PDA

Επιστροφή στο Forum : Retro μικρά στέκια (μπαράκια-παμπ-κλαμπ-καφέ κλπ...)

Death2Eliza
29-06-07, 12:36
μεγαλωνοντας στα Ν.Π. και σουλατσαρωντας εδω και εκει,εχω κρατησει στις αναμνησεις μου καποια μαγαζια της περιοχης..

Sussex-in (Γλυφαδα)
Astarti (επισης)
Spider's web (επισης)

θυμαμαι επισης τις ατελειωτες ωρες χτυπηματος στο "Εργοστασιο" στην Βουλιαγμενης (μετα εγινε "West" και μετα "Camel")

και σπαω το κεφαλι μου να θυμηθω το πλεον γραφικο μεταλλαδικο κλαμπακι στους Καλογηρους,στην στροφη για το μετρο της Δαφνης,που ηταν στον πρωτο οροφο..και πηγαινα συχνα διαολε,κολλησα τωρα..(η γερασα,ενα απο τα 2!)

Wally
29-06-07, 12:48
Rainbow....;)

Death2Eliza
29-06-07, 12:53
:diablotin:
...ΩΩΩΩ ,ΝΑΙ!!
Ευχαριστω Wally!!
To οποιο πρεπει να ηταν σχολη μπαλετου πριν,γιατι οι καθρεπτες και η μπαρα που ειχαν μπροστα τους δεν εξηγειται αλλιως!!
με τι ομορφη αρμονια καναμε ολοι τα κλασσικα βηματακια μπρος πισω,headbanging και airquitar ταυτοχρονα,ολοι γυρισμενοι προς εκεινη την κατευθυνση!!!
τι ωραια σκηνικα!!:icon_cry:

Wally
29-06-07, 12:56
plus μαυρες σακουλες ντεκορ και πιστα-γουβα για slamming βεβαιως-βεβαιως...(και τις πρωτες πρωινες ωρες μασα στο Ζηκο ή στο Διονυσο )

bi-bi
29-06-07, 13:27
Sussex ήταν τέλεια ειδικά όταν είχε disco night είχε πολύ γέλιο!!!!!!!!!!!!

http://img174.imageshack.us/img174/9101/serviettediscoad2.jpg

:):):)

exetlaios
29-06-07, 13:33
Δεν ήταν και ΤΟΟΟΟΣΟ μικρά, αλλά ήταν σιγουρα καλτ και ρετρό :

ΘΕΛΕΙΣ στην Πειραιώς
TRUST στις Τζιτζιφιές.

bi-bi
29-06-07, 13:34
Καλά τα στέκια που παίζανε ξένο ρεπερτόριο αλλά η παρέα μου πήγαινε και Άνεμο και μετά κατά τις 03.00 πμ χτυπάγαμε και ένα σαντουιτσάκι στα ΦΑΝΤΙΚΟ πιστεύω όσοι είναι απο Αργυρούπολη να το ξέρουν το μέρος!!!:):):):):)

Death2Eliza
29-06-07, 17:00
Aνεμο???
οχι ρε bi-bi!!μια φορα πηγα λογω χοροεσπεριδας και δεν την παλεψα!
ομως ομολογουμενως ανηκα στην μειονοτητα,ο Ανεμος ηταν πολυ δημοφιλες στεκι..
μαστ για το σαντουιτσακι του Φαντικο:ZΑΜΠΟΝΟΣΑΛΑΤΑ!!μιαμ,μιαμ..

εσυ λες τo Sussex μεσα στην μπιφτεκουπολη ε?
εμεις πηγαιναμε στην παμπ..το φτηνοτερο μεγαλο ποτηρι μπυρας στην Γλυφαδα..μονο να μην πετυχαινες βραδια quiz με τουριστες!!

bi-bi
01-07-07, 14:44
Αν θυμάμαι καλά μέσα στη μπιφτεκούπολη ήταν η trafalgar.Εγώ αναφέρομαι στην παμπ sussex που και εμείς για το φτηνότερο μεγάλο ποτήρι μπύρας πηγαίναμε, πάντως οι disco night ήταν συνήθως κάθε δεύτερη παρασκευή δεν θυμάμαι με σιγουριά ακριβώς να σου πω το πότε,υποθέτω δεν θα τις είχες πετύχει.Το μεγάλο γέλιο πάντως ήταν οι τουρίστες.:):)

SONIC
02-07-07, 15:15
Sussex ήταν τέλεια ειδικά όταν είχε disco night είχε πολύ γέλιο!!!!!!!!!!!!

http://img174.imageshack.us/img174/9101/serviettediscoad2.jpg

:):):)

Χορευταρου μου εσυ!!!!!:diablotin:

Σας γραφω ακουγοντας Linkin park-With you:cool::cool::cool:

bi-bi
03-07-07, 08:32
Χορευταρου μου εσυ!!!!!:diablotin:

Α,ρε Sonic με τα σχολιά σου.Τι να πω:ladies and gentleman the one and only SONIIIIIIIIIIIIIIIIC!!!!!!!!!:D:D:D:D

SONIC
03-07-07, 11:18
Α,ρε Sonic με τα σχολιά σου.Τι να πω:ladies and gentleman the one and only SONIIIIIIIIIIIIIIIIC!!!!!!!!!:D:D:D:D

Yes not to be confused with that blue hedgehog Rip off!!!:biglaugh::biglaugh:

pooky(1)
03-07-07, 11:22
Disco Boom boom στην Καλιθέα, υπάρχει και σήμερα και γίνεται χαμός.

Death2Eliza
03-07-07, 11:32
Η boom boom ειναι τοσο παλια τελικα?

exetlaios
03-07-07, 12:11

Η Καλλιθεάτικη BOOM-BOOM, είναι φρέσκο-φρούτο.
Πριν την μετονομασία της και το "λίφτινγκ" που υπέστη, ήταν η διαβόητη LOTUS !
Για σκληρά-καρύδιά της νύχτας, παρακμιακούς, ταξιτζήδες, φορτηγατζήδες,
καλτ άτομα, σκυλάδες ή γενικώς "καμμένους".
Κάθε έξοδος στο συγκεκριμένο μαγαζί, ήταν και μια περιπέτεια !
Ξεκινάγαμε από την TRUST στο ισόγειο, και όταν μίκραινε η ώρα,
βουρ για την LOTUS στον πρώτο όροφο !

Η γνωστότερη BOOM-BOOM στον Πειραιά, ήταν στην Καστέλλα,
με τα χαρακτηριστικά πράσινα φώτα στην είσοδο.
Από τις κλασσικές disco του Πειραιά.
Ζήσαμε αξέχαστα βράδυα εκεί.

Και φυσικά το πιο καλτ μαγαζί στην ιστορία του Πειραιά :
BAY-QUEEN στη Ζέα !
Όσοι την πρόλαβαν, ξέρουν.
Το κέφι ξεκίναγε από τις 7 το πρωί και μετά !
Έμελε να βρει "τραγικό τέλος", καθώς λίγο πριν κλείσει,
κατήντησε να φιλοξενεί το reality-παιχνίδι THE BAR.

Omega
03-07-07, 14:10
Παντως ο ιδιοκτητης της Καστελλιωτικης και της Καλλιθεωτικης Boom-Boom ειναι ο ιδιος η αυτου μεγαλιοτητα Soulis.
Αλλο ενα Κορυδαλλιωτικο στεκι που νομιζω κανεις δεν ανεφερε ηταν η "Νεφέλη" στη πλατεια Μεμου που ανεθρεψε γενιες και γενιες...

Η boom boom ειναι τοσο παλια τελικα?

Η original εκλεισε στα τελη του 80 και υπηρχε απο τις αρχες εκει στη Καστελλα.
Βεβαια δεν ηταν απο τα μικρα μπαρακια-παμπ-κλαμπ οπως ειναι και ο τιτλος του τοπικ αλλα μια απο τις μεγαλυτερες - καλυτερες Ντισκο της εποχης.

exetlaios
03-07-07, 14:12
Παντως ο ιδιοκτητης της Καστελλιωτικης και της Καλλιθεωτικης Boom-Boom ειναι ο ιδιος η αυτου μεγαλιοτητα Soulis.

Ποιός είναι ο κύριος Soulis ?

Omega
03-07-07, 14:17
Ποιός είναι ο κύριος Soulis ?

Αν καποιος παει ακομα και σημερα στην συγκεκριμενη Ντισκο θα παρατηρησει σιγουρα ενα καπως μεγαλουτσικο κυριο με καραφλα και κοτσιδα που ενιοτε "εκτελει" και χρεη DJ.
Ο τυπος ειναι η ζωντανη ιστορια των Αθηναικων και κατ' επεκταση Ελληνικων Ντισκο δυστυχως ή ευτυχως ...

exetlaios απο τη Lotus θυμαμι ενα τεραστιο ενυδριο που ειχε μεσα.

Α και κατι αλλο η σημερινη Boom-Boom εχει ολα τα φωτιστικα και ηχητικα συστηματα που ειχε η original του Πειραια. Τωρα αυτο δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο παντως ειναι σιγουρα Ρετρο.

SONIC
03-07-07, 14:25

Εχε χαρει που δεν θυμομουν το ονομα αλλιως θα την ειχα αναφερει πρωτος:mad::diablotin:

pooky(1)
03-07-07, 20:58
Sonic είσαι νουμπάς!!!!!!

Χολαργός - καφετέρια "ΑΡΤΕΜΙΣ".

Μπορείτε να τη δείτε και σήμερα σε ταινία του Ψάλτη, όπου κάνει το δάσκαλο των ζητιάνων. Μπροστά από τη καφετέρια εκτυλίσσεται η σκηνή που ο δάσκαλος μοιράζει πόστα. Αξέχαστο μέρος............

Paspartoo
03-07-07, 21:22
Ενα καρο μπαρακια της Γλυφαδας αναφερθηκαν - αλλα για τη σημαια (οκ μαζι με το Sussex) το Bobbys ουτε κουβεντα - ουτε για τον Λουη, τον τεραστιο τυπο που εκανε πορτα εκει. Μαλιστα το χω γουρι που ειμαι απο τους λιγους που τσακωθηκαν μαζι του (16χρονων τοτε) και δεν της εφαγα !! (οκ τον καλεσε το αφεντικο εκεινη τη στιγμη και τη γλυτωσα....)

Οσο για τη Αργουροπολιτικη Fantico - πρεπει να την εχουμε χτισει - ολες τις κοπανες απο το 2ο Λυκειο τις περασαμε εκει. Επισης απιθανο στεκι ηταν διπλα στο σημα της Ολυμπιακης η Διωλκος - τουλαχιστον οσο την ειχε ο Τακης.

SONIC
03-07-07, 22:30
Sonic είσαι νουμπάς!!!!!!

Χολαργός - καφετέρια "ΑΡΤΕΜΙΣ".

Μπορείτε να τη δείτε και σήμερα σε ταινία του Ψάλτη, όπου κάνει το δάσκαλο των ζητιάνων. Μπροστά από τη καφετέρια εκτυλίσσεται η σκηνή που ο δάσκαλος μοιράζει πόστα. Αξέχαστο μέρος............

Του νουμπα σου!!!:diablotin::diablotin:

pooky(1)
03-07-07, 22:45
XA XA

KARALOL

SONIC
03-07-07, 22:57
:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Πλακα στην πλακα ειναι δυνατον να μην εχεις ριξει μια ματια στα Shoooter του Dreamcast η στο βιντεο που σου εστειλα?:icon_cry::icon_cry:

theoritikos
04-07-07, 10:06
Για τον Λέντζο στο Παγκράτι τι έχετε να πείτε?
Έχει την ίδια διακόσμηση και τρόπο παρασκευής του φραπέ από το 79.

bi-bi
04-07-07, 11:01
Ενα καρο μπαρακια της Γλυφαδας αναφερθηκαν - αλλα για τη σημαια (οκ μαζι με το Sussex) το Bobbys ουτε κουβεντα - ουτε για τον Λουη, τον τεραστιο τυπο που εκανε πορτα εκει. Μαλιστα το χω γουρι που ειμαι απο τους λιγους που τσακωθηκαν μαζι του (16χρονων τοτε) και δεν της εφαγα !! (οκ τον καλεσε το αφεντικο εκεινη τη στιγμη και τη γλυτωσα....)

Οσο για τη Αργουροπολιτικη Fantico - πρεπει να την εχουμε χτισει - ολες τις κοπανες απο το 2ο Λυκειο τις περασαμε εκει. Επισης απιθανο στεκι ηταν διπλα στο σημα της Ολυμπιακης η Διωλκος - τουλαχιστον οσο την ειχε ο Τακης.

Συγνώμη αλλά τη Διωλκό δεν την θυμάμαι καθόλου.Μέχρι ποιο έτος λειτουργούσε;:)

Paspartoo
04-07-07, 11:47
Οπως μπαινεις στη Γερουλανου απο τη Βουλιαγμενης - δεξια στο πρωτο στενο (οχι αυτο της Eurobank) κολλητα τωρα πια με μια αντιπροσωπεια πολυτελων μεταχειρισμενων αυτοκινητων βρισκεται η Διωλκος (νομιζω ακομα εκει ειναι).
Ηταν το 1986-87-88 το στεκι των νεολαιων της Αργυρουπολης - το πρωι κοπανα , ταβλι και σαντουιτς στη Φαντικο και το βραδυ καφε και μπυρες στη Διωλκο. Αυτα βεβαια οσο την ειχε ο Τακης - ενα παλικαρι εξω καρδια και φιλαρακι με ολους - μετα αλλαξε διευθυνση και ξεκοψαν ολοι..

Αλλες καφετεριες που μετραγαν τοτε στην περιοχη ηταν η Jolie , η Tres Jolie και αλλη μια εκει που ειναι σημερα το poko poko αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της. Τα χρονια εκεινα η πλατεια της Αγ.Τριαδας δεν ηταν αυτο που βλεπεις σημερα - ηταν γεματη δεντρα και τεραστιους θαμνους και δεν εβλεπες απο εξω τι γινοταν μεσα - ιδανικο μερος για χαβαλε και μπυρες.

Οι "Φοινικες" στην Πλατεια και το cafe μπαρ (με την ξυλινη εξωτερικη επενδυση) του φιλου μου του Αρη, λιγο μετα την Αλομα, ηρθαν πολυ μετα - οπως και ολα τα μαγαζια που εχουν ανοιξει πια στην "αμαρτωλη" Γερουλανου.

bi-bi
04-07-07, 12:01
Οπως μπαινεις στη Γερουλανου απο τη Βουλιαγμενης - δεξια στο πρωτο στενο (οχι αυτο της Eurobank) κολλητα τωρα πια με μια αντιπροσωπεια πολυτελων μεταχειρισμενων αυτοκινητων βρισκεται η Διωλκος (νομιζω ακομα εκει ειναι).
Ηταν το 1986-87-88 το στεκι των νεολαιων της Αργυρουπολης - το πρωι κοπανα , ταβλι και σαντουιτς στη Φαντικο και το βραδυ καφε και μπυρες στη Διωλκο. Αυτα βεβαια οσο την ειχε ο Τακης - ενα παλικαρι εξω καρδια και φιλαρακι με ολους - μετα αλλαξε διευθυνση και ξεκοψαν ολοι..

Αλλες καφετεριες που μετραγαν τοτε στην περιοχη ηταν η Jolie , η Tres Jolie και αλλη μια εκει που ειναι σημερα το poko poko αλλα δεν θυμαμαι το ονομα της. Τα χρονια εκεινα η πλατεια της Αγ.Τριαδας δεν ηταν αυτο που βλεπεις σημερα - ηταν γεματη δεντρα και τεραστιους θαμνους και δεν εβλεπες απο εξω τι γινοταν μεσα - ιδανικο μερος για χαβαλε και μπυρες.

Οι "Φοινικες" στην Πλατεια και το cafe μπαρ (με την ξυλινη εξωτερικη επενδυση) του φιλου μου του Αρη, λιγο μετα την Αλομα, ηρθαν πολυ μετα - οπως και ολα τα μαγαζια που εχουν ανοιξει πια στην "αμαρτωλη" Γερουλανου.

Βρε telamona τη Διωλκό μόνο δεν ήξερα.Θυμάμαι την Αργυρούπολη μια και είμαι γέννημα θρέμμα της.Στην καφετέρια cult να υποθέσω ότι δεν πήγαινες;:):)

Shock
04-07-07, 12:03
RESPECT

(σλουρπ)

Wally
04-07-07, 12:04
@τελαμονα...και μετα στο Salem για τρελιτσες? :D

bi-bi
04-07-07, 12:09
@τελαμονα...και μετα τρελιτσες στο Salem για τρελιτσες? :D

ΝΤΡΟΠΗ wally!!!!:):)

Paspartoo
04-07-07, 12:37
Οντως το Salem ηταν το πρωτο στεκι αλλα τοτε δεν ηταν οπως ειναι τωρα - αρκετα παλιο και με πολλες φθορες και προσωπικο που δεν ενδιαφεροταν για τον πελατη - ε μετα απο ενα καλο καυγα δεν ξαναπατησα. Απο οτι βλεπω ομως Wally το θυμασαι το μερος :)

Giama
05-07-07, 00:17
Βρε telamona με όλους τσακώθηκες εσύ;;; :nervous::help:

Paspartoo
05-07-07, 00:31
Ημουνα μικρος και αμυαλος :)

(σε αντιθεση με τωρα που ειμαι μεγαλος και αμυαλος...)

Turrican
05-07-07, 01:28
Οντως το Salem ηταν το πρωτο στεκι αλλα τοτε δεν ηταν οπως ειναι τωρα - αρκετα παλιο και με πολλες φθορες και προσωπικο που δεν ενδιαφεροταν για τον πελατη - ε μετα απο ενα καλο καυγα δεν ξαναπατησα. Απο οτι βλεπω ομως Wally το θυμασαι το μερος :)

Το έφτιαξαν λόγω Ολυμπιάδος! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Death2Eliza
08-07-07, 03:35
telamona, πρεπει να πηγαινες και στο "κου" του Πιστολα για μπλιμπλικια να υποθεσω! και εκει θα ειχες τσακωθει σιγουρα! (εδω εχω παιξει εγω ξυλο εκει μεσα!)

διολκος..με κουφανες..Σαν ονειρο την θυμαμαι, αντε να ειχα παει κανα 2 φορες, ημουν μικρη τοτε.
επαιζαν σουπερ παρακμιακα μαγαζακια τοτε στην Αργυρουπολη,π.χ. το Pavesi, κοντα στην πλατεια του 208, οπου ηπια τον πρωτο και μοναδικο φραππε της ζωης μου..:biglaugh:

Paspartoo
08-07-07, 08:34
Η "Κου" ηταν αγιο μερος μπροστα στη Dracula - πηγαιναμε για ποδοσφαιρακια και στα 2 παντως. (btw μας πεταγαν εξω επειδη τους κερδιζαμε).

Το δικο μας στεκι ηταν η Number One στην Πλατεια Αγ.Τριαδας. Εκει μεγαλωσα και εμαθα τα απαραιτητα γιαυτη τη ζωη :biglaugh: - Αμερικανικο, "Ξυλινο" ποδοσφαιρακι, Βελακια, flipper-arcades...

starsky
12-07-07, 08:31
ενα αλκαζαρ(η αλκατραζ?δε θυμαμαι πια)στους αμπελοκηπους κοντα στη κατεχακη το θυμαται κανεις ?,πρεπει να κλεισε ,ειχε και ενα μπιλιαρδαδικο πιο διπλα το ψυχω...

Wally
12-07-07, 08:44
Nομιζα οτι μονο εγω πηγαινα στο Αλκαζαρ! :D
Διπλα ηταν το Las Vegas...εκλεισε
Στη Psycho (ηταν πιο κατω) ημουν θαμωνας.Μονο που δεν με ταιζανε.Εδω και χρονια εχει αλλαξει προς το τρισχειροτερο και δεν παταω...

Ο Νικος που το ειχε το Αλκαζαρ τωρα εχει σουβλατζιδικο..

starsky
12-07-07, 09:05
κριμα,ηταν ωραια μαγαζια,καλα περναγαμε εκει πιτσιρικαδες οσες φορες πηγαιναμε ......καλυτερα απο κατι αλλα δηθεν του κεντρου

portarinos78
12-07-07, 16:59
Και για οσους ξερουν κατι απο Βολο:

Disco Soryana - Το απολυτο υπογειο μεταμορφωμενο σε ντισκο παλιας καλης εποχης με πιστα, στρομπο, τραπεζακια και καναπεδακια διπλα στη πιστα, dj σε υπερυψωμενο θεωρειο κ.α. Επεζησε μεχρι τις αρχες των 90's

Sanitarium - Εκει μεσα οι περισσοτεροι μαθαμε τι θα πει καλη ροκ - new wave μουσικη. Θρυλικο αν και το εφαγε και αυτο η μαρμαγκα των 90's

Pinball - Απιστευτο ηλεκτρονικο - ουφαδικο στα τελη του ογδοντα στο οποιο επαιζες κλασσικα παιχνιδια, ακουγες απιστευτες μουσικες. Εκει μαζευονταν ολοι μεχρι και εξω στο πεζοδρομιο. Θυμαμαι να κλεινει ενας απο τους κεντρικους δρομους απο τις παρεες που μαζευονταν και τα ελεγαν Σαββατο βραδυ με μπυρα κουτακι στο χερι και πολυ χαλαρη διαθεση. Ωραιες εποχες!!!

Αλλες disco που αφησαν εποχη ηταν το πρωτοποριακο Τετραγωνο, η Mirtalli και η Κυανη Ακτη ακριβως απεναντι απο ολη τη πολη του Βολου με απιστευτη θεα φυσικα.

MamaMyrto
07-02-08, 19:26
Θυμήθηκα και την καραρετρό καφετέρια στα Εξάρχεια που πολλοί μεταλάδες θα θυμούνται και που εκεί έκανα όλες τις κοπάνες από το φροντηστήριο (στην Κάνιγγος-λύκειο) . Είναι νομίζω η πιο metal καφετέρια που υπήρχε τότε...
ΚΡΟΤΑ και τα μυαλά στα καγκελα!!!:headbangdude::headbangdude::headbangdud e:

Ασχετο αλλά το ΑΓΚΆΘΙ υπάρχει ακόμη?

κι άλλη μια άσχετη ερωτησούλα

Υπάρχει και η REBOUND?

Θυμήθηκα και το θρυλικό ΠΥΡΑΝΧΑ που ποτέ δεν πήγα γιατί όταν έκλεισε ήμουν 15 χρονών και δεν με άφηναν οι γονείς μου, αλλά έχω ακούσει φοβερές ιστορίες από φίλους και από τον σύζηγο ο οποίος ήταν θαμών του καταστήματος και ήταν εκεί και το βράδυ που καθάρισαν τον πορτιέρη κι έκλεισε.

Άλλο ένα πολύ ωραίο στέκι αλλά όχι και τόσο ρετρό όσο τα άλλα ήταν και η OKTANA στα Εξάρχεια καθώς και το STAND στην ίδια περιοχή(Εμανουήλ Μπενάκη) που έκλεισε το 2004 αλλά και το DADA που μεταφέρθηκε νομίζω Ψυρή αλλά δεν έχω πάει στο καινούριο...

exetlaios
07-02-08, 20:00
Υπάρχει και η REBOUND?

Από φιλαράκι που έμενε κοντά άκουσα ότι έκλεισε.

Όσοι πρόλαβαν να πάνε, μου είπαν τα χειρότερα :
"Έβρεχε μπουκάλια, καρέκλες κλπ" ή "Όλοι ήταν τέζα στα χάπια, σιρόπια, κλπ"

Shadowdancer2501
07-02-08, 21:05
@Exetlaios...:rofl: αδερφε τι μου θυμησες!
ετσι ηταν τα πραγματα, Κλασσικη περιπτωση βλαβης. Φοβερη μουσικη-"πειραγμενος" κοσμος. Αλλωστε, εδω που τα λεμε δεν ξερω κανενα στεκι με αυτου του ειδους τη μουσικη, που να μην εχει πασαρελα τους ποζεραδες και τους "Και-καλα"-δες. Νομιζω τα ειχαμε πει και σε μια συζητηση απο κοντα. Και μη ξεχναμε τη νεα φυλη των Cyber-bdsm-goth-οτι να'ναι- τυπακίων. Οκ τους δηθεν δυστυχους τους αντεχω, τους αλλους ομως...:points:

To Stand ηταν ωραιο στεκι. Κριμα που εκλεισε.
Το παλιο DADΑ, ηταν το αγαπημενο μου, παρα την ανυποφορη καπνιλα και τις αληθινες-ζωντανοτατες κατσαριδες που εκοβαν βολτα.
Το νεο DADA...δεν μου κανει πολυ κεφι. Στην αρχη ειχαμε ολοι ενθουσιαστει που θα ανοιγε στου Ψυρρη. Μετα την πρωτη μερα που ανοιξε (μια μερα πριν το Seelensmertz festival) οπου και εγινε χαμος στο μαγαζι, οι τονοι επεσαν!

thamonas
07-02-08, 21:24
Το Faz, στη πλατεία Μαβίλη πήγαινε κανείς..? :cool:

Wally
07-02-08, 21:25
Ρε τσακαλε Μαμα-Μυρτω που θυμηθηκες τη Κροτα? χαχαχαχα

Και το Stand κριμα που εκλεισε.Αν θυμαμαι καλα ειχε μετακομισει στη Ζωοδοχου Πηγης πριν κλεισει (αν εχει κλεισει).

Εχω πολυ καλες αναμνησεις απο μια εκδρομη με Ν μηχανες που ειχαμε κανει με τα υπολοιπα παιδια απο το Stand στη Χαλκιδικη καποια Ανοιξη πολλα χρονια πριν...

Aardvark
07-02-08, 21:48
"Metal Grane" και "Μαγος του Οζ" λεει σε κανεναν τιποτα;:D

Shadowdancer2501
07-02-08, 21:55
Mαγος του Οζ...Κυψελη

Aardvark
07-02-08, 21:58
Yeap και το αλλο αν θυμαμαι καλα πρεπει να ηταν πλατεια αμερικης.:headbang:

Alucard
07-02-08, 22:11
Θυμήθηκα και την καραρετρό καφετέρια στα Εξάρχεια που πολλοί μεταλάδες θα θυμούνται και που εκεί έκανα όλες τις κοπάνες από το φροντηστήριο (στην Κάνιγγος-λύκειο) . Είναι νομίζω η πιο metal καφετέρια που υπήρχε τότε...
ΚΡΟΤΑ και τα μυαλά στα καγκελα!!!:headbangdude::headbangdude::headbangdud e:

Νόμιζα πως προφερόταν Grota (Γκρότα χωρίς να είμαι σίγουρος)
Ήμουν σχεδόν θαμώνας εκεί...

Ασχετο αλλά το ΑΓΚΆΘΙ υπάρχει ακόμη?

Δεν το γνωρίζω αυτό, αλλά μόνο και μόνο για το ότι έπαιξαν οι Manowar εκεί πρέπει να μεριμνήσει το Υπ. Πολιτισμού για να παραμείνει ενεργό... :)

κι άλλη μια άσχετη ερωτησούλα

Υπάρχει και η REBOUND?

Υπάρχει και είναι στην πλατεία Αμερικής.
Δεν έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια πάντως αν και δεν το έχω διαπιστώσει ο ίδιος.

MamaMyrto
07-02-08, 23:49
Νόμιζα πως προφερόταν Grota (Γκρότα χωρίς να είμαι σίγουρος)
Ήμουν σχεδόν θαμώνας εκεί...
Δεν γνωρίζω πως πραγματικά προφερόταν αλλά εγώ και οι λοιποί γνωστοί που συχνάζαμε για περίπου 2 χρόνια , 3 με 4 φορές την εβδομάδα εκεί, το προφέραμε ΚΡΟΤΑ...

Υπάρχει και είναι στην πλατεία Αμερικής.
Δεν έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια πάντως αν και δεν το έχω διαπιστώσει ο ίδιος.
Ξέρω πολύ καλά που είναι και μπορώ, εκ πείρας, να σου πω πολύ καλά λόγια, αν σου αρέσει η Electric-Dark-Pop-Gothic μουσική και τα άτομα που περιφέρονται σαν Βρυκόλακες και Νύφες του Θανάτου με μαλλιά τύπου Robert Smith! Εκεί , ειδικά παλιότερα, οι θαμώνες ήταν αρκετά εκκεντρικοί για τα τότε δεδομένα (με αξεσουάρ όπως μαύρες μακρυές καπαρτίνες, σπαθιά, φέρετρα και ματωμένα νυφικά) όμως τα τελευταία χρόνια περιορίζονταν στο χτένισμα και το μακιγιάζ...
(Πάντοτε είχα την απορία πως έφευγαν αυτές οι κοπέλες από το σπίτι τους με νυφικό??? πως έβγαιναν στον δρόμο και σταμάταγαν ταξί??? Ο τύπος με το φέρετρο πως το κουβαλούσε στην διαδρομή? Είχε και αμάξι νεκροφόρα?:nervous:)

Mαγος του Οζ...Κυψελη
Στον Μάγο του Οζ είχα κανονίσει 100 φορές να πάω αλλά πάντα κάτι γινόταν και καταλήγαμε αλλού... Μάλιστα μια φορά ήμασταν απ'έξω και δεν θυμάμαι καθόλου τί έγινε και φύγαμε και πήγαμε rebound...

MamaMyrto
08-02-08, 00:16
Ρε τσακαλε Μαμα-Μυρτω που θυμηθηκες τη Κροτα? χαχαχαχα

Ήρθε η ώρα να εξομολογηθώ κάτι ... Στην Κρότα πήγαινα γιατί γούσταρα ένας συμμαθητή από το φροντηστήριο που ήταν τραγουδιστής μέταλ συγγροτήματος... τουλάχιστον έτσι ανακάλυψα την ύπαρξή της... αλλά αυτός ήταν μεγαλύτερος(είχε μείνει καμια δεκαριά φορές στην ίδια τάξη) και με εβλεπε σαν την μικρή του αδερφή και ποτέ δεν προέκυψε τίποτα μεταξύ μας...
Αλλά μετά μου άρεσε και μάλιστα πήγαινα και όλες τις άσχετες τρέντυ φίλες μου εκεί κι ευχόμουν να περάσει κάποιο ποντικάκι κάτω από την καρέκλα τους για να γελάσουμε, ή να προσέξουν τα μαλλιά της σερβιτόρας [που κόντευαν να φτάσουν τους αστραγάλους της κι έφεραν πάνω τους σκουπιδάκια (του τύπου χαρτάκι από τσίχλα και κομμάτια ξερών φύλλων) και που όταν καθόταν ακουμπούσαν στο "λαμπερό" πάτωμα του μαγαζιού] για να φρικάρουν εντελώς...

Van_M
12-02-08, 11:48
Παιδιά δεν αναφέρθηκε το απόλυτο cult μαγαζί της Αθηναϊκής Metal νύχτας.... Φυσικά μιλάμε για το γνωστό και μη εξαιρεταίο "Χωρίς Ανάσα" στην Λεωφόρο Καβάλας, στο Χαιδάρι. Ένα Μαγαζί-Αποθήκη χωρίς ΤΙΠΟΤΑ απολύτως όσων αφορά τη διακόσμηση, με άθλιο ήχο αλλά καλό πρόγραμα, και τη μεγάλη Heineken μόλις 1 χιλιάρικο (το 2001 που πήγα). Τα σκηνικά που έχουν εκτυλιχθεί εκεί μέσα είναι τουλάχιστον τραγελαφικά!
Κατά τα άλλα πολύ καλό μαγαζάκι ήταν και το Αγκάθι στην πλατεία Αττικής, που έπαιζε από κλασσικό heavy μέχρι thrash (ότι έπρεπε για 'μένα που δεν ακούω καφρίλες) και με διακόσμιση από καφαλοθράυστες σπαθιά και πανοπλίες!
Πάντως το μαγαζί που μου λείπει περισσότερο δεν είναι στην Ελλάδα, είναι The Peel/ (www.peelmuzik.com/) στο Kingston upon Thames της Μεγάλης Βρεττανίας.... Αχχχχχχχ.... μελαγχόλησα...:animrolleyes:

exetlaios
12-02-08, 15:15
Παιδιά δεν αναφέρθηκε το απόλυτο cult μαγαζί της Αθηναϊκής Metal νύχτας.... Φυσικά μιλάμε για το γνωστό και μη εξαιρεταίο "Χωρίς Ανάσα" στην Λεωφόρο Καβάλας, στο Χαιδάρι. Ένα Μαγαζί-Αποθήκη χωρίς ΤΙΠΟΤΑ απολύτως όσων αφορά τη διακόσμηση, με άθλιο ήχο αλλά καλό πρόγραμα, και τη μεγάλη Heineken μόλις 1 χιλιάρικο (το 2001 που πήγα). Τα σκηνικά που έχουν εκτυλιχθεί εκεί μέσα είναι τουλάχιστον τραγελαφικά!
Κατά τα άλλα πολύ καλό μαγαζάκι ήταν και το Αγκάθι στην πλατεία Αττικής, που έπαιζε από κλασσικό heavy μέχρι thrash (ότι έπρεπε για 'μένα που δεν ακούω καφρίλες) και με διακόσμιση από καφαλοθράυστες σπαθιά και πανοπλίες!
Πάντως το μαγαζί που μου λείπει περισσότερο δεν είναι στην Ελλάδα, είναι The Peel/ (www.peelmuzik.com/) στο Kingston upon Thames της Μεγάλης Βρεττανίας.... Αχχχχχχχ.... μελαγχόλησα...:animrolleyes:

Ρε παιδιά, σε ποιό μαγαζί μεταλλάδικο είχε γίνεθ ένα μαχαίρωμα ;

Θυμάμαι ότι δείχνανε στις εφημερίδες τον δράστη, που φόραγε ένα t-shirt MOTORHEAD.

Νομίζω είχανε πάει να συνδέσουν το γεγονός με τη συγκεκριμένη μουσική.

Hera
12-02-08, 15:37
Ωκεανίς στο Χατζηκυριάκειο

καφετέρια-ποτάδικο που μάζευε το σχολείο απέναντι (ΗΡΩΙΚΟ 1ο Καλλιπόλεως) και μποντιμπιλντεράδες του Κωστάλα (από τον πάνω όροφο)

επίσης ΙRENE στην Πειραϊκή (ιδίας χρήσεως)

αχ και βαχ :lotsofolove::lotsofolove:

electricchurch
12-02-08, 17:05
ποιοs θυμαται την "διασταση" στην βουλιαγμενηs?η τον "μαυρο γατο"διπλα απο το πολυκλαδικο τησ ηλιουποληs?και τον θρυλικο στουs μπραχαμιοτεs ¨κουλη¨με τα μπλιμπλικια με το εικοσαρικο η τον¨"στρατη"με το αθλιο μπιλιαρδο που επεζεs και αυτοs μαγιρεuε με την μανα του φαγητο στην κουζινα???

MamaMyrto
12-02-08, 19:22
ποιοs θυμαται την "διασταση" στην βουλιαγμενηs?η τον "μαυρο γατο"διπλα απο το πολυκλαδικο τησ ηλιουποληs?και τον θρυλικο στουs μπραχαμιοτεs ¨κουλη¨με τα μπλιμπλικια με το εικοσαρικο η τον¨"στρατη"με το αθλιο μπιλιαρδο που επεζεs και αυτοs μαγιρεuε με την μανα του φαγητο στην κουζινα???

Αχαχαχαχα:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:!!!!
Λίγο πιο δίπλα απ'τον Στρατή μένω... Είναι και παιδικός φίλος του πατέρα μου. Πρέπει να είμαστε συμπατριώτες εμείς... δεν εξηγούνται διαφορετικά ο Κούλης, ο Στρατής και ο Μαύρος Γάτος(ξέχασες και τον Κούκο δίπλα από το Τεχνικό της Ηλιούπολης)!!! Όσο για την διάσταση, σπάω το κεφάλι μου να την θυμηθώ... Το όνομα είναι πασίγνωστο αλλά δεν μου έρχεται με τίποτα το σημείο...
Μιας και πιάσαμε τα Νότια, δεν πρέπει να παραλείψουμε το θριλικό Blue-Red !!! Το μαγαζί που κάλυψε τις άπειρες κοπάνες πολλών γενεών στο Μπραχάμι (από το γνωστό σχολείο ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ) ... Εκεί όλοι οι Μπραχαμιώτες, τα τελευταία 16 τουλάχιστον χρόνια, έπιασαν για πρώτη φορά στα χέρια τους Στέκα και Τεμπεσύρι... Εκεί μπαίναν μανάδες:grindteeth: οργισμένες να πιάσουν τα λουλούδια τους στα πράσα με το αίσθημα αγκαλιά:makia:... με το τσιγάρο λοξά στο στόμα:anim-pimp: και την στέκα ανά χείρας... Εκεί πηγαίναμε μόνοι μας, χωρίς τηλεφωνήματα και sms και πάντα ήταν όλη η παρέα εκεί... Ωραία χρόνια...

exetlaios
13-02-08, 06:42
Θυμάται κανείς το DIVA στη Συγγρού ;

Ή την ΣΦΗΚΑ κοντά στο Holiday Inn ;

electricchurch
19-02-08, 23:06
mamamyrto η διαστση ηταν στην πλατεια καλογυρων.μπραχαμιοτακι και εσυ ε?

MamaMyrto
20-02-08, 00:52
mamamyrto η διαστση ηταν στην πλατεια καλογυρων.μπραχαμιοτακι και εσυ ε?
Εεεε... φυσικά!!!:D

Dragon_K.
22-02-08, 10:58
Crazy στο Χαλάνδρι... Μαυρίλα, Σκοτάδι, Μεταλ... Ένας Μαύρος διάδρομος που στο τέλος του υπήρχε μια "πίστα" με καθρέφτες οπού "χτυπιόταν" ο κόσμος :):)

exetlaie το ερώτημα δεν είναι που έγινε μαχαίρωμα, αλλά που δεν έγινε, μιας και εκείνη η εποχή ήταν λίγο άγρια. Μάλλον μιλάς για την Ombre οπού είχαν γίνει φοβερά και τρομερά πράγματα που αγγίζουν τη σφαίρα του μύθου.

candy
24-02-08, 21:12
(Πάντοτε είχα την απορία πως έφευγαν αυτές οι κοπέλες από το σπίτι τους με νυφικό??? πως έβγαιναν στον δρόμο και σταμάταγαν ταξί??? Ο τύπος με το φέρετρο πως το κουβαλούσε στην διαδρομή? Είχε και αμάξι νεκροφόρα?:nervous:)

Αυτά ανήκουν στις ρετρό απορίες.:D

demos8enes
13-04-08, 13:01
O soulis της boom boom ειχε και τη Βικτωρια στον κορυδαλλο στην Αθηνας, τη κατ εξοχην μητροπολη του Ηeavy metal, ειχαν παιξει και οι scorpions εκει πριν γινουν πιο soft.
Αραζε η κλουβα στο πεζοδρομιο επανω στην πορτα του μπαρ και φορτωνε.

Ομπρε στο χαλανδρι
Συμπληγαδες στη Μεμου (κορυδαλλο)
Γραναζι (Ανθουπολη) ιστορια μεγαλη εφτιαχνε καποτε και δικια του μπυρα
JAzz (κορυδαλλο) στην Αθηνας

TRAMP (Πειραια)
Αμερικανικο (Πειραια)
Νηρηιδες (Πειραια)
Hollywood (Πειραια)

Sussex 1 & 2 κατεβαιναμε με τα παπακια να πουλησουμε μουρη στα αμερικανακια, οταν υπηρχαν οι βασεις.

exetlaios
14-04-08, 07:57
TRAMP (Πειραια)
Αμερικανικο (Πειραια)
Νηρηιδες (Πειραια)
Hollywood (Πειραια)

Ρε συ, πειραιωτάκι είσαι ;

Η TRAMPS υπάρχει ακόμα, πολύ καλτ μαγαζί.
Το "αμερικάνικο" υπάρχει και αυτό, απαράλακτο.
Οι Νηρηίδες δυστυχώς έκλεισαν εδώ και καιρό. Φοβερές στιγμές με εκπηλώσεις σχολείου.
Το Hollywood κάτι μου λέει, αλλά δεν το θυμάμαι καλά.

BAY-QUEEN πήγαινες ;

Hera
14-04-08, 08:22
το Bay Queen αν θυμάμαι καλά πρέπει ν άνοιξε τέλη δεκαετίας του 80 ?
το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε... μικρά?

:)

Juanita
14-04-08, 08:44
Νηρηιδες (Πειραια)

Καλά...::) τι μου θύμησες τώρα...

Πρέπει να έχω ακόμη αναδευτηράκια από το 80τρεχαγύρευεκάτι...:augenrollen:

Omega
14-04-08, 10:27
το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε μικρά?

Όχι και τόσο μικρά :darkglasses:
Η Hollywood ήταν στο Πασαλιμάνι παραλιακά όπως ανεβαίναμε για Καστέλλα , άκρως καρεκλάδικο στέκι που μόλις έβαζε καμμιά γκιραπιά και πέφτανε τα στοιχήματα αμέσως ο DJ έβαζε Careless Whisper για να τη σπάσει γιατί τα στοιχήματα ποτέ δεν είχαν καλή κατάληξη, όπως φυσικά καλή κατάληξη δεν είχε και το μαγαζί καθώς έκλεισε γιοα γνωστούς λόγους :zip:

Συμπληγαδες στη Μεμου (κορυδαλλο)

Σούπερ καλτ μαγαζί με τον "Κώστα Φέρρη" ή ενα τύπο που του έμοιαζε πολύ :D στη μπάρα.

Να συμπληρώσω τις 2 τελευταίες Ντίσκο από εκείνη τη χρυσή εποχή:
Serenade στο Πειραιά κάτω απο τη γέφυρα που ανεβαίνει Καστέλλα (κάπου την έχει αναφέρει και ο exetlaios σε άλλο thread),
Disco Video ανάμεσα στο Διογένη και στη Barbarella, εκλεισε γύρω στα 1991 - 1992.

exetlaios
14-04-08, 11:41
το καραρετρό Sail in (δεν το λες μικρό club) στη Καστέλλα το προλάβατε μικρά?

Το αυθεντικό Sail-In, το πρόλαβα και μάλιστα στις δόξες του.
Πολύ mainstream μαγαζί για τα γούστα μου,
αλλά τότε πήγαινε εκεί η παρέα, οπότε ακολουθούσα.
Καθημερινές περνάγαμε φίνα, αλλά Σ/Κ ήταν όλεθρος !

Η μετεξέλιξή του (το Sail-In-Cafe) ήταν σαφώς καλύτερο.
Ονειρεμένα ξενύχτια, και μετά ποδαρόδρομος από Καστέλα στο Νέο Φάληρο,
με βλέμμα ιλαρό (λόγω ποτού) και υπέροχη θέα τη θάλασσα την ώρα που ξημερώνει.
Αργότερα, ιδανικό μέρος για "πρώτο ραντεβού".
Αν δεν ψηνόταν εκεί η κοπέλα, δεν ψηνόταν πουθενά !

Παρόμοιο μαγαζί/σκηνικό και στο γειτονικό Black-Light.

Επίσης ένα φεγγάρι, το μετέπειτα sail-In-Cafe μεσουρανούσε ως May-Day.

demos8enes
15-04-08, 18:54
Εxetlaios γεννημα Πειραια, αλλα σχολειο αρχισα να πηγαινω στον Κορυδαλλο (εκτος).

Ολα τα παιρναμε στη σειρα, κατα καιρους και εποχες, πολυ πορτα ομως ρε παιδακι μου.
Επιστρεφαμε με τα ποδια αρκετα βραδυα οταν τα ειχαμε πιει ολα, και αφου ειχαμε καρδαμωσει με μια ομελετα απο το American House.
Εχω ξεχασει και το ροκαδικο στο νεοκλασσικο στην Καστελλα στον οροφο
Στο μυαλο μου ερχεται το Καλλιδρομιο αλλα μαλλον αυτο ειναι στο Αιγαλεω.

juanita εχω και εγω

MamaMyrto
16-04-08, 01:55
Εχω ξεχασει και το ροκαδικο στο νεοκλασσικο στην Καστελλα στον οροφο
Στο μυαλο μου ερχεται το Καλλιδρομιο αλλα μαλλον αυτο ειναι στο Αιγαλεω.

Μήπως λες το Διαχρονικό απέναντι από το La Rocka ?

demos8enes
16-04-08, 06:43
Α γεια σου και ειχa κολλησει, σε ευχαριστω MamaMyrto

MamaMyrto
17-04-08, 22:24
Πολύ καλό μαγαζί το Διαχρονικό!!!
Έχω κάνει Χριστούγεννα με την Deth2Eliza το 2000 εκεί και είχαμε περάσει τέλεια!!! Λογικά θα θυμάται ακόμη το περπάτημα που είχαμε ρίξει τα ξημερώματα μέχρι να βρούμε ταξι... κοντεύαμε να φτάσουμε στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας όταν τελικά τα καταφέραμε...

Zippo
21-04-08, 08:18
Το διαχρονικό έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Το ΛαΡόκα, πλέον δεν εχει κόσμο (αλλα ούτε και καλη μουσική). Μόνο το Ζαπάτα υπάρχει και το Wild Thing καθώς και το Καταφύγιο.

exetlaios
21-04-08, 11:17
... το Καταφύγιο.

Μεγάλη "παγίδα" το καταφύγιο !

Του είμαι υπόχρεος ! :darkglasses:

Zippo
21-04-08, 12:17
Εχω σκάσει μύτη πολλές φορές εκεί και να παίζει κάργα 80ιλα ποπ!

Omega
25-04-08, 16:25
Το διαχρονικό έχει κλείσει εδώ και χρόνια. Το ΛαΡόκα, πλέον δεν εχει κόσμο (αλλα ούτε και καλη μουσική). Μόνο το Ζαπάτα υπάρχει και το Wild Thing καθώς και το Καταφύγιο.

Το Ζαπάτα το επισκεπτόμουν τακτικά όταν ήταν στη περιοχή που γίνεται το Κυριακάτικο παζάρι, τότε που γινόταν πανικός με το Βαρελάδικο , Καρπούζι κλπ ήταν η αρχή της εποχής του "Ελληνάδικου" όταν τα μπαράκια που έπαιζαν ξένα πέθαναν.
Τι γίνοταν και τότε στο Ζαπάτα Παρασκευές και Σάββατα, πανικός μέχρι έξω στο δρόμο.
Δυστυχώς δεν έχω επισκεφτεί το καινούριο Ζαπάτα στη Καστέλλα όπως και στο Καταφύγιο έχω να πατήσω πάνω απο δέκα χρόνια.

miko63
26-04-08, 00:42
Το Λαρόκα το θυμάμαι από κάποιες εκδηλώσεις που κάναμε εκεί στο Λύκειο...

joe
28-04-08, 22:46
Το Λαροκα εχει παρει την κατω βολτα για τα καλα πλεον. Παντα μου αρεσε περισσοτερο απο το Διαχρονικο (το οποιο ειχε και το φοβερο σκυλι που ηταν η επιτομη της αφασιας). Κανεις δεν ανεφερε την Αστροπαλια στο Πασαλιμανι. Καθε παρασκευη σαββατο γινοταν χαμος. Μετονομαστηκε αργοτερα σε Cult παιξε λιγο μπαλα ακομα και τον πουλο.

Μια που λεμε για μεταλ στεκια δεν αναφερθηκε το υπερcult μαγαζι της Νικαιας. Paranoid. Eιδικα στην φαση που μεγαλωσε και ηταν ολοι οι τοιχοι σκεπασμενοι με τοιχογραφιες απο θεματα κλασσικων εξωφυλλων.

exetlaios
30-04-08, 07:51
...Κανεις δεν ανεφερε την Αστροπαλια στο Πασαλιμανι. Καθε παρασκευη σαββατο γινοταν χαμος. ...

Σωστός !

Αγαπημένος προορισμός για κοπάνες.
"Έπιασε" αμέσως ως μαγαζί και μάλιστα ήταν ίσως το πρώτο καφέ στον Πειραιά,
που έφερε επιτραπέζια παιχνίδια (εκτός από το καθιερωμένο τάβλι).

CONTROL στην Πετρούπολη (Λόφος Αξιωματικών).

Για γερά "στομάχια" !

MrCadillac
02-07-08, 21:26
παιδια εγω σαν πειραιωτακη και πρωτη εξοδο ποτου το 89, συχναζα πασαλιμανι στο καναλι, boulevard(η οποια παραμενει η ταμπελα αν και κλειστo το μαγαζι δεκαετια και) και hollywood's , και απο οτι φαινεται πιναμε με καποιους απο εσας ποτο διπλα διπλα....

MamaMyrto
03-07-08, 01:36
ΜΥΣΙΡΛΟΥ :
Μαγαζάκι με πολύ ωραία live :bow2: :clap: :beerz: κάθε βράδυ (ελληνικό και ξένο ROCK :acoustic: & METAL :headbang: ) το οποίο στεγαζόταν κάτω από την γέφυρα Κουκακίου! Πάει κι αυτό :(:2beers: :cry: ...

Dragon_K.
19-08-08, 21:47
Στον Πειραιά είχα πάει κανα δυό φορές στον "Λουδοβίκο". Ένα μικρό γωνιακό μπαράκι προς Ζέα μεριά.

Στον Δον Κιχώτη επίσης πήγα μια φορά και είχα περάσει τρομερά.

Δεν έχω πάει εδώ και πολλά χρόνια, δεν ξέρω εαν λειτουργούν.

Στη Φιλαδέλφεια υπήρχε ένα μικρό, αλλά πολύ καλό, μπαράκι επίσης η Egalite, έχει κλείσει εδώ και δέκα χρόνια.

Στην έδρα μου (Κηφισιά) υπήρχε το "Cafe Espresso" που την πρώτη του περίοδο (αρχές 90) ήταν φοβερό. Ροκάδικο του κερατά. Μετά που κυρίλεψε το έφαγε το μαύρο σκότος.

Το Saloon επίσης ήταν καλό, με εκείνη την κομμένη cadillac κολημένη στους καθρέφτες.

Το καλύτερο κατ εμέ ροκάδικο που υπήρξε στην Κηφισιά ήταν το Baby Boose. Μια τρύπα στην οποία γινόταν χαμός. Δυο χρονιές νομίζω έπαιξε μπάλα και μετά έκλεισε.

Tα Roller στο Κεφαλλάρι τα πρόλαβε κανείς?

manos426f
20-08-08, 01:46
Στη Φιλαδέλφεια υπήρχε ένα μικρό, αλλά πολύ καλό, μπαράκι επίσης η Egalite, έχει κλείσει εδώ και δέκα χρόνια.

Ώπα,κάποιο λάθος κάνεις εδώ....

H Egalite δεν έχει κλείσει αφ' ενός,δεν ήταν όμως και πριν 10 χρόνια στη Νέα Φιλαδέλφεια αφ' ετέρου...
Σε ποιο σημείο τη θυμάσαι ;

telonio
20-08-08, 02:14
Στον Δον Κιχώτη επίσης πήγα μια φορά και είχα περάσει τρομερά.

Ένα παλιό μπαράκι με το όνομα Δον Κιχώτης υπάρχει ακόμη κατεβαίνωντας τον λόφο της Καστέλλας με κατεύθυνση προς το μικρολίμανο. Δεν είναι στη Ζέα βέβαια αλλά δεν γνωρίζω αν μιλάμε για το ίδιο.

**Μάνο αυπνίες; :D

manos426f
20-08-08, 02:30
**Μάνο αυπνίες; :D

/Off topic on

Άσε,με πήρε ο ύπνος νωρίτερα και ξύπνησα πριν λίγο,κοινώς την πάτησα...! :D

/Off topic off

exetlaios
20-08-08, 06:02
Στον Πειραιά ...Στον Δον Κιχώτη επίσης πήγα μια φορά και είχα περάσει τρομερά.

O "Δον" λειτουργεί ακόμα και έχει αρκετό κόσμο Παρασκευή-Σάβαβτο βράδυ.
Επίσης ιδανικό για καφέ.
Τέλεια θέα, εύκολο (σχετικά) παρκάρισμα και όχι υπερβολικός κόσμος.

Dragon_K.
20-08-08, 10:20
Ώπα,κάποιο λάθος κάνεις εδώ....

H Egalite δεν έχει κλείσει αφ' ενός,δεν ήταν όμως και πριν 10 χρόνια στη Νέα Φιλαδέλφεια αφ' ετέρου...
Σε ποιο σημείο τη θυμάσαι ;

H Egalite που θυμάμαι εγώ και που πρώτη φορά πήγα το 90, ήταν χωμένη σε ένα στενό. Όπως ανεβαίνεις για Μεταμόρφωση και στο ύψος το παλιού Kangoo ( αν θυμάμαι καλά το όνομα) ένα ή δύο στενά πιο πάνω, έστριβες αριστερά. Κάπου εκεί ήταν, ένα μικρό ξύλινο. Είχα περάσει πριν πολλά χρόνια και το είχα δει κλειστό.

manos426f
20-08-08, 12:30
Εμ,μάλλον μιλάς για ΠΟΛΥ παλιά...

Την Egalite την είχα πρωτοπετύχει στα Άνω Πατήσια,ήρθε μετά Φιλαδέλφεια απέναντι από το σουβλατζίδικο Ideal και τώρα πλέον είναι στον Περισσό,από την πάνω πλευρά του σταθμού...
Εσύ μάλλον μιλάς για πριν τα Άνω Πατήσια !!

Juanita
20-08-08, 12:47
Λέτε για την Egalite στην Λ. Ηρακλείου;;;;

Νομίζω πως αρχές του '00 ήταν στη θέση της... και με την παρέα μου ήμασταν από τους τελευταίους θαμώνες...

manos426f
20-08-08, 12:52
Ναι,Ηρακλείου ήταν πριν έρθει Φιλαδέλφεια...

Dragon_K.
21-08-08, 21:30
Οπότε λύθηκε το μυστήριο... παρεμπιπτόντως, τι μουσική παίζει?

Θυμάται κανείς το "Ξεχασμένο Πηγάδι" στα Πατήσια? Αυτό πρέπει να έκλεισε ,σχετικά, πρόσφατα... τι ωραίες σούρες είχαμε ρίξει εκεί μέσα. :D

Juanita
21-08-08, 23:04
Ελα ρε Dragon!!!

Σουρώναμε στο ίδιο μαγαζί και δεν το ξέραμε...:beer:

Αν βρω, θα ανεβάσω την καρτούλα του πηγαδιού (κάπου την έχω, :nervous: αλλά ως συνήθως δεν ξέρω πού :D )

Τα τελευταία χρόνια φιλοξενούσε διάφορα λάιβ σχηματάκια κάθε Παρασκευο Σαββατο Κύριακο!!!

Πιπινέλης (με κάποια μέλη των Πυξ Λαξ,) Άρξις, Ανακόντα (νομίζω) και το πιό συχνό ήταν ένα τρίο που δε θυμάμαι τώρα τα ονόματά τους αλλά είχαν φοβερό προγραμματάκι. Μάλιστα, αρχές του '00 είχαμε γράψει και ένα σιντάκι με τα τραγούδια που έλεγαν...

Dragon_K.
21-08-08, 23:16
Η αλήθεια είναι οτι στο "Πηγάδι" τελευταία φορά πήγα το 99. Ωραία ήταν τα live με εκείνον τον Μουσάτο με το Κοντραμπάσο... Θεϊλα.

Το αγαπημένο μου Bar Ever ήταν είναι και θα είναι ο "Κομης" λίγο πιο πάνω. Δεν έχει κλείσει φυσικά και ούτε πρόκειται... έχει κανει ολόκληρη αυτοκρατορία ο τύπος εκεί πέρα. Ειδικά το "κόκκινο" bar είναι φοβερό... έχω κάψει τα πιο ωραία ...εγκεφαλικά κύτταρα (λόγω αλκοολ) εκεί μέσα :D

Juanita
21-08-08, 23:21
Η αλήθεια είναι οτι στο "Πηγάδι" τελευταία φορά πήγα το 99. Ωραία ήταν τα live με εκείνον τον Μουσάτο με το Κοντραμπάσο... Θεϊλα.

Το αγαπημένο μου Bar Ever ήταν είναι και θα είναι ο "Κομης" λίγο πιο πάνω. Δεν έχει κλείσει φυσικά και ούτε πρόκειται... έχει κανει ολόκληρη αυτοκρατορία ο τύπος εκεί πέρα. Ειδικά το "κόκκινο" bar είναι φοβερό... έχω κάψει τα πιο ωραία ...εγκεφαλικά κύτταρα (λόγω αλκοολ) εκεί μέσα :D

To κόκκινο... είναι εκείνο που έκλεισε;;;:wait2:

Εδώ και μέρες δεν το έχω δει ανοιχτό... αν λέμε το ίδιο (το μόνο που δεν είναι νεοκλασσικό... δίπλα στο φούρνο... )

Dragon_K.
21-08-08, 23:35
To κόκκινο... είναι εκείνο που έκλεισε;;;:wait2:

Εδώ και μέρες δεν το έχω δει ανοιχτό... αν λέμε το ίδιο (το μόνο που δεν είναι νεοκλασσικό... δίπλα στο φούρνο... )

Ουχχχχ... αυτό έτσουξε. Το "Κοκκινο" είναι στην οδό Λασκαράτου. Όπως ανεβαίνουμε άριστερα, δίπλα και δεξιά από το Νεοκλασσικό που είναι κι αυτό Κόμης. Στο απέναντι πεχοδρόμιο και λοξώς αριστερά είναι η Μπυραρία.

Λες?

starsky
21-08-08, 23:49
στα αλλα δεν εχω παει ,η μπυραρια ειναι ειναι με ενα κηπο νομιζω..καλη ειναι.

Juanita
23-09-08, 14:15
Η "Γκαλερί" του Χρήστου βρισκόταν απέναντι από μιά πολύ μικρή πλατεϊτσα κάτω από τη Φοιτητική Εστία των Πατησίων.
Για μιά σχεδόν 10ετία ('85 - '95) ήταν στέκι για φοιτητόκοσμο και όχι μόνο.
Ο Χρήστος εκτός από ένα φοβερό ροκ πρόγραμμα που έβαζε είχε στολίσει το μαγαζί του με δικούς του πίνακες (άμα ήθελες τους αγόραζες κιόλας ) και αναρίθμητες ζωγραφισμένες πέτρες.

Αγαπημένη γωνιά πάνω στο παταράκι, ο "τάφος του Ινδού" (έτσι :wait2:νομίζω λεγόταν) ένας μεγάλος καναπές με μαλακές μεγάλες μαξιλάρες...
ό,τι δλδ χρειαζόταν για ένα ποτάκι, καλή μουσική και κουβεντούλα με την παρέα.

Προς το τέλος φιλοξενούσε διάφορους ερασιτέχνες μουσικούς στο ίδιο ροκ κλίμα.
:acoustic:

Αργότερα, την ανέλαβαν άλλοι αλλάζοντας τελείως το τοπίο αλλά και το όνομα... Hacuna matata...
Sunny Days had been over... :precry:

Dragon_K.
11-02-09, 22:46
"Ξεθάβω" θρεντ και ενθυμούμαι...Αλεξανδρούπολη το 94 υπήρχε κοντά στο στάδιο ένα εξαιρετικό καφέ μπαρ, παλιό σπίτι με διακόσμηση ανάλογου ύφους που έπαιζε κυρίως μπλουζιές.

Rythm in Blue ονομαζόταν και ήταν ένα από τα πολύ ωραία στέκια της πόλης ...τότε.

Οτάνις
15-02-09, 12:22
Θυμήθηκα και το θρυλικό ΠΥΡΑΝΧΑ που ποτέ δεν πήγα γιατί όταν έκλεισε ήμουν 15 χρονών και δεν με άφηναν οι γονείς μου, αλλά έχω ακούσει φοβερές ιστορίες από φίλους και από τον σύζηγο ο οποίος ήταν θαμών του καταστήματος και ήταν εκεί και το βράδυ που καθάρισαν τον πορτιέρη κι έκλεισε

Το ΠιράΓχα, όπως έλεγε η ταμπέλα, ήταν περίπτωση.
Του αξίζουν πολλά όσκαρ, γιατί την εποχή της μεγάλης μαυρίλας και της παλινόρθωσης της φλωριάς (αρχές 90)
ήταν ΤΟ ΜΟΝΟ μαγαζί του κέντρου, που κράτησε τη σημαία ψηλά.
Έπαιζε κλασσικοροκάδικα πράγματα, καλό ελληνικό ροκ, ρέγγε (αφιέρωνε από μια ώρα σε κάθε είδος) και άλλα μεράκια.
Ως εκ τούτου υπήρξε το μόνο μέρος, όπου προ ωραρίου Παπαθεμελή (< '95) μπορούσες να κάμεις στις πέντε παρά το πρωί παραγγελιά T-Rex.
Βρισκόταν σε ένα στενό κάθετο στην Αριστοτέλους, 5 λεπτά απ' την πλατεία Βικτωρίας.
Για κάποιο λόγο έχω την εντύπωση ότι ανήκε στους ιδιοκτήτες του Texas της Ιπποκράτους
(εκ των οποίων έναν τον θυμάμαι ένα βράδυ να κυνηγάει άτομο μέσα στο Πιράγχα με το ξύλινο σκαμπό της μπάρας).
Είναι αληθές ότι σύχναζαν διάφοροι, ανάμεσά τους και πολλοί "επιστήμονες"
(κατά περίεργο τρόπο ολυμπιακοί, παρ' όλο που η γειτονιά βαζελοκρατείται),
που τους λες και φιλάθλους, βέβαια, εάν θεωρήσεις άθλημα το να εκσφενδονίζει κανείς μπουκάλια μπίρας στον τοίχο, ώστε αυτά, ακολούθως, να σπάσουν.
Τα μπουκάλια αυτά τιμώνταν πλήρη περιεχομένου περ. 300 δρχ,
δλδ καλή τιμή για την εποχή (μικρό μέγεθος).
Αργότερα έκανε έναν κάποιο συμβιβασμό το μαγαζάκι,
αφού Παρασκευές/Σάββατα άρχισε να παίζει και καλά alternative, grunge κλπ, προκειμένου να μαζεύει κόσμο τις "εμπορικές" μέρες και με δυσαρέστησε.
Δεν ήξερα ότι ο λόγος που έκλεισε ήταν αυτός που λέει η φίλη μας,
αλλά δε μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.
Ωστόσο, πάντα είχα τη γνώμη ότι και στο πιο αιμοβόρικο μέρος, αν ξέρεις να κρατήσεις χαρακτήρα και αν δεν έχεις πάει με πρόθεση να πουλήσεις μούρη
(δλδ, αν γίνει σαφές ότι δεν ανήκεις στην καφρίλα
-ανεξαρτήτως νοημοσύνης οι κάφροι λόγω ενστίκτου το αντιλαμβάνονται αυτό,
γιατί, αν είσαι εκτός φάσης, δεν τίθεται θέμα "ανταγωνισμού"-
τότε δεν έχεις πρόβλημα).
Πχ λόγω αθλητισμού ποτέ δεν έπινα ιδιαίτερα, ούτε ψαχνόμουν και η εμφάνισή μου πρέπει να ήταν μάλλον άσχετη, παρ' όλ' αυτά ουδέποτε αντιμετώπισα πρόβλημα.
Τώρα θα μου πεις πόσο "ένστικτο" μπορεί να έχουν τα θραύσματα γυαλιού, που εκτινάσσονται από σπάσιμο μπίρας πάνω απ' το κεφάλι σου.
Ε, απ' ό,τι φαίνεται, έχουν.

Μην ξεχάσω να αναφέρω την "αραχτή" διακόσμιση του μαγαζιού
("καθίσματα" από κομμένους κορμούς δέντρων, καλαμωτή στην οροφή κλπ),
που σου έδινε την εντύπωση ότι είσαι σε ροκάδικο σε νησί το '80
(κάποια στιγμή πρέπει να γίνει ένα σχετικό θρεντ).

Υπάρχει και η REBOUND?

Εντάξει. Απολύτως οργασμικά γέλια. Με τρόπο, βέβαια, γιατί μας βλέπουν.
Επί σειρά ετών τράκαρα στο δρόμο μια τύπισσα καθ' οδόν για Ριμπάουντ με όλο τον δέοντα σοβά. ΠΟΣΕΣ φορές μου είχε έρθει να τη ρωτήσω "τι είν' αυτά που κάνεις;",
αλλά της τη χάρισα***.
Νομίζω, φασιονβικτιμίλα σε συνδυασμό με άσχημα παιδικά χρόνια.
Εκεί οφειλόταν η ακράτειά τους.
Ναι.
Μετά, περί τα μιντ-90'ς άρχισε να το παίζει πότε κλειστή και πότε ανοιχτή η Ριμπάουντ, τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, λείπω και από Αθήνα.
Έστω, δεκτά όλα τα γούστα, αλλά και η πολλή παρεξήγηση κάπου κουράζει.
Τεσπάν, πάντα είχα την εντύπωση ότι το κλιηπ του Τσακνιιιή είχε εν μέρει γυριστεί στη Ριμπάουντ.
Με χαρά θα διαβάσω κάποιο μήνυμα διάψευσης, που θα έκοβε και την τελευταία μου εμμονή με το χώρο.
Αλλά, αν έχω δίκιο, είναι μια κάποια ευκαιρία να δείτε περί τίνος επρόκειτο.

http://www.youtube.com/watch?v=rnWkpZrBLU0

***Άσχετο, αλλά, για να κλείσουμε κάπως ανθρώπινα, νομίζω ότι θα έπαιρνα την απάντηση του 0:52

http://www.youtube.com/watch?v=_CR2soA6ijg&feature=related

Amigovios
22-03-11, 15:09
Εγώ δηλώνω θαμώνας της "Music Μπλέ Cafe" στην Νέα Σμύρνη, έχει τύχει να πάω 3 φορές σε μια μέρα !!!! πέρα από στέκια καφέ, δηλώνω fan των Queen Burger στην Γλυφάδα καθώς επίσης και της Diver Beer στην καλλιθέα, για κάτι πιο κυριλέ (χωρίς "δήθεν" κόσμο) το City στο Κολωνάκι, Το Λασίθι στη Βουλιαγμένη, καθώς επίσης και το Waffle's House για απίστευτο παγωτό και η διαδρομή Αθήνα-Σούνιο για στρώσιμο/λιώσιμο/στρίψιμο/χρονομέτρηση νέου οχήματος και όχι μόνο. από κει και πέρα σαν μέρη Ναύπλιο,Κεφαλλονία,Κυκλάδες !!!!

retrofan
16-05-11, 08:52
Το au revoir έκλεισε:( Πέρσι ή πρόπερσι:(:(

Όταν είδα την ειδοποίηση στην τζαμαρία και τον κλειστό χώρο, κατάλαβα ότι η φοιτητική μου ζωή (κι όλα όσα τη συνόδευαν#):() έχει παρέλθει οριστικά.

Αααααχ, μελαγχόλησα ...

Ο Λώρας πάλι ζει και βασιλεύει:). Αν και ανακαινισμένος πλέον.

Για τον Ζώναρς και πλέον Zonar's Cafe d' Athenes (τον κύριο Ζωναρά με την εμπορικότατη ιδέα:P) είμαι διχασμένη. Μέχρι να κλείσει πήγαινε από παρακμή σε χειρότερη παρακμή. Και η παρακμή δεν είναι ευχάριστη βρε παιδιά, πώς να το κάνουμε ... Καλή η αγάπη στο ρετρό αλλά η ζωή πρέπει να προχωράει.

Εγώ πήγαινα εκεί σε πρωινά κ..βαρέματος (συγγνώμη διαλειμμάτων από την εντατική παρακολούθηση μαθημάτων ήθελα να πω:P) επειδή η σχολή μου δεν έπεφτε μακριά. Ήξερα ότι ήταν το στέκι του απόστρατου μεγάλου θείου μου (για τους αμύητους "μεγάλος θείος" ή "μεγάλη θεία"= θείος ή θεία των γονιών μας), ήρωα του Αλβανικού μετώπου (καυχόμαστε όλοι στην οικογένεια:P), λατρεμένου και πλέον συγχωρεμένου.
Μ' άρεσε γιατί μ' έβλεπε από την τζαμαρία, πάντα επέμενε να με κεράσει πάστα και περνούσα ένα ευχάριστο (και καραρετρό) μισάωρο με την παρέα του που φορούσαν κοστούμια και γραβάτες, σηκώνονταν όταν πλησίαζα στο τραπέζι, μου μιλούσαν στον πληθυντικό, με αποκαλούσαν "δεσποινίδα" και ρωτούσαν για την "πρόοδό" μου:darkglasses:

Παρέμενε όμως ένα μέρος σκοτεινό, με ξεφτισμένα τραπεζοκαθίσματα, γερασμένα και ταλαιπωρημένα γκαρσόνια και παλαιϊκά γλυκίσματα. Τώρα είναι ένας καλόγουστος, trendy, απαστράπτων χώρος, σημείο συνάντησης για όλους τους beautiful και wannabe people, με ίσως τις καλύτερες πάστες της Αθήνας και τα μοναδικά macarons της προκοπής που μπορείς να βρεις. Μου αρέσει γι' αυτό που είναι, δεν το τιμάω συχνά (το απαγορεύουν και οι τιμές του, γενικότερο θέμα της Αθήνας αυτό), δεν θα το έκανα στέκι μου, ούτε κι ο μεγάλος θείος μου, αν ζούσε.

Για στέκι υπάρχει ένα καφενεδάκι στα Εξάρχεια, χωμένο μέσα στην πρασινάδα, ήσυχο κι απόμερο, με φτηνά ποτά κι ωραίες αναμνήσεις να το συνοδεύουν. Δεν λέω περισσότερα γιατί θέλω να παραμείνει στέκι:P

ΥΓ. Ειρήνη υμίν Συριανοί και Χιώτες αδελφοί:darkglasses:. Σας δίνω τον Ροίδη και τον Σουρή 50-50! Χιώτες και Κασιώτες στήσανε την Ερμούπολη και το αστικό της τοπίο. Φαντάζομαι ότι την λατρέψανε αλλά κι η ιδιαίτερη πατρίδα τους πρέπει να τους είχε μείνει (ίσως εξαιτίας της βίαιης εκδίωξης). Θυμάμαι στο "Μεγάλη Χίμαιρα" που πλάκα - πλάκα εξελίσσεται πάνω από αιώνα μετά την καταστροφή της Κάσου, οι καπεταναίοι - εφοπλιστές της Ερμούπολης εξακολουθούν και κανονίζουν μέχρι και τα συνοικέσια των παιδιών τους μέσα στην κασιωτική "κοινότητα".

Domenica
18-05-11, 01:33
Τι ωραίες αναμνησεις που έχεις απο το παλιο Ζώναρς! Αγαπημένοι οι κύριοι! Πολύ συγκηνιτικό και το διηγηθηκες και ωραία!
Τωρα βεβαια αυτά ειναι γουστα και δεν θελω να επεκταθω σε σχέση με το καινουργιο Ζωναρς διότι εδώ γράφουμε για ρετρό στέκια που αγαπάμε και σιγουρα το καινουργιο Ζωναρς έχει το φανατικό κοινο του (τα μακαρον έχουν οντως πολλους φαν αλλά εμενα δεν μου αρεσουν σαν γλυκο ουτε καν αυτα του La Duree, νομιζω πως ειναι απλά ακριβά μπισκοτα με γέμιση αρωματισμενης ζάχαρης αλλά τώρα αυτά ειναι απόψεις, σιγουρα ειναι πολύ δημοφιλή και για να το λες καλά θα ειναι). Εχω όμως πολύ ωραιες αναμνησεις απο το παλιο Ζώναρς τοσο που να μην ειμαι ο καλύτερος άνθρωπος για να συζητήσω το αν επρεπε να ανακαινιστεί ή οχι. (κανεις δεν θέλει αλλαγές στα στέκια του). Πηγαιναμε με τον άντρα μου κάθε Σαββατο κυριως και καθομασταν ωρες διαβάζοντας τις Κυριακατικες, πινοντας καφεδες και ενιοτε τρώγοντας κανενα ρετρο γλυκο. Ηταν λιγο ταλαιπωρημένο μαγαζι αλλά με υπεροχα έπιπλα και διακοσμηση. Τα προιοντα ηταν καλά, ο δε καφές άψογος και οι τιμές σουπερ. μου αρεσαν και τα γκαρσόνια. Παρακμιακο πάντως δεν νομιζω πως το έλεγες αλλά εγώ γενικά λατρεύω την ρετρο παρακμή οποταν ισως να θυμάμαι και λάθος.

Μια παρακμιακη μονο στιγμη θυμάμαι.

Εγώ ετοιμάζομαι να βυθισω το κουταλάκι στο ρετρο μπωλάκι σε σχήμα ποτηριου με πεταλα άνθους, απο οπου και θα ανασυρω μια ωραιότατη κουταλιά παρφε κρέμα οταν βλέπω μια θρεμμένη κατσαριδα να ετοιμάζεται με ορεξη να δοκιμάσει και αυτή το παγωτό μου. Το ετερον ημισυ που γενικά θεωρει τις σκηνες σε μαγαζια πολύ κακογουστες φωνάζει διακριτικά τον σερβιτόρο ο οποιος γερασμένος δε, αγενέστατος δε. Το γκαρσον ριχνει μια ματιά σε μένα που κοιτω αμηχανα τα λουστρινια μου και σκέφτομαι 'φτου ,πάνε κιολας τα τακουνια!'. Το ιδιο μαλλον σκεφτεται και αυτός και μου απαντά με σαρδώνιο χαμόγελο το αμιμητο. ᾽ Τι να κάνουμε δεσποινις το κτιριο ειναι παλιο, εξάλλου πρώτη φορά βλέπετε κατσαρίδα; Στο σπιτι σας δεν έχετε;᾽ Εμεις μειναμε κοκκαλο, αλλάξαμε τραπέζι, αφησαμε το έντομο και το παγωτο να πουν τα δικά τους και χωθήκαμε στις εφημεριδες. Ξαναπήγαμε αλλες δυο φορες (κομμένα τα παγωτα ομως έκτοτε μονο καφέ σκέτο) και μετά έκλεισε (κλάψ). Αν ενδιαφερεστε βεβαιως και στο σπιτι ειχαμε κατσαριδες- τέρατα αλλά αυτό δεν δικαιολογει το γκαρσόνι διοτι πρώτον ο πελάτης ειναι πελάτης και αν δεν θες κυριες ή δεσποινιδες με λιωμένα τακούνια να βάλεις πόρτα και δευτερον για να ειναι ο άλλος στο μαγαζι που δουλεύεις και να πινει καφέδες μάλλον δεν θέλει να βλέπει για λιγο τις κατσαριδες στο σπίτι του. Που να φανταστώ πως κάποτε θα νοσταλγουσα αυτο το περιστατικό!

Το Φιλιον μου αρεσει και έχει μεινει ιδιο και μάλιστα με ευγενεστατα γκαρσονια (κανονική και διακριτική ευγένεια οχι υποκριτικές φιοριτούρες) και ωραία ρετρό γλυκά. Επισης λογικές (συγκριτικά) τιμές σε καφέδες.

retrofan
18-05-11, 10:09
Πηγαιναμε με τον άντρα μου κάθε Σαββατο κυριως και καθομασταν ωρες διαβάζοντας τις Κυριακατικες, πινοντας καφεδες και ενιοτε τρώγοντας κανενα ρετρο γλυκο.

Βρε Δομινίκη μου, τις κυριακάτικες της προηγούμενης βδομάδας διαβάζατε;:P:P:P
Αυτό κι αν είναι ρετρό συνήθεια;);)

Όσο για το γκαρσόνι με την κατσαρίδα, φαίνεται ότι είχε ξεμείνει στην εποχή που χρειαζόσουν γαλλικούλια, αγγλικούλια και χοντρό μέσο για να γίνεις σερβιτόρος στου Ζώναρς κι έτρωγε εκεί την πάστα της η νυν βασίλισσα της Ισπανίας:P
Οι Εγγλέζοι έχουν και παροιμίες για τον μπάτλερ που είναι πιο σνομπ από τον λόρδο...

ΥΓ. Αν σου πέσουν στα χέρια σου, δοκίμασε μακαρόν από τον Pierre Herme. Κι αν δεν σου αρέσουν ούτε αυτά, I rest my case:)

Domenica
18-05-11, 12:53
Βρε Δομινίκη μου, τις κυριακάτικες της προηγούμενης βδομάδας διαβάζατε;:P:P:P
Αυτό κι αν είναι ρετρό συνήθεια;);)

Οι Κυριακατικες κυκλοφορουν απο το απογευμα του Σαββατου στα περιξ της Ομονοιας και Συνταγμα!

retrofan
18-05-11, 13:22
Οι Κυριακατικες κυκλοφορουν απο το απογευμα του Σαββατου στα περιξ της Ομονοιας και Συνταγμα!

Στο Σύνταγμα και στην Ομόνοια τις πετυχαίνεις γύρω στις 9 το βράδυ, σε κεντρικά περίπτερα της Κηφισίας ή της Αλεξάνδρας, κανά μισάωρο αργότερα. 8 η ώρα βγαίνουν από το τυπογραφείο (γνώση αποκτηθείσα από παλαιό φλερτ φίλης και νεαρό δημοσιογράφο όταν έπρεπε να κανονίζουμε αναλόγως ωραρίου του τις σαββατιάτικες εξόδους μας;)).

Βρε, μήπως γι' αυτό σας την "είπε" το γκαρσόνι; :D Τον καθυστερούσατε στο βραδινό του κλείσιμο;:P:P:P:P:P

(Μ' αρέσει να σε πειράζω Δομινίκη μου #), Μη μου θυμώσεις τώρα:):):):):flower::flower::flower::flower:)

caprice
18-05-11, 14:08
Αφού εμπεδώσαμε τα περί Σύρου, Χίου, Ζώναρς (παλιού και νέου), διανομή και ανάγνωση εφημερίδων, γλυκισμάτων και καφέδων, είναι η κατάλληλη στιγμή να επανέλθουμε στο θέμα μας. Σας ευχαριστούμε πάντως για τις χρήσιμες πληροφορίες.

Αγαπημένο (ρετρό) μέρος που μου άρεσε και μου αρέσει είναι ο Ιπποπόταμος. Λίγο στριμωγμένα η αλήθεια είναι, με καθαρά ποτά όμως και πολλές πολλές αναμνήσεις ... πώς περνούν τα χρόνια. Αχ!!

Domenica
18-05-11, 17:47
Εντάξει να επανέλθουμε! Πάντως το παλιο Ζωναρς ειναι σχετικό νομιζω με το θέμα μας, πόσο πιο ρετρό μέρος δηλαδή; Μια και που λέμε για καλά γλυκά φοβερά ρετρό μέρος ειναι το γαλακτοπωλειο ᾽Η Στάνη᾽ στην Ομόνοια. Τωρα βέβαια το αν πηγαινεις πλέον ειναι αλλο θέμα!

Επισης τα ουζερι ᾽Καπεταν Νικολας᾽ σε στοα στην Πανεπιστημιου και Ὀ Τηνιακος᾽ στην Αλέξάνδρας. Επιστροφη στα 60ς!

Ο Ιπποπόταμος που βρισκεται; Ειναι μπαράκι;

Στο Λονδινο μου αρεσει το κλασσικο Bar Italia. Κλισε (ολοι οι Ελληνες εκει πάνε) και κάπως δηθεν, συμφωνοι, αλλά φτηνο και εντελώς ρετρό.

caprice
18-05-11, 21:49
Ο Ιπποπόταμος βρίσκεται (30 χρόνια και ...) στη Δελφών ανάμεσα Εξάρχεια και Κολωνάκι. Φαντάσου ένα σπίτι (εννοώντας τα δωμάτια που υπάρχουν) με ροκ μουσική και χωρίς κους κους και ύφος μπλαζέ. Καλοκαίρι την αράζεις έξω, όπως και οι υπόλοιποι από τα γύρω bar. Εκεί, είχα ακούσει για πρώτη φορά (βάλε 2 δεκαετίες πριν) για το αεροπλανάκι (πιλότος, επιβάτες, βάλε λεφτά κοπελιαααά)

Επίσης να προσθέσω το Galaxy στο Hilton πριν την ανακαίνιση, πριν γίνει τόσο hot spot, πριν, πριν, πριν.

Domenica
19-05-11, 02:39
Επίσης να προσθέσω το Galaxy στο Hilton πριν την ανακαίνιση, πριν γίνει τόσο hot spot, πριν, πριν, πριν.

Ειχα πάει μια φορά μικρή και μου άρεσε τρελλά αλλά δεν ξαναπήγα έκτοτε. Γενικά τα μπαρ ρετρό ξενοδοχείων ειναι ωραίο πράγμα. Μα τι τους πιάνει όλους με την ανακαίνιση; Και καλά μια κάποια συντήρηση το καταλαβαίνω αλλά συνήθως τα κάνουν αγνώριστα! Στον Λωρά δεν έχω παέι ποτέ διότι αγαπούσα πολύ το Au Revoir.

Απορία-Το αεροπλανάκι τι είναι;

Επισης να αναφερω τους θεσμούς Decadance, Mo Better και Χοροστάσιο. –άραγε υπάρχουν ακόμα;

Γενικά έχω παρατηρήσει πως στις επαρχίες ανα τον κόσμο υπάρχουν συνήθως κάτι απίθανα ρετρό μέρη που διασκεδάζεις τρελλά και αν το ιδιο ευαγές ίδρυμα υπήρχε ίδιο και απαρἀλλαχτο στην μεγάλη πόλη θα έχανε εντελώς το στυλ του διότι σύντομα θα το ανακάλυπταν οι hipsters και οι κοσμικοί πρἀγμα οχι κακό ίσως, αλλά τελοςπάντων θα του άλλαζε τα φώτα. Ας πούμε ωραιο το Ανατολικο Βερολινο και το Νοτιοανατολικο Λονδίνο και τα αντίστοιχα μέρη σε Αθήνα (ωραια αλλά σχετικά πρόσφατα για να θεωρηθούν ρετρό οπόταν δεν αναφέρονται μην φανει πως κάνουμε διαφήμιση)) αλλά απευθύνονται λίγο πολύ σε συγκεκριμένο, ψαγμένο και ενημερωμένο κοινό ενώ σε αυτά που λέω μπορεις να συναντήσεις τον οποιοδήποτε.

retrofan
19-05-11, 10:47
Ο "Ιπποπόταμος" είναι εντελώς πρόσφατη ανακάλυψη#) Ούτε 5 χρόνια πίσω. Από τα μέρη που "γερνάνε" όμορφα και που η πατίνα του χρόνου δεν φέρνει παρακμή αλλά σιγουριά και άνεση. Το καταλαβαίνεις βλέποντας στα τραπεζάκια του ανάκατα φοιτητές και 40+ και την κλασική σανγκρία του να πηγαινοέρχεται.

Μόνο η "Ίντριγκα" στα Εξάρχεια μπορεί να καυχηθεί ότι έχει το ίδιο παρελθόν και την ίδια "αυτοπεποίθηση".

Να προσθέσω κι εγώ την απορία μου caprice για το τι είναι το αεροπλανάκι;8)

Άλλο καραρετρό μέρος είναι ο κλασικός "Κτιστάκις" με τους υπέροχους λουκουμάδες του στην Σωκράτους. Μαρμάρινα τραπεζάκια, τσίγκινο πιατάκι και τιμές το απόλυτο τίποτα. Αναρωτιέμαι πόσο θ' αντιστέκεται κι αυτός, έτσι που ο δρόμος του γίνεται ολοένα και πιο δυσκολοπροσβάσιμος:xm:

Domenica
19-05-11, 11:37
Άλλο καραρετρό μέρος είναι ο κλασικός "Κτιστάκις" με τους υπέροχους λουκουμάδες του στην Σωκράτους. Μαρμάρινα τραπεζάκια, τσίγκινο πιατάκι και τιμές το απόλυτο τίποτα. Αναρωτιέμαι πόσο θ' αντιστέκεται κι αυτός, έτσι που ο δρόμος του γίνεται ολοένα και πιο δυσκολοπροσβάσιμος:xm:

Οντως φοβεροι λουκουμάδες! Επιασες πονεμένο θέμα καλή μου το οποιο και δεν μας παίρνει να αναλύσουμε! Ας θρηνήσουμε απλως ολα τα αγαπημενα μέρη που κλείσανε στην πλατεια Θεατρου και γενικά στο αμαρτωλο τριγωνο του πολύπαθου κέντρου.

Επισης γαλακτοπωλειον Ἀιγαιον᾽ στην Πανεπιστημίου.

caprice
19-05-11, 13:12
Off topic: αεροπλανάκι (τότε) ή πυραμίδα (μεταγενέστερο). Μία αναζήτηση στο google θα σας δώσει την απάντηση :)

ntsmrtz
28-05-11, 09:24
Το au revoir λειτουργεί κανονικά. Και το decadence λειτουργεί αλλά έχει μεταφερθεί σε άλλο κτήριο. Το χοροστάσιο επαναλειτουργεί εδώ και κάποιους μήνες.
Για το Μο better δεν ξέρω, έχω να πάω πολλά χρόνια από τις εποχές που κάθε πρώτη Κυριακή του μήνα είχε βραδυά garage/surf-punk garage. Ωραίες εποχές :)

Wally
28-05-11, 11:17
Στο Mo Better εχω να παω απο οταν ειχε φαει την ταρακουνα απο το σεισμο. Νομιζω οτι πηγε αλλου μετα. Εχασα τα ιχνη του...

Το au revoir εννοειται τα μικρο ρετρο μπαρ στη Πατησιων?

ntsmrtz
28-05-11, 12:15
Το au revoir εννοειται τα μικρο ρετρο μπαρ στη Πατησιων?

ναι, ανηφορίζοντας την πατησίων προς πλ.αμερικής λίγο πριν την Αγ.Μελετίου

PAPPOYS
19-10-12, 22:55
Νομίζω ότι έψαξα καλά και δεν είδα σχετικό thread... :darkglasses:

Αφορμή είναι η... αναβίωση του Μαραμπού στην Πανόρμου ! Στη συγκεκριμένη γειτονιά σύχναζα στα late 80's, όταν υπήρχαν μονάχα τα δύο μεζεδο-ντρίγκι-ντρίγκι, το Μαραμπού εκεί που είναι (στον όροφο) και η Φάκα απέναντι, στο πλατειάκι...
Αυτές τις μέρες λοιπόν, το Μαραμπού ξαναγίνεται όπως ήταν (βρε πώς γυρίζουν οι καιροί...), αν δεν έχει γίνει ήδη... Απόψε θα κάνω κάποια στιγμή μια βόλτα και θα σας έχω νέα (στους Αμπελοκηπιώτες) από αύριο. Μέχρι τότε, θυμηθείτε τα στέκια σας κι αν υπάρχει κάποιο ακόμα, εννοείται ότι πρέπει να το γνωρίσουμε κι από κοντά !!! :D

stakovios
19-10-12, 22:58
Εγώ θυμάμαι ένα τραγούδι που έλεγε διάφορα στέκια που λογικά θα υπήρχαν στην Αθήνα των έιτις: Πάμε στου Άδωνη για καφέ.... που πηγαίνουν φρικιά και αράζουν και αθλητές/ και που πηγαίνει και μία χοντρή/..... να της φύγει το στρες.

Olorin
19-10-12, 23:25
Νομίζω ότι έψαξα καλά και δεν είδα σχετικό thread... :darkglasses:

Αφορμή είναι η... αναβίωση του Μαραμπού στην Πανόρμου ! Στη συγκεκριμένη γειτονιά σύχναζα στα late 80's, όταν υπήρχαν μονάχα τα δύο μεζεδο-ντρίγκι-ντρίγκι, το Μαραμπού εκεί που είναι (στον όροφο) και η Φάκα απέναντι, στο πλατειάκι...
Αυτές τις μέρες λοιπόν, το Μαραμπού ξαναγίνεται όπως ήταν (βρε πώς γυρίζουν οι καιροί...), αν δεν έχει γίνει ήδη... Απόψε θα κάνω κάποια στιγμή μια βόλτα και θα σας έχω νέα (στους Αμπελοκηπιώτες) από αύριο. Μέχρι τότε, θυμηθείτε τα στέκια σας κι αν υπάρχει κάποιο ακόμα, εννοείται ότι πρέπει να το γνωρίσουμε κι από κοντά !!! :D
Πάντως στο Marabu είχε τύχει να πάω 3-4 φορές στα φοιτητικά μου χρόνια (ήτοι την περίοδο 1999-2007) και επειδή την ψιλο-ξέρω τη γειτονιά γιατί δυο στενά πιο πάνω έμενε ο κολλητός μου από το Παν/μιο, δεν θα έλεγα ότι αναβίωσε μόλις πρόσφατα (απλώς δεν έχω εικόνα για το πώς ήταν την εποχή ανάμεσα στην περίοδο που σύχναζες εσύ μέχρι τα τέλη των 90s). Βέβαια δεκαπλάσιες φορές είχα πάει κάτω, στο Ποτοπωλείον και δη στο... πεζούλι του (κλασικότατο φοιτητοστέκι).

Απλώς η διαφορά είναι πως την τελευταία πενταετία άνοιξαν τα μπαράκια στο στενό και γίνεται χαμός, ενώ (και) την εποχή που σύχναζα εγώ ήταν μόνο αυτά τα δυο και 1-2 μεζεδοπωλεία...

Εγώ θυμάμαι ένα τραγούδι που έλεγε διάφορα στέκια που λογικά θα υπήρχαν στην Αθήνα των έιτις: Πάμε στου Άδωνη για καφέ.... που πηγαίνουν φρικιά και αράζουν και αθλητές/ και που πηγαίνει και μία χοντρή/..... να της φύγει το στρες.
Ask and you shall receive... (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?18296-%D0%EF%FD-%DE%F4%E1%ED-%EF-%B6%E4%F9%ED%E9%F2-%F4%EF-%EA%E1%F6%DD-%F4%EF%F5-%F4%F1%E1%E3%EF%F5%E4%E9%EF%FD-%F4%E7%F2-%B6%EB%EA%E7%F3%F4%E7%F2&highlight=%DC%E4%F9%ED%E9%F2):darkglasses:;):P

panp
20-10-12, 00:05
Aντίστοιχο στέκι, που υπάρχει ακόμα, αλλά και έχει γίνει επίσης τραγούδι, είναι "του Λέντζου", στο Παγκράτι, απέναντι από το Άλσος.

PAPPOYS
20-10-12, 12:47
Πάντως στο Marabu είχε τύχει να πάω 3-4 φορές στα φοιτητικά μου χρόνια (ήτοι την περίοδο 1999-2007) και επειδή την ψιλο-ξέρω τη γειτονιά γιατί δυο στενά πιο πάνω έμενε ο κολλητός μου από το Παν/μιο, δεν θα έλεγα ότι αναβίωσε μόλις πρόσφατα (απλώς δεν έχω εικόνα για το πώς ήταν την εποχή ανάμεσα στην περίοδο που σύχναζες εσύ μέχρι τα τέλη των 90s). Βέβαια δεκαπλάσιες φορές είχα πάει κάτω, στο Ποτοπωλείον και δη στο... πεζούλι του (κλασικότατο φοιτητοστέκι).

"Αναβιώνει" εννοώ ως ρακάδικο-μεζεδοπωλείο (και ίσως και κάνα live ντρίγκι ντρίγκι). Ως μπαρ λειτουργούσε κανονικά το χειμώνα, όπως λειτουργεί η ταράτσα του το καλοκαίρι...
Anyway, τελικά δεν πέρασα χτες, οπότε πάει από Δευτέρα μάλλον το... ζωντανό ρεπορτάζ.

mpeizanis
22-02-13, 02:53
Απο 1982 εως 1995 στην Φωκιωνος Νεγρη (δεξια και αριστερα) ξεραμε τους θαμωνες με τα μικρα τους ονοματα, ημασταν μια μεγαλη παρεα, μετα παρηκμασε.

Cathy
05-05-13, 14:19
Έριξα μια ματιά και δεν είδα να υπάρχει κάτι σχετικό. Υπήρχε στα 90ς ένα είδος καφετέριας που πλέον τείνει να εκλείψει. Πρόκειτο για μικρά καφέ συνήθως με διακόσμηση στο χρώμα του ξύλου και σε γήινα γενικά χρώματα με πἰνακες - γνωστά αντίγραφα ή αλλά καμμιά φορά και με αυθεντικούς πίνακες ζωγράφων με θεματα όπως λουλούδια, τοπία, ατμοσφαιρικά γυμνά ή φωτογραφίες. Τα ἐπιπλα ήταν αντίκες ή παραδοσιακά και τα διακοσμητικά, ρετρό μπιμπελό, παλιά ρολόγια ή και κούκλες. Η μουσική ήταν συνήθως ελληνικό και ξένο εντεχνο ίσως και λιγο έθνικ ή κλασσικό ροκ. Οι πελάτες ήταν συνήθως 25-45 και ήταν μεταπτυχιακοί φοιτητές αλλά και επαγγελματίες της μέσης συνήθως τάξης όπως γιατροί, δικηγόροι, καθηγητές, μηχανικοί, έμποροι και βιοτέχνες τύπου κατασκευαστές χειροποίητων παπουτσιών, ιδιοκτήτες μικρών εταιριών κτλ. Καμμιά φορά μπορεί να υπήρχε και λάιβ με πιάνο ή κιθάρα. Υπήρχε θυμάμαι ένα στην Πατήσιων που πήγαινα συχνά, πλέον ενώ στην επαρχία υπάρχουν τέτοια μερη στην Αθηνα δεν υπάρχουν πια έτσι ακριβὠς. Τώρα υπάρχουν πολλά άλλα καλά μέρη βέβαια. Αυτό το είδος μαγαζιού που λέω ήταν ίσως λίγο προσποιητό και οι τιμές δεν ήταν φτηνές αλλά το θυμάμαι με μεγάλη νοσταλγία. Σερβίροταν μικρά σνακς και γλυκά αλλά και αλκοὀλ. Μερικά είχαν και κρέπες. Η ᾽κρεπερί᾽ ηταν μια παραλλαγή αυτού του ειδους καφετέριας. Υπάρχουν πολλά αντίστοιχα τετοια εστιατόρια σήμερα αλλά αναφέρομαι σε καφετέριες. Σε πολλές ρετρό σειρές 90ς όπως Ἀπαραδεκτοι᾽,᾽Λόγω τιμής᾽, Ἀναστασία᾽ κτλ. οι πρωταγωνιστές πηγαίνουν σε τέτοια ρετρό καφέ. Ειδικά στις σειρές της αγαπημένης Μιρέλλας Παπαοικονόμου! Κάπως ετσι ήταν και το ᾽Καφέ της Χαράς᾽ στην όχι και τόσο ρετρό σειρά. Ενώ στα κλασσικά μπαράκια μετά απο μια ορισμένη βραδινή ώρα δεν σερβιραν καφέ και σνακς εκεί σέρβιραν. Έμοιαζαν με μιξη ρετρό ζαχαροπλαστείου με άλλα πράγματα όπως κρεπερί, μπαράκι, καλλιτεχνικό στέκι κτλ. Τυπικό ρόφημα ήταν η σοκολάτα -βιενουά και φυσικά όλες οι παραλλαγές του καπουτσίνο.

ΦΖΠ1
05-05-13, 19:26
Προπό-Λαχεία "Το Μέλλον", Γιάννης Διφωνής. Στη Νέα Σμύρνη, πλατεία (τότε) Βασ.Κωνσταντίνου (βασιλέως εννοείται, όχι Βασίλη), νυν πλατεία Καρύλου, με υπόγειο πάρκινγκ, είχε τα πρώτα ηλεκτρωνικά που εμφανίστηκαν στη δεκαετία του 80 στο συγκεκριμένο Δήμο.
Την ίδια εποχή η pub "Little Wings" κοντά στη στροφή.
Καρα-ρετρό "πουρο"-στέκι το Baltasar's, σ' ένα νεοκλασσικό κοντά στο μαιευτίριο Έλενας. Μέχρι πριν από 4-5 χρόνια το ήξερα να λειτουργεί αλλά τώρα νομίζω όχι.
Διάφοροι Δεληολάνηδες (Αγία Ελεούσα, Φιλαδέλφεια, Πασσαλιμάνι) για σπιτικό παγωτό. Τώρα απ' ότι ακούω σε ραδιοφωνικές διαφημίσεις ίσως έχει απομείνει ένας, στην Ηλιούπολη.
Γαλαξίας, Πλατεία Νέας Σμύρνης (τώρα πολιτιστικό κέντρο).
Πρόλαβα λίγο μετά το 2000 τη περίφημη μπουάτ "Απανεμιά", να λειτουργεί με ερασιτέχνες μουσικούς-φοιτητές.
Δε συνέβη το ίδιο με το περίφημο "Αχ Μαρία" της οδού Σολωμού, που περιμάζεψε Ζουγανέλη, Λάκη, Μπουλά κλπ. από το μπουάτ "Σούσουρο", αλλά λιτούργησε μόνο μια δεκαετία.
"Ρόδον", οδός Μάρνη, νυν σούπερ μάρκετ.
"Ρεμπέτικη ιστορία", Ιπποκράτους, θεόστενο μαγαζί, λειτουργούσε σίγουρα έως το 2005 αλλά τώρα δεν ξέρω.
Τέλος, θέλω να αναφερθώ σε μια δαφίμηση που υπήρχε συνεχώς στο "Ποντίκι" τη δεκαετία του 80 (θυμήθηκα με την ευκαιρία και το ρεμπετάδικο "Ποντίκι" στην Κυψέλη, που πρέπει να υπάρχει ακόμα). Αυτη η διαφήμιση λοιπόν έλεγε για ένα χώρο "Κλαπατσιμπανορεμπετόχωρος Μορατόριουμ", και μετά έγινε "Ξέρξης", πάλι στην οδό Ιπποκράτους. Δεν είχα πάει ποτέ, το γνωρίζει κανείς;
Από άλλα ρεμπετάδικα, "Το κουτούκι του Κώστα" (Μελίσσια), τα "Μπλε παράθυρα" (Δροσοπούλου) κι ένα στα φανάρια της Ν. Φιλαδέλφειας.
Μια ντισκοτέκ στην πλάκα, δε θυμάμαι όνομα αλλά ήταν η μόνη, στα '80ς.
Κλασικό μπαράκι που υπάρχει ακόμα η "Bodega", στο Μετς.

Kι από σουβλατζήδικα, "Αίνος" (Γλυφάδα), "Λειβαδιά" (Κάνιγγος) και "Αγγελόπουλος" (εκκλ. Αγίας Παρασκευής, Καλλίπολη).

spyrosd
06-05-13, 00:56
Είδα αναφορά σε Ξεχασμένο πηγάδι και έγινα κομμάτια. Επίσης Σόλωνος και Μασσαλίας μέχρι τις αρχές 90ς. Σε πιο βόρεια το Κιόσκι στην πλατεία Νέου Ηρακλείου , το Jazz στην Τατοϊου -που πριν δυο μήνες που πέρασα δυστυχώς είχε κλείσει και το Music cafe στην Κηφισιά.

mr.Vox
17-09-13, 10:13
Γλυφάδα 1979. Bobby's Bar 1 & 2. Εκεί που σύχναζαν οι Αμερακινοί το προσωπικό της γειτονικής βάσης και όχι μόνον .

Εδώ το Bobby's 1. Δίπλα ήταν το Ship Inn Από πάνω σε όροφο του κτιρίου του Ship Inn η αίθουσα ψυχαγωγίας ΔΑΙΔΑΛΟΣ. Μπιλιάρδα & ποδοσφαιράκια .

http://s20.postimg.org/6tlorvi2x/Bobbys1w.jpg (http://postimg.org/image/6tlorvi2x/)

Bobby's 2

http://s20.postimg.org/yfogck1ft/Bobbys2aw.jpg (http://postimg.org/image/yfogck1ft/)

Ο Kος Bobby
http://s20.postimg.org/fpwgvt8p5/Bobbys7w.jpg (http://postimg.org/image/fpwgvt8p5/)

87045 87046 87047

ΦΖΠ1
17-09-13, 10:55
"Καφέ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ" (Βαλτετσίου) : Μικρός καλλιτεχνικός χώρος που έγραψε τη δική του ιστορία στα 80-90's. Άλλωστε καταγράφηκε και σε επεισόδιο της εκπομπής "Οι παρέες γράφουν ιστορία"
"To μπαράκι του Βασίλη" (οδός Μαυρομιχάλη, νομίζω) : ομοίως, αλλά πρέπει να λειτουργεί ακόμα.
"Αλάβαστρον" (Δαμάρεως, στο Παγκράτι) : Μουσική σκηνή της "τσέπης" αλλά με πολύ προσεγμένους καλεσμένους για live.
"Ηalf-Note" : O ναός της τζαζ στο Α' Νεκροταφείο, με τους αναρίθμητους οπαδούς του, βεβαίως.
"Αερόστατο" (Διδότου) : Ατμοσφαιρικό μπαράκι στα σκαλάκια δίπλα στη Σίνα.
"ΒΟDEGA" (Μετς) : Ιστορικό μπαράκι στην ανηφόρα της Καλιρόης, πάνω από το εκκλησάκι της Αγίας Φωτεινής.

mr.Vox
17-09-13, 11:10
To BODEGA νομίζω ότι λειτουργούσε μέχρι πέρσι ενώ το διπλανό ΔΕΚΑ «10» έχει κλείσει εδώ και χρόνια.

Easy Rider στην Γλυφάδα. Δεν πρέπει να το θυμάται κανείς. Οι πληροφορίες σχεδόν ανύπαρκτες ακόμα και στο internet.

Πρέπει να λειτουργούσε περίπου μέχρι τα τέλη του 1970.
Εδώ έχουμε ένα αμφιλεγόμενο κτίριο όπου πριν 35 χρόνια και βάλε λειτουργούσε ως ROCK CLUB. Ήταν το περιβόητο EasyRider.
Εδώ «έσκασαν μύτη» οι πρώτες Ελληνικές μηχανές Chopper. Πολύ θα ήθελα να μπω μέσα να το εξερευνήσω αν και δεν θα έχει τίποτε πέραν από τίποτε χρησιμοποιημένες σύριγγες . Οι πληροφορίες λένε ότι ήταν γραφεία της Gestapo κατά την διάρκεια της κατοχής. Απ 'ότι φαίνεται πάει για γκρέμισμα και αυτό και έτσι μου ήρθε η ιδέα της φωτογράφησης το φετινό καλοκαίρι. Υπάρχουν και άλλα περίεργα κτίρια στην περιοχή και πολλά από αυτά έχουν γκρεμιστεί. Λειτουργούσαν το Million Dollars bar, το Green Door bar τα οποία ήταν κακόφημα κέντρα. Ήμουν πολύ πιτσιρίκος τότε και τριγυρνούσα με το ποδήλατο μιλάμε για πολύ groovy καταστάσεις..

;)

Athena Del
23-03-14, 14:33
Αυτή είναι φωτογραφία απο το δεύτερο Easy Rider το οποίο βρισκόταν στην παραλιακή λίγο πριν φτάσουμε στα φανάρια της Γλυφάδας και της τότε Κεντρικής Πλατείας. Το πρώτο Easy Rider (και σαφώς κατα πολύ ανώτερο) άνοιξε τις πόρτες του γύρω στα 1977-78 σε ένα νεοκλασικό σπίτι που βρισκόταν πάλι στην Γλυφάδα, Παπανδρέου (Αθηνών τότε) + Ποσειδώνος γωνία, πάνω στην παραλιακή, έχει γκρεμιστεί πολλά χρόνια, ακριβώς απέναντι απο την τωρινή Aspis Bank. Η δική μου εφηβεία με βρήκε εκεί, σε εκείνο το σπουδαίο κλαμπ με τα άπειρα δωματιάκια με διαφορετικά χρώματα το καθένα, (dream room, chill out room, blue room) κυριολεκτικά ξημεροβραδιαζόμουν εκεί, ήμουν δεν ήμουν 15-16.... Edgar Broughton Band άκουσα εκεί για πρώτη φορά στη ζωή μου και επίσης εκεί έκανα και την παρθενική μου εμφάνιση ως DJ και θυμάμαι ότι εκείνη τη βραδιά έπαιξα Eloy και Tangerine Dream, το Ricochet... Τα παιδιά που το είχαν αναλάβει ήταν στενοί μου φίλοι, τους έχασα δυο τρία χρόνια αργότερα οταν έκλεισε εκείνο το Easy Rider λόγω κατεδάφισης και αποφάσισαν να πανε στην Κρήτη στην Πρέβελη για μόνιμα.Απίθανο στέκι, συμμάδεψε τη ζωή μου με ανεξίτηλο και πολύχρωμο τρόπο, όλα τόσο ζωντανά, φωτεινά, αγάπη παντού τότε, πολυ μπροστά για την εποχή του, με έμφαση στην ψυχεδέλεια και το progressive rock, ίσως ήταν το μοναδικό μαγαζί της Ελλάδας στο οποίο εν έτσι 1978 μπορούσες να ακούσεις Soft Machine, Kevin Ayers, Caravan και King Crimson τους οποίους μάλιστα είχαμε τιμήσει ιδιαίτερα μια Μεγάλη Παρασκευή, με τον Επιτάφιο να περνάει μπροστά απο την τότε Αθηνών και εμείς στο λιγοστό φως του δειλινού, εγω ο Κώστας και η Φέη, να ακούμε απο μέσα το Epitaph...απορώ πως μέσα στα χρόνια πως και δεν βρέθηκε κανείς να γράψει για εκείνες τις μαγικές βραδιές στο Easy, όλη η ροκ Αθήνα κατέβαινε να μας βρει, που είναι όλοι αυτοί; Χρόνια τους ψάχνω...

mr.Vox
23-03-14, 14:49
Θέλω να πιστεύω ότιο οι άνθρωποι αυτοί απλά δεν ασχολούνται με το ιντερνετ.

:(

Athena Del
23-03-14, 15:08
Αυτή ειναι και η πιθανότερη εκδοχή. Δυστυχώς αν ζουν όσοι απο αυτούς ζουν, δεν ασχολήθηκαν καθόλου με την τεχνολογία μετέπειτα.

ΦΖΠ1
23-03-14, 20:15
Είδα τη φωτογραφία του νεοκλασικού και θυμήθηκα το , κλειστό πλέον, Baltazar, στην οδό Τσόχα.

Clemence
25-03-14, 10:41
https://gallery.mailchimp.com/b6cd3c74bb83f171921293973/images/superfly_proc.jpg

Το παιχνίδι είναι δωρεάν. Monopoly, Μυστήρια στο Πεκίνο, Atari, Amstrad, Subbuteo και Sega είναι μόνο η αρχή. Λέξεις και εικόνες από μια άλλη δεκαετία πλημμυρίζουν τον χώρο που θυμίζει το παιδικό υπνοδωμάτιο της σημερινής 30 something γενιάς και αναβιώνουν τις αναμνήσεις της με τον καλύτερο τρόπο. Οι φαν του ρετρό θυσιάζουν χωρίς δεύτερη σκέψη το βασίλειο του Ζούκερμπεργκ στο βωμό της πριγκίπισσας του Nintendo και καταλήγουν πάντα στο ... να πιουν τον καφέ ή το ποτό τους μακριά από tech freaks και gadgets. Ανετοι καναπέδες, χαλαρή διάθεση, μπασκέτα, αγώνες για βελάκια που κυνηγάνε τον στόχο και δεκάδες περιοδικά βρίσκονται εδώ για να πείσουν τον επισκέπτη να κάτσει με τις ώρες, να διαβάσει τα κόμικ και να αγγίξει όλες τις φιγούρες playmobil –κάπου υπάρχει και ένας ευχούλης- και να θυμηθεί τα παλιά. Οι γνώριμες για τους περισσότερους δισκέτες, αλλά και η συλλογή από βιντεοκασέτες επιβεβαιώνουν ότι ορισμένες από τις παρέες έχουν μεγαλώσει. Λίγο.

Έσβησα ό,τι θα μπορούσε να θεωρηθεί διαφήμιση, αλλά ήταν τόσο νοσταλγικά σχετικό με το φόρουμ το κείμενο που σκέφτηκα πως άξιζε να το δείτε.

99623