PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε

Σελίδες : 1 [2] 3

Reina
21-02-08, 11:55
πρίν λίγο καιρό, μου μιλούσε ο εντεκάχρονος ανηψιός μου και δεν άκουγα.
και τον ακούω να μου φωνάζει: "εεεεε χωριοοοοοο"!!!!!!!
Είχα δεκαετίες να το ακούσω. Και απορώ από το άκουσε και ο ίδιος...

Rygar
21-02-08, 12:10
Εχω αρχίσει να διαπιστώνω ότι κάθε 15 σελίδες λέμε τα ίδια και τα ίδια :D

Starbuck
21-02-08, 12:34
Εχω αρχίσει να διαπιστώνω ότι κάθε 15 σελίδες λέμε τα ίδια και τα ίδια :D

η επανάληψη είναι ο μπαμπάς κάθε ελπίδας.. (ή κάτι τέτοιο :whothehell:)

Hera
21-02-08, 12:38
η μανούλα της μάθησης...:D

πάντως, θυμήθηκες την συγγένεια! ;)

AA+
21-02-08, 13:22
...και δεύτερη ξαδέλφη της βαρεμάρας..

nalpha
23-02-08, 23:19
Αραγε "κομό" και "ντιβανοκασσέλα" χρησιμοποιουνται ακόμη?

Επίσης θυμάστε τη στιχομυθία με τα...καμάκια της δεκαετίας του 80:

ΚΑΜΑΚΙ: "φωτια στα κόκκινα,κι εγώ πυροσβέστης..."

ΚΟΠΕΛΛΑ : "και η κάνουλα στον κ..λ.. σου.."

ΧΑ ΧΑ,ΤΙ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.... :inlove::inlove::inlove:

Aardvark
27-02-08, 12:43
Δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει αλλα μια φραση που χρησιμοποιουσαμε συχνα συνηθως οταν βλεπαμε μια "ευτραφη κυρια" ηταν το....
"Η χοντρη του Θησαυρου" και οφειλετο στην πρωτοσελιδη γελοιογραφια του περιοδικου των 80ς και λιγο 90ς "Οικογενειακος Θησαυρος"με τιτλο ο "Ζαχαριας και η χοντρη".:)

Starbuck
27-02-08, 18:35
μίνι σινγκλ
μάξι σινγκλ

maxouli
28-02-08, 17:38
Γυαλάκιας
Ο διοπτροφόρος

Rygar
28-02-08, 17:44
Πριν λίγο ένας φίλος με αποκάλεσε "Μπόζο". Είχα πάρα πολλά χρόνια να την ακούσω αυτή τη λέξη....

firfiroula
29-02-08, 21:20
Ρεκλαμα (διαφημιση)!

audiodee
01-03-08, 01:04
Μία συγκεκριμένη ράτσα σκύλων την αποκαλούσαμε Λάσι!

maxouli
01-03-08, 02:24
Πλύθηκε βιολογικά.
Αυτό το λέγανε όταν ξέχναγε κάποιος χαρτονομίσματα στο παντελόνι και αυτό πλενόταν στο πλυντήριο.

exetlaios
01-03-08, 12:42
Μία συγκεκριμένη ράτσα σκύλων την αποκαλούσαμε Λάσι!

Νομίζω τα Κόλευ ;

Starbuck
01-03-08, 13:42
Νομίζω τα Κόλευ ;

ναι.. τα κόλεϋ επικράτησαν ως "Λάση"..

manos426f
01-03-08, 14:52
Η λέξη "καραμπουζουκλής" που συνόδευε,ως γνωστόν,πάντα τον τύπο-μάγκα,στη γνωστή,εντελώς retro πλέον,φράση
"Είναι μάγκας,τσίφτης και καραμπουζουκλής !!"

nessie
17-03-08, 22:33
Σήμερα άκουσα να αποκαλούν κάποιον "ζούμπερο".:animlaugh:

Είχα τόσο καιρό να ακούσω αυτή τη λέξη!

morten9836
06-05-08, 19:50
Παιδιά καλησπέρα ,Νίκος απο Αλιμο ,1972 ....
Να προσθέσω και εγώ στην κουβέντα σας τα εξής

θα μου χαρίσεις το ονοματάκι σου ?(greek kamaki)
Ο έτσι τον έτσι σου λέω ...
Φίλε μια γρανίτα και ένα κοκ ...(στον πωλητή με το δίσκο μέσα στο σινεμά)
Με πόσα το αλλάζεις ?(Για χαρτάκια με ποδοσφαιριστές, συνήθως panini ,Neto guerino το graal της εποχής)
Μπακότερμα η μπακό.
Φύτουλας ,η τυρί ή τυροφύτουλας .(ο διαβαστερός της τάξης)
Ελα ρε Μαγκαιβερ ,πως το έκανες αυτό ?(Φράση θαυμασμού )

Hera
07-05-08, 07:56
Πλύθηκε βιολογικά.
Αυτό το λέγανε όταν ξέχναγε κάποιος χαρτονομίσματα στο παντελόνι και αυτό πλενόταν στο πλυντήριο.

το λέμε ακόμα! προσφάτως έπλυνα βιολογικά ένα Ταμαγκότσι του γιού μου...

:D

schizo
07-05-08, 13:13
- Που είσαι;
- Στο μέρος...

Έχεις τίποτα σεξουαλικό να φορέσεις;

Καλά, ο Γιάννης είναι ο νάμπερ ουάν ντισκ τζόκεϋ της περιοχής...

Στο συνεργείο, μου γυρεύουν εκατό φράγκα για να μου αλλάξουν σινεμπλόκ (silent blocks)

- Τι να το κάνω αυτό;
- Φύλαξέ το στο ντουλάπι...

Θέλεις να σε φιλέψω κάτι; Ένα φοντάν;

- Ξέρεις, η Ντίνα τα 'φτιαξε με τον Αποστόλη...
- Τι; Πλάγιασε μαζί του;

Είσαι η τσουπρίτσα/μουσίτσα μου...

- Αλήθεια;
- Όχι ρε, μούσι είναι...

Στις απόκριες ντύθηκα καμπόης...

Ο Νίκος; Καλέ αυτός είναι μηχανόβιος, σκέτος τεντυμπόης.

Με το μπαρδόν...

Το καλοκαίρι πού θα πάμε εξοχή;

Ο Κώστας αγόρασε κρις κραφτ.

Τόμπολα!

...

Λορένα
07-05-08, 13:13
1. Ερ. Τι ειναι αυτό; (ρωτουσε καποιος, και αν δεν ηθελες να απαντησεις, έλεγες..)
Απ. Μανιτάρι μαγικό! (απο μια διαφημιση το ειχαμε παρει)

2. Ερ. Τι ??????
Απ. Τίγκα στ' αυτί!

3. Η εκφραση : "πατα και λίγο Ελλάδα", όταν κάποιος στραβοπατουσε

Επαγγελμα, όπως ο Μπαρμπερης, πιάνεται;

Άλλες λεξεις, : τετιμπόυ, καπηλειο;

schizo
07-05-08, 13:17
Επίσης,

τσάντες αμπιγιέ

σεσουάρ για τα μαλλιά

απλίκες

Μη γίνεσαι σαχλός...

Άντε βρε σαχλαμάρα...

Κρύε...

Saulot
07-05-08, 13:25
To σεσουαρ το ακούω ακόμα στο μαγαζί που μου ζητανε πιστολακια για τα μαλια.

Επίσης το κρύε το ακούω αραια και που απο αντίστοιχες γυναίκες (απλα εμεις τις λεμε κρυο...λες)

Stanfromgreece
07-05-08, 15:59
χαχαχα...
επίσης θυμήθηκα το άλλο:
ερ-''πού το βρήκες αυτό?''
απ-''στα γαριδάκια''

AA+
07-05-08, 20:26
χαχαχα...
επίσης θυμήθηκα το άλλο:
ερ-''πού το βρήκες αυτό?''
απ-''στα γαριδάκια''

μάρκας ΜΠΟΖΟ... αυτά δίναν μικρά δωράκια μέσα...

Alucard
07-05-08, 21:07
λεμές: ο κατώτερης στάθμης άνθρωπος / αυλοκόλακας.

σουρουκλεμές: ό,τι και το χαϊβάνι.

Stanfromgreece
08-05-08, 14:54
και αν δεν κάνω λάθος, υπήρχε και η έκφραση ''το βρήκα στο κλιν'' το οποίο ήταν ένα απορρυπαντικό της εποχής που είχε δωράκια στην συσκευασία του!

schizo
08-05-08, 16:50
- Εσείς που κάθεστε;
- Στην Καλλιθέα. Χίου 12...
- Χίου 12. Ωραία. Και σε ποιο πάτωμα;

asikamin
08-05-08, 21:02
στο ψιλικατζίδικο , (τώρα μινι μάρκετ) ,
-Ένα κεράνης για τη μάνα μου, το Αγόρι και ένα πακοτίνι!!!

Επίσης καιρό έχω ν'ακούσω τη λέξη ΠΡΟΠΟτζίδικο ή ΠΡΟΠΑτζίδικο

akaliakoukou
13-05-08, 02:22
Παιδιά διάβασα τις πρώτες 20 σελίδες
και κάποιες από τις τελευταίες
αυτής της ενότητας και κατασυγκινήθηκα!!
(τις υπόλοιπες αύριο, γιατί νύσταξα!)
Παρόλο που κάποιες εκφράσεις και λέξεις έχουν επαναληφθεί αρκετές φορές, δεν με πείραξε καθόλου!
Θέλω να σας πω ότι πολλά από αυτά που διάβασα, εμείς (στη Χίο) τα χρησιμοποιούμε ακόμα και μάλιστα καθημερινά (πχ μπακάλικο, κοτέτσι, καζανάκι, αλάνα …)
Δεν ξέρω αν αναφέρονται σε σελίδες που δεν έχω διαβάσει ακόμα, αλλά θέλω να αναφέρω κάποιες λέξεις που δεν νομίζω πραγματικά ότι θα ακούσουμε ξανά…
Γανωματής (τώρα έχουμε ανοξείδωτα και αντικολλητικά, και δεν έχουν πια τα τηγάνια μας πρόβλημα)
Πετρογκάζ (και η μαμά μου και πολλά πολλά σπίτια ακόμα το χρησιμοποιούν και αγοράζουμε φιάλες. Το φαγητό γίνεται πολύ πιο νόστιμο! Στην Αθήνα όμως δεν έχω δει σε κανένα σπίτι να έχει πετρογκάζ.)
Γαλατάς (τον θυμάμαι τον κυρ Αντρέα…. γύριζε κάθε απόγευμα με ένα καροτσάκι τις γειτονιές και μας έφερνε το γάλα στα σπίτια μας)
Μυλωνάς (κανείς πια δεν πάει στο μυλωνά να αλέσει το σιτάρι του!)
Ασετιλίνη (μόνο στο τραγούδι της Χαρούλας «οδός Αριστοτέλους» την ακούω αυτή τη λέξη…

Την έκφραση «πάτα και λίγο Ελλάδα» τη χρησιμοποιούμε ακόμα αλλά εμείς λέμε «πάτα και λίγο Χίο».

Επίσης θυμάμαι τα παλιά αυτοκίνητα που έπρεπε να ανοίξεις τον αέρα για να ζεσταθούν..(του μπαμπά μου το παλιό ήταν έτσι, δεν το έχω οδηγήσει ποτέ, ήμουν πολύ μικρή) δεν νομίζω πια να υπάρχει αυτό στα καινούρια αυτοκίνητα (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος) επίσης τώρα που ανέφερα το αυτοκίνητο, θυμάμαι μικρή τις χειροκίνητες αντλίες βενζίνης που είχε ο μπαμπάς μου(έχουμε βενζινάδικο) και τις χρησιμοποιούσαμε πολύ! Ειδικά σε διακοπές ρεύματος!
Όσο αναφορά τη βενζίνη απλή, υπάρχουν ακόμα κάτι παππούδες με κάτι πανάρχαιες βέσπες, που τώρα όμως βάζουν σούπερ και λάδι!

Δεν ξέρω στην Αθήνα τι εκφράσεις χρησιμοποιείτε στην περίπτωση που κολλήσει το μυαλό σας και δεν λειτουργεί…
Εμείς λέμε ακόμα τα εξής:
Κατέβασα τα ρολά
Έπεσε ο γενικός
Έπαθα μπλακ άουτ
Και το κορυφαίο… πάλι κόλλησε το φλιπεράκι!!!...

Θέλω να κάνω κι εγώ μια αναφορά στις δραχμούλες που μου έχουν λείψει αφάνταστα…. Θα γράψω λοιπόν στίχους από δύο πολύ αγαπημένα τραγούδια…

Τέσσερα πόδια δυνατά και μια κουτσή κιθάρα
Να ’χαμε τώρα δυο τσιγάρα και δύο για μετά
...

Να’χαμε, λέει, ένα σουγιά κι ένα διπλό καρβέλι
Να’χαμε και δυο στάλες μέλι, να γλύκαιν’ η καρδιά

Ένας γαλάζιος ουρανός, παράθυρο και σκέπη
Να’χαμε τρεις δραχμές στη τσέπη και τρεις ο διπλανός

Βρέ Μανώλη Τραμπαρίφα
βάλε τη διπλή ταρίφα
Φουλαριστός τράβα ντουγρού στη λεωφόρο του Συγγρού

Απόψε το κορίτσι θέλει θάλασσα
κι εγώ ποτέ χατίρι δεν τού χάλασα

Όλη μέρα εργασία
κούραση κι ορθοστασία
Κι από τη ζέστη βρε ζημιά, να σου ’ρχεται λιποθυμιά
Απόψε που την έβγαλα τη μπέμπελη
γουστάρω νύχτα δροσερή και ρέμπελη

Στα θαλασσινά μπαράκια
μπύρες και καλαμαράκια
Κιθάρες, ντέφια και βιολιά και ξάπλες στην ακρογιαλιά
Απόψε που υπάρχουνε τα τάλιρα
ρε μάγκες θα οργώσουμε τα Φάλιρα

Επίσης, το προποτζίδικο πώς το λέτε στην Αθήνα? Εμείς προποτζίδικο το λέμε πάντως ακόμα!

Vag
13-05-08, 09:48
...και λοταρείο!

akaliakoukou
13-05-08, 10:00
Λοταρείο?
Πρώτη φορά το ακούω αυτό!

Stanfromgreece
13-05-08, 10:00
Akaliakoukou μου...το ΠΡΟΠΟτζίδικο...έχει γίνει Στοιχηματζίδικο πιά...αφού οι περισσότεροι πάνε εκεί για να παίξουν στοιχημα. Για το αυτοκίνητο που λές,στα παλιά αυτοκίνητα έπρεπε να ανοίξεις το ''τσόκ'' ,που έβαζε περισσότερο αέρα στο θάλαμο καύσης και ζέσταινε γρηγορότερα την μηχανή. Μόλις βγήκαν τα καταλυτικά αυτοκίνητα το τσόκ καταργήθηκε (για την ακρίβεια έγινε αυτόματη η λειτουργία του)

akaliakoukou
13-05-08, 10:11
α μπράβο! Τη λέξη τσοκ δε θυμόμουν!

Αλήθεια, φλιπεράκια υπάρχουν ακόμα?

asikamin
13-05-08, 14:33
χορεύω "σεϊκ"!

Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει στο "u think u can dance", εφόσον για μια δεκαετία , υπήρξε εθνικός χορός?

Starbuck
13-05-08, 18:21
έπαθα "ψυχικό τραλαλά" !#)

Starbuck
13-05-08, 20:11
χορεύω "σεϊκ"!

Αλήθεια γιατί δεν υπάρχει στο "u think u can dance", εφόσον για μια δεκαετία , υπήρξε εθνικός χορός?

τι θα έλεγες καλύτερα για λίγο χάλι-γκάλι; (το θέλεις πάλι..) :D

schizo
16-05-08, 23:18
Τελειώσατε; Θέλω να σηκώσω το τραπέζι...

Stanfromgreece
17-05-08, 12:45
Το "τελευταίο θρανίο" να περάσει έξω!
Και φυσικά παίρναμε το θρανίο στα χέρια...και το βγάζαμε στο διάδρομο του σχολείου!!! :)

DINO
17-05-08, 13:01
Πάμε στο περίπτερο να πάρουμε "τύχες"!

Juanita
21-05-08, 13:48
έπαθα "ψυχικό τραλαλά" !#)

... και εγκεφαλικό τσιου τσιου...:D:D

Ραντεβού... στου Μπακάκου (στην Ομόνοια)

morten9836
27-05-08, 15:41
βελονάκι ,και κλωστές d.m.c (εκλεισε το γνωστό εργοστάσιο μετά απο πολλά χρόνια λειτουργίας μιας και πλέον τα εργόχειρα είναι όλα βιομηχανοποιημένα και η ζήτηση πλέον είναι ελάχιστη ...)

schizo
27-05-08, 15:59
Ποιό παγούρι θα πάρεις στην εκδρομή; Το "θερμός" ή το "παγουρίνο" σου;

Sofologiotatos
28-05-08, 21:42
βελονάκι ,και κλωστές d.m.c

Αν θυμάμαι καλά, η προφορά που είχε επικρατήσει στην Ελλάδα για το όνομα αυτής της μάρκας ήταν "ντε-μι-σε" (γαλλο-ελληνικά δηλαδή...)

exetlaios
05-06-08, 08:19
Αερόμπαλα !

schizo
05-06-08, 19:19
...όταν κάποιος πήγαινε σε μια μια αφρικανική χώρα, λέγαμε ότι πήγε... στην αραπιά!!!

exetlaios
06-06-08, 09:52
...όταν κάποιος πήγαινε σε μια μια αφρικανική χώρα, λέγαμε ότι πήγε... στην αραπιά!!!

Απορία :

Πως είναι στις μέρες μας, ο "πολιτικά ορθός" τρόπος να πεις "αραπιά" ; :wait2:

Μήπως ... "εγχρωμιά" ;;; :D

Alucard
06-06-08, 11:07

Απορία :

Πως είναι στις μέρες μας, ο "πολιτικά ορθός" τρόπος να πεις "αραπιά" ; :wait2:

Μήπως ... "εγχρωμιά" ;;; :D

Αυτές κι αν είναι αρχαίες retro-παρατηρήσεις ;)

Τη λέξη «αράπης» (εκ του Άραβα) τη χρησιμοποιούσαν μάλλον λανθασμένα οι Έλληνες προσπαθώντας να χαρακτηρίσουν τους μαύρους που ανήκαν σε Αραβικές χώρες.
Μέχρι και σήμερα ακούγοντας τη λέξη «αράπης» καταλαβαίνουμε πως μιλούμε για κάποιον άνθρωπο με σκουρόχρωμο δέρμα.

Οι λέξεις «αράπης», «μαύρος» όπως και «νέγρος» (εκ της ισπανικής λέξης negro που σημαίνει μαύρο), αντικαθίστανται πλέον από το «έγχρωμος».
Εντύπωση προκαλεί πως ενώ στις υπόλοιπες χώρες ο χαρακτηρισμός “black man” δε δηλώνει ρατσιστικό χαρακτηρισμό (όπως και το “white man” άλλωστε), στη χώρα μας ζητείται να αντικατασταθεί από το πολιτικά ορθότερο(;) «έγχρωμος».

domniki
06-06-08, 11:19
Νομιζω οτι το πολιτικα ορθο ειναι "αφρικανος" ή "μαυρος", οπως εμας μας χαρακτηριζουν "καυκάσιους"...αλλωστε αν αυτοι ειναι εγχρωμοι εμεις τι ειμαστε? αχρωμοι?
Οff-topic, αλλα αστειο: μια φιλη απο Μαλδιβες (αυτοι μοιαζουν με Ινδους) μας ελεγε οτι οταν πηγαν για πρωτοι φορα λευκοι στο νησι, τα παιδακια νομιζαν οτι ειχαν βαψει το δερμα τους με ασπρη μπογια και πηγαιναν κοντα τους να τους αγγιξουν και να τους περιεργαστουν :) Μια παρομοια αντιμετωπιση ειχαν καποιοι φιλοι Γερμανοι (ξανθοι με γαλαζια ματια) οταν ταξιδεψαν σε απομονωμενα χωρια στην Κινα: ολο το χωριο μαζευτηκε γυρω τους γιατι αποτελουσαν αξιοθεατο :)

papamitsos
30-06-08, 06:48
Ελβιέλες ή ερβιέλες: τα αθλητικά παπούτσια. Στο μυαλό μου έχω συσχετίσει την λέξη με τα αθλητικά που είχαν αυτοκόλλητα, αλλά δεν νομίζω να περιγράφει αποκλειστικά αυτά η λέξη.

krios
30-06-08, 12:00
επίσης έχει εξαφανιστεί η έκφραση "δρόμο παίρνει, δρόμο αφήνει....μα του κάκου δεν έφτασε". είναι από τα παιδικά μας παραμύθια. θα μου πεις εδώ εξαφανίστηκαν τα παραμύθια....

Hera
30-06-08, 12:36
επίσης έχει εξαφανιστεί η έκφραση "δρόμο παίρνει, δρόμο αφήνει....μα του κάκου δεν έφτασε". είναι από τα παιδικά μας παραμύθια. θα μου πεις εδώ εξαφανίστηκαν τα παραμύθια....

το "μα του κάκου" το χρησιμοποιώ ακόμα, κυρίως στις δημόσιες υπηρεσίες!!!!!

Rygar
30-06-08, 12:56
"Mπάκακο χρόνο να'χεις!" λέγανε οι πιο παλιοί :D

Juanita
30-06-08, 12:57
το "μα του κάκου" το χρησιμοποιώ ακόμα, κυρίως στις δημόσιες υπηρεσίες!!!!!

Χαλαρά το αντιμετωπίζεις...:D:D:D

Hera
30-06-08, 16:13
Χαλαρά το αντιμετωπίζεις...:D:D:D

αυτό είναι έκφραση κατά την "εισαγωγή" στο θέμα. Παρακάτω, χρησιμοποιώ κι άλλες !!!! :D

ggeos
23-07-08, 08:06
Y.E.N.E.Δ - (ΝΕΤ) :darkglasses:

grnka
09-08-08, 10:17
μαγκουφης/μαγκουφα
στερφα (στειρα ντεμεκ)
γκαστρωμενη (εγγυος)
γκιοσα
"αντε μωρη τσουτσου"
"γαμ@ει και δερνει" η οποια μεχρι σημερα ακουγεται..καταλοιπο απο την εποχη που βλεπαμε ΚΑΤΣ στην τηλεοραση
πιτσιποπακια
ευχουλης
"οικοπεδα στη σαλαμινα με φως νερο τηλεφωνο" οσοι ειναι απο Ταυρο καταλαβαινουν γιατι μιλαω

maxouli
30-08-08, 22:28
Ωχ, τι θυμήθηκα τώρα. Την ξάπλα και γενικά το αραλίκι το λέγαμε "ρέκλα".

panos_pit
30-08-08, 23:53
φιλε εχεις ενα κατοσταρικο;;
εχω πεντοχιλιαρο θα μου το κανεις χιλιαρικα!!

αρε εποχες παιδια!!!

exetlaios
23-09-08, 13:36
- Γιατί ;

- Για το αντί που έχει δυό τρύπες !

Wally
23-09-08, 13:43
"Ινστιτουτο καλλονης"

σας ελιωσα...:)

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
27-09-08, 19:16
Τσιτσιμπύρα...

στην Κερκυρα υπαρχει ακομη και σημερα. φετος το καλοκαιρι τις τιμησα δεοντος.

παντως σε 2 χρονια που η κορη μου θα παει πρωτη δημοτικου, δεν θα με ακουσει να λεω
<< παμε να παρουμε την μπλε ποδια>>

σσ.κριμα που καταργηθηκε. λατρευα τα πλεκτα, με το βελονακι,γιακαδακια

MamaMyrto
28-09-08, 02:17
Νομίζω πως και η πολυχρησιμοποιημένη ΜΟΥΤΖΑ ή ΦΑΣΚΕΛΟ είναι πλέον ρετρό...
Δεν πολυμουντζώνουν πλέον τα παιδάκια. Σπανίως προκύπτει στον δρόμο μεταξύ οδηγών...
Άρα ρετρό είναι και οι φράσεις που την συνόδευαν, όπως

-Να, ρε!
-Πάρ'τα να μην στα χρωστάω!
-Όρσε!!!!
-Στα μούτρα σου!
-Πάρε δέκα (και με τα δύο χέρια) !
-Πάρε 20 (και με πόδια) !

Επείσης υπήρχαν και οι απαντήσεις, όπως...

-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)

-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...

Omenforever
28-09-08, 02:44
-Καθρευτάκι!!! (βάζαμε την παλάμη με τα δάχτυλα κλειστά μπροστά από το πρόσωπό μας και υποτίθεται πως η μούτζα επέστρεφε στον αποστολέα της)

-Σταυρός!!! (κάναμε έναν σταυρό και υποτίθεται πως δεν μπορούσε ο άλλος να μουτζώσει τον σταυρό)

... Επίσης θυμάμαι κάποιους μεγαλύτερους να μουτζώνουν με τα δύο δάχτυλα, όπως το σήμα της νίκης - ειρήνης...

Δεν υπάρχει αχαχαχαχαχαχαχαχχααχαχ :rofl: :rofl:

Αξέχαστα χρόνια που να πάρει…. :O

Starbuck
28-09-08, 20:20

χαχα..
- καθρεφτάκι!!!! στην έφερα!!!
- όχι, ρε γμτ!!!

ναι, το είδα κι εγώ τώρα τελευταία. Βασικά με τρία δάχτυλα: αντίχειρας, δείκτης και μέσος. Κάτι σαν σεμνό μούτζωμα... πιο casual... :cheers:

Alucard
29-09-08, 16:07
...και έπαιρνα δρακουλίνια και τέτοια σκατολοϊδια στο διάλειμμα στο σχολείο.

Μου θύμισε τη συγκεκριμένη λέξη ο c3podroid :)

asikamin
29-09-08, 20:25
...όποιος το λέει είναι!

...χάρισμα σου στα μούτρα τα δικά σου.

... στο δικό μου δε χωράει στο δικό σου κολυμπάει..

misspepper77
03-10-08, 16:43
Παντελόνα,θεόφαρδο γυναικείο παντελόνι που όταν το λέμε σήμερα , δεν το εννοούμε όπως τότε που πήγαινε το μυαλό σου αμέσως στα εν λόγω παντελόνια. Νομίζω πως φοριόταν 89 με 90 .Το συνταιριάζαμε με τις λεγόμενες πουκαμίσες (ακόμη πιο φαρδιά γυναικεία πουκάμισα με τις "διακριτικές" βάτες).!Επίσης παιδιάστικες εκφράσεις όπως: γιατί; Γιατί κλάνει το γατί! Φατούροοοοοο....και γινόσουν καρπαζοεισπράκτορας και τέλος το θρυλικό σαλαμάκι που έκανε πολλά οπίσθεια να :cry:.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
09-10-08, 10:08
ζιπ κυλοτ (εμοιαζε με φαρδια βερμουδα), καλτσες λευκες εως το γονατο που εμοιαζαν σαν να ειχαν πλεκτει με το βελονακι(για την μαθητιωσσα νεολαια).

"ερχεται το reo" οταν ειχαν απεργια τα μεσα μαζικης μεταφορας. επισης οι φανταροι στα εκλογικα κεντρα, που αντικατασταθηκαν απο αστυνομικους

Maddog
09-10-08, 11:06
Οι φαντάροι δεν μετράνε, δεν μιλάγανε καθόλου! Απλά στεκόντουσαν στην πόρτα του εκλογικού κέντρου βλοσυροί-βλοσυροί.
Οπότε σε thread για retro λέξεις/φράσεις είναι off topic. :D

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
09-10-08, 11:09
αν μιλαγανε λεει; στην επαρχια που ερχοντουσαν 3 μερες πριν τις εκλογές, ροδάνι πηγαινε η γλωσσα τους

Maddog
09-10-08, 11:15
LOL-Μάλλον φταίει η διαφορά φύλου τότε. :)

gtsamour
09-10-08, 13:22
...όποιος το λέει είναι!

...στο δικό μου κάνει τούμπες στο δικό σου κωλοτούμπες

...στο δικό μου κάνει cross στο δικό σου motocross

...όποιος λέει ψέμματα πέφτει μές τα αίματα κί όποιος λέει αλήθεια έχει το θεό βοήθεια (αν και γω έλεγα "λέει παραμύθια")

...Μπά..... μπάκακας κι αυγά!

Επίσης...
"μαθαίνω ξένα"
"βγήκαμε έξω και πήγαμε σε ένα κέντρο (διασκεδάσεως)"

MamaMyrto
15-10-08, 00:33
...όποιος λέει ψέμματα πέφτει μές τα αίματα κί όποιος λέει αλήθεια έχει το θεό βοήθεια (αν και γω έλεγα "λέει παραμύθια")"

Όποιος λέει αλήθεια πέφτει μες τα κολοκύθια!!!

Επίσης...
"μαθαίνω ξένα"

Μαθαίνω Εγγλέζικα.

Rakeesh
25-10-08, 23:00
σακαράκα
σαράβαλο
μπούρδα

Sofologiotatos
26-10-08, 02:43
Ρετρό διάλογος που ακουγόταν πολύ στα Δημοτικά Σχολεία προ εικοσαετίας:

Α: Να σου πώ ένα κουφό ανέκδοτο;
Β: Πες μου!
Α: Μα αφού είναι κουφό, πώς θα τ' ακούσεις;

Ήταν η εποχή που το επίθετο "κουφός" και το ρήμα "κουφαίνομαι" ("πω πω δικέ μου, κουφάθηκα/με κούφανες") ήταν πάρα πολύ της μόδας.
Το σημερινό αντίστοιχο στους εφήβους και στους φοιτητές είναι το "άκυρος": "Εντελώς άκυρο αυτό που είπες". Στη συγκεκριμένη περίπτωση, μία στρατιωτική έκφραση εμπλούτισε τη νεανική αργκό, πράγμα που συμβαίνει όλο και συχνότερα την τελευταία δεκαετία. Ίσως επειδή υπάρχει μεγαλύτερη ανοχή σε "χυδαίες" ή "απαγορευμένες" λέξεις απ' όσο υπήρχε στη δεκαετία του '80, εξ ου και εκφράσεις όπως "για τον π**τσ*" ή "στον π**τσ* μου" οι οποίες ακούγονται σχεδόν παντού. Ευτυχώς όχι ακόμη από γυναίκες, θα ήταν ό,τι πιο αντιερωτικό... :)

Φίλε Alkis21, όσον αφορά τις νεότερες εκφράσεις θα συμφωνήσω μαζί σου, αλλά μόνο εν μέρει. Διότι αυτή ακριβώς η στάση επιβεβαιώνει την τάση των μεγαλύτερων να εκνευρίζονται με τον τρόπο έκφρασης των νεότερων. Εμένα προσωπικά οι ιδιωματισμοί των νεότερων με εκνευρίζουν μόνο όταν δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχουν προκύψει. Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.

* με την έννοια "καταπληκτικό, τρομερό, απίστευτο, τέλειο"

Omenforever
26-10-08, 03:39
Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.

Επίτρεψε μου να σε κατατοπίσω φίλτατε! Η φράση προέρχεται από το Matrix-ιακό απόφθεγμα “There is no spoon”(Δεν υπάρχει κουτάλι) η οποία δηλώνει την ύπαρξη κάποιου αντικειμένου/κατάστασης σε έναν μη «πραγματικό» κόσμο πολύ έξω από τα συνηθισμένα. Στη θέση της λέξης «κουτάλι» μπαίνει πλέον το εκάστοτε αξιοπερίεργο ασυνήθιστο συμβάν, πρόσωπο κλπ.

Αν έστω και για ένα δευτερόλεπτο πήρες στα σοβαρά τις παραπάνω μπούρδες, το «αστείο» μου(μα τι χιούμορ!) έπιασε. Το έκανα γιατί ξέρω ότι σου αρέσουν αυτά τα ετυμολογικά… χεχε :cheers:

Hera
26-10-08, 14:15
"...από την Henkel Δυτικής Γερμανίας"

(παλιότερη διαφήμηση προϊόντων καθαρισμού)

Sofologiotatos
26-10-08, 16:00
Omenforever, δεν μιλάμε για ένα μόνο δευτερόλεπτο... Πίστεψέ με ότι διαβάζοντας το μήνυμά σου σκεφτόμουν "αχά!... πολύ ενδιαφέρον!!!... ωραία!".

Κι ύστερα ήρθε το Spoiler... 8) :brick: Πολύ καλό πάντως! :thumb:

Malvina ναι, νομίζω ότι έχουμε παραλείψει τις παλαιότερες ονομασίες κάποιων κρατών που μετονομάστηκαν, ή κάποιων που δεν υπάρχουν πια.

"Ο πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου θα συναντηθεί αύριο με τον πρόεδρο της Ε.Σ.Σ.Δ. (Ένωσης Σοβιετικών Σοσιαλιστικών Δημοκρατιών), Μιχαήλ Γκορμπατσώφ"

"Απεβίωσε χθες σε ηλικία 88 ετών ο πρόεδρος της Γιουγκοσλαβίας, Γιόσιπ Μπροζ Τίτο"
(παλιότερα μάλιστα την έγραφαν Γιουγκοσλαυία, χωρίς όμως να δικαιολογείται ιστορικά αυτή η ορθογραφία)

Επίσης η Σρι Λάνκα που λεγόταν Κεϋλάνη,
το Ταϊβάν που λεγόταν Φορμόζα,
το Μιανμάρ που λεγόταν Βιρμανία,
η Μπουρκίνα Φάσο που λεγόταν Άνω Βόλτα,
η Τσεχία και η Σλοβακία που κάποτε συνυπήρξαν ως Τσεχοσλοβακία, με κοινή πρωτεύουσα την Πράγα,
και άλλες που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγουν...

exetlaios
26-10-08, 18:00
Ή η Ταυλάνδη, πρώην Σιάμ.

Επίσης η πόλη Χο Τσι Μινχ, πρώην Σαιγκόν.

Sofologiotatos
28-10-08, 04:08
Πριν είκοσι χρόνια, η (Αγία) Πετρούπολη της Ρωσίας ήταν το Λένινγκραντ ( < Λενιν) της Σοβιετικής Ένωσης.

Επίσης η σημερινή Ποντγκόριτσα, πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου, την ίδια εποχή ήταν το Τίτογκραντ ( < Τίτο) της αρκετά μεγαλύτερης Γιουγκοσλαβίας.

namida
28-10-08, 14:51
"Κάνει νύστα ή εγώ νυστάζω;"
Έχω χρόνια να το ακούσω

"Είσαι και λεβέντης, είσαι και ....."

dream_specialist
29-10-08, 12:22
"Κάνει νύστα ή εγώ νυστάζω;"

Όχι ρε....αυτό είναι πολύ καλό...
Θα το λέω...:biglaugh:

Yasmin
31-10-08, 01:50
'Όποιος κοροιδεύει, κοροιδεύει τα μουτρα του!' ΛΟΛ πάνω σε καυγά και το 'παιδικο' βρίσιμο της εποχής εκείνης πετάγαμε κι αυτό δήθεν για να εκνευρίσουμε αυτόν-ήν που μας είπε κάτι
'Δεν σε παίζω!' Και καλά δεν κόλλαγες στην παρέα μας εσύ χεχεχεχχεχε πωπωπ τί λέγαμε τότε....

Hera
31-10-08, 08:13
'Όποιος κοροιδεύει, κοροιδεύει τα μουτρα του!' ΛΟΛ πάνω σε καυγά και το 'παιδικο' βρίσιμο της εποχής εκείνης πετάγαμε κι αυτό δήθεν για να εκνευρίσουμε αυτόν-ήν που μας είπε κάτι
'Δεν σε παίζω!' Και καλά δεν κόλλαγες στην παρέα μας εσύ χεχεχεχχεχε πωπωπ τί λέγαμε τότε....

και η ρετρό απάντηση αυτού ήταν το
"όποιος κοροϊδεύει, κοροϊδεύει τον άλλονε!" :bow2:

:rofl:

Εγώ είχα ακούσει την ακόλουθη εκδοχή: Μαγκιά, κλανιά κι εξάτμιση και κ*λος φινιστρίνι

και γω έτσι το ξέρω αλλά χωρίς το "εξάτμιση" :D

nessie
03-11-08, 00:11
"Κόλλησα ψείρες..." :gdance:

Hera
03-11-08, 08:12
"Κόλλησα ψείρες..." :gdance:

αυτό γιατί δεν θα ξανακουστεί?

nessie
04-11-08, 01:02
αυτό γιατί δεν θα ξανακουστεί?

Θα ξαναακουστεί, αλλά όχι από εμάς... ;) (Ελπίζω δηλαδή! :D)

Hera
04-11-08, 08:12
Θα ξαναακουστεί, αλλά όχι από εμάς... ;) (Ελπίζω δηλαδή! :D)

χε χε ναι, μόνο στην περίπτωση που κάποιοι από μας έχουν καραφλιάσει!!

Alucard
04-11-08, 12:31
Τιμιότητα.

stelliana
01-12-08, 18:14
Δεν διάβασα όλες τις σελίδες.... αλλά νομίζω πως η φράση:

Κούλα.....
Χαράλαμπε!!!!
δε γράφτηκε εε???:thumb:

Maddog
02-12-08, 00:32
Εγώ πάλι γιατί είμαι σίγουρος ότι η εν λόγω φράση λέγεται και σήμερα;
Κάθε φορά που η (όποια) Κούλα αγαπιέται με τον (όποιο) Χαράλαμπο τι λένε σήμερα δηλαδή; "Μήτσο...Ευτέρπη!!"; Χλωμό... :D

Πάντως μια και το έθεσες, αυτό που σίγουρα δεν θα ξαναδούμε είναι καλός δίσκος από τον Χάρρυ Κλυν όπως εκείνοι οι πρώτοι... :)

kajwbtfe
03-12-08, 14:13
Φοραει STRIKE και καρφωνει.το θυμαστε?ηταν διαφημιση απο τα παπουτσια STRIKE!

mad
12-12-08, 10:05
Σας έφερα τα αρνητικά για μια επανεκτύπωση.
24,36 φιλμ kodac gold

Η Έβγα της γειτονιάς

kakou21
18-12-08, 08:02
Καλησπερα παιδια.. Ελπιζω να μην επαναναμβανομαι...

Βουτυρομπεμπες-βουτυροπαιδο
μορφονιος
"θελεις να τα φτιαξουμε?"
φορμα γυαλιστερη-φορμα τσαλακωμενη (μοδα στις αρχες του '90)
γομολαστιχα-σβηστρα
επιμελητης (στο σχολειο, στα διαλειμματα)
τραινακι (τροπος που χωριζομασταν σε ομαδες για να παιξουμε μπαλα)
"να βγαλουμε αριθμακια" (το ιδιο με το αποπανω)
μπαλωματα (στα γονατα και στους αγκωνες των ρουχων μας)
"σπορτεξ" (ολα τα αθλητικα παπουτσια)
μικυμαου(ς) (ολα τα κινουμενα σχεδια)
"το παπουτσι σου βρωμαει, αλλαξε το"
"γαλα βλαχας εβαπορε, μεγαλωνει μεγαλωνει γερα παιδια (απο κουνια)"
ξεπατικουρα
"φτασαμε φτασαμε τα κοριτσια/αγορια βρασαμε (οταν φταναμε στον προορισμο μας σε μια σχολικη εκδρομη)"
σακα (σχολικη τσαντα)
κιμπαρης
μπουνταλας

Hera
18-12-08, 09:04
επιμελητης (στο σχολειο, στα διαλειμματα) κιμπαρης/
μπουνταλας

αυτα, γιατί δεν θα τα ξανακούσουμε?? :xm:

Lux Interior
22-12-08, 19:48
Ο τάδε τραγουδιστής έβγαλε καινούριο δίσκο!!! (Και το πιο σουρρεαλιστικό)..Τον ΑΓΟΡΑΣΕΣ????
Σήμερα φυσικά δεν υπάρχουν δίσκοι κι όλοι κατεβάζουν τα πάντα απο το ίντερνετ!!!(όχι οτι το επικροτούμε...)

Oχι, βέβαια.
Μου τον έγραψε σε κασέτα ο κυρ-Κώστας που χει το δισκάδικο απέναντι.
(Οχι, οτι το επικροτούσα, αλλά η πειρατεία είναι πολύ παλιά ιστορία).

(Πράγματι, η κατάσταση έχει ξεφύγει στο παρόν post.
Ελπίζω να μην με θεωρήσετε συνένοχο με όσα θα αναφέρω παρακάτω):

Στις απόκριες:
-Εσύ, τι ντύθηκες κοριτσάκι μου;
-Κολομπίνα.

Με αφορμή τη σουλφαμιδόσκονη, που διάβασα προηγούμενα, κάποια φαρμακευτικά προϊοντα που μπήκαν στο χρονοντούλαπο:
Δραμαμίνη (για όσους ζαλίζονται)
Καλμαλίνη (για τον πονοκέφαλο)
Spect-T (Σπεκ-Τι) (παστίλιες για το λαιμό)

Για τους μουσικόφιλους λάτρεις του βινυλίου:
Σαρανταπεντάρι ή σινγκλάκι (ο μικρός δίσκος)
Ελ-Πι (LP, ο μεγάλος δίσκος)
Δωδεκάιντσο
Φλιπ-σάιντ ή Μπι-σάιντ (η β'πλευρά ενός Σινγκλ)

Για όσους έπαιξαν μπάσκετ:
Η θέση "ελ", αυτό που σήμερα αποκαλούμε "τριάρι".

Για σινεφίλ:
Κινηματογράφος Β' (Βήτα) Προβολής.

Και όχι κάποια λέξη, αλλά μια συνθήκη που έχουμε καιρό να δούμε και δεν θα ξαναδούμε:
Διαφημιστικό spot καπνοβιομηχανίας στην τηλεόραση ή τον κινηματογράφο.

kiriga
25-12-08, 12:56
Αν και ήμουν πιτσιρικάς την δεκαετία του 80, μπορώ να θυμηθώ κάποιες λέξεις που άκουγα τότε. Ορίστε λοιπόν :

τσίχλας (ο πολύ αδύνατος άνδρας, τον οποίο υποτίθεται ότι μπορούμε να τον νικήσουμε σε κάποιον καυγά)
παστρικιά (παρεξηγημένη έννοια, κυριολεκτικά σημαίνει η καθαρή γυναίκα, αλλά τότε την λέγανε για μια γυναίκα "ελαφρών" ηθών - επειδή πλένονταν πολύ λόγω της φύσης της εργασίας τους)
μπετονιά (ένα κομμάτι μπετονιάς της οποίας το σχήμα το διαμορφώναμε έτσι ώστε να μοιάζει με αυτό του εκάστοτε κέρματος που δεχόταν τα ηλεκτρονικά της εποχής)
κόψε λάσπη (φύγε, αποχώρησε, δίνε του)
ρόδα (το όχημα, "αν δεν έχεις ρόδα, δε μπορείς να κυκλοφορήσεις αυτή την γκόμενα")
σπόρος (ο πιτσιρικάς, "δίνε του ρε σπόρε, δεν είναι αυτά για σένα")
μπούλης (ο ευτραφής και καλομαθημένος πιτσιρικάς που δεν αντέχει πολλά-πολλά)
τσακμάκι (ο γνωστός σε όλους μας αναπτήρας. μια άλλη χρήση είναι :
-Το αυτοκίνητο σου πήρε γρήγορα μπρος
-Ε, αφού είναι τσακμάκι!)

Θα προσπαθήσω να θυμηθώ και άλλα. Για την ώρα...

Καλά Χριστούγεννα!!!!!

schizo
25-12-08, 13:26
Τί μιλάς εσύ ρε αυγό; (με αυτήν την ορθογραφία και ενοώντας τον πολύ μικρό)

denim13
03-01-09, 18:06
Τι δουλειά έχει η κορη μου μ' αυτούς τους γιεγιέδες??

mavroftero
24-01-09, 01:12
all time classic για μενα (που σπανια τα ακουω ουτε τα σκεφτομαι πια) ειναι τα

γκαζοζα
λιμουζινα (εννοωντας το 5θυρο οικογενειακο αμαξι, εστω και αν ειναι χιουνται
φουντουκοπαστα
γκοφρετα
πορτοκαλι - πρασινη οθονη (παλια γενια των pc, δεν παιζει πλεον)
floppy disk
EOL για απειρες ζωες

και θα μου ρθουν και αλλες :)

tolis
25-01-09, 04:39
1. κοτσάνα (τι κοτσάνα αμόλησε ο δικος σου)
2. σεικ .κοινό ονομα για το δυτικό χορό, ειτε ροκ ειτε ντίσκο
3. Πορτατίφ (φωτιστικό)
4. σωφέρ (οδηγός)
5. τάπερ (πλαστικό σκεύος απο την τότε μάρκα tupperware)
6. Δομή (εγκυκλοπαίδεια)...Μα ποιός εισαι, η Δομή είσαι?
7. Οι μοτορόλες (τα γουόκι τόκι που ήταν όλα της μάρκας)
8. κρισκράφτ (ταχύπλοο)
9. Μπρέικ, ακούει ο μπρέικερ?( πόσο πεθύμησα τα CB!!)

Rakeesh
25-01-09, 11:49
Πως λετε τα πλαστικα δοχεια σημερα, αν οχι ταπερ; Εμεις παντως ετσι τα λεμε ακομα

sahasrahla
11-02-09, 21:13
Επειδή πλέον δυστυχώς είναι δυσκολο να βλεπεις παιδιά να παίζουν ποδοσφαιρο σε ένα δρόμο ή πλατεία το :"μπακότερμα" πιστεύω είναι έκφραση που σπάνια λέγεται..

don dokken
16-03-09, 00:55
ακυρο το παμε πλατεια..ο Λαζοπουλος το κανε μοδα..

Starbuck
21-04-09, 12:05
8. κρισκράφτ (ταχύπλοο)

πωπω! πράγματι... :xm:

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
21-04-09, 13:04
<< θα πάρεις ένα σπίρτο;>>

εννοούσαν αλκοολούχο ποτό

<< το φάσκιωσες το παιδί;>> ( τα καημένα τα μωράκια, σαν να τους είχαν φορέσει ζουρλομανδύα) :P

vangel
16-05-09, 08:35
Εγώ πάντως δεν θα έλεγα πλέον καμμία φράση από τις
παρακάτω::P:P:P:P

"-Σου λύθηκε το κορδόνι"
"-Μου δίνεις την ξύστρα σου;"
"-Φτου και βγαίνω!"
"-Φοράει τζιν κάτω από τη φόρμα"
"-Αργά είναι αυτά τα συγκρουόμενα..."
"-Αυτός με χτύπησε πρώτος!"
"-Ωραίοοοο λυκάκι!!!"(αυτοκόλλητο στο bmx)
"-Θα φας μπούφλα"

krios
16-05-09, 19:23
''το μάτι σου τ' αλλήθωρο που τρέχει στον κατήφορο και κάνει ντρίγκι ντράγκα σαν παλιοσακαράκα''.
Σίγουρα δεν θα ακούσουμε ποτέ ξανά: το κούρδισες το ρολόι σου;
Και δεν θα ξαναδούμε την κίνηση να το βάζει κάποιος στο αυτί του όπως κάναμε όλοι κάποτε...

Imgema
10-07-09, 08:14
Εγω θυμαμαι το "παιχνιδι" που ακουμπουσαμε καποιον και λεγαμε "Παρ'την Φροσω" (Φροσω = τυχαιο ονομα, μια ασχημη που ειχαμε στην ταξη) ή "Παρ'την Φροσω στο κρεβατι" και μετα σταυρωναμε τα δαχτυλα μας για "ασπιδα"

exetlaios
10-07-09, 09:43
Εγω θυμαμαι το "παιχνιδι" που ακουμπουσαμε καποιον και λεγαμε "Παρ'την Φροσω" (Φροσω = τυχαιο ονομα, μια ασχημη που ειχαμε στην ταξη) ή "Παρ'την Φροσω στο κρεβατι" και μετα σταυρωναμε τα δαχτυλα μας για "ασπιδα"

Εμείς το παίζαμε μέχρι πριν λίγα χρόνια ... στο γραφείο ! :D

Λέγαμε "πάνω σου η τάδε" !

circleag
10-07-09, 12:49
Καποτε λεγανε "Αυτος ειναι Τεντυμποι "

Επισης καποτε λεγανε " Αυτος καιει μαζουτ" τωρα λεμε οτι καιει diesel :D

Καποτε λεγαμε " μια σκαφη πραγματα". Τωρα λεμε "μια ντουζινα πραγματα".

Hera
10-07-09, 12:52

εμείς το χαμε "πάρε τον παπά" όταν βλέπαμε παπά στο δρόμο! κάποτε προχωρούσαμε μπούγιο στο Πασαλιμάνι καμια 10ριά παιδιά και το αρχίσαμε ενώ βλέπαμε τον παπά στα 100 μέτρα μακριά μας κι όταν τον φτάσαμε (ή μας έφτασε) γύρισε εκείνος και μας είπε (είχε καταλάβει τί παίζαμε)

φέρε τον παπά!! 8)

krios
10-07-09, 21:24
Εμείς λέγαμε ''πάρε το βόθρο, ασφάλεια'' (και διπλώναμε τα δάχτυλα για ασπίδα) κάθε φορά που βλέπαμε το αυτοκίνητο που πέρναγε και άδειαζε τα φρεάτια.μπλιαξ μπλιαξ

Rakeesh
10-07-09, 21:32
Οι γονεις μου οταν αναφερονται σε παιδια φιλων τους (δηλ της γενιας τους) αναφερονται απο την οπτικη τους γωνια.

Πχ οχι "ο γιος της ξαδελφης μου παντρευτηκε" αλλα "η ξαδελφη μου παντρεψε το γιο της"

Νομιζω αυτο αντανακλα ρετρο οικογενειακες σχεσης (βλ. η μανα η τσαουσα στην ελληνικη οικογενεια που τα κανονιζει ολα για τα παιδια της κλπ)

judaspriest
30-07-09, 14:38
Η λέξη μοτοσακό.

krios
20-08-09, 20:04
Παιδάκι θες να γίνουμε φίλοι;
και βέβαια...
Άμα ................. (οτιδήποτε) θα το πω στη μαμά μου

GinaP
20-08-09, 21:48
1) Χασάπη γράμματα
2) bibi-bo
3) Zita (παπούτσια)
4) Tam-tam( αναψυκτικό)
5)βιντεοκασσέτα

status
20-08-09, 23:45
"Δεν θέλω "ουυυυ"" (Γιουχάρισμα)

Τζάμι = τέλειο

Άλφα = πρώτο

Omenforever
21-08-09, 02:10
Παιδάκι θες να γίνουμε φίλοι;
και βέβαια...
Άμα ................. (οτιδήποτε) θα το πω στη μαμά μου

:bow2:

Snoopitsa
21-08-09, 09:48
Νομίζω πως και η πολυχρησιμοποιημένη ΜΟΥΤΖΑ ή ΦΑΣΚΕΛΟ είναι πλέον ρετρό...
Δεν πολυμουντζώνουν πλέον τα παιδάκια. Σπανίως προκύπτει στον δρόμο μεταξύ οδηγών...
Άρα ρετρό είναι και οι φράσεις που την συνόδευαν, όπως

-Να, ρε!
-Πάρ'τα να μην στα χρωστάω!
-Όρσε!!!!
-Στα μούτρα σου!
-Πάρε δέκα (και με τα δύο χέρια) !
-Πάρε 20 (και με πόδια) !

Επείσης υπήρχαν και οι απαντήσεις, όπως...

Τον Χριστό μουτζώνεις!!! (όταν κάναμε το σταυρουδάκι αλλά δεν γλυτώναμε το φάσκελο παρ όλα αυτά...)

Λορένα
21-08-09, 09:54
Στην μουτζα καναμε και το εξης κολπο : δειχναμε το χερι με χαρακτηριστικο κλεισιμο, στον απεναντι, και λεγαμε : "φυσα".

Φυσαγε, και το χερι ανοιγε σε μουτζα, ακολουθουμενο απο τις λεξεις : "πάρτα" ή "να"

Snoopitsa
21-08-09, 10:01
Τάκος (Αναφερόμενος στον στρατό)
Σκοπιά
Θαλαμοφύλακας
Περίπολο..

Πάει πάει πάαααααααααει!!!!!!!!:D

Σκοπιά-θαλαμοφύλακας-περίπολος, τις άκουγα αυτές τις λέξεις ανελλειπώς απο 20χρονο μέχρι πρίν κανένα μήνα!! Τις λένε ακόμη.

...όποιος το λέει είναι!

Αι στον "όξαποδώ"...απάντηση : ΝΑ ΠΑΣ!!!! σήμερα άμα σε διαολοστείλουν αυτά που λέγονται μετά δεν μπορούν να αναφερθούν γιατι είναι στα "γαλλικά". Πάντως "να πας" έχω καιρό ν ακούσω κάποιον να λέει...

Δεν άντεξα να διαβάσω και τις 54 σελίδες για να δω αν έχει ειπωθεί διότι από την δέκατη καράφλιασα, κουφάθηκα και μου 'φυγε ο τάκος δικέ μου.
Τώρα κοντεύω να φλιπάρω και την κάνω γιατι έχω ραντεβού με το πρόσωπο.

ΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΧΑΧ έλιωσα !!! χαχαχαχ γελάω μόνη μου σαν την τρελή και είμαι στο γραφείο!!!:bow2:

Snoopitsa
21-08-09, 10:24
θυμήθηκα σήμερα την έκφραση θα σου σιάξω την γραβάτα! που σημαίνει θα σε κανονίσω, θα σε τακτοποιήσω.. ουπς, μεταφορικές κι αυτές οι δύο εκφράσεις.. σημαίνει λοιπόν κάτι σαν θα σε βάλω στην μεριά σου.. χμ.. μεταφορικό κι αυτό.. τέλος πάντων, νομίζω πως με πιάνετε.. ("με πιάνετε".. κι αυτό μεταφορικό.. τελικά κάπως φευγάτη η γλώσσα.. ουπς.. να 'μαστε πάλι.. σταματάω..) :help:

Θα σου σιάξω εγώ την γούνα σου...!! ή αλλιώς: έχω ράμματα εγώ για την γούνα σου!!

Μη μου τη σπας τώρα ρε μεγάλε και μου τη βγαίνεις στην απ' έξω... Καλά, είσαι εντελώς γκαγκά;

Εγώ είμαι γκαγκά ή εσύ είσαι τελείως μπαγλαμάς??? Κοντός ψαλμός αλληλούια!!!
χαααααααααααχαχαχαχαχ ( δηλ τελείωσε το θέμα, δεν το συζητάμε άλλο..)

Hera
24-08-09, 09:21
Στην μουτζα καναμε και το εξης κολπο : δειχναμε το χερι με χαρακτηριστικο κλεισιμο, στον απεναντι, και λεγαμε : "φυσα".

Φυσαγε, και το χερι ανοιγε σε μουτζα, ακολουθουμενο απο τις λεξεις : "πάρτα" ή "να"

ή και "όρσε"

Rygar
24-08-09, 15:21
(αυτό το θρεντ έχει 26.000 εμφανίσεις και 55 σελίδες κειμένων εκ των οποίων οι 50 είναι επαναλήψεις....:P)

alladdinn
24-08-09, 21:51
Regilait (Ρεγκιλέ, το)= γάλα, όχι θερμίδες, όχι λιπαρά σ' όλα τ' άλλα ναι
Αμπαζούρ (το) < γαλλική abat-jour = το καπέλο του φωτιστικού κατ' άλλους το φωτιστικό (πορτατίφ) το ίδιο

krios
25-08-09, 12:16
@ Rygar
Κάτι τέτοια έλεγες και στον 007 και σε έφαγε στο τέλος :)

metsgr
22-11-09, 23:39
Πόσες φορές δεν είπαμε τη φράση "κόλλησε η βελόνα";
Και σε κοιτά η σημερινή νεολαία και αναρωτιέται... "ποια βελόνα;;" :)

Fistikis
17-01-10, 02:10
Με τους φίλους μου χρησιμοποιουσαμε πολυ συχνα την έκφραση "ΠΑΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ CHAMPION"

leykh
17-01-10, 04:47
Ζήτα Hellas-πουθενά δεν κολλάς
φοράει strike και καρφώνει

πελτές
σεμέν
κομπλέν(κέντημα)
μερσεριζιέ(είδος πλεκτού υφάσματος)
ντε πιες(τα ρουχα που αποτελούνταν απο 2 κομμάτια)
τραυμαπλάστ
Αλγκόν
κόκκινο(ιώδιο)
δισάκι
κολατσό(ή κολατσιό)
σκασιαρχείο
κάσκα(κράνος)
τοιούτος(gay)

αν θυμηθώ κι άλλα θα επανέλθω!

prisma
18-01-10, 00:19
Πόσες φορές δεν είπαμε τη φράση "κόλλησε η βελόνα";
Και σε κοιτά η σημερινή νεολαία και αναρωτιέται... "ποια βελόνα;;" :)

Mου θυμισες στον Χαρρυ Κλυν σε εναν δισκο του (δε θυμαμαι σε ποιον) που, χιουμοριστικα εκθειαζε την ποιοτητα παραγωγης του και κατεληγε με τη φραση ".......αποφευγεται το ενοχλητικο πηδημα της βελονας (τσακ) πηδημα της βελονας (τσακ) πηδημα της βελονας (τσακ) πηδημα της βελονας..............." :D

Fistikis
23-01-10, 16:32
Την στρουμφοκάτσαμε!!!!

exetlaios
24-01-10, 14:56
"Πάμε στην παρέλαση, να δούμε τα τανκς" ;

http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1768720

konkar
24-01-10, 15:27
1. "Θα στο γράψω στο βίντεο"
2. "Μήπως είναι μασημένη η κασέτα?" :)

mike
24-01-10, 16:24
Τραγουδιστά:
" Συ-συ-συνεφο
Ε-ε-ερχεται
5-4-3-2-1 "

και μετα επεφτε "Φατουρο" ή "Φαλαγκα" δηλαδη ομαδικη καρπαζια ή σφαλιαρα.

Και οταν ερχονταν οι "μεγαλοι" τοτε "Συρμα, μας πιασανε!"

thebest20
24-01-10, 17:53
1. "Θα στο γράψω στο βίντεο"
2. "Μήπως είναι μασημένη η κασέτα?" :)

Επίσης:

"Τέλειωσε η κασέτα,άλλαξε πλευρά"
"Προχώρα την κασέτα μπροστά/πίσω"'
"Χορεύουμε μπλουζ;"

mike
24-01-10, 18:04
Ρε δεν πας να δεις αν ερχομαι!

leykh
24-01-10, 20:11
Αυτός είναι ¨καρεκλάς" ακούει ¨καρεκλάδικα".
Αυτός φοράει ρεμπούμπλικο.
Μου "πηδάει" η βελόνα, έχει γρατζουνιστεί ο δίσκος.
Ψάχνω βελόνα για το πικαπ.

Rygar
24-01-10, 20:42
Ρε δεν πας να δεις αν ερχομαι!

Χτες το είπα :D

geoanas
24-01-10, 20:44
Ηλεκτρονικός Εγκέφαλος (!) = Computer

leykh
24-01-10, 20:51
το "πάρτα να μην στα χρωστάω" το έχει πει κανείς?
(για όσους δεν το ξέρουν συνοδευόταν με ανοιχτη παλάμη):P

audiodee
05-02-10, 12:45
Προσχολικής ηλικίας άκουγα τη μάνα μου να λέει κάθε τόσο
"Πηγαίνετε να παίξετε πιο πέρα. Θα βάλω ηλεκτρική!"

Ήταν η εποχή που τονίζαμε την ηλεκτρική από την κανονική σκούπα. Δεν την έχω ξανακούσει αυτήν τη φράση! Σήμερα ακούω να λένε απλά σκούπα.

leykh
09-02-10, 04:18
καλέ τι "νόστιμα" που τα λέτε...

mytinyworld
09-02-10, 12:09
"Δεν έπαιρνε μπρος το αυτοκίνητο και άναψα το "τσοκ". Δεν ξέρω τι είναι παιδιά, αλλά το έλεγε συνέχεια ο μπαμπάς μου για τη σακαράκα μας! :) Φαντάζομαι ότι τα σημερινά δεν έχουν τσοκ! Η έχουν?:xm: Στο δικό μου αυτοκίνητο πάντως (αν υπάρχουν) δεν το έχω χρειαστεί μέχρι τώρα!:P Και κοντεύει να γίνει και ρετρό αφού το έχω από το 2000! Με φάγανε οι κούκλες και τα έξοδα!:cry:

spyros_s
09-02-10, 12:52
χεχε...αναφέρονταν στην αυξομείωση του αέρα στο καρμπιρατέρ ώστε να έχουμε ευκολότερη εκκίνηση και διατήρηση των στροφών του ρελαντί ψηλότερα μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ! Μου ξύπνησε μνήμες η συγκεκριμένη φράση! Να είσαι καλά! :)

(πλέον δεν έχουν τσοκ αλλά ηλεκτρονική ανάφλεξη...μάλιστα κάποιοι προνομιούχοι μεταβατικά είχαν και αυτόματο τσοκ)

mytinyworld
09-02-10, 14:06
Οοοοοοοο! :O Με κυρίευσε πάλι αυτός ο τεχνολογικός ίλιγγος που με πιάνει με τα τεχνικά θέματα! Ευχαριστώ που μου έλυσες μια απορία! :D Θυμάμαι ότι έλεγε ο μπαμπάς μου όταν τον ρώταγα τι είναι το τσόκ κάτι για "αέρα" αλλά ήταν πολύ τεχνικό για να το καταλάβω!
Και σήμερα δεν πάω πίσω βέβαια!!#)
Αχ, ωραία! το δικό μου σαραβαλάκι έχει "ηλεκτρονική ανάφλεξη"! Ουάου!!:)

Δρ.Χού
09-02-10, 22:37
Κάτι τέτοια έλεγε κι ο Ηρακλής και τον κάνανε τσιμέντο

dimitris261
10-02-10, 00:41
(πλέον δεν έχουν τσοκ αλλά ηλεκτρονική ανάφλεξη...μάλιστα κάποιοι προνομιούχοι μεταβατικά είχαν και αυτόματο τσοκ)
Για να είμαστε σωστοί, ηλεκρονική τροφοδοσία καυσίμου, η ανάφλεξη αναφέρεται στον τρόπο ανάφλεξης του μίγματος.
Παρεμπιπτόντως, ούτε τις πλατίνες θα ξενακούσουμε, ούτε το περιστροφικό ντιστιμπιτερ (διανομέα) που έχουν άμεση σχέση με την ανάφλεξη.

stakovios
11-02-10, 03:29
'Ο, τι λες είσαι
Αυτό είναι χάρισμά σας στα μούτρα τα δικά σας

Το κομπινεζόν (γυναικείο εσώρουχο)

το Βιξ (φαρμακευτικό)

Τα μπλιμπλίκια (αργκό για τα ηλεκτρονικά παιχνίδια)

Να σου ψιθυρίσω δυο φωνήεντα.... (μάλλον λέγεται ακόμα)

Λουμίνια (τα φιτιλάκια)

το καφετί (το χιλιάρικο)

η χήνα (νομίζω πάλι το χιλιάρικο)

το πετσετάκι (το πεντοχίλιαρο)- υπήρχε και το γνωστό τραγούδι της Γλυκερίας

η ριπολίνη (χρώμα- χημική ουσία)

Rakeesh
14-02-10, 15:45
"Γιωταχί" για να αναφερθούμε σε αυτοκίνητο

Niki
13-04-10, 11:50
Μύγα τσε-τσε σε τσίμπησε?
(για αυτούς που δεν ξυπνουν εύκολα)
Θ΄αρπάξεις καμμιά πούντα. (θα κρυώσεις)
Τις έλεγε η γιαγιά μου

RIO
13-04-10, 13:02
Δεν ξέρω αν πιάνονται τα "μπηνελίκια", αλλά χρόνια έχω να ακούσω κάποιον να λέει, την γνωστή φράση με την ομάδα της Πάτρας:D...

alex76gr
13-04-10, 13:21
Πολισμάνος

Κονδυλοφόρος

Απαρτεμαν (εννοώντας τη λέξη διαμέρισμα σε μια πιο γαλλική έκδοση).

DoctorGalifrean
13-04-10, 13:23
Εκκρεμές (το γνωστό ρολόι, που έχει παραμείνει μεν σε αρκετές εκκλησίες κυρίως, όμως έχω χρόνια πολλά να την ακούσω)

O πατερας μου εχει δυο στο πατρικο μου. Ειδικα το ενα ειναι περιπου 40 ετων.

Μια αλλη προταση που δεν θα ξανακουσουμε.
-Εβαλες την κασετα στο βιντεο?
-Ναι, ειναι γυρισμενη ή να τη γυρισω?

Ace
13-04-10, 19:28
...είναι απλώς η λέξη "εξωπραγματικός", με την ίδια ακριβώς έννοια, χωρισμένη στα εξ ων συνετέθη, για να δοθεί μεγαλύτερη έμφαση!

Εμένα προσωπικά οι ιδιωματισμοί των νεότερων με εκνευρίζουν μόνο όταν δεν μπορώ να καταλάβω πώς έχουν προκύψει. Για παράδειγμα εκνευρίζομαι με αυτό το νέο φρούτο, το "Δεν υπάρχει!!!"*. Αν βρεθεί όμως κάποιος και μου εξηγήσει την προέλευσή του, είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξω εντελώς στάση.

* με την έννοια "καταπληκτικό, τρομερό, απίστευτο, τέλειο"

RIO
21-04-10, 19:29
Toν εξουδετέρωσε με ένα αεροπλανικό κόλπο! Το έλεγαν πολύ οι παλαιότεροι και εμφανίζονταν που και που στα "Μικρός ήρωας"...

Butterfly
11-11-10, 13:43
"μου το γράφεις σε κασέτα? να σου δώσω 90άρα ή 60άρα?"

grunge- grungιές

merito (ποιος βάζει στα ρούχα τώρα πια?? :P)

gremlinakos
11-11-10, 13:59
Φριτέζα? Έχω να ακούσω για φριτέζες απ τις αρχες του 90 που ήτανε και στην μοδα μεχρι που εξαφανιστήκανε εντελως.

Butterfly
11-11-10, 14:18
υπάρχουν φριτέζες ακόμα! κι όμως!

caramel
11-11-10, 16:04
και μεριτο χρησιμοποιουμε ακομα! αυτο με τη λαβη...:P
νομιζω εχει διατηρησει και (σχεδον) την ιδια συσκευασια. τουλαχιστον η φωτο της κυριας που σιδερωνει ειναι η ιδια!

Dionisispap
12-11-10, 13:12
Συγνώμη εκ των προτέρων αν επαναλαβμάνω κάτι αλλά είναι πολλές οι καταχωρήσεις.
1.Πολιτικά
Α.Τομπρισμός ( από τον μακαρίτη Τόμπρα)
Β.Αν θέλεις να είσαι ωραίος γίνε Πανιώνιος και ΕΚΟΝ Ρήγας Φεραίος! (Η Ν.Σμύρνη ήταν ο μοναδικός δήμος στα 80s που έβγαζε δήμαρχο ΚΚΕ εσωτερικού).
Γ.ΚΚΕ εξωτερικού (υποτιμητικό για το ΚΚΕ από τους εσωτερικού!)
Δ.Μήπως είσαι ΚΟΔΗΣΟ και δεν το ξέρεις?(cult σύνθημα..)
2.Incorrect σχόλια εμφάνισης.
Μυτόγκας,κάρχας,καρχαρίας,εμίλ ο κόρακας,μαό μάο μπιφτέκ
Μπουρδούμπας,μπουχέσας(ίσως λέγεται ακόμα)
Εισαι σαν ανάποδο γαμώτο.
3.Εκφράσεις
Τσου ρε Λάκη.(γενικά το Λάκης το λέγαμε συχνά)
Κουραφέξαλα
4.Ποδοσφαιρικά.
Αράουτ,φρίκικ(το ελεύθερο),μελέ,υποχώρηση(όταν η μία ομάδα σταμάταγε γιατί φώναζαν οι μαμάδες να πάνε σπίτι),πέναλτι και γκολ γκολ!(όταν μέτραγε το γκολ και κέρδιζες και πέναλτι ταυτόχρονα!)
5.Ρουχισμός.
Παντελόνι ψαράδικο(κοντό κάτω φαίνεται όλη η κάλτσα),αντιανεμικό(το fly),στρατιωτικό μπουφάν(τα φρικιά το φοράγανε),πέτσινο(το κακής ποιότητας δερμάτινο),μπότες με σπιρούνια.

morpheus
12-11-10, 16:02
στην περιοχη μου λεγαμε διαφορα περιεργα (ειδικα στα χωρια)

κουρελούδες (ειναι τα χειροποιητα χαλια απο ρεταλια)

τζιουτζιουβές (λεγανε στα χωρια τα μικρα παιδια)

σβόηρας (λεγαν τα παιδια που δε σταματουσαν να γυρνανε και να παιζουν ολη την ωρα)

και καποιες φρασεις:

εισαι τσαφ τελειως!!!

βαρα καλη μανιβελια μπαρμπα για να παρει μπροστα το τρακτερομούντερο!!!

εισαι ντιπ για ντιπ μπσοχαζος!!!

εισαι τελειως τρομπας!!!

κ.α. πολλα που δε θυμαμαι αυτη τη στιγμη!!!!

Butterfly
12-11-10, 20:29
θυμάστε που λέγαμε "ΤΙ ΩΩΩΡΑ???" Κ εννούσαμε π.χ. αν κάποιος σου έλεγε να κάνεις μια αγγαρεία του έλεγες "Τι ώωωρα??" οτι σιγά μην το κάνω

Dionisispap
15-11-10, 11:33
Τι γίνεται?
Βράζει και χύνεται...
Γεια σου...
Τσάγια...

thanos75
15-11-10, 12:23
Το απόλυτο 80s ρήμα "καράφλιασα" με τη σημασία του έμεινα κατάπληκτος,

καθώς και η προσφώνηση "δικέ μου", "δικιά μου" επίσης πολύ 80ς

Domenica
15-11-10, 13:14
Εταζερα,κομπινεζον,κοτετσι,βιντεοκαμερα ειναι λεξεις που εγω χρησιμοποιω ακομα. Επισης φοντανιερα,ριχταρι,κασελα. Ρουμπινες ειναι η βρυση.Μαρκονηδες δηλ.ασυρματιστες δεν υπαρχουν πια. Ειμαι πολυ βινταζ?

Butterfly
15-11-10, 13:29
δε θα ξαναπούμε ποτέ: "Να εμφανίσω το φιλμ"..........:( :(

επίσης "είσαι δόγκας"!! χαχαχα!!! τι θυμήθηκα!!!

Domenica
15-11-10, 13:33
Επισης σπσστα ποδηλατα εχουν επιστρεψει και ειναι πανακριβα οπως επισης τα γραμμοφωνα.Ζιπ κυλοτ κυκλοφορουν ως πολυ παραξενο μεταμοντερνο ρουχο σε editorial μοδας αναβαθμισμενες ομως και με καλα υφασματα.Το κομπινεζον ζει επισης νεες δοξες τα καινουργια εχουν και αντιολίσθητικη τεχνολογια για να στεκονται στη θεση τους και θερμαλ υλικο για να σε κρατανε ζεστη!δραχμη μπορει και να ξαναπουμε...

Αν ασχολειται καποιος με την φωτογραφια φυσικα και εμφανιζει τα φιλμ!

thanos75
15-11-10, 13:58
δε θα ξαναπούμε ποτέ: "Να εμφανίσω το φιλμ"..........:( :(

επίσης "είσαι δόγκας"!! χαχαχα!!! τι θυμήθηκα!!!
Και όμως φέτος το καλοκαίρι που έπαθε μια βλάβη η ψηφιακή μου στις διακοπές, αγόρασα μια φωτογραφική μηχανής μιας χρήσης για να κάνω τη δουλειά μου, και έτσι μετά από χρόνια "ξαναεμφάνισα φιλμ"!
Και πιστέψτε με ήταν τόσο ωραία αυτή η προσμονή μέχρι να εμφανιστούν!

Dionisispap
18-11-10, 13:40
Κάνεις Bullworker?(cult όργανο γυμναστικής στα 80s)

Shakti
18-11-10, 13:45
θυμάστε που λέγαμε "ΤΙ ΩΩΩΡΑ???" Κ εννούσαμε π.χ. αν κάποιος σου έλεγε να κάνεις μια αγγαρεία του έλεγες "Τι ώωωρα??" οτι σιγά μην το κάνω

Εγώ ακόμα το λέω.

Butterfly
18-11-10, 14:06
Εγώ ακόμα το λέω.

αλήθεια???:rofl:

κ εγώ νόμιζα ότι δε θα το θυμάται κανείς!!!!

makisimos
18-11-10, 14:15
Δεν θα πουμε ποτέ "Πο πο είναι ομορφη σαν BIBI BO"..!!
Θυμάμαι έντονα ότι όταν κάποια γυναικα ήταν όμορφη σαν κούκλα, έλεγαν αυτή την ρετρο-φράση...!!! Η μάνα μου και μια φίλη της θυμάμαι την χρησιμοποιούσαν πολύ συχνά..!!
Και φυσικά η bibi-bo για όσους δεν θυμούνται, ήταν η πιο διάσημη κούκλα της εποχής και...μέτρο της ομορφιάς..!

Shakti
18-11-10, 14:26
αλήθεια???:rofl:

κ εγώ νόμιζα ότι δε θα το θυμάται κανείς!!!!

Απαραιτήτως μια φορά την ημέρα τουλάχιστον.

Επίσης λέω το "να λείπει το βύσσινο".

Butterfly
18-11-10, 14:30
μήπως λες κ "σιγά τα λάχανα"??? :P

kirkis
18-11-10, 14:34
1. Πάρε το μηδέν δε σε ακούω
2. Ένα 22 μπλέ και ένα άρωμα σκέτο
3. Πέντε κρίκοι ένα τάληρο
4. Τζιτζιφιόγκος
5. Βάλε μια πλάκα (8 bit κασέτες)
6. Είναι μεγάλος κόπανος aka The ΚΟΠΑΝΟΙ
7. Φιρφιρίκος (κανένα σχόλιο)
8. Κατσουλίνος
9. Ραμολί
10. Είναι μεγάλο ναυάγιο αυτός

Dionisispap
18-11-10, 14:49
Η προπαραλήγουσα παίρνει πάντοτε οξεία!

WalkerYannis
22-11-10, 01:00
Πιτσίνια
Σπόντα (η μπάλλα)
Παιχνιδομηχανή
Αντιγράφω κασσέττα
Κολλητό παντελόνι
-Τι σκύλο έχεις; -Λάσσυ (εννοώντας το κόλυ)
Χαρτάκια (με ποδοσφαιριστές)
Αμιγκάδικα
Έχεις κανα γφράγκο
Θυρωρός
Πάμε σινεμά να δούμε κανένα καλό εργάκι
Πανκιό
Βιντεοκλαπάς
Σπασίκλα
Τι κομπιούτερ έχεις;
Κατάσταση... κουκουρούκου
Πολυκλαδικό λύκειο
Βοϊδοσχολή
Πυελοδοχείον
Πεντόβολα
Καρατίστας
Τσιχλόφουσκα

Εγώ ακόμα στην τουαλέττα καζανάκι το λέω

Ακόμα έχουμε ένα μεγάλο, κουρδιστό και ένδοξο (από τότε που ο πατέρας μου ήταν στα πλοία) ρολόι. Ρολόι με προσωπικότητα!

Shakti
22-11-10, 01:24
μήπως λες κ "σιγά τα λάχανα"??? :P

Ναι αμέ, και "σιγά τα λάχανα", και "σιγά τ' αυγά", και "σιγά τον πολυέλαιο". Επίσης λέω "σαχλή" και "ρε φιόγκο". Και "πολύ μπανάλ".

Μιλάμε, είμαι walking talking αντίκα! :D

Butterfly
22-11-10, 13:16
μαλλλλλιιί, γυαλλλλιιί κ παντελόνννιιι Lλλιιee πορτοκαλλλλιιιί

hostolis
07-12-10, 13:43
Τσόλι (άλλη ονομασία της κουρελούς!)

-Τι;
-Τυρί!
-Να το φας την Κυριακή!
-Με του παππού σου το βρακί!

Επίσης στο σχολείο όταν κάποιος κουρευόταν, του δίναμε φάπες στο σβέρκο. Συνήθως τον κυνηγούσαμε όλο το τμήμα και μόλις τον πιάναμε, κάναμε πηγαδάκι γύρω του και λέγαμε: "Ζεις αιώωωωωνια, μακαρόοοοοονια, μη ξεχάαασεις τον κιμάαααα" και αρχίζαμε τις φάπες όλοι μαζί!

Φρου φρου και αρώματα

hostolis
08-12-10, 02:32
Θυμήθηκα κι άλλο!
Όταν παίζαμε μπάλα ή μπάσκετ και κάποιος έβαζε γκολ/καλαθι αλλα είχε προηγηθεί φάουλ αρα δεν έπρεπε να μετρήσει, λέγαμε

"Εεε, δε στρέει!¨"

Butterfly
08-12-10, 10:39
-τι θα φας?
-ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου!

:P

BETTY BOOP
16-12-10, 21:54
Να προσθέσω και τη λέξη λάτρα που σημαίνει φασίνα...(αν δεν έχει αναφερθεί παραπάνω).

mytinyworld
16-12-10, 21:58
-τι θα φας?
-ένα τίποτα με μπόλικο καθόλου!

:P

-τι θα φας?
-ψωμί με φαστ! (το θυμάστε??)

Shakti
16-12-10, 23:38
Τι του λείπει; Τούλιπ του λείπει. :D

Butterfly
17-12-10, 11:44
τι είναι αυτό?

Μανιτάρι μαγικό!!!!!!!!!!

exetlaios
11-01-11, 07:24
"ΕΛΞΑΤΕ".
Αντικαταστάθηκε από τη φράση "Τραβήξτε προς τα μέσα".

Υ.Γ. : Η φωτό τραβήχτηκε προ ημερών στο ΚΕΠ Συντάγματος.

http://img94.imageshack.us/img94/207/dsc00985zb.jpg

gnt
11-02-11, 01:28
Ρούλης

Όποιος βρει τι ήταν, κερδίζει μαντολάτο

adamioan
11-02-11, 10:21
"Μαμά άσε με τώρα, αρχίζει ο ιππότης της ασφάλτου"

"Στο διάλειμμα θα παίξουμε ποδόσφαιρο με το μπουκαλάκι"

audiodee
11-02-11, 11:18
Ρούλης

Όποιος βρει τι ήταν, κερδίζει μαντολάτο

Το κακό πλασματάκι που εμφανιζόταν ξαφνικά για να σε σκοτώσει όταν καθυστερούσες την πίστα σε κάποια βιντεοπαιχνίδια όπως μπούμπλε μπούμπλε!
Το μαντολάτο μου.

Maddog
11-02-11, 13:01
σε κάποια βιντεοπαιχνίδια όπως μπούμπλε μπούμπλε!

Αυτό είναι ρέτρο έκφραση από μόνο του! :D:D:D

audiodee
11-02-11, 13:30
Το κακό πλασματάκι που εμφανιζόταν ξαφνικά για να σε σκοτώσει όταν καθυστερούσες την πίστα σε κάποια βιντεοπαιχνίδια όπως μπούμπλε μπούμπλε!
Το μαντολάτο μου.

For the history, το όνομα του Ρούλη προκύπτει από την προειδοποίηση «Hurry up» που έσκαγε στην οθόνη του Bubble Bobble λίγο πριν σκάσει μύτη κι ο ίδιος. To Hurry έγινε Χάρης, από κει Χαρούλης, Ρούλης κλπ, κλπ...
(http://www.slang.gr/lemma/show/roulis_6197)

gnt
11-02-11, 16:11
Audiodee είσαι guru!
Ενα κουτί μαντολάτα από εμένα.
Που να τα στείλω?

adamioan
13-02-11, 00:41
Έχω ακόμη τρία κανονάκια (ζωές σε arcade)

Stratulator
20-02-11, 17:01
"Συναυλια στο ΡΟΔΟΝ" , "Χρεια"(τουαλετα)...

fonis
20-02-11, 19:27
emeis το χαρουλη τον λεγαμε κ ''γκαργκαμελη''χαχαχαχα πως βγηκε αυτο δε θυμαμαι πανε καπου 20 χρονια που ''ταιζαμε''τα ουφαδικα-ηλεκτρονικα.... ατιμε τριανταφυλλοπουλε

Clemence
20-02-11, 20:57
"ΕΛΞΑΤΕ".
Αντικαταστάθηκε από τη φράση "Τραβήξτε προς τα μέσα".

Υ.Γ. : Η φωτό τραβήχτηκε προ ημερών στο ΚΕΠ Συντάγματος.

http://img94.imageshack.us/img94/207/dsc00985zb.jpg

μιλάμε δε μπορώ να σταματήσω τα γέλια!

σε αγράμματους έλληνες απευθύνονται αυτοί που έγραψαν με το χέρι ή σε άμοιρους μετανάστες άραγε?

Rinus Cesar
20-02-11, 21:03
Λέξεις, φράσεις κλπ που τείνουν να εξαφανισθούν από το ελληνικό λεξιλόγιο μπόρεσα κι εγώ να θυμηθώ !!! Ίσως κάποιες να χρησιμοποιούνται ακόμα ....

- Τσανάκι
- Τσουμπλέκι
- Μαστραπάς
- Σουφερτάσι
- Σίγκλα [άλλως ... ο κουβάς για το πηγάδι !!! ]
- Σώθηκε το ψωμί [αντί για "τέλειωσε το ψωμί"]
- Πιάνο και Γαλλικά
- Κρασί και κάρβουνα [κι όμως ... τα πρόλαβα τα μαγαζάκια που πουλούσαν μόνο "κρασί και κάρβουνα" και είχαν αυτήν την επιγραφή !!! ] !!!!
- σαρανταπενταράκι [βινύλιο φυσικά]
- επτάιντσο βινύλιο
- δίσκος λονγκ πλέη
- χτένισμα "κάσκα μοτοσικλετιστή"
- Ελληνικό Μονοπώλιο [θυμάστε ??? αλάτι, ζάχαρη, οινόπνευμα, σπίρτα και τραπουλόχαρτα τα είχε το Ελληνικό μονοπώλιο .... τώρα, πάει κι αυτό ... ] ...
- σπίρτο [αντί για "οινόπνευμα"]
- ντόνατς
- "εεεεε, τον θέλουμε τον Μαραθώνα" [αυτό στην "ουρά" για τις σχολικές βρύσες, όταν απευθυνόμασταν σε συμμαθητή μας που ήταν πάνω από τη βρύση και ... δεν έλεγε να σταματήσει να πίνει ... ] ...
- βιντεοταινία
- pen friend από την τάδε χώρα [σήμερα με το facebook υπάρχουν, άραγε, ακόμη pen friends ??? ] ???
- μοντέρνο τραγούδι
- "μπει δεν μπει" [όταν παίζαμε μπάσκετ]
- πέτρα, ψαλίδι, χαρτί [άραγε τα παιδάκια παίζουν ακόμη τούτο ??? ] ???
- "κρατείσθε από τας χειρολαβάς" [επιγραφές στα παλιά λεωφορεία της Σαλονίκης, που θυμάμαι ως πρωτοετής φοιτητής]
- Μουτζούρης [το τόοτε τρένο]
- γκαζοζέν
- γουόκι τόκι
- βανίλια υποβρύχιο
- μπρέηκερ [ο χορευτής του μπρέηκ ντανς !!! ]
- κοκοροκιθάρα / κοτοπουλέ κιθάρα !!! [αυτή την έκφραση την έχω ακούσει από μεγαλύτερους από μένα, παλαιοροκάδες και πρώην ροκενρολλάδες !!! Τη χρησιμοποιούν για τον ήχο των παλιών ηλεκτροκιθαριστών των 50ς και 60ς επειδή έμοιαζε ... με λάλημα κοκόρα !!! ] !!!
- "Κόψε" [όταν, ως παιδάκια, μαλώναμε με άλλο παιδάκι, ενώναμε τον δεικτη με τον μεσαίο και λέγαμε στο άλλο παιδάκι να τραβήξει με το δείκτη του την ένωση των δακτύλων για να αποκοπούν μεταξύ τους ... μια συμβολική "λήξη της φιλίας" ... ] ...
- "σαλαμάκι" [η ... παιδική απρέπεια]
- βούτυρο - κακάο [για τα χείλια, ο ... "πρόδρομος" του Liposan] !!!
- πρασινοφρουρός

imperium
22-02-11, 19:52
αυξηση δεν θα ξαναπουμε σιγουρα
μιλας αλαμπουρνεζικα

Aardvark
22-02-11, 21:29
Eβλεπα την προηγουμενη εβδομαδα το 1821 και αναφερθηκαν τα ταμπουρια των κλεφτων και θυμηθηκα πιτσιρικας την εκφραση "Ταμπουρωθηκα" ,"που ταμπουρωθηκες εκει πισω".
Εχω χρονια να την ακουσω ,τουλαχιστον καταγραφηκε εδω μεσα.

fonis
23-02-11, 00:40
''κασκα''.... ελεγαν τα παλια κρανη πριν το 70 ..πριν λιγο το ειδα σε ελληνικη ταινια:D
''εκιοσα''.... μικροι αντι να πουμε οτι τελειωσα η ολοκληρωσα το αλμπουμ τησ πανινι η τησ καρουζελ λεγαμε ''εκιοσα το αλμπουμ''
''μοτοσακο''.... τωρα τη λενε μηχανη η..... σκοτοστρα
''φλορετα''... ρετρο λεξη απο μονη της...
''μου εφαγε το εικοσαρικο...''οταν πεζαμε στα ηλεκτρονικα κ μερικεσ φορεσ λογο βλαβησ δεν επαιζε το ηλεκτρονικο ακομα κ ασ ειχαμε ριξει εικοσαρικο... μετα ακολουθουσε η λογομαχια με το μαγαζατορα.... κ κατεληγε με μπουνια στα πληκτρα φτυσιμο τησ οθονης κ κλωτσια με τισ κλασικεσ μαρτινς:P
''τσιγκλιμενο'' το λεγαμε για τα arcade παιχνιδια με μεγαλο βαθμο δυσκολιας... μου εφαγε ενα κατοσταρικο κ σε μπορω να βγαλω τη πιστα το εχουν τσιγκλισει :D

εμπενε γιουτσο εμπενε
αραξε στα κυβικα σου
στρογγυλοφαναρο
ω ειναι ωραια στο παραδεισο ....το λεγαμε σε συναυλια των τρυπες!!!!
σιδεροτυπα
μπλεκ
τσοβολα δωστα ολα

''μαλκοτση''... πετρελεοκινητεσ μηχανεσ που ειχαμε κ εχουμε στα χωραφια, ελληνικησ κατασκευης....μετα απο 50 χρονια δουλευουν ακομα κ ειχαν κ εναν χαρακτηριστικο ηχο σαν μονοκυλινδρεσ κ αργοστροφεσ μηχανες που ηταν, λεγαμε κ τη φραση '' πο πο ρε φιλε πωσ ακουγετε το μηχανακι σου ετσι σα μαλκοτση κανει''
''μου διχοτομησεσ τη χετη'' βγαλμενη απο τη δεκαεετια του 80
γκουσγκουνης...χωρισ σχολια

BETTY BOOP
04-03-11, 14:41
Αν δεν έχει αναφερθεί κάπου, να προσθέσω και τη λέξη ''στηθόδεσμος''...

καθώς και τη λέξη μπιντές (είδος υγιεινής για το πλύσιμο των ποδιών)...

Dimitrissss
23-03-11, 05:59
καθώς και τη λέξη μπιντές (είδος υγιεινής για το πλύσιμο των ποδιών)...

Ο μπιντές δεν ήταν μόνο για πλύσιμο των ποδιών αλλά και για κάτι άλλο!!!!

RIO
23-03-11, 14:23
Και την φράση "πω, πω αδερφάκι μου" δεν την λένε πια...

Matsablokos
28-04-11, 01:16
Είμαι τόσο καμένος που κάθισα και το διάβασα όλο το θρεντ και η αλήθεια είναι ότι κάπου έχει ξεφύγει (χωρίς παρεξήγηση, άλλωστε τα όριά του ήταν λίγο εύκολο να παρεξηγηθούν).

Από όσα αναφέρατε το "φατούρο" είναι ο απόλυτος winner, πραγματικά είναι ξεχασμένη λέξη που αμφιβάλλω αν πρόκειται να ξαναχρησιμοποιηθεί στον αιώνα τον άπαντα από τα Ελληνόπουλα. Επίσης, εύστοχα τα "καντράν", "ντισκοτέκ", "αερόμπαλα", "μύτο", "μελέ".

Τον "Ρούλη" του Μπούμπλε-Μπούμπλε (όπως επικράτησε να λέμε το δημοφιλές παιχνίδι) εμείς τον λέγαμε "Μπάμπη". Με συγκίνηση και γέλιο μαζί, μάλιστα, άκουσα πρόσφατα τον 8χρονο ανιψιό μου να λέει "ωχ, ο Μπάμπης" την ώρα που έπαιζε. Έτσι του τον έμαθε ο πατέρας του/αδερφός μου. Είναι προφανές, λοιπόν, ότι το πώς θα αποκαλείται η γνωστή φάλαινα του hurry up, ποικίλει από παρέα σε παρέα και βέβαια μεταφέρεται από γενιά σε γενιά.

Για να συνεισφέρω κι εγώ το κατιτίς μου στο θρεντ:

Μπουμπούνας
Αριθμητάκι (παιχνίδι που παίζαμε με τα Πανίνι)
Μέγκλα (καθετί γαμάτο, σύντμηση του "Made in England", πολύ παλιά και προχώ λέξη)
Άγγιχτο (όταν βάζαμε καλάθι χωρίς η μπάλα να βρει στεφάνι και επειδή δεν υπήρχε διχτάκι τότε ήταν ακόμα πιο uber)
ΑΤΑ (όχι τα στούντιο, η Αυτόματη Τιμαριθμική Αναπροσαρμογή επί Ανδρέα)

Απέφυγα να αναφερθώ σε παλιά προϊόντα (όπως το αξέχαστο Φοφίκο ή τις Φατσούλες) ούτε ρετρό εκφράσεις που ξέφτισαν με την πάροδο του χρόνου, αλλά εξακολουθούν να χρησιμοποιούνται από αρκετό κόσμο, μια και δεν είναι αυτό που ζητάει το θρεντ.

exetlaios
28-04-11, 19:51
"Αράπης". Τότε φάνταζε αδιάφορο (θυμηθείτε και το σχετικό τραγούδι του Ζαμπέτα), τώρα αντικαταστάθηκε από το "έγχρωμος".

Rygar
28-04-11, 19:54
(Αυτο το θρεντ εχει καταντήσει ηρωικό. Τιμή και δόκσα σ'αφτόνανε που το άνοικσε:P)

Maddog
28-04-11, 23:31
Και ακόμα μεγαλύτερη τιμή και δόξα σε όποιον αγοράσει έναν καλό ορθογράφο της Ελληνικής για τον Rygar. :P

BETTY BOOP
01-05-11, 22:16
Nα προσθέσω και τη λέξη φλοκάτη (χοντρό χαλί)...

atezg
11-05-11, 21:36
ελβιέλες - σπορτέξ

cutlaroc
26-05-11, 14:07
Εγώ θα κάνω την υπέρβαση και θα πω μια ρετρό έκφραση που θα ξαναπούμε!!!! Αν δεν έχουμε ήδη αρχίσει να την ξαναλέμε!!

Που δουλεύεις;
Στου Ξαπλόπουλου!!!!

Υ.Γ. αν έχει αναφερθεί συγχωρέστε με δεν είχα το χρόνο να διαβάσω όλο το thread...

exetlaios
27-05-11, 06:41
"Λοκατζής".
Εκ των θρυλικών Λόχων Ορεινών Καταδρομών.
Αν και είχαν καταργηθεί πολλά χρόνια, πολλοί χρησιμοποιούσαν ακόμα τον όρο
για να υποδηλώσουν μέλος/κληρωτό των Ειδικών Δυνάμεων του στρατού.
Τώρα, απαντάται σπάνια ως όρος.

tasaros
30-05-11, 06:37
Για να συνεισφέρω κι εγώ το κατιτίς μου στο θρεντ:

Άγγιχτο (όταν βάζαμε καλάθι χωρίς η μπάλα να βρει στεφάνι και επειδή δεν υπήρχε διχτάκι τότε ήταν ακόμα πιο uber)

Νομίζω ότι έχω ακούσει σχετικά πρόσφατα παιδιά που παίζουν μπάσκετ να το λένε... αν και νομίζω ότι πλέον χρησιμοποιείται πιο πολύ το "χλατσωτό"! :P

@exetlaios: Το λοκατζής συνεχίζει να χρησιμοποιείται ευρέως... Τουλάχιστον το ακούω αρκετά συχνά από γνωστούς κλπ κλπ

pontishi1982
04-06-11, 05:14
" Κυρία, μπορώ να πάω στο μέρος;"

Nemo
22-08-11, 22:37
Γουστο σου, καπελο σου και καουμποιλικι σου!
..........::)

BETTY BOOP
07-09-11, 11:05
η λέξη 'μπόγιας''...(για το αυτοκίνητο που έπαιρνε τα αδέσποτα σκυλιά).

Κλωστές ''Πεταλούδα''...

bambinella 100
07-09-11, 11:33
- Συμβαινει τιποτα; (Τωρα λεμε "Συμβαινει κατι;")
- Συναντησες κανεναν; (Τωρα λεμε "Συναντησες καποιον;")
- Θα παμε πουθενα; (Τωρα λεμε "Θα παμε καπου;")
- Δεν ξερω τιποτα (Τωρα λεμε "Δεν ξερω κατι")

Γενικα, οι λεξεις τιποτα, κανεις, πουθενα, αντικατασταθηκαν με τις: κατι, καποιος, καπου, για εναν ανεξηγητο λογο εδω και δεκαπεντε χρονια περιπου.
Προσωπικα παντως, χρησιμοποιω τον παλιο τροπο.

BETTY BOOP
07-09-11, 11:36
Πως λετε τα πλαστικα δοχεια σημερα, αν οχι ταπερ; Εμεις παντως ετσι τα λεμε ακομα

σκέτο πλαστικά...(για παράδειγμα ''θα σου βάλω το φαγητό σε ένα πλαστικό'').

katerinak
07-09-11, 11:40

Γενικα, οι λεξεις τιποτα, κανεις, πουθενα, αντικατασταθηκαν με τις: κατι, καποιος, καπου, για εναν ανεξηγητο λογο εδω και δεκαπεντε χρονια περιπου.

αληθεια αντικατασταθηκαν; :O δεν το ηξερα.. με ολους οσους μιλαω χρησιμοποιουν τον παλιο και γνωριμο τροπο οπως αλλωστε και εγω η ιδια..

bambinella 100
07-09-11, 11:55
Σοβαρα μιλας;!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτον τον παλιο, γνωριμο τροπο εχω να τον ακουσω χρονια ολοκληρα. Ολοι οι γνωστοι και οι φιλοι μιλανε με τον καινουργιο και μονο εγω αποτελω εξαιρεση αναμεσα τους. Ασε πια με τις τωρινες ελληνικες σειρες.....Εκει ακους αποκλειστικα και μονο τον μοντερνο τροπο ομιλιας. Προσεξε το και θα με θυμηθεις. Ομολογω οτι αυτος ο νεος τροπος με εκνευριζει αφανταστα, αλλα υπηρξε μια φορα που γελασα με την ψυχη μου. Σε ενα σημερινο σηριαλ απο αυτα του σωρου, η ακολουθη σκηνη:
Ο πρωταγωνιστης πιεζεται απο εναν αλλον να αποκαλυψει καποιο φοβερο και τρομερο μυστικο και στο τελος αγανακτισμενος φωναζει:
- Αφησε με! Σου ειπα, δεν ξερω κατι!

cutlaroc
07-09-11, 13:15
Για να μη διαβάζω 49 σελίδες κρίμα είναι το...................................φυσφυρής το έχετε πεί; :D

BETTY BOOP
07-09-11, 14:40
Ρουμπινές

Ξέρει κανείς τι είναι? χαχαχα

Mε μια γρήγορη αναζήτηση στο λεξικό είναι η στρόφιγγα της βρύσης που επιτρέπει το άνοιγμα, το κλείσιμο και τη ρύθμιση της ροής του υγρού.

Για να μη διαβάζω 49 σελίδες κρίμα είναι το...................................φυσφυρής το έχετε πεί; :D

Όχι, τι σημαίνει?

Rinus Cesar
07-09-11, 15:00
- Τι ώρα είναι ???
- Πετσί παρά φλέβα !!! [αυτό το απαντούσαμε όταν ήμασταν παιδάκια, χωρίς ακόμη να έχουμε αποκτήσει ρολόι, και μάς ρωτούσαν την ώρα και εμείς κοιτάζαμε το - χωρίς ρολόι - χέρι μας .... ] ....

bambinella 100
07-09-11, 15:12
- Τι ώρα είναι ???
- Πετσί παρά φλέβα !!
Εμεις το λεγαμε Πετσι και κοκκαλο και παρα μια φλεβα! :D

cutlaroc
07-09-11, 15:17
Betty Boop ποτέ μου δεν κατάλαβα τι ακριβώς σήμαινε , θυμάμαι οτι το λεγε ο νονός μου σε ένα δίστιχο... δυστυχώς δε μου επιτρέπεται να το γράψω εδώ,
όσοι έχουν ακούσει τη λέξη θα το ξέρουν είναι αντιπροσωπευτικό... :)

katerinak
07-09-11, 15:17
Εμεις το λεγαμε Πετσι και κοκκαλο και παρα μια φλεβα! :D

κι εγω ετσι το ξερω :)

Rinus Cesar
07-09-11, 19:11
- Την .... γαργαλιέρα [!!!!] ποιος την ξέχασε στην μπρίζα ??? [retro φράση΄- κατά την άποψή μου "ατυχέστατη" - που ακούγαμε σε περιπτώσεις που κάποιον τον έπιανε ακατάσχετο γέλιο ...] ....

- Μα ... φεριμπότ τους ξέρασε ??? [την ακούγαμε σε περίπτωση που συναντούσαμε στο δρόμο πολλά αυτοκίνητα, πολλή κίνηση κλπ] .....

Clemence
07-09-11, 21:31
Μέγκλα (καθετί γαμάτο, σύντμηση του "Made in England", πολύ παλιά και προχώ λέξη)

μήπως έχει ακούσει κανείς ότι και η λέξη ''τζάμπα'' ξεκίνησε απ΄το made in Japan?

TERRY PANTHRO
06-10-11, 08:59
100 δραχμές για το Sportime!

*change it!

Rygar
06-10-11, 10:34
Πανω πανω γραφει "Η ΖΩΗ ΣΤΑ 80's ->Culture / Lifestyle -> Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε". Τι σχέση εχει το ευρώ με τα 80'ς; Προσέξτε πριν ποσταρετε ρε παιδιά για να είναι τα θρεντς σωστά και να μην παραπλανουν.

Αυτό το θρεντ θελει rebuild!

TERRY PANTHRO
06-10-11, 19:17
Πανω πανω γραφει "Η ΖΩΗ ΣΤΑ 80's ->Culture / Lifestyle -> Ρετρό λέξεις/φράσεις που δε θα ξαναπούμε". Τι σχέση εχει το ευρώ με τα 80'ς; Προσέξτε πριν ποσταρετε ρε παιδιά για να είναι τα θρεντς σωστά και να μην παραπλανουν.

Αυτό το θρεντ θελει rebuild!

έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο αλλά και σε προηγούμενα posts αλλά και σε άλλα threads ο τίτλος μιλάει για 80's αλλά καταλήγει γενικότερα για το παρελθόν είτε αυτό είναι έμμεσο είτε άμεσο και αυτό για μένα είναι το σωστό γιατί πολύ απλά το ρετρό ξεκινάει πριν απο τα 80'ς και συνεχίζει και μετά καθοτι ζούμε στην δεύτερη δεκαετία του 21ου Αιώνα. άποψη μου πάντα

ham n huias
06-10-11, 19:27
Μετά από 51 σελίδες ευχάριστης ανάγνωσης γράφω μερικά στάνταρ παλαιών εποχών που ξεχάσατε!

fofico μιλάμε για ΤΑ κορυφαία snacks! με διαφορά τα καλύτερα. Γιατί τα κόψανε?

μαγνητόφωνο μετά έγινε κασσετόφωνο

τοιχάκι το παιχνίδι που παίζαμε με τα αυτοκόλλητα της panini

καφεγαλακτοζαχαροπλαστείο ε ναι λοιπόν, υπήρχε και τόσο μεγάλη λέξη

Σιάμ η Ταυλάνδη

Άνω Βόλτα η αφρικανική χώρα Μπουργκίνα Φάσο

Κύπελλο, κύπελλο, κύπελλο εμείς και συ μ_λ_κ_ Πέτροβιτς να πα να ..... (ευρωμπάσκετ 87)

ΥΓ.
Το σωστό ποιό ήταν? "Σιγά τα λάχανα", ή "Σπουδαία τα λάχανα"?

Για θυμηθείτε λίγο και απαντήστε.

Και να μην απαντήσετε όμως, τότε ...

Σκασίλα μου μεγάλη και 10 παπαγάλοι, σκασίλα μου μικρή και 10 ποντικοί! :darkglasses:

boomer
06-10-11, 19:43
Το παιχνίδι με τα αυτοκόλλητα χαρτάκια τα πανίνι ή καρουζέλ το λέγαμε και κούρτς.
Σε ο,τι αφορά το μπάσκετ δεν πρόκειται να ξαναπούμε ''άκυρο πήδημα", γιατί εδώ και κάτι χρόνια ο όρος αυτός έχει καταργηθεί και ονομάζετε η παράβαση αυτή βήματα. Οι μία συν μία βολές έχουν καταργηθεί επίσης.
Στο βόλει δεν πρόκειται να ξαναπούμε ''πήραμε την αλλαγή'' γιατί κι αυτός ο κανονισμός καταργήθηκε. Η κάθε ομάδα μπορεί πλέον να πετύχει πόντο χωρίς να έχει κάνει σερβίς.

Rinus Cesar
06-10-11, 19:51
Σιάμ η Ταυλάνδη

Άνω Βόλτα η αφρικανική χώρα Μπουργκίνα Φάσο

Ω, αν είναι να συμπεριλάβουμε στο παρόν τόπικ λέξεις που συνιστούν ονόματα κρατών ή πόλεων, τα οποία δεν πρόκειται να αναφέρουμε ξανά .... τότε ... έχουμε μπόλικο πράγμα :

ΕΣΣΔ ή Σοβιετική Ένωση

Ανατολική Γερμανία

Ροδεσία [που έγινε Ζιμπάμπουε]

Γιουγκοσλαβία

... ή, για τους ακόμη "παλαιότερους" : Νοτιοσλαβία :O:O

Ζαϊρ [που μετονομάσθη σε "Δημοκρατία του Κονγκό"]

Κοινοπολιτεία Ανεξάρτητων Κρατών [το "μεταβατικό στάδιο" μεταξύ ΕΣΣΔ και διάσπασής της στα επιμέρους κράτη]

Λένιγκραντ [που μετονομάσθηκε σε Αγία Πετρούπολη]

Σόλσμπερι (Salisbury) [η πρωτεύουσα της τόοοτε Ροδεσίας που, αφότου έγινε Ζιμπάμπουε, μετονομάσθη σε Χαράρε]

Φορτ Λαμί [η πρωτεύουσα του Τσαντ που μετονομάσθη σε Ντζαμένα]

Λεοπολντβίλ [η πρωτεύουσα του Ζαϊρ που μετονομάσθη σε Κινσάσα]

κλπ ....

boomer
06-10-11, 20:03
Ξέχασες τη Δυτική Γερμανία. Επίσης η ονομασία Γιουγκοσλαβία χρησιμοποιείτε ακόμη και εννοούμε τη Σερβία.Αλλη μια χώρα που δεν είναι πια όπως πριν είναι η Τσεχοσλοβακία. (Τσεχία-Σλοβακία).

Rinus Cesar
06-10-11, 20:06
Επίσης η ονομασία Γιουγκοσλαβία χρησιμοποιείτε ακόμη και εννοούμε τη Σερβία

Xμμμ ... δεν το νομίζω φίλε μου ....

Rygar
06-10-11, 21:05
έτσι όπως το θέτεις έχεις δίκιο αλλά και σε προηγούμενα posts αλλά και σε άλλα threads ο τίτλος μιλάει για 80's αλλά καταλήγει γενικότερα για το παρελθόν είτε αυτό είναι έμμεσο είτε άμεσο και αυτό για μένα είναι το σωστό γιατί πολύ απλά το ρετρό ξεκινάει πριν απο τα 80'ς και συνεχίζει και μετά καθοτι ζούμε στην δεύτερη δεκαετία του 21ου Αιώνα. άποψη μου πάντα

Ακριβώς γι'αυτό κι εγώ γράφω για παραπλάνηση. Καποιος δε διαβασε καν τί γράφω στο αρχικό μου ποστ, ποσταρε για να ποστάρει κατι, και ο επόμενος βασιστηκε στο λανθασμενο ποστ και το θρεντ χάθηκε. Και αυτό ισχύει για όλα τα θρεντς στο φορουμ αυτό, αλλα επειδή πλεον είναι αχανές είναι δύσκολο να μονταριστεί 100%. Η ουσία είναι ότι το φορουμ αναφέρεται στα 80'ς και λίγο από 90'ς. Αν δεις θρεντ που αναφέρει τραγουδια της Rihanna, σίγουρα έχει γίνει λάθος:D.

Μετά από 51 σελίδες ευχάριστης ανάγνωσης γράφω μερικά στάνταρ παλαιών εποχών που ξεχάσατε!

Ορίστε! Αυτή είναι η σωστή συμπεριφορά απέναντι σε ενα θρεντ 50 σελίδων! :thumb:

DINO
06-10-11, 22:49
ΥΓ. Το σωστό ποιό ήταν? "Σιγά τα λάχανα", ή "Σπουδαία τα λάχανα"?

Για θυμηθείτε λίγο και απαντήστε.

"Μωρέ τι μας λές... Σπουδαία τα λάχανα..."

"Σιγά τ'αυγά"!

:)

TERRY PANTHRO
07-10-11, 07:28
Ακριβώς γι'αυτό κι εγώ γράφω για παραπλάνηση. Καποιος δε διαβασε καν τί γράφω στο αρχικό μου ποστ, ποσταρε για να ποστάρει κατι, και ο επόμενος βασιστηκε στο λανθασμενο ποστ και το θρεντ χάθηκε. Και αυτό ισχύει για όλα τα θρεντς στο φορουμ αυτό, αλλα επειδή πλεον είναι αχανές είναι δύσκολο να μονταριστεί 100%. Η ουσία είναι ότι το φορουμ αναφέρεται στα 80'ς και λίγο από 90'ς. Αν δεις θρεντ που αναφέρει τραγουδια της Rihanna, σίγουρα έχει γίνει λάθος:D.

χαχαχα καλά αυτό πάντως είναι υπερβολικό,νταξει για μένα ρετρο πλέον είναι και τα 90ς στο σύνολο τους.anyway,buenos dias που λένε και στο χωριό μου..

Rinus Cesar
10-10-11, 14:38
- Μα καλά, κόκαλα έχει αυτός ο καφές ??? [φράση που ακουγόταν συχνά στα καφενεία όταν ο καφετζής αργούσε να σερβίρει τον καφέ]

stakovios
10-10-11, 17:36
- Μα καλά, κόκαλα έχει αυτός ο καφές ??? [φράση που ακουγόταν συχνά στα καφενεία όταν ο καφετζής αργούσε να σερβίρει τον καφέ]

Θαρρώ πως το λέμε ακόμα, σήμερα. Από πού να βγαίνει όμως αυτό;

caprice
11-10-11, 14:58
Έχεις ανοιχτά τα μαγαζιά σου :D

Maddog
11-10-11, 16:44

Αποκλείεται, κλείνουν στην σειρά... :xm:

Rinus Cesar
11-10-11, 19:07

Τελευταία φορά που άκουσα αυτή τη φράση ήταν το 2003 και μάλιστα από μια κοπέλα μικρής ηλικίας [το πολύ 22 - 23 ετών την υπολογίζω] και αρκετά "μοντέρνα" στο ντύσιμό της και στο χτένισμά της !!! Οπότε, πιστεύω ότι αυτή η φράση μάλλον ... "καλά κρατεί" και στις μικρότερες ηλικίες !!!

Μια φράση που θυμάμαι απ' τα παλιά είναι : "αντί το μάννα χολή" !!! Παιδιά, την έχετε ακούσει ποτέ σας αυτή τη φράση ??? Χρησιμοποιείται για να καταδείξει την "αχαριστία" !!! Τη θυμάμαι να τη χρησιμοποιεί κατά κόρον ένας νευρικός και ... "δεινός" χρήστης της ξύλινης βέργας [:O:O] δάσκαλος που είχαμε στην 4η Δημοτικού !!! Πολύ συχνά έλεγε την ώρα του μαθήματος, όταν τον πιάναν τα νεύρα του : "Εγώ προσπαθώ για να σας μάθω γράμματα κι εσείς αντί το μάννα χολή" !!! Αυτή τη φράση, όμως, δεν την ξανάκουσα από τότε ....

caprice
11-10-11, 19:51
@ Φίλε μου Rinus

Το ότι άκουσες τη συγκεκριμένη φράση από την κοπελίτσα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι χρησιμοποιείται και ευρέως.

Να προσθέσω για τη φράση που αναφέρεσαι "αντί του μάννα χολή" ότι είναι εκκλησιαστικό ρητό (Ματθ. κζ' 34) και αναφέρεται στους Εβραίους που αντί να δώσουν μάννα στο Χριστό, του έδωσαν πάνω στο σταυρό χολή ανακατεμένη με ξύδι.

Θα πω και το "έκοψε τσέτουλα" που την έλεγε ο παππούς μου όταν κάποιος δεν πλήρωνε τοις μετρητοίς αλλά ζητούσε πίστωση

Rinus Cesar
11-10-11, 20:15
Να προσθέσω για τη φράση που αναφέρεσαι "αντί του μάννα χολή" ότι είναι εκκλησιαστικό ρητό (Ματθ. κζ' 34) και αναφέρεται στους Εβραίους που αντί να δώσουν μάννα στο Χριστό, του έδωσαν πάνω στο σταυρό χολή ανακατεμένη με ξύδι.

Αυτό δεν το γνώριζα !!! Πραγματικά, σε ευχαριστώ για την πληροφορία !!!

Dimitrissss
12-10-11, 02:54
Θαρρώ πως το λέμε ακόμα, σήμερα. Από πού να βγαίνει όμως αυτό;

Έχω την εντύπωση ότι αυτή η έκφραση βγήκε από το γεγονός ότι αν βάλεις στην κατσαρόλα κρέας με κόκκαλο, κατά κανόνα αργεί να βράσει. Ο καφές (μιλάμε πάντα για τον ελληνικό) βράζει φυσικά πολύ γρηγορότερα, ωστόσο αν αργήσει κάποιος να τον σερβίρει, δέχεται την επίμαχη ερώτηση: «Κόκκαλα έχει αυτός ο καφές;» Σίγουρα η έκφραση αυτή λέγεται ακόμα.

chg
12-10-11, 08:38

Εντελώς τυχαία, αυτές οι νέες εκφράσεις είναι ακριβής μετάφραση των αντίστοιχων αμερικάνικων... Επίσης και το να "σε καλέσω" και το "να σε καλέσω πίσω" που εμφανίστηκαν ξαφνικά στη θέση του "να σου τηλεφωνήσω"/"να σε πάρω τηλέφωνο" και είναι και αυτές ακριβής μετάφραση των αντίστοιχων αμερικάνικων, εντελώς τυχαία... Εγώ πάντως εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τις παλιές και δεν πρόκειται να αλλάξω, κι ας με κοιτάνε λες και είμαι εξωγήινος όταν το κάνω.