PDA

Επιστροφή στο Forum : Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον - Nils Holgersson (1980)

AEON
17-03-06, 15:59
Dominion υποκλίνομαι στη μνήμη σου. Δε θα μπορούσα να τα είχα γράψει καλύτερα! Υπέροχη ιστορία...δύσκολα να δημιουργηθούν πια παρόμοιες σήμερα.

http://photos1.blogger.com/blogger/2950/1972/1600/03.0.jpg

76500

Dominion
17-03-06, 15:59
Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον (Nils Holgersson, 1980, Ιαπωνικής παραγωγής, 52 επεισόδια), ΕΡΤ
Πρεμιέρα: Πέμπτη 20/10/1983
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_θαυμαστό_ταξίδι_του_Νιλς_Χόλγκερσον

Το θαυμαστό ταξίδι του νιλς χολγκερσον (ο νιλς, ο λευκός χήνος μάρτιν, οι αγριοχηνες με την άκα που είχε τα φρύδια του καραμανλη-οχι του χοντρου του γερου εε-, το σκιουρακι γκρουμελ με την φωνη του ΘΕΟΥ τασου κωστή ο οποιος παρεπιπτοντος βασίστηκε στον χαρακτήρα του παλιού ηθοποιου χρήστου ευθυμιου απο την ελληνικη ταινία ΕΝΑΣ ΒΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΜΙΣΟΣ για την φωνη, και την Αλεπού Σμίρε. Ιαπωνική παραγωγή του Studio Pierrot παραγωγής 1980. Στην ΕΡΤ παίχτηκε ή το 1981 ή το 1982 ή το 1983.

Dominion
18-03-06, 19:18
Σε ευχαριστώ ξανά φίλτατε ΑΕΟΝ!!!
ΟΧΙ δυστυχώς δεν γυρίζουνε πια τέτοιες σειρές!!!
Όταν ανακάλυψα το forum σας (εντελώς τυχαία) και άρχισα να γράφω..ένα δάκρυ κύλισε..δεν κάνω πλάκα!!! Μαζί με αυτά θυμάμαι και την παιδική μου ηλικία και πόσο διαφορετικά είναι τα πράματα σήμερα!!! Αλλα Τεσπα ;)

akmakas
10-05-06, 00:16
Οντως!!!!Η σειρα ηταν κορυφαια και εκπαιδευτικη για τα παιδια!!!
Εγω ενα παραπονο ειχα!!Με ειχε σκασει η χηνα που δεν μπορουσε να πεταξει!!Αυτη η χηνα τελικα δεν θυμαμαι πεταξε η οχι!!!

giorgos
22-07-06, 01:58
Εντυπωση -και συγκινηση- μου ειχε κανει το τελευταιο επεισοδιο της σειρας...
Ο Νιλς εχοντας πια γινει κανονικος, δεν μπορουσε πια να συννενοηθει με τα ζωακια. Ουτε καν με τη χηνα, με την οποια ειχαν περασει τοσα μαζι. Λιγα δευτερολεπτα περισσοτερο εκανε...αλλα τελικα απομακρυνθηκε κι αυτη με τα αλλα καθως ο Νιλς πηγε να την πλησιασει...

akmakas
22-07-06, 07:39
Ναι ναι κατι θυμαμαι......πρεπει να το ειχα δει το επειδοδιο πανε τοσα χρονια!

pepinos
10-08-06, 19:05
Είχε βγει όλο σε 1 dvd μεταγλωττισμένο στα ελληνικά κατά τον προηγούμενο Οκτώβρη (η κλασική μεταγλώττιση της ΕΡΤ) ..... μαζί με αυτό είχε βγει και το άλλο έργο... οι περιπέτειες του Siba (ert 1983-4)

Dominion
03-09-06, 02:19
Το είδα το dvd του Nils που βγήκε στα videoclubs (εγω το βρήκα στα seven video net Πάτρα). Πέρα από τις αναμνήσεις που μου ήρθανε στο νου (δάκρυα LOL) η μεταγλώτιση δεν είναι η ίδια είναι εκ νέου (και πιο χάλια). Αυτό το κατάλαβα γιατι α) η φωνή του Μάρτιν του λευκού χήνου δεν είναι του Ηλία Πλακίδη αλλά ενος άλλου ηθοποιού β) η φωνή του Νιλς είναι του Σπύρου Μπιμπίλα στη νέα έκδοση ενώ στην έκδοση της ερτ τον έκανε γυναικα (κλασσικό φαινόμενο στην ελλάδα τα παιδιά να τα κάνουνε γυναίκες και όχι άντρες), γ) Ο γκρούμελ το σκιουράκι του Νιλς λέγετε αλλιώς και έχει μια άσχετη ψιλή γυναικία φωνή (νομίζω είναι η ίδια γυναικα που έκανε τη Μιλάγκρος) και όχι ο Τάσος Κωστής. Τέλος το dvd περιέχει επισόδια σε συμπύκνωση ωστε να κάνει μια ταινία με αρχή μέση και τέλος τα επεισόδια της σειράς είναι 52 στο σύνολο στην αρχική εκδοχή. Να πω όμως ότι η ποιότητα του κινουμένου σχεδίου (τα χρώματα και όλα) είναι τέλεια για προιον της χρονολογίας 1980.

Wally
03-09-06, 09:54
εκανα τα 60 επεισοδια 1 dvd?
Θα προσπαθήσω να το εντοπίσω

keeper7k
03-09-06, 20:18
Πραγματικά πολύ καλή περίπτωση. Wally αν βρείς τίποτα σφύρα :p

akmakas
03-09-06, 22:22
Που τα χωρεσαν μωρε 60 επεισοδια σε 1 DVD!!!!!!!!

Wally
03-09-06, 22:29
Τα μονταραν και τα εκαναν ταινια
Θα επεσε πολυ κοψιμο

SERIOLA RIVOLIANA
16-09-06, 15:08
Αυτό που δεν θα ξεχάσω ποτέ απο τον Νίλς, είναι η αρχήγος απο της αγριόπαπιες που την έλεγαν ΑΚΑ. Προς τιμήν της τότε, είχα βγάλει ΑΚΑ τον αγαπημένο μου σκύλο!!!

manos426f
01-11-06, 15:10
Το DVD παιδια με περηφανια το εχω ηδη στα χερια μου,αλλα δεν το εχω δει ακομη,πλην λιγο της αρχης του....
(ναι,ναι εγκλημα,το ξερω.....)

Παντως προκειται για συρραφη επεισοδιων με καποιες αλλαγες,οπως ακριβως τις περιγραφει ο Dominion,αλλα εμενα ουδολως με ενοχλησε αυτο,η συγκινηση που προσφερει ειναι ανεπαναληπτη....!!!

pepinos
02-11-06, 00:06
περσυ τον οκτωβριο ειχε βγει, μαζι και με το αλλο παιδικο....ο αλη μπαμπα και οι 40 κλεφτες(το ειχε βαλει η υενεδ το 1983-84

ambu_dare
03-12-06, 12:42
Δεν ξέρω πόσοι ενδιαφέρονται, όμως το "παιδικό περιοδικό - εφημερίδα" δεν ξέρω τί είναι τελικά, ΑΚΑΤΑ ΜΑΚΑΤΑ που κυκλοφορεί έχει και ένα DVD με τις περιπέτειες του Νιλς Χόγκελσον (και ένα με Χριστουγεννιάτικες ιστορίες του Αστυνόμου Σαΐνη). Περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω γιατί δεν το έχω πάρει ακόμη. Το τίμημα για αυτά: 3,90 ευρώ.

papakis3
15-12-06, 12:51
Παιδιά μην δυσκολεύεστε, η ΕΡΤ ξαναγόρασε τα δικαιώματα και θα το προβάλει και πάλι στην ψηφιακή πλατφόρμα τις ''CINE+'' όμως σε λίγο καιρό!!!!!! (Πληροφορία εκ τον έσω!!!!) :diablotin:

Wally
15-12-06, 12:54
welcome papakis3.
Πολυ ευχαριστη ειδηση!!!!

Aardvark
15-12-06, 20:51
Aυτα ειναι τα καλα της ψηφιακης περισσοτερα καναλια περισσοτερες επιλογες, καιρος ηταν αντε και με Sport billy.:thumb:

Aardvark
17-12-06, 20:03
intro [edit]
Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit] :thumb:

vaszio
18-12-06, 03:38
Θα πάθω κρρρρρρ....κρίση αλήθεια;;;;;;;;;;;

loco_chico
18-12-06, 16:45
μόλις πριν από λίγα λεπτά ανακάλυψα το ανεπανάληπτο αυτό FORUM σε μια προσπάθεια αναζήτησης τις επικής σειράς "το μυστήριο του χρυσού πιθήκου" τα λόγια είναι περιττά παιδιά.....Δ’ΚΡΥΣΑ nils χόλγκερσον k τα μυαλά στα κάγκελα......είμαι έτοιμος να αγοράσω τον αποκωδικοποιητή τις ερτ για να ξανά δω το Nils :D

keeper7k
18-12-06, 16:48
To forum επεκτείνεται σε όλη την επικράτεια σιγά-σιγά. :)
Καλως ήλθες φίλε και καλή διαμονή!!

pooky(1)
19-12-06, 00:31
μόλις πριν από λίγα λεπτά ανακάλυψα το ανεπανάληπτο αυτό FORUM σε μια προσπάθεια αναζήτησης τις επικής σειράς "το μυστήριο του χρυσού πιθήκου" τα λόγια είναι περιττά παιδιά.....Δ’ΚΡΥΣΑ nils χόλγκερσον k τα μυαλά στα κάγκελα......είμαι έτοιμος να αγοράσω τον αποκωδικοποιητή τις ερτ για να ξανά δω το Nils

ΠΑΤΡΙΔΑ!!!!!!!!!!!

Καλώς ήλθες φιλάρα!!!!!!!!!

akmakas
19-12-06, 11:14
Καλώς ήλθες loco_chico...Και ακόμα τίποτα δεν είδες φίλε μου....

jvlach
19-01-07, 13:32
Εdit από ΑΕΟΝ: Διαγράφτηκε. Direct links σε copyrighted υλικό απαγορεύονται κατηγορηματικά από τους Κανόνες Λειτουργίας του φόρουμ.

iolaos
20-01-07, 00:25
Paidia καλησπέρα είμαι καινούριος σε αυτό το απίθανο φόρουμ και φαν του νιλς και της καντυ καντυ καθώς και το διαστημοπλιο αργώ.
Υπάρχουν αυτές οι σειρές στο εμπόριο;

Erynies
20-01-07, 00:36
Στο εμπόριο δεν υπάρχει τίποτα σχετικά με την Κάντυ εδω και χρόνια λόγω διαμάχης των δημιουργών της. Αν είσαι απο Αθήνα υπάρχει ενα μικρό βίντεοκλάμπ κοντά στην πλατεία Βάθης που πουλάει βιντεοκασσέτες της αλλά δεν είναι αυτα που βλέπαμε στην τηλεόραση, αλλά μικρές αυτοτελής ιστορίες. [edit]copyrights[edit].Α! Και καλώς ήρθες!

akmakas
20-01-07, 09:33
[deleted]

Μπράβο παιδιά και καλώς ήρθατε στην παρέα μας.:thumb:

[edited by TS]

Dominion
29-01-07, 21:41
Δεν είναι τηλεταινία αγαπητέ είναι συρραφή κάποιων επεισοδίων με ανανεωμένο καστ (πχ στην αυθεντική μεταγλώτιση τον κρούμελ τον έκανε ο Τάσος Κωστής)

ikonsgr
26-02-07, 22:33
Ρε συ dominion,27 χρονών και να θυμάσαι τοσο καλά σειρές του 80-81... Κάτι δε πάει καλά! Από 6 μηνών αναμνήσεις έχεις :)
Ενώ εμεις των 30 φευγα με το altzhaimer... που να θυμηθούμε! :biglaugh:

Windaria
23-03-07, 14:08
Καλησπέρα σε όλους σας, κάνω το ποδαρικό μου εδώ! Το ξέρατε ότι το "ανιμε" είναι βασισμένο σε ομώνυμο παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο το οποιο διδάσκεται στα δημοτικά της σκανδιναβίας? κυκλοφορεί και στα ελληνικά!

exetlaios
23-03-07, 14:20
Καλησπέρα σε όλους σας, κάνω το ποδαρικό μου εδώ! Το ξέρατε ότι το "ανιμε" είναι βασισμένο σε ομώνυμο παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο το οποιο διδάσκεται στα δημοτικά της σκανδιναβίας? κυκλοφορεί και στα ελληνικά!

Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία.

Καλωσήρθες στο φόρουμ μας !

( τα "Παιδιά του Πειραιά" αυξάνονται ... )

Windaria
23-03-07, 15:18
Σέλμα Λάγκερλεφ - Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον
Απόδοση K. Σίνου, Εκδόσεις Αφοί Βλάσση

Ορίστε και ο πλήρης τίτλος!
[Μια άσχετη φλασιά, Το Καπλάνι της Βιτρίνας το θυμάστε;]

Aardvark
27-04-07, 21:50
Σας φερνω ευχαριστα νεα ο Νιλς σε DVD
ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ
Στα περιπτερα σας.
:thumb: :thumb: :thumb:
http://www.hellenicpress.gr/26_04_07periodA/DSC00063.JPG

Wally
27-04-07, 21:52
Nice!!!
Εν τω μεταξυ κατεβασε το demo του NinjaGaiden να μας κανεις κανα review!!!;)

Aardvark
27-04-07, 22:09
Ποιος κατεβαζει demo 983 mb με τα 768 της forthnet.:biglaugh: :biglaugh:

Wally
27-04-07, 22:11
Εσυ!Ορμα!Περιμενουμε!:D

mastoras
14-06-07, 06:02
Kalhspera se olous sas, kanw to podariko mou edw! To kserate oti to anime einai vasismeno se omonymo paidiko logotexniko vivlio to opoio didasketai sta dhmotika ths skandinavias? kykloforei kai sta ellhnika!

Βεβαίως! Έχω το βιβλίο, το διάβασα την εποχή που παιζόταν η σειρά στην τηλεόραση. Είναι πραγματικά ένα συγκινητικό βιβλίο, που διδάσκει αγάπη προς τα ζώα και τη φύση. Ακόμα θυμάμαι το κλάμα που έριξα αργά ένα βράδυ όταν διάβασα την τελευταία σελίδα. Όχι επειδή το τέλος είναι άσχημο. Αλλά επειδή δεν είχε άλλο να διαβάσω. Ήμουν 9 ετών.

Η πληροφορίες από το Wikipedia λένε πως η σειρά ήταν Ιαπωνική, 52 25-ωρων επεισοδίων, που πρωτοπροβλήθηκαν στην Ιαπωνία από 8 Ιανουαρίου 1980 έως 17 Μαρτίου 1981. Το αγόρασαν διάφορες χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα. Το πρόσφατο DVD με τη χασαπο-σύμπτιξη όλων των επεισοδίων είναι γερμανικής προέλευσης, του 1981. Τώρα κυκλοφορεί σε διάφορες χώρες, όπως η Ελλάδα και η Εσθονία.

http://en.wikipedia.org/wiki/Nils_Holgersson#Film_adaptations

DeadOrganPlayer
23-07-07, 15:14
Καλησπέρα. Παρακολουθώντας το site εδώ και κάποιες μέρες μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι πρόκειται για μια καταπληκτική δουλειά και αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όποιον βρίσκέται πίσω από αυτό. Κοιτώντας ένα ένα τα topics και ταξιδεύοντας πίσω στο χρόνο δε μπόρεσα να καταλάβω πως πέρασε τόση ώρα...Anyway, αποφάσισα να κάνω το πρώτο μου post σε αυτό το thread όντας κι εγώ ένας φανατικός οπαδός του Nils Holgersson. Θα ήμουν πάρα πολύ χαρούμενος εάν μπορόυσε να βρεθεί υλικό από τα 52 επεισόδια όπως παίχτηκαν τότε από τη κρατική τηλεόραση (και όχι από την μεταγλωτισμένη απάτη του Μπίμπιλα). Ελπίζω να ισχύει αυτο που εγραψε κάποιος φίλος πριν καιρό ότι θα παιχτεί πάλι από τη ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ. Γενίκα εάν κάποιος έχει καμμιά πληροφορία για επανακυκλοφορία ή για το που μπορεί να βρεθεί η παλιά version της σειράς ας γράψει κάτι. ΄Θα κάνει χαρούμενο πάρα πολύ κόσμο εκτός από μένα. Ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα :).

manos426f
23-07-07, 16:36
Θα ήμουν πάρα πολύ χαρούμενος εάν μπορόυσε να βρεθεί υλικό από τα 52 επεισόδια όπως παίχτηκαν τότε από τη κρατική τηλεόραση (και όχι από την μεταγλωτισμένη απάτη του Μπίμπιλα).

Aφου σε καλωσορισω αρχικα στο forum,να σου πω οτι δεν το βρηκα και τοσο ''μεταγλωτισμενη απατη'' οπως το χαρακτηριζεις,το DVD του Νιλς.....

Τουλαχιστον εως οτου και αν βρεθουν τα αυθεντικα επεισοδια,αυτο ειναι κατι να εχουμε τουλαχιστον απο τον Νιλς και για μενα,ειναι ιδιαιτερα σημαντικο.....

DeadOrganPlayer
24-07-07, 14:53
Aφου σε καλωσορισω αρχικα στο forum,να σου πω οτι δεν το βρηκα και τοσο ''μεταγλωτισμενη απατη'' οπως το χαρακτηριζεις,το DVD του Νιλς.....

Τουλαχιστον εως οτου και αν βρεθουν τα αυθεντικα επεισοδια,αυτο ειναι κατι να εχουμε τουλαχιστον απο τον Νιλς και για μενα,ειναι ιδιαιτερα σημαντικο.....

Εντάξει ίσως υπερέβαλλα λίγο. Αλλά όταν έχεις μεγαλώσει έχοντας κάτι συγκεκριμένο στη μνήμη σου, ακόμα και αν το καινούργιο είναι καλύτερο εσύ προτιμάς αυτό με το οποίο μεγάλωσες. Όπως και να έχει το dvd με το Μπίμπιλα περιέχει μόνο 4 από τα 52 αυθεντικά επεισόδια. Κάποιος τρόπος θα πρέπει να υπάρχει ώστε να βρεθούν τα παλιά....

domniki
24-07-07, 17:01
Ειναι εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι εμεις μικρα βλεπαμε "Το θαυμαστο ταξιδι του Νιλς Χολγκερσον", ενα παιδικο με ομορφα νοηματα και διδαγματα για την ζωη και την φυση και σημερα τα παιδια βλεπουν "Παρα πεντε"....τραγικο :(

Aardvark
24-07-07, 17:28
Μονο τραγικο ,αμ το αλλο με τον Ποποτα .:eek:

lamah
24-07-07, 19:32
Συμφωνω απολυτα Domniki +1000

mastoras
25-07-07, 04:01
"Παρα πεντε"....τραγικο :(

Παιδιά τι εστί "Παρά Πέντε";:confused: Μάλλον λείπω καιρό από τα πάτρια χώματα. Ή μήπως καλύτερα να μη μάθω;

domniki
25-07-07, 06:06
Καλυτερα να μην μαθεις Mastora...θα απογοητευθεις τρομερα απο τα πατρια...
ignorance is bliss

pasx79
31-07-07, 18:48
καλησπερα σε ολους μεχρι και στην νετ πηρα τηλ αλλα τιποτα

DeadOrganPlayer
01-08-07, 08:33
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βρεθούν. Εδώ βρήκανε τα 115 επεισόδια της Κάντυ γιατί να μην βρεθούν τα 52 του Νιλς;

Dominion
02-08-07, 05:54
Δεν λέτε που σώσανε το Oδύσσεια του Διαστήματος στην ελληνική μεταγλώτιση (η ερτ ειναι για κλάματα)

domniki
08-08-07, 07:06
Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να βρεθούν. Εδώ βρήκανε τα 115 επεισόδια της Κάντυ γιατί να μην βρεθούν τα 52 του Νιλς;

Χεχε, η Καντυ ειναι cult αγαπητε...και την ειχαν δειξει και σε επαναληψη. Τοτε εγιναν οι περισσοτερες εγγραφες. Τον Νιλς δεν τον θυμαμαι σε επαναληψη ποτέ. Να μια ωραια σειρα που θα επρεπε να δειξουν σε επαναληψη. Τι λεω τωρα....μαλλον ονειροβατω πρωι πρωι :animrolleyes:

Καλημερα σε ολους

mary211
29-09-07, 10:03
ΠΡΟΤΙΜΟΎΣΑ ΝΑ ΜΗ ΔΙΑΒΆΣΩ ΤΑ ΜΑΘΉΜΑΤΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ nILS.

DeadOrganPlayer
29-09-07, 23:44
Κι εκείνος δε διάβαζε τα μαθήματα του και θυμάσαι τι έπαθε... :)

FTL
29-09-07, 23:51
Εβλεπα και εγώ Νίλς Χόλγκερσον.

starsky
30-09-07, 00:02
το τελευταιο επεισοδειο νο 52 στα ελληνικα,το εχει στο site του μελους valtasar για οποιον ενδιαφερεται,διαφημιση δε κανω ,απλα μονο εκει εχω βρει κατι ,αν ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε και αλλα χωρις να παραβαινουμε τους κανονες του site ,πολυ ευχαριστως να το μαθουμε

Vampire in a Cathedral
15-10-07, 16:29
Όντως, όλη η ιστορία του Νιλς έχει βασιστεί στη Σκανδιναβική Μυθολογία. Τα επεισόδια διαχέονται έντονα από αυτήν όπως όταν ο Νιλς είχε έρθει σε επαφή με τα φαντάσματα του λιμανιού μιας πόλης (το άγαλμα που ζωντάνευε το βράδυ). Τουλάχιστον πολιτισμικά/φολκλορικά ο Νιλς δεν είναι τυχαίος και έχω την τιμή να το γνωρίζω αυτό και μέσα από τις σπουδές μου...

Vampire in a Cathedral

P.S.: Αν ενθυμούμαι καλά την πρώτη-πρώτη φορά που είχε παρουσιαστεί στην Ελλάδα ήταν στα Γερμανικά με υπότιτλους και στη συνέχεια μεταγγλωτίστηκε...

Kalhspera se olous sas, kanw to podariko mou edw! To kserate oti to anime einai vasismeno se omonymo paidiko logotexniko vivlio to opoio didasketai sta dhmotika ths skandinavias? kykloforei kai sta ellhnika!

Starbuck
15-10-07, 21:10
Παιδιά μην δυσκολεύεστε, η ΕΡΤ ξαναγόρασε τα δικαιώματα και θα το προβάλει και πάλι στην ψηφιακή πλατφόρμα τις ''CINE+'' όμως σε λίγο καιρό!!!!!! (Πληροφορία εκ τον έσω!!!!) :diablotin:

:eek: !!!! Τουλάχιστον δύο διαφορετικά άτομα από εμάς πρέπει να αναλάβουν να το περάσουν στον σκληρό τους και από εκεί σε DVD ΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΑΠΩΛΕΙΑ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ.

Χμ... γενικότερα πρέπει να οργανωθούμε..

Δημήτρης :user:

Ειναι εντυπωσιακο αν σκεφτει κανεις οτι εμεις μικρα βλεπαμε "Το θαυμαστο ταξιδι του Νιλς Χολγκερσον", ενα παιδικο με ομορφα νοηματα και διδαγματα για την ζωη και την φυση και σημερα τα παιδια βλεπουν "Παρα πεντε"....τραγικο :(

Εγώ τραγικό βρίσκω το "Καφέ της Χαράς"... ένας άθλιος ηθοποιός και σεναριογράφος (Ρώμας) σε μια σειρά γεμάτη απλοϊκότατα κλισέ που πίστευα πως είχανε πεθάνει γύρω στο '50 - '60.. :nono:

ikonsgr
06-11-07, 12:12
Ανακάλυψα και ειδα προσφατα μία 2ωρη "ταινία" του νιλς,η οποία μου φάνηκε σαν "συρραφή" και περίληψη των 52 επεισοδίων της σειράς. Το έχει δει κανείς άλλος? Πάντως είναι εκπληκτική η αίσθηση του να βλέπεις κάτι που έχεις να το δεις 20+ χρόνια... Σα να βλέπεις παλιές φωτογραφίες από την παιδική σου ηλικία,με τη διαφορά ότι τα συναισθήματα είναι ΠΟΛΥ ποιο έντονα! :)
Εκπληξη επίσης σου προκαλούν τα όμορφα και διδακτικά νοήματα και μυνήματα που περνούσαν μέσα από τη σειρά, διαπιστώνοντας ταυτόχρονα την, πότε χαζοχαρούμενη και πότε βίαιη και βάρβαρη πραγματικότητα, στην οποία ζούνε τα σημερινά παιδιά μέσα απο αυτά που τους σερβίρει η "νέα" τηλεόραση.... :(

DeadOrganPlayer
06-11-07, 13:29
Ναι ikons την έχω δει κι εγώ αυτή τη ταινία... Όντως είναι μια συρραφή κάποιων επιλεγμένων επεισοδίων με σκοπό να αποτυπωθεί μια περίληψη όλης της σειράς. Απογοητευτικό το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου, είδικα για κάποιον που έχει δεί τη σειρά στο σύνολό της. Επίσης και η μεταγλώτιση είναι καινούργια με τον "καταπληκτικό" Σπύρο Μπίμπιλα να αναλαμβάνει τα ηνία...Καλύτερα να μη γινόταν ποτέ αλλά από το ολότελα... Ελπίζω να το ξαναπροβάλει όντως η ΕΡΤ όπως ειπώθηκε παραπάνω... Αν κάποιος έχει νεώτερα ας μας ενημερώσει...

domniki
14-11-07, 20:21
Το αεροπλανο-Μαρτιν του Νιλς

http://img256.imageshack.us/img256/8018/picture1zr6.jpg
76497

Δεν ξερω αν ειναι μονταζ ή αληθεια, παντως ειναι πολυ πετυχημενο.

lamah
21-11-07, 15:04
Nils Holgersson η αρχη.Και το κλαμα κορομηλο που λενε στο χωριο μου

http://www.youtube.com/watch?v=AzCygWJD4Og&feature=related

keeper7k
21-11-07, 15:13
Μιας και υπάρχει σχετικό thread για τον Νιλς, μετέφερα εδώ το ποστ.

Λίγη προσοχή με τα διπλά threads ;)

candy
27-12-07, 16:26
Η αυθεντική μεταγλώττιση...:)

http://www.youtube.com/watch?v=9XwiqAziVcM

Dominion
01-01-08, 03:50
Γιάννης Κανδυλάς (ή Χρήστος Δοξαράς) - Ανθρωπάκι
Προύμελ - Τάσος Κωστής
Μάρτιν - Ηλίας Πλακίδης

Death2Eliza
04-01-08, 15:03
μπραβο εφουλα!!:clap::clap::clap:

βαλε κ το λινκ καλε να σου αφησει ο κοσμος κανενα κομμεντ!!

Starbuck
04-01-08, 17:51
Γιάννης Κανδυλάς (ή Χρήστος Δοξαράς) - Ανθρωπάκι
Προύμελ - Τάσος Κωστής
Μάρτιν - Ηλίας Πλακίδης

ρε φίλε, κόβω με την πάρτη σου.. πώς γνωρίζεις όλες αυτές τις πληροφορίες; κανα βιβλίο φαντάζομαι, έτσι; ομολόγησέ το! :anim-smokin:

Dominion
06-01-08, 05:42
όχι man καλή μνήμη
(έπεινα μικρούλης όλο μου το ΗEMO για αυτό και γω την γλύτωσα και δεν έγινα EMO)

domniki
09-01-08, 07:35
Χαρη στην Candy ξαναειδα μετα απο αιωνες Νιλς Χολγκερσον! Candy σ'ευχαριστω! Το επεισοδιο με τους αρουραιους το θυμομουν, το αλλο με την μαγεμενη πολη οχι. Η μεταγλωττιση ειναι υπεροχη. Πως λεγεται αυτος που μιλαει για τον Νιλς? Ειναι ο Νηλ της Καντυ-Καντυ. Επισης οι φωνες της Ματινας Καρρα και του Τασου Κωστη ειναι απιθανες :clap: Αχ, αυτες οι παλιες μεταγλωττισεις της ΕΡΤ, ειναι καταπληκτικες :clap:

bluenatic
09-01-08, 11:29
ο Νιλς είχε έρθει σε επαφή με τα φαντάσματα του λιμανιού μιας πόλης (το άγαλμα που ζωντάνευε το βράδυ).
Μόλις έφαγα ένα αδιανόητο φλασάκι: θυμάμαι ένα επεισόδιο του Νιλς με ένα φάντασμα που είχε ένα καταραμένο μυστρί (!)
Σύμφωνα με την κατάρα, το φάντασμα εμφανιζόταν μόνο νύχτα και θα εγκατέλειπε τον υλικό κόσμο για να αναζητήσει την αιώνια ειρήνη μόνο αν κατάφερνε να δώσει το μυστρί σε κάποιον άνθρωπο. Έστω και στον Νιλς. Μιλάμε για τρελή γκοθιά και θυμάμαι ότι ο Νιλς γλίτωσε γιατί κατάλαβε εγκαίρως ότι πρόκειται για φάντασμα όταν είδε ότι δεν είχε είδωλο στα νερά μια λιμνούλας.

DeadOrganPlayer
09-01-08, 11:39
Φοβερό επεισόδιο bluenatic. Αυτό και το επεισόδιο με την πόλη που εμφανιζόταν μία φορά τα 100 χρόνια και απλά έπρεπε κάποιος ξένος να αγοράσει κάτι εκείνη το φορά που εμφανιζόταν για να λυθεί η κατάρα ητάν τα αγαπημένα μου!

bluenatic
09-01-08, 11:42
Μπράβο! Η πόλη που εμφανιζόταν κάθε 100 χρόνια! Το είχα ξεχάσει αυτό...

Πολύ dark επεισόδιο. Πολύ μπροστά από την εποχή του...

Sorin
09-01-08, 12:17
καλημερα αγαπητοι/ες ρετρομανιακοί/'ες! τωρα που εκατσα να διαβασω ολα τα ποστ για τον νιλς είδα οτι κυκλοφορησε περσι ενα dvd με το νιλς και καποιοι το αγορασαν! αυτο πως θα το παρουμε και μεις??:icon_cry:

σε μεταγλωτιση εχω μια τηλεταινια και προχτες βρηκα το τελευταιο επεισοδιο..
τα προηγουμενα υπαρχουν ?εχει κανεις απο σας??

Aardvark
09-01-08, 12:23
Αν και το επεισοδιο που λετε δεν το θυμαμαι ,μου κανει εντυπωση το βαθος των ιστοριων του Νιλς, ειχα μεινει με την εντυπωση οτι ηταν σαν τα περισσοτερα καρτουνς.
Που θα παει θα τα ξαναδω και εγω ,εδω ειδα τους G-force.:D

manos426f
09-01-08, 23:50
καλημερα αγαπητοι/ες ρετρομανιακοί/'ες! τωρα που εκατσα να διαβασω ολα τα ποστ για τον νιλς είδα οτι κυκλοφορησε περσι ενα dvd με το νιλς και καποιοι το αγορασαν! αυτο πως θα το παρουμε και μεις??:icon_cry:

σε μεταγλωτιση εχω μια τηλεταινια και προχτες βρηκα το τελευταιο επεισοδιο..
τα προηγουμενα υπαρχουν ?εχει κανεις απο σας??

Το DVD και η τηλεταινία φίλε,είναι το ίδιο πράγμα...

candy
10-01-08, 04:10
Φοβερό επεισόδιο bluenatic. Αυτό και το επεισόδιο με την πόλη που εμφανιζόταν μία φορά τα 100 χρόνια και απλά έπρεπε κάποιος ξένος να αγοράσει κάτι εκείνη το φορά που εμφανιζόταν για να λυθεί η κατάρα ητάν τα αγαπημένα μου!

Νομίζω ότι αναφέρεσαι σε αυτό αγαπητέ DeadOrganPlayer.;)
Συγχωρέστε με για τα νερά που κάνει στην αρχή,αλλά όπως γράφω και στα info ήταν ήδη αρκετά κομμένο για να αφαιρέσω και αυτό το μέρος.:help:

http://www.youtube.com/watch?v=g6yyfIOu5iE

bluenatic
10-01-08, 07:28
Απίστευτο... Έχω μείνει ενεός....

Merci, candy, γι αυτό το ανεπανάληπτο blast from the past...

manos426f
10-01-08, 11:09
Μπράβο Candy !!

Άμεση αντίδραση !! :D

rista
11-01-08, 00:41
Γεια σας παιδια κ καλη χρονια .Εχω παρα μα παρα πολυ καιρο να γραψω κ εγω κατι μιας και λογο δουλειας δεν μπορουσα να ειμαι ενεργο μελος..Παντος οποτε εχω λιγο χρονο μπαινω στο φορουμ να δω τυχον εξελιξεις!

Το καλυτερο για μενα επεισοδειο ηταν οταν παλευε ο χειμωνας με το καλοκαιρι και ολα τα ζωα εφευγαν μακρια απο το σημειο της αναμετρησης!! ακομα και τα δεντρα περπατουσαν κι αυτα για να φυγουν απο εκεινο το μερος στο οποιο θα ξυπνουσε ο βασιλιας χειμωνας ο οποιος ηταν ενα τεραστιο παγωμενο βουνο με ματια κ στομα και παλευε με τον ηλιο φυσοντας παγωμενο αερα και χιονι..

το θυμαται κανεις?

Paspartoo
11-01-08, 01:08
@rista Το θυμαμαι το επεισοδιο και επισης χαρηκα που μας θυμηθηκες και εσυ :) Vinnie Moore rulez :thumb:

@Domniki Επανεγκατεστησε το addon του Adobe Flash Player απο το site του Firefox εδω (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:7) :)

candy
11-01-08, 03:09
Ευχαριστώ παιδιά (όχι δεν βγαίνει κανένα επιπλέον βιντεάκι),πολύ χαίρομαι που βρήκα επιτέλους παλιά επεισόδια...:)
Καλωσόρισες rista!!!:wavey:

Aardvark
04-02-08, 13:09
Θα εχει ηδη αναφερθει αλλα γνωριζει κανεις αν η συραφη των επεισοδιων σε ταινια των 1:20 λεπτων εχει την original μεταγλωτιση.
Εχει θεαση αποψε υστερα απο 20+ χρονια και θελω να ξερω ποσο πολυ να συγκινηθω.:D

DeadOrganPlayer
04-02-08, 13:27
Όχι, η μεταγλώτιση είναι καινούργια. Φωνή και επιμέλεια Σπύρος Μπίμπιλας.
Κράτησε τη συγκίνηση σου για άλλη φορά... :)

Aardvark
04-02-08, 13:38
Κριμα δεν εχει δηλαδη Κωστη να κανει τον Κρουμελ.:down:
Βut still .........

cinemakis
12-04-08, 08:45
Τα ταν τα ταν τα ταν. :clap: Έκτακτο παράρτημα o Nils Holgersson-Νιλς Χολγκερσον ( h@@p://www.imdb.com/title/tt0296386/ ) ξανά στην τηλεόραση!!:worship: :worship: :worship: Ξεκινάει στην ερτ ψηφιακή (Πρίσμα +) το Σάββατο 19/04/08 στις 16:00 και θα δείξει 2 ή 3 επεισόδια,την Κυριακή την ίδια ώρα και απο Δευτέρα 21/04/08 καθημερινά 1 επεισόδιο στις 16:30. Λεπτομέρειες εδώ h@@p://tvradio.ert.gr/digital/digital.asp (http://tvradio.ert.gr/digital/digital.asp) επιλέξτε πάνω την ημερομηνία 19/04/08(προς το παρόν μόνο για το Σάββατο).
Κάτι έψαχνα για τον Νιλς μέσω Google σας βρήκα και είπα να σας ενημερώσω να σας φτιάξω την μέρα.
Περιμένω με μεγάλη αγωνία και εγώ,και σταυρώνω τα δάχτυλα μου να είναι η παλιά μεταγλώττιση .Θα έπερνα την Ερτ τηλ. να μάθαινα,αλλά αμφιβάλω αν θα γνωρίζουν.Αν μάθετε εσείς κάτι παραπάνω....το γράφετε εδω!

:hurrah::hurrah:

Wally
12-04-08, 08:48
Αυτα ειναι ΩΡΑΙΑ νεα.Και καλη φαση που θα ανεβει στη ψηφιακη

Aardvark
12-04-08, 09:21
Μπραβο cinemakis ωραια νεα για τους προνομιουχους που εχουν στον τοπο τους "Ψηφιακη" ,παρα τις εξαγελιες τις η ΕΡΤ για καλυψη ολων των μεγαλων πολεων μεχρι το 2007 αυτη............:sealed::zip:

DINO
12-04-08, 09:40
Αγαπητέ cinemakis, καλύτερο πρώτο πόστ, δε θα μπορούσες να κάνεις!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση αν και εδώ, δεν έχουμε ακόμα ψηφιακή ΕΡΤ! :angry:

Paspartoo
12-04-08, 10:06
Σημερα κιολας αγοραζω το Samsung HR753 και ετοιμαζομαι για βολτα με αγριοχηνες....να σαι καλα cinemakis :thumb:

Plink
12-04-08, 10:09
Εντάξει....πάω να πάρω ψηφιακό δέκτη!!! ΤΩΡΑΑΑΑ !!!!

manos426f
12-04-08, 12:36
Ό,τι καλύτερο για πρώτο post φίλε cinemakis !!!

Πραγματικά είναι πολύ ευχάριστο νέο !!!

DeadOrganPlayer
12-04-08, 21:44
Τα νέα δεν είναι απλώς ευχάριστα, είναι συγκινητικά....

Στις επάλξεις όσοι έχουν ψηφιακό δέκτη, θα πολεμήσετε και για τους άλλους...:)

Sofologiotatos
12-04-08, 23:55
Μόλις σήμερα απέκτησα αποκωδικοποιητή, και ανυπομονώ... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Kambia
13-04-08, 00:37
Με βαση τη διαρκεια της προβολης και την περιληψη που εχει στις 19/4 (σαββατο) αυτο που θα προβληθει ειναι η ταινια του Νιλς Χόλγκερσον.

akis22
14-04-08, 13:05
Ελπίζω να αρχίσουν τα κανονικά επεισόδια από 21/4 ώστε να το δούμε κανονικά όπως παλιά...

Im so excited guys!!!

Ναι από 21/4 αρχίζει.... το είδα στο πρόγραμμα του πρίσμα +

[edit]

Akis

asikamin
14-04-08, 13:16
δυστυχώς είναι η ταινία!

http://tvradio.ert.gr/digital/program.asp?pday=110

Σε ένα μακρινό κι επικίνδυνο ταξίδι ο Νιλς, που έχει μεταμορφωθεί σε νάνο και η αγριόχηνα Akka γίνονται φίλοι και μαθαίνει να αγαπά τα ζώα. Στο τέλος, αφού πάρει το μάθημά του, παίρνει την εμφάνιση που είχε πριν.

candy
14-04-08, 13:38
Σ'ευχαριστούμε cinemakis και καλωσόρισες!:vbwave:Κρίμα που δεν είναι με την αυθεντική μεταγλώττιση.Μα τόσο δύσκολο είναι επιτέλους να περάσουν τις παλιές φωνές των ηθοποιών πάνω στα επεισόδια που υπάρχουν και διατίθενται ήδη σε dvd;:cry:

Aardvark
14-04-08, 13:46
Πεστα βρε Candy,ειδα προσφατα την ταινια και εφριξα,την παρατησα στην μεση για να μην καταστραφουν τελειως οι αναμνησεις μου.:precry:

cinemakis
14-04-08, 14:08
δυστυχώς είναι η ταινία!

http://tvradio.ert.gr/digital/program.asp?pday=110

Σε ένα μακρινό κι επικίνδυνο ταξίδι ο Νιλς, που έχει μεταμορφωθεί σε νάνο και η αγριόχηνα Akka γίνονται φίλοι και μαθαίνει να αγαπά τα ζώα. Στο τέλος, αφού πάρει το μάθημά του, παίρνει την εμφάνιση που είχε πριν.
Δεν ισχύει αυτό που λες.Η περίληψη αυτή είναι όλης της σειράς, δεν σημαίνει οτι είναι αυτό το επεισόδιο που υπάρχει στην αγορά εδω και καιρό(διάρκειας 1-1,5 ώρας).Αν δεις υπάρχει προβολή 1 ώρα και 30 λεπτά το Σάββατο,1 ώρα την Κυριακή.Και μετά καθημερινά 30 λεπτά.Οπότε θα είναι η κανονική σειρά.
Ευχαριστώ για τα καλα σας λόγια,να περνάτε καλά.

P.S. Σίγουρα θα ενδιαφερθούν να το γράψουν πολλοί,μην ανησυχείτε...

johnalepou
19-04-08, 09:42
Και για την Κυριακη παντως λεει επεισοδιο 3, 4 κλπ! Για να δουμε τι θα γινει σημερα! Αγωνια!

Sofologiotatos
19-04-08, 16:49
Παιδιά, ομολογώ ότι συγκινήθηκα πάρα πολύ ξαναβλέποντας τα πρώτα δύο επεισόδια αυτής της τόσο αγαπημένης σειράς μετά από 20 χρόνια!... Η νέα μεταγλώττιση δεν μπορώ να πω ότι με ενόχλησε διότι δεν θυμάμαι σχεδόν καθόλου τις φωνές της παλιάς.* Πάντως, αν και είναι λεπτομέρεια, δεν μου άρεσε καθόλου που τη Λαππωνία τη λένε με το σουηδικό της όνομα, "Λάππλαντ" (Lappland). Σαν να λέμε "το καλοκαίρι πήγα στη Σβέριε και στο Σούομι".**

Το σημαντικό για μένα είναι ότι το ξαναβλέπουμε στην τηλεόραση. Διαφορετικές φωνές μεν, αλλά τα ίδια σχέδια, η ίδια μουσική και η ίδια ατμόσφαιρα, για να μας συγκινήσουν και πάλι!... :)

* - Ωστόσο η νέα μεταγλώττιση δεν αποφεύγει τις γνωστές εκφραστικές υπερβολές που είχαν και πολλές μεταγλωττίσεις των 80s. Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω γιατί οι αστείοι (κυρίως) ήρωες πρέπει να μιλούν σαν ψυχικά διαταραγμένες προσωπικότητες. Αυτό είναι ασέβεια τόσο στον ομιλώντα ήρωα όσο και στον θεατή. Π.χ. ο αστυνόμος Σαΐνης, στις πρωτότυπες ξενόλωσσες εκδοχές, μιλάει αρκετά φυσιολογικά. Γελάω βέβαια με τον τρόπο ομιλίας του στην ελληνική εκδοχή (δύστυχε Τάσο Κωστή, τί τραβούσε η φωνή σου!!!), αλλά βλέποντάς το ουδέτερα, μη συναισθηματικά, πρέπει να πω ότι δεν συμφωνώ καθόλου με τέτοιου είδους μεταγλωττίσεις.

** - Sverige = Σουηδία στα Σουηδικά, Suomi = Φιλανδία στα Φιλανδικά

teleopticus
19-04-08, 19:24
Και εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ ευχάριστο και συγκινητικό το γεγονός ότι η ΕΡΤ επιτέλους ικανοποίησε την επιθυμία πολλών νοσταλγών του παρελθόντος και ξεκίνησε να προβάλλει τα επεισόδια της συγκεκριμένης αγαπημένης σειράς.
Αν και παραμένω φανατικός οπαδός των παλιών μεταγλωττίσεων, η αλήθεια είναι ότι δεν πρέπει να αδικήσουμε την προσπάθεια του Σπύρου Μπιμπίλα και της ομάδας του, όσο και αν σε μερικούς αυτό ενδεχομένως να χαλάει την ανάμνηση. Μόνιμη απορία μου πάντως παραμένει το αν οι παλιές μεταγλωττίσεις υπάρχουν κρατημένες στο αρχείο της ΕΡΤ ή έχουν εξαφανιστεί εντελώς!

Επίσης αξίζουν συγχαρητήρια γενικότερα στην ΕΡΤ για τη δημιουργία του καναλιού ΠΡΙΣΜΑ+ και την επιλογή της να προβάλλει αξιόλογες σειρές, όπως αυτή, με ταυτόχρονη απόδοση στη νοηματική γλώσσα.

Sofologiotatos
20-04-08, 16:27
Επίσης δεν μου αρέσει που η Άκκα έγινε αρσενική στη νέα μεταγλώττιση... αλλά τέλος πάντων.

Όποιος ενδιαφέρεται να διαβάσει το βιβλίο της Σέλμα Λάγερλαιφ Το θαυμαστό ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσσον ανά την Σουηδία (Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige), μπορεί να το βρει ολόκληρο στην εξής ιστοσελίδα: http://digital.library.upenn.edu/women/lagerlof/nils/nils.html

Είναι αντιγραμμένο από μία αμερικανική έκδοση του 1922 (μετάφραση από τα Σουηδικά στα Αγγλικά), και μάλιστα η ιστοσελίδα περιέχει και τις εικόνες του βιβλίου. Πολύ καλή δουλειά!

Όποιος ενδιαφέρεται για το σουηδικό πρωτότυπο, είναι διαθέσιμο εδώ: http://runeberg.org/nilsholg/

Sofologiotatos
23-04-08, 00:50
Λοιπόν έχω φάει γερό κόλλημα με την επανάληψη που προβάλλει το "Πρίσμα+"... Κάθε απόγευμα κάθομαι και βλέπω τον Νιλς Χόλγκερσσον και συγκινούμαι απίστευτα. Μπαίνω τόσο πολύ στο κλίμα της παιδικής μου ηλικίας, ώστε κάθε φορά που τελειώνει ένα επεισόδιο νομίζω πως πρέπει να κλειστώ στο δωμάτιό μου και να διαβάσω Ιστορία της Ε΄ Δημοτικού και "Εμείς και ο κόσμος"...! Και μετά συνειδητοποιώ τί έτος έχουμε και ποια είναι τα καθήκοντά μου και παθαίνω πλάκα!

Η σειρά είναι αριστουργηματική, τώρα πλέον μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Και είναι πάρα πολύ πιστή στο βιβλίο. (Κι επιτέλους, από το σημερινό επεισόδιο, η "Λάππλαντ" άρχισε να αποκαλείται Λαππωνία...)

Ακόμα 47 επεισόδια, ακόμα 47 ονειρικά μισάωρα που θα με ενώσουν με το παιδικό μου παρελθόν. Δεν έχασα και δεν θα χάσω ούτε ένα!...

Kambia
23-04-08, 08:34
Και γω την ιδια παρατηρηση ηθελα να κανω σχετικα με "την Ακκα":angry:
Ουτε και μενα μου αρεσει και μαλιστα εκνευριζομαι οταν ακουω να την αποκαλουν "τον Ακκα", αλλα τι να κανουμε...
Εχασα μονο τα 2 πρωτα επεισοδια λογω δουλειας.:cry: τα υπολοιπα... καταγραφονται:sealed:

domniki
23-04-08, 12:54
Μα πως ειναι δυνατον η Βασιλισσα Ακκα να ειναι αρσενικη χηνα???? Πρεπει να δω τι λεει το βιβλιο σχετικα με το φυλο του/της αρχηγου των αγριοχηνων.

Η αγαπημενη μου φωνη ηταν ο Μαρτιν...ηταν ο αγαπημενος μου ηρωας απ'ολη τη σειρα :)

Sofologiotatos
23-04-08, 15:28
Μα πως ειναι δυνατον η Βασιλισσα Ακκα να ειναι αρσενικη χηνα???? Πρεπει να δω τι λεει το βιβλιο σχετικα με το φυλο του/της αρχηγου των αγριοχηνων.

Το έχω ελέγξει, Δομνίκη, θηλυκή είναι... Κάθε μέρα, μετά από κάθε επεισόδιο που βλέπω στο ΠΡΙΣΜΑ+, διαβάζω το βιβλίο στα Αγγλικά, ρίχονοντας ματιές και στο σουηδικό πρωτότυπο. Η Άκκα έχει μάλιστα και "επώνυμο": Άκκα από το Κέμπνεκάισε (Akka fr@n Kebnekaise*). Επώνυμο έχουν και οι έξι ακόλουθοί της, αυτοί που πετούν πιο κοντά της. Επίσης στο βιβλίο δεν αναφέρεται σαν βασίλισσα αλλά σαν αρχηγός - όπως και στα κινούμενα σχέδια.

Ο δε Μάρτιν στο σουηδικό κείμενο λέγεται Μώρτεν ο χήνος (M@rten g@skarl).

Επίσης δεν αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο ο Γκρούμμελ, εφόσον ο χαρακτήρας επινοήθηκε καθαρά για τη σειρά κινουμένων σχεδίων.

* Πρόκειται για το ψηλότερο βουνό της Σουηδίας. Όσο για το σύμβολο "@", με αυτό παριστάνω το σουηδικό γράμμα a που έχει ένα κυκλάκι από πάνω του, και προφέρεται όπως το ελληνικό "ο".

Sofologiotatos
24-04-08, 16:16
Ιδού μερικά στοιχεία για το κάστρο του Γκλίμμιγγε, όπου διαδραματίζεται το 8ο επεισόδιο της σειράς του Νιλς Χόλγερσσον: http://en.wikipedia.org/wiki/Glimmingehus

Στο δε 10ο επεισόδιο, που διαδραματίζεται στην πόλη Κάρλσκρούνα (Karlskrona), ο Νιλς και ο Γκρούμελ φέρεται προσβλητικά προς το άγαλμα του βασιλιά της Σουηδίας Καρόλου ΙΑ΄, και αυτό ζωντανεύει και τους κυνηγά.
http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Karl_XI_staty_i_Karlskrona.jpg

Ευτυχώς που υπήρχε και το άγαλμα του Γερο-Ρούσενμπομ (Gubben Rosenbom) για να τους κρύψει κάτω απ' το καπέλο του: http://en.wikipedia.org/wiki/Rosenbom

Το 12ο επεισόδιο, όπου ο Μάρτιν βρίσκει την Ντάνφιν (κανονικά "Ντάουνενφάιν" [Daunenfein]), διαδραματίζεται στο μακρόστενο νησί Αίλαντ (O¨land): http://en.wikipedia.org/wiki/%C3%96land.

misspepper77
08-05-09, 00:19
Παρατηρήσα για άλλη μια φόρα απο τις "σελίδες" που αφιερώθηκαν στο παιδικό αυτό,πως τελικά δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα στο ίδιο σακούλι.Ο Νήλς ήταν πραγματικό ταξίδι για μας τότε...Πολλαπλά μηνύματα,ωραίο δέσιμο της ιστορίας,συγκινητικό αλλά και στενάχωρό ίσως κάποιες στιγμές.
Η σκηνή που μου έχει εντυπωθεί είναι στο τέλος που μέσω του "αλτρουισμού" του "σώζεται" και γίνεται και πάλι παιδί.
Το τραγούδι απίστευτα νοσταλγικό και χαραγμένο στην μνήμη σαν κομμάτι αναπόσπαστα συνεδεμένο με την παιδική μας ανεμελιά.Πραγματικά πολύ αγαπήμενή σειρά.

joe
14-04-10, 22:50
http://www.youtube.com/watch?v=9XwiqAziVcM&feature=related

stakovios
02-05-10, 03:28
http://www.greektube.org/content/view/4480/2/

Τίτλοι αρχής σε ασπρόμαυρο. Θυμάμαι ότι έκλαιγα όταν είχε προβληθεί το τελευταιο επεισόδιο!

Playmolover
02-05-10, 14:44
Πω πω σύμπτωση... Σήμερα το πρωί έβαλα και έβλεπα το τελευταίο επεισόδιο...

argy
23-09-10, 15:52
Να κανω μια ερωτηση: αυτο το dvd που λετε που ειναι μια ταινια στην οποια εχουν παρει κομματια απο τα επισοδια κ τα εχουν ενωσει,ειναι αυτο που διαφημιζουν στην ΕΤ1 οπου μαζι στελνουν ενα παζλ & ενα βιβλιαρακι????????:wait2::wait2::wait2::wait2:

Kambia
23-09-10, 16:35
Ναι αυτό είναι argy

argy
23-09-10, 16:51
Ευχαριστω kambia!!:)
Θα δω ισως το παρω για να βολευτω καπως γιατι για να βρεθουν ολα τα επισοδια φαινεται δυσκολο:cry:!!!!!!!!!!

Stanfromgreece
24-09-10, 10:33
Εγώ το πήρα, για να θυμηθώ τα παλιά, αλλά και για να το έχει η κορούλα μου... μία χαρά είναι... :)

Wally
07-03-11, 13:09
Ειχα γραψει απο το Prisma+ καποια επεισοδια του Νιλς Χολγκερσον και χτες εβαλα να τα δουμε.
Εξεπλαγην δυσαρεστα!!

Για ποιο λογο ξαναεγινε μεταγλωτισση??
Η ΕΡΤ ειχε σβησει τη μπομπινα?
Θεωρησαν την αρχικη μεταγλωτισση αστοχη (??) και αποφασισαν να την αντικαταστησουν?
Αν ισχυει αυτο, δεν αποτελει και σπαταλη?

Οπως και να εχει, δεν μου αρεσε η νεα επιλογη φωνων. Ισως επειδη ειχα συνηθισει την παλια...

Πλεον παντως η Βασιλισσα Ακα ειναι ο διοικητης Ακα (και για να γινει ακομα πιο παραξενο, η φωνη ειναι γυναικεια)!!!!
Και να φανταστειτε οτι ειδαμε μονο τα 2 πρωτα επεισοδια. Σκεφτομαι τι αλλα παραξενα θα συναντησουμε μετα...

Κριμα διοτι ηταν απο τις καλυτερες μεταγλωτισσεις που θυμαμαι σε ξενογλωσσο παιδικο.

thanos75
08-03-11, 00:35
Ειχα γραψει απο το Prisma+ καποια επεισοδια του Νιλς Χολγκερσον και χτες εβαλα να τα δουμε.
Εξεπλαγην δυσαρεστα!!

Για ποιο λογο ξαναεγινε μεταγλωτισση??
Η ΕΡΤ ειχε σβησει τη μπομπινα?
Θεωρησαν την αρχικη μεταγλωτισση αστοχη (??) και αποφασισαν να την αντικαταστησουν?
Αν ισχυει αυτο, δεν αποτελει και σπαταλη?

Οπως και να εχει, δεν μου αρεσε η νεα επιλογη φωνων. Ισως επειδη ειχα συνηθισει την παλια...

Πλεον παντως η Βασιλισσα Ακα ειναι ο διοικητης Ακα (και για να γινει ακομα πιο παραξενο, η φωνη ειναι γυναικεια)!!!!
Και να φανταστειτε οτι ειδαμε μονο τα 2 πρωτα επεισοδια. Σκεφτομαι τι αλλα παραξενα θα συναντησουμε μετα...

Κριμα διοτι ηταν απο τις καλυτερες μεταγλωτισσεις που θυμαμαι σε ξενογλωσσο παιδικο.

Υποψιαζομαι πως η πρωτη απαντηση που εδωσες ειναι και η σωστη. Μαλλον η ΕΡΤ εκανε και παλι το θαυμα της και εσβησε την μπομπινα με την παλια μεταγλωττιση. Κριμα...γιατι ηταν πραγματι απο τις καλυτερες μεταγλωττισεις που εγιναν ποτε

twilight_wayfarer
08-03-11, 00:53
Υποψιαζομαι πως η πρωτη απαντηση που εδωσες ειναι και η σωστη. Μαλλον η ΕΡΤ εκανε και παλι το θαυμα της και εσβησε την μπομπινα με την παλια μεταγλωττιση. Κριμα...γιατι ηταν πραγματι απο τις καλυτερες μεταγλωττισεις που εγιναν ποτε

μην είσαι και τόσο σίγουρος οτι έχει σβήσει η μπομπίνα. Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι χαμένη σε κάποια σκοτεινή γωνιά στα υπόγεια της έρτ. Σιγά μην κάτσουν να ψάξουν. Νέα μεταγλώττιση = εργολαβία για κάποιον = η αντιστοιχή μίζα για κάποιον αλλο. Δεν έχω δει να κρατάνε τις παλιές μεταγλωττίσεις πχ. στρουμφακια ή αστυνόμος σαινης παρόλο που είναι χίλιες φορές καλύτερες.

evarlam
08-03-11, 13:42
Πώς!!! Διοικητής Άκα;;;; Σε λίγο θα την πούνε και Αντισυνταγματάρχη Τεθωρακισμένων Καραμουντανέα!!!

Kambia
08-03-11, 14:00
Πάντως ούτε βασίλισσα ήταν. Στο βιβλίο αναφέρεται ως αρχηγός!
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?310-%D4%EF-%E8%E1%F5%EC%E1%F3%F4%FC-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F4%EF%F5-%CD%E9%EB%F2-%D7%FC%EB%E3%EA%E5%F1%F3%EF%ED-(Nils-Holgersson)&p=98725&viewfull=1#post98725

petran79
18-03-11, 20:37
Πάντως ούτε βασίλισσα ήταν. Στο βιβλίο αναφέρεται ως αρχηγός!
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?310-%D4%EF-%E8%E1%F5%EC%E1%F3%F4%FC-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F4%EF%F5-%CD%E9%EB%F2-%D7%FC%EB%E3%EA%E5%F1%F3%EF%ED-(Nils-Holgersson)&p=98725&viewfull=1#post98725

Υποθετω πως επειδη προβληθηκε πρωτα στα Ιαπωνικα με διαφορετικη μουσικη, χειροτερη της ευρωπαικης, διατηρησαν στη μεταφραση στα Γερμανικα τους ιαπωνικους τιτλους ευγενειας, οπου το σμηνος φαιρεται στην Ακκα σα βασιλισσα.

Κατι παρομοιο ειχε γινει και στη σειρα Ντεμεταν, οπου ενω εμεις διατηρησαμε τον τιτλο του βασιλια βατραχου, οπως οι Γαλλοι και οι Ιταλοι, στα Γερμανικα ο βασιλιας μετατραπηκε σε δημαρχος, ενω φορουσε κορωνα στο κεφαλι του!

stakovios
20-03-11, 01:51
Κατι παρομοιο ειχε γινει και στη σειρα Ντεμεταν, οπου ενω εμεις διατηρησαμε τον τιτλο του βασιλια βατραχου, οπως οι Γαλλοι και οι Ιταλοι, στα Γερμανικα ο βασιλιας μετατραπηκε σε δημαρχος, ενω φορουσε κορωνα στο κεφαλι του!
Άρα ο βάτραχος ήταν... χαμαιλέοντας, αφού προσαρμοζόταν στην κάθε λογής γλώσσα/τόπο.

Kambia
21-03-11, 23:53
Υποθετω πως επειδη προβληθηκε πρωτα στα Ιαπωνικα με διαφορετικη μουσικη, χειροτερη της ευρωπαικης, διατηρησαν στη μεταφραση στα Γερμανικα τους ιαπωνικους τιτλους ευγενειας, οπου το σμηνος φαιρεται στην Ακκα σα βασιλισσα.

Στη γερμανική τηλεόραση η μεταγλώττιση διατήρησε για την Άκκα, που είναι μια θηλυκή αγριόχηνα, το χαρακτηρισμό του βιβλίου (και ας μην είναι η σειρά εντελώς πιστή στο βιβλίο). Η Άκκα αναφέρεται ως Akka von Kebnekajse και ως Leitgans, δηλαδή η χήνα-οδηγός του σμήνους.

Οπότε τον τίτλο βασίλισσα δεν τον πήραν από τη γερμανική μεταγλώττιση

petran79
22-03-11, 01:25
Στα Γερμανικα δεν ειδα τη σειρα. Στα Γαλλικα το ειχα δει ξανα, αλλα ουτε και εκει χρησιμοποιηται ο τιτλος αυτος. Να σημειωσω οτι η γαλλικη dvd εκδοση ειναι rεμαστered με βελτιωμενη εικονα και εκει δεν αλλαξαν τη μεταγλωττιση.

Τοτε μαλλον σε καθε επεισοδιο υπηρχε διαφορετικος μεταφραστης. Τι να πω...

Kambia
22-03-11, 10:58
Στα Γερμανικα δεν ειδα τη σειρα.

Οπότε πως βγήκε και το παρακάτω συμπέρασμα?

Μου φαίνεται πιο λογικό το να υπήρχε διαφορετικός μεταφραστής στα επεισόδια.

super_mario
12-10-11, 22:31
Καλησπέρα σε όλες/ους!

Εδώ και λίγες μέρες ο μικρός μου έχει ξεκινήσει και βλέπει την εντελώς άθλια, από θέμα μεταγλώττισης, σειρά του Νιλς. Παράλληλα, έστειλα ένα μήνυμα στην ΕΡΤ για να μου πούνε αν υπάρχει περίπτωση να ξαναπαιχτεί αυτή του 1983. Ξέρω, ακούγεται ουτοπικό, αλλά είπα να κάνω μία προσπάθεια.
Σε αναζήτησή μου στο διαδίκτυο, βρήκα στο youtube κάποιες προσπάθειες "συμπασχόντων", που ανέβασαν βιντεάκια της τότε σειράς και αυτής που παίχτηκε το 2008. [edit]

Ευχαριστώ!

tonytony
15-10-11, 10:46
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=38410&d=1318668342

katerinak
15-10-11, 11:43
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη!!ο Νιλς Χολγκερσον ηταν κι αυτος απ τα αγαπημενα μου κινουμενα σχεδια,μου ειχε "κολλησει" το τραγουδι εναρξης ;)
να ρωτησω ημερομηνια του περιοδικου "ραδιοτηλεοραση" ;

tonytony
15-10-11, 11:49
σ ευχαριστουμε πολυ Αντωνη!!ο Νιλς Χολγκερσον ηταν κι αυτος απ τα αγαπημενα μου κινουμενα σχεδια,μου ειχε "κολλησει" το τραγουδι εναρξης ;)
να ρωτησω ημερομηνια του περιοδικου "ραδιοτηλεοραση" ;
Βεβαίως! Μπορώ να σου πω πως το τελευταίο επεισόδιο προβλήθηκε στις 26 Απριλίου 1984.

katerinak
15-10-11, 11:52
Βεβαίως! Μπορώ να σου πω πως το τελευταίο επεισόδιο προβλήθηκε στις 26 Απριλίου 1984.

σ ευχαριστω πολυ Αντωνη!!αρα, οταν ειδα το παιδικο για πρωτη φορα ηταν σιγουρα σε επαναληψη

BETTY BOOP
14-03-13, 22:08
Θυμάμαι αυτή την παιδική σειρά κινουμένων σχεδίων. Μου άρεσαν οι τίτλοι έναρξης. Πάντα ήθελα να είμαι σαν τον Νιλς που πετάει ψηλά...

stayros
15-03-13, 00:45
Ωπα.....Πως και μου ξεφυγε τοσο καιρο αυτο θρεντ????!!!!:O:O

Νιλς Χολγκερσον....τι να λεμε τωρα....

Νιλς,Ακα,Μαρτιν,Γκουναρ,Κρουμελ,Σμιρελ...
απο τις αγαπημενες μου παιδικες σειρες!:wub:

http://www.youtube.com/watch?v=9XwiqAziVcM

Θυμαμαι περιμενα με αγωνια ποτε θα το βαλει η τηλεοραση για να δω τις περιπετειες του
κι αν θα τα καταφερει να φτασει τελικα στο σπιτι του...:precry:
Εντονα μου ειχε μεινει στην μνημη το επεισοδιο ωπου ειχε γυρισει σπιτι ο Νιλς,
ειχε "μεγαλωσει",και προλαβε στο κυριολεκτικα στο παραπεντε
τον πατερα του να μην σφαξει τον Μαρτιν.:precry:

pardalotzatziki
15-03-13, 01:42
Νομιζω η πιο αγαπημενη σειρα των παιδικων μας χρονων...
Θυμαμαι την τρομαρα με το αγαλμα που ζωντανευε τη νυχτα και ακουγονταν τα παπουτσια του στον στρωμενο με πετρες δρομο...

tzehos
29-03-13, 11:35
Παρά την καλή σου πρόθεση, δεν υποστηρίζεται από τους κανονισμούς του φόρουμ (http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules) , να διαφημίζουμε ή να προτρέπουμε τα μέλη σε αναζήτηση copyrighted υλικού που αναρτάται σε άλλες τοποθεσίες.... :)

Καλή διασκέδαση

alexa666
08-04-13, 16:23
Να βάλω κι εγώ το πετραδάκι μου λοιπόν σαν φανατικός του Νιλς!!!

Εν έτει 1994 είχα επικοινωνήσει με την ΕΡΤ (τους είχα σπάσει τα....για να είμαι ειλικρινής) μαζί με κάτι φίλους, ζητώντας να ξαναπροβληθεί η σειρά εκείνη την περίοδο. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν περίμενα να μας απαντήσουν...αλλά...μας έστειλαν επιστολή που απλά ανέφερε ότι υπήρχε τεχνικό θέμα γι αυτό και δεν ήταν δυνατόν να ξαναπροβληθεί το συγκεκριμένο (τουλάχιστο αυτό δήλωναν και επίσημα μέχρι τότε).
Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης. Αργότερα όταν ο αδελφός μου έκανε πρακτική το 2001-2002 στην ΕΡΤ έμαθα εκ των έσω ότι η σειρά απλά δεν υπήρχε πια στο αρχείο της ΕΡΤ (όπως και άπειρο άλλο υλικό) διότι τα master tapes είχαν χρησιμοποιηθεί για τη εγγραφή άλλου υλικού (ποδοσφαιρικών αγώνων). Αυτό που έκαναν εκεί στην ΕΡΤ είναι "έγκλημα" και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για λόγους "οικονομίας" λοιπόν κάποιοι εκεί στην ΕΡΤ αποφάσισαν να σβήσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σίγουρα κάπου έχω σε κάτι παλιές βιντεοκασέτες betamax αρκετά επεισόδια από το original, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το υλικό καθώς πάνε τουλάχιστο 25 χρόνια που δεν έχω μηχάνημα (video player) για να έχω και πρόσβαση....

pardalotzatziki
08-04-13, 19:32
Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης. Αργότερα όταν ο αδελφός μου έκανε πρακτική το 2001-2002 στην ΕΡΤ έμαθα εκ των έσω ότι η σειρά απλά δεν υπήρχε πια στο αρχείο της ΕΡΤ (όπως και άπειρο άλλο υλικό) διότι τα master tapes είχαν χρησιμοποιηθεί για τη εγγραφή άλλου υλικού (ποδοσφαιρικών αγώνων). Αυτό που έκαναν εκεί στην ΕΡΤ είναι "έγκλημα" και δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Για λόγους "οικονομίας" λοιπόν κάποιοι εκεί στην ΕΡΤ αποφάσισαν να σβήσουν την πολιτιστική μας κληρονομιά ΜΙΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.

Σίγουρα κάπου έχω σε κάτι παλιές βιντεοκασέτες betamax αρκετά επεισόδια από το original, αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι το υλικό καθώς πάνε τουλάχιστο 25 χρόνια που δεν έχω μηχάνημα (video player) για να έχω και πρόσβαση....

Το θεμα ειναι...τους εχεις τους διαλογους?

Ωραιοι τυποι, αγοραζουν σειρα και την σβηνουν....

katerinak
08-04-13, 19:39
ακομη κι αν ειχαν το κινουμενο σχεδιο δε νομιζω να επιτρεποταν η προβολη του λογω πνευματικων δικαιωματων.Αν δεν κανω λαθος τα δικαιωματα η ΕΡΤ τα αγοραζε για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα

alexa Αν εχεις ακομη τους διαλογους,μπορεις να μας σκαναρεις 2-3 σελιδες;

Kambia
08-04-13, 23:10
Αντ' αυτού όμως, προς μεγάλη μας έκπληξη, μας έστειλαν ένα πάκο χαρτιά με εκτυπωμένους ΟΛΟΥΣ τους διαλόγους της παλιάς (1ης) μεταγλώτισης.

Πλάκα κάνεις!!!! Αν τους έχεις ακόμα βγάλε καμιά φωτογραφία. Τα ονόματα των ηθοποιών που έκαναν την μεταγλώττιση τα έγραφε πάνω?

thanos75
09-04-13, 09:52
Να βάλω κι εγώ το πετραδάκι μου λοιπόν σαν φανατικός του Νιλς!!!

Εν έτει 1994 είχα επικοινωνήσει με την ΕΡΤ (τους είχα σπάσει τα....για να είμαι ειλικρινής) μαζί με κάτι φίλους, ζητώντας να ξαναπροβληθεί η σειρά εκείνη την περίοδο. Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν περίμενα να μας απαντήσουν...αλλά...μας έστειλαν επιστολή που απλά ανέφερε ότι υπήρχε τεχνικό θέμα γι αυτό και δεν ήταν δυνατόν να ξαναπροβληθεί το συγκεκριμένο (τουλάχιστο αυτό δήλωναν και επίσημα μέχρι τότε).

Και βέβαια είναι έγκλημα. Εάν μάλιστα σκεφτούμε ότι η σειρά μεταδόθηκε για 2η φορά σε επανάληψη το 1987, αυτό αποδεικνύει πως τα σβησίματα στα master-tapes συνεχίστηκαν για πάρα πολλά χρόνια-και όχι μόνο μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 80.
Alexa...αν τυχόν έχεις χρόνο κάνε ένα ψάξιμο στα παλιά tapes...και όσο για τη μη ύπαρξη video-player θα βρεθεί η άκρη;)

alexa666
09-04-13, 14:57
1) Πλάκα δεν κάνω.

2) Θα ρωτήσω σήμερα κιόλας τη φίλη μου (γιατί σ' αυτήν τα είχαν στείλει) μήπως και τα έχει κρατήσει. Είναι 50-50 οι πιθανότητες να τα έχει. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ανέφερε κάπου τους ηθοποιούς, απλά θυμάμαι ότι είχαμε ξενερώσει με το γεγονός ότι δεν θα προβάλλονταν ξανά η σειρά, τόσο που δεν ασχοληθήκαμε και πολύ με τα κείμενα. Θα σας απαντήσω το βράδυ μόλις πετύχω τη φίλη μου στο τηλέφωνο. Εννοείται πως αν υπάρχουν δεν τίθεται θέμα σκαναρίσματος.

3) @thanos75 Το ερχόμενο Σ/Κ που θα 'χω χρόνο θα πάω για ανασκαφή. Εκτός από καρτούν σίγουρα έχω και άλλο υλικό από τη μεριά του πατέρα μου σε betamax. Το θέμα είναι να μην τις έχει φάει η υγρασία εκεί στο πατάρι. Οτιδήποτε βρώ θα σε ενημερώσω με pm.

thanos75
10-04-13, 09:35
1) Πλάκα δεν κάνω.

2) Θα ρωτήσω σήμερα κιόλας τη φίλη μου (γιατί σ' αυτήν τα είχαν στείλει) μήπως και τα έχει κρατήσει. Είναι 50-50 οι πιθανότητες να τα έχει. Δεν μπορώ να θυμηθώ αν ανέφερε κάπου τους ηθοποιούς, απλά θυμάμαι ότι είχαμε ξενερώσει με το γεγονός ότι δεν θα προβάλλονταν ξανά η σειρά, τόσο που δεν ασχοληθήκαμε και πολύ με τα κείμενα. Θα σας απαντήσω το βράδυ μόλις πετύχω τη φίλη μου στο τηλέφωνο. Εννοείται πως αν υπάρχουν δεν τίθεται θέμα σκαναρίσματος.

3) @thanos75 Το ερχόμενο Σ/Κ που θα 'χω χρόνο θα πάω για ανασκαφή. Εκτός από καρτούν σίγουρα έχω και άλλο υλικό από τη μεριά του πατέρα μου σε betamax. Το θέμα είναι να μην τις έχει φάει η υγρασία εκεί στο πατάρι. Οτιδήποτε βρώ θα σε ενημερώσω με pm.

Πολύ ωραία alexa...εάν όλα πάνε καλά, νομίζω πως θα έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο δώρο σε όλους τους ρετρομανιακούς:D

twilight_wayfarer
10-04-13, 19:36
1) Πλάκα δεν κάνω.

θα είναι θαυμάσιο να βρεθεί ο Νίλς! :) Καλό ψάξιμο (το σημαντικό είναι να σώζεται ο ήχος, τα άλλα φτιάχνονται)

tzehos
10-04-13, 20:21
Παρά την καλή σου πρόθεση, δεν υποστηρίζεται από τους κανονισμούς του φόρουμ (http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules) , να διαφημίζουμε ή να προτρέπουμε τα μέλη σε αναζήτηση copyrighted υλικού που αναρτάται σε άλλες τοποθεσίες.... :)

Καλή διασκέδαση

ok i am so sorry...δεν γνώριζα ότι θεωρείται ως προτροπή. Όποιος θέλει ας επικοινωνήσει με pm τότε. Ειδικά από Θεσσαλονίκη.

Wally
20-10-13, 21:14
30 χρόνια από την πρεμιέρα του Νιλς Χόλγκερσον στην ΕΡΤ (http://www.ertopen.com/eidiseis/item/7441-30-chronia-apo-thn-premiera-toy-nils-holgerson-sthn-ert#.UmQq5_l9tzV)

Aγγελίνα
25-11-13, 16:16
Νομίζω πως ήταν η καλύτερη παιδική σειρά όλων των εποχών (της ελληνικής τηλεόρασης). Έχουμε τα όλα τα επεισόδια για τα παιδιά, αλλά δυστυχώς με τη νέα μεταγλώττιση...όπου, για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος της ασχετοσύνης, δεν υπάρχει Η Άκκα...αλλά Ο Άκκα...που μιλάει με φωνή γυναίκας ηθοποιού! Το θέατρο του παραλόγου δηλαδή...

Kambia
26-11-13, 10:27
.... με τη νέα μεταγλώττιση...όπου, για να σας δώσω να καταλάβετε το μέγεθος της ασχετοσύνης, δεν υπάρχει Η Άκκα...αλλά Ο Άκκα...που μιλάει με φωνή γυναίκας ηθοποιού! Το θέατρο του παραλόγου δηλαδή...

Ναι ήταν κάτι που χτύπησε άσχημα αμέσως http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?310-%D4%EF-%E8%E1%F5%EC%E1%F3%F4%FC-%F4%E1%EE%DF%E4%E9-%F4%EF%F5-%CD%E9%EB%F2-%D7%FC%EB%E3%EA%E5%F1%F3%EF%ED-Nils-Holgersson-(1980)&p=281615&viewfull=1#post281615 (και συνεχίζει παρακάτω στη σελίδα)

pressure
12-02-14, 20:53
Και εμένα είναι μακραν το αγαπημένο μου animation. Με στενοχώρησε πάρα πολύ που μαθαίνω ότι ΚΑΙ ΑΥΤΟ έχει σβηστεί από τα αρχεία της ΕΡΤ και παραμορφώθηκε άσχημα στη νέα έκδοση. Έψαχνα χρόνια να βρω κάτι στο διαδίκτυο και μόνο που βρήκα είναι μια τηλεταινία με απαράδεκτο σφάξιμο και ελλείψεις και βρήκα ολόκληρη τη σειρά .... στα γερμανικά δυστυχώς. Αλλά το κραταω για συλλεκτικούς και συναισθηματικούς λόγους. Μακάρι να μπορούσε να μαζευτεί ολόκληρη η πρώτη έκδοση αλλά δεν υπάρχει περιπτωση ...Κριμα

johnny19818
05-03-14, 16:14
Τον θυμάμαι πολύ αμυδρά την εποχή που προβαλλόταν καθότι ήμουν πολύ μικρός. Πιο πολύ από αναφορές αργότερα το θυμάμαι.