PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση των PC μας & HD Playback [Next-Gen Codecs]

Amigos
22-06-08, 02:27
-edited by manos426f-
O χρήστης Rookie έγραψε σε άλλο threadάκι,από το οποίο και γίνανε split όλα τα παρακάτω,ώστε να "προστατευθεί" το άλλο thread και να μη ξεφύγει εντελώς εκτός θέματος,τα ακόλουθα:

Μπορεί για κάποιους να είναι αρχαία μηχανήματα, αλλά κάνουν εξαιρετικά την δουλειά μου και δεν χρήζουν αντικατάστασης, όπως κάνουν οι άσχετοι ή οι πορωμένοι κάθε χρόνο.
Και το σερφάρισμα το κάνω, και τις εγγραφοαντιγραφές DVD, και το video editing, το DVD authoring και τα παιχνιδάκια μου παίζω. Είναι ζήτημα του τι θέλει κανείς πραγματικά και όχι τι του επιβάλλουν τα περιοδικά και οι εταιρείες.

γιατί όποιος κάνει κάθε χρόνο αναβάθμιση είναι άσχετος και πωρωμένος?? ρε λες???

Wally
22-06-08, 07:01
@Rookie κατ αρχην τριμαρε τους χαρακτηρισμους.
Κατα δευτερο οποιος ασχολειται σοβαρα με παιχνιδια ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αναβαθμιση στο 6μηνο.

To επαιξα το εργο μεχρι το 2001 και πραγματικα δεν μετανιωσα για τα πολλα λεφτα που εχωσα.Τα κατα-ευχαριστηθηκα.

Οποιος θελει to PC για σερφαρισμα και Word/Excel μπορει να κανει τη δουλεια του με οποιοδηποτε μπαγιατικο setup.

Maddog
22-06-08, 07:18
Κατα δευτερο οποιος ασχολειται σοβαρα με παιχνιδια ΟΦΕΙΛΕΙ να κανει αναβαθμιση στο 6μηνο.

Maddog's joke of the week award.

Δηλαδή ρε συ Wally, εγώ που έχω το ίδιο config καμμιά διετία κάθε φορά, πρέπει να είμαι τουλάχιστος x4 ασόβαρος βάσει της θεωρίας σου...
:wait2::shake::cry:

Αναβάθμιση στο 6μηνο γιατί ακριβώς; Μην χάσεις κανά pixel; :bash::frypan:

Rookie
22-06-08, 07:24
Το άσχετος ή πορωμένος το έχω βγάλει από το συμπερασμα από την εμπειρία μου ως τεχνικός παλαιότερα αλλά και από φίλους διάφορους που λόγω της εμπειρίας μου ζητάνε την βοήθεια μου.
Εγώ είμαι της άποψης, αν το μηχανάκι σου κάνει την δουλεία σου κράτησέ το και αναβάθμισε πράγματα που θα σου χρειαστούν πραγματικά (π.χ. αγόρασε δίσκο όταν πραγματικά σου γεμίσει, όχι για να τον γεμίσεις στο μέλλον).
Παλιά έκανα δεύτερη δουλειά για να αναβαθμίσω το PC με τα λεφτά που έβγαζα από αυτήν. Αλλά κάπου κατάλαβα ότι είχα μπλέξει σε φαύλο κύκλο και τα παράτησα. Τώρα προτιμώ τα extra χρήματα (πλέον όταν υπάρχουν καθώς υπάρχει μια δουλειά) να τα διαθέτω σε Retro μηχανήματα.

Wally
22-06-08, 07:27
Οταν αρχιζει να πεφτει "βαρια" η συχνη αναβαθμιση,την πεφτεις στις κονσολες και ησυχαζεις.
Η αρρωστια "retro μηχανηματα" δυστυχως ειναι ανιατη...:nervous:

Wally
22-06-08, 07:33
Γιατρε οπως καταλαβες εννοω να εισαι στην "αιχμη".
Δυστυχως απο το 1995-96 και μετα οι γενιες αλλαζουν πολυ γρηγορα
π.χ
Εκανες setup για Quake2,εβγαινε το Unreal και αλλαζες,εβγαινε το Quake3 και αλλαζες.
Δεκεμβρης 1997 - Μαιος 1998 - Δεκεμβρης 1998

Τα ιδια και σημερα.Τι setup θελεις για Crysis?

Maddog
22-06-08, 08:02
Έστω και με 10 χρόνια καθυστέρηση, ο κόσμος άρχισε να ξυπνάει.
Θυμίζω ότι το Crysis δεν πήγε ιδιαίτερα καλά σε πωλήσεις και ένας από τους βασικούς λόγους ήταν και ότι απαιτούσε παράλογα πράγματα για να παίξει σωστά.

Όσο για την εξίσωση "Σοβαρός gamer=FPS gamer" που υπονοούν τα παιχνίδια που αναφέρεις σε συνδυασμό με τα προηγούμενα λεγόμενα, την απορρίπτω κατηγορηματικά. Μάλλον τα FPS είναι η καταστροφή του PC gaming, if you ask me.

Wally
22-06-08, 08:16
Εγω θα τα ελεγα μετεξελιξη...χωρις να προσδιοριζω αν εβλαψαν ή οχι.

Μην μπλεκεις το "σοβαρος gamer" με το "οποιος ασχολειται σοβαρα με games".
O πρωτος ειναι βιωματικα παιχτης και προσεγγιζει το θεμα και απο πλευρα διασκεδασης αλλα και παει και παραπερα.
Ο δευτερος δεν μπορει να ανεχτει να παιξει με μονοψηφια frames στο φρεσκο game που απεκτησε.

manos426f
22-06-08, 11:23
Ώπα,δηλαδή κάποιος με μια 8800 GT τώρα,που κάνει 140-150 ευρώ και 2 giga ram,που κανουν 40 ευρώ (καινούργια έτσι,ας μη πιάσουμε τα μτχ,όπου γλυτώνει κι άλλα χρήματα),δε παίζει άνετα τα νέα games ;
Ανετότατα,κατά τη γνώμη μου....!
Ε,τώρα αν θέλει να πάρει την 9900 που έρχεται λίαν συντόμως και να την χρυσοπληρώσει,δικό του θέμα....

Η ιστορία είναι εν τέλει πάντα η ίδια,τα μοντέλα VGA και οι ποσότητες της ram αλλάζουν μόνο...

Wally
22-06-08, 11:44
Ο δευτερος δεν μπορει να ανεχτει να παιξει με μονοψηφια frames στο φρεσκο game που απεκτησε. ;)

Ποσοι τα εσκασαν για να παιξουν Crysis οταν πρωτοβγηκε?
Ποσοι επαιξαν* Crysis οταν πρωτοβγηκε?

*εννοω σε αξιοπρεπες framerate (εκτος αν ειναι πρωην Jaguar users :D)

Paspartoo
22-06-08, 12:17
Οποιος αλλαζει configuration καθε 6μηνο (ή και πιο συχνα) ειναι οντως ή ασχετος ή πορωμενος.

Αν εισαι στους ασχετους τοτε ολα καλα - δεν ειναι δα και τοσο κακο να παραδεχτει καποιος οτι δεν ξερει και οτι πεφτει θυμα των (και καλα) πωλητων. Καποια στιγμη θα μαθει και θα αποφευγει τις κακοτοπιες.

Το να εισαι ομως σχετικος και να αλλαζεις configuration 2 ή 3 φορες το χρονο για να παιξεις Crisis ή οποια FPS μουφα σου σερβιρουν ως και καλα Gaming αιχμης ειναι οντως κακο. Το videogaming δεν εχει σχεση με αυτον τον φαυλο κυκλο (βγαζω παιχνιδι για να πουληθουν οι νεες καρτες γραφικων και αναποδα) και ο συνειδητοποιημενος gamer (retrogamer, old school gamer, casual gamer, just gamer τελος παντων) δεν πρεπει να πεφτει στη λουμπα αυτη.

Το PC gaming εχει πεθανει (εν μερει) και φταιει ακριβως αυτο. Δικαιολογω ολα τα 15χρονα που χωνουν τα λεφτα του μπαμπα για να εχουν συστημα που πεταει και να παιζουν τα παντα σε full αναλυση - αλλα τα 35χρονα που κανουν το ιδιο θα πρεπε να σκεφτουν λιγακι τι (και ποσο κακο) κανουν σε μια αγορα που σχεδον καταστραφηκε απο αυτη τη πρακτικη.

Και εν κατακλειδι ας σκεφτουμε λιγο - το real environment & bloody FPS δεν ειναι πραγματικο gaming ή τουλαχιστον δεν ειναι ΤΟ πραγματικο gaming. Πρεπει να γινουμε ολοι λιγακι retrogamers και να ξαναβρουμε τη χαρα του πραγματικου παιχνιδιου.

Wally
22-06-08, 13:03
Βρε Ηρακλη τι φατριαστικα ειναι αυτα που εγραψες?
Χωριζουμε το gaming σε παλιο-καλο και νεο-σκαρτο?Mου θυμιζει Λυκειαρχη απο Ελληνικη ταινια του 80. :D
Το gaming ειναι αλυσιδα,εχει συνεχεια.
Ο real gamer εκτιμα το καλο παιχνιδι ανεξαρτητα με την χρονολογια ή τον κατασκευαστη.

Γιατι τοσο μενος με τα FPS?
Μηπως ελεγες τα ιδια και με τα Quake1/2/3,τα Unreal,τα HalfLife? Αν ναι,μηπως το μετανοιωσες? :nervous:

Amigos
22-06-08, 13:50
ρε παιδιά μην μπαίνουμε σε αυτό το τριπακι .. τι είναι σωστό και τι είναι λάθος.. άλλος γουστάρει να κάνει αναβάθμιση κάθε 5 χρόνια άλλος κάθε 1 χρόνο,περί ορέξεως κολοκυθόπιτα..
εγώ για παράδειγμα κάνω αναβάθμιση κάθε 1,5 χρόνο γιατί μου αρέσει.θέλω άμα μου κάτσει ένα game να χαρώ τα γραφικά του.. κακό είναι?? εντάξει δεν τρέχω και πίσω απο την nvidia κατά πόδας (μια φορά το έκανα με την 6800(450ευρω) και δεν το ξανακάνω).. δηλαδή πριν ενα μήνα έβαλα την 8800GTS512 δεν έβαλα την 9800 έλεος οκ,την 9800 θα την βάλω μετά απο 1,5 χρόνο όταν θα βγει η νέα σειρά καρτών και αυτή θα έχει σαφώς ποιο λογική τιμή.Στην τελική στα μπουζούκια δεν παω στης π... δεν πάω ας χαρώ κάτι που μου αρέσει εδώ και 22 χρόνια, τα games

υ.γ.:απλά θέλω να προτείνω σε παλιούς και νέους του foroum να αποφεύγουν τους χαρακτηρισμούς για να μην έχουμε παρεξήγησης αμαρτία είναι εδώ είμαστε μια οικογένεια ποια

Paspartoo
22-06-08, 14:25
Βρε Ηρακλη τι φατριαστικα ειναι αυτα που εγραψες?
Χωριζουμε το gaming σε παλιο-καλο και νεο-σκαρτο?Mου θυμιζει Λυκειαρχη απο Ελληνικη ταινια του 80. :D
Το gaming ειναι αλυσιδα,εχει συνεχεια.
Ο real gamer εκτιμα το καλο παιχνιδι ανεξαρτητα με την χρονολογια ή τον κατασκευαστη.

Γιατι τοσο μενος με τα FPS?
Μηπως ελεγες τα ιδια και με τα Quake1/2/3,τα Unreal,τα HalfLife? Αν ναι,μηπως το μετανοιωσες? :nervous:

Βρε Πανο - ερμηνευεις αυτα που ειπα οπως σε βολευει. Εισαι ο πρωτος (απο οσους φανατικους gamer ξερω) που ανοιχτα χαρακτηριζεις ως σκληροπυρηνικο gaming το σημερινο χάλι με τα bloody FPS. Εσυ εισαι που χαρακτηριζεις οολα τα υπολοιπα (ειδικα απο εταιρειες που δεν συμπαθεις) ως casualιες.

Εγω απλα ειπα οτι οσοι αναβαθμιζουν 3 φορες το χρονο το pc τους για να παιζουν FPS ειναι πορωμενοι - και οτι με τη σταση τους διαιωνιζουν την κατασταση (νεο παιχνιδι - νεα καρτα γραφικων κλπ) που κατεστρεψε τη αγορα του pc gaming και ωθησε την πλειοψηφια των gamers στις κονσολες.

Αυτα δεν ειναι "φατριαστικα" ειναι απλα facts - και συμπληρωνω οτι η χαρα του videogaming βρισκεται παντου (αρκει να θες να τη δεις) και οχι μονο σε fps, bottlenecks, mhz, ghz, ddrs και δεν ξερω γω τι αλλο. Το να γυρισει καποιος λιγο στο retrogaming δεν το εγραψα για να πω οτι εκει ΜΟΝΟ ειναι τα καλα - αλλα οτι τελικα ειναι απαραιτητη μια ματια προς τα πισω μπας και θυμηθουμε τα στοιχεια που μας εκαναν φανατικους των videoπαιχνιδιων - και τα οποια δεν ηταν ΠΟΤΕ απλα και μονο ο ρεαλισμος τους.

Φιλε μου Amigo - εξηγησε μου που παρεξηγηθηκες - γιατι οι μονοι χαρακτηρισμοι που διαβασα και επανελαβα ειναι το "ασχετος" και το "πωρωμενος", και τα 2 αυτα προσδιοριστικα πηγαιναν σε ανθρωπους που αναβαθμιζουν 3 φορες το χρονο το pc τους, ειτε γιατι ΔΕΝ ξερουν και καποιοι τους τα πουλανε ως απαραιτητα ειτε γιατι ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι μονο ετσι θα απολαυσουν τα παιχνιδια που καποιοι τους πλασαρουν ως απαραιτητα.

Κανεις χαρακτηρισμος απο αυτους δεν ειναι υβριστικος, νομιζα εξηγησα το γιατι - και οπως παραδεχτηκες και εσυ δεν σε ακουμπαει μιας και αναβαθμιζεις 1 φορα στον εναμιση χρονο.

ChrisTOS
22-06-08, 14:39
Εγώ να ρωτήσω γιατί το post μου μετακινήθηκε εδώ;

Paspartoo
22-06-08, 14:40
LoL....εχεις δικιο Χρηστο, προφανως το πηρε η μπαλα...το στελνω πισω τωρα

manos426f
22-06-08, 14:41
Mια κι έγινε το απαραίτητο -έτσι όπως πάει αυτό- split των threads,ας πω κι εγώ κάποια πράγματα ακόμη.

Καταρχήν Hρακλή,διαφωνώ 100% με τον όρο άσχετος.Τι πάει να πει άσχετος δηλαδή ;Ο "άσχετος" αυτός μπορεί να πει με τη σειρά του άσχετο κάθε έναν που πάει κι αγοράζει ή αγόρασε κατα το παρελθόν Gamecube,Playstation,XBOX,N64,Jaguar κτλ κτλ....!
Ειδικά αυτούς που τα μηχανήματα που αγοράσανε,ψοφήσανε και νωρίς νωρίς !

Μετά,όσο εύκολο είναι να λέμε άσχετο εμείς αυτόν,άλλο τόσο εύκολο είναι να μας πει αυτός εμάς "κολλημένους με το παρελθόν","αναχρονιστικούς" και ένα σωρό άλλες αηδίες.Και μην ακούσω ότι εμείς ενσυνείδητα κάνουμε αυτό που κάνουμε,διότι κι εγώ δε ξέρω κανέναν που να κάνει αναβάθμιση με το ζόρι..!
Εντάξει,υπάρχουν κι αυτοί που πιάνονται κορόιδα,αγοράζουν μάπες προϊόντα,αλλά από αυτό,μέχρι να λέμε άσχετο όποιον κάνει αναβάθμιση όποτε του καπνίζει,έχει μια διαφορά !

Πάμε τώρα στο "πορωμένος".Συγνώμη κύριοι,όλοι εσείς εδώ τι είστε ;Δεν είστε πορωμένοι με κάποια κονσολικά,με κάποια retro μηχανάκια,με Amiga,Atari ST,Commodore και δε συμμαζεύεται ;Πού είναι το κακό να είναι κανείς πορωμένος υπό αυτή την έννοια;Mη μιλάμε με 2 μέτρα και 2 σταθμά...

Επίσης,το παραμύθι των καλών,παλιών games και των κακών νέων,κάπου έχει παραφουσκώσει.Δηλαδή το Quake δεν ήταν παιχνιδάρα,το Doom δεν ήταν παιχνιδάρα,το Unreal δεν ήταν παιχνιδάρα ;Αφήστε που αν δεν ήταν αυτές οι παιχνιδάρες,δε θα βλέπαμε ΠΟΤΕ απίστευτα γραφικά και σε άλλες κατηγορίες παιχνιδιών,όπως ακόμη και στα adventures,και μπορώ να σας φέρω παραδείγματα ΠΟΛΛΑ...

Καλό το Pong,το Asteroids και το Cabal,χρυσό το Bubble Bobble και το Bomber Jack,τα αγαπήσαμε όλοι και τα αγαπάμε ακόμη,αλλά και όποιος τρελαίνεται με το Crysis,ε δεν είναι και τρελός.Αφού είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ οπτικά,και σαν FPS δεν υστερεί σε τίποτα των άλλων,ποιος ο λόγος να πούμε κορόιδο και πορωμένο αυτόν που τη βρίσκει μαζί του..;

Α,και κάτι ακόμη:Το Bioshock που τώρα βγαίνει σε κονσόλια,νομίζετε ότι χρειάζεται πανάκριβο PC πλέον για να το παίξετε αξιοπρεπέστατα;

Anyway,enough said by me for now....

ChrisTOS
22-06-08, 14:42
LoL....εχεις δικιο Χρηστο, προφανως το πηρε η μπαλα...το στελνω πισω τωρα

So much for staying on topic :P

Paspartoo
22-06-08, 14:44
Ειλικρινα - αν ειναι να μη θελετε να καταλαβετε για ποιο ακριβως πραγμα μιλαω - δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα να μην ξαναγραψω σε αυτη την ενοτητα.

manos426f
22-06-08, 14:46
So much for staying on topic :P

Nαι,καλά το είπες,so much....

Wally
22-06-08, 14:47
Αντε παλι...που ειδες να μπλεκω τον "hardcore gamer" με genre?
Τεσπα...

Αυτοι που αναβαθμιζουν 2 φορες το χρονο ειναι καποιοι αμετανοητοι PCακηδες που θελουν να παιζουν "χαρτι" τα "φρεσκα".
Ολοι εχουμε περασει αυτο το σταδιο απλα σε μερικους αρχισε να μας πεφτει βαρυ και αφοσιωθηκαμε 100% στα κονσολικα.

Ολα ξεκινανε απο την πλατφορμα που λεγεται PC και τα κακα που κουβαλαει ως game machine.Τεχνικα, αν θες να παιζεις αξιοπρεπως, αναγκαζεσαι να αναβαθμιζεις.
Δεν ειναι κατι κλειστο που μπορεις να γραφεις στο μεταλο και να παιζει σε ολους μια χαρα.Ειναι απειρα τα configurations.
Εγω εχω ξεμεινει με εναν χρεπι επειδη δεν την παλευω να ακολουθω τις PCoεξελιξεις.

Εσυ βλεπεις το gaming σαν timeline,"κοιτα πισω" κτλ.
Εγω το βλεπω σαν ολοτητα.
Η αδρεναλινη που μου βγαζει το Berzerk oταν προσπαθω να περασω τη σφαιρα απο το λαιμο, μου τη βγαζει και το να κυνηγαω τον Keeper στο COD4.

Το gaming ειναι ενα...

EDIT

Manos said:
Α,και κάτι ακόμη:Το Bioshock που τώρα βγαίνει σε κονσόλια,νομίζετε ότι χρειάζεται πανάκριβο PC πλέον για να το παίξετε αξιοπρεπέστατα;

Το Bioshck στο 360 βγηκε πριν το PC.Η PS3 εκδοση θα βγει στο μελλον.

manos426f
22-06-08, 15:01
Το Bioshοck στο 360 βγηκε πριν το PC.Η PS3 εκδοση θα βγει στο μελλον.

Α ναι,ε ; :D

Kαι δε μου λες,στο 360 ήταν καλύτερο από του PC; :D

ChrisTOS
22-06-08, 15:06
ΙΜΗΟ,
To PC είναι πολύ καλύτερη gaming platform από τις κονσόλες. Και εξηγούμαι...
1ον) Έχει την δυνατότητα της καλύτερης απόδοσης γραφικών και ήχου σε σχέση με τις κονσόλες αλλά ταυτόχρονα παρέχει την δυνατότητα της παραμετροποίησης αυτών, δηλαδή να έχεις χαμηλότερη απόδοση αλλά χωρίς να χάνεις από το gameplay που όλοι θα συμφωνήσουμε είναι το βασικότερο.
2ον) Ο χρόνος ζωής ενός pc για gaming είναι περίπου ο μισός από αυτόν των κονσολών. Έτσι αγοράζοντας αυτή τη στιγμή ένα pc που θα καλύπτει πλήρως τις απαιτήσεις των σημερινών παιχνιδιών, κάποιος θα μπορεί για τα επόμενα 2 με 2.5 χρόνια να βρίσκεται εντός των πλαισίων που θα θέτουν οι απαιτήσεις των επόμενων παιχνιδιών. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι το PC αυτό για τα επόμενα 2.5 χρόνια θα βρίσκεται πάνω από τα minimum requirements αλλά δεν θα μπορείς να απολαύσεις το μέγιστο που μπορεί να σου δώσει το παιχνίδι. Αυτό λόγω της κλειστού τύπου αρχιτεκτονικής των κονσολών προκαλεί μια αναντιστοιχία με το pc gaming ως προς την εξέλιξη των παιχνιδιών που είναι ταχύτερη από αυτή των κονσολών.
3ον) Το PC είναι καταλληλότερο για περισσότερα είδη παιχνιδιών από ότι οι κονσόλες. Επιπλέον, έχοντας και την ανεξάρτητη σκηνή παρέχει την δυνατότητα για μεγαλύτερο πλήθος αλλά και το σημαντικότερο, για μεγαλύτερη ποικιλία και καινοτομία στα παιχνίδια.
4ον) Atari ST rulez.

Wally
22-06-08, 15:22
Kαι δε μου λες,στο 360 ήταν καλύτερο από του PC;
Οταν κυκλοφορησε, στο PC

του γιου του Βαρδινογιαννη
ηταν ισως καπως καλυτερο...

manos426f
22-06-08, 15:31
του γιου του Βαρδινογιαννη

Όχι μόνο όμως πλέον...:D :D :D

Wally
22-06-08, 15:47
μετα απο εναν χρονο που εχει περασει, οχι ;)

Paspartoo
22-06-08, 17:47
Ναι...τελικα δεν αφηνετε εναν ανθρωπο να κοιμηθει μερικες ωρες Κυριακατικα...λοιπον

Το φαινομενο να αγοραζει καποιος καθε 3 μηνες καρτα γραφικων για να παιζει στο 100% τα καινουργια παιχνιδια συμβαινει αποκλειστικα στα pcs.

To φαινομενο να κυκλοφορουν συνεχως παιχνιδια τυπου realistic FPS που χρειαζονται τις ολοκαινουργιες καρτες γραφικων για να αποδωσουν το 100% τους συμβαινει αποκλειστικα στα pcs.

To φαινομενο να κυκλοφορουν παιχνιδια που να χρειαζονται hardware που ΔΕΝ εχει ακομα κυκλοφορησει για να αποδωσουν το 100% τους συμβαινει αποκλειστικα στα pcs.

Αυτα τα 3 φαινομενα - και ειδικα η εξαρση τους απο το 2004 και μετα - εφεραν το pc gaming εκει που ειναι τωρα - στα αναθεμα δηλαδη.

Οι ανθρωποι με λογικα εσοδα και υποχρεωσεις ΔΕΝ μπορουν να παρακολουθησουν αυτη την τριμηνιαια αλλαγη στη αγορα του hardware ουτε βρισκουν λογικο να πληρωσουν 300αριες για να παιξουν ενα παιχνιδι των 40-50 ευρω. Αυτοι εχουν μετακινηθει εδω και καιρο στις consoles που εκει τα πραγματα διαρκουν περισσοτερο καιρο και τα κοστη ειναι διαφορετικα (ενεκα του πιθανου hackαρισματος και της χρησης "αντιγράφων").

Οι παραμενοντες στον χωρο του pcgaming - οχι ολοι, αλλα αυτοι ΠΟΥ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΑΝΑΝΕΩΝΟΥΝ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ/ΤΕΤΡΑΜΗΝΟ τον εξοπλισμο τους ανηκουν στις 2 κατηγοριες που περιεγραψα πριν.

Οι μεν ασχετοι - μη γνωστες δηλαδη - κυριως μικρης ηλικιας που τρελλενονται με την καθε ανακοινωση της ταδε καρτας με τα 768mb και τις ddr3 μνημες και παρασυρονται συνηθως απο καποιους πωλητες σε γνωστα computer shops - πραγματοποιοντας αγορες που κυριολεκτικα δεν αξιζουν τα λεφτα τους.

Και οι πωρωμενοι που ξερουν πολυ καλα τι συμβαινει και τι αγοραζουν αλλα θελουν το 100% του παιχνιδιου που αγορασαν (υποπολλαπλασιας αξιας παντα) και δεν δισταζουν να δωσουν μια μικρη περιουσια για να το καταφερουν.

Και οι 2 αυτες κατηγοριες χρηστων βλαπτουν σοβαρα το pcgaming γιατι οδηγουν την αγορα αυτη σε συνδιαστικες καταστασεις που επιφερουν ταυτοποιηση και εξαρτηση με την αγορα του hardware χωρις να υπαρχει πραγματικη αναγκη γιαυτο περα απο την κερδοσκοπικη πολιτικη των συμμετεχοντων εταιρειων.

Δηλαδη η ταδε καρτα γραφικων θα βγαινει επειδη υπαρχει ή θα υπαρξει ενα παιχνιδι που την αξιοποιει, και το αντιθετο, το ταδε παιχνιδι θα εχει τοσο τεραστιες απαιτησεις σε hardware επειδη υπαρχει ή θα υπαρξει μια καρτα που θα το καταφερνει.

Σε αυτη τη τρελη κουρσα το μονο που βλεπουμε να συμβαινει ειναι τελικα η μειωση των κατηγοριων παιχνιδιων στα pcs - μιας και η τρελη αυτη ισχυς δεν χρειαζεται παρα μονο στα FPS και σε καποια rallye παιχνιδια. Χρονια τωρα οι εταιρειες videoπαιχνιδιων εχουν ριξει την προσοχη τους στις κονσολες και αφησαν στα pcs τα adventures (παλι καλα) τα manager type και τα online.

Και αυτο εγινε γιατι ο τρελλος ρυθμος "αναπτυξης" του hardware δεν ειναι εμπορικος οταν θες να κανεις καποια παραγωγη της προκοπης. Εκει χρειαζεσαι μια σταθερη (τουλαχιστον για 3-4 χρονια) πλατφορμα που να δικαιολογησει (με τις πωλησεις της) το τεραστιο κοστος ενος πολυ καλου τιτλου.

Γιαυτο εγραψα πριν οτι και 2 αυτες ομαδες χρηστων που συνεχιζουν σημερα να συντηρουν την μικτη αγορα Καρτων Γραφικων/FPS κανουν κακο στο pcgaming και στρεφουν ολο και περισσοτερες εταιρειες στο να παρατουν τις series που κυκλοφορουσαν μεχρι προτινος και για pcs.

Δεν ειναι βρισια να χαρακτηρισεις καποιους ασχετους (δηλωνω ασχετος για 1.000.000 θεματα) ουτε ειναι κακο να εισαι πωρωμενος (φυσικα Μανο, και ειμαι πωρωμενος με προιοντα και εταιρειες) απλα ειπα οτι αυτοι οι χρηστες στον χωρο του pcgaming κανουν κακο.

Τωρα σχετικα με τη δηλωση του Πανου

Το gaming ειναι ενα...

νομιζω οτι η ολη σταση του απεναντι πχ στους νεους gamers ή στα οχι τελεια ή οχι διαδικτυακα FPS δειχνει ακριβως το αντιθετο - δηλαδη το gaming ειναι ενα - αρκει να του αρεσει εκεινου. Ολα τα υπολοιπα ειναι χρεπι και σαπια.

Και εδω ειπα το να κοιταξουμε πισω - ΟΧΙ για να μου πειτε οτι υποστηριζω οτι τα παλια παιχνιδια ηταν μονο τα καλα ή δεν ξερω εγω τι αλλο - αλλα για να θυμηθειτε ποια χαρακτηριστικα εκαναν τοτε (και λογικα ΚΑΙ τωρα) ενα καλο παιχνιδι. Δεν ηταν τα ρεαλιστικα γραφικα του το μονο που κοιταζαμε, δεν ηταν το multiplayer το μονο που μας ενδιεφερε ηταν πολλα πραγματα μαζι.

Συνειρμικα δηλαδη - το να "κυνηγαμε" καθε μηνα το καλυτερο, τελειοτερο, πιο ρεαλιστικο 3D FPS (αγοραζοντας ταυτοχρονα και το καταλληλο hardware) και την ιδια στιγμη να απαξιωνουμε παιχνιδια αλλων κατηγοριων ως casualιες δειχνει οτι τελικα για μας πλεον το gaming δεν ειναι ενα - ειναι μονο αυτο που μας σερβιρουν αυτοι που κομμανταρουν την αγορα.

Και το λεω ξανα - Οι gamers που εχουν κολλησει με τη ρεαλιστικοτητα των 3D FPS σχεδον αποκλειστικα εχουν ξεχασει τι ειναι το πραγματικο videogaming.

Φιλε μου Μανο ολοκληρη αυτη η παραγραφος σου

Επίσης,το παραμύθι των καλών,παλιών games και των κακών νέων,κάπου έχει παραφουσκώσει.Δηλαδή το Quake δεν ήταν παιχνιδάρα,το Doom δεν ήταν παιχνιδάρα,το Unreal δεν ήταν παιχνιδάρα ;Αφήστε που αν δεν ήταν αυτές οι παιχνιδάρες,δε θα βλέπαμε ΠΟΤΕ απίστευτα γραφικά και σε άλλες κατηγορίες παιχνιδιών,όπως ακόμη και στα adventures,και μπορώ να σας φέρω παραδείγματα ΠΟΛΛΑ...

Καλό το Pong,το Asteroids και το Cabal,χρυσό το Bubble Bobble και το Bomber Jack,τα αγαπήσαμε όλοι και τα αγαπάμε ακόμη,αλλά και όποιος τρελαίνεται με το Crysis,ε δεν είναι και τρελός.Αφού είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ οπτικά,και σαν FPS δεν υστερεί σε τίποτα των άλλων,ποιος ο λόγος να πούμε κορόιδο και πορωμένο αυτόν που τη βρίσκει μαζί του..;

δεν εχει σχεση με τιποτα απο αυτα που ειπα πριν - δεν θα τολμουσα να απαξιωσω τιποτα απο το παρελθον ή το παρον, χωρις επιχειρηματα και φυσικα δεν θελω να παραμυθιασω κανεναν.

Rookie
22-06-08, 18:07
Καλησπέρα !!
Βρε παιδιά δεν είχα διάθεση να θίξω κανέναν με τον χαρακτηρισμό "πορωμένο" (και εγώ έχω πόρωση με κάποια πράγματα), η πόρωση δεν είναι κακό πράγμα, απλά καλό είναι να τηρείται ένα μέτρο. Ίσως εξέφρασα και αυτήν την άποψη γιατί στο παρελθόν έχω μαδηθεί αρκετά και κάπου ίσως είμαι και λίγο αγανακτισμένος από τον αγώνα αυτόν τώρα που είμαι οικογενειάρχης με παιδί και έχω άλλες προτεραιότητες,
Telamona με καλύπτεις απόλυτα με το τελευταίο σου post, είπες άκριβώς αυτά που πιστεύω και εγώ.
Μια τελευταία παρατήρηση : Για να σε ψυχαγωγήσει ένα παιχνίδι δεν είναι άνάγκη να έχει τρελλά FPS για να σε κρατήσει μέρες κολλημένο. Δύο λέξεις θα πώ : GRIM FANDANGO !!!

Παω για στην παραλία για μπάνιο τώρα!

manos426f
22-06-08, 18:12
Δύο λέξεις θα πώ : GRIM FANDANGO !!!

ΏΠΑ....! ! ! !

Αρχηγέ,εκδηλώθηκες με τον καλύτερο τρόπο...!!!!

100% σωστός σε αυτό,μάλλον 1000% !!!! :thumb::thumb:

Wally
22-06-08, 19:37
Ηρακλη μην συγχεουμε το γεγονος οτι το gaming ειναι ενα με το οτι περιεχει και σκουπιδια/παρασιτα.

Οσο αφορα τα "φοβερα γραφικα" κτλ
Και στα παλια παιχνιδια αποζητουσαμε/κυνηγουσαμε τεχνικη αρτιοτητα και οπου τη βρισκαμε την εκθιαζαμε.
Δεν μας εκανε εντυπωση το τοξο του αλματος του Willy στο ManicMiner? Το 12απλο paralax scrolling στο SOTB? Τα fractal του Rescue on Fractalus στα 8bit Atari? Tη τρελη μουσικη του Monty on the Run? To στριμωγμα τοσων σκηνων στο Lords of the Midnight? To multicolor sprite του PitFall στο 2600? και απειρα αλλα

Aπλα στα παραπανω μιλαμε για σταθερη πλατφορμα.
Το PC εχει την ευλογια-καταρα της ανοιχτης αρχιτεκτονικης και την καταρα του backward compatibility.
Δεν μπορεις να βγαλεις στην οθονη το αντιστοιχο της δυναμης που υπαρχει κατω απο το καπο.
Οσο για την κουρσα...για οσους την ακολουθουν ειναι κοστοβορα αλλα απο την αλλη σπρωχνει τις εξελιξεις.Θυμησου ποτε ξεκινησε η αναπτυξη των GPU και για ποιους λογους...
Συμφωνω με τους λογους που παραθετεις για το μαρασμο του PC gaming.Παρολα αυτα πρεπει να υπαρχει ωστε να συνεχιζει να παραγεται υψηλη και λαϊκη τεχνολογια.

spyros_s
22-06-08, 19:55
Δύο λέξεις θα πώ : GRIM FANDANGO !!!

Παω για στην παραλία για μπάνιο τώρα!
εγώ γύρισα...

Grim Fandango... Θεέ μου τι παιχνιδάρα ήταν αυτή. Το τελείωσα στα ελληνικά πριν λίγο καιρό.
:darkglasses:

Other_Reality
24-06-08, 00:30
Η αναβάθμιση άνα 6μηνο, είναι και ακριβό, αλλα και τελικά ανούσιο σπόρ, μιάς και κυριολεκτικά δέν βγαίνουν τόσα πολλά games, που να σε "προλαβαίνουν" τόσο γρήγορα. Σύν, πάντα έχεις πολύ πράμα να παίξεις που έχεις αφήσει στην άκρη, μέχρι εκείνη την ρημαδα την αναβάθμιση.

Παρόλαυτά, ένα καλο PC είναι πάντα το καλύτερο gaming σύστημα, καθώς το emulation σε αυτό γίνεται απόλαυση. Σύν τα freeware, τα indie, τα mods κλπ, που δέν συναντά κανείς σε άλλες πλατφόρμες με τόση ποσότητα και συχνότητα.

Συνεπώς, κατα την γνώμη μου αξίζει πάντα ένας gamer να διατηρεί ένα "σύγχρονο" PC, απλά δέν χρειάζεται να κάνει υπερβολές και βιαστικές κινήσεις. Με λίγη έρευνα αγοράς και αρκετή υπομονή, μπορεί να δαπανά μικρά σχετικά ποσά σε hardware που θα τον "βγάλει".

Captain Kal
24-06-08, 12:16
Η αναβάθμιση άνα 6μηνο, είναι και ακριβό, αλλα και τελικά ανούσιο σπόρ, μιάς και κυριολεκτικά δέν βγαίνουν τόσα πολλά games, που να σε "προλαβαίνουν" τόσο γρήγορα. Σύν, πάντα έχεις πολύ πράμα να παίξεις που έχεις αφήσει στην άκρη, μέχρι εκείνη την ρημαδα την αναβάθμιση.

Παρόλαυτά, ένα καλο PC είναι πάντα το καλύτερο gaming σύστημα, καθώς το emulation σε αυτό γίνεται απόλαυση. Σύν τα freeware, τα indie, τα mods κλπ, που δέν συναντά κανείς σε άλλες πλατφόρμες με τόση ποσότητα και συχνότητα.

Συνεπώς, κατα την γνώμη μου αξίζει πάντα ένας gamer να διατηρεί ένα "σύγχρονο" PC, απλά δέν χρειάζεται να κάνει υπερβολές και βιαστικές κινήσεις. Με λίγη έρευνα αγοράς και αρκετή υπομονή, μπορεί να δαπανά μικρά σχετικά ποσά σε hardware που θα τον "βγάλει".

+10 :thumb:

vagosgta3
24-06-08, 15:50

Συμφωνω και εγω:thumb:

pooky(1)
24-06-08, 19:02
Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό.

Θα ήθελα να πω τη γνώμη μου αναφορικά με το pc gaming.

Σήμερα κάποιος που έχει λίιιιιγο μυαλό μπορεί να παίξει ανετότατα τα σημερινά παιχνίδια με ελάχιστους περιορισμούς. Δεν συμπεριλαμβάνω αυτούς που για οποιοδήποτε λόγο αναβαθμίζουν για το "wow factor" σαν χαζοαμερικανάκια του έξαποδώ.

Το gaming pc μου έχει εδώ και δύο χρόνια έναν AMD 4600+, επεξεργαστή που είχα πάρει μεταχειρισμένο και σήμερα κοστίζει 50 ευρώ καινούργιος. Με τον επεξεργαστή αυτό και μια 8800 GT 512 που κόστισε 140 ευρώ μπορώ και πάιζω τα πάντα σε 1600 + αναλύσεις χωρίς κανένα περιορισμο, ή τέλος πάντως περιορισμό που να απαιτεί μεγάλο συμβιβασμό.

Crysis? Τι στο καλό αναφέρετε συνέχεια αυτό το αίσχος; Πρόκειται για ένα παιχνίδι το οποίο θα μπορούσε να τρέχει πολύ καλύτερα αν είχε προγραμματιστεί διαφορετικά.

Με τον επεξεργαστή που ανέφερα και την παραπάνω κάρτα γραφικών το Oblivion πετάει με όλο το detail πάνω.

Φανταστείτε ότι ένα αντίστοιχο μηχανάκι μπορεί να στηθεί με λίγα χρήματα, για πιό "πορωμένο" gamer μιλάμε τελικά;

Χάσαμε κι εδώ, δυστυχώς το μέτρο. Όσο για το pc gaming μια χαρά κρατεί. Και θα κρατεί μια χαρά μια και το pc αποτελεί την ΑΠΟΛΥΤΗ gaming πλατφόρμα.

Αν είναι να πάω σε κονσόλες προτιμώ το DS και το Wii. (Μιλώ για κονσόλες που παράγονται σήμερα. )

Captain Kal
24-06-08, 20:37
Συμφωνώ και εγώ με τον αγαπητό Pooky. Έφτιαξα πριν ενάμιση χρόνο, ένα PC, με Intel Core Duo 2 6600, και μια ΑΤΙ 1950 ΧΤΧ, στα 2 GB, που μου κόστισε περίπου 1300 -1400 ευρώ. (Αργότερα βέβαια άλλαξα ηχεία και οθόνη, αλλά αυτά τα αλλάζει κανείς κάθε πεντε χρόνια και αν. Εγώ απλά ήθελα TV - Monitor σε 16:9, και 5,1 ήχο).

Είναι η πρώτη φορά από τότε που ασχολούμε, με τα PC, που δεν έχω πραγματική ανάγκη να πάω για αναβάθμιση, μερική ή ολική στο PC. (Στα προηγούμενα PC, αυτό φαινόταν στον ενάμιση χρόνο, ειδικά στην κάρτα γραφικών και την μνήμη).

Βάση του σχεδιασμού που είχα κάνει τότε, πίστευα ότι μετά από δύο χρόνια θα άλλαζα μόνο την κάρτα γραφικών, και γι' αυτό πήγε στα 1300 ευρώ, αλλιώς θα ξόδευα λιγότερα Θα το κάνω βέβαια τα επόμενα Χριστούγεννα, αλλά υπολογίζω να χαλάσω 250 ευρώ . (Μια ΑΤΙ 3870Χ2 τόσο θα κάνει τότε). Και αυτό γιατί έχω την λόξα να παίζω τα games σε x8 Antialliasing.:D (Αλλιώς μετά από τρία χρόνια θα πήγαινε η αλλαγή κάρτας).

Έχω και settings έτοιμα για ένα μικρό overclocking (φτάνει στα 2,853 χωρίς να πειράξω τάσεις), για όποιο game το χρειαστεί. Που θέλω να καταλήξω. Πλέον τα configurations κοιτάνε αναλύσεις από 1900 και πάνω. Εκεί πλέον αρχίζουν και παίζουν οι διαφορές. Εμένα που μου αρκεί η 1680Χ1050 (που φτάσαμε :D), γιατί με μεγαλύτερο μονιτορ ζαλίζομαι, βλέπω να έχω ακόμα μια 5 σε αυτό το μηχάνημα. (Και μετά 3 - 4 σκληρούς των 1 ΤΒ και γίνεται μια χαρά file server :D).

Όσο για κονσόλες: Όσο και αν μου την δίνει σαν κατασκευή, το consept του 360, με κερδίζει περισσότερο. Και όχι σαν games, (2 μόνο έχω γι' αυτό, και αλλά δύο που περιμένω τώρα που πέσαν οι τιμές στο ebay), αλλά σαν media extender. Οταν πάρω HD ή Full HD (ή OLED :D), τηλεόραση, ίσως να χρειαστεί μόνο ένα καλώδιο δικτύου και όχι Blu Ray :D.

Όλα τα παραπάνω ΙΜΗΟ.

Shock
24-06-08, 21:00
Σωστός ο Pooky.
Και επειδή διάβασα για media extender να πω μόνο ότι είναι για τα μπάζα (IMHO). Αν δεν έχει πάνω η κονσόλα το codec θα πρέπει να γίνονται μαιμουδιές.
Το Σάββατο έβλεπα σε γνωστή αλυσίδα supermarket LG φορητό με C2D>2Ghz και όλα τα κομφόρ + εξοδο VGA στα ~460.
Σα να μου φαίνεται καλύτερη λύση για media center από μια κονσόλα + σου μένει και ο φορητός υπολογιστής για ένα Civilization 4 στην παραλία.:)

manos426f
24-06-08, 21:10
Ήρθε μάλλον η ώρα να μιλήσω κι εγώ για τις αναβαθμίσεις μου....
Θα πιάσω το τελευταίο -προ C2D- PC που είχα και θα σας πω τι αναβάθμισα και τι κόστισε...
(Μερικοί ξέρω από τώρα ότι θα διαφωνήσουν με την τακτική μου,γιατί εγώ αγοράζω ΜΟΝΟ μτχ κομμάτια,πλην σκληρών δίσκων...)

1)Ο P4 Νorthwood 3,0 Ghz που είχα έγινε C2D 6700..
2)Το ASUS P4C800E-Deluxe mobo έγινε Abit Ab9Pro...
3)Oι 2x1 GB DDR1 Kingston 400άρες ram έγιναν 2x1 GB DDR2 G.Skill 800άρες..
4)H XFX 7600GT AGP VGA έγινε XFX 8600GTS XXX PCI-E...

Κόστος ; 1)120 ευρώ 2)50 ευρώ 3)45 ευρώ 4)120 ευρώ
Σύνολο λοιπόν 335 ευρώ...
Αξίας πώλησης των 1),2),3) και 4) παλιών κομματιών:240 ευρώ
Έδωσα εκεί λοιπόν 95 ευρώ...

Μετά,το Tagan 480Watt που είχα πάρει αχρησιμοποίητο 60 ευρώ,από φίλο που το μετάνιωσε και πήρε άλλο,το πούλησα για 40 ευρώ και έδωσα 50 ευρώ ακόμη και πήρα το Tagan 1100Watt,στο κουτί του κι αυτό,αχρησιμοποίητο επίσης.....
Έδωσα λοιπόν 50 ευρώ...

Το Coolermaster Stacker RC810 full tower κουτί,το πήρα μτχ 80 ευρώ...
Άλλα 80 ευρώ κι εδώ λοιπόν..

Έχω δώσει λοιπόν 95+50+80=225 ευρώ για πλήρη αλλαγή του PC μου,ενώ το προηγούμενο το είχα για 3 χρόνια ίδιο,εκτός της 7600GT VGA,που κι αυτή την είχα πάρει δίνοντας την παλαιότερη για 25-30 ευρώ λιγότερα κ.ο.κ...
Εννοείται ασφαλώς ότι και την P4C800E-Deluxe την είχα πάρει μτχ,τον P4 το ίδιο,τις Kingston το ίδιο κτλ κτλ...

Πού θέλω να καταλήξω ;
Σας φαίνονται πολλά τα ποσά αυτά ;
Εμένα καθόλου και τη δουλειά μου την κάνω ανετότατα τόσα χρόνια με αυτά τα PC's που προανέφερα....

Τα συμπεράσματα δικά σας....
(Απαραίτητη διευκρίνιση:Κανένα από τα μτχ κομμάτια δε παρουσίασε πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια,αλλά ασφαλώς ψωνίζω από πολύ συγκεκριμμένα άτομα και μόνον...)

Captain Kal
24-06-08, 21:44
Αν δεν έχει πάνω η κονσόλα το codec θα πρέπει να γίνονται μαιμουδιές.

Συμφωνώ απόλυτα. Όταν όμως σπάσει τελείως το 360, θα δούμε μεγάλη διαφορά. (Όπως με το original ΧΒΟΧ. Με τις homebrew εφαρμογές γινόταν αγνώριστο). Απλά ανέφερα το 360, γιατί ήδη το έχω (και δεν βλέπω να το χρησιμοποιώ για παιχνίδια πολύ).

Shock
24-06-08, 22:38
3 χρόνια και ακόμα δεν έχει εμφανιστεί τίποτα, αν δούμε και το χρόνο ζωής του πρώτου Xbox θα έλεγα ότι μάλλον δε θα προλάβει να hackευτεί το δεύτερο. Η μαμά θα θέλει να βγαλει το τρίτο και δε θα θέλει να της παίρνει πωλήσεις το δεύτερο.
Τεσπα θεωρίες επί θεωριών οπότε προς το παρόν για όποιον θέλει MKV+subs πάει σε ένα φτηνό φορητό ή σε transcode με όποιες συνέπεες.
Εγώ πήρα ένα quad 9300 και έπαθα πλάκα με το πόσο γρήγορα έχουν γίνει τα σύγχρονα PC. Τρελή διαφορά από τον AMD 4200x2 που είχα πριν.

Wally
24-06-08, 22:59
Tο transcoding ειναι no go.
Τα mkv rips ειναι συνηθως αθλιας ποιοτητας.
Tα wmv rips ειναι εξαιρετικα (ως πατηρ του VC1) αλλα πολυ πιο σπανια.

Μακαρι να σπασει το 360 να δουμε ενα XBMC360 και να τελειωνει το πανηγυρι.BTW και ψιλο-ασχετο αλλα και στην Βρετανια πλεον τα modchips κριθηκαν νομιμα...

pooky(1)
24-06-08, 23:08
O 9300 είναι ένας επεξεργαστής διαμάντι. Για τα λεφτά που ζητάει (περίπου 220 ευρώ) είναι πραγματικό κελεπούρι.

Αν θέλετε όμως games και είστε φανατικός gamer, καλύτερα να προτιμήσετε κάποιο διπύρηνο με μεγαλύτερη συχνότητα λειτουργίας. Στο Home Theater PC μου έβαλα έναν 8400 (κόστος κάπου στα 145 ευρώ), και του έβαλα μια 8800 GTS με 320 mega, που κλείνει πιά τα δύο χρόνια. Αποτέλεσμα; Σε full HD ανάλυση, το Oblivion πετάει. Όπως και άλλα games που δοκίμασα.

Φυσικά ποτέ δεν κατάλαβα την λόξα με το Antialiazing, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι γρηγορότερο. Αυτός είναι ο μοναδικός περιορισμός που έχω θέσει, κάτι που για μένα στην ουσία δεν αποτελεί περιορισμό αφού ποτέ δεν με ενδιέφερε.

Συμπέρασμα: Σήμερα μπορείς να παίξεις τα πάντα αρκεί να ξέρεις τι θέλεις και τι σου αρέσει να κάνεις. Το να αγοράσεις ένα pc με Quad SLI κάρτες γραφικών, δύο τετραπύρηνους επεξεργαστές και 16 giga ram γίνεται. Φτιάχτο και μπες στο www.hardforum.com (http://www.hardforum.com) και πόσταρέ το. Άκου και μερικά "wow", "cool" και νοιώσε και πολύ μάγκας. Και μετά ξυπνήσαμε ομαδικά.

manos426f
24-06-08, 23:19

Ως προς τι ρε Πάνο ;

Captain Kal
24-06-08, 23:27
Φυσικά ποτέ δεν κατάλαβα την λόξα με το Antialiazing, οπότε δεν χρειάζομαι κάτι γρηγορότερο

Δεν έχει κάποια λογική εξήγηση, γι' αυτό και είναι λόξα:D. Απλά μου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα με Antialiazing.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Wally Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς τι ρε Πάνο ;

Και εγώ αυτήν την απορία έχω. Μια χαρά μου φαίνονται. (Στο μόνιτορ - HD Ready TV του PC).

Shock
24-06-08, 23:27
Ως προς τι ρε Πάνο ;
Ε και εσύ τι ψάχνεις τώρα, είπαμε μια κουβέντα άστη να πέσει χάμω.
Αν δεν είναι WMV παιδί μου δεν είναι καλό.
Ο Πάνος μπορεί να δει ελαττώματα στον x264 αλγόριθμό από την τουαλέτα στο σαλόνι φορώντας γυαλιά ηλίου και έχοντας καθαρίσει κρεμμύδια πιο πριν.

manos426f
24-06-08, 23:36
.Ο Πάνος μπορεί να δει ελαττώματα στον x264 αλγόριθμό από την τουαλέτα στο σαλόνι φορώντας γυαλιά ηλίου και έχοντας καθαρίσει κρεμμύδια πιο πριν.

Κύριε,κύριε,να κάνω μια ερώτηση ;:D
Μήπως έχει σχέση αυτό με το 360 και το ότι δε παίζει mkv files ;; :D :D :D

Wally
25-06-08, 05:58
Το 360 παιζει mkv αρχεια αλλα οπως και στο PS3 υπαρχει περιορισμος στα καναλια ηχου (2).
Η πλειοψηφια των mkv που εχω παρακολουθησει εχει τα ιδια εκνευριστικα χαρακτηριστικα:
Συμπιεση ALA jpg (δηλαδη σε διακριτα τετραγωνα).
Ενα ασχημο smoothing/blurring σε ολη τη σκηνη.
Τα 2 παραπανω δεν τα εχω παρατηρησει σε wmv rips ισως διοτι τα BD/HDDVD ειναι ολα πλεον VC1 οποτε το reencoding σε wmv ειναι πιο αναιμακτο.
Eπισης το mkv rip scene εχει την κακια συνηθεια των 4,3GB που ειναι απαραδεκτο για HD περιεχομενο.

Συγκρινε ενα Robocop mkv με ενα Transformers wmv.

Paspartoo
25-06-08, 06:22
Συγκρινε ενα Robocop mkv με ενα Transformers wmv.και μετα με ενα Galactica ogg Theora, ετσι για ποικιλια...

Wally
25-06-08, 06:39
Αυτο ειναι HDTV rip,δεν ασχολουμαι :)

Shock
25-06-08, 07:17
Αν και είμαστε ενετελώς off topic να πω μόνο ότι το mkv είναι container. ΔΕΝ είναι codec που σημαίνει ότι το stream μέσα μπορεί να είναι ότι θέλει. Η πλοιοηφία είναι x264 και είναι τόσο καλή που ούτε ο Wally στο παραπάνω configuration (τουαλέτα/γυαλί/κρεμύδια και τα σχετικά) δε θα μπορούσε να διακρίνει από το ασυμπίεστο (πιο VC1).
To πρόβλημα έγκειται στους rippers που τα συμπιέζουυν χάλια. Μη ξεχνάμε ότι το 95% των HD που κυκλοφορούν στο Internet είναι MKV(x264) γιατί αυτό?

Αα Wally πέρνα μια βόλτα να σου δείξω HD χ264 και να μου δείξεις τα τετραγωνάκια. Μετά θα σε βάλω να μου δείξεις κιαι τς ατέλειες του ηχοσυστήματος μου κάτω από τα 20hz και πάνω από τα 20khz :)

Wally
25-06-08, 07:35
Ειναι απλος ο λογος που εχουμε πηξει στο .x264
Ειναι πολυ κοντα στο Divx (οποτε ολοι την εχουν δει rippers) και τα εργαλεια ειναι δωρεαν.
Το αποτελεσμα παντως ,στο ιδιο Bitrate δεν συγκρινεται.

Αντουαν πες μου για τι bitrate μιλας και θα σου φερω ενα αντιστοιχο wmv για συγκριση.

Shock
25-06-08, 08:32
Μα δε θα μπορώ να δω τη διαφορά εκεί είναι το θέμα. Έχω δει πολλά x264 και wmv, OK wmv όχι τόσα μιας και είναι ελάχιστα.
Ε δε μπορώ να τα ξεχωρίσω, πόσο μάλλον να ψυρίσω τη μαιμού :)
Off topic τέλος από μένα:darkglasses:

Paspartoo
25-06-08, 08:56
Το μεσαιο ονομα του Wally ειναι "ματούμπας" για ευνοητους λογους :D

Wally
28-01-09, 23:13
Μιας και αλλαξα μετα απο αιωνες PC εκατσα να δω τι παιζει εν τελει με το HD playback.
Θα παραθεσω τα αποτελεσματα που ειχα σε 3 διαφορετικα συστηματα.

Home(PhenomX4, ATI με UMD 2.2,XP)

Οther1(CoreDuo2.4 , nvidia με PureVideo, XP)

Οther2(CoreDuo2.4 , nvidia με PureVideo, Vista)

Χρησιμοποιησα τον Media Player Classic Home Cinema με K-lite codec pack με τις εξης ρυθμισεις στο Options->Output(οι οποιες ειναι οι βελτιστες για το λειτουργικο στο οποιο αναφερεται)
XP:VMR9(renderless)
Vista:EVR
και με ενα ωραιο mp4 HD video της online ετυμολογου Marina Orlova :)

Home
Default MPC: ~13% CPU utilization
Fixed MPC: ~2% CPU utilization

Οther1
Default MPC: ~18% CPU utilization
Fixed MPC: ~9% CPU utilization

Οther2
Default MPC: ~21% CPU utilization
Fixed MPC: ~2% CPU utilization

Με μια ματια φαινονται τα εξης
*Οι Ati με UMD ειναι αποδοτικοτερες απο τις Nvidia με απλο Pure Video
*Tα Vista λογω DXVA2 ειναι σαφως αποτελεσματικοτερα στο να μεταφερουν το φορτο στη GPU (με το καταληλο codec φυσικα)
*Τα XP διαθετουν DXVA1 οποτε δεν μπορουν να πανε με EVR
*το τεστ εγινε μπακαλικα. Θα κανω και πιο σοβαρο με λεπτομερεις (τους ακριβεις τυπους καρτας,τα bitrate κτλ)

Περιμενω και τα δικα σας αποτελεσματα κυριως απο οσους εχουν φρεσκιες Nvidia

pooky(1)
28-01-09, 23:27
Μεγειές!!!!!

Αυτά είναι!!!!

Πάνο specs του νέου σου pc άμεσα να πάμε και τις κόντρες!!!!!!!

(Τι έγινε πουλάκι μου; Μας άρεσαν τα Vista ε; ) :darkglasses::flower::flower:

Wally
28-01-09, 23:31
Οχι XP εχω βαλει :)
Μαλλον θα παω απο βδομαδα σε Vista...

pooky(1)
29-01-09, 00:03
Για πες τη σύνθεση!

Wally
29-01-09, 00:09
Τιποτα το ιδιαιτερο.Εντελως basic και μαλιστα απο ενα φιλο του Αντωνη.
PhenomX4 9550,4GB Ram,την Ati HD3200 που εχει επανω και ενα τροφοδοτικο που σηκωνει και τοστιερα..χαχαχαχα.

Αλλα εχω τρελη κουταρα :D
http://geizhals.at/img/pix/240238.jpg

pooky(1)
29-01-09, 07:25
Καλορίζικο!!!!

Αλλά με τη 3200 το θάβεις ρε φίλε!

Βάλε μια 4830 τουλάχιστον να δεις το φως σου!!!!!!

Wally
29-01-09, 10:19
Αν επαιζα παιχνιδια οπωσδηποτε!
Αλλα την χρειαζομαι μονο για εμουλατορια και HD playback. Αφου μου εχει HDMI,DVI,VGA και UMD 2.2 ειμαι καλυμενος. Το πολυ πολυ να δωσω ενα 20αρι αν την crossfire-ιασω :)

pooky(1)
29-01-09, 10:47
Μπα. Ακόμα και αν δεν παίζεις παιχνίδια δώσε ένα 90άρι για μια 4830. Απλά για να βάλεις και κανένα νέο παιχνιδάκι στο μοτόρι να δεις πως πάει.

Κρίμα ρε συ τέτοιο μηχάνημα να το σκοτώνεις με την κάρτα που έχει......

Wally
29-01-09, 10:52
Ετσι κι αλλιως τα 4πυρηνα δεν ειναι η ιδανικη επιλογη για παιχνιδια.
Τα μονα που βλεπουν ολα τα cores ειναι το Lost Planet και το Left4Dead τα οποια τα εχω παιξει αλλου :)

Καααααποια στιγμη θα του βαλω μια 4870 παντως

pooky(1)
29-01-09, 10:58
OK. Απλά με τα Vista (64-bit βεβαίως βεβαίως!!! ) και με τα επερχόμενα "7" θα αλλάξουν πολλά πράγματα στα μελλοντικά παιχνίδια.

Φυσικά το μηχανάκι που έστησες δεν έχει ορίζοντα ζωής ένα ή δύο χρόνια, αλλά με στρατηγικές αλλαγές - αναβαθμίσεις στην κάρτα γραφικών, ακόμα και για παιχνίδια θα κρατήσει άνετα μια τετραετία.

Άλλωστε στα παιχνίδια το παιχνίδι θα παιχτεί στην αξιοποίηση των πλέον των δύο πυρήνων, και στην επιλογή δυνατής κάρτας γραφικών.

Από μνήμη είσαι κομπλάν. Από επεξεργαστή το ίδιο.

Wally
29-01-09, 11:03
ΑΝ ΠΟΤΕ καταφερω και στησω κανα Linux,θα βαλω μια 64bit διανομη να δουμε τη ψαρια πιανει στο HD playback.

Στο Linux υπαρχει κατι αντιστοιχο του DXVA?

Shock
29-01-09, 11:08
ΑΝ ΠΟΤΕ καταφερω και στησω κανα Linux,θα βαλω μια
Ενώ εμείς που έχουμε στημένο 32βιτο μόνο ταινίες σε μπομπίνα βλέπουμε.

Rε συ Πάνο ρίξε μια ματιά όλα αυτά τα καλούδια mplayer ff..show, vlc από που ξεκινήσανε,

64bit για να ρίξεις το CPU utilization από 4% σε 3%. wow

Wally
29-01-09, 11:11
Αλλο λεω ρε φατσα.
Η MS εχει το DXVA1 και 2 με το οποιο ο codec μπορει ευκολα να στειλει τη δουλεια στη GPU (τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει).
Στο Linux δεν πρεπει να υπαρχει κατι αντιστοιχο.

Shock
29-01-09, 11:46
ε τότε τι τα θες τα 64bitο Linux? Για να δεις πόσο γρήγορη είναι η κάρτα γραφικών σου ή ο driver της ATI?

Wally
29-01-09, 11:49
Καλα,βρες μου καμια λυση με το GRUB να δω τουλαχιστον το 32bito χαχαχαχαχα

Shock
29-01-09, 12:07
Θα έρθω από εκεί και θα βάλω την Αναστασία να το εγκαταστήσει :)

Maddog
29-01-09, 13:52
Μέχρι πρόσφατα θυμάμαι ένα thread όπου Linux βάζανε οι μαμάδες μας.
Τώρα θα βάζουν και τα πιτσιρίκια; :diablotin:

pooky(1)
29-01-09, 16:33
Εδώ ολόκληρος προγραμματιστής και τα βρήκε σκούρα.........