PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπάνιες Ελληνικές ταινίες

Σελίδες : [1] 2

tonytony
06-01-09, 18:52
Υπάρχουν άραγε???
"Επικίνδυνο Παιχνίδι" (Η Αναμέτρηση) με τη Ζωή Λάσκαρη
"Μια Σφαίρα Στη Καρδιά" με τη Τζένη Καρέζη
"Μια Μέρα Ο Πατέρας Μου" με την Έλλη Λαμπέτη
"Aliki My Love" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη
"Η Βίλα Με Τα Νούφαρα" με τον Δημήτρη Μυράτ

Έχει ακούσει ή δει κανείς αν υπάρχουν άραγε οι χαμένες αυτές ταινίες???

pantolio
23-01-10, 00:25
που τις ανακάλυψες βρε θηηρίο..

appoul
23-01-10, 00:30
Πριν από λίγα χρόνια, σε κολώνες της ΔΕΗ στη Θεσσαλονίκη υπήρχε μια φωτοτυπημένη Α4 διαφήμιση που έλεγε "Aliki my love": όποιος ενδιαφέρεται να τη δει ας τηλεφωνήσει στο 69....

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα την αντρική φωνή που απάντησε πόσο κοστίζει. Μου είπε ότι δεν πουλάει την ταινία αλλά την ανταλλάσσει με υλικό που αφορά τη Βουγιουκλάκη. Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτηκα ότι είχα υλικό που θα μπορούσε να ενδιαφέρει τον κύριο (αργότερα νομίζω ότι μάλλον είχα), αλλά μετά έχασα το κινητό και έτσι δεν επικοινώνησα ξανά μαζί του. Αυτά!

Ευπαλίνος
22-05-10, 17:45
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ 2 ΔΥΣΕΥΡΕΤΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ:
1)Η ΑΤΙΜΑΣΜΕΝΗ(αν θυμαμαι καλα τον τιτλο) με τη Μ. Κουρακου
2)ΤΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ του Δ. Κολλατου

ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

DoctorGalifrean
22-05-10, 18:09
Εγω δεν μπορω να βρω πουθενα το "ΖΩΗ ΧΑΡΙΣΑΜΕΝΗ" του Πατρις Βιβανκο με τον Θαναση Βεγγο, παραγωγης '92-'93. Ετυχε να ειμαι στα γυρισματα σε καποια φαση,
αλλα ποτε δεν την ειδα την ταινια.
Καμια πληροφορια κανεις;;

ΧΡΙΣΤΙΝΑ
25-05-10, 14:09
" Η κυρά της Βρυσομάνας" με την Άννα Φόνσου.

Δεν μπορώ να βρω κανένα στοιχείο για αυτήν την ταινία :(

bambinella 100
29-05-10, 19:02
Ανεκαθεν ειχα την απορια γιατι το Aliki, my love, δεν προβληθηκε ποτε στη χωρα μας απο κανενα καναλι. Σε ελληνικους κινηματογραφους παιχτηκε αραγε ποτε?
Ενταξει, το ξερω, η ταινια ηταν εμπορικη αποτυχια, αλλα ηταν αυτος ο λογος που δεν μπορεσαμε να απολαυσουμε την Αλικη μας σ'αυτο το διεθνες της εγχειρημα?

tonytony
29-05-10, 19:49
Για αυτό το θέμα σου έχω απάντηση. Το Aliki My Love γυρίστηκε το 1962 , πρώτα παίχτηκε στο Λονδίνο και στην Ελλάδα παίχτηκε στους κινηματογράφους 2 χρόνια αργότερα , το 1964 και έκοψε 235.890 εισιτήρια. Και το Mega και ο ΑΝΤ1 τη ζήτησαν από τη Φίνος Φιλμ αλλά η εταιρεία δεν τη δίνει. Εγώ ο ίδιος μίλησα με κάποιον υπεύθυνο της Φίνος Φιλμ τώρα που έβγαιναν οι ταινίες σε dvd και μου είπε πως η ταινία υπάρχει στις αποθήκες τους αλλά ήταν επιθυμία του Φίνου να μην δοθεί ποτέ και οι κληρονόμοι του φυσικά σέβονται την επιθυμία του! Όταν του είπα πως προσωπικά την έχω την ταινία μου είπε πως το γνωρίζει ότι η ταινία κυκλοφορεί αλλά είναι κόπια από το εξωτερικό. Από την εταιρεία της Φίνος μου είπε χαρακτηριστικά πως δε πρόκειται να δοθεί ποτέ!

Nemo
29-05-10, 20:19
Ανεκαθεν ειχα την απορια γιατι το Aliki, my love, δεν προβληθηκε ποτε στη χωρα μας απο κανενα καναλι.
Ενταξει, το ξερω, η ταινια ηταν εμπορικη αποτυχια, αλλα ηταν αυτος ο λογος που δεν μπορεσαμε να απολαυσουμε την Αλικη μας σ'αυτο το διεθνες της εγχειρημα?

Ουτε το αλλο ...διεθνες εγχειρημα της Α.Βουγιουκλακη Siralardaki heyecanlar (http://www.imdb.com/title/tt0390490/) ,εχει παιχτει ποτε στην ελληνικη τηλεοραση (αν δεν κανω λαθος ειναι μια τουρκικη εκδοση του Χτυποκάρδια Στα Θρανία [1963]που γυριστηκε μαλιστα παραλληλα με την ελληνικη version-εκδοχη ).

http://www.imdb.com/title/tt0390490/ (http://www.imdb.com/title/tt0390490/)

http://www.youtube.com/watch?v=D-81uGc6obY

Βεβαια περι σπανιοτητος της συγκεκριμμενης δεν τιθεται θεμα ...

bambinella 100
30-05-10, 18:20
Μα βεβαια, Νemo, προκειται περι αλλης μιας σπανιοτητος για την οποια δεν τιθεται θεμα.
Πληρεστατη η απαντηση σου tonytony και με καλυπτει απολυτα. Φυσικα ειμαι καταπληκτη με τη σταση του ιδιου του Φινου, εφ'οσον ο υπευθυνος ειπε αληθεια. Οπως και να'χει ειναι κριμα, τελικα.

tonytony
30-05-10, 19:29
Για τα Τούρκικα Χτυποκάρδια φίλε ή φίλη Nemo νομίζω δεν έχεις δίκιο...Σε όλες τις βιογραφίες της Αλίκης που έχω διαβάσει αλλά και σε φωτογραφίες που έχω δει , η ταινία είχε κάνει πάταγο τότε στην Τουρκία! Μάλιστα οι Τούρκοι είχαν σηκώσει το αυτοκίνητο της Αλίκης στον αέρα με τον πανζουρλισμό που είχε γίνει!!! Υπάρχουν πολλά εξώφυλλα της Αλίκης σε Τούρκικα περιοδικά εκείνης της εποχής αλλά και αργότερα...Η φωνή της Αλίκης είναι μεταγλωτισμένη σε όλη την ταινία εκτός από τα τραγούδια τα οποία τα τραγουδάει η ίδια στα Τούρκικα!

DianaTheSuperstar91
30-05-10, 19:39
...μπορεί να είναι μεταγλωττισμένη αλλά δεν κόβει σκηνές όπως εδώ στην δικιά μας τηλεοπτική version. Παράδειγμα η μετάβαση από την σκηνή στο κήπο και η σκηνή στο σχολείο με τις μαθήτριες να ακούνε το Χόρεψε Twist είναι κανονική, στην Ελλάδα έχει νομίζω εφέ που πάει η μια σκηνή γρήγορα προς την άλλη.

Κυρία Θεοδώρα Σολωμού one favor please i want, να δείτε την ταινία , να βάλετε τις normal φωνές και έτσι να το πλασάρετε στα δικά μας κανάλια.

Nemo
30-05-10, 20:53
Για τα Τούρκικα Χτυποκάρδια φίλε Nemo νομίζω δεν έχεις δίκιο...Σε όλες τις βιογραφίες της Αλίκης που έχω διαβάσει αλλά και σε φωτογραφίες που έχω δει , η ταινία είχε κάνει πάταγο τότε στην Τουρκία! Μάλιστα οι Τούρκοι είχαν σηκώσει το αυτοκίνητο της Αλίκης στον αέρα με τον πανζουρλισμό που είχε γίνει!!! Υπάρχουν πολλά εξώφυλλα της Αλίκης σε Τούρκικα περιοδικά εκείνης της εποχής αλλά και αργότερα...Η φωνή της Αλίκης είναι μεταγλωτισμένη σε όλη την ταινία εκτός από τα τραγούδια τα οποία τα τραγουδάει η ίδια στα Τούρκικα!

Για την συγκεκριμμενη ταινεια πρωτακουσα για την υπαρξη της σε καποιο σχετικο τηλεοπτικο αφιερωμα (Αν δεν απατουμαι στην <<Μηχανη του Χρονου>>).

Οσο για τα υπολοιπα ως ΕΝΤΕΛΩΣ μη ειδημων ,δεχομαι με χαρα τις διορθωσεις του φιλου tonytony :) .

Joy-toy
02-06-10, 03:12
Ουτε το αλλο ...διεθνες εγχειρημα της Α.Βουγιουκλακη Siralardaki heyecanlar (http://www.imdb.com/title/tt0390490/) ,εχει παιχτει ποτε στην ελληνικη τηλεοραση (αν δεν κανω λαθος ειναι μια τουρκικη εκδοση του Χτυποκάρδια Στα Θρανία [1963]που γυριστηκε μαλιστα παραλληλα με την ελληνικη version-εκδοχη ).

http://www.imdb.com/title/tt0390490/ (http://www.imdb.com/title/tt0390490/)
http://www.youtube.com/watch?v=D-81uGc6obY

Βεβαια περι σπανιοτητος της συγκεκριμμενης δεν τιθεται θεμα ...

Στὸ 1:00 τοῦ ἀποσπάσματος τοῦ ἀλὰ τούρκα φίλμ διακρίνω τὸ ὄνομα ἑνὸς συντελεστή. Prod&#252;ksion Amirleri: Sohban… βοήθεια.

...μπορεί να είναι μεταγλωττισμένη αλλά δεν κόβει σκηνές όπως εδώ στην δικιά μας τηλεοπτική version. Παράδειγμα η μετάβαση από την σκηνή στο κήπο και η σκηνή στο σχολείο με τις μαθήτριες να ακούνε το Χόρεψε Twist είναι κανονική, στην Ελλάδα έχει νομίζω εφέ που πάει η μια σκηνή γρήγορα προς την άλλη.

Αὐτὸ τὸ αἶσχος μὲ τὴν ἐφαρμογὴ τῶν ὀπτικῶν effects σὲ παλαιότερες ταινίες ἐκτὸς ἀπὸ κακογουστιὰ τοῦ κερατᾶ εἶναι καὶ ἀλλοίωση τοῦ θεάματος μὲ βάναυσο τρόπο. Εἶναι ἀσέβεια ἀπέναντι στοὺς δημιουργοὺς τῶν ταινιῶν καὶ τὴ νοημοσύνη τῶν τηλεθεατῶν. Πρέπει νὰ πέσῃ πολὺ κράξιμο σὲ αὐτοὺς ποὺ ἠδονίζονται στὸ ἠλεκτρονικὸ μπαλαμούτι ἀντικειμένων ποὺ πνευματικὰ (δὲν λέω οἰκονομικά, ἀλλὰ πνευματικὰ) δὲν τοὺς ἀνήκει μπᾶς καὶ σταματήσῃ αὐτὸ βιολοτζέλο.

Antonis Galanakis
02-06-10, 08:04
Μια που συζητήσαμε για την αφίσα, είπα να την ανεβάσω!

Antonis Galanakis
02-06-10, 08:13
ΚΑΣΣΙΑΝΗ - 1960

Ηθοποιοί:
ΖΑΒΕΡΔΙΝΟΥ ΑΛΙΚΗ,ΜΠΑΡΚΟΥΛΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣΚΑΜΠΑΝΕΛΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΘΕΑΝΩΝΕΖΕΡ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣΣΑΝΤΟΡΙΝΑΙΟΥ ΠΑΜΦΙΛΗΤΣΑΓΑΝΕΑ ΝΙΤΣΑΔΙΟΓΟΥ ΚΙΚΗ ( 1η ΕΜΦΑΝΙΣΗ )ΜΠΟΥΡΛΟΥ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ( 1η ΕΜΦΑΝΙΣΗ )ΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣΚΑΛΟΓΗΡΟΥ ΣΠΥΡΟΣ

Σύνοψη της υπόθεσης:
Βυζάντιο, 6ος μ.Χ. αιώνας και ο Αυτοκράτωρ Μιχαήλ ο Β΄ συγκαλεί σύναξη για την εκλογή συζύγου του Αντιβασιλέως Θεοφίλου, ο οποίος αν και γοητεύεται από τη μόλις δεκαεννιάχρονη πριγκίπισσα Κασσιανή, επιλέγει τελικά τη Θεοδώρα. Ο στρατηγός του Ακύλλας, που είναι ερωτευμένος με την Κασσιανή, διορίζεται διοικητής των δυνάμεων της Σικελίας και πριν αναχωρήσει αποσπά την υπόσχεση της Κασσιανής ότι θα τον παντρευτεί, παρ’όλο που δεν τον αγαπά. Στη Σικελία τον ερωτεύεται η αρχόντισσα Ειρήνη, αλλά εκείνος δεν ξεχνά την Κασσιανή. Ο Θεόφιλος συναντά κρυφά την Κασσιανή η οποία έχει αρχίσει να γράφει θρησκευτικούς ύμνους. Οι φήμες ότι η Κασσιανή είναι ερωμένη του Αντιβασιλέως φτάνουν στα αυτιά του Ακύλλα, ο οποίος έρχεται εσπευσμένα στην Κωνσταντινούπολη με σκοπό να θανατώσει τον Θεόφιλο, αλλά βρίσκει ο ίδιος το θάνατο απ’ τους φρουρούς του παλατιού. Μετά απ’ αυτό, η Κασσιανή κλείνεται διά παντός σε μοναστήρι και επιδίδεται στην υμνογραφία.

bambinella 100
02-06-10, 08:17
Joy-toy, αν δεν το εχεις κανει ηδη, να πας στο θεμα Αλλοιωσεις σε ταινιες της Καραγιαννης - Καρατζοπουλος, σ' αυτο το φορουμ. Εκει να δεις τι γραφεται!!

Την Κασσιανη την ειχε προβαλλει η τηλεοραση, μερες Μ. Εβδομαδας πριν απο εφτα χρονια περιπου.

Wally
10-06-10, 14:41
Μιας και αναφερθηκε παραπανω...

http://www.mediasoup.gr/sites/default/files/imagecache/medium_splash/images/aliki%20my%20love.jpg

Αliki my love

Η πρώτη και μοναδική αγγλόφωνη ταινία της Αλίκης Βουγιουκλάκη, σε σκηνοθεσία του πολωνού Rudolph Mat&#233;, (γνωστού από την επιτυχία του 1962 ''300 Spartans'' – με συμπρωταγωνίστρια ανάμεσα σε λαμπρά ονόματα του Hollywood και την Άννα Συνοδινού) και σενάριο του γνωστού Ευρωπαίου σεναριογράφου George St. George, επεξεργάστηκε στα studios της, η συμπαραγωγός Φίνος Φιλμ, η οποία έκανε και την διανομή στην Ελλάδα, με έτος παραγωγής το 1962.

Στο εξωτερικό την διανομή ανέλαβε η LIONEX films με έδρα τη Νέα Υόρκη. Οι παραγωγοί ΑQUARIUS PRODUCTION, φημολογείται ότι ήταν από το Ισραήλ (για αυτό και στην κόπια, εκτός από τους γαλλικούς υπότιτλους υπάρχουν και εβραϊκοί.).

(Υφίστανται αυτοί οι παραγωγοί σήμερα; )
Συμπρωταγωνιστής της Αλίκης Βουγιουκλάκη, ήταν ο Jess Conrad (γνωστός από τις επιτυχίες των ‘60ς "Cherry Pie", "This Pullover", "Mystery Girl".)

Η μουσική ήταν του Μάνου Χατζιδάκι και οι στίχοι του Νίκου Γκάτσου. Ο Μάνος Χατζιδάκις είχε πωλήσει τα δικαιώματα του soundtrack στην αμερικανική δισκογραφική Fontana.

Για αυτό και ο δίσκος δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Ελλάδα από ελληνική δισκογραφική. Δυο από τα τραγούδια με τη φωνή της Αλίκης Βουγιουκλάκη, ξαναηχογραφήθηκαν την δεκαετία του ’70. Ο δίσκος σήμερα, βρίσκεται σπάνια στις δημοπρασίες του ebay όπου και πωλείται γύρω στα 150- 300 δολλάρια.

Αποσπάσματα της «χαμένης» ταινίας έχουν εμφανιστεί κατά καιρούς και στο youtube, που σημαίνει ότι αντίγραφα της ταινίας, έχουν αγοραστεί και από άλλους ενδιαφερόμενους.
Η ταινία παίχτηκε για ελάχιστες εβδομάδες στην Αθήνα το 1962- 63, με μικρή ανταπόκριση του κοινού, καθώς η Αλίκη Βουγιουκλάκη μιλούσε αγγλικά, αλλά και διότι θεωρήθηκε από πολλούς Αθηναίους της εποχής, τολμηρή μια σκηνή, όπου η Αλίκη ξεπροβάλλει με ένα ψάθινο καπέλο στα επίμαχα γυμνά σημεία, πίσω από ένα βράχο. Μετά από απαίτηση της ίδιας της Αλίκης Βουγιουκλάκη, κατέβηκε.

Μπομπίνα της πολύτιμης ταινίας, βρισκόταν στο σπίτι της οδού Στησιχόρου 3 και σήμερα η τύχη της αγνοείται, έχει χαθεί. (ή έχει κλαπεί; ή έχει κρυφίως πουληθεί;)

Τo mediasoup, σεβόμενο απόλυτα τους νόμιμους δικαιούχους των πνευματικών δικαιωμάτων της ταινίας, (ποιοί νάναι άραγε;), θα προβάλλει τμηματικά, μετά από 50 χρόνια, ΟΛΟΚΛΗΡΗ, (χωρίς την παρεμβολή οποιουδήποτε διαφημιστικού υλικού ή χρήσης) την «χαμένη» ταινία της Αλίκης, απαντώντας στους υπαινιγμούς περί ...«ατεκμηρίωτου» υλικού των ρεπορτάζ.

ΥΓ. Θερμά συγχαρητήρια, στον μοντέρ για τις εξαιρετικές αναπαραγωγές σε DVD.

Αξίζουν ασυζητητί, τα 50 ευρώ.

http://www.mediasoup.gr/node/13750

viciouzluv
10-06-10, 18:30
''ο εφαψίας'' με τον Γιώργο Νινιό.
ουτε στην επίσημη βιογραφία του δεν αναφέρεται.
το σενάριο ειναι οτι τρίβεται στα λεωφορεία στις γκόμενες.
ΔΕΝ παει πιο καλτ

mhmerotategiatipino
11-06-10, 07:12
Ο εφαψίας είναι η ταινία Μη μου άπτου. Νομιζω το 1992.
Με το media soup δεν καταλαβα, που θα το προβαλει στο σαιτ τους; Αναθεμα κι αν θα το δουμε γιατι εχω θεμα με την τεχνολογια που χρησιμοποιουν. Τεσπα...

tzias57
11-06-10, 07:47
''ο εφαψίας'' με τον Γιώργο Νινιό.
ουτε στην επίσημη βιογραφία του δεν αναφέρεται.
το σενάριο ειναι οτι τρίβεται στα λεωφορεία στις γκόμενες.
ΔΕΝ παει πιο καλτ

Καλημέρα

Νομίζω ότι ο τίτλος της ταινίας είναι ''μη μου άπτου"

ChristosM
03-07-10, 09:33
Με το media soup δεν καταλαβα, που θα το προβαλει στο σαιτ τους; Αναθεμα κι αν θα το δουμε γιατι εχω θεμα με την τεχνολογια που χρησιμοποιουν. Τεσπα...

Τελευταιοι και καταϊδρωμενοι στο media soup, νομιζουν πως βρηκαν θυσαυρο!
Η ταινια υπαρχει και κυκλοφορει εδω και χρονια στα χερια ολων των θαυμαστων της Αλικης και γενικα των παλιων ελληνικων ταινιων.

johnalepou
15-07-10, 00:27
Ε ναι βρε Χρηστο,κυκλοφορει το Aliki My Love,αλλα με χαλια εικονα!!! (εκτος αν εσας σας δωσανε...καλη κοπια χαααχα!)

johnalepou
15-07-10, 00:29
Υπάρχουν άραγε???
"Επικίνδυνο Παιχνίδι" (Η Αναμέτρηση) με τη Ζωή Λάσκαρη

Έχει ακούσει ή δει κανείς αν υπάρχουν άραγε οι χαμένες αυτές ταινίες???

Την ειχα δει γυρω στο 1991 η 92 στην ΕΤ1...Χαρακτηριστικο είναι οτι παλι εμφανιζοταν γυμνοστηθη η Λάσκαρη στην τελευταια της αυτη ταινια οπως και στην πρωτη!

αριαδνη
31-07-10, 04:10
http://www.youtube.com/watch?v=5jHWFCKvfcc&feature=related

την θυμαται κανεις αυτην την ταινια; με τον Ορεστη Μακρη σε ρολο μουσικου δασκαλου και την κορη του!!

της μιας δραχμης τα γιασεμια!!

αλλη μια σπανια:
http://www.tainiothiki.gr/Collection/film/692

οι 300 της Μαρινας με την Γκελυ Μαυροπουλου!!!

misha
31-07-10, 07:13
Την ταινία "VORTEX" του Κούνδουρου την έχει ακουστά κανείς?Είχε τύχει να ακούσω για αυτή σε ένα αυτογραφικό ντοκιμαντέρ για τον αναφερόμενο σκηνοθέτη.Δεν θυμάμαι τι υπόθεση είχε-αν και νομίζω οτι είπε-ωστόσο έδειξε κάποιες λίγες σκηνές οι οποίες ήταν εξαιρετικα τολμηρές:D(το ντοκυμαντέρ προβαλλόταν μεσημέρι:D πρίν απο κανα 2-3 χρόνια)και η ταινία ήταν ασπρόμαυρη.Σύμφωνα με τον ίδιο τον σκηνοθέτη δεν έχει ποτέ απελευθερωθεί και ούτε το επιθυμεί ακόμα και μετά το θανατό του....

mhmerotategiatipino
03-08-10, 07:28
Vortex ή Το πρόσωπο της μέδουσας: διανέμεται σε dvd από τη New Star Pictures νομιζω. Της μιας δραχμης τα γιασεμια το ειχε δωσει ο Γριφος περσι το καλοκαιρι σε ντουβουντου. Εχω και τις 2. Πολυ καλες.

Wally
03-08-10, 08:37
Δεν θα ελεγα οτι ειναι σπανια, απλα λογω περιεχομενου δεν πρεπει να παιχτηκε στην τηλεοραση.

Φοβερη μουσικη απο Παπαθανασιου και Μαρκοπουλο.

Ο Κουνδουρος εχει φτιαξει μια ταινια μεσα στη ταινια. Ωρες ωρες δυσκολευσε να καταλαβεις τι παρακολουθεις.

Η γοητευτικη Χαρά Αγγελούση και ο εκφραστικος Φανης Χηνας δινουν ακομα ενα συν στο εγχειρημα.

Ο υποτιτλος "Το προσωπο της Μεδουσας" δινει το αναγκαιο clue για να την κατανοησεις καλυτερα.

bambinella 100
03-08-10, 15:07
Vortex. Γυριστηκε το καλοκαιρι του 1966 ( αναφερεται το 1967 ως ετος παραγωγης, αλλα αυτη η διαφορα στο ετος υπηρχε πολυ συχνα εκεινον τον καιρο, γιατι μετραγε το ποτε ενα φιλμ αρχισε να προβαλλεται στις αιθουσες και οχι το ποτε πραγματικα ειχε γυριστει).
Η ταινια ειναι τοσο τολμηρη, που μπροστα της ωχρια Το Τελευταιο Τανγκο στο Παρισι. Αρχικα, μαλιστα ειχε προβληθει με πολλες σκηνες κομμενες.
Εαν τη δειξει ποτε η τηλεοραση, θα πρεπει αυτο να γινει οπωσδηποτε τις μικρες ωρες.http://4.bp.blogspot.com/_Z6vgN-J_BOI/SdEsAu_WoAI/AAAAAAAAElk/FcCF6HNaiLk/s400/Vortex02.jpg

αριαδνη
04-08-10, 12:14
http://90lepta.com/m1096.html

η Αλικη κουκλιτσα ζωντανη, μικρη και καστανουλα με παπουτσακια μπαλαρινας στους χαρουμενους αλήτες με Ριζο και Στολιγκα στο πλευρο της μια δροσερη ταινια του Δαδιρα!!!

η Αννουλα και τα ονειρα της!!

- Ωστε λοιπόν εισαι πλούσιος;
- Ναι Αννουλα, δεν σου το έλεγα τοσο καιρό, φοβόμουν μην με ηθελες μονο για τα λεφτα μου!! χαρακτηριστικο το μοτιβο!!

και ο Ριζος και ο Στολιγκας βγαζουν γελιο, σαν περιπλανωμενοι αλήτες όταν περιπλέκονται με δουλειες του θεατρου κατα τυχη!!

ψαχνω για δυο ταινιες, τους τιτλους δηλαδη:
1. με την Μαυροπουλου και τον Ηλιουπουλο , αυτη μια ομορφη κοπέλα που αψηφα την αγαπη ενος φτωχου ζωγραφου για την καριερα της! αρκετα παλια ταινια και σπανια!

2.με τον Φωτοπουλο, την βασιλειαδου και την Βουρτση !

ειναι αφεντικο ο Φωτοπουλος με μαγαζι και νοικαρισσα την βασιλειαδου, μαγκουφης, η βουρτση τον αγαπα, ειναι υπαλληλος του!! αυτος ομως φοβαται μην θελει να τον τυλίξει!!

bambinella 100
04-08-10, 21:34
Στη δευτερη ταινια που ζητας, Αριαδνη, τον τιτλο της τον ειπες μονη σου!
Ειναι Ο Μαγκουφης, του 1959, σε σκηνοθεσια Τζανη Αλιφερη και μουσικη Γιωργου Κατσαρου.

αριαδνη
05-08-10, 15:44
Στη δευτερη ταινια που ζητας, Αριαδνη, τον τιτλο της τον ειπες μονη σου!
Ειναι Ο Μαγκουφης, του 1959, σε σκηνοθεσια Τζανη Αλιφερη και μουσικη Γιωργου Κατσαρου.

κοιτα να δεις, ο τιτλος τελικα εβγαινε απο μονος του!!;)

θυμηθηκα αλλη μια σπανια ελληνικη ταινια με την τζενη Καρεζη, το τρελοκοριτσο καπως ετσι:

η τζενη ειναι μια κοπελα που αργει συνεχεια στην δουλεια της με αποτελεσμα το αφεντικο της( ο Κωνστανταρας) να πνεει τα λισθια ακουγοντας τις ευφανταστες δικαιολογιες της καθε φορα!

ο Μπαρκουλης ( Κωστας) ειναι ερωτευμενος μαζι της αλλα ο σπιρτοζικος χαρακτηρας της αναζητα κατι αλλο και μπλεκει και το αφεντικο της σε αυτο το εγχειρημα!! ωσπου ενας ερωτας ερχεται στο δρομο της οπως τον θελει!!

πολυ δροσερη κωμωδια και αυτη που δεν πολυδειχνουν!!

Wally
05-08-10, 15:46
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_τρελοκόριτσο :)

αριαδνη
10-08-10, 18:54
Μια άλλη ταινία με τον τίτλο' τζιπ, αγάπη και περίπτερο' με Σταυριδη, Χατζηχριστο και Ρίζο, την έχετε κατα νου!!

ο περιπτεράς Τασος καίγεται για τα μάτια της Φούλας:flower:, μιας ραφτρας στο μαγαζί της Ευθαλίας, η οποια με την σειρα της θελει τον Τάσο αλλα και την Φούλα την θέλει και ο Τωνυ με το τζιπ!

και η ατακα του Σταυριδη, ωραια: Βρε για κοιτα κατι επικαιρα, για κοιτα κατι επίκαιρα που συμβαινουν!!!

υπάρχει και ταινια με την ελληνικη διασκευη πάνω στην Τζεην Ευηρ!!

και μια αλλη σπάνια ταινια με μια Ιταλίδα που βρίσκει τον Μπαρκουλη στην πλακα , ο Μπαρκουλης εχει πατέρα τον Φωτόπουλο, με δική του επιχειρηση το παιζει γοής μεγάλος που δυσκολα ερωτευεται αλλα την πατα από την Ιταλίδα σιγα, σιγά! κανουν ενα ταξιδι μεχρι την Ολυμπια, χωρις να το εχουν προσχεδιάσει γεμάτο απρόοπτα, ο Μπαρκουλης την προφυλάσσει ειναι πολυ καλή η ταινία!!! πολυ αστεια, καταλυουν σε ενα χωριο που τους φιλοξενει ο Παπαγιανόπουλος από τις σπάνιες ταινίες!

V.I.Smirnov
10-08-10, 20:52
@αριάδνη

Μπα, αυτές δεν είναι σπάνιες. Eγώ τις έχω δει ένα σωρό φορές.
Να, το "τζιπ, περίπτερο και αγάπη" το έδειξε και χτες...
Και αυτή με τον Μπάρκουλη, τον Φωτόπουλο που είχε τα κρασιά και την Ιταλίδα την έχω πετύχει συχνά στο παρελθόν...
Και "Το τρελοκόριτσο" με την Καρέζη, τους Κακκαβά και Γκιωνάκη που ήταν μπάτλερ και κηπουρός την είχα δει πολλές φορές παλιότερα.
Έξοχη κωμωδία, από τις καλύτερες της Καρέζη. Έπαιζε και ο Μπάρκουλης. Θυμάμαι και πολλές ατάκες από αυτήν όπως το "πόσα δωμάτια έχει το σπίτι ;" ,
"η αποστολή μου τελείωσε" κ.α.
Έξοχες κωμωδίες είναι επίσης και οι
- "Το στραβόξυλο". Όχι όμως με τον Γκιωνάκη που ξέρουν όλοι - εκείνη είναι στην πραγματικότητα remake.
Ετούτη είναι η πρώτη και πρωταγωνιστεί ο Β. Αργυρόπουλος, εξαιρετικός κωμικός της εποχής του στο θέατρο (και η μοναδική κινηματογραφική του εμφάνιση).
Η εν λόγω είναι μάλλον καλύτερη από την ευρέως γνωστή δεύτερη με τον Γκιωνάκη και μάλιστα ο Γκιωνάκης συμμετείχε σ' αυτήν στον ρόλο ενός από
τους αρραβωνιαστικούς. Πρέπει να γυρίστηκε το 1952 αν θυμάμαι καλά.
- "Διακοπές στην Κολοπετινίτσα" με τους Φωτόπουλο και Χατζηχρήστο.
- "Ο τοπικός παράγων" (με μια επιφύλαξη ως προς τον τίτλο) . Είναι πολιτική κωμωδία.
Πρωταγωνιστεί και η Γκέλλυ Μαυροπούλου. Συμμετέχουν ο Βέγγος καθώς και άλλοι πολύ ή λιγότερο γνωστοί ηθοποιοί.
Είναι απορίας άξιο πώς μνημονεύουν μόνον το "Υπάρχει και φιλότιμο" άντε και το "Θανασάκης ο πολιτευόμενος" ως πολιτικές
κωμωδίες κι όχι αυτή ενώ είναι το ίδιο καλή. Μάλιστα έχει ηχογραφηθεί και ραδιοφωνικά.

Να και μερικές άλλες ταινίες που έχω να δω πολύ καιρό :

- η διασκευή της παραλογής "Του νεκρού αδερφού". Πρέπει να είναι πολύ παλιό έργο και την είδα μόνον μια φορά. Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας γράψει.
- "Η Δούκισσα της Πλακεντίας" με τον Κωνσταντάρα νεότατο.
- "Το κλειδί του Παραδείσου" που διαδραματιζόταν σε κάποιο νησί, στην Ζάκυνθο αν δεν κάνω λάθος.
Έπαιζε και ο Δήμος Σταρένιος μεταξύ άλλων. (Δεν πρόκειται για την ταινία με τον Ντούζο και την Σαπουντζάκη, αυτή είναι άλλη).
- "Τα τεσσερα σκαλοπάτια" όπου έπαιζε ο Ηλιόπουλος και η Άννα Κυριακού. Αυτές τις δυο τις έχω δει δυο-τρεις φορές πριν αρκετά χρόνια και μου άρεσε πολύ η πρώτη.
- αχνά θυμάμαι και μια όπου έπαιζε η Ειρήνη Τσαγανέα, νεότατη, και ο Νίκος Πιλάβιος παιδί 6 ετών - παμπάλαια (δυστυχώς δεν ξέρω τίτλο).
- θυμαμαι επίσης μια κωμωδία με τους Χρήστο Ευθυμίου και Βύρων Πάλλη. Συμμετείχε και ο Κιρκόρ...

Και τώρα που σκέπτομαι, έχω να δω χρόνια και το "Αγάπη μου Ουαουά" με τον Κώστα Ρηγόπουλο. Η ωραία αυτή κωμωδία έχει διασκευαστεί και ραδιοφωνικά.
Τέλος, θυμάμαι (δυστυχώς) και μια απαίσια παλιά ταινία με τον Γιάννη Κανδήλα (τον "Ουρλιχ" στον "Αυλακιώτη") που ήταν κακέκτυπο remake εκείνης της
κωμωδίας με τους Γκιωνάκη, Ξενίδη, Κοντού και Τσαγανέα (εκείνη με τα λιονταράκια..)

Αν ψάξω τη μνήμη μου θα θυμηθώ κι άλλα, αλλά φτάνει για σήμερα. Όποιος θυμάται περισσότερα για κάποιο από τα παραπάνω έργα ας μας γράψει...

edit : η ταινία "Ο τοπικός παράγων" που ανέφερα έχει ήδη μνημονευτεί. Είναι η ταινία "Οι 900 της Μαρίνας".
Ο τίτλος "Ο τοπικός παράγων" που θυμόμουν εγώ είναι από το αρχικό θεατρικό κείμενο (η ταινία είναι η μεταφορά του θεατρικού στο σινεμά - γι' αυτό το είχα ακούσει και ραδιοφωνικά...)

johnalepou
11-08-10, 12:43
Το Αγάπη μου Ουάουα απ ότι ξέρω έχει χάσει η Φίνος Φιλμς τα δικαιώματα του γαλλικού θεατρικού (έχουν λήξει) και δεν μπορεί να την προβάλλει ούτε να την κυκλοφορήσει σε DVD

Dominion
12-08-10, 00:15
To Xωρις Μάρτυρες του 1983
Το Ανώμαλο Φορτίο του 1977
Την Κρουαζιέρα του Τρόμου του 1978
το Ζητείται Δράκος του 1983
μια ταινία με την κουρακου μαριάννα σε αγρούς (σαν θρίλερ έμοιαζε) τέλη 1960 ασπρόμαυρη
Κατηγορώ το Κορμί μου aka Η Ληστεία 1969
Ληστεία στην Αθήνα 1969
Οι Εκβιασταί 1972
Ο Πανικός 1969
και την Μεγάλη Απόφαση του 1977

retrofan
13-08-10, 19:06
- "Η Δούκισσα της Πλακεντίας" με τον Κωνσταντάρα νεότατο.

Αυτή κάποια εποχή την έβλεπα συνέχεια στην τηλεόραση. Ιδίως κάτι πρωινές ώρες. Προσεγμένη εποχής για τα τότε δεδομένα με ένα ειδύλλιο της άρρωστης κόρης Ελίζας (Βούλα Χαριλάου) με τον Έλληνα αγωνιστή Ηλία Κατσάκο Μαυρομιχάλη. Ο Κωνσταντάρας, όντως νεότατος, στον ρόλο του δούκα - συζύγου.

- "Τα τεσσερα σκαλοπάτια" όπου έπαιζε ο Ηλιόπουλος και η Άννα Κυριακού.

Κι αυτή την πετυχαίνω ακόμη. Με πρωταγωνιστές τους Νίκο Χατζίσκο και Λακάζ Νινέτ (ψευδώνυμο φαντάζομαι) και τους πλαισιώνουν οι Ηλιόπουλος, Κυριακού, Σμαρώ Στεφανίδου κ.α. Η ιστορία κάπως απλοϊκή. Η Ρένα, μια κοπέλα που τρελαίνεται για ρομαντικά μυθιστορήματα, ζει με τον θείο, τη θεία και την ξαδέλφη που όμως δεν την πολυθέλουν. Ονειρεύεται να αποκτήσει ένα σπίτι με τέσσερα σκαλοπάτια. Ο Δημήτρης, γαμπρός που προορίζουν για την ξαδέλφη (Άννα Κυριακού), γοητεύεται από τη Ρένα και η θεία που το καταλαβαίνει, τη διώχνει. Για να βρει δουλειά, μεταμφιέζεται σε άντρα και πιάνει δουλειά ως σωφέρ. Τελικά ο Δημήτρης, αρχιτέκτονας, χτίζει το σπίτι με τα τέσσερα σκαλοπάτια, χάνει την περιουσία του και τότε εμφανίζεται μια κληρονομιά για τη Ρένα, παντρεύονται και ζουν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα.

- θυμαμαι επίσης μια κωμωδία με τους Χρήστο Ευθυμίου και Βύρων Πάλλη. Συμμετείχε και ο Κιρκόρ...

Λες για τον "Γυναικά". Με τον Ευθυμίου μπερμπάντη προϊστάμενο που τρέμει τη γυναίκα του Σμαρώ Στεφανίδου και τον Πάλλη υπάλληλο που τον καλύπτει μέχρι που ο Ευθυμίου την πέφτει στην επίσης υπάλληλο Σμαρούλα Γιούλη που ο Πάλλης έχει ερωτευτεί. Οι δυο νέοι φεύγουν από τη δουλειά και για λίγο παρεξηγούνται και μεταξύ τους αλλά όλα λύνονται και παντρεύονται με τη βοήθεια της αφεντικίνας η οποία πια έχει τον άντρα της από κοντά και υπό τον έλεγχο των προστατευομένων της νιόπαντρων. Εκπληκτικός ο Χρήστος Ευθυμίου, δεν χορταίνω να τον βλέπω σ' αυτή την ταινία.

Άλλες που θυμάμαι να έχω δει σπάνια:
1. "Χειροκροτήματα" με τον Χορν, την Λακάζ και τη μοναδική εμφάνιση του Αττίκ στον κινηματογράφο. Του 1944 νομίζω. Η πορεία του μουσικού Άλφα προς τη δύση του (εκπληκτική ομοιότητα με τη ζωή του ίδιου του Αττίκ που τον ερμηνεύει και που εξάλλου αυτοκτόνησε λίγο καιρό μετά τα γυρίσματα, μέσα στην κατοχή) ενώ ανατέλει το άστρο της τραγουδίστριας που είχε αναδείξει και που είχε αρνηθεί τον έρωτά του για τον νεαρό μουσικό Χορν.

2."Ο κόκκινος βράχος", μεταφορά του μυθιστορήματος του Ξενόπουλου. Ταινία του Γρηγορίου του 1948 και ο απαγορευμένος έρωτας της Φωτεινής Σάντρη με τον Αθηναίο εξάδελφο. Όταν αυτός παντρεύεται άλλη ενώ η Φωτεινή έχει πλέον ανταποκριθεί στον έρωτά του στέλνοντας ένα ερωτικό γράμμα, αυτή δεν αντέχει τη σκέψη και πέφτει από τον κόκκινο βράχο.

3."Τα ματωμένα Χριστούγεννα" με την Λαμπέτη και τον Χατζίσκο. Δεν έχω δει καθόλου παρεμπιπτόντως την πρώτη ταινία της Λαμπέτη, το "Αδούλωτοι σκλάβοι".

4."Ο γρουσούζης" με τον Ορέστη Μακρή στον ρόλο του γκρινιάρη καφετζή που περιμαζεύει μια ανύπαντρη μητέρα και το παιδί της. Υπέροχη ηθογραφία του Τζαβέλλα του 1952. Η Δάφνη Σκούρα στον ρόλο της μητέρας, η Βασιλειάδου στον ρόλο μιας γειτόνισσας που καλοβλέπει τον Μακρή και ένας εκπληκτικός Ηλιόπουλος ως θαμώνας του καφενείου ("εγώ είμαι φίλος σου Αγαθοκλή, φίλος σου").

Όλες αυτές τις έχω δει μία, άντε το πολύ δυο φορές.

Και μια που δεν έχω δει καθόλου και αναρωτιέμαι αν υπάρχει.
"Μαρίνος Κονταράς" με τον Κατράκη. Προπολεμική.

RIO
13-08-10, 19:30
To Xωρις Μάρτυρες του 1983
Το Ανώμαλο Φορτίο του 1977
Την Κρουαζιέρα του Τρόμου του 1978

Η κρουαζιέρα του τρόμου, είχε προβληθεί μια και μοναδική φορά απο τον Αντ1 πριν αρκετά χρόνια. Η υπόθεση είχε να κάνει με κάτι κακοποιούς, που καταλαμβάναν ένα κότερο και κρατούσαν όμηρους μια παρέα πλουσίων. Απο οτι θυμάμαι, έπαιζε ο Μπάρκουλης...

V.I.Smirnov
14-08-10, 01:52
@retrofan

Σωστοοοοός !!!
Χαίρομαι που αυτά τα έργα τα θυμούνται κι άλλοι εκτός από εμένα.
Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι ήταν της φαντασίας μου....

"Γυναικάς". Ναι αυτό είναι. Θυμάμαι καλά την ταινία. Κάπως απλοϊκή αλλά ο Χ. Ευθυμίου δίνει ρεσιτάλ.
"O Κοκκινος βράχος". Μπράβο που το θυμήθηκες. Υπήρχε καταχωνιασμένο σε κάποιο υφάδι της μνήμης μου. Το έχω δει κι εγώ τουλάχιστον μια φορά στο παρελθόν.
"Ο γρουσούζης". Από τις καλύτερες ηθογραφίες, συγκλονιστικός ο Ο. Μακρής. Και οι υπόλοιποι, Ηλιόπουλος, Φωτόπουλος, Χριστοφορίδης εξαιρετικοί...Να η αρχή :

http://www.youtube.com/watch?v=0uvBLZ4DYMY&feature=related

"Χαρούμενο ξεκίνημα" ,1954
Έχω να τη δω επίσης πολλά χρόνια. Δροσερή και ανάλαφρη, μας παρουσιάζει μιαν άλλη Αθήνα.
Να μερικά αποσπάσματα που έβαλε κάποιος χριστιανός στο YT.

Η αρχή :

http://www.youtube.com/watch?v=2Lv7_ytscA0&feature=related
Eμφανίζεται κι ο Ξενίδης στο 2:50, νεότατος.

Και άλλη μια χορευτική σκηνή (κομμένη). Δείτε πόσο λεπτά και φινετσάτα χορεύει ο Ηλιόπουλος.

http://www.youtube.com/watch?v=QNxRtXUmX8o&feature=related

Δυστυχώς τα κανάλια αντί να δείχνουν (και) αυτά τα έξοχα έργα έχουν φλομώσει τον κόσμο με την "Σωφερίνα" και την "Αλίκη στο ναυτικό" - τα σιχαθήκαμε πια..
Όχι άλλο κάρβουνο....

αριαδνη
14-08-10, 08:31
http://hellasinfo.net/portal/index.php?option=com_mtree&task=listcats&cat_id=794&Itemid=27

να ένας κατάλογος με σπάνιες ελληνικέ ταινίες από το 1914!

και άλλη μια σπάνια ταινία: με 2 ξανθουλες! δεν γνωρίζω ονόματα, παίζει όμως και ο Μαυρόπουλος και ο Καρράς και ο νεαρός Ανέστης Βλάχος τότε και ένας νεαρούλης που παίζει τον ένα αδελφό που βοηθάει την τυφλή!

ορφανή στους 5 δρόμους: όπου στην κατοχή μια γυναίκα βρίσκει ενα κοριτσάκι, τυφλό από τα θραύσματα του πολέμου στα χερια μιας νεκρής-οπως νομίζει γυναίκας- και το μεγαλώνει με το δικό της και τελικά η ίδια πεθαίνει.:( το κοριτσάκι εξελίσσεται σε μια ωραια ξανθιά κοπέλα με αγάπη για το τραγούδι, η αδελφή του η υποτιθέμενη το λατρευει και ειναι τα μάτια της!

Τα δύο κορίτσια έρχονται στην πρωτεύουσα, μονα για να βρουν τον μπεκρή αδελφό της μητέρας τους , ακόμη να βρουν γιατρό για το μάτια της Αννας και κει σε μια συμπλοκή στο σταθμό με κακοποιους την Αννούλα την απαγαγουν! η Μαρία τραυματίζεται, στο νοσοκομείο την ερωτεύεται ο νεαρός γιατρός Καρρας και την παιρνει στο σπίτι των πλουσιων θειων του, ψάχνουν όλοι μαζί για την Αννα!

Της Αννας της φερονται άσχημα , μάνα και γιος( φοβερη η ηθοποιος που παιζει την κακιά μάνα) κυριως ο Βλάχος, την πηγαινουν να ζητιανευει, την χτυπούν, ωσπου ο φοβισμένος, καλόκαρδος αδελφός Γιωργος( τον ξερω τον ηθοποιο δεν μου παει στο νου, ενας μελαχροινουλης, χαρακτηριστικη φατσουλα) που την εχει ερωτευτεί στο μεταξύ την ελευθερωνει από τα μαρτυρια, σκοτώνοντας τον κακό αδελφό.. ο οποιος εχει πονηρους σκοπους για την κοπέλα..και την γλιτωνει από δεινά την τελευταια στιγμη..
οι αλλοι βρισκονται στα ίχνη της!
μηπως γνωρίζει κανείς τα ονοματα των κοριτσιών, τις πρωταγωνίστριες..
ταινία με φοντο δράμα του Καρόλου Ντίκενς#)#) πλοκή περιεργη για τα ελληνικά δεδομένα!

την ηθογραφία, χαμένοι άγγελοι την γνωρίζετε με έναν Φωτόπουλο φοβερο και μια Σμαρούλα Γιουλη νεότατη!;

V.I.Smirnov
14-08-10, 08:46
"Xαμενοι Άγγελοι"

Γυρίστηκε το 1948.
Η Έλλη είναι ένα φτωχό κορίτσι που ζει με την άρρωστη μητέρα της και τον πατριό της.
Ο αρραβωνιαστικός της Έλλης σπουδάζει γιατρός αλλά για βιοποριστικούς λόγους τραγουδάει σε μια κοσμική ταβέρνα.
Ο πατριός της Έλλης και ένας επιχειρηματίας την χρησιμοποιούν για να μεταφέρει πακέτα με ναρκωτικά χωρίς να το γνωρίζει η ίδια νομίζοντας ότι είναι φάρμακα.

Το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι του Τσιφόρου.
Τσιφόρος + κοινωνικό δράμα είναι ενδιαφέρον....
Παίζει και ο Τσαγανέας, η Ε. Παπά και ο Π. Χριστοφορίδης.

johnalepou
14-08-10, 16:23
ΟΙ ΧΑΜΕΝΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ βεβαια δεν ειναι σπανια,αφου κυκλοφορησε στις κασετινες της ΦΙΝΟΣ

bambinella 100
14-08-10, 17:09
Καλοκαιρι του 1968 και ο Σταυρος Τσιωλης γυριζει την ταινια Ο Μικρος Δραπετης. Η σεναριακη πρωτοτυπια ειναι οτι στο εργο πρωταγωνιστουν παιδια.
0 13χρονος Αλεξης αποδρα απο το αναμορφωτηριο και βρισκει καταφυγιο στο εξοχικο σπιτι της μικρης Μαριας. Εκεινη με συμμαχους τον αδελφο της κι αλλα παιδια - φιλους της, τον περιθαλπει. Ο Αλεξης της διηγειται την ασχημη ζωη με τη γιαγια του και της μιλα για τους εν διαστασει γονεις του.
Μετα απο πολλες περιπετειες το τελος ειναι χαρουμενο αφου ο μικρος Αλεξης γλιτωνει απο τον επανεγκλεισμο του στο αναμορφωτηριο και πηγαινει να ζησει με τους γονεις του που κανουν μια νεα αρχη μαζι. Κι ολα αυτα βεβαια, με τη βοηθεια της Μαριας.
Ο Τσιωλης πρεπει να ειχε μια ιδιαιτερη προτιμηση στα παιδια ως πρωταγωνιστες μια που λιγο αργοτερα γυριζει την ταινια Πανικος με ενα μικρο παιδι στον πρωτο ρολο.
Στον Μικρο Δραπετη αφηνεται να εννοηθει οτι τα δυο παιδια τα συνδεει κατι παραπανω απο μια απλη φιλια. Ενα πρωιμο παιδικο αισθημα, ας πουμε, που ομως περιγραφεται πολυ διακριτικα και ομορφα απο τον σκηνοθετη.
Πολλες οι συγκινητικες στιγμες του εργου, με κυριοτερη την τελευταια σκηνη οπου η Μαρια τρεχει κλαιγοντας πισω απο το αυτοκινητο που εχει μεσα τον Αλεξη με τους γονεις του, καθως αυτος φευγει πια και της φωναζει "θα ξαναρθω".
Χαρακτηριστικο της ταινιας η αξιαγαπητη προσφωνηση "Αλιεξη" απο τη Μαρια.
Στο εργο παιζουν - και οχι πρωταγωνιστουν, γιατι πρωταγωνιστουν μονο παιδια - οι Αγγελος Αντωνοπουλος, Μαρια Φωκα, Σπυρος Κωνσταντοπουλος, Θεανω Ιωαννιδου, Αινα Μαουερ. Η Ποπη Αστεριαδη τραγουδα στους τιτλους τη Μαρια του Καλοκαιριου, του Κωστα Καπνιση.

αριαδνη
16-08-10, 13:44
"Xαμενοι Άγγελοι"

Γυρίστηκε το 1948.
Η Έλλη είναι ένα φτωχό κορίτσι που ζει με την άρρωστη μητέρα της και τον πατριό της.
Ο αρραβωνιαστικός της Έλλης σπουδάζει γιατρός αλλά για βιοποριστικούς λόγους τραγουδάει σε μια κοσμική ταβέρνα.
Ο πατριός της Έλλης και ένας επιχειρηματίας την χρησιμοποιούν για να μεταφέρει πακέτα με ναρκωτικά χωρίς να το γνωρίζει η ίδια νομίζοντας ότι είναι φάρμακα.

Το σενάριο και η σκηνοθεσία είναι του Τσιφόρου.
Τσιφόρος + κοινωνικό δράμα είναι ενδιαφέρον....
Παίζει και ο Τσαγανέας, η Ε. Παπά και ο Π. Χριστοφορίδης.

φοβερη η ατάκα του Φωτόπουλου που παιζει τον πατριο της Ελλης στην ταινία' Ανδρας είμαι.. να μην έχω παέι και εγω πέντε-έξι φορές φυλακή':)

χρονια εχω να δω τον 'ερωτα στους αμμόλοφους' , αυτες οι ταινιες δεν ειναι σπάνιες αλλα ποιος ο λόγος που δεν τις βαζουν..

και μια σπάνια..Γκιζελλα Ντάλη ως Μαριάννα σε ενα υπέροχο νησί ερωτευμενη με Αλκη Γιαννακά, τον εκει γοη , η πεθερά Σαπφω Νοταρα δεν την θελει την θεωρει σουρλουλού περιοπής και απρικιωτη ! τι να σου κανει, η μαυρη, πηγαινει στην μαγισσα του νησιου και του κανει μαγια..να κοιμαται ολη την μερα ο Μιχαλιος..

bambinella 100
16-08-10, 13:52
Ο Ερωτας στους αμμολοφους ειχε αρκετες τολμηρες σκηνες και οι περισσοτερες κοπηκαν. Η ταινια με τη Γκιζελα Νταλη και τον Αλκη Γιαννακα ειναι Ο Παρθενος, γυρισμενη το 1966.

V.I.Smirnov
16-08-10, 14:20
και μια σπάνια..Γκιζελλα Ντάλη ως Μαριάννα σε ενα υπέροχο νησί ερωτευμενη με Αλκη Γιαννακά, τον εκει γοη ,
η πεθερά Σαπφω Νοταρα δεν την θελει την θεωρει σουρλουλού περιοπής και απρικιωτη ! τι να σου κανει, η μαυρη,
πηγαινει στην μαγισσα του νησιου και του κανει μαγια..να κοιμαται ολη την μερα ο Μιχαλιος..

Δεν θυμάμαι πότε αλλά την έχω δει.
Θυμάμαι το περιστατικό που αναφέρεις με την μάγισσα.
Πάνε και οι δυό στην μάγισσα, πεθερά και νύφη και ζητούν αμφότερες μάγια η μια για την άλλη (χωρίς να το γνωρίζουν φυσικά)....
Δεν θυμάμαι τι έγινε τελικά, πέρασε πάρα πολύς καιρός και η μνήμη μου σκοντάφτει.

Επίσης να αναφέρω και μια άλλη κωμωδία, με τον Φωτόπουλο και την Eλένη Χατζηαργύρη. Ο τίτλος πρέπει να είναι "Κατά λάθος διάσημος".
Ένας τεμπελάκος και αργόσχολος (Φωτόπουλος) μοιάζει απίστευτα με έναν μεγαλοαπατεώνα και συλλαμβάνεται στη θέση του.
Ο Λ. Διανέλλος έπαιζε νομίζω τον αστυνόμο (με επιφύλαξη).
Τελικά ο μεγαλοαπατεώνας συλλαμβάνεται την τελευταία στιγμή πριν διαφύγει στο εξωτερικό.
Θυμάμαι την σκηνή όπου η ερωμένη του, E. Χατζηαργύρη, τελικά ανεβαίνει στο αεροπλάνο ενώ αυτός (Φωτόπουλος) στα χέρια των
αστυνομικών καταριέται θεούς και δαίμονες... Κι' άλλες σκηνές μου έρχονται θολά στο νου....π.χ. όταν συλλαμβάνουν τον
ψεύτικο "δεν κάναμε τίποτε, πορτοκαλάκια τρώγαμε" λέει στον αστυνόμο.
Θυμάμαι επίσης στη φυλακή όπου επειδή είχε την φήμη του μεγαλοαπατεώνα του έδιναν κάτι κοτόπουλα που τα τσάκιζε μπροστά
στους άλλους κρατούμενους που λοιμοκτονούσαν....

Τέλος, να ξανα-αναφέρω τις "Διακοπές στην Κολοπετινίτσα". Έξοχη κωμωδία με Φωτόπουλο, Χατζηχρήστο και Ρ. Διαλυνά.
Με κάποιες επιφυλάξεις (πέρασαν πάνω 20 χρόνια...) :

Ο Φωτόπουλος είναι νομίζω αγροφύλακας και ο Χατζηχρήστος δήμαρχος σε ένα μικρό ασήμαντο χωριό και ανταγωνίζονται μεταξύ τους.
Όταν καταφτάνουν εκεί μια πανέμορφη γυναίκα (Ρ. Διαλυνά) με τον σύζυγό της γίνεται μεγάλη αναστάτωση.
Κανείς δεν υποπτεύεται ότι πρόκεται για ένα ζευγάρι απατεώνων που έχει κάνει μια ληστεία και θέλει να παραμείνει εκεί μέχρι να ξεχαστεί
η υπόθεση από την αστυνομία. Κατά την διάρκεια της παραμονής τους όμως, ο Φωτόπουλος και ο Χατζηχρήστος, ο καθένας τους χωριστά,
θα δουν τη βαλίτσα με τα χρήματα και θα καταλάβουν ότι κάτι ύποπτο συμβαίνει.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά όπου ο Φωτόπουλος κρυφοκοιτάζει από την κλειδαρότρυπα για να θαυμάσει τα σωματικά θέλγητρα της Ρ. Διαλυνά
και την βλέπει να ανοίγει την βαλίτσα με τα λεφτά...πώς τινάχτηκε πίσω και έτριβε τα μάτια του...απίστευτος !!!
Και μετά μπαίνει μέσα ανήξερος δήθεν και λέει μερικά υπονοούμενα χαϊδεύοντας την βαλίτσα με τα χρήματα...
Και αργότερα έβαλε μια γειτόνισσα να την αλλάξει με μια ίδια και να πάρει την κανονική...

Wally
17-08-10, 08:39
@Αριαδνη
Υπαρχει η retrodb (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Κατηγορία:Έτος) που τα εχει ολα σε ενα νοικοκυρεμενα

johnalepou
18-08-10, 00:13
ορφανή στους 5 δρόμους:

Τα δύο κορίτσια έρχονται στην πρωτεύουσα, μονα για να βρουν τον μπεκρή αδελφό της μητέρας τους , ακόμη να βρουν γιατρό για το μάτια της Αννας και κει σε μια συμπλοκή στο σταθμό με κακοποιους την Αννούλα την απαγαγουν! η Μαρία τραυματίζεται, στο νοσοκομείο την ερωτεύεται ο νεαρός γιατρός Καρρας και την παιρνει στο σπίτι των πλουσιων θειων του, ψάχνουν όλοι μαζί για την Αννα!

Της Αννας της φερονται άσχημα , μάνα και γιος( φοβερη η ηθοποιος που παιζει την κακιά μάνα) κυριως ο Βλάχος, την πηγαινουν να ζητιανευει, την χτυπούν, ωσπου ο φοβισμένος, καλόκαρδος αδελφός Γιωργος( τον ξερω τον ηθοποιο δεν μου παει στο νου, ενας μελαχροινουλης, χαρακτηριστικη φατσουλα) που την εχει ερωτευτεί στο μεταξύ την ελευθερωνει από τα μαρτυρια, σκοτώνοντας τον κακό αδελφό.. ο οποιος εχει πονηρους σκοπους για την κοπέλα..και την γλιτωνει από δεινά την τελευταια στιγμη..
οι αλλοι βρισκονται στα ίχνη της!
μηπως γνωρίζει κανείς τα ονοματα των κοριτσιών, τις πρωταγωνίστριες..
ταινία με φοντο δράμα του Καρόλου Ντίκενς#)#) πλοκή περιεργη για τα ελληνικά δεδομένα!

Αυτό Αριάδνη πρέπει να βασίστηκε στις ΔΥΟ ΟΡΦΑΝΕΣ του Ντ'Ενερί

johnalepou
18-08-10, 04:52
Μία κάπως σπάνια ταινία νομίζω είναι και Ο ΦΟΒΟΣ .Εκανα ειδικο θεμα εδω

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?p=240757#post240757

http://1.bp.blogspot.com/_8Lh7IlPZL6g/S_Q4MNgmzlI/AAAAAAAAAOQ/2gOlQNsjVs4/s1600/%CE%BF+%CF%86%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%82+11.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_8Lh7IlPZL6g/S_Q398PwYII/AAAAAAAAANI/-s-aUJ618rI/s1600/%CE%BF+%CF%86%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%82+3.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_8Lh7IlPZL6g/S_Q3_c81VZI/AAAAAAAAANQ/QB406e3Kjug/s1600/%CE%BF+%CF%86%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CF%82+4.jpg

RIO
18-08-10, 11:59
Πολύ σπάνια είναι και η ταινία "Ιπποκράτης και δημοκρατία" του 1972, με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Δεν νομίζω να προβλήθηκε ποτέ στην ιδιωτική...

pro_crossaro
20-08-10, 10:06
Θεωρώ σπάνια την ταινία "το Σωφεράκι" με τον Φωτόπουλο. Πρέπει να έχει περάσει πάνω από 10ετία από την τελευταία φορά που την είδα στην τηλεόραση, και νομίζω ότι ήταν στη δημόσια.

Ευτυχώς εχθές μετά από πολύ ψάξιμο στα "γνωστά" μαγαζιά της Αττικής (τις μεγάλες αλυσίδες εννοώ), τη βρήκα, καθώς και πολλές ακόμα ταινίες του Φίνου. Πρέπει να έχουν κάνει καινούργιες εκδόσεις DVD.

Μία πραγματικά "σπάνια" ελληνική ταινία είναι και το "Πάμπτωχοι Α.Ε." με τον Μπέζο. Έπαιξε για λίγο καιρό στον κινηματογράφο (Παρότι είχε διαφημιστεί αρκετά δεν πρέπει να πήγε καλά), και έκτοτε το ξαναείδα μία ακόμα φορά στο Mega αν θυμάμαι καλά. Δεν παίζει να έχει ξαναπαίξει στην τηλεόραση ποτέ.

Για να την δω (Δεν έχω βρει dvd της σε κανένα βιντεοκλαμπ, ούτε σε καταστήματα πώλησης) έψαξα και βρήκα στο youtube την ταινία χωρισμένη σε δύο μέρη, σε άθλια ποιότητα. Αν γνωρίζετε από που θα μπορούσα να την προμηθευτώ νόμιμα (δηλαδή το αυθεντικό DVD) θα το εκτιμούσα.

αριαδνη
21-08-10, 17:05
[QUOTE=pro_crossaro;241185]Θεωρώ σπάνια την ταινία "το Σωφεράκι" με τον Φωτόπουλο. Πρέπει να έχει περάσει πάνω από 10ετία από την τελευταία φορά που την είδα στην τηλεόραση, και νομίζω ότι ήταν στη δημόσια.

πολυ καλη ταινια και αγαπημένη, με μια Σμαρουλα Γιουλη και εναν Φωτοπουλο στα καλυτερα τους;)! απίστευτες ατάκες ειδικά απο κάποιον φιλόσοφο που αντιστοιχιζε τις καταστάσεις της ζωής με την φιλοσοφία του αυτοκινήτου!

Η πεθερά, η κακια μάλλον πεθερά όλα τα λεφτά: Λέλα, σε θέλει ο κυρ-Δημοσθένης ο δικηγόρος όχι ψέματα, δικηγόρος με δυο σπίτια και εσυ θελεις τον παλιοσοφέρη..ωσπου τελικα την κλεβει και ο Βάγγος την Λέλα με την συνεργασια των άλλων σοφεραιων και όλα πάνε καλά..αν δεν εχω πεθερά πως θα καταλάβω οτι παντρευτηκα..

αλλη μια σπάνια με Γιαννη Μαλουχο, πλουσιοπαιδο που αγαπά μια φτωχη κοπέλα που μενει διπλα στην γειτονια του και με Μαρικα Νεζερ μαμά..

Skotadi
22-08-10, 18:47
Καλησπερα και καλως σας βρηκα ολους.Ξεκιναω με κατι πραγματικα δυσκολο.Υπαρχει περιπτωση να βρουμε κατι η την ταινια "ΤΟΣΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ?" Παραθετω και στοιχεια 1968) - Σκηνοθεσία: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Παραγωγή:
ΚΛΑΚ ΦΙΛΜ
Ηθοποιοί:
ΝΕΓΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣΚΟΥΝΕΛΑΚΗ ΜΙΡΑΝΤΑΚΑΤΡΑΚΗΣ ΜΑΝΟΣΒΑΣΙΛΕΙΑΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑΑΥΛΩΝΙΤΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣΒΕΛΕΝΤΖΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣΦΕΡΜΑΣ ΝΙΚΟΣΝΑΡΓΚΙΣΛΟΥΚΑΚΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣΦΙΛΙΠΠΙΔΗΣ ΦΙΛΙΟΣ (ΑΓΚΟΠ)ΠΑΝΤΑΖΗ ΜΑΡΙΑΘΑΝΑΣΙΑΔΟΥ ΣΟΥΛΑΦΥΡΙΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣΜΠΑΛΑΔΗΜΑΣ ΚΩΣΤΑΣΚΟΤΣΙΡΗΣ ΛΑΜΠΡΟΣΧΑΤΖΗΠΑΥΛΗΣ ΣΤΑΘΗΣΠΑΠΑΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΜΑΝΩΛΗΣΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ ΤΖΟΥΛΙΑ Σύνοψη της υπόθεσης:
Δύο νέοι, ο Παύλος και η Μαρίνα (Χρήστος Νέγκας και Μιράντα Κουνελάκη) ξεκινούν από μια παλιά στοά με μικρά καταστήματα, ο καθένας χωριστά, αλλά και οι δύο γεμάτοι όνειρα για να προκόψουν στη ζωή τους. Η μοίρα όμως τα φέρνει διαφορετικά και οι δυσκολίες που συναντούν τους γυρίζουν ολοένα και προς τα πίσω. Ακόμα και η επιστροφή τους στη στοά είναι προσωρινή, αφού τα κτίρια κατεδαφίζονται προκειμένου να αναγερθεί μια πολυκατοικία. Τελικά, οι δύο νέοι θα προσπαθήσουν άλλη μια φορά, αλλά τώρα ενωμένοι με τα δεσμά του γάμου.

Ευχαριστω

bambinella 100
22-08-10, 21:47
Εαν θυμαμαι καλα, ειναι παραγωγης 1969 και ειναι ριμεικ της κλασσικης υπεροχης ταινιας Χαμενα Ονειρα, του 1961.

johnalepou
22-08-10, 23:37
Άρα και αυτή η ταινία βασίζεται στο θεατρικό έργο των Σακελλάριου-Γιαννακόπουλου Η ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ με Μελίνα,Μυρατ,Συνοδινου,Φωτοπουλο,Ηλιοπουλο και Βυρωνα Παλλη (1951)

Καραμπινατο καστ βλεπω και στη βερσιον του 69! Κατρακης με Βασιλειαδου και Αυλωνιτη!

Paspartoo
23-08-10, 00:41
Οχι οτι εχει σημασια - αλλα η ταινια ειναι του 1968 - και ειχε προβληθει στη κρατικη τηλεοραση καμποσες φορες στις αρχες της δεκαετιας του 80.

mhmerotategiatipino
23-08-10, 07:28
Παμπτωχοι ΑΕ κυκλοφορησε απο την Ημερησια σε κασετινα αρκετα χρονια πριν. Επικοινωνησε μαζι τους.

Το Τοσα ονειρα στους δρομους την εχω. Θελετε να τσεκαρω κατι;

Skotadi
23-08-10, 13:19
Παμπτωχοι ΑΕ κυκλοφορησε απο την Ημερησια σε κασετινα αρκετα χρονια πριν. Επικοινωνησε μαζι τους.

Ευχαριστω ολους για την ανταποκριση και πες μου πως θα μπορεσω να εχω και εγω μια κοπια.Εαν μπορεις φυσικα.Απορω πως την βρηκες εχει παιχθει μονο στην κρατικη τηλεοραση οπως προειπε και ο φιλος.:);):D:P

Kambia
23-08-10, 13:56
Ευχαριστω ολους για την ανταποκριση και πες μου πως θα μπορεσω να εχω και εγω μια κοπια.Εαν μπορεις φυσικα.

1. ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ με τον πιο κατηγορηματικό τρόπο η δημόσια διαφήμιση / πρόταση για ανταλλαγή ή αντιγραφή οπτικοακουστικού υλικού που ενδέχεται να είναι copyrighted ή να εμπίπτει γενικότερα σε νομοθεσία περί πνευματικών δικαιωμάτων.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
28-08-10, 11:00
Μια απορία: Στους παλιούς και στους καινούριους επεξεργασμένους τίτλους έναρξης της ταινίας "Τα κόκκινα φανάρια", δεν αναγράφεται το όνομα της Δέσπως Διαμαντίδου, που κρατούσε έναν από τους βασικούς ρόλους στο έργο. Γιατί αυτό;

pro_crossaro
30-08-10, 12:26
mhmerotategiatipino σε ευχαριστώ για την πρόταση. Θα ρθω σε επαφή μαζί τους. :D

αριαδνη όντως "το Σωφεράκι" είχε πολλές καλές ατάκες.
Με κορυφαία αυτή που είπες για την πεθερά στην σκηνή στο αστυνομικό τμήμα, αλλά και τις ατάκες που πέφτανε κατά τη διάρκεια της επιστροφής στο σπίτι μετά από την εκδρομή. (Αύριο νταν θα είμαστε σπίτι σου).

Έχω την εντύπωση ότι αυτήν την ατάκα την είχαν χρησιμοποιήσει και σε κάποιο σήριαλ του MEGA, αλλά δε θυμάμαι αν ήταν στο Ρετιρε ή στους Μικρομεσαίους.

Greeksexycgn
31-08-10, 02:08
Η ταινια Siralardaki Heyecanlar - Orhan G&#252;nsiray - Aliki Vuyuklaki. Χτυποκάρδια Στα Θρανία [1963] υπαρχει και κυκλοφορει εδω και χρονια στα χερια ολων των θαυμαστων της Αλικης.

mhmerotategiatipino
31-08-10, 08:54
Εκτος απο τα δικα μου.... γκρ......

tzias57
31-08-10, 09:32

Αν δεν σου κάνει κόπο κάτι για την ταινία "Τόσα όνειρα στους δρόμους"

Ο Αγκόπ (Φίλιος Φιλιππίδης) υποδίεται έναν ράφτη ;

Μια σπάνια ελληνική ταινία είναι "Το κανόνι και τ΄αηδόνι" σε σε σενάριο Ιάκωβου Καμπανέλη και σκηνοθεσία του αδερφού του Γίωργου. Στην ταινία παίζουν ο Γιώργος καμπανέλης, ο Μάνος Κατράκης και ο Διονύσης Παπαγιανόπουλος. Δεν θυμάμαι να έχει προβληθεί από τα κανάλια.

Άλλη μια σπάνια ταινία είναι "το ξυπόλυτο τάγμα" του Γκρεκ Τάλλας. Αναφέρεται σε πραγμάτικά περιστατικά που έζησαν τα παιδία του Παπαφείου ορφανοτροφείου Θεσσαλονίκης κατά την διάρκεια της κατοχής. Καταπληκτικός ο Νίκος Φέρμας στον ρόλο ενός μαυραγορίτη. Έχει να προβληθεί από τα κανάλια πάνω απο μια δεκαετία.

Skotadi
02-09-10, 09:57
Ναι ο ΑΓΚΟΠ ειναι ο φιλλιπιδης και παιζει τον ραφτη της γειτονιας.

tzias57
02-09-10, 10:23
Ναι ο ΑΓΚΟΠ ειναι ο φιλλιπιδης και παιζει τον ραφτη της γειτονιας.

Ευχαριστώ πολύ. Την είχα δει την ταινία πριν πολλά χρόνια σε κρατικό κανάλι.

RIO
02-09-10, 12:05
Δεν ξέρω πόσα χρόνια έχει να παίξει μια ταινία, με τίτλο "αγώνας δίχως τέλος". Νομίζω ήταν παραγωγή του Τζεήμς Πάρις και σαν θέμα είχε τους αγνοούμενους της τουρκικής εισβολής, το 1974. Πρέπει να ήταν από τις τελευταίες του ταινίες...

Artemis
02-09-10, 14:47
Η Ηλιογεννητη με την Ελενη Ζαφειριου οσο και εαν εψαξα δε κατορθωσα πουθενα να την βρω

tonytony
02-09-10, 15:42
Στον Τηλεθεατή στο νέο του πακέτο ταινιών που ξεκίνησε σήμερα θα δοθούν τρεις σχετικά σπάνιες ταινίες που δεν είχαν κυκλοφορήσει ως τώρα σε dvd.Πρόκειται για την "Μαρία Πενταγιώτισσα" με την Αλίκη Βουγιουκλάκη και τον Ανδρέα Μπάρκουλη , για το "No Mr Johnson" με τον Πάρι Αλεξάντερ και τη Βούλα Ζουμπουλάκη και για το "Μια του κλέφτη" με τον Δημήτρη Χορν και την Κάκια Αναλυτή.

bambinella 100
02-09-10, 15:47
Ευχαριστουμε tonytony, για την πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια.
Καιρος ηταν να μπουν και σπανιες ταινιες στα περιοδικα!
Πες μας ομως, οι τιτλοι που αναφερεις ειναι με σειρα εμφανισεως? Δηλαδη σημερα κυκλοφορησε η Μαρια Πενταγιωτισσα?

tonytony
02-09-10, 17:14
Όχι η Μαρία Πενταγιώτισσα θα κυκλοφορήσει τη μεθεπόμενη Πέμπτη 16 του μηνός. Μόνο αυτή συγκράτησα γιατί με ενδιαφέρει περισσότερο sorry.

Artemis
02-09-10, 22:29
Θεωρω οτι μια αρκετα σπανια που δεν ξερω αν εχει προβληθει ποτε στην τηλεοραση ειναι <<Ο λησταρχος Νταβελης>> με τον Αλκη Γιαννακα

bambinella 100
21-09-10, 14:11
Η ταινια του 1969, Πανικος, την οποια και ανεφερα σε προηγουμενο ποστ μου εδω, ανεβηκε επιτελους στο youtube.
Πρωταγωνιστει κι εδω ενα παιδι (οπως και στον Μικρο Δραπετη) και σκηνοθετης ειναι και σ' αυτην ο Σταυρος Τσιωλης. Την υπεροχη μουσικη υπογραφει ο Κωστας Καπνισης.

http://www.youtube.com/watch?v=Mc8vIfL-b2U

ARETARA
21-09-10, 14:22
Νομίζω από τις καλύτερες στιγμές του Σπύρου Καλογήρου. Αξιοσημείωτη και η ερμηνεία του Γρηγόρη Ευαγγελάτου (ένας εκ των τριών συνεργών) πολύ καλός ηθοποιός, κρίμα που χάθηκε. Είχε παίξει και παρόμοιο ρόλο στο "Με φόβο και πάθος" (1971), κορυφαία στιγμή του Κούρκουλου

http://www.youtube.com/watch?v=zqbwfUcpaNs

bambinella 100
21-09-10, 16:30
Nαι, καταπληκτικος ο Καλογηρου στον Πανικο!
Δεν ηξερα οτι το ονομα του ηθοποιου με τα γυαλια, τα ξανθα μαλλια, και την τοσο ιδιαιτερη φωνη, ηταν Γρηγορης Ευαγγελατος. Οταν λες οτι χαθηκε, τι ακριβως εννοεις?

ARETARA
21-09-10, 17:15
Α, μην παει ο νους σου στο κακο, απλα εννοουσα οτι εχει χαθει κινηματογραφικα δεν το εχω δει τουλαχιστον εγω σε κατι προσφατο

ertfan
21-09-10, 19:17
Σπάνια αν και μόλις του '93 είναι και ο εξαιρετικός "Λευτέρης Δημακόπουλος" του Περικλή Χούρσογλου. Έχει προβληθεί κανα-δυο φορές από τον ΑΝΤ1, αλλά για κάποιο μυστήριο λόγο δεν έχει κυκλοφορήσει σε DVD. :O

Peter Pan
21-09-10, 19:29
Πολύ σπάνια είναι και η ταινία "Ιπποκράτης και δημοκρατία" του 1972, με τον Δημήτρη Παπαμιχαήλ. Δεν νομίζω να προβλήθηκε ποτέ στην ιδιωτική...
Πω πω φίλε, εντελώς τυχαία έπεσε το μάτι μου σε αυτή την ταινία που αναφέρεις και έχω να ομολογήσω πως την έχω δει στο Mega Channel πριν καμια δεκαριά χρόνια σε μεταμεσονύχτιες ώρες, όπου σχεδόν καθημερινά έβαζε σπάνιες ταινίες! Και μου είχε κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, πολύ ωραία ταινία.

argy
22-09-10, 11:33
Δεν ξερω αλλα μου εχει κολλησει η ταινια Ματωμενα Χριστουγεννα 1951 με την Ελλη Λαμπετη!!!!!!!
Επισης παιζουν οι Μιμης Φωτοπουλος,Κουλα Αγαγιωτου,Παντελης Ζερβος,Δημος Σταρενιος,Αθανασια Μουστακα κ.α!!
Φαινεται πολυ ωραιο το εχει δει κανεις κ γενικα το εβαζε η τηλεοραση?? :O

bambinella 100
22-09-10, 12:01
Ναι, ωραια ταινια τα Ματωμενα Χριστουγεννα!
Πριν απο αρκετα χρονια την εβαζε ποτε - ποτε η τηλεοραση. Τωρα πια οχι, αλλα τη βρηκα ευτυχως στο διαδικτυο.
Ενα εργο με πολυ θλιβερο τελος - οπως αφηνει να εννοηθει ο τιτλος - και με τον Νικο Χατζισκο στον πρωταγωνιστικο ρολο. Ενας ηθοποιος πολυ αξιος κατ' εμε, αλλα με λιγες δυστυχως εμφανισεις στον κινηματογραφο.

argy
22-09-10, 12:20
Ναι, ωραια ταινια τα Ματωμενα Χριστουγεννα!
Πριν απο αρκετα χρονια την εβαζε ποτε - ποτε η τηλεοραση. Τωρα πια οχι, αλλα τη βρηκα ευτυχως στο διαδικτυο.
Ενα εργο με πολυ θλιβερο τελος - οπως αφηνει να εννοηθει ο τιτλος - και με τον Νικο Χατζισκο στον πρωταγωνιστικο ρολο. Ενας ηθοποιος πολυ αξιος κατ' εμε, αλλα με λιγες δυστυχως εμφανισεις στον κινηματογραφο.

Σε ευχαριστω πολυ bambinella καλα εκανες κ μου το ειπες γιατι το εψαχνα παλιοτερα κ αποκαρδιωθηκα που δεν το εβρισκα τωρα επιτελους θα το δω!:thanx2:
Τωρα ομως θα σας βαλω ενα δυσκολο:εβλεπα στην φιλμογραφια της Ελενης Ζαφειριου ενα τιτλο που μου εκανε εντυπωση!
Ειναι Ο δρομος με τις ακακιες 1956 με Μανο Κατρακη,Αντιγονη Βαλακου,Καιτη Πανου κ.α!Εδω θα σας παραδεχτω!!!!!!!!!

bambinella 100
22-09-10, 12:33
Την ταινια που αναφερεις, argy, απο οσο ξερω εγω τουλαχιστον, δεν την προβαλε ποτε η τηλεοραση κι ουτε υπαρχει αλλου προς το παρον.
Τη γνωριζω μοναχα εξ' ακοης ως μια απο τις πρωτες ταινιες της Φινος Φιλμ.
Καποια αναφορα εγινε γι' αυτην εδω:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11773&page=9

argy
22-09-10, 12:48
Για να μην την εχεις δει ουτε εσυ φαντασου γιατι σπανιο κομματι μιλαμε!!!!!!!!
Αρα ενταξει καλα εκανα κ την εγραψα εδω στις σπανιες!!!!!!
Μακαρι να βρεθει καποτε γιατι μου εχει κινησει πολυ το ενδιαφερον αυτος ο αινιγματικος τιτλος...........:darkglasses: :darkglasses: !!!!!!!!!!!

ARETARA
22-09-10, 12:49
Θα αναφερθώ κι εγώ σε μια παλιά, ξεχασμένη ταινία που δεν την έχω δει πουθενά, τόσο στην τηλεόραση, όσο και στο internet. Πρόκειται για την ταινία "Τύψεις συνειδήσεως" (1972) του Απόστολου Τεγόπουλου, με πρωταγωνιστές τον Βύρωνα Πάλλη και την Θάλεια Παπάζογλου. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που την είδα αλλά θυμάμαι ότι ήταν ασπρόμαυρη και ξεκινούσε τους τίτλους αρχής με ένα ποίημα (Μαγιακόφσκι ?) ένώ είχε και αξιόλογη μουσική απ' ότι θυμάμαι. Έχουμε κάποια παραπάνω πληροφορία επ' αυτού;

tonytony
22-09-10, 13:34
Τις έχω και τις δυο παραπάνω ταινίες που λέτε. Είναι σπάνιες βεβαιότατα αλλά δε βλέπονται όμως (κατά τη γνώμη μου πάντα). Τίποτα το αξιόλογο δηλαδή.

argy
22-09-10, 14:00
Τις έχω και τις δυο παραπάνω ταινίες που λέτε. Είναι σπάνιες βεβαιότατα αλλά δε βλέπονται όμως (κατά τη γνώμη μου πάντα). Τίποτα το αξιόλογο δηλαδή.

Εχεις τον δρομο με τις ακακιες???!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :sealed: :sealed:
Wow!!!!!!!!!!:clap:
Γιατι δεν σου πολυ αρεσε??

bambinella 100
22-09-10, 14:04
Argy, αφου σε ιντριγκαρει ο τιτλος της ταινιας Ο Δρομος με τις Ακακιες, θα σε ενδιεφερε το ιδιο νομιζω, και η Βιλλα με τα Νουφαρα, του 1945, παλι απο τη Φινος Φιλμ, αλλα μαλλον χαμενη δυστυχως!

Τοnytony, φανταζομαι πως την ταινια Ο Δρομος με τις Ακακιες, δεν θα την εχεις γραψει απο την τηλεοραση, αφου απο ο,τι ξερω δεν εχει προβληθει.

ARETARA, ειχα δει τελευταια φορα τις Τυψεις Συνειδησεως πριν απο 12 χρονια περιπου, απο καποιο τηλεοπτικο καναλι και θυμαμαι μερικα πραγματα γι' αυτην.
Η Θαλεια Παπαζογλου προσλαμβανεται ως βοηθος του Βυρωνα Παλλη ο οποιος ζει με τη μητερα του, Ελενη Ζαφειριου, και δειχνει να τον βασανιζει καποιο τρομερο μυστικο που εχει σχεση με τη νεκρη γυναικα του.
Στο τελος ολα ξεδιαλυνονται και η Παπαζογλου παντρευεται τον εργοδοτη της.
Μια πραγματικα πολυ σπανια ταινια, που σημερα την ξαναθυμηθηκα!

ARETARA
22-09-10, 14:16
bambinella 100 με εκπλήσσει ευχάριστα η παράθεση τόσων λεπτομερειών για ταινία που είδες πριν 12 χρόνια (αν και τωρα που αναφέρθηκες τα ψιλοθυμήθηκα κι εγώ). Εύγε!!!

bambinella 100
22-09-10, 14:30
Θυμαμαι επισης οτι ο Παλλης νομιζει λανθασμενα οτι αυτος ευθυνεται για τον θανατο της συζυγου του με αποτελεσμα η ζωη του να εχει γινει κολαση, και καποιο ρολο στην ιδεα του αυτη παιζει και η μητερα του.
Η Θαλεια Παπαζογλου επειδη εχει προσληφθει εσωτερικη και αρα ζει μαζι τους, παιζει πιανο ωρες ατελειωτες μεσα στην ταινια!
Εντυπωσιακο φιλμ, αν και δεν ανηκε στα πρωτα ονοματα εταιριων παραγωγης.

tonytony
22-09-10, 14:33
Το Δρόμο με τις ακακίες δεν τον έχω από τηλεόραση όχι. Τώρα γιατί δε μου άρεσε...τι να πω γούστα είναι αυτά! Είναι μια πολύ παλιά ταινία , το σενάριό της ίσως , δε συμπαθώ και ιδιαίτερα την Αντιγόνη Βαλάκου...εεε όλα αυτά...

elena28
04-10-10, 13:13
και κατι αλλο υπαρχει καποια σελιδα να που να μπορουμε νακατεβασουμε ελληνικες ταινιες?εχω βρει μερικες αλλα δεν εχουν ολες καλη αναλυση

Kambia
04-10-10, 13:20
Το πρώτο σου ποστ διαγράφηκε γιατί ήταν σε greeklish
Διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules

Στο δεύτερό σου ποστ ζητάς κάτι παράνομο! Οι ταινίες υπόκεινται σε πνευματικά διακαιώματα. Στο Retromaniax δεν πρόκειται να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις

retrofan
04-10-10, 13:43
Θυμαμαι επισης οτι ο Παλλης νομιζει λανθασμενα οτι αυτος ευθυνεται για τον θανατο της συζυγου του με αποτελεσμα η ζωη του να εχει γινει κολαση, και καποιο ρολο στην ιδεα του αυτη παιζει και η μητερα του.
Η Θαλεια Παπαζογλου επειδη εχει προσληφθει εσωτερικη και αρα ζει μαζι τους, παιζει πιανο ωρες ατελειωτες μεσα στην ταινια!
Εντυπωσιακο φιλμ, αν και δεν ανηκε στα πρωτα ονοματα εταιριων παραγωγης.

Η Παπάζογλου παίζει πιάνο επειδή ο Πάλλης είναι τυφλός μετά το ατύχημα στο οποίο σκοτώθηκε η γυναίκα του.
Είναι και μουσικός κι αφού δεν μπορεί ο ίδιος να παίξει, θέλει ν' ακούει πιάνο από κάποιον άλλον.

Και η Ζαφειρίου δεν είναι μητέρα του Bambi:) αλλά πεθερά του. Μάνα κι αδελφός της μακαρίτισσας καλλιεργούν τις τύψεις του γαμπρού για να μη χάσουν την οικονομική του στήριξη.

Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι η μακαρίτισσα ήταν κακιά και δολοπλόκα κι είχε σκηνοθετήσει το ατύχημα για να την πατήσει ο σύζυγος. Την πάτησε βέβαια αυτή:P.

Πωπώ! Χρόνια έχω να τη δω την συγκεκριμένη ταινία.

bambinella 100
04-10-10, 15:30
Πολυ ενδιαφερουσες οι νεες λεπτομερειες για την ταινια, καλη μου φιλη retrofan! Σε ευχαριστουμε! :)

johnalepou
04-10-10, 16:41
Αχχχ αυτη η ταινια που λετε ηταν αλλη μια απο τις "ταινιες ποιοτητος για ολη την ελληνικη οικογενεια" της ΚΛΑΚ ΦΙΛΜΣ και συγκεκριμενα αυτη με τα λιγοτερα εισητηρια απο ολες!

bambinella 100
04-10-10, 16:47
Οχι οτι τιθεται θεμα συγκρισεως, αλλα και ο Εφιαλτης ηρθε 25η ταινια αναμεσα σε 52 το 1961, ενω θα επρεπε να ειναι στο νουμερο 1.

tzias57
07-10-10, 12:22
Μια ταινία που είχε χρόνια να προβληθεί από την Τηλεοραση , αλλά προβάλεται σήμερα από το κανάλι της Βουλής ( είχε ξαναπροβληθεί πριν μερικές μέρες) είναι η ταινία πικρό ψωμί του 1951.
Η σκηνοθεσία είναι του Γρηγόρη Γρηγορίου και το σενάριο έχει γράψει ο ίδιος μαζι με τη ηθοποιό Ίντα Χριστινάκη.
Επίσης η ταινία αποτελεί την πρώτη κινηματογραφική εμφάνιση της Ελένης Ζαφειρίου στον ρόλο της μάνας. Μάλιστα εκείνη πήγε στον σκηνοθέτη φορόντας μια ρόμπα της μάνας της και φτιάχνοντας ανάλογα το μαλί της για να την επιλέξει για τον ρόλο (το έχει πει η ίδια σε συνέντευξη της)
Αξίζει να ανακαλύψετε αυτήν την ταινία σήμερα στις 23:10.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
07-10-10, 13:36
Πάντως όπως πάει η κατάσταση, σχεδόν εξαλείφονται από το πρόγραμμα των καναλιών οι παλιές ελληνικές ταινίες. Δεν μιλάω για τα 3 κρατικά κανάλια που προβάλλουν τις ίδιες και τις ίδιες ("Της κακομοίρας", "Καλώς ήλθε το δολλάριο", "Η κυρία δήμαρχος" κ.ά), αλλά για τα ιδιωτικά που δεν προβάλλουν πια ταινίες της Φίνος Φιλμ. Η μόνη εξαίρεση το STAR που δείχνει ταινίες κάθε Κυριακή στις 9 το βράδυ.

bambinella 100
07-10-10, 13:47
Ναι, σωστα! Αλλα μεχρι τωρα οι ταινιες της Φινος Φιλμ που προβαλει το STAR
ειναι μονο κωμωδιες.
Θελουμε να δουμε και δραματικες οπως Ιλιγγος, Ενας Μεγαλος Ερωτας, Το Ταξιδι, Πολυ αργα για Δακρυα, Εγωισμος, και πολλες αλλες ακομη.
Ποιος ειπε οτι το βραδυ της Κυριακης προσφερεται αποκλειστικα και μονο για κωμωδια;

θανος
07-10-10, 14:48
εχει πετυχει κανεις το κοκκινο τρενο τοθ τακη σιμονετατου με τον γαλανο του 72 ταινια??μεχρι ακι ο γιος του που τον ξερω μου ειπε οτι δεν την εχει και δεν μπορει να την βρει επειδη ο πατερας του χρωσταγε πολλα οταν πεθανε και δεν εχει τα δικαιωματα

Peter Pan
07-10-10, 14:57
Συμφωνώ στο ότι η ιδιωτική τηλεόραση έχει πλέον εξαλείψει εντελώς από το πρόγραμμά της τόσο ωραίες ελληνικές ταινίες. Και όσο σκέφτομαι ότι κάποτε υπήρχε τόση μεγάλη ποικιλία, δυσφορώ...

Wally
07-10-10, 15:15
Το Κοκκινο Τρενο (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_κόκκινο_τρένο) το εχει δειξει η τηλεοραση και μαλιστα σχετικα προσφατα. Δεν θυμαμαι καναλι παντως...

Φυσικα δεν ηταν του 1972 :)

θανος
07-10-10, 16:01
σορρυ μπερδευτικα στην χρονολογια εχω ακουσει παντως οτι ειναι πολυ καλη ταινια

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
08-10-10, 12:49
Φυσικά και δραματικές ταινίες! Αλλά πού να τις βάλουν!

Wally
08-10-10, 12:55
@θανοε
Εχει εξαιρετικη μουσικη αλλα σαν ταινια δεν λεει τιποτα. Με τις φτωχες κινηματογραφικες μου γνωσεις θα την χαρακτηριζα κακογυρισμενη. Ισως λογω μικρου προυπολογισμου.

tzias57
08-10-10, 13:11
Μήπως μιλάτε για την ταινία από την οποία βρήκα το απόσπασμα

http://www.youtube.com/watch?v=vtem5N-DY-Y&feature=player_embedded

Αν ναι τότε σύμφωνα με το blog στο οποίο βρήκα το απόσπασμα η ταινία προβλήθηκε τον Φεβρουάριο του 2010 από το ΑΝΤ1. Στο blog υπάρχει και κριτική της ταινίας
Διαβάστε εδώ για την ταινία
http://bosko-hippydippy.blogspot.com/2010/02/blog-post_03.html

RIO
08-10-10, 13:26
Εχει εξαιρετικη μουσικη αλλα σαν ταινια δεν λεει τιποτα. Με τις φτωχες κινηματογραφικες μου γνωσεις θα την χαρακτηριζα κακογυρισμενη. Ισως λογω μικρου προυπολογισμου.

Συμφωνώ και εμένα μου φάνηκε πρόχειρη και κακογυρισμένη. Το πιο ενδιαφέρον είναι, οτι σε αυτήν την ταινία εμφανίζονται( οχι στο ίδιο πλάνο), Διαμαντόπουλος και Τίνα Σπάθη!!! Κάτι ανάλογο, μόνο με καλλέργη και Γκουζγκούνη μου έρχεται στο μυαλό...

DoctorGalifrean
24-10-10, 09:07
Κι επειδη ειναι και επικαιρο θεματακι αυτες τις μερες λογω της σειρας "Το Νησι",
αξιζει να αναφερουμε και μια αλλη σπανιοτατη ταινια το ονομα της οποιας ειναι
"ΤΟ ΝΗΣΙ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ" .
Μιλαει για την Σπιναλογκα και μαλιστα γυριστηκε πανω στο νησι, την περιοδο που
εφυγαν οι χανσενικοι, το 1957. Σεναριο του Βαγγέλη Χατζηγιάννη, σκηνοθεσια
απο την Λίλα Κουρκουλάκου και πρωταγωνιστουν ο Γιωργος Καμπανελης, η Νινα
Σγουριδου και ο Ορεστης Μακρης.

mhmerotategiatipino
25-10-10, 08:34
Την εχω την ταινια, ενα ψιλο-μελο αρκετα ευκολοπεπτο αλλα τα πρωτα πλαλανα της ταινιας ειναι ντοκουμενοτ μιας και οι χανσενικοι μολις ειχαν φυτγει κι εχουν αποτυπωθει χωροι και σπιτια που μετα γκρεμιστηκαν. Διαμαντακι.

DoctorGalifrean
25-10-10, 12:40
Την εχω την ταινια, ενα ψιλο-μελο αρκετα ευκολοπεπτο αλλα τα πρωτα πλαλανα της ταινιας ειναι ντοκουμενοτ μιας και οι χανσενικοι μολις ειχαν φυτγει κι εχουν αποτυπωθει χωροι και σπιτια που μετα γκρεμιστηκαν. Διαμαντακι.

Οντως, αξιζει να υπαρχει σε μια συλλογη περισσοτερο για τα πλανα που λες.

Retrospectiva
27-10-10, 20:01
ΠΑΥΛΟΣ ΜΕΛΑΣ του Αντώνη Δαυϊδ
σκηνοθεσία:Φίλλιπος Φυλακτός
Α' προβολή: 4 Φεβρουαρίου 1974
Αρχική διάρκεια: 195 λεπτά
ELPIS FILMS

http://takaloydiatoybatsi.files.wordpress.com/2007/10/pmelas_5.jpg

Μια ταινία που δαιμονοποιήθηκε,αποσύρθηκε και εξαφανίστηκε μετά την προβολή της στον κινηματογράφο.
Διόλου παράξενο μιας και είναι ταινία Ελληνοκεντρική και ξεκάθαρα πατριωτική.Παρά τον αριθμό ρεκόρ σε εισητήρια (433.000 μόνο σε Αθήνα-Πειραιά και Προάστια) η ταινία κατηγορήθηκε ως εθνικιστική και άκρως προπαγανδιστική.
Υπερπαραγωγή για την εποχή της, γυρισμένη σε φυσικούς χώρους με μεγάλο καστ ηθοποιών και απαράμιλλη σκηνοθεσία,η ταινία διαπραγματεύεται την ιστορία του Μακεδονικού Αγώνα.
Στους πρωταγωνιστικούς ρόλους ο Λάκης Κομνηνός και η Καίτη Παπανίκα.
Μαζί τους οι: Αργύρης Γιάννης, Ασημακοπούλου Μπεάτα, Βαγεννά 'Αννα, Βασταρδής Νίκος, Βουρνάς Λευτέρης, Βαφειάς Γρηγόρης, Γεωργίτσης Φαίδων, Γυφτόπουλος Λευτέρης, Δενδρινός Νίκος, Ζερβός Παντελής, Καλιβωκάς Δημήτρης, Κανδύλας Γιάννης, Κεδρακάς Νάσος, Μαλούκος Γιάννης, Μάτσας Αρτέμης, Μπινιάρης Γκίκας, Παπαγιάννη Λίλυ, Ρευματάς Μάκης, Παπαχρήστος Κώστας, Φαρμάκης Σταύρος, Φιλλιπίδης Ανδρέας και ο Γιώργος Τζώρτζης.
Και οι: Απέργης Νίκος, Βαλσάμης Γιάννης, Βουλαλάς Τάκης, Γκέκας Λάκης, Γρηγορίου Λευτέρης, Δεκαβάλας Γεώργιος, Δοξακοπούλου Έρση, Καραμπότ Κ., Κοκκάκης Κώστας, Λυκομήτρος Νίκος, Μαραγκάκης Μχαήλ, Μπόμπου Κατερίνα, Μποτίνης Παναγιώτης, Νάτσιος Χρήστος, Νικολαίδης Χρήστος, Οικονόμου Γεώργιος, Πετράκης Ιωάννης, Πετρόπουλος Θεόδωρος, Πολυζωγοπούλου Μπέννυ, Τζέρμπος Γεώργιος, Τσοϊδάκης Δημήτριος, Φραγκόπουλος Κώστας, Χριστοπούλου Ρούλα, Τσαχιρίδης Νίκος, Αφεντουλίδης Χάρης, Πολιτίδης Κώστας.

Την μουσική έγραψε ο Γιάννης Σπανός και είναι καθαρά επικού χαρακτήρα. Το 1974 κυκλοφόρησε δίσκος βινυλίου 33 στροφών που περιελάμβανε το τραγούδι της Δήμητρας Γαλάνη,τα εμβατήρια και άλλα ορχηστρικά κομμάτια της ταινίας. Ο δίσκος "εξαφανίστηκε" παντελώς από την αγορά όλως τυχαίως μέχρι το 2006 οπότε και επανακυκλοφόρησε.

Σήμερα μετά από 34 χρόνια η ταινία κυκλοφορεί για πρώτη φορά (νόμιμα) στο ευρύ κοινό σε DVD.
Ιδιαίτερη μνεία στο Ίδρυμα "ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ" που διέσωσε την ταινία και την κυκλοφόρησε σε μορφή βιντεοταινίας το 1980 ιδιωτικά.

ello
27-10-10, 20:19
Εγώ ψάχνω να βρω τον Ψαρόγιαννο με το Γιώργο Φούντα. Ξέρει κανείς πού μπορώ να τη βρω;

RIO
27-10-10, 20:56
Δυστυχώς, όποια κόπια και αν είδα τής ταινίας Παυλος Μελάς, ήταν κουτσουρεμένη. Το χειρότερο είναι οτι έκοβαν πολύ άτεχνα τις σκηνές ( στην μέση ενός διαλόγου πχ). Επίσης, ο ήχος ποτέ δεν ήταν καλός. Δεν ήξερα οτι η κανονική της διάρκεια, ήταν τόσο μεγάλη. Αυτες που είχα δεί, ήταν γύρω στις δυο ώρες και κάτι. Πολύ θα ήθελα να την δω κάποτε, ολοκληρωμένη.

Wally
27-10-10, 23:32
Ταινια με εξαιρετικο καστ και μουσικη αλλα οπως λεει και ο Rio, με κακης ποιοτητος κοπιες.

Ελπιζω η νεα επανακυκλοφορια να μην ειναι κουτσουρεμενη.

tonytony
28-10-10, 00:57
Που κυκλοφορεί? Από που μπορούμε να την αποκτήσουμε?

bernard.c
28-10-10, 01:18
Retrospectiva, πολύ ωραία ανάλυση-παρουσίαση για ακόμα μια φορά!

Μόνο, ναι, πες μας, πού κυκλοφορεί; Ξέρεις να μας πεις ποια είναι η διάρκεια της κόπιας που κυκλοφορεί;

Retrospectiva
28-10-10, 01:25
Tonytony και Βernard όπως είχα αναφέρει στο αρχικό μου ποστ η ταινία δίνεται από το περιοδικό PATRIA στην τιμή των 5,50 ευρώ πριν "modαριστεί" και διαγραφτεί η πληροφορία!
Το link με τη διεύθυνση του περιοδικού την είχα γράψει σε περιπτώση που κάποιοι εντός ή εκτός Αθηνών δεν βρίσκουν το περιοδικό, ώστε να μπορούν να το παραγγείλουν μέσω του ιστότοπου!!!!

ΚΑΜΙΑ αναφορά δεν έγινε στις πολιτικές πεποιθήσεις του περιοδικού.
Με την ίδια λογική δεν πρέπει να αναφέρουμε ποιά εφημεριδά δίνει κάποια ταινία.Γιατί ως γνωστόν η κάθε εφημερίδα έχει και τη δική της πολιτική γραμμή.

Wally RIO και Βernard το DVD είναι των 125 λεπτών. Δυστυχώς δεν σώζεται η αρχική βερσιόν.

tonytony
28-10-10, 01:30
Συγνώμη που θα ξαναρωτήσω αλλά ψιλομπερδεύτηκα. Μπήκα στην ιστοσελίδα του περιοδικού και δε μπόρεσα να βρω σε ποιο τεύχος είναι. Κυκλοφόρησε ήδη? Και αν ναι στο τεύχος ποιού μήνα? Σε ευχαριστώ και πάλι!

bernard.c
28-10-10, 01:34
Retrospectiva, σε ευχαριστούμε πολύ για τις πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες!!
:thanx2:

Retrospectiva
28-10-10, 01:35
Τεύχος 24 Οκτώβριος-Νοέμβριος 2010.
Δικιά μου παράλειψη tonytony.
Να σαι καλά.

Bernard σε ευχαριστώ για τα πάντα καλά σου λόγια.

tonytony
28-10-10, 01:37
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

mhmerotategiatipino
29-10-10, 08:01
Τρεχω στο περιπτερο δηλαδη; :)

Dionisispap
12-11-10, 16:53
Ψάχνω την ταινία "Ανατολίτικες νύχτες" του 1953 που είναι η πρώτη ταινία της Βλαχοπούλου.Είναι τουρκική παραγωγή βέβαια αλλά τραγουδάει σε αυτήν η Ρένα.

ComicsFan
12-11-10, 17:51
Ψάχνω την ταινία "Ανατολίτικες νύχτες" του 1953 που είναι η πρώτη ταινία της Βλαχοπούλου.Είναι τουρκική παραγωγή βέβαια αλλά τραγουδάει σε αυτήν η Ρένα.

Η σκηνοθεσία, η παραγωγή, το σενάριο και οι ηθοποιοί είναι άγνωστοι. Η ταινία δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα, ούτε από κινηματογράφους ούτε από την τηλεόραση. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για χαμένη.

Πηγή: Λεύκωμα του Μάκη Δελαπόρτα για τη Ρένα Βλαχοπούλου.

Κατά τη γνώμη μου μία πολύ σπάνια ταινία είναι το "Της νύχτας τα καμώματα" του Σακελλάριου. Σε ένα άλλο λεύκωμα του για τον Σακελλάριο, που εκδόθηκε το 2000 περίπου, ο Δελαπόρτας λέει πως τα αρνητικά έχουν χαθεί. Ωστόσο ο "Ελεύθερος Τύπος" την είχε δώσει περίπου το 2004 (μάλλον θα βρέθηκαν τα αρνητικά). Δεν νομίζω πως έχει κυκλοφορήσει από άλλη εφημερίδα ούτε να έχει παιχτεί από την τηλεόραση. Όποιος την έχει στην συλλογή του είναι πραγματικά τυχερός (Ο υποφαινόμενος είναι ένας από αυτούς χε, χε :D:D:D).

Mandrake
12-11-10, 22:50
Η σκηνοθεσία, η παραγωγή, το σενάριο και οι ηθοποιοί είναι άγνωστοι. Η ταινία δεν προβλήθηκε ποτέ στην Ελλάδα, ούτε από κινηματογράφους ούτε από την τηλεόραση. Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για χαμένη.

Πηγή: Λεύκωμα του Μάκη Δελαπόρτα για τη Ρένα Βλαχοπούλου.

Η ταινία λέγεται "Affet Beni Allahim" ('53) με σκηνοθέτη και σεναριογράφο τον Sinasi Ozonuk και παραγωγό τον Agop Findikyan. Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, μπορείς να κοιτάξεις εδώ (http://www.imdb.com/title/tt0307931/). Τώρα αν βρίσκεται είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...

mhmerotategiatipino
15-11-10, 08:59
Της νύχτας τα καμώματα ταχω κι εγώ επίσης από Ελεύθερο Τύπο!!!! :)

ComicsFan
15-11-10, 09:23
Της νύχτας τα καμώματα ταχω κι εγώ επίσης από Ελεύθερο Τύπο!!!! :)

Τότε να βάλεις το DVD σε μία περίτεχνη θήκη κρεμασμένη στον τοίχο να φαίνεται πως είσαι πραγματικά συλλέκτης;);)!!!

bambinella 100
24-11-10, 20:06
Η Επιστροφη της Μηδειας. Σπανιοτατη ταινια που ειδα μονο μια φορα ως τωρα. Την ειχε προβαλει ενα μικρο καναλι πριν απο λιγα χρονια.
Με εντυπωσιασε πολυ το σεναριο της που πανω - κατω ειχε ως εξης:
Απο ερωτικη αντιζηλια προς την ερωμενη του αντρα της Μαριαννα Κουρακου, η πλουσια Αλεκα Κατσελη αφηνει μια διαθηκη με πολυ παραξενους ορους. Οταν αυτη πεθανει πρεπει ο αντρας της να παντρευτει την Αννα Φονσου, αν θελει να κληρονομησει τη μεγαλη περιουσια της νεκρης συζυγου του.
Ολα γινονται οπως τα σχεδιαζει η πανουργα γυναικα, με τη διαφορα οτι ο γαμος ειναι λευκος. Τελικα η Αννα Φονσου αλλαζει γνωμη για τον αντρα που παντρευεται και θελει να τον κανει αληθινα δικο της, κατι για το οποιο δεν εχει πια αντιρρηση ουτε εκεινος.
Εγκαταλειπει την ερωμενη του και το παιδι που απεκτησε μαζι της και επιθυμει να μεινει κοντα στη νεα του συζυγο.
Τον τελευταιο λογο εχει ομως η ερωμενη, που τιμωρει αυτον που την προδωσε ευνουχιζοντας τον.
Ωραια ταινια με πολυ εντυπωσιακο φιναλε, αλλα οπως ειπαμε δεν προβαλλεται απο τα καναλια.
Ειναι καιρος νομιζω να δουμε και λιγοτερο γνωστες αλλα εξισου καλες ταινιες, περα απο την Αλικη στο Ναυτικο.

RIO
24-11-10, 20:26
Την θυμάμαι αυτην την ταινία. Την είχε βάλει πριν αρκετά χρόνια, ένα μικρό κανάλι. Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση, η τελευταία σκηνή. Αφού έιχαν κάνει σεξ σε ένα αχυρώνα, ο τύπος αποκοιμήθηκε. Η Κουράκου τον έδεσε και με ένα εργαλείο για τα άλογα... έκανε την δουλειά. Νομίζω, οτι ο τελευταίος διάλογος ήταν:
- Θα με σκοτώσεις (γελώντας)
-όχι εσένα. Το παιδί σου!8)8)

bambinella 100
24-11-10, 20:33
Πολυ καλο μνημονικο, RIO!
Oντως η τελευταια σκηνη ηταν συγκλονιστικη.

thanos75
25-11-10, 09:07
Οντως, αξιζει να υπαρχει σε μια συλλογη περισσοτερο για τα πλανα που λες.
Νομίζω πως αυτή την εποχή η ταινία προβάλλεται στον Δαναό. Επανακυκλοφόρησε προφανώς λόγω της μεγάλης επιτυχίας του σήριαλ "Το Νησί"

xristosk
28-11-10, 00:51
σπανια επισης ταινια ειναι και η νεκρη πολιτεια με την ειρηνη παπα
απο οτι ξερω η συγκεκριμενη ταινια δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση
την εχει δει κανεις,να μας πει μερικα πραγματα για αυτη την ταινια απο οτι ξερω ειναι γυρισμενη στο μυστρα και οτι ο φινος την εστειλε στις καννες
αραγε ανηκει ακομα στην φινος φιλμ η καπου αλλου????

επισης σπανια παλι με την ειρηνη παπα η μπουμπουλινα προτου καμια 15 χρονια καθε 25 μαρτιου τα καναλια την προβαλαν αλλα στο τελος επικρατησε ο παπαφλεσσας και η μαντω μαυρογενους
πιστευω ο τηλεθεατης να την θυμηθει και να μας την προσφερει τωρα που ανοιξαν το σεντουκι (*το τελευταιο απλα ηταν μια επιθυμια)

tonytony
28-11-10, 16:46
Η Νεκρή πολιτεία ανήκει στη Φίνος Φιλμ ναι και όντως είναι σπάνια...Εγώ την έχω αλλά δεν έχω να σου πω και πολλά πράγματα...Δεν είναι από τις ταινίες που θα ξανάβλεπα...

mariadegrecia
28-11-10, 23:30
Τη ταινία Νεκρή πολιτεία την είχα ακούσει ( διαβάσει για την ακρίβεια ) στο βιβλίο του Μάρκου Ζέρβα, δεν την ήξερα καν και φυσικά ούτε δεν την έχω δει ποτέ. Αλλά δεν περίμενα τόσο σπάνια? Ο Ζέρβας έλεγε σκηνικά από τα γυρίσματα με τον Φρίξο Ηλιάδη ως σκηνοθέτη και τα καψόνια που θέλαν να του κάνουν

tzias57
29-11-10, 14:16
Ακόμη δύο σπάνιες ταινίες
α) Ο δρόμος των ηρώων του 1970 σε σενάριο Νίκου Φώσκολου και σκηνοθεσία Χρήστου Κυριακόπουλου
β) Ο μεγάλος ένοχος του 1970 με τον Γιωργο Φούντα σε σενάριο Νίκου Φώσκολου και σκηνοθεσία Χρήστου Κυριακόπουλου.
Έχουν να προβληθούν πάρα πολλά χρόνια από τα κανάλια. Η εταιρεία παραγωγής είναι η "Αφοί Κυριακόπουλοι".
Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο μαγαζί που να πουλάει ταινίες της συγκεκριμένης εταιρείας ; ( άλλες ταινίες της συγκεκριμενης εταιρείας είναι "ο πρόσφυγας" και η "λεωφώρος της προδοσίας" με τον Γιώργο Φούντα αλλά η πρώτη προβάλεται συχνά πυκνά ενώ η δεύτερη έχει δοθεί από τον κόσμο του επενδυτή)

retrofan
29-11-10, 15:08
σπανια επισης ταινια ειναι και η νεκρη πολιτεια με την ειρηνη παπα
απο οτι ξερω η συγκεκριμενη ταινια δεν εχει παιξει ποτε στην τηλεοραση
την εχει δει κανεις,να μας πει μερικα πραγματα για αυτη την ταινια απο οτι ξερω ειναι γυρισμενη στο μυστρα και οτι ο φινος την εστειλε στις καννες
αραγε ανηκει ακομα στην φινος φιλμ η καπου αλλου????

επισης σπανια παλι με την ειρηνη παπα η μπουμπουλινα προτου καμια 15 χρονια καθε 25 μαρτιου τα καναλια την προβαλαν αλλα στο τελος επικρατησε ο παπαφλεσσας και η μαντω μαυρογενους
πιστευω ο τηλεθεατης να την θυμηθει και να μας την προσφερει τωρα που ανοιξαν το σεντουκι (*το τελευταιο απλα ηταν μια επιθυμια)

Την "Μπουμπουλίνα" με κανέναν τρόπο δεν θα την έλεγα σπάνια. Την έχω δει τόσες 25ες Μαρτίου που την θυμάμαι σχεδόν απέξω:). Όντως όμως έχουν τουλάχιστον 4 χρόνια να την ξαναδείξουν.

Τη "Νεκρή Πολιτεία" την έχω δει μια φορά οπότε σίγουρα έχει προβληθεί στην τηλεόραση αν και σίγουρα πρόκειται για σπάνια ταινία.
Η Παππά κι ο Τζόγιας είναι η Ιουλιέττα κι ο Ρωμαίος της μανιάτικης βεντέτας που ακολουθούν οι οικογένειές τους. Ο Τζόγιας είναι ο γιος που έχει απομακρυνθεί από τη Μάνη μικρός για να μην πέσει θύμα της βεντέτας κι επιστρέφει μετά από χρόνια θεωρώντας την όλη ιστορία τελείως ξεπερασμένη. Φυσικά δεν έχει δίκιο:P
Θυμάμαι μια αυστηρή μορφή που έπαιζε τη μητέρα του Τζόγια και το άσχημο τέλος (η Παππά πεθαίνει, νομίζω σκοτωμένη από τους δικούς της από παρεξήγηση, τον Τζόγια είχαν βάλει στο στόχαστρο κι αυτή μπήκε μπροστά ή πήγε να τον ειδοποιήσει για την ενέδρα και έπεσε σε γκρεμό ή κάτι τέλος πάντων:xm:).
Ενδιαφέρον θέμα και πολύ καλοί ηθοποιοί αλλά ως ταινία δεν μου είχε κάνει φοβερή εντύπωση. Δεν ξέρω που δεν έδεσε η συνταγή ...

xristosk
06-12-10, 22:03
Σπανια ταινια επισης ειναι και η ταινια Μαρινα απο τις πρωτες ταινιες του φινου
δεν ξερω αν εχει παιχτει στην τηλεοραση ποτε ,αλλα δεν νομιζω
και η τελευταια αποστολη με τον Διαμαντοπουλο και την Γιουλη σπανιοτατη κι αυτη

RIO
06-12-10, 22:14
Άλλη μια ταινία, που έχω να δω από μικρός είναι η εξής: Μια ιταλίδα αριστοκράτισσα, ναυαγεί κοντά στην Μάνη. Οι κάτοικοι την σώζουν, αλλά μη μπορώντας να συνενοηθούν και βλέποντας τα παράξενα ρούχα της νομίζουν οτι είναι ξωτικό. Ξέρει κανείς τίτλο;

Shakti
06-12-10, 23:05
Άλλη μια ταινία, που έχω να δω από μικρός είναι η εξής: Μια ιταλίδα αριστοκράτισσα, ναυαγεί κοντά στην Μάνη. Οι κάτοικοι την σώζουν, αλλά μη μπορώντας να συνενοηθούν και βλέποντας τα παράξενα ρούχα της νομίζουν οτι είναι ξωτικό. Ξέρει κανείς τίτλο;

Μου θυμίζει το περιστατικό με την περιβόητη για την ομορφιά της, γυναίκα του Μαυρομιχάλη, της Μανιάτικης οικογένειας των Μαυρομιχαλαίων. Διωγμένη απο την οικογένεια της στην Ιταλία την παρατάνε στην Μάνη αντί να την σκοτώσουν επειδή την λυπήθηκαν. Αυτή για να επιζήσει έκλεβε απο το τυροκομείο της οικογένειας τυρί και ο αρχηγός της οικογένειας, ο Γιώργης Μαυρομιχάλης το κατάλαβε και παραφύλαξε να δει ποιος είναι ο κλέφτης. Μόλις την είδε έμεινε μάρμαρο απο την ομορφιά της γιατί λένε πως ήταν όντως πανέμορφη. Αυτή απο την τρομάρα και την εξάντληση λιποθύμησε και κρατώντας την ο Γιώργης στα χέρια του βγαίνοντας απο το τυροκομείο, είδε ο κόσμος την ομορφιά της και νόμιζε πως έπιασε νεράιδα. Την παντρεύτηκε, έκαναν πολλά παιδιά, και εκεί λέγεται πως οφείλουν οι Μαυρομιχαλαίοι την λεβεντιά τους.

Ααα, μα πως μου αρέσουν τέτοιες ιστορίες! :wub:http://i1139.photobucket.com/albums/n544/ShaktiRetromaniax/My%20Emoticon%20collection/imagesanim.jpg

Ίσως η ταινία να είναι εμπνευσμένη απο αυτό. Μου τράβηξε την προσοχή ποια ταινία μπορεί να είναι, μακάρι να ξέρει κάποιος να μας πει.

bambinella 100
19-01-11, 23:11
Aποσπασμα απο τη σπανιοτατη ταινια του 1954, Ο Δρομος με τις Ακακιες.
Παιζουν οι, Αντιγονη Βαλακου, Καιτη Πανου, Μανος Κατρακης, Ελενη Ζαφειριου, Χριστινα Καλογερικου, Τζολυ Γαρμπη, Αλικη Γεωργουλη, κ.α.

http://www.youtube.com/watch?v=ods4AR_I5ow

xristosk
25-01-11, 22:26
ξερει κανεις αν η ταινια ο δρομος με τις ακακιες εχει προβληθει απο την τηλεοραση ολα αυτα τα χρονια ,οπως επισης και ο αγαπητικος της βοσκοπουλας της φινος φιλμ; εχουν μηπως χαθει οπως αλλωστε και πολλες αλλες της εν λογω εταιρειας;

tonytony
26-01-11, 00:37
Οι ταινίες που αναφέρεις υπάρχουν και ευτυχώς δεν έχουν χαθεί! Τώρα , για τον αν έχουν προβληθεί και πότε από την τηλεόραση , θα σε γελάσω!

αριαδνη
02-02-11, 22:06
αλλη σπάνια ταινία μα πολυ σπάνια , ηταν το ''πικρο ψωμι'', ξερω μονο οτι έπαιζε η Ελένη Ζαφειριου , ηταν πολυ μα πολυ δραματική και δυνατή, τιποτα καλο δεν συνέβαινε σε μια οικογενεια μεροκαματιαρηδων..τι να σας λεω σκέτο δράμα, καθόλου φως, ουτε μια ακτινα ηλιου δεν εμπαινε στην ζωή αυτης της δύσμηρης οικογενειας !

Ο πατερας δουλευε στην οικοδομή, αρρωσταινει και δεν εχει να πάει ουτε στον γιατρό, μετά πεθαινει και ερχεται ο οικονομικος μαρασμός! ο ένας γιος της οικογένειας, πηγε στο μετωπο και γυρισε χωρις χεριά, τελικά αυτοκτονει για τον ερωτα μιας νεαρης Εβραιοπουλας που κάθεται πιο κει στο σπίτι του με τον μουγγο πατερα της! ο μεσσαιος γιος δουλευει ολημερις στην οικοδομη, ερωτευμένος και αυτος με την Εβραιοπουλα, εκεινη φευγει για μια καλυτερη ζωη, οταν πεθαινει και ο δικος της πατερας..μετα ο μικροτερος γιος , παρατα το σχολειο αν και αριστος σαν μαθητης με βραβεια και ακολουθει τα χνάρια του μεγαλυτερου αδελφου στην οικοδομη και κει τελειωνει , με την μητερα θλιμμενη που ηθελε να δει εναν γιο να προχωρα στα γραμματα ουτε ενα καλο πια, σκετο δραμα, μα σκέτο..

αριαδνη
03-02-11, 13:34
Aποσπασμα απο τη σπανιοτατη ταινια του 1954, Ο Δρομος με τις Ακακιες.
Παιζουν οι, Αντιγονη Βαλακου, Καιτη Πανου, Μανος Κατρακης, Ελενη Ζαφειριου, Χριστινα Καλογερικου, Τζολυ Γαρμπη, Αλικη Γεωργουλη, κ.α.

μου φαινεται υπέροχη...ειλικρινά απο οσο ειδα...αλλες σπανιες ειναι οι καταφρονεμένοι με Ορεστη Μακρη και Μεμα Σταθοκοπουλου αλλα και ενα κοριτσι αλλιωτικο απο τα αλλα με Πάλι Ορεστη Μακρη..βρε αυτος ο άνθρωπος ταλέντο, δεν επαιζε απλά εναν ρολο αλλα ηταν ο άνθρωπος αυτος που υποδύονταν, δεν υπηρχε μετρο συγκρισης με αλλον συχρονο ηθοποιο..

caprice
07-02-11, 23:08
αλλη σπάνια ταινία μα πολυ σπάνια , ηταν το ''πικρο ψωμι'', ξερω μονο οτι έπαιζε η Ελένη Ζαφειριου , ηταν πολυ μα πολυ δραματική και δυνατή, τιποτα καλο δεν συνέβαινε σε μια οικογενεια μεροκαματιαρηδων..τι να σας λεω σκέτο δράμα, καθόλου φως, ουτε μια ακτινα ηλιου δεν εμπαινε στην ζωή αυτης της δύσμηρης οικογενειας !

Ο πατερας δουλευε στην οικοδομή, αρρωσταινει και δεν εχει να πάει ουτε στον γιατρό, μετά πεθαινει και ερχεται ο οικονομικος μαρασμός! ο ένας γιος της οικογένειας, πηγε στο μετωπο και γυρισε χωρις χεριά, τελικά αυτοκτονει για τον ερωτα μιας νεαρης Εβραιοπουλας που κάθεται πιο κει στο σπίτι του με τον μουγγο πατερα της! ο μεσσαιος γιος δουλευει ολημερις στην οικοδομη, ερωτευμένος και αυτος με την Εβραιοπουλα, εκεινη φευγει για μια καλυτερη ζωη, οταν πεθαινει και ο δικος της πατερας..μετα ο μικροτερος γιος , παρατα το σχολειο αν και αριστος σαν μαθητης με βραβεια και ακολουθει τα χνάρια του μεγαλυτερου αδελφου στην οικοδομη και κει τελειωνει , με την μητερα θλιμμενη που ηθελε να δει εναν γιο να προχωρα στα γραμματα ουτε ενα καλο πια, σκετο δραμα, μα σκέτο..

Απαράμιλλος ο τρόπος που γράφεις, πραγματικά. Κατάφερες να με βάλεις στο διαδίκτυο να ψάχνω. Σου παραθέτω επιπρόσθετες πληροφορίες http://www.sevenart.gr/movie-kritiki.php?id=1084.

tzias57
08-02-11, 22:08

Έχω αναφερθεί σε αυτήν την ταινία στο post αρ 98. Την είχε προβάλει η βουλή τηλεόραση πριν τέσσερις μήνες. Επίσης είναι ο πρώτος ρόλος της Ελένης Ζαφειρίου.

αριαδνη
11-02-11, 12:19
http://www.youtube.com/watch?v=OYoc0kbXREQ

μια σκηνη απο την ταινια,'' ο Παρθενος'' του 1966!

ο Αλκης Χορεύει..η Μαριάννα του κοιτά#)#)

bambinella 100
13-02-11, 16:44
Μια πολυ ωραια και σπανια ταινια που εχω τουλαχιστον 15 χρονια να δω, ειναι η Αμαρυλλις, του 1959 σε σκηνοθεσια Ντινου Δημοπουλου.
Λεγεται αλλιως Το Κοριτσι της Αγαπης. Παιζουν, η Φλωρετα Ζαννα στο ρολο του τιτλου, ο Δημητρης Μυρατ, ο Κωστας Κακκαβας, ο Ντινος Ηλιοπουλος, και ο Νικος Κουρκουλος σε εναν μικρο ρολο.
Ενας ηλικωμενος αντρας εχει απομονωσει την κορη του σε μια ερημικη βιλλα, απο φοβο μηπως εκεινη καποτε ερωτευτει και τον εγκαταλειψει, οπως εκανε πριν απο χρονια η μητερα της....
Η ταινια εχει την εξης πρωτοτυπια: Γυριστηκε με δυο διαφορετικα φιναλε. Ενα λυπηρο κι ενα χαρουμενο, και ενιοτε προβαλλοταν ποτε το ενα και ποτε το αλλο, σε μικρη και μεγαλη οθονη.

αριαδνη
13-02-11, 19:50
Συνυπαρξη Μυράτ, Κουρκουλου με Κακκαβα, θα ηταν πολυ, μα πολυ ενδιαφέρουσα και με δυο φινάλε!

μα γιατι δεν τις βάζουν;

mariadegrecia
13-02-11, 23:45
Αχ και εγώ θέλω να δω αυτή τη ταινία!!!

αριαδνη
14-02-11, 09:56
Αλλη σπάνια ταινία, αγάπη βαμμένη με αίμα!

Εδώ έπαιζαν , ο Μπάρκουλης, ο Γιώργος Καμπανέλλης, η Ντινα Τριάντη!

Το στόρυ εξελίσσεται στην Κρητη με μια παρεα παιδιών, του Χρόνη, του Μανούσου, του Σηφη, του Πετρου ( που φευγει για την Αμερική), της Ανθούλας ( Τριαντη) και της Αρετής! όλοι οι φιλοι ειναι ερωτευμένοι με την Αρετή, ιδιαιτερα ο Χρόνης με τον Σηφη, την Ανθη την γράφουν! εκεινη όμως η Αρετούλα αγαπά μονο τον Σήφη, δεν εχει μάτια για άλλον ( Μπάρκουλης) και γινεται και ο γάμος μετά απο λίγο! όμως κατα την διαρκεια σκοτωνουν τον Σηφη και η Αρετη υπόσχεται να βρει τον δολοφόνο και να τον σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια!

Μετά γινεται αποπειρα κατα και του Μανούσου, ενω ο Πετρος, ως Peter, πια ερχεται και αυτός στην Κρητη, να ζητησει σε γάμο την Αρετή, αλλα ερωτευεται την Ανθη, ποιος όμως ειναι ο δολοφόνος., ο οποιος τριγυρνα ελευθερος.

Αλλη σπάνια ταινια ειναι αυτη με την Σπιναλλόγγα και τον Μακρη, την εχει δει κανείς, ειπα Κρητη και την θυμηθηκα, την ειχαν το φθινοπωρο καποιοι κινηματογραφοι λογω της επιτυχίας του ''νησιού'', αξιζε ομως σαν ταινία! ήταν αξιοπιστη!

tzias57
14-02-11, 10:39
Αλλη σπάνια ταινία, αγάπη βαμμένη με αίμα!

Εδώ έπαιζαν , ο Μπάρκουλης, ο Γιώργος Καμπανέλλης, η Ντινα Τριάντη!

Το στόρυ εξελίσσεται στην Κρητη με μια παρεα παιδιών, του Χρόνη, του Μανούσου, του Σηφη, του Πετρου ( που φευγει για την Αμερική), της Ανθούλας ( Τριαντη) και της Αρετής! όλοι οι φιλοι ειναι ερωτευμένοι με την Αρετή, ιδιαιτερα ο Χρόνης με τον Σηφη, την Ανθη την γράφουν! εκεινη όμως η Αρετούλα αγαπά μονο τον Σήφη, δεν εχει μάτια για άλλον ( Μπάρκουλης) και γινεται και ο γάμος μετά απο λίγο! όμως κατα την διαρκεια σκοτωνουν τον Σηφη και η Αρετη υπόσχεται να βρει τον δολοφόνο και να τον σκοτώσει με τα ίδια της τα χέρια!

Μετά γινεται αποπειρα κατα και του Μανούσου, ενω ο Πετρος, ως Peter, πια ερχεται και αυτός στην Κρητη, να ζητησει σε γάμο την Αρετή, αλλα ερωτευεται την Ανθη, ποιος όμως ειναι ο δολοφόνος., ο οποιος τριγυρνα ελευθερος.

Αλλη σπάνια ταινια ειναι αυτη με την Σπιναλλόγγα και τον Μακρη, την εχει δει κανείς, ειπα Κρητη και την θυμηθηκα, την ειχαν το φθινοπωρο καποιοι κινηματογραφοι λογω της επιτυχίας του ''νησιού'', αξιζε ομως σαν ταινία! ήταν αξιοπιστη!

Σύμφωνα με το cine.gr ο τίτλος της ταινίας είναι "Αγάπη Γραμμένη με Αίμα". Περισσότερες πληροφορίες εδώ
http://www.cine.gr/film_redir.asp?film=%C1%E3%DC%F0%E7%20%C3%F1%E1%EC %EC%DD%ED%E7%20%EC%E5%20%C1%DF%EC%E1

RIO
14-02-11, 14:27
Μια ταινία που είχα δει μικρός και δεν ξαναπέτυχα κάπου, είναι μια κομεντί που εκτυλίσσεται στα 1918, λίγο πριν το τέλος του πολέμου.΄Έχει να κάνει με μια παρεξήγηση, που δημιουργείται από τα ερωτικά γράμματα ενός στρατιώτη, σε μια κοπέλα.
Θυμάμαι, ακούγονταν πολλά τραγούδια εποχής και έναν ρόλο είχε ο Φωτόπουλος, ως συνταγματάρχης...

Nemo
14-02-11, 15:45
Μια ταινία που είχα δει μικρός και δεν ξαναπέτυχα κάπου, είναι μια κομεντί που εκτυλίσσεται στα 1918, λίγο πριν το τέλος του πολέμου.΄Έχει να κάνει με μια παρεξήγηση, που δημιουργείται από τα ερωτικά γράμματα ενός στρατιώτη, σε μια κοπέλα.
Θυμάμαι, ακούγονταν πολλά τραγούδια εποχής και έναν ρόλο είχε ο Φωτόπουλος, ως συνταγματάρχης...

Προφανως θα αναφερεσαι στην κινηματογραφικη μεταφορα της οπερετας του Θεοφραστου Σακελλαριδη
Ο Βαφτιστικός (1952) οπου ο Μίμης Φωτόπουλος υποδυονταν τον συνταγματάρχη Μενέλαο Καραπιστόλη

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CE%B2%CE%B1%CF%86%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84% CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82
http://www.cine.gr/film_redir.asp?film=%CF%20%C2%E1%F6%F4%E9%F3%F4%E9 %EA%FC%F2

Περιληψη σεναριου

Κατά την περίοδο του A' Παγκοσμίου πολέμου, η Βιβή Ζαχαρούλη απαυδισμένη από τα καμώματα του γυναικά άνδρα της, που τώρα βρίσκεται στο μέτωπο, υποδέχεται στην Αθήνα τον βαφτισιμιό του που έρχεται να μείνει σπίτι τους. Αγνοεί όμως ότι ο βαφτισιμιός δεν είναι ο πραγματικός αλλά κάποιος άλλος, ο Πέτρος Χαρμίδης, που πήρε τη θέση του πρώτου επειδή είναι ερωτευμένος μαζί της. Μια μέρα την επισκέπτεται μια συμμαθήτριά της από το παρθεναγωγείο, η Κική, που είναι σύζυγος του Χαρμίδη. Η Βιβή της ζητάει να μεσολαβήσει για τη μεταγωγή του άνδρα της από το μέτωπο αλλά η μια παρεξήγηση διαδέχεται την άλλη, μέχρι που κάποτε όλα ξεδιαλύνονται κι η τάξη αποκαθίσταται σε όλα τα μέτωπα

http://grcinema.files.wordpress.com/2009/01/o-baftistikos.jpg?w=413&h=369

argy
14-02-11, 16:20

Αν τοτε οπως μας ειπε και ο Νemo ειναι ο Βαφτιστικος μπορεις να την ξαναπετυχεις στην ΕΤ1 γιατι την βαζει μια στο τοσο συνηθως πρωι ;) !

bambinella 100
14-02-11, 16:50
Επιβεβαιωνω κι εγω οτι προκειται για την ταινια ο Βαφτιστικος. Αν και την εχω δει μονο μια φορα, τη θυμαμαι γιατι η πρωταγωνιστρια λεγεται Βιβη.
Δεν μου εχει τυχει αλλη φορα να ακουσω το ονομα μου σε ταινια. :D

retrofan
14-02-11, 18:48
"-Μα Βιβίκα είσαι τρελή
-Μωρέ τι μας λες, μωρέ τι μας λες
-Είσαι υπερβολική
-Είσαι ένας κουραμπιές":D:D:D

Πάντως βρε παιδιά, δεν είναι σπάνια ταινία ο "Βαφτιστικός". Πρέπει να την έχω πετύχει πάνω από 15 φορές στην τηλεόραση. Η απορία που μου γεννιόταν πάντοτε ήταν πώς είναι δυνατό η Βιβή να έχει βαφτιστήρι μεγαλύτερο από την ίδια. Και τελικά μου λύθηκε.
Στους βαλκανικούς πολέμους λέει ξεκίνησε μια παράδοση που συνεχίστηκε μέχρι και τον 2ο Παγκόσμιο. Κυρίες και δεσποινίδες μπορούσαν να πάρουν τη διεύθυνση ενός στρατιώτη στο μέτωπο και να λειτουργήσουν λίγο ως "νονές" του. Δηλαδή να τον εμψυχώνουν με γράμματα, να του στέλνουν μικρά δωράκια, να του ανεβάζουν το ηθικό με λίγα λόγια. Έτσι και η Βιβή έχει "βαφτιστικό" τον Κορτάση, χωρίς ποτέ της να τον έχει δει.

@Αριάδνη τι μου θύμισες τώρα:darkglasses:. Την ταινία με τους φίλους στην Κρήτη και τον σκοτωμό πρέπει να την έχω δει μια φορά στη ζωή μου. Θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει. Νομίζω ότι ο Μπάρκουλης έκανε τον γαμπρό - μακαρίτη, ο Καμπανέλλης τον ξενιτεμένο Πήτερ και η Τριάντη την φίλη - καβάντζα Ανθούλα. Θυμάμαι και το τέλος αλλά μην το αποκαλύψουμε έτσι και εδεήσει ποτέ η τηλεόραση να την ξαναπροβάλει:P.

@Bambi την "Αμαρυλλίδα" την έχω δει μια ή δυο φορές. Με το ευχάριστο φινάλε;)
Ωραίο θέμα αλλά μου την έσπαγε η Ζάννα ως πρωταγωνίστρια. Απίστευτα κρύα κι άνευρη για τα γούστα μου. Ο μόνος ρόλος που νομίζω ότι της ταίριαζε γάντι ήταν της Μελίτας στο "οι κυρίες της αυλής" μια κι ο ίδιος ο ρόλος ήθελε κάποια "μπορεί ναι, μπορεί όχι, πολύ με κουράσατε σήμερα, αφήστε με ήσυχη":P

RIO
14-02-11, 19:07
Ναι αυτή ήταν παιδιά! Εγώ, δεν την είχα ξαναπετύχει ποτέ. Ίσως επειδή την βάζει πρωί, που λείπω. Ευχαριστώ πάντως:)...

αριαδνη
14-02-11, 20:34
@Αριάδνη τι μου θύμισες τώρα:darkglasses:. Την ταινία με τους φίλους στην Κρήτη και τον σκοτωμό πρέπει να την έχω δει μια φορά στη ζωή μου. Θυμάμαι ότι μου είχε αρέσει. Νομίζω ότι ο Μπάρκουλης έκανε τον γαμπρό - μακαρίτη, ο Καμπανέλλης τον ξενιτεμένο Πήτερ και η Τριάντη την φίλη - καβάντζα Ανθούλα. Θυμάμαι και το τέλος αλλά μην το αποκαλύψουμε έτσι και εδεήσει ποτέ η τηλεόραση να την ξαναπροβάλει:P.

@Bambi την "Αμαρυλλίδα" την έχω δει μια ή δυο φορές. Με το ευχάριστο φινάλε;)
Ωραίο θέμα αλλά μου την έσπαγε η Ζάννα ως πρωταγωνίστρια. Απίστευτα κρύα κι άνευρη για τα γούστα μου. Ο μόνος ρόλος που νομίζω ότι της ταίριαζε γάντι ήταν της Μελίτας στο "οι κυρίες της αυλής" μια κι ο ίδιος ο ρόλος ήθελε κάποια "μπορεί ναι, μπορεί όχι, πολύ με κουράσατε σήμερα, αφήστε με ήσυχη":P[/QUOTE]

ναι θα εδεήσουν σημερα η νετ , ειχε πάλι μια οχι τόσο συνηθισμένη ταινία, την οργή, με συνύπαρξη Κούρκουλου- Πάντζα- Σειληνού! Εγώ θα διάλεγα Πάντζα #)από τους τρεις#)!

έπαιζε δε και η Βιβέτα Τσιούνη αλλα και η Αννα Φόνσου! τι να σας λέω ένα δράμα η υπόθεση, ψυχοπλακώθηκα! η Φόνσου είναι η κακιά της υπόθεσης, θελει να χωρίζει την Βιβέτα ( εκεινη αν και περνά δύσκολα την λατρευει) απο τον Νίκο:xm: αλλα θα τιμωρηθεί στο τέλος! μάλλον δεν ειναι σπάνια!

mariadegrecia
15-02-11, 01:18
Αχ και δεν τη πέτυχα τη ταινία!!Ατυχία! Πάντως αριάδνη και εγώ Πάντζα ψηφίζω από τους τρεις!

@retrofan Γιατί λες για τη ταινία Αμαρυλλίδα για το ευχάριστο φινάλε? Είχε και εναλλακτικό τέλος η ταινία? Πάντως αυτό για τη Ζάννα το έχω ακούσει και από φίλους μου για το κρύα και άνευρη....

prasinomatis
15-02-11, 12:55
σπανιεs ελληνικεs ταινιεs πιστευω πωs ειναι η περιπτερου με την βασιλειαδου, η σμυρνια με την ιδια, ο γρουσουζηs με τον Ορεστη Μακρη, το Μισοs με τον νικο ξανθοπουλο, Τα Παλιοπαιδα με τον Ορεστη Μακρη. Αυτα εχω την τυχη να τα εχω στην συλλογη μου, οπωs και πολλα αλλα , και δεν τα εχω δει να κυκλοφορουν πουθενα.

αριαδνη
15-02-11, 21:52
Αχ και δεν τη πέτυχα τη ταινία!!Ατυχία! Πάντως αριάδνη και εγώ Πάντζα ψηφίζω από τους τρεις!

@retrofan Γιατί λες για τη ταινία Αμαρυλλίδα για το ευχάριστο φινάλε? Είχε και εναλλακτικό τέλος η ταινία? Πάντως αυτό για τη Ζάννα το έχω ακούσει και από φίλους μου για το κρύα και άνευρη....

ελα και κάποιος που συμφωνεί..χι, χι και είπα πως θα είμαι η μόνη, λοιπόν ο Παντζας είχε κωμικό ταλέντο, γι' αυτο δεν πέρασε τοσο πολυ ως ''ωραίος'' εκείνου του καιρού και όμως μια χαρά τα πάει σε μια τόσο δραματική ταινία...

mariadegrecia
15-02-11, 22:38
Με το Πάντζα με έπιασε πριν από κάτι μήνες αυτό το κάτι άλλο χεχε αλλά οκ ήταν και γλυκό μουτράκι στις ταινίες! Αλλά νομίζω ότι ακόμα περισσότερο ψηφίζω Ανδρέα Ντούζο
Όντως δεν τον έχω δει ακόμα σε δραματική ταινία ή σε ρόλο κάτι άλλο εκτός από κωμικό τώρα που το λες... αλλά ακόμα θυμάμαι το πόσο πολύ γελούσα στο Μίνι φούστα και καράτε!

retrofan
15-02-11, 22:41

H bambi έγραψε παρά πάνω ότι η συγκεκριμένη ταινία γυρίστηκε με δύο εναλλακτικά φινάλε (ένα δραματικό κι ένα happy end) και προβαλλόταν και με τα δύο κατά καιρούς. Εγώ προσωπικά μόνο το happy πέτυχα (πάλι καλά δηλαδή γιατί και δράμα και Ζάννα ...:P)

bambinella 100
20-02-11, 14:50
Σημερα το βραδυ στις 9.00 απο το Star θα προβληθει η ταινια Λολα, με Καρεζη, Κουρκουλο, Παπαγιαννοπουλο.
Δεν ανηκει σιγουρα στις σπανιες ταινιες, τουλαχιστον οχι στις πολυ. Το σπανιο ειναι οτι ειναι Φινος Φιλμ, ειναι δραματικη, και προβαλλεται Κυριακη βραδυ και μαλιστα απο το συγκεκριμενο καναλι.
Σ' αυτο ακριβως το thread εχουν γινει παραπονα για την εξαφανιση των δραματικων ταινιων του Φινου απο την τηλεοραση, και ιδιως στη ζωνη Prime Time των καναλιων.
Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλα δραματικα φιλμ της μεγιστης αυτης εταιριας και να μην προκειται για μεμονωμενο φαινομενο.

http://1.bp.blogspot.com/_eZeHX-S5iZI/S1sANo0VUDI/AAAAAAAAAC0/mxSjkwqR_jo/s400/lola.jpg
Λολα

bernard.c
20-02-11, 16:14
Σημερα το βραδυ στις 9.00 απο το Star θα προβληθει η ταινια Λολα, με Καρεζη, Κουρκουλο, Παπαγιαννοπουλο.
Σε ευχαριστούμε πολύ bambinella 100 για την ενημέρωση!!

Ελπιζω να ακολουθησουν και αλλα δραματικα φιλμ της μεγιστης αυτης εταιριας και να μην προκειται για μεμονωμενο φαινομενο.
Μακάρι...

αριαδνη
22-02-11, 10:00
προχθές ειχε πάλι μια σπάνια ταινία η ετ-3 ( βάζουν πια την εν λόγω ταινια δεν την εχω ξαναδεί και αναπαριστουσε τελεια το κλίμα της Πλάκας όπως το Μιαρη και Μιμίκος και αυτη σπάνια πια:(), με πλειαδα γνωστών ηθοποιών, με Ντούζο, Κουρκουλο, Λυναιο , Σταυρίδη, Αλεξανδράκη, Αυλωνίτη!

δεν πρόλαβα τιτλο αλλα όλα εχουν να κάνουν με ενα ''κακόφημο σπίτι'' στην Πλάκα και μια μαντάμ-Φλορενς, που πλέκει ιντρικες, εκεί συχνάζει ο ''καλός κόσμος'' των Αθηνών:P! ο κακός Αλέξανδος ( Λυναιος) εχει βάλει στο μάτι μια πλουσια δεσποσύνη που ειναι ερωτευμένη με τον Αλεξανδρακη ..ο Λυναιος κρατα στο χερι τον θειο της κοπέλας ( Ξενιδη) που συχνάζει στην μανταμ ενω κάνει τον τίμιο..ο Αυλωνίτης παιζει εναν μπαρμπα-Γιαννη! ξερει κανείς τιτλο..

προχθες ειδα ξανά και τον αδελφό Αννα κι αυτη σπάνια, θυμόσαστε το στόρυ σε ενα παλαιο βυζαντινό μοναστηρι με τον Φυσσούν-αρχαιοκάπηλο, ανηψιο του πρωην ηγουμένου που ερχεται να βρει εναν πολυτιμο σταυρό, ξερει δηλ. το μυστικό της μονής που δεν το ξερει ο νυν-ηγούμενος! φοβερος ο Κατρακης , μια απο τις καλυτερες ερμηνειες του στο ρόλο καλογέρου που προστατευει μια κοπέλα την Καλογεροπουλου και το μυστικό της..ε, ας μην πω άλλο, μπορει και να την βάλουν..

κάποτε την εβαζαν πολυ συχνά, κάποτε..

bambinella 100
22-02-11, 10:17
Η ταινια για την οποια μιλας, αριαδνη, εχει τιτλο Μπαρμπα - Γιαννης κανατας. Γυριστηκε απο τον Κωστα Στραντζαλη το 1957.
Σ' αυτην ο Νικος Κουρκουλος εκανε την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση, και μαλιστα σε ρολο κακου, εν αντιθεσει με τους μεταγενεστερους ρολους του.

http://www.youtube.com/watch?v=8dc3RsaLD18

evarlam
22-02-11, 10:31
Αν θυμάμαι καλά, στο "Αδελφός Άννα", η Ξένια Καλογεροπούλου υποδύεται μια εβραία, η οποία την έχει υπό την προστασία του ο ερημίτης μοναχός τον οποίο υποδύεται σαν βιβλική φιγούρα ο Μάνος Κατράκης. Για να την κρατήσει κοντά του της λέει ψέματα ότι τάχα δεν έχει τελειώσει ο πόλεμος και ότι οι Γερμανοί δεν έχουν φύγει ακόμη.

αριαδνη
22-02-11, 20:58
Η ταινια για την οποια μιλας, αριαδνη, εχει τιτλο Μπαρμπα - Γιαννης κανατας. Γυριστηκε απο τον Κωστα Στραντζαλη το 1957.
Σ' αυτην ο Νικος Κουρκουλος εκανε την πρωτη του κινηματογραφικη εμφανιση, και μαλιστα σε ρολο κακου, εν αντιθεσει με τους μεταγενεστερους ρολους του.

http://www.youtube.com/watch?v=8dc3RsaLD18

:thanx2::thanx2:
παντα ενημερωμένη bambi μας! πολυ καλή ταινία..μακάρι να την ξαναδειξει, θα την δω απο το tube, τι θησαυροί φτιαχνονταν κάποτε, τουλάχιστον να τους δείχνουν!

everlam, οχι δεν ηξερε ο Κατράκης-καλόγερος οτι ο πόλεμος ειχε τελειωσει, αν θυμάσαι ηταν έξω απο το μοναστηρι, δεν ζουσε στο κοινόβιο με τους άλλους! αλλα απομακρυσμένος και την Αννα την κυνηγούσαν κάποτε οι Γερμανοι και ηθελε να την προστατέψει::)! πολυ σωστα λες πως ηταν σαν βιβλικη φιγούρα, δεν εχω καλυτερη περιγραφη από αυτή! ειδικα στην πέτρινη σκάλα σαν τον Ιακωβ στεκεται..

τεσπα, ο Φυσσούν του είπε ψέματα για το οτι ο πόλεμος δεν τελείωσε και φυσικά ειχε τον σκοπό του και δεν ηταν τόσο καλός!

argy
23-02-11, 12:25
Και εγω ειδα τον Μπαρμπα-Γιαννη Κανατα οταν το εβαλε η ΕΤ3 και μου αρεσε πολυ! Αν και με χαλαγε λιγο που ειχαν βαλει αλλη φωνη στη Κατερινα Χελμη!

Και μου εκανε εντυπωση η Στελλα Στρατηγου (η υπηρετρια Μαριαννα) γιατι δεν την ειχα ξαναδει και διαβασα πως ειναι η αδερφη των Αλεκα και Στεφανου Στρατηγου.

bambinella 100
23-02-11, 12:57
O Αυλωνιτης γιατι δεν ελεγε οτι ο Αλεξανδρακης ηταν αθωος και τον αφηνε φυλακισμενο; (Αυτο μαλλον ανηκει στο thread Αναπαντητες αποριες).
Argy, η Στελλα Στρατηγου επαιζε και στον Δημο απ' τα Τρικαλα, στο ρολο της υπηρετριας του Χατζηχρηστου.

ioli1453
23-02-11, 13:25
O Αυλωνιτης γιατι δεν ελεγε οτι ο Αλεξανδρακης ηταν αθωος και τον αφηνε φυλακισμενο; (Αυτο μαλλον ανηκει στο thread Αναπαντητες αποριες).
Argy, η Στελλα Στρατηγου επαιζε και στον Δημο απ' τα Τρικαλα, στο ρολο της υπηρετριας του Χατζηχρηστου.Νομιζω bambinella οτι δεν ελεγε την αληθεια ο Αυλωνιτης γιατι τον απειλουσαν ο Ληναιος και ο Κουρκουλος αν ελεγε οτι το εκαναν εκεινοι και φοβηθηκε μηπως του κανουν και τιποτα αλλο.

bambinella 100
23-02-11, 13:50
Ναι, ioli, μπορει να ηταν αυτο. Οταν ξαναδω την ταινια θα προσεξω αυτο το σημειο.
Σε ευχαριστω!

ioli1453
23-02-11, 14:17
.Νομιζω αυτο πρεπει να ηταν γιατι σε καποια στιγμη το ειπε και ο Ληναιος στον Κουρκουλο.Να εισαι καλα bambinella.

mariadegrecia
23-02-11, 20:37
Αχ και εγώ την είδα τη ταινία και μάρεσε... Ντούζος και Αλεξανδράκης δυο αγάπες μου σε μια ταινία!
Καλά αυτό με τη φωνή της Χέλμη.... μα μου φαινόταν οτι μας δούλευαν , δεν μου κολλούσε καθόλου μια τόσο γλυκοπαιδική φωνή στο πρόσωπο της Χέλμη χιχι

bambinella 100
27-02-11, 14:14
Tελικα, δυστυχως επροκειτο για μεμονωμενο φαινομενο αυτο που εγραψα την περασμενη Κυριακη στο post 166.
Oι ελπιδες μας για σπανιες δραματικες ταινιες της Φινος Φιλμ απο το Star, διελυθησαν στα εξ ων συνετεθησαν. Αποψε θα προβληθει η καθλου σπανια και καθολου δραματικη επισης, Το Ξυλο Βγηκε απ' τον Παραδεισο.
Ειπα κι εγω! Τοσο καλα;

mariadegrecia
27-02-11, 17:01
και εγώ το είδα στη διαφήμιση και σκεφτόμουν τα ίδια... Κρίμα... να δούμε μήπως το συνεχίσουν από την άλλη Κυριακή, δηλαδή μήπως πάνε εναλλάξ

ioli1453
27-02-11, 17:45
Tελικα, δυστυχως επροκειτο για μεμονωμενο φαινομενο αυτο που εγραψα την περασμενη Κυριακη στο post 166.
Oι ελπιδες μας για σπανιες δραματικες ταινιες της Φινος Φιλμ απο το Star, διελυθησαν στα εξ ων συνετεθησαν. Αποψε θα προβληθει η καθλου σπανια και καθολου δραματικη επισης, Το Ξυλο Βγηκε απ' τον Παραδεισο.
Ειπα κι εγω! Τοσο καλα;Μηπως bambinella η δραματικη ταινια Λολα δεν ειχε την τηλεθεαση που εχουν οι κωμωδιες γιαυτο δεν εβαλαν παλι δραμα?

argy
27-02-11, 18:11
Εγω γενικα δεν ειχα ελπιδες,γιατι την Λολα το star την ειχε προβαλλει και περσι!
Απο οτι συμπεραινω θα την καταταξουν στην κατηγορια με τα δραματα τα οποια προβαλλουν γενικα π.χ.Στελλα καθως και τις ταινιες με πολεμικα θεματα (αν και απο αυτες ολο βαζουν πολυ συγκεκριμενες)

αριαδνη
27-02-11, 20:23
Ειπα κι εγω! Τοσο καλα;

βιβι μου οχι , μην μου ανησυχεις, σε θελω χαρουμενη και θα εισαι την Τριτη η ετ-3 στις 11 θα βαλει τους αδιστακτους, με κορυφαια ερμηνεια του Κουρκουλου, δραματική αλλα και πηγε στο Φεστιβαλ της θεσσαλονικης και ερχονται απο την ερτ και ξενες κλασσικες ταινιες, θα σας ενημερωσω εγκαιρως..

bambinella 100
27-02-11, 23:00
Αριαδνη, σε ευχαριστω. Πραγματικα, πολυ καλη η ερμηνεια του Κουρκουλου στους Αδιστακτους, αλλα δυστυχως δεν ειναι σπανια ταινια, μια που την εχω πετυχει αρκετες φορες στα κρατικα καναλια, και δεν ειναι της Φινος Φιλμ.
Ποσον καιρο εχουν να προβληθουν δραματικα φιλμ οπως, Ιλιγγος, Το Ταξιδι, Ο Θανατος Θα Ξαναρθει, Αμοκ, Οι Εχθροι, Ο Βαλτος, και τοσες ακομη της θρυλικης εταιριας του Φινου; Αυτες μαλιστα! Ειναι σπανιες.
Argy, δεν ηξερα οτι η Λολα ειχε προβληθει και περισυ απο το ιδιο καναλι. Μια εχουν λοιπον και τη βαζουν μια φορα στο τοσο.
Αντε, και του χρονου!

mariadegrecia
27-02-11, 23:14
Αχ το Ο θάνατος θα ξανάρθει μου αρέσει τόσο πολύ!! Βασικά ούτε η Ερτ1 βάζει δραματικά? Ή απλά δεν βάζει της Φίνος?

bambinella 100
27-02-11, 23:17
Οχι, ολα τα κρατικα βαζουν δραματικες ταινιες τακτικα.
Δραματικες της Φινος κανενα καναλι, με εξαιρεση τη Λολα, της περασμενης Κυριακης, οπου χαρηκαμε τσαμπα.

tonytony
28-02-11, 01:18
Είχα στείλει και είχα πάρει και τηλέφωνο πριν καιρό στη NOVA και σαν συνδρομητής που είμαι τους ζήτησα ή τους έδωσα ιδέα αν θέλετε , να δημιουργούσαν ένα κανάλι όπως έχουν τώρα 5 κινηματογραφικά το οποίο όμως να παίζει επί 24ωρου βάσεως ελληνικές ταινίες και παλιές και καινούργιες! Ξέρετε τι μου είπανε? Οι παλιές κλασσικές ταινίες του Φίνου και του Καραγιάννη είναι πιο ακριβές από τις ξένες!!! Και ένα τέτοιο κανάλι θα τους στοίχιζε πάρα πολύ στο να πέρνανε τα δικαιώματα! Μήπως φταίνε και οι εταιρείες παραγωγής και ζητάνε υπέρογκα ποσά από τα κανάλια για να δώσουν τις ταινίες τους προς προβολή??? Δε ξέρω...

ioli1453
28-02-11, 13:30
Μηπως bambinella η δραματικη ταινια Λολα δεν ειχε την τηλεθεαση που εχουν οι κωμωδιες γιαυτο δεν εβαλαν παλι δραμα?

bambinella 100
28-02-11, 13:40
Tonytony, αν συμβαινει κατι τετοιο ειναι πραγματικα κριμα, γιατι δραμα του Φινου δεν προκειται να ξαναδουμε.
Αλλη σπανια ταινια που προβληθηκε προσφατα σε τοπικο καναλι ειναι η κωμωδια, Η Νανσυ την ψωνισε - 1961.
Ο Μιχαλης Νικολινακος στις μεγαλες του ομορφιες, και διπλα του η Ναντια Χωραφα, ο Μιμης Φωτοπoυλος, ο Γιαννης Μαλουχος, ο Τακης Μηλιαδης, κ.α.
Η Νανσυ αρνειται να παντρευτει τον αντρα που της προξενευουν τα δυο αδελφια της και που εκεινος την αγαπα. Φερνει διαρκως στο σπιτι διαφορους αντρες για να τους ζωγραφισει και περνα τον καιρο της ανεμελα. Ομως μπροστα στον κινδυνο να χασει τον υποψηφιο γαμπρο, καταλαβαινει οτι κι αυτη τον αγαπα και το τελος ειναι αισιο....
Τελικα, τα μικρα, τοπικα καναλια προβαλλουν πολλες απο τις ταινιες για τις οποιες συζηταμε εμεις σ' αυτο το thread.

http://www.ibid.gr/Thumbnails2/5906959.jpg
Ναντια Χωραφα

argy
28-02-11, 19:16
δεν ηξερα οτι η Λολα ειχε προβληθει και περισυ απο το ιδιο καναλι. Μια εχουν λοιπον και τη βαζουν μια φορα στο τοσο.
Αντε, και του χρονου!

Ναι και μαλιστα τοτε ειχα παρει τη χαρα εγω !! :brick:

Δεν μπορω να βρω το λογο,στην αρχη ειχα σκεφτει οτι ισως το κανουν επειδη ειχαν ξεκινησει να βγαινουν οι δραματικες του Φινου σε dvd στα περιοδικα. Ομως απο την αλλη το star (απο οτι νομιζω) εχει τις περισσοτερες δραματικες του Φινου στο αρχειο του και μεχρι το 2004 υπηρχαν δυνατα στο προγραμμα τους. Μετα ηρθε η εξαφανηση....! 8)

Nemo
06-03-11, 18:23
Αυτη τη στιγμη παιζει στην ΤV100 (θεσ/νικη ) τους Απάχηδες των Αθηνών(1950)

Βασισμενη σε οπερετα και ισως οχι και τοσο σπανια αλλα πολυ σπανια παιζει σε καποιο καναλι.

Πρωταγωνιστουν οι Λάμπρος Κωνσταντάρας (πρίγκιπας ή Κώστας), Ντίνος Ηλιόπουλος (γραμματικός ή Κλέων), οι Μίμης Φωτόπουλος και Φραγκίσκος Μανέλλης (οι μπατίρηδες φίλοι του Κώστα), Αιμίλιος Βεάκης (ταβερνιάρης μπάρμπα Αντρέας) και η Άννα Καλουτά (η miss Βέρα).

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Οι_απάχηδες_των_Αθηνών_(1950)

http://photo.kathimerini.gr/kathnews/photos/07-11-04/07-11-04_1283425_151.jpg

statsin
10-03-11, 00:33
Πολύ καλές και σπάνιες ταινίες θεωρώ τις παρακάτω:
α) Η φωνή της καρδιάς με Βεάκη και Πάνου
β) Γυμνοί στο χιόνι με Αιμ. Υψηλάντη
γ) Μαρίνα με Μυράτ και Γκρέκα
δ) Τελευταία αποστολή με Διαμαντόπουλο
ε) Ο κουρσάρος του Αιγαίου (Μαρίνος Κονταράς) με Κατράκη
στ) Η τελέυταία Άνοιξη με Υψηλάντη
ζ) Ο γρουσούζης με Μακρή
η) Το φρούριο των αθανάτων με Γεωργίτση, Παπανίκα
θ) Ανοιχτή επιστολή με Νανέρη, Αρβανίτη
ι) 17 σφαίρες για έναν άγγελο με Βιδάλη, Φούντα
κ) Αδούλωτοι σκλάβοι με Λαμπέτη
λ) Νεκρή πολιτεία με Τζόγια, Παπά
μ) Παράνομοι πόθοι με Νέγκα, Προκοπίου
ν) Η φλόγα της ελευθερίας με Κατράκη
ξ) Οι πολεμιστές της ειρήνης με Κατράνη, Δανδουλάκη
ο) Οι παράνομοι με Φυσσούν, Βανδή, Βλάχο
π) Ολοκαύτωμσ με Πολίτη, Δανδουλάκη
ρ) Ένας Γερμανός στα Καλάβρυτα με Αντωνόπουλο, Τζώρτζη

Όποιος θέλει να σχολιάσει κάτι γι'αυτές τις ταινίες, πιστεύω ότι είναι αρκετά ΄σπάνιες...

takispapadakis
13-03-11, 11:12
η βιλλα με τα νουφαρα ειναι γυρισμενη το 1944 δεν νομιζω να υπαρχει κοπια.ειναι η 2η της φινος φιλμς.ολες οι αλλες κυκλοφορουν και βρισκονται σε τρακερς.αυτη με την φονσου μπορει να ειναι με αλλον τιτλο.

ο τοπικος παραγων ειναι θεατρικο εργο του παναγιωτη καγια.και το ειχε παιξει το πελλοπονησιακο θεατρο στην περιοχη μου το 1979.ειναι εργο εποχης και διασκευαστηκε για τον σινεμα το1960 με τα σημερινα δεδομενα.

τις περισσοτερες ερωτικες ταινιες της δεκαετιας του 70 οπως και το γυμνοι στο χιονι δεν τις εχω συναντησει πουθενα.και αν υπαρχει κατι θα ειναι σε βιντεοκασσετες.πολυ λιγες εχουν περαστει σε dvd.και ταινιες γενικου ενδιαφεροντος και παλι και αυτες μονο αν τις εκμεταλλευονται μεγαλες εταιριες τις εχουν κυκλοφορησει.

Wally
13-03-11, 12:40
Γενικα οι ταινιες που ετυχε και συνεπεσαν με την περιοδο της χουντας (κυριως ιστορικες και xploitation) τις εφαγε μετεπειτα το μαυρο σκοταδι.
Το ιδιο ισχυει και στη μουσικη αλλα σε μικροτερο βαθμο.

tatouleris
13-03-11, 15:25
Πολύ καλές και σπάνιες ταινίες θεωρώ τις παρακάτω:
α) Η φωνή της καρδιάς με Βεάκη και Πάνου
β) Γυμνοί στο χιόνι με Αιμ. Υψηλάντη
γ) Μαρίνα με Μυράτ και Γκρέκα
δ) Τελευταία αποστολή με Διαμαντόπουλο
ε) Ο κουρσάρος του Αιγαίου (Μαρίνος Κονταράς) με Κατράκη
στ) Η τελέυταία Άνοιξη με Υψηλάντη
ζ) Ο γρουσούζης με Μακρή
η) Το φρούριο των αθανάτων με Γεωργίτση, Παπανίκα
θ) Ανοιχτή επιστολή με Νανέρη, Αρβανίτη
ι) 17 σφαίρες για έναν άγγελο με Βιδάλη, Φούντα
κ) Αδούλωτοι σκλάβοι με Λαμπέτη
λ) Νεκρή πολιτεία με Τζόγια, Παπά
μ) Παράνομοι πόθοι με Νέγκα, Προκοπίου
ν) Η φλόγα της ελευθερίας με Κατράκη
ξ) Οι πολεμιστές της ειρήνης με Κατράνη, Δανδουλάκη
ο) Οι παράνομοι με Φυσσούν, Βανδή, Βλάχο
π) Ολοκαύτωμσ με Πολίτη, Δανδουλάκη
ρ) Ένας Γερμανός στα Καλάβρυτα με Αντωνόπουλο, Τζώρτζη

Όποιος θέλει να σχολιάσει κάτι γι'αυτές τις ταινίες, πιστεύω ότι είναι αρκετά ΄σπάνιες...

α) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν 15 χρόνια.
β) Η τύχη της αγνοείται.
γ) Έχει αποκατασταθεί από την ταινιοθήκη.
δ) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν 15 χρόνια.
ε) Ήταν να παιχτεί στο φεστιβάλ κινηματογράφου σε αφιέρωμα του τζαβέλα και
ανακάλυψαν ότι η πρώτη πράξη είχε πρόβλημα.
Η ταινιοθήκη ανέλαβε την αποκατάσταση, αλλά δεν ξέρω αν ολοκληρώθηκε.
Μια μικρή πληροφορία στο:
http://www.tritsibidas.gr/gr/index.php?option=com_content&view=article&id=49&Itemid=17
στ) Ο αδερφός του Κανελλόπουλου έκανε νέο μοντάζ χωρίς τα
ζουουουουουουουουούμ!!!, δεν κυκλοφορεί.
ζ) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν 15 χρόνια και μάλλον έχει κυκλοφορήσει σε VHS.
η) Έχει κυκλοφορήσει σε VHS.
θ) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν 15 χρόνια.
ι) Κυκλοφορεί στο διαδύκτιο σε μέτρια ποιότητα από VHS.
κ) Κυκλοφορεί σε DVD από τον Λεοντσίνη.
λ) Έχει κυκλοφορήσει σε VHS.
μ) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν 15 χρόνια.
ν) Έχει κυκλοφορήσει σε VHS.
ξ) Του Τζέιμς Πάρις, ίσως κυκλοφορήσει από τον Τηλεθεατή (το ελπίζω).
ο) Έχει παιχτεί στην τηλεόραση πριν πολλά-πολλά χρόνια.
π) Του Τζέιμς Πάρις, ίσως κυκλοφορήσει από τον Τηλεθεατή (το ελπίζω).
ρ) Έχει κυκλοφορήσει σε VHS.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ή αν εχώ κάποια παράληψη ας συμπληρώσει.

Wally
13-03-11, 16:10
Ποταμος πληροφοριων...ευχαριστουμε!

bambinella 100
13-03-11, 20:14
δ) Την ειδα πριν απο τρια χρονια περιπου απο το καναλι 0-6.
ζ) Υπαρχει στο youtube
θ) Προβληθηκε πριν απο 4 - 5 χρονια απο ενα μικρο καναλι.
ρ) Προβληθηκε πριν απο τρια χρονια περιπου απο το 0 -6.

vassonisi
14-03-11, 18:42
Για την ταινία Siralardaki heyecanlar (http://www.imdb.com/title/tt0390490/) γνωρίζω πως οταν επρόκειτο να βγεί στους κινηματογράφους είχαμε φασαρίες με τους Τούρκους και γι' αυτό δεν προβλήθηκε ποτέ. Θεωρήθηκε πως θα αποτελούσε πρόκληση.

RIO
14-03-11, 19:43
To Ολοκαύτωμα με τον Πολίτη, το είχε βάλει πριν καμμιά δεκαριά χρόνια, στον Αντ1. Πρέπει να ήταν 28 Οκτωβρίου...

bambinella 100
17-03-11, 15:30
Αυτη κι αν ειναι σπανια!
Ο Κοκκινος Βραχος, παραγωγης 1948, βασισμενη στο μυθιστορημα του Ξενοπουλου. Πρωταγωνιστουν η Ιντα Χριστινακη και ο Λυκουργος Καλλεργης, νεοτατος, αγνωριστος και σε ρολο ζεν - πρεμιε, αντιθετα απο τους ρολους "κακων" που μας εχει συνηθισει.
Η ταινια, αρτι αφιχθεισα στο youtube....

http://www.youtube.com/watch?v=MgD4kPpnh7s

saintc
21-03-11, 09:05
Η φωνή της καρδιάς.
Η πρώτη ταινία της μυθικής εταιρείας 'Φίνος Φίλμς' και μια απο τις πιο σπάνιες. Γυρίστηκε την περίοδο της γερμανικής κατοχής.
Σε αυτή την ταινία εμφανίζονται για πρώτη φορά στον κινηματογράφο οι Δημήτρης Χόρν, Παντελής Ζερβός, Καίτη Πάνου και Σμαρούλα Γιούλη.
Πολιτιστικό ντοκουμέντο οι εικόνες της τότε εποχής.

http://www.youtube.com/watch?v=RqYfhwk7XKY

RIO
21-03-11, 15:44
Πόσο αδύνατος ο Κωνσταντάρας! καμμιά σχέση, με τις μετέπειτα ταινίες...

bambinella 100
21-03-11, 16:24
Χειροκροτηματα (1944).
Αλλη μια σπανιοτατη ταινια που γυριστηκε κι αυτη κατα τη διαρκεια της Κατοχης. Εδω βλεπουμε τον Αττικ, τη Ζινετ Λακαζ και τον Δημητρη Χορν στον πρωτο κινηματογραφικο του ρολο.

http://www.youtube.com/watch?v=lxler3z4FUM

V.I.Smirnov
21-03-11, 17:08
Στην ταινία αυτή εμφανίζεται νομίζω επίσης και ο Γ. Φούντας και ο Α. Αλεξανδράκης κάπου στο κοινό του θεάτρου.
Αγνώριστοι κι' οι δυό....

Αξιοσημείωτα είναι τα θαυμάσια τραγούδια "Το δάκρυ το πικρότερο" που ο Αττίκ τραγουδά ένα απόσπασμά του,
καθώς και η "Παπαρούνα" που φαίνεται να τραγουδά η Ζ. Λακάζ.
(Γράφω "φαίνεται" διότι είναι ντουμπλαρισμένη - στην πραγματικοτητα το τραγουδάει άλλη).
Τα τραγούδια αυτά καθώς και αρκετά ακόμα είναι έξοχα ερμηνευμένα από την Δ. Στρατηγοπούλου με τον Μίμη Πλέσσα στο πιάνο και είναι μικρά διαμάντια.

Ευχαριστούμε πολύ όποιον έβαλε το σπάνιο αυτό έργο στο ΥΤ....

-

argy
21-03-11, 18:13
Πραγματι πολυ ωραια ταινια και "Τα Χειροκτοτηματα" την οποια δυστυχως καταντησαν σπανια,διοτι μεχρι το 2005 υπηρχε στο προγραμμα της Ερτ....

Μια ακομα σπανια ταινια την οποια δεν προβαλλουν πια ειναι το "Χαμενοι Αγγελοι" 1948 με τους Σμαρουλα Γιουλη,Χρηστο Τσαγανεα,Ειρηνη Παππα,Μιμης φωτοπουλος κ.α

http://www.youtube.com/watch?v=zYfwKil6XdQ

mariadegrecia
24-03-11, 00:56
Τα χειροκροτήματα τι απίστευτη ταινία!!!! Ο Αλέκος όντως κάνει ένα κομπάρσο ανάμεσα στο κοινό και αν προσέξετε ξεχωρίζει χιχι. για τον Φούντα δεν το ήξερα.

RIO
29-03-11, 19:58
Σε ποια σκηνή, φαίνονται οι Αλεξανδράκης και Φούντας; Γιατί δεν μπόρεσα, να τους εντοπίσω...

bambinella 100
29-03-11, 21:17
Επιτελους! Απο σημερα υπαρχει στο youtube, η σπανια και ταυτοχρονα υπεροχη ταινια του Βασιλη Γεωργιαδη, Ραντεβου με μια Αγνωστη.
Η Ελενα Ναθαναηλ, ο Δημητρης Μυρατ, ο Γιαννης Βογλης, και η Ανν Λομπεργκ, πρωταγωνιστουν σ' αυτο το εξοχο αστυνομικο - δικαστικο φιλμ που διακρινεται απο εντονη δοση ερωτισμου.
Για μενα, η Ελενα Ναθαναηλ εδω, κανει την καλυτερη κινηματογραφικη της ερμηνεια σε ενα ρολο που της ταιριαζει απολυτα!

http://www.youtube.com/watch?v=CZuckU8WTFc

V.I.Smirnov
29-03-11, 23:31
Το "Ραντεβού με μιαν άγνωστη" δεν είναι σπάνια. Απλώς δεν παίζεται συχνά.
Π.χ. την είχα δει πριν μερικά χρόνια στον Antenna.

Eίναι η καλύτερη ταινία της Ε. Ναθαναήλ και περιέργως όλοι μνημονεύουν τις δυο-τρεις άλλες ταινίες που έπαιξε και που δεν είναι παρά μέτριες.
Αντίθετα, εδώ φαίνονται οι υποκριτικές της ικανότητες σε έναν δύσκολο ρόλο που της έδωσε βραβείο ερμηνείας το '68.

Η ταινία αυτή δεν είναι καθόλου αστυνομική, ούτε δικαστική. Καμιά σχέση.
Ψυχολογική είναι η υπόθεση :
η μοναξιά και η αποξένωση μιας γυναίκας από τον σύζυγό της την οδηγεί να τον απατήσει και τελικά στο έγκλημα.
Το σενάριο ακούγεται κοινότυπο. Ωστόσο, είναι ο τρόπος με τον οποίο παρουσιάζεται το ψυχολογικό προφίλ,
η ψυχολογική της εξέλιξη που την κάνει να ξεχωρίζει. Αυτό είναι (νομίζω) το κεντρικό σημείο.
Οι δυνατές δραματικές σκηνές είναι ελάχιστες. Αντίθετα, κάποιες που επιφανειακά είναι σιωπηλές έχουν μεγάλο περιεχόμενο.
Π.χ. χαρακτηριστική είναι στο τέλος της δίκης όταν το βλέμμα της συναντά τους δικαστές να κοιτούν σοβαροί, ψυχρά,
απόμακροι και αμίλητοι.

Το τέλος είναι κάπως αμφιλεγόμενο - αφήνει υπονοούμενα και ένα ερωτηματικό στον θεατή.
Δεν το έχω απαντήσει ακόμη από την πρώτη φορά την είδα...

Και η μουσική, λιτή και απέριτη, είναι επίσης αξιοπρόσεκτη - και απόλυτα ταιριαχτή με όλο το περιεχόμενο.

-

bambinella 100
30-03-11, 16:30
Καλα, πριν απο μερικα χρονια την ειδα κι εγω! Κι αυτην και πολλες απο τις ταινιες που αναφερονται σε αυτο εδω το thread.
Το θεμα δεν ειναι να τις βλεπουμε δυο φορες στα 10 χρονια, αλλα πιο τακτικα, οπως ας πουμε πολλες αλλες που προβαλλονται μεχριι και δις της εβδομαδος.
Οχι να φτασουμε και μεχρι εκει βεβαια, αλλα λεμε τωρα....
Η ταινια σαφως και εχει αστυνομικα στοιχεια απο τη στιγμη που εχει να κανει με φονο, και σαφως επισης ειναι και δικαστικη, απο τη στιγμη που η αφηγηση ξεκινα και τελειωνει σε μια αιθουσα διακαστηριου, οπου με πολλα φλας - μπακ βλεπουμε μεσα απο το ημερολογιο της κατηγορουμενης τι την οδηγησε στο εγκλημα.
Και φυσικα ειναι συγχρονως και ψυχολογικο δραμα, οπως αλλωστε ειναι σχεδον ολα τα δικαστικα φιλμ, που αν δεν εδειχναν το ψυχολογικο υποβαθρο του εγκληματια, θα ηταν ατελη απο καλλιτεχνικης αποψεως και χωρις ενδιαφερον για τους θεατες τους.

ioli1453
30-03-11, 18:36
Θα συμφωνησω απολυτως μαζι σας V.I.Smirnov και bambinella οτι η ταινια Ραντεβου με μια Αγνωστη ειναι η καλυτερη ταινια της Ελενας Ναθαναηλ και η καλυτερη της ερμηνεια στον κινηματογραφο οποτε δικαιως πηρε και το βραβειο Α' Γυναικειου ρολου στο φεστιβαλ Θεσσαλονικης το 1968.Παρα πολυ καλες και οι ερμηνειες του Δημητρη Μυρατ και του Γιαννη Βογλη.Η Ταινια Ραντεβου με μια αγνωστη ειναι απο τις αγαπημενες μου ταινιες και η αγαπημενη μου της Ναθαναηλ.Να πω επισης οτι μπορει δυστυχως να μην προβαλλεται πια στην τηλεοραση αυτη η ταινια αλλα μπορει καποιος να τη βρει σε καποια φορουμ με ταινιες την εχουν ανεβασει και μαλιστα απο dvd οποτε δεν ειναι σπανια ταινια που δεν μπορει να βρεθει.Το τελος της ταινιας ειναι οντως αμφιλεγομενο και εχει ερωτηματικο.Πως θα μπορουσαμε να το εξηγησουμε οτι την συγχωρεσε ο αντρας της και οτι επιστρεφει να τη βοηθησει? Επισης δεν ξερω αν το προσεξατε αλλα στο τελος που παει να φυγει με το τρενο ο Μυρατ ο Σταθμαρχης με το καπελο ειναι ο σκηνοθετης της ταινιας ο Βασιλης Γεωργιαδης ο οποιος κανει ενα μικρο περασμα.

Dimitrissss
30-03-11, 18:50
Μία από τις πραγματικά σπάνιες ελληνικές ταινίες και με πάρα πολλές ιδιαιτερότητες, ήταν η τανία «Κιέριον», γυρισμένη το 1968, αλλά απαγορευμένη από την Χούντα ως την πτώση της (προβλήθηκε για πρώτη φορά το 1974).

Με αφετηρία την πολύκροτη «Υπόθεση Πολκ», η οποία εξελίχτηκε στη διάρκεια του Εμφυλίου Πολέμου στη Βόρειο Ελλάδα και έκλεισε με τη δολοφονία του Αμερικανού δημοσιογράφου Πολκ και την καταδίκη αθώου αριστερού, ως δείγμα των πολιτικών δολοφονιών και των πολιτικών παρασκηνίων μεταξύ εξουσίας και ξένων δυνάμεων, ξεκινάει η συγγραφή του σεναρίου, του οποίου η δράση τοποθετείται στην Αθήνα του 1967.

Ένας δημοσιογράφος κατηγορείται για τη δολοφονία ενός Αμερικανού συναδέλφου του ο οποίος ήρθε στην Ελλάδα για ένα ρεπορτάζ σχετικό με τη διασύνδεση πολιτικής και εταιρειών πετρελαίου. Οι αρχές συλλαμβάνουν και έναν συνάδελφό του εβραϊκής καταγωγής ο οποίος εν τέλει δολοφονείται, όπως και μία κοπέλλα που είναι βασική μάρτυς. Ο δημοσιογράφος αντιλαμβάνεται ότι οι αρχές επιδιώκουν τη συγκάλυψη της αλήθειας και την παραπλάνηση της κοινής γνώμης και αναλαμβάνει να ερυευνήσει την υπόθεση μόνος του.

Η ταινία, απαγορευμένη από την λογοκρισία της Χούντας (τα γυρίσματα είχαν ξεκινήσει στα τέλη του 1966) βγήκε παράνομα στο εξωτερικό και διαγωνίστηκε στο φεστιβάλ της Βενετίας το 1968 (έλαβε τιμητική διάκριση), ενώ προβλήθηκε αρκετές φορές και από την δυτικογερμανική τηλεόραση. Προβλήθηκε για πρώτη φορά επίσημα στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης το 1974, όπου και κέρδισε το βραβείο καλύτερης ταινίας.

Στα πολύ ενδιαφέροντα της ταινίας, είναι ότι μαζί με τους κανονικούς ηθοποιούς (Ανέστης Βλάχος, Ελένη Θεοφίλου, Δήμος Σταρένιος κλπ.), εμφανίζονται ως ηθοποιοί και μια σειρά από Έλληνες σκηνοθέτες! Αρκετά νέοι στην ηλικία τότε, όπως Θόδωρος Αγγελόπουλος, Γιώργος Κατακουζηνός, Κώστας Φέρρης, Παντελής Βούλγαρης, Τόνια Μαρκετάκη, Σταύρος Τορνές κλπ.

Τι θα πει «Κιέριον»: Αρχαιοελληνικής προέλευσης ονομασία χώρας (από τα «Γεωγραφικά» του Στράβωνα), η οποία είναι ρημαγμένη από τις λεηλασίες και τις ξενοκρατίες. Στο τέλος χάνει ακόμα και το όνομά της, για να ονομαστεί «Κιέριον». Στην ταινία, το Κιέριον δεν είναι άλλο από την Ελλάδα. (Οποιαδήποτε ομοιότης με την σημερινή Ελλάδα, είναι εντελώς συμπτωματική!)

Την ταινία δεν την έχω δει ποτέ, ούτε έχει πέσει στην αντίληψή μου τυχόν προβολή της από την κρατική τηλεόραση (από την ιδιωτική δεν θα περίμενα ποτέ κάτι τέτοιο).

jan
03-04-11, 15:10
Παιδιά μην το πολυψάχνετε
Η ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΗ (κατά τη γνώμη μου πάντα) ελληνική ταινία είναι το "ΠΕΙΡΑΜΑΤΌΖΩΟ". Γυρίστηκε το 1975 από τον Γιάννη Κοκόλη και θεωρείται η σπανιότερη γιατί απλούστατα δεν προβλήθηκε ποτέ! Η ταινία στην ουσία είναι η κρυφή κινηματογράφηση ενός απλού υπαλλήλου τράπεζας, ο οποίος "εντάσσεται" στο σενάριο του σκηνοθέτη "συμπρωταγωνιστώντας" με μια (άγνωστη τότε) ηθοποιό και κάποιους κομπάρσους.
Σύμφωνα λοιπόν με το σενάριο ο υπάλληλος ερωτεύεται μια παντρεμένη γυναίκα, αφού αυτή τον έχει πλησιάσει πρώτα, και έτσι σε ένα ερωτικό ραντεβού, ο "σύζυγος" τους πιάνει στα πράσα με αποτέλεσμα ο κατατρομαγμένος υπάλληλος να οδηγείται σε ένα τμήμα όπου "αστυνομικοί" τον κατηγορούν από μοιχεία μέχρι ... κατασκοπεία! Η ταινία τελειώνει με το τέλος της "ανάκρισης" την απελευθέρωση του σοκαρισμένου υπαλλήλου και την προειδοποίηση των αστυνομικών προς αυτόν ότι δε θα αποκαλύψει τίποτα! Εννοείται πως όλοι οι συμμετέχοντες στην ταινία ήταν μιλημένοι πλην του άτυχου "ήρωα" της ταινίας. Η κινηματογράφηση γινόταν με κρυφές κάμερες και μικρόφωνα σε ειδικά διαμορφωμένα σπίτια και χώρους.

Όταν το γύρισμα τελείωσε και ο δημιουργός ανακοίνωσε δημόσια τη εγχείρημά του, ο υπάλληλος του έκανε μήνυση και το δικαστήριο καταδίκασε το σκηνοθέτη σε φυλάκιση 16 μηνών με ταυτόχρονη απαγόρευση προβολής της ταινίας. Στην ουσία μιλάμε για ένα σπάνιο κινηματογραφικό πειραματικό εγχείρημα (με δεδομένη βέβαια την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων του υπαλλήλου) 35 χρόνια πριν το "Truman Show"! Μάλιστα ο σκηνοθέτης προσπάθησε να διεκδικήσει την αυθεντικότητα του σεναρίου της ταινίας από τον Αμερικανό σεναριογράφο και την Paramount!

Ο μύθος συμπληρώνεται από το ερώτημα που βρίσκεται τώρα η διασωθείσα κόπια (μιας και η ταινία είναι ακόμη απαγορευμένη), όπως και από τις φήμες ότι το γυναικείο ρόλο "έπαιξε" γνωστή ηθοποιός και τηλεπερσόνα της δεκαετίας του 80!
Όποιος καταφέρει και βρει ή έστω δει την ταινία απλά βρήκε θησαυρό!

Dimitrissss
06-04-11, 17:39
Παιδιά μην το πολυψάχνετε
Η ΣΠΑΝΙΟΤΕΡΗ (κατά τη γνώμη μου πάντα) ελληνική ταινία είναι το "ΠΕΙΡΑΜΑΤΌΖΩΟ". Γυρίστηκε το 1975 από τον Γιάννη Κοκόλη και θεωρείται η σπανιότερη γιατί απλούστατα δεν προβλήθηκε ποτέ! Η ταινία στην ουσία είναι η κρυφή κινηματογράφηση ενός απλού υπαλλήλου τράπεζας, ο οποίος "εντάσσεται" στο σενάριο του σκηνοθέτη "συμπρωταγωνιστώντας" με μια (άγνωστη τότε) ηθοποιό και κάποιους κομπάρσους.
Σύμφωνα λοιπόν με το σενάριο ο υπάλληλος ερωτεύεται μια παντρεμένη γυναίκα, αφού αυτή τον έχει πλησιάσει πρώτα, και έτσι σε ένα ερωτικό ραντεβού, ο "σύζυγος" τους πιάνει στα πράσα με αποτέλεσμα ο κατατρομαγμένος υπάλληλος να οδηγείται σε ένα τμήμα όπου "αστυνομικοί" τον κατηγορούν από μοιχεία μέχρι ... κατασκοπεία! Η ταινία τελειώνει με το τέλος της "ανάκρισης" την απελευθέρωση του σοκαρισμένου υπαλλήλου και την προειδοποίηση των αστυνομικών προς αυτόν ότι δε θα αποκαλύψει τίποτα! Εννοείται πως όλοι οι συμμετέχοντες στην ταινία ήταν μιλημένοι πλην του άτυχου "ήρωα" της ταινίας. Η κινηματογράφηση γινόταν με κρυφές κάμερες και μικρόφωνα σε ειδικά διαμορφωμένα σπίτια και χώρους.

Όταν το γύρισμα τελείωσε και ο δημιουργός ανακοίνωσε δημόσια τη εγχείρημά του, ο υπάλληλος του έκανε μήνυση και το δικαστήριο καταδίκασε το σκηνοθέτη σε φυλάκιση 16 μηνών με ταυτόχρονη απαγόρευση προβολής της ταινίας. Στην ουσία μιλάμε για ένα σπάνιο κινηματογραφικό πειραματικό εγχείρημα (με δεδομένη βέβαια την καταπάτηση των ατομικών δικαιωμάτων του υπαλλήλου) 35 χρόνια πριν το "Truman Show"! Μάλιστα ο σκηνοθέτης προσπάθησε να διεκδικήσει την αυθεντικότητα του σεναρίου της ταινίας από τον Αμερικανό σεναριογράφο και την Paramount!

Ο μύθος συμπληρώνεται από το ερώτημα που βρίσκεται τώρα η διασωθείσα κόπια (μιας και η ταινία είναι ακόμη απαγορευμένη), όπως και από τις φήμες ότι το γυναικείο ρόλο "έπαιξε" γνωστή ηθοποιός και τηλεπερσόνα της δεκαετίας του 80!
Όποιος καταφέρει και βρει ή έστω δει την ταινία απλά βρήκε θησαυρό!

Πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση. Είχε τύχει πριν χρόνια να ακούσω γι αυτήν την ταινία, όχι όμως με τόσες λεπτομέρειες. Ορθά το δικαστήριο απαγόρευσε την προβολή της ταινίας, και δεν ξέρω αν θα πρέπει να καταταχθεί ως ταινία με όλα τα χαρακτηρηστικά της μυθοπλασίας, σκηνοθεσίας, κλπ., δεδομένου ότι με τις συνθήκες που γυρίστηκε δεν αποτελεί τέχνη (ο κινηματογράφος θυμίζω είναι η έβδομη τέχνη). Μάλλον ένα είδος πρώιμου ριάλιτι θα το χαρακτήριζα με όσα περιγράφεις.

tonytony
06-04-11, 19:03
...Και να συμπληρώσω και γω πως η ηθοποιός που έπαιζε στη συγκεκριμένη παραπάνω ταινία είναι η Μαρία Αλιφέρη!

tonytony
06-04-11, 19:07
Άλλη μια σπανιότατη και παλαιότατη ταινία είναι τα "Πρόσωπα Λησμονημένα" παραγωγής της Φίνος Φιλμ , γυρισμένη το 1946 με τους Γιώργο Παππά , Μιράντα Μυράτ , Ζινέτ Λακάζ και Λάμπρο Κωνσταντάρα. Σας παραθέτω φωτογραφίες από τους τίτλους της σειράς καθώς και από την ταινία!
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/216139_1887909284905_1456643246_2087577_1423485_n. jpg
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/215207_1887909524911_1456643246_2087579_6016637_n. jpg
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/216910_1887909764917_1456643246_2087580_1900286_n. jpg

tonytony
06-04-11, 19:20
Και επίσης άλλη μια πάρα πολύ σπάνια ταινία είναι "Η Βαλίτσα Με Το Πτώμα" , ένα θρίλερ του 1963 με τη Ζέτα Αποστόλου! Μάλιστα στο μεγάλο δίτομο βιβλίο "Ελληνικός Κινηματογράφος" για τη συγκεκριμένη ταινία αναφέρεται το εξής σχόλιο : "Δεν βρέθηκαν στοιχεία για το αν και πότε προβλήθηκε"!!!
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/207840_1887941445709_1456643246_2087630_4941505_n. jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/206732_1887941605713_1456643246_2087631_4149964_n. jpg

mariadegrecia
06-04-11, 21:13
Τα Πρόσωπα Λησμονησμένα του Τζαβέλλα δεν είναι? Πρεπει να διάβαζα στο βιβλίο για αυτόν που διάβαζα πριν λίγες μέρες...

tonytony
06-04-11, 21:52
Ναι του Τζαβέλλα είναι!

mhmerotategiatipino
07-04-11, 07:06
Ουτε γω τις εχω, φανταστειτε!!!!

jan
08-04-11, 22:56
Άλλη μια σχετικά δυσεύρετη ταινία είναι το «ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΤΕ ΤΟ ΜΑΚΑΡΙΟ» (1975) σε σκηνοθεσία Παύλου Φιλίπου. Η ταινία διαπραγματεύεται τα γεγονότα που οδήγησαν στην τραγωδία της Κύπρου (πραξικόπημα, τουρκική εισβολή). Η ιδιαιτερότητά της έγκειται στα εξής δυο στοιχεία.

Πρώτον το ότι έχει δραματοποιημένες σκηνές του πραξικοπήματος με τη χρησιμοποίηση του αληθινού προεδρικού μεγάρου για τις σχετικές σκηνές που είναι όντως θεαματικές (χρησιμοποίηση πολλών κομπάρσων, τεθωρακισμένων, σκηνές μάχης εντός του μεγάρου, εκρήξεις κλπ). Επίσης οι σκηνές της εισβολής προέρχονται από τα αληθινά ντοκουμέντα που όλοι έχουμε δει, τα οποία όμως έχουν «δεθεί» με κανονικές σκηνές μάχες, μετακίνησης στρατιωτών, κλπ.

Το δεύτερο στοιχείο είναι ότι στην ταινία πρώτο λόγω είχε ο Μακάριος, ο οποίος όχι μόνο επέβλεπε την υλοποίηση και διέθετε πλήθος στρατιωτών, κομπάρσων και υλικών, αλλά και πρωταγωνιστούσε κιόλας «παίζοντας» τον εαυτό του. Μάλιστα εκτός από κάποιες σύντομες σκηνές όπου απλά φαίνεται να επιβιβάζεται και να ταξιδεύει με την προεδρική λιμουζίνα, έχει μια κανονική σκηνή, όπου συμπρωταγωνιστεί (!) με το Λάκη Κομνηνό, ο οποίος υποδύεται ένα Ελλαδίτη δημοσιογράφο που ερευνά τα πολιτικά πράγματα στην Κύπρο και παίρνει συνέντευξη από το Μακάριο, ο οποίος δηλώνει ανήσυχος για το μέλλον!

Στην ταινία λοιπόν χρησιμοποιήθηκαν πολλοί στρατιώτες τεθωρακισμένα οχήματα και άρματα (ελληνοκυπριακά φυσικά), τα οποία «μεταμορφώθηκαν» σε τουρκικό στρατό, προκειμένου να φανεί πιο ρεαλιστική η εισβολή, οι μάχες, και κυρίως η «είσοδος» των Τούρκων σε χωριά.
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στη (σχετικά σύντομη) σκηνή όπου φαίνεται αντεπίθεση του τακτικού ελληνικού στρατού και «κατάληψη» ενός υψώματος μετά από μάχη με Τούρκους. Λογικά πρέπει να είναι η μοναδική δραματοποιημένη σκηνή στον ελληνικό κινηματογράφο που να απεικονίζει μάχη από τη νεότερη στην ιστορία ελληνοτουρκική σύγκρουση!
Πολύ ρεαλιστικές επίσης είναι οι σκηνές εκκένωσης ενός χωριού με τους κατοίκους να τρέχουν και να το εγκαταλείπουν πανικόβλητοι στην είδηση ότι έρχονται οι Τούρκοι (Φαίνεται ξεκάθαρα ότι οι εκατοντάδες κομπάρσοι είναι κάτοικοι χωριού). Επίσης στις εξίσου ρεαλιστικές σκηνές της εισόδου Τούρκων στρατιωτών στο χωριό, υπάρχει ένα πολύ σύντομο πλάνο που δείχνει ένα Τούρκο στρατιώτη να βιάζει μια γυναίκα.

Αυτή η αναφορά στις τουρκικές θηριωδίες που σημειώθηκαν είναι σημάδι ότι πιθανώς η ταινία να ήταν «απάντηση» σε τουρκική ταινία, όπου η εισβολή ηρωποείται και δικαιολογείται, ως απάντηση στα υποτιθέμενα «βασανιστήρια» που υπέμεναν οι τουρκοκύπριοι (νομίζω ότι υπάρχει αντίστοιχη σκηνή βιασμού τουρκάλας από ελληνοκυπρίους). Και λέω πιθανώς διότι δεν είμαι σίγουρος για το πότε ακριβώς γυρίστηκε η τουρκική ταινία, τη δεκαετία του 70 ή αργότερα (υπάρχει σίγουρα πάντως).

Η ταινία (με μουσική του Μ. Θεοδωράκη) προβλήθηκε το 1975 στους κινηματογράφους όπου έκανε 35.000 εισιτήρια, ενώ προβλήθηκε αργότερα από την κρατική τηλεόραση. Δεν κυκλοφορεί σε DVD και είναι δυσεύρετη. Η έννοια «σπάνια» δικαιολογείται κυρίως από το θέμα της, αλλά και από το ότι είναι σχετικά άγνωστη στο ευρύ κοινό.

Dimitrissss
09-04-11, 05:29
Έτσι όπως μας τα περιγράφεις jan, είναι όντως σπάνια.

exetlaios
09-04-11, 10:59
Και επίσης άλλη μια πάρα πολύ σπάνια ταινία είναι "Η Βαλίτσα Με Το Πτώμα" , ένα θρίλερ του 1963 με τη Ζέτα Αποστόλου! Μάλιστα στο μεγάλο δίτομο βιβλίο "Ελληνικός Κινηματογράφος" για τη συγκεκριμένη ταινία αναφέρεται το εξής σχόλιο : "Δεν βρέθηκαν στοιχεία για το αν και πότε προβλήθηκε"!!!
http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/207840_1887941445709_1456643246_2087630_4941505_n. jpg
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/206732_1887941605713_1456643246_2087631_4149964_n. jpg

Απίστευτο ! Τα captions που τα βρήκες ;

Mandrake
09-04-11, 15:08

Την έβγαλε κάποια εφημερίδα δώρο. Δε θυμάμαι ποια αλλά αν δεν την έχεις ήδη, θα το κοιτάξω να σου πω. Η ταινία λέγεται "Το Νησί Της Σιωπής"/"Σπιναλόγκα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AF_%CF%84%CE%B7 %CF%82_%CF%83%CE%B9%CF%89%CF%80%CE%AE%CF%82) (εναλλακτικός τίτλος ο δεύτερος) ('58 ).

tonytony
09-04-11, 19:39
Την έχω την ταινία exetlaios...

Wally
09-04-11, 20:05
Εντυπωσιακος τιτλος. Εχω περιεργεια για την πλοκη

jan
10-04-11, 22:15
Επανέρχομαι για λίγο στην ταινία ΚΙΕΡΙΟΝ. Σωστά τα όσα επισημαίνεις Dimitrisss. Έχω δει την ταινία χρόνια αρκετά χρόνια πριν σε κάποια ειδική προβολή και είναι όντως ενδιαφέρουσα και «ιδιαίτερη». Το χαρακτηριστικό της είναι ότι ενώ κυλάει σχετικά «αργά» και το στοιχείο της πλοκής δεν είναι το κλασσικό αστυνομικό ή έστω «πολιτικό θρίλερ», για κάποιο τρόπο σε κρατάει. Ίσως λόγω του θέματος. Εγώ θα πρόσθετα και λόγω της κινηματογράφησης και των πλάνων που είναι πολύ διαφορετικά από την κλασσική κινηματογράφηση και ρυθμό των ταινιών της δεκαετίας του ΄60.
Είναι το συναίσθημα που έχεις όταν βλέπεις εικόνες της τότε Αθήνας μέσα από τις γνωστές εμπορικές ταινίες και λες πόσο διαφορετική ήταν η ζωή. Και ξαφνικά με ταινίες σαν το ΚΙΕΡΙΟΝ, ενώ οι εικόνες εξακολουθούν να είναι μακρινές, ξαφνικά σου φαίνονται όλα οικία σε αυτή την πόλη, λες και δεν έχει αλλάξει κάτι.
Το καλύτερο κομμάτι της ταινίας για μένα είναι οι σκηνές της «συνεννόησης» μεταξύ της κοπέλας που είναι βασική μάρτυρας στο φόνο και του δημοσιογράφου (Ανέστης Βλάχος) που της ζητάει να μιλήσουν. Η «αγωνία», της κοπέλας που αισθάνεται τον «κλοιό» γύρω της να σφίγγει, οι τελευταίες στιγμές με την τηλεφωνική επικοινωνία από το καφενείο πριν συναντηθούν, το μικρό δωμάτιο στο οποίο μένει και η δολοφονία της κοπέλας από αγνώστους για να μη μιλήσει (την πετούν από το παράθυρο), είναι εξαιρετικά γυρισμένες και ατμοσφαιρικές. Δεν έχουν τα εντυπωσιακά πλάνα και το ρυθμό ενός αμερικάνικου φιλμ. Είναι «γυμνά», σκοτεινά, τραγικά και αποτυπώνουν όλο αυτό που βίωσε η χώρα στη δικτατορία (μετά τον εμφύλιο θα έλεγα εγώ). Και ακόμη και αν δεν έζησε κάποιος αυτά τα γεγονότα, τα νιώθει να είναι η μόνιμη πληγή φυλής μας.
Αυτά τουλάχιστον βίωσα εγώ βλέποντας την ταινία, η οποία παίχτηκε πριν από ένα χρόνο περίπου στο κανάλι της Βουλής, οπότε ίσως την πετύχεις σε κάποια επανάληψη.

αριαδνη
11-04-11, 07:50
Την έβγαλε κάποια εφημερίδα δώρο. Δε θυμάμαι ποια αλλά αν δεν την έχεις ήδη, θα το κοιτάξω να σου πω. Η ταινία λέγεται "Το Νησί Της Σιωπής"/"Σπιναλόγκα" (http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%A4%CE%BF_%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%AF_%CF%84%CE%B7 %CF%82_%CF%83%CE%B9%CF%89%CF%80%CE%AE%CF%82) (εναλλακτικός τίτλος ο δεύτερος) ('58 ).

Μάλλον δύσκολο να βρω την εφημερίδα τώρα. Είχε βγει και στον κινηματογράφο για λίγο καιρό, τώρα με τον ντόρο που έγινε για το νησί! πως την είδες αν την είδες; και συγκρίνοντας την με το νησί, διέφερε η αισθητική της;

tonytony
11-04-11, 10:19
Εγώ Αριάδνη , κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα γιατί την πήρα την ταινία και...προσπάθησα να τη δω , πιστεύω πως δε βλέπεται!!!

bambinella 100
11-04-11, 11:22
Το Νησι της Σιωπης, ειναι μια ταινια που δεν εχω παρακολουθησει ποτε, αρα δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
Ασχετως λοιπον αν αξιζει η οχι, πιστευω οτι δοθηκε απο την εφημεριδα για λογους marketing, υστερα απο την επιτυχια του Νησιου.
Δεν ειναι περιεργο που η ταινια αυτη ηταν χρονια καταχωνιασμενη και παντελως αγνωστη στους πιο πολλους, και τη θυμηθηκαν τωρα;

tonytony
11-04-11, 12:32
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου bambinella!

Mandrake
13-04-11, 21:11
Όντως λόγω εμπορικότητας και μόνο την κυκλοφόρησαν! Αντίστοιχα προβλήθηκαν τον τελευταίο καιρό τηλεοπτικά, κάποια ντοκιμαντέρ, παλιά και καινούργια, για την ιστορία του νησιού. Τώρα τα ξεθάψαν όλα. Χωρίς να είναι κακό αυτό όμως! Δεν έχω δει την ταινία ακόμη και δε μπορώ να την συγκρίνω με την σειρά (αν και μιλάμε για δυο διαφορετικά πράγματα). Αυτό που ξέρω είναι ότι λόγω Ορέστη Μακρή και μόνο, την βλέπω χαλαρά! Δεν προλαβαίνω απλά αυτόν τον καιρό γιατί έχω καταπιαστεί με άλλα. Κατά πάσα πιθανότητα θα την βρεις αν σου πω την εφημερίδα. Οι περισσότερες πλέον κρατάνε στοκ! Αν ξέρει κάποιος φίλος για ποια εφημερίδα πρόκειται, ας ενημερώσει. Προς το παρόν είναι κάπου καταχωνιασμένη, δεν την έχω καν περάσει στο αρχείο μου και δε θυμάμαι... :/

mhmerotategiatipino
14-04-11, 07:27
Από το Βήμα της Κυριακής, κάπου εκεί στο Δεκέμβρη μάλλον.

αριαδνη
14-04-11, 10:02
Α, ευχαριστώ!Νομίζω πως όταν η ταινία γυρίστηκε λειτουργούσε ακόμα το λεπροκομείο και μετά με την εμφάνισή της στους κινηματογράφους την ίδια στιγμή έκλεισε πόρτες...πάντως οφείλει αν είναι και πιο αυθεντικό στην πρωτότυπη κατάσταση που επικρατούσε τότε!

Mandrake
14-04-11, 12:38
Λοιπόν. Θα το κοιτάξω απόψε κι αν το βρω θα σου και αριθμό φύλλου για να έχεις στα υπόψιν! Ευχαριστώ mhmerotategiatipino!

αριαδνη
14-04-11, 18:49
Μην σε βάζω σε κούραση!!! ξέρει κανείς κάτι για την ταινία ''το κορίτσι της Κυριακής'', με τον Φούντα και την γλυκεια Καλογεροπούλου; αν είναι να την πάρω από τον τηλεθεατή..ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ; αλλά γιατί και αυτή δεν έχει προβληθεί ποτέ απο τόσα κανάλια, δεν καταλαβαίνω;

tonytony
14-04-11, 19:14
Εγώ θα έλεγα να την πάρεις Αριάδνη. Είναι από τις σχετικά καλές ταινίες. Μη ξεχνάς πως παίζουν και οι Χρονοπούλου , Διαμαντίδου , Γεωργίτσης κ.α.

a_lektor
14-04-11, 19:23
Ρε παιδιά ξέρει κανείς τίποτα για την ταινία " Ο κος Εξουσίας" ?? Είχε βγεί ποτέ αυτή η ταινία σε βιντεοκασέτα ή οτιδήποτε άλλο?

jan
14-04-11, 20:48
Φίλε μου έχεις πέσει στην περίπτωση. Η ταινία στην οποία αναφέρεσαι είναι μια κωμωδία με (κάποια) στοιχεία σοφτ πορνό ή μάλλον σοφτ γυμνού αν μπορούμε να την περιγράψουμε γενικά. Έχει γυριστεί το 1980 από τον Όμηρο Ευστρατιάδη. Πρωταγωνιστής ο Αντώνης Παπαδόπουλος, που υποδύεται ένα συντηρητικό μοίραρχο της χωροφυλακής που κυνηγά τις γυμνίστριες σε ένα ελληνικό νησί. Μέχρι εδώ όλα καλά.
Αυτό που κάνει την παραπάνω ταινία ξεχωριστή είναι ότι έχει «δίδυμο αδερφό» την ταινία «Νεφέλη» που είναι κανονικό σοφτ πορνό! Οι δυο ταινίες γυρίστηκαν ταυτόχρονα, στους ίδιους χώρους, από τον ίδιο σκηνοθέτη και με τους ίδιους ηθοποιούς (εκτός από δυο)! Υπόθεση της «Νεφέλης» είναι ότι μια συντηρητική κοπέλα που κατοικεί σε ένα νησί και μένει μακριά «από τις χαρές του έρωτα», γνωρίζει ένα φωτογράφο και τον ερωτεύεται. Στη συνέχεια με τη βοήθεια δυο άλλων κοριτσιών που είναι μοντέλα του, αποφασίζουν να «ξελογιάσουν» όλα τα αρσενικά του νησιού.
Για την ιστορία «Ο κ. Εξουσίας» ήταν παραγωγή της Σπένζτος φίλμς και έκανε 30.000 εισιτήρια περίπου, ενώ η «Νεφέλη» ήταν της GD Films και έκανε 10.000 εισιτήρια.

a_lektor
14-04-11, 23:15
Την γνωρίζω την περίπτωση ;P , γι αυτό και ρώτησα αν γνωρίζει κανείς αν έχει παιχτεί ποτέ απο κάποιο κνάλι ή αν έιχε κυκλοφορήσει ποτε σε VHS.

αριαδνη
15-04-11, 13:15
Εγώ θα έλεγα να την πάρεις Αριάδνη. Είναι από τις σχετικά καλές ταινίες. Μη ξεχνάς πως παίζουν και οι Χρονοπούλου , Διαμαντίδου , Γεωργίτσης κ.α.

υπέροχο, έκανα καλά που σε άκουσα, η Ξένια ομορφότερη από ποτέ, πόσο της πάει το μακρύ μαλλί, κούκλα και από τις πιο ενδιαφέροντες ''πεταλουδίτσες '' που έχω δει! Τέσπα, την Κυριακή το βήμα δίνει και το ο'' Χριστός ξανασταυρώνεται '' του Καζαντζάκη με την Μερκούρη !!

jan
16-04-11, 14:32
Απ' όσο ξέρω δεν έχει προβληθεί, αλλά ούτε και την έχω δει σε VHS. Αντίθετα η ΝΕΦΕΛΗ βγήκε σε DVD μέσω τηλεπεριοδικού νομίζω, που είχε αφιέρωμα σε ερωτικές ταινίες. Ίσως στη Σπέντζος ξέρουν για τον κ. ΕΞΟΥΣΙΑ.

mhmerotategiatipino
18-04-11, 09:23
Νεφελη απο Τηλεκοντρολ κανα δυο χρονια τωρα.

bambinella 100
27-04-11, 17:50
Σπανια ταινια πλεον, αν και για καποιο διαστημα πριν απο 10 - 12 χρονια, προβαλλοταν σχετικα συχνα απο την τηλεοραση.
Πρωταγωνιστρια η ξανθια ηθοποιος Λιλιαν Μηνιατη, στην προτελευταια ταινια της συντομης καριερας της. Η ηρωιδα του εργου, προσφατα παντρεμενη, διηγειται τις ερωτικες περιπετειες που ειχε μεχρι το γαμο της.
Στην αρχη, μαθητρια του Γυμνασιου ακομη, δημιουργει μια ερωτικη φιλια με εναν συμμαθητη της. Οταν εκεινος της λεει οτι την αγαπα αληθινα, αυτη τον αποκρουει ειρωνικα και δεν τον ξαναβλεπει ποτε. Στο ρολο του συμμαθητη της βλεπουμε τον τοτε νεοτατο Δημητρη Ποταμιτη σε μια σπανιοτατη κινηματογραφικη του εμφανιση, αν οχι τη μοναδικη.
Ο επομενος αντρας της ζωης της, Γιωργος Τζωρτζης, θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Θα ειναι ο ερωτας που χτυπα την πορτα της καρδιας της για πρωτη φορα. Θα ειναι η αγαπη η αληθινη και μεγαλη. Εκεινος, τιμιος, φιλοδοξος, ενα παιδι του λαου που ονειρευεται να σπουδασει και να γινει κατι στη ζωη του. Οταν κερδιζει την υποτροφια που λαχταρουσε, της ζητα να τον ακολουθησει αλλα αυτη δειλιαζει κι ετσι εκεινος φευγει μονος και απογοητευμενος.
Τριτος αντρας στο δρομο της και πρωτη ολοκληρωμενη σχεση για εκεινη, το αφεντικο της, Παρις Αλεξαντερ. Ενας πλει - μποι, τολμηρος, πλουσιος, πνευματωδης, και με μεγαλη εμπειρια στις γυναικες. Δεν αργει καθολου να την κατακτησει, σε σημειο να αναρωτιεται ακομα και η ιδια πως δοθηκε σε εναν αντρα που δεν αγαπουσε, ενω δε δοθηκε ποτε σε εκεινον που αγαπησε πραγματικα.
Τελευταια σταση στη ζωη της ηρωιδας, ο αντρας της, Θεοδωρος Εξαρχος. Στην ταινια δε βλεπουμε πως γνωριζονται, αλλα οπως περιγραφει η ιδια χαρακτηριστικα, δεν ειχε πια να περιμενει τιποτε απο τη ζωη της κι ετσι παντρευτηκε....
Ενω ειναι νιοπαντρη ακομα και λιγο προτου περασει να παρει τον αντρα της απο το γραφειο του, πηγαινει και βλεπει τον παλιο της μεγαλο ερωτα. Φτασμενος κι επιτυχημενος πια, εχει ερθει στην Ελλαδα για μια ομιλια. Συναντιουνται για ενα λεπτο, ωσπου εμφανιζεται η γυναικα του κι εκεινος φευγει μαζι της.
Η τελευταια σκηνη της ταινιας ειναι συγκλονιστικη.
Βλεπουμε την ηρωιδα να περπατα στο δρομο και καθε λιγα δευτερολεπτα να ειναι ολο και πιο γερασμενη, θλιβερος συμβολισμος της συμβατικης, ανιαρης και βαλτωμενης ζωης που την περιμενει....

αριαδνη
28-04-11, 10:58
Η ταινία που παραθέτει η Μπάμπι μου θυμίζει βιβλία της Μάρως Βαμβουνάκη, όπως το χρονικό μιας μοιχείας!!

οι ηρωίδες συμβιβάζονται σε μια ζωή που δεν αγαπούν και τελικά βαλτώνουν μέσα τους και έξω!

jimijoop
28-04-11, 11:31
εμενα σπανια ταινια εναι το Σπυριδιών που πορεύεσαι (Quovadis Σπυριδιών) του 1911

bambinella 100
28-04-11, 11:44
Αριαδνη, δε γνωριζα οτι η ταινια Γευση απο ερωτα, εχει τοσα κοινα σημεια με το βιβλιο της Βαμβουνακη!
Θα φροντισω να το διαβασω.

αριαδνη
28-04-11, 13:08
Σπανια ταινια πλεον, αν και για καποιο διαστημα πριν απο 10 - 12 χρονια, προβαλλοταν σχετικα συχνα απο την τηλεοραση.

Ο επομενος αντρας της ζωης της, Γιωργος Τζωρτζης, θα ειναι κατι τελειως διαφορετικο. Θα ειναι ο ερωτας που χτυπα την πορτα της καρδιας της για πρωτη φορα. Θα ειναι η αγαπη η αληθινη και μεγαλη. Εκεινος, τιμιος, φιλοδοξος, ενα παιδι του λαου που ονειρευεται να σπουδασει και να γινει κατι στη ζωη του. Οταν κερδιζει την υποτροφια που λαχταρουσε, της ζητα να τον ακολουθησει αλλα αυτη δειλιαζει κι ετσι εκεινος φευγει μονος και απογοητευμενος.

Βλεπουμε την ηρωιδα να περπατα στο δρομο και καθε λιγα δευτερολεπτα να ειναι ολο και πιο γερασμενη, θλιβερος συμβολισμος της συμβατικης, ανιαρης και βαλτωμενης ζωης που την περιμενει....

ο Τζωρτζης είναι αυτός που παίζει και στην 7 μέρα της δημιουργίας τον βασικό ήρωα, έτσι δεν είναι ;

Δεν καταλαβαίνω τι την εμπόδισε να τον ακολουθήσει τότε..η υπόθεση μου θυμίζει και λίγο Μυρτώ της Μπουκουβάλας, πρεπει να είναι πολύ καλή ταινία! το τέλος αναμενόμενο!!!

bambinella 100
28-04-11, 13:20
Ναι, ο Τζωρτζης ειναι αυτος που πρωταγωνιστει και στην Εβδομη Μερα.
Η ταινια ειναι παρα πολυ καλη και ο ρολος ταιριαζει γαντι στη Λιλιαν Μηνιατη. Ειναι τοσο σπανιο εργο, που δεν το βρηκα ουτε στο διαδικτυο.

αριαδνη
28-04-11, 13:23
Πρέπει να είναι πολύ καλό..
μια χαρά ήταν ο Τζώρτζης και δεν είχε και την ''κατάρα'' του ήρωα της μέρας της 7 δημιουργίας..

Δεν καταλαβαίνω γιατί δίστασε;

bambinella 100
28-04-11, 13:26
Ηταν πολλα στη μεση. Αμα τη δεις ποτε, θα καταλαβεις.....