PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι πιο cult ελληνικες (βιντεο)ταινιες

portarinos78
23-07-06, 03:20
Ονοματιζω συνοπτικα τις δικες μου:
1) Κωτσος και εξωγηινοι
2) Ιπποτης της Λακουβας
3) Λαλακης ο εισαγομενος
4) Αγκαλιτσας ο χαζοχαρουμενος
5) Το ρεμαλι της Αθηνας (με Σουγγλακο σε πρωταγωνιστικο ρολο)
6) Ο γυρος του θανατου (με κοινωνικο θεμα την πωληση ανθρωπινων οργανων)
7) Φυλακες ανηλικων
8) Ο Σεξοκυνηγος (με Φαιδωνα Γεωργιτση στη θρυλικη ατακα και σε απταιστα βλαχικα: "Ουλες τα ιδια λιετε. Με ξεμεσασατε!!!! Εγω το φως μου ηθελα μονο")
9) Η μεγαλη αποφραξη
10) Παπασουζας
11) Ολες οι ταινιες με Κρις Σφετα.......

AEON
23-07-06, 03:25
Ξέχασες τις ταινίες με τον Ταμτάκο και τον Τσάκωνα! (Κλασσική Περίπτωση Βλάβης, Ο Άνθρωπος που γύρισε από το Τσερνομπίλ! κλπ κλπ) ;)

giorgos
23-07-06, 04:05
ρε παιδια...
συγνωμη που θα το πω αλλα αυτα θεωρουντε σαβουρες και υποπροιοντα του ελλ.κινηματογραφου...[εξαιρω το 6) και το 7)]
Οι τιτλοι και μονο τα λενε ολα.

Οχι δηλ.οτι εγω βλεπω μονο Αγγελοπουλο αλλα αυτα ειναι χαζες βιντεοταινιες που γυριζονταν στο ποδι και σε χρονο ρεκορ.

AEON
23-07-06, 04:29
To cult ως έννοια φίλε Γιώργο εμπεριέχει ενίοτε και την οπτική της γραφικότητας, της προχειρότητας..ή ακόμα της τραγικότητας και της 'σαβούρας'.

Το κριτήριο παρουσίασής των παραπάνω είναι περισσότερο η κωμικοτραγική γραφικότητα (σε τέτοιο βαθμό που τα καθιστά τέτοιες ταινίες ...αξιομνημόνευτες), παρά οποιαδήποτε παραγωγή ή σκηνοθεσία αξιώσεων!

Μην ανησυχείς και συν τω χρόνω θα καλύψουμε το σύνολο όλων των παλιών ποιοτικών ταινιών & σειρών που αξίζουν να αναφερθούν εδώ για τον έναν ή τον άλλο λόγο.

akmakas
23-07-06, 12:08
giorgos με την ιδια λογικη τα home micros τα οποια κανουμε κρα
να τα ξαναβρουμε ειναι σαβουρες τι τα μαζευουμε!!!!
Οι παλιες ταινιες μπορει να σου φαινονται Β αλλα πολλοι δινουν οσα οσα
για να τις αγορασουν...Ετσι ειναι οι συλλεκτες.Οι ταινιες αυτες εχουν
αλλο χαβαλε...γελας με την απλοτητα και πολες φορες με την ηλιθιοτητα
των γυρισματων και των διαλογων...Γουστα ειναι αυτα!!!!!!:)

Shadowdancer2501
23-07-06, 12:13
Aπορουσα πως τοσο καιρο δεν ειχε γινει λογος για τις ταινιες αυτες.
Επιτρεψτε μου να προσθεσω και τις επικες ροδα τσαντα και κοπανα 1,2,3(μονο).Ε ναι λοιπον το προτυπο μου τοτε ηταν ο Στηβ Ντουζος χαχαχα.Η αληθεια ειναι βεβαια οτι ενας απο τους λογους που εχω στρογγυλοφαναρη μηχανη ειναι η γενικοτερη αντιληψη της εποχης(που ειναι καταφανης στις ταινιες αυτες) για τους μηχανοβιους.Λυπαμαι που οι πρωταγωνιστες της εποχης εκεινης,σημερα ειναι με ναρκωτικα,αυτοκτονιες,καταθλιψεις κλπ.Ισως πηραν πολυ λαμψη αποτομα και εκαψαν τα ονειρα τους.Ελαχιστοι ζουν φυσιολογικη ζωη.Αναφερομαι κυριως στους τοτε πιτσιρικαδες

giorgos
23-07-06, 15:22
Ε βεβαια... η εφημερη λαμψη της "αρπαχτης" δε μπορουσε να εχει συνεχεια.
Ο Ελληνικος κινηματογραφος απεβιωσε οριστικα το α' μισο της δεκαετιας του 70.

Οι παλιες ταινιες μπορει να σου φαινονται Β αλλα πολλοι δινουν οσα οσα
για να τις αγορασουν...Ετσι ειναι οι συλλεκτεςΔεν κατηγορησα τις παλιες ταινιες, μονο τις b movies(ετσι λεγονται οι χαμηλου προϋποολογισμου). Σοβαρα, υπαρχουν"συλλεκτες" που ψαχνουν να...χρυσοπληρωσουν και να συλλεξουν την...Μεγαλη Αποφραξη ή το Χοντρο Λιγνο και Ψευταρο του Ψαλτη,και το Ρακος Νο 0??... Μα αυτες τις μπουρδες ουτως ή αλλως τις παιζουν συνεχεια στη τηλεοραση για να καλυπτουν τα κενα του προγραμματος τους.
Αν ειναι να τις γραψω εγω στο βιντεο μου και να τις πουλησω στους...συλλεκτες

portarinos78
23-07-06, 22:26
Ενταξει ρε Τζωρτζη μη χτυπας αλλυπητα. Εγω προσωπικα δεν ειμαι "συλλεκτης" τετοιων ταινιων και φυσικα ΔΕΝ τις θεωρω αριστουργηματα της 7ης τεχνης, για να συννενοουμαστε. Ωστοσο ποτε δεν ηταν κακο με λιγους κολλητους να μαζευτουμε ενα βραδακι και να κανουμε το χαβαλε μας με το αδεξιο-ερασιτεχνικο γυρισμα των ταινιων, το παιξιμο (?) των ηθοποιων (?), τους θλιβερους κομπαρσους, τα απιθανα ντυσιματα και soundtrack της εποχης, τα απαραδεκτα σκηνικα και διαλογους. Θελεις κι αλλα για να καταλαβεις τι εννοω? Εξαλλου νομιζω πως το υφος σου δεν συμβαδιζει ουτε με ολα οσα συζηταμε εδω. Το υφος ολου του φορουμ ειναι ιδιαιτερο αν αναλογιστεις οτι γινεται λογος για αστεια μηχανηματα με μνημη της ταξης των 64 kb, για παιχνιδια τυπου space invaders κ.α. και γενικοτερα για προσωπα ή πραγματα που στον καθενα φερνουν διαφορετικα πραγματα και συναισθηματα στο μυαλο κυριως απο τη δεκαετια του 1980. Μη γινεσαι λοιπον τοσο δεικτικος γιατι κι εσυ σε αλλα post σου με τη δικη σου λογικη θα μοπορουσες να θεωρηθεις γραφικος κι αστειος πραγμα που ωστοσο συγχωρειται λογω της φυσης του φορουμ. Σε τελικη αναλυση ολοι ειμαστε εδω μεσα γιατι το γουσταρουμε και γιατι θελουμε να συζηταμε και για μπουρδες και σαχλαμαρες. Btw αν προσφερεσαι, τοτε ευχαριστως να μου γραψεις εσυ τις ταινιες απο την ΤV. Δεν θα με ενοχλουσε καθολου. Χε χε χε.....

exetlaios
24-07-06, 15:21
Σοβαρα, υπαρχουν"συλλεκτες" που ψαχνουν να...χρυσοπληρωσουν και να συλλεξουν την...Μεγαλη Αποφραξη ή το Χοντρο Λιγνο και Ψευταρο του Ψαλτη,και το Ρακος Νο 0??... Μα αυτες τις μπουρδες ουτως ή αλλως τις παιζουν συνεχεια στη τηλεοραση για να καλυπτουν τα κενα του προγραμματος τους.
Αν ειναι να τις γραψω εγω στο βιντεο μου και να τις πουλησω στους...συλλεκτες

Γιώργο, εμένα περιέγραψες !
Άκου τα τελευταία "διαμάντια" που εντόπισα :
ΧΟΜΠΥ ΜΟΥ Ο ΒΙΑΣΜΟΣ
ΤΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ
ΘΗΡΙΟΤΡΟΦΕΙΟ ΑΡΡΕΝΩΝ, ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΘΗΛΕΩΝ
ΝΕΙΑΤΑ ΣΤΗΝ ΛΑΣΠΗ
Ι LOVE THRANIO
ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ #2
ΟΙ ΧΟΥΛΙΓΚΑΝΣ
Ο ΚΟΜΗΣ ΤΣΑΚΩΝΑΣ
κλπ !

Τρελό κέφι !

giorgos
24-07-06, 15:44
Το ΘΗΡΙΟΤΡΟΦΕΙΟ ΑΡΡΕΝΩΝ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΘΗΛΕΩΝ το ειχα δει ! το 1985.

Με Χρυσικακο, Καφανταρη

Παρομοιο ιδια εποχης:
ΣΟΥΠΕΡ ΛΥΚΕΙΟ, ΑΚΡΩΣ ΚΟΥΦΟ & ΠΑΛΑΒΟ!

Μαθητες: Ευαγγελοπουλος, Παναγοπουλου, Μακεδος κλπ
Καθηγητες: Καλιβωκας, Πρωτοπαπας.

Οπως υποδηλωνεται και απ τους τιτλους, προκειται για μεγαλους χαβαλεδες.

Απ αυτα που ειπες, πολυ αστειο μου φανηκε ο... Κομης Τσακωνας!!
Υπαρχει καποια φωτο?...

κι εσυ σε αλλα post σου με τη δικη σου λογικη θα μοπορουσες να θεωρηθεις γραφικος κι αστειος
Oριστε??Που συμβαινει αυτο βρε Πορτοκαλινε78?? Εγω ξεχειλιζω απο σοβαροτητα και αυτοσυγκρατηση...

exetlaios
25-07-06, 07:17
Απ αυτα που ειπες, πολυ αστειο μου φανηκε ο... Κομης Τσακωνας!!
Υπαρχει καποια φωτο?...

Δοκίμασε την "αναζήτηση" του www.pgcosmos.gr

exetlaios
28-07-06, 07:08
Ηθοποιός "σταθμός" του 80' ήταν και ο Παπαναστασίου.
Αφού έγινε διάσημος με την διαφήμηση για τα ελληνικά προιόντα,
πρωταγωνίστησε σε "διαμάντια" όπως :
ΛΑΛΑΚΗΣ Ο ΕΙΣΑΓΩΜΕΝΟΣ
ΑΓΚΑΛΙΤΣΑΣ Ο ΧΑΖΟΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ

Dominion
31-07-06, 05:11
To ti pistevoun gia to cult den me afora katholou
epidi OXI NA TO PERFANEFTO ALLA THA TO PARAIPERIFANEFTO IME kiniti egiklopedia (na me prosexete loipon)

milame mono gia 80 (giati ama piasoume kai alles dekaeties tha trexete kai den tha prolabenete me afta pou tha sas pw)

loipon ta cult apo 80s (kratate simioseis)

1) ta tsakalia 1981(afoy ferei kai to epitheto mou ine apo tis pio agapimenes)
2) i strofi 1982 (ta narkotika kai o mixalopoulos)
3) oi epikindinoi 1983 (listeia sto ergostasio tis fage)
4) o agalitsas 1985 (me papanastasiou kai kalogirou)
5) lalakis o eisagomenos 1984 (i gnosti diafimisi paf kai taliro gia osous thimoude)
6) o dynastias 1986 (moustakas kai ouden sxolion)
7) Mitsos o rezilis 1984 (o moystakas anigei grafeio sinikesion i xariklia)
8) Kai aftos to bioli tou 1984 (o moustakas kai ta polla tou diazigia)
9) panikos sta sxolia 1981 (o boglis vigilante epidi skotosan to pedi tou me iroini treme ANESTI BLAXO)
10) Exodos kindynou 1980 dia xeiros nikou foskolou (i upastynomos dezi aleksiou enadion ton eboron iroinis- exete dei pio orea enarktiria sekans me tous kranoforemenous mixali mosio/tamtakos kai pano mixalopoulo NAI NAI pano se kathara cross na boukaroune stin ethniki trapeza mesa apo tzamaria)
11) filakes anilikon 1982 (o mistakioforos manesis na kanei ton 18 xrono kai o nikos tsaxiridis sto rolo tou theou)
12) filakes anilikon no2 1984 (i siglonistiki sinexia den apokalypto stixia pados ine dramatikis ekbasis)

Tha epanertho dimitrios giati tora nistazo
Epiprosthetos na anafero oti oi parapanw tenies ine oles kinimatografikes kai oxi straight 2 video i gyrismenes se video alla se film 35 xilioston

Gia biedokassetes mono afto tha po KRIS SFETAS to paidi ninja

candy
30-08-06, 01:27
koula!!!!!!!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=XNvzzuQezxc&mode=related&search=

supersonic
05-12-07, 22:02
Ευρέθη!
http://img509.imageshack.us/img509/9500/0512072054vo8.jpg

Ψήνεστε να την κάνω divx??Γρήγορα πείτε γιατί από μέρα σε μέρα θα τις αποσύρει το video club!
Δυστυχώς δεν τις πουλάει....

Wally
05-12-07, 22:07
Πρεπει να ειναι το μονο Τσακωνικο εργο που δεν εχω δει!

manos426f
05-12-07, 22:13
Τι ειν'τουτο ρε...;;; :animeek: :animeek: :animeek: :animeek:

maxouli
05-12-07, 22:44
Καλύτερα μη το δείς γιατί ούτε υπό το φίλτρο του cult βλέπεται.
Κρατάει 2 ώρες και είναι πολύ κουραστικό.
Δες καλύτερα την εργάρα "Κερατάς και δαρμένος", με τον Τσάκωνα πάντα.
Κλαίγαμε από το γέλιο 10 άτομα καθ' όλη τη διάρκεια του Έργου. Υπάρχει και στα μαγαζάκια.

Hera
05-12-07, 23:07
:)))))))))))))))))))))))) να στε καλά!! Μου χαρίσατε πολύ γέλιο!!!!

exetlaios
06-12-07, 08:08
Ευρέθη!
http://img509.imageshack.us/img509/9500/0512072054vo8.jpg

Ψήνεστε να την κάνω divx??Γρήγορα πείτε γιατί από μέρα σε μέρα θα τις αποσύρει το video club!
Δυστυχώς δεν τις πουλάει....

ΤΟ ΡΩΤΑΣ ;;;;; :eek:

Γρήγορα !!!!

Τα ψάχνω απεγνωσμένα !

Σώσε μας !!!!!

( ήδη σε έχουμε θεοποιήσει, μετά το "ΤΟΠ-20 ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΑΓΚΩΝΟΥΝ" )

rigardie
06-12-07, 12:58
:))

supersonic
06-12-07, 22:55
guys λυπάμαι αλλά...σήμερα το πρωί μάζεψε τις ελληνικές κασσέτες που είχαν απομείνει και πάπαλα Τσάκωνας.
Έπρεπε να την πάρω χτές το βράδυ αλλά εγώ προσωπικά δεν την ήθελα και είπα αν υπήρχε ενδιαφέρον από κάποιον να την έκανα copy.
:(

manos426f
06-12-07, 23:44
Εμ,λιγη προσοχη βρε supersonic,υπαρχουν πνευματικα δικαιωματα και γι'αυτην την ταινια...

supersonic
07-12-07, 01:50
Ναι και?Έδωσα κάποιο link?Απαγορεύεται να λέμε και copy τώρα????

manos426f
07-12-07, 01:55
Γιατι οργιζεσαι καταρχην,δε το καταλαβαινω...

Απο κει και περα,οι κανονισμοι αναφερουν σαφεστατα:

1) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων

Τωρα κατανοησες την παρεμβαση μου...;

supersonic
07-12-07, 15:17
Μήπως θες να γράψω σε πόσα topic εδώ μέσα αναφέρεται ανταλλαγή;;;;
Ένα παράδειγμα......'Δεν μου λέτε.. δηλαδή να υποθέσω ότι τα επεισόδια "παίζουν" και σε dvd γύρω τριγύρω; (σκέφτομαι την γυναίκα μου που θα γούσταρε εάν της εμφάνιζα σαν μάγος ξάφνου κανα δισκάκι..)'
Δηλαδή εδώ δεν υπάρχει δημόσια πρόταση για ανταλλαγή;
Και τέλος πάντων να βοηθήσω ήθελα κάποιον που πιθανόν να την ήθελε και την έψαχνε χρόνια.Αν την ήθελα για μένα θα την είχα πάρει θα την είχα κάνει divx και θα έλεγα 'Ξέρετε τι να κάνετε για να την αποκτήσετε.......'
Αυτά τα ολίγα.

ΥΓ#1:την οργή μου που την είδες;Από τα 3 ? ;
ΥΓ#2:Σορρυ για το off-topic.

Wally
07-12-07, 15:28
Φιλτατε Supersonic με το ωραιο Blog :D,
οι εποχες ειναι λιγο δυσκολες για τα copyrighted υλικα.

Νομιζεις υπαρχει κανεις που δεν θελει να ανταλασει ελευθερα πραγματα που γουσταρει?? (ασχετα του αν τελικα ειναι ηθικο ή οχι)

Ειναι παρανομο και διωκεται λυσαλεα και εχουμε το βαρετο καθηκον (χωσιμο) να τσεκαρουμε για τετοια κρουσματα στο φορουμακι.

Μερικες φορες ειμαστε υπερβολικοι αλλα δεν εχουμε κατι προσωπικο με κανεναν.Απλα θελουμε το GRM alive n Kicking και το ΑΕΟΝ στο σπιτι του και οχι στη ψυρου...

manos426f
07-12-07, 15:29
Μήπως θες να γράψω σε πόσα topic εδώ μέσα αναφέρεται ανταλλαγή;;;;
Ένα παράδειγμα......'Δεν μου λέτε.. δηλαδή να υποθέσω ότι τα επεισόδια "παίζουν" και σε dvd γύρω τριγύρω; (σκέφτομαι την γυναίκα μου που θα γούσταρε εάν της εμφάνιζα σαν μάγος ξάφνου κανα δισκάκι..)'
Δηλαδή εδώ δεν υπάρχει δημόσια πρόταση για ανταλλαγή;
Και τέλος πάντων να βοηθήσω ήθελα κάποιον που πιθανόν να την ήθελε και την έψαχνε χρόνια.Αν την ήθελα για μένα θα την είχα πάρει θα την είχα κάνει divx και θα έλεγα 'Ξέρετε τι να κάνετε για να την αποκτήσετε.......'
Αυτά τα ολίγα.

ΥΓ#1:την οργή μου που την είδες;Από τα 3 ? ;
ΥΓ#2:Σορρυ για το off-topic.

Σου εχω στειλει p.m,οπως θα εχεις δει ηδη,για να μη κανουμε δημοσιο chatting εδω...
Αν θες,απαντας εκει...

maxouli
07-12-07, 16:52
Ηρεμήστε ρε.
Και για να μην φεύγουμε από το θέμα, εγώ το ξαναλέω.
Μεγαλύτερη βλακεία και χάσιμο χρόνου δεν υπάρχει από αυτή την ταινία.
Ο Τσάκωνας έχει κάνει επικά έργα, σε αυτό θα κολλήσουμε;

maxouli
20-12-07, 01:19
Βρήκα την ταινιάρα του μέγιστου Σωτήρη Μουστάκα "Σέξυ μπάτσος και σκληρός" στα γνωστά μαγαζάκια.
Και τι είδα;
http://img529.imageshack.us/img529/6285/bscap000hu5.jpg http://img529.imageshack.us/img529/636/bscap001se3.jpg
Τι είναι αυτό ρε παιδιά, είχε καμία αντιπροσωπεία η Commodore; (με ταμπέλα 10 μέτρα).
Η ταινία είναι γυρισμένη στην Αθήνα και από κάποιες οδούς που έχω δεί, στου Παπάγου.
Όπως πάντα η ερμηνεία του Μουστάκα είναι φοβερή, δείτε την ταινία οπωσδήποτε.

Unique
28-12-07, 13:18
Xmmm, an 8ymamai kala, h antiproswpeia ths commodore htan h memox, sth tositsa...ton ari8mo de 8ymamai ;-)

Loipon paides, diavazw edw kai mia wra ta threads tou forum kai mono pou de me exoun piasei ta klammata apo th sygkinhsh ( kai as hmoun mikro paidaki sta 80's, 1978 gennh8eis...) Aaaaaaaaaaax baaaaaaaaaaaax

mhmerotategiatipino
15-07-09, 09:43
1ο μέρος αφιερώματος από το περιοδικό ΤΕΤΑΡΤΟ στο βίντεο (Μάης 1987).

mhmerotategiatipino
15-07-09, 09:45
Δεύτερο μέρος.

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
07-05-10, 21:05
μπορει καποιος να μου θυμησει την ταινια με τον σουπιαδη που ειναι σε γραφειο τελαιτων πως τι λενε????????????

video80
07-05-10, 22:09
Μήπος την μπερδεύεις με αυτήν που παιζει ο Τσάκωνας? Ειναι μια βιντεοτενια με τον τσακωνα που χει ενα γραφείο τελετών, και κληρονομει μια περιουσία απο καποιον θειο του, με όρο όμως να παντρευτεί!
Η ταινία λέγετε ''Πρόβα γάμου''.

thebest20
07-05-10, 22:51
Την ταινία "Φοιτήτριες" του 1988 την έχετε δει?Από τις πιο cult ταινίες!Επίσης παρατήρησα πολλές φορές μέσα στη σειρά ότι έμεναν σε λεπτομέρειες πχ. να παραγγείλουν καφέ και πως είναι φτιαγμένα τα σάντουιτς...

http://www.youtube.com/watch?v=psAwPARR4FQ

http://www.youtube.com/watch?v=YscjTzWhj9w

Στη συγκεκριμένη ταινία έκανε και την εμφάνισή του ο Τρύφωνας Σαμαράς

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
17-05-10, 22:24
VINDEO80 ειμαι σηγουρος οτι ειναι ο σουπιαδης. θημαμε και καποια σκηνη που ειναι με την νεκροφορα και περνα μια γρια απο δυπλα που θελει απο καιρο να την κανει "πελατησα" και λεει με την ψυλη φωνη παλιογρια την γλητοσες παλη

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
25-05-10, 22:50
Ξερει κανεις την ταινια αυτη με τον Σουπιαδη παιδια???????????????????
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

tasos66
25-05-10, 23:54
Διαβασα προσεκτικα ολα τα ποστ και προσεξα μετα λυπης μου οτι εχετε ξεχασει μια ταινια σταθμο.ισως οτι χειροτερο(με την καλη αλλα και την κακη εννοια)εχει βγει τη δεκαετια του 80.Την υπερ ταινια ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ με το μεγιστο Ακη Φλωρεντη με το κομπιουτερ που μιλαει και που πρεπει να ολοκληρωσει ολα τα παιχνιδια αλλιως θα πεθανει.Απιστευτο πραγματικα.Επισης μεγαλη μορφη των 80ς Κωστας Καραγιωργης συνηθως σε ρολο μπατσου η αδιστακτου κακου αλλα και σε μερικες κωμωδιες.Πολυ καλος και ο Διονυσης Ξανθος με την υπερπαραγωγη ο γυρος του θανατου(πως επαιξε ο μιχαλακοπουλος σε αυτη την ταινια ποτε δεν το καταλαβα)ο οποιος θα μπορουσε να κανει περισσοτερα πραγματα.Τελευταια φορα τον θυμαμαι να παιζει στη Λαμψη.Τελος θα ηθελα να πω για την ταινια Αγρια νιατα με Διονυση ξανθο Στιβ Ντουζο και Γιαννη Ζαβραδινο.Ο τελευταιος κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να κανει μια καριερα καλυτερη απο τις καλτιλες αλλα δεν ξερω ποια ειναι η πορεια του και δεν εχω γνωμη.

Paspartoo
26-05-10, 00:08
Φυσικα και το θυμομαστε "Το Κομπιουτερ του Θανατου", ειχαμε ρωτησει και τον ιδιο τον Ακη Φλωρεντη σχετικα με αυτο, στη συνεντευξη (http://www.retromaniax.gr/vb/showpost.php?p=149559&postcount=2) που μας παραχωρησε.

don dokken
26-05-10, 00:50
αντε ,για ανεβασουμε λιγο το επιπεδο..
οτι πιο καμμενο εχω δει ..

http://www.youtube.com/watch?v=8qwaX3Az7gQ
δειτε την θα την λατρεψετε μεχρι..αηδιας!
νεξτ..
http://www.youtube.com/user/ChrisDRI23#p/c/E722F0E6949E7B7B/32/UI4CRpZ2zRM
κοιτα ρε τι ανεβαζουν τα αλητακια στο youtube
http://www.youtube.com/user/ChrisDRI23#p/c/E722F0E6949E7B7B/21/wbKcThwm8-w
παιδια ο τυπος εχει ανεβασει τα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ..
βουρ στον πατσα!
αμαααααααααααααααν!!
παρτε Λαρς Φον Τριερ σε γκρηκ βερσιον!

http://www.youtube.com/watch?v=lFHTuWm8Vqs
"οι μπατζανακηδες ειναι ολοι ΛΕΡΕΣ!!"

video80
26-05-10, 09:24
Πολυ καλος και ο Διονυσης Ξανθος με την υπερπαραγωγη ο γυρος του θανατου(πως επαιξε ο μιχαλακοπουλος σε αυτη την ταινια ποτε δεν το καταλαβα)ο οποιος θα μπορουσε να κανει περισσοτερα πραγματα.Τελευταια φορα τον θυμαμαι να παιζει στη Λαμψη.Τελος θα ηθελα να πω για την ταινια Αγρια νιατα με Διονυση ξανθο Στιβ Ντουζο και Γιαννη Ζαβραδινο.Ο τελευταιος κατα τη γνωμη μου θα μπορουσε να κανει μια καριερα καλυτερη απο τις καλτιλες αλλα δεν ξερω ποια ειναι η πορεια του και δεν εχω γνωμη.

Οι τενίες που αναφέρεις είναι κηνιματογραφικές.Νομίζω οτι σ αφτό το thread θα μιλούσαμε μόνο για video.
Anyway πολύ καλές και οι δυο. Οπως και οι χούλιγκανς.
O Kωστας Καραγιώργης πολύ μεγάλος ηθοποιος ,νομιζω οτι είταν αυθεντικός σε οτι ρόλο και αν έκανε. Εμένα μου άρεσε κυρίως σε κωμοδίες (βλέπε : The copany ).
'Aσχετο : Μήπος ξέρει κανεις σας αν οι κενουργιες τηλεωράσεις πέζουν videoκασσέτα?

tasos66
26-05-10, 09:28
Εξαρχεια ωρα 12.Εκπληκτικη καλτ και αρκετα σπανια.Μια απο τις ταινιες που κοσμουν τη συλλογη μου.

Stormwatch
26-05-10, 09:51
Όντως Don πολύ πράγμα έχει ανεβάσει ο φίλος...

Pharcyde
27-05-10, 11:59
To ποστ ειναι απλα εκπληκτικο!!!
Και επειδη βλεπω ψαγμενο κοσμο,εχω μια απορια.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!

video80
27-05-10, 12:42
.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!

Λοιπάμε που δεν μπορώ να βοιθήσω. Εχω δει την τενία πολλές φορές αλλα ποτέ απο την αρχή! :(

tzias57
27-05-10, 12:53
To ποστ ειναι απλα εκπληκτικο!!!
Και επειδη βλεπω ψαγμενο κοσμο,εχω μια απορια.ποια ηταν ρε παιδια εκεινη η ταινια που εβαζε το Τηλεαστυ συνηθως,και ηταν ο Μουστακας στο Μινιον???Να προσπαθει να αποφυγει καποιος κακους,και να πηγαινει στον ελεφαντα,στα μπαλακια κλπ(για οσους θυμουνται)!ψαχνω να την βρω εναγωνιως!
Η ταινία που αναφέρεσε πρέπει να έχει τίτλο " Ο θυρωρός της νύστας"

Pharcyde
27-05-10, 18:12
Η ταινία που αναφέρεσε πρέπει να έχει τίτλο " Ο θυρωρός της νύστας"

Ευχαριστω πολυ!!!Τωρα πρεπει να την βρω για να το τσεκαρω....!

exetlaios
28-05-10, 20:28

Μπορεί να είναι και Ο ΑΛΕΠΟΥΣ.

tina
28-05-10, 20:47
Μπορεί να είναι και Ο ΑΛΕΠΟΥΣ.

Αυτο δεν είναι που είναι ο Μουστάκας κλέφτης???? και είναι σε ένα νησί ντυμένος παπάς,με μια εικόνα σε μια εκκλησία????

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
28-05-10, 21:58
Εψαξα στο αρχειο μου και θυμηθικα οτι την παταξα καταλαθος. παιζει μαζι με τον μικρο
που επεζαι καρατε και σε αλλες ταινιες. κριμα φιλε μου δεν θυμαμε κατι παραπανο.....
την ειχε βαλει το θεμα τοτε που πεθανε ο μουστακας μαζι με την αλλη του ταινια ο παρθενοκηνιγος.

Serafeim
29-05-10, 21:20
Αυτο δεν είναι που είναι ο Μουστάκας κλέφτης???? και είναι σε ένα νησί ντυμένος παπάς,με μια εικόνα σε μια εκκλησία????
Ναι (και έχει το προσωνύμιο "αλεπούς")!:)

noxrider
29-05-10, 21:33
Το remake της Barbarella με την Ισμήνη Καλέση αλλά επειδή αυτό είναι απλώς μια φαντασίωση...το "Μαντόνα για πάντα" με την Ελένη Φιλίνη:

http://www.youtube.com/watch?v=i9AM8MO4J8I&feature=related

Joy-toy
02-06-10, 02:54
Λοιπὸν παιδιά νὰ μὴν ξεχνᾶμε τὸ μαυσωλεῖο τῆς Τέχνης, τὸ «The…Κόπανοι». Ἀξέχαστες θὰ μείνουν οἱ ἀτάκες «Χέλι, χέλι ἐσύ!», «Ἀγόραρε!» καὶ «Μανάρι, φίδι, χέλι!» τῆς σπιτονοικοκυρᾶς τοῦ Κωνσταντίνου, ὅπως καὶ τὸ «Μανούλιιιι!» τοῦ συγχωρεμένου τοῦ Καραγιώργου. Φοβερὴ καὶ τρομερὴ ταινία, ὅταν μὲ πιάνει κατάθλιψη τὴν βάζω ποῦ καὶ ποῦ γιὰ νὰ πάρω τὰ πάνω μου. Γελᾶ κι ὁ κάθε πικραμένος, γκαραντί.

Ἂν ἔβλεπε αὐτὸ τὸ νῆμα τοῦ φόρουμ τὸ ξαδερφάκι μου ποὺ εἶχε λόξα μὲ τὸ βίντεο καὶ τὶς βιντεοταινίες τοῦ '80, θὰ πάθαινε ἀμόκ. Χάρη σὲ αὐτὸν εἶδα τὶς ἐλάχιστες βιντεοταινίες ποὺ ἔχω δεῖ στὴν ζωή μου. Θὰ ξεχώριζα τὰ «διαμάντια»

Ὁ Βαμβαποῦλος καὶ ἡ γκολάρα του μὲ τὴν Γερασιμίδου.
Χασάπης, μόρτης κι ἀλανιάρης, μὲ Τσούκα καὶ Μπουγιουκλάκη.

Μνημεῖα τέχνης ἀμφότερα μὲ τοὺς πρωταγωνιστὲς νὰ φεύγουν νωρὶς ἀπὸ τὴν ζωή. Μιλᾶμε γιὰ ταινίες χυμαδιὸ παιδιά.

video80
03-06-10, 12:27
[QUOTE=Joy-toy;226497]
Χασάπης, μόρτης κι ἀλανιάρης, μὲ Τσούκα καὶ Μπουγιουκλάκη.

Aυτή ειναι όντος σπάνια. Πρώτη φορά ακουω για την υπαρξη της!
Εκτος και αν έχει κυκλοφορήσει και με άλλο τίτλο

Joy-toy
16-06-10, 00:12
Ὄχι φίλε, δὲς κι ἐδῶ:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Χασάπης_μόρτης_και_αλανιάρης

tina
16-06-10, 17:29
Επαρχιακά κανάλια........ παιδιά...... θα δείτε πολλές βιντεοταινίες και όλες επικές....

ΒΑΓΓΕΛΗΣ
23-06-10, 00:23
Η ταινια με Μουστσακα ειναι ο κορκοδηλακιας

Pharcyde
23-06-10, 13:48
Ξαφνικα μου ρχονται φλασιες και ο,τι θυμαμαι χαιρομαι.
Αλλα αν υπαρχει κανεις που μπορει να βοηθησει?
Ποια ειναι η ταινια εκεινη (οχι πρωτοκλασσατη,μαλλον καμμενη)
οπου σε ενα σημειο καθονται σε ενα καναπε και συζητουν 3 γκομενες,μια σιγουρα ειναι η Βερα Γκουμα,και αλλες 2 μαλλον ξανθες?και φορανε ζαρτιερες η αθλητικα σορτς κλπ.ειναι χαρακτηριστικη σκηνη.ειμαι φαν της Βερας και εκει ειναι [edit]λίγο πιο σεμνά δε βλάπτει! [edit]!δεν δινω πολλα στοιχεια αλλα καποιος θα το ξερει!;)

Wally
23-06-10, 14:02
"Μασαζ για ολα τα γουστα" και "Τρελές αστυνομικίνες απίθανα θηλυκά" ειναι οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο

Pharcyde
23-06-10, 17:29
"Μασαζ για ολα τα γουστα" και "Τρελές αστυνομικίνες απίθανα θηλυκά" ειναι οι πρωτες που μου ερχονται στο μυαλο

thanks Wally!Πολυ πιθανο.εχεις στο νου σου τη σκηνη η απλως πιθανολογεις?δυστυχως δεν εχω καμια απτις δυο για να τσεκαρω...:(

phantomlord
03-01-11, 07:42
δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα η μεγαλυτερη ελληνικη καλτ ταινια μακραν ειναι το "Χομπι μου βιασμος" του Δημητρη Βογιατζη που εχει παιξει και γυρισει και τον "ΣΚυλα" παρτε την αρχη του "χομπι μου ο βιασμος"

http://www.youtube.com/watch?v=4LcCBacy6Xg

Arielis
03-01-11, 12:45
Την είδα πρόσφατα και έχω να πω πως είναι η πιο ελεεινή ταινία που έχω δει στην ζωή μου. Είναι σίγουρα cult!
Τα γυρίσματα πρέπει να έγιναν σε λίγες μέρες (υποθέτω).
Ο ερασιτεχνισμός σε όλο του το μεγαλείο! Για παράδειγμα στο 5:19 ακούγεται μια φωνή από το πουθενά που λέει "Πιο αργά!"
Την προτείνω ανεπιφύλακτα για μιάμιση ώρα γέλιου!

RIO
03-01-11, 13:31
Για παράδειγμα στο 5:19 ακούγεται μια φωνή από το πουθενά που λέει "Πιο αργά!"

Χαχαχα! Και αυτός σαν σωστός ηθοποιός, υπακούει και κατεβάζει στροφές στην φωνή του:D...

video80
03-01-11, 13:35
Την είδα πρόσφατα και έχω να πω πως είναι η πιο ελεεινή ταινία που έχω δει στην ζωή μου. Είναι σίγουρα cult!
Τα γυρίσματα πρέπει να έγιναν σε λίγες μέρες (υποθέτω).
Ο ερασιτεχνισμός σε όλο του το μεγαλείο! Για παράδειγμα στο 5:19 ακούγεται μια φωνή από το πουθενά που λέει "Πιο αργά!"

Δεν την έχω δει την ταινία. Οπώς το περιγράφεις ,μηπος ειναι ντουμπαρισμένες οι φωνες σε studio ?
Θα ψάξω να τη δώ.(απο περιεργεια)

phantomlord
03-01-11, 19:46
οχι απλα ο καμεραμαν στο αμαξι του λεει να παει πιο αργα την ερμηνεια , μετα απο ζουμ σε ενα τριφυλλι κρεμασμενο , η μικρη λεπτομερια ειναι οτι η σκηνη ξεκιναει με μια μερσεντες που στην συνεχεια μαγικα μετατρεπεται σε ενα φιατακι..!!

exetlaios
04-01-11, 07:46
...οτι η σκηνη ξεκιναει με μια μερσεντες που στην συνεχεια μαγικα μετατρεπεται σε ενα φιατακι..!!

Και μέσα στο ταπεινό αυτό FIATάκι, συστήνεται στο υποψήφιο θύμα του ως "Χάρης Σταυρόπουλος ... βιομήχανος" !
Επικές βιντεο...στιγμές !

Dartacan
04-01-11, 13:26
Ο Εξολοθρευτής Ήταν Πόντιος με τον Κώστα -Κλουζώ- Τσάκωνα. Μακράν η αγαπημένη μου βιντεοταινία. Την είχε νοικιάσει ο αδερφός μου από ένα μικρό βιντεοκλαμπ (χωρίς τόνο) γύρω στο 89-90 και μετά από κάποιες μέρες αυτό έβαλε λουκέτο οπότε μας έμεινε η κασέτα. Πρέπει να την είχα δει γύρω στις 37 φορές και μάλιστα έιχα μάθει και τους διαλόγους απ'έξω.

Είναι τόσες πολλές οι μικρο-στιγμές χρυσού μέσα στην ταινία που και μόνο που τις σκέφτομαι γελάω μόνος μου. Κρίμα που έχασα την κασέτα...:(

Wally
04-01-11, 13:45
Aν θυμαμαι καλα ηταν δυο διδυμα αδερφια?
Μου εχει μεινει μια μακροσυρτη σκηνη που εκτυλισοταν σε ενα κεντρικο ξενοδοχειο

Dartacan
04-01-11, 14:19
Aν θυμαμαι καλα ηταν δυο διδυμα αδερφια?
Μου εχει μεινει μια μακροσυρτη σκηνη που εκτυλισοταν σε ενα κεντρικο ξενοδοχειο

Όχι, δεν ήταν με δίδυμα αδέρφια αν και υπάρχει μια μακρόσυρτη σκηνή σε εστιατόριο ξενοδοχείου. Ο Τσάκωνας, περιβόητος εκτελεστής και headhunter με το κωδικό όνομα "Κουμπάρος" (όπως λέμε Νονός) που δρα χρόνια στην Αμερική μαζί με τον βοηθό του Ηλία Κωνσταντίνου, παίρνει εντολή να μεταβεί στην μαμά πατρίδα του την Ελλάδα για μια εκτέλεση. Με την χαρακτηριστική Κλουζοκική μπεζ καπαρντίνα (ενώ είναι νταλά καλοκαίρι βέβαια) φτάνει στην Ελλάδα με ένα κα'ί'κι (ο Ψιτ δεν μπορούσε να μπει στο νερό -ναι, ήταν ΚΑΙ ο θρυλικός Ψιτ στο έργο σε μια cameo εμφάνιση) και πιάνει δουλειά.

Τα σύνεργα του? Μια εμπριμέ θήκη κιθάρας όπου φυλάει το όπλο του (προπολεμική καραμπίνα), μονωτική ταινία για να στερεώνει ένα κυάλι σε ένα τρίποδο (sniper εκτελεστής) και ένα ρετρό πιατάκι για φυστίκια (για να ξηγιέται αλμυρό φυστίκι -το άτομο είναι πολύ μπροστά λέμε...). Σημείωση, το τρίποδο το έβγαλε από την καπαρντίνα...

Ξανασυναντάει την αδερφή του, συναντιέται ξανά με τον παλιό του έρωτα και ερωτεύεται μια Ινδή πριγκίπησσα (αληθινή Ινδή όντως) όπου όμως μαθαίνει ότι αυτή είναι ο στόχος. Η μακρόσυρτη σκηνή που αναφέρεις Wally (εάν μιλάμε για την ίδια) είναι με τον Τσακώνα να παίρνει μαθήματα μέσω (ρετρό κόκκινου νομισματοδεκτικού) τηλεφώνου κατά την διάρκεια δείπνου με την Ινδή. Σηκώνεται κάθε δυο λεπτά και τρέχει στο τηλέφωνο όπου η φίλη της Ινδής του μαθαίνει ινδικές φράσεις ανακατεμένες με αγγλικές για να της πει. "Τούμπα ίστα κάντρε ίστα" ήταν μια από αυτές, τουλάχιστον έτσι όπως τις κατάλαβε ο Κουμπάρος. Η συγκεκριμένη δεκάλεπτη (περίπου) σκηνή είναι μια από τις αδαμάντινες στιγμές του ελληνικού VHS.

Συγκινήθηκα και μόνο που τα θυμήθηκα τώρα...

RIO
04-01-11, 14:40
Σαν περήφανος πόντιος, έχω να δηλώσω ότι δεν νοείται cult θεατής των vhs, που να μην έχει παρακολουθήσει ποντιακές βιντεοταινίες:D! Θυμάμαι μικρό παιδι στο χωριό μου ( γύρω στα 89-90), αυτά τα διαμάντια να είναι πάντα ψηλά στις προτιμήσεις των βιντεομανιακών. Αυτά τα έργα, δημιουργούσαν άνετα καινούργιο στομάχι:D! Τι να πρωτοθυμηθώ; Τον "δέσκαλον" ; τον "γιον της λαζάραινας" ; Όλα ένα και ένα. Στα περισσότερα πρωταγωνιστούσε φυσικά, ο Φλωρινιώτης! Κρίμα, που χάθηκαν αυτά τα έπη...

Stormwatch
04-01-11, 14:50
Και το "ο γιος του Παρταόλα" ανήκει πιστεύω στην κατηγορία που κουβεντιάζουμε

video80
06-01-11, 15:32
Εγώ δεν θα πώ cult βιντεοταινίες ,γιατί δεν μπορεσα να ξεχωρήσω καποιες.Αλλωστε το cult ειναι στην κριση του καθενός. Θα πώ όμως κατα τη γνώμη μου ποιους cult ηθοποιούς ξεχώρισα απο το ελληνικό video.
(αρχίζουμε απο τις κυρίες)
1)Ελένη Φιλήνη
2)Βίνα Ασίκη
3)Τέτα Κωνσταντά
4)Νανά Βενέτη
5)Βανέσσα Τζελβέ
6)Καρολίνα Τυρταιου
7)Βέρα Γκουμα
(άντρες)
1)Κώστας Τσάκωνας
2)Σωτήρης Μουστάκας
3)Στάθης Ψάλτης
4)Κώστας Βουτσάς
5)Στήβ Ντουζος
6)Ηλίας Κωνστανίνου
7)Γιώργος Κωνσταντίνου
8)Μάρκος Λεζές
9)Νίκος Τσουκας
10)Μακης Κωστίνης
11)Αλέκος Ζαρταλουδης
12)Μιχάλης Αρσένης
13)Κώστα Μακέδος
14)Πανος Σουπιαδης

Είναι και 10αδες άλλα ονοματα.Απλος ξεχώρισα αυτά. Έχω βάλει και 2-3 δευτεροτρίτα ονοματα γιατι και αυτοι ειναι cult.
Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρω αυτά τα ονοματα ενδικτικά ,με την ενοια οτι θεωρώ cult σε οτιδιποτε έχουν κανει στο ελληνικό βίντεο.

fonis
18-02-11, 12:47
η στροφη ορυφαια ταινια στο τραγοιδι των τιτλον τραγουδα ο μπονατσος σε μουσικη θεοδοσιαδη νομιζω....
βασικακαλυσπερα σασ πολυ γελιο...
οταν οι ροδεσ χορευουν... ειναι η σκηνη πυ τραγουδαν κ καλα κ ο ενας αντι για αρμονιο που το τοποθετεισ σα τη κιθαρα του εχουν δωσει ενα αρμονιο κανονικο κ με σχοινι το εχει περασει απο το λαιμο του......
η πολη ποτε δεν κοιμαται ...παπακωνσταντινου τραγουδα φοβερο
τηλεκανιβαλοι ..παπακωνσταντινου ζουγανελη κ αλλουσ

video80
21-02-11, 11:36
Eιδα την ταινία πριν λίγες μέρες.
Κ ομως παιδιά βλέποντας αυτην την ταινία ''ταξιδεύεις'' στα 1980ς. Παρά το οτι γέλασα(ξεκαρδιστικα στο γέλιο μπορώ να πώ) ,θυμηθηκα και πρωσοπικές μου στιγμές του 1986 ,ειδικα βλέποντας τη σκηνη στην πλάζ.
Καθισα και θυμίθυκα τι εκανα και που βρισκομουνα το καλοκέρι του 86 , οταν αυτός ο τύπος γύριζε αυτήν την ελεινά ερασιτεχνική ταινια ,χωρίς κειμενα(σαφώς) με τριτο-τέταρτους ηθοποιούς ,αλλά με ενα ρολο που τον έπεξε θαυμάσια (εκει ειδικα στους μορφασμους που έκανε, ολα τα λευτα!!!). Παρατήρησα ακόμα οτι στο bar τα τσιγαρα είταν μαρκας gallop ,που καπνίζανε.
Δεν ξέρω εαν λέγετε cult ,αυτό που ξέρω ειναι οτι αυτή ή ταινία είναι μια ''αποδειξη'' των 1980ς(για να θυμουνται οι παλιοι και να μαθένουν οι νεώτεροι).
Και κάτι ακόμα , αναφέρετε στους τίτλους αρχής κάποια Μαρία Τζομπανάκη ,μαλον προκειται για συνονυμια ,εγώ δεν την προσεξα στην ταινία.

Στο προιγουμενο post αναφερομουνα στο ''Χομπυ μου ο βιασμος'' με τον Δημητρη Βογιατζή.

Stratulator
06-04-11, 15:02
Το "Χομπυ μου ο Βιασμος", το ειχα δει σχεδον ολο σ' ενα μεγαλο διαλειμμα του Cult festival. Το ειχαν χωρις ηχο,αλλα,η εικονα απο μονη της αρκουσε!... Στη λιστα του CULT προσθετω την "Αλητισσα" με Βανα Μπαρμπα και Κωστα Ευριπιωτη και το "Μας φαγανε οι Τρελες στις Σευχελλες" με Θεμη Μανεση...