PDA

Επιστροφή στο Forum : Ρετρό ερωτισμός στην τηλεόραση

exetlaios
22-03-08, 19:35
Ασφαλώς στην αποκλειστικά κρατική τηλεόραση τηλεόραση των 80's,
κάθε σκέψη για ερωτισμό στην τηλεόραση ήταν αδιανόητη.
Στην καλύτερη να έβλεπες καμιά γάμπα ή καμιά πλάτη.

Η πρώτη αλλαγή έγινε με την δορυφορική τηλεόραση.
Θυμάμαι ότι κάθε Τρίτη βράδυ, στις 11:30 το γαλλικό ΤV5 είχε μια
ημίωρη εκπομπή με τίτλο (νομίζω) "SUPER SEXY".
Αθώα με τα σημερινά δεδομένα, προχωρημένη όμως τότε.
Έδειχνε στήθος και οπίσθια, πρωτόγνωρο τότε !
Όταν την είχα πρωτοδεί, μου φαινόταν απίστευτο.
Το είχα διαβάσει στο πρόγραμμα, και δεν πίστευα ότι τελικά
θα παιζόταν !
Όταν ξεκίνησε, κόντευα να φάω τα νύχια μου από την αγωνία !
Άσε δε, που ήμουνα στο σπίτι των της γιαγιάς και του παππού.
Η τηλεόραση δεν είχε τότε τηλεκοντρόλ, και κυριολεκτικά έτρεμα από την αγωνία.
Έτσι και σηκωθεί ο παππούς να πάει τουαλέτα, θα προλάβω να πάω να αλλάξω κανάλι,
ή θα με δει ότι βλέπω "τσόντα" ;;;
Απίστευτες εποχές !

Μετά ήρθε (πάλι στη δορυφορική) το γερμανικό RTL, και κάθε Σάββατο είχαμε "πανηγύρι" !
Μετά το καφεδάκι με τους φίλους, βουρ σπίτι για το έργο.
Κλείδωμα στο δωμάτιο, και χαμηλά ο ήχος, μη με πάρουν
χαμπάρι οι γονείς ( λες και δεν το καταλάβαιναν ! ).
Ευτυχώς η τηλεόραση στο δωμάτιό μου,
είχε τηλεκοντρόλ, οπότε δεν "κινδύνευα" από ξαφνική είσοδο γονιών.

Επίσης θυμάμαι την "πρώτη φορά" στην ελληνική TV.
"Πρωτομάστορας" ο Νίκος Μαστοράκης.
Σε ένα μεσονύχτιο talk-show που είχε στο STAR, εμφάνισε τα κορίτσια του
DIAMONDS AND PEARLS, τα οποία έκαναν αποκαλυπτικότατο (για την εποχή) στριπτίζ !
Την επόμενη μέρα, ήταν #1 θέμα συζήτησης στους κύκλους των αγοριών !

medthom
22-03-08, 21:10
Tutti Frutti !!!!!στο θρυλικο RTL!!! Ημουνα λιγακι μικρος τοτε...χεχεχεχε

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=A1ngk6whtbE"]YouTube - Tutti Frutti Intro[/video]

Playmolover
24-03-08, 19:18
Συγγνώμη δεν ήταν τα "κορίτσια" του Μυλωνά στα "Παιδιά της Νύχτας" που τα είχαν πρωτοπετάξει όλες έξω;
Και αυτές νομίζω από νυχτερινό Πολιτιστικό Κέντρο προέχρονταν...

Captain Kal
24-03-08, 21:33
Αυτό που θυμάμαι περισσότερο, ήταν το "Κάτι Άλλο", στον Αντ1.#) Κόπηκε μετά από τέσσερις μόλις εκπομπές, μετά από παρέμβαση του εισαγγελέα. :angry: :cry: :D

Rakeesh
25-03-08, 02:51
Ναι τοτε το 90-91 ειχε γινει χαμος με τον Αντ1... ροζ ιστοριες, τουτι φρουτι και μετα βενους... προσπαθουσα να βρω ευκαιρια να παω σκαστος να δω, αλλα ηταν δυσκολο εως αδυνατο καθοτι μικρο το σπιτι.. τελικα καταφερα μια φορα να δω ενα επεισοδιο απο ροζ ιστοριες :)

Zippo
25-03-08, 08:19
Ο Αντ1 είχε και την σειρα "Ερωτικες ιστορίες" που τη επαιζε σε επανάλυψη φετος το καλοκαιρι τα ξημερώματα. Μερικα επεισοδεια ειχαν αρκετο κοκο.

miko63
25-03-08, 11:07
και το seven plus επαιζει Π-Σ-Κ διάφορες επιμορφωτικές ταινίες...

DINO
25-03-08, 11:58
Ο Αντ1 είχε και την σειρα "Ερωτικες ιστορίες" που τη επαιζε σε επανάλυψη φετος το καλοκαιρι τα ξημερώματα. Μερικα επεισοδεια ειχαν αρκετο κοκο.

Η σειρά του ΑΝΤ1 ήταν οι "ΤΟΛΜΗΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ" και όλα τα επεισόδια είχαν "κοκο"... Ειδικά το πρώτο όπου πρωταγωνιστούσαν οι Α.Τ. και Μ.Κ. όπου εμφανίζονταν τόπλες στην πισίνα!!!!!!!!!!!!
Ολόκληρο ΙΝΤΕΡΝΕΤ και δεν υπάρχει πουθενά το συγκεκριμένο επεισόδιο!!! :(

Το έφαγε η λογοκρισία του Μ.Κ. :D

Rakeesh
25-03-08, 13:03
Τωρα με κουφανες φιλε.. ποιοι ειναι οι ΑΤ και ΜΚ;; ο ΜΚ ειναι αντρας; τοτε πως ηταν 'τοπλες';

DINO
25-03-08, 14:14
Χα χα χα!!! :biglaugh:

Λοιπόν... Η Α.Τ. είναι η ΑΘηνά Τσιλύρα (η γυναίκα του Σπύρου Παπαδόπουλου) και η Μ.Κ. είναι η Μαρί Κωνσταντάτου...

Τώρα πιστεύω κατάλαβες ποιός είναι και ο Μ.Κ. :D

Nemo
25-03-08, 14:27
Ειδικά το πρώτο όπου πρωταγωνιστούσαν οι Α.Τ. (ΑΘηνά Τσιλύρα) και Μ.Κ. (Μαρί Κωνσταντάτου-Κυριακου) όπου εμφανίζονταν τόπλες στην πισίνα!!!!!!!!!!!!
:D

Dream on...

ΥΓ Δεν προκειται να βρεις αυτο που ψαχνεις ,
γιατι πολυ απλα το συγκεκριμμενο επεισοδειο δεν ειχε τετοια σκηνη ...

DINO
25-03-08, 15:02
Αγαπητέ Nemo, είμαι παραπάνω από σίγουρος οτι στην 1η προβολή του σήριαλ "ΤΟΛΜΗΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ", υπήρχε η σκηνή που ανέφερα...

Μόλις η κα Κωνσταντάτου, έγινε Κυριακού, οι επαναλήψεις του σήριαλ, δεν δείχνουν αυτή τη σκηνή...
Συγκεκριμένα :

Ο Σπύρος Παπαδόπουλος και ένας άλλος γνωστός ηθοποιός που μου διαφεύγει το όνομά του, κάθονταν στις ξαπλώστρες δίπλα στην πισίνα και φαντάζονταν ο ένας τη γυναίκα του άλλου γυμνές!
Αποκορύφωμα, ήταν η σκήνή που στο background, η Τσυλίρα ήταν topless στην απέναντι ξαπλώστρα και η Κωνσταντάτου έβγαινε από το νερό και ακουμπούσε στην άκρη της πισίνας επίσης topless!

To επεισόδιο αυτό ήταν πραγματικά το 1ο της σειράς.
Ο τίτλος του ήταν "Αλλάζουμε;" και είχε σαν θέμα την ανταλλαγή ζευγαριών.

Trust me... Η σκηνή υπήρξε!

Nemo
25-03-08, 16:01
και ένας άλλος γνωστός ηθοποιός που μου διαφεύγει το όνομά του

Γιώργος Κοτανίδης (http://90lepta.com/sa54.html)

Captain Kal
25-03-08, 16:06
Γαι την Μαρί πάντως δεν το πιστεύω, γιατί από συνεντεύξεις που είχα διαβάσει - παρακολουθήσει, ήταν κατά των γυμνών γενικά. (Και τισ διάβαζα όλες, γιατί ήμουν φανατικός θαυμαστής της. #) Από μακριά δυστυχώς. :D:D)

candy
25-03-08, 17:16
Το θυμάμαι και εγώ αυτό το επεισόδιο,αλλά δεν θυμάμαι το στιγμιότυπο που αναφέρεις DINO.Το μόνο που μου είχε μείνει ήταν το τέλος όπου είχαν κάνει την ανταλλαγή και οι άντρες νόμιζαν πως οι γυναίκες τους δεν τους είχαν καταλάβει.Πολύ πιθανόν και να ισχύει,αφού από τον τίτλο και μόνο καταλαβαίνεις ότι οι ηθοποιοί ήταν πρόθυμοι να δείξουν κάτι πιο τολμηρό από τα συνηθισμένα.

Rakeesh
25-03-08, 22:18
Γαι την Μαρί πάντως δεν το πιστεύω, γιατί από συνεντεύξεις που είχα διαβάσει - παρακολουθήσει, ήταν κατά των γυμνών γενικά.

λες να ειναι η μονη που... αλλαξε γνωμη; :Ρ

Captain Kal
26-03-08, 13:21
Εάν δεν δω "αποδείξεις" :D:D#) , δεν πιστεύω τίποτα.:D

namida
26-03-08, 16:35
Τώρα να σας την σπάσω εγώ, και να πω ότι την πλειοψηφία των ταινιών που αναφέρεται δεν τις θεωρώ ερωτικές, αλλά ψιλό πορνό; Ερωτισμός για μένα είναι μια άλλη έννοια που δεν συνδέεται απαραίτητα με το γυμνό, και σίγουρα όχι με το σεξ. Ερωτισμό απέπνεε π.χ. εκείνη η διαφίμηση της Μαριάννας Τόλη, που βγαίνει από μια βάρκα και διαφιμίζει καλσόν

Stanfromgreece
26-03-08, 16:37
XEXE...εγώ ήμουν από τους τυχερούς... με τηλεόραση ΚΑΙ τηλεχειριστήριο στο δωμάτιό μου! Πάντος αυτό δεν ήταν τίποτα... θυμάμαι... λύκειο πρέπει να πήγαινα όταν ένα (από τα φρέσκα φρέσκα τότε) ιδιοτικό κανάλι είχε βάλει μέρα μεσημέρι τσόντα κανονική!!! hard...με τα όλα της! Και πώς διάολο έγινε και ενώ ήταν μικρό κανάλι... την είχαν δεί όλοι οι συμμαθητές μου απορώ!
Πάντως έχει δίκιο ο kapamaru,και μιάς και ανέφερε διαφήμιση, να μην ξεχάσουμε σχεδόν ΟΛΕΣ τισ διαφημισεις γιαουρτιών!

Rakeesh
26-03-08, 19:44
Κατα το 91 αρχισαν και μπηκαν διαφημισεις με ξώβυζα... ηταν δυο πυ αφορουσαν ενα αποσμητικο και ενα αφρολουτρο... νομιζω το ΑΧΕ;; τελος παντων

Οπως και να χει, καλως η κακως καταργηθηκαν τετοιου ειδους διαφημισεις.. και μετα σου λενε οτι τη σημερον ημερα εχουμε αποκτηνωθει, και οσο πιο παλια τοσο πιο σεμνα και ηθικα :D

medthom
26-03-08, 20:21
Badedas ηταν το αφρολουτρο!!!!! To θυμαμαι !LOOOOL

Perseas
27-03-08, 08:44
Σε διαφήμιση έχω να πω ότι βασιλεύει το Martini με τη θεά Charlize Theron. Κι όσο για ερωτικό υποννοούμενο μου άρεσαν πολύ το J&B με το ζευγάρι που παντρευόταν στην έρημο κι η σύζυγος είχε κάνει δώρο χειροπέδες, καθώς κι η Smirnoff με το διάβολο να γίνεται καλόγερος για χαρη μιας καλόγριας! (μήπως να ελαττώσω το αλκοολ;)

Juanita
27-03-08, 09:10
Γενικά οι διαφημίσεις του ΜΑΡΤΙΝΙ ήταν μακράν οι καλύτερες...
Ρώμη, Παρίσι, Celine Dion, Claus Nomi και αργότερα Theron, Clooney.
Οι διαφημιστές έβγαζαν τον καλύτερο εαυτό τους.
Αλλά πιό πολύ ρομαντισμό μου έβγαζαν :flower: ...

Perseas
27-03-08, 09:32
Αλλά πιό πολύ ρομαντισμό μου έβγαζαν ...

Θετικός ερωτισμός. Love & sex at the same time.

Rakeesh
27-03-08, 18:18
Πολλή 'τσοντα' ειχαν και το Τμημα Ηθων, και τα Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια.

Νομιζω ηταν κατι σαν 'στατους' για μια σπουδαια ηθοποιο να τα βγαλει για μια 'ποιοτικη' σειρα. Θεωρουταν οτι εκανε μια 'θυσια' για την τεχνη :D

να πω ομως την κυνικη αληθεια; συγνωμη για τη λεξη, αλλα για εμας τα αγορακια, αυτα δεν ηταν τιποτα παραπανω απο ενα ειδος τσοντας και ευκαιρια να δουμε τι σχημα ειχε η ρωγα της Καραμπετη :P

(οκ δεν ξερω για τους υπολοιπους, αλλα εγω εκτος απο αγορακι ημουν και ξελιγωμενο αγορακι :Ρ)

A1200
28-03-08, 14:53
ΗΤΑ 8 - Το καναλι του λεωνιδα με τις ψησταριες

Andy 72
04-04-08, 14:16
Εγώ θυμάμαι τη σειρά "Βοργίες" από την κρατική τηλεόραση κάπου μεταξύ '82 - '84, η οποία δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί εντός των πλαισίων του ερωτισμού για την εποχή της ή κάτι παραπάνω . . . ;)

knight rider
01-10-08, 19:26
Πάντως έχει δίκιο ο kapamaru,και μιάς και ανέφερε διαφήμιση, να μην ξεχάσουμε σχεδόν ΟΛΕΣ τισ διαφημισεις γιαουρτιών!

Συμφωνώ και εγώ...και μια που αναφέραμε τον ερωτισμό στις διαφημίσεις γιαουρτιών, θυμάστε εκείνη τη διαφήμιση γιαουρτιού (νομίζω της ΦΑΓΕ αλλά περάσαν τόσα χρόνια, ήταν το 1990-91), όπου ακουγόταν το 'Twist in my sobriety' της Tanita Tikaram;

(Αν και απ' όσο θυμάμαι, ήταν περισσότερο υπονοούμενα παρά γυμνό.Cool παντως.)

mad
24-04-09, 12:24
Θυμάται κανείς τίτλους από τις ερωτικές ταινίες ή αλλιώς κουλτουρίαρικα ;) κοινωνικό δράμα (έτσι τις έγραφαν στο πρόγραμμα) που έβαζε το seven.Για να βοηθήσω σε κάποιες τα θέματα τους ήταν περίπου γύρο στο 1900 (άμαξες,φουσκωτά φορέματα ,οίκος ανοχής κλασικός εποχής).

demis
26-04-09, 00:15
παιδιά τι λέτε τώρα! εδώ βλέπαμε το blue lagoon και την άλλη μέρα ήταν το πρώτο θέμα συζήτησης στην αυλή του σχολείου...δηλαδή για λίγο...τόσο δα στηθάκι. άλλες εποχές, αθώες!

DianaTheSuperstar91
02-07-09, 21:50
Θυμάμαι το Για Μια Γυναίκα Και Ένα Αυτοκίνητο 2001-2002 σε κάθε επεισόδιο γυμνή έβγαινε η Λίνα Σακκά.

Η Μαρί του Με Αγάπη ήταν topless σε σίριαλ στο κάναλι του άντρα της, απίστευτο......

sparklingeagle
20-10-10, 14:34
Θυμάται κανείς τη διαφήμιση του "τσαφάκια" για τα κλιματιστικά toyotomi που έδειχνε μια σαγηνευτική ξανθιά να σφυρίζει αισθησιακά στο τέλος τυλιγμένη μέσα σε μια μαύρη κουβέρτα;

http://www.airtechsrl.it/toyotomi_1.gif

Πολύ cult διαφήμιση για τους "εραστές" αυτού του είδους.

freaktmp
20-10-10, 15:32
Απο τις παλαιοτερες διαφημισεις του ειδους:

http://www.youtube.com/watch?v=wEhfxGGCDzY

Παντως οι Flake (http://en.wikipedia.org/wiki/Cadbury_Flake) ειναι ολα τα λεφτα. Εγω που και που χτυπαω και μια κουτα απο το ebay...

θανος
24-12-10, 22:39
θυμαμαι που ο μαστορακης ειχε επιχειρησει να φερει στην ελλαδα στο αργα τα πασιγνωστα πλεον Naked news με τις παρουσιαστριες που λενε τις ειδησεις κανοντας στριπτιζ μαλιστα ειχε βαλει και την γιουλη μπαρκα να κανει στριπτιζ τοτε το θυμαμαι το ειχα γραψει ομως εφαγε προστιμο απο το εσρ του εκοψαν και την εκπομπη και νομιζω οτι κατι ειχε γινει και με τον θεμο τοτε στον σκαι που ειχε βαλει μια να γδυνεται και ειχε γινει χαμος επισης αν θυμαται κανεις μια εκπομπη με μια θεσσαλονικια ονοματι ματινα η οποια γδυνοταν και εβγαζε και γραμμες στον αερα που ειχε χαλασει κοσμο τοτε αυτη η ιστορια

exetlaios
27-12-10, 07:42
επισης αν θυμαται κανεις μια εκπομπη με μια θεσσαλονικια ονοματι ματινα η οποια γδυνοταν και εβγαζε και γραμμες στον αερα που ειχε χαλασει κοσμο τοτε αυτη η ιστορια

Μεγάλες τηλεοπτικές στιγμές.
Με τη Ματίνα να παραδέχεται για κάποιον τηλεθεατή ότι "έπαιξε μια χειροτεχνία" !

ΤΑΚΗΣ
09-01-12, 12:35
Σεβασμός στον ρετρό ερωτισμό.
Έχουμε και λέμε: Θυμάμαι πολύ καλά αμερικανική σειρά στον ΑΝΤ1, που την έδειχνε Σάββατο μεσημέρι πριν απο το ''Παντρεμένοι με παιδιά''. Ο ήρωας θυμόταν συνέχεια ατάκες απο παλιές αμερικάνικες τηλεοπτικές σειρές και τις συνέδεε με τη πραγματικότητά του. Συνήθως η πραγματικότητα αυτή περιλάμβανε άφθονες γυμνόστηθες. Ο ΑΝΤ1 γενικά έδινε ρεσιτάλ Σάββατο μεσημέρι με τις λεγόμενες νεανικές κωμωδίες. όποτε έβλεπα στο πρόγραμμα ότι θα είχε τέτοιες έμενα σπίτι, για να δω τελειωμένους έφηβους κλασικά να προσπαθούν να συνευρεθούν με συμμαθήτριες, τσιρλίντερς, κτλ. κτλ. Απο κοντά και το ΣΤΑΡ, όχι όμως τόσο δυνατά όσο ο ΑΝΤ1.
Όσο για διαφημίσεις και γιαούρτια και παγωτά(ποιό ήταν το παγωτό όπου ο άνδρας βούταγε σε πισίνα απο εξέδρα ενώ απο κάτω τον παρατηρούσε καλλίπυγος κυρία με αποκαλυπτικό μαγιό), τζιν, καλτσόν(αξέχαστη μία με δύο συμπαθέστατες δεσποινίδες που οργανώνουν ληστεία τραπέζης έχοντας αποπλανήσει ταμία με τα κάλλη τους, για να τον εγκαταλείψουν στο τέλος) και βίντεο κλιπ(π.χ. Crazy των Aerosmith) κτλ.κτλ.

RIO
09-01-12, 17:23
Κόκκινα παπούτσια, πικάντικες ιστορίες, ακόμα και το φονικό μετάξι, θεωρούνταν στα 90ς "επιτυχία" για κάποιον μαθητή να τα παρακολουθήσει. Από τότε άλλαξαν πολλά...

Aardvark
09-01-12, 19:14
Μαζι με τα κοκκινα παπουτσια να προσθεσω και μια ξενη σειρα με Ωτοστοπ που επαιζε ΑΝΤ1 και δεν μου'ρχεται τωρα,αυτοτελεις ιστοριες,θα το ψαξω.

nwntas
09-01-12, 19:51
Σε διαφήμιση έχω να πω ότι βασιλεύει το Martini με τη θεά Charlize Theron.

http://www.youtube.com/watch?v=3AXIm0hC4HQ
Εννοείς αυτή την ιστορική διαφήμιση;;; Ήμουν 5-6 χρονών όταν είχε βγει και κυριολεκτικά είχα πάθει την πλάκα μου! Κάθε φορά που έπαιζε η διαφήμιση προσηλωνόμουν το νήπιο να δω τα μετόπισθεν της Σαρλίζ!

καλτσόν(αξέχαστη μία με δύο συμπαθέστατες δεσποινίδες που οργανώνουν ληστεία τραπέζης έχοντας αποπλανήσει ταμία με τα κάλλη τους, για να τον εγκαταλείψουν στο τέλος)
Πωωωωω, αυτή η διαφήμιση κάτι μου θυμίζει! Μακάρι να βρεθεί κάποτε...

Fytanidhs
05-02-14, 16:24
Ήταν και μία πολύ καλή ξένη σειρά που έπαιζε ο Ant1 γύρω στα μέσα δεκαετίας του 90.Παρουσίαζε μία κυρία γύρω στα 50 και έπερνε συνέντευξη άντρες ή γυναίκες με τις ερωτικές φαντασιώσεις που είχαν.Αφού έλεγαν λοιπόν την φαντασίωσή τους,στην συνέχεια η παρουσίαστρια μας έδειχνε πως ήταν αυτή η φαντασίωση.Θυμάται κάποιος τον τίτλο της σειράς;

ΦΖΠ1
06-02-14, 10:23
Tην αρχή είχε κάνει δεκαετίες πιο πίσω η κρατική τηλεόραση με δύο σειρές : τις "Ακυβέρνητες Πολιτείες" (που δεν πήγαινε και το μυαλό σου), και "Το γυμνό κορίτσι" (που πήγαινε το μυαλό σου), με τη Μαρία Τζομπανάκη στα καλύτερά της, αν και έκανε και στη συνέχεια αρκετά γυμνά, ως πολύ ωραία γυναίκα με Κρητικό ερωτισμό...Εκείνη την εποχή παντρεύτηκαν με τον συμπρωταγωνιστή Ντίνο Αυγουστίδη, οπότε όλο αυτό έβγαινε στη σειρά... (αρχείο ΕΡΤ θα βρείτε και τις δύο σειρές, αν όμως το αρχείο υπάρχει ακόμα...)