PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Κραυγή των Λύκων (1981 ΥΕΝΕΔ)

exetlaios
24-07-06, 10:28
Η Κραυγή των Λύκων (1981), ΥΕΝΕΔ
Πρεμιέρα: Δευτέρα 5/1/1981
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE_%CF%84 %CF%89%CE%BD_%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CF%89%CE%BD

Του Φώσκολου αν δεν κάνω λάθος.
Με την Μαρία Αλιφέρη.

AEON
24-07-06, 18:32
Στον ρόλο του Σώστη ο Ανέστης Βλάχος :D

exetlaios
28-07-06, 07:05
Στον ρόλο του Σώστη ο Ανέστης Βλάχος :D

Σε ένα επεισόδιο είχε σκοτώσει ένα "τροχαίο" (αστυνομικό).

Είχα συγκλονιστεί !

Ο Σώστης είχε γίνει για μένα, η προσωποποίηση του κακού !

johnalepou
10-09-06, 21:52
...Παντως ηταν εξαιρετικης συλληψης το ονομα που εδωσε ο Νικος Φωσκολος στην κεντρικη ηρωιδα: Τερεζα Ριχτερ!!!!

exetlaios
11-09-06, 07:26
...Παντως ηταν εξαιρετικης συλληψης το ονομα που εδωσε ο Νικος Φωσκολος στην κεντρικη ηρωιδα: Τερεζα Ριχτερ!!!!

Το συγκεκριμένο όνομα, θυμίζει μάλλον ... πορνοστάρ !

Ήδη φαντάζομαι τήν αφίσα της πρώτης της ταινίας :
"Η κραυγή των λύκων, με την σεξοβόμβα Τερέζα Ρίχτερ !
Μια ταινία με πολλά φωναχτά !"

johnalepou
09-01-07, 00:17
http://img67.imageshack.us/img67/62/2qb6.jpg

Wally
09-01-07, 00:44
Απο θεατρο της Δευτερας ειναι αυτο? (σιγουρα οχι απο την κραυγη παντως...;) )

johnalepou
09-01-07, 12:33
Απο την ΚΡΑΥΓΗ ειναι,με τον Τακη Χρυσικακο στο παρτι Αποκριας οπου γνωριζονται.Το ξερω οτι ειναι εγχρωμο,αλλα αυτο το αποσπασμα εδειξαν στην TV,αυτο βαζω,τι να κανω... Στο ΩΜΕΓΑ παντως το 1997 το ειχαν βαλει κανονικα εγχρωμο

Wally
09-01-07, 12:41
ΩΜΕΓΑ?????

Paspartoo
09-01-07, 13:03
Ωμεγα ΤV...ησουν μικρος τοτε Wally ? :biglaugh:

Wally
09-01-07, 13:07
δεν θυμαμαι τετοιο καναλι....κριμα γιατι γουσταρα να ξαναδω μια Κραυγη να θυμηθω τα νηπιακα μου χρονια :D
Καλα πως το εδειξε,δεν ειναι της ΕΡΤ?

ΑΛΙΦΕΡΗ FTW!!!!!! :headbangdude:

Paspartoo
09-01-07, 13:15
την Κραυγη των Τηλεθεατων να δω ποιος θα ακουσει .... :rolleyes:

johnalepou
09-01-07, 13:49
Ειναι ενα καναλι που το πιανουμε μονο στην Θεσσαλονικη.Απο αυτο ειχε ξεκινησει και η Κατερινα Λασπα. Τωρα το πως εβαλε την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ,ειναι πραγματι πολυ παραξενο. Ενα απογευμα κανοντας ζαπινγκ το πετυχα τυχαια,ευτυχως προλαβα αρκετα επεισοδια. Το εβαλε ολο μεχρι το τελος! (ενα επεισοδιο καθε μερα).Κατι που ισως δεν θυμαστε ειναι οτι επαιζε και η Μαρια Ιωαννιδου,εκανε την γραμματεα της Αλιφερη αν θυμαμαι καλα.

exetlaios
09-01-07, 14:52
Προτείνω να ξαναγυριστεί η σειρά, σε μοντέρνο remake.

Η Αλιφέρη θα κάνει την υπουργό εξωτερικών που χειρίζεται τα φλέγοντα εξωτερικά μας θέματα και το σήριαλ θα λέγεται ...

Η ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΓΚΡΙΖΩΝ ΛΥΚΩΝ !

Θα έχει όμως happy-end.

Θα τελειώνει με γάμους, κουμπαριές και τρελές φιέστες !

johnalepou
27-05-07, 11:22
Η μουσικη των τιτλων!

[edit] copyrights [edit] [/url]

Wally
27-05-07, 11:46
:worship:
ΤΕΡΕΖΑ ΡΙΧΤΕΡ FTW!!!!! :headbangdude:

Πως θα γινει να μαθουμε αν εχουν σωθει οι μπομπινες της σειρας?

Turrican
27-05-07, 18:40
Η Τερέζα έιχε τυφλωθεί σε κάποια επεισόδια νομίζω.....
Το όνομα Σώστης απο αυτή τη σειρά ήταν;

exetlaios
27-05-07, 23:04
...Το όνομα Σώστης απο αυτή τη σειρά ήταν;

Ναι. Ήταν ο "κακός" Αν'εστης Βλάχος που είχε σκοτώσει ένα "τροχαίο" αστυνομικό με μηχανή.

johnalepou
28-05-07, 00:05
Η σειρα σωζεται γενικα αν κρινουμε απο την προβολη της απο το καναλι ΩΜΕΓΑ το καλοκαιρι του 1997

Wally
28-05-07, 00:11
Καμια ακρη εχουμε να μαθουμε αν υπαρχει περιπτωση να μπει σε καμια Pαδιοτηλεοραση?
Ξερουμε κανεναν που να δουλευει-ε στο Ωμεγα μηπως μπορει να περασει τις μπομπινες σε VHS?

johnalepou
28-05-07, 00:17
To μονο που ξερω ειναι ΩΜΕΓΑ: Ι. Δραγούμη 2 τηλ.2310 222154

2310 243024 2310 282163 2310 243150

Οσον αφορα την Ραδιοτηλεοραση, αν θεωρησουμε οτι τα παει χρονολογικα - οπως εχω παρατηρησει οτι εχει κανει μεχρι τωρα τοτε μολις χαθηκε η ευκαιρια, διοτι απο την Μεθυσμενη Πολιτεια (1980-81), πηγε τωρα στο ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983-84)

Εξαλλου,οι κριτικοι ειχαν θαψει τοσο πολυ τη σειρα τοτε, που η ΕΡΤ δεν ξανασυνεργαστηκε πια με τον Φωσκολο και θελησε να ξεχαστει η σειρα! Αν και ηταν η πιο πετυχημενη της σεζον 1980-81

Death2Eliza
06-06-07, 10:58
πω πω..ποτε παιζοταν αυτο?

θυμαμαι σαν παιδικο τραυμα,την Αλιφερη τυφλη να κουτουλαει στα επιπλα του σαλονιου!!:animeek:
και ολα αυτα σε ασπρομαυρο..
πολυ τρομαχτικο...μπρρρρρρρ...

Epsilon
07-06-07, 00:21
Ναι. Ήταν ο "κακός" Αν'εστης Βλάχος που είχε σκοτώσει ένα "τροχαίο" αστυνομικό με μηχανή.

Φιλε μου είμαστε συνομήλικοι και θυμαμαι και γω πολύ καλα αυτό το επεισόδιο .
Οντως και γω ειχα ψιλοχεστη τοτε πιτσιρικάς.

exetlaios
07-06-07, 07:28
Φιλε μου είμαστε συνομήλικοι και θυμαμαι και γω πολύ καλα αυτό το επεισόδιο .
Οντως και γω ειχα ψιλοχεστη τοτε πιτσιρικάς.

Εκείνη την εποχή, η βία και το σεξ ήταν υπερ-σπάνια στην τηλεόραση,
οπότε φαντάζομαι ότι ο φόνος του "τροχαίου" είχε συγκλονίσει πολύ κόσμο.

Στις μέρες μας, η ίδια σκηνή, φαντάζει "τηλε-λαπάς" !

Paspartoo
07-06-07, 13:04
Επισης οι συνειρμοι τοτε με αλλες καταστασεις και παρεμφερη γεγονοτα ηταν εντονοι - σημερα δεν θα πηγαινε το μυαλο κανενος εκει.

bernard.c
26-11-07, 04:01
Η σειρα σωζεται γενικα αν κρινουμε απο την προβολη της απο το καναλι ΩΜΕΓΑ το καλοκαιρι του 1997

Καλησπέρα!! Είμαι καινούργιος στο site (πώς μου είχε διαφύγει τόσο καιρό??).
Ζω στο Λονδίνο τον τελευταίο χρόνο, αλλά ζούσα και παλαιότερα (συγκεκριμένα 1994-97) και είχα πετύχει το φθινόπωρο του '96 στο HELLENIC TV την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ τυχαία να προβάλλεται Κυριακή απόγευμα. Δεν το είχα πετύχει δυστυχώς από την αρχή, αλλά το είχαν δείξει μέχρι το τέλος, οπότε υποθέτω ότι είχε προβληθεί ολόκληρο. Τα χρώματα βέβαια της σειράς και ο ήχος δεν ήταν πολύ ικανοποιητικά (για να το θέσω ευγενικά). Μήπως από εκεί το είχε ξεσηκώσει το ΩΜΕΓΑ?
Είμαι σίγουρος ότι η ΕΡΤ πρέπει να την έχει σώσει ολόκληρη τη σειρά, το θέμα είναι αν σκοπεύουν να την προβάλλουν ή να την διαθέσουν σε DVD ποτέ...

(Μακάρι να συνεχίσει η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ για πολύ καιρό ακόμα, προκειμένου να συμπεριλάβουν πολλές σειρές, αλλά κυρίως παλίες, 70s και 80s, όχι νεότερες)

Η μουσικη των τιτλων!

[edit] copyrights [edit]

Johnalepou, τρομερό το link με την μουσική των τίτλων της σειράς!!
Δεν ξέρεις πόσα χρόνια ήθελα να το βρω!! Αυτό πρέπει να είναι η μουσική των τίτλων του τέλους των επεισοδίων σωστά? Αν θυμάμαι καλά από το HELLENIC TV, το μουσικό θέμα της αρχής των επεισοδίων ήταν παρόμοιο. Μήπως το έχεις και αυτό?

Επίσης, μήπως λέει στο βιβλίο των Ελληνικών σειρών (το οποίο διάβασα στο thread του "Κουίζ" ότι έχεις) ποιος έγραψε την μουσική των τίτλων της σειράς? Thanks !!
Το έχω κι εγώ αυτό το βιβλίο (αλλά όχι μαζί μου στο Λονδίνο δυστυχώς) και είναι πάρα πολύ καλό. Ο ίδιος συγγραφέας έχει γράψει αντίστοιχο βιβλίο για τις Ελληνικές ταινίες - υπάρχουν βέβαια πολλά βιβλία για τις Ελληνικές ταινίες, αλλά όχι δυστυχώς και για τις Ελληνικές σειρές.

johnalepou
26-11-07, 21:36
Ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής ειναι ο συνθετης. Δεν ειμαι σιγουρος ποιο μουσικο θεμα επαιζε στην αρχη και ποιο στο τελος,νομιζω πρεπει να ηταν το ιδιο!

Οι ημερομηνιες που δινουμε ταιριαζουν: αφου εσυ το ειδες 1996 στην ΕΡΤ και εγω το 1997 στο ΩΜΕΓΑ,αρα...
πρεπει να τηλεφωνησουμε στην ΕΡΤ οσοι ενδιαφερομαστε στο 2107407070,με βαση το στοιχειο της προβολης το 1996 απο την ΕΡΤ World. Δεν μπορουν να αρνηθουν οτι την εχουν ολοκληρη.

bernard.c
26-11-07, 23:15
Ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής ειναι ο συνθετης. Δεν ειμαι σιγουρος ποιο μουσικο θεμα επαιζε στην αρχη και ποιο στο τελος,νομιζω πρεπει να ηταν το ιδιο!

Thanks για το όνομα του συνθέτη. Θυμάμαι τη Μαρία Αλιφέρη να τραγουδάει στους τίτλους αρχής. Στα επεισόδια που έχεις υπάρχει αυτό ή δεν θυμάμαι καλά?

πρεπει να τηλεφωνησουμε στην ΕΡΤ οσοι ενδιαφερομαστε στο 2107407070,με βαση το στοιχειο της προβολης το 1996 απο την ΕΡΤ World. Δεν μπορουν να αρνηθουν οτι την εχουν ολοκληρη.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι η σειρά πρέπει να διασώζεται (σχεδόν) ολόκληρη, το θέμα είναι πώς πείθεις την ΕΡΤ να την επαναπροβάλει (είναι τυχαίο ότι δεν το έχει κάνει μέχρι σήμερα?) ή (ακόμα καλύτερα) να την συμπεριλάβει στο μέλλον με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ σε dvd??

johnalepou
26-11-07, 23:18
Εγω δυστυχως δεν εχω κανενα επεισοδιο!

Wally
26-11-07, 23:20
Ουτε και κανεις αλλος!! :(

bernard.c
26-11-07, 23:48
Αν θυμάμαι καλά είναι το επεισόδιο όπου η Αλιφέρη γυρνάει στο σπίτι των Ρίχτερ μετά από ένα ατύχημα. Τώρα τυφλή είναι, αμνησία έχει, και τα δύο μαζί θα σας γελάσω...
Έχω γράψει νομίζω όλους τους τίτλους της αρχής (η ΥΕΝΕΔ παρουσιάζει...) και κάπου κόβεται το επεισόδιο. Δυστυχώς δεν μπορούσα να το γράψω γιατί το video έγραφε το κανάλι που έβλέπες και την ίδια ώρα έδειχνε στο Sky One Beverly Hills 90210, το οποίο έβλεπαν οι φίλοι μου και δεν έπαιζε να τους πείσω να δόύμε την Κραυγή των Λύκων.
Johnalepou, Wally, εσείς πώς και δεν το γράψατε από το ΩΜΕΓΑ όταν το πρόβαλε? Μένατε Θεσ/νίκη τότε?

johnalepou
26-11-07, 23:59
Ναι,Θεσσαλονικη,αλλα ημουν ακομα μικρος και αθωος και δε μου εκοβε να κρατησω κανενα επεισοδιο! Αυτο που εχεις - οσο ειναι - δεν μπορεις να το ανεβασεις???

bernard.c
27-11-07, 00:04
Δυστυχώς δεν μένω στην Ελλάδα και δεν το έχω τώρα μαζί μου. Νομίζω όμως ότι ξέρω που έχω το video στο σπίτι μου και όταν κατέβω στην Ελλάδα τα Χριστούγεννα μπορώ να το βρω.
Το θέμα είναι: πώς το περνάω από το video στο pc?? (είμαι άσχετος...!)

Aardvark
27-11-07, 20:42
Xμμμ...πολλοι Αλιφερη-fans μαζευτηκαμε...μακαρι να κανει καμια μαγκια η ΡαδιοΤηλεοραση...

Μέσα και εγώ με τους "Αλιφέρη" fans ,από σίριαλ τηλεπαιχνίδια ,"κανε ότι κάνω" σε όλα η γυναικα ήταν κορυφή.
Η "ραδιοτηλεόραση" για οποιον δεν το ξέρει έβαλε "xatzimanouil" με Μόρτζο

bernard.c
27-11-07, 21:31
...νομιζω οτι η Μαρια Αλιφερη εχει κρατησει εκπομπες των ΤΕΤΡΑΓΩΝΩΝ και δινει καμια φορα αποσπασματα,οπως στο ΚΑΦΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΕΝΗ ...
Μήπως έγραψες την εκπομπή?

Το ΣΗΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΗΡΙΑΛ (1991 και επαναληψη 1995)εδειχνε αποσπασματα μονο απο σηριαλ και οχι αλλες εκπομπες.
Όντος, μόνο σήριαλ, αλλά κάτι ήταν κι αυτό...

To mail οπου ζηταμε εκπομπες κλπ ειναι Keep@ert.gr
Thanks !!

Πραγματι, εχεις δικιο για το ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV: Ενω εδειχνε ολο τα ιδια αποσπασματα απο σειρες,ετρωγε και τον χρονο με διαφορους τραγουδιαρηδες!
Σταμάτησε να προβάλεται?

johnalepou
28-11-07, 01:42
-Το αποσπασμα ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ δεν το εχω,αλλα το εχει ενας συλλεκτης στο ιντερνετ και ισως μου το δωσει καποια στιγμη.

-Ναι, το ΣΕ ΧΡΟΝΟ TV σταματησε να προβαλλεται.

Wally
28-11-07, 09:12
- Ωραια!!!

- Κριμα διοτι παρολο που η εκπομπη συνηθως ηταν λασπη,η παρουσιαστρια ηταν killer :D

tsalk
10-12-07, 22:12
ΤΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΤΗΝ ΘΥΜΑΣΤΑΙ?

tsalk
11-12-07, 16:33
ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΩΜΕΓΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΕΞΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ.
ΑΠΛΩΣ Η ΕΡΤ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.
Η ΟΜΕΓΑ ΤΗΕΛΕΟΡΑΣΗ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΙΕΡΟΣΥΛΟΥΣ ΑΠ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ.
ΤΟ WEST TV (ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ) ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ. (ΑΝ ΤΗΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ). Η ΠΡΩΤΗ ΕΓΧΡΩΜΗ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΝ ΕΤΟΣ 1973.
ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ 1973 ΤΗΝ ΒΛΕΠΑΜΕ (ΟΤΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΑΝ )Α/Μ.

ChristosM
15-04-08, 19:45
Η μουσικη των τιτλων!

[edit] copyrights [edit]

Σ ευχαριστουμε για την μουσικη.
Ειναι μουσικο θεμα ("χαλι") σε διαφορα επεισοδια (οταν ετρεχε στα χιονια, θυμαστε?). Η μουσικη των τιτλων ηταν αλλη. Μετα απο μερικα επεισοδια εβαλαν και στιχους οπου τους τραγουδουσε η ιδια.

meranito
04-05-08, 17:27
Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Η ΣΕΙΡΑ!!
Την θυμαμαι σαν τωρα.Οικογενεια Ριχτερ.Θεοφυλαχτος ο πατερας(Γιαννης Αργυρης)
και τον Σωστη να πυροβολει τον Ζητα.
Ελπιζω να το βαλει η Ραδιοτηλεοραση,οπως εβαλε τον Τζων Αυλακιωτη

stam1370
21-05-08, 07:50
Αν θυμάμαι καλά είναι το επεισόδιο όπου η Αλιφέρη γυρνάει στο σπίτι των Ρίχτερ μετά από ένα ατύχημα. Τώρα τυφλή είναι, αμνησία έχει, και τα δύο μαζί θα σας γελάσω...
Έχω γράψει νομίζω όλους τους τίτλους της αρχής (η ΥΕΝΕΔ παρουσιάζει...) και κάπου κόβεται το επεισόδιο. Δυστυχώς δεν μπορούσα να το γράψω γιατί το video έγραφε το κανάλι που έβλέπες και την ίδια ώρα έδειχνε στο Sky One Beverly Hills 90210, το οποίο έβλεπαν οι φίλοι μου και δεν έπαιζε να τους πείσω να δόύμε την Κραυγή των Λύκων.
Johnalepou, Wally, εσείς πώς και δεν το γράψατε από το ΩΜΕΓΑ όταν το πρόβαλε? Μένατε Θεσ/νίκη τότε?

Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να ανεβάσεις σαν φωτογραφία την αρχή των τίτλων (η ΥΕΝΕΔ παρουσιάζει); Θα το ήθελα πολύ...

Wally
21-05-08, 08:57
Δεν ειμαι απο Θεσ/νικη...ας ελπισουμε οτι η ΡαδιοΤηλεοραση θα μας "φτιαξει" ;)

bernard.c
22-05-08, 01:48
Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να ανεβάσεις σαν φωτογραφία την αρχή των τίτλων (η ΥΕΝΕΔ παρουσιάζει); Θα το ήθελα πολύ...

Μακάρι να μπορούσα - δυστυχώς δεν μπορώ για δύο λόγους:
1. οι τίτλοι αρχής που έχω γράψει δεν είναι ολόκληροι, λείπουν τα πρώτα δευτερόλεπτα, οπότε δυστυχώς δεν φαίνεται το σήμα αρχής (όταν το εξακρίβωσα, κόντεψα να σκάσω από τα νεύρα μου, γιατί παλιά είμαι σίγουρος ότι το είχα - το θυμάμαι, μεγάλα, κίτρινα γράμματα)
2. η κασέτα αυτή είναι στην Ελλάδα και εγώ ζω στο εξωτερικό.

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει άμεσα είναι ένα φίλος από τα παλιά, στον οποίο αντέγραψα τα λίγα λεπτά που έχω από την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ και του τα έστειλα τον Ιανουάριο του 2008. Το DVD μάλιστα έχει και κλιπάκια από 3 άλλες παλιές εκπομπές της ΕΡΤ (ΠΑΝΘΕΟΙ, ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ και ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ), οι οποίες πιθανώς να ενδιέφεραν πολλούς από εσάς.

tsalk
22-05-08, 08:50
ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΕΧΩ ΓΡΑΜΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Η ΩΜΕΓΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ.
ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΤΑ ΕΠΕΞΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ.
ΑΠΛΩΣ Η ΕΡΤ ΕΧΕΙ ΠΟΥΛΗΣΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΝΑΛΙΑ.
ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΠΑΛΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΣΤΟΥΣ ΤΙΤΛΟΥΣ ΑΡΧΗΣ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΑΝ ΟΙ ΜΕΓΙΣΤΑΝΕΣ (ΕΙΧΕ ΠΑΙΧΤΕΙ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ) ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ (Η ΥΕΝΕΔ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ). ΛΟΓΙΚΟ ΑΦΟΥ ΤΟ ΕΠΑΙΖΕ ΑΛΛΟ ΚΑΝΑΛΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ. Η ΩΜΕΓΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ (ΤΟΠΙΚΟ ΚΑΝΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) ΕΙΧΕ ΠΑΙΞΕΙ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ, ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ.
ΝΑ ΣΑΣ ΘΥΜΗΣΩ ΟΤΙ Η ΣΕΙΡΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 1981 ΑΠ ΟΤΗΝ ΥΕΝΕΔ ΚΑΙ Είχαν παιχτεί 40 επεισόδια (παιδιά συγνώμη για τα κεφαλαία τώρα το είδα).
Τέλος δεν έχω την δυνατότητα να ανεβάσω την μουσική των τίτλων.
Για οτιδήποτε άλλο P.M.

tsalk
24-05-08, 16:28
2 ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟΠ ΤΙΤΛΟΥΣ

32231
21313

Wally
24-05-08, 17:11
Τhanx!!!!
Mηπως θα μπορουσες να μεγαλωσεις λιγο την αναλυση και να διορθωσεις το aspect ratio?

ChristosM
24-05-08, 19:44
Ευχαριστουμε πολυ tsalk.
Οι τιτλοι της αρχης αλλαξαν αρκετες φορες μεσα στα 39 επεισοδια της σειρας.

manos426f
25-05-08, 22:54
Ωραίος φίλε tsalk....

Αλλά σε παρακαλώ,γράφε με μικρά,τα κεφαλαία γράμματα είναι σαν να φωνάζεις....
Thanks...

stam1370
26-05-08, 07:29
Αρχικό μήνυμα απο stam1370

1. οι τίτλοι αρχής που έχω γράψει δεν είναι ολόκληροι, λείπουν τα πρώτα δευτερόλεπτα, οπότε δυστυχώς δεν φαίνεται το σήμα αρχής (όταν το εξακρίβωσα, κόντεψα να σκάσω από τα νεύρα μου, γιατί παλιά είμαι σίγουρος ότι το είχα - το θυμάμαι, μεγάλα, κίτρινα γράμματα)
2. η κασέτα αυτή είναι στην Ελλάδα και εγώ ζω στο εξωτερικό.

Κάποιος που θα μπορούσε να βοηθήσει άμεσα είναι ένα φίλος από τα παλιά, στον οποίο αντέγραψα τα λίγα λεπτά που έχω από την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ και του τα έστειλα τον Ιανουάριο του 2008. Το DVD μάλιστα έχει και κλιπάκια από 3 άλλες παλιές εκπομπές της ΕΡΤ (ΠΑΝΘΕΟΙ, ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ και ΝΑ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ), οι οποίες πιθανώς να ενδιέφεραν πολλούς από εσάς. Ο φίλος μου αυτός μου είχε υποσχεθεί ότι θα τα ανεβάσει στο internet, αλλά ακόμα τίποτα. Δεν έχω μάλιστα νέα του πρόσφατα, τελευταία φορά που επικοινώνησε μαζί μου ήταν τον Φεβρουάριο.

Μήπως θα πρέπει να αναλάβω να τα ανεβάσω εγώ στο internet όταν ξαναπάω Ελλάδα? :confused: Ερωτώ...
Διότι εκατό χρονών η αλεπού, εκατόν δέκα το αλεπουδάκι.

Δεν πειράζει, φίλε, ακόμα κι αυτό είναι μιά χαρά! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!

bernard.c
29-05-08, 22:57
Μήπως έχεις και το βιντεάκι με τους τίτλους έναρξης?

ChristosM
30-05-08, 07:31
Μήπως έχεις και το βιντεάκι με τους τίτλους έναρξης?

Ναι το εχω.

bernard.c
31-05-08, 13:40
Ναι.

SUPER!! Εμένα μου λείπουν τα πρώτα δευτερόλεπτα!!

stam1370
01-06-08, 00:00
Φιλε stam1370 για σενα...

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Σαν μικρή ανταπόδοση:Το σήμα των ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ, της ίδιας εποχής...
http://www.koutouzis.gr/yened-14.jpg

68396

ChristosM
02-06-08, 18:49
Το πρωτο επεισοδιο...

422

johnalepou
03-06-08, 21:42
Τίτλοι + Περίληψη επεισοδίου:
(μια ευγενικη προσφορά του bernard.c!)

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Wally
03-06-08, 22:22
:worship: :thanx2:

bernard.c
03-06-08, 22:44
Τίτλοι + Περίληψη επεισοδίου:
(μια ευγενικη προσφορά του bernard.c!)

Σε ευχαριστώ πολύ johnalepou που ανέλαβες να ανεβάσεις το αρχείο με τους τίτλους έναρξης της σειράς στο youtube. Αν και είναι από την μέση και μετά, για κάποιον που δεν το έχει δει ποτέ ή που το έχει δει πριν πάρα πολλά χρόνια, είναι σίγουρα καλύτερο από το τίποτα.

Κατά την γνώμη μου, αν και άλλοι από εσάς έχουν επεισόδια από παλιές σειρές τις οποίες συζητάμε στο forum, κάντε ένα κόπο να ανεβάσετε κάτι από αυτές στο internet.
"Έχω xx επεισόδια από τη τάδε σειρά στο αρχείο μου". Συγχαρητήρια και να τα χαίρεσαι!! Πέρνα έστω τους τίτλους έναρξης στο internet να τους δούμε κι εμείς. Εδώ πέρα μία φωτογραφία να δούμε στο forum και ενθουσιαζόμαστε !! :shake:

Wally
28-08-08, 13:31
Εντελως τυχαια επεσα εδω (http://kormoranos.wordpress.com/2008/05/19/kούλογλου/)
Ξερει κανεις αν ισχυει ή ειναι πλακα?

manos426f
28-08-08, 14:18
Mάλλον ειρωνικό είναι ρε Πάνο...

ChristosM
28-08-08, 22:57
Κριμα. Αν εκαναν κατι αναλογο μονο κερδος θα ειχαν ετσι που εχει καταντησει η TV πια.

tvseriesfan548
22-10-08, 16:55
η κραυγή των λύκων δεν είχε σχέση με τις σειρές του θάνου λειβαδίτη - είχε επίσης τρομερή τηλεθέαση - θυμάμαι ότι είχε πει η αλιφέρη πολύ μετά ότι έπαιζε και στα δύο αντίπαλα κανάλια την περίοδο 1981-82 και έπρεπε το ένα κανάλι να χτυπήσει την τηλεθέαση του άλλου μέσω της ίδιας. τότε ο φώσκολος ήταν σε καλύτερη σίγουρα φάση. όλη σχεδόν η οικογένειά μου και οι συγγενείς το έβλεπαν τότε. κι εγώ επίσης αν και 5-6 χρόνων λολ.

ChristosM
22-10-08, 21:46
Ειχε τεραστια τηλεθεαση, οπως και τα Τετραγωνα των Αστερων την ιδια περιοδο. Επισης ειχε τρομακτικη επιτυχια στην Αυστραλια οταν παιχτηκε λιγο αργοτερα και φυσικα και στην Κυπρο οπου παιχτηκε και πριν μερικα χρονια.

tvseriesfan548
23-10-08, 00:07
για να πω την αλήθεια - μετά τα βιντεάκια που είδα στο youtube ενώ η σειρά μου άρεσε πολύ- για μένα το τραγούδι τον τίτλον με την παράφωνη μαρία αλιφέρη - ήταν πολύ καλή στο ρολο τις ανεξάρτητα- και η ακατάλληλη φωνή τις αφηγήτριας είναι λίγο off.. lol lol άσχετα με αυτό, θέλω να τι δω όλη την σειρά από την αρχή για να εκτιμήσω και την στιγμή που έπεσε από το πριονισμένο σκαλί η teresa richter και έμεινε τυφλή.

ChristosM
23-10-08, 07:34
Ο πρωτος κυκλος της σειρας, μεχρι δηλαδη την δικη και την καθαρση, ηταν για την εποχη του υπεροχος.

tvseriesfan548
23-10-08, 12:24
ναι δεν αντιλέγω - θυμάμαι αρκετές σκηνές αλλά πόσο παράφωνη ήταν η κατά τα άλλα κουκλάρα Αλιφέρη σε αυτό το κακόμοιρο τραγούδι των τίτλων όπου έβρεχε συνέχεια λολ - και τί βλάχα που ήταν η αφηγήτρια του σήριαλ λολ- τα πρόσεξα στο youtube και μου έκαναν εντύπωση λολ αλήθεια πάντα το τραγούδι αυτό είχε στους τίτλους;

ChristosM
23-10-08, 13:46
ναι δεν αντιλέγω - θυμάμαι αρκετές σκηνές αλλά πόσο παράφωνη ήταν η κατά τα άλλα κουκλάρα Αλιφέρη σε αυτό το κακόμοιρο τραγούδι των τίτλων όπου έβρεχε συνέχεια λολ - και τί βλάχα που ήταν η αφηγήτρια του σήριαλ λολ- τα πρόσεξα στο youtube και μου έκαναν εντύπωση λολ αλήθεια πάντα το τραγούδι αυτό είχε στους τίτλους;

Στα πρωτα επεισοδια ηταν μονο η μουσικη, λιγο αργοτερα προσθεσαν τους στιχους κ εγινε το τραγουδι "Βρεχει, βρεχει κι αποψε......"
Η σκηνη στο youtube ειναι απο τον δευτερο κυκλο της Κραυγης των Λυκων, ο οποιος λεγοταν "Η λεωφορος των τυψεων".

tvseriesfan548
23-10-08, 13:58
σε ποιό κύκλο τυφλώθηκε η τερέζα ρίχτερ; στο δεύτερο; αν ναι όλα έγιναν στον δεύτερο κύκλο στον πρώτο απλά παντρεύτηκε τον χρυσικάκο; λολ

θα το ξέρετε μάλλον - διάβασα σε ένα ιστολόγιο ότι η κραυγή των λύκων είχε κυκλοφορήσει σε vhs στη κύπρο και ότι κι όμως- φαντάσου την επιτυχία της σειράς - το απαίσιο λολ τραγούδι των τίτλων με την παράφωνη αλιφέρη είχε κυκλοφορήσει σε βινύλιο.

Wally
23-10-08, 15:10
Χμμμ εχουμε καποιον φιλο/η απο Κυπρο να μας επιβεβαιωσει οτι μπορουν να βρεθουν ακομα?

tvseriesfan548
23-10-08, 15:13
Χμμμ εχουμε καποιον φιλο/η απο Κυπρο να μας επιβεβαιωσει οτι μπορουν να βρεθουν ακομα?

εγώ όχι αλλά έχω στείλει e-mail σε αυτόν που το ανέφερε για να τον ρωτήσω κάτι άλλο οπότε όταν μου απαντήσει θα τον ρωτήσω και γι'αυτό.

ChristosM
23-10-08, 23:39
Οχι, στον πρωτο κυκλο συμβαινουν ολα. Δηλαδη η Τερεζα ειναι ηδη παντρεμενη με τον Χριστοφορο Ριχτερ, εχει γινει η εκρηξη, εχει τυφλωθει και πασχει απο αμνησια. Στο πρωτο επεισοδιο λοιπον επιστρεφει στο σπιτι των Ριχτερ, υστερα απο την παραμονη της σε νοσοκομεια του εξωτερικου.
Οριστε και η περιληψη του πρωτου επεισοδιου απο τηλεπεριοδικο.

Οσο για την Κυπρο, ναι ειχε βγει σε κασετες στα βιντεο κλαμπ, αλλα οχι επισημα.

736

tvseriesfan548
23-10-08, 23:51
αααα καλα λολ νόμιζα ότι η τερέζα είχε χάσει το φως της όταν έπεσε από τις σκάλες του σπιτιού της - ένα κομμάτι από το σκαλοπάτι το είχε κόψει νομίζω η ΄σκύλα η πέπη μεταλλίδου η οποία έκανε την..... οικονόμο ; ή όταν έπεσε βρήκε το φως της ; αλαλούμ chris ρίξε τα φώτα σου λολ

μόλις συνειδητοποίησα χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι ο φώσκολος πρέπει να επηρρεάστηκε στο σενάριο και στο χαρακτήρα της κακιασμένης σκύλας πέπης μεταλλίδου από το ρεβέκα της δάφνης ντυ μωριέ που είχε γυρίσει εκπληκτικά ο χιτσκοκ το 1940. κι εκεί είχε μία κακιασμένη άσκημη οικονόμο ντυμένη στα μαύρα με άσκημη μύτη λολ , η οποία έκανε ψυχολογικό πόλεμο στην νέα της αφεντικίνα, επειδή ήταν προσκολημμένη στην πρώην κυρία της που είχε πεθάνει. αδέλφια και άλλεσ λεπτομέρειες δεν υπήρχαν βέβαια... - σε μία συνέντευξή του νομίζω ο φώσκολος είχε αναφέρει το βιβλίο.

tvseriesfan548
27-10-08, 22:52

Αυτη τη σειρα καθως και το "Θανατο του Τιμοθεου Κωνστα" τις θελω σαν τρελος!!

wally αυτές τις δυο θέλω κι εγώ πολύ - θα πάω να αγοράσω τον αυλακιώτη από τα γραφεία της ραδιοτηλεόρασης την τετάρτη μάλλον οπότε θα τους πω ότι ο λαός λολ λολ ψηφίζει αυτά τα δύο σήριαλ για να μπουν στην ραδιοτηλεόραση - αν και είδα εδώ ένα μήνυμα που έλεγε οτι είπαν από την ερτ ότι ο τιμόθεος έχει κάποια τεχνικά προβλήματα. για να δουμε.

ChristosM
28-10-08, 17:36
αααα καλα λολ νόμιζα ότι η τερέζα είχε χάσει το φως της όταν έπεσε από τις σκάλες του σπιτιού της - ένα κομμάτι από το σκαλοπάτι το είχε κόψει νομίζω η ΄σκύλα η πέπη μεταλλίδου η οποία έκανε την..... οικονόμο ; ή όταν έπεσε βρήκε το φως της ; αλαλούμ chris ρίξε τα φώτα σου λολ

Η Μεταλλιδου ηταν η κορη της οικογενειας. Η οικονομος ηταν η Τουρνακη.
Αυτο που θυμασαι με το "κομμενο σκαλοπατι" δεν ειναι ακριβως ετσι.
Ο Βογλης ειχε πριονισει το παλιο χαγιατι στο πισω μερος του σπιτιου απο το οποιο γκρεμοτσακιστηκε η Αλιφερη.
Ναι να τους πεις εκει στην Ραδιοτηλεοραση οτι αυτα ειναι τα σηριαλ που ολοι περιμενουμε, αν θελουν επιτυχια στο περιοδικο τους. Και Κραυγη των Λυκων και Τιμοθεο και Αναδυομενη κα...

tvseriesfan548
01-11-08, 19:01
προφανώς ήθελε να δείξει ενδιαφέρον γι'αυτό είπε αυτά που είπε. ίσως εννοούσε ότι κάποιο άλλο κανάλι αγόρασε την φρουτοπία και την πρόβαλε - και πέταξε την μπαρούφα για τα δικαιώματα - δεν μπορώ να ξέρω τις λεπτομέρειες των καναλιών. τεσπα - η προσπάθεια μετρά λολ. προσπαθώ να βρω μια ακρη και με την κραυγη των λύκων από έναν άλλο δικτυακό τόπο αλλά θα ξέρω κοντά στα χριστούγεννα αν μπορεί να γίνει κάτι. για να πετύχει πρέπει να γίνουν αρκετές ενέργειες.

ChristosM
02-11-08, 04:40
προφανώς ήθελε να δείξει ενδιαφέρον γι'αυτό είπε αυτά που είπε. ίσως εννοούσε ότι κάποιο άλλο κανάλι αγόρασε την φρουτοπία και την πρόβαλε - και πέταξε την μπαρούφα για τα δικαιώματα - δεν μπορώ να ξέρω τις λεπτομέρειες των καναλιών. τεσπα - η προσπάθεια μετρά λολ. προσπαθώ να βρω μια ακρη και με την κραυγη των λύκων από έναν άλλο δικτυακό τόπο αλλά θα ξέρω κοντά στα χριστούγεννα αν μπορεί να γίνει κάτι. για να πετύχει πρέπει να γίνουν αρκετές ενέργειες.

Συμφωνω οτι η προσπαθεια μετρα καθως και οτι οσο περισσοτεροι τους τα λεμε και τα ζηταμε, στο τελος κατι μπορει να γινει.

tvseriesfan548
02-11-08, 15:28
Ο ανηψιός της αλιφέρη έχει την εντύπωση ότι η θεία του έχει τη σειρά οπότε τα χριστούγεννα που θα έρθει θα τη ρωτήσει μήπως μπορέσει με κάποιο τρόπο να δώσει τη σειρά. είναι λίγο δύσκολο αλλα μου είπε ότι θα το προσπαθήσει. σκέφτηκα να έλεγα να έκανε η αλιφέρη καμία συμφωνία με τη ραδιοτηλεόραση αν όντως την είχε αλλά εκεί μπαίνουν ηθικά και οικονομικά ζητήματα στη μέση. για να δούμε.

ChristosM
02-11-08, 17:34
Για την Ραδιοτηλεοραση και την ΕΡΤ τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα, απλα δεν τους ενδιαφερει να κινηθουν. Η "Κραυγη των Λυκων" δεν εχει σβηστει. Υπαρχει και προβαλεται επισημα στην Κυπρο. Ο παραγωγος της ειναι Κυπριος και πολυ γνωστος. Αν ηθελε η ΕΡΤ απλα θα επικοινωνουσε μαζι του. Αυτο ειναι ολο. Αλλα οπως ειπα και πριν δεν πιστευω πως στην ΕΡΤ ενδιαφερονται για τα παλια σηριαλ και γενικα για το αρχειο τους (ανεξαρτητα απο το τι λενε δημοσια)

tvseriesfan548
02-11-08, 19:39
κατανοω την οργή σου όπως και των υπολοίπων, ωστόσο, όσον αφορά, την συγκεκριμένη σειρά, είναι δύσκολο να την βάλουν στην ραδιοτηλεόραση ακόμα και να θέλουν, γιατί την περίοδο 1981-1982 ήταν το κόκκινο πανι για τους κριτικούς όπως και αντικείμενο σάτιρας σε επιθεωρήσεις. ήταν όντως το πρώτο σε τηλεθέαση σήριαλ την περίοδο 1980-1981 αλλά από την άλλη δεν θεωρείται ποιοτικό. η ραδιοτηλεόραση βγάζει σε dvd υποτίθεται ποιοτικά σήριαλ λολ, ακόμα και αν δεν είχαν ακροαματικότητα όπως οι βαρετές ακυβέρνητες πολιτείες.

mhmerotategiatipino
03-11-08, 09:17
ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!!!!!!!Κάνας Κύπριος εδώ να μας βοηθήσει; Να πάρει τα στυλιάρια και να κινηθεί εκ μέρους μας? Να πω και κάτι άλλο; Να μας νοιάζει η ποιότητα αλλά και η σπανιότητα του υλικού. ΟΚ Η Αλιφέρη είναι η Δανδουλάκη της Λάμψης στα νιάτα της από σενάριο και πλοκή αλλά είναι οι πρώτες δημιουργίες της ελληνικής τηλέορασης. ΠΟλλές φορές έχω διαφωνήσει με φίλους μου επειδή μαζεύω όλο τον ελληνικό κινηματογράφο να μαζεύω ή οχι και τις βιντεοταινίες. Ναι αλλά στις βιντεοταινιες ανακάλυψα τον πρώτο ρόλο του Ταξιάρχη Χάνου (βλ. Βέτα Κουίν) και του Αντώνη Λουδάρου (Γοργόνες πέρσι) και χτυπιόμουν από τα γέλια: κι οι δυο παιδάκια, 20 χρόνια πριν!!! Κ΄τι αξίζουν, κάτι σημαίνουν κι αυτές. Άρα λοιπόν γιατί όχι και μη ποιοτικές σειρές

bernard.c
13-11-08, 04:33
Σκηνές από τη σειρά:

http://www.youtube.com/watch?v=Lsb1hz7fSV0

ChristosM
13-11-08, 22:10
Ωραιο, αλλα η κανονικη μουσικη των τιτλων της σειρας ειναι πολυ καλυτερη απο αυτο το μουσικο θεμα.

bernard.c
16-11-08, 05:49
Η δημοφιλής σειρά του Νίκου Φώσκολου με τη Μαρία Αλιφέρη.

Δείτε περισσότερες πληροφορίες για τη σειρά στη RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9A%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE_%CF%84%CF%89% CE%BD_%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CF%89%CE%BD

Για την RetroDB - ξέρει κανείς να βοηθήσει:

Ποια ήταν η ημερομηνία προβολής του τελευταίου επεισοδίου από την ΥΕΝΕΔ?

ChristosM
16-11-08, 22:56
Οκτωβριος 1981. Για ακριβη ημερομηνια θα πρεπει να το ψαξω λιγο και να επανελθω.

bernard.c
16-11-08, 23:00
Το ήξερα πως μπορούσα να βασιστώ στις γνώσεις σου!

Mandrake
17-11-08, 02:48
Χμμ παιδες θυμάται κανείς μια σειρά με τον μπουγιουκλάκη στο ρόλο του Δικτάτωρα Παπαδόπουλου?? Δεν θυμάμαι τίτλο!!!

Μιά άλλη το Μία μέσα μία Έξω με τον Περζικιανίδη και τον Σκουρολιάκο και τον Μπουγιουκλάκη (1987-88)

Καθώς και μιά άλλη σειρά με ένα δύδιμο (Πιατάς και ???) το 1986
Ίσως λες την σειρά "Τα Μπακούρια" που νόμιζω παιζόταν στην ΕΡΤ1! Δεν θυμάμαι όμως ποιός ήταν ο άλλος που έπαιζε μαζί του...

Οσον αφορα την Ραδιοτηλεοραση, αν θεωρησουμε οτι τα παει χρονολογικα - οπως εχω παρατηρησει οτι εχει κανει μεχρι τωρα τοτε μολις χαθηκε η ευκαιρια, διοτι απο την Μεθυσμενη Πολιτεια (1980-81), πηγε τωρα στο ΜΙΝΟΡΕ ΤΗΣ ΑΥΓΗΣ (1983-84)

Εξαλλου,οι κριτικοι ειχαν θαψει τοσο πολυ τη σειρα τοτε, που η ΕΡΤ δεν ξανασυνεργαστηκε πια με τον Φωσκολο και θελησε να ξεχαστει η σειρα! Αν και ηταν η πιο πετυχημενη της σεζον 1980-81
Αν και καθυστερημένα, ας απαντήσω. Δεν βγάζει σειρές με χρονολογική σειρά αλλά όπως να'ναι. Στην αρχή ίσως το τηρούσε αλλά στην πορεία "χάλασε". Η σειρά "Η Κραυγή Των Λύκων" απ΄όσο γνωρίζω δεν έχει κυκλοφορήσει απ'την "Ραδιοτηλεόραση". Τουλάχιστον όχι ακόμη... Το ότι την έχουν, την έχουν σίγουρα! Αλλά για ποιόν λόγο δεν την βγάζουν δεν έχω ιδέα...

Αυτη τη σειρα καθως και το "Θανατο του Τιμοθεου Κωνστα" τις θελω σαν τρελος!!
Η "Ραδιοτηλεόραση" έβγαλε την σειρά "Η Εξαφάνιση Του Τζον Αυλακιώτη" και απ'το διαδίκτυο μπορούμε να βρούμε και τους κύκλους της σειράς "Οι Ιστορίες Του Αστυνόμου Μπέκκα"! Μένει αυτή η σειρά για να ολοκληρώσουμε ότι τηλεοπτικού τύπου κυκλοφόρησε βαζιζόμενο στα βιβλία του Γιάννη Μαρρή. Θα την βγάλουν άραγε; Κι εγώ την περιμένω... :O

domniki
20-11-08, 11:26
Στα πρωτα επεισοδια ηταν μονο η μουσικη, λιγο αργοτερα προσθεσαν τους στιχους κ εγινε το τραγουδι "Βρεχει, βρεχει κι αποψε......"

Διαβαζω ολους τους φανατικους της "Κραυγης των λυκων", αλλα δεν μπορουσα με τιποτα να θυμηθω την σειρα....μολις ομως αναφερθηκαν τα μαγικα λογακια "Βρεχει, βρεχει κ'αποψε...", κατι εκανε κλικ στο μυαλο μου :cheers:Φωσκολικη σειρα που εβλεπε η μαμα μου και γιαγια μου φανατικα...ε, και μαζι τους την εβλεπα κ'εγω :D

tvseriesfan548
20-11-08, 14:41
λολ ειχε κατι το μαγικο τελικά η σειρά αλλα δεν μπορώ - θα το ξαναπώ για την μουσική λολ - πολύ φτωχή και άψυχη για την σειρά και πόσο παράφωνη η αλιφέρη λολ. η ημερομηνία προβολής του πρώτου επεισοδίου ήταν η 5η ιανουαρίου 1981. δύσκολο να βάλουν τη σειρά όπως έχει ξανασυζητηθεί γιατί δεν θεωρείται ποιοτική και προφανώς έχουν πουληθεί τα δικαιώματα της σειράς. μακάρι να κάνω λάθος.

Dominion
20-11-08, 16:39
Παίδες από την συγκεκριμένη σειρά δεν θυμώμουνα τπτ....

μέχρι που είδα τον μοτοσυκλετιστή στους τίτλους .... (κάποιος του έστησε ατύχημα νομίζω με λάδια ή κάτι άλλο στο δρόμο)

ειλικρινά έμεινα κατάπληκτος γιατί το 1981 το θυμάμαι αμυδρά και συγκεκριμένα από Οκτώβρη και μετά (Εκλογές τις θυμάμαι.. το Διαστημόπλοιο Αργώ το θυμάμαι να παίζονται)

tvseriesfan548
20-11-08, 16:57
τον οκτώβριο ολοκληρώθηκε η σειρά - μάλλον λες την σκηνή που ο σώστης (ανέστης βλάχος) σκοτώνει νομίζω έναν αστυνομικό. δεν παίρνω και όρκο βέβαια για την σκηνή -ήμουν κάπου 5 χρόνων λολ.

Dominion
20-11-08, 17:52
Α εγώ ήμουνα 2 :P

Aardvark
20-11-08, 17:56
Τα εχω μαλλον ξαναγραψει αλλα μιας και βλεπω αναμνησεις απο την σειρα 2 δικες μου.
Η πρωτη Αλιφερη τυφλη , να μην με εχει πεισει για την κατασταση των ματιων της και να νομιζω οτι μας κοροϊδευει ακομα και πιτσιρικας.
Και η 2η εναν γκρεμο και ενας να παει να μαζεψει ενα λουλουδι και να γκρεμοτζακιζεται.
Τραγικη αναμνηση η 2η.:precry:

Dominion
20-11-08, 18:00
πω πω man

πρέπει να ανοίξω thread με όλα αυτά που μας σοκάρανε μικρούς και μας έχουνε τραυματίσει... (λέμε τώρα :P)

ChristosM
20-11-08, 18:11
Τα εχω μαλλον ξαναγραψει αλλα μιας και βλεπω αναμνησεις απο την σειρα 2 δικες μου.
Η πρωτη Αλιφερη τυφλη , να μην με εχει πεισει για την κατασταση των ματιων της και να νομιζω οτι μας κοροϊδευει ακομα και πιτσιρικας.
Και η 2η εναν γκρεμο και ενας να παει να μαζεψει ενα λουλουδι και να γκρεμοτζακιζεται.
Τραγικη αναμνηση η 2η.:precry:

Η δευτερη σου αναμνηση ειναι απο την σειρα του Ξενοπουλου "Αναδυομενη". Απο τις τραγικοτερες σκηνες που ειχαν δει τα παιδικα μου ματια.

Aardvark
20-11-08, 18:28
Thanks ChristosM,ειχα την εντυπωση οτι ειναι απο σηριαλ της Αλιφερη.
Ωστε την θυμουνται και αλλοι.:precry:

ChristosM
05-12-08, 17:55
Το τελευταιο επεισοδιο της "Κραυγης" προβληθηκε στις 26/10/81 (αργησα λιγο αλλα το απαντησα!!)

tsalk
05-01-09, 15:30
Δευτέρα 5 Ιανουαρίου 1981 (28 χρόνια πριν σαν σήμερα). Ξεκινά στην ΥΕΝΕΔ μια μεγάλη επιτυχία με τον τίτλο η κραυγή των λύκων
Για να σας θυμήσω ένα πολύ χαρακτηριστικό απόσπασμα από την σειρά αυτή

[edit] The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement. [edit]

Wally
05-01-09, 15:37
Ωραιος ρε Tsalk!

ChristosM
05-01-09, 17:37
Φοβερη σκηνη. Μπραβο tsalk. Νομιζω ετσι τελειωνε το επεισοδιο, σωστα?

tsalk
05-01-09, 18:47
Δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα γιατί όπως σου είπα η Ωμέγα tv δεν έβαζε αυτούσια τα επεισόδια. (μετα την σκηνή αυτή που μάλλον είναι η τελευταία συνεχίζει με το επόμενο επεισόδιο κολητό χωρίς διάλειμμα η τίτλους)

και ένα δεύτερο video με την καταδίωξη του Σώστη!!!!!!!

bernard.c
07-01-09, 02:01
tsalk σε ευχαριστούμε πάρα πολύ και για τα 2 videos!
:thanx2: :bow2:
Είναι τρομερά!

ChristosM
13-02-09, 21:28
Σ'ευχαριστώ πολύ!!!Από ότι βλέπω η Αλιφέρη πρέπει να έχει φανατικό κοινό!!!!!!!!!!

Ναι και δικαιως... Μα δεν ειναι πανεμορφη?

[edit] Δεν υπάρχει το βίντεο [edit]

johnalepou
14-02-09, 12:55
Πω τι βιντεαρα ειναι αυτη Χρησταρα μου!!!! Ποια εκπομπη ειναι γιατι δε διακρινω???

Αμαν! Τωρα ειδα και το βιντεο που εβαλες απο το Κανε ο,τι κανω! Αψογοοοοοοοοοοοος!

ChristosM
14-02-09, 15:19
Πω τι βιντεαρα ειναι αυτη Χρησταρα μου!!!! Ποια εκπομπη ειναι γιατι δε διακρινω???

Ειναι απο την εκπομπη της Δρουζα στο MEGA "Ο,τι καλυτερο".

ChristosM
27-03-09, 19:50
Το ΚΡΗΤΗ TV εδειχνε την "Κραυγη των Λυκων" κανονικοτατα (χωρις αλλαγμενο τον τιτλο) γυρω στο 1995. Το διαβαζα στο προγραμμα του σταθμου στα τηλεπεριοδικα της εποχης. Και σιγουρα δεν το ειχε προμηθευτει απο την ΕΡΤ...

tonytony
12-04-09, 17:15
Να πω επίσης και γω με τη σειρά μου ότι η σειρά μεταδόθηκε πριν κάποια χρόνια από το κανάλι TRT της Λάρισας με τίτλο "Οι Μεγιστάνες" (!!!). Την είχα πετύχει πάνω στο ζάπινγκ αλλά...που μυαλό για να τη γράψω...

tsalk
12-04-09, 17:45
Όπως έχω ξαναπεί ήταν μια εποχή 1995-96 όπου μερικά περιφεριακά κανάλια όπως το TRT της Θεσσαλίας, το Ωμέγα και το Europe One της Θεσσαλονίκης το West της Κοζάνης και άλλα κανάλια υποθέτω που δεν γνωρίζω έπαιζαν την Κραυγή των λύκων (ως Οι Μεγιστάνες) από κόπια που δεν ξέρω πως ήρθε στα χέρια τους

ChristosM
12-04-09, 22:13
Όπως έχω ξαναπεί ήταν μια εποχή 1995-96 όπου μερικά περιφεριακά κανάλια όπως το TRT της Θεσσαλίας, το Ωμέγα και το Europe One της Θεσσαλονίκης το West της Κοζάνης και άλλα κανάλια υποθέτω που δεν γνωρίζω έπαιζαν την Κραυγή των λύκων (ως Οι Μεγιστάνες) από κόπια που δεν ξέρω πως ήρθε στα χέρια τους

Ετσι ακριβως. Επισης ειχε προβληθει στην Κρητη με τον αυθεντικο της τιτλο, στην Κερκυρα και νομιζω και στην Πατρα. Απορω πως κανενας απο τους τοοοσους τηλεθεατες σε ολη την Ελλαδα που προβληθηκε (εκτος Αθηνας δυστυχως) δεν καθησε να την γραψει μια και μιλαμε για την σειρα με την μεγαλυτερη θεαματικοτητα το 1981 (μεσος ορος καθε εβδομαδα 55%).

tsalk
13-04-09, 00:04
Ετσι ακριβως. Επισης ειχε προβληθει στην Κρητη με τον αυθεντικο της τιτλο, στην Κερκυρα και νομιζω και στην Πατρα. Απορω πως κανενας απο τους τοοοσους τηλεθεατες σε ολη την Ελλαδα που προβληθηκε (εκτος Αθηνας δυστυχως) δεν καθησε να την γραψει μια και μιλαμε για την σειρα με την μεγαλυτερη θεαματικοτητα το 1981 (μεσος ορος καθε εβδομαδα 55%).

Δεν ξέρω αν η σειρά έπαιξε ολόκληρη στα υπόλοιπα κανάλια μιάς και στην Ωμέγα τηλεόραση ξαφνικά και ενώ είχαν παιχτεί τα πρώτα επεισόδια σταμάτησε να μεταδίδεται. Δεν ξέρω τι είχε συμβεί μιας και στις άλλες σειρές που έπαιζε το κανάλι ολοκληρωνόταν η προβολή των επεισοδίων.
Από εκείνη την προβολή των πρώτων επεισοδίων της σειράς είναι τα αποσπάσματα που έχω ανεβάσει, καθώς και οι τίτλοι της σειράς (δεν ξέρω αν είναι οι κανονικοί) + σκηνές από τα πρώτο επεισόδιο που ακολουθούν

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=o5A5xzqY2Hk&feature=channel_page"]YouTube - Ξ— ΞšΞ‘Ξ‘Ξ₯ΓΗ ΀ΩΝ Ξ›Ξ₯ΚΩΝ[/video]

ChristosM
13-04-09, 13:38
Ναι προβληθηκε ολοκληρη στα περισσοτερα καναλια της επαρχιας.
Οχι οι τιτλοι στο αποσπασμα που ανεβασες δεν ειναι οι σωστοι. Αυτοι ειναι μετα το 13-14 επεισοδιο. Οι σωστοι τιτλοι δειχνουν διαφορες σκηνες απο τα πρωτα επεισοδια.

manos426f
13-04-09, 15:50
Απορω πως κανενας απο τους τοοοσους τηλεθεατες σε ολη την Ελλαδα που προβληθηκε (εκτος Αθηνας δυστυχως) δεν καθησε να την γραψει

Πολύ πιθανόν να έχει γίνει αυτό και να υπάρχει στο αρχείο κάποιου τηλεθεατή που,όπως είπες κι εσύ σε άλλο thread,απλά δε θέλει να τη διαθέσει-μοιραστεί με άλλους...

ChristosM
13-04-09, 16:16
Πολύ πιθανόν να έχει γίνει αυτό και να υπάρχει στο αρχείο κάποιου τηλεθεατή που,όπως είπες κι εσύ σε άλλο thread,απλά δε θέλει να τη διαθέσει-μοιραστεί με άλλους...

Πολυ πιθανον. Απλα μου κανει εντυπωση που δεν εχει εμφανιστει κανενας, απλα για να μας πει πως την εχει (περα απο εμενα και τον φιλο tsalk) μια και στο φορουμ ποτέ δεν ζηταμε να μας διαθεσουν ενα τηλεοπτικο προγραμμα, παρα μονο να ανταλλαξουμε αποψεις για αυτο.

manos426f
13-04-09, 16:20
Υπέρμετρη μυστικοπάθεια ίσως ;;; :P :P

tsalk
13-04-09, 16:37
Το μόνο που μας ενδιαφέρει όλους μας εδώ είναι να ενημερωθούμε και να καταθέσουμε απόψεις και πληροφορίες για τις σειρές που αγαπήσαμε. Η μυστικοπάθεια (την οποία δεν μπορώ να αποκλείσω) απλά δεν βρίσκω τον λόγο να είναι κάποιος έτσι.

Mandrake
14-04-09, 20:32
Μην κολλάμε παιδιά... Δεν είναι θέμα μυστικοπάθειας. Γιατί να μην προσφέρει μια πληροφορία ένας που γνωρίζει κάτι και να την μοιραστεί εδώ, μαζί μας; Οι λόγοι που δεν τα έχει κάποιος αυτά σήμερα είναι πολλοί και διάφοροι. Απ'το να μην έχει την δυνατότητα ή τεχνογνωσία να τις μετατρέψει/ανεβάσει κάπου μέχρι πολύ απλά να μην ενδιαφέρθηκε ή έστω να μην του "έκοψε" κάποιου αν θέλετε (το πιο πιθανό κατά την άποψή μου) να κρατήσει σειρές που αργότερα ενδεχομένως θα έψαχνε και δεν θα έβρισκε. Ή και το απλούστατο, να μην είχε καν video (όπως εγώ ας πούμε)! Αναφέρομαι και για live action αλλά και για animated (κινούμενα σχέδια) σειρές. Ξένες ή Ελληνικές. Τα παραδείγματα πολλά!

tsalk
14-04-09, 20:58
Απ'το να μην έχει την δυνατότητα ή τεχνογνωσία να τις μετατρέψει/ανεβάσει κάπου μέχρι πολύ απλά να μην ενδιαφέρθηκε ή έστω να μην του "έκοψε" κάποιου αν θέλετε (το πιο πιθανό κατά την άποψή μου) να κρατήσει σειρές που αργότερα ενδεχομένως θα έψαχνε και δεν θα έβρισκε.

Ax φίλε μου έτσι είναι δυστυχώς. Πόσες και πόλλες σειρές που πέτυχα σε επανάληψη δεν έκατσα να τις γράψω πιστεύοντας ότι θα ξαναπροβληθούν.
Αμ δε. Άντε να βρεθούν τώρα. Και φυσικά δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις που δεν είχα τα μέσα (κυρίως την δεκαετία του 80) αλλά στις επαναλήψεις αγαπημένων σειρών (την δεκαετία του 90 αλλά και αρχές της τρέχουσας δεκαετίας)

dorathebest
26-04-09, 22:00
καλησπέρα. συγχαρητήρια για την απίστευτη δουλειά που κάνετε. θεωρώ ότι είναι ια από τις καλύτερες σειρές της εποχής

ChristosM
10-09-09, 15:23
Η υπεροχη Μαρια Αλιφερη σε μια δυνατη σκηνη της Κραυγης.
(Για να θυμομαστε λιγο και τα πραγματικα παλια καλα σηριαλ)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν υπάρχει [edit]

tsalk
10-09-09, 15:52
Δεν σχολιάζω

Αρνούμαι

απλά προσκυνώ

:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

:thanx2::thanx2::thanx2::thanx2::thanx2:

:bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

tsalk
23-09-09, 14:39

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=213&pictureid=10633

Μαρία Αλιφέρη - Χρήστος Πάρλας

thebest20
27-09-09, 23:27
Όσοι είστε fans μπορείτε εδώ να ακούσετε αποσπάσματα από το album "Η Κραυγή Των Λύκων"

http://www.mygreek.fm/gr/%CE%91%CE%BB%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B7%20%CE%9 C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1/album/MDAwMDE3MDgw/%CE%97%20%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE%20%C F%84%CF%89%CE%BD%20%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CF%89%CE%BD

Μπορείτε να κάνετε και εγγραφή και με συνδρομή μόλις 6,70e το μήνα μπορείτε να ακούσετε ολόκληρα τα κομμάτια!Είναι νόμιμο με την άδεια της ΑΕΠΙ

bernard.c
11-10-09, 03:01
Όσοι είστε fans μπορείτε εδώ να ακούσετε αποσπάσματα από το album "Η Κραυγή Των Λύκων"

http://www.mygreek.fm/gr/%CE%91%CE%BB%CE%B9%CF%86%CE%AD%CF%81%CE%B7%20%CE%9 C%CE%B1%CF%81%CE%AF%CE%B1/album/MDAwMDE3MDgw/%CE%97%20%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%85%CE%B3%CE%AE%20%C F%84%CF%89%CE%BD%20%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CF%89%CE%BD

Μπορείτε να κάνετε και εγγραφή και με συνδρομή μόλις 6,70e το μήνα μπορείτε να ακούσετε ολόκληρα τα κομμάτια!Είναι νόμιμο με την άδεια της ΑΕΠΙ

Πολύ ενδιαφέρον το link στο site αυτό φίλε thebest20.
Σε ευχαριστούμε πολύ!

ChristosM
11-10-09, 09:34
2743

.....κατι το οποιο δεν συνεβει μια και με την αλλαγη της κυβερνησης τον Οκτωβριο του 81 δοθηκε εντολη να σταματησουν ΟΛΑ τα σηριαλ και απο τα δυο καναλια. Τι κριμα...

bernard.c
11-10-09, 11:41
ChristosM, θα το πω για άλλη μια φορά:
εκτός από το πλουσιότατο αρχείο σου που κρύβει "θησαυρούς" και που έχεις μοιραστεί κατά καιρούς εδώ μαζί μας, δεν παύεις να με εντυπωσιάζεις με την ενημέρωσή σου και τις πληροφορίες που έχεις συλλέξει τόσα χρόνια με συστηματικότητα και αφοσίωση για τις αγαπημένες σου σειρές και εκπομπές των χρόνων εκείνων.

Για να επανέλθω όμως στο θέμα:
Το γεγονός ότι Η Κραυγή των Λύκων σχεδιαζόταν να συνεχιστεί και για τρίτη ιστορία μου ήταν άγνωστο. Νόμιζα απλά (κάτι δηλαδή που πάλι εσύ μου το έχεις πει) ότι ο σχεδιασμός ήταν η 2η ιστορία να κρατήσει για περισότερα επεισόδια από αυτά που τελικά γυρίστηκαν...
Τώρα, όσο για το κόψιμο του σήριαλ τον Οκτώβριο του 1981, εκεί τι να πω... Το δημοφιλέστερο σήριαλ της χρονιάς! Φαντάζομαι ότι το τηλεφωνικό κέντρο της ΕΡΤ τότε θα είχε πλημμυριστεί από τηλέφωνα αγανακτισμένων τηλεθεατών...

ChristosM
15-11-09, 11:03
Προγραμμα απο το καναλι ΚΡΗΤΗ TV οταν παιζοταν "Η Κραυγη των Λυκων" , η οποια ξεκινησε με καθημερινες προβολες στις 4 Οκτωβριου 1993 και τελειωσε στις 31 Ιανουαριου 1994.

3310

3311

tsalk
15-11-09, 12:16
Η Κραυγή των λύκων είχε προβληθεί επίσης από το ΚΡΗΤΗ TV (δεύτερη φορά) και το 1996 (δεν γνωρίζω ημερομηνίες για το πότε ακριβώς όμως)

ChristosM
16-11-09, 15:41
Η Κραυγή των λύκων είχε προβληθεί επίσης από το ΚΡΗΤΗ TV (δεύτερη φορά) και το 1996 (δεν γνωρίζω ημερομηνίες για το πότε ακριβώς όμως)

Σοβαρα? Και δεν βρεθηκε ουτε ενα παλικαρι απο την Κρητη να γραψει κατι...

tsalk
16-11-09, 16:16

Toυλάχιστον βρέθηκε ένας που έτυχε να το έβλεπε να μας το αναφέρει σαν γεγονός (δεν το ξέραμε ως τώρα)

nick
17-11-09, 13:53
Πράγματι επιβεβαιώνω οτι η Κραυγή των λύκων προβαλλόταν απο το Κρήτη TV το 1996. Θυμάμαι που έβλεπα την σειρά στην Κρήτη περίπου τον Σεπτέμβρη - Οκτώβρη.

Όσον αφορά την σκηνοθεσία τησ σειράσ αυτό που γνωρίζω είναι οτι μερικά επεισόδια ήταν του Γρηγόρη Θαλασσινού ( Γκρεγκ Τάλλασ) και άλλα τησ Δάφνησ Τζαφέρη.

bernard.c
17-11-09, 23:25

Ούτε ένα κοπέλι θέλεις να πεις... ;)

johnalepou
05-07-10, 01:28
Νομίζω οι σκηνές αυτές δεν έχουν ξανανέβει στο UTUBE, ε? Έχω την εντύπωση ότι οι τίτλοι αυτοί είναι επιτέλους από τα πρώτα επεισόδια. Ίσως μάλιστα η σκηνή Αλιφέρη-Χρυσικάκου να είναι από το πρώτο επεισόδιο? Ας μας πουν οι ειδικοί "Κραυγολόγοι"!Τέλεια η κρίση που παθαίνει η Τερέζα lol. Πάντως ο Φώσκολος ήξερε να γράφει πολύ πιασάρικα "σαπούνια" ομολογουμένως

http://www.youtube.com/watch?v=UlnEpaGWq2o

Άντε,γιατί το είχαμε παρατήσει τελευταία το thread!

tsalk
05-07-10, 01:47
H κρίση της Τερέζας είναι στο τέλος του 2ου επεισοδίου

nick
05-07-10, 13:51
Έχεις δίκιο Johnalepou η σκηνή Αλιφέρη- Χρυσικάκου είναι από το πρώτο επεισόδιο της Κραυγής τη στιγμή που γνωρίζονται σε ένα πάρτυ. Όσο για την κρίση είναι από το δεύτερο επεισόδιο όπως είπε και ο Άλκης, όταν η Τερέζα φθάνει από το αεροδρόμιο στο σπίτι του πεθερού της.

bernard.c
07-07-10, 23:08
Νομίζω οι σκηνές αυτές δεν έχουν ξανανέβει στο UTUBE, ε? Έχω την εντύπωση ότι οι τίτλοι αυτοί είναι επιτέλους από τα πρώτα επεισόδια. Ίσως μάλιστα η σκηνή Αλιφέρη-Χρυσικάκου να είναι από το πρώτο επεισόδιο? Ας μας πουν οι ειδικοί "Κραυγολόγοι"!Τέλεια η κρίση που παθαίνει η Τερέζα lol.
Μπράβο johnalepou για τα υπέροχα αυτά αποσπάσματα από τα πρώτα (και πιο ενδιαφέροντα) επεισόδια της σειράς! Ευχαριστούμε πολύ! Κρίμα μόνο που είναι ασπρόμαυρα...

Πάντως ο Φώσκολος ήξερε να γράφει πολύ πιασάρικα "σαπούνια" ομολογουμένως
Όντως, ο Νίκος Φώσκολος ήταν και είναι αξεπέραστος στη γραφή επιτυχημένων κοινωνικών σειρών.

Άντε,γιατί το είχαμε παρατήσει τελευταία το thread!
Έλα ντε...

sunset89
25-11-10, 18:26
Μιας και η σειρά έχει άπειρους φανς εδώ μέσα, ας τους την αφιερώσω, σε περίπτωση που δεν την διαθέτουν ήδη.... ;)

http://img528.imageshack.us/img528/8580/kravgi.jpg

tsalk
25-11-10, 18:28
Πολύ ωραία φωτογραφία.
Ευχαριστούμε sunset.

bambinella 100
25-11-10, 18:35
Μπραβο, sunset!! Ευχαριστουμε για την σπανια φωτογραφια που εχει ξεχωριστη ομορφια και αξια γιατι δεν ειναι στημενη.

sunset89
26-11-10, 13:22
Αφιερωμένο στους Αλιφερόπληκτους αν δεν το έχουν ήδη σε φόντο στο pc :P

http://img840.imageshack.us/img840/4263/kravgi1.jpg

nick
02-12-10, 00:01

sunset89
04-12-10, 16:00
http://img812.imageshack.us/img812/9541/kravi1.png

bernard.c
05-12-10, 12:36
Όντως συγκλονιστικό το απόσπασμα από την Κραυγή των Λύκων και η Αλιφέρη πολύ καλή στο ρόλο της. Μία από τις πολλές δυνατές σκηνές της σειράς (από τον Α' κύκλο κυρίως).

Και η φωτογραφία τέλεια, είναι από το εξώφυλλο της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ εκείνης της εποχής, αφιερωμένο στην τηλεοπτική σειρά.

Σας ευχαριστούμε πολύ παιδιά.

sunset89
07-12-10, 16:49
http://img713.imageshack.us/img713/496/kravgi.png

FORD231
07-12-10, 17:58
http://img812.imageshack.us/img812/9541/kravi1.png

Υπέροχη φωτογραφία ...όπως και ΕΣΥ!:):):)

konkar
07-12-10, 18:11
Πολύ ενδιαφέρον το απόσπασμα. Φαίνεται ωραία σειρά.

nick
08-12-10, 15:22

Wally
08-12-10, 15:33
Μπορει κανεις να καταλαβει ποιες περιοχες της Αθηνας(?) φαινονται στο video?

nick
10-12-10, 22:10
Απο οτι βλέπω Wally δεν απάντησε κανείς στο ερώτημα που έθεσες. Μήπως θα μπορούσες να δώσεις εσύ την απάντηση (για να μου φύγει η περιέργεια).

Wally
12-12-10, 20:55
@nick
μακαρι να ηξερα :)
Γι αυτο ρωτησα

bernard.c
12-12-10, 21:34
Μπορει κανεις να καταλαβει ποιες περιοχες της Αθηνας(?) φαινονται στο video?

Δεν έχω ιδέα παιδιά...

Συνάντηση Τερέζας - Σώστη

Τέλειο, μπράβο nick!!!

:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Η Τερέζα (Μαρία Αλιφέρη) επιχειρεί να προσποιηθεί στον Σώστη (Ανέστη Βλάχο) ότι είναι η Μάρθα Ρίχτερ και ταυτόχρονα προσπαθεί να κρύψει το γεγονός ότι είναι τυφλή. Και θα τα κατάφερνε, αν δεν εμφανιζόταν ο Άρης (Γιάννης Βόγλης). Η σκηνή έπειτα με το πριονισμένο χαγιάτι και η κατάληξή της, εξακολουθεί να κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον του τηλεθεατή...

nick, επέλεξες μια πολύ δυνατή σκηνή, κατά τη γνώμη μου από τις καλύτερες της σειράς (και βεβαίως όλες οι πιο καλές και δυνατές σκηνές της σειράς βρίσκονται στον Α' κύκλο, δηλαδή στα πρώτα 13 επεισόδια)...

Και κάποια trivia: Η συγκεκριμένη σκηνή εκτεινόταν σε δύο επεισόδια, το 7ο και το 8ο (διορθώστε με παιδιά αν κάνω λάθος στους ακριβείς αριθμούς των επεισοδίων, είναι από μνήμης). Το 7ο επεισόδιο σταματούσε τη στιγμή που η Τερέζα έβγαινε στο χαγιάτι (αν το προσέξετε στο βίντεο, θα το αντιληφθείτε). Το 8ο επεισόδιο ξεκινάει από το ίδιο ακριβώς σημείο και προβλήθηκε την Δευτέρα 23 Φεβρουαρίου 1981 στις 20.30 το βράδυ από την ΥΕΝΕΔ (και ποτέ ξανά σε επανάληψη...)

Αχ, βρε ΕΡΤ, που τα έσβησες όλα αυτά - τίποτα δε λυπήθηκες... :(

nick
12-12-10, 22:22
Ακριβώς Bernard. Το θυμάμαι αυτό που λες απο το Κρήτη tv όταν προβλήθηκε η σειρά σε επανάληψη. Πραγματικά η σκηνή αυτή με είχε κρατήσει σε αγωνία.

bernard.c
12-12-10, 23:21
Ακριβώς Bernard. Το θυμάμαι αυτό που λες απο το Κρήτη tv όταν προβλήθηκε η σειρά σε επανάληψη. Πραγματικά η σκηνή αυτή με είχε κρατήσει σε αγωνία.

Εμ, Φώσκολος είναι αυτός...!

nick
13-12-10, 20:44
Πράγματι! Ότι κι αν έχει κάνει αυτός ο άνθρωπος, όλα μα όλα, είναι επιτυχίες. Και όπως είχε πει και ο ίδιος σε μια εκπομπή στην Ελλάδα πρέπει να φοβάσαι την επιτυχία.

sunset89
26-12-10, 20:17
Σε ευχαριστούμε πολύ για ό,τι έχεις μοιραστεί τις τελευταίες μέρες μαζί μας (που δεν είναι και λίγα!)

nick
27-12-10, 15:38
Σύμφωνα με έγκυρη πηγή η "κραυγή των λύκων" παίκτηκε σε επανάληψη με τον τίτλο "ΟΙ ΜΕΓΙΣΤΑΝΕΣ" απο τοπικό κανάλι της Ρόδου, το 1997. Η ονομασία μεγιστάνες δηλώνει κατα την γνώμη μου οτι ο διανομέας της σειράς σε διάφορα τοπικά κανάλια που έπαιξαν τη σειρά με την ίδια ονομασία θα πρέπει να ήταν το ίδιο πρόσωπο. Για το κανάλι θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω.

nick
27-12-10, 22:32
Μόλις έμαθα για το κανάλι. Είναι το OMEGA TV της Ρόδου. Τυχαίο το γεγονός οτι υπάρχει και κανάλι Ωμέγα της Θεσσαλονίκης.

konkar
28-12-10, 17:34
Γιατί άλλαξαν το όνομα της σειράς?

tsalk
28-12-10, 18:42
Γιατί δεν είχαν προφανώς τα δικαιώματα και η όλη δουλειά έγινε......πως να το πω, όχι και τόσο νόμιμα!!

Ακριβώς το ίδιο έγινε και με τους Ιερόσυλους (Οι Αρχαιοκάπηλοι) και την Βεντέτα (Η εκδίκηση) αλλά και με την κατοχή. Δεν θυμάμαι άλλες σειρές της κρατικής τηλεόρασης να προβληθηκαν έτσι.

nick
03-01-11, 00:41
Η Τερέζα χάνει το φώς της για λίγο μετα την οριστική απομάκρυνση της απο το σπίτι των Ρίχτερ.

Σύγκρουση Τερέζας με την Μάρθα Ρίχτερ στο δικαστήριο:

Το σκηνικό με την σκάλα. Πολλοί είναι εκείνοι που θα το θυμούνται.

Η Τερέζα χάνει το φώς της για τρίτη φορά.

Φυσικά δεν θα μπορούσα να παραλείψω τη σκηνή όπου η Τερέζα μαθαίνει οτι ο νέος που είχε γνωρίσει στο πάρτι, είναι ο Χριστόφορος Ρίχτερ.

Wally
26-01-11, 17:40
Speechless...η εντονοτερη αναμνηση που εχω απο τη σειρα!

Τι απιστευτο σηριαλ, τι τεραστια πρωταγωνιστρια!!

bernard.c
01-02-11, 01:39
Η Τερέζα χάνει το φώς της για τρίτη φορά.
Ωραία σκηνή αυτή και όπως πάντα η μουσική της σειράς επιβλητική, αλλά...

Το σκηνικό με την σκάλα. Πολλοί είναι εκείνοι που θα το θυμούνται.
... αυτή είναι η σκηνή που χαράχτηκε στα μυαλά όλων των τηλεθεατών το 1981.
Αυτή η σκηνή με την σκάλα, καθώς και (κατά τη γνώμη μου) η τελευταία σκηνή του 2ου επεισοδίου με την τούρτα με τα κεράκια, το πρώτο βράδυ της επιστροφής της Τερέζας στο σπίτι των Ρίχτερ μετά την πολύμηνη παραμονή της στα διαφορά νοσοκομεία του εξωτερικού...

Speechless...η εντονοτερη αναμνηση που εχω απο τη σειρα!
Τι απιστευτο σηριαλ, τι τεραστια πρωταγωνιστρια!!
Ο Φώσκολος στα καλύτερά του κατά τη γνώμη μου και η Μαρία Αλιφέρη, πανέμορφη, ευάλωτη και δυνατή ταυτόχρονα, λαμπερή, ταλαντούχα, αξεπέραστη... :flower:

tsalk
25-03-11, 18:49
Το εξώφυλλο του περιοδικού Ραδιοτηλεόραση τον Ιανουάριο του 1981 όταν ξεκινούσε η προβολή της σειράς

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=31427&d=1301069858

johnalepou
25-03-11, 20:14
ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ tsalk!

nick
07-04-11, 00:58
Τι υπέροχο εξώφυλλο!! Βάλε κι άλλο Άλκη αν έχεις.

takispapadakis
01-05-11, 11:53
ριχτερ ελεγε και τους εφοπλιστες στο ορατοτης μηδεν

η δυο πρωτες ιστοριες αφορουσαν την οικογενεια ριχτερ.η τερεζα ειχε βρει ξαφνικα το φως της αλλα δεν το εκδηλωνε στους αλλους.δεν ειχα χασει κανενα επεισοδιο.ενα καφενειο ειχε εγχρωμη απο το ευρωπαικο του καλοκαιριου και ολοι μαζευομασταν εκει καθε δευτερα στις 8.30. η τριτη ιστορια αφορουσε ενα φονο για τον οποιο κατηγορουνταν καποια γυναικα της νυχτας.

nick
18-05-11, 01:10
Η γυναίκα της νύκτας δεν ήταν άλλη απο την Σόφη Ζαννίνου στο ρόλο της Μάνιας Κουφού η οποία κατηγορήθηκε άδικα για την απόπειρα ανθρωποκτονίας του Μάξ Χάλερ. Ορίστε και το σχετικό απόσπασμα:

Ένα συγκλονιστικό στιγμιότυπο με την Μαρία Αλιφέρη και τον αξέχαστο Γιάννη Αργύρη να κλείνουν την σειρά:

tonytony
10-10-11, 19:46
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/57/368857/11.jpg
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/57/368857/10.jpg

nick
11-10-11, 14:39
Tony - Tony πολύ ωραίες οι φωτογραφίες που ανέβασες. Θα περιμένουμε να δούμε και άλλες αν έχεις. Προς το παρόν ας δούμε ένα απόσμασμα απο την σειρά με τον αξέχαστο Γιάννη Αργύρη (στο ρόλο του Θεοφύλακτου Ρίχτερ) και την Πέπη Μεταλλίδου (στο ρόλο της Μάρθας Ρίχτερ)

Rinus Cesar
11-10-11, 17:47
Λίγα πράγματα θυμάμαι από αυτή τη σειρά, ίσως επειδή [κακώς, πολύ κακώς] δεν την έβλεπα τόσο φανατικά !!! Αυτό, μάλλον, οφειλόταν στο γεγονός ότι .... αυτή η σειρά, την εποχή που παιζόταν, είχε συγκεντρώσει αρκετούς "εχθρούς" !!! Τα τηλεοπτικά περιοδικά της έριχναν αρκετό θάψιμο, τόσο για το αφελές σενάριό της, όσο και για τους διαλόγους της !!! Ακόμη και στο σχολείο [η σειρά με είχε πετύχει στο Δημοτικό Σχολείο] θυμάμαι τους δάσκαλους να μάς συμβουλεύουν "να διαβάζετε τα μαθήματά σας και να μην βλέπετε "Κραυγή των Λύκων" !!! Κι όμως ... όσο "λάσπη" έτρωγε αυτή η σειρά, τόσο η τηλεθέασή της αυξανόταν !!! Είχε αυτό το "κάτι" που σού κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον για να δεις το επόμενο επεισόδιο !!!

Αν, λοιπόν, κάποιος πιτσιρικάς, που "ψάχνεται με τα 80ς" με ρωτήσει "ρε σαραντάχρονε, πες μου με δυο λόγια τι ήταν, πια, αυτή η Κραυγή των Λύκων" ???? με βάση τα λίγα που θυμάμαι θα του απαντήσω : "αφελές σήριαλ αλλά ... υπέροχο !!! Το σενάριό του σε πολλά σημεία "χώλαινε" αλλά ... ήταν συγκλονιστικό !!! Και φυσικά ... κλάσεις ανώτερο τα σήριαλς που βλέπουμε σήμερα στην τηλεόραση" !!!

Αφορμή για να γράψω το ποστ δεν ήταν άλλη από το απόκομμα που ανέβασε παραπάνω ο φίλος με το αξιοζήλευτο αρχείο, στο οποίο (απόκομμα) υπάρχει ο τίτλος : "Η Τερέζα ξαναβλέπει"!!! Διαβάζοντάς το, μού ήρθε η "φλασιά" : "Ναι ρε συυυ ... το θυμάμαι αυτό το επεισόδιο" !!! Και μάλιστα η Τερέζα / Αλιφέρη βρήκε το φως της ξαφνικά, εκεί που καθόταν στο δωμάτιό της !!! Εκεί που το πλάνο ήταν θαμπό, ξαφνικά άρχισε σιγά - σιγά να γίνεται καθαρό, γεγονός που σήμαινε ότι η Αλιφέρη σιγά - σιγά ξαναβρίσκει την όρασή της !!! Θυμάμαι επίσης τις αντιδράσεις της : Έκανε σαν μικρό παιδάκι, έτρεχε περιχαρής απ' το ένα δωμάτιο στο άλλο !!! Κάποια στιγμή, μάλιστα, πήγε μπροστά σε έναν καθρέφτη και ... καμάρωσε και η ίδια την ομορφιά της !!! Επίσης, έβγαλε από ένα συρτάρι κάτω απ' τον καθρέφτη ένα κραγιόν και έβαψε για λίγο τα χείλια της !!! Κι όλα αυτά με επένδυση τη χαρακτηριστική "επική μουσική" της σειράς [η οποία είναι καταπληκτική] !!! Με δυο λέξεις ... μακάρι αυτή η σκηνή να έχει σωθεί και να την ξαναδούμε κάποια στιγμή, ίσως η καλύτερη σκηνή του σήριαλ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι βλέπαμε αυτό το επεισόδιο οικογενειακώς και η μητέρα μου σχολίασε : "εεεε, μάς δουλεύουν, δεν γίνονται αυτά" !!!

Πάντως, τα περισσότερα από τα 4-5 πράγματα που θυμάμαι απ' το σήριαλ προέρχονται από τον 2ο κύκλο του !!! Το παιδικό μυαλό μου θυμάται ότι ο 2ος κύκλος αρχίζει απ' το εξής σημείο : που η Αλιφέρη έχει παρατήσει τον Χρυσικάκο επειδή ερωτεύτηκε τον Χρήστο Πάρλα !!! Ή για να το θέσω αλλιώς : ο Χρυσικάκος ήταν που έφυγε βλέποντας τον Πάρλα να φλερτάρει τη γυναίκα του κι αυτή να ανταποκρίνεται !!! Μάλιστα αποκαλούσε τον Πάρλα "λιμοκοντόρο" [αυτή τη λέξη την άκουσα τότε πρώτη φορά στη ζωή μου] !!! Και στην αρχή του επόμενου επεισοδίου είδαμε, αν θυμάμαι καλά, την εξής σκηνή : Ο Χρυσικάκος είναι σε ένα δωμάτιο ακατάστατο, άνω κάτω, να έχει δίπλα του μια μπουκάλα ουίσκη και ... τη φωτογραφία της Αλιφέρη σε κορνίζα και ... να κλαίει δίπλα σε αυτή τη φωτογραφία !!! Σε εκείνη τη στιγμή πραγματικά τον λυπήθηκα τον Χρυσικάκο [χωρίς, φυσικά, να ξέρω ότι αυτή τη σκηνή .... ΄μετά από χρόνια θα την έβρισκα κι εγώ μπροστά μου, στη δική μου ζωή :(:(] !!!

Και σε αυτό το σημείο ... άρχισε -πάντα σύμφωνα με τις αναμνήσεις μου από τότε- ο 2ος κύκλος της "Κραυγής των λύκων", ο οποίος είχε ως εξής : Η Αλιφέρη κατηγορήθηκε άδικα επειδή σκότωσε έναν άνθρωπο την ώρα που οδηγούσε !!! Και το μπλέξιμό της οφειλόταν στο ότι ο ασυνείδητος & απάνθρωπος οδηγός [που πάτησε με το αυτοκίνητο τον άτυχο πεζό και μετά τον παράτησε] οδηγούσε ένα μαύρο Μίνι Κούπερ .... και η Αλιφέρη το βράδυ του τροχαίου οδηγούσε, επίσης, ένα μαύρο Μίνι Κούπερ, συγχυσμένη, χωρίς να ξέρει πού πηγαίνει [προφανώς είχε φορτισθεί από το χωρισμό της με τον Χρυσικάκο] !!! Έτσι, στο τέλος εκείνου το επεισοδίου είδαμε την Αλιφέρη στην αγκαλιά του Πάρλα να κλαίει λέγοντας : "τ' άκουσες ??? ένα μαύρο Μίνι !!! ένα μαύρο Μίνι" και ... τέλος επεισοδίου και .... αγωνία για το τι θα συμβεί στο επόμενο !!!

..... Τελικά, όμως, αποδείχθηκε ότι άδικα κατηγόρησαν την Αλιφέρη για το τροχαίο και, επίσης, άδικα η Αλιφέρη έμεινε, για λίγο, στη φυλακή [από αυτή τη σκηνή θυμάμαι να την επισκέπτεται η Μάρθα Ρίχτερ, η οποία τη μισούσε, και να της λέει : "ωραίο το κελλί σου, ελπίζω να μείνεις για πάντα εδώ" :O:O:sealed:!!!!] !!! Όπως αποδείχθηκε, το θανατηφόρο τροχαίο plus εγκατάλειψη θύματος το είχε τελέσει ένας αναίσθητος, κακός άνθρωπος ονόματι Μάχος [τι θυμάται αυτή η άχρηστη μνήμη μου !!!], ο οποίος συμπεριφερόταν βάναυσα και με βίαιο τρόπο στη γυναίκα του και στον περίγυρό του !!! Και σε αυτό το σημείο πρέπει να αναφέρω ένα από τα "ατού" του σήριαλ : Με τον πλέον "πειστικό" και δεξιοτεχνικό τρόπο βλέπαμε να εισέρχονται στα επεισόδιά του καινούριοι πρωταγωνιστές και ήρωες και, σιγά - σιγά, να "ξετυλίγεται το κουβάρι" και των δικών τους ιστοριών !!! Να, όπως στην περίπτωση του Μάχου, όπου η "ιστορία" του, εκεί που ήταν "άγνωστη" για τους τηλεθεατές, με τον πλέον δεξιοτεχνικό τρόπο συναντήθηκε με την ιστορία της Αλιφέρη !!! Πάντως, έχω την εντύπωση ότι ο Φώσκολος για να "φτιάξει" τον χαρακτήρα του Μάχου πρέπει να επηρεάσθηκε πολύ από την γαλλική ταινία "Να πεθάνει το κτήνος" [1969] του Κλωντ Σαμπρόλ ....

Τέλος, άλλη σκηνή που μου έχει μείνει είναι αυτή όπου ο Βόγλης νοσηλεύεται στο νοσοκομείο και ... το σκάει !!! Η στιγμή της απόδρασής του ήταν αρκούντως αφελής !!! Κι αυτό σχολιάστηκε όχι μόνο από τη μητέρα μου - όπως είπα το σήριαλ το βλέπαμε οικογενειακώς - ως εξής : "μα καλά, έτσι εύκολα το έσκασε, δεν συνάντησε ούτε έναν στο διάδρομο του νοσοκομείου" ??? Σχολιάστηκε και από τα τηλεοπτικά περιοδικά, που βρήκαν μία, ακόμη, αφορμή για να βγάλουν χολή γι' αυτό το σήριαλ ...

Όμως ... βρε γυρίσματα που ΄χει ο καιρός .... Όταν το σήριαλ τελείωσε διάβασα σε ένα περιοδικό το σχόλιο : "ελπίζουμε αυτό το σήριαλ, που τόσο μας συγκίνησε, να προβληθεί ξανά στο μέλλον με καινούριο κύκλο επεισοδίων" !!! Σε εκείνη την πολύ - πολύ μικρή ηλικία κατάλαβα, λοιπόν, ότι .... κάποια πράγματα [που όσο τα έχουμε τα υποτιμάμε, τα βρίζουμε κλπ] πρέπει να μάς λείψουν για να καταλάβουμε πόσο σημαντικά ήταν ..... :sealed::sealed:....

tonytony
11-10-11, 18:05
Τι να πω φίλε μου!!!! Η ανάλυσή σου είναι απλά φο-βε-ρή!!!! Ελπίζω να σου..."ξαναθυμίσω" κι άλλα!!!...

atanasio
11-10-11, 18:23
Έχει ενδιαφέρον ότι όλοι νοσταλγούν τις σειρές του Φώσκολου, παρά το γεγονός ότι τον καιρό της πρώτης μετάδοσής τους πολλοί τις αντιμετώπιζαν ειρωνικά...

nick
12-10-11, 00:09
Αφορμή για να γράψω το ποστ δεν ήταν άλλη από το απόκομμα που ανέβασε παραπάνω ο φίλος με το αξιοζήλευτο αρχείο, στο οποίο (απόκομμα) υπάρχει ο τίτλος : "Η Τερέζα ξαναβλέπει"!!! Διαβάζοντάς το, μού ήρθε η "φλασιά" : "Ναι ρε συυυ ... το θυμάμαι αυτό το επεισόδιο" !!! Και μάλιστα η Τερέζα / Αλιφέρη βρήκε το φως της ξαφνικά, εκεί που καθόταν στο δωμάτιό της !!! Εκεί που το πλάνο ήταν θαμπό, ξαφνικά άρχισε σιγά - σιγά να γίνεται καθαρό, γεγονός που σήμαινε ότι η Αλιφέρη σιγά - σιγά ξαναβρίσκει την όρασή της !!! Θυμάμαι επίσης τις αντιδράσεις της : Έκανε σαν μικρό παιδάκι, έτρεχε περιχαρής απ' το ένα δωμάτιο στο άλλο !!! Κάποια στιγμή, μάλιστα, πήγε μπροστά σε έναν καθρέφτη και ... καμάρωσε και η ίδια την ομορφιά της !!! Επίσης, έβγαλε από ένα συρτάρι κάτω απ' τον καθρέφτη ένα κραγιόν και έβαψε για λίγο τα χείλια της !!! Κι όλα αυτά με επένδυση τη χαρακτηριστική "επική μουσική" της σειράς [η οποία είναι καταπληκτική] !!! Με δυο λέξεις ... μακάρι αυτή η σκηνή να έχει σωθεί και να την ξαναδούμε κάποια στιγμή, ίσως η καλύτερη σκηνή του σήριαλ !!! Θυμάμαι, επίσης, ότι βλέπαμε αυτό το επεισόδιο οικογενειακώς και η μητέρα μου σχολίασε : "εεεε, μάς δουλεύουν, δεν γίνονται αυτά" !!!
Για τον Rinus cesar που με συγκίνησε με όλες τις λεπτομέρειες που θυμήθηκε.

Rinus Cesar
12-10-11, 09:51
Να είσαι καλά, φίλε, για το βιντεάκι !!! Ευχαριστώ :D:D!!! Και φυσικά ... πολλά μπράβο σε αυτόν που ανέβασε το βιντεάκι κι έτσι αυτή η σκηνή [κατά την ταπεινή μου άποψη από τις ωραιότερες που είδαμε σε ελληνικά σήριαλς των 80ς] έχει διασωθεί κι έτσι μπορούν να δουν αυτή τη σκηνή όσοι δεν πρόλαβαν το σήριαλ !!! Προσωπικά, πάντως, όλα αυτά τα "τρικς" [με τα αντικείμενα από "μαυρισμένα" και θαμπά να αποκτούν "ξεκαθαρισμένη"εικόνα] τα θυμάμαι "ασπρόμαυρα", στην τόοοτε τηλεόρασή μας !!!

Όσο για το μουσικό θέμα που έγραψε ο Βαγγέλης Πιτσιλαδής .... μάλλον τα σχόλια είναι περιττά !!! Respect στον σπουδαίο συνθέτη μας ....

tonytony
13-10-11, 22:54
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/64/368864/167.jpg
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/64/368864/166.jpg
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/64/368864/165.jpg
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/64/368864/164.jpg

nick
13-10-11, 23:31
Σε ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες - καταπληκτικές. Γνωρίζει μήπως κανείς ποιος είναι ανάμεσα στην Αλιφέρη και τον Ανέστη Βλάχο στην πρώτη φωτογραφία;Μήπως είναι ο Σπύρος Φώσκολος;

nick
19-04-12, 21:17
Οι τίτλοι αρχής του Β' Κύκλου της σειράς:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JSxPt2Vh-c8

Οι τίτλοι τέλους του Β' Κύκλου της σειράς:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=o-GnCIXUBKA

Ένα απόσπασμα απο το 2ο επεισόδιο της σειράς:

http://youtu.be/Z8wjKGbvU2U

manos311
19-04-12, 22:18
Οι τίτλοι αρχής του Β' Κύκλου της σειράς:

Οι τίτλοι τέλους του Β' Κύκλου της σειράς:

:bow2::bow2:

nick
15-06-12, 11:42
Μια παραλλαγή των τίτλων τέλους της σειράς:

http://youtu.be/UcEs9h4fjZo

Ένα απόσπασμα:

http://youtu.be/rJ7FWk-UqTM

Περίληψη επεισοδίου:

http://youtu.be/nZSntAjUo5Q

nick
03-08-12, 19:30
Περίληψη επεισοδίου:

http://youtu.be/zODe_aHqV2E

Απο την δίκη των Ρίχτερ (περίληψη επεισοδίου):

http://youtu.be/ZES2wUC8aug

nick
13-01-13, 23:24
Η Τερέζα Φραντζή και ο Χριστόφορος Ρίχτερ στην Κραυγή των Λύκων:
68388

panp
13-01-13, 23:39
Σίγουρα θα έχει γραφτεί και πιο πάνω, αλλά βαριέμαι να ψάξω. 'Η ίσως να είναι και δική μου διαφωνία, αλλά το τραγούδι των τίτλων ήταν τουλάχιστον τραγικό...
"Bρέχει, βρέχει κι απόψε, γέμισε ο δρόμος γκρίζες σκιές
μόνη, μόνη κι απόψε, γύρισε η σκέψη σε μέρες παλιές.
Σ' αγαπώ, γύρισε πάλι μυστικά, μες στο σκοτάδι...-...είμαι εδώ, ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ, και περιμένω"
Στίχοι της πλάκας και μουσική περίπου του ιδίου επιπέδου.
Και σε όσους βιαστούν να κατακεραυνώσουν, ένα πολύ παλιότερο σήριαλ, "Οι έμποροι των εθνών", μας άφησε ένα καταπληκτικό τραγούδι από τους τίτλους του...(ενώ το σήριαλ δεν το θυμάται φυσικά κανεις).

nick
14-01-13, 17:49
Δεν θα συμφωνούσα με την άποψη σου, Panp προσωπικά. Ας μην ξεχνάμε οτι οι στίχοι είναι της Σέβης Τηλιακού (γνωστής στιχουργού απο τα τραγούδια Μάθημα Σολφέζ, το Κορίτσι του Μάη, Πάλι θα κλάψω, Κρίμα το μπόι σου κ.τ.λ) και η μουσική του Βαγγέλη Πιτσιλαδή ο οποίος έγραψε μουσική για πολλές επιτυχίες της τηλεόρασης!

panp
14-01-13, 18:17
Φυσικά, είναι εντελώς προσωπική άποψη. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι όλα τα τραγούδια της Σέβης Τηλιακού που ανέφερες (κι εγώ θα προσθέσω ακόμα και τις "μεταγλωτίσσεις" Ουρανέ που περνάς, Αν μια μέρα σε χάσω, Φίλοι και αδελφοί) είναι σε πολύ ανώτερο επίπεδο από το συγκεκριμένο.

Κι όσο για το Βαγγέλη Πιτσιλαδή, αν και "χρόνια στο κουρμπέτι" συνθέτης, δεν έχει κάνει πολλές επιτυχίες (Ο Αλέξης, Ανάμνηση και άλλα 2-3 με τους Olympians, Ας ήταν τ' όνειρο να βγει με το Μπηθικώτση, Στις 16 Μάη μήνα με τον Κόκοτα, άντε και το Φωτιά στα τρένα όλου του κόσμου με την Κουμιώτη, ενώ τραγούδια του με τη Μοσχολιού δεν "περπάτησαν" καθόλου...). Επίσης έγραψε και μερικά "τουριστικά" λαϊκά θέματα, μερικά progressive, αλλά γενικώς πολλά και τίποτα (πάντα κατά τη γνώμη μου).

herco
14-01-13, 20:24
(Κοιτα να δεις που ξαναζωντανεψε η Κραυγη των Λυκων)

Διαφωνω και εγω με τα λεγομενα του panp - Οι στιχοι μια χαρα ειναι, δεν εχουν κατι το μεμπτο και η μουσικη μια χαρα ειναι επισης. Το τελικο συνολο σαφως ξενιζει σημερα μιας και ηταν αρκετα 70ς και μονο. Ισως μια αλλη ενορχηστρωση και μια επαγγελματιας τραγουδιστρια να ειχαν (για σημερα) καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα, αλλα για τοτε ηταν αρκετα καλο οπως εγινε.

Τωρα για την αξια της Τηλιακου και του Πιτσιλαδη - δεν θα σχολιασω κατα λεξη τα οσα γραφτηκαν. Τους εχω πολυ ψηλα και τους 2, ειδικα τον Πιτσιλαδη που εχει γραψει απιστευτα πραγματα, μπροστα απο την εποχη του και η ενασχοληση με το παιδικο προγραμμα της κρατικης τηλεορασης ηταν καταλυτικη για την ιδια και για ολους εμας που μεγαλωσαμε με αυτη.

Wally
14-01-13, 20:43
Επισης τα δυο αλμπουμ που εβγαλε ο Πιτσιλαδης υπο το ονομα Oasis ηταν εξαιρετικα

http://www.youtube.com/watch?v=ZsW6bHXWUco

herco
14-01-13, 20:59
Βγαινουμε offtopic - θα πρεπε να ανοιχθει κανα θεμα για τον Πιτσιλαδη - αλλα κοιτα τι ανεβασαν, επιτελους γιατι το βινυλιο μου δεν παιζει πια.

http://www.youtube.com/watch?v=sXdXYARYHy4

nick
14-01-13, 22:20
Όχι και τόσο offtopic Herco. Αναδεικνύεται ο ταλαντούχος Πιτσιλαδής μέσα απο τα ωραία μουσικά κομμάτια που ανέδειξες:Θα συμφωνήσω επίσης και με την άποψη σου παραπάνω οτι το μουσικό θέμα μπορεί να ξενίζει κάπως σήμερα, αλλα δεν παύει να σαγηνεύει ακόμα και εμάς ή όσους απο εμάς (βάζω και τον εαυτό μου) δεν ζήσαμε την εποχή του '70.

nick
17-01-13, 17:04
Η Περίληψη του 1ου επεισοδίου της σειράς (Στην αφήγηση ο Κώστας Σκόκος και η Πέπη Μεταλλείδου):

http://youtu.be/I2ofuCxb8QA

nick
11-02-13, 23:12
Η Μαρία Αλιφέρη και ο Χρήστος Πάρλας στην σειρά:
71334

Οι πρωταγωνιστές:
71335

nick
13-02-13, 22:21
Ένα εξώφυλλο δικής μου σύνθεσης:
71602

tsalk
25-03-13, 10:24
Στις 24 Αυγούστου του 1981 ξεκίνησε η νέα ιστορία ''Η Λεωφόρος των τύψεων'' όπως φαίνεται και από το απόκομα περιοδικού της εποχής.

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=76093&d=1364199717

nick
08-06-13, 17:08
Απο τους τίτλους αρχής σε κάποια απο τα επεισόδια του Α κύκλου:
81469
81470
81471

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ChristosM που τα ανέβασε πρώτος στο facebook.

LadyNaty
09-06-13, 00:11
Εγώ έβλεπα φανατικά τη σειρά, αν και μόλις 10 ετών τότε. Θυμάμαι όλα αυτά που λέτε και επίσης θυμάμαι ότι στον δεύτερο κύκλο έπαιζε η Σόφη Ζαννίνου, υποδυόμενη μια τραγουδίστρια ονόματι "Μάνια Κουφού", ενώ υπήρχε επίσης και ένας χαρακτήρας γυναίκας από τις αραβικές χώρες ονόματι "Φαρίντα" (δεν θυμάμαι ποια την έπαιζε και αν το επάγγελμα της "Φαρίντα" ήταν -τί άλλο;- χορεύτρια οριεντάλ). Αυτά από μένα.

nick
05-09-13, 23:10
Απο το προσωπικό αρχείο της ηθοποιού Μάρθας Κουμπάρου:
86116

86117

nick
10-09-13, 16:13
Συνέχεια.... (Απο το αρχείο της ηθοποιού Μάρθας Κουμπάρου):
86420

86421

bambinella 100
10-09-13, 16:27
#194: Στο κεντρο της πανω φωτογραφιας και κατω δεξια βλεπουμε τη Σταρ Ελλας 1969, Ελενα Αλεξοπουλου.

atanasio
10-09-13, 20:12
Η Έλενα Αλεξοπούλου, η Μάρθα Κουμπάρου -την οποία και ευχαριστούμε θερμά για το υλικό που μοιράζεται μαζί μας- και η Μίτση Κωνσταντάρα υποδύονταν τις καμαριέρες της βίλας των Ρίχτερ.

nick
10-09-13, 22:00
Φωτογραφιών συνέχεια:
86443

86444

atanasio
10-09-13, 22:30
Προσθέτω ότι η σπουδαία Όλγα Τουρνάκη έπαιζε την καταχθόνια οικονόμο Φόνη -και όχι Φανή, όπως εκ παραδρομής αναφέρεται στο τελευταίο απόκομμα που μας έδωσε η κυρία Κουμπάρου και πόσταρε ο φίλος nick.

nick
24-12-13, 22:12
Μια νέα οπτική των τίτλων της σειράς που άλλαξαν πάνω απο τρείς φορές κατα το πέρασμα των επεισοδίων:

http://www.youtube.com/watch?v=1GzAYLbjEPs&feature=share&list=UUBmYKveOIN cuKiNYgBzJQ8w
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον ChristosM απο τον οποίο έχει αντληθεί το παραπάνω υλικό!

tonytony
18-05-14, 14:31
Δύο αυθεντικές φωτογραφίες από τα γυρίσματα της σειράς

http://img.pathfinder.gr/clubs/images/84/373284/242.jpg104465
http://img.pathfinder.gr/clubs/images/84/373284/241.jpg104466

ChristosM
20-05-14, 00:23
Πω Πω Αψογες. Μπραβο Αντωνη.