PDA

Επιστροφή στο Forum : Δίσκοι Βινυλίου

electricchurch
20-02-08, 15:48
μπορειται να μου πειτε αν και ποσους δισκους βινυλιου εχετε στην κατοχη σας?και αν θυμασται τον πρωτο δισκο που αγορασατε?η δικη μου συλλογη αριθμει γυρω στα 700 lp τα οποια ακομα ακουω(τουλαχιστον ορισμενα απο αυτα)και ο πρωτος δισκος που αγορασα ηταν το summon the dead απο τους συμπολητες μου(μπραχαμι)flames

asikamin
20-02-08, 18:06
το πρώτο που έπεσε στα χέρια μου είναι αυτό
http://www.rolling-stones.com.pl/rss/lph/all/006.jpg

και η πρώτη αγορά
Accept Best of, greek edition plus two live songs

pitsunami
20-02-08, 18:07
Γύρω στους 500 ,αλλά δεν μετράει η ποσότητα αλλά η ποιότητα! :) Οι περισσότεροι είναι 80's metal διαμάντια....μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο να ασχοληθώ και πάλι με τα δισκάκια μου!:icon_cry:
Αν δεν ήταν το κόλλημα με τα games θα είχα χιλιάδες!!:mad::mad:

portarinos78
20-02-08, 19:13
400+ and still counting. Πρωτος δισκος μου μαααααλλον γιατι εχουν περασει και καποια χρονακια πρεπει να ηταν Queen - News of the world αλλα απο τοτε πολλα εχουν αλλαξει στα γουστα μου. Φυσικα πρωτοι δισκοι βινυλιου που επεσαν στα χερια μου ηταν αυτοι του πατερα μου και ο 1ος παιδικος μου Winnie the poooh :biglaugh::biglaugh::biglaugh: Απο τη μερια της αδερφης μου που ηταν μεγαλυτερη κατα 6 χρονια ηταν ενα δισκακι του Rick Astley κι ενα των Aha (Scoundrel Days).

telonio
20-02-08, 19:21
Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι. :D

Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.

pitsunami
20-02-08, 19:27
Πάντως θα πρέπει να είναι πολύ εντυπωσιακές οι συλλογές σας παιδιά.

Τα βινυλιάκια είναι πανέμορφα!! Θα μπορουσα να πετάξω τα πάντα εκτός απο τα δισκάκια μου, τρελή αγάπη.:biglaugh:

DINO
20-02-08, 19:46
Εγω είμαι φτωχός, αν έχω δέκα δίσκους ζήτημα είναι. :D

Το ίδιο και εγώ... καμιά εικοσαριά...
Το πρώτο πρέπει να ήταν η συλλογή του Cutty Sark (Follow Your Heart Music Collection)

Dragon_K.
20-02-08, 20:33
Βινύλια...μια ζωή ολόκληρη. Έχω αρκετά. Η αλήθεια είναι οτι δεν τα μέτρησα ποτέ, σίγουρα όμως είναι πάνω από χίλια.

Την εποχή που βγήκε το Cd ήμουν στο τσακ να "σπρώξω" ότι είχα μαζέψει μέχρι τότε... Ο Θεός με φώτισε και δεν έκανα τη Μ***κια.

Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Born in the Usa (Springsteen) μαζί μια μια συλλογή από hitακια της εποχής. Μετά το πράγμα "σκλήρυνε" αρκετά. :):)

Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.

Playmolover
20-02-08, 20:47
350 περίπου 33 rpm
200 περόπου 45 rpm
14 μόλις 78 rpm

Πρώτος δίσκος: Beatles - Sgt. Peppers Lonely Heart Club Band

Arielis
20-02-08, 23:12
Λόγω ηλικιάς δεν έχω κανένα δίσκο στην κατοχή μου. Υπάρχουν στο σπίτι καμιά 30αριά δίσκοι του πατέρα μου.
Δυστυχώς είμαι παιδι του CD... :conf:

Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.Συμφωνώ απολύτως. Αν και το ήξερα, πρόσφατα το επαλήθευσα. Έβαλα να ακούσω μετά από πολύ καιρό στο πικ-απ τo Deepest Purple. Ο ήχος δεν συγκρίνονταν με τα αντίστοιχα κομμάτια τα οποία είχα ακούσει σε CD (ή ακόμα χειρότερα σε MP3).

Και μια που μιλάμε για βινύλια, που θα μπορούσα να βρώ κάποια εδώ στο Ηράκλειο;:nervous:

thebest20
21-02-08, 00:55
350 περίπου 33 rpm
200 περόπου 45 rpm
14 μόλις 78 rpm

Tι σημαίνουν 33,45,78 rpm και τι διαφορά έχουν?????????
Ο πατέρας μου είχε γύρω στα 30 βινύλια με Καζαντζίδη (Υπάρχω),Μπιθικώτση,Νταλάρα (50 Χρόνια Ρεμπέτικο) και άλλα ξένα και ελληνικά,τα οποία και έχει πετάξει μαζί με το πικάπ!!!!!!!!!!!!!!!

Arielis
21-02-08, 02:08
Tι σημαίνουν 33,45,78 rpm και τι διαφορά έχουν?????????
Είναι οι λεγόμενες "στροφές" του δίσκου (rpm). Ανάλογα με τις στροφές που είχε γραφεί ο δίσκος, ρύθμιζες το πικάπ κατάλληλα και άκουγες το δίσκο. Υπήρχαν και δίσκοι 16 στροφών. Συνήθως τα μικρά δισκάκια (http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Record.jpg) παίζανε σε 45 στροφές (από εκεί και το όνομα τους: 45άρια) και χρησιμοποιούνταν συνήθως για singles.

Ο πατέρας μου είχε γύρω στα 30 βινύλια με Καζαντζίδη (Υπάρχω),Μπιθικώτση,Νταλάρα (50 Χρόνια Ρεμπέτικο) και άλλα ξένα και ελληνικά,τα οποία και έχει πετάξει μαζί με το πικάπ!!!!!!!!!!!!!!!
:eek::eek::eek:

exetlaios
21-02-08, 08:09
Θυμάστε κάτι μικρά δισκάκια, συνήθως singles, τα "7-ιντσα" ;

Είχα το I WANT OUT, των HELLOWEEN σε τέτοιο.

theoritikos
21-02-08, 10:37
Εγώ πάλι ήμουν παιδί της κασέτας, και δεν έχω κανένα βινύλιο!:eek:

Θυμάστε κάτι μικρά δισκάκια, συνήθως singles, τα "7-ιντσα" ;

Είχα το I WANT OUT, των HELLOWEEN σε τέτοιο.

Ο αδερφός ενός φίλου μου είναι μεταλάς μέχρι το κόκκαλο, και έχει στην κατοχή του πάρα πολλά 7ιντσα (νομίζω πως πρέπει να έχει και το 7ιντσο που είχες και εσύ κάποτε)

Kambia
21-02-08, 11:50
Δεν θυμαμαι ακριβως ποσα εχω αλλα ειναι σιγουρα πανω απο 300οι δισκοι.
Κλασικης μουσικης, χριστουγενιατικα, Τζαζ, ελληνικα λαϊκα, Blues, στουμφακια :animeek: και πολλα αλλα...

Το πρωτο που αγορασα ηταν το Διπλο Album των Queen Greatest Hits II.
Ειχα βρει 6000δρχ μπροστα στην Καμαρα και χωρις δευτερη σκεψη πηγα στο δισκαδικο που ειχε λιγο πιο κατω :)

electricchurch
21-02-08, 20:11
http://img180.imageshack.us/img180/6490/011kj2.th.jpg (http://img180.imageshack.us/my.php?image=011kj2.jpg) τα βυνιλια

electricchurch
21-02-08, 20:16
http://img511.imageshack.us/img511/958/014px5.th.jpg και τα cd

miko63
21-02-08, 20:31
[img=http://img511.imageshack.us/img511/958/014px5.th.jpg] (http://img511.imageshack.us/my.php?image=014px5.jpg) και τα cd

ραδιοφωνικός παραγωγός είσαι;;;:eek::eek:

Playmolover
21-02-08, 20:55
Για τους μικρότερους

rpm σημαίνει rounds per minutes

33 rpm είναι οι κλασσικοί μεγάλοι δίσκοι που είχαμε μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του 90'. Γνωστά και ως 12ιντσα καθώς τόση είναι η διαμετρό τους.10-15 τραγούδια ανάλογα ο κάθε δίσκος.
45 rpm είναι τα αγαπημένα δισκάκια που στην Ελλάδα άρχισαν να σβήνουν αρχές με μέσα του 80'. Γνωστά και ως 7ιντσα λόγω διαμέτρου πάντα. 1 τραγούδι συνήθως σε κάθε πλευρά.
78 rpm. Οι δίσκοι του γραμμοφώνου. Άρχισαν να πεθαίνουν στις αρχές του δεκαετίας του 50. Οι πιο διαδεδομένοι ήταν οι 10ιντσοι, για τα τραγούδια, και οι 12ιντσοι για την κλασσική μουσική, καθώς μπορούσαν να παίξουν δύο λεπτά παραπάνω. Φυσικά, ένα τραγούδι στην κάθε πλευρά.
Για όλα τα παραπάνω φυσικά υπάρχουν και παραλλαγές. Οι βασικές αρχές όμως είναι αυτές.

Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα για τα 16 rpm και έχει καμία φωτογραφία ας βοηθήσει την κατάσταση γιατί έχω μεσάνυντα, παρότι έχω ένα πικάπ βαλίτζα αρχαίο που μπορεί να παίξει και τέτοιους.

miko63
21-02-08, 21:16
παρεπιπτόντως πρώτος δίσκος

Paul Mc Cartney - Pipes of Peace μου τον εκαναν δώρο το 1989...

electricchurch
21-02-08, 22:17
ραδιοφωνικός παραγωγός είσαι;;;:eek::eek:

εχω περασει και απο αυτην την φαση φιλε μου,οπωs και αρκετα χρονια ειμουν και dj

CAT2008
24-02-08, 23:45
έχω γύρω στους 150 δίσκους 33 στροφών και 10 45 στροφών, κυρίως Ελληνικούς από τη δεκαετία του 80 οι πιο πολλοί και αρχές του 90. Το πικαπ το πήραμε το 85 και ο πρώτος δισκος που αγόρασα ηταν το Κάτι Συμβαίνει της Άννας Βίσση. Εκτός απο πολλούς δίσκους της Άννας έχω και με τους Αλέξια, Βόσσου, Πάριο, Μαρινέλλα, Λέανδρος, Σακελλαρίου, Κωνσταντίνα, Γλυκερία, Μούσχουρη, Πωλίνα, Μαντώ κλπ.

thebest20
02-03-08, 17:59
από Κωνσταντίνα Ψάχνω το "Τραγούδια για την Κωνσταντίνα","Σε Ζητώ","Δυο Τριαντάφυλλα" & "Στον επόμενο τόνο"!!!!!!!!!!!!!!

thebest20
02-03-08, 18:03
Οι δίσκοι ανάλογα με τις στροφές είχαν και διαφορά στα τραγούδια?Έχω δει μικρά δισκάκια αλλά δεν ήξερα ότι παίρνουν μόνο 1 κομμάτι (αν δεν κάνω λάθος...),τότε οι υπόλοιποι τι παίρνουν,αυτοί που έπαιρναν 10-12 κομμάτια πόσων στροφών είναι?Υπάρχουν δίσκοι με παραπάνω από 14 κομμάτια που διαρκούν περισσότερο από μία ώρα?Πχ η Madonna που βγάζει τα τελευταία της cds σε δίσκους (συλλεκτικούς) είχε τύχει ένα cd 11 κομματιών 50 λεπτών να μπει σε 2 δίσκους με 3 κομμάτια σε κάθε πλευρά ο πρώτος,ενώ ο δεύτερος 3 στη 1+2 στην άλλη!!!!!!!!!!!50 λεπτά νόμιζα ότι τα χωρούσε ένας δίσκος!!!!!!!!!

Playmolover
03-03-08, 20:59
Το πόσα τραγούδια χωράει ένας δίσκος είναι και θέμα πικνότητας των στροφών. Έχω δίσκο 33 στροφών με 22 τραγούδια και διάρκεια πολύ πάνω από μία ώρα και έχω και δίσκο 33 στροφών αραιογραμμένο με 6 τραγούδια. Των U2 πρέπει να είναι αν θυμάμαι καλά. Δεν υπάρχουν κανόνες ή ορισμοί στο τι μπορεί να χωρέσει ένα βινύλιο.

thebest20
17-03-08, 22:46
Στη δεκαετία του 90 γιατί έβγαζαν αποκλειστικά και μόνο 10 ή 12 τραγούδια στο δίσκο ενώ το cd μπορεί να είχε και 13?Πχ στης Βίσση το Ρε έχει 10 κομμάτια στο δίσκο και 13 στο cd (το cd περιέχει επιπλέον "Ελένη, "Αμήν" και το "Είμαι πολύ καλά" σε remix).Όπως επίσης η Μαντώ είχε κυκλοφορήσει το δίσκο "Ανήσυχο βλέμμα" το '95 και το cd είχε 13 κομμάτια ενώ ο δίσκος 12.Και γιατί όσα βινύλια βγάζουν ξένοι καλλιτέχνες βγαίνουν διπλά με 6 κομμάτια το καθένα (μικρής διάρκειας μέχρι 4 λεπτά κάθε κομμάτι)?

tsalk
24-05-08, 14:21
Πρώτος μου δίσκος lp το mirrols της sandra. To αγόρασα την ημέρα των γενεθλίων μου το 1986.
Έχω περίπου 250 δίσκους ξένους οι πιό πολύ από την δεκαετία του 80.

nasos
11-07-08, 12:00
Στη δεκαετία του 90 γιατί έβγαζαν αποκλειστικά και μόνο 10 ή 12 τραγούδια στο δίσκο ενώ το cd μπορεί να είχε και 13?Πχ στης Βίσση το Ρε έχει 10 κομμάτια στο δίσκο και 13 στο cd (το cd περιέχει επιπλέον "Ελένη, "Αμήν" και το "Είμαι πολύ καλά" σε remix).

Για το ΡΕ θα σου πω σιγουρα πως και το cd και ο δίσκος 10 τραγουδια ειχαν οταν πρωτοκυκλοφορησαν, και στο λέω αυτό γιατι εχω το Cd της πρωτης κυκλοφοριας.
Στη δευτερη εκδοση του cd μπήκαν τα υπόλοιπα τρια τραγουδια, τα 2 απο το single (Αμην + Ελένη) και το ρεμιξ του Είμαι πολύ καλά.
Μαλλον ο δισκος δεν εκανε δευτερη εκδοση, εκτος κι αν τον εχει καποιος να μας πει.

Και για να μην ειμαι off topik...δεν εχω κανεναν δίσκο:precry:

sledgehammer
28-07-08, 22:07
Πρέπει να έχω πάνω από 1000 δίσκους, κυρίως heavy metal, hard rock και AOR.

Θυμάμαι ότι έως και το '95-'96, κάθε Σάββατο πρωί ήταν ιεροτελεστία για μένα 'να κατέβω στο κέντρο' ή στο μοναστηράκι για να αγοράσω κάποιο album από το Rock City ή τον Ζαχαρία. Το ίδιο απόγευμα, το έγραφα σε κασέτα για να μπορώ να το ακούω και στο walkman!

mritalodisco
22-10-08, 18:28
Καλησπέρα κι από εμένα. Θυμάμαι ακριβώς τον καιρό που αγόρασα το πρώτο δισκάκι 45 στροφών. Ήταν Άνοιξη του 1981, περνούσα έξω από ένα δισκοπωλείο κι έτσι αυθόρμητα μπήκα μέσα. Να πω ότι σπίτι δεν είχα ακόμη πικ απ. Τι με έκανε να αγοράσω κάτι που μου ήταν εντελώς άγνωστο, ακόμα δεν μπορώ να το εξηγήσω. Στο θέμα μας λοιπόν. Ποιός ήταν ο πρώτος μου δίσκος ;

Barrabas, and the title " On the road again " .
και ακολούθησαν
Greg Kihn Band " Jeopardy "
Wham " Young guns "
Tight Fit " The lion sleeps tonight "
Falco " Der Kommisar "
Bucks Feez " My camera never lies "
Τώρα να τολμήσω να αναφέρω τον αριθμό των δίσκων που ανήκουν στη συλλογή μου; Λοιπόν, 6378 Maxi και LP 2205 ,2205 μικρά 45άρια και καμιά 1200 διπλά. Τα αναφέρω κι αυτά ελπίζοντας ότι κάποιος μαζεύει δισκάκια και ψάχνει κάποιο συγκεκριμένο. Το πρόβλημα μου φυσικά είναι ο χώρος αποθήκευσης, αφού συνέχεια με " απειλούν " ότι μια ημέρα θα τα βρω έξω στο δρόμο. Φευ, αυτό το χούι δεν κόβεται. Χαιρετισμούς Γιώργος.

Yasmin
29-12-08, 02:41
πρέπει να έχω γύρω στους 250 δίσκους που αγόραζα με το χαρτζιλίκι μου. Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν το Scoundrel days by Aha. Τί τέλειος δίσκος!!!!

Lux Interior
29-12-08, 09:12
Πρώτο LP που αγόρασα με το χαρτζιλίκι μου, το οσκαρικό soundtrack της ταινίας Chariots of fire με μουσική τού Vangelis Papathanasiou.

Πρώτο single το Merry christmas everyone τού Shakin' Stevens.

Πρώτο CD το Aftermath των Rolling Stones, δώρο με το πρώτο Sony Discman που μου ήρθε τότε από την Αμερική.

Από τον Vangelis και έπειτα, ένας μικρός χαμός.
Γύρω στα 1500 LP, 700-800 singles και πάνω από 1500 CD's.

Wally
29-12-08, 10:34
Εχω κι εγω καμια 350αρα βινυλια κυριως classic metal και 70s progressive.

Εχω ομως παθει μια ανεξηγητη ζημια με το Dual (οσο φτανω προς το τελος της πλευρας αρχιζει να παραμορφωνεται ο ηχος) και δεν υπαρχει πλεον αντιπροσωπεια ή εταιρεια...:(

Δυστυχως η ευκολια που μας προσφεραν τα CD και τα mp3,σκοτωσαν τη πραγματικη απολαυση της προσεκτικης ακροασης.Ακουμε ενα κομματι και στα καπακια παμε γι αλλο...

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ
29-12-08, 12:11
Εγώ έχω γύρω στα 1.140 33άρια και περίπου 150 45άρια. Όλα ελληνικά και κάποια από αυτά πολύ σπάνια. Εξακολουθώ ν' αγοράζω βινύλια όπου βρω κι έχω ξοδέψει ένα σωρό λεφτά, αλλά δε με νοιάζει καθόλου. Κάντε μια βόλτα από το σχετικό blog που έχω φτιάξει: vinylmaniac.madblog.gr

Wally
29-12-08, 12:19
Πολυ πλουσιο σε πληροφοριες το blog σου φιλε Τασο!

Zozoulini
29-12-08, 13:30
Δεν έχω πολλά βινύλια, αλλά στη συλλογή μου υπάρχει κάτι από σχεδόν κάθε είδος μουσικής. Ελληνική και ξένη ποπ, ροκ, χαρντ ροκ, χέβι μέταλ, κάποια soundtrack, ροκ εντ ρολ, λαικά, ελαφρά. Τα 33άρια είναι γύρω στα 100. 45άρια άρχισα ν' αγοράζω σχετικά πρόσφατα από τα μεταχειρισμενάδικα και έτσι, μέχρι τώρα, έχω μόλις 15 (κυρίως Ποπ της δεκαετίας τού '80).

Το πρώτο βινύλιο που αγόρασα η ίδια ήταν το soundtrack της ταινίας Licence To Kill το 1989. Το τελευταίο, το οποίο κοντεύω να λιώσω στο πικαπ, είναι το Cloudbusting (maxi) της Kate Bush.

Leon
29-12-08, 18:52
Ξέρετε κανένα καλό δισκοπωλείο με λογικές τιμές και ποικιλία (για Αθήνα); Έχω αρκετά χρόνια να αγοράσω βινύλιο και έχω χάσει επαφή.

Dragon_K.
29-12-08, 19:57
Ξέρετε κανένα καλό δισκοπωλείο με λογικές τιμές και ποικιλία (για Αθήνα); Έχω αρκετά χρόνια να αγοράσω βινύλιο και έχω χάσει επαφή.

Βινύλια καινούργια φέρνουν τα metropolis αλλά λίγα

Θα σου συστήσω ένα δισκοπωλείο ( Το υπόγειο) το οποίο έχει μόνο used βινύλια - cd και είναι το φτηνότερο με διαφορά στην Αθήνα και ειδικά από αυτά στο Μοναστηράκι.

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :D Εχτές που βγήκα μια τσάρκα σε Μοναστηράκι (οπού πήρα κάποια πράγματα) πέρασα κι απο κει και πήρα σε cd ένα Gallagher, δύο Mountain, ένα Blue Oyster Cult και σε βινύλια, ένα Dire Straits και ένα Simon & Garfunkel, έδωσα 24 ευρώ με απόδειξη (:D)

Σαν χώρος μου αρέσει και έχει πολύ πράμα αναλόγως βέβαια τι ψάχνεις.

Στο Μοναστηράκι πηγαίνω σε μια στοα μαύρη κι άραχνη δίπλα από το 7+7 οπού έχει μόνο used και σε σχετικά καλές τιμές. Ειδικεύεται σε Hard/ Heavy και έχει αρκετά καλό ράφι με 70ς rock ψυχεδέλεια κλπ.

Leon
29-12-08, 20:23
Βινύλια καινούργια φέρνουν τα metropolis αλλά λίγα

Θα σου συστήσω ένα δισκοπωλείο ( Το υπόγειο) το οποίο έχει μόνο used βινύλια - cd και είναι το φτηνότερο με διαφορά στην Αθήνα και ειδικά από αυτά στο Μοναστηράκι.

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :D Εχτές που βγήκα μια τσάρκα σε Μοναστηράκι (οπού πήρα κάποια πράγματα) πέρασα κι απο κει και πήρα σε cd ένα Gallagher, δύο Mountain, ένα Blue Oyster Cult και σε βινύλια, ένα Dire Straits και ένα Simon & Garfunkel, έδωσα 24 ευρώ με απόδειξη (:D)

Σαν χώρος μου αρέσει και έχει πολύ πράμα αναλόγως βέβαια τι ψάχνεις.

Στο Μοναστηράκι πηγαίνω σε μια στοα μαύρη κι άραχνη δίπλα από το 7+7 οπού έχει μόνο used και σε σχετικά καλές τιμές. Ειδικεύεται σε Hard/ Heavy και έχει αρκετά καλό ράφι με 70ς rock ψυχεδέλεια κλπ.
Ναι τα ξέρω και τα δύο, άρα ευτυχώς δεν έχουν κλείσει ακόμα. Ιδίως αυτό στη Μασσαλίας το είχα "λιώσει".

Ένα άλλο που μου άρεσε είναι στην Κηφισίας κοντά στο Μετρό στάση Πανόρμου, λίγο μετά την Αγία Τριάδα όπως ανεβαίνεις. Καλή επιλογή με μεταχειρισμένα και "ψαγμένος" ιδιοκτήτης. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμα. Πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ. Θα κατέβω αύριο στο κέντρο να χτυπήσω κανά δισκάκι.

Dragon_K.
29-12-08, 20:27
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμα. Πρέπει να το τσεκάρω κάποια στιγμή.

Οκ μόλις μάθεις ρίξε κάνα "σύρμα" να χουμε το νου μας :D:D

ΟΚ αφού τα ήξερες μια χαρά. Επί τη ευκαιρία τα είπα μήπως θέλει και κάνας άλλος να "κατηφορίσει στην υπόγα" :D

Leon
29-12-08, 20:37
Εννοείται ότι θα ενημερώσω. Θα ρίξω και μια ματιά σε αυτά που υπάρχουν στα Εξάρχεια να δω τι παίζει. Απλά πρέπει να έχω γύρω στα τρία χρόνια (μπορεί και παραπάνω) να αγοράσω δίσκους και δεν ήξερα αν τα παλιά γνωστά μαγαζιά πουλάνε ακόμα βινύλιο.

Αλήθεια στο 7+7 τι παίζει τώρα; Παλιά αγόραζα συχνά από εκεί αλλά μετά ανέβηκαν οι τιμές και έπεσε η ποικιλία από ότι θυμάμαι. Πουλάει ακόμα βινύλιο;

Dragon_K.
29-12-08, 20:51
Έχει κι αυτό κάποια βiνυλια όχι όμως πάρα πολλά.

electricchurch
08-01-09, 13:53

Βρίσκεται πίσω από τη Νομική σε έναν πεζόδρομο (καπλανων 14) κάθετο στη Μασαλίας. Έχει 50ς, 60ς,70ς, 80ς, 90ς και Ελληνικά various :

Λοιπον φυσικα μιλας για το παλιο δισκοπωλειο που οι παλοιοτεροι το ηξεραν ως "Σολωνος και Μασαλιας". Η (σχετικα) καινουρια του διευθυνση ειναι ακριβως αυτη που αναφερεις. Πηγα εχτες και πηρα 5 lp(t-rex,moody blues,ian mc cullough,μια συλλογη rythm and blues και al stewart)τα περισσοτερα σε πολυ καλη κατασταση στην εξωφρενικη τιμη των...... 8 ευρω!!!!!.εχει παρα πολυ καλες τιμες και μεγαλη ποικιλια

thebest20
10-01-09, 20:54
να ρωτήσω κάτι?Οι 78 στροφών τι διαφορά έχουν από αυτούς των 33 στροφών?

electricchurch
13-01-09, 11:40
[QUOTE=thebest20;136470]να ρωτήσω κάτι?Οι 78 στροφών τι διαφορά έχουν από αυτούς των 33 στροφών

οι δισκοι 78 στροφων ειναι για γραμοφωνο. Ενω αυτοι των 33 στροφων ειναι οι γνωστοι σε ολους μας δισκοι lp που παιζουμε στα πικ απ

Bmwnek
13-01-09, 12:22
Έχω στην κατοχή μου περίπου 500 δίσκους των 33 στροφών και καμιά 15αριά των 45 στροφών!!!
Οι περισσότεροι είναι rock-hard rock, αλλά έχω και disco, ρεμπέτικα, classic κ.α.
Ο πρώτος δίσκος που αγόρασα ήταν αυτός...
http://mediaportal.ru/uploads/posts/2008-07/1216512166_im1980.jpg

Βέβαια έχω και πολύ παλιότερους από αυτόν(Queen, Def Leppard, Rolling Stones κ.α.) που μου τους έχει χαρίσει ο μπάρμπας μου που έχει πάνω από 1500 κομμάτια(κανένα Ελληνικό) και τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα !!!

D@redevil
13-01-09, 13:22
Έχω στην κατοχή μου περίπου 500 δίσκους των 33 στροφών και καμιά 15αριά των 45 στροφών!!!
Οι περισσότεροι είναι rock-hard rock, αλλά έχω και disco, ρεμπέτικα, classic κ.α.
Βέβαια έχω και πολύ παλιότερους από αυτόν(Queen, Def Leppard, Rolling Stones κ.α.) που μου τους έχει χαρίσει ο μπάρμπας μου που έχει πάνω από 1500 κομμάτια(κανένα Ελληνικό) και τα χρησιμοποιεί ακόμα και σήμερα !!!

+1!

Περίπου 500 δίσκους, κληροδότημα των γονιών μου, που ξεκίνησαν από τα τέλη της δεκαετίας του '60 και συνέχισα με κάποιους δικούς μου, από την ηλικία των 11 μέχρι και τα 14 μου περίπου!...

Πιο πριν, δώρο των γονιών μου σε βινύλιο, οι επιτυχίες των Στρούμφ, φυσικά! Αν δεν απατώμαι, ήταν 3 δίσκοι που κυκλοφόρησαν και μου τους είχαν αγοράσει όλους! (Δεν το συζητάμε ότι είχαν μισήσει τα στρουμφάκια μετά από αυτό! :D)...

Με την πρώτη ευκαιρία, θα ανεβάσω φωτογραφίες των Στρουμφο-δίσκων! :)

thebest20
20-01-09, 02:25
Αλήθεια στο 7+7 τι παίζει τώρα; Παλιά αγόραζα συχνά από εκεί αλλά μετά ανέβηκαν οι τιμές και έπεσε η ποικιλία από ότι θυμάμαι. Πουλάει ακόμα βινύλιο;

Εγώ μπήκα τυχαία και είχε κάποια cds της Αλέξιας και της Μπέσσυς Αργυράκη μόνο 1,99e το καθένα,αλλά πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είχαν εξαντληθεί και ότι θα τα έφερναν πάλι αργότερα με τιμές γύρω στα 4e το καθένα!!!Τελικά δεν τα έχουν φέρει ακόμα και είναι καλά cds,της Μπέσσυς Αργυράκη "Απειλή" & "Ξαναγύρισα" και της Αλέξιας "Έλα Μια Νύχτα" & "1,2,3"

Juanita
20-01-09, 12:20
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά.

Πρόσφατα, στο μιά βόλτα :D στη Θεσσαλονίκη πέτυχα ένα μαγαζάκι (υπόγειο) με πολλούς δίσκους βινυλίου (μάλιστα είχε και εκείνο των Poll που είναι σε λινάτσα) .

Αν θυμάμαι καλά ήταν στον μεγάλο πεζόδρομο που ξεκινάει από την Αψίδα του Γαλέριου στη Ροτόντα. :coolglasses: Μόνο που δε συγκράτησα όνομα... :precry:

thebest20
07-02-09, 22:43
Αλήθεια,τι τιμή είχε ένα βινύλιο?είχα ακούσει ότι το 90-92 ένα βινύλιο έκανε 5.000-6.000 δρχ αλλά το υλικό του ήταν ακριβό...το cd από την άλλη είναι φτηνό υλικό αλλά έχει ίδια τιμή με το βινύλιο γιατί οι εταιρείες βρήκαν το cd ως πιο εύκολη λύση για να βγάλουν χρήματα...δεν είχαν προβλέψει όμως σωστά ότι ήταν εύκολο να βγουν cd-r μηχανήματα και κενά cds

Omega
08-02-09, 00:20
Κάπου εκεί ήταν οι τιμές στα βινύλια αν θυμάμαι καλά, αλλά για αυτό που είμαι σιγουρος είναι οτι τα cd όταν πρωτοβγήκαν είχαν την ίδια τιμή και φυσικά το 1/10 του κόστους του βινυλίου.
Τώρα τα βινύλια που βγαίνουν έχουν σίγουρα πάνω απο 30 - 40 ευρώ και σίγουρα απευθύνονται σε πολύ ειδικό κοινό.

joe
08-02-09, 03:30
Exω γυρω στα 350 βινυλια κυριως metal και καποια hard rock, progressive, τα οποια αγορασα μονος. Θα ειχα και εγω μια ωραιοτατη συλλογη απο τους δικους μου αν δεν ημουν το παιδακι απο την κολαση. Ειχα το χομπυ μικρος να ξυνω τους δισκους με αποτελεσμα να καταστραφουν οι περισσοτεροι. Μην με βαρεσετε, το εκανα μονος μου οταν μεγαλωσα.
Αρχισα να αγοραζω μονος μου απο το χαρτζιλικι μου δισκους απο το 1992 και μετα. Σχεδον καθε Σαββατοκυριακο μαζι με τα παιδια που μενουν διπλα, σηκωνομασταν 8 η ωρα για να ειμαστε 9 στην Αθηνα και να φερουμε βολτα ολα τα μαγαζια. Η πλακα ειναι πως καναμε μια ερευνα αγορας λες και θα παρουμε οικοπεδο. Κι ομως πολλες φορες απεδιδε μιας και δεν ηταν στανταρ καποιος φθηνοτερος αλλα επαιζε απο δισκο σε δισκο. Αρχικα σνομπαραμε τα μεταχειρισμενα, θελαμε εστω και οι λιγοστοι δισκοι μας να ειναι ολοκαινουργιοι μονο απο εμας παιγμενοι. Αυτο αλλαξε τουλαχιστον για εμενα γυρω στο τελος του λυκειου αλλα μονο για γκρουπ που δεν ηταν πρωτα στην προτιμηση μου ή ηθελα να δοκιμασω. Κατοπιν οσο περναγε ο καιρος επαιρνα λιγοτερους δισκους και μετα σχεδον μονο cd.
Τα περισσοτερα λεφτα τα εχω δωσει το Ροκ Σιτυ, στο Μετροπολις και το Χαπενινγκ (ηταν απεναντι απο την σχολη). Ακολουθει το 7+7, ο Ζαχαριας, ο Τσαμπας και η Στοα παρακατω.

Οσον αφορα τις τιμες. Οταν πρωτοεσκασαν τα cd το 90-91 ειχε γινει μεγαλο σουσουρο για την επανασταση, την καταπληκτικη ποιοτητα κτλ, επαιζε και η κλασσικη ελληνικη ημιμαθεια οποτε ειχε ημιθεοποιηθει το μεσο. CD ειχαν αρχικα ελαχιστα μαγαζια. Ξεκινησε η κυκλοφορια με κυριως κλασσικη μουσικη (θυμαμαι ενα μαγαζακι στην Μπενακη αν δεν κανω λαθος που ειδικευοταν) και καποια καραονοματα οπως Τζακσον, Μπον τζοβι κτλ. Οι τιμες δεν ηταν ιδιες με τους δισκους οπως τα θυμαμαι εγω. Τα cd εκαναν 6-7000 τοτε, ποσον αρκετα μεγαλο. Μετα σταθεροποιηθηκε γυρω στις 5-6000 δρχ. Εγω στην αρχη δεν αγοραζα καθολου cd. Οχι γιατι ημουν ξυπνιος, ειχα μασησει και εγω το ''υπερτατη ποιοτητα'' μπουρδολογημα. Απλα στην τιμη ενος cd επαιρνες 2 δισκους. Ισως και παραπανω αν δεν ηταν καινουργια κυκλοφορια. Ενας καινουργιος metal δισκος κυμαινοταν στις 3-4000 μαξιμουμ, ενω πιο παλιοι (οχι μεταχειρισμενοι) αρχιζαν απο 1000δρχ. Μεχρι και τα τελη 90 εβρισκες πολυ μεγαλες διαφορες στην τιμη cd-δισκου. Για παραδειγμα το symphony of enchanted lands των Rhapsody σε limited edition picture disk το εχω με την ζελατινα του και η τιμη επανω λεει 3000δρχ. To far beyond driven σε αλμπουμ με το κομμενο εξωφυλλο (με το τρυμανι στον κωλο αντι για το μκρανιο) των Pantera το ειχα παρει το 97 1500 δρχ. Το 10ιντσο picture disk Οld των Machinehead το ειχα παρει 500δρχ!!!!! Θυμαμαι μου ειχε φανει τοσο ξεφτιλα τιμη που πηρα 2-3 για να πηγαινω δωρα σε φιλους μιας και η παρεα εχει γιορτες-γεννεθλια κατα το διαστημα των χριστουγεννων.

Ξαφνικα μια ωραια πρωια οι δισκοι μετακομισαν απο το μεγαλο Μετροπολις στο μικρο που παλια ειχε τα cd. Τα βυνιλια επιασαν μια μικρη γωνια στο Ροκ Σιτυ και οι cdιερες κατελαβαν το χωρο. Επισημα πλεον το βινυλιο περναγε στο βασιλειο των συλλεκτικων ακριβων εκδοσεων. Τα cd εμειναν κυριαρχα και φυσικα η τιμη τους δεν επεσε. Απλα διατηρηθηκε περιπου στα ιδια μεγεθη και παρουσιαστηκαν οι πρωτες προσφορες. Γυρω στις 3000 (δηλαδη οσο ακριβες παλιες κυκλοφοριες ή φθηνες νεες σε βινυλιο) και κυριως πραγματα που δεν πουλουσαν και πολυ. Πολυ αργοτερα και οι εταιρειες εριξαν λιγο νερο στο κρασι τους (οσον αφορα το χωρο του μεταλ εννοω) και βελτιωσαν τον τιμοκαταλογο τους σε συνδιασμο με το οτι το Μετροπολις μεγαλωσε παρα πολυ, επεκταθηκε παντου και ειχε την ευχερεια να τιναξει την αγορα στον αερα προσφεροντας πολυ καλυτερες τιμες απο τον ανταγωνισμο με εξαιρεση το Ροκ Σιτυ το οποιο μετα μεγαλης λυπης διαπιστωνω πως δεν πηγαινει καλα. Ειναι σπανιο σημερα αν ξερεις να ψωνισεις και δεν πας σε κανενα φαρμακειο τυπου V..... να δωσεις πανω απο 20 ευρω για καινουργια κυκλοφορια με εξαιρεση ειδικες εκδοσεις.
Απο εκει βεβαια καταλαβαινουμε πως για να εχει διατηρηθει η τιμη στο ιδιο επιπεδο εδω και σχεδον 20 χρονια, χωρις να καταστραφει ολη η δισκογραφια, τι λεφτα μας μασησαν τοσα χρονια.

thebest20
08-02-09, 23:20
Ναι τα v***in πουλάνε ένα απλό cd 25e

joe
09-02-09, 03:40
Μιλαμε για τρελο φαρμακειο. Δεν εχω αγορασει ποτε τιποτα, ακομα και οταν τα επισκεπτομουν χαζολογωντας στο Village Park.

Dragon_K.
09-02-09, 21:33
με εξαιρεση το Ροκ Σιτυ το οποιο μετα μεγαλης λυπης διαπιστωνω πως δεν πηγαινει καλα.

Αντιλαμβάνομαι το συναισθηματικόν του πράγματος Joe ,αλλά σε αυτό το σημείο είμαι τελείως αντίθετος.

Κάποια πράγματα έχουν ήδη γραφτεί και κάποια άλλα ίσως γραφτούν, τόσο για το δισκάδικο όσο και για την Εταιρεία διανομής δίσκων και επανεκδόσεων, που για ένα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα υπήρξε ο -σχεδόν- αποκλειστικός νταβατζής του Ελληνικού εμπορίου metal δίσκων, μέχρι που κάποιοι αποφάσισαν να ξυπνήσουν και έπεσε "λουκέτο"

Συγχωρεσέ με αλλά θα θα το πω όπως το αισθάνομαι.

Κανένα δάκρυ για το Rock City . Στα τσακίδια και ο τελευταίος τους να κλείσει την πόρτα. ΑΡΚΕΤΑ !!!

joe
10-02-09, 16:11
Οπως ειπες και εσυ βλεπω το θεμα απο την συναισθηματικη του πλευρα. Απο εκει πηρα τους πρωτους μου δισκους και αρκετους στην συνεχεια. Το βασικοτερο ολων ηταν πως μετα απο ερευνες αγορας το Ροκ Σιτυ ειχε γενικοτερα καλυτερες τιμες απο τους αλλους, ακομα και απο το γιγαντωμενο Μετροπολις. Και αυτο ηταν που με ενοιαζε περισσοτερο.

Dragon_K.
15-02-09, 14:58

Αν και πηγαίνω πολύ συχνά Μοναστηράκι, είχα πολύ καιρό να κατέβω στο 7+7. Πήγα σήμερα και απ' ότι είδα πάει για λουκέτο. Πολύ λίγα πράγματα και ψιλοακριβά.

Αντιθέτως oι "Μεταχειρισμένοι" πάνε μια χαρά. Και πως να μην πηγαίνουν όταν μπροστά μου σήμερα ένας ιδιώτης πούλησε στο μαγαζί τριάντα cd (Rock-Hard) 60 ευρώ.

Για μια κούπα ρύζι...

vangel
15-02-09, 15:23
Τα δικά μου είναι γύρω στα 5000 maxi singles από 10ετία 80's και γύρω στα 400 lp's. :) Α ξέχασα... έχω και καμμιά 400αριά ελληνικά τα οποία μου τα έδωσε ένας φίλος που δεν είχε χώρο (Πουλόπουλοι, Βοσκόπουλοι και σια από ελληνικές ταινίες) αλλά δεν μου λένε τίποτα. Απλά υπάρχουν. Βέβαια δεν πρόκειται να πουλήσω ούτε έναν. Κάποια singles βέβαια που είναι αγαπημένα, όταν τα ξαναβρίσκω τα παίρνω πάλι.

Ο πρώτος μου; Δεν ήταν ένας. Ήταν ένα πακέτο από περίπου 1000 maxi singles όταν έκλεισε ένα μαγαζί που δούλευα και τους πήρα μαζί με 2 Technics MK2. :)

Για τα rock ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα να έχω όλες τις ψηφιοποιήσεις από το κλασσικό μπλογκ chrisgoesrocks το οποίο καταργήθηκε.

thebest20
15-02-09, 22:52
Τα maxi singles τι περιέχουν συνήθως??????1 track στην κάθε πλευρά ή παραπάνω?Συνήθως στη δεύτερη πλευρά τι μπαίνει?Κάποιο κομμάτι που δεν υπάρχει στο αντίστοιχο album b-side????????Η εκτέλεση του κομματιού είναι διαφορετική από αυτή που υπάρχει στο album?

vangel
16-02-09, 08:36
Τα maxi singles περιέχουν extended εκτελέσεις, εκτελέσεις δηλαδή μεγαλύτερης διάρκειας από το κανονικό κομμάτι. Συνήθως με μεγαλύτερη διάρκεια στην αρχή του κομματιού, και στην ενδιάμεση διάρκεια του track, ώστε ο DJ να έχει την δυνατότητα να mixάρει πιο εύκολα (παραπάνω οκτάδες beat και οκτάδες χωρίς vocals). Επίσης στα 12" εκτός από extended στα b sides υπάρχουν εκτελέσεις acapella (μόνο φωνή) ή και instrumental (μόνο η μουσική) του track. Ο ήχος είναι αισθητά πολύ καλύτερος από ένα track που βρίσκεται στο LP διότι τα αυλάκια του δίσκου είναι πιο αραιά και το βινύλιο πιο παχύ.

Η βασική ιδέα για τα maxi singles ήταν η προώθηση ενός LP από τους ραδιοφωνικούς σταθμούς πριν ακόμη κυκλοφορήσει ολόκληρο το LP, και επίσης η δωρεάν προώθηση δειγμάτων (samples) σε DJs ώστε να ακουστεί
το εκάστοτε συγκρότημα ή ο εκάστοτε καλλιτέχνης στο ευρύ κοινό μέσω των clubs.

Επίσης για τους djs ήταν πολύ πιο εύκολο να κάνουν το πρόγραμμά τους με singles καθώς τα τοποθετούσαν ανάλογα με τα BPM (beats per minute)
και το είδος τους, και ήταν πιο εύκολο να έχουν μεμονομένα κομμάτια παρά LPs ή συλλογές (που πάντα είχαν χάλια ήχο και πολύ πιο χαμηλή ένταση).

Τα ραδιοφωνικά samples και τα whitelabels (τελείως λευκή ετικέτα στο κέντρο του δίσκου και με άσπρο εξώφυλλο ή μονόχρωμο) είναι must για τους djs και συλλέγονται ακόμη με μανία.

Δεν έχουν την αξία των LPs (μπορείτε να τα βρείτε και με μισό ευρώ) αλλά οι εκτελέσεις τους για τους djs αξίζουν όσο τίποτε άλλο.

Οι πιο γνωστοί DJs είχαν τις δικές τους "μήτρες" για να φτιάχνουν τα δικά τους whitelabels και να διευκολύνουν την ταχύτητα στις αλλαγές τους.

Υπήρχαν βέβαια και απατεώνες οι οποίοι μόνο και μόνο για την πρωτιά έβγαζαν μύθους ότι μιξάρουν με υπολογιστές (amiga) απλά για να το παίξουν πρωτοπόροι της τεχνολογίας, (χρησιμοποιούσαν όμως maxi singles διπλά για back to back αλλαγές σε συνδιασμό με μοντάζ). Γρήγορα ξεσκεπάστηκαν καθώς αποδείχτηκε ότι τα mix τους ήταν πολύ καλό προετοιμασμένου mix για να χρησιμοποιηθεί στο ραδιοφωνικό τους πρόγραμμα (βλ. Μιχ. Τσαουσόπουλος).

Αργότερα υπήρχαν και αυτοονομαζόμενοι παραγωγοί/Djs της πλάκας οι οποίοι κανόνιζαν parties βυνιλίου για να τραβήξουν κόσμο και έκαναν ότι έπαιζαν, ενώ από πίσω ήταν δεύτερη κονσόλα κρυμένη με κανονικό dj που έκανε το πρόγραμμα. (βλ. Ναταλία Γερμανού).

thebest20
18-02-09, 12:18
Αργότερα υπήρχαν και αυτοονομαζόμενοι παραγωγοί/Djs της πλάκας οι οποίοι κανόνιζαν parties βυνιλίου για να τραβήξουν κόσμο και έκαναν ότι έπαιζαν, ενώ από πίσω ήταν δεύτερη κονσόλα κρυμένη με κανονικό dj που έκανε το πρόγραμμα. (βλ. Ναταλία Γερμανού).

Έλεος η Ναταλία Γερμανού!!!!!!

Τώρα σχετικά με τα maxi singles,έχω την εντύπωση ότι στη Β πλευρά περιείχαν ένα κομμάτι που δεν περιλαμβανόταν στο LP είτε επειδή δεν υπήρχε χώρος,είτε επειδή δεν ταίριαζε με το concept του LP!Αυτό ήταν συχνό και με τα cd-singles αν και τα τελευταία 2-3 χρόνια,τα cd-singles εξαφανίζονται και βγαίνουν μόνο ως promo singles για τους ραδιοφωνικούς σταθμούς

mritalodisco
19-02-09, 22:32
Εννοείς Juanita το " Πάρε Δώσε ". Όταν είμαι Θεσσαλονίκη το επισκέπτομαι πάντα. Όλα τα δισκοπωλεία είναι εκεί τριγύρω.

don dokken
22-04-09, 23:51
μπορειται να μου πειτε αν και ποσους δισκους βινυλιου εχετε στην κατοχη σας?και αν θυμασται τον πρωτο δισκο που αγορασατε?η δικη μου συλλογη αριθμει γυρω στα 700 lp τα οποια ακομα ακουω(τουλαχιστον ορισμενα απο αυτα)και ο πρωτος δισκος που αγορασα ηταν το summon the dead απο τους συμπολητες μου(μπραχαμι)flames
ποιοτικο σε βλεπω..το οτι καταφερες και αγορασες αλλα..699 βινυλια μετα απο αυτη την εμπειρια...μπραβο!

electricchurch
24-04-09, 14:54
ποιοτικο σε βλεπω..το οτι καταφερες και αγορασες αλλα..699 βινυλια μετα απο αυτη την εμπειρια...μπραβο!

ναι και που να φανταστεις οτι πολλα απο αυτα ειναι χειροτερα απο το summon the dead :P

don dokken
24-04-09, 23:40
ΓΙΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΤΟΥΣ FLAMES..ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΖΗΤΑΜΕ Ε?Ο ΕΥΡΩΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ...ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ ΜΟΥ....:bow2:...κανετε πως δεν ξερετε ,η νομιζετε οτι αστειευομαι?

don dokken
05-05-09, 00:11
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ????????

electricchurch
06-05-09, 15:19
για πες.....

thebest20
06-05-09, 19:31
Τελικά έχω σε διπλό βινύλιο το δίσκο της Βίσση με τίτλο "Τα πρώτα μου τραγούδια",έχει 12 κομμάτια σε κάθε δίσκο,6 σε κάθε πλευρά του δίσκου,αλλά δυστυχώς και οι 2 δίσκοι είναι σπασμένοι σε ένα σημείο,δηλαδή κάπου στο 4ο κομμάτι κάθε πλευράς

klonos
06-05-09, 19:52
+1!

Περίπου 500 δίσκους, κληροδότημα των γονιών μου, που ξεκίνησαν από τα τέλη της δεκαετίας του '60 και συνέχισα με κάποιους δικούς μου, από την ηλικία των 11 μέχρι και τα 14 μου περίπου!...

Πιο πριν, δώρο των γονιών μου σε βινύλιο, οι επιτυχίες των Στρούμφ, φυσικά! Αν δεν απατώμαι, ήταν 3 δίσκοι που κυκλοφόρησαν και μου τους είχαν αγοράσει όλους! (Δεν το συζητάμε ότι είχαν μισήσει τα στρουμφάκια μετά από αυτό! :D)...

Με την πρώτη ευκαιρία, θα ανεβάσω φωτογραφίες των Στρουμφο-δίσκων! :)

D@redevil, αν θέλεις μπορείς να μου πεις τις ημερομηνίες ή τουλάχιστο τα έτη κυκλοφορίας των δίσκων των στρουμφς (πιστεύω θα αναγράφοναι πάνω τους κάπου). Μήπως τα έχεις και σε mp3 ή ξέρεις που να κοιτάξω?

Kambia
07-05-09, 00:20
Καλως ηρθες καταρχην στην παρεα μας.

Αν θελεις να βρεις τους Στρουμφοδισκους μονο δε καποιο δισκαδικο παλιο ή σε κανενα μαγαζι στυλ παρε δωσε.
Τωρα ακομα και σε mp3 να τα εχει η D@redevil απαγορευεται απο τους κανονισμους του φορουμ να γινει διακίνηση τους.

klonos
07-05-09, 01:49
Καλως ηρθες καταρχην στην παρεα μας.

Ευχαριτσώ Kambia και καλώς σας βρήκα,

Αν θελεις να βρεις τους Στρουμφοδισκους μονο δε καποιο δισκαδικο παλιο ή σε κανενα μαγαζι στυλ παρε δωσε.

Το ξέρω έχω ψάξει αρκετά, but no luck so far. Είμαι και σε επαρχιακή πόλη βλέπεις, οπότε...

Τωρα ακομα και σε mp3 να τα εχει η D@redevil απαγορευεται απο τους κανονισμους του φορουμ να γινει διακίνηση τους.

Το ξέρω αδερφέ. Διαβάζω τα rules... οπότε τους σέβομαι και ξέρω και τη σχετική νομοθεσία, οπότε απλά έκανα μια νόμιμη ερώτηση που δεν την απαγορεύει η νομοθεσία ή οι κανόνες του forum. Όπως γνωρίζω ακόμη και τα παρακάτω:

- το δικαίωμα της D@redevil (ή οποίουδήποτε άλλου) για ένα 'νόμιμο' αντίγραφο με σκοπό το backup εφόσων έχουν το αυθεντικό.
- το δικαίωμά του να μου απαντήσει αν το διαθέτει ή όχι (ή να μη μου απαντήσει στην τελική).
- το δικαίομά μου να του παρέχω ένα 'ανώνυμο' κανάλι επικοινωνίας (όπως πχ. ένα πρόχειρο email μου ή κάποιον ftp server).
- το δικαίωμά μας να ανταλλάξουμε κάποια αρχεία με ανώνυμια.
- το δικαίωμά του να αποθηκέυσει το backup του σε όποιο μέρος εκείνος επιθυμεί (πχ στον παραπάνω ftp server).
- το δικαίωμά μου να μη θέλω να ελέγξω αν αυτός που έχει το 'backup' έχει και το αυθεντικό.

Γνωρίζω ότι κάποια sites πχ έχουν φωτογραφίες κάποιων σπουδαίων έργων τέχνης για όσους είτε δεν μπορούν να πάνε στις αντίστοιχες χώρες και μουσία, ή δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν τα έργα αυτά για τα σαλόνια τους. Οπότε παρέχουν φωτογραφίες χαμηλής σχετικά ανάλυσης με σκοπό την διάθεση της τέχνης σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο.

Εδώ να τονίσω ότι και τα mp3, από τη στιγμή που ο αλγόρυθμός τους είναι απολεστικός, είναι στην ουσία 'αντίγραφα χαμηλής ανάλυσης' των αυθεντικών έργων. Και κανείς δε διαφωνεί ότι ο δίσκος των στρουμφ είναι ένα τρομερά αξιόλογο έργο τέχνης, που θα πρέπει πχ να φτάσει και στα αφτάκια της μικρής μου ανεψούλας κάποια στιγμή.

Δεν θα μπω στον κόπο να συζητήσω την ηθική των παραπάνω, δεν είναι εδώ το μέρος για να το κάνω και ήδη με αρκετό 'spam' μόλυνα το forum μας. Κλείνω λέγοντας ότι πιστεύω πως όλοι μας έχουμε τις καλύτερες προθέσεις και σκοπούς και δεν υπάρχει δόλος. Σας κλείνω και το ένα μάτι μου φιλικά.

manos426f
07-05-09, 02:11
Το ξέρω αδερφέ. Διαβάζω τα rules... οπότε τους σέβομαι και ξέρω και τη σχετική νομοθεσία, οπότε απλά έκανα μια νόμιμη ερώτηση που δεν την απαγορεύει η νομοθεσία ή οι κανόνες του forum. Όπως γνωρίζω ακόμη και τα παρακάτω:

- το δικαίωμα της D@redevil (ή οποίουδήποτε άλλου) για ένα 'νόμιμο' αντίγραφο με σκοπό το backup εφόσων έχουν το αυθεντικό.
- το δικαίωμά του να μου απαντήσει αν το διαθέτει ή όχι (ή να μη μου απαντήσει στην τελική).
- το δικαίομά μου να του παρέχω ένα 'ανώνυμο' κανάλι επικοινωνίας (όπως πχ. ένα πρόχειρο email μου ή κάποιον ftp server).
- το δικαίωμά μας να ανταλλάξουμε κάποια αρχεία με ανώνυμια.
- το δικαίωμά του να αποθηκέυσει το backup του σε όποιο μέρος εκείνος επιθυμεί (πχ στον παραπάνω ftp server).
- το δικαίωμά μου να μη θέλω να ελέγξω αν αυτός που έχει το 'backup' έχει και το αυθεντικό.

Γνωρίζω ότι κάποια sites πχ έχουν φωτογραφίες κάποιων σπουδαίων έργων τέχνης για όσους είτε δεν μπορούν να πάνε στις αντίστοιχες χώρες και μουσία, ή δεν έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν τα έργα αυτά για τα σαλόνια τους. Οπότε παρέχουν φωτογραφίες χαμηλής σχετικά ανάλυσης με σκοπό την διάθεση της τέχνης σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο.

Εδώ να τονίσω ότι και τα mp3, από τη στιγμή που ο αλγόρυθμός τους είναι απολεστικός, είναι στην ουσία 'αντίγραφα χαμηλής ανάλυσης' των αυθεντικών έργων. Και κανείς δε διαφωνεί ότι ο δίσκος των στρουμφ είναι ένα τρομερά αξιόλογο έργο τέχνης, που θα πρέπει πχ να φτάσει και στα αφτάκια της μικρής μου ανεψούλας κάποια στιγμή.

Δεν θα μπω στον κόπο να συζητήσω την ηθική των παραπάνω, δεν είναι εδώ το μέρος για να το κάνω και ήδη με αρκετό 'spam' μόλυνα το forum μας. Κλείνω λέγοντας ότι πιστεύω πως όλοι μας έχουμε τις καλύτερες προθέσεις και σκοπούς και δεν υπάρχει δόλος. Σας κλείνω και το ένα μάτι μου φιλικά.

Καταρχήν η kambia είναι φίλη (=αδερφή ) βρε...:D

Κατά τ' άλλα,χαίρομαι που επιτέλους κάποιος διάβασε και τους κανονισμούς του παρόντος forum και δείχνει να τους αποδέχεται...!
Ναι,έτσι είναι,οι κανόνες είναι κανόνες,σωστοί ή (λέμε τώρα...) λάθος,είναι πάντως οριοθετημένοι κι οφείλουμε όλοι να τους ακολουθούμε.
Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας ! ;)

kostas
07-05-09, 02:54
Τον πρώτο δίσκο βινυλίου τον αγόρασα το καλοκαίρι του 1992 με τις οικονομίες μου. Ήταν το A day at the races των Queen (λίγο πριν ήταν που είχε πεθάνει ο Mercury και γενικά το MTV έπαιζε πολύ Queen).

Είχε προηγηθεί φυσικά η 'μύηση' μου στο βινύλιο ακούγοντας μερικούς δίσκους που είχε ο πατέρας μου, πάντα για ξένη μουσική μιλάμε. Η πιο παλιά μου σχετική ανάμνηση (πρέπει να ήμουν 5 ετών), να ακούω μανιωδώς το Dark side of the moon στο πικάπ με Quadrophonic ενισχυτή/ηχεία. Ποιος θυμάται άραγε αυτή τη τεχνολογία της δεκαετίας του 70 που ήθελε να ξεπεράσει το stereo αλλά δεν έπιασε...

Την εποχή 92-94 λοιπόν αγόραζα αποκλειστικά βινύλια για δύο λόγους. Γιατί τα δισκάδικα την εποχή εκείνη είχαν ΠΟΛΥ μεγαλύτερη ποικιλία σε βινύλιο σε σχέση με το CD και γιατί τα CD ήταν αρκετά ακριβότερα... για να μη μιλήσουμε και για το κόστος να αγοράσεις ένα καλό CD player. Αργότερα όμως αγόρασα και CD player και οι αγορές μου ήταν 50/50 βινύλιο/CD. Θυμάμαι μάλιστα πως την εποχή εκείνη κάνανε τρελά ξεπουλήματα τα δισκάδικα για να το γυρίσουν αποκλειστικά σε CD. Όπως γράφτηκε:

Ξαφνικα μια ωραια πρωια οι δισκοι μετακομισαν απο το μεγαλο Μετροπολις στο μικρο που παλια ειχε τα cd. Τα βυνιλια επιασαν μια μικρη γωνια στο Ροκ Σιτυ και οι cdιερες κατελαβαν το χωρο.

Θυμάμαι πολύ καλά αυτό το περιστατικό με το Μετροπολις. Επίσης θυμάμαι πως τα Χριστούγεννα του 93 με τον θείο μου είχαμε ξεσηκώσει σχεδόν ένα δισκάδικο που ξεπουλούσε. Μαζέψαμε ότι καλό είχε.

Το 1998 αγόρασα το τελευταίο μου CD, και για μια δεκαετία αγόραζα αποκλειστικά βινύλιο. Ήταν η εποχή που ήμου φοιτητής στη Θεσσαλονίκη και γύριζα όλα τα δισκάδικα του κέντρου, πολλά από τα οποία σήμερα δεν υπάρχουν. Σταθερή αξία ο 'Λωτός'. Όταν κατέβαινα Αθήνα, το αγαπημένο ήταν το 'Σόλωνος και Μασσαλίας'. CD ξαναγόρασα πρόσφατα, κάτι ανεξάρτητες συλλογές που δεν βγήκαν σε βινύλιο.

Τα τελευταία χρόνια ζω στην Αγγλία και αγοράζω κυρίως 45ρια από ανεξάρτητα συγκροτήματα και εταιρίες, και επιλεκτικά και LPs. Υπάρχει τρομερή άνθιση στο βινύλιο, και στην παραγωγή και στις πωλήσεις. Επίσης με την άνοδο των digital downloads, το CD εξαφανίζεται, και αντικαθίσταται από ένα συνδυασμό βινυλίου+mp3. Υπάρχουν πολλά συγκροτήματα που βγάζουν κυκλοφορίες πλέον μόνο σε βινύλιο με δώρο mp3! Για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω λινκ σε άρθρα, που μιλάνε για τρελές αυξήσεις.

Θα διαφωνήσω με τον φίλο που λέει πως:

Τώρα τα βινύλια που βγαίνουν έχουν σίγουρα πάνω απο 30 - 40 ευρώ και σίγουρα απευθύνονται σε πολύ ειδικό κοινό.

Σήμερα το βινύλιο πωλείται στην ίδια περίπου τιμή με το CD, περίπου 12-15 ευρώ λόγω της άνθισης που ανέφερα, με το βινύλιο να μπαίνει πλεον και στα mainstream δισκάδικα όπως το HMV. Τα 30-40 ευρω που αναφέρθηκαν δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Επίσης θα κάνω μια αναφορά στις κασέτες. Γνώρισαν μεγάλη άνθηση την εποχή 80-90 για δύο λόγους: γιατί μπορούσες να αντιγράψεις δίσκος από φίλους κτλ, ενώ ο δεύτερος λόγος λέγεται walkman. Για να μην αναφέρω και την τεράστια κουλτούρα των mixtapes... αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία για άλλο thread.

klonos
07-05-09, 03:33
Καταρχήν η kambia είναι φίλη (=αδερφή ) βρε...:D

Κατά τ' άλλα,χαίρομαι που επιτέλους κάποιος διάβασε και τους κανονισμούς του παρόντος forum και δείχνει να τους αποδέχεται...!
Ναι,έτσι είναι,οι κανόνες είναι κανόνες,σωστοί ή (λέμε τώρα...) λάθος,είναι πάντως οριοθετημένοι κι οφείλουμε όλοι να τους ακολουθούμε.
Καλώς ήρθες λοιπόν στην παρέα μας ! ;)

Δεν ήξερα το φύλο της, αλλά το 'βρε αδερφέ' ήταν σχήμα λόγου, οπότε μάλλον δεν αστόχησα. Όπως και να 'χει σεξιστής δεν είμαι. Αντίθετα, ετοιμόλογος. Οπότε, και να έκανα λάθος, ή θα έκανα χρήση των κανόνων περί αναφοράς στον χρήστη με το ψευδώνυμο 'kambia' , ή απλά θα το παραδεχόμουν και θα ζητούσα ευγενικά συγνώμη. Τώρα γνωρίζω και δεν θα επαναληφθεί.

Μην χαίρεσαι πάρα πολύ γιατί στην ουσία ήταν ένα 'speed reading', αλλά από την άλλη δεν είναι ανάγκη να διαβάσεις όλους τους κανόνες. Σε ένα forum αν τους έχεις διαβάσει αρκεί, τα υπόλοιπα είναι επαναλήψεις/παραλλαγές. Αρκεί λίγη κοινή λογική και (όπως είπα) καλή θέληση.

Τώρα για το τι είναι παράνομο και τι ηθικό σε κανόνες και νόμους... Έλληνες είμαστε και τα προσαρμόζουμε. Θα βρούμε τρόπο να κάνουμε παράνομα πράγματα με 'νόμιμους' τρόπους στο τέλος και χωρίς να θίγουμε τρίτους (τουλάχιστο όχι με τρόπους που να είναι νομοθετημένα παράνομοι).

Τέλος, σ' ευχαριστώ και 'σένα για το καλωσόρισμά σου.

don dokken
07-05-09, 10:50
ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ????????
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΡΟΛΥΜΑΤΟΣ!!!(δεν κανω πλακα μαγκες..)

Wally
07-05-09, 11:07
Ελα ρε! παω να δω το οπισθοφυλλο απο την πρωτοτυπη κασετα Summon the Dead και να κανω μαντεψιες :)

don dokken
08-05-09, 10:19
τραγουδουσε(?)βεβαια..και μπορεις να διακρινεις μια ομοιοτητα με (τον οχι και τοσο οπως αυτος) διασημο φαδερ..

electricchurch
13-05-09, 13:28
Επίσης θα κάνω μια αναφορά στις κασέτες. Γνώρισαν μεγάλη άνθηση την εποχή 80-90 για δύο λόγους: γιατί μπορούσες να αντιγράψεις δίσκος από φίλους κτλ, ενώ ο δεύτερος λόγος λέγεται walkman. Για να μην αναφέρω και την τεράστια κουλτούρα των mixtapes... αλλά αυτό είναι μια μεγάλη ιστορία για άλλο thread.[/QUOTE]

και ενας τριτος λογος αγαπητε ηταν οτι τα αυτοkινητα ειχαν κασετοφωνα και οχι cd player..

judaspriest
03-06-09, 11:01
Βινύλιο ψωνίζω τα τελευταία 4 με 5 χρόνια. Ότι είχα πριν ηταν χρυσoπληρωμενο σε cd. Μαζεύω heavy κυκλοφοριες

Τα περισσότερα είναι απλα συλλογή πληρους δισκογραφιας απο αγαπημενες μπάντες όπως Priest, Accept

Εχω καποια κομματια nwobhm όπως battleaxe, holocaust, witchfynde αλλα το μεγαλο ξεσαλωμα εγινε οταν επισκεφθηκα το Παρίσι και γυρισα αγοραζοντας φθηνα γεματος βινυλια κυριως γαλλικων heavy συγκροτηματων ;όπως Sortilege, Satan Jokers, Vulcain. Bρηκα όμως και μερικα που εδω τα πληρωνεις χρυσα και εκει ειχαν...τα μισα.

Γενικα παντως ειναι ακριβο σπορ το βινυλιο αλλα η ικανοποιηση που νιωθεις όταν γυρισεις σπιτι με τον δισκο και τον βαλεις στο πικ απ δεν συγκρινεται με κανενα download, ουτε με αγορα ενος...cd. (ωρες και χρημα ξοδεμενα αντιστοιχα)

To βινυλιο ειναι εργο τεχνης πραγματικα. Απο τα εξωφυλλα, μεχρι και χαρτια με τους στοιχους, εώς το ραφτο που έδιναν δωρο...καποιες μπαντες.

Αυτες ηταν κυκλοφοριες! Προσεγμενες 1000%

Υ.Γ αν δει κανεις στα γνωστα λημερια βινυλιο των ANTI...(Ελληνικη μπαντα) ασχετα απο τιμη ας ριξει ενα π.μ

Mandrake
20-06-09, 14:53
Των "Αντί" που παίζουν punk εε; Ωραία μπάντα. Εγώ με το βινύλιο ασχολούμαι αρκετά χρόνια αλλά έχω πολύ λίγα μαζεμένα μέχρι στιγμής (γύρω στους 320 δίσκους+40 7ιντσα). Τα CDs που δεν τα γουστάρω κι όλας είναι πολύ περισσότερα (γύρω στα 600) αν και τα μισά είναι από περιοδικά rock και metal (κυρίως) μουσικής. Πλέον βέβαια ακούω διάφορα και όχι μόνο αυτά τα είδη οπότε μαζεύω και διάφορα. Ακριβό hobby σίγουρα αλλά ο λόγος που τα τελευταία χρόνια τα έχω "παγώσει" είναι επειδή είναι κι άλλα χόμπι στη μέση όπως περιοδικά (συγκεκριμένων θεμάτων), κόμικς, ταινίες (DVDs πλέον) και σειρές που τα σκάω κάθε μήνα. Που να μείνει για δίσκο; Πέρα απ'το ότι πλέον έχω απογοητευτεί απ'τις τιμές του κάθε εμποράκου και το μόνο που μου μένει είναι να πρέπει να ψαχτώ απ'το εξωτερικό (επιτέλους). Έχω επικοινωνήσει βέβαια (με γράμματα ή ΦΑΞ τότε) με διάφορες εταιρίες/αποθήκες/καταστήματα στο παρελθόν αλλά δεν έκανα κίνηση μόνος μου για παραγγελία. Βλακεία μου γιατί όσες φορές κανόνισα μέσο φίλου που παρήγγειλε κι έβαλα κι εγώ πράγματα δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Αν κι εκεί τα πράγματα πλέον δεν είναι πολύ καλύτερα...

Το βινύλιο πλέον έχει πάρει πάλι τα πάνω του όπως προανέφεραν κάνα-δυο φίλοι με τιμές άλλοτε ακριβές και άλλοτε φθηνότερες. Ούτε τα 15 ευρώ είναι εκτός πραγματικότητας που είπε ο ένας ούτε τα 30-40 που είπε ο άλλος. Εξαρτάται τι παίρνεις, από που και ποιά εταιρία το έβγαλε ή το διανέμει. Η ένστασή μου είναι τόσο στις ακριβές τιμές των καινούργιων κυκλοφοριών (ή παλαιών επανακυκλοφοριών) που βγαίνουν σε βινύλιο 180 γραμμαρίων και δε συμμαζεύεται. Καλό το βινύλιο των 180, δε λέω! Και πιο ανθεκτικό και καλύτερης ποιότητας! Αλλά αναλογικά η τιμή δεν βγαίνει σε σχέση με την ποιότητα. Κερδισμένος είναι μόνο ο έμπορος. Αν θέλουν λοιπόν να μην πέσει ξανά σε "λήθαργο" η νέα αυτή προσπάθεια προώθησης των πικάπ και των βινυλίων θα πρέπει να σοβαρευτούν λίγο. Όσο για τους παλιούς/συλλεκτικούς δίσκους μεν αλλά μεταχειρισμένους δε ισχύει το ίδιο ακριβώς. Επειδή σήμερα η λέξη "συλλεκτικό" έχει ευτελισθεί στην Ελληνική και όχι μόνο κοινωνία, σε οποιοδήποτε αντικείμενο (από αεροπλάνο μέχρι..χαρτοπετσέτα!), θα πρέπει να αναλογιστούμε και να δούμε με μια όσο γίνεται καλύτερη κριτική ματιά αν αξίζει έναν δίσκο που παίρναμε πριν 8 χρόνια στις 10.000 δρχ. να τον αγοράζουμε σήμερα στα 60-65 ευρώ. Μα αυτός που πέρναμε τότε 10.000 δρχ. πριν 3-4 χρόνια ήταν πάλι πιο ακριβός (γύρω στις 15.000) και είδαν πως δεν "έπιασε" κάτι τέτοιο με αποτέλεσμα να τις ρίξουν. Και τώρα κρύβονται πίσω απ'το ευρώ και τον πληθωρισμό (+την άγνοια του κόσμου με τις απότομες αλλαγές των τιμών) για να πουλήσουν ακριβότερα; Δεν θα τους περάσει το χατηράκι. Πολλοί φίλοι και γνωστοί απέχουν πλέον απ'το σπορ για τον ίδιο ακριβώς λόγο κι απ'ότι ακούω γενικά αυτό συμβαίνει. Βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες αλλά όταν για παράδειγμα βλέπω έναν "Hammerfall" (http://www.usedrecords.gr/index.php?op=details&ctg=2&sub=1&id=108829) στα 30 ευρώ, ένα μίνι LP των Ελλήνων Epidemic στα 35 (!) και κάποιους "Arckanum" (http://www.usedrecords.gr/index.php?op=details&ctg=2&sub=1&id=128895) (ούτε που τους ξέρω) με διπλό βινύλιο αλλά κυκλοφορία του 2004 παρακαλώ στα 80 ευρώ, ε τότε είναι που μου γυρίζει το άντερο. Δεν θα πάω παραπέρα αλλά ΟΣΟ καλή κατάσταση κι αν είναι ένας μεταχειρισμένος δίσκος, ακόμη και MINT (τέλειος) θα έλεγα ή και σφραγισμένος (ss = still sealed) δεν τον πληρώνεις 80 ευρώ επουδενί αν πρόκειται για κυκλοφορία του 2004. Να δώσεις και χίλια ευρώ για έναν πραγματικά σπάνιο της δεκαετίας του '70, για να μην πάω σε μερικές χιλιάδες και πιο πίσω δεκαετία ακόμη, το καταλαβαίνω. Βέβαια ανάλογα ορισμένους παράγοντες πάλι... Αλλά το ότι κάποιος δυστυχής θα κάνει το λάθος να πληρώσει 30 ευρώ για το "Glory To The Brave" με συγχωρείτε αλλά είναι απατεωνιά.

Όσο για τις 78 στροφές φίλε Playmover επειδή είδα πως το αναφέρεις δύο φορές ας επαναφέρουμε την τάξη λέγοντας πως υπάρχουν μια χαρά δίσκοι και για πικάπ (turn table) όσο και οι 16 στροφές. Ένας φίλος έχει 35 χρονών πικάπ και έχει και για τις 4 στροφές ρύθμιση. Βέβαια δεν έχει 78 στροφών δίσκο (νομίζω) αλλά υπάρχουν κανονικά και δεν είναι αποκλειστικότητα των γραμμοφώνων. Αναφέρεις ακόμη: "Αν κάποιος γνωρίζει τίποτα για τα 16 rpm και έχει καμία φωτογραφία ας βοηθήσει την κατάσταση γιατί έχω μεσάνυντα, παρότι έχω ένα πικάπ βαλίτζα αρχαίο που μπορεί να παίξει και τέτοιους.". Τι διαφορά θα δεις από κάποια φωτογραφία; Δεν έχω δει αλλά φαντάζομαι πως είναι ένα κανονικό 7ιντσο. Οι ίντσες δεν διαφέρουν κι απλά ενώ αντίστοιχα οι 33 είχαν παλαιότερα τις 16, έτσι και οι 45 είχαν τις 78. Επίσης να πούμε πως το βινύλιο χωράει γύρω στα 45 λεπτά μπρος και πίσω. Δεν έχω πετύχει ποτέ μου δίσκο που να μην χωράει σε 60άρα κασέτα και να περισσεύει κι όλας. ;) Γι'αυτό και ορισμένοι δίσκοι βγαίνουν σε διπλούς και τριπλούς (έχω πετύχει και 4πλό σε box set), για να χωρέσουν όλα τα κομμάτια. Εικάζω πως αυτός είναι και ο κύριος λόγος που βγαίναν τα maxi singles, τα EP κτλ. Για να συμπληρωθούν επιπλέον κομμάτια. Δεν αποκλείουμε φυσικά τις περιπτώσεις που είπε ένας φίλος παραπάνω, του να μπαίνει ένα κομμάτι διαφορετικού ύφους σε κάθε δίσκο! Επίσης τις περιπτώσεις που αναφέρει πιο πάνω ακόμη ένας άλλος φίλος (έχασα τα nicks γμτ...), πως υπήρχαν κομμάτια με άλλα remixes που εξυπηρετούσαν τους DJs και την δουλειά τους. Αυτό όμως προφανώς μόνο στην ηλεκτρονική μουσική. Στην rock και την heavy metal υπάρχουν ναι μεν διαφορετικά remixes που μπορεί κάλλιστα να βγαίναν σε κάποια EP και maxi singles αλλά όχι να τα τραβάνε από τ'αυτιά για να μπορεί ο DJ να κάνει τα "κόλπα" του. Απλά διαφορετικές εκτελέσεις.

Τέλος μια λίστα που βρήκα τυχαία και μπορεί να εξυπηρετήσει κόσμο στην αναζήτηση βινυλίου θα βρείτε εδώ (http://www.b-sides.gr/news/news-our/92.html). Καλές αγορές! ;)

vangel
20-06-09, 15:08
Επίσης να ενημερώσουμε τους φίλους για τους κακούς επαγγελματίες του είδους. Fokionos-records...

Ουδεμία τιμή στο site. Πήρα τηλ για τιμή κάποιων cds (του κιλού cds όχι κάτι ιδιαίτερο) και μου απάντησε ως εξής:

-"Καλημέρα θα ήθελα να μάθω τιμή για τα ...."

-"Δεν έχουν τιμή. Αναλόγως όπως κάτσει και κατά πόσο τα θέλει κάποιος. Μπορεί να του θυμίζουν τα παιδικά του χρόνια. Δεν βλέπεις τι γίνεται στο internet;"

-"Δηλαδή δεν έχετε στο μαγαζί σας τιμές στα είδη;"

-"Όχι δεν έχουμε. Όποιος δώσει περισσότερα. Είναι σαν δημοπρασία."

H απατεωνιά σε όλο της το μεγαλείο. Επαγγελματίες που αγοράζουν δίσκους και cds με το κιλό και εκμεταλλεύονται τις retroαναμνήσεις μας.

Ίσως η εφορία τον κανονίσει. Να δούμε και τα τιμολόγια βρε αδερφέ... Μιας και οι επαγγελματίες τα έχουν όλα σε τάξη. Άντε και καλά ξεμπερδέματα.

Dragon_K.
20-06-09, 15:58
Πολύ γέλιο.

Νταξ όταν βλέπω να γράφουν "τηλεφωνήστε για τιμή" είναι σα να λένε "θα σε κόψω και όπου σε βρω θα σου ρουφήξω το αίμα" χαχαχαχα

Τεσπά.

Σήμερα πέρασα από Σόλωνος και Μασσαλίας και είδα πολύ και φτηνό πράμα. Δύο Savatage, ένα Sabbath κι ένα Meatloaf (το τελευταίο)...18 εόυρα.

Να πω επίσης ότι στο υπαίθριο σαβουροπαζάρι που γίνεται στην Πειραιώς κάθε Κυριακή πρωί, θα βρείτε αρκετούς πωλητές που μεταξύ άλλων, έχουν και κανα-δυο κούτες με δίσκους ,που τους πουλάνε όλοι, 3 ευρώ το κομμάτι και 5 ευρώ τους διπλούς.

Το τελευταίο τρίμηνο πρέπει να χω πάρει καμιά εκατοστή...η φτήνια τρώει τον παρά χαχαχα

phil_vr
20-06-09, 17:22
Aπο βινυλια, οτι μπορω να θυμηθω οτι υπαρχει στην βυνηλιοθηκη κατω απο το Amstrad Studio (το γνωστο hifi-ολα-σε-ενα-επιπλο-και-τζαμι!) πρεπει να υπαρχουν ακομα:

Scorpions - Savage Amusement (ο πρωτος δισκος που αγορασα - H πρωτη κασσετα που αγορασα ηταν το Garage Days Re-revisited απο Metallica)
Queensryche - Empire (ο δευτερος δισκος που αγορασα)
Running Wild - Under Jolly Roger (o τελευταιος δισκος που αγορασα απο αντιδραση που δεν ειχα CD player!)
Megadeth - Countdown To Extinction (χωρις εξωφυλλο καθως πηρε χαμπαρι η μαμα τα λειψανα!)
Alice In Chains - Dirt (κερδισμενος απο ραδιοφωνικη εκπομπη)
Whitesnake - Slip Of The Tongue (κερδισμενος απο ραδιοφωνικη εκπομπη)
Faith No More - The Real Thing (κερδισμενος απο την ραδιοφωνικη εκπομπη Rock Time που ηταν ο μονος σταθμος στον Βολο που επαιζε metal/hard-rock)
Pretty Maids - Jump The Gun (αγορασμενος το 1990 με το μουντιαλ καθως την ιδια μερα ειχα παρει και το Italy 1990 της Grandslam! Φυσικα μονο ενα προιον ηταν γνησιο ;) )
Sodom - Tapping The Vein (blind αγορα)
Deep Purple - In Rock (Μy Holy Grail! Με folding διπλη θηκη αλλα με μονο δισκο οπως κυκλοφορουσε, διασωθεν απο παλιο δισκαδικο που ειχε ενας θειος μου οταν το εκλεισε)
Sex Pistols - Floging a Dead Horse (παλι απο το δισκαδικο του θειου)
Rolling Stones - Some Girls (δισκαδικο του θειου και παλι, με το γνωστο εμπριμε εξωφυλλο)
Cliff Richard - Rock 'n' Roll Juvenile (παλι απο το δισκαδικο του θειου)

Πρεπει να υπαρχουν και αλλοι αλλα η μνημη μου δεν καταφερε να ανασυρει τιποτα αλλο..

pitsunami
20-06-09, 19:57
Το βινύλιο ποτέ δεν θα πεθάνει!Ας προχωρήσει όσο θέλει η καταραμένη η τεχνολογια,τα δισκάκια θα βγαίνουν για πάντα!! (Και μετά ξύπνησα) :D

btw ξέρει κανείς αν αυτα είναι γνήσια ή μούφες?Πάντως είναι πολύ εντυπωσιακά στο σαλόνι μου!:P

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=366&pictureid=7938

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=366&pictureid=7939

να και μια πανοραμική απο τον θυσαυρό μου...επιλεγμένα όλα ένα και ένα,δισκάρες.

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=366&pictureid=7940

don dokken
20-06-09, 21:24
...ειχα (στο πικ..)2000 βυνιλια,τα οποια σιγα-σιγα μειωθηκαν στα 500..οτι επαιρνα cd ,πουλαγα βινυλιο..θα με κανετε παλι να τρεχω σε παζαρια κ δισκαδικα?πως την βλεπετε????:D:D

Mandrake
21-06-09, 06:29
Σήμερα πέρασα από Σόλωνος και Μασσαλίας και είδα πολύ και φτηνό πράμα. Δύο Savatage, ένα Sabbath κι ένα Meatloaf (το τελευταίο)...18 εόυρα.

Να πω επίσης ότι στο υπαίθριο σαβουροπαζάρι που γίνεται στην Πειραιώς κάθε Κυριακή πρωί, θα βρείτε αρκετούς πωλητές που μεταξύ άλλων, έχουν και κανα-δυο κούτες με δίσκους ,που τους πουλάνε όλοι, 3 ευρώ το κομμάτι και 5 ευρώ τους διπλούς.
Επειδή αναφέρετε συνέχεια το "Σόλωνος Και Μασσαλίας" (είμαι από επαρχία και το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω) θέλω να ρωτήσω αν οι δίσκοι είναι σε καλή κατάσταση. Ή μήπως παίρνετε γουρούνι στο σακί; Οι τιμές ακούγονται πολύ φτηνές!! Βέβαια γι'αυτά που ψάχνω εγώ (κυρίως μαζεύω δύσκολα κομμάτια και έχω παραμελήσει τα πιο mainstream...) δύσκολο να έβρισκα κάτι αλλά κουβέντα να γίνεται.

pitsunami όπως το'πες είναι. Απ΄την στιγμή που το πικάπ μου ζει και βασιλεύει οι δίσκοι δεν πρόκειται να πεθάνουν ποτέ. Άλλωστε παλιατζούρες αγοράζω περισσότερο (70s και 80s) οπότε δε μ'απασχολεί αν θα σταματήσει ή όχι (που δεν πρόκειται, ίσα ίσα υπάρχει αναβίωση, λέμε, τώρα!). Οι δίσκοι σου στον τοίχο φαίνονται πραγματικοί. Όσο για τους υπόλοιπους καλά τους έχεις στολίσει αλλά σ'εξυπηρετεί έτσι που βρίσκονται αραιά μεταξύ τους; Όπως κάθε συλλεκτικό κομμάτι από κάποια στιγμή και μετά χρειάζονται αρχειοθέτηση κατά αλφαβητική σειρά, κατά είδος κτλ. Εμένα δεν θα με βόλευε πάντως αλλά όπως συνηθίζει κανείς. ;)

don_dokken ΠΑΡΕ Coca Cola!! ΠΑΡΕ Coca Colla!! ΠΑΡΕ Coc..βινύλιο!! ΠΑΡΕ βινύλιο!!:diablotin: Παρεμπιπτόντως σας είδαμε (Dokken) πρόπερσι στα μέρη μας! :headbangdude:

Leon
22-06-09, 15:44
Επειδή αναφέρετε συνέχεια το "Σόλωνος Και Μασσαλίας" (είμαι από επαρχία και το συγκεκριμένο δεν το γνωρίζω) θέλω να ρωτήσω αν οι δίσκοι είναι σε καλή κατάσταση. Ή μήπως παίρνετε γουρούνι στο σακί; Οι τιμές ακούγονται πολύ φτηνές!! Βέβαια γι'αυτά που ψάχνω εγώ (κυρίως μαζεύω δύσκολα κομμάτια και έχω παραμελήσει τα πιο mainstream...) δύσκολο να έβρισκα κάτι αλλά κουβέντα να γίνεται.
Τους βγάζεις από τη θήκη και τους βλέπεις πριν τους αγοράσεις.

Mandrake
23-06-09, 03:23
Σαφώς και μπορείς να τους δεις βγάζοντάς τους! Εγώ ρωτάω εσάς, εμπειρικά, μέχρι τώρα με τις πολύ καλές τιμές που αναφέρετε, οι δίσκοι σε τι κατάσταση βρίσκονται; Για να δω γενικά τι παίζει. Η ίδια ερώτηση ισχύει και για τα εξώφυλλα, φυσικά!

Stormwatch
31-03-10, 16:13
Δισκάκι των Olympians , πρέπει να είναι πριν το 1970.
'Ολα τα λεφτά, το ορθογραφικό λάθος. Δείτε ποιος είναι ο τραγουδιστής (στο Vocal)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=240&pictureid=16273

Wally
31-03-10, 19:39
XAXAXAXAXA
Μηπως τραγουδαει ντουετο με τον Αγκωνα?

joe
07-04-10, 16:11
XAXAXAXAXA
Μηπως τραγουδαει ντουετο με τον Αγκωνα?

Με τον Τριχα χαχαχαχαχαχχαχα θεικο τυπογραφικο

thebest20
07-04-10, 16:50
Το βινύλιο των Olympians 2 τραγούδια έχει?Τα τραγούδια αυτά μπήκαν μετά και σε ολοκληρωμένο δίσκο?Ο πατέρας μου έχει πολλά τέτοια,ελληνικά και ξένα...Από ελληνικά θυμάμαι ένα το οποίο στην Α Πλευρά έχει το "Μες στης πόλης το χαμάμ" και στη Β Πλευρά ένα κομμάτι με τίτλο "Ο Στρατός".Αλλά δεν θυμάμαι από ποιον τραγουδιστή είναι!

krem13
07-04-10, 17:17
μιας και μπήκα πρόσφατα και εγώ στο μαγικό χώρο του βινυλίου (με πρώτη αγορά το iron maiden somewhere back in time [picture disc vinyl edition]) ποιούς,heavy metal πάντα,δίσκους θα μου προτείνατε για πρώτες αγορές ?(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)

Dragon_K.
14-04-10, 09:06
Σε περίπτωση που δεν το 'εχεις καταλάβει, διάλεξες ένα πολύ ακριβό...sport:):):) όσο για το ...
ποιούς,heavy metal πάντα,δίσκους θα μου προτείνατε για πρώτες αγορές ?(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90) έχει να κάνει με το τι ακριβώς θες, πάντως τα Ελληνικά βινύλια της περιόδου εκείνης...τσούζουν :)

joe
14-04-10, 09:09
(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)

Φανταζομαι εισαι διατεθημενος να ξοδεψεις αρκετα για τριτοκοσμικες μουφες... :P

krem13
14-04-10, 12:16
εννοώ τους δίσκους των "μεγάλων" εκείνης της εποχής,δεν θα ψάξω ακόμα για πιο underground ή καλτ μπάντες,αλλά,βασικά δεν βιάζομαι οπότε πείτε αν γίνεται κάποιους (κι ας είναι ελαφρώς αλμυροί).
από απλή περιέργεια,το mythology (αλλά και το northcomin) των northwind,πόσο περίπου κάνουν?

Mandrake
14-04-10, 12:54
Τιμές θέλεις να προτείνουμε ή δίσκους; Γιατί οι τιμές παίζουν από δισκάδικο σε δισκάδικο και αν βρεθούν και πότε... Οι συγκεκριμένοι δύο, πάντως, πιστεύω πως θα είναι ακριβοί. Είναι δισκάρες παρόλα αυτά!

krem13
14-04-10, 12:56
για δίσκους θέλω μερικές προτάσεις,το τελευταίο που έγραψα (για τιμές κατά μέσο όρο) αφορούσε μόνο τους 2 δίσκους των northwind.

Dragon_K.
14-04-10, 13:29
για δίσκους θέλω μερικές προτάσεις,το τελευταίο που έγραψα (για τιμές κατά μέσο όρο) αφορούσε μόνο τους 2 δίσκους των northwind.

Οι συγκεκριμένοι δίσκοι τιμώνται από 100 έως 150 εάν είναι σε άψογη κατάσταση.

Σε τέτοια επίπεδα τιμών πάντως, ακόμη και μια ψιλοφθορά ρίχνει την τιμή κάτα 20 ευρώ. :):)

Δεν ξέρω τι ακούς αλλά οι δίσκοι εκείνης της περιόδου είναι μετρημένοι στα δάχτυλα των δύο χεριών. Μιλάμε φυσικά για Hard & Heavy γιατί με το death black στα 90ς χάνεται η μπάλα.

Έχουμε και λέμε κατά αξιολογική σειρά κατ' εμέ

Spitfire - First Attack (το είδα πρόσφατα σε πολύ καλή τιμή)
Crush - Kingdom of the kings
Rust - Shoot them higher
Raw Silk - Silκ under the skin
Trade mark - Fatal blues )κι αυτό το είδα αλλά ψιλοακριβά)

υπάρχουν κι άλλοι δίσκοι βέβαια αλλά για μένα αυτός είναι ο "αφρός"

Mandrake
14-04-10, 14:38
Και αν σ'αρέσει ο Spitfire τότε τσέκαρε και το live όπου ονομάζονται πλέον Speedfire με τίτλο άλμπουμ "100% Live" ('90) ("Molon Lave Records")!

Dragon_K.
15-04-10, 09:51
Το live δεν μου αρέσει λόγω του γεγονότος οτι η κιθάρα του Τσαμουρόπουλου είναι εκνευριστικά "θαμένη". Σκόπιμα? Ποιός ξέρει?

Ξέχασα να αναφέρω επίσης το θαμμένο διαμάντι των 80's...Mental Powers -Fantasy Πολύ καλός δίσκος.

electricchurch
15-04-10, 14:21
ποιούς,heavy metal πάντα,δίσκους θα μου προτείνατε για πρώτες αγορές ?(περισσότερο με ενδιαφέρουν αυτήν τη περίοδο ελληνικά συγκροτήματα του 80-90)[/QUOTE]

Νομιζω πρεπει να ξεκινησεις με την συλογη Greece Attack ειναι αντιπροσωπευτικη δουλεια της τοτε εποχης με μερικα απο τα καλυτερα (και τα χειροτερα) γκρουπς της εποχης

thebest20
22-04-10, 00:05
Στο musical της Πάτρας υπάρχουν δίσκοι βινυλίου,τους οποίους πρόσεξα σήμερα!Έχει γύρω στους 50 δίσκους,από ξένα κυρίως (Iced Earth,Megadeath) αλλά και το τελευταίο album των Scorpions (14,50€),και το πρόσφατο album των Killers!Από ελληνικά έχει το τελευταίο της Αλεξίου και του Δάντη.Οι περισσότεροι πιο φθηνοί από τα cds.Της Αλεξίου το cd έχει 15,90€ και το βινύλιο 13,50€.Το πιο ακριβό ήταν ένα set με πέντε 7'' του John Lennon,που κόστιζε 21,50€.

Imgema
22-04-10, 01:14
Αν και δεν ειχα ποτε δίσκους (είχα μονο κασσετες) με ενδιαφέρει το θεμα της ποιοτητας. Απο οτι εχω ακουσει η ποιοτητα ειναι καλύτερη απο CD (λογω αναλογικου ήχου) αλλα αυτό ισχυει σε όλες τις περιπτώσεις?

Για παράδειγμα, εχω αρχίσει και μαζεύω DTS SACD και Audio DVD τα οποια εχουν αρκετα καλύτερη ποιοτητα απο τα κοινά CDs (καθως και 5.1 DTS) αλλά δεν ξερω αν ειναι καλύτερα απο δίσκους. Oι φορές που εχω ακουσει μουσική απο πικαπ πρεπει να ειναι μετρημενες στα δαχτυλα, παρα τα σχεδον 30 χρονια ζωής μου. Απλα ετυχε να μην γνωριζω ατομα που να εχουν.

Tην τελευταια φορά που άκουσα ήταν σε ένα μηχάνημα για DJ (απ'οτι μου ειπε αυτος που το ειχε) και ηταν κατι oldskool techno 90's. Δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε ο ήχος, αλλα μπορει να εφταιγαν αλλοι παράγοντες οπως πχ: ηχεια, κακή ηχογράφηση, φθαρμένος δισκος κλπ.

Off topic edit: Παντως ο καλύτερος ήχος που εχω ακουσει ποτε απο μουσική (σε Home system) ειναι στα Guitar Hero / Rock Band παιχνίδια. Τι remastered ηχογραφησεις, τι 5.1 διαχωρισμός, τι βάθος και καθαρότητα.... τωρα παιζω το GH Metallica και αυτά που ακουω δεν εχουν απολύτως καμια σχεση με οποιοδήποτε MP3/CD/SACD. Απλώς ακους ήχους που δεν ήξερες οτι υπήρχαν πριν! Καμία σχεση με τις original (μετριες) ηχογραφήσεις. Ασε που το καθε όργανο (Guitar, bass, drums) εχει το δικό του κανάλι.... απλά υπέροχος ήχος, ειναι και ο λόγος που ασχολουμαι με αυτά τα games (στο 360 γιατι στο Wii ο ήχος δεν ειναι τοσο καλός, το τεσταρα κι εγώ και η διαφορά ειναι μεγάλη).

Dragon_K.
05-05-10, 09:43
Και για όποιον ενδιαφέρεται, την Κυριακή που μας έρχεται...

ΠΑΖΑΡΙ ΔΙΣΚΩΝ ΒΙΝΥΛΙΟΥ & CD ΚΥΡΙΑΚΗ 9 Μαΐου ΒΑΤ City CLUB

Από τις 10.30 μέχρι τις 17.00

Λ. Αλεξανδρας 11 κοντά στο Πεδίον του Άρεως, στο ρεύμα προς κέντρο.

Dimitrios
05-05-10, 10:34
Ο ήχος του δίσκου πάντως δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD... κλάσεις ανώτερος.
Επιτρέψτε μου να φέρω στην επιφάνεια ένα παλιό post του φίλου.

O ήχος του δίσκου δεν συγκρίνεται με αυτόν του CD όταν έχεις ένα πικ απ αξίας 1500 ευρώ και άνω, όταν μπορείς να το χεις τόσο δυνατά ώστε να ακούς και το τελευταίο όργανο (studios,δωμάτια με επαγγελματικές μονώσεις, ανοιχτοι χώροι) σε αντίθεση με ένα "ταπεινό" δωμάτιο όπως (νομίζω) έχουν οι περισσότεροι εδω μέσα.

Συμπεριλαμβανομένου ότι (έτσι μου χουν πεί) το βινύλιο φθίρεται σε κάθε χρήση.

Και το CD την δουλειά του την κάνει υπέροχα!

Dragon_K.
07-05-10, 14:20
Εννοείται οτι θα διαφωνήσω, μιας και δεν χρειάζεται να έχεις πολύ ακριβό εξοπλισμό για να καταλάβεις τη διαφορά.

Θα πω ένα μονο. Πρόσφατα αγόρασα ένα USB πικαπ της STANDON το οποίο είναι κανονικό αλλά και USB. Παίζει μέσω υπολογιστή χωρίς ενισχυτές κπ.

Ε λοιπόν χωρίς κάποια τρομερά ηχεία (Yamaha) η διαφορά ανάμεσα στο βινύλιο Warning των Queensryche αλλά και του original cd είναι εμφανής. Τι να λέμε τώρα...

Mitch Bucannon
21-06-10, 19:26
Σαν σήμερα
1948: Η Columbia λανσάρει τον πρώτο δίσκο 33 1/3 στροφών από βινύλιο. Ήταν δημιουργία του δρ. Πίτερ Γκόλντμαρκ.

tzimis8
18-01-12, 11:52
Ένας σπάνιος δίσκος «Αγωνιστές της λευτεριάς 1821» (1971), κύκλος τραγουδιών σε ποίηση Σεφέρη, Πρεβελάκη, Ιατρόπουλου (είτε θάνατος είτε λευτεριά )από τα απομνημονεύματα του στρατηγού Μακρυγιάννη εισαγωγή του ακαδημαϊκού Ηλία Βενέτη μουσική επένδυση Νίκου Μαμαγκάκη απόδοση κειμένου Μάνου Κατράκη προσφορά της esso pappas για τα 150 χρόνια Ελληνικής ανεξαρτησίας 4438244383

ΔΥΟ δισκάκια 45 στροφών δινόταν δωρεάν με το ROL χατζης-4438444386 μοσχολιου

Aardvark
18-01-12, 12:16
Nice,μηπως εχεις και τις θηκουλες τους να δουμε ;

witch king
02-03-12, 07:07
http://s18.postimage.org/4ozr0oxsl/IMG_20120301_162434_1.jpg (http://postimage.org/image/4ozr0oxsl/)

http://s15.postimage.org/tdngr9m2f/IMG_20120301_162451_1.jpg (http://postimage.org/image/tdngr9m2f/)

Μετα απο πολυ καιρο εβαλα και ακουσα δισκο και ηταν αυτος. Θα βγαλω και αλλες φωτο για να τις ποσταρω.:)

DJRIZOS
02-03-12, 08:24
πολύ καλησπέρα...εμένα η συλλογή μου αγγίζει τις 33.000 βινύλια..συλλέκτης και εβδομαδιαία αγορά βινυλίων απο το εξωτερικό...1ο βινύλιο...
ΓΛΥΚΕΡΙΑ - ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ (1985)

ορίστε και μερικά δείγματα

469644696546966

Wally
02-03-12, 08:29
33 χιλιαδες!!??

Καποια στιγμη αν μπορεις ανοιξε ενα νεο thread και φωτογραφισε μερικους σπανιους/αγαπημενους δισκους επιλογης σου

DJRIZOS
02-03-12, 08:43
αν υπαρξει χρονος πολυ ευχαριστως...

Nassos83
03-03-12, 15:13
Ο ένας και μοναδικός δίσκος βινυλίου που αγόρασα το 1990. Για την ιστορία, το αγόρασα μόνο για Πανταζή, Δάντη, Βίσση-Καρβέλα και 1-2 άλλους, τα υπόλοιπα ούτε που με ενδιέφεραν. Τώρα βέβαια όλα είναι διαμάντια μπροστά στα "σκουπιδο-pop" τραγούδια που ακούμε τα τελευταία χρόνια.

http://i.imgur.com/NpLCe.jpg

http://i.imgur.com/6OTiH.jpg
Οι δίσκοι είναι σε άριστη κατάσταση, λές και βγήκαν κατευθείαν από το εργοστάσιο.:D

http://i.imgur.com/zDsCo.jpg

Kambia
03-03-12, 16:19
πολύ καλησπέρα...εμένα η συλλογή μου αγγίζει τις 33.000 βινύλια..συλλέκτης και εβδομαδιαία αγορά βινυλίων απο το εξωτερικό...

Φοβερό νούμερο! Κάνεις συλλογή από κάποιο συγκεκριμένο είδος μουσικής?
Είδα και queen στις φωτογραφίες :D

krios
04-03-12, 13:21
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=47021&d=1330859940

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=47022&d=1330859981

D@redevil
04-03-12, 15:23
Κριέ μου! :flower:

Πολύ όμορφο "κομμάτι" και μάλλον από τα σπάνια! Η μητέρα μου (που είναι φανατικός συλλέκτης βινυλίου και μου μετέδωσε το μικρόβιο), δεν το θυμόταν!

Να ρωτήσω: Αυτό το Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, είχε καμία σχέση με το Χορωδιακό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που διοργάνωνε ο Ο.Τ.Ε.?

DJRIZOS
04-03-12, 15:33
Kambia (http://www.retromaniax.gr/vb/member.php?1381-Kambia): μαζευω υλικο απο ολα τα ειδη μουσικης..απο classic rock μεχρι και σκυλαδικα...

Dimitrissss
04-03-12, 15:46
Αυτό το Χορωδιακό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που διοργάνωνε ο Ο.Τ.Ε., δεν έτυχε να ξανακούσω ποτέ την ύπαρξή του. Μάλλον δεν είχε σχέση με το φεστιβάλ τραγουδιού. Πολύ ωραίο το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δίσκου του Φεστιβάλ 1978 (και χωρίς retromaniax.gr στη μέση) :P Το φεστιβάλ εκείνο επρόκειτο να γίνει στο Παλέ ντε Σπορ (Αλεξάνδρειο Μέλαθρο), όπως άλλωστε όλα τα φεστιβάλ από το 1964 ως τότε, όμως ήταν ολίγον σεισμόπληκτο (τρεις μήνες νωρίτερα, Ιούνιο '78, είχε γίνει μεγάλος σεισμός στη Θεσσαλονίκη) με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην δώσει άδεια για την διεξαγωγή του κι έτσι πραγματοποιήθηκε στο κατά πολύ μικρότερο σε χωριτικότητα «Ράδιο Σίτυ».

D@redevil
04-03-12, 15:54
Αυτό το Χορωδιακό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης που διοργάνωνε ο Ο.Τ.Ε., δεν έτυχε να ξανακούσω ποτέ την ύπαρξή του. Μάλλον δεν είχε σχέση με το φεστιβάλ τραγουδιού. Πολύ ωραίο το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του δίσκου του Φεστιβάλ 1978 (και χωρίς retromaniax.gr στη μέση) :P Το φεστιβάλ εκείνο επρόκειτο να γίνει στο Παλέ ντε Σπορ (Αλεξάνδρειο Μέλαθρο), όπως άλλωστε όλα τα φεστιβάλ από το 1964 ως τότε, όμως ήταν ολίγον σεισμόπληκτο (τρεις μήνες νωρίτερα, Ιούνιο '78, είχε γίνει μεγάλος σεισμός στη Θεσσαλονίκη) με αποτέλεσμα η πολεοδομία να μην δώσει άδεια για την διεξαγωγή του κι έτσι πραγματοποιήθηκε στο κατά πολύ μικρότερο σε χωριτικότητα «Ράδιο Σίτυ».

Ευχαριστώ πολύ! Δεν τις γνώριζα τις πληροφορίες αυτές.

Το χορωδιακό φεστιβάλ του Ο.Τ.Ε. πρέπει να εμφανίστηκε πρώτη φορά το 1985. Γινόταν κατά κανόνα στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ.
Συμμετείχαν σχολικές χορωδίες (συμμετείχα τις χρονιές από 1990-95) και γενικότερα ελληνικά ονόματα κλασσικής μουσικής, καθώς και τμήματα από ωδεία.

Η διοργάνωση γινόταν συνήθως Δεκέμβριο.

Αν και χρονολογικά δε συμπίπτουν, αναρωτήθηκα μήπως το χορωδιακό φεστιβάλ ήταν κάποια μεταγενέστερη εξέλιξη του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης ή αν προστέθηκε συμπληρωματικά στο υπάρχον Φεστιβάλ! :)

Uskoke
04-03-12, 16:47
O πρώτος μου δίσκος ήταν το I love abba που πήρα από την Κοζάνη, τώρα έχω γύρω στους 300 δίσκους, ξένους και ελληνικούς. Έχω επίσης και αρκετές κασσέτες.

witch king
05-03-12, 07:05
http://s7.postimage.org/j5afa4mhj/IMG_20120301_163908.jpg (http://postimage.org/image/j5afa4mhj/) http://s16.postimage.org/rz9s20oxd/IMG_20120301_164018.jpg (http://postimage.org/image/rz9s20oxd/)
http://s15.postimage.org/ai0m9sht3/IMG_20120301_164055.jpg (http://postimage.org/image/ai0m9sht3/) θα βγαλω και αλλες και θα τις ποσταρω.

http://s8.postimage.org/pok2xs9q9/IMG_20120301_165702.jpg (http://postimage.org/image/pok2xs9q9/) http://s18.postimage.org/5dhf2vgrp/IMG_20120301_170019.jpg (http://postimage.org/image/5dhf2vgrp/)

http://s13.postimage.org/xobepgsc3/IMG_20120301_170001.jpg (http://postimage.org/image/xobepgsc3/) http://s14.postimage.org/a60f5sq65/IMG_20120301_164233.jpg (http://postimage.org/image/a60f5sq65/)

Mandrake
11-03-12, 17:26
Άτσα με το Αστέρι του Δαυίβ στον Vanilla Ice! ;)

Nassos83
11-03-12, 17:35
Το Άστρο του Δαυίδ έχει 6 τρίγωνα.;)

Kambia
11-03-12, 18:03
witch king ωραίες οι φωτογραφίες σου. Θα μπορούσες σε παρακαλώ να τις ανεβάσεις σε άλμπουμ μέσα στο προφίλ σου γιατί είναι σε web-based υπηρεσία και φοβάμαι ότι μετά από λίγο καιρό, θα μας τις διαγράψουν και τα ποστ θα μείνουν κενά!
Ο οδηγός για τη δημιουργία άλμπουμ και ανέβασμα φωτογραφιών είναι εδώ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?17383-%C4%E7%EC%E9%EF%F5%F1%E3%DF%E1-albums-%EA%E9-%E1%ED%DD%E2%E1%F3%EC%E1-photos-%F3%F4%EF%ED-server-%EC%E1%F2) Ότι βοήθεια χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου :)

Jackie dragon
17-03-12, 00:35
Εμένα ο πρωτος μου δίσκος ηταν το 45άρι maxi single "Cheri, cheri lady" των Modern Talking.. το ειχα αγορασει οταν ημουν 16 ετων απο ενα δισκοπωλειο στο κεντρο της Αθηνας.. Η συλλογη των βινυλιων μου αποτελει περι των 250 κομματιών με ειδη απο italo disco-euro pop,(Modern Talking, Blue System,C.C.Catch,Gazebo,Falco και λοιπα) ελληνικη ποπ της δεκαετιας του '90 (M.Ρακιντζης, Μπίγαλης) ελληνικη ροκ απο 80's και 90's (Ριφιφί, Τερμιτες, Αφοι Κατσιμιχα, Πυξ λαξ) καθως και αρκετα soundtracks απο ταινιες του Ασιατικου κινηματογραφου πολεμικων τεχνων (Jackie Chan και Bruce Lee) Το βινύλιο που θελω διακαώς να αποκτώσω ειναι το άκρως σπανιότατο και πανάκριβο maxi single των Modern Talking με τιτλο "Locomotion tango" το οποιο κυκλοφορησε μονο σε 4 κομμάτια παρακαλώ, το 1988, λιγο καιρο μετά τη πρωτη διάλυση του συγκεκριμενου group..

prisma
17-03-12, 01:43
Άτσα με το Αστέρι του Δαυίβ στον Vanilla Ice! ;)

H δισκογραφική SBK. Εκεί είχαν κυκλοφορήσει κάποια singles και οι Technotronic (αν θυμάμαι καλά τις Αμερικάνικες εκδόσεις...βαριέμαι να ψάχνω στη δισκοθήκη.)

prisma
28-03-12, 09:03
Mερικά από τα βινύλια 7 ιντσών που έχω πρόχειρα.

49186
Chris Isaak "Blue Hotel" Promo Only-Double A Side.

49187
Foreigner "Urgent" (1981).

49188
Mike Oldfield & Roger Chapman "Shadow on the Wall" (1983).

49189
Tina Turner "What's Love Got To Do With It" (1984). Aπό κάτω μέρος του εξώφυλλου.

49190
Βee Gees "Stayin' Alive". Στο B-side έχει το "If i Can't Have You".

nwntas
28-03-12, 14:55
49189
Tina Turner "What's Love Got To Do With It" (1984). Aπό κάτω μέρος του εξώφυλλου.

Το αγαπημένο μου τραγούδι της! Το είχα μικρος σε κασέτα και ακόμα και σήμερα το ακούω μια στις τόσες με τον ίδιο ενθουσιασμό και ανατριχίλα! Μακάρι να είχα πικαπ και το βινύλιο. Είσαι τυχερός που το έχεις!

prisma
28-03-12, 19:04
Το αγαπημένο μου τραγούδι της! Το είχα μικρος σε κασέτα και ακόμα και σήμερα το ακούω μια στις τόσες με τον ίδιο ενθουσιασμό και ανατριχίλα! Μακάρι να είχα πικαπ και το βινύλιο. Είσαι τυχερός που το έχεις!

Πικαπ πλέον δεν έχω ούτε εγώ. Βέβαια τα βινύλια είναι πλέον αποθηκευμένα, αλλά΄οτιδήποτε από αυτά (και όχι μόνο) υπάρχει σε cd. :darkglasses:

nwntas
28-03-12, 19:57
Πικαπ πλέον δεν έχω ούτε εγώ. Βέβαια τα βινύλια είναι πλέον αποθηκευμένα, αλλά΄οτιδήποτε από αυτά (και όχι μόνο) υπάρχει σε cd. :darkglasses:

Άρχοντας!!!!!!!!!! Να χαίρεσαι τη συλλογή σου!!!!!!!

prisma
28-03-12, 20:13
Άρχοντας!!!!!!!!!! Να χαίρεσαι τη συλλογή σου!!!!!!!

Σ'ευχαριστώ. Προσεχώς και άλλες φωτογραφίες. :)

Mandrake
28-03-12, 20:44
Και πόσο πουλάς τον Mike Oldfield, είπαμε; :)

prisma
28-03-12, 20:48
Και πόσο πουλάς τον Mike Oldfield, είπαμε; :)

Xμμμ.... δεν είπαμε! Αλλά δεν τον πουλάω!!! :cool:

prisma
29-03-12, 10:41
Kαι μερικά 12 ιντσών Maxi singles.

49269
George Benson -Give Me The Night (1980).

4927049271
Roxette-Listen To Your Heart (μέρος του οπισθόφυλλου & βινύλιο).

49272
Tears For Fears-Change (αυτό το έχω και σε 7ιντσο):)

49273
Robert Palmer-Mercy Mercy Me/I Want You (1991-Promo).

manos311
03-04-12, 01:01
Def Leppard - Adrenalize - Picture Disc

49661 49662 49663 49664

The Beloved - The Remix E.P. - Promo Only
49669 49670 49671 49672

prisma
05-04-12, 21:02
4995249953
Bryan Ferry - Don't Stop The Dance (12" Promotional-1985)

4995649959
The Clash - Rock The Casbah (12" -1982)

49961
F.Y.C. - She Drives Me Crazy (12" Promotional)

Gus
13-01-13, 15:36
Πρώτος δίσκος: Μichael Jackson's This Is It

Αν και ανήκω στην γενιά του cd (και ακόμη περισσότερο του mp3), έχω το μικρόβιο μέσα μου! Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι μερικά μαγαζιά με μεταχειρισμένους δίσκους έχουν εξωφρενικές τιμές, με αποτέλεσμα να καταφεύγουμε στους άλλους εκμεταλλευτές του ebay και άλλων ιντερνετικών καταστημάτων...

Οff topic: Ποιά μαγαζιά (εντός Αθηνών) προτείνετε για αγορά ελληνικών δίσκων σε καλές τιμές;;

thebest20
13-01-13, 16:12
Χαίρομαι που πολλές νέες κυκλοφορίες βγαίνουν σε LP δίνοντας και κωδικό για δωρεάν κατέβασμα στον υπολογιστή σε μορφή mp3!Δυστυχώς η ευτυχώς το cd τέλειωσε!!!!!Είτε cd είτε mp3/m4a έχουν τον ίδιο ακριβώς ήχο,ο οποίος είναι μακράν κατώτερος από τον ήχο του LP.Η διαφορά είναι στο booklet,αν και πλέον τα περισσότερα cds βγαίνουν με πολύ φτωχό booklet,το οποίο προσφέρεται και σε ψηφιακή μορφή!Σκέφτομαι να ξεκινήσω να αγοράζω δίσκους,έχουν καλές τιμές,αλλά δεν έχω πικάπ!

rideronthestorm
14-01-13, 00:15
Καλησπέρα και από εμένα.
Πρώτος μου δίσκος πρέπει να ήταν ένα best of των Scorpions που είχα αγοράσει το 1985.H συλλογή μου πλέον έχει φτάσει στα 400 κομμάτια(κυρίως ψυχεδέλεια,progressive και classic rock).
Aσχολούμαι ακόμα με το πικαπ μου και φυσικά αγοράζω ακόμα δίσκους(όσο μου το επιτρέπουν τα οικονομικά μου βέβαια) τους οποίους ακούω σχεδόν καθημερινά.

Να πω και ένα σχετικό περιστατικό το οποίο τουλάχιστον σε μένα,φάνηκε πολύ αστείο.
Κάποιος γνωστός μου είχε ανοίξει για ένα φεγγάρι ένα μπαρακι στο οποίο έπαιζε μουσική κυρίως από βινύλια.
Ένα βράδυ,μπαίνουν δύο κοπέλες νεαρής ηλικίας και κοιτάζοντας τα ράφια με τους εκατοντάδες δίσκους,ρωτάει η μία,"τί είναι αυτα;","δίσκοι" απαντάει η άλλη."Α,ναι" λέει η πρώτη και συνεχίζει "ήταν τότε που τα cd ήταν μαύρα,μεγάλα και έπαιζαν κι από τις δυο πλευρές":)

chris73
24-01-13, 16:49
Καλώς σας βρήκα.
Αν και ουσιαστικά δεν έχω σχέση με το άτομο ο πρώτος δίσκος μου αγοράστηκε από τον πατέρα μου για το καλορίζικο του πρώτου μου πικαπ το 1986 και ήταν το Latin του Νταλάρα.

Μετά από εκεί αγόραζα κυρίως κλασσικό ροκ, ψυχεδέλια κτλ. Κατά το 90+ μάζι με φίλο που σπουδάζαμε μαζί κάναμε επιδρομές με ότι περίσευε από χρήματα σε δισκάδικα με νέα ή και πράγματα που τους είχαν ξεμείνει. Έτσι μια μέρα βρήκα εντελώς καινούργιο το μοναδικό 45 του Σιδηρόπουλου με τα Μπουρμπούλια.
Μετά όταν είμουν στην Αθήνα για λίγο στο στρατό ανακάλυψα τον Ζαχαρία και άλλους και πίσω στο στρατόπεδο μετά από έξοδο γυρνούσα με δίσκους και στην πύλη δεν ήξεραν τι να κάνουν σαν να έβλεπαν βόμβες.

Μετά συνέχισα όσπου τελικά έχουν περάσει ουσιαστικά χρόνια από τότε που αγόρασα για τελευταία φορά.
Εξαίρεση που πριν από μερικές μέρες παρέλαβα από eBay το "Dizzy in Greece" toy 1957 Gillezbie ντυμένο τσολιά...:D

Δεν τους μέτρησα αλλά θα πρέπει να είναι 300-400 lp και πάνω από 100 45s.

Pinhead
02-01-14, 21:20
Πολύ ωραίο νήμα. Μετά την ανάσταση του παλιού μου πικάπ, κατάφερα να σώσω γύρω στους 40 δίσκους από τους περίπου 150 που είχα στη συλλογή. Δυστυχώς η άτακτη αποθήκευση τους κατάστρεψε :cry: . Ευτυχώς κατάφερα να διασώσω τον πρώτο δίσκο που αγόρασα με το χαρτζιλίκι μου, το "ΣΑΝ ΔΙΣΚΟΣ ΠΑΛΗΟΣ" του Καρβέλα το 1986, ενώ ευτυχώς και πάλι μερικά διαμαντάκια από τα '80s που είχε ο πατέρας μου δεν είχαν πάθει τίποτα.
Με μια καλή κεφαλή και βελόνα, και ένα σετάκι σχετικά ευαίσθητα ηχεία το πικάπ ακούγεται κλάσεις ανώτερα από ένα καλό και ακριβό CDp, και το λέω εγώ που έχω πανάκριβο CDp και το πικάπ μου δεν είναι και ότι καλύτερο...

Κάπου μέσα στο νήμα διάβασα ότι κάποιος συμφορουμίτης έχει ένα Dual και θέλει σέρβις, η Dual πλέον έχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και φτιάχνουν και τα παλιά πικάπ της εταιρείας. Ακουστική Κρήτης http://www.akoustiki-kritis.gr/service/

greekeagle12
09-04-14, 23:45
Aυτοί είναι ότι έχει απομείνει.... όλοι οι υπόλοιποι πετάχτηκαν οι τους πήρανε τα 2 αδέρφια μου (janis,, doors, woodstoick, iron maiden, dio, black sabbath, κτλ)... :( :( :( :(:cry::cry:

Scorpions - 1984, Bαγγέλης Γερμανός - 1984

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100662&d=1397080141 http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100659&d=1397080141

ΝΕΝΑ - 1984, Chris De Burgh - 1984

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100653&d=1397080111 http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100656&d=1397080111

La Boum (OST) - 1980, Flashdance (OST) - 1983

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100657&d=1397080111 http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100655&d=1397080111

Howard Jones - 1984, INXS - 1992

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100658&d=1397080111 http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100661&d=1397080141

Hot Hits 18 (2) - 1982????1983????1984???, POCO LEGACY - 1989

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100654&d=1397080111 http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=100660&d=1397080141

Uskoke
10-04-14, 14:47
Εγώ έχω κανονικό πικάπ (που το πήρα πριν 3-4 χρόνια) το Pro-ject debut III και κανονικό στερεοφωνικό, μάλιστα με ντεκ (κασετόφωνο!) . Τώρα υπάρχει αναγέννηση του βινυλίου, πάμπολλοι κλασσικοί δίσκοι ξαναβγαίνουνε, σε 180 γρ. (Pink Floyd, Frank Sinatra, Beach boys, heavy metal).

prisma
10-04-14, 14:55
Εγώ έχω κανονικό πικάπ (που το πήρα πριν 3-4 χρόνια) το Pro-ject debut III και κανονικό στερεοφωνικό, μάλιστα με ντεκ (κασετόφωνο!) . Τώρα υπάρχει αναγέννηση του βινυλίου, πάμπολλοι κλασσικοί δίσκοι ξαναβγαίνουνε, σε 180 γρ. (Pink Floyd, Frank Sinatra, Beach boys, heavy metal).

Γεγονός είναι ότι το βινύλιο ποτέ δεν "πέθανε". Μάλιστα το 2013 ήταν το μοναδικό "φυσικό" format που είχε σημαντική αύξηση πωλήσεων σε ΗΠΑ και Αγγλία.
Σε λίγα χρόνια το cd (και το dvd) θα αποτελούν όντως retro τεχνολογία. Το βινύλιο όχι. Και να πω εδώ, ότι η εξαφάνιση του βινυλίου πριν χρόνια από την ελληνική αγορά ήταν τεχνητή. Φυσικά το μερίδιο τους τότε μειώθηκε σημαντικά σε όλο τον κόσμο, αλλά ποτέ δεν καταργήθηκε σαν είδος.

chris73
10-04-14, 16:41
Ήμαρτον με τα 180γρ! :) αν και όπως έχουν τα πράγματα δεν βρίσκεις και τπτ άλλο τώρα. Είναι πολύ μεγάλη συζήτηση το θέμα αλλά όλα συγκλήνουν πως είναι απλά μάρκετινγκ και καλύτερη αίσθηση μόνο. Μόναδικο πλεονέκτημα φαίνεται να είναι η αντοχή σε στραβώματα. Επίσης πολλές φορές φαίνεται πως νέες κόπιες είναι εντελώς μάπα ηχητικά. Ρόλο παίζουν αλλα πράγματα.

Uskoke
11-04-14, 16:55
Για παράδειγμα, παίζει μεγάλο ρόλο αν ο δίσκος έχει κοπεί από τις αυθεντικές αναλογικές ταινίες, ή αν μαζί με το cd, κόψαν και το βινύλιο, με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν cd. To κυριότερο:δεν έχουν βγει, και ούτε πρόκειται να βγουν, σε cd όλα τα βινύλια. Έτσι, όταν απόκτησα όλους τους δίσκους του Χαρρύ Κλύνν, με μερικές δεκαετίες καθυστέρηση, δεν υπήρχε περίπτωση να τα βρω σε cd. Ή πολλά ρετρό γκρούπ:σιγά μην κάτσουν οι BoneyM να βγάλουν σε cd το Nightflight to venus! Με το πικάπ έχεις πιο άμεση επαφή:βλέπεις τον δίσκο να γυρίζει, το στήνεις μόνος σου, αλλάζεις την κεφαλή και την βελόνα κατά βούληση, αλλάζεις ιμάντες... άντε ν'αλλάξεις το optical σε ένα cd!

freaktmp
11-04-14, 18:21
Σχετικα με τα συγχρονα προβληματα ποιοτητας της μουσικης δειτε εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/Dynamic_range_compression) και εδω (http://en.wikipedia.org/wiki/Loudness_war).

Οσο για τους BoneyM το album εχει κυκλοφορησει σε CD τουλαχιστον 5 φορες (http://www.allmusic.com/album/nightflight-to-venus-mw0000527966/releases).

Uskoke
16-04-14, 17:47
Για να είμαι ειλικρινής, για τους BoneyM δεν το ήξερα, μιας και στο Ηράκλειο έχουμε ξεμείνει με ένα δισκάδικο και αυτό, φυσικά, φέρνει πολύ λίγα cd. Όσο για βινύλια των BoneyM ούτε κουβέντα, φυσικά. Νομίζω ότι οι Pink Floyd έχουν κυκλοφορήσει όλη την δισκογραφία τους σε βινύλια, με κωδικό μέσα για τσάμπα κατέβασμα του mp3 από την σελίδα τους (έχω λιώσει το the wall και το wish you were here).