PDA

Επιστροφή στο Forum : Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (1986)

Dominion
06-09-07, 06:11
Εκπομπή (νομίζω ήτανε και παιχνίδι) με παρουσιαστή τον Μιχάλη Μητρούση και σχολεία από παιδία.
Πηγαίνανε ταξίδια σε κάθε επεισόδιο με βάση το αρχικό γράμμα της αλφαβήτου από το οποίο ξεκινούσε το όνομα της Πόλης. Πολύ ωραία σειρά, είχανε έρθει και Πάτρα και μας είχανε πάει να δούμε γύρισμα στο Κάστρο μας.

"Με το Α... με το Β... ξεκινάμε για ταξίδι...."

Candy4ever
24-09-07, 20:45
"Με το Α, με το Β, με τραγούδι και παιχνίδι,
με το Ν και με το Σ ξεκινάμε για ταξίδι.
Παέι το Μ στη Μυτιλήνη και το Δ πάει στη Δράμα
κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα"

Πολύ ωραία σειρά! Ο παρουσιαστής ήταν νομίζω ο Τάκης Μπινιάρης, ο οποίος έγραψε και το τραγούδι των τίτλων.

akmakas
24-09-07, 22:42
Καλώς ήρθες Candy4ever στο φόρουμ και καλό ταξίδι στης αναμνήσεις!

jaguar-man
24-09-07, 22:50

Πολύ ωραία σειρά! Ο παρουσιαστής ήταν νομίζω ο Τάκης Μπινιάρης, ο οποίος έγραψε και το τραγούδι των τίτλων.

πω πω τι μου θυμησατε ,πολυ ωραια εκπομπη πηγαιναν σε καθε εκπομπη και σε μια διαφορετικη πολυ αναλογα με το γραμμα που ειχε φτασει το επεισοδιο εκεινο. Το τραγουδακι πολυ ωραιο οντως.Καλως ηρθες Candy4ever :)

Candy4ever
25-09-07, 22:24
ευχαριστώ akmakas, καλώς σας βρήκα!

ευχαριστώ jaguar-man!

eurostratos
29-09-07, 14:13
Την θυμάμαι και εγώ αυτή την σειρά, σίγουρα παίχτηκε στην δεκαετία του 90, μάλλον επανάληψη. Θυμάμαι περίμενα πως και πως να φτάσει το γράμμα της πόλης μου μήπως και έχουν έρθει σε εμάς :)
Στην εκπομπή κρύβαν κάποια αντικείμενα που άρχιζαν από το γράμμα στο οποίο ήταν αφιερωμένη η εκπομπή. Συνήθως τα γυρίσματα γινόντουσαν σε παρκα και ενδιάμεσα στις αναζητήσεις των αντικειμένων αν θυμάμαι καλά έδειχνε και κάποια πράγματα για την κάθε πόλη.
Την ιδέα αυτή προσωπικά την θεωρώ ακόμα και σήμερα πολύ πρωτοποριακή. Μακάρι να κάναν παρόμοια προγράμματα και σήμερα :|

stam1370
23-07-08, 20:51
"Με το άλφα και το βήτα,
με τραγούδι και παιχνίδι,
με το νι και με το σίγμα,
ξεκινάμε για ταξίδι...."

Έτσι ξεκινούσε μια παιδική εκπομπή στην ΕΡΤ-1, κάπου 86-87 πρέπει να ήταν, όπου ταξίδευε σε πόλεις σύμφωνα με το αλφάβητο! Μεταδίδοταν μεσημέρι (στο καπάκι είχα Αγγλικά!!!) Δεν πρέπει να είχα χάσει επεισόδιο τότε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι στο Ω ήταν ο Ωρωπός!!!

Θυμάται κανείς άλλος κάτι, έχει ο γκουρού johnalepou κάτι να πει, υπάρχει καμιά φωτό ή βίντεο;;;

MamaMyrto
24-07-08, 01:10
Την θυμάμαι κι εγώ αυτή την παιδική σειρά (μάλιστα θυμάμαι ό στο Μ ανέφερε την Μυτιλήνη)...
Τις περισσότερες φορές γυριζόταν σε κάποιο πάρκο και υπήρχε ένα πρτζεκτ που έμοιαζε με κυνήγι θυσαυρού... σε κάθε σημείο κι ένα γράμμα... ή κάπως έτσι...
Νομίζω όμως ότι έχει αναφερθεί ξανά η συγκεκριμένη σειρά...

mhmerotategiatipino
24-07-08, 06:56
Είχα τσαντιστεί πολύ που στο Σ δεν πήγαν στο νησί μου τη Σάμο αλλά στη Σπάρτη και δεν την ξανάδα. Κινούμενα σχέδια με ιστοριούλα με λέξεις μόνο από το συγκεκριμένο γράμμα, κυνήγι θησαυρού με αντικειμενα από αυτό το γράμμα κλπ. Σνιφ κλαψ...

nasos
24-07-08, 07:11
Καλημερα...
Το θυμαμαι πολύ αμυδρα.
Νομιζω πως στους τιτλους αρχης οι παρουσιαστες πετουσαν με μαγικο χαλί πανω απο την Ελλάδα και κοιτουσαν κατω ψάχνοντας.
Αν δεν κανω λάθος, ο αντρας παρουσιαστης πρεπει να ηταν ο Χρήστος Κάλοου, για τη γυναικα δεν θυμαμαι.

Λορένα
24-07-08, 09:17
Υπήρχε και άνα τραγουδάκι, που ξεκινούσε έτσι :

Πάει το Α στην Αθήνα
και το Β πάει στον Βόλο
...........................
Και το Δ πάει στην Δράμα
.......

Δεν το θυμαμαι!

Rakeesh
24-07-08, 09:28
Λοιπον τα περισσοτερα ειπωθησαν αλλα ας πως κι εγω πως θυμαμαι το κονσεπτ

Ενας διαφορετικος ηθοποιος (νομιζω δυο) ηταν καθε φορα οι 'παρουσιαστες'. Ηταν σε ενα παρκο με κατι παιδια και τους ελεγε να βρουν αντικειμενα που ταιριαζουν απο ενα γραμμα. Αλλοτε τα παιδια εψαχναν μονα τους, αλλωτε ηταν ο ηθοποιος μαζι τους και τους βοηθουσε

Μετα μαζευοτανε και εφτιαχναν 'ολοι μαζι' (βασικα την ηξερε απο πριν ο/η ηθοποιος :Ρ) ενα παραμυθι, που περιλαμβανε λεξεις απο τα αντικειμενα που βρηκαν... ρωτουσε ομως και τα παιδια πχ τι ονομα θα εχει ο καθε ηρωας της ιστοριας, το οποιο φυσικα αρχιζε απο το εν λογω γραμμα.

Η ιστορια συνοδευοταν απο στατικα σκιτσα

Θυμαμαι οτι το Β το ειχε παρουσιασει ο Πιατάς (το παραμυθι ηταν με εναν βασιλιά Βασίλη που του άρεσε η βυσσιναδα και είχε ένα βαρέλι)

Dominion
19-11-08, 15:22
Στην Πάτρα πάντως μας είχε έρθει ο Μιχάλης Μητρούσης :)
1986 καλοκαίρι

Grendizer
08-12-08, 20:15
Eπίσης σε κάθε επεισόδιο, υπήρχε μια υποθετική ιστορία για το τι θα γινόταν αν η κάθε πόλη αποτελούνταν από αντικείμενα που άρχιζαν μόνο από το γράμμα που ξεκινούσε. Χαρακτηριστικά θυμάμαι, "αν λοιπόν στη Δράμα, υπήρχαν μόνο άνθρωποι, επαγγέλματα κτλ από Δ τοτε η Δράμα θα ήταν ένα δράμα"

Την έβλεπα πρωινά του 89-90( προφανώς σε επανάληψη) που πήγαινα Α δημοτικού, μετά το Χιθκλιφ ή Μάρμαντιουκ όταν ήμουν απογευματινός και αναρωτιόμουν όταν έβλεπα τα παιδάκια να ψάχνουν αντικείμενα- πολλά από τα οποία ήταν φιγούρες heman etc. αν τα κρατούσαν όταν τελείωνε το επεισόδιο :P

Νομίζω ο ένας εκ των δύο ηθοποιών ήταν και τραγουδιστής αλλά δεν είμαι σίγουρος πως ήταν ο Κάλοου.

john1981
01-02-09, 21:00
Ηταν μια παιδικη εκπομπη στο ΕΡΤ-1 τοτε γυρω στο 1988 με τον Χρηστο Καλοου που εμπαινε σε ενα λεωφορειο με παιδια και πηγαιναν σε πολεις της Ελλαδας αναλογα με το γραμμα που αρχιζε η καθε πολη (π.χ. απο Τ Τρίπολη, απο Σ Σέρρες κ.τ.λ) και ψαχνανε για υποτιθεμενους θησαυρους κρυμμενους σε διαφορα μερη της πολης. Θυμαται κανεις κατι?

Panagiotis
07-03-09, 05:16
"πάει το Λάμδα στη Λαμία και το Δέλτα πάει στη Δράμα..."

tzias57
04-06-09, 23:34
Οι ιστορίες της συγκεκριμένης σειρας έχουν κυκλοφορήσει σε βιβλίο. Την πρώτη ιστορία με το γράμα Α την αφηγόυταν ο Σταύρος Ξενίδης. Κάτι άλλο που θυμάμαι είναι ότι στο γράμμα Η επιδή ήταν δύσκολο να βρουν αντικείμενα που να αρχίζουν από η΄, όλα τα αντικείμενα ήταν ηλεκτρικά

circleag
04-06-09, 23:50
Εκπομπή (νομίζω ήτανε και παιχνίδι) με παρουσιαστή τον Μιχάλη Μητρούση και σχολεία από παιδία.
Πηγαίνανε ταξίδια σε κάθε επεισόδιο με βάση το αρχικό γράμμα της αλφαβήτου από το οποίο ξεκινούσε το όνομα της Πόλης. Πολύ ωραία σειρά, είχανε έρθει και Πάτρα και μας είχανε πάει να δούμε γύρισμα στο Κάστρο μας.

"Με το Α... με το Β... ξεκινάμε για ταξίδι...."

Πολυ ωραιο thread! thnx

Dominion
06-06-09, 15:38
Να σαι καλά φίλε μου καλά ταξίδια εδώ μέσα :)

Peter Pan
31-08-10, 02:15
Τρελές αναμνήσεις ρε παιδιά...! Έχω ακόμα στα αυτιά μου το τραγουδάκι της έναρξης...

psipsi
04-05-11, 14:22
καλησπερα!ειμαι νεο μελος και μου αρεσε πολυ πολυ το φορουμ σας καθοτι εχω μια λατρεια στις παλιες σειρες.
εχω μια απορια εδω και καιρο και ευχομαι να μου την λυσει καποιος.

ετ1 ή ετ2.
αρχες '90.
παιδικη σειρα με ανθρωπους ομως.
το μονο που θυμαμαι ειναι οτι οι τιτλοι αρχης δειχνουν μια κοπελα(ηθοποιο)να ταξιδευει στον ουρανο πανω απο την πολη,πανω σε γραμματα της ΑΒ.

εχω σπασει το κεφαλι μου...αλλα δε θυμαμαι...
ξερει κανεις?

οπως επισης ελληνικα επεισοδια απο το "σουσαμι ανοιξε" παιζει να βρουμε καπου;

Rakeesh
04-05-11, 21:14
Ηταν σειρα με ιστορια ανα επεισοδια; μηπως ηταν παιχνιδι; παιζανε κανονικα ηθοποιοι, η αφηγιοντουσαν παραμυθι;

theforce
04-05-11, 21:23
Με το Α με το Β ξεκινάμε για ταξίδι...
Πάει το Α στην Αθήνα, στο Ηράκλειο το Η, κάθε γράμμα παραμύθι, κάθε πόλη κι ένα γράμμα...

imperium
04-05-11, 21:47
αν ειναι αυτο που βρηκα ειναι μια εκπομπη με παρουσιαστη τον Μιχαλη Μητρουση η
ο Τακης Μπινιαρης
και σε καθε επεισοδιο πηγαινανε ταξιδια με βαση το αρχικο γραμμα της καθε πολης

και το τραγουδι ηταν

Wally
04-05-11, 22:13
Με το Α και το Β, με το Ν και με το Σ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?6451)

Rinus Cesar
04-05-11, 23:03
Το 'Ομικρον, πάντως, πήγε στην Ορεστιάδα !!! Και ο παρουσιαστής χαρακτήρισε την πόλη αυτή με μια άλλη λέξη που άρχιζε από "ο", δηλαδή : ομορφιά !!!

Γενικά, η "κεντρική ιδέα" αυτής της εκπομπής ήταν, κατά τη γνώμη μου, αρκετά έξυπνη : Κάθε επεισόδιο ακολουθούσε ... το αλφάβητο και πήγαινε σε διαφορετική πόλη !!! Επίσης, για την παρουσίαση της κάθε πόλης οι παρουσιαστές χρησιμοποιούσαν ένα κείμενο με, όσο το δυνατόν, περισσότερες λέξεις που άρχιζαν με το ίδιο γράμμα που άρχιζε η πόλη που είχε την "τιμητική" της !!! Το κείμενο αυτό ήταν ... αρκούντως σουρεαλιστικό !!! Για παράδειγμα, θυμάμαι ότι για τη Μυτιλήνη έλεγαν ότι "αν στη Μυτιλήνη έτρωγαν μισοψημένες μελιτζάνες !!!!!!!" ..... Και στη συνέχεια, παιδάκια από κάθε πόλη έπαιρναν μέρος σε δοκιμασίες, παιχνίδια κλπ κλπ [δυστυχώς δεν θυμάμαι σε τι ακριβώς δοκιμασίες υποβάλλονταν] .... Η δε συμβολή της εκπομπής .... σημαντική : Σαν να μάς έπαιρνε από τα δωμάτιά μας με τις τηλεοράσεις και .... να μάς ταξίδευε σε πόλεις της Ελλάδας μας ...

Matsablokos
05-05-11, 02:08
Εγώ γιατί θυμάμαι τον Σταύρο Ξενίδη ως παρουσιαστή στις πιο πολλές;

Αρκετά έξυπνη και διδακτική εκπομπή για παιδιά, ισχύουν όσα λέτε και την έβλεπα φανατικά. Πρέπει να ήμουν γύρω στα 10 τότε (1987).

thanos75
05-05-11, 12:35
Όντως ήταν πολύ έξυπνο το concept της εκπομπής για την εποχή της. Παραθέτω τα ονόματα των πόλεων που παρουσιάστηκαν ανάλογα με το γράμμα
Α Αθήνα
Β Βόλος
Γ Γρεβενά
Δ Δράμα
Ε Ερμούπολη
Ζ Ζάκυνθος
Η Ηράκλειο
Θ Θεσ/νικη
Ι Ιωάννινα
Κ Κέρκυρα
Λ Λαμία
Μ Μυτιλήνη
Ν Ναύπλιο
Ξ Ξάνθη
Ο Ορεστιάδα
Π Πάτρα
Ρ Ρόδος
Σ Σπάρτη
Τ Τρίκαλα
Υ Ύδρα
Φ Φλώρινα
Χ Χανιά
Ψ Ψαρά
Ω Ωρωπός

Όπως παρατηρείται υπήρχε μια ισόρροπη κατανομή των πόλεων ως προς τα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας, που ήταν επίσης πολύ εύστοχο!

Rinus Cesar
05-05-11, 12:53
Πω πωωω ... μπράβο thanos75 για την ανάρτηση !!! Είχα δεί μόνο τα .... "επεισόδια - γράμματα" [!!!!!!] Μ και Ο, που αντιστοιχούσαν σε Μυτιλήνη και Ορεστιάδα, και ... μού είχε μείνει η ... εφηβική απορία : Στα υπόλοιπα επεισόδια - γράμματα ποιες πόλεις φιλοξενήθηκαν ??? Να, λοιπόν, που μετά από πολλάαα χρόνια μού λύνεται η απορία [αυτό θα μπορούσε να είναι και ένα ωραιότατο κουίζ, ιδίως για όσους δεν είχαν δει την εκπομπή : Κάθε επεισόδιο - γράμμα της εκπομπής σε ποια πόλη, κατά τη γνώμη σας, γυρίστηκε ??? Άραγε θα φανταζόταν κάποιος από εμάς ότι .... το "επεισόδιο Ψ" γυρίστηκε στα Ψαρά ??? Τώρα που το έμαθα, η εκπομπή ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου .... ] ...

Τέλος .... Θα μού άρεσε πάρα πολύ αν έχουν διασωθεί τα κείμενα με τα οποία παρουσιαζόταν η κάθε πόλη σε κάθε "επεισόδιο - γράμμα", τα οποία περιείχαν ένα σωρό λέξεις που το αρχικό τους γράμμα ήταν το ίδιο με αυτό της πόλης !!! Εκεί να δείτε "φαντασία" και "ευρηματικότητα" !!! Θα είναι μεγάλη μας χαρά και έκπληξη αν κάποτε τα δούμε "αναρτημένα" .....

θανος
05-05-11, 18:39
το θυμαμαι λιγο....και για την παρουσια του μπινιαρη που τον ξεραμε καθως τραγυδουσε στο κεντρο διπλα στο σπιτι μου

thanos75
06-05-11, 00:08
Πω πωωω ... μπράβο thanos75 για την ανάρτηση !!! Είχα δεί μόνο τα .... "επεισόδια - γράμματα" [!!!!!!] Μ και Ο, που αντιστοιχούσαν σε Μυτιλήνη και Ορεστιάδα, και ... μού είχε μείνει η ... εφηβική απορία : Στα υπόλοιπα επεισόδια - γράμματα ποιες πόλεις φιλοξενήθηκαν ??? Να, λοιπόν, που μετά από πολλάαα χρόνια μού λύνεται η απορία [αυτό θα μπορούσε να είναι και ένα ωραιότατο κουίζ, ιδίως για όσους δεν είχαν δει την εκπομπή : Κάθε επεισόδιο - γράμμα της εκπομπής σε ποια πόλη, κατά τη γνώμη σας, γυρίστηκε ??? Άραγε θα φανταζόταν κάποιος από εμάς ότι .... το "επεισόδιο Ψ" γυρίστηκε στα Ψαρά ??? Τώρα που το έμαθα, η εκπομπή ανέβηκε ακόμη περισσότερο στην εκτίμησή μου .... ] ...

Τέλος .... Θα μού άρεσε πάρα πολύ αν έχουν διασωθεί τα κείμενα με τα οποία παρουσιαζόταν η κάθε πόλη σε κάθε "επεισόδιο - γράμμα", τα οποία περιείχαν ένα σωρό λέξεις που το αρχικό τους γράμμα ήταν το ίδιο με αυτό της πόλης !!! Εκεί να δείτε "φαντασία" και "ευρηματικότητα" !!! Θα είναι μεγάλη μας χαρά και έκπληξη αν κάποτε τα δούμε "αναρτημένα" .....

Μου εχει μεινει πως στο τελευταιο επεισοδιο (το Ω δηλαδη) το οποιο ηταν γυρισμενο στον Ωρωπο, επειδη δεν υπηρχαν αντικειμενα που να αρχιζουν απο ω, ελεγαν διαφορα αντικειμενα βαζοντας μπροστα το επιθετο "ωραιος"

katerinak
03-08-11, 11:38
υπεροχη εκπομπη!!πολλες αναμνησεις...περιμενα πως και πως το γραμμα Τ για να δω σε ποια πολη θα πανε και μολις ειδα οτι ηρθαν στα Τρικαλα χαρηκα πολυ:)
αν και δε συμμετειχα θυμαμαι ακομα πως πηγαν τα παιδια σιγουρα στο σιδηροδρομικο σταθμο και στον λοφο του προφητη Ηλια οπου υπαρχει και ο ζωολογικος κηπος,εκει πρεπει να εψαχναν τα παιδια τα κρυμμενα αντικειμενα.Σιγουρα θα ειδαν και τα υπολοιπα αξιοθεατα

katerinak
13-10-11, 17:10
στο προγραμμα της ραδιοτηλεορασης που σκαναρε ο FORD231 (30/4- 6/5/1988 ) http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15352-1988-04-30-%D0%F1%FC%E3%F1%E1%EC%EC%E1-TV-%28%D1%E1%E4%E9%EF%F4%E7%EB%E5%FC%F1%E1%F3%E7%29-%E1%F0%FC-30-%C1%F0%F1%E9%EB%DF%EF%F5-%DD%F9%F2-6-%CC%E1%DF%EF%F5-1988 υπαρχουν καποιες πληροφοριες σχετικα με την εκπομπη : 38233 παιζοταν μεσα στην εκπομπη του ουρανιου τοξου(τη θυμαμαι βεβαια και σε μια επαναληψη που την εδειχνε μετα το 1989 και αφου ειχε τελειωσει το "ουρανιο τοξο" )

Jackie dragon
13-10-11, 18:29
Οι ιστορίες της συγκεκριμένης σειρας έχουν κυκλοφορήσει σε βιβλίο. Την πρώτη ιστορία με το γράμα Α την αφηγόυταν ο Σταύρος Ξενίδης. Κάτι άλλο που θυμάμαι είναι ότι στο γράμμα Η επιδή ήταν δύσκολο να βρουν αντικείμενα που να αρχίζουν από η΄, όλα τα αντικείμενα ήταν ηλεκτρικά

Aκριβως, ο Σταυρος Ξενιδης ηταν και στο γραμμα "Α" ηταν φυσικα η Αθηνα.. θυμαμαι το επεισοδειο αυτο που ειχαν παει τα παιδια σε ενα δασακι με φοντο την Ακροπολη και εψαχναν κατι αντικειμενα.. Απο τις εποχες που η εκπαιδευτικου και παιδικου περιεχομενου τηλεοραση ειχε εμπνευση και ΜΑΓΕΙΑ!

katerinak
13-10-11, 19:04
Aκριβως, ο Σταυρος Ξενιδης ηταν και στο γραμμα "Α" ηταν φυσικα η Αθηνα.. θυμαμαι το επεισοδειο αυτο που ειχαν παει τα παιδια σε ενα δασακι με φοντο την Ακροπολη και εψαχναν κατι αντικειμενα.. Απο τις εποχες που η εκπαιδευτικου και παιδικου περιεχομενου τηλεοραση ειχε εμπνευση και ΜΑΓΕΙΑ!

υπαρχει ακομη αυτο το βιβλιο με τις ιστοριες της εκπομπης;λογικα θα ηταν 24 ιστοριες,σωστα;

katerinak
13-08-12, 22:54
Στα Τρικαλα ειχε ερθει για την εκπομπη ή η Θαλεια Παπαζογλου ή η Ισμηνη Καλεση.
Πιθανοτερο να ηταν η Θαλεια Παπαζογλου γιατι θυμαμαι τη χαρακτηριστικη φωνη της,αλλά δεν ειμαι και 100% σιγουρη

thanos75
18-12-12, 10:37
Στα Τρικαλα ειχε ερθει για την εκπομπη ή η Θαλεια Παπαζογλου ή η Ισμηνη Καλεση.
Πιθανοτερο να ηταν η Θαλεια Παπαζογλου γιατι θυμαμαι τη χαρακτηριστικη φωνη της,αλλά δεν ειμαι και 100% σιγουρη

Η Θάλεια Παπαζογλου ήταν σίγουρα Κατερίνα...μου ήρθε απίστευτη φλασιά, θυμάμαι μάλιστα και την εικόνα της να κατεβαίνει από το τρένο. Η Καλέση δε νομίζω να είχε συμμετάσχει σε κάποιο επεισόδιο

katerinak
18-12-12, 12:30
Η Θάλεια Παπαζογλου ήταν σίγουρα Κατερίνα...μου ήρθε απίστευτη φλασιά, θυμάμαι μάλιστα και την εικόνα της να κατεβαίνει από το τρένο. Η Καλέση δε νομίζω να είχε συμμετάσχει σε κάποιο επεισόδιο

ευχαριστω πολυ thanos75!! η Θαλεια Παπαζογλου τοτε πρεπει να ειχε αρκετη συμμετοχη στον κινηματογραφο και την τηλεοραση

thanos75
19-12-12, 17:44
ευχαριστω πολυ thanos75!! η Θαλεια Παπαζογλου τοτε πρεπει να ειχε αρκετη συμμετοχη στον κινηματογραφο και την τηλεοραση
Πράγματι τη δεκαετία του 80 ειδικά είχε αρκετά έντονη παρουσία....Από τα 90ς και μετά χάθηκε κάπως. Στο συγκεκριμένο παιχνίδια θυμάμαι αρκετά έντονα και τη Χριστίνα Αυλιανού (γνωστή από το Α-μπε-μπα-μπλομ) σε κάποιο επεισόδιο, αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς σε ποιό

stakovios
29-01-13, 21:27
Όντως ήταν πολύ έξυπνο το concept της εκπομπής για την εποχή της. Παραθέτω τα ονόματα των πόλεων που παρουσιάστηκαν ανάλογα με το γράμμα
Α Αθήνα
Β Βόλος
Γ Γρεβενά
Δ Δράμα
Ε Ερμούπολη
Ζ Ζάκυνθος
Η Ηράκλειο
Θ Θεσ/νικη
Ι Ιωάννινα
Κ Κέρκυρα
Λ Λαμία
Μ Μυτιλήνη
Ν Ναύπλιο
Ξ Ξάνθη
Ο Ορεστιάδα
Π Πάτρα
Ρ Ρόδος
Σ Σπάρτη
Τ Τρίκαλα
Υ Ύδρα
Φ Φλώρινα
Χ Χανιά
Ψ Ψαρά
Ω Ωρωπός

Όπως παρατηρείται υπήρχε μια ισόρροπη κατανομή των πόλεων ως προς τα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας, που ήταν επίσης πολύ εύστοχο!
Θυμάμαι πολύ καλά ότι οι κάτοικοι της Θεσσαλονίκης θα έτρωγαν ελιές θρούμπες!!!

nektarios1451
14-04-13, 11:44
κανενα βιντεο ομως απο την εκπομπή αυτη στο ιντερνετ την θυμαμαι που καλα την εβαζε το 1988 τα πρωινα.

johnny19818
18-02-14, 21:18
Κυνήγι του θησαυρού της εποχής. Από τις πιο καλές εκπομπές που θυμάμαι. Παρουσιαστή πάντως το Χρήστο Κάλοου ξέρω κι εγώ.

RIO
18-02-14, 21:33
Ωραία εκπομπή. Εμπνευσμένοι από αυτήν, τα παιδιά στην γειτονιά μου παίζαμε κάτι παρόμοιο, δηλαδή κάποιοι έκρυβαν κάποια αντικείμενα πίσω από θάμνους κλπ και οι υπόλοιποι έψαχναν να τα βρουν...