PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιo Μουντιάλ θυμάστε πρώτο - πρώτο ?

Σώτος Σώτος
01-05-13, 13:04
Εγώ το πρώτο που θυμάμαι είναι το ESPANA '82 και μάλιστα πολύ έντονα καθώς τότε φιλοξενούμουν για ολόκληρο τον μήνα του Μουντιάλ στο σπίτι της θείας μου στη Θεσσαλονίκη και τα μεγαλύτερα ξαδέλφια μου ήταν φανατικοί ποδοσφαιρόφιλοι (στη θρυλική πλατεία Βάρνας :) βλέπε http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?23781-Πλατεία-Βάρνας-στα-80-s-(Συκιές-Θεσσαλονίκης)

Ήμουν σχεδόν 8 χρονών και θυμάμαι τα βράδια που μαζευόταν όλο το σόι γύρω από την τηλεόραση, με "του Διακογιάννη τη φωνή", τον Σώκρατες, τον καραφλογεγέ Φαλκάο, τον Λιτμπάρσκι, τον Τιγκανά, τον Πλατινί, τον Χάραλντ Σουμάχερ :mad:, τον Αρτομπέλι, τον Σιρέα, τον Ντίνο Τζοφ και τόσα άλλα αστέρια που μας έκαναν να αγαπήσουμε το ποδόσφαιρο...

Επίσης θυμάμαι και το λογότυπο του Μουντιάλ που έκοβες με ψαλίδι από το ΜΠΛΕΚ, τις σημαίες των χωρών που προσπαθούσαμε να ζωγραφίσουμε (ειδικά της Βραζιλίας :award:), τα χαρτάκια της Panini... και φυσικά το πως προσπαθούσαμε να μιμηθούμε τις ντρίπλες τους στην αλάνα...

Ωραίες αναμνήσεις...::)

792517925279253
79250

atanasio
01-05-13, 13:10
Το πρώτο-πρώτο Μουντιάλ που θυμάμαι έντονα είναι αυτό του 1978, που είχε γίνει στην Αργεντινή. Η οικοδέσποινα Αργεντινή είχε νικήσει 3-1 την Ολλανδία στον τελικό. Τότε είχαμε τις πρώτες έγχρωμες μεταδόσεις στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης και ο κόσμος είχε ξετρελαθεί.

GregoryGR
01-05-13, 13:40
Μαλλον ειμαι πιο μικρος...

Το Μεξικο '86 θυμαμαι, καταφερνοντας να κερδισω 2000 χαρτάκια.

Αληθεια, παιζατε καθολου εσεις?

πχ επρεπε να φερεις πανω απο το χαρτακι του αλλου, τον ιδιο τελικο αριθμο. Στο χαρτακι με το νουμερο 125, επρεπε να φερεις οποιοδηποτε αριθμο τελειωνε σε 5. Μετα, επαιρνες, ολα τη στοιβα απο τα χαρτια που ηταν κατω!

Ajax87
01-05-13, 14:54
Αν σας πω πιο Θυμαμαι εγω θα ειμαι εκτος οριου του φορουμ , αργησα να ασχοληθω με το αθλημα θα μπορουσα να θυμαμαι και του '94 :P (Αυτο που θυμαμα σαν πρωτο ειναι το Μουντιαλ του '98 ) .

pardalotzatziki
01-05-13, 15:06
Δεν ασχολουμαι με ποδοσφαιρο....

Αλλα το πρωτο και τελευταιο που παρακολουθησα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ηταν το..."Αλλεν μπυρεν καπουτ"!

Αν θυμηθειτε ποτε βγηκε η μπυρα Germania Lager γιατι δεν θυμαμαι χρονια....θα βρουμε και ποιο Μουντιαλ ηταν. Νομιζω '86.....και ημουνα 10.

Καθισαμε με τον πατερα μου και το ειδαμε ολο πινωντας Germania Lager....και τοτε ειχε βγει και η διαφημιση με τον Βεγγο που ελεγε το "Αλλεν μπυρεν καπουτ"

Θυμαμαι οτι αν μαζευες ενα αριθμο απο καπακια(νομιζω 10) δινανε μια μπυρα δωρο....οποτε φευγανε με τα κασακια...
http://res.cloudinary.com/ratebeer/image/upload/w_250,c_limit,q_80,d_beer_def.gif/beer_91454.jpg

Σώτος Σώτος
01-05-13, 15:09
Αν σας πω πιο Θυμαμαι εγω θα ειμαι εκτος οριου του φορουμ , αργησα να ασχοληθω με το αθλημα θα μπορουσα να θυμαμαι και του '94 :P (Αυτο που θυμαμα σαν πρωτο ειναι το Μουντιαλ του '98 ) .

Θα αστειεύεσαι μάλλον!!!:O

Ajax87
01-05-13, 15:19
Θα αστειεύεσαι μάλλον!!!:O

Καθολου αν σκεφτεις οτι το '90 ημουν Τριων αρα δυσκολο :P , το '94 ημουν 7χρονων και δεν εβλεπα ποδοσφαιρο οποτε Το '98 ημουν 11 και ειχα ξεκινησει να παρακουλουθω :D

Σώτος Σώτος
01-05-13, 15:29

Αλλα το πρωτο και τελευταιο που παρακολουθησα ΟΛΟΚΛΗΡΟ ηταν το..."Αλλεν μπυρεν καπουτ"!

Αν θυμηθειτε ποτε βγηκε η μπυρα Germania Lager γιατι δεν θυμαμαι χρονια....θα βρουμε και ποιο Μουντιαλ ηταν. Νομιζω '86.....και ημουνα 10.

Καθισαμε με τον πατερα μου και το ειδαμε ολο πινωντας Germania Lager....και τοτε ειχε βγει και η διαφημιση με τον Βεγγο που ελεγε το "Αλλεν μπυρεν καπουτ"

Θυμαμαι οτι αν μαζευες ενα αριθμο απο καπακια(νομιζω 10) δινανε μια μπυρα δωρο....οποτε φευγανε με τα κασακια...
http://res.cloudinary.com/ratebeer/image/upload/w_250,c_limit,q_80,d_beer_def.gif/beer_91454.jpg

Και βέβαια ήταν του '86 στο Μεξικό... Τότε που "ο θεός έβαλε το χέρι του"... :bow2:
79255

Καθολου αν σκεφτεις οτι το '90 ημουν Τριων αρα δυσκολο :P , το '94 ημουν 7χρονων και δεν εβλεπα ποδοσφαιρο οποτε Το '98 ημουν 11 και ειχα ξεκινησει να παρακουλουθω :D

Έτσι εξηγείται λοιπόν... Είπα κι εγώ... Είσαι λοιπόν από τους "Βενιαμίν" του φόρουμ!!! :D

herco
01-05-13, 15:37
Είσαι λοιπόν από τους "Βενιαμίν" του φόρουμ!!! :D

Σε ηλικια ναι - γιατι σε σωματικη διαπλαση ειναι αυτο που λεμε "θα πολεμησουμε στη σκια !" :D

Οσο για τα Μουντιαλ - το πρωτο ηταν το 1978 με την κορυφαια Αργεντινη (ως ομαδα) που ειδαμε ποτε. Αυτο ομως που θυμαμαι σαν χτες ηταν του 1982 στην Ισπανια με την μεγαλυτερη ποδοσφαιρικη αδικια (του αποκλεισμου της Θεας απο τον ντοπαρισμενο).

angel_grig
01-05-13, 15:38

Παρομοιως..
Αυτο ομως που θυμαμαι ειναι του '86 γιατι για καποιο μυστηριο λογο στην πλατεια Ελευθεριας του Κορυδαλλου ειχε στηθει μια πανινη γιγαντο-οθονη πανω στην οποια προβαλλονταν οι αγωνες απο ενα CRT βιντεοπροβολεα-oπως αυτον εδω 79257

Eγω φυσικα χαζευα τον προβολεα (και ηθελα να μαθω πως λειτουργει..) καθως επισης και τις διαφημισεις στο ημιχρονο:)

stratos84
01-05-13, 15:42
Το 1ο μουντιάλ που θυμάμαι, ήταν του '94 στις ΗΠΑ με την Εθνική μας να συμπληρώνει το περίφημο 4-4-2

Ajax87
01-05-13, 15:51
Να και ο φιλος Στρατος απο το '94 θυμαται , ενα Μουντιαλ πριν απο μενα :D

Σε ηλικια ναι - γιατι σε σωματικη διαπλαση ειναι αυτο που λεμε "θα πολεμησουμε στη σκια !" :D

Χαχαχα! τα παραλες :P

Σώτος Σώτος
01-05-13, 15:57

Μάλλον γι αυτό και το όνομά του είναι Ajax δηλαδή Αίαντας!!!!!:nervous:

Kambia
01-05-13, 16:18
Το ESPANA '82 θυμάμαι και γω. Παρόλο που ήμουν 5 ετών ο μόνος στη γειτονιά που παραθερίζαμε τότε και είχε τηλεόραση ήταν ο κυρ Θανάσης. Μαζευόμασταν τα πιτσιρίκια έξω από την πόρτα και κοιτούσαμε με τη σειρά λίγο από την κλειδαροτρυπα, λίγο από το παράθυρο όσο μας άφηνε η κουρτίνα μέχρι να μας πάρει χαμπάρι και να αρχίσει να μας κυνηγάει με τη σκούπα :D (ήταν λίγο "παράξενος" αλλά και μεις του χαμε κάνει πολλά :D)

Nemo
01-05-13, 16:40
Το moundial του 1982 στην Ισπανια (οπου ημουν με την Γαλλια και ακομη και σημερα θεωρω ισως το καλυτερο μουντιαλικο παιχνιδι που παρακολουθησα ποτε,τον ημιτελικο 3-3 με την Γερμανια που οδηγηθηκε στα πεναλτυ).

Το αστειο ειναι οτι λογω των αλμπουμ -αυτοκολητων που συμπληρωνα και των αφιερωματων στο μεγαλο αθλητικο γεγονος που διαβασα ,ηξερα πολυ περισσοτερα σε ροστερ,στατιστιτκα ,κατακτησεις ,πρωτους σκορερ για το τρεχων /προηγουμενα μουντιαλ σε σχεση με τους βετερανους ποδοσφαιροφιλους θειους μου .

foutix
01-05-13, 16:57
Θυμάμαι αμυδρά του 1986.[ Αυτός ο μουστάκιας με το σομπρέρο μας στιγμάτισε ρε παιδιά]. Έζησα του 1990 και κόλλησα με του 1994.

D@redevil
01-05-13, 17:17
Θυμάμαι αμυδρά του 1986.[ Αυτός ο μουστάκιας με το σομπρέρο μας στιγμάτισε ρε παιδιά]. (...)

Με κάλυψε ο προλαλήσαντας! :)

79258

πηγή (http://3.bp.blogspot.com/_meFQ4KfcZig/S8jDzmruyJI/AAAAAAAAC1A/DmdrvsIitls/s1600/pique86.jpg)

click
01-05-13, 18:27
Με κάλυψε ο προλαλήσαντας! :)

79258

πηγή (http://3.bp.blogspot.com/_meFQ4KfcZig/S8jDzmruyJI/AAAAAAAAC1A/DmdrvsIitls/s1600/pique86.jpg)

Και εμένα. Στο Mexico '86 θυμάμαι περισσότερο την ατμόσφαιρα του Μουντιάλ (τα αυτοκόλλητα με τις ομάδες, τις μπλούζες με την μασκότ με το σομπρέρο κλπ.), παρά τους ίδιους τους αγώνες. Το Italia '90 όμως το θυμάμαι πολύ καλά. Πρέπει να παρακολούθησα τουλάχιστον το 80% των αγώνων.

aims
01-05-13, 21:08
Το Μεξικο '86 θυμαμαι και εγώ...
Φοβερό μουντιαλ,όπως και αυτά του '90(μαπα ποδόσφαιρο αλλά με συναρπαστικούς αγώνες),'94(θεαματικότερο ποδόσφαιρο το 94 αλλα με χάλασαν οι εκπλήξεις της σουηδίας και της βουλγαρίας μιας και ανέκαθεν στο ποδόσφαιρο μας ελκύουν οι παραδοσιακά δυνατές ομάδες και οι μεταξύ τους αναμετρήσεις)..
Απο το 1998 και μετά ξέφτισε πολύ το μουντιάλ και σε αυτό συνετέλεσε η άυξηση των ομάδων,η διαιτησία και η κακή ποιότητα του ποδοσφαίρου καθώς επίσης και η πλήρης εξαφάνιση αυτού που λέμε "ποδοσφαιρική σχολή"(πχ παλιά η Εθνική Ιταλίας ήταν συνυφασμένη με το κατενάτσιο,η Αγγλία με τις γιόμες,η Βραζιλία με το θεαματικό ποδόσφαιρο κατοχής κοκ)

Maddog
01-05-13, 22:01
Από την σχετικά παλιά φρουρά και εγώ, θυμάμαι αρκετά καθαρά το Μουντιάλ του '82. Πχ θυμάμαι ακόμα ότι τον τελικό τον παρακολουθήσαμε με τον πατέρα μου σε ένα μαγαζί στον Ωρωπό (μάλλον δεν είχαμε ακόμα τηλεόραση στο εξοχικό σπίτι; ) και το κοινό ήταν καθαρά υπέρ της Ιταλίας, οπότε και επικράτησε μεγάλος ενθουσιασμός με το τελικό αποτέλεσμα (3-1 την Γερμανία για τους νέοπες...). Και φυσικά θυμάμαι τον "σταρ" της ομάδας Πάολο Ρόσι αλλά και πολλούς ακόμα παίχτες από πολλές ομάδες που δεν θα αραδιάσω τώρα.
Φυσικά είχα επιδείξει και την ανάλογη επιμέλεια στην συλλογή με "χαρτάκια" της Panini, κάτι που σίγουρα βοήθησε να θυμάμαι ασυνήθιστα πολλούς παίχτες από τότε.

Το "περίεργο" είναι ότι δεν έχω την παραμικρή ανάμνηση από το '78. Πεντάχρονος μεν, αλλά θυμάμαι αρκετά καλά κάποια άλλα πράγματα από την χρονιά εκείνη. Το '78 πχ θυμάμαι καλά ότι έπαιξα το πρώτο μου arcade game (Breakout με τάληρο!), αλλά από το Μουντιάλ δεν θυμάμαι ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Υποθέτω ότι η κλίση μου προς τα games και το computing που πάντοτε ήταν πιό δυνατή από την ανάλογη για το "τόπι" είχε φανεί από τότε. :)
Για τον ίδιο λόγο θυμάμαι και περισσότερα για το Μουντιάλ του '82 από ότι για οποιοδήποτε άλλο μεταγενέστερο! Το '86 ήμουν πολύ απασχολημένος με τον Speccy και θυμάμαι μόνο τον Μαραντόνα, ενώ από το '90 και μετά άστα να πάνε...

Dr. SLUMP
01-05-13, 22:42
Θυμάμαι κάπως το Μουντιάλ του 90, καθώς ήμουν 5 χρονών και με έβαζαν να το δω με το ζόρι. Μετά θυμάμαι καθαρά του 94... μετά δε θυμάμαι κανένα γιατί απλούστατα, δεν βρίσκω κανένα ενδιαφέρον στο ποδόσφαιρο.

Πάντως πιο πολύ ως "franchise" θυμάμαι το Mexico 86 γιατί είχα διάφορα παιχνίδια (μασκότ, φλιπεράκι Lyra, κτλ) που βρίσκονταν σε αφθονία στα τέλη 80 με αρχές 90 (όπως τώρα είναι γεμάτος ο τόπος με Αθηνά και Φοίβο).

thanos75
01-05-13, 23:02
Προσωπικά οι πρώτες μου μνήμες είναι από το espagna 1982 καθώς τότε είχαμε πάρει και την πρώτη μας έγχρωμη τηλεόραση. Βέβαια το Μουντιάλ του 1986 είναι αυτό που θυμάμαι εξ'ολοκλήρου γιατί έπαιρνα και τα χαρτάκια της panini τότε

Olorin
01-05-13, 23:45
Κι εγώ το Mexico '86 το θυμάμαι πολύ-πολύ αμυδρά. Άλλωστε ήμουν μόλις 5 ετών. Για να είμαι ειλικρινής μάλιστα, δεν θυμάμαι καν αν είδα κάποιον αγώνα ή όχι, παρά μόνο έχω κάποιες εικόνες από τη μουστακαλή μπάμια (ή ό,τι ήταν αυτό, τέλος πάντων) που είχαν οι Μεξικάνοι για μασκότ...

Εκ διαμέτρου αντίθετη όμως ήταν η αντίδρασή μου στα 9 μου, πλέον, στο Italia '90, το οποίο ήταν και το πρώτο ουσιαστικά Μουντιάλ για μένα...

Βέβαια, οφείλω να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη μεγάλη ποδοσφαιρική διοργάνωση Εθνικών Ομάδων που είχα παρακολουθήσει ευλαβικά, αφού είχε προηγηθεί το Euro '88 (και αν το πάμε γενικότερα σε αθλητικές διοργανώσεις, προφανώς προηγείται το Eurobasket '87, όπου ειδικά στον τελικό θυμάμαι τις αντδράσεις μου μια προς μια και πως τότε αποφάσισα οριστικά να παίξω μπάσκετ).

Για να επανέρθω όμως στο θέμα μας, η μανία μου με το Italia '90 ξεκίνησε πριν καλά-καλά τη σέντρα της διοργάνωσης. Άλμπουμ με αυτοκόλλητα, ηλεκτρονικά παιχνίδια (από Master System μέχρι Commodore 64), ειδικές εκδόσεις που πρόσφεραν περιοδικά κι εφημερίδες της εποχής, με είχαν προετοιμάσει τόσο καλά, που ήξερα σχεδόν απ'έξω τις συνθέσεις των περισσότερων ομάδων. Μάλιστα σε ένα μεγάλο τετράδιο που είχα, είχα ζωγραφίσει τη σημαία και την εμφάνιση κάθε ομάδας, για να σημειώνω συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων (μιλάμε για οργάνωση, όχι αστεία...).

Δυο ήταν οι ομάδες που υποστήριξα φανατικά σε εκείνο το τουρνουά και ουσιαστικά τις υποστηρίζω ακόμα και σήμερα (πλην Ελλάδος προφανώς, που τότε ούτε απ'έξω δεν περνούσε από τέτοιες διοργανώσεις). Η πρώτη ήταν η Γερμανία (Δυτ. Γερμανία ακόμα τότε) που ανέκαθεν υποστήριζα λόγω του πατέρα μου. Είχε πάει αρχικά για σπουδές και τέλικα έζησε 14 χρόνια εκεί, οπότε τη θεωρούσε σαν δεύτερη πατρίδα του και πάντα τους υποστήριζε. Από κοντά λοιπόν κι εγώ, ίσως και γιατί με τράβαγε το ότι έπαιζαν ομαδικά και πειθαρχημένα κι ότι δεν τα παρατούσαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Άλλωστε δεν ήταν τυχαίο πως λίγα χρόνια πριν, ήταν η πρώτη ομάδα που αγόρασα στο Subbuteo...

Όμως, από την πρεμιέρα κιόλας μάλιστα, επέλεξα και τη... δεύτερη αγαπημένη μου ομάδα. Αυτή δεν ήταν άλλη από την έκπληξη της διοργάνωσης και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών: Τα "Αδάμαστα Λιοντάρια" του Καμερούν!!! Δεν ξέρω τι με έκανε να τους συμπαθήσω περισσότερο: Κάτι το ότι στον πρώτο-πρώτο αγώνα του τουρνουά ταπείνωσαν την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Αργεντινή και τον Μαραντόνα που τον αντιπαθούσα (από τότε μου την έσπαγαν τα "κακά παιδιά"... μπορεί η μόνη "άσπρη σκόνη" που είχα ακουστά να ήταν η ζάχαρη άχνη, αλλά έχοντας δει αρκετές φορές σε ανασκοπήσεις πριν το Μουντιάλ το "Χέρι του Θεού" του '86, στα μάτια μου ήταν ένας "ζαβολιάρης" και τίποτα παραπάνω...), κάτι το ότι μια χώρα που μέχρι πριν λίγους μήνες ούτε ακουστά δεν είχα γινόταν η πρώτη αφρκανική ομάδα που προχωρούσε τόσο σε Μουντιάλ, κάτι ο μύθος του γερόλυκου Ροζέ Μιλά που γύρισε από τη σύνταξη για να χορέψει τις αντίπαλες άμυνες (και... τα σημαιάκια του κόρνερ), κάτι ακόμα και οι εμφανίσεις τους που σε αντίθεση με τις περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες είχαν έναν ασυνήθιστο (για τότε) συνδυασμό έντονων χρωματισμών (πράσινη φανέλα - κόκκινο σορτσάκι - κίτρινες κάλτσες), με έκαναν και τους λάτρεψα. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και μέχρι σήμερα, πέρα από ποδοσφαιριστές και... τη μάνα του Σχορτσιανίτη, δεν νομίζω να έχω ούτε καν ακουστά κάποιον άλλο κάτοικο του Καμερούν. Όμως σε όσα ποδοσφαιράκια παίζω, όταν θέλω να επιλέξω κάποια πιο "αδύνατη" Εθνική ομάδα, η επιλογή μου είναι συνήθως αυτή η μικρή χώρα της κεντρικής Αφρικής...

Μια που ανέφερα το μυστακοφόρο αγγούρι του Μεξικού (ή κολοκύθι ή τι στο καλό ήταν πια αυτό το ζαρζαβατικό με το σομπρέρο), πρέπει να κάνω ειδική μνεία και στον Ciao (έτσι δεν τον έλεγαν; ) και τα animation που τότε στα μάτια μου φάνταζαν λες και ήταν βγαλμένα από ταινία επιστημονικής φαντασίας, αφού μέχρι τότε, το πολύ-πολύ το σκορ και τα ονόματα των ομάδων να βλέπαμε στις οθόνες μας...

Από τις προσωπικές μου εμπειρίες με το εν λόγω Μουντιάλ, δεν θα ξεχάσω τον Τελικό. Ενώ μέχρι τα ημιτελικά ήμουν στο σπίτι μου, οπότε παρακολουθούσα όλους τους αγώνες με τον πατέρα μου, εκείνη τη μέρα έτυχε να είμαστε στο εξοχικό της θείας μου. Το σπίτι όσο πιο γυναικοκρατούμενο γινόταν: Η μάνα μου, η θεία μου, η γιαγιά μου, η αδερφή μου, οι δυο ξαδέρφες μου και... εγώ! Όπως καταλαβαίνετε, στη μικρή τηλεορασίτσα του μπαλκονιού ήταν μοιραίο να παίξει... Βουγιουκλάκη (όχι, την Αλίκη τη θεωρούσα αχώνευτη πριν ακόμα από το εν λόγω περιστατικό). Εγώ μούτρα, φωνές, κακό, κόντευα να βάλω τα κλάματα σκεφτόμενος ότι η αγαπημένη μου Δυτ. Γερμανία παίζει τελικό Μουντιάλ κι εγώ αντί για τον Λόταρ Ματέους βλέπω για 1315η φορά... την "Κόρη μου τη Σοσιαλίστρια" (πολύ πιθανόν να ήταν και κάποιο άλλο έργο, όλα αυτά το ίδιο σαχλά φάνταζαν στα μάτια μου, από τότε). Είχα γυρίσει πλάτη στην τηλεόραση και σηκωμένος στα κάγκελα προσπαθούσα να καταλάβω τι γινόταν από αντιδράσεις στα άλλα μπαλκόνια της γειτονιάς. Τελικά στο ημίχρονο με λυπήθηκε η θεία μου και ζήτησε από τους γείτονες που έβλεπαν τον αγώνα στο διπλανό μπαλκόνι αν μπορώ να πάω κι εγώ από εκεί. Όπως καταλαβαίνετε, γύρισα σπίτι κατενθουσιασμένος, αφού το πέναλτι του Μπρέμε και η στεναχώρια του "Ζαβολιάρη" με είχαν χαροποιήσει ιδιαίτερα... Θυμάμαι μάλιστα την επόμενη μέρα στην παραλία να με κάνουν χάζι κάτι κύριοι γιατί μπορούσα να απαγγείλω την ενδεκάδα της Δυτ. Γερμανίας και τι θέση έπαιζε ο καθένας...

spyros_s
02-05-13, 08:47
θυμάμαι χαρακτηριστικά το μουντιάλ του 1986 στο Μεξικό με τις μεταμεσονύχτιες αναμεταδόσεις και το τραγούδι στην αρχή: "αρχίσει το ματς, αδειάζουν οι δρόμοι... πως μας ενώνει και πως μας δονεί του Διακογιάννη η φωνή". Είχα καθίσει -κατ' εξαίρεση για μένα- με τον πατέρα μου να δούμε αγώνα τόσο αργά!
Το μουντιάλ του 82 αν και 7 χρονών τότε δεν το θυμάμαι καθόλου...αν και έπαιξα με τα χαρτάκια της πανίνι μέχρι ακιτ ο επόμενο!
Δεν συζητάμε ότι θυμάμαι πολύ καλά τα μουντιάλ που ακολούθησαν...

@olorin: δεν υπήρξε euro 1988 αλλά 1989 όπου βγήκαμε δεύτεροι μετά τους ανώτερους Γιουγκοσλάβους αλλά δώσαμε τον καλύτερο -μέχρι το 2005- ημιτελικό της ιστορίας μας ενάντια στην Σοβιετική Ένωση που ξανασκοτώσαμε στον πόντο με 41 πόντους του Ν. Γκάλη!

ΦΖΠ1
02-05-13, 09:53
Ισπανία, 1982. Ο αδερφός μου είχε "κλεισει" και το σχετικό άλμπουμ της Πανήνι πριν από την έναρξη, κι έπλεε σε πελάγη ευτυχίας, γιατί βλέπαμε και "τσεκάραμε" τους παίχτες.
Ήταν η πρώτη φορά που η τηλεόραση έκανε πραγματική ποδοσφαιρική επέλαση στη ζωή μας. Τότε πρωτοβγήκαν σε όλες τις υπαίθριες καφετέριες, ζαχαροπλαστεία κι εστιατόρια, οι γνωστές γκρι βάσεις "ντέξιον" πάνω στις οποίες τοποθετούνταν οθόνες, για να βλέπει ο κόσμος ακόμα κι όταν έβγαινε από το σπίτι. Μάλιστα σε πολλά κείμενα πνευματικών ανθρώπων της εποχής, αλλά και σε γελοιογραφίες, του ΚΥΡ π.χ., απεικονίστηκε η δύναμη που ασκεί το θέαμα του ποδοσφαίρου στις μάζες...

Χαρακτηρηστικά μου έχει μείνει το ηχητικό σηματάκι πριν από τους αγώνες "Ε-σπα-νια, μπαμ-μπαμ-μπαμ" (με ταμπούρλο), που είχε μεταφερθεί και στο γήπεδο.

Αν και δε με τραβούσε τότε πολύ η μπάλλα, γίναν κάποιοι καταπληκτικοί αγώνες που με κόλλησαν, όπως της Βραζιλίας με την Ιταλία, της Γαλλίας με τη Γερμανία και της Ισπανίας που την είχε "βοηθήσει" λίγο ο διαιτητής με τους (ενωμένους) Γιουγκοσλάβους. Τότε η Ισπανία ήταν μεν μια καλή ομάδα, αλλά δημιουργούσε σταδιακά την εικόνα του "λούζερ", που κράτησε πολλά χρόνια μετά, μέχρι να "γυρισει"...

Α, ήταν κι ένα "στημένο" των Γερμανών με τους Αυστριακούς... Καλά κολλητάρια, από τότε...

Σώτος Σώτος
02-05-13, 10:55
@olorin: δεν υπήρξε euro 1988 αλλά 1989 όπου βγήκαμε δεύτεροι μετά τους ανώτερους Γιουγκοσλάβους αλλά δώσαμε τον καλύτερο -μέχρι το 2005- ημιτελικό της ιστορίας μας ενάντια στην Σοβιετική Ένωση που ξανασκοτώσαμε στον πόντο με 41 πόντους του Ν. Γκάλη!
O olorin προφανώς εννοεί το euro '88 ποδοσφαίρου με νικήτρια την σούπερ Ολλανδία του Φαν Μπάστεν, Ρουντ Γκούλιτ, Φρανκ Ράικαρντ, Ρόναλντ Κούμαν (ίσως το καλύτερο euro από πλευράς θεάματος...)

Όμως, από την πρεμιέρα κιόλας μάλιστα, επέλεξα και τη... δεύτερη αγαπημένη μου ομάδα. Αυτή δεν ήταν άλλη από την έκπληξη της διοργάνωσης και μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών: Τα "Αδάμαστα Λιοντάρια" του Καμερούν!!! Δεν ξέρω τι με έκανε να τους συμπαθήσω περισσότερο: Κάτι το ότι στον πρώτο-πρώτο αγώνα του τουρνουά ταπείνωσαν την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Αργεντινή και τον Μαραντόνα που τον αντιπαθούσα (από τότε μου την έσπαγαν τα "κακά παιδιά"... μπορεί η μόνη "άσπρη σκόνη" που είχα ακουστά να ήταν η ζάχαρη άχνη, αλλά έχοντας δει αρκετές φορές σε ανασκοπήσεις πριν το Μουντιάλ το "Χέρι του Θεού" του '86, στα μάτια μου ήταν ένας "ζαβολιάρης" και τίποτα παραπάνω...), κάτι το ότι μια χώρα που μέχρι πριν λίγους μήνες ούτε ακουστά δεν είχα γινόταν η πρώτη αφρκανική ομάδα που προχωρούσε τόσο σε Μουντιάλ, κάτι ο μύθος του γερόλυκου Ροζέ Μιλά που γύρισε από τη σύνταξη για να χορέψει τις αντίπαλες άμυνες (και... τα σημαιάκια του κόρνερ), κάτι ακόμα και οι εμφανίσεις τους που σε αντίθεση με τις περισσότερες ευρωπαϊκές ομάδες είχαν έναν ασυνήθιστο (για τότε) συνδυασμό έντονων χρωματισμών (πράσινη φανέλα - κόκκινο σορτσάκι - κίτρινες κάλτσες), με έκαναν και τους λάτρεψα. Για να είμαι ειλικρινής, ακόμα και μέχρι σήμερα, πέρα από ποδοσφαιριστές και... τη μάνα του Σχορτσιανίτη, δεν νομίζω να έχω ούτε καν ακουστά κάποιον άλλο κάτοικο του Καμερούν. Όμως σε όσα ποδοσφαιράκια παίζω, όταν θέλω να επιλέξω κάποια πιο "αδύνατη" Εθνική ομάδα, η επιλογή μου είναι συνήθως αυτή η μικρή χώρα της κεντρικής Αφρικής...
Ακριβώς το ίδιο κι εγώ!!! Το Καμερούν μπήκε στην καρδιά μου, γούσταρα πάντα την "επανάσταση των φτωχών", όπως και η Κολομβία του Βαλντεράμα και του Χιγκίτα :bow2:
... Πολύ στενοχωρήθηκα όταν τους νίκησαν οι Άγγλοι του Λίνεκερ...:(

Το 1ο μουντιάλ που θυμάμαι, ήταν του '94 στις ΗΠΑ με την Εθνική μας να συμπληρώνει το περίφημο 4-4-2

Ξεχνιέται αυτό??? "You foul"????? που είπε και ο τιτάνας Βαμβακούλας!!!!!

Το moundial του 1982 στην Ισπανια (οπου ημουν με την Γαλλια και ακομη και σημερα θεωρω ισως το καλυτερο μουντιαλικο παιχνιδι που παρακολουθησα ποτε,τον ημιτελικο 3-3 με την Γερμανια που οδηγηθηκε στα πεναλτυ).
Πράγματι ήταν από τους συγκλονιστικώτερους αγώνες αυτός ο ημιτελικός, τον θυμάμαι πολύ έντονα και ιδιαίτερα το απάνθρωπο χτύπημα του Σουμάχερ στον Πατρίκ Μπατιστόν ο οποίος χρειάστηκε οξυγόνο για να συνέλθει!!!

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2v-0t0yPQJ0

Παρομοιως..
Αυτο ομως που θυμαμαι ειναι του '86 γιατι για καποιο μυστηριο λογο στην πλατεια Ελευθεριας του Κορυδαλλου ειχε στηθει μια πανινη γιγαντο-οθονη πανω στην οποια προβαλλονταν οι αγωνες απο ενα CRT βιντεοπροβολεα-oπως αυτον εδω 79257

Eγω φυσικα χαζευα τον προβολεα (και ηθελα να μαθω πως λειτουργει..) καθως επισης και τις διαφημισεις στο ημιχρονο:)

Χα χα χα σε βρίσκω πολύ ωραίο τύπο!!!:thumb:

Olorin
02-05-13, 12:41
Εννοείται πως θυμάμαι κάθε λεπτομέρεια το Eurobasket '89! Όπως κατάλαβε κι ο VAGBITH, αναφερόμουν στο ποδοσφαιρικό Euro '88. (
Ακόμα θυμάμαι το γκολ του Φαν Μπάστεν και μάλιστα απέναντι στον Σοβιετικό τερματοφύλακα Ντασάεφ που φάνταζε ανίκητος στα παιδικά μου μάτια...).

Άλλωστε το διευκρινίζω ότι μιλάω για ποδοσφαιρική διοργάνωση:

Βέβαια, οφείλω να σημειώσω πως δεν ήταν η πρώτη μεγάλη ποδοσφαιρική διοργάνωση Εθνικών Ομάδων που είχα παρακολουθήσει ευλαβικά, αφού είχε προηγηθεί το Euro '88 (και αν το πάμε γενικότερα σε αθλητικές διοργανώσεις, προφανώς προηγείται το Eurobasket '87, όπου ειδικά στον τελικό θυμάμαι τις αντδράσεις μου μια προς μια και πως τότε αποφάσισα οριστικά να παίξω μπάσκετ).

spyros_s
02-05-13, 13:19
ίσως το καλύτερο γκολ που έχει μπει σε euro

click
02-05-13, 15:21
Μια που ανέφερα το μυστακοφόρο αγγούρι του Μεξικού (ή κολοκύθι ή τι στο καλό ήταν πια αυτό το ζαρζαβατικό με το σομπρέρο), πρέπει να κάνω ειδική μνεία και στον Ciao (έτσι δεν τον έλεγαν; ) και τα animation που τότε στα μάτια μου φάνταζαν λες και ήταν βγαλμένα από ταινία επιστημονικής φαντασίας, αφού μέχρι τότε, το πολύ-πολύ το σκορ και τα ονόματα των ομάδων να βλέπαμε στις οθόνες μας...

Εγώ θυμάμαι που κάθε φορά που έμπαινε γκόλ σε έναν αγώνα, ο Ciao εμφανιζόταν στο κάτω μέρος της οθόνης κάνοντας καθε φορά και διαφορετικό πανηγυρισμό :darkglasses:

Olorin
02-05-13, 16:02
Εγώ θυμάμαι που κάθε φορά που έμπαινε γκόλ σε έναν αγώνα, ο Ciao εμφανιζόταν στο κάτω μέρος της οθόνης κάνοντας καθε φορά και διαφορετικό πανηγυρισμό :darkglasses:
Αυτά ακριβώς τα animations εννοώ! Θυμάμαι με τι αγωνία περίμενα να μπει γκολ για να δω τι πανηγυρισμό θα κάνει αυτή τη φορά... Όταν γυρίσω από τη δουλειά το βράδυ, θα ψάξω μήπως τα βρω στο YouTube...

angel_grig
02-05-13, 17:02
]
Χα χα χα σε βρίσκω πολύ ωραίο τύπο!!!:thumb:

Thanks!(αν και μαλλον οι περισσοτεροι θα με εβρισκαν παραξενο!:D)

imperium
02-05-13, 18:01
το 1990 στην Ιταλια
μου ειχαν παρει και το αλμπουμ της Πανινι και με αυτο ξεκινησα να μαζευω

pardalotzatziki
03-05-13, 01:18
Παρομοιως..

Η μια αναμνηση φερνει την αλλη...ενα τετοιο προβολεα ειχε στο κεντρο νεοτητας/αθλητικο κεντρο της περιοχης μου και βλεπαμε αθλητικα γεγονοτα και ντοκυμαντερ...

Thor
03-05-13, 08:52
Αν και δεν υπήρξα ποτέ φίλαθλος θυμάμαι αμυδρά το μουντιάλ στο Μεξικό το 1986 (είχα και κάποιο παιχνίδι σε στυλ φλίπερ με το λογότυπο).

Ozzaros
12-10-13, 22:38
Το Μουντιαλ του 1986 ηταν το πρωτο για μενα, σε ηλικια 7 χρονων. Θυμαμαι φασεις στο σπιτι που μαζευοταν ο πατερας μου με φιλους/συγγενεις ποδοσφαιροφιλους, ανοιγαν μπιρες και εβλεπαν τα ματς, με ανοιχτες μπαλκονοπορτες λογω ζεστης... Η τρελα με τον Μαραντονα τοτε στα υψη. Θυμαμαι το δεος που ενιωθα καθε φορα που επαιρνε τη μπαλα ο Μαραντονα και την αναμονη για το 'μαγικο' που θα κανει. Πολλες φορες εβγαζε κατι πασες στον κενο χωρο που εγω τις θεωρουσα οχι και τοσο σημαντικες, αλλα οι μεγαλοι στο δωματιο σχολιαζαν ''τι πασα εβγαλε ο .......'', και ακουγοντας τους το δεος αυξανοταν ακομα πιο πολυ!

Τελοσπαντων, τοτε συμπαθησα την Αργεντινη και την υποστηριζα σαν τρελος το 1990 - το οποιο, το θυμαμαι πιο καθαρα μιας και οι ωρες βολευαν καλυτερα και ειχα δει σχεδον ολα τα ματς.

Ακομα θυμαμαι ολα εκεινα τα ματς της Αργεντινης μιας και τα 'προετοιμαζα' στο μυαλο επι μερες, διαβαζοντας ρεπορταζ στις εφημεριδες και βλεποντας τις εκπομπες.

Η πρεμιερα ηταν μεγαλο σοκ (0-1 απο Καμερουν), αλλα ειχα τρομερη πιστη στον Μαραντονα (οτι θα γυρισει την κατασταση μονος του).
Επομενο ματς 2-0 με Σοβιετικη Ενωση.
Τριτο ματς στον ομιλο, 1-1 με Ρουμανια. Θυμαμαι πως πεταχτηκα και πανηγυριζα το 1-0 του Μονζον (ατσουμπαλος και ατεχνος αμυντικος αλλα πολυ δυνατος).

Μετα στους 16 αντιπαλοι με Βραζιλια. Μεγαλο ντερμπι, αλλα γενικα αισθανομουν οτι τους ''εχουμε'', τοσο που στο 0-1 του Κανιγκια δεν πανηγυρισα και παρα πολυ.

Μετα στους 8, με Γιουγκοσλαβια. Οι Γιουγκοι ειχαν πολυ σκληρη ομαδα και προεβαλλαν μεγαλη αντισταση. Το ματς ψιλο-σουπα, περιμενα την μια στιγμη που θα βρει τρυπα ο Ντιεγκο και θα βγαλει τον Κανιγκια η τον Τρολιο μονους τους μπροστα. Τελικα πηγε στα πεναλτυ, οπου εκει ειχα αρχισει και ψιλο-αγχωνομουν μιας και ειναι ρουλετα. Τελικα, κακως αγχωθηκα. Ηταν η μερα που ανετειλε το αστρο του ΤΕΡΑΣΤΙΟΥ Σερτζιο Γκοικοετσεα που επιασε 2-3 πεναλτυ και περασε τελικα η Αργεντινα!

Μετα στους 4 με Ιταλια.... Δινανε ολοι φαβορι την Ιταλια, λογω του οτι ηταν γηπεδουχοι και ο Σκιλατσι τοτε ειχε τρομερη ρεντα και σκοραρε σε καθε ματς. Ειχα μια συγκρατημενη αισιοδοξια θυμαμαι. Τελικα αρχιζει το ματς, οι Ιταλοι μπαινουν δυναμικα, σκοραρουν νωρις με τον Τοτο (Σκιλατσι), και το γηπεδο ενθουσιαζεται. Παρεπιμπτοντως το γηπεδο εκεινο ηταν το Σαο Παολο, της Ναπολι, γηπεδο στο οποιο ο Μαραντονα ειχε μεγαλουργησει και ειχε λατρευτει. Τελικα, οι Ιταλοι, με το που σκοραραν, σαν να εκατσαν. Σαν να ηταν καπως αγχωμενοι στην προοπτικη του να πανε τελικο οπωσδηποτε. Οι Αργεντινοι ισορροπησαν και τελικα ισοφαρισαν με γυριστη κεφαλια του Κανιγκια στο Β μερος, γκολ το οποιο πανηγυρισα με τοσο σφιχτες γροθιες και τοση ενταση που νομιζα οτι θα εκραγω! Τελικα, παλι στα πεναλτυ μιλησε ο τεραστιος Γκοιοκοετσεα και περασε η Μπιανκοσελεστε.

Στον τελικο πλεον με Δυτ. Γερμανια, η οποια ζηταγε ''ρεβανς'' για την ηττα πριν απο 4 χρονια. Οι διαφοροι ''αντικειμενικοι'' ελεγαν οτι το δικαιουταν περισσοτερο η Γερμανια λογω ''καλυτερης μπαλας'', πραγμα με το οποιο συμφωνουσα εν μερει, αλλα επειδη συμπαθουσα τοσο πολυ τους Αργεντινους (και αντιπαθουσα τους Γερμανους), προσπαθουσα να μην διαβαζω πολλα για να μην επηρρεαζομαι πριν τον τελικο. Θυμαμαι την μερα του τελικου ειχα ψιλοαγχωθει, και τελικα αποφασισα να το δω μονος στο σπιτι, αν και ειμασταν καλεσμενοι σε ενα αλλο σπιτι και θα πηγαιναν οι δικοι μου, αλλα δε γουσταρα τη φασαρια σε ενα τοσο σημαντικο ματς. Το ματς ηταν αρκετα σκληρο, για οποιον θυμαται, αλλα ''αντρικα'' σκληρο, οχι αντιαθλητικο, τουλαχιστον απο πλευρας Αργεντινης. Δυστυχως ομως το κορακι δεν ειχε αφησει να παιχτει το ματς στα ισα, και με τη σφαγη που προκαλεσε (2 αποβολες στην Αργεντινη και μουφα πεναλτυ που το εβλεπα και γελαγα ειρωνικα), τελικα η Αργεντινη λυγισε. Προσευχομουν οτι θα το πιασει ο Σερτζιο και εκεινο το πεναλτυ του Μπρεμε, αλλα.... (λιγο ηθελε παντως).

Στο τελος βλεποντας τον Ντιεγκο δακρυσμενο, με ειχε πιασει μια μικρη αδιαθεσια... Δεν ειχα ορεξη να κανω τιποτα και με ειχε παρει απο κατω και τοτε, και την επομενη μερα....

Ωραιες εποχες τοτε.... και πολλες αναμνησεις

Pinhead
13-10-13, 00:01
Το πρώτο μου ήταν αυτό του '82, ήμουν 12 χρονών αλλά δεν έδινα πολύ σημασία τότε, μισούσα το ποδόσφαιρο γιατί έβλεπε μετά μανίας ο πατέρας μου και ο παππούς μου και δεν έπαιζαν μαζί μου :rofl:

RIO
13-10-13, 02:00
Tο παγκόσμιο του '90. Ήμουν 7χρονών και το έβλεπα μαζί με τον πατέρα μου, στην καφετέρια του θείου μου στο χωριό. Θυμάμαι ότι όλοι μα όλοι, υποστήριζαν την Γερμανία . Στο πέναλτι είχε γίνει ο χαμός. Ίσως για αυτό και να αγάπησα λίγα χρόνια αργότερα, εκείνο το ηλεκτρονικό ποδοσφαιράκι ( που ήταν σαν τραπέζι η οθόνη ) με ομάδες από αυτό το Μουντιάλ ....

stayros
13-10-13, 08:05
Το πρωτο που μου ερχεται στο μυαλο στο ακουσμα της λεξης "Μουντιαλ" ειναι το μουντιαλ του Μεξικου το 1986.:)
Δυο πραγματα μου εχουν μεινει ανεξιτηλα στην μνημη ο μουστακιας με το σομπρερο και
η ανεπαναληπτη μαγικη εμφανιση του Μαραντονα!!!:augenrollen:

http://www.youtube.com/watch?v=yvptendlG2M

johnny19818
13-10-13, 17:58
Το '86 δεν το θυμάμαι καθόλου μάλλον λόγω του ότι ήμουν μόλις 5. Το '90 το θυμάμαι κάπως αφού έπαιρνα παγωτά και είχαν το σηματάκι της μπάλας και φυσικά τα αυτοκόλλητα που προαναφέρθησαν. Το '94 το θυμάμαι πολύ καλά... " Γεια σου Ελλάδα, ποιος θεός δε ζήλεψε τα θαύματα σου..." με την αλεπού κτλ. Μόνο που τα θαύματα τα κάναμε εκτός μουντιάλ και σε 3 αγώνες δεχτήκαμε 10 γκολ.

pardalotzatziki
13-10-13, 20:21
η ανεπαναληπτη μαγικη εμφανιση του Μαραντονα!!!

http://www.youtube.com/watch?v=yvptendlG2M

Στο 1:44 δειχνει διαφημιση Sport Billy...και σε μερικα αλλα σημεια απο οτι ειδα...:D

arpacolla
13-10-13, 21:36
Εγώ του '90. Και μάλιστα είχε ζέστες, κλασσικά, και καθήσαμε και το είδαμε με τον αδερφό μου σε μικρή ασπρόμαυρη TV (κανά 10") στο μπαλκόνι. Δε θυμάμαι βέβαια τίποτα άλλο, ούτε καν πόσους αγώνες είδα, αν είδα και πάνω από 1-2 δηλαδή.

mk193
15-10-13, 18:11
Κι εγώ αυτό που πρώτο θυμάμαι ως ολόκληρο, είναι το "FRANCE 98". Μάζευα και τα αυτοκόλλητα για το άλμπουμ της Panini, το οποίο φυσικά το έχω στο αρχείο μου με στοιχεία και αφιερώματα από όλα τα ΜΟΥΝΤΙΑΛ! Μου είχαν μείνει γύρω στα 20 αυτοκόλλητα για να το ολοκληρώσω και δεν είχα κάνει κίνηση να μου τα στείλουν... Από το "USA 94", θυμάμαι λίγα πράγματα, φυσικά τους αγώνες της Εθνικής μας και την πορεία μέχρι τα τελικά (ο συγχωρεμένος Αλκέτας, νίκη με Ρωσία, ήττα από Αγγλία και Καμερούν σε φιλικά, η μασκότ-αλεπού), και συγκεκριμένα περιστατικά από άλλους αγώνες (σίγουρα τη δολοφονία του Κολομβιανού ποδοσφαιριστή Εσκομπάρ, μετά το αυτογκόλ που είχε βάλει - με είχε σοκάρει το γεγονός, το χαμένο πέναλτυ του Μπάτζιο στον τελικό, την πορεία της Ρουμανίας, τον Ροζέ Μιλά, το κύκνειο άσμα του Μαραντόνα). Αλλά, το "FRANCE 98" το θυμάμαι από την αρχή, Βραζιλία-Σκωτία 2-1, μέχρι το (απίθανο, αλλά και προβλέψιμο αν θυμάστε) τέλος, Γαλλία-Βραζιλία 3-0! Όταν ακόμα τέτοιες διοργανώσεις είχαν κύρος και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι τέλους! Γιατί, αν μη τι άλλο, το "SOUTH AFRICA 2010" ήταν ψυχρό από θέαμα και ενδιαφέρον, και το θυμόμαστε μάλλον μόνο για την πρώτη νίκη της Εθνικής μας σε ΜΟΥΝΤΙΑΛ, εναντίον της Νιγηρίας με 2-1, με έναν εκπληκτικό (για τελευταία έκτοτε φορά) Τοροσίδη...

ΥΓ.: Ζητώ συγνώμη αν ξέφυγα λίγο προς το τέλος από το θέμα καθ' αυτό, αλλά "με έτρωγε" να εκφράσω τη συναισθηματική διαφορά των παλαιότερων διοργανώσεων από τις τελευταίες.

butch_cassidy
05-03-14, 21:53
Ήμουν αρκετά τυχερός ώστε το πρώτο μουντιάλ που παρακολούθησα ποτέ ήταν αυτό στο οποίο συμμετείχε πρώτη φορά και η Ελλάδα!!Το 1994 δηλαδή στην Αμερική. Θυμάμαι πραγματικά σχεδόν τα πάντα από εκείνη τη διοργάνωση και νομίζω ότι είναι η μοναδική που έχω παρακολουθήσει όλα τα παιχνίδια!! ναι όλα ακόμα κι εκείνα της φάσης των ομίλων. Καλοκαίρι, τα σχολεία μόλις να έχουνε τελειώσει και να κάθομαι στο σαλόνι με ανοιχτά παράθυρα μπροστά στη τηλεόραση. Θυμάμαι ότι ήμουνα τόσο πολύ εντυπωσιασμένος που είχα διαβάσει όλη την ιστορία των μουντιάλ και μάλιστα παρακολούθησα μια εκπομπή λίγο πριν τους αγώνες με παρουσιαστή τον Γιαννη Αργυρίου που παρουσίαζε την ιστορία όλων των μουντιάλ μέχρι τότε. Θυμάμαι το εναρκτήριο παιχνίδι μεταξύ Γερμανίας-Βολιβίας (με τον Κλινσμαν να σκοράρει), την Ιταλία να αγκομαχάει αλλά τελικά να φτάνει μέχρι τα τελικά (αν και στους 8 είχαν αποκλείσει κάπως άδικα την Ισπανία για την οποία είχε σκοράρει ο Καμινέρο!) , τη Ρουμανία να αποκλείει την Αργεντινή που μόλις είχε χάσει τον Μαραντόνα αφού βρέθηκε πάλι θετικός σε κοκαίνη (χαρακτηριστικός ο πανηγυρισμός του στο γκολ με την Ελλάδα που 'πετάει' τον ιδρώτα του πάνω στη κάμερα!), την εκπληκτική Σουηδία, τη Βουλγαρία του Στόιτσκοφ ν αποκλείει τη Γερμανία και να μένουμε όλοι άφωνοι, τα 5 γκολ του όλεγκ Σαλένκο στο Καμερούν (ακατάρριπτο ρεκόρ μέχρι σήμερα), τη γκολάρα ενός Σαουδάραβα ονομαζόμενου και Πελε της Αραβίας απέναντι στην Ολλανδία....και τι δε θυμάμαι. Την πολύ αποφασισμένη Βραζιλία να πηγαίνει τρένο στο τελικό και να αφιερώνει τον τίτλο στον πρόσφατα τότε αδικοχαμένο Σένα, τον Πελέ να σχολιάζει για το CNN νομίζω τα παιχνίδια και να τα δείχνει ΕΡΤ ....θα μπορούσα να γράφω ώρες :D

Jack Taylor
05-03-14, 22:59
Του 86 στο μεξικό με νικήτρια την αργεντινή ,όλε!!

viking4a
05-03-14, 23:07
Εσυ fab μαλλον εισαι παλια καραβανα..χεχε!!:P
Εγω γεννηθεις το 1983, θυμαμαι αμυδρα νομιζω, του france 1998, τελικος ηταν Γαλλια-Βραζιλια (με τα 3 ρο, και Ροναλντο λιγο γεματουλη), 3-0, το 3ο γκολ του Πετιτ, σε αντεπιθεση, η κανω λαθος?

Σώτος Σώτος
13-06-14, 12:38
Ξεκίνησε και αυτό το Μουντιάλ! Άλλο ένα Μουντιάλ στην πλάτη μας...

Υ.Γ. Μάλλον είναι η πρώτη φορά φέτος που μαζεύω (μαζί με τον γιο μου) χαρτάκια της Panini με το Μουντιάλ...

BETTY BOOP
13-06-14, 13:00
Moυντιάλ 1994, με μια αλεπουδίτσα για μασκότ της Ελλάδας. Πρέπει να είχα σε αφίσα την Εθνική Ελλάδος, σίγουρα είχα σε αφίσα την μασκότ-αλεπουδίτσα. Δεν είχα παρακολουθήσει κανένα αγώνα...

http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DUpzqayEbifo&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=LNiaU6L3FsXmObq0gbgH&ved=0CCAQ9QEwBg&usg=AFQjCNEtg_xuPNEh9gtOxEj4xelPTIEhwQ Μου άρεσε το τραγούδι ''Γεια σου Ελλάδα''.

ΦΖΠ1
13-06-14, 14:09
Δεύτερο μουντιάλ εντός γάμου (και 7 εκτός).

pardalotzatziki
13-06-14, 14:34
Υ.Γ. Μάλλον είναι η πρώτη φορά φέτος που μαζεύω (μαζί με τον γιο μου) χαρτάκια της Panini με το Μουντιάλ...

:beer::beer:

RIO
13-06-14, 14:47

Αξία ανεκτίμητη, που θα έλεγα και μια παλιά διαφήμιση...:)

portarinos78
13-06-14, 18:46
Θυμαμαι αμυδρα με σκορπιες εικόνες το μουντιαλ Espana '82 (ήμουν τότε 4 ετών) και φυσικα το πρωτο που θυμαμαι αρκετα καλα ειναι το Mexico '86. Σαφέστατα το αγαπημένο και με τις πιο ισχυρές αναμνήσεις ήταν το Italia '90 με πολλούς καλούς αγώνες, την ομάδα έκπληξη του Cameroon και φυσικά πολλά μα πάρα πολλά τουρνουά Subbuteo στις πυλωτές των πολυκατοικιών με ακριβή αναπαράσταση των ομίλων με τις αντίστοιχες ομάδες. Ακολούθησαν κι αλλα μουντιάλ ωστόσο, για μένα, κανένα δεν ειχε τη μαγεία των παλιών. Του 2002 ίσως είχε αναθερμάνει το ενδιαφέρον μου αλλά μέχρι και σήμερα στη καρδιά μου είναι αυτά του 86 και του 90 οπως εγραψα. Του 2014 μου φαίνεται πως θα είναι ενδιαφέρον και θα θυμίσει αυτό του 86 τουλάχιστον όσον αφορά τις ώρες των μεταδόσεων. :)

nwntas
13-06-14, 20:15
Οριακά ρετρό: το μουντιάλ του 1994, όχι για τους αγώνες, αλλά για το merchandising και την εθνική υστερία. Ήμουν 4 ετών, ουδεμία σχέση με ποδόσφαιρο, αλλά με ένα μεγαλύτερο αδερφό σε έκσταση για τη συμμετοχή της Ελλάδας στο μουντιάλ.

Μια και δυό, ξεκίνησαν με τη μάνα μου, αφού την είχε ζαλίσει, και πήγαν στα σχετικά περίπτερα που είχαν στηθεί σε διάφορες περιοχές, και πουλούσαν τα σχετικά συμπαρομαρτούντα για τη συμμετοχή της εθνικής, και τελικά την έπεισε και μας πήρε από μια μπλούζα με την μασκότ την Πηνελόπη στον καθένα. Περιττό να πω ότι έλιωσαν πάνω μας αυτές οι μπλούζες, καθώς ήταν οι αγαπημένες μας, κι όταν του αδερφού μου δεν του έκανε η δική του, τις φόραγα και τις δύο εγώ.

Μαζί με τη σχετική μπλούζα, ο αδερφός μου είχε παθιαστεί με ένα βιβλιαράκι που έδιναν μαζί οι κασέτες ήχου TDK στην ειδική πολυσυσκευασία (πρέπει να του το είχε δώσει μια ξαδέρφη μου, που κατανάλωνε αρκετές κασέτες), και το οποίο ήταν χοντρό μεν, αλλά μικρό σε μέγεθος, και περιείχε ένα κάρο πληροφορίες για κάθε χώρα και ομάδα που συμμετείχε, το πρόγραμμα των αγώνων και σχετικά στοιχεία για το μουντιάλ, μαζί με ένα πλήθος διαφημίσεων της TDK. Μακάρι να βρεθεί καμιά φωτό του βιβλίου... Αυτό το βιβλίο δεν το άφηνε απ' τα χέρια του, και όλο το καλοκαίρι το ξεφύλλιζε κάθε μεσημέρι, που δεν πέφταμε για ύπνο.

Παράλληλα, θυμάμαι το σχετικό ύμνο "Γειά σου Ελλάδα" με το Γιάννη Πάριο, και πόσο είχα απογοητευτεί όταν μου πε ο αδερφός μου ότι υπήρχε σε κασέτα, αλλά η μάνα μας δεν μας το πήρε...

Από αγώνες, ελάχιστες έως καθόλου εικόνες. Θυμάμαι, όμως, ότι η Ελλάδα είχε, επιεικώς, ξεφτυλιστεί...

geotsi.
14-06-14, 00:02
Μουντιαλ 1990 στην Ιταλια. Θυμαμαι που εβλεπα τους αγωνες σε φιλο που ειχε εγχρωμη τηλεοραση (στο σπιτι ειχαμε ακομα την ασπρομαυρη). Με πρωτοπορο την Γερμανια τοτε και να γινεται χαμος με τις φανελλες της Εθνικης Γερμανιας με τις τρεις ριγες στο πλαι τοτε..

foutix
14-06-14, 00:35
Ρε Νώντα το μου θύμισες με αυτό το βιβλιαράκι της TDK. Εκείνο το καλοκαίρι είχα πάρει από κατάστημα αθλητικών στην Σόλωνος, που εξακολουθεί να λειτουργεί ως σήμερα, ένα καπέλο ομάδας NBA. Είχε αρκετά από αυτά και μου είχε δώσει 2. Λιτά ήταν από ότι θυμάμαι. Δυστυχώς τα πέταξα κάνα δυο χρόνια μετά..

perlastar
14-06-14, 01:41
Kι εγώ το Μουντιάλ του 1994 θυμάμαι πρώτο, ακριβώς λόγω αυτής της τρέλας που είχε επικρατήσει. Ο πατέρας μου είχε αγοράσει κι ένα χοντρό περιοδικό που είχε κυκλοφορήσει στα περίπτερα, με αναλυτικές πληροφορίες για τους παίκτες και το είχα διαβάσει ολόκληρο. Τότε ήταν και η πρώτη φορά που έκατσα να δω Μουντιάλ, στην αρχή αναγκαστικά, αφού η τηλεόραση ήταν "κατειλημμένη" από τους μεγάλους, μετά όμως άρχισε να μου τραβάει λίγο το ενδιαφέρον, ειδικά όσο πλησίαζε στον τελικό. Φέτος πάντως λυπήθηκα πολύ που με αφορμή τη διαφύλαξη της διοργάνωσης επιτέθηκαν και σκότωσαν κόσμο στη Βραζιλία, ντροπή τους γι'αυτό.

Paladin
16-06-14, 11:20
Θυμάμαι αμυδρά του 1986.[ Αυτός ο μουστάκιας με το σομπρέρο μας στιγμάτισε ρε παιδιά]. Έζησα του 1990 και κόλλησα με του 1994.

Ακριβος το ίδιο και εγώ.

Έχω και Καπελλο Adidas από το France 98. Ποτέ θα γίνει ρετρό;

stayros
19-06-14, 11:40
20 χρονια πριν....:D

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=108112&d=1403170739

thebest20
20-06-14, 17:29
Μουντιάλ 1994 αμυδρά,θυμάμαι ότι είχα δει λίγο τον τελευταίο αγώνα (αν δεν κάνω λάθος) Βραζιλία - Ιταλία (την επόμενη μέρα του αγώνα ήξερα ότι θα ερχόταν μία θεία μου,να μου φέρει κάποιο επιτραπέζιο και γι'αυτό τα έχω συνδυάσει έτσι) και επίσης θυμήθηκα και 2 παίκτες της Βραζιλίας τον Μπεμπέτο και το Ρομάριο.Κατά τ'άλλα,είχε τύχει να βλέπουν στο σπίτι Μουντιάλ,και άλλες χρονιές πχ το 2006,αλλά δεν παρακολουθούσα.

nwntas
20-06-14, 18:56
Ρε Νώντα το μου θύμισες με αυτό το βιβλιαράκι της TDK. Εκείνο το καλοκαίρι είχα πάρει από κατάστημα αθλητικών στην Σόλωνος, που εξακολουθεί να λειτουργεί ως σήμερα, ένα καπέλο ομάδας NBA. Είχε αρκετά από αυτά και μου είχε δώσει 2. Λιτά ήταν από ότι θυμάμαι. Δυστυχώς τα πέταξα κάνα δυο χρόνια μετά..

Πρέπει να είχαν κυκλοφορήσει αρκετά, τότε! Η αλήθεια είναι ότι και το δικό μας μάλλον έχει πεταχτεί. Το χα πετύχει σε ξεσκαρτάρισμα στο δωμάτιο πριν από 10-12 χρόνια, και νομίζω ότι ο αδερφός μου αποφάσισε να το πετάξει.

Σχετικά με το περιεχόμενό τους, θυμάμαι ότι η αριστερές σελίδες ήταν κυρίως ολοσέλιδες φωτογραφίες, και οι δεξιές σελίδες είχαν λίγο κείμενο.

boomer
20-06-14, 19:08
Πρώτο πρώτο θυμάμαι το μουντιάλ του Μεξικού αλλά το πρώτο που παρακολούθησα επίσημα ήταν αυτό της Ιταλίας το 90 και φυσικά υποστήριζα το Καμερούν του Ροζέ Μιλά!!

Clemence
05-07-14, 09:45
Espana'82 είναι το πρώτο Μουντιάλ που θυμάμαι, αν και το μόνο που μου έμεινε ήταν ο τελικός Ιταλία - Γερμανία, όπου όλοι οι δικοί μου ήταν με την Ιταλία ενώ εγώ συμπαθούσα Γερμανία. Εκείνο του '86 το παρακολούθησα στην Αθήνα μαζί με την αδερφή μου που τότε σπούδαζε εκεί, δε με ενθουσίασε ιδιαίτερα, νομίζω δε βόλευε και σαν ώρες, αλλά όταν είδα τι έκανε ο Μαραντόνα και την έβγαλε καθαρή αηδίασα τελειωτικά. Στο επόμενο Μουντιάλ έζησα και την προετοιμασία της διοργάνωσης με τα ευτράπελά της γιατί ήμουν στην Ιταλία για σπουδές, από κει προετοιμάστηκα για τα δικά μας προβλήματα των Ολυμπιακών της Αθήνας, τα είχα ξαναδεί και ξανακούσει στο Italia'90. Θυμάμαι ότι τα εισιτήρια του τελικού έμειναν στα χέρια Ιταλών που απογοητευμένοι που η Ιταλία δεν πέρασε στον τελικό τα πούλαγαν όσο - όσο. Η Γερμανία τελικά κέρδισε την Αργεντινή του ακατανόμαστου)))
Το Αμερικάνικο Μουντιάλ το έζησα και αυτό στη Ρώμη, οι δρόμοι άδειαζαν όταν έπαιζε η Ιταλία και τα πάντα σώπασαν όταν έχασε το πέναλτι ο Ρομπέρτο Μπάτζιο! Τα επόμενα δε μπορώ να πω ότι τα παρακολούθησα με ιδιαίτερο ενδιαφέρον, νομίζω περισσότερους αγώνες είδα εφέτος. Πάντως ότι θα έφθανε να παίζει η Ελλάδα σε τέτοια διοργάνωση με αξιώσεις ήταν κάτι που δε μου πέρασε ποτέ απ΄το μυαλό.

kouskouya
12-07-14, 09:49
1982. H κλωτσιά του Σουμάχερ στον Μπατιστόν, ο πανηγυρισμός του Ταρντέλι στον τελικό, οι κραυγές του Διακογιάννη στα γκολ του τελικού, Ο Ντασάεφ, ο Μπλαχίν, ο Μπόνιεκ, ο Λάτο

Δημήτρης Σκορπιός
12-07-14, 10:00
Θυμάμαι το Μουντιάλ (Παγκόσμιο Κύπελο) του 1982....το παρακολουθούσαμε στην αυλή κατω απο την κληματαριά......

nwntas
12-07-14, 10:05
Στο επόμενο Μουντιάλ έζησα και την προετοιμασία της διοργάνωσης με τα ευτράπελά της γιατί ήμουν στην Ιταλία για σπουδές, από κει προετοιμάστηκα για τα δικά μας προβλήματα των Ολυμπιακών της Αθήνας, τα είχα ξαναδεί και ξανακούσει στο Italia'90. Θυμάμαι ότι τα εισιτήρια του τελικού έμειναν στα χέρια Ιταλών που απογοητευμένοι που η Ιταλία δεν πέρασε στον τελικό τα πούλαγαν όσο - όσο.

...για το οποίο μουντιάλ του 1990, όπως πρόσφατα έμαθα από τη Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/1990_FIFA_World_Cup#Host_selection), η Ελλάδα είχε συμμετάσχει με δική της πρόταση για τη διεκδίκηση της διοργάνωσης! Αποσύραμε τη συμμετοχή μας, μαζί με την Αγγλία, πριν γίνει η ψηφοφορία για την τελική επιλογή.

Τελικά είναι το μεσογειακό ταμπεραμέντο αυτό... Μια από τα ίδια έγιναν και στη Γιουροβίζιον την επόμενη χρονιά (1991), με την οικοδέσποινα Ιταλία να τα κάνει όλα μα όλα τελευταία στιγμή, σε τεράστιο βαθμό προχειρότητας. Αφού βγήκαν οι διοργανώσεις, πάλι καλά να λέμε!

νομίζω περισσότερους αγώνες είδα εφέτος.

Μεγάλη αλήθεια αυτή! Μπορώ να πω πως το φετινό μουντιάλ είναι το πρώτο που είδα επισταμένως. Μέχρι τώρα απλά χάζευα τα διάφορα μουντιάλ, χωρίς να με ενδιαφέρουν και πολύ. Αλλά φέτος, και λόγω υποχρεώσεων που με κράταγαν κλεισμένο μέσα, κάθισα και χόρτασα μουντιάλ, με ενδιαφέρον για την πορεία των ομάδων, και κρατώντας τα σκορ, σα μικρό παιδί.

Ίσως να παίζει ρόλο και το ωράριο των παιχνιδιών, που είναι σε νορμάλ ώρες (σχεδόν).

denim13
21-07-14, 13:56
Το πρώτο μουντιάλ που θυμάμαι όχι να το παρακολουθώ απλά σαν διοργάνωση είναι του 1986 στο Μεξικό.
Θυμάμαι τότε μόλις τελείωσα την Α δημοτικού και άκουγα στα πεταχτά από την τηλεόραση , ... Καρέκα , Αλεμάο , Μαραντόνα φυσικά και θυμάμαι που ο αδερφός μου τότε κάθε εβδομάδα αγόραζε Μπλεκ και είχε σε κάθε τεύχος αφιέρωμα με χαρτάκια , σημαίες και σήματα μάλιστα είχε και ένα γήπεδο επάνω στο χαρτί για να διοργανώσεις το δικό μου μουντιάλ.
Το 1990 στην Ιταλία φυσικά ήταν αυτό που άρχισα να παρακολουθώ κανονικά.

Jack Taylor
27-07-14, 00:38
θυμάμαι κάπως το μουντιάλ του μεξικού κι αυτό γιατί μου δώσανε το όνομα παίχτη της αργεντινής χαχα

denim13
29-07-14, 00:11
θυμάμαι κάπως το μουντιάλ του μεξικού κι αυτό γιατί μου δώσανε το όνομα παίχτη της αργεντινής χαχα

Τώρα που το θυμάμαι είχα και μπλουζάκι με το λογότυπο εκείνης της διοργάνωσης. Σιελ με μια μπάλα ποδοσφαίρου στο κέντρο και δύο υδρόγειους δεξιά και αριστερά και από κάτω να γράφει MEXICO 86.

Θυμάμαι και τα γαριδάκια της διοργάνωσης με την μασκότ απ έξω

oldgrcinfun
29-07-14, 01:41
Μεξικό 1986. Θυμάμαι το "Benny Hill Show" και το τραγούδι του Κηλαηδόνη "Αρχίζει το ματς'' πριν από τις μεταμεσονύκτιες μεταδόσεις.

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
29-07-14, 02:37
Το "Αρχίζει το ματς" ακουγόταν ως μουσικό σήμα στην εκπομπή "Μουντιάλ και ξερό ψωμί", στην οποία γινόταν η ανασκόπηση των αγώνων της ημέρας και την παρουσίαζε ο Γιάννης Μαμουζέλος από την Αθήνα...

ParanoialPR
08-08-14, 02:08
αν το εμαθες απο το wikepedia ειναι πολυ αξιοπιστο! εγω εχω να πω μακρια απο το wikipedia ειδικα στους μαθητες φοιτητες αν κανετε εργασιες με πληροφοριες απο το wikepedia θα σας μηδενισουνε την εχει πατησει πολυ κοσμακης
ο ορισμος της παραπληροφορησης

viking4a
13-08-14, 03:25
Ισα-ισα προλαβα τα ρετρο-ορια, χαχα!! :P

Εγω, αν και γεννηθις το 83', δε παρακολουθουσα μπαλα, παρα μονο αρκετα μεγαλος, το 1998.

Οποτε, θυμαμαι το 98' (το πηρε η Γαλλια, ετσι δεν ειναι)? Μη πω και καμια κοτσανα..

Αν ειμαι σωστος παντως, ειναι ο τελικος με Βραζιλια και κερδισε 3-0..

Stannis
13-08-14, 19:56
πρώτο μουντιάλ που παρακολούθησα ήταν αυτό της Ιταλίας το 1990 . Ήταν πολύ κακό :D αλλά παίζανε ακόμα παίκτες που ήταν μύθοι , ίσως και γιατί δεν υπήρχαν ακόμα τα συνδρομητικά και τα πολλά ιδιωτικά κανάλια να μας μπουχτίσουν στα αθλητικά . Τότε στα εναρκτήρια ματς παίζανε οι "υπερασπίστριες" του τίτλου , οπότε το 1ο ματς ήταν η Αργεντινή του Μαραντόνα να χάνει 0-1 από το πολύ σκληρό (για να πεθάνει) καμερούν του ροζέ μιλά . Το καλύτερο ματς πρέπει να ήταν το Καμερούν Αγγλία 2-3 .Πρώτη εμφάνιση του ρομπέρτο μπάτζιο που 4 χρόνια μετά θα οδηγούσε την Ιταλία στον τελικό .Πρώτος σκόρερ ο αστείος τότο σκιλατσι , που έκανε το τουρνουά της ζωής του και μετά τίποτα . το τουρνουα κατέκτησε ο μεξικανος διαιτητής Εδγάρδο Κοντεζάλ που αγωνίστηκε για τα χρώματα της γερμανίας στον τελικό :P

rodaspan
20-10-14, 00:32
Εμένα οι αναμνήσεις μου ξεκινούν από μουντιάλ του΄82 με πολλούς θεούς εν δράση...