PDA

Επιστροφή στο Forum : Playmobil: Τεχνικές, κόλπα και κατασκευές

Σελίδες : [1] 2 3

stayros
13-05-12, 20:28
Σε αυτο το νεο θρεντακι που ξεκιναει σημερα θα ποσταρονται
οπως μαρτυραει και ο τιτλος του...Τεχνικες και κολπα που θα
βοηθουν στην μετατροπη φιγουρων,κτηριων,οχηματων κλπ...
αλλα και κατασκευες που μπορουμε να φτιαξουμε με απλα υλικα
οι οποιες θα εμπλουτισουν την συλλογη μας αλλα και τον ηδη
μεγαλο μαγικο κοσμο των Playmobil!!!!!!!:)

Ξεκιναω με δυο κατασκευες/μετατροπες που εφτιαξα προσφατα.:)

Πυροσβεστικο Σεντονι Διασωσης
52184

Βαρκα για Πειρατες-Φαντασματα
52185

Και τις δυο κατασκευες/μετατροπες θα τις δειτε εδω (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=2029) βημα-βημα.:D

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα να μη "φορτωσουμε" το παρον θρεντ με ανουσιες πληροφοριες
του τυπου: Η ταδε φιγουρα ειναι απο το ταδε σετ,το ταδε σετ τι χρονολογιας ειναι
το ταδε σετ εχει αυτη την τιμη και τα λοιπα...Ευχαριστω!:)

Kambia
13-05-12, 20:52
Πολύ ωραίες ιδέες και ωραίο θέμα;)
Μπράβο Σταύρο!

stayros
13-05-12, 20:57
Πολύ ωραίες ιδέες και ωραίο θέμα;)
Μπράβο Σταύρο!
Σε ευχαριστω Ναταλι μου!:thanx2:
Αν και εχω την υποψια οτι δεν θα αντισταθεις...θα μπεις στον πειρασμο...να φτιαξεις κατι...:diablotin:

Kambia
13-05-12, 21:04
Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω κατασκευές με τραβάει να φτιάξω και γω κάτι :)
Να ρωτήσω τώρα. Τα 3 cds μπαίνουν κανονικά στα χέρια των playmobil?

D@redevil
13-05-12, 21:34
A, χα! :)

Τα καταφέραμε κι επιτέλους σε πείσαμε να μοιραστείς τα μυστικά σου μαζί μας! :biglaugh:

Σοβαρά τώρα, πολύ ωραίες οι κατασκευές και προπαντός πολύ εύκολες! Ευχαριστούμε για τις ιδέες! :)

stayros
13-05-12, 21:54
Η αλήθεια είναι πως όταν βλέπω κατασκευές με τραβάει να φτιάξω και γω κάτι :)
Να ρωτήσω τώρα. Τα 3 cds μπαίνουν κανονικά στα χέρια των playmobil?
Eρχονται ισα-ισα ακριβως!:)

A, χα! :)

Τα καταφέραμε κι επιτέλους σε πείσαμε να μοιραστείς τα μυστικά σου μαζί μας! :biglaugh:

Σοβαρά τώρα, πολύ ωραίες οι κατασκευές και προπαντός πολύ εύκολες! Ευχαριστούμε για τις ιδέες! :)
Ειδες αμα εχει πειθω βρε παιδι μου...δεν θελει και πολυ!!!!:biglaugh:

katerinak
13-05-12, 22:23
ακρως αποκαλυπτικο και ενδιαφερον το θρεντ αυτο Σταυρο!!!!!!!
ευχαριστουμε πολυ που μοιραζεσαι τα μυστικα σου:)
προσωπικα,θα απολαμβανω τις δημιουργιες σας:)

thebest20
13-05-12, 22:40
Είναι τέλειες οι photos!Ήθελα να ρωτήσω πως αποσυναρμολογούνται οι φιγούρες.Έχω δοκιμάσει με πένσα,με τανάλια,με κατσαβίδι,και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τις χαλάσω!

stayros
13-05-12, 22:42
Είναι τέλειες οι photos!Ήθελα να ρωτήσω πως αποσυναρμολογούνται οι φιγούρες.Έχω δοκιμάσει με πένσα,με τανάλια,με κατσαβίδι,και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να τις χαλάσω!
Θα μπει κι αυτο συντομα...:D

and1
13-05-12, 22:54
Αυτά είναι !!!!!! Μπράβο σου για την ιδέα και για τις κατασκευές σου. Άμα έχεις μεράκι και φαντασία κάνεις θαύματα!!!!Εύγε Σταύρο :thumb:

giannislarisa
14-05-12, 15:24
the best20 εγω προσπάθησα να τις αποσυναρμολογισω με ματσολα,κομπρεσερ,και μεγγενη.το επόμενο σταδιο είναι C4,νιτρογλυκερίνη και μπαζουκας.χαχαχαχ ανθεκτικές οι ατιμες.:armed::armed::armed:

stayros
14-05-12, 17:42
Πως θα αποσυναρμολογησετε φιγουρες Playmobil.

Βημα 1: Εχουμε την φιγουρα μας
52202

Βημα 2: Ξεκιναμε βγαζοντας πρωτα τα μαλλια της φιγουρας.
52203

Βημα 3: Βαζουμε ενα πανι στο κεφαλι της φιγουρας
(για να μην προκαλεσουμε ζημια/γρατζουνιες) κραταμε
με το ενα χερι την φιγουρα και με μια ταναλια
τραβαμε μεχρι να βγει το κεφαλι.
52204

Βημα 4: Η φιγουρα μας αποσυναρμολογημενη οπως
ακριβως φαινεται και στην παρακατω φωτογραφια...
52205

Απλος και ευκολος τροπος!:)

D@redevil
14-05-12, 17:51
Να κάνω μια ερώτηση?

Αν βγάλεις το κεφάλι, αποσπώνται όλα τα χαρακτηριστικά της φιγούρας? (χέρια + πόδια?)...

Πόνεσε η καρδιά μου, που το είδα αυτό με την τανάλια! :(

stayros
14-05-12, 18:03
Να κάνω μια ερώτηση?

Αν βγάλεις το κεφάλι, αποσπώνται όλα τα χαρακτηριστικά της φιγούρας? (χέρια + πόδια?)...

Πόνεσε η καρδιά μου, που το είδα αυτό με την τανάλια! :(
Το κεφαλι της φιγουρας για να καταλαβεις,λειτουργει σαν σφηνα.
Μπαινει και σφηνωνει ολα τα υπολοιπα μερη της φιγουρας (χερια,σκελετο,αξεσουαρ κλπ...)
Οπως βλεπεις βγαζοντας το κεφαλι αποσπωνται ολα τα μελη της φιγουρας.:)
Μην φοβασαι, η φιγουρα δεν παθαινει τιποτα(γι'αυτο ο λογος που μπαινει το πανι) αλλωστε
δεν θα βαλεις πολυ δυναμη,μολις κλεισει η ταναλια και καταλαβεις οτι "δαγκωσε" το κεφαλι
απλα τραβας και...ΩΠ...ετοιμη!
Πιστεψε με ειναι ο μονος ασφαλης τροπος για να αποσυναρμολογησεις μια φιγουρα.
Οτιδηποτε αλλο (π.χ. κατσαβιδι στο λαιμο) θα κανει ζημια στην φιγουρα και μπορει και να τραυματιστεις.

Υπαρχει κι αλλος ενας τροπος που εχω δει αλλα προσωπικα δεν τον συνιστω!:nono:
Ειναι αυτος εδω με το χαρτι αλλα το θεωρω πολυ βαρβαρο!!!!:bash:

http://www.youtube.com/watch?v=-kiczou4_ts&feature=player_embedded

D@redevil
14-05-12, 18:36
Υπαρχει κι αλλος ενας τροπος που εχω δει αλλα προσωπικα δεν τον συνιστω!:nono:
Ειναι αυτος εδω με το χαρτι αλλα το θεωρω πολυ βαρβαρο!!!!:bash:

A, πα, πα!!!! Τι βάρβαρο - κόντεψα να πνιγώ με τον καφέ λέμε!.... :S

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το είχα απορία, γιατί στα Fi?ures για παράδειγμα, το κεφάλι δεν είναι σφήνα, αλλά κανονικό κομμάτι! ;)

stayros
14-05-12, 18:55
Το είχα απορία, γιατί στα Fi?ures για παράδειγμα, το κεφάλι δεν είναι σφήνα, αλλά κανονικό κομμάτι! ;)
Το κεφαλι λειτουργει με τον ιδιο τροπο σε ολες τις φιγουρες ειτε ειναι Fi?ures,ειτε ειναι φιγουρα Special,ειτε φιγουρα απο καποιο σετ.
Δηλαδη σε ολες τις φιγουρες λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε να "κουμπωνει" ολη την φιγουρα!;)

Thor
14-05-12, 19:05
και δεν φθείρεται ο σκελετός? εγώ μικρός όταν τα "αποκεφάλιζα" τους έστριβα το κεφάλι να κοιτάει πίσω ακουγόταν έτσι ένα κλικ και ξεκούμπωνε το κεφάλι αν το έκανες συχνά όμως μπορούσε να χαλάσει ο σκελετός και να μην κουμπώνει μετά το κεφάλι. Απ' ότι βλέπω στη φωτογραφία σου μάλλον έχει αλλάξει ο σκελετός έχει γίνει νομίζω πιο συμπαγής.

D@redevil
14-05-12, 19:12
Το κεφαλι λειτουργει με τον ιδιο τροπο σε ολες τις φιγουρες ειτε ειναι Fi?ures,ειτε ειναι φιγουρα Special,ειτε φιγουρα απο καποιο σετ.
Δηλαδη σε ολες τις φιγουρες λειτουργει με τετοιο τροπο ωστε να "κουμπωνει" ολη την φιγουρα!;)

Ε, τότε μάλλον θα θυμάμαι λάθος! :xm:

Θα δοκιμάσω πάλι, αλλά έμεινα με την εντύπωση ότι στα figures δε λειτουργεί σαν σφήνα - όπως στα κανονικά!... :xm:

stayros
14-05-12, 19:21
και δεν φθείρεται ο σκελετός? εγώ μικρός όταν τα "αποκεφάλιζα" τους έστριβα το κεφάλι να κοιτάει πίσω ακουγόταν έτσι ένα κλικ και ξεκούμπωνε το κεφάλι αν το έκανες συχνά όμως μπορούσε να χαλάσει ο σκελετός και να μην κουμπώνει μετά το κεφάλι. Απ' ότι βλέπω στη φωτογραφία σου μάλλον έχει αλλάξει ο σκελετός έχει γίνει νομίζω πιο συμπαγής.
Φιλε Thor (επικαιρο nickname λογω AVENGERS :)) ναι οντως εχει αλλαξει ο σκελετος σε σχεση με τα παλια.
Λιγο υπομονη και τις επομενες μερες θα ανεβασω αναλυτικες φωτο σχετικα με παλιους/νεους σκελετους και
για το πως το κεφαλι "κουμπωνει" την φιγουρα.:)

thebest20
14-05-12, 19:26
Τον τρόπο που δείχνει ο Σταύρος,τον έχω δοκιμάσει σε φιγούρες της ροζ σειράς,και το μόνο που κατάφερα είναι να καταστρέψω το πρόσωπο.Παλιά στις φιγούρες της LYRA έβαζα ένα κατσαβίδι στο σημείο που ξεχωρίσει το ελατήριο από τα πόδια,τραβούσα και έβγαινε όλος ο σκελετός και το κεφάλι!Και αρκετές LYRA φιγούρες αποσυναρμολογούνταν αμέσως όταν γύριζα το κεφάλι!

stayros
14-05-12, 19:31
Τον τρόπο που δείχνει ο Σταύρος,τον έχω δοκιμάσει σε φιγούρες της ροζ σειράς,και το μόνο που κατάφερα είναι να καταστρέψω το πρόσωπο.Παλιά στις φιγούρες της LYRA έβαζα ένα κατσαβίδι στο σημείο που ξεχωρίσει το ελατήριο από τα πόδια,τραβούσα και έβγαινε όλος ο σκελετός και το κεφάλι!Και αρκετές LYRA φιγούρες αποσυναρμολογούνταν αμέσως όταν γύριζα το κεφάλι!
Γι'αυτο μπαινει το πανι (το ανεφερα ηδη) για να προλαβεις τυχον ζημιες.:)
Ευτυχως σε οσες φιγουρες το εχω δοκιμασει,καμια δεν εχει παθει κατι.

thebest20
14-05-12, 20:29
Το πανί το έβαζα πάντα!Αυτές οι φιγούρες δεν διαλύονται με τίποτα.Ίσως αυτός ο τρόπος να κάνει για τις πιο πρόσφατες,και για τις πιο παλιές πριν το 90.

Kambia
14-05-12, 23:46
Πάντως ο τρόπος με το χαρτί είναι ενδιαφέρον :diablotin:

giannislarisa
15-05-12, 19:50
ΩΧΧΧΧ.το δόντι μου..Σταύρο με αυτήν την τανάλια μου θύμησες τον πρώτο οδοντιατρο που πηγαινα....

stayros
19-05-12, 13:41
Μιας και αναφερθηκα στους σκελετους σε πιο πανω ποστ
οριστε και μια συγκριση παλιου και νεου σκελετου...

Μπροστινη οψη
52473

Πισω οψη
52474

Μπροστινη διαγωνια οψη
52475

Αποσυναρμολογημενες φιγουρες
(Αριστερα νεα-Δεξια παλια)
52476

Οι διαφορες ειναι εμφανεστατες σε...
1) Μαλλια
2) Κεφαλι
3) Σωμα
4) Χερια
5) Σκελετο
6) Ποδια

thebest20
19-05-12, 19:37
Γίνεται να χρησιμοποιηθούν τα χέρια ή το κεφάλι της νέας φιγούρας σε μια παλιά?

stayros
19-05-12, 20:41
Γίνεται να χρησιμοποιηθούν τα χέρια ή το κεφάλι της νέας φιγούρας σε μια παλιά?
Γινεται αν αλλαξεις τον σκελετο.;)

thebest20
19-05-12, 21:35
Γινεται αν αλλαξεις τον σκελετο.;)

Και ο σκελετός,χωρίζεται από τα πόδια,ώστε να κάνεις συνδυασμό πχ φόρεμα σε μία γυναικεία φιγούρα LYRA,με χέρια μη περιστρεφόμενα και κεφάλι που να παίρνει μαλλιά από τα καινούργια?

stayros
19-05-12, 23:50
Και ο σκελετός,χωρίζεται από τα πόδια,ώστε να κάνεις συνδυασμό πχ φόρεμα σε μία γυναικεία φιγούρα LYRA,με χέρια μη περιστρεφόμενα και κεφάλι που να παίρνει μαλλιά από τα καινούργια?
Oχι.Γιατι οι νεες γυναικειες φιγουρες ειναι πιο στενες στην μεση απο τις παλιες.
Και ο σκελετος τους ειναι εντελως διαφορετικος!

thebest20
20-05-12, 14:21
Επίσης γίνεται να βάλεις κεφάλι νέας φιγούρας σε παλιά?Γιατί ούτε τα νέα μαλλιά δεν εφαρμόζουν καλά σε παλιές φιγούρες LYRA!

stayros
20-05-12, 21:07
Επίσης γίνεται να βάλεις κεφάλι νέας φιγούρας σε παλιά?Γιατί ούτε τα νέα μαλλιά δεν εφαρμόζουν καλά σε παλιές φιγούρες LYRA!
1) Δεν με παρακολουθεις βρε Best :tsktsk:...Απαντησα πιο πισω ποστ #27!
2) Λογικο μου ακουγεται απο την στιγμη που εχουν εντελως
διαφορετικο "κοψιμο"!!!

stayros
23-05-12, 18:05
Παρακατω θα δουμε ενα ευκολο τροπο για
το πως μπορουμε να ξανακανουμε "μαχιμα" τα
παλια τοξα και τις παλιες βαλιστρες.

Τα υλικα
52591
Σπαγγος,ψαλιδι,αναπτηρας
και φυσικα τα τοξα και τις βαλιστρες μας!

Βημα 1
52592
Ξεκιναμε κανοντας ενα κομπο στο σπαγγο
του οποιου θα καψουμε την ακρη με τον αναπτηρα
για να μην ξεφτισει αλλα και να κολλησει και να μη λυθει.

Βημα 2
52593
Περναμε την ακρη με τον κομπο στην πρωτη
εγκοπη του τοξου μας.Μετραμε με το "ματι"
και κοβουμε με το ψαλιδι οπως φαινεται στη φωτο
και επαναλαμβανουμε το Βημα 1.

Βημα 3
52594
Επαναλαμβανουμε τα Βηματα 1 & 2
και στην βαλιστρα μας.

Τελικο αποτελεσμα
52595
Τα οπλα μας ειναι ετοιμα και παλι "μαχιμα".
Τερμα πια στα λαστιχακια που σπανε/χανονται
η' ξερενονται απο την παροδο του χρονου!:)

thebest20
01-06-12, 01:25
Έκανα κάτι ιδιαίτερο στο διώροφο σπίτι!Χρησιμοποίησα τον εσωτερικό τοίχο ως εξωτερικό,και ακόμα έναν τοίχο εξωτερικό τον άφησα κενό.Αν και εξωτερικά δεν δείχνει πολύ ωραίο.Τους 2 αυτούς τοίχους τους πρόσθεσα στη βεράντα!Επειδή χρειαζόμουν και μια βάση για δεύτερο πάτωμα χρησιμοποίησα σκληρό χαρτί ίδιου χρώματος με το δεύτερο πάτωμα!Τον κενό τοίχο τον κάλυψα με επίσης σκληρό χαρτί και εκεί τοποθέτησα τη βιβλιοθήκη,όπου είναι παρομοίου χρώματος!Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτό περισσότερο χώρο,και η βεράντα βρίσκεται στο δεύτερο όροφο!Η εξωτερική μεγάλη τραπεζαρία στέκεται άνετα στο πάνω στο χαρτόνι ενώ τοποθέτησα και 8 φιγούρες,αλλά και ομπρέλα,κάκτους κλπ.
Αυτά τα χαρτόκουτα είναι πολύ χρήσιμα και ανθεκτικά,και αν αρχίσω και παίρνω κτίρια,σίγουρα θα χρησιμοποιήσω τέτοιο χαρτί,για πατώματα,σε περίπτωση που η βάση είναι μικρή!
Βέβαια θα το σκεφτώ να πάρω χύμα κομμάτια του 5300 και 5305 από το ebay ώστε να φτιάξω κάτι διαφορετικό,πιο custom!Πάντως θα είναι πολύ χαρούμενα καθώς το σαλόνι και η κουζίνα τους μεγάλωσε!

Και μια πρόχειρη photo από την κάμερα του laptop (επειδή δεν έχω φωτογραφική μηχανή)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=53030&d=1338761780

Όπως θα δείτε,δεν εφαρμόζουν καλά τα κεραμίδια του δεύτερου ορόφου,επειδή εμποδίζονται από τα κάγκελα της βεράντας!Φυσικά το έκανα δοκιμαστικά,αύριο ίσως σκεφτώ κάποια άλλη ιδέα!

PAPPOYS
19-07-12, 17:37
Καλησπέρα σε όλους !!!
Νέος στην παρέα, πολύυυυυ παλιός (έως και παρωχημένος θα έλεγα) στο αντικείμενο...

Εδώ και αρκετό διάστημα, ασχολούμαι με την αυτοσχέδια κατασκευή εξαρτημάτων για playmobil, με σαφή κλίση στη σειρά μεσαιωνικών ιπποτών, που άλλωστε ήταν και τα περισσότερα που είχα ως παιδί. Για να μη μακρηγορώ, οι βασικές αρχές στις κατασκευές μου είναι οι εξής:
1) Μηδενικό ή το ελάχιστο δυνατό κόστος (όταν δείτε τι φτιάχνω πλέον από πράγματα που πετάμε καθημερινά, θα πάθετε εγκεφαλικό), 2) Κανόνες κατασκευής ανάλογα με την εποχή (τι είχαν αυτοί δηλαδή στη διάθεσή τους και πώς θα το έφτιαχναν οι ίδιοι), 3) Κατασκευή σε όσο το δυνατόν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ κλίμακα σε σχέση με το ανθρωπάκι (δυστυχώς τα κάστρα και τα σπίτια της μεσαιωνικής σειράς ήταν πάντα πολύ μικρά σε σχέση με τις διαστάσεις της φιγούρας) και 4) Δυνατότητα χειρισμού ΟΛΩΝ των μηχανισμών από την ίδια τη φιγούρα και όχι από αυτόν που παίζει !!!
Θα μ' ενδιέφερε λοιπόν αρχικά να μάθω:
α) Αν υπάρχει κάποιος ειδικός χώρος που να μπορώ να "στήσω" τις κατασκευές μου
β) Αν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου παλιές φιγούρες, εξαρτήματα, ακόμα και κακέκτυπα, δεν με πειράζει. Βρίσκω χρήση για τα πάντα !!!

Ευχαριστώ. Αν έχετε ερωτήσεις, στη διάθεσή σας...
Στο επόμενο, θα σας δώσω κι έναν εύκολο τρόπο να φτιάξετε μανδύες για τα ανθρωπάκια σας...

Απλούστατη κατασκευή μανδύα !

1) Κόβουμε από το ύφασμα της αρεσκείας μας ένα παραλληλόγραμμο 7Χ4 εκατοστά
2) Κόβουμε λίγο από τις δυο μεγάλες πλευρές, ώστε η μία άκρη να στενέψει (να γίνει περίπου 3 εκατοστά ή και λιγότερο, δεν παίζει τόσο ρόλο)
3) Στη μικρή μας άκρη κάνουμε μια τρυπίτσα (χαράζουμε ένα μικρό σταυρό ή όπως θέλετε)
4) Βγάζουμε το κεφάλι της φιγούρας και το ξαναβάζουμε περνώντας το πρώτα μέσα από την τρυπίτσα του μανδύα μας.

Οταν γυρίσετε τη φιγούρα από τη μπροστινή πλευρά και της φορέσετε θώρακα, ο μανδύας σας θα είναι σταθερός, υφασμάτινος και στο χρώμα που εσείς έχετε επιλέξει !
Με μικροεπεξεργασία (για τα κορίτσια κυρίως) μπορείτε να πετύχετε σχέδια και πτυχώσεις που ενδεχομένως επιθυμείτε. Εγώ δεν έχω μπει σε αυτήν τη διαδικασία...

thebest20
19-07-12, 18:43
Μπορείς να κατασκευάσεις και μεσαιωνικά σπίτια από ξύλο πχ,και να τα βάψεις με ειδικό χρώμα ώστε να φαίνονται ωραία?Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!

PAPPOYS
19-07-12, 19:36
Σε ό,τι αφορά κτίσματα, το καλύτερο υλικό για μένα είναι το φελιζόλ (όχι αφρολέξ, "μαδάει" πολύ) !!! Ορεξη να 'χεις και φτιάχνεις "παπάδες" !!!
Ακόμη απλούστερη λύση για συγκεκριμένα πράγματα όμως (πρέπει να ξέρεις από την αρχή τι φτιάχνεις και αν σου κάνει αυτό που έχεις) είναι κουτιά από χοντρό χαρτόνι στα οποία κολλάς οποιοδήποτε μοτίβο έχεις προηγουμένως εκτυπώσει στον υπολογιστή σου !

D@redevil
19-07-12, 19:51
Καλώς μας ήρθες! :)

Θα χαρούμε πολύ αν μοιραστείς και κάποιες φωτογραφίες από τις δημιουργίες σου (εδώ το φιλοθεάμον κοινό! :D :D)

Γενικά, οι κατασκευές με ελάχιστο ή μηδενικό κόστος, προβλέπεται να γίνει πολύ της μόδας, οπότε εφόσον πιάνουν τα χέρια μας, μπορούμε να εξασκηθούμε! ;)

thebest20
19-07-12, 20:24
Σε ό,τι αφορά κτίσματα, το καλύτερο υλικό για μένα είναι το φελιζόλ (όχι αφρολέξ, "μαδάει" πολύ) !!! Ορεξη να 'χεις και φτιάχνεις "παπάδες" !!!
Ακόμη απλούστερη λύση για συγκεκριμένα πράγματα όμως (πρέπει να ξέρεις από την αρχή τι φτιάχνεις και αν σου κάνει αυτό που έχεις) είναι κουτιά από χοντρό χαρτόνι στα οποία κολλάς οποιοδήποτε μοτίβο έχεις προηγουμένως εκτυπώσει στον υπολογιστή σου !

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Αυτό με τα χοντρά κουτιά είναι πολύ ενδιαφέρον!Επειδή τα θέλω από τη μία πλευρά ανοιχτά,για να βάζω έπιπλα μέσα,τα προτιμώ καλύτερα,γιατί δεν νομίζω το φελιζόλ να αντέξει,με έπιπλα μέσα!

PAPPOYS
19-07-12, 21:00
το φελιζόλ αντέχει πολύ περισσότερο απ' όσο νομίζεις !!! με 2 εκ. πάχος βάσης, βάλε πάνω ό,τι τράβάει η ψυχή σου !!!
Μπορείς αν θέλεις να κάνεις και συνδυασμό, "ενισχύοντας" τις οριζόντιες επιφάνειες μιας κούτας με φελιζόλ... Ο,τι θες κάνεις !!!

Δυστυχώς φωτο θα αργήσουν ακόμα...
Πρώτον δεν είμαι της τεχνολογίας (ανέβαζε κατέβαζε video, photo κλπ) και δεύτερον μόνο αποσπασματικά έχω "στήσει" κομμάτια μόνο και μόνο για να κάνω δοκιμές όταν βάζω και φιγούρες πάνω. Αλλωστε γι' αυτό ψάχνω έναν χώρο, μήπως και τελικά βγάλω κάποιο συμπέρασμα πόσο μου πιάνουν. Με μια πρώτη ματιά, κάτι σαν 2,5 Χ 3 θα μου έκανε...

thebest20
19-07-12, 21:07
Σκεφτόμουν και ξύλο,γιατί έχω κάποιες παλιές βιβλιοθήκες του ΙΚΕΑ που σκόπευα να τις πετάξω!Το πρόβλημα είναι με την εκτύπωση και ότι θέλω να βρω εσωτερικές ταπετσαρίες και photos που να απεικονίζουν πόρτες/παράθυρα!Υπάρχει περίπτωση να πωλούνται αυτοκόλλητα που να απεικονίζουν πόρτες/παράθυρα?

PAPPOYS
19-07-12, 21:15
The best, αν θέλεις τη γνώμη μου, κράτα τις βιβιλιοθήκες να μείνουν βιβλιοθήκες !! λολολ
Το ξύλο θέλει αρκετή γνώση για να το δουλέψεις σωστά, είναι πιο δύσκολο και χρονοβόρο και άμα κάνεις λάθος δεν διορθώνεται εύκολα. Τώρα άμα μιλάμε για απλά σχήματα, οκ, καρφιά και βίδες βάζεις...
Σε ότι αφορά τις ταπετσαρίες, ό,τι θες υπάρχει online με λίγο ψάξιμο. Βάλε στην αναζήτηση οποιοδήποτε pattern ή texture σ' ενδιαφέρει και ξεκίνα το... τύπωμα (ασπρόμαυρα = οικονομικότερα χεχεχεχεχεχε)

:D:D Μόλις έκοψα 2 μέτρα... τείχος (τυπωμένο φυσικά...) :D:D

thebest20
19-07-12, 21:25
Πάντως,αν είδες σε πιο πάνω post,το σπιτάκι που έχω το επέκτεινα,και επειδή δεν είχα άλλη βάση για το δεύτερο πάτωμα,έχω βάλει ένα χαρτί από χαρτόκουτο στη βεράντα,και τα έπιπλα στέκονται τέλεια!

Ξαναβάζω τη photo

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=53030&d=1338761780

Το μόνο κακό είναι που δεν εφαρμόζουν καλά οι τοίχοι/σκεπή στο δεύτερο όροφο!

PAPPOYS
20-07-12, 21:02
Μου έβγαλε την πίστη αλλά πέτυχε, έπειτα από πολύ καιρό, έστω και στην τύχη !!! Οπότε ας ρωτήσω μήπως έχει συμβεί σε κανέναν γιατί αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να την ξέρω...
Μη φρικάρετε οι πιο ευαίσθητοι, πρόκειται για "χειρουργικη επέμβαση αυχένα".
Είχα μια φιγούρα της οποίας είχε σπάσει ο λαιμός (το κάτω μέρος της σφήνας που χώνεται στο στήθος) και :banghead: να βρώ έναν τρόπο να το φτιάξω. Τελικά έπειτα από πολλές (όταν λέμε πολλές εννοούμε ΠΟΛΛΕΣ) προσπάθειες, φαίνεται ότι έκανα στα κομμάτια κάποιες αμυχές στις οποίες "έπιασε" η βιδούλα κι έτσι τώρα ο τύπος κυκλοφορεί με "σίδερο" από τον εγκέφαλο μέχρι το στέρνο !!! χαχαχαχαχααχα Ηταν όμως εξαιρετικά δύσκολο τόσο χαμηλά που ήταν σπασμένο και χάρηκα πολύ που ζωντάνεψε, έστω και Frankenstein, έστω και κατά τύχη... :D:D:D

Κανονίζω στο μεταξύ φωτογράφιση !!! Εστω και λίγα στην αρχή... Υπόσχομαι σπορ και θέαμα !!! :darkglasses:

PAPPOYS
21-07-12, 19:14
ΩΩΩΠΠΠ !!! Εγινε και η πρώτη φωτογράφιση !!!
Ελπίζω ότι το βράδυ θα έχουμε τις πρώτες...

Θα ήθελα να σας κάνω μια σύντομη εισαγωγή για όσα θα δείτε και αφορούν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τις δικές μου μεθόδους κατασκευής-επεξεργασίας playmobil. Απλώς, έτσι θα έχετε μια γενική ιδέα στο μυαλό σας όταν θα βλέπετε φωτό και θα παραξενεύεστε λιγότερο... :D

Πέρα από τους γενικούς κανόνες που ανέφερα σε προηγούμενο post, σχετικά με τα κτήρια ακολουθώ 2 τεχνικές (ή συνδυασμό των 2). Η πρώτη έχει να κάνει με "έτοιμα" blocks, που βρίσκω τυχαία. Περισσότερο "γλυπτική" χρειάζεται και δεν ξέρεις ακριβώς από πριν τι θα βγει. Θυμίζει βέβαια κάτι από μόνο του, αλλά συνήθως θέλει αρκετό κόψε-ράψε.
Η δεύτερη έχει να κάνει με συγκεκριμένα πράγματα. Πράγματα που τα έχω από πριν στο μυαλό μου και δε γίνεται να περιμένω πόοοοοοτε θα πέσει στα χέρια μου το κατάλληλο κομμάτι... Εδώ μιλάμε πλέον για περισσότερο μετρημένα κομμάτια και συναρμολόγηση.

Επίσης 2 πράγματα που δεν ξεχνώ ποτέ :
1) Το σουβλάκι είναι ο καλύτερος φίλος μου ! Θα δείτε με άλλη ματιά το σουβλάκι αν αρχίσετε να κρατάτε τα ξύλινα σουβλιά όταν έχετε φάει το καλαμάκι...
2) Σπάσε στα κομμάτια της την πλαστική συσκευασία προτού την πετάξεις ! Υπάρχουν κομμάτια έτοιμα μέσα σε ό,τι πετάμε καθημερινά που δεν μπορεί να σας τα φτιάξει ούτε το εργοστάσιο της playmobil !!!

makisimos
21-07-12, 19:46
Εχω μεγαλη περιέργεια να δω τι θα μας παρουσιάσεις..!!:D

caprice
21-07-12, 20:56
2) Σπάσε στα κομμάτια της την πλαστική συσκευασία προτού την πετάξεις ! Υπάρχουν κομμάτια έτοιμα μέσα σε ό,τι πετάμε καθημερινά που δεν μπορεί να σας τα φτιάξει ούτε το εργοστάσιο της playmobil !!!

Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο; Ή να περιμένω τις φωτογραφίες; :).

Καλώς όρισες και από μένα, έστω και με λίγη καθυστέρηση

PAPPOYS
21-07-12, 21:14
Καλώς σας βρίσκω...
Με τις φωτό θα καταλάβεις σίγουρα καλύτερα... Φρόντισα ήδη για 1-2 tips...
Εννοώ ότι υπάρχουν συσκευασίες που μόλις αδειάσουν τις πετάμε, αλλά έχουν μέσα πλαστικά κομματάκια που μπορούν ΚΑΛΛΙΣΤΑ να χρησιμοποιηθούν αρκεί να έχεις φαντασία, και που είναι αδύνατον να τα φτιάξεις μόνος σου.
Αστε παιδιά, έχω γίνει σχεδόν νευρωτικός με τη φάση... Αμα δεν το "ξεκοκκαλίσω" το αντικείμενο δεν το πετάω πλέον με τίποτα !!!
Μέχρι στιγμής δεν έχουν έρθει...
Αμα έρθουν απόψε, όσο αργά και να 'ναι θα βάλω όσες μπορέσω να ξυπνήσετε όμορφα αύριο !!! :D

caprice
21-07-12, 21:43
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μου ανοιχθεί ένας καινούργιος κόσμος πάλι .... σούπερ. Μόλις ανέβουν οι φωτογραφίες θα φωνάξω και τα πιτσιρίκια (μου) για μελέτη :)

PAPPOYS
21-07-12, 21:48
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα μου ανοιχθεί ένας καινούργιος κόσμος πάλι .... σούπερ. Μόλις ανέβουν οι φωτογραφίες θα φωνάξω και τα πιτσιρίκια (μου) για μελέτη :)

Στα πιτσιρίκια θα αρέσουν κάποιες εικόνες αλλά σίγουρα οι κατασκευές δεν είναι για πιτσιρίκια... Το καλό είναι πάντως ότι και να σου τα χαλάσουν δεν είναι πολύς κόπος να ξαναφτιάξεις. Συνήθως μάλιστα κάθε επόμενη φορά τα καταφέρνεις καλύτερα λόγω συσσωρευμένης πείρας... χαχαχαχαχα. Υπάρχουν βέβαια και κομμάτια "μην αγγίζετε", αλλά αυτά είναι λίγα.

Κλάψ κλαψ και... :rant:....... μέχρι τις 02:30 δεν είχε έρθει τίποτα ακόμα...

D@redevil
22-07-12, 11:51
Εχω μεγαλη περιέργεια να δω τι θα μας παρουσιάσεις..!!:D

Εγώ να δεις! :)

Άσε που μ' έχει πιάσει η ανυπομονησία μου, σαν πεντάχρονο τώρα!... :D

Τίποτα - δε θα χωράω στο σπίτι μου στο τέλος: θα βγω εγώ να μπουν τα playmobil & τα lego! :biglaugh:

(P.S. Φίλε Pappoys, μάλλον νοτιοελλαδίτης, ε? (αν όχι Αθηναίος!)..... Χαρακτηριστικό το "καλαμάκι"! ;))

PAPPOYS
22-07-12, 20:06
Ναι ναι, Αθηνάνθρωπος είμαι ! :darkglasses:
Η πλάκα είναι ότι πλέον ανυπομονώ κι εγώ... Τίποτα ακόμα... :(

:D:D:D Αρχισε η ροή !!! :D:D:D
Ο,τι θεματάκι συμπληρώνεται θα προσπαθώ να σας το ανεβάζω...

Λοιπόν, ξεκινάμε με κάτι απλό:
Κάποια στιγμή μέσα από αυγουλάκι kinder βγήκε αυτό

55091

το οποίο είναι ένα δαχτυλίδι-μούντζα που μέσα έχει σφραγιδάκι και μπλα μπλα μπλα... Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς είναι ότι το δαχτυλιδάκι ΑΠΟΣΠΑΤΑΙ...

55092

... και κάθεται ακριβώς στο κεφάλι της φιγούρας μας σαν... περίεργη λιτή κορωνίτσα !!!

5509355094

Το τι ακριβώς είναι, το αφήνω στη φαντασία του καθενός. Εγώ φαντάζομαι ότι θα ταίριαζε σε Αιγύπτιο μεσοαστό ή κάποιον σκλάβο που έχει λίγα προνόμια παραπάνω από τους άλλους χαχαχαχα
Το κοψιματάκι πίσω είναι όλα τα λεφτά !!!

Πάμε στα... ωραία σιγά σιγά ;)

Ο πρώτος μου ανεξάρτητος πύργος (στην τεχνική "συγκεκριμένα" πράγματα)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55145&d=1342994325

Αγαπημένο κομμάτι
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55146&d=1342994383
Κόστος κατασκευής... 0,00 ευρώ

(άντε τα εκτυπωτικά μόνο και καμιά 50αριά καρφίτσες)

Και σε κλίμακα με φιγούρες

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55149&d=1342994561

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55148&d=1342994501
Ο τύπος στο μπαλκόνι είναι που έφαγε την "εγχείριση" τις προάλλες !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55141&d=1342994146
Υπάρχουν και πιο κοντινές φωτό, αλλά δεν έχουν έρθει ακόμα.

Να τος ο ήρωας ! Εμείς κοιτάμε τοίχο, πάτωμα, μανδύα.
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55101
Τρεις φιγούρες φοράνε υφασμάτινους μανδύες (που λέγαμε προχτές). Μάλλον είναι πιο εμφανές στον έφιππο.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55147&d=1342994442
Το κυρίως μέρος του πύργου δεν είναι παρά κουτί από ποτό, επενδυμένο με το αγαπημένο μου μοτίβο για τείχος.
Στις οριζόντιες επιφάνειες αντίστοιχο μοτίβο μωσαϊκού.
Τα υπόλοιπα είναι κομμάτια από βαμμένο φελιζόλ.
Τα κάγκελα είναι τα... αγαπημένα μας σουβλιά !!! Καιρός να τα βάψω κι αυτά.... :wait2:

Για ερωτήσεις στη διάθεσή σας...

D@redevil
22-07-12, 20:34
Μα τα 1.000 χρυσά δολλάρια! :D

Η κατασκευή είναι Ά-ΨΟ-ΓΗ!!!!! Πεθαίνω να μάθω τα υλικά που χρησιμοποιήσες (εκτός από τα ξύλα από τα σουβλάκια/καλαμάκια/δε-θα-μάθω-ποτέ-πώς-παραγγέλνουν-σάντουιτς-στην-Αθήνα!!!) :biglaugh:

Τι να πω! :bow2:

[edit] Και παρακαλώ ΆΜΕΣΑ έναν οδηγό βήμα-βήμα! Ευχαριστώ! :flower:

katerinak
22-07-12, 20:44
τελεια η κατασκευη σου PAPPOΥS!!!!!!! ευγε!!!!!!!!!!

PAPPOYS
22-07-12, 20:45
Οδηγό ? Τι οδηγό ??? Μέσα στο κεφάλι του καθενός είναι οι οδηγοί !!! χαχαχαχααχα

Το προηγούμενο θεματάκι εξαφανίστηκε ? Μετατράπηκε ??? Πώς βγήκαν οι εικόνες στο κάτω μέρος του θέματος με τον πύργο ???

D@redevil
22-07-12, 20:56
Οδηγό ? Τι οδηγό ??? Μέσα στο κεφάλι του καθενός είναι οι οδηγοί !!! χαχαχαχααχα

Οδηγό δι' αρχαρίους, σαν κι εμάς -καλή ώρα! :D

Το προηγούμενο θεματάκι εξαφανίστηκε ? Μετατράπηκε ??? Πώς βγήκαν οι εικόνες στο κάτω μέρος του θέματος με τον πύργο ???

Στην προηγούμενη απάντησή σου επενέβην και διόρθωσα τις φωτογραφίες, γιατί δεν ήταν ορατές από τα μέλη! Είδα ότι επενέβεις κι εσύ εκ νέου, οπότε θα ξανα-επέμβω να αποκαταστήσω τη δομή του ποστ! :)

Αν έχεις κάποια προσθήκη, πες με για να βοηθήσω! ;)

PAPPOYS
22-07-12, 21:22
Συμπληρωματικές φωτό από την κατασκευή του πύργου
Dare κάνε κουμάντο όπως θες ;)

55103 55104 55105

ΦΤΙΑΞΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΟΜΟΡΦΑ, ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΔΑ ΝΑ ΤΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ !!!

thebest20
22-07-12, 22:03
Οι κατασκευές είναι άψογες!!!Και από ότι βλέπω στέκονται μια χαρά!Αν μπορείς,να φτιάξεις και σπίτι!!!!

D@redevil
22-07-12, 22:07
Dare κάνε κουμάντο όπως θες ;)

Νο need! ;) Είναι όλα οκ!

Πραγματικά όμως, είναι εκπληκτική δουλειά! Φαντάζομαι ότι μπορείς να φτιάξεις 4 προπύργια και μετά να βάλεις κι ένα κάστρο μέσα! :)

Πωπω μου δίνεις τρομερές ιδέες! :)

PAPPOYS
22-07-12, 22:10
Σπίτια, τείχη κλπ είναι εύκολα πλέον... :darkglasses: άλλα είναι τα δύσκολα...:zip:

Dare κι αυτά υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό, μόλις έρθουν κι άλλες φωτο, θα δείτε ωραία πράματα...

Οδηγός λοιπόν (όσο θυμάμαι):

1) Πίνουμε το ποτό
2) Πετάμε το μπουκάλι (ΚΡΑΤΑΜΕ το καπάκι, ό,τι και να ΄ναι)
3) Αφαιρούμε από το κουτί τα αυτιά πάνω-κάτω (ΚΡΑΤΑΜΕ τα κομμάτια χρωματιστού χαρτονιού)
4) Κόβουμε πόρτες-παράθυρα (στη βάση αφήνουμε κάτω από την πόρτα μια στενη λωρίδα χαρτονιού) κατά το δοκούν
5) Επενδύουμε με "πέτρινο μοτίβο"
6) Φτιάχνουμε το μπαλκόνι (τετράγωνο με τετράγωνη τρύπα όσο και το άνοιγμα του κουτιού) βάψιμο-πάτωμα-κάγκελα και του το "φοράμε
7) Φτιάχνουμε βάση και υποδοχή ταράτσας (ακουμπάμε δηλαδή το κουτί πάνω τους και χαράζουμε ελαφρά γύρω-γύρω. Στο τέλος "χωνευτά" θα μπούνε)
8) Φτιάχνουμε τα κομμάτια της ταράτσας και τις επάλξεις
9) Χώνεμα πάνω, χώνεμα κάτω
10) Πρόσθεση ταράτσας με καρφίτσες από πάνω προς τα κάτω (ωχ ξέχασα να επενδύσω την ταράτσα, βγάλτα πάλι) ή κι από κάτω προς τα πάνω (ανάλογα το συνολικό πάχος).
11) Βάζουμε σκαλοπατάκι στην είσοδο και υποστηρίγματα στο μπαλκόνι.
12) Επαναλαμβάνουμε το βήμα 1 !!!!!!!!!!!

Τελικά μάλλον loop είναι ! :D:D:D

thebest20
22-07-12, 23:37
Που μπορώ να βρω για να εκτυπώσω κάτι να μοιάζει με εξωτερικό σπιτιού + πόρτες,παράθυρα,εσωτερικές ταπετσαρίες.Θα ήταν επίσης πολύ καλό να υπήρχε χαρτί που να ξεκολλούσε,σαν αυτοκόλλητο,αν και νομίζω γίνεται σε βιβλιοπωλεία!

PAPPOYS
23-07-12, 00:01
Εξαρτάται από τι θες να είναι φτιαγμένο το σπίτι...
Αμα θες τούβλα, ψάχνεις για μοτίβο τούβλων, άμα θες πέτρα ψάχνεις πέτρα κλπ κλπ

Χαρτί τέτοιο υπάρχει και πουλιέται όπως πουλιέται και το κανονικό (πχ κόλλες Α4), αλλά όχι σε βιβλιοπωλεία, σε χαρτικά καλύτερα...

-----

Dare, ελπίζω να τα έκανα σωστά... Των σπηλαίων άνθρωπος είμαι...
Ο, τι άλλο είναι το βάζω πρώτα εκεί κι έπειτα το ποστάρω από εκεί αν κατάλαβα καλά...

thebest20
23-07-12, 00:21
Δεν έχω πρόβλημα,καλύτερα να μην φαίνονται τούβλα ή πέτρα,αλλά ένα χρώμα κίτρινο ή άσπρο,να μοιάζει με εξωτερικό μοντέρνου σπιτιού.Δυστυχώς δεν έχω δει τίποτα τέτοιο στο internet,ούτε παράθυρα,ούτε ταπετσαρίες!

PAPPOYS
23-07-12, 00:25
Τύπωσε τότε σκέτο κίτρινο ή βάλε σκέτο ασπρο χαρτι, που είναι το πρόβλημα ?

Αναζήτηση - ταπετσαρία - εικόνες -----> δε μπορεί να μην έχει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5.000 αποτελέσματα... χαχαχαχα

thebest20
23-07-12, 00:27
Από ταπετσαρίες κάτι έχω βρει,αλλά έχω πρόβλημα με τις διαστάσεις,πως να τα εκτυπώσω κλπ!Και παράθυρα δεν μπορώ να βρω!

PAPPOYS
23-07-12, 01:20
Πρώτα τα τυπώνεις και μετά τα κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις...

-----

Λοιπόν, θα σας το έδειχνα αύριο το βράδυ, αλλά τόσο καλά που μου φέρθηκε η Dare και για να δω πώς λειτουργεί το άλμπουμ (και για να σας ανάψω κι άλλες φωτιές, χεχεχε), σας το δείχνω από απόψε...

Εχουμε λοιπόν ένα κομμάτι που το φτιάχνω τώρα (για να καταλάβετε εύκολα παρακάτω). Είναι δυο κούτες κολλημένες κι έχω προσθέσει ένα απλό επίπεδο κομμάτι φελιζόλ για ταράτσα (επενδυμένο με το μωσαϊκό του). Η έπαλξη είναι ένα κομμάτι που το βρήκα όπως ακριβώς το βλέπετε (απλώς άβαφτο) στο δρόμο. Δεν έχω κόψει το παραμικρό. Επειδή όμως βρήκα μπόλικα τέτοια κομμάτια τα βούτηξα κι αν προσέξετε είναι έτοιμα και τα σκαλοπάτια για να πάμε στις πολεμίστρες ! Χάσιμο !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55165&d=1342996594

Ο Χέρμπερτ ήταν ο μόνος διαθέσιμος για φωτογράφιση (και τελικά δεν τα πήγε και τόσο καλά...). Η κλίμακα σε σχέση με τον κανονικό άνθρωπό βγάζει διαστάσεις περίπου 10 μέτρων ύψους και 2,5-3 μέτρων πάχους, διαστάσεις που ιστορικά είναι απολύτως ικανοποιητικές για οποιοδήποτε φρούριο σεβόταν τον εαυτό του (γι' αυτό και βλέπετε σε διοράματα που σέβονται την ιστορία ότι στα εξωτερικά τείχη βάζουν 2 κομμάτια το ένα πάνω στο άλλο, αλλά με το πάχος έχουν πάντα πρόβλημα).

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55167&d=1342996714

Πάμε λοιπόν σ' ένα πιο έτοιμο κομμάτι, που έχει πλέον όλη του την επένδυση και μια έξτρα θέση (πάντα με φελιζόλ και το μωσαϊκό μας) εκεί που αλλάζει το σχήμα της πολεμίστρας. Για να μπει μια βαλλίστρα ή ό,τι άλλο κατεβάσει η κούτρα μου.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55163&d=1342996474

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55164&d=1342996533

Νά τος πάλι, έτοιμος να πάει να δει τι γίνεται εκεί πάνω...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55173&d=1342997075

Τέλος ! Μπορεί να μείνει κι έτσι όπως είναι, άλλωστε κομμάτι μιας συνέχειας αποτελεί... Τα κάνετε πιο μικρά, πιο μεγάλα, όπως αγαπάτε...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55175&d=1342997193

Το ερώτημα όμως είναι... πώς ανέβηκε ο Χέρμπερτ εκεί πάνω ??? Κι άντε... ο Χέρμπερτ είχε φτερά (είναι κάτι φιγούρες πλέον που έχουν !!!), η βαλλίστρα πώς θ' ανέβει ???
Επειδή η ώρα είναι περασμένη κι οι φωτογραφίες μπόλικες, θα το μάθετε αύριο... :sleep: χεχεχεχε

giannislarisa
23-07-12, 07:07
φίλε μου εκπληκτική δουλεια.!!!!και low cost.πριν πολλα πολλα χρόνια(να ήμουν 12 ετων τοτε.) είχα κατασκευάσει απο φελιζολ τηλεόρασεις το κάστρο των ιπποτων και το γραφειο σεριφη.τι να κάνουμε βρε παιδια.δεν υπήρχαν λεφτα τοτε.χωρις χρωματα και λεπτομερειες αλλα με πολυ φαντασια αι μερακι.οι συνδετήρες αναμεσα στα κομματια φελιζολ που ήταν οι τοιχοι ήταν οδοντογλιφίδες.α ρε παπου τη μου θυμισες...όμορφα χρόνια ξένοιαστα...

D@redevil
23-07-12, 07:49
Η Dare ήταν μεταξύ ύπνου και ξύπνου όταν είδε τις φωτός, οπότε προτίμησε ν' απαντήσει σήμερα! :D

Ο Γιάννης νομίζω με κάλυψε! Η μια φωτό καλύτερη από την άλλη! Αν δεν έβλεπα στην πρώτη φωτό τα αυτιά από τα κουτιά, θα δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι πρόκειται για κούτες - τόσο ρεαλιστικό μοιάζει! :D

Τι να πω - η δουλειά είναι σούπερ! :D

Περιμένουμε τη συνέχεια! :thumb:

PAPPOYS
23-07-12, 08:49
Καλημέρα σας, ελπίζω να περάσατε όμορφα με τις βραδινές φωτό.
Σκεφτήκατε έναν ωραίο και απλό τρόπο για ν' ανεβάσουμε τον Χέρμπερτ πάνω ?
ΟΚ, το παραδέχομαι, έχω φτιάξει σκάλες από τα αγαπημένα μου σουβλιά, αλλά σίγουρα περιμένετε κάτι παραπάνω από έναν τρελαμένο σαν κι εμένα... Κι έχετε δίκιο !
Να λοιπόν η συνέχεια (ίσως να μου πήρε και λιγότερο χρόνο από την κατασκευή μιας σκάλας από σουβλιά)

Πρώτα φτιάχνουμε ένα βοηθητικό κομμάτι. Το τι θα γίνει στο τέλος προς το παρόν δεν με απασχολεί. Φυλακή, στάβλος, τίποτα... Απλώς του ανοίγουμε μια πορτούλα (επενδυμένη με μοτίβο ξύλου) να υπάρχει κι έπειτα βλέπουμε...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55183&d=1343024763

Το τοποθετούμε εκεί που μας βολεύει (μην ξεχνάτε ότι αυτά είναι μετρημένα από πριν).

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55169&d=1342996832

Προσαρμόζουμε τα υποστηλώματά μας (πάντα φελιζόλ) στον τοίχο (κι αυτά μετρημένα από πριν)...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55170&d=1342996893

...και τοποθετούμε τη ράμπα για να πηγαινοέρχεται ο Χέρμπερτ κι η παρέα του ! Είναι αρκετά σταθερό για να παίξετε με άνεση. Το μόνο που πρέπει να προσέξετε στο αρχικό μέτρημα είναι η κλίση της ράμπας, έτσι ώστε να μπορούν να σταθούν οι φιγούρες χωρίς να γλιστράνε πίσω.
Συνολικό κόστος κατασκευής: Μετά βίας 2 ευρώ (μιλάμε πάντα για εκτυπωτικά, καρφίτσες, οδοντογλυφίδες, βαψίματα, μερεμέτια, όλα μέσα !!!)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55171&d=1342996953

Απομένει τώρα ενδεχομένως ένα καγκελάκι στην καινούργια ταράτσα, αλλά... ωωωωπππ !!! Τι γίνεται εκεί ?
Τι είναι αυτό που σέρνει μέχρι εκεί πάνω το αλογάκι αγκομαχώντας ???

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55172&d=1342997014

Θα μάθουμε στο επόμενο tip...

playmofan
24-07-12, 00:46
Καταρχήν να ζητήσω συγνώμη που έχω τόσο καιρό να δώσω σημείο ζωής, αλλά λόγω δουλειάς και μέχρι την 1η Αυγούστου έτσι θα πάει:(.... Έκανα ένα διάλειμμα μόνο και μόνο για να καλοσωρίσω και να δώσω συγχαρητήρια στον PAPPOYS. Τέλεια δουλειά !!!
Είναι αλήθεια ότι μέ λίγα χρήματα μπορεί να κάνει κάποιος απίστευτα διοράματα...... Και πάλι μπράβο....
(σε λίγες μέρες που θα πάρω την άδεια , θα έχω χρόνο να πω περισσότερα ;)!)

D@redevil
24-07-12, 07:45
Πού είσαι βρε Δημήτρη! :)

Σε χάσαμε, βρε παιδί! Άντε πάρε την άδεια, να σε βλέπουμε συχνότερα! ;)

Ο αγαπητός PAPPOYS "ζωγράφισε" με τις πατέντες του! Είμαι πολύ περίεργη (και θα είμαι μάλλον γι' αρκετές σελίδες ακόμα!) πώς έφτιαξε τον καταπέλτη! ;)

Maddog
24-07-12, 12:32
Οι φωτογραφίες δεν φαίνονται. Μήπως είναι "πριβέ" το άλμπουμ που τις έχει;
Πήρα και το link τους από το post του PAPPOYS και εμφανίζεται ένα .gif 1x1 pixel.

D@redevil, μήπως χρησιμοποιείς τα moderator προνόμια σου για να τις δεις; Εγώ δεν μπορώ...

PAPPOYS
24-07-12, 12:49
Χαίρετε και πάλι

Πρέπει να σας πω ότι χτες έφτιαξα κάτι καινούργιο (με πατέντα) το οποίο βγήκε τόσο όμορφο που το έχω ερωτευτεί !!!
Οταν γίνει η επόμενη φωτογράφιση θα καταλάβετε...

Προς το παρόν, έχουμε μείνει στο αλογάκι που τραβάει το πολιορκητικό πάνω στο τείχος. Σε ό,τι αφορά το κεφάλαιο ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, θεωρώ ότι δεν είναι κι από τα πιο επιτυχημένα της playmobil... Απ' όσα έχω δει, μόνο ένας βαρβαρικός καταπέλτης θα μπορούσε να... κάνει καριέρα. Αποφάσισα λοιπόν κάποια στιγμή να δοκιμάσω και σε αυτόν τον τομέα.

Η βαλλίστρα που σέρνει το αλογάκι είναι η πρώτη πρώτη μου προσπάθεια. Δεν έχει σχεδόν καθόλου χάρη (θα τη χαρακτήριζα πλέον έως και... χοντροκομμένη), αλλά την κράτησα λόγω αποδοτικότητας και συναισθηματικής αξίας. Βρίσκεται πάντα πάνω στην οθόνη του υπολογιστή μου.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55245&d=1343123967

Η βασική ιδέα ήταν να φτιάξω κάτι που θα μπορεί να πετάει μισό σουβλί. Τελικά αυτό το πραγματάκι πετάει ένα ολόκληρο σουβλί στα 3,5 μέτρα με ακρίβεια 15-20 εκατοστών (Σε "ανθρώπινα" μεγέθη η απόσταση είναι κάτι λιγότερο από 100 μέτρα και η απόκλιση 1,5-2 μέτρα. Αν υποθέσουμε ότι η φιγούρα είναι άνθρωπος ύψους 1,75, τότε το σουβλί είναι ένα δοκάρι περίπου 5 μέτρα).
Σε επόμενη φωτογράφιση θα δούμε και τα είδη των "πυρομαχικών".

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55244&d=1343123907

Η λειτουργία είναι απλή:
- Τραβάμε με το σχοινάκι το λάστιχο και "ασφαλίζουμε" περνώντας το σχοινάκι στην "ουρίτσα" της μηχανής (ένα ξυλαράκι που μόλις διακρίνεται στο πίσω μέρος).
- Τοποθετούμε το σουβλί που θα πετάξουμε στην "πλατφόρμα εκτόξευσης" περνώντας το μέσα από τον κρίκο στόχευσης (είναι ο "οδηγός" που θα βοηθήσει το σουβλί να διατηρήσει ευθεία πορεία έπειτα από την εκτόξευση) και φτάνοντας μέχρι τα πίσω σχοινάκια.
- "Απασφαλίζουμε" με προσοχή και φτάνουμε το λάστιχο στο πίσω μέρος του σουβλιού
- ΖΒΙΙΙΙΙΝΝΝΝΝΝΝΝ !!! (ΠΡΟΣΟΧΗ !!! ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ !!!!!!!!!!!!!!!!!!)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55246&d=1343124025

Στην πιο πάνω φωτό, ίσα που φαίνεται μια σημαντική λεπτομέρεια: Ακριβώς πίσω από τον κρίκο "οδηγό" υπάρχουν κάθετα χωμένες 2 καρφίτσες ανάμεσα στα 2 σουβλιά, που κρατάνε σταθερή την "πλατφόρμα" στο μπροστινό μέρος της κατασκευής. Σήμερα βέβαια δεν τα το έκανα με τίποτα !!! Θα "έσκαβα " λίγο και τα μπροστινά κομμάτια να φτιάξω κάτι σαν "υποδοχή" για την πλατφόρμα...

Ο σκελετός είναι φελιζόλ επενδυμένο με μοτίβο ξύλου.
Η πλατφόρμα εκτόξευσης είναι δύο κομμένα σουβλιά δεμένα μεταξύ τους. Η μόνη δυσκολία (μεγάλη όμως) ήταν να "σκίσω" τα δύο σουβλιά ώστε να περάσει το μικρό κομμάτι με το λαστιχάκι.
Στο πίσω μέρος, η οδοντογλυφίδα βοηθάει να μη φύγουν από τη στήριξή τους τα σουβλιά στο σημείο που είναι "σκαμμένο" το φελιζόλ.
Μπροστά έχω προσθέσει άλλο ένα βιδάκι με κρίκο για να μπορεί το αλογάκι μου να σέρνει την κατασκευή.
Για το κεφάλαιο "ρόδες" θα ήθελα να αναφερθώ σε ξεχωριστό post, να ανταλλάξουμε και ιδέες.
Συνολικό κόστος γύρω στα 0,75 ευρώ !

Οταν άρχισε να μου αρέσει που έφευγε ωραία το σουβλί, αποφάσισα ότι δε γινόταν αυτό το πράγμα να πηγαίνει μόνο του, χωρίς... επιτελείο που θα έπρεπε να κουβαλάει τα "πυρομαχικά" και να είναι υπεύθυνο για τη συντήρηση. Ετσι, από ένα κουτί μπισκότων (επενδυμένο με μοτίβο γκρί ξύλου) προέκυψε το κάρο μεταφοράς.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55247&d=1343124083

Τελικά, αγγάρεψα πάλι τον Χέρμπερτ, ήρθε κι ο Νικολάκης που τέλειωσε η βάρδια του (ήταν στην ταράτσα στο θέμα με τον πύργο χαχαχαχα) και φτάσαμε σ' αυτό το σετάκι.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55248&d=1343124142

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55249&d=1343124202

Απλό, αλλά όταν ο αντίπαλος αρχίσει να τρώει τα σουβλιά δεν θα του αρέσει καθόλου !!! ;)
Ελπίζω να το χαρήκατε.

mytinyworld
24-07-12, 13:08
Ούτε εγώ μπορώ να δω τις φωτογραφίες....:(

Best, για ταπετσαρίες δες εδώ
http://dollhousedecorating.blogspot.gr/search/label/doll%20house%20wallpaper

Αλλά γενικά με μια αναζήτηση dollshouse free printable και με αρκετό ψάξιμο, βρίσκεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!

thebest20
24-07-12, 13:48
Ούτε εγώ μπορώ να δω τις φωτογραφίες....:(

Best, για ταπετσαρίες δες εδώ
http://dollhousedecorating.blogspot.gr/search/label/doll%20house%20wallpaper

Αλλά γενικά με μια αναζήτηση dollshouse free printable και με αρκετό ψάξιμο, βρίσκεις πολλά ενδιαφέροντα πράγματα!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ!Το μόνο που έμεινε είναι να βρω πόρτες/παράθυρα για το εξωτερικό του σπιτιού (για να τα εκτυπώσω και να φαίνονται σαν κανονικά).Οι ταπετσαρίες πολύ ωραίες,κάτι έχω σκεφτεί!

PAPPOYS
25-07-12, 22:14
Χαίρετε και πάλι :D

Πάμε απόψε να σας δείξω και την άλλη τεχνικη, των "block" κομματιών και μάλλον τέλος γι' αυτήν την εβδομάδα... θα περιμένω τα σχόλιά σας μέσα στο Σ/Κ.

Αυτό είναι το κομμάτι που μ' έκανε να ξεκινήσω την ενασχόληση με κατασκευές για playmobil. Το πρώτο πρώτο που έφτιαξα !!!
Εχασκε από μια κούτα ηλεκτρικής συσκευής, πεταμένης έξω από το σούπερ μάρκετ. Στην αρχή θεώρησα ότι θα ήταν τζαμπα κόπος... Οταν το έβαψα, κατάλαβα ότι μπορούσε να γίνει η αρχή ενός πολύ ωραίου χόμπυ...
Ο,τι βλέπετε κάτω από την ταράτσα του πρώτου ορόφου είναι ένα και μοναδικό κομμάτι. Το μόνο που έκανα ήταν να κόψω 2-3 χωρίσματα για να δημιοργηθεί ο ενιαίος διάδρομος γύρω γύρω κι άλλα 2-3 για να φτιαχτούν πολεμίστρες.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55327&d=1343244215

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55328&d=1343244277

Με την προσθήκη του ορόφου, χρειάστηκε να μπήξω μερικά ξυλάκια στον εσωτερικό τοίχο για να φτιάξω του Χέρμπερτ μια σκαλίτσα να ανεβαίνει κι έπειτα με τους τρόπους που έχω προαναφέρει πρόσθεσα κι έναν πύργίσκο. Τέλος !
Θα μπορούσε κάποιος να μην προσθέσει τίποτε... Δεν ήταν άσχημο και χωρίς τον όροφο.
Συνολικό κόστος: Τα γνωστά... εκτυπωτικά, βάψιμο και καρφίτσες. Βάλτε μισό ευρώ κι είστε μέσα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55330&d=1343244398

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55335&d=1343244696

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55329&d=1343244337

Εμφανείς οι... τσαπατσουλιές της πρώτης φοράς... χαχαχα, κομμάτια ό,τι να 'ναι στις επάλξεις του πύργου κλπ...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55334&d=1343244637

Ο Χέρμπερτ στον εξωτερικό διάδρομο

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55333&d=1343244579

Ο Χέρμπερτ όταν βρέχει...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55331&d=1343244459

... και ο Χέρμπερτ όπως τον αφήσαμε στο τέλος της φωτογράφισης, να προβληματίζεται πώς θα κατέβει :D

Αυτές ήταν οι φωτό από την πρώτη φωτογράφιση. Στο άμεσο μέλλον θα προσπαθήσω να γίνει άλλη μία, απλώς δεν υπόσχομαι κάτι γρήγορα γιατί έχουμε και διακοπές. Περιμένω τα σχόλιά σας...

D@redevil
25-07-12, 22:37
Όχι μόνο βρίσκω εξαιρετικές τις κατασκευές και το μεράκι σου, αλλά μ' αρέσει πολύ και ο τρόπος που τα περιγράφεις! :)

Ο Χέρμπερτ αρχίζει και γίνεται "μέλος" του φόρουμ σιγά-σιγά! :D

Και λύσε με, σε παρακαλώ μια απορία: Γιατί, "Χέρμπερτ"?! :D

PAPPOYS
25-07-12, 23:32

Και λύσε με, σε παρακαλώ μια απορία: Γιατί, "Χέρμπερτ"?!

Χωρίς ιδιαίτερο λόγο... Γιατί όχι ?

D@redevil
26-07-12, 08:12
Χωρίς ιδιαίτερο λόγο... Γιατί όχι ?

Ε, περίμενα καμιά καλή ιστοριούλα! (π.χ. κάποιο παιδί / ανίψι που έλεγε όλα τα playmobil Χέρμπερτ :D)

Οκ, πίσω στο θέμα μας....

Για πες λεπτομέρειες: για δώσε οδηγίες κατασκευής!

(τι στο καλό - μόνο εμένα δε μου φαίνονται τόσο απλά? Από ένα σημείο και μετά δεν ξεχωρίζω φελιζόλ / χαρτόνι / κουτί κτλ!... Πάλι καλά που ξεχωρίζω τα ξυλάκια από τα σουβλάκια!.... :( )

Και παρεπιπτόντως, έχεις κανένα στημένο διόραμα (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21445-Playmobil-%C4%E9%EF%F1%DC%EC%E1%F4%E1)?

PAPPOYS
26-07-12, 10:33
Και παρεπιπτόντως, έχεις κανένα στημένο διόραμα (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21445-Playmobil-%C4%E9%EF%F1%DC%EC%E1%F4%E1)?

μπααα, πού χώρος ? μπορεί στην επόμενη φωτογράφιση με κάποιο μικρότερο κομμάτι από τα καινούργια που φτιάχνω τώρα (ρε μπας και πρέπει να τους βάζω και κωδικούς σιγά σιγά ? :wait2:) να προκύψει κάτι...

Από εντελώς άσχετη αναζήτηση βρέθηκε το παρακάτω link

http://029d6c2.netsolhost.com/tours2007/yorkshire.html

Πάνω πάνω αριστερά, θα δείτε ένα logo που κατεβαίνει χωρίς προβλήμα σαν φωτογραφία (όταν προσπάθησα να την ανεβάσω εδώ μου εμφάνιζε το αρνητικό της) και σκέφτηκα ότι μπορεί να εξυπηρετήσει όσους παίζουν με ιππότες "του μαύρου κύκνου" για να φτιάξουν έξτρα σημαίες, διακριτικά κλπ
Εγώ θυμάμαι είχα πάντα πρόβλημα με stickers...
Τώρα πια η τεχνολογία μας επιτρέπει να φτιάχνουμε από μόνοι μας όσα θέλουμε !!! Ακόμη και τα παλιότερα σχέδια αντιγράφονται από φωτογραφίες και με την κατάλληλη επεξεργασία μπορείτε να έχετε ό,τι τραβάει η όρεξή σας !!!

mytinyworld
26-07-12, 11:59
Σημαίες κρατών μπορείτε να πάρετε από εδώ

http://home.epix.net/~woolse/flag.html (http://home.epix.net/%7Ewoolse/flag.html)

PAPPOYS
27-07-12, 02:51
Μήπως σε κάποιο παλιό αλογάκι σας έχει "χαλαρώσει" ο λαιμός και πέφτει συνέχεια ?
Κόψτε ίσα ίσα τη μυτούλα μιας οδοντογλυφίδας και χώστε τη μέσα στο "στέρνο" του (ανάμεσα από τα μπροστινά πόδια).
Ετοιμο !!! ;)

PAPPOYS
31-07-12, 14:02
Χαίρετε και πάλι !
Σας αφήνω για διακοπές μ' αυτό !

Η φιγούρα που πάντοτε μου έσπαγε τα νεύρα... Παράταιρη με το όλο "σύστημα", μια φιγούρα "τύπου" Ρομπέν, με άσχετο ακόντιο, καμιά φορά με κόκκινο μανδύα (μπλιάχ σε πράσινη πλάτη) και χρήσιμη μονάχα για να... παρίσταται και να χαιρετίζει στη βασιλική αυλή !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55742&d=1343735472

Του δίνεις λοιπόν να βαστάει ένα ραβδί, του φοράς ένα κουρελάκι, του φτιάχνεις και μερικά βέλη που να τραβάνε την προσοχή κι αμέσως... ανεβαίνει κατηγορία το ανθρωπάκι !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55743&d=1343735494

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=55744&d=1343735515

Τώρα πια δεν είναι "τύπου" Ρομπέν, μπορεί να αφήσει τη βασιλική αυλή και να πάει στο φυσικό του περιβάλλον, το δάσος !!!

ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ :darkglasses: :darkglasses: :darkglasses:

D@redevil
31-07-12, 14:15
Pappoys, respect! :)

Η φαντασία σου είναι αστείρευτη κι απίστευτη! Γι' ακόμα μια φορά: :bow2:

Καλό καλοκαίρι!

PAPPOYS
31-07-12, 16:03
χαχαχα, Thanks Dare...

Από Σεπτέμβρη θα δούμε πώς μπορούμε να απαλλαγούμε κι απ' αυτό το τόξο που είναι... ινδιάνικο κι όχι μεσαιωνικό... ;)

PAPPOYS
02-09-12, 00:45
Σεπτέμβρης λοιπόν κι είχαμε μείνει στο customizing του φίλου μας του... πρασινούλη, που έμεινε όμως με το playmobil τόξο του, το οποίο μάλλον είναι... εκτός εποχής !!!

Δυο πράγματα της ιστορίας επιτρέψτε μου συνεπώς, προτού προχωρήσουμε στην κατασκευή τόξων (υπόψη ότι είναι κάτι που θέλει αρκετή εξάσκηση, είναι δύσκολο και όσα θα δείτε έχουν από πίσω πολλές αποτυχημένες προσπάθειες), για να ξέρουμε τι πάμε να φτιάξουμε σε σχέση με την εποχή μας...

Ηδη στο Μεσαίωνα, τα τόξα είχαν φτάσει σχεδόν στην τελική μορφή τους (φυσικά δεν "μετράνε" τα σημερινά αγωνιστικά από fiberglass) και από πλευράς αποδοτικότητας "έπαιζαν" πλέον στο όριο. Εννοείται ότι εκτός Ευρώπης, οι πολιτισμοί που δεν είχαν πρόσβαση σε νέες τεχνολογίες συνέχισαν για αρκετό καιρό ακόμη να χρησιμοποιούν το τόξο, όταν οι "δικοί μας" το αντικατέστησαν με τα πυροβόλα όπλα. Ακόμη και πριν από την πυρίτιδα όμως, και μολονότι οι τοξότες είχαν πετύχει αποφασιστικά χτυπήματα στον αντίπαλο σε διάφορες μάχες, είχε βρεθεί αποτελεσματικότερο όπλο κι αυτό ήταν η βαλλίστρα ! Είχε μεν μικρότερο βεληνεκές, αλλά το ποσοστό ευστοχίας ήταν τέτοιο, ώστε οι βαλλιστροφόροι θεωρήθηκαν τελικά "βρώμικοι" πολεμιστές (μιλάμε για μια εποχή "ευγενών", "ιπποτών" κλπ κλπ), επειδή δεν έδιναν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο για να τη γλυτώσει. Ούτε κατά τύχη...
Ετσι, από πολεμικής άποψης, η βαλλίστρα έγινε απαραίτητο όπλο (κυρίως για κάποιον στρατό που ήθελε να αμυνθεί οχυρωμένος), αλλά οι... ρομαντικοί του αθλήματος, αυτοί που είχαν τις πραγματικά ανεπτυγμένες σκοπευτικές ικανότητες, συνέχισαν με το τόξο μέχρι την οριστική του περιθωριοποίηση από τα πυροβόλα.

Αυτή είναι λοιπόν η medieval εποχή μας και το τόξο που έχει... κερδίσει τις εντυπώσεις δεν είναι αυτό το... ινδιάνικο που κρατάει ο πρασινούλης, αλλά το βρετανικό "μακρύ τόξο" (longbow για τους αγγλομαθείς) αποτελούμενο συνήθως από ένα κομμάτι ξύλου, τη λαβή και τη χορδή του (αν ακούσετε κάπου για "σύνθετα" τόξα, αυτό σημαίνει ότι έχουν χρησιμοποιηθεί περισσότερα υλικά για την κατασκευή τους).
Μιλάμε για ένα τόξο που μπορούσε να έχει μήκος σχεδόν όσο και το ύψος του τοξότη. Πρέπει να έχετε στο μυαλό σας ότι οι τοξότες δεν χρησιμοποιούνταν στο πεδίο της μάχης για να... χτυπήσουν το μήλο στο κεφάλι του αντιπάλου στα 50 μέτρα... Σημασία είχε να χτυπηθεί με "ομοβροντίες" όσο το δυνατόν περισσότερο το ιππικό των άλλων προτού φτάσει στις γραμμές μας και υπάρχουν μάχες που κρίθηκαν ακριβώς με αυτόν τον τρόπο ! Είχε ανηφόρα κι αργήσανε, φοράγανε βαριές πανοπλίες, κολλήσανε για λίγο στη λάσπη, τους αδίκησε ο διαιτητής, τέλος πάντων έφτασαν πολύ λίγοι ή δεν έφτασαν ποτέ !!!

Αυτό το τόξο θα επιχειρήσουμε να φτιάξουμε λοιπόν. Προτού σας δείξω τις προσπάθειές μου (πρέπει να ξαναβγάλω και φωτο ....) θα ήθελα τις ιδέες σας, με δεδομένα πάντα α) ότι αυτό που θα φτιάξουμε πρέπει να ΕΙΝΑΙ τόξο β) ότι το τόξο μας πρέπει να ΜΠΟΡΕΙ να το κρατάει ο πρασινούλης και γ) ότι θέλουμε κάτι που δεν θα μας σπάει τα νεύρα κάθε λίγο και λιγάκι με επισκευές. :D

Μάλλον πριν από τα τόξα θα σας ποστάρω κάτι άλλο που είναι έτοιμο και μετά θα τα συνδέσω όλα μαζί...
Εχετέ μου εμπιστοσύνη... ;)

Στην άκρη της αυτοκρατορίας, στα σύνορα με το φιλικό Βασίλειο του δάσους, βρίσκεται το απομακρυσμένο φυλάκιο...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58010&d=1346539903

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58012&d=1346539958

Στην πραγματικότητα, πρόκειται για ένα κουτί από κινητό τηλέφωνο. Ούτε την πόρτα δε χρειάστηκε να κόψω... χαχαχαχα.
Μια διαφορετική επένδυση από πέτρα, η... γνωστή μας στο πάτωμα, δυο βαμμένα σουβλιά για κάγκελα, ταρατσούλα κι είμαστε έτοιμοι !!!
Από κόστος, επίσης τα γνωστά... 0,4 - 0,5 ευρώ όλα μαζί...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58011&d=1346539929

Να κι άλλη μια χρήση του σουβλιού, χρειάζεται υπομονή όμως για να "σκίσετε" και να σπάσετε σωστά, να μη σας μείνει στο χέρι το ξεροδεντράκι. Οσοι έχετε ασχοληθεί με μακέτες τρένων το 'χετε εύκολο με τα δεντράκια γενικώς...
Με κάνα δυο βαρελάκια στην άκρη, μια οπλοθήκη ίσως, "ζωντανεύει" αρκετά το σύνολο.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58013&d=1346539987

Και πώς να μην ξεραθεί το κακόμοιρο, αφού ο άλλος κοιμάται μέσα όλην την ώρα !!!!!
Συγγνώμη κιόλας που σας ξυπνήσαμε !!!
Θα δείτε όμως κύριε... θα σας βγεί σε καλό...

PAPPOYS
07-09-12, 11:38
Να 'μαστε λοιπόν και με τα τόξα...
Κάνω μόνο την επισήμανση ότι από κάποιο σημείο κι έπειτα (δεν ξέρω ακριβώς πότε, γιατί επί των ημερών μου δεν είχε συμβεί ακόμα :() άρχισαν να βγαίνουν μακρύτερα τα τόξα, αλλά με ενσωματωμένη (!) πλαστική χορδή (μπλιάχ).

Για να μη γράφω κατεβατά, τα βάζω όλα μαζί με την επεξήγηση για το καθένα κι έπειτα απαντάω στις ερωτήσεις σας.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58447&d=1347009251

1. Τόξο playmobil
2. Τόξο... αλά playmobil (με τη χορδή κι έξω από το τόξο), ξύλινο
3. Τόξο... αλά playmobil (με τη χορδή κι έξω από το τόξο), πλαστικό
4. Ξύλινο με λαστιχένια ξεχωριστή χορδή
5. Συνθετο τόξο από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και χορδή από ίνα πλαστικής κορδέλας
6. Συνθετο τόξο από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και συρμάτινη χορδή
7. Συνθετα τόξα από ξύλο (λαβή), πλαστικό (βραχίονες) και χορδή από σπάγγους

Μπορείτε να προσπαθήσετε όπως προτιμάτε. Ακόμα και οι αποτυχημένες προσπάθειες (π.χ. εμένα αυτά με το σπάγγο δε μου αρέσουν καθόλου) ίσως σας χρησιμέψουν μόνο για διακόσμηση (στο ξυλουργείο, στο εσωτερικό ενός μεσαιωνικού σπιτιού κλπ κλπ)

Στην ενότητα "Διοράματα" θα δείτε τη συνέχεια της ιστορίας με το φρουρό που είχαμε ξυπνήσει στο απομακρυσμένο φυλάκιο...

thebest20
07-09-12, 21:15
Να προτείνω ιδέες!

Βήμα 1: Παίρνουμε τοίχους από ένα κουκλόσπιτο (ή μεσαιωνικό σπίτι).Όσοι δεν έχουν μπορούν να παραγγείλουν από το ebay,δεν χρειάζονται πολλοί 2-3!!!!
Τους βάζουμε στο σκάνερ,έναν ένα!Aποθηκεύουμε τις photos και κανονίζουμε τις διαστάσεις!
Βήμα 2:Αγοράζουμε αυτοκόλλητα λευκά για εκτύπωση (εδώ είναι το δύσκολο που θα τα βρούμε).Εκτυπώνουμε ή καλύτερα τα πάμε σε τυπογραφείο για καλύτερη ανάλυση!
Bήμα 3:Παίρνουμε μία παλιά βιβλιοθήκη ή ράφια!Επίσης στα praktiker κόβουν συγκεκριμένα κομμάτια στις διαστάσεις που ο καθένας θέλει.Όπως ανέφερα πριν,έχουμε υπολογίσει τις διαστάσεις που θέλουμε,και έχουμε κανονίσει σε πόσους ορόφους θα το χωρίσουμε.Κατά προτίμηση διαστάσεις κουκλόσπιτου.
Βήμα 4:Αφού φτιάξουμε όπως θέλουμε τη βιβλιοθήκη,κολλάμε τα αυτοκόλλητα στο εξωτερικό του σπιτιού.Ακολουθούμε το βήμα 2,βρίσκοντας πρώτα ταπετσαρίες από το internet!Με λίγο ψάξιμο υπάρχουν ωραίες και ιδιαίτερες ταπετσαρίες.
Βήμα 5:Αν θέλουμε σκανάρουμε και εκτυπώνουμε χαλιά,ή βρίσκουμε photos από το internet.

Κόστος ελάχιστο!!!!Περίπου 20 ευρώ!!!!!!

Με την ίδια λογική,μπορούμε να φτιάξουμε και ένα advertising stand όπως το 5350

Παίρνουμε ένα τσίγκινο κουτί αναψυκτικού 330ml ή καλύτερα ένα τσίγκινο κουτί από πουράκια caprice .Κολλάμε διάφορα αυτοκόλλητα ώστε να καλύπτεται όλο.Όσο για το επάνω μέρος δεν γνωρίζω,αλλά υπάρχουν εξαρτήματα στο ebay που κάνουν γι'αυτή τη δουλειά,πχ κομμάτια από παλάτι!

Kambia
07-09-12, 22:18
Best προσπαθω να καταλάβω τί είναι αυτό που θες να φτιάξεις!!!
Για βοήθα λίγο....

Το δεύτερο είναι κατανοητό. Το πρώτο όμως δεν....

thebest20
07-09-12, 22:52
Κουκλόσπιτο,αλλά διαφορετικό!Δηλαδή με εκτυπωμένες τις πόρτες και τα παράθυρα!Και φαινομενικά ίδιο με τα κανονικά!

+Στο δεύτερο σκέφτηκα κάι δεύτερη χρήση!Το γεμίζεις μέσα με καπέλα και άλλα μικροεξαρτήματα για να μη χάνονται!Και το κουτί για τα πουράκια είναι ιδανικό για αυτή την περίπτωση!

PAPPOYS
10-09-12, 15:54
Κι αφού βάλαμε τον ξυλουργό μας να φτιάχνει αβέρτα τόξα και βέλη, "κλείνουμε" το κεφάλαιο "τοξότες" με μια απλή κατασκευή φαρέτρας

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58854&d=1347283248

Αυτό κάνουμε όταν μας τελειώνει ο μαρκαδόρος ! Παίρνουμε το καπάκι, του ανοίγουμε 2 τρύπες, βάφουμε όπως θέλουμε, περνάμε λαστιχάκι (με κόμπους από τη μέσα μεριά) κι είμαστε έτοιμοι !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58855&d=1347283275

Περνάμε τη φαρέτρα σταυρωτά στη φιγούρα (αν μπορεί να "πιάσει" το λάστιχο στο γοφό είμαστε... άρχοντες) και τέλος !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=58861&d=1347284888

Ο τύπος πλέον δεν έχει ούτε ένα εξάρτημα δικό του !!! Ολα τα φτιάξαμε μόνοι μας !!! :D:D:D

Lord Vek
15-09-12, 09:07
Πολύ ενδιαφέροντα όλα τα παραπάνω. Μια παρατήρηση, ούτε εγώ μπορώ να δω κάποιες από τις εικόνες. Και, όσο και αν έψαξα στο internet για παρόμοιες ιδιοκατασκευές playmobil, δεν βρήκα παρα κάτι βίντεο στο youtube όπου κάποιος φτιάχνει φοίνικες και φυτά. Καμμιά ιδέα για λέξεις κλειδιά για ψάξιμο;
Εννοώ customizing με δικά μας υλικά και τεχνικές και όχι χρησιμοποιώντας τα έτοιμα εξαρτήματα συνδιάζοντας κάποια υπαρχοντα sets.

D@redevil
15-09-12, 09:32
[.....] Μια παρατήρηση, ούτε εγώ μπορώ να δω κάποιες από τις εικόνες. [.....]

Αναφέρεσαι σε φωτός από το συγκεκριμένο θρεντ? Μπορείς σε παρακαλώ να με πεις σε ποια ποστς δε βλέπεις εικόνες να το κοιτάξω?

Ευχαριστώ! :)

(P.S. Τα οφτοπίκια... Ξέρετε!.... :))

Lord Vek
15-09-12, 12:44
Όλα τα posts του PAPPOYS θά έλεγα, εκτός από μερικά στα οποία πρέπει να έχει ήδη επεμβεί ο admin και εμφανίζονται σε μιά λωρίδα στο τέλος των συγκεκριμένων post.

Πιό συγκεκριμένα,έχω εντοπίσει:

Ένα post που ξεκινάει:

Πρώτα τα τυπώνεις και μετά τα κόβεις στις διαστάσεις που θέλεις...

-----

Λοιπόν, θα σας το έδειχνα αύριο το βράδυ, αλλά τόσο καλά που μου φέρθηκε η Dare και για να δω πώς λειτουργεί το άλμπουμ (και για να σας ανάψω κι άλλες φωτιές, χεχεχε), σας το δείχνω από απόψε...

2ο :

Καλημέρα σας, ελπίζω να περάσατε όμορφα με τις βραδινές φωτό.
Σκεφτήκατε έναν ωραίο και απλό τρόπο για ν' ανεβάσουμε τον Χέρμπερτ πάνω ?
ΟΚ, το παραδέχομαι, έχω φτιάξει σκάλες από τα αγαπημένα μου σουβλιά, αλλά σίγουρα περιμένετε κάτι παραπάνω από έναν τρελαμένο σαν κι εμένα...

ένα άλλο στο οποίο περιγράφει μια πολιορκητική μηχανή που έφτιαξε:

Χαίρετε και πάλι

Πρέπει να σας πω ότι χτες έφτιαξα κάτι καινούργιο (με πατέντα) το οποίο βγήκε τόσο όμορφο που το έχω ερωτευτεί !!!
Οταν γίνει η επόμενη φωτογράφιση θα καταλάβετε...

Προς το παρόν, έχουμε μείνει στο αλογάκι που τραβάει το πολιορκητικό πάνω στο τείχος. Σε ό,τι αφορά το κεφάλαιο ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΙΚΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ, θεωρώ ότι δεν είναι κι από τα πιο επιτυχημένα της playmobil...

Άλλο:

Χαίρετε και πάλι

Πάμε απόψε να σας δείξω και την άλλη τεχνικη, των "block" κομματιών και μάλλον τέλος γι' αυτήν την εβδομάδα... θα περιμένω τα σχόλιά σας μέσα στο Σ/Κ.

Αυτό είναι το κομμάτι που μ' έκανε να ξεκινήσω την ενασχόληση με κατασκευές για playmobil.

ανθρωπάκι τύπου Ρομπέν και βελτιώσεις:

Χαίρετε και πάλι !
Σας αφήνω για διακοπές μ' αυτό !

Η φιγούρα που πάντοτε μου έσπαγε τα νεύρα... Παράταιρη με το όλο "σύστημα", μια φιγούρα "τύπου" Ρομπέν, με άσχετο ακόντιο,

Από την περιγραφή, τα συμφραζόμενα, τα κενά ανάμεσα στις παραγράφους μάλλον αυτά είναι τα σημεία όπου λείπει κάτι, τουλάχιστον από ότι εγώ καταλαβαίνω. Ευχαριστώ και για την γρήγορη απάντησή σας.

PAPPOYS
15-09-12, 20:12
Γεια σου Λόρδε !!!

Εννοώ customizing με δικά μας υλικά και τεχνικές και όχι χρησιμοποιώντας τα έτοιμα εξαρτήματα συνδιάζοντας κάποια υπαρχοντα sets.

Αντίθετα με το στάνταρ custom (αλλαγές και συνδυασμοί εξαρτημάτων), το "ελεύθερο" δεν είναι και τόσο διαδεδομένο, επειδή ο καθένας (κι εγώ πρώτος απ' όλους) κάνει του κεφαλιού του ! Δεν υπάρχουν δηλαδή κανόνες ή νόρμες... Οταν μπουν κι άλλα υλικά στην υπόθεση ξεφεύγει το πράμα εντελώς ! Εγώ πλέον μόνο τις ίδιες τις φιγούρες δε φτιάχνω από μόνος μου !!! χαχαχαχαχαχα
Απλώς λοιπόν, πετάω καμιά ιδέα κι από εκεί και πέρα βάζει ο καθένας τη φαντασία του και προχωράει αν ενδιαφέρεται.

Οι φωτό είναι όλες από άλμπουμ, δε φταίω... Ετσι δεν είναι Dare ??? Εεεε ??? Εεεεεεεεε ??? :D

D@redevil
15-09-12, 20:15
Οι φωτό είναι όλες από άλμπουμ, δε φταίω... Ετσι δεν είναι Dare ??? Εεεε ??? Εεεεεεεεε ??? :D

Yeap! :)

Ανοίξαμε ήδη επικοινωνία μέσω πμ, για να μη χαλάμε το θέμα! :)

Θα βγάλουμε άκρη! ;)

PAPPOYS
20-09-12, 14:08
Καιρό έχουμε να κάτσουμε και να φτιάξουμε κάτι δεν είναι ???
Πάμε λοιπόν με την ενότητα: "ΤΙ ΚΑΝΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ Η ΚΟΛΛΑ ?"

Θυμάστε κάποια στιγμή που έγραψα για ένα κομμάτι που ερωτεύτηκα ? Ας το δούμε σιγά σιγά...
Ολα ξεκίνησαν όταν μου τελείωσε η παλιά μας φιλη, η κόλλα τύπου stick...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59564&d=1348141478

Αυτά είναι τα δυο κομμάτια της (σωλήνα και καπάκι) βαμμένα (γκρι και μαύρο αντίτοιχα). Το τρίτο, το πίσω οδοντωτό χρειάζεται πένσα και δύναμη για να βγεί. Θα κάνουμε πλάκα μαζί του στο τέλος...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59565&d=1348141498

Με βάση αυτά τα κομμάτια προέκυψε αυτό !

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59567&d=1348141545

Το οποίο είναι ακόμη πιο όμορφο απ' όσο δείχνουν οι φωτο

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59568&d=1348141566

Εδώ στην τελική μορφή του, σετάκι με τους δυο πυροβολητές (περισσότερες φωτο στο άλμπουμ Playmobil Custom Photos 1

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59570&d=1348141609

Τι έγινε όμως με το τρίτο κομμάτι ??? Πατικωμένο από την πένσα, κατέληξε να μοιάζει με μια όμορφη... παρκετέζα στα χέρια του δασάνθρωπου !!! :banghead:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59572&d=1348141658

Συνεχίζω όμως από εκεί που είχαμε μείνει... Οτι δηλαδή μου τελείωσε η κόλλα και πάω λοιπόν να ψωνίσω. Τους έχει τελειώσει όμως και το μόνο που βλέπω είναι αυτή η νέα συσκευασία στυλοκόλλας (πάντα βγάζουμε απ' αυτές τα πλαστικά χαρτιά τους για να βλέπουμε ακριβώς πόσο μας μένει κάθε φορά) που βλέπετε στη φωτό (τι κανονάρα θα φτιάξω κάποια στιγμή απ' αυτό... ;))

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59574&d=1348141687

Ανοίγοντας, ανακαλύπτω ότι πρέπει να αφαιρέσω το κομματάκι που εδώ βλέπετε βαμμένο

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59573&d=1348141671

Κι εδώ μαζί με σουβλί να φτιάχνουν ένα... φτωχό πλην τίμιο σπαθάκι :D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59575&d=1348141700

Οκ, δεν είναι ό,τι ωραιότερο, αλλά ακόμα κι απ' αυτό με λίγη καλή διάθεση μπορεί να φτιάξετε κάτι

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59576&d=1348141722

Κι όλα αυτά επειδή... σας τελείωσε η κόλλα !!! ;)

D@redevil
20-09-12, 22:27
Δεν ξέρω αν μ' αρέσουν οι κατασκευές σου ή οι περιγραφές σου! :D :D

Σε είπα ότι βάφτισα ένα μηχανηματάκι στη δουλειά Χέρμπερτ? Και προσπαθούσα να θυμηθώ από πού είχα το όνομα στο μυαλό μου! :biglaugh:

Nice job! :thumb:
(εεε... οι κατασκευούλες - όχι τ' όνομα! :D)

Deathshadow
21-09-12, 00:31
Pappous πολυ ωραιες οι κατασκευες σου μπραβο!:thumb:Παρατηρησα οτι στα σημεια που βαφεις πχ. στην φαρετρα του τοξου δεν πιανει καλα η μπογια.Θα σου προτεινα να αγορασεις ενα σπρει μινιο.Κοστιζει 5 ευρω και το βρισκεις σε μαγαζια μοντελισμου.Καλα ειναι της humbrol για πλαστικες επιφανειες οχι για μεταλλικες.

PAPPOYS
21-09-12, 01:38
Χαχαχααχα, Death thanks για τα καλά σου λόγια και το ενδιαφέρον. Θα το έχω υπόψη μου, αλλά σιγά μη σκάσω για τη μπογιά. Αμα δεν πιάσει κάπου καλά να μου κάνετε μήνυση !!! ;)

Deathshadow
21-09-12, 02:10
E oχι και μηνυση αδελφε εσυ εισαι καλλιτεχνης!Παντως με πριζωσες με τις κατασκευες γιατι εχεις καταπιαστει και με ωραιο θεμα.Ποτε δεν ειχα μεσαιωνικα playmobil,ειμουν πιο πολυ του διαστηματος των γουεστερν και των θαλασσοπορων.Καθε μερα που περναω απο τα καταστηματα της γειτονιας μου τα χαζευω με τις ωρες μεχρι και στιβες εχουν τις κουτες στα πεζοδρομια.Καποια στιγμη θα παρω ενα μικρο σετακι και εδω ειμαστε.Θα μου αρεσε να φτιαξω κατι με θεμα το βυζαντιο.

PAPPOYS
21-09-12, 02:42
Εξαιρετικό θέμα !!!
Θέλει όμως μπόλικη δουλειά φαντάζομαι άμα είναι να βάλεις δικά σου υλικά, γιατί "παίζει" πολύ χρυσάφι, βελούδο και καλλιτεχνία στην εποχή...
Προχώρα το κι ό,τι βοήθεια θες εδώ είμαστε όλοι ;)

Lord Vek
21-09-12, 16:35
Pappoys... Τα είδα, τα είδα στον Internet Explorer. Άψογος αγαπητέ μου, και δείχνεις να έχεις το είδος της φαντασίας που είχαμε και τότε, όταν παίζαμε με τα ανθρωπάκια μας. Εγώ είμαι λίγο πιό τεχνοκράτης, αν φτιάξω κάτι, θα το φτιάξω με ξυλο πιθανότατα, αλλά πού χρόνος... Μου αρέσει το πώς βλέποντας κάποιο πχ κομμάτι από σωληνάριο κόλλας, φαντάζεσαι (οραματίζεσαι) μια πιθανή χρήση του ως προφυλακτήρα σπαθιού.

[edit]

PAPPOYS
21-09-12, 18:30
[edit]

Εγώ είμαι λίγο πιό τεχνοκράτης, αν φτιάξω κάτι, θα το φτιάξω με ξυλο πιθανότατα, αλλά πού χρόνος...

Ακριβώς γι' αυτό κι εγώ έχω επιλέξει αυτού του είδους τις τεχνικές, επειδή δε σπαταλάνε πολύ χρόνο και είναι σχετικά εύκολο για τον καθέναν να το φτιάξει για το παιδί του (στην περίπτωσή μου... για τον εαυτό του χαχαχαχα)

Lord Vek
21-09-12, 19:03
Σαν πιτσιρικάς, για σπαθιά χρησιμοποιούσα πιρτσίνια, ιδέα που μου είχε δώσει τότε κάποιος συμμαθητής μου (ήταν και από μέταλλο...). Ή διαστημόπλοια από κούτες απορρυπαντικών, με πιλοτήρια από το διαφανές ημισφαίριο από κάτι μπαλάκια με δώρα. Ή αποβατικά σκάφη από κούτες ΝΟΥΝΟΥ. Ή κάστρα με πακέτα τσιγάρων ως ογκόλιθους. Έφτιαχνα κι εγώ διάφορα στον καιρό μου και βλέπω με κάποια πικρία πως τώρα που έχω τα power tools (τρυπάνια, Dremel κτλ) και ψιλοξέρω να τα δουλεύω, δεν έχω πια εκείνο το κάτι που έκανε τα δημιουργήματά μου να φαίνονται μαγικά, όσο απλοϊκά και αν ήταν.

PAPPOYS
21-09-12, 19:11
Σαν πιτσιρικάς, για σπαθιά χρησιμοποιούσα πιρτσίνια

Εγώ δεν είπα τίποτα... Μόνος σου το είπες !!! Φίλος... αδερφικός το πιρτσίνι !!!

Να λοιπόν κι ένα δείγμα από τη σειρά "Full Custom Wall Defenders"

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59640&d=1348247195

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59641&d=1348247221

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59642&d=1348247246

Deathshadow
21-09-12, 22:13
Eγω παλι θυμαμαι μικρος με τον αδερφο μου κοβαμε μεγαλα κομματια αλουμινοχαρτο και φτιαχναμε σεληνιακα τοπια ωστε να παιζουμε τα διαστημικα μας πλειμομπιλ.Ειχαμε το μεγαλο διαστημικο λεωφοριο το μικρο και πολλα ατομικα οχηματα και αστροναυτες και τα σεναρια επερναν κι εδειναν.Ωραια ηταν που πολλες φορες το απλωναμε χωρις να το τσαλακωσουμε και περνουσαμε απο πανω καποιο οχημα ωστε να φαινεται πιο ρεαλιστικη η προσεληνωση.Ειναι απιθανο ενα παιδι τι μπορει να κανει με τα πλειμομπιλ.Μιλαμε για το ποιο συμβατο παιχνιδι στην ιστορια.

thebest20
22-09-12, 15:49
Το αλουμινόχαρτο είναι μια καλή λύση για φιγούρες που έχουν σπασμένο λίγο το σώμα τους.Έχω αρκετές.

PAPPOYS
22-09-12, 17:04
φιγούρες που έχουν σπασμένο λίγο το σώμα τους

????????

Για πόσταρε καμία να καταλάβουμε τι εννοείς...
Εγώ το αλουμινόχαρτο ούτε να το βλέπω δε θέλω...

thebest20
22-09-12, 17:38
Τα έχω όλα στο χωριό.Πχ σε μερικές γυναικείες φιγούρες από τη σειρά με το σπίτι,έχει σπάσει λίγο η "κοιλιά"δηλαδή το κομμάτι που ξεκινάει το σώμα.Παλιά δηλαδή στην προσπάθειά μου, να τις αποσυναρμολογήσω,είχα τέτοια ατυχήματα,και είναι κρίμα να τις πετάξω!

stayros
23-09-12, 21:46
Να και κατι ενδιαφερον και χρησιμο (http://maketa-trains.gr/maketa/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1/) για οσους τους αρεσουν οι κατασκευες
οι μακετες και τα διοραματα!:D

Ναταλι,Μαριανα...ελπιζω να μη σας μπουν ιδεες...:diablotin:

D@redevil
23-09-12, 21:58
Να και κατι ενδιαφερον και χρησιμο (http://maketa-trains.gr/maketa/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%C E%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1/) για οσους τους αρεσουν οι κατασκευες
οι μακετες και τα διοραματα!:D

Ναταλι,Μαριανα...ελπιζω να μη σας μπουν ιδεες...:diablotin:

Τώρα είναι αργά! :biglaugh:

@Kambia: Για δες αυτό για τα roller coster! :D :D :D
Ψήνεσαι?! :burn:

Deathshadow
23-09-12, 22:23
Πολυ κατατοπιστικο σταυρο μπραβο!

Kambia
24-09-12, 13:53
.....@Kambia: Για δες αυτό για τα roller coster! :D :D :D
Ψήνεσαι?! :burn:

Αν ψήνομαι λέει?
Ωραίο λινκ Σταυρο

stayros
24-09-12, 14:06
Αν ψήνομαι λέει?
Ωραίο λινκ Σταυρο

Ευχαριστω Ναταλι μου!:flower:

Ωχ...μυριζομαι ανταγωνισμο...:biglaugh:

PAPPOYS
24-09-12, 15:04
Για τα πολιορκητικά playmobil τα 'χουμε πει... Την άποψή μου την ξέρετε... :(

Ας δούμε λοιπόν μια κατασκευούλα καταπέλτη...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59868&d=1348490426

Ολο από φελιζόλ, εκτός από τα σουβλιά, τις ρόδες και το... κουτάλι !

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59869&d=1348490452

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59871&d=1348490497

Στα αρνητικά της τελικής κατασκευής: Βγήκε αρκετά μεγαλύτερο απ' οσο ήθελα και το περισσότερο είναι για... μόστρα (τζάμπα βάψιμο). Χρειάζονται 2 άλογα για να το σέρνουν (κλαψ κλαψ θα μας λείψουν από το ιππικό ;))

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59872&d=1348490523

Στα θετικά: Ακόμη κι έτσι, το "πετραδάκι" σας θα πάει με ακρίβεια στα 2 - 2,5 μέτρα (η κλίση του κουταλιού είναι στις 45 μοίρες). Προκύψανε 2 θεσούλες για φιγούρες αριστερά και δεξιά :D). Και βέβαια το συνολικό κόστος !!! 1,5 ευρώ όλα !!!περισσότερες φωτό στο άλμπουμ Playmobil Custom Photos 1

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59874&d=1348490572

Ομορφούλι δεν είναι ???

Πάμε για κάτι άλλο τώρα...
Κάποια στιγμή έγραφα ότι ακόμα και οι αποτυχημένες προσπάθειες μπορούν να σας χρησιμέψουν...
Επίσης, γνωρίζετε πια ότι ΔΕΝ ΠΕΤΑΩ ΤΙΠΟΤΑ, ο νευρωτικός !!!
Οταν δηλαδή φτιάχνω ένα βέλος, ακόμα και τη μυτούλα της οδοντογλυφίδας που σπάω στο τέλος την κρατάω (είχα ποστάρει ότι χρησιμέυει για να "στρώσει" ο λαιμός του αλόγου άμα είναι χαλαρός).

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59938&d=1348518961

Θολή είναι, αλλά καταλάβατε τι εννοώ...

Αλλη χρήση λοιπόν της... μυτούλας ?

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΞΟΘΗΚΗΣ !

Κόβουμε ένα κομμάτι χαρτόνι, ας πούμε σε αυτό το σχήμα... και τσακίζουμε στις δυο πλευρές

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59936&d=1348518916

Βάφουμε την άλλη όψη όπως, όσο και όποτε θέλουμε (εγώ αφού έβαλα καφέ χαρτόνι, μου θυμίζει ξύλο και το αφήνω κι έτσι). Βαζουμε τα τόξα μας πάνω και μετράμε πού θέλουμε να τρυπήσουμε με μια βελόνα.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59937&d=1348518938

Μπήγουμε από πίσω τις μυτούλες μας... Θα μοιάζει κάπως έτσι...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59939&d=1348518984

Ετοιμό !!! Εγκεκριμένο κι από τον ίδιο το βασιλιά !!! :D:D:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59940&d=1348519006

Αμα θέλετε βάζετε και στα πλαϊνά, ό,τι τραβάει η ψυχή σας... Για το κόστος μην τα λεμε ξανά και ξανά... ;)

Lord Vek
24-09-12, 23:14
Τι ωραία πράγματα είναι αυτά; Πήρα μια ιδέα από την σελίδα με τις μακέτες, κάτι που με απασχολούσε για ένα διάστημα... Ελαφριά modular (τμηματική) βάση για μακέτες. Papoys, πιστεύω τον χειμώνα να είμαι ένας ανταγωνιστής σου (με την καλή έννοια) στις κατασκευές, όταν θα έχω (ελπίζω) τον χρόνο. Είσαι όμως πολύ παραγωγικός και όλο ιδέες.

PAPPOYS
25-09-12, 02:46
πιστεύω τον χειμώνα να είμαι ένας ανταγωνιστής σου (με την καλή έννοια)

Φτιάξε εσύ πραγματάκια κι ας είναι και με... την κακή έννοια, χαχαχαχαχα ;)

Deathshadow
25-09-12, 03:17
Φιλε δεν παυεις να με εκπλησεις ευχαριστα!Επισης πολυ καλη λυση ειναι και το μακετοχαρτο.Ειναι φτηνο ολοισιο και κοβεται ομοιομορφα.Μιας και βλεπω πως χρησιμοποιεις πολυ φελιζολ να σου δωσω μια συμβουλη μην βαλεις ποτε επανω λαδομπογια.

PAPPOYS
25-09-12, 05:33
μην βαλεις ποτε επανω λαδομπογια

:wink: Λαδομπογιά ??? Δεν τρελάθηκα ακόμα (ή τουλάχιστον έτσι νομίζω...) !!! Απλό πλαστικό χρωματάκι και πολύ του είναι !!! χαχαχα

Deathshadow
25-09-12, 06:53
Το λεω καθαρα απο μοντελιστικης αποψεως.Με ενα φιλο μου σε ωρες ατελειωτης βαρεμαρας αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα μεγαλο καστρο.Μπολικο φελιζολ υπηρχε,μπογιες και κοπτικα υπηρχαν ολα τελεια!Με το τελειωμα της κατασκευης ξεκινησαμε να το βαψουμε.Με την πρωτη πινελια αρχισε να λιωνει!Οχι πολυ αλλα αισθητα.Ευτυχως εδωσε μια ρεαλιστικη οψη αν και λιγο κατεστραμενη.Παντως για πλειμομπιλ δεν κανει.

PAPPOYS
25-09-12, 10:59
Ο,τι είναι όξινο, έστω και λίγο, το τρώει το φελιζόλ αμέσως ! Το χειρότερο απ' ολα είναι η κόλλα !!! Ποτέ ποτέ ποτέ :nono::nono::nono: κόλλα σε φελιζόλ !!! Δε θα σας μείνει ούτε κολυμπηθρόξυλο !!!

stayros
26-09-12, 16:13
Eπειδη ως "δημιουργος" αυτου του θρεντ νοιωθω λιγο αβολα
να μην σας παρουσιαζω κατασκευες...:xm:
Και επειδη δεν θελω να παιζει "μονοτερμα" ο PAPPOYS....:biglaugh:

Οριστε κατι το οποιο καταπιαστηκα σημερα
και οταν τελειωσει θα χρησιμοποιηθει σε
μελλοντικο διοραμα...:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60023&d=1348666524

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60022&d=1348666518

Τα υλικα του απλα...
1 κρεμαστρα πλαστικη
1 κομματι φελιζολ
1 κομματι fibran
1 πινελο
και αρκετη ατλακολ

1) Αφαιρουμε το κατω μερος της κρεμαστρας.
2) Το μετραμε και το κοβουμε οπως φαινεται στην φωτο.
3) Τα κολλαμε με ατλακολ πανω στο φελιζολ.
4) Κοβουμε το fibran στη μεση (στο περιπου) και το κολλαμε με ατλακολ πανω στο φελιζολ.
5) Με ενα πινελακι "μονωνουμε" με μπολικη ατλακολ φελιζολ και fibran.

Το πρωτο μερος της κατασκευης τελειωσε.
Στη συνεχεια (σταδιακα) θα δουμε και τα υπολοιπα σταδια κατασκευης.
Βεβαια οσο προχωραει η κατασκευη θα χρειαζομαστε κι αλλα υλικα (εξισου απλα).
Υπομονη...θα τα βλεπουμε αναλυτικα παρεουλα!:D

Σας αφηνω με ενα κουιζ...
Μα καλα...τι μπορει να ειναι αυτο; :O

PAPPOYS
26-09-12, 16:56
Καιρός ήταν να... παίξει μπάλα κι άλλος χαχαχαχα ;)

νοιωθω λιγο αβολα

Μη νιώθεις άβολα Σταύρο !!! Στην ανάγκη παίζω "μόνος μου κι όλοι σας" (αρχαίο ποδόσφαιρο του δρόμου) και το κρατάω ψηλά το trhread

Για την κατασκευή δε μου έρχεται κάτι... Θα μπορούσε (αν μείνει σε αυτές τις διαστάσεις) να γίνει ίσως μια σκηνή-τέντα για 5-6 φιγούρες, αλλά τότε γιατί θα χρειαζόταν το fibran ??? Τέλειωσέ το να το απολαύσουμε κι ας μη βρούμε ποτέ τι ήταν...

Deathshadow
27-09-12, 04:15
Εγω προς το παρον απολαμβανω τις ευρεσιτεχνιες σας.Απο τον αλλο μηνα πρωτα ο θεος θα αγορασω καποια κομματια και βλεπουμε.

Lord Vek
28-09-12, 15:03
Σπηλιά; Φάτνη; (Χμμμ, νωρίς είναι ακόμη για φάτνη).

PAPPOYS
28-09-12, 22:46
Ενα σύντομο...

Εδώ έχουμε τη συσκευασία ενός φαρμακευτιού προϊόντος σε μορφή σταγόνων (με το καπάκι της)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60251&d=1348864530

Εδώ έχουμε το ίδιο πράγμα άδειο πλέον, με το καπάκι δίπλα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60252&d=1348864560

... κι εδώ ανακαλύψαμε ότι το καπάκι ταιριάζει "γάντι" στο κεφάλι του playmobil και το φορέσαμε στην κυρία. χωρίς ακόμα να έχουμε αποφασίσει τι ακριβώς θα την κάνουμε...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60253&d=1348864589

Παρεμφερείς συσκευασίες βρίσκουμε σε κολλύρια, σταγόνες για τη μύτη, τοπικά αντισηπτικά κλπ, απλά φάρμακα δηλαδή, που μπορεί να βρίσκονται σε κάθε σπίτι ! Και... ληγμένα ακόμα λοιπόν, ίσως έχουν όπως βλέπετε χρησιμότητα !!! ;)

giannislarisa
29-09-12, 09:23
επιτέλους μία ακομα λύση με τα ληγμένα !!!! μην τα πίνετε αδέρφια, μπορούν να γίνουν και καπελάκια για playmos.xaxaxax.Pappou θέλω να δώ μέχρι που μπορεί να φτάσει η εφευρετικότητά σου...;)

PAPPOYS
29-09-12, 11:02
θέλω να δώ μέχρι που μπορεί να φτάσει η εφευρετικότητά σου

Δεν πρόκειται για... εφευρετικότητα Τζον.
Αναζήτηση, παρατήρηση και πολλές δοκιμές είναι που σου αυξάνουν τις επιλογές !!!
Και πίστεψέ με: Μόνο σε... έκθεση μπορείς να δεις μέχρι πού μπορώ να φτάσω... χαχαχαχαχαχα

giannislarisa
29-09-12, 21:00
ευχομαι να τα καταφέρεις συντομα και να ερθουμε να τα απολαύσουμε απο κοντά όλα τα καλούδια σου

Lord Vek
29-09-12, 22:15
Papoys, καμμιά ιδέα για κράνη (ιπποτών);

PAPPOYS
30-09-12, 00:42
καμμιά ιδέα για κράνη

Νομίζω έχω ξαναγράψει ότι είναι το μόνο πράγμα πλέον που δε μπορώ να φτιάξω από μόνος μου :(

giannislarisa
30-09-12, 07:01
καλημέρα παιδιά.για κράνοι αν θέλετε να ψαξετε ανα τακτά διαστήματα βγάζουν στη γνωστή σελίδα δημοπρασιών στην κατηγορία playmobil custom εκπληκτικά κράνοι δικιά τους κατασκευείς.είναι όλα εκπληκτικά.δεν μπορώ να θυμυθώ απο τι υλικό είναι αλλα ταιριάζουν απόλυτα στα playmos εγγυημένα.για ρίξτε μια ματιά μήπως έχει κάτι αυτόν τον καιρό.

stayros
30-09-12, 07:51
Κατασκευης συνεχεια...:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60355&d=1348982100

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60356&d=1348982133

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60357&d=1348982167

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60358&d=1348982764

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60359&d=1348982795

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60360&d=1348982826

Υλικα που θα χρειαστουμε για την συνεχεια της κατασκευης...

1) Εξι καλαμακια
2) Εξι πινεζες
3) Δυο κομματια χαρτι γκοφρε (που ευκολα το βρισκουμε σε συσκευασια μεγαλων γεμιστων μπισκοτων)
4) Ενα κομματι χαρτονι 5cm x 40cm
5) Συραπτικο
6) Χαρτοταινια

Ξεκιναμε το δευτερο σταδιο της κατασκευης συραπτοντας 2 3αδες καλαμακια μαζι οπως φαινεται στην 1η φωτο.
Στην συνεχεια τις συραμενες ακρες της πιανουμε με λιγο χαρτοταινια πανω στην κατασκευη ( στο "Τ") και τις
ακρες τις καρφιτσωνουμε με τις τις πινεζες πανω στο φελιζολ οπως βλεπετε στην 2η φωτο.
Συνεχιζοντας καλυπτουμε με το γκοφρε χαρτι και με μπολικη χαρτοταινια την κατασκευη μας οπως φαινεται στις φωτο 3 και 4.
Γυριζουμε αναποδα την κατασκευη μας και στην μπροστινη μερια πιανουμε με χαρτοταινια το χαρτονι διαστασεων 5cm x 40cm
οπως φαινεται στην 5η φωτο.
Στην συνεχεια "μονωνουμε" το μπροστινο μερος με χαρτοταινια με τετοιο τροπο ωστε να "δωσουμε" μια ελαχιστη κλιση οπως βλεπετε στην 6η φωτο.
Εδω τελειωνει το δευτερο σταδιο της κατασκευης μας.
Στο επομενο θα δουμε βαψιμο και φινιρισμα!:)

Lord Vek
30-09-12, 09:16
giannislarisa: Αυτό είναι γνωστό, ότι μπορείς να βρεις κράνη εκεί. Είναι όμως μια εποχή αυτή που δεν επιτρέπει πολυτέλειες... Δεν θα ήταν ωραίο να υπάρχει μια πατέντα για κράνη (από πλαστικό κατά προτίμηση) που θα μας επιτρέπει να φτιάχνουμε όσα θέλουμε, και από ανακυκλώσιμα υλικά;

giannislarisa
30-09-12, 10:25
φιλε Lord Vek δεν είναι ακριβά (ευτηχώς).μαζι με τα μεταφορικά να σου βγούν 10-12 ευρώ η πεντάδα και μιλάμε για αρχαιοελληνικά κράνοι , κράνοι ιπποτών κλπ.πολύ καλές δουλειές.κάποιος μου είχε πει πως γίνονται αλλα δεν θυμάμαι καθόλου.

PAPPOYS
30-09-12, 13:22
Επειδή το έχω ψάξει λιγάκι σχετικά με τα κράνη, υπάρχουν πράγματι αυτά που λέει ο Γιάννης, φτιαγμένα από μίγματα πηλού και πλαστικού ή ρετσίνι. Γίνονται με καλούπι και όντως είναι πολλά και ποικίλα. Αν μιλάμε για κάτι σπάνιο, πέρα από όσα ξέρουμε της playmobil, θα μπορούσε κανείς να πεί ότι 10-12 ευρώ η πέντάδα είναι μια... αξιοπρεπής αγορά.
Για ήδη υπάρχοντα κράνη όμως, ίδια με αυτά που έχουμε, μια τέτοια τιμή κατά την ταπεινή μου άποψη είναι απαγορευτική :nono:

D@redevil
30-09-12, 13:37
Εγώ που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θα φτιάξει ο Σταύρος, είμαι σοβαρά?! #)

Λοιπόν, μια μαντεψιά: Ανεμόπτερο? :)

Ωραία παρουσίαση Σταυρί μου! :) Of course, I couldn't expect less! ;)

and1
30-09-12, 14:38

Κ γω μαζί σου.....:wait2: Stavri καμιά βοήθεια?

PAPPOYS
30-09-12, 15:00
Οι πιο... έμπειροι φαντάζομαι ότι το ξέρουν, αλλά για τους νεώτερους ίσως είναι χρήσιμη η ενότητα...

ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΧΩ ???

Πρόσφατα απέκτησα 2 σπιτάκια

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59506&d=1348061733

Ας υποθέσουμε ότι έχω μόνο το κίτρινο. Εχω άραγε ένα medieval σπιτάκι για... 2-3 άτομα ή μήπως σε... γλώσσα διοράματος έχω
αυτό ???

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60387&d=1349009316

Ουσιαστικά έχω ένα 4ώροφο σπίτι, αρκεί να προσθέσω άλλα κομμάτια στις γύρω πλευρές

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60388&d=1349009342

Αν μ' ενδιαφέρει στη φωτογράφιση μόνο η πρόσοψη, μπορώ στα πλαίνά ή πίσω να χρησιμοποιήσω ό,τι κομμάτια βρω μπροστά μου ;), όπως έκανα εγώ εδώ

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60389&d=1349009370

Την πίσω πλευρά μπορείτε να τη διατηρήσετε "ανοιχτή" αν θέλετε να βάζετε και να βγάζετε πραγματάκια.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60390&d=1349009393

Σκεφτείτε τέτοια σπίτια το ένα δίπλα στο άλλο... Ανάμεσά τους μπορεί να μην υπάρχει και... ΤΙΠΟΤΑ !!! (υπερβολή ! #))

thebest20
30-09-12, 15:09
Photoshop ή είχες και παλιότερα κομμάτια και τα συνδύασες?

PAPPOYS
30-09-12, 15:13
με άσχετα κομμάτια, ποιο photoshop ??? :what:

D@redevil
30-09-12, 15:15
Photoshop ή είχες και παλιότερα κομμάτια και τα συνδύασες?

Τι Photoshop παιδί μου, Pappoys άνθρωπος! :biglaugh:

PAPPOYS
30-09-12, 15:19
Πες τα Dare !!! Ολα χειροποίητα !!! Μακριά από τους διαβόλους της τεχνολογίας !!! χαχαχαχαχαχα
κι άμα με ξαναπείτε photoshop και τέτοια, θ' αρχίσω να βρίζω κι εγώ !!!:tongue:

stayros
30-09-12, 15:23
Σχετικα με τα Αρχαια Ελληνικα κρανη που λεγατε πιο πανω...
Για ριξτε ενα βλεφαρο σε αυτο (http://www.youtube.com/watch?v=vtKGuqVX1Lc&feature=youtu.be)...;)

PAPPOYS
30-09-12, 15:26
Ναι Σταύρο, αυτή είναι η εταιρεία που τα φτιάχνει και τα πουλάει συνήθως σε 6άδες. Οχι μόνο κράνη... Φτιάχνουν κι άλλα εξαρτήματα, αλλά τα πουλάνε πανάκριβα :(:(:(

stayros
30-09-12, 18:23

Λοιπόν, μια μαντεψιά: Ανεμόπτερο? :)

Ωραία παρουσίαση Σταυρί μου! :) Of course, I couldn't expect less! ;)

Κ γω μαζί σου.....:wait2: Stavri καμιά βοήθεια?

Αντε να σας λυσω την απορια...:D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60416&d=1349021550

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60415&d=1349021548

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60414&d=1349021542

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60413&d=1349021540

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60412&d=1349021538

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60411&d=1349021536

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60410&d=1349021534

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60409&d=1349021532

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60407&d=1349021527

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60408&d=1349021529

Αφου ετοιμασαμε στα προηγουμενα σταδια την σπηλια μας
περναμε στο σταδιο του βαψιματος.
Με ενα πρασινο spray βαφουμε ολο το εξωτερικο μερος.
Mε μαυρο spray βαφουμε προσεκτικα το εσωτερικο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Παντα βαφουμε σε εξωτερικο χωρο!

Στην συνεχεια και αφου εχει στεγνωσει το χρωμα εξωτερικα
παιρνουμε ενα πινελο και αρχιζουμε να περναμε με ατλακολ ολο
το πανω μερος.
Μετα παιρνουμε γρασιδακι και αρχιζουμε να πασπαλιζουμε
πανω στην κολλα οπως φαινεται στην φωτο.

Στην συνεχεια και αφου εχουμε βαψει στις αποχρωσεις του γκρι με την τεχνικη του drybrush το fibran
περναμε με ατλακολ ολο το πατωμα της σπηλιας και πασπαλιζουμε με ψιλοκομμενο φελλο και αμμο.
Σε αυτο το σημειο να πω οτι γρασιδι,χωμα,δενδρα και διαφορα αλλα υλικα μπορουμε πολυ ευκολα
να βρουμε εδω (http://www.plaisio.gr/Art-Design/Scale-Model/Scale-Model-Materials.htm) :)

Αφου εχουμε τελειωσει με το πατωμα της σπηλιας
μας μενει μονο το μπροστινο εξωτερικο μερος.
Το οποιο το καλυπτουμε ολο με ατλακολ και
αρχιζουμε να πασπαλιζουμε παλι με γρασιδι.

Να πω εδω οτι καλο θα ηταν να εχετε κι ενα μπολακι
με νερο καπου κοντα ωστε να βρεχετε το πινελο την
ωρα που περνατε την κολλα.
Ετσι με αυτο το κολπακι ειναι πιο ευκολοδουλευτο
το στρωσιμο της κολλας.;)

Και οπως φαινεται και στην τελευταια φωτο το αποτελεσμα μας αφηνει
ικανοποιημενους στο μεγιστο!:d@redevil:d@redevil:d@redevil

Κι ενα tip της τελευταιας στιγμης...
Με ενα ψιλο πινελακι μπορειτε να βαψετε τα καλαμακια
καφε και να τα περασετε ενα σκουρο μελανι μετα.
Με αυτο θα φαινονται σαν δοκαρια μεσα στην σπηλια!
Ετσι θα δωσετε μια νοτα αληθοφανειας στο εργο σας.:D

D@redevil
30-09-12, 18:43
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!!! :biglaugh:

(ναι, φωνάζω! :D)

ΤΕΛΕΙΟ!!!! :thumb:

(εμ... ναι, φωνάζω ακόμα! :D)

PAPPOYS
30-09-12, 18:50
Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα !!! Μπράβο Σταύρο !!! :thumb:
Είχα μόνο μια απορία στην αρχή κι εξακολουθώ να την έχω... Ισως τα fibran να μη χρειάζονταν καθόλου...
Δεν στερεωνόταν αλλιώς το πίσω μέρος στο φελιζόλ ???

stayros
30-09-12, 18:59
ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!!! :biglaugh:

(ναι, φωνάζω! :D)

ΤΕΛΕΙΟ!!!! :thumb:

(εμ... ναι, φωνάζω ακόμα! :D)

Ευχαριστω Μαριανα μου!!!:flower:
Ξεχασες αυτο...:d@redevil:d@redevil:d@redevil....:biglaugh :

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα !!! Μπράβο Σταύρο !!! :thumb:
Είχα μόνο μια απορία στην αρχή κι εξακολουθώ να την έχω... Ισως τα fibran να μη χρειάζονταν καθόλου...
Δεν στερεωνόταν αλλιώς το πίσω μέρος στο φελιζόλ ???

Το fibran το εβαλα γιατι τα καλαμακια εκανα "κοιλια" και
θα μου "καθοταν" ολη η κατασκευη.

katerinak
30-09-12, 19:03
καταπληκτικο το αποτελεσμα Σταυρο :bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:
δε συγκεντρωνεστε ολοι μαζι εσεις που ασχολειστε με τα διοραματα για να εκθεσετε τα εργα σας ;

stayros
30-09-12, 19:11
καταπληκτικο το αποτελεσμα Σταυρο :bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:
δε συγκεντρωνεστε ολοι μαζι εσεις που ασχολειστε με τα διοραματα για να εκθεσετε τα εργα σας ;

Ευχαριστω Κατερινακι μου!:flower:
Καλα τα λες αλλα δυσκολο να γινει βρε Κατερινα...:precry:
Θελει πολυ ψαξιμο,οργανωση,χρονο,χωρο (το κυριοτερο)
promotion,κοσμο που να ερθει να τα δει (να μην ειμαστε εμεις κι εμεις).

PAPPOYS
30-09-12, 19:13
γιατι τα καλαμακια εκαναν "κοιλια"

Σωστός !!! :wait2:
Ισως λοιπόν αντί για καλαμάκια να έμπαινε σύρμα ή πλέγμα ??? ;) Το σκεφτόμουν από τη στιγμή που πρωτοείδα το σκελετό...
Δε βαριέσαι... Μια χαρά βγήκε !!!
Σ΄αρέσει εσένα, μας αρέσει εμας, τα υπόλοιπα είναι για να... γίνεται κουβέντα χαχαχαχαχα :D:D:D

Εδώ αυτό που συζητάγαμε στη ρετροσυνάντηση. Μια πρώτη προσπάθεια για κουβέρτα αλόγου...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60417&d=1349027584

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60418&d=1349027607

Είναι ό,τι καλύτερο έχω πετύχει μέχρι τώρα από σκέτο χαρτί. Ωστόσο ψάχνομαι και με άλλα υλικά και μόλις έχω κάποιο αξιόπιστο πατρόν θα ποστάρω σχετικά...

Lord Vek
30-09-12, 20:37
Stayros, πολύ ωραία ως φοβερή η σπηλιά. PAPOYS, δοκίμασε για την κουβέρτα αλόγου γυψογάζα (σε είδη χόμπυ, ιδια με αυτή που χρησιμοποιούν για νάρθηκες, μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου), ή πεπιεσμένο χαρτί (χαρτί υγείας ή κουζίνας βουτηγμένο σε αραιωμένη Atlacol). Και με τις δυό μεθόδους θα ακολουθείται εν μέρει η γράμμωση του σώματος του αλόγου, απλώς πρέπει να το τυλίξεις με διαφανή μεμβράνη κουζίνας για να μην κολλήσει μόνιμα πάνω του.

stayros
30-09-12, 21:30
Επειδη πολλες φορες εχω βρεθει να ψαχνω μικροαντικειμενα
που ευκολα χανονται (και αντε να τα βρεις αμα πεσουν σε μωσαικο:rant:)
και επειδη μ'αρεσει να εχω τα Playmobil μου
οργανωμενα και τακτοποιημενα...
Χρησημοποιω τις παρακατω εργαλιοθηκες και κασετινες!:)

Για πολυ μικρα εξαρτηματα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60429&d=1349032134

Για οπλα και λοιπα...
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60431&d=1349032188

Για μικρα ζωα,πτηνα,κλπ...
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60430&d=1349032160

Για τις costumizing φιγουρες...
(http://)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60432&d=1349032214

Για μεγαλυτερα κομματια...
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60433&d=1349032243

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60434&d=1349032277

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60435&d=1349032302

Για τις φιγουρες μου...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60436&d=1349032335

thebest20
30-09-12, 21:40
Τέλειο!!!!!!!!Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!

Kambia
30-09-12, 21:45
Όμορφα και τακτοποιημένα :thumb:
Kαι η σπηλιά είναι εξαιρετική.

Παππού το γκοφρέ χαρτί δε θα κάνει δουλειά?

stayros
30-09-12, 21:49
Τέλειο!!!!!!!!Δεν έχω λόγια!!!!!!!!!
Ευχαριστω πολυ Best!:)

Όμορφα και τακτοποιημένα :thumb:
Kαι η σπηλιά είναι εξαιρετική.

Eυχαριστω Ναταλι μου!:flower:

Και για να μην ξεχνιομαστε...:d@redevil:d@redevil:d@redevil....:b iglaugh:

and1
30-09-12, 22:00
Stavro είσαι άψογος:thumb: by the way κ γω αυτές χρησιμοποιώ :P Με βόλεψαν πολύ

D@redevil
30-09-12, 22:14
Καλά, εγώ είμαι η ξενέρωτη που προφανώς τις χρησιμοποιώ για εργαλεία (τεχνικός γαρ! :P), αλλά δε μπορώ παρά να παραδεχτώ ότι είσαι έτη φωτός μπροστά! :)

Ε, ναι! :d@redevil :d@redevil :d@redevil

PAPPOYS
30-09-12, 23:48
δοκίμασε για την κουβέρτα αλόγου γυψογάζα (σε είδη χόμπυ, ιδια με αυτή που χρησιμοποιούν για νάρθηκες, μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου), ή πεπιεσμένο χαρτί

το γκοφρέ χαρτί δε θα κάνει δουλειά?

Οι ιδέες αυτές είναι πολύ σωστές, αλλά όπως έχω γράψει στα πρώτα ποστ είναι βασική και ΑΠΑΡΑΒΑΤΗ αρχή το σχεδόν μηδενικό κόστος. Δεν πρόκειται δηλαδή να πάω και ν' αγοράσω κάτι συγκεκριμένο - όσο φτηνό κι αν είναι - για να κάνω καλύτερη δουλειά... Πάντα από αυτά που έχω και θα πήγαιναν στα σκουπίδια !!!
Για την κουβέρτα (αφού είναι κουβέρτα) πειραματίζομαι τώρα με κάποια υφάσματα που όμως (επειδή ακριβώς είναι υφάσματα) "συμπεριφέρονται" διαφορετικά από το χαρτί και χρειάζονται διαφορετικά διπλώματα και σκισιματα για να "κάτσουν" σωστά. Αναζητείται το ιδανικό πατρόν...

εγώ είμαι η ξενέρωτη που προφανώς τις χρησιμοποιώ για εργαλεία

Εγώ που είμαι "των σπηλαίων" και τα εργαλεία μου χύμα τα έχω !!! :d@redevil

Kambia
30-09-12, 23:55
Tοτε αν αγοράσεις κανενα κουτί Caprice πάρε το χαρτί από μέσα :D

PAPPOYS
01-10-12, 23:33
Οπλοβαστός σε... 3 λεπτά !!!

Παίρνουμε ένα ορθογώνιο κομμάτι χαρτόνι, όσο μεγάλο θέλουμε. Τσακίζομε δεξιά - αριστερά.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60512&d=1349126300

Κάνουμε 4 ψαλιδιές πάνω στην τσάκιση και ξανατσακίζουμε οριζόντια.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60513&d=1349126325

Κόβουμε τα "τριγωνάκια" στην πάνω πλευρά, ίσως και λίγο στα "πόδια" για να γέρνει προς τα πίσω

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60514&d=1349126350

Τέλος !!! Ειδικά αν το θέλω άσπρο...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60515&d=1349126376

Μια χαρά κάθονται τα τουφεκάκια όπως βλέπετε... :D

Λοιπόν η τεχνική είναι αυτή, αλλά:
1) Θα προτιμήσετε λεπτότερο χαρτόνι από αυτό που βλέπετε (νομίζω από κούτα είναι)
2) Δεν θα κόψετε "τριγωνάκια". Το τέλος της κάθε υποδοχής καλύτερα να είναι λίγο πιο φαρδύ
3) Θα φροντίσετε το πρώτο τσάκισμα στα πλαϊνά να είναι κι αυτό πιο φαρδύ απ' όσο βλέπετε στις φωτο για να έχετε την καλύτερη δυνατή στήριξη.

Εννοείται ότι το βάφετε ή το διακοσμείτε όπως θέλετε, όπως εννοείται ότι δεν ξοδέψατε παρά... 3 λεπτά !!! :darkglasses:

Αν εφαρμόσετε τα παραπάνω κι έχετε στη διάθεσή σας λίγο περισσότερο χρόνο (ας πούμε δηλαδή... 13 λεπτά ;)), τότε θα έχετε το πιο κάτω αποτέλεσμα

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60530&d=1349136003

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60531&d=1349136030

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60532&d=1349136057

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60533&d=1349136080

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60534&d=1349136105

Με τις οδοντογλυφίδες θα πετύχετε να κρατήσετε σχεδόν απόλυτα ίσιες τις οριζόντιες επιφάνειες, καθώς όσο μεγαλώνει η κατασκευή αναγκαστικά καμπυλώνουν... :darkglasses: :darkglasses:

Να το βάψω... να μην το βάψω...

stayros
02-10-12, 08:40
Για αλλη μια φορα δημιουργεις!!!!:worship:

Να το βαψεις και να το γεμισεις με καθε λογης κουμπουρια....:armed:

PAPPOYS
02-10-12, 12:36
Επειδή όντως το θέλω άσπρο, δεν θα το βάψω !!!
Θα κάνω όμως Σταύρο την επιθυμία σου πραγματικότητα με την τεχνική του μοτίβου (και τα ξεκολλάω έπειτα άμα είναι... ;))

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60535&d=1349173805

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60536&d=1349173831

:wait2:....... ίσως τώρα θα 'πρεπε και οι οδοντογλυφίδες να γίνουν μαύρες... Σε western περιβάλλοντα πάντως ταιριάζει όπως το βλέπετε.

thebest20
02-10-12, 16:36
PAPPOYS γνωρίζεις κάποιο τρόπο ώστε να κατασκευαστούν συσκευές για τα playmobil (πχ πλυντήριο,ψυγείο ή τηλεόραση)?Κάτι σε χαρτόκουτο και πάλι πάει το μυαλό μου,αλλά δεν ξέρω αν ζωγραφίζεται και μετά αν θα στέκεται.

stayros
02-10-12, 18:12
Επειδή όντως το θέλω άσπρο, δεν θα το βάψω !!!
Θα κάνω όμως Σταύρο την επιθυμία σου πραγματικότητα με την τεχνική του μοτίβου

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60535&d=1349173805

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60536&d=1349173831

Ευχαριστω!:thanx2:

Με ενθουσιασες....:d@redevil:d@redevil:d@redevil

Τελικα αυτο το emoticon εχει κανει παταγο....:d@redevil:d@redevil:d@redevil

PAPPOYS
02-10-12, 18:29
PAPPOYS γνωρίζεις κάποιο τρόπο ώστε να κατασκευαστούν συσκευές για τα playmobil (πχ πλυντήριο,ψυγείο ή τηλεόραση)?Κάτι σε χαρτόκουτο και πάλι πάει το μυαλό μου,αλλά δεν ξέρω αν ζωγραφίζεται και μετά αν θα στέκεται.

Αν μιλάμε για μέγεθος επίπλου, για να χρησιμοποιηθούν σε εσωτερικό χώρο, τότε μπορώ να σκεφτώ πολλά πράγματα. Θα κάτσω να κάνω 2-3 δοκιμές και θα ποστάρω άμα βγει κάτι καλό.
Το λέω εκ των προτέρων όμως, ότι η τηλεόραση δεν θα πιάνει όλα τα κανάλια... Θα χρειαστεί και αποκωδικοποιητής !!! :biglaugh:

stayros
02-10-12, 18:33

Απορια...:what:

Γιατι να μπεις στον κοπο να τα φτιαξεις απο την στιγμη
που μπορεις να τα βρεις ευκολα σε διαφορα σετ;

PAPPOYS
02-10-12, 19:12
Τέλος πάντων... με την TV ήμασταν τυχεροί. Πέρναγε ο Μπομπ και κουβαλούσε μία που είχε πάει για επισκευή...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60561&d=1349197456

30 ιντσών, old style, με ξύλινη επένδυση βαλανιδιάς

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60563&d=1349197505

Ούτε 10 λεπτά κόπος...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60562&d=1349197481

Μιλάμε δηλαδή από τη στιγμή που διάβασα το post μέχρι τώρα (και με τσιγάρο και καφέ :D)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60564&d=1349197530

Ολο φελιζόλ, ό,τι περίσσεψε από την επένδυση του οπλοβαστού και 2-3 πρόχειρες μαρκαδοριές !!!
Τα υπόλοιπα ηλεκτρικά από αύριο

Τελικά μόνο τα κρατικά κανάλια πιάνει

Ξέρω ότι είναι πολύ προχειροφτιαγμένο, αλλά να πάμε να δούμε και κάνα Ch. League εεεε ???

D@redevil
02-10-12, 19:24
Θα γινόταν εξίσου καλό και μ' ένα σπιρτόκουτο ίσως! :)

Στη αρχή αυτό νόμιζα ότι ήταν! :)

thebest20
02-10-12, 20:45
Τέλειο είναι,μπράβο!Και πάρα πολύ γρήγορος.

PAPPOYS
02-10-12, 23:31
Dare, με 2 σπιρτόκουτα ήταν η πρώτη μου σκέψη, αλλά το πίσω μέρος πώς θα γινόταν ?
Επίσης μην ξεχνάμε και την... κλίμακα !!!

ΑΑλλά μιας και ανέφερες τα σπιρτόκουτα, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι τα κρατάμε κι όταν θα θέλουμε να φτιάξουμε π.χ. συρτάρια, δεν θα ψάχνουμε τον τρόπο !!! ;)

... και οι χάρτες που ζήτησε το σχολείο της kambias στη Θεσσαλονίκη...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60631&d=1349277056

Ναι, στον οπλοβαστό μπήκαν κι αυτοί ! Αφού η τεχνική είναι ίδια... :P:P:P

stayros
06-10-12, 17:47
Ενα χρησιμο εργαλειο που αποκτηθηκε σημερα...:d@redevil

(http://)http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60763&d=1349538211

Συντομα θα το δειτε και σε δραση...:diablotin:

PAPPOYS
06-10-12, 23:13
Συντομα θα το δειτε και σε δραση...:diablotin:

Εννοείς ότι θα το δώσει ο γαμπρός στη νύφη για να τρίβει τα πατώματα ??? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

stayros
07-10-12, 15:13
Εννοείς ότι θα το δώσει ο γαμπρός στη νύφη για να τρίβει τα πατώματα ??? :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Εεεε...οχι ακριβως! Θα δεις...:wink:

Λοιπον...
Τα παραπανω εργαλειακι βοηθησε παρα πολυ στην επομενη κατασκευη που θα δειτε!:D
Η οποια ειναι λιγο "επιπονη" με αρκετο "κοψε-ραψε"....:diablotin:
αλλα το αποτελεσμα ικανοποιει!:D:D

Πρωτα τα υλικα...
Κορμος,χερια και κεφαλι απο "νεα" γυναικεια φιγουρα,κορμος απο "παλια" γυναικεια φιγουρα
σκελετο και ποδια απο "νεα" φιγουρα.
Απορειτε ε?:O
Υπομονη και θα δειτε το αποτελεσμα...:D
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60802&d=1349613617

Και ξεκιναμε....
Σημαδευουμε και κοβουμε πρωτα το κατω μερος του κορμου απο την "νεα" γυναικεια φιγουρα.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60804&d=1349613632

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60806&d=1349613659

Στην συνεχεια λειανουμε τον κορμο για να φυγουν τα περιτα.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60807&d=1349613672

Μετα ερχεται η ωρα του σκελετου.
Τον τοποθετουμε στον κορμο που κοψαμε και σημαδευουμε.
Στην συνεχεια κοβουμε τα "αυτια" του σκελετου και τον
ταιριαζουμε στον κορμο.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60808&d=1349613681

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60809&d=1349613698

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60810&d=1349613710

Συνεχιζουμε σημαδευοντας και κοβοντας τον κορμο απο την
"παλια" γυναικεια φιγουρα.ΠΡΟΣΟΧΗ...κοβουμε αυστηρα κατω απο τις τρυπες
που μπαινουν τα χερια!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60811&d=1349613722

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60812&d=1349613737

D@redevil
07-10-12, 15:38
Ρε Φρανκενστάϊν, γιατί τις έσφαξες τις φιγούρες?! Πού είναι τα υπόλοιπα?! :D

Είμαι περίεργη να δω τι θα κάνεις! .....

stayros
07-10-12, 15:43
Και ηρθε η ωρα να ταιριαξουμε τον κομενο "παλιο" κορμο
στα ποδια απο την "νεα" φιγουρα....:wait2:...κατι δεν παει
καλα ομως...εμποδιζουν τα "αυτακια" που στηριζετε ο σκελετος...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60813&d=1349613745

Κανενα προβλημα...τα αφαιρουμε!:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60814&d=1349613760

Και...ηρθε κουτι!!!:D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60815&d=1349613771

Ταιριαζουμε και τα υπολοιπα κομματια και...Ωωωωπππ...ετοιμη κατα το ημισυ η φιγουρα μας!:D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60816&d=1349613778

Παμε για φινιρισματα!:)
Στοκαρουμε με σιδηροστοκο τα κενα στην ενωση των δυο κορμων και την
εσοχη που εχει ο παλιος κορμος μπροστα του.
Μια παρακληση μονο....ΜΗΝ βαλετε τοσο πολυ σιδηροστοκο οσο εγω!!!:precry:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60817&d=1349613803

Μετα απο...Πααααααααρα πολυ τριψιμο το φεραμε στο αποτελεσμα που θελαμε!:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60818&d=1349613822

Και ηρθε η ωρα για βαψιμο!
Πρωτα μονωνουμε με χαρτοταινια τα μερη που δεν θελουμε
να λερωθουν και με τα με ενα μαυρο spray βαφουμε την φιγουρα μας.

Ναι το ξερω...ειναι οι πιο αστειες εικονες σε ολη την κατασκευη!:animlaugh:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60819&d=1349613839

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60820&d=1349613857

Και ιδου το αποτελεσμα...:d@redevil:d@redevil

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60821&d=1349613882

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60822&d=1349617064

Calamity Jane 1852-1903 (http://en.wikipedia.org/wiki/Calamity_Jane)

Eλπιζω να σας αρεσε!:D

and1
07-10-12, 15:50
Ειλικρινά τώρα εεε που το σκέφτηκες? Έμεινα τώρα...:brick: Μπράβο σου και πάλι ρε συ Σταύρο!!!! Τι να πω.....

D@redevil
07-10-12, 15:51
Τι να μας άρεσε παλικάρι μου! Πλάκα κάνεις?! :D

Respect! :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

stayros
07-10-12, 15:56
Ειλικρινά τώρα εεε που το σκέφτηκες? Έμεινα τώρα...:brick:

Ηταν κατι που ειχα δει σε ενα ξενο φορουμ και ηθελα καιρο να το κανω
ομως δεν ειχα το εργαλειο που βλεπεις.
Με το που το πηρα ομως...:diablotin:

Χαιρομαι που σου αρεσε Αντρικο!:D

@Daredevil:Σε ευχαριστω Μαριανακι μου!:flower:

Lord Vek
07-10-12, 16:17
Αγαπητέ μου stayros... Μέχρι κσι πριν την εφαρμογή του σιδερόστοκου, παρακολούθησα με αμφιβολία τα βήματα/φωτογραφίες. Αλλά βλέποντας το τελικό αποτέλεσμα έμεινα έκπληκτος. Well done!!!

thebest20
07-10-12, 16:20
Τέλειο είναι,απλά χάλασε μία φιγούρα.Εγώ σκέφτηκα το άλλο.Να φτιάξεις custom παλιές φιγούρες LYRA,βάζοντας τα περιλαίμια και τις ζακέτες,από τις νέες φιγούρες,ώστε κι οι παλιές να "αναβαθμιστούν"

stayros
07-10-12, 16:21
Αγαπητέ μου stayros... Μέχρι κσι πριν την εφαρμογή του σιδερόστοκου, παρακολούθησα με αμφιβολία τα βήματα/φωτογραφίες. Αλλά βλέποντας το τελικό αποτέλεσμα έμεινα έκπληκτος. Well done!!!

Σε ευχαριστω Λορδε μου!!!:thumb:

D@redevil
07-10-12, 16:34
Τέλειο είναι,απλά χάλασε μία φιγούρα.[....]

Απεναντίας, δε νομίζω ότι χάλασε! :D

Μάλλον έφτιαξε μια ΕΚ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΗ φιγούρα, από 2 μάλλον "αδιάφορες"...

Φαντάζομαι είναι όπως το βλέπει ο καθένας! ;) Σαφώς όμως και προτιμάω την Καλάμιτυ! :)

thebest20
07-10-12, 16:50
Το χρώμα είναι ανεξίτηλο ή ξεφάβει?Αν βγάλεις τη ζώνη θα φανεί ότι η φούστα με τα πόδια είναι 2 ξεχωριστά κομμάτια?Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να είναι καθιστή.Ελπίζω να σου έμειναν τα χέρια,τα πόδια και το κεφάλι από την άλλη φιγούρα και να τα χρησιμοποιήσεις για άλλη κατασκευή.

stayros
07-10-12, 18:19
Το χρώμα είναι ανεξίτηλο ή ξεφάβει?Αν βγάλεις τη ζώνη θα φανεί ότι η φούστα με τα πόδια είναι 2 ξεχωριστά κομμάτια?Το κακό είναι ότι δεν μπορεί να είναι καθιστή.Ελπίζω να σου έμειναν τα χέρια,τα πόδια και το κεφάλι από την άλλη φιγούρα και να τα χρησιμοποιήσεις για άλλη κατασκευή.

Αχ βρε Best....δεν παρακολουθησες...

Αν βγει η ζωνη ασφαλως και δεν θα φαινεται οτι ειναι 2 κομματια...αφου το εχω στοκαρει με σιδηροστοκο
και το εχω τριψει για να γινει ενιαιο!

Τωρα οσο αφορα για τα ποδια και τα κεφαλια που με ρωτας...
Απο αυτα....μπολικα!:)

Εχω αρκετες αποσυναρμολογημενες φιγουρες τις οποιες τις εχω μονο για customs!:)

To χρωμα δεν ξεβαφει.:)

Kambia
07-10-12, 18:20
Ωραία η κατασκευή :)
Ερώτηση. Η καμπύλη που κάνει στο σημείο της ένωσης επίτηδες είναι αφημένη, είναι το σχέδιο της φιγούρας έτσι ή απλά δεν βγήκε ομοιόμορφα το γυαλοχαρτάρισμα του σιδηρόστοκου?

stayros
07-10-12, 18:24
Ωραία η κατασκευή :)
Ερώτηση. Η καμπύλη που κάνει στο σημείο της ένωσης επίτηδες είναι αφημένη, είναι το σχέδιο της φιγούρας έτσι ή απλά δεν βγήκε ομοιόμορφα το γυαλοχαρτάρισμα του σιδηρόστοκου?

Την ηθελα λιγο "τσουπωτη"...:biglaugh:

κοινως να εχει "πιασιματα"...:diablotin:

thebest20
07-10-12, 18:33
Ναι τον είδα το σιδηρόστοκο,αλλά υπέθεσα ότι κάπως θα φαίνεται ότι είναι 2 κομμάτια.
Θα ήταν ενδιαφέρον να έφτιαχνες και μία φιγούρα με σώμα LYRA,ζακέτα ή περιλαίμιο (από αυτό που δεν βγαίνει) από τα figures,και μαλλιά από αυτά που δεν μπαίνει καπέλο.

stayros
07-10-12, 22:08
Ναι τον είδα το σιδηρόστοκο,αλλά υπέθεσα ότι κάπως θα φαίνεται ότι είναι 2 κομμάτια.
Θα ήταν ενδιαφέρον να έφτιαχνες και μία φιγούρα με σώμα LYRA,ζακέτα ή περιλαίμιο (από αυτό που δεν βγαίνει) από τα figures,και μαλλιά από αυτά που δεν μπαίνει καπέλο.

Αυτο ειναι το μονο ευκολο...:)

PAPPOYS
08-10-12, 02:20
:wait2:... "σιδηρόστοκος"...
:wait2:... "φινιρίσματα"...
:wait2:... "τσουπωτή'

πολλές άγνωστες λέξεις για έναν άνθρωπο "των σπηλαίων"...
αφού όμως το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό, να πάω να πάρω λεξικό για να μπορώ να παρακολουθώ τι γίνεται...

Υ.Γ. : Ισχύει ότι για τη δημιουργία συλλόγου Ελλήνων συλλεκτών playmobil στέλνετε pm με τα στοιχεία σας (κι ένα τηλ αρκεί προς το παρόν) στον παππού εφόσον ενδιαφέρεστε... Με Σταύρο και Τζον Λάρισα είμαστε οκ...

thebest20
08-10-12, 18:10
Έχω περιέργεια,έχει δοκιμάσει να αναμίξει κανένας,τον παλιό σκελετό και σώμα με χαρακτηριστικά από νέες φιγούρες?Ή να υπάρχει ένα διπλοπρόσωπο κεφάλι σε σώμα φιγούρας LYRA?Πάντως πιστεύω ότι όλα γίνονται με την κατάλληλη επεξεργασία.Εδώ υπάρχουν πιο περίεργα,όπως στο MALL,στην έκθεση με τα νεοκλασικά,είχαν σπάσει σε μερικά τη σκεπή,σε μικρότερα κομμάτια.

stayros
08-10-12, 19:00
Έχω περιέργεια,έχει δοκιμάσει να αναμίξει κανένας,τον παλιό σκελετό και σώμα με χαρακτηριστικά από νέες φιγούρες?Ή να υπάρχει ένα διπλοπρόσωπο κεφάλι σε σώμα φιγούρας LYRA?

Πιστευω το παρακατω να σε καλυψει...:)

1) Michael Knight-David Hasselhoff KNIGHT RIDER

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60916&d=1349714647

2) Karrie-Anne Moss Trinity MATRIX

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60915&d=1349714639

(http://[IMG]http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60915&d=1349714639)3) Freddie Mercury QUEEN

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60913&d=1349714627</a>

4) Karl Lagerfert

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60914&d=1349714634

5) Samuel L. Jackson PULP FICTION

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60917&d=1349714656

6) Rudolf Schenker SCORPIONS

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60918&d=1349714665 (http://http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60913&d=1349714627)

thebest20
08-10-12, 20:39
Thanks είναι τέλεια!!!Έτσι και "αναβαθμίζονται" οι παλιές και οι "νέες" μένουν με τα υπόλοιπα κομμάτια,που θυμίζουν περισσότερο φιγούρες 90s!!!!Πάντως στο Freddie Mercury βλέπω ότι ελάχιστα το κεφάλι δεν εφαρμόζει.

giannislarisa
09-10-12, 07:38
Σταύρο ειναι καταπληκτικό το παντρεμα.εχω πεθάνει στο γέλιο με Michael Knight,με αυτό το μαλί σαν τον βαμβακούλα ειναι .χαχαχαχ

Deathshadow
09-10-12, 19:13
Σταυρο εισαι ταλεντο!Πολυ θα μου αρεσε η ιδεα να εβλεπα κι εναν Καπτεν Χαρλοκ!

stayros
09-10-12, 19:25
Σταυρο εισαι ταλεντο!Πολυ θα μου αρεσε η ιδεα να εβλεπα κι εναν Καπτεν Χαρλοκ!

Ευχαριστω πολυ!:thumb:

Μην βαζεις ιδεες...:diablotin:

PAPPOYS
10-10-12, 16:26
Καθώς ξεκινάω μια κατασκευή, η οποία θα πάρει χρόνο για να ολοκληρωθεί, της έφτιαξα ένα τόπικ. Θα σας ενημερώνω στην "κατασκευή του Bompillya" :D

angel_grig
10-10-12, 19:33
Σταυρο πραγματικα ΑΨΟΓΗ κατασκευη!!:worship:

stayros
10-10-12, 20:20
Καθώς ξεκινάω μια κατασκευή, η οποία θα πάρει χρόνο για να ολοκληρωθεί, της έφτιαξα ένα τόπικ. Θα σας ενημερώνω στην "κατασκευή του Bompillya" :D

Παω να δω...:D

Σταυρο πραγματικα ΑΨΟΓΗ κατασκευη!!:worship:

Ευχαριστω Γρηγορη!:thumb:

thebest20
14-10-12, 19:29
Δείτε αυτό,έχει πολύ ενδιαφέρον.Έχει κατασκευάσει σπιτάκια από μανταλάκια.Δεν είναι playmobil αλλά είναι ωραία κτίρια για playmobil.

http://www.thiris.gr/

PAPPOYS
14-10-12, 20:28
Πράγματι, πολύ ωραία δουλειά...

PAPPOYS
16-10-12, 13:19
Στην κατηγορία "full custom wall defenders" προσθέστε άλλη μία φιγούρα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61484&d=1350386160

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61485&d=1350386185

PAPPOYS
17-10-12, 17:22
Ζηλεύω όμως τον άσπρο...

Τώρα ΔΕΝ ζηλεύω πια τον άσπρο !!! ;)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61540&d=1350486714

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61541&d=1350486739

Δυστυχώς, ψάξε ψάξε βρήκα μόνο ένα άσπρο φτερό, αλλά τη δουλειά του την έκανε ;)

Και τώρα το καλύτερο !!!
Θυμάστε στην κατασκευή του κανονιού το κομμάτι που είχε περισσέψει στην πίσω μεριά της κόλλας και γελάγαμε γιατί τελικά έμοιαζε με... παρκετέζα ???

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=59572&d=1348141658

Αυτό λοιπόν κόπηκε κι άλλο, έστρωσε οπτικά και με λίγη "φωτίτσα" φτάσαμε στο ακόλουθο αποτέλεσμα:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61542&d=1350486765

:D:D:D

mitso$
18-10-12, 17:10
Επειδη πολλες φορες εχω βρεθει να ψαχνω μικροαντικειμενα
που ευκολα χανονται (και αντε να τα βρεις αμα πεσουν σε μωσαικο:rant:)
και επειδη μ'αρεσει να εχω τα Playmobil μου
οργανωμενα και τακτοποιημενα...
Χρησημοποιω τις παρακατω εργαλιοθηκες και κασετινες!:)

Για πολυ μικρα εξαρτηματα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=60429&d=1349032134

[edit][.....]

πολυ υλικο man!

bravo!

D@redevil
18-10-12, 19:32
Φίλε Mitso$ (με σήμα το δολλάριο! :D)

Καλώς ήρθες -ανεπίσημα! :)

Πρώτον, πέρνα από 'δω (http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?203) μια βολτούλα να σε γνωρίσουμε και να σε τρατάρουμε κατιτίς! :D
(ε, ναι, και να τσιμπήσουμε κι εμείς! #))

Δεύτερον, (και αυτό παράκληση σε όλους), μην βάζετε όοοοοοολες τις φωτογραφίες από την παράθεση ποστ άλλου μέλους!...

Με τον κίνδυνο να γίνω λίγο κουραστική, να υπενθυμίσω ότι μπαίνουν μέλη με 3G και από κινητά / tablets, οπότε επιβαρύνονται περισσότερο με το φόρτωμα της σελίδας! :)

Και αφού τελειώσαμε με τα διαδικαστικά, dear Mitso$, μάθε ότι ο Σταυρής είναι ο καλύτερος Playmobil dude, που έχω γνωρίσει!

Έχει τα πάντα και ξέρει τα πάντα επί του θέματος - οπότε enjoy! ;)

billbe
19-10-12, 11:39
Ψάχνω να αγοράσω μία μεγάλη φιγούρα PLAYMOBIL(display promo) σαν αυτές που έχουν στα καταστήματα παιχνιδιών.Εάν κάποιος-α μπορεί να μου δώσει σχετικές πληροφορίες αγγελία παρακαλώ ας επικοινωνήσει μαζί μου με μήνυμα,ευχαριστώ :-)

PAPPOYS
19-10-12, 16:10
Ψάχνω να αγοράσω μία μεγάλη φιγούρα PLAYMOBIL

Αυτόν που σου έγραψα στην Ιπποκράτους, ήταν ο δρόμος μου και τον ρώτησα, αλλά δεν τις πουλάει... Μου είπε οτι περνάνε κατά καιρούς από την εταιρεία και τις αλλάζουν μόνοι τους, οπότε ίσως πρέπει να ρωτήσεις κατευθείαν εκεί...

Kambia
19-10-12, 19:58
billbe Δεν χρειάζεται να γράφεις το ίδιο ποστ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?464-Playmobil&p=388227&viewfull=1#post388227 . Μια φορά αρκεί. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι θα το πει. Επιπλέον διάβασε σε παρακαλώ και τους κανονισμούς του φόρουμ και των αγγελιών.

billbe
19-10-12, 22:04
Σε ευχαριστώ PAPPOY.

stayros
21-10-12, 16:58
Παρακατω θα δουμε ενα ευκολο και απλο
τροπο για το πως θα φτιαξουμε στοχους τοξοβολιας με πολυ
απλα υλικα.

Τι θα χρειαστουμε: 1 κομματι χαρτονι χονδρο,1 καλαμακι,1 UHU stick για χαρτια,
1 Bison super glue,1 μετρο,1 μολυβι,1 ψαλιδι μεγαλο με οδοντωτη την μια λαμα
1 ψαλιδι μικρο για χαρτοκοπτικη,2 κουτακια χρωμα (μπεζ,καφε),
2 πινελα (χονδρο για επιφανειες και ψιλο για λεπτομερειες),1 καπακι απο spray,
και φυσικα φωτο απο στοχους (μπορειτε ευκολα να βρειτε και να τους εκτυπωσετε μεσω google).

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61843&d=1350828646

ΒΗΜΑ 1
Ξεκιναμε σχεδιαζοντας ενα κυκλο με το καπακι του spray πανω στο χαρτονι.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61844&d=1350828679

ΒΗΜΑ 2
Κοβουμε με το μεγαλο ψαλιδι τον κυκλο μας.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61845&d=1350828724

ΒΗΜΑ 3
Σημαδεουμε και κοβουμε το καλαμακι ανα 5cm οπως φαινεται στις φωτο.

(http://)http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61846&d=1350828761

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61847&d=1350828787

ΒΗΜΑ 4
Κολλαμε τα δυο κομματια απο τα καλαμακια διαγωνια στον κυκλο.
Υπολογιστε περιπου μισο-μισο...δηλαδη 2,5cm στον κυκλο και 2,5cm να εξεχουν.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61848&d=1350828823

BΗΜΑ 5
Κοβουμε διαγωνια με το ψαλιδακι την μια ακρη απο το τριτο κομματι καλαμακι.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61849&d=1350828854

ΒΗΜΑ 6
Το κολλαμε οπως φαινεται στην φωτο.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61850&d=1350828888

ΒΗΜΑ 7
Βαφουμε με το χονδρο πινελο επιφανειων μπεζ χρωμα τον κυκλο μπρος και πισω
οπως φαινεται στις φωτο.ΠΡΟΣΟΧΗ:Η μπροστινη μερια δεν θελει ολη βαψιμο!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61851&d=1350828934

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61852&d=1350828978

ΒΗΜΑ 8
Με το ψιλο πινελο λεπτομερειων βαφουμε στην συνεχεια τα καλαμακια με καφε χρωμα.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61853&d=1350829025

ΒΗΜΑ 9
Κοβουμε κυκλικα και με προσοχη το στοχο μας.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61854&d=1350829064

ΒΗΜΑ 10
Γυρναμε απο την αναποδη το στοχο μας και περναμε την επιφανεια με την κολλα stick.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61855&d=1350829099

Κατα των απεναντι στοχων,αρξατε...ΠΥΡ!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61856&d=1350829131

Ελπιζω να σας αρεσε!:)

PAPPOYS
21-10-12, 18:08
Πολύ ικανοποιητικό το αποτέλεσμα στην τελευτία φωτό :thumb:
Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με τα καλαμάκια βέβαια...
Αν κόλλαγες ένα κομμάτι φελιζόλ, ή πλαστελίνη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων πίσω από το στόχο θα έμπηγες ό,τι "πόδι" ήθελες προς όποια κατεύθυνση ήθελες χωρίς κόπο...
Αν ήμουν τελειομανής δε (που είμαι βέβαια, αλλά όχι με τις κατασκευές των άλλων) θα το έψαχνα λίγο ακόμα μήπως μπορούσα να κάνω κινούμενο το μεσαίο "πόδι" (όπως είναι στο τρίποδα με το βιβλίο στα πειρατικά σετ). Ακόμη κι ο ίδιος ο στόχος αν ήταν από άλλο υλικό, θα μπορούσαν να καρφώνονται τα βέλη πάνω (και με πέτυχες να φτιάχνω βέλη !!!) ... ;)

Εμένα πάντως μου αρέσει τελικώς :D:D:D

μην κοιτάς τι λέω, παππούς είμαι... :D

"ΠΥΡ" με τις βαλλίστρες ??? :O

Φύλαξέ μου τη στικ να την κάνω κανόνιιιιιι !!!! :wink:

stayros
21-10-12, 19:44
Πολύ ικανοποιητικό το αποτέλεσμα στην τελευτία φωτό :thumb:
Δεν καταλαβαίνω την εμμονή σου με τα καλαμάκια βέβαια...
Αν κόλλαγες ένα κομμάτι φελιζόλ, ή πλαστελίνη ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων πίσω από το στόχο θα έμπηγες ό,τι "πόδι" ήθελες προς όποια κατεύθυνση ήθελες χωρίς κόπο...
Αν ήμουν τελειομανής δε (που είμαι βέβαια, αλλά όχι με τις κατασκευές των άλλων) θα το έψαχνα λίγο ακόμα μήπως μπορούσα να κάνω κινούμενο το μεσαίο "πόδι" (όπως είναι στο τρίποδα με το βιβλίο στα πειρατικά σετ). Ακόμη κι ο ίδιος ο στόχος αν ήταν από άλλο υλικό, θα μπορούσαν να καρφώνονται τα βέλη πάνω (και με πέτυχες να φτιάχνω βέλη !!!) ... ;)

Εμένα πάντως μου αρέσει τελικώς :D:D:D

μην κοιτάς τι λέω, παππούς είμαι... :D

"ΠΥΡ" με τις βαλλίστρες ??? :O

Φύλαξέ μου τη στικ να την κάνω κανόνιιιιιι !!!! :wink:

Παππουλη μου,καταρχας σε ευχαριστω!:thanx2:
Χαιρομαι που σε ικανοποιει το αποτελεσμα!:D

Ηθελα κατι ευκολο και γρηγορο σαν υλικο.
Και το χαρτονι αποδειχθηκε ιδανικο για αυτη την περιπτωση!:D
Τα καλαμακια δε...αυτα υπαρχουν σε αυθωνεια και κανουν για καθε χρηση!:D

Το φελιζολ θα ηθελε "ασταρωμα" με atlacol πρωτα για να καλυφθουν οι ποροι του
και μετα βαψιμο.Πραγμα που θα με καθυστερουσε μεχρι να στεγνωσει η κολλα.
Μην ξεχνας οτι εχω κι ενα medieval διοραμα στα σκαρια να παρουσιασω οποτε δεν
με παιρνει ο χρονος.;)

Τωρα οσο για την πλαστελινη...:wait2:...δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν "σταθερο" σαν υλικο.

Δεν παρεξηγω τιποτα! Αλλωστε ευπροσδεκτες οι παρατηρησεις σου.:beer:

Εδω εφαγα "φλασια" απο τις βολες που εκανα στο στρατο...:biglaugh:

Μονο την stick; Σου εχω κι αλλα καλουδια...π.χ. οπως καλαμακια...:rofl::rofl:

PAPPOYS
21-10-12, 19:56
Το φελιζολ θα ηθελε "ασταρωμα" με atlacol πρωτα για να καλυφθουν οι ποροι του
και μετα βαψιμο.Πραγμα που θα με καθυστερουσε μεχρι να στεγνωσει η κολλα.

Οχι ρε συ... Κολλάς το χαρτί πάνω στο φελιζόλ... Τι αστάρωμα και βάψιμο ??? Αυτά είναι για τις δικές σας ηλικίες... :D

stayros
21-10-12, 20:14
Οχι ρε συ... Κολλάς το χαρτί πάνω στο φελιζόλ... Τι αστάρωμα και βάψιμο ??? Αυτά είναι για τις δικές σας ηλικίες... :D

Θα το δοκιμασω σε αλλες κατασκευες...:wink:

Τωρα αυτο για τις ηλικιες τι το θελες;...Aσε και ερχονται γενεθλια οσονουπω...:precry2:

PAPPOYS
24-10-12, 17:56
Καινούργια custom σειρά "B" Knights (σόρι για την αγγλικούρα, αλλά θα καταλάβετε πιο κάτω...)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62130&d=1351091442

Ολοι φτιαγμένοι με κομμάτια από πολύυυυυυυ παλιά έως πολύ νεότερα...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62131&d=1351091465

Αυτόν τον ξέρετε...
τον έχετε ξαναδεί...
δεν ξέρετε όμως το όνομα και τον τίτλο του...

Είναι ο Blanchard, the white Burner

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61596&d=1350557940

εδώ είναι ο Yates (Γέιτς), the yellow Banger

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62133&d=1351092336

Αυτός είναι ο Kafftel , the brown Burrier

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62129&d=1351091168

Ο κύριος Verdron, the green Basher

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62132&d=1351091489

και ο Sieler, the blue Braker

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62128&d=1351091142

Ωραίο γκρουπάκι εεεε ??? :D :darkglasses: :D

stayros
24-10-12, 18:24
Ωραίο γκρουπάκι εεεε ??? :D :darkglasses: :D

Ωραια κουστουμακια....τσιλικα!:thumb:

Που ειπαμε οτι τραγουδανε τα παιδια? :biglaugh:

PAPPOYS
24-10-12, 18:28
Που ειπαμε οτι τραγουδανε τα παιδια?

Οπου να 'ναι !!! Εχουμε μεγάλο ρεπερτόριο !!!
Αμα έχει πάλι κάνα γάμο πές να περάσουμε να τα σπάσουμε !!! :D:D:D

stayros
24-10-12, 18:39
Οπου να 'ναι !!! Εχουμε μεγάλο ρεπερτόριο !!!
Αμα έχει πάλι κάνα γάμο πές να περάσουμε να τα σπάσουμε !!! :D:D:D

Χαχαχαχα...:animlaugh::animlaugh::animlaugh::animl augh::animlaugh::animlaugh::animlaugh:
Ευπροσδεκτοι!:beer:

Lord Vek
24-10-12, 21:49
Χμμμμ, Stayros... Μερικές σελίδες πρίν, είπες για την Calamity Jane πως δεν ξεβάφει ως απάντηση σε κάποιο σχόλιο. Μπορώ να ρωτήσω τι χρώματα χρησιμοποιείς που πιάνουν πάνω σε Playmobil και στα καλαμάκια-ποδια των στόχων τοξοβολίας και έχουν τέτοια αντοχή; Αυτά τα κουτάκια μου θυμίζουν χρώματα σμάλτου.
Pappoys, ωραίοι αυτοί οι βετεράνοι ιππότες, μου θυμίζουν στην ταινία Excalibur την αναζήτηση του δισκοπότηρου. Έχουν κάτι το πολύ ηρωικό και μάχιμο.

stayros
24-10-12, 23:44
Χμμμμ, Stayros... Μερικές σελίδες πρίν, είπες για την Calamity Jane πως δεν ξεβάφει ως απάντηση σε κάποιο σχόλιο. Μπορώ να ρωτήσω τι χρώματα χρησιμοποιείς που πιάνουν πάνω σε Playmobil και στα καλαμάκια-ποδια των στόχων τοξοβολίας και έχουν τέτοια αντοχή; Αυτά τα κουτάκια μου θυμίζουν χρώματα σμάλτου.

Τα κουτακια με τα χρωματα που βλεπεις ειναι της Citadel απο την Games-Workshop (http://www.games-workshop.com/MEDIA_CustomProductCatalog/m2320032a_Citadel_Conversion_Chart)
τα οποια χρησιμοποιουνται για φιγουρες κυριως και ειναι ακρυλικα.
Ολα τα υποστρωματα/ασταρωματα (μαυρο,λευκο κλπ...) γινονται με spray
που ευκολα μπορεις να βρεις σε χρωματοπωλεια.

Lord Vek
25-10-12, 08:43
Stayros, ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως μπορέσω να βρώ εδώ που μένω ή στο ebay.
Άσχετο αλλα ένα από τα χρώματα του καταλόγου λέγεται "Vomit Brown" ;!; Στα ελληνικά θα λέγαμε καφέ εμετί!!!

stayros
25-10-12, 09:46
Stayros, ευχαριστώ για την απάντηση. Ίσως μπορέσω να βρώ εδώ που μένω ή στο ebay.
Άσχετο αλλα ένα από τα χρώματα του καταλόγου λέγεται "Vomit Brown" ;!; Στα ελληνικά θα λέγαμε καφέ εμετί!!!

Xαχαχαχαχαχα....:animlaugh:
Οντως η Citadel εχει μερικα κουφα ονοματα στα χρωματα της!:D

PAPPOYS
25-10-12, 10:32
Pappoys, ωραίοι αυτοί οι βετεράνοι ιππότες, μου θυμίζουν στην ταινία Excalibur την αναζήτηση του δισκοπότηρου. Έχουν κάτι το πολύ ηρωικό και μάχιμο.

Thanks Λόρδε
Πράγματι, αυτοί είναι πολύ βετεράνοι. Βιος και πολιτεία ο καθένας τους.
Καποια μέρα ίσως κάτσουμε ν' ακούσουμε τις ιστορίες τους... ;)

Και δυο πρώην τραπεζίτες του Γουέστ, που τώρα κάνουν καριέρα σαν medieval φρουροί...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62178&d=1351171399

Ο ένας με μοντέρνο playmobil μανδύα κι ο άλλος με υφασμάτινο

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62179&d=1351171424

:darkglasses:

thebest20
27-10-12, 13:17
Ξέρει κάποιος αν τα ανοιχτά χρώματα (πχ λαχανί,γαλάζιο) μπορούν να περαστούν επάνω σε σκούρες φιγούρες,και αν είναι ανθεκτικά ώστε να μην ξεβάψουν ποτέ?

PAPPOYS
27-10-12, 13:36
Εξαρτάται από το είδος του χρώματος που χρησιμοποιείς. Υπάρχουν ειδικά χρώματα για μοντελιστές που βάφεις πάνω απ' ό,τι χρώμα θες (άντε καμιά φορά να χρειαστεί δεύτερο χέρι...)
Αν χρησιμοποιείς απλά χρώματα, καλύτερα είναι να βάφεις άσπρες φιγούρες...
Προσωπικά ΔΕΝ βάφω φιγούρες... Είναι τόσα τα ήδη υπάρχοντα χρώματα που μπορείς απλώς αλλάζοντας σώματα, χέρια κλπ να φτιάξεις ό,τι θες.
Τι ακριβώς σε απασχολεί ?

thebest20
27-10-12, 14:06
Έχω φιγούρες,με χαρακτηριστικά πάνω στο σώμα τους που έχουν ξεβάψει,είτε ανοιχτόχρωμες (πχ νύφες) είτε σκουρόχρωμες (πχ γαμπρούς,βαμπιρ κλπ).Και θα ήθελα να τις βάψω ένα ανοιχτό χρώμα,για να θυμίζουν απλές φιγούρες.

PAPPOYS
27-10-12, 14:19
αν μιλάς για εργοστασιακά χρώματα, θα σου πρότεινα την πρώτη λύση, αλλά και πάλι εγώ ΔΕΝ θα έβαφα. Μπορείς να τις ντύσεις με ύφασμα της αρεσκείας σου ή ακόμα και να τις καλύψεις με χαρτοταινία και να βάψεις έπειτα πάνω της...

υπάρχουν όμως και χειρότερα...

"..... happens" που λένε και στα χωριά. Ιδίως όταν "σπας" και "ξανασπάς" playmobil, δεν μπορείς να τα θέλεις όλα δικά σου... :(
Καμιά φορά λοιπόν συμβαίνει αυτό

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62290&d=1351339561

Η πρόχειρη λύση είναι "οκ, έχω έναν τραυματία για το κρεβάτι του χειρουργείου", αλλά υπάρχει κι άλλη...

Ευτυχώς τα πόδια από το... γόνατο και πάνω είναι κούφια ! Κι αν σας έχει σπάσει πιο κάτω, απλώς μπορείτε να πριονίσετε λίγο ακόμα μέχρι να φτάσετε στο... γόνατο (ορίστε που έγινε και η εγχείριση τελικά :D). Θα πάρουμε λοιπόν ένα σπίρτο...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62291&d=1351339593

... θα το κόψουμε όπως μας βολεύει και θα το μπήξουμε στην από πάνω πλευρά !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62292&d=1351339622

Εγώ εδώ απλώς έκαψα λίγο την άκρη κι έχω έτοιμα τα πόδια ενός άτυχου πειρατή. ;)

Καλό είναι έπειτα να χύσετε λίγη κόλλα μέσα στο πόδι ή να στουμπήξετε λίγο βρεγμένο χαρτί ή κάτι άλλο.
Αν χρημοποιήσετε ολόκληρο το σπίρτο, θα διαπιστώσετε τελικά ότι η φιγούρα δεν θα σκύβει...

thebest20
27-10-12, 14:44
Το πόδι που λείπει,μπορεί να τοποθετηθεί και να κολλήσει με το σπίρτο?Εγώ συνήθως αν μου έσπαγε κάτι του έβαζα κόλλα και μετά μονωτική ταινία.Και ήταν ανθεκτικά,απλά μετά δεν τις πείραζα πολύ αυτές τις φιγούρες.

PAPPOYS
27-10-12, 14:48
ενδεχομένως ναι αν υπάρχει τρύπα και στα δυο μέρη του ποδιού... δεν το δοκίμασα...

να κι ο πειρατής !!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62306&d=1351341955

Τον έβαλα επίτηδες στο μπράτσο του καναπέ για να μην είναι σκληρή η επιφάνεια και με όπλο στο δεξί χέρι για να βεβαιωθώ ότι στέκεται κανονικά :darkglasses:

thebest20
27-10-12, 15:09
Μπορείς επίσης να τυλίξεις το σπίρτο πρώτα με αλουμινόχαρτο και μετά με πολλή μονωτική ταινία ώστε να δώσεις όγκο,και να φαίνεται σαν κανονικό πόδι.Μετά μπορείς και να βάψεις όλο το παντελόνι,ώστε να μη φαίνεται μεγάλη διαφορά,

PAPPOYS
27-10-12, 15:19
όπως μπορείς και να το μπήξεις σ' ένα κομμάτι φελιζόλ, βαμμένο από πριν...
όρεξη να 'χεις και λύσεις βρίσκονται... :D

stayros
27-10-12, 18:29
Η' μπορεις να το κανεις και με πινεζα!:)
Και ιδου το αποτελεσμα...
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62327&d=1351355047

Φυσικοτατο!!!:D

thebest20
28-10-12, 19:38
Υπάρχει κανένα χρώμα στο χρώμα του δέρματος των playmobil,και γενικά υπάρχουν μικρά πινέλα για να υπάρχει δυνατότητα να ζωγραφιστούν εύκολα κάποια χαρακτηριστικά στα πρόσωπά τους (πχ σκιές,βαμένα μάτια κλπ)?

stayros
28-10-12, 19:44
Θα βρεις οτι ψαχνεις εδω (http://www.games-workshop.com/gws//home.jsp?_requestid=3255169) ;)

stayros
02-11-12, 20:02
Λοιπον...
Η παρακατω φωτογραφια ειναι λιγο περιεργη...:O....
Ειναι 2 σε 1.

Τι εννοω; Θα σας εξηγησω αμεσως.

1: Βλεπετε το νεο μου χωρο για διοραματα
με μπλε φοντο και πρασινη τσοχα για γρασιδι

Απιστευτο τι πετυχαινεις με λιγα μετρα υφασμα...:D

2: Βλεπετε και δυο μετατροπες (customizing κατα την αγγλικην)
που εχω κανει σε δυο Μεσαιωνικα Κτηρια.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=62854&d=1351878671

Ελπιζω να σας αρεσουν!:D

thebest20
02-11-12, 23:58
Υπέροχο!Αυτό πρέπει να είναι το σπίτι που σε ρωτούσα,στο πιο πρόσφατο διόραμά σου,πως έγινε!!!!!

kpanag
15-11-12, 23:32
Stayros είσαι πολυυυυ μπροστά στην οργάνωση....Σ' ευχαριστώ!!

Εγώ τα κουτιά (πλην ελαχίστων) δεν τα κρατώ διότι έπιαναν υπερβολικό χώρο και η σύζυγος :bash:....
Μου έδωσες φοβερές ιδέες!:D

(Επί τη ευκαιρία, πως κάνουμε Thanks? Που θα διαβάσω για τη δημιουργία ALBUMS και όλα όσα πρέπει να ξέρω για το πόσες photo επιτρέπoνται ανά post κτλ?)

stayros
15-11-12, 23:34
Οριστε και τα κτηρια που "πρωταγωνιστουν" στο
διοραμα μου "The Conspiracy" ...:)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63771&d=1353013567

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63772&d=1353013591

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63773&d=1353013619

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63774&d=1353013647

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63775&d=1353013693

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63776&d=1353013736

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63777&d=1353013780

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63778&d=1353013823

Καθως επισης και η καμιναδα/φουρνος και η ταμπελα που εφτιαξα
για το σιδεραδικο μου και τις αναγκες του διοραματος.:)
Δυστυχως λογω πιεσης χρονου (της παρουσιασης του διοραματος)
δεν εχω φτιαξει καθολου step by step guide...:(

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63779&d=1353013861

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=63780&d=1353014359

kpanag
15-11-12, 23:44
Είσαι καλλιτέχνης...ΤΕΛΟΣ!:thumb:

stayros
15-11-12, 23:50
(Επί τη ευκαιρία, πως κάνουμε Thanks? Που θα διαβάσω για τη δημιουργία ALBUMS και όλα όσα πρέπει να ξέρω για το πόσες photo επιτρέπoνται ανά post κτλ?)

Ριξε μια ματια εδω (http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?144-%D3%F7%E5%F4%E9%EA%DC-%EC%E5-%F4%EF-Retromaniax) :)

Είσαι καλλιτέχνης...ΤΕΛΟΣ!:thumb:

Απλα κανω την τρελα μου.:)

D@redevil
16-11-12, 08:52

Αν και ο Σταύρος σου έδωσε ένα link από το υποφόρουμ με τα how-tos, μερικές λεπτομέρειες:

Δημιουργία albums κι ανέβασμα photos στον server μας (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383-%C4%E7%EC%E9%EF%F5%F1%E3%DF%E1-albums-%EA%E9-%E1%ED%DD%E2%E1%F3%EC%E1-photos-%F3%F4%EF%ED-server-%EC%E1%F2)Οδηγία (Howto): Πώς να προσθέσετε άβαταρ & υπογραφή! (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23602-%CF%E4%E7%E3%DF%E1-(Howto)-%D0%FE%F2-%ED%E1-%F0%F1%EF%F3%E8%DD%F3%E5%F4%E5-%DC%E2%E1%F4%E1%F1-amp-%F5%F0%EF%E3%F1%E1%F6%DE!)Beginner’s Guide to Retromaniax: Καλώς ήρθατε στο Retromaniax.gr! :) (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?21088-Beginner%A2s-Guide-to-Retromaniax-%CA%E1%EB%FE%F2-%DE%F1%E8%E1%F4%E5-%F3%F4%EF-Retromaniax-gr!-))Ενημέρωση-οδηγία [Περί "thanks" posts,κρυφά download links κτλ] (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?8920-%C5%ED%E7%EC%DD%F1%F9%F3%E7-%EF%E4%E7%E3%DF%E1-%D0%E5%F1%DF-quot-thanks-quot-posts-%EA%F1%F5%F6%DC-download-links-%EA%F4%EB)Φωτός, εφόσον τις έχεις σε άλμπουμ, δε θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως τις εισάγεις σαν συνημμένες, τότε υπάρχει περιορισμός 6 συνημμένων ανά ποστ.
Embedded Videos: μέχρι 3 ανά ποστ
Thanks μπορείς να δώσεις μόνο στο αρχικό ποστ (σε αυτόν που άνοιξε το θέμα!)

Αυτά, επιγραμματικά & ό,τι χρειαστείς, είμαστε (http://www.retromaniax.gr/vb/showgroups.php) στη διάθεσή σου! ;)

alesio
21-11-12, 11:45
Διάβαζα το τοπικ και μου ήρθε φλασιά.Όταν ήμουν πιτσιρικάκι, στα playmobil που είχα χάσει τις περουκίτσες τους ,έβαζα καπέλα απο....

64118

:D

Με λίγη παιδική φαντασία μου θύμιζαν το καπέλο του λοχαγού Μαρκ.

Δυστυχώς δεν έχω κάποιο playmobil πλέον στην κατοχή μου για να σας έδειχνα μια φωτογραφία.

Η ιδέα ήταν της μητέρας μου,μετά απο μια βόλτα στο δάσος,που είχα πάρει μαζί μου κανα δυο playmobil για να παίζω.

and1
21-11-12, 22:57
Να σας δώσω κ γω με την σειρά μου μια πληροφορία που ίσως φανεί χρήσιμη σε κάποιους. Επειδή πολλές φορές σκεφτόμουν πως θα στερεώσω ένα αντικείμενο πάνω σε μια επιφάνεια δίχως αυτό να είναι μόνιμο κ φυσικά χωρίς φθορές σκέφτηκα την εξής λύση. Υπάρχει στο εμπόριο μια κόλλα η οποία είναι σαν πλαστελίνη ένα πράμα κ κάνει παρα πολύ καλή δουλειά. Θα την βρείτε σε όλα τα βιβλιοχαρτοπωλεία ,εκεί μαζί με τις κόλλες. Για παράδειγμα μπορείτε να δείτε την παρακάτω φωτο όπου στερέωσα ένα περιστέρι πάνω σ ένα κλαδί ενός χιονάνθρωπου.Η κόλλα έχει την ιδιαιτερότητα να πλάθεται και να ξαναχρησιμοποιήται.Με λίγη φαντασία πιστεύω μπορείς να κάνεις πολλά πράματα
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=64130&d=1353530211

stayros
22-11-12, 09:07
Η λεγομενη Blu-Tack (http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-Tack)!:)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=64138&d=1353567543
πηγη φωτο (http://www.greatzhen.com/html_products/BLUE-TACKGUM-TACKSELLEYS-TACKpower--tack%28120g%29-49.html)

Ευκολη και Εξυπνη!:)
Χρησιμη και για κανεις display σε φιγουρες 6",12",18" κλπ...:)
Μιλαω εκ πειρας!!! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1954&attachmentid=47754):D

Και για οσους δεν γνωριζουν.... "= Ιντσα.;)

playmofan
22-11-12, 11:54
Η λεγομενη Blu-Tack (http://en.wikipedia.org/wiki/Blu-Tack)!:)

πηγη φωτο (http://www.greatzhen.com/html_products/BLUE-TACKGUM-TACKSELLEYS-TACKpower--tack%28120g%29-49.html)

Μιλαω εκ πειρας!!! (http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1954&attachmentid=47754):D

Και για οσους δεν γνωριζουν.... "= Ιντσα.;)

Σωστά Σταύρο και and1! Απλά προσοχή! Μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει και βγάζει κάτι σαν λίπος, λάδι επάνω στα αντικείμενα που έχει κολληθεί, που οκ, στα playmobil που είναι από πλαστικό δεν κάνει κακό, αλλά αν υπάρχει χαρτί ή άλλο απορροφητικό υλικό κοντά, μετά από ένα, δύο μήνες θα κάνει ζημιά!

and1
22-11-12, 16:48
Blu-Tack ε? :wait2: Για να είμαι ειλικρινής κάτι άλλο είχα στο μυαλό μου αλλά επειδή δεν γνωρίζω παίζει να μιλάμε για το ίδιο πράμα. Ενδεικτικά να σας αναφέρω οτι η συσκευασία περιέχει σειρές απο μικρά τετραγωνάκια.
Playmofan αυτό για το λίπος-λάδι που λες δεν το έχω παρατηρήσει ίσως γιατί την χρησιμοποιώ για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά μιας κ που το ανέφερες θα έχω το νου μου. Thanks!

stayros
22-11-12, 19:07
η συσκευασία περιέχει σειρές απο μικρά τετραγωνάκια

Αντρικο σιγουρα λες για την UHU Patafix!!!;)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=64163&d=1353603789
πηγη φωτο (http://www.schoolshop.gr/glues/uhu_patafix.html)

Maddog
23-11-12, 00:10
Δεν το συμπαθώ ιδιαίτερα το BluTack. Όντως λεκιάζει αρκετά (έχω αφήσει αρκετά σημάδια σε τοίχους...) και όταν παλιώσει "ξεραίνεται" κάπως και δεν κρατάει τόσο καλά.
Μια άλλη καλή ιδέα είναι η χρήση αυτοκόλλητης ταινίας διπλής όψεως, που είναι αρκετά αποτελεσματική.

and1
23-11-12, 01:33
Αντρικο σιγουρα λες για την UHU Patafix!!!;)
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=64163&d=1353603789
πηγη φωτο (http://www.schoolshop.gr/glues/uhu_patafix.html)

Α να γειά σου Stavro :thumb: Απλά δεν ήμουν σίγουρος αν κάνει να πω όνομα