PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα Στρουμφ - The Smurfs (1981)

akmakas
10-05-06, 12:09
Τα Στρουμφ (The Smurfs, 1981-89, Αμερικάνικης παραγωγής, 256 επεισόδια), ΕΡΤ
Πρεμιέρα: Τετάρτη 2/5/1984
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Τα_Στρουμφ

Λιλιπουτια μπλε ανθρωπακια με ασπρο σκουφο κρυμενα σε ενα χωριο μεσα στο δασος!!!Σχεδιαστης ο Εκτορο μαλο απο οτι θυμαμαι!
απεναντι το καστρο ενας κακος μαγος.Ο δρακουμελ και η γατα του η ψιψινελ.
Παντου ατυχος ποτε δεν μπορεσε να βρει το χωριο των στρουμφ κλαψ!!

ambu_dare
17-05-06, 22:58
Στο Star το Σάββατο και Κυριακή στις 12:30 έχει επεισόδεια αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι από τα παλιά, γιατί έχει και κάτι νέες μουρίτσες που δεν θυμόμμουν...

AEON
18-05-06, 09:15
Τα παλιά τα έχει δείξει από την αρχή. Αν δεν κάνω λάθος τώρα βάζει τους καινούργιους κύκλους επεισοδίων που δεν είχαν παιχτεί μέχρι τώρα στην Ελλάδα.

Dominion
23-05-06, 00:50
Μου την δίνουν τα στρουμφάκια...την στρουμφοέκατσα..την στρουμφίσαμε!!!

giorgos
22-07-06, 01:53
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!

AA+
22-07-06, 02:57
Τι είπε η στρουμφίτα όταν είδε γυμνά τα στρουμφάκια;

Omenforever
22-07-06, 04:17
Είχατε την κασέτα με τα απίστευτα ελληνικά τραγούδια που βασίζονταν στη σειρά; Πολύ γέλιο μιλάμε… :D

akmakas
22-07-06, 07:36
Για ποια λες?Μηπως το σλογκαν που λεει..μην με ξυπνας απ τις εξι..
πριν η μερα...μπλα μπλα....

Omenforever
22-07-06, 14:04
Ναι αυτή! Ένα άλλο τραγούδι που μου έρχεται στο μυαλό είναι εκείνο που στην αρχή του γίνεται εκτόξευση ενός διαστημοπλοίου. Κάποιο στρουμφάκι κάνει λάθος στην αντίστροφη μέτρηση και ένα άλλο του λέει: «Ε! Ξέχασες το πέντεεεεεεεεε» ή κάτι παρόμοιο… :o :D

pooky(1)
22-07-06, 14:38
Οποιος μου βρει απο που προερχονται οι μουσικες που ακουγονται οταν εμφανιζεται ο απαισιος Δρακουμελ...θα τον θεωρησω μεγα!

Από Amiga.......

giorgos
23-07-06, 01:14
Τι Amiga παιδι μου?...

Απο ποια εργα κλασσικης μουσικης προερχονται,ρωταω...

candy
30-08-06, 00:15
Θυμάστε τα μακαρόνια στρουμφάκια που είχαν κυκλοφορήσει τότε?Ένα διάστημα έμενα Αθήνα και τότε τα είχαμε εντοπίσει σε αλυσίδα supermarket, καθώς και τα παγωτά ΑΣΤΥ έδιναν δώρο στρουμφάκια μέσα σε κάτι παγωτά πυραύλους αν θυμάμαι καλά!!!Στρουμφομάνιακ:D

akmakas
17-09-06, 19:20
Candy αυτα δεν τα θυμαμαι ???:confused: ???
περιεργο λες να γερασα?

candy
18-09-06, 00:04
Δεν ξέρω, τα είχα δεί Αθήνα γι'αυτό μπορεί και να μην είχαν πολυκυκλοφορήσει Θεσσαλονίκη.

thamonas
11-05-07, 11:14
Παιδιά έχω παρα πολλά επισόδια με στρουμφάκια (με την οριτζιναλ μεταγλώτηση) σε βιντεοκασσέτες..θα τα ψηφοποιήσω και αυτά...ήδη εγίνε η αρχή με τον Βασιλιά Αρθούρο σε συνεργασία με τον AEON!

domniki
21-08-07, 07:29
Απο την προσωπικη μου συλλογη

http://img511.imageshack.us/img511/8077/stroumfdm1.jpg

candy
21-08-07, 20:49
Τέλεια!!!Την επόμενη φορά που θα έρθεις,θα φέρω και τα δικά μου να στήσουμε το δικό μας στρουμφοχωριό!Πάει,την στρούμφισα!:D

Aardvark
22-08-07, 18:02
Ειχα και εγω τα παραπανω κουκλακια και θυμαμαι το τρομερο ποσο ,για την εποχη και για το χαρτζηλικι μου, που εδωσα (κρυφα απο τους δικους μου) για να αγορασω το "μανιταροσπιτο" για να συμπληρωθει η συλλογη μου.
Ακομα το σκεπτομαι και γελαω ηταν 600 δρχ.:D

thamonas
31-08-07, 11:02
Παιδιά εγώ με τον αδερφό μου τα είχαμε σχεδόν όλα!!!

Μάλιστα είχαμε κάνει και κουκλοθέατρο στη γειτόνια και με τα στρουμφάκια και είχαν έρθει πολλά παιδάκια με τις μαμάδες τους να δουνε..είχαμε κόψει και εισητήριο :) 30 δρχ

είχαμ φτιάξει μια αυτοσχέδια σκηνή απο χαρτόνι και λεπτό κόντρα πλακέ ξύλο...βάζαμε στυλούς ανάμεσα στα πόδια των στρουμφ και τα κουνούσαμε...πολυ πλάκα!!
μάλιστα το είχαμε κάνει και 2 φόρες..την πρώτη είχαμε βγάλει δικό μας σενάριο και την δεύτερη είχαμε μαγνητοφωνήσει ένα επισόδειο και το παίξαμε..με μια μάγισσα που είχε απαγάγει την στρουμφίτα για να ξαναγίνει νέα...κάτι τέτοιο

fgbrain
15-02-08, 17:51
τα στρουμφακια επιστρέφουν σε dvd :animeek:

http://www.animationinsider.net/article.php?articleID=1619

manos426f
15-02-08, 17:59
Πολύ καλό,αλλά το συγκεκριμένο τουλάχιστον,μεταγλωττισμένο είναι πολύ καλύτερο...

Έτσι το γνωρίσαμε άλλωστε !

Aardvark
21-02-08, 09:43
Μικρα μπλε τρολς (δεν το εχετε ξανακουσει αυτο εε; ) δημιουργημα του βελγου καρτουνιστα Peyo (http://en.wikipedia.org/wiki/Peyo) που ζουσαν ολα μαζι ευτυχισμενα σε μανιταροσπιτα.
Εμφανισιακα ιδιοι ,ποτε χωρις το καπελο τους ,μονη τους ευκαιρια για να ξεχωριζουν ηταν τα διαφορα αξεσουαρ που φοραγαν.

http://aycu05.webshots.com/image/42924/2003117465549638626_fs.jpg

Τα λιλιπουτεια και αγαπημενα στρουμφακια που μας συντροφευσαν την δεκαετια του 80 μεσα απο τις περιπετειες τους με πρωταγωνιστες ονοματα οπως,ο κακος Δρακουμελ με την γατα του ψιψινελ, ο Παπαστρουμφ,η Στρουμφιτα ,ο Γκρινιαρης,ο τεμπελης,ο λιχουδης και αλλα πολλα ονοματα που ειμαι σιγουρος οτι θα συμπληρωσετε.
Ατακες οπως ,"την στρουμφισαμε" και ο τιτλος του thread εμειναν χαραγμενες στην μνημη μας και τολμω να πω οτι τις χρησιμοποιουμε μεχρι και σημερα.
Κουκλακια ,αυτοκολλητα,παγωτα ,κασσετες με τραγουδια,καλκιτος και χιλιεςδυο ακομα αναμνησεις.....

http://aycu26.webshots.com/image/44465/2003111345287417114_fs.jpg

Η σειρα παιζεται τα Σαββατα απο το "Star" αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολοι το γνωριζετε.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=OLQhm0KHImM"]YouTube - The Smurfs Intro[/video]

domniki
21-02-08, 10:15
Μα και φυσικα γνωριζουμε τα υπεροχα μικρα στρουμφακια. Να συμπληρωσω μερικα ονοματα:
Μπαμπαστρουμφ - ο σοφος - φωνη: Σοφοκλης Πεππας
Σπιρτουλης - ο "εξυπνακιας" της παρεας με γυαλια και βιβλιο - φωνη: Ανετα Παπαθανασιου
Χουζουρης - ολο κοιμοταν και μισουσε τα ξυπνητηρια (ποσο τον νιωθω)
Μελενιος - ο ωραιος, με λουλουδακι στο καπελο και εναν καθρεφτη στο χερι (που εισαι Juanita, μαλλον Ζυγος πρεπει να ηταν) - φωνη (νομιζω): Δημητρης Λιγναδης
Προκοπης - με το τατουαζ καρδουλα στο μπρατσο
Ξεφτερης - ο μηχανικος της παρεας με ενα μολυβι στο αυτι, με μια νεα εφευρεση ετοιμη
Σκουντουφλης - με το καπελακι κατεβασμενο κατω απο τα ματια, παντα σκονταφτε
Χαχανουλης - παντα με το δωρακι/βομβα
Γκρινιαρης - μου τη δινουν τα δωρακια

Και φυσικα ο αγαπημενος Φαγανας, ο καλοκαρδος γιγαντας (Φαγανας πειναει, θελει φαγακι)

Juanita
21-02-08, 20:20
Πολύ πριν έρθουν τα στρουμφάκια στην Ελλάδα, μπορούσες να τα αγοράσεις
από την BP (ή τα έδινε δώρο με κάποια λίτρα βενζίνη)
Το σχετικό τραγουδάκι έλεγε...

... Στα πρατήρια BP
όλοι οι στρουμφ είναι μαζί...
πάρτε στρουμφ για συντροφιά
στρουμφ παρέα τόση δα...

Διαφημιζόταν και στα Μικυ Μάους και Ποπάυ της εποχής ('81 - '82)

Λιλιπουτια μπλε ανθρωπακια με ασπρο σκουφο κρυμενα σε ενα χωριο μεσα στο δασος!!!Σχεδιαστης ο Εκτορο μαλο απο οτι θυμαμαι!
απεναντι το καστρο ενας κακος μαγος.Ο δρακουμελ και η γατα του η ψιψινελ.
Παντου ατυχος ποτε δεν μπορεσε να βρει το χωριο των στρουμφ κλαψ!!

Νομίζω πως ο Έκτορας Μαλό ήταν συγγραφέας.
Τα στρουμφάκια ήταν του Βέλγου Peyo. Φέτος συμπληρώνουν 50 χρόνια "ζωής".

candy
24-02-08, 20:58
Πολύ πριν έρθουν τα στρουμφάκια στην Ελλάδα, μπορούσες να τα αγοράσεις
από την BP (ή τα έδινε δώρο με κάποια λίτρα βενζίνη)
Το σχετικό τραγουδάκι έλεγε...

... Στα πρατήρια BP
όλοι οι στρουμφ είναι μαζί...
πάρτε στρουμφ για συντροφιά
στρουμφ παρέα τόση δα...

Διαφημιζόταν και στα Μικυ Μάους και Ποπάυ της εποχής ('81 - '82)

Τι κρίμα που δεν το πρόλαβα...:sob:

Βρήκα φώτο από τα μακαρόνια που σας έλεγα!!!:rolleyes:

http://bluebuddies.com/gallery/Smurf_Pasta/jpg/Smurfs_Pasta_Delverde.jpg

Sofologiotatos
25-02-08, 19:09

Λοιπόν, όταν εμφανίζεται ο Δρακουμέλ ακούμε συνήθως:

α) τη Σεχραζάντ (Scheherazade) του Νικολάι Ρίμσκι-Κόρσακοβ (Nikolaj Rimskij-Korsakov, 1844-1908 ), και συγκεκριμένα την αρχή του τέταρτου μέρους. [ame="http://youtube.com/watch?v=4LesqWyjEvk&feature=related"]YouTube - Nikolai Rimsky-Korsakov: Scheherezade - IV (1/2)[/video]

β) τη Συμφωνία αρ. 8 (κατ' άλλους 7) σε σι ελάσσονα (η λεγόμενη "Ημιτελής"), D 759, του Φραντς Σούμπερτ (Franz Schubert, 1797-1828 ), πρώτο μέρος, τα πρώτα 45''.
[ame="http://youtube.com/watch?v=200mK6JfNwc"]YouTube - Fritz Reiner Schubert Symphony No.8 B min Unfinished Part1-3[/video]

Τη Σεχραζάντ πάντως σας προτείνω να την ακούσετε. Είναι ένα γοητευτικότατο και λίαν εύπεπτο κομμάτι, και το λατρεύουν ακόμη και άνθρωποι που απεχθάνονται την "κλασική" μουσική.

Μερικά ακόμη κομμάτια "κλασικής" μουσικής που ακούγονται στα Στρουμφάκια:

-η Σονάτα για πιάνο αρ. 14 σε ντο δίεση ελάσσονα (op. 27/2, η λεγόμενη "Υπό το σεληνόφως"), του Λούντβιχ βαν Μπετόβεν (Ludwig van Beethoven, 1770-1827), και συγκεκριμένα η αρχή του τρίτου μέρους (Presto agitato). Το κομμάτι αυτό ακούγεται κατά κανόνα σε αγωνιώδη κυνηγητά. (τα πρώτα 24'') [ame="http://youtube.com/watch?v=xi5D6u5RI5c&feature=related"]YouTube - Beethoven Moonlight Sonata 3rd mov.ζœˆε…‰γ‚½γƒŠγ‚ΏοΌ“ζ½η«*[/video]

-οι Πίνακες από μία έκθεση (Ρωσικά Kartinki s vystavki, Αγγλικά Pictures at an Exhibition) του Μοντέστ Μούσοργκσκι (Modest Musorgskij, 1839-1881), και συγκεκριμένα δύο σημεία:
α) λίγο μετά την αρχή του "Gnomus" (πηγαίνετε στο 4:22) [ame="http://youtube.com/watch?v=k_98452AxFI&feature=related"]YouTube - Pictures at an Exhibition: Esa-Pekka Salonen (1 of 4)[/video]
β) η αρχή του "Tuileries: διαμάχη παιδιών μετά το παιχνίδι": (0:33-1:35) [ame="http://youtube.com/watch?v=8hT5NVsQR3Q&feature=related"]YouTube - Pictures at an Exhibition: Esa-Pekka Salonen (2 of 4)[/video]

-το κομμάτι με τίτλο "Εμβατήριο των τρολ" (Νορβηγικά "Trolltog", Αγγλικά "March of the Trolls"), από τα Λυρικά κομμάτια (Lyriske stykker op. 54/3) του Έντβαρντ Γκρηγκ (Edvard Grieg, 1843-1907). Στα Στρουμφ, το κομμάτι παίζεται σε πολύ πιο αργή ταχύτητα. [ame="http://youtube.com/watch?v=be-LOPksVXI&feature=related"]YouTube - Grieg Lyric Pieces Book 5 Op. 54-3 March of the Trolls[/video]

-ο "Ρωσικός χορός" από το πρώτο μέρος του μπαλέτου Πετρούσκα (Petrushka) του Ιγκόρ Στραβίνσκι (Igor' Stravinskij, 1882-1971). Κατάλληλο για χαρούμενες σκηνές. (από το 6 :50) [ame="http://youtube.com/watch?v=oKHN0VmWEfA"]YouTube - Stravinsky: Petrushka, Scene I The Shrovetide Fair[/video]

Kambia
26-02-08, 01:41
Sofologiotate respect :worship:

Sofologiotatos
26-02-08, 18:03
Thanks! :rolleyes: Έτσι κι αλλιώς αυτή είναι η δουλειά μου (μουσικός).

pooky(1)
26-02-08, 18:56
Δεν μπορώ παρά να υποκλιθώ στο ανώτερο πνεύμα και τις τρομερές γνώσεις του Sofologiotatoy.!!!!!

Τα posts σου είναι απλά, μοναδικά. Πραγματική απόλαυση να τα διαβάζεις, το κάθε ένα ξεχωριστό εγκυκλοπαιδικό θέμα!

Εύγε για άλλη μία φορά. (Δηλώνω φανατικά, πιά, οπαδός σου!!! )

candy
28-02-08, 03:01
Sofologiotatos είσαι απίστευτος!!!Σ'ευχαριστούμε για τις τόσο χρήσιμες πληροφορίες σου!!!:worship::worship:

Sofologiotatos
29-02-08, 18:56
Pooky και Candy σας ευχαριστώ θερμά για τις υποκλίσεις. :) Αν θυμηθώ καμμία άλλη μουσικούλα θα ποστάρω τα ανάλογα οπτικοακουστικά παραδείγματα.

domniki
03-04-08, 12:57
Thanks Sofologiotate!!! Eισαι απιστευτος :clap:

Sofologiotatos
01-06-08, 12:05
Χθες, κάνοντας ζάπινγκ, έπεσα πάνω στα Στρουμφ κι άκουσα δύο ακόμη μουσικά θέματα που προέρχονται από τη λεγόμενη "κλασική" μουσική:

- το τρίτο μέρος (Gavotte) της Κλασικής Συμφωνίας (1917) του Σεργκέι Προκόφιεβ (Sergei Prokofiev, 1891-1953): (από την αρχή μέχρι το 1:57) [ame="http://www.youtube.com/watch?v=V4haR9HMPqY&feature=related"]YouTube - Gavotta & Finale, Symphony No1, Op25 - Vienna Philharmonic..[/video]

- το πολύ διάσημο κομμάτι με τίτλο "Πρωινή διάθεση" (Νορβηγ. "Morgenstemning", Αγγλ. "Morning Mood") από την θεατρική μουσική Πεερ Γυντ (Peer Gynt, 1875) του Έντβαρντ Γκρηγκ (Edvard Grieg, 1843-1907), γραμμένη για το ομώνυμο έργο του Ερρίκου Ίψεν (Henrik Ibsen, 1828-1906): [ame="http://www.youtube.com/watch?v=eEYDIKe0oaI"]YouTube - Peer-Gynt Suite - Morning Mood[/video]

teleopticus
13-06-08, 14:48
Βρε παιδιά, με τα Στρουμφάκια έχω μια απορία: πόσες φορές έχουν μεταγλωττιστεί από διαφορετικούς ηθοποιούς;;;
Διάβασα σε προηγούμενο post από τη Domniki για τον Σοφοκλή Πέππα, την Ανέτα Παπαθανασίου κτλ (υποθέτω ότι αναφέρεται στη μεταγλώττιση της ΕΡΤ). Από την άλλη τα DVD που κυκλοφόρησαν κάποια στιγμή είχαν σίγουρα μια άλλη, πρόσφατη μεταγλώττιση (την ίδια που έχει και το Star, υποθέτω). Και πριν από λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου μια παμπάλαια βιντεοκασέτα με τις φωνές των Γιώργου Βασιλείου, Υβόννης Μεταξάκη, Αργύρη Παυλίδη, Ηλία Πλακίδη κα. Δεν το ήξερα ότι η μεταγλώττιση της ΕΡΤ ήταν άλλη από αυτή των βιντεοκασετών που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '80 (και αυτή πάντως με αγαπημένους ηθοποιούς)...

schizo
13-06-08, 16:19
Sofologiotatos, έχω προσέξει και εγώ τις δημοσιεύσεις σου... ορισμένες είναι πράγματι εξαιρετικές...

Όσο για τα στρουμφάκια, είχα πετύχει κάποτε μια ενδιαφέρουσα κοινωνική/πολιτική ανάλυση... Αν τη βρω (την είχα κρατήσει) θα την αναφέρω εδώ...

Μια ερώτηση: Στην ΕΡΤ η σειρά ξεκίνησε τον Αύγουστο του 1983; Δεν έχω κάποια πληροφόρηση, μόνο τη μνήμη (που ενδέχεται σοβαρά να μην είναι και πολύ καλή).

fraoulitsa
14-06-08, 10:20
Βρε παιδιά, με τα Στρουμφάκια έχω μια απορία: πόσες φορές έχουν μεταγλωττιστεί από διαφορετικούς ηθοποιούς;;;
Διάβασα σε προηγούμενο post από τη Domniki για τον Σοφοκλή Πέππα, την Ανέτα Παπαθανασίου κτλ (υποθέτω ότι αναφέρεται στη μεταγλώττιση της ΕΡΤ). Από την άλλη τα DVD που κυκλοφόρησαν κάποια στιγμή είχαν σίγουρα μια άλλη, πρόσφατη μεταγλώττιση (την ίδια που έχει και το Star, υποθέτω). Και πριν από λίγες μέρες έπεσε στα χέρια μου μια παμπάλαια βιντεοκασέτα με τις φωνές των Γιώργου Βασιλείου, Υβόννης Μεταξάκη, Αργύρη Παυλίδη, Ηλία Πλακίδη κα. Δεν το ήξερα ότι η μεταγλώττιση της ΕΡΤ ήταν άλλη από αυτή των βιντεοκασετών που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του '80 (και αυτή πάντως με αγαπημένους ηθοποιούς)...

Καλημέρα! Η απάντηση σε αυτό που ρωτάς είναι: τουλάχιστον 5!! Απ' όσα έχω μέχρι στιγμής υπόψην μου και ΑΝ δεν μου ξεφεύγει κάτι, μιλάμε για 5 διαφορετικές μεταγλωττίσεις.
1.Η μία είναι της ΕΡΤ.
2.Η δεύτερη βρίσκεται στις 2 κασέτες που κυκλοφόρησαν από την HVH μέσα στη δεκαετία του '80 που τιτλοφορούνταν "Έρχονται τα Στρουμφ" και "Στρουμφ αγάπη μου". Το μεταγλωττιστικό κάστ είναι σε μεγάλο βαθμό ίδιο με της ΕΡΤ. Οι τίτλοι αρχής διαφέρουν και υπάρχουν μάλιστα κάποιες διαφορές ανάμεσα στη μεταγλώττιση των δύο κασετών (π.χ. ή φωνή της Στρουμφίτας είναι διαφορετική στη δεύτερη κασέτα, την κάνει η Μαρία Κωνσταντάρού, όπως και στην ΕΡΤ).
Την πρώτη κασέτα από αυτές μπορείτε να τη δείτε [ame=http://www.youtube.com/watch?v=27vLAhU1Ouk]εδώ[/video]

3. Πάμε παρακάτω: Τρίτη μεταγλώττιση είναι αυτή που αναφέρεις από την "Παρβίδια" με Παυλίδη, ΜΕταξάκη, Πλακίδη κλπ. Πάλι της δεκαετίας του '80. Αισθητά διαφορετική από τις παραπάνω.

4. Τέταρτη μεταγλώττιση από την Joconda. Το μόνο που ξέρω είναι πως κυκλοφόρησε κάπου μετά τις 2 προηγούμενες και πρίν από την επόμενη.

5. Πέμπτη και τελευταία είναι αυτή που κυκλοφορεί και σε dvd από τη Modern Times.

Αυτά! Επλίζω να σε κάλυψα!

Sofologiotatos
14-06-08, 14:24
Sofologiotatos, έχω προσέξει και εγώ τις δημοσιεύσεις σου... ορισμένες είναι πράγματι εξαιρετικές...

Thanks Schizo. :) Δυστυχώς τελευταία έχω αραιώσει επικίνδυνα τα ποστ μου, αλλά από τον Οκτώβριο θα επιστρέψω ορεξάτος.

domniki
14-06-08, 17:06
fraoulitsa τελειο το youtube που ποσταρες :clap: Oι φωνες απο το βιντεακι ειναι αυτες που θυμαμαι απο την ΕΡΤ (Πεππας, Παπαθανασιου, Λιγναδης, κτλ)...ακομα και ο Δρακουμελ εχει την ιδια φωνη :clap: αλλα νομιζω οτι η Ψιψινελ διαφερει. Τρελαινομαι για τα μικρα γαλαζια πλασματακια :)

fraoulitsa
15-06-08, 21:26
fraoulitsa τελειο το youtube που ποσταρες :clap: Oι φωνες απο το βιντεακι ειναι αυτες που θυμαμαι απο την ΕΡΤ (Πεππας, Παπαθανασιου, Λιγναδης, κτλ)...ακομα και ο Δρακουμελ εχει την ιδια φωνη :clap: αλλα νομιζω οτι η Ψιψινελ διαφερει. Τρελαινομαι για τα μικρα γαλαζια πλασματακια :)

Χαίρομαι που σ' άρεσε! :coolglasses: Κι εγώ νομίζω πως η Ψιψινέλ διαφέρει... Στην ΕΡΤ την έκανε η Μπέτυ Αρβανίτη; :xm:
Και μιας και μια κασέτα ποτέ δεν είναι αρκετή ;), ήρθε και η δέυτερη...

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=UA0PpQ900qE] Στρουμφ αγάπη μου[/video]

Το ενδιαφέρον κομμάτι είναι οι... στρουμφοδιαφημίσεις της αρχής!:)

candy
15-06-08, 23:50
Στρουμφογαριδάκιαααααααααα...:cry::cry::cry:Τι στρουμφο-εύρημα είναι αυτό fraoulitsa;
Πάει,την στρούμφησα εντελώς...

http://img504.imageshack.us/img504/1193/gdpitcom3127792764co4.gif

Sofologiotatos
17-06-08, 01:26
Φραουλίτσα, αυτό είναι υλικό από βιντεοκασέτες σου; Αν ναι, μπράβο σου! :clap: Αχ αχ αχ, κι έχω επτά βιντεοκασέτες γεμάτες στρουμφοεπεισόδια. Άραγε βλέπονται ακόμα; Ήμουν κι εγώ μεγάλος λάτρης των Στρουμφ από την πρώτη φορά που τα είδαμε στην Ελλάδα. Μάλιστα, όταν πήγαινα Δημοτικό, έγραφα που και που μερικές υποτυπώδεις εικονογραφημένες στρουμφοϊστορίες που τις κυκλοφορούσα στην τάξη - νομίζω ότι πρέπει να τις ξεθάψω και να τις εμφανίσω στην επόμενη συνάντηση του GRM Θεσσαλονίκης! ::)

Πράγματι συλλεκτικές οι στρουμφο-διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο! Και μάλιστα επηρεάστηκα τόσο πολύ από τις πολλές σύνθετες στρουμφο-λέξεις, ώστε κάτω απ' την "Στρουμφότσιχλα" διάβασα "Στρουμφάκης Α.Ε." :biglaugh:

Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ. Δρακουμέλ ήταν ο Νίκος Σκιαδάς. Η Ανέτα Παπαθανασίου είχε αναλάβει τη φωνή του Σπιρτούλη, ο Σοφοκλής Πέππας του Μπαμπαστρούμφ, ο Δημήτρης Λιγνάδης νομίζω ότι έκανε τον Προκόπη και πιθανόν τον Βίλλι (φίλο του Γιόχαν), ο Γιάννης Ζωγράφος τον Λουλούκο, και η Μαρία Κωνσταντάρου τη Στρουμφίτα (η μόνη επιλογή φωνής που εξακολουθώ να θεωρώ παράταιρη για τον ρόλο - αφήστε που ποτέ δεν χώνεψα τον τρόπο που έλεγε "Μπαμπαστρούμφου"). Αυτούς θυμάμαι προς το παρόν. Θα 'θελα πάρα πολύ να ξέρω πάντως ποιος έκανε τον απολαυστικό Χαχανούλη!!!

domniki
17-06-08, 07:15
Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ. Δρακουμέλ ήταν ο Νίκος Σκιαδάς. Η Ανέτα Παπαθανασίου είχε αναλάβει τη φωνή του Σπιρτούλη, ο Σοφοκλής Πέππας του Μπαμπαστρούμφ, ο Δημήτρης Λιγνάδης νομίζω ότι έκανε τον Προκόπη και πιθανόν τον Βίλλι (φίλο του Γιόχαν), ο Γιάννης Ζωγράφος τον Λουλούκο, και η Μαρία Κωνσταντάρου τη Στρουμφίτα (η μόνη επιλογή φωνής που εξακολουθώ να θεωρώ παράταιρη για τον ρόλο - αφήστε που ποτέ δεν χώνεψα τον τρόπο που έλεγε "Μπαμπαστρούμφου"). Αυτούς θυμάμαι προς το παρόν. Θα 'θελα πάρα πολύ να ξέρω πάντως ποιος έκανε τον απολαυστικό Χαχανούλη!!!

Ναι! Η Κωνστανταρου ηταν η Στρουμφιτα!!! Και θυμαμαι και το χαρακτηριστικο "μπαμπαστρουμφου" που ελεγε...ε, μπορει να ηταν περιεργο αλλα μου αρεσε πολυ :)

fraoulitsa
17-06-08, 10:32
Φραουλίτσα, αυτό είναι υλικό από βιντεοκασέτες σου; Αν ναι, μπράβο σου! :clap: Αχ αχ αχ, κι έχω επτά βιντεοκασέτες γεμάτες στρουμφοεπεισόδια. Άραγε βλέπονται ακόμα; Ήμουν κι εγώ μεγάλος λάτρης των Στρουμφ από την πρώτη φορά που τα είδαμε στην Ελλάδα. Μάλιστα, όταν πήγαινα Δημοτικό, έγραφα που και που μερικές υποτυπώδεις εικονογραφημένες στρουμφοϊστορίες που τις κυκλοφορούσα στην τάξη - νομίζω ότι πρέπει να τις ξεθάψω και να τις εμφανίσω στην επόμενη συνάντηση του GRM Θεσσαλονίκης! ::)

Πράγματι συλλεκτικές οι στρουμφο-διαφημίσεις στην αρχή του βίντεο! Και μάλιστα επηρεάστηκα τόσο πολύ από τις πολλές σύνθετες στρουμφο-λέξεις, ώστε κάτω απ' την "Στρουμφότσιχλα" διάβασα "Στρουμφάκης Α.Ε." :biglaugh:

Ναι, από δικές μου κασέτες προέρχονται αυτά! Τη μία μου την είχε κρατήσει η μαμά μου από τόοοοτε και την άλλη την ξαναβρήκα πρόσφατα! :cheers:Δεν μπορώ να θυμηθώ ποιος έκανε τον Χαχανούλη με τίποτα, αν και ηφωνή του μου είναι αρκετά οικεία... Βασικά μου είναι δύσκολο να συνδέσω τον κάθε μεταγλωττιστή με τον χαρακτήρα στον οποίο δανείζει τη φωνή του...:precry:

candy
17-06-08, 10:53
Για διαβάστε κάτι ενδιαφέρον εδώ (http://darkchildgr.blogspot.com/2008/02/blog-post_22.html).:)

domniki
17-06-08, 10:59
Στα χρονια τα παλια
σε χωρα μακρινη
εζουσαν γελαστες
γαλαζιες πονηριες...στρουμφακια να μας λες ;)

Θα εχει ενδιαφερον να δουμε τα στρουμφακια στη μεγαλη οθονη :)

fraoulitsa
17-06-08, 11:01
Εμένα με φοβίζει λιγάκι το 3D... Αλλά αν είναι προσεγμένο.. γιατί όχι;; :cheers:

domniki
17-06-08, 11:02
Ουτε κ'εμενα μ'αρεσουν τα 3D :(

candy
17-06-08, 11:52
Η χαρά των στρουμφομανιακών (http://happysmurfday.com/el/en/about).Θα πάμε μαζί να τα μαζέψουμε,κανονίστε!!!:cheers:

http://happysmurfday.com/euro_tour/bilbao/report/DSC_0001.JPG

fraoulitsa
17-06-08, 17:47
Η χαρά των στρουμφομανιακών (http://happysmurfday.com/el/en/about).Θα πάμε μαζί να τα μαζέψουμε,κανονίστε!!!:cheers:

http://happysmurfday.com/euro_tour/bilbao/report/DSC_0001.JPG

Προβλέπεται ... στρουμφοσαφάρι... :P:P:P

candy
17-06-08, 19:14
Τέρμα τα στρουμφογκάζια!!!!:go::biglaugh::biglaugh:

nasos
24-06-08, 01:05
Οι πιο καλες αναμνησεις απο την παιδικη μου ηλικια οσο αφορα την τηλεοραση εχουν να κανουν πρωτιστως με τα στρουμφακια και υστερα με οτιδήποτε αλλο εβλεπα σ'αυτήν. Και ακομα μπορω να πω αν τυχει και ειμαι Σάββατοκυριακο σπίτι θα καθησω και θα τα δω, αν και δεν συγκρίνονται τα νεα επεισοδια με τα παλιά. Ο, τι και να πω ειναι λίγο μπροστα στα συναισθηματα που μου ξυπνουν οταν ακουω και μονο τη λεξη στρουμφ. Και φυσικα θα παω και στο σινεμα για την ταινια οταν βγει και ας ειμαι και με 20 χρονια μικροτερα παιδια μεσα:coolglasses:

Όσο για τη Μπέτη Αρβανίτη, όντως είχε αναλάβει τη φωνή της Ψιψινέλ.

Μηπως θυμαστε αν και η Άννα Παναγιωτοπουλου ειχε δανεισει τη φωνη της στην Ψιψινελ? Θυμαμαι πολύ εντονα τη φωνη της.

Sofologiotatos
24-06-08, 12:31
Δεν νομίζω, Νάσο. Έχω την εντύπωση ότι η Παναγιωτοπούλου δεν έχει δανείσει ποτέ τη φωνή της σε μεταγλώττιση... Τουλάχιστον όσον αφορά τη δεκαετία 1980. Αν ωστόσο το έκανε σε κάποια μεταγενέστερη μεταγλώττιση των Στρουμφ, τότε μπορεί να έχεις και δίκιο.

domniki
07-08-08, 17:04
Μια δικια μου χειροτεχνια με θεμα τα στρουμφακια. Ελπιζω να σας αρεσει :)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=119&pictureid=2507

Sofologiotatos
07-08-08, 22:11
Πολύ καλή δουλειά, Δομνίκη! Δεν ήξερα ότι πιάνει και το δικό σου χέρι στα καλλιτεχνικά! Μέχρι τώρα μόνο για την Kambia και την Candy ήξερα. Εύγε και μακάρι να δούμε κι άλλα δημιουργήματά σου.
Εγώ κάποια στιγμή θα σκανάρω καμμία στρουμφοζωγραφιά απ' αυτές που έκανα στο Δημοτικό :) Τότε είχα απίστευτη τρέλα με τα στρουμφ. Μάλιστα είχα βαλθεί να φτιάξω τον πλήρη κατάλογο των ονομάτων τους. Σε κάποιο επεισόδιο είχε αναφερθεί ότι όλα τα αρσενικά στρουμφ ήταν 99, + την Στρουμφίτα = 100. Ποτέ όμως δεν κατάφερα να καταγράψω περισσότερα από καμμιά εικοσαριά, προφανώς διότι ποτέ δεν αναφέρονται περισσότερα ονόματα...

Ας δούμε λοιπόν, πόσα θυμόμαστε; Αρχίζω με τα ονόματα που δίνονται κάτω απ' τα μηνύματα, στα Tags, και προσθέτω όσα μπορώ να θυμηθώ.

1. Μπαμπαστρούμφ - ο γηραιότερος και σοφότερος (χαρακτηριστικά: μούσι, κόκκινα ρούχα)
2. Στρουμφίτα - η κόρη η μονάκριβη η πολυαγαπημένη (ξανθά μακριά μαλλιά)
3. Προκόπης - ο μποντιμπιλντεράς (τατουάζ με ερωτοχτυπημένη καρδούλα στον ώμο)
4. Ξεφτέρης - ο πολυμήχανος τεχνίτης κι εφευρέτης (μολύβι στο αφτί)
5. Σπιρτούλης - ο φύτουλας που επιδεικνύει τις γνώσεις του (γυαλιά)
6. Χαχανούλης - ο πανταχού παρών φαρσέρ (εκρηκτικά δωράκια, τρελό γέλιο)
7. Χουζούρης - ο ορκισμένος τεμπέλης (μισόκλειστα μάτια απ' τη μόνιμη νύστα)

Άλλοι:
8. Ντορεμί - ο φάλτσος μουσικός (τρομπέτα)
9. Λουλούκος - ο ζωγράφος (κουλτουριάρικο φουλάρι, ποδιά ζωγράφου, πινέλο στο αφτί)
10. Πιπίνος - ο ποιητής (με πάπυρο στο χέρι και ονειροπαρμένο ύφος)
11. Λιχούδης - ο λαίμαργος μάγειρας (σκούφος σε στυλ σεφ)
12. Μελένιος - ο μαλθακός και ναρκισσιστής (λουλούδι στο σκουφάκι, καθρεφτάκι)
13. Γκρινιάρης - ο μονίμως κατσούφης (αγριεμένα μάτια)
14. Σκουντούφλης - ο άγαρμπος και γκαφατζής (σκουφάκι που σχεδόν του σκεπάζει τα μάτια)
15. Ντάικος - ο ονειροπόλος εξερευνητής (;;; - πρέπει να εμφανίζεται μόνο σε ένα επεισόδιο)
16. Μπεμπηστρούμφ - το νεότερο μέλος της κοινότητας, αγνώστων γονέων (ή μάλλον αγνώστου πατρός ;) )

Κι εδώ με προδίδει η μνήμη μου. Άλλος για να συνεχίσουμε μπας και φτάσουμε τα 20;

EDIT [Την καταλογογράφηση την είχε ξεκινήσει η Δομνίκη στην 3η σελίδα, αλλά μόλις τώρα το πρόσεξα...]

candy
07-08-08, 23:38
Πολύ ωραία δουλειά domniki!!!Ακολούθησες το σύστημα;Εύγε!:cheers:

domniki
08-08-08, 05:45
Candy, χρησιμοποιησα το γνωστο και μη εξαιρετεο συστημα της Kambias, και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο :clap:

Aπο την λιστα του Sofo, o αγαπημενος μου ηταν ο Χουζουρης, γιατι κ'εγω λατρευω τον υπνο και ο Μελενιος, με τον καθρεφτη και το λουλουδι, γιατι ειχε πολυ αστεια φωνη. Αν εχετε καμια φωτογραφια τους, μπορειτε να μου την στειλετε? Ηθελα πολυ να τους ζωγραφισω, αλλα δεν τους βρηκα.

Turrican
08-08-08, 08:13
Φοβερή dom! :thumb:

domniki
09-08-08, 19:08
Εφτιαξα και τον Μελενιο :clap:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=119&pictureid=2564

Juanita
09-08-08, 21:26
Μπράβο Dom!!!

Πολύ όμορφα και τα δύο!! :clap: :clap:

Hera
09-08-08, 22:50
προσωπικά τρελαίνομαι για τον Δρακουμέλ!! Μικρότερη ντυνόμουν συχνά με μαύρα ρουχα και κόκκινα αθλήτικά!! :D

pasx79
12-08-08, 00:42
Μπραβο σου dom!!!!Υπεροχη δουλεια!!!!!:bow2::bow2::bow2::bow2:

MamaMyrto
20-11-08, 03:39
Φωτογραφ'ιες από την γιορτή για τα 50 χρόνια των Στρουμφ...

Στρουμφάκι disco...
http://img341.imageshack.us/img341/6696/discostroumfjs5.th.jpg (http://img341.imageshack.us/my.php?image=discostroumfjs5.jpg)http://img341.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Στρουμφάκι Κάκτος!
http://img525.imageshack.us/img525/6361/kaktosstroumfes2.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=kaktosstroumfes2.jpg)http://img525.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

... εδώ φαίνεται λίγο και ο γιός μου... είναι το πιτσιρικάκι στο κέντρο που αποφεύγει την φωτογραφική...
http://img403.imageshack.us/img403/7103/50yearsstroumfxi3.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=50yearsstroumfxi3.jpg)http://img403.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Στρουμφάκι από Άμμο και άλλο ένα Στρομφοπαιδί των Στρουμφολουλουδιών!!!
http://img403.imageshack.us/img403/7581/ammosflowersdv2.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=ammosflowersdv2.jpg)http://img403.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Το Αγελαδοστρουμφάκι και το Στρουμφοχρυσαφένιο...
http://img403.imageshack.us/img403/6599/cowgoldendt3.th.jpg (http://img403.imageshack.us/my.php?image=cowgoldendt3.jpg)http://img403.imageshack.us/images/thpix.gif (http://g.imageshack.us/thpix.php)

Αυτα...:coolglasses:

(νομίζω ότι τις παραμίκρυνα... την επόμενη φορά θα τα καταφέρω καλύτερα)

domniki
20-11-08, 07:10
Ποτε και που εγινε η εκθεση των Στρουμφ???? Θελω κ'εγω !!!!!

Μπραβο ΜamaMyrto :clap:

Kambia
20-11-08, 09:27
Μπραβο MamaMyrto.
Και γω νομιζα οτι δεν πηγε κανεις απο μας να την δει την εκθεση αυτη!!!

Κριμα που δεν ηρθε και στη Θεσσαλονικη :(

TopGunZ
11-02-09, 18:21
Άααχ Στρουμφάκια... πραγματικά σε συνδυασμό με τις έξυπνες μεταφράσεις/μεταγλωτίσσεις από τις κωμικότερες σειρές....

Η κοινωνιολογική ανάλυση που ανέφερε ένας φίλος ουσιαστικά επεσήμανε πως τα Σμερφς μπορεί να...προωθούσαν τον Κομμουνισμό. Έκανε μερικές συνδέσεις έξυπνα ευφάνταστες, περί της εργασίας, της κοινωνίας, του κακού καπιταλισμού, βλέπε Δρακουμέλ και λοιπά και λοιπά. Να ένα site που βρήκα τυχαία στο Google με τους όρους smurfs communism: http://www.iamlost.com/features/smurfs/commies.shtml

Επίσης μερικές παρατηρήσεις. Η Στρουμφίτα δεν είναι αυθεντικό Στρουμφάκι αλλά την είχε φτιάξει αν θυμάμαι καλά ο Γκαργκαμέλ, ενώ ο Μπέμπης ήρθε με τον πελαργό, όπως έρχονται όλα τα Στρουμφάκια. Κάποια Στιγμή εμφανίστηκε ο Παππούς και η Γιαγιά Στρουμφ που δε θυμάμαι την προέλευσή τους, καθώς και 5 ακόμα στρουμφάκια, μια ακόμα Στρουμφίτα σε παιδική ηλικία κοκκινμάλα νομίζω, τρία αγοράκια και ένας Αγριάνθρωπος Ταρζανοστρουμφ... Και φυσικά δεν ξεχνάμε τον αγαπητό Ρομποστρούμφ, δημιουργία του Προκόπη...

candy
12-02-09, 01:47
Σ'ευχαριστούμε για το φωτογραφικό υλικό Μυρτούλα!!Πολύ όμορφες δημιουργίες και κρίμα που το χάσαμε.Τουλάχιστον ο μικρός σου στάθηκε τυχερός!;)

joe
01-09-09, 02:09
Τοσο καιρο και δεν εχω ποσταρει εδω...
Θυμαμαι ακομη το διαφημιστικο της ΕΡΤ ''ερχονται τα στρουμφακια καθε σαββατο'' με τα γαλαζια πλασματακια να περπατουν στην σειρα. Θυμαμαι τα επαιζε 4 η ωρα, αλλα εγω δεν ηξερα την ωρα σε κανονικο ρολοι. Επειδη λοιπον δεν ξεκολλαγα απο την τηλεοραση απο φοβο μην τα χασω η μητερα μου μου ειχε πει να κοιταω το ηλεκτρονικο ρολοι που ειχαμε στην κουζινα. Οταν θα ελεγε 16 και δυο μηδενικα ειναι η ωρα για τα στρουμφακια. Τι χαρα! Τερμα η αγωνια, αν και ειχα μεινει με την απορια απο που και ως που 16 σημαινει 4 η ωρα.

Η ταινια στρουμφ αγαπη μου ειναι οτι ποιο κοντα στην αυθεντικη μεταγλωτισση. Η διαφορα πρεπει να ειναι μια δυο δευτερευουσες φωνες, ολοι οι πρωταγωνιστες ειναι οι ιδιοι. Την φωνη του χαχανουλη την εκανε ενας ηθοποιος που επαιξε σε μερικες βιντεοταινιες και νομιζω στο Τσαντα Ροδα και Κοπανα. Κοντος, πολυ λεπτος με καρφακια και ναι αυτη ειναι η κανονικη φωνη του.

Επισης λατρευα το Γιοχαν και Βιλυ. Ηταν ενα ευχαριστο διαλλειμα. Επισης ατακα που εχει μεινει ως τωρα ειναι το ''ο Φαγανας πειναει...''

tsalk
24-09-10, 17:33
Ξεθάματος Θρεντ....συνέχεια

Οι τίτλοι αρχής και τέλους από τα στρουμφάκια στην πρώτη τους προβολή από την ΕΡΤ το 1984!

http://www.youtube.com/watch?v=2H3SWleg5LM

Wally
24-09-10, 18:15
Eπικο ανεβασμα!
Απο τη νεα "πηγη" Αλκη?

tsalk
24-09-10, 18:47
yeah yeah. Υπάρχει και συνέχεια

DINO
24-09-10, 19:20
Κάτι τέτοιες στιγμές στο retromaniax, είναι ανεκτίμητες!!!
Ευχαριστούμε tsalk, εσένα και την "πηγή" σου! :)

BETTY BOOP
29-02-12, 20:17
Τα στρουμφάκια ήταν από τα αγαπημένα μου κινούμενα σχέδια!

katerinak
29-02-12, 21:42
Ξεθάματος Θρεντ....συνέχεια

Οι τίτλοι αρχής και τέλους από τα στρουμφάκια στην πρώτη τους προβολή από την ΕΡΤ το 1984!

http://www.youtube.com/watch?v=2H3SWleg5LM

δυστυχως δε λειτουργει το λινκ :(

drspiros
25-03-12, 21:32
Δυστυχώς σήμερα σίγησε για πάντα η θρυλική φωνή του Μπαμπαστρούμφ...

thanos75
26-03-12, 12:08
Δυστυχώς σήμερα σίγησε για πάντα η θρυλική φωνή του Μπαμπαστρούμφ...

Το έμαθα σήμερα το πρωί και λυπήθηκα. Τί κρίμα πάντως που οι δύο χαρακτηριστικότερες ίσως φωνές των Στρουμφ, αυτές των Μπαρμπαστρουμφ και Δρακουμέλ, ανήκουν σε ηθοποιούς που δεν βρίσκονται πια εν ζωή (ο Νίκος Σκιαδάς που έκανε τον Δρακουμέλ πέθανε νομίζω κάπου στα μέσα των 90ς). Ειλικρινά μου φαίνεται απίστευτο πως αυτές οι φωνές δεν θα ξανακουστούν πια...

katerinak
24-04-12, 12:46
βιντεοαποσπασμα με τα στρουμφακια απο το επεισοδιο με τους φαταουληδες :
http://www.youtube.com/watch?v=z2qtpUwvs3E

ευχαριστουμε πολυ τον Akis Papadopoulos

Monsieur1
13-12-12, 20:41
Ναι!!! πριν από δυο χρόνια είχα δει παλιά μεταγλώττιση στο youtube με τη φωνή της αγαπημένης μου παναγιωτοπούλου!!! Δε θυμάμαι αν εκανε την ψιψινέλ, αλλά θυμάμαι κάτι καλύτερο!! Στην αρχή του επεισοδίου, εκεί που δείχνει ένα κάστρο και μετά το δάσος κτλ, η παναγιωτοπούλου έλεγε"να τα πωεγώ σήμερα που δεν έχω πολύ ρόλο?" Και άρχιζε να λεει το γνωστό"μεσα σε ένα δάσος ζούσαν κάτι πλασματάκια....κτλ". Θυμάμαι ότι όλοι οι ηθοποιοί έκαναν "αυτοσχεδιασμούς" και η μεταγλώττιση είχε πολύ ωραία αστεία ακόμα και για μεγάλους!! (εγώ όταν το είδα ήμουν 24 και το ευχαριστήθηκα!!)

alkis21
22-01-13, 09:42
Τιμή και δόξα στη Σκωτσέζα retromaniac (http://www.dailyrecord.co.uk/news/weird-news/museum-curator-devotes-room-of-house-1542427)