PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Αρχείο της ΕΡΤ

Σελίδες : [1] 2

Aardvark
03-11-07, 15:20
ΕΡΤ (1966-σήμερα)

1990: Δημιουργία Μουσείου-Αρχείου ΕΡΤ
(1991 (Ιούνιος): προβολή της εκπομπής "Το Σήριαλ των Σήριαλ")
1995: Ξεκίνημα οργάνωσης του Οπτικοακουστικού Ιστορικού Αρχείου
2006: Ξεκίνημα ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης του Αρχείου
2007 (Δεκέμβριος): Δημιουργία site του "Οπτικοακουστικού Αρχείου" της ΕΡΤ
2009 (Νοέμβριος): Σημαντικός εμπλουτισμός και αναβάθμιση του site του "Ψηφιακού Αρχείου" της ΕΡΤ

sites: http://www.ert.gr/archive/Arch_Mus.asp (ΕΡΤ - Μουσείο-Αρχείο)
http://www.ert-archives.gr (ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο)

Δ/νση Μουσείου-Αρχείου: Μουρούζη 16, 10674 Αθήνα
Τηλ: 210 740 7042

ΕΡΤ - Κέντρο Επικοινωνίας & Ενημέρωσης Πολιτών (Κ.Ε.Ε.Π.)
Δ/νση Κ.Ε.Ε.Π.: Ρηγίλλης 4, 10674 Αθήνα
Τηλ: 210 740 7070
e-mail: Keep@ert.gr

Μια συνεντευξη με τον Διευθυντή του Μουσείου – Αρχείου της ΕΡΤ.
Οποιος θελει να την διαβασει ολοκληρη εδω http://www.shortfilm.gr/new.asp?id=231

Εγω θα ποσταρω την τελευταια ερωτηση που του εγινε μιας και εχει ενδιαφερον.

"Πως αισθάνεστε για εκείνο το μέρος του αρχείου της ΕΡΤ, που είτε καταστράφηκε, είτε διακινήθηκε παρατύπως;

Θα απαντήσω με διαφορετικό τρόπο σʼ αυτή την ερώτηση. Η ΕΡΤ για ʽμενα είναι το δεύτερο σπίτι μου. Δουλεύω για την ΕΡΤ 32 χρόνια και είχα την τύχη να συνεργαστώ ως ηχολήπτης με τους κυριότερους Έλληνες σκηνοθέτες, την αγαπώ και όσο θα βρίσκονται στη συγκεκριμένη θέση, στόχος μου θα είναι σε πρώτη φάση να διαφυλαχτεί όλο το υλικό, γιατί είναι υποχρέωσή μας να το διαφυλάξουμε για τις επόμενες γενιές και έπειτα να το αξιοποιήσουμε. Αυτός είναι και ο στόχος του προέδρου της ΕΡΤ -καθώς η Διεύθυνση Μουσείου – Αρχείου υπάγεται απευθείας σʼ εκείνον- κάτι το οποίο αποδεικνύεται από την προτεραιότητα που δίνει στο Μουσείο - Αρχείο της ΕΡΤ. Όσον αφορά το υλικό που χάθηκε, θα πρέπει να αναλογιστούμε πως κατά τα πρώτα χρόνια της ελληνικής τηλεόρασης το κόστος διαφύλαξης του υλικού ήταν εξαιρετικά υψηλό: φανταστείτε πως το κόστος μια ταινίας δύο ιντσών, άγγιζε το 10% της παραγωγής της. Οπότε αναγκαζόμασταν να σβήνουμε κάποιο διαθέσιμο υλικό, γράφοντας άλλο. Μετά το 1978 όμως, ξεκίνησε σταδιακά η συστηματική διατήρηση αρχείου από την ΕΡΤ. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να μην παραδεχτούμε πως υπήρξαν κλοπές. Όμως, το υλικό που διαθέτει πλέον η ΕΡΤ δίνει τη δυνατότητα σε κάθε ενδιαφερόμενο να αντλήσει όλα τα στοιχεία που θα του είναι χρήσιμα. Είναι πέρα κάθε αμφιβολίας όμως, πως τα τελευταία χρόνια με τον κανονισμό πωλήσεων και με το σύστημα διαχείρισης είναι πολύ δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να κλαπεί αρχειακό υλικό. Δεν σας κρύβουμε πως η ΕΡΤ έχει προχωρήσει σε νομικές διώξεις κατά νομικών ή φυσικών προσώπων που χρησιμοποιούν υλικό χωρίς την άδειά της. Είναι πλέον υποχρεωτική η αναφορά της πηγής κατά τη χρήση αρχειακού υλικού και το σημαντικότερο είναι πως το υλικό που παραχωρεί η ΕΡΤ προορίζεται μόνο για συγκεκριμένη χρήση που ορίζει ο κανονισμός."

bernard.c
30-10-08, 20:56
ΕΡΤ (1966-σήμερα)

1990: Δημιουργία Μουσείου-Αρχείου ΕΡΤ
(1991 (Ιούνιος): προβολή της εκπομπής "Το Σήριαλ των Σήριαλ")
1995: Ξεκίνημα οργάνωσης του Οπτικοακουστικού Ιστορικού Αρχείου
2006: Ξεκίνημα ψηφιοποίησης και τεκμηρίωσης του Αρχείου
2007 (Δεκέμβριος): Δημιουργία site του "Οπτικοακουστικού Αρχείου" της ΕΡΤ
2009 (Νοέμβριος): Σημαντικός εμπλουτισμός και αναβάθμιση του site του "Ψηφιακού Αρχείου" της ΕΡΤ

sites: http://www.ert.gr/archive/Arch_Mus.asp (ΕΡΤ - Μουσείο-Αρχείο)
http://www.ert-archives.gr (ΕΡΤ - Ψηφιακό Αρχείο)

Δ/νση Μουσείου-Αρχείου: Μουρούζη 16, 10674 Αθήνα
Τηλ: 210 740 7042

ΕΡΤ - Κέντρο Επικοινωνίας & Ενημέρωσης Πολιτών (Κ.Ε.Ε.Π.)
Δ/νση Κ.Ε.Ε.Π.: Ρηγίλλης 4, 10674 Αθήνα
Τηλ: 210 740 7070
e-mail: Keep@ert.gr

δεν ξέρανε στα γραφεία της ραδιοτηλεόρασης ότι έλειπε το 2ο επεισόδιο ή τουλάχιστον έκαναν ότι δεν το΄ήξεραν. μου είπε η υπεύθυνη στο τμήμα με τα dvds ότι ο σκηνοθέτης δεν το έδωσε.

Κατά την γνώμη μου υπεύθυνοι για την "εξαφάνιση" του 2ου επεισοδίου (και όχι του Τζων Αυλακιώτη) είναι οι υπάλληλοι του Αρχείου της ΕΡΤ που προφανώς τροφοδοτούν την Ραδιοτηλεόραση με τα επειδόδια (αν βεβαίως πρόκειται για λάθος και όχι για σβήσιμο από το Αρχείο... )

τους πρότεινα και άλλες σειρές - μου είπε ότι τον θάνατο του τιμόθεου τον έχουν ζητήσει πολλοί αλλά δεν υπάρχει στο αρχείο.

Πώς γίνεται να μην υπάρχει ο "Θάνατος του Τιμόθεου Κώνστα" στο αρχείο της ΕΡΤ, αφού την προβάλαν την σειρά σε επανάληψη στην ΕΤ2 στις αρχές της δεκαετίας του '90?

ίσως κατ'εμέ επειδή ήταν σειρά της ετ2 όπως και η κραυγή των λύκων. ίσως πρέπει να απευθυνθούμε στο αρχείο της νετ εκτός αν έχουν κοινό αρχείο τα δύο κρατικά κανάλια.

Αν δεν κάνω λάθος, το Τμήμα/Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ είναι κοινό για όλο τον Οργανισμό. Άλλωστε, και η "Μαντάμ Σουσού" και το remake του "Εκείνος κι Εκείνος" που διέθεσε η Ραδιοτηλεόραση ήταν σειρές της ΕΡΤ2 και όχι της ΕΡΤ(1).

ChristosM
31-10-08, 07:02
Να σαι καλα φιλε bernard.c για αυτα που εγραψες.

tsalk
31-10-08, 10:46
Δεν βγάζεις άκρη με ΤΟΣΟΥΣ άσχετους που έχουν μαζευτεί.
Ας ελπίσουμε ότι η δική μας πίεση να έχει κάποια θετικά αποτελέσματα,
Αλήθεια το εκείνος και εκείνος πότε τελειώνει για να δούμε πιά θα είναι η επόμενη σειρά? πολύ φοβάμαι όμως ότι θα επιβεβαιωθεί ο chistosm όσο αφορά την προβλεψή του για την επόμενη σειρά.

tvseriesfan548
31-10-08, 23:53
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους. το καλό είναι ότι ενδιαφέρθηκε να μου πει να τις στείλω μία λίστα - την έστειλα. πάντως μου είπε ότι η αναδυομένη και κάποιες άλλες σειρές υπάρχουν. δεν βγάζεις εύκολα άκρη γιατί πρέπει να υπάρχει φοβερή έλλειψη οργάνωσης. όπως έγραψα και προηγουμένως, μου είπε ότι έχουν πουλήσει τα δικαιώματα της φρουτοπίας οπότε μπορεί να ισχύει το ίδιο και για άλλες σειρές. μου είπε ακόμα 'ότι το εκείνος κι εκείνος έχει ακόμα κανα δυο dvd. για να δουμε - θα διορθώσουν λιγο την κατάσταση.

ChristosM
01-11-08, 17:18
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους. το καλό είναι ότι ενδιαφέρθηκε να μου πει να τις στείλω μία λίστα - την έστειλα. πάντως μου είπε ότι η αναδυομένη και κάποιες άλλες σειρές υπάρχουν. δεν βγάζεις εύκολα άκρη γιατί πρέπει να υπάρχει φοβερή έλλειψη οργάνωσης. όπως έγραψα και προηγουμένως, μου είπε ότι έχουν πουλήσει τα δικαιώματα της φρουτοπίας οπότε μπορεί να ισχύει το ίδιο και για άλλες σειρές. μου είπε ακόμα 'ότι το εκείνος κι εκείνος έχει ακόμα κανα δυο dvd. για να δουμε - θα διορθώσουν λιγο την κατάσταση.

Δυσκολευομαι να πιστεψω αυτα που σου ειπε. πρωτον απο το γεγονος οτι το Εκεινος κ εκεινος τελειωσε, επισης η φρουτοπια παιχτηκε σε επαναληψη πριν μερικους μηνες. Επισης, αν οντως υπαρχει η Αναδυομενη ολοκληρη γιατι δεν την εχουν προβαλει ξανα απο το 1980, ενω αλλες σειρες τις εβγαλαν και σε dvd. Απο τιν στιγμη μαλιστα που τοσος κοσμος την εχει ζητησει...
Παντως μακαρι να υπαρχει/να βρεθηκε, οπως και αλλα σηριαλ του τοτε.
Απλα καποιος επιτελους που να ξερει να μας δοσει μερικες απαντησεις για ολα αυτα.

bernard.c
02-11-08, 21:35
αν θυμαμαι καλά μου είπε και ότι μπορεί κάποιες σειρές να έχουν χαθεί ή να τις έχουν πάρει κάποιοι χωρίς να τις έχουν βάλει στη θέση τους.

Ναι, κάθε τόσο οι υπάλληλοι της ΕΡΤ βγάζουν έξω από το Ραδιομέγαρο της Αγίας Παρασκευής τις παλιές σειρές του Αρχείου και τις πάνε μια βόλτα (να πάρουν κι αυτές τον αέρα τους βρε αδερφέ). Μερικοί από αυτούς που βγάζουν τις σειρές της ΕΡΤ για βόλτα ξεχνάνε να τις επιστρέψουν στο κτίριο, οπότε οι σειρές χάνονται - είναι τόσο απλό (!!!!!)

tsalk
02-11-08, 22:15
Έκει στην ΕΡΤ υπήρχαν κάποιοι (εκτός των άσχετων) που "δανείστηκαν¨ (φυσιλογικότατη κίνηση) κάποιες σειρές τις οποίες δεν έβαλαν στην θέση τους (πως μπορούσε να γίνει αυτό - αφού τις πουλήσαν από δω και από κει). Κλασσικό παράδειγμα ο Γιούγκερμαν του οποίου οι μπομπίνες είχαν βρεθεί πως πώληση στο μοναστηράκι,όπως είχε αποκαλύψει η Ρένα Θεολογίδου.
Σε ποιά τιμή τις πουλούσαν δεν ξέρω. Αυτό συνέβη το 1991 με την συγκεκριμένη σειρά (πιθανόν ξαναέγινε και με άλλες που δεν ξέρουμε)

bernard.c
02-11-08, 23:48
Γνώμες, νέα για ενημέρωση μας και καταγραφή των σειρών της ΕΡΤ που σώζονται, από δικές μας πληροφορίες.

http://img80.imageshack.us/img80/69/ertgk9.jpg

Δυσκολευομαι να πιστεψω αυτα που σου ειπε, διοτι η ασχετοσυνη της φαινεται..
Απλα καποιος επιτελους που να ξερει να μας δοσει μερικες απαντησεις για ολα αυτα. Στο κατω κατω εμεις πληρωνουμε την ΕΡΤ.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ChristosM. Δεν βρίσκεται ένας (??!!) άνθρωπος σε ολόκληρο αυτό το δημόσιο οργανισμό από τη Διεύθυνση/Τμήμα Αρχείου ή από τη Ραδιοτηλεόραση ο οποίος να γνωρίζει πέντε πράγματα και να μπορεί να μιλήσει υπεύθυνα για το τι γίνεται εκεί μέσα? Να μάθουμε επιτέλους ποιες σειρές διασώζονται και ποιες όχι, αυτές που διασώζονται αν είναι ολόκληρες ή αν λείπουν κάποια επεισόδια (και ποια, βλ. "Τζων Αυλακιώτης") και ποιες προγραμματίζει να προσφέρει η Ραδιοτηλεόραση.

Η ψηφιοποίηση και καταγραφή του ιστορικού αρχείου της ΕΡΤ τι έγινε? Σταμάτησε? Έβγαλαν κάποιες εκπομπές και σειρές στο site και δεν το έχουν ανανεώσει από τότε που το ξεκίνησαν (Δεκέμβριος 2007 - κλείνουμε χρόνο όπου να'ναι).

http://img55.imageshack.us/img55/2057/ertarxeiositedf1.jpg

Από σειρές, εκτός από αυτές που είχαν ήδη εκδώσει με τη Ραδιοτηλεόραση (βλ. "οι συνήθεις ύποπτοι", δηλαδή Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Αστροφεγγιά, Λωξάντρα, Η Δασκάλα με τα χρυσά μάτια, Λεηλασία μιας ζωής, Γαλήνη), λίγα πράγματα από άλλες.

Δε λέω, καλές οι παραπάνω σειρές, Γεωργιάδης, Γρηγορίου, κτλ, αλλά όποτε διαφημίζει η ΕΡΤ το αρχείο της, πάντα στον "Χριστό ξανασταυρώνεται" και στη "Λωξάντρα" αναφέρεται. Κορυφαίες σειρές, αλλά τις είδαμε, τις ξαναείδαμε και "Ο Χριστός ξανασταυρώνεται" είναι συρραφή των αρχικών επεισοδίων, πρέπει και εκεί να έχει χαθεί υλικό.... Αυτές οι σειρές που διασώθηκαν:
(1) τις πρόβαλαν σε επανάληψη τα πρωινά στην ΕΡΤ ή στην ψηφιακή
(2) τις διάθέσαν σε DVD στην Ραδιοτηλεόραση
(3) τις ανέβασαν στο site του Οπτικοακουστικού Ψηφιακού σας Αρχείου

Οι σειρές που αναζητά ο κόσμος είναι "Η Γυφτοπούλα", "Η Αναδυομένη" και το "Λούνα Παρκ". Ακόμα και οι λίγο μεταγενέστερες, όπως "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς", η "Κραυγή των Λύκων" και τα "Καθημερινά". Αυτές θέλουμε, αυτοί είναι οι θησαυροί του Αρχείου σας!! Εμένα θα μου αρκούσε και θα με έκανε πολύ ευτυχισμένο αν μάθαινα αν και ποια επεισόδια από αυτές διασώζονται, ακόμα και αν έπαιρνε χρόνια να τις δω σε DVD από τη Ραδιοτηλεόραση. Μια σωστή ενημέρωση, μια λίστα με το τι ΑΚΡΙΒΩΣ υπάρχει και τι όχι στο αρχείο θα μου ήταν αρκετό. Ακόμα και αν στην ανακοίνωση έλεγε πχ "Πανθέοι" - μόνο το τελευταίο επεισόδιο και "Λούνα Παρκ" - μόνο το 15ο επεισόδιο και μισό από το 16ο.

60244 60245

mhmerotategiatipino
03-11-08, 09:11
Αν η κυρία Λίτσα από το λογιστήριο έχει "δανειστεί" την "Κραυγή των Λύκων" για
να τη δει με τον άντρα της, πείτε της να τσακιστεί να την φέρει πίσω και ότι θα φύγει με κλοτσιές...
Κορυφαία ατάκα, ακόμη γελάω....
Σε πνίγει το δίκιο και το νιώθω, ειδικά όταν βλέπω στο εξωτερικό ότι υπάρχει συστημα φύλαξης τηλεοπτικών σειρών. Χαζό παράδειγμα αλλά στα Ατίθασα Νιάτα (9000 επεισόδια πριν 2 εβδομάδες) υπάρχει τμήμα αρχείου!! Δεν έχω προσεγγίσει κολοσσούς γιατί σίγουρα θα διαπιστώσω ότι πάντα είμαστε ΕΤΗ πίσω στην Ελλάδα από άποψη πολιτισμού. Η τηλεόραση είναι πολιτισμός, γιατί διασώζουμε τις ταινίες του 60 που απεικονίζουν άλλη εποχή, άλλλη χωρα κλπ κι οχι τις σειρες ως δειγματα πρωτολειας τεχνικης που ηρθε αργα στην Ελλάδα και σε κάποια κομμάτια μεγαλούργησε; Ειδικά από τον επισημο-υπευθυνο (;) τομεα της ΕΡΤ. ΚΑΝΤΕ ΚΑΤΙ. (Πού υπογράφω;)
Θα ξυπνήσουν μια μέρα που θα είναι αργά κι άντε γεια...

ChristosM
03-11-08, 09:18
745

Το θυμοσαστε αυτο το αποκομμα που ειχα βαλει πριν καιρο?
Μια ακομα αποδειξη οτι καποια σηριαλ πουληθηκαν σε ιδιωτη ("Τα Καθημερινα" ειναι ενα απο αυτα). Απιστευτο ετσι?

tsalk
03-11-08, 09:48
Το μινόρε της αυγής και το Χαμογελάστε παρακαλώ μαζί με τα Καθημερινά είχαν κυκλοφορήσει στα μέσα των 80s σε βιντεοκασσέτες από την εν λόγω εταιρία.
Δεν θυμάμαι (ας βοηθήσει κάποιος) αν υπήρχαν και άλλες σειρές.

stam1370
03-11-08, 13:22
Εσύ τα λες, bernard.c, και μαζί σου τα λέμε όλοι μας, αλλά και τη νοηματική γλώσσα να μάθουμε για να απευθυνθούμε στους "κωφάλαλους" της ΕΡΤ Α.Ε., πάλι τίποτα δεν θα καταφέρουμε γιατί ούτε τη νοηματική ξέρουν (ούτε την ήξεραν ποτέ, ούτε και θα τη μάθουν ποτέ, φοβάμαι)...!!!

@ mimerotategiatipino:
(Και) σε αυτόν τον τομέα είμαστε ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ πίσω, όχι απλά ΕΤΗ!!!

johnalepou
03-11-08, 15:35
Πες τα bernard.c!

Πάντως πρόσφατα στο άλλο μέλος της οικογένειας της ΕΡΤ,την ΕΡΑ, έγινε ακριβώς μία επαναφορά σπάνιου αρχείου οπως θα θέλαμε και με την ΕΡΤ:
Κάποιος ακροατής ειχε ηχογραφησει πριν χρονια το ραδιοφωνικό θεατρικο ΜΙΑ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (1963) με Α.Βουγιουκλακη,Κ.Βουτσα κ.α. Στην πορεια η ΕΡΑ καπου το εχασε. Περυσι ο ακροατης παρεδωσε αντιγραφο της κασετας στην ΕΡΑ,αυτοι το ψηφιοποιησαν και το μετεδωσαν εκ νεου,αναφεροντας και ευχαριστωντας τον ακροατη.

Juanita
03-11-08, 15:46
"Εις ώτα μη ακουόντων" μου θυμίζει αυτό...
:what:

Δυστυχώς, έχουμε να κάνουμε με Δημόσιο και τη φιλοσοφία που το διακατέχει: Εμείς θα σώσουμε τον κόσμο;;;; http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=144&pictureid=3867ή "Δουλειά;;; 8)ποιά δουλειά;;;; http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=144&pictureid=3868"

Μακάρι, να βρισκόταν αυτός ο ευαίσθητος άνθρωπος που αναφέρεις Bernard και να τον έβαζαν και στην κατάλληλη θέση...
Αλλά... ας μην κοροϊδευόμαστε.... Στην Ελλάδα ζούμε... :banghead:

stam1370
03-11-08, 15:46
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να κάνουμε μια "ψακτική" στο Μοναστηράκι, αυτό που θα έπρεπε να είχαν κάνει οι "υπεύθυνοι", αν και μετά από τόσα χρόνια, αμφιβάλλω αν θα βρούμε κάτι... Δεν θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει εδώ, αλλά πομπίνες της ΕΡΤ πουλήθηκαν ακόμα και για "σχοινί"! ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΙ;;;; Ήμαρτον...

Wally
03-11-08, 21:23
Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...

bernard.c
03-11-08, 21:23
Σας ευχαριστώ πολύ φίλοι μου για τα ευγενικά σας λόγια. Έγραψα χτες αυθόρμητα αυτά που αισθάνομαι και τις σκέψεις μου γύρω από το θέμα της διαφύλαξης και αξιοποίησης του Αρχείου της ΕΡΤ. Με μεγάλη μου χαρά αντιλαμβάνομαι καθημερινά ότι δεν είμαι ο μόνος και ότι παρόμοια συναισθήματα γύρω από το θέμα διακατέχουν και πολλούς άλλους (τουλάχιστον εδώ στο forum). Αυτό που με στεναχωρεί από την άλλη μεριά είναι ότι δεν ξέρω αν (και τι) μπορούμε να κάνουμε εμείς.

Τι θα λέγατε αν κάναμε εμείς μια απόπειρα να φτιάξουμε μία λίστα (έστω για δική μας ενημέρωση) με τις σειρές (ή τα συγκεκριμένα επεισόδια των σειρών) που ξέρουμε/έχουμε πληροφορίες ότι διασώζονται? Επίσης, σε κάθε περίπτωση μπορούμε να αναφέρουμε και αν έχουμε ακούσει για συντελεστές που έχουν δηλώσει ότι έχουν κρατήσει στο αρχείο τους σειρές.

Φτιάχνοντας μια τέτοια λίστα, θα ξέρουμε αν θα πρέπει να διατηρούμε ελπίδες ότι στο μέλλον πιθανόν κάποια στιγμή να ξαναδούμε ολόκληρη μια παλιά αγαπημένη μας σειρά ή έστω κάποια (και ποια) από τα επεισόδιά της...

tsalk
03-11-08, 21:51
Μου φαίνεται ότι θα πρέπει να κάνουμε μια "ψακτική" στο Μοναστηράκι, αυτό που θα έπρεπε να είχαν κάνει οι "υπεύθυνοι", αν και μετά από τόσα χρόνια, αμφιβάλλω αν θα βρούμε κάτι... Δεν θυμάμαι ποιός το είχε αναφέρει εδώ, αλλά πομπίνες της ΕΡΤ πουλήθηκαν ακόμα και για "σχοινί"! ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΣΟΥΝ ΤΙ;;;; Ήμαρτον...

H ταινία των 2 ιντσών είναι πολύ ανθεκτική και γιαυτό τον λόγο την αγόραζαν οι φορτοεκφορτωτές για να δένουν δέματα. Ένα τέτοιο δέμα δέθηκε με τον Γιούγκερμαν (του 1976).

misspepper77
03-11-08, 22:32
Την ερτ σε γενικές γραμμές την έχω σε κάποια εκτίμηση,όχι μόνο απο συναισθηματικής πλευράς ,γιατί με αυτήν μεγαλώσαμε, μιας και μας χάρισε πολλά αξιόλογα παιδικά προγράμματα(κάτι που δυστυχώς ,με απογοητεύει αφάνταστα που δεν συμβαίνει και σήμερα)αλλά και επειδή κρατάει ένα κάποιο επίπεδο γενικά στο προγραμμά της(αν και πολλές φορές καταφέρνει να "θάβει"αξιόλογες σειρές... δεν καταλαβαίνω γιατί και πως το καταφέρνει...).Η ουσία είναι πως όλα τα παραπάνω που διάβασα σχετικά με υλικό που χάθηκε τόσο αλόγηστα,με θλίβουν τρομερά αφού αναλογούν σε λογικές τριτοκοσμικής χώρας...αλλά προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη πως μπορεί και να βρεθεί κάποιος ευαισθητοποιημένος άνθρωπος ή μια ομάδα ατόμων που δεν θα μεταχειρίζονται την ερτ και το πολύτιμο αρχείο της σαν άλλη δημόσια υπηρεσία....

tvseriesfan548
03-11-08, 22:35
οπως έγραψα και σε αλλα θέματα έχω ήδη στείλει μία λίστα με προτεινόμενες σειρές αφού είδα γενικά τι ζητάνε οι περισσότεροι εδώ - σκέφτηκα ποιές θέλω κι εγώ . απλά πιστεύω ότι άσχετα με τις αλχημείες που έχουν γίνει στα αρχεία της ερτ και το αλαλούμ που επικρατεί, κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.

ChristosM
03-11-08, 23:12
Εγω απλα αναρωτιεμαι αν καναμε κατι σαν ενυπογραφο petition μεσα απο το GRM και το επιδιδαμε στο κρατικο καναλι μηπως κατι κουνιοταν...

Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c

κάποια σήριαλ όπως η δημοφιλέστατη 'κραυγή' δεν θεωρείται ποιοτική οπότε δύσκολο να μπει στη ραδιοτηλεόραση - υποτίθεται λολ ότι βάζει ποιοτικές σειρές ασχέτως τηλεθέασης (βλέπε ακυβέρνητες πολιτείες, η δασκάλα κτλ.). ελπίζω να με διαψεύσουν οι υπέυθυνοι της ταλαίπωρης λολ ερτ.

Ενω τα Βεγγαλικα ηταν μεσα στην ποιοτητα. Αν εξαιρεσουμε τον εξερετικο Βεγγο, το σηριαλ δεν ηταν και οτι καλυτερο. Μαλιστα θυμαμαι πως ειχε πολυ χτυπηθει τοτε απο τις εφημεριδες (δεν ειχαμε τοτε τηλεκουτσομπολιστικες εκπομπες!)

mhmerotategiatipino
04-11-08, 08:24
Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

tsalk
04-11-08, 10:04
Ενδιαφέρουσα πρόταση. Εγώ είμαι μέσα

Juanita
04-11-08, 10:11
Και για να προχωρήσω το θέμα ένα βήμα παραπέρα. Γιατί να μην συνασπιστούμε εμείς 3, 4, 6, 10 άτομα να οργανωσουμε κατι σαν επιτροπή και να χτυπησουμε εμεις τις πορτες των συντελεστων τουλαχιστον για μια καταγραφη-αυτοψια;Θα ελεγα κατι πιο προχωρημενο οπως να μας τα εδιναν εμας να τα ψηφιοποιουσαμε και να τα ανεβαζαμε (greektvproject π.χ.) αλλα ποιος θα γυρισει να μας κοιταξει;

Ενδιαφέρουσα πρόταση. Εγώ είμαι μέσα

Συμφωνώ και εγώ... Άλλωστε :wait2:αν δε δοκιμάσουμε δε θα μπορέσουμε ποτέ να μάθουμε αν θα έχει ανταπόκριση.

ChristosM
04-11-08, 11:17

Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.

stam1370
04-11-08, 12:17
Αν τους πεις το "να τα ανεβαζαμε" τοτε δεν θα παρεις τιποτα και απο κανεναν απο αυτους. Πιστεψε με ξερω τι σου λεω.

Αν τολμήσουμε να τους πούμε ότι θα ανεβάσουμε εμείς δικό τους υλικό, τότε έχω την εντύπωση ότι θα τους πιάσει η "ευθυξία" τους και η "τυπικότητά" τους, και θα αρχίσουν να μιλάνε για δικαιώματα, ότι απαγορεύεται η πώληση ή ενοικίαση υλικού σε τρίτους, θα μας βγάλουν παράνομους και λοιπές τέτοιες μ@^@κίες, για να δείξουν ότι "και καλά" πλέον κάνουν "σωστά" τη "δουλειά" τους εκεί... Να το πω λαϊκά και συγχωρέστε με, θα μας πρήξουν τα συκώτια τόσο που θα μας κάνουν να πούμε "δε γ...έστε".
Και εγώ είμαι μέσα ως προς την "επιτροπή καταγραφής". Από κει και πέρα, θα πρέπει να το χειριστούμε διαφορετικότερα...

mhmerotategiatipino
05-11-08, 08:35
Ναι γεια σας, η κυρία Αλιφέρη; Κάνω ένα μεταπτυχιακό κι έχω μια εργασία: αυτοψία στην δεκαετία 1970-1980 σειρών ΕΡΤ για καταγραφή τεχνικών στοιχείων. Μήπως μπορώ να δω το προσωπικό σας αρχείο;

bernard.c
05-11-08, 22:47

Κι εγώ συμφωνώ με την ιδέα !!

Ειχα την ιδια σκεψη με σενα. Ακομα και αυτο το υπεροχο και καλογραμμενο κειμενο του φιλου bernard.c θα ηθελα να το διαβαζαν, αν φυσικα το ηθελε ο bernard.c

ChristosM, δεν έχω ειλικρινά κανένα πρόβλημα στο να χρησιμοποιηθούν όσα κομάτια από το κείμενό μου θέλετε για να στείλουμε επιστολή στην ΕΡΤ. Τι λέτε? Θέλει κάποιος να αναλάβει το "project"? Θα το έκανα ευχαρίστως, αλλά το γεγονός ότι δε ζω στην Ελλάδα δεν βοηθάει ιδιαίτερα... :sad:

tsalk
05-11-08, 22:54
H επιστολή παιδιά πρέπει να σταλεί στην ΕΡΤ, τώρα αυτό που είναι καλό να γίνει άπο μέρους μας είναι η αφύπνιση τους μέσα από το κείμενο μας και όχι οποιαδήποτε αιχμή που υπάρχουν στα διάφορα post όλων μας. (και λίγα τους έχουμε σούρει - εγώ είμαι μόνιμως εν βρασμώ ψυχής φίλε bernardc όταν σκέφτομαι ότι δεν θα ξαναδώ όλες αυτές τις υπέροχες δουλείες που η βλακία τους έχει καταστρέψει.

Dominion
03-12-08, 01:27
Ρε παιδία το θέμα είναι ότι πέραν ημών (σε αυτό το φόρουμ δηλ.) λίγοι ενδιαφέρονται ελλάδα για το τι γυρίστηκε ακόμα και πέρσι (δηλαδή πόσο μάλλον για σειρές που γυρίστηκαν πριν 20 χρόνια).
Στο εξωτερικό φεριποίν βλέπεις υπάρχει αγάπη για το είδος της κινούμενης εικόνας, είτε κινηματογραφικής είτε τηλεοπτικής. Εκδόσεις dvd καλούδια extras κλπ.
Είναι κρίμα, αλλά νομίζω ότι λάθος άτομα είναι σε λάθος θέσεις εδώ που ζούμε.

manos426f
03-12-08, 01:48
....νομίζω ότι λάθος άτομα είναι σε λάθος θέσεις εδώ που ζούμε.

Θλιβερό,αλλά αληθινό...

bernard.c
17-12-08, 02:08
Όπως οι Ελληνικές ταινίες της δεκαετίας του '50 και του '60 που όλοι μας αγαπούμε αποτελούν αναμφισβήτητα κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς και αναπαριστούν την καθημερινότητα του Έλληνα της περιόδου εκείνης, έτσι και οι Ελληνικές τηλεοπτικές σειρές από το 1970 και έπειτα, δικαιωματικά κατέχουν την ίδια θέση και αποτελούν καλλιτεχνικές δημιουργίες και ντοκουμέντα της εποχής την οποία απεικονίζουν - πόσο μάλλον που από το 1970 ο Ελληνικός κινηματογράφος άρχισε "να σβήνει" με πολύ μεγάλη ταχύτητα, λόγω μειωμένων εισιτηρίων και λόγω της επιτυχίας της τηλεόρασης, φτάνοντας σε πολύ μεγάλη μείωση του αριθμού των παραγόμενων ταινιών μέχρι το 1974 (ενδεικτικά, FINOS FILMS 5 ταινίες το '74 και 4 το '75 από 18 το '69) και σε οριστικό "τέλος" (για μένα) με τον θάνατο του Φίνου και το κλείσιμο της ιστορικής κινηματογραφικής εταιρίας το 1977.

Το γεγονός ότι ο ρόλος της τηλεόρασης στην Ελλάδα από το 1970 "αντικατέστησε" το ρόλο του κινηματογράφου (με πρώτες μεγάλες επιτυχίες τον "Κύριο συνήγορο" (Μιχαλόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Μάιος 1970), την "Κοκκορόμυαλη" (Γιουλάκη, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971),τον "Άγνωστο Πόλεμο" (Αντωνόπουλος, ΥΕΝΕΔ, Οκτώβριος 1971) και την "Γειτονιά μας" (ΥΕΝΕΔ, Φεβρουάριος 1972)) καθιστά τις σειρές αυτές ακόμα πιο πολύτιμες όσον αφορά στην ιστορική τους αξία.

bernard.c
19-12-08, 02:22
Υ.Γ. Ρε Μπερνάρ, όταν σε πιάνει η απόλυτα δίκαιη λογοδιάρροιά-παράπονό σου, είσαι ποταμός και κόλαφος!!!

Χε, χε, έχεις δίκιο, αλλά είναι όπως το λες: με πιάνει το παράπονό μου.
Και να σου πω γιατί (...άρχισα πάλι!): όταν αγοράζω την κωμική σειρά "I love Lucy" (με την Lucille Ball) σε "Luxury Box-Set, with digitally restored episodes" από το Αμερικάνικο CBS και η σειρά γυρίστηκε μεταξύ 1951 και 1957 (ναι, ναι, καλά διαβάσατε, αρκετοί θα την γνωρίζετε τη σειρά άλλωστε), ε συγνώμη, με πιάνει το παράπονο που στην Ελλάδα δεν έχουμε αρχειοθετήσει σειρές του 1970 (για να μην πω του 1985 ("Λιονταράκια")) και οι περισσότερες από αυτές έχουν χαθεί για πάντα!

Όπως οι Αμερικανοί μπορούν να κάτσουν να παρακολουθήσουν σε επανάληψη τα 430 επεισόδια της "Bonanza", έτσι και εμείς δεν θα μπορούσαμε να δούμε classic-tv τα 550 επεισόδια της "Γειτονιάς μας" σε επανάληψη? Τόσο πολύ θα μας "χάλαγε" δηλαδή? Αυτά...

bernard.c
10-01-09, 04:01
http://img82.imageshack.us/img82/6090/ertseferiskc3.jpg

60246

ChristosM
10-01-09, 13:51
Ειναι πραγματικα μεγαλη ειρωνεια να το διαβαζεις αυτο στο site της ΕΡΤ, του μοναδικου τηλεοπτικου καναλιου μη τριτοκοσμικης χωρας που εσβηνε (και ισως σβηνει ακομα), εχανε (και ισως χανει ακομα) το αρχειο της.
Μπραβο Bernard που το μετεφερες εδω να το διαβαζουμε και να γελαμε.

bernard.c
23-01-09, 06:36
Ώρες-ώρες, αναλογίζομαι:
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην είχαν γυριστεί καθόλου Ελληνικές σειρές μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80? Έτσι, όλες αυτές οι σειρές που χάθηκαν/σβήστηκαν από τη δεκαετία του '70 με δημιουργούς τον Φώσκολο, τον Πρετεντέρη ή τον Δαλιανίδη και με πρωταγωνιστές την Αλίκη, την Τζένη, την Ζωή, την Ρένα, τον Λάμπρο και τον Κώστα (Βουτσά) δεν θα είχαν γίνει ποτέ. Και αν αυτές οι σειρές δεν είχαν γυριστεί ποτέ, δεν θα πόναγε σήμερα το γεγονός ότι δημιουργήθηκαν, προβλήθηκαν και μετά καταστράφηκαν... Γιατί η σκέψη και μόνο ότι δεν υπάρχουν πια και ότι δεν θα ξαναπροβληθούν ποτέ πονάει...

ChristosM
23-01-09, 08:18
Ώρες-ώρες, αναλογίζομαι:
Μήπως θα ήταν καλύτερα να μην είχαν γυριστεί καθόλου Ελληνικές σειρές μέχρι τις αρχές της δεκαετίας του '80? Έτσι, όλες αυτές οι σειρές που χάθηκαν/σβήστηκαν από τη δεκαετία του '70 με δημιουργούς τον Φώσκολο, τον Πρετεντέρη ή τον Δαλιανίδη και με πρωταγωνιστές την Αλίκη, την Τζένη, την Ζωή, την Ρένα, τον Λάμπρο και τον Κώστα (Βουτσά) δεν θα είχαν γίνει ποτέ. Και αν αυτές οι σειρές δεν είχαν γυριστεί ποτέ, δεν θα πόναγε σήμερα το γεγονός ότι δημιουργήθηκαν, προβλήθηκαν και μετά καταστράφηκαν... Γιατί η σκέψη και μόνο ότι δεν υπάρχουν πια και ότι δεν θα ξαναπροβληθούν ποτέ πονάει...

Νιωθω παρα πολυ αυτο που λες γιατι πραγματικα ποναει πολυ οταν συνειδητοποιω οτι δεν θα ξαναδω ποτέ οσες ειχα δει και αγαπησει τοτε.

mhmerotategiatipino
23-01-09, 08:40
Τώρα να σας φτιάξω; Μόλις γύρισα από την Αμερική όπου είχα πάει 1 μήνα διακοπές (Χριστούγεννα κλπ.). Ξέρετε κάτι;Η αμερικανική αγορά εχει κατακλυστεί από όλες τις αμερικανικές σειρές σε ντιβιντί. Έκατσα και είδα τα Χρυσά κορίτσια σε απίστευτη ποιότητα (και βγηκε το 1985-1991). 7 σαιζόν σε ντιβιντί. Το μικρό σπιτι στο λιβάδι σε πλήρες σετ πολλών ντιβιντί (δε θυμάμαι πόσα) με εξτρα 2 με γυρίσματα κλπ. όλα αυτά σε ένα κουτί που θύμιζε κάρο. Όχι μόνο τις διασώζουν, όχι μόνο τις περιποιούνται αλλά και τις προσέχουν. Κι ολα αυτα στο εμπόριο. Το μικρό σπιτι στο λιβάδι καπου 120 δολάρια (80 ευρω). Για να μην πω Χαβάη 5-0, Ωραία και Τέρας και πολλά άλλα. Δεν παίζουν στην Ελλάδα και δεν έχουν εστω αγγλικους υποτιτλους αλλιως θα τα βουταγα. Εμείς γιατί;Πώς ξεπεράστηκαν τα προβλήματα του κοπυράιτ;Και θυμάμαι ότι βγηκαν στο εμπόριο με σήμα της εταιρείας παραγωγής και του καναλιού από άλλη εταιρεία όμως. Κάτι σημαίνει αυτό;Είμαστε έτη φωτός πίσω κι είναι ντροπή μας.

tsalk
23-01-09, 10:52
Είμαστε έτη φωτός πίσω κι είναι ντροπή μας.

To έχω ξαναπεί, δυστυχώς η μόνη μας ελπίδα είναι να αναλάβει σε κάποιο υπεύθυνο πόστο της ΕΡΤ κάποιος άνθρωπος της γενιάς μας ο οποίος ίσως να έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον για το αρχείο της ΕΡΤ, ώστε κάνοντας μια πιο προσεκτική έρευνα στο αρχείο να ανακαλύψει αρκετά σπάνια πράγματα (αν προηγουμένως βεβαίως δεν έχουν καταστραφεί ή κλαπεί ή οτιδήποτε άλλο)
Μέχρι τότε η έκφραση είμαστε έτη φωτός πίσω και είναι ντροπή μας
είναι το ελάχιστο που μπορούμε να πούμε για όλους αυτούς τους ασχετο-υπεύθυνους της ΕΡΤ.

kaly13
23-01-09, 15:28
Εδώ απέλυσαν τον Κούλογλου, επειδή έλεγε την ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΕΡΤ σου λέει μετά. Την ΕΡΤ, την οποία πληρώνουμε ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ (εσείς).

Wally
23-01-09, 15:36
Κοιτα για τις ανωμαλιες που εκανε η ΕΡΤ με το αρχειο τις κατακρινω!
Αλλα οι δημοσιογραφοι ερχονται και φευγουν.
Ο Κούλογλου δεν ειναι αυτος που οταν ηταν στις δοξες του ο Γκαλης ειχε κανει πολλα ρεπορταζ που τον παρουσιαζαν δολοφονο(!!!) της πρωτης του γυναικας??
Μεγαλο ψυχολογικο πληγμα για τον Νικ σε περιοδο που τον χρειαζοταν ο ελληνικος αθλητισμος.
Φυσικα αποδειχτηκε οτι ηταν ολα ανυποστατα

ChristosM
23-01-09, 18:22
To έχω ξαναπεί, δυστυχώς η μόνη μας ελπίδα είναι να αναλάβει σε κάποιο υπεύθυνο πόστο της ΕΡΤ κάποιος άνθρωπος της γενιάς μας ο οποίος ίσως να έχει λίγο περισσότερο ενδιαφέρον για το αρχείο της ΕΡΤ, ώστε κάνοντας μια πιο προσεκτική έρευνα στο αρχείο να ανακαλύψει αρκετά σπάνια πράγματα (αν προηγουμένως βεβαίως δεν έχουν καταστραφεί ή κλαπεί ή οτιδήποτε άλλο)

Επιστρεφω στο θεμα και λεω οτι φιλε tsalk εχεις απολυτο δικιο. Μονο ετσι.

tsalk
23-01-09, 21:34
Επιστρεφω στο θεμα και λεω οτι φιλε tsalk εχεις απολυτο δικιο. Μονο ετσι.

Το ζήτημα είναι πόσο πιθανό είναι αυτό.
Αλλά η ελπίδα ως γνωστό πεθαίνει τελευταία, οπότε δικαιούμαστε τουλάχιστον να ελπίζουμε να συμβεί αυτό που ανέφερα πιο πάνω.

johnalepou
28-01-09, 00:18
Μα σε αυτο το αρχειο on line δεν κανουν καινουριες προσθηκες??? Αυτο ηταν???

Leon
14-03-09, 19:11
To online οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ δεν υποστηρίζει Linux/Unix.:shake: Και επειδή για λόγους ασφαλείας έχω κόψει τα Windowz PCs από το internet, δεν μπορώ να το δω! Μου βγάζει ένα ωραίο "platform not supported" και πάπαλα! Τι να πώ, το βρίσκω απαράδεκτο τη στιγμή που δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά αλλού πρόβλημα με steaming video σε Linux.

Ας μην πούμε για το πόσο απίστευτα ελλιπές είναι, κάτι που θίχτηκε από τα προηγούμενα posts. Πραγματικά κρίμα.

ChristosM
15-03-09, 17:13
To online οπτικοακουστικό αρχείο της ΕΡΤ δεν υποστηρίζει Linux/Unix.:shake: Και επειδή για λόγους ασφαλείας έχω κόψει τα Windowz PCs από το internet, δεν μπορώ να το δω! Μου βγάζει ένα ωραίο "platform not supported" και πάπαλα! Τι να πώ, το βρίσκω απαράδεκτο τη στιγμή που δεν έχω αντιμετωπίσει πουθενά αλλού πρόβλημα με steaming video σε Linux.

Ας μην πούμε για το πόσο απίστευτα ελλιπές είναι, κάτι που θίχτηκε από τα προηγούμενα posts. Πραγματικά κρίμα.

Δεν χανεις και τιποτα, πιστεψε μας...

thebest20
15-03-09, 18:53
Μ'αρέσει το λογότυπο "Σβήνοντας ένα κομμάτι από το παρελθόν είναι σαν να σβήνεις κι ένα αντίστοιχο κομμάτι από το μέλλον"...είναι πολύ αντιφατικό σε σχέση με αυτά που κάνει η ΕΡΤ!

tsalk
15-03-09, 22:02
Γιατί τι έχει ολοκληρώσει η ΕΡΤ. Ολες οι προσπάθιες της για την καταγραφή του αρχείου της εχουν μείνει ημιτελής. Και το καρυφαίο παράδειγμα είναι το on line αρχείο της, το όποιο όχι μόνο δεν εμπουτίζεται και με περισσότερα πράγματα, αλλά έχει μείνει στάσιμο εδώ και καιρό και σε λίγο καιρό έτσι όπως παει δεν θα υπάρχει κιόλας

tonytony
17-03-09, 03:24
Συγκινητικά και πραγματικά πάρα πολύ σωστά όλα αυτά που διάβασα...Είναι πραγματικά κρίμα...Έχω πληροφορίες ότι σώζονται 2 πολύ γνωστές σειρές από κάποιον ιδιώτη (ολόκληρες...κάποια επεισόδια μόνο...δε ξέρω) αλλά δυστυχώς δε μπορώ να πω σε ποιές αναφέρομαι...
Όσον αφορά το θέμα του σβησίματος θα θελα να θίξω και ένα άλλο ζήτημα...άσχετο από TV βέβαια αλλά το ίδιο...κρίμα...
Βγαίνουν όπως όλοι ξέρετε οι ταινίες της FINOS FILM από την εταιρεία VICTORY στο περιοδικό "Τηλεθεατής".Πολύ σωστή κίνηση δε λέω και πουλάει και τρελά...Αλλά...
Ρε 'ανθρωποι...DVD κάνετε!Δεν υπάρχει θέμα "χωρητικότητας"!Γιατί δε βάζετε ολόκληρες τις ταινίες ΚΑΙ με τις κομμένες σκηνές???Γιατί τέτοια προχειροδουλειά πάντα???Μόνο να τα αρπάξουμε είμαστε όπως όπως???Γιατί να μην υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ για αυτό που κάνετε???Επιτρέπεται π.χ από την "Υπολοχαγό Νατάσσα" να λείπουν από την ταινία 25 ολόκληρα λεπτά???Αναφέρω αυτή σαν παράδειγμα αλλά είναι και άλλες πολλές που συμβαίνει αυτό...Αυτά και ελπίζω κάποτε να ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ο πλούτος και του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης και να βρεθούν άνθρωποι με αγάπη και μεράκι σε αυτό που κάνουν...Τι να πει κανείς....

ChristosM
17-03-09, 15:00
Βγαίνουν όπως όλοι ξέρετε οι ταινίες της FINOS FILM από την εταιρεία VICTORY στο περιοδικό "Τηλεθεατής".Πολύ σωστή κίνηση δε λέω και πουλάει και τρελά...Αλλά...
Ρε 'ανθρωποι...DVD κάνετε!Δεν υπάρχει θέμα "χωρητικότητας"!Γιατί δε βάζετε ολόκληρες τις ταινίες ΚΑΙ με τις κομμένες σκηνές???Γιατί τέτοια προχειροδουλειά πάντα???Μόνο να τα αρπάξουμε είμαστε όπως όπως???Γιατί να μην υπάρχει ΜΕΡΑΚΙ για αυτό που κάνετε???Επιτρέπεται π.χ από την "Υπολοχαγό Νατάσσα" να λείπουν από την ταινία 25 ολόκληρα λεπτά???Αναφέρω αυτή σαν παράδειγμα αλλά είναι και άλλες πολλές που συμβαίνει αυτό...Αυτά και ελπίζω κάποτε να ΕΚΤΙΜΗΘΕΙ ο πλούτος και του ελληνικού κινηματογράφου και της ελληνικής τηλεόρασης και να βρεθούν άνθρωποι με αγάπη και μεράκι σε αυτό που κάνουν...Τι να πει κανείς....

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Στην αρχη ειχα χαρει αλλα γρηγορα απογοητευτηκα και σταματησα να τα αγοραζω οταν διαπιστωσα πως βγαζουν σε dvd τις ιδιες κοπιες που εδω και χρονια παιζουν και ξαναπαιζουν τα ιδιωτικα καναλια. Κομμενες σκηνες απο ταινιες οπως το "Ενα αστειο κοριτσι", το "Σ αγαπω", αλλα και κομμενο "καδρο" σε ολες τις σινεμασκοπ ταινιες οπως τα περισσοτερα μιουζικαλ του Δαλιανιδη αλλα και η "Χαρτοπαιχτρα", η "Σοφερινα", οι "Κληρονομοι", κλπ. Προσωπικα δεν θα τα αγοραζα ουτε με την μιση τιμη!

Mandrake
27-03-09, 19:10
Όπου εκείνη την εποχή θαρρώ πως ήταν δύσκολο να αφαιρεθεί (σήμερα γίνεται!) τόσο έντεχνα ώστε να μην αφήνει κάποιο σημάδι. Προφανώς το "αγόρασαν" για προβολή. Μα οτιδήποτε παίζεται ακόμη κι από τοπικό κανάλι δεν θεωρείται παράνομο αν δεν έχουν πάρει τα δικαιώματα προτίστως; Θυμάμαι ένα εδώ τοπικό (Ηράκλειο) που το κλείσαν μετά από μερικούς μήνες γιατί πρόβαλε ξένες ταινίες (κυρίως Αμερικάνικες) ενώ δεν είχε πάρει άδεια από κάπου (νομίζω παίρνεις από κάποιον σύνδεσμο/σύλλογο ή κάτι τέτοιο). Δεν ισχύει το ίδιο για τις εγχώριες παραγωγές; Κι αν γινόταν αυτό κάποτε, σταμάτησε απότομα. Τα τελευταία 15 χρόνια τουλάχιστον, πάντως, δεν έχω δει να συμβαίνει κάτι τέτοιο με σειρές. Τουλάχιστον στα τοπικά της πόλης μου. Αν ξέρει κανείς περί τέτοιων δικαιωμάτων ας μας πει!

tsalk
28-03-09, 18:30
Γιατί τι έχει πουληθεί νόμιμα. Οτι έχει βγει εκτός ΕΡΤ είτε θα έχει κλαπεί (πολλά παραδείγματα) είτε θα έχει χαρίστει (επίσης πολλά παραδείγματα). Η μόνη σειρά που ξέρω ότι πουλήθηκε νόμιμα είναι η κατοχή από τον παραγωγό της

manos426f
28-03-09, 18:40
Γιατί τι έχει πουληθεί νόμιμα. Οτι έχει βγει εκτός ΕΡΤ είτε θα έχει κλαπεί (πολλά παραδείγματα) είτε θα έχει χαρίστει (επίσης πολλά παραδείγματα). Η μόνη σειρά που ξέρω ότι πουλήθηκε νόμιμα είναι η κατοχή από τον παραγωγό της

Kαλά,μιλάμε για απίστευτες καταστάσεις αυτές που αναφέρεις φίλε tsalk !!!
Πραγματικά είναι να απορεί,αλλά και να εξοργίζεται κανείς,διαβάζοντας τι έχει συμβεί στο αρχείο της EΡΤ....!!!

tsalk
28-03-09, 19:56
Απίστευτα φίλε Μάνο και όμως αληθινά δυστυχώς. Ας είναι καλά ορισμένοι καρεκλοκένταυροι εκ των διοικούντων της ΕΡΤ τα προηγούμενα χρόνια που συνέβησαν όλα αυτά τα πραγματικά απίστευτα γεγονότα στο αρχείο της ΕΡΤ. Βέβαια σήμερα επικρατεί μάλλον μια αδιαφορία των αρμοδίων σχετικά με το αρχείο της ΕΡΤ.
ίσως να πρέπει να γίνει μια πραγματική έρευνα σε βάθος σήμερα για το τι υπάρχει σαν αρχείο αυτή την στιγμή καθώς επίσης και μια έρευνα της ΕΡΤ προκειμένου να συγκεντρώσει δικό της υλικό που με τον ένα η τον άλλο τρόπο βρίσκεται σε χέρια τρίτων.
Και μιας και μιλάμε εδώ για τους Ιερόσυλους (τους οποίους σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ) παραμένει άγνωστο κάτω από ποιές συνθήκες προωθήθηκε σε κανάλια της περιφέρειας όπως αναφέθηκε και πιο πάνω

don dokken
01-04-09, 01:33
..προ ετων(πολλων)ενας τυπακος μεσηληξ,που θυμιζε θαμμωνα επαρχικου καφενειου,μιλουσε σε ενα απο τα τρια τοτε καναλια,για το αρχειο της ερτ ,της οποιας τοτε ηταν υπευθυνος..πριν κλεισει υπερηφανευτηκε οτι ειναι..αποφοιτος δημοτικου!!!ισως αυτο να σας λυσει πολλες αποριες..(το θυμαμαι σαν τωρα γιατι μου ειχε κανει φοβερη εντυπωση..)

Mandrake
01-04-09, 02:16
Το ΚΡΗΤΗ TV εδειχνε την "Κραυγη των Λυκων" κανονικοτατα (χωρις αλλαγμενο τον τιτλο) γυρω στο 1995. Το διαβαζα στο προγραμμα του σταθμου στα τηλεπεριοδικα της εποχης. Και σιγουρα δεν το ειχε προμηθευτει απο την ΕΡΤ...
Σοβαρά μιλάς; Δεν είχα ιδέα!!

Απίστευτα φίλε Μάνο και όμως αληθινά δυστυχώς. Ας είναι καλά ορισμένοι καρεκλοκένταυροι εκ των διοικούντων της ΕΡΤ τα προηγούμενα χρόνια που συνέβησαν όλα αυτά τα πραγματικά απίστευτα γεγονότα στο αρχείο της ΕΡΤ. Βέβαια σήμερα επικρατεί μάλλον μια αδιαφορία των αρμοδίων σχετικά με το αρχείο της ΕΡΤ.
ίσως να πρέπει να γίνει μια πραγματική έρευνα σε βάθος σήμερα για το τι υπάρχει σαν αρχείο αυτή την στιγμή καθώς επίσης και μια έρευνα της ΕΡΤ προκειμένου να συγκεντρώσει δικό της υλικό που με τον ένα η τον άλλο τρόπο βρίσκεται σε χέρια τρίτων.
Και μιας και μιλάμε εδώ για τους Ιερόσυλους (τους οποίους σίγουρα δεν έχει η ΕΡΤ) παραμένει άγνωστο κάτω από ποιές συνθήκες προωθήθηκε σε κανάλια της περιφέρειας όπως αναφέθηκε και πιο πάνω
Μα με το αρχείο της ΕΡΤ και τις σειρές της "Ραδιοτηλεόρασης" δε μας δείχνουν πως έχουν ψάξει όλο το υλικό τους και προσπαθούν να το διασώσουν και να το ψηφιοποιήσουν; Αυτά τα κατέχουν. Με το δεύτερο σκέλος που αναφέρεις τι γίνεται. Αλλά σιγά μην κάτσουν να κάνουν έρευνα τέτοιου είδους... Ότι φάμε κι ότι πιούμε.

Οπότε, για να καταλάβω. Όταν ένα κανάλι (της περιφέρειας για παράδειγμα) προβάλει μία σειρά ή εκπομπή που δεν φέρει το σήμα του καναλιού που έχει τα δικαιώματα, τότε μιλάμε οπωσδήποτε για κλοπή; Αποκλείεται να έχουν νόμιμα "νοικιάσει" την συγκεκριμένη σειρά; Γιατί αποκλείουμε να είχε νοικιαστεί και κοπιαριστεί (θα μου πεις, γιατί αυτό δεν είναι παράνομο; ) εκείνη την περίοδο και μετά χαθεί απ'το αρχείο της ΕΡΤ που τόσο πολύ το προσέχαν (ειρωνεύομαι φυσικά); Είναι γνωστό πως η κρατική τηλεόραση έχει χάσει τόσο πολύ υλικό επειδή όλα περνιόνταν σε μπομπίνες όπου τότε ήταν ασύμφορες και λόγω χώρου και λόγω κόστους, με αποτέλεσμα να τις σβήνει και να γράφει άλλα από πάνω. Οπότε πάνε τόσες και τόσες τηλεοπτικές εκπομπές και events που θα μπορούσαμε να είχαμε τώρα...

Θυμάμαι ένα κανάλι τοπικό "Κανάλι *κάτι* (ένας αριθμός που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή...) που "κλείσανε" εδώ στο Ηράκλειο γιατί πρόβαλε ξένες παραγωγές (ταινίες) αλλά δεν πήγαινε απ'την συγκεκριμένη "οδό" που πρέπει να γίνει μέσο κάποιου συμβουλίου για το πρόγραμμα αλλά τις νοίκιαζε από video club με αποτέλεσμα να τις δείχνει και γρηγορότερα από μεγάλα κανάλια! Πήγε νομικά το θέμα και φυσικά τους κλείσανε. Ποιά είναι η ακριβής διαδικασία για να προβάλει κάτι ένα κανάλι; Γνωρίζει κανείς;

bernard.c
01-04-09, 02:35
Εκεί που το έβγαλα το καπέλο του κυρίου Βασιλικού ήταν όταν 10 χρόνια μετά απο την θητεία του στην ΕΡΤ παραδέχτηκε ότι επί των ημερών του η τηλεόραση έμεινε στάσιμη αν δεν πήγε πίσω (παρόλα τα μέσα, την ελευθερία και τις καινούργιες ιδέες που είχαν οι δημιουργοί στην διάθεση τους), και ότι επί της προηγούμενης διοίκησης γίναν θαύματα στην ελληνική τηλεόραση.
Τουλάχιστον έίχε το θάρος να παραδεχτεί την ανικανότητα της διοίκησης της ΕΡΤ μετά το 1981.

Εγώ πάλι το καπέλο (που φοράει στη συνέντευξη με την Θεολογίδου) δεν θα του το βγάλω του κύριου Βασιλικού, διότι, όπως λένε και οι φίλοι ChristosM και johnalepou, επί των ημερών του στην ΕΡΤ σβήστηκαν ένα σωρό σειρές των προηγούμενων διοικήσεων που είχαν κάνει "θαύματα στην ελληνική τηλεόραση" (σύμφωνα με τα λεγόμενά του). Πώς ένας άνθρωπος των γραμμάτων (ως Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής) επέτρεψε να διαπραχθεί ένα τέτοιο "έγκλημα" ενάντια στο πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδος είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω... Εκτός αν γίνονταν πράγματα στη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ τα οποία δεν ήταν εις γνώση του...

Όσο για το αν όντως σβήστηκαν ή όχι σειρές της περιόδου μέχρι το 1981 εκείνη την περίοδο "της νέας εποχής στην Ελληνική τηλεόραση" (δηλαδή της περιόδου της "Καθόδου" και των σφαιρών που έπεφταν σαν το χαλάζι), αρκεί κανείς να πάρει ως παράδειγμα μία σειρά (πχ "Αναδυομένη" του Ξενόπουλου με τη Νόρα Βαλσάμη) και δύο σημεία αναφοράς στο χρόνο (το 1978 που γυρίστηκε και το 1991 που γυρίστηκε το "Σήριαλ των Σήριαλ" με την Θεολογίδου) για να συμπεράνει εύκολα τα εξής:
ότι το σημερινό επιχείρημα της ΕΡΤ ότι οι σειρές της σβήνονταν αμέσως μετά την προβολή τους για εξοικονόμιση χρημάτων είναι πέρα για πέρα αναληθές, διότι η "Αναδυομένη" προβλήθηκε σε επανάληψη από την ΥΕΝΕΔ το καλοκαίρι του 1980, 1,5 χρόνο δηλαδή μετά από την πρώτη προβολή της σειράς. Το 1991 η Ρένα Θεολογίδου είπε ότι οι σειρές αυτές έχουν σβηστεί από το αρχείο (κάτι το οποίο δεν συνέβη από το 1985 και μετά, λόγω του ό,τι μετά το 1985 δεν πρέπει να σβήστηκε καμία άλλη σειρά της ΕΡΤ (με τελευταία τα "Λιονταράκια" του 1985 τα οποία πωλήθηκαν)). Το ίδιο συνέβη και με την "Αφροδίτη" (πάλι του Ξενόπουλου με την Βαλσάμη, του 1977, επανάληψη το 1981).
Και για όποιον θέλει να επιβεβαιώσει τις ημερομηνίες των επαναλήψεων, μπορεί να ανατρέξει σε παλιά προγράμματα εφημερίδων ή της Ραδιοτηλεόρασης.

Για αυτό λοιπόν το καπέλο μου εγώ δεν το βγάζω, αλλά το αφήνω εκεί που βρίσκεται. Διότι οι ασπρόμαυρες σειρές αυτές, παρόλο που σβήστηκαν, "ζ"ουν ακόμη στη μνήμη μας...

snakeyes08
01-04-09, 03:20
Ειλικρινά ντρέπομαι που ζω σε μια χώρα που με αναγκάζει να πληρώνω μια κρατική τηλεόραση που δε ξέρει που παν τα 4.
Προγράμματα διαχρονικής αξίας αγνοούνται
Χιλιόμετρα ταινιών χαμένα, σβησμένα και κατεστραμένα.
Αίσχος!

mhmerotategiatipino
01-04-09, 09:41
Έχετε διαβάσει το νέο λεξικό ελληνικών σειρών του Βαλούκου; Έχει πλήρη ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης κι εκεί διάβασα ότι επί ημερών Βασιλικού πωλήθηκε τμήμα αρχείου της ΕΡΤ σε βίντεο-κλαμπ εταιρεία ονόματι Μagnet κι αυτό θεωρήθηκε σκάνδαλο για την εποχή λόγω της αδιαφάνειας μιας τέτοιας κίνησης. Ισχύει κάτι τετοιο; Ξερει κανείς τίποτα άλλο; Ξανασυζητηθηκε εδώ αυτό;

tsalk
01-04-09, 10:03
Υποθέτω ότι τα κανάλια κλείνουν συμφωνία με τα studio παραγωγής για την προβολή των ταινιών τους μετά από ένα ορισμένο χρονικό διάστημα από την πρώτη προβολή τους ή συμφωνουν μαζί τους για κάποιες συγκεκριμένες μεταδόσεις. Βέβαια αυτό δεν ισχύει σχεδόν ποτέ στην πράξη και ειδικά σε μικρούς ιδιωτικούς σταθμούς. Πάντως από προσωπική εμπειρία σε κάποιους τέτοιους σταθμούς κάνουν (ή τουλάχιστον έκαναν) ότι ήθελαν χωρίς καν να ενδιαφέρονται για τα δικαιώματα των εταιριών. Η λογική ήταν ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι.......(δεν το λέω)

Πολλές φορές. Η εν λόγω εταιρία είχε κυκλοφορήσε κάποιες από τις σειρές που είχε αγοράσει (ουσιαστικά η διοίκηση της ΕΡΤ τις χάρησε στην Magnetic)
Aυτές οι σειρές είναι τα καθημερινά 12 επεισόδια, πιθανόν παραπάνω επεισόδια τα οποία δεν κυκλοφόρησαν ποτέ, το μινόρε της αυγής και άλλες που δεν τις θυμάμαι τώρα

manos426f
01-04-09, 12:46
Ρε παιδιά,μιλάμε μαθαίνω όλα αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα που γράφετε εδώ κι αρχίζω ν' ανησυχώ για....την κόμη μου !!!
Αν είναι δυνατόν,τι αίσχη έχουν γίνει αλήθεια σ' αυτήν την EΡΤ ;!;!;;!

tsalk
01-04-09, 14:41
Kαταλαβαίνεις φίλε Μάνο αν πούμε και καμιά κουβέντα παραπάνω καμιά φορά για την ΕΡΤ και τους ανθρώπους της είναι γιατί θυμόμαστε όλα αυτά τα αίσχη που είπες και εσύ ότι έχουν γίνει.

manos426f
01-04-09, 14:43
Κοίταξε,σας κατανοώ πλήρως.
Αλλά όπως ξέρεις κι εσύ,εμείς εδώ οφείλουμε να προσέχουμε τι λέμε και τι γράφουμε,σωστά ; ;)

tsalk
01-04-09, 14:57
Έτσι είναι. Ωφείλουμε να είμαστε κόσμιοι πάντα

ChristosM
01-04-09, 15:21
Εγώ πάλι το καπέλο (που φοράει στη συνέντευξη με την Θεολογίδου) δεν θα του το βγάλω του κύριου Βασιλικού, διότι, όπως λένε και οι φίλοι ChristosM και johnalepou, επί των ημερών του στην ΕΡΤ σβήστηκαν ένα σωρό σειρές των προηγούμενων διοικήσεων που είχαν κάνει "θαύματα στην ελληνική τηλεόραση" (σύμφωνα με τα λεγόμενά του). Πώς ένας άνθρωπος των γραμμάτων (ως Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής) επέτρεψε να διαπραχθεί ένα τέτοιο "έγκλημα" ενάντια στο πολιτιστική κληρονομιά της Ελλάδος είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω... Εκτός αν γίνονταν πράγματα στη Διεύθυνση Αρχείου της ΕΡΤ τα οποία δεν ήταν εις γνώση του...

Όσο για το αν όντως σβήστηκαν ή όχι σειρές της περιόδου μέχρι το 1981 εκείνη την περίοδο "της νέας εποχής στην Ελληνική τηλεόραση" (δηλαδή της περιόδου της "Καθόδου" και των σφαιρών που έπεφταν σαν το χαλάζι), αρκεί κανείς να πάρει ως παράδειγμα μία σειρά (πχ "Αναδυομένη" του Ξενόπουλου με τη Νόρα Βαλσάμη) και δύο σημεία αναφοράς στο χρόνο (το 1978 που γυρίστηκε και το 1991 που γυρίστηκε το "Σήριαλ των Σήριαλ" με την Θεολογίδου) για να συμπεράνει εύκολα τα εξής:
ότι το σημερινό επιχείρημα της ΕΡΤ ότι οι σειρές της σβήνονταν αμέσως μετά την προβολή τους για εξοικονόμιση χρημάτων είναι πέρα για πέρα αναληθές, διότι η "Αναδυομένη" προβλήθηκε σε επανάληψη από την ΥΕΝΕΔ το καλοκαίρι του 1980, 1,5 χρόνο δηλαδή μετά από την πρώτη προβολή της σειράς. Το 1991 η Ρένα Θεολογίδου είπε ότι οι σειρές αυτές έχουν σβηστεί από το αρχείο (κάτι το οποίο δεν συνέβη από το 1985 και μετά, λόγω του ό,τι μετά το 1985 δεν πρέπει να σβήστηκε καμία άλλη σειρά της ΕΡΤ (με τελευταία τα "Λιονταράκια" του 1985 τα οποία πωλήθηκαν)). Το ίδιο συνέβη και με την "Αφροδίτη" (πάλι του Ξενόπουλου με την Βαλσάμη, του 1977, επανάληψη το 1981).
Και για όποιον θέλει να επιβεβαιώσει τις ημερομηνίες των επαναλήψεων, μπορεί να ανατρέξει σε παλιά προγράμματα εφημερίδων ή της Ραδιοτηλεόρασης.

Για αυτό λοιπόν το καπέλο μου εγώ δεν το βγάζω, αλλά το αφήνω εκεί που βρίσκεται. Διότι οι ασπρόμαυρες σειρές αυτές, παρόλο που σβήστηκαν, "ζ"ουν ακόμη στη μνήμη μας...

Παρα πολυ σωστες οι παρατηρησεις του bernard.c
Για να μην κοροιδευομαστε αλλο, οι περισσοτερες σειρες της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ απο το 1976 μεχρι και το 1981, σβηστηκαν μερικα χρονια αργοτερα, δηλαδη απο το 1982 μεχρι και το 1985 για λογους εντελως απαραδεκτους και δικτατορικους.

johnalepou
02-04-09, 17:17
Παντως εντυπωση μου κανει και το οτι οι σειρες της δεκαετιας του 70 δεν παιζοντουσαν σχεδον ποτε -μερικα χρονια αργοτερα- σε επαναληψη,παρα μονον λιγες απο αυτες σε παραλληλη επαναληψη με την προβολη τους. Για παραδειγμα ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ παιζοντουσαν Τριτη και τα εβαζε και μεσημερι Σαββατου επαναληψη. Πολυ λιγες εξαιρεσεις πχ η ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ του 74 παιχτηκε ξανα το 1977, η ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ του 77 ξαναπαιχτηκε το 1980,η ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ και η ΑΦΡΟΔΙΤΗ που ειπατε και εσεις κ.ο.κ.

ChristosM
02-04-09, 22:56
Παντως εντυπωση μου κανει και το οτι οι σειρες της δεκαετιας του 70 δεν παιζοντουσαν σχεδον ποτε -μερικα χρονια αργοτερα- σε επαναληψη,παρα μονον λιγες απο αυτες σε παραλληλη επαναληψη με την προβολη τους. Για παραδειγμα ΤΑ ΔΙΧΤΥΑ ΤΗΣ ΑΡΑΧΝΗΣ παιζοντουσαν Τριτη και τα εβαζε και μεσημερι Σαββατου επαναληψη. Πολυ λιγες εξαιρεσεις πχ η ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ του 74 παιχτηκε ξανα το 1977, η ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ του 77 ξαναπαιχτηκε το 1980,η ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ και η ΑΦΡΟΔΙΤΗ που ειπατε και εσεις κ.ο.κ.

Ισως γιατι γενικα δεν γινοντουσαν επαναληψεις τοτε στην τηλεοραση, ουτε καν στις ξενες σειρες.

don dokken
03-04-09, 00:15
[edited by manos426f:Για τους λόγους που αναφέρει ο φίλος ChristosM παρακάτω...]

Mandrake
03-04-09, 01:46
Οπότε ποιόν πιάνουν; Πως κλείσαν το συγκεκριμένο τοπικό; Δε συμφέρει το κάθε κανάλι να παίζει ένα άλλο προβολές από blockbuster γρηγορότερα κατά έναν ολόκληρο χρόνο νοικιάζοντάς τις απ'το video club! Και είναι λογικό! Πως την γλυτώνουν ορισμένοι τότε άραγε; Δεν καρφώνονται εύκολα παίζοντας μία μέσα στο σωρό και δεν το προσέχουν τα άλλα κανάλια; Δύσκολο... Αλλά εάν μας λες πως γίνεται κατά κόρον γιατί το συγκεκριμένο το κλείσαν και άλλα όχι;

thundermaster
03-04-09, 04:11
Στο θέμα αυτό,

Από τη στιγμή που μια τηλεοπτική σειρά ανήκει στην ΕΡΤ, είναι ιδιοκτησία της ΕΡΤ και ποτέ δεν γίνεται συμφωνία για αριθμό μεταδόσεων ή κάτι παρόμοιο. Η ΕΡΤ έχει δικαίωμα να το επαναπροβάλλει όποια στιγμή επιθυμεί. Η αποστολή του εκτελεστή παραγωγού λήγει με την παράδοση των επεισοδίων, εκτός κι αν η σειρά δεν έχει πωληθεί εξ' αρχής στην ΕΡΤ, αλλά νοικιάστηκε, ακόμα και για την πρώτη της προβολή, πράγμα το οποίο δεν ισχύει για όσες σειρές εγκρίνονται από την διοίκηση και γυρίζονται για λογαριασμό της ΕΡΤ. Οι τηλεοπτικές εκπομπές αυτού του είδους είναι περιουσία της ΕΡΤ λοιπόν και ανήκουν αποκλειστικά σ' αυτήν.

Πάντως το βιντεάκι από το τελευταίο επεισόδιο της σειράς που υπάρχει στο youtube, δεν έχει καθόλου σήμα, απ' ό,τι παρατήρησα. Δώστε πράμα στο λαό!!!!!!

ChristosM
03-04-09, 11:19
Δεν πιστευω πως αυτο το βιντεο ταιριαζει στο θεμα μας, ουτε και αρμοζει στο φορουμ.

Στο θέμα αυτό,

Από τη στιγμή που μια τηλεοπτική σειρά ανήκει στην ΕΡΤ, είναι ιδιοκτησία της ΕΡΤ και ποτέ δεν γίνεται συμφωνία για αριθμό μεταδόσεων ή κάτι παρόμοιο. Η ΕΡΤ έχει δικαίωμα να το επαναπροβάλλει όποια στιγμή επιθυμεί. Η αποστολή του εκτελεστή παραγωγού λήγει με την παράδοση των επεισοδίων, εκτός κι αν η σειρά δεν έχει πωληθεί εξ' αρχής στην ΕΡΤ, αλλά νοικιάστηκε, ακόμα και για την πρώτη της προβολή, πράγμα το οποίο δεν ισχύει για όσες σειρές εγκρίνονται από την διοίκηση και γυρίζονται για λογαριασμό της ΕΡΤ. Οι τηλεοπτικές εκπομπές αυτού του είδους είναι περιουσία της ΕΡΤ λοιπόν και ανήκουν αποκλειστικά σ' αυτήν.

Πάντως το βιντεάκι από το τελευταίο επεισόδιο της σειράς που υπάρχει στο youtube, δεν έχει καθόλου σήμα, απ' ό,τι παρατήρησα. Δώστε πράμα στο λαό!!!!!!

Στην ΥΕΝΕΔ, ειδικα στα πρωτα χρονια, οι παραγωγοι νοικιαζαν τις εκπομπες τους και μετα την προβολη τις επαιρναν πισω.

don dokken
04-04-09, 01:13
ας ειναι,το νοημα παραμενει το ιδιο,ισως να μην αρμοζει,αλλα δινει απαντηση εστω με "χοντρο"χιουμορ..σορρυ.

manos426f
04-04-09, 12:08
Εντάξει φίλε don,κατανοούμε όλοι ότι καλοπροαίρετα το έβαλες το video αυτό,όπως φαίνεται ότι κατανοείς κι εσύ τους λόγους για τους οποίους αφαιρέθηκε,συνεπώς όλα Ο.Κ ! ;)

bernard.c
04-04-09, 13:07
Παντως εντυπωση μου κανει και το οτι οι σειρες της δεκαετιας του 70 δεν παιζοντουσαν σχεδον ποτε -μερικα χρονια αργοτερα- σε επαναληψη... Πολυ λιγες εξαιρεσεις πχ η ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ του 74 παιχτηκε ξανα το 1977, η ΠΟΡΦΥΡΑ ΚΑΙ ΑΙΜΑ του 77 ξαναπαιχτηκε το 1980,η ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ και η ΑΦΡΟΔΙΤΗ που ειπατε και εσεις κ.ο.κ.
Πολύ ενδιαφέρον αυτό που αναφέρεις johnalepou. Όλες οι σειρές που παραθέτεις οι οποίες προβλήθηκαν σε επανάληψη κάποια χρόνια μετά την πρώτη προβολή τους είναι της ΥΕΝΕΔ. Άρα να υποθέσουμε ότι η ΥΕΝΕΔ ακολουθούσε (σποραδικά) αυτή την τακτική των επαναλήψεων, ενώ η ΕΡΤ όχι?

Ισως γιατι γενικα δεν γινοντουσαν επαναληψεις τοτε στην τηλεοραση, ουτε καν στις ξενες σειρες.
Αυτό ίσχυσε και για ξένες σειρές της ΥΕΝΕΔ που είχαν σημειώσει πολύ μεγάλη επιτυχία, όπως "Το Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι" ή το "The Lucy Show"?

Και καθώς το ανέφερα - έχω άλλη μια απορία:
Αν θυμάμαι καλά, το "The Lucy Show / Λούσυ Σόου" (1962-68 ) της μέγιστης Lucille Ball είχε προβληθεί από την ΥΕΝΕΔ ("Ενόπλων") και μάλιστα κατά τα πρώτα χρόνια λειτουργίας του καναλιού και νομίζω ότι ακολούθησε η προβολή του "Here's Lucy / Εδώ Λούσυ" (1968-74) πάλι από την ΥΕΝΕΔ.

Ανατρέχοντας σε παλιά τηλεοπτικά προγράμματα όμως από τα μέσα/τέλη της δεκαετίας του 1970, αν πρόσεξα σωστά, είδα ότι η ΕΡΤ πρόβαλλε γύρω στο 1976-78 (δεν είμαι 100% σίγουρος για τις χρονολογίες) και αυτή κάποια σειρά της Lucy (δεν θυμάμαι όμως ποια από τις δύο) και μου έκανε εντύπωση η αλλαγή του καναλιού... Ξέρει/θυμάται κανείς τίποτα σχετικό? Μήπως δεν πρόσεξα καλά τα ρετρο-τηλεοπτικά προγράμματα?

Και τέλος, το "I love Lucy" (1951-57) και το "The Lucy-Desi Comedy Hour" (1957-60) προβλήθηκαν από το ΕΙΡΤ ή την ΥΕΝΕΔ ή όχι?

ChristosM
05-04-09, 13:00
Μα σε αυτο το αρχειο on line δεν κανουν καινουριες προσθηκες??? Αυτο ηταν???

Ο λογος μαλλον ειναι πολυ απλος. Απο την ΕΡΤ ειδαν οτι πολλα απο τα βιντεο καποιοι τα αντιγραφουν και μετα τα ανεβαζουν στο youtube ή σε διαφορα forum για "κατεβασμα" και ετσι σταματησαν να εμπλουτιζουν το online αρχειο της ΕΡΤ. Και για να λεμε και "του στραβου το δικιο", τους δικαιολογω. Ειναι απαραδεκτο καποιοι να "κλεβουν" ολοκληρες εκπομπες, σειρες, κλπ απο το online αρχειο και μετα να τις "προσφερουν" ως δικες τους. Τρανταχτο παραδειγμα η σειρα "Ορκιστειτε παρακαλω" που ολα τα επεισοδια που ειχε ανεβασει η ΕΡΤ στην σελιδα της, λιγο καιρο μετα κατεληξαν σε πολυ γνωστο forum σε rapidshare και λιγο αργοτερα στο youtube. Το ιδιο με τον "Κηπο με τα αγαλματα" κλπ.
Πως, λοιπον, η ΕΡΤ να ανεβασει στη σελιδα της σπανιο υλικο οταν βλεπει οτι το κλεβουν και μετα το ανεβαζουν αλλου, χωρις καν να αναφερουν απο που το πηραν? Γιατι να ανεβασει αυτο το ενα επεισοδιο του "Λουνα Παρκ" που επισημα εχει, ή τα 3-4 απο τους "Πανθεους", ή "Την Καθοδο", ή τα λιγα επεισοδια απο "Τα Λιονταρακια" που εχουν σωθει? Αφου ξερουν πως την επομενη μερα θα τους τα εχουν κλεψει. Και καλα να τα αντιγραφει ο καθενας για λογαριασμο του για ιδιωτικη προβολη, εδω ομως τα αντιγραφουν, τα μετατρεπουν και τα ανεβαζουν στο rapidshare. Βγαζουμε, λοιπον, τα ματια μας με τα ιδια μας τα χερια.

sunset89
06-04-09, 10:47
Παιδιά συγγνώμη κιόλας, διάβασα αυτό σε ένα μπλογκ και σκέφτηκα ότι αν δεν έχει ξανασυζητηθεί θα παρουσίαζε αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον:

Η ΕΡΤ πληρώνει 300.000 ευρώ τον χρόνο για σύμβουλους...αρχείου (http://troktiko.blogspot.com/2009/04/300000.html)

H ΕΡΤ δηλαδή εμείς τα...κορόιδα πληρώνουμε 3 συμβούλους αρχείου που μας κοστίζουν 300.000 ευρώ τον χρόνο.
Ο πρώτος μας κοστίζει 124.000 ευρώ περίπου, ο δεύτερος 112.000 ευρώ και ο τρίτος 69.000 ευρώ ετησίως. Ο...
ένας από αυτούς ήταν και σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου. Πληρώνουμε κερατιάτικα για να είναι σύμβουλοι αρχείου;

Πηγή: troktiko

Το δικό μου σχόλιο: και το αρχείο, που ακριβώς είναι; :xm:

tsalk
06-04-09, 11:13
Tα γνωστά αίσχη της ΕΡΤ δημοσιοποιούνται σιγά σιγά. Όχι για να δείτε τι πράγματα και θάματα συμβαίνουν στην Αγία Παρασκευή (τα οποία ως γνωστό εμείς τα πληρώνουμε)

Wally
06-04-09, 11:21
Και οπως συνηθιζω να λεω...οχι μονο εμεις οι "ζωντανοι".
Οι μακαριτες με τα ηλεκτρικα καντηλακια στο Α' Νεκροταφειο, πληρωνουν και αυτοι τα "παιδια" της Αγιας Παρασκευης...

Leon
06-04-09, 14:41
Παιδιά συγγνώμη κιόλας, διάβασα αυτό σε ένα μπλογκ και σκέφτηκα ότι αν δεν έχει ξανασυζητηθεί θα παρουσίαζε αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον:

Η ΕΡΤ πληρώνει 300.000 ευρώ τον χρόνο για σύμβουλους...αρχείου (http://troktiko.blogspot.com/2009/04/300000.html)

H ΕΡΤ δηλαδή εμείς τα...κορόιδα πληρώνουμε 3 συμβούλους αρχείου που μας κοστίζουν 300.000 ευρώ τον χρόνο.
Ο πρώτος μας κοστίζει 124.000 ευρώ περίπου, ο δεύτερος 112.000 ευρώ και ο τρίτος 69.000 ευρώ ετησίως. Ο...
ένας από αυτούς ήταν και σύμβουλος του Γιώργου Παπανδρέου. Πληρώνουμε κερατιάτικα για να είναι σύμβουλοι αρχείου;

Πηγή: troktiko

Το δικό μου σχόλιο: και το αρχείο, που ακριβώς είναι; :xm:
Συγνώμη αλλά αυτό δεν είναι έγκυρη πηγή. Στα blogs o κάθε τυχαίος γράφει το μακρύ του και το κοντό του. Ο τύπος δεν αναφέρει την πηγή της πληροφορίας. Απλά γράφει κάτι νούμερα στον αέρα, οπότε απλά θα θεωρήσω ότι είναι αποκύημα της φαντασίας του.
Όχι ότι με διάφορα άλλα απίθανα που έχουμε δει είναι απίθανο.

gs1593
06-05-09, 14:46
Θυμάμαι ένα κανάλι τοπικό "Κανάλι *κάτι* (ένας αριθμός που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή...) που "κλείσανε" εδώ στο Ηράκλειο γιατί πρόβαλε ξένες παραγωγές (ταινίες) αλλά δεν πήγαινε απ'την συγκεκριμένη "οδό" που πρέπει να γίνει μέσο κάποιου συμβουλίου για το πρόγραμμα αλλά τις νοίκιαζε από video club με αποτέλεσμα να τις δείχνει και γρηγορότερα από μεγάλα κανάλια! Πήγε νομικά το θέμα και φυσικά τους κλείσανε. Ποιά είναι η ακριβής διαδικασία για να προβάλει κάτι ένα κανάλι; Γνωρίζει κανείς;

Κανάλι 29 (συχνότητα 29 UHF ),μετονομάστηκε σε ΚΑΣΤΡΟ TV (συχνότητα 33 UHF ),& μετά τιποτα..... ;)

Mandrake
06-05-09, 15:38
Σωστότατος!!

thundermaster
06-05-09, 15:50
Για να προβάλλει μια εκπομπή ένα κανάλι (μια ταινία για παράδειγμα), πρέπει να την νοικιάσει από τον παραγωγό της ή αν αυτός δεν υπάρχει ή δεν την έχει πια, από τον νόμιμο κάτοχο των δικαιωμάτων της. (Κάποιον που την αγόρασε εκ των υστέρων κλπ.) Αν πάρεις την ταινία από το βίντεο κλαμπ, την παίξεις και σε πάρουν χαμπάρι, τότε σου κάνουν μήνυση και -γιατί όχι- σε βάζουν και μέσα, αν δεν πληρώσεις το πρόστιμο που σου επιβάλλει το δικαστήριο.

tsalk
06-05-09, 15:56
Αυτή είναι η διαδικασία. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις όμως

Mandrake
06-05-09, 16:19
Έτσι, να μαθαίνουμε κι ορισμένοι γιατί κάποια πράγματα τα έχω χρόνια απορία για το πως λειτουργούν κανονικά. Πως μαθαίνεις όμως τον νόμικο κάτοχο δικαιομάτων; Απλά "στο λέει" αν τον ρωτήσεις ή υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας που μπορείς να βρεις για οτιδήποτε έχει να κάνει με δικαιώματα; Εντάξει..στην προκειμένη περίπτωση για τηλεοπτικό υλικό.

hlias74
19-05-09, 23:41
καλο θα ηταν καποιος απο το τμημα αρχειου να διαβασει το φορουμ και να συμετασχει στις συζητησεις μας.Δεν ειναι ντροπη.

tsalk
20-05-09, 00:06
καλο θα ηταν καποιος απο το τμημα αρχειου να διαβασει το φορουμ και να συμετασχει στις συζητησεις μας.Δεν ειναι ντροπη.

Nτροπή σίγουρα δεν είναι αλλά ποιός από την ΕΡΤ ¨υπεύθυνος¨ για το αρχείο γνωρίζει πραγματικά τι υπάρχει στο αρχείο. ΚΑΝΕΙΣ.....Δυστυχώς

hlias74
22-05-09, 22:30
Να μας αφησουν εμας να ψαξουμε θα κανουμε καλυτερη δουλια απο αυτους

tsalk
22-05-09, 22:34
Σίγουρα. Αλλά έτσι είναι οι λάθος άνθρωποι στις λάθος θέσεις. Ας μην αρχίσω την γκρίνια πάλι.

hlias74
26-05-09, 21:38
πρίν απο λίγο καιρό έστειλα; εμαίλ στην ΕΡΤ για το θέμα,και μου απάντησαν το εξής¨Δυστιχώς η ΕΡΤ δέν είναι υποχρεομένη να δίνει υλικό σε ιδιώτες,παρ όλα αυτά κάθε πρόταση σας είναι ευπρόσδεκτη.Δηλαδή με λίγα λόγια κάντε μας προτάσεις.

Wally
26-05-09, 22:02
Ή με αλλα λογια..."γειωση"

tsalk
26-05-09, 22:37
πρίν απο λίγο καιρό έστειλα; εμαίλ στην ΕΡΤ για το θέμα,και μου απάντησαν το εξής¨Δυστιχώς η ΕΡΤ δέν είναι υποχρεομένη να δίνει υλικό σε ιδιώτες,παρ όλα αυτά κάθε πρόταση σας είναι ευπρόσδεκτη.Δηλαδή με λίγα λόγια κάντε μας προτάσεις.

Τώρα εμείς (ΕΡΤ) τι θα τις κάνουμε τις προτάσεις....ένας θεός ξέρει.
Μάλλον για το καλάθι τον αχρήστων τις κόβω. Δεν βγάζεις άκρη. Δυστυχώς.

sunset89
26-05-09, 22:42
Μάλλον πρέπει να είσαι ευγνώμων και μόνο για το ότι απάντησαν στο μαιλ. Συνήθως οι υπεύθυνοι των καναλιών τα έχουν ψιλο-γραμμένα όλα αυτά.
Τώρα όσο για το περιεχόμενο της απάντησης, ποιος ο λόγος να κάνουμε προτάσεις αφού πάλι ό,τι κατεβάσει το δικό τους κεφάλι θα κάνουν;

Getta Robo
27-05-09, 03:58
Ή με αλλα λογια..."γειωση"
Ειχανε ερθει κατι παιδια λιγο παλαιοτερα σε επικοινωνια για το κατα ποσο ειναι εφικτο να αποκτησουνε μια τηλεοπτικη σειρα κινουμενων σχεδιων (περιοχη 88). Το ποσο ητανε τεραστιο, και η τιμη δεν επεσε παρα πολυ λιγο (συγκριτικα) οταν ζητησανε μονο τον ηχο. Επισης ειχαμε ψαξει σε φαση γνωστου (παιζανε διαφοροι σε πολλα ποστα μεσα) αλλα κατι τετοιο ητανε επισης αδυνατο :(

iordanis1970
29-05-09, 08:43
γεια σας.
παρακολουθω εδω και καιρο τις συζητησεις που γινονται για τα σιριαλ της κρατικης τηλεορασης που χαθηκαν.
αλλα εχω καποιες αμφιβολιες στο οτι πραγματι χαθηκαν και οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ.
πληροφοριακα εχω στην κατοχη μου ολοκληρο ενα σιριαλ που δεν υπαρχει στην ΕΡΤ για να σας βοηθησω ειναι της δεκαετιας του 80 .
επισης γνωριζω καποιους συλλεκτες που εχουν ακομη 3 σιριαλ ολοκληρα.
ειναι γραμμενα σε VHS απο την ερτ και την υενεδ το τριτο ομως επειδη την εποχη του δεν υπηρχε video μαλλον αποκτηθηκε με αλλο τροπο.
και ολα τα τηλεοπτικα καναλια τα ιδιωτικα που επαιξαν μεταγενεστερα καποια χαμμενα σιριαλ τωρα δεν γνωριζουν ουτε εχουν τιποτα γιατι απλα φοβουνται μηπως διωκτουν για τον τροπο που τα απεκτησαν.
αλλωστε σε μια χωρα που ο καθενας κανει οτι θελει πως μπορουμε να αναρωτιομαστε αν φταινε καποιοι υπαλληλοι της ΕΡΤ η καποιοι ιδιωτες οταν ολα γινονται με σκοπο το κερδος του καθενος ?

tsalk
29-05-09, 09:03
Καλώς μας ήρθες φίλε μου στην παρέα μας. Βλέπω η παρέα της tv team να μεγαλώνει και χαίρομαι ιδιαιτέρως για αυτό. Επίσης πολύ σημαντικές και οι πληροφορίες που μας είπες.

ChristosM
29-05-09, 12:48
Καλως ηρθες και απο μενα στην παρεα μας. Σιγουρα υπαρχουν αρκετα παλια σηριαλ της ΕΡΤ και της ΥΕΝΕΔ (ολοκληρα ή καποια επεισοδια) σε ιδιωτικα αρχεια (ευτυχως).
Ομως αυτο δεν σημαινει πως υπαρχουν και στην ΕΡΤ. Καποια χαθηκαν/σβηστηκαν νωρις και καποια χαθηκαν στον δρομο! Τρανταχτο παραδειγμα το δευτερο επεισοδιο της σειρας "Η εξαφανιση του Τζων Αυλακιωτη" που εξαφανιστηκε προσφατα.
Οι πληροφοριες σου ενδιαφερουσες και καλοδεχουμενες αρκει να μας ελεγες ποια ειναι αυτα τα σηριαλ (οχι ποιος τα εχει). Και παλι καλως ηρθες.

tsalk
30-05-09, 11:03
πληροφοριακα εχω στην κατοχη μου ολοκληρο ενα σιριαλ που δεν υπαρχει στην ΕΡΤ για να σας βοηθησω ειναι της δεκαετιας του 80 .

Νομίζω ότι αυτό που ενδιαφέρει τους περισσότερους εδώ να μάθουν είναι το όνομα του σήριαλ που έχεις (και σε καμία περίπτωση ο τρόπος που το απέκτησες)

Οι πληροφοριες σου ενδιαφερουσες και καλοδεχουμενες αρκει να μας ελεγες ποια ειναι αυτα τα σηριαλ (οχι ποιος τα εχει). Και παλι καλως ηρθες.

Αναφορές για την ύπαρξη κάποιων χαμένων σήριαλ (όπως πχ η Κραυγή των λύκων, Οι Ιερόσυλοι) υπάρχουν, όπως κατά καιρούς διαρέουν κάποιες πληροφορίες για την ύπαρξη κάποιων τέτοιων σήριαλ (όπως τα παραπάνω που ανέφερα και όχι μόνο)

hlias74
30-05-09, 11:06
Εγω εχω απορια.τα ιδιωτικα καναλια εχουν αραγες τετοιυ ειδος προβληματα με το αρχειο τους;Δεν νομιζω.Εσεις τι λετε;

tsalk
30-05-09, 11:15
Η ΕΡΤ είναι γνωστό ότι στο παρελθόν ζητούσε παλαβά ποσά (από ιδιώτες) που απλώς ήθελαν κάτι για από αυτήν για δική τους αποκλειστικά χρήση. (άλλωστε και ο κύριος Μαστοράκης εχει αναφερθεί σε πρόσφατη συνέντευξή του σ αυτή ακριβώς την λογική της ΕΡΤ)
Τώρα ποιά είναι η λογική των ιδιωτικών καναλιών σε ανάλογα αιτήματα δεν ξέρω.
Δεν νομίζω (προσωπικά) να έδιναν κάτι σε ιδιώτες. Πάντως έχω και εγώ την περιέργια να μάθω.

ChristosM
30-05-09, 11:28
Εγω εχω απορια.τα ιδιωτικα καναλια εχουν αραγες τετοιυ ειδος προβληματα με το αρχειο τους;Δεν νομιζω.Εσεις τι λετε;

Απ οσο ξερουμε, τα μεγαλα ιδιωτικα καναλια εχουν κρατησει αν οχι τα παντα, το μεγαλυτερο μερος του αρχειου τους.
Ενα αρχειο που δυστυχως χαθηκε, στο μεγαλυτερο μερος του, ειναι αυτο του καναλιου SenenX.

tonytony
30-05-09, 19:30
Η ΕΡΤ είναι γνωστό ότι στο παρελθόν ζητούσε παλαβά ποσά (από ιδιώτες) που απλώς ήθελαν κάτι για από αυτήν για δική τους αποκλειστικά χρήση. (άλλωστε και ο κύριος Μαστοράκης εχει αναφερθεί σε πρόσφατη συνέντευξή του σ αυτή ακριβώς την λογική της ΕΡΤ)
Τώρα ποιά είναι η λογική των ιδιωτικών καναλιών σε ανάλογα αιτήματα δεν ξέρω.
Δεν νομίζω (προσωπικά) να έδιναν κάτι σε ιδιώτες. Πάντως έχω και εγώ την περιέργια να μάθω.

Νομίζω ότι στην ΕΡΤ συμβαίνει το εξής: Για να πάρεις π.χ. μια σειρά από το αρχείο της θα πρέπει στη σειρά αυτή να παίζει ή να είναι συντελεστής γενικότερα κάποιος συγγενής σου Α' βαθμού ο οποίος όμως θα έχει πεθάνει! (π.χ. Γιάννης Παπαμιχαήλ με Αλίκη και Δημήτρη για "Βασίλισσα Αμαλία" ας πούμε). Κάνει το αίτημα στην ΕΡΤ , περνάει από διοικητικό συμβούλιο και ΑΝ εγκριθεί το αίτημά του τότε τη δίνουν! Μόνο με αυτές τις προυποθέσεις δηλαδή! Τρέχα γύρευε δηλαδή...'Οσον αφορά τον ΑΝΤ1 ξέρω περίπτωση πως κάποιος πήρε ένα εορταστικό πρόγραμμα που ήθελε , του έβαλαν υπέγραψε χαρτί πως δε θα το εκμεταλλευθεί και του το έδωσαν ΧΩΡΙΣ τηλεοπτικό σήμα!!! Είναι 100% έγκυρο αυτό ότι συνέβη , παλιότερα βέβαια...

bernard.c
02-06-09, 03:26
iordanis1970, καλώς ήρθες στο retromaniax και πολύ χαίρομαι κι εγώ με τη σειρά μου που αναφέρεσαι σε σειρές πραγματικά ρετρο!
Θα συμφωνήσω με αυτά που γράφτηκαν παραπάνω από τον tsalk και τον ChristosM - το ότι κάποιοι συλλέκτες έχουν στην κατοχή τους κάποιες τηλεοπτικές σειρές της τηλεόρασης των δεκαετιών του τέλους του 1970 και του 1980, δυστυχώς δε σημαίνει ότι και η ΕΡΤ τις έχει και η ίδια κρατήσει στο δικό της αρχείο.
Αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε στο forum αυτό είναι, εκτός από την αναφορά σε σειρές του παρελθόντος, να τις καταγράψουμε (www.retrodb.gr), να εμπλουτίσουμε τα στοιχεία μας για αυτές και τέλος να διευκρινίσουμε το αν σώζονται ή όχι (στην ΕΡΤ ή από κάποιους συλλέκτες). Για το λόγο αυτό, κάθε πληροφορία σχετικά με σειρές των οποίων η τύχη αγνοοείται (χωρίς να αναφέρεις βεβαίως την πηγή) είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.

iordanis1970
04-06-09, 19:46
αγαπητοι συλλεκτες
το προβλημα σε αυτη τη πολυ καλη ιστοσελιδα ειναι οτι δεν υπαρχουν τουλαχιστον φανερα συλλεκτες που να μας πουνε τι πραγματικα εχουν.
τα περισσοτερα μελη ειναι νεοι σε ηλικια που ακουσαν και διαβασανε για αυτα τα σιριαλ αλλα σχεδον κανενας μεγαλος σε ηλικια που να τα ειδε στην τηλεοραση και να εχει καποιο υλικο , εκτος απο λιγους που εχουν υλικο απο το 1982 και μετα.
για να σας φυγει η απορια το σιριαλ που εχω ειναι Η κραυγη των λυκων ειναι ολοκληρο και εγχρωμο , το εχω μετα απο σχεδον δυο χρονια επιμονη προσπαθεια.
επειδη απο την προσπαθεια μου να το βρω εμαθα αρκετα στοιχεια για αυτα τα σιριαλ εχω αμφιβολιες αν πραγματι χαθηκανε , ασχετως τι λενε επισημα.
τελος το ερωτημα ειναι απο που βρηκανε τα διαφορα τηλεοπτικα καναλια της επαρχιας στην ελλαδα και παιζανε τους ΙΕΡΟΣΥΛΟΥΣ και την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ?
αν πραγματι πουληθηκαν απο την ΕΡΤ σε ιδιοκτητη μεγαλης αλυσιδας video club στην ελλαδα γιατι δεν βρεθηκαν η που κατεληξαν ?
υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις οτι υπαρχει ο ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ , Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ & ΤΟ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ.
σιγουρα οταν θελησουν καποιοι που εχουν τα μεσα οτι ηρθε η καταλληλη στιγμη τοτε θα εμφανιστουν ολα τα σιριαλ και το παραδοξο ειναι απο την ιδια την ΕΡΤ που εκανε την περιφημη εκπομπη ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΙΡΙΑΛ λεγοντας μας τι εχει χαθει , χωρις να γινεται καμμια κινηση να βρεθει κατι απο αυτα , οταν ενας απλος συλλεκτης μπορει να βρει εστω και ενα σιριαλ πιστευει κανενας απο εσας οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ αν θελησει ?

tsalk
04-06-09, 21:07
Σίγουρα η ΕΡΤ αν θέλει μπορεί να κάνει πολλά. Το θέμα είνια όμως δεν ενδιαφέρονται να κινηθούν (προς το παρόν τουλάχιστον). Πάντως σε ευχαριστούμε πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας είπες.

bernard.c
06-06-09, 22:37
Ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας iordanis1970.

... επειδη απο την προσπαθεια μου να το βρω εμαθα αρκετα στοιχεια για αυτα τα σιριαλ εχω αμφιβολιες αν πραγματι χαθηκανε , ασχετως τι λενε επισημα.
Πού το βασίζεις αυτό που γράφεις? Γιατί να λέει επίσημα η ΕΡΤ δηλαδή ότι οι σειρές αυτές έχουν χαθεί, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν?

τελος το ερωτημα ειναι απο που βρηκανε τα διαφορα τηλεοπτικα καναλια της επαρχιας στην ελλαδα και παιζανε τους ΙΕΡΟΣΥΛΟΥΣ και την ΚΡΑΥΓΗ ΤΩΝ ΛΥΚΩΝ ?
Έχουμε αναρωτηθεί σε αυτό το forum σχετικά με αυτό το θέμα και το πιθανότερο είναι ότι οι παραγωγοί έχουν κόπιες των σειρών και είναι αυτοί που έχουν εκμεταλλευτεί τις σειρές αυτές μέσω των προβολών τους σε τοπικά κανάλια.

αν πραγματι πουληθηκαν απο την ΕΡΤ σε ιδιοκτητη μεγαλης αλυσιδας video club στην ελλαδα γιατι δεν βρεθηκαν η που κατεληξαν ?
Το ότι πουλήθηκαν από την διοίκηση της ΕΡΤ το 1985 τηλεοπτικές σειρές σε video club είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο: το θέμα γράφτηκε στις τότε εφημερίδες και ασκήθηκε ποινική δίωξη κατά 4 στελεχών της ΕΡΤ για το λόγο αυτό (ένας εκ των οποίων ήταν ο πρώην γενικός διευθυντής της ΕΡΤ1), οπότε είναι βέβαιο ότι συνέβη. Τώρα το τι έγιναν οι σειρές αυτές είναι λίγο πολύ γνωστό: αρκετά επεισόδια κυκλοφόρησαν από την Audio Video Magnetics σε βιντεοκασέτες (βλ Καθημερινά), ενώ κάποια άλλα ίσως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ λόγω (ίσως) της ποιν. δίωξης...

υπαρχουν σοβαρες ενδειξεις οτι υπαρχει ο ΓΙΟΥΓΚΕΡΜΑΝ , Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ & ΤΟ ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ.
Όταν λες ενδείξεις εννοείς ότι είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν οι σειρές αυτές? Ξέρεις κάποιον δηλαδή που τις έχει? Και όταν γράφεις ότι "υπάρχουν" εννοείς ολόκληρες οι σειρές? Δηλαδή όλη η 7ετία του Λούνα Παρκ ('74-'81) και τα 226 επεισόδια του Αγνώστου Πολέμου από το 1971 και έπειτα?

σιγουρα οταν θελησουν καποιοι που εχουν τα μεσα οτι ηρθε η καταλληλη στιγμη τοτε θα εμφανιστουν ολα τα σιριαλ
Εννοείς από την ΕΡΤ? Μακάρι να υπάρχουν και να εμφανιστούν κάποια στιγμή... Ποια όμως η σκοπιμότητα να δηλώνει επίσημα η δημόσια τηλεόραση σήμερα ότι δεν τα έχει και να την κατηγορούν όλοι για ανευθυνότητα αν όντως αυτά τα σήριαλ υπάρχουν στο αρχείο της?

και το παραδοξο ειναι απο την ιδια την ΕΡΤ που εκανε την περιφημη εκπομπη ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΙΡΙΑΛ λεγοντας μας τι εχει χαθει , χωρις να γινεται καμμια κινηση να βρεθει κατι απο αυτα , οταν ενας απλος συλλεκτης μπορει να βρει εστω και ενα σιριαλ πιστευει κανενας απο εσας οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ αν θελησει ?
Διότι στην ΕΡΤ, εκτός από την Ρένα Θεολογίδου που έκανε την όντως καταπληκτική σειρά εκπομπών Το Σήριαλ των Σήριαλ, δεν ενδιαφέρονται πραγματικά παρά ελάχιστοι άνθρωποι. Διότι αν ενδιαφέρονταν, δεν θα εξακολουθούσαν να χάνουν σήριαλ ακόμα και σήμερα (βλ. 2ο επεισόδιο του Τζων Αυλακιώτη)...

tsalk
07-06-09, 22:56
Ενδιαφέροντα αυτά που μοιράζεσαι μαζί μας iordanis1970.

Πού το βασίζεις αυτό που γράφεις? Γιατί να λέει επίσημα η ΕΡΤ δηλαδή ότι οι σειρές αυτές έχουν χαθεί, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχουν?

Eίναι γεγονός ότι υπάρχουν συλλέκτες με αρχείο που δεν έχει η ΕΡΤ και φυσικά εκτός του ότι μας είναι άγνωστοι, είναι και άγνωστες οι προθέσεις τους.

Έχουμε αναρωτηθεί σε αυτό το forum σχετικά με αυτό το θέμα και το πιθανότερο είναι ότι οι παραγωγοί έχουν κόπιες των σειρών και είναι αυτοί που έχουν εκμεταλλευτεί τις σειρές αυτές μέσω των προβολών τους σε τοπικά κανάλια.

Συν το γεγονός ότι βγήκε από την ΕΡΤ παράνομα υλικό και μοιράστηκε σε κάποια κανάλια επίσης παράνομα

Το ότι πουλήθηκαν από την διοίκηση της ΕΡΤ το 1985 τηλεοπτικές σειρές σε video club είναι γεγονός μη αμφισβητήσιμο: το θέμα γράφτηκε στις τότε εφημερίδες και ασκήθηκε ποινική δίωξη κατά 4 στελεχών της ΕΡΤ για το λόγο αυτό (ένας εκ των οποίων ήταν ο πρώην γενικός διευθυντής της ΕΡΤ1), οπότε είναι βέβαιο ότι συνέβη. Τώρα το τι έγιναν οι σειρές αυτές είναι λίγο πολύ γνωστό: αρκετά επεισόδια κυκλοφόρησαν από την Audio Video Magnetics σε βιντεοκασέτες (βλ Καθημερινά), ενώ κάποια άλλα ίσως δεν κυκλοφόρησαν ποτέ λόγω (ίσως) της ποιν. δίωξης...

Ακριβώς

Όταν λες ενδείξεις εννοείς ότι είναι επιβεβαιωμένο ότι υπάρχουν οι σειρές αυτές? Ξέρεις κάποιον δηλαδή που τις έχει? Και όταν γράφεις ότι "υπάρχουν" εννοείς ολόκληρες οι σειρές? Δηλαδή όλη η 7ετία του Λούνα Παρκ ('74-'81) και τα 226 επεισόδια του Αγνώστου Πολέμου από το 1971 και έπειτα?

Προσωπικά δεν αποκλείω τίποτα

Εννοείς από την ΕΡΤ? Μακάρι να υπάρχουν και να εμφανιστούν κάποια στιγμή... Ποια όμως η σκοπιμότητα να δηλώνει επίσημα η δημόσια τηλεόραση σήμερα ότι δεν τα έχει και να την κατηγορούν όλοι για ανευθυνότητα αν όντως αυτά τα σήριαλ υπάρχουν στο αρχείο της?

Γενικά υπάρχει μια μεγάλη φιλιλογία γύρω απ το θέμα. Το πιθανότερο είναι ότι με μια προσεκτική καταγραφή να βγουν στην επιφάνεια και κάποια καινούργια πράγματα στην φόρα

Διότι στην ΕΡΤ, εκτός από την Ρένα Θεολογίδου που έκανε την όντως καταπληκτική σειρά εκπομπών Το Σήριαλ των Σήριαλ, δεν ενδιαφέρονται πραγματικά παρά ελάχιστοι άνθρωποι. Διότιι αν ενδιαφέρονταν, δεν θα εξακολουθούσαν να χάνουν σήριαλ ακόμα και σήμερα (βλ. 2ο επεισόδιο του Τζων Αυλακιώτη)...

Το συγκεκριμένο περιστατικό το αφήνω ασχολίαστο

Αυτή είναι η δική μου εκδοχή στα σχόλια του bernard

CostasGR
24-07-09, 07:33
Όταν η ΕΡΤ έσβηνε το αρχείο δεν υπήρχε κανείς ο οποίος έβλεπε λίγο πιο μπροστά και ναι το κόστος των ταινιών (2",1") ήταν αρκετά μεγάλο.

Η αλήθεια είναι ότι η προσπάθεια που κάνει η ΕΡΤ με το online αρχείο είναι πολύ καλή αν και κατά την γνώμη μου παρα πολύ ακριβή.

Έχω ακούσει ότι κάποιο κανάλι ήδη ψηφιοποιεί το αρχείο του, όλες τις εκπομπές και όλες τις ειδήσεις, από VHS σε Windows Media και βέβαια με απίστευτα χαμηλό κόστος.

joe
02-08-09, 06:54
Απο την ΕΡΤ δεν περιμενω η αληθεια ειναι. Οι τυποι απλα δεν ενδιαφερονται, αλλιως θα εκαναν ενα καλεσμα προς ολους οσους τυχον εχουν αρχειο απο παλιες σειρες να την βοηθησουν στην αποκατασταση του αρχειου. Αποκλειεται τοσοι ηθοποιοι και συντελεστες (αφηνω τελευταιο το κοινο) να μην εχουν υλικο στα χερια τους. Η μαγκια και η οργανωση φαινεται αφου εχει γινει ενα λαθος (γιατι λαθη παντα θα γινονται) τι κανεις για να το διορθωσεις οσο ειναι εφικτο και τι κανεις για να μην ξανασυμβει. Παω στοιχημα οτι αν δεν ηταν τα ευρωπαικα προγραμματα για την διασωση πολιτιστικου υλικου και σαφεστατα και οι μασες που θα εχουν ριξει καποιοι εκει μεσα, τιποτα δεν θα γινοταν, ουτε καν οι κινησεις που γινονται.

ChristosM
27-10-09, 20:02
Τρεις φωτογραφιες απο το αρχειο της ΕΡΤ.

3025

3026

3027

tonytony
27-10-09, 20:10
Τρεις φωτογραφιες απο το αρχειο της ΕΡΤ.

3025

3026

3027
Και τι δε θα δινα να έμπαινα εκεί μέσα Χρήστο!!!

konkar
27-10-09, 20:50
Αυτό που είπε ο tonytony μου ακούγεται πολύ καλό. Δηλαδή μπορώ να πάω σ' ένα οποιοδήποτε κανάλι, να ζητήσω όποιο πρόγραμμα θέλω αρκεί να υπογράψω ότι δε θα το εκμεταλλευτώ? Δε χρειάζεται πληρωμή??

bernard.c
27-10-09, 22:41
Και τι δε θα δινα να έμπαινα εκεί μέσα Χρήστο!!!

Κι εγώ το ίδιο! Έστω και μόνο για να ξεσκονίσω τις παλιές μπομπίνες! :)
Ιδανικά, θα ήθελα να μπορούσα να επιβεβαιώσω πόσα και ποια επεισόδια διασώζονται από τις αγαπημένες μου σειρές. Και ένα ανεκπλήρωτο όνειρο: ψάχνοντας τις ταινίες του Αρχείου, να ανακαλύψω πίσω από άλλες μπομπίνες όλα τα επεισόδια κάποιας αγαπημένης σειράς που θεωρείται σήμερα "σβησμένη". Και έπειτα από την ανακάλυψή μου η ΕΡΤ να την βγάλει την επόμενη Πέμπτη σε DVD μέσω της Ραδιοτηλεόρασης! Και μετά ξυπνάω...

THANASI7
29-10-09, 22:47
καλησπερα το καλυτερο ποστ αλλα και το πιο μελαγχολικο συναμα να το διαβαζει κανεις πικρες αληθειες το διαβασα ΟΛΑ με πιασε καταθλιψη με αυτες τις πληροφοριες δυστυχως ομως ετσι ειναι πραγματι ισως ολα αυτα να αντικατροπτιζουν την μεση σκεψη του ελληνα δημοσιου υπαλληλου που διακατεχεται απο ωχαδερφισμο!πολλα φταινε...και ποιος να εβλεπε μπροστα απο την εποχη του τοτε...και αν εβλεπε ποσο θα αντιδρουσε ....(εδω να συμπληρωσω στα λεγομενα σας οτι στην εκπομπη της ΕΡΤ-3 "αποψε"με τον τερενς κουιν με καλεσμενο τον ηθοποιο πετρο Φυσσουν παραδεχτηκε επισημα οτι τοτε εσβηναν τα εργα απο τις μπομπινες εκτακτως προκειμενου να καταγραψουν ποδοσφαιρικα στιγμιοτυπα και μιας και το θεμα ειναι επικαιρο με το χτυπημα στο Α.Τ. στην Αγια Παρασκευη μου ηρθε μια φαεινη ιδεα :wait2:πως καπου εκει κοντα... οχι τοσο μακρια.... αλλα λιγο πιο παραπερα που βρισκετε η Μεσογειων και το περιφημο κτιριο της ΕΡΤ επρεπε να πανε οι κομαντος να ασκησουν βια και να καταβαλουν το κτιριο με το αρχειο -θησαυρο εγω το μονο που θα προσπαθησω μιας και συμμεριζομαι την νοσταλγια σας και την ρετρο μανια σας ειναι μια καταγραφη απο ορισμενες σειρες της κρατικης τι βι περασμενωνδεκαετιων με ορισμενα στοιχεια και θολες φοτο απο το αρχειο εφημεριδων και περιοδικων που εχω αν και εχουν γινει πολυ καλες δουλειες και απο το σαιτ του ερευνητη της βεροιας και απο τον tsalk με τα περιφημα βιντεο ας με συγχωρεσουν αλλοι τυχον ερευνητες που δεν ανεφερα ηδη εχω κανει 2-3 αφιερωματακια και θα προσπαθησω και για αλλα αν και δεν εχω και τα καλυτερα μεσα ......

THANASI7
02-11-09, 21:27
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=644&pictureid=11631καλησπερα και παλι εδω συνεχιζω με ενα αποκομα που βρηκα τυχαια καθως εψαχνα εν ετη 1984 απο ¨εφημεριδα "ΤΑ ΝΕΑ " και αναρωτιεμαι αραγες?εαν αυτες οι 333 ψυχες αν προσεληφθησαν ?ηταν κανεις γνωστης και διαχειριστης του ανεκτιμητου αρχειου?προσωπικη ταπεινη και υποθετικη αποψη ειναι οτι ισως εως να ερθουν τα ιδιωτικα καναλια τελη 89 αρχες 90ς μαλλον τιποτα
οσο θυμαμαι και πιστευω να συμφωνειτε μαζι μου,,,για να ανταπεξελθουν στον ανταγωνισμο ομως τα κρατικα καναλια (ως γνωστον ενα σωμα μια ψυχη)τοτε αρχιζανε τις επαναληψεις (καρατασος ανδροκλης και τα λιονταρια κλπ)και θα συμφωνησω με αυτα που ακουστηκαν και σημερα ακομη , σε μεσημβρινα κους -κους (μην σας φανει απιθανο εχουν και καλες στιγμες με μπολικα σοβαρα θεματα οταν θελουν ομως...)οτι η χημεια της ΕΡΤ πρεπει να ειναι αυτη που αγαπησαμε και οχι απεγνωσμενες κινησεις με σκοπο τον ανταγωνισμο με ιδιωτικα καναλια και πραγματι εκει εχασε πολυ. απο τα πρωιναδικα μεσημεριανα της μπηλιως, τα της γιουρβιζιον γνωστα. ειδικα φετος τον μαη με αδελφες μαγγιρα ανημερωτες κλπ(κατα που πεφτει η ανδορα?-στην χαντισε λουκουμια..).εκμπομπες μεσα 90ς με την Νανα Δουκα μεταμεσονυχτια σχεδον με τιτλο "μονο για αντρες"ρε τι θυμηθηκα!και αλλα απειρα γαργαλιστικα παραδειγματα..καπου στο 94 αρχισε την περιφημη εκεινη διαφημιση ΜΗΠΩΣ? αξιζετε καλυτερη ενημερωση εκπομπες λογου?το πολυτιμο αρχειο της ? η αληθεια ειναι οτι κατι εκανε σε μια εκπομπη του Μαυροματη για λιγο, καθε Παρασκευη οσον αφορα τα αθλητικα τουλαχιστον, οπως και με το ¨¨Σε χρονο τι-βι" αλλα το εδαφος ειχε υποχωρησει ηταν αργα....τωρα βγαινουν στην φορα τα γνωστα τα του "στην υγεια μας" αυτα συγνωμη για το μεγαλο κειμενο .αλλα πιστευω στην κατανοηση σας.

mytinyworld
07-12-09, 02:32
Πως μαθαίνεις όμως τον νόμικο κάτοχο δικαιομάτων; Απλά "στο λέει" αν τον ρωτήσεις ή υπάρχει κάποιος κρατικός φορέας που μπορείς να βρεις για οτιδήποτε έχει να κάνει με δικαιώματα; Εντάξει..στην προκειμένη περίπτωση για τηλεοπτικό υλικό.

Αρμόδιος φορέας στην Ελλάδα για την πνευματική ιδιοκτησία είναι η ΑΕΠΙ (Ανώνυμη εταιρία πνευματικής ιδιοκτησίας). Δεν γνωρίζω τον τρόπο λειτουργίας της. Το κανάλι που πρόβαλε μια σειρά, έχει συγγενικά δικαιώματα, όχι δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας. Για να προβάλει ένα άλλο κανάλι μια σειρά πρέπει να έχει άδεια και του πνευματικού δημιουργού αλλά και του καναλιού που την πρόβαλε. :)

Δυστυχώς ο νόμος περί πνευματικής ιδιοκτησίας ψηφίστηκε στην Ελλάδα μόλις το 1993, αφήνοντας πολλά κενά εφαρμογής, λόγω αναμενόμενης έκδοσης σχετικών προεδρικών διαταγμάτων.... Ενα κομμάτι που είχε αφεθεί στην τύχη του ακόμα και μετά την εφαρμογή του νόμου, ήταν και τα συγγενικά δικαιώματα. Οι ηθοποιοί για παράδειγμα (που έχουν συγγενικά δικαιώματα) κατά νόμο πρέπει να πληρώνονται κάθε φορά που προβάλλεται σε επανάληψη το έργο που έπαιξαν. Γίνεται άραγε σήμερα, 17 χρόνια μετά την ψήφιση του νόμου? Δεν το γνωρίζω...:(

compra77
02-02-10, 15:44
Mα καλα και αυτη η ερτ πηγε και εσβησε τον αγνωστο πολεμο ? Τοσο μυαλο εχουνε οι υπαλληλοι της ?

tsalk
02-02-10, 16:22
έλα ντε? και να ήταν μόνο αυτό

ChristosM
02-02-10, 18:10
I'll bet η NSA θα μπορει να το κανει.
Ισως αν της στελναμε ενα email!!!
@ΝSA.gov

Τι ειναι η NSA??

Mα καλα και αυτη η ερτ πηγε και εσβησε τον αγνωστο πολεμο ? Τοσο μυαλο εχουνε οι υπαλληλοι της ?

Εδω εσβησαν την σπαρακτικη εμφανιση της Ελλης Λαμπετη, την συναυλια της Μαρια Καλλας στην Ελλαδα, την μοναδικη εμφανιση του Τζον Λενον στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα και ολα τα σηριαλ με την Αλικη Βουγιουκλακη, την Ρενα Βλαχοπουλου, τον Λαμπρο Κωνστανταρα, τον Παπαγιαννοπουλο, τον Κατρακη, τον Κωτσοπουλο, τον....... , την.......... Στον Αγνωστο Πολεμο θα κολλουσαν?

pooky(1)
02-02-10, 18:16
.....και όλα αυτά για να γράψουν "ποδόσφαιρο". Λες και αντί για μυαλό έχουν καζανάκι (με τη λεκάνη παρέα..... )

Jake9
02-02-10, 18:31
Τι ειναι η NSA??

http://www.nsa.gov/

National Security Agency:

The NSA/CSS core missions are to protect U.S. national security systems and to produce foreign signals intelligence information.

Filika

Zach (Sorry for the Greeklish,katoikos eksoterikou gar!)

konkar
02-02-10, 22:19
Mα καλα και αυτη η ερτ πηγε και εσβησε τον αγνωστο πολεμο ? Τοσο μυαλο εχουνε οι υπαλληλοι της ? Για την ακρίβεια, δεν έχουνε μυαλό.

bernard.c
02-02-10, 22:28
Εδω εσβησαν την σπαρακτικη εμφανιση της Ελλης Λαμπετη, την συναυλια της Μαρια Καλλας στην Ελλαδα, την μοναδικη εμφανιση του Τζον Λενον στην ελληνικη τηλεοραση, αλλα και ολα τα σηριαλ με την Αλικη Βουγιουκλακη, την Ρενα Βλαχοπουλου, τον Λαμπρο Κωνστανταρα, τον Παπαγιαννοπουλο, τον Κατρακη, τον Κωτσοπουλο, τον....... , την.......... Στον Αγνωστο Πολεμο θα κολλουσαν?
ChristosM, με ανατρίχιασε αυτό σου το post που αναφέρεται σε πολλά (μαζεμένα) τηλεοπτικά ντοκουμέντα τα οποία έχουν σβηστεί για πάντα...
Τι κρίμα που είναι, πραγματικά...!

Και μια ερώτηση: "σπαρακτική εμφάνιση της Έλλης Λαμπέτη" - σε ποια εμφάνισή της αναφέρεσαι που έχει σβηστεί?

Για την ακρίβεια, δεν έχουνε μυαλό.
:D

appoul
02-02-10, 22:37
Νομίζω ότι ο ChristosM αναφέρεται στη μαγνητοσκόπηση της τελευταίας της παράστασης "Τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού" με συμπρωταγωνιστή τον Λευτέρη Βογιατζή.

bernard.c
02-02-10, 22:39
Νομίζω ότι ο ChristosM αναφέρεται στη μαγνητοσκόπηση της τελευταίας της παράστασης "Τα παιδιά ενός κατώτερου Θεού" με συμπρωταγωνιστή τον Λευτέρη Βογιατζή.

Ααα, μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ appoul. :)
Και είναι βέβαιο ότι και η παράσταση αυτή έχει σβηστεί από το Αρχείο?

appoul
03-02-10, 06:42
Έτσι ακούω να λέγεται από το 1988! Έχουν σωθεί μόνο κάποια πλάνα στην εκπομπή "Πρώτη Σελίδα" του Φρέντυ Γερμανού.

ChristosM
03-02-10, 11:35
Εχω ακουσει οτι και η "Μαργαριτα" ειχε μαγνητοσκοπηθει, αλλα δεν υπαρχει πια. Ομως η "σπαρακτικη" εμφανιση στην οποια αναφερθηκα ηταν στην εκπομπη του Φρεντυ Γερμανου με αφορμη την ιστορια του παιδιου.
Μια ακομα εμφανιση της μοναδικης Ελλης Λαμπετη που δεν σωθηκε ειναι και αυτη στη ΥΕΝΕΔ οταν ερμηνευσε την "Ανθρωπινη Φωνη".

appoul
03-02-10, 14:30
Από τη "Μαργαρίτα" υπάρχουν ορισμένες σκηνές (από την τελευταία, νομίζω, παράσταση) και η συζήτηση της Λαμπέτη με το κοινό, μετά το τέλος του έργου. 10 λεπτά από αυτό το υλικό υπάρχουν στην εκπομπή "Αναζητώντας τη χαμένη εικόνα" σε ένα υπέροχο επεισόδιο όπου υπάρχουν ακόμα σκηνές από μια παράσταση της "Ηλέκτρας" στην Επίδαυρο με Ελένη Παπαδάκη-Κατίνα Παξινού και πλάνα με τον Δημήτρη Μητρόπουλο στην Ακρόπολη. Αυτή η εκπομπή προβλήθηκε πρώτη φορά το 1991 και την πρόβαλαν και πάλι τον περασμένο Σεπτέμβρη, στην επέτειο θανάτου της Λαμπέτη.

bernard.c
04-02-10, 10:32
Πω, πω, βρε παιδιά, πόσα πράγματα έχουν καταστραφεί από το Αρχείο! Ποιοι έσβησαν υλικό με την Έλλη Λαμπέτη και με ποιο δικαίωμα μας τα στέρησαν για πάντα? "Έγκλημα" έχουν διαπράξει... :(

ChristosM
04-02-10, 10:35
Από τη "Μαργαρίτα" υπάρχουν ορισμένες σκηνές (από την τελευταία, νομίζω, παράσταση) και η συζήτηση της Λαμπέτη με το κοινό, μετά το τέλος του έργου. 10 λεπτά από αυτό το υλικό υπάρχουν στην εκπομπή "Αναζητώντας τη χαμένη εικόνα" σε ένα υπέροχο επεισόδιο όπου υπάρχουν ακόμα σκηνές από μια παράσταση της "Ηλέκτρας" στην Επίδαυρο με Ελένη Παπαδάκη-Κατίνα Παξινού και πλάνα με τον Δημήτρη Μητρόπουλο στην Ακρόπολη. Αυτή η εκπομπή προβλήθηκε πρώτη φορά το 1991 και την πρόβαλαν και πάλι τον περασμένο Σεπτέμβρη, στην επέτειο θανάτου της Λαμπέτη.

Ετσι ακριβως ειναι. Σκηνες απο την παρασταση υπαρχουν και στο "Πορτραιτο της Πεμπτης" που ειναι αφιερωμενο στον Μιχαλη Κακογιαννη.

athsak
21-02-10, 00:21
Βρε παιδιά η σειρά ''Εκείνες κι εγώ'' με τον Κωνσταντάρα δε σώζεται ούτε αυτή στην ΕΡΤ αλλά δεν μπορεί να μην υπάρχει στο αρχείο της παραγωγού Ελβίρας Ράλλη και του studio ATA...Όλο και κάτι θα υπάρχει...κάτι πρέπει να κάνουμε!!!

martha
23-03-10, 23:40
Μήπως υπάρχει κάποια ελπίδα να ξαναδούμε αυτήν την υπέροχη σειρά (edit: "Μη μου γυρνάς την πλάτη"), ή την "αλεπού και ο μπούφος" και το παλιότερο "τρείς και ο κούκος", όλα του Κωνσταντίνου; Να ελπίζω ή η ερτ έκανε το θαύμα της και σβήστηκαν οι σειρές;

bernard.c
24-03-10, 00:18
Βεβαίως και υπάρχουν στην ΕΡΤ και οι τρεις σειρές που αναφέρονται. Απλά δεν τις έχουν δείξει για κάποιο διάστημα...
Κατά την άποψή μου, η πιο πρόσφατη σειρά που έχει σβηστεί από το Αρχείο της ΕΡΤ είναι "Τα λιονταράκια του κυρ-Ηλία" του 1985. Από εκεί και έπειτα, δε νομίζω ότι σβήστηκε κάποια τηλεοπτική σειρά.

stakovios
24-03-10, 01:48
Βεβαίως και υπάρχουν στην ΕΡΤ και οι τρεις σειρές που αναφέρονται. Απλά δεν τις έχουν δείξει για κάποιο διάστημα...
Κατά την άποψή μου, η πιο πρόσφατη σειρά που έχει σβηστεί από το Αρχείο της ΕΡΤ είναι "Τα λιονταράκια του κυρ-Ηλία" του 1985. Από εκεί και έπειτα, δε νομίζω ότι σβήστηκε κάποια τηλεοπτική σειρά.

Μα είναι δυνατόν να μην έχουν βάλει ακόμα μυαλό στην ΕΡΤ το 1985; Νόμιζα ότι είχαν σβήσει σειρές μέχρι και το 1982 (αυτό κι αν ήταν έγκλημα).

bernard.c
24-03-10, 02:20
Μα είναι δυνατόν να μην έχουν βάλει ακόμα μυαλό στην ΕΡΤ το 1985; Νόμιζα ότι είχαν σβήσει σειρές μέχρι και το 1982 (αυτό κι αν ήταν έγκλημα).

Φίλε stakovios, έτσι είναι όπως τα γράφεις. Οι περισσότερες σειρές από τα μέσα της δεκαετίας του '70 μέχρι και το 1981 σβήστηκαν μεταξύ 1982 και 1985 (περίπου).

Από τις σειρές που είχαν γυριστεί πριν το 1981, οι μόνες που σώθηκαν στο Αρχείο ήταν κυρίως μεταφορές μυθιστορημάτων στην τηλεόραση (Χριστός ξανασταυρώνεται, Γαλήνη, Λωξάντρα, κτλ), πλην όλων των σειρών του Ξενόπουλου που σβήστηκαν. Κωμικές, κοινωνικές, κτλ, κατά 95% σβήστηκαν.

Από το 1982 και έπειτα, οι περισσότερες σώζονται, με εξαίρεση πάλι κάποιες κωμικές σειρές (Καθημερινά και Λιονταράκια), όπως και (κατά πάσα πιθανότητα) τα πρώτα επεισόδια από το Ορκιστείτε Παρακαλώ. Αυτά...

tsalk
24-03-10, 06:19
Φίλε stakovios, έτσι είναι όπως τα γράφεις. Οι περισσότερες σειρές από τα μέσα της δεκαετίας του '70 μέχρι και το 1981 σβήστηκαν μεταξύ 1982 και 1985 (περίπου).

Από τις σειρές που είχαν γυριστεί πριν το 1981, οι μόνες που σώθηκαν στο Αρχείο ήταν κυρίως μεταφορές μυθιστορημάτων στην τηλεόραση (Χριστός ξανασταυρώνεται, Γαλήνη, Λωξάντρα, κτλ), πλην όλων των σειρών του Ξενόπουλου που σβήστηκαν. Κωμικές, κοινωνικές, κτλ, κατά 95% σβήστηκαν.

Από το 1982 και έπειτα, οι περισσότερες σώζονται, με εξαίρεση πάλι κάποιες κωμικές σειρές (Καθημερινά και Λιονταράκια), όπως και (κατά πάσα πιθανότητα) τα πρώτα επεισόδια από το Ορκιστείτε Παρακαλώ. Αυτά...

Σωστά είναι όλα αυτά, αλλά υπάρχουν και πάλι ορισμένες εξαιρέσεις (όπως πχ υπάρχει η πληροφορία ότι υπάρχει ολοκληρωμένο στην ΕΡΤ κάποιο σήριαλ του Ξενόπουλου) το οποίο βεβαίως δεν έχει προβληθεί όμως.

ChristosM
24-03-10, 07:22
(υπάρχει η πληροφορία ότι υπάρχει ολοκληρωμένο στην ΕΡΤ κάποιο σήριαλ του Ξενόπουλου) το οποίο βεβαίως δεν έχει προβληθεί όμως.

Υπαρχει το "Αναμεσα σε τρεις γυναικες" το οποιο προβληθηκε σε επαναληψη το 1992, περιπου.
Κανενας, ομως, απο τους Ξενοπουλους που εγιναν στην ΥΕΝΕΔ μεταξυ 1977 - 1981 δεν υπαρχει στην ΕΡΤ. Εχουν ολοι σβηστει. Και ηταν και οι καλυτεροι...

bernard.c
01-04-10, 02:58
... και το οποιο δεν καταλαβαινω γιατι θα επρεπε να εχει σβηστει, αφου ανηκει στην μετα '81 εποχη. Λογικα αυτος ο κυκλος θα επρεπε να υπαρχει. Ακουει κανεις εκει στο Ραδιομεγαρο;
Από όλη την κουβέντα μας, αυτό είναι το μόνο ανεξήγητο. Τι ακριβώς συμβαίνει με το Αρχείο της ΕΡΤ? Πότε θα μάθουμε ακριβώς τι υπάρχει και τι όχι? Γιατί μας κρατούν σε αγωνία και δεν μας ενημερώνουν επακριβώς, έστω μέσω του Ψηφιακού Αρχείου? Γιατί στο site του Ψηφιακού Αρχείου ανεβάζουν αυτά που ήδη ξέρουμε ότι υπάρχουν και τα οποία είναι χιλιοπαιγμένα (Χριστός ξανασταυρώνεται, Λωξάντρα, Μαντάμ Σουσού, κτλ, κτλ)? Γιατί το site του Αρχείου ενημερώνεται με ρυθμούς "χελώνας" και τελευταία τίποτα νέο από σειρές, παρά μόνο ντοκυμανταίρ (έλεος!!) και ειδήσεις?
Και το σημαντικότερο: γιατί συνέχιζαν να σβήνουν σειρές και έπειτα από το 1981? Πού είναι οι πρώτοι 2 κύκλοι του "Ορκιστείτε Παρακαλώ"? Υπάρχουν τελοσπάντων? Γιατί "τα έβαλαν" ειδικά με τις σειρές του Δαλιανίδη? Γιατί δεν υπάρχουν παρά ελάχιστα επεισόδια των "Καθημερινών" (1983) και ελάχιστα επεισόδια από τα "Λιονταράκια του κυρ-Ηλία" (1985)? Μήπως επειδή ήταν οι πρώτες σε θεαματικότητα σειρές εκείνα τα χρόνια (??)
(Ουυυυυφ, τα είπα "μαζεμένα" και ξεθύμανα! :D)

MrRetromemories
01-04-10, 03:12
με το αρχειο της ΕΡΤ εχουν συμβει διαφορα ανευθυνα..θα σας πω καποια πραγματα που ξερω και εγω απο προσωπικη πειρα..στον τομεα του αθλητικου αρχειου κρατουσαν ολοκληρους αγωνες απο το 1992 και μετα...!!!!οι υπολοιποι αγωνες ειναι μονο 20λεπτα,10λεπτα,3λεπτα..κτλ..οτι ολοκληρο εγραφαν αμεσως μετα το εσβηναν για την κλασικη εξοικονομηση χωρου και οικονομιας..σε αλλα ξερουν να σπαταλουν αβερτα!!!οπως αμοιβες δημοσιογραφων για χαζοεκπομπες...εσβηναν τις κλασικες ελληνικες σειρες των 70s για να γραψουν ποδοσφαιρο ας πουμε ομως τα ΕΣΒΗΝΑΝ και αυτα..το αρχειο της ΕΡΤ οργανωθηκε κατα καποιον τροπο μετα το 1985

επισης υπηρξε μεγαλη λεηλασια και καταστροφη του αρχειου την περιοδο 1978-1981 σε ολες τις κατηγοριες..σειρες,αθλητικα,ειδησεις,εκπομπες πασης φυσεως...ΔΕΝ υπαρχει τιποτα μην τρεφουμε αυταπατες..υπαρχουν μονο τα ρεπορταζ,τρανη αποδειξη το σαιτ της ΕΡΤ..εαν παρατηρησετε εκει παιζονται μονο φιλμαρισμενα βιντεο και οχι απο τηλεοπτικο στουντιο...ΔΕΝ υπαρχει ουτε μια ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ σαν εκπομπη ολοκληρη πχ..ΔΕΝ κρατησαν σε βιντεο τον τελικο ΑΓΙΑΞ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ το 1971 ουτε λεπτο..τους αγωνες της ΑΕΚ το 1977 στο κυπελλο ουεφα που ειχαν μεγαλη ιστορικη αξια...οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες...εσβησαν το ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ,την ΓΕΙΤΟΝΙΑ,τον ΜΕΘΟΡΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ,και και και και ....εκαναν πραγματα μηνυσιμα

υπηρχε μια τελευταια ελπιδα μηπως μεσω της ραδιοτηλεορασης βγαλουν και αλλες σειρες...αλλα δυστυχως το παρτυ τελειωσε...μα δεν βλεπετε...τρωμε στη μαπα ραδιοφωνικο θεατρο επι 4 χρονια,που συμφωνω εχει μεγαλη ιστορικη και πολιτισμικη αξια αλλα νισαφι πια,μπουχτισαμε!!!!το θεατρο της Δευτερας ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα αλλα απο εκει και περα ΤΙ αλλο θα βγαλουν???....εδω παρουσιασαν σαν τρομερο υλικο τους "παππουδες εν δρασει"του 2000,χαχαχχαχ!!!!ΔΕΝ εχουν αλλη σειρα για προσφορα..

stakovios
01-04-10, 03:35
Φοβερά αυτά που έκαναν, κι εγώ που πίστευα ότι θα έσωζαν σήματα ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ της δεκαετίας του '70...

bernard.c
01-04-10, 03:38
(Τα posts σχετικά με το θέμα του Αρχείου τα μετέφερα μόλις εδώ, στο εξειδικευμένο για θέματα Αρχείου thread του forum μας: )

Πολλά και ενδιαφέροντα μας λες φίλε MrRetromemories - έχω όμως πολλές απορίες:

με το αρχειο της ΕΡΤ εχουν συμβει διαφορα ανευθυνα..θα σας πω καποια πραγματα που ξερω και εγω απο προσωπικη πειρα..στον τομεα του αθλητικου αρχειου κρατουσαν ολοκληρους αγωνες απο το 1992 και μετα...!!!!οι υπολοιποι αγωνες ειναι μονο 20λεπτα,10λεπτα,3λεπτα..κτλ..οτι ολοκληρο εγραφαν αμεσως μετα το εσβηναν για την κλασικη εξοικονομηση χωρου και οικονομιας..σε αλλα ξερουν να σπαταλουν αβερτα!!!οπως αμοιβες δημοσιογραφων για χαζοεκπομπες...εσβηναν τις κλασικες ελληνικες σειρες των 70s για να γραψουν ποδοσφαιρο ας πουμε ομως τα ΕΣΒΗΝΑΝ και αυτα..το αρχειο της ΕΡΤ οργανωθηκε κατα καποιον τροπο μετα το 1985
Δηλαδή δεν υπάρχουν ολόκληροι ποδοσφαιρικοί αγώνες από τη δεκαετία του '80 στην ΕΡΤ? Δεν διέθεσαν κάποιους με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ το 2005/06 περίπου, ή ήταν αποσπάσματα?

επισης υπηρξε μεγαλη λεηλασια και καταστροφη του αρχειου την περιοδο 1978-1981 σε ολες τις κατηγοριες..σειρες,αθλητικα,ειδησεις,εκπομπες πασης φυσεως...ΔΕΝ υπαρχει τιποτα μην τρεφουμε αυταπατες..υπαρχουν μονο τα ρεπορταζ,τρανη αποδειξη το σαιτ της ΕΡΤ..εαν παρατηρησετε εκει παιζονται μονο φιλμαρισμενα βιντεο και οχι απο τηλεοπτικο στουντιο...ΔΕΝ υπαρχει ουτε μια ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΚΥΡΙΑΚΗ σαν εκπομπη ολοκληρη πχ..ΔΕΝ κρατησαν σε βιντεο τον τελικο ΑΓΙΑΞ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ το 1971 ουτε λεπτο..τους αγωνες της ΑΕΚ το 1977 στο κυπελλο ουεφα που ειχαν μεγαλη ιστορικη αξια...οι ανθρωποι ειναι εγκληματιες...εσβησαν το ΛΟΥΝΑ ΠΑΡΚ,την ΓΕΙΤΟΝΙΑ,τον ΜΕΘΟΡΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ,και και και και ....εκαναν πραγματα μηνυσιμα
Πώς ξέρεις ότι υπήρξαν καταστροφές Αρχείου την περίοδο 1978-81? Δεν έγιναν οι περισσότερες καταστροφές μετά το 1981? Το λέω αυτό διότι σειρές όπως: Αφροδίτη, Αναδυομένη, Πορφύρα και Αίμα, και πολλές άλλες, αποδεδειγμένα υπήρχαν μέχρι και το 1981, διότι είχαν προβληθεί σε επανάληψη. 'Εκτοτε, "αγνοείται η τύχη τους"...

υπηρχε μια τελευταια ελπιδα μηπως μεσω της ραδιοτηλεορασης βγαλουν και αλλες σειρες...αλλα δυστυχως το παρτυ τελειωσε...μα δεν βλεπετε...τρωμε στη μαπα ραδιοφωνικο θεατρο επι 4 χρονια,που συμφωνω εχει μεγαλη ιστορικη και πολιτισμικη αξια αλλα νισαφι πια,μπουχτισαμε!!!!το θεατρο της Δευτερας ειναι μια παρα πολυ καλη ιδεα αλλα απο εκει και περα ΤΙ αλλο θα βγαλουν???....εδω παρουσιασαν σαν τρομερο υλικο τους "παππουδες εν δρασει"του 2000,χαχαχχαχ!!!!ΔΕΝ εχουν αλλη σειρα για προσφορα..
Συμφωνώ με αυτά που γράφεις. Το αποκλείεις όμως η ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ να συνεχίσει κάποια στιγμή? Πιστεύεις ότι δεν υπάρχει τίποτα άλλο παλιό στο Αρχείο? Τόσες σειρές από τη δεκαετία του '80 θα μπορούσαν να διαθέσουν αν ήθελαν...

MrRetromemories
01-04-10, 03:45
φιλε bernard τα στιγμιοτυπα των αγωνων που εδινε η ραδιοτηλεοραση ηταν τα κλασικα τριλεπτα της αθλητικης κυριακης...με εξαιρεση τα dvd της εθνικης ελλαδος που ενω ολοι οι αγωνες μεταδοθηκαν ζωντανα οι δημοσιουπαλληλισκοι τους ΕΣΒΗΣΑΝ και κρατησαν ενα ποτ-πουρι 10λεπτο απο τον καθενα..δεν ειναι μονταζ απο 90λεπτα αλλα ΜΟΝΟ αυτα εχουν..απο το 1992 και μετα ΔΕΝ εχουν σβησει τιποτα απο τους ποδοσφαιρικους αγωνες

μοναδικη εξαιρεση αποτελουν οι αγωνες μπασκετ...την δεκαετια του 80 οι αθλητικες συναντησεις εδειχναν καθε εβδομαδα 1 αγωνα,οπως και οι αθλητικοι παλμοι της ΕΡΤ2 ..υπαρχουν αυτουσιοι και δεν εχουν σβησει κανεναν..ισως επειδη το μπασκετ διαρκει πιο λιγο,χαχαχ τι να πω!!!επισης εχουν ΣΒΗΣΕΙ ολους τους αγωνες του παγκοσμιου κυπελλου..απο το 1994 και μετα υπαρχουν ολοκληροι...δεν ειναι τυχαιο που το sport plus κανει αναδρομη σε παλιους αγωνες μουντιαλ φετος ξεκινωντας απο το 1994!!!!μη μας περνανε για βλακες..

οι σειρες που αναφερεις οντως μεταδοθηκαν μετα το 1981 σε επαναληψη..το τσεκαρα απο παλια τευχη της ραδιοτηλεορασης!!το τραγικο ειναι πως καθε κυβερνηση ΕΣΒΗΝΕ τα πεπραγμενα της προηγουμενης..μολις επεσε η ΧΟΥΝΤΑ εσβησε ολη η τηλεοπτικη περιοδος απο το 1967 εως το 1974,μονο επικαιρα υπαρχουν..παρατηρησε στο αρχειο της ΕΡΤ σπανιως θα βρεις βιντεο πριν το 1973..ΔΕΝ υπαρχει ...μολις ηρθε το ΠΑΣΟΚ το 81 ΕΣΒΗΣΕ σημαντικο υλικο απο το 74 και μετα..η ΑΦΡΟΔΙΤΗ και η ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ σβηστηκαν,πουληθηκαν,ειναι σε σπιτια υπαλληλων,μην το αποκλειεις αυτο..

εγω προσωπικα αποκλειω το ενδεχομενο να δουμε απο την ΕΡΤ τουλαχιστον αυτες τις σειρες...εδω βρεθηκε ο Γιουγκερμαν στο μοναστηρακι,χαχαχαχ!!!!ας πανε να χτυπησουν τις πορτες των δημιουργων και σιγουρα θα φανε ΠΟΡΤΑ...εγω προσωπικα εαν μου τα ζητουσαν αποκλειεται να τους τα εμπιστευομουν...εφτιαξαν λεει τον χωρο του αρχειου...τωρα το θυμηθηκαν???αποθηκευουν ολες τις βλακοεκπομπες του καθε συμβασιουχου που μπεκροπινει και αμειβεται με χρυσαφι..η του καθε ασχετου δημοσιογραφισκου που κανει πρωινες εκπομπες και μας κοροιδευει..και πλεον ακομα και αυτος ο χωρος αποθηκευσης θυμιζει σουπερ μαρκετ "βεροπουλος"..!!ενα απεραντο χαος με εκπομπες της τελευταιας δεκαπενταετιας...χαχαχαχα!!!της πλακας αρχειο

bernard.c
01-04-10, 04:09
Μάλιστα! Αυτό που συνηδητοποιώ (για ακόμα μια φορά), όλα είναι πιθανά (ακόμα και τα πιο απίθανα σενάρια!!) όσον αφορά την μεταχείριση που είχε το Αρχείο όλα αυτά τα χρόνια... Και αναρωτιέμαι μετά - μόνο άνθρωποι σαν εμάς ενδιαφέρονται? Μέσα στο Ραδιομέγαρο και στην Κατεχάκη δεν υπήρχαν κάποιοι υπάλληλοι (κάποιοι?) που να αντιστάθηκαν σε αυτή την τακτική του σβησίματος και της "λεηλασίας", που να προσπάθησαν κάτι να διασώσουν από τη διαγραφή, που να έκαναν μια απόπειρα να καταγγείλουν αυτά που συνέβαιναν στις αποθήκες τους? Τα σκέφτομαι και τρελαίνομαι... Τρελαίνομαι, διότι με την τακτική του σβησίματος/λεηλασίας, και με "νεκρό" ουσιαστικά τον Ελληνικό κινηματογράφο ήδη από τις αρχές της δεκαετίας του '70, στέρησαν από τον Ελληνικό λαό για πάντα όλο το οπτικό κινηματογραφημένο/βιντεοσκοπημένο υλικό που είχε παραχθεί από σημαντικότατους και αγαπημένους καλλιτέχνες και λοιπούς συντελεστές (ηθοποιούς, σκηνοθέτες, σεναριογράφους, μουσικούς, κτλ) ολόκληρη τη δεκαετία του 1970. Υπάρχει δηλαδή κενό - από τις αρχές της δεκαετίας του '70, στις αρχές της δεκαετίας του '80. Δεν είναι εγκληματικό? Με ποιο δικαίωμα μας το έκαναν αυτό?

Πόσες αλήθειες λες! Είμαι βέβαιος πως αύριο το πρωί που θα διαβάσουν οι περισσότεροι τα κείμενά σου στο forum, θα συμφωνήσουν μαζί σου. Εμένα πάντως κατάφερες να με "τσιτώσεις"! Διότι αυτά που γράφεις αντανακλούν την πραγματικότητα: φροντίζουν σήμερα μόνο για αυτά "που φαίνονται" και από πίσω: ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ...

MrRetromemories
01-04-10, 04:28
βεβαια δεν ειναι τυχαιο γιατι διασωθηκε ο ελληνικος κινηματογραφος...διοτι εκει υπηρξε ιδιωτικη πρωτοβουλια,ο καθε δημιουργος που βαζει τα λεφτα του ποναει και το προιον του...στηνπεριπτωση της ΕΡΤ υπηρξε πληρης αδιαφορια διοτι ειναι κρατικος φορεας..ας μου πει καποιος φιλος/η τι παει καλα στην Ελλαδα που να εμπλεκεται το κρατος...οτι καλο γινεται μονο μεσα απο την ιδιωτικη πρωτοβουλια και προσπαθεια..φυσικα αυτο δεν ειναι πολιτικη τοποθετηση αλλα μια πραγματικοτητα..η φινος φιλμ και ο καραγιαννης διεσωσαν τον θησαυρο τους διοτι ηταν δικο τους δημιουργημα ηταν ιδιωτικες εταιριες δεν υπηρξε εμπλοκη του κρατους..οταν ο αλλος δουλευει στην ΕΡΤ και περιμενει να παει η ωρα 4 για να σχολασει τι περιμενουμε φιλοι μου???επαγγελματικη υπευθυνοτητα...???το αρχειο γι αυτους ηταν ενα βαρος η ενα μεσο κερδοσκοπιας οπως αποδεικνυεται..και οταν καταλαβαν το τεραστιο λαθος τους ηταν πλεον αργα..το ΕΓΚΛΗΜΑ στην αγια παρασκευη και οχι στο ψυχικο ειχε συντελεστει!!!!

bernard.c
01-04-10, 04:36
οταν ο αλλος δουλευει στην ΕΡΤ και περιμενει να παει η ωρα 4 για να σχολασει τι περιμενουμε φιλοι μου???επαγγελματικη υπευθυνοτητα...???το αρχειο γι αυτους ηταν ενα βαρος η ενα μεσο κερδοσκοπιας οπως αποδεικνυεται..και οταν καταλαβαν το τεραστιο λαθος τους ηταν πλεον αργα...
Πόσο είναι αληθινό αυτό που γράφεις...!

..το ΕΓΚΛΗΜΑ στην αγια παρασκευη και οχι στο ψυχικο ειχε συντελεστει!!!!
Χαχα, καλό! Τώρα με έκανες και γέλασα! :D

tsalk
01-04-10, 08:34
η ΑΦΡΟΔΙΤΗ και η ΑΝΑΔΥΟΜΕΝΗ σβηστηκαν,πουληθηκαν,ειναι σε σπιτια υπαλληλων,μην το αποκλειεις αυτο..

Κατ εμέ είναι πολύ πιθανό ή και σε συγγενείς τους

konkar
01-04-10, 12:45
Ήθελα να ξερα τι σ$#%@ αρχείο είναι αυτό. Υπάρχει τίποτα στα ράφια εκτός από αέρα κοπανιστό? Προσωπικά, δε με ενδιαφέρει καθόλου η ψηφιοποίηση του υπάρχοντος(?) αρχείου. Εκτός από ελάχιστες εξαιρέσεις η ιστοσελίδα με το αρχείο έχει ένα σωρό βλακείες (κατά τη γνώμη μου πάντα). Μου είναι αρκετά λυπηρό που δεν έχω τη δυνατότητα να δω τι σημαίνει πραγματική τηλεόραση.
Θεωρώ μεγάλη ντροπή για την ΕΡΤ που το μόνο που έμεινε να θυμίζει τα πρώτα (και τα καλύτερα) χρόνια της είναι το retromaniax και τα βίντεο του tsalk στο YouTube.

Υ.Γ. Εφόσον κάποιοι (υπάλληλοι, παραγωγοί κλπ) μπορεί να έχουν κάποιες σειρές που δεν υπάρχουν στην ΕΡΤ γιατί δεν κάνουν κάτι? (πχ κυκλοφορία σε DVD, δημιουργία ιστοσελίδας σαν το GoldTv). Όποιος έχει καταφέρει να σώσει τέτοιο πολύτιμο και σπάνιο υλικό, και το κρατάει μόνο για τον εαυτό του, είναι συνένοχος στο έγκλημα και η ανευθυνότητα του ξεπερνάει κατά πολύ αυτήν της ΕΡΤ.

bernard.c
02-04-10, 15:09
Υ.Γ. Εφόσον κάποιοι μπορεί να έχουν κάποιες σειρές που δεν υπάρχουν στην ΕΡΤ γιατί δεν κάνουν κάτι? (πχ κυκλοφορία σε DVD, δημιουργία ιστοσελίδας σαν το GoldTv). Όποιος έχει καταφέρει να σώσει τέτοιο πολύτιμο και σπάνιο υλικό, και το κρατάει μόνο για τον εαυτό του, είναι συνένοχος στο έγκλημα και η ανευθυνότητα του ξεπερνάει κατά πολύ αυτήν της ΕΡΤ.
Αυτό δεν είναι τόσο απλό. Αν βρίσκεται οπτικοακουστικό υλικό νομίμως στα χέρια κάποιων ανθρώπων (πχ κάποιοι παραγωγοί) και έχουν τα δικαιώματα εκμετάλλευσής του, τότε ναι, είναι πάρα πολύ κρίμα που δεν το διαθέτουν σε DVD. Διότι, έτσι θα είμασταν όλοι χαρούμενοι - και εμείς, που θα το ξαναβλέπαμε ύστερα από χρόνια/βλέπαμε για πρώτη φορά και αυτοί οι ίδιοι. Αυτοί, διότι θα τους δινόταν η δυνατότητα να εκμεταλλευτούν το υλικό αυτό με κάποιο οικονομικό όφελος...
Αν όμως το υλικό βρίσκεται στα χέρια κάποιων ανθρώπων με μη νόμιμα μέσα, τότε το μόνο που θα έπρεπε να κάνουν θα ήταν να το επιστρέψουν πίσω στην ΕΡΤ, μήπως και μπορέσουμε κάποια στιγμή είτε να το δούμε στο site του Ψηφιακού Αρχείου, είτε να το αγοράσουμε με τη ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ...

MrRetromemories
02-04-10, 15:57
φιλοι μου ΔΙΑΒΑΣΤΕ..εκανα μια ερευνα στο αρχειο μου και στην εφημεριδα "ΕΘΝΟΣ" με ημερομηνια 2 Αυγουστου 1984 βρηκα το παρακατω δημοσιευμα στην σελιδα 26 με το τηλεοπτικο ρεπορταζ.πιο αναλυτικα αναφερει "με εισηγηση του ο κ.Μαθιοπουλος(γεν.διευθυντης της ΕΡΤ1)επισημαινει τον κινδυνο να μεινει η ΕΡΤ1 χωρις αρχειο..Κι αυτο γιατι το Δ.Σ εδω και 14 μηνες καθυστερει την υπογραφη αποφασης για την αγορα βιντεοκασετων.Ετσι χρειαστηκε να ΣΒΗΣΤΟΥΝ παλαιοτερα προγραμματα για να ΓΡΑΦΤΕΙ νεο υλικο ωστε να καλυψει τις αμεσες αναγκες του καναλιου.Στην περιπτωση των Ολυμπιακων αγωνων του Λος Αντζελες για να παρει μαζι της κασετες η αποστολη της ΕΡΤ1 ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΑΝ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΕΙΡΕΣ οπως Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ,ΤΑ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΑ κ.α."" τα συμπερασματα δικα σας!!!

αρα λοιπον φιλοι μου μιλαμε για 14 μηνες καθυστερηση απο τον αυγουστο του 84 που σημαινει οτι το προβλημα υπηρχε απο τα μεσα του 1983,μπορει και παλαιοτερα..το ρεπορταζ που βρηκα ειναι απολυτα ακριβες..ΜΙΛΑΕΙ για 14 μηνες και οτι ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ολοκληρα προγραμματα,μεσα σε αυτα και σειρες..την γλιτωσαν "ο χριστος" ," τα λαυρεωτικα"(στο θεο τους σειρα του 1981/82 δυο χρονια πριν απο το 84 θα την ΕΣΒΗΝΑΝ..)..ΓΙΑΤΙ ομως καθυστερουσε η εγκριση για την αγορα κασετων??που πηγαιναν τα λεφτα τοτε στην ΕΡΤ??η παρακμη και η σαπιλα των κρατικων φορεων αποδεικνυεται για αλλη μια φορα..και η δυσκαμψια στην ληψη αποφασεων..οι τυποι αυτοι ΤΟΤΕ εβλεπαν κασετες και τις ΕΣΒΗΝΑΝ χωρις ελεος!!!και δεν βρεθηκαν καποιοι υπαλληλοι τοτε να καταγγειλουν το γεγονος απο τον φοβο προφανως μην χασουν το ΒΟΛΕΜΑ τους...προσεχως θα ψαξω και αλλα τετοια δημοσιευματα και θα εχουμε ΝΕΑ..

konkar
02-04-10, 17:03
που πηγαιναν τα λεφτα τοτε στην ΕΡΤ?? Όπου πάνε και τώρα.

bernard.c
02-04-10, 18:05
εκανα μια ερευνα στο αρχειο μου και στην εφημεριδα "ΕΘΝΟΣ" με ημερομηνια 2 Αυγουστου 1984 βρηκα το παρακατω δημοσιευμα στην σελιδα 26 με το τηλεοπτικο ρεπορταζ.πιο αναλυτικα αναφερει "με εισηγηση του ο κ.Μαθιοπουλος(γεν.διευθυντης της ΕΡΤ1)επισημαινει τον κινδυνο να μεινει η ΕΡΤ1 χωρις αρχειο..Κι αυτο γιατι το Δ.Σ εδω και 14 μηνες καθυστερει την υπογραφη αποφασης για την αγορα βιντεοκασετων.Ετσι χρειαστηκε να ΣΒΗΣΤΟΥΝ παλαιοτερα προγραμματα για να ΓΡΑΦΤΕΙ νεο υλικο ωστε να καλυψει τις αμεσες αναγκες του καναλιου.Στην περιπτωση των Ολυμπιακων αγωνων του Λος Αντζελες για να παρει μαζι της κασετες η αποστολη της ΕΡΤ1 ΚΙΝΔΥΝΕΥΣΑΝ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ ΣΕΙΡΕΣ οπως Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ,ΤΑ ΛΑΥΡΕΩΤΙΚΑ κ.α."
Μα είναι ποτέ δυνατόν να συνέβαιναν τέτοιες καταστάσεις εν έτει 1984? Άκου λέει 14 μήνες καθυστέρηση... Ντροπή, έτσι σβήσανε τα αγαπημένα μας τηλεοπτικά προγράμματα...:cry:

αρα λοιπον φιλοι μου μιλαμε για 14 μηνες καθυστερηση απο τον αυγουστο του 84 που σημαινει οτι το προβλημα υπηρχε απο τα μεσα του 1983,μπορει και παλαιοτερα..το ρεπορταζ που βρηκα ειναι απολυτα ακριβες..ΜΙΛΑΕΙ για 14 μηνες και οτι ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ ολοκληρα προγραμματα,μεσα σε αυτα και σειρες..
Δεν έχω κάτι να προσθέσω...

ΓΙΑΤΙ ομως καθυστερουσε η εγκριση για την αγορα κασετων??που πηγαιναν τα λεφτα τοτε στην ΕΡΤ??η παρακμη και η σαπιλα των κρατικων φορεων αποδεικνυεται για αλλη μια φορα..και η δυσκαμψια στην ληψη αποφασεων..οι τυποι αυτοι ΤΟΤΕ εβλεπαν κασετες και τις ΕΣΒΗΝΑΝ χωρις ελεος!!!και δεν βρεθηκαν καποιοι υπαλληλοι τοτε να καταγγειλουν το γεγονος απο τον φοβο προφανως μην χασουν το ΒΟΛΕΜΑ τους...
Ευτυχώς που τουλάχιστον τις κατήγγειλαν αυτές τις καταστάσεις κατά καιρούς οι δημοσιογράφοι του τηλεοπτικού ρεπορτάζ. Αλλά το αυτί των υπευθύνων στην ΕΡΤ δυστυχώς δεν ίδρωνε, παρά τη δημόσια κατακραυγή...

προσεχως θα ψαξω και αλλα τετοια δημοσιευματα και θα εχουμε ΝΕΑ..
Ναι, ναι, θέλουμε να μάθουμε κι άλλα...

ChristosM
02-04-10, 20:06
Μπραβο για το δημοσιευμα MrRetromemories. Αρα τοτε αρχισαν να σβηνονται οι υπεροχες σειρες του Ξενοπουλου (μια και μεχρι το 1982 υπηρχαν), οι Πανθεοι και τοσα αλλα...

tsalk
02-04-10, 21:22
Ευτυχώς που τουλάχιστον τις κατήγγειλαν αυτές τις καταστάσεις κατά καιρούς οι δημοσιογράφοι του τηλεοπτικού ρεπορτάζ. Αλλά το αυτί των υπευθύνων στην ΕΡΤ δυστυχώς δεν ίδρωνε, παρά τη δημόσια κατακραυγή...

Ναι, ναι, θέλουμε να μάθουμε κι άλλα...

κι άλλα από τα αίσχη που έκαναν τα edit by tsalk της ΕΡΤ.

vosporos
02-04-10, 22:34
εχετε δικιο με ολα ατα παραπανω παιδια,και για να καταλαβετε το χαος στο αρχειο της ερτ ,σας αναφερω οτι ισως καποιες σειρες καποια αθλητικα γεγονοτα και γενικα εκπομπες που συζητατε ισως να υπαρχουν στα αρχειο της ερτ αλλα οι μπομπινες στις οποιες ειναι γραμμενο το προγραμμα τοσο καιρο ηταν πεταμενο οπουδηποτε (μεχρι και στο πατωμα) και χωρις σημανση ,και τωρα που ετοιμασαν τον νεο χωρο ψηφιοποιησης,ψαχνουν να τις βρουν (αυτο σας το λεω λογω φιλιας με ατομα εκ των εσω).επιπλεον στην κατεχακη που στεγαζοταν η υενεδ-ερτ 2 μεχρι και πριν 2-3 χρονια ηταν τοσο ανεξελεγκτη η κατασταση που φιλος που πηγε λογω επαγγελματος να κανει μια δουλεια εκει σε ασχετο χωρο βρηκε τις μπομπινες με σειρες εως και το 82 και ποδοσφαιρικους αγωνες παγκοσμιων κυπελλων πεταμενες εκτος αρχειου (αν υπηρχε τετοιο)στο διαδομο,και με ειρωνεια γνωριζοντας το ενδιαφερον μου με ρωτησε αν ηθελε να παρει καμια μαζι του φευγοντας μια και κανεις δεν προκειται να τον ρωτησει (και ειλικρινα θα του ζητουσα να παρει αν ειχα τροπο προβολης τους για να δω που θα φτασει η αναισθησια τους),δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα

bernard.c
02-04-10, 22:59
Πες τα βρε vospore! Εμείς να τα αγαπάμε όλα τα παλιά προγράμματα τόσο πολύ και να λαχταρούμε τόσο μα τόσο πολύ να τα ξαναδούμε και αυτοί να τα έχουν στη διάθεσή τους και αντί να τα συντηρούν και να τα φροντίζουν, να τα πετάνε στα πατώματα...

Μόνο στο ELLADA γίνονται αυτά! Το έχω ξαναγράψει, αλλά είναι πιστεύω πολύ καλό παράδειγμα για αντιπαράθεση: Στην Αμερική, η σειρά "I love Lucy" (του 1951 παρακαλώ!!) όχι απλά έγινε remastered και βγήκε σε DVD, αλλά υπήρχε ολόκληρη (φυσικά!!) στο αρχείο του CBS, βρήκανε χιουμοριστικά στιγμιότυπα bloopers, βρήκανε τα εβδομαδιαία trailers για τα επεισόδια και (άκουσον-άκουσον!) βρήκανε ακόμα και το σποτάκι του χορηγού του προγράμματος. Και φυσικά όλα αυτά τα extras εντάχθηκαν σε πολυτελείς κασετίνες μαζί με τα DVDs. Και η CBS βεβαίως μοσχοπούλησε τα DVDs αυτά, όπως και κάθε άλλη σειρά που είχε αγαπηθεί από τους Αμερικανούς στο παρελθόν.

Και αντίστοιχα οι δικοί μας δεν βρίσκουν στο Αρχείο τους ούτε σειρές του 1985 παρακαλώ (!!) (δε συζητώ για παλαιότερες βεβαίως-βεβαίως!!) και μάλιστα όχι οποιαδήποτε του 1985 (κάποια μίνι σειρά ας πούμε που δεν την είδε κανένας), αλλά τη νούμερο 1 σε θεαματικότητα σειρά εκείνης της σεζόν, "Τα Λιονταράκια του κυρ-Ηλία" που τα έβλεπε όλη η Ελλάδα τότε. Και δύο φορές που είχαν εξαγγείλει σε τηλεοπτικά περιοδικά την πρόθεσή τους να την προβάλλουν σε επανάληψη, συγκεκριμένα το 1986 και ξανά το 1990, ρεζιλεύτηκαν ανακαλύπτοντας ότι η τύχη της σειράς αγνοείται από το Αρχείο και φυσικά πού να την βρουν να την προβάλλουν. Αυτά...

MrRetromemories
02-04-10, 22:59
συνεχιζουμε τις αποκαλυψεις για το αρχειο της ΕΡΤ μεσα απο ερευνα..οσον αφορα το ραδιοφωνο..στην εφημεριδα "ΕΘΝΟΣ" στις 22 Δεκεμβριου 1981 σελ.28 γραφει.. "ειναι χαρακτηριστικο οτι για να κανει καποιος απο τους παραγωγους ραδιοφωνου εκπομπη γυρω απο ενα τομεα μουσικης πρεπει να κανει Ο ΙΔΙΟΣ αρχειοθετηση του υλικου που υπαρχει στη δισκοθηκη και ταινιοθηκη της ΕΡΤ.Διοτι η αρχειοθετηση που γινεται ειναι τοσο ΠΡΩΤΟΓΟΝΗΥ ωστε να μην ειναι δυνατον να βρεθει ενα τραγουδι,ενα μουσικο κομματι η ακομα μια παλιοτερη φωνη απο εκπομπη λογου..ετσι οι περισσοτεροι παραγωγοι χρησιομοποιουν συνηθως δικο τους δισκογραφικο υλικο ενω οι εσωτερικοι πααραγωγοι εχουν φτιαξει τις δικες τους καρτελες με βαση το υλικο που υπαρχει στη ραδιοφωνια..το τελευταιο σημαινει χασιμο χρονου τουλαχιστον 1 μηνα!!!! αλλα και η κατασταση του υλικου βρισκεται σε ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..οι δισκοι ειναι ΠΟΛΥΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ και οι περισσοτερες ταινιες σχεδον κατεστραμμενες..αντιθετα μ αυτο που συμβαινει στην ΕΡΤ οπου χρησιμοποιουνται σαν κυριο υλικο οι δισκοι ολες οι ξενες ραδιοφωνιες ακολουθουν μια διαφορετικη τακτικη..γραφουν τους δισκους σε μαγνητοταινιες και δεν καταστρεφουν το πρωτοτυπο με τις επανεκτελεσεις διατηρωντας ετσι το δισκο σε αριστη κατασταση με διαρκεια ζωης πολλες δεκαετιες..το αντιθετο κανει η ΕΡΤ που παιζει και ξαναπαιζει τους δισκους μεχρι τελικης πτωσης...αλλα και η ποιοτητα του ηχου που στηριζεται το υλικο της ΕΡΤ ειναι πολυ κακη,,ενα απλο παραδειγμα εικονογραφει πληρως την κατασταση..μεχρι την καταργηση της λογοκρισιας ισχυε το εξης ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονος που κατεστρεφε τους δισκους..ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΣΚΟ ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕ Η ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΟΛΛΟΥΣΑΝ ΤΣΙΡΟΤΟ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ(σημ.retromem ναι φιλοι μου ΤΣΙΡΟΤΑ στους δισκους)ΕΤΣΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΔΕΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΡΟΤΑ ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΗΚΑΝ ΧΩΡΙΣ ΔΙΣΤΑΓΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΤΑΕΤΙΑΣ.αλλα και η δουλεια των ανθρωπων εκει ειναι υποβαθμισμενη,μια απλη καταγραφη ενος δισκου σε μια καρτελα και τιποτε αλλο,ετσι γινεται δυσκολος ο εντοπισμος καποιου μουσικου κομματιου,ουτε συνθετης,ουτε στιχουργος,ουτε διευθυντης ορχηστρας..ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΧΩΡΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΟΝΟΜΙΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΟΣ ΣΥΝΘΕΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΡΤ ΒΑΡΥΝΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΤΙΣ ΔΙΟΙΚΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΕΝΟΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ"" το κειμενο υπογραφει ο δημοσιογραφος Δ.Μανωλακος...

bernard.c
02-04-10, 23:13
Μάλιστα! Πολύ ενδιαφέρον και αυτό!
Το ευτύχημα με τους μουσικούς δίσκους που είχε η ΕΡΤ στην κατοχή της είναι ότι οι δίσκοι αυτοί είχαν κυκλοφορήσει στο εμπόριο και τους είχε προμηθευτεί ο κόσμος και ότι φυσικά υπάρχουν ακόμα διότι ήταν ιδιοκτησία των δισκογραφικών εταιριών και όχι της ίδιας της ΕΡΤ.
Το δυστύχημα με το Αρχείο των μαγνητοφωνημένων/μαγνητοσκοπημένων εκπομπών της ΕΡΤ (Ραδιοφωνίας και Τηλεόρασης) είναι ότι ήταν εσωτερικές παραγωγές της ίδιας της ΕΡΤ και αφού η ίδια φρόντισε να μην τις αρχειοθετήσει, αυτές χάθηκαν για πάντα. Μιλάμε για ντοκουμέντα ασύλληπτα, από θεατρικά σπουδαίων ηθοποιών όπως η Έλλη Λαμπέτη, παιδικές εκπομπές στο ραδιόφωνο με την Θεία Λένα, μουσικές εκπομπές του Γιώργου Παπαστεφάνου, μέχρι εκπομπές συνεντεύξεων σπουδαίων προσωπικοτήτων από τον Φρέντυ Γερμανό (Σοφία Βέμπο, κυρά της Ρω, και πολλών άλλων), εμφανίσεις αγαπημένων ηθοποιών / τραγουδιστών σε δημοφιλή τηλεπαιχνίδια όπως τα "Τετράγωνα των Αστέρων" (βλ βιντεάκι με Γιώργο Ζαμπέτα του MrRetromemories) κτλ κτλ.

ChristosM
03-04-10, 20:45
"Το πορτραιτο της Πεμπτης" του Φρεντυ Γερμανου, στο μεγαλυτερο μερος του, ευτυχως δεν εχει σβηστει.

bernard.c
03-04-10, 21:49
"Το πορτραιτο της Πεμπτης" του Φρεντυ Γερμανου, στο μεγαλυτερο μερος του, ευτυχως δεν εχει σβηστει.

Να τι θα μπορούσαν επομένως να διαθέτουν σε DVDs με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ! Εκπομπές από το "Το πορτραίτο της Πέμπτης". Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να τις αποκτήσω στο αρχείο μου!

tsalk
04-04-10, 01:14
Εκπομπές από το "Το πορτραίτο της Πέμπτης". Εγώ πάντως θα ήθελα πολύ να τις αποκτήσω στο αρχείο μου!

Kαι εγώ, μιας και δεν τις είχα προλαβεί όλες το 1993 όταν είχαν προβληθεί μέσα από την σειρά οι εκπομπές που αγάπησα του Φρέντυ Γερμανού

appoul
14-04-10, 18:15
Μα έτσι κι αλλιώς δεν προβλήθηκαν όλες όσες σώζονταν τότε. Πχ. η εκπομπή με τη Δανάη Στρατηγοπούλου που ευτυχώς διασώθηκε...

Rtheo73
14-05-10, 00:00
[edit] η ανταλλαγή Copyrighted υλικού απαγορεύεται στο Retromaniax. Επίσης απαγορεύονται και τα Greeklish.Διάβασε σε παρακαλώ τους κανονισμούς [edit]

lolisman
31-05-10, 13:45
Εκανα μια καταγραφη στα σηριαλ που γυριστηκαν απο το 1970 εως και 1977.
Στα 8 χρονια αυτης της πρωτης περιοδου γυριστηκαν και παιχτηκαν στο ΕΙΡΤ στην ΥΕΝΕΔ και την ΕΡΤ

135 ΣΗΡΙΑΛ.

ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΓΥΡΙΣΤΗΚΑΝ 7980 ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ

απο αυτα σωζονται

1: ΙΣΙΔΩΡΑ 1973 - 9επεισ.

2:ΓΥΦΤΟΠΟΥΛΑ 1974 - 48επεισ.

3:XΡΙΣΤΟΣ ΞΑΝΑΣΤΑΥΡΩΝΕΤΑΙ 1975 18επεισ.

4:ΓΑΛΗΝΗ 1976 29επεισ.

5:Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ 1977 16επεισ.

thebest20
31-05-10, 15:34
Η ΕΡΤ έχει κι άλλα στο αρχείο της,που δεν τα έχει βάλει στο site?

sunset89
31-05-10, 15:46

Ουάου τι ερώτηση βρε thebest20:P!
Αστειεύομαι. Σκέψου μόνο ότι το ψηφιοποιημένο υλικό από το αρχείο της ΕΡΤ είναι ελάχιστο μπροστά σε αυτό που θα πρέπει να έχει ψηφιοποιηθεί μέχρι το 2011. ;)

ChristosM
01-06-10, 08:06
Στα 8 χρονια αυτης της πρωτης περιοδου γυριστηκαν και παιχτηκαν στο ΕΙΡΤ στην ΥΕΝΕΔ και την ΕΡΤ

135 ΣΗΡΙΑΛ.

απο αυτα σωζονται

Απο τα 135 σηριαλ σωθηκαν μονο 5! Τι τραγικο. (Αληθεια, απο την Ισιδωρα τα υπολοιπα επεισοδια τι απεγιναν?)

bernard.c
02-06-10, 02:20
135 ΣΗΡΙΑΛ.

απο αυτα σωζονται

Πόσο λυπηρός είναι αυτός ο απολογισμός...!!

thebest20, αν εννοείς γενικά άλλες σειρές ανεξαρτήτου χρονολογίας, ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ...
Και με τους ρυθμούς χελώνας που τις ανεβάζουν, θα γεράσουμε μέχρι να τις δούμε όλες... (και αν τις δούμε) :(

Αν αναφέρεσαι σε σειρές της πρώτης (1966-1974) ή δεύτερης περιόδου (1974-1981) της κρατικής τηλεόρασης, λέγεται ότι έχουν στη διάθεσή τους στο Αρχείο δύο με τρεις σειρές της πρώτης περιόδου (1966-1974, !!!!), αλλά αν δεν τις δω με τα μάτια μου στο site του Αρχείου, δεν πιστεύω τίποτα!
Όσον αφορά για σειρές της δεύτερης περιόδου (1974-1981), ελπίζω ότι κάτι θα βρεθεί στο μέλλον!!!

konkar
02-06-10, 16:20
Όσον αφορά για σειρές της δεύτερης περιόδου (1974-1981), ελπίζω ότι κάτι θα βρεθεί στο μέλλον!!! Πολύ αμφιβάλλω. Τα περισσότερα σβησμένα προγράμματα είναι από αυτή την περίοδο αν δε κάνω λάθος. Αλλά και κάτι να υπάρχει ποιος ξέρει που θα 'ναι παραπεταμένο.

lolisman
05-06-10, 10:44
τα σηριαλ στο ψηφιακο αρχειο της ΕΡΤ:

ισιδωρα..................................... 1973

Ο Χριστός ξανασταυρώνεται....... 1975

ο φωτογραφος του χωριου......... 1977

Λεηλασία μιας ζωής.................... 1978

ο συμβολαιογραφος................... 1979

η δασκαλα με τα χρυσα ματια...... 1979

αστροφεγγια .............................1980

λωξαντρα................................. 1980

μεθυσμενη πολιτεια ...................1980

Ο κήπος με τα αγάλματα............. 1981

μανα....................................... 1981

γιαννης και μαρια..................... 1982

το γυμνο κοριτσι...................... 1982

η επιστροφη .............................1982

ο ζητιανος............................... 1982

Μινόρε της αυγής...................... 1983

τα αρραβωνιασματα ..................1983

η κυρια ντορεμι .........................1983

χατζημανουηλ.......................... 1984

ακυβερνητες πολιτειες............... 1985

η εξαφανιση του τζων αυλακιωτη 1985

ιολη ..........................................1986

μανταμ σουσου.......................... 1986

ορκισκιτε παρακαλω ....................1986

σαν τα τρελλα πουλια .................1987

η μανιατισσα ...............................1987

ολη δοξα...ολη η χαρη..................1987

καραβαν σαραι............................. 1988

βεγγαλικα ....................................1988

φανη ..........................................1988

για μια καινουργια ζωη............ ......1988

διοδια .........................................1988

εκεινος κι εκεινος.................... ....1989

η αναγενηση ενος εθνους .............1990

το καπλανι της βιτρινας................ 1990

μυρτω .........................................1990

τα πετρινα λιονταρια ....................1993

η φονισσα................................... 1993

Λυγερή........................................1995

μαγικη νυχτα............................... 1995

η φυλη των ανθρωπων................. 1995

η χαμενη ανοιξη.................. .........1995

τα χρωματα της αγαπης................. 1995

τα ψαθινα καπελα......................... 1995

η ζωη και ο θανατος του καραβελα.. 1996

τα χαμενα γραμματα...................... 1997

Υπαρχουν και 2 κινηματογραφικες ταινιες που παρουσιαζονται με τη μορφη
μινι σηριαλ:

η σκιαχτρα ........................1985

η φανελα με το 9.............. 1988

Dominion
08-06-10, 19:18
Δεν μπορώ να σεβαστώ κανένα θεσμό / φορέα που σαν πολίτης φορολογούμαι και τον πληρώνω...
όταν δεν κάνει σωστά τη δουλειά του...

Σε αυτές τις ψηφιακές σελίδες κατάγράφεται και διασώζεται τηλεοπτική (και όχι μόνο) ιστορία από το 2005 και δώθε...

Με τα αστρονομικά ποσά των υπεύθυνων (που διάβασα σε πόστ προηγούμενου) αρχείου έπρεπε να πληρώνουνε όλους εμάς...που επιτελούμε μουσειακή συντήρηση
σκεφτείτε το...

εφόσον επικρατεί αυτή η αναρχία... το να μιλάμε για copyrights και δικαιώματα της ΕΡΤ είναι αστείο... απλά σκεφτείτε

bernard.c
08-06-10, 23:43
Πολύ αμφιβάλλω. Τα περισσότερα σβησμένα προγράμματα είναι από αυτή την περίοδο αν δε κάνω λάθος. Αλλά και κάτι να υπάρχει ποιος ξέρει που θα 'ναι παραπεταμένο.

Μην το λες. Αν η ΕΡΤ επιθυμούσε πραγματικά να ανακτήσει (έστω μέρος) του Αρχείου της και έψαχνε να βρει οπτικοακουστικό υλικό εκτός των εγκαταστάσεών της, πιθανόν να μπορούσε να βρει τέτοιο υλικό από συντελεστές σειρών / εκπομπών, από συλλέκτες, κτλ. Αλλά δεν...

Mitch Bucannon
13-06-10, 23:03
Ρε παιδιά το Εκείνες κι εγώ δεν υπάρχει στο αρχείο της Ερτ??? Μου αρέσει που παλιά σκεφτόμουνα να τηλεφωνήσω στη Ραδιοτηλεόραση να το δίνουν σε dvd!

tsalk
13-06-10, 23:15
Ρε παιδιά το Εκείνες κι εγώ δεν υπάρχει στο αρχείο της Ερτ??? Μου αρέσει που παλιά σκεφτόμουνα να τηλεφωνήσω στη Ραδιοτηλεόραση να το δίνουν σε dvd!

Στό αρχείο της ΕΡΤ δεν υπάρχει ούτε μισό καρέ (αν και μ αυτούς ποτέ δεν ξέρεις)

sunset89
06-07-10, 20:37
Βρήκα δύο άρθρα σε περιοδικά, που αφορούν στο αρχείο της ΕΡΤ και είναι πράγματα που λίγο-πολύ ξέρουμε όλοι μας, όμως θεώρησα καλό να υπάρχουν σε αυτό το thread ελέω σφαιρικής γνώσης επί του ζητήματος! :)

ΥΓ: Το πρώτο άρθρο είναι από τη "Ραδιοτηλεόραση" και το δεύτερο από το "Ε" της "Ελευθεροτυπίας"!

bernard.c
07-07-10, 21:41
Ενδιαφέροντα τα άρθρα sunset89 και σε ευχαριστούμε πολύ!
Δυστυχώς, με την ταχύτητα που προχωράει η ψηφιοποίηση του Αρχείου, όχι σε 5 με 7 χρόνια δεν θα έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία και η διάσωση του υλικού (όπως λέει το άρθρο της Ραδιοτηλεόρασης), αλλά ούτε σε 5 με 7 δεκαετίες... :(
Εδώ θα είμαστε... σε 5 με 7 χρόνια, δηλαδή θεωρούμε το 2015 με 2017 (αν φυσικά το άρθρο αυτό αναρτήθηκε φέτος και όχι το 2009 που μου φαίνεται και πιο πιθανόν). Για να δούμε...

nkatech
12-08-10, 10:04
Απο την ΕΡΤ δεν περιμενω η αληθεια ειναι. Οι τυποι απλα δεν ενδιαφερονται, αλλιως θα εκαναν ενα καλεσμα προς ολους οσους τυχον εχουν αρχειο απο παλιες σειρες να την βοηθησουν στην αποκατασταση του αρχειου. Αποκλειεται τοσοι ηθοποιοι και συντελεστες (αφηνω τελευταιο το κοινο) να μην εχουν υλικο στα χερια τους. Η μαγκια και η οργανωση φαινεται αφου εχει γινει ενα λαθος (γιατι λαθη παντα θα γινονται) τι κανεις για να το διορθωσεις οσο ειναι εφικτο και τι κανεις για να μην ξανασυμβει. Παω στοιχημα οτι αν δεν ηταν τα ευρωπαικα προγραμματα για την διασωση πολιτιστικου υλικου και σαφεστατα και οι μασες που θα εχουν ριξει καποιοι εκει μεσα, τιποτα δεν θα γινοταν, ουτε καν οι κινησεις που γινονται.

Δηλαδη ρωταω εγω τωρα: Αν ο πατερας μου που ηταν φορτηγατζης ειχε παρει απο το μοναστηρακι μπομπινες του Γιουγκερμαν για να δεσει την πραματεια του και τις ειχα βρει εγω αυτες τις μπομπινες τις επεξεργαζομουνα τις συντηρουσα και τελικα τις εκανα να παιξουν με τι μουτρα θα ερχονταν κανεις τους (απο την ΕΡΤ εννοω)να μου πει για copyright και πρασινα αλογα, απο τη στιγμη που οι ιδιοι δεν εχουν τιποτα στα χερια τους. Ή ποσοι απο εμας αληθεια πιστευουν οτι αυτες οι σειρες εχουν οριστικα χαθει?? Συμφωνω με τον joe οτι αν ηθελαν οι "κυριοι" της ΕΡΤ θα εφτιαχναν μια ομαδα (δοξα το θεο εχουν παρα πολλους που καθονται και ξυνονται ολη μερα στο ραδιομεγαρο) και θα επιαναν εναν εναν τους ηθοποιους , σεναριογραφους , σκηνοθετες και θα τους ελεγαν "ξερετε κυριε Φωσκολε , κυρια Δανδουλακη , κυρια Βαλσαμη κτλ επειδη καποιοι συναδελφοι μας και προκατοχοι μας ηταν αχρηστοι και ανικανοι και εχασαν αυτα τα αριστουργηματα μηπως θα μπορουσατε να μας δωσετε οτι εχετε -αν εχετε κατι- απο το προσωπικο σας αρχειο?" Πιστευετε οτι οι ανθρωποι αυτοι θα αρνιοντουσαν??
Ειχα εναν "συστρατιωτη" οταν υπηρετουσα που μου ειχε πει οτι ο εξαδερφος του θειου του πατερα του η κατι τετοιο οταν παιζοταν "ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ" το εγραφε με τη βιντεοκαμερα του σε μπομπινα και τα εστελνε σε εναν συγγενη του στην Αυστραλια.Τωρα κατα ποσο υπαρχουν ολα αυτα και σε τι κατασταση προφανως και δεν μπορω να πω, αλλα βλεπω οτι καποιος απο εδω καποιος απο εκει μαζευουνται πληροφοριες. Επισης αυτο το φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα και μονο με ρετρο εχει φτασει αισιως τα 8300 μελη.Ε δεν μπορει ρε παιδια καποιος κατι θα εχει στα χερια του ή κατι θα εχει ακουσει.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν περιμενουμε την ΕΡΤ το πιθανοτερο ειναι να τα συζητανε τα εγγονια μας σε 50 χρονια και να λενε τα ιδια πραγματα. Να δουμε εμεις σαν κοινοτητα τι μπορουμε να κανουμε και πιστεψτε με μπορουμε να κανουμε
Ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα.Συγγνωμη για το υφος μου αν ηταν εντονο σε καποια σημεια

johnalepou
12-08-10, 15:07
Πες τα χρυσοστομε!

ChristosM
12-08-10, 21:24
Δηλαδη ρωταω εγω τωρα: Αν ο πατερας μου που ηταν φορτηγατζης ειχε παρει απο το μοναστηρακι μπομπινες του Γιουγκερμαν για να δεσει την πραματεια του και τις ειχα βρει εγω αυτες τις μπομπινες τις επεξεργαζομουνα τις συντηρουσα και τελικα τις εκανα να παιξουν με τι μουτρα θα ερχονταν κανεις τους (απο την ΕΡΤ εννοω)να μου πει για copyright και πρασινα αλογα, απο τη στιγμη που οι ιδιοι δεν εχουν τιποτα στα χερια τους. Ή ποσοι απο εμας αληθεια πιστευουν οτι αυτες οι σειρες εχουν οριστικα χαθει?? Συμφωνω με τον joe οτι αν ηθελαν οι "κυριοι" της ΕΡΤ θα εφτιαχναν μια ομαδα (δοξα το θεο εχουν παρα πολλους που καθονται και ξυνονται ολη μερα στο ραδιομεγαρο) και θα επιαναν εναν εναν τους ηθοποιους , σεναριογραφους , σκηνοθετες και θα τους ελεγαν "ξερετε κυριε Φωσκολε , κυρια Δανδουλακη , κυρια Βαλσαμη κτλ επειδη καποιοι συναδελφοι μας και προκατοχοι μας ηταν αχρηστοι και ανικανοι και εχασαν αυτα τα αριστουργηματα μηπως θα μπορουσατε να μας δωσετε οτι εχετε -αν εχετε κατι- απο το προσωπικο σας αρχειο?" Πιστευετε οτι οι ανθρωποι αυτοι θα αρνιοντουσαν??
Ειχα εναν "συστρατιωτη" οταν υπηρετουσα που μου ειχε πει οτι ο εξαδερφος του θειου του πατερα του η κατι τετοιο οταν παιζοταν "ΟΙ ΠΑΝΘΕΟΙ" το εγραφε με τη βιντεοκαμερα του σε μπομπινα και τα εστελνε σε εναν συγγενη του στην Αυστραλια.Τωρα κατα ποσο υπαρχουν ολα αυτα και σε τι κατασταση προφανως και δεν μπορω να πω, αλλα βλεπω οτι καποιος απο εδω καποιος απο εκει μαζευουνται πληροφοριες. Επισης αυτο το φορουμ που ασχολειται αποκλειστικα και μονο με ρετρο εχει φτασει αισιως τα 8300 μελη.Ε δεν μπορει ρε παιδια καποιος κατι θα εχει στα χερια του ή κατι θα εχει ακουσει.
Εκει που θελω να καταληξω ειναι αν περιμενουμε την ΕΡΤ το πιθανοτερο ειναι να τα συζητανε τα εγγονια μας σε 50 χρονια και να λενε τα ιδια πραγματα. Να δουμε εμεις σαν κοινοτητα τι μπορουμε να κανουμε και πιστεψτε με μπορουμε να κανουμε
Ουφ τα ειπα και ξελαφρωσα.Συγγνωμη για το υφος μου αν ηταν εντονο σε καποια σημεια

Καιρο ειχα να ευχαριστηθω post. Να σαι καλα φιλε μου και καλα εκανες και τα ειπες μια και εχεις απολυτο δικιο.

petran79
12-08-10, 21:42
για τις παλιες σειρες, πριν το 80 ξεχαστε το, ετσι και αλλιως δεν υπηρχε αρχειοποιηση παρολο που ηδη πιεζαν να εκσυγχρονιστει η ερτ απο τοτε.
Αρκετες εκπομπες προβληθηκαν μονο οταν μεταδοθηκαν και μετα χαθηκαν για παντα!

tsalk
12-08-10, 21:44
Πέστα βρε φίλε, πέστα με τους ............ στην.....

ChristosM
13-08-10, 05:29
για τις παλιες σειρες, πριν το 80 ξεχαστε το, ετσι και αλλιως δεν υπηρχε αρχειοποιηση παρολο που ηδη πιεζαν να εκσυγχρονιστει η ερτ απο τοτε.

Δεν ειναι ακριβως ετσι, θα μου επιτρεψεις να πω. Οι τηλεοπτικες σειρες μετα το 1976 μπορει να μην αρχειοθετουνταν σωστα, ομως δεν σβηνοντουσαν και οταν ηθελαν να τις επαναλαβουν μπορουσαν. Υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα. Το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια, οφειλεται στα σβησιματα και τις κλοπες που εγιναν στα μεσα της δεκαετιας του '80.

petran79
14-08-10, 10:19
Δεν ειναι ακριβως ετσι, θα μου επιτρεψεις να πω. Οι τηλεοπτικες σειρες μετα το 1976 μπορει να μην αρχειοθετουνταν σωστα, ομως δεν σβηνοντουσαν και οταν ηθελαν να τις επαναλαβουν μπορουσαν. Υπαρχουν αρκετα τετοια παραδειγματα. Το γεγονος οτι δεν υπαρχουν πια, οφειλεται στα σβησιματα και τις κλοπες που εγιναν στα μεσα της δεκαετιας του '80.

Ναι, μιλαω για τα προ του 1976. Παντως ουτε και τοτε ηταν ροδινα τα πραγματα. Ο ροβηρος μανθουλης στο βιβλιο του οταν ηταν διευθυντης στην ερτ ειναι αποκαλυπτικος. Αρκετα ζωντανα αφιερωματα και συνεντευξεις χαθηκαν γιατι ενω μεταδοθηκαν δεν ειχαν γραφτει σε αποθηκευτικο μεσο. Ετσι μόνο μια φορα προβληθηκαν. Μιλαω βεβαια για το κρατικο και οχι την υεννεδ.
Μαλιστα οταν ειχε ιδρυθει το καναλι στη θεσσαλονικη εκεινη την περιοδο και πιεζε και ο καραμανλης, πηραν τον εξοπλισμο απο το καναλι της αθηνας και το μεταφεραν πανω, αφηνοντας τους χωρις εξοπλισμο!

johnalepou
14-08-10, 16:08
Κάτι σκέφτηκα οσον αφορα το πρώτο ελληνικο σηριαλ (ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ). Χορηγος ηταν οι τηλεορασεις URANYA. Που σημαινει οτι μετα την προβολη τις μπομπινες κλπ τις επαιρνε η εταιρεια αυτη..Το σηριαλ αυτο ηταν ολο κινηματογραφημενο,που σημαινει οτι δεν μπορουσε να σβηστει απο πανω...Η εταιρεια αυτη αραγε υπαρχει ακομα στη Ελλαδα? Μπαααα αποκλειεται

tsalk
14-08-10, 16:19
H εταιρία φυσικά και δεν υπάρχει πλέον. Ακόμα και αν δεχτούμε την άποψη ότι επαιρναν πίσω τις μπομπίνες (τότε το 1970) ποιός μας λέει ότι δεν τις πετούσαν από δω και από εκεί ή το να καταστράφηκαν λόγω κακής συντήρησης τους (υγρασία, σκόνη κλτ).
Βέβαια όλα αυτά είναι σενάρια και υποθέσεις, αλλά φυσικά εμείς δικαιούμαστε να σκεφτούμε τα πάντα όσο πιθανά η απίθανα μπορεί να είναι αυτά.

bernard.c
15-08-10, 21:27
Κάτι σκέφτηκα οσον αφορα το πρώτο ελληνικο σηριαλ (ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ). Χορηγος ηταν οι τηλεορασεις URANYA. Που σημαινει οτι μετα την προβολη τις μπομπινες κλπ τις επαιρνε η εταιρεια αυτη..Το σηριαλ αυτο ηταν ολο κινηματογραφημενο,που σημαινει οτι δεν μπορουσε να σβηστει απο πανω...Η εταιρεια αυτη αραγε υπαρχει ακομα στη Ελλαδα? Μπαααα αποκλειεται
Πολύ δύσκολο μου φαίνεται... Γιατί να κρατήσει τις μπομπίνες μιας τηλεοπτικής παραγωγής ο χορηγός της και όχι ο παραγωγός της;
Αν ήταν έτσι, πολλές παραγωγές του Νίκου Μαστοράκη θα υπήρχαν ολόκληρες από χορηγούς-εταιρίες που υπάρχουν ακόμα σήμερα ("Το χαμόγελο της Colgate", "L' Oreal Tele/Bingo")...

johnalepou
15-08-10, 23:22
Οταν ρωτησα στην ΕΡΑ που ειναι οι σειρες με Λαμπετη,Αλικη κλπ μου ειπαν οτι ηταν χορηγουμενες απο σπονσορες και οταν μεταδιδονταν τις επαιρνε πισω η εκαστοτε εταιρεια και αυτος ειναι λεει ο λογος που δεν τις εχουν στα αρχεια τους...Τελος παντων...ακρη δεν προκειται να βρεθει με αυτους...

konkar
16-08-10, 11:01
Οταν ρωτησα στην ΕΡΑ που ειναι οι σειρες με Λαμπετη,Αλικη κλπ μου ειπαν οτι ηταν χορηγουμενες απο σπονσορες και οταν μεταδιδονταν τις επαιρνε πισω η εκαστοτε εταιρεια και αυτος ειναι λεει ο λογος που δεν τις εχουν στα αρχεια τους...Τελος παντων...ακρη δεν προκειται να βρεθει με αυτους... Δεν έχω ακούσει πιο ηλίθια δικαιολογία.

Clemence
03-09-10, 21:05
Απο το 1981-82 που παιχτηκε σε επαναληψη δεν ξαναπροβληθηκε.
Αλλη μια "αποδειξη" οτι δεν σβηστηκε μετα την προβολη του το 1977 για να χρησιμοποιηθουν οι μπομπινες ξανα, αλλα μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.

τωρα το ειδα αυτο!!!

υπαρχει επιβεβαιωση ή προκειται για φημες ομως?

σκεφτομαι καμια αγωγη εστω και τωρα 8)

nick
03-09-10, 22:00
Εννοείς να τους κάνεις αγωγή? Αν είναι έτσι αρχίζουμε απο αύριο. Θα είμαστε μάλιστα και ομόδικοι.

bernard.c
03-09-10, 22:10
Απο το 1981-82 που παιχτηκε σε επαναληψη δεν ξαναπροβληθηκε.
Αλλη μια "αποδειξη" οτι δεν σβηστηκε μετα την προβολη του το 1977 για να χρησιμοποιηθουν οι μπομπινες ξανα, αλλα μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.

τωρα το ειδα αυτο!!!
υπαρχει επιβεβαιωση ή προκειται για φημες ομως?
σκεφτομαι καμια αγωγη εστω και τωρα 8)

Επιβεβαιώση ως προς τι; Για το αν προβλήθηκε σε επανάληψη η σειρά το 1981-82; Ή για το ότι δεν υπάρχει στο Αρχείο της ΕΡΤ;

Clemence
03-09-10, 22:12
μετα το 1982 τοτε που η νεα διοικηση της ΕΡΤ αρχισε να σβηνει τα παλια σηριαλ της δεκαετιας του 70 συνειδητα και απο προθεση.

εχουμε καποια αποδειξη για το συνειδητα και απο προθεση των διοικησεων ερτ?

bernard.c
03-09-10, 22:27
εχουμε καποια αποδειξη για το συνειδητα και απο προθεση των διοικησεων ερτ?

Ε, καλά, αυτό δεν υπάρχει περίπτωση κανείς να το παραδεχτεί ανοιχτά...

Δηλώσεις όμως του τύπου "Ελληνική τηλεόραση έτος μηδέν" (1981/82, "Το σήριαλ των σήριαλ") σε συνδυασμό με την εξαφάνιση (σβήσιμο / κλοπή / καταστροφή, κάτι από αυτά τέλος πάντων) όλων των τηλεοπτικών σειρών της προηγούμενης περιόδου που μέχρι τότε σώζονταν και είχαν προβληθεί πρόσφατα σε επαναληψη ή είχαν μόλις ολοκληρώσει την προβολή τους (ενδεικτικά: Ερ. Ανδρέου: Αφροδίτη, Αναδυομένη, Λάουρα, Μυστικοί Αρραβώνες, Ο κόσμος κι ο Κοσμάς, Ν. Φώσκολος: Πορφύρα και Αίμα, Η Κραυγή των λύκων, Β. Γεωργιάδης: Οι Πανθέοι, Μαρία Πάρνη, Τ. Χριστόπουλος: Τα παλιόπαιδα τ' ατίθασα (αρκετά από τα επεισόδια αγνωούνται σήμερα)) νομίζω ότι κάτι αφήνει να εννοηθεί για τις προθέσεις και τη σκοπιμότητα...

Οι μόνες σειρές προ του 1981 που σώζονται σήμερα είναι μετρημένες στα δάχτυλα: Ο Χριστός ξανασταυρώνεται, Γαλήνη, Λωξάντρα, Ο Συμβολαιογράφος, Λεηλασία μιας ζωής, Μάνα, Η Γυφτοπούλα, Αστροφεγγιά, Μεθυσμένη Πολιτεία, Η δασκάλα με τα χρυσά μάτια, Ο φωτογράφος του χωριού, και κάποια ακόμα που πιθανόν μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή...

johnalepou
03-09-10, 22:49
Τι λες bre?? Δεν σωζεται Ο Χριστος ξανασταυρωνεται! Μονο τo 1/3.Ειναι συρραφη επεισοδιων αυτο που δωσανε σε DVD

bernard.c
03-09-10, 23:03
Τι λες bre?? Δεν σωζεται Ο Χριστος ξανασταυρωνεται! Μονο τo 1/3.Ειναι συρραφη επεισοδιων αυτο που δωσανε σε DVD

Βεβαίως είναι συρραφή επεισοδίων, από τα 50 (αρχικά) επεισόδια του 1975-76, σε 18.

Μάλιστα ο ίδιος ο Γεωργιάδης έκανε τη συρραφή των επεισοδίων το 1982 για να προβληθεί ξανά η σειρά σε επανάληψη. Επομένως το ερώτημα είναι: του ζήτησαν να την μικρύνει τη σειρά για να τη δείξουν ξανά ή προσπάθησε ο άνθρωπος να περισώσει ό,τι είχε απομείνει από τη σειρά; Αν με ρωτάτε, εγώ πιστεύω το δεύτερο...

Πάντως η σειρά (έστω και κουτσουρεμένη) σώζεται. Μακάρι να μπορούσαμε να πούμε το ίδιο και για άλλες σειρές του παρελθόντος (έστω και κουτσουρεμένες)...

johnalepou
03-09-10, 23:53
Εχεις απολυτο δικαιον ως συνηθως... Οντως απο τον "Χριστο" βγαινει νοημα κι ετσι οπως ειναι και μπορεις να παρακολουθησεις...Απλα εγω πιστευω οτι αν δεν σωζονται τουλαχιστον τα μισα επεισοδια απο μια σειρα,τοτε δεν μπορει να θεωρηθει "διασωθείσα"...

tsalk
04-09-10, 00:02
Νομίζω ότι η περίπτωση του Χριστού είναι ιδιαίτερη μιας και στα 18 επεισόδια όπως είχε αναφέρει ο ίδιος ο Βασίλης Γεωργιάδης η σειρά ήταν πιο πυκνή και βλέποταν καλύτερα.
Προφανώς στα αρχικά 50 η κάθε σκηνή πήγαινε αρκετά αργά προκειμένου να γίνουν περισσότερα επεισόδια (για οικονομικούς λόγους).
Ισως μετά την πρώτη προβολή να θέλησε να την μαζεψει κάπως εκτός από την παραπάνω αιτία και για οικονομία χώρου. (το 1982 το βίντεο της 1 ίντσας ήταν ακόμα ακριβό)

johnalepou
04-09-10, 00:56
Πραγματι tsalk,αρκετα μυθιστορηματα τοτε "τραβηχτηκαν" για να κρατησουν περισσοτερα επεισοδια! (Γυφτοπουλα,Εμποροι κλπ) Πραγμα που δεν το βρισκω και πολυ σωστο,βεβαιως βεβαιως

tsalk
04-09-10, 01:01
Γιούγκερμαν και κάποια ακόμα.

johnalepou
04-09-10, 01:06
Ειχαν μια μανια τοτε με τα 13 επεισοδια...Και με τα πολλαπλασια τους (26,52) Για καποιους λογιστικους λογους? Και καθε φορα που ειχε επιτυχια τα 13 επαιρναν παραταση για 26 (δευτερο κυκλο τον ελεγαν) κλπ.Πιο πολυ στη δεκαετια του 80 αυτα

bernard.c
04-09-10, 01:10
Εχεις απολυτο δικαιον ως συνηθως... Οντως απο τον "Χριστο" βγαινει νοημα κι ετσι οπως ειναι και μπορεις να παρακολουθησεις...Απλα εγω πιστευω οτι αν δεν σωζονται τουλαχιστον τα μισα επεισοδια απο μια σειρα,τοτε δεν μπορει να θεωρηθει "διασωθείσα"...
Δεδομένης της κατάστασης του Αρχείου της ΕΡΤ, θεωρώ πλέον ότι έστω και ένα διασωθέν επεισόδιο από μια σειρά του παρελθόντος καθιστά τη σειρά (σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια) μερικώς "διασωθείσα"... :(

nick
04-09-10, 22:26
Δεν έχεις άδικο Bernard. Εδώ καμιά φορά κάνουμε "αμάν" να έχουν διασωθεί τουλάχιστον οι τίτλοι αρχής ή τέλους!

bernard.c
05-09-10, 01:51
Δεν έχεις άδικο Bernard. Εδώ καμιά φορά κάνουμε "αμάν" να έχουν διασωθεί τουλάχιστον οι τίτλοι αρχής ή τέλους!

Και όσο απομακρυνόμαστε από το 1980 και πλησιάζουμε προς το 1970, ολοένα και πιο σπάνιο γίνεται το οποιοδήποτε τηλεοπτικό υλικό έχει σωθεί... :(

appoul
05-09-10, 10:19
Πραγματι tsalk,αρκετα μυθιστορηματα τοτε "τραβηχτηκαν" για να κρατησουν περισσοτερα επεισοδια! (Γυφτοπουλα,Εμποροι κλπ) Πραγμα που δεν το βρισκω και πολυ σωστο,βεβαιως βεβαιως

Και οι αριθμοί των επεισοδίων των σειρών της Αλ. Βουγιουκλάκη στα 70ς μου φαίνονταν υπερβολικά μεγάλοι... (33 η "Θεατρίνα", 68 η "Αμαλία").

Αντίθετα, δεν μου φάνηκαν καθόλου πολλά τα 30 επεισόδια της Λωξάνδρας. Εκεί ο Δοξαράς έκανε νομίζω πολύ καλή δουλειά αναπτύσσοντας σε πολλές σκηνές γεγονότα που περιγράφονταν με 3-10 σειρές στις σελίδες της Μαρίας Ιορδανίδου.

johnalepou
05-09-10, 18:10
H Θεατρίνα μάλιστα είχε ανακοινωθεί για 60 επεισόδια αρχικά

bernard.c
05-09-10, 22:57
H Θεατρίνα μάλιστα είχε ανακοινωθεί για 60 επεισόδια αρχικά
Πολύ ενδιαφέρον αυτό - δεν το ήξερα! Thakhs! ;)

ertfan
15-10-10, 14:08
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος που άνοιξε αυτό το thread, απ' ότι βλέπω δεν ξαναπόσταρε ξανά. Τεσπα - εγώ αν είχα πχ τους ιερόσυλους σε κασέττες, θα τα ριπάριζα και θα έστελνα links σε όλους σας με PM.

Πιστεύω στο sharing μεταξύ fans και όχι στο να βγάζουν κάποιοι χρήμα από πνευματικό υλικό που δεν τους ανήκει. Ουσιαστικά αυτό εννοεί εδώ περί συλλεκτών - πιθανόν να αλλάζουν χέρια οι σειρές με κάποιο τρόπο, αλλά είμαι σίγουρος μόνο καταβάλοντας και το ανάλογο τίμημα.

Αν είναι να το σβήσετε αυτό που είπα, να σας ενημερώσω ότι έχω διαβάσει τους κανόνες - είπα όμως αυτό που πιστεύω. Δηλ για την κουλτούρα των blogs & boards με μέλη που αγαπάνε το εκάστοτε αντικείμενο λατρείας που μπορεί να έχουν.

tsalk
15-10-10, 16:40
Ουσιαστικά αυτό εννοεί εδώ περί συλλεκτών - πιθανόν να αλλάζουν χέρια οι σειρές με κάποιο τρόπο, αλλά είμαι σίγουρος μόνο καταβάλοντας και το ανάλογο τίμημα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς συμβαίνει και αυτό μεταξύ κάποιον, αλλά οποσδήποτε εκτός του φόρουμ αυτού.

Αν είναι να το σβήσετε αυτό που είπα, να σας ενημερώσω ότι έχω διαβάσει τους κανόνες - είπα όμως αυτό που πιστεύω.

Πολύ καλά έκανες και είπες αυτό που πιστεύεις.

bernard.c
16-10-10, 02:43
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος που άνοιξε αυτό το thread, απ' ότι βλέπω δεν ξαναπόσταρε ξανά.

Ναι και είναι κρίμα, διότι δεν συνεχίστηκε η συζήτησή μας και δεν ανταπάντησε ποτέ στις απαντήσεις μας...

αγαπητοι συλλεκτες
το προβλημα σε αυτη τη πολυ καλη ιστοσελιδα ειναι οτι δεν υπαρχουν τουλαχιστον φανερα συλλεκτες που να μας πουνε τι πραγματικα εχουν.
τα περισσοτερα μελη ειναι νεοι σε ηλικια που ακουσαν και διαβασανε για αυτα τα σιριαλ αλλα σχεδον κανενας μεγαλος σε ηλικια που να τα ειδε στην τηλεοραση και να εχει καποιο υλικο , εκτος απο λιγους που εχουν υλικο απο το 1982 και μετα.
για να σας φυγει η απορια το σιριαλ που εχω ειναι Η κραυγη των λυκων ειναι ολοκληρο και εγχρωμο , το εχω μετα απο σχεδον δυο χρονια επιμονη προσπαθεια.
επειδη απο την προσπαθεια μου να το βρω εμαθα αρκετα στοιχεια για αυτα τα σιριαλ εχω αμφιβολιες αν πραγματι χαθηκανε , ασχετως τι λενε επισημα.
σιγουρα οταν θελησουν καποιοι που εχουν τα μεσα οτι ηρθε η καταλληλη στιγμη τοτε θα εμφανιστουν ολα τα σιριαλ και το παραδοξο ειναι απο την ιδια την ΕΡΤ που εκανε την περιφημη εκπομπη ΤΟ ΣΙΡΙΑΛ ΤΩΝ ΣΙΡΙΑΛ λεγοντας μας τι εχει χαθει , χωρις να γινεται καμμια κινηση να βρεθει κατι απο αυτα , οταν ενας απλος συλλεκτης μπορει να βρει εστω και ενα σιριαλ πιστευει κανενας απο εσας οτι δεν μπορει να τα βρει η ΕΡΤ αν θελησει ?

Γενικά εγώ είμαι πάντα της άποψης ότι τα πράγματα είναι απλά και ότι δεν χρειάζεται να τα περιπλέκουμε (όταν δεν υπάρχει λόγος):
Δυστυχώς η ΕΡΤ δεν έχει πια πολλές από τις παλιές αγαπημένες σειρές (και εκπομπές) στο Αρχείο της - το πρωτοακούσαμε επισήμως από τα χείλη της αξιόλογης δημοσιογράφου Ρένας Θεολογίδου, αλλά και η ίδια η ΕΡΤ δεν το αρνείται - ας ρωτήσει την ΕΡΤ όποιος θέλει.

Τα σβησμένα από την ΕΡΤ προγράμματα προβλήθηκαν από περιφερειακούς σταθμούς σε επανάληψη πολλά χρόνια αργότερα, διότι ήταν οι παραγωγοί τους που τα είχαν στο αρχείο τους (και έτσι θα έπρεπε - δηλαδή να υπήρχαν για όλα τα προγράμματα 2 κόπιες, μια στην ΕΡΤ και μια στον παραγωγό. Έτσι θα είχαν γλιτώσει πολλές από τις σειρές των οποίων η τύχη σήμερα αγνοείται).

Βεβαίως, κάποιες σειρές έχουν σωθεί από κάποιους συλλέκτες, είτε ολόκληρες (σειρές με μικρό αριθμό επεισοδίων συνήθως), είτε κάποια επεισόδια. Αν και μη διαδεδομένες αρχικά, συσκευές βίντεο πωλούνταν στην Ελλάδα από τα τέλη της δεκαετίας του '70 / αρχές του '80. Σπάνιες; Σαφώς! Πανάκριβες; Ασφαλώς! Πάντως πωλούνταν και κάποιοι (λίγοι; ελάχιστοι; ) τις είχαν αγοράσει και έγραφαν από την τηλεόραση.
Πώς νομίζετε ότι σώζονται παλιά βίντεο που έχουμε δει και εδώ στο forum μας; (να σας θυμίσω ενδεικτικά τα 3 ακόλουθα αποσπάσματα: )
1. Απόσπασμα από "Το πεντάλεπτο του Ζάχου Χατζηφωτίου" στην ΥΕΝΕΔ του 1980 που έχει ανεβάσει ο ChristosM:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=15475&page=2

2. Αναγγελία προγράμματος από την Κέλλυ Σακάκου στην ΕΡΤ του 1980 που έχει ανεβάσει πάλι ο ChristosM:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=15995&page=4

και 3. Δελτίο Ειδήσεων της ΥΕΝΕΔ από τον Ιανουάριο του 1982 από το αρχείο του ChristosM:
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8448&page=19

Δεν αποκλείεται λοιπόν κάποιοι συλλέκτες να έχουν γράψει πχ κάποια από τα τελευταία επεισόδια του "Λούνα Παρκ" ή του "Μεθοριακού Σταθμού" που προβλήθηκαν το 1981. Μπορούμε να το αποκλείσουμε;

Τώρα για το αν υπάρχουν κάποια παλιά προγράμματα στην ΕΡΤ, αν βρέθηκαν κάποια ή αν "ανακαλύφθηκαν" έπειτα από χρόνια, αυτό είναι όντως γεγονός. Η "Γυφτοπούλα" του 1974 σώζεται, η "Μάνα" του 1981 σώζεται. Υπάρχουν και διάσπαρτα κάποια επεισόδια από κάποιες σειρές, αλλά προς Θεού (δυστυχώς!!!), όχι ολόκληρες οι σειρές (ειδικά οι "σειρές-ποταμοί", όπως πχ η "Γειτονιά μας", το "Λούνα Παρκ", "Ο δρόμος" ή ο "Μεθοριακός Σταθμός"). Πώς "βρέθηκαν" κάποια προγράμματα; Είτε ξεχασμένα σε κάποιες αποθήκες, είτε μέσω δωρεών προς την ΕΡΤ από τους παραγωγούς (η δεύτερη κόπια που λέγαμε πιο πάνω...)

Το να υποθέτουμε ότι υπάρχουν όλα τα προγράμματα (μακάρι βέβαια!!!) και ότι είναι κρυμμένα για κάποιο μυστήριο λόγο, πλέκοντας θεωρίες συνομωσίας (εκεί που δεν υπάρχουν) είναι άσκοπο και δημιουργεί φρούδες ελπίδες στον κόσμο που θα ήθελε να το πιστέψει. Γιατί να μπει κανείς σε αυτή την ψυχοφθόρα διαδικασία; Εγώ τουλάχιστον αρνούμαι - άλλωστε αυτά που αναφέρονται παραπάνω είναι γεγονότα, όχι εικασίες...

ΥΓ Και για το θέμα της πώλησης ορισμένων σειρών της ΕΡΤ το 1985 και για την ποινική δίωξη που ασκήθηκε σε 4 στελέχη, ορίστε ένα σχετικό δημοσίευμα από τεύχος του περιοδικού "TV3" του 1986:

http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=290&pictureid=22651

Πιστεύω στο sharing μεταξύ fans και όχι στο να βγάζουν κάποιοι χρήμα από πνευματικό υλικό που δεν τους ανήκει.
Συμφωνώ με αυτή σου την άποψη (ας μην μπούμε όμως σε περισσότερες λεπτομέρειες για το θέμα αυτό από το forum...)

... είπα όμως αυτό που πιστεύω.
Κι εγώ το ίδιο έκανα παραπάνω ;)

dj spy
18-10-10, 04:45
Παρα πολυ ωραιο θεμα και ολα οσα εχω διαβασει εδω και τα ειχα απορια τοσα χρονια με το λυθαρακι του καθενος εχω μαθει πολλα πραγματα λοιπον για το θεμα audio video magnetics αν και δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο η αναφορα μου απλα ειπα να το γραψω οταν ειχα αγορασει καμοια 100αρια βιντεοκασσετες (συλλεκτης των ελλ.ταινιων του 80)απο ενα βιντεοκλαμπ που εκλεινε ετειχε να παρω και μια κασσετα της εν λογω εταιρειας που ειχε μια συναυλια του Μπιθικωτση του 1984 με σημα στο εξωφυλλο ΕΡΤ CLASSICS.
Υ.Γ ΕΡΤ ΠΕΣ ΜΑΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΟΥ (Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ)

tsalk
18-10-10, 09:13
Μάλιστα κσι συναυλία του Γρηγόρη Μπιθικώτση από το αρχείο της ΕΡΤ προφανώς ''χαρίστηκε'' στην εν λογω εταιρία. Και ποιός ξέρει τι άλλο έδωσαν και αν ποτέ το μάθουμε με τον ένα η τον άλλο τρόπο.

Σε ευχαριατούμε dj spy για τις πληροφορίες.

dj spy
20-10-10, 20:47
http://img835.imageshack.us/img835/291/img230.jpg

60248

Paspartoo
20-10-10, 21:14
Κατα καποιο τροπο εχουμε φυγει λιγο απο το θεμα μας που ειναι το αρχειο της ΕΡΤ.

Σαφως ως Ελληνες πολιτες εχουμε δικαιολογημενα παραπονα απο τη Δημοσια τηλεοραση - αλλα δεν θελω και δεν ειναι και η γραμμη του φορουμ - να μπουμε σε λεπτομερειες που εχουν σχεση με την Πολιτικη ή τη Δικαστικη αρχη (αναφερομαι στη παραπομπη Μαθιοπουλου)

Σας παρακαλω να μεινουμε στον απλο σχολιασμο ;)

Mandrake
01-11-10, 19:55
Εντάξει παιδιά, αν έχουν "μέρη" από σειρές, είναι πολύ λογικό να μην τις προβάλουν ποτέ... Ενδεχομένως και να μην τις κυκλοφορήσουν ως προσφορά στην "Ραδιοτηλεόραση". Απο'κει και πέρα βέβαια ότι βγάλουν ευπρόσδεκτο! Μόνο μη μας "φάνε" κανένα επεισόδιο πάλι! ;) Retrospectiva σε "βομβαρδίζω" με επόμενες ερωτήσεις στο "Θέατρο Της Δευτέρας"! :)

bernard.c
01-11-10, 20:15
Εντάξει παιδιά, αν έχουν "μέρη" από σειρές, είναι πολύ λογικό να μην τις προβάλουν ποτέ... Ενδεχομένως και να μην τις κυκλοφορήσουν ως προσφορά στην "Ραδιοτηλεόραση".

Αυτό όμως είναι ακριβώς το θέμα / "παράπονό" μας:
Αν διασώζονται φερ' ειπείν στο Αρχείο της ΕΡΤ έστω και 2 ή 3 επεισόδια μιας σειράς που θεωρείται "σβησμένη", είναι προτιμότερο να μην τα δούμε ποτέ (έστω αυτά τα λιγοστά επεισόδια, ως δείγμα της δουλειάς) και να μας προβάλλουν / διαθέτουν με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ χιλιοπαιγμένες σειρές που έχουν σωθεί στο ακέραιο και ψηφιοποιηθεί (και που δεν είναι και τόσο παλιές); Δεν συμφωνώ...

Ας μας δείξουν κάτι πραγματικά ρετρό και σπάνιο του Αρχείου, ακόμα και αν είναι αποσπασματικό...

Mandrake
02-11-10, 21:12
Όταν λέω "να μην τις προβάλουν ποτέ" εννοώ φυσικά επίσημα σε κάποιο κανάλι ή έστω να τις δώσουν σε DVD! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν μισή προσφορά ή να προβάλουν μισό έργο επειδή και μόνο κάποιοι συλλέκτες τα ψάχνουν. Ή θα το ανεβάσουν ως αποσπάσματα (ή και και ολόκληρα επεισόδια, αν θέλεις!) στο "Ψηφιακό Αρχείο της ΕΡΤ" ή δεν πρόκειται να τα δούμε ποτέ (ποτέ μη λες ποτέ)!

Για τον ίδιο λόγο που δε θα προσέφεραν μια χαμένη κινηματογραφική ταινία ημιτελή, δε θα προσφέρουν ή προβάλουν κάποια σειρά. Θα μπορούσαν ίσως μόνο μέσω κάποιες εκπομπής, όπως ήταν "Το Σίριαλ Των Σίριαλ" αλλά ως εκεί! Κι εγώ θα ήθελα πολύ να δω έστω και κάποια αποσπάσματα από τέτοιες σειρές, αλλά καταλαβαίνω πως δεν πρόκειται να γίνει μ'αυτόν τον τρόπο... Ας εξαντληθεί ότι έχουν έχουν ολόκληρο, με το καλό και βλέπουμε.

Jackie dragon
04-11-10, 22:36
Πολλά διαμάντια έγιναν ποδοσφαιρικοί αγώνες.. Μεταξυ των πολλων και "Ο δρόμος" του Πρετεντέρη..

ertfan
05-11-10, 13:53
Μόνο στη χώρα που ανθίζει η φαιδρά πορτοκαλέα θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο. :( Καλά στην ΕΡΤ υπήρχαν υπάλληλοι που το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν η ώρα που θα σχολάσουν - οι εκάστοτε σκηνοθέτες όμως; Δεν ήταν πνευματικό τους παιδί αυτό που έφτιαχναν ώστε να τους ενδιαφέρει έστω και λίγο να έχουν κάνει αντίγραφα - με κάποιο τρόπο τέλος πάντων;

Έστω και με δικό τους κόστος ρε παιδί μου. Στην τελική, η περίπτωση δεν ήταν όπως με τον Όρσον Γουέλς για παράδειγμα που του βουτάγανε τις μπομπίνες με τσαμπουκά ή όπως με τον δικό μας τον Αλευρά που αντίστοιχα του αρπάξανε την ταινία και την εξαφάνισαν στη Χαριλάου Τρικούπη. :O

Έλεος δηλαδή - τόσο καφενείο αυτός ο τόπος επιτέλους... :angry:

Wally
08-11-10, 10:18
Χτες σε μια πολυ καλη συνεντευξη του, ο Πετρος Φυσσουν μιλησε με οργη για το γεγονος οτι οι μπομπινες της σειρας Συνταγματαρχης Λιαπκιν (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Συνταγματάρχης_Λιάπκιν) σβηστηκαν απο τους "υπευθυνους" της κρατικης τηλεορασης για να γραψουν ποδοσφαιρο...

ertfan
08-11-10, 11:09
Αν το ακούσει αυτό ο οποιοσδήποτε Ευρωπαίος, θα δυσκολευτεί να το πιστέψει. Βέβαια τώρα με τα Greek statistics κλπ, σου λέει Έλληνες χμμμ... δεν εκπλήσσομαι καθόλου. ::)

stakovios
09-11-10, 02:16
Αυτό όμως είναι ακριβώς το θέμα / "παράπονό" μας:
Αν διασώζονται φερ' ειπείν στο Αρχείο της ΕΡΤ έστω και 2 ή 3 επεισόδια μιας σειράς που θεωρείται "σβησμένη", είναι προτιμότερο να μην τα δούμε ποτέ (έστω αυτά τα λιγοστά επεισόδια, ως δείγμα της δουλειάς) και να μας προβάλλουν / διαθέτουν με την ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ χιλιοπαιγμένες σειρές που έχουν σωθεί στο ακέραιο και ψηφιοποιηθεί (και που δεν είναι και τόσο παλιές); Δεν συμφωνώ...

Ας μας δείξουν κάτι πραγματικά ρετρό και σπάνιο του Αρχείου, ακόμα και αν είναι αποσπασματικό...

Συμφωνώ απόλυτα. Και 10 δευτερόλεπτα φιλμ , αρκεί να το δούμε!

dver
04-12-10, 17:50
Να ρωτήσω αν θυμάται κανείς μια σειρά που πρέπει να λεγόταν "Θεοί Στον Όλυμπο", με τον Τσιβιλίκα μεταξύ άλλων, ως θεό Άρη? Τη θυμάμαι σαν όνειρο, ήμουν πολύ μικρός... Χαμένη και αυτή να υποθέσω...

Paspartoo
04-12-10, 18:27
Ριξε μια ματια στη "δικη μας" retrodb (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%98%CE%B5%CE%BF%CE%AF_%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD_ %CE%8C%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BF)

stakovios
08-02-11, 00:10
Θεώρησα σωστό να μοιραστώ εξ ολοκλήρου αυτό το δημοσίευμα από την εφημερίδα "Τα Νέα". Δημοσιεύτηκε στις 2/8/1984. Διαβάζοντάς το έμαθα πότε σβήστηκαν το "Ζωντανό σταυρόλεξο", το "Στούντιο Φούσκοι" και φυσικά τα "Τετράγωνα των Αστέρων". Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ το ΓΙΑΤΙ σβήστηκαν...:(

29469

29468

tonytony
08-02-11, 00:21
Λυπηρό!!! Τι άλλο μπορεί να πει κανείς...Πόσο πίσω είμαστε...

tsalk
08-02-11, 01:08

Ας μην απαντήσω πόσο πίσω είμαστε.

Κρίμα.

bernard.c
08-02-11, 02:30
Θεώρησα σωστό να μοιραστώ εξ ολοκλήρου αυτό το δημοσίευμα από την εφημερίδα "Τα Νέα". Δημοσιεύτηκε στις 2/8/1984. Διαβάζοντάς το έμαθα πότε σβήστηκαν το "Ζωντανό σταυρόλεξο", το "Στούντιο Φούσκοι" και φυσικά τα "Τετράγωνα των Αστέρων"...

Μπράβο stakovie!! Μπράβο! Να γιατί (ειδικά η παλιά Moderator team, ChristosM, tsalk και ο υποφαινόμενος) φωνάζουμε και ξαναφωνάζουμε ότι οι εκπομπές δεν σβήνονταν αμέσως μετά την προβολή τους, αλλά ότι αρχικά σώζονταν στο Αρχείο και ότι σβήστηκαν "μαζικά" αργότερα (όπου "μαζικά", βλ. "σφαγή").

Σίγουρα κάποιες σειρές και εκπομπές δεν κρατήθηκαν ποτέ στο Αρχείο. Αυτό συνέβη διότι από την αρχή (για λόγους οικονομίας) είχαν αγοραστεί / διατεθεί από τον παραγωγό λόγου χάρη μόνο δύο (2) μπομπίνες για την κάθε εκπομπή / σειρά που γυριζόταν, με αποτέλεσμα οι μπομπίνες με τις εκπομπές / τα επεισόδια να πηγαινοέρχονται μεταξύ ΕΡΤ / ΥΕΝΕΔ και παραγωγού και διαρκώς να επανεγράφονται τα νέα επεισόδια πάνω στα παλιά (ειδικά όταν μια σειρά / εκπομπή είχε πολλά επεισόδια). Είχαμε δηλαδή εγγραφή του επεισοδίου στην μπομπίνα από τον παραγωγό, αυτή πήγαινε στην ΕΡΤ / ΥΕΝΕΔ, προβαλλόταν και επέστρεφε πίσω στον παραγωγό για επανεγγραφή (εγγραφή του επόμενου επεισοδίου). Στο τέλος της προβολής της σειράς / εκπομπής, στην ΕΡΤ έμεναν οι δύο μπομπίνες με τα x τελευταία επεισόδια που είχαν σωθεί (πάνω στα παλαιότερα επεισόδια). Σύμφωνει, αυτό ευσταθεί και συνέβαινε, μας το επιβεβαίωσε και ο κ. Α. Τέμπος στη συνέντευξη που του πήραμε, αλλά αυτό συνέβαινε κατά κύριο λόγο στις αρχές και μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του '70 και επαναλαμβάνω ότι γινόταν για λόγους οικονομίας από την πλευρά του παραγωγού (οπότε δεν μπορεί να κατηγορηθεί και η ΕΡΤ).

Αυτό όμως που συνέβαινε στα πρώτα βήματα της "πτωχής" Ελληνικής τηλεόρασης είναι τελείως μα τελείως διαφορετικό από αυτό που διαβάζουμε στο δημοσίευμα του 1984 (!) της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ" που μοιράστηκε μαζί μας ο φίλος stakovios (παρένθεση - την ίδια "καταγγελία" την έχω διαβάσει κι εγώ σε κάποιο άλλο έντυπο, το οποίο επιβεβαιώνει την πληροφορία - θα προσπαθήσω να το βρω και να το αναρτήσω). Αυτό που διαβάζουμε εδώ είναι ότι η ΕΡΤ, για λόγους γραφειοκρατικούς / οικονομίας (για να μην πω τίποτα χειρότερο...) έσβησε σειρές και εκπομπές που είχαν σωθεί από αυτό το γράψε-σβήσε όταν γυρίζονταν, 2 και 3 χρόνια μετά την προβολή τους!! Τα αγαπημένα "Τετράγωνα των Αστέρων" του 1980-81, σβήστηκαν 4 χρόνια μετά για να μην αγοραστούν άλλες κασέτες. Και ερωτώ: Εν έτει 1984, η δημόσια τηλεόραση δεν διέθεσε καθόλου κονδύλια από τον προϋπολογισμό της για την αγορά κασετών; Ή μήπως τα κονδύλια αυτά χρησιμοποιήθηκαν αλλού; (δεν περιμένω να μου απαντήσει κανείς, απλά ας αναλογιστεί ο κάθε ένας μας...)

... Το σίγουρο είναι ότι δεν θα μάθω ποτέ το ΓΙΑΤΙ σβήστηκαν...:(
Δεν πειράζει, ας μην μάθουμε ποτέ. Διότι είμαι σίγουρος ότι αν ήξερες γιατί, θα προτιμούσες εκ των υστέρων να μην είχες μάθει - θα σου δενόταν κόμπος το στομάχι από την στεναχώρια σου (για να το πω ευγενικά)...

Εδώ θα διαφωνήσω μαζί σου - όχι "λυπηρό", αλλά (σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη Γη) ποινικά διωκόμενο, για (τουλάχιστον) τους δύο παρακάτω λόγους:
- καταστροφή οπτικο-ακουστικού αρχείου, δηλαδή καταστροφή μέρους της πολιτιστικής κληρονομιάς της Ελλάδος (ιδιαίτερα στα τέλη '70 / αρχές '80 που η εγχώρια κινηματογραφική παραγωγή είχε τελείως ατονίσει και που οι τηλεοπτικές δουλειές (αν δεν είχαν σβηστεί) θα μπορούσαν να ήταν το μόνο αντιπροσωπευτικό δείγμα εκείνης της εποχής)
- καταστροφή οπτικο-ακουστικού υλικού, η επαναπροβολή του οποίου θα μπορούσε να αποφέρει κάποια έσοδα στους δημιουργούς του (σκηνοθέτη, παραγωγό, ηθοποιούς, κτλ). Λόγω του σβησίματος, η δυνατότητα να εισπραχθούν πνευματικά δικαιώματα σήμερα ή στο μέλλον για τηλεοπτική δουλειά που δεν υπάρχει πια είναι (προφανέστατα) ανύπαρκτη...

evarlam
10-02-11, 11:07
Μετά λίγες μέρες που το site της ΕΡΤ υπολειτουργούσε λόγω μεταφοράς - αναβάθμισης των servers της, έριξα και πάλι μια ματιά στο Ψηφιακό Αρχείο της. Η τελευταία ενημέρωση είναι από τον Ιούνιο 2010 και έχουν προστεθεί κάμποσες παραστάσεις του "Θεάτρου της Δευτέρας" από το 1975-1976, πολλές με το πρώτο λογότυπο της ΕΡΤ στους τίτλους (ουσιαστικά αυτό του ΕΙΡΤ χωρίς το γιώτα). Εν τω μεταξύ βλέποντας αποσπάσματα από το "Σήριαλ των σήριαλ", ειδικά την εκπομπή που παρουσιαζε τον "Ονειροπαρμένο", μου έκανε εντύπωση ότι πρόβαλλε αρκετά εκτεταμένα αποσπάσματα από το ίδιο επεισόδιο. Αυτό μου δημιούργησε την αίσθηση ότι το είχαν διαθέσιμο ολόκληρο και απλά διάλεξαν κάποια highlights. Έχω την αίσθηση ότι η "αρχαιολογική ανασκαφή" στην ΕΡΤ έχει ξύσει λίγο την επιφάνεια. Όλα γίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς και το μέλλον μας επιφυλάσσει εκπλήξεις (ευχάριστες θέλω να πιστεύω).

tsalk
10-02-11, 18:14
Έχω την αίσθηση ότι η "αρχαιολογική ανασκαφή" στην ΕΡΤ έχει ξύσει λίγο την επιφάνεια. Όλα γίνονται με πολύ αργούς ρυθμούς και το μέλλον μας επιφυλάσσει εκπλήξεις (ευχάριστες θέλω να πιστεύω).

Αμήν αδερφέ. Μακάρι να ξεθάψουν πράγματα και να μας τα παρουσιάσουν (πριν καταστραφεί το υλικό)

ComicsFan
10-02-11, 18:22
Πραγματικά δεν έχω τίποτα άλλο να πω... Τα παραπάνω σχόλια μιλάνε για μένα...

Σε τι χώρα ζούμε; Να σβήσουν τις βιντεοκασέτες; Έλεος πια, έλεος.

konkar
10-02-11, 19:10
Αυτές οι βιντεοκασσέτες είναι κανονικές όπως αυτές που έχουμε όλοι ή είναι ειδικές μόνο για τα μηχανήματα τους???

evarlam
10-02-11, 19:23
Η αλήθεια ότι το "βιντεοκασέτες" είναι μια αόριστη γενίκευση λόγω της άγνοιας του συντάκτη του άρθρου της εφημερίδας, και είναι λογικό αφού μόνο τις VHS ίσως γνώριζε. Απ'όσο γνωρίζω (διορθώστε αν κάνω λάθος), και επειδή πρόσφατα είχα τη κουβέντα αυτή με έναν καλό φίλο, συνταξιούχο πλέον εικονολήπτη της ΕΡΤ, τα φορμά που έπαιζαν τότε ήταν Ampex Quad 2", 1" type C (μπομπίνα) και U-matic (κασέτα). Από τα μέσα των 80'ς ενδεχομένως και Betacam. Σε ένα από τα trailer της ΕΡΤ-2 από τα μέσα της δεκαετίας των 80's που έχουν δημοσιευτεί εδώ διακρίνονται οι δύο τελευταίοι τύποι, που προφανώς είχαν και την πιο διαδεδομένη χρήση στην κρατική τηλεόραση. Α, κάπου είχα διαβάσει (πέρασαν πολλά χρόνια δεν θυμάμαι πού), σχετικά με το πώς διασώθηκε έστω και κουτσουρεμένος ο "Χριστός Ξανασταυρώνεται". Ο αείμνηστος Βασίλης Γεωργίαδης στην αρχή της δεκαετίας του 80, αφού είχε πληροφορηθεί ότι η σειρά κινδυνέυει με σβήσιμο, με δική του πρωτοβουλία ξαναμόνταρε τη σειρά και την έκανε transfer από τις αρχικές μπομπίνες Quad των 2" σε κασέτες U-Matic. Το υλικό αυτό το είχε υπό τη κατοχή του και το παραχώρησε στην ΕΡΤ το 1993 για επαναπροβολή και αυτό που βλέπουμε σήμερα είναι αυτές οι U-Matic κασέτες. Η οικογένειά του, μετά τον θάνατό του, παραχώρησε τις κασέτες αυτές στην ΕΡΤ για ψηφιοποίηση (πάλι καλά που δεν τις πετάξανε).

tsalk
10-02-11, 22:57
Αυτό που κυρίως σβήστηκε όχι για λόγους οικονομίας, αλλά επίτηδες ήταν οι μπομπίνες των 2 ιντσών όπου μέχρι της αρχές της δεκαετίας του 80 ήταν γραμμένο ό κύριος όγκος των τηλεοπτικών προγραμμάτων, όχι ότι δεν έσβησαν και την 1 ίντσα ή το u-matic

evarlam
10-02-11, 23:08
Οπωσδήποτε. Οπότε λοιπόν στην περίπτωση των 2" έχουμε κυρίως να κάνουμε με πολιτικές σκοπιμότητες (σβήνουμε το "κακό" παρελθόν - τους είχε πιάσει ένα είδος "ταλιμπανισμού" δηλαδή). Πάντως πρέπει να υπέφερε πολύ το υλικό της ίντσας και του U-matic. Ειδικά το τελευταίο ήταν το κατ'εξοχήν φορμά των εξωτερικών μεταδόσεων και των φορητών συνεργείων. Στο αρχείο της ΕΡΤ δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβείς, αλλά στα τελευταία "Θέατρα της Δευτέρας" που ανέβασαν (1975-76), δηλώνεται ως φορμά προέλευσης άλλοτε η ιντσα και άλλοτε τo αναλογικό betacam. To φορμά 1" type C εμφανίστηκε διεθνώς το 1976 (πηγή: Wiki), ενώ το betacam το 1982. Και στις δύο περιπτώσεις, αν είναι ακριβή τα στοιχεία που παραθέτει η ΕΡΤ, υποψιάζομαι ότι το αρχικό φορμά ήταν 2" και ότι σε απροσδιόριστο χρόνο (πιθανόν κάπου στα 80's), δόθηκε εντολή για μεταγραφή όσου υλικού τέλοσπάντων είχε διασωθεί, σε νεότερα (και οικονομικότερα) φορμά, πιο εύχρηστα και καλύτερα αποθηκεύσιμα. Αυτό ενισχύει τις ελπίδες μου για ανεύρεση θησαυρών στο αρχείο του ραδιομεγάρου τους οποίους θεωρούμε χαμένους σήμερα.

bernard.c
11-02-11, 00:34
... Και στις δύο περιπτώσεις, αν είναι ακριβή τα στοιχεία που παραθέτει η ΕΡΤ, υποψιάζομαι ότι το αρχικό φορμά ήταν 2" και ότι σε απροσδιόριστο χρόνο (πιθανόν κάπου στα 80's), δόθηκε εντολή για μεταγραφή όσου υλικού τέλοσπάντων είχε διασωθεί, σε νεότερα (και οικονομικότερα) φορμά, πιο εύχρηστα και καλύτερα αποθηκεύσιμα. Αυτό ενισχύει τις ελπίδες μου για ανεύρεση θησαυρών στο αρχείο του ραδιομεγάρου τους οποίους θεωρούμε χαμένους σήμερα.
Μακάρι! Αλλά αυτό προϋποθέτει δύο πράγματα:
1) Το ό,τι όντως "σώθηκαν" κάποιες από τις θρυλικές σειρές / εκπομπές της δεκαετίας του '70 και των αρχών του '80 από την καταστροφική "μανία" της ΕΡΤ στα μέσα της δεκαετίας του '80 και
2) το ό,τι θα ασχοληθεί επιτέλους κάποιος "Υπεύθυνος" της ΕΡΤ με την ψηφιοποίηση και διάσωση του υλικού που υπάρχει. Διότι ούτε η ψηφιοποίηση προχωράει, ούτε βήματα γίνονται προς αυτές τις κατευθύνσεις τον τελευταίο χρόνο (πέρα από τη διάθεση μέσω της ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ των ήδη ψηφιοποιημένων θεατρικών του "Θεάτρου της Δευτέρας"), ούτε φαίνεται πως ενδιαφέρουν κανέναν στο Ραδιομέγαρο οι εκπομπές αυτές και οι σειρές που αγαπήσαμε και που μνημονεύουμε συχνά στο forum αυτό... :(

evarlam
11-02-11, 00:45
Πάντως έχω την εντύπωση, ώρες -ώρες, ότι εκεί στην ΕΡΤ το κριτήριο προτεραιότητας στην ψηφιοποίηση περνάει από ένα "θολοκουλτουριάρικο" φίλτρο...καλά τα ντοκιμαντέρ και οι εκπομπές λόγου και τέχνης, αλλά ο πολύς κόσμος με τα σήριαλ γαλουχήθηκε, κυρίως, αυτά του έμειναν στο νου...τέτοιος ελιτισμός!!! Φαίνεται ότι δεν τα θεωρούν εκεί στο ραδιομέγαρο άξια προσοχής. Όπως ήδη έχω γράψει, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ολόκληρο επεισόδιο του "Ονειροπαρμένου". Γιατί λοιπόν δεν ανεβάζουν ή φτιάχνουν σε ένα DVD έστω αυτά που έχουν (πού σίγουρα έχουν!!). Εϊναι πολύ λαϊκή διασκέδαση φαίνεται για κάποιους εγκεφάλους εκεί μέσα. Όσο για υλικό προερχόμενο από ΥΕΝΕΔ, κλαψ...Μου φαίνεται σε καμιά Δ/νση Κινηματογραφίας Στρατού υπάρχει ελπίδα να βρεθεί κάτι...Μάλλον πολλούς εκεί στην ΕΡΤ τους προκαλεί αλλεργία και μόνο το άκουσμα της ΥΕΝΕΔ, ακόμη και σήμερα...δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα υπεισέλθω σε πολιτικό σχόλιο, και δεν θέλω να βρεθώ με το αμάξι καμένο με καμιά μολότωφ...έτερος γνωστός, εν ενεργεία τεχνικός στην ΕΡΤ, μου έχει πει πολλά "ωραία"...

bernard.c
11-02-11, 10:18
Πάντως έχω την εντύπωση, ώρες -ώρες, ότι εκεί στην ΕΡΤ το κριτήριο προτεραιότητας στην ψηφιοποίηση περνάει από ένα "θολοκουλτουριάρικο" φίλτρο...καλά τα ντοκιμαντέρ και οι εκπομπές λόγου και τέχνης, αλλά ο πολύς κόσμος με τα σήριαλ γαλουχήθηκε, κυρίως, αυτά του έμειναν στο νου...τέτοιος ελιτισμός!!! Φαίνεται ότι δεν τα θεωρούν εκεί στο ραδιομέγαρο άξια προσοχής. Όπως ήδη έχω γράψει, υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις ότι υπάρχει τουλάχιστον ένα ολόκληρο επεισόδιο του "Ονειροπαρμένου". Γιατί λοιπόν δεν ανεβάζουν ή φτιάχνουν σε ένα DVD έστω αυτά που έχουν (πού σίγουρα έχουν!!). Εϊναι πολύ λαϊκή διασκέδαση φαίνεται για κάποιους εγκεφάλους εκεί μέσα. Όσο για υλικό προερχόμενο από ΥΕΝΕΔ, κλαψ...Μου φαίνεται σε καμιά Δ/νση Κινηματογραφίας Στρατού υπάρχει ελπίδα να βρεθεί κάτι...Μάλλον πολλούς εκεί στην ΕΡΤ τους προκαλεί αλλεργία και μόνο το άκουσμα της ΥΕΝΕΔ, ακόμη και σήμερα...δεν θέλω να πω τίποτα άλλο γιατί θα υπεισέλθω σε πολιτικό σχόλιο, και δεν θέλω να βρεθώ με το αμάξι καμένο με καμιά μολότωφ...έτερος γνωστός, εν ενεργεία τεχνικός στην ΕΡΤ, μου έχει πει πολλά "ωραία"...

Νομίζω ότι με αυτά που γράφεις στο post σου αυτό, εκφράζεις την άποψη πολλών από εμάς στο forum (και σίγουρα τη δική μου άποψη). Συμφωνώ 100%!

evarlam
11-02-11, 10:29
Ειδικά για τον "Ονειροπαρμένο" μου έχει πει η μητέρα μου που είχε τη τύχη, μικρό κοριτσάκι τότε, να χωθεί στα παρασκήνια (η αδελφή του πατέρα μου είχε το κυλικείο του ATA I στη Λένορμαν την περίοδο 1973-76 και την έβαζε στη ζούλα μέσα στο στούντιο!) και παρακολουθούσε τα γυρίσματα..Πιστέψτε με έχουν περάσει κοντά 40 χρόνια, αλλά οι μνήμες εκείνων των εκπομπών στους ανθρώπους της γενιάς των γονιών μου είναι πολύ ζωντανές.

Jackie dragon
11-02-11, 17:01
Εδω περα εχουν διαγραψει εκπομπαρες του Φρεντυ Γερμανου που ειχε παρει συνεντευξη απ'τη Κυρα της Ρω και τη Ροζα Εσκεναζυ. Ουτε η Μαρια Ιωαννιδου δεν τα εχει αυτα. Μιλαμε για απιστευτο καρκατσουλιό της ΕΡΤ. Σε ολους τους υπευθηνους της ΕΡΤ που τα εσβησαν αξιζει να φανε οσες μπουνιές έριξε ο Συλβεστερ Σταλλόνε ως "Ροκυ" σε ολες τις ταινιες "Rocky Balboa" μαζι! Ριχτα!!!!!!!!!!!!!!!!!

evarlam
11-02-11, 19:11
Είπαμε, ο Φρέντυ για τους θολοκουλτουριάρηδες του Ραδιομεγάρου και θιασώτες συγκεκριμένων ιδεολογιών (απ'οτι έχω μάθει αποτελούν το 70-80% των υπαλλήλων της ΕΡΤ) είναι πολύ κοσμικός και light...Τί είπες; Την κυρά της Ρω; εκείνη την σωβινίστρια που είχε μια αρρωστημένη εμμονή με ένα ασπρο μπλε πανί;;; .....κάπως έτσι σκέφτονται αυτά τα τυπάκια που σας έλεγα....

evarlam
17-02-11, 11:22
Παραθέτω εδώ, για να γίνουν οι συγκρίσεις, δύο λινκ σχετικά με την προσπάθεια αποκατάστασης του "Dr Who". Το BBC και αυτό δυστυχώς μέχρι το 1978 έσβηνε τα πάντα, με αποτέλεσμα σχεδόν ολοκληρο το υλικό πριν από αυτήν την χρονιά να έχει χαθεί για πάντα. Παρόλα αυτά όταν συνειδητοποίησαν τί είχε γίνει, δέχτηκαν την συνδρομή εκατοντάδων χομπιστών και άνοιξαν τις πόρτες του αρχείου τους στους χομπίστες αυτούς. Τα αποτελέσματα σε πάμπολλες περιπτώσεις ήταν εντυπωσιακά: αμέτρητες ώρες προγράμματος που θεωρούνταν χαμένες αποκαταστάθηκαν και ψηφιοποιήθηκαν χάρη στην συνεργασία της βρετανικής δημόσιας τηλεόρασης και των χομπιστών. Επειδή ειπώθηκε στην χτεσινή εκπομπή ότι η ΕΡΤ αρνήθηκε να ψηφιοποιήσει εγγραφές από VHS ή άλλα οικιακά φορμά με την αστεία δικαιολογία ότι είναι "χαμηλής ποιότητας", δείτε και διαβάστε στα λινκ πως αξιοποιήθηκε πλήθος από φθαρμένες πολλές φορές κασέτες VHS, Betamax και U-matic για την αποκατάσταση χαμένων επεισοδίων του Dr. Who..όποιος βαριέται να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει..

http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who_missing_episodes
http://www.restoration-team.co.uk/

bernard.c
17-02-11, 11:50
Παραθέτω εδώ, για να γίνουν οι συγκρίσεις, δύο λινκ σχετικά με την προσπάθεια αποκατάστασης του "Dr Who". Το BBC και αυτό δυστυχώς μέχρι το 1978 έσβηνε τα πάντα, με αποτέλεσμα σχεδόν ολοκληρο το υλικό πριν από αυτήν την χρονιά να έχει χαθεί για πάντα. Παρόλα αυτά όταν συνειδητοποίησαν τί είχε γίνει, δέχτηκαν την συνδρομή εκατοντάδων χομπιστών και άνοιξαν τις πόρτες του αρχείου τους στους χομπίστες αυτούς. Τα αποτελέσματα σε πάμπολλες περιπτώσεις ήταν εντυπωσιακά: αμέτρητες ώρες προγράμματος που θεωρούνταν χαμένες αποκαταστάθηκαν και ψηφιοποιήθηκαν χάρη στην συνεργασία της βρετανικής δημόσιας τηλεόρασης και των χομπιστών. Επειδή ειπώθηκε στην χτεσινή εκπομπή ότι η ΕΡΤ αρνήθηκε να ψηφιοποιήσει εγγραφές από VHS ή άλλα οικιακά φορμά με την αστεία δικαιολογία ότι είναι "χαμηλής ποιότητας", δείτε και διαβάστε στα λινκ πως αξιοποιήθηκε πλήθος από φθαρμένες πολλές φορές κασέτες VHS, Betamax και U-matic για την αποκατάσταση χαμένων επεισοδίων του Dr. Who..όποιος βαριέται να ζυμώσει δέκα μέρες κοσκινίζει..

http://en.wikipedia.org/wiki/Doctor_Who_missing_episodes
http://www.restoration-team.co.uk/

Μπράβο evarlam - πάρα πολύ σημαντικά αυτά που παραθέτεις (και... σχετικά με το θέμα της χθεσινοβραδυνής εκπομπής).

Αυτή είναι η πραγματικότητα, με αποτέλεσμα σήμερα ένα μεγάλο κομμάτι του Doctor Who να έχει αποκατασταθεί και να μπορεί πλέον ο Αγγλικός (και όχι μόνο) λαός να το απολαύσει...

Σε εμάς, γιατί δεν δείχνει η κρατική τηλεόραση την ίδια ευαισθησία στο τηλεοπτικό της (μας) παρελθόν; ΓΙΑΤΙ;;;

evarlam
17-02-11, 11:57
Πάρτε και μια φωτό από το site που είναι αφιερωμένο στην αποκατάσταση του Dr Who που από μόνη της τα λέει όλα:

29965

Σημειώστε ότι οι κύριοι που ποζάρουν πίσω από τις μπομπίνες των 2", της 1" και πλήθους βιντεοκασετών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ BBC! Φαίνεται οι Άγγλοι, επειδή είναι κουτόφραγκοι, επέτρεψαν σε κάτι αδαείς χομπίστες να βάλουν χέρι στις υπερπολύτιμες μπομπίνες των 2", ενω τα δικά μας τα αστροπελέκια....
Φανταστείτε μια τέτοια εικόνα με μέλη του φόρουμ και τις μπομπίνες να περιέχουν την Μαντάμ Σουσού, την Αναδυομένη, το Λούνα Παρκ....

Wally
17-02-11, 11:58
Μα ειναι αστειο το περι "φτωχης ποιοτητος VHS"! Λες και η ΕΡΤ ειναι στην αιχμη της τεχνολογιας με 4:3 καδρο (μονοφωνικο ηχο αν δεν απατωμαι) και MPEG2 εν ετει 2011.

Ο Mαστορακης, πριν αγορασει video, ειχε την προνοια και εγραφε τις εκπομπες του βαζοντας μια καμερα να τραβαει το monitor! Αυτο ισχυε για τα πολυ πρωτα αποσπασματα και μια χαρα τα παρακολουθω απο το GoldTV!
Aπο το ολοτελα...

evarlam
17-02-11, 12:11
Επίσης κάτι άλλοι κουτόφραγκοι, οι Γερμανοί, έχουν κρατήσει μεγάλο μέρος του αρχείου τους και το προβάλλουν ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ στα κρατικά τους κανάλια.Εδώ ένα λινκ από το ΥΤ όπου μπορείτε να δείτε την πρώτη πανηγυρική μετάδοση σε PAL τον Αύγουστο του 1967. Η μαγνητοταινία των 2" διατηρήθηκε σε άριστη κατάσταση με τα χρώματα σε όλο το μεγαλείο τους χωρίς κανένα σχεδόν drop-out...44 ετών ταινία!!!! Το απόσπασμα έχει και....ελληνικό ενδιαφέρον στην αρχή του:
Schau sie mal!!!
[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί [edit]

Wally
17-02-11, 12:14
Βικυ Λεανδρος, υπεροχα χρωματα, συνεπεις κρατικοι λειτουργοι...καλος συνδυασμος :)

evarlam
17-02-11, 12:25
Έχω μια μικρή αδυναμία στη Βικούλα, τί να κάνουμε...μόλις 17 χρονών στο κλιπάκι αυτό. Για να μην αναφέρω το TV special της "Ich Bin...Vicky Leandros" του κρατικού WDR, το οποίο μαγνητοσκοπήθηκε το 1970. Μαντέψτε: σώζεται ολόκληρο, σε καταπληκτική ποιότητα εικόνας και ήχου, και προβάλλεται τακτικά από τα γερμανικά κρατικά και το ARTE. Επίσης, τα γερμανικά κρατικά, εφόσον κάποιος πολίτης το ζητήσει με αίτηση, του ετοιμάζουν DVD με την εκπομπή της αρεσκείας του από το αρχείο έναντι ενός μικρού αντιτίμου (για ένα σώου 45 λεπτών,το κόστος είναι περίπου 40-45 € με τα ταχυδρομικά). Η Βίκυ το 1977 έκανε δύο μουσικές εκπομπές στην ΕΡΤ και την ΥΕΝΕΔ το Πάσχα του 1977 και η τύχη τους....αγνοείται (πιθανόν αυτή της ΕΡΤ να ήταν Μουσική βραδιά με τον Γ. Παπαστεφάνου).

XristosMS
17-02-11, 12:51
Ναι αυτό είναι αλήθεια για την WDR και το ίδιο ισχύει και με τα ελβετικά κανάλια, TSR, SF που διαθέτουν σε dvd σχεδόν όλο το αρχείο τους (πιο ακριβά από τη γερμανική βέβαια, γύρω στα 100 ευρώ).

stakovios
06-04-11, 16:39
Ένα απόσπασμα από δημοσίευμα της εφημερίδας "Τα Νέα" από τις 2/3/1986. Προσέξτε ότι μεταξύ άλλων, αναφέρεται ότι η ΕΡΤ έστελνε προγράμματα στο εξωτερικό χωρίς να χρεώνεται ο αγοραστής. Επίσης, πούλησε βιντεοκασέτες το 1985 σε ιδιωτική εταιρεία , αντί του ποσού των 850.000 δρχ., ενώ η πραγματική τους τιμή ήταν 10 φορές υψηλότερη. Η υπόθεση είχε πάρει το δρόμο για τη δικαιοσύνη, την ανέσυρα όμως στο φόρουμ αυτό, γιατί πιστεύω ότι έτσι πιθανότατα χάθηκαν και αγαπημένες σειρές, οι οποίες πουλήθηκαν όσο όσο , για να βρεθούν αργότερα σε βιντεοκλάμπ (π.χ. "Τα Καθημερινά")
3169031691

tsalk
06-04-11, 16:49
Tα Λιονταράκια του κυρ Ηλία ήταν άλλη μια σειρά η οποία ''χαρίστηκε'' αν και δεν βγήκε στα βίντεοκλάμπ ίσως λόγω του σάλου που έγινε εκείνη την εποχή. Το μινόρε της αυγής, το Χαμογελάστε παρακαλώ πρόλαβαν και κυκλοφόρησαν στα βίντεοκλαμπ της εποχής μαζί με κάποια άλλα θέματα που δεν θυμάμαι.

thanos75
06-04-11, 23:31
Tα Λιονταράκια του κυρ Ηλία ήταν άλλη μια σειρά η οποία ''χαρίστηκε'' αν και δεν βγήκε στα βίντεοκλάμπ ίσως λόγω του σάλου που έγινε εκείνη την εποχή. Το μινόρε της αυγής, το Χαμογελάστε παρακαλώ πρόλαβαν και κυκλοφόρησαν στα βίντεοκλαμπ της εποχής μαζί με κάποια άλλα θέματα που δεν θυμάμαι.
Ετσι ειναι ακριβως....Απαραδεκτες τακτικες! Παντως νομιζω πως καποιος απο τους 2 κυκλους του Μινορε της Αυγης υπαρχει στο αρχειο της ΕΡΤ. Το ιδιο και καποια λιγα επεισοδια απο τα Λιονταρακια!