PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετρό βαθμολογίες σχολείου

Omenforever
16-02-08, 17:43
Και αναφέρομαι φυσικά στις βαθμολογίες τριμήνου(τώρα είναι ανά εξάμηνο ή κάνω λάθος; ) γυμνασίων και λυκείων. Αξέχαστη θα είναι πάντα η καρτέλα(τώρα έχει αντικατασταθεί με εκτύπωση) από σκληρό χαρτί σε αποχρώσεις του πράσινου…

Θα σκάναρα κάποιες... αν τις είχα ακόμα! :diablotin:

Η γκρίνια που ακολουθεί στο σπίτι δεν είναι ρετρό πάντως :D

Rygar
16-02-08, 17:54
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό θρεντάκι.........

Αφιερωμένη σε όλους του 30άρηδες+ του GRM με όλη μου τη λοβ.....
H υπογράφουσα καθηγήτρια ήταν 35άρα εκείνη τη χρονιά και καρακουκλάρα!!!!!:heart: :mpazo:

http://img214.imageshack.us/img214/2447/dsc00195sls9.th.jpg (http://img214.imageshack.us/my.php?image=dsc00195sls9.jpg)

Rygar
16-02-08, 18:06
Κι άλλη μία βαθμολογία από την 1η Δημοτικού το 1980. Τότε το λέγαμε Ενδεικτικό....επίσης ρετρό λέξη για το συγκεκριμένο σκοπό.

http://img143.imageshack.us/img143/4494/dsc00197svw5.th.jpg (http://img143.imageshack.us/my.php?image=dsc00197svw5.jpg)

Alucard
16-02-08, 18:39
Το πιστεύετε ή όχι στο πάνω μέρος της καρτέλας (εκεί που υπήρχαν οι τρύπες για τα ντοσιέ) στο 2ο τρίμηνο της Τρίτης Γυμνασίου, είχα γράψει τη λέξη Manowar :) και τα γράμματα δεν ήταν τα πιο μικρά.
Τις καρτέλες αυτές τις επιστρέφαμε πίσω στο σχολείο κάθε τρίμηνο. Ποιος ξέρει τι θα σκεφτόντουσαν ή τι θα έλεγαν αν οι βαθμοί δεν ήταν και καλοί.

dim
16-02-08, 19:04
H καρτελα ηταν πρασινη στο γυμνασιο.στο λυκειο ηταν μπεζ.αυτο ισχυε τουλαχιστον στα σχολεια της περιοχης μου.
Ολα αυτα,απο το νηπιαγωγειο μεχρι στο λυκειο,ευτυχως σωζωνται ολα!!!

Το ξερω, δεν εχει να κανει με βαθμολογια,αλλα παραθετω το αναμνηστικο μου απο το νηπιαγωγειο...

http://img89.imageshack.us/img89/3729/000o1ab6.jpg

Rygar
16-02-08, 19:13
Δεν έχει σημασία ρε. Ενα σχεδόν ίδιο έχω κι εγώ.

miko63
16-02-08, 20:11
ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό θρεντάκι.........

Αφιερωμένη σε όλους του 30άρηδες+ του GRM με όλη μου τη λοβ.....
H υπογράφουσα καθηγήτρια ήταν 35άρα εκείνη τη χρονιά και καρακουκλάρα!!!!!:heart: :mpazo:

καλά μόνο μια απουσιά είχες;;;;

Rygar
16-02-08, 20:21
Ναι. Ημουν καλό παιδί γενικά. Εψαξα και βρήκα και τα υπόλοιπα έτη μέχρι το 91, και είδα ότι είχα γενικώς ελάχιστες απουσίες. Του 92 δεν βρίσκω και ανησυχώ. Νομίζω ότι εκεί το έτος είχα κάνει αρκετές απουσίες. ισως γι΄αυτό δεν το έχω:D. Ε, ξέρεις, πιο μεγάλος, ξεψάρωτος, δίπλα ηταν το Confusio του οποίου ήμουν συχνός θαμώνας για κανά Toki ή Snow bros, τέτοια ωραία....

theoritikos
17-02-08, 01:22
Τις πράσινες καρτέλες τις έχω προλάβει και εγώ!
Θυμάμαι αν δεν είχα καλούς βαθμούς, (παραδόξως) δεν υπήρχε μουρμούρα στο σπίτι, αλλά τσαντιζόμουν τόσο πολύ που δίναν μάχη οι γονείς μου να με ηρεμήσουν!! :rolleyes:

manos426f
17-02-08, 01:40
Νικόλα,ήσουν "φύτουλο" (ρετρό άραγε κι αυτή η λέξη...;; ) βλέπω,λέμε...!!!! :biglaugh: :biglaugh: :diablotin: :diablotin:

AEON
17-02-08, 01:50
Rygar σε παρακαλώ για τις εικόνες μην χρησιμοποιείς συνημμένα αρχεία, αλλά το imageshack (αλλιώς ο χώρος του server θα γεμίσει στο πι και φι).

Rygar
17-02-08, 10:55
Ε μα σε ρώτησα κι εγώ εχθες πόσο χώρο έχει, και δε μου'πες. Τις αντικατέστησα με thumbs...

Νικόλα,ήσουν "φύτουλο" (ρετρό άραγε κι αυτή η λέξη...;; ) βλέπω,λέμε...!!!! :biglaugh: :biglaugh: :diablotin: :diablotin:

Φυτουλας όχι, πάντως προσπαθούσα.....

miko63
17-02-08, 11:03
@rygar πάντως κι εγώ στο γυμνάσιο δεν ειχα πολλές απουσίες (καμιά δεκαρία το πολύ) αλλά στο λύκειο και ειδικά πρώτη και δευτέρα το είχα σκίσει το θέμα. στην α' λυκείου μάλιστα επειδή είχα πάρει και δύο ολοήμερες αποβολές είχα και πολλές αδικαιόλόγητες..

Rygar
17-02-08, 11:05
Οι αποβεβλημένοι ήταν δαχτυλοδειχτούμενοι....

miko63
17-02-08, 11:27

:animeek::animeek:

Rygar
17-02-08, 11:49
Ασε! ΕΙΔΙΚΑ εάν ο αποβεβλημένος ήταν γιος καθηγητή του ίδιου σχολείου (είχε τύχει κανα 2 φορές), ήταν μεγάλη ξεφτίλα. Εγώ πρόσεχα πολύ ώστε να μην αποβληθώ ακόμα και για μια ώρα από το μάθημα από σεβασμό στους γονείς μου που ηταν και οι 2 στο ιδιο σχολείο. Δεν ήμουν άτακτος, απλά καμια φορά κάναμε καζούρα και το φοβουμουν.

Arielis
17-02-08, 14:47
Δυστυχώς τις πράσινες καρτέλες δεν τις πρόλαβα στο Γυμνάσιο-Λύκειο ,αλλά τις είχα δεί από τις ξαδέρφες μου. Πάντως είχα τους κίτρινους ελέγχους του δημοτικού.

miko63
17-02-08, 15:36
οι καρτέλες ήταν πράσινες στο γυμνάσιο και αν θυμάμαι καλά καφε-μπεζ ανοικτό στο λύκειο...

nessie
18-02-08, 00:27
Αυτούς τους ελέγχους- σπαζοκεφαλιά τους θυμάστε;
Έχω της Β' και Γ' Δημοτικού, δηλαδή του '87 και '88.
Μη σας ξεγελούν τα γ και δ, πρόκειται για τα δίμηνα...:D
Οι έλεγχοι αυτοί αργότερα αντικαταστάθηκαν από τους κίτρινους χαρτονένιους, με τους οποίους έμπαινες στο νόημα ευκολότερα...:rolleyes:

http://img227.imageshack.us/img227/8741/dsc00692bs8.jpg

Χαρακτηριστικό το σκίτσο με τα παιδιά που χορεύουν γύρω από τη Γη και το υπέροχο ποιηματάκι του Ρίτσου :)

cultilas
18-02-08, 01:46
Εγω παλι αυτα δεν τα προλαβα αφου για τα δεδομενα του GRM μαλλον ειμαι παρα πολυ μικρος. Ωστοσο θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι πριν απο 3 χρονια που πηγαινα Γ' Λυκειου, σε ενα διαγωνισμα στα Θρησκευτικα ειχα γραψει ολοστρογγυλο 0/20.

Ουτε καν 0,1...

Rygar
18-02-08, 06:18
μαλλον ειμαι παρα πολυ μικρος.

Μια χαρα είσαι! Μπουμπούκι! Αντίθετα, εμείς πάμε κατα διαόλου :D:D Βλέπεις κάτι νούμερα 33, 35,37,38, ΚΑΙ 39. Καπου προχτες ειδα και ενα 40!!!

Παρεπιπτόντως αυτό είναι το μηνυμα 2.600

teflon
18-02-08, 06:45

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Αν ήταν έτσι, για εμένα δε θα τους έφταναν τα δάχτυλα των χεριών για να με δείξουν....... :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Η μεγαλύτερη αποβολή που έφαγα ήταν 3μερη, γιατί πλακώθηκα μ'έναν συμμαθητή μου στο ξύλο την ώρα του μαθήματος....:rolleyes: Δεν θυμάμαι το λόγο, αλλά είχε πλάκα που εκείνες τις μέρες κατάφεραμε με τον ίδιο συμμαθητή (έφαγε και αυτός την 3ήμερη του) να τερματίσουμε το Bubble bobble...:loco:

miko63
18-02-08, 08:32
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!! Αν ήταν έτσι, για εμένα δε θα τους έφταναν τα δάχτυλα των χεριών για να με δείξουν....... :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Η μεγαλύτερη αποβολή που έφαγα ήταν 3μερη, γιατί πλακώθηκα μ'έναν συμμαθητή μου στο ξύλο την ώρα του μαθήματος....:rolleyes: Δεν θυμάμαι το λόγο, αλλά είχε πλάκα που εκείνες τις μέρες κατάφεραμε με τον ίδιο συμμαθητή (έφαγε και αυτός την 3ήμερη του) να τερματίσουμε το Bubble bobble...:loco:

είδες... έχουν και τα καλά τους οι αποβολές. εγώ πάλι στη διήμερη που είχα φάει πρώτη λυκείου ξημεροβραδιάστηκα σε ένα κοντινό ουφάδικο παίζοντας midnight resistance...

akmakas
18-02-08, 09:02
nessie...Μπα...δεν τα θυμάμαι δεν ξέρω αν τα είχαμε και εμείς.....Πάντως το ότι τα κρατάς αυτό είναι ότι καλύτερο...αχ να είχα και εγώ τα τετράδια του δημοτικού!!!!

aleksandra
19-02-08, 02:11
Ποπο τι μου θυμησατε τωρα με τις πρασινες καρτελες..Στη β' γυμνασιου β' τριμηνο ειχα βαθμο στη γεωγραφια 09 (παραμενω ακομα τρομερα αγεωγραφητο πλασμα!!) ..Εντρομη να μην το δουν οι γονεις μου,παιρνω την καρτελα και το 09 το ειχα κανει με αριστοτεχνικο τροπο 19(!!!!!!!!)..Ετσι γλιτωσα την κατσαδα απο τους δικους μου αλλα προεκυψε ενα αλλο προβλημα..Πως θα παρουσιαζα την καρτελα με τον αλλαγμενο βαθμο στην υπευθυνη καθηγητρια?ΟΕΟ?Για καλη μου τυχη το πρωι που θα υπεγραφε ο πατερας μου την καρτελα για να την επιστρεψω στο σχολειο,η αδερφη μου εχυσε τον καφε του και την λερωσε,οποτε ουτε γατα ουτε ζημια γιατι η παραποιηση του βαθμου ειχε λερωθει πληρως!!!!!!!!!

Υ.Γ. Την κατσαδα τελικα δεν τη γλιτωσα γιατι στο επομενο τριμηνο το υποτιθεμενο 19 (στην ουσια το 09) ειχε γινει 14, και για τους τους γονεις μου δεν υπηρξε ανοδος αλλα πτωση..!!Τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σ'αυτη τη ζωη...:)

Nemo
19-02-08, 03:12
Η μεγαλύτερη αποβολή που έφαγα ήταν 3μερη, γιατί πλακώθηκα μ'έναν συμμαθητή μου στο ξύλο την ώρα του μαθήματος....
Εχω φαει μονο μια μονοημερη μονο -αν θυμαμαι καλα -(αν και εχω πλακωθει 2 φορες σε ωρα μαθηματος ).

Με ξελασπωνε μαλλον το γεγονος ,οτι ημουν καλος μαθητης και
γενικα- σχετικα μαλλον καλο παιδι κατα τ αλλα
,απλα λιγο καυγατζης ωρες ωρες.

Rygar
19-02-08, 09:11
Nemo, κι εσύ στην έκθεση χωλαινες....Ολοι εκεί χωλαίναμε, η έκθεση συνήθως κατακρεουργούσε τις προσπάθειες των παιδιών στις πανελλήνιες. Εκεί που είχες 19 Ιστορια, 19 αρχαία, 20 Λατινικά, νάσου ένα ξεγυρισμένο 12 στην έκθεση. Γιατί; Γιατί ήσουν νευρικός και δεν "έπιασες" το θέμα, το περίεργο και γεμάτο παγίδες θέμα :mad:

Φυσική αγωγή 17;; Λουφαδόρε! :D

Omenforever
19-02-08, 16:07
Μιλώντας για απουσίες… Θυμάμαι στην τρίτη λυκείου που δεν κάναμε καμία όλη τη χρονιά, έτσι ώστε να μην ξαναπατήσουμε μετά το Πάσχα και να αφοσιωθούμε στο διάβασμα. :nerd:

Δεν ξέρω αν γίνεται από τα σημερινά παιδιά αυτό.

Rygar
19-02-08, 16:13
Μιλώντας για απουσίες… Θυμάμαι στην τρίτη λυκείου που δεν κάναμε καμία όλη τη χρονιά, έτσι ώστε να μην ξαναπατήσουμε μετά το Πάσχα και να αφοσιωθούμε στο διάβασμα. :nerd:

Γίνεται μεν, αλλά το ακριβώς αντίθετο. Δεν πατάνε όλη τη χρονιά ( ξέρεις, απεργίες, καταλήψεις για σπασμένες τουαλέτες) και ξαναπατάνε μετά το Πάσχα. :D:D:D

theoritikos
19-02-08, 21:44

Φυσικά και γίνεται ακόμα!!
Εγώ όταν ήμουν Γ' Λυκείου, μετά το Πάσχα πήγαινα σχολείο μόνο άμα βαριόμουνα να κάτσω σπίτι ή ήθελα να "ξεσκάσω" (λέμε τώρα..) από το διάβασμα.

pooky(1)
19-02-08, 22:07

Και είδαμε προκοπή ε; :diablotin::diablotin:

Omenforever
19-02-08, 22:21
Και είδαμε προκοπή ε; :diablotin::diablotin:

Ουυυυυ ναι!:D Είδαμε τα έγκατα του ελληνικού πανεπιστημίου… :vomit:

:diablotin:

pooky(1)
19-02-08, 22:35
Και τώρα από δουλειά ε;

Είμαστε πασάδες. Έχουμε εξαιρετική ασφάλιση, σιγουριά για το μέλλον, εργαζόμαστε σε εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας, κάνουμε δημιουργικά και άκρως ενδιαφέροντα πράγματα, μαθαίνουμε κάθε μέρα από όλο και κάτι νέο, βγάζουμε έναν μισθό που μας φτάνει και με το παραπάνω να ζήσουμε αξιοπρεπώς τη ζωή μας, δουλεύουμε σε περιβάλλον χωρίς ψυχολογική πίεση........

Να πω κι άλλα; Άσε θα μας πάρει από κάτω βραδυάτικα!!!!!

Commando Omen, ευτυχώς έχεις πιάσει την αλήθεια. Ελπίζω να την έχω βρει κι εγώ φιλάρα.

nessie
19-02-08, 23:01
Τα παραπάνω δε θα τα σχολιάσω, γιατί το θέμα αυτό είναι μια πολύ πονεμένη ιστορία... :mad:

nessie...Μπα...δεν τα θυμάμαι δεν ξέρω αν τα είχαμε και εμείς.....Πάντως το ότι τα κρατάς αυτό είναι ότι καλύτερο...αχ να είχα και εγώ τα τετράδια του δημοτικού!!!!

Έτσι είναι akmaka! Ούτε εγώ όμως τα έχω κρατήσει όλα, δυστυχώς...
Θυμάμαι ότι στους κίτρινους ελέγχους του δημοτικού, υπήρχε χώρος για σχόλια γονέων και ο πατέρας μου είχε γράψει: "Μερικές φορές στενοχωρεί τους γονείς της" :cool:
Όταν το είδα παραλίγο να εκραγώ! Σήμερα όμως, τι δε θα έδινα να το έχω!

@ Teflon, miko63: Όπως έλεγαν και οι Beastie Boys, you got to fight for your right to party! :biglaugh:

electricchurch
19-02-08, 23:02
ρε παιδια δεν ξερω αν υπαρχει κανενας απο εσας που καταφερε να μηνει ΚΑΙ στην γυμναστικη στην 3η λυκειου (ο κολητος μου τα ειχε καταφερει!!!!)

Giama
19-02-08, 23:03
Θυμάμαι ότι στους κίτρινους ελέγχους του δημοτικού, υπήρχε χώρος για σχόλια γονέων και ο πατέρας μου είχε γράψει: "Μερικές φορές στενοχωρεί τους γονείς της" :cool:

:animeek::animeek:

Sofologiotatos
20-02-08, 17:33
ρε παιδια δεν ξερω αν υπαρχει κανενας απο εσας που καταφερε να μηνει ΚΑΙ στην γυμναστικη στην 3η λυκειου (ο κολητος μου τα ειχε καταφερει!!!!)

Χαχα! :D Και νόμιζα ότι εγώ ήμουν ο ρέκορντμαν σ' αυτό το άθλημα! Όποιος ακούει ότι είχα μείνει μετεξεταστέος στην Αγωγή του Πολίτη της 3ης Γυμνασίου, καραφλιάζει (και με το δίκιο του). :eek: Τί να κάνω ρε παιδιά, ήμουν και είμαι αντιδραστικός σε μερικά πράγματα. Όταν δεν χώνευα καθόλου έναν καθηγητή, από αντίδραση δεν διάβαζα καθόλου για το μάθημά του, όσο ενδιαφέρον κι αν ήταν.

Γενικότερα πάντως οι βαθμοί μου στο Γυμνάσιο-Λύκειο ήταν για κλάματα... Τότε ζούσα για τη μουσική και είχα ξεχάσει όλα τα άλλα. Οι χειρότεροι βαθμοί που είχα ποτέ ήταν στη Γεωμετρία της Β' Λυκείου: 1ο τρίμηνο: 7, 2ο τρίμηνο: 9, 3ο τρίμηνο: 11. Μετά βίας το πέρασα, χάρη στις τελικές εξετάσεις...

Omenforever
21-02-08, 04:18
Έφαγα μια φλασιά τώρα και θυμήθηκα ότι εμείς γράφαμε στην τελευταία σελίδα του «βιβλίου ύλης». Θυμάστε, εκείνο το μεγάλο γκρίζο τετράδιο που ο καθηγητής έγραφε τα κεφάλαια που είχε διδάξει(και καλά...). Συνθήματα, ατάκες της εποχής κλπ. Σαν λεύκωμα το είχαμε κάνει. :D

Άραγε να υπάρχουν και σήμερα τα «βιβλία ύλης» και σε αυτή τη μορφή;

domniki
21-02-08, 07:31
Τι μου θυμησατε τωρα?
Στο Γυμνασιο οι καρτελες ηταν πρασινες και στο Λυκειο ανοιχτο καφε. Νομιζα οτι τις ειχα πεταξει αλλα τις βρηκα τυχαια μια φορα που ειχα παει στο πατρικο μου (τις ειχε κρατησει η μαμα μου). Ημουν πολυ καλη μαθητρια και δεν ποσταρω καρτελα γιατι θα με δουλευετε :nervous: Απουσιες εκανα απειρες στην Γ' Λυκειου, μετα το Πασχα, κλασικα. Μπορει να ειχα καμια 100αρια, δεν θυμαμαι, αλλα το νουμερο ηταν μεγαλο.

exetlaios
21-02-08, 08:06
Να αναφέρουμε και τα "Λυσάρια" (εκ του "λύνω", όχι εκ του "λυσσάω" ! ) ΠΑΤΤΑΚΗ !

domniki
21-02-08, 08:11
Kλασικα, ειχα ολους τους Πατακιδες για τα Νεα (κειμενα νεοελληνικης λογοτεχνιας) και για τα αρχαια Α' και Β' Λυκειου...εμεις δεν καναμε αρχαια στο Γυμνασιο :) και Γ' Λυκειου ημουν 1η Δεσμη. Τωρα απ'ο,τι μαθαινω εχουν γινει πανακριβοι οι Παττακιδες και τα παιδια παιρνουν λυσσαρια για ΟΛΑ τα μαθηματα (μεχρι και για τα Θρησκευτικα!). Δεν θα ηθελα να ημουν παιδι σημερα.

Rygar
21-02-08, 08:28
Να αναφέρουμε και τα "Λυσάρια" (εκ του "λύνω", όχι εκ του "λυσσάω" ! ) ΠΑΤΤΑΚΗ !

Ε γκχμ....παΤάκης....:D

Η λέξη λυσάρι είναι απ'αυτές που ΔΕ θα ξαναπούμε....

miko63
21-02-08, 09:49

:mad::mad: εγώ θα είχα εκραγεί αν το έγραφε στον έλεγχό μου με ανυπολόγιστες συνέπειες...

miko63
21-02-08, 09:51

ξέρεις καλά πώς γράφεται Rygar... φαντάζομαι ότι είχες εντρυφήσει σε αυτά ε;;:D:D

Rygar
21-02-08, 10:13
Μπα όχι ιδιαίτερα. Μεχρι την 1η Λυκειου ειχα τον πατερα μου για αρχαία, λατινικά. Μετα τον χασαμε και άρχισα να ψιλοκάνω παρέα με τον Πατακη. Παντως ήταν ένα όνομα που το άκουγες πολυ συχνά στους διαδρόμους του σχολείου....

domniki
21-02-08, 10:26
ο Πατακης ηταν μια μεγαλη μου αγαπη, του ημουν πολυ πιστη, οπως αλλωστε και ολα τα παιδια τοτε...μη τον αναφερετε ομως στην juanita, γιατι κανει φονο :diablotin: Που εισαι Juanita ???

Rygar κ'εσυ παιδι καθηγητη εισαι? Ωχ, συνηθως μας αναγνωριζω (ειμαστε σχετικα ησυχα παιδακια :nervous:)...ο δικος μου πατερας δεν ηταν ποτε στο σχολειο μου (και οι δυο μας δεν θελαμε κοινες συναναστροφες στο σχολικο χωρο)

Juanita
21-02-08, 10:48
ο Πατακης ηταν μια μεγαλη μου αγαπη, του ημουν πολυ πιστη, οπως αλλωστε και ολα τα παιδια τοτε...μη τον αναφερετε ομως στην juanita, γιατι κανει φονο :diablotin: Που εισαι Juanita ???

Γιατί μου χαλάς τη μέρα;;;;;:eek::eek::eek:
Δε φτάνει που ετοιμάζεται να μου κουβαληθεί δίπλα...έχω και σένα:diablotin:...

Juanita
21-02-08, 11:07
Εγώ ακόμα απορώ πως περνούσα τις τάξεις...:nervous:
Τα μόνα που διάβαζα ήταν το "Φως" και ο "Ολυμπιακός Λαός"
(+ Περιπέτεια, Μίκυ Μάους, Κάντυ Κάντυ, Ο κόσμος των σπορ κλπ)

Χώρια που κάθε Τετάρτη αν δεν έπαιζε ο Θρύλος στο κύπελο εντός
θα έπαιζε η ΑΕΚ οπότε ανηφόριζα για ΟΑΚΑ με την κολλητή μου...
Και ήταν η μέρα που είχαμε όλα τα μονόωρα.

Το χοντρό σκηνικό είχε παιχτεί με τη μάνα μου και τον καθηγητή της
Ψυχολογίας (μονόωρο στη Β' Λυκείου) την ημέρα που παίρναμε ελέγχους
για το πρώτο τρίμηνο.
Ρώτησε η καημένη πως τα πήγαινα στο μάθημα και ο καθηγητής νόμιζε
πως αναφερόταν στην ... αδερφή μου που είχε 4 χρόνια πριν
:rofl: :tickle::rofl: :tickle:..
Εκτός από το διαγώνισμα, δεν είχα πατήσει στην τάξη...
Οι απουσίες μέχρι το β' τρίμηνο είχαν φτάσει τις 85 αδικαιολόγητες...:angel2:
Ευτυχώς, πριν πάρουμε ελέγχους 2ου τριμήνου, κάποια καλόπαιδα
φρόντισαν να κάνουν το γραφείο καθηγητών παρανάλωμα του πυρός.
Ούτε έλεγχοι σώθηκαν, ούτε απουσιολόγια... τίποτα...
Είχαν κάνει άψογη δουλειά:diablotin:
Είμασταν και στον ημερήσιο τύπο για μέρες :animeek:

thamonas
21-02-08, 12:40
Καλά μιλάμε για κορυφαίο thread!!! γεμάτο αναμνήσεις....

Αν θυμάμαι καλά ήταν Πατάκης-Τζιράκης εεε??? :)

Κάπου πρέπει να έχς και γω τους ελεγχους...θα σκανάρω το απογευμά στο σπίτι. Είμουν μέτριος μαθητής και γω..γύρω στο 17. Απο απούσιες έκανα αρκετές αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα να μείνω. Γενικά όταν αντιπαθούσα έναν καθηγητή δεν διάβαζα στο μαθημά του και έπερνα κακούς βαθμούς.
35αρά καθηγήτρια ρε Rygar?? κορυφή..εμάς ο μέσος όρος καθηγήτριων πρέπει να ήταν γυρω στο 78:):)

Ενά άλλο που θυμάμαι στην πρώτη και δευτέρα Λυκείου οτι δεν είχα καθόλου καλούς βαθμούς στα αρχαία...10 11. Ο λογός ήταν οτί η καθηγήτρια των Αρχαίων Ελληνικών, Νέων και Ιστορίας ήταν μια πανάσχημη, καρακομπλεξική, κακιά, μέγαιρα, Κύπρια. Εκτός οτί ήταν κακός άνθρωπός τα ελληνικά της, χωρίς υπερβολή ήταν τραγικά!!! μιλούσε με πολύ έντονη κυπριακή προφόρα και πολλές φορές ήταν δυσνόητα αυτά που έλεγε (π.χ. Μπόληγκρατος= Πόλη-Κράτος) Είναι δυνατόν να σε διδάξει αρχαία και νέα ελληνικά ένας άνθρωπος που δεν τα μιλόυσε καλά???

Ήθελε να κομπλάρει τα παιδιά και γούσταρε να τα κάνει κλάινε...Αλήθεια..ειδικά κάτι καημένα κοριτσάκια καλές μαθήτριες είχαν λυγίσει πολλές φορές.

Πρώτη λυκείου την έτρεμα..Δευτέρα Λυκείου που είμουν και πιο ξεψάρωτος της αντιμήλησα στην τάξη...της είχα πει να επαναλάβει κάτι που έλεγε και αυτή μου λεέι φωνάζοντας "ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΥΘΑΔΗ ΣΥΡΙΩΔΗ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΚΑΚΗ ΑΝΑΤΡΟΦΗ" και της λέω εγώ "δεν σας επιτρέπω κυριά" και μετά μου λέει "ΠΕΡΝΑ ΕΞΩ ΑΝΑΓΩΓΕ". 17 χρονών παιδί αυτό της είπα μόνο..μακάρι να μου ξαναδινοταν η ευκαριά, θα την είχα κάνει να τρέμει... Μετά από αυτό το συμβάν στους βαθμούς του τριμήνου μου έβαλε 09!! και είχα γράψει στο ωριαίο 16!. Την ρωτάω γιατί και μου λέει οτί μου έβαλε κάτω από την βάση προφορικά...ήταν από τις χειρότερες μέρες της ζωής μου..ο πατέρας μου είχε νευριάσει μαζί μου και εγώ απέφυγα να γυρίσω σπίτι μέχρι αργά το βράδυ γιατί ντρεπόμουν (τερματίσαμε εκείνη την μέρα το golden axe)..όταν γύρισα και του είπα τι έγινε ακριβώς τρελάθηκε!!
Την επόμενη μέρα πήγε στο σχολείο και την έκανε σκούπιδι στην αίθουσα καθηγητών...την κόλλησε στον τοίχο με αυτά που της έλεγε χωρίς βρισιές και φωνές..με απλά λόγια. Ήξερα οτι ο πατέρας μου εχει εξαιρετικό λέγειν αλλά εκείνη την μέρα τον εννοιωσα περήφανος. Ο Λυκειάρχης (ωραίος τύπος) πηρε το μέρος μου και αναγκάστηκα να αλλάξω τμήμα για το υπόλοιπο της χρονιάς..Την τρίτη Λυκείου ξαναγύρισα στο τμήμα μου.

Rygar
21-02-08, 12:47
.εμάς ο μέσος όρος καθηγήτριων πρέπει να ήταν γυρω στο 78:):)

Ημαρτον!!! Στη Βουλή κάνατε μάθημα;;;; :animeek:

thamonas
21-02-08, 12:50
είμαι υπερβολικός...αλλά έτσι αισθανόμαστε τότε..χάσμα των γενεών.

Rygar
21-02-08, 12:53
..χάσμα των γενεών.

Απο τα πιο συνηθισμένα θέματα για έκθεση τότε. Αυτό, και Η αποξένωση των ανθρώπων....

thamonas
21-02-08, 12:56
ΧΑ ΧΑΧΧΑ!!! ναι ναι!!! όπως και η αλλοτρίωση και η νομισματική ένωση της Ευρώπης!!

theoritikos
21-02-08, 12:58
Και εγώ θυμάμαι στο Γυμνάσιο είχα μια απαίσια καθηγήτρια που μας έκανε Γεωγραφία. Όχι μόνο μιλούσε πολύ σιγά σαν να ψιθύριζε, αλλά χαπακωνόταν κιόλας! Το ακόμα χειρότερο ήταν πως στο μάθημα της, ήταν η ώρα του παιδιού, και δεν μπορούσε να επιβάλει την τάξη.
Για να μας εκδικηθεί μας τσεκούρωνε στους βαθμούς του τριμήνου.
Η νέμεση όμως ήρθε στην Γ' Γυμνασίου που μας είχε στην Φυσική,Χημεία και Βιολογία μαζί ! Το μόνο που θα πω είναι πως με έκανε να μισήσω αυτά τα μαθήματα θανάσιμα!

domniki
21-02-08, 13:00
Η λεξη που εμπαινε σε καθε εκθεση Γ' Λυκειου: αλλοτριωση!

Τοτε δεν καταλαβαινα την εννοια της στην πραξη. Οταν ηρθα στην Αθηνα και πηγα για πρωτη φορα σε συναυλια στο Λυκαβηττο (Αλεξιου-Μαχαιριτσας), παρατηρησα οτι πριν ακομα τελειωσει η συναυλια καποιοι (πολλοι!!!) σηκωνονταν να φυγουν για να μην τους πιασει η κινηση! Τοτε επιτελους καταλαβα τι εννοουσε ο καθηγητης της εκθεσης οταν μας μιλουσε για αλλοτριωση.

exetlaios
21-02-08, 13:01

Δεν είχα πάρει λυσάρι ορθογραφίας, οπότε συγχωρούμαι ! :animrolleyes:

nessie
21-02-08, 23:10
Πατάκης για τα φιλολογικά, Σαβάλλας για φυσικοχημεία και μαθηματικά!

Δεν ξέρω πώς τα καταφέρναμε, αλλά όλοι στην τάξη αγοράζαμε τα ίδια λυσάρια! :rolleyes:
Ο πρώτος που θα διάβαζε την απάντησή του ήταν τυχερός, μιας και αυτοί που θα ακολουθούσαν έπρεπε να αυτοσχεδιάσουν στη στιγμή και να αλλάξουν κάπως- όσο μπορούσαν- τη δική τους εργασία...

Θυμάμαι στη Β' Γυμνασίου, ένας συμμαθητής μου είχε αντιγράψει αυτολεξεί από τον Πατάκη μια ερώτηση στα Κείμενα. Και δεν έφτανε αυτό, σήκωσε και το χέρι του για να τη διαβάσει! Όταν τελείωσε (είχε γράψει 1,5- 2 σελίδες), φώναξε: "Πατάκης"!!!
Και η φιλόλογος: "Βασίλη, μας αποκαλύπτεις και τις πηγές σου;" :biglaugh:

Είμουν μέτριος μαθητής και γω..γύρω στο 17.

Από πότε το 17 θεωρείται μέτριος βαθμός; :confused:

ο πατέρας μου είχε νευριάσει μαζί μου και εγώ απέφυγα να γυρίσω σπίτι μέχρι αργά το βράδυ γιατί ντρεπόμουν (τερματίσαμε εκείνη την μέρα το golden axe)..όταν γύρισα και του είπα τι έγινε ακριβώς τρελάθηκε!!

Τρελάθηκε επειδή τερμάτισες το Golden Axe;:D

Η νέμεση όμως ήρθε στην Γ' Γυμνασίου που μας είχε στην Φυσική,Χημεία και Βιολογία μαζί ! Το μόνο που θα πω είναι πως με έκανε να μισήσω αυτά τα μαθήματα θανάσιμα!

Τελικά, ο καθηγητής παίζει το μεγαλύτερο ρόλο στο να αγαπήσουν οι μαθητές το μάθημα του...
Στη Β' Λυκείου, είχα έναν υπέροχο χημικό! Ήταν αυστηρός, αλλά ενώ η τάξη είχε 30 άτομα, είχες την εντύπωση ότι έκανες ιδιαίτερο... Η Χημεία έγινε το αγαπημένο μου μάθημα!
Είναι από τους λίγους καθηγητές που αν τον δω σήμερα στο δρόμο, με πολλή χαρά θα του σφίξω το χέρι...

Η λεξη που εμπαινε σε καθε εκθεση Γ' Λυκειου: αλλοτριωση!

Ξέρεις τι είναι να περιμένεις για θέμα αλλοτρίωση ή κάτι σχετικό και να σου πέφτει τελικά "η σημασία του γέλιου" ;:mad: :comfort:

discobolus
21-02-08, 23:48
δεν θα ξεχάσω ποτέ την έκπληξη στα μάτια της μάνας μου (φοβερή σκράπα κι εκείνη στις φυσικοχημείες και μαθηματικά αλλά φοβερή στα αρχαία και στην έκθεση) όταν πήρε τον τελικό έλεγχο της Β' Λυκείου στα χέρια της και με έκπληξη διαπίστωσε ότι, κανονικά, είχα μείνει μεταξεταστέος σε όλα αυτά τα μαθήματα αλλά είχα προβιβαστεί λόγω υψηλού μέσου όρου (είχα βγάλει 14,8 και έπρεπε να έχεις 13 ή 13,5 αν θυμάμαι καλά για να περάσεις). Το εντυπωσιακό ήταν οι βαθμοί μου στις εξετάσεις όπου είχα πάρει 5 στην φυσική και την χημεία (απαντώντας όλες τις ερωτήσεις!!!), 4 στην άλγεβρα και 5 στην γεωμετρία (λύνοντας όλα τα προβλήματα και απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις, τρομάρα μου!!!) και συγχρόνως είχα πάρει 18 στα αρχαία και 18 στην έκθεση.

pitsunami
22-02-08, 15:06
δεν θα ξεχάσω ποτέ την έκπληξη στα μάτια της μάνας μου (φοβερή σκράπα κι εκείνη στις φυσικοχημείες και μαθηματικά αλλά φοβερή στα αρχαία και στην έκθεση) όταν πήρε τον τελικό έλεγχο της Β' Λυκείου στα χέρια της και με έκπληξη διαπίστωσε ότι, κανονικά, είχα μείνει μεταξεταστέος σε όλα αυτά τα μαθήματα αλλά είχα προβιβαστεί λόγω υψηλού μέσου όρου (είχα βγάλει 14,8 και έπρεπε να έχεις 13 ή 13,5 αν θυμάμαι καλά για να περάσεις). Το εντυπωσιακό ήταν οι βαθμοί μου στις εξετάσεις όπου είχα πάρει 5 στην φυσική και την χημεία (απαντώντας όλες τις ερωτήσεις!!!), 4 στην άλγεβρα και 5 στην γεωμετρία (λύνοντας όλα τα προβλήματα και απαντώντας σε όλες τις ερωτήσεις, τρομάρα μου!!!) και συγχρόνως είχα πάρει 18 στα αρχαία και 18 στην έκθεση.

Τα γονίδια!!:biglaugh: Κάπως έτσι ήμουν και εγώ,άριστα τα ηλεκτρολογικά χάλια τα φιλολογικά!Λές και δεν μπορούσα να διαβάσω λίγακι και απο αυτά...:nervous:

circleag
02-12-11, 23:48

Rygar κ'εσυ παιδι καθηγητη εισαι? Ωχ, συνηθως μας αναγνωριζω (ειμαστε σχετικα ησυχα παιδακια :nervous:)...ο δικος μου πατερας δεν ηταν ποτε στο σχολειο μου (και οι δυο μας δεν θελαμε κοινες συναναστροφες στο σχολικο χωρο)

Τελικά μάλλον κακό μας έκανε παρά καλό ο Πατάκης....

johnny19818
19-03-14, 21:12
Στο δημοτικό τα είχα όλα Α και στις τελευταίες τάξεις 9 και 10. Στο γυμνάσιο άρχισα καλά αν και στα μαθηματικά ένας ... καθηγητής μου έβαλε σε ένα διαγώνισμα 11 και στο τρίμηνο 15. Ήρθε τότε ο πατέρας και καθάρισε (ήταν και συγχωριανός του γκουχ γκουχ). Το επόμενο τρίμηνο ο βαθμός έγινε 19 αλλα κι εγώ βελτιώθηκα πραγματικά. Επίσης στη γυμναστική στη Β γυμνασίου σε ένα τρίμηνο είχα 15 (ο Χριστός και η Παναγία δηλαδή) και στο λύκειο στα θρησκευτικά 15. Αυτοί ήταν και οι χειρότεροι μου βαθμοί...

BETTY BOOP
22-03-14, 22:58
Στο σχολείο ο έλεγχος για το Νηπιαγωγείο ήταν μια λευκή καρτέλα διπλωμένη στη μέση με το όνομα του νηπίου στο εξώφυλλο και υπήρχε περιγραφική αξολόγηση.

Στην Α' τάξη πρασινωπή η καρτέλα διπλωμένη στη μέση με το όνομα του μαθητή απέξω με περιγραφική αξιολόγηση.

Στη Β' τάξη μπλε καρτέλα με Α, Β... (Άριστα, Πολύ καλά...)

Στη Γ' τάξη μπλε καρτέλα με τη βαθμολογία και το χαρακτηρισμό δηλαδή 9-10 ΑΡΙΣΤΑ, 7-8 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

Στην Δ' τάξη βαθμολογία και χαρακτηρισμός δηλαδή 9-10 ΑΡΙΣΤΑ, 7-8 ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...

Στην Ε' και ΣΤ' τάξη είχαμε αριθμητική και περιγραφική αξιολόγηση.

Στο Γυμνάσιο και Λύκειο είχαμε αριθμητική αξιολόγηση.