PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλλιτεχνία με φασόλια ρύζι και φακή

Starbuck
28-01-08, 13:35
και μιας και μιλήσαμε για φακές και φασόλια..

θυμάστε κάτι χειροτεχνίες όπου κολλούσαμε με κόλλα (ούχου :D) φακή, φασόλια, ρύζι και άλλα όμοια σε ένα φύλλο και φτιάχναμε κάτι σαν ψηφιδωτό;

αχ.. υπήρξαμε και καλλιτέχνες..

akmakas
28-01-08, 14:40
Κάρι θυμάμαι..νομίζω στο δημοτικό είχαμε ασχοληθεί...δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερα..

crimson
28-01-08, 14:41
θυμάμαι, θυμάμαι!!

periklis_sale
29-01-08, 10:01
Στο δημοτικο...αχχχχχχχχχχ πανε ποια αυτα!!!!

Starbuck
29-01-08, 10:44
Στο δημοτικο...αχχχχχχχχχχ πανε ποια αυτα!!!!

χμ.. είστε την επόμενη φορά να οργανώσουμε ένα "χειροτεχνία με όσπρια πάρτυ" ;

Juanita
29-01-08, 11:43
Εγώ θυμάμαι ψηφιδωτά με πολύ μικρά κομματάκια χαρτί απο περιοδικά.
Η φακή δε βάραινε το χαρτί;;;;;;;;;;;;;;;;;;

χμ.. είστε την επόμενη φορά να οργανώσουμε ένα "χειροτεχνία με όσπρια πάρτυ" ;

Και που θα βρεθούμε;;;; :animeek: Στη Λάρισα;;;;;;;;;;

Starbuck
29-01-08, 11:46
Εγώ θυμάμαι ψηφιδωτά με πολύ μικρά κομματάκια χαρτί απο περιοδικά.
Η φακή δε βάραινε το χαρτί;;;;;;;;;;;;;;;;;;

δίκιο έχεις.. ακούγεται παράξενο.. κι όμως το κάναμε.. (αλλιώς ήταν ένα όνειρο..)

crimson
29-01-08, 13:10
αν βάραινε η φακή το χαρτί;; τα φασόλια να δεις!! (εγώ χρησιμοποιούσα γίγαντες! :Ρ)

Juanita
29-01-08, 13:24
αν βάραινε η φακή το χαρτί;; τα φασόλια να δεις!! (εγώ χρησιμοποιούσα γίγαντες! :Ρ)

Καλα...
Τι φτιάχνατε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

crimson
29-01-08, 13:27
Καλα...
Τι φτιάχνατε;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

δε θυμάμαι ακριβώς, πάντως σίγουρα χρησιμοποιούσα γίγαντες και φακές...και νομίζω και άλλα ζαρζαβατικά!

DIMITRIS K.
29-01-08, 15:17
Δεν θα ξεχάσω που ο διπλανός μου είχε δεί ένα γράφιτι κι αποφάσισε να το φτιάξει!! Έφτιαξε ένα.....λούτσο από φακές και έφαγε μιά μεγαλοπρεπέσταση σφαλιάρα απο τη δασκάλα!!!:biglaugh:

teflon
29-01-08, 15:27

ΜΜΜΜΜΜ.....σιγά τι χρησιμοποιούσες εσύ:animrolleyes:......
Που να έβλεπες τις δικιές μου χειροτεχνίες με τα καρπούζια :loco::loco:

Starbuck
29-01-08, 20:06
Δεν θα ξεχάσω που ο διπλανός μου είχε δεί ένα γράφιτι κι αποφάσισε να το φτιάξει!! Έφτιαξε ένα.....λούτσο από φακές και έφαγε μιά μεγαλοπρεπέσταση σφαλιάρα απο τη δασκάλα!!!:biglaugh:

κάτω η λογοκρισία στην τέχνη! :cool:

πόσο μάλιστα όταν το καημένο το παιδί σχημάτισε απλά έναν.. ναυτικό! :D

crimson
29-01-08, 20:33
ΜΜΜΜΜΜ.....σιγά τι χρησιμοποιούσες εσύ:animrolleyes:......
Που να έβλεπες τις δικιές μου χειροτεχνίες με τα καρπούζια :loco::loco:

καρπούζια; πρόκειται για τέχνη άλλου επιπέδου! ρισπέκτ! :biglaugh:

Altheliel
30-01-08, 12:31
εγώ θυμάμαι πως ακολουθούσα ιδιαίτερη τεχνοτροπία... έβγαζα όλη τη logo από το σωληνάριο και την κολλούσα στο χαρτί. Μετά πετούσα ατάκτως, τα φασόλια από πάνω και όποιο καθόταν (τα περισσότερα ξεκολλούσαν λόγω του βάρους, μόλις σήκωνα το χαρτί ψηλά)... Παρόλο που κανένας τότε δεν συμμεριζόταν την ιδιαίτερη καλλιτεχνική μου ιδιοσυγκρασία, το αποτέλεσμα μπορώ με ασφάλεια να πω ότι είχε σαφείς εικαστικές επιρροές από τον Πικάσο. :p

Starbuck
30-01-08, 15:34
εγώ θυμάμαι πως ακολουθούσα ιδιαίτερη τεχνοτροπία... έβγαζα όλη τη logo από το σωληνάριο και την κολλούσα στο χαρτί. Μετά πετούσα ατάκτως, τα φασόλια από πάνω και όποιο καθόταν (τα περισσότερα ξεκολλούσαν λόγω του βάρους, μόλις σήκωνα το χαρτί ψηλά)... Παρόλο που κανένας τότε δεν συμμεριζόταν την ιδιαίτερη καλλιτεχνική μου ιδιοσυγκρασία, το αποτέλεσμα μπορώ με ασφάλεια να πω ότι είχε σαφείς εικαστικές επιρροές από τον Πικάσο. :p

μου φαίνεται πως είναι ο Πικάσο που είπε "χρειάστηκε να μεγαλώσω για να ξαναμάθω να ζωγραφίζω σαν παιδί.." :)

Altheliel
01-02-08, 13:08
πολύ σωστά, Starbuck... Kάτι τέτοιο είχε όντως πει ο Πικάσο, αλλά άντε να πείσεις τη μητέρα μου, που αναγκαζόταν να βγάζει τις κόλλες από τα μανίκια μου... :biglaugh:

Επίσης με τα όσπρια, θυμάμαι πως κάναμε και άλλες δραστηριότητες. Χαρακτηριστικά παίρναμε ένα κεσεδάκι από γιαούρτι (άδειο εννοείται), τοποθετούσαμε στον πάτο του βρεγμένο βαμβάκι και ρίχναμε από πάνω ένα στρώμα από φακές ή άλλα ομοειδή όσπρια. Εκείνα με την πάροδο του χρόνου και λίγο πότισμα, έβγαζαν ρίζες και φύτρωναν (όταν κάποιοι δε επιχειρούσαν να βάλουν κουκιά ή φασόλια, η μυρωδιά μέσα στην τάξη ήταν αφόρητη) :eek:

Ace
04-02-08, 23:47
Ο μούτσος, είναι ναυτικός!

Ο λούτσος, είναι ψάρι! :biglaugh:

κάτω η λογοκρισία στην τέχνη! :cool:

πόσο μάλιστα όταν το καημένο το παιδί σχημάτισε απλά έναν.. ναυτικό! :D

Starbuck
05-02-08, 10:02
Ο μούτσος, είναι ναυτικός!

Ο λούτσος, είναι ψάρι! :biglaugh:

βλέπεις πόσο εύκολα μπερδεύει κανείς τελικά τον λούτσο με τον.. μούτσο; :D

Hera
05-02-08, 15:07
Με ρύζι!! ναι!! τώρα τα βάζουν και δημιουργούν με χρωματιστό ρύζι!!

snakeyes08
29-03-09, 21:29
Κάθε φορά που κάναμε τέτοιες χειροτεχνίες στην τάξη, ρούχα κια χέρια γινόντουσαν χάλια από τη ρευστή κόλλα (η στικ δεν ήταν αρκετά γερή για τέτοιες καταστάσεις)
Για να πω την αμαρτία μου προτιμούσα τις χειροτεχνίες του Καμπανά

don dokken
10-04-09, 22:44
..εγω ηξερα εναν..καλλιτεχνη που με φασολια(κυριως..)αλλα κ αλλα οσπρια,εκανε θαυματα!μπορουσε να εκκενωσει μια ταξη σε χρονο dt..με η χωρις ηχητικα εφφε!:worship::worship:

Birlas_Korkos
06-05-09, 23:22
Ρε παιδια..κατι θυμαμαι και εγω στη Γκραβα που πηγαινα δημοτικο σχολειο(Ταυγετου στα πανεμορφα και κοσμοπολιτικα Πατησσια!!) απο το 1985 μεχρι Ιουνιο του 1990,με κατι ρυζια και φασολια αλλα αυτο που θυμαμαι καθαροτερα ειναι τα κλασσικα κεσεδακια γιαουρτιου που βαζαμε μεσα βαμβακι και σπορους φασολιου ή φακης(κοινως τα ιδια τα φασολια και τις φακες) και αφου τα μουσκευαμε ,τα αφηναμε να φυτρωσουν πανω στα ραφια ,στα πλαισια του μαθηματος του <<Εμεις και ο κοσμος>>...αληθεια..εχει κανεις παρελπιδα εκεινα τα βιβλια με τις φοβερες ζωγραφιες απο την Ελλαδα του 80?
Περιττο να πω οτι συνηθως το δικο μου το κεσεδακι σαπιζε πριν καν φυτρωσουν τα φασολια!!μηπως το εκανα λουτσα το ερημο το οσπριο?με την απορια θα μεινω!!

WalkerYannis
16-01-11, 19:20
Εγώ θυμάμαι οτι με όσπρια, βαμβάκι και (καθαρά και άδεια) κεσέδια γιαουρτιού, φτιάχναμε γλαστράκια.

Rinus Cesar
20-02-11, 11:23
Χε χε χε !!! Τι μού θυμήσατε !!!

5η και 6η Δημοτικού στο μάθημα της Χειροτεχνίας [στην τελευταία ώρα της Παρασκευής] !!! Σε χαρτόνι ζωγραφίζαμε καραβάκια και μετά ... τα κάναμε κάπως "ανάγλυφα" : εκεί που ήταν οι γραμμές του μολυβιού φάμπερ κολλούσαμε λεπτά μακαρόνια !!! Και, όπως γράψατε και παραπάνω, ανάμεσα στα μακαρόνια κολλούσαμε φακές ή φασόλια [ή, για να υπάρχει ποικιλία, φασόλια στο κάτω μέρος του καραβιού και φακές στο κατάστρωμα] !!!

Αλλά το πιο "κουφό" ήταν ο καπνός που έβγαινε από το φουγάρο του καραβιού, τον οποίο φτιάχναμε ως εξής : απλώναμε κόλλα πάνω από το φουγάρο και πριν στεγνώσει η κόλλα .... ρίχναμε εκεί πιπέρι !!!! Πραγματικά σαν καπνός φουγάρου !!!

Άραγε σήμερα στα Δημοτικά Σχολεία κάνουν τέτοιες χειροτεχνίες ?????

Hlebouras
20-02-11, 12:48
Χαρτί; Εμείς τα κολλούσαμε σε κόντρα πλακέ, και μετά τα κάναμε και κάδρα που κοσμούσαν τους τοίχους της αίθουσας - τα καλύτερα - ή τους τοίχους του σπιτιού - τα υπόλοιπα.

circleag
03-12-11, 00:18
Χαρτί; Εμείς τα κολλούσαμε σε κόντρα πλακέ, και μετά τα κάναμε και κάδρα που κοσμούσαν τους τοίχους της αίθουσας - τα καλύτερα - ή τους τοίχους του σπιτιού - τα υπόλοιπα.

Ακριβώς το ίδιο και στο δικό μου σχολειό!

Ωραία που ήταν τότε....