PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Αίθουσα του Θρόνου (MEGA)

sunset89
05-09-08, 14:43
Η Αίθουσα Του Θρόνου (1998-99), MEGA
Πρεμιέρα: Τρίτη 6/10/1998
RetroDB: http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Αίθουσα_του_θρόνου_%28Η%29

Βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Τάσου Αθανασιάδη

Από τη σειρά παρέλασαν μεγάλα ονόματα του ελληνικού θεάματος, όπως ο Αλέκος Αλεξανδράκης και ο Νίκος Ρίζος, αλλά και γεννήθηκαν πολλά καινούρια που έκτοτε μας απασχολούν αρκετά συχνά, όπως η Μαρία Ναυπλιώτου.

Ο φακός της Πηγής Δημητρακοπούλου (σκηνοθεσία) μας μεταφέρει στη Σύρο του 1966, την μέρα που στο νησί επιστρέφει ο Λουκάς Δελόγγης (Λεμπεσόπουλος), ο οποίος είχε εγκατασταθεί προ πενταετίας στο Άγιο Όρος για να βρει τον εαυτό του. Η μητέρα του Λουκά, Θωμαή Δελόγγη (Ρένη Πιττακή), απόγονος αριστοκρατικής γενιάς, κρατά αινιγματική στάση προς την επικείμενη επιστροφή του παιδιού της.
Την ίδια μέρα στο νησί, φτάνει και η Γλαύκη Αρχοντίδη (Ναυπλιώτου), κόρη του Ξενοφάνη Αρχοντίδη, ενός γενναίου Κύπριου, ο οποίος τα χρόνια της Κατοχής, θυσίασε τον εαυτό του για την τιμή και την ελευθερία. Αφορμή για την έλευση της κοπέλας στο νησί, στάθηκε η απόφαση των τοπικών παραγόντων να στήσουν τον ανδριάντα του πατέρα της.
Μία άλλη αινιγματική προσωπικότητα στην ιστορία είναι ένας Σουηδός επιχειρηματίας που προσαράζει το πολυτελές σκάφος του στα ανοιχτά της Σύρου, γνωρίζεται με τους τοπικούς παράγοντες, αλλά δεν φανερώνει την πραγματική του ταυτότητα και σκοπό.
Ακόμα πολλοί ήρωες εμφανίζονται και δρουν ποικιλοτρόπως, εμπλουτίζοντας αυτή την πανέμορφη σειρά με φόντο την Σύρο, συνοδευόμενη από την εξαίσια πρωτότυπη μουσική της Ευανθίας Ρεμπούτσικα.

ΚΑΣΤ

Λουκάς Δελόγγης - Άρης Λεμπεσόπουλος
Γλαύκη Αρχοντίδη - Μαρία Ναυπλιώτου
Θωμαή Δελόγγη - Ρένη Πιττακή
Αλέκος Αλεξανδράκης - Μαρίνος Φλέρης
Νίκος Ρίζος - Δήμαρχος
Αλέκος Συσσοβίτης - Παντιάς Φλέρης
Μυρτώ Αλικάκη - Πόλυ
Περ Γκρεγουάρ - Σοφοκλής Πέππας
Δημήτρης Λιγνάδης - Σωτήρης Ανδρουλής
Εύης Γαβριηλίδης - Γιαρλ Γκιούρνασον
Μίμης Κουγιουμτζής - Σπύρος Δελόγγης
κ.α.

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=276183&pic_id=3
http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=276183&pic_id=2
http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=276183&pic_id=6

http://www.youtube.com/watch?v=TUOy1Sy3gng

Παρακαλούμε σεβαστείτε τη δουλειά που γίνεται σε αυτή τη σελίδα και αν χρησιμοποιήσετε οποιαδήποτε πληροφορία, φωτογραφία, περιγραφή να αναγράψετε οπωσδήποτε την πηγή www.retromaniax.gr (http://www.retromaniax.gr)

nasos
05-09-08, 15:19
:bow2:

Επειδή ειμαι ''fan'' των βιβλιων του Τάσου Αθανασιάδη, είχα διαβάσει την αίθουσα του θρόνου πριν βγει η σειρά στην τηλεόραση και μου αρεσε τόσο που μου κακοφάνηκε η ιδέα να γυριστεί σε σηριαλ. Νομίζα πως θα ηταν ''λίγο'' και ''φτηνό'' μπροστα στο μεγαλείο της γραφης του.
Το αποτελεσμα βεβαια με διεψευσε και με έκανε και ''fan'' της σειράς.

Καταπληκτικοι ηθοποιοί, μεγάλες ερμηνειες, απίθανη σκηνοθεσία και μουσική.
Νομιζω πως πρεπει να αποτελει παραδειγμα για τις μεταφορες βιβλίων στην τηλεόραση.

Θυμάμαι τελος πως η αίθουσα του θρόνου ηταν η τελευταία δουλειά που συμμετειχε ο Νίκος Ρίζος, αφου πέθανε την ημερα που θα προβαλλόταν το τελευταία επεισόδιο, το οποίο και αφιερώθηκε στη μνήμη του.

Juanita
07-09-08, 21:36
http://www.youtube.com/watch?v=XXh2i93He7o
H εκπληκτική μουσική της σειράς ήταν ο λόγος που φρόντισα να μη χάσω επεισόδιο. Την είχα λατρέψει από τα αυγουστιάτικα τρέιλερ του Μega.

Δεν είχα διαβάσει το μυθιστόρημα μέχρι τότε αλλά πολύ σύντομα το είχα ξεκοκαλίσει...

candy
07-09-08, 23:37
Δεν υπάρχουν λόγια...:wub:Την έχω λατρέψει τόσο από την υπέροχη μουσική,σκηνοθεσία,όσο και από την μοναδική Ναυπλιώτου που για μένα αποτελεί μια από τις ωραιότερες Ελληνίδες ηθοποιούς.Νομίζω ότι ήταν και από τις πιο ακριβές παραγωγές,καθότι και τα σκηνικά και τα κουστούμια ήταν της δεκαετίας του 60.Εικόνες από μια άλλη εποχή που πάντα μου προκαλούσαν ανάμεικτα συναισθήματα..:rolleyes:

Λατρεμένη η εισαγωγή...

johnalepou
08-09-08, 04:02
Η "Γλαύκη" πεθαίνει στο τελευταίο επεισόδιο?

Juanita
08-09-08, 08:14
Αυτή είναι ερώτηση για το κουίζ;;;;; :D :D :D :D

Aν θυμάμαι καλά, όχι.

candy
08-09-08, 10:40
Φυσικά και δεν πεθαίνει...:)
Συνέρχεται από το κώμα μέσα στο πλοίο και καλεί τον Λουκά δίπλα της :heartcloud::heartcloud:

Rakeesh
08-09-08, 11:02
Το μονο που ξερω και θυμαμαι για τη σειρα ειναι η μουσικη τιτλων... που ηταν θεικη παντως (Ρεμπουτσικα)!!

Ερωτηση, μια μεγαλουτσικη κοκκινομαλα Σουηδεζα, ποια την επαιζε; Ηταν Ελληνιδα ηθοποιος;

candy
08-09-08, 11:36
Laura De Nigris λέγεται.Περισσότερα δεν γνωρίζω...:wait2:

Juanita
08-09-08, 11:50
Φυσικά και δεν πεθαίνει...:)
Συνέρχεται από το κώμα μέσα στο πλοίο και καλεί τον Λουκά δίπλα της :heartcloud::heartcloud:

Αχχχχχ... τι υπέροχη σκηνή...:wub::wub::wub: Νομίζω πως ο Λουκάς δεν έφυγε στιγμή από κοντά της...

sunset89
08-09-08, 12:59
Σύμφωνα με το βιβλίο, γιατί το σίριαλ δεν το έχω φτάσει ακόμα σε εκείνο το σημείο, η Γλαύκη φεύγει με το πλοίο του Σουηδού για Αθήνα μετά το ατύχημά της. Και ο Λουκάς ανακαλύπτει πως δεν μπορεί να υπάρξει μακριά της και την ακολουθεί.

domniki
08-09-08, 13:29
Σύμφωνα με το βιβλίο, γιατί το σίριαλ δεν το έχω φτάσει ακόμα σε εκείνο το σημείο, η Γλαύκη φεύγει με το πλοίο του Σουηδού για Αθήνα μετά το ατύχημά της. Και ο Λουκάς ανακαλύπτει πως δεν μπορεί να υπάρξει μακριά της και την ακολουθεί.

Κατι τετοιο θυμαμαι κ'εγω απο το βιβλιο, που το διαβασα πριν χρονια. Την σειρα δεν την ειχα δει, γιατι ελειπα εκτος Ελλαδος, αλλα ειχα δει περιστασιακα καποια κομματια που ειχαν βαλει σε επαναληψη (να πω την αληθεια ο Λεμπεσοπουλος μου φαινεται καπως αχρωμος). Το βιβλιο δεν με ειχε ενθουσιασει, αλλα παντα μ'αρεσει η κλασικη λογοτεχνια. Οι ηρωες ειναι πραγματικοι ανθρωποι, που μεσα απο τα βιωματα τους ωριμαζουν, μαθαινουν, κανουν λαθη, κερδιζουν αλλα και χανουν. Απλα οσες φορες εχω δει να μεταφερουν καποιο βιβλιο στην τηλεοραση/κινηματογραφο, εχουν την ταση να τονιζουν πραγματα ασημαντα, και να εξαφανιζουν σημαντικα κομματια, κατι που με εκνευριζει. Προφανως ειναι δυσκολα να μεταφερθουν ολα στην οθονη (μικρη και μεγαλη) αλλα και πολλες φορες προβλεπουν αν θα αρεσει κατι ή οχι και κανουν το κειμενο πιο ευπεπτο.

johnalepou
09-09-08, 00:28
Laura De Nigris λέγεται.Περισσότερα δεν γνωρίζω...:wait2:

H Laura De Nigris εχει διατελεσει διευθυντρια εκδοσης της ΓΥΝΑΙΚΑΣ και αλλων περιοδικων του ομιλου Τερζοπουλου. Νομιζω ηταν και ενδυματολογος ή σχεδιαστρια ρουχων γιατι ειχε συνεργαστει με την Αλικη Βουγιουκλακη στο ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ,ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ

Rakeesh
09-09-08, 09:53
Α... γιαυτο επαιζε χαλια :Ρ

zomig
12-09-08, 17:00
Η "Γλαύκη" πεθαίνει στο τελευταίο επεισόδιο?

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι στη συζήτηση η Γλαύκη δεν πεθαίνει στη σειρά ούτε στο βιβλίο και ο Λουκάς την ακολουθεί.
Αλλά αυτό που ανακάλυψα τελευταία είναι ότι το όνομα του Λουκά αναφαίρεται ξανά στους
“Τελευταίους Εγγονούς” όπου είναι παντρεμένος με την Πόλυ!
Δεν μου άρεσε πολύ όταν το διάβασα αλλά ο συγγραφέας έτσι αποφάσισε.
Το μόνο που μου έκανε εντύπωση πάντως είναι ότι στους Τελευταίους Εγγονούς ενώ αναφέρει τον Λουκά και την Πόλυ παντρεμένους κτλ σαν να είναι υπαρκτά πρόσωπα της ιστορίας, το ίδιο το βιβλίο Η Αίθουσα του Θρόνου το αναφέρει ώς μυθιστόρημα.
Σε κάποιο σημείο των Τελευταίων Εγγονών κάποιος αναφέρει μια φράση που του έκανε εντύπωση από ένα βιβλίο που διάβασε (αυτό το βιβλίο είναι η Αίθουσα του Θρόνου).
Ξέρει κανείς γιατί αποφάσισε να αφίσει το Λουκά με την Πόλυ στο τέλος???

manos426f
12-09-08, 19:03
Φίλε zomig,καλώς ήρθες στο forum.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνες λειτουργίας του forum και διόρθωσε το post σου,καθώς όπως θα διαπιστώσεις,τα greeklish απαγορεύονται...

zomig
13-09-08, 00:19
Φίλε zomig,καλώς ήρθες στο forum.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανόνες λειτουργίας του forum και διόρθωσε το post σου,καθώς όπως θα διαπιστώσεις,τα greeklish απαγορεύονται...

Καλησπέρα manos462f και σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, έχω συνήθως πρόβλημα με τα fonts οπότε το έβαλα σε greeklish . Τώρα το διόρθωσα όμως :thanx2:

manos426f
13-09-08, 00:44
Πολύ ωραίος ! :thumb:

tvseriesfan548
23-10-08, 12:45
εκπληκτική η μουσική της ευανθίας ρεμπούτσικα όπως και η εικόνα με κάτι ήλιους νομίζω στους τίτλους έναρξης. η ναυπλιώτη κουκλάρα και πολύ καλή στον ρόλο της - νομίζω εκείνη την περίοδο έπαιζε και την κάθριν στο ξαφνικά πέρσι το καλοκαίρι εναλλακτικά με την θάλεια προκοπίου και είχα ακούσει ότι η προκοπίου ήταν αρκετά καλύτερη. ίσως και το μοναδικό σήριαλ στο οποίο έπαιζε καλά ο συσσοβιτης γιατί προφανώς του πήγαινε ο ρόλος. από εκεί και πέρα ό,τι έπαιξε ήταν από μέτριος μέχρι χάλι μαύρο λολ κατ΄εμέ - όποιος είδε το deep end πέρσι καταλαβαίνει. από τα καλύτερα σήριαλ της τελευταίας δεκαετίας - το βιβλίο είναι επίσης καλό αλλά πιο αργό στην πλοκή.

Pan
30-01-09, 01:03
Καλησπέρα.
Ίσως μεγαλύτερος "Αιθουσοθρονολόγος" από εμένα να μην υπάρχει στη χώρα. Και όσο περνάει ο καιρός το διαπυστώνω και περισσότερο διότι δυστυχώς η σειρά αυτή δεν έγινε τόσο γνωστή όσο θα έπρεπε κανονικά να γίνει.

Έχω διαβάσει γύρω στις 5 φορές το βιβλίο και άλλες τόσες φορές έχω δει τη σειρά την οποία και έχω γραμμένη. Σε βιντεοκασσέτες αρχικά και περασμένες στο dvd αργότερα.

Οι διαφορές με το βιβλίο θα έλεγα ότι δεν είναι πολλές. Με ίσως πιο τρανταχτή την τελευταία σκηνή όπου στο βιβλίο μένει λίγο ..."φλου" ενώ στη σειρά η Γλάυκη ανοίγει τα μάτια της και δείχνει ότι εν τέλει θα γίνει καλά...!

Εντάξει δεν υπάρχουν λόγια για τον αείμνηστο ακαδημαϊκό μας τον Τάσο Αθανασιάδη. Ο άνθρωπος ήταν πολυ μπροστά και πολύ ψαγμένος. Μάλιστα λίγο πριν πεθάνει πριν 2 περίπου χρόνια, όταν είχε προβληθεί στη μικρή οθόνη και το τελευταίο του βιβλίο "Τα παιδιά της Νιόβης" , είχε δηλώσει, σε βαθειά γεράματα, ότι το μόνο του βιβλίο που μεταφέρθηκε επάξια στη τηλεόραση ήταν "Η αίθουσα του θρόνου" και κατόπιν "Οι τελευταίοι εγγονοί" και "Οι Πανθεοι".

Σε ότι αφορά τη σειρά που προβλήθηκε από τον οκτώβριο του 1998 ως τις 20 Απριλίου του 1999 (όταν και πέθανε ο Νίκος Ρίζος) ατύχησε να "πέσει" τρίτη βράδυ ακριβώς απέναντι από τον "Ακάλυπτο" ("Και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή"). Ή για να το πω πιο καλά ήταν άστοχη η επιλογή του Τζώνη Καλημέρη, διευθυντή προγράμματος τότε στο Mega, να ρίξει τη σειρά απέναντι από την ήδη πετυχέμενη σειρά του Ant1 ακόμα κι αν επρόκυτω για κάτι εντελώς διαφορετικό.
Ήταν πραγματικά κρίμα η εως τότε ακριβότερη παραγωγή που είχε γυριστεί στην ελληνική τηλεόραση (στη συνέχεια μόνο "Οι μάγισσες της Σμύρνης" την ξεπέρασαν σε κόστος) να πάει χαμένη και να έχει χαμηλή απήχηση στο τηλεοπτικό κοινό.
Και μην ακούσω ότι ήταν εντελώς διαφορετικά τα κοινά της μιας από την άλλη σειρα, γιατί όλοι μας ξέρουμε πόσο "όπου φυσάει ο άνεμος" και πόσο ρηχό είναι στην πλειοψηφία του το τηλεοπτικό κοινό που λίγοι ήταν αυτοί που θα άφηναν την ανάλαφρη σειρά για να προβληματιστούν με την "αίθουσα". Εξάλλου μη ξεχνάμε ότι ο "Ακάλυπτος" έπαιζε ήδη από την περασμένη σεζόν όποτε είχε φτιάξει το κοινό του...
Τεσπα...
Από εκεί και πέρα, έχω την εντύπωση ότι από αυτή τη σειρά βγήκαν τρεις από τους καλύτερους ηθοποιούς της γεννιάς τους. Ο εξαιρετικός Άρης Λεμπεσόπουλος έπαιξε πολύ θετικά το ρόλο κάποιου που είχε ζήσει 5 χρόνια ως μοναχός κάτι που σημαίνει ότι αυτή η ..."αχρωμίλα" που λέτε ήταν επόμενο να βγει. Εντάξει για την Μαρία Ναυπλιώτου δεν υπάρχουν λόγια... Ενώ η απίστευτη έκπληξη ήταν ο Αλέκος Συσσοβίτης ο οποίος ερμήνευσε έναν ιδιαιτέρως δύσκολο ρόλο, του εγωιστή, κυνικού, ωραιοπαθή που όποια ήθελε την είχε στο κρεβάτι του. Δε θα συμφωνήσω με το φίλο που λέει ότι από εκεί και μετά ήταν απλώς μέτριος και ούτε από την έτσι κι αλλιώς μέτρια ταινία "deep end" μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα. Ο Συσσοβίτης έπαιξε συμπαθητικά και στο "είσαι το ταίρι μου" και σε κάτι παρανοϊκούς ρόλους στον "κοκκινο κύκλο", ενώ πριν την "αίθουσα του θρόνου" είχε ντεμπουτάρει στην μεγάλη οθόνη στη ταινία "η κατάδυση" με την Καριοφυλλιά Καραμπέτη.
Τεράστια ερμηνεία στη σειρά από τον "πατέρα" του Συσσοβίτη, τον μεγάλο Αλέκο Αλεξανδράκη. Ιδιαιτέρως στα επεισόδια που είχε πάθει την μαλάκυνση ήταν εξαιρετικός σε σημείο που θα τολμούσα να πω ότι ήταν ίσως ο καλύτερος ρόλος στη μεγάλη καριέρα του.
Έκπληξη αποτελεί η συμμετοχή και η ερμηνεία του Νίκου Ρίζου ο οποίος λίγο πριν το θάνατο του απεκατέστησε τη φήμη του μετά τις τραγικές βιντεοταινίες των 80s!
Πολύ καλή και η ...Πόλυ (Μυρτώ Αλικάκη) και η μεταμόρφωση της από τρελαμένο νιάτο των 60s σε φρόνιμο κορίτσι.
Η Λάουρα Ντε Νίγκρις γι αυτό που την φωνάξανε να κάνει ήταν μια χαρά. Από μια γυναίκα που δεν υπήρξε ποτέ ηθοποιός στη ζωή της και μεγαλωμένη στο χώρο της μόδας είτε ως μοντέλο, είτε ως σχεδιάστρια και διευθύντρια περιοδικού μόδας νομίζω τα πήγε μια χαρα.
Πολύ συμπαθητικό βρήκα το ρόλο του Δημήτρη Λιγνάδη, τον παιδικό φίλο του Λουκά Δελλόγγη (Άρη Λεμπεσόπουλο) και αργότερα γαμπρός του. Ένας αρχαιολόγος που πέρναγε τα καλοκαίρια του στη βουνά κάνοντας ανασκαφές.
Τρεις από τις μεγαλύτερες μορφές του Ελληνικού και του Κυπριακού θεάτρου πλαισίωναν πατρικώς αυτή την πλειάδα των νεαρών ηθοποιών. Τόσο ο αείμνηστος Μίμης Κουγιουμτζής όσο και η Ρένη Πιτακή του κρατικού θεάτρου πραγματοποίησαν την πρώτη τους συμμετοχή στη μικρή οθόνη (Η Ρένη Πιτακή εμφανίστηκε χρόνια μετά στη σειρά "10" σαν την τρελή της γειτονιάς). Ο πρωτος στο ρόλο του βουλευτή Κυκλάδων Σπύρου Δελόγγη και η γυνάικα του Θωμαής Δελόγγη η οποία στο ένα και μοναδικό επεισόδιο που εμφανίστηκε συγκλόνησε με την ερμηνεία της.
Ο τρίτος της παρέας ήταν ο κύπριος Εύης Γαβριηλίδης ο μεγάλος ηθοποιός του κρατικού θεάτρου Κύπρου. Εκπληκτική ερμηνεία και από αυτόν με τις συζητήσεις που είχαν με τον καπουτσίνο μοναχό περ Γκρεγκουάρ (Σοφοκλής Πέππας) να μένουν στην ...ιστορία. Για τον Σοφοκλή Πέππα (τον γνωστό μπαμπα-Στρούμφ) οι συστάσεις είναι περιττές....!!!

Σε ότι αφορά τα γυρίσματα τώρα....
Η σειρά γυρίστηκε κατά το μεγαλύτερο μέρος της στη όμορφη Σύρο. Στον Άγιο Νικόλα και πίσω στη περιοχή "Βενετία" γυρίστηκε η χαρακτηριστική σκηνή του πρώτου επεισοδίου με την υποδοχή και κατόπιν την αυτοκτονία της μάνας.
Παμπολλες σκηνές γυρίστηκαν στον πασίγνωστο Δημαρχείο της Σύρου καθώς και στην Άνω Σύρο όπου αποτελούσε την έδρα του καπουτσίνου μοναχού.
Πέρα από την Σύρο (την οποία και όταν επισκέφτηκε ρώτησα τους ντόπιους για τη σειρά), αρκετές σκηνές γυρίστηκαν στην Πλάκα ενώ το περιβόητο σπίτι των Δελόγγηδων ήταν κάποιο παλιό αρχοντικό στη ...Κηφισιά!!! Σε ότι αφορά το ξενοδοχείο "Ξενία" είναι πλάνα από τη σχολή Τουριστικών Επαγγελμάτων στην Ανάβυσσο!!!
Αξιοσημείωτο του οικονομικού μεγέθους της σειρά ήταν το πλοίο που χρησιμοποιήθηκε (όχι το σκάφος του Σουηδού) ως πλοίο της γραμμής το οποίο ήταν πλοιο εκείνης της εποχής (μου διαφεύγει το όνομα) και το οποίο ναυλώθηκε από τη παραγωγή της σειράς να τους συνοδεύσει ως τη Σύρο...!!!
Για τη μουσική της Ευανθίας Ρεμπούτσικα δεν υπάρχουν λόγια!!!
Μόνο ένα στοιχείο θα δώσω ότι το 2000 ο Άρης Δαβαράκης συνεργάστηκε με την Ευανθία, έβαλε στίχους στη μουσική των τίτλων και ο Γιάννης Κότσιρας τραγούδησε το ...."ένας έρωτας φτηνός"!!!
Κλείνοντας δίνω και αυτό το στοιχείο...:
Δέκα χρόνια μετά, η σειρά αριθμεί ήδη 4 από τους ηθοποιούς να έχουν φύγει από τη ζωή. Εκτός από το Νίκο Ρίζο, 2 χρόνια μετά πέθανε ο Μίμης Κουγιουμτζής, το 2005 ο Αλέκος Αλεκανδράκης ενώ ο τέταρτος είναι ο ...Νίκος Σεργιανόπουλος!!! Ναι ο Νίκος Σεργιανόπουλος έπαιξε για 2 και μόνο λεπτά στη σειρά, ως ο επικεφαλής των απεργών που πήγαν για τις διαπραγματεύσεις με τον πατέρα του "Σιδερή", απαιτώντας καλύτερες συνθήκες εργασίας. Σκεφτήτε πόσο σημαντική ήταν η σειρά που ο ήδη πασίγνωστος από τους "δύο ξένους" Νίκος Σεργιανόπουλος δέχτηκε αυτόν τον τόσο μικρό ρόλο.
Συγχωρέστε με για την κούραση... Ίσως κάποια στιγμή στη πορεία να θυμηθώ και κάτι ακόμα...
Να είστε καλά...!

manos426f
30-01-09, 01:07
Τώρα χρειάζεται να πω εγώ,ότι αυτό είναι ένα από τα πιο "εντυπωσιακά" πρώτα posts που έχω δει όσο καιρό είμαι στο GRM ;;
Πολλά συγχαρητήρια φίλε Pan και καλώς ήρθες στην παρέα μας !!!

nasos kolias
30-01-09, 09:37
Αυτό δεν είναι απλά post. Είναι διατριβή για doctorat.
Πολλά συγχαρητήρια φίλε Pan γιατί το κείμενο πέρα από τις εξαιρετικές πληροφορίες διαθέτει μια αύρα νοσταλγίας και αντικατοπτρίζει την γλαφυρότητα του σεναρίου της σειράς.
Περιμένουμε με ανυπομονησία μελλοντικά σου post.

ChristosM
30-01-09, 10:03
Καλως ηρθες Pan στο forum και πολλα μπραβο για το υπεροχο πρωτο post σου.

tsalk
30-01-09, 11:18
Παρά πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυση του φίλου μας Pan για την σειρά η αίθουσα του Θρόνου, και τον ευχαριστούμε πολύ για αυτό. Εύχομαι φίλε μου να περάσεις καλά μαζί μας στο forum. Kαι πάλι καλώς ήρθες

Pan
31-01-09, 17:49
Παιδιά σας ευχαριστώ θερμά για τα καλά σας λόγια.
Ελπίζω όσο μπορώ να βοηθήσω με τις φτωχές μου γνώσεις τόσο γύρω από την "Αίθουσα του Θρόνου" όσο και για κάποιες άλλες σειρές.

Επανέρχομαι λοιπόν στο θέμα για να προσθέσω 2-3 ακόμα πραγματάκια. Καταρχήν να διορθώσω ότι η ταινία που ανέφερα ότι ντεμπουτάρισε ο Συσσοβίτης δε λεγόταν "σκέτο" "η κατάδυση" , αλλά "ελεύθερη κατάδυση" γυρισμένη στο Ρέθυμνο. Ενώ σημειώνω ακόμα ότι ο Συσσοβίτης είχε παίξει εξαιρετικά και στην ταινία "σώσε με" (2001) με την Μαρία Ζορμπά. Λίγο άγνωστη ταινία μα που έβγαλε το εξαιρετικό soundtrack, τη διασκευή του παλιού τραγουδιού της Δανάης "ας ερχόσουν για λίγο".

Ας μη φεύγω όμως από το θέμα μας...

Ξέχασα στο προηγούμενο ποστ να σημειώσω ότι στην "αίθουσα του θρόνου" το επιβλητικό εξωτερικό σκηνικό όπου έκανε τις ανασκαφές ο αρχαιλόγος Σωτήρης Ανδρουλής (Δημήτρης Λιγνάδης) όπου είχε στηθεί και ο αδριάντας του ήρωα Ξενοφάνη Αρχοντίδη, ήταν στην Τζιά!!! ...και όχι στη Σύρο.

Επίσης κάποια συμπληρωματικά γυρίσματα πάνω στη θαλαμηγό του Σουηδού δεν έγιναν στη Σύρο, αλλά ανοιχτά του Σαρωνικού...!!!

Η Τατιάνα Παπαμόσχου (Φιλιώ) και η Γεωργία Μαυρογιώργη (Δόμνα) ήταν οι αδελφές του Άρη Λεμπεσόπουλου (Λουκά) με την πρώτη να γίνεται ζευγάρι με τον παιδικό φίλο του Λουκά τον αρχαιολογό (Λιγνάδη). Σε ότι αφορά την "Δόμνα" ήταν ήδη παντρεμένη με τον "Μάνο" (Γιώργο Γιαννόπουλο). Μάλιστα ο γνωστός Γιώργος Γιαννόπουλος στον ίσως πιο... συνεσταλμένο και "καλό" ρόλο της καριέρας του αφου αργότερα και με μακρύ μαλλί ακουλούθησαν ρόλοι όπως ο ...παράγοντας ποδοσφαίρου με το πούρο στο "Αχ και να ξερες" και άλλοι παρόμοιοι...!

Πολυ ιδιαίτερη ερμηνεία στο ρόλο της κωφάλαλης είδαμε από την Ελισάβετ Ναζλίζου που αργότερα την είδαμε σε πολλές ακόμα σειρές. Να σημειώσω εδώ μια σημαντική διαφορά μεταξύ βιβλίου και σειράς, ότι στο βιβλίο η "κωφάλαλη" δεν βιάστηκε από τον Παντιά Φλέρη (Αλέκος Συσσοβίτης) όπως παρουσιάστηκε στη σειρά, αλλά χωρίς να αναφέρεται η σκηνή του βιασμού, η αποβολή που στη συνέχεια είχε, αναφέρθηκε στο βιβλίο σαν έναν καρμπό του διευθαρμένου πάθους του Μαρίνου Φλέρη δηλ. του Αλέκου Αλεξανδράκη. Όσοι έχουν δει τη σειρά θα θυμούνται ότι ο χήρος Μαρίνος Φλέρης είχε σαν παρακόρη την κωφάλαλη.

Για να επανέλθω σε κάτι που έθιξα στο πρώτο μου ποστ είναι ότι στη σειρά αυτή έπαιζε και μάλιστα από τους πιο καθοριστικούς μυστήριους ρόλους ο Αλέξανδρος Μυλωνάς (Έρικ), κάνοντας το δεξί χέρι του "Σουηδού" (Εύης Γαβριηλίδης). Ο Αλέξανδρος Μυλωνάς μια σεζόν πριν ('97-'98) ξεδίπλωνε το ταλέντο του ως..."ατάλαντος" στο "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" ως σύζυγος της Μαρίας Τζομπανάκη. Έχοντας λοιπόν ήδη ενταχθεί στο δυναμικό της "αίθουσας" και ξεκινώντας γυρίσματα την άνοιξη του '98 στη Σύρο, φρόντισε με το τέλος του πρώτου κύκλου του "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" να αποσυρθεί από τη σειρά. Γι αυτό το λόγο άλλωστε ήταν και ο μόνος απο τους βασικούς πρωταγωνιστές της σειράς "και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή" που αποχώρησε από τη σειρά τόσο νωρίς...!!!

Μια άλλη μορφή που πέρασε από την "αίθουσα του θρόνου" ήταν ο Αίαντας Μανθόπουλος ο οποίος ερμήνευσε στο πρώτο επεισόδιο τον πατέρα της Γλαύκης (Μαρία Ναυπλιώτου) τον κύπριο ήρωα Ξενοφάνη Αρχοντίδη που έδρασε στην κατοχή. Είναι η αρχή της σειράς που μας μεταφέρει στον πόλεμο του '40 και μας δείχνει εν συντομία τη δράση και κατόπιν την σύλληψη και την εκτέλεση του ήρωα από τους Γερμανούς
Μάλιστα ο Μανθόπουλος έπαιξε θα λέγαμε διπλό ρόλο αφού εμφανίστηκε αργότερα στη σειρά να υποδύεται ένα ηθοποιό σε μια ταίνια που γυριζόταν για τη δράση του Αρχοντίδη, ερμηνεύοντας τον... Ξενοφάνη Αρχοντίδη!!! Σημαντική λεπτομέρεια ...η ταινία λεγόταν "Κοράκια στο νησί"...!!!ΧΑ!
Για όσους δε θυμούνται ο Αίας Μανθόπουλος έπαιξε στους "δύο ξένους" ως ο σύζυγος της Εβελίνας Παπούλια, ενώ το '99-2000 έπαιξε σε μια σειρά του star τη "χειμωνιάτικη λιακάδα" με τον Απόστολο Γκλέτσο και τη Βάνα Μπάρμπα όπου έκανε τον σύζυγο της Ζώγιας (Βάνα Μπάρμπα), φούρναρη στο επάγγελμα που αργότερα αποδέιχθηκε ...ομοφυλλοφιλος!!!

Ότι άλλο προκύψει φίλοι μου, ερώτηση από εσάς ή κάποιο επιπλέον στοιχείο απο μένα ....εδώ είμαι!!
Απλά να σημειώσω ότι σε επόμενα ποστ θα σας χαρίσω μερικά ρητά-διαλόγους της σειράς για να δείτε το μεγαλείο του συγγραφέα Τάσου Αθανασιάδη. Είναι μια δουλειά που προέκυψε μετά τις αλλεπάλληλες αναγνώσεις του βιβλίου και που αξίζει να μοιραστώ μαζί σας.
Να είστε καλά...

ChristosM
31-01-09, 18:51
Φιλε Pan, απο απλη περιεργεια σε ρωταω. Ποιες αλλες σειρες εχεις αγαπησει? (σιγουρα οχι οσο την Αιθουσα...)

sunset89
31-01-09, 19:45
Πρέπει μάλλον να αρχίσουν να υποβάλλονται παραιτήσεις.. χαχαχα
Σε ευχαριστούμε για κάποιες ιδιαίτερα εξιδικευμένες πληροφορίες που πρέπει οπωσδήποτε να προστεθούν στην εγκυκλοπέδια των καλών retro-maniax. Οι περισσότεροι λατρεύουν αυτή τη σειρά. Εμένα προσωπικά το βιβλίο είναι το δεύτερο καλύτερο που έχω διαβάσει ποτέ και το σήριαλ ανήκει οπωσδήποτε στο top-5 μου. Τώρα μαζεύω τα επεισόδια σε digital μορφή για να τα απολαύσω όπως πρέπει.

Θα συμφωνήσω με την ερώτηση του ChristosM. Αλήθεια έχεις και για άλλες σειρές τέτοιες γνώσεις; Γιατί θα ήταν πολύ χρήσιμο να τις μοιραστείς μαζί μας! :D:D

Pan
04-02-09, 22:37
Καλοί μου φίλοι καλησπέρα σας!!!

Καταρχήν να απαντήσω ότι όντως η σειρά αυτή είναι για μένα το No1 και γι αυτό και oi τόσες πολλές γνώσεις γύρω από αυτήν. Στο Νο2 είναι τα "Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά" για την οποία δυστυχώς τόσο το νεαρό της ηλικίας μου (το 92-93 ήμουν μόλις 16-17χρ.), όσο και ο ANT1 που την έχει προβάλει ΜΟΝΟ μία φορά, δεν μου επιτρέπουν να έχω στοιχεία... Και μια και το ανέφερα ... στο Νο3 έχω το "ΑΠΩΝ", στο Νο4 είναι το "Λόγω Τιμής" και ακολουθούν "Μη φοβάσαι τη φωτιά" και "Αρχιπέλαγος".

Θελω να σημειώσω ότι η σειρά αυτή κόστισε τόσο πολύ όxι τόσο γιατί ήταν ...εκτός έδρας, αλλά γιατί χρησιμοποίηθηκαν εκτός από το Σκάφος του Σουηδού και το Πλοίο της γραμμής, πάρα πολλά αντικείμενα από εκείνη την εποχή.
Όλα τα σπίτια, και του Καπουτσίνου με τον μετεωρολογικό σταθμό και το σπίτι των Δελόγγηδων με το θαυμάσιο γενναιολογικό δένδρο στο χωλ και το σπίτι στις Σπαθιές και το σπίτι του Δημάρχου όπου οι εγγονές του διάβαζαν το ..."Ρομάντζο" της εποχής αλλά ακόμα και το ...περίπτερο εκείνης της εποχής που στήθηκε στο λιμάνι της Σύρου, όλοι οι χώροι ήταν ΓΕΜΑΤΟΙ με βαριά παλιά έπιπλα και πάμπολλα αντικείμενα ακόμα και τον Τύπο της εποχής που για να συγκεντρωθούν όλα απαιτούσε αρκετό κόστος. Περιττό βέβαια να αναφερθούμε στα ντυσίματα της εποχής...

Θέλω να δώσω άλλη μια περίεργη λεπτομέρεια-διαφορά μεταξύ βιβλίου-σειράς και ...πραγματικότητας. Σε ότι αφορά το Συναξάρι του Αγίου Πολυδωρου τόσο στη σειρά, όσο και στο βιβλίο, το συναξάρι του Αγίου μιλάει για έναν όμορφο νέο που τον ερωτεύθηκε ο Πασάς και για να το έχει κοντά του αποφάσισε να τον παντρέψει με την κόρη του. Ο Άγιος δεν θέλησε να αλλάξει την πίστη του κι έτσι μαρτυρησε δια απαγχονισμού, εξού και η θηλιά που διατηρούσε στη συλλογή του ο Σπύρος Δελόγγης.
Αυτά στη μεν σειρά ο Λουκάς (Λεμπεσόπουλος) τα είπε στην Γλαύκη (Ναυπλιώτου), στο δε βιβλίο αναφέρθηκαν εκτενέστερα μέσα σε 10 περίπου σελίδες στη σκηνή που η Γλαύκη έχει δανειστεί το Συναξάρι και το διαβάζει στο δωματιο της.
Αυτά όλα στο βιβλίο και στη σειρά...! Όμως, απέχουν πολύ από την πραγματικότητα...! Ο Άγιος Πολύδωρος μαρτύρησε γιατί απλά σε ένα μεθύσι επάνω αρνήθηκε την πίστη του και κατόπιν μετανοώντας έζησε σε διάφορα μοναστήρια ώσπου μαρτύρησε για την πίστη του.
Ποιος ο λόγος να κάτσει να φτιαξει ο Αθανασιάδης ένα φανταστικό συναξάρι ...κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει. Και γίνεται πιο ανεξήγητο αν σκεφτούμε ότι το συναξάρι δεν είχε καμία απολύτως σχέση με την εξέλλιξη της ιστορίας... Εδώ όμως ο μύθος μπερδεύεται με την αλήθεια και αυτή είναι ότι η μνήμη του Αγίου Πολυδώρου εορτάζεται στις 3 Σεπτεμβρίου κάτι που συμπίπτει απόλυτα με την περίοδο που την τοποθετεί και ο Αθανασιάδης στην ιστορία. Δεν γίνεται λόγος για 3/9, όμως είναι αρκετά μετά από τον 15Αύγουστο κάπου στις αρχές του Φθινοπώρου! Κι αν θέλετε να προχωρήσουμε λίγο πιο πέρα, τότε μπορούμε να πούμε ότι το τέλος της Ιστορίας προσδιορίζεται στις ... 4 Σεπτεμβρίου αφού η αναχώρηση της … «Βαλκυρίας» (Βαλκυρία ήταν το σκάφος του Σουηδού, ονομασία που αναφέρεται μόνο στο βιβλίο) έγινε τα ξημερώματα της επομένης μέρας από την εορτή του Αγίου Πολυδώρου. Όσοι έχουν δει τη σειρά –και την θυμούνται καλά- θα θυμούνται ότι ο Λουκάς που ξενυχτούσε στο νοσοκομείο στο πλάι της Γλαύκης, πήγε στο σπίτι του το πρωί όταν οι αδελφές του επέστρεφαν από τη λειτουργία του Αγίου. Έφαγαν μαζί και κατόπιν μάζεψε τα πράγματα του για να είναι κατά τα μεσάνυχτα στη θαλαμηγό αφού πρωί-πρωί θα αναχωρούσαν. Αργά το πρωί λοιπόν στα ανοιχτά του νησιού για τον Πειραιά ήταν που γράφτηκε και το φινάλε της σειράς….!!!
Παρεμπιπτόντως μιας και αναφέρθηκα στο νοσοκομείο…. Αυτό δεν ήταν άλλο από τον Νοσοκομείο «Έλενας» που βρίσκεται πίσω από την Αμερικάνικη πρεσβεία!!! Όσοι το έχουν επισκεφθεί θα καταλάβουν πολύ εύκολα ότι χωρίς κάποια ανακαίνιση, το νοσοκομείο αυτό βρίσκεται στη δεκαετία του….60!!!

Θα τα ξαναπούμε με νέο πόστ σύντομα…
Και πάλι σας ευχαριστώ!

sunset89
04-02-09, 23:08
Ο λόγος που ο Αθανασιάδης έπλεξε έναν ολόκληρο βίο για τον Άγιο Πολύδωρο είναι για να μην ταυτιστεί απόλυτα ο πραγματικός Άγιος με τον δικό του μυθιστορηματικό ήρωα. Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά διαδραματίζονται σε ένα φανταστικό νησί των Κυκλάδων, στο οποίο νησί μαρτύρησε ο Πολύδωρος του συγγραφέα.
Επίσης, έγραψε όλη αυτή την ιστορία για να αποδείξει πως ο Λουκάς, θέλησε να συναυτιστεί με τον πρόγονό του (εξ ου και το όνομα του ως μοναχός ήταν Πολύδωρος), σε κάποια σημεία πάντα γιατί στο τέλος, άλλα αντιλαμβανόμαστε για τον ψυχισμό του Λουκά. Ίσως ο συγγραφέας να ήθελε να μιλήσει για μια βαριά κληρονομιά στις πλάτες του, ως απόγονος ενός Ιππότη κι ενός Αγίου.
Το πιο σημαντικό όμως είναι αυτό που ανέφερα αρχικά, ήθελε να αποτρέψει τον αναγνώστη να ταυτίσει τον φανταστικό και τον πραγματικό Άγιο, διατηρώντας πολύ λίγα στοιχεία.
Εδώ κάθισε και σκέφτηκε ακόμα και μυθολογικά στοιχεία (Ηγησώ - Μέλακας) για να δικαιολογήσει τις ανασκαφές του Σωτήρη, αλλά ενδόμυχα για να συνταυτίσει την αρχαία ιστορία με τα συναισθήματα που τρέφει η Γλαύκη για το νεκρό πατέρα της. Χαρακτηριστική σκηνή στη σειρά εκεί που κάθεται στο άγαλμα, το φιλάει και παρακαλεί τον Αρχοντίδη να την "ελευθερώσει"..

Pan
04-02-09, 23:38
Πολυ ενδιαφέρουσα η αποψή σου. Και όντως νομίζω ότι το όλο νόημα είναι στην ταύτιση που έπρεπε να κάνει του Λουκά με τους προγόνους του. Δυστυχώς αυτό δε "βγήκε" στο σειρά, όσο στο βιβλίο. Ενώ αν θυμάσαι στο βιβλίο έγινε λόγος και για την κρεατοελιά πίσω από το αυτί του Λουκά που όσοι πρόγονοι του την είχαν η ζωή τους σημαδευόταν από παράξενα γεγονότα.

sunset89
04-02-09, 23:56
Ναι είχε αφιερώσει ένα ολόκληρο κεφάλαιο..
Αλλά είπαμε, θεά η Πηγή Δημητρακοπούλου στη σκηνοθεσία.. αλλά πώς να αποδώσει και την πιο λεπτή απόχρωση ενός τέτοιου βιβλίου; Είναι υπέρβαση ακόμα και αυτό που έκανε με την Αίθουσα του Θρόνου και αργότερα με το 10.. Σε μια περίοδο που γίνεται συνεχής "κακοποίηση" μυθιστορημάτων (βλέπε Κουτσομύτης- ο πάλαι ποτέ μάστορας του είδους τα τελευταία χρόνια έχει πέσει σε μια απογοητευτική κατρακύλα). Μακάρι όλα τα βιβλία που μεταφέρονται στη μικρή οθόνη να γίνονταν by Πηγή.
Πάντως από τις μεγαλύτερες διαφορές που έχει η σειρά με το βιβλίο, είναι η σκηνή με τη Γλαύκη και το Λουκά κάπου προς το τέλος. Ενώ ο Αθανασιάδης αναφέρει ως την μεγαλύτερη σκηνή της έλξης τους τη νύχτα που σκέφτονται ο ένας τον άλλον, αλλά στο τέλος η κοπέλα φεύγει για το Νεκρό Χωριό (που τελικά συναντά την Πόλυ), η παραγωγή επέλεξε να τους φέρει και λίγο ακόμα πιο κοντά... ;)

metsgr
05-02-09, 00:42
Εκπληκτική σειρά, από τις καλύτερες μεταφορές βιβλίου στην τηλεόραση...

Εκτός από τους ηθοποιούς που απέδωσαν με τον καλύτερο τρόπο τους ήρωες, και το σενάριο βασιζόταν κατά ένα πολύ μεγάλο μέρος στο βιβλίο -πολλοί διάλογοι είναι παρμένοι αυτούσιοι από εκεί.

Από τις μεγαλύτερες διαφορές μεταξύ βιβλίου και σειράς είναι το γεγονός ότι στη σειρά στηρίχτηκαν πολύ (και για εμπορικούς λόγους προφανώς) στον έρωτα μεταξύ Γλαύκης και Λουκά, οι οποίοι ήρθαν πολύ ...κοντά, όπως αναφέρεται και παραπάνω. Ο έρωτας ενός πρώην μοναχού... (κι άλλη παρόμοια ερωτική ιστορία στον ΑΝΤ1 είχε μεγάλη απήχηση εκείνη την εποχή)
Στο βιβλίο όμως –αν και πάνε 10 χρόνια από όταν το διάβασα και δεν το έχω μαζί μου τώρα για να το πιστοποιήσω- δεν εξωτερικεύουν τον έρωτά τους, νομίζω, τουλάχιστο όχι λεκτικά. Επίσης η σχέση αυτή είναι μία μόνο από τις σχέσεις που θίγονται μέσα στο βιβλίο, αφού όλοι αλλάζουν μέσα από τις εμπειρίες τους στο χρονικό διάστημα που εξελίσσεται η ιστορία.

Εγώ θυμάμαι πολύ έντονα στο βιβλίο (που αναφέρεται και στον πρόλογο) ότι ένας από τους πιο σημαντικούς πρωταγωνιστές της ιστορίας είναι ο «Σουηδός», ο πρώην Γερμανός κατακτητής. Αυτός που βασάνισε τόσους ανθρώπους στο νησί και μετά γύρισε μετανιωμένος, χωρίς να έχει το κουράγιο να πει ποιος είναι. Το βιβλίο πραγματεύεται την κάθαρση του συγκεκριμένου προσώπου, που προσπαθεί να ευεργετήσει έναν τόπο στον οποίο πρόσφερε τόσο πόνο. Και πώς είναι δυνατόν ένας άνθρωπος-βασανιστής, ένα κτήνος όπως τον χαρακτηρίζουν στο νησί, να συνειδητοποιήσει τι έχει κάνει στη ζωή του και να θέλει να την αλλάξει ενώ οι τύψεις του τον κυνηγούν...
(Μπορεί κανείς να φανταστεί τον Χίτλερ να μετανιώνει που «καθάρισε» τόσους Εβραίους; Για να μπορείς να βασανίσεις έναν άνθρωπο ή ένα ζώο, πρέπει να μην έχεις οίκτο για κανένα. Και αν είσαι έτσι, μπορείς να αλλάξεις; )

Η κάθαρση λοιπόν αυτού του ανθρώπου (εξού και ο τίτλος «Αίθουσα του Θρόνου», αν δεν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που έχει το βιβλίο), δε νομίζω ότι αποδόθηκε στη σειρά στην ίδια έκταση σε σχέση με το βιβλίο...

Βέβαια, όπως προείπα, αυτό δε μειώνει καθόλου την αξία της σειράς. Απλά δώσανε ένα πιο εμπορικό χαρακτήρα ίσως στην υπόθεση...

Pan
05-02-09, 20:55
Λοιπόν όντως είναι και αυτή μια από τις βασικές διαφορές. Η πραγματικά ιδανική σκηνή της "πρώτης φοράς" που στήθηκε μέσα στα χαλάσματα του Νεκρού Χωριού (Πλαγιανή), ξημέρωμα, με τα ποιητικά λόγια αιώνιας πίστης και αγάπης και τα γυμνά κορμιά (όχι χυδαία) των πρωταγωνιστών είναι ίσως ότι καλύτερο έχει γυριστεί στην ελληνική τηλεόραση!!!
Όμως θέλω να σημειώσω ότι αυτή καθαυτή η σκηνή περιγράφτηκε και στο βιβλίο, όχι όμως με τον Λουκά και την Γλαύκη να κάνουν έρωτα, αλλά κατά την πρώτη επίσκεψη της Γλαύκης στο "Νεκρό Χωριό" όταν την πήγε εκεί ο Ανδρουλής, ένα νεαρό ζευγάρι έκανε έρωτα σε μια παλιά αποθήκη. Σκηνή την οποία είδε η Γλαύκη από μια χαραμάδα και μάλιστα δεν της άρεσε καθόλου.
Θυμηθείτε μόνο με πόση λεπτομέρεια ο συγγραφέας περιέγραφε τη σκηνή με τον ...ποντικό να κατασπαράζει με λαιμαργία τα αποφάγια του ζεύγους, ενώ μια στάλα ιδρώτα έσταζε στο πρόσωπο του αγοριού από το πηγούνι του κοριτσιού..!!

Συνεπώς για μια ακόμα φορά αποδίδουμε τα εύσημα στην Πηγή που πήρε μια σχετικά ασήμαντη σκηνή από το βιβλίο και βάζοντας στη θέση του άγνωστου ζευγαριού τους πρωταγωνιστές έφτιαξε αυτό το σκηνικό αριστούργημα!

johnalepou
13-02-09, 14:19
Λάουρα Ντε Νίγκρις (1987)

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=316&pictureid=5761

Rakeesh
13-02-09, 17:07
Ευχαριστω φιλε :darkglasses:

Arwyn-t
13-02-09, 18:56
YouTube - "� �ίθο��α �ο� ���νο�" love theme (http://www.youtube.com/watch?v=XXh2i93He7o)

H εκπληκτική μουσική της σειράς ήταν ο λόγος που φρόντισα να μη χάσω επεισόδιο. Την είχα λατρέψει από τα αυγουστιάτικα τρέιλερ του Μega.

Δεν είχα διαβάσει το μυθιστόρημα μέχρι τότε αλλά πολύ σύντομα το είχα ξεκοκαλίσει...

Το βιντεοκλιπ μου το ειχα κλειδωμενο για χρηση απο εξωτερικες ιστοσελιδες (embedding disabled) και μολις τωρα ειδα οτι τον περασμενο Σεπτεμβρη η Juanita το εδωσε εδω. Για ολους εσας που αγαπατε την "Αιθουσα του Θρονου" και τη μουσικη της Ευανθιας Ρεμπουτσικα, σας το ξεκλειδωνω να το απολαμβανετε! Να στε καλα!

Panagiotis
07-03-09, 05:35
Το υπέροχο πανοραμικό πλάνο με τη "βουβή" στο νεκρικό της κρεβάτι γεμάτο λουλούδια στοίχειωσε πολλά βράδια μου...

dolly77
26-04-09, 09:06
Αν θυμάμαι καλά γιατί έχουν περάσει και πολλά χρόνια... που διάβασα το βιβλίο και είδα τη σειρά.... Στο βιβλίο δεν υπάρχει ερωτική συνέρευση μεταξύ της Γλάυκης και του Λουκά και είναι ιδιαίτερα συγκινητική η σκηνή του Λουκά που βρίσκεται πάνω από το προσκελάφι της Γλαύκης μετά το ατύχημα και σκέφτεται αυτά που ήθελε να κανει, να της πει και να ζήσει μαζί της και δεν το έκανε γιατί πίστευε ότι υπήρχε χρόνος....
Πάντως ήταν μια από τις πιο όμορφες σειρές της ελληνικής τηλεόρασης με τρομερές ερμηνείες από τους πρωταγωνιστές.....
Κρίμα που δεν βλέπουμε κάτι αντίστοιχό σήμερα....

serano915
28-04-09, 00:38
Να σημειώσω εδώ μια σημαντική διαφορά μεταξύ βιβλίου και σειράς, ότι στο βιβλίο η "κωφάλαλη" δεν βιάστηκε από τον Παντιά Φλέρη (Αλέκος Συσσοβίτης) όπως παρουσιάστηκε στη σειρά, αλλά χωρίς να αναφέρεται η σκηνή του βιασμού, η αποβολή που στη συνέχεια είχε, αναφέρθηκε στο βιβλίο σαν έναν καρμπό του διευθαρμένου πάθους του Μαρίνου Φλέρη δηλ. του Αλέκου Αλεξανδράκη. Όσοι έχουν δει τη σειρά θα θυμούνται ότι ο χήρος Μαρίνος Φλέρης είχε σαν παρακόρη την κωφάλαλη.

Ας μου επιτραπεί μια μικρή διόρθωση, μιας και αυτό τον καιρό (ξανα)διαβάζω μετά από χρόνια την πολυαγαπημένη "Αίθουσα του Θρόνου". Στο βιβλίο όντως δεν διαπιστώνεται τελικά αν ο βιασμός έγινε από τον Παντιά, όμως ο συγγραφέας μέσα από τα λόγια του Παντιά αναφέρεται ξεκάθαρα στο ότι ο Παντιάς είχε κάνει έρωτα στο παρελθόν με μια κωφάλαλη οπότε αφήνεται να εννοηθεί ότι ίσως ο Παντιάς να ευθύνεται και για τον βιασμό της.
Παραθέτω το απόσπασμα (Ο Παντιάς απευθύνεται στο Σωτήρη):
[...]Εγώ έκανα κάποτε τον καλύτερο έρωτα με μια κουφάλαλη. Τον καλυτερο έρωτα, γιατί μούγκριζε άντι να μιλά... Μούγκριζε αντί να μιλά... Χα, χα, χα...[...] σελ 162.

Παρ'όλα αυτά πιστεύω ότι η κωφάλαλη όντως ήταν έγγυος από τον Μαρίνο Φλέρη και με τον βιασμό απέβαλε... Μια γνώμη...
Όσο για τις υπόλοιπες πληροφορίες που μας έδωσες φίλε Pan, είναι πολύτιμες και σ'ευχαριστούμε!

Η σειρά είναι κι εμένα μια από τις αγαπημένες μου και η μεταφορά από το βιβλίο καταπληκτική! Χάρηκα ιδιαίτερα όταν είδα ότι έχει ανέβει στα γνωστά σάιτ όχι μόνο για κατέβασμα, αλλά και σε άλλα σάιτ για όσους θέλουν απλώς να την παρακολουθήσουν χωρίς να χρειαστεί να την κατεβάσουν. Δεν παραθέτω το λινκ, επειδή δεν ξέρω αν παραβιάζω κάποιον από τους κανόνες αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να μου στείλει πμ. ;)

tsalk
28-04-09, 07:27
Δεν παραθέτω το λινκ, επειδή δεν ξέρω αν παραβιάζω κάποιον από τους κανόνες αλλά αν κάποιος θέλει μπορεί να μου στείλει πμ. ;)

Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου γιατί όπως θα έχεις διαβάσει και στους κανονισμούς απαγορεύεται η οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με το download copyright υλικού

manos426f
28-04-09, 13:37
Να σε συμπληρώσω tsalk,επειδή κατάλαβα ότι προφανώς ο φίλος μας δεν έχει διαβάσει τους κανόνες μας,μπορεί να τους βρει εδώ (http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules% 22)

serano915
28-04-09, 14:44
Και πολύ καλά κάνεις φίλε μου γιατί όπως θα έχεις διαβάσει και στους κανονισμούς απαγορεύεται η οποιαδήποτε πληροφορία σχετική με το download copyright υλικού

Βασικά δεν είμαι φίλος, αλλά φίλη! :)
Τους κανόνες όσον αφορά στο download τους γνωρίζω, γι'αυτό και δεν το προσπάθησα καν. Αυτό που δεν ήξερα είναι αν μπορώ να δώσω λινκ για να δει κάποιος τη σειρά με streaming (μάλλον δεν ήμουν αρκετα σαφής στο προηγούμενο μήνυμα...#))
Επειδή έψαχνα πολύ καιρό τη σειρά, ήθελα πολύ να μοιραστώ τη χαρά μου που επιτέλους τη βρήκα και την ξαναείδα μετά από καιρό...

Πάντως σας ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις! :)

Φιλικά..

manos426f
28-04-09, 14:55

Damn,το σιχαίνομαι όταν κάνω αυτό το λάθος !!! :P :P

Καλώς ήρθες λοιπόν στο forum,φίλη μας ! :)

tsalk
28-04-09, 15:02

Ναι και εγώ εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου όταν κάνω τέτοια λάθη.

serano915
28-04-09, 15:15
Μη μου συγχίζεστε! Δεν το γράφω και στο κούτελο aka user name!:P:P Μικρό το κακό...;)

edit: Κι ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Είμαι μέλος αρκετό καιρό αλλά καθότι ντροπαλή, δεν γράφω συχνά...#)

mfairy_14
19-06-09, 22:06
Καλησπέρα σε όλους!

Καινούργιο μέλος,...καθότι η αγάπη μου για την "Αίθουσα του Θρόνου" με οδήγησε "...στα σκαλοπάτια σας"! Έψαχνα πληροφορίες για τα μέρη όπου έγιναν τα γυρίσματα. Ήξερα βέβαια από πριν ότι γυρίστηκε στη Σύρο, όμως πραγματικά τα της Αναβύσσου, Πλάκας και Τζιας τα αγνοούσα πλήρως! Pan να'σαι καλά! You made my day:))!
Όσο για το "μεγαλύτερος Αιθουσοθρονολόγος",...κράτα ευχαρίστως τον τίτλο! Αλλά για το "μεγαλύτερη Αιθουσοθρονολόγα" έχω τις επιφυλάξεις μου;)...Όχι τόσο στα διάφορα trivia, αλλά στα πιο "εσώτερα"!
Μία άλλη διαφορά που θα ήθελα να τονίσω είναι πως στο βιβλίο η πρώτη εικόνα της Γλαύκης είναι "ένα ψηλό μελαχροινό κορίτσι με σκοτεινά γκρίζα μάτια", η οποία και εμφανίζεται στο βιβλίο ταυτοχρόνως την ίδια στιγμή που διαδραματίζεται η αυτοκτονία της Δελόγγη. (Τη στιγμή δηλαδή της έτερης και ύστατης εσωτερικής "πτώσης" του Λουκά, εμφανίζεται εκείνη που θα τον σώσει!...""Οι ενισχύσεις του σύμπαντος"!) Αν και λατρεύω τη Ναυπλιώτου, μου έκανε εντούτοις απίστευτη εντύπωση ο τρόπος που επέλεξε ο Αθανασιάδης να παρουσιάσει την ηρωίδα του...μιας και κάθε συγγραφέας έχει πλάσει στο μυαλό του τον ήρωά του τόσο ψυχογραφικά, ηθογραφικά, όσο και φυσιογνωμικά. Και υποθέτω ότι της απέδιδε την "καθαρή αρχαιοελληνική ομορφιά", μιας και το ήθος της εξαίρεται στο βιβλίο ως ιδεατό για μια κοπέλα της εποχής! Φυσικά, δεν ήταν τυχαία η επιλογή της Ναυπλιώτου (μιας και αργότερα υπήρξε Προθιέρεια στους Ολυμπιακούς)...καθώς αυτό το πανέμορφο πρόσωπο κρύβει στις γωνίες του και την απλότητά του όλη την Ελλάδα! Παρ'όλα αυτά, είναι στιγμές που αναρωτιέμαι πώς θα ήταν μία γκριζομάτα Ναυπλιώτου/Γλαύκη...
Κάτι ακόμα,...τα ποιητικά λόγια (σχεδόν αινιγματικά) που ψιθυρίζει ο Λουκάς στη Γλαύκη στο τελευταίο επεισόδιο, αφού έχει μόλις "συνέλθει" από το ατύχημά της, είναι και τα πρώτα λόγια με τα οποία ανοίγει" το βιβλίο: "Τούτη την ώρα που το νησί ξεκόβει σα γαλέρα απ'την καταχνιά με λατίνια μύλους και τρούλους, μοιάζει να ταξιδεύει σε καιρούς του Αιγαίου παλιούς, όταν οι κρινοδάχτυλες πριγκιπέσες της Παροναξίας τό'παιρναν προίκα μαζί μ'ένα ρόδι για γούρι."...Τί υπέροχος τρόπος της σεναριογράφου να αποτίσει φόρο τιμής στον συγγραφέα,..."κλείνοντας" τον κύκλο αυτόν με αυτούσιες και απαράλλαχτες τις πρώτες δικές του λέξεις:)...

serano915
20-06-09, 00:39
Κάτι ακόμα,...τα ποιητικά λόγια (σχεδόν αινιγματικά) που ψιθυρίζει ο Λουκάς στη Γλαύκη στο τελευταίο επεισόδιο, αφού έχει μόλις "συνέλθει" από το ατύχημά της, είναι και τα πρώτα λόγια με τα οποία ανοίγει" το βιβλίο: "Τούτη την ώρα που το νησί ξεκόβει σα γαλέρα απ'την καταχνιά με λατίνια μύλους και τρούλους, μοιάζει να ταξιδεύει σε καιρούς του Αιγαίου παλιούς, όταν οι κρινοδάχτυλες πριγκιπέσες της Παροναξίας τό'παιρναν προίκα μαζί μ'ένα ρόδι για γούρι."...Τί υπέροχος τρόπος της σεναριογράφου να αποτίσει φόρο τιμής στον συγγραφέα,..."κλείνοντας" τον κύκλο αυτόν με αυτούσιες και απαράλλαχτες τις πρώτες δικές του λέξεις:)...

Καλησπέρα και καλωσόρισες στο φόρουμ μας! Σου εύχομαι να περάσεις υπέροχα εδώ!:)
Πραγματικά η Αίθουσα του θρόνου (και το βιβλίο αλλά και η σειρά) με έχουν μαγέψει! Είναι απο τα βιβλία που δεν χορταίνω να διαβάζω, και η σειρά είναι εξίσου υπέροχη (αν και με μικρές αλλαγές από το βιβλίο, που ωστόσο δεν με ξενίζουν καθόλου, ίσα ίσα θα έλεγα!)
Μια μικρή επισήμανση, τα λόγια που λέει ο Λουκάς στη Γλαύκη (στη σειρά) και που πολύ σωστά επισημαίνεις ότι είναι τα πρώτα λόγια του βιβλίου, είναι επίσης και τα τελευταία, απλώς λίγο αλλαγμένα. Πάντως σ'αυτό που λες έχεις απόλυτο δίκιο! Η σεναριογράφος ήθελε με αυτόν τον τρόπο να τιμήσει τον συγγραφέα, και τα κατάφερε πολύ καλά, αφού έτσι κι αλλιώς έμεινε αρκετά πιστή στο κείμενο. Πολλές φορές παρακολουθώντας τη σειρά, αναγνώριζα αυτούσιους διαλόγους από το βιβλίο. Εκπληκτικό, όσο και σπάνιο!

Nemo
20-06-09, 12:19
δεν ήταν τυχαία η επιλογή της Ναυπλιώτου (μιας και αργότερα υπήρξε Προθιέρεια στους Ολυμπιακούς)...καθώς αυτό το πανέμορφο πρόσωπο κρύβει στις γωνίες του και την απλότητά του όλη την Ελλάδα! .

Και πολυ το αργησανε νομιζω ... να την κανουνε Προθιέρεια

mfairy_14
20-06-09, 13:24
Μια μικρή επισήμανση, τα λόγια που λέει ο Λουκάς στη Γλαύκη (στη σειρά) και που πολύ σωστά επισημαίνεις ότι είναι τα πρώτα λόγια του βιβλίου, είναι επίσης και τα τελευταία, απλώς λίγο αλλαγμένα.

Καλησπέρα και...καλώς σας βρήκα!
Serano (η αγαπημένη μου σοκολάτα by the way:) )...δεν είμαι τόσο σίγουρη γι'αυτό! Απ'ό,τι θυμάμαι τα λόγια αυτά τα απαγγέλλει σαν στίχους ποιήματος ο Λουκάς στη Γλαύκη μόλις ανοίγει τα μάτια της και ρωτάει τί συνέβη και βρίσκεται καθοδόν για Αθήνα στο πλοίο του Γκιούνερσον. Το είδα πολύ πρόσφατα,...γι'αυτό.
Λοιπόν, μου μπήκε το ζιζάνιο πάλι,...θα το ξαναδώ απόψε και θα σας είπω...:)
Nemo,...άργησαν...ναι! Αλλά ξέρεις το γνωστόν "κάλλιο αργά παρά ποτέ"! Άλλωστε έπρεπε να είναι ήδη λίγο γνωστή για να της αναθέσουν αυτόν τον ρόλο, να την ξέρει το κοινό, αλλιώς δεν θα μπορούσαν να το δικαιολογήσουν, μιας και είναι η ύστατη τιμή για τη νέα που επιλέγεται! Οπότε ουσιαστικά η Αίθουσα έγινε λίγο-πολύ ο "προθάλαμος" των Ολυμπιακών της...Wonderful, isn't?:)

serano915
20-06-09, 15:56
Καλησπέρα και...καλώς σας βρήκα!
Serano (η αγαπημένη μου σοκολάτα by the way:) )...δεν είμαι τόσο σίγουρη γι'αυτό! Απ'ό,τι θυμάμαι τα λόγια αυτά τα απαγγέλλει σαν στίχους ποιήματος ο Λουκάς στη Γλαύκη μόλις ανοίγει τα μάτια της και ρωτάει τί συνέβη και βρίσκεται καθοδόν για Αθήνα στο πλοίο του Γκιούνερσον. Το είδα πολύ πρόσφατα,...γι'αυτό.
Λοιπόν, μου μπήκε το ζιζάνιο πάλι,...θα το ξαναδώ απόψε και θα σας είπω...:)

Αναφέρομαι στο βιβλίο... Με τα πρώτα και τα τελευταία λόγια του βιβλίου δοσμένα από το στόμα του Λουκά-Λεμπεσόπουλου διαλέγει να μας αποχαιρετίσει η υπέροχη αυτή σειρά! Αν έχεις το βιβλίο μπορείς να το κοιτάξεις! ;)

p.s. Και η δική μου αγαπημένη σοκολάτα, από'κει και το nickname! Μα να μην μπορώ να κρυφτώ με τίποτα πια;;;; :P

mfairy_14
20-06-09, 22:50
Λοιπόν, λοιπόν,...μόλις τσέκαρα το ending:)!
Τα λόγια που έδωσα πριν είναι αυτούσια από το βιβλίο (σελ. 15)...
Now, τα ακόλουθα είναι από τη σειρά (είχες δίκιο Serano! Κάτι τέτοιο θυμόμουν κι εγώ,...το θυμόμουν κάπως "ελλειπές", αλλά όταν ξαναδιάβασα την αρχή, μου έκανε εντύπωση πόσο πολύ από το ακριβές κείμενο συμπεριέλαβαν, οπότε και υποθέτω πως η αρχική εντύπωση του "μισού" αντικαταστάθηκε - ίσως και επάξια - από την αγαλλίαση που επέφερε ο φόρος τιμής προς τον συγγραφέα...)

Ok, here it goes:

Γλαύκη: Φεύγουμε;
Λουκάς: Φεύγουμε αγάπη μου, φεύγουμε,...αλλά θα'ρθουμε πάλι πίσω στο νησί μας! Να δεις πώς ξεκόβει σα γαλέρα από την καταχνιά! Μοιάζει να ταξιδεύει σε καιρούς του Αιγαίου παλιούς, όταν οι κρινοδάχτυλες πριγκιπέσες της Παροναξιάς τό'παιρναν προίκα μαζί μ'ένα ρόδι για γούρι. (Τη φιλάει.) THE END---

....Now that is what I call good writing:)!

By the way,...πού πήγανε βρε παιδιά τα happy ends???? Θέλω κι εγώωωωωωω.....:(

sunset89
20-06-09, 23:24
Γεια σου και καλώς όρισες. :)Επειδή αποκαλύπτεις το τέλος της σειράς, κάνε έντιτ στο ποστ σου και βάλτο μέσα σε σπόιλερ γτ δεν είναι σωστό για όσους το παρακολουθούν και θέλουν να φτάσουν σιγά σιγά στο τέλος...

mfairy_14
20-06-09, 23:40
Καλώς σας βρήκα...
Σωστό, σωστό...(sorry, αλλά δε φαντάστηκα πως υπήρχε κάποιος που ενδιαφερόταν για τη σειρά, αλλά δεν την είχε ακόμα δει μέχρι τέλους:)!)
Μια ερώτηση μόνο, καθότι "καινούργια" στα forum-πράγματα: How do I do that, once I press edit? Ποιό είναι το spoiler??? Δεν έχω ιδέααααα....

sunset89
20-06-09, 23:49
Στα ποστς που έχεις γράψει εσύ, η πρώτη επιλογή γωνία κάτω δεξιά είναι έντιτ. Λοιπόν, από εκεί που αρχίζει το κείμενο της αποκάλυψης του τέλους γράψε [spoiler] κι εκεί π τελειώνει γράψε
[/spoiler ] χωρίς κενό... αν θυμάμαι έτσι γίνεται αλλιώς δεν πειράζει το πολύ πολύ να στο διορθώσει κάποιος διαχειριστής! και πάλι καλώς όρισες

mfairy_14
21-06-09, 00:08
DONE!!! Syrano, Sunset...merci beaucoup pour l'aide!!!:)

Zozoulini
03-07-09, 23:40
Να προσθέσω ότι, στη σειρά, το αρχοντικό της οικογένειας Δελόγγη στη Σύρο είναι στην πραγματικότητα ο Πύργος Δουκίσσης Πλακεντίας στην Πεντέλη. Ό,τι βλέπουμε εξωτερικά και εσωτερικά.

http://img11.imageshack.us/img11/7349/villah.jpg (http://img11.imageshack.us/i/villah.jpg/)

http://img5.imageshack.us/img5/6117/aithousa.jpg (http://img5.imageshack.us/i/aithousa.jpg/)

Μερικά στοιχεία για τη σειρά στην παράθεση που ακολουθεί:

«Η Αίθουσα του θρόνου» ανοίγει: 35 ηθοποιοί. 3.000 κομπάρσοι. 19 εκατ. δραχμές το κόστος κάθε επεισοδίου, εκ των οποίων τα δύο αποτελούν χορηγία της Εθνικής Τράπεζας. 26 επεισόδιο το σύνολο. Το Μέγαρο της Δούκισσας της Πλακεντίας στην Πεντέλη, πλήρως ανακαινισμένο. Μια θαλαμηγός του '60. Γυρίσματα στη Σύρο (περισσότερο από έναν μήνα) καθώς και στην Αθήνα, στο Λαγονήσι, στη Νέα Μάκρη. Μια διανομή περισσότερο θεατρική από ποτέ.

Κυριακή 4 Οκτωβρίου 1998, εφημερίδα ΤΟ ΒΗΜΑ

Εκπληκτική η σειρά, θαυμάσιο το βιβλίο!

fay11
22-11-09, 19:11
Ξέρω οτι τα περισσότερα κομμάτια στην σειρά είναι απο το cd της Ρεμπούτσικα αλλα υπάρχει μια συγκεκριμένη μελωδία που κάθε φορά που βλέπω την σειρά με τρελαίνει και δεν την βρίσκω...
Είναι μόνο κιθάρα και αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικά θα του ήμουν υποχρεωμένη για όποια πληροφορία...
Η συγκέκριμένη μελωδία "ντύνει" το ξημέρωμα της Γλαυκης και του Λουκά στο νεκρό χωριό μετα το πρώτο τους βράδυ...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

retrofan
15-03-10, 16:30
Από τα πρώτα θέματα που διάβασα στην retromania ήταν αυτό! Δεν λέω κάτι πρωτότυπο με το να προσθέσω κι εγώ ότι την θεωρώ την καλύτερη, αρτιότερη ελληνική σειρά.
Ούτε μπορώ να σκεφτώ να συμπληρώσω κάτι μετά τα εμπεριστατωμένα posts που έχουν προηγηθεί και ιδίως αυτά του pan:).

Θα διαφοροποιηθώ μόνο ως προς τον θαυμασμό για το βιβλίο. Τα έργα του Αθανασιάδη τα θεωρώ, πώς να το πω τώρα;, μέτρια#). Με υψηλούς στόχους (φιλοσοφικές αναλύσεις, περιγραφές εποχών και "γενιών") που, προσωπική μου άποψη, δεν του βγαίνουν. Φλύαρα θα τα έλεγα:xm:

Για την "αίθουσα του θρόνου" θα μπορούσα να μιλάω ώρες ατέλειωτες:D. Θα περιοριστώ σε κάποιες λεπτομέρειες που συγκράτησα στις σκηνές Λουκά - Γλαύκης και που μου φάνηκαν να απογειώνουν το παίξιμο των ηθοποιών.
1. Ο Λουκάς αγριεύει:D. Στο λιμάνι όπου έχουν πάει να χαιρετήσουν, αυτός τον θείο του που φεύγει άρρωστος στην Αθήνα με τον Παντιά κι εκείνη τη θεία της. Του κρατάει μούτρα γιατί ακύρωσε τις συναντήσεις τους τις τελευταίες μέρες. Της δίνει κάποιες εξηγήσεις (τις γνωστές του Λουκά "δεν ήμουν ο εαυτός μου, δεν ήθελα να με δεις έτσι") και ακολουθεί η ερώτηση που της κάνει συχνά στο έργο. "Καταλαβαίνεις;". Συνήθως η Γλαύκη απαντούσε ένα γλυκό και θλιμμένο "ναι". Τώρα λέει ένα "ναι" ειρωνικό κι όταν ο Λουκάς τη ρωτάει με χαρά "αλήθεια;" του πετάει ένα υπέροχο και τσαντισμένο "όχι" (του στυλ "αμάν επιτέλους με τη δυσκολία σου"). Λίγα δευτερόλεπτα μετά στρέφει να φύγει και ο Λουκάς την αρπάζει από το μπράτσο:flower:. Ίσως η πιο διεκδικητική κίνηση του Λουκά στη σειρά. "Πρέπει να μιλήσουμε". Του τινάζει το μπράτσο "να μιλήσουμε. Εγώ εδώ γύρω θα είμαι ... προς το παρόν (προειδοποίηση "κι αν καθυστερήσεις, μ' έχασες")".
2. Ο Λουκάς σκληραίνει:(. Έχει εξαφανιστεί μερικές μέρες από τις Σπαθιές όπου τον περιμένει η Γλαύκη. Εμφανίζεται ένα βράδυ και την πετυχαίνει να έχει κατέβει στην κουζίνα ενώ τον απέφευγε όλο το απόγευμα. Ο διάλογος που ακολουθεί τελειώνει με μια εξοργισμένη Γλαύκη να μην συγρκατείται
-Ώστε έτσι ε; Έχεις εξαφανιστεί τόσες μέρες, κάθομαι εδώ και σε περιμένω και δεν μου χρωστάς τίποτα.
-Δεν σε κάλεσα εγώ. Η Φιλιώ σε κάλεσε.
Το πρόσωπο του Λεμπεσόπουλου δείχνει όλη την σκληρότητα, αυτό της Ναυπλιώτου όλο το σοκ. Έτοιμη να βάλει τα κλάματα λέει ένα "σωστά" και εξαφανίζεται τρέχοντας στις σκάλες.
3. Η Γλαύκη γίνεται έφηβη:D. Ενώ έχει φύγει από τις Σπαθιές, αποφασίζει να τον συναντήσει. Το αφήνει όμως στην τύχη. Κυριολεκτικά. Παίζει κορώνα - γράμματα το αν θα τον πάρει τηλέφωνο, κοιτά μ' αγωνία το αποτέλεσμα, φιλάει το νόμισμα που ικανοποίησε την επιθυμία της, καλεί το νούμερο, "σε παρακαλώ, σήκωσέ το, σε παρακαλώ, σήκωσέ το" και, όταν η συνάντηση κανονίζεται, η κάμερα δείχνει πότε τον έναν και πότε τον άλλον, η μουσική παίζει πολύ ταιριαστά, η Γλαύκη πέφτει στο κρεβάτι χαμογελώντας "Γλαύκη δεν σε βλέπω καθόλου καλά".

Και για μένα μια από τις πιο συγκινητικές στιγμές του έργου, αυτή της πρώτης συνάντησης και της συζήτησης στη στέρνα.
-Γιατί εμένα;
-Μα γιατί τον είδατε, του μιλήσατε. Από τις μνήμες σας μπορώ ν' αναπαραστήσω εικόνες. Όποιος τον συνάντησε έχει για μένα ιερότητα.
Τα μάτια της υγρά, το βλέμμα του Λεμπεσόπουλου ανεξιχνίαστο. Και κοιτάει το προφίλ της σφίγγοντας τα χείλη όσο αυτή μιλάει για ένα ποιήμα του Έλιοτ που "μιλάει για έναν που είναι ογδόντα χρονών και δεν έχει μέλλον".
Αυτό πάντοτε μου έκανε ως προάγγελος της σκηνής στη σπηλιά που ο Λουκάς της λέει
-Στην ηλικία σου; Πετάς παντού σπόρους.
-Κι αν πέφτουν σε άγονο έδαφος; Κι αν εγώ είμαι το άγονο έδαφος;

Χριστέ μου! Τι καταπληκτική σειρά! Τι υπέροχο σενάριο! Τι ανεπανάληπτες ερμηνείες!

ΡΑΦΑΕΛΑ
10-09-10, 01:07
Kαλα retrofan τα ιδια πραματα μασ εκαναν εντυπωσ...τι πορωση αυτη η σειρα...

dillon
25-01-11, 07:44
Ειδα τη σειρα μετα απο πολλα χρονια γιατι οταν παιζοταν ελειπα στο εξωτερικο. Θα συμφωνησω με ολους, οτι ηταν εκπληκτικη, μαζι με τα Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια κ το Τριτο Στεφανι ειναι απο τις κορυφαιες του ειδους.
Επιτρεψτε μου δυο μικρες προσθέσεις σε καποιες απο τις λεπτομερειες της σειρας γιατι την εχω πολυ προσφατη. Το πλοιο της γραμμης ειναι το Express Paros πρωην Express Kefalinia του Στριντζη που εκανε το δρομολογιο Πατρα - Πορος (Κεφαλονιας).
Η θαλαμηγος του Σουηδου ειναι η Χριστινα του Ωναση, στο τελευταιο επεισοδιο φαινονται τα 2 πρωτα γραμματα στην πρυμνη (δεν τα εχουν σβησει) οπως στην πλωρη.

http://www.charterworld.com/images/yachts/christina%20o%20home.jpg (http://www.charterworld.com/images/yachts/christina%20o%20home.jpg)

Φιλικα

sunset89
11-02-11, 17:36
Μικρό απόσπασμα.
Η Γλαύκη πηγαίνει στο αρχοντικό των Δελόγγη και ζητά από τον Λουκά να της διηγηθεί ό,τι γνωρίζει σχετικά με τον πατέρα της, που σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια της Κατοχής.

http://www.youtube.com/watch?v=zpm0_mxLNAU

retrofan
13-02-11, 11:23
Ένα μεγάλο ευχαριστώ sunset89 γιατί μας χάρισες μια σκηνή που έχω ήδη πει ότι τη θεωρώ από τις πιο συγκινητικές του έργου.
:thanx2:

Δεν βρίσκω πολλά λόγια να σχολιάσω κάτι που για μένα προσεγγίζει την τελειότητα.

Αααα! Βρήκα:)
Διαμαρτύρομαι για το μούσι του Λουκά:P. Εντελώς ψεύτικο. Πάλι καλά που το "ξουρίζει" στο επόμενο επεισόδιο:D

mariadegrecia
26-02-11, 02:27
Πραγματικά υπέροχη σειρά με καταπληκτικούς ηθοποιούς και ακόμα καλυτερη ιστορία... το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα αν και θα ήθελα.
Όταν το βλέπαμε με τη φίλη μου λέγαμε τον Δελόγγη χαιδευτικά delongi χιχι
Όσο για τα γυρίσματα... έχω μείνει. Θα ήθελα να επισκεφτώ το Πύργο Δουκίσσης Πλακεντίας αλλά μιας και δεν είμαι από Αθήνα δεν έχω ιδέα αν μπορεί κανείς να τον επισκεφτεί ή το οτιδήποτε...

serano915
03-03-11, 00:21
Πραγματικά υπέροχη σειρά με καταπληκτικούς ηθοποιούς και ακόμα καλυτερη ιστορία... το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα αν και θα ήθελα.

Όταν το διαβάσεις όμως, σε προειδοποιώ, θα απογοητευτείς με το τέλος! Εγώ προσωπικά κρατάω το τέλος της σειράς... (και πολλές φίλες εδώ μέσα :))

Όμως διάβασε το, αξίζει τον κόπο από πολλές απόψεις! :D

mariadegrecia
03-03-11, 00:51
Το έχω βρει στη βιβλιοθήκη, θα το πάρω κάοοια στιγμή αν είναι! Θα είμαι προετοιμασμένη χιχι

Domenica
31-03-11, 09:18
Πρωσωπικά δεν αντέχω τον Τάσο Αθανασιάδη αν και έχω διαβάσει κάμποσα και ειδικώς θεωρὠ την Ἀιθουσα του χρόνου από τα λιγότερο καλά του. Ας μην μου θυμώσουν οι φαν τον θεωρώ συντηρητικό σε αφόρητα ενοχλητικό βαθμό και ενώ γενικά συμπαθώ τους ατους εστετ συγγραφεις (Θεοτοκά, Καραγάτση κτλ) ο Αθανασιάδης έχει κάτι που με τρομάζει κάπως, θες η κάπως ρετρό ξύλινη γλώσσα θες το γεγονός πως κάνει τις ερωτικές σκηνές να μοιάζουν τοσο ψυχρες σαν ασκήσεις γυμναστικής θες η άπειρη περιφρόνηση για τους άτυχους του κόσμου ουτε καν τους ηρωες του δεν συμπονά... Αξέχαστη μου έχει μεινει η περιγραφή για την Συρο από το εν λογω βιβλίο - ᾽᾽το μερος που φυτρώνει το ντοματάκι᾽᾽. Αυτό. Τέρμα. Το ντοματάκι που γινεται λιαστό. Οχι ας πουμε η Αρχοντισσα του Αιγαιου, το λικνο του πρωτου παγκοσμιου πολιτισμού, το νησί με την πρώτη εμπορική πολη στην Ελλάδα, το συνδυασμό μεσαιωνικής κυκλαδιτικης και αστικης νεοκλασσικής αρχιτεκτονικής και αλλα υπέροχα βαρύγδουπα με τα οποια μεγάλωσα! Λογω καταγωγής (ειμαι από Ερμούπολη και ζουσα εκει μεχρι τα 16) διάβασα το βιβλίο υποχρεωτικά μικρή (πακέτο με την ᾽Μεγάλη Χιμαιρα᾽ του Καραγάτση την οποια όμως λάτρεψα). Βέβαια δεν αντιπαθώ το εν λογω βιβλίο επειδή ο κυριος Αθανασιάδης προσέβαλε τις φαντασιώσεις για την πατρίδα μου απλά μου φαινεται κακογραμμένο και πρόχειρο και σκληρο ταυτοχρόνως.

Η σειρά τώρα μου άρεσε πολύ και κάποιες σκηνές γυριστηκαν κοντά στο σπιτι του θειου μου. Εκτιμησα και τις αλλαγες σε σχέση με το βιβλίο. Συγνώμη και πάλι από τους φαν.

sunset89
31-03-11, 11:08
Σεβαστή η άποψή σου για το βιβλίο, Domenica, μα θα διαφωνήσω κάθετα. Είναι ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ, το δεύτερο αγαπημένο ever μετά τη "Μεγάλη Χίμαιρα"... Τα νοήματα και τα ιδανικά διοχετεύονται μέσα από έναν γοητευτικότατο λόγο -κατά τη γνώμη μου πάντα- και μέσα από θαυμαστές αλληγορίες και τεχνάσματα. Οι ερωτικές σκηνές ή μάλλον ο ερωτισμός στην ατμόσφαιρα, δεν δίνεται άκρως περιγραφικά και κυνικά όπως σε έργα των "λιμπερτίνων", μα κρατά τον αναγνώστη γοητευμένο μέχρι τέλους. Εδώ βέβαια δεν μιλάμε για το βιβλίο, αλλά περί της σειράς.
Όσον αφορά αυτό που λες για τη Σύρο, δεν είναι ανάγκη όλοι οι συγγραφείς να μυθοποιούν τους τόπους στους οποίους διαδραματίζονται οι ιστορίες τους! Καταντούν και κλισέ εκφράσεις τύπου "Αρχόντισσα του Αιγαίου" κτλ. Άλλωστε ο καθένας το νησί του τον αντικρίζει διαφορετικά. Οι μη καταγόμενοι από τον εκάστοτε τόπο, πρέπει να τον δουν από διαφορετικές οπτικές γωνίες και δη στην λογοτεχνία! ;)
Και το κυριότερο: Ο Αθανασιάδης ΔΕΝ μιλάει για τη Σύρο, ΑΛΛΑ για ένα φανταστικό νησί των Κυκλαδων.

Παρεμπιμπτόντως το θέμα μιας και αφορά σειρά του 1998, δυστυχώς πρέπει να κλειδώσει! Όταν κάποια στιγμή αυξηθεί το χρονολογικό όριο του φόρουμ, θα είναι ξανά στη διάθεση όλων μας! :)

maroulinig23
02-12-11, 02:24
Καλησπέρα είμαι νέα σε αυτό το φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ένα λίνκ στο οποίο θα μπορούσαμε διαδικτυακά να δούμε τα επεισόδια της σειράς μέχρι και το 26ο;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων το ψάχνω παντού και δε μπορώ να το βρω!

Kambia
02-12-11, 03:30
Καλώς όρισες.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα "Αίθουσα του Θρόνου" (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?6787-%C7-%C1%DF%E8%EF%F5%F3%E1-%F4%EF%F5-%C8%F1%FC%ED%EF%F5-%28MEGA%29) και ίσως βρείς κάτι. Δες και στο yputube (αν δεν έχεις ήδη ψάξει)

Το θέμα όμως θα κλειδωθεί γιατί η σειρά είναι εκτός των χρονικών ορίων του φόρουμ :)

Vassolis 80
17-07-12, 17:21
Καλησπέρα σε όλους!!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, συγχαρητήρια πραγματικά για την πανέμορφη δουλειά...σπανίζει στις μέρες μας η νοσταλγία για άλλες εποχές που βασίλευαν άλλες αξίες..
Γίνομαι κουραστικός και το ξέρω, αλλά ρε παιδιά, επειδή ανήκω και γω στους οπαδούς της εν λόγω σειράς θα ήθελα να σας ρωτήσω και να σας παρακαλέσω χωρίς να θέλω να παραβώ κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ..
Από πού μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε ψηφιακή μορφή??
Δέχομαι και να την πληρώσω ανεξαρτήτως τιμής αν διατίθεται στο εμπόριο, νόμιμα σε DVD.
Στο youtube την έχω βρει αλλά δεν είναι καλής ποιότητας δυστυχώς..Άλλωστε την έχω όλη σε βιντεοκασέτες οι οποίες με την πάροδο του χρόνου και τις συνεχόμενες επαναλήψεις είναι πάνω κάτω της ίδιας ποιότητας.
Μέχρι και στο Mega έστειλα μειλ αλλά απάντηση δεν πήρα..
Δεν είμαι της πειρατείας, αλλά ήμαρτον, για να απολαμβάνει κάποιος κάτι που του αρέσει εκεί πρέπει να καταφύγει??
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει πμ..τον/την θερμοπαρακαλώ.
Ευχαριστώ πολύ, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!!;)

ΥΓ:Το όνομα είναι Vassilis80 και όχι Vassolis80.Το έγραψα εκ παραδρομής στον ενθουσιασμό μου μήπως μπορέσω και βρω άκρη στο συγκεκριμένο θέμα που ψάχνω τόσο καιρό. Αν μπορεί κάποιος από τους moderators να βοηθήσει..:)

jimijoop
17-07-12, 17:47
Καλησπέρα σε όλους!!
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, συγχαρητήρια πραγματικά για την πανέμορφη δουλειά...σπανίζει στις μέρες μας η νοσταλγία για άλλες εποχές που βασίλευαν άλλες αξίες..
Γίνομαι κουραστικός και το ξέρω, αλλά ρε παιδιά, επειδή ανήκω και γω στους οπαδούς της εν λόγω σειράς θα ήθελα να σας ρωτήσω και να σας παρακαλέσω χωρίς να θέλω να παραβώ κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ..
Από πού μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε ψηφιακή μορφή??
Δέχομαι και να την πληρώσω ανεξαρτήτως τιμής αν διατίθεται στο εμπόριο, νόμιμα σε DVD.
Στο youtube την έχω βρει αλλά δεν είναι καλής ποιότητας δυστυχώς..Άλλωστε την έχω όλη σε βιντεοκασέτες οι οποίες με την πάροδο του χρόνου και τις συνεχόμενες επαναλήψεις είναι πάνω κάτω της ίδιας ποιότητας.
Μέχρι και στο Mega έστειλα μειλ αλλά απάντηση δεν πήρα..
Δεν είμαι της πειρατείας, αλλά ήμαρτον, για να απολαμβάνει κάποιος κάτι που του αρέσει εκεί πρέπει να καταφύγει??
Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει πμ..τον/την θερμοπαρακαλώ.
Ευχαριστώ πολύ, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!!;)

ΥΓ:Το όνομα είναι Vassilis80 και όχι Vassolis80.Το έγραψα εκ παραδρομής στον ενθουσιασμό μου μήπως μπορέσω και βρω άκρη στο συγκεκριμένο θέμα που ψάχνω τόσο καιρό. Αν μπορεί κάποιος από τους moderators να βοηθήσει..:)
η σειρα που ψαχνεις αυτη τη στιγμη παιζεται στο mega cosmos αλλα πρεπει να μεταναστευσεις για να το δεις

Vassolis 80
17-07-12, 18:11
Δηλαδη???:)Σόρρυ, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το mega cosmos. Άλλωστε, εγώ τη θέλω για να τη βλέπω, και όχι για να την ξαναδώ..

jimijoop
17-07-12, 18:21
Δηλαδη???:)Σόρρυ, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το mega cosmos. Άλλωστε, εγώ τη θέλω για να τη βλέπω, και όχι για να την ξαναδώ..
τηλεοπτικο καναλι του mega που εκπεμπει μονο στην αμερικη, στον καναδα και στην αυστραλια.

Vassolis 80
17-07-12, 18:32
Αααα, μάλιστα, τόσο καλά...Καμια ιδέα από κανέναν για να τη βρούμε ολόκληρη????????

sunset89
17-07-12, 20:23
Κατ' αρχήν καλώς όρισες.

Δεύτερον, παρακαλώ πριν ανοίξεις νέο θέμα, να ψάχνεις καλά στο φόρουμ μήπως υπάρχει ήδη ανοιχτό. Το παρόν μήνυμα θα ενσωματωθεί με το ήδη υπάρχον.
Έπειτα, η σειρά που κάνεις λόγο είναι εκτός της θεματολογίας του ρετρομάνιαξ, μιας και γυρίστηκε το 1998. Όριο το 1995.

Πέρνα μία βόλτα από τους κανονισμούς και καλή παραμονή στο site!! :)