ηταν υποχρεωτικο. Καταλοιπο μιας πιο αθωας νυχτας. Παραλλαγη σε αυτο ηταν η ᾽᾽μπαργουμαν΄΄. Βλ. και το επικο ᾽᾽Κοριτσι του μπαρ᾽᾽ του Γιαννη Φλωρινιωτη

RIO
07-03-12, 17:27
Οι πλανόδιοι που πωλούσαν "πετειναράκια-μηλαράκια"...

Uskoke
07-03-12, 22:18
Σαφώς και δεν πωλούνται πλέον παγοκολώνες. Αν και ακόμα παλιότερα, η χρησιμότητα του πάγου δεν ήταν μόνο τα πανηγύρια, αλλά κυρίως τα σπίτια. Τα χρησιμοποιούσαν στις παγωνιέρες, που ήταν ξύλινες κατασκευές με ειδική υποδοχή για πάγο και βρυσάκι για να φεύγει το νερό μετά το λιώσιμο, και ήταν ο «πρόγονος» του μετέπειτα ηλεκτρικού ψυγείου.
Ναι! Έχω μια τέτοια παγωνιέρα στο χωριό, σε άριστη κατάσταση! μάλιστα έχει το τηλέφωνο του εργοστασίου πάνω, τριψήφιο (τώρα το Ηράκλειο έχει εξαψήφια νούμερα).
(edit)Αναρωτιέμαι πως κάνανε την διάνομή πάγου στο χωριό.

Nassos83
07-03-12, 22:57
Ναι! Έχω μια τέτοια παγωνιέρα στο χωριό, σε άριστη κατάσταση! μάλιστα έχει το τηλέφωνο του εργοστασίου πάνω, τριψήφιο (τώρα το Ηράκλειο έχει εξαψήφια νούμερα).
(edit)Αναρωτιέμαι πως κάνανε την διάνομή πάγου στο χωριό.

Σε μια Ελληνική ταινία του του '50 ή του '60 έδειχνε σε ένα πλάνο νεαρό σε χωριό να βγάζει παγοκολώνα από φορτηγάκι και να τη κουβαλάει στον ώμο του. Και μεγάλη σε μεγέθος όχι άστεια.:O

EDIT: Θυμήθηκα ότι για να τη μεταφέρουν σηκωμένη χρησιμοποιούσαν ένα είδους "κάβουρα" με γάντζο.

Patapoufa
19-06-12, 20:57
Πλανόδιος μανάβης με κάρο και γαϊδουράκια!
Είμαι γεννημένη το ΄75 , ζω σε επαρχία και θυμάμαι μέχρι τα 7-8 μου χρόνια τον συμπαθητικό κύριο να φωνάζει "Έλα πατάτες έχω! Πατάτες και κρεμμύδια έχω" Πουλούσε και καλαμπόκια, όλα τα προίόντα δικής του παραγωγής, χωρίς χημικά.

Θυμάμαι επίσης τον γαλατά, μέχρι το 1981, που μας ἐφερνε κάθε πρωί το γάλα. Η μαμά μου άφηνε έγω από την πόρτα το κατσαρολάκι, αυτός το γέμιζε, χτυπούσε το κουδούνι να κατέβουμε να το πάρουμε, ενώ αυτός συνέχιζε με το ίδιο "σύστημα " στο επόμενο σπίτι. στο τέλος κάθε εβδομάδας τον πληρώναμε. Αν θέλαμε περισσότερο γάλα, (η συνήθης ποσότητα που αγοράζαμε ήταν 1 κιλό), τον ειδοποιούσαμε από την προηγούμενη για την ποσότητα.

Οι πλανόδιοι που πωλούσαν "πετειναράκια-μηλαράκια"...

Υπάρχουν ακόμα, στα πανυγήρια!

elephadas
20-06-12, 00:53
Έχω προλάβει τελάλη! Κανονικό, που περπατούσε, όχι από μέσα από αυτοκίνητο με μεγάφωνο. Βέβαια για προφανείς λόγους τελάλης μπορούσε να δουλέψει μόνο σε χωριά και κωμοπόλεις, σε μεγαλύτερα μέρη πού να προλάβει να πάει? Γι' αυτό θυμάμαι τελάλη από μια ηλικία και μετά, όταν ο πατέρας μου πήρε μετάθεση σε μια μικρήεπαρχιακή πόλη από τη σχετικά μεγαλύτερη που ζούσαμε πριν.

Παρατηρώ ότι μερικά επαγγέλματα που χάθηκαν υπήρχαν για δεκαετίες ή και αιώνες (πεταλωτής, σιδεράς, μυλωνάς). Αλλά υπήρχαν και άλλα που εμφανίστηκαν και χάθηκαν, σαν διάττοντες. Π.χ. βιντεοκλαμπάς που αναφέρθηκε πιο πάνω. Ένα άλλο, λίγο παλιότερο, που δεν το πήρε το μάτι μου να έχει αναφερθεί, ήταν η διατρήτρια (σχεδόν αποκλειστικά γυναίκες, όπως και οι τηλεφωνήτριες). Κι αυτό ήταν ένα παροδικό επάγγελμα. Εμφανίστηκε όταν οι υπολογιστές άρχισαν να διαδίδονται αρκετά, άρα φαντάζομαι μετά το 1960, και χάθηκαν μαζί με τις κάρτες των 80 στηλών όταν άρχισαν να χρησιμοποιούνται τερματικά και αργότερα PC. Άρα μιλάμε για καμιά 20αριά χρόνια όλα κι όλα.

Τα Οικοκυρικά πάντα "Οικιακή Οικονομία" λέγονταν επίσημα, οικοκυρικά ήταν η ανεπίσημη ονομασία τους. Στην εποχή μου φυσικά δεν έκαναν τ' αγόρια, μόνο τα κορίτσια, και πολύ το χαιρόμαστε αυτό γιατί είχαμ εκενό ή φεύγαμε νωρίτερα. Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω, με τον τρόπο που γίνονταν, να ωφελούσαν ιδιαίτερα τις μέλλουσες νοικοκυρές, μια που απ' ό,τι θυμάμαι από την κατά τρία χρόνια μεγαλύτερη αδερφή μου πολλά πράγματα που μάθαιναν ήταν ήδη ξεπερασμένα και παλιομοδίτικα, πόσω μάλλον χρόνια αργότερα όταν οι μαθήτριες έκαναν δικές τους οικογένειες. Ε, ίσως να είχαν συγκρατήσει το πώς να ράβουνε κουμπιά ή άλλα τέτοια (που πολύ θα ήθελα να το είχα μάθει κι εγώ όταν χρειάστηκε να ράψω κουμπί και καλά καλά δεν ήξερα από ποια μεριά κρατάνε τη βελόνα).

Thor
20-06-12, 01:07
Τα Οικοκυρικά πάντα "Οικιακή Οικονομία" λέγονταν επίσημα, οικοκυρικά ήταν η ανεπίσημη ονομασία τους. Στην εποχή μου φυσικά δεν έκαναν τ' αγόρια, μόνο τα κορίτσια, και πολύ το χαιρόμαστε αυτό γιατί είχαμ εκενό ή φεύγαμε νωρίτερα. Για να είμαι ειλικρινής δεν νομίζω, με τον τρόπο που γίνονταν, να ωφελούσαν ιδιαίτερα τις μέλλουσες νοικοκυρές, μια που απ' ό,τι θυμάμαι από την κατά τρία χρόνια μεγαλύτερη αδερφή μου πολλά πράγματα που μάθαιναν ήταν ήδη ξεπερασμένα και παλιομοδίτικα, πόσω μάλλον χρόνια αργότερα όταν οι μαθήτριες έκαναν δικές τους οικογένειες. Ε, ίσως να είχαν συγκρατήσει το πώς να ράβουνε κουμπιά ή άλλα τέτοια (που πολύ θα ήθελα να το είχα μάθει κι εγώ όταν χρειάστηκε να ράψω κουμπί και καλά καλά δεν ήξερα από ποια μεριά κρατάνε τη βελόνα).

Νομίζω ότι εξακολουθούν να διδάσκονται στα γυμνάσια (τουλαχιστον εξακολουθούν να προσλαμβάνονται διδάσκοντες)

Δυο επαγγέλματα που νομίζω ότι χάθηκαν ή έστω πάνε να χαθούν είναι ο σαμαράς και ο αλμπάτης (νομίζω στην ηπειρωτική Ελλάδα τον λένε αλμπανη)

cloud
20-06-12, 01:38
Ζω σε μία επαρχιακή πόλη, και είχα την τύχει να γνωρίσω αρκετά χαμένα επαγγέλματα όπως...
Κουδουνάς (Αυτός που φτιάχνει κουδούνια.).
Σαμαράς (Όχι ο Αντώνης...:P Αυτός που φτιάχνει σαμάρια.).
Πεταλωτής.
Μαραγκός που έφτιαχνε οικιακά σκεύη όπως βεδούρες (Κάτι σαν ξύλινη κατσαρόλα.), πινακωτές, κλπ..
Τσαγκάρης.. Όμως ο παλιός παραδοσιακός τσαγκάρης! Που το πιο εξελιγμένο εργαλείο του ήταν έναν σουγιάς..
Και φυσικά ο παλιός παραδοσιακός μπακάλης, ράφτης, μοδίστρα, κλπ...

Όπως αν και δεν είχα προλάβει κάποιον να δουλεύει ακόμα, ήξερα και σχοινάδες (Αυτοί που έφτιαχναν σχοινιά, η τριχιές όπως τις έλεγαν..).

foutix
05-08-12, 17:21
Να προσθεσω και γω δυο. Του πλανόδιου αυγουλά. Τον θυμάμαι που πέρναγε με τα καλάθια του και φώναζε για τα αυγά. Επίσης τον πλανόδιο έμπορο λευκών ειδών-ειδών προικός με ευκολίες πληρωμής ξεχάσατε. Θυμηθείτε και τον Βέγγο στην ταινία η νύφη το σκασε με την Καρέζη.
Για τους λατρνατζήδες νομίζω οτι στη Αθήνα υπάρχουν 4 και στη Θεσ/κη 3. Στην Αθήνα όποιος περνά από Αιόλου θα συναντήσει έναν, σχετικά μικρής ηλικίας(40-50).

panp
06-08-12, 00:25
Με το ζόρι "την παλεύει" ο σαλεπιτζής, αλλά και ο λούστρος, στο κέντρο της Αθήνας ίσως πια, μόνο. Το σαλέπι, αν δεν το ξέρετε, είναι ένα ζεστό αφέψημα, ιδανικό για το λαιμό, που πουλιέται στο δρόμο, μέσα σε ένα μπακιρένιο καζάνι.

Πολλά επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με το χώρο του αυτοκινήτου οδεύουν σιγά-σιγά προς το τέλος, όπως :

- ο ταπετσέρης αυτοκινήτων, που σου ξαναέφτιαχνε καθίσματα, ουρανούς, πάτωμα στα χρώματα που ήθελες, ή σου έβαζε δερμάτινο σαλόνι την εποχή που αυτό ήταν Η πολυτέλεια στο βασικό εξοπλισμό ενός αυτοκινήτου, και θεωρούνταν όνειρο καλοκαιρινής νυκτός να το παραγγείλεις έτσι...

- ο "εξατμισάς" (βλ. "Εξατμίσεις Θεόφιλος") : Υπάρχουν βέβαια ακόμα, αλλά και οι εργοστασιακές εξατμίσεις δεν πιάνουν πια τα 1-2 χρόνια μόνο, ιδίως αν φυλάτε το αυτοκίνητο σε κλειστό γκαράζ. Συντηρείται σαν επάγγελμα, κυρίως από την προσφορά οικονομικότερων "μαίμουδέ" καταλυτών, αντί για τους "μαμίσιους"...

- οι ηλεκτρολόγοι με ειδίκευση σε δυναμό και μίζες. Κανείς δε θα κόλλαγε την περιέλιξη του δυναμό τη σήμερον ημέρα, ή δε θα έφτιαχνε τα "καρβουνάκια" της μίζας, αφού η εξέλιξη της τεχνολογίας έχει εξαλείψει τέτοιες ζημιές.

- ο "φρενάς" : ίσως να υπάρχει ακόμα στα φορτηγά, αλλά στα ΙΧ αυτοκίνητα ή εργασία, όπως και οι προηγούμενες, εμπίπτει στο γενικό service.

- ο φαναρτζής, γιατί όχι; Να και μια δουλειά όμως που επανέρχεται, αφού η σχετική δουλειά στα εξουσιοδοτημένα κόστιζε "ο κούκος αηδόνι", και ο κόσμος ψαχτηκε...

- ο "ευθυγραμισσάς" ή το "συνεργείο μπροστινού συστήματος". Μια φορά κι έναν καιρό οι εξουσιοδοτημένοι σε έστελναν σε αυτούς, γιατί δεν είχαν τα μηχανήματα να ελέγξουν ένα μπροστινό σύστημα. Τώρα η δουλειά γίνεται όπως είπαμε παραπάνω, στο πλαίσιο ενός service.

- η "καλίμπρα" : οι πιο πολλοί πετάνε κατ' ευθείαν στα σκουπίδια ένα αυτοκίνητο για το οποίο προκύπτει η ανάγκη να ανέβει στην καλίμπρα...Αλλα φυσικά καλίμπρες διαθέτουν πια όλα τα μεγαλο-service...

- διάφοροι μεταλλουργοί που σου έκαναν διάφορες δουλειές, όπως κόλλημα σπασμένου κάρτερ, μεγάλωμα σπειρώματος τάπας λαδιού όταν έλιωναν οι βόλτες, ρεκτιφιέ στο καπάκι κλπ. Είναι "πατέντες" που κανένας εξουσιοδοτημένος δεν αναλαμβάνει, λέγοντάς σου κατευθείαν κόστος ανταλλακτικού και εργασίας σε καινούριο... Άντε να πεις ότι έχει επιζήσει το ρεκτιφιέ, αλλά και πάλι πολύ δύσκολα θα έφτανε ένα αυτοκίνητο μέχρι εκεί πριν δοθεί για απόσυρση...

- οι επιγραφοποιοί αυτοκινήτων : έχω την εντύπωση ότι τα πάντα γίνονται στον υπολογιστή, εκτυπώνονται και κολλιούνται σαν αυτοκόλλητο, όπως στο μετρό...Κάποτε κάποιοι "ζωγράφιζαν" τη λαμαρίνα στο χέρι...

mpeizanis
28-01-13, 01:01
Λοιπον εχουμε και λεμε, γεννηθηκα το 1959 και θυμαμαι τα εξης επαγγελαματα.
παπλωματας, καθε χρονο ερχοταν σπιτι μας, εκανε φυλλο και φτερο τα στρωματα και τα παπλωματα που ηταν γεμισμενα με βαμβακι και τα φρεσκαριζε,
μαναβης με το γαϊδουρακι του, γυρω του μαζευονταν οι νοικοκυρες , οπως στις παλιες ελληνικες ταινιες.
παγοπωλης, εφερνε τις κολωνες παγου γιια το ψυγειο,
ο πατερας μου ηταν μωσαϊκατζης, εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες του.
οικοδομοι που ανεβαζαν τα μπετα με τον ντενεκε.
καθε εβδομαδα περνουσε καποιος με βοτανα και φωναζε << φασκομηλο, ριγανη και τσααααϊϊ>>
καθε αποκριες , το γαϊτανακι
γανωτης
ακονιστης
εβγατζης
μεταφορες με το τρικυκλο
καθε γειτονια ειχε και εναν ραφτη
μπαρμπερηδες (αν και δεν εχουν χαθει ακομα)
πλανοδιους εφημεριδοπωλες
αρκουδιαρηδες(με αρκουδες ή μαϊμουδες ντυμενες νυφες)
λουστροι
ασπριτζηδες ορθιοι με τη μπατανοβουρτσα να ψαχνουν μεροκαματο οπως ο Διανελλος στην καλπικη λιρα
αγροφυλακες
ολα τα προαναφερθεντα παραπανω και άλλα που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη

cloud
28-01-13, 02:33
Λοιπον εχουμε και λεμε, γεννηθηκα το 1959 και θυμαμαι τα εξης επαγγελαματα.
παπλωματας, καθε χρονο ερχοταν σπιτι μας, εκανε φυλλο και φτερο τα στρωματα και τα παπλωματα που ηταν γεμισμενα με βαμβακι και τα φρεσκαριζε,
μαναβης με το γαϊδουρακι του, γυρω του μαζευονταν οι νοικοκυρες , οπως στις παλιες ελληνικες ταινιες.
παγοπωλης, εφερνε τις κολωνες παγου γιια το ψυγειο,
ο πατερας μου ηταν μωσαϊκατζης, εχω δουλεψει σε πολλες δουλειες του.
οικοδομοι που ανεβαζαν τα μπετα με τον ντενεκε.
καθε εβδομαδα περνουσε καποιος με βοτανα και φωναζε << φασκομηλο, ριγανη και τσααααϊϊ>>
καθε αποκριες , το γαϊτανακι
γανωτης
ακονιστης
εβγατζης
μεταφορες με το τρικυκλο
καθε γειτονια ειχε και εναν ραφτη
μπαρμπερηδες (αν και δεν εχουν χαθει ακομα)
πλανοδιους εφημεριδοπωλες
λουστροι
ασπριτζηδες ορθιοι με τη μπατανοβουρτσα να ψαχνουν μεροκαματο οπως ο Διανελλος στην καλπικη λιρα
αγροφυλακες
ολα τα προαναφερθεντα παραπανω και άλλα που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη

Παπλωματά θυμάμαι έναν που είχε μαγαζί και έφτιαχνε παπλώματα..
Όπως και από τα άλλα που αναφέρεις πρόλαβα πάρα πολλά όπως γανωτής, πλανόδιο ακονιστή, μεταφορές με το τρίκυκλο, πλανόδιους εφημεριδοπώλες (Με ένα ξύλινο καρότσι γεμάτο εφημερίδες..), κλπ..
Και ακόμα υπάρχουν παραδοσιακοί μπαρμπέρηδες και ράφτες.

Και για τους ασπριτζήδες, εγώ θυμάμαι κάποιους, ειδικά στις γιορτές, που είχαν μία χάλκινη ψεκαστήρα και γύριζαν στις γειτονιές για να ασπρίσουν με ασβέστη..

elephadas
28-01-13, 04:48
, πλανόδιους εφημεριδοπώλες (Με ένα ξύλινο καρότσι γεμάτο εφημερίδες..), κλπ..

Ναι, αλλά την εποχή εκείνη οι εφημερίδες είχαν σχετικά λίγες σελίδες (μεγάλου σχήματος) και δεν είχαν αρχίσει να προσφέρουν CD, DVD, σπίτια με λουτροκαμπινέ και άλλα τέτοια που όσο να 'ναι τις βαραίνουν τώρα. Ήταν και λιγότερες σε αριθμό, όπως υπήρχαν και λιγότερα περιοδικά. Οι εφημεριδοπώλες είχαν ένα πέτσινο (ή πλαστικό) πράμα σαν ανοιχτή τσάντα κρεμασμένο από τον ώμο τους και όταν τους ζήταγες την εφημερίδα γύριζαν στο πλάι και την ψάρευαν από εκεί. Σίγουρα θα έχετε δει σε παλιές ταινίες.

captain_harlock
03-06-13, 14:58
Εξαφανισμενο πια ειναι και το επαγγελμα των κατασκευαστων λουτρινων παιχνιδιων οπως αυτα της el greco και διαφορων αλλων ελληνικων βιοτεχνιων που μεσουρανουσαν μεχρι και την εποχη του 1980. Τωρα υπαρχει μονο ενα εργαστηριο σαν τον τελευταιο των Μοικανων της Κυριας Τσιωτη απε παπα και αυτο το επαγγελμα!

Nemo
03-06-13, 16:43
.... ο μοναδικός Έλληνας σβουρο-ποιός
>>>>>> http://www.ough.gr/index.php?mod=articles&op=view&id=290

ΦΖΠ1
03-06-13, 19:11
Οι επιγραφοποιοί πολυκατοικιών, που έφτιαχναν τεράστιες ζωγραφιστές διαφημίσεις στους πλαϊνούς σοβατισμένους τοίχους !

johnny19818
05-03-14, 13:37
Τα είπατε όλα απ'ότι βλέπω! Νομίζω και ότι ο κουλουρτζής ο παραδοσιακός με τον ταβλά τείνει να εκλείψει. Επίσης ο σφουγγαράς και ο αγωγιάτης. Στον τσαγκάρη θυμάμαι να έχω πάει αρκετά παπούτσια στο παρελθόν πάντως.

BOY GEORGE
08-03-14, 07:38
Θυμαμαι τον Γιαουρτα (Ο ''Κυρ κωστας) με το μικρο τρικυκλο μηχανακι,να περναει από την γειτονια,να φωναζει :<<Ο γιαουρτααααας>> και να βγαινουν οσοι ηθελαν να αγορασουν.
Ο άλλος που πουλουσε τις φιαλες για το γκαζι και τις μετεφερε στα σπιτια με το δικο του τρικυκλο.
Προλαβα και αυτόν που πουλουσε παγο !!! (ηταν η αποθηκη απέναντι αποτο σπιτι μου).Με το δικο του τρικυκλο (κι αυτος...τοτε τα τρικυκλα γεμιζαν τις γειτονιες) μετεφερε στα σπιτια η στα μαγαζια που χρειαζονταν,τον παγο.

Pirros
09-03-14, 04:12
ευτυχως που χαθηκε δεν ειναι επαγγελμα αυτο και τα ζωα δεν φταινε σε τιποτα να κακοποιουνται

Aardvark
12-04-14, 10:44
Μερικα επαγγελματα στην αλλοδαπη.

http://imgur.com/a/S3lOX