PDA

Επιστροφή στο Forum : Ψείρες στα σχολεία, μάστιγα, τρόποι αντιμετώπισης

Aardvark
14-01-09, 11:43
Θα θιξουμε ενα φλεγον θεμα στην σημερινη μας συζητηση.
Ολοι μικροι ειχατε προβλημα με τις ψειρες (οι περισσοτεροι) τις κολλαγαμε ουτε και εγω θυμαμαι ,πιο πολυ απο το σχολειο απο τα αλλα παιδακια και ισως απο το παιχνιδι .
Θυμαμαι κουρεμα με την ψιλη ,θυμαμαι σκουφακια με σκονη απο το φαρμακειο ,θυμαμαι πιο παραδοσιακους τροπους οπως ξυδι το οποιο μυριζε μετα.........:angry:
Πολλες φορες σκεφτομαι οτι ο φοβος των εντομων σε πολλους απο εμας ξεκιναει απο τα σιχαμερα ζωυφια που γνωρισαμε στην παιδικη μας ηλικια.:D

Υ.Σ Ο Wally δεν μπορει να συμμετασχει στο παρον μιας και απο οτι μου εχει εκμυστηρευθει ηταν καραφλος απο παιδακι.:precry:

Λορένα
14-01-09, 12:12
Ειλικρινά με το που είδα το θέμα, είχα περιέργεια να δω τον εμπνευστή του, και ειλικρινά.. δεν περίμενα με τίποτα να είναι αγόρι.

Πολύ καλό Aardvark, με έκανες και γέλασα πολύ :thumb:

Τώρα για τις ψειρες και τα σχετικά..

Αν είχατε πρόβλημα εσείς τα αγόρια που κατά κανονα έχετε κοντά μαλλιά, τι να πούμε και εμείς οι κοπέλες? Μαρτύριο πραγματικό...

Οι ψείρες ήταν συχνό φαινόμενο της εποχής, και μεγάλη ταλαιπωρία και.. βρώμα (με τα κάθε λογής φάρμακα).

Σαν κορίτσι δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα, γιατί η μητέρα μου, το έλεγχε σχολαστικά, και προλάβαινε το κακό στην πολύ αρχή του, με όλους αυτούς τους τρόπους που προανέφερες, άσε που μου έκανε και προληπτική θεραπεία, ενω μου μάζευε τα μαλλιά (με λαστιχάκια σε πλεξίδα κτλ) για να αποφύγει όσο το δυνατόν της επαφή τους, με τα μαλλιά των άλλων παιδιών

και έτσι παρόλο που την έπαθα μια ή δυο φορές, έφυγαν σχεδόν αμέσως, χωρίς να χρειαστεί να κόψω τα μακριά μου μαλλιά

Ευτυχώς!!

Juanita
14-01-09, 12:13
Και εγώ ανήκω στα παιδάκια εκείνα που ό,τι κυκλοφορούσε το έφερναν σπίτι... :O

Ειδικά στις ψείρες πρέπει να είχα αδυναμία. :xm:
Στην παρέα που παίζαμε έξω στο δρόμο πρέπει να ήμασταν περί τα 20+ παιδιά. Οπότε... όλο και κάποιο κάτι είχε... Γρίπη, ιλαρά, μαγουλάδες, στομαχόπονο (από τις αηδίες που τρώγαμε) και βέβαια ΨΕΙΡΕΣ. Κολλούσα αμέσως και μετά κολλούσα όλους στο σπίτι. Πρώτα πρώτα την καημένη τη γιαγιά μου :burn: που είχε και κάτασπρα μαλλιά και οι ψείρες δεν κρύβονταν.
Η λύση όμως ήταν άμεση και αποτελεσματική.
Πρώτα έπλεναν στους 340 βαθμούς τα ρούχα ώστε να βράσουν οι ψείρες και να ψοφήσουν. Μετά εμένα... :D
Μπα... για μένα είχαν ακόμη πιό αποτελεσματική λύση: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ σε όλο το κεφάλι :angry:
Βρώμα... δε λέγεται... αλλά ούτε οι ψείρες την άντεχαν. Μετά από μισή ώρα που φοβόμουν μην ξεχαστεί η γιαγιά μου και ανάψει τσιγάρο κοντά μου δεν υπήρχε ίχνος τους.
Και φυσικά, την επόμενη μέρα το μαλλί σύρριζα κομμένο για να αποφύγω το ενδεχόμενο να κολλήσω ξανά κόνιδες...

Φρίκη παιδιά... :banghead:

Bmwnek
14-01-09, 12:31
Μπα... για μένα είχαν ακόμη πιό αποτελεσματική λύση: ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ σε όλο το κεφάλι :angry:

Και εμείς το πετρέλαιο για δυο λόγους το είχαμε πάντα στο σπίτι,...για την Kresky(σόμπα πετρελαίου)(πω πω...τώρα την ξαναθυμήθηκα !!!) και για τις ψείρες! Βέβαια το καλό ήταν οτι το πετρέλαιο ήταν η δεύτερη επιλογή, μας ρωτούσαν πρώτα αν θέλαμε να μας κουρέψουν με την ψιλή(κουρμπέτσι).
Βέβαια,...είχαμε επιλογή,...άσε λέει που θα μας δυνάμωναν και τα μαλλιά.
Και βέβαια προτιμούσαμε από τα κακά το καλύτερο,...ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!

spyros_s
14-01-09, 12:39
Μια γνωστή έβαζε και εντομοκτόνο στο κεφάλι και μετά μαντήλι...θυμάμαι την μανα μου να της λέει για πετρελαίο και ξύδι αλλά εκείνη επέμενε στην λύση της ως ...αποδοτικότερη...
Πόση άγνοια είχανε τότε

Aardvark
14-01-09, 12:56
Αμ το αλλο επειδη δεν ψοφαγαν τα αυγα με το φαρμακο αλλα μονο τα εντομα καθοταν με την χτενα η μανα και μια μια τις τριχες.............

Ειχα και εγω kresky σομπα τωρα το θυμηθηκα.:xm:

Ο Wally παιδακι.:D

http://farm1.static.flickr.com/35/64160178_fc447fb757_o.gif

Kambia
14-01-09, 13:41
Ενα εχω να σας πω μονο. Απο την ωρα που άρχισα να διαβαζω το νημάτιο αυτο με εχει πιασει φαγουρα στο κεφαλι...

Gryzor
14-01-09, 14:48
Χαχαχα αυτό με τη φαγούρα ισχύει... :D

Στο σπιτάκι μας πάντα και μόνο λούσιμο με ξύδι. Και εννοείται πως δεν βρώμαγε γιατί μετά πλενόμασταν με κανονικό σαμπουάν βρεεεεεεεεε!

Θυμήθηκα τώρα το στρατό, με τους κοριούς και τις διάφορες μεθόδους... βγάλσιμο κρεββατιών έξω από θαλάμους και κάψιμο με πετρέλαιο κτλ. Μα τί αηδίες! Εγώ και ο από κάτω μου είχαμε αγοράσει ένα απλό εντομοκτόνο και κάναμε δουλειά :D

manos426f
14-01-09, 14:50
Θυμήθηκα τώρα το στρατό, με τους κοριούς και τις διάφορες μεθόδους... βγάλσιμο κρεββατιών έξω από θαλάμους και κάψιμο με πετρέλαιο κτλ. Μα τί αηδίες!

Δεν έπαυε όμως να είναι μια ενδιαφέρουσα σκηνή-διαδικασία...! :D

Gryzor
14-01-09, 14:51
Nαι, αρκεί να μην κουβάλαγες εσύ.

Juanita
14-01-09, 14:58
Εντομοκτόνο;;;;;; :sealed:

Χίλιες φορές προτιμότερο (και αγνότερο) το πετρέλαιο...

Εντάξει... απόφευγες μόνο όσους κάπνιζαν... και για λίγη ώρα... :D

f2bnp
14-01-09, 21:39
Εγώ αν και είμαι 3η Γυμνασίου μόνο μια φορά την είχα πατήσει και το προλάβαμε νωρίς.Κατα κύριο λόγω είχα κοντά μαλλιά μέχρι την 5η δημοτικού και δεν είχα πρόβλημα κανένα.Τώρα που τα κάνω αφάνα δεν έχω όμως και πάλι κάτι.Αλήθεια γιατί έχει εξαφανιστεί σαν φαινόμενο;Εγώ ξέρω πως παλιά ήταν εύκολο να πιάσεις ενώ τώρα δεν ξέρω άτομο να έχει πιάσει ποτέ του. :P

nessie
14-01-09, 23:01
Και εγώ μια από τα ίδια! :darkglasses:

Μου είχαν δοκιμάσει ό,τι σαμπουάν κυκλοφορούσε και κάθε Παρασκευή βράδυ είχαμε χτένισμα με ειδικό χτένι και έβαζα μια λοσιόν (αλά capilarine :D ) που έμενε στο μαλλί όλη τη νύχτα μπας και σκάσουν οι ψείρες.

Κάποια φορά, είδε και απόειδε η μητέρα μου και αποφάσισε να κόψω τα μαλλιά μου αγορίστικα.
Εκείνη την περίοδο επισκεφτήκαμε τον Πειραιά και ενώ έπαιζα με τις αδερφές μου σε μια παιδική χαρά, με πλησιάζει ένα κοριτσάκι και δείχνοντάς μια τρύπα μου λέει: "Αγοράκι, εσύ την έφτιαξες αυτή τη λακκούβα;" :points:

DINO
15-01-09, 00:02
Κλασικά ξυδάκι...
Δε θυμάμαι αν έκανε δουλειά.... Λογικά έκανε...
Όπως αναφέρθηκε και πριν, οι ψείρες ψόφαγαν, αλλά οι κονίδες ήταν το μανικάκι!!! Εξονυχιστικός έλεγχος μια-μια τρίχα... :nervous:

Juanita
15-01-09, 09:16
Εγώ αν και είμαι 3η Γυμνασίου μόνο μια φορά την είχα πατήσει και το προλάβαμε νωρίς.

:what: Τρίτη Γυμνασίου;;;; 8) Πηαγαίνεις Τρίτη Γυμνασίου;;;;;:zip:
Δλδ, είσαι το μικρότερο μέλος στην παρέα μας;;;;
Καλώς μας βρήκες!!! :D

Gryzor
15-01-09, 14:29
:what: Τρίτη Γυμνασίου;;;; 8) Πηαγαίνεις Τρίτη Γυμνασίου;;;;;:zip:
Δλδ, είσαι το μικρότερο μέλος στην παρέα μας;;;;
Καλώς μας βρήκες!!! :D

Ωχ θεοί, κάτι τέτοια διαβάζουν οι mods και πλακώνουν με τις λογοκρισίες 'άκατάλληλου΄υλικού... :D

3η γυμνασίου... μμμμμ... τρέχοντας στους διαδρόμους με τις 3άρες δισκέττες στο χέρι να ανταλλάξουμε...

Playmolover
15-01-09, 19:23
Kresky σόμπα υπάρχει μία σε αυτή την "μαγική" μου αποθήκη... Η παλιά στρογγυλή σομπίτσα με την αντίσταση στο κέντρο που μοιάζει με δορυφορικό πιάτο και μόλις πριν λίγες μέρες έμαθα ότι την έλεγαν "κουκουνάρα", τι να απέγινε άραγε;;;

Όταν γεννήθηκα, με κούρεψαν όταν ήμουν μερικών μηνών και από εκεί και πέρα ποτέ... Είχα ένα μακρύ καστανό μαλλί λοιπόν που έπεφτε μέχρι... τέλος πάντων πολύ χαμηλά, μέχρι την ημέρα που γύρισα από το σχολείο, Β' δημοτικού, με κατοικίδια...
Ο πατέρας μου τότε, με πήγε στον μπαρμπέρη και μου τα πήρε γουλί. Πως δεν πήραν διαζύγιο τότε οι δικοί μου είναι θαύμα. Ζήτημα είναι αν τους θυμάμαι να τσακώνονται 5 φορές όλο και όλο στη ζωή τους και το κουρεμά αυτό, προκάλεσε την "επίθεση" της μητέρας μου...
Οι ψείρες ψόφησαν με ένα σαμπουάν που το έβαζες μετά το λούσιμο με το κανονικό σαμπουάν, το άφηνες πέντε λεπτά και αισθανόσουν ένα ελαφρύ "ζέσταμα" "κάψιμο" να το πω; και μια φοβερά έντονη μπόχα...
Πάει το μακρύ μαλλί μου!!!

joe
21-01-09, 04:21
Πωπω πακετο οι ψειρες. Τα κοριτσια απεναντι μου ηταν γνωστα ''ψειριαρικα'' με συνεπεια και οι υπολοιποι να κολλαμε. Ειδικο σαμπουαν, ξιδι και ψειροτσατσαρα (μαλιστα εχω καπου μια αν την βρω θα βαλω φωτο).
Δεν θα ξεχασω επισης τις ημερες εγκλεισμου στο σπιτι γιατι οι απεναντι ειχαν ψειρες και αν παιζαμε θα κολουσαν. Αυτα τα κοριτσια ολο με κατι πετσετες στο κεφαλι ηταν χαχαχαχαχα

f2bnp
21-01-09, 07:30
Yep μάλλον είμαι ο μικρότερος εδώ πέρα :P

alkis21
21-01-09, 07:37
Μπράβο σου f2bnp που είσαι εδώ. Φαντάζομαι πως τα περισσότερα topics θα σου φαίνονται εξωγήινα! :)

misspepper77
21-01-09, 09:14
Ε δεν το πιστεύω έπαθα ακριβώς ότι και η Κάμπια...φαγούρα στο κεφάλι...αναβίωσα παλιές (ε όχι και τόσο καλές) στιγμές...:DΑχχχχ τι να πρωτοθυμηθώ και γω που με καλύψατε...Παλιοψειριάρικα...:tease: Καλά μωρέ,και γω μαζί εννοήται...αφού απο μαλλί μέχρι την μέση και ολίγον αφάνα,κατέληξα με την τότε κόμη της Νέσσυ και η μάνα μου, μου φορούσε όλο φουστανάκια προς αποφυγή παρόμοιων παρεξηγήσεων...:biglaugh:Παναγία μου άρχισε εντονότερα η φαγούρα στο κεφάλι μου...κάτσε να καταπιαστώ με κανένα άλλο θέμα...:precry:...Αρκετά...Θυμήθηκα πως ήταν:D

theoritikos
21-01-09, 11:51
Η δικιά μου μητέρα είχε άλλη μέθοδο για να εξολοθρεύσει τις ψείρες: μυρμηγκόσκονη και μετά μια μια τις τρίχες με χτένα... Πολύ βάρβαρη πράξη να σου καθαρίζουν μια-μια την τρίχα όταν είσαι 5 ετών, και να έχεις μουδιάσει από την αναγκαστική ακινησία!

Birlas_Korkos
07-05-09, 00:32
Εγω ειχα κολλησει καμποσες φορες οταν ημουν στο νηπιαγωγειο στη Λευκαδα και θυμαμαι με εβαζε η μανα μου στα γονατα της με μια ειδικη χτενα και μου χτενιζε τα μαλλια συνεχεια...η ατιμη η χτενα ηταν περιεργη διοτι τα δοντια ηταν πολυ κοντα το ενα στο αλλο και οπως με χτενιζε μου τραβαγε τα μαλλια...μετα ερχονταν η ωρα του οινοπνευματος!! ακομα θυμαμαι τη μυρωδια του φωτιστικου οινοπνευματος καθως και τον θορυβο που εκαναν οι ψειρες οταν η μανα μου τις εσκαγε(στην κυριολεξια!!) με τα δυο νυχια της..συνθλιβοντας τες!!!και εγω να θελω να φυγω και να μην με αφηνει γιατι λεει θα κολλησω ολη την οικογενεια!!

candy
08-05-09, 23:57
Εγω ειχα κολλησει καμποσες φορες οταν ημουν στο νηπιαγωγειο στη Λευκαδα και θυμαμαι με εβαζε η μανα μου στα γονατα της με μια ειδικη χτενα και μου χτενιζε τα μαλλια συνεχεια...η ατιμη η χτενα ηταν περιεργη διοτι τα δοντια ηταν πολυ κοντα το ενα στο αλλο και οπως με χτενιζε μου τραβαγε τα μαλλια...μετα ερχονταν η ωρα του οινοπνευματος!! ακομα θυμαμαι τη μυρωδια του φωτιστικου οινοπνευματος καθως και τον θορυβο που εκαναν οι ψειρες οταν η μανα μου τις εσκαγε(στην κυριολεξια!!) με τα δυο νυχια της..συνθλιβοντας τες!!!και εγω να θελω να φυγω και να μην με αφηνει γιατι λεει θα κολλησω ολη την οικογενεια!!

Ακριβώς αυτό το σκηνικό θυμάμαι και εγώ πάνω από την σκουρόχρωμη ποδιά της γιαγιάς μου,που μου χτένιζε τα μαλλιά και μετά μου έδειχνε τους άσπρους κόκκους που ήταν οι κόνιδες.Κάποιες φορές με έπαιρνε και ο ύπνος καθώς μου ανακάτευε τα μαλλιά και με ξυπνούσε ο ήχος από το τσάκισμά τους.Το αστείο ήταν που μετά οι τρίχες ηλεκτρίζονταν και μοιάζαμε σαν μικρά φρικιά.

kostas
09-05-09, 00:50
Ανατριχιαστικά πράγματα οι ψείρες και ποιός δεν κόλλησε. Το αστείο (ή τραγικό) είναι οι τρελές αλχημείες από θείες, γιαγιάδες κτλ.

Ψειρόσκονη (για τα ζώα, ψειρόσκονη για ανθρώπους δεν υπάρχει εγκεκριμένη από τον ΕΟΦ)

Οινόπνευμα

Ξίδι

Πετρέλαιο (!)

Όλα γιατροσόφια της συμφοράς. Γιατί δεν φεύγανε οι ψείρες με τίποτα από αυτά. Παρεπιπτόντως στην περασμένη εξεταστική που ήμουν επιτηρητής σε ένα μάθημα ιατρικής, έπεσε έρωτηση για τις ψείρες. Οι πιθανές απαντήσεις ήταν, "λοσιόν για τις ψείρες", "να μην πάει το παιδί σχολείο για μερικές μέρες" και άλλα γνωστά. Η σωστή απάντηση ήταν "καθημερινό λούσιμο και μετά πέρασμα με το λεπτό χτενάκι".

gapan
09-05-09, 00:53
Ωχ τι μου θυμήσατε τώρα. Μιλάμε για πολύ ψείρα. Εννοείται πως είχαν όλοι στο σχολείο και ο ένας κολλούσε από τον άλλον! Θυμάμαι άπλωνα ρολό χαρτί στον καναπέ, έσκυβα από πάνω και άρχιζα να τινάζω τα μαλλιά μου. Μετά από 1-2 λεπτά ήταν αμέτρητες οι ψείρες πάνω στο χαρτί. Στη συνέχεια ερχόταν η μάνα μου και με τη ψειροτσατσάρα και οινόπνευμα μου περνούσε όλο το μαλλί τρίχα-τρίχα. Και όπως και ο Birlas_Korkos θυμάμαι ότι τις έσπαζε μία μία συνθλίβοντας τες με τα νύχια. Όταν η κατάσταση έφτανε στο απροχώρητο και όσο και να με ξεψείριζε δεν κατάφερνε τίποτα, έπαιρναν σειρά τα μεγάλα όπλα: ειδικό σαμπουάν για τις ψείρες. Λουζόμουνα και μετά έπρεπε να καθήσω 5 λεπτά χωρίς να το ξεβγάλω. Απίστευτη βρώμα αυτό το σαμπουάν, περίμενα πως και πως να περάσει το 5λεπτο να λουστώ με κανονικό σαμπουάν.

Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο πριν 1-2 βδομάδες που έλεγε ότι η παρουσία ψειρών βοηθάει στην πρόληψη αλλεργειών και άσθματος... Α, νάτο, το βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/30345561/

Kambia
09-05-09, 01:00
Και το τσούξιμο στα ματια που το πας???

gapan
09-05-09, 01:02
Και το τσούξιμο στα ματια που το πας???
Αααααααα, καλά το είχα ξεχάσει, γιατί μου το θύμησες; :P

kostas
09-05-09, 01:34
Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα άρθρο πριν 1-2 βδομάδες που έλεγε ότι η παρουσία ψειρών βοηθάει στην πρόληψη αλλεργειών και άσθματος... Α, νάτο, το βρήκα: http://www.msnbc.msn.com/id/30345561/

Χαχα καλή δημοσιογραφική πατάτα. Οι ψείρες δεν βοηθούν στην καταπολέμηση των αλλεργιών. Απλά η παρουσία τους σημαίνει πως οι γονείς δεν είναι freak της καθαριότητας και δε χρησιμοποιουν αντιβακτηριδιακά σαμπουάν, απορυπαντικά, πατάκια, σκούπες, κτλ και δεν πλένονται με betadin όλη μέρα. Το να είσαι φυσιολογικός δηλαδή και να κολλήσεις ψείρες σημαίνει πως πιθανότατα θα έχεις μια φυσιολογική ζωή χωρίς αλεργίες. Αυτή είναι μια παλιά ιατρική θεωρία που λέει πως οι αλεργίες προέρχονται από την υπερβολική καθαριότητα. Ο οργανισμός δεν έχει εμπειρία από βακτήρια και όταν βλέπει την παρουσία μιας περίπλοκης πρωτεϊνης στο σώμα (αυγά, ξηροί καρποί) νομίζει πως είναι επικίνδυνο και δημιουργούνται τα συμπτώματα της αλεργίας. Απ' όσο θυμάμαι είχαν φτάσει σε αυτή τη θεωρία μελετώντας παιδάκια σε διαφορετικά περιβάλλοντα. Τα παιδάκια που ζούσαν σε αγροτικές περιοχές, είχαν κατοικίδια και γενικά επαφή με ζώα, αλλά και πολλά αδέρφια, δηλ. με λίγα λόγια μεγαλύτερες πιθανότητες να έρθουν σε επαφή με βακτήρια είχαν πολύ μικρότερη πιθανότητα να παρουσιάσουν αλεργίες.

Πάντως η θεωρία αυτή, αν και δημοφιλής δεν είναι αποδεκτή από όλους. Οι δημοσιογράφοι παντως φρόντισαν να βάλουν τον παραπλανητικό τίτλο σχετικά με τις ψείρες. Υπονοούν πως αν κολλήσεις ψείρες θα σου φύγει η αλεργία. Σόρυ παιδιά αν είναι κάποιος από σας δημοσιογράφος στο ρεπορτάζ, αλλά έχουν δει πολλά τα μάτια μου και σε προσωπική εμπειρία. Την τρίχα την κάνουν τριχιά που λένε.

don dokken
09-05-09, 02:33
...να οριστε ρε Μανο κι εδω με τριχες ασχολουνται!και οχι και τοσο διασημες μαλιστα!ασε που εχουν και ψειρες!παντως απο προσωπικη εμπειρια,ποτε δεν ειχα ψειρες οπως ολα τα νορμαλ παιδακια,ειχα( και εχω ακομα πιο ηπιο) αλλεργικο ασθμα.

manos426f
09-05-09, 10:39
...να οριστε ρε Μανο κι εδω με τριχες ασχολουνται!και οχι και τοσο διασημες μαλιστα!

Xα,χα,ναι,έτσι είναι.
Απλά εδώ.....δε διαφωνούν ! :P :P
[όχι ότι η (απλή) διαφωνία είναι κακή φυσικά,κάθε άλλο ! ;) ]

dolly77
09-05-09, 15:27
Ε δεν το πιστεύω έπαθα ακριβώς ότι και η Κάμπια...φαγούρα στο κεφάλι...αναβίωσα παλιές (ε όχι και τόσο καλές) στιγμές...:DΑχχχχ τι να πρωτοθυμηθώ και γω που με καλύψατε...Παλιοψειριάρικα...:tease: Καλά μωρέ,και γω μαζί εννοήται...αφού απο μαλλί μέχρι την μέση και ολίγον αφάνα,κατέληξα με την τότε κόμη της Νέσσυ και η μάνα μου, μου φορούσε όλο φουστανάκια προς αποφυγή παρόμοιων παρεξηγήσεων...:biglaugh:Παναγία μου άρχισε εντονότερα η φαγούρα στο κεφάλι μου...κάτσε να καταπιαστώ με κανένα άλλο θέμα...:precry:...Αρκετά...Θυμήθηκα πως ήταν:D

Η δική μου περίπτωση μοιάζει πολύ με την misspepper, λόγω του σγουρού πυκνού μαλλιού η μητέρα μου έχει αποφασίσει μέχρι τα εφτά μου και μου τα κούρευε αγορίστικο.... Και επειδή ντυνόμουν συνέχεια με παντελόνια όλοι με περνούσαν για αγοράκι... Μετά αφού είδε και απόειδε και δεν άντεχε πλέον να περνάν τη κόρη της για αγοράκι... αφήσαμε τα μαλλιά να μακρύνουν και εκεί ήταν που άρχισε ό Γολγοθάς με τις ψείρες.... Τι κολώνιες, τι ειδικά σαμπουαν, τι λεπτά χτενάκια που για ξεμπερδέψεις το δικό μου μαλλί ήθελε μια ώρα τουλάχιστον, τα πάντα δοκιμάσαμε αλλά αποτέλεσμα όμως είχαμε. Ήταν έτοιμη να με ξανακουρέψει και τότε κάποιος της είπε για το καθαρό οινόπνευμα. Έβαζες καθαρό οινόπνευμα στα μαλλιά σου και μετά τα τύλιγες με πετσέτα και εννοουταν οτι οι ψείρες πέθαιναν από ασφυξία....Τι να πω... ευτυχώς έπιασε και τη γλίτωσε και η πλούσια κόμη μου...#)#)#)

miko63
10-05-09, 09:19
πω πω τι καημός ήταν αυτός ρε παιδιά...θυμάμαι ατελείωτες ώρες ξε-ψειρίσματος με μεγάλη οδύνη...

Spartan_X
10-05-09, 10:35
Και εγώ είχα κολλήσει ψείρες στο σχολείο. Κάποιο ειδικό σαμπουάν μου έβαζε η μητέρα μου το οποίο έπρεπε να κάτσεις με αυτό στα μαλλία κάπια ώρα πριν το ξεβγάλεις, και δεν αρκούσε και μια φορά.. Επλένες τα μαλλία σου 2-3 φορές συνεχόμενες, και μετά ακολουθούσε και ειδικό χτενάκι. Βρώμαγε απαίσια, αλλά έκανε δουλεία.

kafridi
24-06-09, 13:12
Αυτό που θυμάμαι περισσότερο με τις ψείρες και τις κόνιδες είναι ότι αφού η μητέρα μου τις εντόπιζε με το χτενάκι τις πετούσε δίπλα στο "μάτι" της σόμπας πετρελαίου και σκάγαν!
Έτσι σιγά-σιγά πήρε η αρχοντιά μου το χτενάκι μόνο και μόνο για να έχω τη χαρά του ψειροτσιτσιρίσμας!:D

Καλά από λοσιον, ξύδι, σκόνες και μαντήλες ένα κάρο! αχαχαχαχα

Maverick
12-12-09, 17:57
Οι ψείρες ζουν και βασιλεύουν!!!
Μια - δυο φορές είχα κολλήσει κι εγώ όταν πήγαινα Δημοτικό, θυμάμαι τα σαμπουάν, τα ξύδια κ.λ.π.
Θυμάμαι περισσότερο όμως τι γέλιο έριξε η μάνα μου, όταν της τηλεφώνησα έντρομη για να κάνω εξακρίβωση των εντόμων που βρήκα πάνω στα κεφάλια των δικών μου παιδιών... Έτσι απέκτησα την προσωπική μου εμπειρία στο σπάσιμο κόνιδας με το νύχι και το ξεψείριασμα με το ειδικό χτενάκι...

MATINA79
13-07-10, 14:47
Γέλασα πάρα πολύ!!! Πολύ ψείρα ρε παιδιά, μεχρι την Πεμπτη δημοτικού! Εφευγε και ερχοταν! Θυμάμαι τη μανα μου να με ξεψειρίζει και να ανατριχιάζει όταν έσπαγε τις ψείρες! Εμενα πάντως μου άρεσε πολύ το ξεψείρισμα και πιο μεγάλη όταν ήμουν και ήθελα να με χαϊδέψει πήγαινα έβαζα το κεφάλι μου στα ποδια της και τις έλεγα ξεψείρισέ με!!!!
Μου έβαζε ψειροσκονη και μου τύλιγε τα μαλλιά με ένα τσεμπέρι!! Δεν θα ξεχάσω ποτε τη μυρωδιά της ψειροσκονης! απαίσια! Τελικα στη πεμπτη δημοτικού πήρα ένα σαμπουαν-αλοιφή σε κίτρινο σωληνάριο και με δυο λουσίματα οι ψείρες έφυγαν !!!!!!!!!!!! Παντως εκεινη την εποχή δεν υπήρχε παιδί που δεν είχε ψειρες!
Τώρα έχουν ψείρες τα παιδιά;;;;;

Πωπω αρχισα να ξυνομαι!!!!!!

krem13
13-07-10, 15:02
εγώ δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα με ψείρες :darkglasses: ,πάντως,σε κάποιους φίλους μου που είχαν ο τρόπος αντιμετώπισης ήταν ο κλασικός,με το ξύδι (ειδικό σαμπουάν έβαζαν μόνο αν δεν έπιανε το ξύδι,σχεδόν πάντα δηλαδή! )

stakovios
14-07-10, 23:01
Γέλασα πάρα πολύ!!! ....
Τώρα έχουν ψείρες τα παιδιά;;;;;

Φυσικά, διαχρονικό το φαινόμενο...:)

Amstrad1981
14-07-10, 23:18
Κι εγώ είχα κολλήσει ψείρες στην 1η δημοτικού. Ακόμη θυμάμαι την απαίσια οσμή που είχε το ειδικό σαμπουάν!:(
Σήμερα βέβαια υπάρχουν άοσμα και πιο αποτελεσματικά σαμπουάν. Τυχερά τα σημερινά παιδιά!!!
Πώπω Φαγουράαααααα!!!

Υ.Γ. Ευτυχώς που δεν πρόλαβα τις ρετρό μεθόδους των μεγαλύτερων μελών εδώ μέσα! Ακούς εκεί ξύδι και πετρέλαιο!

Για πληροφορίες:
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CE%B5%CE%AF%CF%81%CE%B1

Σάς έχω νέα!
http://www.enet.gr/?i=news.el.episthmh-texnologia&id=175780

status
15-07-10, 16:34
πω πω τι καημός ήταν αυτός ρε παιδιά...θυμάμαι ατελείωτες ώρες ξε-ψειρίσματος με μεγάλη οδύνη...

Ώρες βαρεμάρας να λες..

Αν και από ένα σημείο και μετά για να με πείσουν να κάτσω μου έπαιρναν κόμιξ, το εκμεταλλευτικά δεν λέω:)

witch king
08-08-10, 09:25
επειδη ημουν λιγο ατακτος με ειχε βαλει η δασκαλα τιμωρια να κατσω μαζι με την ψειρου της ταξης οποτε μπορειτε να καταλαβετε τι επαθα μετα χαχαχαχαχ
σπιτι με το χτενακι και να βλεπω κιν σχεδια τον νταρντανιαν στην tv.:P

Domenica
17-11-10, 13:59
Ηταν φρικτό!οποιος ειχε ψειρες στιγματίζοταν,ο δάσκαλος τον έδιωχνε μεχρι να καθαριστεί και όλοι τον κοροιδευαν(πολύ πολιτισμός μιλάμε). Μας τσέκαραν 2 ή 3 φορές τον χρόνο με επιθεωρητή που τσέκαρε κεφαλάκια. Εγω ευτυχως ποτέ δεν ανακαλυφτηκα με ψειρες στην τάξη. Μια φορά που την έπαθα μου έβαλαν πετρέλαιο(!!!) και άλλα φριχτά και έλειψα 2 μέρες λέγοντας πως έχω γρίπη. Θυμάμαι ένα κοριτσάκι με υπέροχα μακριά ξανθά μαλλιά που όλες την ζηλευαν και βρέθηκε με ψειρες. Ο δάσκαλος εθεσε σαν προυπόθεση για να ξανάρθει να κουρευτεί και ολες οι μικρές [edit] κάναν πάρτυ ενώ αυτή έκλαιγε. Πολύ πρωτόγονες καταστάσεις...

Butterfly
17-11-10, 14:16
Είχα κολλήσει κ εγώ στο δημοτικό. Τα μαλλιά μου ήταν πολλά κ πολύ μακριά. Αγοράζαμε ένα ειδικό σαμπουάν που είχε κ λοσιόν μαζί.

Πρώτα έβαζα τη λοσιόν στο κεφάλι κ την άφηνα κάποια ώρα να δράσει. Μετά λουζόμουν με το ειδικό σαμπουάν. Μέχρι εκεί καλά...

Το χειρότερο μαρτύριο ήταν να χτενίσω τουφίτσα-τουφίτσα τα μαλλιά με το ειδικό χτενάκι για να απομακρύνω τα πτώματα...... Μου το έκανε η γιαγιά μου θυμάμαι κ γέμιζε ο νιπτήρας μισοπεθαμένες ψείρες...

Λογικά, μετά απο μερικές μέρες έπρεπε να επαναλάβω γιατί θα "σκάγανε" τα αυγά, η λεγόμενη κόνιδα!!

ΑΗΔΙΑ!!!!!!!

θανος
17-11-10, 14:38
ειμαι ο μονος εδω περα που εχει προλαβει το σπρει para plus?και θυμαμαι και μια λοσιον που δεν χρειαζοταν ξεβγαλμα με αρωμα τριανταφυλλο που δεν βρωμαγε και την εβαζες χτενιζοσουν και δεν κολουσες καθολου

leykh
17-11-10, 14:59
...θυμάμαι ακόμα την μυρωδιά της καμφορας στην τσέπη της ποδιάς αρχικά, και στην ειδική υφασμάτινη θήκη αργότερα που μου έβαζε η μάνα μου με παραμάνα στο φανελάκι(μιας και καταργηθηκαν οι ποδιές)

Στην αρχη της χρονιάς κόλλησε η κόρη μου και μου γύρισαν οι αναμνησεις...Γιατί η διαδικασία καθαρισμού έχει απλουστευθεί...λούσιμο με σαμπουαν και καθαρίζεις...ενω εμείς περνούσαμε τα μαρτύρια του ταντάλου για να μας καθαρίσουν.

Σας ποστάρω το κλασικό "Χτένι" που ευτυχως θυμόμουν τους "κόμπους" που του έκανε η γιαγιά μου για να "ξεκολλήσει" τις ψόφιες κόνιδες από την τρίχα και για να "πιάσει" τα ψειράκια...Σωτήριοι θα έλεγα γιατί σε μισή μέρα είχαμε καθαρίσει απ όλα χαχχαχαχαχχαχαχχαχχ

metal kristi
15-12-10, 13:03
εμενα η μαμα μου δυστηχως επερνε προλυπτικα μετρα
λουσιμο ξιδι και μπολικι κατσαριδοσκονη απο το χαρακτιριστικο κοκκινο στρογγυλο μπουκαλακι μαρκας μπαγιερ μετα τυλιγμα το μαλλι (το ειχα παντα κατω απο τον ποπο)με μπλε τουρμπανι για να ταιριαζει και με την ποδια και βουρ στο σχολειο εκει επερνα συνχαρητηρια απο τους δασκαλους και κοροιδια απο τα παιδια
η απολυτη ξεφτιλα σε ολο το μεγαλειο της

Domenica
13-06-11, 01:46
Χα χα χα! Πολύ καλό, ακου εκει κατσαριδόσκονη! Λοιπον κολλησε τελικά φετος η μικρή ψειρες και φυσικά και εμεις και πλέον τα πρἀγματα ἐχουν προοδευσει πολύ. Βάζεις απλά μια λοσιον που μυριζει ωραιοτατα σαν κανονικη ειναι μετά λουζεσαι με το ειδικο σαμπουαν με αρωμα λεβάντα και μετά ακολουθει χτένισμα με το χτενάκι. Το χτένισμα μονο ειναι επωδυνο γιατί και εγω και η μικρη εχουμε μπολικα μαλλιά και πηρε ωρες. Κατα τα άλλα η ολη ιστορια κρατησε μερικες μέρες. Πολιτισμος μιλάμε! αλλη μια τραγική ανάμνηση έχασε την αιγλη της.

caprice
03-09-12, 20:15
Άκρως διδακτικό το θέμα έχω να πω :)

Εγώ θυμάμαι τον παππού μου να ψάχνει το κεφάλι μου για κόνιδες, να τις εντοπίζει, να τις τραβάει από τις ρίζες των μαλλιών μου με τρομερή επιτυχία και να τις σκάει με τα νύχια του πάνω σε μια χαρτοσακούλα ( !!!! ).

Πάντα άκουγα και ακούω γύρω μου ότι η ψείρα πάει στα καθαρά κεφάλια ... η Κambia έχει δίκιο πάντως .... μόλις άρχισα να ξύνομαι.

Εκεί που διάβαζα από την αρχή το θέμα αμέριμνη πέφτω και εγώ πάνω στη Γ' Γυμνασίου του f2bnp (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?7920-%D8%E5%DF%F1%E5%F2-%F3%F4%E1-%F3%F7%EF%EB%E5%DF%E1-%EC%DC%F3%F4%E9%E3%E1-%F4%F1%FC%F0%EF%E9-%E1%ED%F4%E9%EC%E5%F4%FE%F0%E9%F3%E7%F2&p=137120&viewfull=1#post137120). Γ΄Λυκείου τώρα; Μέτρησα σωστά;:D

katerinak
03-09-12, 20:42
δραματικη εμπειρια η αντιμετωπιση τους.. ψειροσκονη,μεγαλη σακουλα τροφιμων sanitas στο κεφαλι,περιμενουμε γυρω στη μιση ωρα(απορρω πώς αντεχα μ αυτη τη σακουλα και με τη μυρωδια της ψειροσκονης) και μετα αρχιζει το αλλο μαρτυριο,το ξεψειρισμα με το μπλε χτενακι(ιδιο μ αυτο της leykh) ουτε πού θυμαμαι ποση ωρα εκανε η καημενη η μαμα μου μεχρι να τελειωσει λογω των πολλων μαλλιων.. κι εγω παραπονιομουν γιατι δε μπορουσα αλλο..

θα πω και για την προληψη: η γιαγια καθε πρωι στην Α' και B' δημοτικου εριχνε στα μαλλια τα δικα μου και του ξαδερφου μου ξυδι (ηθελα να 'ξερα πώς δε λιποθυμουσε η δασκαλα απ το τοσο ξυδι που ειχαν ολα τα κεφαλια της ταξης :biglaugh::biglaugh: πού τετοια τυχη.. )

elephadas
04-09-12, 17:30
Περίεργο... αν και είμαι μεγαλύτερος σε ηλικία από τους περισσότερους, και μεγάλωσα σε μικρή επαρχιακή πόλη, ούτε εγώ είχα προβλήματα με ψείρες ούτε ξέρω κανέναν / καμία που να είχε. Είχα μια φορά δει ένα τέτοιο χτενάκι και η μητέρα μου μου εξήγησε τι ήταν, αλλά με τρόπο που έδειχνε ότι ήταν κάτι που χρησιμοποιούσαν στο παρελθόν, όχι για πρόβλημα της εποχής. Βέβαια στο δημοτικό κουρευόμασταν με την ψιλή και στα πρώτα γυμνασιακά χρόνια με τη χοντρή μηχανή, αλλά ο λόγος ήταν για να μη μοιάζουμε με "τεντυμπόυδες", "γιεγιέδες" ή (αργότερα) "χίππηδες". Ποτέ δεν αναφέρθηκε ότι το κοντό μαλλί είχε σχέση με ψείρες. Άλλωστε ούτε τα κορίτσια είχαν πρόβλημα. Και οι όροι ψειρίζω, ξεψείρισμα κλπ. είχαν μόνο μεταφορική σημασία.

Αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα επανεμφανίστηκε αργότερα, μετά την εποχή μου. Ας πούμε εδώ και λίγα χρόνια στις ΗΠΑ υπάρχει πάλι πρόβλημα με κοριούς, ενώ για δεκαετίες είχαν πρακτικά εξαφανιστεί.

krios
04-09-12, 20:19
Εγώ δεν κόλλησα στο σχολείο αλλά στις διακοπές. Αν θυμάμαι καλά ήμουν 7 ετών. Θυμάμαι πολύ πως μου έβαζαν πετρέλαιο στο κεφάλι και (μια φωτιά χαχαχα) μια πετσέτα για κάποια λεπτά. Και μετά λουζόμουν. Κάθε μέρα για μια εβδομάδα. Σκάσανε οι ψείρες, έσκασα κι εγώ από το κακό μου. Σιχαίνομαι απίστευτα αυτή την ανάμνηση... Και γενικότερα ότι έχει να κάνει με μαμούνια.

glaros
04-09-12, 20:30
Οι δικες μου αναμνήσεις με ψείρες...είναι της αδερφής μου,πετρέλαιο και πετσέτα,εγώ την γλίτωνα επειδή με κούρευαν πάντα με την "ψιλή"

Kambia
05-09-12, 09:46
Θυμάμαι τον "φόβο" του να μην το μάθουν στο σχολείο οτι είχα κολλήσει ψείρες! Και γενικά για το παιδάκι που μαθαίνονταν οτι είχε ψείρες ήταν μια κόλαση!

spirtoulis
05-09-12, 11:16
Θυμάμαι την ψειρόσκονη που μου έβαζε η μάνα μου στο κεφάλι και μου τύλιγε τα μαλλιά σε ένα μαντήλι. Η φαγούρα που ένιωθα ήταν απίστευτη, αλλά δεν μπορούσα να ξυστώ γιατί έπρεπε να δράσει το φάρμακο και να ψοφήσουν οι ψείρες. Μετά είχε λούσιμο και ακολουθούσε το ξεμάλλιασμα με ειδικό χτενάκι.

Σώτος Σώτος
05-09-12, 12:27
Θυμάμαι τον "φόβο" του να μην το μάθουν στο σχολείο οτι είχα κολλήσει ψείρες! Και γενικά για το παιδάκι που μαθαίνονταν οτι είχε ψείρες ήταν μια κόλαση!

Πράγματι, υπήρχε κάποιος "ρατσισμός" (όχι από εμάς αλλά από τις μανάδες μας) στα παιδάκια που είχαν ψείρες... Πάντως εγώ ήμουν απ' τους "τυχερούς". Μόνο μια φορά στην Α' ή Β' τάξη κόλλησα ψείρες και φυσικά ακολούθησα όλο το "πακέτο": ψειρόσκονη, τρελλή φαγούρα, μαντήλι, φιλέ, λούσιμο, ξεψείρισμα...:(

Thor
05-09-12, 12:27

Και σε μας όποιο παιδί ήταν ύποπτο να έχει ψείρες το βάζαμε σε καραντίνα...

BETTY BOOP
05-09-12, 21:07
Στο δημοτικό είχα πέσει θύμα των ψειρών. Θυμάμαι από το σχολείο είχε σταλεί ανακοίνωση στους γονείς για το θέμα αυτό. Η αντιμετώπιση: το ειδικό χτενάκι για ψείρες, μπόλικο σαμπουάν κατάλληλο για την περίσταση και πολύ καλό λούσιμο.

panp
05-09-12, 22:04
Στο "τσακ" πρέπει να είχαν εκλείψει στην εποχή μου. Αμυδρά θυμάμαι το "φάρμακο" ονόματι ΝΤΙ-ΝΤΙ-ΤΙ.
Μια που όμως σε πολλούς ξυπνάνε χειρότερες αναμνήσεις, αφιερωμένο :

http://www.youtube.com/watch?v=UeW5-USmzWg

D@redevil
05-09-12, 22:27
Εγώ ήμουν δυστυχώς από τα παιδάκια που ταλαιπωρήθηκαν πολύ με ψείρες! :)

Το τι ξύδι & οινόπνευμα έχω φάει στο κεφάλι, δε μπορείτε να φανταστείτε!... Μιλάμε ότι από ένα σημείο και μετά, μαστούρωνα μόνο που έβλεπα τα μπουκαλάκια. Είχα και μακρύ μαλλί, οπότε μπορείτε να καταλάβετε τι τραβούσα, δεδομένου ότι το "κακό" το είχαμε σε κάθε τάξη. Από πρώτη δημοτικού έως και την τετάρτη, ενώ μπόνους ήταν οι καλοκαιρινές κατασκηνώσεις, όπου ΚΑΙ από εκεί κολλούσα συνέχεια! :D

Θέμα καραντίνας πάντως, σ' εμάς, δεν υπήρχε, διότι όλη η τάξη ήταν άστα να πάνε! Την καημένη την εκάστοτε δασκάλα λυπόμουν! :biglaugh:

Thor
05-09-12, 23:25
Σε εμάς οι κύριοι ύποπτοι ήταν οι γόνοι πολύτεκνων οικογενειών. Ειδικά ένα παιδί στο σχολείο από υπερπολύτεκνη οικογένεια δεν τολμούσε κάνεις να κάτσει δίπλα του. Μετά άλλη γραμμή ήταν να κοιτάζουμε ποιος ξύνει το κεφάλι του συχνά και να τον αποφεύγουμε... και κυρίως να μην λέμε αν εμείς ή τα αδέρφια μας είχαν ψείρες για να μην μας αποφεύγουν. Εγώ ψειριάστηκα 3-4 φορές ειδικά στις πρώτες τάξεις του δημοτικού. Το ξύδι το είχε δοκιμάσει μια φορά η μητέρα μου αλλά είδε ότι δεν έφερε αποτέλεσμα (πέρα από το ότι με έκανε πιο πικάντικο :P ) οπότε κυρίως λειτούργησε το χτενάκι και η σκόνη με το μαντίλι στο κεφάλι (και ενώ οι ψείρες ήταν θέμα ταμπού όλοι με το που μας βάζανε τη σκόνη στο κεφάλι και δένανε το μαντίλι για να ψοφήσουν οι ψείρες το σκούσαμε όλοι από το σπίτι και παίζαμε στους δρόμους λες και γέμισε η γειτονιά οικοδόμους-χόμπιτ :)). Μια φορά που η κατάσταση ήταν σοβαρή έπεσε κούρεμα-κατεδάφηση...

Kambia
06-09-12, 00:20
Επίσης θυμάμαι στην πρώτη δημοτικού τη δασκάλα να εξετάζει τα καθαρά νύχια, τις καθαρές ποδιές και τα κεφάλια μας για ψείρες :sealed: Εκεί να δεις χαμό.....

caprice
06-09-12, 11:35
off topic
Ξέρατε εσείς ότι υπάρχει ηλεκτρική χτένα για τις ψείρες; :O Μόλις το διάβασα. :O Κατάλληλη για παιδιά, σκυλιά, γατιά :O

Ozzaros
19-12-12, 01:23
Οι ψειρες ηταν προβλημα οντως... Εκεινη η ξινιλα απο το ξυδι μου ξαναηρθε στο νου διαβαζοντας το θρεντ....

Παντως τωρα δεν πρεπει να παιζει πολυ ψειρα. Δηλ. κατι ανιψια που εχω που ειναι 7-8 χρονων και κουρευονται με την ψιλη, που να κολλησει ψειρα εκει?... Ενω τοτε, ηταν της μοδας το πολυ μαλλι, πανω, στα πλαγια και πισω.... αντε να τις βγαλεις απο κει....

Maddog
19-12-12, 01:49
Παίζει και παραπαίζει, trust me...

johnny19818
11-03-14, 16:00
Είχα ακούσει για πολλούς τρόπους αλλά όχι και πετρέλαιο ρε παιδιά. Εγώ θυμάμαι τη μάνα μου με το πολύ σμικτό χτενάκι να χτενίζει απαλά και αργά και μετά με δύναμη τσακ τσακ στο νιπτήρα να πέσουν τα ζωύφια. Στο τέλος τις έσπαγε και με το νύχι του αντίχειρα της. Από φάρμακα εμείς χρησιμοποιήσαμε μόνο το Sikaril το οποίο βρωμούσε από χιλιόμετρο. Τι πετσέτες στα μαλλιά τι σπρέι μετά απαπαπα.

perlastar
13-03-14, 23:31
Θυμάμαι κι εγώ να λένε για πετρέλαιο και ξύδι, αλλά η δική μου μητέρα ευτυχώς δεν μου τα έκανε ποτέ αυτά, απλά έβαζε σαμπουάν, λοσιόν και το χτενάκι. Τρεις φορές κόλλησα στο Δημοτικό, και ήταν κόλαση γιατί είχα κι εγώ μακριά, πυκνά μαλλιά. Βασικά και οι τρεις φορές μου έχουν μείνει στο μυαλό για τα περιστατικά που τις συνόδευσαν.
Την πρώτη φορά, η μητέρα μου πήγαινε να με συστήσει σε συνάδελφό της, και με το που λέει "Από δω η κόρη μου", παρατηρεί έντρομη ότι έχω κολλήσει ψείρες και άλλαζε χρώματα μπας και το πάρει χαμπάρι κι εκείνος.
Τη δεύτερη, ήμασταν σε ώρα μαθήματος στην Α Δημοτικού και ξαφνικά βλέπω ένα έντομο να περπατάει στο κεφάλι της διπλανής μου. Ήξερα περί τίνος πρόκειται, από την πρώτη φορά, και εντελώς αδιάκριτα φωνάζω σε όλη τάξη "Κυρία, η τάδε έχει ψείρες!" Όλοι μείνανε έκπληκτοι και η δασκάλα ήρθε να την ελέγξει. Πράγματι, είχα δίκιο. Της είπε να μην έρθει στο σχολείο για λίγο, αλλά ήδη είχε προλάβει και είχε κολλήσει εμένα και κάποιους άλλους. Ακόμα ντρέπομαι πάντως για το πως την έκανα ρεζίλι.
Την τρίτη φορά, ήταν ένα κοριτσάκι στη γειτονιά με το οποίο έπαιζα και η μητέρα μου μου είπε μία μέρα να την αποφεύγω, γιατί είχε παρατηρήσει ότι έχει ψείρες. Εγώ πάλι ξεδιάντροπα όταν η ίδια με ρώτησε γιατί δεν την παίζω, της τα είπα όλα. Τότε ήρθε η μητέρα της και αντί να την ελέγξει πρώτα, έκανε φασαρία στη δική μου μητέρα που διέδωσε τέτοιες συκοφαντίες. Αναγκάστηκε τότε η μητέρα μου και άλλες μανάδες να της αποδείξουν ότι όντως η κόρη της είχε ψείρες. Εμένα και πάλι, με είχε ήδη κολλήσει.

pardalotzatziki
14-03-14, 00:01
Χτενακι φουλ πανω απο ασπρη πετσετα.....
Μια φορα θυμαμαι σιγουρα οτι ειχα.

RIO
14-03-14, 00:02
Είχα κολλήσει και εγώ στο δημοτικό, αλλά δεν το έπαθα στο σχολείο, αλλά σε διακοπές στο χωριό. Από κάτι παιδιά που δεν τα πήγαιναν και πολύ καλά, με την καθαριότητα. Είχα και μπόλικο μαλλί μικρός , οπότε το τι τράβηξα επί πόσο καιρό, δε λέγεται. Τι κολόνιες , τι σπρέι, τι σκόνη με σακούλα στο κεφάλι μου...μετά όταν έβλεπα κάποιο από εκείνα τα παιδιά, γινόμουν Γιουσέιν Μπολτ στο τρέξιμο...

greekeagle12
29-03-14, 16:35
Bρέθηκε σήμερα μέσα στο ανθολόγιο του δημοτικού.... χρονολογία 1980 και...

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=99804&d=1396103686

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=99803&d=1396103686

johnny19818
29-03-14, 16:38
Ωραίο promotion του φαρμάκου.

LadyNaty
01-04-14, 14:00
Και εγώ είχα κολλήσει ψείρες, αλλά στη... Β' Γυμνασίου, γιατί με κόλλησε η αδερφή μου που πήγαινε δημοτικό. Είχα μακριά μαλλιά, και θυμάμαι ότι αναγκάστηκα να τα κόψω αγορίστικα (ευτυχώς ήταν της μόδας το κοντό μαλλί στις κοπέλες το 85). Το αντιφθειρικό σαμπουάν που έβαζα τότε, το Ivaliten (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη) είχε σχετικά ανεκτή μυρωδιά κι έτσι δεν έτρεχε τίποτε, αλλά και μόνο η ιδέα ότι έπρεπε να λούζομαι με αυτό ένα μήνα μου είχε σπάσει τα νεύρα.

pardalotzatziki
01-04-14, 14:14
Και εγώ είχα κολλήσει ψείρες, αλλά στη... Β' Γυμνασίου, γιατί με κόλλησε η αδερφή μου που πήγαινε δημοτικό. Είχα μακριά μαλλιά, και θυμάμαι ότι αναγκάστηκα να τα κόψω αγορίστικα (ευτυχώς ήταν της μόδας το κοντό μαλλί στις κοπέλες το 85). Το αντιφθειρικό σαμπουάν που έβαζα τότε, το Ivaliten (δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμη) είχε σχετικά ανεκτή μυρωδιά κι έτσι δεν έτρεχε τίποτε, αλλά και μόνο η ιδέα ότι έπρεπε να λούζομαι με αυτό ένα μήνα μου είχε σπάσει τα νεύρα.

Δε σου κανω παρεα, μπορει να 'χεις κι αλλες... :animlaugh::fafoutis::supergrin:

LadyNaty
01-04-14, 17:32
Μετά από τόσα χρόνια, θα χουν ψοφήσει

pardalotzatziki
01-04-14, 21:22
Μετά από τόσα χρόνια, θα χουν ψοφήσει

Καλα, αν με αφησει η μαμα μου....