PDA

Επιστροφή στο Forum : Retro Ένδυση

Σελίδες : [1] 2

exetlaios
05-10-06, 13:16
Ας θυμηθούμε ορισμένα είδη ενδιέτησης από την δεκαετία των 80's
(που μόνο πολιτισμικό σοκ, μπορούν πλεον να προκαλέσουν) :

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΡΑΤΕ/ΝΙΝΤΖΑ. Μαύρα παντοφλέ παπούτσια, από ευτελή υλικά. Έγιναν της μόδας, επειδή τα φοράγανε οι πρωταγωνιστές, στις ταινίες πολεμικών τεχνών, που ένα διάστημα είχαν γίνει ιδαίτερα δημοφιλείς στους πιτσιρικάδες. Must "συνοδεία" τους (για μέγιστο κιτς) ήταν οι ... άσπρες κάλτσες !
Απόρροια της αγοράς τέτοιων παπουτσιών, ήταν συνήθως η ανταλλαγή κλωτσιών με φίλους, συμμαθητές κλπ.

Shadowdancer2501
05-10-06, 13:41
Μεγαλο θεμα ανοιξες φιλε!
Προχειρα εχω να προσθεσω τις θρυλικες ADIDAS φορμες.Ελαστικες μονοχρωμες,με τις τρεις γραμμες στο πλαϊ.Επισης αναλογου στυλ παπουτσια,απο την Adidas,puma,converse.BREAKDANCE RULES!!!
Ολα τα μεταλλαδικα αξεσουαρ και ρουχα.
Θα επενελθω στο θεμα...λιγο αργοτερα,παω να φαω τωρα:D

telonio
05-10-06, 13:53
Τα τζήν τα μπουφάν με ραμμένες εκείνες τις ραφτές εικόνες απο ροκ συγκροτήματα metallica, maiden κλπ. Ηταν must για κάθε ροκά-μεταλλά που σεβόταν το ευατό του. Συνήθως πήγαιναν σετ μαζί με μαύρο κολλητό τζιν παντελόνι και αρβύλες βέρμαχτ!

Omenforever
05-10-06, 14:14
Αθλητικά παπούτσια “Strike” και «κοτλέ» παντελόνια. (Όχι απαραίτητα μαζί :D)

Και κάπου στις αρχές των 90s εκείνες οι αρβύλες “Doc Martin’s”.

asikamin
05-10-06, 14:42
Ενδυση : κρόσια , ξέφτια , χλωρίνες στα τζην και τα t-shirt ,"γραμμένα" ρούχα (με ανεξίτηλο μαρκαδόρο), ρεβέρια, λαχούρια - εμπριμέ πουκάμισα , μπαντάνες, "πέτσινα" perfecto και avirex ...

Αξεσουάρ:στρογγυλά γυαλιά ηλίου (αλλά λενον) αλλά και περιπτε-rayban και american optical -top gun, πορτοφόλι με αλυσίδα, zippo ...

Υπόδηση:creepers (μυτερά με "ακορνετόν" σόλα), all-strike, global smacks
(με σίδερο εμπρός και κάτω απ'τη σόλα), Brooks, Pony & Nike air, τσόκαρα ξύλινα, , πέδιλα με κάλτσα, σαγινάρα με κάλτσα...

exetlaios
05-10-06, 15:06
...παπουτσια,απο την Adidas,puma,converse...

Μην ξεχνάμε και τα STRIKE !

"Φοράει Strike και καρφώνει" !

Alucard
05-10-06, 18:20
Για κυριλέ εμφανίσεις, φυσικά μπορούσε κάποιος να φοράει σακάκι υφασμάτινο, αρκεί να γυρνούσε τα μανίκια μέχρι τους αγκώνες, συμπαρασύροντας στο γύρισμα και το πουκάμισο μαζί :D (βλ. σειρά Το ρετιρέ)

asikamin
05-10-06, 19:51
Για κυριλέ εμφανίσεις, φυσικά μπορούσε κάποιος να φοράει σακάκι υφασμάτινο, αρκεί να γυρνούσε τα μανίκια μέχρι τους αγκώνες, συμπαρασύροντας στο γύρισμα και το πουκάμισο μαζί :D (βλ. σειρά Το ρετιρέ)

κάπως έτσι δηλαδή?
http://img164.imageshack.us/img164/268/gonidisss1.jpg

(συγνώμη που είναι full size η photo, αλλά δεν μου'κανε καρδιά να την μικρύνω)

Anestis
05-10-06, 20:27
Μην ξεχνάμε και τα STRIKE !

"Φοράει Strike και καρφώνει" !

Σε ενός φίλου του το κρεβάτι ακόμα και τώρα διακρίνονται τα απομεινάρια μιας ιστορίας σχετικής με ένα αυτοκόλλητο από κάποιο ζευγάρι Strike και την ατάκα 'Strike και πολύ σου πάει'. Πάνω στο αυτοκόλλητο λοιπόν (ο ίδιος ή ο αδερφός του) είχε γράψει 'Strike...και πολύ μ.λ..ια.’ ως αντιπαράθεση στο εν λόγω σύνθημα...λίγο πιο κάτω όμως υπήρχε με άλλο γραφικό χαρακτήρα η λέξη 'πιπέρι.....' και ένα βελάκι προς την μ…….

:rolleyes:

Paspartoo
05-10-06, 20:38
LoL Ανεστη

Παντως μου κανει εντυπωση που δεν θυμηθηκατε (at the moment) τα ηρωικα sea&city :D

btw @Wally.. ο κοινος μας φιλος τα φοραει ακομα :p

akmakas
05-10-06, 22:14
Αυτα δεν ειναι τιποτα asikamin παρε εδω φαση!!

http://img78.imageshack.us/img78/7176/rapantasgo7.jpg

Paspartoo
05-10-06, 22:25
Ελαα ρεε Τοληηηηηηη :D:D

Alucard
06-10-06, 17:07
Σωστά asikamin :D
Να θυμίσουμε πως τα περίεργα κι έντονα χρώματα στα κουστούμια και στα σακάκια ήταν πολύ "in" :p

akmakas
07-10-06, 01:19
Ξεχάσατε τα στρογγυλά μπαλώματα στους αγκώνες συνήθως από δέρμα!!
Οι ποιο θαρραλέοι τα φορούσαν και στα γόνατα χε χε!!!

akmakas
17-10-06, 22:10
Λοιπόν καλά αυτά που ποστάρετε όμως αυτό τα λέει όλα!!!

http://img529.imageshack.us/img529/8623/tikiswo0.jpg
Με το ένα με το δύο με το τρία ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!!!!

akmakas
17-10-06, 22:13
Θέλετε και άλλα?Ορίστε
http://img64.imageshack.us/img64/9500/7112lh5.jpg
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ!!
Παιδιά δεν στέλνω άλλο post γιατί το γέλιο ξυπνάει την γυναίκα μου!!

exetlaios
17-10-06, 22:20
Πολύ καλές επιλογές akmaka !

Έχει κανείς να ποστάρει τίποτα από :

ΛΑΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ
ΤΕΡΥ ΧΡΥΣΟ
ΛΑΚΗ ΤΖΟΡΝΤΑΝΕΛΙ ;

exetlaios
17-10-06, 22:24
Πώς τα λες βρε exetlaios....Δηλαδή το παλ...του βαρ......είναι
ένα αριστούργημα της έβδομης τέχνης!!:biglaugh: :biglaugh:

Εννοείται !

Μαζί με :

ΤΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΤΗΣ ΑΛΙΚΗΣ
ΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ Ο ΑΝΕΜΟΣ
ΟΙ ΠΑΝΚΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΑ
ΜΠΕΝ ΧΟΥΡ
Η ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ Ο ΜΟΥΤΣΟΣ
Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ

( ορισμένα αριστουργήματα της μεγάλης οθόνης !!! )

akmakas
17-10-06, 22:42
Όχι αλλά πάρε αυτό...χα χα χα!!!!
http://img424.imageshack.us/img424/3734/pethamenossz5.jpg

exetlaios
18-10-06, 07:57
Το ξέρω ! Εδώ εμφανίζεται συνέχεια στην τηλεόραση, ο καλλιτέχνης !

Εβγαλε και "συνέχεια" :

"ΑΝΕΣΤΗΣΕΣ ΤΟΝ ΠΕΘΑΜΕΝΟ" !

akmakas
18-10-06, 21:46
Ψάχνοντας βρήκα αυτό....exetlaios εσυ είσαι?
http://img512.imageshack.us/img512/1744/exeaa6.jpg

exetlaios
19-10-06, 07:38
Ρε καρντάσι, έχω διπλώσει από τα γέλια !

Μου'φτιαξες την μέρα !

ΤΕΛΕΙΟ !!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Shock
19-10-06, 08:09
Έχουμε ταλέντα εδώ μέσα. Μόνο που δε ξέρω αν είναι στο τραγούδι ή στο photoshop!

AEON
19-10-06, 18:28
Cult άλμπουμ αυτό με τον τραγουδιστή-μορφήΤ ζων Τίκη. Το έχω αυθεντικό βινύλιο, όπως και όλη τη δισκογραφία (να ναι καλά ο πατέρας μου) αλλά φυσικά δεν τα πουλάω :D . Μέγας ελληνοαυστραλός καλλιτέχνης! Όποιος αντέξει μετά το δεύτερο κομμάτι θα του απονεμηθεί το παράσημο ανδρείας!

Σα δε ντρέπεστε λέω εγώ..άνοιξα να διαβάσω αυτό το topic - πασαρέλα στη δουλειά και παραλίγο να με καταστρέψετε. Αναγκάστηκα και πήγα στην τουαλέτα για να γελάσω με την ησυχία μου χωρίς να γίνω ρόμπα!

Εχετλαίε από που ψωνίζεις γυαλιά είπαμε; :anim-roll:

pooky(1)
19-10-06, 20:55
A ρε Πρόεδρε! Φαντάσου να έμπενες στην τουαλέτα και να άρχιζες τα κακαρίσματα πρωτού αντιληφθείς ότι είναι κι άλλοι μέσα!!!!!!!

Χτύπαγες μηνιάτικη αναρρωτική στο χαλαρό.....

Α, ποιος είπε ότι έχει κάτι αυθεντικά βινύλλια; Ε;

Akmakas =:worship:

Exetlaios, τώρα κατάλαβα γιατί μετά τα μεσάνυχτα είσαι πάντα απών από το φόρουμ.........

exetlaios
19-10-06, 21:04
Εχετλαίε από που ψωνίζεις γυαλιά είπαμε; :anim-roll:

Ως ρετρό τύπος, μόνο από ... ΜΠΑΚΑΚΟ !!!

exetlaios
19-10-06, 21:05
Exetlaios, τώρα κατάλαβα γιατί μετά τα μεσάνυχτα είσαι πάντα απών από το φόρουμ.........

Ε, να πούμε όλη την αλήθεια τότε :

Την μέρα που δεν μπόρεσα να έρθω στην συνάντηση, ήμουνα σε πανηγύρι στην Άνω-Κάτω Κρύα Βρύση !
Δύσκολη η ζωή του καλλιτέχνη !!!

Shadowdancer2501
19-10-06, 21:05
Ακμακα εισαι ο καλυτερος παπαρατσι
Εχετλαιε...βγηκε στη φορα η κρυφη σου ζωη...δε θελω να σε ξερω:biglaugh:

akmakas
19-10-06, 22:01
Το πρωί exetlaios το βράδυ exetikis.....

exetlaios
31-10-06, 16:09
T-shirt με την ατάκα OUZO-POWER !

Συνήθως το φοράγανε γυφτάκιa ή τελειωμένοι/παρακμιακοί τουρίστες.

http://www.malawicichlidhomepage.com/aquainfo/Ouzo%20Power.jpg

exetlaios
09-11-06, 08:18
Θυμήθηκα και νέα μόδα, αρχές δεκαετίας 90'.

ΜΠΟΥΦΑΝ-ΧΗΝΑ !

Φουσκωτά μπουφάν, που στην πλάτη είχαν μεγάλο σήμα με χήνα.
Υπήρχαν από διάφορες μάρκες.

Στην αρχή μου φαίνονταν χαζά,
αργότερα όμως πήρα και εγώ !

Omenforever
09-11-06, 15:39
Θυμήθηκα και νέα μόδα, αρχές δεκαετίας 90'.

ΜΠΟΥΦΑΝ-ΧΗΝΑ !

Τα θυμάμαι… :rolleyes:

Επειδή ήταν φουσκωτά έκαναν ένα πολύ χαρακτηριστικό ήχο όταν πλακωνόμασταν στις μπουνιές… :boxing: :D

Έγραψες πάλι Exetik…..εεεεεεεεε Εxetlaie :p

:rofl:

asikamin
10-11-06, 16:19
ΜΠΟΥΦΑΝ-ΧΗΝΑ !

Τι το μελέτησες...

Also, one of the most famous logoses of the lable "the Duck" Togs Chevignon returns (http://www.centromodaonline.com/news/pag/chevignon_25aniversario_english.php) next winter to remember its existence appearing on time in the collection on pole shirts, leather jackets and even as emblem of the girl collection of Chevignon that the label has begun to potentialize enlarging this line.

Omenforever
08-12-06, 22:16
Δεν το πιστεύω, σήμερα στο δρόμο είδα ένα τυπάκι, 15-16 ετών, με μπουφάν-χήνα! Ήταν σε πράσινο χρώμα και αρκετά ξεφτισμένο, μάλλον θα ήταν του μεγάλου αδερφού του…

Σκέφτηκα να του μιλήσω λίγο για retro-ένδυση αλλά συγκρατήθηκα, lol…

:biglaugh:

akmakas
08-12-06, 23:02
Καλά έκανες omen...Θα σε περνούσε ο μπεμπες για τρελό!!!:D

Wally
08-12-06, 23:04
Οπως λεμε και με τον Keeper, αμα παμε σε συναυλια και δεν δουμε κανα Strike, κανα Pony Nick Gallis καμια ξεμανικωτη μπλουζα και κανα κολαν-τζιν εεεεεεεε δεν αξιζει :D

LadyHawke
09-12-06, 19:39
Wally: Και βλέπετε;

Wally
09-12-06, 20:05
Ιδιαιτερα στο RockWave φετος ειχε πολλους "συλλεκτικους" τυπους ;)

LadyHawke
10-12-06, 19:52
Φέτος δεν πήγα.

Αλλά τώρα που το ανέφερες θυμάμαι πέρυσι στους Twisted Sisters κάτι τέτοιους τύπους που θύμισαν άλλες καλές εποχές. :-)

Του χρόνου να κανονίσουμε να πάμε μαζί.

keeper7k
11-12-06, 15:25
ΜΠΟΥΦΑΝ-ΧΗΝΑ !

Αρχηγέ αν το πιστεύεις, την χήνα μου την έχω σε αψογη κατάσταση σε ζελατίνα στην ντουλάπα.....
Στο επόμενο retro-meeting θα την φορέσω :biglaugh:

Α...και μάρκες υπήρχαν πολλές μεν, αλλα όλες ήταν αντιγραφές της Chevignon. :thumb:

asikamin
11-12-06, 15:58

εγώ θα σου πρότεινα μαζί με το μπουφάν και πουκάμισο polo "απ'έξω απ'το τζην (501)" καθώς και timberland φωκιες πατούμενα!!!

exetlaios
12-12-06, 08:57
Αρχηγέ αν το πιστεύεις, την χήνα μου την έχω σε αψογη κατάσταση σε ζελατίνα στην ντουλάπα.....

Ωραία !

Εξάλου το κυνήγι της χήνας είναι off-season !

Shadowdancer2501
12-12-06, 09:19
-duck season
-Rabit season
...
(διαλογος Bugs και Duffy)

keeper7k
12-12-06, 09:21
Ωραία !

Εξάλου το κυνήγι της χήνας είναι off-season !
:biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Omenforever
12-12-06, 16:53

:eek:

Σεβασμός!

:D

soft_crystal
13-12-06, 09:28
Δεν ξέρω αν θυμάστε κορίτσια γύρω στο 80 (ισως και 78,79)κάποια σανδάλια που φοράγαμε με πλαστικό διάφανο πάτο και κορδόνια πολύ μακριά τα οποία ήταν σε διάφορα χρώματα και τα δέναμε σε διάφορα σχέδια μέχρι πάνω στο γόνατο .
Ήταν απίστευτα!!!! αυτά για κάποια καλοκαίρια τα φοράγαμε πααααρα πολύ και μάλιστα τα είχαμε και σε πολλά χρώματα σανδάλια αρχαιοελληνικού στυλ λολ.
Υ.Γ καλώς σας βρήκα:acoustic:

Wally
13-12-06, 09:39
welcome crystal!

pooky(1)
13-12-06, 09:39
Welcome to the other side........:biglaugh: :thumb: :thumb:

akmakas
13-12-06, 10:04
Καλώς ήρθες Soft crystal...Εδώ έχεις να θυμηθείς πολλά...Τώρα για τα σανδάλια καλά έκανες και ρώτησες τις γυναίκες γιατί εγώ τότε μόνο σανδάλια δεν πρόσεχα...Απλά έπαιζα ατελείωτο παιχνίδι στις γειτονιές.....:)

telonio
13-12-06, 10:16
Καλωσήρθες softcrystal!

soft_crystal
13-12-06, 10:50
Σας ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα ότι θυμάμαι και εγώ θα το καταθέτω δυστυχώς όμως δεν έχω καλή μνήμη για ονόματα και ακριβής ημερομηνίες.
Ααααααα κορίτσια μην ξεχνάτε και τα μαντήλια τα λεπτά τα πλεχτά που φοράγαμε και στον λαιμό και στην μέση σε διάφορα χρώματα.

candy
13-12-06, 11:32
welcome softcrystal!!!Να προσθέσω και τις βάτες, που ήταν απαραίτητο κομμάτι όλων των ρούχων που κυκλοφορούσαν τότε.Προσωπικά τις απεχθανόμουν!!!
http://www.only80s.com/80sFashionFile.html

audiodee
13-12-06, 12:24
Η μνήμη μου με πάει στη προσχολική ηλικία που φόραγα μάλλινη εφαρμοστή μπλούζα ζιβάγκο και κοτλέ παντελόνι-φόρμα (αυτο που έχει ενα κομμάτι μπροστά που κλείνει με τιράντες!).
Πολύ αργότερα φόρεσα και σακάκι με φόδρα από μέσα έντονο χρώμα να φαίνεται όταν γυρίζεις τα μανίκια. Ή τουλάχιστον τα σούφρωνες μέχρι τον αγκώνα! Πολύ της μοδός τότε!
Τώρα βλέπω τα μικρά που κάνουν το ίδιο και βλέπω ότι δεν τους πασάρουν τίποτα καινούριο..

soft_crystal
13-12-06, 13:28
:silly: Τις σιχαινόμουν και εγώ candy τις βάτες μπλιαχ !! δεν τις φόραγα τις έβγαζα από όλα τα ρούχα .
Θυμάμαι πουλόβερ με βάτες ήμασταν σαν ρομποτακια με αυτές:silly:

Alucard
13-12-06, 18:33
Βρε καλώς την και ας άργησε........
Περιμένουμε να "διαβάσουμε" τις αναμνήσεις σου ;)

vaszio
15-12-06, 06:38
Aπίθανα ντυσίματα 80's... βλέπε Miami Vice...

Alucard
14-02-07, 17:11
Τα τζήν τα μπουφάν με ραμμένες εκείνες τις ραφτές εικόνες απο ροκ συγκροτήματα metallica, maiden κλπ. Ηταν must για κάθε ροκά-μεταλλά που σεβόταν το ευατό του. Συνήθως πήγαιναν σετ μαζί με μαύρο κολλητό τζιν παντελόνι και αρβύλες βέρμαχτ!

Να πως την εμφάνιση του σωστού μεταλλά την συμπλήρωναν: Τα μαύρα – γκρίζα τζην μπουφαν, τα παντελόνια σωλήνες (δεν ξέρω πως έμπαιναν και πως έβγαιναν), οι κονκάρδες στο πέτο που για να τις δεις ήθελες μεγεθυντικό φακό, τα ραφτά επίσης στο πέτο και στα μπράτσα κι ένα γιγαντιαίου μεγέθους ραφτό που είχε το πολύ τα χρώματα του Spectrum, κάλυπτε όλη την πλάτη και συνήθως άλλαζε από μακριά όλο το χρώμα του μπουφάν.
Επίσης περιβραχιόνια και περικάρπια δερμάτινα με καρφιά (στρογγυλεμένα στις άκρες μη γίνει και κανένα ατύχημα και βγάλουμε κανένα μάτι. Δεν είμαστε εξάλλου όλοι Kerry King.) και ζώνες ίδιου τύπου που μετά από ένα δυο μπες - βγες τα καρφιά θα χαλούσαν όλες τις θηλιές από το παντελόνι.

Όσο για τα υποδήματα εκτός από τις Wermacht και τις Dr. Marteen, συμπεριλάμβαναν και αθλητικά παπούτσια λευκά μποτάκια (γκρίζα από την ταλαιπωρία), καμιά φορά και με αυτοκόλλητο στο πάνω μέρος (ναι οι μεταλλάδες ήταν οι τελευταίοι που τα φορούσαν ή μάλλον που τα έβγαλαν). Τα αθλητικά αυτά συνήθως φοριόντουσαν με λευκή κάλτσα που ξεπερνούσε στο ύψος το μποτάκι και «αγκάλιαζε» και λίγο το παντελόνι - σωλήνα.

Τέλος την όλη ένδυση και υπόδηση συνόδευε το ανάλογο βάδισμα του στυλ φυγεεέτε όλοι από μπροστά μου γιατί έχω σκύψει πολύ και είναι σαν να βαδίζω και να κάνω headbanging.
Άνοιγμα βαδίσματος τουλάχιστον 1m (σαν τριπλούν) και προσπάθεια ομιλίας με άλλους «αδελφούς» με μπάσα φωνή για να φανεί τρομαχτικός.

Μη απαραίτητο αξεσουάρ του retro-μεταλλά: η ομπρέλα.
Αλήθεια είχατε δει ποτέ μεταλλά να κρατάει ομπρέλα όταν έβρεχε; Προσωπικά όχι....

Aardvark
06-05-07, 22:40
Ειναι ρετρο-ενδυση αλλα οχι οπως τα παραπανω γιατι τα δικα μου ειναι καινουργια.:D

Σας αρεσουν τα καινουργια μου παπα;

http://aycu36.webshots.com/image/14395/2004773151568345795_fs.jpg
http://aycu23.webshots.com/image/15542/2005355835433847805_fs.jpg

exetlaios
07-05-07, 08:22
τρελό κέφι !

Να τα φορέσεις στην επόμενη ρετρ-συνάντηση !

akmakas
07-05-07, 08:59
EEEE Αυτά τα παπούτσια δεν είναι ρετρό...είναι καινούρια.:D

candy
07-05-07, 12:21
Σας αρεσουν τα καινουργια μου παπα;

http://aycu36.webshots.com/image/14395/2004773151568345795_fs.jpg
Άπαιχτα!!!:biglaugh:

TallMan
07-05-07, 15:18
EEEE Αυτά τα παπούτσια δεν είναι ρετρό...είναι καινούρια.:D

Τι λες τωρα!Αυτα τα παπουτσια ειναι ο ορισμος του retro!:thumb:Βγαινουν και σε Rainbow Islands;:D

Τα αγορασα και εγω!:biglaugh:

http://gonintendo.com/wp-content/photos/aahh014_1.jpg

http://gonintendo.com/wp-content/photos/aahh009.jpg

Rainbow Islands παπα δεν βγηκαν ακομα...:)

112066 112067

Aardvark
07-05-07, 17:24
Zηλιαρη τα δικα σου ειναι μαιμου.:biglaugh: :biglaugh:

exetlaios
03-08-07, 07:21
1) Πουκάμισο "λαχούρι"

2) Ρόζ πουκάμισο (για να ξεχωρίζουμε στο πάρτυ)

3) Κούρεμα "καπελλάκι"

miko63
03-08-07, 07:42
μιλάμε το καπελάκι μου ήταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικά όταν κουρεύονταν έτσι κορίτσια...

exetlaios
03-08-07, 08:04
μιλάμε το καπελάκι μου ήταν απίστευτα εκνευριστικό ειδικά όταν κουρεύονταν έτσι κορίτσια...

Δεν είχε τύχει να δω κορίτσια με τέτοιο κούρεμα. :eek:

Πρέπει να ήταν ολέθρια ιδέα, για γυναίκα !

bi-bi
03-08-07, 09:00
AADVARK και Tallman τα παπουτσάκια σας είναι τέλεια:thumb::thumb::thumb:.Ζηλεύω θέλω και εγωωωωώ....:icon_cry::icon_cry:

Wally
03-08-07, 09:09
Δεν ειναι ακριβως ρετρο...μαλλον ωραια δωρα για πιτσιρικια (ναι καλα το καταλαβατε...βαριομουν να ανοιξω νεο θεμα :D)
http://www.metalbabies.com/index.php?item_category_id=9

Παντως η επιτομη του φρικτου ντυσιματος ειναι εδω (http://www.youtube.com/watch?v=DgWgObFtm_U) (Στα ασπρα με τερατωδεις βατες-παντελονι σχεδον στο γονατο-ασπρη καλτσα-παπιγιον ο Ρακι και με τη Μενεγακη πριν γινει "κανονι")

Ειμαι φαν του Μιχαλακη αλλα σχεδον παντα φοραει απιστευτα πραγματα :biglaugh:

akmakas
04-08-07, 11:32
Super ρουχισμός!!!!

Saulot
13-08-07, 17:39
Κοτλέ παντελόνια, παπουτσια με δερματινα κορδόνια (που δεν δενονταν τα καταραμενα) κατι το χαζεμα στις βιτρίνες για το πρωτο μας τζην...
σνιφ ομορφες εποχες...
Θελω την παιδική μου ηλικια πισω, να ξαναπαιζω chase hq στον 6128 μου (που μου τον πεταξε η μανα μου μαζι με τον ΖΧ81)

Vag
13-08-07, 18:32
Καλώς ήρθες Saulot!
Αισθάνομαι ότι πρέπει να σας συστήσω το νέο μέλος Saulot, μια και ο telamonas.stokos λείπει...
Πρόκειται για τον τρίτο της εκπομπής Retro, Γιώργο Αβρονιδάκη. Έχει έρθει και σε συναντήσεις του mame.gr και έχει γνωριστεί μάλιστα με αρκετούς από εδώ.

Θελω την παιδική μου ηλικια πισω, να ξαναπαιζω chase hq στον 6128 μου (που μου τον πεταξε η μανα μου μαζι με τον ΖΧ81)

Σύντομα η επιθυμία σου θα γίνει πραγματικότητα...
Θα έχουμε έναν 6128 πάνω στον πάγκο, για να "δοκιμάζουμε" τα παιχνίδια.

Τώρα στο θέμα, να πω ότι θυμάμια που φορούσα χρυσαφί φιλέκο με λαχούρι, στυλ Milli Vanilli.

Rygar
13-08-07, 20:42
Καλωσήρθε το παληκάρι!

Βαγγέλη, ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ (13-8-07 21:42) έχω στους 10 πόντους ένα πληκτρολογιάκι που γράφει 6128 και φτιάχνω δισκετούλες. Για σπάσιμο στο Saulot, θα φτιαξω το Chase HQ. Εγώ φίλε Saulot, είχα πάθει μεγάλο ταράκουλο όταν το είχα δει να παίζει στο αμιγκάκι. Και μεγαλύτερο βέβαια, στα arcades, αλλά στο αμιγκάκι έπαιζε σχεδόν το ίδιο.

exetlaios
02-09-07, 13:07
ALL TIME CLASSIC :

Παντελόνι απροσδιορίστου υφής (μεταξύ τζην και υφασμάτινου).
ΧΩΡΙΣ ζώνη.
Με θαλασσί πουκαμισάκι και γραβάτα σούπερ-λεπτή (σε στυλ "κορδονέτο").
Η περιβολή πλαισιώνεται από το απαραίτητο "κυριλέ" δερμάτινο μποτάκι.

http://img167.imageshack.us/img167/6476/new3es3.jpg

exetlaios
16-02-08, 22:39
Θυμάστε τη μόδα, του να μετατρέπουμε όσα τζην παντελόνια είχαν σκιστεί στο γόνατο, σε "βερμούδες" ;

Μάλιστα υπήρχαν δύο "σχολές" :
1) αυτοί που θέλανε "καθαρό" κόψιμο (συνήθως "καθάριζε" η μαμά, σε ρόλο μοδίστρας)
2) αυτοί που θέλανε "άγριο" κόψιμο (αφήνοντας όσο το δυνατόν περισσότερα κρόσσια).

Rygar
16-02-08, 22:50
Ααααα καλά είσαι!!!! Για 2 καλοκαίρια, 89 και 90, έκανα αυτή τη δουλειά σε ολα μου τα τζιν σε "αγριο κόψιμο" οπως γράφεις. Μαλιστα σε πολλά από αυτά έκανα σκισίματα στο μπούτι για να δείχνω πιο ατσςςςςςςςςςςςςςςς!!!!

(αυτή τη στιγμή εδώ έχει χιονοθύελα!)

manos426f
17-02-08, 01:50
Μα εγώ ρε παιδιά......σκίζω ακόμη τα τζιν μου !!!!! :nervous: :eek: :nervous: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

exetlaios
17-02-08, 09:50
Μα εγώ ρε παιδιά......σκίζω ακόμη τα τζιν μου !!!!! :nervous: :eek: :nervous: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Ναι, αλλά δε μας είπες βάσει ποιάς "σχολής σκισίματος" ; :D

teflon
17-02-08, 16:19
Εγώ ξέρω μια σχολή.... του ΓΥΑΛΟΧΑΡΤΟΥ. :D

manos426f
17-02-08, 16:38
Ναι, αλλά δε μας είπες βάσει ποιάς "σχολής σκισίματος" ; :D

Άγριο κόψιμο FTW..!!!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:

Juanita
17-02-08, 17:11
Δεν έχω προλάβει να διαβάσω το θρεντάκι,
αλλά θυμάμαι κάτι έξαλλα ντυσίματα
με την μποτα λίγο πιο΄πάνω από το γόνατο
τζην φούστα κοντή
και λίγο παλιότερα κάτι μπλούζες νυχτερίδες...:vampy:
Φρίκη...

QueenofHearts
17-02-08, 18:01
Εγώ πάλι θυμάμαι τις φόρμες από ένα περίεργο ναυλον ύφασμα που έκαναν ένα απαίσιο χρουτσου χρουτσου και ήταν σε έντονα χρώματα. Τις σιχαινόμουν από χιλιόμετρα!! Αυτός ο απαίσιος ήχος ήταν απαράδεκτος!!

Μήπως θυμάστε και την ελαστικη πετσετέ πλεξούδα που έμπαινε στο μέτωπο; Αηδία..

kostas
17-02-08, 18:26
Πλαστικά σανδάλια:

http://www.sherbornehouse.org.uk/exhibition_archive_2004/evolver_prize_2004/pages/picture_pages/evolver_m_hill_01.html

candy
17-02-08, 18:43
Εγώ πάλι θυμάμαι τις φόρμες από ένα περίεργο ναυλον ύφασμα που έκαναν ένα απαίσιο χρουτσου χρουτσου και ήταν σε έντονα χρώματα. Τις σιχαινόμουν από χιλιόμετρα!! Αυτός ο απαίσιος ήχος ήταν απαράδεκτος!!

Τις φόρμες που αναφέρεις τις είχα φορέσει πολύ τέλη δημοτικού που ήταν η μόδα τους.Vielen ήταν οι περισσότερες και είχαν τρελά χρώματα πάνω.Όντως ο θόρυβος που έκαναν ήταν πολύ ενοχλητικός.Για κρυφτό ήταν ό,τι χειρότερο!!!:D

crimson
17-02-08, 22:05
εγώ διαβάζοντας το thread ένιωσα λιγουλάαακι κιτσ!

όλα σχεδόν τα παντελόνια μου είναι σωλήνες (skinny jeans, είναι της μοδός - άσχετα που εγώ τα φορούσα πριν γίνουν της μόδας! και ποτέ δεν υπήρξα μεταλλού). επίσης τα conversakia μου (ολόμαυρα μποτάκια) είναι τα αγαπημένα μου παπούτσια. martin's εδώ και λίγα χρόνια δε φοράω, αλλά συνεχίζουν να μ'αρέσουν πολύ!

μήπως να προσλάβω στυλίστα!?΄;D

jaguar-man
17-02-08, 22:20
επειδη ειναι η δουλεια μου το να ασχολουμε με την μοδα, φετος φορεθηκε πολυ το παντελονι σωληνας οντως με συνδιασμο δερματινα μποτακια στρογγυλη μυτη λουστριν και σβησιμο στην φτερνα κατι που ειδαμε πολυ το 1985 και 1986,επισης και η μποτα ιππασιας με σωληνα παντελονι , φυσικα αυτο το στυλ κλεινει 3 χρονια και ειμαστε στο τελος του πλεον.οσο για τα converse ειναι ξανα στα επανω τους ειδικα τα κιτρινα μποτακια converse φετος την ανοιξη θα βρεθουν σε πολλες βιτρινες, οπως το 1987 το κιτρινο ηταν ταση που κολλουσε παντου τοτε ακομη και στα μαγιω και σε εσωρουχα.

TallMan
17-02-08, 22:33
:animeek::animeek::animeek::animeek:

Ο Μάκης Τσέλιος είσαι;

jaguar-man
17-02-08, 22:35
:animeek::animeek::animeek::animeek:

Ο Μάκης Τσέλιος είσαι;

:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh: :biglaugh:

crimson
17-02-08, 23:09
επειδη ειναι η δουλεια μου το να ασχολουμε με την μοδα, φετος φορεθηκε πολυ το παντελονι σωληνας οντως με συνδιασμο δερματινα μποτακια στρογγυλη μυτη λουστριν και σβησιμο στην φτερνα κατι που ειδαμε πολυ το 1985 και 1986,επισης και η μποτα ιππασιας με σωληνα παντελονι , φυσικα αυτο το στυλ κλεινει 3 χρονια και ειμαστε στο τελος του πλεον.οσο για τα converse ειναι ξανα στα επανω τους ειδικα τα κιτρινα μποτακια converse φετος την ανοιξη θα βρεθουν σε πολλες βιτρινες, οπως το 1987 το κιτρινο ηταν ταση που κολλουσε παντου τοτε ακομη και στα μαγιω και σε εσωρουχα.

εγώ που τα φορούσα όλα αυτά μετά το 85 και πριν γίνουν μόδα ξανά (και μάλλον θα συνεχίσω να τα φοράω και αφού ξεγίνουν μόδα) είμαι πρωτοπόρος ή αναχρονίστρια;; :rolleyes: :D

jaguar-man
17-02-08, 23:22
εγώ που τα φορούσα όλα αυτά μετά το 85 και πριν γίνουν μόδα ξανά (και μάλλον θα συνεχίσω να τα φοράω και αφού ξεγίνουν μόδα) είμαι πρωτοπόρος ή αναχρονίστρια;; :rolleyes: :D

αυτο λεγεται σταθερο στυλ και το γουσταρω πολυ(διοτι δεν μου αρεσει αυτο που ειναι πολυ της μοδας πεφτουμε με τα μουτρα και μετα καρφι αλλαζουμε στυλ γιατι βγηκε κατι καινουριο) το ασπαζομαι και το προσπαθω να το πετυχω παντα σε συνδιασμο με μερικες πινελιες της εποχης ( αν και στο χωρο μας δεν μας συμφερει αυτο:biglaugh::biglaugh::biglaugh:)

crimson
17-02-08, 23:35
αυτο λεγεται σταθερο στυλ και το γουσταρω πολυ(διοτι δεν μου αρεσει αυτο που ειναι πολυ της μοδας πεφτουμε με τα μουτρα και μετα καρφι αλλαζουμε στυλ γιατι βγηκε κατι καινουριο) το ασπαζομαι και το προσπαθω να το πετυχω παντα σε συνδιασμο με μερικες πινελιες της εποχης ( αν και στο χωρο μας δεν μας συμφερει αυτο:biglaugh::biglaugh::biglaugh:)

βρε θα μας σκάσει αυτός σήμερα εμάς τους περίεργους! ποιος είναι ο "χώρος σας" ; εεεε;;; :D

jaguar-man
17-02-08, 23:45
βρε θα μας σκάσει αυτός σήμερα εμάς τους περίεργους! ποιος είναι ο "χώρος σας" ; εεεε;;; :D

:stfu::stfu::stfu::stfu::stfu: επαγγελματικο απορρητο:biglaugh::biglaugh:

εχω καταστηματα με παπουτσια και στο ενα απο αυτα που ειναι δυοροφο εχω και ρουχα μεσα, επισης εχω και μια εισαγωγικη οπου και δινω πανελλαδικα:)

crimson
17-02-08, 23:52
:stfu::stfu::stfu::stfu::stfu: επαγγελματικο απορρητο:biglaugh::biglaugh:

εχω καταστηματα με παπουτσια και στο ενα απο αυτα που ειναι δυοροφο εχω και ρουχα μεσα, επισης εχω και μια εισαγωγικη οπου και δινω πανελλαδικα:)

πολύ ενδιαφέρον! ζηλεύω! καλές δουλειές, εύχομαι! :)

jaguar-man
17-02-08, 23:54
πολύ ενδιαφέρον! ζηλεύω! καλές δουλειές, εύχομαι! :)

Σε ευχαριστω πολυ:)

AA+
21-02-08, 17:56
Εσεις ζωγραφίζατε τα τζίν σας;

http://img341.imageshack.us/img341/5840/dragongm4.jpg

candy
24-02-08, 21:02
jaguar-man μου φαίνεται πρέπει να ανοίξεις δικό σου θρεντάκι,παρουσιάζοντας κάθε φορά τις τάσεις της μόδας!:animrolleyes:

jaguar-man
24-02-08, 22:32
jaguar-man μου φαίνεται πρέπει να ανοίξεις δικό σου θρεντάκι,παρουσιάζοντας κάθε φορά τις τάσεις της μόδας!:animrolleyes:

Λες ε? γιατι οχι:D:D:D σευχαριστω για την προταση

candy
24-02-08, 22:35
Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.:p

jaguar-man
24-02-08, 22:37
Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.:p

ετσι ετσι:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

candy
24-02-08, 22:53
Να μια καλή πρόταση.:)

http://i12.ebayimg.com/05/i/000/d8/c3/aa33_1.JPG

jaguar-man
24-02-08, 23:03
Να μια καλή πρόταση.:)

http://i12.ebayimg.com/05/i/000/d8/c3/aa33_1.JPG

ετσι ακριβως παντα στην μοδα αυτα τα μικρα γαλαζια πραγματακια με αφορμη το κιτρινο χρωμα θα ηθελα να πω οτι φετος θα εχουμε πολυ το ασημι και το χρυσο και το κιτρινο σαν τριτο χρωμα, ας μην ξεχναμε το ασημι χρωμα πρωτοπαρουσιαστηκε τελη δεκαετιας του 60 και αρχες του 70 αμερικανικη προταση που κυριως αντανακλουσε μια ταση στο αντιγραφει το διστημικο στυλ οπως λεγοταν τοτε (γυαλιστερο ασημι κυριως μινι φουστες και ), επισης το ασημι το ειδαμε σε αμπιγιε μπλουζακια γαλλικων οικων μοδας κατα το 1984 με λιγες χρυσες πινελιες,οπως και για πρωτη φορα ειδαμε τοτε μαζικη παραγωγη χρυσων παπουτσιων ιταλικης προελευσης(αμ τι αλλο:biglaugh:) φετος θα το δουμε στα παπουτσια αυτο το χρωμα

houhoui
29-02-08, 17:15
γραβατουλα με λατεξ εντελως πλαστικη για να πιανει κατω απο το κολλαρο του πουκαμισου.πολυτιμη για σχολικες εορτες και απαγγελια ποιηματος

Perseas
28-03-08, 11:44
Ομπρελίτσα διαφανη χρωματιστή στο δημοτικό, που όταν έβρεχε περπατούσες κι έβλεπες από μέσα. Καλά, τέλειο...

candy
30-03-08, 20:42
Και ασορτί αδιάβροχο παλτουδάκι!:darkglasses:

asikamin
31-03-08, 02:59
http://graphics.boston.com/bonzai-fba/Original_Photo/2005/07/08/1120851835_2714.jpg

η απάντηση στην 'ενδυση "Fame"

http://crazyabouttv.com/Images/fame.jpg

domniki
31-03-08, 07:11
Χαρακτηριστικες οι φαρδιες μπλουζες με τεραστιες βατες. Τωρα που ξαναβλεπω παλιες φωτογραφιες αυτες οι μπλουζες μου φαινονται εξωγηινες!

Τα απειρα μαυρα πλαστικα βραχιολια που φορουσαν καποιες συμμαθητριες.

Κλασικες επισης οι χακι σχολικες τσαντες, χιλιογραμμενες με ονοματα συγκροτηματων και συνθηματα.

Να προσθεσω και τα πολυ φουντωτα μαλλια!!!!!

Juanita
31-03-08, 09:54
Domniki μου βλέπεις καμιά φωτό μου;;;;;;;;#)

Ειδικά η χακί η τσάντα με τα συνθήματα "Θρύλε θεέ, Ολυμπιακέ" κλπ
που τη θρήνησα από αναμένο τσιγάρο μιά Τετάρτη (δεν ήταν κοπάνα... μας είχαν δώσει εισιτήρια στο σχολείο και το κατευώδιο οι καθηγητές) στο γήπεδο που έπαιζε Ελλάδα - Πολωνία (τον ξένο τερματοφύλακα τον πήρε μετά ο Ολυμπιακός)
Ευτυχώς που δεν κάηκε η κασετινούλα μου με τα ανάλογα συνθήματα...
(κάτι βιβλία κόντεψαν να γίνουν παρανάλωμα αλλά ευτυχώς γλίτωσαν...
πως θα διάβαζα μετά στις τελικές εξετάσεις;;;;;;;;:biglaugh::biglaugh::biglaugh : )

Zippo
31-03-08, 16:08
Εγω θυμάμαι ποσο της μόδας ήτανε τα παπούτσια με τα άλυτα κορδονια διαφορετικού και έντονου χρόματος. Οι περισσότερο φόραγαν φοσφοριζε πράσινο και κόκκινο ενω το παπούτσι ήταν κανα-δύο νούμερα μεγαλύτερο. Επίσης της μόδας ήταν και τα φαρδια καθως και το κούρεμα καρφάκι και το βαμμένο μαλλι. Ευτηχώς όλα αυτα ανοικουν πλέον στο παρελθόν. Δυστηχως αυτα που φορούσα τότε (στενα μαυρα τζιν, μαυρες μπλούζες και μαυρο τζιν μποφάν) λεγονται εμο τώρα και είναι στην μόδα...

Juanita
04-04-08, 14:15
Εκείνες τις θρυλικές ποδιές που φορούσαμε στο δημοτικό τα παλιά καλά χρόνια τις έχει αναφέρει κανείς;;;;

simonkey
04-04-08, 20:38
domniki την εχω απο το 92 και την χρησιμοποιω ακομα καθε μερα στην δουλεια μου!!!!!:thumb:
βλεπεις τι γραφει ε??telonie??
http://img267.imageshack.us/img267/8626/picture105eo0.jpg

telonio
04-04-08, 23:11
Ω ναί αδερφέ. Keep on rockin' :thumb:

Δεν είχα ποτέ τέτοια τσάντα αλλά την έβλεπα συχνά. Συνήθως ήταν σήμα κατατεθέν του ροκά/μετάλου στο σχολείο. :headbangdude:

demos8enes
05-04-08, 16:43
τα λεπτα σακκακια καρο κατα προτιμηση με τα μανικια γυρισμενα. θυμαμαι τα ζιβαγκο μαυρα πλεκτα σε συνδιασμο με τζην. Σα στολη ηταν, εβγαινες βολτα, και το φοραγαν τον ιδιο συνδιασμο ολοι...

pitsunami
05-04-08, 17:43
Σωστός ο simonkey!:D δεν την λυπάσε τόσα χρόνια! χαχα...

Omenforever
05-04-08, 18:41
domniki την εχω απο το 92 και την χρησιμοποιω ακομα καθε μερα στην δουλεια μου!!!!!:thumb:
βλεπεις τι γραφει ε??telonie??

Το θρυλικό και αξέχαστο σακίδιο M71 εχεχεχεχεχεχ...

Zippo
05-04-08, 23:22
θυμαμαι το σημα-υπογραφή του Ντερεκ Ρίγκς που πολλοι νομίζαμε οτι ήταν σατανιστικό σύμβολο,

Sofologiotatos
05-04-08, 23:28
Εκείνες τις θρυλικές ποδιές που φορούσαμε στο δημοτικό τα παλιά καλά χρόνια τις έχει αναφέρει κανείς;;;;

Εγώ πάντως δεν τις πρόλαβα... Πρώτη δημοτικού πήγα τον Σεπτέμβριο του '82 και είχαν καταργηθεί πρόσφατα. Δεν ξέρω όμως πότε ακριβώς. Ξέρει κανείς από σας πότε καταργήθηκαν οι ποδιές/στολές;

Γενικά ήταν μια εποχή σημαντικών μεταρρυθμίσεων στην εκπαίδευση και όχι μόνον. Π.χ. την ίδια χρονιά (1982) το πολυτονικό σύστημα έπαψε να είναι το επίσημο σύστημα τονισμού της Νεοελληνικής (κατ' εμέ απολύτως σωστή απόφαση - με εξαίρεση την κατάργηση της χρησιμότατης δασείας).

Επίσης τότε περίπου ( το 1980;;; ) έγινε άλλη μια μεταρρύθμιση, η μετατροπή των σχολείων σε μεικτά. Πράγμα που δημιούργησε σημαντικά προβλήματα συμπεριφοράς των μαθητών, όπως έχω ακούσει (π.χ. απίστευτη επιδειξιομανία από πλευράς καί των δύο φύλων).

demos8enes
11-04-08, 14:40
Δεν μπορω να θυμηθω ακριβως την χρονολογια καταργησης του πολυτονικου νομιζω πηγαινα τριτη ή τεταρτη δημοτικου δηλαδη 79 - 80. Στις ποδιες θυμαμαι ομως τον ασπρο γιακα που απο το κηνυγητο που παιζαμε μας εμενε στο χερι, η μανα μου ειχε βαρεθει να τον ραβει.
Θυμαμαι επισης μια ανακοινωση που ειχε απαγορευσει τις ποδιες με αιχμηρο φερμουαρ γιατι ειχαν γινει ατυχηματα, ηταν καποια που κατεληγαν σε αιχμηρο τριγωνο, αλλες σε κυκλο, και αλλες σαν μπιλλιτσες ενωμενες που κατεληγαν σε μια μεγαλη.
Και καταργηθηκαν οταν ημουν πεμπτη αρα το 81.
Οσο αφορα τα μεικτα σχολεια ηταν για τα Γυμνασια και Λυκεια, αν και εμας στο Κορυδαλλο δεν ηταν η επιδειξιομανια το προβλημα.....Ηταν που ξαφνικα εμφανιστηκαν οι μινι φουστες,τα κολαν ....και τα ματια ξεκολαν

Sofologiotatos
11-04-08, 23:28
Οσο αφορα τα μεικτα σχολεια ηταν για τα Γυμνασια και Λυκεια, αν και εμας στο Κορυδαλλο δεν ηταν η επιδειξιομανια το προβλημα.....Ηταν που ξαφνικα εμφανιστηκαν οι μινι φουστες,τα κολαν ....και τα ματια ξεκολαν

Αχ, αχ... και θέλω να διδάξω στο Λύκειο... Άντε ν' αγιάσεις εκεί μέσα.

Πάντως Demos8enes σ' ευχαριστώ για την πληροφορία σχετικά με την κατάργηση της ποδιάς. Πράγματι, στο τσακ ΔΕΝ την πρόλαβα! Όπως και τις εξετάσεις στο Γυμνάσιο, οι οποίες επανήλθαν μόλις πήγα Λύκειο! ;)

exetlaios
28-04-08, 18:14
"Τσάκισμα" στα τζήν !

candy
14-05-08, 02:33
Τι άλλο (http://rarebirdfinds.typepad.com/rare_bird_finds/2006/06/cassette_belt_b.html) θα δούνε τα ματάκια μας;;;;8)

exetlaios
14-05-08, 07:18
Τι άλλο (http://rarebirdfinds.typepad.com/rare_bird_finds/2006/06/cassette_belt_b.html) θα δούνε τα ματάκια μας;;;;8)

Αγγράφες, με δίσκους βινυλίου ; :darkglasses:

candy
14-05-08, 09:58
Λίγο δύσκολο να σκύψεις....:P

Hera
14-05-08, 10:49
"Τσάκισμα" στα τζήν !

τί μου θύμησες!! ο μονιμος καυγάς με την μάνα μου ήταν!! τότε ήταν που αποφάσισα να μάθω να σιδερώνω μόνη μου τα ρούχα μου!!

:D

disman
14-05-08, 11:08
Αντε..και σε λίγο Belt Buckles με κάρτες flash :)

Stanfromgreece
14-05-08, 13:07
πωπω! και σε μένα έκανε τσάκιση στα τζίν η μάνα μου και γινόταν χαμός! και όχι μόνο αυτό... και στο στρατό όταν ήμουν (96-97), όποτε γύρναγα στο στρατόπεδο από άδεια γέλαγε και το παρδαλλό κατσίκι από το τσάκισμα στην παραλλαγή!!!

manos426f
14-05-08, 23:12
Γεια σου ρε Stan,θα ήσουν φανταράκι στην πένα όμως...!!

Stanfromgreece
15-05-08, 12:37
Στην πένα δεν πάει να πεί τίποτα! Επειδή κυκλοφορούσα σχετικά ελεύθερα στο χωριό που ήταν το στρατόπεδο...πολλές κοπέλες της περιοχής με πέρναγαν για αξιωματικό! χεχε...είχα κάψει πολλές καρδιές τότε...αλλά μία με είχε ρίξει ;)

Juanita
15-05-08, 15:17
Και στις ποδιές έπαιζε η φίρμα...

Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως αν δεν ήταν Tseklenis ή Aslanis θεωρούνταν καραβόπανο και έπεφτε και ο σχετικός σχολιασμός...

Το χειρότερο ήταν πως ένας μισθωτός ή συνταξιούχος (όπως ήταν η γιαγιά μου ) για να πάρει μία ποδιά έδινε ΤΟΤΕ το λιγότερο πεντοχίλιαρο, τη στιγμή που μιά μακαρονάδα από την πιτσαρία της γειτονιάς δεν είχε πάνω από 15 δρχ.
Και δυστυχώς έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον δύο για να μπορεί ο μαθητής να αλλάζει μεσοβδόμαδα.
Καταργήθηκαν το 1982 μαζί με το πολυτονικό.

Αν και ήταν μεγάλη ανάσα για τους γονείς να μη χρειάζεται να πετούν τα χρήματά τους σε βλακείες, νομίζω πως τα πράγματα εξελίχθηκαν προς το χειρότερο αργότερα...

Ειδικά όταν για να πας στο σχολείο σήμερα πρέπει όχι μόνο να είσαι ντυμένος -η στην τρίχα αλλά και βαμμένη ή χτενισμένος ανάλογα...

Όσο για την κατάργηση του πολυτονικού, το μόνο που κατάφερε ήταν να βγάλει στρατιές ανορθόγραφων...

O tempo'a, o mo'es... που έλεγε ο κουτσός πειρατής στον Αστερίξ...

Karnov
19-05-08, 23:46
Και στις ποδιές έπαιζε η φίρμα...
Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως αν δεν ήταν Tseklenis ή Aslanis θεωρούνταν καραβόπανο και έπεφτε και ο σχετικός σχολιασμός...
Το χειρότερο ήταν πως ένας μισθωτός ή συνταξιούχος (όπως ήταν η γιαγιά μου ) για να πάρει μία ποδιά έδινε το λιγότερο πεντοχίλιαρο, τη στιγμή που μιά μακαρονάδα από την πιτσαρία της γειτονιάς δεν είχε πάνω από 15 δρχ.Και δυστυχώς έπρεπε να υπάρχουν τουλάχιστον δύο για να μπορεί ο μαθητής να αλλάζει μεσοβδόμαδα.Καταργήθηκαν το 1982 μαζί με το πολυτονικό.

Το χαρτονόμισμα των 5000δρχ έγινε πολύ μετά την κατάργηση της ποδιάς.
Και παρόλο που δεν υπήρχε χαρτονόμισμα των 5000δρχ την εποχή της ποδιάς, φυσικά και δεν κόστιζε 5000δρχ μια ποδιά.
Στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού είχα ποδιές του Τσεκλένη.
Πρέπει να κόστιζαν πολύ κάτω από 1000δρχ.
Σαφώς ακριβότερες από τις φθηνές, αλλά όχι τρελή τιμή.
Ο πατέρας μου μαραγκός ήταν άλλωστε, δεν είχε και τίποτε τρελά φράγκα.

Η γιαγιά μου έκανε μια φοβερή ανάλυση για τα οικονομικά μας σήμερα, λίγο πριν πεθάνει , το 2006.

Είπε ότι σήμερα με το € οι τιμές σε όλα τα αγαθά, είναι όσο ήταν σε ΔΡΧ τη δεκαετία του '50. Π.χ. 70 λεπτά της δρχ είχε το '50 το ψωμί , 70λεπτά του ευρώ έχει σήμερα. 400δρχ νοίκι είχε ένα μέτριο σπίτι το '50 , 400€ έχει σήμερα ...

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ , ΤΗ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ '50 ΕΝΑΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΕΠΑΙΡΝΕ 1500 ΔΡΧ ΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΙΡΝΕΙ 500€ ...

domniki
20-05-08, 07:37
Σωστη η γιαγια σου Karnov :) Η πειρα παντα διδασκει την επιστημη :worship:

Μαλλον στην Αθηνα τα πραγματα ηταν πιο χλιδατα οσον αφορα στις ποδιες. Εμεις στην Θεσσαλονικη δεν ειχαμε ποδιες με ονοματεπωνυμο, και θυμαμαι οτι μεχρι και την Πεμπτη δημοτικου ('85) φορουσα ποδια.

Τοτε πιστευα οτι η ποδια ηταν βλακεια και περιορισμος της ελευθεριας των παιδιων, αλλα μ'αυτα που βλεπω σημερα την θεωρω σωτηρια και οικονομικη λυση στο τι θα φορεσουν τα παιδια στο σχολειο. Σημερα πραγματικα γινεται πασαρελα στα σχολεια, ακομα και στα Δημοτικα, και αναφερομαι στα δημοσια...δεν μπορω να διανοηθω τι γινεται στα ιδιωτικα! Οι γονεις πρεπει να ξοδευουν απιστευτα ποσα για την "κοινωνικα αποδεκτη" ενδυση των παιδιων τους, για να μην αναφερθω στα παπουτσια, που σιγουρα πρεπει να ειναι "μαρκας". Η κοινωνια του καταναλωτισμου σε ολο της το μεγαλειο.

Juanita
21-05-08, 23:51
Σοφή η γιαγιά...

Όσο για τις ποδιές όντως είχαν γύρω στα 3.500 - 4.000 όταν ήταν μάρκας. Και μιλάμε για τιμές ΜΙΝΙΟΝ (ρετρό μαγαζί της εποχής...:D ) γιατί στα μαγαζιά της γειτονιάς ήταν ακριβότερες . Λίγο πριν καταργηθούν οι τιμές τους είχαν εκτιναχθεί στα ύψη.
Η τιμή της ακριβής ποδιάς έφτανε περίπου στο 1/3 ενός βασικού μισθού που ήταν γύρω στα 14.000.
Οι μαμάδες μπορούν να το επιβεβαιώσουν...

Τελευταία σχολική χρονιά που φόρεσα ποδιά ήταν στην Έκτη Δημοτικού. (1981-1982)

Karnov
22-05-08, 21:40
Σοφή η γιαγιά...

[FONT=Comic Sans MS][SIZE=4][COLOR=navy]Όσο για τις ποδιές όντως είχαν γύρω στα 3.500 - 4.000 όταν ήταν μάρκας. Και μιλάμε για τιμές ΜΙΝΙΟΝ (ρετρό μαγαζί της εποχής...:D ) γιατί στα μαγαζιά της γειτονιάς ήταν ακριβότερες .

Οι ποδιές του Τσεκλένη δεν είχαν τέτοιες τιμές.

Με τίποτε.

Δεν ξέρω αν υπήρχαν ποδιές chanel ή gucci ή ralph lauren αλλά του τσεκλένη σίγουρα δεν έκαναν πάνω από 1000δρχ το 1979 που αγόρασα την πρώτη μου ποδιά.

Frank213
23-05-08, 21:55
Από που είστε ρε παιδιά;
Πρώτη και τελευταία φορά έβαλα στολή το 1980 στο νηπιαγωγείο...
Το πολυτονικό και το σαββατιάτικο μάθημα τα είχα μόνο στη πρώτη δημοτικού.

ΥΓ. Για την ανορθογραφία δεν ευθύνεται το μονοτονικό. Άμα τα έχει κανείς γραμμένα βγαίνει στουρνάρι ό,τι και να προσπαθήσεις του μάθεις...

Zippo
25-05-08, 18:39
Οταν εγώ πήγα γυμνάσιο και λύκειο (δεκαετία 90) τουλάχιστον φορούσαμε περισσότερο καμμία φορμίτσα. Πιο σπάνια έβλεπες φτιαγμένες κοπέλες και ακριβά ρούχα (τουλάχιστον στην Νίκαια)...τώρα δεν σχολιάζω...

dream_specialist
31-10-08, 10:50
Λοιπόν, στη ρετρό ένδυση, πρέπει οπωσδήποτε να προσθέσουμε και τις γκέτες.
Τις θυμάστε πάνω από παντελόνι ή πάνω από το καλτσόν σε διάφορα χρώματα;; Πώπω πολύ μου άρεσαν οι γκέτες...

Και μιας και είπα καλτσόν, να προσθέσω και τα καλτσόν σε έντονα χρώματα, μπλε ελεκτρίκ, μοβ κτλ... Αυτά έχουν ξαναέρθει στη μόδα, αλλά ατυχώς θα έλεγα.

Επίσης όσον αφορά πάλι το καλτσόν, θυμάμαι τη μαμά μου να φοράει όταν ήταν να πάει επίσκεψη, κάτι μαύρα με σχεδιάκια και στρασάκια στον αστράγαλο.

Oh la la!! :kiss:

manos426f
31-10-08, 15:01
Τις θυμάστε πάνω από παντελόνι ή πάνω από το καλτσόν σε διάφορα χρώματα;;

Λοιπόν,από τα παραπάνω που λες,συμπεραίνω ότι δε πας και πολύ Εξάρχεια !
(όχι,ούτε κι εγώ πηγαίνω φυσικά..)

Γιατί αν πήγαινες,δε θα τις θεωρούσες και τόσο retro...:D :D

Yasmin
31-10-08, 15:46
:wait2:Να μην ξεχνάμε στην ρετρό ένδυση και τις βάτες στα σακάκια!!Ειδικά στα γυναικεία!!Απορώ δηλαδή πώς άρεσε το σακάκι με τόση βάτα τότε!!!
Τις σχολικές ποδιές δεν τις πρόλαβα, μάλλον βγήκαν όταν εγώ έμπαινα στο δημοτικό,μμμμ δηλαδή 1982 αν δεν με απατά η μνήμη μου (μακάρι να με απατούσε αλλά τίποτα αυτή!! χαχαχαχαχα)

alkis21
31-10-08, 16:51
Καλά βρε παιδιά, 15 σελίδες κι ούτε μία αναφορά στα flight jackets; Θυμάμαι τρελή μανία...

Εγώ ήμουν τυχερός γιατί λόγω μπαμπά πιλότου φορούσα αυθεντικό με τα σήματα της Μοίρας πάνω! Έχω την αίσθηση πως σ' αυτό το flight οφείλω κάποιες από τις -λιγοστές- ερωτικές επιτυχίες των teen years μου.

dream_specialist
01-11-08, 20:56
Τις θυμάστε πάνω από παντελόνι ή πάνω από το καλτσόν σε διάφορα χρώματα;; Λοιπόν,από τα παραπάνω που λες,συμπεραίνω ότι δε πας και πολύ Εξάρχεια !
(όχι,ούτε κι εγώ πηγαίνω φυσικά..)

Γιατί αν πήγαινες,δε θα τις θεωρούσες και τόσο retro...:D :D

Όχι Μάνο, εξακολουθώ να τις θεωρώ ρετρό. :coolglasses: Οι γκέτες έχουν συνδεθεί με τη συγκεκριμένη εποχή και θέλουν και συγκεκριμένο ''ύφος'' (αθάνατο flashdance).

Το ότι επανέρχονται στη μόδα δεν τις ''αρετροποιεί''.
Και εδώ που ζω εγώ φοράνε γκέτες και πάνε στα μπουζούκια και χορεύουν πάνω στα τραπέζια....

parinho7
18-01-09, 18:57
παίδες, ξέρει κανείς αν υπάρχουν πουθενά τα perfecto? μπορώ να βρω σε κάποιο κατάστημα;

Frank213
18-01-09, 19:50
paides, xerei kaneis an iparxoun pouthena ta perfecto? boro na vro se kapio katastima?

Μία βόλτα στο Μοναστηράκι θα σου λύσει την απορία. Μόλις βγεις από τον ηλεκτρικό, πρώτος πεζόδρομος αριστερά (είναι ο κυρίως εμπορικός), 5-10 μέτρα από τη πλατεία είναι το Top Man (υπόγειο). Αν δε βρεις εκεί, θα βρεις πιο μέσα στον ίδιο δρόμο.

Frank213
18-01-09, 20:09

ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΡΑΤΕ/ΝΙΝΤΖΑ. Μαύρα παντοφλέ παπούτσια, από ευτελή υλικά. Έγιναν της μόδας, επειδή τα φοράγανε οι πρωταγωνιστές, στις ταινίες πολεμικών τεχνών, που ένα διάστημα είχαν γίνει ιδαίτερα δημοφιλείς στους πιτσιρικάδες. Must "συνοδεία" τους (για μέγιστο κιτς) ήταν οι ... άσπρες κάλτσες !
Απόρροια της αγοράς τέτοιων παπουτσιών, ήταν συνήθως η ανταλλαγή κλωτσιών με φίλους, συμμαθητές κλπ.

Επικά σκουπίδια! Όταν πήγαινα στο δημοτικό έμενα στην επαρχία και οι σχολικές εκδρομές συνεπάγονταν πεζοπορία μισής με μία ώρα. Όταν είχε υπερβολική ζέστη, όσοι φορούσαν τα υπερπαπούτσια ninja δυσκολεύονταν να πατήσουν στη καυτή άσφαλτο. Δε ξέρω - ίσως ήταν τμήμα της εκπαίδευσης των ninja το να περπατάς στη φωτιά αν και περισσότερο μου έφερναν σε αναστενάρηδες...
Κατά τα άλλα - ναι - έπεφταν αρκετά κλωτσίδια με αφορμή τα εν λόγω παπούτσια.

telonio
18-01-09, 21:04
paides, xerei kaneis an iparxoun pouthena ta perfecto? boro na vro se kapio katastima?

parinho7 καλως ήρθες και διόρθωσε το post σου γιατί τα greeklish απαγορεύονται από τους κανόνες του φόρουμ.

krios
28-05-09, 21:08
Θυμάμαι κάποια χρονιά να είναι στη μόδα οι τζην φόρμες του στυλ υδραυλικού.
Σας παρακαλώ αν δει κάποιος να πωλούνται ξανά κάπου εκείνα τα πουκάμισα που άνοιγαν μπροστά στο πλάι και από μέσα ήταν άλλο χρώμα το ύφασμα (άνοιγαν στο στυλ του perfecto) ας μου στείλει ένα μήνυμα. Είναι το μεγάλο μου αποθημένο. Επίσης στην δεκαετία του ΄80 είχαν αρχίσει να κρέμονται από τις ζώνες αλυσίδες. Είχα μια θεϊκή.

circleag
28-05-09, 21:26
Εγω θυμαμαι το μαντλι στο χερι.

krios
03-06-09, 22:10
Η μόδα που δεν έχει φύγει ακόμα είναι το πετσί στον καρπό και βέβαια στο λαιμό.
Μόδα στα μέσα του ΄80 ήταν το στυλ Μαντόνα με το σκουλαρίκι σταυρό στο αυτί (το έχω ακόμα από το ΄87) και το κομμένο γάντι.

Λορένα
04-06-09, 09:05
Μοδα ειχε κανει και η τηλεοπτικη Αναστασία στην ομώνυμη σειρα : Αναστασία

Ηταν τα σκουλαρικια-διαμαντάκια, που φορούσαν οοοοολες οι κοπέλες εκεινη την εποχή και κρατά ακομη και σήμερα.

Πηγαινα στο Λυκειο Θυμαμαι τοτε και φυσικα τα φοραγα και εγω

krios
04-06-09, 17:08
Τσόκαρα, σαγιονάρες και σαμπό ήταν της μόδας ανά κάποιες χρονιές. Και δεν τα φοράγαμε μόνο στις παραλίες! Τα τρία τελευταία χρόνια οι σαγιονάρες είναι must. Αυτά που κοροϊδεύεις τα λούζεσαι τελικά...

edit
φωτογραφία από ψαράδικο παντελόνι (σαν τη σημαία κάτι) δεκαετίας του ΄80
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=442&pictureid=7609

Επίσης θυμήθηκα ότι στα μέσα του 70 ήταν απαραίτητο τα κορίτσια να έχουμε ξώπλατο φόρεμα, ξώπλατη μπούζα (που έδενε με κορδονάκι στο λαιμό). Και τα δύο, πολύχρωμα με λουλουδάκια κόκκινα ή πράσινα ή και τα δύο μαζί. Νομίζω κυκλοφορούν ακόμα παιδικά τέτοια. Τέλος οι γιακάδες στα πουκάμισα ήταν τεράστιοι.....

video80
01-07-09, 19:50
Θα είθελα λίγο να σηζητίσουμε ,για την μόδα στα (ανδρικά) μαγιό δεκατίας 80.
Γιατί ξεπεράστικαν ? Απο τα μέσα 90 και μεχρι σημερα ειχαν μεινει στιν αφάνεια(περιπου 15 χρ), επανεμφανίζονται όμως , δειλά ,δειλά.
Αγαποιτοί Retro- μανείς θα είθελα τη γνώμη σας ,τι ''Ψηφήζετε'' μαγιο τύπου σλιπακι (80ς), η Βερμούδα - σορτς!

saboter
13-08-09, 23:09
Γεια χαρά σε όλους παιδιά....ως νέο μέλος καταθέτω κι εγώ ό,τι θυμάμαι από τα απίθανα 80'ς στον τομέα της μόδας:

1. Τα ξεσκούφωτα καπέλα παραλίας που είχαν μόνο γείσο φλούο από
διαφανές πλαστικό.(αντιηλιακή προστασία 0).
2. Τα παραπάνω καπέλα τα φορούσαν τύποι με μπλούζες διχτάκι με μεγάλο
άνοιγμα στη μασχάλη.
3. Τα παλτώ με τα τεράστια καρώ (τύπου ταψί τυρόπιτα) σχέδια και τα
ανεξήγητα πολύ φουσκωτά μανίκια.
4. Τις μάλλινες μπλούζες φορεμένες μέσα από τα παντελόνια, στυλ σακί με
πατάτες.
5. Το 1985-86 έκαναν θραύση αμάνικες κυρίως μπλούζες με χοντρή πλέξη
σε πολύ έντονα χρώματα-οι λαχανί συμμαθήτριες κατέβαζαν 11άδα-
Αυτές φορέθηκαν με φαρδιές χαλαρές ζώνες.
6. Με τις ζώνες αυτές δέναμε επίσης κάθε λογής εμπριμέ πουκαμίσες
θυμίζοντας τον αείμνηστο Χατζηχρήστο άρτι αφιχθέντα απ'το χωριό.
7. Τις ολόσωμες καλοκαιρινές baggy φόρμες δεμένες με μεγάλες ελα-
στικές ζώνες. (απελπισία στα W.C)
8. Το 1989 κάθε ζηλευτό μαθητικό μπρελόκ έφτανε το βάρος της οκάς
από τα δεκάδες μπιχλιμπίδια που κουδούνιζαν στους γοφούς.
9. Την ίδια χρονιά ξηλώναμε τις ραφές των τζιν μας και ράβαμε τσόντες
από εμπριμέ ή πουά υφάσματα, δημιουργώντας περίτεχνες και μονα-
δικές καμπάνες.
10.Στα 80'ς το ρολόι του νεαρόκοσμου ήταν ηλεκτρονικό ,ακόμη κι αν το
κέρδιζες στα χαρτάκια της CAROUSEL.
11.Τα συνολάκια των μωρών ...σκουφάκι,γάντια,ζακετάκι ήταν πλεγμένα
από κάποια χρυσοχέρα γιαγιά, όπως επίσης και τα σετάκια καροτσιού-
μαξιλαράκι, κουβερτούλα ανσάμπλ-.
12.Οι εν λόγω γιαγιάδες βέβαια, δεν παρέλειπαν να πλέκουν στις εγ-
γονές τους μάλλινα φορεματάκια που "τσιμπούσαν" για την εκκλησία.
12.Αργότερα, δεσποινίδες πια οι εγγονές, έψαχναν να βρούν μια χρυσο-
χέρα γιαγιά να πλέξει την πολύπλοκη εξώπλατη μπλούζα που είχαν βρει
στο "ΕΚΕΙΝΗ & ΕΣΕΙΣ". Αυτές οι καλοκαιρινές εξώπλατες φορέθηκαν
πολύ με μίνι τζιν φούστες και γυφτοεμπριμέ βράκες.
13.Θυμάμαι τις γαλάζιες καρώ νηπιακές ποδιές των αγοριών με τα θρυ-
λικά απλικέ παπάκια.
12.Την κλασσική στολή παρελάσεως με λευκό κολλητό ζιβάγκο, μπλε
πλισσέ φούστα, δίχρωμη κορδέλα στο μαλλί και τις απίστευτες
τρουακάρ δαντελέ κάλτσες!
13.Στις σχολικές γιορτές τα κορίτσια (σα παρθεναγωγείο απ'τα highlands)
φορούσαν την καρώ σκωτσέζικη φούστα με την παραμάνα μπαζούκας.
14.Στους γυμνασιακούς χορούς τα μισά αγόρια φορούσαν σακάκι τσόχινο
βεραμάν, ενώ τα άλλα μισά φορούσαν σακάκι τσόχινο σάπιο μήλο.
Κοινός παρονομαστής όλων, η φανταιζί γραβάτα!
15.Τα πάσης προέλευσης γουναρικά-από βιζόν έως κεραμιδόγατα-που
τίμησαν τόσο οι λυγερόκορμες, όσο και οι κοντόχοντρες της εποχής.
16.Την κόκκινη μπαντάνα που εμπνευστήκαμε από τον Παπάζογλου και
δέσαμε σε λαιμούς ,μέτωπα, καρπούς και τσάντες.
17.Στα 80'ς, κάθε "in" τελειόφοιτος που πήγαινε πενταήμερη στην Κύπρο,
αγόραζε απ' τα αφορολόγητα γυαλιά RAYBAN ή παπούτσια TIMBERLAND
ή τσάντα SAMPSONITE.
18.Τέλος, θυμάμαι, ότι κάθε στέρνο που θεωρούνταν αντρικό, έπρεπε να
φέρει αλυσσίδα χρυσή, ικανού πάχους, στην οποία κρέμμονταν:
ο Εσταυρωμένος, το ζώδιο, η βέρα, το ματόχαντρο, η πλακέτα του
στρατού, η Άρτα με τα Γιάννενα...κτλ!

Wally
14-08-09, 09:54
Χαχαχα! Ωραια περιγραφη. Welcome btw

Juanita
14-08-09, 11:35
:rofl: :rofl: :rofl:

Ακόμη χτυπιέμαι στο γέλιο από τα σχόλιά σου Saboter... :D

GinaP
18-08-09, 01:51
θυμάται κανείς τα αθλητικά "L.A Gear"?, τις φόρμες "Target"? τα παπούτσια zitta μήπως?
saboter ,έχεις πολλή πλάκα!

demis
18-08-09, 02:34
http://i87.photobucket.com/albums/k144/nostalgiamanila/clothes/ajordan85.jpg

Μια απίστευτη μόδα, που προσωπικά γούσταρα πολύ, ήταν η μακριά καμπαρντίνα με αθλητικό-μποτάκι, που λάνσαρε ο Λοχίας Ρης (Michael Biehn) στον Εξολοθρευτή 1!!!

http://store.infinitecoolness.com/coolposters/personalities/terminatormovies/terminatormovieposter001.jpg

http://4.bp.blogspot.com/_oWpJNu5HuPE/Seg_YOsR31I/AAAAAAAAAfU/HB3id53zkxE/S660/cusak.jpg

John Cusack - Say Anything

phil_vr
18-08-09, 03:48
θυμάται κανείς τα αθλητικά "L.A Gear"?
Τα L.A. Gear εκαναν θραυση στα σχολεια συγκεκριμενα το 1988-1989 (αν κανω λαθος σε ημερομηνια διορθωστε με), και που εγινε το must σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα. Εκεινο τον καιρο ειχα ηδη παρει ενα ζευγαρι μποτακια Diadora που θα εβγαζα αρκετο καιρο μαζι τους, οποτε η δευτερη αγορα σε μποτακια παλι (μιας και ειχα βαλει στο ματι τα L.A. Gear) δεν επαιζε μιας και ηταν νεοφερμενα και πανακριβα και συμβιβαστηκα με ενα ζευγαρι χαμηλα που ειχαν και ενα μπλε velcro αυτοκολητο με το λογοτυπο L.A. Gear. Αυτα ηταν οτι πιο χαλια παπουτσι φορεσα ποτε στην ζωη μου. Διαλυθηκαν σε μηδεν χρονο, ηταν αβολα και υπεφερα φορωντας τα, ενω το δερμα ειχε σκασει σε καθε πιθαμη του παπουτσιου ως αλλο ψηφιδωτο, αφαιρωντας την οποια ομορφια ειχαν μεχρι τοτε. Ακομα και το υφασμα του velcro ειχε αποσυντεθει θυμιζοντας μαλλινη μπλουζα που ηρθε σε σφοδρη επαφη με γυαλοχαρτο! Δεν μετανοιωνω ποτε που τα αγορασα, μιας και με εκαναν να ριξω μαυρη πετρα πισω σε οτιδηποτε αλλο, και με οδηγησαν στον δρομο της Nike, and I never looked back..

[IMG]Μια απίστευτη μόδα, που προσωπικά γούσταρα πολύ, ήταν η μακριά καμπαρντίνα με αθλητικό-μποτάκι, που λάνσαρε ο Λοχίας Ρης (Michael Biehn) στον Εξολοθρευτή 1!!!

Demis, Το στυλακι που ανεφερες ηταν μακραν το αγαπημενο μου, αν και δεν μπορω να πω οτι πλεον οι καπαρτινες ειναι το φορτε μου. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το συγκεκριμενο στυλ παπουτσιων δεν εξακολουθει να κυριαρχει στις προτιμησεις μου! Αναμεσα στα ηλιθια διαστημικα και εξαθλιωμενα στυλ που πλασαρει η Nike πλεον, τις τερατοειδεις σολες, τα υπερυψωμενα και φουσκωμενα μεχρι αηδιας μποτακια, τα κομμενα στην μεση αθλητικα παπουτσια (στυλ παντοφλα που για μενα ειναι το πιο ηλιθιο στυλ σε παπουτσι), ευτυχως που υπαρχουν και μερικοι νοσταλγοι σχεδιαστες που μπορουν να ξαναφερνουν το 80's στυλακι που αγαπησαμε τοσο πολυ. Ο λογος για την σειρα Blazer της Nike, που ειναι οτι κοντινοτερο υπαρχει στυλιστικα στα Nike Vandal που φορουσε ο Biehn στο Terminator. H σειρα Vandal συνεχιζει να βγαινει, αλλα πλεον μονο σε δερματινο (σε αντιθεση με το canvas υφασμα που ειχαν τα παλια) και με εντελως αστοχα χρωματα στα μποτακια. Τα παλια καλα υφασματινα Vandal κυκλοφορουν ανα περιοδους στο ebay, χτυπωντας τρελα 3ψηφια νουμερα.

Nike Blazer: Λιτα, απλα, αλλα με στυλ που απλα δεν παιζεται, ακομα και σχεδον 25 χρονια στα ιδια χναρια μετα την πρωτη εκδοση των Vandal. Μια υπεροχη πινελια των 80's στα μηδενικα (20--) που πλεον βαδιζουμε. Το να αναφερω οτι ο συνδυασμος τους με στενο ξεβαμμενο και σκισμενο τζην μαζι με ενα απλο t-shirt ειναι killer, μαλλον περιττο ειναι!!
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=462&pictureid=9311

demis
18-08-09, 08:40
Nike Blazer: Λιτα, απλα, αλλα με στυλ που απλα δεν παιζεται, ακομα και σχεδον 25 χρονια στα ιδια χναρια μετα την πρωτη εκδοση των Vandal. Μια υπεροχη πινελια των 80's στα μηδενικα (20--) που πλεον βαδιζουμε. Το να αναφερω οτι ο συνδυασμος τους με στενο ξεβαμμενο και σκισμενο τζην μαζι με ενα απλο t-shirt ειναι killer, μαλλον περιττο ειναι!!

Πανέμορφα! Thanks for the tip! Φοβερό στυλάκι!:thumb:

Frank213
18-08-09, 11:55

Το στυλ παίζει και τώρα αν έχεις προσέξει νεότερους σκεϊτάδες - το μπουχεσέ/σακουλέ στυλ των 90s έχει περάσει (μέχρι να ξαναέρθει).
Μπάκας επιτρέπουσας μπορούμε να παίξουμε και εμείς έτσι - μια χαρά είναι.

thebest20
18-08-09, 16:28
Αν και ταιριάζει και στο θέμα "Μηχανόβιος" βρήκα αυτό το ντύσιμο ως ένα από τα προτεινόμενα για το χειμώνα 2009-2010 στο saksfifthavenue

http://img23.imageshack.us/img23/993/bitmap.jpg

http://img11.imageshack.us/img11/9650/36848740.jpg

και μιας και δεν φαίνεται η ζώνη εδω,τέτοιου στυλ ζώνη πάει με αυτό το ντύσιμο

http://img18.imageshack.us/img18/9599/0475615165084r300x400.jpg

Τουλάχιστον έτσι είχε ντυθεί ένας γνωστός μου στη σχολή του αρκετές φορές και ντύνονται έτσι αρκετοί ακόμη και σήμερα!

phil_vr
18-08-09, 18:34
No offense, αλλα αν δω ειτε μηχανοβιο ειτε "περπατητο" σε αυτο το στυλ, θα μου βγουν ευλογα αρχεγονα χλευαστικα σχολια τοσο περι επιλογης ντυσιματος οσο και του στυλ που βγαζει ο.. εχμ, τυπος.. γενικως!! But, thats just me!! :)

Ρετρο ενδυση 80's προσωπικα δεν νοειται για εμενα χωρις streetwise στυλ και χρωματα. Περι ορεξεως βεβαια ουδεις λογος, αλλα ακομα και σημερα το νορμαλ καθημερινο ντυσιμο των 80's (τζην,t-shirt, αθλητικο παπουτσι) μονοπωλει και συνεχιζει ακαθεκτο να ειναι μοδατο.

demis
18-08-09, 18:58
No offense, αλλα αν δω ειτε μηχανοβιο ειτε "περπατητο" σε αυτο το στυλ, θα μου βγουν ευλογα αρχεγονα χλευαστικα σχολια τοσο περι επιλογης ντυσιματος οσο και του στυλ που βγαζει ο.. εχμ, τυπος.. γενικως!! But, thats just me!! :)

Ρετρο ενδυση 80's προσωπικα δεν νοειται για εμενα χωρις streetwise στυλ και χρωματα. Περι ορεξεως βεβαια ουδεις λογος, αλλα ακομα και σημερα το νορμαλ καθημερινο ντυσιμο των 80's (τζην,t-shirt, αθλητικο παπουτσι) μονοπωλει και συνεχιζει ακαθεκτο να ειναι μοδατο.

phil, I couldn't agree more! Χαλαρά!

http://agsinger.com/pics/50%20viral%20images/80s%20guy.jpg

thebest20
18-08-09, 19:44
Έχω γνωστούς που πήγαιναν Αρσάκειο μαζί με την αδερφή μου (έχουν τελειώσει το σχολείο εδώ και 8-9 χρόνια) και έκαναν αυτό το ντύσιμο,βέβαια άλλαζε το μπουφανάκι σε στυλ και χρώμα,και το πουκάμισο μπορεί να ήταν γαλάζιο ή μαύρο!Παρόμοιο ντύσιμο είχαν κάνει και κάποιοι φίλοι της ξαδέρφης μου στην Γ'Λυκείου,σε χορό για την 5ήμερή τους,που είχα πάει μικρός (1992),το παντελόνι και τα παπούτσια ήταν ίδιο στυλ και χρώμα,το πουκάμισο διέφερε σε χρώμα (άσπρο,γαλάζιο,μπλε σκούρο,ή μαύρο τα πιο συνηθισμένα),το μπουφάν ήταν ή τέτοιου στυλ ή σακάκι (από αυτά που κούμπωναν ως το λαιμό),και ζώνη τέτοιου στυλ.

silkyband
27-08-09, 10:30
Παπούτσια ZITA HELLAS

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=sIMEjM90v3I"]YouTube - �θλη�ικά Ρίδη Zita[/video]

silkyband
27-08-09, 11:07
Δεν είχε τύχει να δω κορίτσια με τέτοιο κούρεμα. :eek:

Πρέπει να ήταν ολέθρια ιδέα, για γυναίκα !

Νομίζω ότι ήταν κάπως έτσι....

http://img521.imageshack.us/img521/1540/807.jpg

Gryzor
27-08-09, 11:41
Νομίζω ότι ήταν κάπως έτσι....

http://img521.imageshack.us/img521/1540/807.jpg

Διόλου άσχημο!

Snoopitsa
01-09-09, 16:21
Δεν ξέρω αν θυμάστε κορίτσια γύρω στο 80 (ισως και 78,79)κάποια σανδάλια που φοράγαμε με πλαστικό διάφανο πάτο και κορδόνια πολύ μακριά τα οποία ήταν σε διάφορα χρώματα και τα δέναμε σε διάφορα σχέδια μέχρι πάνω στο γόνατο .
Ήταν απίστευτα!!!! αυτά για κάποια καλοκαίρια τα φοράγαμε πααααρα πολύ και μάλιστα τα είχαμε και σε πολλά χρώματα σανδάλια αρχαιοελληνικού στυλ λολ.
Υ.Γ καλώς σας βρήκα:acoustic:

Ναιαιαιιαιαι!!!!!!!!!! είχα κι εγώ!!!υπήρχαν σε πάρα πολλά χρώματα και παίρναμε 2-2 ζευγάρια, πολύ βολικά!

Snoopitsa
01-09-09, 16:27
Πλαστικά σανδάλια:

http://www.sherbornehouse.org.uk/exhibition_archive_2004/evolver_prize_2004/pages/picture_pages/evolver_m_hill_01.html

Τα σανδάλια στα οποία αναφέρομαι εγώ, δεν είναι αυτά, εκείνα είχαν πλαστικό διάφανο πάτο μόνο και κορδόνια. Αυτά της φωτογραφίας δεν μου θυμίζουν κάτι..

QueenofHearts
24-09-09, 21:28
Ρετρό κουμπάκια!
http://img97.imageshack.us/img97/1347/img0667j.jpg (http://img97.imageshack.us/i/img0667j.jpg/)

miko
30-09-09, 02:11
αν και ίσως θα έχουν αναφερθεί:
α) παiδικά κοντά βαμβακερά σορτσάκια με το χαρακτηριστικό ανάποδο V στο πλάι (είχα σε κόκκινο και κίτρινο).
β) χοντρές φόρμες και ειδικά τα χρώματος ΓΚΡΙ παντελόνια φόρμας. Στην ίδια κατηγορία οι ολόσωμες φόρμες με πουκάμισο και οι γιακάδες του πουκαμίσου να προεξέχουν από το φούτερ...

γ) αυτό το "φλώρικο" ντύσιμο-με την καλή 80ς έννοια ;-) -: [ame="http://www.youtube.com/watch?v=vpHUcqe2v-w"]YouTube - Twins - Face to face, heart to heart (1982)[/video]
δ) πολύ καλό βίντεο από 80ς ντύσιμο παραλίας (με το καπέλο του αείμνηστου Μουστάκα πολύ must) : [ame="http://www.youtube.com/watch?v=0TgMwuxE1T4"]YouTube - SOTIRIS MOUSTAKAS-ROZ GATOS PARALIA[/video]

Hera
30-09-09, 12:29
Το 1985-86 έκαναν θραύση αμάνικες κυρίως μπλούζες με χοντρή πλέξη
σε πολύ έντονα χρώματα-οι λαχανί συμμαθήτριες κατέβαζαν 11άδα-

saboter LOL στο σχολείο μου κατεβάζαμε 11αδα με τις φούξια (αλλά όχι αμάνικες) Πλεκτές, φωσφοριζέ με γιακά "χαμογελο" -το ελεγαν ετσι γιατι αφηνε σχεδόν τους ωμους ακάλυπτους.

krios
01-10-09, 20:07
Αυτά τα μποτάκια adidas του μπάσκετ, τα φορούσα στο σχολείο στις αρχές της δεκαετίας του '80. Επανακυκλοφορούν φέτος. Είμαι πολύ δυστυχισμένη. Υπάρχει σε νούμερο 40 και άνω. Τα θέλω ξανάαααα. Πολύυυυυυυυ. Κλαίω και με μαύρο δάκρυ (και με άλλα χρώματα δάκρυ :'( )
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=446&pictureid=10649

gtsamour
02-10-09, 14:01
Αυτά τα μποτάκια adidas του μπάσκετ, τα φορούσα στο σχολείο στις αρχές της δεκαετίας του '80. Επανακυκλοφορούν φέτος. Είμαι πολύ δυστυχισμένη. Υπάρχει σε νούμερο 40 και άνω. Τα θέλω ξανάαααα. Πολύυυυυυυυ. Κλαίω και με μαύρο δάκρυ (και με άλλα χρώματα δάκρυ :'( )

Αφησε νύχι και πάρε το 40 LOL

krios
02-10-09, 19:53
Δεν είμαι βρωμίλα εγώ για να κάνω τέτοια αγαπητέ μου gtsamour. Προτιμώ να τα βλέπω μόνο ή να κάνω εγχείρηση :)

Hera
02-10-09, 21:29

http://img59.imageshack.us/img59/6529/is8mos.jpg (http://img59.imageshack.us/i/is8mos.jpg/)

εδω, τα 16χρονα τότε ποδαράκια μου με αυτά τα Adidas ακριβώς!! (σε σχολική εκδρομή η φωτό, στον Ισθμό της Κορίνθου, πηγαίναμε για Αίγιο)

phil_vr
02-10-09, 21:42
Krie, δεν ξερω αν κοιτας μονο απο καταστηματα σε ελλαδα, αλλα τα top ten, υπαρχουν σε ολα τα νουμερα..

http://www.shopadidas.com/searchHandler/index.jsp?searchId=44046816504&keywords=top+ten+hi&y=0&x=0

Maverick
13-12-09, 11:45
To '83 φορούσα το μπρελόκ - καλώδιο τηλεφώνου... Είχε αυτό το κατσαρό πλαστικοποιημένο καλώδιο με γατζάκι από τη μια μεριά και το μπρελόκ από την άλλη άκρη και μπορούσες να το πιάσεις από το θηλάκι του παντελονιού, να το φέρεις μια γύρα και να βάλεις τα κλειδιά σην τσέπη σου (κάτι σα ζώνη) ή να το βάλεις στο θηλάκι πάνω από την τσέπη (κάτι σαν καδένα ρολογιού)...

jery
07-01-10, 03:42
Καλησπερα ειμαι νεος στο forum.
Eχω διαβασει αρκετα threat και εχω ξεραθει στα :biglaugh:.
Εγω εχω μεγαλωσει στη δεκατια των 90s βλεπω οι περισσοτεροι ειστε 80s

θυμαστε τα μπουφαν με γουνακι στη κουκουλα, που η κουκουλα ειχε στη μεση φερμουαρ και ανοιγε και το γουνακι καλυπτε τους ωμους?:darkglasses:
πρεπει να ηταν μοδα 95-97

stakovios
27-04-10, 00:51
Βρήκα αυτό το παλιό τσαντάκι της αδερφής μου, όταν πήγαινε σχολείο. Έχει απέξω το ζευγάρι Jon και Jon...

krios
11-05-10, 19:34
Eϊτίλα σκέτη η συγκεκριμένη μάρκα και η ποιότητα αξεπέραστη! Διατηρείται άθικτο 30 χρόνια μετά το μπουφανάκι. Το είδα και φωτογράφισα το σήμα. Το θυμάστε;
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=951&pictureid=17331

Juanita
11-05-10, 19:50
Eϊτίλα σκέτη η συγκεκριμένη μάρκα και η ποιότητα αξεπέραστη! Διατηρείται άθικτο 30 χρόνια μετά το μπουφανάκι. Το είδα και φωτογράφισα το σήμα. Το θυμάστε;
http://www.retromaniax.gr/vb/picture.php?albumid=951&pictureid=17331

Τι;;;8) είναι ρετρό;;;:O

Ο Τζιμάκος μου έχει όλη την τελευταία κολεξιόν... :P

stakovios
21-07-10, 23:59
Ρισπέκτ για το Καστόρ! Βρήκα αυτό το μπουφάν, από τη δεκαετία του ' 80.

http://www.retromaniax.gr/vb/album.php?albumid=1031&pictureid=20413

witch king
15-08-10, 18:59
εγω ειχα τα μποτακια της φωτογραφιας σε ασπρο κοκκινα αλλα δε τα εχω δει πουθενα στο νετ στο κοκκινο τους.
http://s3.postimage.org/99ujr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq99ujr)

επισης ειχα και αυτα το 89

http://s3.postimage.org/99GN9.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq99GN9)

το 88 αυτα
http://s3.postimage.org/99QLJ.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq99QLJ)

το 87
http://s3.postimage.org/9ajHr.jpg (http://www.postimage.org/image.php?v=Pq9ajHr)
και αλλα απειρα μοντελα επαιζα μπασκετ σε ομαδα και ειχα χαλασει πολλα ζευγαρια παπουτσια.

krios
13-01-11, 21:10
Ορίστε ένα μπουφάν που άνοιγε στο πλάι. Εμφανίστηκε στη μόδα της δεκαετίας του '80 αμέσως μετά τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι (και που πολύ ήθελα πάντα να έχω αλλά μόνο μπουφάν απέκτησα :( )
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=27800&d=1294945197

witch king
13-01-11, 22:15
Ειχα κι εγω ενα αλλα οχι τζιν.

krios
13-01-11, 22:37
Τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι με φερμουάρ ή κουμπιά ήταν στυλ new wave και πρωτοεμφανίστηκαν το 1982.

video80
13-01-11, 22:49
Θυμάμε χαρακτηριστικά το κλασσικό 1980ς ντύσιμο του χειμώνα .Στο δημοτικό φορουσα (και οχι μόνο εγώ) απο πάνω πλεκτή μπλούζα με απο μέσα πουκάμισο που να φένετε ο γιακάς και κάτω παντελόνι κοτλέ.Τις μέρες τις γυμναστικής αλαζαμε ενδυμασία φυσικα ,φορουσαμε τις ρετρο βαμβακερές φόρμες με ελαστικό ποδογυρο (εγώ ακομα αυτές φοραω ,βεβεα ειναι λίγο δυσκολο να τις βρεις)

witch king
19-01-11, 00:11
Θυμάμε χαρακτηριστικά το κλασσικό 1980ς ντύσιμο του χειμώνα .Στο δημοτικό φορουσα (και οχι μόνο εγώ) απο πάνω πλεκτή μπλούζα με απο μέσα πουκάμισο που να φένετε ο γιακάς και κάτω παντελόνι κοτλέ.Τις μέρες τις γυμναστικής αλαζαμε ενδυμασία φυσικα ,φορουσαμε τις ρετρο βαμβακερές φόρμες με ελαστικό ποδογυρο (εγώ ακομα αυτές φοραω ,βεβεα ειναι λίγο δυσκολο να τις βρεις)

ολοι το ιδιο στυλ ειχαμε τοτε χαχαχαχ

GI JOE
19-01-11, 22:47
Ορίστε ένα μπουφάν που άνοιγε στο πλάι. Εμφανίστηκε στη μόδα της δεκαετίας του '80 αμέσως μετά τα πουκάμισα που άνοιγαν στο πλάι (και που πολύ ήθελα πάντα να έχω αλλά μόνο μπουφάν απέκτησα :( )
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=27800&d=1294945197

Θυμομαστε πως λεγεται ο τυπος του μπυφαν στα αγγλικα να το ψαξουμε ebay???

krios
20-01-11, 20:51
Shirt with diagonal zip or buttons. Που να βρεθεί... Τα ρούχα που κυκλοφορούν σε αυτό το στυλ είναι τύπου vintage militairy ή ακόμα καλύτερα τα perfecto. Στην λευκή του μορφή το μπουφάν φορούσε ένα μέλος των Alphaville όπως φαίνεται στο βίντεο http://www.youtube.com/watch?v=kNaWPnCOE8g (όπως βλέπουμε την εικόνα το φοράει αυτός με τη φράτζα)

BETTY BOOP
25-01-11, 22:04
Να προσθέσω και τα ελαστικά κοντά παντελονάκια μαύρου χρώματος σαν βερμούδα με τη χρωματιστή ρίγα στο πλάι για τη γυμναστική κατά τις αρχές δεκαετίας του 90...Αξέχαστα χρόνια!!!

BETTY BOOP
27-01-11, 09:48
Να προσθέσω και τα ελαστικά κοντά παντελονάκια μαύρου χρώματος σαν βερμούδα με τη χρωματιστή ρίγα στο πλάι για τη γυμναστική κατά τις αρχές δεκαετίας του 90...Αξέχαστα χρόνια!!!Θυμάμαι έντονα τις φόρμες με τον ελαστικό ποδόγυρο, την πλεξούδα για το μέτωπο να απορροφά τον ιδρώτα, όπως αναφέρθηκε και παραπάνω και το κούρεμα σε στυλ ''καπελάκι'' στα αγοράκια που πάντα μου άρεσε...

Domenica
27-01-11, 10:16
Τέτοια κολάν βρίσκει κανεις στα American Apparel (μεσω ιντερνετ και στην Αθηνα σε καποια μαγαζια) σήμερα καθώς και την βελτιωμένη εκδοχή των ιριδίζοντων-λαμέ. Εγώ ειχα ένα πολύ αγαπημένο σε ροζ ασημί απόχρωση και το φόραγα με χρυσα γοβάκια!!!! Βεβαια τώρα τα φοράνε σεμνά με μονοχρωμο φουστάνι και μπαλαρίνες και καμιά γυναίκα άνω των 20 δεν τολμά να τα βάλει ακόμα και αν ειναι η Κειτ Μος. Τοτε η εποχές ηταν απενοχοποιημένες και χωρίς ίχνος προσποίησης (στην μόδα τουλάχιστον). Και τώρα που λέω αυτό θυμήθηκα το εξής. Στο σχολείο μου το στυλ ηταν unisex και κατι σαν την ελληνικη εκδοχη του preppy look στο πιο νεοπλουτιστικο και επαρχιώτικο. Ολοι έπρεπε να φοράνε Timberland loafers ή μποτάκια (τα οποια τα βρίσκω ακόμα σιχαμένα) fruit of the loom ή lacoste μπλούζα και τζην lewis ή εστω lee. Μερικοί ψαγμένοι φοραγαν all star αλλά συνήθως το καλό θεωρουταν κατι τεράστια adidas ή nike. Παραδοξως τα υπερκομψα adidas stan δεν ηταν δημοφιλη.Ολοι δε ειχαν μαλλι με χωριστρα ακομα και οι μεταλλαδες! Τα δε κοσμηματα και μακιγιαζ ηταν διακριτικα και σεμνά (στα 80᾽ς!). Μιλάμε για πολύ συντηριτισμο. Ετσι εγω που ημουν παρδαλη και μοδάτη (λεμε τώρα) ημουν κάπως αλλου. Ενας δυο φοραγαν τις στολές των 80᾽ς αλλά αντιμετωπίζοταν ως άλλιενς. Τελοσπάντων.
Αυτο που εγω θυμάμαι με νοσταλγια ηταν οι μοδίστρες. Σχεδον όλα μας τα ρουχα τα ράβαμε και έχω κρατήσει ακόμα μερικά κομμάτια. Συμβουλη προς οσους δεν βρισκουν κάτι σε στοκατζίδικα, Λονδινα, Βερολινα και λαικές ειναι να το ράψουν. Τα υφάσματα έχουν φτηνήνει,οι μοδίστρες επίσης και το ρουχο δεν παθαίνει τίποτα, ποτέ. Στοιχίζει περίπου όσο δυο-τρια παντελονια ή φουστες από μεγάλα πολυεθνικά καταστήματα αλλά κρατάει για πάντα και ειναι μοναδικό. Ψαξτε να βρειτε μοδιστρες ή ραφτες συνοικιακούς και κάποιας ηλικίας ( προσοχη - οι υφασματάδες προτεινουν συνήθως τις φίρμες). Ενας καλος ράφτης βγάζει άνετα πατρόν απο φωτογραφἰα. Επισης οσο βινταζ φαν και να ειμαστε μη ξεχνάμε πως από τα μεσα 60᾽ς ως τα τελη 80᾽ς ηταν η χαρά του πλαστικου, του συνθετικου και του πολυέστερ, αυτά τα σχεδια αξιζουν να φτιαχτουν με καλά υφάσματα.
Για παπουτσια έχω βρει μερακλή μάστορα στο Ηράκλειο Κρήτης οποιος θέλει ας επικοινωνήσει μαζί μου να του δωσω πληροφοριες - του πας φωτο και στο κανει σχεδον ίδιο (μονο γυναικεια όμως).
Για δερματινα βρειτε κάποιον που να έχει άκρες με Αργεντινη. Εκτος που ειναι φτηνα και τα καλυτερα δέρματα στον κόσμο (απίστευτη ποιότητα) τα σχέδια ειναι εντελώς ρετρό με εμφανή λατρεια στα 80᾽ς και αν θες παραγγέλνεις και στο φτιάχνουν σε μερικές μέρες.
Βέβαια δεν πάντα το χειροποίητο και το καλύτερο π.χ. τα περισσότερα χειροποιήτα πουλόβερ (πολύ δημοφιλή στα 80᾽ς και οι γυναικες της οικογένειας μου έπλεκαν όλες) ειναι τύπου σακί ή δεν εφαρμόζουν καλά διότι το πλεκτό θέλει άριστη γνώση πατρον για να κάτσει καλά ειδικά στο γυναικείο σώμα. Τα πλεκτα δε μωρουδιακά, δεν ειναι καθόλου πασέ η κόρη μου (ετών ενός) απεκτησε ήδη μια γκαρνταρόμπα με ζακετάκια, σκουφάκια και φουστανάκια όλα σε αποχρώσεις παγωτών, αν και φτιάχτηκαν τώρα μοιάζουν ρετρό υπόσχομαι φωτος εν καιρώ καθώς και από τα βινταζ ρούχα που έχω!

fonis
05-02-11, 23:44
na πω για αρχες δεκαετιας 90 τα μπουφαν φλαι με τα αναλογα ''ραψιματα'' κονκαρδες κ για τουσ πιο ''κακους'' με καλικες απο σφαιρες στη τσεπη στο μπρατσο..... φυσικα τησ θρυλικες κ αθανατες martins-geta(sto εργο του μεγκα ,γενια των 592 ευρο..νομιζω ειδα τον ενα τυπο με κοκκινες μαρτινς....
shmara poy pmoroyme να βρουμε martins??

sagacious
15-02-11, 01:49
na πω για αρχες δεκαετιας 90 τα μπουφαν φλαι με τα αναλογα ''ραψιματα'' κονκαρδες κ για τουσ πιο ''κακους'' με καλικες απο σφαιρες στη τσεπη στο μπρατσο..... φυσικα τησ θρυλικες κ αθανατες martins-geta(sto εργο του μεγκα ,γενια των 592 ευρο..νομιζω ειδα τον ενα τυπο με κοκκινες μαρτινς....

Ω!ναι!Από το Σεπτέμβρη κ μετά εγώ τις βλέπω παντού!Είναι ξανά στη μόδα οι DocMartens στην πιο funky εκδοχή τους...Κυκλοφορούν μόνο χρωματιστές(απ'όσο έχω δει τουλάχιστο),φούξια,κόκκινο,κίτρινο,πράσινο παίζουν παλύ....Δεν είναι κακές,αλλά δε μου κάνουν την ίδια αίσθηση όπως τότε που τις φορούσαμε.......
(ίσως να παίζει ρόλο το γεγονός οτι τις έχω δει μόνο σε ντεμέκ προχω-trendy 20χρονα,τι να πω?

GI JOE
15-02-11, 11:32

Martins κυκλοφορουνε κανονικα, περυσι αγορασα το νεο μου μαυρο ζευγαρι με την κιτρινη ραφη, παρε λινκ και δες
http://www.drmartens.com/Locator.asp

snookeraas
28-11-11, 20:50
Γεια σας!!! Ψαχνω για ( ασπρο αν ειναι δυνατον ) παντελονι καμπανα και σακακι 70's - 80's (boney m - daddy cool τετοιο styl :P)
οποιος εχει και θελει να τα δωσει τα αγοραζω!!! Ξερω οτι ζηταω κατι δυσκολο γιατι αυτα ειναι κειμηλια αλλα....!
Ευχαριστω...!!!:sealed:

circleag
28-11-11, 20:59
:O

τον Τσεκλενη αμέσως... :D

Για ρίξε και μια ματιά στoυς κανονισμούς εδώ:
http://www.retromaniax.gr/vb/faq.php?faq=grm_rules_content#faq_grm_basic_rules και ειδικά τον κανόνα 8 περί αγγελιών.

snookeraas
29-11-11, 00:34
sorry...Δεν τον θυμομουν τον κανονισμο...Ειχα να μπω καιρο...Τι να κανω? να το σβησω το ποστ?

Domenica
29-11-11, 01:30
Αυτο που ζητας ειναι ευκολο αρκει να εχεις χρονο
Ψαξε σε αμερικανικες αγορες στην Αθηνα (αυτη στην Αθηνας δινει ρεστα) και μαγαζια με vintage ρουχα στην Αγγλια ή στην Γερμανια, ειδικα σε Λονδινο,Εδιμβουργο και Βερολινο. Εχει και στην Αθηνα τετοια μαγαζια αλλα με λιγοτερη ποικιλια. Μην σνομπαρεις και αυτα που μαζευουν λεφτα για φιλανθρωπικους σκοπους, στο Βρεταννικο Oxfam εχω βρει θησαυρους σχεδον τσαμπα! Αν θες διευθυνσεις στειλε μυνημα.

thebest20
17-12-11, 16:51
Να ρωτήσω,το παρακάτω ανδρικό ντύσιμο,πότε περίπου ξεκίνησε να είναι μόδα στους νέους,στην Ελλάδα και πότε ντύνονταν έτσι πολύ συχνά?Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια πάντως αρκετοί νεαροί ντύνονταν έτσι!

http://img694.imageshack.us/img694/5341/blueshirtk.jpg

http://img546.imageshack.us/img546/179/whiteshirt.jpg

nwntas
17-12-11, 17:02
@thebest20: σαν αισθητική και σαν γραμμή, όπως τα βλέπω αυτά τα ρούχα, μου βγάζουν κάτι σε μέσα-τέλη 90's / αρχές 00's. Πιο πριν οι γραμμές στα ρούχα δεν ήταν τόσο στενές, ήταν λιγάκι πιο φαρδιές και σε χρωματισμούς ανοιχτούς και με περίεργους συνδυασμούς. Αυτή η γραμμή, σε πιο επίσημη ενδυμασία, ξεκίνησε κάπου στα μέσα των 90's.

thebest20
17-12-11, 17:07
Έτσι δεν ντύνονταν συνήθως και οι νεαροί καλεσμένοι σε εκπομπές,στην TV κλπ,και ακόμα και για καθημερινό ντύσιμο πολλοί?Και συνήθως από πάνω κάποιο δερμάτινο κοντό?

Dimitrissss
17-12-11, 17:38
Φωτογραφία του 1986. Δύο τα κύρια χαρακτηριστικά: 1) Οι ελεεινές και τρισάθλιες φράντζες στο μαλλί. 2) Οι ακόμα πιο ελεεινές και τρισάθλιες άσπρες κάλτσες. Disco μόδα, που προσπάθησε να μιμηθεί τον Michael Jackson! Προσέξτε ότι και τα παντελόνια δεν είχαν τσάκιση στο τελείωμα. Η άσπρη κάλτσα δεν έπρεπε μόνο να φοριέται, αλλά και να φαίνεται! Ο αριστερά της φωτογραφίας την γλύτωσε γιατί ήταν σχετικά κοντός, ενώ εγώ έχω το άλλοθι ότι φορούσα άσπρα αθλητικά παπούτσια. Ο μεσαίος... δράμα!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=42270&d=1324136024

thebest20
17-12-11, 17:54
Τότε ξυριζόσασταν κάθε μέρα εντελώς?Δεν έπαιζε αξύριστο look 1-2 ημερών?

Dimitrissss
17-12-11, 18:04
Τότε ξυριζόσασταν κάθε μέρα εντελώς?Δεν έπαιζε αξύριστο look 1-2 ημερών?

Με τίποτα. Αξυρισιά δύο-τριών ημερών και πάνω, ήταν αδιανόητη. Εκτός αν ήθελες να αφήσεις μούσι (που ελάχιστοι είχαν).

thebest20
17-12-11, 19:16
Αυτά τα δερμάτινα μπουφάν που πήγαιναν,με το ντύσιμο που έχω βάλει πιο πριν,πως λέγονταν?Είχαν κάποιο συγκεκριμένο όνομα?

thebest20
15-01-12, 16:00

Ντυνόταν κανείς έτσι ακριβώς πχ από μαθητής Λυκείου σε επίσημες μέρες?Θυμάμαι ότι ακριβώς το δεύτερο συνδυασμό τον κάναμε στην παρέλαση της Τρίτης Λυκείου,ενώ έναν από τους δύο συνδυασμούς όταν ήταν παραμονή 28ης Οκτωβρίου,25ης Μαρτίου και όταν γιορτάζαμε και πηγαίναμε για μάθημα μετά την Εκκλησία.

Domenica
12-03-12, 20:25
Εμενα ολοι σχεδον οι συμμαθητες μου ντυνοταν ετσι, ,μονο που στο σχολειο φοραγαν επωνυμο τζην και αθλητικα και ηταν και μεταλλαδες! Στα παρτυ και στις γιορτες το λουκ ηταν ετσι ακριβως. Πραγμα που μου δινει την αφορμη να γραψω δυο λογια για τους μυθους που αφορουν την μοδα των 80ς.

Στα 80ς υπηρχε μια αξιολογη βιομηχανια μοδας η οποια σε μεγαλο βαθμο εχει διασωθει και βελτιωθει με πολλους αξιολογους Ελληνες σχεδιαστες να συνεχιζουν να φτιαχνουν ωραια ρουχα. Οι μεγαλες διαφορές αφορουν τα μαζικα παραγομενα ρουχα. Τοτε σχεδον τα πάντα φτιαχνοταν στην Ελλαδα σε εργαστηρια με καλες ή εστω ικανοποιητικες συνθηκες εργασιας. Πολλες θειες του αντρα μου δουλευαν εκει και εχουν να πουν τα καλυτερα συν πως ειχαν μεγαλες εκπτωσεις στα ρουχα της εταιριας.
Παραλληλα υπηρχαν πολλες βιοτεχνιες που εφτιαχναν παπουτσια, εσωρουχα και αξεσουαρ που κρατουσαν σχεδον μια ζωη. Τα υφασματα ηταν σχετικα φτηνα, οι ραφτες και οι μοδιστρες προσιτες οποταν πολλοι εραβαν ακομα τα ρουχα τους. Ακομα και μια χαμηλομισθη στις εκπτωσεις ειχε προσβαση σε ρουχα επωνυμων Ελληνων σχεδιαστων. Η ιδεα ηταν ᾽καλυτερες ποιοτητες αλλα λιγοτερα ρουχα στην ντουλαπα᾽ , ντυνοσουν γενικα προσεγμενα και τα ρουχα τα συντηρουσες, τα αεριζες, τα πηγαινες καθαριστηριο και τα φυλασες για χρονια μεσα σε μπαουλα και ντουλαπες με λεβαντα ή καμφορα.

Αυτο ομως που ηταν σχεδον αδυνατο να βρεις ηταν πολύ φτηνα απλα ρουχα καθημερινης χρησης. Το ρουχο ηταν επενδυση και μεταβιβαζοταν για αυτο θα δειτε πολλα κομματια εποχης να εχουν περιθωριο να ανοιγμα ή για να μακρυνουν με το σκεπτικο πως η κορη μπορει να ειναι πιο μεγαλοσωμη απο την μαμα! Θυμηθειτε και το δημοφιλες ρετρο ρητο ᾽Ἠ φτηνια τρωει τον παρα᾽᾽ - το ρουχο επρεπε να ειναι καλοραμμενο και γερο τελεια και παύλα.

Μια μεγάλη παρανοηση αφορα την μυθικη μοδα-τσιρκο των 80ς. Τα ᾽80ς σιγουρα δεν θα μεινουν στην ιστορια ως η δεκαετια της κομψοτητας αλλα παρα την αυξημενη οικονομικη ανεση η μεση Ελληνιδα δεν μπορουσε ακομα να ξοδευει μεγαλα ποσα σε αισθητικους πειρατισμους. Το ᾽᾽λιγα και καλα᾽᾽ ηταν η αποψη της μεσης ταξης και ακομα και στα ανωτερα στρωματα δεν υπηρχε τιποτα το ντροπιαστικο στο να εμφανιζεσαι πολλες φορες με τα ιδια ρουχα ακομα και σε επισημα γεγονοτα. (κουιζ- δειτε ποσο συχνα εμφανιζεται η ιδια βραδυνη τουαλετα στην ιδια κυρια στα κοσμικα της εποχης).

Το κιτς εμφανιζοταν κυριως στα χτενισματα (αντρικα και γυναικεια, με διαφορα μεγαλοπρεπη μουστακια και τις περιφημες φραντζες να ζουν και να βασιλευουν βλ. η μοδα του περμαναντ), στο μακιγιαζ και στο βραδυνο ντυσιμο. H κακογουστια ηταν κυριως θεμα συνδυασμων πχ. ενα ασημενιο μινι φορεμα μπορει να ειναι υπερκομψο φορεμενο με πεδιλα και χωρις κοσμηματα αλλα στα ᾽80ς συνδυαζοταν με μαλλι αφανα, σκουλαρικι-πολυελαιο, γυαλιστερο καλτσον και μεικ απ-στοκο. Τα ιδια τα ρουχα απο μονα τους ηταν αρκετα κομψα και αν δεν με πιστευετε ανοιξτε κανενα οικογενειακο αλμπουμ ή το μπαουλο. Στα δε γυναικεια περιοδικα θα παραξενευτειτε ποσο συχνα αναφερονται οι φρασεις ᾽᾽κλασσικη απλοτητα᾽᾽, ᾽᾽διακριτικο μακιγιαζ᾽᾽, ᾽᾽φυσικη ομορφια᾽᾽!

Μην κοιτατε τα σελεμπριτις, οπως και στα κομψα ᾽50ς η μεση Ελληνιδα δεν κυκλοφορουσε σαν μοντελο του Ντιορ ή εστω σαν την Ιλυα Λιβυκου ετσι και ουτε η μεση γυναικα των ᾽80ς εμοιαζε με τις εικονες των ΜΜΕ.
Μαλιστα η μοδα των ᾽80ς αφορουσε κυριως τις ηλικιες 20-40. Για τους ανω των 40 το κοινωνικα αποδεκτο ντυσιμο ηταν ταγερ ή κουστουμι (ενταξει ταγερ με χρυσα κουμπια και βατες αλλα παντως ταγερ, κουστουμι σε διαφορα χρωματα και γυαλιστερο αλλα παντως κουστουμι), τα δε παπουτσια ηταν παντα δερματινα. Οσο για τους νεοτερους βλ. παρακατω.

Σε πολλα μικρα κυριως μερη μεχρι και τα μεσα των ᾽80ς υπηρχαν ανθρωποι που φοραγαν ακομα εκδοχες των παραδοσιακων ρουχων πχ. οι χηρες στα νησια ανεξαρτητως ηλικιας ακομα και οι νεες, φοραγαν μαυρα για χρόονια, καθε αγροτης τραγιασκα και καρο πουκαμισο και καθε αγροτισσα μαντηλι, το παντελονι στις γυναικες σε πολλους εργασιακους χωρους απαγορευοταν, το casual look ηταν σχεδον ανυπαρκτο. Τα φαινομενα αυτα αρχισαν να ατονουν μετα το ᾽85 και στα ᾽90ς ειχαν σχεδον εξαφανιστει με μονο τις γνωστες εξαιρεσεις πχ. τους βρακοφορους της Κρητης ή τις γυναικες απο τον Ολυμπο της Καρπάθου, το πενθος αλαφρυνε σημαντικα, τα μαντιλια σχεδον εξαφανιστηκαν και το παντελονι στις γυναικες κυριαρχησε ως ρουχο εργασιας ενω το καθημερινο ντυσιμο εγινε πιο αθλητικο και unisex.
Στο πρωτο μισο της δεκαετιας ειδικα στα παιδικα ρουχα ηταν πολύ διαδεδομενο το ᾽᾽καντο μονος σου᾽᾽ με μαμαδες και γιαγιαδες που ειχαν την ορεξη (αλλα οχι πάντα το ταλέντο) να πλέκουν και να ράβουν τα ρουχα των παιδιών της οικογένειας, πολλές φορές με φαιδρά αποτελέσματα - ᾽᾽δεν το φοραωωω αυτοοοοο!᾽᾽ ουρλιαζε η εφηβη μπροστα στο πλεκτο πουλοβερ - σακο με τον χιονανθρωπο που τωρα αν δεν το χε φαει ο σκορος θα γινοταν ενα ωραιοτατο μαξιλαρι.

Καποια στιγμη στα μεσα της δεκαετιας αρχισαν να εμφανιζονται οι ᾽εισαγωμενες᾽ μαρκες πολυεθνικων (βλ. ᾽᾽Λαλακης ο εισαγωμενος᾽᾽). Για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα ζησαμε την δικτατορια της μαρκας κυριως επειδη η μαρκα προμοταροταν ως εγγυηση ποιοτητας. Τα πρωτα χρονια μεχρι να ξεσπασουν τα σκανδαλα με τα εργαστηρια-κατεργα στην ακρη του κοσμου ο κοσμος αντιμετωπιζε τα επωνυμα ρουχα εισαγωγης οπως ειχε μαθει, δηλαδη τα φροντιζε, τα κρατουσε χρονια και απο κει προερχεται και η περιφημη ᾽᾽τσακιση στο τζην᾽᾽ των ρετρο μαμαδων. Για αυτο κιολας τα πρωτα ρουχα πολυεθνικων ειχαν πολλα απο τα χαρακτηριστικα που εκτιμουταν τοτε διεθνως οπως προσεγμενα υφασματα, καλες ραφες κτλ. Θυμαμαι συμμαθητη που οταν ανακαλυψε στα επωνυμα αθλητικα του το made in China εκανε ιστορια στο μαγαζι απαιτωντας να του δωσουν τα ᾽᾽αυθεντικα, τα Αμερικανικα᾽!᾽

Στα σχολεια σε μεγαλο βαθμο εξακολουθησε να υπηρχει ενας βαθυς συντηρητισμος με το preppy unisex τριπτυχο μπλουζα Lacoste ή Fruit of the loom, παντελονι Lewis και παπουτσι Timberland ή επωνυμο αθλητικο να κυριαρχουν σε βαθμο που να θεωρειται παραλογο να φορεσεις κατι αλλο. Ο πιο ευκολος τροπος να κανεις επανασταση ηταν να φορεσεις κατι διαφορετικο απο τους συμμαθητες σου. Δεν μιλαω μονο για τα ρουχα ᾽᾽φυλης᾽᾽ (ρετρο αναφορα στο Κλικ) πχ, οι μεταλλαδες, οι ροκαδες, οι σκυλαδες, τα λαικα παιδια κτλ. αλλα κυριολεκτικα για ό,τι αλλο π.χ. ενα απλο, μη επωνυμο φορεμα ή κατι χειροποιητο.

Αν κατι πρεπει να παρατηρησουμε για την μοδα των ᾽80ς ειναι το ποσο αλλαζει το ντυσιμο απο τα μεσα της δεκαετιας και μετα. Στην προσπαθεια τους για εξυνγχρονισμο και κοινωνικη αναβαθμιση πολλοι Ελληνες αλλαξαν εν μια νυκτι τις ενδυματολογικες τους συνηθειες ξεχνωντας συνηθειες δεκαετιων. Ο πιο ευκολος τροπος να γινει αυτο ηταν η αμεσα αναγνωρισιμη μαρκα και του unisex στυλ με αμεση συνεπεια την κατακορυφη πτωση στα ρουχα παραγγελιας και την κυριαρχια του πρετ-α-πορτέ.

Οι ελληνικες εταιριες ρουχων και αξεσουαρ μαζικης παραγωγης σιγα-σιγα παρηκμασαν και πλεον απομειναν ελαχιστες. Επισης, αν και οπως ξαναειπα τωρα υπαρχουν πολλοι αξιολογοι Ελληνες σχεδιαστες, δεν απευθυνονται τόσο στον μεσο Ελληνα ακομα αν και στις εκπτωσεις ή σε παζαρια πιθανα να μπορει κανεις να βρει προσιτα κομματια. Το ρουχο οπως και το παιχνιδι θεωρειται πλεον προιον που αντικαθισταται συντομα. Αυτο ειχε και καποια θετικα οπως μεγαλυτερη ελευθερια επιλογων και μεγαλη ποικιλια στυλ και τασεων.

Στα νεοπλουτιστικα 90ς και 00ς ναι μεν τα επωνυμα ρουχα εισαγωγης εξακολουθησαν να εμπνεουν κυρος και τα φαινομενα υπερκαταναλωσης κορυφωθηκαν, αλλα κατι τα ταξιδια σε Ευρωπη και Αμερικη, κατι οι αποκαλυψεις περι των συνθηκων με τα οποια φτιαχνοταν τα εν λογω ρουχα απο τις εταιριες- φιρμες μερικοι αρχισαν να πειραματιζονται με το ντυσιμο τους και αρχισες να βλεπεις ποικιλια υφους. Απο την αλλη μπορει να εχασαν μερος του κυρους τους τα ακριβα ρουχα των πολυεθνικων γεμισαμε ομως με φτηνα πολυκαταστηματα αναλογων εταιριων απο τα οποια ψωνιζουν σχεδον ολοι, στα εργοστασια των οποιων ομως επικρατουν επισης αθλιες συνθηκες.

συμπερασμα: σε σχεση με την ποιοτητα ηταν γενικα καλυτερη, το κακο στυλ των ρουχων ειναι σε μεγαλο βαθμο μυθος. Γενικα τα υφασματα ηταν καλυτερα, υπηρχε ενγχωρια αγορα μοδας που απευθυνοταν λιγο πολυ σε ολα τα κοινωνικα στρωματα, υπηρχε ομως ελαχιστη ποικιλια, ηταν σχετικα ακριβα και το ντυσιμο ηταν κυριως μεσο προβολης και οχι προσωπικης εκφρασης. Τωρα τα καθημερινα ρουχα ειναι φτηνα, τα χρησιμοποιουμε σε μεγαλο βαθμο για να παιζουμε με διαφορα στυλ και μετα τα πεταμε. Επισης οι συνθηκες που παραγοταν τοτε ηταν καλυτερες για τους εργαζομενους απο οτι τωρα και το made in Greece ηταν συνηθισμενο αν και απο το δευτερο μισο της δεκαετιας και μετα στερουταν κυρους. Τα ελληνικα 80ς ομως οσον αφορα τους πειραματισμους στο στυλ και την ελευθερια στο ντυσιμο (᾽᾽η δεκαετια του κιτς᾽᾽,᾽᾽φοραγες οτι ηθελες᾽᾽ κτλ.) ειναι μυθος, ακομα και η εμφανιση-ουρανιο τοξο ηταν δειγμα τυφλης και μαζικης υπακοης στην μοδα και προς Θεου δεν φοραγες οτι ηθελες, ακομα και το πιο κραυγαλεο κιτσαριο υπαγοταν σε αυστηροτατους κωδικες αναλογα με την ᾽ὀμαδα᾽᾽, την ᾽᾽φυλη᾽᾽, την ᾽᾽παρεα᾽᾽ και την περιπτωση.

Nassos83
12-03-12, 21:22
Να ρωτήσω,το παρακάτω ανδρικό ντύσιμο,πότε περίπου ξεκίνησε να είναι μόδα στους νέους,στην Ελλάδα και πότε ντύνονταν έτσι πολύ συχνά?Μέχρι και πριν 3-4 χρόνια πάντως αρκετοί νεαροί ντύνονταν έτσι!

Το ντύσιμο αυτό παίζει να είναι από 1995-1996, αν κρίνω από το παρακάτω βίντεο. Της "μόδας" έγινε από 2003 και εντεύθεν. Πουκάμισο με Γαλλικές μανσέτες (πρώτη φωτογραφία) πρωτοφόρεσα στη δουλειά πριν 3 χρόνια.

http://www.youtube.com/watch?v=UwhO4RzYQFo

thebest20
08-04-12, 00:55
[B]Εμενα ολοι σχεδον οι συμμαθητες μου ντυνοταν ετσι, ,μονο που στο σχολειο φοραγαν επωνυμο τζην και αθλητικα και ηταν και μεταλλαδες! Στα παρτυ και στις γιορτες το λουκ ηταν ετσι ακριβως. Πραγμα που μου δινει την αφορμη να γραψω δυο λογια για τους μυθους που αφορουν την μοδα των 80ς.

Να σε ρωτήσω,το έβαζαν αυτό ακριβώς το ντύσιμο,με μπουφάν μηχανόβιο αν θυμάσαι?Εγώ θυμάμαι που όταν είχα γιορτή στην τρίτη Λυκείου ή όταν πηγαίναμε εκκλησία με το Λύκειο,και τότε έβαζα ακριβώς αυτό το ντύσιμο (το πουκάμισο είτε λευκό είτε σιέλ,αλλά πάντα μονόχρωμο)επειδή συνήθως έπαιρνα τη μηχανή του πατέρα μου έβαζα ένα μπουφάν μηχανής που είχα αγοράσει τότε και ήταν το αγαπημένο μου,επίσης είχα και το κράνος (φυσικά το κλείδωνα στη θήκη της μηχανής όταν δεν το φορούσα).Επίσης όταν ήμουν ντυμένος έτσι,μου άρεσε να το φοράω το μπουφάν συνέχεια (όταν ζεσταινόμουν το έβγαζα).

Domenica
09-04-12, 06:30
Δεν πολυθυμαμαι αλλα τωρα που το λες θυμαμαι πως το μπουφαν ηταν λιγο πιο επαναστατικο απο το υπολοιπο λουκ πραγμα ενδιαφερον διοτι εσπαγε καπως την ομοιομορφια και εδινε μια διαφορετικη νοτα. Πολυ δημοφιλη ηταν τα sheepskin μπουφαν με καθε ντυσιμο.

thebest20
09-04-12, 14:14
Μήπως ,έβαζαν jacket σαν αυτό?

http://www.upscalehype.com/wp-content/uploads/2011/03/Vanson-Black-Leather-Perfecto-Jacket.jpg

Το έβαζαν και μερικοί συμμαθητές μου,με επίσημο ντύσιμο.

Eγώ πάντα έβαζα αυτό το μπουφάν,της IXS,όχι τόσο ρετρό

http://oi39.tinypic.com/2eoeflh.jpg

Nassos83
09-04-12, 14:39
Μήπως ,έβαζαν jacket σαν αυτό?

http://www.upscalehype.com/wp-content/uploads/2011/03/Vanson-Black-Leather-Perfecto-Jacket.jpg

Το έβαζαν και μερικοί συμμαθητές μου,με επίσημο ντύσιμο.

Τέτοιο ακριβώς φόραγε ένας μεγαλύτερος ξάδερφος μου στο Λύκειο, του το είχε φέρει ο πατέρας του από ΗΠΑ. Μιλάμε για jacket κόστους 300 και βάλε δολαρίων γύρω στο 1992.

Το sheepskin που λέει η domenica είναι το παρακάτω. Και τότε και τώρα παραμένει εξίσου ακριβό. Αν έβρισκες και αυθεντικό surplus (πλεόνασμα από RAF) έπρεπε να σκάσεις τα 2πλάσια, μη σου πω και 3πλάσια.

http://www.surplusplus.co.uk/acatalog/bp_flying_jacket.html

Εξίσου ακριβό και δημοφιλές ήταν το US Navy G-1 "Top Gun Jacket".

http://www.cockpitusa.com/store/top-gun-navy-g-1-jacket.html
http://www.cockpitusa.com/store/navy-g-1-jacket.html

Οι μικρότεροι βέβαια "συμβιβάζονταν" με το μαύρο/πορτοκαλί (ή πράσινο/πορτοκαλί) "reversible flight jacket" από Nylon.

http://www.sixstaruniforms.com/Merchant/merchant.mvc?Screen=PROD&Store_Code=UV&Product_Code=REVERSIBLE-FLIGHT-JACKET

thebest20
09-04-12, 15:07
Το δικό μου,της μηχανής έκανε 200€,αλλά βγήκε καλό και κράτησε πάνω από 7ετία,ενώ προστάτευε τέλεια και ήταν πολύ ζεστό!Και σε εμάς αρκετοί είχαν το μαύρο/πορτοκαλί (επίσης το απ'έξω μπορούσε να είναι μπλε,ή χακί ή βυσσινί),μιλάμε τώρα για 2003-2005.Από το 1995 ως το 2005 περίπου,το συγκεκριμένο μπουφάν ήταν πάλι στη μόδα!

krios
25-05-12, 21:57
Λευκά σορτσάκια πετσετέ (μιλάμε πάντα για δεκαετία ΄80) με άκρες στρογγυλεμένες στο πλάι και ίσως το τελείωμα ήταν ρίγα σε χρώμα μπλε σκούρο. Γυναικεία φυσικά. Τα αντρικά εννοείται δεν ήταν πετσετέ και είχαν ρίγες στο πλάι, φυσικά δεν είχαν ούτε στρογγυλά τελειώματα. Άλλως θα έπεφτε πολύ γέλιο!

thebest20
26-05-12, 13:42
Πείτε διάφορα μπουφάν που πήγαιναν με καλό αντρικό ντύσιμο.Ψάχνω photo από δερμάτινο ανδρικό μπουφάν,με κουμπιά (χωρίς φερμουάρ) αυτό που κούμπωνε ως πάνω όμως.Δεν έχω βρει καμία photo και επίσης δεν πρέπει να κυκλοφορεί τώρα!Όπως και η ζακέτα που ήταν σαν δερμάτινο μπουφάν,αλλά τα μανίκια ήταν σαν πλεκτά,όπως οι sport ζακέτες!

panp
26-05-12, 23:00
Πείτε διάφορα μπουφάν που πήγαιναν με καλό αντρικό ντύσιμο.Ψάχνω photo από δερμάτινο ανδρικό μπουφάν,με κουμπιά (χωρίς φερμουάρ) αυτό που κούμπωνε ως πάνω όμως.Δεν έχω βρει καμία photo και επίσης δεν πρέπει να κυκλοφορεί τώρα!Όπως και η ζακέτα που ήταν σαν δερμάτινο μπουφάν,αλλά τα μανίκια ήταν σαν πλεκτά,όπως οι sport ζακέτες!

Με καλό ντύσιμο πήγαινε πρώτα απ' όλα το μοντγκόμερυ. Ανήκει βέβαια μάλλον στα παλτά, (φαντάζομαι ότι το φερμουάρ ή κουμπιά είναι η βασική διαφορά μεταξύ μπουφάν-παλτού) αλλά μια που είπες με κουμπιά μέχρι επάνω, ποιός δε θυμάται τα περίφημα κουμπιά-χαυλιόδοντες, που κούμπωναν μέσα σε δερμάτινες θηλιές; Νομίζω ότι το συγκεκριμένο διέθετε και κουκούλα (τσόχινη, όπως και το υπόλοιπο ρούχο) στο πίσω μέρος. Πήγαινε τρομερά με παπούτσι παντοφλέ μπορντώ τύπου Sebaggo, για "κυριλλέ" ντύσιμο.

Άλλο ένα "καλό" μπουφάν ήταν το "αεροπορικού τύπου". Τότε που το θυμάμαι εγώ θεν κυκλοφορούσαν ακόμα τα flying. Έτσι λοιπόν, εγώ μιλάω για ένα μπουφάν σκούρο λαδί, με γιακά "αγγλικό λάστιχο" που λέμε (πλεκτό με ελαστική πλέξη), επίσης σε σκούρο πράσινο χρώμα. Ο τύπος αυτός μετεξελίχτηκε στο flying, αλλά έγινε πολύ πιο casual μπουφάν, ιδίως με την προσθήκη της γνωστής πορτοκαλί φόδρας και των ασημί γυαλιστερών φερμουάρ. Μπουφάν "αεροπορικού τύπου" είχα προμηθευτεί από τον περίφημο "Θανάση", στο Μπραχάμι, δεκαετία 80. Τι θυμήθηκα τώρα, "Θανάσης" και "Νούφρης" δύο τρομερά καταστήματα "νεωτερισμών" εκεί κοντά στο 1980, σε ένα μέρος στο Μπραχάμι που ούτε θα μπορούσα να το ξαναβρώ...

Τα δερμάτινα μπουφάν φυσικά , καθώς και οι πιο μακριές δερμάτινες γκαμπαρτίνες (στυλ Πρέκας στην ταινία που κάνει τον αστυνομικό επιθεωρητή), ως πιο ακριβά κομμάτια φυσικά υποννούσαν κυριλλέ ντύσιμο, αλλά, από την εμπειρία μου, δεν ήταν εκείνο που συνηθιζόταν πρώτο-πρώτο.

Το στυλ κουμπώματος που περιγράφεις ("ως πάνω"), είναι σαν το πουκάμισο Μάο; Εγώ είχα κοστούμι Μάο, που το σακάκι του κούμπωνε με αυτό τον τρόπο (Μάο=στρογγυλός γιακάς χωρίς πέτα, "στήλη" από 7-8 κουμπιά μέχρι επάνω, και από μέσα φοράς και Μάο πουκάμισο, ακριβώς γιατί και αυτό δεν έχει γιακά). Το κοστούμι αυτό είναι τρομερά δυσκολοφόρετο, γιατί μοιάζεις σαν πορτιέρης μεγάλης πίστας το βράδι της Πρωτοχρονιάς...

thebest20
26-05-12, 23:06
Panp σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!Να σε ρωτήσω,ξέρεις για κανονικό δερμάτινο μαύρο κοντό,με κουμπιά όμως?Το φορούσαν 2-3 αγόρια στη γιορτή του Λυκείου μας!Ίσως είναι αυτά τα αεροπορικά που λες,αλλά αυτά που φορούσαν ήταν εντελώς μαύρα κιριλέ,νομίζω εφαρμοστά στη μέση,με κουμπιά ως πάνω!Όπως και για τις ζακέτες που το ύφασμά τους ήταν δέρμα και μόνο τα μανίκια ήταν σαν πλεχτά!
Τέλος,υπήρχε στυλ σακακιού,που κούμπωνε ως το λαιμό,αλλά δεν ήταν mao?Δηλαδή σαν παλτό,αλλά στο μάκρος του σακακιού?

panp
26-05-12, 23:31
Λίγο με έμπλεξες (ή σε έμπλεξα εγώ) και μάλλον δε μπορώ να βοηθήσω περισσότερο.
Από κοντά δερμάτινα μαύρα μπουφάν θυμάμαι αυτά τα "τύπου μηχανής", αλλά σίγουρα με ασημί φερμουάρ και ίσως με "καπιτονέ" σχέδιο (με ανάγλυφο ρόμβο) στους ώμους.
Σακάκι πάντως, που να κουμπώνει μέχρι το λαιμό χωρίς να είναι ΜΑΟ, δηλ. σακάκι που να μη φάινεται από μέσα γραβάτα, δύσκολο μου ακούγεται. Ακόμα και στα σακάκια του 70 που είχαν πιο φαρδιά πέτα και κούμπωναν πιο ψηλά, ο λαιμός ήταν ανοιχτός...

thebest20
26-05-12, 23:35
Δεν είναι σακάκι είπα.Είναι κάτι σαν παλτό,αλλά σε μάκρος σακακιού!Κάποια από αυτά χαρακτηρίζονται ως blazers και κάποια ως trench coats!Το θέμα είναι ότι καλύπτουν και το λαιμό!Απλά θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε πότε πρωτοβγήκαν,όπως και για τα δερμάτινα αυτά με κουμπιά ως το λαιμό και για τις ζακέτες που περιγράφω!

panp
26-05-12, 23:56
Πάντως πες-πες-πες, θυμήθηκα πλεχτή ζακέτα με δέρμα. Δες φωτογραφία :
52740

krios
19-06-12, 20:41
Σε συνέχεια του post 179. Βρήκα το αυτοκόλλητο της μάρκας, πάνω στη βιβλιοθήκη που είχα στο γυμνάσιο
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=53599&d=1340115747

Σώτος Σώτος
21-06-12, 07:36
Λευκά σορτσάκια πετσετέ (μιλάμε πάντα για δεκαετία ΄80) με άκρες στρογγυλεμένες στο πλάι και ίσως το τελείωμα ήταν ρίγα σε χρώμα μπλε σκούρο. Γυναικεία φυσικά. Τα αντρικά εννοείται δεν ήταν πετσετέ και είχαν ρίγες στο πλάι, φυσικά δεν είχαν ούτε στρογγυλά τελειώματα. Άλλως θα έπεφτε πολύ γέλιο!

Τι μου θύμισες krios!!! :D Θυμάμαι όταν φόρεσε η μάνα μου ένα πανομοιότυπο σορτσάκι κλαίγαμε απ' τα γέλια με τον πατέρα μου... Για τις τότε εποχές ήταν λίγο σοκαριστικό να βλέπεις τη μάνα σου αντί για φούστα να φοράει σορτσάκι...

Επίσης θυμάμαι γύρω στο '87 που βγήκαν κάτι τζιν παντελόνια και μπουφάν κάργα "πετροπλυμένα" που κιτρίνιζαν κιόλας, και κυκλοφορούσες σαν τσαλακωμένο πετσετάκι φούρνου. Όταν τα πρωτοφόρεσε ένα παιδί στο Γυμνάσιο τον κοίταγα αποσβολωμένος... και βέβαια πήρα κι εγώ τέτοιο τζιν...

Wally
21-06-12, 08:46
Σε συνέχεια του post 179. Βρήκα το αυτοκόλλητο της μάρκας, πάνω στη βιβλιοθήκη που είχα στο γυμνάσιο
http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=53599&d=1340115747

Πριν ξεκινησε η τρελα με τα "Φλάι", αρχες Γυμνασιου, ειχα ενα Castor μπουφαν και μπορω να πω οτι ηταν απιστευτα ζεστο. Νομιζω οτι ηταν Ελληνικη φιρμα? Τι να απεγινε?

joe
16-07-12, 13:28
Δεν είναι σακάκι είπα.Είναι κάτι σαν παλτό,αλλά σε μάκρος σακακιού!Κάποια από αυτά χαρακτηρίζονται ως blazers και κάποια ως trench coats!Το θέμα είναι ότι καλύπτουν και το λαιμό!Απλά θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε πότε πρωτοβγήκαν,όπως και για τα δερμάτινα αυτά με κουμπιά ως το λαιμό και για τις ζακέτες που περιγράφω!

Με εχεις μπερδεψει λιγο. Για το δερματινο με κουμπια αναφερεσαι σε αυτα που ειχαν κοψιμο σαν τζην μπουφαν ή αυτα που εμοιαζαν λιγο με την κοντη πατατουκα του ναυτικου με τα μεγαλα πετα και επωμιδες?

thebest20
16-07-12, 16:20
Για το δερμάτινο με κουμπιά,εννοώ αυτά που έμοιαζαν με bomber jackets και ήταν κοντά ως τη μέση ίσως λίγο και πιο κάτω.

krios
16-07-12, 19:14
Πριν ξεκινησε η τρελα με τα "Φλάι", αρχες Γυμνασιου, ειχα ενα Castor μπουφαν και μπορω να πω οτι ηταν απιστευτα ζεστο. Νομιζω οτι ηταν Ελληνικη φιρμα? Τι να απεγινε?

Συνεχίζει ακάθεκτη απ' ότι βλέπω http://www.castorsa.gr/gr/

sofia1979
17-07-12, 12:25
θυμοσαστε κατι μπουφαν απομιμησης δερματος που ειχαν 3-5 μικρα φωτακια στη μερια του γιακα?

thebest20
13-08-12, 12:57
Λοιπόν τέτοιο μπουφάν λέω

http://www.poulato.gr/uploads/4100_0196.JPG

Το φορούσαν συνήθως με πολύ καλό ντύσιμο,συμμαθητές μου ή ξαδέρφια μου σε τραπέζια συγγενών,αντί για σακάκι!

video80
30-09-12, 20:57
ALL TIME CLASSIC :

Παντελόνι απροσδιορίστου υφής (μεταξύ τζην και υφασμάτινου).
ΧΩΡΙΣ ζώνη.
Με θαλασσί πουκαμισάκι και γραβάτα σούπερ-λεπτή (σε στυλ "κορδονέτο").
Η περιβολή πλαισιώνεται από το απαραίτητο "κυριλέ" δερμάτινο μποτάκι.

http://img167.imageshack.us/img167/6476/new3es3.jpg

Ο κύριος ονομάζετε Βαγγέλης Μουρίκης -ειταν ηθοποιός του ελληνικού βίντεο- , βρισκόμαστε στο 1987 (έχει γεννηθεί το 1960 ,μου το είχε πεί κάποτε ή αδερφή του που είταν γνωστή μας!)και ΝΑΙ θα έλεγα οτι αυτή είταν η τάση της μόδας ,βέβεα ειπήρχαν και άλλες παραλαγές ,οπως καποιοι σε προιγούμενα Post που ανέφεραν ρούχα ξεθοριασμένα με χλωρίνες και βαψήματα κτλ κτλ...
Πάντος κατά τη γνωμη μου ο ηθοποιός ντιθηκε πιο ...μεγαλίστικα εδώ.

maktrab
02-10-12, 11:55

εκτός από αυτά υπήρχαν και οι "σπαντρίγιες" (που μάλλον τις ονομάσαμε από το ισπανικό espadrillas ή κάτι ανάλογο) και που ήταν παρόμοιες με τα υποδήματα που αναφέρεις,εκτός από δύο βασικές διαφορές - α) ότι ήταν φτιαγμένες από ύφασμα σαν το λινό και β) ότι ο πάτος ήταν από ψάθα.
στο σχολείο μου έκαναν θραύση στα μέσα της δεκαετίας του '80 !

μπορείς να φανταστείς την έκπληξή μου όταν τις είδα μόλις πέρυσι να πωλούνται από την benetton σε νέα,βελτιωμένη,υπερηχητική έκδοση !

είναι αντιπροσωπευτικά του λεγόμενου "κινέζος αχθοφόρος" στυλ

panp
02-10-12, 12:18
Επίσης υπήρχαν και οι "σκοινένιες" εσπαντρίλλιες, που φορούσαν κλασικά οι ταξιτζήδες το καλοκαίρι. Δηλ. στο ίδιο σουλούπι, αλλά το πάνω μέρος φτιαγμένο από αραιοπλεγμένο σχοινί, για να παίρνει αέρα το πόδι...

Υπήρχαν ακόμα διάφοροι ρετρό τύποι καλοκαιρινών παπουτσιών, όπως :
- τα μπλε ή άσπρα αντρικά παντοφλέ με διάτρητο (πικέ) ύφασμα, και χαρακτηριστικό περιμετρικό "νεύρο" πάνω στο κουντεπιε. Τα προτιμούσαν ηλικιωμένοι.
- τα -κλειστά στα μπροστινά δάχτυλα- πέδιλα από δερμάτινες λωρίδες, που αφήναν διάκενα στο πλάτος των λωρίδων, συνήθως μαύρα ή καφέ, και κλείσιμο με λουρί και αγκράφα.
- τα καλοκαιρινά "δίχρωμα" : μλπε-άσπρα, μπεζ-άσπρα, αντρικά παπούτσια κατάλοιπα της δεκαετίας 60, που δε διασώζονται πια στις μέρες μας...Και έχω να καταγγείλω ότι είναι κρίμα πια που τα αντρικά δερμάτινα παπούτσια βγαίνουν πια μόνο σε μαύρο και καφέ, καθώς εγώ υπήρξα λάτρης και των μπλε, και των μπορντώ...Εντάξει, κάτι extreme καταστάσεις όπως λαδί, κάποια στιγμή θα εξαφανίζονταν...

Ρετρό χρώματα δερμάτινων ζωνών : ταμπά, μπλε, καφεπορτοκαλί, λαδί, άσπρο, μπορντώ κροκοδειλέ...

Ρετρό χρώματα παλτών : καμηλό, γκρι, καφέ. Έχουν απομείνει μαύρα και σκούρα μπλε.

Ρετρό χρώματα δερμάτινων μπουφάν : μπλε, λαδί, άσπρο. Έχουν απομείνει μαύρα και καφέ.

maktrab
02-10-12, 12:23
οι σκοινένιες εσπαντρίγιες των ταξιτζήδων και των ηλικιωμένων -κυρίως- ανθρώπων είναι επίσης διαχρονικά κομμάτια

σκέφτηκα πολλές φορές να αγοράσω ζευγάρι και να κυκλοφορήσω έξω !

επίσης,σχετικά με τα χρώματα δερμάτινων παπουτσιών και το σχετικό παράδειγμα που αναφέρεις,νομίζω πως η τάση άλλαξε και πλέον βγαίνουν σε αρκετά χρώματα και μάλιστα πολύ "μυστήρια" (έντονο κίτρινο,πορτοκαλί,μπλε ελεκτρίκ και άλλα )

panp
02-10-12, 12:37
Ίσως μιλάς για "loafers" (αντρικά καστόρια). Γιατί σε δερμάτινο, τα τελευταία χρόνια εκτός από μαύρο και καφέ, έχω δει μόνο το χρώμα του "πάγου"...

maktrab
02-10-12, 12:55
έχω δει και loafers αλλά και τύπου clarks desert boots αν έχεις ακουστά - πάντα σε καστόρι και καλά έκανες και το διευκρίνισες γιατί κατάλαβα λάθος

ημι-μποτάκια με μόλις δύο τρύπες για κορδόνια,κλασσικό στυλ,τα έχω δει σε βιτρίνες σε τουλάχιστον δέκα διαφορετικές αποχρώσεις

Cathy
02-10-12, 21:39
Οι εσπαντριγιες ειναι πονεμενη ιστορια. Καθως χαλανε ευκολα (και οι αντρικες και οι γυναικειες αλλα οι γυναικειες ειναι λιγο πιο ανθεκτικες λογω ογκου) επρεπε να αγοραζεις δυο - τρια ζευγαρια ιδιες και να τις φορας εναλλαξ. Στα 80ς και αρχες 90ς υπηρχε μια αντρικη παραλλαγη τους με λαστιχο αντι για σκοινι οχι ομως σαν τα παπουτσια νιτζα που λετε. Ηταν σε χρωματα κρεμ, γκρι και μπλε και πολυ δημοφιλη σε αντρες ανω των 50. Φοριοταν με αντιστοιχης αποχρωσης καλτσα και υφασματινα παντελονια. Εχω να τα δω χρονια αυτα τα παπουτσια ομως. Αν ξερετε που πουλανε ενημερωστε διοτι πολλοι φιλοι τα ψαχνουν- κανουν την ιδια δουλεια με τις εσπαντριγιες αλλα αντεχουν ανετα ενα δυο καλοκαιρια.

elephadas
03-10-12, 03:32
Οι εσπαντρίγιες είχαν γίνει δημοφιλείς ξανά πολύ νωρίτερα, ίσως γύρω στα τέλη της δεκαετίας του 60, ίσως στα πολύ λίγα 70'ς, αλλά δεν λέγονταν εσπαντρίγιες τότε. Επειδή τις έφτιαχνε / πουλούσε η Σπορτέξ, λέγονταν έτσι (δεν είχε ταυτιστεί με αθλητικά παπούτσια ακόμη η μάρκα... τα αθλητικά τα λέγαμε "ελβιέλλες"). Μας είχαν πάρει οι γονείς μου. Απαίσια παπούτσια. Δεν είχαν πάτο, οπότε τα τρυφερά μου ποδαράκια - ήμουν παιδάκι ακόμη :) - πατούσαν κατ' ευθείαν στη σχοινένια σόλα και πονούσαν. Αλλά το χειρότερο ήταν έτσι και τύχαινε να πατήσεις σε βρεγμένο δρόμο. Οι σόλες ρουφούσαν νερό σαν σφουγγάρι και μετά μύριζαν απαίσια, και βρεχοταν και το επάνω μέρος του παπουτσιού (υφασμάτινο) και έκανε και σημάδια... γενικα χάλια. Τα φόρεσα αρκετό καιρό, άς μη μου άρεσαν, διότι ήταν της μόδας και δεν είχα αρκετό μυαλό ακόμη να ρίξω δέκα φάσκελα στη μόδα.

Cathy
08-10-12, 17:19
Εχεις δικιο η εσπαντριγια οταν βρεχεται σαπιζει και βρωμαει, στις γυναικειες εκτος απο σχοινι εβαζαν και κομματια χαρτονι αποταν αστα, κολαση... οταν ειναι καινουργιες δειχνουν ωραιες ομως και πολυ καλοκαιρινες. Το αστειο ειναι πως προκειται για μαλλον ακριβο παπουτσι για την ποιοτητα του.

Εγω τα αντρικα παπουτσια που λεω εμοιαζαν στο σχημα με τις κλασσικες εσπαντριγιες αλλα ειχαν λαστιχενιους πατους και απο πανω συχνα αντι για το γνωστο καραβοπανο ειχαν ενα υφασμα πιο σκληρο με τρυπες. Οπως ξαναπα ηταν μονο μπλε, κρεμ ή ζαχαρι και γκρι και τα φοραγαν παπουδες ή μεσηλικες. Μεχρι προσφατα τα εβρισκες κυριως σε μαγαζια με παντοφλες απο ελληνικες βιοτεχνιες αλλα εδω και 5-6 χρονια εχουν εξαφανιστει. Ειναι ομως ανθεκτικα και δειχνουν πολυ καλοκαιρινα με λινα και υφασματινα παντελονια. Ξερει καποιος πως λεγοταν η εταιρια ή να έχει καποια φωτο?

Μια που λεμε για ρετρο-οχι-και -πολυ μοδατα παπουτσια μπορει επισης καποιος να με ενημερωσει πού βρισκω κλασσικες σαγιοναρες? Ψαχνω την γνωστη ελληνικη 80ς σαγιοναρα με τις τρεις ριγες στον χοντρο πατο, τα αναγλυφα σχεδια στα λουρια που ηταν κυριως σε χρωματα πρασινο ή κοκκινο. Υπαρχει και η γυναικεια παραλλαγη που ειναι το ιδιο με ενα πλαστικο λουλουδι πανω! Μου αρεσαν παρα πολυ παντα και επισης εδω και καποια χρονια ειναι αορατες! Καποτε μονο αυτες υπηχαν στην αγορα, οταν πρωτοβγηκαν αυτες με την ψαθα στον πατο και με τα υφασματινα λουρια τις εβλεπα σαν εργο τεχνης. Ωραιες ειναι αυτες που υπαρχουν και τωρα αλλα εγω ψαχνω τις ρετρο - οι απομιμισεις γνωστης και καλης μαρκας παραπεμπουν σε αυτο που λεω αλλα δεν ειναι ιδιας ποιοτητας ουτε αισθητικης. Οι αυθεντικες συνδυαζονται με πετσετε σορτς με ριγα. (επισης θα ηθελα να μαθω που πουλιεται ακομα αυτο!)

caprice
08-10-12, 17:59
Για τις σαγιονάρες θα ρίξεις μια ματιά εδώ (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?22724-%D3%E1%E3%E9%EF%ED%E1%F1%E5%F2-!!&highlight=%F3%E1%E3%E9%EF%ED%DC%F1%E5%F2) που έχουμε ήδη συζητήσει.

Για το ανδρικό παπούτσι με το ύφασμα με τις τρύπες, το θυμάμαι και εγώ αλλά το πιο κοντινό που βρήκα είναι αυτό:

60912
(Πηγή φωτό: www.ronherman.com (http://www.ronherman.com))

Cathy
08-10-12, 23:56
Ευχαριστω- αυτη ειναι μια πολύ πιο κομψη εκδοχη αυτου που λεω!

Σώτος Σώτος
09-10-12, 10:45
Μια που λεμε για ρετρο-οχι-και -πολυ μοδατα παπουτσια μπορει επισης καποιος να με ενημερωσει πού βρισκω κλασσικες σαγιοναρες?

Μου θύμισες τις σούπερ σαγιονάρες τύπου Mitsuko - ριγέ (μπλέ και άσπρες ρίγες) με τη χαρακτηριστική μυρωδιά του λάστιχου... Αχ, αρχές καλοκαιριού, μόλις τέλειωνε το σχολείο, τρέχαμε να αγοράσουμε καινούργιο ζευγάρι, το οποίο βέβαια το βγάζαμε Σεπτέμβριο από το πόδι μας...
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ-npO0Vd34ZpgFKUW4VG4J6S1F3Vk2wkdB3vUkG6Knkl2zuIV2Sg

krios
15-10-12, 19:14
...Για το ανδρικό παπούτσι με το ύφασμα με τις τρύπες...

Λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι: μιας και με διέπει μια διάχυτη ρετρομανία, πηγαίνοντας μια βόλτα προ καιρού, είδα ένα κατάστημα που έκλεινε λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Και λέω: πωπω! αυτά τα παπούτσια τα θυμάμαι από τότε που...θυμάμαι! Για κάτσε να τα βγάλω μια φωτογραφία, δε ξέρεις ποτέ. Και την έβγαλα. Και αφού έφαγα τα λύσσακά μου σήμερα γιατί δε θυμόμουν που την είχα καταχωνιάσει, τελικά τη βρήκα και ορίστε :)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=61440&d=1350320686

thebest20
15-10-12, 20:38
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το ανδρικό ντύσιμο,που είχα παρουσιάσει 2-3 σελίδες πριν,γενικά έχει χαθεί σήμερα.Είναι μία πολύ safe λύση για τον οποιονδήποτε θέλει να είναι ντυμένος για καλή έξοδο και ταιριάζει με πολλά μπουφάν.Επιπλέον δεν έχει πολλά έξοδα,2 ίδια παντελόνια,2-3 πουκάμισα και 2 ζευγάρια παπούτσια να έχει κάποιος,δεν χρειάζεται τίποτε άλλο για καλό ντύσιμο.Επίσης τη ζώνη αυτή τη θεωρώ μακράν καλύτερη από τις κλασικές.Μετά από αυτό,πάμε σε πιο καθημερινό ντύσιμο,όπως στα μπλουζάκια με στάμπες,τα οποία είναι φθηνά και έχω πολλά από αυτά,αν και δεν βλέπω κανένας να φοράει.

foutix
15-10-12, 22:17
σε ποιο ποιο ποστ αναφερεσαι best?

thebest20
15-10-12, 23:27
σε ποιο ποιο ποστ αναφερεσαι best?

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?825-Retro-%B8%ED%E4%F5%F3%E7/page21

post 207

Και πιο συγκεκριμένα για αυτές τις ζώνες,οι οποίες είναι τέλειες κατά τη γνώμη μου.

panp
16-10-12, 09:36
Λοιπόν έχω να δηλώσω τα κάτωθι: μιας και με διέπει μια διάχυτη ρετρομανία, πηγαίνοντας μια βόλτα προ καιρού, είδα ένα κατάστημα που έκλεινε λόγω συνταξιοδότησης του ιδιοκτήτη. Και λέω: πωπω! αυτά τα παπούτσια τα θυμάμαι από τότε που...θυμάμαι! Για κάτσε να τα βγάλω μια φωτογραφία, δε ξέρεις ποτέ. Και την έβγαλα. Και αφού έφαγα τα λύσσακά μου σήμερα γιατί δε θυμόμουν που την είχα καταχωνιάσει, τελικά τη βρήκα και ορίστε :)

Εύγε ! Το ένα παπούτσι, το "ταξιτζήδικο" που λέγαμε, είναι αυτό. Τώρα απομένει το μπλε με τρυπητό ύφασμα και περιμετρικό ρέλι πάνω στο κουντεπιέ. Φαντάζομαι ότι αν πας στην ίδια βιτρίνα, κάπου πιο δίπλα θα είναι...

krios
16-10-12, 20:39
Εύγε ! Το ένα παπούτσι, το "ταξιτζήδικο" που λέγαμε, είναι αυτό. Τώρα απομένει το μπλε με τρυπητό ύφασμα και περιμετρικό ρέλι πάνω στο κουντεπιέ. Φαντάζομαι ότι αν πας στην ίδια βιτρίνα, κάπου πιο δίπλα θα είναι...

Το μαγαζί έκλεισε και δεν το είχε αυτό που λες. Αλλά θα βρεθεί κάποια στιγμή. Εδώ βρέθηκαν άλλα κι άλλα :coolglasses:

foutix
16-10-12, 22:13
Best20 παρότι δεν είμαι ειδικός επι των ρούχων αυτές οι ζώνες που λες, στον λαιμό μου κάθονται. Δεν ξέρω γιατί αλλά μου την έσπαγε-σπάει αυτή η αγκράφα πλάκα.

Κριε δεν μας είπες περιοχή μαγαζιού. Πότε περίπου έκλεισε;

thebest20
18-02-13, 23:10
Από ότι φαίνεται το κλασικό ανδρικό ντύσιμο επανέρχεται!Τουλάχιστον σε ξένα sites υπάρχει!

72541

QueenofHearts
24-03-13, 14:26
Ένα μπρελόκ που είχαν τα παιδικά ρούχα αυτής της εταιρίας. Δεν τη θυμάμαι, απλά θυμάμαι 2-3 τέτοια μπρελόκ που είχαμε.
http://i140.photobucket.com/albums/r10/RedQueenOfHearts/retromaniax%20stuff/lemmiclothing_zps8e94bd08.jpg

76055

Σώτος Σώτος
23-08-13, 08:52

Αυτά τα παπούτσια ήταν τα αγαπημένα του πατέρα μου (γνωστός βέβαια ως fashion victim:D) κάθε καλοκαίρι σε βαθμό φετίχ...
Επίσης ανάλογο "ελαφρύ" παπούτσι, μαύρο πάνινο με λεπτότατη σόλα και πάμφθηνο βεβαίως είχα κι εγώ ένα καλοκαίρι στα 12 μου. Πιο πολύ έμοιαζε με παπούτσι γυμναστικής...

foutix
23-08-13, 09:09
Εννοείς τα γνωστά gianno petri?